Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 12 желтоқсандағы N 2676 Заңы.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. ҚР 1997.06.19 № 134 Заңымен енгiзiлген толықтырулар мен өзгертулер 1998 жылғы 1 қаңтарынан бастап күшiне кiредi.
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462 Заңымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "прокуратура," "прокуратура" деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау,", ", азаматтық қорғау" деген сөздермен толықтырылды – ҚР 24.06.2025 № 196-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
I. Жалпы Ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасының азаматтары жемiстi мемлекеттiк, қоғамдық, шығармашылық қызметi, еңбектегi және жауынгерлiк ерлiктерi үшiн, олардың Қазақстан Республикасына сiңiрген еңбегiнiң танылуының белгiсi ретiнде мемлекеттiк наградалармен наградталады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен Қазақстан Республикасына еңбек сiңiрген шет ел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың да наградталуы мүмкiн.
Мемлекеттік наградаларды Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайды.
Мемлекеттiк наградалармен наградтауды Қазақстан Республикасының Президентi жүзеге асырады.
2-бап. Ең жоғары дәрежелi ерекшелiк белгiлерi - "Алтын Қыран" орденi, "Халық қаhарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" атақтары, сондай-ақ басқа да ордендер, медальдар, құрметтi атақтар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары болып табылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2008.12.01 № 93-IV; 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк наградаларының атаулары мемлекеттiк тiлде белгiленедi.
Мемлекеттiк наградалардың сипаттамасын, "Алтын Қыран" орденi, "Халық қаhарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" кiтапшаларының, орден кiтапшаларының, медальдарға куәлiктердiң және құрметтi атақтар берiлгенi туралы куәлiктердiң үлгiлерiн, мемлекеттiк наградаларға ұсыну және оларды тапсыру тәртiбiн, басқа да құжаттар мен ережелердi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2008.12.01 № 93-IV Заңымен.
4-бап. "Алтын Қыран" орденiмен наградтау үшiн кандидатураларды Қазақстан Республикасының Президентi анықтайды.
Өзге мемлекеттiк наградалармен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентiне Қазақстан Республикасының Құрылтайы, Үкiметi, Қазақстан Халық Кеңесі, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, шығармашылық одақтар мен басқа да ұйымдар енгiзедi.
Наградтау үшiн кандидатураларды еңбек ұжымдары қарап, ұсынуы мүмкiн.
Шет ел азаматтары наградтауға ұсынуды жалпы негiздерде Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, өзге де орталық атқарушы органдары жүргiзедi.
Азаматтарды кезектi наградаға ұсыну, көп балалы аналарды наградтауға және қаhармандық ерлiк жасауға, қиын-қыстау жағдаяттарға байланысты ерекше реттердi қоспағанда, осының алдындағы наградтау сәтiнен бастап бес жыл өткен соң жүргiзiледi.

О государственных наградах Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года № 2676.
Сноска. Заголовок в редакции, преамбула исключена Законом РК от 26.07.1999 № 462.
Сноска. По всему тексту по всему тексту после слов "органов прокуратуры," дополнить словами "гражданской защиты," в соответствии с Законом РК от 24.06.2025 № 196-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
I. Общие положения
Статья 1. Граждане Республики Казахстан в знак признания их заслуг перед Республикой Казахстан, за плодотворную государственную, общественную, творческую деятельность, трудовые и ратные подвиги награждаются государственными наградами.
Государственными наградами Республики Казахстан могут быть также награждены иностранные граждане и лица без гражданства, имеющие заслуги перед Республикой Казахстан.
Государственные награды в соответствии с Конституцией Республики Казахстан учреждаются Президентом Республики Казахстан.
Награждение государственными наградами осуществляется Президентом Республики Казахстан.
Статья 2. Государственными наградами Республики Казахстан являются знаки высшей степени отличия - орден "Алтын Қыран", звания "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Epi", а также другие ордена, медали, почетные звания.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными законами РК от 01.12.2008 № 93-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 3. Названия государственных наград Республики Казахстан устанавливаются на государственном языке.
Описание государственных наград, образцы книжек ордена "Алтын Қыран", "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Epi", орденских книжек, удостоверений к медалям и о присвоении почетных званий, порядок представления к государственным наградам и вручения их, другие документы и правила утверждаются Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными Законом РК от 01.12.2008 № 93-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 4. Кандидатуры для награждения орденом "Алтын Қыран" определяются Президентом Республики Казахстан.
Представления к награждению иными государственными наградами вносятся Президенту Республики Казахстан Курултаем, Правительством Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі, центральными и местными исполнительными органами, творческими союзами и другими организациями.
Кандидатуры для награждения могут рассматриваться и выдвигаться трудовыми коллективами.
Представления к награждению иностранных граждан производится Министерством иностранных дел, иными центральными исполнительными органами Республики Казахстан на общих основаниях.
Представление граждан к очередной награде производится не раньше, чем через пять лет с момента предыдущего награждения, за исключением наград многодетных матерей и особых случаев, связанных с совершением героических подвигов, экстремальными обстоятельствами.

Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-бап. Бір адам дәрежелері бар наградалардан басқа ең жоғары дәрежелі ерекшелік белгілерімен, сол орденмен немесе медальмен екі мәрте наградталмайды.
Сол бір құрметті атақ қайталап берілмейді.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен қайтыс болғаннан кейін наградтау еліміздің мүддесін қорғау кезінде көрсеткен батылдығы, ерлігі, қаһармандығы үшін және адам өмірін құтқаруға байланысты жағдайларда жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 5-бап жаңа редакцияда - ҚР 1999.07.26 № 462; өзгеріс енгізілді – ҚР 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.05.2026 № 289-VIII Заңдарымен.
6-бап. Қазақстан Республикасының кез келген орденiмен наградталған адамдар осы орденнiң иегерлерi деп аталады.
7-бап. Наградалар жөнiндегi ұсыныстарды алдын ала қарап, дайындау үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанынан Мемлекеттiк наградалар жөнiндегi комиссия құрылады. Комиссияның құрамын және оның қызметi туралы Ереженi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
II. Ең жоғарғы дәрежелi ерекшелiк белгiлерi
8-бап. "Алтын Қыран" (Золотой Орел) орденi Қазақстан Республикасының ең жоғары дәрежелi ерекшелiк белгiсi болып табылады.
"Алтын Қыран" орденiмен азаматтар Қазақстан Республикасына сiңiрген мемлекеттiк ерекше еңбегi үшiн наградталады.
"Алтын Қыран" орденiмен бұрын Қазақстан Республикасының немесе КСР Одағының ордендерiнiң бiрiмен наградталған азаматтар наградталады.
9-бап. Қазақстан Республикасының Президентi лауазымы бойынша айрықша үлгiдегi "Алтын Қыран" орденiнiң иегерi болып табылады.
10-бап. "Халық қаhарманы" (Народный герой) атағы Қазақстан Республикасына сiңiрген аса үздiк еңбегi, оның бостандығы мен тәуелсiздiгi жолындағы жауынгерлiк ерлiктерi үшiн берiледi.
"Халық қаhарманы" атағына ие болған адамдарға айрықша ерекшелiк белгiсi - Алтын жұлдыз және "Отан ордені" тапсырылады.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы өзінің мәртебесі бойынша айрықша ерекшелік белгісі - Алтын жұлдыз және "Отан" ордені тапсырыла отырып, "Халық қаһарманы" (Народный герой) атағының иегері болады.
Ескерту. 10-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462, 2007.07.21 № 307; 02.01.2012 № 525-IV; 11.07.2017 № 91-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
10-1-бап. "Қазақстанның Еңбек Ері" атағы Қазақстан Республикасын экономикалық, әлеуметтік-гуманитарлық дамытудағы аса үздік жетістіктері үшін беріледі.
"Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға айрықша ерекшелік белгісі — Алтын жұлдыз жөне "Отан" ордені тапсырылады.
Ескерту. II-тарау 10-1-баппен толықтырылды - ҚР 2008.12.01 № 93-IV Заңымен.
III. Ордендер

Сноска. Статья 4 с изменениями, внесенными Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 5. Одно и то же лицо дважды не награждается знаками высшей степени отличия, одним и тем же орденом или медалью, кроме наград, имеющих степени.
Повторное присвоение одного и того же почетного звания не производится.
Посмертное награждение государственными наградами Республики Казахстан может производиться за мужество, отвагу, героизм, проявленные при защите интересов страны и в случаях, связанных со спасением человеческих жизней.
Сноска. Статья 5 в редакции Закона РК от 26.07.1999 № 462; с изменением, внесенным Законом РК от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 14.05.2026 № 289-VIII.
Статья 6. Лица, награжденные любым из орденов Республики Казахстан, именуются кавалерами этого ордена.
Статья 7. Для предварительного рассмотрения и подготовки предложений по наградам при Президенте Республики Казахстан создается Комиссия по государственным наградам. Состав Комиссии и Положение о ее деятельности утверждаются Президентом Республики Казахстан.
II. Знаки высшей степени отличия
Статья 8. Орден "Алтын Қыран" (Золотой Орел) является знаком высшей степени отличия Республики Казахстан.
Орденом "Алтын Қыран" награждаются граждане за исключительные государственные заслуги перед Республикой Казахстан.
Орденом "Алтын Қыран" могут быть награждены граждане, ранее награжденные одним из орденов Республики Казахстан или Союза ССР.
Статья 9. Президент Республики Казахстан по должности становится кавалером ордена "Алтын Қыран" особого образца.
Статья 10. Звание "Халық қаһарманы" (Народный герой) присваивается за выдающиеся заслуги перед Республикой Казахстан, ратные подвиги во имя ее свободы и независимости.
Лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", вручается знак особого отличия - Золотая звезда и орден "Отан".
Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы по своему статусу обладает званием "Халық қаһарманы" (Народный герой) с вручением знака особого отличия – Золотой звезды и ордена "Отан".
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными законами РК от 26.07.1999 N 462; от 21.07.2007 N 307 (порядок введения в действие см. ст. 2 Закона); от 02.01.2012 № 525-IV; от 11.07.2017 № 91-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 10-1. Звание "Қазақстанның Еңбек Epi" присваивается за выдающиеся достижения в экономическом, социально-гуманитарном развитии Республики Казахстан.
Лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi", вручается знак особого отличия — Золотая звезда и орден "Отан".
Сноска. Раздел II дополнен статьей 10-1 в соответствии с Законом РК от 01.12.2008 № 93-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
III. Ордена

11-бап. Қазақстан Республикасының ордендері:
- "Отан";
- "Барыс";
- "Даңқ";
- "AL-Farabi";
- "Qoja Ahmet Yasaui";
- "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев";
- "Мейірім";
- "Айбын";
- "Парасат";
- "Достық";
- "Ел бірлігі";
- "Құрмет";
- "Еңбек Даңқы";
– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де ордендер.
Ескерту. 11-бап жаңа редакцияда – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII; өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
12-бап. "Отан" орденiмен азаматтар:
- мемлекеттiк және қоғамдық қызметтегi;
- экономиканы, әлеуметтiк саланы, ғылым мен мәдениеттi дамытудағы;
- мемлекеттiк, құқық қорғау және әскери қызметтегi, демократия мен әлеуметтiк прогрестi дамытудағы айрықша еңбегi үшiн наградталады.
12-1-бап. Алып тасталды – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII Заңымен.
12-2-бап. "Барыс" орденімен наградтау:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттігі мен егемендігін нығайту ісіндегі;
- бейбітшілікті, қоғамның топтасуы мен Қазақстан халқының бірлігін қамтамасыз етудегі;
- мемлекеттік, өндірістік, ғылыми, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық қызметтегі;
- халықтар арасындағы ынтымақтастықты нығайтудағы, ұлттық мәдениеттерді жақындастыру мен оларды өзара байытудағы, мемлекеттер арасындағы достық қатынастарды нығайтудағы айрықша еңбегі үшін жүргізіледі.
"Барыс" ордені үш дәрежеден тұрады:
- I дәрежелі "Барыс";
- II дәрежелі "Барыс";
- III дәрежелі "Барыс".
I дәреже орденнің жоғары дәрежесі болып табылады. Наградтау III дәреже, II дәреже, I дәреже ретімен жүргізіледі.
Ерекше жағдайларда айрықша көзге түскені үшін Мемлекет басшысының шешімімен наградтау реттілік ескерілмей жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. III-тарау 12-2-баппен толықтырылды - ҚР 2001.05.03 № 180 Заңымен.
13-бап. "Даңқ" орденімен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының жоғары офицерлік құрамдағы адамдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының және мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің жоғары басшы құрамдағы адамдары:
- әскерлерге басшылық жасау және оларды басқару ісіндегі табыстары, әскерлердің жоғары жауынгерлік даярлығы және елдің қорғаныс қабілетін қамтамасыз еткені үшін;
- әскери, шекаралық және ішкі қызметті үздік ұйымдастырғаны, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз еткені, заңдылықты және қоғамдық тәртіпті сақтауды нығайтқаны үшін наградталады.
"Даңқ" ордені екі дәрежеден тұрады:
- I дәрежелі "Даңқ";
- II дәрежелі "Даңқ".
I дәреже орденнің жоғары дәрежесі болып табылады. Наградтау II дәреже және I дәреже ретімен жүргізіледі.
Ескерту. 13-бап жаңа редакцияда - ҚР 1999.07.26 № 462; өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.07.04 № 473, 2012.01.18 № 547-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 2012.02.13 № 553-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.05.2026 № 289-VIII Заңдарымен.

Статья 11. Орденами Республики Казахстан являются:
- "Отан";
- "Барыс";
- "Даңқ";
- "AL-FARABI";
- "QOJA AHMET YASAUI";
- "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентi – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев";
- "Мейірім";
- "Айбын";
- "Парасат";
- "Достық";
- "Ел бірлігі";
- "Құрмет";
- "Еңбек Даңқы";
– иные ордена, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 11 – в редакции Закона РК от 14.05.2026 № 289-VIII; с изменениями, внесенными Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 12. Орденом "Отан" награждаются граждане за особые заслуги:
- в государственной и общественной деятельности;
- в развитии экономики, социальной сферы, науки и культуры;
- в государственной, правоохранительной и воинской службе, развитие демократии и социального прогресса.
Сноска. Статья 12 с изменениями, внесенными Законом РК от 22.05.2007 № 255 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 12-1. Исключен Законом РК от 14.05.2026 № 289-VIII.
Статья 12-2. Награждение орденом "Барыс" производится за особые заслуги:
- в деле укрепления государственности и суверенитета Республики Казахстан;
- в обеспечении мира, консолидации общества и единства народа Казахстана;
- в государственной, производственной, научной, социально-культурной и общественной деятельности;
- в укреплении сотрудничества между народами, сближении и взаимообогащении национальных культур, дружественных отношений между государствами.
Орден "Барыс" состоит из трех степеней:
- "Барыс" I степени;
- "Барыс" II степени;
- "Барыс" III степени.
Высшей степенью ордена является I степень. Награждение производится последовательно: III степенью, II степенью и I степенью.
В исключительных случаях за особые отличия по решению Главы государства награждение может быть произведено без учета последовательности.
Сноска. Закон дополнен статьей 12-2 в соответствии с Законом РК от 03.05.2001 № 180.
Статья 13. Орденом "Даңқ" награждаются лица высшего офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан, а также лица высшего начальствующего состава правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан:
- за успехи в деле руководства и управления войсками, высокую боевую готовность войск и обеспечение обороноспособности страны;
- за отличную организацию воинской, пограничной и внутренней службы, обеспечение национальной безопасности, укрепление законности и охраны общественного порядка.
Орден "Даңқ" состоит из двух степеней:
- "Даңқ" I степени;
- "Даңқ" II степени.
Высшей степенью ордена является I степень. Награждение производится последовательно: II степенью и I степенью.
Сноска. Статья 13 в редакции Закона РК от 26 июля 1999 г. № 462; с изменениями, внесенными законами РК от 04.07.2003 № 473; от 22.05.2007 № 255 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 18.01.2012 № 547-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 13.02.2012 № 553-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.05.2026 № 289-VIII.

13-1-бап. "AL-FARABI" орденімен Қазақстан Республикасына сіңірген зор еңбегі үшін, білім мен ғылым, мәдениет пен рухани өмір салаларында елеулі табыстарға қол жеткізген Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
Ескерту. 13-1-баппен толықтырылды – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII Заңымен.
13-2-бап. "QOJA AHMET YASAUI" орденімен Қазақстан Республикасының дамуына ерекше еңбек сіңірген отандық және шетелдік ғалымдар, мемлекет және қоғам қайраткерлері, сондай-ақ мемлекеттікті нығайтуға, қоғамдық-саяси, әлеуметтік, ағартушылық, мәдени және гуманитарлық салаларды дамытуға үлес қосқан азаматтар марапатталады.
Ескерту. 13-2-баппен толықтырылды – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII Заңымен.
13-3-бап. "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" орденімен Қазақстан Республикасының қалыптасуына, көркеюіне және даңқын шығаруға ықпал еткен мемлекеттік және қоғамдық қызметтегі айрықша еңбегі үшін Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" орденімен Қазақстан Республикасына сіңірген айрықша еңбегі үшін шет мемлекеттердің басшылары мен үкімет басшылары марапатталуы мүмкін.
Ескерту. 13-3-баппен толықтырылды – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII Заңымен.
13-4-бап. "Мейірім" орденімен жоғары әлеуметтік жауапкершілік танытқан, қайырымдылық қызметке, оның ішінде меценаттық немесе филантропиялық қызметке қомақты үлес қосқан азаматтар марапатталады.
Ерекше жағдайларда айрықша көзге түскені үшін Мемлекет басшысының шешімімен "Мейірім" орденімен марапаттау белгіленген мерзімдер ескерілмей жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 13-4-баппен толықтырылды – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII Заңымен.
14-бап. "Айбын" орденімен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының және мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері:
- жауынгерлік әзірлікте, әскерлерді жоғары жауынгерлік даярлықта ұстауда және жаңа әскери техниканы игеруде, заңдылықты және қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуде қол жеткізген табыстары үшін;
- әскери және қызметтік борышын атқару үстінде көрсеткен батылдығы мен жанқиярлығы, сондай-ақ мемлекет мүддесін қорғау кезінде жасаған ерлігі үшін наградталады.
"Айбын" ордені үш дәрежеден тұрады:
- Сағадат Нұрмағамбетов атындағы I дәрежелі "Айбын";
- Бауыржан Момышұлы атындағы II дәрежелі "Айбын";
- Рахымжан Қошқарбаев атындағы III дәрежелі "Айбын".
Сағадат Нұрмағамбетов атындағы I дәрежелі және Бауыржан Момышұлы атындағы II дәрежелі "Айбын" ордендерімен кіші, аға және жоғары офицерлер құрамдарындағы адамдар марапатталады.
I дәреже орденнің жоғары дәрежесі болып табылады. Наградтау: II дәреже және I дәреже ретімен жүргізіледі.
Рахымжан Қошқарбаев атындағы III дәрежелі "Айбын" орденімен сарбаздар, матростар, сержанттар, старшиналар наградталады.
Ескерту. 14-бап жаңа редакцияда - ҚР 1999.07.26 № 462; өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.07.04 № 473, 2007.05.22 № 255, 2012.01.18 № 547-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 2012.01.18 № 547-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 2012.02.13 № 553-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.04.2024 № 78-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.05.2026 № 289-VIII Заңдарымен.

Статья 13-1. Орденом "AL-FARABI" награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане за большие заслуги перед Республикой Казахстан, добившиеся значительных успехов в сферах образования и науки, культуры и духовной жизни.
Сноска. Закон дополнен статьей 13-1 в соответствии с Законом РК от 14.05.2026 № 289-VIII.
Статья 13-2. Орденом "QOJA AHMET YASAUI" награждаются отечественные и зарубежные ученые, государственные и общественные деятели, имеющие особые заслуги в развитии Республики Казахстан, а также граждане, внесшие вклад в укрепление государственности, развитие общественно-политической, социальной, просветительской, культурной и гуманитарной сфер.
Сноска. Закон дополнен статьей 13-2 в соответствии с Законом РК от 14.05.2026 № 289-VIII.
Статья 13-3. Орденом "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" награждаются граждане Республики Казахстан за особые заслуги в государственной и общественной деятельности, способствующей становлению, процветанию и славе Республики Казахстан.
Орденом "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" за особые заслуги перед Республикой Казахстан могут быть награждены главы и руководители правительств зарубежных государств.
Сноска. Закон дополнен статьей 13-3 в соответствии с Законом РК от 14.05.2026 № 289-VIII.
Статья 13-4. Орденом "Мейірім" награждаются граждане, проявившие высокую социальную ответственность, внесшие весомый вклад в благотворительную деятельность, в том числе меценатскую или филантропическую.
В исключительных случаях за особые отличия по решению Главы государства награждение орденом "Мейірім" может быть произведено без учета установленных сроков.
Сноска. Закон дополнен статьей 13-4 в соответствии с Законом РК от 14.05.2026 № 289-VIII.
Статья 14. Орденом "Айбын" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан:
- за успехи, достигнутые в боевой подготовке, поддержании высокой боевой готовности войск и освоении новой военной техники, обеспечении законности и общественного порядка;
- за отвагу и самоотверженность, проявленные при исполнении
воинского и служебного долга, а также за подвиги, совершенные при защите интересов государства.
Орден "Айбын" состоит из трех степеней:
- "Айбын" I степени имени Сагадата Нурмагамбетова;
- "Айбын" II степени имени Бауыржана Момышулы;
- "Айбын" III степени имени Рахимжана Кошкарбаева.
Орденами "Айбын" I степени имени Сагадата Нурмагамбетова и II степени имени Бауыржана Момышулы награждаются лица младшего, старшего и высшего офицерского составов.
Высшей степенью ордена является I степень. Награждение производится последовательно: II степенью и I степенью.
Орденом "Айбын" III степени имени Рахимжана Кошкарбаева награждаются солдаты, матросы, сержанты, старшины.
Сноска. Статья 14 в редакции Закона РК от 26 июля 1999 г. № 462; с изменениями, внесенными законами РК от 04.07.2003 № 473; от 22.05.2007 № 255 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 18.01.2012 № 547-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 13.02.2012 № 553-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 26.04.2024 № 78-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.05.2026 № 289-VIII.

15-бап. "Парасат" орденiмен ғылым мен мәдениет, әдебиет пен өнер қайраткерлерi, мемлекет және қоғам қайраткерлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының рухани және интеллектуалдық әлеуетiн дамыту мен молайтуға зор жеке үлес қосқан не адам құқықтарын және оның әлеуметтiк мүдделерiн қорғау жөнiндегi белсендi қызметi үшiн азаматтар наградталады.
Ескерту. 15-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
16-бап. "Достық" орденiмен азаматтар қоғамда өзара татулықты сақтау жөнiндегi жемiстi жұмысы, халықтар арасында бейбiтшiлiктi, достық пен ынтымақтастықты нығайтуға сiңiрген еңбегi үшiн наградталады.
"Достық" ордені екі дәрежеден тұрады:
- I дәрежелі "Достық";
- II дәрежелі "Достық".
Наградтау реттілік ескерілмей жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 16-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462 Заңымен.
16-1-бап. "Ел бірлігі" орденімен азаматтар ұлт бірлігін нығайту және қоғамдық татулықты қамтамасыз ету жолындағы жемісті еңбегі үшін наградталады.
Ескерту. Заң 16-1-баппен толықтырылды – ҚР 04.07.2023 № 15-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
17-бап. "Құрмет" орденiмен азаматтар экономиканы, әлеуметтiк саланы, ғылым мен мәдениеттi, бiлiм беру iсiн дамытуға сiңiрген еңбегi, мемлекеттiк органдардағы мiнсiз қызметi және белсендi қоғамдық қызметi үшiн наградталады.
17-1-бап. "Еңбек Даңқы" орденімен өнеркәсіп, көлік, құрылыс, ауыл шаруашылығы, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру және басқа да салалардың жұмыскерлері кәсіпорындардағы, мекемелердегі, ұйымдардағы жемісті еңбегі үшін, сондай-ақ тиісті салалардағы жоғары көрсеткіштері үшін наградталады.
"Еңбек Даңқы" ордені үш дәрежеден тұрады:
I дәрежелі "Еңбек Даңқы";
II дәрежелі "Еңбек Даңқы";
III дәрежелі "Еңбек Даңқы".
I дәреже орденнің жоғары дәрежесі болып табылады. Наградтау III дәреже, II дәреже және I дәреже ретімен жүргізіледі.
"Еңбек Даңқы" орденінің үш дәрежесінің иегерлері мәртебесі бойынша "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға теңестіріледі.
Ескерту. III-тарау 17-1-баппен толықтырылды - ҚР 27.06.2014 № 212-V Заңымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР 17.03.2015 № 293-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – ҚР 09.11.2020 № 373-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
IV. Медальдар

Статья 15. Орденом "Парасат" награждаются деятели науки и культуры, литературы и искусства, государственные и общественные деятели, а также граждане, внесшие большой личный вклад в развитие и умножение духовного и интеллектуального потенциала Республики Казахстан, либо за активную деятельность по защите прав человека и его социальных интересов.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 16. Орденом "Достық" награждаются граждане за плодотворную работу по сохранению взаимного согласия в обществе, заслуги в укреплении мира, дружбы и сотрудничества между народами.
Орден "Достық" состоит из двух степеней:
- "Достық" I степени;
- "Достық" II степени.
Награждение может быть произведено без учета последовательности.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.07.1999 № 462.
Статья 16-1. Орденом "Ел бірлігі" награждаются граждане за плодотворный труд во имя укрепления единства нации и обеспечения общественного согласия.
Сноска. Закон дополнен статьей 16-1 в соответствии с Законом РК от 04.07.2023 № 15-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 17. Орденом "Құрмет" награждаются граждане за заслуги в развитии экономики, социальной сферы, науки и культуры, образовании, за образцовую службу в государственных органах и активную общественную деятельность.
Статья 17-1. Орденом "Еңбек Даңқы" награждаются работники промышленности, транспорта, строительства, сельского хозяйства, образования, здравоохранения, социального обеспечения и других отраслей за плодотворный труд на предприятиях, в учреждениях, организациях, а также за высокие показатели в соответствующих отраслях.
Орден "Еңбек Даңқы" состоит из трех степеней:
"Еңбек Даңқы" I степени;
"Еңбек Даңқы" II степени;
"Еңбек Даңқы" IIІ степени.
Высшей степенью ордена является I степень. Награждение производится последовательно: IIІ степенью, II степенью и I степенью.
Кавалеры ордена "Еңбек Даңқы" трех степеней приравниваются по статусу к лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi".
Сноска. Глава III дополнена статьей 17-1 в соответствии с Законом РК от 27.06.2014 № 212-V (вводится в действие с 01.01.2015); в редакции Закона РК от 17.03.2015 № 293-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 09.11.2020 № 373-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
IV. Медали

18-бап. Қазақстан Республикасының медальдары:
- "Ерлігі үшін";
- "Жауынгерлік ерлігі үшін";
- "Ерен еңбегі үшін";
- "Шапағат";
– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де медальдар.
Ескерту. 18-бап жаңа редакцияда – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII; өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
19-бап. "Ерлiгi үшiн" медалiмен азаматтар:
- адам өмiрiн сақтап қалуға байланысты қиын-қыстау жағдайларда (суға кету, өртке душар болу, дүлей апаттар кезiнде);
- қылмысқа қарсы күресте көрсеткен ержүректiгi мен жанқиярлығы үшiн наградталады.
20-бап. "Жауынгерлiк ерлiгi үшiн" медалiмен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының және мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлерi:
- әскери бөлiмнiң, бөлiмшенiң жауынгерлiк мiндеттердi ойдағыдай орындауына жәрдемдесетiн ұрыстағы, сондай-ақ қылмысқа қарсы күрестегi бiлгiр, бастамашыл әрi батыл iс-әрекетi үшiн;
- мемлекеттiк шекараны қорғау кезiнде көрсеткен ерлiгi үшiн;
- қызмет өткеру кезiнде сiңiрген қызметi үшiн наградталады.
Ескерту. 20-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462, 2002.07.10 № 338, 2003.07.04 № 473, 2012.01.18 № 547-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 2012.02.13 № 553-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.05.2026 № 289-VIII Заңдарымен.
21-бап. "Ерен еңбегi үшiн" медалiмен азаматтар экономикадағы, әлеуметтiк саладағы, ғылымдағы, мәдениеттегi және мемлекеттiк қызметтегi еңбек жетiстiктерi үшiн наградталады.
22-бап. "Шапағат" медалiмен азаматтар белсендi және жемiстi қызметi, мейiр-шапағаты мен қайырымдылығы үшiн наградталады.
Ескерту. 22-бап жаңа редакцияда - ҚР 16.11.2015 № 403-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-бап. Қазақстан Республикасының ордендерi мен медальдарының мәндiлiгi жағынан реттiлiгi Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртiп бойынша белгiленедi.
Ескерту. 23-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462; 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
V. Құрметтi атақтар
24-бап. Қазақстан Республикасында мынадай құрметті атақтар белгіленеді:
"Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы";
"Қазақстанның еңбек сіңірген дәрігері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген ғылым және техника қайраткері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген инженері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген құрылысшысы";
"Қазақстанның еңбек сіңірген өнеркәсіп қайраткері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген кеншісі";
"Қазақстанның еңбек сіңірген геологы";
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
"Қазақстанның көлік саласының еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның аграрлық саласының еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның су шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның халық әртісі";
"Қазақстанның халық жазушысы";
– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де құрметті атақтар.
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқығы бар.
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы" құрметті атағына ие болған педагогтер "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерде біржолғы төлем алады.
"Қазақстанның еңбек сіңірген дәрігері" құрметті атағына ие болған медицина қызметкерлері "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген мөлшерде біржолғы төлем алады.

Статья 18. Медалями Республики Казахстан являются:
- "Ерлігі үшін";
- "Жауынгерлiк ерлігі үшін";
- "Ерен еңбегі үшін";
- "Шапағат";
– иные медали, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 18 – в редакции Закона РК от 14.05.2026 № 289-VIII; с изменениями, внесенными Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 19. Медалью "Ерлігі үшін" награждаются граждане за храбрость и самоотверженность, проявленные:
- в экстремальных ситуациях, связанных со спасением человеческих жизней (на водах, на пожаре, при стихийных бедствиях);
- в борьбе с преступностью.
Статья 20. Медалью "Жауынгерлiк ерлiгi ушiн" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан:
- за умелые, инициативные и смелые действия в бою, способствующие успешному выполнению боевых задач воинской частью, подразделением, а также в борьбе с преступностью;
- за мужество, проявленное при защите государственной границы;
- за заслуги во время прохождения службы.
Сноска. Статья 20 с изменениями, внесенными законами РК от 26.07.1999 № 462; от 10.07.2002 № 338; от 04.07.2003 № 473; от 18.01.2012 № 547-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 13.02.2012 № 553-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 14.05.2026 № 289-VIII.
Статья 21. Медалью "Ерен еңбегі үшін" награждаются граждане за трудовые достижения в экономике, социальной сфере, науке, культуре и в государственной службе.
Статья 22. Медалью "Шапағат" награждаются граждане за активную и плодотворную деятельность, милосердие и благотворительность.
Сноска. Статья 22 в редакции Закона РК от 16.11.2015 № 403-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Последовательность орденов и медалей Республики Казахстан по значимости устанавливается в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 23 с изменениями, внесенными Законами РК от 26.07.1999 № 462; от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
V. Почетные звания
Статья 24. В Республике Казахстан устанавливаются следующие почетные звания:
"Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы";
"Қазақстанның еңбек сіңірген дәрігері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген ғылым және техника қайраткері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген инженері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген құрылысшысы";
"Қазақстанның еңбек сіңірген өнеркәсіп қайраткері";
"Қазақстанның еңбек сіңірген кеншісі";
"Қазақстанның еңбек сіңірген геологы";
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
"Қазақстанның көлік саласының еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның аграрлық саласының еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның су шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қайраткері";
"Қазақстанның халық әртісі";
"Қазақстанның халық жазушысы";
иные почетные звания, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.
Лица, удостоенные почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы", имеют право на получение специального государственного пособия в размере, установленном законодательством Республики Казахстан.
Педагоги, удостоенные почетного звания "Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы", получают единовременную выплату в размере, установленном Законом Республики Казахстан "О статусе педагога".
Медицинские работники, удостоенные почетного звания "Қазақстанның еңбек сіңірген дәрігері", получают единовременную выплату в размере, установленном Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".

Ескерту. 25-бап жаңа редакцияда – ҚР 30.12.2024 № 148-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
26-бап. Қазақстан Республикасының құрметтi атақтарына ие болған адамдарға белгiленген үлгiдегi омырауға тағатын белгi табыс етiледi.
VI. Көп балалы аналарға арналған наградалар
27-бап. Мына алқалар көпбалалы аналарға арналған наградалар болып саналады:
- "Алтын алқа";
- "Күміс алқа";
– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де алқалар.
Ескерту. 27-бап жаңа редакцияда – ҚР 14.05.2026 № 289-VIII; өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
28-бап. "Алтын алқа" алқасымен Қазақстан Республикасының азаматтығы бар, жеті және одан да көп бала туған және тәрбиелеп өсiрген аналар наградталады.
"Алтын алқа" алқасымен наградтау осы ананың жетінші баласы бiр жасқа жеткен және басқа балалары тiрi болған ретте жүргiзiледi.
"Алтын алқа" алқасымен наградтау кезiнде, сондай-ақ:
- ананың заңда белгiленген тәртiппен асырап алған;
- Қазақстан Республикасының мүдделерiн қорғау кезiнде немесе өзге қызметтiк мiндеттерiн атқару үстiнде қаза тапқан не болмаса хабарсыз кеткен, дүлей апаттар кезiнде не адам өмiрi мен материалдық құндылықтарды құтқару жөнiнде азаматтық борышын атқару үстiнде, қылмысқа қарсы күресте және қоғамдық тәртiп күзетiнде қаза тапқан, сондай-ақ аталған жағдаяттар кезiнде жаралану, мертiгу немесе ауруға шалдығу не еңбек жарақаты немесе кәсiби ауру салдарынан қайтыс болған балалар ескерiледi.
Ескерту. 28-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2009.12.02 № 211-IV (01.01.2010 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
29-бап. "Күмiс алқа" алқасымен Қазақстан Республикасының азаматтығы бар, алты бала туған және тәрбиелеп өсiрген аналар алтыншы баласы бiр жасқа жеткен және басқа балалары тiрi болған ретте наградталады.
"Күмiс алқа" алқасымен наградтау кезiнде, сондай-ақ осы Заңның 28-бабының үшiншi бөлiгiнде аталған балалар да ескерiледi.
Ескерту. 29-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462, 2009.12.02 № 211-IV (01.01.2010 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
30-бап. "Алтын алқа" және "Күмiс алқа" алқаларының Қазақстан Республикасының ордендерi мәртебесi болады.
VII. Қазақстан Республикасының Құрмет грамотасы

Сноска. Статья 25 - в редакции Закона от 30.12.2024 № 148-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Лицам, удостоенным почетных званий Республики Казахстан, вручается нагрудный знак установленного образца.
VI. Награды для многодетных матерей
Статья 27. Наградами для многодетных матерей являются подвески:
- "Алтын алқа";
- "Күміс алқа";
– иные подвески, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 27 – в редакции Закона РК от 14.05.2026 № 289-VIII; с изменениями, внесенными Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 28. Подвеской "Алтын алқа" награждаются матери, имеющие гражданство Республики Казахстан, родившие и воспитавшие семь и более детей.
Награждение подвеской "Алтын алқа" производится по достижении седьмым ребенком возраста одного года и при наличии в живых остальных детей этой матери.
При награждении подвеской "Алтын алқа" учитываются также дети:
- усыновленные матерью в установленном законом порядке;
- погибшие или пропавшие без вести при защите интересов Республики Казахстан или при исполнении иных служебных обязанностей, погибшие при стихийных бедствиях либо при выполнении гражданского долга по спасению человеческой жизни и материальных ценностей, в борьбе с преступностью и охране общественного порядка, а также умершие вследствие ранения, увечья или заболевания, полученных при указанных обстоятельствах, либо вследствие трудового увечья или профессионального заболевания.
Сноска. Статья 28 с изменениями, внесенными законами РК от 02.12.2009 № 211-IV (вводятся в действие с 01.01.2010); от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29. Подвеской "Күміс алқа" награждаются матери, имеющие гражданство Республики Казахстан, родившие и воспитавшие шестерых детей, при достижении шестым ребенком возраста одного года и при наличии в живых остальных детей этой матери.
При награждении подвеской "Күміс алқа" учитываются также дети, указанные в части третьей статьи 28 настоящего Закона.
Сноска. Статья 29 с изменениями, внесенными законами РК от 26.07.1999 № 462; от 02.12.2009 № 211-IV (вводятся в действие с 01.01.2010); от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 30. Подвески "Алтын алқа" и "Күміс алқа" имеют статус орденов Республики Казахстан.
VII. Почетная грамота Республики Казахстан

Ескерту. VII-бөлім алып тасталды – ҚР 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
VIII. Ордендердi, медальдарды және басқа да ерекшелiк белгiлерiн тағып жүру тәртiбi
32-бап. Ең жоғары дәрежелi ерекшелiк белгiлерi - "Алтын Қыран" орденi, Алтын жұлдыз сол жақ омырауға ордендер мен медальдардың үстiнен тағылады.
Құрметтi атақтар белгiлерi оң жақ омырауға тағылады.
33-бап. Қазақстан Республикасының ордендерi мен медальдары сол жақ омырауға осы Заңның 11 және 18-баптарында көрсетiлген реттiлiкпен тағылады.
Орден белгісін иық лентасына тағу кезінде ол оң иық арқылы өтеді. Осы орденнің жұлдызы сол жақ омырауға ордендерден солға қарай орналасады.
Наградталған адамдар ордендер мен медальдардың орнына белгіленген үлгідегі наградалар рәмізін тағып жүре алады.
Ескерту. 33-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462 Заңымен.
33-1-бап. Наградталушыда бұрынғы КСРО-ның және өзге де шет мемлекеттердің мемлекеттік наградалары болған жағдайда КСРО-ның және шет мемлекеттердің наградалары осы Заңның 11 және 18-баптарында белгіленген ретпен Қазақстан Республикасының наградаларынан кейін тағылады.
Ескерту. VIII-тарау 33-1-баппен толықтырылды - ҚР 1999.07.26 № 462 Заңымен.
IХ. Мемлекеттiк наградалардың және олармен наградталған
адамдардың мәртебесi
34-бап. Жоғары дәрежелі ерекшелік белгілері "Отан" орденіне немесе "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті — Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" орденіне ие болған азаматтарды наградтау туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабына жазылады.
Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабын жүргізу және сақтау ережесін, сондай-ақ оның сипаттамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Ескерту. 34-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.05.03 № 180, 2007.07.21 № 307, 2010.06.14 № 290-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2011.01.10 № 383-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
35-бап. Алынып тасталды - ҚР 1997.06.19 134-I Заңымен.
36-бап. "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тұрғынжаймен бірінші кезекте қамтамасыз етіледі.
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген негізде және тәртіппен ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төленеді.
Ескерту. 36-бап жаңа редакцияда - ҚР 06.05.2019 № 251-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Сноска. Раздел VII исключен Законом РК от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
VIII. Порядок ношения орденов, медалей и других знаков отличия
Статья 32. Знаки высшей степени отличия - орден "Алтын Қыран", Золотая звезда - носятся на левой стороне груди над орденами и медалями.
Знаки почетных званий носятся на правой стороне груди.
Статья 33. Ордена и медали Республики Казахстан носятся на левой стороне груди в последовательности, указанной в статьях 11 и 18 настоящего Закона.
При ношении знака ордена на плечевой ленте она проходит через
правое плечо. Звезда этого ордена располагается на левой стороне груди слева от орденов.
Вместо орденов и медалей награжденные лица могут носить установленного образца символы наград.
Сноска. Статья 33 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.07.1999 № 462.
Статья 33-1. При наличии у награжденного государственных наград бывшего СССР и иных иностранных государств награды СССР и иностранных государств носятся после наград Республики Казахстан в последовательности, установленной в статьях 11 и 18 настоящего Закона.
Сноска. Дополнен статьей 33-1 - Законом РК от 26.07.1999 № 462.
IХ. Статус государственных наград и лиц, ими награжденных
Статья 34. О награждении граждан, удостоенных знаков высшей степени отличия, орденом "Отан" либо орденом "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентi - Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" производится запись в Книге Славы Республики Казахстан, учреждаемой Правительством Республики Казахстан.
Правила ведения и хранения Книги Славы Республики Казахстан, а также ее описание утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 34 с изменениями, внесенными законами РК от 03.05.2001 № 180; от 21.07.2007 № 307 (порядок введения в действие см. ст.2); от 14.06.2010 № 290-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 10.01.2011 № 383-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 35. (Исключена - Законом РК от 19.06.1997 № 134)
Статья 36. Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени, обеспечиваются жилищем в первую очередь в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", а также награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени, выплачивается ежемесячное государственное пособие на основании и в порядке, установленных Социальным кодексом Республики Казахстан".
Сноска. Статья 36 в редакции Закона РК от 28.10.2015 № 369-V (вводится в действие с 01.01.2018); с изменениями, внесенными законами РК от 06.05.2019 № 251-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37-бап. "Күміс алқа" алқасымен наградталған көп балалы аналарға жеңілдіктер жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 37-бап жаңа редакцияда - ҚР 1999.07.26 № 462 Заңымен.
38-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларына ие болған адамдар олардың сақталуын қамтамасыз етуге тиiс.
Мемлекеттiк наградалар мен оларға қоса берiлген құжаттар жоғалған жағдайда наградталғандар өздерiнiң наградаларға құқығын сақтайды.
Жоғалғандардың орнына "Алтын Қыран" орденiнiң, Алтын жұлдыздың, ордендердiң, медальдар мен омырауға тағатын ерекшелiк белгiлерiнiң дубликаттары, әдетте, берiлмейдi. Ерекшелiк ретiнде олар Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Мемлекеттiк наградалар жөнiндегi комиссияның шешiмiмен өрт, жер сiлкiну және басқа да дүлей апаттар салдарынан жоғалған, яғни наградталған адам оларды жоғалудан сақтап қала алмаған жағдайда ғана берiледi.
Наградтау туралы құжаттар жоғалған жағдайда олардың дубликаттары жергiлiктi атқарушы органдардың өтiнiшi бойынша Мемлекеттiк наградалар жөнiндегi комиссияның шешiмiмен берiледi.
39-бап. Қайтыс болған наградталған азаматтардың және қаза тапқаннан кейiн наградталғандардың Қазақстан Республикасы ордендерi, медальдары, құрметтi атақтарына қоса берiлетiн омырауға тағатын белгiлерi, сондай-ақ оларды наградтау туралы құжаттар отбасына естелiк ретiнде сақтауға қалдырылады.
Қайтыс болған кiсiнiң мұрагерлерiнiң келiсуiмен оның наградалары мен наградталуы туралы құжаттары сақтау және экспонат ретiнде көрсету үшiн мұражайларға берiлуi мүмкiн.
Егер қайтыс болған кiсiнiң мұрагерлерi жоқ болса, оның наградалары мен наградталуы туралы құжаттары Қазақстан Республикасының Президентiне қайтарылады.
39-1-бап. Мемлекеттік наградалармен наградталған Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың наградталуы туралы құжаттары болған жағдайда, бұл наградаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерге алып кетуге құқығы бар.
Бағалы металдардан жасалған мемлекеттік наградаларды алып кету тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
Ескерту. IX-тарау 39-1-баппен толықтырылды - ҚР 1999.07.26 № 462; өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Х. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларын айыру
40-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларынан айыруды наградталған адам қылмысы үшiн сотталған жағдайда - заңда белгiленген негiзде және тәртiппен соттың ұсынуымен Қазақстан Республикасының Президентi жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларынан айырған кезде олар және оларға қоса берiлген құжаттар Қазақстан Республикасының Президентiне қайтарылуға тиiс.

Статья 37. Многодетным матерям, награжденным подвеской "Күмiс алқа", льготы могут быть установлены за счет средств местных бюджетов.
Сноска. Статья 37 в редакции Закона РК от 26.07.1999 № 462.
Статья 38. Лица, удостоенные государственных наград Республики Казахстан, должны обеспечить их сохранность.
В случае утери государственных наград и документов к ним награжденные сохраняют свои права на награды.
Дубликаты ордена "Алтын Қыран", Золотой звезды, орденов, медалей и нагрудных знаков отличия взамен утраченных, как правило, не выдаются. В виде исключения они могут быть выданы решением Комиссии по государственным наградам при Президенте Республики Казахстан только в случаях утраты их в результате пожаров, землетрясений и других стихийных бедствий, когда награжденный не мог предотвратить их утрату.
Дубликаты документов о награждении в случае их утери выдаются решением Комиссии по государственным наградам по ходатайству местных исполнительных органов.
Статья 39. Ордена, медали, нагрудные знаки к почетным званиям Республики Казахстан умерших награжденных граждан и награжденных посмертно, а также документы о их награждении оставляются семье на хранение как память.
С согласия наследников умершего его награды и документы о награждении могут быть переданы музеям для хранения и экспонирования.
Если у умершего нет наследников, его награды и документы о награждении возвращаются Президенту Республики Казахстан.
Статья 39-1. Граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, награжденные государственными наградами, имеют право вывозить эти награды за границу Республики Казахстан при наличии документов о награждении.
Порядок вывоза государственных наград из драгоценных металлов определяется законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава IX дополнена статьей 39-1 в соответствии с Законом РК от 26.07.1999 N 462; с изменениями, внесенными Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Х. Лишение государственных наград Республики Казахстан
Статья 40. Лишение государственных наград Республики Казахстан производится Президентом Республики Казахстан в случае осуждения награжденного за преступление - по представлению суда на основании и в порядке, установленных законодательством.
Лишение государственных наград Республики Казахстан влечет за собой возврат их и документов к ним Президенту Республики Казахстан.

41-бап. Заңсыз сотталған және толық ақталған азаматтардың мемлекеттiк наградаларға құқығын соттың шешiмiмен Қазақстан Республикасының Президентi қайта қалпына келтiредi.
ХI. Қорытынды және өтпелi ережелер
42-бап. Сыртқы түрi, атауы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларына толықтай немесе қандай да бір бөлігі ұқсас ордендер мен медальдарды, омырауға тағатын белгiлер мен оларға қоса берiлетiн құжаттарды тағайындауға және жасауға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының, Қазақстан халқының және Қазақстан Республикасы Президентінің атынан мемлекеттік емес наградалармен наградтауға жол берілмейді.
Ескерту. 42-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 13.01.2025 № 157-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
43-бап. Қазақстан Республикасының орденiн, медалi мен құрметтi атаққа берiлетiн омырауға тағатын белгiсiн сатып алу, сату, айырбастау немесе өзгедей өтеуге беру, сондай-ақ мемлекеттiк наградаларға қатысты басқа да заңсыз iс-әрекет жасау заңмен белгiленген жауаптылыққа әкелiп соғады.
44-бап. Осы Заң күшіне енгенге дейін "Отан", "Даңқ" ордендерімен наградталған, айырымның ең жоғары дәрежесі - "Халық Қаһарманы" атағына, Қазақстан Республикасының құрметті атақтарына ие болған азаматтарға жергілікті өкілді органдар жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жеңілдіктер беруге құқылы.
Ескерту. 44-бап жаңа редакцияда - ҚР 1999.07.26 № 462; өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
45-бап. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" 1993 жылғы 1 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., № 8, 157-құжат);
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Заңды күшiне енгiзу туралы" 1993 жылғы 1 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулысы, 3 және 4-тармақтарынан басқасы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., № 8, 158-құжат).
Осы Заң 1996 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Ескерту. 45-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1999.07.26 № 462 Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 41. Граждане, незаконно осужденные и реабилитированные полностью, по решению суда восстанавливаются в правах на государственные награды Президентом Республики Казахстан.
ХI. Заключительные и переходные положения
Статья 42. Запрещается учреждение и изготовление орденов и медалей, нагрудных знаков и документов к ним, полностью или в какой-либо части схожих по внешнему виду, наименованию с государственными наградами Республики Казахстан.
Награждение негосударственными наградами от имени Республики Казахстан, народа Казахстана и Президента Республики Казахстан не допускается.
Сноска. Статья 42 с изменениями, внесенными Законами РК от 13.01.2025 № 157-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 43. Покупка, продажа, обмен или иная возмездная передача ордена, медали и нагрудного знака к почетному званию Республики Казахстан, а также совершение иных незаконных действий по отношению к государственным наградам влекут установленную законом ответственность.
Статья 44. Гражданам, награжденным до вступления настоящего Закона в силу орденами "Отан", "Даңқ", удостоенным высшей степени отличия - звания "Халық қаһарманы", почетных званий Республики Казахстан, местные представительные органы вправе предоставлять льготы за счет средств местных бюджетов.
Сноска. Статья 44 в редакции Закона РК от 26.07.1999 № 462; с изменениями, внесенными Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 45. Признать утратившими силу:
Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1993 года "О государственных наградах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 157);
постановление Верховного Совета Республики Казахстан от 1 апреля 1993 года "О введении в действие Закона "О государственных наградах Республики Казахстан", кроме пунктов 3 и 4 (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 158).
Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 1996 года.
Сноска. Статья 45 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.07.1999 № 462.
Президент
Республики Казахстан