Об утверждении Шалкарского городского бюджета на 2025-2027 годы
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 30 декабря 2024 года № 376
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 85, пунтом 3 статьи 91, статьями 94, 96 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 18.07.2025 № 472 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить бюджет города Шалкар на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 1327620,1 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 255647,2 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 2762,3 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 20405,1 тысяч тенге; поступления трансфертов – 1048805,5 тысяч тенге;
2) затраты – 1421135,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -93514,9 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 93514,9 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов –0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 93514,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 18.07.2025 № 472 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что в доход бюджета города Шалкар зачисляются:
по налоговым поступлениям:
подоходный налог, в том числе индивидуальный подоходный налог;
налоги на собственность, в том числе:
налоги на имущество;
земельный налог;
единый земельный налог;
налог на транспортные средства;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе плата за пользование природными и другими ресурсами;
по неналоговым поступлениям:
штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
добровольные сборы физических и юридических лиц;
доходы от государственной собственности, в том числе доходы от аренды имущества коммунальной собственности (коммунальной собственности местного самоуправления) города районного значения, села, поселка, сельского округа;
поступления от продажи основного капитала, в том числе:
поступления от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемым из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
продажа земли, в том числе поступления от продажи земельных участков;
продажа нематериальных активов, в том числе плата за продажу права аренды земельных участков.

"2025-2027 жылдарға арналған Шалқар қалалық бюджетін бекіту туралы"
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 376 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 85-бабының 2-тармағына, 91-бабының 3-тармағына, 94, 96-баптарына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту.Кіріспе жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 18.07.2025 № 472 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 2025-2027 жылдарға арналған Шалқар қалалық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 1327620,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 255647,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 2762,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 20405,1 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 1048805,5 мың теңге;
2) шығындар – 1421135,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттер - 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -93514,9 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 93514,9 мың теңге, оның ішінде:
қарыз түсімдері – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 93514,9 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 18.07.2025 № 472 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Шалқар қаласы бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып ескерілсін:
салықтық түсімдер бойынша:
табыс салығы, оның ішінде жеке табыс салығы;
меншікке салынатын салықтар, оның ішінде:
мүлікке салынатын салықтар;
жер салығы;
бірыңғай жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салықтар;
тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
салықтық емес түсімдер бойынша:
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер, оның ішінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, оның ішінде:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
жерді сату, оның ішінде жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
материалдық емес активтерді сату, оның ішінде жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" с 1 января 2025 года установлено:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 3 932 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 46 228 тенге.
4. Учесть в бюджет города Шалкар на 2025 год поступление целевого текущего трансферта в сумме 154,0 тысяч тенге из республиканского бюджета на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
4-1. Учесть в бюджете города Шалкар на 2025 год поступление текущего целевого трансферта из областного бюджета на капитальный ремонт автомобильных дорог улиц города в сумме 135002,0 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 4-1 в соответствии решением Шалкарского районного маслихата Актюбинской области 04.03.2025 № 403 (вводится в действие с 01.01.2025); в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 18.07.2025 № 472 (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Учесть в бюджете города Шалкар на 2025 год поступление текущего целевого трансферта из районного бюджета в сумме 913649,5 тысяч тенге.
Распределение суммы текущего целевого трансферта определяется на основании решения акима города.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 18.07.2025 № 472 (вводится в действие с 01.01.2025).

3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес, 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 932 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 46 228 теңге.
4. 2025 жылға арналған Шалқар қаласының бюджетіне республикалық бюджеттен мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға 154,0 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт түскені ескерілсін.
4-1. 2025 жылға арналған Шалқар қаласының бюджетіне облыстық бюджеттен қала көшелерінің автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге 135002,0 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферт бөлінгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 4-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 04.03.2025 № 403 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 18.07.2025 № 472 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
5. 2025 жылға арналған Шалқар қаласының бюджетіне аудандық бюджеттен 913649,5 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт түскені ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферт сомасын бөлу Шалқар қаласы әкімінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 18.07.2025 № 472 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).

6. Утвердить перечень местных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2025 год, согласно приложению 4.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Шалкарского
районного маслихата
Ж. Шамбалаев
Приложение 1 к решению
Шалкарского районного
маслихата от 30 декабря
2024 года № 376
Шалкарский городской бюджет на 2025 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 18.07.2025 № 472 (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

6. 2025 жылға арналған қалалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі осы шешімнің 4 қосымшасына сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының төрағасы
Ж. Шамбалаев
Шалқар аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
30 желтоқсандағы № 376
шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған Шалқар қалалық бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 18.07.2025 № 472 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
cомасы, мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
I. Кірістер