Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы
Решение маслихата Алматинской области от 18 декабря 2024 года № 31-160.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 22 настоящего решения.
В соответствии со статьями 8, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2024 года "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 – 2027 годы" № 1046, Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 832 575 196 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 147 540 304 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 16 928 568 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 300 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 668 105 024 тысяч тенге;
2) затраты – 829 238 647 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 173 113 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 42 344 876 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14 171 763 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 6 322 458 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 6 322 458 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -31 159 022 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 31 159 022 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора" зачисляются по Илийскому, Талгарскому районам и городу Қонаев в размере 50% в областной бюджет, по Карасайскому району в размере 10 % в областной бюджет, по другим районам и городу Алатау в размере 100% зачисляются в районный и бюджет города Алатау.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации:
"Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" зачисляются по Балхашскому, Енбекшиказахскому, Кегенскому, Райымбекскому, Уйгурскому районам в размере 100% в районный бюджет, по Илийскому, Карасайскому, Талгарскому районам и городу Алатау в размере 100% в областной бюджет, по Жамбылскому району в размере 50% в областной бюджет, по городу Қонаев в размере 60% в областной бюджет;

Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 31-160 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 22-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 8, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Республикасы Заңының 6–бабының 1–тармағының 1) тармақшасына, "2025-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 10-желтоқсандағы "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" № 1046 қаулысына сәйкес, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 832 575 196 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша – 147 540 304 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша – 16 928 568 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 300 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 668 105 024 мың теңге;
2) шығындар – 829 238 647 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 173 113 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 42 344 876 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14 171 763 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 6 322 458 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу – 6 322 458 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -31 159 022 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 31 159 022 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы" коды бойынша түсімдер Іле, Талғар аудандары мен Қонаев қаласы бойынша 50% мөлшерінде облыстық бюджетке, Қарасай ауданы бойынша 10% мөлшерінде облыстық бюджетке, басқа аудандар мен Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде аудандық және Алатау қаласының бюджетіне түсетіні белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының:
"Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" бойынша Балхаш, Еңбекшіқазақ, Кеген, Райымбек, Ұйғыр аудандары бойынша 100% мөлшерінде аудандық бюджетке, Іле, Қарасай, Талғар аудандары және Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде облыстық бюджетке, Жамбыл ауданы бойынша 50% мөлшерінде облыстық бюджетке және Қонаев қаласы бойынша 60% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні;

"Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" зачисляются по Балхашскому, Енбекшиказахскому, Жамбылскому, Кегенскому, Райымбекскому, Уйгурскому районам и городу Алатау в размере 100% в районный и городской бюджет города Алатау, по Илийскому, Карасайскому, Талгарскому районам в размере 100% в областной бюджет, по городу Қонаев в размере 50% в областной бюджет;
"Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты" зачисляются в размере 100% в районные бюджеты и бюджеты городов.";
Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Социальный налог" зачисляются по Балхашскому, Кегенскому, Райымбекскому и городу Алатау в размере 100% в районный и городской бюджет, Енбекшиказахскому району в размере 60%, Жамбылскому, Илийскому, Карасайскому, Талгарскому, Уйгурскому районам и городу Қонаев в размере 100% в областной бюджет.
5. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры" зачисляются в размере 100% в областной бюджет.
6. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объемы бюджетных изъятий из районных бюджетов, бюджета города областного значения в областной бюджет в сумме 297 786 732 тысяч тенге, в том числе:
Енбекшиказахского района – 5 098 254 тысяч тенге;
Илийского района – 254 610 807 тысяч тенге;
Карасайского района – 26 128 245 тысяч тенге;
Талгарского района – 2 718 060 тысяч тенге;
города Қонаев – 9 231 366 тысяч тенге.
7. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные бюджеты, в сумме 9 589 717 тысяч тенге, в том числе:
Балхашскому району
-
2 194 292 тысяч тенге;
Жамбылскому району
-
831 811 тысяч тенге;
Кегенскому району
-
1 997 107 тысяч тенге;
Райымбекскому району
-
2 152 734 тысяч тенге;
Уйгурскому району
-
2 413 773 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объем трансфертов, передаваемых из областного бюджета в вышестоящий бюджет в сумме 174 821 тысяч тенге.
9. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объем трансфертов, передаваемых из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения в областной бюджет в сумме 68 664 865 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения определяется на основании постановления акимата Алматинской области.

"Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" бойынша түсімдер Балқаш, Еңбекшіқазақ, Жамбыл, Кеген, Райымбек, Ұйғыр аудандары және Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде аудандық және Алатау қаласының бюджетіне, Іле, Қарасай, Талғар аудандары бойынша 100% мөлшерінде облыстық бюджетке және Қонаев қаласы бойынша 50% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні;
"Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" бойынша түсімдер 100% мөлшерінде аудандық және қалалық бюджеттерге түсетіні белгіленсін.";
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша түсімдер Балқаш, Кеген, Райымбек аудандары және Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде аудандық және қалалық бюджетке, Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 60% мөлшерінде, Жамбыл, Іле, Қарасай, Талғар, Ұйғыр аудандары және Қонаев қаласы бойынша 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
5. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі – 297 786 732 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Еңбекшіқазақ ауданынан – 5 098 254 мың теңге;
Іле ауданынан – 254 610 807 мың теңге;
Қарасай ауданынан – 26 128 245 мың теңге;
Талғар ауданы – 2 718 060 мың теңге;
Қонаев қаласы – 9 231 366 мың теңге.
7. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері – 9 589 717 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Балқаш ауданына
2 194 292 мың теңге;
Жамбыл ауданына
831 811 мың теңге;
Кеген ауданына
1 997 107 мың теңге;
Райымбек ауданына
2 152 734 мың теңге;
Ұйғыр ауданына
2 413 773 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте жоғары тұрған бюджетке берілетін трансферттердің көлемі 174 821 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
9. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден облыстық бюджетке берілетін трансферттердің көлемі 68 664 865 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден трансферттер түсімдерін бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Сноска. Пункт 9 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
10. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 36 464 290 тысяч тенге, в том числе на:
повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел 3 385 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений 1 050 333 тысяч тенге;
проведение противоэпизоотических мероприятий 1 082 428 тысяч тенге;
приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных 151 955 тысяч тенге;
выплату государственной адресной социальной помощи 3 041 455 тысяч тенге;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан 1 047 578 тысяч тенге;
обеспечение деятельности центров трудовой мобильности 156 847 тысяч тенге;
повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг 99 154 тысяч тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 271 057 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования 9 327 567 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций дошкольного образования 34 524 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых 64 948 тысяч тенге;
размещение государственного образовательного заказа в частных организациях среднего образования 7 789 408 тысяч тенге;
увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования 2 979 034 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования 5 585 тысяч тенге;
материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения" 566 700 тысяч тенге;
материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне 2 105 588 тысяч тенге;
закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов 855 748 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников организаций здравоохранения местных исполнительных органов 105 468 тысяч тенге;

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 36 464 290 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 3 385 мың теңге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге 1 050 333 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге 1 082 428 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға 151 955 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 3 041 455 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға 1 047 578 мың теңге;
еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге 156 847 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 99 154 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге 271 057 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 9 327 567 мың теңге;
мектепке дейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 34 524 мың теңге;
ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 64 948 мың теңге;
жекеменшік орта білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға 7 789 408 мың теңге;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға 2 979 034 мың теңге;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 5 585 мың теңге;
жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға 566 700 мың теңге;
жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға 2 105 588 мың теңге;
вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға 855 748 мың теңге;
денсаулық сақтау ұйымдары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге 105 468 мың теңге;

приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения 5 352 568 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта 31 427 тысяч тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения) 341 533 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 10 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
11. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 81 371 783 тысяч тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа" 58 621 496 тысяч тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 1 440 570 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах 10 037 633 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах 887 133 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 2 600 000 тысяч тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 3 465 367 тысяч тенге;
строительство, реконструкцию и сейсмоусиление объектов здравоохранения 1 414 040 тысяч тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 2 655 544 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 250 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 11 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
11.1. Одобрить выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг по Алматинской области на 2025 год в сумме 22 911 594 тысяч тенге, в том числе на:
приобретение арендного жилья 18 781 992 тысяч тенге;
приобретение кредитного жилья 3 326 136 тысяч тенге;
строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 803 466 тысяч тенге.
Сноска. Дополнено пунктом 11.1. решением маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
12. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год поступления субвенции из республиканского бюджета в сумме 183 287 891 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
13. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год поступления займов из республиканского бюджета в сумме 12 965 364 тысяч тенге.
14. Распределение целевых текущих трансфертов районным бюджетам, бюджетам городов областного значения на 2025 год определяется на основании постановления акимата Алматинской области, в том числе на:
капитальные расходы государственных органов;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
выплату государственной адресной социальной помощи;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;

халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға 5 352 568 мың теңге;
мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 31 427 мың теңге;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз ету және өткізу 341 533 мың теңге.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 81 371 783 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салу 58 621 496 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 1 440 570 мың теңге;
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту 10 037 633 мың теңге;
қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту 887 133 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 2 600 000 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 3 465 367 мың теңге;
денсаулық сақтау объектілерін салу, реконструкциялау және сейсмикалық күшейту 1 414 040 мың теңге;
жерүсті су ресурстарын ұлғайтуға 2 655 544 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамыту 250 000 мың теңге.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
11.1. Алматы облысы бойынша 2025 жылға мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы 22 911 594 мың теңге сомасында мақұлдансын, оның ішінде:
жалға берілетін тұрғын үй сатып алуға 18 781 992 мың теңге;
кредиттік тұрғын үй сатып алуға 3 326 136 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым құрылысына 803 466 мың теңге.
Ескерту. 11.1.тармақпен толықтырылды – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
12. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 183 287 891 мың теңге сомасында субвенция түсімдері көзделсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
13. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 12 965 364 мың теңге сомасында қарыздар түсімдері көзделсін.
14. Аудандық бюджеттерге, облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне 2025 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады, оның ішінде:
мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеу;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыруға;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін тұрғын үй коммуналдық тұрғын үй қорын сатып алу;

предоставление социальной помощи гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
проведение мероприятий в сфере жилищно-коммунального хозяйства;
проведение мероприятий в сфере культуры;
проведение мероприятий в сфере транспортной инфраструктуры.
15. Распределение бюджетных кредитов местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов определяется на основании постановления акимата Алматинской области.
16. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 1 320 315 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 16 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).

"7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнаны ішінара төлеуге азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында іс-шаралар өткізу;
мәдениет саласында іс-шаралар өткізу;
көлік инфрақұрылымы саласында іс-шаралар өткізу.
15. Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредиттерді бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
16. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 1 320 315 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).

17. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 26 030 924 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 17 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
18. Утвердить резерв акимата Алматинской области на 2025 год в сумме 2 822 384 тысячи тенге.
19. Утвердить перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2025 год согласно приложению 4 к настоящему решению.

17. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 26 030 924 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
18. Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылға арналған резервi 2 822 384 мың теңге сомасында бекітілсін.
19. 2025 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін.

20. Акимам районов и городов обеспечить полное и качественное исполнение прогнозных показателей бюджета области по налогам и платежам, снижение недоимки хозяйствующих субъектов перед бюджетами всех уровней и изыскание дополнительных доходных источников.
21. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата "по вопросам экономики, бюджета, правопорядка, борьбы с коррупцией и депутатской этики".

20. Аудан мен қала әкімдері облыс бюджетінің салықтар мен төлемдер бойынша болжамды көрсеткіштерінің толық және сапалы орындалуын, шаруашылық субъектілердің барлық деңгейдегі бюджетке берешегін азайтуды және қосымша кіріс көздерін табуды қамтамасыз етсін.
21. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың "Экономика, бюджет, құқықтық тәртіп, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес және депутаттық этика мәселелері бойынша" тұрақты комиссиясына жүктелсін.

22. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Должность ФИО
Приложение 1 к решению Алматинского областного маслихата от "___" декабря 2024 года № _____ "Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы"
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата Алматинской области от 05.06.2025 № 37-201 (вводится в действие с 01.01.2025).
Областной бюджет Алматинской области на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

22. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Лауазымы Аты-жөні
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы "___" желтоқсандағы "Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" № ______ шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облыстық аудандық мәслихатының 05.06.2025 № 37-201 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Алматы облысының 2025 жылға арналған облыстық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

126 871
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
13 906
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
222 767
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
263 500
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
8 075
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 938 809
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
24 143 225
1
Социальное обеспечение
7 100 063
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 138 264
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 180 472
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 753 565
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
267 307
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
725 875
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 211 045
261
Управление образования области
900 851
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
526 383
037
Социальная реабилитация
101 235
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
99 973
201
Государственная поддержка по содержанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях
173 260
271
Управление строительства области
60 948
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
60 948
2
Социальная помощь
9 908 329
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 908 329
068
Программа занятости
9 908 329
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
7 134 833
256
Управление координации занятости и социальных программ области

126 871
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
13 906
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
222 767
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
263 500
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
8 075
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 938 809
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
24 143 225
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
7 100 063
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 138 264
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 180 472
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 753 565
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
267 307
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
725 875
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 211 045
261
Облыстың білім басқармасы
900 851
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
526 383
037
Әлеуметтік сауықтандыру
101 235
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
99 973
201
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау
173 260
271
Облыстың құрылыс басқармасы
60 948
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
60 948
2
Әлеуметтiк көмек
9 908 329
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 908 329
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
9 908 329
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
7 134 833
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы

7 121
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
452 000
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
50 082
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
777 864
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
9 069 528
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
10 200 530
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
4 602 824
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
356 893
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
1 408
271
Управление строительства области
6 590 271
020
Развитие объектов сельского хозяйства
6 590 271
719
Управление ветеринарии области
5 929 909
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
207 568
003
Капитальные расходы государственного органа
5 220
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
296 555
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
95 118
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
30 000
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
148 759
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
4 664 909
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
267 319
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
62 506
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)

7 121
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
452 000
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
50 082
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
777 864
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
9 069 528
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
10 200 530
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
4 602 824
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
356 893
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
1 408
271
Облыстың құрылыс басқармасы
6 590 271
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
6 590 271
719
Облыстың ветеринария басқармасы
5 929 909
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
207 568
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5 220
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
296 555
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
95 118
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
30 000
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
148 759
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
4 664 909
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
267 319
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
62 506
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)

994 842
042
Проведение медицинской организацией мероприятий, снижающих половое влечение, осуществляемые на основании решения суда
265
271
Управление строительства области
11 500 000
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
11 500 000
3
Специализированная медицинская помощь
4 468 527
253
Управление здравоохранения области
4 468 527
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
4 468 527
4
Поликлиники
613 953
253
Управление здравоохранения области
613 953
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
613 953
5
Другие виды медицинской помощи
72 587
253
Управление здравоохранения области
72 587
029
Областные базы специального медицинского снабжения
72 587
9
Прочие услуги в области здравоохранения
8 522 049
253
Управление здравоохранения области
8 522 049
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
352 006
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
182 296
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
14 897
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
452 879
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
475
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 519 496
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
26 747 942
1
Социальное обеспечение
8 119 934
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 184 814
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 180 204
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 806 753
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
260 066
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

994 842
042
Медициналық ұйымның сот шешімі негізінде жүзеге асырылатын жыныстық құмарлықты төмендетуге арналған іс-шараларды жүргізу
265
271
Облыстың құрылыс басқармасы
11 500 000
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
11 500 000
3
Мамандандырылған медициналық көмек
4 468 527
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
4 468 527
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
4 468 527
4
Емханалар
613 953
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
613 953
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
613 953
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
72 587
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
72 587
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
72 587
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
8 522 049
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
8 522 049
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
352 006
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
182 296
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
14 897
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
452 879
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
475
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 519 496
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
26 747 942
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 119 934
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 184 814
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 180 204
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 806 753
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
260 066
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

112 842
283
Управление по вопросам молодежной политики области
723 931
001
Услуги по реализации молодежной политики на местном уровне
104 974
005
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
618 957
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
14 663 110
1
Топливо и энергетика
1 913 110
771
Управление энергетики и водоснабжения области
1 913 110
007
Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
1 859 110
009
Организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов
54 000
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
12 750 000
771
Управление энергетики и водоснабжения области
12 750 000
010
Развитие газотранспортной системы
12 750 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
91 328 537
1
Сельское хозяйство
79 658 712
255
Управление сельского хозяйства области
53 968 182
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
398 036
002
Субсидирование развития семеноводства
655 300
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
3 949 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
293 000
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
1 000 000
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
40 000
021
Содержание и ремонт государственных пунктов искусственного осеменения животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, площадок по убою сельскохозяйственных животных, специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них
20 219
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
423 380
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
57 338
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
30 038
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
1 129 671
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
11 100 000
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства

112 842
283
Облыстың жастар саясаты мәселелерi жөніндегі басқармасы
723 931
001
Жергілікті деңгейде жастар саясатын іске асыру жөніндегі қызметтер
104 974
005
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
618 957
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
14 663 110
1
Отын және энергетика
1 913 110
771
Облыстың энергетика және сумен жабдықтау басқармасы
1 913 110
007
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
1 859 110
009
Елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
54 000
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
12 750 000
771
Облыстың энергетика және сумен жабдықтау басқармасы
12 750 000
010
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
12 750 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
91 328 537
1
Ауыл шаруашылығы
79 658 712
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
53 968 182
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
398 036
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
655 300
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
3 949 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
293 000
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
1 000 000
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
40 000
021
Малды қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, ауыл шаруашылығы малын соятын алаңдарды, пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмiндiлердi) ұстау және жөндеу
20 219
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
423 380
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
57 338
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
30 038
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
1 129 671
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
11 100 000
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау

257
Управление финансов области
8 519 375
015
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
8 519 375
Приложение 4 к решению маслихата Алматинской области от "___" декабря 2024 года № ___ "Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы"
Перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2025 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
Реализация подушевого финансирования в государственных организациях среднего образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы

257
Облыстың қаржы басқармасы
8 519 375
015
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
8 519 375
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы "___" желтоқсандағы "Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" № ______ шешіміне 4-қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыруды іске асыру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар