Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши города Павлодара на 2022 - 2023 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 29 сентября 2021 года № 72/10. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши города Павлодара на 2022 - 2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Секретарь Павлодарского городского маслихата С. Калижанова
Утвержден
решением Павлодарского
городского маслихата
от 29 сентября 2021 года
№ 72/10
План по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Жетекши города Павлодара на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным Кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 72/10 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қалалық мәслихаттың хатшысы С. Қалижанова
Павлодар қалалық
мәслихатының
2021 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 72/10 шешімімен
бекітілді
Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридттік жайылымдарды ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Жетекши в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Жетекши, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту села Жетекши с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбища пользователей к водоисточником (озҰрам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории села Жетекши, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения на предоставляемые пастбища на территории села Жетекши, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории села Жетекши, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
Территория села находится на правом берегу реки Иртыш. В пределах Прииртышской плосковолнистой равнины области Западно-Сибирской низменности. Рельеф богарной части представлен плоско волнистой аллювиальной равниной, расположенной в пределах в первой, второй и третьей надпойменных террас реки Иртыш.
Своеобразие гидрографического облика данной территории обусловлено рядом физики-географических факторов, из которых являются резко континентальный климат с малым количеством осадков и равнинный рельеф с наличием западин. Здесь сформировались каштановые, луговато-каштановые почвы и солонцы каштановые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 1,1-2,5 ц./га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Село Жетекши расположено в северной части с территорией села Мойылды, на востоке – с Заринским сельским округом, на юге и западе - с территорией города Павлодара.
По природно-климатическим условиям территория села Жетекши расположена в подзоне сухих степей с резко континентальным климатом, для которого свойственны засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры, недостаточное и неустойчивое количество атмосферных осадков, и значительная ветровая деятельность в течении всего года.

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жетекші ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесін қамтиды.
Ауылдың аумағы Ертіс өзенінің оң жақ жағасында орналасқан. Батыс- Сібір ойпатының Ертіс жазық толқынды жазығы шегінде. Жаңбырлы бөліктің бедері Ертіс өзенінің жайылмасынан бірінші, екінші және үшінші террасалар шегінде орналасқан тегіс толқынды аллювиалды жазықпен ұсынылған.
Бұл аумақтың гидрографиялық көрінісінің өзіндік ерекшелігі бірқатар физикалық-географиялық факторлардың жанында белгіленген, оның ішінде шұғыл континенталды климат аз жауын-шашынды және ойпаттар болған кезде жазық рельефті болып табылады. Мұнда каштан, шалғынды-каштан топырақтары және каштан тұзды жалаулар пайда болды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 1,1-2,5 ц./га құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жетекші ауылы Мойылды ауылы аумағымен солтүстігінде, шығысында – Заря ауылдық округімен, оңтүстігі мен батысында – Павлодар қаласының аумағымен шекаралас орналасқан.
Табиғи-климаттық жағдайларға бойынша, Жетекші ауылының аумағы көктем-жаз кезеңінің құрғақшылығымен, жаздың жоғары және қысқы төмен температураларымен, жеткіліксіз және тұрақсыздығымен сипатталатын, шұғыл континентальды климаты бар құрғақ дала кіші аумағында орналасқан, ауа-райы, атмосфералық жауын-шашынның мөлшері, жазғы максималды және жыл бойына желдің белсенділігі.

Общая площадь территории села Жетекши 1307,8 га, из них пастбищные земли – 846,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 846,0 га;
земли населенных пунктов – 439,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 22,0 га;
земли лесного фонда – 1,0 га;
земли запаса - нет.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории села: 720 голов крупного рогатого скота, 1 342 головы мелкого рогатого скота, 273 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
2 стада крупного рогатого скота;
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью сельского округа относятся к природным пастбищам, и используются преимущественно для выпаса скота. Культурных и аридных пастбищ на территории села нет.
Основными пользователями пастбищ являются население села Жетекши.
На территории села Жетекши действует 1 ветеринарный пункт.
В селе Жетекши сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Жетекши в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Жетекши
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Карта села Жетекши с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории села Жетекши
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории села Жетекши
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории села Жетекши
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

Жетекші ауылы аумағының жалпы алаңы 1307,8 га, соның ішінде жайылымды жерлер – 846,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 846,0 га;
елді мекендердің жерлері – 439,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 22,0 га;
орман қорының жерлері – 1,0 га;
босалқы жерлер – жоқ.
Ауыл аумағындағы ауыл шаруашылық жануарлары мал басының саны: 720 бас ірі қара мал, 1 342 бас ұсақ қара мал, 273 бас жылқылар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей қалыптасқан:
2 табын ірі қара мал;
Жайылымдар ауылдық округінің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауыл аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар, Жетекші ауылының тұрғындары болып табылады.
Жетекші ауылы аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Жетекші ауылында малды айдап өтуге арналған сервитуттар орнатылмаған.
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жетекші ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Жетекші ауылының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Жетекші ауылының жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Жетекші ауылының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Жетекші ауылының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Жетекші ауылы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1- қаша
2- қаша
3- қаша
4- қаша

2022
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий сезон
2023
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3

2022
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
демалатын
маусым
2023
демалатын маусым
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым