Об утверждении Программы реновации жилищного фонда города Шымкент
Постановление акимата города Шымкент от 9 октября 2024 года № 5221. Утратило силу постановлением акимата города Шымкент от 2 октября 2025 года № 5429
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Шымкент от 02.10.2025 № 5429 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Концепцией развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736, акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Программу реновации жилищного фонда города Шымкент согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление строительства города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять все меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Государственному учреждению "Управление строительства города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде на казахском и русском языках, удостоверенном электронной цифровой подписью;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования.
4. Исполнение настоящего постановления возложить на руководителя государственного учреждения "Управление строительства города Шымкент" О. Таджибаева.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Шымкент.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент Ғ. Сыздықбеков
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2024 года №____
Программа реновации жилищного фонда в городе Шымкент
Глава 1. Общие положения
1. Программа реновации жилищного фонда в городе Шымкент (далее – Программа) разработана в соответствии с Концепцией развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736.
2. Реновация жилищного фонда в городе Шымкент – совокупность мероприятий, направленных на обновление среды жизнедеятельности и создание благоприятных условий проживания граждан, общественного пространства в целях предотвращения роста аварийного жилищного фонда в городе Шымкент, обеспечения развития жилых территорий и их благоустройства.

Шымкент қаласының тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасын бекіту туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 5221 қаулысы. Күші жойылды - Шымкент қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 5429 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шымкент қаласы әкімдігінің 02.10.2025 № 5429 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шымкент қаласының тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасы осы қаулыға қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы каулыдан туындайтын барлық шараларды қабылдасын.
3. "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуы "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы О. Тәжібаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Шымкент қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Ғ. Сыздықбеков
Шымкент қаласы әкімдігінің
"09" қазан 2024 жылғы
№ 5221 қаулысына қосымша
Шымкент қаласындағы тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласындағы тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысымен бекітілген "Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына" сәйкес әзірленді.
2. Шымкент қаласында тұрғын үй қорын реновациялау – Шымкент қаласында авариялық тұрғын үй қорының өсуін болдырмау, тұрғын аумақтарды дамытуды және оларды абаттандыруды қамтамасыз ету мақсатында өмір сүру ортасын жаңартуға және азаматтардың тұруына, қоғамдық кеңістікке қолайлы жағдай жасауға бағытталған іс-шаралар жиынтығы.

3. Реновация предусматривает комплексную реконструкцию "старых" кварталов города Шымкент путем сноса аварийного (ветхого) жилья и переселения из него граждан в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
4. Реализация Программы планируется сроком до 2030 года, которая позволит сокротить количество аварийного (ветхого) жилья города Шымкент.
5. Перечень, периоды и очередность объектов, подлежащих реновации, определяется с учетом износа строительных конструкций многоквартирных жилых домов, их соответствия эксплуатационным требованиям, а также мнения собственников помещений на основании заключения экспертной организации и утверждается местным исполнительным органом (далее – МИО).

3. Реновация Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық (ескі) тұрғын үйлерді бұзу және одан азаматтарды көшіру жолымен қалалардың "ескі" орамдарын кешенді қайта жаңартуды көздейді.
4. Бағдарламаны іске асыру 2030 жылға дейінгі мерзімге жоспарланып отыр, бұл Шымкент қаласының апатты (ескірген) тұрғын үйлерінің санын қысқартуға мүмкіндік береді.
5. Реновациялауға жататын объектілердің тізбесі, кезеңдері мен кезектілігі көп пәтерлі тұрғын үйлердің құрылыс конструкцияларының тозуы, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігі ескеріле отырып, сондай-ақ сараптама ұйымының қорытындысы негізінде үй-жайлар иелерінің пікірлері ескеріле отырып айқындалады және оны жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) бекітеді.

6. МИО определяет администратора, уполномоченную организацию для реализации и финансирования проектов Программы реновации жилищного фонда.
7. В Программе используются следующие основные термины и определения:
1) аварийный многоквартирный жилой дом – многоквартирный жилой дом, в котором основные несущие конструкции (фундаменты, колонны, несущие стены, балки, перекрытия) утратили несущую способность и дальнейшая эксплуатация которого представляет опасность для жизни проживающих (пребывающих), признанный не подлежащим восстановлению заключением юридического лица, аккредитованного на осуществление технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;

6. ЖАО тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасының жобаларын іске асыру және қаржыландыру үшін әкімшіні, уәкілетті ұйымды айқындайды.
7. Бағдарламада келесі негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) авариялық көппәтерлі тұрғын үй – негізгі тіреуіш конструкциялары (іргетастары, бағаналары, тіреуіш қабырғалары, арқалықтары, жабындылары) тіреуіш қабілетін жоғалтқан және одан әрі пайдалану тұратын (болатын) адамдардың өміріне қауіп төндіретін, ғимараттар мен құрылысжайлардың беріктігін және орнықтылығын техникалық қадағалауды және техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғаның қорытындысымен қалпына келтіруге жатпайды деп танылған көппәтерлі тұрғын үй;

2) ветхий многоквартирный жилой дом – состояние, при котором конструкция, основание (здание в целом) перестают удовлетворять заданным эксплуатационным требованиям. Оценка технического состояния соответствует физическому износу в пределах 60-80%;
3) физический износ – утрата первоначальных технико-эксплуатационных качеств жилого дома (прочности, устойчивости, надежности и других) в результате воздействия природных, климатических и иных факторов;

2) ескірген көппәтерлі тұрғын үй – конструкция, негіз (ғимарат тұтастай алғанда) берілген пайдалану талаптарын қанағаттандыруды тоқтататын жай-күй. Техникалық жағдайды бағалау 60-80% шегінде физикалық тозуға сәйкес келеді;
3) табиғи тозу – табиғи, климаттық және өзге де факторлар әсерінің нәтижесінде бастапқы техникалық-пайдалану сапаларын (беріктігін, орнықтылығын, сенімділігін және басқаларын) жоғалту;

4) техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений - вид экспертных работ, в результате которых определяется фактическое состояние зданий и сооружений и их элементов, надежность и устойчивость, возможность дальнейшей эксплуатации зданий и сооружений, получение количественной оценки фактических показателей качества конструкций с учетом изменений, происходящих во времени, для установления состава и объема работ капитального ремонта, модернизации или реконструкции на объекте, а также изменения целевого назначения;

4) ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау – сараптама жұмыстарының нәтижесінде ғимараттар мен құрылыстардың және олардың элементтерінің нақты жай-күйі, ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығы, одан әрі пайдалану мүмкіндігі, объектідегі күрделі жөндеу жұмыстарының құрамы мен көлемін, оларды жаңғырту немесе реконструкциялау, сондай-ақ нысаналы мақсатын өзгерту үшін уақытында болатын өзгерістерді ескере отырып, конструкциялар сапасының нақты көрсеткіштерінің сандық бағалауын алу айқындалатын түрі;

5) снос – полное или частичное устранение (демонтаж), ликвидация здания или сооружения, обусловленное (-ая) рядом причин или физическим и моральным износом объекта;
6) жилой переселенческий фонд – совокупность всех жилых помещений, принадлежащих администратору Программы или уполномоченной организации, в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Актуальность реализации Программы в городе Шымкент

5) бұзу – бірқатар себептерге немесе объектінің физикалық және моральдық тозуына байланысты ғимаратты немесе құрылысты толық немесе ішінара жою (бөлшектеу), жою;
6) көші-қон қоры – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес Бағдарлама әкімшісіне немесе уәкілетті ұйымға тиесілі барлық тұрғын үй-жайлардың жиынтығы.
2-тарау. Шымкент қаласында Бағдарламаны іске асырудың өзектілігі

8. Существующий жилищный фонд города Шымкент по состоянию на 1 января 2023 года составляет 2 429 многоквартирных жилых домов. В том числе:
Общее количество
1930-1960 гг.
1961-1991гг.
1992-2000 гг.
2001-2023 гг.
2 429
339
1 296
219
575
Общее количество
Монолитные
Кирпичные
Панельные
Каркасные
2 429
426
961
1018
24
Глава 3. Цели, задачи и показатели результатов реализации Программы
9. Целью Программы является снижение (устранение) морального и физического износа объектов реновации аварийного (ветхого) жилья, позволяющие улучшить показатель обеспеченности жильем граждан и будет способствовать устойчивому развитию территорий, созданию благоприятной среды жизнедеятельности, общественных пространств и благоустройству территории с учетом экономичных, социальных, иных общественных интересов, позволит сформировать новый, современый облик города Шымкент.

8. 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Шымкент қаласының тұрғын үй қоры 2 429 көппәтерлі тұрғын үйді құрайды. Оның ішінде:
Жалпы саны
1930-1960 жж.
1961-1991 жж.
1992-2000 жж.
2001-2023 жж.
2 429
339
1 296
219
575
Жалпы саны
Монолит
Кірпіш
Панель
Каркас
2 429
426
961
1 018
24
3-тарау. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
9. Бағдарламаның мақсаты авариялық (ескірген) тұрғын үйлердің меншік иелерін жаңа пәтерлермен қамтамасыз ету, тұрғын үй қорын жаңарту, азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету көрсеткішін жақсартуға мүмкіндік береді және тұрғын аумақтардың тұрақты дамуына, экономикалық, әлеуметтік, Өзге де қоғамдық мүдделерді ескере отырып, тыныс-тіршіліктің, қоғамдық кеңістіктердің қолайлы ортасын құруға және аумақты абаттандыруға ықпал ететін болады, қаланың қазіргі заманғы келбетін қалыптастыруға, инвестициялық ахуал қаланың құрылыс секторын дамыту үшін.

10. Задачами Программы являются:
1) реновация аварийного (ветхого) жилья на территории города Шымкент с учетом износа;
2) строительство энергоэффективных многоквартирных жилых домов, снижение затрат на их эксплуатацию;
3) развитие механизмов для привлечения в строительство внебюджетных средств;
4) создание благоприятных условий для привлечения инвесторов через создание стартовых площадок;
5) координация работ по комплексной застройке земельных участков на территориях, требующих реновации;
6) формирование благоприятного инвестиционного климата в сфере жилищного строительства и территориального развития.
11. Показатели результатов реализации Программы реновации:
1) снос аварийных (ветхих) жилых домов;
2) строительство взамен снесенных аварийных (ветхих) домов новых многоквартирных жилых домов;
3) улучшение архитектурного облика города;
4) модернизация и развитие инженерных и коммуникационных сетей;
5) повышение уровня экологичности районов путем благоустройства и озеленения территории объектов реновации;
6) увеличение рабочих мест и повышение налоговых платежей.
Глава 4. Механизм и критерии реализации Программы.
12. Администратором Программы является государственное учреждение "Управление строительства города Шымкент" (далее – Администратор). Уполномоченной организацией является акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Shymkent" (далее – Уполномоченная организация).
13. Финансирование проектов Программы реновации может осуществляться: за счет местного бюджета, привлечение частных инвестиций, в том числе через механизмы государственно-частного партнерства, займы финансовых институтов, привлечение средств субъектов квазигосударственного сектора, в том числе за счет государственных ценных бумаг, доходы от продажи жилых и нежилых помещений в ходе реализации проекта.
14. Перечень объектов, подлежащих реновации, определяется Администратором с учетом износа строительных конструкций жилого фонда, их соответствия эксплуатационным требованиям на основании заключения экспертной организации, а также мнения собственников помещений.
Администратор координирует работу по реализации проектов реновации.
Собственники потенциальных объектов реновации, могут самостоятельно обращаться к Администратору с просьбой о включении их объекта в Программу при соблюдении порядка, установленного законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
15. До принятия решения о финансировании проектов Программы реновации, собственники квартир и нежилых помещений многоквартирного жилого дома принимают решение о проведении работ, связанных с реализацией инвестиционного проекта по реновации многоквартирного жилого дома.
Собрание созывается только по инициативе аппарата акима районов, Администратора и/или Уполномоченной организацией.

10. Бағдарламаның міндеттері мыналар болып табылады:
1) тозуды ескере отырып, қала аумағындағы авариялық (ескірген) тұрғын үйлерді реновациялау;
2) энергия тиімді көп пәтерлі тұрғын үйлер салу, оларды пайдалануға арналған шығындарды азайту;
3) құрылысқа бюджеттен тыс қаражат тарту тетіктерін дамыту;
4) бастапқы алаңдарды құру арқылы инвесторларды тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
5) реновацияны талап ететін аумақтарда жер учаскелерін кешенді салу жөніндегі жұмыстарды үйлестіру;
6) тұрғын үй құрылысы және аумақтық даму саласында қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру болып табылады.
11. Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері:
1) авариялық (ескірген) тұрғын үйлерді бұзу;
2) бұзылған авариялық (ескірген) үйлердің орнына көпқабатты тұрғын үй құрылыс салу;
3) қаланың сәулеттік келбетін жақсарту;
4) инженерлік және коммуникациялық желілерді жаңғырту және дамыту;
5) реновациялау объектісінің аумақтарын абаттандыру және көгалдандыру арқылы аудандардың экологиялық деңгейін арттыру;
6) жұмыс орындарын ұлғайту және салық төлемдерін арттыру.
4-тарау. Бағдарламаны іске асыру тетігі мен өлшемшарттары
12. Бағдарламаның әкімшісі "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі болып табылады (бұдан әрі – Әкімші). Уәкілетті ұйым "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" Shymkent" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Уәкілетті ұйым) болып табылады.
13. Тұрғын үй қорын реновациялау жобаларын қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты және өзге де көздер есебінен жүзеге асырылуы мүмкін: жеке инвестицияларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктері арқылы, қаржы институттарының қарыздары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражатын, оның ішінде мемлекеттік бағалы қағаздар есебінен тарту, жобаны іске асыру барысында тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түскен кірістер.
14. Реновациялауға жататын объектілердің тізбесін Әкімші сараптама ұйымының қорытындысы, сондай-ақ үй-жайлар иелерінің пікірі негізінде тұрғын үй қорының құрылыс конструкцияларының тозуын, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігін ескере отырып айқындайды.
Әкімші реновациялау жобаларын іске асыру бойынша жұмыстарды үйлестіреді.
Әлеуетті нысандардың меншік иелері сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамада белгіленген тәртіпті сақтай отырып, өз объектісін Бағдарламаға енгізу туралы өтінішпен Әкімшіге дербес жүгіне алады.
15. Пәтерлердің, көппәтерлі үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері қаржыландыру туралы шешім қабылдағанға дейін көппәтерлі тұрғын үйді реновациялау жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыруға байланысты жұмыстарды жүргізу туралы шешім қабылдайды.
Жиналыс аудан әкім аппаратының, Әкімшінің және/немесе Уәкілетті ұйымның бастамасымен ғана шақырылады.

16. Собрание правомочно принимать решение при наличии более двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений. Решение принимается при согласии более двух третей от общего числа собственников квартир и нежилых помещений.
Если собрание, объявленное ранее в явочном порядке, не состоялось из-за отсутствия кворума, собрание проводится путем письменного опроса. Решение о проведении письменного опроса и его сроках принимает совет дома.
Совет дома вправе путем письменного опроса определить инициативную группу из числа собственников квартир, нежилых помещений для организации собрания.
17. В случае несогласия собственников жилых и нежилых помещений объекта реновации (участие в программе, работа с потенциальным инвестором), реализация инвестиционного проекта будет прекращена.
18. До принятия решения о финансировании Уполномоченная организация осуществляет сбор информации по каждому жилому дому, подлежащему реновации с учетом расчетов прибыльности конкретного участка, его особенностей и рисков.
Структурные подразделения местного исполнительного органа, аппараты акимов районов, территориальные подразделения центральных органов и Филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по городу Шымкент (далее – НАО) обязаны в течение 10 рабочих дней предоставить на основании запроса Администратора или Уполномоченной организации необходимую информацию, в том числе:
1) аппараты акимов районов – представляет протокол общего собрания жильцов, отражающее отношение жильцов к предлагаемым мероприятиям по реновации жилья.
2) управление архитектуры, градостроительства и земельных отношений города Шымкент – совместно с Инвестором разрабатывают и согласовывают эскизный проект планируемого жилого дома;
- по обращению соответствующей организации выделяет земельные участки объекта кондоминиума, предназначенные под программу реновации в соответствии с условиями Земельного кодекса Республики Казахстан;
- предоставляет выписку из земельного кадастра с прилегающими земельными участками, необходимую для благоустройства нового жилого дома;
3) управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент предпринимает мероприятия по предоставлению технических условий на коммуникации, подведению инфраструктуры и увеличению мощностей, необходимых для проектируемого жилого дома;
- предоставляет информацию о действующей инфраструктуре жилого дома и возможности увеличении мощностей инфраструктуры, точек ближайшего подключения водоснабжения, газоснабжения, электроснабжения, канализаций и т.д.
- предусматривает развитие магистральных инженерных коммуникаций в соответствии с требованием норм Генерального Плана города Шымкент, действующего законодательства Республики Казахстан и градостроительных регламентов.

16. Жиналыс пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының үштен екісінен астамы болған кезде шешім қабылдайды. Шешім пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының үштен екісінен астамы келіскен кезде қабылданады.
Егер бұрын келу тәртібімен жарияланған жиналыс кворум болмағандықтан өтпесе, жиналыс жазбаша сауалнама арқылы өткізіледі. Жазбаша сауалнама жүргізу және оның мерзімдері туралы шешімді үй кеңесі қабылдайды
Үй кеңесі жазбаша сауалнама жүргізу арқылы жиналысты ұйымдастыру үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері арасынан бастамашы топты айқындауға құқылы.
17. Реновация объектісінің тұрғын және тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері келіспеген жағдайда (бағдарламаға қатысу, әлеуетті инвестормен жұмыс) инвестициялық жобаны іске асыру тоқтатылады.
18. Қаржыландыру туралы шешім қабылдағанға дейін Уәкілетті ұйым нақты учаскенің пайдалығын, оның ерекшеліктері мен тәуекелдерін есепке ала отырып, реновациялауға жататын әрбір тұрғын үй бойынша ақпарат жинауды жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелері, аудан әкімі аппараттары, орталық органдардың аумақтық бөлімшелері және "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Шымкент қаласы бойынша филиалы (бұдан әрі – КАҚ) 10 жұмыс күні ішінде Әкімшінің немесе Уәкілетті ұйымның сұрау салуы негізінде қажетті ақпаратты беруге міндетті, оның ішінде:
1) аудан әкімі аппараттары – тұрғындардың тұрғын үйді реновациялау бойынша ұсынылатын іс-шараларға қатынасын көрсететін тұрғындардың жалпы жиналысының хаттамасын ұсынады.
2) Шымкент қаласының сәулет, қала құрылысы және жер қатынастары басқармасы – инвестормен бірге жоспарланған тұрғын үйдің жоспарланған тұрғын үйдің эскиздік жобасын әзірлейді және келіседі;
-тиісті ұйымның өтініші бойынша Қазақстан Республикасы Жер кодексінің талаптарына сәйкес реновациялау бағдарламасы аясында кондоминиум нысандарының жер учаскелерін бөледі;
- жаңа тұрғын үйді абаттандыру үшін қажетті іргелес жер учаскелерімен жер кадастрынан үзіндісін ұсынады;
3) Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы – коммуникацияға техникалық жағдай жасау, инфрақұрылымды жүргізу және жобаланатын тұрғын үйге қажетті қуаттарды арттыру бойынша іс-шараларды қабылдайды;
-тұрғын үйдің қолданыстағы инфрақұрылымы және инфрақұрылым қуатын, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, кәріздер және т.б. жақын арада қосу нүктелерін ұлғайту мүмкіндігі туралы ақпарат ұсынады;
-Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы нормаларының және қала құрылысы регламенттерінің талаптарына сәйкес магистральдық инженерлік коммуникацияларды дамытуды көздейді;

4) НАО – предоставляет информацию о технических характеристиках многоквартирного жилого дома (общая площадь дома (квартир) и земельного участка, количество собственников, наличии (отсутствии) обременений (арестов).
5) все ответственные управления и аппараты акима районов принимают обязательства по оказанию содействия в приоритетном порядке по получению по всем разрешительным документам, в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, в реализации инвестиционного проекта по реновации жилого дома.
19. После получения необходимой информации Уполномоченная организация Программы подготавливает информационный документ на объекты реновации.
Уполномоченная организация размещает сформированное досье в открытом доступе на официальном интернет-ресурсе акимата города Шымкент.
20. Для привлечения потенциальных инвесторов информация размещенная на официальном интернет - ресурсе акимата города Шымкент должна на постоянной основе освещаться в средствах массовой информации и других доступных средствах информирования.
Инвестор помимо информации, размещенной на интернет-ресурсе, имеет право письменно запросить дополнительную необходимую информацию по объекту.
21. Привлечение частных инвестиций является приоритетной задачей Уполномоченной организации и других ответственных структур местного исполнительного органа.
22. В случае заинтересованности Инвестор подает заявку Администратору или в Уполномоченную организацию для заключения меморандума (соглашение) о сотрудничестве.
23. Меморандум (соглашение) о сотрудничестве должен включать в себя детальный план действий, согласованный всеми ответственными управлениями, включающий в себя все необходимые мероприятия по реновации жилого дома.
24. После заключения меморандума (соглашение) о сотрудничестве в течении 15 (пятнадцати) календарных дней Уполномоченная организация совместно с Инвестором, представителями аппаратов акимов районов организуют общее собрание с собственниками жилых, коммерческих помещений аварийного (ветхого) жилья для ознакомления с условиями, предлагаемыми Инвестором. При этом, собрание считается правомочным, если на собрании принимали участие не менее двух третей от общего количества собственников квартир жилого дома.
25. После исполнения всех обязательств по меморандуму (соглашению) о сотрудничестве, и получения одобрения собственников участия в Программе реновации Уполномоченная организация заключает договор о совместной деятельности (далее - Договор) на реализацию проекта с Инвестором.
Обязанности сторон по реализации Программы.
Уполномоченная организация:

4) КАҚ – көп пәтерлі тұрғын үйдің (үйдің (пәтерлердің) және жер учаскесінің жалпы алаңы, меншік иелерінің саны, ауыртпалықтардың (тыйым салулардың) болуы (болмауы) техникалық сипаттамалары туралы ақпараттарды ұсынады.
5) барлық жауапты басқармалар мен аудан әкімінің аппараттары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде тұрғын үйді реновациялау жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыруда барлық рұқсат беру құжаттары бойынша басым тәртіппен көмек көрсету бойынша міндеттемелер қабылдайды.
19. Қажетті ақпаратты алғаннан кейін Уәкілетті ұйым реновацияға жататын әрбір тұрғын үйге ақпараттық құжат дайындайды.
Уәкілетті ұйым қалыптастырылған досьені Шымкент қаласы әкімдігінің ресми интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте орналастырады.
20. Әлеуетті инвесторларды тарту үшін Шымкент қаласы әкімдігінің ресми интернет - ресурсында орналастырылған ақпарат тұрақты негізде бұқаралық ақпарат құралдарында және басқа да қолжетімді ақпарат құралдарында жариялануы тиіс. Әлеуетті инвестор интернет-ресурста орналастырылған ақпараттан басқа объект бойынша қосымша қажетті ақпаратты жазбаша сұратуға құқылы.
21. Жеке инвестицияларды тарту Уәкілетті ұйымның және жергілікті атқарушы органның жауапты құрылымдарының басым міндеті болып табылады.
22. Мүдделі болған жағдайда Әлеуетті инвестор ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасасу үшін Бағдарламаның Әкімшісіне немесе Уәкілетті ұйымға өтінім береді.
23. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) барлық жауапты басқармалармен келісілген, тұрғын үйді реновациялау бойынша барлық қажетті іс-шараларды қамтитын егжей-тегжейлі іс-қимыл жоспарын қамтуы тиіс.
24. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасалғаннан кейін 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде Уәкілетті ұйым әлеуетті инвестор ұсынатын шарттармен таныстыру үшін авариялық (ескірген) тұрғын үй, коммерциялық үй-жайлардың меншік иелерімен жалпы жиналысын аудан әкімі аппаратымен және инвестормен бірлесіп ұйымдастырады. Бұл ретте, егер жиналысқа тұрғын үй пәтерлері меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, жиналыс заңды деп есептеледі.
25. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) бойынша барлық міндеттемелер орындағаннан кейін және меншік иелерінің Бағдарламаға қатысуға мақұлдауын алғаннан кейін Уәкілетті ұйым келесі негізде әлеуетті инвестормен құрылысқа бірлескен қызмет туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) жасайды.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі тараптардың міндеттері.
Уәкілетті ұйым:

1) предоставляет инвестору информацию об объектах реновации;
2) принимает участие в выездных, разъяснительных собраниях с собственниками объекта реновации;
3) сопровождает потенциального Инвестора в работе с местным исполнительным органом;
4) содействует в работе по получению необходимых технических условий для разработки проектно-сметной документации;
5) содействует в работе по получению технических условий на коммуникации, подведению инфраструктуры и увеличению мощностей, необходимых для проектируемого многоквартирного жилого дома;
6) при необходимости учувствует в проекте путем финансирования, а также путем предоставления активов в качестве переселенческого фонда;
Инвестор:
1) представляет график организации и производства работ по строительству жилья, а также по переселению жильцов из аварийных (ветхих) домов на возводимые дома;
2) проводит совместно с Администратором и Уполномоченной организацией работы с жильцами, проживающих в аварийных (ветхих) домах, в частности: информирование, проведение собраний, переселение, определение этажности и квартир, согласование сроков заселения;
3) проводит снос аварийных (ветхих) домов, подлежащих реновации;
4) разрабатывает и согласовывает эскизный проект планируемого жилого дома;
5) предоставление на время строительства временного жилья, за счет средств Инвестора либо ежемесячная денежная компенсация за аренду временного жилья до окончания строительства жилого дома;
6) проводит строительство жилых домов и прилегающих территорий и их сдача в соответствии с графиком реализации Программы, устанавливаемым в Договоре;
7) после сдачи жилых домов в эксплуатацию, проводит подписание с каждым собственником жилья нотариально заверенного договора мены, на основе представленных документов на право собственности от каждой из сторон;
8) осуществляет мену жилья и нежилых помещений равнозначным по площади размерах, но не менее однокомнатной квартиры, и заселение.
9) разрабатывает проектно-сметную документацию на подъездные автомобильные дороги к вновь возводимым жилым домам и их строительство согласно схеме застройки территории;
10) разрабатывает проектно-сметную документацию на инженерную инфраструктуру вновь возводимых жилых домов и ее реализация или их капитальная модернизация согласно этапам строительства жилых домов;
11) разрабатывает проект детальной планировки на территории реновации без изъятия земель под домами.
26. На основании заключенного Договора Уполномоченной организацией Программы совместно с Инвестором заключаются трехсторонние соглашение с каждым собственников жилого и нежилого помещения, в котором закрепляются обязательства и гарантии Инвестора по предоставлению нового жилья и предоставления временного жилья на период строительства.
Строительство жилья в рамках Программы реновации за счет местного бюджета.

1) инвесторға объектілер туралы ақпарат береді;
2) Реновациялау объектісінің меншік иелерімен аралау, түсіндіру жиналысына қатысады;
3) әлеуетті инвесторды жергілікті атқарушы органмен жұмыста сүйемелдейді;
4) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті техникалық шарттарды алу жөніндегі жұмысқа жәрдемдеседі;
5) жобаланатын көппәтерлі тұрғын үй үшін қажетті коммуникацияларға, инфрақұрылымды жүргізуге және қуаттарды ұлғайтуға техникалық жағдайлар алу бойынша жұмыстарға жәрдемдеседі;
6) қажет болған жағдайда жобаға қаржыландыру жолымен, сондай-ақ көші-қон қоры ретінде активтер беру жолымен қатысады;
Инвестор:
1) тұрғын үй салу, сондай-ақ тұрғындарды авариялық (ескірген) үйлерден тұрғызылып жатқан үйлерге көшіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу кестесін ұсынады;
2) Әкімшімен және Уәкілетті ұйыммен бірлесіп авариялық (ескірген) үйлерде тұратын тұрғындармен жұмыс жүргізеді, атап айтқанда: ақпараттандыру, жиналыстар өткізу, қоныс аудару, қабаттылық пен пәтерді анықтау, қоныстандыру мерзімдерін келісу;
3) реновацияға жататын авариялық (ескірген) үйлерді бұзуды жүргізеді;
4) жоспарланған тұрғын үйдің эскиздік жобасын әзірлейді және келісімдейді;
5) құрылыс уақытына инвестордың қаражаты есебінен уақытша тұрғын үй беру не тұрғын үй құрылысы аяқталғанға дейін уақытша тұрғын үйді жалға алғаны үшін ай сайынғы ақшалай өтемақы;
6) тұрғын үйлер мен іргелес аумақтарды салуды және оларды Шартта белгіленетін реновациялау бағдарламасын іске асыру кестесіне сәйкес өткізуді жүргізеді;
7) тұрғын үйлерді пайдалануға бергеннен кейін әрбір Тараптан меншік құқығына ұсынылған құжаттардың негізінде әрбір тұрғын үйдің меншік иесімен нотариалды куәландырылған айырбас шартына қол қояды;
8) тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың ауданы бойынша шамалас, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес мөлшерде ауыстыруды және қоныстандыруды жүзеге асырады.
9) жаңадан салынып жатқан тұрғын үйлерге кірме автомобиль жолдарына және аумақты салу схемасына сәйкес оларды салуға жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді;
10) жаңадан салынып жатқан тұрғын үйлердің инженерлік инфрақұрылымына және тұрғын үйлер құрылысының кезеңдеріне сәйкес оны өткізуге немесе оларды күрделі жаңғыртуға жобалау-сметалық құжаттама әзірлейді;
11) реновациялау аумағында орналасқан үйлердің жерлерін мүжбүрлеп иеліктен шығармастан егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын әзірлейді;
26. Жасалған Шарттың негізінде Уәкілетті ұйым инвестормен бірлесіп, тұрғын және тұрғын емес үй-жайдың әрбір меншік иесімен үшжақты шарт жасасады, онда Инвестордың құрылыс барысында уақытша тұрғын үйді беру жөніндегі міндеттемелері мен кепілдіктері бекітіледі.
Реновациялау Бағдарламасы шеңберінде жергілікті бюджет есебінен тұрғын үй құрылысын салу.

27. Администратор будет осуществлять строительство жилья на площадке сноса аварийного (ветхого) жилья в случае проведения реновации за счет местного бюджета. В таком случае, все мероприятия будут осуществляться в соответствии с действующими нормами законодательства на момент принятия решения о реновации жилого дома.
Администратор проводит работы с собственниками жилья, включающие: информирование, проведение собраний, переселение, определение этажности и квартир, согласование сроков заселения.
Администратор производит снос аварийных (ветхих) жилых домов за счет средств местного бюджета
28. В рамках реализации проектов по реновации жилищного фонда Администратор может предусматривать строительство малогабаритного жилья и жилья І-IV классов комфортности с коммерческими помещениями и паркингами для реализации на рынке в целях реинвестирования проекта или реновации ветхого жилья.
Стоимость строительства общей площади жилья определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов.
Стоимость реализации 1 кв. метра общей площади жилья будет зависеть от уровня комфортности строящегося жилья и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации, но не ниже себестоимости строительства.
29. Дочерняя организация АО "НУХ "Байтерек" может совместно с Администратором участвовать в проектах по реновации жилищного фонда при привлечении средств на внутреннем и международных рынках капитала, согласно внутренним документам.
29-1. Для достижения цели Программы Уполномоченная организация имеет право обменять имеющиеся в собственности квартиры на объекты, подлежащие реновации с соблюдением положений пунктов 1417 настоящей Программы.
Уполномоченной организацией собственникам объекта реновации предоставляются квартиры в чистовой отделке равнозначной по количеству комнат, общая площадь которых не ниже площади получаемого в обмен объекта реновации.
При отсутствии на балансе у Уполномоченной организации квартиры с чистовой отделкой, соответствующей количеству комнат для обмена, Уполномоченная организация имеет право предложить для обмена квартиру с большей комнатностью.
Обмен осуществляется по балансовой стоимости передаваемой Уполномоченной организацией квартиры.
Возмещение (доплата) от собственников объекта реновации за улучшение жилищных условий – увеличение площади и/или комнатности полученных в обмен квартир, не требуется.
Распределение квартир для обмена осуществляется Администратором Программы на основе данных об объекте реновации и предоставляемого Уполномоченной организацией списка квартир, имеющихся на балансе у Уполномоченной организации.

27. Әкімші жергілікті бюджет есебінен реновация жүргізілген жағдайда, авариялық (ескірген) тұрғын үйді бұзу алаңында тұрғын үй салуды жүзеге асырады. Бұл жағдайда барлық іс-шаралар тұрғын үйді реновациялау туралы шешім қабылданған сәтте қолданыстағы заңнама нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Әкімші тұрғын үй иелерімен хабардар етуді, жиналыстар өткізуді, қоныс аударуды, қабаттылықты және пәтерді айқындауды, қоныстандыру мерзімдерін келісуді қамтитын жұмыстарды жүргізеді.
Әкімші авариялық (ескірген) тұрғын үйлерді бұзуды жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізеді.
28. Тұрғын үй қорын реновациялау жөніндегі жобаларды іске асыру шеңберінде Әкімші жобаны қайта инвестициялау немесе ескірген тұрғын үйді реновациялау мақсатында нарықта өткізу үшін коммерциялық үй-жайлары мен паркингтері бар шағын габаритті тұрғын үй және жайлылығы І-IV сыныпты тұрғын үй салуды көздеуі мүмкін.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы құрылысының құны тұрғын үйлердің жобалау сметалық құжаттамаларына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы негізінде айқындалады.
Тұрғын үйдің жалпы ауданының 1 шаршы метрін сату құны салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейіне және сату кезіндегі жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасына байланысты болады, бірақ құрылыстың өзіндік құнынан төмен болмайды.
29. "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ еншілес ұйымы Әкімшімен бірлесіп ішкі құжаттарға сәйкес ішкі және халықаралық капитал нарықтарында қаражат тарту кезінде тұрғын үй қорын реновациялау жөніндегі жобаларға қатыса алады.
29-1. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін Уәкілетті ұйымның осы бағдарламаның 1417 тармақтарының ережелерін сақтай отырып, меншігіндегі пәтерлерді реновациялауға жататын объектілерге айырбастауға құқығы бар.
Уәкілетті ұйым реновация объектісінің меншік иелеріне жалпы ауданы айырбасталатын реновация объектісінің ауданынан аз емес бөлмелер саны бар шамалас таза әрлеудегі пәтерлерді береді.
Уәкілетті ұйымның теңгерімінде айырбастау бөлмелерінің санына сәйкес келетін таза әрлеудегі пәтер болмаған жағдайда, Уәкілетті ұйым айырбастау үшін үлкен бөлмелі пәтер ұсынуға құқылы.
Айырбастау Уәкілетті ұйым беретін пәтердің баланстық құны бойынша жүзеге асырылады.
Айырбастауға алынған пәтерлер ауданының және/немесе бөлмелер санының ұлғаюы түрінде тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін реновация объектісінің меншік иелерінен өтемақы (қосымша ақы) талап етілмейді.
Айырбастау үшін пәтерлерді бөлуді Бағдарлама әкімшісі реновация объектісі туралы деректер және Уәкілетті ұйым ұсынатын Уәкілетті ұйымның теңгеріміндегі бар пәтерлер тізімі негізінде жүзеге асырады.

Глава 5. Порядок и условия возмещения собственникам жилья в объектах, подлежащих реновации
30. Собственникам жилых помещений в жилых домах, включенных в Программу реновации предоставляются новые квартиры в строющихся объектах в равнозначных по площади размерах, но не менее однокомнатной квартиры. Собственникам нежилых помещений возмещается ее стоимость.
В случае реализации проекта реновации за счет местного бюджета, денежная компенсация стоимости жилого и нежилого помещения не возмещается.
31. Собственникам нежилых помещений в жилых домах, включенных в Программу, в случае несогласия возмещение за реализуемое имущество может быть обеспечено путем предоставления равнозначных по площади нежилых помещений в строящихся объектах.
32. Одновременно жилые и нежилые помещения должны соответствовать следующим требованиям:
- соответствие строительным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан, а также в улучшенной отделке в соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актами;
- создание условий в многоквартирных домах для маломобильных групп граждан, в том числе внутри квартиры.
Допускается улучшение жилищных условий жителей аварийных (ветхих) многоквартирных домов за доплату в новых жилых помещениях, имеющих большее количество комнат, чем предоставляемые ими в ветхих жилых домах.
33. Территория для строительства новых многоквартирных домов, на площадке сноса аварийного (ветхого) жилья, обеспечиваются объектами коммунальной, транспортной, социальной инфраструктуры в соответствии с планом детальной планировки, нормативами градостроительного проектирования и иными требованиями, определенными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
34. При реализации Программы должно быть обеспечено создание комфортной среды проживания граждан, в том числе путем установления дополнительных требований к благоустройству территории, формированию улично-дорожной сети, парковочного пространства, тротуаров при фасадной зоне, организации дворовых и внутриквартальных озелененных территорий в соответствии с правилами и нормами Законодательства РК в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
35. Собственникам в жилых домах, включенных в Программу реновации, будут предоставляться на время строительство временное жилье, за счет средств Инвестора либо ежемесячная денежная компенсация за аренду временного жилья до окончания строительства жилого дома.
В случае реализации проекта реновации за счет местного бюджета, денежная компенсация арендного (временного) жилья не предоставляется.

5-тарау. Реновациялауға жататын объектілерде тұрғын үй иелеріне өтеудің тәртібі мен шарттары
30. Реновация бағдарламасына енгізілген тұрғын үйлердегі тұрғын үй-жайлардың меншік иелеріне ауданы бойынша шамалас, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес мөлшерде жаңа пәтерлер беріледі. Тұрғын емес үй-жайлардың иелеріне оның құны өтеледі.
Реновациялау жобасы жергілікті бюджет есебінен іске асырылған жағдайда тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар құнының ақшалай өтемақысы өтелмейді.
31. Бағдарламаға енгізілген тұрғын үйлердегі тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері келіспеген жағдайда өткізілетін мүлік үшін өтем салынып жатқан объектілерде ауданы бойынша шамалас тұрғын емес үй-жайларды беру жолымен қамтамасыз етілуі мүмкін.
32. Сонымен бірге тұрғын және тұрғын емес үй жайлар мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құрылыс нормаларына, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес жақсартылған әрлеуде сәйкестігі;
- көп пәтерлі үйлерде азаматтардың аз мобильді топтары үшін, оның ішінде пәтер ішінде жағдай жасау.
Авариялық (ескірген) көппәтерлі үйлер тұрғындарының ескі тұрғын үй-жайларға берілетін бөлмелерден көп бөлмелері бар жаңа тұрғын үй-жайларда қосымша ақы төлегені үшін тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жол беріледі.
33. Жаңа көп пәтерлі үйлер салуға арналған, авариялық (ескірген) тұрғын үйлерді бұзу алаңындағы аумақ егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына, қала құрылысын жобалау нормативтеріне және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында айқындалған өзге де талаптарға сәйкес коммуналдық, көліктік, әлеуметтік инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етіледі.
34. Бағдарламаны іске асыру кезінде азаматтардың жайлы өмір сүру ортасын құру қамтамасыз етілуі керек, оның ішінде аумақты көркейтуге қосымша талаптар белгілеу, жолдар желісі, автотұрақ, алдыңғы аймақтағы тротуарлар, аулалар мен квартал ішіндегі жасыл алаңдар ұйымдастыру қажет.
35. Бағдарламаға енгізілген тұрғын үйлердің барлық меншік иелеріне Инвестордың қаражаты есебінен жаңа тұрғын үйдің құрылысы кезеңінде уақытша тұрғын үй немесе тұрғын үй құрылысы аяқталғанға дейін уақытша тұрғын үйді жалға алғаны үшін ай сайынғы ақшалай өтемақы берілетін болады.
Реновациялау жобасы жергілікті бюджет есебінен іске асырылған жағдайда жалға берілетін (уақытша) тұрғын үйге ақшалай өтемақы берілмейді.