Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау, электр энергетикасы және мемлекеттік мүлікті басқару мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 24 маусымдағы № 196-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
44-1-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "аумақтық бөлімшелерімен" деген сөздер "аумақтық органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
65-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-1-бап. Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің, басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдардың орман қорын күзетуге қатысуы
Орман өрттерін сөндіруге мемлекеттік өртке қарсы қызметті, басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдарды тарту тәртібін уәкілетті орган азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп бекітетін төтенше жағдайға ден қою кезіндегі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды басқару және олардың өзара іс-қимылы алгоритмімен белгіленеді.".
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне:
41-бапта:
бірінші бөліктің 4) тармақшасы "органдардың" деген сөзден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "әскери қызметтен," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен," деген сөздермен толықтырылсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 82-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 11) тармақшасындағы "реттеуге қолданылмайды." деген сөздер "реттеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мәселелерді реттеуге қолданылмайды.";
2) 129-баптың 12-тармағының 9) тармақшасындағы "бақылау салаларындағы қатынастарға қолданылмайды." деген сөздер "бақылау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау салаларындағы қатынастарға қолданылмайды.";
3) 144-4-баптың 3-тармағының 5) тармақшасындағы "өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын," деген сөздер алып тасталсын;
4) 234-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "объектiлерi" деген сөзден кейін "және олар алып жатқан жер учаскелері" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты, электроэнергетики и управления государственным имуществом
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2025 года № 196-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
в части третьей пункта 2 статьи 44-1 слова "территориальными подразделениями" заменить словами "территориальными органами".
2. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
статью 65-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 65-1. Участие государственной противопожарной службы, других государственных органов и организаций в охране лесного фонда
Порядок привлечения государственной противопожарной службы, других государственных органов и организаций для тушения лесных пожаров устанавливается алгоритмом управления и взаимодействия государственных органов и организаций при реагировании на чрезвычайную ситуацию, утверждаемым уполномоченным органом совместно с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года:
в статье 41:
подпункт 4) части первой дополнить словами ", органов гражданской защиты";
часть вторую после слов "воинской службы," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,".
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) часть вторую пункта 3 статьи 82 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) регулирование вопросов в области промышленной безопасности.";
2) пункт 12 статьи 129 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности.";
3) в подпункте 5) пункта 3 статьи 144-4 слова "промышленной безопасности," исключить;
4) часть первую пункта 1 статьи 234 после слова "собственности" дополнить словами "и занимаемые ими земельные участки".
5. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:

1) 22-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "хабардар етуге міндетті." деген сөздер "хабардар етуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) өзін дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шараларды орындауға ерікті өрт сөндіруші ретінде тартқаны туралы жұмыс берушіге хабарлауға міндетті.";
2) 57-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы "арнаулы мемлекеттік органдарға" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 65-баптың 4-тармағының 6) тармақшасындағы "болған кезеңде шығарылмайды." деген сөздер "болған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) жұмыскер дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шараларда ерікті өрт сөндіруші ретінде болған кезеңде шығарылмайды.";
4) 66-баптың 3-тармағының 9) тармақшасындағы "болу кезеңінде тоқтатыла тұрады." деген сөздер "болу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) жұмыскердің дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шараларда ерікті өрт сөндіруші ретінде болу кезеңінде тоқтатыла тұрады.";
5) мынадай мазмұндағы 124-2-баппен толықтырылсын:
"124-2-бап. Дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шараларға ерікті өрт сөндірушілер ретінде қатысатын жұмыскерлерге арналған кепілдіктер
Дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шараларға ерікті өрт сөндіруші ретінде қатысатын жұмыскердің жұмыс орны (лауазымы) және орташа жалақысы сақталады.";
6) 138-баптың 1-тармағының екінші бөлігі "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 144-бап "құқық қорғау органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 159-баптың 1-тармағының екінші бөлігі "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 186-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "әскерилендірілген және өзге де мамандандырылған" деген сөздер алып тасталсын;
10) 187-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 188-бапта:
5-тармақтағы "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) пункт 2 статьи 22 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) сообщать работодателю о привлечении его в качестве добровольного пожарного на выполнение мероприятий по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах.";
2) подпункт 6) пункта 1 статьи 57 после слов "специальные государственные органы" дополнить словами ", органы гражданской защиты";
3) пункт 4 статьи 65 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) нахождения работника в качестве добровольного пожарного на мероприятиях по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах.";
4) пункт 3 статьи 66 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) нахождения работника в качестве добровольного пожарного на мероприятиях по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах.";
5) дополнить статьей 124-2 следующего содержания:
"Статья 124-2. Гарантии для работников, принимающих участие в качестве добровольных пожарных в мероприятиях по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах
За работником, принимающим участие в качестве добровольного пожарного в мероприятиях по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах, сохраняются место работы (должность) и средняя заработная плата.";
6) часть вторую пункта 1 статьи 138 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
7) статью 144 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
8) часть вторую пункта 1 статьи 159 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
9) в подпункте 4) пункта 1 статьи 186 слова "военизированных и иных специализированных" исключить;
10) подпункт 2) пункта 2 статьи 187 после слов "территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
11) в статье 188:
пункт 5 после слова "представитель" дополнить словом "ведомства";

6-тармақтың 1) тармақшасы "саласындағы мемлекеттік" деген сөздерден кейін "бақылау және" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 190-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы "саласындағы мемлекеттік" деген сөздерден кейін "бақылау және" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
203-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "ведомствосы аумақтық бөлімшесінің" деген сөздер "аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "ведомствосы аумақтық бөлімшесінің" деген сөздер "аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 11-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасы "құқық қорғау органдарында" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
1) тармақшадағы "құқық қорғау органдары" деген сөздер "құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша:
"құқық қорғау органдарында" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
"құқық қорғау органдарымен" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 139-бапта:
тақырып "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 140-бапта:
1-тармақ "құқық қорғау органдарында" деген сөздерден кейін ", "азаматтық қорғау органдарында деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзац "құқық қорғау органдарында" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "құқық қорғау органдарына" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың үшінші бөлігі "құқық қорғау органдары" деген сөздерден кейін ", "азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "құқық қорғау органдарындағы," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарындағы," деген сөздермен толықтырылсын;

подпункт 1) пункта 6 после слов "инспектор по государственному" дополнить словами "контролю и";
12) подпункт 2) части первой пункта 4 статьи 190 после слов "инспектором по государственному" дополнить словами "контролю и".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
в статье 203:
в подпункте 1) пункта 2 слова "территориального подразделения ведомства" заменить словами "территориального органа";
в пункте 3 слова "территориального подразделения ведомства" заменить словами "территориального органа".
7. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) подпункт 7) пункта 1 статьи 1 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
2) в статье 11:
подпункт 11) пункта 1 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
в пункте 3:
подпункт 1) после слов "правоохранительных органах" дополнить словами ", органах гражданской защиты";
подпункт 2):
после слов "правоохранительных органах" дополнить словами ", органах гражданской защиты";
дополнить словами "и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты";
3) в статье 139:
заголовок после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
пункт 1 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 2 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
4) в статье 140:
пункт 1 после слов "правоохранительных органах" дополнить словами ", органах гражданской защиты";
в пункте 2:
абзац первый после слов "правоохранительных органах" дополнить словами ", органах гражданской защиты";
подпункт 1) после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
подпункт 2) после слов "правоохранительных органах" дополнить словами ", органах гражданской защиты";
подпункт 4) после слов "правоохранительные органы," дополнить словами "органы гражданской защиты,";
часть третью пункта 3 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 5 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";

5) 159-баптың 3-тармағы "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 161-баптың 5-тармағы "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 186-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "әскери қызметтен," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен," деген сөздермен толықтырылсын;
8) 195-баптың бірінші бөлігі 3) тармақшасының төртінші абзацы "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 208-баптың 5-тармағы "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 227-баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасы "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 247-бапта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасында көзделген, жұмылдыру резервінің дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарын беру, сақтау және жаңарту мен номенклатура өзгерген және кәдеге жаратылған немесе жойылған жағдайларда броньнан шығару тәртібімен оларды шығару.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың бірінші бөлігінің 9) тармақшасында көзделген тәртіппен жұмылдыру резервінің дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарын беруді, сақтауды және шығаруды бірыңғай дистрибьютор жүзеге асырады.".
8. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағы 77) тармақшасының үшінші абзацы "құқық қорғау органдарының,", "құқық қорғау органдарындағы," деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органдарының,", "азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 11-бапта:
11) тармақша "құқық қорғау органдары," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақша "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 12-баптың 4) тармақшасының жетінші абзацы "құқық қорғау органдары," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 16-баптың 5) тармақшасы "құқық қорғау органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;

5) пункт 3 статьи 159 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
6) пункт 5 статьи 161 после слов "правоохранительных органах" дополнить словами ", органах гражданской защиты";
7) в статье 186:
подпункт 4) пункта 1 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 2 после слов "воинской службы," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,";
8) абзац четвертый подпункта 3) части первой статьи 195 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
9) пункт 5 статьи 208 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
10) подпункт 6) части первой пункта 6 статьи 227 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
11) в статье 247:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) поставка, хранение лекарственных средств и медицинских изделий мобилизационного резерва и их выпуск в порядке освежения и разбронирования в случаях изменения номенклатуры и утилизации или уничтожения, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о гражданской защите.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Поставка, хранение и выпуск лекарственных средств и медицинских изделий мобилизационного резерва в порядке, предусмотренном подпунктом 9) части первой настоящей статьи, осуществляются единым дистрибьютором.".
8. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) абзац третий подпункта 77) пункта 1 статьи 1 после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
2) в статье 11:
подпункт 11) после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
подпункт 12) после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
3) абзац седьмой подпункта 4) статьи 12 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
4) подпункт 5) статьи 16 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";

5) 97-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы "арнаулы мемлекеттік органдарында" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 100-баптың 1-тармағының бірінші абзацы "құқық қорғау органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 103-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы "құқық қорғау органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 145-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "әскери қызметтен," деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 176-баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларындағы "ішкі істер органдары" деген сөздер "ішкі істер органдарының, азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 198-баптың 3) тармақшасы "құқық қорғау органдарының,", "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органдарының,", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 204-баптың 3-тармағының 8) тармақшасы "құқық қорғау органдарының,", "құқық қорғау органдарындағы," деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органдарының,", "азаматтық қорғау органдарындағы," деген сөздермен толықтырылсын;
12) 205-баптың 2) тармақшасы "құқық қорғау органдарының,", "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органдарының,", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 206-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасы "құқық қорғау органдарындағы," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарындағы," деген сөздермен толықтырылсын;
14) 208-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "құқық қорғау органдарындағы," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарындағы," деген сөздермен толықтырылсын;
15) 212-бапта:
1-тармақта:
қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді, орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді;
1) тармақша "құқық қорғау органдарындағы" деген өздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) және 3) тармақшалар "құқық қорғау органдарындағы", "құқық қорғау органы", "құқық қорғау органдарындағы,", "құқық қорғау органдарында", "құқық қорғау органдары," деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдарындағы", ", азаматтық қорғау органы", "азаматтық қорғау органдарындағы,", ",азаматтық қорғау органдарында", "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) және 3) тармақшалар "құқық қорғау органдарында", "құқық қорғау органы", "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдарында", ", азаматтық қорғау органы", ", азаматтық қорғау органдарындағы"деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "құқық қорғау органдары," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
5, 6 және 9-тармақтар "құқық қорғау органдарының,", "құқық қорғау органдарындағы", "құқық қорғау органдары," деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органдарының,", ", азаматтық қорғау органдарындағы", "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 213-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік "құқық қорғау органдарының,", "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органдарының,", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ және 3-тармақтың бірінші бөлігі "құқық қорғау органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ "құқық қорғау органдары", "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдары", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;

5) подпункт 7) пункта 2 статьи 97 дополнить словами ", органах гражданской защиты";
6) абзац первый пункта 1 статьи 100 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
7) подпункт 1) пункта 2 статьи 103 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
8) в статье 145:
подпункт 4) пункта 1 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 2 после слов "воинской службы," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,";
9) подпункты 4) и 5) пункта 1 статьи 176 после слов "внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
10) подпункт 3) статьи 198 после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
11) подпункт 8) пункта 3 статьи 204 после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
12) подпункт 2) статьи 205 после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
13) подпункт 7) части первой пункта 2 статьи 206 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
14) подпункт 3) пункта 1 статьи 208 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
15) в статье 212:
в пункте 1:
абзац первый после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
подпункт 1) после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
подпункты 2) и 3) после слов "правоохранительных органах,", "правоохранительного органа" дополнить соответственно словами "органах гражданской защиты,", ", органа гражданской защиты";
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
подпункты 2) и 3) после слов "правоохранительных органах,", "правоохранительного органа," дополнить соответственно словами "органах гражданской защиты,", "органа гражданской защиты,";
пункт 3 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
пункт 4 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
пункты 5, 6 и 9 после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
16) в статье 213:
в пункте 1:
часть первую после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
часть вторую после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
пункт 2 и часть первую пункта 3 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
пункт 4 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
пункт 6 после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";

17) 214-бапта:
бірінші бөлік "құқық қорғау органдары,", "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары,", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік "құқық қорғау органдары," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
18) 215-бап "құқық қорғау органдары,", "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органдары,", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 236-баптың 5-тармағы "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 245-баптың 1-тармағының екінші бөлігі "құқық қорғау органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 248-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасы "құқық қорғау органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы "құқық қорғау органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың үшінші бөлігінің 3) тармақшасы "құқық қорғау органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын.
9. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 5-баптың 19-тармағының үшінші бөлігіндегі "органының аумақтық бөлімшелерін" деген сөздер "органның аумақтық органдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 30-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының алтыншы абзацы "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 168-баптың 12-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасы "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын.
10. 2025 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне:
1) 18-баптың 2-тармағының 15) тармақшасындағы "орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне" деген сөздер "органның аумақтық органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 79-баптың 1-тармағындағы "орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен" деген сөздер "органның аумақтық органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 85-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен" деген сөздер "органның аумақтық органымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 126-баптың 2-тармағындағы "орган ведомствосының аумақтық бөлімшелермен" деген сөздер "органның аумақтық органымен" деген сөздермен ауыстырылсын.

17) в статье 214:
часть первую после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
часть четвертую после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
18) статью 215 после слов "правоохранительных органов,", "правоохранительных органах," дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
19) пункт 5 статьи 236 после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
20) часть вторую пункта 1 статьи 245 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
21) в статье 248:
подпункт 3) пункта 3 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
подпункт 2) части второй пункта 5 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
подпункт 3) части третьей пункта 6 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,".
9. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) в части третьей подпункта 19) статьи 5 слова "территориальных подразделений" заменить словами "территориальных органов";
2) абзац шестой подпункта 5) пункта 1 статьи 30 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
3) подпункт 3) части первой пункта 12 статьи 168 дополнить словами ", органов гражданской защиты".
10. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 апреля 2025 года:
1) в подпункте 15) пункта 2 статьи 18 слова "территориальные подразделения ведомства" заменить словами "территориальные органы";
2) в пункте 1 статьи 79 слова "территориальными подразделениями ведомства" заменить словами "территориальными органами";
3) в части третьей пункта 2 статьи 85 слова "территориальным подразделением ведомства" заменить словами "территориальным органом";
4) в пункте 2 статьи 126 слова "территориальными подразделениями ведомства" заменить словами "территориальными органами".

11. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
22-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1-бап Көлікті беру міндеті";
екінші бөліктегі "осы бапта" деген сөз "осы баптың бірінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалардың табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін көлікті (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерін қоспағанда) беруі, сондай-ақ көлікті пайдаланғаны үшін шығыстарды өтеу, осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.".
12. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "прокуратура," "прокуратура" деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау,", ", азаматтық қорғау" деген сөздермен толықтырылсын.
13. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы "ішкі істер органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-бапта:
21) тармақша "құқық қорғау органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
44-4) тармақша "ішкі істер органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 10-2-баптың 10-19) тармақшасындағы ", өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуы бойынша" деген сөздер "әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-9-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі ", сондай-ақ елді мекендердің шекаралары шегінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Елді мекендер шекаралары шегінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау тұрғын үй инспекциясы лауазымды адамдарының "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексерулер жүргізуі арқылы жүзеге асырылады.";

11. В Закон Республики Казахстан от 21 сентябpя 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан":
в статье 22-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 22-1. Обязанность предоставления транспорта";
в части второй слова "настоящей статьей" заменить словами "частью первой настоящей статьи";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Предоставление транспорта (за исключением представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) физическими и юридическими лицами для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, а также возмещение расходов за использование транспорта осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи.".
12. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан":
по всему тексту после слов "органов прокуратуры," дополнить словами "гражданской защиты,".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
1) подпункт 6) пункта 1 статьи 1 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
2) в статье 2:
подпункт 21) после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
подпункт 44-4) после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
3) в подпункте 10-19) статьи 10-2 слова ", в области промышленной безопасности по соблюдению требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств" исключить;
4) в пункте 1 статьи 10-9:
слова ", а также государственный контроль и надзор в отношении субъектов контроля и надзора в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственный контроль и надзор в отношении субъектов контроля и надзора в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств осуществляются посредством проведения должностными лицами жилищной инспекции проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите".";

5) 13-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі "ішкі істер органдары," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің аумағында орналасқан;";
8-тармақта:
7-1) тармақша "ішкі істер органы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органы" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша "ішкі істер органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 67-баптың 6-тармағы "ішкі істер органдары", "ішкі істер органдарының" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдары", ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 101-баптың 4-тармағында:
бірінші және екінші бөліктер "мемлекеттік органдардың", "мемлекеттік органдардағы" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдарының", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "мемлекеттік органдардағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 13-1-тараудың тақырыбы "ішкі істер органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 101-3-бапта:
тақырып "мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;";
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшаның екінші бөлігі "ішкі істер органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "ішкі істер органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органының," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "ішкі істер органы,", "ішкі істер органының," деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органы,", "азаматтық қорғау органының," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "ішкі істер органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші абзацы "ішкі істер органдарының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 101-4-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлікте:
бірінші абзац "Ішкі істер органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
1) және 2) тармақшалар "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "ішкі істер органы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша "ішкі істер органынан" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органынан" деген сөздермен толықтырылсын;
2), 3) және 4) тармақшалар "ішкі істер органының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органының," деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "ішкі істер органының", "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органының", ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;

5) в статье 13:
часть третью пункта 1 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
часть первую пункта 7 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) расположенные на территории государственных учреждений, находящихся в ведении уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;";
в пункте 8:
подпункт 7-1) после слов "органа внутренних дел," дополнить словами "органа гражданской защиты,";
подпункт 10) после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
6) пункт 6 статьи 67 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
7) в пункте 4 статьи 101:
части первую и вторую после слов "государственных органов,", "государственных органах" дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", ", органах гражданской защиты";
часть третью после слов "государственных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
8) заголовок главы 13-1 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
9) в статье 101-3:
заголовок после слов "государственных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
в пункте 1:
в части первой:
абзац первый после слов "государственных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
часть вторую подпункта 1) после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
часть вторую после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
часть третью после слов "органа внутренних дел," дополнить словами "органа гражданской защиты,";
пункт 2 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
абзац первый пункта 3 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
10) в статье 101-4:
в пункте 1:
в части второй:
абзац первый после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
подпункты 1) и 2) после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
часть третью после слов "органа внутренних дел" дополнить словами ", органа гражданской защиты";
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "органа внутренних дел" дополнить словами ", органа гражданской защиты";
подпункты 2), 3) и 4) после слов "органа внутренних дел," дополнить словами "органа гражданской защиты,";
подпункт 5) после слов "органа внутренних дел", "органов внутренних дел," дополнить соответственно словами ", органа гражданской защиты", "органов гражданской защиты,";

11) 101-5-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің тұрғын үй төлемдерін осы баптың бірінші бөлігінің 1), 2) және 6) тармақшаларында көзделген мақсаттарға пайдалануға құқығы бар.
Тұрғынжайды жалдау ақысын төлеу мақсатында азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері және (немесе) олардың отбасы мүшелері тұрғын үй төлемдері мөлшерінің елу пайызынан аспайтын мөлшерде және олар тағайындалған күннен бастап бес жылдан аспайтын уақытта тұрғын үй төлемдерін пайдаланады.";
12) 101-6-бапта:
1) тармақша "ішкі істер органынан" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органынан" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "ішкі істер органының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органының," деген сөздермен толықтырылсын;
13) 101-7-бапта:
1) және 2) тармақшалар "ішкі істер органын," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органын," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "ішкі істер органы,", "ішкі істер органының қызметкері" деген сөздерден кейін тиісінше "азаматтық қорғау органы,", ", азаматтық қорғау органының қызметкері" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 101-9 бапта:
тақырып "ішкі істер органдары," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "ішкі істер органының," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органының," деген сөздермен толықтырылсын;
15) 101-10-баптың тақырыбы мен бірінші абзацы "ішкі істер органдары," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 101-11-бапта:
тақырып "Ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлік "ішкі істер органдары", деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкері не оның зайыбы (жұбайы) осы Заңның 101-1-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде, 101-2-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдерін немесе өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы алған немесе осы Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындаған немесе мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғынжайды жекешелендіру құқығын іске асырған жағдайларда, тұрғынжай құқығын іске асыру қызметтік тұрғынжай беру арқылы жүзеге асырылады, ал тұрғынжай алаңы осы Заңда белгіленген нормаға сай келетін қызметтік тұрғынжай болмаған жағдайда, оның жеке арнаулы шотына тұрғын үй төлемдері мөлшерінің елу пайызынан аспайтын мөлшерде тұрғын үй төлемдері аударылады, олар тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін ғана пайдаланылады.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте азаматтық қорғау органының қызметкері мен оның отбасы мүшесіне арналған тұрғынжай алаңы қызметкердің өзін қоса алғанда, отбасының әрбір мүшесіне он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен, бірақ тоқсан шаршы метрден аспайтын мөлшерде айқындалады.";
бесінші бөлік "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлік "ішкі істер органы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "Ішкі істер органының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органының" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "ішкі істер органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөлік "ішкі істер органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы "ішкі істер органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөлік "Ішкі істер органдарында", "ішкі істер органы" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдарында", ", азаматтық қорғау органы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкері қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) және оның осы Заңның 101-5-бабының 1) тармақшасында көзделген мақсатқа сәйкес, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелері болған жағдайда тағайындалған тұрғын үй төлемдерін алу құқығы қаза тапқан (қайтыс болған) адамның отбасы мүшелеріне өтеді, оны жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
үшінші бөлік "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзац "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "ішкі істер органдарында" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ "Ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақ:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкеріне қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, әскери-дәрігерлік комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындысы шығарылған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы себебінен қызметтен шығарылған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдері ол осы Заңның 101-5-бабының 1) тармақшасында көзделген мақсатқа сәйкес, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерін орындағанға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мөлшерде және тәртіппен сақталады.";
екінші бөлікте:
"бірінші бөлігінде" деген сөздер "бірінші және екінші бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ішкі істер органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;

11) статью 101-5 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Сотрудники органов гражданской защиты и члены их семей имеют право использовать жилищные выплаты на цели, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 6) части первой настоящей статьи.
В целях оплаты аренды жилища сотрудники органов гражданской защиты и (или) члены их семей используют жилищные выплаты в размере, не превышающем пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, и не более пяти лет со дня их назначения.";
12) в статье 101-6:
подпункт 1) после слов "органе внутренних дел," дополнить словами "органе гражданской защиты,";
подпункт 4) после слов "органа внутренних дел," дополнить словами "органа гражданской защиты,";
13) в статье 101-7:
подпункты 1) и 2) после слов "орган внутренних дел," дополнить словами "орган гражданской защиты,";
подпункт 3) после слов "органом внутренних дел,", "сотрудником органа внутренних дел,", "органа внутренних дел," дополнить соответственно словами "органом гражданской защиты,", "сотрудником органа гражданской защиты,", "органа гражданской защиты,";
14) в статье 101-9:
заголовок после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
пункт 1 после слов "органа внутренних дел," дополнить словами "органа гражданской защиты,";
15) заголовок и абзац первый статьи 101-10 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
16) в статье 101-11:
заголовок дополнить словами ", органов гражданской защиты";
в пункте 1:
часть первую после слов "органов внутренних дел", "органов внутренних дел," дополнить соответственно словами ", органов гражданской защиты", "органов гражданской защиты,";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случаях, когда сотрудник органов гражданской защиты либо его (ее) супруга (супруг) получили жилищные выплаты, предусмотренные частью первой пункта 6 статьи 101-1, частью первой пункта 6 статьи 101-2 настоящего Закона, или денежную компенсацию взамен права безвозмездной приватизации или исполнили обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 настоящего Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, или реализовали право на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда, реализация права на жилище осуществляется путем предоставления служебного жилища, а в случае отсутствия служебного жилища, отвечающего норме площади жилища, установленной настоящим Законом, на его (ее) личный специальный счет перечисляются жилищные выплаты в размере, не превышающем пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, которые используются только для оплаты аренды жилища.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"При этом площадь жилища для сотрудника органа гражданской защиты и члена его семьи определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого сотрудника, но в размере не более девяноста квадратных метров.";
часть пятую после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
в пункте 2:
часть первую после слов "органа внутренних дел," дополнить словами "органа гражданской защиты,";
часть вторую после слов "органа внутренних дел" дополнить словами ", органа гражданской защиты";
пункт 3 после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 4 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
в пункте 5:
часть первую после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
абзац первый части второй после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
в пункте 6:
часть первую после слов "органа внутренних дел,", "органах внутренних дел," дополнить соответственно словами "органа гражданской защиты,", "органах гражданской защиты,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае гибели (смерти) сотрудника органов гражданской защиты при прохождении службы и наличии у него обязательств по договору, заключенному в соответствии с целью, предусмотренной подпунктом 1) статьи 101-5 настоящего Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, к членам семьи погибшего (умершего) переходит право получения назначенных жилищных выплат, порядок осуществления которых определяется Правительством Республики Казахстан.";
часть третью после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
в части четвертой:
абзац первый после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
подпункт 5) дополнить словами ", органах гражданской защиты";
пункт 7 после слов "органов внутренних дел," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
пункт 8 после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
в пункте 9:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Сотруднику органов гражданской защиты при увольнении со службы по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученного при исполнении служебных обязанностей, по которому вынесено заключение военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе, назначенные жилищные выплаты сохраняются до исполнения им обязательств по договору, заключенному в соответствии с целью, предусмотренной подпунктом 1) статьи 101-5 настоящего Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, в размере и порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан.";
в части второй:
слова "частью первой" заменить словами "частями первой и второй";
после слов "органов внутренних дел" дополнить словами ", органов гражданской защиты";

17) 109-баптың 2-1-тармағында:
бірінші және екінші бөлік:
"арнаулы мемлекеттік органдардың", "арнаулы мемлекеттік органдардағы" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдарының", ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
"өзге де жабық объектілерде" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің аумағында" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "арнаулы мемлекеттік органдардағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын.
14. "Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
8-бап мынадай мазмұндағы 8-2), 8-3) және 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-2) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті салада жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемдерін есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
8-3) жұмылдыру резерві бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдерін қалыптастыру үшін тиісті салада жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемдерін есептеу әдістемесіне сәйкес жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдардың қажеттіліктеріне талдау жүргізеді;
8-4) жұмылдыру резервi бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдері бойынша мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізеді;".
15. "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 6-7) тармақшасындағы "қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік қадағалауды" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылауды және қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
46-12-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы "мемлекеттік органдар" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "әскери қызметтен" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын.
17. "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың бірінші бөлігінің 7) тармақшасындағы "жасалған терроризм актісінің салдарынан туындаған техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан халықты және аумақтарды қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады, сондай-ақ оның салдарларын жоюға қатысады" деген сөздер "жасалған терроризм актісінің салдарынан туындаған техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюды жүзеге асырады" деген сөздермен ауыстырылсын.

17) в пункте 2-1 статьи 109:
части первую и вторую:
после слов "государственных органов,", "государственных органах" дополнить соответственно словами "органов гражданской защиты,", ", органах гражданской защиты";
после слов "иных закрытых объектах" дополнить словами ", а также на территории государственных учреждений, находящихся в ведении уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
часть третью после слов "государственных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,".
14. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации":
статью 8 дополнить подпунктами 8-2), 8-3) и 8-4) следующего содержания:
"8-2) разрабатывают и утверждают методику определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в соответствующей сфере, по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;
8-3) проводят анализ потребностей организаций, имеющих мобилизационный заказ в соответствии с методикой определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в соответствующей сфере, для формирования номенклатуры и объемов хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва;
8-4) вносят предложения по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва в уполномоченный орган в области государственного материального резерва;".
15. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы":
в подпункте 6-7) статьи 4 слова "государственного надзора в отношении субъектов надзора" заменить словами "государственного контроля и надзора в отношении субъектов контроля и надзора".
16. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества":
в статье 46-12:
подпункт 4) пункта 1 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 2 после слов "воинской службы," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,".
17. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму":
в подпункте 7) части первой статьи 7 слова "мероприятия по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма, а также принимает участие в ликвидации его последствий" заменить словами "ликвидацию чрезвычайных ситуаций техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма".

18. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
31-баптың 1-тармағының 30-1) тармақшасындағы "мемлекеттік" деген сөзден кейін "бақылауды және" деген сөздермен толықтырылсын.
19. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
41) және 43) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"41) объектiлер мониторингi – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi объектiлерiнiң жай-күйi мен өзгерiстерiн байқау жүйесi;";
"43) объектiнiң бас жоспары – құрылыс объектiсi (үй, ғимарат, кешен) жобасының оны аумаққа (учаскеге) орналастыру, көлiк коммуникацияларын, инженерлiк желiлердi төсеу (жүргiзу), учаскенi инженерлiк жағынан дайындау, абаттандыру мен көгалдандыру, шаруашылық қызметiн көрсетудi ұйымдастыру мәселелерiн кешендi шешуді және жобаланып отырған объектiнiң орналасатын жерiне байланысты өзге де iс-шараларды қамтитын бөлiгi;";
мынадай мазмұндағы 43-1) және 43-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"43-1) объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды – адамдар жаппай болатын салынған объектілердің және биіктігі жиырма сегіз метрден асатын ғимараттарды пайдалануға қабылдар алдында өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы беретін құжат;
43-2) объектiнiң техникалық күрделiлiгi – объектiнiң функционалдық қызметiне, оның тiрек және қоршау конструкцияларының ерекшелiктерiне, қабаттар (конструкциялық қатарлар) санына, сейсмикалық қауiптiлiгiне немесе салынатын жерiнiң (ауданының) өзге де айрықша геологиялық, гидрогеологиялық, геотехникалық жағдайларына қарай мемлекеттiк және (немесе) мемлекетаралық (халықаралық) нормативтермен белгiленетiн, негіздері мен конструкцияларының сенiмдiлiгi мен берiктiгiне қойылатын техникалық талаптардың дәрежесi бойынша құрылыс объектiсiнiң жауапкершiлiк деңгейi, олар:
жауапкершiлiктiң бiрiншi деңгейi – күшейтiлген;
жауапкершiлiктiң екiншi деңгейi – қалыпты;
жауапкершiлiктiң үшiншi деңгейi – төмендетiлген болып бөлiнедi;";
44), 44-1) және 44-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"44) объектіні пайдалануға қабылдау актісі – объект құрылысының бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат;
44-1) орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытынды – авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар орындалған жұмыстардың бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына сәйкестігін растайтын құжат;";

18. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
подпункт 30-1) пункта 1 статьи 31 после слова "государственного" дополнить словами "контроля и".
19. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
подпункты 41) и 43) изложить в следующей редакции:
"41) мониторинг объектов – система наблюдений за состоянием и изменениями объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;";
"43) генеральный план объекта – часть проекта строительства объекта (здания, сооружения, комплекса), содержащая комплексное решение вопросов его размещения на территории (участке), прокладки (проводки) транспортных коммуникаций, инженерных сетей, инженерной подготовки участка, благоустройства и озеленения, организации хозяйственного обслуживания и иных мероприятий, связанных с местоположением проектируемого объекта;";
дополнить подпунктами 43-1) и 43-2) следующего содержания:
"43-1) заключение о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности – документ, выдаваемый территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, о соответствии требованиям пожарной безопасности построенных объектов с массовым пребыванием людей и зданий высотой более двадцати восьми метров перед приемкой их в эксплуатацию;
43-2) техническая сложность объекта – уровень ответственности объекта строительства по степени технических требований к надежности и прочности оснований и конструкций, устанавливаемых государственными и (или) межгосударственными (международными) нормативами в зависимости от функционального назначения объекта, особенностей его несущих и ограждающих конструкций, количества этажей (конструктивных ярусов), сейсмической опасности или иных особых геологических, гидрогеологических, геотехнических условий места (района) строительства, которые подразделяются на:
первый уровень ответственности – повышенный;
второй уровень ответственности – нормальный;
третий уровень ответственности – пониженный;";
подпункты 44), 44-1) и 44-3) изложить в следующей редакции:
"44) акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации;
44-1) заключение о соответствии выполненных работ проекту – документ, которым лица, осуществляющие авторский надзор, подтверждают соответствие выполненных работ утвержденной проектной (проектно-сметной) документации;";

"44-3) өрт-техникалық зерттеп-тексеру – нәтижесінде адамдар көп болатын салынған объектілердің және биіктігі жиырма сегіз метрден асатын ғимараттардың өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі айқындалатын зерттеп-тексеру түрі;";
2) 34-2-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "сәйкестік туралы декларацияны және құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы мен орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі" деген сөздер "сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы, орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі және объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 73-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "және орындалған жұмыстардың бекiтiлген жобаға сәйкестiгi" деген сөздер ", орындалған жұмыстардың бекiтiлген жобаға сәйкестiгi және объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 75-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнiң дайындығы туралы хабарлама алған күннен бастап тапсырыс берушi мердiгерден (бас мердiгерден) және техникалық және авторлық қадағалауларды және өрт-техникалық зерттеп-тексеруді жүзеге асыратын тұлғалардан сәйкестiк туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы, орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi және объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытындыларды сұратады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы тапсырыс берушіден өтінішті алған күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде өрт-техникалық зерттеп-тексеруді жүзеге асырады және адамдар көп болатын объекті мен биіктігі жиырма сегіз метрден асатын ғимараттар өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келген кезде оларды пайдалануға қабылдар алдында тиісті қорытынды береді.";
4-тармақтағы "мен орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі" деген сөздер ", орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі және объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi" деген сөздер ", орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi және объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"авторлық қадағалауларды" деген сөздерден кейін ", өрт-техникалық зерттеп-тексеруді" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 75-1-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацтағы "мен орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі" деген сөздер ", орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі және объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "декларация және құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы мен орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі" деген сөздер "декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы, орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі мен объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі" деген сөздермен ауыстырылсын.

"44-3) пожарно-техническое обследование – вид обследования, в результате которого определяется соответствие или несоответствие требованиям пожарной безопасности построенных объектов с массовым пребыванием людей и зданий высотой более двадцати восьми метров;";
2) в подпункте 8) пункта 2 статьи 34-2 слова "соответствии и заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту" заменить словами "соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ, соответствии выполненных работ утвержденному проекту и соответствии объекта требованиям пожарной безопасности";
3) в части первой пункта 2 статьи 73 слова "и соответствии выполненных работ утвержденному проекту" заменить словами ", соответствии выполненных работ утвержденному проекту и соответствии объекта требованиям пожарной безопасности";
4) в статье 75:
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Со дня получения извещения от подрядчика (генерального подрядчика) о готовности объекта заказчик запрашивает у подрядчика (генерального подрядчика) и лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры и пожарно-техническое обследование, декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ, соответствии выполненных работ проекту и соответствии объекта требованиям пожарной безопасности.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Территориальный орган уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в установленные законодательством Республики Казахстан сроки со дня получения заявления от заказчика осуществляет пожарно-техническое обследование и при соответствии объекта с массовым пребыванием людей и зданий высотой более двадцати восьми метров требованиям пожарной безопасности перед приемкой их в эксплуатацию выдает соответствующее заключение.";
в пункте 4 слова "и соответствии выполненных работ проекту" заменить словами ", соответствии выполненных работ проекту и соответствии объекта требованиям пожарной безопасности";
в пункте 6:
слова "и соответствии выполненных работ проекту" заменить словами ", соответствии выполненных работ проекту и соответствии объекта требованиям пожарной безопасности";
после слов "авторский надзоры," дополнить словами "пожарно-техническое обследование,";
5) в пункте 1 статьи 75-1:
в абзаце первом слова "и соответствии выполненных работ утвержденному проекту" заменить словами ", соответствии выполненных работ утвержденному проекту и соответствии объекта требованиям пожарной безопасности";
в подпункте 2) слова "соответствии и заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту" заменить словами "соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ, соответствии выполненных работ утвержденному проекту и соответствии объекта требованиям пожарной безопасности".

20. "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 35-баптың 1-тармағы "əлеуметтік" деген сөзден кейін ", табиғи және техногендік" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 35-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"35-1-бап. Теміржол көлігін беру міндеті";
екінші бөліктегі "осы бапта" деген сөздер "осы баптың бірінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Теміржол көлігі иелерінің табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін оларды (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерін қоспағанда) беруі, сондай-ақ теміржол көлігін пайдаланғаны үшін шығыстарды өтеу, осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.".
21. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
47-3-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы "мемлекеттік органдар" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "әскери қызметтен" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын.
22. "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер "аумақтық органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 13-баптың 2-тармағының 1) және 9-1) тармақшаларындағы "аумақтық бөлімшелері", "аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер тиісінше "аумақтық органдары", "аумақтық органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
5-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1-бап. Автомобиль көлігін беру міндеті";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалардың табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін автомобиль көлігін (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерін қоспағанда) беруі, сондай-ақ автомобиль көлігін пайдаланғаны үшін шығыстарды өтеу, осы баптың бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
үшінші бөліктегі "Осы бапта" деген сөздер "Осы баптың бірінші және үшінші бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.

20. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте":
1) пункт 1 статьи 35 после слов "ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального" дополнить словами ", природного и техногенного";
2) в статье 35-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 35-1. Обязанность предоставления железнодорожного транспорта";
в части второй слова "настоящей статьей" заменить словами "частью первой настоящей статьи";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Предоставление железнодорожного транспорта (за исключением представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) их владельцами для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, а также возмещение расходов за использование железнодорожного транспорта осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", за исключением случаев, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи.".
21. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
в статье 47-3:
подпункт 4) пункта 1 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 2 после слов "воинской службы," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,".
22. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении":
1) в подпункте 8) пункта 2 статьи 12 слова "территориальных подразделений" заменить словами "территориальных органов";
2) в подпунктах 1) и 9-1) пункта 2 статьи 13 слова "территориальных подразделений" заменить словами "территориальных органов".
23. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
в статье 5-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5-1. Обязанность предоставления автомобильного транспорта";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Предоставление автомобильного транспорта (за исключением представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) физическими и юридическими лицами для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, а также возмещение расходов за использование автомобильного транспорта осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", за исключением случаев, предусмотренных частями первой, третьей и четвертой настоящей статьи.";
в части третьей слова "настоящей статьей" заменить словами "частями первой и третьей настоящей статьи".

24. "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
5-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1-бап. Ішкі су көлігін беру міндеті";
екінші бөліктегі "Осы бапта" деген сөздер "Осы баптың бірінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалардың табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін ішкі су көлігін (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерін қоспағанда) беруі, сондай-ақ ішкі су көлігін пайдаланғаны үшін шығыстарды өтеуі, осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.".
25. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2-9) тармақша "жеке тариф –" деген сөздерден кейін "құрылыс кезеңінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын инфляция деңгейіне жыл сайынғы индекстеуге немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, шетел валютасындағы тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайынғы индекстеуге жататын (қажет болған кезде)," деген сөздермен толықтырылсын;
31-4) тармақша "жеке тариф –" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, шетел валютасындағы тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайынғы индекстеуге жататын," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-4-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі және коммуналдық меншіктегі және бір мезгілде электр, жылу энергиясы мен су (дистиллят) өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар бөлек заңды тұлға құрып, оған жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға жасалған инвестициялық келісім бойынша міндеттемелер беру арқылы жаңғыртуға, кеңейтуге және реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімді уәкілетті орган, көрсетілген энергия өндіруші ұйым мен заңды тұлға арасында жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған қолданыстағы инвестициялық келісімге қосымша келісім жасасу жолымен іске асыруға құқылы.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген заңды тұлға деп осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес айқындалған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен үлестес заңды тұлға түсініледі.
Уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқан энергия өндіруші ұйымдарға қолданылатын электр энергетикасы саласындағы заңнаманың күші осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға жасалған инвестициялық келісім бойынша міндеттемелер берілген заңды тұлғаға қолданылады.";

24. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте":
в статье 5-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5-1. Обязанность предоставления внутреннего водного транспорта";
в части второй слова "настоящей статьей" заменить словами "частью первой настоящей статьи";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Предоставление внутреннего водного транспорта (за исключением представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) физическими и юридическими лицами для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, а также возмещение расходов за использование внутреннего водного транспорта осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", за исключением случаев, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи.".
25. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) в статье 1:
подпункт 2-9) дополнить словами ", подлежащий (при необходимости) ежегодной индексации в период строительства на уровень инфляции, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики, или ежегодной индексации в порядке, определяемом уполномоченным органом, на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан";
подпункт 31-4) дополнить словами ", подлежащий ежегодной индексации в порядке, определяемом уполномоченным органом, на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан";
2) пункт 1 статьи 15-4 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Действующие энергопроизводящие организации, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и находящиеся в коммунальной собственности и осуществляющие одновременно деятельность по производству электрической, тепловой энергии и воды (дистиллята), вправе реализовать инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с созданием отдельного юридического лица с передачей ему обязательств по заключенному инвестиционному соглашению на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление путем заключения дополнительного соглашения к действующему инвестиционному соглашению на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление между уполномоченным органом, указанной энергопроизводящей организацией и юридическим лицом.
Под юридическим лицом, указанным в части второй настоящего пункта, понимается юридическое лицо, аффилированное с действующей энергопроизводящей организацией, определенной в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Действие законодательства в области электроэнергетики, применяемое к энергопроизводящим организациям, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом, распространяется на юридическое лицо, которому согласно части второй настоящего пункта были переданы обязательства по заключенному инвестиционному соглашению на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление.";

3) 15-8-баптың 8-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте аукциондық сауда-саттық жеңімпазының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімі ұлғаю жағына қарай түзетілуге жатпайды.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф (қажет болған жағдайда) құрылыс кезеңінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын инфляция деңгейіне жыл сайынғы индекстеуге немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, шетел валютасындағы тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайынғы индекстеуге жатады.".
26. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
28-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы "мемлекеттік органдар" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "әскери қызметтен" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын.
27. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
14-1-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор карточкалық жүйе бойынша мұнай өнімдерін сатып алудан бас тартқан кезде Қарулы Күштер оларды тиісті жылға арналған бюджет қаражаты есебінен бәсекелестік негізде дербес сатып алуға құқылы.".
28. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 19-12) тармақшасындағы "қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік қадағалауды" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылауды және қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын.".
29. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
76-1-бапта:
екінші бөлікте:
"мемлекеттік органдардың және" деген сөздер "мемлекеттік органдардың, азаматтық қорғау органдарының және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздер ", арнаулы мемлекеттік органдар мен азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында" деген сөздерден кейін "және "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздермен толықтырылсын.

3) в пункте 8 статьи 15-8:
часть третью изложить в следующей редакции:
"При этом объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности победителя аукционных торгов не подлежат корректировке в сторону увеличения.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (при необходимости) подлежит ежегодной индексации в период строительства на уровень инфляции, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики, или ежегодной индексации в порядке, определяемом уполномоченным органом, на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан.".
26. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности":
в статье 28:
подпункт 4) пункта 1 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 2 после слов "воинской службы," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,".
27. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
статью 14-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При отказе единого оператора по поставке нефтепродуктов приобретать нефтепродукты по карточной системе Вооруженные Силы вправе самостоятельно закупать их на конкурентной основе за счет бюджетных средств на соответствующий год.".
28. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан":
в подпункте 19-12) статьи 9 слова "государственного надзора в отношении субъектов надзора" заменить словами "государственного контроля и надзора в отношении субъектов контроля и надзора".
29. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
в статье 76-1:
в части второй:
слова "государственных органов и" заменить словами "государственных органов, органов гражданской защиты и";
слова "и специальных государственных органов" заменить словами ", специальных государственных органов и органов гражданской защиты";
часть третью дополнить словами "и Законом Республики Казахстан "О гражданской защите".

30. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның күші, осы Заңның 3 (мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан басқа), 45-1, 59, 60, 61 және 62-баптарын, 69-бабының 3 және 3-1-тармақтарын, 80-бабы 1-тармағының 12-1) тармақшасын қоспағанда, азаматтық қорғау органдарына және олардың қызметкерлеріне, сондай-ақ азаматтық қорғау органдарындағы қызметке қолданылады.";
2) 15-баптың 2-тармағындағы "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлерді, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін" деген сөздер "Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 20-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде "табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлерді, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін" деген сөздер "азаматтық қорғау органының қызметкерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 66-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қызметкер қызметтiк міндеттерін атқару кезiнде алған науқастануы, мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан не қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған науқастануы, мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қызметтен босатылғаннан кейiнгi бiр жыл ішінде қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда, асырауындағы адамдарына немесе мұрагерлерiне оның соңғы атқарған лауазымы бойынша алпыс айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.";
5) 84-баптың бесінші бөлігі алып тасталсын.
31. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2-3) және 2-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-3) әлеуетті сатып алушының (ие болушының) үлестес тұлғасы – осы әлеуеттi сатып алушының (ие болушының) шешiмдерін айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешiмге, оның iшiнде жазбаша түрде жасалған мәмiлеге байланысты ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзiне қатысты осы әлеуеттi сатып алушының (ие болушының) осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға;
2-4) әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының шешімімен құрылған, акцияларының бақылау топтамасы мемлекетке тиесілі, өңірдің экономикасын дамытуға жәрдемдесуді жүзеге асыратын, акционерлік қоғам нысанындағы өңірлік даму институты;";

30. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе":
1) статью 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Действие настоящего Закона распространяется на органы гражданской защиты и их сотрудников, а также на службу в органах гражданской защиты, за исключением статей 3 (кроме органов государственной противопожарной службы), 45-1, 59, 60, 61 и 62, пунктов 3 и 3-1 статьи 69, подпункта 12-1) пункта 1 статьи 80 настоящего Закона.";
2) в пункте 2 статьи 15 слова "сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы" заменить словами "сотрудников органов гражданской защиты";
3) в части второй пункта 2 статьи 20 слова "сотрудника, осуществляющего функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудника органов государственной противопожарной службы" заменить словами "сотрудника органа гражданской защиты";
4) пункт 3 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"3. В случае гибели (смерти) сотрудника вследствие заболевания, увечья (травмы, ранения, контузии), полученных при исполнении служебных обязанностей, либо в течение года после увольнения со службы вследствие заболевания, увечья (травмы, ранения, контузии), полученных при исполнении служебных обязанностей, иждивенцам или наследникам выплачивается единовременная компенсация в размере шестидесятимесячного денежного содержания по последней занимаемой должности.";
5) часть пятую статьи 84 исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
1) в статье 1:
подпункты 2-3) и 2-4) изложить в следующей редакции:
"2-3) аффилированное лицо потенциального покупателя (приобретателя) – любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным покупателем (приобретателем) решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменном виде, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный покупатель (приобретатель) имеет такое право;
2-4) социально-предпринимательская корпорация – региональный институт развития в форме акционерного общества, созданный по решению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, контрольный пакет акций которого принадлежит государству, осуществляющий содействие развитию экономики региона;";

мынадай мазмұндағы 2-5) және 23-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-5) байқау кеңесінің тәуелсіз мүшесі – осы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның, мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылмайтын және өзі байқау кеңесіне сайланар алдындағы үш жыл ішінде ондай тұлға болмаған, осы мемлекеттік кәсіпорынның, мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің үлестес тұлғаларына қатысты үлестес тұлға болып табылмайтын; осы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның немесе осы мемлекеттік кәсіпорынның, мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің үлестес тұлғаларының – ұйымдарының лауазымды адамдарына бағынышты болумен байланысты емес және өзі байқау кеңесіне сайланар алдындағы үш жыл ішінде сол тұлғаларға бағынышты болумен байланысты болмаған; мемлекеттік қызметші болып табылмайтын; аудиторлық ұйым құрамында жұмыс істейтін аудитор ретінде осы мемлекеттік кәсіпорынның, мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің аудитіне қатыспайтын және өзі байқау кеңесіне сайланар алдындағы үш жыл ішінде мұндай аудитке қатыспаған байқау кеңесінің мүшесі;";
"23-1) мемлекеттік мүліктің өтінімдік тізбесі – әлеуетті сатып алушылар (ие болушылар) жекешелендіру процесіне бастамашылық жасайтын мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында орналастырылатын, акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың тізімі;";
2) 13-бап мынадай мазмұндағы 4-8), 4-9), 4-10) және 4-11) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-8) Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесі) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;
4-9) Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

дополнить подпунктами 2-5) и 23-1) следующего содержания:
"2-5) независимый член наблюдательного совета – член наблюдательного совета, который не является аффилированным лицом данного государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, и не являлся им в течение трех лет, предшествовавших его избранию в наблюдательный совет, не является аффилированным лицом по отношению к аффилированным лицам данного государственного предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство; не связан подчиненностью с должностными лицами данного государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, или организаций – аффилированных лиц данного государственного предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, и не был связан подчиненностью с данными лицами в течение трех лет, предшествовавших его избранию в наблюдательный совет; не является государственным служащим; не участвует в аудите данного государственного предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, в качестве аудитора, работающего в составе аудиторской организации, и не участвовал в таком аудите в течение трех лет, предшествовавших его избранию в наблюдательный совет;";
"23-1) заявочный перечень государственного имущества – список юридических лиц, контрольный пакет акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, размещаемый на веб-портале реестра государственного имущества, по которым потенциальные покупатели (приобретатели) инициируют процесс приватизации;";
2) статью 13 дополнить подпунктами 4-8), 4-9), 4-10) и 4-11) следующего содержания:
"4-8) разрабатывает и утверждает правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда;
4-9) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда;

4-10) Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
4-11) Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптарды әзірлейді және бекітеді;";
3) 14-бапта:
9) тармақшадағы ", шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен сатып алу құқығымен немесе" деген сөздер "немесе шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 26-7) және 26-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-7) Ұлттық әл ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес, Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу жөнінде ашық конкурс өткізеді;
26-8) Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес, Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін жүргізеді және оны өзінің интернет-ресурсында жариялайды;";
4) 17-баптың 26) тармақшасындағы ", шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен сатып алу құқығымен немесе кейіннен меншігіне" деген сөздер "немесе шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 18-баптың 6) тармақшасындағы ", шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен сатып алу құқығымен немесе" деген сөздер "немесе шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;

4-10) разрабатывает и утверждает типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда;
4-11) разрабатывает и утверждает минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда;";
3) в статье 14:
в подпункте 9) слова ", с правом последующего выкупа или" заменить словами "или с";
дополнить подпунктами 26-7) и 26-8) следующего содержания:
"26-7) проводит открытый конкурс по отбору независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательного совета) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, в соответствии с правилами и критериями отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательного совета) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда;
26-8) ведет и публикует на своем интернет-ресурсе реестр независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, в соответствии с правилами формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда;";
4) в подпункте 26) статьи 17 слова ", с правом последующего выкупа или" заменить словами "или с";
5) в подпункте 6) статьи 18 слова ", с правом последующего выкупа или" заменить словами "или с";

6) 18-1-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "не кейіннен сатып алу құқығымен" деген сөздер алып тасталсын;
7) 39-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде реквизициялау жергілікті атқарушы органдар бекітетін жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарын жоюдың іс-қимылдар жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.";
8) 40-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер "азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 74-бапта:
1-тармақтағы "120, 145-баптарында" деген сөздер "120-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "105, 106, 120, 145-баптарында" деген сөздер "120-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 75-бапта:
1-тармақтағы "145," деген цифрлар алып тасталсын;
14-тармақтағы "105, 106, 120, 145, 176-баптарында" деген сөздер "120-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 83-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы "мемлекеттік" деген сөз "мемлекеттік материалдық резервтің жаңартылуға жататын материалдық құндылықтарын және номенклатура өзгерген кезде броньнан шығарылған материалдық құндылықтарды басқа мемлекеттік органдардың балансына беруді қоспағанда, мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 91-бапта:
1-тармақ "құқықтары" деген сөзден кейін ", мемлекеттік материалдық резервтің жаңартуға жататын материалдық құндылықтарын және номенклатура өзгерген кезде броньнан шығарылған материалдық құндылықтарды басқа мемлекеттік органдардың балансына беруді қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Материалдық құндылықтар мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған кезде оларды өткізуден алынған қаражат мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар сатып алу-сату шартының толық орындалғаны туралы растауды алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бюджетке есепке жатқызылуға жатады.
6. Басқа мемлекеттік органдардың балансына өтеусіз негізде жаңарту тәртібімен берілген мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары, сондай-ақ номенклатура өзгерген және кәдеге жаратылған немесе жойылған кезде броньнан шығарылғандарды қоспағанда, броньнан шығарылған материалдық құндылықтар бюджет қаражаты есебінен өтелуге жатады.
7. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын жұмылдыру мұқтажы үшін пайдалану Қазақстан Республикасының, мемлекеттік органдардың, әкімшілік-аумақтық бірліктердің, ұйымдардың жұмылдыру жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдалану Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін пайдалану – уәкілетті органның шешімі бойынша, ал жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары пайдаланылған жағдайда жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша жүзеге асырылады.";

6) в подпункте 7) пункта 1 статьи 18-1 слова "либо с правом последующего выкупа" исключить;
7) пункт 1 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"1. При наступлении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера реквизиция осуществляется в соответствии с планом действий ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий, утверждаемым местными исполнительными органами.";
8) в пункте 1 статьи 40 слова "установленной Правительством Республики Казахстан" заменить словами "определяемой уполномоченным органом в сфере гражданской защиты";
9) в статье 74:
в пункте 1 слова "статьями 120, 145" заменить словами "статьей 120";
в пункте 7 слова "статьями 105, 106, 120, 145" заменить словами "статьей 120";
10) в статье 75:
в пункте 1 цифры "145," исключить;
в пункте 14 слова "статьями 105, 106, 120, 145, 176" заменить словами "статьей 120";
11) подпункт 9) пункта 1 статьи 83 дополнить словами ", за исключением передачи материальных ценностей государственного материального резерва, подлежащих освежению, и разбронированных материальных ценностей при изменении номенклатуры на баланс других государственных органов";
12) в статье 91:
пункт 1 дополнить словами ", за исключением передачи материальных ценностей государственного материального резерва, подлежащих освежению, и разбронированных материальных ценностей при изменении номенклатуры на баланс других государственных органов";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Средства, полученные от реализации материальных ценностей при их выпуске из государственного материального резерва, подлежат зачислению в бюджет в течение трех рабочих дней после получения уполномоченным органом в области государственного материального резерва или центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание, подтверждения о полном исполнении договора купли-продажи.
6. Материальные ценности государственного материального резерва, переданные на баланс других государственных органов в порядке освежения на безвозмездной основе, а также разбронированные материальные ценности, за исключением разбронированных при изменении номенклатуры и утилизации или уничтожении, подлежат возмещению за счет бюджетных средств.
7. Использование материальных ценностей государственного материального резерва для мобилизационных нужд осуществляется на основе мобилизационных планов Республики Казахстан, государственных органов, административно-территориальных единиц, организаций.
Использование материальных ценностей государственного материального резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
Использование материальных ценностей государственного материального резерва для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий осуществляется по решению уполномоченного органа, а в случае использования материальных ценностей мобилизационного резерва – по согласованию с центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание.";

13) 93-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі "Сатып алушы (ие болушы) –" деген сөздерден кейін "осы баптың 4-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қор биржасында сауда-саттық жолымен жекешелендіруді қоспағанда, акционерлік қоғамдардағы (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі) акциялардың мемлекеттік пакеттерін (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) жекешелендіру кезінде тікелей мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілері және олардың еншілес ұйымдары, сондай-ақ олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар сатып алушылар (ие болушылар) бола алмайды.";
5-тармақтағы "мемлекеттік мүлікті" деген сөздер "қор биржасындағы мемлекеттік мүлікті және шетелдегі мемлекеттік мүлікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 94-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
15) 97-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
16) 98-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы мемлекеттің қатысу үлестерін сату осы Заңның 101-бабының 4-1 және 4-2-тармақтарына және 102, 103-баптарына сәйкес аукцион, тендер нысанындағы сауда-саттық, қор биржасындағы сауда-саттық және екі кезеңдік рәсімдер жолымен конкурс арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Жарғылық капиталындағы акциялардың бақылау пакеті (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) тендерде сату қызмет бейінін және жұмыскерлердің штат санының кемінде үштен екісін сақтау шарттарымен жүзеге асырылады.
Акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) қызмет бейінін, жұмыскерлерінің штат санын сақтау мерзімдерін сатушы мемлекеттік меншік объектілерін жекешелендіру мәселелері жөніндегі комиссияның шешімі негізінде айқындайды.
6. Әлеуетті сатып алушының (ие болушының) және әлеуетті сатып алушының (ие болушының) үлестес тұлғасының жарғылық капиталындағы акциялардың бақылау пакеті (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) сату жөніндегі бір аукционға, тендерге, екі кезеңдік рәсімдер жолымен конкурсқа қатысуға құқығы жоқ.
7. Мемлекеттік мүліктің өтінімдік тізбесіне енгізілген, акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды жекешелендіру осы Заңның 10-тарауының 1 және 2-параграфтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.";

13) в статье 93:
часть первую пункта 3 дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного пунктом 4-1 настоящей статьи";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Покупателями (приобретателями) при приватизации государственных пакетов акций (долей участия в уставном капитале) в акционерных обществах (товариществах с ограниченной ответственностью) не могут быть субъекты квазигосударственного сектора с прямым государственным участием и их дочерние организации, а также иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними, за исключением приватизации путем торгов на фондовой бирже.";
в пункте 5 слова "государственного имущества" заменить словами "на фондовой бирже и государственного имущества, находящегося за границей";
14) в статье 94:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
пункт 2 исключить;
15) пункт 5 статьи 97 исключить;
16) в статье 98:
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Продажа акций акционерных обществ, принадлежащих государству, и долей участия государства в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью осуществляется посредством торгов в форме аукциона, тендера, торгов на фондовой бирже и конкурса путем двухэтапных процедур в соответствии с пунктами 4-1 и 4-2 статьи 101 и статьями 102, 103 настоящего Закона.";
дополнить пунктами 5, 6 и 7 следующего содержания:
"5. Продажа на тендере акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), в уставном капитале которых контрольный пакет акций (долей участия в уставном капитале) принадлежит государству, осуществляется с условиями сохранения профиля деятельности и не менее двух третей штатной численности работников.
Сроки сохранения профиля деятельности, штатной численности работников акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) определяются продавцом на основании решения комиссии по вопросам приватизации объектов государственной собственности.
6. Потенциальный покупатель (приобретатель) и аффилированное лицо потенциального покупателя (приобретателя) не имеют права участвовать в одном аукционе, тендере, конкурсе путем двухэтапных процедур по продаже акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), в уставном капитале которых контрольный пакет акций (долей участия в уставном капитале) принадлежит государству.
7. Приватизация юридических лиц, контрольный пакет акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, включенных в заявочный перечень государственного имущества, осуществляется в порядке, предусмотренном параграфами 1 и 2 главы 10 настоящего Закона.";

17) 100-бапта:
1-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сауда-саттық ашық болуға тиіс. Жекешелендіру объектілерін сату тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
18) 100-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасы тәуелсіз консультанттар немесе бағалаушы ұсынған жекешелендіру объектісінің құнын бағалау туралы есептің негізінде айқындалады және оны мемлекеттік меншік объектілерін жекешелендіру мәселелері жөніндегі комиссия қандай құнның ең жоғары болатынына байланысты баланстық немесе бағалау құны мөлшерінде белгілейді.
Жекешелендіру объектілері, екінші және одан кейінгі сауда-саттықты өткізу жағдайларын қоспағанда, жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасынан төмен болмайтын бастапқы баға бойынша сатуға қойылады.";
4-тармақтағы "нарықтық" деген сөз алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жекешелендіру объектісін сату бағасы өткізілген сауда-саттық нәтижелері бойынша белгіленеді.";
19) 101-бапта:
4-1-тармақта:
екінші бөлік "бағасы" деген сөзден кейін "осы Заңның 100-1-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктегі "бағаны көтеру әдісі" деген сөздер "бағаны көтеруге арналған әдіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлікте:
"елу" деген сөз "жетпіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бағаны төмендету әдісі" деген сөздер "бағаны төмендетуге арналған әдіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі "ең төмен баға белгіленбей, бағаны төмендету әдісі" деген сөздер "бастапқы бағаның елу пайызы мөлшерінде ең төмен бағаны белгілей отырып, бағаны төмендетуге арналған әдіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:
"Төртінші сауда-саттыққа жекешелендіру объектісі бастапқы бағаның отыз пайызы мөлшерінде ең төмен бағаны белгілей отырып, бағаны төмендетуге арналған әдіс қолданылатын аукционға шығарылады.
Бесінші және одан кейінгі сауда-саттықтарға жекешелендіру объектісі кепілдік жарна мөлшерінен төмен болмайтын ең төмен бағаны белгілей отырып, бағаны төмендетуге арналған әдіс қолданылатын аукционға шығарылады.";
4-2-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекешелендіру объектісі екінші тендерге шығарылған кезде бастапқы баға алғашқы бағаның жетпіс пайызына тең.";
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жекешелендіру объектісі үшінші тендерге шығарылған кезде бастапқы баға алғашқы бағаның елу пайызына тең.
Жекешелендіру объектісі төртінші тендерге шығарылған кезде бастапқы баға алғашқы бағаның отыз пайызына тең.
Жекешелендіру объектісі бесінші және одан кейінгі тендерлерге шығарылған кезде бастапқы баға кепілдік жарнаның мөлшеріне тең.";

17) в статье 100:
части третью и четвертую пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Торги должны быть открытыми. Порядок продажи объектов приватизации устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
18) в статье 100-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Начальная цена объекта приватизации определяется на основании отчета об оценке стоимости объекта приватизации, представленного независимыми консультантами или оценщиком, и устанавливается комиссией по вопросам приватизации объектов государственной собственности в размере балансовой либо оценочной стоимости в зависимости от того, какая стоимость будет наибольшей.
Объекты приватизации выставляются на продажу по стартовой цене не ниже начальной цены объекта приватизации, за исключением случаев проведения вторых и последующих торгов.";
в пункте 4 слово "рыночной" исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Цена продажи объекта приватизации устанавливается по результатам проведенных торгов.";
19) в статье 101:
в пункте 4-1:
часть вторую дополнить словами ", определенной в соответствии с пунктом 1 статьи 100-1 настоящего Закона";
в части четвертой слова "повышения цены" заменить словами "на повышение цены";
в части пятой:
слова "понижения цены" заменить словами "на понижение цены";
слово "пятидесяти" заменить словом "семидесяти";
в части шестой слова "понижения цены без установления минимальной цены" заменить словами "на понижение цены с установлением минимальной цены в размере пятидесяти процентов от начальной цены";
дополнить частями седьмой и восьмой следующего содержания:
"На четвертые торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением минимальной цены в размере тридцати процентов от начальной цены.
На пятые и последующие торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением минимальной цены не ниже размера гарантийного взноса.";
в пункте 4-2:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При выставлении объекта приватизации на второй тендер стартовая цена равна семидесяти процентам от начальной цены.";
дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"При выставлении объекта приватизации на третий тендер стартовая цена равна пятидесяти процентам от начальной цены.
При выставлении объекта приватизации на четвертый тендер стартовая цена равна тридцати процентам от начальной цены.
При выставлении объекта приватизации на пятый и последующие тендеры стартовая цена равна размеру гарантийного взноса.";

мынадай мазмұндағы 4-3-тармақпен толықтырылсын:
"4-3. Жекешелендіру объектілерін сату бойынша аукциондар мен тендерлер мынадай негіздердің бірі бойынша өткізілмеді деп танылады:
1) аукционға немесе тендерге қатысуға ұсынылған өтінімдердің болмауы;
2) жалғыз қатысушының аукционда бастапқы немесе жарияланған бағаны растамауы немесе тендерде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын ұсынбауы;
3) аукцион немесе тендер жеңімпазының осы баптың 6-тармағында белгілеген мерзімде сатып алу-сату шартына қол қоймауы.
Осы тармақта көзделген жағдайларда сатушы өткізілмеген аукцион немесе тендер туралы актіге қол қояды және жекешелендіру объектісі қайтадан сауда-саттыққа шығарылады.";
20) 103-бапта:
4-тармақтағы "ең үздік шарттар" деген сөздер "ең жоғары баға және (немесе) ең үздік шарттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Егер:
1) конкурстың бірінші кезеңіне қатысуға екеуден аз өтінім тіркелсе;
2) конкурстың екінші кезеңіне екіден аз әлеуетті сатып алушы (инвестор) жіберілсе;
3) конкурс жеңімпазы сатушы белгілеген мерзімде сатып алу-сату шартына қол қоймаса, конкурс өткізілмеді деп танылады.
Осы тармақта көзделген жағдайларда сатушы мен тәуелсіз консультант өткізілмеген конкурс туралы актіге қол қояды және жекешелендіру объектісі қайтадан конкурсқа шығарылады.
7. Әрбір кейінгі конкурс алдыңғы конкурс күнінен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей өткізіледі.";
21) 105 және 106-баптар алып тасталсын;
22) 107-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "нарықтық" деген сөз алып тасталсын;
23) 110-баптың 2 тармағында:
бірінші бөліктегі "Шарт" деген сөз "Сатып алу-сату шарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "сарапшыларды, бағалаушыларды, сондай-ақ" деген сөздер "тиісті салалардың уәкілетті органдарының (жергілікті атқарушы органдардың) өкілдерін, сондай-ақ қажет болған жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Тиісті салалардың уәкілетті органдары (жергілікті атқарушы органдар) сатушыдан хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде сатып алу-сату шарты талаптарының орындалуын бақылауға қатысу үшін өз өкілдерінен кандидатуралар ұсынады.
Бақылауды жүргізу үшін консультациялық, аудиторлық және өзге де ұйымдарды тарту Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
24) 120-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"120-бап. Мемлекеттік мүлікті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне өтеусіз беру
Мемлекеттік мүлікті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне, сауда-делдалдық қызметті қоспағанда, өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа көрсетілетін қызметтер саласын дамыту үшін өтеусіз беру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";

дополнить пунктом 4-3 следующего содержания:
"4-3. Аукционы и тендеры по продаже объектов приватизации признаются несостоявшимся по одному из следующих оснований:
1) отсутствие представленных заявок на участие в аукционе или тендере;
2) единственный участник не подтвердил на аукционе стартовую или объявленную цену или не предложил на тендере стартовую цену объекта приватизации;
3) победитель аукциона или тендера не подписал договор купли-продажи в сроки, установленные пунктом 6 настоящей статьи.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, продавцом подписывается акт о несостоявшемся аукционе или тендере, и объект приватизации вновь выставляется на торги.";
20) в статье 103:
в пункте 4 слова "наилучшие условия" заменить словами "наивысшую цену и (или) наилучшие условия";
дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Конкурс признается несостоявшимся, если:
1) к участию на первом этапе конкурса зарегистрировано менее двух заявок;
2) на второй этап конкурса допущено менее двух потенциальных покупателей (инвесторов);
3) победитель конкурса не подписал договор купли-продажи в сроки, установленные продавцом.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, продавцом и независимым консультантом подписывается акт о несостоявшемся конкурсе, и объект приватизации вновь выставляется на конкурс.
7. Каждый последующий конкурс проводится не позднее шестидесяти календарных дней с даты предыдущего конкурса.";
21) статьи 105 и 106 исключить;
22) в подпункте 1) пункта 2 статьи 107 слово "рыночной" исключить;
23) в пункте 2 статьи 110:
часть первую после слова "договора" дополнить словами "купли-продажи";
в части второй слова "экспертов, оценщиков, а также" заменить словами "представителей уполномоченных органов соответствующих отраслей (местных исполнительных органов), а также при необходимости";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Уполномоченные органы соответствующих отраслей (местных исполнительных органов) в течение пятнадцати календарных дней со дня получения уведомления от продавца представляют кандидатуры своих представителей для участия в контроле за исполнением условий договора купли-продажи.
Привлечение консультационных, аудиторских и иных организаций для проведения контроля осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.";
24) статью 120 изложить в следующей редакции:
"Статья 120. Безвозмездная передача государственного имущества в собственность субъектам малого и среднего предпринимательства
Безвозмездная передача государственного имущества в собственность субъектам малого и среднего предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению, за исключением торгово-посреднической деятельности, осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";

25) 130-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі ", осы Заңның 97-бабының 5-тармағында, 98-бабының 4-тармағында" деген сөздер алып тасталсын;
26) 134-баптың 2-тармағының 24) тармақшасындағы "тау-кен құтқару, бұрқаққа қарсы, газдан құтқару, профилактикалық жұмыстарды, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
27) 175-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
28) 176-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
29) 182-бап мынадай мазмұндағы 4, 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Директорлар кеңесінің төрағасы директорлар кеңесі мүшелерінің арасынан директорлар кеңесі мүшелерінің көпшілік даусымен сайланады.
5. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның, мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның, тиісті саланың уәкілетті органының, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілер болып табылатын өкілдері директорлар кеңесінің төрағасы ретінде сайлана алмайды.
6. Тәуелсіз директорлар лауазымына кандидаттарды іріктеу, Ұлттық әл-ауқат қорын және Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес конкурстық тәртіппен жүзеге асырылуға тиіс.
7. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптарға сәйкес мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын адамдар тиісті саланың уәкілетті органының шешімі бойынша директорлар кеңесінің құрамына мемлекеттің өкілі ретінде ұсынылуы мүмкін.";
30) мынадай мазмұндағы 182-1, 182-2, 182-3 және 182-4-баптармен толықтырылсын:
"182-1-бап. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктегі корпоративтік басқару
1. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестікте, Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысында жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жалғыз қатысушысының айрықша құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешуді қоспағанда, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыратын басқару органы – байқау кеңесі құрылуы мүмкін. Байқау кеңестері құрылатын, мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қойылатын өлшемшарттарды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.

25) в части второй пункта 1 статьи 130 слова ", пунктом 5 статьи 97, пунктом 4 статьи 98 настоящего Закона" исключить;
26) в подпункте 24) пункта 2 статьи 134 слова "горноспасательных, противофонтанных, газоспасательных, профилактических работ, а также" исключить;
27) пункт 4 статьи 175 исключить;
28) пункт 3 статьи 176 исключить;
29) статью 182 дополнить пунктами 4, 5, 6 и 7 следующего содержания:
"4. Председатель совета директоров избирается из числа членов совета директоров большинством голосов членов совета директоров.
5. Представители центрального уполномоченного органа по государственному планированию, уполномоченного органа по государственному имуществу, уполномоченного органа соответствующей отрасли, местных исполнительных органов, являющиеся государственными служащими, не могут быть избраны в качестве председателя совета директоров.
6. Отбор кандидатов на должность независимых директоров должен осуществляться в конкурсном порядке в соответствии с правилами и критериями отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
7. В качестве представителя государства в состав совета директоров могут быть представлены лица, не являющиеся государственными служащими, по решению уполномоченного органа соответствующей отрасли согласно минимальным требованиям к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.";
30) дополнить статьями 182-1, 182-2, 182-3 и 182-4 следующего содержания:
"Статья 182-1. Корпоративное управление в товариществе с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство
1. В товариществе с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, может создаваться орган управления – наблюдательный совет, осуществляющий общее руководство деятельностью товарищества с ограниченной ответственностью, за исключением решения вопросов, отнесенных законами Республики Казахстан и (или) уставом товарищества с ограниченной ответственностью к исключительной компетенции единственного участника товарищества с ограниченной ответственностью. Критерии, предъявляемые к товариществам с ограниченной ответственностью, единственным участником которых является государство, в которых создаются наблюдательные советы, утверждаются центральным уполномоченным органом по государственному планированию.

2. Жалғыз қатысушы жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің мүшелерін сайлайды (қайта сайлайды) және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтатады.
3. Байқау кеңесін құру және тарату тәртібін, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарды, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.
4. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің өкілеттік мерзімі бес жылдан аспайды.
5. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі мүшелерінің саны тақ болуға және бір-бірімен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің басшысымен жақын туыстық және жекжаттық қатынастарда болмайтын кемінде бес адамнан құралуға тиіс.
6. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктегі байқау кеңесі құрамының кемінде жартысы байқау кеңесінің тәуелсіз мүшелері болуға тиіс.
7. Байқау кеңесінің хатшысы мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жұмыскері болып табылады және ол байқау кеңесінің мүшесі болып табылмайды. Байқау кеңесінің хатшысы байқау кеңесіне есеп береді, оның отырыстарын дайындау мен өткізуді, отырысқа материалдар ресімдеуді қамтамасыз етеді және байқау кеңесі мүшелерінің отырыстардың материалдарына қол жеткізуінің қамтамасыз етілуіне бақылау жүргізеді.
Байқау кеңесі хатшысының құзыреті мен қызметі мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ішкі құжаттарында айқындалады.
8. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі қызметінің және оның шешімдер қабылдау тәртібі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысында, сондай-ақ жалғыз қатысушы қабылдаған өзге де актілерде айқындалады.
Байқау кеңесінде дауыс беру кезінде кеңестің әрбір мүшесінің бір дауысы болады.
9. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің атқарушы органының және байқау кеңесінің мүшелері (лауазымды адамдары) өздерінің әрекеттерімен (әрекетсіздігімен) жауапкершілігі шектеулі серіктестікке келтірілген залал үшін жауапкершілігі шектеулі серіктестік алдында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.

2. Единственный участник избирает (переизбирает) членов наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью и досрочно прекращает их полномочия.
3. Порядок создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий утверждаются центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
4. Срок полномочий наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, составляет не более пяти лет.
5. Число членов наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, должно быть нечетным и составлять не менее пяти человек, не находящихся в отношениях близкого родства и свойства друг с другом и руководителем товарищества с ограниченной ответственностью.
6. Не менее половины состава наблюдательного совета в товариществе с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, должны быть независимыми членами наблюдательного совета.
7. Секретарь наблюдательного совета является работником товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, и не является членом наблюдательного совета. Секретарь наблюдательного совета подотчетен наблюдательному совету, обеспечивает подготовку и проведение его заседаний, оформление материалов к заседанию и ведет контроль за обеспечением доступа к материалам заседаний членов наблюдательного совета.
Компетенция и деятельность секретаря наблюдательного совета определяются внутренними документами товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство.
8. Порядок деятельности наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, и принятия им решений определяется уставом товарищества с ограниченной ответственностью, а также иными актами, принятыми единственным участником.
При голосовании в наблюдательном совете каждый член совета имеет один голос.
9. Члены исполнительного органа и наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство (должностные лица), несут ответственность перед товариществом с ограниченной ответственностью за вред, повлекший убытки товариществу с ограниченной ответственностью, причиненный их действиями (бездействием), в соответствии с законами Республики Казахстан.

182-2-бап. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің бақылау кеңесінің өкілеттіктері
Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің мынадай өкілеттіктері бар:
1) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің даму жоспарын бекітеді, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
2) даму жоспарының орындалуы туралы есепті бекітеді, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жылдық қаржылық есептілігін алдын ала бекітеді;
3) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің таза кірісін бөлу туралы алдын ала шешім қабылдайды;
4) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің және оның құрылымдық бөлімшелерінің құжаттамасымен кедергісіз танысады;
5) жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң атқарушы органына сыйақы мөлшерiн және сыйлықақы беру және материалдық көмек көрсету жүйесiн айқындайды;
6) байқау кеңесiнiң хатшысын сайлайды, оның өкiлеттiк мерзiмiн және жалақысының мөлшерiн айқындайды, оның өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын тоқтатады;
7) жалғыз қатысушыға жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар енгізеді;
8) жауапкершілігі шектеулі серіктестік қызметінің басым бағыттарын айқындайды;
9) жалғыз қатысушыға жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің басқа заңды тұлғаларға қатысуы туралы ұсыныстар енгізеді;
10) жалғыз қатысушыға жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің филиалдарын, өкілдіктерін құру және жабу туралы ұсыныстар енгізеді.
11) байқау кеңесі бекіткен тізбеге сәйкес жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ішкі қызметін реттейтін құжаттарды бекітеді;
12) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ішкі аудит қызметінің (егер ол құрылған жағдайда) сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындайды, оның басшысын және мүшелерін тағайындайды, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы, ішкі аудит қызметінің жұмыс тәртібін, ішкі аудит қызметінің қызметкерлеріне еңбекақы және сыйлықақы төлеу мөлшері мен шарттарын айқындайды;
13) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық құрылымын бекітеді;
14) жауапкершілігі шектеулі серіктестік туралы қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты айқындайды;
15) осы Заңда және (немесе) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысында көзделген, жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысушының айрықша құзыретіне жатпайтын өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Байқау кеңесінің осы тармақта белгіленген өкілеттіктерін мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің атқарушы органына беруге жол берілмейді.
Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі мүшесінің талабы бойынша жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің құрылымдық бөлімшелері байқау кеңесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпарат беруге міндетті.

Статья 182-2. Полномочия наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство
Наблюдательный совет товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, имеет следующие полномочия:
1) утверждает план развития товарищества с ограниченной ответственностью, вносит изменения и дополнения в него;
2) утверждает отчет о выполнении плана развития, предварительно утверждает годовую финансовую отчетность товарищества с ограниченной ответственностью;
3) принимает предварительное решение о распределении чистого дохода товарищества с ограниченной ответственностью;
4) беспрепятственно знакомится с документацией товарищества с ограниченной ответственностью и его структурных подразделений;
5) определяет размер вознаграждения и систему премирования и оказания материальной помощи исполнительному органу товарищества с ограниченной ответственностью;
6) избирает, определяет срок полномочий и размер заработной платы секретаря наблюдательного совета, досрочно прекращает его полномочия;
7) вносит предложения единственному участнику о внесении изменений и дополнений в устав товарищества с ограниченной ответственностью;
8) определяет приоритетные направления деятельности товарищества с ограниченной ответственностью;
9) вносит предложения единственному участнику об участии товарищества с ограниченной ответственностью в других юридических лицах;
10) вносит предложения единственному участнику по созданию и закрытию филиалов, представительств товарищества с ограниченной ответственностью;
11) утверждает документы, регулирующие внутреннюю деятельность товарищества с ограниченной ответственностью, в соответствии с перечнем, утверждаемым наблюдательным советом;
12) определяет количественный состав, срок полномочий службы внутреннего аудита товарищества с ограниченной ответственностью (в случае его создания), назначает его руководителя и членов, а также имеет право досрочно прекратить их полномочия, определяет порядок работы службы внутреннего аудита, размер и условия оплаты труда и премирования работников службы внутреннего аудита;
13) утверждает организационную структуру товарищества с ограниченной ответственностью;
14) определяет информацию о товариществе с ограниченной ответственностью, составляющую служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну;
15) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом и (или) уставом товарищества с ограниченной ответственностью, не относящиеся к исключительной компетенции участника товарищества с ограниченной ответственностью.
Делегирование полномочий наблюдательного совета, установленных настоящим пунктом, исполнительному органу товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, не допускается.
По требованию члена наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, структурные подразделения товарищества с ограниченной ответственностью обязаны предоставлять информацию по вопросам, относящимся к компетенции наблюдательного совета.

182-3-бап. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ішкі аудит қызметі
1. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігіне мониторингті жүзеге асыру үшін жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысушының шешімі бойынша ішкі аудит қызметі құрылуы мүмкін.
2. Ішкі аудит қызметінің қызметкерлері байқау кеңесінің және атқарушы органның құрамына сайлана алмайды.
3. Ішкі аудит қызметі байқау кеңесіне тікелей бағынады және оның алдында өз жұмысы туралы есеп береді.
182-4-бап. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің аудиті
Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын, байқау кеңесі бар жауапкершілігі шектеулі серіктестік жылдық қаржылық есептілігіне аудит жүргізуге міндетті.";
31) 198-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті саладағы жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын есепке алуды жүргізеді.";
32) 199-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі "қосымша мәліметтер" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік мүліктің өтінімдік тізбесі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттік мүліктің өтінімдік тізбесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қалыптастырады және онда тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 90-6-бабының 27) тармақшасына сәйкес монополияға қарсы орган бәсекелес ортаға беруге ұсынатын, акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар қамтылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды тарату не жекешелендіру туралы шешім қабылданған жағдайларда мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органдардың тиісті хабарламалары негізінде оларды мемлекеттік мүліктің өтінімдік тізбесінен алып тастайды.".
32. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

Статья 182-3. Служба внутреннего аудита товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство
1. Для осуществления мониторинга эффективности финансово-хозяйственной деятельности товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, по решению участника товарищества с ограниченной ответственностью может быть образована служба внутреннего аудита.
2. Работники службы внутреннего аудита не могут быть избраны в состав наблюдательного совета и исполнительного органа.
3. Служба внутреннего аудита непосредственно подчиняется наблюдательному совету и отчитывается перед ним о своей работе.
Статья 182-4. Аудит товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство
Товарищество с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, с наблюдательным советом обязано проводить аудит годовой финансовой отчетности.";
31) пункт 5 статьи 198 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, выполняющие мобилизационное задание, ведут учет материальных ценностей мобилизационного резерва в соответствующей отрасли в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
32) в статье 199:
часть первую пункта 2 дополнить словами ", заявочный перечень государственного имущества";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Заявочный перечень государственного имущества формируется центральным уполномоченным органом по государственному планированию и включает юридических лиц, контрольный пакет акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, рекомендуемых к передаче в конкурентную среду уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом), а также антимонопольным органом в соответствии с подпунктом 27) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании соответствующих уведомлений уполномоченного органа по государственному имуществу и местных исполнительных органов исключает из заявочного перечня государственного имущества юридических лиц, контрольный пакет акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, в случае принятия решения об их ликвидации либо приватизации.".
32. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов":

1) 1-баптың 11-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1) мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор – мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, қызметінің негізгі нысанасы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара және Авиация қызметтерін, Шекара академиясын, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органды және оның авиациясын, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органды мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету, сондай-ақ авиациялық отынмен жабдықтау, оны сақтау және Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасына жеткізу бойынша қызметтер көрсету болып табылатын заңды тұлға;";
2) 3-баптың 2-тармағында:
3) тармақшада:
"Шекара қызметіне" деген сөздер "Шекара және Авиация қызметтеріне, Шекара академиясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
", мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізуі кезінде туындайтын қатынастарға қолданылмайды." деген сөздер "және оның авиациясына, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізуі кезінде туындайтын;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың авиациялық отынды Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасына өткізуі кезінде туындайтын қатынастарға қолданылмайды.";
3) 7-баптың 21-1) және 21-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1) мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың мұнай өнімдерін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
21-2) мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор жеткізетін мұнай өнімдерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
4) 9-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы "мемлекеттік бақылауды" деген сөздерден кейін "және қадағалауды" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 18-баптың 8-1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға" деген сөздер алып тасталсын.
33. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 1-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган – табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және азаматтық қорғанысты ұйымдастыру бөлігінде азаматтық қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;".

1) подпункт 11-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"11-1) единый оператор по поставке нефтепродуктов – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом в сфере производства нефтепродуктов, основным предметом деятельности которого являются обеспечение нефтепродуктами, предоставление услуг по их хранению и доставке Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной и Авиационной службам, Пограничной академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты и его авиации, уполномоченному органу в области государственного материального резерва, а также снабжение авиационным топливом, оказание услуг по его хранению и доставке Управлению делами Президента Республики Казахстан;";
2) в пункте 2 статьи 3:
в подпункте 3):
слова "Пограничной службе" заменить словами "Пограничной и Авиационной службам, Пограничной академии";
после слов "гражданской защиты" дополнить словами "и его авиации";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) возникающие при реализации авиационного топлива единым оператором по поставке нефтепродуктов Управлению делами Президента Республики Казахстан.";
3) подпункты 21-1) и 21-2) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"21-1) разрабатывает и утверждает правила поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов;
21-2) разрабатывает и утверждает перечень нефтепродуктов, доставляемых единым оператором по поставке нефтепродуктов;";
4) подпункт 1) пункта 3 статьи 9 после слов "государственный контроль" дополнить словами "и надзор";
5) в пункте 8-1 статьи 18 слова "Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва" исключить.
33. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
подпункт 17) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"17) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере гражданской защиты в части предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказания экстренной медицинской и психологической помощи населению, обеспечения пожарной безопасности и организации гражданской обороны;".

34. "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 19-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
2) 30-баптың 1-тармағындағы "өнеркәсіптік, өрт қауіпсіздігі, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы" деген сөздер "азаматтық қорғау, газ және газбен жабдықтау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік меншіктегі мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қордың орналастырылатын акцияларын төлеуге беріледі.";
2) 24-1-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аукцион қандай құнның ең жоғары болатынына байланысты баланстық не бағалау құны мөлшерінде сатушы айқындайтын бастапқы баға мөлшерінде бастапқы бағаны белгілей отырып, бағаны көтеру әдісімен өткізіледі.
Бағаны төмендетуге арналған әдіс қолданылатын аукционда сатуға жол берілмейді.
Бір ғана қатысушы қатысқан аукциондар, егер қатысушы осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес айқындалған алғашқы бағадан кем емес құнды ұсынса, өткізілді деп танылады.
Әрбір кейінгі сауда-саттық жиырма жұмыс күні мерзімінде жүзеге асырылады.";
5, 6 және 8-тармақтар алып тасталсын.
36. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 9-1) тармақшасы "құқық қорғау органдарында," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарында," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-бапта:
2-тармақтың 9) тармақшасының бірінші бөлігі "құқық қорғау органдарынан" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "арнаулы мемлекеттік органдардағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 27-баптың 9-тармағының екінші бөлігі "құқық қорғау органдарында" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарында" деген сөздермен толықтырылсын.
37. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
29) тармақша "құқық қорғау органдарындағы" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
34) тармақша "іске асыратын əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 2-баптың 1-тармағы "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;

34. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении":
1) в пунктах 2 и 3 статьи 19 слова "в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области промышленной безопасности на право производства" заменить словами "на право проведения";
2) в пункте 1 статьи 30 слова "в области промышленной, пожарной безопасности, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера" заменить словами "о гражданской защите, газе и газоснабжении".
35. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния":
1) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. Имущество, находящееся в государственной собственности, передается по решению Правительства Республики Казахстан в оплату размещаемых акций Фонда.";
2) в статье 24-1:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Аукцион проводится методом повышения цены с установлением стартовой цены в размере начальной цены, определяемой продавцом в размере балансовой либо оценочной стоимости в зависимости от того, какая стоимость будет наибольшей.
Продажа на аукционе с применением метода на понижение цены не допускается.
Аукционы, в которых участвовал только один участник, признаются состоявшимися, если участник предложил стоимость не менее начальной цены, определенной в соответствии с частью первой настоящего пункта.
Каждые последующие торги осуществляются в срок двадцать рабочих дней.";
пункты 5, 6 и 8 исключить.
36. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан":
1) подпункт 9-1) статьи 1 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
2) в статье 7:
часть первую подпункта 9) пункта 2 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,";
пункт 5 после слов "специальных государственных органах,", "специальных государственных органах" дополнить соответственно словами "органах гражданской защиты,", ", органах гражданской защиты";
3) часть вторую пункта 9 статьи 27 после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,".
37. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) в статье 1:
подпункт 29) после слов "правоохранительных органах," дополнить словами "органах гражданской защиты,";
подпункт 34) после слов "в военном" дополнить словом ", специальном";
2) пункт 1 статьи 2 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";

3) 5-баптың 1-тармағында:
үшінші бөліктің төртінші абзацы "іске асыратын əскери", "– əскери", "туралы əскери" деген сөздерден кейін тиісінше ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
төртінші бөлік "құқық қорғау органдарына" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарына қызметке" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 6-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 4) тармақшасы "бойынша əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
5) 15-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы "органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 18-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "2) əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақтағы "арнайы мемлекеттік органдар" деген сөздер "арнаулы мемлекеттік органдар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 20-баптың бесінші бөлігі "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 21-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігі "құқық қорғау органдарына" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
4-1-тармақ "іске асыратын әскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөздермен толықтырылсын;
4-2-тармақтың екінші бөлігі "Қарулы Күштердің" деген сөздерден кейін ", басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 24-баптың 2-тармағы:
төртінші бөлік "арнаулы мемлекеттік органдарда" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарында" деген сөздермен толықтырылып, "мемлекеттік арнайы органдардағы" деген сөздер "арнаулы мемлекеттік органдардағы, азаматтық қорғау органдарындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлік "құқық қорғау қызметі", "құқық қорғау органының" деген сөздерден кейін тиісінше ", азаматтық қорғау органдарындағы қызмет", "және азаматтық қорғау органының" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші бөлік "арнаулы мемлекеттік органдарынан," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарынан," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 26-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасы "мемлекеттік органдарына" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарына қызметке" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігі "қызметтен не" деген сөздерден кейін "азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтың он екінші бөлігі "арнаулы мемлекеттік органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;

3) в пункте 1 статьи 5:
абзац четвертый части третьей после слов "в военные", "для военных", "военного" дополнить соответственно словами ", специальные", ", специальных", ", специального";
часть четвертую дополнить словами ", на службу в органы гражданской защиты";
4) подпункт 4) части второй пункта 1 статьи 6 после слова "военные" дополнить словом ", специальные";
5) подпункт 5) пункта 1 статьи 15 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
6) в статье 18:
подпункт 2) части четвертой пункта 1 после слов "врачей-резидентов военных" дополнить словом ", специальных";
пункт 3 после слов "государственных органов," дополнить словами "уполномоченного органа в сфере гражданской защиты,";
7) часть пятую статьи 20 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
8) в статье 21:
часть первую пункта 4 после слов "правоохранительные органы" дополнить словами ", на службу в органы гражданской защиты";
пункт 4-1 после слов "в военное" дополнить словом ", специальное";
часть вторую пункта 4-2 после слов "Вооруженных Сил," дополнить словами "других войск и воинских формирований,";
9) в пункте 2 статьи 24:
часть четвертую после слов "специальных государственных органах,", "специальных государственных органах" дополнить соответственно словами "органах гражданской защиты,", ", органах гражданской защиты";
часть пятую после слов "правоохранительной службы,", "правоохранительного органа" дополнить соответственно словами "службы в органах гражданской защиты,", "и органа гражданской защиты";
часть седьмую после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
10) в статье 26:
подпункт 6) пункта 1 дополнить словами ", на службу в органы гражданской защиты";
часть вторую пункта 9 после слов "со службы из" дополнить словами "органов гражданской защиты,";
часть двенадцатую пункта 10 после слов "Республики Казахстан," дополнить словами "органов гражданской защиты,";

11) 35-баптың 5-тармағының 6) тармақшасы "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 38-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі 11) тармақшасының бірінші бөлігіндегі "құқық қорғау органдарынан" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 39-бапта:
тақырып "Азаматтардың əскери", "Əскери" деген сөздерден кейін тиісінше ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "əскери" деген сөзден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік "Азаматтардың əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақ "адамның əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақ "адам əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігі "іске асыратын əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
14) 39-1-бапта:
2-тармақ "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 40-баптың 1-тармағында:
5) тармақша "үшін – әскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
6) тармақша "жəне əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
16) 40-2-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі 9) тармақшасының бірінші бөлігі "құқық қорғау органдарынан" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 41-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы "құқық қорғау қызметінен" деген сөздерден кейін "немесе азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 44-бапта:
1-тармақтың екінші және үшінші бөліктеріндегі "əскери оқу" деген сөздер "әскери, арнаулы оқу" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "əскери" деген сөзден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
19) 46-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі "ал əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
20) 48-бапта:
тақырып "қызметшілерді, əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші бөлік "қызметшілер, əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші бөлік "керi қайтқанда əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
бесінші бөлік "жəне əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;

11) подпункт 6) пункта 5 статьи 35 дополнить словами "и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
12) часть первую подпункта 11) части первой пункта 2 статьи 38 после слов "правоохранительных органов," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,";
13) в статье 39:
заголовок после слов "в военные", "в военных" дополнить соответственно словами ", специальные", ", специальных";
в пункте 1:
абзац первый части первой после слов "В военные" дополнить словом ", специальные";
часть вторую после слов "в военные" дополнить словом ", специальные";
пункт 3 после слова "военном" дополнить словом ", специальном";
пункт 4 после слова "военное" дополнить словом ", специальное";
часть первую пункта 5 после слова "военных" дополнить словом ", специальных";
14) в статье 39-1:
пункт 2 после слов "специальных государственных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
пункт 4 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов гражданской защиты,";
15) в пункте 1 статьи 40:
подпункт 5) после слова "военном" дополнить словом ", специальном";
подпункт 6) после слова "военного" дополнить словом ", специального";
16) часть первую подпункта 9) части первой пункта 2 статьи 40-2 после слов "Республики Казахстан," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,";
17) подпункт 1) пункта 1 статьи 41 дополнить словами "или со службы в органах гражданской защиты";
18) в статье 44:
части вторую и третью пункта 1 после слов "курсантов военных" дополнить словом ", специальных";
подпункт 3) части первой пункта 8 после слов "в военные" дополнить словом ", специальные";
19) часть первую пункта 4 статьи 46 после слов "в военных" дополнить словом ", специальных";
20) в статье 48:
заголовок после слов "курсантов военных" дополнить словом ", специальных";
часть первую после слов "уланы военных" дополнить словом ", специальных";
часть третью после слов "кадетам военных" дополнить словом ", специальных";
часть пятую после слов "в военном" дополнить словом ", специальном";

21) 48-1-бап "сондай-ақ әскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын;
22) 52-баптың 2-тармағының үшінші абзацы "іске асыратын əскери" деген сөздерден кейін ", арнаулы" деген сөзбен толықтырылсын.
38. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
68-1-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор карточкалық жүйе бойынша мұнай өнімдерін сатып алудан бас тартқан кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі оларды тиісті жылға арналған бюджет қаражаты есебінен бәсекелестік негізде дербес сатып алуға құқылы.".
39. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша:
"мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті", "мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің", "мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерді", "Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет" деген сөздер тиісінше "кәсіби өртке қарсы қызметті", "кәсіби өртке қарсы қызметтердің", "кәсіби өртке қарсы қызметтерді", "Кәсіби өртке қарсы қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өзге де жұмыскерлері", "өзге де жұмыскерлерінің", "өзге де жұмыскерлер" деген сөздер тиісінше "жұмыскерлері", "жұмыскерлерінің", "жұмыскерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспе "қызметін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің мәртебесі мен әлеуметтік қорғалуын" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 1-бапта:
8) тармақшадағы ", сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде" деген сөздер алып тасталсын;
10) тармақшадағы "өрт қауіпсіздігі мен өнеркәсіптік қауіпсіздікті" деген сөздер "өрт қауіпсіздігін, өнеркәсіптік және сейсмикалық қауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшадағы "халыққа және мемлекеттік органдарға адамдардың өмірі мен денсаулығына төнген қатер туралы, қалыптасқан жағдайда әрекет ету тәртібі туралы хабар беруді" деген сөздер "адамдардың өмірі мен денсаулығына төнген қатер туралы, қалыптасқан жағдайда әрекет ету тәртібі туралы ақпаратты халыққа және басқару органдарына жеткізуді" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшада:
"мемлекеттік және мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет" деген сөздер "мемлекеттік, кәсіби, салалық өртке қарсы қызметтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"авиациясы" деген сөзден кейін "және теңіз ұйымы" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақшадағы "ведомствосы, аумақтық бөлімшелері және оның ведомствосына ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер" деген сөздер "аумақтық органдары, ведомствосы және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен кәсіпорындары" деген сөздермен ауыстырылсын;

21) статью 48-1 после слов "курсантов военных" дополнить словом ", специальных";
22) абзац третий пункта 2 статьи 52 после слов "в военные" дополнить словом ", специальные".
38. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
статью 68-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При отказе единого оператора по поставке нефтепродуктов приобретать нефтепродукты по карточной системе Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан вправе самостоятельно закупать их на конкурентной основе за счет бюджетных средств на соответствующий год.".
39. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) по всему тексту:
слова "негосударственную противопожарную службу", "негосударственных противопожарных служб", "негосударственные противопожарные службы", "Негосударственная противопожарная служба" заменить соответственно словами "профессиональную противопожарную службу", "профессиональных противопожарных служб", "профессиональные противопожарные службы", "Профессиональная противопожарная служба";
слова "иные работники", "иных работников" заменить соответственно словами "работники", "работников";
2) преамбулу дополнить словами ", а также статус и социальную защиту сотрудников органов гражданской защиты";
3) в статье 1:
в подпункте 8) слова ", а также при чрезвычайных ситуациях" исключить;
в подпункте 10) слова "пожарной и промышленной безопасности" заменить словами "пожарной, промышленной и сейсмической безопасности";
в подпункте 12) слова "информирование населения и государственных органов" заменить словами "доведение информации до населения и органов управления";
в подпункте 14):
слова "государственной и негосударственной противопожарной службы" заменить словами "государственной, профессиональной, отраслевой противопожарных служб";
после слова "авиация" дополнить словами "и морская организация";
в подпункте 17) слова "ведомство, территориальные подразделения и подведомственные его ведомству государственные учреждения" заменить словами "территориальные органы, ведомства и подведомственные государственные учреждения и предприятия";

мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері – азаматтық қорғау органдарында қызметте тұрған, арнаулы атақ берілген Қазақстан Республикасының азаматтары;";
19) тармақшадағы ", мемлекеттік саясатты әзірлеуді және іске асыруды" деген сөздер алып тасталсын;
19-1) тармақша алып тасталсын;
24) тармақшадағы ", өрттердің алдын алу және (немесе) оларды сөндіру жөніндегі қызметке ерікті негізде тікелей қатысатын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) кәсіби өртке қарсы қызмет – ұйымдардағы, елді мекендердегі және объектілердегі өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрт сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттаудан өткен заңды тұлғалар;";
32-1) тармақшада:
екінші абзацта:
"мемлекеттік бақылау мен қадағалауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын," деген сөздер алып тасталсын;
"0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен немесе 115 Цельсий градустан асатын судың қайнау температурасы кезінде жұмыс істейтін техникалық құрылғылар, жүк көтергіш механизмдер," деген сөздер "0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен және (немесе) 115 Цельсий градустан асатын судың қайнау температурасы кезінде жұмыс істейтін бу және су жылыту қазандықтары (жылу желілерін қоспағанда), 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен жұмыс істейтін түтіктер, жүк көтергіш крандар, көтергіштер (мұнаралар)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға)" деген сөздер "мүгедектігі бар адамдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта:
"мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын," деген сөздер алып тасталсын;
"жүк көтергіш механизмдер," деген сөздер "жүк көтергіш крандар, көтергіштер (мұнаралар)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) деген сөздер "мүгедектігі бар адамдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) тармақша "белгілі бір номенклатура мен сақтау" деген сөздер "мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының белгілі бір номенклатурасы мен оларды сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) тармақша "пункттерiне" деген сөзден кейін ", мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
38) тармақша алып тасталсын;
39-1) тармақшадағы "атқарушылық және бақылау функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің жүйесіне басшылықты" деген сөздер "мемлекеттік резерв саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді" деген сөздермен ауыстырылсын;
40), 41) және 42) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) сотрудники органов гражданской защиты – граждане Республики Казахстан, состоящие на службе в органах гражданской защиты, которым присвоено специальное звание;";
в подпункте 19) слова ", разработку и реализацию государственной политики" исключить;
подпункт 19-1) исключить;
в подпункте 24) слова "непосредственно участвующий на добровольной основе в деятельности по предупреждению и (или) тушению пожаров," исключить;
дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) профессиональная противопожарная служба – юридические лица, прошедшие аттестацию на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах;";
в подпункте 32-1):
в абзаце втором:
слова "технические устройства, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия, грузоподъемные механизмы," заменить словами "паровые и водогрейные котлы, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля и (или) при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия (за исключением тепловых сетей), сосуды, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля, грузоподъемные краны, подъемники (вышки),";
слова "ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью)" заменить словом "инвалидностью";
слова ", государственный контроль и надзор за которыми осуществляются уполномоченным органом в области промышленной безопасности" исключить;
в абзаце третьем:
слова "грузоподъемные механизмы," заменить словами "грузоподъемные краны, подъемники (вышки),";
слова "ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью)" заменить словом "инвалидностью";
слова ", государственный контроль и надзор за которыми осуществляются местными исполнительными органами" исключить;
подпункт 34) дополнить словами "материальных ценностей государственного материального резерва";
подпункт 35) дополнить словами ", подведомственную организацию системы государственного материального резерва или организации, которым установлены мобилизационные заказы";
подпункт 38) исключить;
в подпункте 39-1) слова "исполнительные и контрольные функции, а также руководство системой государственного материального" заменить словами "руководство и межотраслевую координацию в области государственного";
подпункты 40), 41) и 42) изложить в следующей редакции:

"40) мемлекеттік өртке қарсы қызмет – өрттердің алдын алуды және оларды сөндіруді ұйымдастыруға, авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге, өрт қауіпсіздігі саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға және өрттерге байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтау жүргізуге арналған облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы, аудандардағы, облыстық маңызы бар қалалардағы азаматтық қорғаудың басқару органдарының, күштері мен құралдарының жиынтығы;
41) мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын қалыптастыру мен сақтауды шарт негізінде жүзеге асыратын заңды тұлға;
42) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру – материалдық құндылықтарды тиеу мен түсiрудi қоса алғанда, материалдық құндылықтарды мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтайтын бiр пункттен немесе мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымынан немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдардан екінші мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтайтын пунктке немесе мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға тасымалдау;";
43) және 44) тармақшалардағы "номенклатурасы мен сақтау" деген сөздер "мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
52-1) тармақша "объектілерде" деген сөзден кейін "профилактикалық жұмыстарды тұрақты түрде жүргізу арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
52-2) тармақша алып тасталсын;
52-3) тармақшадағы ", мемлекеттік саясатты әзірлеуді және іске асыруды" деген сөздер алып тасталсын;
52-4) тармақша алып тасталсын;
56) тармақшадағы "мемлекеттік өртке қарсы қызметтің, мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің" деген сөздер "мемлекеттік, кәсіби, салалық өртке қарсы қызметтердің, өрт сөндіру пункттерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 60-1) тармақшамен толықтырылсын:
"60-1) өрт сөндіру пункті – жергілікті атқарушы органдардың және өртке қарсы ерікті құралымдардың жұмыскерлерін, ерікті өрт сөндірушілерін, өрт және арнайы техникасын, өрт-техникалық жарақтарын орналастыруға арналған аумақ, ғимарат, үй-жай және құрылыс;";
61-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"61-1) салалық өртке қарсы қызмет – өрттердің алдын алуға және сөндіруге арналған, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының, әуе, ішкі су және теміржол көлігі бөлімшелерінің немесе құралымдарының, мемлекеттік орман қорының объектілеріндегі штаттық немесе штаттан тыс өрт сөндіру командалары;";

"40) государственная противопожарная служба – совокупность органов управления, сил и средств гражданской защиты в областях, городах республиканского значения, столице, районах, городах областного значения, предназначенных для организации предупреждения пожаров и их тушения, проведения аварийно-спасательных и неотложных работ, осуществления государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности и проведения дознания по делам об уголовных правонарушениях, связанных с пожарами;
41) подведомственная организация системы государственного резерва – юридическое лицо, осуществляющее на договорной основе формирование и хранение материальных ценностей государственного резерва;
42) перемещение материальных ценностей государственного резерва – транспортировка материальных ценностей из одного пункта хранения материальных ценностей государственного резерва или подведомственной организации системы государственного резерва или организаций, которым установлены мобилизационные заказы, в другой пункт хранения материальных ценностей государственного резерва или подведомственную организацию системы государственного резерва или организации, которым установлены мобилизационные заказы, включая погрузку и разгрузку материальных ценностей;";
подпункты 43) и 44) дополнить словами "материальных ценностей государственного резерва";
подпункт 52-1) дополнить словами "с постоянным ведением профилактических работ";
подпункт 52-2) исключить;
в подпункте 52-3) слова ", разработку и реализацию государственной политики" исключить;
подпункт 52-4) исключить;
в подпункте 56) слова "государственной противопожарной службы, негосударственных противопожарных служб" заменить словами "государственной, профессиональной, отраслевой противопожарных служб, пунктов пожаротушения";
дополнить подпунктом 60-1) следующего содержания:
"60-1) пункт пожаротушения – территория, здание, помещение и сооружение, предназначенные для размещения работников, добровольных пожарных, пожарной и специальной техники, пожарно-технического вооружения местных исполнительных органов и добровольных противопожарных формирований;";
подпункт 61-1) изложить в следующей редакции:
"61-1) отраслевая противопожарная служба – штатные или нештатные пожарные команды на объектах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, подразделения или формирования воздушного, внутреннего водного и железнодорожного транспорта, государственного лесного фонда, предназначенные для предупреждения и тушения пожаров;";

мынадай мазмұндағы 61-2), 61-3), 61-4), және 61-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"61-2) сараптама ұйымы – өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі қызметті жүзеге асыруға белгіленген тәртіппен аккредиттелген ұйым;
61-3) сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) – Қазақстан Республикасының аумақтарын сейсмикалық қауіптілік деңгейі бойынша сыныптау;
61-4) сейсмикалық қауіпсіздік – адамдардың өмірі мен денсаулығының, ғимараттардың, құрылысжайлардың және инфрақұрылым объектілерінің жер сілкінісінен қорғалу жай-күйі;
61-5) сейсмологиялық мониторинг – Қазақстан Республикасының аумағында сейсмикалық белсенділіктің өзгеруін байқау, сондай-ақ сейсмологиялық станциялардан алынатын ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және деректерді талдау;";
62) тармақша "геологиялық," деген сөзден кейін "гидрологиялық," деген сөзбен толықтырылсын;
64) және 76) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"64) техникалық құрылғылар – қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялық жабдықтар, машиналар, агрегаттар, техникалық жүйелер (кешендер);";
"76) уәкілетті органның авиациясы – уәкілетті органның қарамағындағы, азаматтық қорғаудың негізгі міндеттерін шешу үшін әуе кемелерін пайдаланатын ұйым;";
мынадай мазмұндағы 77-1) тармақшамен толықтырылсын:
"77-1) уәкілетті органның теңіз ұйымы – қызметін осы Заңға сәйкес жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;";
4) 2-баптың 2-тармағы "оқ-дәрілерді пайдалану және кәдеге жарату" деген сөздерден кейін ", азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 3-баптың 1-тармағында:
4) тармақша "жергілікті атқарушы органдардың," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың," деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өнеркәсіптік қауіпсіздікті, өрт қауіпсіздігін және сейсмикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;";
6) 4-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салалық кіші жүйелер:
өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау іс-шараларын орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін орталық атқарушы органдарда;
өз құзыреті шегінде азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау үшін Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда құрылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің үш деңгейі бар: республикалық, аумақтық және объектілік.
Республикалық деңгейде:
Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі республикалық жедел штаб (бұдан әрі – Республикалық жедел штаб);
азаматтық қорғаудың басқару органдары;
басқару пункттері, жедел-кезекші қызметтер;
консультативтік-кеңесші органдар – төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссиялар;
азаматтық қорғау күштері мен құралдары;
байланыс, құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз ету жүйелері қамтылады.
Аумақтық деңгейде:
азаматтық қорғауды басқару органдары;
басқару пункттері, жедел-кезекші қызметтер;
консультативтік-кеңесші органдар – төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссиялар;
азаматтық қорғау күштері мен құралдары;
байланыс, құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз ету жүйелері қамтылады.
Объектілік деңгейде:
азаматтық қорғаудың басқару органдары;
құлақтандыру жүйелері қамтылады.";

дополнить подпунктами 61-2), 61-3), 61-4) и 61-5) следующего содержания:
"61-2) экспертная организация – организация, аккредитованная в установленном порядке на осуществление деятельности по аудиту в области пожарной безопасности;
61-3) сейсмическое зонирование (районирование) – классификация территорий Республики Казахстан по уровню сейсмической опасности;
61-4) сейсмическая безопасность – состояние защищенности жизни и здоровья людей, зданий, сооружений и объектов инфраструктуры от землетрясений;
61-5) сейсмологический мониторинг – наблюдение за изменением сейсмической активности на территории Республики Казахстан, а также сбор, обработка, хранение информации и анализ данных, получаемых из сейсмологических станций;";
подпункт 62) после слова "геологического," дополнить словом "гидрологического,";
подпункты 64) и 76) изложить в следующей редакции:
"64) технические устройства – технологическое оборудование, машины, агрегаты, технические системы (комплексы), применяемые на опасных производственных объектах;";
"76) авиация уполномоченного органа – организация, находящаяся в ведении уполномоченного органа, использующая воздушные судна для решения основных задач гражданской защиты;";
дополнить подпунктом 77-1) следующего содержания:
"77-1) морская организация уполномоченного органа – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность в соответствии с настоящим Законом;";
4) пункт 2 статьи 2 после слов "использовании и утилизации боеприпасов," дополнить словами "обороте гражданского и служебного оружия и патронов к нему,";
5) в пункте 1 статьи 3:
подпункт 4) после слов "исполнительных органов," дополнить словами "государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) обеспечение промышленной, пожарной и сейсмической безопасности;";
6) в статье 4:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Отраслевые подсистемы создаются в:
центральных исполнительных органах для организации работы по выполнению мероприятий гражданской защиты в пределах своей компетенции;
государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, для выполнения мероприятий гражданской обороны в пределах своей компетенции.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная система гражданской защиты имеет три уровня: республиканский, территориальный и объектовый.
Республиканский уровень включает:
Республиканский оперативный штаб по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий (далее – Республиканский оперативный штаб);
органы управления гражданской защиты;
пункты управления, оперативно-дежурные службы;
консультативно-совещательные органы – комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
силы и средства гражданской защиты;
системы связи, оповещения и информационного обеспечения.
Территориальный уровень включает:
органы управления гражданской защиты;
пункты управления, оперативно-дежурные службы;
консультативно-совещательные органы – комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
силы и средства гражданской защиты;
системы связи, оповещения и информационного обеспечения.
Объектовый уровень включает:
органы управления гражданской защиты;
систему оповещения.";

3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) салалық кіші жүйелерде – орталық атқарушы органдардың және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары жүзеге асырады.";
4-тармақта:
1) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"салалық кіші жүйелерде орталық атқарушы органдар және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар;";
2) тармақшада:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті органның аумақтық органдары;";
төртінші абзацтағы "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының" деген сөздер "орталық атқарушы органдардың және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігі 3) тармақшасының екінші бөлігінде:
төртінші абзацтағы "орталық" деген сөз "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, орталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "орталық" деген сөз "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 5-бапта:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) объектілік деңгейде – мыналардың:
адамдар жаппай болатын объектінің;
қауіпті өндірістік объектінің;
гидротехникалық құрылысжайдың төтенше жағдай таралатын есепті аймаққа жататын аумақ пен халықты қамти отырып жергілікті құлақтандыру жүйесі ұйымдастырылады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Гидротехникалық құрылысжайларда жергілікті құлақтандыру жүйесі халыққа қатер төндіретін гидротехникалық құрылысжайлардың тізбесіне сәйкес ұйымдастырылады, оны уәкілетті органмен келісу бойынша су қорын сақтау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті органның аумақтық органдарына құлақтандыру сигналдарын және ақпаратты жеткізуді қамтамасыз етеді;";
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі" деген сөздер "органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы "өндірістік объектіні" деген сөздерден кейін "және гидротехникалық құрылысжайды" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "өндірістік объектіні" деген сөздерден кейін "және гидротехникалық құрылысжайды" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді, орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді;
екінші абзацтағы "төтенше жағдайлар кезінде", "төтенше жағдайлар" деген сөздер "төтенше жағдайлар қатері төнген және олар туындаған кезде", "төтенше жағдайлар қатері төнген және олар туындаған кезде," деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлар кезінде", "орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің" деген сөздер тиісінше "жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлар қатері төнген және олар туындаған кезде", "органның аумақтың органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"объектілік деңгейде – төтенше жағдайлар қатері төнген және олар туындаған кезде адамдар жаппай болатын объектіні, қауіпті өндірістік объектіні және гидротехникалық құрылысжайды пайдаланатын ұйымның басшысы (ол уәкілеттік берген адам) береді.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Халықты дереу құлақтандыруды талап ететін төтенше жағдайлар қатері төнген және олар туындаған кезде уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының жедел-кезекші қызметі лауазымды адамдарының уәкілетті лауазымды адамдардан өкім алмай құлақтандыру жүйесін іске қосуына жол беріледі.";
7-тармақтың екінші бөлігі "қауіпті өндірістік объектіні" деген сөздерден кейін "және гидротехникалық құрылысжайды" деген сөздермен толықтырылсын;

подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) в отраслевых подсистемах – руководители центральных исполнительных органов и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан.";
в пункте 4:
абзац третий подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"центральные исполнительные органы и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, в отраслевых подсистемах;";
в подпункте 2):
абзац третий изложить в следующей редакции:
"территориальные органы уполномоченного органа;";
в абзаце четвертом слова "Республики Казахстан" заменить словами "и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
в части второй подпункта 3) части второй пункта 5:
абзац четвертый после слов "оповещение руководителей" дополнить словами "государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
абзац седьмой после слов "поддержание взаимодействия" дополнить словами "государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
7) в статье 5:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) объектовом уровне – локальная система оповещения с охватом территории и населения, попадающего в расчетную зону распространения чрезвычайной ситуации:
объекта с массовым пребыванием людей;
опасного производственного объекта;
гидротехнического сооружения.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"На гидротехнических сооружениях локальная система оповещения организуется в соответствии с перечнем гидротехнических сооружений, представляющих угрозу населению, который определяется уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда по согласованию с уполномоченным органом.";
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) территориальных органов уполномоченного органа.";
в части второй пункта 3 слова "территориальное подразделение ведомства" заменить словами "территориальный орган";
в пункте 4:
подпункт 2) части первой дополнить словами "и гидротехническое сооружение";
часть вторую дополнить словами "и гидротехническое сооружение";
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5. Распоряжение отдается на задействование системы оповещения:";
в абзаце втором слова "при чрезвычайных ситуациях" заменить словами "при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций";
в абзаце третьем слова "при чрезвычайных ситуациях местного масштаба, руководителем территориального подразделения ведомства" заменить словами "при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций местного масштаба, руководителем территориального органа";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"объектового уровня – руководителем (уполномоченным им лицом) организации, эксплуатирующей объект с массовым пребыванием людей, опасный производственный объект и гидротехническое сооружение, при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций, требующих незамедлительного оповещения населения, задействование системы оповещения допускается должностными лицами оперативно-дежурной службы уполномоченного органа и его территориальных органов без получения распоряжения от уполномоченных должностных лиц.";
часть вторую пункта 7 дополнить словами "и гидротехническое сооружение";

8) 6-бапта:
1-тармақтағы "орган ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, аудандағы, облыстық маңызы бар қаладағы аумақтық бөлімшелерінде" деген сөздер "органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, аудандағы, облыстық маңызы бар қаладағы аумақтық органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "аумақтық бөлімшелері, жергілікті атқарушы органдар" деген сөздер "аумақтық органдары, ведомстволардың аумақтық бөлімшелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 7-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "бірыңғай" деген сөз алып тасталсын;
3-тармақ "өз өкілеттіктерін" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың 4) тармақшасы:
"оларды жою," деген сөздерден кейін "азаматтық қорғаныс," деген сөздермен толықтырылсын;
"бойынша" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
1) тармақша "орталық" деген сөз "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"азаматтық қорғау саласындағы" деген сөздер "азаматтық қорғау, оның ішінде азаматтық қорғаныс жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бойынша" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "орталық" деген сөз "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардан, орталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
"орталық" деген сөз "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"азаматтық қорғау" деген сөздерден кейін ", оның ішінде азаматтық қорғаныс" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың екінші бөлігіндегі "орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер "органның аумақтық органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 8-баптың 4-тармағы "атқарушы органдарда," деген сөздерден кейін "арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 9-баптың 2-тармағы "атқарушы органдарда," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда," деген сөздермен толықтырылсын;

8) в статье 6:
в пункте 1 слова "территориальных подразделениях ведомства" заменить словами "территориальных органах";
в пункте 3 слова "территориальные подразделения, местные исполнительные органы" заменить словами "территориальные органы, территориальные подразделения ведомств";
9) в статье 7:
в части первой пункта 1 слово "единой" исключить;
пункт 3 после слов "взаимодействии с" дополнить словами "государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан,";
в подпункте 4) пункта 4:
после слов "координации деятельности" дополнить словами "государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
после слов "чрезвычайных ситуаций," дополнить словами "гражданской обороны,";
в пункте 5:
подпункт 1) после слов "координации действий" дополнить словами "государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
в подпункте 2):
после слов "должностных лиц" дополнить словами "государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
слова "в сфере гражданской защиты" заменить словами "по гражданской защите, в том числе гражданской обороне";
подпункт 3) после слов "запрашивать у" дополнить словами "государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
в подпункте 4):
после слов "анализ выполнения" дополнить словами "государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан,";
дополнить словами ", в том числе гражданской обороне";
в части второй пункта 6 слова "территориальных подразделений ведомства" заменить словами "территориальных органов";
10) пункт 4 статьи 8 после слов "исполнительных органах," дополнить словами "государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов,";
11) пункт 2 статьи 9 после слов "исполнительных органах," дополнить словами "государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов,";

12) 10-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті органның білім беру ұйымдары ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау мақсатында, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы мамандарға қосымша білім беруді ұйымдастыру мақсатында құрылады.";
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "енгізу болып табылады." деген сөздер "енгізу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) азаматтық қорғау органдарына қызметке кіретін адамдарды бастапқы кәсіби даярлауды ұйымдастыру және жүзеге асыру болып табылады.";
13) 11-бапта:
23) тармақша "мемлекеттiк" деген сөзден кейін "материалдық" деген сөзбен толықтырылсын;
32) тармақша "пункттеріне" деген сөзден кейін ", мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына және жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
42) тармақшадағы "мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын" деген сөздер "мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 70), 71) және 72) тармақшалармен толықтырылсын:
"70) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің немесе Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы негізінде, бес және одан көп адам қаза тапқан қауіпті өндірістік объектідегі еңбек қызметіне және аварияға байланысты емес жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі үкіметтік комиссияны құрады;
71) бес және одан көп адам қаза тапқан қауіпті өндірістік объектідегі еңбек қызметіне және аварияға байланысты емес жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі үкіметтік комиссия құру қағидаларын бекітеді;
72) Қазақстан Республикасының Конституциясында, осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде өзіне жүктелген өзге де функцияларды орындайды.";
14) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Уәкілетті орган
1. Уәкілетті орган мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады;
2) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілеттілігінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;

12) в статье 10:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Организации образования уполномоченного органа создаются в целях подготовки специалистов с высшим и послевузовским образованием по образовательным программам, определяемым уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования, а также в целях организации дополнительного образования специалистов в сфере гражданской защиты.";
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) организация и осуществление первоначальной профессиональной подготовки лиц, поступающих на службу в органы гражданской защиты.";
13) в статье 11:
подпункт 23) после слова "государственного" дополнить словом "материального";
подпункт 32) после слов "ценностей государственного резерва," дополнить словами "подведомственной организации системы государственного резерва и организациям, которым установлены мобилизационные заказы,";
в подпункте 42) слова "ценностей государственного" заменить словами "ценностей из государственного";
дополнить подпунктами 70), 71) и 72) следующего содержания:
"70) создает правительственную комиссию по расследованию несчастных случаев, не связанных с трудовой деятельностью и аварией на опасном производственном объекте, при которых погибло пять и более человек, на основании поручения Премьер-Министра Республики Казахстан или Президента Республики Казахстан;
71) утверждает правила создания правительственной комиссии по расследованию несчастных случаев, не связанных с трудовой деятельностью и аварией на опасном производственном объекте, при которых погибло пять и более человек;
72) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
14) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Уполномоченный орган
1. Уполномоченный орган осуществляет следующие полномочия:
1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции в пределах своей компетенции;
2) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в сфере гражданской защиты в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) азаматтық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу кезінде азаматтық қорғау күштеріне басшылық етеді;
4) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, ұйымдар мен азаматтардың орындауы үшін міндетті азаматтық қорғанысты дайындау және жүргізу мәселелері бойынша шешімдер қабылдайды;
5) уәкілетті органның жедел резерві материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен көлемін әзірлейді және бекітеді;
6) уәкілетті органның жедел резервінің материалдық құндылықтарымен операция жүргізу, олардың орнын ауыстыру, пайдалану, толықтыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
7) уәкілетті органның аумақтық органдарының, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз етеді;
8) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерін қызметке қабылдауды, қызмет бойынша ауыстыруды, қызметтен шығаруды, әскери және арнаулы атақтар беру мәселелерін шешуді жүзеге асырады;
9) ведомстволық наградалармен наградтайды және Қазақстан Республикасының Президентіне мемлекеттік наградалармен наградтауға ұсыным енгізеді;
10) төтенше жағдайдың туындау қатері туралы болжам болған кезде халыққа, азаматтық қорғауды басқару органдарына алдын ала және (немесе) төтенше жағдай туындаған кезде жедел хабарлауды және құлақтандыруды қамтамасыз етеді;
11) адамдарды құтқару үшін аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлік пен өзге де материалдық құралдарды пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
12) авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстар жүргізуді жүзеге асырады;
13) азаматтық қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
14) мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган айқындаған мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордан мұнай өнімдерін сатып алады;
15) өз өкілеттіктері шегінде өрттерге байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтау жүргізуді жүзеге асырады;
16) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
17) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындайды, сондай-ақ нақты бұзушылықтарға қатысты талаптарды, жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып (қажет болған кезде) айқындайды.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;

3) руководит силами гражданской защиты при организации и проведении мероприятий гражданской защиты;
4) принимает в пределах своей компетенции решения по вопросам подготовки и ведения гражданской обороны, обязательные для исполнения государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, центральными и местными исполнительными органами, организациями и гражданами;
5) разрабатывает и утверждает номенклатуру и объем материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа;
6) разрабатывает и утверждает правила оперирования, перемещения, использования, пополнения материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа;
7) обеспечивает боевую и мобилизационную готовность территориальных органов уполномоченного органа, воинских частей гражданской обороны;
8) осуществляет прием на службу сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, перемещение по службе, увольнение со службы, решение вопросов присвоения воинских и специальных званий в пределах своей компетенции;
9) награждает ведомственными наградами и вносит Президенту Республики Казахстан представление к награждению государственными наградами;
10) обеспечивает информирование и оповещение населения, органов управления гражданской защиты заблаговременно при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации и (или) оперативно при возникновении чрезвычайной ситуации;
11) разрабатывает и утверждает правила использования для спасения людей в случае крайней необходимости средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций;
12) осуществляет проведение аварийно-спасательных и неотложных работ;
13) осуществляет международное сотрудничество в сфере гражданской защиты;
14) приобретает нефтепродукты у единого оператора по поставке нефтепродуктов, определенного уполномоченным органом по государственному регулированию производства нефтепродуктов;
15) осуществляет проведение дознания по делам об уголовных правонарушениях, связанных с пожарами, в пределах своих полномочий;
16) осуществляет государственный контроль и надзор в области пожарной безопасности;
17) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;

18) азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
19) азаматтық қорғау саласында ғылыми зерттеулерді, білімді насихаттауды, халықты және мамандарды оқытуды ұйымдастырады;
20) елді мекендердегі және объектілердегі өрт сөндіру бөлімшелерінің өртке қарсы күреске әзірлігіне бақылауды жүзеге асырады;
21) азаматтық қорғаныс жоспарларының және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларының құрылымын айқындайды;
22) облыстардың, қалалардың, аудандардың азаматтық қорғаныс жоспарларын әзірлейді;
23) жаһандық және өңірлік ауқымдардағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады;
24) азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерін дайындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді және бекітеді;
25) азаматтық қорғау құралдарына қажеттілікті айқындау жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
26) азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
27) азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайларын есепке қою және есептен шығару қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
28) кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарына қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
29) кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасын, сондай-ақ оларды бітіргені туралы куәліктің үлгісін әзірлейді және бекітеді;
30) кәсіби өртке қарсы қызмет міндетті түрде құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
31) азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының мазмұны мен көлемі жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
32) ерікті өрт сөндірушілерді бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасын әзірлейді және бекітеді;
33) төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын әзірлейді және бекітеді;
34) республикалық азаматтық қорғау қызметтері туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
35) ұйымдардың жұмыскерлері мен халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту қағидаларын және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;
36) төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешім қабылдайды;

18) осуществляет государственный контроль в области гражданской обороны;
19) организует научные исследования, пропаганду знаний, обучение населения и специалистов в сфере гражданской защиты;
20) осуществляет контроль за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах к борьбе с пожарами;
21) определяет структуру планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций;
22) разрабатывает планы гражданской обороны областей, городов, районов;
23) разрабатывает планы действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов и представляет их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
24) разрабатывает и утверждает план мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
25) разрабатывает и утверждает инструкцию по определению потребности в средствах гражданской защиты;
26) разрабатывает и утверждает правила хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны;
27) разрабатывает и утверждает правила постановки на учет и снятия с учета защитных сооружений гражданской обороны;
28) разрабатывает и утверждает квалификационные требования к специализированным учебным центрам в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов профессиональных противопожарных служб;
29) разрабатывает и утверждает программу курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб, а также образец свидетельства об их окончании;
30) разрабатывает и утверждает перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается профессиональная противопожарная служба;
31) разрабатывает и утверждает инструкцию по содержанию и объемам инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
32) разрабатывает и утверждает учебную программу первоначальной подготовки добровольных пожарных;
33) разрабатывает и утверждает учебную программу подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов;
34) разрабатывает и утверждает положение о республиканских службах гражданской защиты;
35) разрабатывает и утверждает правила обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности;
36) принимает решение о выпуске материальных ценностей из государственного резерва для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий в порядке разбронирования;

37) азаматтық қорғау күштерінің қызметін қамтамасыз етеді;
38) Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттік және жұмылдыру резервтерінің құрамындағы қолда бар материалдық-техникалық, азық-түлік, медициналық және басқа да ресурстар запастарын пайдалану туралы, төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және жою үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінетін қаражатты пайдалану туралы ұсыныстар енгізеді;
39) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою және олардың салдарын бағалау үшін Жерді қашықтықтан зондтау деректерін пайдаланады;
40) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен теңізге және Қазақстан Республикасының сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін сезімталдық индекстері бар экологиялық сезімталдық картасын әзірлеуге және келісуге қатысады;
41) төтенше жағдайларды жою кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымдардың материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдырады;
42) ұйымдардағы, елді мекендердегі және объектілердегі өрттердің алдын алу және оларды сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өртті сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына кәсіби өртке қарсы қызметтерді аттестаттауды жүргізеді;
43) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүргізеді;
44) елді мекендер мен аса маңызды мемлекеттік меншік объектілерінің аумақтарын өрттен қорғауды қамтамасыз етеді;
45) Қазақстан Республикасының азаматтық қорғаныс бастығы мен орталық атқарушы органдар үшін қосалқы (қала сыртындағы) және жылжымалы басқару пункттерін құруды қамтамасыз етеді;
46) төтенше жағдайлар аймағындағы халықтың ең төмен тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету нормаларын әзірлейді және бекітеді;
47) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөледі;
48) азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру және оның қызметі қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
49) азаматтық қорғаудың құлақтандыру жүйесін ұйымдастыру қағидаларын және бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлар кезінде халықты, басқару органдарын құлақтандыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
50) азаматтық қорғаныс мүлкін сатып алу және пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
51) су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

37) обеспечивает деятельность сил гражданской защиты;
38) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан об использовании имеющихся в составе государственного и мобилизационного резервов запасов материально-технических, продовольственных, медицинских и других ресурсов, об использовании средств из резерва Правительства Республики Казахстан для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
39) использует данные дистанционного зондирования Земли для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и оценки их последствий;
40) участвует в разработке и согласовании карты экологической чувствительности с индексами чувствительности для ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан в порядке, определяемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
41) при ликвидации чрезвычайных ситуаций мобилизует материально-технические ресурсы организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
42) проводит аттестацию профессиональных противопожарных служб на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах;
43) ведет государственный учет чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
44) обеспечивает охрану от пожаров территорий населенных пунктов и особо важных объектов государственной собственности;
45) обеспечивает создание запасных (загородных) и подвижных пунктов управления для начальника гражданской обороны Республики Казахстан и центральных исполнительных органов;
46) разрабатывает и утверждает нормы минимального жизнеобеспечения населения, находящегося в зоне чрезвычайных ситуаций;
47) выделяет на основании поручения Премьер-Министра Республики Казахстан средства из резерва Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
48) разрабатывает и утверждает правила организации и деятельности государственной системы гражданской защиты;
49) разрабатывает и утверждает правила организации системы оповещения гражданской защиты и оповещения населения, органов управления при чрезвычайных ситуациях в мирное и военное время;
50) разрабатывает и утверждает правила приобретения и использования имущества гражданской обороны;
51) разрабатывает и утверждает правила безопасности на водоемах;

52) кәсіби өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
53) азаматтық қорғау құралымдарын құру, күтіп-ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
54) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
55) азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
56) азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан соғыс жағдайына көшіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
57) бейбіт уақытта азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
58) еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақылар төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының өтілін есептеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
59) авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының сыныптылығына үстемеақылар төлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
60) халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
61) төтенше жағдайлардың туындауына алып келген аварияларды, зілзалаларды, апаттарды тергеп-тексеру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
62) кәсіби өртке қарсы қызметтерге қойылатын рұқсат беру талаптарын әзірлейді және бекітеді;
63) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру пункттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
64) дала өрттерін, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендердегі өрттерді сөндіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65) азаматтық қорғау органдары қызметкерлері санының нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
66) сараптама ұйымдарын аккредиттеуді жүргізеді;
67) сараптама ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптарын әзірлейді және бекітеді;
68) сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
69) өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
70) сараптама ұйымдарының мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
71) зерттеу сынау өртке қарсы зертханаларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
72) өрт сөндіруді ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
73) Өртке қарсы қызметтің жарғысын әзірлейді және бекітеді;
74) уəкілетті органның жедел резервін күтіп-ұстауды қамтамасыз етеді;

52) разрабатывает и утверждает правила осуществления деятельности профессиональных противопожарных служб;
53) разрабатывает и утверждает правила создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты;
54) разрабатывает и утверждает правила осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
55) разрабатывает и утверждает правила организации и ведения мероприятий гражданской обороны;
56) разрабатывает и утверждает правила перевода гражданской защиты с мирного на военное положение;
57) разрабатывает и утверждает правила применения воинских частей гражданской обороны в мирное время;
58) разрабатывает и утверждает правила исчисления стажа спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для выплат процентных надбавок за выслугу лет;
59) разрабатывает и утверждает правила выплаты надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований;
60) разрабатывает и утверждает правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты;
61) разрабатывает и утверждает правила расследования аварий, бедствий, катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций;
62) разрабатывает и утверждает разрешительные требования, предъявляемые к профессиональным противопожарным службам;
63) разрабатывает и утверждает правила создания местными исполнительными органами пунктов пожаротушения, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы;
64) разрабатывает и утверждает правила тушения степных пожаров, а также пожаров в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы;
65) разрабатывает и утверждает нормативы численности сотрудников органов гражданской защиты;
66) проводит аккредитацию экспертных организаций;
67) разрабатывает и утверждает разрешительные требования, предъявляемые к экспертным организациям;
68) разрабатывает и утверждает правила аккредитации экспертных организаций;
69) разрабатывает и утверждает правила проведения аудита в области пожарной безопасности;
70) ведет государственный реестр экспертных организаций;
71) разрабатывает и утверждает правила осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий;
72) разрабатывает и утверждает правила организации тушения пожаров;
73) разрабатывает и утверждает Устав службы противопожарной службы;
74) обеспечивает содержание оперативного резерва уполномоченного органа;

75) ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына кәсіби өртке қарсы қызметтерді аттестаттау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
76) өрт қауіпсіздігі қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
77) медициналық мекемелер мен оңалту орталықтарының базасында азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін, әскери қызметшілерін және жұмыскерлерін медициналық және психологиялық оңалту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
78) өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру туралы актінің нысанын әзірлейді және бекітеді;
79) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде бұзушылықтардың жасалу фактілерін және азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің әрекеттерін тіркеп-белгілеу үшін техникалық құралдарды пайдаланады;
80) бейбіт уақытта эвакуациялық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
81) уәкілетті органның жедел резервінің материалдық құндылықтарын бөледі және пайдаланады;
82) уәкілетті органның теңіз ұйымының қызметін үйлестіреді;
83) мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор карточкалық жүйе бойынша мұнай өнімдерін сатып алудан бас тартқан кезде мұнай өнімдерін тиісті жылға арналған бюджет қаражаты есебінен бәсекелестік негізде дербес сатып алады;
84) Қазақстан Республикасы қорғаныс жоспарының құрамдас бөлігі болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтық қорғаныс жоспарын әзірлейді және оны Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ұсынады;
85) азаматтық қорғау органдарында кинологиялық қызметті дамытуды қамтамасыз етеді;
86) азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде бұзушылықтардың жасалу фактілерін және азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың әрекеттерін тіркеп-белгілеу үшін техникалық құралдарды пайдаланады;
87) өрт қауіпсіздігі саласында сақтандырылуға жататын, алаңы екі мың шаршы метрден асатын, адамдар жаппай болатын объектілердің тізбесін, сондай-ақ қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шартын әзірлейді және бекітеді;
88) өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

75) разрабатывает и утверждает правила аттестации профессиональных противопожарных служб на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах;
76) разрабатывает и утверждает правила пожарной безопасности;
77) разрабатывает и утверждает правила медицинской и психологической реабилитации сотрудников, военнослужащих и работников органов гражданской защиты на базе медицинских учреждений и реабилитационных центров;
78) разрабатывает и утверждает форму акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности;
79) использует технические средства при осуществлении государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности для фиксации фактов совершения нарушений и действий сотрудников органов гражданской защиты;
80) разрабатывает и утверждает правила организации и проведения эвакуационных мероприятий в мирное время;
81) выделяет и использует материальные ценности оперативного резерва уполномоченного органа;
82) координирует деятельность морской организации уполномоченного органа;
83) при отказе единого оператора по поставке нефтепродуктов приобретать нефтепродукты по карточной системе самостоятельно закупает нефтепродукты на конкурентной основе за счет бюджетных средств на соответствующий год;
84) разрабатывает план гражданской обороны Республики Казахстан, являющийся составной частью плана обороны Республики Казахстан, и представляет его в Министерство обороны Республики Казахстан;
85) обеспечивает развитие кинологической службы в органах гражданской защиты;
86) использует технические средства при осуществлении государственного контроля в области гражданской обороны для фиксации фактов совершения нарушений и действий государственных инспекторов по государственному контролю в области гражданской обороны;
87) разрабатывает и утверждает перечень объектов с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности, а также типовой договор вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
88) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешения на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики;

89) өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптарын әзірлейді және бекітеді;
90) объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
91) белгіленген нормалары мен қағидалары жоқ объектілерді өртке қарсы қорғау ерекшелігін көрсететін арнаулы техникалық шарттарды келісу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
92) азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың, азаматтық қорғау қызметтерінің азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есептерді ұсыну мерзімдерін айқындайды;
93) азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне ақшалай үлесті, жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді төлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94) азаматтық қорғау органдарында бірыңғай мемлекеттік кадр саясатын жүзеге асыруды қамтамасыз етеді;
95) азаматтық қорғау органдары үшін кадрлар даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастырады;
96) азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
97) бейбіт және соғыс уақытында мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғауды және үздіксіз шифрланған байланысты қамтамасыз етеді;
98) соғыс уақытында эвакуациялық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
99) төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
100) төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды әзірлейді және бекітеді;
101) сейсмологиялық мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
102) осы Заңның міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
103) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Уәкілетті органның жалауы мен рәмізі болады. Оның аумақтық органдары мен білім беру ұйымдарының жалаулары болады, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалаулары, шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметінің рәмізі болады.
Уәкілетті органның жалауы мен рәмізінің, уәкілетті органның аумақтық органдары, білім беру ұйымдары жалауларының, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының және уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің сипаттамасын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.";

89) разрабатывает и утверждает разрешительные требования, предъявляемые к индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики;
90) разрабатывает и утверждает правила выдачи заключения о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности;
91) разрабатывает и утверждает правила согласования специальных технических условий, отражающих специфику противопожарной защиты объектов, на которых отсутствуют установленные нормы и правила;
92) определяет сроки представления отчетов о выполнении мероприятий гражданской обороны организациями, отнесенными к категориям по гражданской обороне, службами гражданской защиты;
93) разрабатывает и утверждает правила выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам органов гражданской защиты;
94) обеспечивает осуществление единой государственной кадровой политики в органах гражданской защиты;
95) организует подготовку, повышение квалификации и переподготовку кадров для органов гражданской защиты;
96) разрабатывает и утверждает правила определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты;
97) обеспечивает защиту сведений, составляющих государственные секреты и бесперебойную шифрованную связь в мирное и военное время;
98) разрабатывает и утверждает правила организации и проведения эвакуационных мероприятий в военное время;
99) осуществляет государственный контроль в области предупреждения чрезвычайных ситуаций;
100) разрабатывает и утверждает требования по предупреждению чрезвычайных ситуаций;
101) разрабатывает и утверждает правила ведения сейсмологического мониторинга;
102) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере гражданской защиты в соответствии с задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
103) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган имеет знамя и символ. Его территориальные органы и организации образования имеют знамена, воинские части гражданской обороны имеют боевые знамена, служба экстренной медицинской и психологической помощи имеет символ.
Описание знамени и символа уполномоченного органа, знамен территориальных органов, организаций образования уполномоченного органа, боевых знамен воинских частей гражданской обороны и символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа утверждается Президентом Республики Казахстан.";

15) 12-1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеу және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 1-1) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілеттілігінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік материалдық резерв саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
"8-1) мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор карточкалық жүйе бойынша мұнай өнімдерін сатып алудан бас тартқан кезде мұнай өнімдерін тиісті жылға арналған бюджет қаражаты есебінен бәсекелестік негізде дербес сатып алады;";
9) тармақша "сақтау пункттерінде" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымында және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша алып тасталсын;
12) тармақшадағы "мемлекеттік резерв жүйесінің материалдық құндылықтарын" деген сөздер "мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-1) тармақшадағы "мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын" деген сөздер "мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-2) тармақшада:
"жою және" деген сөздер "жою немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын" деген сөздер "мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 17-3), 17-4), 17-5) және 17-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-3) мүдделі мемлекеттік органдардың қатысуымен номенклатура өзгерген кезде броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешімнің жобасын әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізеді;
17-4) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды және жаңартуды ұйымдастырады;
17-5) мемлекеттік резервтің жаңартылуға жататын материалдық құндылықтарын және номенклатура өзгерген кезде броньнан шығарылған материалдық құндылықтарды алушы мемлекеттік органдармен келісу бойынша мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімімен басқа мемлекеттік органдардың, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымының балансына өтеусіз негізде беруді жүзеге асырады;

15) в статье 12-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктами 1-1) и 8-1) следующего содержания:
"1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области государственного материального резерва в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
"8-1) при отказе единого оператора по поставке нефтепродуктов приобретать нефтепродукты по карточной системе самостоятельно закупает нефтепродукты на конкурентной основе за счет бюджетных средств на соответствующий год;";
подпункт 9) после слов "государственного резерва," дополнить словами "подведомственной организации системы государственного резерва и организациях, которым установлены мобилизационные заказы,";
подпункт 10) исключить;
в подпункте 12) слова "ценностей системы государственного" заменить словами "ценностей из государственного";
в подпункте 17-1) слово "ценностей" заменить словами "ценностей из";
в подпункте 17-2):
слово "ценностей" заменить словами "ценностей из";
слова "уничтожения и" заменить словами "уничтожения или";
дополнить подпунктами 17-3), 17-4), 17-5) и 17-6) следующего содержания:
"17-3) с участием заинтересованных государственных органов при изменении номенклатуры разрабатывает проект решения о выпуске материальных ценностей из государственного резерва в порядке разбронирования и вносит их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
17-4) организует хранение и освежение материальных ценностей государственного резерва;
17-5) по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом по согласованию с государственными органами – получателями осуществляет передачу на безвозмездной основе материальных ценностей государственного резерва, подлежащих освежению, и разбронированных материальных ценностей при изменении номенклатуры на баланс других государственных органов, подведомственной организации системы государственного резерва;

17-6) осы Заңның міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік резерв саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
16) 12-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады;
1-2) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілеттілігінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
2) тармақша алып тасталсын;
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) бұзылуы жедел ықпал ету шараларын қолдануға алып келетін өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының тізбесін әзірлейді және бекітеді, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ықпал ету шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған кезде) көрсете отырып айқындайды;";
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2) және 9-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) қауіпті өндірістік объектілерді жаңарту мен техникалық қайта жарақтандырудың жиынтық жоспарын келіседі;
9-2) өндірістік бақылау қызметтерінің лауазымды адамдары санының нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
9-3) осы Заңның міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
17) мынадай мазмұндағы 12-3-баппен толықтырылсын:
"12-3-бап. Азаматтық қорғау органдарының міндеттері
1. Азаматтық қорғау органдары мынадай негізгі міндеттерді жүзеге асырады:
1) төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою;
2) азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу;
3) өрт қауіпсіздігін және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік резервті қалыптастыру және дамыту;
5) азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесін дамыту;
6) азаматтық қорғау саласындағы салааралық үйлестіру;
7) төтенше жағдай аймағындағы халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету;
8) азаматтық қорғау органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерін кәсіби қызметтік және физикалық даярлау және оларды ұдайы әзірлікте ұстап тұру.

17-6) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области государственного резерва в соответствии с задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
16) в статье 12-2:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции в пределах своей компетенции;
1-2) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области промышленной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 2) исключить;
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
"2-1) разрабатывает и утверждает перечень требований промышленной безопасности, нарушение которых влечет применение мер оперативного воздействия, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного воздействия с указанием срока действия данной меры (при необходимости);";
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктами 9-1), 9-2) и 9-3) следующего содержания:
"9-1) согласовывает сводный план обновления и технического перевооружения опасных производственных объектов;
9-2) разрабатывает и утверждает нормативы численности должностных лиц служб производственного контроля;
9-3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области промышленной безопасности в соответствии с задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
17) дополнить статьей 12-3 следующего содержания:
"Статья 12-3. Задачи органов гражданской защиты
1. Органы гражданской защиты осуществляют следующие основные задачи:
1) предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций;
2) организация и ведение мероприятий гражданской обороны;
3) обеспечение пожарной и промышленной безопасности;
4) формирование и развитие государственного резерва;
5) развитие государственной системы гражданской защиты;
6) межотраслевая координация в сфере гражданской защиты;
7) оказание экстренной медицинской и психологической помощи населению, находящемуся в зоне чрезвычайной ситуации;
8) материально-техническое оснащение органов гражданской защиты, профессиональная служебная и физическая подготовка сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты и поддержание их в постоянной готовности.

2. Қазақстан Республикасының заңнамасында азаматтық қорғау органдарына өзге де міндеттер жүктеледі.";
18) 13-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нормативтерді, нормативтік техникалық құжаттар мен қағидаларды әзірлейді, бекітеді және (немесе) келіседі, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік салалық есепке алуды жүргізеді және осы деректерді уәкілетті органға ұсынады;";
6, 7) және 8) тармақшалар алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне гуманитарлық көмек көрсету үшін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы ұсыныстар енгізеді;";
мынадай мазмұндағы 9-1), 11-1), 11-2), 11-3), 11-4), 11-5) және 11-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) мемлекеттік материалдық резерв және жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша қарыз алу тәртібімен жұмылдыру резервінен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешім қабылдайды;";
"11-1) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдері бойынша және номенклатура өзгерген кезде мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы ұсыныстар енгізеді;
11-2) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен сақтау көлемдеріне сәйкес жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын беруге тапсырыстарды орналастырады;
11-3) жаңарту тәртібімен жұмылдыру резервінен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешім қабылдайды;
11-4) алушы мемлекеттік органдармен және мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімімен жаңартылуға жататын жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын және номенклатура өзгерген кезде броньнан шығарылған материалдық құндылықтарды басқа мемлекеттік органдардың балансына өтеусіз негізде беруді жүзеге асырады;
11-5) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
11-6) жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтауды және жаңартуды ұйымдастырады;";
14) тармақша "тұруын" деген сөзден кейін "ішкі" деген сөзбен толықтырылсын;
15) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"15) уәкілетті органмен келісу бойынша жаһандық және өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын әзірлейді және бекітеді;

2. Иные задачи на органы гражданской защиты возлагаются законодательством Республики Казахстан.";
18) в статье 13:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывают, утверждают и (или) согласовывают нормативы, нормативные технические документы и правила, ведут государственный отраслевой учет чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и представляют эти данные в уполномоченный орган;";
подпункты 6), 7) и 8) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва вносят предложения в Правительство Республики Казахстан о разбронировании материальных ценностей государственного резерва для оказания гуманитарной помощи;";
дополнить подпунктами 9-1), 11-1), 11-2), 11-3), 11-4), 11-5) и 11-6) следующего содержания:
"9-1) по согласованию с уполномоченными органами в области государственного материального резерва и мобилизационной подготовки принимают решения о выпуске материальных ценностей из мобилизационного резерва в порядке заимствования;";
"11-1) вносят предложения в уполномоченный орган в области государственного материального резерва по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного резерва и о разбронировании материальных ценностей государственного резерва при изменении номенклатуры;
11-2) размещают заказы на поставку материальных ценностей мобилизационного резерва в соответствии с номенклатурой и объемами хранения материальных ценностей государственного резерва;
11-3) принимают решение о выпуске материальных ценностей из мобилизационного резерва в порядке освежения;
11-4) по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом по согласованию с государственными органами – получателями и уполномоченным органом в области государственного материального резерва осуществляют передачу на безвозмездной основе материальных ценностей мобилизационного резерва, подлежащих освежению, и разбронированных материальных ценностей при изменении номенклатуры на баланс других государственных органов;
11-5) по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва принимают решения о перемещении материальных ценностей мобилизационного резерва;
11-6) организуют хранение и освежение материальных ценностей мобилизационного резерва;";
подпункт 14) после слова "осуществляют" дополнить словом "внутренний";
подпункты 15) и 16) изложить в следующей редакции:
"15) разрабатывают и утверждают планы действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов по согласованию с уполномоченным органом;

16) қосалқы (қалалық) және көмекші басқару пункттерін құруды қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды орындайды;";
19) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың азаматтық қорғау саласындағы құзыреті
Өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар:
1) мемлекеттік органның азаматтық қорғаныс жоспарын әзірлейді және бекітеді;
2) азаматтық қорғау саласындағы ғылыми зерттеулерді (қажет болған кезде), сондай-ақ білімді насихаттауды және мамандарды оқытуды ұйымдастырады;
3) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдері бойынша және номенклатура өзгерген кезде мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы ұсыныстар енгізеді;
4) мемлекеттік материалдық резерв және жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша қарыз алу тәртібімен жұмылдыру резервінен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешім қабылдайды;
5) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдеріне сәйкес жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын беруге тапсырыстарды орналастырады;
6) жаңарту тәртібімен жұмылдыру резервінен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешім қабылдайды;
7) алушы мемлекеттік органдармен және мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімімен жаңартылуға жататын жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын және номенклатура өзгерген кезде броньнан шығарылған материалдық құндылықтарды басқа мемлекеттік органдардың балансына өтеусіз негізде беруді жүзеге асырады;
8) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
9) жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтауды және жаңартуды ұйымдастырады;
10) Қазақстан Республикасының Үкіметіне жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын қалыптастыру және сақтау бойынша шығыстардың көлемі мен құрылымы бойынша ұсыныстар енгізеді;
11) азаматтық қорғаудың салалық кіші жүйелеріне басшылықты жүзеге асырады;
12) ведомстволық бағынысты ұйымдарда азаматтық қорғаныс мүлкінің запастарын құрады және олардың сақталуына, жаңартылуына және оларды қолдануға әзірлікте ұстап тұруға ішкі бақылауды жүзеге асырады;

16) обеспечивают создание запасных (городских) и вспомогательных пунктов управления;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) выполняют требования по предупреждению чрезвычайных ситуаций;";
19) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:
"Статья 13-1. Компетенция государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, в сфере гражданской защиты
Государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, в пределах своей компетенции:
1) разрабатывают и утверждают план гражданской обороны государственного органа;
2) организуют научные исследования (при необходимости), а также пропаганду знаний и обучение специалистов в сфере гражданской защиты;
3) вносят предложения в уполномоченный орган в области государственного материального резерва по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного резерва и о разбронировании материальных ценностей государственного резерва при изменении номенклатуры;
4) по согласованию с уполномоченными органами в области государственного материального резерва и мобилизационной подготовки принимают решения о выпуске материальных ценностей из мобилизационного резерва в порядке заимствования;
5) размещают заказы на поставку материальных ценностей мобилизационного резерва в соответствии с номенклатурой и объемами хранения материальных ценностей государственного резерва;
6) принимают решение о выпуске материальных ценностей из мобилизационного резерва в порядке освежения;
7) по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом по согласованию с государственными органами – получателями и уполномоченным органом в области государственного материального резерва осуществляют передачу на безвозмездной основе материальных ценностей мобилизационного резерва, подлежащих освежению, и разбронированных материальных ценностей при изменении номенклатуры на баланс других государственных органов;
8) по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва принимают решения о перемещении материальных ценностей мобилизационного резерва;
9) организуют хранение и освежение материальных ценностей мобилизационного резерва;
10) вносят предложения в Правительство Республики Казахстан по объему и структуре расходов по формированию и хранению материальных ценностей мобилизационного резерва;
11) осуществляют руководство отраслевыми подсистемами гражданской защиты;
12) создают запасы имущества гражданской обороны в подведомственных организациях и осуществляют внутренний контроль за их хранением, обновлением и поддержанием в готовности к применению;

13) қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құруды қамтамасыз етеді;
14) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
20) 14-баптың 1) тармақшасындағы "орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерін" деген сөздер "органның аумақтық органдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 15-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жергілікті атқарушы органдар тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу, жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.";
3-тармақта:
2) тармақшадағы "өрт сөндіру бекеттерін ұйымдастыру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру" деген сөздер "өрт сөндіру пункттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыруды ұйымдастыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "құқықтары мен" деген сөздерден кейін "заңды" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1), 10-2) және 10-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте сейсмикалық қауіптілікті бағалауды және сейсмикалық аймақтарға бөлуді (аудандастыруды) жүргізуді ұйымдастыру;
10-2) сейсмологиялық станциялар желісін және ерте құлақтандырудың автоматтандырылған жүйесін кеңейту және жаңғырту;
10-3) сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталарын және сейсмикалық қауіп-қатер карталарын бекіту;";
11) тармақшадағы "құлақтандыру мен хабар берудің" деген сөздер "құлақтандырудың" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) тармақша алып тасталсын;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау;";
мынадай мазмұндағы 22-1), 22-2), 22-3) және 22-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"22-1) дала өрттерін, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендердегі өрттерді жою үшін тартылатын күштер мен құралдарды жанар-жағармай материалдарымен және тамақпен қамтамасыз ету;
22-2) төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды орындау;
22-3) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің азаматтық қорғаныс жоспарын бекіту;
22-4) азаматтық қорғау саласында ғылыми зерттеулерді (қажет болған кезде), білімді насихаттауды ұйымдастыру, халықты және мамандарды оқыту;";
4-тармақта:
3) тармақшадағы "ведомствосының аумақтық бөлімшелері мен оның ведомствосына ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің ғимараттары мен құрылыстарын материалдық-техникалық жарақтандыруға, салуға, реконструкциялауға және жөндеуге жәрдем көрсетуге құқылы." деген сөздер "аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің ғимараттары мен құрылыстарын материалдық-техникалық жарақтандыруға, салуға, реконструкциялауға және жөндеуге жәрдем көрсетуге;" деген сөздермен ауыстырылсын;

13) обеспечивают создание запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления;
14) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
20) в подпункте 1) статьи 14 слова "территориальные подразделения ведомства" заменить словами "территориальные органы";
21) в статье 15:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Местные исполнительные органы осуществляют мероприятия по предупреждению, ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий на территории соответствующей административно-территориальной единицы.";
в пункте 3:
в подпункте 2) слова "организация пожарных постов," заменить словами "создание пунктов пожаротушения, организация";
подпункт 3) после слов "прав и" дополнить словом "законных";
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктами 10-1), 10-2) и 10-3) следующего содержания:
"10-1) организация проведения оценки сейсмической опасности и сейсмического зонирования (районирования) на соответствующей административно-территориальной единице;
10-2) расширение и модернизация сети сейсмологических станций и автоматизированной системы раннего оповещения;
10-3) утверждение разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска;";
в подпункте 11) слова "и информирования" исключить;
подпункт 20) исключить;
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;";
дополнить подпунктами 22-1), 22-2), 22-3) и 22-4) следующего содержания:
"22-1) обеспечение сил и средств, привлекаемых для ликвидации степных пожаров, а также пожаров в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы, горюче-смазочными материалами и питанием;
22-2) выполнение требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций;
22-3) утверждение плана гражданской обороны соответствующей административно-территориальной единицы;
22-4) организация научных исследований (при необходимости), пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты;";
в пункте 4:
в подпункте 3) слова "территориальных подразделений его ведомства и подведомственных его ведомству государственных учреждений" заменить словами "его территориальных органов и подведомственных государственных учреждений";

мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшаларымен толықтырылсын:
"4) уәкілетті органның аумақтық органдарына азаматтық қорғау саласында халықты оқыту және даярлау орталықтарын құруға және жарақтандыруға жәрдем көрсетуге;
5) сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталарын және сейсмикалық қауіп-қатер карталарын әзірлеу үшін жергілікті бюджеттен ақша бөлу туралы шешім қабылдауға құқылы.";
22) 16-бапта:
2-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
11) тармақшадағы "асыруға міндетті." деген сөздер "асыруға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар мен жаттығулар өткізуге міндетті.";
3-тармақта:
1) тармақша "жол берілген" деген сөздерден кейін ", қауіпті өндірістік объектілерде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "ұйымдастыруға және" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) ұйымның бірінші басшысына тікелей бағынатын өндірістік бақылау қызметін құруға;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қауіпті техникалық құрылғыларға және техникалық құрылғыларға техникалық куәландыру жүргізуге;";
5) тармақша "мерзімі біткен" деген сөздерден кейін "қауіпті техникалық құрылғыларға және" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшада:
"орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне" деген сөздер "органның аумақтық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) қауіпті өндірістік объектінің қауіптілігінің жалпы деңгейі туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне хабарлауға;";
12) және 12-1) тармақшалардағы "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша "мерзімі біткен" деген сөздерден кейін "қауіпті техникалық құрылғыларды," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) қауіпті өндірістік объектілерді жаңарту мен техникалық қайта жарақтандырудың жиынтық жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етуге;";
17) тармақшадағы "саласындағы мамандардың, жұмыскерлердің даярлығын, қайта даярлығын және білімін тексеруді" деген сөздер "саласында басшыларды, мамандарды және жұмыскерлерді даярлауды, қайта даярлауды және олардың білімін тексеруді (емтихандар өткізуді)" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өз кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін құруға немесе өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерімен шарттар жасасуға;";
20) тармақшадағы "қауіпті өндірістік объектілерді" деген сөздер "қауіпті техникалық құрылғылар мен қауіпті өндірістік объектілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) тармақшадағы "қауіпті өндірістік объектіні пайдалануға берген кезде мемлекеттік инспектордың қатысуымен қабылдау сынақтарын," деген сөздер "қауіпті техникалық құрылғыларды пайдалануға берген кезде мемлекеттік инспектордың қатысуымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) тармақша алып тасталсын;
4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жүк көтергіш крандар, көтергіштер (мұнаралар), эскалаторлар, лифтілер, траволаторлар, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштер пайдаланылатын жұмыстарды;";

дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) оказывать содействие территориальным органам уполномоченного органа в создании и оснащении центров обучения и подготовки населения в сфере гражданской защиты;
5) принимать решение о выделении денег из местного бюджета для разработки разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска.";
22) в статье 16:
в пункте 2:
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) проводить учения и тренировки в сфере гражданской защиты.";
в пункте 3:
подпункт 1) после слова "технологии" дополнить словами "на опасных производственных объектах";
в подпункте 2) слова "организовывать и" исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) создавать службу производственного контроля, которая подчиняется непосредственно первому руководителю организации;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) проводить технические освидетельствования опасных технических устройств и технических устройств;";
подпункт 5) после слова "экспертизу" дополнить словами "опасных технических устройств и";
в подпункте 9):
слова "территориальное подразделение ведомства" заменить словами "территориальный орган";
после слов "и территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) информировать об общем уровне опасности опасного производственного объекта территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;";
подпункты 12) и 12-1) после слов "территориальные подразделения" дополнить словом "ведомства";
подпункт 14) после слова "обновление" дополнить словами "опасных технических устройств";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) обеспечивать своевременное исполнение сводного плана обновления и технического перевооружения опасных производственных объектов;";
в подпункте 17) слова "знаний специалистов, работников" заменить словами "знаний (проведение экзаменов) руководителей, специалистов и работников";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) создавать собственные профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности или заключать договоры с профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности;";
подпункт 20) после слова "учета" дополнить словами "опасных технических устройств и";
в подпункте 22) слова "опасного производственного объекта проводить приемочные испытания," заменить словами "опасных технических устройств проводить";
подпункт 23) исключить;
абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"работы с использованием грузоподъемных кранов, подъемников (вышек), эскалаторов, лифтов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью;";

23) 17-баптың 3-тармағындағы "ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен" деген сөздер "аумақтық органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 18-баптың 2-тармағының 9) тармақшасындағы "қарауға міндетті." деген сөздер "қарауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) саяхат басталғанға дейін уәкілетті органның аумақтық органына өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлер, су, таулы және спелеологиялық объектілер бойынша саяхат кезінде жүру маршруттары туралы хабарлауға міндетті.
Өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілердің тізбесін және уәкілетті органның аумақтық органдарына хабарлау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
25) 19-бапта:
3-тармақ "органдарда және" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер "органның аумақтық органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші бөліктің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті органға және оның аумақтық органдарына;
2) орталық атқарушы органдарда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерге жүктеледі.
Бұл ретте азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелер мемлекеттік органның жұмылдыру органдарымен ұйымдық түрде біріктірілуі мүмкін;";
екінші бөліктегі ", оның ведомствосында, сондай-ақ ведомствосына ведомстволық бағынысты аумақтық бөлімшелерде" деген сөздер "және оның аумақтық органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 20-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтық қорғаныс бойынша орындалатын міндеттердің көлеміне байланысты қалалар үшін мынадай: ерекше, бірінші және екінші топтар айқындалады.
Қалаларды топтарға жатқызу мынадай өлшемшарттар бойынша белгіленеді:
1) ерекше топқа астана жатады;
2) бірінші топқа республикалық маңызы бар қалалар жатады;
3) екінші топқа облыстық маңызы бар қалалар жатады.
3. Әлеуетті қауіптілікке, жаһандық, өңірлік және жергілікті ауқымдағы ықтимал төтенше жағдайлардың әлеуметтік-экономикалық салдарының шамасына және ұлттық қауіпсіздікке төнетін қатерге байланысты ұйымдар азаматтық қорғаныс бойынша мынадай санаттарға бөлінеді: аса маңызды және санатталған.
Жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар аса маңызды санатқа жатады.
Санатталған ұйымдарға:
аса маңызды мемлекеттік меншік объектiлері;
стратегиялық объектілер;
өнеркәсіптің, көлiк-коммуникация кешенiнiң жұмыс iстеп тұрған, салынып жатқан, реконструкцияланатын және жобаланатын қауiптi өндiрiстік объектiлерi бар, маңызды мемлекеттiк және экономикалық мәнi бар ұйымдар;
уларды өндірумен, қайта өңдеумен, тасымалдаумен, сатып алумен, сақтаумен, өткізумен, пайдаланумен және жоюмен, патогендігі II топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеумен айналысатын ұйымдар;
жұмыс істеп тұрған, салынып жатқан, реконструкцияланатын және жобаланатын тіршілікті қамтамасыз ету объектілері жатады.";
5-тармақта:
"аумақтық бөлімшелерімен" деген сөздер "аумақтық органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қалаларды – топтарға, ұйымдарды санаттарға жатқызу жөніндегі тізбелерді дайындайды, оларды" деген сөздер "ұйымдарды санаттарға жатқызу жөніндегі тізбені дайындайды, оны" деген сөздермен ауыстырылсын;

23) в пункте 3 статьи 17 слова "территориальными подразделениями его ведомства" заменить словами "его территориальными органами";
24) пункт 2 статьи 18 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) до начала путешествия информировать территориальный орган уполномоченного органа о маршрутах передвижения при путешествии по труднодоступной местности, водным, горным и спелеологическим объектам, связанным с повышенным риском для жизни.
Перечень труднодоступных местностей, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни, и порядок информирования территориальных органов уполномоченного органа определяются уполномоченным органом.";
25) в статье 19:
пункт 3 после слов "органах и" дополнить словами "государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
в пункте 5 слова "территориальных подразделений ведомства" заменить словами "территориальных органов";
в пункте 8:
подпункты 1) и 2) части первой изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган и его территориальные органы;
2) структурные подразделения по организации и ведению гражданской обороны в центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, и местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы.
При этом структурные подразделения по организации и ведению гражданской обороны могут быть организационно объединены с мобилизационными органами государственного органа;";
в части второй слова ", ведомстве, а также подведомственных ведомству территориальных подразделениях" заменить словами "и его территориальных органах";
26) в статье 20:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В зависимости от объема выполняемых задач по гражданской обороне для городов определяются следующие группы: особая, первая и вторая.
Отнесение городов к группам устанавливается по следующим критериям:
1) к особой группе относится столица;
2) к первой группе относятся города республиканского значения;
3) ко второй группе относятся города областного значения.
3. В зависимости от потенциальной опасности, величины социально-экономических последствий возможных чрезвычайных ситуаций глобального, регионального и местного масштабов и угрозы национальной безопасности организации подразделяются на следующие категории по гражданской обороне: особо важная и категорированная.
К особо важной категории относятся организации, имеющие мобилизационные заказы.
К категорированным относятся:
особо важные объекты государственной собственности;
стратегические объекты;
организации с действующими, строящимися, реконструируемыми и проектируемыми опасными производственными объектами промышленности, транспортно-коммуникационного комплекса, имеющие важное государственное и экономическое значение;
организации, занимающиеся производством, переработкой, перевозкой, приобретением, хранением, реализацией, использованием и уничтожением ядов, обращением с патогенными биологическими агентами II группы патогенности;
действующие, строящиеся, реконструируемые и проектируемые объекты жизнеобеспечения.";
в пункте 5:
слова "территориальными подразделениями" заменить словами "территориальными органами";
слова "подготавливаются перечни по отнесению городов к группам, организаций – к категориям по гражданской обороне, которые утверждаются" заменить словами "подготавливается перечень по отнесению организаций к категориям по гражданской обороне, который утверждается";

27) 21-бапта:
бірінші абзац "мақсатында" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар," деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшаның үшінші абзацындағы "басқару," деген сөз ", қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), қосымша және жылжымалы басқару пункттерін," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"азаматтық қорғаныс жоспарларын қолданысқа енгізу, қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), қосымша және жылжымалы басқару пункттерін іске қосу;";
үшінші абзац "қорғаныстың" деген сөзден кейін "ең қарапайым жасырын паналары мен" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацтағы "басқару, құлақтандыру және байланыс пункттерін" деген сөздер "басқару пункттерін, құлақтандыру және байланыс жүйелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "басқару," деген сөз алып тасталсын;
28) 22-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы оныншы, он бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"төтенше жағдай енгізілген және терроризмге қарсы операция жүргізілген кезде азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерін, сондай-ақ азаматтық қорғау құралдарын қорғау;
төтенше жағдай енгізілген және терроризмге қарсы операция жүргізілген кезде күзетілетін қарауылдарға, объектілерге, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің, уәкілетті органның аумақтық органдарының, оның ведомстволарының, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымының үй-жайлары мен құрылысжайларына қарулы шабуылды тойтару;";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінде осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтарында көрсетілген міндеттерді орындау үшін арнаулы мақсаттағы бөлімшелер құрылады.";
29) 23-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "басқару пункттерi, жеке тұрған және қосып салынған паналайтын жерлер, радиацияға қарсы" деген сөздер "қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттері, азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары, ең қарапайым" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайларына паналайтын жер, радиацияға қарсы жасырын паналар және мобильді қорғаныш құрылысжайлары жатады.
Азаматтық қорғаныстың жылжымалы қорғаныш құрылысжайларын қоспағанда, азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркелуге жатады.
Ғимарат пен құрылыстың құрамында азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайы (жеке тұрған немесе қосып салынған) дербес кадастрлық нөмір бере отырып, жеке жылжымайтын мүлік объектісі ретінде қаралады.

27) в статье 21:
абзац первый после слов "военных конфликтов" дополнить словами "государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан,";
в абзаце третьем подпункта 1) слова "систем управления," заменить словами "запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления, систем";
в подпункте 2):
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"введение в действие планов гражданской обороны, задействование запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления;";
абзац третий после слов "населения в" дополнить словами "простейших укрытиях и";
абзац шестой после слов "пунктов управления," дополнить словом "систем";
в абзаце восьмом слово "управления," исключить;
28) в статье 22:
подпункт 1) пункта 1 дополнить абзацами десятым и одиннадцатым следующего содержания:
"защита сотрудников, военнослужащих и работников органов гражданской защиты, а также средств гражданской защиты при введении чрезвычайного положения и проведении антитеррористической операции;
отражение вооруженного нападения на охраняемые караулы, объекты, помещения и сооружения воинских частей гражданской обороны, территориальных органов уполномоченного органа, его ведомств, территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, подведомственной организации системы государственного резерва при введении чрезвычайного положения и проведении антитеррористической операции;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В воинских частях гражданской обороны создаются подразделения специального назначения для выполнения задач, указанных в абзацах третьем, шестом, седьмом, восьмом, девятом, десятом и одиннадцатом подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи.";
29) в статье 23:
в части первой пункта 1 слова "пункты управления, отдельно стоящие и встроенные убежища, противорадиационные" заменить словами "запасные (городские, загородные), вспомогательные и подвижные пункты управления, защитные сооружения гражданской обороны, простейшие";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. К защитным сооружениям гражданской обороны относятся убежища, противорадиационные укрытия и мобильные защитные сооружения.
Защитные сооружения гражданской обороны, за исключением мобильных защитных сооружений гражданской обороны, подлежат государственной регистрации в правовом кадастре.
Защитное сооружение гражданской обороны (отдельно стоящее или встроенное) в составе здания и сооружения рассматривается как отдельный объект недвижимости с присвоением самостоятельного кадастрового номера.

3-2. Уәкілетті органның аумақтық органдарының ұсынуымен мемлекеттік меншік болып табылатын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеуші органда жылжымайтын мүлікке құқықтардың (құқықтар ауыртпалығының) туындауы, өзгеруі немесе тоқтатылуы мемлекеттік тіркелуге жататын азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайларының тізбесі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының шешімімен бекітіледі.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары көрсетілген ұйымдардың қаражаты есебінен күтіп-ұсталады. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары неғұрлым үлкен жұмыс істейтін ауысымға есептелуге және азаматтық қорғау мақсатында пайдаланылуға тиіс.";
30) 3-бөлімнің тақырыбы "авиациясы" деген сөзден кейін "және теңіз ұйымы" деген сөздермен толықтырылсын;
31) 24-бапта:
3) тармақшадағы ", оның ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің," деген сөздер "және оның аумақтық органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) тармақшадағы "ұшуды орындайды." деген сөздер "ұшуды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын;
"20) төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және жою жөніндегі ұшуды орындау үшін олардың тұрақты әзірлігі мақсатында әуе кемелерінің кезекшілігін;
21) мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган айқындаған мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордан мұнай өнімдерін сатып алуды орындайды.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның авиациясы уәкілетті органның және оның аумақтық органының өтінімдері бойынша ұшуды орындайды.";
32) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Уәкілетті органның теңіз ұйымы
1. Уәкілетті органның теңіз ұйымының қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаны Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2. Уәкілетті органның теңіз ұйымы:
уәкілетті органды мұнайдың төгілуі туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді;
оқу-жаттығулар мен жаттығулар өткізеді, сондай-ақ мұнайдың төгілуін жою бойынша жедел іс-қимылдарды жүзеге асырады;
Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнайдың авариялық төгілуінің және қауіпті жүктердің ластауын жоюды жүзеге асырады;
Каспий теңізінің қазақстандық секторында авариялық жағдайлар кезінде көмек көрсетуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де қызметті жүзеге асырады.";
33) 25-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;

3-2. Решением местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы по представлению территориальных органов уполномоченного органа утверждается перечень защитных сооружений гражданской обороны, являющихся государственной собственностью и подлежащих государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения прав (обременения прав) на недвижимое имущество в регистрирующем органе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Защитные сооружения гражданской обороны организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, содержатся за счет средств указанных организаций. Защитные сооружения гражданской обороны должны быть рассчитаны на наибольшую работающую смену и использоваться в целях гражданской защиты.";
30) заголовок раздела 3 после слова "Авиация" дополнить словами "и морская организация";
31) в статье 24:
в подпункте 3) слова ", территориальных подразделений его ведомства" заменить словами "и его территориальных органов";
дополнить подпунктами 20) и 21) следующего содержания:
"20) дежурство воздушных судов с целью их постоянной готовности для выполнения полетов по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
21) приобретение нефтепродуктов у единого оператора по поставке нефтепродуктов, определенного уполномоченным органом по государственному регулированию производства нефтепродуктов.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Авиация уполномоченного органа выполняет полеты по заявкам уполномоченного органа и его территориального органа.";
32) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Морская организация уполномоченного органа
1. Юридическое лицо, осуществляющее деятельность морской организации уполномоченного органа, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Морская организация уполномоченного органа:
обеспечивает уполномоченный орган информацией о разливах нефти;
проводит учения и тренировки, а также осуществляет оперативные действия по ликвидации разливов нефти;
осуществляет ликвидацию загрязнений аварийных разливов нефти и опасных грузов в казахстанском секторе Каспийского моря;
осуществляет оказание помощи при аварийных случаях в казахстанском секторе Каспийского моря;
осуществляет иную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
33) в статье 25:
пункт 3 исключить;

4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері құтқарушылармен жасақталады, өзінің ғимараттар мен құрылысжайлардың мамандандырылған кешені, оқу-жаттығу полигоны, шаң, газ талдау зертханасы, орындалатын авариялық-құтқару жұмыстарының ерекшелігін ескере отырып, арнаулы техникасы, жабдығы мен аппаратурасы болады, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келеді.";
мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметі арнаулы техникамен, жабдықпен, аппаратурамен, жарақтармен, керек-жарақпен және құралдармен қамтамасыз етіле отырып, әзірлікте ұсталады.";
34) 27-1-бапта:
3-тармақта:
бірінші абзацтағы "қайта," деген сөз алып тасталсын;
2) тармақша алып тасталсын;
5-тармақтағы "куәлік" деген сөз "аттестат" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары бұзылған, оның ішінде біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеген жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
7. Қауіпті өндірістік объектіде тау-кен құтқару, газдан құтқару жұмыстарын және бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданылуын тоқтата тұру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтамауы;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға ерікті түрде жүгіну;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар.
8. Қауіпті өндірістік объектіде тау-кен құтқару, газдан құтқару жұмыстарын және бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданылуын тоқтата тұру оларды тоқтата тұру кезеңінде жүргізуге тыйым салуға алып келеді.
9. Қауіпті өндірістік объектіде тау-кен құтқару, газдан құтқару, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданылуын қайта бастау "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жолданымы бойынша жүзеге асырылады.
10. Қауіпті өндірістік объектіде тау-кен құтқару, газдан құтқару, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности укомплектовываются спасателями, имеют собственные специализированный комплекс зданий и сооружений, учебно-тренировочный полигон, пыле-, газоаналитическую лабораторию, специальную технику, оборудование и аппаратуру с учетом специфики выполняемых аварийно-спасательных работ, а также соответствуют требованиям, установленным уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. Профессиональная аварийно-спасательная служба в области промышленной безопасности поддерживается в готовности с обеспечением специальной техники, оборудования, аппаратуры, снаряжения, экипировки и инструментов.";
34) в статье 27-1:
в пункте 3:
в абзаце первом слово "повторной," исключить;
подпункт 2) исключить;
в пункте 5 слово "свидетельства" заменить словом "аттестаты";
дополнить пунктами 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 следующего содержания:
"6. В случае нарушения требований промышленной безопасности, в том числе несоответствия квалификационным или разрешительным требованиям, профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
7. Приостановление действия аттестата на право проведения на опасном производственном объекте горноспасательных, газоспасательных и противофонтанных работ осуществляется в следующих случаях:
1) несоблюдения профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности требований промышленной безопасности;
2) добровольного обращения в уполномоченный орган в области промышленной безопасности;
3) иных, предусмотренных законами Республики Казахстан.
8. Приостановление действия аттестата на право проведения на опасном производственном объекте горноспасательных, газоспасательных и противофонтанных работ влечет запрет на их проведение на период приостановления.
9. Возобновление действия аттестата на право проведения на опасном производственном объекте горноспасательных, газоспасательных и противофонтанных работ осуществляется по обращению профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
10. Лишение аттестата на право проведения на опасном производственном объекте горноспасательных, газоспасательных и противофонтанных работ производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.

11. Қауіпті өндірістік объектіде тау-кен құтқару, газдан құтқару жұмыстарын және бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына арналған аттестат мынадай жағдайларда:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде жүгінгенде;
2) аттестаттың қолданылу мерзімі аяқталғанда;
3) заңды тұлға таратылғанда;
4) аттестаттан айырғанда қолданысын тоқтатады.
12. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы аттестатталған кәсіби авариялық-құтқару қызметтері және аттестаттарының қолданысы тоқтатылған өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.";
35) 36-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "қадағалауға бөлінеді." деген сөздер "қадағалауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылауға бөлінеді.";
4-тармақта:
бірінші бөлік "Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздерден кейін "және осы Заңға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау осы Заңға сәйкес жедел ықпал ету шараларын қолдану және Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік іс жүргізуді қозғау арқылы жүзеге асырылады.";
36) 37-бапта:
1-тармақта:
"мемлекеттік бақылау" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың," деген сөздермен толықтырылсын;
"жатқызылған, базасында азаматтық қорғау қызметтері құрылған" деген сөздер "жатқызылған ұйымдардың, базасында азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"азаматтардың" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалардағы "құрылымдық бөлімшесінің", "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер тиісінше "ведомствосының", "ведомствосы" деген сөздермбен ауыстырылсын;
4), 5) және 6) тармақшалардағы "орган ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық бөлімшесінің", "орган ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық бөлімшесі" және "орган ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, аудандағы, облыстық маңызы бар қаладағы, қала ауданындағы аумақтық бөлімшесінің" деген сөздер тиісінше "органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық органының", "органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық органы" және "органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, аудандағы, облыстық маңызы бар қаладағы, қала ауданындағы аумақтың органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 37-1-бапта:
2-тармақтың жетінші бөлігінде:
"құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екінші бөліктегі "құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер "ведомствосының немесе аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерудің басталатыны туралы акт тексерілетін мемлекеттік органға табыс етілген немесе оның электрондық құжаты арқылы тексерілетін мемлекеттік органның электрондық поштасының мекенжайы бойынша жолданған күн тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.";
4-тармақта:
бірінші және екінші бөліктердегі "құрылымдық бөлімшесі", "құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер тиісінше "ведомствосы немесе аумақтық органы", "ведомствосының немесе аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер "ведомствосының немесе аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"поштамен не" деген сөздерден кейін "тексерілетін мемлекеттік органнның электрондық поштасының мекенжайы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасындағы "дәлелді" деген сөз алып тасталсын;
екінші бөліктегі "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;

11. Аттестат на право проведения на опасном производственном объекте горноспасательных, газоспасательных и противофонтанных работ прекращает действие в случаях:
1) добровольного обращения в уполномоченный орган в области промышленной безопасности о прекращении действия аттестата;
2) истечения срока действия аттестата;
3) ликвидации юридического лица;
4) лишения аттестата.
12. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности размещает информацию об аттестованных профессиональных аварийно-спасательных службах в области промышленной безопасности и профессиональных аварийно-спасательных службах в области промышленной безопасности с прекратившими действие аттестатами на своем интернет-ресурсе.";
35) в статье 36:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) государственный контроль в области предупреждения чрезвычайных ситуаций.";
в пункте 4:
часть первую дополнить словами "и настоящим Законом";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности осуществляются путем применения мер оперативного воздействия в соответствии с настоящим Законом и возбуждения административного производства согласно законодательству Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
36) в статье 37:
в пункте 1:
после слов "обеспечение исполнения" дополнить словами "государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан,";
слова "гражданской обороне, на базе которых созданы службы гражданской защиты и за которыми" заменить словами "гражданской обороне, организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты, и организациями, за которыми";
дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан";
в пункте 2:
в подпунктах 1), 2) и 3) слова "структурного подразделения" заменить словом "ведомства";
в подпунктах 4), 5) и 6) слова "территориального подразделения ведомства" заменить словами "территориального органа";
37) в статье 37-1:
в части седьмой пункта 2:
слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
слова "структурным подразделением" заменить словами "ведомством или территориальным органом";
в пункте 3:
в части второй слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Началом проведения проверки считается дата вручения проверяемому государственному органу или направления ему акта о назначении проверки посредством электронного документа по адресу электронной почты проверяемого государственного органа.";
в пункте 4:
в частях первой и второй слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
в части третьей:
слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
после слов "электронного документа" дополнить словами "по адресу электронной почты проверяемого государственного органа";
в пункте 6:
в подпункте 2) части первой слово "убедительных" исключить;
в части второй слова "Структурное подразделение уполномоченного органа обязано" заменить словами "Ведомство или территориальный орган уполномоченного органа обязаны";
в части второй пункта 7 слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";

10-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы "актінің" деген сөзден кейін "(болған жағдайда мерзімін ұзарту туралы қосымша актінің)" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақтағы "құрылымдық бөлімшесінде", "құрылымдық бөлімшесіне", "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер тиісінше "ведомствосында немесе аумақтық органында", "ведомствосына немесе аумақтық органына", "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтың екінші және үшінші бөліктеріндегі "құрылымдық бөлімшесіне", "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер тиісінше "ведомствосына немесе аумақтық органына", "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақтағы "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақтағы "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы, екінші бөліктің бірінші абзацындағы және үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "құрылымдық бөлімшесі", "құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер тиісінше "ведомствосы немесе аумақтық органы", "ведомствосының немесе аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының лауазымды адамдарына тексеру нысанасына жатпайтын талаптар қоюға және өтініштер жасауға тыйым салынады.";
18-тармақта:
2) тармақшадағы "құрылымдық бөлімшесіне" деген сөздер "ведомствосына немесе аумақтық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;";
3), 4) және 5) тармақшалардағы "құрылымдық бөлімшесі" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
19-тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы "құрылымдық бөлімшесі", "құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер "ведомствосы немесе аумақтық органы", "ведомствосының немесе аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтағы "құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер "ведомствосының немесе аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 38-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерінің, мекемелерінің аумағында – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларындағы "аумақтық бөлімшесінің", "аумақтық бөлімшесі" деген сөздер тиісінше "аумақтық органының", "аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік заңды тұлғаларға тиесілі объектілерде, кәсіби өртке қарсы қызметте, сондай-ақ биіктігі 50 метр және одан жоғары объектілерде өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізуге тыйым салынады.";

подпункт 3) части первой пункта 10 дополнить словами "(дополнительного акта о продлении срока при его наличии)";
в пункте 11 слова "структурного подразделения", "структурное подразделение", "Структурное подразделение уполномоченного органа должно" заменить соответственно словами "ведомства или территориального органа", "ведомство или территориальный орган", "Ведомство или территориальный орган уполномоченного органа должны";
в частях второй и третьей пункта 14 слова "структурное подразделение" заменить словами "ведомство или территориальный орган";
в пункте 15 слова "структурным подразделением" заменить словами "ведомством или территориальным органом";
в пункте 16 слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
в пункте 17:
в абзаце первом части первой, абзаце первом части второй и абзаце первом части третьей слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Должностным лицам ведомства или территориального органа уполномоченного органа запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.";
в пункте 18:
в подпункте 2) слова "структурное подразделение" заменить словами "ведомство или территориальный орган";
в подпунктах 3), 4) и 5) слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
в подпунктах 1) и 2) пункта 19 слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
в пункте 20 слова "структурного подразделения" заменить словами "ведомства или территориального органа";
38) в статье 38:
часть первую пункта 2 дополнить словами ", на территории воинских частей, учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан – Министерством обороны Республики Казахстан";
в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 3 слова "территориального подразделения" заменить словами "территориального органа";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Проведение аудита в области пожарной безопасности запрещается на объектах, принадлежащих государственным юридическим лицам, на профессиональной противопожарной службе, а также на объектах высотой пятьдесят метров и более.";

39) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның ведомствосы, оның аумақтық бөлімшелері және жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – бақылау және қадағалау органы) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жүзеге асырады.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау мемлекеттік бақылау және қадағалау нысандарының тәуелсіздігі, объективтілігі, бейтараптығы, анықтығы қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекет бақылау және қадағалау органының есептілігі мен ашықтығына кепілдік береді.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері мен бақылау және қадағалау органының өзара іс-қимылын жақсарту мақсатында бақылау және қадағалау органы жыл сайын қыркүйектің соңғы бейсенбісінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бақылау және қадағалау органдарының бірыңғай есеп беру күніне қатысады.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау қауіпті өндірістік объектілерде, қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғыларда, әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде авариялар, оқыс оқиғалар кезінде туындайтын қауіпті өндірістік факторлардың жұмыскерлер мен халыққа зиянды әсерінің алдын алуға бағытталған.
Қызметіне өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүзеге асырылатын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері (бұдан әрі – бақылау және қадағалау субъектісі) болып табылады.
Бақылау және қадағалау субъектісінің меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негізде болатын, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылауға және қадағалауға жататын мүлік өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау объектісі (бұдан әрі – бақылау және қадағалау объектісі) болып табылады.
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау мыналарға:
1) қауіпті өндірістік объектілердің және қауіпті техникалық құрылғыларды пайдаланатын ұйымдардың өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтауына;

39) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности
1. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности осуществляются ведомством уполномоченного органа в области промышленной безопасности, его территориальными подразделениями и местными исполнительными органами (далее – орган контроля и надзора) на предмет соответствия деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности требованиям промышленной безопасности.
2. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности за субъектами (объектами) государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности осуществляются на основе принципов независимости, объективности, беспристрастности, достоверности форм государственного контроля и надзора.
Государством гарантируются подотчетность и прозрачность органа контроля и надзора.
3. В целях улучшения взаимодействия субъектов государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности и органа контроля и надзора ежегодно в последний четверг сентября орган контроля и надзора участвует в едином дне отчета органов контроля и надзора в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
4. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности направлены на предупреждение вредного воздействия опасных производственных факторов, возникающих при авариях, инцидентах на опасных производственных объектах, опасных технических устройствах и технических устройствах, объектах социальной инфраструктуры, на работников и население.
Субъектами государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности (далее – субъект контроля и надзора) являются физические лица, юридические лица, их филиалы и представительства, за деятельностью которых осуществляются государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности.
Объектом государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности (далее – объект контроля и надзора) является имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля и надзора, подлежащее государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
5. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности осуществляются за:
1) соблюдением опасными производственными объектами и организациями, эксплуатирующими опасные технические устройства, требований промышленной безопасности;

2) қауіпті өндірістік объектілердің өндірістік ғимараттарына, технологиялық құрылысжайларына зерттеп-қарау, диагностикалау, қауіпті техникалық құрылғыларға техникалық куәландыру жүргізудің уақтылығына;
3) қауіпті өндірістік объектілердің және қауіпті техникалық құрылғыларды пайдаланатын ұйымдардың авариялар мен олардың салдарларын жою және оқшаулау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге әзірлігіне;
4) әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуына;
5) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтеріне;
6) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғаларға;
7) жарылғыш және пиротехникалық (азаматтық заттар мен бұйымдарды қоспағанда) заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдарды әзірлеу, өндіру, иелену, өткізу, сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алған жеке және заңды тұлғаларға жүзеге асырылады.
6. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға:
1) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы;
2) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының орынбасары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның ведомствосы басшысының орынбасары;
3) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының лауазымды адамы;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық бөлімшесінің басшысы;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық бөлімшесі басшысының орынбасары;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы;

2) своевременностью проведения обследования, диагностирования производственных зданий, технологических сооружений опасных производственных объектов, технических освидетельствований опасных технических устройств;
3) готовностью опасных производственных объектов и организаций, эксплуатирующих опасные технические устройства, к проведению работ по ликвидации и локализации аварий и их последствий;
4) безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;
5) профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности;
6) юридическими лицами, аттестованными на право проведения работ в области промышленной безопасности;
7) физическими и юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление деятельности по разработке, производству, приобретению, реализации, хранению взрывчатых и пиротехнических (за исключением гражданских) веществ и изделий с их применением.
6. К должностным лицам, осуществляющим государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности, относятся:
1) главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности – руководитель ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
2) заместитель главного государственного инспектора Республики Казахстан по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности – заместитель руководителя ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
3) государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности – должностное лицо ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
4) главный государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности – руководитель области, города республиканского значения, столицы территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
5) заместитель главного государственного инспектора области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности – заместитель руководителя области, города республиканского значения, столицы территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
6) государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности – должностное лицо области, города республиканского значения, столицы территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;

7) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуын мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі және және әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі тұрмыстық, коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың тұрмыстық баллондары мен газ тұтыну жүйелерін қауіпсіз пайдалануын мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторы – облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамы жатады.
7. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды бақылау және қадағалау органы осы Заңға сәйкес тексеру және аварияларды тергеп-тексеру нысанында жүзеге асырады.
8. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жүргізілетін рұқсаттық бақылау осы Заңға сәйкес тексеру нысанында жүзеге асырылады.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны бергенге дейін рұқсаттық бақылау "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
40) мынадай мазмұндағы 39-1, 39-2, 39-3, 39-4, 39-5, 39-6 және 39-7-баптарымен толықтырылсын:
"39-1-бап. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жедел ықпал ету шаралары
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында және (немесе) олардың нәтижелері бойынша қолданылатын адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына қатерді болғызбау мақсатында бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) ықпал ету тәсілдері жедел ықпал ету шаралары болып табылады.
Жедел ықпал ету шараларын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор (бұдан әрі – бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қауіпті өндірістік объектілерді, қауіпті техникалық құрылғыларды немесе техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін осы бапта көзделген тәртіппен тоқтата тұру не оларға тыйым салу түрінде қолданады.
2. Осы Заңның 12-2-бабының 2-1) тармақшасында көзделген тізбеде белгіленген өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын (бұдан әрі – жедел ықпал ету шараларының талаптары) бұзу жедел ықпал ету шараларын қолдануға негіз болып табылады.
3. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы жедел ықпал ету шараларының талаптарын бұзушылықтар анықталған кезде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы акт рәсімдейді, оны бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етеді, сондай-ақ техникалық мүмкіндік болған кезде қауіпті өндірістік объектіні, қауіпті техникалық құрылғыны немесе техникалық құрылғыны пломбалауды жүргізеді.
Пломбаны бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы бұзушылық жойылған не пломбаны алмай бұзушылықты жою мүмкін болмаған жағдайда алады.
Пломбаны алуды бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіде тіркеп-белгілейді.

7) государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по государственному контролю и надзору за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры и по государственному контролю за безопасной эксплуатацией бытовых баллонов и газопотребляющих систем бытовых, коммунально-бытовых потребителей на объектах социальной инфраструктуры – должностное лицо области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) местных исполнительных органов.
7. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности осуществляются органом контроля и надзора в форме проверок и расследования аварий в соответствии с настоящим Законом.
8. Разрешительный контроль, проводимый на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям в области промышленной безопасности, осуществляется в форме проверки в соответствии с настоящим Законом.
Разрешительный контроль до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению в области промышленной безопасности осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
40) дополнить статьями 39-1, 39-2, 39-3, 39-4, 39-5, 39-6 и 39-7 следующего содержания:
"Статья 39-1. Меры оперативного воздействия в области промышленной безопасности
1. Мерами оперативного воздействия являются способы воздействия на субъекты (объекты) контроля и надзора в целях предотвращения угрозы жизни и (или) здоровью людей, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности.
Меры оперативного воздействия применяются государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности (далее – должностное лицо органа контроля и надзора) в виде приостановления либо запрещения деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности субъекта (объекта) контроля и надзора, связанных с эксплуатацией опасных производственных объектов, опасных технических устройств или технических устройств, в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
2. Основанием для применения мер оперативного воздействия является нарушение требований промышленной безопасности, установленных перечнем, предусмотренным подпунктом 2-1) статьи 12-2 настоящего Закона (далее – требования мер оперативного воздействия).
3. Должностным лицом органа контроля и надзора при обнаружении нарушений требований мер оперативного воздействия оформляется акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности, который вручается субъекту контроля и надзора, а также при наличии технической возможности производится опломбирование опасного производственного объекта, опасного технического устройства или технического устройства.
Пломба снимается должностным лицом органа контроля и надзора в случае устранения нарушения либо невозможности устранения нарушения без снятия пломбы.
Снятие пломбы фиксируется должностным лицом органа контроля и надзора в акте о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности.

4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) жедел ықпал ету шарасының түрі;
2) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
3) бақылау және қадағалау органының атауы;
4) актіні ресімдеген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің атауы, оның басшысының, бақылау және қадағалау субъектісінің актіні рәсімдеу кезінде қатысқан өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), сондай-ақ оның лауазымы;
6) жедел ықпал ету шарасын қолданудың негізі;
7) жедел ықпал ету шарасының қолданылу мерзімі (қажет болған жағдайда);
8) пломбалау туралы мәліметтер (күні мен уақыты, қауіпті өндірістік объектінің, қауіпті техникалық құрылғының немесе техникалық құрылғының атауы);
9) бақылау және қадағалау органының актіні ресімдеген лауазымды адамының қолы;
10) актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы мәліметтер (бақылау және қадағалау субъектісі басшысының немесе оның уәкілетті адамының қолы және күні);
11) пломбаның алынғаны туралы мәліметтер (алынған күні мен уақыты, себептері, бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы мен бақылау және қадағалау субъектісі басшысының немесе оның уәкілетті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы).
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы акт мынадай тәсілдердің бірімен табыс етіледі:
1) қолма-қол – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіде оны алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен – бақылау және қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына жіберу.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіге жедел ықпал ету шараларының нысанасына жататын техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-білгілеу аспаптарының, фото- және бейнеаппаратураның жазбалары бар болған кезде қоса беріледі.
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіні қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартқан жағдайда оған актіні алудан бас тартқаны туралы тиісті жазба енгізіледі.

4. В акте о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности указываются:
1) вид меры оперативного воздействия;
2) дата, время и место составления акта;
3) наименование органа контроля и надзора;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, оформившего акт;
5) наименование субъекта контроля и надзора, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) его руководителя, представителя субъекта контроля и надзора, присутствовавшего при оформлении акта, а также его должность;
6) основание применения меры оперативного воздействия;
7) срок действия меры оперативного воздействия (при необходимости);
8) сведения об опломбировании (дата и время, наименование опасного производственного объекта, опасного технического устройства или технического устройства);
9) подпись должностного лица органа контроля и надзора, оформившего акт;
10) сведения о получении или отказе в получении акта (дата и подпись руководителя субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя);
11) сведения о снятии пломбы (дата и время, причины снятия, должность, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись должностного лица органа контроля и надзора и руководителя субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя).
Акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности вручается одним из следующих способов:
1) нарочно – с даты отметки в акте о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности о его получении;
2) заказным письмом с уведомлением о его вручении;
3) электронным способом – на электронный адрес субъекта контроля и надзора.
К акту о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности при наличии прилагаются записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры, относящиеся к предмету меры оперативного воздействия.
5. В случае отказа в принятии акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись об отказе в получении акта.

6. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіні алудан бас тарту оны орындамау үшін негіз болып табылмайды.
7. Тексеруді немесе аварияларды тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған жедел ықпал ету шараларының талаптарын бұзушылықтар өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада немесе аварияларды тергеп-тексеру актісінде көрсетіледі.
8. Бақылау және қадағалау субъектілері жедел ықпал ету шаралары талаптарының анықталған бұзушылықтарын өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада немесе аварияларды тергеп-тексеру актісінде көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
9. Тексеру немесе аварияларды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған, жедел ықпал ету шаралары талаптарының бұзушылықтары мерзімі өткеннен кейін немесе олар мерзімінен бұрын жойылғанда осы Заңның 39-2-бабы 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тексеру немесе аварияларды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған, жедел ықпал ету шаралары талаптарының бұзушылықтары мерзімінен бұрын жойылған жағдайда, бақылау және қадағалау субъектісі бақылау және қадағалау органын жазбаша хабардар етеді.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актінің қолданылуы бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ықпал ету шараларын қолдануға негіз болған анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растағаннан кейін тоқтатылады.
10. Жедел ықпал ету шаралары талаптарының анықталған бұзушылықтары жойылмаған кезде жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша осы Заңның 39-3-бабының 12-тармағында көзделген шаралар қабылданады.
11. Жедел ықпал ету шараларын қолдануға алып келген өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бақылау және қадағалау субъектілері өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіні жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы Қазақстан Республикасы Әкімішілік-рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен шағым беруге құқылы.
Шағым беру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актінің орындалуын тоқтата тұрмайды.

6. Отказ от получения акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности не является основанием для его неисполнения.
7. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам проверки или расследования аварий нарушения требований мер оперативного воздействия отражаются в предписании об устранении выявленных нарушений требований промышленной безопасности или акте расследования аварий.
8. Субъекты контроля и надзора обязаны устранить выявленные нарушения требований мер оперативного воздействия в сроки, указанные в предписании об устранении выявленных нарушений требований промышленной безопасности или акте расследования аварий.
9. По истечении сроков или досрочного устранения нарушений требований мер оперативного воздействия, выявленных по результатам проверки или расследования аварий, проводится внеплановая проверка согласно подпункту 2) пункта 7 статьи 39-2 настоящего Закона.
В случае досрочного устранения нарушений требований мер оперативного воздействия, выявленных по результатам проверки или расследования аварий, субъект контроля и надзора письменно уведомляет орган контроля и надзора.
Действие акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности прекращается после подтверждения должностным лицом органа контроля и надзора устранения выявленных нарушений, явившихся основанием для применения мер оперативного воздействия, на основании акта о результатах внеплановой проверки.
10. При неустранении выявленных нарушений требований мер оперативного воздействия по результатам внеплановой проверки принимаются меры, предусмотренные пунктом 12 статьи 39-3 настоящего Закона.
11. Субъекты контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности, повлекшими применение мер оперативного воздействия, вправе подать жалобу о признании недействительным акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности и его отмене в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности.

12. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіні жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға мыналар негіздер болып табылады:
1) жедел ықпал ету шараларын қолдану үшін негіздердің болмауы;
2) жедел ықпал ету шараларын осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолдану;
3) бақылау және қадағалау органы лауазымды адамының өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ықпал ету шараларын қолдануы;
4) осы Заңның 39-4-бабының бірінші бөлігінің 1) тармақшасында және екінші бөлігінде белгіленген талаптардың сақталмауы.
39-2-бап. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тексеру
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тексеруді бақылау және қадағалау органы қауіп-қатер дәрежесіне қарай бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жүргізеді.
2. Қауіп-қатер дәрежесі бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері):
1) жоғары дәрежелі қауіп-қатер;
2) жоғары дәрежелі қауіп-қатерге жатқызылмағандар болып бөлінеді.
Жоғары дәрежелі қауіп-қатерге:
1) қауіпті өндірістік объектілерді декларацияланатын объектілерге жатқызу өлшемшарттарына сәйкес келетін, өнеркәсіптік қауіпсіздігі міндетті декларациялауға жататын қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын;
2) дайындаушы зауыт белгілеген нормативтік қызмет ету мерзімін өтеген қауіпті техникалық құрылғыларды пайдаланатын бақылау және қадағалау субъектілері жатады.
Жоғары дәрежелі қауіп-қатерге жатқызылмағандарға:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздігі міндетті декларациялауға жатпайтын қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын;
2) дайындаушы зауыт белгілеген нормативтік қызмет ету мерзімін өтемеген қауіпті техникалық құрылғыларды пайдаланатын;
3) қауіпті өндірістік объектіде тау-кен құтқару, газдан құтқару, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат негізінде қызметті жүзеге асыратын;
4) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат негізінде қызметті жүзеге асыратын;
5) жарылғыш және пиротехникалық (азаматтық заттар мен бұйымдарды қоспағанда) заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдарды әзірлеу, өндіру, иелену, өткізу, сақтау жөніндегі қызметтің лицензияланатын түрлерін жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері жатады.
3. Тексерулер мынадай түрлерге бөлінеді:
1) жоспарлы;
2) берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жүргізілетін тексерулер;
3) жоспардан тыс.
4. Жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, жоғары дәрежелі қауіп-қатерге жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тексеру жылына бір реттен жиілетпей, біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі тұрғысынан берілген рұқсаттар бойынша жоғары дәрежелі қауіп-қатерге жатқызылмағандарды – үш жылда бір реттен жиілетпей жүргізіледі.

12. Основаниями для признания недействительным акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного воздействия;
2) применение мер оперативного воздействия по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение должностным лицом органа контроля и надзора мер оперативного воздействия по вопросам, не входящим в его компетенцию;
4) несоблюдение требований, установленных подпунктом 1) части первой и частью второй статьи 39-4 настоящего Закона.
Статья 39-2. Проверка в области промышленной безопасности
1. Проверка в области промышленной безопасности проводится органом контроля и надзора в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска.
2. Субъекты (объекты) контроля и надзора по степени риска делятся на:
1) высокую степень риска;
2) не отнесенных к высокой степени риска.
К высокой степени риска относятся субъекты контроля и надзора:
1) эксплуатирующие опасные производственные объекты, подлежащие обязательному декларированию промышленной безопасности, соответствующие критериям отнесения опасных производственных объектов к декларируемым;
2) эксплуатирующие опасные технические устройства, отработавшие установленный заводом-изготовителем нормативный срок службы.
К не отнесенным к высокой степени риска относятся субъекты контроля и надзора:
1) эксплуатирующие опасные производственные объекты, не подлежащие обязательному декларированию промышленной безопасности;
2) эксплуатирующие опасные технические устройства, не отработавшие установленный заводом-изготовителем нормативный срок службы;
3) осуществляющие деятельность на основании аттестата на право проведения на опасном производственном объекте горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ;
4) осуществляющие деятельность на основании аттестата на право проведения работ в области промышленной безопасности;
5) осуществляющие лицензируемые виды деятельности по разработке, производству, приобретению, реализации, хранению взрывчатых и пиротехнических (за исключением гражданских) веществ и изделий с их применением.
3. Проверки делятся на следующие виды:
1) плановые;
2) проверки, проводимые на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям;
3) внеплановые.
4. Проверка субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, проводится не чаще одного раза в год, не отнесенных к высокой степени риска, по выданным разрешениям на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям – не чаще одного раза в три года, за исключением внеплановых проверок.

5. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жоспарлы тексерулер:
жоғары дәрежелі қауіп-қатер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе жергілікті атқарушы органның басшысы бекіткен тексерулердің жылдық жоспарына сәйкес тексерулер жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі мерзімде;
жоғары дәрежелі тәуекелге жатқызылмағандар үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе жергілікті атқарушы органның басшысы бекіткен үш жылға арналған тексерулер жоспарына сәйкес үш жылда бір рет жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі мерзімде тексеруді тағайындау туралы акт негізінде жүргізіледі.
Берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жүргізілетін тексерулер өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы бекіткен үш жылға арналған тексерулер кестесіне сәйкес үш жылда бір рет кезеңнің алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі мерзімде тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде жүргізіледі.
Тексерулердің жоспарлары мен кестесі бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қауіп-қатер дәрежесі ескеріле отырып қалыптастырылады және олар бекітілген кезден бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Тексерулердің жоспарлары мен кестесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу тексерілетін бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген, сондай-ақ табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, радиациялық авариялар және солармен байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда, бірақ жылына екі реттен жиілетпей жүзеге асырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар туындаған кезде тексеру ұзартылуы не тоқтатыла тұруы мүмкін.
Тексеру жоспарлары мен кестесінде:
1) жоспардың (кестенің) бекітілген күні мен нөмірі;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) тексерілетін бақылау және қадағалау субъектісінің атауы, оның сәйкестендіру нөмірі және заңды мекенжайы;
4) тексерілетін бақылау және қадағалау объектісінің атауы және оның орналасқан жері;
5) қауіп-қатер дәрежесі немесе рұқсат беру құжатының түрі;

5. Плановые проверки в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора проводятся на основании акта о назначении проверки:
для высокой степени риска согласно годовому плану проверок, утвержденному руководителем ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа в срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения проверок;
для не отнесенных к высокой степени риска согласно плану проверок на три года, утвержденному руководителем ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа один раз в три года в срок до 10 декабря года, предшествующего плановому периоду.
Проверки, проводимые на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, проводятся на основании акта о назначении проверки согласно графику проверок на три года, утвержденному руководителем ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности один раз в три года в срок до 10 декабря года, предшествующего периоду.
Планы и график проверок формируются с учетом степени риска субъектов (объектов) контроля и надзора и размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа не позднее десяти календарных дней с момента их утверждения.
Внесение изменений и дополнений в планы и график проверок осуществляются в случаях ликвидации, реорганизации проверяемого субъекта (объекта) контроля и надзора, изменения его наименования, а также возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений, но не чаще двух раз в год.
При наступлении случаев, указанных в части четвертой настоящего пункта, проверка может быть продлена либо приостановлена.
Планы и график проверки включают:
1) номер и дату утверждения плана (графика);
2) наименование органа контроля и надзора;
3) наименование проверяемого субъекта контроля и надзора, его идентификационный номер и юридический адрес;
4) наименование проверяемого объекта контроля и надзора и его место нахождения;
5) степень риска или вид разрешительного документа;

6) тексерілетін бақылау және қадағалау субъектісінің кәсіпкерлік санаты қамтылады.
6. Адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне төнетін тікелей қатердің алдын алу және (немесе) оны жою мақсатында нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексеру тағайындауға негіз болған нақты фактілер мен мән-жайлар бойынша бақылау және қадағалау органы тағайындайтын тексеру жоспардан тыс тексеру болып табылады.
Жоспардан тыс тексеру бақылау және қадағалау субъектісі оның басталғаны туралы хабардар етілмей жүргізіледі.
7. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) жоспардан тыс тексеру жүргізуге мыналар негіздер болып табылады:
1) аварияларды тергеп-тексеру актісінде көрсетілген бұзушылықтарды жоюдың орындалуын бақылау;
2) жедел ықпал ету шараларын қолдануға негіздер болып табылатын бұзушылықтардың жойылғанын бақылау;
3) тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
4) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы талаптарды бұзушылықтар бойынша негіздер мен растайтын дәлелдемелер болған кезде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
5) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің не нұқсан келтіру қатері туралы нақты фактілер бойынша прокурордың талаптары;
6) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға нұқсан келтірудің нақты фактілері, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің бұзылған құқықтары мен заңды мүдделері, сондай-ақ жойылмауы адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге алып келетін өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары;
7) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмасы.
8. Жоспардан тыс тексерулер анонимдік жолданымдар болған жағдайда жүргізілмейді.
39-3-бап. Тексеру жүргізу тәртібі
1. Жоспардан тыс тексеруді қоспағанда, тексеру жүргізу басталар алдында бақылау және қадағалау органы кемінде бір жұмыс күні бұрын бақылау және қадағалау субъектісін басталатын күнін көрсете отырып, тексеру жүргізілетіні туралы хабардар етуге міндетті.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген тексерудің басталатыны туралы хабарлама мынадай:
1) қолма-қол – тексерудің басталатыны туралы хабарламада оны алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен;

6) категорию предпринимательства проверяемого субъекта контроля и надзора.
6. Внеплановой проверкой является проверка, назначаемая органом контроля и надзора по конкретным фактам и обстоятельствам, послужившим основанием для назначения внеплановой проверки в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора, с целью предупреждения и (или) устранения непосредственной угрозы жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Внеплановая проверка проводится без извещения субъекта контроля и надзора о ее начале.
7. Основаниями для проведения внеплановой проверки субъектов (объектов) контроля и надзора являются:
1) контроль исполнения устранения нарушений, указанных в акте расследования аварий;
2) контроль устранения нарушений, являющихся основаниями для применения мер оперативного воздействия;
3) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных нарушений в результате проверки;
4) обращения физических и юридических лиц по нарушениям требований промышленной безопасности при наличии оснований и подтверждающих доказательств;
5) требования прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
6) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, нарушенным правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также нарушений требований промышленной безопасности, неустранение которых влечет причинение вреда жизни и здоровью человека, правам и законным интересам физических и юридических лиц;
7) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
8. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
Статья 39-3. Порядок проведения проверки
1. Перед началом проведения проверки, за исключением внеплановой проверки, не менее чем за один рабочий день орган контроля и надзора обязан уведомить субъект контроля и надзора о проведении проверки с указанием даты ее начала.
Уведомление о начале проверки, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным надлежащим образом в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в уведомлении о начале проверки о его получении;
2) заказным письмом с уведомлением о его вручении;

3) бақылау мен қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына электрондық тәсілмен жіберу жағдайларында тиісті түрде табыс етілді деп есептеледі.
2. Бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдары бақылау және қадағалау субъектісіне:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын;
3) қажет болған жағдайда – құзыретті органның режимдік объектілерге баруға рұқсатын көрсетуге міндетті.
3. Бақылау және қадағалау органы өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органды тексеру басталғанға дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын басталатын күнін көрсете отырып, тексеру жүргізудің басталатыны туралы жазбаша түрде немесе өзге де қолжетімді тәсілмен хабардар етуге міндетті.
4. Тексеруді тағайындау туралы актіде:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеру жүргізу үшін тартылатын мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары, консультанттары мен сарапшылары, сондай-ақ лауазымды адамдар туралы мәліметтер (қажет болған жағдайда);
5) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы, оның орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі, объектілердің тізбесі және олардың орналасқан жері;
6) тексеру түрі;
7) тексеру нысанасы;
8) тексеру жүргізу мерзімі;
9) тексеру жүргізудің негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тексерілуге жататын нормативтік құқықтық актілер;
10) тексерілетін кезең;
11) бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің осы Заңның 39-6-бабында көзделген құқықтары мен міндеттері;
12) бақылау және қадағалау органының актіге қол қоюға уәкілетті лауазымды адамының қолы және бақылау және қадағалау органының мөрі;
13) бақылау және қадағалау субъектісі басшысының не оның уәкілетті өкілінің актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолы көрсетіледі.
5. Бақылау және қадағалау субъектісіне не оның уәкілетті өкіліне тексеруді тағайындау туралы актінің табыс етілген күні тексеру жүргізудің басталғаны деп есептеледі.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген тексеруді тағайындау туралы акт мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – тексеруді тағайындау туралы актіде оны алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) бақылау мен қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына электрондық тәсілмен жіберілсе, тиісті түрде табыс етілді деп есептеледі.
Тексеруді тағайындау туралы акт бақылау және қадағалау органының ақпараттық жүйесінде тіркеледі.
Бақылау және қадағалау органының ақпараттық жүйесі болмаған кезде тексеруді тағайындау туралы акт тексеруді тағайындаған бақылау және қадағалау органының тексерулерді тіркеу журналында тіркеледі.

3) электронным способом – на электронный адрес субъекта контроля и надзора.
2. Должностные лица органа контроля и надзора, прибывшие для проведения проверки, обязаны предъявить субъекту контроля и надзора:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение либо идентификационную карту;
3) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
3. Орган контроля и надзора обязан уведомить государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, о начале проведения проверки не менее чем за один рабочий день до начала проверки с указанием даты ее начала в письменном виде или иным доступным способом.
4. В акте о назначении проверки указываются:
1) дата и номер акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица органа контроля и надзора, уполномоченного на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, а также должностных лицах государственных органов и подведомственных организаций, привлекаемых для проведения проверки (при необходимости);
5) наименование субъекта (объекта) контроля и надзора, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов и их место нахождения;
6) вид проверки;
7) предмет проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которых подлежат проверке;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя, предусмотренные статьей 39-6 настоящего Закона;
12) подпись должностного лица органа контроля и надзора, уполномоченного подписывать акт, и печать органа контроля и надзора;
13) подпись руководителя субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя о получении или об отказе в получении акта.
5. Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту контроля и надзора либо его уполномоченному представителю акта о назначении проверки.
Акт о назначении проверки, направленный одним из нижеперечисленных способов, считается врученным надлежащим образом в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в акте о назначении проверки о его получении;
2) заказным письмом с уведомлением о его вручении;
3) электронным способом – на электронный адрес субъекта контроля и надзора.
Акт о назначении проверки регистрируется в информационной системе органа контроля и надзора.
При отсутствии информационной системы органа контроля и надзора акт о назначении проверки регистрируется в журнале регистрации проверок органа контроля и надзора, назначившего проверку.

6. Тексеруді тағайындау туралы акт қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартқан жағдайда оған тиісті жазба енгізіледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тарту оны орындамауға және тексерудің күшін жоюға негіз болып табылмайды.
7. Тексеру тағайындау туралы актіні алудан бас тартылған, сондай-ақ бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға, жабдықтарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайларда, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
8. Тексеруді бақылау және қадағалау органының тексеруді тағайындау туралы актіде аталған лауазымды адамы ғана жүргізе алады.
Бұл ретте бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізетін лауазымды адамдарының құрамы объективті себептер бойынша бақылау және қадағалау органының шешімі бойынша өзгертілуі мүмкін, кейіннен бақылау және қадағалау субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіге енгізілетін адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін тексеруді тағайындау туралы өзгертілген актімен таныстырылады.
9. Тексеру жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ тексеру нысанасы ескеріле отырып белгіленеді және:
1) тексеру жүргізу кезінде – он бес жұмыс күнінен;
2) жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде – он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
10. Зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болған кезде, сондай-ақ жұмыстың едәуір көлеміне байланысты тексеру жүргізу мерзімін бақылау және қадағалау органының басшысы (не оны алмастыратын адам) бір рет қана отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін.
Тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту тексеру мерзімі аяқталғанға дейін бақылау және қадағалау субъектісіне тиісті түрде хабарлама табыс ету арқылы тексеру мерзімдерін ұзарту туралы актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себебі көрсетіледі.
11. Бақылау және қадағалау органының басшысы (не оны алмастыратын адам):
1) отыз жұмыс күнінен асатын мерзіммен зерттеулер, сынақтар және сараптамалар жүргізілген жағдайда (қорытынды алынғанға дейін);
2) отыз жұмыс күнінен асатын мерзіммен үшінші тұлғалардан мәліметтер мен құжаттарды алу қажет болған кезде (оларды алғанға дейін);
3) тексеру жүргізуге кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш жағдайлары туындаған кезде тексеруді бір рет қана тоқтата тұруы мүмкін.
Тексеруді тоқтата тұру тексеру мерзімі аяқталғанға дейін бақылау және қадағалау субъектісіне хабарлама табыс ету арқылы тексеруді тоқтата тұру туралы актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі және тоқтата тұру себептері көрсетіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тексеруді тоқтата тұру негіздері тоқтатылғаннан кейін тексеру тоқтата тұру мерзімінен бастап қайта басталады.
Тексеруді қайта бастау тексеруді тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін бақылау және қадағалау субъектісіне хабарламаны табыс ету арқылы тексеруді қайта бастау туралы актімен ресімделеді, онда тексеруді қайта бастау күні көрсетіледі.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген тексеру мерзімін ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы тексерулер актілері мынадай жағдайларда:

6. В случае отказа в принятии акта о назначении проверки при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись.
Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для его неисполнения и отмены проверки.
7. В случаях отказа от получения акта о назначении проверки, а также воспрепятствования доступу должностных лиц органа контроля и надзора к объектам контроля и надзора, материалам, оборудованию, необходимым для проведения проверки, составляется протокол об административном правонарушении в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
8. Проверка может проводиться только тем должностным лицом органа контроля и надзора, которое указано в акте о назначении проверки.
При этом состав должностных лиц органа контроля и надзора, проводящих проверку, по объективным причинам может изменяться по решению органа контроля и надзора с последующим ознакомлением субъекта контроля и надзора с измененным актом о назначении проверки до начала участия в проверке лиц, включаемых в акт о назначении проверки.
9. Сроки проведения проверки устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также предмета проверки и не должны превышать:
1) при проведении проверок – пятнадцать рабочих дней;
2) при проведении внеплановых проверок – десять рабочих дней.
10. Срок проведения проверки может быть продлен при необходимости проведения исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом работы только один раз руководителем органа контроля и надзора (либо лицом, его замещающим) на срок не более чем на тридцать рабочих дней.
Продление сроков проведения проверки оформляется актом о продлении сроков проверки с вручением надлежащим образом уведомления субъекту контроля и надзора до окончания срока проверки, в котором указываются дата и номер акта о назначении проверки и причина продления.
11. Проверка может быть приостановлена только один раз руководителем органа контроля и надзора (либо лицом, его замещающим):
1) в случае проведения исследований, испытаний и экспертиз со сроком, превышающим тридцать рабочих дней (до получения заключения);
2) при необходимости получения сведений и документов от третьих лиц со сроком, превышающим тридцать рабочих дней (до их получения);
3) при возникновении обстоятельств непреодолимой силы, препятствующих проведению проверки.
Приостановление проверки оформляется актом о приостановлении проверки с вручением уведомления субъекту контроля и надзора до окончания срока проверки, в котором указываются дата и номер акта о назначении проверки и причина приостановления.
После прекращения оснований для приостановления проверки, предусмотренных частью первой настоящего пункта, проверка возобновляется со срока приостановления.
Возобновление проверки оформляется актом о возобновлении проверки с вручением уведомления субъекту контроля и надзора до окончания срока приостановления проверки, в котором указывается дата возобновления проверки.
Акты проверок о продлении срока проверки, приостановлении и возобновлении, направленные одним из нижеперечисленных способов, считаются врученными надлежащим образом в следующих случаях:

1) қолма-қол – тексеру мерзімін ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы актілерде оларды алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) бақылау мен қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына электрондық тәсілмен жіберілсе, тиісті түрде табыс етілді деп есептеледі.
Ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы мәліметтер бақылау және қадағалау органының ақпараттық жүйесінде немесе бақылау және қадағалау органының тексерулерді тіркеу журналында тіркеледі.
12. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы тексеру нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы акт, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда – анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама, жедел ықпал ету шараларының талаптарын бұзушылықтар болған кезде – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы акт шығарады.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзғаны үшін бақылау және қадағалау субъектілері Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
13. Тексеру нәтижелері туралы актіде:
1) актінің жасалған күні мен орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің (болған кезде тексеру мерзімін ұзарту, тексеруді тоқтата тұру және тексеруді қайта бастау туралы актілердің) күні мен нөмірі;
4) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның орналасқан жері, бақылау және қадағалау субъектісінің тексеру жүргізу кезінде қатысқан өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) тексеру жүргізу кезеңі;
6) тексерудің түрі;
7) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының анықталған бұзушылықтары туралы мәліметтер;
8) тексеру нәтижелері туралы актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдар туралы мәліметтер, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартқаны туралы жазба;
9) тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандардың, консультанттардың және сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы (қажет болған жағдайда);
10) бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізген лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы көрсетіледі.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар болмаған жағдайда тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жүргізіледі.

1) нарочно – с даты отметки в актах о продлении срока проверки, приостановлении и возобновлении о их получении;
2) заказным письмом с уведомлением о его вручении;
3) электронным способом – на электронный адрес субъекта контроля и надзора.
Сведения о продлении, приостановлении и возобновлении фиксируются в информационной системе органа контроля и надзора или журнале регистрации проверок органа контроля и надзора.
12. По результатам проверки должностное лицо органа контроля и надзора выносит акт о результатах проверки, в случае выявления нарушений требований промышленной безопасности – предписание об устранении выявленных нарушений, при наличии нарушений требований мер оперативного воздействия – акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности.
За нарушения требований промышленной безопасности субъекты контроля и надзора несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
13. В акте о результатах проверки указываются:
1) дата и место составления акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) дата и номер акта о назначении проверки (актов о продлении срока проверки, приостановлении проверки и возобновлении проверки при их наличии);
4) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта (объекта) контроля и надзора, его место нахождения, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность представителя субъекта контроля и надзора, присутствовавшего при проведении проверки;
5) период проведения проверки;
6) вид проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях требований промышленной безопасности;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом о результатах проверки, а также лицах, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
9) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись специалистов, консультантов и экспертов, привлекаемых для проведения проверки (при необходимости);
10) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись должностного лица органа контроля и надзора, проводившего проверку.
В случае отсутствия нарушений требований промышленной безопасности в акте о результатах проверки производится соответствующая запись.

14. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада:
1) нұсқаманың жасалған күні мен орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және оның орналасқан жері, бақылау және қадағалау субъектісінің тексеру жүргізу кезінде қатысқан өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеру жүргізу кезеңі;
5) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын, оның ішінде жедел ықпал ету шараларының талаптарын бұзушылықтар;
6) анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымдар мен нұсқаулар және оларды жою мерзімдері;
7) бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің нұсқамамен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартқаны;
8) бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізген лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы көрсетіледі.
Тексеру нәтижелері туралы актіге, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар болған кезде оларға жүргізілген зерттеулердің, сынақтардың, сараптамалардың қорытындылары және тексеру нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото - және бейнеаппаратураның жазбалары) қоса беріледі.
15. Тексеруді тағайындау, тексеру нәтижелері, тексеруді ұзарту, тоқтата тұру, қайта бастау туралы, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актілердің, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың нысандарын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
16. Тексеру нәтижелері туралы акт, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама үш данада жасалады.
Тексеру нәтижелері туралы актінің бір данасы, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады, екінші данасы қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда тексерілетін бақылау және қадағалау субъектісіне танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін тапсырылады, үшінші данасы бақылау және қадағалау органында қалады.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген тексеру нәтижелері туралы акт, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама бақылау және қадағалау субъектісіне мынадай жағдайларда:

14. В предписании об устранении выявленных нарушений указываются:
1) дата и место составления предписания;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта (объекта) контроля и надзора и его место нахождения, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность представителя субъекта контроля и надзора, присутствовавшего при проведении проверки;
4) период проведения проверки;
5) нарушения требований промышленной безопасности, в том числе требований мер оперативного воздействия;
6) рекомендации и указания по устранению выявленных нарушений и сроки их устранения;
7) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя, их подписи или отказ от подписи;
8) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись должностного лица органа контроля и надзора, проводившего проверку.
К акту о результатах проверки, предписанию об устранении выявленных нарушений прилагаются при их наличии заключения проведенных исследований, испытаний, экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами проверки (записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры).
15. Формы актов о назначении, результатах, продлении, приостановлении, возобновлении проверки, о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности, предписания об устранении выявленных нарушений утверждаются уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
16. Акт о результатах проверки, предписание об устранении выявленных нарушений составляются в трех экземплярах.
Один экземпляр акта о результатах проверки, а в случае выявления нарушений требований промышленной безопасности – предписание об устранении выявленных нарушений в электронной форме сдаются в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому субъекту контроля и надзора для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений, третий экземпляр остается у органа контроля и надзора.
Акт о результатах проверки, предписание об устранении выявленных нарушений, направленные одним из нижеперечисленных способов, считаются врученными субъекту контроля и надзора надлежащим образом в следующих случаях:

1) қолма-қол – тексеру нәтижелері туралы актіде, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада оларды алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) бақылау мен қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына электрондық тәсілмен жіберілсе, тиісті түрде табыс етілді деп есептеледі.
17. Бақылау және қадағалау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы актіде (болған кезде мерзімді ұзарту және қайта бастау туралы тексеру актілерінде) көрсетілген тексеру аяқталатын мерзімнен кешіктірмей тексеру нәтижелері туралы актінің табыс етілген күні тексеру мерзімінің аяқталғаны деп есептеледі.
18. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісі не оның уәкілетті өкілі оларды жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, бұл туралы тиісті белгі жасалады.
19. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындау мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кем емес мерзімге айқындалады.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындау мерзімдерін айқындау кезінде:
1) бақылау және қадағалау субъектісінің бұзушылықтарды жою бойынша ұйымдастырушылық, техникалық және қаржылық мүмкіндіктерінің бар-жоғы;
2) пайдаланылатын бақылау және қадағалау объектілерінің техникалық жай-күйінің ерекшеліктері;
3) мемлекеттік органдарда, жергілікті атқарушы органдарда тиісті рұқсат алу немесе "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына 1, 2 және 3-қосымшаларда көзделген хабарламаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндетті қорытындыларды, келісулерді, құжаттарды беру мерзімдері ескерілуі мүмкін.
20. Қосымша уақыттық және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісі өзіне анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей тексеру жүргізген бақылау және қадағалау органына, жедел ықпал ету шараларының талаптарын бұзушылықтарды қоспағанда, анықталған бұзушылықтарды жоюдың нақты мерзімдері мен уақыттық және қаржылық шығындар бойынша негіздемесі көрсетілген оларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса беріп, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен (анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзім) жүгінуге құқылы.
Бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтініште анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданатын шараларды және оларды жою мерзімдерін ұзартудың объективті себептерін баяндауға міндетті.
Тексеру жүргізген бақылау және қадағалау органы анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішті алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде баяндалған дәлелдерді ескере отырып, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы, өзге мерзімді белгілеу туралы немесе уәжді негіздемемен ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.

1) нарочно – с даты отметки в акте о результатах проверки, предписании об устранении выявленных нарушений об их получении;
2) заказным письмом с уведомлением о его вручении;
3) электронным способом – на электронный адрес субъекта контроля и надзора.
17. Завершением срока проверки считается день вручения субъекту контроля и надзора акта о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки (актах проверок о продлении срока и возобновлении при их наличии).
18. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки субъект контроля и надзора либо его уполномоченный представитель излагает их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки, о чем делается соответствующая отметка.
19. Сроки исполнения предписания об устранении выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения предписания об устранении выявленных нарушений.
При определении сроков исполнения предписания об устранении выявленных нарушений могут учитываться:
1) наличие у субъекта контроля и надзора организационных, технических и финансовых возможностей по устранению нарушений;
2) особенности технического состояния эксплуатируемых объектов контроля и надзора;
3) сроки получения в государственных органах, местных исполнительных органах соответствующего разрешения или подачи уведомления, предусмотренного приложениями 1, 2 и 3 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", а также иных обязательных заключений, согласований, документов, установленных законами Республики Казахстан.
20. В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат субъект контроля и надзора не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему предписания об устранении выявленных нарушений вправе обратиться в орган контроля и надзора, проводивший проверку, с заявлением о продлении сроков устранения выявленных нарушений (не превышающих один год с даты вручения предписания об устранении выявленных нарушений) с приложением плана мероприятий по устранению выявленных нарушений с указанием конкретных сроков их устранения и обоснования по временным и финансовым затратам, за исключением нарушений требований мер оперативного воздействия.
В заявлении о продлении сроков устранения выявленных нарушений субъект контроля и надзора обязан изложить меры, которые будут приняты по устранению выявленных нарушений, и объективные причины продления сроков их устранения.
Орган контроля и надзора, проводивший проверку, в течение десяти рабочих дней со дня получения заявления о продлении сроков устранения выявленных нарушений с учетом изложенных доводов принимает решение о продлении сроков устранения выявленных нарушений, об установлении иного срока или отказе в продлении с мотивированным обоснованием.

21. Бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарында (болған кезде) белгіленген мерзім ішінде тексеру жүргізген бақылау және қадағалау органына анықталған бұзушылықтарды жою туралы түбегейлі ақпарат беруге міндетті.
Бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы берілген ақпаратқа бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды, фото және бейнематериалдарды қоса береді.
Бұл жағдайда осы Заңның 39-2-бабы 7-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізілмейді.
22. Бақылау және қадағалау субъектісі тексеру қорытындысына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасай алады.
Тексеру нәтижелерінің жарамсыз деп танылуы олардың ішінара не толық көлемде күшінің жойылуына негіз болып табылады.
23. Тексерулер бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) жұмыскерлерінің және халықтың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін, дереу жоюды талап ететін өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтардың жолын кесу қажеттілігіне байланысты жұмыстан тыс уақытта (тәуліктің түнгі уақыты, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілуі мүмкін.
Жұмыстан тыс уақытта тексеру жүргізу жөніндегі шешім бақылау және қадағалау органы басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен рәсімделеді.
39-4. Тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды келісу
Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты қолданылатын тыйым салу-шектеу сипатындағы, оның ішінде жедел ықпал ету шараларын прокурормен мына мәселелер бойынша келіседі:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу;
2) рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру, одан айыру (кері қайтарып алу);
3) рұқсат беруден бас тарту не оның қолданылу мерзімін ұзарту;
4) бақылау және қадағалау органының инвесторлар тізіліміне енгізілген инвестордың пайдасына бұрын шығарылған шешімінің күшін жою (кері қайтарып алу).
Прокурормен келісудің қорытындысы бойынша қабылданған шешім туралы бақылау және қадағалау органы инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторды хабардар етеді.
39-5-бап. Бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері
1. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдары тексеру жүргізу кезінде:
1) осы Заңның 39-3-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағы мен үй-жайларына кедергісіз кіруге;

21. Субъект контроля и надзора в течение срока, установленного в предписании об устранении выявленных нарушений и плане мероприятий по устранению выявленных нарушений (при наличии), обязан предоставить в орган контроля и надзора, проводивший проверку, исчерпывающую информацию об устранении выявленных нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект контроля и надзора прилагает материалы, фото и видеоматериалы, доказывающие факт устранения нарушения.
В этом случае внеплановая проверка согласно подпункту 3) пункта 7 статьи 39-2 настоящего Закона не проводится.
22. Итоги проверок могут быть обжалованы субъектом контроля и надзора в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Признание результатов проверки недействительными является основанием для их отмены частично либо в полном объеме.
23. Проверки могут проводиться во внеурочное время (ночное время суток, выходные или праздничные дни) в силу необходимости пресечения нарушений требований промышленной безопасности, создающих угрозу жизни и здоровью работников субъекта (объекта) контроля и надзора и населения, требующих немедленного устранения.
Решение по проведению проверки во внеурочное время оформляется приказом руководителя органа контроля и надзора либо лица, его замещающего.
Статья 39-4. Согласования мер запретительно-ограничительного характера
Меры запретительно-ограничительного характера, в том числе оперативного воздействия, принимаемые в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, должностное лицо органа контроля и надзора согласовывает с прокурором по вопросам:
1) приостановления либо запрещения деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности;
2) приостановления действия, лишения (отзыва) разрешения и (или) приложения к разрешению;
3) отказа в выдаче разрешения либо продлении срока его действия;
4) отмены (отзыва) решения органа контроля и надзора, вынесенного ранее в пользу инвестора, включенного в реестр инвесторов.
О принятом по итогам согласования с прокурором решении орган контроля и надзора уведомляет инвестора, включенного в реестр инвесторов.
Статья 39-5. Права и обязанности должностных лиц органа контроля и надзора
1. Должностные лица органа контроля и надзора при проведении проверки имеют право:
1) получать беспрепятственный доступ к территории и помещениям субъекта (объекта) контроля и надзора при предъявлении документов, указанных в пункте 2 статьи 39-3 настоящего Закона;

2) тексеру нәтижелері туралы актіге немесе тексеру қорытындысы бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін алуға, сондай-ақ тексеру нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;
3) аудио -, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) тексеру нысанасына жататын техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото - және бейнеаппаратураның жазбаларын пайдалануға;
5) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын, сондай-ақ лауазымды адамдарын тартуға;
6) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар бойынша сотқа жүгінуге және істерді сот қараған кезде қатысуға құқылы.
2. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарының тексеру нысанасына жатпайтын талаптар қоюына және өтініштермен жүгінуіне тыйым салынады.
3. Тексеру жүргізу кезінде бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, бақылау және қадағалау субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) тексерулерді осы Заңда белгіленген тәртіп негізінде және қатаң түрде соған сәйкес жүргізуге;
3) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, тексеру жүргізу кезеңінде бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөнінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің тексеру жүргізу кезінде қатысуына кедергі жасамауға, тексеру нысанасына қатысты мәселелер бойынша түсініктемелер беруге;
6) бақылау және қадағалау субъектісіне тексеру нысанасына қатысты қажетті ақпарат беруге;
7) бақылау және қадағалау субъектісіне тексеру нәтижелері туралы актіні, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайларда – анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы, жедел ықпал ету шараларының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы актіні тиісті түрде табыс етуге;
8) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етуге міндетті.
39-6-бап. Бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің құқықтары мен міндеттері

2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки или предписанию об устранении выявленных нарушений по итогам проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) использовать записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры, относящиеся к предмету проверки;
5) привлекать специалистов, консультантов и экспертов, а также должностных лиц государственных органов, подведомственных и иных организаций;
6) обращаться в суд и участвовать при рассмотрении судом дел по нарушениям требований промышленной безопасности.
2. Должностным лицам органа контроля и надзора запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.
3. Должностные лица органа контроля и надзора при проведении проверки обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы субъектов контроля и надзора;
2) проводить проверки на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящим Законом;
3) не препятствовать установленному режиму работы субъектов (объектов) контроля и надзора в период проведения проверки, если иное не предусмотрено настоящим Законом;
4) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований законодательства Республики Казахстан;
5) не препятствовать субъекту контроля и надзора либо его уполномоченному представителю присутствовать при проведении проверки, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки;
6) предоставлять субъекту контроля и надзора необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки;
7) вручить надлежащим образом субъекту контроля и надзора акт о результатах проверки, в случаях выявления нарушений требований промышленной безопасности – предписание об устранении выявленных нарушений, в случаях выявления нарушений требований мер оперативного воздействия – акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности;
8) обеспечить сохранность и конфиденциальность документов и сведений, полученных в результате проведения проверки.
Статья 39-6. Права и обязанности субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя

1. Бақылау және қадағалау субъектісі не оның уәкілетті өкілі тексеру жүргізу кезінде:
1) бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдарын:
тексеру жүргізудің жиілігі сақталмаған;
осы Заңда белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (болған кезде мерзімін ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы актілерінде) көрсетілген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
осы Заңның 39-2-бабы 7-тармағының 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау органы өзіне қатысты бұрын сол бір мәселе бойынша және сол бір кезеңде тексеру жүргізілген бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеру тағайындаған;
жасалған не дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы өтініште немесе хабарда, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтар туралы өзге де жолданымдарда көрсетілген уақыт аралығы шеңберінен шығатын кезеңге тексеру тағайындаған;
тиісті өкілеттіктері жоқ лауазымды адамдарға тексеру жүргізу тапсырылған;
тексеруді тағайындау туралы бір актіде бірнеше бақылау және қадағалау субъектісі көрсетілген;
осы Заңның 39-7-бабының 2-тармағында белгіленген өрескел бұзушылықтар болған жағдайда тексеруге жібермеуге;
2) егер тексеру нысанасына, сондай-ақ тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген кезеңге жатпаса, құжаттар мен мәліметтерді ұсынбауға;
3) бақылау және қадағалау органдары лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) бақылау және қадағалау органының немесе бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау субъектілерінің қызметін шектейтін, заңға негізделмеген тыйымдарын орындамауға;
5) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының тексеру шеңберінде жүргізетін жекелеген әрекеттерін бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының қызметіне кедергілер келтірмей, аудио -, фото- және бейнетехника көмегімен тіркеп-белгілеуге;
6) өзінің құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру, сондай-ақ үшінші тұлғалардың осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген әрекеттерді жүзеге асыруы мақсатында тексеруге үшінші тұлғаларды қатысуға тартуға құқылы.
2. Бақылау және қадағалау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері бақылау және қадағалау органы тексеру жүргізген кезде:
1) бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағы мен үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;

1. Субъект контроля и надзора либо его уполномоченный представитель при проведении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц органа контроля и надзора, прибывших для проведения проверки, в случаях:
несоблюдения кратности проведения проверки;
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки (актах о продлении срока, приостановлении и возобновлении при их наличии) сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящим Законом;
назначения органом контроля и надзора проверки субъекта (объекта) контроля и надзора, в отношении которого ранее проводилась проверка по одному и тому же вопросу за один и тот же период, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 4), 5), 6) и 7) пункта 7 статьи 39-2 настоящего Закона;
назначения проверки за период, выходящий за рамки промежутка времени, указанного в заявлении или сообщении о совершенных либо готовящихся уголовных правонарушениях, в иных обращениях о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, государства;
поручения проведения проверки должностным лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
указания в одном акте о назначении проверки нескольких субъектов контроля и надзора;
грубых нарушений, установленных пунктом 2 статьи 39-7 настоящего Закона;
2) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проверки, а также к периоду, указанному в акте о назначении проверки;
3) обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органа контроля и надзора в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
4) не исполнять не основанные на законе запреты органа контроля и надзора или должностных лиц органа контроля и надзора, ограничивающие деятельность субъектов контроля и надзора;
5) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия должностных лиц органа контроля и надзора, проводимые ими в рамках проверки, с помощью аудио-, фото- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностных лиц органа контроля и надзора;
6) привлекать третьих лиц к участию в проверке в целях представления своих прав и законных интересов, а также осуществления третьими лицами действий, предусмотренных подпунктом 5) настоящего пункта.
2. Субъекты контроля и надзора либо их уполномоченные представители при проведении органом контроля и надзора проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц органа контроля и надзора к территории и помещениям субъекта (объекта) контроля и надзора;

2) коммерциялық, салықтық не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияларды қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы актіге және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса тіркеу үшін құжаттардың (мәліметтердің) көшірмелерін қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынуға, сондай-ақ тексеру нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік беруге;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің екінші данасына алғаны туралы белгі қоюға;
4) тексеру аяқталған күні тексеру нәтижелері туралы актінің екінші данасына алғаны туралы белгі қоюға;
5) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың екінші данасына алғаны туралы белгі қоюға;
6) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
7) бақылау және қадағалау объектісіне тексеру жүргізу үшін келген адамдардың осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік ықпал ету факторларынан қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
8) тексеруді тағайындау туралы актіні алған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы не оның уәкілетті өкілі тексерудің белгіленген мерзімдерінде бақылау және қадағалау объектісі орналасқан жерде болуға міндетті.
39-7-бап. Өрескел бұзушылықпен жүргізілген тексерудің жарамсыздығы
1. Егер бақылау және қадағалау органы тексеруді ұйымдастыру мен жүргізуді өрескел бұзушылықпен жүргізсе, тексерулер жарамсыз деп танылады.
2. Өрескел бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) тексеру жүргізу негіздерінің болмауы;
2) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
3) тексеру мерзімдерінің сақталмауы;
4) тексеру жүргізу кезеңділігінің бұзылуы;
5) бақылау және қадағалау органының өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексеруді тағайындауы.";
41) 40-бапта:
1-тармақ "қауіпті өндірістік объектілерді" деген сөздерден кейін ", қауіпті техникалық құрылғыларды" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланудың штаттық режимін және қауіпті техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйін сақтау;
7) ғимараттарды, құрылысжайлар мен жабдықтарды пайдалануға дайын күйде күтіп-ұстау;
8) негізгі және қосалқы жабдықтарды жөндеу графиктерін сақтау.";
4-тармақтың 8) тармақшасындағы "заңнамасында" деген сөз "нормативтік құқықтық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) мынадай мазмұндағы 40-1 және 40-2-баптармен толықтырылсын:

2) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной охраняемой законами Республики Казахстан тайны представлять должностным лицам органа контроля и надзора копии документов (сведений) на бумажных и электронных носителях для приобщения к акту о результатах проверки и предписанию об устранении выявленных нарушений, а также предоставлять доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о назначении проверки;
4) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о результатах проверки в день окончания проверки;
5) сделать отметку о получении на втором экземпляре предписания об устранении выявленных нарушений;
6) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения проверки, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
7) обеспечить безопасность лиц, прибывших для проведения проверки на объект контроля и надзора, от вредных и опасных производственных факторов воздействия в соответствии с установленными для данного объекта нормативами;
8) в случае получения акта о назначении проверки руководитель субъекта контроля и надзора либо его уполномоченный представитель обязан находиться на месте нахождения объекта контроля и надзора в назначенные сроки проверки.
Статья 39-7. Недействительность проверки, проведенной с грубым нарушением
1. Проверки признаются недействительными, если они проведены органом контроля и надзора с грубым нарушением организации и проведения проверки.
2. К грубым нарушениям относятся:
1) отсутствие оснований проведения проверки;
2) отсутствие акта о назначении проверки;
3) несоблюдение сроков проверки;
4) нарушение периодичности проведения проверки;
5) назначение органом контроля и надзора проверки по вопросам, не входящим в их компетенцию.";
41) в статье 40:
пункт 1 после слов "опасные производственные объекты," дополнить словами "опасные технические устройства,";
пункт 2 дополнить подпунктами 6), 7) и 8) следующего содержания:
"6) соблюдение штатного режима эксплуатации опасных производственных объектов и технического состояния опасных технических устройств;
7) содержание зданий, сооружений и оборудования в состоянии эксплуатационной готовности;
8) соблюдение графиков ремонтов основного и вспомогательного оборудования.";
в подпункте 8) пункта 4 слово "законодательством" заменить словами "нормативными правовыми актами";
42) дополнить статьями 40-1 и 40-2 следующего содержания:

"40-1-бап. Төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілері болып табылады.
3. Төтенше жағдайлардың алдын алу саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға:
1) Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы – уәкілетті орган ведомствосының басшысы;
2) Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары – уәкілетті орган ведомствосы басшысының орынбасары;
3) Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторы – уәкілетті орган ведомствосының лауазымды адамы;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы – уәкілетті органның облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық органының басшысы;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары – уәкілетті органның облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық органы басшысының орынбасары;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторы – уәкілетті органның облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық органының лауазымды адамы жатқызылады.
40-2-бап. Төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі
1. Төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау осы бапқа сәйкес жоспарлы және жоспардан тыс тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Жоспарлы тексеру уәкілетті органның бірінші басшысы бекіткен жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарлары негізінде тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірілмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 маусымына дейін жүргізіледі.
Жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарында мыналар қамтылады:

"Статья 40-1. Государственный контроль в области предупреждения чрезвычайных ситуаций
1. Государственный контроль в области предупреждения чрезвычайных ситуаций направлен на обеспечение выполнения требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций.
2. Субъектами государственного контроля в области предупреждения чрезвычайных ситуаций являются центральные и местные исполнительные органы.
3. К должностным лицам, осуществляющим государственный контроль в области предупреждения чрезвычайных ситуаций, относятся:
1) главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – руководитель ведомства уполномоченного органа;
2) заместитель главного государственного инспектора Республики Казахстан по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – заместитель руководителя ведомства уполномоченного органа;
3) государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – должностное лицо ведомства уполномоченного органа;
4) главный государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – руководитель областного, города республиканского значения, столицы территориального органа уполномоченного органа;
5) заместитель главного государственного инспектора области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – заместитель руководителя областного, города республиканского значения, столицы территориального органа уполномоченного органа;
6) государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – должностное лицо областного, города республиканского значения, столицы территориального органа уполномоченного органа.
Статья 40-2. Порядок осуществления государственного контроля в области предупреждения чрезвычайных ситуаций
1. Государственный контроль в области предупреждения чрезвычайных ситуаций осуществляется в форме плановых и внеплановых проверок в соответствии с настоящей статьей.
2. Плановая проверка проводится на основании полугодовых планов проведения плановых проверок, утвержденных первым руководителем уполномоченного органа не позднее 10 декабря года, предшествующего году проведения проверки, и до 10 июня текущего календарного года.
Полугодовой план проведения плановых проверок включает:

1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның атауы, оның орналасқан жері;
4) тексеру нысанасы;
5) тексеру жүргізу мерзімдері;
6) жоспарға қол қоюға уәкілетті адамның қолы.
Жоспарлы тексеру жүргізу туралы хабарлама жоспарлы тексерулердің жартыжылдық жоспары болып табылады және ол тексеру жүргізілген жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымынан кешіктірілмей уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тексерілетін орталық және жергілікті атқарушы орган таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген, тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органдар арасында өкілеттіктер қайта бөлінген, сондай-ақ табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, радиациялық авариялар және солармен байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда жүзеге асырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар басталған кезде тексеру ұзартылуы не тоқтатыла тұруы мүмкін.
Жоспарлы тексерулерді жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартыла отырып, он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс. Жоспарлы тексеруді жүргізу мерзімі жоспарлы тексеру жүргізу тоқтатыла тұрған кезде үзіледі және жоспарлы тексеру қайта басталған кезден бастап жалғасады.
Жоспарлы тексерулерді жүргізу мерзімі бір рет қана ұзартылуы мүмкін. Ұзарту уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы басшысының шешімімен жүзеге асырылады. Жоспарлы тексерулерді жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органды хабардар ете отырып, жоспарлы тексерулер мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексерулерді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Жоспарлы тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы табыс етілгені туралы хабарламамен қоса, ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға табыс етеді.
3. Тексеру тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде бару арқылы жүргізіледі, онда мыналар көрсетіледі:

1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого центрального или местного исполнительного органа, его место нахождения;
4) предмет проверки;
5) сроки проведения проверки;
6) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Полугодовой план плановых проверок является уведомлением о проведении плановой проверки и размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее 20 декабря года, предшествующего году проведения проверки, и 20 июня текущего календарного года.
Внесение изменений и дополнений в полугодовой план проведения плановых проверок осуществляется в случаях ликвидации проверяемого центрального или местного исполнительного органа, его реорганизации, изменения его наименования, перераспределения полномочий между проверяемыми центральными или местными исполнительными органами, а также возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При наступлении случаев, указанных в части четвертой настоящего пункта, проверка может быть продлена либо приостановлена.
Сроки проведения плановых проверок устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать пятнадцать рабочих дней с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней. Срок проведения плановой проверки прерывается при приостановлении проведения плановой проверки и продолжается с момента возобновления плановой проверки.
Срок проведения плановых проверок может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением руководителя ведомства или территориального органа уполномоченного органа. Продление сроков проведения плановых проверок оформляется дополнительным актом о продлении сроков плановых проверок с уведомлением проверяемого центрального или местного исполнительного органа, в котором указываются дата и номер акта о назначении проверок и причины продления. Уведомление о продлении сроков плановой проверки вручается проверяемому центральному или местному исполнительному органу ведомством или территориальным органом уполномоченного органа за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
3. Проверка проводится путем посещения на основании акта о назначении проверки, в котором указываются:

1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
5) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның атауы, оның тұрған жері;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексерудің түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі;
9) тексеру жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның осы баптың 18 және 19-тармақтарында көзделген құқықтары мен міндеттері;
12) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолы;
13) актіге қол қоюға уәкілетті адамның қолы.
Тексерулерді тағайындау, ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы актілерге уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының басшысы қол қояды.
Тексеруді тағайындау туралы акт тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға табыс етілген күн немесе тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның электрондық поштасының мекенжайы бойынша оған электрондық құжат арқылы жіберілген күн тексеру жүргізудің басталғаны деп есептеледі.
4. Тексеруді тағайындау туралы актімен танысудан бас тартылған, уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамының тексеру жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі жасалған жағдайларда тиісті акт жасалады.
Бас тарту туралы актіге уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы және тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның басшысы не оның уәкілетті адамы қол қояды.
Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тартылған кезде уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының лауазымды адамы тексеру жүргізуді бастауға негіз болып табылатын тексеруді тағайындау туралы актіні хабарламасы бар тапсырысты хатпен – поштамен не электрондық құжат арқылы жібереді.
Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
5. Тексерілетін орталық немесе мемлекеттік атқарушы органға қатысты жоспарлы тексеру төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарға сәйкестігі тұрғысынан жыл сайын жүзеге асырылады.
6. Жоспардан тыс тексеруге:
1) бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген талаптардың орындалуын бақылау (тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаған немесе толық ұсынбаған жағдайларда);

1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, уполномоченного на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование проверяемого центрального или местного исполнительного органа, его место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) вид проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности проверяемого центрального или местного исполнительного органа, предусмотренные пунктами 18 и 19 настоящей статьи;
12) подпись руководителя проверяемого центрального или местного исполнительного органа либо его уполномоченного лица о получении или об отказе в получении акта;
13) подпись лица, уполномоченного подписывать акт.
Акты о назначении, продлении, приостановлении и возобновлении проверок подписываются руководителем ведомства или территориального органа уполномоченного органа.
Началом проведения проверки считается дата вручения проверяемому центральному или местному исполнительному органу или направления ему акта о назначении проверки посредством электронного документа по адресу электронной почты проверяемого центрального или местного исполнительного органа.
4. В случаях отказа в ознакомлении с актом о назначении проверки, воспрепятствования доступу должностного лица ведомства или территориального органа уполномоченного органа, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется соответствующий акт.
Акт об отказе подписывается должностным лицом ведомства или территориального органа уполномоченного органа, осуществляющим проверку, и руководителем проверяемого центрального или местного исполнительного органа либо его уполномоченным лицом.
При отказе от получения акта о назначении проверки должностное лицо ведомства или территориального органа уполномоченного органа направляет акт о назначении проверки почтой – заказным письмом с уведомлением либо посредством электронного документа, являющегося основанием для начала проведения проверки.
Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для его неисполнения.
5. Плановая проверка в отношении проверяемого центрального или местного исполнительного органа осуществляется на соответствие требованиям по предупреждению чрезвычайных ситуаций ежегодно.
6. Основаниями внеплановой проверки являются:
1) контроль исполнения требований, указанных в предписании об устранении нарушений (в случаях непредоставления или неполного предоставления проверяемым центральным или местным исполнительным органом в установленный срок информации об устранении выявленных нарушений);

2) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға қатысты негіздер мен растайтын дәлелдемелер болған кезде төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
3) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің не нұқсан келтіру қатері туралы нақты фактілер бойынша прокурордың талаптары;
4) жеке және заңды тұлғалардың төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары;
5) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмалары негіз болып табылады.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталатыны туралы тексеру жүргізу нысанасын көрсете отырып, ол басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын хабарлауға міндетті.
7. Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі он жұмыс күніне дейін ұзартыла отырып, он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жоспардан тыс тексеруді жүргізу мерзімі бір рет қана ұзартылуы мүмкін. Ұзарту уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы басшысының шешімімен жүзеге асырылады. Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган хабардар етіле отырып, жоспардан тыс тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексерулерді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Жоспардан тыс тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарлама табыс етілгені туралы хабарламамен қоса, ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға табыс етіледі.
8. Анонимдік жолданымдар болған жағдайларда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді. Жоспардан тыс тексеруді тағайындауға негіз болған фактілер мен мән-жайлар жоспардан тыс тексерілуге жатады.
9. Тексеру бұзушылықтардың жолын кесу және (немесе) олардың жасалу мән-жайларын анықтау қажеттілігіне байланысты болған жағдайларды (демалыс, мереке күндері немесе тәуліктің түнгі уақытында) қоспағанда, тексерулер ішкі еңбек тәртіптемесі қағидаларында белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
10. Тексеру нәтижелері туралы қорытындыда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің (болған кезде мерзімін ұзарту туралы қосымша актінің) күні мен нөмірі;

2) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам нарушений требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций при наличии оснований и подтверждающих доказательств в отношении проверяемого центрального или местного исполнительного органа;
3) требования прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) обращения государственных органов по конкретным фактам нарушений прав и законных интересов физических и юридических лиц в области предупреждения чрезвычайных ситуаций;
5) поручения органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Ведомство или территориальный орган уполномоченного органа обязаны известить проверяемый центральный или местный исполнительный орган о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
7. Срок проведения внеплановой проверки должен составлять не более десяти рабочих дней с продлением до десяти рабочих дней.
Срок проведения внеплановой проверки может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением руководителя ведомства или территориального органа уполномоченного органа. Продление сроков проведения внеплановой проверки оформляется дополнительным актом о продлении сроков внеплановой проверки с уведомлением проверяемого центрального или местного исполнительного органа, в котором указываются дата и номер акта о назначении проверок и причины продления. Уведомление о продлении сроков внеплановой проверки вручается проверяемому центральному или местному исполнительному органу за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
8. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений. Внеплановой проверке подлежат факты и обстоятельства, послужившие основанием для назначения внеплановой проверки.
9. Проверки осуществляются в рабочее время, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением случаев, когда проверка связана с необходимостью пресечения нарушений и (или) установления обстоятельств их совершения (в выходные, праздничные дни или ночное время суток).
10. В заключении о результатах проверки указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии);

4) тексеру жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер олар жеке басты куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) және лауазымы;
5) тексеру жүргізу үшін тартылған мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
6) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның атауы, оның тұрған жері;
7) тексерудің нысанасы;
8) тексерудің түрі;
9) тексеру жүргізу мерзімі мен кезеңі;
10) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
11) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган басшысының не оның уәкілетті адамының, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың қорытындымен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолы немесе қол қоюдан бас тартқаны туралы жазба;
12) тексеру жүргізген лауазымды адамдардың қолы.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындының негізінде бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасалады, онда мыналар көрсетіледі:
1) нұсқаманың жасалған күні, нөмірі және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) және лауазымы;
5) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның атауы, оның орналасқан жері;
6) тексеру нысанасы;
7) тексеру түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі мен кезеңі;
9) талаптарды орындау және бұзушылықтарға жол берген адамдарға қатысты шаралар қабылдау мерзімін көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;
10) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган басшысының не оның уәкілетті адамының, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың нұсқамамен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолы немесе қол қоюдан бас тартқаны туралы жазба;
11) тексеру жүргізген лауазымды адамдардың қолы.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыға, бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға болған кезде тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері қоса беріледі.
Тексеру нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы қорытынды шығарылады және бұзушылықтар анықталған жағдайда әкімшілік іс жүргізуді қозғай отырып бұзушылықтарды жою туралы нұсқама шығарылады.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындау мерзімі бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды.
11. Тексеру нәтижелері туралы қорытындының, бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың электрондық нысандағы бірінші данасы өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады, екінші данасы қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға (басшыға не оның уәкілетті адамына) танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да іс-қимылдар үшін тапсырылады, үшінші данасы уәкілетті органның ведомствосында немесе аумақтық органында қалады.
Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда, тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган оларды жазбаша түрде баяндайды және тексеру нәтижелері туралы қорытынды, бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе аумақтық органына жібереді. Тексеруді жүргізген лауазымды адам тексерудің нәтижелері туралы қорытындыға, бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға тиісті жазба жасайды.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын қарайды және он жұмыс күні ішінде уәжді жауап береді.

4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, проводившего проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлеченных для проведения проверки;
6) наименование проверяемого центрального или местного исполнительного органа, его место нахождения;
7) предмет проверки;
8) вид проверки;
9) срок и период проведения проверки;
10) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
11) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с заключением руководителя проверяемого центрального или местного исполнительного органа либо его уполномоченного лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
12) подписи должностных лиц, проводивших проверку.
На основании заключения о результатах проверки составляется предписание об устранении нарушений, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления предписания;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, проводившего проверку;
5) наименование проверяемого центрального или местного исполнительного органа, его место нахождения;
6) предмет проверки;
7) вид проверки;
8) срок и период проведения проверки;
9) требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока исполнения требований и принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения;
10) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием руководителя проверяемого центрального или местного исполнительного органа либо его уполномоченного лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
11) подписи должностных лиц, проводивших проверку.
К заключению о результатах проверки, предписанию об устранении нарушений прилагаются при их наличии документы, связанные с результатами проверки, или их копии.
По результатам проверки выносится заключение о результатах проверки и в случае выявления нарушений выносится предписание об устранении нарушений с возбуждением административного производства.
Срок исполнения требований об устранении выявленных нарушений составляет не менее десяти рабочих дней со дня вручения предписания об устранении нарушений.
11. Первый экземпляр заключения о результатах проверки, предписания об устранении нарушений в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому центральному или местному исполнительному органу (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у ведомства или территориального органа уполномоченного органа.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемый центральный или местный исполнительный орган излагает их в письменном виде и направляет в ведомство или территориальный орган уполномоченного органа в течение трех рабочих дней со дня вручения заключения о результатах проверки, предписания об устранении нарушений. Должностным лицом, проводившим проверку, производится соответствующая запись в заключении о результатах проверки, предписании об устранении нарушений.
Ведомство или территориальный орган уполномоченного органа рассматривает замечания и (или) возражения проверяемого центрального или местного исполнительного органа и в течение десяти рабочих дней дает мотивированный ответ.

12. Тексеру жүргізу кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды бұзушылықтар болмаған жағдайда, тексеру нәтижелері туралы қорытындыда тиісті жазба жүргізіледі.
13. Тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға тексеруді тағайындау туралы актіде (болған кезде мерзімді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей тексеру нәтижелері туралы қорытынды, бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталғаны болып есептеледі.
14. Тексеру нәтижелері туралы қорытындыда, бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның орындауы үшін міндетті болып табылады.
Бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада белгіленген мерзім ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе аумақтық органына анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаған немесе толық ұсынбаған жағдайларда уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеруді тағайындайды және әкімшілік жауаптылыққа тартады.
Тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ұсынылған ақпаратқа бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді. Бұл жағдайда жоспардан тыс тексеру талап етілмейді.
15. Егер уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы тексерулерді осы бапта белгіленген тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды бұза отырып жүргізсе, олар жарамсыз деп танылады.
16. Тексеруді жүзеге асыру кезінде тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы орган уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған лауазымды адамға не сотқа шағым жасауға құқылы.
17. Уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы лауазымды адамдарының тексеру жүргізу кезінде:
1) рұқсаттамалық және объектішілік режимдердің талаптарын сақтай отырып, тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;

12. В случае отсутствия нарушения требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций при проведении проверки в заключении о результатах проверки производится соответствующая запись.
13. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому центральному или местному исполнительному органу заключения о результатах проверки, предписания об устранении нарушений не позднее срока завершения проверки, указанного в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии).
14. Требования об устранении выявленных нарушений, указанные в заключении о результатах проверки, предписании об устранении нарушений, являются обязательными для исполнения проверяемым центральным или местным исполнительным органом.
По истечении срока устранения выявленных нарушений, указанных в предписании об устранении нарушений, проверяемый центральный или местный исполнительный орган в течение срока, установленного в предписании об устранении нарушений, обязан предоставить в ведомство или территориальный орган уполномоченного органа информацию об устранении выявленных нарушений.
В случаях непредоставления или неполного предоставления проверяемым центральным или местным исполнительным органом в установленный срок информации об устранении выявленных нарушений ведомство или территориальный орган уполномоченного органа назначает внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 1) пункта 6 настоящей статьи и привлекает к административной ответственности.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений проверяемый центральный или местный исполнительный орган прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения. В этом случае проведение внеплановой проверки не требуется.
15. Проверки признаются недействительными, если они проведены ведомством или территориальным органом уполномоченного органа с нарушением требований по проведению проверки, установленных настоящей статьей.
16. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемого центрального или местного исполнительного органа при осуществлении проверки проверяемый центральный или местный исполнительный орган вправе обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц ведомства или территориального органа уполномоченного органа вышестоящему должностному лицу либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Должностные лица ведомства или территориального органа уполномоченного органа при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа к территории и помещениям проверяемого центрального или местного исполнительного органа с соблюдением требований пропускного и внутриобъектового режимов;

2) тексеру нәтижелері туралы қорытындыға, бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаларға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті алуға;
3) тексеру жүргізу үшін мамандарды, консультанттар мен сарапшыларды тартуға;
4) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
5) тексерудің нысанасына жататын техникалық байқау, өлшеу және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото- және бейнеаппаратуралардың жазбаларын пайдалануға;
6) лауазымды адамдардан тексеру нысанасы бойынша жазбаша және (немесе) немесе ауызша түсініктемелер алуға құқығы бар.
Уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдарының тексеру нысанасына жатпайтын талаптар қоюына және өтініштермен жүгінуіне тыйым салынады.
Уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының лауазымды адамдары тексеру жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) тексерулерді осы бапта белгіленген тәртіп негізінде және қатаң түрде соған сәйкес жүргізуге;
3) тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
4) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның не оның уәкілетті адамының тексеру жүргізу кезінде қатысуына кедергі келтірмеуге, тексеру нысанасына қатысты мәселелер бойынша ауызша және (немесе) жазбаша түсініктемелер беруге;
5) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органдарға тексеру нысанасына қатысты қажетті ақпарат беруге;
6) тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға тексеру нәтижелері туралы қорытындыны, бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы тексеру тағайындау туралы актіде (болған кезде мерзімді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірмей табыс етуге;
7) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
8) төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды бұзушылықтардың алдын алу, оларды анықтау және жолын кесу бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға міндетті.
Уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдары тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органға:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;

2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки, предписанию об устранении нарушений, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) привлекать специалистов, консультантов и экспертов для проведения проверки;
4) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
5) использовать записи технических приборов наблюдения, измерения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры, относящиеся к предмету проверки;
6) получать письменные и (или) устные объяснения от должностных лиц по предмету проверки.
Должностным лицам ведомства или территориального органа уполномоченного органа, осуществляющим проверку, запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.
Должностные лица ведомства или территориального органа уполномоченного органа при проведении проверки обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы проверяемого центрального или местного исполнительного органа;
2) проводить проверку на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящей статьей;
3) не препятствовать установленному режиму работы проверяемого центрального или местного исполнительного органа в период проведения проверки;
4) не препятствовать проверяемому центральному или местному исполнительному органу либо его уполномоченному лицу присутствовать при проведении проверки, давать устные и (или) письменные разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки;
5) предоставлять проверяемым центральным или местным исполнительным органам необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки;
6) вручить проверяемому центральному или местному исполнительному органу заключение о результатах проверки, предписание об устранении нарушений не позднее срока завершения проверки, указанного в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии);
7) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;
8) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций.
Должностные лица ведомства или территориального органа уполномоченного органа, прибывшие для проведения проверки, обязаны предъявить проверяемому центральному или местному исполнительному органу:
1) акт о назначении проверки;

2) қызметтік куәлігін (сәйкестендіру картасын);
3) қажет болған жағдайда – құзыретті органның режимдік объектілерге баруға рұқсатын көрсетуге міндетті.
18. Тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның тексеру жүргізу кезінде:
1) егер құжаттар мен мәліметтер тексеру нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
2) тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша қосымша уақыт және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда үш жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына немесе аумақтық органына бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен жүгінуге;
3) тексеру нәтижелері туралы қорытындыға, бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы лауазымды адамдарының тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның қызметін шектейтін, заңға негізделмеген тыйымдарын орындамауға;
5) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы лауазымды адамының тексеру шеңберінде жүргізіп жатқан жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі жасамай, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге;
6) уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдарын:
осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (болған кезде мерзімді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
осы баптың 17-тармағының төртінші бөлігінде көзделген құжаттар болмаған жағдайда тексеруге жібермеуге құқылы.
19. Тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органдар не олардың уәкілетті адамдары тексеру жүргізілген кезде:
1) уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық органы лауазымды адамдарының рұқсаттамалық және объектішілік режимдердің талаптарын сақтай отырып, тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын және заңнмен қорғалатын өзге де құпияны сақтай отырып, уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы қорытындыға, бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаларға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті беруге;

2) служебное удостоверение (идентификационную карту);
3) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
18. Проверяемый центральный или местный исполнительный орган при проведении проверки вправе:
1) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проверки;
2) по выявленным в результате проверки нарушениям в случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат не позднее трех рабочих дней обратиться в ведомство или территориальный орган уполномоченного органа с заявлением о продлении сроков устранения нарушений;
3) обжаловать заключение о результатах проверки, предписание об устранении нарушений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) не исполнять не основанные на законе запреты должностных лиц ведомства или территориального органа уполномоченного органа, ограничивающие деятельность проверяемого центрального или местного исполнительного органа;
5) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия должностного лица ведомства или территориального органа уполномоченного органа, проводимые им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица;
6) не допускать к проверке должностных лиц ведомства или территориального органа уполномоченного органа, прибывших для проведения проверки, в случаях:
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии) сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
отсутствия документов, предусмотренных частью четвертой пункта 17 настоящей статьи.
19. Проверяемые центральные или местные исполнительные органы либо их уполномоченные лица при проведении проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностным лицам ведомства или территориального органа уполномоченного органа к территории и помещениям проверяемого центрального или местного исполнительного органа с соблюдением требований пропускного и внутриобъектового режимов;
2) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах или иной охраняемой законом тайны представлять должностным лицам ведомства или территориального органа уполномоченного органа документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки, предписанию об устранении нарушений, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;

3) тексеру басталған күні тексеруді тағайындау туралы актіні, аяқталған күні тексерудің нәтижелері туралы қорытындыны және бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы алғаны туралы белгі жасауға;
4) егер осы Заңда не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
5) басшының не оның уәкілетті адамының тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның орналасқан жері бойынша тексерудің белгіленген мерзімдерінде болуын қамтамасыз етуге;
6) уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының лауазымды адамының талабы бойынша тексеру нысанасы бойынша ауызша және (немесе) жазбаша түсініктемелер беру міндетті.
20. Егер тексеру жүргізу нәтижесінде тексерілетін орталық немесе жергілікті атқарушы органның Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу (орындамау) фактісі анықталса, әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілерін көрсететін жеткілікті деректер болған кезде уәкілетті орган ведомствосының немесе аумақтық органының лауазымды адамдары өкілеттіктері шегінде бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.";
43) 41-баптың 2-тармағында:
2) тармақшаның төртінші абзацы алып тасталсын;
8) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды орындау;";
15) тармақшадағы "қауіпті" деген сөз "осы Заңда айқындалған қауіпті" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) мынадай мазмұндағы 8-1-тараумен толықтырылсын:
"8-1-тарау. Сейсмикалық қауіпсіздік
44-1-бап. Сейсмикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Сейсмикалық қауіпсіздік сейсмикалық қауіпті және сейсмикалық қауіп-қатерге бағалауды жүзеге асыру мен сейсмологиялық мониторинг жүргізуді қоса алғанда, жер сілкінісінен қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу арқылы қамтамасыз етіледі.
44-2-бап. Жер сілкінісінен қорғау жөніндегі іс-шаралар
Адамдардың өмірі мен денсаулығын, инфрақұрылым объектілерін, ғимараттар мен құрылысжайларды жер сілкінісінен қорғау мақсатында мыналар жүргізіледі:
1) сейсмологиялық станциялар желісін және ерте құлақтандырудың автоматтандырылған жүйесін кеңейту және жаңғырту;
2) іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер, ғылыми болжау жүргізу;
3) сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталарын ескере отырып, нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу;
4) сейсмикалық қауіпті өңірлерде ғимараттар мен құрылысжайларға паспорттауды жүргізу;

3) сделать отметку о получении акта о назначении проверки в день начала проверки, заключения о результатах проверки и предписания об устранении нарушений в день их завершения;
4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения проверки, если иное не предусмотрено настоящим Законом либо иными законами Республики Казахстан;
5) обеспечить пребывание руководителя либо его уполномоченного лица по месту нахождения проверяемого центрального или местного исполнительного органа в назначенные сроки проверки;
6) представлять устные и (или) письменные объяснения по предмету проверки по требованию должностного лица ведомства или территориального органа уполномоченного органа.
20. Если в результате проведения проверки выявлен факт нарушения (неисполнения) проверяемым центральным или местным исполнительным органом требований законодательства Республики Казахстан при наличии достаточных данных, указывающих на признаки состава административного правонарушения, должностные лица ведомства или территориального органа уполномоченного органа в пределах полномочий принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.";
43) в пункте 2 статьи 41:
абзац четвертый подпункта 2) исключить;
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) выполнение требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций;";
подпункт 15) дополнить словами ", определенных настоящим Законом";
44) дополнить главой 8-1 следующего содержания:
"Глава 8-1. Сейсмическая безопасность
Статья 44-1. Обеспечение сейсмической безопасности
Сейсмическая безопасность обеспечивается путем проведения мероприятий по защите от землетрясений, включая осуществление оценки сейсмической опасности и сейсмического риска и ведение сейсмологического мониторинга.
Статья 44-2. Мероприятия по защите от землетрясений
В целях защиты жизни и здоровья людей, объектов инфраструктуры, зданий и сооружений от землетрясений проводятся:
1) расширение и модернизация сети сейсмологических станций и автоматизированной системы раннего оповещения;
2) проведение фундаментальных и прикладных научных исследований, научного прогнозирования;
3) разработка нормативных правовых актов и нормативно- технических документов с учетом разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования);
4) проведение паспортизации зданий и сооружений в сейсмоопасных регионах;

5) сейсмикалық қауіпті өңірлерде сейсмикалық берік құрылыс салуды және ғимараттар мен құрылысжайларды сейсмикалық жағынан күшейтуді жүргізу;
6) сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру);
7) сейсмологиялық мониторинг.
44-3-бап. Сейсмикалық қауіпті және сейсмикалық қауіп-қатерді бағалау
1. Сейсмикалық қауіпті және сейсмикалық қауіп-қатерді бағалауды ғылыми ұйымдар жүргізеді.
2. Сейсмикалық қауіпті бағалау жер үстіндегі тербелістердің қарқындылығын есептеуді және олардың пайда болу ықтималдығын бағалауды қамтиды.
Сейсмикалық қауіпті бағалау нәтижелері негізінде сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталары жасалады.
3. Сейсмикалық қауіп-қатерді бағалау жер сілкінісінен туындауы мүмкін адам өлімі мен материалдық шығындардың ғылыми болжамын әзірлеу арқылы жүзеге асырылады.
Сейсмикалық қауіп-қатерді бағалау нәтижелері бойынша сейсмикалық қауіп-қатер карталарын әзірлеу жүзеге асырылады.
Сейсмикалық қауіп-қатер карталары жер сілкінісінің салдарын жою үшін қолданылады.
4. Сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталарын және сейсмикалық қауіп-қатер карталарын әзірлеу және қолдану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
45) 46-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган айқындайтын тыңдаушылар санатына қатысты азаматтық қорғау саласында оқыту уәкілетті органның ұйымдарында, оқу орындарында және аумақтық органдарында жүргізіледі.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
төртінші бөліктегі "даярлықтан немесе қайта даярлықтан" деген сөздер "оқытудан" деген сөзбен ауыстырылсын;
46) 48-баптың үшінші абзацы "жергілікті ауқымдағы" деген сөздерден кейін "немесе объектілік ауқымдағы" деген сөздермен толықтырылсын;
47) мынадай мазмұндағы 49-1-баппен толықтырылсын:
"49-1-бап. Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою кезіндегі басшылық
1. Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою мақсатында Республикалық жедел штаб құрылады.
2. Республикалық жедел штаб Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою кезінде жалпы басшылықты жүзеге асыратын жұмыс органы болып табылады.
Республикалық жедел штаб туралы ережені Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
3. Республикалық жедел штаб Республикалық жедел штабтың басшысынан, басшысының орынбасарларынан және мүшелерінен тұрады.
Республикалық жедел штабтың құрамына басшы ретінде Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, басшының орынбасарлары ретінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары және уәкілетті органның басшысы, сондай-ақ мүшелері ретінде өзге де мүдделі мемлекеттік органдардың басшылары кіреді.

5) проведение сейсмостойкого строительства и сейсмоусиления зданий и сооружений в сейсмоопасных регионах;
6) сейсмическое зонирование (районирование);
7) сейсмологический мониторинг.
Статья 44-3. Оценка сейсмической опасности и сейсмического риска
1. Оценка сейсмической опасности и сейсмического риска проводится научными организациями.
2. Оценка сейсмической опасности включает расчет интенсивности колебаний на поверхности земли и оценку вероятности их возникновения.
На основе результатов оценки сейсмической опасности создаются разномасштабные карты сейсмического зонирования (районирования).
3. Оценка сейсмического риска осуществляется путем научного прогноза человеческих жертв и материальных потерь, которые могут возникнуть в результате землетрясения.
По результатам оценки сейсмического риска осуществляется разработка карт сейсмического риска.
Карты сейсмического риска используются для ликвидации последствий землетрясений.
4. Порядок разработки и применения разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска определяется уполномоченным органом.";
45) в пункте 2 статьи 46:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В отношении категории слушателей, определяемых уполномоченным органом, обучение в сфере гражданской защиты проводится в организациях, учебных заведениях и территориальных органах уполномоченного органа.";
часть третью исключить;
в части четвертой слова "подготовку или переподготовку" заменить словом "обучение";
46) абзац третий статьи 48 дополнить словами "или объектового масштаба";
47) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Руководство при ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба
1. В целях ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба создается Республиканский оперативный штаб.
2. Республиканский оперативный штаб является рабочим органом при Правительстве Республики Казахстан, осуществляющим общее руководство при ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба.
Положение о республиканском оперативном штабе утверждается Президентом Республики Казахстан.
3. Республиканский оперативный штаб состоит из руководителя, заместителей руководителя и членов Республиканского оперативного штаба.
В состав Республиканского оперативного штаба входят Премьер-Министр Республики Казахстан в качестве руководителя, Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан и руководитель уполномоченного органа в качестве заместителей руководителя, а также руководители иных заинтересованных государственных органов в качестве членов.

4. Республикалық жедел штабтың міндеттері:
1) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі шараларды әзірлеу;
2) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-шараларды өткізуді ұйымдастыру;
3) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою үшін орталық, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың қызметін үйлестіру;
4) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою кезеңінде жүргізілетін іс-шаралардың орындалуын бақылау болып табылады.
5. Республикалық жедел штабтың өкілеттіктері:
1) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөнінде, оның ішінде жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдай аймағынан тыс орналасқан азаматтық қорғаудың және өзге де ұйымдардың қосымша күштері мен құралдарын тарту жөнінде шешімдер қабылдау;
2) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалануға ұсыныстар енгізу;
3) Қазақстан Республикасының Президентіне жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою үшін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін қолдану және басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың күштері мен құралдарын тарту туралы ұсыныстар енгізу болып табылады.
6. Республикалық жедел штабтың шешімі хаттама түрінде ресімделеді, оған Республикалық жедел штабтың басшысы немесе басшысының орынбасарлары қол қояды және ол орталық және жергілікті атқарушы органдардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
7. Республикалық жедел штаб өз қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.";
48) 50-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы "жергілікті ауқымдағы" деген сөздерден кейін "немесе объектілік ауқымдағы" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "немесе оның ведомствосының аумақтық бөлімшесінің" деген сөздер "немесе оның аумақтық органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың 8) тармақшасы "Қазақстан Республикасының Үкіметіне," деген сөздерден кейін "Республикалық жедел штабқа," деген сөздермен толықтырылсын;
49) мынадай мазмұндағы 53-1-баппен толықтырылсын:
"53-1-бап. Төтенше жағдайларды жою кезінде көлікті пайдалану
1. Төтенше жағдайларды жою кезінде төтенше жағдайларды жою басшысының шешімі негізінде төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындау үшін жеке және заңды тұлғалардың көлігі (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерін қоспағанда) пайдаланылуы мүмкін. Төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындау үшін жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдаланғаны үшін шығыстарды өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.

4. Задачами Республиканского оперативного штаба являются:
1) выработка мер по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба;
2) организация проведения мероприятий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба;
3) координация деятельности центральных, местных исполнительных органов и иных организаций для ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба;
4) контроль за выполнением мероприятий, проводимых в период ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба.
5. Полномочиями Республиканского оперативного штаба являются:
1) принятие решений по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба, в том числе по привлечению дополнительных сил и средств гражданской защиты и иных организаций, находящихся за пределами зоны чрезвычайной ситуации глобального или регионального масштаба;
2) внесение предложений на использование резерва Правительства Республики Казахстан для ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба;
3) внесение предложений Президенту Республики Казахстан о применении Вооруженных Сил Республики Казахстан и привлечении сил и средств других войск и воинских формирований для ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба.
6. Решение Республиканского оперативного штаба оформляется в виде протокола, который подписывается руководителем или заместителями руководителя Республиканского оперативного штаба и является обязательным для исполнения центральными и местными исполнительными органами.
7. Республиканский оперативный штаб осуществляет свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
48) в статье 50:
подпункт 2) пункта 2 после слов "местного масштаба" дополнить словами "или объектового";
в части второй пункта 5 слова "или территориального подразделения его ведомства" заменить словами "или его территориального органа";
подпункт 8) пункта 9 после слов "Республики Казахстан," дополнить словами "Республиканский оперативный штаб,";
49) дополнить статьей 53-1 следующего содержания:
"Статья 53-1. Использование транспорта при ликвидации чрезвычайных ситуаций
1. При ликвидации чрезвычайных ситуаций на основании решения руководителя ликвидации чрезвычайных ситуаций может использоваться транспорт физических и юридических лиц (за исключением представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций. Возмещение расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций, осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

2. Төтенше жағдайларды жою кезінде уәкілетті мемлекеттік органдар төтенше жағдайларды жою басшысына көлік құралдарын мемлекеттік тіркеудің бірыңғай ақпараттық жүйесіне және агроөнеркәсіптік кешеннің салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесіне шектеулі қолжетімділіктің берілуін қамтамасыз етеді.";
50) 57-бап мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде басшылық осы Заңның 49-1-бабында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етіледі.
Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде көлікті пайдалану Республикалық жедел штабтың шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Төтенше жағдайлардың салдарын жоюға байланысты жұмыстарды орындау үшін жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдаланғаны үшін шығыстарды өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
51) 59-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары уәкілетті органнан, оның ведомствосынан, аумақтық органдарынан және уәкілетті органның білім беру ұйымдарынан тұрады.";
52) 60-баптың 2-тармағы "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын" деген сөздерден кейін ", салалық өртке қарсы қызметтерді" деген сөздермен толықтырылсын;
53) мынадай мазмұндағы 62-1 және 62-2-баптармен толықтырылсын:
"62-1-бап. Өрт қауіпсіздігі саласындағы сақтандыру
1. Өрт қауіпсіздігі саласында сақтандырылуға жататын, алаңы екі мың шаршы метрден асатын, адамдар жаппай болатын объектілер тізбесіне кіретін объектінің иесі үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
Адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шарты болмаған кезде өрт қауіпсіздігі саласында сақтандырылуға жататын, алаңы екі мың шаршы метрден асатын, адамдар жаппай болатын объектілер тізбесіне кіретін объектілердің қызметіне жол берілмейді.
2. Адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шарты сақтандырушы мен адамдар жаппай болатын объектінің иесі арасында осы Заңның талаптарына сәйкес және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін, үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шарты негізінде жазбаша түрде жасалады.

2. При ликвидации чрезвычайных ситуаций уполномоченные государственные органы обеспечивают предоставление руководителю ликвидации чрезвычайных ситуаций ограниченного доступа к единой информационной системе государственной регистрации транспортных средств и единой автоматизированной системе управления отраслями агропромышленного комплекса.";
50) статью 57 дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Руководство при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба обеспечивается в порядке, установленном статьей 49-1 настоящего Закона.
При ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба использование транспорта осуществляется на основании решения Республиканского оперативного штаба.
Возмещение расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией последствий чрезвычайных ситуаций, осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
51) пункт 2 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"2. Органы государственной противопожарной службы состоят из уполномоченного органа, его ведомства, территориальных органов и организаций образования уполномоченного органа.";
52) пункт 2 статьи 60 после слов "государственной противопожарной службы," дополнить словами "отраслевые противопожарные службы,";
53) дополнить статьями 62-1 и 62-2 следующего содержания:
"Статья 62-1. Страхование в области пожарной безопасности
1. Владелец объекта, входящего в перечень объектов с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности, обязан заключить договор вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц.
Не допускается деятельность объектов, входящих в перечень объектов с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности, при отсутствии договора вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей.
2. Договор вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей заключается в письменном виде между страховщиком и владельцем объекта с массовым пребыванием людей в соответствии с требованиями настоящего Закона и на основании типового договора вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц, разрабатываемого и утверждаемого уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

3. Сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуы нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу міндетіне байланысты мүліктік мүдделері адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру объектісі болып табылады.
Адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шарты күшіне енген күнінен бастап он екі ай мерзімге жасалады.
4. Адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру кезінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіруге алып келген адамдар жаппай болатын объектіде өрт шығу ықтималдығы сақтандыру тәуекелі деп танылады.
5. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, оны төлеу тәртібі мен мерзімдері адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шартында айқындалады.
6. Адамдар жаппай болатын объектідегі өрт салдарынан үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің басталу фактісі адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы болып табылады.
Сақтандыру жағдайының басталу фактісі тараптардың келісімімен немесе соттың шешімімен үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шартының талаптарына сәйкес белгіленеді.
7. Адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасының мөлшері тараптардың келісімімен айқындалады және адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандыру шарты жасалған күнге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде жетпіс бес мың еселенген сомасын құрауға тиіс.
8. Әрбір үшінші тұлғаның өміріне, денсаулығына, мүлкіне келтірілген зиян үшін сақтандыру төлемінің мөлшері (сақтандырушының бір сақтандыру жағдайы бойынша жауапкершілігінің шекті көлемі) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленеді және кемінде мыналарды құрайды:
1) әрбір жәбірленушінің өмірі мен денсаулығына келтірілген және мыналарға алып келген зиян үшін:
өлім – бес мың;
мүгедектікті белгілеу:
бірінші топ – төрт мың;
екінші топ – үш мың;
үшінші топ – бір мың бес жүз;
бала – үш мың;
мүгедектік белгіленбей мертігу, жарақат алу немесе денсаулықтың өзге де зақымдануы – амбулаториялық және (немесе) стационарлық емдеуге арналған нақты шығыстар мөлшерінде, бірақ жеті жүз елуден көп емес;

3. Объектом вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей являются имущественные интересы страхователя, связанные с его обязанностью возместить вред, причиненный жизни, здоровью и имуществу третьих лиц, в результате наступления страхового случая.
Договор вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей заключается сроком на двенадцать месяцев с даты вступления его в силу.
4. Страховым риском при вмененном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей признается вероятность наступления пожара на объекте с массовым пребыванием людей, повлекшего причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц.
5. Размер страховой премии, порядок и сроки ее уплаты определяются договором вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей.
6. Страховым случаем по договору вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей является факт наступления гражданско-правовой ответственности страхователя по возмещению вреда, причиненного жизни, здоровью и имуществу третьих лиц в результате пожара на объекте с массовым пребыванием людей.
Факт наступления страхового случая устанавливается соглашением сторон или решением суда в соответствии с условиями типового договора вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц.
7. Размер страховой суммы по договору вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей определяется соглашением сторон и должен составлять сумму не менее семидесятипятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на дату заключения договора вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей.
8. Размер страховой выплаты за вред, причиненный жизни, здоровью, имуществу каждого третьего лица (предельный объем ответственности страховщика по одному страховому случаю), устанавливается в размере месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, и составляет не менее:
1) за вред, причиненный жизни и здоровью каждого потерпевшего и повлекший:
гибель – пяти тысяч;
установление инвалидности:
первой группы – четырех тысяч;
второй группы – трех тысяч;
третьей группы – одной тысячи пятисот;
ребенку – трех тысяч;
увечье, травму или иное повреждение здоровья без установления инвалидности, – в размере фактических расходов на амбулаторное и (или) стационарное лечение, но не более семисот пятидесяти;

2) бір жәбірленушінің мүлкіне келтірілген зиян үшін – келтірілген зиян мөлшерінде, бірақ бір мың бес жүзден көп емес;
3) бір мезгілде екі және одан көп жәбірленушінің мүлкіне келтірілген зиян үшін – келтірілген зиян мөлшерінде, бірақ әрбір жәбірленушіге бір мың бес жүзден көп емес. Барлық жәбірленуші бойынша мүлік жөнінде сақтандыру төлемдерінің жалпы мөлшері он мың айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс. Жәбірленушілердің мүлкіне келтірілген зиян мөлшері сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемінен асып кеткен жағдайда әрбір жәбірленушіге сақтандыру төлемі оның мүлкіне келтірілген зиян дәрежесіне мөлшерлес жүзеге асырылады.
Сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу үшін сақтандыру төлемі жүзеге асырылған күнге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш пайдаланылады.
Сақтандыру төлемін жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдері үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шартында белгіленеді.
9. Адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың өзге де шарттары үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шарты негізінде тараптардың келісімімен айқындалады.
62-2-бап. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит объектілердің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігін немесе сәйкес еместігін белгілеу мақсатында жүзеге асырылады.
2. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудитті сараптама ұйымы жүзеге асырады.
Өз қызметін жүзеге асыру үшін сараптама ұйымында "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен уәкілетті органның ведомствосы берген аккредиттеу аттестаты болуға тиіс.
3. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит дара кәсіпкер немесе заңды тұлға мен сараптама ұйымы арасында жасалған өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізуге арналған шарт негізінде жүргізіледі.
4. Өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу мерзімі үш айдан аспайды.
5. Сараптама ұйымы өрт қауіпсіздігі саласындағы аудиттің нәтижелері бойынша уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қорытынды жасайды. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит қорытындысының көшірмесі берілген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның аумақтық органына ұсынылады.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит қорытындысының көшірмесін ұсынбау, уақтылы ұсынбау, анық емес ақпаратты қамтитын өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит қорытындысының көшірмесін ұсыну, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласындағы аудиттің көрінеу жалған қорытындысын ұсыну Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа алып келеді.

2) за вред, причиненный имуществу одного потерпевшего, – в размере причиненного вреда, но не более одной тысячи пятисот;
3) за вред, причиненный одновременно имуществу двух и более потерпевших, – в размере причиненного вреда, но не более одной тысячи пятисот каждому потерпевшему. Общий размер страховых выплат по имуществу по всем потерпевшим не может превышать десять тысяч месячных расчетных показателей. В случае превышения размера вреда имуществу потерпевших над предельным объемом ответственности страховщика страховая выплата каждому потерпевшему осуществляется соразмерно степени вреда, причиненного его имуществу.
Для расчета размера страховой выплаты используется месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на день осуществления страховой выплаты.
Порядок и сроки осуществления страховой выплаты устанавливаются в типовом договоре вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц.
9. Иные условия вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей определяются соглашением сторон на основании типового договора вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц.
Статья 62-2. Аудит в области пожарной безопасности
1. Аудит в области пожарной безопасности осуществляется в целях установления соответствия или несоответствия объектов требованиям пожарной безопасности.
2. Аудит в области пожарной безопасности осуществляется экспертной организацией.
Для осуществления своей деятельности экспертная организация должна иметь аттестат аккредитации, выданный ведомством уполномоченного органа в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
3. Аудит в области пожарной безопасности проводится на основании договора на проведение аудита в области пожарной безопасности, заключенного между индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом и экспертной организацией.
4. Срок проведения аудита в области пожарной безопасности не может превышать трех месяцев.
5. По результатам аудита в области пожарной безопасности экспертной организацией составляется заключение аудита в области пожарной безопасности по форме, утвержденной уполномоченным органом. Копия заключения аудита в области пожарной безопасности в течение пяти рабочих дней со дня его выдачи представляется в территориальный орган уполномоченного органа.
Непредставление, несвоевременное представление копии заключения аудита в области пожарной безопасности, представление копии заключения аудита в области пожарной безопасности, содержащего недостоверную информацию, а также представление заведомо ложного заключения аудита в области пожарной безопасности влекут административную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.

6. Аккредиттеу аттестатынан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Аккредиттеу аттестаты мынадай жағдайларда қолданысын тоқтатады:
1) уәкілетті органның ведомствосына аттестаттың қолданысын тоқтату туралы ерікті түрде жүгіну;
2) заңды тұлғаның таратылуы;
3) дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылуы;
4) аккредиттеу аттестатынан айыру.";
54) 63-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органы және қорғаныс, әуе, ішкі су және теміржол көлігі объектілеріндегі өрттерді сөндіру үшін мемлекеттік өртке қарсы қызметті тарту және салалық өртке қарсы қызметтермен өзара іс-қимыл жасау тәртібі уәкілетті орган мен тиісті мемлекеттік органдар арасындағы келісімдермен регламенттеледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Орман өрттерін сөндіру үшін мемлекеттік өртке қарсы қызметті тарту тәртібі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 65-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
6-тармақтағы "мемлекеттік және мемлекеттік емес" деген сөздер "мемлекеттік, кәсіби және салалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың 1) тармақшасындағы "мемлекеттік емес" деген сөздер "кәсіби, салалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
55) 12-тарау мынадай мазмұндағы 66-1, 66-2 және 66-3-баптармен толықтырылсын:
"66-1-бап. Арнаулы техникалық шарттарды келісу
1. Белгіленген нормалары мен қағидалары жоқ объектілерді өртке қарсы қорғау ерекшелігін көрсететін арнаулы техникалық шарттар уәкілетті органның ведомствосымен келісіледі.
2. Белгіленген нормалар мен қағидалары жоқ объектілерді өртке қарсы қорғау ерекшелігін көрсететін арнаулы техникалық шарттарды келісу тәртібі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттарда, сондай-ақ белгіленген нормалары мен қағидалары жоқ объектілерді өртке қарсы қорғау ерекшелігін көрсететін арнаулы техникалық шарттарды келісу қағидаларында реттеледі.
66-2-бап. Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беру
1. Адамдар жаппай болатын және биіктігі жиырма сегіз метрден асатын салынған объектіні қабылдау және пайдалануға беру алдында тапсырыс беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды алуға міндетті.
2. Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беруді уәкілетті органның аумақтық органы жүзеге асырады.

6. Лишение аттестата аккредитации осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
7. Аттестат аккредитации прекращает действие в случаях:
1) добровольного обращения в ведомство уполномоченного органа о прекращении действия аттестата;
2) ликвидации юридического лица;
3) прекращения деятельности индивидуального предпринимателя;
4) лишения аттестата аккредитации.";
54) в статье 63:
в пункте 1:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Порядок привлечения и взаимодействия государственной противопожарной службы с отраслевыми противопожарными службами для тушения пожаров на объектах органа национальной безопасности и обороны Республики Казахстан, воздушного, внутреннего водного и железнодорожного транспорта регламентируется соглашениями между уполномоченным органом и соответствующими государственными органами.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Порядок привлечения государственной противопожарной службы для тушения лесных пожаров осуществляется в соответствии со статьей 65-1 Лесного кодекса Республики Казахстан.";
в пункте 6 слова "государственной и негосударственной" заменить словами "государственной, профессиональной и отраслевой";
в подпункте 1) пункта 7 слово "негосударственных" заменить словами "профессиональных, отраслевых";
55) главу 12 дополнить статьями 66-1, 66-2 и 66-3 следующего содержания:
"Статья 66-1. Согласование специальных технических условий
1. Специальные технические условия, отражающие специфику противопожарной защиты объектов, на которых отсутствуют установленные нормы и правила, согласовываются с ведомством уполномоченного органа.
2. Порядок согласования специальных технических условий, отражающих специфику противопожарной защиты объектов, на которых отсутствуют установленные нормы и правила, регулируется государственными нормативными документами в области архитектуры, градостроительства и строительства, а также правилами согласования специальных технических условий, отражающих специфику противопожарной защиты объектов, на которых отсутствуют установленные нормы и правила.
Статья 66-2. Выдача заключения о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности
1. Перед приемкой и вводом в эксплуатацию построенного объекта с массовым пребыванием людей и здания высотой более двадцати восьми метров заказчик обязан получить заключение о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
2. Выдача заключения о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности осуществляется территориальным органом уполномоченного органа.

3. Уәкілетті органның аумақтық органы тапсырыс беруші ұсынған өтініш негізінде адамдар жаппай болатын және биіктігі жиырма сегіз метрден асатын салынған объектіге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде өрт-техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асырады.
4. Уәкілетті органның аумақтық органы адамдар жаппай болатын және биіктігі жиырма сегіз метрден асатын салынған объектіге өрт-техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асырып, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды береді.
Тиісті қорытындының көшірмесі мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы және қадағалауы органдарына жіберіледі.
5. Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытындымен келіспеген жағдайда, тапсырыс беруші оған Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде шағым жасауға құқылы.
66-3-бап. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызмет
1. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызмет уәкілетті органның ведомствосы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен берген өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат болған кезде жүзеге асырылады.
Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат дара кәсіпкер немесе заңды тұлға уәкілетті орган белгілеген рұқсат беру талаптарына сәйкес келген жағдайда беріледі.
2. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасына сәйкес шарт негізінде қызмет көрсетілетін объектіде өрт автоматикасы жүйелерінің жұмыс істеп тұрған жағдайын және олардың жобалау құжаттамасына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Объектіде өрт автоматикасы жүйелерінің жобалау құжаттамасына сәйкес келмейтіні және (немесе) олардың жұмыс істемейтін жағдайда екендігі анықталған кезде уәкілетті органның аумақтық органы өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерге немесе заңды тұлғаға өрт қауіпсіздігі талаптарының анықталған бұзушылықтары туралы хабар береді.
Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген ақпаратты алғаннан кейін шарттық міндеттемелер шегінде оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды.

3. Территориальный орган уполномоченного органа на основании представленного заказчиком заявления осуществляет пожарно-техническое обследование построенного объекта с массовым пребыванием людей и здания высотой более двадцати восьми метров в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
4. Территориальный орган уполномоченного органа, осуществив пожарно-техническое обследование построенного объекта с массовым пребыванием людей и здания высотой более двадцати восьми метров, выдает заключение о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Копия соответствующего заключения направляется в органы государственного архитектурно-строительного контроля и надзора.
5. В случае несогласия с заключением о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности заказчик вправе его обжаловать в порядке и сроки, которые установлены законами Республики Казахстан.
Статья 66-3. Деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики
1. Деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики осуществляется при наличии разрешения на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, выданного ведомством уполномоченного органа в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Разрешение на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики выдается в случае соответствия индивидуального предпринимателя или юридического лица разрешительным требованиям, установленным уполномоченным органом.
2. Индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, обеспечивает рабочее состояние систем пожарной автоматики и их соответствие проектной документации на обслуживаемом объекте на основании договора в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
При выявлении на объекте несоответствия систем пожарной автоматики проектной документации и (или) нахождения их в нерабочем состоянии территориальный орган уполномоченного органа информирует индивидуального предпринимателя или юридическое лицо, осуществляющих деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, о выявленных нарушениях требований пожарной безопасности.
Индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, после получения информации, предусмотренной частью второй настоящего пункта, принимает меры по их устранению в пределах договорных обязательств.

3. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның кінәсінен болған өрттің фактісі бойынша анықталған өрт автоматикасы жүйелерінің жұмыс істемейтін жағдайы және (немесе) олардың жобалау құжаттамасына сәйкес келмеуі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
4. Дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеуі Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа алып келеді.
5. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсаттан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат мынадай жағдайларда қолданысын тоқтатады:
1) уәкілетті органның ведомствосына рұқсаттың қолданысын тоқтату туралы ерікті түрде жүгіну;
2) заңды тұлғаның таратылуы;
3) дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылуы;
4) рұқсаттан айыру.";
56) 67-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"67-бап. Кәсіби өртке қарсы қызмет
1. Кәсіби өртке қарсы қызметтің жұмысы ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен уәкілетті органның ведомствосы берген аттестат негізінде жүзеге асырылады.
Осы Заңға және Қазақстан Республикасының өртке қарсы қызметтің жұмысын реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылатын, ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кәсіби өртке қарсы қызметтің міндеттері болып табылады.
2. Міндетті түрде кәсіби өртке қарсы қызмет құрылатын елді мекендердің, сондай-ақ ұйымдар мен объектілердің өрт қауіпсіздігі кәсіби өртке қарсы қызмет құру немесе кәсіби өртке қарсы қызметтердің қызмет көрсетуіне арналған шарттар жасасу жолымен қамтамасыз етіледі.
Кәсіби өртке қарсы қызметтің қызмет көрсетілетін ұйымдар мен объектілерде өрттерді сөндіруге жұмсалған шығындарын өтеу орындалған жұмыстар актісі бойынша жүзеге асырылады.

3. Выявленное по факту пожара нерабочее состояние систем пожарной автоматики и (или) несоответствие их проектной документации по вине индивидуального предпринимателя или юридического лица, осуществляющих деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
4. Несоответствие индивидуального предпринимателя или юридического лица разрешительным требованиям влечет административную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
5. Лишение разрешения на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
6. Разрешение на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики прекращает действие в случаях:
1) добровольного обращения в ведомство уполномоченного органа о прекращении действия разрешения;
2) ликвидации юридического лица;
3) прекращения деятельности индивидуального предпринимателя;
4) лишения разрешения.";
56) статью 67 изложить в следующей редакции:
"Статья 67. Профессиональная противопожарная служба
1. Деятельность профессиональной противопожарной службы осуществляется на основании аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах, выданного ведомством уполномоченного органа в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Задачами профессиональной противопожарной службы являются предупреждение и тушение пожаров, обеспечение пожарной безопасности и проведение аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах, осуществляемые в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими деятельность противопожарной службы.
2. Пожарная безопасность населенных пунктов, а также организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается профессиональная противопожарная служба, обеспечивается путем создания профессиональной противопожарной службы или заключения договоров на обслуживание с профессиональными противопожарными службами.
Возмещение затрат профессиональной противопожарной службы на тушение пожаров в обслуживаемых организациях и объектах осуществляется по акту выполненных работ.

3. Кәсіби өртке қарсы қызмет өрттерді сөндіру жөніндегі міндеттерді орындауда мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына жәрдем көрсетуге міндетті.
4. Кәсіби өртке қарсы қызметке жұмысқа он сегіз жасқа толған және арнайы даярлық пен оқыту курсынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтары қабылдана алады.
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған, психикасының бұзылуы салдарынан жарамсыз деп танылған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен кәсіби өртке қарсы қызметке жұмысқа қабылдана алмайды.
5. Кәсіби өртке қарсы қызмет өрт техникасымен, жабдықтармен, өртке қарсы жарақтармен, өрт сөндірушінің арнаулы қорғаныш киімімен жарақтандырылуға және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс. Кәсіби өртке қарсы қызметті материалдық-техникалық жарақтандыру кезінде қызмет көрсетілетін ұйымдар мен объектілер қызметінің ерекшелігі ескеріледі.
6. Кәсіби өртке қарсы қызмет Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасының талаптарын бұза отырып қызметті жүзеге асырған, оның ішінде кәсіби өртке қарсы қызметтерге қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, кәсіби өртке қарсы қызмет Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
7. Ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданысын тоқтата тұру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) кәсіби өртке қарсы қызметтерге қойылатын рұқсат беру талаптарының сақталмауы;
2) уәкілетті органға ерікті түрде жүгіну;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар.
Ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданысын тоқтата тұру кезеңінде кәсіби өртке қарсы қызмет ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу мен сөндіруден, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуден және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуден босатылмайды.

3. Профессиональная противопожарная служба обязана оказывать содействие органам государственной противопожарной службы в выполнении задач по тушению пожаров.
4. На работу в профессиональную противопожарную службу могут быть приняты граждане Республики Казахстан, достигшие восемнадцати лет и прошедшие специальную подготовку и курсы обучения.
Не могут быть приняты на работу в профессиональную противопожарную службу лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящие на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, признанные непригодными вследствие психического расстройства, в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
5. Профессиональная противопожарная служба должна быть оснащена пожарной техникой, оборудованием, противопожарным снаряжением, специальной защитной одеждой пожарного и соответствовать требованиям, установленным для органов государственной противопожарной службы. При материально-техническом оснащении профессиональной противопожарной службы учитывается специфика деятельности обслуживаемых организаций и объектов.
6. В случае осуществления профессиональной противопожарной службой деятельности с нарушением требований законодательства Республики Казахстан о гражданской защите, в том числе несоответствие разрешительным требованиям, предъявляемым к профессиональным противопожарным службам, профессиональная противопожарная служба несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
7. Приостановление действия аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах, осуществляется в следующих случаях:
1) несоблюдения разрешительных требований, предъявляемых к профессиональным противопожарным службам;
2) добровольного обращения в уполномоченный орган;
3) иных, предусмотренных законами Республики Казахстан.
На период приостановления действия аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах, профессиональная противопожарная служба не освобождается от предупреждения и тушения пожаров, обеспечения пожарной безопасности и проведения аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах.

8. Кәсіби өртке қарсы қызмет анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымды орындамаған жағдайда, ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
9. Ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат мына жағдайларда қолданысын тоқтатады:
1) уәкілетті органның ведомствосына аттестаттың қолданысын тоқтату туралы ерікті түрде жүгіну;
2) заңды тұлғаның таратылуы;
3) аттестаттан айыру.";
57) 68-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өртке қарсы ерікті құралымдар ерікті өрт сөндірушілерден жасақталады.
Ерікті өрт сөндірушілерге ерікті өрт сөндірушілерді бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасына сәйкес он сегіз жасқа толған және ерікті өрт сөндірушілерді бастапқы даярлаудан өткен Қазақстан Республикасының азаматтары ерікті негізде қабылданады.
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған, психикасының бұзылуы салдарынан жарамсыз деп танылған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен ерікті өрт сөндірушілер бола алмайды.
Ерікті өрт сөндірушілерге қабылданған азаматтар ерікті өрт сөндірушілер тізілімінде тіркеледі, оларды жүргізуді уәкілетті органның аумақтық органы жүзеге асырады.
Ерікті өрт сөндірушілерді кейіннен даярлау өрт сөндіру пункттерінде жүзеге асырылады.
Ерікті өрт сөндірушілердің кейінгі даярлық бағдарламасын өртке қарсы ерікті құралымның басшысы әзірлейді және оны уәкілетті органның аумақтық органының басшысы бекітеді.";
4-тармақта:
"орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен" деген сөздер "органның аумақтық органымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өрт сөндірушілерді" деген сөздерден кейін "өрт сөндіру пункттерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Ерікті өрт сөндіруші жұмыс уақытында жұмыс орнын (лауазымын) және орташа жалақысын сақтай отырып, оны дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шараларға тартылған кезеңіне еңбек міндеттерін орындаудан босатылады.";
5-тармақта:
", өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету" деген сөздер алып тасталсын;
"авариялық-құтқару жұмыстарын" деген сөздер "дала өрттерін, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын" деген сөздермен ауыстырылсын;

8. В случае неисполнения профессиональной противопожарной службой предписания об устранении выявленных нарушений лишение аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
9. Аттестат на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах, прекращает действие в случаях:
1) добровольного обращения в ведомство уполномоченного органа о прекращении действия аттестата;
2) ликвидации юридического лица;
3) лишения аттестата.";
57) в статье 68:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Добровольные противопожарные формирования комплектуются добровольными пожарными.
В добровольные пожарные принимаются на добровольной основе граждане Республики Казахстан, достигшие восемнадцати лет и прошедшие первоначальную подготовку добровольных пожарных в соответствии с учебной программой первоначальной подготовки добровольных пожарных.
Добровольными пожарными не могут быть лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящие на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, признанные непригодными вследствие психического расстройства в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Граждане, принятые в добровольные пожарные, регистрируются в реестре добровольных пожарных, ведение которого осуществляется территориальным органом уполномоченного органа.
Последующая подготовка добровольных пожарных осуществляется в пунктах пожаротушения.
Программа последующей подготовки добровольных пожарных разрабатывается руководителем добровольного противопожарного формирования и утверждается руководителем территориального органа уполномоченного органа.";
в пункте 4:
слова "территориальным подразделением ведомства" заменить словами "территориальным органом";
после слов "добровольных пожарных" дополнить словами "в пунктах пожаротушения";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Добровольный пожарный в рабочее время освобождается от выполнения трудовых обязанностей на период привлечения его к мероприятиям по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах с сохранением места работы (должности) и средней заработной платы.";
в пункте 5:
слова ", обеспечению пожарной безопасности" исключить;
после слов "аварийно-спасательных работ" дополнить словами ", связанных с тушением степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах,";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Егер ерікті өрт сөндіруші еңбек қатынастарында болмаған жағдайда, 5, 6 және 7-тармақтарда көзделген төлемдер тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақы ескеріле отырып жүргізіледі.";
9-тармақ алып тасталсын;
58) 69-баптың 2-тармағында:
4) тармақшадағы "қауіпті" деген сөз "осы Заңда айқындалған қауіпті" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қауіпті өндірістік объектілерде профилактикалық жұмыстарды тұрақты жүргізе отырып, тау-кен құтқару, газдан құтқару жұмыстарын және бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізуі;";
59) 70-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) техникалық құрылғылар пайдаланылмайтын геологиялық барлау объектілерін қоспағанда, тау-кен, геологиялық барлау, бұрғылау, жарылыс жұмыстарын, пайдалы қазбаларды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды, жерасты жағдайларындағы жұмыстарды жүргізу болып табылады.";
60) 71-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қауіпті өндірістік объектілерге, жылжымалы жүк көтергіш крандарды және көтергіштерді (мұнараларды), мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қоспағанда, қауіпті техникалық құрылғылар да жатады.";
61) 72-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"72-бап. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына заңды тұлғаларды аттестаттау
1. Заңды тұлғалар:
1) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк сараптамасын жүргiзу;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы басшыларды, мамандарды және жұмыскерлерді даярлау, қайта даярлау;
3) жарылыс жұмыстары саласында сараптама жүргізу;
4) газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
5) газ тарату жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
6) сұйытылған мұнай газымен жабдықтау жүйелерінің объектілеріне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
7) лифтілерді, эскалаторларды, траволаторларды, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждауды, оларға техникалық қызмет көрсетуді, техникалық диагностикалауды, техникалық куәландыруды және жөндеуді жүргізу құқығына аттестатталуға жатады.
2. Заңды тұлғаларды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғаларға (бұдан әрі – аттестатталған ұйым) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат беріледі.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданылу мерзімі бес жылды құрайды.

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случае, если добровольный пожарный не состоял в трудовых отношениях, выплаты, предусмотренные пунктами 5, 6 и 7, производятся с учетом минимальной заработной платы, установленной на соответствующий финансовый год.";
пункт 9 исключить;
58) в пункте 2 статьи 69:
подпункт 4) дополнить словами ", определенного настоящим Законом";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) проведения профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности горноспасательных, газоспасательных и противофонтанных работ на опасных производственных объектах с постоянным ведением профилактических работ;";
59) подпункт 3) статьи 70 изложить в следующей редакции:
"3) ведение горных, геологоразведочных, буровых, взрывных работ, работ по добыче и переработке полезных ископаемых, работ в подземных условиях, за исключением объектов геологоразведки, на которых не эксплуатируются технические устройства.";
60) пункт 2 статьи 71 изложить в следующей редакции:
"2. К опасным производственным объектам также относятся опасные технические устройства, за исключением передвижных грузоподъемных кранов и подъемников (вышек), подъемников для лиц с инвалидностью.";
61) статью 72 изложить в следующей редакции:
"Статья 72. Аттестация юридических лиц на право проведения работ в области промышленной безопасности
1. Аттестации подлежат юридические лица на право:
1) проведения экспертизы промышленной безопасности;
2) подготовки, переподготовки руководителей, специалистов и работников в области промышленной безопасности;
3) проведения экспертизы в области взрывных работ;
4) проведения технического обслуживания газопотребляющих систем;
5) проведения технического обслуживания газораспределительных систем;
6) проведения технического обслуживания объектов систем снабжения сжиженным нефтяным газом;
7) проведения монтажа, технического обслуживания, технического диагностирования, технического освидетельствования и ремонта лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью.
2. Аттестация юридических лиц на право проведения работ в области промышленной безопасности проводится в порядке, определяемом уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
Юридическим лицам, аттестованным уполномоченным органом в области промышленной безопасности на право проведения работ в области промышленной безопасности (далее – аттестованная организация), выдается аттестат на право проведения работ в области промышленной безопасности.
Срок действия аттестата на право проведения работ в области промышленной безопасности составляет пять лет.

3. Аттестатталған ұйым өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұза отырып қызметті жүзеге асырған, оның ішінде біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, аттестатталған ұйымдар Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданысын тоқтата тұру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталмауы;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға ерікті түрде жүгіну;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар.
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданысын тоқтата тұру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізуге тоқтата тұру кезеңіне тыйым салуға алып келеді.
6. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттың қолданысын қайта бастау "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен аттестатталған ұйымның жолданымы бойынша жүзеге асырылады.
7. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында аттестатталатын жұмыс түрлерін жүргізу құқығына аттестаттан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
8. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат мынадай жағдайларда қолданысын тоқтатады:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға аттестаттың қолданысын тоқтату туралы ерікті түрде жүгіну;
2) аттестаттың қолданылу мерзімінің аяқталуы;
3) заңды тұлғаның таратылуы;
4) аттестаттан айыру.
9. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган аттестатталған ұйымдар мен аттестаттарының қолданысы тоқтатылған ұйымдар туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.";
62) 73-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "осы Заңның 71-бабының 2-тармағында көрсетілген" деген сөздер алып тасталсын;
63) 74-бабының 6-тармақтың екінші бөлігіндегі "Техникалық құрылғылардың", "техникалық құрылғыларға" деген сөздер тиісінше "Қауіпті техникалық құрылғылардың", "қауіпті техникалық құрылғыларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
64) 75-баптың 4-тармағындағы "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 76-баптың 9-тармағының бірінші бөлігі "өзгертілуге" деген сөзден кейін "немесе тіркеуден шығарылуға" деген сөздермен толықтырылсын;
66) 77-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. В случае осуществления аттестованной организацией деятельности с нарушением требований промышленной безопасности, в том числе несоответствия квалификационным или разрешительным требованиям, аттестованные организации несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
4. Приостановление действия аттестата на право проведения работ в области промышленной безопасности осуществляется в следующих случаях:
1) несоблюдения требований промышленной безопасности;
2) добровольного обращения в уполномоченный орган в области промышленной безопасности;
3) иных, предусмотренных законами Республики Казахстан.
5. Приостановление действия аттестата на право проведения работ в области промышленной безопасности влечет запрет на право проведения работ в области промышленной безопасности на период приостановления.
6. Возобновление действия аттестата на право проведения работ в области промышленной безопасности осуществляется по обращению аттестованной организации в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
7. Лишение аттестата на право проведения аттестуемых видов работ в области промышленной безопасности производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
8. Аттестат на право проведения работ в области промышленной безопасности прекращает действие в случаях:
1) добровольного обращения в уполномоченный орган в области промышленной безопасности о прекращении действия аттестата;
2) истечения срока действия аттестата;
3) ликвидации юридического лица;
4) лишения аттестата.
9. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности размещает информацию об аттестованных организациях и организациях с прекратившими действие аттестатами на своем интернет-ресурсе.";
62) в подпункте 1) пункта 1 статьи 73 слова ", указанные в пункте 2 статьи 71 настоящего Закона" исключить;
63) в части второй пункта 6 статьи 74 слова "состав технических устройств, а также на технические" заменить словами "состав опасных технических устройств, а также на опасные технические";
64) пункт 4 статьи 75 после слов "территориальным подразделением" дополнить словом "ведомства";
65) часть первую пункта 9 статьи 76 дополнить словами "или снятию с регистрации";
66) в статье 77:
в пункте 1:
часть первую после слов "территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
абзац второй части второй после слов "территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қауіпті өндірістік объектіні және қауіпті техникалық құрылғыны есепке қою, есептен шығару кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің немесе әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке алу журналдарына тиісті жазба жүргізіледі.";
67) 78-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі ", сондай-ақ стратегиялық объектілерді" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Өзге де" деген сөздер "Стратегиялық объектілерді және өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
68) 79-бапта:
тақырыптағы "ұйымдардың мамандарын, жұмыскерлерін" деген сөздер "ұйымдардың басшыларын, мамандарын және жұмыскерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші және екінші бөліктеріндегі "мамандарын, жұмыскерлерін" деген сөздер "басшыларын, мамандарын және жұмыскерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"мамандарын, жұмыскерлерiн" деген сөздер "басшыларын, мамандарын және жұмыскерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мамандарды, жұмыскерлерді" деген сөздер "басшыларды, мамандарды және жұмыскерлерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "мамандарды, жұмыскерлерді" деген сөздер "басшыларды, мамандарды және жұмыскерлерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "техникалық басшылар" деген сөздер "басшылар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "техникалық басшылар" деген сөздер "басшылар" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші абзацтағы "техникалық басшылар" деген сөздер "басшылар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер жаңа міндеттер басшыдан, маманнан және жұмыскерден өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын қосымша білуді талап ететін болса, лауазымға тағайындалған кезде немесе басқа жұмысқа ауысқан кезде;";
5) тармақшадағы "орган" деген сөз "органның ведомствосы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"мамандарының, жұмыскерлерiнің" деген сөздер "басшыларының, мамандарының және жұмыскерлерiнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Білімі тексерілуге" деген сөздерден кейін "(емтихандарға)" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақтағы "мамандарының, жұмыскерлерінің білімін тексеруді" деген сөздер "басшыларының, мамандарының және жұмыскерлерiнің білімін тексеруді (емтихандарды)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ "білімді тексеруіне" деген сөздер кейін "(емтихандар өткізуіне)" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақ "Бiлiмдi тексеру" деген сөздер кейін "(емтихандар)" деген сөзбен толықтырылсын;

"3. При постановке на учет, снятии с учета опасного производственного объекта и опасного технического устройства производится соответствующая запись в журналах учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры.";
67) в пункте 1 статьи 78:
в части первой слова "а также стратегических объектов" исключить;
в части второй слова "ликвидацию иных" заменить словами "ликвидацию стратегических объектов и иных";
68) в статье 79:
в заголовке слова "переподготовка специалистов, работников" заменить словами "переподготовка руководителей, специалистов и работников";
в частях первой и второй пункта 1 слова "переподготовки специалистов, работников" заменить словами "переподготовки руководителей, специалистов и работников";
в пункте 2:
слова "(экзамены) специалистов, работников" заменить словами "(экзамены) руководителей, специалистов и работников";
слова "переподготовку специалистов, работников" заменить словами "переподготовку руководителей, специалистов и работников";
в пункте 3 слова "переподготовки специалистов, работников" заменить словами "переподготовки руководителей, специалистов и работников";
в части первой пункта 4:
в абзаце первом слово "технические" исключить;
в подпункте 2) слова "технические руководители" заменить словом "руководители";
в пункте 5:
в абзаце первом слово "технические" исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при назначении на должность или переводе на другую работу, если новые обязанности требуют от руководителя, специалиста и работника дополнительных знаний требований промышленной безопасности;";
подпункт 5) после слов "по требованию" дополнить словом "ведомства";
в пункте 6:
слова "у специалистов, работников" заменить словами "у руководителей, специалистов и работников";
после слов "проверке знаний" дополнить словом "(экзаменам)";
в пункте 7 слова "проверки знаний специалистов, работников" заменить словами "проверки знаний (экзаменов) руководителей, специалистов и работников";
пункт 9 после слов "проверка знаний" дополнить словами "(проведение экзаменов)";
пункт 11 после слов "проверки знаний" дополнить словом "(экзаменов)";

69) 81-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігі "органның" деген сөзден кейін "ведомствосы" деген сөзбен толықтырылсын;
70) 15-тараудың тақырыбы "өндірістік объектілердегі" деген сөздерден кейін ", қауіпті техникалық құрылғылардағы" деген сөздермен толықтырылсын;
71) 82-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасында:
"орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне" деген сөздер "органның аумақтық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 83-бапта:
тақырып "міндеттері" деген сөзден кейін "мен негізі" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қауіпті өндірістік объектілердегі, қауіпті техникалық құрылғылардағы авария немесе оқыс оқиға тиісті комиссия жүргізетін тергеп-тексеруге негіз болып табылады.";
73) 84-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "оның аумақтық бөлімшесі" деген сөздер "оның ведомствосының аумақтық бөлімшесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің төртінші абзацындағы "немесе өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметінің" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақтағы "оның аумақтық бөлімшесі" деген сөздер "оның ведомствосының аумақтық бөлімшесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
74) 85-баптың 2-тармағының 7) тармақшасындағы "заңнамасында" деген сөз "нормативтік құқықтық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
75) 86-бапта:
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Аварияларды тергеп-тексеру қорытындысы бойынша анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оларды орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып айқындалады.
Аварияларды тергеп-тексеру актісінде көзделген мерзімдер өткенге дейін қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын ұйым өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне бұзушылықтарды жою фактісін растайтын материалдарды қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынады.
Белгіленген мерзімде ақпаратты ұсынбау немесе анықталған бұзушылықтарды толық көлемде жоймау осы Заңның 39-2-бабы 7-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізуге негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:

69) в статье 81:
часть вторую пункта 1 после слов "территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
часть первую пункта 2 после слов "территориального подразделения" дополнить словом "ведомства";
70) заголовок главы 15 дополнить словами ", опасных технических устройствах";
71) в статье 82:
в пункте 1:
подпункт 1) после слов "территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 1) пункта 2:
слова "территориальное подразделение ведомства" заменить словами "территориальный орган";
после слов "и территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
72) в статье 83:
заголовок после слова "Задачи" дополнить словами "и основание";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основанием для расследования, проводимого соответствующей комиссией, является авария или инцидент на опасных производственных объектах, опасных технических устройствах.";
73) в статье 84:
в пункте 1:
в части первой слова "его территориальное подразделение" заменить словами "территориальное подразделение его ведомства";
в абзаце четвертом части второй слова "или профессиональной объектовой аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности" исключить;
часть третью после слов "территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
в пункте 1-1 слова "его территориальное подразделение" заменить словами "территориальное подразделение его ведомства";
74) в подпункте 7) пункта 2 статьи 85 слово "законодательством" заменить словами "нормативными правовыми актами";
75) в статье 86:
пункт 8 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Сроки устранения выявленных нарушений по итогам расследования аварий определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность их исполнения.
До истечения сроков, предусмотренных актом расследования аварий, организация, эксплуатирующая опасные производственные объекты, предоставляет в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов, подтверждающих факт устранения нарушений.
Непредоставление информации или неустранение в полном объеме в установленный срок выявленных нарушений является основанием для проведения внеплановой проверки согласно подпункту 1) пункта 7 статьи 39-2 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:

"9. Қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын, бұзушылықтарға жол берген ұйымдарға қатысты аварияларға тергеп-тексеру жүргізу қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген шаралар қабылданады.";
76) 87-бапта:
2 және 3-тармақтардағы "органның" деген сөз "орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "оның аумақтық бөлімшесіне" деген сөздер "оның ведомствосының аумақтық бөлімшесіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
77) 15-тарау мынадай мазмұндағы 88-1-баппен толықтырылсын:
"88-1-бап. Қауіпті техникалық құрылғылардың авариясын немесе оқыс оқиғасын тергеп-тексеру
Қауіпті техникалық құрылғылардың авариясын немесе оқыс оқиғаларын тергеп-тексеру осы тарауға сәйкес жүргізіледі.";
78) 91-баптың 2-тармағы "орналастырылған", "басқа" деген сөздерден кейін тиісінше "мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын" деген сөздермен толықтырылсын;
79) мынадай мазмұндағы 91-1-баппен толықтырылсын:
"91-1-бап. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы және оларды сақтау көлемдері
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы және оларды сақтау көлемдері:
1) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарына сәйкес жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың;
2) төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және жою бойынша шараларды қабылдау үшін уәкілетті органның;
3) нарыққа реттеушілік ықпал ету, гуманитарлық көмек және босқындарға көмек көрсету үшін мүдделі мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.";
80) 92-бапта:
2-тармақтағы "осы Заңның 96-1-бабының 2-тармағында көзделген ережені" деген сөздер "осы Заңның 13-бабының 11-2) тармақшасында және 13-1-бабының 6) тармақшасында көзделген ережелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1-бапта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар берілетін және жұмылдыру резервінде сақтаудағы материалдық құндылықтардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан зерттеулер (сынақтар) жүргізуді ұйымдастырады.";
екінші бөлік "саламаттылығы" деген сөзден кейін "және (немесе) ветеринария" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік "Материалдық құндылықтарды" деген сөздер "Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. По итогам проведения расследования аварий в отношении организаций, эксплуатирующих опасные производственные объекты, допустивших нарушения, принимаются меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
76) в статье 87:
пункты 2 и 3 после слов "территориальное подразделение" дополнить словом "ведомства";
в пункте 4 слова "его территориальное подразделение" заменить словами "территориальное подразделение его ведомства";
77) главу 15 дополнить статьей 88-1 следующего содержания:
"Статья 88-1. Расследование аварии или инцидента опасных технических устройств
Расследование аварии или инцидента опасных технических устройств проводится в соответствии с настоящей главой.";
78) пункт 2 статьи 91 после слов "пунктов хранения", "пунктах хранения" дополнить соответственно словами "материальных ценностей государственного резерва", "материальных ценностей государственного резерва";
79) дополнить статьей 91-1 следующего содержания:
"Статья 91-1. Номенклатура и объемы хранения материальных ценностей государственного резерва
Номенклатура и объемы хранения материальных ценностей государственного резерва формируются на основании предложений:
1) центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, выполняющих мобилизационное задание согласно мобилизационному плану Республики Казахстан;
2) уполномоченного органа для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
3) заинтересованных государственных органов для оказания регулирующего воздействия на рынок, гуманитарной помощи и помощи беженцам.";
80) в статье 92:
в пункте 2 слова "положения, предусмотренного пунктом 2 статьи 96-1 настоящего Закона" заменить словами "положений, предусмотренных подпунктом 11-2) статьи 13 и подпунктом 6) статьи 13-1 настоящего Закона";
в пункте 3-1:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, выполняющие мобилизационное задание, организуют проведение исследований (испытаний) материальных ценностей, поставляемых и находящихся на хранении в мобилизационном резерве, на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан.";
часть вторую дополнить словами "и (или) ветеринарии";
часть четвертую после слов "материальных ценностей" дополнить словами "государственного резерва";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау нормативтерін мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы әзірлейді және мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтау нормативтерін жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар әзірлейді және оларды жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар бекітеді.";
81) 93-бапта:
1-тармақтағы "мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдарында және мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерiнде" деген сөздер "мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерiнде, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдарында және шарт негізінде жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдары, мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерi" деген сөздер "Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын беру және сақтау тәртібі, сондай-ақ мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне қойылатын өлшемшарттар мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында белгіленеді.";
3-тармақтағы "Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтауды жүзеге асыратын ұйымдардың тізбесі, осы құндылықтардың атауы мен оларды сақтау көлемі", "номенклатурасына және сақтау көлемдерінде айқындалады" деген сөздер тиісінше "Жұмылдыру тапсырыстары орналастырылған ұйымдар", "номенклатурасында және сақтау көлемдерінде көрсетіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік резервтің" деген сөздер "жұмылдыру резервінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдеріне сәйкес материалдық құндылықтарды кейіннен жұмылдыру резервіне сала отырып, жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын жаңартуды шарт негізінде жүзеге асырады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдары және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар мемлекеттің резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және олардың қозғалысы туралы есептер береді.
Жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға тиісті саланың жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысы туралы есептерді ұсынады.";

"4. Нормативы хранения материальных ценностей государственного резерва разрабатываются подведомственной организацией системы государственного резерва и утверждаются уполномоченным органом в области государственного материального резерва.
Нормативы хранения материальных ценностей мобилизационного резерва разрабатываются организациями, которым установлены мобилизационные заказы, и утверждаются центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание.";
81) в статье 93:
в пункте 1 слова "подведомственных организациях системы государственного резерва и в пунктах хранения материальных ценностей государственного резерва" заменить словами "пунктах хранения материальных ценностей государственного резерва, подведомственных организациях системы государственного резерва и организациях, которым установлены мобилизационные заказы, на договорной основе";
в пункте 2 слова "Подведомственные организации системы государственного резерва, пункты хранения материальных ценностей государственного резерва" заменить словами "Пункты хранения материальных ценностей государственного резерва, подведомственные организации системы государственного резерва";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Порядок поставки и хранения материальных ценностей государственного резерва, а также критерии к пунктам хранения материальных ценностей государственного резерва устанавливаются правилами оперирования материальными ценностями государственного материального резерва.";
в пункте 3 слова "Перечень организаций, осуществляющих хранение материальных ценностей мобилизационного резерва, наименование и объем хранения этих ценностей определяются номенклатурой и объемами" заменить словами "Организации, которым установлены мобилизационные заказы, указываются в номенклатуре и объемах";
в пункте 4:
в части первой слово "государственного" заменить словом "мобилизационного";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Организации, которым установлены мобилизационные заказы, осуществляют освежение материальных ценностей мобилизационного резерва на договорной основе с последующей закладкой в мобилизационный резерв материальных ценностей в соответствии с номенклатурой и объемами хранения материальных ценностей государственного резерва.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Пункты хранения материальных ценностей государственного резерва, подведомственные организации системы государственного резерва и организации, которым установлены мобилизационные заказы, представляют отчеты о наличии и движении материальных ценностей государственного резерва.
Центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, выполняющие мобилизационное задание, представляют в уполномоченный орган в области государственного материального резерва отчеты о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва соответствующей отрасли.";

82) 94 және 94-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"94-бап. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану негіздері
1. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жұмылдыру мұқтажы үшін пайдалану Қазақстан Республикасының, мемлекеттік органдардың, әкімшілік-аумақтық бірліктердің және ұйымдардың жұмылдыру жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдалану Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін пайдалану уәкілетті органның шешімі бойынша, ал жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары пайдаланылған жағдайда – жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша жүзеге асырылады.
94-1-бап. Мемлекеттiк резервтен материалдық құндылықтарды шығару тәртiбі
1. Мемлекеттiк резервтен материалдық құндылықтарды шығару:
1) жаңарту;
2) қарызға беру;
3) броньнан шығару тәртiбiмен жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару тәртібі номенклатура өзгерген кезде, жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидаларымен реттелетін жаңарту және броньнан шығару тәртібімен шығаруды қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында белгіленеді.
3. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасына және оларды сақтау көлемдеріне сәйкес материалдық құндылықтарды мемлекеттік резервке кейіннен сала отырып, шарт негiзінде мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын жаңартуды жүзеге асырады.
4. Қарызға беру тәртiбiмен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтар шығарылған кезде алушы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен екiншi деңгейдегi банктерден кепiлдiктер береді.
5. Номенклатура өзгерген кезде броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығаруды Қазақстан Республикасы Үкіметінің броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешімі негізінде мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Номенклатура өзгерген кезде броньнан шығару тәртібімен жұмылдыру резервінен материалдық құндылықтарды шығаруды Қазақстан Республикасы Үкіметінің броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешімі негізінде жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
Броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару, номенклатура өзгерген және кәдеге жаратылған немесе жойылған кезде броньнан шығаруды қоспағанда, кейіннен сала отырып жүзеге асырылады.

82) статьи 94 и 94-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 94. Основания использования материальных ценностей государственного резерва
1. Использование материальных ценностей государственного резерва для мобилизационных нужд осуществляется на основе мобилизационных планов Республики Казахстан, государственных органов, административно-территориальных единиц и организаций.
2. Использование материальных ценностей государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
3. Использование материальных ценностей государственного резерва для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий осуществляется по решению уполномоченного органа, а в случае использования материальных ценностей мобилизационного резерва – по согласованию с центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание.
Статья 94-1. Порядок выпуска материальных ценностей из государственного резерва
1. Выпуск материальных ценностей из государственного резерва осуществляется в порядке:
1) освежения;
2) заимствования;
3) разбронирования.
2. Порядок выпуска материальных ценностей из государственного резерва устанавливается правилами оперирования материальными ценностями государственного материального резерва, за исключением выпуска в порядке освежения и разбронирования при изменении номенклатуры, который регулируется правилами выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования.
3. Пункты хранения материальных ценностей государственного резерва осуществляют освежение материальных ценностей государственного резерва на договорной основе с последующей закладкой в государственный резерв материальных ценностей в соответствии с номенклатурой и объемами хранения материальных ценностей государственного резерва.
4. При выпуске материальных ценностей из государственного резерва в порядке заимствования получатель предоставляет гарантии банков второго уровня в порядке, определяемом уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
5. Выпуск материальных ценностей из государственного резерва в порядке разбронирования при изменении номенклатуры осуществляется уполномоченным органом в области государственного материального резерва на основании решения Правительства Республики Казахстан о выпуске материальных ценностей из государственного резерва в порядке разбронирования.
Выпуск материальных ценностей из мобилизационного резерва в порядке разбронирования при изменении номенклатуры осуществляется центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание, на основании решения Правительства Республики Казахстан о выпуске материальных ценностей из государственного резерва в порядке разбронирования.
Выпуск материальных ценностей из государственного резерва в порядке разбронирования осуществляется с последующей закладкой, за исключением разбронирования при изменении номенклатуры и утилизации или уничтожения.

6. Жаңарту тәртібімен басқа мемлекеттік органдардың балансына өтеусіз негізде берілген мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары, сондай-ақ номенклатура өзгерген және кәдеге жаратылған немесе жойылған кезде броньнан шығарылғандарды қоспағанда, броньнан шығарылған материалдық құндылықтар бюджет қаражаты есебінен өтелуге жатады.
7. Гуманитарлық көмекті жеткізу және беру жөніндегі шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік материалдық резервтің жаңартылуға жататын материалдық құндылықтарын және номенклатура өзгерген кезде броньнан шығарылған материалдық құндылықтарды басқа мемлекеттік органдардың, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдарының балансына беру тәртібі мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында айқындалады.
9. Мемлекеттiк резервтен материалдық құндылықтарды шығарған кезде оларды өткізуден алынған қаражат мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар сатып алу-сату шартының толық орындалғаны туралы растауды алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бюджетке есепке жатқызылуға жатады.";
83) мынадай мазмұндағы 94-2-баппен толықтырылсын:
"94-2-бап. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату немесе жою
1. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату немесе жою туралы шешімді мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган қабылдайды.
Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату немесе жою туралы шешімді мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен және мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар қабылдайды.
2. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату немесе жою Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Кәдеге жаратылған тауарлар мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органның өткізуіне жатады.
Жұмылдыру резервінің кәдеге жаратылған тауарлары мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидаларына сәйкес жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың өткізуіне жатады.";

6. Материальные ценности государственного резерва, переданные на баланс других государственных органов в порядке освежения на безвозмездной основе, а также разбронированные материальные ценности, за исключением разбронированных при изменении номенклатуры и утилизации или уничтожении, подлежат возмещению за счет бюджетных средств.
7. Возмещение затрат по доставке и передаче гуманитарной помощи осуществляется из резерва Правительства Республики Казахстан на основании решения Правительства Республики Казахстан.
8. Порядок передачи материальных ценностей государственного резерва, подлежащих освежению, и разбронированных материальных ценностей при изменении номенклатуры на баланс других государственных органов, подведомственной организации системы государственного резерва определяется правилами оперирования материальными ценностями государственного материального резерва.
9. Средства, полученные от реализации материальных ценностей при их выпуске из государственного резерва, подлежат зачислению в бюджет в течение трех рабочих дней после получения уполномоченным органом в области государственного материального резерва или центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание, подтверждения о полном исполнении договора купли-продажи.";
83) дополнить статьей 94-2 следующего содержания:
"Статья 94-2. Утилизация или уничтожение материальных ценностей государственного резерва
1. Решение об утилизации или уничтожении материальных ценностей государственного резерва принимается уполномоченным органом в области государственного материального резерва по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
Решение об утилизации или уничтожении материальных ценностей мобилизационного резерва принимается центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание, по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва и уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
2. Утилизация или уничтожение материальных ценностей государственного резерва осуществляется за счет бюджетных средств в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Утилизированные товары подлежат реализации уполномоченным органом в области государственного материального резерва в соответствии с правилами списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров.
Утилизированные товары мобилизационного резерва подлежат реализации центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, выполняющими мобилизационное задание, в соответствии с правилами списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров.";

84) 95-баптағы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерi негiзiнде" деген сөздер алып тасталсын;
85) 96-1-бап алып тасталсын;
86) 98-баптағы "Бұл ретте, мемлекеттiк резерв жүйесiнiң ведомстволық бағынысты ұйымдарында және мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерiнде" деген сөздер "Бұл ретте мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінде, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдарында және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
87) 99-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"99-бап. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алуды мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.
Бұл ретте жұмылдыру тапсырмасын орындайтын орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті саладағы жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын есепке алуды жүргізеді.";
88) 8-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бөлім. Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, жұмыскерлерінің мәртебесі, оларды және олардың отбасы мүшелерін әлеуметтік қорғау";
89) 18-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-тарау. Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, жұмыскерлерінің мәртебесі, оларды және олардың отбасы мүшелерін әлеуметтік қорғау";
90) 100-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"100-бап. Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің мәртебесі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерден, әскери қызметшілер мен жұмыскерлерден жасақталады.";
2-тармақ алып тасталсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілері Қазақстан Республикасының заңнамасында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген мәртебеге ие болады және құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады.
Азаматтық қорғау органдарындағы әскери лауазымдар мен оларға сәйкес әскери атақтар тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық қорғау органдарында әскери қызмет өткереді.
4. Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері Қазақстан Республикасының заңнамасында құқық қорғау органдарының қызметкерлері үшін белгіленген мәртебеге ие болады және құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады.
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мемлекеттік қызметтің ерекше түріне жататын азаматтық қорғау органдарында қызмет өткереді, оған түсу, өткеру және тоқтату тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Лауазымға орналасуы азаматтық қорғау органдарының негізгі міндеттері мен функцияларын тікелей орындайтын лауазымды адамдарға арнаулы атақтар беру құқығын беретін азаматтық қорғау органдары лауазымдарының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
5-тармақ алып тасталсын;

84) в статье 95 слова "на основании решений Правительства Республики Казахстан" исключить;
85) статью 96-1 исключить;
86) в статье 98 слова "При этом в подведомственных организациях системы государственного резерва и пунктах хранения материальных ценностей государственного резерва" заменить словами "При этом в пунктах хранения материальных ценностей государственного резерва, подведомственных организациях системы государственного резерва и организациях, которым установлены мобилизационные заказы";
87) статью 99 изложить в следующей редакции:
"Статья 99. Учет материальных ценностей государственного резерва
Учет материальных ценностей государственного резерва осуществляется уполномоченным органом в области государственного материального резерва в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
При этом центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, выполняющие мобилизационное задание, ведут учет материальных ценностей мобилизационного резерва в соответствующей отрасли в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
88) заголовок раздела 8 изложить в следующей редакции:
"Раздел 8. Статус и социальная защита сотрудников, военнослужащих, работников органов гражданской защиты и членов их семей";
89) заголовок главы 18 изложить в следующей редакции:
"Глава 18. Статус и социальная защита сотрудников, военнослужащих, работников органов гражданской защиты и членов их семей";
90) в статье 100:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 100. Статус сотрудников, военнослужащих и работников органов гражданской защиты";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Органы гражданской защиты комплектуются сотрудниками, военнослужащими и работниками.";
пункт 2 исключить;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Военнослужащие органов гражданской защиты обладают статусом и пользуются правами и льготами, установленными законодательством Республики Казахстан для военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Перечень воинских должностей и соответствующих им воинских званий в органах гражданской защиты утверждается Президентом Республики Казахстан.
Военнослужащие органов гражданской защиты проходят воинскую службу в органах гражданской защиты в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Сотрудники органов гражданской защиты обладают статусом и пользуются правами и льготами, установленными законодательством Республики Казахстан для сотрудников правоохранительных органов.
Сотрудники органов гражданской защиты проходят службу в органах гражданской защиты, относящуюся к особому виду государственной службы, порядок поступления, прохождения и прекращения которой определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень должностей органов гражданской защиты, занятие которых дает право на присвоение специальных званий должностным лицам, выполняющим непосредственно основные задачи и функции органов гражданской защиты, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
пункт 5 исключить;

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Азаматтық қорғау органдарының жұмыскерлеріне мемлекеттік әкімшілік қызметшілер және азаматтық қызметшілер жатады.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.
Азаматтық қызметшілердің еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледі.";
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері әскери және арнаулы атақтарға сәйкес айырым белгілері бар белгіленген үлгідегі нысанды киім мен арнаулы киім-кешек киеді.";
8-тармақта:
бірінші бөліктегі "және уәкілетті органның ведомствосына ведомстволық бағынысты кәсіпорындардың" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
9-тармақ алып тасталсын;
91) 101-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"101-бап. Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерiнің, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеу, оларды зейнетақымен және өзге де қамсыздандыру";
1-тармақтағы "қызметкерлерi" деген сөз "қызметкерлерiнің, әскери қызметшілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлері тегін нысанды киіммен және арнаулы киім-кешекпен қамтамасыз етіледі.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Азаматтық қорғау органдарының қызметкері мен әскери қызметшілерінің әскери немесе төтенше жағдайдың қолданылуы немесе терроризмге қарсы операция жүргізу кезеңінде немесе қарулы қақтығыс жағдайларында не табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай жарияланған жерде төтенше жағдайларды жою немесе өрттерді сөндіру жөніндегі міндеттерді орындауы кезінде қызмет мерзімінің бір күні үш күн болып есептеледі және үш есе мөлшерде ақшалай қаражат төленедi.
Әскери немесе төтенше жағдайдың қолданылуы немесе терроризмге қарсы операция жүргізу кезеңінде немесе қарулы қақтығыс жағдайларында не табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай жарияланған жерде төтенше жағдайларды жою немесе өрттерді сөндіру жөніндегі міндеттерді орындау кезінде азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызмет мерзімін есептеу және оларға ақшалай қамтылым төлеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
5. Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері казармалық жағдайда болған кезде және (немесе) карантиндік іс-шараларға қатысқан кезде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тамақпен қамтамасыз етіледі.";

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. К работникам органов гражданской защиты относятся административные государственные служащие и гражданские служащие.
Трудовые отношения административных государственных служащих регулируются Трудовым кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Трудовые отношения гражданских служащих регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Сотрудники и военнослужащие органов гражданской защиты носят форменную одежду и специальное обмундирование установленного образца со знаками различия в соответствии с воинскими и специальными званиями.";
в пункте 8:
в части первой слова "и подведомственных ведомству уполномоченного органа предприятий" исключить;
часть вторую исключить;
пункт 9 исключить;
91) в статье 101:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 101. Оплата труда, пенсионное и иное обеспечение сотрудников, военнослужащих и работников органов гражданской защиты";
пункт 1 после слова "сотрудников" дополнить словом ", военнослужащих";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сотрудники и военнослужащие, работники органов гражданской защиты обеспечиваются бесплатно форменной одеждой и специальным обмундированием.";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. При выполнении задач сотрудником и военнослужащим органов гражданской защиты по ликвидации чрезвычайных ситуаций или тушению пожаров в период действия военного или чрезвычайного положения или проведения антитеррористической операции, или в условиях вооруженного конфликта либо в местности, где объявлена чрезвычайная ситуация природного и техногенного характера, срок службы исчисляется из расчета один день за три и выплачивается денежное содержание в трехкратном размере.
Порядок исчисления срока службы и выплаты денежного содержания сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты при выполнении задач по ликвидации чрезвычайных ситуаций или тушению пожаров в период действия военного или чрезвычайного положения или проведения антитеррористической операции, или в условиях вооруженного конфликта либо в местности, где объявлена чрезвычайная ситуация природного и техногенного характера, определяется уполномоченным органом.
5. Сотрудники и военнослужащие органов гражданской защиты обеспечиваются питанием при нахождении на казарменном положении и (или) при участии в карантинных мероприятиях в порядке, определяемом уполномоченным органом по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";

92) 102-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"102-бап. Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің өмірі мен денсаулығын қорғау, оларды медициналық қамтамасыз ету";
1-тармақта:
төртінші бөліктегі "өзге де жұмыскерлерінің" деген сөздер "жұмыскерлерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлері медициналық көрсетілімдері болған кезде бюджет қаражаты есебінен санаторийлік-курорттық емделуге жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері мен қызметкерлері Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеумен қамтамасыз етіледі.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің осы бапта көрсетілген құқықтары мен жеңілдіктері қызметтен шекті жасқа толуына, денсаулық жағдайына немесе штаттардың қысқартылуына байланысты шығарылған, қызметінің жалпы ұзақтығы жиырма және одан көп жылды құрайтын азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне, әскери қызметшілеріне қолданылады.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғау органдары жұмыскерлерінің осы тармақта көрсетілген құқықтары мен жеңілдіктері, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жасына, денсаулық жағдайына немесе штаттардың қысқартылуына байланысты жұмыстан шығарылған, азаматтық қорғау органдарындағы жалпы жұмыс ұзақтығы жиырма және одан көп жылды құрайтын азаматтық қорғау органдарының жұмыскерлеріне қолданылады.";
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "және уәкілетті органның ведомствосына ведомстволық бағынысты кәсіпорындарға" деген сөздер алып тасталсын;
93) 8-бөлім мынадай мазмұндағы 103-1-баппен толықтырылсын:
"103-1-бап. Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің және олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік кепілдіктері
1. Азаматтық қорғау органдарының қызметкері бір елді мекеннен елу километрден асатын екінші елді мекенге көшуіне байланысты қызметі бойынша ауысқан кезде оған бюджет қаражаты есебінен қызметкердің өзіне екі айлық ақшалай қаражат және онымен бірге көшкен отбасының әрбір мүшесіне оның айлық ақшалай қаражатының жартысы мөлшерінде көтерме жәрдемақы төленеді.
Азаматтық қорғау органдарының қызметкері қызметі бойынша ауысқан кезде оған бюджет қаражаты есебінен өз мүлкін он тоннаға дейін тасымалдауға, сондай-ақ онымен бірге көшкен отбасы мүшелерінің жол жүруін қоса алғанда, теміржол, су, автомобиль көлігімен жол жүруге жұмсалған шығындары өтеледі.
Азаматтық қорғау органдарының қызметі бойынша ауысқан кезде көтерме жәрдемақыға, көлікте жол жүргені және өз мүлкін тасымалдағаны үшін жұмсалған шығындарының өтелуіне құқығы бар қызметкерлері лауазымдарының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

92) в статье 102:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 102. Охрана жизни и здоровья, медицинское обеспечение сотрудников, военнослужащих и работников органов гражданской защиты, а также членов их семей";
в пункте 1:
в части четвертой слова "иные работники" заменить словом "работников";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Сотрудники, военнослужащие и работники органов гражданской защиты при наличии медицинских показаний направляются на санаторно-курортное лечение за счет бюджетных средств.";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Сотрудники, военнослужащие и работники органов гражданской защиты обеспечиваются санаторно-курортным лечением в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Права и льготы сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, указанные в настоящем пункте, распространяются на сотрудников, военнослужащих органов гражданской защиты, уволенных со службы по достижению предельного возраста, состоянию здоровья или сокращению штатов, общая продолжительность службы которых составляет двадцать и более лет.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Права и льготы работников органов гражданской защиты, указанные в настоящем пункте, распространяются на работников органов гражданской защиты, уволенных по возрасту, состоянию здоровья или сокращению штатов, общая продолжительность работы которых составляет двадцать и более лет в органах гражданской защиты, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
в части первой пункта 2 слова "и подведомственные ведомству уполномоченного органа предприятия" исключить;
93) раздел 8 дополнить статьей 103-1 следующего содержания:
"Статья 103-1. Социальные гарантии сотрудников органов гражданской защиты и членов их семей
1. При перемещении по службе сотрудника органов гражданской защиты, связанной с переездом из одного населенного пункта в другой более чем на пятьдесят километров, ему выплачивается за счет бюджетных средств подъемное пособие в размере двухмесячного денежного содержания на самого сотрудника и половины его месячного денежного содержания на каждого члена семьи, переехавшего вместе с ним.
При перемещении по службе сотрудника органов гражданской защиты ему возмещаются за счет бюджетных средств затраты на перевозку до десяти тонн собственного имущества, а также проезд на железнодорожном, водном, автомобильном транспорте, включая проезд членов семьи, переехавших вместе с ним.
Перечень должностей сотрудников органов гражданской защиты, имеющих право при перемещениях по службе на подъемное пособие, возмещение затрат за проезд на транспорте и перевозку собственного имущества, определяется Правительством Республики Казахстан.

2. Азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алу құқығымен шығарылған азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, сондай-ақ қызметтік міндеттерін атқару кезінде мертіккен (жараланған, жарақат алған, контузия алған) және қызметке жарамсыз деп танылған қызметкерлердің салтанатқа және салтанатқа шығуға арналған нысанды киім киіп жүруге құқығы бар.
3. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-тарауына сәйкес азаматтық қорғау органдарының тұрғынжайға мұқтаж қызметкерлері және олардың отбасы мүшелері қызметін өткеру кезеңінде мемлекет есебінен тұрғынжаймен қамтамасыз етіледі. Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне қызметтік тұрғынжай берудің орнына бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй төлемдері төленеді.".
40. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 51-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі "рұқсаттық бақылау" деген сөздерден кейін ", егер осы баптың 1-1-тармағында өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жүргізілетін рұқсаттық бақылау "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексеру нысанында жүзеге асырылады.";
2) 2-қосымшада:
61-1-жолдың 3-бағанындағы "куәлік" деген сөз "аттестат" деген сөзбен ауыстырылсын;
66-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
66.
Кәсіби өртке қарсы қызметтерді ұйымдардағы, елді мекендердегі және объектілердегі өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау
Ұйымдардағы, елді мекендердегі және объектілердегі өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттерді сөндіруге байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат
";
1-сынып – "қызметке берілетін рұқсаттар" мынадай мазмұндағы 87-19-жолмен толықтырылсын:
"
87-19.
Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру
Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат
";
2-сынып – "объектілерге берілетін рұқсаттар" мынадай мазмұндағы 147-2 және 147-3-жолдармен толықтырылсын:
"
147-2.
Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беру
Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды

2. Сотрудники органов гражданской защиты, уволенные со службы в органах гражданской защиты с правом на получение пенсионных выплат за выслугу лет, а также сотрудники, получившие увечье (ранение, травму, контузию) при исполнении служебных обязанностей и признанные не годными к службе, имеют право ношения парадной и парадно-выходной формы одежды.
3. Сотрудники органов гражданской защиты и члены их семей, нуждающиеся в жилище, определенные в соответствии с главой 13-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", обеспечиваются жилищем на период прохождения службы за счет государства. Сотрудникам органов гражданской защиты взамен предоставления служебного жилища выплачиваются жилищные выплаты за счет бюджетных средств.".
40. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) в статье 51:
часть первую пункта 1 дополнить словами ", если иное не предусмотрено пунктом 1-1 настоящей статьи";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Разрешительный контроль, проводимый на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям в области промышленной безопасности, осуществляется в форме проверки в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите".";
2) в приложении 2:
в графе 3 строки 61-1 слово "Свидетельство" заменить словом "Аттестат";
строку 66 изложить в следующей редакции:
"
66.
Аттестация профессиональных противопожарных служб на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах
Аттестат на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров, в организациях, населенных пунктах и на объектах
";
Класс 1 – "разрешения, выдаваемые на деятельность" дополнить строкой 87-19 следующего содержания:
87-19.
Выдача разрешения на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики
Разрешение на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики
"
";
Класс 2 – "разрешения, выдаваемые на объекты" дополнить строками 147-2 и 147-3 следующего содержания:
"
147-2.
Выдача заключения о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности
Заключение о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности

147-3.
Белгіленген нормалары мен қағидалары жоқ объектілерді өртке қарсы қорғау ерекшелігін көрсететін арнаулы техникалық шарттарды келісу
Жазбаша жауап жіберіледі, онда келісуден бас тартылған жағдайда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде ұсыныстар мен ескертулер көрсетіледі
".
41. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
30-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор карточкалық жүйе бойынша мұнай өнімдерін сатып алудан бас тартқан жағдайда, Ұлттық ұлан оларды тиісті жылға арналған бюджет қаражаты есебінен бәсекелестік негізде дербес сатып алуға құқылы.".
42. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы "арнаулы мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 18-бапта:
4-тармақтың 1-1) тармақшасы "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
5-1-тармақтың екінші бөлігі "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 27-баптың 3-тармағының 4) тармақшасындағы "қызметкерлері үшін аударымдар төлеуден босатылады." деген сөздер "қызметкерлері;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері үшін аударымдар төлеуден босатылады.";
4) 28-баптың 7-тармағының 4) тармақшасындағы "қызметкерлері босатылады." деген сөздер "қызметкерлері;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері босатылады.".
43. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "құқық қорғау қызметін" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау органдарындағы қызметті" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "құқық қорғау қызметіне" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 12-баптың 5-тармағы "Құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 16-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігі "Құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Құқық қорғау органдарына" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау органдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша "құқық қорғау органдарының" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "қызметіне", "органдарымен" деген сөздерден кейін тиісінше "және азаматтық қорғау саласындағы қызметке", "және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен толықтырылсын;

147-3.
Согласование специальных технических условий, отражающих специфику противопожарной защиты объектов, на которые отсутствуют установленные нормы и правила
Направляется письменный ответ, в котором в случае отказа в согласовании указываются предложения и замечания в части обеспечения
пожарной безопасности
".
41. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан":
пункт 5 статьи 30 дополнить частью второй следующего содержания:
"При отказе единого оператора по поставке нефтепродуктов приобретать нефтепродукты по карточной системе Национальная гвардия вправе самостоятельно закупать их на конкурентной основе за счет бюджетных средств на соответствующий год.".
42. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":
1) подпункт 2) части первой пункта 2 статьи 14 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
2) в статье 18:
подпункт 1-1) пункта 4 дополнить словами ", органов гражданской защиты";
часть вторую пункта 5-1 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты";
3) пункт 3 статьи 27 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сотрудников органов гражданской защиты.";
4) пункт 7 статьи 28 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сотрудники органов гражданской защиты.".
43. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) подпункт 3) пункта 1 статьи 3 после слов "правоохранительную службу" дополнить словами "и службу в органах гражданской защиты";
2) подпункт 5) пункта 2 статьи 5 после слов "правоохранительную службу" дополнить словами "и службу в органы гражданской защиты";
3) пункт 5 статьи 12 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами "и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
4) в статье 16:
часть четвертую пункта 1 после слов "правоохранительных органов" дополнить словами "и сотрудников органов гражданской защиты";
в пункте 2:
в части первой:
в абзаце первом слова "правоохранительные органы," заменить словами "правоохранительные органы и органы гражданской защиты,";
подпункт 1) дополнить словами "и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
часть вторую после слов "правоохранительную службу", "правоохранительными органами" дополнить соответственно словами "и службу в органы гражданской защиты", "и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты";

3-тармақтың 14) тармақшасының бірінші бөлігі "мемлекеттік органдардан" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ "әскери қызметке" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметке" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 17-баптың 5-тармағы "Құқық қорғау органдарында" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау органдарындағы қызметте" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 20-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі "Құқық қорғау органдарына" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау органдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 64-1-баптың 8-тармағы 13) тармақшасының бірінші бөлігі "арнаулы мемлекеттік органдардан" деген сөздерден кейін ", азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен" деген сөздермен толықтырылсын.
44. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік мүлікті жекешелендіру үшін жүргізіледі.".
45. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 33-1-баптың 8-тармағындағы "мемлекеттік емес" деген сөздер "кәсіби" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 38-баптың 2-тармағының төртінші бөлігіндегі "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 105-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 44-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 105-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын.
46. "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" 2022 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 2-тармағының 9) тармақшасындағы ", азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелеріне," деген сөздер "уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелеріне, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
47. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына:
1) 1-баптың 6) тармақшасындағы ", кейіннен сатып алу құқығымен жеке тұлғаларға немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға сенімгерлік басқаруға берілген" деген сөздер алып тасталсын;
2) 3-баптың 27) тармақшасындағы ", кейіннен сатып алу құқығымен жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға сенімгерлік басқаруға берілген" деген сөздер алып тасталсын.

часть первую подпункта 14) пункта 3 после слов "государственных органов," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,";
пункт 6 после слов "воинскую службу" дополнить словами ", службу в органы гражданской защиты";
5) пункт 5 статьи 17 после слов "правоохранительных органах" дополнить словами "и службе в органах гражданской защиты";
6) в части четвертой пункта 1 статьи 20 слова "правоохранительные органы" заменить словами "правоохранительные органы и органы гражданской защиты";
7) часть первую подпункта 13) пункта 8 статьи 64-1 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "со службы в органах гражданской защиты,".
44. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан":
подпункт 2) пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2) приватизации государственного имущества.".
45. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах":
1) в пункте 8 статьи 33-1 слово "негосударственной" заменить словом "профессиональной";
2) в части четвертой пункта 2 статьи 38 слова "статьей 105 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе";
3) в части третьей пункта 3 статьи 44 слова "статьей 105 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе".
46. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2022 года "О биологической безопасности Республики Казахстан":
подпункт 9) пункта 2 статьи 15 после слов "карантину растений," дополнить словами "территориальные органы уполномоченного органа".
47. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
1) в подпункте 6) статьи 1 слова "переданными в доверительное управление физическим лицам или негосударственным юридическим лицам с правом последующего выкупа," исключить;
2) в подпункте 27) статьи 3 слова ", переданных в доверительное управление физическим или негосударственным юридическим лицам с правом последующего выкупа" исключить.

2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2025 жылғы 30 маусымнан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 13-тармағының 1) – 2), 5) – 17) тармақшаларын, 30-тармағының 1) және 5) тармақшаларын, 39-тармағы 3) тармақшасының тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 17) тармақшасын, 90) тармақшасының он бірінші – он үшінші абзацтарын, 93) тармақшасының жетінші абзацын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 4) тармақшасын, 5-тармағының 1), 3) – 5) тармақшаларын, 11, 19, 20, 23, 24 және 29-тармақтарын, 31-тармағының 1) – 6), 9), 10), 13) – 25), 27) – 30) және 32) тармақшаларын, 35-тармағын, 39-тармағы 3) тармақшасының отыз сегізінші – қырқыншы абзацтарын, 6) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 7) тармақшасының үшінші – тоғызыншы, он төртінші – он бесінші, жиырма бірінші – жиырма екінші және жиырма бесінші абзацтарын, 14) тармақшасының алпыс жетінші, тоқсан екінші – тоқсан алтыншы абзацтарын, 21) тармақшасының бесінші абзацын, 22) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 24) тармақшасын, 26) тармақшасының сегізінші – он бесінші абзацтарын, 29) тармақшасының үшінші – тоғызыншы абзацтарын, 38) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 40) тармақшасының алпысыншы – жетпіс үшінші абзацтарын, 47) тармақшасын, 48) тармақшасының төртінші абзацын, 49), 50), 53), 55) – 57) тармақшаларын, 40-тармағы 2) тармақшасының үшінші – сегізінші абзацтарын, 44-тармағын, 45-тармағының 2) және 3) тармақшаларын және 47-тармағын;
3) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 1) – 3) тармақшаларын, 5-тармағының 11) және 12) тармақшаларын, 13-тармағының 3) – 4) тармақшаларын, 15, 18 және 28-тармақтарын, 31-тармағының 26) тармақшасын, 32-тармағының 4) тармақшасын, 34-тармағын, 39-тармағы 3) тармақшасының он алтыншы – жиырма төртінші, отыз төртінші, отыз бесінші және елуінші абзацтарын, 16) тармақшасының бесінші – жетінші, оныншы және он бірінші абзацтарын, 21) тармақшасының он төртінші және он бесінші абзацтарын, 22) тармақшасының жетінші – он үшінші, он жетінші және он сегізінші, жиырмасыншы – отызыншы абзацтарын, 33) тармақшасының екінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 34) тармақшасын, 35) тармақшасының төртінші – жетінші абзацтарын, 39) тармақшасын, 40) тармақшасының бірінші – елу тоғызыншы, жетпіс төртінші – екі жүз қырық төртінші абзацтарын, 41) тармақшасын, 58) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 59) – 63) тармақшаларын, 65) тармақшасын, 66) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 67) және 68) тармақшаларын, 70) және 72) тармақшаларын, 73) тармақшасының төртінші абзацын, 75) және 77) тармақшаларын, 40-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының бірінші және екінші абзацтарын;

Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 1)2), 5)17) пункта 13, подпунктов 1) и 5) пункта 30, абзацев девятого и десятого подпункта 3), подпункта 17), абзацев одиннадцатого – тринадцатого подпункта 90), абзаца седьмого подпункта 93) пункта 39 статьи 1, которые вводятся в действие с 30 июня 2025 года;
2) подпункта 4) пункта 4, подпунктов 1), 3)5) пункта 5, пунктов 11, 19, 20, 23, 24 и 29, подпунктов 1)6), 9), 10), 13)25), 27)30) и 32) пункта 31, пункта 35, абзацев тридцать восьмого – сорокового подпункта 3), абзаца девятого подпункта 6), абзацев третьего – девятого, четырнадцатого – пятнадцатого, двадцать первого – двадцать второго и двадцать пятого подпункта 7), абзацев шестьдесят седьмого, девяностого второго – девяносто шестого подпункта 14), абзаца пятого подпункта 21), абзацев четвертого и пятого подпункта 22), подпункта 24), абзацев восьмого – пятнадцатого подпункта 26), абзацев третьего – девятого подпункта 29), абзацев четвертого и пятого подпункта 38), абзацев шестидесятого – семьдесят третьего подпункта 40), подпункта 47), абзаца четвертого подпункта 48), подпунктов 49), 50), 53), 55)57) пункта 39, абзацев третьего – восьмого подпункта 2) пункта 40, пункта 44, подпунктов 2) и 3) пункта 45 и пункта 47 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
3) подпунктов 1)3) пункта 4, подпунктов 11) и 12) пункта 5, подпунктов 3)4) пункта 13, пунктов 15, 18 и 28, подпункта 26) пункта 31, подпункта 4) пункта 32, пункта 34, абзацев шестнадцатого – двадцать четвертого, тридцать четвертого, тридцать пятого и пятидесятого подпункта 3), абзацев пятого – седьмого, десятого и одиннадцатого подпункта 16), абзацев четырнадцатого и пятнадцатого подпункта 21), абзацев седьмого – тринадцатого, семнадцатого и восемнадцатого, двадцатого – тридцатого подпункта 22), абзацев второго, пятого и шестого подпункта 33), подпункта 34), абзацев четвертого – седьмого подпункта 35), подпункта 39), абзацев первого – пятьдесят девятого, семьдесят четвертого – двести сорок четвертого подпункта 40), подпункта 41), абзацев третьего и четвертого подпункта 58), подпунктов 59)63), подпункта 65), абзацев пятого и шестого подпункта 66), подпунктов 67) и 68), подпунктов 70) и 72), абзаца четвертого подпункта 73), подпунктов 75) и 77) пункта 39, подпункта 1), абзацев первого и второго подпункта 2) пункта 40 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года;

4) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағының 11) тармақшасын, 14-тармағын, 31-тармағының 12) тармақшасының төртінші және сегізінші абзацтарын, 31) тармақшасын, 39-тармағы 14) тармақшасының бір жүз үшінші және бір жүз төртінші абзацтарын, 18) тармақшасының төртінші – он төртінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарын, 19) тармақшасының алтыншы – он үшінші абзацтарын, 21) тармақшасының он сегізінші абзацын, 33) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 35) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 42) тармақшасын, 43) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 79) тармақшасының төртінші абзацын, 80) тармақшасының екінші, төртінші, бесінші және оныншы абзацтарын, 81) тармақшасының он үшінші абзацын, 82) тармақшасының бесінші, он бесінші және жиырмасыншы абзацтарын, 83) тармақшасының төртінші және жетінші абзацтарын, 85) тармақшасын, 87) тармақшасының төртінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға берілген мемлекеттік мүлікті осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін кейіннен сатып алу құқығымен жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға, жалдаушыларға (жалға алушыларға) немесе сенімгерлік басқарушыларға сатуға олар тиісті мүліктік жалдау (жалға алу) шартын немесе сенімгерлік басқару шартын тиісінше орындаған жағдайда ғана жол беріледі.
3. Егер мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға берілген мемлекеттік мүлікті осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін кейіннен сатып алу құқығымен жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға сату талаптары тиісті мүліктік жалдау (жалға алу) шартында немесе сенімгерлік басқару шартында көзделмеген болса, олар тараптардың келісімімен айқындалады.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

4) подпункта 11) пункта 7, пункта 14, абзацев четвертого и восьмого подпункта 12), подпункта 31) пункта 31, абзацев сто третьего и сто четвертого подпункта 14), абзацев четвертого – четырнадцатого, девятнадцатого и двадцатого подпункта 18), абзацев шестого – тринадцатого подпункта 19), абзаца восемнадцатого подпункта 21), абзацев третьего и четвертого подпункта 33), абзацев второго и третьего подпункта 35), подпункта 42), абзацев четвертого и пятого подпункта 43), абзаца четвертого подпункта 79), абзацев второго, четвертого, пятого и десятого подпункта 80), абзаца тринадцатого подпункта 81), абзацев пятого, пятнадцатого и двадцатого подпункта 82), абзацев четвертого и седьмого подпункта 83), подпункта 85), абзаца четвертого подпункта 87) пункта 39 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Продажа государственного имущества, переданного в имущественный наем (аренду) или доверительное управление физическим или негосударственным юридическим лицам с правом последующего выкупа до введения в действие настоящего Закона, нанимателям (арендаторам) или доверительным управляющим допускается лишь при условии надлежащего исполнения ими соответствующего договора имущественного найма (аренды) или договора доверительного управления.
3. Условия продажи государственного имущества, переданного в имущественный наем (аренду) или доверительное управление физическим или негосударственным юридическим лицам с правом последующего выкупа до введения в действие настоящего Закона, определяются соглашением сторон, если они не были предусмотрены соответствующим договором имущественного найма (аренды) или договором доверительного управления.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ