Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғылым, ғылымды қажетсінетін аумақтар, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, денсаулық сақтау және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 24 маусымдағы № 321-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (ерекше бөлім):
820-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттарына қолданылмайды.".
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне:
143-баптың оныншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Сотталғандарға мекемеде тиісті техникалық жағдайлар болған кезде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында онлайн-оқыту нысанында оқуға рұқсат етіледі.".
3. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 87-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында, ғылыми ұйымдарда жұмыс істейтін жетекші ғалымдардың шығармашылық демалысы.";
2) 2-бөлімнің 12-тарауы мынадай мазмұндағы 146-2-баппен толықтырылсын:
"146-2-бап. Ғылыми қызметкерлердің еңбегін реттеу
Ғылыми қызметкерлердің еңбегі "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктер ескеріліп, осы Кодекспен реттеледі.".
4. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
94) тармақшадағы "уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
200) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"200) өндірушінің бағасы – көтерме және бөлшек саудада өткізу үшін бағасын реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесіне енгізілген дәрілік заттардың шекті көтерме және бөлшек сауда бағаларын есептеу үшін базалық баға болатын, дәрілік заттың сауда атауына өндіруші беретін баға, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың және бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымдардың бағасы;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам науки, наукоемких территорий, социального обеспечения, образования, здравоохранения и воинской службы
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 321-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (особенная часть) от 1 июля 1999 года:
пункт 1 статьи 820 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.".
2. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года:
часть десятую статьи 143 изложить в следующей редакции:
"10. Осужденным разрешается обучаться в форме онлайн-обучения в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, при наличии соответствующих технических условий в учреждении.".
3. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) часть первую пункта 5 статьи 87 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) творческий отпуск ведущих ученых, работающих в организациях высшего и (или) послевузовского образования, научных организациях, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике".";
2) главу 12 раздела 2 дополнить статьей 146-2 следующего содержания:
"Статья 146-2. Регулирование труда научных работников
Труд научных работников регулируется настоящим Кодексом с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике".".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 94) слова "в порядке, определяемом уполномоченным органом" заменить словами "в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
подпункт 200) изложить в следующей редакции:
"200) цена производителя – цена на торговое наименование лекарственного средства, предоставляемая производителем, являющаяся базовой ценой для расчета предельных оптовых и розничных цен лекарственных средств, включенных в перечень лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию для оптовой и розничной реализации, а также на лекарственные средства и изделия медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования и медицинские изделия для диагностики вне живого организма (in vitro), производимые на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочных договоров поставки, заключенных с единым дистрибьютором;";

мынадай мазмұндағы 220-1) тармақшамен толықтырылсын:
"220-1) референс-орталық – мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету кезінде, сондай-ақ патологоанатомиялық диагностикалау кезінде үйлестіруді, ұйымдастыру-әдістемелік жұмысты, сапаны және қауіпсіздікті сырттай бағалау жүйесін ендіруді үйлестіретін, қамтамасыз ететін мемлекеттік медициналық ұйымдардың, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі медициналық ұйымдардың уәкілетті орган айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;";
2) 7-бапта:
15), 47) және 50) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"15) белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін, сондай-ақ бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекітеді;";
"47) денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын қалыптастыру қағидаларын бекітеді;";
"50) белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін және бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 104-5) тармақшамен толықтырылсын:
"104-5) дәрілік заттарға немесе медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу, оларды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу мен тіркеу, өндірушінің бағасына өзгерістер енгізу, сондай-ақ Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярды қалыптастыру қағидаларын бекітеді;";
3) 23-бапта:
3-тармақтағы "уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган" деген сөздер "дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік затқа немесе медициналық бұйымға сараптама жүргізу – дәрілік заттарды немесе медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеудің, қайта тіркеудің, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізудің міндетті шарты.";
5-тармақтағы "Тізбесін уәкілетті орган айқындайтын" деген сөздер "Тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 220-1) следующего содержания:
"220-1) референс-центр — определяемое уполномоченным органом структурное подразделение государственных медицинских организаций, медицинских организаций, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, оказывающее специализированную, в том числе высокотехнологичную, медицинскую помощь, осуществляющее координацию, организационно-методическую работу, обеспечение внедрения системы внешней оценки качества и безопасности при оказании высокотехнологичной медицинской помощи, а также при проведении патологоанатомической диагностики;";
2) в статье 7:
подпункты 15), 47) и 50) изложить в следующей редакции:
"15) утверждает перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями), а также перечень лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых у единого дистрибьютора;";
"47) утверждает правила формирования лекарственных формуляров организаций здравоохранения;";
"50) утверждает правила формирования перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями) и перечня лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых у единого дистрибьютора;";
дополнить подпунктом 104-5) следующего содержания:
"104-5) утверждает правила проведения экспертизы, государственной регистрации, перерегистрации лекарственных средств или медицинских изделий, внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия и регистрации, внесения изменений в цену производителя, а также формирования Казахстанского национального лекарственного формуляра;";
3) в статье 23:
в пункте 3 слова "в порядке, определяемом уполномоченным органом" заменить словами "в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Обязательным условием государственной регистрации, перерегистрации лекарственных средств или медицинских изделий, внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия является проведение экспертизы лекарственного средства или медицинского изделия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 5 слова "определяется уполномоченным органом" заменить словами "устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
в пункте 8:
часть первую изложить в следующей редакции:

"8. Дәрілік заттарға немесе медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге, оларды мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістерді енгізу мен тіркеуге, өндірушінің бағасына өзгерістер енгізуге өтінішті композиттік қызмет көрсету шеңберінде өтініш беруші немесе дәрілік затты немесе медициналық бұйымды өндіруші немесе олардың сенім білдірілген тұлғалары береді.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Композиттік көрсетілетін қызмет деп дәрілік заттарға немесе медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге, оларды мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістерді енгізу мен тіркеуге, өндірушінің бағасына өзгерістер енгізуге, сондай-ақ Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярды қалыптастыруға байланысты, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жиынтықты түрде немесе жеке-жеке көрсетілетін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер кешені түсініледі.";
10-тармақта:
екінші бөліктегі "тәртібін уәкілетті орган айқындайды" деген сөздер "тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Дәрілік затқа сараптама жүргізудің жеделдетілген рәсімі:
дәрілік затты Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымымен бірлесіп тіркеу рәсімі жүргізілген;
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы дәрілік затты терең саралаудан өткізу рәсімін жүргізген;
дәрілік затты Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы айқындайтын қатаң реттеу жүйесі бар реттеуші органдар тіркеген жағдайларда;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
Медициналық бұйымдарды сараптаудың жеделдетілген рәсімі Еуропалық Одақтағы Еуропалық комиссияның реттеуші органдарының (CE marking) немесе Медициналық бұйымдарды реттеушілердің халықаралық форумы (ІMDRF) басшылық комитетінің мүшелері болатын реттеуші органдардың сертификаттары бар немесе Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы терең саралаудан өткізген медициналық бұйымдарға қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда жүргізіледі.
Дәрілік заттарға және медициналық бұйымдарға жеделдетілген сараптама жүргізу кезінде олардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне қойылатын талаптар төмендетілмейді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Дәрілік заттар және медициналық бұйымдар сараптамасының нәтижелері бойынша теріс қорытынды берілген және құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда, өтініш берушіге дәрілік заттарды немесе медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеуден және қайта тіркеуден, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуден бас тартылады.";
13-тармақтағы "уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:

"8. Заявление на проведение экспертизы, государственную регистрацию, перерегистрацию лекарственных средств или медицинских изделий, внесение изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия и регистрацию, внесение изменений в цену производителя подается заявителем или производителем лекарственного средства или медицинского изделия, или их доверенными лицами в рамках оказания композитной услуги.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Под композитной услугой понимается комплекс государственных услуг, связанных с проведением экспертизы, государственной регистрацией, перерегистрацией лекарственных средств или медицинских изделий, внесением изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия и регистрацией, внесением изменений в цену производителя, а также формированием Казахстанского национального лекарственного формуляра, оказываемый в совокупности или по отдельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 10:
в части второй слова "определяется уполномоченным органом" заменить словами "устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Ускоренная процедура проведения экспертизы лекарственного средства осуществляется в случаях:
совместной со Всемирной организацией здравоохранения процедуры регистрации лекарственного средства;
процедуры преквалификации лекарственного средства Всемирной организацией здравоохранения;
регистрации лекарственного средства регуляторными органами со строгой регуляторной системой, определяемыми Всемирной организацией здравоохранения;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Ускоренная процедура экспертизы медицинских изделий проводится в отношении медицинских изделий, имеющих сертификаты регуляторных органов Европейской комиссии в Европейском Союзе (CE marking) или регуляторных органов, являющихся членами руководящего комитета Международного форума регуляторов медицинских изделий (IMDRF), или преквалифицированных Всемирной организацией здравоохранения, а также в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
При проведении ускоренной экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий не снижаются требования к их безопасности, качеству и эффективности.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Заявителю отказывается в государственной регистрации и перерегистрации лекарственных средств или медицинских изделий, внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия в случаях выдачи отрицательного заключения по результатам экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий и непредставления полного пакета документов.";
в пункте 13 слова "в порядке, определяемом уполномоченным органом" заменить словами "в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
дополнить пунктом 18 следующего содержания:

"18. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз бастамасы бойынша дәрілік затты тіркеуге бастамашылық жасауға құқылы.";
4) 124-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетудің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді референс-орталықтар мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның қызметін үйлестіру, ұйымдастыру-әдістемелік жұмысты жүргізу және сапасы мен қауіпсіздігін сырттай бағалау жүйесін ендіруді қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырады.";
5) мынадай мазмұндағы 130-1-баппен толықтырылсын:
"130-1-бап. Референс-орталықтар
1. Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметін үйлестіруді, сондай-ақ патологоанатомиялық диагностикалаудың сапасы мен қауіпсіздігін сырттай бағалауды референс-орталықтар бақылайды және орындайды.
2. Референс-орталықтың негізгі міндеттері – медициналық ұйымдардың мониторинг жүргізу мен әдіснамалық қолдау арқылы мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетудің бірыңғай стандарттарын қолдануын қамтамасыз ету, сондай-ақ ауруларды патологоанатомиялық диагностикалаудың дәлдігі мен анықтығын арттыру және диагностикалық қателіктерді азайту.
3. Референс-орталық ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты мәртебесі бар мемлекеттік медициналық ұйымдардың, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі медициналық ұйымдардың базасында құрылады.
Референс-орталық қызметінің тәртібін, референс-орталық мәртебесін беру немесе кері қайтарып алу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
6) 244-бапта:
1-тармақтағы "уәкілетті орган айқындайтын ұйым" деген сөздер "дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы жүргізетін фармацевтикалық инспекциялар мемлекеттік монополияға жатады.
Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасын монополияға қарсы органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілейді.";
7) 245-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналардың:

"18. Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий вправе инициировать регистрацию лекарственного средства по собственной инициативе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
4) статью 124 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Обеспечение качества и безопасности оказания высокотехнологичной медицинской помощи осуществляется референс-центрами путем координации деятельности медицинской организации, оказывающей специализированную, в том числе высокотехнологичную, медицинскую помощь, оказания организационно-методической работы и обеспечения внедрения системы внешней оценки качества и безопасности.";
5) дополнить статьей 130-1 следующего содержания:
"Статья 130-1. Референс-центры
1. Координация деятельности медицинских организаций, оказывающих специализированную, в том числе высокотехнологичную, медицинскую помощь, а также внешняя оценка качества и безопасности патологоанатомической диагностики контролируются и выполняются референс-центрами.
2. Основными задачами референс-центра являются обеспечение применения медицинскими организациями единых стандартов оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи путем проведения мониторинга и методологической поддержки, а также повышение точности и достоверности патологоанатомической диагностики заболеваний и снижение диагностических ошибок.
3. Референс-центр создается на базе государственных медицинских организаций, медицинских организаций, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, имеющих статус научного центра или научно-исследовательского института.
Порядок деятельности референс-центра, присвоения или отзыва статуса референс-центра определяется уполномоченным органом.";
6) в статье 244:
в пункте 1 слова "организация, определяемая уполномоченным органом" заменить словами "государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Фармацевтические инспекции, проводимые государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, относятся к государственной монополии.
Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии, устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с антимонопольным органом.";
7) в статье 245:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Государственное регулирование цен осуществляется на:

1) көтерме және бөлшек саудада өткізу үшін бағасын реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесіне енгізілген, көтерме және бөлшек саудада өткізуге арналған дәрілік заттардың;
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың;
3) бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымдардың бағасын мемлекет реттейді.
Көтерме және бөлшек саудада өткізу үшін бағасын реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесін уәкілетті орган бекітеді.
2. Уәкілетті орган өндірушінің бағаларын, көтерме және бөлшек саудада өткізу үшін бағасын реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесіне енгізілген, көтерме және бөлшек саудада өткізуге арналған дәрілік заттың сауда атауына шекті бағаны бекітеді.";
3-тармақтағы "монополияға қарсы органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтағы "өндірушінің шекті бағасына" деген сөздер "өндірушінің бағасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "Бағалық" деген сөз "Көтерме және бөлшек саудада өткізу үшін бағасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 251-баптың 3-тармағы 10) тармақшасындағы "емдеуге арналған болса, уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелуге жол беріледі." деген сөздер "емдеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) стандартты үлгілерін қоспағанда, балк-өнімді, сондай-ақ фармацевтикалық субстанцияларды (белсенді фармацевтикалық субстанцияларды) әкелу арқылы дәрілік затты өндіруге арналған болса, уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелуге жол беріледі.";
9) 263-бапта:
1-тармақтағы "әзірленеді" деген сөз "қалыптастырылады" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын.
5. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 155-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1 және 7-1-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Куәландырылатын адамның немесе оның заңды өкілінің өтініші медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге негіз болады.
Он сегіз жастан асқан, ес-түссіз күйдегі адамның жұбайы (зайыбы) немесе жақын туысы оның келісімінсіз берген өтініш оған медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге негіз болады.
Ес-түссіз күй деп организмінің негізгі функциялары бұзылып, тіршілік ету қабілеті шектеліп, адам есінен танып жатқан орнықты ауыр патологиялық жай-күй түсініледі.";

1) лекарственные средства для оптовой и розничной реализации, включенные в перечень лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию для оптовой и розничной реализации;
2) лекарственные средства и изделия медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) медицинские изделия для диагностики вне живого организма (in vitro), производимые на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочных договоров поставки, заключенных с единым дистрибьютором.
Перечень лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию для оптовой и розничной реализации, утверждается уполномоченным органом.
2. Уполномоченный орган утверждает цены производителя, предельные цены на торговое наименование лекарственного средства для оптовой и розничной реализации, включенного в перечень лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию для оптовой и розничной реализации.";
в пункте 3 слова "по согласованию с антимонопольным органом" исключить;
пункт 4 исключить;
в пункте 5 слово "предельной" исключить;
пункт 7 после слова "регулированию" дополнить словами "для оптовой и розничной реализации";
8) пункт 3 статьи 251 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) производства лекарственного средства путем ввоза балк-продукта, а также фармацевтических субстанций (активных фармацевтических субстанций), за исключением их стандартных образцов.";
9) в статье 263:
в пункте 1 слово "разрабатывается" заменить словом "формируется";
пункт 2 исключить.
5. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) в статье 155:
дополнить пунктами 2-1 и 7-1 следующего содержания:
"2-1. Основанием для проведения медико-социальной экспертизы является заявление освидетельствуемого лица или его законного представителя.
Основанием для проведения медико-социальной экспертизы лица старше восемнадцати лет, находящегося в коматозном состоянии, является заявление супруга (супруги) или близкого родственника без его согласия.
Под коматозным состоянием понимается стойкое тяжелое патологическое состояние, при котором лицо находится в бессознательном состоянии с нарушением основных функций организма и ограничением жизнедеятельности.";

"7-1. Жұбайы (зайыбы) немесе жақын туысы медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге өтініш берген кезде он сегіз жастан асқан, ес-түссіз күйде жатқан адамға бір жылдан аспайтын мерзімге мүгедектік белгіленеді.
Он сегіз жастан асқан, ес-түссіз күйде жатқан мүгедектігі бар адамның денсаулық жағдайы осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзім басталғанға дейін жақсарған жағдайда, қайта куәландыру Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талабы осы баптың 7-1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайға қолданылмайды.";
2) 171-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бірінші топтағы мүгедектігі бар адам ес-түссіз күйде жатқан кезде оған күтім жасайтын адамға жәрдемақы мүгедектігі бар адамның келісімінсіз жұбайы (зайыбы) немесе жақын туысы берген өтініш негізінде тағайындалады.";
3) 226-бапта:
10-тармақтың 2) тармақшасындағы "зейнетақы аннуитеті шартына" деген сөздер "сақтандырылушы болып табылмайтын пайда алушыны ауыстыру, сақтанушының (сақтанушылардың), пайда алушының жеке деректерін өзгерту жағдайларын қоспағанда, қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін көздейтін зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтанушы (сақтанушылар) және (немесе) сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда зейнетақы аннуитеті шартында көрсетілген адам (адамдар), ал мұндай адам (адамдар) болмаған кезде сақтанушының (сақтанушылардың) және (немесе) сақтандырылушының мұрагерлері осы көрсетілген сақтандыру төлемдерін, егер сақтанушы (сақтанушылар) және (немесе) сақтандырылушы тірі кезінде оларды толық көлемде алмаса не алмаса, зейнетақы аннуитеті шартында көзделген көлемде, бір рет немесе осы тармақтың бірінші бөлігінде айқындалған тәртіппен алуға құқылы.";
4) 227-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтанушы (сақтанушылар) сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасасу немесе қолданыстағы шарттарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сақтандыру сыйлықақысының жеткіліксіз бөлігін төлеу үшін өз қаражатын тартуы кезінде өз қаражатын бір рет толық көлемде енгізуге міндетті.";
5) 238-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "он сегіз жастан асқан" деген сөздер "он сегіз жастан асқан," деген сөздермен ауыстырылып, "немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстыру туралы" деген сөздер алып тасталсын;
6) 241-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстыру туралы" деген сөздер алып тасталсын.

"7-1. При подаче заявления супругом (супругой) или близким родственником на проведение медико-социальной экспертизы лицу старше восемнадцати лет, находящемуся в коматозном состоянии, инвалидность устанавливается на срок не более одного года.
В случае улучшения состояния здоровья лица с инвалидностью старше восемнадцати лет, находящегося в коматозном состоянии, до наступления срока, установленного частью первой настоящего пункта, переосвидетельствование проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите.";
пункт 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требование настоящего пункта не распространяется на случай, предусмотренный частью второй пункта 7-1 настоящей статьи.";
2) статью 171 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При нахождении лица с инвалидностью первой группы в коматозном состоянии пособие лицу, осуществляющему уход, назначается на основании заявления супруга (супруги) или близкого родственника без его согласия.";
3) в статье 226:
подпункт 2) пункта 10 дополнить словами ", за исключением случаев замены выгодоприобретателя, не являющегося застрахованным, изменения личных данных страхователя (страхователей), выгодоприобретателя";
пункт 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
"По договору пенсионного аннуитета, предусматривающему гарантированные страховые выплаты, в случае смерти страхователя (страхователей) и (или) застрахованного лицо (лица), указанное (указанные) в договоре пенсионного аннуитета, а при отсутствии такового наследники страхователя (страхователей) и (или) застрахованного вправе получить указанные страховые выплаты в объеме, предусмотренном договором пенсионного аннуитета, единовременно или в порядке, определенном частью первой настоящего пункта, если страхователь (страхователи) и (или) застрахованный получили их в неполном объеме либо не получали при жизни.";
4) пункт 2 статьи 227 изложить в следующей редакции:
"2. Страхователь (страхователи) при привлечении собственных средств для оплаты недостающей части страховой премии при заключении договора пенсионного аннуитета со страховой организацией или внесении изменений и (или) дополнений в действующие договоры обязан (обязаны) внести собственные средства единовременно в полном объеме.";
5) в подпункте 8) пункта 1 статьи 238 слова "или о переводе его на заочную форму обучения" исключить;
6) в подпункте 7) пункта 1 статьи 241 слова "или о переводе его на заочную форму обучения" исключить.

6. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
5-баптың 20) тармақшасы ", жоғары ғылыми ұйым" деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың бірінші бөлігінің 45) тармақшасындағы "сырттай," деген сөз алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 8-4-баппен толықтырылсын:
"8-4-бап. Оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алу ерекшеліктері
Полиграфиялық ақау және (немесе) пәндік сараптама комиссиясы бекіткен нұсқадан баспаның ауытқуы салдарынан жол берілген қате (қателер) анықталған жағдайда, жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша сатып алған таралымды баспа өз қаражаты есебінен ауыстырады.
Осы баптың бірінші бөлігінің талабы "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алу бойынша мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды жасау мен орындау кезіндегі міндетті шарт болады.";
3) 27-баптағы ", сырттай оқыту" деген сөздер "оқу" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 32-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі ", сырттай" деген сөз алып тасталсын;
5) 33-баптың үшінші бөлігіндегі ", сырттай" деген сөз алып тасталсын;
6) 43-1-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Азаматтық авиация саласында кадрлар даярлауды жүзеге асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының осы баптың 2-тармағының 1), 2), 10) және 15) тармақшаларында көзделген құзыреттері Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып іске асырылады.
Бұл ретте азаматтық авиация саласында кадрлар даярлау білім алушылардың Халықаралық азаматтық авиация ұйымының стандарттары мен ұсынылатын практикасы бойынша ұшу және тренажерлық даярлығы және азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың авиациялық қағидалары ескеріліп қамтамасыз етіледі.";
7) 47-баптың 17-тармағында:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде авиациялық мамандықтар бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары кемінде бес жыл, басқа мамандықтар бойынша ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен кемінде үш жыл жұмыспен өтеуге міндетті.";
бесінші бөлік "азаматтары" деген сөзден кейін "білім беру ұйымдарында, ғылыми ұйымдарда, сондай-ақ білім беру бағдарламасының бейініне сай келетін мемлекеттік органдарда және (немесе) өзге де ұйымдарда" деген сөздермен толықтырылсын;

6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
подпункт 20) статьи 5 дополнить словами ", высшая научная организация".
7. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) в подпункте 45) части первой статьи 5 слово "заочного," исключить;
2) дополнить статьей 8-4 следующего содержания:
"Статья 8-4. Особенности приобретения учебников и учебно-методических комплексов
Издательство за счет собственных средств заменяет тираж, приобретенный местными исполнительными органами по договору о государственных закупках, в случае обнаружения полиграфического брака и (или) ошибки (ошибок), допущенной (допущенных) в результате отступления издательством от версии, утвержденной предметной экспертной комиссией.
Требование части первой настоящей статьи является обязательным условием при составлении и исполнении договоров о государственных закупках по приобретению учебников и учебно-методических комплексов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".";
3) в статье 27 слово ", заочного" исключить;
4) в части третьей пункта 1 статьи 32 слово ", заочного" исключить;
5) в части третьей статьи 33 слово ", заочного" исключить;
6) статью 43-1 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Компетенции организации высшего и (или) послевузовского образования, осуществляющей подготовку кадров в сфере гражданской авиации, предусмотренные подпунктами 1), 2), 10) и 15) пункта 2 настоящей статьи, реализуются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.
При этом подготовка кадров в сфере гражданской авиации обеспечивается с учетом летной и тренажерной подготовки обучающихся по стандартам и рекомендуемой практики Международной организации гражданской авиации и авиационных правил международных организаций в сфере гражданской авиации.";
7) в пункте 17 статьи 47:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Граждане Республики Казахстан, обучившиеся по авиационным специальностям на основе государственного образовательного заказа, обязаны отработать не менее пяти лет, по другим специальностям – не менее трех лет в порядке, определяемом уполномоченным органом в области науки и высшего образования.";
часть пятую после слова "отработать" дополнить словами "в организациях образования, научных организациях, а также в государственных органах и (или) иных организациях, соответствующих профилю образовательной программы,";

8) 52-баптың 7-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының профессор-оқытушы құрамының жылдық оқу жүктемесі жылдық жұмыс уақытының үштен екісінен аспауға тиіс.";
9) 68-бап мынадай мазмұндағы 2-3-тармақпен толықтырылсын:
"2-3. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына сырттай оқу нысанында тиісті оқыту мерзімдерімен оқуға түскен адамдар оқуды білім туралы құжат беріле отырып, оқуға түсу кезінде қолданыста болған сырттай оқу нысанындағы білім беру бағдарламалары бойынша аяқтайды.".
8. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-4) және 2-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-4) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы ғылыми зерттеулерді жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
2-5) аэронавигациялық қызмет көрсетуді мемлекеттік берушінің азаматтық авиация персоналын даярлауға және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті дамытуға аударымдары есебінен авиация персоналын даярлауды, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті ұйымдастыру мен қаржыландыру қағидаларын бекітеді;";
2) 16-12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді мемлекеттік беруші өз қызметінің негізгі мақсатын аэронавигациялық қызметтер көрсету, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, азаматтық авиация персоналын даярлауға және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті дамытуға аударымдарды жүзеге асыру арқылы іске асырады.".
9. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 71-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "(құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының курсанттарына, сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 75-баптың 8-тармағындағы "сырттай (кешкі)" деген сөздер "кешкі" деген сөзбен ауыстырылсын.

8) часть вторую пункта 7 статьи 52 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом годовая учебная нагрузка профессорско-преподавательского состава организаций высшего и послевузовского образования не должна превышать две трети годового рабочего времени.";
9) статью 68 дополнить пунктом 2-3 следующего содержания:
"2-3. Лица, поступившие на обучение с соответствующими сроками обучения в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования в форме заочного обучения, заканчивают обучение по образовательным программам в форме заочного обучения, действовавшим на момент поступления на обучение, с выдачей документа об образовании.".
8. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
1) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктами 2-4) и 2-5) следующего содержания:
"2-4) участвует в реализации государственной политики в области научной и (или) научно-технической деятельности, координирует работу по проведению научных исследований в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
2-5) утверждает правила организации и финансирования подготовки авиационного персонала, научной и (или) научно-технической деятельности в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации за счет отчислений государственного поставщика аэронавигационного обслуживания на подготовку гражданского авиационного персонала и развитие научной и (или) научно-технической деятельности в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;";
2) пункт 3 статьи 16-12 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный поставщик аэронавигационного обслуживания реализует основную цель своей деятельности путем оказания аэронавигационных услуг, а также осуществления отчислений на обеспечение безопасности полетов, подготовку гражданского авиационного персонала и развитие научной и (или) научно-технической деятельности в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.".
9. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе":
1) в подпункте 3) пункта 1 статьи 71 слова "(курсантам организаций образования правоохранительных органов, сотрудникам, обучающимся по заочной форме обучения)" исключить;
2) в пункте 8 статьи 75 слова "заочной (вечерней)" заменить словом "вечерней".

10. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-бап мынадай мазмұндағы 7-2-тармақпен толықтырылсын:
"7-2. Осы Заңның ережелері, егер "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, жоғары ғылыми ұйымға қолданылады.".
11. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 2-1) тармақшасы ", жоғары ғылыми ұйым" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "Офицерлер құрамын әскерге шақыру бойынша" деген сөздер "Осы Заңның 32-бабына сәйкес әскерге шақырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18-баптың 1-тармағы үшінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "офицерлердің" деген сөз "офицерлер мен сержанттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 24-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін және осы Заңның 32-бабына сәйкес әскерге шақырылған офицерлер мен сержанттар үшін – жиырма төрт ай;";
4) 26-баптың 6-тармағындағы "Офицерлік құрамның әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшісінің" деген сөздер "Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін және осы Заңның 32-бабына сәйкес әскерге шақырылған әскери қызметшінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 27-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "офицерлердi" деген сөзден кейін "және запастағы сержанттарды" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Запастағы офицерлерді және запастағы сержанттарды әскери қызметке шақыру
Әскери қызметке жарамды және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткермеген (әскери жиындарды қоспағанда), жиырма тоғыз жасқа толмаған запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар және медициналық қызметтің отыз екі жасқа толмаған запастағы офицерлері уәкілеттi органдардың өтiнiмдерi бойынша бейбiт уақытта офицерлер мен сержанттар құрамының лауазымдарында әскери қызмет өткеру үшін Қазақстан Республикасы Үкiметінің қаулысы негiзінде әскерге шақырылады.";
7) 37-баптың 7-тармағындағы "Офицерлік құрамды әскерге шақыру бойынша" деген сөздер "Осы Заңның 32-бабына сәйкес әскерге шақырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 50-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "офицерлерге де" деген сөздер "офицерлер мен запастағы сержанттарға да" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 53-1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "офицерлік құрамның әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілері" деген сөздер "осы Заңның 32-бабына сәйкес әскерге шақырылған әскери қызметшілер" деген сөздермен ауыстырылсын.

10. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
статью 4 дополнить пунктом 7-2 следующего содержания:
"7-2. Положения настоящего Закона применяются к высшей научной организации, если иное не предусмотрено Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике".".
11. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности":
подпункт 2-1) статьи 1 дополнить словами ", высшая научная организация".
12. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) в части второй пункта 3 статьи 5 слова "по призыву офицерского состава" заменить словами ", призванных в соответствии со статьей 32 настоящего Закона,";
2) подпункт 2) части третьей пункта 1 статьи 18 после слова "офицеров" дополнить словами "и сержантов";
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2) для офицеров и сержантов, проходящих воинскую службу по призыву и призванных в соответствии со статьей 32 настоящего Закона, – двадцать четыре месяца;";
4) в пункте 6 статьи 26 слова "офицерского состава" заменить словами "и призванный в соответствии со статьей 32 настоящего Закона";
5) подпункт 2) пункта 2 статьи 27 дополнить словами "и сержантов запаса";
6) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Призыв на воинскую службу офицеров запаса и сержантов запаса
Офицеры запаса и сержанты запаса в возрасте до двадцати девяти лет и офицеры запаса медицинской службы до тридцати двух лет, годные к воинской службе и не проходившие воинскую службу по призыву (за исключением воинских сборов), призываются в мирное время на основании постановления Правительства Республики Казахстан для прохождения воинской службы на должностях офицерского и сержантского составов по заявкам уполномоченных органов.";
7) в пункте 7 статьи 37 слова "по призыву офицерского состава" заменить словами ", призванные в соответствии со статьей 32 настоящего Закона,";
8) часть вторую пункта 1 статьи 50-1 после слов "офицеров запаса" дополнить словами "и сержантов запаса";
9) в подпункте 1) пункта 2 статьи 53-1 слова "по призыву офицерского состава" заменить словами ", призванные в соответствии со статьей 32 настоящего Закона,".

13. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
56-бапта:
1-тармақтағы "Арнаулы", "арнаулы" деген сөздер тиісінше "Арнайы", "арнайы" деген сөздермен ауыстырылып, "немесе индустриялық аймақтың" деген сөздерден кейін ", оның ішінде ғылымды қажетсінетін аумақтың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігі "немесе индустриялық аймақтағы" деген сөздерден кейін ", оның ішінде ғылымды қажетсінетін аумақтағы" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтағы "арнаулы" деген сөз "арнайы" деген сөзбен ауыстырылып, "немесе индустриялық аймақ аумағында" деген сөздерден кейін ", оның ішінде ғылымды қажетсінетін аумақта" деген сөздермен толықтырылсын.
14. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 3) тармақшасы ", жоғары ғылыми ұйым" деген сөздермен толықтырылсын.
15. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
24-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері ғылымды қажетсінетін аумақтың аумағындағы арнайы экономикалық аймақты тарату жағдайларына қолданылмайды.".
16. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 26-1) және 27-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) ғылым мен технологияларды дамыту жөніндегі форсайттық (болжамдық) зерттеулер – ғылым мен технологиялардың орта және ұзақ мерзімді даму перспективаларын сараптамалық-талдамалық бағалау;";
"27-1) жас ғалым – ғылыми, ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте он жылдан аспайтын өтілі бар (бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кезеңді есепке алмағанда), ғылыми, ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыратын, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін алатын және іске асыратын, қырық төрт жасты қоса алғанда сол жасқа дейінгі жеке тұлға;";
32) тармақша "архивті," деген сөзден кейін "ғылыми инфрақұрылымды," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 45-1) тармақшамен толықтырылсын:
"45-1) ұжымдық пайдаланымдағы ғылыми зертхана – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің ғылыми жабдықты бірлесіп пайдалануы үшін мемлекеттік тапсырыс шеңберінде сатып алынған, оған тең қолжетімділікті қамтамасыз ететін және "Қазақстан ғылымы" бірыңғай цифрлық жүйесінде тіркелуге жататын ғылыми инфрақұрылым;";

13. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве":
в статье 56:
пункт 1 после слов "или индустриальной зоны" дополнить словами ", в том числе наукоемкой территории";
часть первую пункта 2 после слов "или индустриальной зоне" дополнить словами ", в том числе на наукоемкой территории,";
пункт 4 дополнить словами ", в том числе наукоемкой территории".
14. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
подпункт 3) статьи 1 дополнить словами ", высшая научная организация".
15. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах":
пункт 2 статьи 24 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения части второй настоящего пункта не распространяются на случаи упразднения специальной экономической зоны на территории наукоемкой территории.".
16. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О науке и технологической политике":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 26-1) и 27-1) следующего содержания:
"26-1) форсайтные (прогнозные) исследования по развитию науки и технологии – экспертно-аналитическая оценка средне- и долгосрочных перспектив развития науки и технологии;";
"27-1) молодой ученый – физическое лицо в возрасте до сорока четырех лет включительно, имеющее стаж научной, научно-исследовательской и (или) научно-педагогической деятельности не более десяти лет (без учета периода по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет), осуществляющее научную, научно-исследовательскую и (или) научно-педагогическую деятельность, получающее и реализующее результаты научной и (или) научно-технической деятельности;";
подпункт 32) после слова "архива," дополнить словами "научной инфраструктуры,";
дополнить подпунктом 45-1) следующего содержания:
"45-1) научная лаборатория коллективного пользования – научная инфраструктура, приобретенная в рамках государственного заказа для совместного использования субъектами научной и (или) научно-технической деятельности научного оборудования, обеспечивающая равный доступ к нему и подлежащая регистрации в единой цифровой системе "Казахстанская наука";";

2) 4-баптың 2-тармағындағы "Заңда реттелген құқықтық қатынастарға" деген сөздер "Заңмен реттелген," деген сөздермен ауыстырылып, "гранттардан" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың аударымынан түсетін арнаулы түсімдер есебінен" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 5-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Ұлттық ғылым академиясының қамқоршылық кеңесінің құрамын айқындайды;";
4) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) ғылыми-зерттеу институттары мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің өзге де аккредиттелген субъектілерінің бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын ғылыми зерттеулер мен ғылыми жұмыстарды орындау үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді;";
22) тармақшадағы "ғылыми және" деген сөздер "ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларын жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді, сондай-ақ ғылыми және" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 29-1) және 37-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"29-1) мемлекеттік тапсырыс шеңберінде сатып алынған ғылыми жабдықты пайдалану және ұжымдық пайдаланымдағы ғылыми зертханаларға, академиялық артықшылық орталықтарына қолжетімділік беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"37-1) ғылымның және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландырудың бағыттары жөніндегі ұлттық ғылыми кеңестердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
41) тармақша "қазақстандық" деген сөзден кейін "және шетелдік" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 43-1), 43-2), 43-3) және 43-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"43-1) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы венчурлік қаржыландыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
43-2) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың сұралатын қаржыландыру көлемінің (құнының) экономикалық негізділігін бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
43-3) ұлттық ғылыми кеңестер қараған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың іске асырылуын мониторингтеу қорытындыларын бекітеді;
43-4) ұлттық ғылыми кеңестің шешіміне сәйкес ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың қаржыландыру көлемін (құнын) бекітеді;";

2) пункт 2 статьи 4 после слова "деятельности" дополнить словами ", а также за счет специальных поступлений от отчисления недропользователей в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании";
3) статью 5 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определяет состав попечительского совета Национальной академии наук;";
4) в статье 6:
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) разрабатывает и утверждает правила приобретения научно-исследовательскими институтами и организациями высшего и (или) послевузовского образования и иными аккредитованными субъектами научной и (или) научно-технической деятельности товаров, работ, услуг, необходимых для выполнения научных исследований и научных работ, реализуемых за счет бюджетных средств, по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок;";
в подпункте 22) слово "осуществляет" заменить словами "разрабатывает и утверждает правила осуществления программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также осуществляет";
дополнить подпунктами 29-1) и 37-1) следующего содержания:
"29-1) разрабатывает и утверждает правила использования научного оборудования, приобретенного в рамках государственного заказа, и предоставления доступа к научным лабораториям коллективного пользования, центрам академического превосходства;";
"37-1) разрабатывает и утверждает перечень национальных научных советов по направлениям науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;";
подпункт 41) после слова "казахстанских" дополнить словами "и зарубежных";
дополнить подпунктами 43-1), 43-2), 43-3) и 43-4) следующего содержания:
"43-1) разрабатывает и утверждает правила венчурного финансирования в области науки и научно-технической деятельности;
43-2) разрабатывает и утверждает методику оценки экономической обоснованности запрашиваемого объема финансирования (стоимости) научных, научно-технических проектов и программ;
43-3) утверждает итоги мониторинга реализации научных, научно-технических проектов и программ, рассмотренных национальными научными советами;
43-4) утверждает объем финансирования (стоимости) научных, научно-технических проектов и программ согласно решению национального научного совета;";

5) 8-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) ғылыми қалашықтың даму стратегиясын келіседі;
12-2) ғылыми қалашықтың даму стратегиясын іске асыру туралы есепті жыл сайын әзірлейді;";
6) 10-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалардың (ғылыми жарыстардың) конкурстары бойынша ұлттық және облыстық командалардың, тізбесін білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін кәсіптік шеберлік конкурстарының мүшелері ғылыми зерттеулер жүргізу үшін академиялық артықшылық орталықтарын, ғылыми инфрақұрылымды, оның ішінде дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында орналасқан цифрландыру объектілерін пайдалануға құқылы.";
7) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Ғалымдар мен ғылыми қызметкерлерге академиялық еркiндiкке және шығармашылық еркiндiк құқығына кепiлдiк берiледi.
2. Ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің:
1) егер осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаса, ғылыми зерттеулерді басқаның араласуынсыз жүзеге асыруға, олардың нәтижелерін еркін талқылап, жариялауға;
2) өздерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметін өз бетінше жоспарлауға және ұйымдастыруға;
3) ғылыми зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелердің бағыты мен мазмұнын, әдістері мен құралдарын өз бетінше айқындауға;
4) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жол берілетін ғылыми негізделген тәуекелмен жүзеге асыруға;
5) заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, ғылыми және ғылыми-техникалық ақпаратқа қолжетімділік алуға;
6) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыруға байланысты себептер бойынша өз құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне қысым жасайтын қудалаудан қорғалуға;
7) өздері авторы (авторлары) болатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерінен кіріс алуға;
8) өздерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметінің объективті бағалануына, сондай-ақ осы Заңда көзделген өзге де ынталандыру шараларына;
9) ғылыми, ғылыми-техникалық кадрларды даярлауға қатысуға, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыру процесінде оларға білімі мен тәжірибесін беруге;
10) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.

5) часть первую статьи 8 дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) согласовывают стратегию развития наукограда;
12-2) ежегодно разрабатывают отчет о реализации стратегии развития наукограда;";
6) статью 10 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Для проведения научных исследований члены национальных и областных команд по республиканским и международным олимпиадам и конкурсам научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов профессионального мастерства, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области образования, вправе использовать центры академического превосходства, научную инфраструктуру, в том числе объекты цифровизации, расположенные в организациях высшего и (или) послевузовского образования, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству.";
7) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Права и обязанности ученых и научных работников
1. Ученым и научным работникам гарантируются академическая свобода и право на свободу творчества.
2. Ученые и научные работники имеют право:
1) осуществлять научные исследования без вмешательства, свободно обсуждать и публиковать их результаты в случае, если это не запрещено настоящим Законом и законами Республики Казахстан;
2) самостоятельно планировать и организовывать свою научную и (или) научно-техническую деятельность;
3) самостоятельно определять направление и содержание, методы и средства научного исследования и экспериментальных разработок;
4) осуществлять научную и (или) научно-техническую деятельность с допустимым научно обоснованным риском;
5) получать доступ к научной и научно-технической информации, за исключением информации, составляющей охраняемую законом тайну;
6) на защиту от преследования, ущемляющего их права, свободу и законные интересы, по причинам, связанным с осуществлением научной и (или) научно-технической деятельности;
7) получать доходы от результатов научной и (или) научно-технической деятельности, автором (авторами) которых они являются;
8) на объективную оценку своей научной и (или) научно-технической деятельности, а также на иные меры стимулирования, предусмотренные настоящим Законом;
9) участвовать в подготовке научных, научно-технических кадров, передавать им знания и опыт в процессе осуществления научной и (или) научно-технической деятельности;
10) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.

3. Ғалымдар мен ғылыми қызметкерлер:
1) ғылыми әдеп талаптарына сәйкес ғылыми зерттеулерді жүзеге асыруға;
2) мүдделер қақтығысы мен жосықсыз бәсекелестікті болғызбауға;
3) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.";
8) 15-бапта:
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ғылым мен технологияларды дамыту жөніндегі форсайттық (болжамдық) зерттеулердің, сондай-ақ өзге де талдамалық және статистикалық материалдардың нәтижелерін ескере отырып, ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындауды және басып шығаруды жүзеге асырады;";
4) тармақшадағы "ғылымды" деген сөз "ғылым мен технологияларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары жөніндегі уәкілді тағайындау.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Ұлттық ғылым академиясының қызметі бюджет қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қаржыландырылады.";
мынадай мазмұндағы 29, 30 және 31-тармақтармен толықтырылсын:
"29. Ұлттық ғылым академиясының мүлкі:
1) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты;
2) ерікті мүліктік жарналар мен қайырмалдықтар;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін түсімдер (кірістер);
4) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де түсімдер есебінен қалыптастырылады.
Ұлттық ғылым академиясы өз мүлкін тек қана жарғылық мақсаттарға қол жеткізу үшін пайдаланады.
30. Ұлттық ғылым академиясы өз міндеттемелері бойынша өзіне тиесілі барлық мүлікпен жауап береді.
31. Ұлттық ғылым академиясының жанында ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары жөніндегі уәкіл жұмыс істейді.
Ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары жөніндегі уәкіл:
1) ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы мәселелері бойынша олардың жолданымдарын қарайды;
2) ғалымдар мен ғылыми қызметкерлер үшін консультациялық қызметті жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдармен, білім беру ұйымдарымен және ғылыми ұйымдармен, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалармен ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
4) Ұлттық ғылым академиясына және уәкілетті органға Қазақстан Республикасының ғылым және технологиялық саясат туралы заңнамасын ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;

3. Ученые и научные работники обязаны:
1) осуществлять научные исследования в соответствии с требованиями научной этики;
2) избегать конфликтов интересов и недобросовестной конкуренции;
3) соблюдать иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.";
8) в статье 15:
в пункте 3:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществляет подготовку и издание ежегодного национального доклада по науке с учетом результатов форсайтных (прогнозных) исследований по развитию науки и технологий, а также иных аналитических и статистических материалов;";
подпункт 4) дополнить словами "и технологий";
часть вторую пункта 5 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) назначение уполномоченного по правам ученых и научных работников.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Деятельность Национальной академии наук финансируется за счет бюджетных средств, а также иных источников, не запрещенных законами Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 29, 30 и 31 следующего содержания:
"29. Имущество Национальной академии наук формируется за счет:
1) бюджетных средств в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
2) добровольных имущественных взносов и пожертвований;
3) поступлений (доходов) от реализации товаров, работ, услуг в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) иных поступлений, не запрещенных законами Республики Казахстан.
Национальная академия наук использует свое имущество исключительно для достижения уставных целей.
30. Национальная академия наук отвечает по своим обязательствам всем принадлежащим ей имуществом.
31. При Национальной академии наук действует уполномоченный по правам ученых и научных работников.
В целях защиты прав и законных интересов ученых и научных работников уполномоченный по правам ученых и научных работников:
1) рассматривает обращения ученых и научных работников по вопросам нарушения их прав и законных интересов;
2) осуществляет консультационную деятельность для ученых и научных работников;
3) взаимодействует с государственными органами, организациями образования и научными организациями, а также иными заинтересованными лицами по вопросам защиты прав и законных интересов ученых и научных работников;
4) вносит в Национальную академию наук и уполномоченный орган предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о науке и технологической политике по вопросам защиты прав и законных интересов ученых и научных работников;

5) ғалымдар мен ғылыми қызметкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын мәселелерді шешуге жәрдемдесу үшін ғылыми ұйымдарды, қоғамдық бірлестіктерді, сарапшылар мен өзге де тұлғаларды тартады.";
9) 20-баптың 3-тармағының 8) тармақшасындағы "Қазақстан" деген сөз "осы Заңға және Қазақстан" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 22-бапта:
1-тармақтағы "ғылым" деген сөз "ғылымның және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландырудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 3) тармақшасы "көлемінің" деген сөзден кейін "(құнының)" деген сөзбен толықтырылсын;
11) 25-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "көлемінің" деген сөзден кейін "(құнының)" деген сөзбен толықтырылсын;
12) 28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік тапсырысты орындайтын не бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды іске асыратын ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің өзге де аккредиттелген субъектілеріне еңбекақы төлеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.";
13) 29-бапта:
1-тармақтағы "Мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік ұйымдарға теңестірілген ғылыми ұйымдардың ғылыми қызметкерлеріне" деген сөздер "Ғылыми қызметкерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 6-тармақтар "шарттары" деген сөзден кейін "осы Заңда," деген сөздермен толықтырылсын;
14) 30-баптың 2-тармағындағы "қырық жастағы ғалымдарды қоса алғандағы" деген сөздер алып тасталсын;
15) 31-баптың 1-тармағы екiншi бөлiгiнiң үшiншi абзацындағы және 3-тармағындағы ", қырық жастағы ғалымдарды қоса алғандағы" деген сөздер алып тасталсын;
16) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Ғылымды қажетсінетін аумақ
33-1-бап. Ғылымды қажетсінетін аумақтар туралы негізгі ережелер
1. Ғылымды қажетсінетін аумақ – ғылыми-технологиялық дамудың басым бағыттарын қолдау, жоғары технологиялық өндірістерді ынталандыру мен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру үшін жағдай жасалатын аумақ.
2. Ғылымды қажетсінетін аумақ осы Заңға сәйкес мәртебесі берілетін және одан айырылатын ғылыми қалашық немесе ғылыми-технологиялық парк нысанында болуы мүмкін.
3. Ғылымды қажетсінетін аумақтың жобаларын және инфрақұрылымын қаржыландыру бюджеттен тыс қаражат және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
Жобаларды ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметке арналған бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.

5) привлекает научные организации, общественные объединения, экспертов и иных лиц для содействия в решении вопросов, затрагивающих права и законные интересы ученых и научных работников.";
9) подпункт 8) пункта 3 статьи 20 после слов "соответствии с" дополнить словами "настоящим Законом и";
10) в статье 22:
пункт 1 после слова "науки" дополнить словами "и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности";
подпункт 3) пункта 2 после слова "финансирования" дополнить словом "(стоимости)";
11) часть первую пункта 2 статьи 25 дополнить словом "(стоимости)";
12) пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1. Оплата труда научных работников научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования и иных аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, выполняющих государственный заказ либо реализующих научные, научно-технические проекты и программы, финансируемые за счет бюджетных средств, производится в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
13) в статье 29:
в пункте 1 слова "государственных научных организаций и научных организаций, приравненных к государственным," исключить;
пункты 4 и 6 после слова "устанавливаются" дополнить словами "настоящим Законом,";
14) в пункте 2 статьи 30 слова "в возрасте до сорока лет включительно" исключить;
15) в абзаце третьем части второй пункта 1 и пункте 3 статьи 31 слова "в возрасте до сорока лет включительно" исключить;
16) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Наукоемкая территория
Статья 33-1. Основные положения о наукоемких территориях
1. Наукоемкой территорией является территория, на которой формируются условия для поддержки приоритетных направлений научно-технологического развития, стимулирования высокотехнологичных производств и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
2. Наукоемкая территория может быть в форме наукограда или научно-технологического парка, статус которых присваивается и утрачивается в соответствии с настоящим Законом.
3. Финансирование проектов и инфраструктуры наукоемкой территории осуществляется за счет внебюджетных средств и иных источников, не запрещенных законами Республики Казахстан.
Финансирование проектов за счет бюджетных средств на научную и (или) научно-техническую деятельность осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.

4. Уәкілетті орган ғылыми қалашық пен ғылыми-технологиялық парктің даму стратегияларының іске асырылуына мониторингті жүзеге асыратын тұлғаны айқындайды.
Мониторинг жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
5. Ғылымды қажетсінетін аумақтардың аумағында құрылған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне айрықша құқықтарды іске асыру ерекшеліктері осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленеді.
33-2-бап. Ғылымды қажетсінетін аумақтарды дамытуды ынталандыру шаралары
1. Ғылымды қажетсінетін аумақтардағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті ынталандыру шараларына мыналар жатады:
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық жеңілдіктері;
осы Заңға сәйкес ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру;
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау;
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен арнайы экономикалық аймақ мәртебесін алу құқығы.
2. Ғылымды қажетсінетін аумақтарда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келетін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар, олардың отбасы мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми қалашықтың немесе ғылыми-техникалық парктің басқарушы компаниясының өтінішхаты бойынша Қазақстан Республикасына келуге виза алады.
3. Уәкілетті органның шешімі бойынша ғылыми қалашықтың аумағында құрылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру қызметі Қазақстан Республикасының білім туралы және рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялануға жатады. Лицензиялау уәкілетті орган бекітетін жекелеген біліктілік талаптары бойынша жүзеге асырылады.
33-3-бап. Ғылыми қалашық. Ғылыми қалашықтың негізгі міндеттері
1. Ғылыми қалашық – елдің экономикалық дамуының басым бағыттарын дамыту мақсатында аумағында білім беру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық, инновациялық және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін жағдайлар жасалған елді мекенге берілетін мәртебе.
2. Ғылыми қалашықтың негізгі міндеттері:
1) іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді дамыту;
2) экономиканы орнықты дамыту мақсатында ғылымды қажетсінетін технологиялар мен инновацияларды әзірлеу және өндіріске ендіру;
3) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру;

4. Уполномоченный орган определяет лицо, осуществляющее мониторинг реализации стратегии развития наукограда и научно-технологического парка.
Порядок проведения мониторинга определяется уполномоченным органом.
5. Особенности реализации исключительных прав на результаты научной и (или) научно-технической деятельности, созданные на территории наукоемких территорий, устанавливаются настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Статья 33-2. Меры стимулирования развития наукоемких территорий
1. К мерам стимулирования научной и (или) научно-технической деятельности на наукоемких территориях относятся:
налоговые льготы в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
финансирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с настоящим Законом;
государственная поддержка субъектов инновационной деятельности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О промышленной политике";
право получения статуса специальной экономической зоны в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".
2. Иностранные граждане и лица без гражданства, члены их семей, прибывающие на территорию Республики Казахстан для осуществления трудовой деятельности на наукоемких территориях, получают визу на въезд в Республику Казахстан по ходатайству управляющей компании наукограда или научно-технологического парка в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Образовательная деятельность организаций высшего и (или) послевузовского образования, создаваемых на территории наукограда по решению уполномоченного органа, подлежит лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан об образовании и о разрешениях и уведомлениях. Лицензирование осуществляется по отдельным квалификационным требованиям, утверждаемым уполномоченным органом.
Статья 33-3. Наукоград. Основные задачи наукограда
1. Наукоградом является статус, присваиваемый населенному пункту, на территории которого созданы условия для осуществления образовательной, научной и (или) научно-технической, инновационной и предпринимательской деятельности, в целях развития приоритетных направлений экономического развития страны.
2. Основными задачами наукограда являются:
1) развитие фундаментальных и прикладных научных исследований;
2) разработка и внедрение в производство наукоемких технологий и инноваций в целях устойчивого развития экономики;
3) коммерциализация результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

4) технологиялардың тиімді трансферін қамтамасыз ету;
5) ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобаларға инвестициялар тарту;
6) өндіріс және кадр әлеуетін дамыту;
7) ғылыми және инновациялық инфрақұрылымды дамытуға жәрдемдесу.
33-4-бап. Ғылыми қалашық мәртебесін беру тәртібі
1. Ғылыми қалашық мәртебесі елді мекенге ғылыми қалашықтың тиісті саласы құзыретіне жататын салалық уәкілетті органмен және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша уәкілетті органның ұсынуымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде беріледі.
2. Ғылыми қалашық мәртебесі елді мекенге мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде беріледі:
1) елді мекен аумағында ғылыми қызметкерлердің үлесі тиісті елді мекеннің жұмысқа орналасқан халқы санының кемінде үш пайызы болатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің болуы;
2) ғылыми қалашықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ғылыми, инженерлік және өндірістік инфрақұрылымның болуы, сондай-ақ зерттеулер, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу және ғылымды қамтитын өнімдер (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) шығару;
3) ғылымды дамытудың басым ғылыми бағыттары бойынша ғылымды қамтитын отандық өнімдерді (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) әзірлеу мен өндіруді, сондай-ақ инвестициялар тартуды жүзеге асыратын ұйымдардың болуы.
3. Уәкілетті орган ғылыми қалашықтың тиісті саласы құзыретіне жататын салалық мемлекеттік органмен бірлесіп, ғылыми қалашық қызметінің басым ғылыми бағыттарын қамтитын ғылыми қалашықтың даму стратегиясын әзірлейді, оны тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органымен, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі.
Жоғары ғылыми-техникалық комиссия ғылыми қалашықтың даму стратегиясын бекітеді.
4. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы ғылыми қалашықтың даму стратегиясын орындау шараларын қабылдайды.
5. Ғылыми қалашықтың даму стратегиясын іске асыру мақсатында тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің даму жоспарында ғылыми қалашықтың даму стратегиясының негізгі міндеттері, нысаналы индикаторлары, нәтижелер көрсеткіштері мен іс-шаралары көрсетіледі.
6. Тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органы жыл сайын уәкiлеттi органға Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның бекiтуi үшiн ғылыми қалашықтың даму стратегиясының іске асырылуы туралы есепті енгізеді.

4) обеспечение эффективного трансфера технологий;
5) привлечение инвестиций в научные, научно-технические и инновационные проекты;
6) развитие производственного и кадрового потенциала;
7) содействие развитию научной и инновационной инфраструктуры.
Статья 33-4. Порядок присвоения статуса наукограда
1. Статус наукограда присваивается населенному пункту на основании решения Правительства Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа по согласованию с отраслевым уполномоченным органом, к компетенции которого относится соответствующая отрасль наукограда, и местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы.
2. Статус наукограда присваивается населенному пункту при соответствии следующим критериям:
1) наличие на территории населенного пункта аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности с долей научных работников не менее трех процентов от численности трудоустроенного населения соответствующего населенного пункта;
2) наличие научной, инженерной и производственной инфраструктуры, обеспечивающей жизнедеятельность наукограда, а также проведение исследований, опытно-конструкторских работ и выпуск продукции с научным содержанием (товары, работы, услуги);
3) наличие организаций, осуществляющих разработку и производство отечественной продукции с научным содержанием (товары, работы, услуги), по приоритетным научным направлениям развития науки, а также привлечение инвестиций.
3. Уполномоченный орган совместно с отраслевым государственным органом, к компетенции которого относится соответствующая отрасль наукограда, разрабатывает стратегию развития наукограда, содержащую приоритетные научные направления его деятельности, согласовывает ее с местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы, а также с заинтересованными государственными органами.
Высшая научно-техническая комиссия утверждает стратегию развития наукограда.
4. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы принимает меры по исполнению стратегии развития наукограда.
5. В целях реализации стратегии развития наукограда в плане развития соответствующей административно-территориальной единицы отражаются основные задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и мероприятия стратегии развития наукограда.
6. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы ежегодно вносит в уполномоченный орган отчет о реализации стратегии развития наукограда для утверждения Высшей научно-технической комиссией.

33-5-бап. Ғылыми қалашыққа қатысушылар
1. Ғылыми қалашыққа қатысушылар – уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ғылыми қалашыққа қатысушылар тізіліміне енгізілген жеке және (немесе) заңды тұлғалар.
2. Ғылыми қалашыққа қатысушылар тізіліміне ғылыми қалашыққа қатысушыларға қойылатын талаптарға сай келетін ғылыми қалашыққа қатысушылар енгізіледі.
Ғылыми қалашыққа қатысушыларға қойылатын талаптарды уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
Ғылыми қалашыққа қатысушылар тізілімі тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында жариялануға тиіс.
3. Ғылыми қалашыққа қатысушылар өз қызметін ғылыми қалашықтың даму стратегиясын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру мақсатында жүзеге асырады.
33-6-бап. Ғылыми қалашықтың басқару органы
1. Ғылыми қалашықтың басқарушы компаниясы – оның басқару органы.
Ғылыми қалашықтың басқарушы компаниясы – уәкілетті органмен және (немесе) ғылыми қалашықтың тиісті саласы құзыретіне жататын салалық уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы айқындаған немесе құрған, ғылыми қалашықты кешенді басқаруды қамтамасыз ететін заңды тұлға.
Басқару тиімділігін арттыру және инвестициялар тарту мақсатында басқарушы компанияға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес отандық және шетелдік әріптестер тартылуы мүлкін.
2. Басқарушы компанияның құрылымы мен құзыреті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның жарғысында белгіленеді.
3. Басқарушы компанияның функцияларына мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған көздер есебінен ғылыми қалашыққа қатысушылардың жобаларын іріктеу және қаржыландыру;
2) ғылыми қалашықтың дамуын ынталандыру үшін ғылыми, технологиялық, цифрлық, білім берушілік және қаржылық ресурстарды тарту мақсатында халықаралық ұйымдармен, шетелдік әріптестермен ынтымақтастық;
3) ғылыми қалашық аумағында ғылым мен өнеркәсіптің ғылыми, ғылыми-инновациялық әлеуетін ілгерілету, ғылыми әзірлемелерін коммерцияландыру және өзара іс-қимылын ынталандыру мақсатында ғылыми қалашықты құруға, басқаруға және оларға қатысушылардың өзара іс-қимылын үйлестіруге қатысу;
4) ғылыми қалашыққа қатысушыларға акселерациялау, технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету;
5) ғылыми қалашықты дамытуға қатысу үшін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері мен резиденттерін тарту;

Статья 33-5. Участники наукограда
1. Участниками наукограда являются физические и (или) юридические лица, включенные в реестр участников наукограда в порядке, определенном уполномоченным органом.
2. В реестр участников наукограда включаются участники наукограда, соответствующие требованиям к участникам наукограда.
Требования к участникам наукограда устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с заинтересованными государственными органами и местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Реестр участников наукограда подлежит опубликованию на интернет-ресурсе местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы.
3. Участники наукограда осуществляют свою деятельность в целях реализации стратегии развития наукограда и документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.
Статья 33-6. Орган управления наукограда
1. Органом управления наукограда является его управляющая компания.
Управляющей компанией наукограда является юридическое лицо, определенное или созданное местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы по согласованию с уполномоченным органом и (или) отраслевым уполномоченным органом, к компетенции которого относится соответствующая отрасль наукограда, обеспечивающее комплексное управление наукоградом.
В целях повышения эффективности управления и привлечения инвестиций в управляющую компанию могут привлекаться отечественные и зарубежные партнеры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Структура и компетенция управляющей компании устанавливаются ее уставом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. К функциям управляющей компании наукограда относятся:
1) отбор и финансирование проектов участников наукограда за счет источников, не запрещенных законами Республики Казахстан;
2) сотрудничество с международными организациями, зарубежными партнерами с целью привлечения научных, технологических, цифровых, образовательных и финансовых ресурсов для стимулирования развития наукограда;
3) участие в создании, управлении и координации взаимодействия участников наукограда с целью продвижения научного, научно-инновационного потенциала, коммерциализации научных разработок и стимулирования взаимодействия науки и промышленности на территории наукограда;
4) оказание услуг акселерации, технологического бизнес-инкубирования участникам наукограда;
5) привлечение нерезидентов и резидентов Республики Казахстан для участия в развитии наукограда;

6) ғылыми қалашыққа қатысушылар тізілімін жүргізу;
7) венчурлік қаржыландыруды тарту;
8) осы Заңға және ғылыми қалашықтың басқарушы компаниясының жарғысына сәйкес өзге де функциялар.
4. Ғылыми қалашықтың басқарушы компаниясы ғылыми қалашыққа қатысушыларды тiркеудi жүзеге асырады және ғылыми қалашыққа қатысушыларды тiркеу туралы құжаттарды уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен және нысан бойынша бередi.
5. Ғылыми қалашықтың басқарушы компаниясы жыл сайын өз қызметі туралы есеп пен ғылыми қалашыққа қатысушылар бойынша ақпаратты тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органына, уәкілетті органға және ғылыми қалашықтың тиісті саласы құзыретіне жататын салалық уәкілетті органға береді.
6. Елді мекен ғылыми қалашық мәртебесінен айырылған жағдайда ғылыми қалашықтың басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес таратылады.
33-7-бап. Ғылыми қалашық мәртебесінен мерзімінен бұрын айырудың негіздері мен тәртібі
1. Ғылыми қалашық мәртебесінен мерзімінен бұрын айыру негіздері:
1) ғылыми, ғылыми-техникалық, инновациялық және өндірістік қызмет нәтижелерінің ғылыми қалашықтың даму стратегиясының міндеттеріне сәйкес келмеуі;
2) бес жыл ішінде ғылыми қалашықтың даму стратегиясының іске асырылуын мониторингтеу қорытындылары бойынша ғылыми қалашықтың даму стратегиясында көзделген нәтижелерге қол жеткізбеу;
3) ғылыми қалашық мәртебесін берудің осы Заңның 33-4-бабының 2-тармағында көзделген өлшемшарттарына сәйкес келмеуі;
4) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органының немесе уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының Үкiметiне ғылыми қалашық мәртебесiн сақтаудың орынсыздығы туралы жүгінуi.
2. Елді мекен ғылыми қалашықтың тиісті саласы құзыретіне жататын салалық уәкілетті органмен және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органымен келісілген уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде ғылыми қалашық мәртебесінен мерзімінен бұрын айырылады.
3. Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша ғылыми қалашық мәртебесінен мерзімінен бұрын айыру туралы шешім мәртебе берілген кезден бастап кемінде бес жыл өткеннен кейін қабылданады.
4. Ғылыми қалашық мәртебесінен айрылған кезден бастап ғылыми қалашыққа қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми қалашыққа қатысушылар тізілімінен шығарылады.
33-8-бап. Ғылыми қалашыққа қатысушылар болатын ғылыми қызметкерлерді әлеуметтік қамсыздандыру
1. Ғылыми қалашыққа қатысушылар болатын ғылыми қызметкерлердің Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы құқықтарды қамтамасыз етудің әлеуметтік кепілдіктері болады.

6) ведение реестра участников наукограда;
7) привлечение венчурного финансирования;
8) иные функции в соответствии с настоящим Законом и уставом управляющей компании наукограда.
4. Управляющая компания наукограда осуществляет регистрацию участников наукограда и выдает документы о регистрации участников наукограда в порядке и по форме, которые определены уполномоченным органом.
5. Управляющая компания наукограда ежегодно предоставляет отчет о своей деятельности и информацию по участникам наукограда в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы, уполномоченный орган и отраслевой уполномоченный орган, к компетенции которого относится соответствующая отрасль наукограда.
6. В случае утраты статуса наукограда населенным пунктом управляющая компания наукограда ликвидируется в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 33-7. Основания и порядок досрочной утраты статуса наукограда
1. Основаниями досрочной утраты статуса наукограда являются:
1) несоответствие результатов научной, научно-технической, инновационной и производственной деятельности задачам стратегии развития наукограда;
2) недостижение результатов, предусмотренных стратегией развития наукограда, по итогам мониторинга реализации стратегии развития наукограда в течение пяти лет;
3) несоответствие критериям присвоения статуса наукограда, предусмотренным пунктом 2 статьи 33-4 настоящего Закона;
4) обращение местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы или уполномоченного органа в Правительство Республики Казахстан о нецелесообразности сохранения статуса наукограда.
2. Населенный пункт досрочно утрачивает статус наукограда на основании решения Правительства Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа, согласованному с отраслевым уполномоченным органом, к компетенции которого относится соответствующая отрасль наукограда, и местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы.
3. Решение о досрочной утрате статуса наукограда по основанию, указанному в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, принимается не ранее чем по истечении пяти лет с момента его присвоения.
4. С момента утраты статуса наукограда участники наукограда исключаются из реестра участников наукограда в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 33-8. Социальное обеспечение научных работников, являющихся участниками наукограда
1. Научные работники, являющиеся участниками наукограда, имеют социальные гарантии обеспечения прав в области здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.

2. Ғылыми қалашыққа қатысушылар болатын ғылыми қызметкерлердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тұрғын үй алуға немесе тұрғын үй жағдайларын жақсартуға құқығы бар.
3. Ғылыми қалашыққа қатысушылар болатын ғылыми қызметкерлердің балаларына тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары балаларға арналған мектепке дейінгі мекемелерден бірінші кезекте орындар береді.
33-9-бап. Ғылыми-технологиялық парк
1. Ғылыми-технологиялық парк – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымындағы, дербес білім беру ұйымындағы, ғылыми ұйымдағы, сондай-ақ ғылыми ұйыммен бірлесіп, ғылыми әзірлемелер мен технологияларды өндіріске ендірген кәсіпорындағы аумаққа берілетін мәртебе.
Ғылыми-технологиялық паркте ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру үшін жағдай жасалады.
2. Аумаққа ғылыми-технологиялық парк мәртебесін беру өлшемшарттары:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің ендірілген нәтижелерінің және (немесе) өндіріске ендірілген ғылыми әзірлемелер мен технологиялардың болуы;
2) ғылыми инфрақұрылымның және (немесе) зерттеу орталықтарының және (немесе) сынақ полигондарының және (немесе) технологиялық парктердің болуы.
3. Ғылыми-технологиялық парк мәртебесі уәкілетті орган мен ғылыми-технологиялық парктің тиісті саласы құзыретіне жататын салалық уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде беріледі және айырылады.
4. Ғылыми-технологиялық парк қызметінің мақсаттары мен түрлері, оны басқарудың ұйымдық құрылымы оның уәкілетті органмен және ғылыми-технологиялық парктің тиісті саласы құзыретіне жататын салалық уәкілетті органмен келісілген жарғысында айқындалады.
5. Ғылыми-технологиялық паркті басқаруды жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, дербес білім беру ұйымдары, ғылыми ұйымдар, сондай-ақ басқарушы компанияның жарғысына және осы Заңға сәйкес ғылыми ұйыммен бірлесіп, ғылыми әзірлемелер мен технологияларды өндіріске ендірген кәсіпорын құрған немесе айқындаған басқарушы компания жүзеге асыруы мүмкін.
6. Уәкілетті орган ғылыми-технологиялық парктің тиісті саласы құзыретіне жататын салалық уәкілетті органмен бірлесіп, ғылыми-технологиялық парк қызметінің басым ғылыми бағыттарын қамтитын оның даму стратегиясын әзірлейді.
Жоғары ғылыми-техникалық комиссия ғылыми-технологиялық парктің даму стратегиясын бекітеді.

2. Научные работники, являющиеся участниками наукограда, имеют право на приобретение жилья или улучшение жилищных условий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Детям научных работников, являющихся участниками наукограда, местные исполнительные органы соответствующей административно- территориальной единицы предоставляют в первоочередном порядке места в детских дошкольных учреждениях.
Статья 33-9. Научно-технологический парк
1. Научно-технологическим парком является статус, присваиваемый территории в организации высшего и (или) послевузовского образования, автономной организации образования, научной организации, а также на предприятии, внедрившем научные разработки и технологии в производство совместно с научной организацией.
В научно-технологическом парке создаются условия для осуществления научной и (или) научно-технической и инновационной деятельности, а также коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
2. Критерии присвоения территории статуса научно-технологического парка:
1) наличие внедренных результатов научной и (или) научно-технической деятельности и (или) внедренных научных разработок и технологий в производство;
2) наличие научной инфраструктуры и (или) исследовательских центров, и (или) испытательных полигонов, и (или) технологических парков.
3. Статус научно-технологического парка присваивается и утрачивается на основании решения Правительства Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа и отраслевого уполномоченного органа, к компетенции которого относится соответствующая отрасль научно-технологического парка.
4. Цели и виды деятельности, организационная структура управления научно-технологического парка определяются его уставом, согласованным с уполномоченным органом и отраслевым уполномоченным органом, к компетенции которого относится соответствующая отрасль научно-технологического парка.
5. Управление научно-технологическим парком может осуществляться управляющей компанией, созданной или определенной организациями высшего и (или) послевузовского образования, автономными организациями образования, научными организациями, а также предприятием, внедрившим научные разработки и технологии в производство совместно с научной организацией, в соответствии с уставом управляющей компании и настоящим Законом.
6. Уполномоченный орган совместно с отраслевым уполномоченным органом, к компетенции которого относится соответствующая отрасль научно-технологического парка, разрабатывает стратегию развития научно-технологического парка, содержащую приоритетные научные направления его деятельности.
Высшая научно-техническая комиссия утверждает стратегию развития научно-технологического парка.

7. Ғылыми-технологиялық парк мәртебесінен мерзімінен бұрын айыру негіздері:
1) ғылыми, ғылыми-техникалық, инновациялық және өндірістік қызмет нәтижелерінің ғылыми-технологиялық парктiң даму стратегиясының міндеттеріне сәйкес келмеуі;
2) бес жыл ішінде ғылыми-технологиялық парктің даму стратегиясының іске асырылуын мониторингтеу қорытындылары бойынша ғылыми-технологиялық парктің даму стратегиясында көзделген нәтижелерге қол жеткізбеу;
3) ғылыми-технологиялық парк мәртебесін берудің осы баптың 2-тармағында көзделген өлшемшарттарына сәйкес келмеу.";
17) 34-бапта:
3-тармақ "субъектілерін" деген сөзден кейін ", оның ішінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдарынан түсетін арнаулы түсімдер есебінен" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
"ұйымы" деген сөзден кейін "және оның ұйымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды іске асыру мерзімі ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды іске асыруға арналған шарт жасалған күннен бастап есептеледі және күнтізбелік жоспардың іс-шаралары орындалатын бүкіл кезеңді қамтиды.";
18) 36-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі:
"зерттеулер жүргізуге," деген сөздерден кейін "оның ішінде тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға," деген сөздермен толықтырылсын;
"коммерцияландыруға арналған грант" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары шеңберіндегі грант" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "ұйымдары" деген сөзден кейін "және олардың ұйымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ "ұйымдары" деген сөзден кейін "және олардың ұйымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақ "интернет-ресурстарында" деген сөздерден кейін "уәкілетті орган белгілеген мерзімдерден кешіктірілмей" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 37-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі "ұйымдары" деген сөзден кейін "және олардың ұйымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігі "ұйымдары" деген сөзден кейін "және олардың ұйымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтағы "интернет-ресурсында" деген сөздер "интернет-ресурстарында уәкілетті орган белгілеген мерзімдерден кешіктірілмей" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 41-бап 8) тармақшасындағы "тұлғалар ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға қатысушылар болып табылады." деген сөздер "тұлғалар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

7. Основаниями досрочной утраты статуса научно-технологического парка являются:
1) несоответствие результатов научной, научно-технической, инновационной и производственной деятельности задачам стратегии развития научно-технологического парка;
2) недостижение результатов, предусмотренных стратегией развития научно-технологического парка, по итогам мониторинга реализации стратегии развития научно-технологического парка в течение пяти лет;
3) несоответствие критериям присвоения статуса научно-технологического парка, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи.";
17) в статье 34:
пункт 3 после слова "деятельности" дополнить словами ", в том числе за счет специальных поступлений от отчислений недропользователей в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании,";
пункт 4:
после слова "образования" дополнить словами "и ее организациями";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Срок реализации научных, научно-технических проектов и программ исчисляется с даты заключения договора на реализацию научных, научно-технических проектов и программ и охватывает весь период выполнения мероприятий календарного плана.";
18) в статье 36:
часть первую пункта 1:
после слова "исследований" дополнить словами ", в том числе на опытно-конструкторские работы,";
дополнить словами ", а также гранта в рамках международных договоров Республики Казахстан";
пункт 4 после слова "образования" дополнить словами "и их организации";
пункт 6 после слова "образования" дополнить словами "и их организациями";
пункт 10 после слов "объявившего конкурс," дополнить словами "не позднее сроков, установленных уполномоченным органом,";
19) в статье 37:
часть первую пункта 3 после слова "образования" дополнить словами "и их организации";
часть первую пункта 5 после слова "образования" дополнить словами "и их организациями";
пункт 10 после слов "объявившего конкурс," дополнить словами "не позднее сроков, установленных уполномоченным органом,";
20) статью 41 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"9) ғылымды қажетсінетін аумақтар ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға қатысушылар болады.";
21) 45-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілеріне тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған гранттар береді.";
22) 52-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Бірлескен халықаралық жобаларды және (немесе) бағдарламаларды қоса қаржыландыру ғылымды қаржыландыру қағидаларына сәйкес гранттық немесе бағдарламалық-нысаналық қаржыландыру есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.".
17. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 10) тармақшасы "ұйымдары" деген сөзден кейін "және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің өзге де аккредиттелген субъектілері" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 17-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алу жөніндегі үлгілік шарттар "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып жасалады.".
2-бап.
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6, 10, 11 және 14-тармақтарын, 16-тармағының 3) тармақшасын, 8) тармақшасының сегізінші – он жетінші абзацтарын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағы 6) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын;
3) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағын, 5-тармағының 5) және 6) тармақшаларын, 7-тармағының 1), 3), 4), 5) және 9) тармақшаларын және 9-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 1-тармағының, 5-тармағы 3) тармақшасының күші осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған зейнетақы аннуитеті шарттарынан туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

"9) наукоемкие территории.";
21) пункт 2 статьи 45 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) предоставляет гранты на опытно-конструкторские работы аккредитованным субъектам научной и (или) научно-технической деятельности.";
22) статью 52 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Cофинансирование совместных международных проектов и (или) программ может осуществляться за счет грантового или программно-целевого финансирования в соответствии с правилами финансирования науки.".
17. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
1) подпункт 10) статьи 1 после слова "образования" дополнить словами "и иными аккредитованными субъектами научной и (или) научно-технической деятельности";
2) пункт 2 статьи 17 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Типовые договоры по приобретению учебников и учебно-методических комплексов составляются с учетом особенностей, установленных Законом Республики Казахстан "Об образовании".".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пунктов 6, 10, 11 и 14, подпункта 3), абзацев восьмого – семнадцатого подпункта 8) пункта 16 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) абзацев третьего, четвертого и пятого подпункта 6) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
3) пункта 2, подпунктов 5) и 6) пункта 5, подпунктов 1), 3), 4), 5) и 9) пункта 7 и пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Действие пункта 1, подпункта 3) пункта 5 статьи 1 настоящего Закона распространяется на правоотношения, возникшие из договоров пенсионного аннуитета, заключенных до введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ