Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Решение Коксуского районного маслихата области Жетісу от 27 декабря 2024 года № 37-148.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" маслихат Коксуского района РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Отменить решение маслихата Коксуского района от 3 мая 2023 года № 4-26 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2023-2024 годы" (опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 19 мая 2023 года за № 181556).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Коксуского района Бейсенбай Ж.
Приложение к решению маслихата Коксуского района от 27 декабря 2024 года № 37-148
Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;

Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Көксу аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 37-148 шешімі.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Көксу ауданы мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Көксу ауданы мәслихатының 2023 жылғы 3 мамырдағы № 4-26 "Көксу ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2023 жылдың 19 мамырда № 181556 болып жарияланған) шешімі жойылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Көксу ауданы мәслихатының төрағасы Ж. Бейсенбай
Көксу ауданы мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 37-148 шешіміне қосымша
Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1. Осы Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына және "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" 2024 жылғы 29 шілдедегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 263 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 29 шілдеде № 34831 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеу кезінде:
1)осы Жоспардың 1-қосымшаға сәйкес, өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің дерекетері;
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспардың 3-қосымшаға сәйкес, жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
4) осы Жоспардың 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;

5) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
6) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
7) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит:
1) схему (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников землельных участков землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
2) приемлемую карту пастбищеоборотов, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоистчникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 9 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
7) карту Коксуского района с обозначенными внешними и внутренними границами и площадями пастбищ, необходимыми для выпаса сельскохозяйственных животных в частном подворье, удовлетворения потребностей населения в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 11 к настоящему Плану.
Климат района континентальный. В равнинных районах годовое количество атмосферных осадков составляет 150-260 мм, в горных районах – 350-550 мм. Средняя температура в январе составляет -12-16°C, в июле – +18+23°C.
На равнинных территориях распространены серо-бурые полупустынные почвы, у подножий гор встречаются светло-коричневые и черные почвы.
В районе протекают реки Коксу, Биже, Жарлыозек, Мукры, Муканчи.
На территории района встречаются 109 видов растений. Наиболее распространенные три семейства: злаковые, астровые и маревые.

5) осы Жоспардың 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
6) осы Жоспардың 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
7) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат ескеріледі.
4. Жоспар мынандай қамтиды:
1) осы Жоспардың 5-қосымшаға сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 6-қосымшаға сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) осы Жоспардың 7-қосымшаға сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 8-қосымшаға сәйкес, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 9-қосымшаға сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 10-қосымшаға сәйкес, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 11-қосымшаға сәйкес, Көксу ауданының жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауданның климаты континентальды. Жазықты жерлерде жылдық атмосфералық жауын-шашынның мөлшері 150-260 мм, таулы аймақтарда 350-550 мм. Қаңтар айында орташа температура –12-16°С, шілде айында +18+23°С.
Жазық жерлерде сары-бурыл жартылай шөлді топырақтар таралған, тау етектерінде ашық қоңыр және қара топырақтар кездеседі.
Ауданда Көксу, Биже, Жарлыөзек, Мұқры, Мұқаншы өзендері ағып жатыр.
Аудан аумағында 109 түрлі өсімдік түрі кездеседі. Ең көп таралған үш тұқымдас: астық тұқымдастары, күрделігүлділер және маревтер.

39 782
0
174 003
1106
18697
630
0
0
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Приемлемые карты пастбищеоборотов

39 782
0
174 003
1106
18697
630
0
0
Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы

Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоистчникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 9 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища,и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 10 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 11 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коксускому району на 2025-2029 годы
Сноска. Приложение 11 в редакции решением Коксуского районного маслихата области Жетісу от 15.12.2025 № 51-204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Карта Коксуского района с обозначенными внешними и внутренними границами и площадями пастбищ, необходимыми для выпаса сельскохозяйственных животных в частном подворье, удовлетворения потребностей населения в зависимости от местных условий и особенностей Айнабулакский сельский округ
Алгабасский сельский округ
Балпыкский сельский округ
Енбекшинский сельский округ
Мусабекский сельский округ
Каблисинский сельский округ
Лабасинский сельский округ
Муканшинский сельский округ
Мукуринский сельский округ
Жарлыозекский сельский округ

Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Жайылымдарың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 9-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 10-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Көксу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Көксу аудандық мәслихатының 15.12.2025 № 51-204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Көксу ауданының жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Айнабулақ ауылдық округі
Алғабас ауылдық округі
Балпық ауылдық округі
Еңбекші ауылдық округі
Мұсабек ауылдық округі
Қаблиса ауылдық округі
Лабасы ауылдық округі
Мұқаншы ауылдық округі
Мұқыры ауылдық округі
Жарлыөзек ауылдық округі