О бюджете города Талдыкорган на 2025-2027 годы
Решение маслихата города Талдыкорган области Жетісу от 24 декабря 2024 года № 29-174.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 4 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправления в Республике Казахстан", Талдыкорганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 56 576 923 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 17 689 248 тысяч тенге;
неналоговые поступления 1 272 939 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 4 780 892 тысячи тенге;
поступления трансфертов 32 833 844 тысячи тенге;
2) затраты 73 066 876 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование (-) 187 478 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 89 425 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 276 903 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 16 302 475 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 16 302 475 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 12 779 219 тысяч тенге;
погашение займов 622 130 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 4 145 386 тысяч тенге.

Талдықорған қаласының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 29-174 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 4-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Талдықорған қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қала бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 56 576 923 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 17 689 248 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 1 272 939 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 4 780 892 мың теңге;
трансферттер түсімі 32 833 844 мың теңге;
2) шығындар 73 066 876 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу (-) 187 478 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 89 425 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 276 903 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 16 302 475 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 16 302 475 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 12 779 219 мың теңге;
қарыздарды өтеу 622 130 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 4 145 386 мың теңге.

Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Талдыкорган области Жетісу от 19.11.2025 № 45-245 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить резерв акимата города Талдыкорган на 2025 год в сумме 287 946 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в бюджете города на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из бюджета города в бюджеты сельских округов в сумме 221 238 тысяч тенге, в том числе:
Еркинскому сельскому округу 184 141 тысяча тенге;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 19.11.2025 № 45-245 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Талдықорған қаласы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 287 946 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2025 жылға арналған қала бюджетінде қала бюджетінен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемі 221 238 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Еркін ауылдық округіне 184 141 мың теңге;

Отенайскому сельскому округу 37 097 тысяч тенге.
4. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
ПредседательТалдыкорганского городского маслихата Т. Ахажан
Приложение 1 к решению Талдыкорганского городского маслихата от 24 декабря 2024 года №29-174
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата города Талдыкорган области Жетісу от 19.11.2025 № 45-245 (вводится в действие с 01.01.2025).
Бюджет города на 2025 год
Категория
Класс
Наименование
Сумма
Подкласс
(тысяч тенге)
I. Доходы

Өтенай ауылдық округіне 37 097 мың теңге.
4. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Талдықорған қалалық мәслихатының төрағасы Т. Ахажан
Талдықорған қалалық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 29-174 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 19.11.2025 № 45-245 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған қала бюджеті
Санаты
Сынып
Сомасы
Ішкі
сынып Атауы
(мың теңге)
I. Кірістер

286 341
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
271 440
1
Правоохранительная деятельность
101 225
467
Отдел строительство района (города областного значения)
101 225
066
Строительство объектов общественного порядка и безопасности
101 225
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
170 215
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
170 215
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
170 215
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
4 533 995
1
Социальное обеспечение
811 929
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
811 929
005
Государственная адресная социальная помощь
811 929
2
Социальная помощь
2 896 394
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 828 332
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
12 111
006
Оказание жилищной помощи
2 607
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
380 425
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11 507
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
257 144
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
259 901
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 904 637
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
68 062
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
68 062
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
825 672
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
687 967
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
117 564
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

286 341
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
271 440
1
Құқық қорғау қызметi
101 225
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
101 225
066
Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздік объектілерін салу
101 225
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
170 215
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
170 215
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
170 215
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
4 533 995
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
811 929
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
811 929
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
811 929
2
Әлеуметтiк көмек
2 896 394
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 828 332
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
12 111
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 607
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
380 425
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
11 507
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
257 144
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
259 901
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 904 637
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
68 062
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
68 062
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
825 672
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
687 967
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
117 564
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу