Об утверждении межотраслевых нормативов времени работников служб по управлению персоналом
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 августа 2024 года № 329
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с подпунктом 41-10) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые межотраслевые нормативы времени работников служб по управлению персоналом.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности Министра А. Сарбасов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 августа 2024 г. № 329
Межотраслевые нормативы времени работников служб по управлению персоналом
Раздел 1. Общая часть
1. Настоящие межотраслевые нормативы времени работников служб по управлению персоналом (далее – нормативы времени) рекомендуются для применения в организациях (предприятиях) в целях определения затрат рабочего времени на работы по комплектованию и учету кадров, а также распределения работы между работниками кадровых служб.
2. Разработанные нормативы времени содержат затраты оперативного времени в чел-час на выполняемые объемы работ.
3. Нормативами времени охвачены следующие виды работ:
оформление документов при приеме на работу работника;
оформление трудового договора;
ведение табельного учета;
разработка должностных инструкций, технологических карт, рабочих инструкций или других документов;
оформление характеристики на работника;
оформление документов при увольнении работника;
ведение личных карточек формы № Т-2;
составление графиков отпусков;
оформление документов на отпуск;
введение информации в базу данных работников по исчислению трудового стажа для выплаты заработной платы;
оформление листка о временной нетрудоспособности;
составление и выдача справок;
выдача бланков справки на медицинский осмотр работника;
оформление изменения фамилии;
оформление документов на поощрение работников;
оформление взысканий;
составление отчета;
оформление документов о командировании работника;
проведение аттестации работников;
анализ и планирование потребности организации (предприятия) в кадрах, в том числе по специальностям и квалификациям;
обеспечение профессионального развития кадров организации (предприятия), в том числе путем организации переподготовки, повышения квалификации, стажировок;
работы, связанные с центром трудовой мобильности;
оформление и выдача постоянного (временного) пропуска;
учет и бронирование военнообязанных.

Персоналды басқару қызметі жұмыскерлерінің салааралық уақыт нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2024 жылғы 26 тамыздағы № 329 бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 16-бабының 41-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған персоналды басқару қызметі жұмыскерлерінің салааралық уақыт нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министрдің міндетін атқарушы А. Сарбасов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 26 тамыздағы
№ 329 бұйрығымен
бекітілген
Персоналды басқару қызметі жұмыскерлерінің салааралық уақыт нормативтері
1-бөлім. Жалпы бөлім
1. Осы персоналды басқару қызметі жұмыскерлерінің салааралық уақытнормативтері (бұдан әрі – уақыт нормативтері) кадрларды жинақтау және есепке алу жөніндегі жұмыстарға жұмыс уақытының шығындарын айқындау, сондай-ақ кадр қызметтерінің жұмыскерлері арасында жұмысты бөлу мақсатында ұйымдарда (кәсіпорындарда) қолдану үшін ұсынылады.
2. Әзірленген уақыт нормативтері орындалатын жұмыс көлеміне адам-сағатына жедел уақыт шығындарын қамтиды.
3. Уақыт нормативтерімен мынадай жұмыс түрлері қамтылған:
жұмыскерді жұмысқа қабылдау кезінде құжаттарды ресімдеу;
еңбек шартын ресімдеу;
табель eceбін жүргізу;
лауазымдық нұсқаулықтарды, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқаулықтарын немесе басқа құжаттарды әзірлеу;
жұмыскерге мінездеме ресімдеу;
жұмыскер жұмыстан шығарылған кезде құжаттарды ресімдеу;
№ Т-2 нысанды жеке карточкалар жүргізу;
демалыс графиктерін жасау;
демалысқа құжаттарды ресімдеу;
жалақы төлеу үшін еңбек өтілін есептеу жөніндегі жұмыскерлердің дерекқорына ақпарат енгізу;
еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағын ресімдеу;
анықтамалар жасау және беру;
жұмыскердің медициналық тексеруіне анықтама бланкілерін беру;
тегі өзгеруін ресімдеу;
жұмыскерлерді көтермелеуге құжаттар ресімдеу;
жазаларды peciмдеy;
есеп жасау;
жұмыскерді іссапарға жiбepy туралы құжаттарды ресімдеу;
жұмыскерлерді аттестациядан өткізу;
ұйымның (кәсіпорынның) кадрларға, оның ішінде мамандықтар мен біліктіліктерге қажеттілігін талдау және жоспарлау;
ұйым (кәсіпорын) кадрларының кәсіптік дамуын, оның ішінде қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды, тағылымдамаларды ұйымдастыру жолымен қамтамасыз ету;
еңбек мобильділігі орталығымен байланысты жұмыстар;
тұрақты (уақытша) рұқсат қағазын peciмдеy және беру;
әскери міндеттілерді есепке алу және брондау.

4. Работы по персоналу (комплектованию и учету кадров) выполняют: руководитель структурного подразделения, менеджер по персоналу (hr-менеджер), менеджер по подбору персонала (рекрутер), инженер по подготовке кадров (по профессиональной адаптации), инспектор по кадрам, специалист по кадрам (далее – служащие отдела кадров).
5. Числовые значения факторов, указанных в таблицах нормативов времени, определяются как среднегодовые величины за предшествующий год.
6. В нормативах времени учтено время, затрачиваемое на получение заданий, консультации, согласования и другие работы, связанные с выполнением задания.
7. Содержание работ, единицы измерения, наименования и количественные значения факторов, влияющих на затраты труда, а также нормы времени по каждому виду работ приводятся в соответствующих параграфах нормативной части.
8. Нормативы времени разработаны на основе:
материалов изучения существующей организации труда в структурных подразделениях организации (предприятия);
данных хронометражных наблюдений по основным работам служб по персоналу;
статистических данных, статистических и иных отчетностей служб по персоналу;
результатов анализа и исследования затрат времени на работы по комплектованию и учету кадров, трудовых процессов в целях рационализации приемов и методов труда и организации рабочих мест.
9. Норматив времени на выполнение нормируемой операции определяется по следующей формуле:
Нвр. = Топ. Х (1 + К/100),
где Нвр .- норматив времени на выполнение конкретного вида работы (функции), чел.-час;
Топ. - норматив времени на выполнение нормируемой работы, установленный по нормативу, чел.-час;
К - коэффициент, учитывающий затраты времени на организационно-техническое обслуживание рабочего места, отдых (включая вынужденные паузы при выполнении работы, гимнастические упражнения) и личные потребности, а также подготовительно-заключительные работы, в % от оперативного времени. По результатам анализа хронометражных наблюдений рабочего времени работников коэффициент принимается равным 10% от объема оперативного времени.
10. Пример расчета нормативов времени работников служб по управлению персоналом приведен согласно приложению 1 к нормативам времени.
Для удобства применения пользователями содержание нормативов по труду приведено согласно приложению 2 к нормативам времени.
Раздел 2. Организация труда
11. Деятельность работников, занятых комплектованием и учетом кадров, регламентируется положениями о структурном подразделении, должностными инструкциями, разработанными в соответствии с действующим квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и служащих.

4. Персонал жөніндегі жұмыстарды (кадрларды жинақтау жане есепке алу) құрылымдық бөлімшенің басшысы, персонал менеджері (hr-менеджер), персоналды іріктеу жөніндегі менеджер (рекрутер), кадрлар дайындау жөніндегі инженер (кәсіптік бейімдеу жөніндегі), кадрлар инспекторы, кадрлар жөніндегі маман (бұдан өpi – кадрлар бөлімінің қызметшілері) орындайды.
5. Уақыт нормативтері кестелерінде керсетілген факторлардың сандық мәндері өткен жылдың орташа жылдық шамалары ретінде айқындалады.
6. Уақыт нормативтерінде тапсырма алуға, консультациялар беруге, келісуге және тапсырмаларды орындаумен байланысты басқа да жұмыстарға жұмсалатын уақыт есептелген.
7. Жұмыстардың мазмұны, өлшем бірліктері, еңбек шығындарына әсер ететін факторлардың атаулары мен сандық мәндері, сондай-ақ жұмыстың әрбір түрі бойынша уақыт нормалары нормативтік бөліктің тиісті параграфтарында келтіріледі.
8. Уақыт нормативтері:
ұйымның (кәсіпорынның) құрылымдық бөлімшелерінде қолданылатын еңбектің ұйымдастырлуын зерделеу материалдары;
персонал бойынша қызметтердің негізгі жұмыстары бойынша хронометраждық байқаулардың деректері;
персонал бойынша қызметтердің статистикалық деректері, статистикалық және өзге де есептіліктері;
еңбек тәсілдері мен әдістерін ұтымды ету және жұмыс орындарын ұйымдастыру мақсатында кадрларды, еңбек процестерін жинақтау және есепке алу жөніндегі жұмыстарға жұмсалатын уақыт шығындарын талдау және зерттеу нәтижелері негізінде әзірленген.
9. Нормаланатын операцияны орындауға арналған уақыт нормативі мынадай формула бойынша айқындалады:
Нуақыт =Тшұғыл *(1+к/100),
мұндағы Нуақыт – нақты жұмыс түрін (функцияны) орындауға арналған уақыт нормативі, адам-сағат;
Тшұғыл – норматив бойынша белгіленген нормаланатын жұмысты орындауға арналған уақыт нормативі, адам-сағат;
К – жұмыс орнына ұйымдастырушылық-техникалық қызмет көрсетуге, демалуға (жұмысты орындау кезінде мәжбүрлі кідірістерді, гимнастикалық жаттығуларды қоса алғанда) және жеке қажеттіліктерге, сондай-ақ дайындық- аяқтау жұмыстарына жұмсалатын шұғыл уақыттан %-бен есептелетін коэффициент. Жұмыскерлердің жұмыс уақыттарын хронометраждық бақылау зерттеулері нәтижесі бойынша коэффициент уақыт мөлшерінің 10 %-на тең.
10. Персоналды басқару қызметтері жұмыскерлерінің уақыт нормативтерін есептеу мысалы уақыт нормативтеріне 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген.
Пайдаланушылардың қолдануына ыңғайлы болу үшін нормативтерінің мазмұны уақыт нормативтеріне 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген.
2-бөлім. Еңбекті ұйымдастыру
11. Кадрларды жинақтау және есепке алумен айналысатын жұмыскерлердің қызметі құрылымдық бөлімшелер туралы ережеде және қолданыстағы басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес әзірленген лауазымдық нұскаулықта регламенттелді.

12. При распределении работ между исполнителями следует учитывать их квалификацию, опыт и деловые качества, что должно способствовать приобретению необходимых навыков и ускорению выполнения заданий работниками.
Начальник структурного подразделения руководит разработкой текущих и перспективных планов комплектования организации (предприятия) кадрами с учетом изменения состава работников, осуществляет работу по подбору, отбору и расстановке кадров на основе оценки их квалификации, личных и деловых качеств.
Служащий отдела кадров ведет учет личного состава организации (предприятия), его подразделений, в соответствии с унифицированными формами первичной учетной документации, оформляет прием, перевод и увольнение работников в соответствии с трудовым законодательством, положениями о структурных подразделениях, квалификационными характеристиками должностей служащих и профессий рабочих.
13. Учет явок на работу и ухода с нее организуется в централизованном или децентрализованном порядке (в нескольких проходных, по цехам, производственным участкам) и осуществляется путем отметки в табеле всех явившихся, не явившихся, опоздавших, сверхурочных часов или путем регистрации лишь отклонений (неявок, опозданий, сверхурочных часов).
Контроль за своевременным приходом работников на рабочее место и уходом с него, а также правильным использованием рабочего времени в течение всего рабочего дня (смены) регулируется внутренними организационно-распорядительными актами работодателя (документами).
14. Организационно-техническими условиями, принятыми в нормативе, предусматривается:
рациональная организация рабочих мест;
своевременное получение работающими необходимой информации, консультации и инструктажа;
соблюдение рационального режима труда и отдыха;
обеспечение установленных санитарных норм.
15. Рабочее место служащего отдела кадров оборудуется столом с приставкой, обеспечивающим удобное размещение на нем оргтехники и предметов труда, в ящиках стола – хранение соответствующей документации и канцелярских принадлежностей.
Стеллажи, шкафы, сейфы для хранения документации и канцелярских принадлежностей и шкафы для одежды устанавливают так, чтобы они не мешали свободному проходу к рабочим местам, средствам оргтехники и не закрывали источники освещения.
Количество документов, размещенных на рабочем столе, должно быть минимально необходимым, обеспечивающим работу в течение всего дня. Документы и средства оргтехники нужно располагать так, чтобы каждый предмет имел определенное место.
Телефонный аппарат и калькулятор устанавливают на столе в зоне рабочего места исполнителя. Если этими средствами пользуются несколько исполнителей, то телефонный аппарат и средства оргтехники устанавливают стационарно в специально установленном месте.

12. Жұмыстарды орындаушылардың арасында үлестіру барысында, жұмыскерлердің қажетті дағдыларды меңгеруіне және тапсырмаларды тез орындауға ықпал етуге тиіс олардың тәжірибесі мен іскерлік қасиеттері ескерілуі қажет.
Құрылымдык бөлімшенің бастығы жұмыскерлер құрамының өзгеруін ескере отырып, ұйымды (кәсіпорынды) кадрлармен жинақтаудың ағымдағы және преспективалық жоспарларын әзірлеуді басқарады, кадрлардың біліктілігін, жеке және іскерлік қасиеттерін бағалау негізінде оларды таңдау, iріктеу және орналастыру бойынша жұмысты жүзеге асырады.
Кадрлар бөлімінің қызметшісі ұйымның (кәсіпорынның), оның бөлімшелерінің жеке құрамының есебін алғашқы есепке алу құжаттамасының бірыңғай нысандарына сәйкес жүргізеді, еңбек заңнамасына, құрылымдық бөлімшелерінің ережелеріне, қызметшілер лауазымдары мен жұмысшылар кәсіптерінің біліктілік сипаттамаларына сәйкес жұмыскерлерді қабылдауды, ауыстыруды және жұмыстан шығаруды ресімдейді.
13. Жұмысқа келу мен одан кетуді есепке алу орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған тәртіппен ұйымдастырылады (бірнеше кіреберістерде, цехтарда, өндірістік учаскелерде) және табельде барлық келгендерді, келмегендерді, кешігіп келгендерді, артық сағаттарды белгілеу жолымен немесе тек ауытқуларды (келмеулерді, кешігіп келуді, артық сағаттар) тіркеу жолымен жүзеге асырылады.
Жұмыскерлердің жұмыс орнына уақтылы келгенін және кеткенін, сондай-ақ жұмыс күні барысында жұмыс уақытын (ауысымын) дұрыс пайдаланылуын бақылау жұмыс берушінің ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік актілерімен peттеледі.
14. Нормативте қабылданған ұйымдастырушылық-техникалық шарттар:
жұмыс орындарын тиімді ұымдастыруды;
жұмыс істеушілердің қажетті ақпаратты, консультацияларды, нұсқаулықты уақтылы алуды;
еңбек жане демалудың оңтайлы режимін сақтауды;
белгіленген санитариялық нормаларды қамтамасыз етуді көздейді.
15. Кадрлар бөлімі қызметшісінің жұмыс орны ұйымдастыру техникасының ыңғайлы тұруын қамтамасыз ететін қосымшасы бар, тартпаларында тиісті құжаттар мен кеңсе керек-жарақтары сақталатын үстелдермен жабдықталады.
Құжаттамаларды және кеңсе керек-жарақтарын сақтайтын стеллаждар, шкафтар, сейфтер және киімге арналған шкафтар жұмыс орындарына, ұйымдастыру техникасы құралдарына өтуге және жарыққа бөгет болмайтындай етіп қойылады.
Үстелдің үстінде жұмыс істеуге қажет болатын құжаттардың саны барынша аз болуға тиіс. Құжаттар мен ұйымдастыру техникасы құралдары әр заттың белгілі бір орны болатындай етіп орналастырылу керек.
Телефон аппараты мен калькуляторды орындаушының үстеліне жұмыс орнына ыңғайлы орнатады. Егер бұл құралдарды бірнеше орындаушы қолданса, онда телефон аппараты мен ұйымдастыру техникасының құралдарын арнайы белгіленген жерде стационарлық түрде орнатады.

16. Прием посетителей по кадровым вопросам в организации (предприятии) осуществляется на основании графика, предусматривающего прием посетителей в утренние часы и перед окончанием работы.
Работники, занятые комплектованием и учетом кадров, соблюдают режим труда и отдыха, исходя из установленного распорядка дня и регламентации всех обязательных работ с выполнением наиболее трудоемких из них в первой половине дня, когда у работающих отмечается высокая устойчивая работоспособность.
Раздел 3. Нормативная часть
Параграф 1. Оформление документов при приеме на работу работника
17. Примерный состав работ:
ознакомление с соответствующими документами (удостоверение личности, трудовая книжка, диплом об образовании и иные документы) и на их основании издание приказа (распоряжения) о приеме на работу;
заполнение в трудовой книжке даты зачисления на работу работника, наименование профессии работника структурного подразделения, даты и номера приказа (распоряжения) о приеме на работу;
внесение личных данных работника в автоматизированную систему управления (далее ̶ АСУ).
таблица 1
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел.-час
Оформление приема на работу работника
один работник
0,91
Параграф 2. Оформление трудового договора
18. Примерный состав работ:
запись адреса предприятия и даты подписания договора, фамилии, имени, отчества (при его наличии) нанимаемого на работу, срока работы, месячного оклада или тарифной ставки, адрес его постоянного места жительства и сведения о регистрации по месту жительства, наименование, номер, дату выдачи документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер, наименование специальности (квалификации), профессии или должности;
подписи нанимаемого работника и руководителя предприятия;
передача по одному экземпляру договора в подразделение, бухгалтерию и подшивка в "дело";
внесение данных в АСУ.
таблица 2
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Оформление трудового договора
один работник
0,77
Параграф 3. Ведение табельного учета
19. Примерный состав работ:
проверка наличия работающих на рабочих местах;
составление ежедневного учета о движении работников и занесение информации в АСУ;
представление в установленном порядке табеля с указанием отработанного времени;
ведение учета неявок по причинам и нарушений трудовой дисциплины, связанных с использованием рабочего времени.
таблица 3
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел.-час
Ведение табельного учета
один работник
0,66
Параграф 4. Разработка должностных инструкций, технологических карт, рабочих инструкций или других документов

16. Ұйымда (кәсіпорында) кадрлық мәселелер бойынша келушілерді қабылдау таңғы сағаттарда және жұмыс аяқталу алдында келушілерді қабылдауды көздейтін график негізінде жүзеге асырылады.
Кадрларды жинақтаумен және есепке алумен айналысатын жұмыскерлер белгіленген күн тәртібіне және жұмысшылардың тұрақты жұмыс қабілеттілігі жоғары болған күннің бірінші жартысында ең көп еңбекті қажет ететін жұмыстарды орындай отырып, барлық міндетті жұмыстарды регламенттеуге сүйене отырып, еңбек және демалыс режимін сақтайды.
3-бөлім. Нормативтік бөлім
1-параграф. Жұмыскерді жұмысқа қабылдау кезінде құжаттарды ресімдеу
17. Жұмыстың үлгі құрамы:
тиісті құжаттармен танысу (жеке куәлік, еңбек кітапшасы, білімі туралы диплом және өзге де құжаттар) және олардың негізінде жұмысқа қабылдау туралы бұйрық (өкім) шығару;
еңбек кітапшасында жұмыскерді жұмысқа қабылдау күнін, құрылымдық бөлімше жұмыскерінің кәсіп атауын, жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың (өкімнің) күні мен нөмірін толтыру;
жұмыскердің жеке мәліметтерін автоматты басқару жүйесіне енгізу (бұдан әрi – АБЖ).
1-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жұмыскерді жұмысқа қабылдау кезінде құжаттарды ресімдеу
бір жұмыскер
0,91
2-параграф. Еңбек шартын ресімдеу
18. Жұмыстың үлгі құрамы:
кәсіпорынның мекенжайын және шартқа қол қою күнін, жұмысқа жалданатын адамның тегін, атын, әкесінің атын (оның болған кезде), жұмыс мерзімін, айлық жалақысын немесе тариф мөлшерлемесін, оның тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы және тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы мәліметтер, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі, берілген күні, жеке сәйкестендіру нөмірі, мамандық (біліктілік), кәсіп немесе лауазымның атауы;
кәсіпорынның жалдамалы жұмыскері мен басшының қолдары;
шарттың бір-бір данасын бөлімшеге, бухгалтерияға беру және "жеке іске" қосу;
АБЖ-ға деректерді енгізу.
2-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Еңбек шартын ресімдеу
бір жұмыскер
0,77
3-параграф. Табель eceбін жүргізу
19. Жұмыстың үлгі құрамы:
жұмыс орындарында жұмыс істейтіндердің болуын тексеру;
жұмыскерлердің қозғалысы туралы күнделікті есеп жасау және ақпаратты АБЖ-ға енгізу;
жұмыс істеген уақытын көрсете отырып, белгіленген тәртіппен табель ұсыну;
жұмыс уақытын пайдалануға байланысты еңбек тәртібін бұзу және себептер бойынша келмеу есебін жүргізу.
3-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Табель есебін жүргізу
бір жұмыскер
0,66
4-параграф. Лауазымдық нұсқаулықтарды, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқаулықтарын немесе басқа құжаттарды әзірлеу

20. Примерный состав работ:
определение структуры, сбор информации о содержании работ по должностям, профессиям;
организация и проведение пилотного проекта;
анализ полученной информации, заполнение, согласование должностных инструкций, технологических карт, рабочих инструкций или других документов с руководителями структурных подразделений;
внесение в тексты должностных инструкций необходимых дополнений и изменений;
подготовка пакета должностных инструкций, технологических карт, рабочих инструкций или других документов к утверждению;
внесение должностных инструкций, технологических карт, рабочих инструкций или других документов в АСУ.
таблица 4
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел.-час
Разработка должностных инструкций, технологических карт, рабочих инструкций или других документов
одна должностная инструкция
2,75
Параграф 5. Оформление характеристики на работника
21. Примерный состав работ:
получение характеристики от руководителя подразделения;
ознакомление с личным делом работника, корректировка, редактирование и ее выдача работнику.
таблица 5
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел.-час
Оформление характеристики на работника
один работник
1,07
Параграф 6. Оформление документов при увольнении работника
22. Примерный состав работ:
ознакомление с заявлением работника об увольнении;
подготовка и выдача обходного листка;
издание приказа об увольнении;
запись в личной карточке и трудовой книжке работника даты, причины увольнения, номера приказа об увольнении;
внесение информации в АСУ об увольнении работника;
ознакомление работника с приказом об увольнении;
выдача трудовой книжки под расписку в день прекращения трудового договора.
таблица 6
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени чел.-час
Оформление документов при увольнении работника
один увольняемый работник
0,61
Параграф 7. Ведение личных карточек формы № Т-2
23. Примерный состав работ:
ведение личных карточек формы № Т-2 вновь принятых на работу работников;
внесение изменения и дополнения в личную карточку формы № Т-2;
внесение данных с карточек формы № Т-2 в АСУ;
при изношенности личных карточек формы № Т-2, вводится новая с уничтожением предыдущей.
таблица 7
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Ведение личных карточек формы № Т-2
один работник
0,77
Параграф 8. Составление графиков отпусков
24. Примерный состав работ:
получение графика отпусков от подразделений;
составление сводного графика и его корректировка;
доведение графиков до руководителей подразделений;
контроль за соблюдением графиков отпусков в течение года;
составление и корректировка графика отпусков руководящих работников;
внесение данных графиков отпусков в АСУ.
таблица 8
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Составление графиков отпусков
один документ

20. Жұмыстың үлгі құрамы:
құрылымды айқындау, лауазымдар, кәсіптер бойынша жұмыстардың мазмұны туралы ақпарат жинау;
пилоттық жобаны ұйымдастыру және жүргізу;
алынған ақпаратты талдау, лауазымдық нұсқаулықтарды, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқаулықтарын немесе басқа құжаттарды толтыру, құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен келісу;
лауазымдық нұсқаулықтардың мәтіндеріне қажетті толықтырулар мен өзгерістер енгізу;
лауазымдық нұсқаулықтар топтамасын, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқаулықтарын немесе басқа құжаттарды бекітуге дайындау;
лауазымдық нұсқаулықтарды, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқауларын немесе басқа да құжаттарды АБЖ-ға енгізу.
4-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Лауазымдық нұсқаулықтарды, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқаулықтарын немесе басқа құжаттарды әзірлеу
бір лауазымдық нұсқаулық
2,75
5-параграф. Жұмыскерге мінездеме ресімдеу
21. Жұмыстың үлгі құрамы:
бөлімше басшысынан мінездеме алу;
жұмыскердің жеке ісімен танысу, түзету, редакциялау және оны жұмыскерге беру.
5-кесте
Жұмыс атауы
өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жұмыскерге мінездеме ресімдеу
бір жұмыскер
1,07
6-параграф. Жұмыскер жұмыстан шығарылған кезде құжаттарды ресімдеу
22. Жұмыстың үлгі құрамы:
жұмыскердің жұмыстан шығару туралы өтінішімен танысу;
кету парағын дайындау және беру;
жұмыстан шығару туралы бұйрық жасау;
жұмыскердің жеке карточкасына және еңбек кітапшасына жұмыстан шығару күнін, себебін, жұмыстан шығару туралы бұйрық нөмірін жазу;
жұмыскерді жұмыстан шығару туралы АБЖ-ға ақпарат енгізу;
жұмыскерді жұмыстан шығару туралы бұйрықпен таныстыру;
еңбек шарты тоқтатылған күні қол қойғызып еңбек кітапшасын беру.
6-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жұмыскер жұмыстан шығарылған кезде құжаттарды ресімдеу
жұмыстан шығарылатын бip жұмыскер
0,61
7-параграф. № Т-2 нысанды жеке карточкалар жүргізу
23. Жұмыстың үлгі құрамы:
жаңадан жұмысқа қабылданған жұмыскерлердің № Т-2 нысанындағы жеке карточкаларын жүргізу;
№ Т-2 нысанының жеке карточкасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
АБЖ-ға № Т-2 нысанды карточкалардан деректерді енгізу;
№ Т-2 нысанды жеке карточкалардың тозуы кезінде алдыңғы карточкаларды жоя отырып, жаңасы енгізіледі.
7-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
№ Т-2 нысанды жеке карточкалар жүргізу
бір жұмыскер
0,77
8-параграф. Демалыс графиктерін дайындау
24. Жұмыстың үлгі құрамы:
бөлімшелерден демалыстар графигін алу;
жиынтық график дайындау және оны түзету;
графиктерді бөлімше басшыларына жеткізу;
жыл бойы демалыс графиктерінің сақталуын бақылау.
басшы жұмыскерлердің демалыс графигін жасау және түзету;
АБЖ-ға демалыс графиктерінің деректерін енгізу.
8-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Демалыстар графиктерін жасау
бір құжат

0,46
Параграф 9. Оформление документов на отпуск
25. Примерный состав работ:
на основании заявления работника о предоставлении отпуска, составление приказа с указанием даты ухода и возвращения из отпуска, количества отработанных дней между отпусками и отпускные дни;
подсчет продолжительности дополнительного отпуска в соответствии коллективным договором (при наличии);
внесение информации в АСУ.
таблица 9
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Оформление документов на отпуск
один работник
0,36
Параграф 10. Введение информации в базу данных работников по исчислению трудового стажа для выплаты заработной платы
26. Примерный состав работ:
заполнение базы данных работников (указание фамилии, имени, отчества (при его наличии), структурного подразделения, продолжительности стажа).
таблица 10
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Введение информации в базу данных работников по исчислению трудового стажа для выплаты заработной платы
один работник
0,19
Параграф 11. Оформление листка о временной нетрудоспособности
27. Примерный состав работ:
на основании личной карточки (форма № Т-2) или трудовой книжки определение длительности непрерывного стажа работы работника и заполнение соответствующих граф листка о временной нетрудоспособности (наименование организации, количество нерабочих дней, дата заполнения листка);
введение информации в АСУ.
таблица 11
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Оформление листка о временной нетрудоспособности
один листок
0,46
Параграф 12. Составление и выдача справок
28. Примерный состав работ:
на основании карточки (форма № Т-2) составление справки с места работы, в том числе с указанием стажа работы (общего стажа работы, стажа работы по специальности) по установленной форме;
при составлении справки с места работы с указанием стажа работы производится расчет стажа работы на основании трудовой книжки работника, регистрация справки в журнале по выдаче справок, подшивка копии справок в регистре.
таблица 12
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Составление и выдача справок
одна справка
0,28
Примечание: Время дано без учета затрат на поиск данных в архиве
Параграф 13. Выдача бланков справки на медицинский осмотр работника
29. Примерный состав работ:
заполнение и выдача бланка справки на медицинский осмотр при приеме на работу.
таблица 13
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел. - час
Выдача бланков справки на медицинский осмотр работника
одна справка
0,22
Примечание: Справки выдаются работником с учетом специфики работ в организации

0,46
9-параграф. Демалысқа құжаттарды ресімдеу
25. Жұмыстың үлгі құрамы:
жұмыскердің демалыс беру туралы өтініші негізінде демалысқа кету және демалыстан шығу күнін, демалыс арасындағы жұмыс істеген күндер санын және демалыс күндерін көрсете отырып бұйрық жасау;
ұжымдық шартқа сәйкес (бар болса) қосымша демалыстың ұзақтығын есептеу;
АБЖ-ға ақпарат енгізу.
9-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Демалысқа құжаттарды ресімдеу
бір жұмыскер
0,36
10-параграф. Еңбекақы төлеу үшін еңбек өтілін есептеу жөніндегі жұмыскерлердің дерекқорына ақпарат енгізу
26. Жұмыстың үлгі құрамы:
жұмыскерлердің дерекқорын толтыру (тегі, аты, әкесінің аты (оның болған кезде), құрылымдық бөлімшесі, еңбек өтілінің ұзақтығы).
10-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Еңбекақы төлеу үшін еңбек өтілін есептеу жөніндегі жұмыскерлердің дерекқорына ақпарат енгізу
бір жұмыскер
0,19
11-параграф. Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағын ресімдеу
27. Жұмыстың үлгі құрамы:
жеке карточканың (№ Т-2 нысандағы) немесе еңбек кітапшасының негізінде жұмыскердің үздіксіз өтілін анықтау және еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағында сәйкес бағандарды толтыру (ұйымның атауы, жұмыс істемейтін күндерінің саны, парақты толтырған күні);
АБЖ-ға ақпарат енгізу.
11-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағын ресімдеу
бір парақ
0,46
12-параграф. Анықтамаларды дайындау және беру
28. Жұмыстың үлгі құрамы:
карточка (№ Т-2) негізінде белгіленген нысанда жұмыс өтілін (жалпы жұмыс өтілін, мамандығы бойынша жұмыс өтілін) көрсете отырып, жұмыс орнынан анықтама жасау;
жұмыс өтілі көрсетіліп жұмыс орнынан анықтама жасау кезінде жұмыс өтілін есептеу жұмыскердің еңбек кітапшасының негізінде жүргізіледі, анықтама беру жөніндегі журналға анықтаманы тіркеу, тіркелімде анықтамалардың көшірмелерін тіркеу.
12-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Анықтамаларды дайындау және беру
бip анықтама
0,28
Ескертпе: Мәліметтерді архивте іздеуге жұмсалатын уақыт есепке алынбаған
13-параграф. Жұмыскердің медициналық тексеруіне анықтама бланкілерін беру
29. Жұмыстың үлгі құрамы:
жұмысқа қабылдауда медициналық бақылауға арналған анықтама бланктерді толтыру және беру.
13-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жұмыскердің медициналық тексеруіне анықтама бланкілерін беру
бір анықтама
0,22
Ескертпе: Анықтамалар жұмыскерлерге ұйымдағы жұмыстардың ерекшелігін ескере отырып беріледі

Параграф 14. Оформление изменения фамилии
30. Примерный состав работ:
на основании правоустанавливающих документов изменение фамилии в трудовой книжке, в личном деле работника;
подготовка приказа об изменении фамилии;
введение данных об изменении фамилии в АСУ;
выписка справки об изменении фамилии для бухгалтерии и замены пропуска;
возврат личного дела и трудовой книжки в сейф.
таблица 14
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Оформление изменения фамилии
одна корректировка
0,22
Параграф 15. Оформление документов на поощрение работников
31. Примерный состав работ:
составление списка работников на награждение и поощрение;
подготовка представления на награждение и поощрение;
подготовка приказа о награждении и поощрении работника;
направление копии приказа в бухгалтерию;
оформление приказа на поощрение;
внесение информации в АСУ.
таблица 15
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел.-час
Оформление документов на поощрение работников
один документ
0,53
Параграф 16. Оформление взысканий
32. Примерный состав работ:
на основании служебной записки или распоряжения руководителя, истребование обяснительной от работников;
подготовка приказа о наложении взыскания;
запись в личный листок работника характера нарушения, вида наложенного взыскания, даты и номера приказа;
ознакомление работника с приказом;
направление копии приказа в бухгалтерию;
подшивка копии приказа в личное дело работника;
внесение информации в АСУ.
таблица 16
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Оформление взысканий
одно оформление
0,19
Параграф 17. Составление отчета
33. Примерный состав работ:
составление и формирование в АСУ квартального, полугодового и годового отчета о движении кадров (прием, увольнение, перевод и иной информации) и его сдача в уполномоченный орган;
запись информации в электронную базу данных.
таблица 17
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел.-час.
Составление отчета
один отчет
1,65
Параграф 18. Оформление документов о командировании работника
34. Примерный состав работ:
на основании распоряжения, поступившего от руководства подготовка приказа на отъезжающего в командировку работника с указанием длительности ее сроков;
передача приказа в канцелярию, бухгалтерию;
внесение информации в электронную базу данных.
таблица 18
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Оформление документа о командировании работника
один работник
0,91
Параграф 19. Проведение аттестации работников
35. Примерный состав работ:
анализ по срокам проходящих аттестацию работников;
подготовка списков, проходящих аттестацию;
подготовка характеристик;
подготовка приказа о проведении аттестации и утверждении аттестационной комиссии;
составление графика проведения аттестации, доведение его до аттестационной комиссии, руководителей и подразделений и аттестуемых;
обзор материала, характеризующего аттестуемого;
заполнение аттестационных листков;
ведение протокола аттестационной комиссии и внесение в аттестационный лист выводов комиссии;
подведение итогов аттестации по каждому подразделению;
подготовка проекта приказа;
ознакомление с решением комиссии аттестуемых;
подшивка копии аттестационного листа в личное дело работника;
внесение информации в АСУ об аттестации работников;
составление отчета о результатах аттестации работников.
таблица 19
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Проведение аттестации работников
один работник

14-параграф. Тегі өзгеруін ресімдеу
30. Жұмыстың үлгі құрамы:
құқық белгілейтін құжаттардың негізінде еңбек кітапшасындағы, жұмыскердің жеке ісіндегі тегін өзгерту;
тегін өзгерту туралы бұйрық дайындау;
АБЖ-ға тегі өзгеруі туралы мәліметтерді енгізу;
тегін өзгерту туралы бухгалтерияға және рұқсат қағазын ауыстыру үшін анықтама беру;
жеке ici мен еңбек кітапшасын сейфке қайта қою.
14-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Тегі өзгеруін ресімдеу
бір түзету
0,22
15-параграф. Жұмыскерлерді көтермелеуге құжаттар ресімдеу
31. Жұмыстың үлгі құрамы:
марапаттауға және көтермелеуге жұмыскерлердің тізімін жасау;
марапаттауға және көтермелеуге ұсыныс дайындау;
жұмыскерді марапаттау және көтермелеу туралы бұйрық дайындау;
бұйрықтың көшірмесін бухгалтерияға жіберу;
көтермелеуге бұйрық ресімдеу;
АБЖ-ға ақпарат енгізу.
15-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жұмыскерлерді көтермелеуге құжаттар ресімдеу
бір құжат
0,53
16-параграф. Жазаларды ресімдеу
32. Жұмыстың үлгі құрамы:
басшының қызметтік жазбасы немесе өкімі негізінде жұмыскерлерден түсіндірме талап ету;
жаза қолдану туралы бұйрық дайындау;
жұмыскердің жеке парағына бұзушылық сипатын, қолданылған айыптау түрін, бұйрықтың күні мен нөмірін жазу;
жұмыскерді бұйрықпен таныстыру;
бұйрық көшірмесін бухгалтерияға жіберу;
жұмыскердің жеке iciнe бұйрық көшірмесін тігу;
АБЖ-ға ақпарат енгізу.
16-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жазаларды ресімдеу
бір ресімдеу
0,19
17-параграф. Еceпті дайындау
33. Жұмыстың үлгі құрамы:
кадрлар козғалысы туралы (жұмысқа қабылдау, жұмыстан шығару, ауыстыру, және өзге ақпарат) тоқсандық, жарты жылдық, жылдық есепті дайындау және АБЖ-сіне енгізу жане оны уәкілетті органға тапсыру;
Ақпаратты электрондық деректер базасына жазу.
17-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Еceпті дайындау
бір есеп
1,65
18-параграф. Жұмыскерді іссапарға жiбepy құжаттарын ресімдеу
34. Жұмыстың үлгі құрамы:
басшылықтан келіп түскен өкім негізінде іссапарға кететін жұмыскерге оның мерзімдерінің ұзақтығын көрсете отырып, бұйрық дайындау;
бұйрықты кеңсеге, бухгалтерияға жiбepy;
ақпаратты электрондық мәліметтер базасына енгізу.
18-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жұмыскерді іссапарға жiбepy туралы құжаттарды ресімдеу
бір жұмыскер
0,91
19-параграф. Жұмыскерлерді аттестациядан өткізу
35. Жұмыстың үлгі құрамы:
жұмыскерді аттестациядан өткізу мерзімін талдау;
аттестациядан өтетіндердің тізімін дайындау;
мінездеме дайындау;
аттестаттауды өткізу және аттестаттау комиссиясын бекіту туралы бұйрық дайындау;
аттестаттауды өткізу графигін жасау, оны аттестаттау комиссиясына, бөлімшелер мен басшыларға және аттестатталушыларға хабарлау;
аттестатталушыны сипаттайтын материалға шолу;
аттестациялық парақтарды толтыру;
аттестациялық комиссия хаттамасын жүргізу және комиссия қорытындысын аттестациялық параққа енгізу;
әpбip бөлімше бойынша аттестаттау қорытындысын шығару;
бұйрық жобасын дайындау;
аттестациядан өткен жұмыскерді комиссия шешімімен таныстыру;
жұмыскердің жеке ісіне аттестациялык парақ көшірмесін тігу;
жұмыскердің аттестациясы жөніндегі АБЖ-ға енгізу;
жұмыскерлерді аттестациядан өткізу нәтижесі жөнінде есеп дайындау.
19-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Жұмыскерлерді аттестациядан өткізу
бір жұмыскер

0,77
Параграф 20. Анализ и планирование потребности организации (предприятия) в кадрах, в том числе по специальностям и квалификациям
36. Примерный состав работ:
ведение анализа в АСУ вакантных должностей организации;
анализ возраста сотрудников для определения потребности в кадрах на последующие годы.
таблица 20
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Анализ и планирование потребности организации (предприятия) в кадрах, в том числе по специальностям и квалификациям
один анализ
1,01
Параграф 21. Обеспечение профессионального развития кадров организации (предприятия), в том числе путем организации переподготовки, повышения квалификации, стажировок
37. Примерный состав работ:
на основании личных дел подготовка списка работников подлежащих переподготовке, повышению квалификации;
рассмотрение графиков переподготовки, повышения квалификации направленных работников уполномоченным органом;
заполнение анкет на работников подлежащих переподготовке и повышению квалификации;
подготовка и направление письма в уполномоченный орган со списками подлежащих переподготовке, повышению квалификации;
внесение информации в электронную базу данных.
таблица 21
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Обеспечение профессионального развития кадров организации (предприятия), в том числе путем организации переподготовки, повышения квалификации, стажировок
один список
0,55
Параграф 22. Работы, связанные с центром трудовой мобильности
38. Примерный состав работ:
выявление потребности в кадрах;
заполнение формы заявки о потребности кадров в рабочих и служащих, их количестве, наименовании профессии, специальности, системы оплаты, тарифного разряда (оклада);
доставка заявки в центр трудовой мобильности;
ознакомление и получение информации о трудовых ресурсах в центре трудовой мобильности.
таблица 22
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени,
чел.-час
Работы, связанные с центром трудовой мобильности
одна профессия
0,55
Примечание: В нормативе времени не учитывается время ожидания
Параграф 23. Оформление и выдача постоянного (временного) пропуска
39. Примерный состав работ:
на основании приказа (распоряжения) о приеме на работу оформление пропуска (и (или) удостоверения) установленного образца с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), профессии (должности) и срока действия пропуска (удостоверения);
наклеивание фотокарточки работника, подпись и проставление печати;
внесение информации в АСУ;
выдача пропуска (удостоверения) работнику под роспись.
таблица 23
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Оформление и выдача постоянного (временного) пропуска
один работник

0,77
20-параграф. Ұйымның (кәсіпорынның) кадрларға, оның ішінде мамандықтар мен біліктіліктерге қажеттілігін талдау және жоспарлау
36. Жұмыстың үлгі құрамы:
ұйымның бос лауазымдарына АБЖ-да талдау жүргізу;
кейінгі жылдарға кадрларға қажеттілікті анықтау үшін жұмыскерлердің жасын талдау.
20-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Ұйымның (кәсіпорынның) кадрларға, оның ішінде мамандықтар мен біліктіліктерге қажеттілігін талдау және жоспарлау
бip талдау
1,01
21-параграф. Ұйым (кәсіпорын) кадрларының кәсіптік дамуын, оның ішінде қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды, тағылымдамаларды ұйымдастыру жолымен қамтамасыз ету
37. Жұмыстың үлгі құрамы:
жеке істердің негізінде қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға жататын жұмыскерлердің тізімін дайындау;
уәкілетті органның жіберілген жұмыскерлерді қайта даярлау, біліктілігін арттыру графиктерін қарауы;
қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға жататын жұмыскерлерге сауалнамалар толтыру;
қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға жататын тізімдерді қоса беріп, хатты дайындау және уәкілетті органға жолдау;
ақпаратты электрондық дерекқорға енгізу.
21 -кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Ұйым (кәсіпорын) кадрларының кәсіптік дамуын, оның ішінде қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды, тағылымдамаларды ұйымдастыру жолымен қамтамасыз ету
бір тізім
0,55
22-параграф. Еңбек мобильділігі орталығымен байланысты жұмыстар
38. Жұмыстың үлгі құрамы:
кадрларға қажеттілікті айқындау.
кадрлардың жұмысшылар мен қызметшілерге қажеттілігі, олардың саны, кәсіптің, мамандықтың атауы, төлем жүйесі, тарифтік разряд (жалақы) туралы өтінім нысанын толтыру.
өтінімді еңбек мобильділігі орталығына жеткізу.
еңбек мобильділігі орталығында еңбек ресурстары туралы ақпаратпен танысу және қабылдау.
22-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Еңбек мобильділігі орталығымен байланысты жұмыстар
бip мамандық
0,55
Ескертпе: Уақыт нормативінде күту уақыты есепке алынбайды
23-параграф. Тұрақты (уақытша) рұқсат кағазын ресімдеу және беру
39. Жұмыстың үлгі құрамы:
жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың (өкімнің) негізінде тегін, атын, әкесінің атын (оның болған кезде), кәсібін (лауазымын) және рұқсатнаманың (куәліктің) қолданылу мерзімін көрсете отырып, белгіленген үлгідегі рұқсат қағазын (және (немесе) куәлікті) ресімдеу.
жұмыскердің фотокарточкасын желімдеу, қол қойғызып, мөр басу.
АБЖ-ға ақпарат енгізу.
жұмыскерге қол қойғызып рұқсат қағазын (куәлік) беру.
23-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Тұрақты (уақытша) рұқсат қағазын ресімдеу және беру
бір жұмыскер

0,22
Параграф 24. Учет и бронирование военнообязанных
40. Примерный состав работ:
проверка воинских документов у военнообязанных запаса и призывников при поступлении на работу;
при отсутствии штампа в военно-учетных документах отправка военнообязанных и призывников в управление по делам обороны районов для постановки на учет;
представление списка на принятых или уволенных военнообязанных и призывников;
представление отчета о численности работающих военнообязанных запаса и призывников;
проставление отметки о снятии с воинского учета в личных карточках (форма № Т-2) у граждан, достигших предельного возраста пребывания в запасе или граждан, признанных негодными к воинской службе по состоянию здоровья;
заполнение данных по учету и бронированию военнообязанных в электронную базу.
таблица 24
Наименование работы
Единица измерения
Норматив времени, чел.-час
Учет и бронирование военнообязанных
один работник

0,22
24-параграф. Әскери міндеттілерді есепке алу және брондау
40. Жұмыстың үлгі құрамы:
запастағы әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардан жұмысқа қабылдау кезінде әскери құжаттарды тексеру;
әскери-есепке алу құжаттарында мөртабан болмаған кезде әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды есепке қою үшін аудандардың қорғаныс iстep жөніндегі басқармасына жіберу;
қабылданған немесе жұмыстан шығарылған әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар бойынша тізім ұсыну;
запастағы жұмыс істейтін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың саны туралы есеп беру;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде болудың шекті жасына жеткен немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке карточкаларында (№ Т-2 нысаны) әскери есептен шығарылғаны туралы белгіні қою;
әскери міндеттілерді есепке алу және брондау жөніндегі деректі электрондық базаға толтыру.
24-кесте
Жұмыс атауы
Өлшем бірлігі
Уақыт нормативі,
адам-сағат
Әскери міндеттілерді есепке алу және брондау
бір жұмыскер

3.19. Параграф 19. Проведение аттестации работников
13
3.20. Параграф 20. Анализ и планирование потребности организации (предприятии) в кадрах, в том числе по специальностям и квалификациям
13
3.21. Параграф 21. Обеспечение профессионального развития кадров организации (предприятии), в том числе путем организации переподготовки, повышения квалификации, стажировок
14
3.22. Параграф 22. Работы, связанные с центром трудовой мобильности
14
3.23. Параграф 23. Оформление и выдача постоянного (временного) пропуска
15
3.24. Параграф 24. Учет и бронирование военнообязанных
15
Приложение 1: Пример расчета нормативов времени работников служб по управлению персоналом
17

3.19. 19-параграф. Жұмыскерлерді аттестациядан өткізу
12
3.20. 20-параграф. Ұйымның (кәсіпорынның) кадрларға, оның ішінде мамандықтар мен біліктіліктерге қажеттілігін талдау және жоспарлау
13
3.21. 21-параграф. Ұйым (кәсіпорын) кадрларының кәсіптік дамуын, оның ішінде қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды, тағылымдамаларды ұйымдастыру жолымен қамтамасыз ету
13
3.22. 22-параграф. Еңбек мобильділігі орталығымен байланысты жұмыстар
14
3.23. 23-параграф. Тұрақты (уақытша) рұксат кағазын peciмдеy және беру
14
3.24. 24-параграф. Әскери міндеттілерді есепке алу және брондау
15
1-қосымша: Персоналды басқару қызметтері жұмыскерлерінің уақыт нормативтерін есептеу мысалы
16