О бюджете Талгарского района на 2025-2027 годы
Решение Талгарского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2024 года № 35-128.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Талгарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 26 672 548 тысяч тенге:
налоговые поступления – 7 140 067 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 533 161 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 170 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 16 829 320 тысяч тенге;
2) затраты – 27 501 494 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование –87 899 тысяч тенге:
бюджетные кредиты –141 552 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 53 653 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге; 5) дефицит (профицит) бюджета – (-) 916 845 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 916 845 тысяч тенге:
поступление займов – 2 118 283 тысячи тенге; погашение займов – 3 067 141 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1865 703 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 08.08.2025 № 44-175 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных изьятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме – 135 855 тысяч тенге, в том числе:
- Бесагашский сельский округ - 41 881 тысяча тенге;
- Панфиловский сельский округ - 32 194 тысячи тенге;

Талғар ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-128 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Талғар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 26 672 548 мың теңге:
салықтық түсімдер – 7 140 067 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 533 161 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 170 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 16 829 320 мың теңге;
2) шығындар – 27 501 494 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 87 899 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 141 552 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 53 653 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – (-) 916 845 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 916 845 мың теңге:
қарыздар түсімі – 2 118 283 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 067 141 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 865 703 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 08.08.2025 № 44-175 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері – 135 855 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
- Бесағаш ауылдык округі - 41 881 мың теңге;
- Панфилов ауылдык округі - 32 194 мың теңге;

- Туздыбастауский сельский округ - 61 780 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
благоустройство населенных пунктов;
уличное освещение населенных пунктов.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Талгарского района.

- Тұздыбастау ауылдык округі - 61 780 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде:
елді мекендерді көркейтуге;
елді мекендердің көшелерді жарықтандыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Талғар ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме – 128 087 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Талгарского районного маслихата М. Алибеков
Приложение 1 к решению Талгарского районного маслихата от 26 декабря 2024 года № 35-128
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 08.08.2025 № 44-175 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 128 087 мың теңге сомада бекітілсін.
5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Талғар аудандық мәслихатының төрағасы М. Алибеков
Талғар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-128 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 08.08.2025 № 44-175 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы

67 906
006
Оказание жилищной помощи
2 248
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
332 707
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
16 231
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
155 547
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 440 300
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
349 157
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
149 157
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
54 775
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
10 707
021
Капитальные расходы государственного органа
3 240
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия программ
51 250
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
29 185
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
200 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
200 000
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
11 096 453
1
Жилищное хозяйство
5 543 979
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
262 268
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
262 268
467
Отдел строительства (города областного значения)
4 480 531
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
517 554
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
537 362
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
3 425 615
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
801 180
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда

67 906
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 248
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
332 707
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
16 231
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
155 547
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 440 300
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
349 157
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
149 157
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 775
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
10 707
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 240
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
51 250
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
29 185
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
200 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
200 000
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
11 096 453
1
Тұрғын үй шаруашылығы
5 543 979
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
262 268
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
262 268
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
4 480 531
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
517 554
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
537 362
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
3 425 615
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
801 180
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер

8 076
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
2 364
9
Прочие государственные услуги общего характера
59 285
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
59 285
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
59 285
015
Капитальные расходы государственного органа
0
02
Оборона
40 868
1
Военные нужды
24 201
122
Аппарат акима района (города областного значения)
24 201
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
24 201
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
16 667
122
Аппарат акима района (города областного значения)
16 667
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
16 667
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
138 523
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
138 523
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
138 523
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
138 523
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 538 208
1
Социальное обеспечение
1 367 152
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 367 152
005
Государственная адресная социальная помощь
1 367 152
2
Социальная помощь
2 026 386
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 026 386
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
72 655
006
Оказание жилищной помощи
2 248
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
332 707
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
13 231
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
142 969
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

8 076
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
2 364
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
59 285
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
59 285
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатты қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59 285
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
02
Қорғаныс
40 868
1
Әскери мұқтаждар
24 201
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
24 201
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
24 201
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
16 667
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
16 667
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
16 667
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
138 523
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
138 523
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
138 523
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
138 523
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 538 208
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 367 152
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 367 152
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 367 152
2
Әлеуметтiк көмек
2 026 386
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 026 386
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
72 655
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 248
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
332 707
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
13 231
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
142 969
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету