О бюджете Уйгурского района на 2025-2027 годы
Решение Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2024 года № 8-34-172.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", маслихат Уйгурского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 11 076 101 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 3 491 788 тысяч тенге;
неналоговые поступления 31 091 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала 316 660 тысяч тенге;
поступления трансфертов 7 236 562 тысячи тенге;
2) затраты 11 847 858 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 81 985 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 155 314 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 73 329 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит)бюджета (-) 853 742 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 853 742 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 653 494 тысяч тенге;
погашение займов 73 329 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 273 577 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решений Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 28.10.2025 № 8-49-228 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 1 721 588 тысяч тенге, в том числе:
Шонжынскому сельскому округу 537 342 тысячи тенге;
Сумбинскому сельскому округу 86 327 тысяч тенге;
Киргизсайскому сельскому округу 74 101 тысяча тенге;
Больше-Аксускому сельскому округу 103 739 тысяч тенге;
Аватскому сельскому округу 77 217 тысяч тенге;
Тиирменскому сельскому округу 115 034 тысячи тенге;
Актамскому сельскому округу 93 102 тысяч тенге;
Дардамтинскому сельскому округу 106 367 тысяч тенге;
Кетпенскому сельскому округу 77 883 тысячи тенге;
Мало-Деханскому сельскому округу 100 796 тысяч тенге;
Калжатскому сельскому округу 84 232 тысячи тенге;
Бахарскому сельскому округу 77 714 тысяч тенге;

Ұйғыр ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 8-34-172 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ұйғыр аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылы келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 11 076 101 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер 3 491 788 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 31 091 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 316 660 мың теңге;
трансферттер түсімдері 7 236 562 мың теңге;
2) шығындар 11 847 858 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 81 985 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 155 314 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 73 329 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 853 742 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 853 742 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 653 494 мың теңге;
қарыздарды өтеу 73 329 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары 273 577 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 28.10.2025 № 8-49-228 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 1 721 588 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Шонжы ауылдық округіне 537 342 мың теңге;
Сүмбе ауылдық округіне 86 327 мың теңге;
Қырғызсай ауылдық округіне 74 101 мың теңге;
Үлкен Ақсу ауылдық округіне 103 739 мың теңге;
Ават ауылдық округіне 77 217 мың теңге;
Тиірмен ауылдық округіне 115 034 мың теңге;
Ақтам ауылдық округіне 93 102 мың теңге;
Дардамты ауылдық округіне 106 367 мың теңге;
Кетпен ауылдық округіне 77 883 мың теңге;
Кіші Дихан ауылдық округіне 100 796 мың теңге;
Қалжат ауылдық округіне 84 232 мың теңге;
Бахар ауылдық округіне 77 714 мың теңге;

Таскарасускому сельскому округу 79 032 тысячи тенге;
Шарынскому сельскому округу108 702 тысячи тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Уйгурского района.

Тасқарасу ауылдық округіне 79 032 мың теңге;
Шарын ауылдық округіне 108 702 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ұйғыр ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 75 163 тысячи тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Уйгурского районного маслихата Н. Есжан
Приложение 1 к решению маслихата Уйгурского района от 26 декабря 2024 года № 8-34-172
Сноска. Приложение 1 в редакции решений Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 28.10.2025 № 8-49-228 (вводится в действие с 01.01.2025).
Бюджет Уйгурского района на 2025 год
Категории Наименование
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Под класс
I. Доходы

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 75 163 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұйғыр аудандық мәслихатының төрағасы Н.Есжан
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 8-34-172 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 28.10.2025 № 8-49-228 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2025 жылға арналған Ұйғыр ауданының бюджеті
Санаты
Атауы
Сомасы
(мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
I. Кiрiстер

217 102
005
Государственная адресная социальная помощь
217 102
2
Социальная помощь
622 005
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
622 005
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
63 089
006
Оказание жилищной помощи
1 023
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
70 985
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 203
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
183 342
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
296 363
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
147 114
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
147 114
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
81 598
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 046
021
Капитальные расходы государственного органа
1 997
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
47 623
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
14 850
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
4 289 084
1
Жилищное хозяйство
1 360 938
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 290 935
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
41 414
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 249 521
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
70 003
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда

217 102
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
217 102
2
Әлеуметтiк көмек
622 005
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
622 005
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
63 089
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 023
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
70 985
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 203
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
183 342
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
296 363
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
147 114
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
147 114
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
81 598
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 046
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 997
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
47 623
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
14 850
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0
07
Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық
4 289 084
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 360 938
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 290 935
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
41 414
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 249 521
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
70 003
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер

24 039
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
24 039
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
50 342
122
Аппарат акима района (города областного значения)
50 342
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
50 342
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
40 275
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
40 275
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
40 275
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
40 275
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 146 644
1
Социальное обеспечение
426 379
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
426 379
005
Государственная адресная социальная помощь
426 379
2
Социальная помощь
595 510
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
595 510
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
74 131
006
Оказание жилищной помощи
2 023
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
106 364
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 927
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
176 005
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
229 060
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
124 755
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
119 755
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
54 141
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 029
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия

24 039
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
24 039
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
50 342
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
50 342
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
50 342
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
40 275
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
40 275
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
40 275
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
40 275
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 146 644
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
426 379
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
426 379
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
426 379
2
Әлеуметтiк көмек
595 510
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
595 510
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
74 131
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 023
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
106 364
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 927
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
176 005
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
229 060
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
124 755
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
119 755
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 141
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 029
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер