Мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 29 маусымдағы № 57-VII ҚРЗ.
Қолданушылар назарына.
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
Осы Заң Қазақстан Республикасы мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің (бұдан әрі – мемлекеттік фельдъегерлік қызмет) мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтерін ұсыну саласындағы қызметті жүзеге асыруына байланысты қоғамдық қатынастарды реттейді, осындай қызметтің құқықтық және ұйымдастырушылық негіздерін, сондай-ақ мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелеріне берілетін әлеуметтік кепілдіктерді айқындайды.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құпия емес жөнелтілімдер – "Қызмет бабында пайдалану үшін", "Үкіметтік", "Қызметтік", "Жасырын", "Бағалы" шектеу белгілері бар жөнелтілімдер;
2) құпия жөнелтілімдер – "Аса маңызды", "Өте құпия" және "Құпия" құпиялылық белгілері бар жөнелтілімдер;
3) мемлекеттік фельдъегерлік байланыс – хат-хабарды қабылдауды, жинауды, өңдеуді, жинақтауды, қарулы күзетуді, сақтауды, алып жүруді, тасымалдауды және жеткізуді қамтамасыз ететін үкіметтік курьерлік байланыс;
4) мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтері – хат-хабарды қабылдау, жинау, өңдеу, жинақтау, қарулы күзетуді жүзеге асыру, сақтауды, алып жүруді, тасымалдауды және жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі қызмет;
5) уәкілетті орган – мемлекеттік фельдъегерлік қызметке қатысты уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) фельдъегерлік маршрут – мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің мемлекетаралық (қалааралық) және қалалық маршруттарда хат-хабарды тасымалдау және жеткізу үшін белгіленген жүру тәртібі;
7) хат-хабар – адресатқа жеткізілетін құпия және құпия емес жөнелтілімдер (пакеттер, постпакеттер, жіберілімдер, бумалар, метиздер).
2-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің мақсаты
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын және өзге де ұйымдарды мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғай отырып, мемлекеттік фельдъегерлік байланыспен қамтамасыз етуге арналған.
Осы Заңның 3-бабында айқындалған Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының және мемлекеттік органдарының хат-хабарына қол сұғылмайды және ол Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардан басқа жете тексерілуге және кідіртілуге жатпайды.
Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың бірыңғай жүйесін мемлекеттік фельдъегерлік қызмет және оның филиалдары құрайды.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның шынайы атауы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі, қазақ және орыс тілдерінде белгіленген үлгідегі мөртабандары, бланкілері, өз рәмізі, сондай-ақ банктік, оның ішінде шетелдік валютадағы шоттары болады. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет рәмізін сипаттауды және бекітуді уәкілетті орган жүзеге асырады.

О государственной фельдъегерской связи
Закон Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 57-VII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 18
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования ИЗПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, связанные с осуществлением государственной фельдъегерской службой Республики Казахстан (далее – государственная фельдъегерская служба) деятельности в сфере предоставления услуг государственной фельдъегерской связи, определяет правовые и организационные основы такой деятельности, а также социальные гарантии сотрудникам государственной фельдъегерской службы и членам их семей.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) несекретные отправления – отправления, имеющие ограничительные пометки "Для служебного пользования", "Правительственное", "Служебное", "Конфиденциально", "Ценное";
2) секретные отправления – отправления, имеющие грифы секретности "Особой важности", "Совершенно секретно" и "Секретно";
3) государственная фельдъегерская связь – правительственная курьерская связь, обеспечивающая прием, сбор, обработку, накопление, вооруженную охрану, сохранность, сопровождение, перевозку и доставку корреспонденции;
4) услуги государственной фельдъегерской связи – деятельность по приему, сбору, обработке, накоплению, осуществлению вооруженной охраны, обеспечению сохранности, сопровождения, перевозки и доставки корреспонденции;
5) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий функции уполномоченного органа в отношении государственной фельдъегерской службы;
6) фельдъегерский маршрут – установленный порядок следования сотрудника государственной фельдъегерской службы для перевозки и доставки корреспонденции на межгосударственном (междугородном) и городском маршрутах;
7) корреспонденция – секретные и несекретные отправления (пакеты, постпакеты, посылки, пачки, метизы), доставляемые адресату.
Статья 2. Назначение государственной фельдъегерской службы
1. Государственная фельдъегерская служба предназначена для обеспечения государственной фельдъегерской связью государственных органов Республики Казахстан и иных организаций в соответствии с настоящим Законом с защитой сведений, составляющих государственные секреты.
Корреспонденция должностных лиц и государственных органов Республики Казахстан, определенных статьей 3 настоящего Закона, является неприкосновенной и не подлежит досмотру и задержанию, кроме случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Единую систему государственной фельдъегерской связи образуют государственная фельдъегерская служба и ее филиалы.
Государственная фельдъегерская служба является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет действительное наименование, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан, штампы, бланки установленного образца на казахском и русском языках, свой символ, а также банковские счета, в том числе в иностранной валюте, в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Описание и утверждение символа государственной фельдъегерской службы осуществляются уполномоченным органом.

2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет туралы ережені, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмысын ұйымдастыру және мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын, сондай-ақ мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет өз өкілеттіктерін жүзеге асырған кезде оның қызметіне араласуға тыйым салынады.
4. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрылымы мен штаттарын уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары
Осы Заңның негізгі мақсаттары мыналар болып табылады:
1) мемлекеттік фельдъегерлік байланыс саласындағы құқықтық, ұйымдастырушылық қатынастарды және қызметті реттеуді қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құқықтық негіздерін құру және қызметкерлері мен жұмыскерлерінің өкілеттіктерін белгілеу.
Ескерту. 2-1-баппен толықтырылды – ҚР 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3-бап.
Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың міндеттері
1. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары төрағаларының, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппараты басшыларының атынан жөнелтілетін (атына жіберілетін) хат-хабарды аталған лауазымды адамдардың тұрған орны бойынша табыстай отырып, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге жеткізу;
2) мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар тізбесінде айқындалған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының және өзге де ұйымдардың хат-хабарын жеткізу;
3) Үкіметаралық фельдъегерлік байланыс туралы келісімге сәйкес Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің мемлекет басшыларының, үкімет басшыларының, билік және басқару органдарының атынан жөнелтілетін (атына жіберілетін) хат-хабарды жеткізу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде құпия жөнелтілімдерді қарулы күзетуді жүзеге асыру және олардың сақталуын қамтамасыз ету;

2. Положение о государственной фельдъегерской службе, правила организации деятельности государственной фельдъегерской службы и предоставления услуг государственной фельдъегерской связи, а также перечень пользователей услуг государственной фельдъегерской связи утверждаются Правительством Республики Казахстан.
3. Запрещается вмешательство в деятельность государственной фельдъегерской службы при осуществлении ею своих полномочий.
4. Структуру и штаты государственной фельдъегерской службы утверждает уполномоченный орган.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными законами РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2-1. Основные цели настоящего Закона
Основными целями настоящего Закона являются:
1) обеспечение регулирования правовых, организационных отношений и деятельности в области государственной фельдъегерской связи;
2) создание правовых основ и установление полномочий сотрудников и работников государственной фельдъегерской службы.
Сноска. Глава 1 дополнена статьей 2-1 в соответствии с Законом РК от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 3. Задачи государственной фельдъегерской связи
1. Задачами государственной фельдъегерской связи являются:
1) доставка корреспонденции, исходящей от (отправленной в адрес) Президента Республики Казахстан, председателей Палат Парламента Республики Казахстан, Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного советника Республики Казахстан, Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан, руководителей Администрации Президента Республики Казахстан, и Аппарата Правительства Республики Казахстан, с вручением по месту нахождения данных должностных лиц, в том числе за пределами Республики Казахстан;
2) доставка корреспонденции государственных органов Республики Казахстан и иных организаций, определенных перечнем пользователей услуг государственной фельдъегерской связи;
3) доставка корреспонденции, исходящей от (отправленной в адрес) глав государств, глав правительств, органов власти и управления государств – участников Содружества Независимых Государств, в соответствии с Соглашением о Межправительственной фельдъегерской связи;
4) осуществление вооруженной охраны и обеспечение сохранности секретных отправлений в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан;

5) мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың қарауына жатқызылған мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың өзге де міндеттері Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 3-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 05.11.2022 № 157-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
4-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда – ҚР 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-бап.
Мемлекеттік фельдъегерлік байланысты ұйымдастыру қағидаттары
Мыналар мемлекеттік фельдъегерлік байланысты ұйымдастыру қағидаттары болып табылады:
1) заңдылық;
2) хат-хабарды жеткізу кезінде оны кепілдік беріп сақтау;
3) хат-хабарды жеткізу кезіндегі жеделділік;
4) мемлекеттік фельдъегерлік байланыс жүйесінің ұйымдастырушылық бірлігі;
5) мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды сақтау;
6) дара басшылық пен субординация (бағыныстылық).
6-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет басшылығының өкілеттіктері
Ескерту. 6-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді – ҚР 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметті уәкілетті органның басшысы лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бастығы басқарады.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бастығы:
1) мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бірыңғай жүйесіне басшылықты дара басшылық пен субординация (бағыныстылық) қағидатында жүзеге асырады;

5) осуществление международного сотрудничества по вопросам, отнесенным к ведению государственной фельдъегерской связи.
2. Иные задачи государственной фельдъегерской связи могут быть установлены законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными законами РК от 05.11.2022 № 157-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 4. Законодательство Республики Казахстан о государственной фельдъегерской связи
1. Законодательство Республики Казахстан о государственной фельдъегерской связи основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 4 – в редакции Закона РК от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Принципы организации государственной фельдъегерской связи
Принципами организации государственной фельдъегерской связи являются:
1) законность;
2) гарантированная сохранность корреспонденции при ее доставке;
3) оперативность при доставке корреспонденции;
4) организационное единство системы государственной фельдъегерской связи;
5) сохранность государственных секретов и иных охраняемых законом тайн;
6) единоначалие и субординация (подчиненность).
Статья 6. Полномочия руководства государственной фельдъегерской службы
Сноска. Заголовок статьи 6 с изменением, внесенным Законом РК от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Государственную фельдъегерскую службу возглавляет начальник государственной фельдъегерской службы, назначаемый на должность и освобождаемый от должности руководителем уполномоченного органа.
2. Начальник государственной фельдъегерской службы:
1) осуществляет руководство единой системой государственной фельдъегерской службы на принципе единоначалия и субординации (подчиненности);

2) уәкілетті органның қарауына мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрылымы мен штаттарын өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;
3) мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін тағайындайды, қызметі бойынша ауыстырады, лауазымынан босатады, тәртіптік жаза қолданады, көтермелейді және наградтайды;
4) уәкілетті органның басшысына мемлекеттік фельдъегерлік қызмет бастығының орынбасары лауазымына тағайындау үшін кандидатура бойынша ұсыну енгізеді;
5) уәкілетті органның басшысы алдында мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмысы туралы есеп береді;
6) өз өкілеттіктері шегінде орындалуы міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
7) өз орынбасарларына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрылымдық бөлімшелері мен филиалдарының басшыларына өкілеттік береді;
8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында және халықаралық ұйымдарда мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің атынан өкілдік етеді;
9) мемлекеттік фельдъегерлік қызметте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
10) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен және көлік ұйымдарымен өзара іс-қимылы
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет өзінің алдына қойылған міндеттерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау арқылы орындайды.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар тізбесіне кіретін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен олардың аумақтық бөлімшелері өз өкілеттіктері шегінде мемлекеттік фельдъегерлік қызметпен хат-хабардың тасымалдануы мен жеткізілуін ұйымдастыру және оларды кепілдік беріп сақтау жағдайларын қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауға, сондай-ақ өз міндеттерін атқаруы кезінде мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне көмек көрсетуге міндетті.
Өзара іс-қимыл жасау мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің және Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының бірлескен шешімдерімен жүзеге асырылады.
3. Халықаралық және республикаішілік қатынастар үшін белгіленген жүру маршруттары бойынша ұдайы тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсету мүмкіндігі болмайтын жағдайлардан басқа, хат-хабарды тасымалдауға арналған шарттарды жасасудан бас тартуға құқылы емес.

2) вносит на рассмотрение уполномоченного органа предложения об изменении структуры и штатов государственной фельдъегерской службы;
3) назначает, перемещает по службе, освобождает от должности, налагает дисциплинарные взыскания, поощряет и награждает сотрудников и работников государственной фельдъегерской службы;
4) вносит руководителю уполномоченного органа представление по кандидатуре для назначения на должность заместителя начальника государственной фельдъегерской службы;
5) отчитывается перед руководителем уполномоченного органа о деятельности государственной фельдъегерской службы;
6) в пределах своих полномочий издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения;
7) делегирует полномочия своим заместителям, руководителям структурных подразделений и филиалов государственной фельдъегерской службы;
8) представляет государственную фельдъегерскую службу в государственных органах Республики Казахстан и международных организациях;
9) организует работу по противодействию коррупции в государственной фельдъегерской службе;
10) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 6 с изменением, внесенным Законом РК от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Взаимодействие государственной фельдъегерской службы с государственными органами Республики Казахстан и транспортными организациями
1. Государственная фельдъегерская служба выполняет задачи, поставленные перед ней, путем взаимодействия с государственными органами Республики Казахстан.
2. Государственные органы Республики Казахстан, входящие в перечень пользователей услуг государственной фельдъегерской связи, и их территориальные подразделения обязаны взаимодействовать с государственной фельдъегерской службой в пределах своих полномочий по вопросам организации перевозки и доставки корреспонденции и обеспечения условий ее гарантированной сохранности, а также оказывать помощь сотрудникам государственной фельдъегерской службы при исполнении ими своих обязанностей.
Взаимодействие осуществляется совместными решениями государственной фельдъегерской службы и соответствующих государственных органов Республики Казахстан.
3. Транспортные организации, осуществляющие регулярные перевозки по маршрутам следования, установленным для международных и внутриреспубликанских сообщений, не вправе отказывать в заключении договоров на перевозку корреспонденции, кроме случаев отсутствия возможности оказать услуги по перевозке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2-тарау.
МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТТІҢ ӨКІЛЕТТІКТЕРІ
8-бап.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құқықтары
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметке:
1) көлікте белгіленген тарифтер бойынша хат-хабарды және оны алып жүретін мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлерін әуе, теміржол, автомобиль көлігінің және өзге де көлік түрлерінің жұмыс істеп тұрған маршруттары бойынша тасымалдау;
2) хат-хабарды және оны алып жүретін мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлерін уақытша орналастыру үшін меншік нысанына қарамастан, қызметін көлік саласында, әуежайларда, теңіз порттарында және вокзалдарда жүзеге асыратын ұйымдардың жекелеген үй-жайларын шарт негізінде пайдалану;
3) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, көліктің тиісті түрінде белгіленген тарифтер бойынша ақы төлей отырып, көліктің барлық түріне жол жүру құжаттарын кезектен тыс броньға қою және сатып алу құқығы беріледі.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қарулы қызметкерлерін әуе, теңіз, өзен кемелеріне және поездарға отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызу басталғанға дейін жүзеге асырылады;
4) жасырын сипаттағы көк және қызыл түсті жарқылдауық маяктармен, арнайы дыбыс сигналдарымен және байланыс құралдарымен жарақтандырылған қандай да бір айырым жазбалар мен арнайы түсті- графикалық бояуларсыз автомобиль көлік құралдарын пайдалану құқығы беріледі. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің автомобиль көлiк құралдары қандай да бiр айырым жазбаларсыз "арнаулы" санатқа жатқызылады және соғыс жағдайы мен соғыс уақытын, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзу жағдайларын қоспағанда, оларды мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің келiсiмiнсiз Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының және мемлекеттiк ұйымдардың мүдделерiне пайдалануға болмайды;
5) хат-хабарды жеткізу кезінде кепілдік беріп сақтауды қамтамасыз ету үшін арнаулы қорғау және байланыс құралдарын өз құзыреті шегінде пайдалану құқығы беріледі. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет пайдаланатын арнаулы қорғау және байланыс құралдары, сондай-ақ оларды қолдану әдістері адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына қатер төндірмеуге және (немесе) экологиялық залал келтірмеуге тиіс;
6) мемлекеттiк фельдъегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар тізбесіне сәйкес ұйымдардың хат-хабарын жеткізу жөніндегі жұмысты шарт негізінде жүргізу құқығы беріледі.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің өзге де құқықтары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленуі мүмкін.
9-бап.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің міндеттері

Глава 2. ПОЛНОМОЧИЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СЛУЖБЫ
Статья 8. Права государственной фельдъегерской службы
1. Государственной фельдъегерской службе предоставляется право:
1) перевозить по установленным на транспорте тарифам корреспонденцию и сопровождающих ее сотрудников государственной фельдъегерской службы по действующим маршрутам воздушного, железнодорожного, автомобильного и иных видов транспорта;
2) использовать на договорной основе отдельные помещения организаций независимо от форм собственности, осуществляющих деятельность в сфере транспорта, в аэропортах, морских портах и на вокзалах, для временного размещения корреспонденции и сопровождающих ее сотрудников государственной фельдъегерской службы;
3) бронировать и приобретать вне очереди проездные документы на все виды транспорта с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", с оплатой по установленным на соответствующем виде транспорта тарифам.
Посадка вооруженных сотрудников государственной фельдъегерской службы на воздушные, морские, речные суда и на поезда осуществляется до начала общей посадки пассажиров;
4) использовать автомобильные транспортные средства без нанесения каких-либо отличительных надписей и специальной цветографической окраски, оснащенные проблесковыми маячками синего и красного цвета скрытого характера, специальными звуковыми сигналами и средствами связи. Автомобильные транспортные средства государственной фельдъегерской службы относятся к категории "специальные" без нанесения каких-либо отличительных надписей и не могут быть использованы в интересах государственных органов Республики Казахстан и государственных организаций без согласия государственной фельдъегерской службы, за исключением случаев введения военного положения и военного времени, а также чрезвычайного положения;
5) использовать в пределах своей компетенции специальные средства защиты и связи для обеспечения гарантированной сохранности при доставке корреспонденции. Используемые государственной фельдъегерской службой специальные средства защиты и связи, а также методы их применения не должны представлять угрозу для жизни и (или) здоровья людей и (или) причинять экологический ущерб;
6) вести на договорной основе работу по доставке корреспонденции организаций согласно перечню пользователей услуг государственной фельдъегерской связи.
2. Иные права государственной фельдъегерской службы могут быть установлены законами Республики Казахстан.
Статья 9. Обязанности государственной фельдъегерской службы

1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет:
1) осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1, 2) және 3) тармақшаларында айқындалған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының және лауазымды адамдардың хат-хабарын жеткізуді ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге;
2) тұрақты жұмыс істейтін фельдъегерлік маршруттарды белгілеуге және жетілдіруге;
3) жеткізілетін хат-хабарды қарулы күзету және кепілдік беріп сақтау жөніндегі, оны кепілдік беріп сақтауды қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаған кезде оны жоюға дейінгі іс-шараларды жүзеге асыруға;
4) өз қызметінде мемлекеттік құпиялардың және заңмен қорғалатын өзге де құпиялардың сақталуын қамтамасыз етуге;
5) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында жұмыс істеу үшін мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмылдыру даярлығын қамтамасыз етуге;
6) өз құзыреті шегінде Үкіметаралық фельдъегерлік байланыс туралы келісімге қатысушы мемлекеттердің фельдъегерлік қызметтерімен өзара іс-қимыл жасауға;
7) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және физикалық даярлығын ұйымдастыруға;
8) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыруға;
9) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет арқылы жөнелтілетін хат-хабарды және оған ілеспе құжаттарды ресімдеу жөніндегі нұсқаулықты әзірлеуге міндетті.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің өзге де міндеттері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 9-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-тарау.
МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТТІҢ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРІ МЕН ЖҰМЫСКЕРЛЕРІНІҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ ЖАҒДАЙЫ
10-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің кадрлық құрамы
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің кадрлық құрамын ішкі істер органдарының кадрларында тұратын қызметкерлер және жұмыскерлер құрайды. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері атыс және өзге де қарумен, арнаулы қорғану және байланыс құралдарымен қамтамасыз етіледі.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің штат санын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
11-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қызмет өткеру тәртібі мен жағдайлары "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.

1. Государственная фельдъегерская служба обязана:
1) организовывать и обеспечивать доставку корреспонденции государственных органов Республики Казахстан и должностных лиц, определенных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона;
2) устанавливать и совершенствовать постоянно действующие фельдъегерские маршруты;
3) осуществлять мероприятия по вооруженной охране и обеспечению гарантированной сохранности доставляемой корреспонденции, вплоть до ее уничтожения, когда отсутствует возможность обеспечить ее гарантированную сохранность;
4) обеспечивать в своей деятельности сохранность государственных секретов и иных охраняемых законом тайн;
5) обеспечивать мобилизационную подготовку государственной фельдъегерской службы для работы в период мобилизации, военного положения и в военное время;
6) взаимодействовать в пределах своей компетенции с фельдъегерскими службами государств – участников Соглашения о Межправительственной фельдъегерской связи;
7) организовывать профессиональную служебную и физическую подготовку сотрудников государственной фельдъегерской службы;
8) осуществлять меры по обеспечению личной безопасности сотрудников государственной фельдъегерской службы;
9) разрабатывать инструкцию по оформлению корреспонденции и сопроводительных документов к ней, отправляемых через государственную фельдъегерскую службу, утверждаемую Правительством Республики Казахстан.
2. Иные обязанности государственной фельдъегерской службы могут быть установлены законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 9 с изменениями, внесенными законами РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. ПРAВОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ СОТРУДНИКОВ И РAБОТНИКОВ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СЛУЖБЫ
Статья 10. Кадровый состав государственной фельдъегерской службы
1. Кадровый состав государственной фельдъегерской службы составляют сотрудники, состоящие в кадрах органов внутренних дел, и работники. Сотрудники государственной фельдъегерской службы обеспечиваются огнестрельным и иным оружием, специальными средствами защиты и связи.
2. Штатная численность сотрудников и работников государственной фельдъегерской службы утверждается Правительством Республики Казахстан.
Статья 11. Сотрудники государственной фельдъегерской службы
1. Порядок и условия прохождения службы сотрудниками государственной фельдъегерской службы определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".

2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің еңбек қатынастары "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктермен Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде реттеледі.
12-бап.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмыскерлері
Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет жұмыскерлерінің еңбек қызметі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында реттеледі.
Ескерту. 12-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің құқықтық жағдайы
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері қызметтік міндеттерін орындау кезінде билік өкілдері болып табылады және мемлекеттің қорғауында болады.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің атыс қаруын және өзге де қаруды, арнаулы құралдарды алып жүруге, сақтауға және қолдануға, дене күшін, оның ішінде жауынгерлік күрес тәсілдерін қолдануға құқығы бар. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің атыс қаруын және өзге де қаруды, арнаулы құралдарды және дене күшін қолдану тәртібі "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
3. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкеріне оның жеке басы мен өкілеттіктерін растау үшін қызметтік куәлік беріледі.
4. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің заңды талаптарын орындамау, оларды қорлау, қарсылық көрсету, күш қолдану қатерін төндіру немесе олардың өміріне, денсаулығына, ар-намысы мен қадір-қасиетіне, мүлкіне қол сұғу, оларға жүктелген міндеттерді орындауына кедергі келтіретін басқа да іс-әрекеттер, сондай-ақ мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қызметтік міндеттері мен қызметтік борышын орындауына байланысты олардың отбасы мүшелерінің, жақын туыстарының өміріне, денсаулығына, ар-намысына, қадір-қасиетіне және мүлкіне қол сұғу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
5. Қазақстан Республикасының заңдарына көрінеу қайшы келетін бұйрықтар, нұсқаулар алған кезде мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкері Қазақстан Республикасының заңдарын басшылыққа алуға міндетті.
6. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген шектеулер, міндеттер мен тыйым салулар қолданылады.
7. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің өз қызметтік міндеттерін орындауы кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте және тәртіппен:

2. Трудовые отношения сотрудников государственной фельдъегерской службы регулируются Трудовым кодексом Республики Казахстан с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Статья 12. Работники государственной фельдъегерской службы
Трудовая деятельность работников государственной фельдъегерской службы регулируется Трудовым кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 12 с изменением, внесенным Законом РК от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 13. Правовое положение сотрудников государственной фельдъегерской службы
1. Сотрудники государственной фельдъегерской службы при исполнении служебных обязанностей являются представителями власти и находятся под защитой государства.
2. Сотрудники государственной фельдъегерской службы имеют право носить, хранить и применять огнестрельное и иное оружие, специальные средства, применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы. Порядок применения сотрудниками государственной фельдъегерской службы огнестрельного и иного оружия, специальных средств и физической силы определяется Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
3. Сотруднику государственной фельдъегерской службы в подтверждение его личности и полномочий выдается служебное удостоверение.
4. Невыполнение законных требований сотрудников государственной фельдъегерской службы, оскорбление, сопротивление, угроза насилием или посягательство на их жизнь, здоровье, честь и достоинство, имущество, другие действия, препятствующие исполнению возложенных на них обязанностей, а также посягательство на жизнь, здоровье, честь, достоинство и имущество членов их семей, близких родственников в связи с исполнением сотрудниками государственной фельдъегерской службы служебных обязанностей и служебного долга влекут установленную законами Республики Казахстан ответственность.
5. При получении приказа, указания, явно противоречащих законам Республики Казахстан, сотрудник государственной фельдъегерской службы обязан руководствоваться законами Республики Казахстан.
6. На сотрудников государственной фельдъегерской службы распространяются ограничения, обязанности и запреты, установленные Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и иными законами Республики Казахстан.
7. Сотрудники государственной фельдъегерской службы при исполнении своих служебных обязанностей в пределах и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, имеют право на:

1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан ұйымдарға, хат-хабарды жеткізу орындарына, әуе кемелері, теміржол составтары, автомобиль, теңіз және өзен көлігі тұрақтарының орындарына қызметтік куәлікті көрсету арқылы кедергісіз, өтеусіз және бірінші кезекте, оның ішінде мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің көлік құралдарымен кіруге;
2) халықаралық және республикаішілік қатынастар үшін белгіленген жүру маршруттары бойынша тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдарына тиесілі көлік құралдарының барлық түрлеріне жолаушыларды жалпы отырғызу басталғанға дейін атыс қаруымен және өзге де қарумен, арнаулы құралдармен кедергісіз отыруға құқығы бар.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің әуе көлігінде атыс қаруын және өзге де қаруды, арнаулы құралдарды алып жүру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды;
3) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген өзге де құқықтары бар.
Ескерту. 13-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
14-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің жеке қауіпсіздігінің және құқықтық қорғалуының кепілдігі
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің хат-хабарды жеткізу жөніндегі қызметтік міндеттерін орындауы кезінде оны әкімшілік ұстап алуға, сондай-ақ жете тексеруге және мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкері пайдаланатын арнаулы көлік құралдарын жете тексеруге жол берілмейді.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, сондай-ақ оның отбасы мүшелерінің денсаулығы мен мүлкіне келтірілген залал Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеледі.
15-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің жауаптылығы
Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері өздерінің қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қылмыстық, әкімшілік, азаматтық-құқықтық, тәртіптік жауаптылықта болады.
4-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРІНЕ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ОТБАСЫ МҮШЕЛЕРІНЕ ӘЛЕУМЕТТІК КЕПІЛДІКТЕР
16-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне және олардың отбасы мүшелеріне әлеуметтік кепілдіктер

1) беспрепятственный, безвозмездный и первоочередной доступ, в том числе на транспортных средствах государственной фельдъегерской службы, к местам доставки корреспонденции в государственные органы Республики Казахстан и организации независимо от их организационно-правовой формы, местам стоянок воздушных судов, железнодорожных составов, автомобильного, морского и речного транспорта по предъявлении служебного удостоверения;
2) беспрепятственную посадку с огнестрельным и иным оружием, специальными средствами до общей посадки пассажиров на все виды транспортных средств, принадлежащих транспортным организациям, осуществляющим регулярные перевозки по маршрутам следования, установленным для международных и внутриреспубликанских сообщений.
Порядок провоза огнестрельного и иного оружия, специальных средств на воздушном транспорте сотрудниками государственной фельдъегерской службы определяется Правительством Республики Казахстан;
3) иные права, установленные Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными законами РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 14. Гарантия личной безопасности и правовой защиты сотрудников государственной фельдъегерской службы
1. При исполнении сотрудником государственной фельдъегерской службы служебных обязанностей по доставке корреспонденции не допускаются его административное задержание, а также личный досмотр и досмотр используемых сотрудником государственной фельдъегерской службы специальных транспортных средств.
2. Ущерб, причиненный здоровью и имуществу сотрудника государственной фельдъегерской службы, а также членов семьи сотрудника государственной фельдъегерской службы в связи с исполнением им служебных обязанностей, возмещается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 15. Ответственность сотрудников государственной фельдъегерской службы
За невыполнение или ненадлежащее исполнение своих служебных обязанностей сотрудники государственной фельдъегерской службы несут уголовную, административную, гражданско-правовую, дисциплинарную ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Глава 4. СОЦИАЛЬНЫЕ ГАРАНТИИ СОТРУДНИКАМ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СЛУЖБЫ И ЧЛЕНАМ ИХ СЕМЕЙ
Статья 16. Социальные гарантии сотрудникам государственной фельдъегерской службы и членам их семей

1. Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет атқарудың ерекше сипаты және қызметкерлердің жауаптылығы қосымша әлеуметтік құқықтармен және жеңілдіктермен өтеледі.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің бiр елді мекеннен кемінде елу километрден асатын қашықтықтағы екiншiсіне көшуiне байланысты қызмет бабымен орын ауыстыруы және ілгерілеуі кезінде қызметкердің өзiне екi айлық ақшалай қамтым мөлшерінде және онымен бiрге көшкен әрбiр отбасы мүшесiне оның айлық ақшалай қамтымының жартысы мөлшерінде көтерме жәрдемақы төленедi.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің қызмет бабымен орын ауыстыруы және ілгерілеуі кезінде оған он тоннаға дейінгі жеке мүлкін тасымалдауға, сондай-ақ онымен бiрге көшкен отбасы мүшелерiнің жол жүруін қоса алғанда, теміржол, су, автомобиль көлігімен жол жүруіне арналған шығындар бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Қызмет бабымен орын ауыстыруы және ілгерілеуі кезінде көтерме жәрдемақыға, көлікпен жол жүруге және жеке мүлкін тасымалдауға арналған шығындардың өтелуіне құқығы бар мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдар тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Қызмет өткеру кезеңінде мемлекеттік наградалар - ордендермен наградталған мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне қызметтен босатылған кездегі біржолғы жәрдемақы мөлшері олардың айлық ақшалай қамтымының екі айлықақысына ұлғайтылады.
4. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, оның ішінде қызмет өткеру кезеңінде қаза болған, қайтыс болған немесе хабарсыз кеткен қызметкерлерінің балаларына жергілікті атқарушы органдар тұрғылықты жері бойынша мектепке дейінгі ұйымдардан кезектен тыс орын береді.
5. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар төлеу Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.04.2023 № 226-VII (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 203-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
17-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметті қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмысын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

1. Особый характер несения службы в государственной фельдъегерской службе и ответственность сотрудников, установленные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, компенсируются дополнительными социальными правами и льготами.
2. При перемещении и продвижении по службе сотрудника государственной фельдъегерской службы, связанных с переездом из одного населенного пункта в другой более чем на пятьдесят километров, ему выплачивается подъемное пособие в размере двухмесячного денежного содержания на самого сотрудника и половины его месячного денежного содержания на каждого члена семьи, переехавшего вместе с ним.
При перемещении и продвижении по службе сотрудника государственной фельдъегерской службы ему возмещаются за счет бюджетных средств затраты на перевозку до десяти тонн собственного имущества, а также проезд на железнодорожном, водном, автомобильном транспорте, включая проезд членов семьи, переехавших вместе с ним.
Перечень должностей сотрудников государственной фельдъегерской службы, имеющих право при перемещении и продвижении по службе на подъемное пособие, возмещение затрат на проезд на транспорте и перевозку собственного имущества, определяется Правительством Республики Казахстан.
3. Сотрудникам государственной фельдъегерской службы, награжденным в период прохождения службы государственными наградами – орденами, размер единовременного пособия при увольнении увеличивается на два оклада их месячного денежного содержания.
4. Детям сотрудников государственной фельдъегерской службы, в том числе тех, которые погибли, умерли или пропали без вести в период прохождения службы, местные исполнительные органы предоставляют вне очереди места в дошкольных организациях по месту жительства.
5. Пенсионное обеспечение сотрудников государственной фельдъегерской службы, выплата государственных социальных пособий по инвалидности осуществляются в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными законами РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023); от 30.06.2025 № 203-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 17. Финансирование и материально-техническое обеспечение государственной фельдъегерской службы
1. Финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности государственной фельдъегерской службы осуществляются за счет бюджетных средств в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметті атыс қаруымен және өзге де қарумен, арнаулы құралдармен, заттай мүлікпен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары үшін белгіленген нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің филиалдарын немесе қызметкерлерін осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында айқындалған органдардың тікелей үй-жайларында орналастыру кезінде материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде оларды осындай органдардың мемлекеттік фельдьегерлік байланыстың көрсетілетін қызметтеріне қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті үй-жайларды, көлік құралдары мен байланыс құралдарын бөлу, оларды беру, күтіп-ұстау және оларға қызмет көрсету жөніндегі шығыстар ескеріле отырып, осы органдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бюджет қаражаты есебінен құралған және сатып алынған мүлкі мемлекеттік меншік болып табылады. Осындай мүлікті жедел басқаруды мемлекеттік фельдъегерлік қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
18-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. ТОҚАЕВ

2. Обеспечение государственной фельдъегерской службы огнестрельным и иным оружием, специальными средствами, вещевым имуществом осуществляется согласно нормам, установленным для органов внутренних дел Республики Казахстан.
3. При размещении филиалов или сотрудников государственной фельдъегерской службы непосредственно в помещениях органов, определенных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, их материально-техническое обеспечение, в том числе выделение помещений, транспортных средств и средств связи, необходимых для удовлетворения потребностей таких органов в услугах государственной фельдъегерской связи, с учетом расходов по их предоставлению, содержанию и обслуживанию, осуществляется за счет средств этих органов.
4. Имущество государственной фельдъегерской службы, созданное и приобретенное за счет бюджетных средств, является государственной собственностью. Оперативное управление таким имуществом государственная фельдъегерская служба осуществляет в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 18. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ