Об утверждении Правил непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 2024 года № 397.
В соответствии с подпунктом 98-2) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 14 октября 2024 года № 397
Правила непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 98-2) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, и определяют порядок непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) центр трудовой мобильности - юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;

Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 14 қазандағы № 397 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 98-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 397 бұйрығына
қосымша
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 98-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;

9) Центр развития трудовых ресурсов – юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан при уполномоченном государственном органе, обеспечивающее информационно-аналитическое сопровождение рынка труда, активных мер содействия занятости, методологическую поддержку служб занятости, развитие и сопровождение единой информационной системы социально-трудовой сферы;
10) стандарт учебного курса (модуля) – документ, включающие в себя информацию об учебном курсе (модуле), квалификации, необходимые для участия в обучении, результаты обучения, структуру и содержание учебного курса;
11) непрерывное профессиональное развитие - целенаправленное поддержание и развитие профессиональных компетенций и мастерства, а также повышение квалификации и аттестации, профессионально-адаптационная подготовка и других видов развития работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) для обеспечения высокого качества реализации функций центров трудовой мобильности (карьерных центров);
12) внутренний тренер – работник центра трудовой мобильности из числа управленческого и основного персонала со стажем работы в сфере занятости населения не менее двух лет, обладающего высокими профессиональными качествами, а также прошедший обучение по программе подготовки тренеров и осуществляющий обучение работников центров трудовой мобильности (карьерных центров).
13) наставник – работник центра трудовой мобильности (карьерного центра), закрепляемый за работником, впервые принятым или вновь поступившим на службу в центр трудовой мобильности (карьерный центр), оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной адаптации.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.06.2026 №240 (вводится в действие c 01.07.2026).
3. Непрерывное профессиональное развитие работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) проводится на постоянной основе с момента издания приказа уполномоченного лица центра трудовой мобильности о приеме его на работу в соответствии с настоящими Правилами.
4. Непрерывное профессиональное развитие работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) включает в себя:
1) профессионально-адаптационную подготовку работников центров трудовой мобильности (карьерных центров);
2) формирование индивидуального плана обучения работника центра трудовой мобильности (карьерного центра);
3) непрерывное профессиональное обучение работников центров трудовой мобильности (карьерных центров);
4) организацию обучения внутренними тренерами.

9) Еңбек ресурстарын дамыту орталығы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша уәкілетті мемлекеттік органның жанынан құрылатын, еңбек нарығын ақпараттық-талдамалық жағынан сүйемелдеуді, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, жұмыспен қамту қызметтерін әдіснамалық жағынан қолдауды, әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесін дамыту мен қолдап отыруды қамтамасыз ететін заңды тұлға;
10) оқу курсының (модульдің) стандарты – оқу курсы (модуль) туралы ақпаратты, оқуға қатысу үшін қажетті біліктіліктерді, оқу нәтижелерін, оқу курсының құрылымы мен мазмұнын қамтитын құжат;
11) үздіксіз кәсіптік даму – еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) функцияларын іске асырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету үшін кәсіптік құзыреттер мен шеберлікті мақсатқа сай қолдау және дамыту, сондай-ақ біліктілікті арттыру және аттестаттау, кәсіптік-бейімдеу даярлығы және еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерін дамытудың басқа да түрлері;
12) ішкі жаттықтырушы – халықты жұмыспен қамту саласында кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар, жоғары кәсіптік қасиеттері бар, сондай-ақ жаттықтырушыларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткен және еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін оқытуды жүзеге асыратын басқарушылық және негізгі персонал қатарындағы еңбек мобильділігі орталығының жұмыскері.
13) тәлімгер – еңбек мобильділігі орталығына (мансап орталығына) алғаш қабылданған немесе жаңадан қызметке кірген, оған кәсіптік бейімделуіне практикалық көмек көрсететін жұмыскерге бекітіліп берілетін еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.06.2026 № 240 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің үздіксіз кәсіптік дамуы осы Қағидаларға сәйкес оны жұмысқа қабылдау туралы еңбек мобильділігі орталығының уәкілетті тұлғасының бұйрығы шыққан сәттен бастап тұрақты негізде жүргізіледі.
4. Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік дамуы мыналарды қамтиды:
1) еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерін кәсіптік-бейімдеу даярлығы;
2) еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерін оқытудың жеке жоспарын қалыптастыру;
3) еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін үздіксіз кәсіптік оқыту;
4) ішкі жаттықтырушылармен оқытуды ұйымдастыру.

5. Центр трудовой мобильности обеспечивает профессиональное развитие и повышение квалификации работников (карьерных центров) соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 20 Социального кодекса Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)
Параграф 1. Профессионально-адаптационная подготовка
6. Работник из числа управленческого или основного персонала, впервые принятый или вновь поступивший на службу в центр трудовой мобильности (карьерный центр), проходит профессионально-адаптационную подготовку в период прохождения испытательного срока от одного до трех месяцев.
7. На период прохождения профессионально-адаптационной подготовки за работником центра трудовой мобильности (карьерного центра) закрепляется наставник.
Закрепление наставника за работником, впервые принятым или вновь поступившим на службу в центр трудовой мобильности (карьерный центр), производится на основании приказа уполномоченного лица центра трудовой мобильности о приеме его на работу.
8. Наставник в течение трех рабочих дней после закрепления его наставником разрабатывает план адаптации работника, проходящего профессионально-адаптационную подготовку, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Работник, проходящий профессионально-адаптационную подготовку, в течение пятнадцати рабочих дней со дня приема на работу проходит адаптационное обучение по программе, разработанной организацией повышения квалификации.
10. Адаптационное обучение организуется с частичным отрывом от трудовой деятельности с сохранением заработной платы способом дистанционного обучения посредством Платформы.
11. Работник, проходящий профессионально-адаптационную подготовку, проходит адаптационное обучение самостоятельно под руководством наставника, с обязательной практикой по изученным темам в рабочей среде в центре трудовой мобильности (карьерном центра).
12. После прохождения профессионально-адаптационной подготовки работник центра трудовой мобильности (карьерного центра) готовит отчет о выполнении плана адаптации посредством Платформы.
13. По завершению наставничества наставник оценивает выполнение плана адаптации работником, проходившим профессионально-адаптационную подготовку.
14. По итогам рассмотрения информации о выполнении плана адаптации, наставник в течение трех рабочих дней выносит решение о прохождении либо не прохождении работником испытательного срока.
Параграф 2. Порядок формирования индивидуального плана обучения
15. В индивидуальном плане обучения работнику центра трудовой мобильности (карьерного центра) устанавливаются не менее 40 (сорока) академических часов обучения по стандарту учебного курса (модуля), обязательным к прохождению в течение календарного года.
Академический час составляет 60 (шестьдесят) минут.

5. Еңбек мобильділігі орталығы Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 20-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің кәсіптік дамуы мен біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму тәртібі
1-параграф. Кәсіптік-бейімдеу даярлығы
6. Еңбек мобильділігі орталығына (мансап орталығына) алғаш рет қабылданған немесе жаңадан қызметке кірген басқарушы немесе негізгі персонал қатарындағы жұмыскер сынақ мерзімінен өту кезеңінде бір айдан үш айға дейінгі мерзімде кәсіптік-бейімдеу даярлығынан өтеді.
7. Кәсіптік-бейімдеу даярлығынан өту кезеңінде еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскеріне тәлімгер бекітіледі.
Тәлімгерді еңбек мобильділігі орталығына (мансап орталығына) алғаш қабылданған немесе жаңадан қызметке кірген жұмыскерге бекіту еңбек мобильділігі орталығының уәкілетті тұлғасының оны жұмысқа қабылдау туралы бұйрығы негізінде жүргізіледі.
8. Тәлімгер оны тәлімгер етіп бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік-бейімдеу даярлығынан өтіп жатқан жұмыскерді бейімдеу жоспарын әзірлейді.
9. Кәсіптік-бейімделу даярлығынан өтіп жатқан жұмыскер жұмысқа қабылданған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген бағдарлама бойынша бейімдік оқытудан өтеді.
10. Бейімдік оқыту Платформа арқылы қашықтықтан оқыту тәсілімен жалақыны сақтай отырып, еңбек қызметінен ішінара қол үзіп ұйымдастырылады.
11. Кәсіптік-бейімдеу даярлығынан өтетін жұмыскер еңбек мобильділігі орталығында (мансап орталығында) жұмыс ортасында зерделенген тақырыптар бойынша міндетті практикамен тәлімгердің басшылығымен дербес бейімдік оқытудан өтеді.
12. Кәсіптік-бейімдеу даярлығынан өткеннен кейін еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері Платформа арқылы бейімделу жоспарының орындалуы туралы есеп дайындайды.
13. Тәлімгерлік аяқталғаннан кейін тәлімгер кәсіптік-бейімдеу даярлығынан өткен жұмыскердің бейімделу жоспарының орындалуын бағалайды.
14. Бейімделу жоспарының орындалуы туралы ақпаратты қарау қорытындысы бойынша тәлімгер үш жұмыс күні ішінде жұмыскердің сынақ мерзімінен өтуі не өтпеуі туралы шешім шығарады.
2-параграф. Жеке оқу жоспарын қалыптастыру тәртібі
15. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскерін оқытудың жеке жоспарында күнтізбелік жыл ішінде өтуге міндетті оқу курсының (модульдің) стандарты бойынша кемінде 40 (қырық) академиялық оқу сағаты белгіленеді.
Академиялық сағат 60 (алпыс) минутты құрайды.

16. Индивидуальный план обучения работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) формируется на основании оценки уровня развития компетенций работников центров трудовой мобильности (карьерных центров).
17. Ежегодно не позднее 15 ноября текущего года работники центров трудовой мобильности (карьерных центров) проходят оценку уровня развития компетенций в формах:
1) внешней оценки уровня развития компетенций, проводимой организацией повышения квалификации путем сбора и анализа ведомственной и административной отчетности по вопросам социальной защиты, занятости и деятельности центров трудовой мобильности (карьерных центров)
2) самостоятельной оценки уровня развития компетенций путем прохождения анкетирования посредством Платформы.
18. По итогам обобщения результатов оценки уровня развития компетенций работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) организация повышения квалификации формирует посредством Платформы индивидуальный план обучения работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) на следующий год;
19. Работнику центра трудовой мобильности (карьерного центра) в личном кабинете на Платформе отображается индивидуальный план обучения с указанием перечня учебных курсов (модулей), графика проведения обучения, а также статуса выполнения индивидуального плана обучения.
20. Индивидуальный план обучения работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) корректируется или дополняется:
1) при самостоятельном выборе работником центра трудовой мобильности (карьерного центра) дополнительных учебных курсов (модулей);
2) при необходимости прохождения либо повторного прохождения учебного курса (модуля) работником центра трудовой мобильности (карьерного центра) в связи с недостатком профессиональных компетенций для выполнения должностных обязанностей по итогам внешней оценки уровень развития компетенций работника.
21. В случае если работник центра трудовой мобильности (карьерного центра) завершил менее 40 (сорока) академических часов учебных курсов (модулей) в течение календарного года, то индивидуальный план обучения считается невыполненным.
Параграф 3. Порядок непрерывного профессионального обучения
22. Непрерывное профессиональное обучение работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) осуществляется путем повышения квалификации работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) по направлениям, соответствующим должностным обязанностям и нацеленным на развитие компетенций, в соответствии с его индивидуальным планом обучения.
Повышение квалификации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) может осуществляться организацией повышения квалификации, а также внутренними тренерами из числа работников центров трудовой мобильности.
Повышение квалификации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) проводится по учебным курсам (модулям), разработанным организацией повышения квалификации в соответствии со стандартом учебного курса (модуля) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

16. Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерін оқытудың жеке жоспары еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің құзыреттерін дамыту деңгейін бағалау негізінде қалыптастырылады.
17. Жыл сайын ағымдағы жылдың 15 қарашасынан кешіктірмей еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлері келесі нысандарда құзыреттердің даму деңгейін бағалаудан өтеді:
1) біліктілікті арттыру ұйымы әлеуметтік қорғау, жұмыспен қамту және еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) қызметі мәселелері бойынша ведомстволық және әкімшілік есептілікті жинау және талдау жолымен жүргізетін құзыреттердің даму деңгейін сырттай бағалау.
2) Платформа арқылы сауалнамадан өту арқылы құзыреттіліктің даму деңгейін дербес бағалау.
18. Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің құзыреттерін дамыту деңгейін бағалау нәтижелерін жалпылау қорытындылары бойынша біліктілікті арттыру ұйымы Платформа арқылы келесі жылға еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерін оқытудың жеке жоспарын қалыптастырады;
19. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскеріне Платформадағы жеке кабинетте оқу курстарының (модульдерінің) тізбесі, оқытуды өткізу кестесі, сондай-ақ жеке оқыту жоспарының орындалу мәртебесі көрсетілген жеке оқу жоспары көрсетіледі.
20. Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерін оқытудың жеке жоспары:
1) еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің қосымша оқу курстарын (модульдерін) өз бетінше таңдауы кезінде;
2) жұмыскердің құзыреттерінің даму деңгейін сыртқы бағалау қорытындылары бойынша лауазымдық міндеттерді орындау үшін кәсіптік құзыреттердің болмауына байланысты еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері оқу курсынан (модульден) өту не қайта өту қажет болған кезде түзетіледі немесе толықтырылады.
21. Егер еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері күнтізбелік жыл ішінде оқу курстарының (модульдерінің) кемінде 40 (қырық) академиялық сағатын аяқтамаған жағдайда, онда жеке оқу жоспары орындалмаған болып есептеледі.
3-параграф. Үздіксіз кәсіптік оқыту тәртібі
22. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскерін үздіксіз кәсіптік оқыту оның жеке оқу жоспарына сәйкес лауазымдық міндеттеріне сай келетін және құзыреттерін дамытуға бағытталған бағыттар бойынша еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскерінің біліктілігін арттыру жолымен жүзеге асырылады.
Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруды біліктілікті арттыру ұйымы, сондай-ақ еңбек мобильділігі орталықтары жұмыскерлерінің ішінен ішкі жаттықтырушылар жүзеге асыра алады.
Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес оқу курсының (модулінің) стандартына сәйкес біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген оқу курстары (модульдері) бойынша жүргізіледі.

23. Непрерывное профессиональное обучение работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) организуется без отрыва либо с отрывом от трудовой деятельности с сохранением заработной платы, с использованием следующих форм обучения:
1) вебинар, проводимый в дистанционном формате посредством Платформы, с привлечением внутренних тренеров, тренеров организации повышения квалификации, национальных и международных экспертов в области занятости и (или) развития компетенций;
2) очный семинар, проводимый в аудитории, с привлечением внутренних тренеров, тренеров организации повышения квалификации, национальных и международных экспертов в области занятости и (или) развития компетенций;
3) онлайн учебный курс (модуль), доступный посредством Платформы.
24. Обучение проводится на казахском и русском языках по выбору работника центра трудовой мобильности (карьерного центра).
25. Учебный курс (модуль) считается завершенным по прохождению работником центра трудовой мобильности (карьерного центра) полного учебного курса (модуля) и успешной сдачи тестирования.
Учет времени и результатов пройденного учебного курса (модуля) осуществляется посредством личного кабинета работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) на Платформе.
26. Работникам центров трудовой мобильности (карьерных центров), успешно завершившим учебный курс, выдается сертификат, подтверждающий завершение учебного курса в электронном виде посредством Платформы.
В сертификате указываются сведения о работнике центра трудовой мобильности (карьерного центра), прошедшем учебный курс (фамилия, имя, отчество (при его наличии), название учебного курса, количество академических часов, уникальный номер сертификата в виде QR-кода (считываемая машиной оптическая метка), который автоматически генерируется на Платформе, и дата выдачи сертификата.
27. Результаты непрерывного профессионального обучения действительны на всей территории Республики Казахстан.
Параграф 4. Организация обучения внутренними тренерами
28. Для обеспечения профессионального развития и повышения квалификации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) организуется их обучение внутренними тренерами центров трудовой мобильности.
28. Назначение внутреннего тренера производится на основании приказа уполномоченного лица Центра трудовой мобильности о приеме его на работу.
29. Внутренний тренер проходит обучение по программе подготовки тренеров, разработанной организацией повышения квалификации.
30. Организация повышения квалификации координирует работу внутренних тренеров.

23. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскерін үздіксіз кәсіптік оқыту мынадай оқыту нысандарын пайдалана отырып, жалақысын сақтай отырып, еңбек қызметінен қол үзбей не қол үзіп ұйымдастырылады:
1) ішкі жаттықтырушыларды, біліктілікті арттыру ұйымының жаттықтырушыларын, жұмыспен қамту және (немесе) құзыреттерді дамыту саласындағы ұлттық және халықаралық сарапшыларды тарта отырып, Платформа арқылы қашықтықтан форматта өткізілетін вебинар;
2) ішкі жаттықтырушыларды, біліктілікті арттыру ұйымының жаттықтырушыларын, жұмыспен қамту және (немесе) құзыреттерді дамыту саласындағы ұлттық және халықаралық сарапшыларды тарта отырып, аудиторияда өткізілетін күндізгі семинар;
3) Платформа арқылы қолжетімді онлайн оқу курсы (модуль).
24. Оқыту еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің таңдауы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.
25. Оқу курсы (модуль) еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскерінің толық оқу курсын (модулін) өтуі және тестілеуді сәтті тапсыруы бойынша аяқталған болып есептеледі.
Өткен оқу курсының (модульдің) уақыты мен нәтижелерін есепке алу платформадағы еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің жеке кабинеті арқылы жүзеге асырылады.
26. Оқу курсын сәтті аяқтаған еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлеріне Платформа арқылы оқу курсының электрондық түрде аяқталғанын растайтын сертификат беріледі.
Сертификатта оқу курсынан өткен еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), оқу курсының атауы, академиялық сағат саны, Платформада автоматты түрде жасалатын QR-код түріндегі сертификаттың бірегей нөмірі (машинамен оқылатын оптикалық белгі) және сертификаттың берілген күні көрсетіледі.
27. Үздіксіз кәсіптік оқыту нәтижелері Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жарамды.
4-параграф. Ішкі жаттықтырушыларды оқытуды ұйымдастыру
28. Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің кәсіптік дамуын және біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету үшін оларды еңбек мобильділігі орталықтарының ішкі жаттықтырушыларының оқытуы ұйымдастырады.
28. Ішкі жаттықтырушыларды тағайындау оны жұмысқа қабылдау туралы Еңбек мобильділігі орталығының уәкілетті тұлғасының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
29. Ішкі жаттықтырушы біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген жаттықтырушыларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өтеді.
30. Біліктілікті арттыру ұйымы ішкі жаттықтырушыларының жұмысын үйлестіреді.

31. Внутренний тренер составляет план работ в соответствии с потребностью работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) в обучении и проводит обучение согласно плану работ.
Приложение 1
к Правилам непрерывного
профессионального развития
работников центров трудовой
мобильности и карьерных центров
Форма
"УТВЕРЖДЕН"
___________________________
"___"______________20__г.
План адаптации работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) на период прохождения профессионально-адаптационной подготовки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________
Структурное подразделение
_______________________________
Должность
________________________________
Дата выхода на работу
________________________________
Дата окончания испытательного срока
________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) наставника, должность
_________________________________
№ п/п
Наименование мероприятия
Планируемый результат
Время окончания мероприятия
Оценка выполненного мероприятия
(от 2 до 5)
Подпись наставника
I. Мероприятия, направленные на изучение деятельности центра трудовой мобильности (карьерного центра)
1
2
II. Мероприятия, направленные на прохождение адаптационного обучения
1
2
III. Мероприятия, направленные на изучение профессиональной специфики занимаемой должности
1
2
С планом адаптации ознакомлен __________ ___________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Дата: "___" ______________20__г.
Приложение 2
к Правилам непрерывного
профессионального развития
работников центров трудовой
мобильности и карьерных центров
Форма
Стандарт учебного курса (модуля)
Наименование
Идентификатор
Форма обучения
Количество часов
Функциональные карты бизнес-процессов
Компетенции
Должность
Минимальный уровень квалификации
К концу учебного курса слушатели будут знать:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Структура учебного курса:
Модули
Наименование
Продолжи-тельность, час
Содержание учебного курса:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

31. Ішкі жаттықтырушы еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің оқыту қажеттілігіне сәйкес жұмыс жоспарын жасайды және жұмыс жоспарына сәйкес оқытуды жүргізеді.
Еңбек мобильділігі орталықтары
мен мансап орталықтары
жұмыскерлерінің үздіксіз
кәсіптік даму қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"БЕКІТІЛГЕН"
___________________________
20__ж. "___"______________
Кәсіптік-бейімдеу даярлығынан өту кезеңіне еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерін бейімдеу жоспары
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________
Құрылымдық бөлімше
______________________________
Лауазымы
______________________________
Жұмысқа шығу күні
______________________________
Сынақ мерзімінің аяқталу күні
______________________________
Тәлімгердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
______________________________
р/с
Іс-шараның атауы
Жоспарланған нәтиже
Іс-шараның аяқталу уақыты
Орындалған іс-шараның бағасы
(2-ден 5-ке дейін)
Тәлімгердің қолы
I. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) қызметін зерделеуге бағытталған іс-шаралар
1
2
II. Бейімдік оқытудан өтуге бағытталған іс-шаралар
1
2
III. Атқаратын лауазымының кәсіптік ерекшелігін зерделеуге бағытталған іс-шаралар
1
2
Бейімделу жоспарымен таныстым __________ ___________________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
Күні: 20__ж. "___" ______________
Еңбек мобильділігі орталықтары
мен мансап орталықтары
жұмыскерлерінің үздіксіз
кәсіптік даму қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Оқу курсының (модулінің) стандарты
Атауы
Сәйкестендіргіш
Оқыту нысаны
Сағат саны
Бизнес-процестердің функционалдық карталары
Құзыреттер
Лауазымы
Біліктіліктің ең төменгі деңгейі
Оқу курсының соңында тыңдаушылар мыналарды біліп шығады:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Оқу курсының құрылымы:
Модульдер
Атауы
Ұзақтығы, сағ
Оқу курсының мазмұны:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________