Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әскери қызметшілердің құқықтық жағдайын жетілдіру, қорғаныс және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 24 маусымдағы № 323-VIII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) Арнаулы операциялар күштері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің арнаулы операцияларын жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндеттерді орындауға арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің арнаулы мақсаттағы бір бөлігі;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) әскери өкілдің аппараты – халықаралық ұйымда және шет мемлекеттің әскери ынтымақтастық органында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мүдделерін білдіретін әскери қызметшілер болып саналатын, өз қызметін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жүзеге асыратын әскери өкіл, оның орынбасарлары мен көмекшілері;";
2) 3-баптың тақырыбы мен бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Заңның қағидаттары
Осы Заңның қағидаттары:";
3) 7-баптың бірінші бөлігінің 24-3) тармақшасы алып тасталсын;
4) 22-баптың 2-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қарулы Күштер түрлерінің, Арнаулы операциялар күштерінің, әскер тектерiнің, арнаулы әскерлердiң жедел мақсаты мен мiндеттерiн, олардың басқа да әскерлермен және әскери құралымдармен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттердiң қарулы күштерiмен өзара iс-қимыл жасауда қолданылуын айқындайды;";
25) тармақша "аппараты" деген сөзден кейін "мен әскери өкілдер аппараты" деген сөздермен толықтырылсын;
26-21) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
26-29) және 26-30) тармақшалар алып тасталсын;
5) 23-2-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"23-2-бап. Әскери атташелер мен әскери өкілдер аппараттары";
1-тармақтағы "аппараты" деген сөз "мен әскери өкілдер аппараттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Егер Қазақстан Республикасының өзге заңдарында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, осы баптың 2, 3 және 4-тармақтарының ережелері әскери өкілдер аппаратында әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге қолданылады.".

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правового положения военнослужащих, обороны и воинской службы
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 323-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
1) в статье 1:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) Силы специальных операций – часть Вооруженных Сил Республики Казахстан специального назначения, предназначенная для проведения специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также выполнения задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) аппарат военного представителя – военный представитель, его заместители и помощники, являющиеся военнослужащими, представляющими интересы Вооруженных Сил Республики Казахстан в международной организации и органе военного сотрудничества иностранного государства, осуществляющие свою деятельность за пределами Республики Казахстан;";
2) заголовок и абзац первый статьи 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Принципы настоящего Закона
Принципами настоящего Закона являются:";
3) подпункт 24-3) части первой статьи 7 исключить;
4) в пункте 2 статьи 22:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) определяет оперативное предназначение и задачи видов Вооруженных Сил, Сил специальных операций, родов войск, специальных войск, их применение во взаимодействии с другими войсками и воинскими формированиями, а также с вооруженными силами иностранных государств в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;";
подпункт 25) дополнить словами "и аппарата военных представителей";
в подпункте 26-21) слово "иностранных" заменить словом "зарубежных";
подпункты 26-29) и 26-30) исключить;
5) в статье 23-2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 23-2. Аппараты военных атташе
и военных представителей";
в пункте 1 слова "Аппарат военных атташе находится" заменить словами "Аппараты военных атташе и военных представителей находятся";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Положения пунктов 2, 3 и 4 настоящей статьи распространяются на военнослужащих, проходящих воинскую службу в аппарате военных представителей, если иными законами Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не установлено иное.".

2. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 1-бапта:
17) тармақшадағы "Қарулы" деген сөз "егер осы Заңда өзгеше белгіленбесе, Қарулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
26-1) және 26-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1) бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтинг) – цифрлық кадр жүйесі арқылы қалыптастырылған, әскери қызметшінің (Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органының әскери қызметшісін қоспағанда) кәсіби құзыретіне, сондай-ақ әскери лауазым үшін негізгі көрсеткіштерге және кәсіби жетістіктері туралы объективті деректерге (өлшемшарттарға) негізделген кәсіби әлеуетінің қалыптасқан сандық мәні;
26-2) дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындар – дағдарыстық ахуалды оқшаулауға және жоюға қатысу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілермен өткізілетін іс-шаралар;";
мынадай мазмұндағы 26-3) тармақшамен толықтырылсын:
"26-3) далалық төлемдер – әскери қызметшілерге (мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілерін, әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттерін, әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерді, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда) бір тәуліктен астам далалық шығу, теңізге шығу, оқу-жаттығуларға немесе кемелердің жорықтарына қатысу кезеңінде бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын төлемдер;";
34) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
40) тармақшадағы "адамдардың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-баптың 1-тармағы үшінші бөлігінің төртінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4) 15-баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларындағы "адамдарды" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 20-баптың ескертпелерінде:
1-тармақтың үшінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
6) 21-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери қызметшiлерді бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингті) қолданып жасақтау, əскери лауазымдарға тағайындау, орнын ауыстыру, əскери лауазымдарынан босату, мемлекеттік, арнаулы мемлекеттік жəне құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарындағы қызметке ауыстыру жəне қызметтен шығару Əскери қызмет өткеру қағидаларына сəйкес жүргiзіледi.
Әскери қызметшінің кәсіби құзыретін, негізгі көрсеткіштерін айқындаудың және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингті) есептеп шығарудың тәртібі мен әдістерін уәкілетті органның бірінші басшысы бекітеді.
Тізбесін уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен лауазымдарға тағайындалатын әскери қызметшілерге және азаматтық персонал адамдарына (жұмыскерлерге) қатысты тексеру уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындаған тәртіппен психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер қолданылып жүргізіледі.";
5-тармақта:
5) тармақша "аппаратындағы" деген сөзден кейін "және әскери өкілдер аппаратындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшадағы "шет мемлекеттің" деген сөздер "шетелдік" деген сөзбен ауыстырылсын;

2. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) преамбулу исключить;
2) в статье 1:
подпункт 17) дополнить словами ", если иное не установлено настоящим Законом";
подпункты 26-1) и 26-2) изложить в следующей редакции:
"26-1) показатель конкурентоспособности (цифровой рейтинг) – сформированное посредством цифровой кадровой системы формализованное числовое выражение профессионального потенциала военнослужащего (за исключением военнослужащего специального государственного органа Республики Казахстан), основанное на профессиональных компетенциях, а также ключевых для воинской должности показателях и объективных данных о профессиональных достижениях (критериях);
26-2) сборы при кризисной ситуации – мероприятия, проводимые с военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве, для участия в локализации и ликвидации кризисной ситуации, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 26-3) следующего содержания:
"26-3) полевые выплаты – выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств военнослужащим (за исключением военнослужащих срочной воинской службы, курсантов и кадетов военных учебных заведений, военнообязанных, призванных на воинские сборы, военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве) за период полевых выходов, выходов в море, участия в учениях или походах кораблей свыше одних суток;";
в подпункте 34) слово "иностранном" заменить словом "зарубежном";
в подпункте 40) слово "лиц" заменить словами "граждан Республики Казахстан";
3) в абзаце четвертом части третьей пункта 1 статьи 5 слово "иностранное" заменить словом "зарубежное";
4) в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 15 слово "лиц" заменить словами "граждан Республики Казахстан";
5) в примечаниях статьи 20:
в абзаце третьем пункта 1 слово "иностранное" заменить словом "зарубежное";
в пункте 2 слово "иностранное" заменить словом "зарубежное";
6) в статье 21:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Комплектование, назначение на воинские должности с применением показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга), перемещение, освобождение от воинских должностей, перевод в государственные, специальные государственные и правоохранительные органы, на службу в органы гражданской защиты и увольнение военнослужащих производятся в соответствии с Правилами прохождения воинской службы.
Порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) военнослужащего утверждаются первым руководителем уполномоченного органа.
В отношении военнослужащих и лиц гражданского персонала (работников), назначаемых на должности, перечень которых утвержден первым руководителем уполномоченного государственного органа, проводится проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований в порядке, определенном первым руководителем уполномоченного государственного органа.";
в пункте 5:
подпункт 5) после слов "военного атташе" дополнить словами "и аппарате военных представителей";
в подпункте 8) слова "высшего военного учебного заведения иностранного государства" заменить словами "зарубежного высшего военного учебного заведения";

7) 24-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген офицердің қызмет мерзіміне бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болу кезеңі (кезеңдері) есептелмейді және көрсетілген демалыс аяқталғаннан кейін офицер қызмет өткерілмеген мерзім үшін әскери қызмет өткеруді жалғастырады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген офицердің бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болу уақыты еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.";
8) 26-бапта:
1-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды немесе соғыс жағдайын енгізу жағдайларын қоспағанда, еңбек сіңірген жылдары жиырма бес жыл және одан көп болған кезде Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалатын тәртіппен өз қалауы бойынша;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери қызметшінің осы Заңның 21-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қарамағында болуы осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген, қызметтен шығару үшін негіздер болған кезде оның қызметтен шығарылуына кедергі болмайды.";
11-тармақтағы "және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздер алып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Әскери қызметтен шығарылған Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, бірақ бұйрықпен немесе одан үзінді көшірмемен жазбаша түрде танысқан күннен бастап үш айдан кешіктірмей, қызметтен шығару туралы шешімге сотқа шағым жасауға құқылы.";
9) 35-баптың 3-тармағының бесінші бөлігіндегі "шет мемлекеттердің" деген сөздер "шетелдік" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 39-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-тармақтағы "адам" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 44-бапта:
1-тармақта:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшілерге ақшалай ризық:
1) дәлелсіз себептермен әскери қызметте болмаған кезеңге;
2) осы Заңның 21-бабы 5-тармағының 3), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда әскери емес лауазымдарда әскери қызмет өткерген кезеңге;
3) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 158-бабының бірінші бөлігіне сәйкес лауазымынан уақытша шеттетілген кезеңге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда төленбейді.";
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:

7) в статье 24:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В срок службы офицера, проходящего воинскую службу по призыву, не засчитывается период (периоды) нахождения его в отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет и после окончания указанного отпуска офицер продолжает прохождение воинской службы на недослуженный срок.";
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Время нахождения офицера, проходящего воинскую службу по призыву, в отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет засчитывается в выслугу лет.";
8) в статье 26:
пункт 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) по собственному желанию при наличии выслуги двадцать пять лет и более, за исключением случаев введения чрезвычайного или военного положения в Республике Казахстан, в порядке, определяемом Правилами прохождения воинской службы;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Нахождение военнослужащего в распоряжении в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 21 настоящего Закона не может препятствовать его увольнению при наличии оснований для увольнения, предусмотренных частью первой пункта 1 настоящей статьи.";
в пункте 11 слова "и (или) послевузовского" исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Граждане Республики Казахстан, уволенные с воинской службы, вправе обжаловать решение об увольнении в суд в соответствии с законами Республики Казахстан, но не позднее трех месяцев со дня письменного ознакомления с приказом или выпиской из него.";
9) в части пятой пункта 3 статьи 35 слова "учебных заведениях иностранных государств" заменить словами "зарубежных учебных заведениях";
10) в статье 39:
в части четвертой пункта 1 слово "иностранные" заменить словом "зарубежные";
в пункте 4 слова "восстановлено лицо, уволенное" заменить словами "восстановлен гражданин Республики Казахстан, уволенный";
11) в статье 44:
в пункте 1:
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Денежное довольствие военнослужащим не выплачивается:
1) за период отсутствия на воинской службе без уважительных причин;
2) за период прохождения воинской службы не на воинских должностях в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 6), 8) и 9) пункта 5 статьи 21 настоящего Закона;
3) за период временного отстранения от должности в соответствии с частью первой статьи 158 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
4) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
дополнить частью седьмой следующего содержания:

"Осы Заңның 21-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қарамағында болатын әскери қызметші тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерімен қамтамасыз етіледі.";
7-тармақтың бірінші бөлігінің 12) тармақшасындағы "кері қайту кезінде тамақтандырумен қамтамасыз етіледі." деген сөздер "кері қайту кезінде;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) казармалық жағдайда болу және (немесе) карантиндік іс-шараларға қатысу кезінде тамақтанумен қамтамасыз етіледі.";
8-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
12) 48-баптың үшінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
13) 49-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери қызметшілерін төтенше жағдайлар мен олардың салдарын жою, терроризмге қарсы операциялар жүргізу, сондай-ақ төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету үшін міндеттерді орындауға тарту кезінде оларға үш еселенген мөлшерде ақшалай жабдықталым төленеді.";
14) 50-бапта:
1-тармақтағы "адамдарға" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "адамдарға" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "адамдардың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "адамдар" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "адамдарды" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "адамдарды", "адамдар" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының азаматтарын", "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екінші бөлікте:
"20" деген цифрлар "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"мөлшерінде" деген сөз "есепке алынып," деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "адамдарға" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 52-баптың 2-тармағының үшінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
16) 53-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы 1-тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген тәртіптік жазаны қоспағанда, тәртіптік жазаның қолданылу мерзімі осы жаза қолданылған күннен бастап алты айдан аспауға тиіс.";

"Военнослужащий, находящийся в распоряжении в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 21 настоящего Закона, обеспечивается минимальным размером заработной платы, установленным законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
часть первую пункта 7 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) нахождения на казарменном положении и (или) участия в карантинных мероприятиях.";
в подпункте 3) части первой пункта 8 слово "иностранные" заменить словом "зарубежные";
12) в части третьей статьи 48 слово "иностранных" заменить словом "зарубежных";
13) статью 49 дополнить частью пятой следующего содержания:
"При привлечении военнослужащих Вооруженных Сил и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан к выполнению задач для ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, проведения антитеррористических операций, а также обеспечения режима чрезвычайного положения им выплачивается денежное содержание в трехкратном размере.";
14) в статье 50:
в пункте 1 слово "Лицам" заменить словами "Гражданам Республики Казахстан";
в пункте 1-1:
в абзаце первом части первой слово "лицам" заменить словами "гражданам Республики Казахстан";
в абзаце первом части второй слово "лиц" заменить словами "граждан Республики Казахстан";
в пункте 2:
в части первой слово "Лицам" заменить словами "Гражданам Республики Казахстан";
в части второй слово "лиц" заменить словами "граждан Республики Казахстан";
в части третьей слова "лица", "лиц" заменить соответственно словами "граждане Республики Казахстан", "граждан Республики Казахстан";
в пункте 3:
в части второй:
слова "в размере" заменить словами "из расчета";
цифры "20" заменить словом "двадцать";
в части третьей слово "лиц" заменить словами "граждан Республики Казахстан";
15) в абзаце третьем пункта 2 статьи 52 слово "иностранные" заменить словом "зарубежные";
16) в статье 53:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Срок действия дисциплинарного взыскания не может превышать шесть месяцев со дня его применения, за исключением дисциплинарного взыскания, предусмотренного подпунктом 7) части первой настоящего пункта.";

2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) кезектен тыс тәуліктік нарядқа қою (бөлімшені күзетуді қамтамасыз ету бойынша нарядқа қоюды қоспағанда).".
3. "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
23-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери персонал бергені үшін Қазақстан Республикасына БҰҰ тарапынан бөлінетін қаражат әскери қызметшілерге тікелей төлемдер жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің шотына түседі.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) назначение в суточный наряд вне очереди (за исключением назначения в наряд по обеспечению охраны подразделения).".
3. В Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года "О миротворческой деятельности Республики Казахстан":
пункт 2 статьи 23 дополнить частью второй следующего содержания:
"Средства, выделяемые ООН Республике Казахстан за предоставление военного персонала, поступают на счет Министерства обороны Республики Казахстан для осуществления прямых выплат военнослужащим.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ