Қазақстан Республикасының Салық кодексіне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 11 маусымдағы № 308-VIIІ ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заң 01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
1-бап. 2025 жылғы 18 шілдедегі Қазақстан Республикасының Салық кодексіне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдік, қандас", "шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам", "шетелдіктер", "шетелдіктің", "шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның", "шетелдікке", "шетелдіктерден", "шетелдік пен азаматтығы жоқ адам", "шетелдік жеке тұлғаның", "шетелдікті", "шетелдіктердің", "шетелдіктерге", "шетелдік адам", "шетелдікпен" деген сөздер тиісінше "шетел азаматы, қандас", "шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам", "шетел азаматтары", "шетел азаматының", "шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның", "шетел азаматына", "шетел азаматтарынан", "шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адам", "жеке тұлға шетел азаматының", "шетел азаматын", "шетел азаматтарының", "шетел азаматтарына", "шетел азаматы", "шетел азаматымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3) бүкіл мәтін бойынша "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана", "Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыс, республикалық маңызы бар қала және астана" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар", "Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) бүкіл мәтін бойынша "республикалық маңызы бар қалалар, астана", "республикалық маңызы бар қала және астана", "республикалық маңызы бар қалада және астанада", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер тиісінше "астана, республикалық маңызы бар қалалар", "астана және республикалық маңызы бар қала", "астанада және республикалық маңызы бар қалада", "астананың, республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 23-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "басқа заңнамалық актілеріне" деген сөздер "басқа да заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 55-баптың 2-тармағы 17) тармақшасының оныншы абзацындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 56-баптың 9-тармағы бесінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 332-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 335-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 370-баптың 11) тармақшасының бірінші абзацындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 664-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына берілетін азаматтардың жолданымдарынан," деген сөздер алып тасталсын;
12) 665-бапта:
тақырыптағы "Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотындағы және соттардағы" деген сөздер "Соттардағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
13) 668-бапта:
тақырыптағы "Қазақстан Республикасының Конституциялық сотында және соттарда" деген сөздер "Соттарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің 9) тармақшасындағы "республикалық референдумға" деген сөздер "жалпыхалықтық референдумға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
14) 670-баптың 1) тармақшасының бесінші абзацындағы және 2) тармақшасының үшінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Қазақстан Халық Кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 672-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацы алып тасталсын;
16) 677-бапта:
4) тармақшаның үшінші абзацындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшаның төртінші абзацындағы және 6) тармақшаның төртінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Қазақстан Халық Кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

О внесении изменений в Налоговый кодекс Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 308-VIIІ ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026 г.
Статья 1. Внести в Налоговый кодекс Республики Казахстан от 18 июля 2025 года следующие изменения:
1) по всему тексту слова "иностранец", "иностранцами", "иностранца", "иностранцу", "иностранцев", "иностранцем", "Иностранцы", "иностранцам", "иностранцы" заменить соответственно словами "иностранный гражданин", "иностранными гражданами", "иностранного гражданина", "иностранному гражданину", "иностранных граждан", "иностранным гражданином", "Иностранные граждане", "иностранным гражданам", "иностранные граждане";
2) по всему тексту слово "тенге" заменить словом "теңге";
3) по всему тексту слова "области, города республиканского значения, столицы", "областям, городам республиканского значения и столице", "областей, городов республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения и столицы", "область, город республиканского значения и столица" заменить соответственно словами "столицы, области, города республиканского значения", "столице, областям, городам республиканского значения", "столицы, областей, городов республиканского значения", "столицы, областей, городов республиканского значения", "столица, область, город республиканского значения";
4) по всему тексту слова "городов республиканского значения, столицы", "город республиканского значения и столица", "городе республиканского значения и столице", "города республиканского значения, столицы" заменить соответственно словами "столицы, городов республиканского значения", "столица и город республиканского значения", "столице и городе республиканского значения", "столицы, города республиканского значения";
5) в части первой пункта 3 статьи 23 слова "законодательные акты" заменить словом "законы";
6) в абзаце десятом подпункта 17) пункта 2 статьи 55 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
7) в подпункте 2) части пятой пункта 9 статьи 56 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
8) в абзаце первом части третьей подпункта 3) пункта 3 статьи 332 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
9) в абзаце первом части второй пункта 3 статьи 335 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
10) в абзаце первом подпункта 11) статьи 370 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
11) в подпункте 1) пункта 1 статьи 664 слова "в Конституционный Суд Республики Казахстан обращений граждан," исключить;
12) в статье 665:
в заголовке слова "в Конституционном Суде Республики Казахстан и" исключить;
пункт 2 исключить;
13) в статье 668:
в заголовке слова "в Конституционном Суде Республики Казахстан и" исключить;
в подпункте 9) части первой слова "в республиканском референдуме" заменить словами "во всенародном референдуме";
часть третью исключить;
14) в абзаце пятом подпункта 1) и абзаце третьем подпункта 2) статьи 670 слова "Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі";
15) абзац второй подпункта 1) пункта 1 статьи 672 исключить;
16) в статье 677:
в абзаце третьем подпункта 4) слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в абзаце четвертом подпункта 5) и абзаце четвертом подпункта 6) слова "Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2026 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ