Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қауіпсіз еңбек жағдайларын жетілдіру, жұмыскерлердің еңбек құқықтарын қорғау және әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 277-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 16-бапта:
33) тармақшада:
"диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер" деген сөздер "диеталық емдік және диеталық профилактикалық тамақ өнімдерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бекітеді" деген сөз "айқындайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
"белгілейді" деген сөз "айқындайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
34) тармақшадағы "диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер" деген сөздер "диеталық емдік және диеталық профилактикалық тамақ өнімдерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бос тұрып қалғаны, үстеме жұмысы, мереке және демалыс күндеріндегі, түнгі уақыттағы жұмысы үшін осы Кодекске сәйкес ақы төленуіне;";
3) 26-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "жұмыс беруші" деген сөздер "еңбек қызметін жүзеге асыруға жергілікті атқарушы органдардың рұқсатын алу талап етілмейтін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын адамдар тізбесіне енгізілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, жұмыс беруші" деген сөздермен ауыстырылсын.
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер азаматтық-құқықтық шартта еңбек шартының осы Кодекстің 27-бабында көзделген ерекше белгілерінің ең болмағанда біреуі болса, жеке тұлғамен осындай шартты жасасуға жол берілмейді.
Еңбек шартының осы Кодекстің 27-бабында көзделген бір немесе бірнеше ерекше белгісін қамтитын шарт тараптардың оны нақты қалай атайтынына қарамастан, еңбек шарты деп танылады және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес құқықтық салдарға алып келеді.";
4) 32-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "немесе пана іздеген адамның куәлігі" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 52-баптың 1-тармағының 13) тармақшасындағы ", сондай-ақ" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 54-баптың 2-тармағында:
"жалғызілікті аналармен" деген сөздер "жалғызбасты ата-анамен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анасыз" деген сөз "ата-анасыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 68-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде:
"жалғызілікті аналарға" деген сөздер "жалғызбасты ата-анаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анасыз" деген сөз "ата-анасыз" деген сөзбен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования безопасных условий труда, защиты трудовых прав работников и социального обеспечения
Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2026 года № 277-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) в статье 16:
в подпункте 33):
слово "утверждает" заменить словом "определяет";
слова "специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического)" заменить словами "пищевой продукции диетического лечебного и диетического профилактического";
слово "устанавливает" заменить словом "определяет";
в подпункте 34) слова "специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического)" заменить словами "пищевой продукции диетического лечебного и диетического профилактического";
2) подпункт 6) пункта 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"6) оплату простоя, сверхурочной работы, работы в праздничные и выходные дни, в ночное время в соответствии с настоящим Кодексом;";
3) в статье 26:
подпункт 4) пункта 1 после слов "миграции населения," дополнить словами "за исключением иностранцев и лиц без гражданства, включенных в перечень лиц, определяемый Правительством Республики Казахстан, для которых не требуется получение разрешения местных исполнительных органов на осуществление трудовой деятельности,";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Не допускается заключение с физическим лицом гражданско-правового договора, если в нем присутствует хотя бы один из отличительных признаков трудового договора, предусмотренных статьей 27 настоящего Кодекса.
Договор, содержащий один или несколько отличительных признаков трудового договора, предусмотренных статьей 27 настоящего Кодекса, признается трудовым договором независимо от его фактического наименования сторонами и влечет правовые последствия в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
4) подпункт 2) пункта 1 статьи 32 дополнить словами "или свидетельство лица, ищущего убежище";
5) в подпункте 13) пункта 1 статьи 52 слова ", а также" заменить словами "и (или)";
6) в пункте 2 статьи 54:
слова "одинокими матерями, воспитывающими" заменить словами "одиноким родителем, воспитывающим";
слово "матери" заменить словом "родителя";
7) в части первой пункта 4 статьи 68:
слова "одиноким матерям, воспитывающим" заменить словами "одинокому родителю, воспитывающему";
слово "матери" заменить словом "родителя";

8) 75-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Мереке және демалыс күндері жұмыс істелген сағаттарды қоспағанда, жұмыс уақытын жиынтық есепке алу кезінде есептік кезең үшін үстеме сағаттар нақты жұмыс істелген сағаттар мен жұмыс уақытының теңгерімі бойынша есептік кезеңдегі сағаттар нормасы арасындағы айырма ретінде айқындалады.";
9) 111-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
10) 157-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінің 9) тармақшасындағы "туралы ережелер енгізіледі." деген сөздер "туралы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) ұйымдағы тиісті кәсіп, лауазым бойынша жалақының ең жоғары және ең төмен мөлшерлері арасындағы жол берілетін арақатынас туралы;
11) ұйымда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының сақталуына қоғамдық бақылауды жүзеге асырудың тәртібі мен шарттары туралы;
12) жәрдемақылар мен өтемақы төлемдерін, оның ішінде еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалар кезінде жәрдемақылар мен өтемақы төлемдерін төлеу туралы ережелер енгізіледі.";
2-тармақтың 17) тармақшасы алып тасталсын;
11) 159-баптың 3-тармағында:
екінші бөлік "регламенті," деген сөзден кейін "келісу комиссиясының жұмысына тәуелсіз делдалды тарту және оған қатысу тәртібі," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Келісу комиссиясының жұмысына делдалдың қатысуы жөніндегі ұсынысты екінші тарап екі жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Делдалдар тартылған барлық жағдайда олардың делдалдық етуге жазбаша келісімі алынуға тиіс.";
12) 166-баптың 7-тармағы "кезде," деген сөзден кейін "осы Кодекспен және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 172-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қызметін тоқтата тұру ауыр және қауіпті салдармен байланысты болатын және (немесе) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіретін қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын ұйымдар үшін ереуіл өткізу кезеңіндегі қажетті жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ең аз көлемі (бұдан әрі – қажетті жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ең аз көлемі):
өндірістік процестердің үздіксіздігін;
технологиялық жабдықтың, қондырғылар мен техникалық құралдардың іркіліссіз және қауіпсіз жұмысын;
осындай объектілерге техникалық қызмет көрсету, өндірістік бақылау мен олардың тұрақты және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі функциялардың орындалуын қамтиды.";
14) 174-бап мынадай мазмұндағы екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Ереуіл тоқтатыла тұрған жағдайда жұмыскерлер назарына тиісті шешім жеткізілгеннен кейінгі келесі күннен кешіктірілмей жұмысқа қайта шығуға міндетті.";
"Қызметін тоқтата тұру ауыр және қауіпті салдармен байланысты болатын және (немесе) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіретін қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын ұйымдарда жұмыс беруші мен жұмыскерлер ереуіл кезеңінде қажетті жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ең аз көлемін қамтамасыз етуге міндетті.
Қажетті жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ең аз көлеміне кіретін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің), сондай-ақ оларды орындауға (көрсетуге) тартылатын жұмыскерлердің тізбесі жұмыс берушінің актісінде айқындалады.
Жұмыс беруші қажетті жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ең аз көлемін орындауға (көрсетуге) тартылатын жұмыскерлерді осындай жұмыстарға олардың тартылатыны туралы алдын ала хабардар етуге міндетті.
Қажетті жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ең аз көлемін тікелей орындайтын (көрсететін) жұмыскерлер аталған жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындайтын (көрсететін) кезеңде ереуілге қатысуға құқылы емес.";

8) статью 75 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. При суммированном учете рабочего времени сверхурочные часы за учетный период определяются как разница между фактически отработанными часами и нормой часов за учетный период по балансу рабочего времени, за исключением часов, отработанных в праздничные и выходные дни.";
9) часть вторую пункта 2 статьи 111 исключить;
10) в статье 157:
часть вторую пункта 1 дополнить подпунктами 10), 11) и 12) следующего содержания:
"10) о допустимом соотношении между максимальным и минимальным размерами заработной платы по соответствующей профессии, должности в организации;
11) о порядке и условиях осуществления общественного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан в организации;
12) о выплате пособий и компенсационных выплат, в том числе при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью.";
подпункт 17) пункта 2 исключить;
11) в пункте 3 статьи 159:
часть вторую после слов "регламенте работы согласительной комиссии," дополнить словами "порядке привлечения независимого посредника к работе согласительной комиссии и участия в ней,";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Предложение по участию посредника в работе согласительной комиссии должно быть рассмотрено другой стороной в течение двух рабочих дней.
Во всех случаях привлечения посредников от них должно быть получено письменное согласие на посредничество.";
12) пункт 7 статьи 166 после слова "которых" дополнить словами "настоящим Кодексом и (или)";
13) подпункт 4) пункта 2 статьи 172 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для организаций, эксплуатирующих опасные производственные объекты, приостановление деятельности которых связано с тяжелыми и опасными последствиями и (или) создает угрозу национальной безопасности Республики Казахстан, минимум необходимых работ (услуг) (далее – минимум необходимых работ (услуг) в период проведения забастовки включает:
непрерывность производственных процессов;
бесперебойную и безопасную работу технологического оборудования, установок и технических средств;
выполнение функций по техническому обслуживанию, производственному контролю и обеспечению устойчивой и безопасной работы таких объектов.";
14) статью 174 дополнить частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"В случае приостановления забастовки работники обязаны вернуться к работе не позднее следующего дня после доведения до их сведения соответствующего решения.";
"В организациях, эксплуатирующих опасные производственные объекты, приостановление деятельности которых связано с тяжелыми и опасными последствиями и (или) создает угрозу национальной безопасности Республики Казахстан, работодатель и работники в период забастовки обязаны обеспечить минимум необходимых работ (услуг).
Перечень работ (услуг), входящих в минимум необходимых работ (услуг), а также работников, привлекаемых к их выполнению (оказанию), определяется актом работодателя.
Работодатель обязан заблаговременно уведомить работников, привлекаемых к выполнению (оказанию) минимума необходимых работ (услуг), о привлечении их к таким работам.
Работники, непосредственно выполняющие (оказывающие) минимум необходимых работ (услуг), не вправе участвовать в забастовке на период выполнения (оказания) ими указанных работ (услуг).";

15) 175-баптың 1-тармағында:
"(осы Кодекстің 176-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аталған кепілдік осы Кодекстің 176-бабының 1-тармағына сәйкес заңсыз болып табылатын ереуілдерді ұйымдастыру немесе оларға қатысу жағдайларына қолданылмайды.";
16) 176-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "қауіпті өндірістік объектілер болып табылатын ұйымдарда;" деген сөздер алып тасталсын;
2-1) тармақшада:
"салдарлармен байланысты болатын" деген сөздер "салдармен байланысты болатын және (немесе) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"объектілерде" деген сөз "объектілерді пайдаланатын ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"негізгі жабдықтардың, механизмдердің үздіксіз жұмысы" деген сөздер "қажетті жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ең аз көлемі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "ескерілмей жарияланған" деген сөздер "бұзыла отырып жарияланған немесе өткізілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 182-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдермен" деген сөздер "диеталық емдік және диеталық профилактикалық тамақ өнімдерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 184-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жұмыс беруші қауіпсіз еңбек жағдайларын тиісінше жасамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";
19) 187-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы "адамның" деген сөзден кейін "жұбайын (зайыбын) немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "объектілерде" деген сөз "объектілерді пайдаланатын ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 188-бапта:
5-тармақтағы "объектідегі" деген сөз "объектілерді пайдаланатын ұйымдағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың 1) тармақшасындағы "объектілерде" деген сөз "объектілерді пайдаланатын ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Комиссияның жұмысына жұмыскердің ерік білдіруі бойынша, ал ол қайтыс болған жағдайда – жұбайының (зайыбының) немесе жақын туыстарының ерік білдіруі бойынша жұмыскерге, ал ол қайтыс болған жағдайда – жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес заң көмегін көрсететін адвокат немесе заң консультанты оның өкілі ретінде дауыс беру құқығынсыз қатысуға құқылы.";

15) в пункте 1 статьи 175:
слова "(за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 176 настоящего Кодекса)" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Данная гарантия не распространяется на случаи организации или участия в забастовках, которые являются незаконными в соответствии с пунктом 1 статьи 176 настоящего Кодекса.";
16) в части первой пункта 1 статьи 176:
в подпункте 1) слова "в организациях, являющихся опасными производственными объектами;" исключить;
в подпункте 2-1):
слова "на опасных производственных объектах, приостановка" заменить словами "в организациях, эксплуатирующих опасные производственные объекты, приостановление";
слово "связана" заменить словом "связано";
после слова "последствиями" дополнить словами "и (или) создает угрозу национальной безопасности Республики Казахстан";
слова "обеспечена бесперебойная работа основного оборудования, механизмов" заменить словами "обеспечен минимум необходимых работ (услуг)";
в подпункте 3) слова "объявления без учета" заменить словами "объявления или проведения с нарушением";
17) в подпункте 4) пункта 2 статьи 182 слова "специализированными продуктами для диетического (лечебного и профилактического)" заменить словами "пищевой продукцией диетического лечебного и диетического профилактического";
18) статью 184 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. За ненадлежащее создание условий безопасности труда работодатель несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
19) в статье 187:
подпункт 3) пункта 1 после слов "несчастном случае" дополнить словами "супруга (супругу) или";
в подпункте 2) пункта 2 слова "на опасных производственных объектах" заменить словами "в организациях, эксплуатирующих опасные производственные объекты";
20) в статье 188:
в пункте 5 слова "на опасном производственном объекте" заменить словами "в организации, эксплуатирующей опасные производственные объекты";
в подпункте 1) пункта 6 слова "на опасных производственных объектах" заменить словами "в организациях, эксплуатирующих опасные производственные объекты";
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"В работе комиссии вправе принимать участие без права голоса по волеизъявлению работника, а в случае его гибели – по волеизъявлению супруга (супруги) или близких родственников в качестве его представителя адвокат или юридический консультант, оказывающий работнику, а в случае его гибели – супругу (супруге) или близким родственникам юридическую помощь в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".";

21) 188-1-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Комиссияның жұмысына жұмыс берушімен немесе зардап шеккен адаммен тиісті шарттық қатынастары бар сақтандыру ұйымының өкілі қатысуға құқылы.
Комиссияның жұмысына жұмыскердің ерік білдіруі бойынша, ал ол қайтыс болған жағдайда – жұбайының (зайыбының) немесе жақын туыстарының ерік білдіруі бойынша жұмыскерге, ал ол қайтыс болған жағдайда – жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес заң көмегін көрсететін адвокат немесе заң консультанты оның өкілі ретінде дауыс беру құқығынсыз қатысуға құқылы.";
22) 190-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде:
"өрескел абайсыздық" деген сөздер "зардап шеккен адамның өрескел абайсыздығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тараптардың сабақтас жауаптылығын қолданады және жұмыскер мен жұмыс беруші кінәсінің дәрежесін пайызбен айқындайды" деген сөздер "зардап шеккен адам кінәсіның дәрежесін пайызбен, бірақ жиырма бес пайыздан асырмай белгілейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "объектілерде" деген сөз "объектілерді пайдаланатын ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 192-баптың екінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің өтініштерін, арыздарын және шағымдарын" деген сөздер "жұмыскерлердің, жұмыс берушілер мен олардың өкілдерінің жолданымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 194-баптың 4) тармақшасындағы "жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің өтініштерін" деген сөздер "жұмыскерлердің, жұмыс берушілер мен олардың өкілдерінің жолданымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 198-баптың 1-тармағы "жұмыс берушінің", "жұмыс беруші" деген сөздерден кейін тиісінше "немесе жұмыскердің", "немесе жұмыскер" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 202-баптың 3-тармағы "міндеттерді" деген сөзден кейін "ұйымның бірінші басшысына тікелей бағынатын" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
7-бап мынадай мазмұндағы 98-1) тармақшамен толықтырылсын:
"98-1) өндірістік жарақаттың ауырлық дәрежесін айқындау қағидаларын бекітеді;"
3. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 12-баптың 5) тармақшасы мынадай мазмұндағы отыз бірінші абзацпен толықтырылсын:
"арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар желісінің нормативін;";
2) 101-баптың 4-тармағы "адамдар үшін" деген сөздер "адамдар үшін –" деген сөздермен ауыстырылып, "режиміндегі" деген сөзден кейін ", он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған адамдар үшін – икемді жұмыс уақыты режиміндегі" деген сөздермен толықтырылсын;

21) статью 188-1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В работе комиссии вправе принимать участие представитель страховой организации, имеющей соответствующие договорные отношения с работодателем или пострадавшим.
В работе комиссии вправе принимать участие без права голоса по волеизъявлению работника, а в случае его гибели – по волеизъявлению супруга (супруги) или близких родственников в качестве его представителя адвокат или юридический консультант, оказывающий работнику, а в случае его гибели – супругу (супруге) или близким родственникам юридическую помощь в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".";
22) в статье 190:
в части второй пункта 2:
после слова "неосторожность" дополнить словом "пострадавшего";
слова "применяет смешанную ответственность сторон и определяет степень вины работника и работодателя в процентах" заменить словами "устанавливает степень вины пострадавшего в процентах, но не более двадцати пяти процентов";
в подпункте 2) части первой пункта 4 слова "на опасных производственных объектах" заменить словами "в организациях, эксплуатирующих опасные производственные объекты";
23) в подпункте 3) части второй статьи 192 слова ", заявлений и жалоб работников и работодателей" заменить словами "работников, работодателей и их представителей";
24) в подпункте 4) статьи 194 слова "и работодателей" заменить словами ", работодателей и их представителей";
25) пункт 1 статьи 198 после слов "работодателя", "работодатель" дополнить соответственно словами "или работника", "или работник";
26) пункт 3 статьи 202 дополнить словами ", который подчиняется непосредственно первому руководителю организации".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
статью 7 дополнить подпунктом 98-1) следующего содержания:
"98-1) утверждает правила определения степени тяжести производственной травмы;".
3. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) подпункт 5) статьи 12 дополнить абзацем тридцать первым следующего содержания:
"норматив сети организаций, предоставляющих специальные социальные услуги;";
2) пункт 4 статьи 101 дополнить словами ", для лиц, воспитывающих ребенка с инвалидностью до восемнадцати лет, – в режиме гибкого рабочего времени";

3) 208-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы "ананың" деген сөзден кейін "немесе жұмыс істемейтін әкенің (ол іс жүзінде күтімді жүзеге асырған кезде)" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағының 12-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін пайдалану мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін үлгілік қағидалар негізінде әзірленген "Облыстың (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
2) 27-баптың 1-тармағының 23) тармақшасы алып тасталсын.
5. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 28-баптың 1-тармағының 27) тармақшасындағы "активтер салаларындағы жекелеген қызмет түрлері немесе әрекеттер (операциялар) жатады." деген сөздер "активтер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
"28) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер салаларындағы жекелеген қызмет түрлері немесе әрекеттер (операциялар) жатады.";
2) 1-қосымшаның 88-жолының 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"1) I кіші түр – стационар жағдайларында:
мүгедектігі бар балаларға;
он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға;
жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдарға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
2) II кіші түр – жартылай стационар жағдайларында:
мүгедектігі бар балаларға;
он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға;
жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдарға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
3) III кіші түр – уақытша болу жағдайларында:
белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және (немесе) пробация қызметінде есепте тұрған адамдарға;
қатыгездікке ұшыраған құрбандарға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
4) IV кіші түр – үйде күтім жасау жағдайларында:
мүгедектігі бар балаларға;
он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға;
жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдарға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыру.".
6. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
16-баптың 3-тармағының 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

3) подпункт 8) пункта 1 статьи 208 после слова "матери" дополнить словами "или неработающего отца (при осуществлении им фактического ухода)".
4. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) подпункт 12-2) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"12-2) разработка и утверждение правил присвоения звания "Почетный гражданин области (города, района)", разработанных на основании типовых правил, утверждаемых уполномоченным органом по вопросам использования государственных символов Республики Казахстан;";
2) подпункт 23) пункта 1 статьи 27 исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) пункт 1 статьи 28 дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
"28) предоставления специальных социальных услуг.";
2) графу 3 строки 88 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"1) I подвид – осуществление деятельности по предоставлению специальных социальных услуг в условиях стационара для:
детей, имеющих инвалидность;
лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет;
лиц, не способных к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
2) II подвид – осуществление деятельности по предоставлению специальных социальных услуг в условиях полустационара для:
детей, имеющих инвалидность;
лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет;
лиц, не способных к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
3) III подвид – осуществление деятельности по предоставлению специальных социальных услуг в условиях временного пребывания для:
лиц без определенного места жительства;
лиц, освободившихся из мест лишения свободы и (или) находящихся на учете в службе пробации;
жертв жестокого обращения;
4) IV подвид – осуществление деятельности по предоставлению специальных социальных услуг в условиях ухода на дому для:
детей, имеющих инвалидность;
лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет;
лиц, не способных к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом.".
6. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
подпункт 18) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:

"18) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

"18) приобретения услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ