Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 7 шiлдедегi № 334-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 129-баптың 4-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін мемлекеттік бақылауды қоспағанда, халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік бақылауға;";
2) 131-баптың 6-тармағының бірінші бөлігіндегі "тексерулерді" деген сөз "тексерулер мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексерулерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 138-бап мынадай мазмұндағы 44-1) тармақшамен толықтырылсын:
"44-1) халықтың көші-қоны саласында;";
4) 139-бап мынадай мазмұндағы 10-3) тармақшамен толықтырылсын:
"10-3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында;";
5) 144-бапта:
2-тармақтың алтыншы бөлігіндегі "төртінші бөлігінде" деген сөздер "төртінші және бесінші бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің күші халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) осы баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2-1) тармақшалары негізінде жүргізілетін жоспардан тыс тексерулеріне қолданылмайды.";
6) 144-4-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы "тiркелмеген" деген сөзден кейiн "дәрiлiк заттардың, медициналық бұйымдардың," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 147-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "рұқсатын;" деген сөз "рұқсатын көрсетуге міндетті." деген сөздермен ауыстырылып, 4) тармақшасы алып тасталсын;
8) 149-баптың 4-тармағы:
"шығыстар" деген сөзден кейін ", дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдары іріктеп алған өнім үлгілеріне және өнім үлгілерін зертханалық зерттеуге арналған шығыстар дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндірушінің және (немесе) олардың тіркеу куәлігін ұстаушының есебінен қаржыландырылады.";
9) 192-баптың 4-тармағының үшiншi бөлiгiндегi "Өз қызметін" деген сөздер "Бiлiм беру ұйымдарының "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 3-2-тармағында көрсетiлген қызмет түрлерiн жүзеге асыруы жағдайларын қоспағанда, өз қызметін" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования социального законодательства
Закон Республики Казахстан от 7 июля 2026 года № 334-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) подпункт 10) пункта 4 статьи 129 изложить в следующей редакции:
"10) государственным контролем в области миграции населения, за исключением государственного контроля, проводимого уполномоченным органом по вопросам миграции населения;";
2) часть первую пункта 6 статьи 131 дополнить словами "и расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
3) статью 138 дополнить подпунктом 44-1) следующего содержания:
"44-1) в области миграции населения;";
4) статью 139 дополнить подпунктом 10-3) следующего содержания:
"10-3) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;";
5) в статье 144:
в части шестой пункта 2 слова "частью четвертой" заменить словами "частями четвертой и пятой";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Действие части второй настоящего пункта не распространяется на внеплановые проверки субъектов (объектов) контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проводимые на основании подпунктов 1) и 2-1) части первой пункта 5 настоящей статьи.";
6) подпункт 3) пункта 3 статьи 144-4 после слова "незарегистрированных" дополнить словами "лекарственных средств, медицинских изделий,";
7) подпункт 4) пункта 1 статьи 147 исключить;
8) пункт 4 статьи 149:
дополнить словами ", за исключением сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Расходы на образцы продукции и лабораторные исследования образцов продукции, отобранные должностными лицами органа контроля и надзора в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, финансируются за счет производителя и (или) держателя регистрационного удостоверения лекарственных средств и медицинских изделий.";
9) часть третью пункта 4 статьи 192 после слова "предприятиями," дополнить словами "за исключением случаев осуществления организациями образования видов деятельности, указанных в пункте 3-2 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании",".

2. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 32-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) білімі туралы құжат, тиісті білімді, машықтар мен дағдыларды талап ететін жұмысқа еңбек шартын жасасу кезінде арнаулы білімінің немесе кәсіптік даярлығының, қайта даярлығының болуы туралы құжат.
Арнаулы білім – нақты лауазым, кәсіп немесе жұмыстар түрі бойынша еңбек міндеттерін тиісінше орындау үшін қажетті кәсіптік оқыту, даярлау, қайта даярлау немесе практикалық тәжірибе нәтижесінде алынған, белгілі бір кәсіптік саладағы теориялық және практикалық мәліметтер жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) білім деңгейіне қойылатын, тиісті кәсіптік стандарттарда немесе осы Кодекске сәйкес біліктілік талаптарында белгіленген талаптар болмаған жағдайда, кәсіптік біліктілікті тану туралы құжат (бар болса);";
2) 116-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) кәсіптік оқыту – кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру нысанында жүзеге асырылатын, кәсіптік тұрғыдан даму мақсатында кәсіптік білімді, машықтар мен дағдыларды иелену, жаңарту немесе кеңейту, сондай-ақ жаңа кәсіпке (мамандыққа) ие болу процесі;".
3. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 178-1) тармақшамен толықтырылсын:
"178-1) медициналық газ – қалыпты атмосфералық қысым мен бөлме температурасындағы, газ тәрізді күйдегі, терапиялық, диагностикалық немесе профилактикалық мақсатта организмге енгізуге арналған, дәрілік препарат болып саналатын кез келген зат немесе заттар қоспасы;";
193) тармақшадағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
220) тармақшадағы "диагностиканың" деген сөз "диагностика мен санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 293-1) тармақшамен толықтырылсын:
"293-1) ішкі инфекциялық аудит – денсаулық сақтау ұйымы орындайтын, медициналық ұйымдарда медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың пайда болуы мен таралуының алдын алуға бағытталған ұйымдастыру түріндегі, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар жүйесі;";
2) 7-бапта:
101-2) тармақша "заттардың" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ медициналық газдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
104-3) тармақша "шартын" деген сөзден кейін ", медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандырудың үлгілік шартын" деген сөздермен толықтырылсын;
104-4) тармақшадағы "жауапкершілігін" деген сөзден кейін ", медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын" деген сөздермен толықтырылсын;

2. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) в пункте 1 статьи 32:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) документ об образовании, документ о наличии специальных знаний или профессиональной подготовки, переподготовки при заключении трудового договора на работу, требующую соответствующих знаний, умений и навыков.
Специальные знания – совокупность теоретических и практических сведений в определенной профессиональной области, полученных в результате профессионального обучения, подготовки, переподготовки или практического опыта, необходимых для надлежащего исполнения трудовых обязанностей по конкретной должности, профессии или виду работ;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) документ о признании профессиональной квалификации (при наличии) в случае отсутствия требований к уровню образования, установленных соответствующими профессиональными стандартами или квалификационными требованиями в соответствии с настоящим Кодексом;";
2) статью 116 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) профессиональное обучение – процесс приобретения, обновления или расширения профессиональных знаний, умений и навыков, а также получения новых профессий (специальностей) в целях профессионального развития, осуществляемый в форме профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации;".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) в пункте 1 статьи 1:
дополнить подпунктом 178-1) следующего содержания:
"178-1) медицинский газ – любое вещество или смесь веществ в газообразном состоянии при нормальном атмосферном давлении и комнатной температуре, предназначенные для введения в организм в терапевтических, диагностических или профилактических целях, являющиеся лекарственным препаратом;";
подпункт 193) после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
подпункт 220) дополнить словами "и санитарно-эпидемиологической экспертизы";
дополнить подпунктом 293-1) следующего содержания:
"293-1) внутренний инфекционный аудит – система организационных, санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий, выполняемых организацией здравоохранения, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи в медицинских организациях;";
2) в статье 7:
подпункт 101-2) после слова "веществ," дополнить словами "а также медицинских газов,";
подпункт 104-3) после слова "работников" дополнить словами "и типовой договор сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
подпункт 104-4) после слова "работников" дополнить словами ", жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";

мынадай мазмұндағы 104-5) және 104-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"104-5) мүгедектігі бар балаларды қоспағанда, ауруға шалдығуы салдарынан қозғалыс функциялары уақытша шектелген мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекітеді;
104-6) мүгедектігі бар балаларды қоспағанда, ауруға шалдығуы салдарынан қозғалыс функциялары уақытша шектелген мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарын беру қағидаларын бекітеді;";
3) 9-бап мынадай мазмұндағы 40-6) тармақшамен толықтырылсын:
"40-6) ішкі инфекциялық аудит жүргізу қағидаларын бекітеді;";
4) 10-бапта:
2) тармақшадағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында тергеп-тексеруді жүргізу қағидаларын бекітеді;";
5) 12-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) уәкілетті орган айқындайтын тізбеге сәйкес, мүгедектігі бар балаларды қоспағанда, ауруға шалдығуы салдарынан қозғалыс функциялары уақытша шектелген мүмкіндігі шектеулі балаларды техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етеді;";
6) 23-баптың 1-тармағы 7) тармақшасындағы "бұйымдар мемлекеттік тіркелуге жатады." деген сөздер "бұйымдар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) медициналық газдар мемлекеттік тіркелуге жатады.";
7) 27-баптың 4-тармағының 3) тармақшасындағы "халықтың" деген сөз ", халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган мен оның аумақтық бөлімшелеріндегі, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге мемлекеттік органдардағы қызметті қоспағанда, халықтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 28-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлiгi "бақылау" деген сөзден кейiн "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 46-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган тізбесін айқындайтын референс-зертханалар санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың сапасына сырттай баға береді.";
10) 51-баптың 8-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Зертханалық зерттеулер мен өлшеулер өндірістік тұрғыдан бақылануға тиісті объект орналасқан өңірдің не іргелес өңірдің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) шегіндегі сынақ зертханаларында жүзеге асырылады.
Өндірістік бақылау жүргізу үшін сынамаларды іріктеу мен жеткізуді сынақ зертханасының маманы жүзеге асырады.";

дополнить подпунктами 104-5) и 104-6) следующего содержания:
"104-5) утверждает перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и (или) специальных средств передвижения для детей с ограниченными возможностями после перенесенных заболеваний, сопровождающихся временным ограничением двигательных функций, за исключением детей с инвалидностью;
104-6) утверждает правила предоставления технических вспомогательных (компенсаторных) средств и (или) специальных средств передвижения для детей с ограниченными возможностями после перенесенных заболеваний, сопровождающихся временным ограничением двигательных функций, за исключением детей с инвалидностью;";
3) статью 9 дополнить подпунктом 40-6) следующего содержания:
"40-6) утверждает правила проведения внутреннего инфекционного аудита;";
4) в статье 10:
подпункт 2) после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) утверждает правила проведения расследования в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;";
5) пункт 2 статьи 12 дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) обеспечивают детей с ограниченными возможностями, за исключением детей с инвалидностью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения после перенесенных заболеваний, сопровождающихся временным ограничением двигательных функций, согласно перечню, определяемому уполномоченным органом;";
6) пункт 1 статьи 23 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) медицинские газы.";
7) подпункт 3) пункта 4 статьи 27 дополнить словами ", за исключением деятельности в государственном органе в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и его территориальных подразделениях, а также иных государственных органах, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
8) в части первой пункта 3 статьи 28 слово "предусматривается" заменить словами "и надзор предусматриваются";
9) пункт 2 статьи 46 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Внешняя оценка качества санитарно-эпидемиологической экспертизы выполняется референс-лабораториями, перечень которых определяет уполномоченный орган.";
10) пункт 8 статьи 51 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Лабораторные исследования и замеры осуществляются в испытательных лабораториях в пределах региона либо смежного региона (столицы, области, города республиканского значения) расположения объекта, подлежащего производственному контролю.
Отбор и доставка проб для проведения производственного контроля осуществляются специалистом испытательной лаборатории.";

11) 5-тараудың 3-параграфының тақырыбы "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 52-бапта:
тақырып "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
"бақылау осы бақылау" деген сөздер "бақылау және қадағалау осы бақылау және қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақтағы "бақылауға" деген сөздер "бақылауға және қадағалауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзацта:
"бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) тармақша "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 53-баптың тақырыбындағы және 1-тармағының бесінші абзацындағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 54-бапта:
тақырыптағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацындағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "бақылауды", "бақылаудың" деген сөздер тиісінше "бақылау мен қадағалауды", "бақылау мен қадағалаудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 55-бапта:
тақырып "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтағы "Бақылау субъектісіне (объектісіне)" деген сөздер "Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) (бұдан әрі осы баптың мақсатында – бақылау субъектісі (объектісі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 5-тарау мынадай мазмұндағы 55-1-баппен толықтырылсын:
"55-1-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы тергеп-тексеру
1. Тергеп-тексерулер Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабы 3-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
2. Осы Кодекстің 53-бабының 1-тармағында көзделген лауазымды адамдар тергеп-тексерулерді осы Кодекске, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында тергеп-тексерулерді жүргізу тәртібіне сәйкес жүргізеді.
3. Бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) тергеп-тексеру шеңберінде:
1) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) ішкі құжаттарында арнаулы киім мен жеке қорғану құралдарының болуы туралы талап көзделген кезде, лауазымды адамдарға, жұмысқа тартылған сарапшылар мен мамандарға осындай киім мен құралдарды беруді;

11) заголовок параграфа 3 главы 5 после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
12) в статье 52:
заголовок после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
в пункте 1:
после слов "контроль", "контроля" дополнить соответственно словами "и надзор", "и надзора";
слово "направлен" заменить словом "направлены";
пункт 2 после слова "контролю" дополнить словами "и надзору";
в пункте 3:
в абзаце первом:
после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
слово "осуществляется" заменить словом "осуществляются";
в подпункте 2) слова "субъекта контроля" заменить словами "субъекта контроля и надзора";
подпункт 3) после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
13) заголовок и абзац первый пункта 1 статьи 53 после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
14) в статье 54:
заголовок после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
абзац первый пункта 1 после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "контроля", "контроль" заменить соответственно словами "контроля и надзора", "контроль и надзор";
подпункт 1) после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
пункт 3 после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
15) в статье 55:
заголовок дополнить словами "и надзора";
пункт 1 после слов "посещения субъекта (объекта) контроля" дополнить словами "и надзора (далее в целях настоящей статьи – субъект (объект) контроля)";
16) главу 5 дополнить статьей 55-1 следующего содержания:
"Статья 55-1. Расследование в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий
1. Расследования проводятся по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 3) пункта 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
2. Расследования проводятся должностными лицами, предусмотренными пунктом 1 статьи 53 настоящего Кодекса, в соответствии с настоящим Кодексом, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и порядком проведения расследований в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
3. Субъекты (объекты) контроля и надзора в рамках расследования обязаны обеспечить:
1) предоставление должностным лицам, привлеченным экспертам и специалистам специальной одежды и средств индивидуальной защиты, требование о наличии которых предусмотрено внутренними документами субъекта (объекта) контроля и надзора;

2) тергеп-тексеру жағдайына қатысты құжаттарды және (немесе) материалдарды, оның ішінде архивтік құжаттарды және (немесе) материалдарды, түсініктемелерді қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда ұсынуды, сондай-ақ автоматтандырылған дерекқорға (цифрлық жүйелерге) қолжетімділік беруді;
3) объектіге қарап-тексеру жүргізу, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың, шикізаттың, құрамдастардың үлгілерін іріктеу үшін кедергісіз мүмкіндік беруді;
4) лауазымды адамдардың, комиссия мүшелерінің, жұмысқа тартылған сарапшылар мен мамандардың тергеп-тексеру нысанасына (тұрғын және әкімшілік ғимараттарға, құрылыстарға, құрылысжайларға, үй-жайларға және басқа да объектілерге) жататын объектінің аумағына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті.
4. Тергеп-тексеру шеңберінде зертханалық сынақтар жүргізу үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың, шикізаттың, құрамдастардың үлгілерін іріктеу жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Тергеп-тексеруді жүргізу барысында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептері анықталып, тергеп-тексеруді жүргізуге негіз болған Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) айқындалады.
6. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт жасалады, онда анықталған бұзушылықтар, оларды жою жөніндегі нұсқаулар, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері де көрсетіледі.
Актіні орындаудың нақты мүмкіндігіне ықпал ететін мән-жайлар ескерілетін, бірақ тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап кемінде күнтізбелік он күн болатын мерзім анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері болып айқындалады.
7. Анықталған бұзушылықтарды жою үшін қосымша уақыт шығыны және (немесе) қаржылай шығындар қажет болған жағдайда, бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) өзіне тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, тергеп-тексеруді жүргізген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органға анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
8. Тергеп-тексеру қорытындыларына шағым жасау тергеп-тексеру нәтижелері туралы актінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
9. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) анықталған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен адамдарды жауаптылыққа тарту жөніндегі шаралар қабылданады.
10. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген анықталған бұзушылықтар мерзімінен бұрын немесе тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген мерзімдерде жойылған жағдайда, бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) тергеп-тексеруді жүргізген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органға анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты беруге міндетті.
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) анықталған бұзушылықтарды жою туралы берілген ақпаратқа бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат берілген, сондай-ақ ол тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген мерзімдерде берілмеген жағдайларда жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

2) представление документов и (или) материалов, в том числе архивных, объяснений на бумажном носителе и (или) в электронной форме, относящихся к случаю расследования, а также предоставление доступа к автоматизированным базам данных (цифровым системам);
3) беспрепятственную возможность для проведения обследования объекта, отбора образцов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, сырья, компонентов;
4) беспрепятственный допуск должностным лицам, членам комиссии, привлеченным экспертам и специалистам к территории объекта, относящегося к предмету расследования (к жилым и административным зданиям, строениям, сооружениям, помещениям и другим объектам).
4. В рамках расследования для проведения лабораторных испытаний может осуществляться отбор образцов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, сырья, компонентов.
5. В ходе проведения расследования устанавливаются причины нарушения требований законодательства Республики Казахстан, определяются субъекты (объекты) контроля и надзора, допустившие нарушения требований законодательства Республики Казахстан, ставшие основанием для проведения расследования.
6. По результатам расследования составляется акт о результатах расследования, в котором в том числе отражаются выявленные нарушения, указания по их устранению, сроки устранения выявленных нарушений.
Сроки устранения выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения акта о результатах расследования.
7. В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат для устранения выявленных нарушений субъект (объект) контроля и надзора не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах расследования вправе обратиться в государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, проводивший расследование, с заявлением о продлении срока устранения выявленных нарушений.
8. Обжалование итогов расследования не приостанавливает исполнение акта о результатах расследования.
9. В случае установления субъекта (объекта) контроля и надзора, допустившего нарушения требований законодательства Республики Казахстан, принимаются меры по привлечению лиц к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
10. В случае досрочного устранения выявленных нарушений, указанных в акте о результатах расследования, или в сроки, указанные в акте о результатах расследования, субъект (объект) контроля и надзора обязан предоставить в государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, проводивший расследование, информацию об устранении выявленных нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект (объект) контроля и надзора прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушений.
В случаях предоставления информации об устранении выявленных нарушений, а также непредоставления ее в сроки, указанные в акте о результатах расследования, проводится внеплановая проверка.

11. Осы баптың ережелерін және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында тергеп-тексеруді жүргізу қағидаларын сақтамау тергеп-тексеруді тағайындау, оның мерзімдерін ұзарту және нәтижелері туралы актілерді жарамсыз деп тануға және (немесе) олардың күшін жоюға негіз болады.
12. Мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тергеп-тексеруді жүргізу қорытындылары тергеп-тексеру аяқталған күннен кейін он жұмыс күні ішінде тергеп-тексеруді жүргізген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның интернет-ресурсында жарияланады.";
17) 5-тарау мынадай мазмұндағы 55-2-баппен толықтырылсын:
55-2-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган мен оның аумақтық бөлімшелері бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісі) қызметінде жеке және заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар анықталған жағдайда жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Тексеруді, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оларды жүргізу нәтижелері бойынша қолданылатын, бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер етудің осы бапта көзделген тәсілдері жедел ден қою шаралары болып саналады.
Тексеруді, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оларды жүргізу нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайда, әкімшілік іс жүргізу қозғалмай, жедел ден қою шаралары қолданылады.
3. Жедел ден қою шараларының түрлері:
1) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру, өткізу жөніндегі қызметін тоқтата тұруды;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың актілеріне сәйкес келмейтін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды тоқтата тұруы, кері қайтарып алуды және айналыстан алып қоюды қамтиды.
4. Осы Кодекстің 52-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нысанасы болып саналатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтар жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болады.

11. Основанием для признания недействительными актов о назначении, продлении сроков и результатах расследования и (или) их отмены является несоблюдение положений настоящей статьи и правил проведения расследования в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
12. Итоги проведения расследования, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, публикуются в течение десяти рабочих дней после дня окончания расследования на интернет-ресурсе государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, проводившего расследование.";
17) главу 5 дополнить статьей 55-2 следующего содержания:
"Статья 55-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля и надзора государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и его территориальными подразделениями применяются меры оперативного реагирования в случае выявления в деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора лекарственных средств и медицинских изделий, которые представляют непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Мерами оперативного реагирования являются предусмотренные настоящей статьей способы воздействия на субъекты (объекты) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, расследования.
В случае выявления нарушений требований, являющихся основанием применения мер оперативного реагирования, в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, расследования применяются меры оперативного реагирования без возбуждения административного производства.
3. Меры оперативного реагирования включают следующие виды:
1) приостановление деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора по производству, реализации лекарственных средств и медицинских изделий;
2) приостановление, отзыв и изъятие из обращения лекарственных средств и медицинских изделий, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан и (или) актам Евразийского экономического союза.
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан, являющихся предметом государственного контроля и надзора в соответствии со статьей 52 настоящего Кодекса.

5. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган тексеруді, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) олардың нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын талаптарды бұзу фактісін анықтаған кезде осы Кодекстің 54-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген қаулы нысанындағы қадағалау актісін ресімдейді.
6. Қадағалау актісін қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба енгізіледі және актіні қабылдаудан бас тарту фактісін тіркеп-белгілейтін бейнежазба жасалады. Қадағалау актісі оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына жіберіледі.
7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болмайды.
8. Тексеруді, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) олардың нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын талаптарды бұзушылықтар тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын анықталған бұзушылықтарды тексеру нәтижелері туралы актіде, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада, тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актілерде көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса беріп, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты беруге міндетті.
11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат берілген жағдайда немесе тексеруді немесе тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) олардың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін олардың жойылуын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
12. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексерудің немесе тергеп-тексерудің нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөніндегі шаралар қабылданады.

5. Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий в ходе осуществления и (или) по результатам проверки, расследования при обнаружении факта нарушения требований, являющегося основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет акт надзора в форме постановления, предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 статьи 54 настоящего Кодекса.
6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта. Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта (объекта) контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.
7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам проверки, расследования нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах проверки, расследования, а также в предписании об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
9. Субъект (объект) контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, в сроки, указанные в акте о результатах проверки, предписании об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
10. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений, актами о результатах проверки, расследования, субъект (объект) контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушений.
11. В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи или по истечении сроков устранения нарушений, выявленных в ходе осуществления и (или) по результатам проверки или расследования, проводится внеплановая проверка по контролю их устранения.
12. В случае неустранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки или расследования принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.

13. Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) тексерудің, тергеп-тексерудің жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым осы Кодекстің 29-бабында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Жоғары тұрған органның немесе лауазымды адамның қадағалау актілерін жарамсыз деп тануына және олардың күшін жоюға:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздердің болмауы;
2) осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шараларын қолдану;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы бақылау және қадағалау органдарының өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы;
4) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабында белгіленген жедел ден қою шараларын келісу және қабылдау тәртібін сақтамау негіз болады.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі.";
18) 85-баптың 7-тармағының бiрiншi бөлiгi "толық" деген сөзден кейiн ", анық" деген сөзбен толықтырылсын;
19) 86-баптың 12-тармағындағы "сапасын" деген сөз "толықтығын" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) 103-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Инфекциялық және паразиттік аурулардың таралу қаупі орын алған жағдайда, пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулар тізбесіне сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган мен оның аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының аумағына кіретін адамдарға қатысты дербес деректерді олардың келісімінсіз немесе олардың заңды өкілдерінің келісімінсіз жинауға және өңдеуге құқылы.";
21) 104-баптың 7-тармағы 9) тармақшасындағы "жүргізуді қамтиды." деген сөздер "жүргізуді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) санитариялық-профилактикалық, санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізуді қамтиды.";
22) 109-баптың 1-тармағының 3-1) тармақшасында:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
"әсер ететін заттарды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ адамның өмірі мен денсаулығына зиянды әсер ететін медициналық газдарды" деген сөздермен толықтырылсын;

13. Субъект (объект) контроля и надзора в случае несогласия с результатами проверки, расследования, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном статьей 29 настоящего Кодекса, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания вышестоящим органом или должностным лицом недействительными актов надзора и их отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение мер оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение органами контроля и надзора в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию;
4) несоблюдение порядка согласования и принятия мер оперативного реагирования, установленного статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
18) часть первую пункта 7 статьи 85 после слова "полную" дополнить словом ", достоверную";
19) в пункте 12 статьи 86 слово "качество" заменить словом "полнота";
20) статью 103 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае угрозы распространения инфекционных и паразитарных заболеваний в соответствии с перечнем инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и его территориальные подразделения вправе осуществлять сбор и обработку персональных данных в отношении лиц, въезжающих на территорию Республики Казахстан, без их согласия или без согласия их законных представителей.";
21) пункт 7 статьи 104 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) проведение санитарно-профилактических, санитарно-противоэпидемических мероприятий.";
22) в подпункте 3-1) пункта 1 статьи 109:
слова "а также" исключить;
после слов "сильнодействующих веществ" дополнить словами ", а также медицинских газов, оказывающих вредное воздействие на жизнь и здоровье человека";

23) 115-баптың 2-тармағында:
11) тармақшадағы "жауапкершілігін сақтандыруды қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "жауапкершілігін, медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын сақтандыруды;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен ішкі инфекциялық аудит жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті.";
24) 123-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тәуекел тобындағы балалар мен мүмкіндігі шектеулі балалардың дамуын мониторингтеуді қоса алғанда, ерте араласу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді;";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында алты жасқа дейінгі балалар дамуының бұзылуын ерте анықтау үшін дамыту және ерте араласу орталықтары құрылады.
Дамыту және ерте араласу орталықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес скринингтік зерттеулерді, ерте араласуға арналған жеке жоспардың іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.";
25) 241-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Нақты пациенттің өмірлік көрсетілімдері бойынша медициналық көмек көрсету не сирек кездесетін және (немесе) аса ауыр патологиясы бар пациенттердің шектеулі контингентіне медициналық көмек көрсету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды медициналық қолдану және сатып алу мүмкіндігімен оларды әкелуге арналған қорытындының (рұқсат беру құжатының) негізінде Қазақстан Республикасына әкелінген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасын бағалау уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен зертханалық сынақтар жүргізу арқылы жүзеге асырылады.";
26) мынадай мазмұндағы 241-1-баппен толықтырылсын:
"241-1-бап. Тәуекелге бағдарланған тәсіл ескеріліп, сапасы бақылануға тиісті дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілерін іріктеу
1. Тәуекелге бағдарланған тәсіл ескеріліп, сапасы бақылануға тиісті дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілерін іріктеу Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың актілеріне сәйкес келмейтін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың өткізілуін анықтау және оның жолын кесу мақсатында, бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) алдын ала хабардар етпестен жүзеге асырылады.
2. Тәуекелге бағдарланған тәсіл ескеріліп, сапасы бақылануға тиісті дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілерін нарықтан, сондай-ақ медициналық ұйымдардан іріктеуді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Зертханалық сынақтар дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымының аккредиттелген зертханаларында жүргізіледі.
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілерін іріктеуді және олардың зертханалық сынақтарын жүргізумен байланысты шығыстарды өндірушілер және (немесе) тіркеу куәлігін ұстаушылар көтереді.";

23) в пункте 2 статьи 115:
подпункт 11) дополнить словами ", жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) проведение внутреннего инфекционного аудита в порядке, определяемом государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
24) в статье 123:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) организацию и проведение мероприятий по раннему вмешательству, включая мониторинг развития детей группы риска и детей с ограниченными возможностями;";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В организациях первичной медико-санитарной помощи для раннего выявления нарушений развития детей до шести лет создаются центры развития и раннего вмешательства.
Центры развития и раннего вмешательства осуществляют скрининговые исследования, мониторинг реализации индивидуального плана для раннего вмешательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
25) пункт 1 статьи 241 дополнить частью второй следующего содержания:
"Оценка качества лекарственных средств и медицинских изделий, ввезенных в Республику Казахстан на основании заключения (разрешительного документа) на ввоз лекарственных средств и медицинских изделий для оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента либо оказания медицинской помощи ограниченному контингенту пациентов с редкой и (или) особо тяжелой патологией с возможностью медицинского применения и закупа, осуществляется путем проведения лабораторных испытаний в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
26) дополнить статьей 241-1 следующего содержания:
"Статья 241-1. Отбор образцов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, подлежащих контролю качества с учетом риск-ориентированного подхода
1. Отбор образцов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, подлежащих контролю качества с учетом риск-ориентированного подхода, осуществляется в целях выявления и пресечения реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения и (или) актам Евразийского экономического союза, без предварительного уведомления субъекта (объекта) контроля и надзора.
2. Отбор образцов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, подлежащих контролю качества с учетом риск-ориентированного подхода, осуществляется с рынка, а также из медицинских организаций государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Лабораторные испытания проводятся в аккредитованных лабораториях государственной экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Расходы, связанные с проведением отбора и лабораторных испытаний образцов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, несут производители и (или) держатели регистрационного удостоверения.";

27) 270-1-бапта:
тақырып "жауапкершілігін" деген сөзден кейін ", медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін, медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын сақтандыру денсаулық сақтау субъектісі мен бірыңғай сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар арасында жасалған мынадай шарттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін ортақ сақтандыру шарты;
2) медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандыру шарты.";
2-тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктері "шартын", "шарты" деген сөздерден кейін тиісінше "және медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандыру шартын", "және медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандыру шарты" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөлік "ортақ сақтандыру шартын" деген сөздерден кейін "және медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандыру шартын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "медицина қызметкерінің кәсіптік жауапкершілігін ортақ сақтандыру шартын" деген сөздер "медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін ортақ сақтандыру шартын және медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандыру шартын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мыналар сақтандыру объектілері болып саналады:
1) медицина қызметкерлерінің медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеумен байланысты олардың мүліктік мүдделері;
2) медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде үшінші тұлғалар тарапынан күш қолдану әрекеті салдарынан олардың өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеумен байланысты медицина қызметкерлерінің мүліктік мүдделері.";
5-тармақтың бірінші бөлігі "бойынша" деген сөзден кейін ", ал медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде үшінші тұлғалар тарапынан күш қолдану әрекеті салдарынан олардың өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісі медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандыру шарты бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;

27) в статье 270-1:
заголовок дополнить словами ", жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страхование профессиональной ответственности медицинских работников, жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей осуществляется на основании заключенного между субъектом здравоохранения и участниками единого страхового (перестраховочного) пула:
1) договора сострахования профессиональной ответственности медицинских работников;
2) договора сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей.";
части первую, вторую и третью пункта 2 после слова "работников" дополнить словами "и договор сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
в пункте 3:
часть первую дополнить словами "и договора сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
в части второй слова "медицинского работника" заменить словами "медицинских работников и договора сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объектами страхования являются:
1) имущественные интересы медицинских работников, связанные с возмещением вреда, причиненного жизни и здоровью пациента в результате осуществления ими медицинской деятельности;
2) имущественные интересы медицинских работников, связанные с возмещением вреда, причиненного их жизни и здоровью в результате насильственных действий со стороны третьих лиц при осуществлении ими профессиональных обязанностей.";
часть первую пункта 5 дополнить словами ", а по договору сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей – факт причинения вреда жизни и здоровью в результате насильственных действий со стороны третьих лиц медицинским работникам при осуществлении ими профессиональных обязанностей";

6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мыналардың:
1) медицина қызметкерлері медициналық қызметті жүзеге асырған кезде пациенттің;
2) медицина қызметкері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде үшінші тұлғалар тарапынан күш қолдану әрекетінің салдарынан оның өмірі мен денсаулығына зиян келтірілу ықтималдығы сақтандыру тәуекелі деп танылады.
7. Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың, сондай-ақ медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын сақтандырудың тәртібі мен өзге де шарттары медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін ортақ сақтандырудың үлгілік шарты және медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандырудың үлгілік шарты негізінде тараптардың келісімінде айқындалады.";
28) 270-4-бапта:
тақырыптағы "Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін ортақ сақтандыру шарты бойынша сақтандыру" деген сөздер "Сақтандыру" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ:
"жауапкершілігін" деген сөзден кейін ", медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 270-1-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша сақтандыру сыйлықақысының жалпы мөлшері осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген сома шегінде белгіленеді.";
2-тармақ "жауапкершілігін" деген сөзден кейін ", медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац "шарты" деген сөзден кейін "және медицина қызметкерлері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде олардың өмірі мен денсаулығын ортақ сақтандыру шарты" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшаның бірінші абзацындағы "медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына келтірілген," деген сөздер алып тасталсын және 2) тармақшадағы "медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына келтірілген, оның" деген сөздер "пациенттің" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына келтірілген," деген сөздер алып тасталсын;
"ауруға байланысты нақты шығыстар мөлшерінде, бірақ үш жүз еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде" деген сөздер "үш жүз еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Страховым риском признается вероятность причинения вреда жизни и здоровью:
1) пациента при осуществлении медицинскими работниками медицинской деятельности;
2) медицинского работника в результате насильственных действий со стороны третьих лиц при осуществлении им профессиональных обязанностей.
7. Порядок и иные условия страхования профессиональной ответственности медицинских работников, а также страхования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей определяются соглашением сторон на основании типового договора сострахования профессиональной ответственности и типового договора сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей.";
28) в статье 270-4:
в заголовке слова "по договору сострахования профессиональной ответственности медицинских работников" исключить;
пункт 1:
дополнить словами ", жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Общий размер страховой премии по договорам, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 270-1 настоящего Кодекса, устанавливается в пределах суммы, предусмотренной частью первой настоящего пункта.";
пункт 2 после слова "работников" дополнить словами ", жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
в части первой пункта 3:
абзац первый после слова "работников" дополнить словами "и договора сострахования жизни и здоровья медицинских работников при осуществлении ими профессиональных обязанностей";
в абзаце первом подпункта 1) и подпункте 2) слова "причиненный жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности," исключить;
в подпункте 3):
слова ", причиненный жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности," исключить;
слова "фактических расходов, связанных с заболеванием, но не более" исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Медицина қызметкерi кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiрiлген жағдайда, медицина қызметкерi немесе оның жақын туыстары осы баптың 3-тармағына сәйкес мөлшерi айқындалатын сақтандыру төлемiн алу үшiн бiрыңғай сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына өтiнiш жасауға құқылы.
Медицина қызметкері кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде үшінші тұлғалар тарапынан күш қолдану әрекеті салдарынан оның еңбекке уақытша жарамсыздығына, мүгедектігіне не өліміне алып келген, медицина қызметкерінің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.".
4. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) белсенді ұзақ өмір сүру орталығы – өзіне-өзі қызмет көрсетуге және өз бетінше жүріп-тұруға қабілетті, осы Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған зейнеткерлік жасқа жеткен адамдарды әлеуметтендіру және белсенді өмірге тарту үшін жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;";
85) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"85) кәсіптік оқыту – кәсіптік даярлау, қайта даярлау, біліктілікті арттыру нысанында жүзеге асырылатын, кәсіптік тұрғыдан даму мақсатында кәсіптік білімді, машықтар мен дағдыларды иелену, жаңарту немесе кеңейту, сондай-ақ жаңа кәсіпке (мамандыққа) ие болу процесі;";
мынадай мазмұндағы 145-1) тармақшамен толықтырылсын:
"145-1) ымдау тілі – ымдау, мимика және дене қимылы арқылы ақпаратты жеткізу үшін пайдаланылатын көрнекі-кеңістіктік тілдік жүйе;";
146) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) 12-баптың 5) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"белсенді ұзақ өмір сүру орталықтарында қызметтер көрсету стандартын;";
жетінші абзац алып тасталсын;
отыз сегізінші абзацтағы "тәртібін әзірлейді және бекітеді;" деген сөздер "тәртібін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы отыз тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындары квотасын белгілеу, оның орындалуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын әзірлеп, бекітеді;";
3) 17-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1) және 13-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу), коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге арналған субсидиялар, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тәртіппен берілетін экономикалық мобильділік сертификаттары түріндегі қажеттілікті, төлем жасау графиктерін қалыптастыруды және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына бюджет қаражатына қажеттілік туралы өтінім жіберуді;";

"5. В случае причинения вреда жизни и здоровью медицинского работника при осуществлении им профессиональных обязанностей медицинский работник или его близкие родственники вправе обратиться в единый страховой (перестраховочный) пул за получением страховой выплаты, размер которой определяется в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
Факт причинения вреда жизни и здоровью медицинского работника в результате насильственных действий со стороны третьих лиц при осуществлении им профессиональных обязанностей, повлекший временную нетрудоспособность, инвалидность либо смерть, устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
4. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) в пункте 1 статьи 1:
дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) центр активного долголетия – юридическое лицо, созданное по решению местных исполнительных органов для социализации и вовлечения в активную жизнедеятельность лиц, достигших пенсионного возраста, определенного в соответствии с пунктом 1 статьи 207 настоящего Кодекса, способных к самообслуживанию и самостоятельному передвижению;";
подпункт 85) изложить в следующей редакции:
"85) профессиональное обучение – процесс приобретения, обновления или расширения профессиональных знаний, умений и навыков, а также получения новых профессий (специальностей) в целях профессионального развития, осуществляемый в форме профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации;";
дополнить подпунктом 145-1) следующего содержания:
"145-1) жестовый язык – визуально-пространственная языковая система, используемая для передачи информации посредством жестов, мимики и движений тела;";
в подпункте 146) слова "язык жестов" заменить словами "жестовый язык";
2) в подпункте 5) статьи 12:
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"стандарт оказания услуг в центрах активного долголетия;";
абзац седьмой исключить;
дополнить абзацем тридцать девятым следующего содержания:
"правила установления, мониторинга и оценки исполнения квоты рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью.";
3) пункт 1 статьи 17 дополнить подпунктами 8-1) и 13-1) следующего содержания:
"8-1) формирование потребности, графиков осуществления выплат в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища, оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности, предоставляемых в порядке, определенном уполномоченным государственным органом, и направление в местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения заявки о потребности в бюджетных средствах;";

"13-1) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасына сәйкес көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу), коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге арналған субсидиялар түрінде, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары түрінде төлемдер төлеуді жүзеге асыруды;";
4) 18-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдар жалақысының мөлшерін жыл сайын белгілеу;";
10) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) белсенді ұзақ өмір сүру орталықтарын құру және (немесе) олардың қызметін ұйымдастыру;";
5) 19-бапта:
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) белсенді ұзақ өмір сүру орталықтарын құру және (немесе) олардың қызметін ұйымдастыру;";
6) 3-тарау мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Мүмкіндігі шектеулі балалар мен тәуекел тобындағы балаларға қолдау көрсетудің интеграцияланған модулі
1. Мүмкіндігі шектеулі балалар мен тәуекел тобындағы балаларға қолдау көрсетудің интеграцияланған модулі – әлеуметтік-еңбек саласының цифрлық тұғырнамасында жұмыс істейтін және уәкілетті мемлекеттік органның, денсаулық сақтау және білім беру саласындағы уәкілетті органдардың цифрлық жүйелерінен алынатын деректер негізінде мүмкіндігі шектеулі балалар мен тәуекел тобындағы балалар туралы ақпарат алмасуға арналған бірыңғай цифрлық жүйе модулі.
2. Интеграцияланған модульдің жұмыс істеуі шеңберінде мүмкіндігі шектеулі балалар мен тәуекел тобындағы балалардың дербес және медициналық деректерін беру осы Кодекске, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне және Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес баланың ата-анасының және өзге де заңды өкілдерінің келісімімен жүзеге асырылады.";
7) 37-бапта:
5-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшада:
"беруге жататын" деген сөздер "берілуге тиіс міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жинақтары" деген сөзден кейін "міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың бірінші бөлігіндегі "3) және 4) тармақшаларында белгіленген шектеулерді" деген сөздер "4) тармақшасында белгіленген шектеуді" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) мынадай мазмұндағы 37-1-баппен толықтырылсын:
"37-1-бап. Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфельдері

"13-1) осуществление выплат в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища, оплате коммунальных услуг, а также в виде сертификатов экономической мобильности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;";
4) в статье 18:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) ежегодного установления размера заработной платы лицам, участвующим в общественных работах;";
подпункт 10) исключить;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) создания и (или) организации деятельности центров активного долголетия;";
5) в статье 19:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) создания и (или) организации деятельности центров активного долголетия;";
6) главу 3 дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Интегрированный модуль оказания поддержки детям с ограниченными возможностями и детям группы риска
1. Интегрированный модуль оказания поддержки детям с ограниченными возможностями и детям группы риска – модуль единой цифровой системы, функционирующий на цифровой платформе социально-трудовой сферы и предназначенный для обмена информацией о детях с ограниченными возможностями и детях группы риска на основе данных, получаемых из цифровых систем уполномоченного государственного органа, уполномоченных органов в области здравоохранения и образования.
2. Передача персональных и медицинских данных детей с ограниченными возможностями и детей группы риска в рамках функционирования интегрированного модуля осуществляется c согласия родителей и иных законных представителей ребенка в соответствии с настоящим Кодексом, Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.";
7) в статье 37:
в пункте 5:
подпункт 3) исключить;
подпункт 4):
после слов "за счет" дополнить словами "обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, и (или)";
после слов "для учета" дополнить словами "обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, и (или)";
в части первой пункта 6 слова "ограничений, установленных подпунктами 3) и 4)" заменить словами "ограничения, установленного подпунктом 4)";
8) дополнить статьей 37-1 следующего содержания:
"Статья 37-1. Инвестиционные портфели пенсионных активов

1. Зейнетақы активтері міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін алушылардың өтініші бойынша зейнетақы активтерінің инвестициялық портфельдеріне инвестициялануы мүмкін.
2. Міндетті зейнетақы жарналарының салымшылары, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалар, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін алушылар міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе) ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельді басқарушыға зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға беру үшін оны таңдау туралы өтінішті зейнетақы активтерінің таңдап алынған инвестициялық портфелін көрсетіп, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына береді.
3. Инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтері есебінен зейнетақы активтерінің бір және (немесе) бірнеше инвестициялық портфелінің түрін қалыптастырады:
1) консервативтік портфель;
2) қалыпты портфель;
3) тәуекелі бар портфель.
4. Міндетті зейнетақы жарналарының салымшылары, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалар, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін алушылар зейнетақы активтерінің бір немесе бірнеше инвестициялық портфелін таңдауға және сенімгерлік басқаруға берілетін зейнетақы жинақтарының көлемін өз бетінше айқындауға құқылы.
5. Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфельдерін қалыптастыру тәртібін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.";
9) 40-баптың 1-тармағында:
8) тармақша алып тасталсын;
13) тармақшада:
"ерікті зейнетақы жарналарын" деген сөздер "міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және (немесе) ерікті зейнетақы жарналарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сомада" деген сөзден кейін "міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
"өтінішті" деген сөзден кейін "зейнетақы активтерінің таңдап алған инвестициялық портфелін көрсетіп" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 96-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу;";
2-тармақтағы "Кодексте" деген сөз "Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;

1. Пенсионные активы могут быть инвестированы в инвестиционные портфели пенсионных активов по заявлению вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, получателей пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда.
2. Вкладчики обязательных пенсионных взносов, физические лица, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, получатели пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда предоставляют в единый накопительный пенсионный фонд заявление о выборе управляющего инвестиционным портфелем с указанием выбранного инвестиционного портфеля пенсионных активов для передачи ему в доверительное управление пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, и (или) добровольных пенсионных взносов.
3. Управляющий инвестиционным портфелем формирует за счет пенсионных активов один и (или) несколько видов инвестиционных портфелей пенсионных активов:
1) консервативный портфель;
2) умеренный портфель;
3) рискованный портфель.
4. Вкладчики обязательных пенсионных взносов, физические лица, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, а также получатели пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда вправе выбрать один или несколько инвестиционных портфелей пенсионных активов и самостоятельно определить объем пенсионных накоплений, передаваемых в доверительное управление.
5. Порядок формирования инвестиционных портфелей пенсионных активов определяется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
9) в пункте 1 статьи 40:
подпункт 8) исключить;
подпункт 13):
после слова "портфелем" дополнить словами "с указанием выбранного инвестиционного портфеля пенсионных активов";
после слов "за счет" дополнить словами "обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, и (или)";
после слов "для учета" дополнить словами "обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, и (или)";
10) в статье 96:
абзац пятый подпункта 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"содействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;";
пункт 2 дополнить словами "и иными законами Республики Казахстан";

11) 100-баптың 1-тармағы 7) тармақшасындағы "бергенде есептен шығарады." деген сөздер "бергенде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) осы Кодекстің 99-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес өзгерістер туралы мансап орталығын мерзімінде хабардар етпегенде есептен шығарады.";
12) 103-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жұмыс беруші заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайларды қоспағанда, мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін белгіленген квотаны орындауға міндетті.
Жұмыс беруші белгіленген квотаны орындаған кезде жұмыс орнын бейімдеу, еңбек жағдайларын өзгерту, жекелеген еңбек функцияларын қайта бөлу жөніндегі шараларды және мүгедектігі бар адамға еңбек міндеттерін орындауға мүмкіндік беретін өзге де шараларды қамтамасыз етеді;";
13) 112-бап алып тасталсын.
14) 167-бапта:
4-тармақ:
1) тармақша ", сондай-ақ олардың жеке абилитация және оңалту бағдарламаларына және Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) өнім берушілердің мүгедектігі бар адамдарға тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді іс жүзінде ұсынуын, өнім берушілердің әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы қабылданған міндеттемелерді орындауын;";
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мониторингтеуді жүзеге асыру тәртібін уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.
Мониторингтеу нәтижелері шешім қабылдау кезінде есепке алу үшін комиссияға жіберіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өнім беруші осы Кодексте белгіленген талаптарды бұзған жағдайда және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда және (немесе) уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен тәртіппен әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталынан тіркеуден шығарылуға тиіс.".
5. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-5) инклюзивтік мәдениет – барлық адамдардың дене, психикалық, әлеуметтік, мәдени немесе өзге де ерекшеліктеріне қарамастан, олардың тең мүмкіндіктерін және қоғам өміріне қатысуын қамтамасыз ететін құндылықтар жүйесі;";
мынадай мазмұндағы 1-6) тармақшамен толықтырылсын:
"1-6) көркем құндылықтар – шығармашылық қызмет нәтижесінде жасалған мәдениет, әдебиет және өнер туындылары;";

11) пункт 1 статьи 100 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) неуведомления в срок карьерного центра об изменениях согласно подпункту 4) пункта 4 статьи 99 настоящего Кодекса.";
12) подпункт 4) пункта 2 статьи 103 изложить в следующей редакции:
"4) выполнять установленную квоту для трудоустройства лиц с инвалидностью, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников.
Работодатель при исполнении установленной квоты обеспечивает меры по адаптации рабочего места, изменению условий труда, перераспределению отдельных трудовых функций и иные меры, позволяющие лицу с инвалидностью выполнять трудовые обязанности;";
13) статью 112 исключить;
14) в статье 167:
в пункте 4:
подпункт 1) дополнить словами ", а также на соответствие индивидуальным программам абилитации и реабилитации и требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) фактического предоставления поставщиками товаров и (или) услуг лицам с инвалидностью, исполнения ими обязательств, принятых посредством портала социальных услуг;";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Порядок осуществления мониторинга определяется уполномоченным государственным органом.
Результаты мониторинга направляются в комиссию для учета при принятии решений.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Поставщик подлежит снятию с регистрации на портале социальных услуг в случае нарушения требований, установленных настоящим Кодексом, и (или) в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан и (или) порядком, утвержденным уполномоченным государственным органом.".
5. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре":
1) в статье 1:
подпункт 1-5) изложить в следующей редакции:
"1-5) инклюзивная культура – система ценностей, обеспечивающая равные возможности и участие в жизни общества всех лиц независимо от их физических, психических, социальных, культурных или иных особенностей;";
дополнить подпунктом 1-6) следующего содержания:
"1-6) художественные ценности – произведения культуры, литературы и искусства, созданные в результате творческой деятельности;";

2) 6-баптың 1) тармақшасы және 7-баптың 1-2) тармақшасы "мәдениет" деген сөзден кейiн ", оның iшiнде инклюзивтiк мәдениет" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-баптың 1-1) тармақшасы "мәдениет" деген сөзден кейiн ", оның iшiнде инклюзивтiк мәдениет" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың бірінші бөлігінде:
19) тармақша сегізінші абзацындағы "қызметтерін ұсыну үшін білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияға қосымша береді" деген сөздер "қызметтерін" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"мүмкіндігі шектеулі балаларды арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдау үшін білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияға қосымша береді;";
35) тармақша "орта" деген сөзден кейін ", техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 43-баптың 6-1-тармағы "орта" деген сөзден кейін ", техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 45-1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "үлгілік оқу жоспарлары мен" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 57-баптың 3-1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мүмкіндігі шектеулі балаларға арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауды ұсынатын білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензиялар және (немесе) лицензияға қосымшалар бес жыл қолдану мерзімімен беріледі.";
5) 63-баптың 3-1-тармағы "орта" деген сөзден кейін ", техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
74-баптың 3-тармағының бірінші, екінші және үшінші бөліктері "орта" деген сөзден кейін ", техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;";
2) 11-бап мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын әзірлеп, бекітеді;";
3) 15-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:

2) подпункт 1) статьи 6 и подпункт 1-2) статьи 7 после слова "культуры," дополнить словами "в том числе инклюзивной,";
3) подпункт 1-1) статьи 8 дополнить словами ", в том числе инклюзивной".
6. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) в части первой статьи 5:
подпункт 19) дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"специальной психолого-педагогической поддержки детям с ограниченными возможностями.";
подпункт 35) после слова "среднего" дополнить словами ", технического и профессионального, послесреднего";
2) пункт 6-1 статьи 43 после слова "среднего" дополнить словами ", технического и профессионального, послесреднего";
3) в подпункте 1) пункта 2 статьи 45-1 слова "типовых учебных планов и" заменить словом "образовательных";
4) пункт 3-1 статьи 57 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью для организаций образования, предоставляющих специальную психолого-педагогическую поддержку детям с ограниченными возможностями, выдаются со сроком действия пять лет.";
5) пункт 3-1 статьи 63 после слова "среднего" дополнить словами ", технического и профессионального, послесреднего".
7. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
части первую, вторую и третью пункта 3 статьи 74 после слов "среднего" дополнить словами ", технического и профессионального, послесреднего".
8. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
1) статью 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;";
2) статью 11 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) разрабатывает и утверждает правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы;";
3) пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:

"9-1) жұмыс күшінің мобильділігін арттыру мақсатында адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы үшін елді мекендердің тізбесін бекітеді;
9-2) жұмыс күшінің мобильділігін арттыру мақсатында адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы үшін сұранысқа ие кәсіптер бойынша тартылатын мамандардың тізбесін бекітеді;";
4) 20-бапта:
тақырыптағы, бірінші абзацтағы және 3) тармақшадағы "және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден", "және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "аумақтық-әкімшілік" деген сөздер "әкімшілік-аумақтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 37-1-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілер қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастырады.
Бұл ретте тәлімгерлік деп халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидаларына және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасына жоғары білікті шетелдік жұмыс күшін тартуға негіз болған кәсіптік білімін, дағдылары мен тәжірибесін қазақстандық жұмыскерге беру үшін шетелдік жұмыс күші қатарынан оған тәлімгер бекіту түсініледі.";
6) 51-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "жағдайларда" деген сөзден кейін "не осы Заңның 52-1-бабында көзделген тәртіппен қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімнің күші жойылған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдем көрсету";
8) 10-тарау мынадай мазмұндағы 52-1-баппен толықтырылсын:
"52-1-бап. Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту немесе қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімнің күшін жою
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлердің қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайтын жергілікті атқарушы органдары мынадай:
1) өтініш берушілер ұсынған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған;
2) өтініште көрсетілген әкімшілік-аумақтық бірлікте қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы болмаған;
3) өтініш берушілерді қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына бірнеше рет енгізу фактісі анықталған;
4) қандастың не қоныс аударушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмаған;

"9-1) утверждают перечень населенных пунктов для добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы;
9-2) утверждают перечень специалистов, привлекаемых по востребованным профессиям для добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы;";
4) в статье 20:
в заголовке, абзаце первом и подпункте 3) слова "и (или) включении в региональную квоту приема кандасов" исключить;
в подпункте 5) слова "территориально-административной" заменить словами "административно-территориальной";
5) статью 37-1 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Работодатели, привлекающие иностранную рабочую силу в Республику Казахстан, организовывают наставничество казахстанских работников.
При этом под наставничеством понимается закрепление за казахстанским работником наставника из числа иностранной рабочей силы для передачи ему профессиональных знаний, навыков и опыта, которые послужили основанием для привлечения высококвалифицированной иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, в соответствии с правилами организации наставничества казахстанских работников и требованиями к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";
6) подпункт 2) пункта 2 статьи 51 дополнить словами "либо при аннулировании решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев в порядке, предусмотренном статьей 52-1 настоящего Закона";
7) заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Оказание содействия добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы";
8) главу 10 дополнить статьей 52-1 следующего содержания:
"Статья 52-1. Отказ во включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев или аннулирование решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев
1. Местные исполнительные органы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, принимающие решение о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, отказывают кандасам либо переселенцам и членам их семей (при наличии) во включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев в случаях:
1) установления недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных заявителями документах;
2) отсутствия региональной квоты приема кандасов и переселенцев в административно-территориальной единице, указанной в заявлении;
3) выявления факта неоднократного включения заявителей в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
4) отсутствия согласия кандаса либо переселенца, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;

5) үміткерлер осы Заңның 20-бабында, 53-бабының 1 және 2-тармақтарында белгіленген шарттарға сәйкес келмеген жағдайларда қандастарға не қоныс аударушыларға және олардың отбасы мүшелеріне (бар болса) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тартады.
2. Қандасқа не қоныс аударушыға және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) қатысты қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың тиісті күнтізбелік жылға арналған өңірлік квотасына енгізу туралы шешімнің мынадай:
1) қандас не қоныс аударушы және олардың отбасы мүшелері (бар болса) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге ерікті түрде қоныс аударудан ерікті бас тартқан жағдайда оның бас тарту туралы өтініші негізінде;
2) қандас не қоныс аударушы және оның отбасы мүшелері (бар болса) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш ай ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келмеген;
3) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілгеннен кейін қандастардың не қоныс аударушылардың осы Заңның 20-бабында және 53-бабының 1 және 2-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған;
4) қандастың не қоныс аударушының және (немесе) оның отбасы мүшелерінің (бар болса) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде тұрақты тұру және тұрғылықты жері бойынша тіркелу бөлігінде Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасының талаптары мен нормаларын бес жыл бойы жүйелі түрде (екі және одан көп рет) бұзғаны анықталған жағдайларда күші жойылуға тиіс.
Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасының күшін жою туралы шешімді өңірдің қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдаған жергілікті атқарушы органы шығарады.
Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасының күшін жою туралы хабарламада қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімнің қолданысын тоқтатудың себептері мен күні көрсетіледі.
Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасының күшін жою қандастың не қоныс аударушының және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) осы Заңның 53-бабының 5-тармағында көзделген мемлекеттік қолдау шараларын алу құқығынан айырылуына, сондай-ақ жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну туралы әлеуметтік келісімшарттың бұзылуына алып келеді.";

5) несоответствия претендентов условиям, установленным статьей 20, пунктами 1 и 2 статьи 53 настоящего Закона.
2. Решение о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев в отношении кандаса либо переселенца и членов его семьи (при наличии) на соответствующий календарный год подлежит аннулированию в случаях:
1) добровольного отказа кандаса либо переселенца и членов его семьи (при наличии) в добровольном переселении в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, на основании его заявления об отказе;
2) неприбытия кандаса либо переселенца и членов его семьи (при наличии) в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, в течение трех месяцев со дня принятия решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
3) выявления несоответствия кандасов либо переселенцев требованиям, установленным статьей 20 и пунктами 1 и 2 статьи 53 настоящего Закона, после включения их в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
4) выявления систематического нарушения (два и более раза) кандасом либо переселенцем и (или) членами его семьи (при наличии) требований и норм законодательства Республики Казахстан в области миграции населения в части постоянного проживания и регистрации по месту жительства в регионах, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет.
Решение об аннулировании региональной квоты приема кандасов и переселенцев выносится местным исполнительным органом региона, принявшим решение о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев.
В уведомлении об аннулировании региональной квоты приема кандасов и переселенцев указываются причины и дата прекращения действия решения о включении в региональную квоту приема кандасов или переселенцев.
Аннулирование региональной квоты приема кандасов и переселенцев ведет к утрате права кандаса либо переселенца и членов его семьи (при наличии) на получение мер государственной поддержки, предусмотренных пунктом 5 статьи 53 настоящего Закона, а также к расторжению социального контракта о предоставлении мер государственной поддержки по содействию добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы.";

9) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу
1. Жұмыссыз адамдардың, сұранысқа ие кәсіптер бойынша тартылатын мамандардың, шаруа немесе фермер қожалығы басшыларының, қандастардың, сондай-ақ жұмыс берушілердің жұмыс күші тапшы өңірлерге жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу жөніндегі шараларға қатысуға құқығы бар.
2. Мынадай адамдар жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аудару үшін басым құқықты пайдаланады:
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының он алты жастан жиырма үш жасқа дейінгі тәрбиеленушілері мен түлектері;
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 8-тармағының 6) тармақшасында көзделген квота шегінде мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері, оның ішінде ауыл жастары қатарынан Қазақстан Республикасының азаматтары;
3) жұмыс беруші заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, жұмыскерлер санының немесе штатының қысқаруына, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына алып келген өндірістің, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің азаюына байланысты жұмыстан босатылған адамдар.
3. Адамдардың:
1) бір облыс шегінде экономикалық әлеуеті төмен ауылдардан экономикалық даму әлеуеті жоғары ауылдық елді мекендерге, моноқалаларға, аудандық (облыстық) маңызы бар қалаларға, сондай-ақ облыстық маңызы бар қалалардан негізінен аграрлық мамандандырылған ауылдық елді мекендерге, оның ішінде шекара маңындағы аумақтарға;
2) ерікті түрде қоныс аударуды көздейтін, Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасына сәйкес қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квоталары шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерге ерікті түрде қоныс аударуы жүзеге асырылады.
4. Еңбек мобильділігі орталықтары адамдарды жұмысқа орналастыру немесе кәсіпкерлік бастаманы дамыту үшін олардың жаңа тұрғылықты жерге өз еркімен қоныс аударуына жәрдемдеседі.
5. Ерікті түрде қоныс аударатын адамдарды мемлекеттік қолдау:
1) жұмыскердің көшуі жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне (бар болса) көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу), коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар, сондай-ақ халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен экономикалық мобильділік сертификаттарын беруді;

9) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Содействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы
1. Право на участие в мерах по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы в трудодефицитные регионы имеют безработные, специалисты, привлекаемые по востребованным профессиям, главы крестьянского или фермерского хозяйства, кандасы, а также работодатели.
2. Преимущественным правом для добровольного переселения на новое место жительства пользуются:
1) воспитанники и выпускники организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет;
2) выпускники организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, в том числе граждане Республики Казахстан из числа сельской молодежи, обучившиеся на основе государственного образовательного заказа в пределах квоты, предусмотренной подпунктом 6) пункта 8 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица либо прекращением деятельности работодателя – физического лица, сокращением численности или штата работников, снижением объема производства, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшими ухудшение экономического состояния работодателя.
3. Добровольное переселение лиц осуществляется:
1) в пределах одной области – из сел с низким экономическим потенциалом в сельские населенные пункты, моногорода, города районного (областного) значения с высоким экономическим потенциалом развития, а также из городов областного значения в сельские населенные пункты преимущественно с аграрной специализацией, в том числе в приграничные территории;
2) в регионы, определяемые Правительством Республики Казахстан, в рамках региональных квот приема кандасов и переселенцев в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения, предусматривающим добровольное переселение.
4. Центры трудовой мобильности содействуют в добровольном переселении лиц на новое место жительства для их трудоустройства или развития предпринимательской инициативы.
5. Государственная поддержка добровольно переселяющихся лиц включает:
1) предоставление лицам и членам их семей (при наличии) субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности в порядке, определенном уполномоченным органом по вопросам миграции населения, за счет бюджетных средств, за исключением случаев, когда переезд работника осуществляется за счет средств работодателя;

2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй-жай ұсынған жағдайларды қоспағанда, қызметтік тұрғынжай немесе жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлік бастама жасауға жәрдемдесуді;
5) жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидиялар бере отырып, жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін ерікті түрде қоныс аудару шараларына қатысатын жұмыс берушілерге жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді қамтиды.
6. Еңбек мобильділігі орталығы халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ерікті түрде қоныс аударуға қатысушы тараптармен әлеуметтік келісімшарт жасасады.";
10) 10-тарау мынадай мазмұндағы 53-1 және 53-2-баптармен толықтырылсын:
"53-1-бап. Көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларға, экономикалық мобильділік сертификаттарына, сондай-ақ жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидияларға өтінішті қабылдаудан және оларды төлеуден бас тарту
1. Көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларға, экономикалық мобильділік сертификаттарына, сондай-ақ жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидияларға өтінішті қабылдаудан және оларды төлеуден бас тартуға:
1) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларды, экономикалық мобильділік сертификаттарын, сондай-ақ жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидияларды төлеу немесе төлеуден бас тарту туралы шешім қабылданған күнге қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуы;
2) көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялардың, экономикалық мобильділік сертификаттарының, сондай-ақ жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидиялардың төленуіне құқығының болмауы;
3) көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларды, экономикалық мобильділік сертификаттарын, сондай-ақ жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидияларды төлеуге өтініш жасауға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімнің өтіп кетуі негіз болады.

2) предоставление служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе на новом месте жительства;
5) содействие в трудоустройстве у работодателей, участвующих в мерах добровольного переселения для повышения мобильности рабочей силы, с предоставлением субсидий на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя.
6. Центр трудовой мобильности заключает социальный контракт со сторонами – участниками добровольного переселения по форме, утверждаемой уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";
10) главу 10 дополнить статьями 53-1 и 53-2 следующего содержания:
"Статья 53-1. Отказ в приеме заявления и выплате субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, сертификатов экономической мобильности, а также субсидий на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя
1. Основаниями для отказа в приеме заявления на назначение выплат субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, сертификатов экономической мобильности, а также субсидий на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя являются:
1) представление заявителем неполного пакета документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о выплате или отказе в выплате субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, сертификатов экономической мобильности, а также субсидий на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя;
2) отсутствие права на выплату субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, сертификатов экономической мобильности, а также субсидий на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя;
3) истечение срока, установленного законодательством Республики Казахстан для обращения за выплатой субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, сертификатов экономической мобильности, а также субсидий на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя.

2. Көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларға, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттарына төлемдер тағайындаудан бас тартуға:
1) көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларға, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттарына төлемдер тағайындау үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің, оның ішінде мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынатын мәліметтердің анық еместігінің анықталуы;
2) көшуге, тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларды, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттарын төлеу үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушілер мен олардың отбасы мүшелерінде (бар болса) бірыңғай мемлекеттік жылжымайтын мүлік кадастрының цифрлық жүйесінен алынған мәліметтер негізінде анықталған, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерде соңғы бес жыл ішінде меншік құқығында тұрғынжайдың не жаңа тұрғылықты жері бойынша соңғы алты ай бойы және одан астам мерзімде коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрақты пайдаланудағы тұрғынжайдың болуы;
4) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінде (бар болса) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде жаңа тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркелудің болмауы;
5) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (бар болса) өздеріне мансап орталығы берген, қоныс аударуға арналған жолдамада көрсетілген межелі елді мекеннің шегінен тысқары жерлерден тұрғынжай сатып алуы не салуы;
6) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (бар болса) экономикалық мобильділік сертификаты есебінен бұрын сатып алынған тұрғынжайды сатып алуы негіз болады.
3. Жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидияны жұмыс берушіге беруден бас тартуға:
1) жұмыс берушіде жалақыны төлеу бойынша алты айдан астам, сондай-ақ банк немесе оның филиалы алдында есепке жазылған салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша анықтама берілген (егер тұлға екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе олардың филиалдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті болса, аталған анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады) күннің алдындағы үш айдан астам берешегінің болуы;
2) жұмыс берушінің құжаттардың толық емес топтамасын, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуы және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) сәйкес келмеуі;

2. Основаниями для отказа в назначении выплат субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности являются:
1) установление недостоверности документов и (или) сведений, в том числе получаемых из государственных цифровых систем, необходимых для назначения выплат субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности;
2) несоответствие документов и (или) сведений, необходимых для выплаты субсидий на переезд, возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
3) наличие у заявителей и членов их семей (при наличии) в регионах, определяемых Правительством Республики Казахстан, жилища на праве собственности в течение последних пяти лет либо жилища в постоянном пользовании из коммунального жилищного фонда в течение последних шести месяцев и более по новому месту жительства, установленное на основании сведений, полученных из цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости;
4) отсутствие у заявителя и членов его семьи (при наличии) постоянной регистрации по новому месту жительства в регионах, определенных Правительством Республики Казахстан;
5) приобретение либо строительство жилища заявителем и членами его семьи (при наличии) за пределами населенного пункта назначения, указанного в направлении на переселение, выданном карьерным центром заявителю и членам его семьи (при наличии);
6) приобретение заявителем и членами его семьи (при наличии) жилища, ранее приобретенного за счет сертификата экономической мобильности.
3. Основаниями для отказа работодателю в предоставлении субсидии на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя являются:
1) наличие у работодателя задолженности по выплате заработной платы более шести месяцев, а также по начисленным налогам и другим обязательным платежам в бюджет более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является клиентом нескольких банков второго уровня или их филиалов, а также филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, данная справка представляется от каждого из таких банков);
2) предоставление неполного пакета документов, также документов с истекшим сроком действия, представленных работодателем, и (или) несоответствие данных (сведений), содержащихся в них;

3) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес ізденушімен жасалған еңбек шарттары бойынша мәліметтердің еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде болмауы;
4) жұмысқа орналасуға не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеуге субсидия төлеу үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі негіз болады.
53-2-бап. Тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияны төлеуді тоқтату
Тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлеуді жүзеге асыру мынадай жағдайлар басталған кезде тоқтатылады:
1) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (бар болса) меншік құқығындағы тұрғынжайды, оның ішінде экономикалық мобильділік сертификаты бойынша сатып алуы;
2) өтініш берушінің жеке тұрғын үй қорынан жалға алынатын, тұрып жатқан тұрғынжайынан шығарылуы;
3) өтініш берушінің басқа елді мекенге тұрақты тұрғылықты тұруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірдің шегінен тысқары жерге кетуі;
4) өтініш берушінің тұрғынжайды жалға алу (жалдау) шартында көрсетілген мекенжайда қатарынан күнтізбелік тоқсан күннен астам тұрмау фактісінің анықталуы;
5) өтініш берушінің тұрып жатқан жалға берілетін тұрғынжайды қосымша жалдауға беруі.
Өтініш беруші осы баптың бірінші бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша төлемдердің тоқтатылу себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тұрғын үйді мүліктік жалдау (жалға алу) және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлемін алу үшін қайтадан өтініш жасауға құқылы.";
11) 11-1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1-тарау. Халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік бақылау";
12) 58-1 және 58-2-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"58-1-бап. Аумақтық ішкі істер органдары жүзеге асыратын халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік бақылау";
"58-2-бап. Аумақтық ішкі істер органдары жүзеге асыратын мемлекеттік бақылаудың жүргізілу тәртібі";
13) 11-1-тарау мынадай мазмұндағы 58-3 және 58-4-баптармен толықтырылсын:
"58-3-бап. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асыратын халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының азаматтары шетелде жұмысқа орналасқан кезде мемлекеттік бақылау субъектілерінің (объектілерінің) (бұдан әрі осы баптың мақсатында – мемлекеттік бақылау субъектілері) еңбек делдалдығы бойынша қызметтер көрсету кезінде Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауы тұрғысынан Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылауды (бұдан әрі осы баптың мақсатында – мемлекеттік бақылау) жүзеге асырады.

3) отсутствие сведений по трудовым договорам, заключенным с соискателем в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, в единой системе учета трудовых договоров;
4) несоответствие документов и (или) сведений, необходимых для выплаты субсидии на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Статья 53-2. Прекращение выплаты субсидии на возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг
Осуществление выплат субсидии на возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг прекращается при наступлении следующих случаев:
1) приобретение заявителем и членами его семьи (при наличии) жилища на праве собственности, в том числе по сертификату экономической мобильности;
2) выселение заявителя из занимаемого им жилища, арендуемого в частном жилищном фонде;
3) выезд заявителя в другой населенный пункт на постоянное место жительства, а также за пределы региона, определенного Правительством Республики Казахстан;
4) установление факта непроживания заявителя по адресу, указанному в договоре аренды (найма) жилища, более девяноста календарных дней подряд;
5) предоставление заявителем занимаемого арендного жилища в поднайм.
В случае устранения заявителем причин прекращения выплат по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 4) части первой настоящей статьи, заявитель вправе обратиться повторно для получения выплаты субсидии на возмещение расходов по имущественному найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
11) заголовок главы 11-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 11-1. Государственный контроль в области миграции населения";
12) заголовки статей 58-1 и 58-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 58-1. Государственный контроль в области миграции населения, осуществляемый территориальными органами внутренних дел";
"Статья 58-2. Порядок проведения государственного контроля, осуществляемого территориальными органами внутренних дел";
13) главу 11-1 дополнить статьями 58-3 и 58-4 следующего содержания:
"Статья 58-3. Государственный контроль в области миграции населения, осуществляемый уполномоченным органом по вопросам миграции населения
1. Государственный контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области миграции населения (далее в целях настоящей статьи – государственный контроль) осуществляется уполномоченным органом по вопросам миграции населения на предмет соблюдения субъектами (объектами) государственного контроля (далее в целях настоящей статьи – субъекты государственного контроля) требований законодательства Республики Казахстан в области миграции населения при оказании услуг по трудовому посредничеству при трудоустройстве граждан Республики Казахстан за рубежом.

2. Мемлекеттік бақылау субъектілері – Қазақстан Республикасының азаматтары шетелде жұмысқа орналасқан кезде еңбек делдалдығы бойынша қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар.
3. Мемлекеттік бақылау:
1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес мемлекеттік бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
58-4-бап. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау жүргізу тәртібі
1. Мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылауды халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бақылау субъектісі ұсынған есептілікті, сондай-ақ цифрлық объектілерден алынған цифрлық деректерді зерделеу, талдау және салыстыру арқылы жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары:
1) бұзушылықтарды уақтылы анықтау, олардың жолын кесу және оларға жол бермеу, мемлекеттік бақылау субъектілеріне профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай өз бетінше жою құқығын беру;
2) оларға әкімшілік жүктемені азайту;
3) халықтың көші-қоны саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
3. Мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік бақылау субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) бұзушылықтар анықталған жағдайда, бақылау органы бұзушылықтар анықталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды ресімдейді және жібереді.
4. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – алу туралы ұсынымда белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган сұрау салған кезде хатта көрсетілген мемлекеттік бақылау субъектісінің электрондық мекенжайына жіберілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
5. Мемлекеттік бақылау субъектісінің ұсынымдарды орындауы деп анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды ұсыным табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тиісінше жою танылады.

2. Субъектами государственного контроля являются физические и юридические лица, оказывающие услуги по трудовому посредничеству при трудоустройстве граждан Республики Казахстан за рубежом.
3. Государственный контроль осуществляется в форме:
1) профилактического контроля с посещением субъекта государственного контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
2) профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
Статья 58-4. Порядок проведения профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля уполномоченным органом по вопросам миграции населения
1. Профилактический контроль без посещения субъекта государственного контроля осуществляется уполномоченным органом по вопросам миграции населения путем изучения, анализа и сопоставления представленных субъектом государственного контроля отчетности, а также цифровых данных, полученных из цифровых объектов.
2. Целями профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля являются:
1) своевременное выявление, пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъектам государственного контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля;
2) снижение административной нагрузки на них;
3) обеспечение соблюдения требований нормативных правовых актов в области миграции населения.
3. В случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля в действиях (бездействии) субъекта государственного контроля органом контроля оформляется и направляется рекомендация об устранении выявленных нарушений в срок не позднее десяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
4. Рекомендация об устранении выявленных нарушений, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой – заказным письмом с уведомлением;
3) электронным способом – с даты отправки на электронный адрес субъекта государственного контроля, указанный в письме при запросе уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
5. Исполнением рекомендаций субъектом государственного контроля признается надлежащее устранение выявленных нарушений, указанных в рекомендации об устранении выявленных нарушений, в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения (получения).

6. Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсыным табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға қарсылық жіберуге құқылы.
7. Мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау мемлекеттік бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен мемлекеттік бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындауға алып келеді.
Мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылаудың нәтижелерін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылауды тіркейтін арнаулы журналда есепке алуға тиіс, ол нөмірленуге, тігілуге және халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның мөрімен бекітілуге тиіс.
8. Мемлекеттік бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау тоқсанына бір реттен жиі жүргізілмейді.".
9. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-қосымшада:
3-жолда:
3-баған мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Мүмкіндігі шектеулі балаларға арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауды ұсыну";
4-баған "Иеліктен шығарылмайтын; қолданылу мерзімі 5 жыл; 1-сынып" деген сөздермен толықтырылсын;
87-1-жолда:
3-баған мынадай мазмұндағы 1, 2 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"1. Денсаулық сақтау саласында дезинфекциялау бойынша қызметтер көрсету.
2. Денсаулық сақтау саласында дезинсекциялау бойынша қызметтер көрсету.
3. Денсаулық сақтау саласында дератизациялау бойынша қызметтер көрсету.".
10. "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" 2022 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 5-1) және 7-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық холдинг – осы Заңға сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;";
"7-1) биофармацевтикалық өнім – биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен ветеринариялық препараттар;";
2) 16-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы Заңның 10-бабының 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар инфекциялық және паразиттік аурулардың таралу қаупі орын алған жағдайда, инфекциялық аурулардың пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін осындай аурулар тізбесіне сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының аумағына кіретін адамдар туралы деректерді аталған адамдардың немесе олардың заңды өкілдерінің келісімінсіз ұсынуға міндетті.";

6. Субъект государственного контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации об устранении выявленных нарушений, вправе направить в уполномоченный орган по вопросам миграции населения возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) рекомендации.
7. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля, влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта государственного контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта государственного контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля подлежат учету уполномоченным органом по вопросам миграции населения в специальном журнале регистрации профилактического контроля без посещения субъекта государственного контроля, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью уполномоченного органа по вопросам миграции населения.
8. Профилактический контроль без посещения субъекта государственного контроля проводится не чаще одного раза в квартал.".
9. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в приложении 1:
в строке 3:
графу 3 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Предоставление специальной психолого-педагогической поддержки детям с ограниченными возможностями.";
графу 4 дополнить словами "Неотчуждаемая; срок действия 5 лет; класс 1";
в строке 87-1:
графу 3 дополнить пунктами 1, 2 и 3 следующего содержания:
"1. Оказание услуг по дезинфекции в области здравоохранения.
2. Оказание услуг по дезинсекции в области здравоохранения.
3. Оказание услуг по дератизации в области здравоохранения.".
10. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2022 года "О биологической безопасности Республики Казахстан":
1) статью 1 дополнить подпунктами 5-1) и 7-1) следующего содержания:
"5-1) Национальный холдинг в области биологической безопасности – юридическое лицо со стопроцентным участием государства, определенное Правительством Республики Казахстан для осуществления деятельности в области биологической безопасности в соответствии с настоящим Законом;";
"7-1) биофармацевтическая продукция – лекарственные средства, изделия медицинского назначения и ветеринарные препараты, предназначенные для обеспечения биологической безопасности;";
2) статью 16 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Государственные органы, указанные в пункте 1 статьи 10 настоящего Закона, в случае угрозы распространения инфекционных и паразитарных заболеваний в соответствии с перечнем инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, обязаны представлять по запросу государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и его территориальных подразделений данные о лицах, въезжающих на территорию Республики Казахстан, без согласия указанных лиц или их законных представителей.";

3) мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық холдинг
19-1-бап. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық холдинг
1. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық холдинг биологиялық қауіпсіздік саласындағы қызметті осы Заңда айқындалған функциялар мен өкілеттіктер шегінде жүзеге асырады.
2. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық холдинг:
1) мемлекеттің биофармацевтикалық өнімге қажеттілігін қамтамасыз ету;
2) биологиялық қауіпсіздік саласындағы жекелеген жобаларды іске асыру;
3) биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жәрдемдесу жөніндегі келісілген іс-шараларды іске асыру;
4) биофармацевтикалық нарықтың орнықты дамуына және инфрақұрылымын жетілдіруге жәрдемдесу;
5) биофармацевтикалық ғылым мен өнеркәсіпті дамытуды ынталандыру жөніндегі қызметті жүзеге асырады.
19-2-бап. Мемлекеттің биофармацевтикалық өнімге қажеттілігін қамтамасыз ету
1. Егер Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық холдинг биофармацевтикалық өнімді жалғыз өндіруші болып саналса, мемлекеттің қажеттілігі үшін биофармацевтикалық өнім осы холдингтен сатып алынады.
2. Осы бапқа сәйкес мемлекеттің қажеттілігін қамтамасыз етуге арналған биофармацевтикалық өнімді осы Заңға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік шараларды іске асыру мақсатында биологиялық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган айқындайды.".
11. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
13-баптың 10) тармақшасы "мамандарды" деген сөзден кейін ", оның ішінде дуальды оқыту бойынша білім алған түлектерді" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Кәсіптік біліктілік туралы" 2023 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап:
мынадай мазмұндағы 3-1) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі – жұмыс күшінің болжамды сұранысы мен ұсынысын айқындауға мүмкіндік беретін қолданылатын әдістер мен тәсілдер кешені;";
"5-1) кәсіптерге қажеттіліктің өңірлік картасы – сараптамалық зерттеу әдістері негізінде астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары бекітетін, өңір үшін сұранысқа ие кәсіптер тізбесі;";
9) тармақша "болмаған кезде" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес белгіленген" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жұмыскерлердің өкілдері;";
11) тармақшадағы "орталықтары Ұлттық біліктілік жүйесіне қатысушылар болып табылады." деген сөздер "орталықтары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:

3) дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Национальный холдинг в области биологической безопасности
Статья 19-1. Национальный холдинг в области биологической безопасности
1. Национальный холдинг в области биологической безопасности осуществляет деятельность в области биологической безопасности в пределах функций и полномочий, определенных настоящим Законом.
2. Национальный холдинг в области биологической безопасности осуществляет деятельность по:
1) обеспечению потребности государства в биофармацевтической продукции;
2) реализации отдельных проектов в области биологической безопасности;
3) реализации согласованных мероприятий по содействию обеспечению биологической безопасности;
4) содействию устойчивому развитию и совершенствованию инфраструктуры биофармацевтического рынка;
5) стимулированию развития биофармацевтической науки и промышленности.
Статья 19-2. Обеспечение потребности государства в биофармацевтической продукции
1. Биофармацевтическая продукция для потребности государства приобретается у Национального холдинга в области биологической безопасности в случае, если он является единственным производителем биофармацевтической продукции.
2. Биофармацевтическая продукция, предназначенная для обеспечения потребности государства в соответствии с настоящей статьей, определяется уполномоченным органом в области биологической безопасности в целях реализации государственных мер в области биологической безопасности в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.".
11. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
подпункт 10) статьи 13 дополнить словами ", в том числе выпускников, обучившихся по дуальному обучению".
12. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2023 года "О профессиональных квалификациях":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 3-1) и 5-1) следующего содержания:
"3-1) национальная система прогнозирования трудовых ресурсов – комплекс применяемых методов и подходов, позволяющих определять прогнозные спрос и предложение рабочей силы;";
"5-1) региональная карта потребности в профессиях – перечень востребованных для региона профессий, утверждаемый местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения на основе экспертных методов исследования.";
подпункт 9) дополнить словами ", установленным в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан";
2) в статье 4:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) представители работников;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:

"12) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары Ұлттық біліктілік жүйесіне қатысушылар болып саналады.";
3) 5-бапта:
4-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Салалық мемлекеттік органдар салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеуді және (немесе) жаңартып отыруды уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) жаңартып отыру кезінде еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі шеңберінде ағымдағы және алдағы кезеңдерде кәсіптердің өзектілігі, сондай-ақ кәсіптерге қажеттіліктің өңірлік карталары (бар болса) ескеріле отырып, еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті танудағы қажеттілігі есепке алынады.
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер салалық біліктілік шеңберлерін бекітеді.";
5-тармақта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Салалық мемлекеттік органдар кәсіптік стандарттардың әзірленуін қаржыландыруды уәкілетті орган айқындаған кәсіптік стандарттарды әзірлеу құнын есептеу әдістемесіне сәйкес Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңестің ұсынымдары негізінде бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
алтыншы бөліктегі ", қайта даярлау мен біліктілікті арттырудың білім беру бағдарламалары" деген сөздер "білім беру бағдарламалары, сондай-ақ кәсіптік оқыту бағдарламалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) цифрлық дағдылар банкін;";
5) 8-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіптік біліктілікті тану саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
мынадай мазмұндағы 1-1), 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;";
"3-1) кәсіптік стандарттарды әзірлеудің құнын есептеу әдістемесін әзірлеп, бекітеді;
3-2) еңбек нарығының қажеттіліктерін болжау, өңірде кәсіптік стандарттарды ендіру және қолдану, сондай-ақ тану орталықтарын құру және олардың жұмыс істеуін қолдау мәселелері бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;";

"12) местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.";
3) в статье 5:
в пункте 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций осуществляются отраслевыми государственными органами в порядке, определенном уполномоченным органом.";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"При разработке и (или) актуализации отраслевых рамок квалификаций учитывается потребность рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах в рамках национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов, а также региональных карт потребности в профессиях (при наличии).
Отраслевые рамки квалификаций утверждаются отраслевыми советами по профессиональным квалификациям.";
в пункте 5:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Финансирование разработки профессиональных стандартов осуществляется отраслевыми государственными органами за счет бюджетных средств на основании рекомендаций Национального совета по профессиональным квалификациям в соответствии с методикой расчета стоимости разработки профессиональных стандартов, определенной уполномоченным органом.";
в части шестой слова "переподготовки и повышения квалификации" заменить словами "а также программы профессионального обучения";
4) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) цифровой банк навыков;";
5) в статье 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области признания профессиональных квалификаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 1-1), 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"1-1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции;";
"3-1) разрабатывает и утверждает методику расчета стоимости разработки профессиональных стандартов;
3-2) взаимодействует с местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения по вопросам прогнозирования потребностей рынка труда, внедрения и применения профессиональных стандартов в регионе, а также создания и поддержки функционирования центров признания;";

6) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Жергілікті атқарушы органдардың кәсіптік біліктілікті тану саласындағы құзыреті
Жергілікті атқарушы органдар кәсіптік біліктілікті тану саласында:
1) Біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларына сәйкес тіркелген жұмыссыз адамдардың кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге арналған шығыстарын өтеп бере отырып, оларға біржолғы ваучер береді;
2) салалық мемлекеттік органдарға кәсіптер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңартып отыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
3) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесі үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
7) 11-баптың 2), 3) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
8) 13-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган:
1) Ұлттық біліктілік жүйесінің әдіснамасын және Ұлттық біліктілік жүйесінің, Ұлттық кәсіптер сыныптауышының базалық құралдарын әзірлеу және жаңартып отыру жөніндегі жоспарларды қалыптастырады;
2) салалық біліктілік шеңберлеріне, кәсіптік стандарттарға және аккредиттеуге өтініш берушінің құжаттарына сараптама жүргізеді;
3) Ұлттық біліктілік жүйесі мәселелері бойынша ақпараттық, консультациялық, әдістемелік қолдауды жүзеге асырады;
4) Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын жүргізу арқылы Ұлттық біліктілік жүйесінің процестерін цифрлық сүйемелдеуді, дамытуды және интеграциялауды жүзеге асырады;
5) уәкілетті орган айқындаған жұмыс органы ретінде тану орталықтарын аккредиттеу процестерін ұйымдастырушылық және техникалық жағынан сүйемелдеуді жүзеге асырады;
6) Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасында аккредиттелген тану орталықтарының тізілімін жүргізеді;
7) тану орталықтарының қызметін мониторингтеуді жүзеге асырады;
8) уәкілетті органмен келісу бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
9) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
9) 3-тараудың тақырыбы "және кәсіптік біліктілікті тану саласындағы халықаралық ынтымақтастық" деген сөздермен толықтырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Кәсіптік біліктілікті тану саласындағы халықаралық ынтымақтастық
1. Кәсіптік біліктілікті тану саласындағы халықаралық ынтымақтастық Қазақстан Республикасының заңнамасына және халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.

6) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Компетенция местных исполнительных органов в области признания профессиональных квалификаций
Местные исполнительные органы в области признания профессиональных квалификаций:
1) выдают единоразовый ваучер зарегистрированным безработным лицам с возмещением расходов на прохождение ими процедуры признания профессиональных квалификаций в соответствии с правилами выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров;
2) вносят предложения в отраслевые государственные органы по внесению изменений и дополнений в реестр профессий, а также по разработке и (или) актуализации профессиональных стандартов;
3) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законами Республики Казахстан.";
7) подпункты 2), 3) и 5) статьи 11 исключить;
8) статью 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"Национальный орган по профессиональным квалификациям:
1) формирует методологию Национальной системы квалификаций и планы по разработке и актуализации базовых инструментов Национальной системы квалификаций, Национального классификатора занятий;
2) проводит экспертизу отраслевых рамок квалификаций, профессиональных стандартов и документов заявителя на аккредитацию;
3) осуществляет информационную, консультационную, методическую поддержку по вопросам Национальной системы квалификаций;
4) осуществляет цифровое сопровождение, развитие и интеграцию процессов Национальной системы квалификаций посредством ведения цифровой платформы Национальной системы квалификаций;
5) осуществляет организационное и техническое сопровождение процессов аккредитации центров признания в качестве рабочего органа, определенного уполномоченным органом;
6) ведет реестр аккредитованных центров признания на цифровой платформе Национальной системы квалификаций;
7) осуществляет мониторинг деятельности центров признания;
8) осуществляет международное сотрудничество в области признания профессиональных квалификаций по согласованию с уполномоченным органом;
9) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
9) заголовок главы 3 дополнить словами "и международное сотрудничество в области признания профессиональных квалификаций";
10) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Международное сотрудничество в области признания профессиональных квалификаций
1. Международное сотрудничество в области признания профессиональных квалификаций осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами.

2. Кәсіптік біліктілікті тану саласындағы халықаралық ынтымақтастық кәсіптік біліктіліктің салыстырмалы болуын қамтамасыз етуді, кәсіптік біліктілікті және (немесе) дағдыларды растайтын халықаралық сертификаттарды тануды қамтиды.
3. Ұлттық біліктілік жүйесіне қатысушылар кәсіптік біліктілікті тану саласында шет мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен, халықаралық ұйымдармен және қорлармен өзара іс-қимыл жасайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықаралық бағдарламалар мен жобаларға қатысуға құқылы.
4. Кәсіптік біліктіліктерді және (немесе) дағдыларды растайтын халықаралық сертификаттарды тану уәкілетті орган айқындаған тәртіппен айқындалады.";
11) 17-баптың 1-тармағы алып тасталсын;
12) 23-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тану орталықтарын ерікті түрде және өтеусіз негізде аккредиттеуді уәкілетті орган өзі айқындаған тәртіппен жүргізеді.";
3-тармақтың бірінші абзацында:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтінге өзгермейді;
13) 24-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) кәсіптік біліктілікті тану жөніндегі қызметті өтініш берушінің қызмет түріне енгізу;";
14) 25-баптың 1, 2, 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімді кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестердің қорытындылары, ұсынылған құжаттарды сараптау және өтініш берушіні зерттеп-қарау нәтижелері негізінде қабылдайды.
2. Оң шешім қабылданған жағдайда, аккредиттелген тану орталықтарының тізбесіне мәліметтер енгізіліп, сериялық нөмірі бар аккредиттеу аттестаты беріледі және аккредиттеуден кейінгі шарт жасалады.
Тану орталығының қызметін мониторингтеуді жүзеге асыру мақсатында Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган мен тану орталығы арасында аккредиттеуден кейінгі шарт жасалады.
Аккредиттеу аттестатының нысанын, аккредиттеуден кейінгі шарттың үлгілік нысаны мен талаптарын уәкілетті орган бекітеді.
3. Тану орталықтарының қызметін мониторингтеу Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық органның кәсіптік біліктілікті тану рәсімін тану орталықтарының жүргізуі нәтижелерін бақылауы арқылы жүзеге асырылады.
Тану орталықтарының қызметін мониторингтеу нәтижелері бойынша аккредиттеу өлшемшарттарын бұзушылықтар анықталған жағдайда, осы Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес шаралар қабылданады.

2. Международное сотрудничество в области признания профессиональных квалификаций включает обеспечение сопоставимости профессиональных квалификаций, признание международных сертификатов, подтверждающих профессиональные квалификации и (или) навыки.
3. Участники Национальной системы квалификаций осуществляют взаимодействие в области признания профессиональных квалификаций с государственными органами иностранных государств, международными организациями и фондами, а также вправе участвовать в международных программах и проектах в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Признание международных сертификатов, подтверждающих профессиональные квалификации и (или) навыки, определяется в порядке, определенном уполномоченным органом.";
11) пункт 1 статьи 17 исключить;
12) в статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Аккредитация центров признания на добровольной и безвозмездной основе проводится уполномоченным органом в определенном им порядке.";
в абзаце первом пункта 3:
слова "Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан" заменить словами "Уполномоченный орган";
слово "обязана" заменить словом "обязан";
13) пункт 1 статьи 24 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) включение деятельности по признанию профессиональных квалификаций в вид деятельности заявителя;";
14) пункты 1, 2, 3 и 4 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1. Решение об аккредитации или отказе в аккредитации принимается уполномоченным органом на основании заключений отраслевых советов по профессиональным квалификациям, результатов экспертизы представленных документов и обследования заявителя.
2. В случае принятия положительного решения выдается аттестат аккредитации с серийным номером с занесением сведений в перечень аккредитованных центров признания и заключается постаккредитационный договор.
Постаккредитационный договор заключается между Национальным органом по профессиональным квалификациям и центром признания в целях осуществления мониторинга деятельности центра признания.
Форма аттестата аккредитации, типовая форма и условия постаккредитационного договора утверждаются уполномоченным органом.
3. Мониторинг деятельности центров признания осуществляется путем наблюдения Национального органа по профессиональным квалификациям за результатами проведения процедуры признания профессиональных квалификаций центрами признания.
В случае установления нарушения критериев аккредитации по результатам мониторинга деятельности центров признания принимаются меры в соответствии с пунктом 2 статьи 26 настоящего Закона.

4. Теріс шешім қабылданған кезде өтініш берушіге қағаз және (немесе) электрондық нысанда аккредиттеуден бас тарту себептері көрсетілген жауап жіберіледі.";
14) 26-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "осы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына" деген сөздер "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын.
15) 29-баптың 4-тармағындағы "уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он екі ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 6) тармақшасын;
2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 4) және 8) тармақшаларын, 3-тармағының 1) тармақшасының төртінші абзацын, 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 4) тармақшасының екінші абзацын, 8), 11), 12), 13), 14), 15) және 17) тармақшаларын, 23) тармақшасының екінші абзацын, 25), 26), 27) және 28) тармақшаларын, 4-тармағының 3) тармақшасын, 4) тармақшасының төртінші абзацын, 5) тармақшасының екінші абзацын, 6), 10) және 13) тармақшаларын, 8-тармағының 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларын;
3) 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 4) тармақшасын, 9-тармағының үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

4. При отрицательном решении заявителю направляется ответ с указанием причин отказа в аккредитации в бумажной и (или) электронной формах.";
14) в статье 26:
в абзаце первом части первой пункта 2 слова "Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
в пункте 3 слова "Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
в пункте 4 слова "в течение трех рабочих дней с даты принятия данного решения" исключить;
в части первой пункта 5 слова "Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган";
15) в пункте 4 статьи 29 слова ", утвержденными уполномоченным органом" исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 6) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие по истечении двенадцати месяцев после дня его первого официального опубликования;
2) подпунктов 4) и 8) пункта 1, абзаца четвертого подпункта 1), абзацев третьего и четвертого подпункта 2), абзаца второго подпункта 4), подпунктов 8), 11), 12), 13), 14), 15) и 17), абзаца второго подпункта 23), подпунктов 25), 26), 27) и 28) пункта 3, подпункта 3), абзаца четвертого подпункта 4), абзаца второго подпункта 5), подпунктов 6), 10) и 13) пункта 4, подпунктов 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9) и 10) пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года;
3) абзацев второго и третьего подпункта 1), подпункта 4) пункта 6, абзацев третьего, четвертого, пятого и шестого пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2028 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ