Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мәдениет, білім беру, отбасы және мемлекеттік бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 4 желтоқсандағы № 236-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
26-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі "мектептер," деген сөзден кейін "мектепке дейінгі ұйымдар," деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 91-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бала асырап алу кезінде – оның туыстарының, ал олар болмаған жағдайда тіркелген некеде тұратын (ерлі-зайыпты) адамдардың басым құқығы болады.";
2-тармақта:
4) тармақша "қамқоршы" деген сөзден кейін ", патронат тәрбиеші, баланы қабылдайтын ата-ана, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақтары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда);";
11) тармақша алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда динамикалық байқаудағы адамдарды;";
14) тармақша алып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Егер бала асырап алуға тілек білдірген адамдар некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса) не өзге адамдармен бірге тұрса, жұбайына (зайыбына) не бірге тұратын адамдарға осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9) және 13) тармақшаларында белгіленген талаптар қолданылады.
Бала асырап алуға тілек білдірген адамдармен бірге тұратын өзге адамдарға некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе баланы тәрбиеге алудың өзге де нысанынан туындайтын мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты бірге тұратын отбасы мүшелері, сондай-ақ іс жүзінде бірге тұрып жатқан, бірақ некеде тұрмайтын (ерлі-зайыпты емес) бірге тұратын адамдар жатады.";
2) 103-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "2-тармағында" деген сөздерден кейін "және 3-тармағының екінші бөлігінде" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам культуры, образования, семьи и государственного контроля
Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2025 года № 236-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
часть первую пункта 4 статьи 26 после слова "школы," дополнить словами "дошкольные организации,".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
1) в статье 91:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Преимущественное право при усыновлении ребенка имеют его родственники, а в случае их отсутствия – лица, состоящие в зарегистрированном браке (супружестве).";
в пункте 2:
подпункт 4) после слова "попечителя" дополнить словами ", патронатного воспитателя, приемного родителя, приемного профессионального воспитателя";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании пунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан);";
подпункт 11) исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) лиц, находящихся на динамическом наблюдении в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;";
подпункт 14) исключить;
пункт 3 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Если лица, желающие усыновить ребенка, состоят в браке (супружестве) либо совместно проживают с иными лицами, на супруга (супругу) либо на совместно проживающих лиц распространяются требования, установленные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9) и 13) пункта 2 настоящей статьи.
К иным лицам, совместно проживающим с лицами, желающими усыновить ребенка, относятся совместно проживающие члены семьи, связанные имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия ребенка на воспитание, а также совместно проживающие лица, фактически сожительствующие, но не состоящие в браке (супружестве).";
2) подпункт 4) пункта 1 статьи 103 после слов "пунктом 2" дополнить словами "и частью второй пункта 3";

3) 122-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "қамқоршы" деген сөзден кейін ", патронат тәрбиеші, баланы қабылдайтын ата-ана, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақтары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда);";
9) тармақша алып тасталсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда динамикалық байқаудағы адамдарды;";
12) тармақша алып тасталсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кәмелетке толмағандарға қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу кезінде – олардың туыстарының, ал олар болмаған жағдайда тіркелген некеде тұратын (ерлі-зайыпты) адамдардың басым құқығы болады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Егер кәмелетке толмаған адамның қорғаншысы немесе қамқоршысы болуға тілек білдірген адамдар некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса) не өзге адамдармен бірге тұрса, жұбайына (зайыбына) не бірге тұратын адамдарға осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 7) және 11) тармақшаларында белгіленген талаптар қолданылады.
Кәмелетке толмаған адамның қорғаншысы немесе қамқоршысы болуға тілек білдірген адаммен бірге тұратын өзге адамдарға некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе баланы тәрбиеге алудың өзге де нысанынан туындайтын мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты бірге тұратын отбасы мүшелері, сондай-ақ іс жүзінде бірге тұрып жатқан, бірақ некеде тұрмайтын (ерлі-зайыпты емес) бірге тұратын адамдар жатады.";
4) 126-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары немесе шетел азаматтары болып табылатын қорғаншылар немесе қамқоршылар баланы тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді орындауының бүкіл кезеңі ішінде осы Кодекстің 122-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келуге міндетті.
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мерзімдерде Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын қорғаншыларды немесе қамқоршыларды осы Кодекстің 122-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келуін ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен құжаттар мен мәліметтер алу арқылы тексереді.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкін болмаған кезде Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын қорғаншылар немесе қамқоршылар оларды қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органға ұсынуға міндетті.";

3) в статье 122:
в части первой пункта 1:
подпункт 3) после слова "попечителя" дополнить словами ", патронатного воспитателя, приемного родителя, приемного профессионального воспитателя";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании пунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан);";
подпункт 9) исключить;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) лиц, находящихся на динамическом наблюдении в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;";
подпункт 12) исключить;
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Преимущественное право при установлении опеки или попечительства над несовершеннолетними имеют их родственники, а в случае их отсутствия – лица, состоящие в зарегистрированном браке (супружестве).";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Если лица, желающие стать опекунами или попечителями несовершеннолетнего, состоят в браке (супружестве) либо совместно проживают с иными лицами, на супруга (супругу) либо на совместно проживающих лиц распространяются требования, установленные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7) и 11) части первой пункта 1 настоящей статьи.
К иным лицам, совместно проживающим с лицом, желающим стать опекуном или попечителем несовершеннолетнего, относятся совместно проживающие члены семьи, связанные имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия ребенка на воспитание, а также совместно проживающие лица, фактически сожительствующие, но не состоящие в браке (супружестве).";
4) пункт 5 статьи 126 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Опекуны или попечители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, а также постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, или иностранными гражданами, обязаны соответствовать требованиям, установленным подпунктами 5), 6), 7), 10) и 11) части первой пункта 1 статьи 122 настоящего Кодекса, на протяжении всего периода исполнения ими обязанностей по воспитанию ребенка.
Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, в сроки, установленные Правительством Республики Казахстан, проверяет опекунов или попечителей, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, на соответствие требованиям, установленным подпунктами 5), 6), 7), 10) и 11) части первой пункта 1 статьи 122 настоящего Кодекса, путем получения документов и сведений из информационных систем или сервиса цифровых документов.
При невозможности получения документов и сведений, указанных в части третьей настоящего пункта, из информационных систем или сервиса цифровых документов опекуны или попечители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, обязаны представлять их в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству.";

5) 129-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "қайтарылған" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осы Кодекстің 122-бабының 1 және 6-тармақтарында көзделген ережелер бұзылған" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 129-бапта:
2-тармақ "осы баптың 4," деген сөздерден кейін "4-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
4-1-тармақта:
"Осы Кодекстің" деген сөздер "Осы бапты, осы Кодекстің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"131-1-бабын, 154-бабының 2-тармағын және 157-бабын" деген сөздер "131-1, 144-4, 154 және 157-баптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(қызметтер көрсету басталғанға дейін және оларды көрсету кезеңінде)" деген сөздер алып тасталсын;
"(объектілерін)" деген сөзден кейін "халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы және баланың құқықтарын қорғау саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақтың бірінші бөлігі "11) тармақшаларында," деген сөздерден кейін "4-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
17-тармақтың бірінші бөлігі "Осы баптың 4," деген сөздерден кейін "4-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
18-1-тармақтың екінші бөлігі "7) тармақшаларына" деген сөздерден кейін "және 4-1-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын;
19-тармақтың бірінші бөлігі "осы баптың 4," деген сөздерден кейін "4-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
2) 324-баптың 14-1-тармағындағы "2026 жылғы 1 қаңтарға" деген сөздер "2026 жылғы 1 ақпанға" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 104-1) және 104-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"104-1) ерекше бақылау және қадағалау – осы Кодекске сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жүзеге асырылатын мемлекеттік бақылау және қадағалау;
104-2) ерекше бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) – балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі);";
2) 36-бап мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 4-4-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілер (объектілер) тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) енгізіледі.

5) часть первую пункта 1 статьи 129 дополнить словами ", а также нарушения положений, предусмотренных пунктами 1 и 6 статьи 122 настоящего Кодекса".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в статье 129:
пункт 2 после слов "пунктами 4," дополнить цифрами "4-1,";
в пункте 4-1:
после слов "за исключением" дополнить словами "настоящей статьи,";
слова "статьи 131-1, пункта 2 статьи 154 и статьи 157" заменить словами "статей 131-1, 144-4, 154 и 157";
после слова "надзор" дополнить словами "в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и в области защиты прав ребенка";
слова "(до начала оказания услуг и в период их оказания)" исключить;
часть первую пункта 15 после слова "пунктах" дополнить цифрами "4-1,";
часть первую пункта 17 после слов "пунктах 4," дополнить цифрами "4-1,";
часть вторую пункта 18-1 после цифры "4" дополнить словами "и пункту 4-1";
часть первую пункта 19 после слов "пунктах 4," дополнить цифрами "4-1,";
2) в пункте 14-1 статьи 324 слова "1 января 2026" заменить словами "1 февраля 2026".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктами 104-1) и 104-2) следующего содержания:
"104-1) особый контроль и надзор – государственный контроль и надзор, осуществляемый в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с настоящим Кодексом в отношении субъекта (объекта) особого контроля и надзора;
104-2) субъект (объект) особого контроля и надзора – субъект (объект) государственного контроля и надзора, финансируемый из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей;";
2) статью 36 дополнить пунктами 3-1, 3-2 и 4-4 следующего содержания:
"3-1. Субъекты (объекты) государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения включаются в реестр эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – реестр).

3-2. Тізілім осы Кодекстің 5-тарауының 2-1-параграфында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, уәкілетті орган бекітетін тәртіппен және нысан бойынша қалыптастырылады.
Тізілімді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен алынатын мәліметтер, мемлекеттік бақылау және (немесе) қадағалау нәтижелері, есепке алу және есеп беру құжаттамасының мониторингі, жеке немесе заңды тұлғалардың жолданымдары, масс-медиадан алынатын мәліметтер, мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың ақпараты негізінде қалыптастырады.";
"4-4. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) жоспарлы тексеру, ерекше бақылау және қадағалау объектісіне бару арқылы мониторинг нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалмағаны жоспардан тыс тексеру шеңберінде анықталған жағдайда мұндай субъект осындай нұсқаманы орындамағаны үшін және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) жоспарлы тексеру, ерекше бақылау және қадағалау объектісіне бару арқылы мониторинг нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға тиіс.";
3) 38-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мынадай:
коммуналдық меншіктегі объектілерді санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келтіру қажеттілігі туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының;
республикалық меншіктегі объектілерді санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келтіру қажеттілігі туралы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жекеше ұсыну шығаруға;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген тәртіппен, заңдылықты бұзу жағдайларын, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою бойынша шаралар қабылдау туралы бас мемлекеттік санитариялық дәрігердің жеке ұсынуы;";
4) 45-баптың 4-тармағында:
екінші бөліктегі "Бақылау" деген сөз "Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) қоспағанда, бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) өндірістік бақылауды зертханалық зерттеулер мен өлшеулер жүргізбей, сондай-ақ оны жүргізу туралы есептік ақпарат бермей жүзеге асыруға құқылы.";

3-2. Реестр формируется в порядке и по форме, которые утверждаются уполномоченным органом с учетом особенностей, предусмотренных параграфом 2-1 главы 5 настоящего Кодекса.
Реестр формируется территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на основании сведений из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений, результатов государственного контроля и (или) надзора, мониторинга учетной и отчетной документации, обращений физических или юридических лиц, сведений из масс-медиа, информации государственных органов и иных организаций.";
"4-4. В случае установления в рамках внеплановой проверки неисполнения предписания об устранении выявленных нарушений в результате профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, плановой проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора, мониторинга с посещением объекта особого контроля и надзора такой субъект подлежит административной ответственности за невыполнение такого предписания и за нарушения, выявленные по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, плановой проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора, мониторинга с посещением объекта особого контроля и надзора.";
3) в статье 38:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) выносить частное представление в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях в отношении должностных лиц:
местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы о необходимости приведения в соответствие санитарно-эпидемиологическим требованиям объектов, находящихся в коммунальной собственности;
государственных органов о необходимости приведения в соответствие санитарно-эпидемиологическим требованиям объектов, находящихся в республиканской собственности;";
пункт 2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) частное представление главного государственного санитарного врача о принятии мер по устранению случаев нарушения законности, а также причин и условий, способствующих совершению административных правонарушений, в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
4) в пункте 4 статьи 45:
часть вторую дополнить словами ", за исключением субъектов (объектов) особого контроля и надзора";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Субъекты (объекты) особого контроля и надзора вправе осуществлять производственный контроль без проведения лабораторных исследований и замеров, а также без предоставления отчетной информации о его проведении.";

5) 5-тарау мынадай мазмұндағы 2-1-параграфпен толықтырылсын:
"2-1-параграф. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ерекше бақылау және қадағалау
51-1-бап. Ерекше бақылау және қадағалау жүргізудің жалпы ережелері
1. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мемлекеттік бақылау және қадағалау жоспарлы және жоспардан тыс тексеру, тергеп-тексеру, ерекше бақылау және қадағалау объектісіне бару арқылы мониторинг (бұдан әрі осы параграф үшін – мониторинг) нысандарында жүзеге асырылады.
Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексерулер, мониторинг – осы параграфта көзделген тәртіппен, тергеп-тексеру осы Кодекстің 45-1-бабында және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мемлекеттік бақылау және қадағалау халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталуы тұрғысынан жүзеге асырылады.
3. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мемлекеттік бақылауды және қадағалауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі осы параграф үшін – аумақтық бөлімше) жүзеге асырады.
4. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мемлекеттік бақылау және қадағалау олар алдын ала хабардар етілмей жүргізіледі.
5. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімінің, ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексеруді тағайындау, олардың мерзімдерін ұзарту, тексеру нәтижелері туралы актілердің, Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің мониторинг жүргізу туралы шешімінің (бұдан әрі осы параграф үшін – мониторинг жүргізу туралы шешім), мониторинг нәтижелері туралы актінің, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың нысандарын уәкілетті орган бекітеді.
6. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша аумақтық бөлімшелер Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 135, 136 және 153-баптарына және осы Кодекстің 42-1-бабына сәйкес жедел ден қою шараларын қолданады.
7. Ерекше бақылау және қадағалау барысында санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін өнімнің (тауардың), шикізаттың, табиғи орта құрамдастарының сынамаларын (үлгілерін) алу, тұлғаларды зерттеп-қарау, зертханалық және аспаптық зерттеулер, өлшеулер жүзеге асырылуы мүмкін.

5) главу 5 дополнить параграфом 2-1 следующего содержания:
"Параграф 2-1. Особый контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Статья 51-1. Общие положения проведения особого контроля и надзора
1. Государственный контроль и надзор за субъектами (объектами) особого контроля и надзора осуществляются в формах плановой и внеплановой проверки, расследования, мониторинга с посещением объекта особого контроля и надзора (далее для настоящего параграфа – мониторинг).
Проверки субъектов (объектов) особого контроля и надзора, мониторинг осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим параграфом, расследования – в порядке, предусмотренном статьей 45-1 настоящего Кодекса и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Государственный контроль и надзор за субъектами (объектами) особого контроля и надзора осуществляются на предмет соблюдения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Государственный контроль и надзор за субъектами (объектами) особого контроля и надзора осуществляются территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее для настоящего параграфа – территориальное подразделение).
4. Государственный контроль и надзор за субъектами (объектами) особого контроля и надзора проводятся без их предварительного уведомления.
5. Формы полугодового списка субъектов (объектов) особого контроля и надзора, актов о назначении, продлении сроков, результатах проверки субъектов (объектов) особого контроля и надзора, решения Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан о проведении мониторинга (далее для настоящего параграфа – решение о проведении мониторинга), акта о результатах мониторинга, предписания об устранении выявленных нарушений утверждаются уполномоченным органом.
6. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля и надзора субъектов (объектов) особого контроля и надзора территориальными подразделениями применяются меры оперативного реагирования в соответствии со статьями 135, 136 и 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и статьей 42-1 настоящего Кодекса.
7. В ходе особого контроля и надзора для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы могут осуществляться отбор проб (образцов) продукции (товара), сырья, компонентов природной среды, обследование лиц, лабораторные и инструментальные исследования, замеры.

8. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілері:
1) ерекше бақылау және қадағалау объектісіне тексеру немесе мониторинг жүргізу үшін келген аумақтық бөлімшенің лауазымды адамдарын мынадай:
жоспарлы тексеру жүргізу жиілігі сақталмаған;
тексеруді тағайындау туралы актіде немесе мониторинг жүргізу туралы шешімде (тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіде немесе мониторинг мерзімін ұзарту туралы шешімде (болған кезде) көрсетілген, осы параграфта белгіленген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
тексеру немесе мониторинг жүргізуге тиісті өкілеттіктері жоқ адамдарға оны жүргізу тапсырылған;
тексеру немесе мониторинг мерзімдері осы параграфта белгіленген мерзімдерден асыра ұзартылған;
тексеруді тағайындау туралы актінің немесе мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесі болмаған жағдайларда, тексеру немесе мониторинг жүргізуге жібермеуге;
2) егер мәліметтер жүргізілетін тексеру немесе мониторинг нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
3) тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актіге, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) тексеруді немесе мониторингті жүзеге асыру процесін, сондай-ақ аумақтық бөлімшенің лауазымды адамының тексеру немесе мониторинг шеңберінде жасайтын жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі келтірмей, оны хабардар ете отырып, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.
9. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілері:
1) аумақтық бөлімшенің лауазымды адамдарының ерекше бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағы мен үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) аумақтық бөлімшенің лауазымды адамдарының шақыруы бойынша келуге;
3) аумақтық бөлімшенің сұрау салуы бойынша материалдарды ұсынуға;
4) коммерциялық, салықтық не заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, аумақтық бөлімшенің лауазымды адамдарына тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актіге және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса тіркеу үшін тексерудің және (немесе) мониторингтің міндеттері мен нысанасына сәйкес құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынуға, сондай-ақ автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік беруге;
5) тексеруді тағайындау туралы актіні немесе мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесін (тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні немесе мониторинг мерзімін ұзарту туралы шешімді (болған кезде) алғаны туралы белгі қоюға;

8. Субъекты особого контроля и надзора вправе:
1) не допускать к проверке или мониторингу должностных лиц территориального подразделения, прибывших для проведения проверки или мониторинга на объект особого контроля и надзора, в случаях:
несоблюдения кратности проведения плановой проверки;
превышения либо истечения установленных настоящим параграфом сроков, указанных в акте о назначении проверки или решении о проведении мониторинга (дополнительном акте о продлении сроков проверки или решении о продлении срока мониторинга (при наличии);
поручения проведения проверки или мониторинга лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
продления сроков проверки или мониторинга свыше сроков, установленных настоящим параграфом;
отсутствия акта о назначении проверки или копии решения о проведении мониторинга;
2) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки или мониторинга;
3) обжаловать акт о результатах проверки или мониторинга, предписание об устранении выявленных нарушений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) фиксировать процесс осуществления проверки или мониторинга, а также отдельные действия должностного лица территориального подразделения, проводимые им в рамках проверки или мониторинга, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица, с его уведомления.
9. Субъекты особого контроля и надзора обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц территориального подразделения к территории и помещениям субъекта (объекта) особого контроля и надзора;
2) явиться по вызову должностных лиц территориального подразделения;
3) представить материалы по запросу территориального подразделения;
4) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной охраняемой законом тайны представлять должностным лицам территориального подразделения документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки или мониторинга и предписанию об устранении выявленных нарушений, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом проверки и (или) мониторинга;
5) сделать отметку о получении акта о назначении проверки или копии решения о проведении мониторинга (дополнительного акта о продлении сроков проверки или решения о продлении срока мониторинга (при наличии);

6) тексеру немесе мониторинг аяқталған күні олардың нәтижелері туралы актіні, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы алғаны туралы белгі қоюға;
7) егер осы Кодексте не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеруді немесе мониторингті жүзеге асыру кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
8) тексеруді тағайындау туралы актіні немесе мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмелерін алған жағдайда ерекше бақылау және қадағалау субъектісінің (ерекше бақылау және қадағалау субъектісі басшысының не ол уәкілеттік берген адамның) тексерудің немесе мониторингтің белгіленген мерзімдерінде ерекше бақылау және қадағалау объектісі тұрған жерде болуын қамтамасыз етуге міндетті.
51-2-бап. Жоспарлы тексерулерді ұйымдастыру тәртібі
1. Жоспарлы тексеру аумақтық бөлімшелер ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізетін және олар тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды анықтаған жағдайда әкімшілік іс жүргізу қозғалмай, осындай бұзушылықтарды жою туралы нұсқама шығарылатын бақылауды білдіреді.
2. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) бөлігінде тізілім бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруды алғаны туралы орталық мемлекеттік органдар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынатын деректер мен мәліметтер негізінде қалыптастырылады.
Орталық мемлекеттік органдар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары тізілімді қалыптастыру тәртібіне сәйкес аумақтық бөлімшеге бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруды алғаны туралы ақпаратты беруге міндетті.
3. Жоспарлы тексеру ерекше бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімі (бұдан әрі осы бап үшін – тізім) негізінде жүзеге асырылады.
Тізімді аумақтық бөлімше тізілімге енгізілген ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) арасынан тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес қалыптастырады.
Тізім аумақтық бөлімшенің интернет-ресурсында орналастырылады.
4. Жоспарлы тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:

6) сделать отметку о получении акта о результатах проверки или мониторинга в день их окончания, предписания об устранении выявленных нарушений;
7) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период осуществления проверки или мониторинга, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом либо иными законами Республики Казахстан;
8) в случае получения акта о назначении проверки или копии решения о проведении мониторинга обеспечить пребывание субъекта особого контроля и надзора (руководителя субъекта особого контроля и надзора либо уполномоченного им лица) на месте нахождения объекта особого контроля и надзора в назначенные сроки проверки или мониторинга.
Статья 51-2. Порядок организации плановых проверок
1. Плановая проверка представляет собой контроль, который территориальные подразделения проводят с посещением субъекта (объекта) особого контроля и надзора и по результатам которого в случае выявления ими нарушений выносится предписание об их устранении без возбуждения административного производства.
2. В части субъектов (объектов) особого контроля и надзора реестр формируется на основании данных и сведений, представляемых центральными государственными органами и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, о получении субъектом (объектом) контроля и надзора финансирования из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей.
Центральные государственные органы и местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы обязаны предоставлять в территориальное подразделение информацию о получении субъектом (объектом) контроля и надзора финансирования из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей в соответствии с порядком формирования реестра.
3. Плановая проверка осуществляется на основании полугодового списка субъектов (объектов) особого контроля и надзора (далее для настоящей статьи – список).
Список формируется территориальным подразделением в соответствии с критериями оценки степени риска из числа субъектов (объектов) особого контроля и надзора, включенных в реестр.
Список размещается на интернет-ресурсе территориального подразделения.
4. Для целей управления рисками при осуществлении плановой проверки субъекты (объекты) особого контроля и надзора относятся к одной из следующих степеней риска:

1) жоғары тәуекел;
2) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үшін жоспарлы тексеру жүргізу жиілігі жарты жылда бір реттен жиілетпей айқындалады. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған ерекше бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мониторинг жүргізілген жағдайда жоспарлы тексеру жүргізу жиілігі жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үшін жоспарлы тексеру жүргізу жиілігі жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.
5. Эпидемиялық мәні жоғары объектілер – тәуекел дәрежесі жоғары субъектілерге (объектілерге), эпидемиялық мәні болмашы объектілер тәуекел дәрежесі төмен субъектілерге (объектілерге) жатқызылады. Эпидемиялық мәнінің дәрежесі осы Кодекстің 36-бабына сәйкес айқындалады.
6. Тәуекелдің бір дәрежесіне жатқызылған және қызметін бір ерекше бақылау және қадағалау объектісінде жүзеге асыратын бірнеше ерекше бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты тізімді жасау кезінде жоспарлы тексеру жүргізудің бірыңғай мерзімдері белгіленеді.
7. Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған тізім жоспарлы тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде аумақтық бөлімшенің интернет-ресурсында орналастырылады.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған жағдайда аумақтық бөлімшелер бекітілген тізімді жоспарлы тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға электрондық нысанда жібереді.
51-3-бап. Жоспардан тыс тексерулерді ұйымдастыру тәртібі
1. Аумақтық бөлімшелер осы бапқа сәйкес тағайындайтын тексеру ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) жоспардан тыс тексеру болып табылады.
2. Мыналар:
1) егер ерекше бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаса және (немесе) бұзушылықтарды жоймаса, тексеру, мониторинг нәтижелері бойынша анықталған, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
2) дәлелді негіздер мен растайтын дәлелдемелер болған кезде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзушылықтар бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;

1) высокий риск;
2) низкий риск.
Для субъектов (объектов) особого контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения плановой проверки определяется не чаще одного раза в полугодие. В случае проведения мониторинга субъектов (объектов) особого контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения плановой проверки определяется не чаще одного раза в год.
Для субъектов (объектов) особого контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения плановой проверки определяется не чаще одного раза в год.
5. Объекты высокой эпидемической значимости относятся к субъектам (объектам) высокой степени риска, объекты незначительной эпидемической значимости – к субъектам (объектам) низкой степени риска. Степень эпидемической значимости определяется в соответствии со статьей 36 настоящего Кодекса.
6. При составлении списка в отношении нескольких субъектов (объектов) особого контроля и надзора, отнесенных к одной степени риска и осуществляющих деятельность на одном объекте особого контроля и надзора, устанавливаются единые сроки проведения плановой проверки.
7. Список, сформированный в информационной системе оценки и управления рисками, размещается в срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения плановой проверки, и до 10 мая текущего календарного года на интернет-ресурсе территориального подразделения.
В случае отсутствия информационной системы оценки и управления рисками в срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения плановой проверки, и до 10 мая текущего календарного года территориальные подразделения направляют утвержденный список в электронной форме в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
Статья 51-3. Порядок организации внеплановых проверок
1. Внеплановой проверкой субъекта (объекта) особого контроля и надзора является проверка, назначаемая территориальными подразделениями в соответствии с настоящей статьей.
2. Основаниями внеплановой проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора являются:
1) контроль исполнения предписаний об устранении нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выявленных по результатам проверки, мониторинга, в случаях, если субъект особого контроля и надзора не предоставил в установленный срок информацию об устранении выявленных нарушений и (или) не устранил нарушения;
2) обращения физических и юридических лиц по нарушениям требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при наличии убедительных оснований и подтверждающих доказательств;

3) адамның өміріне, денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша не зиян келтіру қаупі туралы прокурордың талаптары;
4) адамның өміріне, денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтірудің, сондай-ақ жойылмауы адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге алып келетін, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзудың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары;
5) ерекше бақылау және қадағалау субъектісінің бастапқы тексерумен келіспейтіні (жедел ден қою шараларын қолданудың құқыққа сыйымсыздығы) туралы жүгінуіне байланысты қайта тексеру;
6) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша қылмыстық қудалау органының тапсырмасы;
7) тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың жойылуын бақылау;
8) жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіздер болып табылатын бұзушылықтардың жойылуын бақылау;
9) бұзушылықтардың жасалған уақыты мен орны көрсетілген растайтын дәлелдемелер, оның ішінде оларды фото- және (немесе) бейнетіркеп-белгілеу болған кезде, ерекше бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілеріндегі) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзушылықтары белгілерінің болуы туралы масс-медиадағы хабарлар;
10) егер ерекше бақылау және қадағалау субъектісі бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлердің санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу туралы қаулыларының орындалуы туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаса және (немесе) олардың орындалуын қамтамасыз етпесе, осындай қаулылардың орындалуын бақылау ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) жоспардан тыс тексерудің негіздері болып табылады.
3. Анонимдік жолданымдар берілген жағдайларда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді.
4. Ерекше бақылаудың және қадағалаудың нақты субъектілеріне (объектілеріне) қатысты анықталған және жоспардан тыс тексеруді тағайындауға негіз болған фактілер мен мән-жайлар, сондай-ақ егер қызмет және (немесе) объект халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асырудың рұқсат беру не хабарлама жасау тәртібіне жататын болса, рұқсаттың немесе қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаның болуы не болмауы мәселелері жоспардан тыс тексеруге жатады.
5. Осы баптың 2-тармағында санамаланған жоспардан тыс тексеруді жүргізу үшін негіздер қызметін әділет органдарында немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында тіркемей жүзеге асыратын бейрезидент – заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелеріне, бейрезидент – заңды тұлғаларға да қатысты қолданылады.

3) требования прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также нарушения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, неустранение которых влечет причинение вреда жизни и здоровью человека;
5) повторная проверка, связанная с обращением субъекта особого контроля и надзора о несогласии с первоначальной проверкой (неправомерность применения мер оперативного реагирования);
6) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
7) контроль устранения нарушений, выявленных по результатам расследования;
8) контроль устранения нарушений, являющихся основаниями для применения мер оперативного реагирования;
9) сообщения в масс-медиа о наличии признаков нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения субъектами (на объектах) особого контроля и надзора при наличии подтверждающих доказательств, в том числе фото- и (или) видеофиксации нарушений с указанием времени и места их совершения;
10) контроль исполнения постановлений главных государственных санитарных врачей о проведении санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий в случаях, если субъект особого контроля и надзора не предоставил в установленный срок информацию об их исполнении и (или) не обеспечил их исполнение.
3. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
4. Внеплановой проверке подлежат факты и обстоятельства, выявленные в отношении конкретных субъектов (объектов) особого контроля и надзора и послужившие основанием для назначения данной проверки, а также вопросы наличия либо отсутствия разрешения или уведомления о начале осуществления деятельности, если такая деятельность и (или) объект подлежат разрешительному либо уведомительному порядку осуществления деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. Перечисленные в пункте 2 настоящей статьи основания для проведения внеплановой проверки применяются также в отношении структурных подразделений юридических лиц – нерезидентов, юридических лиц – нерезидентов, осуществляющих деятельность без регистрации в органах юстиции или Государственной корпорации "Правительство для граждан".

51-4-бап. Мониторинг ұйымдастыру тәртібі
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының бұзылуы мониторинг жүргізуге негіз болғанда, мониторинг осындай талаптардың сақталуы тұрғысынан ерекше бақылау және қадағалау объектісін зерттеп-қарауды білдіреді. Мониторинг әкімшілік іс жүргізу қозғалмай жүзеге асырылады.
2. Мониторинг:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің және олардың орынбасарларының;
2) мынадай:
жаппай инфекциялық және инфекциялық емес аурулар (уланулар) анықталған;
интернаттық ұйымдардың, білім беру ұйымдарының, балаларға арналған санаторийлік-курорттық және сауықтыру ұйымдарының қызметтер көрсетуге дайындығын қызметтер көрсету басталғанға дейін және қызметтер көрсету кезеңінде бағалау қажет болған;
балаларға медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында санитариялық-профилактикалық және санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралардың уақтылы жүргізілуін бағалау қажет болған жағдайларда уәкілетті органның бірінші басшысының тапсырмасы болған жағдайда Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің шешімі негізінде жүргізіледі.
Мониторинг жүргізу туралы шешімде мыналар көрсетіледі:
1) қызмет түрі;
2) мониторинг нысанасы;
3) мониторинг тағайындалатын аумақ (Қазақстан Республикасы немесе оның жекелеген әкімшілік-аумақтық бірліктері);
4) мониторинг жүзеге асырылатын кезең.
3. Ерекше бақылау және қадағалау объектісінде жаппай инфекциялық және инфекциялық емес аурулар (уланулар) анықталған кезде осыған ұқсас қызметтер көрсететін ерекше бақылау және қадағалау объектілеріне қатысты мониторинг тағайындалады.
4. Аумақтық бөлімшелер мониторинг жүргізу туралы шешімнің негізінде мониторингті осы шешімде белгіленген кезеңде жүргізуге міндетті.
5. Мониторинг жүргізу мерзімі он жұмыс күнінен аспауға тиіс және осы баптың 6-тармағына сәйкес ұзартылуы мүмкін.
Ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесі табыс етілген күн мониторинг жүргізудің басталғаны болып есептеледі.
6. Мониторинг жүргізу мерзімі зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алу қажет болған жағдайда аумақтық бөлімше басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) шешімі негізінде он жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін.
7. Мониторинг жүргізу туралы бір шешімнің шеңберінде ерекше бақылау және қадағалау объектісіне мониторинг бір реттен асырылмай жүргізілуге тиіс.

Статья 51-4. Порядок организации мониторинга
1. Мониторинг представляет собой обследование объекта особого контроля и надзора на предмет соблюдения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, нарушение которых явилось основанием для его проведения. Мониторинг осуществляется без возбуждения административного производства.
2. Мониторинг проводится на основании решения Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан в случае наличия поручения:
1) Президента Республики Казахстан, а также Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан и их заместителей;
2) первого руководителя уполномоченного органа в случаях:
выявления массовых инфекционных и неинфекционных заболеваний (отравлений);
необходимости оценки готовности интернатных организаций, организаций образования, санаторно-курортных и оздоровительных организаций для детей к оказанию услуг до начала их оказания и в период их оказания;
необходимости оценки своевременного проведения санитарно-профилактических и санитарно-противоэпидемических мероприятий в организациях здравоохранения, оказывающих медицинские услуги детям.
В решении о проведении мониторинга указываются:
1) вид деятельности;
2) предмет мониторинга;
3) территория, на которую назначается мониторинг (Республика Казахстан или отдельные ее административно-территориальные единицы);
4) период осуществления мониторинга.
3. При выявлении на объекте особого контроля и надзора массовых инфекционных и неинфекционных заболеваний (отравлений) мониторинг назначается в отношении объектов особого контроля и надзора, оказывающих аналогичные услуги.
4. Территориальные подразделения на основании решения о проведении мониторинга обязаны провести мониторинг в период, установленный в данном решении.
5. Срок проведения мониторинга не должен превышать десять рабочих дней и может быть продлен в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи.
Началом проведения мониторинга считается дата вручения субъекту особого контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) копии решения о проведении мониторинга.
6. Срок проведения мониторинга может быть продлен на десять рабочих дней на основании решения руководителя территориального подразделения (либо лица, исполняющего его обязанности) в случае необходимости получения результатов лабораторных исследований.
7. В рамках одного решения о проведении мониторинга объект особого контроля и надзора подлежит мониторингу не более одного раза.

51-5-бап. Ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексеруді тағайындау, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы акт, мониторинг жүргізу туралы шешім
1. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексеру аумақтық бөлімшенің ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексеруді тағайындау туралы актісі негізінде жүргізіледі.
2. Тексерулерді тағайындау туралы актілер, мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесі, олардың мерзімдерін ұзарту туралы актілер тексеру немесе мониторинг басталғанға дейін аумақтық бөлімшелердің оларды мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға ұсынуы арқылы тіркелуге тиіс.
Тексеруді немесе мониторингті мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркеу Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексеруді тағайындау туралы акт табыс етілген күн тексеруді жүргізудің басталуы болып есептеледі.
4. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексеруді тағайындау туралы акт, мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесі, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша акт, ерекше бақылау және қадағалау объектісіндегі мониторинг мерзімін ұзарту туралы шешім қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда жасалады және табыс етіледі.
5. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексеруді тағайындау туралы акт, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша акт қағаз жеткізгіште екі данада жасалады. Бірінші данасы ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) табыс етіледі, ерекше бақылау және қадағалау субъектісі (заңды тұлғаның басшысы не оның уәкілетті адамы, жеке тұлға) оларды алғаны жөнінде қол қоятын екінші данасы аумақтық бөлімшеде қалады.
Ерекше бақылау және қадағалау объектісінде мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесі және мониторинг мерзімін ұзарту туралы шешім қағаз жеткізгіште ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) қолын қойғызып табыс етіледі.
6. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексеруді тағайындау туралы акт, мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесі, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша акт, ерекше бақылау және қадағалау объектісінде мониторинг мерзімін ұзарту туралы шешім электрондық нысанда ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) "электрондық үкімет" веб-порталы немесе мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері арқылы немесе егер ерекше бақылау және қадағалау субъектісі электрондық пошта мекенжайын көрсеткен болса, сол мекенжайға жіберу арқылы табыс етіледі.

Статья 51-5. Акт о назначении проверки, продлении сроков проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора, решение о проведении мониторинга
1. Проверка субъектов (объектов) особого контроля и надзора проводится на основании акта территориального подразделения о назначении проверки субъектов (объектов) особого контроля и надзора.
2. До начала проверки или мониторинга акты о назначении проверок, копия решения о проведении мониторинга, акты о продлении их сроков подлежат регистрации путем их представления территориальными подразделениями в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
Регистрация проверки или мониторинга в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, осуществляется в порядке, определяемом Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
3. Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту особого контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) акта о назначении проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора.
4. Акт о назначении проверки, копия решения о проведении мониторинга, дополнительный акт о продлении сроков проверки субъектов (объектов) особого контроля и надзора, решение о продлении срока мониторинга на объекте особого контроля и надзора составляются и вручаются на бумажном носителе или в электронной форме.
5. На бумажном носителе акт о назначении проверки, дополнительный акт о продлении сроков проверки субъектов (объектов) особого контроля и надзора составляются в двух экземплярах. Первый экземпляр вручается субъекту особого контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу), второй экземпляр, на котором субъект особого контроля и надзора (руководитель юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо) расписывается в их получении, остается у территориального подразделения.
На бумажном носителе копия решения о проведении мониторинга и решение о продлении срока мониторинга на объекте особого контроля и надзора вручаются субъекту особого контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) под роспись.
6. Акт о назначении проверки, копия решения о проведении мониторинга, дополнительный акт о продлении сроков проверки субъектов (объектов) особого контроля и надзора, решение о продлении срока мониторинга на объекте особого контроля и надзора в электронной форме вручаются субъекту особого контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) посредством веб-портала "электронного правительства" или информационных систем государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, или направления на адрес электронной почты, если он указан субъектом особого контроля и надзора.

7. Тексеруге немесе мониторингке келген аумақтық бөлімшенің лауазымды адамдары ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне:
1) ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексеруді тағайындау туралы актіні немесе мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесін;
2) қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын;
3) қажет болған кезде – құзыретті органның режимдік объектілерге баруға арналған рұқсатын көрсетуге міндетті.
8. Ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексеруді тағайындау туралы актіні, мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесін қабылдаудан бас тартылған, тексеруді немесе мониторингті жүзеге асыратын аумақтық бөлімшенің лауазымды адамының тексеруді немесе мониторингті жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайларда, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 462-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
Хаттамаға тексеруді немесе мониторингті жүзеге асыратын аумақтық бөлімшенің лауазымды адамы және заңды тұлғаның басшысы не оның уәкілетті адамы, жеке тұлға қол қояды.
Заңды тұлғаның басшысы не оның уәкілетті адамы, жеке тұлға бас тартудың себебіне жазбаша түсініктеме бере отырып, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы.
9. Тексеруді тағайындау туралы актіні немесе мониторинг жүргізу туралы шешімнің көшірмесін, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді алудан бас тарту ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексерудің немесе мониторингтің күшін жою үшін негіз болып табылмайды.
10. Ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген лауазымды адам (адамдар) ғана тексеру жүргізе алады.
11. Тексеру жүргізетін лауазымды адамдардың құрамы аумақтық бөлімшенің шешімі бойынша өзгертілуі мүмкін, бұл жөнінде ерекше бақылау және қадағалау субъектісі және мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік орган ауыстырылу себебі көрсетіле отырып, тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталған күннен бастап келесі жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
51-6-бап. Ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексеруді жүргізу мерзімдері
1. Тексеру жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың, сондай-ақ қойылған міндеттердің көлемі ескеріле отырып белгіленеді және:
жоспарлы тексеру жүргізу кезінде – тексеруді тағайындау туралы акт табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс және он бес жұмыс күніне дейінгі мерзімге ұзартылады;
жоспардан тыс тексеру жүргізу кезінде – тексеруді тағайындау туралы акт табыс етілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс және он жұмыс күніне дейінгі мерзімге ұзартылады.

7. Должностные лица территориального подразделения, прибывшие на проверку или мониторинг, обязаны предъявить субъекту особого контроля и надзора:
1) акт о назначении проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора или копию решения о проведении мониторинга;
2) служебное удостоверение либо идентификационную карту;
3) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
8. В случаях отказа в принятии акта о назначении проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора, копии решения о проведении мониторинга, воспрепятствования доступу должностного лица территориального подразделения, осуществляющего проверку или мониторинг, к материалам, необходимым для проведения проверки или мониторинга, составляется протокол об административном правонарушении, предусмотренном статьей 462 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Протокол подписывается должностным лицом территориального подразделения, осуществляющим проверку или мониторинг, и руководителем юридического лица либо его уполномоченным лицом, физическим лицом.
Руководитель юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение причины отказа.
9. Отказ от получения акта о назначении проверки или копии решения о проведении мониторинга, дополнительных актов о продлении их сроков не является основанием для отмены проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора или мониторинга.
10. Проверка может проводиться только тем должностным лицом (лицами), которое (которые) указано (указаны) в акте о назначении проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора.
11. Состав должностных лиц, проводящих проверку, может изменяться по решению территориального подразделения, о чем субъект особого контроля и надзора и государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, уведомляются в течение следующего рабочего дня с начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены.
Статья 51-6. Сроки проведения проверки субъекта (объекта) особого контроля и надзора
1. Сроки проведения проверки устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать:
при проведении плановой проверки – пятнадцать рабочих дней с даты вручения акта о назначении проверки и с продлением на срок до пятнадцати рабочих дней;
при проведении внеплановой проверки – десять рабочих дней с даты вручения акта о назначении проверки и с продлением на срок до десяти рабочих дней.

2. Тексеру жүргізу мерзімдерін аумақтық бөлімшенің басшысы (не оның міндетін атқарушы адам) зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алу қажет болған жағдайда ғана осы баптың 1-тармағында айқындалған мерзімдерге ұзартуы мүмкін.
3. Тексеру жүргізу мерзімдері ұзартылған жағдайда аумақтық бөлімше қосымша актіні ресімдейді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күні және ұзарту себебі көрсетіліп, ол мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі.
Тексеру жүргізу мерзімдері ұзартылған жағдайда аумақтық бөлімше бұл жөнінде ерекше бақылау және қадағалау субъектісін (заңды тұлғаның басшысын не оның уәкілетті адамын, жеке тұлғаны) міндетті түрде хабардар етеді.
4. Аумақтық бөлімше тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны тексеру мерзімдері аяқталғанға дейін бір жұмыс күні бұрын "электрондық үкімет" веб-порталы немесе мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері арқылы, егер ерекше бақылау және қадағалау субъектісі электрондық пошта мекенжайын көрсеткен болса, сол мекенжайға немесе өзге де қолжетімді тәсілмен жібереді.
51-7-бап. Тексеру және мониторинг нәтижелерін ресімдеу тәртібі
1. Тексеру және мониторинг нәтижелері бойынша аумақтық бөлімшенің лауазымды адамы:
1) тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актіні;
2) бұзушылықтар анықталған жағдайларда анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы жасайды.
2. Тексеру немесе мониторинг жүргізу барысында бұзушылықтар анықталғанда олардың нәтижелері туралы әрбір акт бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы бір ғана нұсқама берілуі мүмкін.
3. Тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актіге мыналар қоса беріледі:
1) бұзушылықтар анықталған жағдайда анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама;
2) өнімнің (тауардың), шикізаттың, табиғи орта құрамдастарының сынамаларын (үлгілерін) алу, тұлғаларды зерттеп-қарауға жіберу актілері, зертханалық және (немесе) аспаптық зерттеулердің, өлшеулердің хаттамалары (қорытындылары) және тексеру немесе мониторинг нәтижелерімен байланысты басқа да құжаттар (олар болған кезде) немесе олардың көшірмелері.
4. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындау мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне ықпал ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап кемінде күнтізбелік он күн болып айқындалады.

2. Сроки проведения проверки могут быть продлены на сроки, определенные пунктом 1 настоящей статьи, руководителем территориального подразделения (либо лицом, исполняющим его обязанности) только в случае необходимости получения результатов лабораторных исследований.
3. В случае продления сроков проведения проверки территориальное подразделение оформляет дополнительный акт, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления, с его направлением в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
В случае продления сроков проведения проверки территориальное подразделение в обязательном порядке уведомляет об этом субъект особого контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо).
4. Уведомление о продлении сроков проведения проверки направляется территориальным подразделением за один рабочий день до окончания сроков проверки посредством веб-портала "электронного правительства" или информационных систем государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, на адрес электронной почты, если он указан субъектом особого контроля и надзора, или иным доступным способом.
Статья 51-7. Порядок оформления результатов проверки и мониторинга
1. По результатам проверки и мониторинга должностным лицом территориального подразделения составляются:
1) акт о результатах проверки или мониторинга;
2) предписание об устранении выявленных нарушений в случаях выявления нарушений.
2. По каждому акту о результатах проверки или мониторинга, в ходе проведения которых были выявлены нарушения, может быть выдано только одно предписание об устранении выявленных нарушений.
3. К акту о результатах проверки или мониторинга прилагаются:
1) предписание об устранении выявленных нарушений в случае выявления нарушений;
2) акты отбора проб (образцов) продукции (товара), сырья, компонентов природной среды, направления лиц на обследования, протоколы (заключения) лабораторных и (или) инструментальных исследований, замеров и другие документы или их копии, связанные с результатами проверки или мониторинга (при их наличии).
4. Сроки исполнения предписания об устранении выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения предписания об устранении выявленных нарушений.

5. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындау мерзімдерін айқындау кезінде:
1) ерекше бақылау және қадағалау субъектісінде бұзушылықтарды жою бойынша ұйымдастырушылық, техникалық және қаржылық мүмкіндіктердің болуы;
2) пайдаланылатын өндірістік объектілердің техникалық жай-күйінің ерекшеліктері;
3) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тиісті рұқсатты алу немесе хабарламаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндетті қорытындыларды, келісулерді және басқа да құжаттарды беру мерзімдері ескеріледі.
6. Ерекше бақылау және қадағалау субъектісі қосымша уақыт шығындары және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда өзіне тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы акт және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіз болып табылатын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзушылықтарды қоспағанда, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен аумақтық бөлімшеге жүгінуге құқылы.
Өтініште ерекше бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданатын шараларды және оларды жою мерзімдерін ұзартудың объективті себептерін баяндауға міндетті.
7. Аумақтық бөлімше өтініште баяндалған дәлелдерді ескере отырып, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы немесе уәжді негіздемемен мерзімдерді ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
8. Тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы акт, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда жасалады және табыс етіледі.
9. Тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы акт, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама қағаз жеткізгіште екі данада жасалады. Бірінші данасы ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) табыс етіледі, ерекше бақылау және қадағалау субъектісі (заңды тұлғаның басшысы не оның уәкілетті адамы, жеке тұлға) оларды алғаны жөнінде қол қоятын екінші данасы аумақтық бөлімшеде қалады.
10. Тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы акт, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама электрондық нысанда ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) "электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері арқылы немесе егер ерекше бақылау және қадағалау субъектісі электрондық пошта мекенжайын көрсеткен болса, сол мекенжайға жіберу арқылы табыс етіледі.

5. При определении сроков исполнения предписания об устранении выявленных нарушений учитываются:
1) наличие у субъекта особого контроля и надзора организационных, технических и финансовых возможностей по устранению нарушений;
2) особенности технического состояния используемых производственных объектов;
3) сроки получения соответствующего разрешения или подачи уведомления, предусмотренного Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", а также иных обязательных заключений, согласований и других документов, установленных законами Республики Казахстан.
6. Субъект особого контроля и надзора в случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах проверки или мониторинга и предписания об устранении выявленных нарушений вправе обратиться в территориальное подразделение с заявлением о продлении сроков устранения выявленных нарушений, за исключением нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования.
В заявлении субъект особого контроля и надзора обязан изложить меры, которые будут приняты по устранению выявленных нарушений, и объективные причины продления сроков их устранения.
7. Территориальное подразделение в течение трех рабочих дней со дня получения заявления о продлении сроков устранения выявленных нарушений с учетом изложенных в заявлении доводов принимает решение о продлении сроков устранения выявленных нарушений или об отказе в продлении сроков с мотивированным обоснованием.
8. Акт о результатах проверки или мониторинга, предписание об устранении выявленных нарушений составляются и вручаются на бумажном носителе или в электронной форме.
9. Акт о результатах проверки или мониторинга, предписание об устранении выявленных нарушений на бумажном носителе составляются в двух экземплярах. Первый экземпляр вручается субъекту особого контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу), второй экземпляр, на котором субъект особого контроля и надзора (руководитель юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо) расписывается в их получении, остается у территориального подразделения.
10. Акт о результатах проверки или мониторинга, предписание об устранении выявленных нарушений в электронной форме вручаются субъекту особого контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) посредством веб-портала "электронного правительства" или информационных систем государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, или направления на адрес электронной почты, если он указан субъектом особого контроля и надзора.

11. Аумақтық бөлімше тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актіні, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға электрондық нысанда жібереді.
12. Тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы акт ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етілген күн тексеру немесе мониторинг мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.
13. Тексеру немесе мониторинг нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда ерекше бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы не оның өкілі ескертулерді және (немесе) қарсылықтарды жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, бұл жөнінде актіде тиісті белгі жасалады.
14. Тексеру немесе мониторинг жүргізу кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзушылықтар болмаған жағдайда олардың нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жасалады.
15. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі ішінде ерекше бақылау және қадағалау субъектісі аумақтық бөлімшеге анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат беруге міндетті.
16. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат берілмеген немесе бұзушылықтар жойылмаған жағдайда аумақтық бөлімше жоспардан тыс тексеруді тағайындайды.
17. Жоспардан тыс тексеру шеңберінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылық шаралары қолданылады.
18. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде анықталған бұзушылықтар жойылған жағдайда ерекше бақылау және қадағалау субъектісі аумақтық бөлімшеге бұзушылықтарды жою тәртібі мен тәсілдерін егжей-тегжейлі сипаттай отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы толық ақпарат беруге міндетті. Бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы берілген ақпаратқа бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған кезде) қоса береді.
Бұл жағдайда жоспардан тыс тексеру талап етілмейді.
51-8-бап. Тексерудің немесе мониторингтің жарамсыздығы
1. Мынадай негіздердің бірі болған кезде тексеру жарамсыз деп танылады:
1) тексеру жүргізу үшін негіздердің болмауы;
2) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
3) тексеру жүргізу кезеңділігінің бұзылуы;

11. Акт о результатах проверки или мониторинга, предписание об устранении выявленных нарушений направляются территориальным подразделением в электронной форме в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
12. Завершением срока проверки или мониторинга считается день вручения субъекту особого контроля и надзора акта о результатах проверки или мониторинга.
13. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки или мониторинга руководитель субъекта особого контроля и надзора либо его представитель излагает замечания и (или) возражения в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки или мониторинга, о чем в акте делается соответствующая отметка.
14. В случае отсутствия нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при проведении проверки или мониторинга в акте об их результатах производится соответствующая запись.
15. В течение срока устранения выявленных нарушений, указанных в предписании об устранении выявленных нарушений, субъект особого контроля и надзора обязан предоставить в территориальное подразделение информацию об устранении выявленных нарушений.
16. В случае непредоставления информации об устранении выявленных нарушений или неустранения нарушений территориальное подразделение назначает внеплановую проверку.
17. В случае установления в рамках внеплановой проверки нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения применяются меры ответственности, установленные законами Республики Казахстан.
18. В случае устранения выявленных нарушений в сроки, указанные в предписании об устранении выявленных нарушений, субъект особого контроля и надзора обязан предоставить в территориальное подразделение исчерпывающую информацию об устранении выявленных нарушений с подробным описанием порядка и способов устранения нарушений. К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект контроля и надзора прилагает (при необходимости) материалы, доказывающие факт устранения нарушения.
В этом случае проведение внеплановой проверки не требуется.
Статья 51-8. Недействительность проверки или мониторинга
1. Проверка признается недействительной при наличии одного из следующих оснований:
1) отсутствие оснований для проведения проверки;
2) отсутствие акта о назначении проверки;
3) нарушение периодичности проведения проверки;

4) ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне тексеруді тағайындау және (немесе) оның мерзімдерін ұзарту (болған кезде) туралы актінің ұсынылмауы;
5) аумақтық бөлімшенің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерудің тағайындалуы;
6) тексеруді тағайындау және (немесе) оның мерзімдерін ұзарту (болған кезде) туралы акт белгіленген мерзімдерде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілмей, тексерудің жүргізілуі;
7) тексеру жүргізудің осы параграфта көзделген мерзімдерінің бұзылуы.
2. Мынадай негіздердің бірі болған кезде мониторинг жарамсыз деп танылады:
1) мониторинг жүргізу үшін негіздердің болмауы;
2) аумақтық бөлімшенің құзыретіне кірмейтін талаптардың бақылануы;
3) ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне мониторинг жүргізу туралы шешім көшірмесінің және (немесе) мониторинг мерзімін ұзарту туралы шешімнің (болған кезде) ұсынылмауы;
4) мониторинг нысанасы шеңберінен шығатын мәселелер бойынша мониторингтің жүргізілуі;
5) мониторинг жүргізу мерзімдерінің бұзылуы.
3. Жарамсыз деп танылған, тексеруді тағайындау, оның мерзімдерін ұзарту, тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актілер, тексеру немесе мониторинг қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама ерекше бақылау және қадағалау субъектілерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарын бұзуының дәлелдемесі бола алмайды.
4. Тексеруді немесе мониторингті жарамсыз деп тану жоғары тұрған мемлекеттік органның немесе соттың осы тексеру немесе мониторинг нәтижелері бойынша актінің, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың күшін жоюы үшін негіз болып табылады.
5. Тексерудің немесе мониторингтің жарамсыздығына байланысты тексеруді тағайындау, оның мерзімдерін ұзарту, тексеру немесе мониторинг нәтижелері туралы актілердің, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың күшін жою туралы ерекше бақылау және қадағалау субъектісінің өтінішін жоғары тұрған мемлекеттік органның қарауы өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Мұндай өтінішті қараудың белгіленген мерзімінің бұзылуы ерекше бақылау және қадағалау субъектісінің пайдасына шешіледі.";
6) 82-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "өндірістік" деген сөз "осы Кодекстің 45-бабында көзделген талаптарды ескере отырып, өндірістік" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 102-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың пайда болу, таралу қаупі төнген жағдайда бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлердің қаулыларымен бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үшін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай, орындауға міндетті санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шаралар айқындалады.

4) непредставление субъекту особого контроля и надзора акта о назначении проверки и (или) продлении ее сроков (при наличии);
5) назначение проверки по вопросам, не входящим в компетенцию территориального подразделения;
6) проведение проверки без направления в установленные сроки акта о назначении проверки и (или) продлении ее сроков (при наличии) в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов;
7) нарушение сроков проведения проверки, предусмотренных настоящим параграфом.
2. Мониторинг признается недействительным при наличии одного из следующих оснований:
1) отсутствие оснований для проведения мониторинга;
2) контроль требований, не входящих в компетенцию территориального подразделения;
3) непредставление субъекту особого контроля и надзора копии решения о проведении мониторинга и (или) решения о продлении срока мониторинга (при наличии);
4) проведение мониторинга по вопросам, выходящим за рамки предмета мониторинга;
5) нарушение сроков проведения мониторинга.
3. Акты о назначении, продлении сроков, результатах проверки или мониторинга, предписание об устранении выявленных нарушений по итогам проверки или мониторинга, признанных недействительными, не могут являться доказательством нарушения субъектами особого контроля и надзора требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Признание проверки или мониторинга недействительными является основанием для отмены вышестоящим государственным органом или судом акта по результатам данной проверки или мониторинга, предписания об устранении выявленных нарушений.
5. Рассмотрение вышестоящим государственным органом заявления субъекта особого контроля и надзора об отмене актов о назначении, продлении сроков, результатах проверки или мониторинга, предписания об устранении выявленных нарушений в связи с недействительностью проверки или мониторинга осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Нарушение установленного срока рассмотрения такого заявления решается в пользу субъекта особого контроля и надзора.";
6) подпункт 4) пункта 1 статьи 82 дополнить словами "с учетом требований, предусмотренных статьей 45 настоящего Кодекса";
7) статью 102 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае угрозы возникновения, распространения инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений постановлениями главных государственных санитарных врачей для субъектов (объектов) контроля и надзора определяются обязательные для исполнения санитарно-противоэпидемические, санитарно-профилактические мероприятия без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора.

Ерекше бақылау және қадағалау субъектілерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлердің қаулыларын орындауын тексеру осы Кодекстің 5-тарауының 2-1-параграфында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.".
5. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 31-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында:
бесінші абзац "балаларды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтан өтетін балаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзац "олимпиадаларын" деген сөзден кейін ", алғашқы әскери даярлық бойынша жарыстар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 32-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында:
он бірінші абзац "балаларды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтан өтетін балаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
он екінші абзац "олимпиадаларын" деген сөзден кейін ", алғашқы әскери даярлық бойынша жарыстар" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
25-1-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жекеменшік білім беру ұйымдарына тұлғалардың есімдерін беруді және оларды қайта атауды келісу;";
3-тармақтағы "сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту" деген сөздер "олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту, сондай-ақ жекеменшік білім беру ұйымдарына тұлғалардың есімдерін беруді және оларды қайта атауды келісу" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
6-2) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғау және қарау, сондай-ақ әкімшілік жаза қолдану;";
2) 28-2-баптың 3-тармағында:
бірінші бөлікте:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адам (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақтары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда);";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда динамикалық бақылаудағы адам;";
13) тармақша алып тасталсын;
екінші бөліктегі ", 12) және 13)" деген сөздер "және 12)" деген сөздермен ауыстырылсын;

Проверка исполнения постановлений главных государственных санитарных врачей субъектами особого контроля и надзора осуществляется в порядке, предусмотренном параграфом 2-1 главы 5 настоящего Кодекса.".
5. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 31:
абзац пятый после слова "детей" дополнить словами ", а также детей, проходящих углубленную допризывную подготовку,";
абзац шестой после слова "олимпиад" дополнить словами ", соревнований по начальной военной подготовке";
2) в подпункте 4) пункта 1 статьи 32:
абзац одиннадцатый после слова "детей" дополнить словами ", а также детей, проходящих углубленную допризывную подготовку,";
абзац двенадцатый после слова "олимпиад" дополнить словами ", соревнований по начальной военной подготовке".
6. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан":
в статье 25-1:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) согласование частным организациям образования присвоения имен личностей и их переименования;";
в пункте 3 слова "а также уточнению и изменению транскрипции их наименований после согласования с Республиканской ономастической комиссией" заменить словами "уточнению и изменению транскрипции их наименований после согласования с Республиканской ономастической комиссией, а также согласование частным организациям образования присвоения имен личностей и их переименования.".
7. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
1) пункт 1 статьи 7 дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) осуществление государственного контроля;
6-2) возбуждение и рассмотрение дел об административных правонарушениях, а также наложение административных взысканий в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
2) в пункте 3 статьи 28-2:
в части первой:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) лицо, имеющее или имевшее судимость, подвергающееся или подвергавшееся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании пунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан);";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) лицо, находящееся на динамическом наблюдении в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;";
подпункт 13) исключить;
в части второй слова ", 12) и 13)" заменить словами "и 12)";

3) 47-3-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда динамикалық бақылаудағы адамдар ұлттық алдын алу тетігінің қатысушылары бола алмайды.";
4) 52-баптың 3, 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Меншік түріне, нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, білім беру ұйымдары және баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдар баланың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілері болып табылады.
4. Осы Заңға сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жоспарлы және жоспардан тыс тексеру нысанында жүзеге асырылады.
5. Баланың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру нысанында жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
5) 52-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19) және 20) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға (балаларға) білім беру ұйымдарында білім алу, білім беру ұйымдары ғимараттарының, құрылысжайлары мен үй-жайларының қолжетімді болуы үшін арнаулы жағдайлар жасау;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарауды қамтамасыз ету және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
15) жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын және педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымынан босату тәртібін сақтау;
16) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді арнаулы білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз ету;
17) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қамсыздандыруды жүзеге асыру;

3) подпункт 5) пункта 1 статьи 47-3 изложить в следующей редакции:
"5) находящиеся на динамическом наблюдении в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.";
4) пункты 3, 4 и 5 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"3. Субъектами государственного контроля в области защиты прав ребенка являются организации образования и организации, осуществляющие функции по защите прав ребенка, независимо от типа, формы собственности и ведомственной подчиненности.
4. Государственный контроль в области защиты прав ребенка осуществляется в форме плановой и внеплановой проверки в отношении субъектов (объектов) контроля, финансируемых из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей, в соответствии с настоящим Законом.
5. Государственный контроль в области защиты прав ребенка осуществляется в форме профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановой проверки.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.";
5) в статье 52-2:
пункт 1 дополнить подпунктами 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19) и 20) следующего содержания:
"13) созданию для лиц (детей) с особыми образовательными потребностями специальных условий для получения образования в организациях образования, доступности зданий, сооружений и помещений организаций образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) обеспечению обследования психического здоровья детей и подростков и оказанию психолого-медико-педагогической консультативной помощи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
15) соблюдению порядка назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
16) обеспечению реабилитации и социальной адаптации детей и подростков с проблемами в развитии в специальных организациях образования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
17) осуществлению государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

18) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
19) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіпке және шарттарға сәйкес кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
20) тиiстi кентте, ауылда, ауылдық округте мектеп болмаған жағдайда білім алушыларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және одан алып қайтуды ұйымдастыру.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24) және 25) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға (балаларға) білім беру ұйымдарында білім алу, білім беру ұйымдары ғимараттарының, құрылысжайлары мен үй-жайларының қолжетімді болуы үшін арнаулы жағдайлар жасау;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарауды қамтамасыз ету және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
20) жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымынан босату тәртібін сақтау;
21) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді арнаулы білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз ету;
22) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қамсыздандыруды жүзеге асыру;
23) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
24) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіпке және шарттарға сәйкес кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
25) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті түрде жұмысқа орналастыруды жүзеге асыру және тұрғынжаймен қамтамасыз ету.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 14), 15), 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға (балаларға) білім беру ұйымдарында білім алу, білім беру ұйымдары ғимараттарының, құрылысжайлары мен үй-жайларының қолжетімді болуы үшін арнаулы жағдайлар жасау;

18) организации бесплатного и льготного питания отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
19) обеспечению функционирования центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, в соответствии с порядком и условиями, которые определены уполномоченным органом в области образования;
20) организации бесплатного подвоза обучающихся до ближайшей школы и обратно в случае отсутствия школы в соответствующем поселке, селе, сельском округе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2 дополнить подпунктами 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24) и 25) следующего содержания:
"18) созданию для лиц (детей) с особыми образовательными потребностями специальных условий для получения образования в организациях образования, доступности зданий, сооружений и помещений организаций образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
19) обеспечению обследования психического здоровья детей и подростков и оказанию психолого-медико-педагогической консультативной помощи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
20) соблюдению порядка назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
21) обеспечению реабилитации и социальной адаптации детей и подростков с проблемами в развитии в специальных организациях образования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
22) осуществлению государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
23) организации бесплатного и льготного питания отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
24) обеспечению функционирования центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, в соответствии с порядком и условиями, которые определены уполномоченным органом в области образования;
25) осуществлению обязательного трудоустройства и обеспечению жилищем детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 дополнить подпунктами 14), 15), 16 и 17) следующего содержания:
"14) созданию для лиц (детей) с особыми образовательными потребностями специальных условий для получения образования в организациях образования, доступности зданий, сооружений и помещений организаций образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

15) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қамсыздандыруды жүзеге асыру;
16) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
17) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті түрде жұмысқа орналастыруды жүзеге асыру және тұрғынжаймен қамтамасыз ету.";
6) мынадай мазмұндағы 52-4-баппен толықтырылсын:
"52-4-бап. Балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарына және баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты мемлекеттік бақылауды жүргізу тәртібі
1. Балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарына және баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау субъектілері (объектілері) қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау) Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысынан мемлекеттік бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер нысанында жүзеге асырылады.
2. Мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы алдыңғы мемлекеттік бақылауды;
2) мемлекеттік бақылау субъектілері, оның ішінде "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесі және Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкі арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтердің мониторингін;
3) мемлекеттік органдардың, білім беру ұйымдарының және баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың интернет-ресурстарының және өзге де ашық дереккөздердің деректерін;
4) күнтізбелік бір жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен, расталған жолданымдардың санын талдау нәтижелері бойынша тәуекелдерді бағалау мен басқару жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы мемлекеттік бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты тағайындайтын тексеру жоспарлы тексеру болып табылады.
Тәуекелдерді бағалау мен басқару жүйесі тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі пайдаланыла отырып жүргізіледі.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде өздеріне қатысты мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын мемлекеттік бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі осындай мемлекеттік бақылау субъектілері (объектілері) жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.

15) осуществлению государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) организации бесплатного и льготного питания отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
17) осуществлению обязательного трудоустройства и обеспечению жилищем детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
6) дополнить статьей 52-4 следующего содержания:
"Статья 52-4. Порядок проведения государственного контроля в отношении организаций образования и организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, финансируемых из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей
1. Государственный контроль в области защиты прав ребенка (далее – государственный контроль) в отношении организаций образования и организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, финансируемых из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей (далее – субъекты (объекты) государственного контроля), осуществляется в форме плановых и внеплановых проверок с посещением субъекта (объекта) государственного контроля на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о правах ребенка.
2. Плановой проверкой является проверка, назначаемая уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан в отношении субъектов (объектов) государственного контроля на основе системы оценки и управления рисками, по результатам анализа:
1) предыдущего государственного контроля в области защиты прав ребенка в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом;
2) мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами государственного контроля, в том числе посредством информационной системы "Национальная образовательная база данных" и Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи;
3) данных интернет-ресурсов государственных органов, организаций образования и организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, и иных открытых источников;
4) количества подтвержденных обращений, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года.
Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационной системы оценки и управления рисками.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) государственного контроля, в отношении которых осуществляется государственный контроль, не должен превышать пять процентов от общего количества таких субъектов (объектов) государственного контроля.

3. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін жоспарлы тексеру нысанындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған субъектілер (объектілер) үшін жоспарлы тексеруді жүргізу жиілігі жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған субъектілер (объектілер) үшін жоспарлы тексеруді жүргізу жиілігі екі жылда бір реттен жиілетпей айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған субъектілер (объектілер) үшін жоспарлы тексеруді жүргізу жиілігі үш жылда бір реттен жиілетпей айқындалады.
Жоспарлы тексеруді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы бекітеді және өзінің интернет-ресурсында орналастырылады.
4. Жоспарлы тексерулердің жылдық тізімі (бұдан әрі – тексерулердің жылдық тізімі) мемлекеттік бақылау субъектісіне (объектісіне) жоспарлы тексеруді тағайындау үшін негіз болып табылады.
Тексерулердің жылдық тізімі тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесінде автоматты режимде қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы тексерулердің жылдық тізімін өзінің интернет-ресурсында жоспарлы тексерулер жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі мерзімде орналастырады.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі болмаған кезде тексерулердің жылдық тізімін Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының бірінші басшысы осы тармақтың үшінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде бекітеді.
Жоспарлы тексерулер тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу мемлекеттік бақылау субъектілері таратылған, қайта ұйымдастырылған, атауы өзгертілген, олардың арасында өкілеттіктер қайта бөлінген, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың, радиациялық авариялардың таралуы және оларға байланысты шектеулер туындаған немесе туындау қатері төнген жағдайларда жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген жағдайлар басталған кезде жоспарлы тексеру ұзартылуы, тоқтатыла тұруы және қайта басталуы мүмкін.

3. Уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан для целей управления рисками при осуществлении государственного контроля в форме плановой проверки относит субъекты (объекты) государственного контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Для субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения плановой проверки определяется не чаще одного раза в год.
Для субъектов (объектов), отнесенных к средней степени риска, кратность проведения плановой проверки определяется не чаще одного раза в два года.
Для субъектов (объектов), отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения плановой проверки определяется не чаще одного раза в три года.
Критерии оценки степени риска и проверочные листы, применяемые для проведения плановой проверки, утверждаются уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан и размещаются на его интернет-ресурсе.
4. Основанием для назначения плановой проверки субъекта (объекта) государственного контроля является годовой список плановых проверок (далее – годовой список проверок).
Годовой список проверок формируется в информационной системе оценки и управления рисками в автоматическом режиме.
Уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан размещает годовой список проверок на своем интернет-ресурсе в срок до 25 декабря года, предшествующего году проведения плановых проверок.
При отсутствии автоматизированной информационной системы оценки и управления рисками годовой список проверок утверждается первым руководителем уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан в сроки, установленные частью третьей настоящего пункта.
Внесение изменений и дополнений в перечень плановых проверок осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации, изменения наименования, перераспределения полномочий между субъектами государственного контроля, а также возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При наступлении вышеуказанных случаев плановая проверка может быть продлена, приостановлена и возобновлена.

5. Жоспарлы тексерулер тексерулердің жылдық тізіміне сәйкес тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде жүргізіледі.
6. Мемлекеттік бақылау субъектілерін (объектілерін) жоспардан тыс тексеруге мыналар негіз болып табылады:
1) егер мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты бір реттен көп бермесе және (немесе) бұзушылықтарды жоймаса, мемлекеттік бақылау нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
2) Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
3) Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасының талаптарын бұзудың нақты фактілері бойынша прокурордың талаптары;
4) Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасының талаптарын бұзудың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары;
5) Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасының талаптарын бұзудың нақты фактілері бойынша масс-медиадағы жарияланымдар мен хабарлар;
6) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша қылмыстық қудалау органының тапсырмасы.
Анонимдік жолданымдар берілген жағдайларда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді.
7. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы мемлекеттік бақылау субъектісін тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын оның басталған күнін көрсете отырып, жоспарлы тексеру жүргізудің басталғаны туралы жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.
Жоспардан тыс тексеру мемлекеттік бақылау субъектісіне хабарламастан жүргізіледі.
8. Тексеру жүргiзудің мерзiмдерi мен нысанасын көрсете отырып, мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органда тiркелген тексерудi тағайындау туралы акт мемлекеттік бақылау субъектiсіне табыс етілген күн тексерудiң басталуы болып есептеледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының лауазымды адамының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайларда Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 462-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
Хаттамаға Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамы және мемлекеттік бақылау субъектісінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам қол қояды.
Мемлекеттік бақылау субъектісінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам бас тартудың себебіне жазбаша түсініктеме бере отырып, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы.
Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тарту тексерудің күшін жою үшін негіз болып табылмайды.
Тексеруді тағайындау туралы актіде аталған лауазымды адам (адамдар) ғана тексеру жүргізе алады.

5. Плановые проверки проводятся на основании акта о назначении проверки согласно годовому списку проверок.
6. Основаниями внеплановой проверки субъектов (объектов) государственного контроля являются:
1) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных нарушений в результате государственного контроля, если субъект государственного контроля более одного раза не предоставил информацию об устранении выявленных нарушений и (или) не устранил нарушения;
2) обращения физических и юридических лиц по нарушениям требований законодательства Республики Казахстан о правах ребенка;
3) требования прокурора по конкретным фактам нарушения требований законодательства Республики Казахстан о правах ребенка;
4) обращения государственных органов по конкретным фактам нарушения требований законодательства Республики Казахстан о правах ребенка;
5) публикации и сообщения в масс-медиа по конкретным фактам нарушения требований законодательства Республики Казахстан о правах ребенка;
6) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
7. Уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан обязан уведомить в письменном виде субъекта государственного контроля о начале проведения плановой проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала проверки с указанием даты ее начала.
Внеплановая проверка проводится без уведомления субъекта государственного контроля.
8. Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту государственного контроля акта о назначении проверки, зарегистрированного в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, с указанием сроков и предмета проведения проверки.
В случаях отказа в принятии акта о назначении проверки, а также воспрепятствования доступу должностного лица уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется протокол об административном правонарушении, предусмотренном статьей 462 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Протокол подписывается должностным лицом уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, осуществляющим государственный контроль, и руководителем субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающим лицом.
Руководитель субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия замещающее лицо вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение причины отказа.
Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки.
Проверка может проводиться только тем должностным лицом (лицами), которое (которые) указано (указаны) в акте о назначении проверки.

9. Тексеруді тағайындау туралы акт, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша акт мемлекеттік бақылау субъектісінің (объектісінің) тұрған жері бойынша мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның аумақтық органына оларды электрондық нысанда ұсыну арқылы тексеру басталғанға дейін тіркеледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеруді жүргізуге тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
5) мемлекеттік бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы, тұрған жері;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексеру жүргізу мерзімі;
8) тексеру жүргізу негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тексерілуге жататын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
9) тексеру жүргізілетін кезең;
10) тексеру субъектісінің осы баптың 21-тармағында көзделген құқықтары мен міндеттері;
11) актіге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы және мемлекеттік органның мөрі;
12) мемлекеттік бақылау субъектісі басшысының, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адамның тексеруді тағайындау туралы актіні алғаны туралы немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
Тексеруді тағайындау туралы актiлерді, тексеру мерзiмдерiн ұзарту туралы қосымша актiлердi тіркеудің, тiркеуден бас тартудың және олардың күшін жоюдың, тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, оның мерзімдерін ұзарту туралы, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру мен оның нәтижелерi туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну туралы хабарламалар жасау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайды.
10. Тексерулер жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ алға қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және:
жоспарлы тексерулер жүргізу кезінде – он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс және он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады;
жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде – он жұмыс күнінен аспауға тиіс және он жұмыс күніне дейінгі мерзімге ұзартылады.
Мемлекеттік органдарға сұрау салуды жіберу қажет болған кезде, сондай-ақ тексерудің елеулі көлеміне байланысты тексеру жүргізу мерзімін Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының басшысы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімге бір рет қана ұзарта алады.
Тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркей отырып, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні ресімдейді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің тіркелген күні мен нөмірі және оларды ұзарту себебі көрсетіледі.
Тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні міндетті түрде ресімдейді және бұл туралы мемлекеттік бақылау субъектісін тексеру ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
Тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарлама табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында не егер мемлекеттік бақылау субъектісі Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органына электрондық пошта мекенжайын бұрын ұсынған болса, осы мемлекеттік бақылау субъектісінің осындай мекенжайы бойынша электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат арқылы немесе өзге де қолжетімді тәсілмен жіберіледі.

9. Акт о назначении проверки, дополнительный акт о продлении сроков проверки регистрируются до начала проверки путем их представления в электронной форме территориальному органу государственного органа, осуществляющему в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, по месту нахождения субъекта (объекта) государственного контроля.
В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование субъекта (объекта) государственного контроля, его место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты Республики Казахстан, обязательные требования которых подлежат проверке;
9) период проведения проверки;
10) права и обязанности субъекта проверки, предусмотренные пунктом 21 настоящей статьи;
11) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа;
12) подпись руководителя субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающего лица о получении или об отказе в получении акта о назначении проверки.
Порядок регистрации актов о назначении проверки, дополнительных актов о продлении сроков проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки, об изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и ее результатах определяется Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
10. Сроки проведения проверок устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать:
при проведении плановых проверок – пятнадцать рабочих дней и с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней;
при проведении внеплановых проверок – десять рабочих дней и с продлением на срок до десяти рабочих дней.
При необходимости направления запроса в государственные органы, а также в связи со значительным объемом проверки срок проведения проверки может быть продлен только один раз руководителем уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан на срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта.
В случае продления сроков проверки уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан оформляет дополнительный акт о продлении сроков проверки с регистрацией в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина их продления.
В случае продления сроков проверки уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан в обязательном порядке оформляет дополнительный акт о продлении сроков проверки и уведомляет об этом субъект государственного контроля за один рабочий день до продления проверки.
Уведомление о продлении сроков проверки направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи, по адресу электронной почты субъекта государственного контроля, если такой адрес ранее был представлен данным субъектом государственного контроля в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан, или иным доступным способом.

11. Тексерулер мемлекеттік бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жұмыс регламентінде белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының тексеруге келген лауазымды адамдары мемлекеттік бақылау субъектісіне:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын көрсетуге міндетті.
12. Тексеру нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының лауазымды адамы:
1) тексеру нәтижелері туралы акт;
2) бұзушылықтар анықталған жағдайларда анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актіге қажет болған кезде тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
13. Тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге негіз болған тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеруді жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) мемлекеттік бақылау субъектісінің атауы;
6) тексеруді жүргізу күні, орны және кезеңі;
7) тексерудің түрі мен нысанасы;
8) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәліметтер;
9) талаптарды орындау және бұзушылықтарға жол берген адамдарға қатысты шаралар қабылдау мерзімі көрсетіле отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;
10) мемлекеттік бақылау субъектісі басшысының, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адамның, сондай-ақ тексеруді жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
11) тексеруді жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолтаңбасы.
14. Тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша мемлекеттік бақылау субъектісіне анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама беріледі.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада мыналар көрсетіледі:
1) нұсқаманың жасалған күні, уақыты және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) мемлекеттік бақылау субъектісінің атауы, сондай-ақ мемлекеттік бақылау субъектісі басшысының, ал ол болмаған жағдайда тексеруді жүргізу кезінде қатысқан оны алмастыратын адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);

11. Проверки осуществляются в рабочее время, установленное регламентом работы субъектов (объектов) государственного контроля.
Должностные лица уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, прибывшие на проверку, обязаны предъявить субъекту государственного контроля:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение либо идентификационную карту.
12. По результатам проверки должностным лицом уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан составляются:
1) акт о результатах проверки;
2) предписание об устранении выявленных нарушений в случаях выявления нарушений.
К акту о результатах проверки при необходимости прилагаются копии документов, связанных с результатами проверки.
13. В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование государственного органа;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
5) наименование субъекта государственного контроля;
6) дата, место и период проведения проверки;
7) вид и предмет проверки;
8) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере;
9) требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока исполнения требований и принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения;
10) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом руководителя субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающего лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказ от подписи;
11) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку.
14. По выявленным в результате проверки нарушениям субъекту государственного контроля выдается предписание об устранении выявленных нарушений.
В предписании об устранении выявленных нарушений указываются:
1) дата, время и место составления предписания;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
4) наименование субъекта государственного контроля, а также должность, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающего лица, присутствовавшего при проведении проверки;

5) тексеруді жүргізу күні, орны және кезеңі;
6) анықталған бұзушылықтардың тізбесі;
7) анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою бойынша нұсқаулар;
8) мемлекеттік бақылау субъектісі басшысының, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адамның нұсқамамен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер;
9) тексеруді жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолтаңбасы.
15. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда мемлекеттік бақылау субъектісінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде оларды жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, ол туралы тиісті белгі жасалады.
Тексеру нәтижелері туралы актіні қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалады, оған тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдар және мемлекеттік бақылау субъектісінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам қол қояды.
Мемлекеттік бақылау субъектісінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам бас тартудың себебі туралы жазбаша түсініктеме бере отырып, актіге қол қоюдан бас тартуға құқылы.
Тексеру нәтижелері туралы актінің бірінші данасы қосымшаларының көшірмелерімен қоса, мемлекеттік бақылау субъектісінің басшысына, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адамға танысу және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау үшін қолын қойғызып қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда табыс етіледі, екінші данасы мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға және оның аумақтық органдарына электрондық нысанда тапсырылады, үшінші данасы Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органында қалады.
16. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындау мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне ықпал ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ нұсқама табыс етілген күннен бастап кемінде күнтізбелік он күн болып айқындалады.
Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген бұзушылықтар бойынша ол табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, олар бойынша қабылданатын шаралар туралы ақпарат береді.
17. Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін нұсқамада белгіленген мерзім ішінде Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органына анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген анықталған бұзушылықтар мерзімінен бұрын жойылған жағдайда Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органына анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы берілген ақпаратқа бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді.

5) дата, место и период проведения проверки;
6) перечень выявленных нарушений;
7) указания по устранению выявленных нарушений с указанием сроков их устранения;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием руководителя субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающего лица;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку.
15. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки руководитель субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия замещающее лицо излагает их в письменном виде в течение одного рабочего дня после получения предписания об устранении выявленных нарушений.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки, о чем делается соответствующая отметка.
В случае отказа от принятия акта о результатах проверки составляется акт, который подписывается должностными лицами, осуществляющими проверку, и руководителем субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающим лицом.
Руководитель субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия замещающее лицо вправе отказаться от подписания акта, дав письменное объяснение о причине отказа.
Первый экземпляр акта о результатах проверки с копиями приложений на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается руководителю субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающему лицу для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений, второй экземпляр в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, и его территориальные органы, третий экземпляр остается у уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан.
16. Сроки исполнения предписания об устранении выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения предписания.
Субъект государственного контроля по нарушениям, указанным в предписании об устранении выявленных нарушений, в срок не позднее трех рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения, предоставляет информацию о мерах, которые будут приняты по устранению выявленных нарушений, с указанием сроков.
17. По истечении срока устранения выявленных нарушений, указанных в предписании об устранении выявленных нарушений, субъект государственного контроля в течение срока, установленного в предписании, обязан предоставить в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан информацию об устранении выявленных нарушений.
В случае досрочного устранения выявленных нарушений, указанных в предписании об устранении выявленных нарушений, субъект государственного контроля обязан предоставить в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан информацию об устранении выявленных нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект государственного контроля прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушений.

18. Мемлекеттік бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты белгіленген мерзімде бермеген жағдайда Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы мемлекеттік бақылау субъектісіне нұсқаманы орындау жөнінде ақпарат беру қажеттілігі туралы сұрау салуды екі жұмыс күні ішінде жібереді.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындау туралы ақпарат қайта берілмеген жағдайда Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеруді тағайындауға құқылы.
19. Жоспарлы немесе жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы акт мемлекеттік бақылау субъектісіне жоспарлы немесе жоспардан тыс тексеруді тағайындау туралы актіде немесе тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіде көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.
20. Осы бапта белгіленбеген өзге де тексеру түрлерін жүргізуге тыйым салынады.
21. Мемлекеттік бақылау субъектілері:
1) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының объектіге тексеру жүргізуге келген лауазымды адамдарын:
жоспарлы тексеру тағайындалған кезде алдыңғы тексеруге қатысты уақыт аралықтары сақталмаған;
осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (мерзімін ұзарту туралы қосымша актіде (болған кезде) көрсетілген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
тексеруді жүргізу тиісті өкілеттіктері жоқ адамдарға тапсырылған;
тексеру мерзімдері осы бапта белгіленген мерзімнен асырып ұзартылған;
тексеруді тағайындау туралы акт болмаған жағдайларда, тексеруге жібермеуге;
2) егер мәліметтер жүргізілетін тексеру нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
3) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының тексеру нәтижелері туралы актісіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы лауазымды адамының тексеру шеңберінде жасайтын жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі келтірмей, оны хабардар ете отырып, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.
22. Мемлекеттік бақылау субъектілері:
1) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының лауазымды адамдарының мемлекеттік бақылау субъектісінің аумағы мен үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;

18. В случае непредоставления субъектом государственного контроля в установленный срок информации об исполнении предписания об устранении выявленных нарушений уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан в течение двух рабочих дней направляет субъекту государственного контроля запрос о необходимости предоставления информации об исполнении предписания.
В случае повторного непредоставления информации об исполнении предписания об устранении выявленных нарушений уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан вправе назначить внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 1) пункта 6 настоящей статьи.
19. Завершением срока проверки считается день вручения субъекту государственного контроля акта о результатах плановой или внеплановой проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении плановой или внеплановой проверки или дополнительном акте о продлении сроков проверки.
20. Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных настоящей статьей.
21. Субъекты государственного контроля вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, прибывших для проведения проверки на объект, в случаях:
несоблюдения временных интервалов по отношению к предшествующей проверке при назначении плановой проверки;
превышения либо истечения сроков, указанных в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока (при наличии), не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
поручения проведения проверки лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
продления сроков проверки свыше срока, установленного настоящей статьей;
отсутствия акта о назначении проверки;
2) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки;
3) обжаловать акт о результатах проверки уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия должностного лица уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, проводимые им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица, с его уведомления.
22. Субъекты государственного контроля обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан к территории и помещениям субъекта государственного контроля;

2) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының лауазымды адамдарының шақыруы бойынша келуге;
3) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкiлеттi органының сұратуы бойынша материалдарды ұсынуға;
4) коммерциялық, салықтық не заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін тексерудің міндеттері мен нысанасына сәйкес құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынуға, сондай-ақ автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік беруге;
5) тексеру аяқталған күні оның нәтижелері туралы актіні алғаны туралы белгі қоюға;
6) егер осы Заңда не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеруді жүзеге асыру кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
7) тексеруді тағайындау туралы актіні алған жағдайда мемлекеттік бақылау субъектісі басшысының, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адамның тексерудің белгіленген мерзімінде мемлекеттік бақылау субъектісі тұрған жерде болуын қамтамасыз етуге міндетті.
23. Мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексерулер, егер олар мынадай бұзушылықтардың бірімен жүргізілсе, жарамсыз деп танылады:
1) мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеруді жүргізу негіздерінің болмауы;
2) тексеруді жүргізудің басталғаны туралы немесе тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаның болмауы, сол сияқты хабарлама мерзімдерінің сақталмауы;
3) мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеруді тағайындау туралы актінің немесе тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актінің болмауы;
4) мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеруді жүргізу кезеңділігінің бұзылуы;
5) мемлекеттік бақылау субъектісіне мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеруді тағайындау туралы актінің ұсынылмауы;
6) мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерудің тағайындалуы;
7) мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексерудің мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға тексеруді тағайындау туралы акт белгіленген мерзімдерде жіберілмей жүргізілуі.".
8. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

2) явиться по вызову должностных лиц уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан;
3) представить материалы по запросу уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан;
4) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной охраняемой законом тайны представлять должностным лицам уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом проверки;
5) сделать отметку о получении акта о результатах проверки в день ее окончания;
6) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период осуществления проверки, если иное не предусмотрено настоящим Законом либо иными законами Республики Казахстан;
7) в случае получения акта о назначении проверки обеспечить пребывание руководителя субъекта государственного контроля, а в случае его отсутствия – замещающего лица на месте нахождения субъекта государственного контроля в назначенный срок проверки.
23. Проверки субъекта (объекта) государственного контроля признаются недействительными, если они проведены с одним из следующих нарушений:
1) отсутствие оснований проведения проверки субъекта (объекта) государственного контроля;
2) отсутствие уведомления, а равно несоблюдение сроков уведомления о начале проведения проверки или о продлении сроков проверки;
3) отсутствие акта о назначении проверки субъекта (объекта) государственного контроля или дополнительного акта о продлении сроков проверки;
4) нарушение периодичности проведения проверки субъекта (объекта) государственного контроля;
5) непредставление субъекту государственного контроля акта о назначении проверки субъекта (объекта) государственного контроля;
6) назначение проверки субъекта (объекта) государственного контроля по вопросам, не входящим в его компетенцию;
7) проведение проверки субъекта (объекта) государственного контроля без направления в установленные сроки акта о назначении проверки в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.".
8. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре":
1) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
2) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) отандық әдебиет пен кітап басып шығаруды дамыту.";
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) мәдениет және білім беру ұйымдарында кітапхана қорын дамыту және сақтау жөніндегі шараларды қабылдайды;";
4) 9-бап мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) кітапхана қорын сақтау жөніндегі шараларды қабылдайды;";
5) 9-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Телевизиялық жазбаларды және концерттік ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арнайы бейімделмеген және арналмаған өзге де орындарды қоспағанда, концерттік ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде ұйымдастырушылардың, шығармашылық ұжымдар мен орындаушылардың дауыс (вокалды) фонограммаларын пайдалануына тыйым салынады.";
5-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізу уақытында музыкалық туындыларды орындау кезінде дауыс (вокалды) фонограммаларының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлауға міндетті.";
6) 11-баптың 2-тармағы 5) тармақшасындағы "жасамауға міндетті." деген сөздер "жасамауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) масс-медиада немесе онлайн-платформаларда авторлық құқық объектілері болып табылатын туындыларды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен кез келген жария пайдалану кезінде олардың авторын (авторларын) атап көрсетуге міндетті.";
7) 24-баптың 4-тармағының екінші бөлігі 11) тармақшасындағы "өткізуге құқығы бар." деген сөздер "өткізуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) кітапхана үй-жайларын ұсына отырып, білім беру іс-шаралары мен мәдени іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметтерді көрсетуге құқығы бар.";
8) 29-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) музыкалық туындыларды орындау кезінде дауыс (вокалды) фонограммаларының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлауға;".
9. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 4 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) развитие отечественной литературы и книгоиздания.";
3) статью 8 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) принимает меры по развитию и сохранению библиотечного фонда в организациях культуры и образования;";
4) статью 9 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) принимает меры по сохранению библиотечного фонда;";
5) в статье 9-1:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Запрещается использование голосовых (вокальных) фонограмм во время проведения концертных зрелищно культурно-массовых мероприятий организаторами, творческими коллективами и исполнителями, за исключением телевизионных записей и в иных местах, специально неприспособленных и непредназначенных для проведения концертных зрелищно культурно-массовых мероприятий.";
подпункт 7) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"7) информировать зрителя об использовании голосовых (вокальных) фонограмм при исполнении музыкальных произведений во время проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.";
6) пункт 2 статьи 11 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) при любом публичном использовании в масс-медиа или на онлайн-платформах произведений, являющихся объектами авторского права, в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан, указывать имя автора (авторов).";
7) часть вторую пункта 4 статьи 24 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) оказание услуг по организации и проведению образовательных и культурных мероприятий с предоставлением помещений библиотеки.";
8) подпункт 2) пункта 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2) информировать зрителя об использовании голосовых (вокальных) фонограмм при исполнении музыкальных произведений в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;".
9. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":

1) 1-бапта:
13-1) тармақша "стипендиялар" деген сөзден кейін ", білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын" деген сөздермен толықтырылсын;
44-1) тармақша алып тасталсын;
50-3) тармақшада:
"білім алушыларды" деген сөздерден кейін "(тәрбиеленушілерді)" деген сөзбен толықтырылсын;
"адамдарды (балаларды)" деген сөздер "балаларды (адамдарды)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
3) 3-баптың 3-тармағының 9) тармақшасы ", сондай-ақ академиялық адалдық нормаларын сақтау" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 5-баптың бірінші бөлігінде:
10) тармақша "салыстырмалы" деген сөзден кейін "және ұлттық" деген сөздермен толықтырылсын;
28) тармақша "педагогтер" деген сөзден кейін ", ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының жеңімпаздары, оларды дайындаған педагогтер" деген сөздермен толықтырылсын;
29) тармақшада:
"біржолғы сыйақы" деген сөздер ", ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының жеңімпаздарына, оларды дайындаған педагогтерге біржолғы сыйақы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"берілетін" деген сөз ", ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының жеңімпаздарына, оларды дайындаған педагогтерге берілетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) мемлекеттік орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді қаржыландыру және жүргізу қағидаларын сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 42-1), 54-1), 54-2) және 54-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"42-1) оқыту тілін қосымша қолдауды қажет ететін, қазақ тілінде оқитын бірінші сыныптардың білім алушыларына арналған бейімдеу бағдарламасын, сондай-ақ оны ендіру қағидалары мен шарттарын бекітеді;";
"54-1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
54-2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын саралау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
54-3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесі және оларды саралау қағидалары негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын саралауды жүргізеді;";

1) в статье 1:
в подпункте 13-1) слова "именных стипендий" заменить словами "именных стипендий, государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования";
подпункт 44-1) исключить;
в подпункте 50-3):
после слова "обучающихся" дополнить словом "(воспитанников)";
слова "лиц (детей)" заменить словами "детей (лиц)";
2) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
3) подпункт 9) пункта 3 статьи 3 дополнить словами ", а также соблюдение норм академической честности";
4) в части первой статьи 5:
подпункт 10) после слова "сопоставительных" дополнить словами "и национальных";
подпункт 28) после слов "подготовившие их," дополнить словами "победители международных конкурсов научных проектов, педагоги, подготовившие их,";
подпункт 29):
после слов "подготовившим их," дополнить словами "победителям международных конкурсов научных проектов, педагогам, подготовившим их,";
дополнить словами ", победителям международных конкурсов научных проектов, педагогам, подготовившим их";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства утверждает правила финансирования и проведения строительства, реконструкции, капитального ремонта государственных объектов среднего образования;";
дополнить подпунктами 42-1), 54-1), 54-2) и 54-3) следующего содержания:
"42-1) утверждает адаптационную программу для обучающихся первых классов на казахском языке обучения, нуждающихся в дополнительной поддержке языка обучения, а также правила и условия ее внедрения;";
"54-1) разрабатывает и утверждает методику оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
54-2) разрабатывает и утверждает правила ранжирования организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
54-3) проводит ранжирование организаций технического и профессионального, послесреднего образования на основе методики оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций технического и профессионального, послесреднего образования и правил их ранжирования;";

5) 5-3-бапта:
бірінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесін бекітеді;
7-2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау қағидаларын бекітеді;
7-3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесі және оларды саралау қағидалары негізінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралауды жүргізеді;";
10) тармақша "және" деген сөзден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары қызметінің қағидаларын және олардың ынтымақтастығының нысандарын бекітеді;";
екінші бөлік "7)," деген цифрдан кейін "7-1), 7-2), 7-3)," деген цифрлармен толықтырылсын;
6) 6-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді қаржыландыру және жүргізу қағидаларына сәйкес айқындалатын көлемде орта білім беру ұйымдарының мемлекеттік объектілерін салуды, реконструкциялауды және күрделі жөндеуді қаржыландыруды жыл сайын қамтамасыз етеді.";
7) 8-3-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдардың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының штат саны Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау, ақпаратқа қол жеткізу туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып, олардың интернет-ресурстарында орналастырылуға тиіс.";
8) 26-баптың 9-1-тармағы "қабылдау тәртібі" деген сөздерден кейін "жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау нәтижелері ескеріле отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 30-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мектепке дейінгі ұйым психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымдарына сәйкес мүмкіндіктері шектеулі балаларды қоспағанда, алты жасқа толған тәрбиеленушілерді шығаруды олар мектепалды даярлық бойынша жалпы білім беретін оқу бағдарламасын меңгергеннен кейін жыл сайын 1 маусымнан бастап 1 тамыз аралығындағы кезеңде жүзеге асырады.";
10) 42-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

5) в статье 5-3:
в части первой:
дополнить подпунктами 7-1), 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-1) утверждает методику оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования;
7-2) утверждает правила ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования;
7-3) проводит ранжирование организаций высшего и (или) послевузовского образования на основе методики оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования и правил их ранжирования;";
подпункт 10) после слов "высшего и" дополнить словом "(или)";
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) утверждает правила деятельности международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов и формы их сотрудничества;";
часть вторую после цифры "7)," дополнить цифрами "7-1), 7-2), 7-3),";
6) статью 6 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы обеспечивают ежегодно финансирование строительства, реконструкции и капитального ремонта государственных объектов организаций среднего образования в объеме, определяемом в соответствии с правилами финансирования и проведения строительства, реконструкции, капитального ремонта государственных объектов среднего образования.";
7) статью 8-3 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Штатная численность государственных дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования подлежит размещению на их интернет-ресурсах с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите, доступе к информации.";
8) пункт 9-1 статьи 26 дополнить словами "с учетом результатов ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования";
9) пункт 1 статьи 30 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Выпуск воспитанников, достигших шестилетнего возраста, осуществляется дошкольной организацией в период с 1 июня по 1 августа ежегодно после освоения ими общеобразовательной учебной программы по предшкольной подготовке, за исключением детей с ограниченными возможностями, в соответствии с рекомендациями психолого-медико-педагогической консультации.";
10) статью 42 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

"1-1. Жекеменшік білім беру ұйымдары тұлғалардың есімдерін беруді және оларды қайта атауды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ономастика комиссияларымен келіседі.";
11) 43-1-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) дербес әзірленген академиялық адалдық нормалары негізінде академиялық және ғылыми қызметті жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау қағидалары негізінде жүргізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау нәтижелері бойынша мынадай:
1) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының құрылымын дербес айқындауға;
2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының мазмұнын тиісті мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарынан төмен болмайтындай етіп дербес айқындауға;
3) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор дәрежелерін беруге құқығы бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын айқындайды.";
12) 44-баптың 9-2-тармағының бірінші абзацындағы "1), 3), 6), 7)" деген цифрлар "3), 6) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 47-баптың 17-2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) резидентураға мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде, магистратураға, докторантураға түскен және оқуын аяқтаған адамдарға;";
6) тармақшадағы "азаматтарға беріледі." деген сөздер "азаматтарға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны алушылар болып табылатын адамдарға;
8) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасауды жүзеге асыратын мемлекеттік жәрдемақыны алушылар болып табылатын адамдарға беріледі.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шетелдік білім беру ұйымдарында резидентураға (ординатураға), магистратураға, аспирантураға, докторантураға түскен және оқуын аяқтаған адамдарға оқу кезеңінде жұмыспен өтеу бойынша кейінге қалдыру беріледі.";
14) 48-1-бапта:
2-тармақ 5) тармақшасындағы "орналастыруға міндетті." деген сөздер "орналастыруға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:

"1-1. Частные организации образования согласовывают присвоение имен личностей и их переименование с ономастическими комиссиями областей, городов республиканского значения и столицы.";
11) в статье 43-1:
пункт 2 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) осуществление академической и научной деятельности на основе самостоятельно разработанных норм академической честности;";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Уполномоченный орган в области науки и высшего образования по результатам ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования, проведенного на основе правил ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования, определяет организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющие право:
1) самостоятельно определять структуру образовательных программ высшего и (или) послевузовского образования;
2) самостоятельно определять содержание образовательных программ высшего и (или) послевузовского образования не ниже требований соответствующих государственных общеобязательных стандартов образования;
3) присуждать степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом в области науки и высшего образования.";
12) в абзаце первом пункта 9-2 статьи 44 цифры "1), 3), 6), 7)" заменить словами "3), 6) и 7)";
13) в пункте 17-2 статьи 47:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) лицам, поступившим и завершившим обучение в резидентуре на основе государственного образовательного заказа, магистратуре, докторантуре;";
дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) лицам, являющимся получателями государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью);
8) лицам, являющимся получателями государственного пособия, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Лицам, поступившим и завершившим обучение в резидентуре (ординатуре), магистратуре, аспирантуре, докторантуре в зарубежных организациях образования, предоставляется отсрочка по отработке на период обучения.";
14) в статье 48-1:
пункт 2 дополнить подпунктами 6), 7) и 8) следующего содержания:

"6) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес, өнім берушіні қоғамдық тамақтану объектісінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысыз және (немесе) қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламасыз сатып алынатын қызметтерді көрсетуге жібермеуге;
7) сатып алынатын қызметтерді көрсету процесінде:
конкурстық құжаттамада мәлімделген, өнім беруші жұмыскерлерінің сатып алынатын қызметтерді нақты көрсетуін және олардың біліктілігін тексеруге;
сатып алынатын қызметтерді көрсету үшін қажетті тоңазыту жабдығының және технологиялық жабдықтың болуын және жарамдылығын тексеруге;
тағамдар мен аспаздық бұйымдардың сапасына органолептикалық бағалау (бракераж) жүргізуді қамтамасыз етуге;
8) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына осы тармақтың 7) тармақшасында көзделген талаптардың сақталуы туралы ақпарат беруге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2 және 2-3-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Өнім беруші тамақ өніміне кіріс құжаттарын есепке алуды оны жеткізуді жүзеге асыратын субъектілер бөлінісінде жүргізуге міндетті.
2-2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы сатып алынатын көрсетілетін қызметтерді берушілердің тізілімін жүргізеді, онда:
қызметтерді көрсету туралы шарттардың жасалған күні мен қолданылу мерзімі;
сатып алынатын қызметтерді нақты көрсететін өнім берушінің жұмыскерлері және олардың біліктілігі туралы ақпарат қамтылады.
2-3. Осы баптың 2-тармағының 8) тармақшасында, 2-1 және 2-2-тармақтарында көзделген талаптарды орындау тәртібі мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
15) 51-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша "сәйкес" деген сөзден кейін "және академиялық адалдық нормалары сақтала отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) білім алушыларға ғылыми зерттеулер мен академиялық жазу әдістерін және оларды зерделенетін салада қолдануды оқытып-үйретуге;";
7) тармақша "қағидаларын" деген сөзден кейін "және ғылыми әдеп қағидаттарын" деген сөздермен толықтырылсын;

"6) не допускать поставщика к оказанию приобретаемых услуг без санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта общественного питания нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и (или) уведомления о начале осуществления деятельности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
7) в процессе оказания приобретаемых услуг:
проверять фактическое оказание приобретаемых услуг работниками поставщика и их квалификацию, заявленными в конкурсной документации;
проверять наличие и исправность холодильного и технологического оборудования, необходимого для оказания приобретаемых услуг;
обеспечивать проведение органолептической оценки качества блюд и кулинарных изделий (бракеража);
8) предоставлять в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы информацию о соблюдении требований, предусмотренных подпунктом 7) настоящего пункта.";
дополнить пунктами 2-1, 2-2 и 2-3 следующего содержания:
"2-1. Поставщик обязан вести учет приходных документов на пищевую продукцию в разрезе субъектов, осуществляющих ее поставку.
2-2. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы ведет реестр поставщиков приобретаемых услуг, содержащий информацию о:
дате заключения и сроке действия договоров об оказании услуг;
работниках поставщика, фактически оказывающих приобретаемые услуги, и их квалификации.
2-3. Порядок исполнения требований, предусмотренных подпунктом 8) пункта 2, пунктами 2-1 и 2-2 настоящей статьи, осуществляется в соответствии с правилами организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.";
15) в части первой пункта 3 статьи 51:
подпункт 2) дополнить словами "и с соблюдением норм академической честности";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) обучить обучающихся методам научных исследований и академического письма и применять их в изучаемой области;";
подпункт 7) дополнить словами "и принципы научной этики";

16) мынадай мазмұндағы 55-1-баппен толықтырылсын:
"55-1-бап. Білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау
1. Білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау білім беру қызметінің тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкестігін айқындауға бағытталған, білім берудің сапасы мен қолжетімділігін кешенді түрде бағалау рәсімін білдіреді.
2. Мемлекеттік аттестаттау меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ Сот төрелігі академиясында, әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік аттестаттауды:
1) меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері;
2) ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарына қатысты ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы;
3) денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қатысты денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган өзі айқындайтын тәртіппен;
4) Сот төрелігі академиясына қатысты Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі өзі айқындайтын тәртіппен бес жылда бір рет өткізеді.
4. Бірінші мемлекеттік аттестаттау жаңадан құрылған, мынадай:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында – қызметі басталған кезден бастап үш жыл өткен соң;
2) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда – төрт жыл өткен соң;

16) дополнить статьей 55-1 следующего содержания:
"Статья 55-1. Государственная аттестация организаций образования
1. Государственная аттестация организаций образования представляет собой процедуру комплексной оценки качества и доступности образования, направленную на определение соответствия образовательной деятельности требованиям государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня образования.
2. Государственная аттестация осуществляется в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, а также программы высшего и послевузовского образования в Академии правосудия, военных, специальных учебных заведениях.
3. Государственная аттестация проводится один раз в пять лет:
1) ведомством уполномоченного органа в области образования и его территориальными подразделениями в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования;
2) ведомством уполномоченного органа в области науки и высшего образования в отношении военных, специальных учебных заведений, реализующих программы высшего и послевузовского образования, независимо от ведомственной подчиненности в порядке, определяемом уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
3) уполномоченным органом в области здравоохранения в отношении организаций, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, в порядке, определяемом им;
4) Высшим Судебным Советом Республики Казахстан в отношении Академии правосудия в порядке, определяемом им.
4. Первая государственная аттестация проводится во вновь созданных:
1) организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, – по истечении трех лет с момента начала деятельности;
2) организациях, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, – по истечении четырех лет;

3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мамандардың алғашқы бітіру кезінен бастап бір жылдан кешіктірілмей өткізіледі.
5. Білім беру қызметінің тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкестігін бағалауды жүргізу нәтижелері бойынша білім беру ұйымы мемлекеттік аттестаттаудан өткен не өтпеген деп танылады.
Мемлекеттік аттестаттаудан өтпеген білім беру ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.";
17) 59-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ дара кәсіпкерлердің" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
4, 4-1, 8-5, 8-6, 8-7, 8-8, 8-9, 8-10, 8-11, 8-12 және 8-13-тармақтар алып тасталсын;
18) 59-1-бапта:
2-тармақтың 21), 23), 24) және 25) тармақшалары алып тасталсын;
3-тармақтың 1), 16) және 20) тармақшалары алып тасталсын;
19) 62-бапта:
5-1-тармақта:
бірінші бөлік "ұйымдарында" деген сөзден кейін "және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау нәтижелері ескеріле отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен орналастырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мектепалды сыныптарда мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы мемлекеттік білім беру тапсырысы білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен орналастырылады.";
8-тармақтағы "жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының түрі мен мәртебесіне" деген сөздер "Сот төрелігі академиясын, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының түріне, мәртебесіне және саралау нәтижелеріне" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
25-баптың 1-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

3) организациях, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, – не позже одного года с момента первого выпуска специалистов.
5. По результатам проведения оценки соответствия образовательной деятельности требованиям государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня образования организация образования признается прошедшей либо не прошедшей государственную аттестацию.
В отношении организаций образования, не прошедших государственную аттестацию, проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
17) в статье 59:
подпункт 1) пункта 2 после слова "лиц," дополнить словами "а также индивидуальных предпринимателей,";
в пункте 3:
в части первой слова "и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля" исключить;
часть третью исключить;
пункты 4, 4-1, 8-5, 8-6, 8-7, 8-8, 8-9, 8-10, 8-11, 8-12 и 8-13 исключить;
18) в статье 59-1:
подпункты 21), 23), 24) и 25) пункта 2 исключить;
подпункты 1), 16) и 20) пункта 3 исключить;
19) в статье 62:
в пункте 5-1:
часть первую после слова "органов," дополнить словами "и с учетом результатов ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования,";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием размещается в организациях образования в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования, за исключением военных, специальных учебных заведений.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Государственный образовательный заказ в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, за исключением организаций среднего образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения в предшкольных классах, размещается в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования.";
в пункте 8 слова "вида и статуса организации высшего и (или) послевузовского образования" заменить словами "вида, статуса и результатов ранжирования организации высшего и (или) послевузовского образования, за исключением Академии правосудия, военных, специальных учебных заведений".
10. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей":
подпункт 15) пункта 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:

"15) музыкалық туындыларды орындаушылардың ойын-сауық қызметтерін көрсетуі кезінде дауыс (вокалды) фонограммаларын, дыбыс-бейне жазбаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда пайдалануын көрсетуді;".
11. "Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың бірінші бөлігі "кабинеттерде" деген сөзден кейін "(орталықтарда)" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 8-баптың 5-тармағы "кабинетте" деген сөзден кейін ("орталықта") деген сөзбен толықтырылсын;
3) 9-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "жүлдегерін" деген сөзден кейін ", ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының жеңімпазын" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң:
1) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 2) тармақшасын;
2) 2026 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 1) тармақшасын, 4-тармағын, 7-тармағының 1), 4), 5) және 6) тармақшаларын, 9-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацын, 14), 16), 17) және 18) тармақшаларын;
3) 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағы 4) тармақшасының он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтарын, 5) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және оныншы абзацтарын;
4) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағының 8) тармақшасын, 11) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 19) тармақшасының үшінші және сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

"15) указание на использование голосовых (вокальных) фонограмм, аудиовизуальной записи при оказании развлекательных услуг исполнителями музыкальных произведений в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;".
11. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога":
1) часть первую статьи 3 дополнить словом "(центрах)";
2) пункт 5 статьи 8 после слова "кабинете" дополнить словом "(центре)";
3) часть вторую пункта 3 статьи 9 после слова "предметам" дополнить словами ", победителя международных конкурсов научных проектов".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 2) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2026 года;
2) подпункта 1) пункта 3, пункта 4, подпунктов 1), 4), 5) и 6) пункта 7, абзаца третьего подпункта 1), подпунктов 14), 16), 17) и 18) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 февраля 2026 года;
3) абзацев одиннадцатого, двенадцатого и тринадцатого подпункта 4), абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого и десятого подпункта 5) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 сентября 2026 года;
4) подпункта 8), абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 11), абзацев третьего и восьмого подпункта 19) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ