Об отверждении бюджета города Кызылорда на 2025-2027 годы
Решение Кызылординского городского маслихата от 18 декабря 2024 года № 223-32/1.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с п. 8 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Кызылординский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 99 331 771,4 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 23 200 460,3 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 733 633,5 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 402 016,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 64 995 661,6 тысяч тенге;
2) затраты – 122 826 575,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -997 924,5 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 196 600,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 1 194 524,5 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 192,7 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 192,7 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 22 497 072,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 22 497 072,7 тысяч тенге;
поступление займов – 25 683 843,0 тысяч тенге;
погашение займов – 10 087 471,5 тысяч тенге.
используемые остатки бюджетных средств – 6 900 701,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Кызылординского городского маслихата от 28.05.2025 № 273-38/11 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Определить норматив распределения доходов в городской бюджет на 2025 год в следующих размерах:
1) по кодам 101.201 "Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" и 101.205 "Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" 10 процентов;
2) по коду 103.101 "Социальный налог" 10 процентов;
3) по коду 101.202 "Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты" 10 процентов.
3. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 10 081 526,0 тысяч тенге.
3-1. Утвердить резерв местного исполнительного органа в сумме 109 657,4 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 3-1 в соответствии с решением Кызылординского городского маслихата от 26.02.2025 № 239-34/1 (вводится в действие с 01.01.2025).

2025-2027 жылдарға арналған Қызылорда қаласының бюджетін бекіту туралы
Қызылорда қалалық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 223-32/1 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 жылдан бастап қолданысқа енгізіледі осы шешімнің 8 тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Қызылорда қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 99 331 771,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 23 200 460,3 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 733 633,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 9 402 016,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 64 995 661,6 мың теңге;
2) шығындар – 122 826 575,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 997 924,5 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 196 600,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 1 194 524,5 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 192,7 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 192,7 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 22 497 072,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 22 497 072,7 мың теңге;
қарыздар түсімі – 25 683 843,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 087 471,5 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 6 900 701,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қызылорда қалалық мәслихатының 28.05.2025 № 273-38/11 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға Қызылорда қаласы бюджетіне кірістерді бөлу нормативі төмендегідей болып белгіленсін:
1) 101.201 "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" және 101.205 "Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" кодтары бойынша 10 пайыз;
2) 103.101 "Әлеуметтік салық" коды бойынша 10 пайыз;
3) 101.202 "Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" коды бойынша 10 пайыз.
3. 2025 жылға арналған қала бюджетінде облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 10 081 526,0 мың теңге болып көзделсін.
3-1. Жергілікті атқарушы органының резерві 109 657,4 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. Шешім 3-1-тармақпен толықтырылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 26.02.2025 № 239-34/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

4. Утвердить перечень городских бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2025 год согласно приложению 4.
5. Утвердить распределение субвенции из городского бюджета бюджетам поселков и сельских округов на 2025 год в объеме 1 131 193,0 тысяч тенге, в том числе:
поселок Тасбогет
178 0670, тысяч тенге;
поселок Белкуль
74 127,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжарма
126 958,0 тысяч тенге;
сельский округ Аксуат
94 241,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжарма
139 837,0 тысяч тенге;
сельский округ Карауылтобе
128 389,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылозек
121 367,0 тысяч тенге;
сельский округ Косшынырау
132 376,0 тысяч тенге;
сельский округ Талсуат
135 831,0 тысяч тенге.
6. Утвердить распределение субвенции из городского бюджета бюджетам поселков и сельских округов на 2026 год в объеме 1 079 956,0 тысяч тенге, в том числе:
поселок Тасбогет
164 225,0 тысяч тенге;
поселок Белкуль
59 109,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжарма
123 981,0 тысяч тенге;
сельский округ Аксуат
89 596,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжарма
136 666,0 тысяч тенге;
сельский округ Карауылтобе
125 410,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылозек
118 281,0 тысяч тенге;
сельский округ Косшынырау
129 901,0 тысяч тенге;
сельский округ Талсуат
132 787,0 тысяч тенге.
7. Утвердить распределение субвенции из городского бюджета бюджетам поселков и сельских округов на 2027 год в объеме 1 094 444,0 тысяч тенге, в том числе:
поселок Тасбогет
165 394,0 тысяч тенге;
поселок Белкуль
58 994,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжарма
126 130,0 тысяч тенге;
сельский округ Аксуат
89 941,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжарма
138 496,0 тысяч тенге;
сельский округ Карауылтобе

4. 2025 жылға арналған қалалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын қалалық бюджеттік бағдарламалар тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. Қалалық бюджеттен кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2025 жылға арналған субвенция көлемі 1 131 193,0 мың теңге, оның ішінде:
Тасбөгет кенті
178 067,0 мың теңге;
Белкөл кенті
74 127,0 мың теңге;
Ақжарма ауылдық округі
126 958,0 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі
94 241,0 мың теңге;
Қызылжарма ауылдық округі
139 837,0 мың теңге;
Қарауылтөбе ауылдық округі
128 389,0 мың теңге;
Қызылөзек ауылдық округі
121 367,0 мың теңге;
Қосшыңырау ауылдық округі
132 376,0 мың теңге;
Талсуат ауылдық округі
135 831,0 мың теңге.
сомасында белгіленсін.
6. Қалалық бюджеттен кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2026 жылға арналған субвенция көлемі 1 079 956,0 теңге, оның ішінде:
Тасбөгет кенті
164 225,0 мың теңге;
Белкөл кенті
59 109,0 мың теңге;
Ақжарма ауылдық округі
123 981,0 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі
89 596,0 мың теңге;
Қызылжарма ауылдық округі
136 666,0 мың теңге;
Қарауылтөбе ауылдық округі
125 410,0 мың теңге;
Қызылөзек ауылдық округі
118 281,0 мың теңге;
Қосшыңырау ауылдық округі
129 901,0 мың теңге;
Талсуат ауылдық округі
132 787,0 мың теңге.
сомасында белгіленсін.
7. Қалалық бюджеттен кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2027 жылға арналған субвенция көлемі 1 094 444,0 мың теңге, оның ішінде:
Тасбөгет кенті
165 394,0 мың теңге;
Белкөл кенті
58 994,0 мың теңге;
Ақжарма ауылдық округі
126 130,0 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі
89 941,0 мың теңге;
Қызылжарма ауылдық округі
138 496,0 мың теңге;
Қарауылтөбе ауылдық округі

127 517,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылозек
120 541,0 тысяч тенге;
сельский округ Косшынырау
132 567,0 тысяч тенге;
сельский округ Талсуат
134 864,0 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Кызылординского городского маслихата И. Куттыкожаев
Приложение 1 к решению
Кызылордиского городского маслихата
от 18 декабря 2024 года №223-32/1
Городской бюджет на 2025 год

127 517,0 мың теңге;
Қызылөзек ауылдық округі
120 541,0 мың теңге;
Қосшыңырау ауылдық округі
132 567,0 мың теңге;
Талсуат ауылдық округі
134 864,0 мың теңге.
сомасында белгіленсін.
8. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда қалалық мәслихатының төрағасы И. Құттықожаев
Қызылорда қалалық мәслихатының
2024 жылғы 18 желтоқсандағы
№223-32/1 шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджет

017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
2 163 823,1
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
57 317,4
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
2 485 207,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 485 207,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
236 042,2
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
15 551,9
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
2 001 640,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
231 913,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
60,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
70 064 835,4
1
Жилищное хозяйство
37 344 070,3
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 392 389,0
002
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
128 135,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
2 342,0
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
1 261 912,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
35 896 597,6
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
2 886 451,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2 493 207,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
30 516 939,6
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
55 083,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
55 083,7
2
Коммунальное хозяйство
27 793 028,9
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
2 163 823,1
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
57 317,4
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
2 485 207,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 485 207,1
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
236 042,2
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
15 551,9
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
2 001 640,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
231 913,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
60,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
70 064 835,4
1
Тұрғын үй шаруашылығы
37 344 070,3
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 392 389,0
002
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, оның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
128 135,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
2 342,0
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
1 261 912,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
35 896 597,6
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
2 886 451,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
2 493 207,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
30 516 939,6
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
55 083,7
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
55 083,7
2
Коммуналдық шаруашылық
27 793 028,9
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

808 159,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
142 795,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
142 795,0
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
61 273,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
61 273,0
02
Оборона
31 117,0
1
Военные нужды
31 117,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
31 117,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
31 117,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
257 210,0
6
Уголовно-исполнительная система
48 142,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
48 142,0
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
48 142,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
209 068,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
209 068,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
209 068,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
7 974 992,0
1
Социальное обеспечение
2 979 576,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 979 576,0
005
Государственная адресная социальная помощь
2 978 637,0
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
939,0
2
Социальная помощь
3 703 517,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 703 517,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
11 531,0
006
Оказание жилищной помощи
77 949,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
635 335,0
009
Социальная поддержка граждан, награжденных от 26 июля 1999 года орденами "Отан", "Данк", удостоенных высокого звания "Халық қаһарманы", почетных званий республики
473,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
61 598,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства

808 159,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
142 795,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
142 795,0
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
61 273,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 273,0
02
Қорғаныс
31 117,0
1
Әскери мұқтаждар
31 117,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
31 117,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
31 117,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
257 210,0
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
48 142,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
48 142,0
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
48 142,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
209 068,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
209 068,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
209 068,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
7 974 992,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
2 979 576,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 979 576,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
2 978 637,0
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
939,0
2
Әлеуметтiк көмек
3 703 517,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 703 517,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
11 531,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
77 949,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
635 335,0
009
1999 жылдың 26 шілдесінде "Отан", "Даңқ" ордендерімен марапатталған, "Халық Қаһарманы" атағын және республиканың құрметті атақтарын алған азаматтарды әлеуметтік қолдау
473,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
61 598,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу

1 094 444,0
Приложение 4 к решению
Кызылордиского городского маслихата
от 18 декабря 2024 года №223-32/1
Перечень городских бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2025 год
Наименование
Здравоохранение
Организация в экстренных случях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь

1 094 444,0
Қызылорда қалалық мәслихатының
2024 жылғы 18 желтоқсандағы
№223-32/1 шешіміне 4-қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын қалалық бюджеттік бағдарламалар тізбесі
Атауы
Денсаулық сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру