Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне машина жасауды дамыту және көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 24 маусымдағы № 324-VIII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 97-1-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін құруды (әзірлеуді), дамытуды, сүйемелдеуді, оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді, киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуді, сондай-ақ ақпараттық-талдамалық және консультациялық сүйемелдеуді мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор жүзеге асырады.";
2) 105-баптың 1-тармағының 8-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-3) өнеркәсіптік кластерлерді дамытуды жүзеге асырады;";
3) 283-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "ескеріле отырып" деген сөздерден кейін ", ал өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері үшін "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қалыптастырылатын өндірістік қуаттар теңгерімін бағалау да ескеріле отырып" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
1) 386-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы:
"сәйкес" деген сөзден кейін "кәдеге жарату төлеміне" деген сөздермен толықтырылсын;
"шотына" деген сөзден кейін "берілген өтінім негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
бірінші сөйлемдегі "Осы баптың" деген сөздер "Егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше көзделмесе, осы баптың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 388-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторымен шарт жасасқан өндірушілердің кәдеге жарату төлемін енгізу жөніндегі міндеттемелері қарсы талаптар болған кезде есепке жатқызу арқылы тоқтатылады.";
2) 389-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) артық және (немесе) қате төленген сомалар фактілері расталған жағдайда, артық және (немесе) қате төленген сомаларды өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы белгілеген тәртіппен өндірушілердің (импорттаушылардың) жолданымдары алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өндірушілердің (импорттаушылардың) жолданымдары негізінде қайтару.
Кәдеге жарату төлемінің барлық асып кеткен сомасы қайтарылуға тиіс;";
3) 2-қосымшаның 2-бөлімі мынадай мазмұндағы 7.19-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития машиностроения и транспорта
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 324-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 4 статьи 97-1 изложить в следующей редакции:
"4. Создание (разработка), развитие, сопровождение, системно-техническое обслуживание, обеспечение кибербезопасности, а также информационно-аналитическое и консультационное сопровождение реестра казахстанских товаропроизводителей осуществляются единым оператором в сфере государственных закупок.";
2) подпункт 8-3) пункта 1 статьи 105 изложить в следующей редакции:
"8-3) осуществляют развитие промышленных кластеров;";
3) часть вторую пункта 3 статьи 283 дополнить словами ", а для субъектов промышленно-инновационной деятельности также с учетом оценки баланса производственных мощностей, формируемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О промышленной политике".
2. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
1) в статье 386:
подпункт 2) части первой пункта 2:
после слова "заявки" дополнить словами "на утилизационный платеж";
дополнить словами "на основании поданной заявки";
в пункте 5:
предложение первое дополнить словами ", если иное не предусмотрено частью второй настоящего пункта";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Обязательства по внесению утилизационного платежа производителей, заключивших договор с оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) согласно подпункту 3) части первой пункта 1 статьи 388 настоящего Кодекса, прекращаются путем зачета при наличии встречных требований.";
2) подпункт 4) пункта 1 статьи 389 изложить в следующей редакции:
"4) возврат излишне и (или) ошибочно уплаченных сумм на основании обращений производителей (импортеров) при условии подтверждения фактов излишне и (или) ошибочно уплаченных сумм в течение пяти рабочих дней со дня получения обращения производителей (импортеров) в порядке, установленном оператором расширенных обязательств производителей (импортеров).
Возврату подлежит вся сумма превышения утилизационного платежа;";
3) раздел 2 приложения 2 дополнить пунктом 7.19 следующего содержания:

"7.19. катафорез технологиясы бойынша лак-бояу материалдарын жағу.".
3. "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 2-2-баппен толықтырылсын:
"2-2-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаты – Қазақстан Республикасы көлігінің құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық қызметінің негіздерін айқындау.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) инвестициялық, ғылыми-техникалық және әлеуметтік саясатты қалыптастыру мен жүргізу;
2) экономика мен халықтың тасымалдарға, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарына және олармен байланысты көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жағдай жасау;
3) көлік саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
4) тасымалдаудың бүкіл кезеңінде жүктердің, багаждың және пошта жөнелтілімдерінің сақталуы;
5) Қазақстан Республикасының көлік кешенінің жұмысын үйлестіру және қызметін мемлекеттік реттеу функцияларын жүзеге асыру;
6) қатынас жолдарын техникалық жабуды ұйымдастыру.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) заңдылық;
2) клиенттердің қажеттіліктеріне бағдарлану;
3) тасымалдардың қауіпсіздігі және техникалық талаптар мен пайдалану талаптарының сақталуы;
4) көлік қатынастарына барлық қатысушының теңдігі;
5) жаһандық көлік-логистика жүйесіне кірігу.";
3) 6-баптың екінші бөлігі алып тасталсын.
4. "Қаржы лизингі туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
екінші абзац "қызметтің түрі" деген сөздерден кейін "(жеке тұлғалар лизинг алушылар болып саналатын жағдайларды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) лизингтің бүкіл мерзімі ішіндегі лизинг төлемдерінің ағымдағы (дисконтталған) құны берілетін лизинг нысанасы құнының тоқсан пайызынан асады.
Жеке тұлғалармен лизингті және лизинг мәмілелерін жүзеге асыру ерекшеліктері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленеді;";
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жеке тұлғаларға арналған лизинг – инвестициялық қызметпен байланысты емес қаржы лизингінің бір түрі, бұл ретте лизинг алушы болып лизинг нысанасын жеке пайдалану немесе кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін сатып алатын жеке тұлға әрекет етеді.";
3) 4-бапта:
1-тармақтағы "Үйлер, ғимараттар, машиналар, жабдықтар, құрал-саймандар", "заттар –" деген сөздер тиісінше "Ғимараттар, құрылысжайлар, машиналар, жабдық, мүкәммал,", "заттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"7.19. нанесение лакокрасочных материалов по катафорезной технологии.".
3. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан":
1) преамбулу исключить;
2) дополнить статьей 2-2 следующего содержания:
"Статья 2-2. Основные цель, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является определение основ правовой, экономической и организационной деятельности транспорта Республики Казахстан.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) формирование и проведение инвестиционной, научно-технической и социальной политики;
2) создание условий для обеспечения потребностей экономики и населения в перевозках, в том числе социально значимых пассажирских перевозках, и связанных с ними услугах;
3) осуществление государственного контроля и надзора в сфере транспорта;
4) сохранность грузов, багажа и почтовых отправлений на всех этапах перевозки;
5) координация работы и осуществление функции государственного регулирования деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан;
6) организация технического прикрытия путей сообщений.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) законность;
2) ориентированность на потребности клиентов;
3) безопасность перевозок и соблюдение технических и эксплуатационных требований;
4) равенство всех участников транспортных отношений;
5) интегрированность в глобальную транспортно-логистическую систему.";
3) часть вторую статьи 6 исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге":
1) в статье 2:
абзац второй после слова "деятельности" дополнить словами "(за исключением случаев, когда лизингополучателями являются физические лица)";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) текущая (дисконтированная) стоимость лизинговых платежей за весь срок лизинга превышает девяносто процентов стоимости передаваемого предмета лизинга.
Особенности осуществления лизинга и лизинговых сделок с физическими лицами устанавливаются гражданским законодательством Республики Казахстан и иными законами Республики Казахстан;";
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) лизинг для физических лиц – разновидность финансового лизинга, не связанного с инвестиционной деятельностью и при котором лизингополучателем выступает физическое лицо, приобретающее предмет лизинга для личного пользования или осуществления предпринимательской деятельности.";
3) в статье 4:
в пункт 1 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Кеден одағының "Дөңгелекті көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне сәйкес көлік құралының типін мақұлдау негізінде айналымға шығарылатын, оның ішінде бұрын жасалған лизинг шарттары бойынша лизинг нысанасы болып саналатын M1, N1 санатындағы автокөлік құралдары ғана жеке тұлғалармен жасалатын лизинг шарттары бойынша лизинг нысанасы бола алады. Көлік құралының типін мақұлдау туралы мәліметтер көлік құралының электрондық паспортында және мүдделі тұлға алатын, жеке тұлғаға лизингке беруге болжанатын көлік құралының электрондық паспортынан үзінді көшірмеде міндетті түрде көрсетілуге тиіс.";
4) мынадай мазмұндағы 2-2-тараумен толықтырылсын:
"2-2-тарау. Жеке тұлғаларға арналған лизингті беру ерекшеліктері
24-5-бап. Жеке тұлғаларға арналған лизингті беру шарттары
1. Лизинг шарты бойынша жеке тұлғаларға арналған лизинг нысанасын беру мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) лизинг нысанасын лизинг алушының меншігіне беру және (немесе) лизинг алушыға лизинг нысанасын тіркеп-белгіленген бағамен сатып алуға құқық беру лизинг шартында айқындалған;
2) лизинг мерзімі сексен төрт айдан аспайды;
3) айыппұлдар және (немесе) өсімпұлдар мөлшері мерзімі өткен берешек сомасының он пайызынан аспайды.
Лизинг шарты бойынша сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің және осы бапта көзделмеген өзге де төлемдердің мөлшері өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
24-6-бап. Жеке тұлғаларға арналған лизингті беретін лизинг берушілерге қойылатын талаптар
Осы Заңның 4-бабының 5-тармағында көрсетілген автокөлік құралдарының лизингін мынадай талаптарға сәйкес келетін:
1) жарғылық және (немесе) меншікті капиталының ең төмен мөлшері кемінде бір жүз миллион теңгені құрайтын;
2) басшысының алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы жоқ, ол банкрот деп танылмаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басшы лауазымдарды атқару құқығы шектелмеген заңды тұлға ғана бере алады.";
5) 25-баптың 1-тармағы "қызметіне" деген сөзден кейін ", жеке тұлғаларға арналған лизингті берумен байланысты лизинг қызметін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-7) тармақшамен толықтырылсын:
"4-7) мемлекеттік инвестициялар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілерді салу кезінде Қазақстанда шығарылған материалдарды, жабдықты, бұйымдар мен конструкцияларды қолдану бойынша талаптардың сақталуын мониторингтеу жөніндегі комиссиялар құру;";

"5. Предметами лизинга по договорам лизинга, заключаемым с физическими лицами, могут быть только автотранспортные средства категорий M1, N1, выпускаемые в обращение в соответствии с Техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств", на основании одобрения типа транспортного средства, в том числе являющиеся предметом лизинга по ранее заключенным договорам лизинга. Сведения об одобрении типа транспортного средства подлежат обязательному указанию в электронном паспорте транспортного средства и получаемой заинтересованным лицом выписке из электронного паспорта транспортного средства, предполагаемого к передаче в лизинг физическому лицу.";
4) дополнить главой 2-2 следующего содержания:
"Глава 2-2. Особенности предоставления лизинга для физических лиц
Статья 24-5. Условия предоставления лизинга для физических лиц
1. Передача предмета лизинга для физических лиц по договору лизинга должна отвечать следующим условиям:
1) передача предмета лизинга в собственность лизингополучателю и (или) предоставление права лизингополучателю на приобретение предмета лизинга по фиксированной цене определены договором лизинга;
2) срок лизинга не превышает восьмидесяти четырех месяцев;
3) размер штрафов и (или) пеней не может превышать десять процентов от суммы просроченной задолженности.
Размеры годовой эффективной ставки вознаграждения по договору лизинга и иных платежей, не предусмотренных настоящей статьей, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности.
Статья 24-6. Требования, предъявляемые к лизингодателям, предоставляющим лизинг для физических лиц
Предоставлять лизинг автотранспортных средств, указанных в пункте 5 статьи 4 настоящего Закона, может только юридическое лицо, соответствующее следующим требованиям:
1) минимальный размер уставного и (или) собственного капитала которого составляет не менее ста миллионов теңге;
2) руководитель которого не имеет неснятой или непогашенной судимости, не был признан банкротом, а также не ограничен в праве занимать руководящие должности в соответствии с законами Республики Казахстан.";
5) пункт 1 статьи 25 дополнить словами ", за исключением лизинговой деятельности, связанной с предоставлением лизинга для физических лиц".
5.  В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 4-7) следующего содержания:
"4-7) создание комиссий по мониторингу за соблюдением требований по применению материалов, оборудования, изделий и конструкций казахстанского происхождения при строительстве объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора;";

2) 27-баптың 1-тармағының 35) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"35) өнеркәсіптік кластерлерді дамытуды жүзеге асырады;".
6. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаты – Қазақстан Республикасындағы автомобиль жолдарын мемлекеттік басқарудың, мемлекет пен автомобиль жолдарын пайдаланушылардың мүдделері үшін оларды салудың, пайдаланудың және дамытудың реттеушілік, құқықтық, ұйымдастырушылық және экономикалық негіздерін айқындау.
2. Заңның негізгі міндеттері:
1) автомобиль жолдарында көліктік инфрақұрылымды дамыту;
2) бірыңғай техникалық нормалар мен стандарттар негізінде автомобиль жолдарының желісін қалыптастыру;
3) автомобиль жолдарының сақталуы мен дамуын қамтамасыз ету, олардың техникалық жай-күйін жақсарту;
4) жол қызметі саласында перспективалы технологияларды ендіруге, сондай-ақ ұлттық стандарттарды қолдануға жәрдемдесу.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) автомобиль жолдарының сапасы мен сақталуын арттыру;
2) автомобиль жолдарын пайдалану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
3) жол қызметі саласындағы мемлекеттік басқаруды жетілдіру.";
3) 12-баптың 2-тармағында:
3), 7), 7-2), 8), 10), 23), 26) және 35) тармақшалар алып тасталсын;
43) тармақшадағы "ұйымдастыру жатады." деген сөздер "ұйымдастыру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 44) тармақшамен толықтырылсын:
"44) осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес автомобиль жолдары және жол қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту;".
7. "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаты – жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушылар, тасымалдау процесіне қатысушылар, мемлекеттік органдар, басқа да жеке және заңды тұлғалар арасындағы қоғамдық қатынастарды реттеу, сондай-ақ теміржол инфрақұрылымының және теміржол көлігін басқару жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) тасымалдау процесінің үздіксіздігі мен іркіліссіздігін қамтамасыз ету;
2) теміржол көлігінде жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу;

2) подпункт 35) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"35) осуществляет развитие промышленных кластеров;".
6. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
1) преамбулу исключить;
2) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цель, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является определение регулирующих, правовых, организационных и экономических основ государственного управления автомобильными дорогами в Республике Казахстан, их строительства, эксплуатации и развития в интересах государства и пользователей автомобильными дорогами.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) развитие транспортной инфраструктуры на автомобильных дорогах;
2) формирование сети автомобильных дорог на основе единых технических норм и стандартов;
3) обеспечение сохранности и развития автомобильных дорог, улучшение их технического состояния;
4) содействие внедрению перспективных технологий в области дорожной деятельности, а также применению национальных стандартов.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) повышение качества и сохранности автомобильных дорог;
2) обеспечение безопасности при использовании автомобильных дорог;
3) совершенствование государственного управления в области дорожной деятельности.";
3) в пункте 2 статьи 12:
подпункты 3), 7), 7-2), 8), 10), 23), 26) и 35) исключить;
дополнить подпунктом 44) следующего содержания:
"44) утверждение нормативных правовых актов в сфере автомобильных дорог и дорожной деятельности в соответствии с целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;".
7.  В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте":
1) преамбулу исключить;
2) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются регулирование общественных отношений между перевозчиками, участниками перевозочного процесса, государственными органами, другими физическими и юридическими лицами при осуществлении перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений, а также обеспечение функционирования железнодорожной инфраструктуры и систем управления железнодорожным транспортом.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) обеспечение непрерывности и бесперебойности перевозочного процесса;
2) регулирование общественных отношений, возникающих при перевозке пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений на железнодорожном транспорте;

3) теміржол көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
4) теміржол көлігінің магистральдық теміржол желісін және жылжымалы құрамын дамыту;
5) теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру, оның ішінде мемлекеттік органдармен, ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
6) теміржол көлігімен теміржол тасымалын, оның ішінде транзиттік және халықаралық тасымалдарды дамыту;
7) теміржол көлігін жұмылдыру дайындығында ұстап тұру.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) Қазақстан Республикасының бірыңғай әлеуметтік-экономикалық кеңістігін сақтау және нығайту;
2) Қазақстан Республикасының бірыңғай көлік жүйесінің жұмыс істеуінің келісімділігі;
3) теміржол көлігі инфрақұрылымының тұтастығын және іркіліссіз жұмыс істеуін сақтау;
4) теміржол көлігінде кәсіпкерлікті дамыту және оған инвестициялар тарту үшін жағдай жасау;
5) адамның өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта үшін теміржол көлігінің және оның өмірлік циклі процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6) көлік нарығының барлық субъектісінің теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтерін ұсынуға және алуға қол жеткізуі;
7) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қорғау.";
3) 3-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Теміржол тасымалдарын, оның ішінде халықаралық тасымалдарды жоспарлау, ұйымдастыру және орындау теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтеріне тең қолжетімділік қамтамасыз етіле отырып және шектеулерге жол берілмей, бәсекелестік негізінде жүзеге асырылады.";
4) 14-баптың 2-тармағында:
6), 9), 12), 13), 14), 18), 26), 28), 29), 34-3), 34-4), 34-9), 34-24) және 34-31) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 34-45) тармақшамен толықтырылсын:
"34-45) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту;";
35) тармақшадағы "орындау" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 24-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
6) 30-баптың 2-1-тармағының бірінші бөлігіндегі "және оның аумақтық бөлімшелеріне" деген сөздер алып тасталсын;
7) 32-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
8) 66-1-баптың 6-тармағы "жөнелтілгеннен кейін" деген сөздерден кейін "және оны қалыптастыру пункттерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 88-7-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің өкілдері," деген сөздер алып тасталсын.
8. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:

3) обеспечение государственного контроля за соблюдением требований нормативных правовых актов в сфере железнодорожного транспорта;
4) развитие магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта;
5) формирование эффективной системы государственного управления в сфере железнодорожного транспорта, в том числе взаимодействие с государственными органами, организациями;
6) развитие железнодорожных, в том числе транзитных и международных перевозок железнодорожным транспортом;
7) поддержание мобилизационной готовности железнодорожного транспорта.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) сохранение и укрепление единого социально-экономического пространства Республики Казахстан;
2) согласованность функционирования единой транспортной системы Республики Казахстан;
3) сохранение целостности и бесперебойности функционирования инфраструктуры железнодорожного транспорта;
4) создание условий для развития предпринимательства и привлечения инвестиций на железнодорожном транспорте;
5) обеспечение безопасности железнодорожного транспорта и процессов его жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды;
6) доступ всех субъектов транспортного рынка к предоставлению и получению услуг железнодорожного транспорта;
7) защита экономических интересов Республики Казахстан.";
3) статью 3 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Планирование, организация и выполнение железнодорожных перевозок, в том числе международных перевозок, осуществляются на конкурентной основе c обеспечением равного доступа к услугам железнодорожного транспорта и недопущением ограничений.";
4) в пункте 2 статьи 14:
подпункты 6), 9), 12), 13), 14), 18), 26), 28), 29), 34-3), 34-4), 34-9), 34-24) и 34-31) исключить;
дополнить подпунктом 34-45) следующего содержания:
"34-45) утверждение нормативных правовых актов в сфере железнодорожного транспорта в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 35) слово "выполнение" заменить словом "осуществление";
5) часть вторую статьи 24 исключить;
6) в части первой пункта 2-1 статьи 30 слова "и его территориальные подразделения" исключить;
7) пункт 2 статьи 32 исключить;
8) пункт 6 статьи 66-1 дополнить словами "и в пунктах его формирования";
9) в части первой пункта 3 статьи 88-7 слова "представители его территориальных подразделений," исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании":

1) кіріспе алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаты – мемлекеттік басқарудың құқықтық, ұйымдастырушылық, экономикалық және халықаралық негіздерін, сондай-ақ сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы мемлекеттік реттеуді іске асыру тетіктерін айқындау.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) теңізде жүзу қауіпсіздігін және теңіз ортасын қорғауды қамтамасыз ету;
2) жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау кезінде, сондай-ақ кемелерді сауда мақсатында теңізде жүзудің өзге де мақсаттарында пайдалану кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу;
3) теңіз порттарына, теңіз терминалдарына қатысты мәселелер бойынша қоғамдық қатынастарды реттеу;
4) теңіз порттарында және теңіз көлігінде мемлекеттік бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету;
5) Каспий теңізінде жүзетін шағын көлемді кемелерді пайдалану кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу;
6) сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру, оның ішінде мемлекеттік органдармен, ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) кеме қатынасы қауіпсіздігінің, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтаудың, табиғатты қорғаудың және экологиялық қауіпсіздіктің басымдығы;
2) ішкі су көлігінде жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету кезінде жеке және заңды тұлғалар құқықтарының теңдігі;
3) көрсетілетін қызметтерді тұтынушының тасымалдаушыны таңдау еркіндігін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге баға еркіндігін қамтамасыз ету.";
3) 4-баптың 3-тармағында:
12) және 17) тармақшалар алып тасталсын;
19) тармақшадағы "уәкілетті орган бекіткен Қағидаларға сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
26), 40-1), 41), 42), 43), 46), 54), 55-6), 55-10), 55-16), 55-24) және 55-45) тармақшалар алып тасталсын;
4) 8-3-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кемелер, порттар, жағалау объектiлері мен сауда мақсатында теңiзде жүзу процесiмен байланысты теңiздегi құрылысжайлар қауіптілігі жоғары аймақтар болып саналады және Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиіс.";
2-тармақтағы "құрылыстарды", "сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлері мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерi" деген сөздер тиісінше "құрылысжайларды", "Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу туралы заңнамасы" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) преамбулу исключить;
2) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Основные цель, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является определение правовых, организационных, экономических и международных основ государственного управления, а также механизмов реализации государственного регулирования в сфере торгового мореплавания.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) обеспечение безопасности мореплавания и охраны морской среды;
2) регулирование общественных отношений, возникающих при перевозке пассажиров, багажа и грузов, а также при эксплуатации судов в иных целях торгового мореплавания;
3) регулирование общественных отношений по вопросам, касающимся морских портов, морских терминалов;
4) обеспечение государственного контроля и надзора в морских портах и на морском транспорте;
5) регулирование общественных отношений, возникающих при эксплуатации маломерных судов, осуществляющих плавание в Каспийском море;
6) формирование эффективной системы государственного управления в сфере торгового мореплавания, в том числе взаимодействие с государственными органами, организациями.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) приоритет безопасности судоходства, защиты жизни и здоровья людей, охраны природы и экологической безопасности;
2) равенство прав физических и юридических лиц при выполнении работ и оказании услуг на внутреннем водном транспорте;
3) обеспечение свободы выбора перевозчика потребителем услуг;
4) обеспечение свободы цен на выполнение работ и оказание услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
3) в пункте 3 статьи 4:
подпункты 12) и 17) исключить;
в подпункте 19) слова "в соответствии с Правилами, утвержденными уполномоченным органом" исключить;
подпункты 26), 40-1), 41), 42), 43), 46), 54), 55-6), 55-10), 55-16), 55-24) и 55-45) исключить;
4) в статье 8-3:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Суда, порты, береговые объекты и сооружения на море, связанные с процессом торгового мореплавания, являются зонами повышенной опасности и должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании.";
в пункте 2 слова "законодательных актов Республики Казахстан и актов Правительства Республики Казахстан в сфере торгового мореплавания" заменить словами "законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании";

5) 8-4-бапта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Навигациялық орталықпен радиобайланыс орнату кезінде кеме Қазақстан Республикасының теңіз порттарында және олардың кіреберістерінде кемелердің жүзу және тұрақта тұру қағидаларында көзделген мәліметтерді хабарлайды.";
9-тармақ "заңнамасына" деген сөзден кейін "және теңіз портының міндетті көрсететін қызметтері үшін бағаларды (тарифтерді) қолдану қағидаларына" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 44-1-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері," деген сөздер алып тасталсын;
7) 79-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "осы Заңның 81-бабы 1-тармағының 3) – 8) тармақшаларында көрсетілген" деген сөздер "жолаушыларды, багаж бен жүктерді тасымалдау қағидаларында көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 81-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Коносаментке жолаушыларды, багаж бен жүктерді тасымалдау қағидаларында көзделген деректер енгiзiлуге тиiс.";
9) 110-баптағы "Қазақстан Республикасының уәкілетті органы бекiткен Тасымалдау" деген сөздер "Жолаушыларды, багаж бен жүктерді тасымалдау" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаттары – мемлекеттік басқарудың құқықтық, ұйымдастырушылық және экономикалық негіздерін айқындау, сондай-ақ автомобиль көлігі саласындағы қоғамдық қатынастарды реттеу.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) экономиканың және халықтың автомобиль тасымалдарына және өзге де жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жағдай жасау;
2) жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін, сондай-ақ мемлекет мүдделерін қорғау;
3) халықаралық автомобиль тасымалдары нарығында отандық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігі үшін жағдай жасау;
4) автомобиль тасымалдарының ішкі нарығын қорғау;
5) автомобиль көлігінің инфрақұрылымын дамыту;
6) автомобиль көлігі саласында өзін-өзі реттеуді дамыту.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) заңдылық;
2) клиенттердің қажеттіліктеріне бағдарлану;
3) автомобиль көлігі саласындағы қауіпсіздік, техникалық талаптар мен пайдалану талаптарының сақталуы;
4) көлік қатынастарына барлық қатысушының теңдігі;
5) жаһандық көлік-логистика жүйесіне кірігу.";
3) 11-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасындағы "уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде" деген сөздер "уәкілетті органда" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в статье 8-4:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Во время установления радиосвязи с навигационным центром судно сообщает сведения, предусмотренные правилами плавания и стоянки судов в морских портах Республики Казахстан и на подходах к ним.";
пункт 9 дополнить словами "и правилами применения цен (тарифов) за обязательные услуги морского порта";
6) в части второй пункта 3 статьи 44-1 слова "территориальные подразделения уполномоченного органа," исключить;
7) в части второй пункта 1 статьи 79 слова "указанные в подпунктах 3) – 8) пункта 1 статьи 81 настоящего Закона" заменить словами "предусмотренные правилами перевозок пассажиров, багажа и грузов";
8) пункт 1 статьи 81 изложить в следующей редакции:
"1. В коносамент должны быть включены данные, предусмотренные правилами перевозок пассажиров, багажа и грузов.";
9) в статье 110 слова ", утвержденными уполномоченным органом Республики Казахстан" заменить словами "пассажиров, багажа и грузов".
9. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
1) преамбулу исключить;
2) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются определение правовых, организационных и экономических основ государственного управления, а также регулирование общественных отношений в сфере автомобильного транспорта.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) создание условий для обеспечения потребностей экономики и населения в автомобильных перевозках и иных работах и услугах;
2) защита прав и законных интересов физических и юридических лиц, а также интересов государства;
3) создание условий для конкурентоспособности отечественных перевозчиков на рынке международных автомобильных перевозок;
4) защита внутреннего рынка автомобильных перевозок;
5) развитие инфраструктуры автомобильного транспорта;
6) развитие саморегулирования в области автомобильного транспорта.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) законность;
2) ориентированность на потребности клиентов;
3) безопасность, соблюдение технических и эксплуатационных требований в сфере автомобильного транспорта;
4) равенство всех участников транспортных отношений;
5) интегрированность в глобальную транспортно-логистическую систему.";
3) в подпункте 8) части первой пункта 4 статьи 11 слова "территориальном подразделении уполномоченного органа" заменить словами "уполномоченном органе";

4) 13-бапта:
1-1), 6), 9), 12), 17-1), 17-2), 23-1), 23-3), 23-13) және 23-21) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 23-23) тармақшамен толықтырылсын:
"23-23) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес автомобиль көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;";
5) 15-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
6) 41-1-баптағы "уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде" деген сөздер "уәкілетті органда" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаты – кеме қатынасын жүзеге асыру, жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау, шағын көлемді кемелерді, оның ішінде ішкі су жолдары мен теңіз суларына жатпайтын су айдындарында пайдалану кезінде ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар арасында туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етумен және қоршаған ортаны қорғаумен байланысты қоғамдық қатынастарды реттеу;
2) ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету;
3) порттар мен айлақтарға, ішкі су жолдары мен кеме қатынайтын гидротехникалық құрылысжайларға (шлюздерге) қатысты мәселелер бойынша қоғамдық қатынастарды реттеу;
4) барлық мемлекеттік органның өзара іс-қимылын және қызметін үйлестіруді көздейтін ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік басқару жүйесін қалыптастыру.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) кеме қатынасы қауіпсіздігінің, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтаудың, табиғатты қорғаудың және экологиялық қауіпсіздіктің басымдығы;
2) ішкі су көлігінде жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету кезінде жеке және заңды тұлғалар құқықтарының теңдігі;
3) көрсетілетін қызметтерді тұтынушының тасымалдаушыны таңдау еркіндігін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге баға еркіндігін қамтамасыз ету.";
3) 7-баптың 3-тармағының төртінші бөлігіндегі "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 7-1-бапта:
1-тармақтағы "аумақтық бөлімшелердің" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінде:
"Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
10-тармақтың екінші бөлігіндегі "уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) в статье 13:
подпункты 1-1), 6), 9), 12), 17-1), 17-2), 23-1), 23-3), 23-13) и 23-21) исключить;
дополнить подпунктом 23-23) следующего содержания:
"23-23) утверждает нормативные правовые акты в сфере автомобильного транспорта в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
5) в статье 15:
подпункт 3) пункта 1 исключить;
подпункт 1) пункта 2 исключить;
часть вторую пункта 3 исключить;
6) в статье 41-1 слова "территориальном подразделении уполномоченного органа" заменить словами "уполномоченном органе".
10. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте":
1) преамбулу исключить;
2) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Основные цель, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является регулирование общественных отношений, возникающих между государственными органами, физическими и юридическими лицами в сфере внутреннего водного транспорта при осуществлении судоходства, перевозке пассажиров, багажа и грузов, эксплуатации маломерных судов, в том числе на водоемах, не относящихся к внутренним водным путям и морским водам.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1)  регулирование общественных отношений, связанных с обеспечением безопасности судоходства и охраной окружающей среды;
2) обеспечение государственного контроля и надзора в сфере внутреннего водного транспорта;
3) регулирование общественных отношений по вопросам, касающимся портов и причалов, внутренних водных путей и судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
4) формирование системы государственного управления в сфере внутреннего водного транспорта, предусматривающей взаимодействие и координацию деятельности всех государственных органов.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) приоритет безопасности судоходства, защиты жизни и здоровья людей, охраны природы и экологической безопасности;
2) равенство прав физических и юридических лиц при выполнении работ и оказании услуг на внутреннем водном транспорте;
3) обеспечение свободы выбора перевозчика потребителем услуг;
4) обеспечение свободы цен на выполнение работ и оказание услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
3) в части четвертой пункта 3 статьи 7 слова "территориальными подразделениями уполномоченного органа" заменить словами "уполномоченным органом";
4) в статье 7-1:
в пункте 1 слова "территориальных подразделений" исключить;
в части первой пункта 5:
слова "Территориальные подразделения уполномоченного органа" заменить словами "Уполномоченный орган";
слово "оформляют" заменить словом "оформляет";
в части второй пункта 10 слова "территориальным подразделением уполномоченного органа" заменить словами "уполномоченным органом";

14-тармақтың 3) тармақшасында:
"аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5) 9-бапта:
тақырыптағы "және оның аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
4), 4-1) және 8) тармақшалар алып тасталсын;
11-1) тармақшадағы "уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
16) тармақша алып тасталсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі су көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту;";
26-8), 26-10), 26-13), 26-14), 26-18), 26-25) және 26-27) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26-34), 26-35), 26-36), 26-37), 26-38), 26-39), 26-40), 26-41), 26-42), 26-43), 26-44) және 26-45) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-34) кемелерді, салдарды және өзге де жүзу объектілері мен ішкі су жолдарында орналасқан құрылысжайларды қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келуіне қарап тексеруді жүргізу;
26-35) кемелерді, оның ішінде шағын көлемді кемелерді, оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу, тиісті кеме құжаттарын беру;
26-36) кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келмейтін кемелерді, салдарды және өзге де жүзу объектілерін ұстау;
26-37) кеме қатынасы қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, жүктердің сақталуына қатер төнген кезде кемелердің, салдардың және өзге де жүзу объектілерінің қозғалысын тоқтата тұру және оған тыйым салу;
26-38) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы қатысушысы болып саналатын халықаралық шарттар талаптарының сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
26-39) ішкі су жолдарының жай-күйін қадағалау;
26-40) ішкі су жолдарымен кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған өзге де шараларды жүзеге асыру;
26-41) жеке және заңды тұлғалардың ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын сақтауын мемлекеттік бақылау және қадағалау;
26-42) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркелуге тиісті кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру;
26-43) кемелердің командалық құрамының адамдарын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркелуге тиісті кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидаларына сәйкес жүргізілетін аттестаттау;
26-44) Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар шығару;
26-45) уәкілетті органды көлік оқиғасы туралы құлақтандыру, кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеру, сыныптау және есепке алу үшін қажетті ақпарат пен дәлелдемелерді жинау;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в подпункте 3) пункта 14:
слова "территориальными подразделениями уполномоченного органа" заменить словами "уполномоченным органом";
слово "их" заменить словом "его";
5) в статье 9:
в заголовке слова "и его территориальных подразделений" исключить;
в пункте 1:
подпункты 4), 4-1) и 8) исключить;
в подпункте 11-1) слова ", в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом" исключить;
подпункт 16) исключить;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) утверждение нормативных правовых актов в сфере внутреннего водного транспорта в соответствии с целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 26-8), 26-10), 26-13), 26-14), 26-18), 26-25) и 26-27) исключить;
дополнить подпунктами 26-34), 26-35), 26-36), 26-37), 26-38), 26-39), 26-40), 26-41), 26-42), 26-43), 26-44) и 26-45) следующего содержания:
"26-34) произведение осмотра судов, плотов и иных плавучих объектов и сооружений, расположенных на внутренних водных путях, на соответствие требованиям обеспечения безопасной эксплуатации;
26-35) государственная регистрация судов, в том числе маломерных судов, прав на них, выдача соответствующих судовых документов;
26-36) задержание судов, плотов и иных плавучих объектов, не соответствующих требованиям обеспечения безопасности судоходства;
26-37) приостановление и запрещение движения судов, плотов и иных плавучих объектов при наличии угрозы безопасности судоходства, жизни и здоровью людей, сохранности грузов;
26-38) осуществление в пределах своей компетенции контроля и надзора за соблюдением требований международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан;
26-39) надзор за состоянием внутренних водных путей;
26-40) осуществление иных мер, направленных на обеспечение безопасности судоходства по внутренним водным путям;
26-41) государственный контроль и надзор за соблюдением правил плавания по внутренним водным путям физическими и юридическими лицами;
26-42) дипломирование лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан;
26-43) аттестация лиц командного состава судов, проводимая в соответствии с правилами дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан;
26-44) вынесение предписаний об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте;
26-45) оповещение уполномоченного органа о транспортном происшествии, сбор необходимой информации и доказательств для проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Аумақтық бөлімшелері бар ведомство өз қызметін уәкілетті орган белгілеген құзырет шегінде жүзеге асырады.";
6) 15-бапта:
4-1-тармақтың екінші бөлігіндегі "аумақтық бөлімшемен" деген сөздер "уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "аумақтық бөлімшелерді" деген сөздер "уәкілетті органды" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Аумақтық бөлімшелер" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 17-баптың бірінші абзацындағы "аумақтық бөлімшелер" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 17-1-бапта:
тақырыптағы "Аумақтық бөлімшелердің" деген сөздер "Уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "осы Заңның 23-бабында көрсетілген" деген сөздер "уәкілетті орган айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы "аумақтық бөлiмшелер қызметкерлерінің" деген сөздер "уәкілетті орган жұмыскерлерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақта:
1) тармақшадағы "осы Заңның 23-бабында көрсетілген" деген сөздер "уәкілетті орган айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "аумақтық бөлiмшелер қызметкерлері" деген сөздер "уәкілетті орган жұмыскерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші және үшінші бөліктердегі "аумақтық бөлiмшенің қызметкері" деген сөздер "уәкілетті органның жұмыскері" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "аумақтық бөлiмшеде" деген сөздер "уәкілетті органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "аумақтық бөлiмшенің" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі "аумақтық бөлiмшеде" деген сөздер "уәкілетті органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктегі "аумақтық бөлiмше қызметкерлері" деген сөздер "уәкілетті орган жұмыскерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 20-баптың 7-тармағының бірінші абзацындағы "аумақтық бөлiмшеге" деген сөздер "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 21-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
"аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шешiм қабылдауға құқылы, ол туралы мұндай шектеудiң қолданылу мерзiмдерi жөнiнде шешiм қабылдайтын уәкiлеттi органға дереу хабарлайды" деген сөздер "және мұндай шектеудiң қолданылу мерзiмдерi туралы шешiм қабылдауға құқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Аумақтық бөлiмше" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 22-баптың 3-тармағындағы "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 23-бапта:
1 және 1-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Ведомство с территориальными подразделениями осуществляет свою деятельность в пределах компетенции, установленной уполномоченным органом.";
6) в статье 15:
в части второй пункта 4-1 слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
в пункте 5 слова "территориальные подразделения" заменить словами "уполномоченный орган";
в пункте 6 слова "Территориальные подразделения" заменить словами "Уполномоченный орган";
7) в абзаце первом статьи 17 слова "территориальными подразделениями" заменить словами "уполномоченным органом";
8) в статье 17-1:
в заголовке слова "территориальными подразделениями" заменить словами "уполномоченным органом";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "указанные в статье 23 настоящего Закона" заменить словами "определенные уполномоченным органом";
в подпункте 15) слова "территориальных подразделений" заменить словами "уполномоченного органа";
в пункте 2-1:
в подпункте 1) слова "указанные в статье 23 настоящего Закона" заменить словами "определенные уполномоченным органом";
в подпункте 5) слова "территориальных подразделений" заменить словами "уполномоченного органа";
в пункте 3:
в частях первой и третьей слова "территориального подразделения" заменить словами "уполномоченного органа";
в части четвертой слова "территориальном подразделении" заменить словами "уполномоченном органе";
в части пятой слова "территориального подразделения" заменить словами "уполномоченного органа";
в части шестой слова "территориальном подразделении" заменить словами "уполномоченном органе";
в части седьмой слова "территориального подразделения" заменить словами "уполномоченного органа";
9) в абзаце первом пункта 7 статьи 20 слова "территориальному подразделению" заменить словами "уполномоченному органу";
10) в статье 21:
в части первой пункта 1:
слова "территориальное подразделение" заменить словами "уполномоченный орган";
слова "судов, о чем незамедлительно уведомляет уполномоченный орган, который принимает решение" заменить словами "судов и";
в пункте 2 слова "Территориальное подразделение обязано" заменить словами "Уполномоченный орган обязан";
11) в пункте 3 статьи 22 слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
12) в статье 23:
пункты 1 и 1-1 изложить в следующей редакции:

"1. Кемеде тізбесін, берілуі мен жүргізілуі тәртібін уәкілетті орган айқындайтын кеме құжаттары болуға тиіс.
1-1. Ішкі су жолдарында және өзге де су айдындарында пайдаланылатын мемлекеттік тіркелуге тиісті шағын көлемді кемеде тізбесін, берілуі мен жүргізілуі тәртібін уәкілетті орган айқындайтын құжаттар болуға тиіс.";
2-тармақтағы "кемеге меншік құқығы туралы куәлікті" деген сөздер "кеме куәлігін (кемеге меншік құқығы туралы куәлікті)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "осы баптың 1 және 1-1-тармақтарында" деген сөздер "ішкі су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру мен жүргізудің тиісті қағидаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 24-баптың 7-тармағындағы "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 25-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақта:
бірінші бөліктегі "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 26-баптың 7-тармағындағы "Аумақтық бөлiмше" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті өтініштер нысандары, құжаттардың тізбесі уәкілетті орган бекітетін кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларында белгіленеді.";
17) 29-баптың 2-тармағындағы "аумақтық бөлiмшеге" деген сөздер "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 31-баптағы "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 32-1-баптың 1-тармағындағы "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 32-2-баптың 1-тармағындағы "аумақтық бөлiмше" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 63-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тіркеп сүйретілетін объектілерді тіркеп сүйреу (бұдан әрі – тіркеп сүйреу) тiркеп сүйреу шартына және уәкілетті орган бекiтетiн кемелердi, салдарды және өзге де жүзу объектiлерiн тiркеп сүйреу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.".
11. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

"1. Судно должно иметь судовые документы, перечень, порядок выдачи и ведения которых определяются уполномоченным органом.
1-1. На подлежащем государственной регистрации маломерном судне, эксплуатируемом на внутренних водных путях и иных водоемах, должны находиться документы, перечень, порядок выдачи и ведения которых определяются уполномоченным органом.";
в пункте 2 слова "свидетельства о праве собственности на судно" заменить словами "судового свидетельства (свидетельства о праве собственности на судно)";
в пункте 3 слова "пунктами 1 и 1-1 настоящей статьи" заменить словами "соответствующими правилами выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям";
13) в пункте 7 статьи 24 слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
14) в статье 25:
в пункте 2:
в части первой слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
в части второй слова "территориальное подразделение" заменить словами "уполномоченный орган";
в пункте 2-1:
в части первой слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
в части второй слова "территориальное подразделение" заменить словами "уполномоченный орган";
15) в пункте 7 статьи 26 слова "Территориальное подразделение" заменить словами "Уполномоченный орган";
16) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Перечень документов, необходимых для государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него
Формы заявлений, перечень документов, необходимых для государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него, устанавливаются правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него, утверждаемыми уполномоченным органом.";
17) в пункте 2 статьи 29 слова "территориальное подразделение" заменить словами "уполномоченный орган";
18) в статье 31 слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
19) в пункте 1 статьи 32-1 слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
20) в пункте 1 статьи 32-2 слова "территориальным подразделением" заменить словами "уполномоченным органом";
21) пункт 2 статьи 63 изложить в следующей редакции:
"2. Буксировка буксируемых объектов (далее – буксировка) осуществляется в соответствии с договором буксировки и правилами буксировки судов, плотов и иных плавучих объектов, утверждаемыми уполномоченным органом.".
11. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":

1) 1-бапта:
22) тармақшадағы "ұшуға жарамдылығының нормаларына" деген сөздер "тиісті ұшуға жарамдылық нормаларында көзделген конструкциялауға қойылатын талаптарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 29-3) тармақшамен толықтырылсын:
"29-3) әзірлеуші мемлекет – әуе кемесі типінің, ұшуды қашықтан басқару пунктінің, қозғалтқыштың немесе әуе бұрандасының конструкциясына жауапты ұйымға қатысты юрисдикциясы бар мемлекет;";
67-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"67-2) техникалық қызмет көрсету – бақылау-қалпына келтіру жұмыстарын, бөлек те, біріктіріп те орындалатын тексеруді, ауыстыруды, ақауларды жоюды қоса алғанда, әуе кемесінің, қозғалтқыштың, әуе бұрандасының немесе компонентінің ұшуға жарамдылығын ұстап тұру үшін қажетті, әуе кемесінде, ұшуды қашықтан басқару пунктінде, қозғалтқышта, әуе бұрандасында немесе компонентіне жұмыстар жүргізу, сондай-ақ модификациялауды немесе жөндеуді іс жүзінде жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 67-3) тармақшамен толықтырылсын:
"67-3) тип сертификаты – әуе кемесі типінің, ұшуды қашықтан басқару пунктінің, қозғалтқыштың немесе әуе бұрандасының конструкциясын айқындау және осы конструкцияның шет мемлекеттің ұшуға жарамдылық нормаларына сай екенін растау үшін әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым немесе әзірлеуші шет мемлекеттің авиациялық билігі берген құжат;";
75) тармақша алып тасталсын;
76), 76-1) және 76-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"76) ұшуға жарамдылық жөніндегі директива – жай-күйі қауіпсіз болып саналмайтын не осындай жай-күй нақ сол типтік конструкцияның басқа бұйымдарында орын алуы немесе дамуы мүмкін авиациялық бұйымдарды айқындайтын және көрсетілген бұйымдарды одан әрі пайдалануға рұқсат етілетін, орындау үшін міндетті түзету іс-қимылдары, талаптар немесе шектеулер ұйғарылатын құжат;
76-1) ұшуға жарамдылық нормалары – әуе кемелерінің, ұшуды қашықтан басқару пункттерінің, қозғалтқыштардың немесе әуе бұрандаларының қаралатын сыныбы үшін Қазақстан Республикасында белгіленген, қабылданған немесе танылған нормалар;
76-2) ұшуға жарамдылықты ұстап тұру – әуе кемесінің, ұшуды қашықтан басқару пунктінің, қозғалтқыштың, әуе бұрандасының немесе компонентінің ұшуға жарамдылыққа қойылатын қолданыстағы талаптарға сәйкестігін және олардың қызмет ету мерзімі ішінде қауіпсіз пайдалану талаптарына сәйкес келетін жай-күйде ұсталуын қамтамасыз ететін процестер жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 76-3) және 76-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"76-3) ұшуға шектеу қойылған аймақ – Қазақстан Республикасы аумағының үстіндегі белгіленген мөлшердегі әуе кеңістігі, оның шегінде әуе кемелерінің ұшуына белгілі бір шарттармен шектеу қойылады;

1) в статье 1:
в подпункте 22) слово "нормам" заменить словами "требованиям к конструированию, предусмотренным соответствующими нормами";
дополнить подпунктом 29-3) следующего содержания:
"29-3) государство-разработчик – государство, обладающее юрисдикцией в отношении организации, ответственной за конструкцию типа воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования, двигателя или воздушного винта;";
подпункт 67-2) изложить в следующей редакции:
"67-2) техническое обслуживание – проведение работ на воздушном судне, пункте дистанционного пилотирования, двигателе, воздушном винте или компоненте, необходимых для поддержания летной годности воздушного судна, двигателя, воздушного винта или компонента, включая контрольно-восстановительные работы, проверки, замены, устранение дефектов, выполняемые как в отдельности, так и в сочетании, а также практическое осуществление модификации или ремонта;";
дополнить подпунктом 67-3) следующего содержания:
"67-3) сертификат типа – документ, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации или авиационными властями иностранного государства – разработчика, осуществляющими сертификацию воздушных судов для определения конструкции типа воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования, двигателя или воздушного винта и подтверждения того, что эта конструкция отвечает соответствующим нормам летной годности данного государства;";
подпункт 75) исключить;
подпункты 76), 76-1) и 76-2) изложить в следующей редакции:
"76) директива по летной годности – документ, определяющий авиационные изделия, состояние которых является небезопасным либо в которых такое состояние может иметь место или развиваться в других изделиях той же типовой конструкции, и предписывающий обязательные для выполнения корректирующие действия, условия или ограничения, при которых разрешается дальнейшая эксплуатация указанных изделий;
76-1) нормы летной годности – нормы, установленные, принятые или признанные в Республике Казахстан для рассматриваемого класса воздушных судов, пунктов дистанционного пилотирования, двигателей или воздушных винтов;
76-2) поддержание летной годности – совокупность процессов, обеспечивающих соответствие воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования, двигателя, воздушного винта или компонента действующим требованиям к летной годности и поддержание их в состоянии, соответствующем условиям безопасной эксплуатации, на протяжении срока их службы;";
дополнить подпунктами 76-3) и 76-4) следующего содержания:
"76-3) зона ограничения полетов – воздушное пространство установленных размеров над территорией Республики Казахстан, в пределах которого полеты воздушных судов ограничены определенными условиями;

76-4) ұшуды орындауға жарамдылық – әуе кемесінің, ұшуды қашықтан басқару пунктінің, қозғалтқыштың, әуе бұрандасының немесе компонентінің олардың бекітілген конструкциясына және оларды қауіпсіз пайдалану талаптарына сәйкес келетін жай-күйі;";
2) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Осы Заңның негiзгi мақсаты, мiндеттерi мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаты – азаматтар мен экономиканың әуе тасымалдарына, авиациялық жұмыстарға деген қажеттіліктерін қамтамасыз ету, сондай-ақ әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың оны қауiпсiз пайдалануын қамтамасыз ету, адамдардың өмiрiне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, мемлекет мүдделерiне қатер төндiрмей ұшуды орындау;
2) әуе кеңістігін пайдалануға және ұшуды орындауға байланысты қызметті жүзеге асырудың жалпы қағидаттарын белгілеу;
3) Қазақстан Республикасы экономикасының және азаматтардың авиациялық қызметтерге қажеттіліктерін қанағаттандыру;
4) жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін, сондай-ақ мемлекеттің мүдделерін қорғау.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік;
2) заңдылық;
3) авиациялық көрсетілетін қызметтерге және қызметке тең қолжетімділік;
4) әуе көлігі инфрақұрылымының тұтастығын және іркіліссіз жұмыс істеуін сақтау;
5) азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік реттеудің тиімділігі.";
3) 4-бапта:
3) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік және азаматтық әуе кемелері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде болған уақытта оларға қолданылады." деген сөздер "Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде болған уақытта Қазақстан Республикасының мемлекеттік әуе кемелеріне;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттық міндеттемелерінде өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде болған уақытта Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелеріне қолданылады.";
4) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы мемлекеттік реттеу
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы мемлекеттік реттеуді өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Үкіметі, азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдар жүзеге асырады.";
5) мынадай мазмұндағы 12-3-баппен толықтырылсын:

76-4) пригодность для выполнения полетов – состояние воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования, двигателя, воздушного винта или компонента, при котором они соответствуют их утвержденной конструкции и условиям их безопасной эксплуатации;";
2) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются обеспечение потребностей граждан и экономики в воздушных перевозках, авиационных работах, а также обеспечение безопасности полетов воздушных судов и авиационной безопасности.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) обеспечение безопасного использования воздушного пространства Республики Казахстан его пользователями, выполнение полетов без угрозы жизни или здоровью людей, окружающей среде, интересам государства;
2) установление общих принципов осуществления деятельности, связанной с использованием воздушного пространства и выполнением полетов;
3) удовлетворение потребностей экономики Республики Казахстан и граждан в авиационных услугах;
4) защита прав и законных интересов физических и юридических лиц, а также интересов государства.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) безопасность полетов и авиационная безопасность;
2) законность;
3) равный доступ к авиационным услугам и деятельности;
4) сохранение целостности и бесперебойности функционирования инфраструктуры воздушного транспорта;
5) эффективность государственного регулирования в области гражданской авиации.";
3) в статье 4:
в подпункте 3) слова "и гражданские" исключить;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) гражданские воздушные суда Республики Казахстан во время их нахождения за пределами Республики Казахстан, если иное не установлено международными договорными обязательствами Республики Казахстан.";
4) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Государственное регулирование в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации
Государственное регулирование в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации в пределах своей компетенции осуществляют Правительство Республики Казахстан, уполномоченные органы в сферах гражданской и государственной авиации.";
5) дополнить статьей 12-3 следующего содержания:

"12-3-бап. Азаматтық авиация саласындағы уақытша босатулар (ерекшеліктер, ауытқулар)
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарынан уақытша босатуларды (ерекшеліктерді, ауытқуларды), егер мұндай босатулар (ерекшеліктер, ауытқулар) белгіленген ұшу қауіпсіздігінің деңгейіне баламалы дейгейді қамтамасыз ететін қосымша және (немесе) баламалы шаралар енгізіліп өтелетін болса, пайдаланушыларға, азаматтық авиация ұйымдарына, сондай-ақ авиация персоналына ұсынады.
Уақытша босатулар (ерекшеліктер, ауытқулар) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын жағдайларда және тәртіппен ұсынылады.
2. Уақытша босатуларды (ерекшеліктерді, ауытқуларды) ұсыну азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүргізетін ілеспе тәуекелдерді талдауға негізделуге тиіс.
Ілеспе тәуекелдерді талдау пайдаланушылар, азаматтық авиация ұйымдары және авиация персоналы ұсынатын, белгіленген ұшу қауіпсіздігінің деңгейіне баламалы деңгейге қол жеткізу мүмкіндігін көрсетуге тиіс тәуекелдерді бағалау негізінде жүргізіледі.
3. Пайдаланушыларға, азаматтық авиация ұйымдарына, сондай-ақ авиация персоналына ұсынылған уақытша босатулар (ерекшеліктер, ауытқулар) туралы ақпарат азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады. Көрсетілген ақпаратта нақты жағдайға байланысты уақытша шектеулер және (немесе) жеңілдететін шаралар туралы деректерді қоса алғанда, уақытша босатуларды (ерекшеліктерді, ауытқуларды) ұсыну талаптары және осындай босатулардың (ерекшеліктердің, ауытқулардың) қолданылу мерзімі қамтылуға тиіс.";
6) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 41-79) және 41-80) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-79) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
41-80) авиациялық медициналық сарапшыларды тағайындау қағидаларын бекітеді;";
7) 15-2-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын;
8) 16-5-баптың 9-тармағында:
бірінші абзацтағы "Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына" деген сөздер "Әуе кемесінің ұшуды орындауға жарамдылығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына" деген сөздер "әуе кемесінің ұшуды орындауға жарамдылығына" деген сөздермен ауыстырылсын;

"Статья 12-3. Временные освобождения (исключения, отступления) в сфере гражданской авиации
1. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации предоставляет временные освобождения (исключения, отступления) от требований законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации эксплуатантам, организациям гражданской авиации, а также авиационному персоналу, если такие освобождения (исключения, отступления) компенсируются ими введением дополнительных и (или) альтернативных мер, обеспечивающих уровень безопасности полетов, эквивалентный установленному.
Временные освобождения (исключения, отступления) предоставляются в случаях и порядке, определяемых нормативными правовыми актами уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам, связанным с обеспечением безопасности полетов.
2. Предоставление временных освобождений (исключений, отступлений) должно основываться на анализе сопутствующих рисков, проводимом уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
Анализ сопутствующих рисков проводится на основе оценки рисков, предоставляемой эксплуатантами, организациями гражданской авиации и авиационным персоналом, которая должна демонстрировать возможность достижения уровня безопасности полетов, эквивалентного установленному.
3. Информация о предоставленных временных освобождениях (исключениях, отступлениях) эксплуатантам, организациям гражданской авиации, а также авиационному персоналу размещается на интернет-ресурсе уполномоченной организации в сфере гражданской авиации. Указанная информация должна содержать условия предоставления временных освобождений (исключений, отступлений), включая данные о временных ограничениях и (или) смягчающих мерах в зависимости от конкретного случая, и срок действия таких освобождений (исключений, отступлений).";
6) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктами 41-79) и 41-80) следующего содержания:
"41-79) утверждает нормативные правовые акты в сфере использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
41-80) утверждает правила назначения авиационных медицинских экспертов;";
7) подпункт 8) статьи 15-2 исключить;
8) в пункте 9 статьи 16-5:
в абзаце первом слова "летной годности воздушного судна" заменить словами "пригодности воздушного судна для выполнения полетов";
в подпункте 1) слова "летной годности воздушного судна" заменить словами "пригодности воздушного судна для выполнения полетов";

9) 16-6-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
"инспекторлары", "әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету" деген сөздер тиісінше "инспекторларын", "оларға техникалық қызмет көрсету, олардың ұшуға жарамдылығын ұстап тұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тағайындалады" деген сөз "азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның бірінші басшысы тағайындайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 5) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы талаптарына" деген сөздер "ұшуға жарамдылық нормаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Авиация инспекторлары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның бірінші басшысы бекіткен ішкі рәсімдерге сәйкес өздеріне жүктелген міндеттерді орындау бойынша жұмысқа кіріседі.";
10) 16-9-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап тексеру қағидаларында көзделген жағдайларда және тәртіппен медициналық сертификатты тоқтата тұрады, кері қайтарып алады;";
18) тармақшадағы "ұшуға жарамдылығы" деген сөздер "ұшуды орындауға жарамдылықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 35-1-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі алып тасталсын;
12) 43-бапта:
4-тармақтағы "ұшуға жарамдылығына" деген сөздер "ұшуды орындауға жарамдылыққа" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Шет мемлекет, әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйым" деген сөздер "Әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын әзірлеуші шет мемлекеттің авиациялық билігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 45-бапта:
2-тармақтың төртінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына және ұшуға жарамдылықты айқындайтын пайдалану-техникалық құжаттаманың талаптарына" деген сөздер "ұшуға жарамдылық нормаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақтағы "талаптарына" деген сөз "нормаларына" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 47-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "ұшуға жарамдылықтың қолданыстағы сертификаты" деген сөздер "нақты ұшуға жарамдылық сертификаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
төртінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) азаматтық әуе кемесінің тиісті ұшуға жарамдылық нормаларында көзделген конструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігі негізінде;";
7-тармақтағы "ұшуға жарамдылығының жай-күйі" деген сөздер "ұшуды орындауға жарамдылығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әуе кемесінің ұшуды орындауға жарамдылығын тексеру:";

9) в статье 16-6:
в части второй пункта 1:
после слова "назначаются" дополнить словами "первым руководителем уполномоченной организации в сфере гражданской авиации";
слова "воздушных судов, технического обслуживания" заменить словами ", технического обслуживания, поддержания летной годности";
в подпункте 5) пункта 3 слова "требованиям летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан" заменить словами "нормам летной годности";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Авиационные инспекторы приступают к работе по выполнению возложенных на них обязанностей в соответствии с внутренними процедурами, утвержденными первым руководителем уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.";
10) в пункте 2 статьи 16-9:
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) приостанавливает, отзывает медицинский сертификат в случаях и порядке, предусмотренных правилами медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан;";
в подпункте 18) слова "летную годность" заменить словами "пригодность для выполнения полетов";
11) часть четвертую пункта 1 статьи 35-1 исключить;
12) в статье 43:
в пункте 4 слова "летную годность" заменить словами "пригодность для выполнения полетов";
в пункте 6 слова "иностранным государством, международной организацией в сфере гражданской авиации, осуществляющей" заменить словами "авиационными властями иностранного государства – разработчика, осуществляющего";
13) в статье 45:
в части четвертой пункта 2 слова "гражданских воздушных судов Республики Казахстан и требованиям эксплуатационно-технической документации, определяющей летную годность" исключить;
в пункте 2-1 слово "требованиям" заменить словом "нормам";
14) в статье 47:
в пункте 2:
в части первой слова "наличии действующего сертификата" заменить словами "действительном сертификате";
часть вторую исключить;
подпункт 1) части четвертой изложить в следующей редакции:
"1) на основании соответствия гражданского воздушного судна требованиям к конструированию, предусмотренным соответствующими нормами летной годности;";
в пункте 7 слова "состоянии летной годности" заменить словами "пригодности для выполнения полетов";
абзац первый части третьей пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Проверка пригодности воздушного судна для выполнения полетов включает:";

15) 48-баптың 3-тармағында:
"сәйкестендіру" деген сөзден кейін "және ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
"агрегаттарды" деген сөз "компоненттерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 54-баптың 6-1-тармағының 1) тармақшасындағы "әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына" деген сөздер "әуе кемесінің ұшуды орындауға жарамдылығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 54-1-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлемде:
"сертификаттаған" деген сөз "тағайындаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сарапшылар" деген сөзден кейін "авиациялық медициналық сарапшыларды тағайындау қағидаларына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Медициналық сертификатты авиациялық медициналық сарапшы Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап тексеру қағидаларында айқындалатын тәртіппен береді.";
3-тармақтың үшінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "өту кезінде" деген сөздер ", медициналық қарап тексеруден өту кезінде және медициналық куәландыру арасындағы кезеңде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "авиация персоналы куәлігін" деген сөздер "медициналық сертификатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 66-баптың 10-тармағы алып тасталсын;
19) 81-баптың 3-тармағының екінші бөлігінде:
"қарауды" деген сөзден кейін "азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қатысуымен" деген сөздермен толықтырылсын;
"жиырма" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
14-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің көшірмесін және оны беруге негіз болатын құжаттарды тауардың шығу тегі туралы сараптама актісі берілген күннен бастап кемінде үш жыл сақтайды;";
11) тармақшадағы "тауардың шығарылған елін айқындау бойынша сараптаманы қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) тауардың шығарылған елін айқындау бойынша сараптаманы жүзеге асырады;".
13. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-қосымшаның 33-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1. Тазартылған бағалы металдарды, бағалы металдарды, асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарды, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама".

15) в пункте 3 статьи 48:
слово "агрегаты" заменить словом "компоненты";
после слова "идентифицирующих" дополнить словами "и подтверждающих соответствие нормам летной годности";
16) в подпункте 1) пункта 6-1 статьи 54 слова "летную годность воздушного судна" заменить словами "пригодность воздушного судна для выполнения полетов";
17) в статье 54-1:
в пункте 2:
в части первой:
в предложении первом:
слово "сертифицированными" заменить словом "назначаемыми";
дополнить словами "в соответствии с правилами назначения авиационных медицинских экспертов";
предложение второе исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Медицинский сертификат выдается авиационным медицинским экспертом в порядке, определяемом правилами медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан.";
в части третьей пункта 3:
абзац первый после слов "медицинского освидетельствования" дополнить словами ", медицинского осмотра и в период между медицинскими освидетельствованиями";
в подпункте 2) слова "свидетельство авиационного персонала" заменить словами "медицинский сертификат";
18) пункт 10 статьи 66 исключить;
19) в части второй пункта 3 статьи 81:
после слова "авиации" дополнить словами "при участии уполномоченной организации в сфере гражданской авиации";
слово "двадцати" заменить словом "тридцати".
12. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
в части первой статьи 14:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) хранит копии акта экспертизы о происхождении товара и документов, являющихся основанием для его выдачи, не менее трех лет со дня выдачи акта экспертизы о происхождении товара;";
в подпункте 11) слова ", за исключением экспертизы по определению страны происхождения товара" исключить;
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) осуществляет экспертизу по определению страны происхождения товара;".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
пункт 33-1 приложения 3 изложить в следующей редакции:
"33-1. Уведомление о начале или прекращении деятельности по ввозу на территорию Республики Казахстан и вывозу с территории Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов, драгоценных металлов, драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы".

14. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
5-1), 5-2) және 5-3) тармақшалар алып тасталсын;
7) тармақшадағы "немесе бейінді емес", "және (немесе) бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
8) тармақшадағы "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның", "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) өндірістік алаң – арнайы экономикалық аймақтың немесе индустриялық аймақтың бірыңғай технологиялық процесті жүзеге асыруға арналған объектілер (құрылысжайлар, құрылыстар) орналасқан аумағы;";
17) тармақшадағы "немесе бейінді емес," деген сөздер алып тасталсын;
2) 11-бапта:
5) тармақшаның оныншы абзацы алып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
3) 14-бапта:
13) тармақшада:
", бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың талаптарын" деген сөздер алып тасталсын;
"мониторингті жүзеге асыру, сондай-ақ мониторингтің деректерін талдау" деген сөздер "мониторингті, сондай-ақ мониторинг деректерін талдауды жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-1) тармақшада:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғамен" деген сөздер алып тасталсын;
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның" деген сөздер алып тасталсын;
4) 17-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу мерзімі арнайы экономикалық аймақты құру мерзімінен аспайтын мерзімге мына шарттардың біреуімен ұзартылуы мүмкін:
арнайы экономикалық аймақ аумағының жалпы алаңының жиырма пайызынан астам игерілмеген аумақтың болуы;
әлеуетті инвесторлардың болуы.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу мерзімі ұзартылған кезде басқарушы компанияның қызметті жүзеге асыру мерзімі тиісті арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу мерзіміне сақталады.";
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "және бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің 1) тармақшасындағы ", бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт негізінде бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
"және бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
"елу" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
"Бұл ретте арнайы" деген сөздер "Арнайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына өңдеу өнеркәсібі саласындағы жобаларды іске асыру үшін берілген, өндірістік алаңға кірмейтін аумақтың алаңы өндірістік алаңның отыз пайызынан аспауға тиіс.";
бесінші бөлікте:
"немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға" деген сөздер алып тасталсын;
"тиісті шарт" деген сөздер "қызметті жүзеге асыру туралы шарт" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның" деген сөздер тасталсын;
"немесе тұлғаның" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
жетінші бөліктегі "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтың үшінші бөлігіндегі "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың екінші және төртінші бөліктеріндегі "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
9-тармақта:
бірінші абзацтағы "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақша алып тасталсын;
3) және 4) тармақшалардағы "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;

14. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах":
1) в статье 1:
подпункты 5-1), 5-2) и 5-3) исключить;
в подпункте 7) слова "и (или) непрофильного видов" заменить словом "вида";
в подпункте 8) слова "или непрофильных", "или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности" исключить;
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) производственная площадь – территория специальной экономической зоны или индустриальной зоны, на которой располагаются объекты (сооружения, строения), предназначенные для осуществления единого технологического процесса;";
в подпункте 17) слова "непрофильных, или" исключить;
2) в статье 11:
абзац десятый подпункта 5) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) разработка и утверждение правил ведения единого реестра участников специальных экономических зон;";
3) в статье 14:
в подпункте 13):
слова "лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности, условий договоров об осуществлении непрофильной деятельности," исключить;
слово "анализ" заменить словом "анализа";
в подпункте 13-1):
слова "или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности," исключить;
слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности" исключить;
4) в статье 17:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Решением Правительства Республики Казахстан срок функционирования специальной экономической зоны может быть продлен на срок не более срока создания специальной экономической зоны при одном из следующих условий:
наличие более двадцати процентов неосвоенной территории от общей площади территории специальной экономической зоны;
наличие потенциальных инвесторов.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При продлении срока функционирования специальной экономической зоны, срок осуществления деятельности управляющей компании сохраняется на срок функционирования соответствующей специальной экономической зоны.";
в пункте 3:
в части первой слова "и непрофильных" исключить;
в подпункте 1) части второй слова "лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности на основании договора об осуществлении непрофильной деятельности," исключить;
в части третьей:
слова "и непрофильных" исключить;
слово "пятьдесят" заменить словом "двадцать";
в части четвертой:
слова "При этом раздел" заменить словом "Раздел";
слова "и лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности," исключить;
дополнить частью пятой следующего содержания:
"При этом площадь территории, предоставленная участникам специальных экономических зон для реализации проектов в сфере обрабатывающей промышленности, не входящая в производственную площадь, не должна превышать тридцать процентов от производственной площади.";
в части пятой:
слова "или договорами об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности" исключить;
слова "соответствующий договор" заменить словами "договор об осуществлении деятельности";
слова "или лицо" исключить;
слова "не выполнили" заменить словами "не выполнил";
в части седьмой слова "или непрофильные" исключить;
в части третьей пункта 4 слова "или непрофильные" исключить;
в частях второй и четвертой пункта 5 слова "или непрофильные" исключить;
в пункте 9:
в абзаце первом слова "или непрофильные" исключить;
подпункт 2) исключить;
в подпунктах 3) и 4) слова "или непрофильные" исключить;

5) 18-бапта:
тақырыптағы "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның" деген сөздер алып тасталсын;
"немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартқа" деген сөздер алып тасталсын;
"оларды" деген сөз "оны" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 462-бабының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 536-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;
4-тармақта:
бірінші абзацтағы "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақшаның бесінші абзацы алып тасталсын;
2) тармақшаның тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бұл ретте арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушылары жобаларды іріктеудің мынадай өлшемшарттарының біріне сәйкес келуге:
өндірісі Қазақстан Республикасының аумағында жоқ өнім өндіруді жүзеге асыруға;
өндірісі Қазақстан Республикасының аумағында қажеттілікті жаппайтын өнім өндіруді жүзеге асыруға тиіс.
Осы тармақтың 2-бөлігінде көрсетілген өлшемшарттар өңдеу өнеркәсібі саласындағы қызметті жүзеге асыратын әлеуетті қатысушыларға қатысты қолданылады.";
7-тармақта:
"қызмет түрлеріне," деген сөздерден кейін "осы баптың 6-тармағында көзделген" деген сөздермен толықтырылсын;
"3 немесе 4-тармақтарында" деген сөздер "3 және 4-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ алып тасталсын;
9-тармақтағы "немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты" деген сөздер алып тасталсын;
10-тармақта:
"осы баптың 7 және 8-тармақтарында көзделген талаптарды ескере отырып," деген сөздер "осы баптың 6-тармағында көзделген талаптарға өтініштер сәйкес келген жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартқа" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қызметті жүзеге асыру туралы шартта мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:
іс-шаралар мен орындау мерзімдері ескерілген жобаны іске асырудың жоспар-графигі;
жобаның өндірістік және жоспарлы қуаттары;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәліметтер.
Бұл ретте өңдеу өнеркәсібі саласындағы қызметті жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысымен жасалатын қызметті жүзеге асыру туралы шартта Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймақ қатысушысының қарсы міндеттемесі қамтылуға тиіс.";
11-тармақтағы "немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт" деген сөздер алып тасталсын;
12-тармақта:
бірінші бөліктегі "немесе куәлік бермей бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізеді" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне" деген сөздер алып тасталсын;
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне" деген сөздер алып тасталсын;
15-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы және 2) тармақшадағы "немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшадағы "немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
"немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың" деген сөздер алып тасталсын;
"тиісті шарт" деген сөздер "қызметті жүзеге асыру туралы шарт" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
17-тармақта:
бірінші бөлікте:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші бөлікте:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
үшінші бөліктегі "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;

5) в статье 18:
в заголовке слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности" исключить;
в пункте 1:
слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности," исключить;
слова "или договором об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
слово "которых" заменить словом "которого";
в подпункте 2) части первой пункта 2 слова "462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "536 Налогового кодекса Республики Казахстан";
в пункте 3:
в абзаце первом части первой слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности," исключить;
части вторую и третью исключить;
в пункте 4:
в абзаце первом слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности," исключить;
абзац пятый подпункта 1) исключить;
абзац девятый подпункта 2) исключить;
пункт 6 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При этом потенциальные участники специальной экономической зоны должны соответствовать одному из следующих критериев отбора проектов:
осуществлять производство продукции, производство которой отсутствует на территории Республики Казахстан;
осуществлять производство продукции, производство которой не покрывает потребность на территории Республики Казахстан.
Критерии, указанные в части 2 настоящего пункта, распространяются в отношении потенциальных участников, осуществляющих деятельность в сфере обрабатывающей промышленности.";
в пункте 7:
после слова "заявителей" дополнить словами ", предусмотренным пунктом 6 настоящей статьи,";
слова "пунктом 3 или 4" заменить словами "пунктами 3 и 4";
пункт 8 исключить;
в пункте 9 слова "или договора об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в пункте 10:
слова "С учетом требований, предусмотренных пунктами 7 и 8" заменить словами "В случае соответствия заявлений требованиям, предусмотренным пунктом 6";
слова "или договор об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Договор об осуществлении деятельности должен содержать следующие сведения:
план-график реализации проекта с учетом мероприятий и сроков исполнения;
производственные и плановые мощности проекта;
иные сведения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом в договоре об осуществлении деятельности, заключаемом с участником специальной экономической зоны, осуществляющим деятельность в сфере обрабатывающей промышленности, должно содержаться встречное обязательство участника специальной экономической зоны в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 11 слова "или договора об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в пункте 12:
в части первой слова ", или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, без выдачи свидетельства" исключить;
в части второй:
слова "или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности," исключить;
слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности" исключить;
в части третьей слова "или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности," исключить;
в пункте 15:
в части первой:
в абзаце первом и подпункте 2) слова "или договора об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в подпункте 3) слова ", или договором об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в части второй:
слова "или договора об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
слова "соответствующего договора" заменить словами "договора об осуществлении деятельности";
в пункте 16:
в абзаце первом части первой слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности," исключить;
часть третью исключить;
в пункте 17:
в части первой:
слова "или лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, должны" заменить словом "должен";
слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности" исключить;
в части второй:
слова "или лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности" исключить;
слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности" исключить;
в части третьей слова "или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности," исключить;

6) 20-бапта:
тақырыптағы "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
"немесе тұлғамен" деген сөздер алып тасталсын;
"немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт" деген сөздер алып тасталсын;
"немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның" деген сөздер алып тасталсын;
"немесе тұлғаға" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші абзацта:
"немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1) тармақшада:
"немесе тұлға" деген сөздер алып тасталсын;
"алты" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "немесе тұлғаның" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшадағы "немесе тұлға", "немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтағы "немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт" деген сөздер алып тасталсын;
7) 24-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
8) 25-баптың 1-тармағында:
"аумағында" деген сөзден кейін "қызметті" деген сөзбен толықтырылсын;
"басым және (немесе) бейінді емес қызмет түрлерін" деген сөздер алып тасталсын;
9) 37-бапта:
1) тармақшада:
", бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалармен" деген сөздер алып тасталсын;
"қатысушылар мен тұлғаларды" деген сөздер "қатысушыларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
8) тармақшадағы "және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар" деген сөздер алып тасталсын;
11) тармақшаның тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының қызметін ақпараттық сүйемелдеуді қамтамасыз ету;";
10) 39-бапта:
2) тармақшадағы "немесе бейінді емес" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жобалау-сметалық құжаттамада бекітілген шарттар бұзылған жағдайда, жобаны, оның ішінде жер учаскелерінің жобасын сәйкестікке келтіру;";
4) тармақшадағы "және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақшадағы "және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларды" деген сөздер алып тасталсын;
10) тармақшадағы "және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар" деген сөздер алып тасталсын;
19) тармақшадағы "немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
21) тармақшадағы "және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;

6) в статье 20:
в заголовке слова "или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности" исключить;
в пункте 1:
слова "или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности," исключить;
слова "или договор об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
слова "или лицом подлежит" заменить словом "подлежит";
слова "или договором об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в пункте 2:
слова "или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности," исключить;
слова "или лицу" исключить;
в пункте 3:
в абзаце первом:
слова "или договор об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
слова "или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности" исключить;
в подпункте 1):
слова "или лицом" исключить;
слово "шести" заменить словом "трех";
в подпункте 2) слова "или лица" исключить;
в подпункте 3) слова "или лицом" исключить;
в пункте 5 слова "или договора об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
7) в части второй пункта 2 статьи 24 слова "или непрофильные" исключить;
8) в пункте 1 статьи 25:
после слова "осуществлять" дополнить словом "деятельность";
слова "приоритетные и (или) непрофильные виды деятельности" исключить;
9) в статье 37:
в подпункте 1):
слова ", лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности," исключить;
слова "и лиц" исключить;
подпункт 5) исключить;
в подпункте 8) слова "и договоров об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
абзац девятый подпункта 11) изложить в следующей редакции:
"обеспечение информационного сопровождения деятельности потенциальных участников специальных экономических и индустриальных зон;";
10) в статье 39:
в подпункте 2) слова "или непрофильные" исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) приведение в соответствие проекта, в том числе проекта земельных участков, в случае нарушения условий, утвержденных проектно-сметной документацией;";
в подпункте 4) слова "и договора об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в подпункте 6) слова "и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности" исключить;
в подпункте 10) слова "и договоров об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в подпункте 19) слова "или лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности" исключить;
в подпункте 21) слова "и лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности" исключить;

11) 41-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) жобаны іске асырудың жоспар-графигіне жобаны іске асыру барысында үш реттен асырмай, мерзімдеріне өзгерістер енгізу жоспарланатын кезеңнің алдындағы жобаны іске асыру кезеңдері болған кезде осындай кезеңдерде жоспар-графикте көрсетілген міндеттемелер орындалған жағдайда, арнайы экономикалық аймақты құру туралы тиісті актіде айқындалған осы аймақтың жұмыс істеу мерзімінен аспайтын мерзімге өзгерістер енгізуге;";
12) 41-1-бап алып тасталсын;
13) 42-бапта:
тақырыптағы және бірінші абзацтағы "және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
"және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты" деген сөздер алып тасталсын;
"және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші абзацтағы "және бейінді емес қызметті жүзеге асыратын тұлғалар" деген сөздер алып тасталып, "осы Заңға сәйкес жүргізеді." деген сөздер "осы Заңға сәйкес;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"бірыңғай үйлестіру орталығы басқарушы компаниядан немесе арнайы экономикалық аймақтың қатысушысынан талаптардың орындалу мәртебесін айқындау үшін қажетті қосымша ақпаратты сұрату арқылы не арнайы экономикалық аймақ қатысушысының қызметті жүзеге асыру туралы жасалған шарт бойынша міндеттемені бұзғаны анықталған жағдайда арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы есептілік нысанында ұсынатын ақпараттың, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы анықтаған бұзушылықтардың жойылмағаны туралы арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының хабарламасы негізінде жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
14) 45-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) уәкілетті органмен міндетті түрде келісе отырып, индустриялық аймақтарды салалық жоспарлау;";
15) 46-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жобаны іске асырудың жоспар-графигіне жобаны іске асыру барысында үш реттен асырмай, мерзімдеріне өзгерістер енгізу жоспарланатын кезеңнің алдындағы жобаны іске асыру кезеңдері болған кезде осындай кезеңдерде жоспар-графикте көрсетілген міндеттемелер орындалған жағдайда, индустриялық аймақты құру туралы тиісті актіде айқындалған осы аймақтың жұмыс істеу мерзімінен аспайтын мерзімге өзгерістер енгізуге;";

11) пункт 1 статьи 41 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) вносить изменения в план-график реализации проекта не более трех раз в течение реализации проекта на срок не более срока действия специальной экономической зоны, определенного соответствующим актом о ее создании, в случае исполнения обязательств, указанных в плане-графике на этапах реализации проекта, предшествующих этапу, в сроки которого планируется внести изменения, при наличии таких этапов;";
12) статью 41-1 исключить;
13) в статье 42:
в заголовке и абзаце первом слова "и договоров об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
в абзаце втором:
слова "и договора об осуществлении непрофильной деятельности" исключить;
слова "и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности" исключить;
в абзаце третьем слова "и лицах, осуществляющих непрофильные виды деятельности," исключить;
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"единым координационным центром путем запроса от управляющей компании или участника специальной экономической зоны дополнительной информации, необходимой для определения статуса выполнения условий, либо в случае выявления нарушения обязательства участником специальной экономической зоны по заключенному договору об осуществлении деятельности на основе информации, предоставляемой управляющей компанией специальной экономической зоны в форме отчетности, а также уведомления управляющей компании специальной экономической зоны о неустранении нарушений, выявленных управляющей компанией специальной экономической зоны.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом порядок проведения мониторинга выполнения условий договоров об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны определяется уполномоченным органом.";
14) статью 45 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отраслевое планирование индустриальных зон с обязательным согласованием с уполномоченным органом;";
15) пункт 1 статьи 46 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вносить изменения в план-график реализации проекта не более трех раз в течение реализации проекта на срок не более срока действия индустриальной зоны, определенного соответствующим актом о ее создании, в случае исполнения обязательств, указанных в плане-графике на этапах реализации проекта, предшествующих этапу, в сроки которого планируется внести изменения, при наличии таких этапов;";

16) 47-бап:
үшінші абзацтағы "осы Заңға сәйкес жүргізеді." деген сөздер "осы Заңға сәйкес;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"бірыңғай үйлестіру орталығы басқарушы компаниядан немесе индустриялық аймақтың қатысушысынан талаптардың орындалу мәртебесін айқындау үшін қажетті қосымша ақпаратты сұрату арқылы не индустриялық аймақ қатысушысының қызметті жүзеге асыру туралы жасалған шарт бойынша міндеттемені бұзғаны анықталған жағдайда индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы есептілік нысанында ұсынатын ақпараттың, сондай-ақ индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы анықтаған бұзушылықтардың жойылмағаны туралы индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының хабарламасы негізінде жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте индустриялық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
17) 58-бапта:
5-тармақтағы "осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін арнайы экономикалық аймақты құру туралы тиісті актіде айқындалған осы аймақтың" деген сөздер "арнайы экономикалық аймақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Осы Заңның 58-бабының 6-тармағында көзделген ережелер қолданысқа енгізілгенге дейін бес жыл ішінде шарттар жасасқан арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары қызметті жүзеге асыру туралы шартты осы Заңның 51-баптың 2-тармағына сәйкес салықтық преференцияларды қолдану санаттарына сай жобаны іске асыру мерзімінен аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы.".
15. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) өнеркәсіптік кластер – өндірушілерді, өнім берушілерді, ғылыми, ғылыми-зерттеу ұйымдарын, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын және белгілі бір салалық мамандануы бар басқа да ұйымдарды қамтитын өзара байланысты және бірін-бірі толықтыратын ұйымдар тобы;";
23-1) тармақшадағы "жүзеге асырылатын" деген сөздер "мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 3-1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-бапта:
6) тармақша алып тасталсын;
16), 17), 18) және 20) тармақшалардағы "аумақтық" деген сөз "өнеркәсіптік" деген сөзбен ауыстырылсын;
39) тармақшаның екінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 41-3), 41-4) және 41-5) тармақшалармен толықтырылсын:

16) статью 47:
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"единым координационным центром путем запроса от управляющей компании или участника индустриальной зоны дополнительной информации, необходимой для определения статуса выполнения условий, либо в случае выявления нарушения обязательства участником индустриальной зоны по заключенному договору об осуществлении деятельности на основе информации, предоставляемой управляющей компанией индустриальной зоны в форме отчетности, а также уведомления управляющей компании индустриальной зоны о неустранении нарушений, выявленных управляющей компанией индустриальной зоны.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом порядок проведения мониторинга выполнения условий договоров об осуществлении деятельности на территории индустриальной зоны определяется уполномоченным органом.";
17) в статье 58:
в пункте 5 слова ", определенного соответствующим актом о ее создании до введения в действие настоящего Закона" исключить;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Участники специальных экономических зон, заключившие договоры за пять лет до введения в действие положений, предусмотренных пунктом 6 статьи 58 настоящего Закона, вправе продлить договор об осуществлении деятельности на срок, не превышающий срок реализации проекта, в соответствии с категориями применения налоговых преференций согласно пункту 2 статьи 51 настоящего Закона.".
15. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
1) в статье 1:
подпункт 1) исключить:
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) промышленный кластер – группа взаимосвязанных и взаимодополняющих организаций, которая включает в себя производителей, поставщиков, научные, научно-исследовательские организации, организации высшего и (или) послевузовского образования, организации технического и профессионального образования и другие организации, имеющие определенную отраслевую специализацию;";
подпункт 23-1) после слова "осуществляемый" дополнить словами "единым оператором в сфере государственных закупок";
2) подпункт 3-1) статьи 8 исключить;
3) в статье 9:
подпункт 6) исключить;
в подпунктах 16), 17), 18) и 20) слово "территориальных" заменить словом "промышленных";
абзац второй подпункта 39) исключить;
дополнить подпунктами 41-3), 41-4) и 41-5) следующего содержания:

"41-3) елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын және олардың үлгілік нысанын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
41-4) өндірістік қуаттар теңгерімін бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
41-5) тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сараптама актісін беру және оның қолданысының күшін жою бойынша сараптама жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
4) 13-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"өндірістік қуаттар теңгерімін бағалауды қалыптастыру;";
4) тармақшадағы "аумақтық" деген сөз "өнеркәсіптік" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 17-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) өнеркәсіптік кластерлер;";
6) 23-бапта:
тақырыптағы "Аумақтық" деген сөз "Өнеркәсіптік" деген сөзбен ауыстырылсын;
1, 2, 3 және 4-тармақтардағы "Аумақтық", "аумақтық" деген сөздер тиісінше "Өнеркәсіптік", "өнеркәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Мемлекет жүйе құраушы кәсіпорындардың айналасында қалыптасатын өнеркәсіптік кластерлерді құру мен дамытуды қолдауды жүзеге асырады.
6. Жүйе құраушы кәсіпорындарды және олармен байланысты шикізатты, материалдарды, құрамдастарды, жартылай фабрикаттарды, жабдықты өндірушілер мен көрсетілетін қызметтерді ұсынушыларды қоса алғанда, жүйе құраушы кәсіпорындардың айналасындағы өнеркәсіптік кластерлерге қатысушыларға осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылады.
7. Жүйе құраушы кәсіпорындардың айналасындағы өнеркәсіптік кластерлерді мемлекеттік қолдау шараларының тізбесін, оларды ұсыну шарттары мен тәртібін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган белгілейді.";
7) 25-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шаралары өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілеріне өндірістік қуаттар теңгерімін бағалау ескеріле отырып ұсынылады.
Өндірістік қуаттар теңгерімін бағалауды өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган өндірістік қуаттар теңгерімін бағалау әдістемесіне сәйкес қалыптастырады.";
8) 27-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"елішілік құндылықты дамыту;
өндірістің технологиялық процесінің күрделілігін арттыру;
өнеркәсіптік-инновациялық жобалардың объектілерін салу кезеңінде Қазақстанда шығарылған тауарларды қолдану;
өндірілетін өнімде отандық шикізатты және (немесе) материалдарды пайдалану.";

"41-3) разрабатывает и утверждает правила разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формы;
41-4) разрабатывает и утверждает методику оценки баланса производственных мощностей;
41-5) разрабатывает и утверждает правила проведения экспертизы по определению страны происхождения товара, выдаче акта экспертизы о происхождении товара и отмене его действия;";
4) в пункте 2 статьи 13:
подпункт 2) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"формированию оценки баланса производственных мощностей;";
в подпункте 4) слово "территориальных" заменить словом "промышленных";
5) подпункт 10) статьи 17 изложить в следующей редакции:
"10) промышленных кластеров;";
6) в статье 23:
в заголовке слово "Территориальные" заменить словом "Промышленные";
в пунктах 1, 2, 3 и 4 слова "территориального", "территориальных" заменить соответственно словами "промышленного", "промышленных";
дополнить пунктами 5, 6 и 7 следующего содержания:
"5. Государство осуществляет поддержку создания и развития промышленных кластеров, формируемых вокруг системообразующих предприятий.
6. Участникам промышленных кластеров вокруг системообразующих предприятий, включая системообразующие предприятия и связанных с ними производителей сырья, материалов, компонентов, полуфабрикатов, оборудования и услуг, предоставляются меры государственной поддержки в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
7. Перечень, условия и порядок предоставления мер государственной поддержки промышленным кластерам вокруг системообразующих предприятий устанавливаются уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.";
7) пункт 5 статьи 25 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Меры государственного стимулирования промышленности предоставляются субъектам промышленно-инновационной деятельности с учетом оценки баланса производственных мощностей.
Оценка баланса производственных мощностей формируется уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности в соответствии с методикой оценки баланса производственных мощностей.";
8) пункт 3 статьи 27 дополнить абзацами пятым, шестым, седьмым и восьмым следующего содержания:
"развитие внутристрановой ценности;
повышение сложности технологического процесса производства;
применение товаров казахстанского происхождения в период строительства объектов промышленно-инновационных проектов;
использование отечественного сырья и (или) материалов в производимой продукции.";

9) 29-баптың 11) тармақшасындағы "аумақтық" деген сөз "өнеркәсіптік" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 37-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының резиденті екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес шот" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
11) 39-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасының резиденті екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес шот" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 40-бапта:
тақырып пен 1 және 2-тармақтардағы "Аумақтық", "аумақтық" деген сөздер тиісінше "Өнеркәсіптік", "өнеркәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"аумақтық" деген сөз "өнеркәсіптік" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының резиденті екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес шот" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 42-1-бапта:
1-тармақтағы "моторлы көлік құралдарын" деген сөздер "көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамдастарын, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) оның құрамдастарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
үшінші бөліктің 3) тармақшасындағы "моторлы көлік құралдарын" деген сөздер "көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамдастарын, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) оның құрамдастарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Лизингтік компания арнаулы инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына арналған қаржы лизингі шарты негізінде арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде жеткізілетін технологиялық жабдықтың импорты кезінде кедендік баж салығынан босатылады.";
14) 42-2-бапта:
3-тармақтағы "уәкілетті орган арнаулы" деген сөздер "уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдарды тарта отырып, арнаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
15) 51-3-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген электр, жылу және өзге де энергия түрлері.";
3-тармақ "мәліметтерді" деген сөзден кейін ", сондай-ақ электр, жылу және өзге де энергия түрлерін өндірушілер туралы мәліметтерді" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 51-4-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстандық тауар өндірушіге қатысты басқа қазақстандық тауар өндірушілерден тізілімде болу талаптарына сәйкессіздігі туралы шағымдар келіп түскен кезде салалық мемлекеттік органдар осы Заңның 51-1-бабының 5-тармағында көзделген тәртіппен шығу инспекциясын жүзеге асыру арқылы тізілімге мониторинг жүргізуі мүмкін. Шығу иснпекциясының қорытындысы бойынша тізілімде болу талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы іс жүргізуді бағалау актісі жасалады.";

9) в подпункте 11) статьи 29 слово "территориальных" заменить словом "промышленных";
10) в пункте 2 статьи 37:
в части первой слова "текущий счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан" заменить словами "счет в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан";
часть вторую исключить;
11) в пункте 3 статьи 39 слова "текущий счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан" заменить словами "счет в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан";
12) в статье 40:
в заголовке и пунктах 1 и 2 слова "территориальных", "территориального" заменить соответственно словами "промышленных", "промышленного";
в пункте 3:
слова "текущий счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан" заменить словами "счет в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан";
слово "территориальных" заменить словом "промышленных";
13) в статье 42-1:
в пункте 1 слова "моторных транспортных средств" заменить словами "транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) ее компонентов";
в пункте 2:
в подпункте 3) части третьей слова "моторных транспортных средств" заменить словами "транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) ее компонентов";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Лизинговая компания освобождается от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования, поставляемого в рамках реализации специального инвестиционного проекта на основании договора финансового лизинга для юридического лица Республики Казахстан, реализующего специальный инвестиционный проект.";
14) в статье 42-2:
пункт 3 после слов "Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности" дополнить словами "с привлечением отраслевых государственных органов";
часть вторую пункта 4 исключить;
15) в статье 51-3:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) электрическая, тепловая и иные виды энергии, произведенные на территории Республики Казахстан.";
пункт 3 после слова "недропользовании" дополнить словами ", а также сведения о производителях электрической, тепловой и иных видов энергии";
16) статью 51-4 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1.   При поступлении в отношении казахстанского товаропроизводителя жалоб от других казахстанских товаропроизводителей о несоответствии требованиям нахождения в реестре отраслевыми государственными органами может быть проведен его мониторинг посредством осуществления выездной инспекции в порядке, предусмотренном пунктом 5 статьи 51-1 настоящего Закона. По итогам выездной инспекции составляется акт оценки производства о соответствии или несоответствии требованиям нахождения в реестре.";

17) 51-6-баптың бірінші бөлігі 3) тармақшасындағы "өтініші негізінде жүзеге асырады." деген сөздер "өтініші;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Заңның 51-4-бабының 1-1-тармағына сәйкес жасалған, тізілімде болу талаптарына сәйкессіздігі туралы іс жүргізуді бағалау актісі негізінде жүзеге асырады.";
18) мынадай мазмұндағы 60-1-баппен толықтырылсын:
"60-1-бап. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын қайталама ресурстармен қамтамасыз ету
1. Мемлекет Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын қайталама ресурстар ретінде түсті және қара металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі.
2. Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес рұқсат негізінде жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы заңды тұлғалардың өз өндірісі барысында және құрамында түсті және (немесе) қара металдардың сынықтары және (немесе) қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда болған түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын өткізуі кезіндегі қызметіне қолданылмайды. Аталған заңды тұлғалар түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған заңды тұлғаларға өткізеді.
3. Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар:
1) қабылдау пункттерін тұрғын аймақтардың және жеке қоғамдық ғимараттардың шекараларынан қауіпсіз (кемінде тоғыз метр) қашықтықта орналастыруға;
2) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын өткізу мақсатында тек заңды тұлғаның немесе оның филиалдарының өндірістік базасының аумағынан тиеп жөнелтуге;
3) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын сатып алу-сату шарты және (немесе) қара және түсті металдардың сынықтары мен қалдықтарын қабылдау туралы жүкқұжат негізінде қабылдауға;
4) түсті және (немесе) қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын өткізуді жүзеге асыратын тұлғаларға Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында айқындалатын тәртіппен ақы төлеуге тиіс.
4. Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаларды, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоспағанда, жай серіктестіктен немесе жеке тұлғалардан рельстерді, теміржол төсемінің және жылжымалы құрамның элементтерін, кәріз құдықтарының қақпақтарын қабылдауға тыйым салынады.";

17) часть первую статьи 51-6 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) акта оценки производства о несоответствии требованиям нахождения в реестре, составленного в соответствии с пунктом 1-1 статьи 51-4 настоящего Закона.";
18) дополнить статьей 60-1 следующего содержания:
"Статья 60-1. Обеспечение вторичными ресурсами предприятий обрабатывающей промышленности
1. Государством оказывается содействие для обеспечения предприятий обрабатывающей промышленности ломом и отходами цветных и черных металлов в качестве вторичных ресурсов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов осуществляется юридическими лицами на основании разрешения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на деятельность юридических лиц при реализации ими лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и (или) отходы цветных и (или) черных металлов. Данные юридические лица реализуют лом и отходы цветных и черных металлов юридическим лицам, указанным в части первой настоящего пункта.
3. Юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, должны:
1) размещать приемные пункты на безопасном расстоянии (не менее девяти метров) от границ жилых зон и отдельных общественных зданий;
2) осуществлять отгрузку лома и отходов цветных и черных металлов с целью реализации только с территории производственной базы юридического лица или его филиалов;
3) принимать лом и отходы черных и цветных металлов на основе договора купли-продажи и (или) накладной о приеме лома и отходов черных и цветных металлов;
4) производить оплату лицам, осуществляющим реализацию лома и отходов цветных и (или) черных металлов, в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах.
4. Запрещается принимать у простого товарищества или физических лиц, за исключением физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность, крестьянских или фермерских хозяйств, рельсы, элементы железнодорожного полотна и подвижного состава, крышек канализационных люков.";

19) 61-1-бапта:
2-тармақтың бесінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "жасасу" деген сөз "жасасу және орындау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "іс-қимылдары," деген сөзден кейін "оларды орындау бойынша индикаторлар," деген сөздермен толықтырылсын;
20) мынадай мазмұндағы 64-1-баппен толықтырылсын:
"64-1-бап. Көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім
Моторлы көлік құралдарына арналған шанақтардың СЭҚ ТН коды бойынша көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен осы Заңның 9-бабының 24) тармақшасында көзделген осындай келісімдерді жасасу қағидалары мен талаптарына сәйкес мынадай талаптар орындалған кезде жасалады:
1) өнеркәсіптік құрастыруды жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын лизингтік активтерді қоса алғанда, кәсіпорынның немесе лизингтік компанияның балансында республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір миллион еселенген мөлшеріндегі сомаға өндірістік активтердің болуы;
2) дайын көлік құралын жасап шығару кезінде Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы жасалған келісімдер шеңберінде жасап шығарылған көлік құралдарының шассиін пайдалану.".
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

19) в статье 61-1:
в подпункте 2) части пятой пункта 2 слово "заключению" заменить словами "заключению и исполнению";
пункт 4 после слова "заказчиков," дополнить словами "индикаторы по их исполнению,";
20) дополнить статьей 64-1 следующего содержания:
"Статья 64-1. Соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике
Соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике по коду ТН ВЭД кузовов для моторных транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан заключается в соответствии с правилами и условиями заключения таких соглашений, предусмотренными подпунктом 24) статьи 9 настоящего Закона, при выполнении следующих условий:
1) наличие производственных активов на балансе предприятия или лизинговой компании, включая лизинговые активы, используемые при осуществлении промышленной сборки, на сумму не менее одного миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) использование шасси транспортных средств, произведенных юридическими лицами Республики Казахстан в рамках заключенных соглашений о промышленной сборке транспортных средств, при производстве готового транспортного средства.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 4 статьи 1, который вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ