О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 23 декабря 2024 года № 36-2.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШЕНИЕ:
1.Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1,2,3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год, в следующих объемах:
1) доходы – 11016149 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4119810 тысяч тенге;
неналоговые поступления –19052 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 75344 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6801943 тысяч тенге;
2) затраты – 11405753 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1099479 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 1192832 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –93353 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 128000 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 128000 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит бюджета (профицит) – -1617083 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита бюджета (использование профицита) –
1617083 тысяч тенге;
поступление займов -1192832 тысяч тенге;
погашение займов -93353 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств -517604 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 05.12.2025 № 50-2 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме - 3003368,0 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объем субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме - 249836,0 тысяч тенге, в том числе:
Суратский сельский округ – 32037 тысяч тенге;
Жанатоганский сельский округ – 37862 тысяч тенге;
Кенеский сельский округ – 38880 тысяч тенге;
Таттинский сельский округ –35148 тысяч тенге;
Акаралский сельский округ – 41331 тысяч тенге;
Акерменский сельский округ – 35121 тысяч тенге;
Аспаринский сельский округ – 29457 тысяч тенге;

2025-2027 жылдарқа арналқан аудандыќ бюджет туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 36-2 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7 тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 75 бабы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы негізінде аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1,2,3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесіндей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 11016149 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4119810 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 19052 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер –75344 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 6801943 мың теңге;
2) шығындар – 11405753 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу –1099479 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –1192832 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу- 93353 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 128000 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 128000 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджеттің тапшылығы (профициті) – -1617083 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) –
1617083 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі -1192832 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 93353 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары- 517604 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 05.12.2025 № 50-2 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудан бюджетінде облыстық бюджетінен берілетін субвенциялардың көлемі – 3003368 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылы аудандық бюджеттен ауылдық бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенция - 249836 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Сұрат ауылдық округіне – 32037 мың теңге;
Жаңатоған ауылдық округіне – 37862 мың теңге;
Кенес ауылдық округіне – 38880 мың теңге;
Тәтті ауылдық округіне – 35148 мың теңге;
Ақарал ауылдық округіне – 41331 мың теңге;
Ақермен ауылдық округіне – 35121 мың теңге;
Аспара ауылдық округіне – 29457 мың теңге

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района в сумме 118000 тысяч тенге.
5. Распределение сумм целевых трансфертов на 2025 год бюджетам сельских округов определяются на основании постановления акимата района.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата восьмого созыва по вопросам экономики, бюджета, налогов и развития строительства и инфраструктуры.

4. Аудандық жергілікті атқарушы органның резерві 118000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
5. 2025 жылға көрсетілген нысаналы трансферттердің сомаларын ауылдық округтер бюджеттеріне бөлінуі аудан әкімінің қаулысы негізінде айқындалады.
6. Осы шешімнің орындалуына бақылау сегізінші шақырылған аудандық мәслихаттың экономика, бюджет, салық және құрылыс пен инфрақұрылымды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.

010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
991
018
Капитальные расходы государственного органа
350
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
330000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
637934
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
60832
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
60832
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
501107
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
100407
013
Капитальные расходы государственного органа
16200
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
384500
493
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
53871
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
53871
02
Оборона
46472
122
Аппарат акима района (города областного значения)
46472
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
11396
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
35076
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
68677
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
68677
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
68677
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1269974
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173529
005
Государственная адресная социальная помощь
173529
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
299458
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
65758
006
Оказание жилищной помощи
1497
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
135589
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому

010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
991
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
350
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
330000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
637934
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
60832
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60832
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
501107
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
100407
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
16200
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
384500
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
53871
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53871
02
Қорғаныс
46472
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
46472
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
11396
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
35076
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
68677
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
68677
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
68677
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1269974
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173529
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
173529
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
299458
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
65758
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1497
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
135589
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету

5309
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
37640
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
53665
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
793036
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
188616
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
998
028
Услуги, оказываемые лицам из группы риска, оказавшимся в трудной ситуации вследствие насилия или угрозы насилия
17638
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
525456
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
52207
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
8121
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3951
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
3951
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2188229
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1241530
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
34100
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
60480
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1143258
015
Освещение улиц в населенных пунктах
3300
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
392
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
141805
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
141805
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
804894
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
554928
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
249966
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1262866
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
493191
003
Поддержка культурно-досуговой работы
493191
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)

5309
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
37640
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
53665
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
793036
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
188616
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
998
028
Зорлық-зомбылық немесе зорлық-зомбылық қаупі салдарынан қиын жағдайға тап болған Тәуекел тобындағы адамдарға көрсетілетін қызметтер
17638
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
525456
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
52207
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
8121
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3951
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3951
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2188229
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1241530
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
34100
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
60480
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1143258
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
3300
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
392
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
141805
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алып қою
141805
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
804894
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
554928
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
249966
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
1262866
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
493191
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
493191
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі