О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Бородулихинского районного маслихата области Абай от 24 декабря 2024 года № 27-2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Бородулихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5809474,4 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3050240 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 8309 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 2750925,4 тысяч тенге;
2) затраты – 5944660,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 34947 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 104198 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 69251 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 170133,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 170133,2 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 104198 тысяч тенге;
погашение займов – 69251 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 135186,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Бородулихинского районного маслихата области Абай от 25.06.2025 № 33-8-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу 60%, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты 62%, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов, установленные решением маслихата области Абай от 13 декабря 2024 года № 23/154-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 61171 тысяч тенге.
4. Учесть объем бюджетных изъятий из бюджета района в областной бюджет на 2025 год в сумме 758624 тысяч тенге.

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Абай облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 27-2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына Бородулиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5809474,4 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 3050240 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 8309 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 2750925,4 мың теңге;
2) шығындар – 5944660,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 34947 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 104198 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 69251 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 170133,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 170133,2 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 104198 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 69251 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 135186,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 25.06.2025 № 33-8-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Абай облысы мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 23/154-VIII шешімімен бекітілген, 2025 жылға аудан бюджетіне әлеуметтік салық 60%, төлем көзінен салық салынатын кірістерден жеке табыс салығы 62%, төлем көзінен салық салынбайтын кірістерден жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетел азаматтарының кірістерінен жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы 100 пайыз мөлшерінде нормативтерді орындауға қабылдансын.
3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 61171 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2025 жылға арналған аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қою көлемі 758624 мың теңге сомасында ескерілсін.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты городов районного значения, села, поселка, сельского округа, в сумме 387603 тысяч тенге, в том числе:
Андреевскому сельскому округу
34389 тысяч тенге;
Бакинскому сельскому округу
16139 тысяч тенге
Бель-Агачскому сельскому округу
12988 тысяч тенге;
Дмитриевскому сельскому округу
19058 тысяч тенге;
Жерновскому сельскому округу
18912 тысяч тенге;
Зубаирскому сельскому округу
16367 тысяч тенге;
Кунарлинскому сельскому округу
21175 тысяч тенге;
Красноярскому сельскому округу
24197 тысяч тенге;
Новодворовскому сельскому округу
32762 тысяч тенге;
Новошульбинскому сельскому округу
73800 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу
39176 тысяч тенге;
Переменовскому сельскому округу
12155 тысяч тенге;
Подборному сельскому округу
19021 тысяч тенге;
Степному сельскому округу
19452 тысяч тенге;
Таврическому сельскому округу
28012 тысяч тенге.
6. Распределение целевых трансфертов из районного бюджета бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2025 год определяется постановлением акимата Бородулихинского района.
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год распределение целевых текущих трансфертов из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства 52314 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 2150984,4 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения Бородулихинского районного маслихата области Абай от 25.06.2025 № 33-8-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
9. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 53164 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 9 в редакции решения Бородулихинского районного маслихата области Абай от 25.06.2025 № 33-8-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
10. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 127427 тысяч тенге.
Распределение целевых трансфертов из республиканского бюджета бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2025 год определяется постановлением акимата Бородулихинского района.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтерге берілетін бюджеттік субвенцияның көлемі 387603 мың теңге сомасында ескерілсін, соның ішінде:
Андреевка ауылдық округіне
34389 мың теңге;
Бақы ауылдық округіне
16139 мың теңге;
Белағаш ауылдық округіне
12988 мың теңге;
Дмитриевка ауылдық округіне
19058 мың теңге;
Жерновка ауылдық округіне
18912 мың теңге;
Зубаир ауылдық округіне
16367 мың теңге;
Құнарлы ауылдық округіне
21175 мың теңге;
Красный Яр ауылдық округіне
24197 мың теңге;
Новодворовка ауылдық округіне
32762 мың теңге;
Новошульба ауылдық округіне
73800 мың теңге;
Новопокровка ауылдық округіне
39176 мың теңге;
Переменовка ауылдық округіне
12155 мың теңге;
Подборный ауылдық округіне
19021 мың теңге;
Степной ауылдық округіне
19452 мың теңге;
Таврия ауылдық округіне
28012 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу Бородулиха ауданы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төмен тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу 52314 мың теңге сомасында көзделсін.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 2150984,4 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 25.06.2025 № 33-8-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттері 53164 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 25.06.2025 № 33-8-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі)
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен 127427 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Республикалық бюджеттен аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне 2025 жылға арналған нысаналы трансферттерді бөлу Бородулиха ауданы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

11. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета в сумме 270000 тысяч тенге.
12. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 104198 тысяч тенге.
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата С. Урашева
Приложение 1 к решению
Бородулихинского районного
маслихата

11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен 270 000 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделсін.
12. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен 104198 мың теңге сомасында кредиттер көзделсін.
13. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы С. Урашева
Бородулиха аудандық
мәслихатының

900
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
900
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
934535,4
1
Социальное обеспечение
283160
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
283160
005
Государственная адресная социальная помощь
283160
2
Социальная помощь
477305,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
477305,2
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
79230
006
Оказание жилищной помощи
100
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
114166,2
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
13410
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
239889
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
30510
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
174070,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173040,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62186,2
011
Оплата услуг по зачислению выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1963
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
12523
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
96368
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1030
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1030
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
404141
1
Жилищное хозяйство
50074
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
49000
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан

900
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
900
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
934535,4
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
283160
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
283160
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
283160
2
Әлеуметтік көмек
477305,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
477305,2
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
79230
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
100
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi
бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
114166,2
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
13410
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
239889
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
30510
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
174070,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173040,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62186,2
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1963
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
12523
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
96368
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1030
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1030
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
404141
1
Тұрғын үй шаруашылығы
50074
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
49000
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету

12134
005
Государственная адресная социальная помощь
12134
2
Социальная помощь
273466
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
273466
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
65379
006
Оказание жилищной помощи
23820
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
35780
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4334
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
110964
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
33189
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
57084
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
57084
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
55051
011
Оплата услуг по зачислению выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2033
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
13072
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
90405
2
Коммунальное хозяйство
90405
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
90405
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
90405
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
373474
1
Деятельность в области культуры
136411
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
136411
003
Поддержка культурно-досуговой работы
136411
2
Спорт
6944
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
6944
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
2127
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
2675
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях

12134
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
12134
2
Әлеуметтік көмек
273466
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
273466
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
65379
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
23820
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi
бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
35780
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4334
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
110964
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
33189
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
57084
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
57084
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
55051
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2033
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
13072
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
90405
2
Коммуналдық шаруашылық
90405
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
90405
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
90405
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
373474
1
Мәдениет саласындағы қызмет
136411
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
136411
003
Мәдени - демалыс жұмысын қолдау
136411
2
Спорт
6944
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
6944
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
2127
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
2675
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы