О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 23 декабря 2024 года № 36-2.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШЕНИЕ:
1.Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1,2,3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год, в следующих объемах:
1) доходы – 11380508 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4083323 тысяч тенге;
неналоговые поступления –20252 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 75344 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7201589 тысяч тенге;
2) затраты – 11770112 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1099479 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 1192832 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –93353 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 128000 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 128000 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит бюджета (профицит) – -1617083 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита бюджета (использование профицита) –
1617083 тысяч тенге;
поступление займов -1192832 тысяч тенге;
погашение займов -93353 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств -517604 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 22.12.2025 № 52-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме - 3003368,0 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объем субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме - 249836,0 тысяч тенге, в том числе:
Суратский сельский округ – 32037 тысяч тенге;
Жанатоганский сельский округ – 37862 тысяч тенге;
Кенеский сельский округ – 38880 тысяч тенге;
Таттинский сельский округ –35148 тысяч тенге;
Акаралский сельский округ – 41331 тысяч тенге;
Акерменский сельский округ – 35121 тысяч тенге;
Аспаринский сельский округ – 29457 тысяч тенге;

2025-2027 жылдарқа арналқан аудандыќ бюджет туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 36-2 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7 тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 75 бабы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы негізінде аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1,2,3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесіндей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 11380508 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4083323 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 20252 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 75344 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 7201589 мың теңге;
2) шығындар – 11770112 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу –1099479 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –1192832 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу- 93353 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 128000 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 128000 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджеттің тапшылығы (профициті) – -1617083 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) –
1617083 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі -1192832 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 93353 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары- 517604 мың теңге
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 22.12.2025 № 52-3 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудан бюджетінде облыстық бюджетінен берілетін субвенциялардың көлемі – 3003368 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылы аудандық бюджеттен ауылдық бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенция - 249836 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Сұрат ауылдық округіне – 32037 мың теңге;
Жаңатоған ауылдық округіне – 37862 мың теңге;
Кенес ауылдық округіне – 38880 мың теңге;
Тәтті ауылдық округіне – 35148 мың теңге;
Ақарал ауылдық округіне – 41331 мың теңге;
Ақермен ауылдық округіне – 35121 мың теңге;
Аспара ауылдық округіне – 29457 мың теңге

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района в сумме 118000 тысяч тенге.
5. Распределение сумм целевых трансфертов на 2025 год бюджетам сельских округов определяются на основании постановления акимата района.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата восьмого созыва по вопросам экономики, бюджета, налогов и развития строительства и инфраструктуры.

4. Аудандық жергілікті атқарушы органның резерві 118000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
5. 2025 жылға көрсетілген нысаналы трансферттердің сомаларын ауылдық округтер бюджеттеріне бөлінуі аудан әкімінің қаулысы негізінде айқындалады.
6. Осы шешімнің орындалуына бақылау сегізінші шақырылған аудандық мәслихаттың экономика, бюджет, салық және құрылыс пен инфрақұрылымды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.

991
018
Капитальные расходы государственного органа
350
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
330000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
638284
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
60832
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
60832
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
478429
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
100407
013
Капитальные расходы государственного органа
7700
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
370322
493
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
53871
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
53871
02
Оборона
46472
122
Аппарат акима района (города областного значения)
46472
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
11396
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
35076
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
68677
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
68677
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
68677
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1269620
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173529
005
Государственная адресная социальная помощь
173529
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
299104
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
65758
006
Оказание жилищной помощи
1497
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
135235
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5309
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
37640
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

991
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
350
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
330000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
638284
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
60832
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60832
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
478429
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
100407
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
7700
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
370322
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
53871
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53871
02
Қорғаныс
46472
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
46472
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
11396
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
35076
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
68677
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
68677
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
68677
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1269620
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173529
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
173529
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
299104
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
65758
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1497
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
135235
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
5309
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
37640
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

461340
005
Государственная адресная социальная помощь
461340
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
264761
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
60253
006
Оказание жилищной помощи
2997
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
114169
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3877
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
29800
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
53665
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
434280
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
149982
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4498
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
214909
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
61661
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3230
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
23500
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3500
015
Освещение улиц в населенных пунктах
3000
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
500
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
20000
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
20000
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1224202
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
471740
003
Поддержка культурно-досуговой работы
471740
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
16000
011
Развитие объектов культуры
16000
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)

461340
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
461340
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
264761
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
60253
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2997
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
114169
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3877
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
29800
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
53665
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
434280
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
149982
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4498
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
214909
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
61661
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3230
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
23500
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3500
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
3000
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
500
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
20000
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
20000
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
1224202
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
471740
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
471740
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
16000
011
Мәдениет объектілерін дамыту
16000
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі

158130
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
23682
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
123448
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
11000
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
30000
008
Развитие объектов спорта
30000
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
273433
006
Функционирование районных (городских) библиотек
262433
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1500
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
9500
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
50000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
50000
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
28366
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
28366
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
196533
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
74037
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
122429
006
Капитальные расходы государственного органа
67
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
104915
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
38313
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
38313
006
Капитальные расходы государственного органа
0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
27429
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
27429
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
39173
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
39173
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
48165
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
48165
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)

158130
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23682
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
123448
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
11000
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
30000
008
Cпорт объектілерін дамыту
30000
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
273433
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
262433
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
1500
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
9500
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
50000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
50000
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
28366
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28366
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
196533
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74037
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
122429
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
67
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
104915
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
38313
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38313
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
27429
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27429
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
39173
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсетуі жөніндегі шараларды іске асыру
39173
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
48165
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
48165
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер