Об утверждении Правил, срока и формы представления уполномоченным органом по труду сведений о физических лицах, являющихся безработными, выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 269 и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2021 года № 90.
Примечание ИЗПИ!
Совместный приказ утрачивает силу совместным приказом Министра финансов РК от 01.10.2025 № 556 и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 304 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 19-2 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Правила и срок представления уполномоченным органом по труду сведений о физических лицах, являющихся безработными, выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму сведений о физических лицах, являющихся безработными согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) форму сведений о выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня подписания его последним из руководителей государственного органа.
Министр финансов
Республики Казахстан _____________ Е. Жамаубаев
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан _______________ С. Шапкенов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2021 года № 269
и Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 90
Правила и срок представления уполномоченным государственным органом по труду сведений о физических лицах, являющихся безработными, выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности

Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 269 және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 29 наурыздағы № 90 бірлескен бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Күшін жою көзделген – ҚР Қаржы министрінің 01.10.2025 № 556 және ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 304 бірлескен бұйрығымен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілді).
2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 19-2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары және мерзімі;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар туралы мәліметтер нысаны;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтер нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелері қазақша және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік орган басшыларының соңғысы оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
__________________ С. Шәпкенов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2021 жылғы 30 наурыздағы
№ 269 және
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 90 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары және мерзімі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и срок представления уполномоченным государственным органом по труду сведений о физических лицах, являющихся безработными, выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 19-2 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и срок представления уполномоченным государственным органом по труду (далее – Уполномоченный орган) сведений о физических лицах, являющихся безработными, выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности (далее – Сведения).
Глава 2. Порядок и срок представления уполномоченным государственным органом по труду сведений о физических лицах, являющихся безработными, выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности
2. Сведения представляются Уполномоченным органом ежедневно по мере изменений сведений из информационной системы "Рынок труда" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в информационную систему "Интегрированная база данных" Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в автоматизированном порядке по форме, утвержденной согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Сведения представляются Уполномоченным органом ежедневно по мере изменений сведений из автоматизированной информационной системы "Иностранная рабочая сила" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан посредством шлюза "электронного правительства" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в информационную систему "Интегрированная база данных" Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в автоматизированном порядке по форме, утвержденной согласно приложению 3 к настоящему приказу.
4. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.
Приложение 2
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2021 года № 269
и Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 90
форма
Сведения о физических лицах, являющихся безработными
Сведения по физическому лицу
Дата регистрации
Дата снятия с регистрации
индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
Приложение
к форме"Сведения
о физических лицах,
являющихся безработными"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о физических лицах, являющихся безработными"
Форма "Сведения о физических лицах, являющихся безработными" представляется уполномоченным государственным органом по труду и включает в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица, являющимся безработным;
в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
в графе 4 – дата регистрации физического лица в качестве безработного;
в графе 5 – дата снятия с регистрации физического лица в качестве безработного.
Приложение 3
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2021 года № 269
и Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 90
форма
Сведения о выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер организации (работодателя)
Наименование организации (работодателя)
Деятельность (общий классификатор видов экономической деятельности)
Адрес местонахождения работодателя
Номер выданного документа
Дата выдачи
Дата начала действия разрешения
Дата окончания действия разрешения
регион
наименование улицы
номер дома
номер квартиры/офиса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Метод работы
Статус разрешения
Налоговый сбор за выдачу разрешения на привлечение иностранной рабочей силы
Привлекаемое иностранное лицо
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – иностранного гражданина, привлеченного для работы в Республике Казахстан
дата рождения физического лица – иностранного гражданина, привлеченного для работы в Республике Казахстан
индивидуальный идентификационный номер физического лица – иностранного гражданина, привлеченного для работы в Республике Казахстан
13
14
15
16
17
18
страна гражданства физического лица – иностранного гражданина (код страны)
наименование страны гражданства
вид документа удостоверяющего личность
номер выдачи документа, удостоверяющего личность
дата выдачи документа, удостоверяющего личность
должность физического лица- иностранца привлеченного для работы
уполномоченный орган, выдавший разрешение (местный исполнительный орган)
регион нахождения физического лица
19
20
21
22
23
24
25
26
Приложение
к форме "Сведения о
выданных разрешениях на
привлечение иностранной
рабочей силы для
осуществления трудовой
деятельности"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности"
Форма "Сведения о выданных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности" представляется уполномоченным государственным органом по труду и включает в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – бизнес идентификационный номер /индивидуальный идентификационный номер юридического/физического лица (работодателя);
в графе 3 – наименование юридического/ физического лица (работодателя);
в графе 4 – указывается код по общему классификатору видов экономической деятельности;
в графе 5 – регион местонахождения работодателя;
в графе 6 – наименование улицы местонахождения работодателя;
в графе 7 – номер дома местонахождения работодателя;
в графе 8 – номер квартиры/офиса местонахождения работодателя;
в графе 9 – номер выданного документа на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности;
в графе 10 – дата выдачи разрешения на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности;
в графе 11 –дата начала действия разрешения;
в графе 12 – дата окончания действия выданного разрешения;
в графе 13 – метод работы;
в графе 14 – статус разрешения;
в графе 15 – указывается сумма налогового сбора за выдачу разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
в графе 16 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-иностранного гражданина, привлеченного для работы в Республику Казахстан;
в графе 17 – дата рождения физического лица-иностранного гражданина, привлеченного для работы в Республике Казахстан;
в графе 18 – индивидуальный идентификационный номер физического лица – иностранного гражданина, привлеченного для работы в Республике Казахстан;
в графе 19 – код страны гражданства физического лица-иностранного гражданина;
в графе 20 – наименование страны гражданства;
в графе 21 – вид документа, удостоверяющего личность;
в графе 22 – номер выдачи документа, удостоверяющего личность;
в графе 23 – дата выдачи документа, удостоверяющего личность;
в графе 24 – должность физического лица-иностранца, привлеченного для работы;
в графе 25 – уполномоченный орган, выдавший разрешение;
в графе 26 – регион нахождения физического лица.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары және мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 19-2-тармағына сәйкес әзірленді және еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) ұсыну тәртібі мен мерзімін айқындайды.
2-тарау. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтерді ұсыну тәртібі мен мерзімдері
2. Уәкілетті орган мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесінен осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша мәліметтердің өзгеруіне байланысты күн сайын автоматтандырылған тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеттінің "Біріктірілген деректер базасы" ақпараттық жүйесіне береді.
3. Уәкілетті орган мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Шетелдік жұмыс күші" ақпараттық жүйесінен Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "электрондық үкімет" шлюзі арқылы осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша мәліметтердің өзгеруіне байланысты күн сайын автоматтандырылған тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеттінің "Біріктірілген деректер базасы" ақпараттық жүйесіне береді.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетті осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2021 жылғы 30 наурыздағы
№ 269 және
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 90 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
нысан
Жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар туралы мәлімет
Жеке тұлға бойынша мәлімет
Тіркелген күні
Тіркеуден алынған күні
жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
"Жұмыссыз болып табылатын
жеке тұлғалар туралы мәлімет"
нысанына қосымша
"Жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар туралы мәлімет" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
"Жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғалар туралы мәлімет" нысанын еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган ұсынады және мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың ретік нөмірі;
2-бағанда – жұмыссыз болып табылатын жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
3-бағанда – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда –жеке тұлғаның жұмыссыз ретінде тіркелген күні;
5-бағанда – жеке тұлғаның жұмыссыз ретінде тіркеуден алынған күні.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2021 жылғы 30 наурыздағы
№ 269 және
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 90 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
нысан
Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттар туралы мәліметтер
Ұйымның (жұмыс берушінің) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Ұйымның (жұмыс берушінің) атауы
Қызмет (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші)
Жұмыс беруші орналасқан мекенжай
Берілген құжаттың нөмірі
Берілген күні
Рұқсат қолданысының басталу күні
Рұқсат қолданысының аяқталу күні
өңір
көшенің атауы
үйдің нөмірі
пәтердің/ кеңсенің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жұмыс әдісі
Рұқсатаманың мәртебесі
Тартылатын шетелдік тұлға
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат бергені үшін салық алымы
Қазақстан Республикасында жұмыс істеуге тартылған жеке тұлғаның-шетелдік азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Қазақстан Республикасында жұмыс істеуге тартылған жеке тұлғаның – шетелдік азаматтың туған күні
Қазақстан Республикасында жұмыс істеуге тартылған жеке тұлғаның-шетелдік азаматтың жеке сәйкестендіру нөмірі
13
14
15
16
17
18
жеке тұлғаның – шетел азаматының азаматтығы елі (елдің коды)
азаматтығы елінің атауы
жеке басын куәландыратын құжаттың түрі
жеке басын куәландыратын құжатты беру нөмірі
жеке басын куәландыратын құжатты беру күні
жұмысқа тартылған шетелдік-жеке тұлғаның лауазымы
рұқсат берген уәкілетті орган (жергілікті атқарушы орган)
жеке тұлғаның орналасқан өңірі
19
20
21
22
23
24
25
26
"Еңбек қызметін жүзеге
асыру үшін шетелдік жұмыс
күшін тартуға берілген рұқсат
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
"Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсат туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
"Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсат туралы мәліметтер" нысанын еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган ұсынады және мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2-бағанда – заңды/жеке тұлғаның (жұмыс берушінің) бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі;
3-бағанда – заңды/жеке тұлғаның (жұмыс берушінің) атауы;
4-бағанда – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код көрсетіледі;
5-бағанда – жұмыс беруші орналасқан өңір;
6-бағанда – жұмыс беруші орналасқан көшенің атауы;
7-бағанда – жұмыс беруші орналасқан үйдің нөмірі;
8-бағанда – жұмыс беруші орналасқан пәтердің/кеңсенің нөмірі;
9-бағанда – еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілген құжаттың нөмірі;
10-бағанда – еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілген күн;
11-бағанда – рұқсаттың қолданылуы басталған күн;
12-бағанда – берілген рұқсаттың қолданылуы аяқталған күн;
13-бағанда – жұмыс әдісі;
14-бағанда – рұқсаттаманың мәртебесі;
15-бағанда – шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат бергені үшін салық алымының сомасы көрсетіледі;
16-бағанда – Қазақстан Республикасына жұмысқа тартылған жеке тұлғаның-шетелдік азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
17-бағанда – Қазақстан Республикасында жұмыс істеуге тартылған жеке тұлғаның-шетелдік азаматтың туған күні;
18-бағанда – Қазақстан Республикасында жұмыс істеуге тартылған жеке тұлғаның – шетелдік азаматтың жеке сәйкестендіру нөмірі;
19-бағанда – жеке тұлғаның-шетел азаматының азаматтығы елінің коды;
20-бағанда – азаматтығы бар елдің атауы;
21-бағанда – жеке басын куәландыратын құжаттың түрі;
22-бағанда – жеке басын куәландыратын құжатты беру нөмірі;
23-бағанда – жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні;
24-бағанда – жұмысқа тартылған шетелдік жеке тұлғаның лауазымы;
25-бағанда – рұқсат берген уәкілетті орган;
26-бағанда – жеке тұлға орналасқан өңірі.