Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартты ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 115-VI ҚРЗ.
Қолданушылардың назарына!
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
2017 жылғы 11 сəуірде Мəскеуде жасалған Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы
ШАРТ
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты негізге ала отырып,
Еуразиялық экономикалық одақта бірыңғай кедендік реттеуді қамтамасыз ету мақсатында төмендегілер туралы уағдаласты.
1-бап
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі
Мүше мемлекеттер осы Шартқа № 1 қосымшадағы Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексін қабылдайды.
2-бап
Шарттың күшіне енуі
Осы Шарт оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді мүше мемлекеттердің орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап, бірақ 2017 жылғы 1 шілдеден кейін күшіне енеді.
Осы Шарттың күшіне енуіне байланысты осы Шартқа № 2 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін халықаралық шарттардың қолданысы (уақытша қолданылуы) тоқтатылады және осы Шартқа № 3 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін халықаралық шарттар ережелерінің күші жойылды деп танылады.
3-бап
Шартқа өзгерістер енгізу
Осы Шартқа мүше мемлекеттердің өзара келісуі бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
4-бап
Ескертпелер
Осы Шартқа ескертпелер жасауға жол берілмейді.
5-бап
Дауларды шешу
Осы Шартты түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта айқындалған тәртіппен шешіледі.
6-бап
Қорытынды ережелер
Осы Шарт Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жасалған халықаралық шарт болып табылады және Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіреді.
Осы Шарт 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін, кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін өзге халықаралық шарттардан басым күшке ие.

О ратификации Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза
Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 115-VI ЗРК.
Ратифицировать Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, совершенный в Москве 11 апреля 2017 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
(* Вступил в силу 1 января 2018 года -
Бюллетень международных договоров РК 2018 г., № 2)
Государства - члены Евразийского экономического союза, далее именуемые государствами-членами,
основываясь на Договоре о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
в целях обеспечения единого таможенного регулирования в Евразийском экономическом союзе
договорились о нижеследующем.
Статья 1
Таможенный кодекс Евразийского экономического союза
Государства-члены принимают Таможенный кодекс Евразийского экономического союза, который содержится в приложении № 1 к настоящему Договору.
Статья 2
Вступление Договора в силу
Настоящий Договор вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, но не ранее 1 июля 2017 года.
В связи с вступлением в силу настоящего Договора прекращается действие (временное применение) международных договоров, входящих в право Евразийского экономического союза, по перечню согласно приложению № 2 к настоящему Договору и признаются утратившими силу положения международных договоров, входящих в право Евразийского экономического союза, по перечню согласно приложению № 3 к настоящему Договору.
Статья 3
Внесение изменений в Договор
В настоящий Договор по взаимному согласию государств-членов могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
Статья 4
Оговорки
Оговорки к настоящему Договору не допускаются.
Статья 5
Разрешение споров
Споры, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Договора, разрешаются в порядке, определенном Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Статья 6
Заключительные положения
Настоящий Договор является международным договором, заключенным в рамках Евразийского экономического союза, и входит в право Евразийского экономического союза.
Настоящий Договор имеет преимущественную силу над иными регулирующими таможенные правоотношения международными договорами, входящими в право Евразийского экономического союза, за исключением Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.

2017 жылғы 11 сәуірде Мәскеу қаласында орыс тілінде бір данада жасалды.
Осы Шарттың төлнұсқа данасы осы Шарттың депозитарийі бола отырып, әрбір мүше мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады.
Армения
Республикасы
атынан
Беларусь
Республикасы
атынан
Қазақстан
Республикасы
атынан
Қырғыз
Республикасы
атынан
Ресей
Федерациясы
атынан
Кеден кодексі туралы шартқа
№ 1 ҚОСЫМША
ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚТЫҢ КЕДЕН КОДЕКСІ
I БӨЛІМ ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау
Еуразиялық экономикалық одақтағы кедендік реттеу туралы негізгі ережелер
1-бап. Еуразиялық экономикалық одақтағы кедендік реттеу
1. Еуразиялық экономикалық одақта (бұдан әрі - Одақ) тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу, олардың Одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде болу және пайдаланылу тәртібі мен шарттарын, тауарлардың Одақтың кедендік аумағына әкелінуіне, олардың Одақтың кедендік аумағынан әкетілуіне, тауарлардың уақытша сақталуына, олардың кедендік декларациялануына және шығарылуына байланысты кедендік операциялар, өзге де кедендік операциялар жасау тәртібін, кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және кедендік бақылау жүргізу тәртібін белгілеуді, сондай-ақ кеден органдары мен Одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын іске асыратын тұлғалардың арасындағы билік қатынастарын регламенттеуді қамтитын бірыңғай кедендік реттеу жүзеге асырылады.
2. Одақта кедендік реттеу, осы Кодексті қоса алғанда, кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарға және Одақ құқығын құрайтын актілерге (бұдан әрі - халықаралық шарттар мен кедендік реттеу саласындағы актілер), сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі - Одақ туралы шарт) сәйкес жүзеге асырылады.
3. Одақтағы кедендік реттеу Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде тұлғалардың тең құқықтылығы, кедендік операцияларды жасаудың анықтығы, айқындығы және дәйектілігі, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді әзірлеу мен қолдануда және оларды халықаралық құқық нормаларымен үндестіруде, сондай-ақ кедендік бақылаудың заманауи әдістерін қолдануда және кеден органдарының қызметінде ақпараттық технологияларды барынша пайдалануда жариялық қағидаттарына негізделеді.
4. Осы Кодекс пен кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін, Одақтың құқығына кіретін өзге де халықаралық шарттар арасында қайшылықтар туындаған жағдайда осы Кодекстің ережелері қолданылады.

Совершено в городе Москве 11 апреля 2017 года в одном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Договора хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Договора, направит каждому государству-члену его заверенную копию.
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Договору
о Таможенном кодексе
Евразийского экономического союза
ТАМОЖЕННЫЙ КОДЕКС
ЕВРАЗИЙСКОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОЮЗА
ОГЛАВЛЕНИЕ
РАЗДЕЛ I
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1
Основные положения о таможенном регулировании
в Евразийском экономическом союзе
Статья 1. Таможенное регулирование в Евразийском экономическом союзе
1. В Евразийском экономическом союзе (далее - Союз) осуществляется единое таможенное регулирование, включающее в себя установление порядка и условий перемещения товаров через таможенную границу Союза, их нахождения и использования на таможенной территории Союза или за ее пределами, порядка совершения таможенных операций, связанных с прибытием товаров на таможенную территорию Союза, их убытием с таможенной территории Союза, временным хранением товаров, их таможенным декларированием и выпуском, иных таможенных операций, порядка уплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и проведения таможенного контроля, а также регламентацию властных отношений между таможенными органами и лицами, реализующими права владения, пользования и (или) распоряжения товарами на таможенной территории Союза или за ее пределами.
2. Таможенное регулирование в Союзе осуществляется в соответствии с регулирующими таможенные правоотношения международными договорами, включая настоящий Кодекс, и актами, составляющими право Союза (далее - международные договоры и акты в сфере таможенного регулирования), а также в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор о Союзе).
3. Таможенное регулирование в Союзе основывается на принципах равноправия лиц при перемещении товаров через таможенную границу Союза, четкости, ясности и последовательности совершения таможенных операций, гласности в разработке и применении международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и их гармонизации с нормами международного права, а также на применении современных методов таможенного контроля и максимальном использовании информационных технологий в деятельности таможенных органов.
4. В случае возникновения противоречий между настоящим Кодексом и иными регулирующими таможенные правоотношения международными договорами, входящими в право Союза, применяются положения настоящего Кодекса.

5. Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарда және актілерде реттелмеген кедендік құқықтық қатынастар осындай халықаралық шарттарда және актілерде тиісті құқықтық қатынастар реттелгенге дейін Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі - мүше мемлекеттер) кедендік реттеу туралы заңнамасында реттеледі.
2-бап. Анықтамалар
1. Осы Кодекстің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
1) "авария" - кедендік бақылаудағы көлік құралдарымен және (немесе) өзге тауарлармен болған, тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи өзгерістерді, сондай-ақ еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан болатын өзгерістерді қоспағанда, салдары бойынша зиянды техникалық, технологиялық немесе өзге сипаттағы, меншік иесінің және (немесе) осындай өзгерістер болған кезде иелігінде тауарлар болған тұлғаның қасақана әрекеттерінен туындамаған, олардың кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде көзделмеген сандық және (немесе) сапалық өзгеруіне әкеп соқтырған оқиға;
2) "ақша құралдары" - жол чектері, вексельдер, чектер (банктік чектер), сондай-ақ эмитенттің (борышкердің) ақшалай қаражат төлеу жөніндегі міндеттемесін куәландыратын және осындай төлем жүзеге асырылатын тұлға көрсетілмеген құжаттамалық нысандағы бағалы қағаздар;
3) "алдын ала ақпарат" - Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу болжанатын тауарлар, осындай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келу уақыты және жері, Одақтың кедендік аумағына келген жолаушылар туралы электронды түрдегі мәліметтер;
4) "әкімшілік құқық бұзушылықтар" - мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдары әкімшілік процесті жүргізетін (іс жүргізуді жүзеге асыратын) әкімшілік құқық бұзушылықтар;
5) "бірыңғай мөлшерлемелер бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар" - оны құрайтын кедендік баждарға, салықтарға бөлмей, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты есептелген кедендік баждар, салықтар сомасы;
6) "декларант" - тауарларды декларациялайтын не оның атынан тауарлар декларацияланатын тұлға;

5. Таможенные правоотношения, не урегулированные международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, до урегулирования соответствующих правоотношений такими международными договорами и актами регулируются законодательством государств - членов Союза (далее - государства-члены) о таможенном регулировании.
Статья 2. Определения
1. Для целей настоящего Кодекса используются понятия, которые означают следующее:
1) "авария" - вредное по своим последствиям происшествие технического, технологического или иного характера, произошедшее с транспортными средствами и (или) иными товарами, находящимися под таможенным контролем, повлекшее за собой не предусмотренные международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования их количественные и (или) качественные изменения, которые не вызваны преднамеренными действиями собственника и (или) лица, во владении которого товары находились на момент таких изменений, за исключением естественных изменений при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также изменений вследствие действия непреодолимой силы;
2) "административные правонарушения" - административные правонарушения, по которым в соответствии с законодательством государств-членов таможенные органы ведут административный процесс (осуществляют производство);
3) "ввоз товаров на таможенную территорию Союза" - совершение действий, которые связаны с пересечением таможенной границы Союза и в результате которых товары прибыли на таможенную территорию Союза любым способом, включая пересылку в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи, до выпуска таких товаров таможенными органами;
4) "водные суда" - морские суда, суда смешанного (река - море) плавания, а также подлежащие государственной регистрации в соответствии с законодательством государств-членов суда внутреннего водного транспорта (плавания);
5) "вывоз товаров с таможенной территории Союза" - совершение действий, направленных на вывоз товаров с таможенной территории Союза любым способом, в том числе пересылка в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи, включая пересечение таможенной границы Союза;
6) "выпуск товаров" - действие таможенного органа, после совершения которого заинтересованные лица вправе использовать товары в соответствии с заявленной таможенной процедурой или в порядке и на условиях, которые установлены в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры;

7) "жасанды аралдар" - оларды құруға арналған жобалау құжаттамасына сәйкес орналасқан жері бойынша бекітілген, судың барынша көтерілуі кезінде шайылатын, үйілген, қада және өзге де судың бетіне шығып тұратын, жүзбейтін тірек негізі бар, мүше мемлекеттердің қорғанысы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, өңірлік геологиялық зерделеу, геологиялық зерделеу, минералды ресурстарды барлау және өндіру, су биологиялық ресурстарының теңіз ресурстары зерттеулерін жүргізу және балық аулауды жүзеге асыру, теңізде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсаттарында мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарына және мүше мемлекеттердің заңнамасына қайшы келмейтін өзге де мақсаттарда пайдаланылатын объектілер;
8) "жеке пайдалануға арналған көлік құралдары" - Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайтын, жекелеген авто- және мото көлік құралдарын және авто- және мото көлік құралдарына тіркемелерді, қосалқы бөлшектері және әдеттегі керек-жарақтары мен жабдықтарын, осы көлік құралдарын Одақтың кедендік шекарасы арқылы адамдарды сыйақыға тасымалдау үшін емес, тауарларды сыйақыға немесе тегін өнеркәсіптік немесе коммерциялық тасымалдау үшін емес, жеке мақсаттарда өткізетін жеке тұлғаға иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығында тиесілі, олардың конструкциясында көзделген май құю ыдыстарындағы жанар-жағармай материалдары, салқындату және өзге де техникалық сұйықтары бар су кемесін немесе әуе кемесін, оның ішінде заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге тіркелген көлік құралдарының жекелеген түрлерін қамтитын, жеке пайдалануға арналған тауарлар санаты;
9) "жеке пайдалануға арналған тауарлар" - Одақтың кедендік шекарасы арқылы бірге жөнелтілетін немесе бірге жөнелтілмейтін багажда, халықаралық пошта жөнелтімдерінде не өзге де тәсілмен жіберу арқылы өткізілетін жеке тұлғалардың жеке, отбасылық, үй ішілік және өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мұқтаждықтарына арналған тауарлар;
10) "жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын кедендік баждар, салықтар" - осы Кодекстің 53-бабына сәйкес қолданылатын кедендік баждар, салықтар мөлшерлемелері бойынша жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты есептелген кедендік баждар, салықтар сомасы;
11) "жөнелтуші кеден органы" - тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасайтын кеден органы;
12) "кедендік баж" - тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге байланысты кеден органы алатын міндетті төлем;
13) "кедендік бақылау" - кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасының сақталуын тексеруге және (немесе) қамтамасыз етуге бағытталған, кеден органдары жасайтын іс-қимылдар жиынтығы;
14) "кедендік декларация" - тауарлар туралы мәліметтерді және тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын кедендік құжат;

7) "декларант" - лицо, которое декларирует товары либо от имени которого декларируются товары;
8) "денежные инструменты" - дорожные чеки, векселя, чеки (банковские чеки), а также ценные бумаги в документарной форме, которые удостоверяют обязательство эмитента (должника) по выплате денежных средств и в которых не указано лицо, которому осуществляется такая выплата;
9) "заинтересованное лицо" - лицо, интересы которого в отношении товаров затрагиваются решениями, действиями (бездействием) таможенных органов или их должностных лиц;
10) "запреты и ограничения" - применяемые в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, меры нетарифного регулирования, в том числе вводимые в одностороннем порядке в соответствии с Договором о Союзе, меры технического регулирования, санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры, меры экспортного контроля, в том числе меры в отношении продукции военного назначения, и радиационные требования, установленные в соответствии с Договором о Союзе и (или) законодательством государств-членов;
11) "иностранное лицо" - лицо, не являющееся лицом государства-члена;
12) "иностранные товары" - товары, не являющиеся товарами Союза, в том числе утратившие статус товаров Союза в соответствии с настоящим Кодексом, а также товары, которые приобрели статус иностранных товаров (признаны иностранными товарами) в соответствии с настоящим Кодексом;
13) "информационные ресурсы таможенных органов" - упорядоченная совокупность документированной информации (базы данных, другие массивы информации), содержащейся в информационных системах таможенных органов;
14) "искусственные острова" - закрепленные в соответствии с проектной документацией на их создание по месту расположения объекты, имеющие намывное, насыпное, свайное и иное неплавучее выступающее над поверхностью воды при максимальном приливе опорное основание, используемые в целях обеспечения обороны и безопасности государств-членов, регионального геологического изучения, геологического изучения, разведки и добычи минеральных ресурсов, проведения морских ресурсных исследований водных биологических ресурсов и осуществления рыболовства, проведения морских научных исследований, в иных целях, не противоречащих международным договорам государств-членов с третьей стороной и законодательству государств-членов;

15) "кедендік декларациялау" - кедендік декларацияны пайдалана отырып кеден органына тауарлар туралы, таңдалған кедендік рәсім туралы мәліметтерді және (немесе) тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді мәлімдеу;
16) "кедендік құжаттар" - кедендік декларация және тек қана кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу үшін, сондай-ақ кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу барысында және нәтижелері бойынша жасалатын өзге де құжаттар;
17) "кедендік операциялар" - кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерге және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес тұлғалар және кеден органдары жасайтын іс-қимылдар;
18) "кедендік рәсім" - тауарларды Одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде кедендік реттеу мақсаттары үшін пайдалану шарттары мен тәртібін айқындайтын нормалар жиынтығы;
19) "кедендік-тарифтік реттеу шаралары" - Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкетілетін) тауарларға қатысты Одақ туралы шартқа сәйкес қолданылатын және кедендік әкелу баждары мөлшерлемелерін, тарифтік квоталарды, тарифтік преференцияларды, тарифтік жеңілдіктерді қолдануды қамтитын шаралар;
20) "кеден органдары" - мүше мемлекеттердің кеден органдары;
21) "кеден органдарының ақпараттық ресурстары" - кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылатын құжатталған ақпараттың реттелген жиынтығы (деректер базалары, басқа да ақпарат қорлары);
22) "кеден өкілі" - декларанттың немесе өзге мүдделі тұлғаның атынан және тапсырмасы бойынша кедендік операциялар жасайтын, кеден өкілдері тізіліміне енгізілген заңды тұлға;
23) "керек-жарақтар":
қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды қоспағанда, су кемелерін, әуе кемелерін және пойыздарды тұратын жерлерінде және жүру жолында қалыпты пайдалануды қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсету үшін қажетті;
су, әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаж мүшелерінің немесе пойыз жолаушылары мен пойыз бригадалары жұмыскерлерінің тұтынуы және (немесе) пайдалануы үшін, сондай-ақ осындай адамдарға таратуға немесе сатуға арналған тауарлар;
24) "коммерциялық құжаттар" - сыртқы сауда және өзге қызметті жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге байланысты мәмілелердің жасалуын растау үшін пайдаланылатын құжаттар (шот-фактуралар (инвойстар), өзіндік ерекшеліктер, тиеу (орау) парақтары және өзге де құжаттар);

15) "коммерческие документы" - документы, используемые при осуществлении внешнеторговой и иной деятельности, а также для подтверждения совершения сделок, связанных с перемещением товаров через таможенную границу Союза (счета-фактуры (инвойсы), спецификации, отгрузочные (упаковочные) листы и иные документы);
16) "лицо" - физическое лицо, юридическое лицо, а также организация, не являющаяся юридическим лицом;
17) "лицо государства-члена" - юридическое лицо, организация, не являющаяся юридическим лицом, созданные в соответствии с законодательством государств-членов, а также физическое лицо, имеющее постоянное место жительства в государстве-члене, в том числе индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в соответствии с законодательством государства-члена;
18) "международные договоры государств-членов с третьей стороной" - международный договор одного из государств-членов с третьей стороной или международный договор с третьей стороной, участниками которого являются несколько либо все государства-члены;
19) "международные почтовые отправления" - посылки и отправления письменной корреспонденции, которые являются объектами почтового обмена в соответствии с актами Всемирного почтового союза, сопровождаются документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза, пересылаются за пределы таможенной территории Союза из мест (учреждений) международного почтового обмена, либо поступают на таможенную территорию Союза в места (учреждения) международного почтового обмена, либо следуют транзитом через таможенную территорию Союза;
20) "меры защиты внутреннего рынка" - специальные защитные, антидемпинговые, компенсационные меры и иные меры защиты внутреннего рынка, установленные в соответствии с Договором о Союзе, вводимые в отношении товаров, происходящих из третьих стран и ввозимых на таможенную территорию Союза;
21) "меры таможенно-тарифного регулирования" - меры, применяемые в соответствии с Договором о Союзе в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров и включающие в себя применение ставок ввозных таможенных пошлин, тарифных квот, тарифных преференций, тарифных льгот;
22) "назначенный оператор почтовой связи" - лицо, официально назначаемое страной - членом Всемирного почтового союза и обеспечивающее оказание услуг почтовой связи в соответствии с законодательством государств-членов и актами Всемирного почтового союза;
23) "наличные денежные средства" - денежные знаки в виде банкнот и казначейских билетов, монет, за исключением монет из драгоценных металлов, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством в государствах-членах или государствах (группе государств), не являющихся членами Союза, включая изъятые либо изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки;
24) "налоги" - налог на добавленную стоимость, акцизы (акцизный налог или акцизный сбор), взимаемые в связи с ввозом товаров на таможенную территорию Союза;

25) "көлік құралдары" - су кемесін, әуе кемесін, автомобиль көлігі құралын, тіркемені, жартылай тіркемені, теміржол көлігі құралын (теміржол жылжымалы құрамы, теміржол жылжымалы құрамының бірлігі), олар үшін көзделген техникалық паспорттары немесе техникалық формулярлары, қосалқы бөлшектері, керек-жарақтары мен жабдықтары, егер көрсетілген көлік құралдарымен бірге тасымалданатын болса, олардың конструкциясында көзделген май құю ыдыстарындағы жанар-жағармай материалдары, салқындату және өзге де техникалық сұйықтықтары бар контейнерді қамтитын тауарлар санаты;
26) "көлік (тасымалдау) құжаттары" - тауарларды тасымалдау шартының бар екенін растайтын және оларды мұндай тасымалдау кезіндегі ілеспе құжаттар (коносамент, жүкқұжат, көлік экспедициясы шартының жасалғанын растайтын құжат және өзге де құжаттар);
27) "қолма-қол ақшалай қаражат" - айналымнан алып тасталғандарды не алып тасталатындарды, бірақ айналымда болатын ақша белгілеріне айырбастауға жататындарды қоса алғанда, мүше мемлекеттерде немесе Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерде (мемлекеттер тобында) айналымда болатын және заңды төлем құралы болып табылатын банкноттар және қазынашылық билеттері, бағалы металдардан жасалған монеталарды қоспағанда, монеталар түріндегі ақша белгілері;
28) "құрылысжайлар, қондырғылар" - оларды құруға арналған жобалау құжаттамасына сәйкес орналасқан жері бойынша бекітілген, мүше мемлекеттердің қорғанысы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, өңірлік геологиялық зерделеу, геологиялық зерделеу, минералдық ресурстарды барлау және өндіру, су биологиялық ресурстарының теңіз ресурстық зерттеулерін жүргізу және балық аулауды жүзеге асыру, теңізде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасасқан халықаралық шарттарына және мүше мемлекеттердің заңнамасына қайшы келмейтін өзге де мақсаттарда пайдаланылатын ұңғымаларды, стационарлық теңіз платформаларын, стационарлық бұрғылау қондырғыларын, басқа да жүзетін және стационарлық объектілерді қоса алғанда, су асты құрылысжайлары, жүзетін бұрғылау қондырғылары, теңіздегі жүзетін платформалар;
29) "қылмыстар" - мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес іс жүргізілуі кеден органдарының қарауына жатқызылған қылмыстар немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар;
30) "межелі кеден органы" - қызмет атқаратын өңірде жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орны тұрған не кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайтын кеден органы;
31) "мүдделі тұлға" - тауарларға қатысты мүдделері кеден органдарының немесе олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қарай қозғалатын тұлға;

25) "незаконное перемещение товаров через таможенную границу Союза" - перемещение товаров через таможенную границу Союза вне мест, через которые в соответствии со статьей 10 настоящего Кодекса должно или может осуществляться перемещение товаров через таможенную границу Союза, или вне времени работы таможенных органов, находящихся в этих местах, либо с сокрытием от таможенного контроля, либо с недостоверным таможенным декларированием или недекларированием товаров, либо с использованием документов, содержащих недостоверные сведения о товарах, и (или) с использованием поддельных либо относящихся к другим товарам средств идентификации;
26) "перевозчик" - лицо, осуществляющее перевозку (транспортировку) товаров и (или) пассажиров через таможенную границу Союза и (или) перевозку (транспортировку) товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории Союза. При перемещении товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи перевозчиком является лицо, ответственное за использование трубопроводного транспорта или линий электропередачи, и (или) за перемещение товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, и (или) за контроль и учет этих товаров;
27) "перемещение товаров через таможенную границу Союза" - ввоз товаров на таможенную территорию Союза или вывоз товаров с таможенной территории Союза;
28) "предварительная информация" - сведения в электронном виде о товарах, предполагаемых к перемещению через таможенную границу Союза, транспортных средствах международной перевозки, перевозящих такие товары, времени и месте прибытия товаров на таможенную территорию Союза, пассажирах, прибывающих на таможенную территорию Союза;
29) "преступления" - преступления или уголовные правонарушения, производство по которым отнесено к ведению таможенных органов в соответствии с законодательством государств-членов;
30) "припасы" - товары:
необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания водных судов, воздушных судов и поездов в местах их стоянки и пути следования, за исключением запасных частей и оборудования;
предназначенные для потребления и (или) использования пассажирами и членами экипажей водных, воздушных судов или пассажирами поездов и работниками поездных бригад, а также для раздачи или реализации таким лицам;
31) "сооружения, установки" - закрепленные в соответствии с проектной документацией на их создание по месту расположения подводные объекты, плавучие буровые установки, морские плавучие платформы, иные суда, подводные сооружения, включая скважины, морские стационарные платформы, стационарные буровые установки, другие плавучие и стационарные объекты, используемые в целях обеспечения обороны и безопасности государств-членов, регионального геологического изучения, геологического изучения, разведки и добычи минеральных ресурсов, проведения морских ресурсных исследований водных биологических ресурсов и осуществления рыболовства, проведения морских научных исследований, в иных целях, не противоречащих международным договорам государств-членов с третьей стороной и законодательству государств-членов;

32) "мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттары" - мүше мемлекеттердің бірінің үшінші тараппен халықаралық шарты немесе бірнеше не барлық мүше мемлекет қатысушылары болып табылатын үшінші тараппен халықаралық шарт;
33) "мүше мемлекеттің тұлғасы" - мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым, сондай-ақ мүше мемлекетте тұрақты тұратын жері бар жеке тұлға, оның ішінде мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген дара кәсіпкер;
331) "электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж" - жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік аумағына әкелуге байланысты кеден органдары алатын міндетті төлем;
34) "Одақ тауарлары":
Одақтың кедендік аумағында тұрған, толығымен Одақтың кедендік аумағында өндірілген (шығарылған, алынған, өсірілген) тауарлар;
Одақтың кедендік аумағында тұрған, осы Кодекске сәйкес не ол күшіне енгенге дейін Одақ тауарлары мәртебесін алған не Одақ тауарлары деп танылған тауарлар;
Одақтың кедендік аумағында тұрған, осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген тауарлардан бір немесе бірнеше мүше мемлекеттерде өндірілген (дайындалған) тауарлар;
осы Кодекске сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілген және Одақ тауарлары мәртебесін сақтаған тауарлар;
35) "Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу" - Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтуге байланысты әрекеттерді жасау және соның нәтижесінде тауарларды халықаралық пошта жөнелтімдері арқылы жіберуді, құбыржол көлігін және электр беру желілерін пайдалануды қоса алғанда, кеден органдары осындай тауарларды шығарғанға дейін, тауарлар Одақтың кедендік аумағына кез келген тәсілмен келген әрекеттерді жасау;
36) "Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету" - Одақтың кедендік аумағынан кез-келген тәсілмен тауарларды әкетуге бағытталған әрекеттерді жасау, оның ішінде Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтуді қоса алғанда, халықаралық пошта жөнелтімдері арқылы жіберу, құбыржол көлігін және электр берілісі желілерін пайдалану;
37) "Одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу" - осы Кодекстің 10-бабына сәйкес тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуге тиіс немесе жүзеге асырылуы мүмкін жерлерден тыс немесе осы жерлерде орналасқан кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс не кедендік бақылаудан жасырын не тауарларды дұрыс декларацияламау немесе декларацияламау не тауарлар туралы дұрыс емес мәліметтер қамтылған құжаттарды пайдалана отырып және (немесе) қолдан жасалған не басқа тауарларға жататын идентификаттау құралдарын пайдалана отырып, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу;
38) "Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу" - тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу немесе тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету;
39) "салықтар" - тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге байланысты алынатын қосылған құн салығы, акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым);
40) "су кемелері" - теңіз кемелері, аралас жүзу (өзен-теңіз) кемелері, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын ішкі су (жүзу) көлігі кемелері;
41) "пошта байланысының тағайындалған операторы" - Дүниежүзілік пошта одағына мүше ел ресми тағайындайтын және мүше мемлекеттердің заңнамасына және Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес пошта байланысы қызметтерін көрсетуді қамтамасыз ететін тұлға;
42) "тасымалдаушы" - тауарларды және (немесе) жолаушыларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы тасымалдауды (тасымалды) және (немесе) Одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын тұлға. Тауарларды құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері арқылы өткізу кезінде құбыржол көлігін немесе электр беру желілерін пайдалану үшін және (немесе) тауарларды құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері арқылы өткізу үшін және (немесе) осы тауарларды бақылау және есепке алу үшін жауапты тұлға тасымалдаушы болып табылады;
43) "тауар" - кез келген жылжымалы мүлік, оның ішінде мүше мемлекеттердің валютасы, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар, жол чектері, электр энергиясы, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке теңестірілген өзге де өткізілетін заттар;
44) "тауарларды шығару" - әрекеттер жасағаннан кейін, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес немесе осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын, жекелеген тауар санатына қатысты белгіленген тәртіппен және шарттарда мүдделі тұлғалар тауарларды пайдалануға құқылы болатын кеден органының әрекеті;
45) "тұлға" - жеке тұлға, заңды тұлға, сондай-ақ заңды тұлға болып табылмайтын ұйым;
46) "тыйым салулар мен шектеулер" - Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты қолданылатын, тарифтік емес реттеу, оның ішінде Одақ туралы шартқа сәйкес біржақты тәртіппен енгізілетін тарифтік емес реттеу шаралары, техникалық реттеу шаралары, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар, экспорттық бақылау шаралары, оның ішінде әскери мақсаттағы өнімдерге қатысты шаралар және Одақ туралы шартқа және (немесе) мүше мемлекетердің заңнамасына сәйкес белгіленген радиациялық талаптар;

32) "таможенная декларация" - таможенный документ, содержащий сведения о товарах и иные сведения, необходимые для выпуска товаров;
33) "таможенная пошлина" - обязательный платеж, взимаемый таможенными органами в связи с перемещением товаров через таможенную границу Союза;
331) "таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли" - обязательный платеж, взимаемый таможенными органами в связи с ввозом на таможенную территорию Союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами;
34) "таможенная процедура" - совокупность норм, определяющих для целей таможенного регулирования условия и порядок использования товаров на таможенной территории Союза или за ее пределами;
35) "таможенное декларирование" - заявление таможенному органу с использованием таможенной декларации сведений о товарах, об избранной таможенной процедуре и (или) иных сведений, необходимых для выпуска товаров;
36) "таможенные документы" - таможенная декларация и иные документы, составляемые исключительно для совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля, а также в ходе и по результатам совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля;
37) "таможенные операции" - действия, совершаемые лицами и таможенными органами в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
38) "таможенные органы" - таможенные органы государств-членов;
39) "таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа" - сумма таможенных пошлин, налогов, исчисленная в отношении товаров для личного пользования по ставкам таможенных пошлин, налогов, применяемым в соответствии со статьей 53 настоящего Кодекса;
40) "таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам" - сумма таможенных пошлин, налогов, исчисленная в отношении товаров для личного пользования без разделения на составляющие ее таможенные пошлины, налоги;
41) "таможенный контроль" - совокупность совершаемых таможенными органами действий, направленных на проверку и (или) обеспечение соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства государств-членов о таможенном регулировании;
42) "таможенный орган назначения" - таможенный орган, в регионе деятельности которого находится определенное таможенным органом отправления место доставки товаров либо который завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита;
43) "таможенный орган отправления" - таможенный орган, который совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита;
44) "таможенный представитель" - юридическое лицо, включенное в реестр таможенных представителей, совершающее таможенные операции от имени и по поручению декларанта или иного заинтересованного лица;
45) "товар" - любое движимое имущество, в том числе валюта государств-членов, ценные бумаги и (или) валютные ценности, дорожные чеки, электрическая энергия, а также иные перемещаемые вещи, приравненные к недвижимому имуществу;
46) "товары для личного пользования" - товары, предназначенные для личных, семейных, домашних и иных, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, нужд физических лиц, перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом или несопровождаемом багаже, путем пересылки в международных почтовых отправлениях либо иным способом;

47) "халықаралық пошта жөнелтілімдері" - Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес пошта алмасу объектілері болып табылатын, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттар ілестіре берілетін, халықаралық пошта алмасу орындарынан (мекемелерінен) Одақтың кедендік аумағының шегінен тысқары жіберілетін не Одақтың кедендік аумағына халықаралық пошта алмасу орындарына (мекемелеріне) келіп түсетін не Одақтың кедендік аумағы арқылы транзитпен жүретін посылкалар және жазбаша хат-хабар жөнелтілімдері;
471) "электрондық сауда тауарлары" - жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары;
472) "жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары" - тараптардың бірі жеке тұлға болып табылатын мәміле шеңберінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, жеке тұлғаларға электрондық сауда алаңдарында өткізуге арналған Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар;
473) "жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары" - мүше мемлекеттің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлға мен шетелдік тұлға арасындағы мәміле не Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлға мен мүше мемлекеттің арасындағы мәміле шеңберінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік шекарасы арқылы осындай тауарларды алушы болып табылатын жеке тұлғалардың атына халықаралық пошта жөнелтілімдері арқылы өткізілетін немесе тасымалдаушы өткізетін тауарлар. Көрсетілген мәмілелерге жеке тұлғалар арасындағы мәмілелер жатпайды;
48) "халықаралық тасымалдың көлік құралдары" - жүктерді тиеуге, түсіруге, өңдеуге және қорғауға арналған арнайы жабдығы, материалдық-техникалық жабдықтау және жасақтау заттары, сондай-ақ жүру жолында көлік құралдарын жөндеуге, техникалық қызмет көрсетуге немесе пайдалануға арналған қосалқы бөлшектері мен жабдықтары бар жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды халықаралық тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары;
49) "шетелдік тауарлар" - Одақтың тауары болып табылмайтын, оның ішінде осы Кодекске сәйкес Одақтың тауарлары мәртебесінен айырылған тауарлар, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес шетелдік тауарлар мәртебесін алған (шетелдік тауарлар болып танылған) тауарлар;

47) "товары Союза":
находящиеся на таможенной территории Союза товары, полностью произведенные (добытые, полученные, выращенные) на таможенной территории Союза;
находящиеся на таможенной территории Союза товары, приобретшие статус товаров Союза либо признанные товарами Союза в соответствии с настоящим Кодексом либо до его вступления в силу;
находящиеся на таможенной территории Союза товары, произведенные (изготовленные) в одном или нескольких государствах-членах из товаров, указанных в абзацах втором и третьем настоящего подпункта;
товары, вывезенные с таможенной территории Союза и сохранившие статус товаров Союза в соответствии с настоящим Кодексом;
471) "товары электронной торговли" - товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, и товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами;
472) "товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам" - ввозимые на таможенную территорию Союза товары, предназначенные для реализации физическим лицам на электронных торговых площадках с использованием ресурсов информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в рамках сделки, одной из сторон которой является физическое лицо. К указанной сделке не относится сделка между физическими лицами;
473) "товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами" - товары, приобретенные физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в рамках сделки между физическим лицом, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории государства-члена, и иностранным лицом либо сделки между физическим лицом, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории государства, не являющегося членом Союза, и лицом государства-члена, перемещаемые через таможенную границу Союза в международных почтовых отправлениях или перевозчиком в адрес физических лиц, являющихся получателями таких товаров. К указанным сделкам не относятся сделки между физическими лицами;
48) "транспортные (перевозочные) документы" - документы, подтверждающие наличие договора перевозки товаров и сопровождающие их при такой перевозке (коносамент, накладная, документ, подтверждающий заключение договора транспортной экспедиции, и иные документы);
49) "транспортные средства" - категория товаров, включающая в себя водное судно, воздушное судно, автомобильное транспортное средство, прицеп, полуприцеп, железнодорожное транспортное средство (железнодорожный подвижной состав, единицу железнодорожного подвижного состава), контейнер с предусмотренными для них техническими паспортами или техническими формулярами запасными частями, принадлежностями и оборудованием, горюче-смазочными материалами, охлаждающими и иными техническими жидкостями, содержащимися в заправочных емкостях, предусмотренных их конструкцией, если они перевозятся вместе с указанными транспортными средствами;

50) "шетелдік тұлға" - мүше мемлекеттің тұлғасы болып табылмайтын тұлға;
51) "ішкі нарықты қорғау шаралары" — үшінші елдерде шығарылатын және Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты енгізілетін арнайы қорғау, демпингке қарсы, өтемақы шаралары және Одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген, ішкі нарықты қорғаудың өзге де шаралары;
52) "экспресс-жүк" - халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарды қоспағанда, осы тауарды барынша мүмкін болатын және (немесе) тіркелген уақыт аралығы ішінде дара жүкқұжатқа сәйкес алушыға дейін жеткізу мақсатында тасымалдауларды ұйымдастыру мен қадағалаудың электрондық ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, көліктің кез келген түрімен жедел тасымалдау шеңберінде тасымалданатын тауар;
2. Осы Кодекстің мақсаттары үшін:
1) "еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ" (бұдан әрі - ЕЭА), "логистикалық ЕЭА", "порттық ЕЭА" және "ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъекті)" ұғымдары Одақ шеңберінде халықаралық шарттарда айқындалған мағыналарда пайдаланылады;
2) "дипломатиялық өкілдік басшысы", "дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық персонал мүшелері", "дипломатиялық өкілдіктің әкімшілік-техникалық персонал мүшелері", "дипломатиялық өкілдіктің қызмет көрсетуші персоналының мүшелері", "консулдық мекеме басшысы", "консулдық мекемелердің консулдық лауазымды адамдары", "консулдық мекемелердің консулдық қызметшілері", "консулдық мекемелердің қызмет көрсетуші персоналының жұмыскерлері", "отбасы мүшелері", "дипломатиялық өкілдік қызметкерлері", "консулдық мекеме жұмыскерлері" ұғымдары 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясында және 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясында айқындалған мағыналарда пайдаланылады.
3. Осы Кодексте:
1) ЕЭА аумағы деп аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА бүкіл аумағы немесе ЕЭА бір бөлігі түсініледі;
2) Одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер деп мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан, Одақ мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері және басқа мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан тек мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері, консулдық мекемелері түсініледі;
3) өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері деп мүше мемлекеттің аумағында осы мүше мемлекеттің халықаралық шарттарына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланатын және Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) қалыптастыратын тізбеге енгізілген ұйымдар немесе олардың өкілдіктері түсініледі.
4. Комиссия мүше мемлекеттер табыс ететін ақпарат негізінде мүше мемлекеттің аумағында осы мүше мемлекеттің халықаралық шарттарына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланатын ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің тізбесін қалыптастырады және оны Одақтың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі (бұдан әрі - Интернет желісі) ресми сайтында орналастыруды қамтамасыз етеді.
5. Осы Кодексте пайдаланылатын өзге де ұғымдар осы Кодекстің тиісті баптарында, сондай-ақ Одақ туралы шартта айқындалған мағыналарда қолданылады.
6. Азаматтық заңнамадағы және осы Кодексте пайдаланылатын заңнаманың басқа салаларындағы ұғымдар, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, мүше мемлекеттің әрқайсысында мүше мемлекет заңнамасының тиісті салаларында пайдаланылатын мағынада қолданылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
3-бап. Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілер туралы ақпараттандыру
Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілер туралы ақпараттандыру Комиссия және кеден органдары оларды тиісінше Одақтың ресми сайтында және кеден органдарының Интернет желісіндегі ресми сайттарында орналастыру жолымен, сондай-ақ олар туралы ақпаратты телевизия мен радионы, ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы жалпы жұртшылықтың назарына жеткізу жолымен, сондай-ақ өзге де жалпыға бірдей қолжетімді ақпарат тарату тәсілдерімен жүзеге асырады.

50) "транспортные средства для личного пользования" - категория товаров для личного пользования, включающая в себя отдельные виды авто- и мототранспортных средств и прицепов к авто- и мототранспортным средствам, определяемые Евразийской экономической комиссией, водное судно или воздушное судно вместе с запасными частями к ним и их обычными принадлежностями и оборудованием, горюче-смазочными материалами, охлаждающими и иными техническими жидкостями, содержащимися в заправочных емкостях, предусмотренных их конструкцией, принадлежащие на праве владения, пользования и (или) распоряжения физическому лицу, перемещающему эти транспортные средства через таможенную границу Союза в личных целях, а не для перевозки лиц за вознаграждение, промышленной или коммерческой перевозки товаров за вознаграждение или бесплатно, в том числе транспортные средства, зарегистрированные на юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
51) "транспортные средства международной перевозки" - транспортные средства, которые используются для международной перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, с находящимися на них специальным оборудованием, предназначенным для погрузки, разгрузки, обработки и защиты грузов, предметами материально-технического снабжения и снаряжения, а также запасными частями и оборудованием, предназначенными для ремонта, технического обслуживания или эксплуатации транспортного средства в пути следования;
52) "экспресс-груз" - товар, перевозимый в рамках скоростной перевозки транспортом любого вида с использованием электронной информационной системы организации и отслеживания перевозок в целях доставки этого товара до получателя в соответствии с индивидуальной накладной в течение минимально возможного и (или) фиксированного промежутка времени, за исключением товара, пересылаемого в международных почтовых отправлениях.
2. Для целей настоящего Кодекса:
1) понятия "свободная (специальная, особая) экономическая зона" (далее - СЭЗ), "логистическая СЭЗ", "портовая СЭЗ" и "резидент (участник, субъект) СЭЗ" используются в значениях, определенных международными договорами в рамках Союза;
2) понятия "глава дипломатического представительства", "члены дипломатического персонала дипломатического представительства", "члены административно-технического персонала дипломатического представительства", "члены обслуживающего персонала дипломатического представительства", "глава консульского учреждения", "консульские должностные лица консульских учреждений", "консульские служащие консульских учреждений", "работники обслуживающего персонала консульских учреждений", "члены семей", "сотрудники дипломатического представительства", "работники консульского учреждения" используются в значениях, определенных Венской конвенцией о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года и Венской конвенцией о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года.
3. В настоящем Кодексе:
1) под территорией СЭЗ понимается вся территория СЭЗ или часть территории СЭЗ, на которой в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого создана СЭЗ, применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны;
2) под дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Союза, понимаются дипломатические представительства и консульские учреждения государств, не являющихся членами Союза, расположенные на территориях государств-членов, и дипломатические представительства, консульские учреждения одних государств-членов, расположенные на территориях других государств-членов;
3) под иными организациями или их представительствами понимаются организации или их представительства, которые пользуются привилегиями и иммунитетами на территории государства-члена в соответствии с международными договорами этого государства-члена и включены в перечень, формируемый Евразийской экономической комиссией (далее - Комиссия).
4. Комиссия на основании информации, представляемой государствами-членами, формирует перечень организаций или их представительств, которые пользуются привилегиями и иммунитетами на территории государства-члена в соответствии с международными договорами этого государства-члена, и обеспечивает его размещение на официальном сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее - сеть Интернет).
5. Иные понятия, используемые в настоящем Кодексе, применяются в значениях, определенных соответствующими статьями настоящего Кодекса, а также Договором о Союзе.
6. Понятия гражданского законодательства и других отраслей законодательства, используемые в настоящем Кодексе, применяются в каждом из государств-членов в том значении, в котором они используются в соответствующих отраслях законодательства государства-члена, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 3. Информирование о международных договорах и актах в сфере таможенного регулирования
Информирование о международных договорах и актах в сфере таможенного регулирования осуществляется Комиссией и таможенными органами путем размещения их соответственно на официальном сайте Союза и официальных сайтах таможенных органов в сети Интернет, а также путем доведения информации о них до общего сведения посредством телевидения и радио, использования информационных технологий, а также иными общедоступными способами распространения информации.

4-бап. Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде белгіленетін мерзімдерді есептеу тәртібі
1. Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде белгіленген мерзім күнтізбелік датамен немесе жылдармен, айлармен, күндермен немесе сағаттармен есептелетін уақыт кезеңінің өтуімен айқындалады.
Мерзімі туындауға тиіс оқиғаны немесе жасалуға тиіс әрекетті көрсете отырып та айқындалуы мүмкін.
2. Егер кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде уақыт кезеңімен айқындалған мерзімнің басталуын және аяқталуын айқындау үшін мерзімді есептеудің арнайы тәртібі белгіленбесе, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде осы баптың 3 - 9-тармақтарында көзделген қағидалар қолданылады.
3. Жылдармен, айлармен немесе күндермен есептелетін уақыт кезеңімен айқындалған мерзімнің өтуі күнтізбелік күннен кейінгі келесі күні немесе оның басталуы айқындалған оқиға болған күні, ал сағатпен есептелетін уақыттың өтуі - оның басталуы айқындалған оқиға болған сағаттан кейінгі сағаттан басталады.
4. Жылдармен есептелетін мерзім, мерзімнің соңғы жылының тиісті айында және күнінде бітеді.
5. Айлармен есептелетін мерзім, мерзімнің соңғы айының тиісті күнінде бітеді.
Егер айлармен есептелетін мерзімнің аяқталуы тиісті күні жоқ айға тура келетін болса, онда мерзім осы айдың соңғы күнінде бітеді.
6. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге тура келетін болса, одан кейінгі жақын жұмыс күні мерзімнің аяқталу күні болып есептеледі.
7. Егер мерзім қандай да бір әрекетті жасау үшін белгіленсе, ол мерзімнің соңғы күнгі сағат 24-ке дейін орындалуы мүмкін.
Алайда, егер бұл әрекет ұйымда жасалуға тиіс болса, онда мерзім белгіленген қағидалар бойынша осы ұйымда тиісті операциялар тоқтатылған сағатта бітеді.
Егер жазбаша өтініштер мен хабарламалар мерзімнің соңғы күнгі сағат 24-ке дейін пошта байланысы мекемесіне (ұйымына) тапсырылған болса, белгіленген мерзім өтіп кеткен болып есептелмейді.
8. Егер мерзім жұмыс күндерімен есептелетін болса, жұмыс күндері деп:
1) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жұмыс істемейтін күн деп жарияланған күндері тура келмейтін, аптаның дүйсенбіден жұмаға дейінгі күндері;
2) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жұмыс күндеріне ауыстырылған демалыс күндері түсініледі.
9. Егер тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін жерлерде және кеден органдары орналасқан өзге де жерлерде кеден органдарының жұмыс уақыты болып жұмыс істемейтін күндері белгіленсе, осы кеден органдарының жұмыс күндерімен есептелетін кедендік операцияларды жасау мерзімі жұмыс істемейтін күндерді қамтиды.

Статья 4. Порядок исчисления сроков, устанавливаемых международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования
1. Срок, установленный международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, определяется календарной датой или истечением периода времени, который исчисляется годами, месяцами, днями или часами.
Срок может определяться также указанием на событие, которое должно наступить, или на действие, которое должно быть совершено.
2. В случае если международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования не установлен специальный порядок исчисления сроков, для определения начала и окончания сроков, определенных периодом времени, в международных договорах и актах в сфере таможенного регулирования применяются правила, предусмотренные пунктами 3-9 настоящей статьи.
3. Течение срока, определенного периодом времени, исчисляемого годами, месяцами или днями, начинается на следующий день после календарной даты или дня наступления события, которыми определено его начало, а исчисляемого часами, - с часа, следующего за часом наступления события, которым определено его начало.
4. Срок, исчисляемый годами, истекает в соответствующие месяц и число последнего года срока.
5. Срок, исчисляемый месяцами, истекает в соответствующее число последнего месяца срока.
Если окончание срока, исчисляемого месяцами, приходится на месяц, в котором нет соответствующего числа, то срок истекает в последний день этого месяца.
6. В случае если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший следующий за ним рабочий день.
7. В случае если срок установлен для совершения какого-либо действия, оно может быть совершено до 24 часов последнего дня срока.
Однако если это действие должно быть совершено в организации, то срок истекает в тот час, когда в этой организации по установленным правилам прекращаются соответствующие операции.
Если письменные заявления и извещения были сданы в учреждение (организацию) почтовой связи до 24 часов последнего дня срока, установленный срок не считается пропущенным.
8. В случае если срок исчисляется рабочими днями, под рабочими днями понимаются:
1) дни недели с понедельника по пятницу, на которые не приходятся дни, объявленные нерабочими в соответствии с законодательством государств-членов;
2) выходные дни, на которые в соответствии с законодательством государств-членов перенесены рабочие дни.
9. В случае если в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза и в иных местах нахождения таможенных органов установлено время работы таможенных органов в нерабочие дни, срок совершения таможенных операций этими таможенными органами, исчисляемый рабочими днями, включает в себя нерабочие дни.

5-бап. Одақтың кедендік аумағы және Одақтың кедендік шекарасы
1. Одақтың кедендік аумағын мүше мемлекеттердің аумағы, сондай-ақ мүше мемлекеттердің аумақтары шегінен тысқары орналасқан жасанды аралдар, құрылысжайлар, қондырғылар және оларға қатысты мүше мемлекеттердің айрықша юрисдикциясы бар өзге де объектілер құрайды.
2. Одақтың кедендік аумағының шегі, сондай-ақ Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес - мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан жекелеген аумақтардың шегі Одақтың кедендік шекарасы болып табылады.
6-бап. Кедендік-тарифтік реттеу шараларын, тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді, мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілерін қолдану
1. Одақ туралы шартқа немесе Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес, егер осы Кодексте, ал мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілерін қолдануға қатысты - мүше мемлекеттердің заңнамасында да өзгеше белгіленбесе, кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу кезінде кедендік декларацияны немесе өзге де кедендік құжаттарды тіркеу күніне қолданылатын кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салу мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілері қолданылады.
2. Одақ туралы шартқа немесе Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес, егер осы Кодексте, ал мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілерін қолдануға қатысты - мүше мемлекеттердің заңнамасында да өзгеше белгіленбесе, тауарларды кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарда және актілерде белгіленген талаптарды бұза отырып, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты Одақтың кедендік шекарасынан тауарларды іс жүзінде өткізу күніне қолданылатын кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салу мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілер, мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілері қолданылады.
Одақ туралы шартқа немесе Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес, егер осы Кодексте, ал мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілерін қолдануға қатысты - мүше мемлекеттердің заңнамасында да өзгеше белгіленбесе, егер Одақтың кедендік шекарасынан тауарларды іс-жүзінде өткізу күні белгіленбесе, бұзушылықтар анықталған күні қолданылатын кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салу мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілер, мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілері қолданылады.

Статья 5. Таможенная территория Союза и таможенная граница Союза
1. Таможенную территорию Союза составляют территории государств-членов, а также находящиеся за пределами территорий государств-членов искусственные острова, сооружения, установки и иные объекты, в отношении которых государства-члены обладают исключительной юрисдикцией.
2. Таможенной границей Союза являются пределы таможенной территории Союза, а также в соответствии с международными договорами в рамках Союза - пределы отдельных территорий, находящихся на территориях государств-членов.
Статья 6. Применение мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательных актов государств-членов в сфере налогообложения
1. При совершении таможенных операций и проведении таможенного контроля применяются меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, законодательные акты государств-членов в сфере налогообложения, действующие на день регистрации таможенной декларации или иных таможенных документов, если иное не установлено настоящим Кодексом, в соответствии с Договором о Союзе или международными договорами в рамках Союза, а в отношении применения законодательных актов государств-членов в сфере налогообложения - также законодательством государств-членов.
2. В отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза с нарушением требований, установленных международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, применяются меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, международные договоры и акты в сфере таможенного регулирования, законодательные акты государств-членов в сфере налогообложения, действующие на день фактического пересечения товарами таможенной границы Союза, если иное не установлено настоящим Кодексом, в соответствии с Договором о Союзе или международными договорами в рамках Союза, а в отношении применения законодательных актов государств-членов в сфере налогообложения - также законодательством государств-членов.
Если день фактического пересечения товарами таможенной границы Союза не установлен, применяются меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, международные договоры и акты в сфере таможенного регулирования, законодательные акты государств-членов в сфере налогообложения, действующие на день выявления нарушения, если иное не установлено настоящим Кодексом, в соответствии с Договором о Союзе или международными договорами в рамках Союза, а в отношении применения законодательных актов государств-членов в сфере налогообложения - также законодательством государств-членов.

3. Егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес кедендік декларациялаудың ерекшеліктері ретінде тауарларға екі және одан да көп декларация беру көзделген болса, кедендік декларациялау осындай ерекшеліктермен жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйым салулар мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары, мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілері тауарларға бірінші декларация тіркелген күні қолданылады.
7-бап. Тыйым салулар мен шектеулерді сақтау
1. Тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі және (немесе) тыйым салулар мен шектеулер сақтала отырып, кедендік рәсімдерге орналастырылады.
2. Тарифтік емес реттеу шараларын, оның ішінде біржақты тәртіппен енгізілетін шараларды және техникалық реттеу шараларын сақтау Одақ туралы шартқа сәйкес Комиссия айқындаған немесе мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған жағдайларда және тәртіппен, ал экспорттық бақылау шараларын, оның ішінде әскери мақсаттағы өнімге қатысты шараларды сақтау - осындай шаралардың сақталуын растайтын, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді табыс ету арқылы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалған жағдайларда және тәртіппен расталады.
3. Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар мен радиациялық талаптарды сақтау Одақ туралы шартта және оған сәйкес қабылданған Комиссияның актілерінде белгіленген тәртіппен және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, карантиндік фитосанитариялық, радиациялық бақылау (қадағалау) нәтижелері бойынша расталады.
4. Жеке тұлғалардың Одақ туралы шартта көзделген, үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарларды, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде Одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) әкету ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
5. Егер тыйым салулар мен шектеулерді белгілейтін актілерде олардың сақталуын растау жағдайлары және (немесе) тәртібі айқындалмаған болса, осындай тыйым салулар мен шектеулерді сақтау тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде, сондай-ақ тауарларды ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсіміне немесе кедендік экспорт рәсіміне орналастыру кезінде расталады.
6. Тыйым салула мен шектеулерді сақтау жөніндегі міндет, егер олар:

3. Если законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса в качестве особенностей таможенного декларирования предусмотрена подача двух и более деклараций на товары, то в отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с такими особенностями, меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, законодательные акты государств-членов в сфере налогообложения применяются на день регистрации первой декларации на товары.
Статья 7. Соблюдение запретов и ограничений
1. Товары перемещаются через таможенную границу Союза и (или) помещаются под таможенные процедуры с соблюдением запретов и ограничений.
2. Соблюдение мер нетарифного регулирования, в том числе вводимых в одностороннем порядке, и мер технического регулирования подтверждается в случаях и порядке, определенных Комиссией или законодательством государств-членов в соответствии с Договором о Союзе, а мер экспортного контроля, в том числе мер в отношении продукции военного назначения, - в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов, путем представления документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение таких мер.
3. Соблюдение санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер и радиационных требований подтверждается по результатам осуществления санитарно-эпидемиологического, ветеринарного, карантинного фитосанитарного, радиационного контроля (надзора) в порядке, установленном Договором о Союзе и принятыми в соответствии с ним актами Комиссии, и (или) в порядке, установленном законодательством государств-членов.
4. Особенности ввоза на таможенную территорию Союза и (или) вывоза с таможенной территории Союза физическими лицами товаров, включенных в предусмотренный Договором о Союзе единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, в качестве товаров для личного пользования, товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, определяются Комиссией.
5. В случае если актами, устанавливающими запреты и ограничения, не определены случаи и (или) порядок подтверждения их соблюдения, соблюдение таких запретов и ограничений подтверждается при перемещении товаров через таможенную границу Союза, а также при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта.
6. Обязанность по соблюдению запретов и ограничений не возлагается на декларантов при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита международных почтовых отправлений в случае, если они перевозятся:

1) келген жерінен бастап халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарлармен кедендік операциялар жасау жеріне дейін;
2) келген жерінен кеткен жеріне дейін тасымалданса, халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыру кезінде декларанттарға жүктелмейді.
Ескерту. 7-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
8-бап. Кедендік құжаттар
1. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік құжаттар орыс тілінде немесе кеден органына кедендік құжаттар табыс етілетін мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінде толтырылады.
Бір мүше мемлекеттің аумағында толтырылатын және кедендік операциялар жасау кезінде басқа мүше мемлекеттің кеден органына табыс етілуге жататын кедендік құжаттар орыс тілінде толтырылады.
2. Кедендік құжаттарда кодталған түрде көрсетілуге жататын мәліметтер Комиссия бекітетін сыныптауыштар пайдаланыла отырып, ал Комиссия оларды бекіткенге дейін - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес қолданылатын сыныптауыштар пайдаланыла отырып көрсетіледі.
3. Электрондық құжаттар түріндегі кедендік құжаттардың құрылымы мен форматы, осы Кодекске, кедендік реттеу саласындағы өзге халықаралық шарттарға және актілерге сәйкес Комиссия айқындайтын жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы Кодексте, кедендік реттеу саласындағы өзге де халықаралық шарттар мен актілерде көзделмеген кедендік құжаттар, олардың нысандары, осы нысандарды толтыру, осындай кедендік құжаттарға өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібі белгіленуі мүмкін.
5. Егер осы Кодексте, кедендік реттеу саласындағы өзге де халықаралық шарттар мен актілерде кедендік құжаттардың нысандарын толтыру тәртібін және (немесе) кедендік құжаттарға өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін айқындау көзделмесе, мұндай тәртіп мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалуы мүмкін.
2-тарау
Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу, Одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде оларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету туралы жалпы ережелер
9-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу
1. Барлық тұлғалардың осы Кодексте белгіленген тәртіппен және шарттарда немесе осы Кодекске сәйкес Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тең негізде өткізуге құқығы бар.
2. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар осы Кодекске сәйкес кедендік бақылауға жатады.

1) от места прибытия до места совершения таможенных операций с товарами, пересылаемыми в международных почтовых отправлениях;
2) от места прибытия до места убытия.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 8. Таможенные документы
1. Таможенные документы заполняются на русском языке или на государственном языке государства-члена, таможенному органу которого представляются таможенные документы, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Таможенные документы, заполняемые на территории одного государства-члена и подлежащие представлению таможенным органам другого государства-члена при совершении таможенных операций, заполняются на русском языке.
2. Сведения, подлежащие указанию в таможенных документах в кодированном виде, указываются с использованием классификаторов, утверждаемых Комиссией, а до их утверждения Комиссией - с использованием классификаторов, применяемых в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Структура и формат таможенных документов в виде электронных документов устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования структура и формат таможенных документов в виде электронных документов определяются Комиссией.
4. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться таможенные документы, не предусмотренные настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, их формы, порядок заполнения этих форм, внесения изменений (дополнений) в такие таможенные документы.
5. В случае если настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования не предусмотрено определение порядка заполнения форм таможенных документов и (или) порядка внесения в таможенные документы изменений (дополнений), такой порядок может определяться законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Глава 2
Общие положения о перемещении товаров через таможенную границу Союза, владении, пользовании и (или) распоряжении ими на таможенной территории Союза или за ее пределами
Статья 9. Перемещение товаров через таможенную границу Союза
1. Все лица на равных основаниях имеют право на перемещение товаров через таможенную границу Союза в порядке и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом или в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Товары, перемещаемые через таможенную границу Союза, подлежат таможенному контролю в соответствии с настоящим Кодексом.

10-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін орындар
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу осы баптың 3-тармағына сәйкес өзге де орындарда және осы орындарда орналасқан кеден органдарының жұмыс уақытында жүзеге асырыла алатын жағдайларды қоспағанда, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін орындарда жүзеге асырылады.
2. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері не мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалған өзге де орындар Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындар болып табылады.
3. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу осы баптың 2-тармағында көрсетілген орындардан өзге орындарда мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен жүзеге асырыла алады.
4. Одақтың кедендік аумағынан тауарлар келетін Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындары келетін орындар болып табылады.
Одақтың кедендік аумағынан тауарлар кететін Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындары кететін орындар болып табылады.
Келетін және кететін орындар туралы ақпаратты кеден органдары келтін орындардың және кететін орындарының жалпы тізбесін қалыптастыру үшін және оларды Одақтың интернет желісіндегі ресми сайтына орналастыру үшін Комиссияға жібереді.
Келетін орындардың және кететін орындардың жалпы тізбесінің нысандарын, оларды қалыптастыру, жүргізу және олардан мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ келетін орындар және келетін орындар туралы ақпаратты табыс ету тәртібі мен техникалық шарттарын, оның ішінде құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.
5. Тауарлардың жекелеген санаттары, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарлардың осындай санаттарын Одақтың кедендік аумағына әкелу (келетін) немесе оларды Одақтың кедендік аумағынан әкету (кететін) үшін айқындалған, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізетін орындар арқылы ғана Одақтың кедендік аумағына келуі немесе Одақтың кедендік аумағынан кетуі мүмкін.
6. Кеден органдары тауарлардың шыққан жеріне, жөнелткен және межелі еліне қарай тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу жерлерін таңдауда тұлғаны шектеуге құқылы емес.
7. Одақтың кедендік шекарасында орналасқан мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекаралары арқылы өткізу пункттері туралы ақпараттандыру мақсатында Комиссия мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары табыс ететін мәліметтер негізінде осындай өткізу пункттерінің ақпараттық-анықтамалық тізбесін және осындай өткізу пункттерінің жалпы паспорттар тізілімін қалыптастырады және Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтына орналастырады.
Аталған тізбе мен тізілім нысандарын, оларды қалыптастыру, жүргізу және оларда қамтылған мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ Одақтың кедендік шекарасында орналасқан мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекаралары арқылы өткізу пункттері туралы мәліметтерді табыс етудің техникалық шарттарын, оның ішінде құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.

Статья 10. Места перемещения товаров через таможенную границу Союза
1. Перемещение товаров через таможенную границу Союза осуществляется в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, за исключением случаев, когда перемещение товаров через таможенную границу Союза может осуществляться в иных местах в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, и во время работы таможенных органов, находящихся в этих местах.
2. Местами перемещения товаров через таможенную границу Союза являются пункты пропуска через государственные границы государств-членов либо иные места, определенные в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Перемещение товаров через таможенную границу Союза может осуществляться в иных местах, чем места, указанные в пункте 2 настоящей статьи, в случаях и порядке, определенных в соответствии с законодательством государств-членов.
4. Места перемещения товаров через таможенную границу Союза, через которые товары прибывают на таможенную территорию Союза, являются местами прибытия.
Места перемещения товаров через таможенную границу Союза, через которые товары убывают с таможенной территории Союза, являются местами убытия.
Информация о местах прибытия и местах убытия направляется таможенными органами в Комиссию для формирования общих перечней мест прибытия и мест убытия и их размещения на официальном сайте Союза в сети Интернет.
Формы общих перечней мест прибытия и мест убытия, порядок их формирования, ведения и использования сведений из них, а также порядок и технические условия, в том числе структура и формат, представления информации о местах прибытия и местах убытия определяются Комиссией.
5. Отдельные категории товаров могут прибывать на таможенную территорию Союза или убывать с таможенной территории Союза только в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, определенных в соответствии с законодательством государств-членов для ввоза (прибытия) таких категорий товаров на таможенную территорию Союза или их вывоза (убытия) с таможенной территории Союза.
6. Таможенные органы не вправе ограничивать лицо в выборе места перемещения товаров через таможенную границу Союза в зависимости от происхождения товаров, страны отправления и назначения товаров.
7. В целях информирования о пунктах пропуска через государственные границы государств-членов, расположенных на таможенной границе Союза, Комиссией формируются и размещаются на официальном сайте Союза в сети Интернет информационно-справочный перечень таких пунктов пропуска и общий реестр паспортов таких пунктов пропуска на основе сведений о них, представляемых уполномоченными государственными органами государств-членов.
Формы указанных перечня и реестра, порядок их формирования, ведения и использования сведений, содержащихся в них, а также технические условия, в том числе структура и формат, представления сведений о пунктах пропуска через государственные границы государств-членов, расположенных на таможенной границе Союза, определяются Комиссией.

8. Осы баптың ережелері Одақтың кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен немесе электр берілісі желілерімен өткізілетін тауарларды өткізу кезінде қолданылмайды.
11-бап. Кеден органдарына алдын ала ақпаратты табыс ету
1. Алдын ала ақпаратты табыс ету мақсаты Одақтың кедендік аумағына тауарлар келгенге дейін кеден органдарының тәуекелдерді бағалауы және объектілерді таңдау туралы алдын ала шешімдер қабылдауы, кедендік бақылау нысандары және кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану үшін Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуге жоспарланатын тауарлар туралы мәліметтерді кеден органдарының алуы болып табылады.
Алдын ала ақпаратты кеден органдары кедендік операциялар жасауды жеделдету және кедендік бақылау жүргізуді оңтайландыру үшін пайдаланады.
2. Кеден органдарына табыс етілетін алдын ала ақпараттың құрамы оны пайдалану мақсаттарына қарай:
1) кеден органдары тәуекелдерді бағалау және объектілерді, кедендік бақылау нысандары мен кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану үшін пайдаланатын алдын ала ақпарат құрамына;
2) кеден органдары кедендік операциялар жасауды жеделдету және кедендік бақылау жүргізуді оңтайландыру үшін пайдаланатын алдын ала ақпарат құрамына бөлінеді;
3. Міндетті түрде осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасында көзделген мақсаттарда айқындалған құрамдағы алдын ала ақпарат табыс етіледі.
Осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасында көзделген мақсаттар үшін айқындалатын құрамдағы алдын ала ақпарат оны табыс ете алатын тұлғалардың қалауы бойынша табыс етіледі.
4. Алдын ала ақпарат электрондық құжат түрінде табыс етілуі мүмкін.
Электрондық құжат түрінде табыс етілген алдын ала ақпарат тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келгендігі туралы хабарламаға, тауарлардың уақытша сақтауға орналастырылуына, кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге де кедендік операцияларды жасау кезінде пайдаланылуы мүмкін.
5. Алдын ала ақпарат тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін, аумағында тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу жоспарланған жері орналасқан мүше мемлекеттің кеден органына табыс етіледі.
6. Алдын ала ақпарат Интернет желісінің ресурстарын пайдалана отырып, кеден органының ақпараттық жүйесі мен алдын ала ақпаратты табыс ететін тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің өзара әрекеттесуі арқылы және (немесе) Комиссия айқындайтын өзге де тәсілмен табыс етіледі.

8. Положения настоящей статьи не применяются при перемещении через таможенную границу Союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
Статья 11. Представление таможенным органам предварительной информации
1. Целью представления предварительной информации является получение таможенными органами сведений о товарах, планируемых к перемещению через таможенную границу Союза, для оценки рисков и принятия предварительных решений о выборе объектов, форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, до прибытия товаров на таможенную территорию Союза.
Предварительная информация используется таможенными органами для ускорения совершения таможенных операций и оптимизации проведения таможенного контроля.
2. Состав представляемой таможенным органам предварительной информации в зависимости от целей ее использования подразделяется на:
1) состав предварительной информации, используемой таможенными органами для оценки рисков и принятия предварительных решений о выборе объектов, форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) состав предварительной информации, используемой таможенными органами для ускорения совершения таможенных операций и оптимизации проведения таможенного контроля.
3. В обязательном порядке представляется предварительная информация в составе, определяемом для целей, предусмотренных подпунктом 1 пункта 2 настоящей статьи.
Предварительная информация в составе, определяемом для целей, предусмотренных подпунктом 2 пункта 2 настоящей статьи, представляется по желанию лиц, которые могут ее представлять.
4. Предварительная информация может представляться в виде электронного документа.
Предварительная информация, представленная в виде электронного документа, может использоваться при совершении таможенных операций, связанных с уведомлением о прибытии товаров на таможенную территорию Союза, помещением товаров на временное хранение, таможенным декларированием, а также при совершении иных таможенных операций, определяемых Комиссией.
5. Предварительная информация представляется таможенному органу государства-члена, на территории которого расположено планируемое место перемещения товаров через таможенную границу Союза, до прибытия товаров на таможенную территорию Союза.
6. Предварительная информация представляется с использованием ресурсов сети Интернет, путем взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационных систем лиц, представляющих предварительную информацию, и (или) иным способом, определяемым Комиссией.

7. Алдын ала ақпарат орыс тілінде табыс етіледі, ал егер кеден органына алдын ала ақпарат табыс етілетін мүше мемлекеттің мемлекеттік тілі орыс тілі болмаса, тұлғаның таңдауы бойынша алдын ала ақпарат орыс тілінде немесе осы мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінде табыс етіледі.
Кеден органына алдын ала ақпарат табыс етілетін мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында алдын ала ақпаратты ағылшын тілінде табыс ету мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.
8. Кеден органы табыс етілген алдын ала ақпаратты Комиссия айқындайтын тәртіппен және мерзімде тіркейді немесе оны тіркеуден бас тартады.
9. Кеден органы табыс етілген алдын ала ақпаратты оған тіркеу нөмірін беру арқылы тіркейді.
10. Кеден органы, егер табыс етілген ақпарат Комиссия айқындаған құрамға, құрылым мен форматқа және (немесе) осы баптың 7-тармағында көзделген талапқа сәйкес келмесе, алдын ала ақпаратты тіркеуден бас тартады.
11. Тіркеу нөмірі көрсетіле отырып, алдын ала ақпаратты тіркеу туралы не бас тарту себептері көрсетіле отырып, оны тіркеуден бас тарту туралы мәліметтер алдын ала ақпаратты табыс еткен тұлғаға электрондық нысанда жіберіледі.
12. Алдын ала ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде ол тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде, ал егер Комиссия өзге мерзімді айқындаған болса, Комиссия айқындаған мерзім ішінде сақталады, одан кейін кеден органдарында мұндай ақпарат алдын ала ақпарат ретінде пайдаланылмайды.
Комиссия осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзімге қарағанда, кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде алдын ала ақпаратты сақтаудың өзге мерзімін айқындауға құқылы.
13. Міндетті түрде табыс етілуге тиіс алдын ала ақпарат берілмеген немесе оны табыс ету мерзімдері бұзылған кезде, кеден органына осындай алдын ала ақпарат беруге тиіс мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленетін шаралар қолданылады.
14. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден органдарына алдын ала ақпарат табыс етілмегені немесе оны табыс ету мерзімдері бұзылғаны үшін жауапкершілік белгіленуі мүмкін.
15. Алдын ала ақпарат:
1) Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізетін, жеке басына пайдалануға арналған тауарларға;

7. Предварительная информация представляется на русском языке, а если русский язык не является государственным языком в государстве-члене, таможенному органу которого представляется предварительная информация, по выбору лица предварительная информация представляется на русском языке или на государственном языке этого государства-члена.
Законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого представляется предварительная информация, может быть установлена возможность представления предварительной информации на английском языке.
8. Таможенный орган регистрирует представленную предварительную информацию или отказывает в ее регистрации в порядке и сроки, которые определяются Комиссией.
9. Таможенный орган регистрирует представленную предварительную информацию путем присвоения ей регистрационного номера.
10. Таможенный орган отказывает в регистрации предварительной информации, если представленная информация не соответствует составу, структуре и формату, определенным Комиссией, и (или) требованию, предусмотренному пунктом 7 настоящей статьи.
11. Сведения о регистрации предварительной информации с указанием регистрационного номера предварительной информации либо об отказе в ее регистрации с указанием причин такого отказа направляются лицу, представившему предварительную информацию, в электронной форме.
12. Предварительная информация хранится в информационных системах таможенных органов в течение 30 календарных дней со дня ее регистрации, а если Комиссией определен иной срок, - в течение срока, определенного Комиссией, после чего таможенными органами такая информация не используется в качестве предварительной информации.
Комиссия вправе определять иной срок хранения предварительной информации в информационных системах таможенных органов, чем срок, установленный абзацем первым настоящего пункта.
13. При непредставлении предварительной информации, которая должна представляться в обязательном порядке, или нарушении сроков ее представления принимаются меры, устанавливаемые в соответствии с законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого подлежит представлению такая предварительная информация.
14. Законодательством государств-членов может устанавливаться ответственность за непредставление таможенным органам предварительной информации или за нарушение сроков ее представления.
15. Предварительная информация может не представляться в отношении:
1) товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза физическими лицами;

2) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға;
3) осы Кодекстің 296-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларға;
4) дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою үшін өткізілетін тауарларға;
5) мәртебесі мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген рұқсатнамамен (әскери рұқсатнамамен) расталатын әскери жүктерге;
6) келген орнында арнайы кедендік рәсімге орналастырылатын тауарларға;
7) Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы тасымалданатын Одақ тауарларына;
8) Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және шектері Одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен сәйкес келетін, егер бұл аумағында осындай ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларға;
9) Комиссия айқындайтын жағдайларда өзге де тауарларға қатысты табыс етілуі мүмкін.
16. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілерімен өткізілетін тауарларға қатысты алдын ала ақпарат табыс етілмейді.
17. Алдын ала ақпараттың құрамын, осындай ақпараттың құрылымы мен форматын, алдын ала ақпаратты, оның ішінде электрондық құжат түрінде табыс етілетін ақпаратты табыс ету тәртібі мен мерзімдерін, электрондық құжат түріндегі алдын ала ақпаратты қалыптастыру мен пайдалану тәртібін, алдын ала ақпаратты кеден органдарына табыс етуге міндетті не құқылы тұлғаны, тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай алдын ала ақпаратты кеден органының пайдалану мақсатына қарай Комиссия айқындайды.
18. Алдын ала ақпарат ретінде кедендік декларациялануы, Комиссия айқындайтын жағдайларда және тәртіппен, ал оларды Комиссия айқындағанға дейін - мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін жағдайларда және тәртіппен осы Кодекстің 114-бабында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылатын тауарларға қатысты берілген электрондық құжат түріндегі кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер пайдаланылуы мүмкін.
12-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде тыйым салулар мен шектеулерді сақтау
1. Белгіленген тыйым салу мен шектеулерге сәйкес Одақтың кедендік аумағына әкелуге жатпайтын, Одақтың кедендік аумағына келген тауарлар, егер осы Кодексте, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, оларды халықаралық көлік құралынан түсірмей әкету мақсатында, халықаралық тасымалдаудың басқа көлік құралына қайта тиеуді қоспағанда, халықаралық тасымалдаудың көлік құралынан олар түсірілмей Одақтың кедендік аумағынан дереу әкетілуге тиіс.
Аталған тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету шараларын тасымалдаушы, ал ол болмаған жағдайда - егер мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында өзге тұлғалар айқындалмаса, Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығына ие тұлға қолданады.

2) товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
3) товаров, указанных в пункте 1 статьи 296 настоящего Кодекса;
4) товаров, перемещаемых для ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф;
5) воинских грузов, статус которых подтверждается пропуском (воинским пропуском), выданным в соответствии с законодательством государства-члена;
6) товаров, помещаемых под специальную таможенную процедуру в месте прибытия;
7) товаров Союза, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Союза;
8) товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза и ввозимых на территорию СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Союза, если это предусмотрено законодательством государства-члена, на территории которого создана такая СЭЗ;
9) иных товаров в случаях, определяемых Комиссией.
16. Предварительная информация не представляется в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
17. Состав предварительной информации, структура и формат такой информации, порядок и сроки представления предварительной информации, в том числе предварительной информации, представляемой в виде электронного документа, порядок формирования и использования предварительной информации в виде электронного документа, лица, которые обязаны либо вправе представлять таможенным органам предварительную информацию, определяются Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и целей использования таможенным органом такой предварительной информации.
18. В качестве предварительной информации могут использоваться сведения, заявленные в таможенной декларации в виде электронного документа, поданной в отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, определенными статьей 114 настоящего Кодекса, в случаях и порядке, определяемых Комиссией, а до их определения Комиссией - в случаях и порядке, устанавливаемых в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 12. Соблюдение запретов и ограничений при перемещении товаров через таможенную границу Союза
1. Прибывшие на таможенную территорию Союза товары, которые в соответствии с установленными запретами и ограничениями не подлежат ввозу на таможенную территорию Союза, должны быть незамедлительно вывезены с таможенной территории Союза без их выгрузки из транспортного средства международной перевозки, за исключением их перегрузки на другое транспортное средство международной перевозки в целях такого вывоза, если иное не установлено настоящим Кодексом, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) законодательством государств-членов.
Меры по вывозу с таможенной территории Союза указанных товаров принимаются перевозчиком, а при его отсутствии - лицом, имеющим право владения, пользования и (или) распоряжения товарами на момент их ввоза на таможенную территорию Союза, если иные лица не определены международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) законодательством государств-членов.

2. Белгіленген тыйым салу мен шектеулерге сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілуге жатпайтын тауарлар, егер мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, іс жүзінде Одақтың кедендік аумағынан әкетіле алмайды.
3. Тауарлар Одақтың кедендік аумағына келген немесе тауарлар Одақтың кедендік аумағынан кеткен кезде тыйым салу мен шектеулердің сақталмауы анықталған жағдайда, кеден органы тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге немесе Одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы шешім қабылдайды және мұны тасымалдаушының, ал ол болмаған жағдайда - оларды Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде немесе Одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығына ие тұлғаның назарына жеткізеді.
4. Тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салу туралы кеден органының шешімін алғаннан кейін осы баптың 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағынан дереу әкету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстайды.
5. Кеден органының тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы шешімі алынған және мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген мерзім ішінде оларды кету орнынан Одақтың кедендік аумағына әкету жүзеге асырылмаған кезде, осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстайды.
13-бап. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету
1. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткеннен кейін және оларды кеден органы шығарғанға дейін осы Кодекстің осы тарауында, 14 және 16-тарауларында белгіленген тәртіппен және жағдайларда, ал жекелеген тауарлар санаттарына қатысты - осы Кодекстің 37 - 431-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тауарларды шығарғаннан кейін кеден органы оларды Одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде иеленуді, пайдалануды және (немесе) оларға билік етуді тауарлар орналастырылған кедендік рәсімге сәйкес немесе кедендік декларациялауға және (немесе) кедендік рәсімдерге орналастырылмай шығарылуға жататын тауарлардың жекелеген санаттары үшін белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырады.
3. Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткенге дейін кету орнына келгеннен кейін, Одақтың кедендік аумағынан шығарылатын тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету осы тарауда және осы Кодекстің 15-тарауында, ал тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты - осы Кодекстің 37 - 431-тарауларына белгіленген тәртіппен және жағдайларда жүзеге асырылады.

2. Товары, которые в соответствии с установленными запретами и ограничениями не подлежат вывозу с таможенной территории Союза, не могут быть фактически вывезены с таможенной территории Союза, если иное не установлено международными договорами государств-членов с третьей стороной.
3. В случае выявления при прибытии товаров на таможенную территорию Союза или убытии товаров с таможенной территории Союза несоблюдения запретов и ограничений таможенный орган принимает решение о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Союза или вывоза товаров с таможенной территории Союза и доводит его до сведения перевозчика, при его отсутствии - лица, имеющего право владения, пользования и (или) распоряжения товарами на момент их ввоза на таможенную территорию Союза или на момент их вывоза с таможенной территории Союза.
4. В случае невозможности после получения решения таможенного органа о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Союза незамедлительного вывоза с таможенной территории Союза товаров, указанных в абзаце первом пункта 1 настоящей статьи, такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
5. При получении решения таможенного органа о запрете вывоза товаров с таможенной территории Союза и неосуществлении их возврата на таможенную территорию Союза из места убытия в течение срока, установленного законодательством государств-членов, товары, указанные в пункте 2 настоящей статьи, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Статья 13. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами на таможенной территории Союза или за ее пределами
1. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами, ввозимыми на таможенную территорию Союза, после пересечения таможенной границы Союза и до их выпуска таможенным органом осуществляются в порядке и на условиях, которые установлены настоящей главой, главами 14 и 16 настоящего Кодекса, а в отношении отдельных категорий товаров - также главами 37 - 431 настоящего Кодекса.
2. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами на таможенной территории Союза или за ее пределами после их выпуска таможенным органом осуществляются в соответствии с таможенной процедурой, под которую помещены товары, или в порядке и на условиях, которые установлены для отдельных категорий товаров, подлежащих таможенному декларированию и (или) выпуску без помещения под таможенные процедуры.
3. Владение, пользование и (или) распоряжение товарами, вывозимыми с таможенной территории Союза, после прибытия в место убытия до пересечения таможенной границы Союза осуществляются в порядке и на условиях, которые установлены настоящей главой и главой 15 настоящего Кодекса, а в отношении отдельных категорий товаров - также главами 37 - 431 настоящего Кодекса.

Ескерту. 13-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
14-бап. Тауарлардың кедендік бақылауда болуы
1. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен кезден бастап кедендік бақылауда болады.
2. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін Одақ тауарлары кедендік декларация тіркелген кезден бастап немесе тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетуді жүзеге асыруға тікелей бағытталған іс-қимыл жасалған кезден бастап кедендік бақылауда болады.
3. Осы Кодекске сәйкес шетелдік тауарлар мәртебесін иеленген, Одақтың кедендік аумағында алынған (түзілген) және орналасқан қайта өңдеу өнімдері, шығарындылар мен қалдықтар алынған (түзілген) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар деп есептеледі.
4. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, сондай-ақ еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан және Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар олар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар болып есептеледі.
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан және Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар олар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар деп есептеледі.
5. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Одақ тауарлары, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін (әкелінген) және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелгеннен бастап кедендік бақылауда болатын Одақ тауарларын қоспағанда, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарлар, тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін тауарларға берілген декларация тіркелген кезден бастап кедендік бақылауда болады.
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар болып есептеледі.
6. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Одақ тауарлары, тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін тауарларға берілген декларация тіркелген кезден бастап кедендік бақылауда болады.
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар дайындалған (алынған) кезден бастап кедендік бақылаудағы тауарлар деп есептеледі.

Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 14. Нахождение товаров под таможенным контролем
1. Товары, ввозимые на таможенную территорию Союза, находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы Союза.
2. Товары Союза, вывозимые с таможенной территории Союза, находятся под таможенным контролем с момента регистрации таможенной декларации либо совершения действия, непосредственно направленного на осуществление вывоза товаров с таможенной территории Союза.
3. Продукты переработки, отходы и остатки, полученные (образовавшиеся) и находящиеся на таможенной территории Союза, приобретшие статус иностранных товаров в соответствии с настоящим Кодексом, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их получения (образования).
4. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров Союза, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).
Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров Союза, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).
5. Товары Союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, находятся под таможенным контролем с момента регистрации декларации на товары, поданной для помещения товаров под эту таможенную процедуру, за исключением товаров Союза, ввозимых (ввезенных) на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и находящихся под таможенным контролем с момента их ввоза на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
Товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров Союза, не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).
6. Товары Союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру свободного склада, находятся под таможенным контролем с момента регистрации декларации на товары, поданной для помещения товаров под эту таможенную процедуру.
Товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров Союза, не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их изготовления (получения).

7. Осы баптың 1 және 3-тармақтарында, сондай-ақ осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарлар, осы Кодекстің 210 және 218-баптарына сәйкес Одақ тауарлары деп танылмаған тауарлар:
1) осы баптың 12-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Кодекске сәйкес Одақтың тауарлары мәртебесін иеленгенге;
2) осы тауарлар Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілгенге;
3) кедендік жою рәсімімен орналастырылған тауарлар іс жүзінде жойылғанға;
4) кедендік аумағында қайта өңдеу немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімдеріне орналастырылған шетелдік тауарлардың бір бөлігі өндірістік қалдықтар деп танылғанға;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу, кедендік жою рәсімімен орналастырылған тауарларды ішкі тұтыну және жою үшін қайта өңдеу операцияларын жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылғанға немесе кеден органына пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жаратпау немесе өзге тәсілмен жою фактісін және осындай операцияларды жасау үшін оларды беру фактісін растайтын құжаттарды табыс еткенге;
6) қайтып ұшып келетін ғарыштық аппаратты және ондағы бар тауарларды қоспағанда, осы тауарларды ғарыш кеңістігіне ұшырғанға;
7) Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы тасымалданатын Одақ тауарларына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға;
8) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан осы тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісі не тасымалдаудың және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісі мойындалғанға;
9) осы Кодекстің 207-бабының 10-тармағының 1-тармақшасында және 215-бабының 7-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген жағдайларда, осы тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою фактісін растайтын құжаттарды кеден органына табыс еткенге;
10) осы Кодекстің 207-бабының 10-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жағдайда еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға;
11) осы Кодекстің 266-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік баждарды, салықтарды төлеуден және (немесе) осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулерден босата отырып, Одақтың кедендік аумағына әкелу шарттарын бұзатын әрекеттер жасалған жағдайда жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленгенге және (немесе) өндіріп алынғанға;

7. Товары, указанные в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, а также указанные в пункте 4 настоящей статьи товары, не признанные товарами Союза в соответствии со статьями 210 и 218 настоящего Кодекса, находятся под таможенным контролем до наступления следующих обстоятельств:
1) приобретение в соответствии с настоящим Кодексом статуса товаров Союза, за исключением случая, предусмотренного пунктом 12 настоящей статьи;
2) фактический вывоз этих товаров с таможенной территории Союза;
3) фактическое уничтожение товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения;
4) признание части иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, производственными потерями;
5) признание в соответствии с законодательством государств-членов отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Союза, переработке для внутреннего потребления или уничтожения товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения, непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо представление таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций;
6) запуск этих товаров в космическое пространство, за исключением возвращаемого летательного космического аппарата и товаров, находящихся в нем;
7) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Союза, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Союза;
8) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты этих товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
9) представление таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом этих товаров, в случаях, указанных в подпункте 1 пункта 10 статьи 207 и подпункте 1 пункта 7 статьи 215 настоящего Кодекса;
10) завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случае, указанном в подпункте 3 пункта 10 статьи 207 настоящего Кодекса;
11) уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, ввезенных с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, в случае совершения действий в нарушение установленных в соответствии с пунктом 8 статьи 266 настоящего Кодекса условий ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;

12) осы Кодекстің 272-бабының 2-тармағы 2-тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген, шартты түрде шығарылған тауарлар болып саналатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын және осы Кодекстің 272-бабының 2-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына қайта әкелу кезінде Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығарғанға;
13) осы Кодекстің 279-бабының 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленгенге және (немесе) өндіріп алынғанға;
14) Комиссия айқындайтын және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге мән-жайлар туындағанға дейін кедендік бақылауда деп есептеледі.
8. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген Одақ тауарлары Одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге дейін, осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кедендік декларация кері қайтарып алығанға дейін немесе осы баптың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар туындағанға дейін кедендік бақылауда болады.
9. Кедендік декларациялауға жатпайтын, Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, сондай-ақ шығарудан бас тартылған жеке пайдалануға арналған тауарлар мынадай мән-жайлардың бірі туындаған кезде:
1) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге дейін мұндай тауарлар мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналғанға дейін не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінен осы тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісі не тасымалдаудың және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісі мойындалғанға дейін;
2) мұндай тауарлар кеден органының рұқсатымен кету орнынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне шығарылған кезде кедендік бақылауда деп саналмайды.
10. Кедендік аумағынан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімімен немесе уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан әкетілген Одақ тауарлары тиісті кедендік рәсім аяқталғанға немесе қолданылуы тоқтатылғанға дейін кедендік бақылауда болады.
11. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген, осы Кодекстің 210 және 218-баптарына сәйкес Одақ тауарлары деп танылған тауарлар, сондай-ақ осы баптың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген Одақ тауарлары мына мән-жайлардың бірі туындағанға дейін:

12) выпуск временно вывезенных с таможенной территории Союза транспортных средств международной перевозки, за исключением указанных в абзацах втором и третьем подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса транспортных средств международной перевозки, считающихся условно выпущенными товарами, и транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса, при их обратном ввозе на таможенную территорию Союза;
13) уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 статьи 279 настоящего Кодекса;
14) иные обстоятельства, определяемые Комиссией и (или) устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
8. Товары Союза, указанные в пункте 2 настоящей статьи, находятся под таможенным контролем до фактического пересечения таможенной границы Союза, отзыва таможенной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса либо до наступления обстоятельств, указанных пунктах 9 и 10 настоящей статьи.
9. Вывозимые с таможенной территории Союза товары для личного пользования, не подлежащие таможенному декларированию, а также товары для личного пользования, в отношении которых отказано в выпуске, не считаются находящимися под таможенным контролем при наступлении одного из следующих обстоятельств:
1) до фактического пересечения таможенной границы Союза такие товары обращены в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена, либо таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании признан факт их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факт их безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
2) такие товары вывезены из места убытия на остальную часть таможенной территории Союза с разрешения таможенного органа.
10. Товары Союза, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории или таможенную процедуру временного вывоза и вывезенные с таможенной территории Союза, находятся под таможенным контролем до завершения или прекращения действия соответствующей таможенной процедуры.
11. Товары, указанные в пункте 4 настоящей статьи, признанные товарами Союза в соответствии со статьями 210 и 218 настоящего Кодекса, а также товары Союза, указанные в пунктах 5 и 6 настоящей статьи, находятся под таможенным контролем до наступления следующих обстоятельств:

1) егер еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің немесе еркін қойма кедендік рәсімнің қолданысы осы тауарларды кедендік экспорт рәсіміне орналастырумен аяқталса, Одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге;
2) осы тауарлар кедендік кері импорт рәсімімен орналастырылғанға;
3) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан осы тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісі не тасымалдаудың және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін мойындағанға;
4) осы Кодекстің 207-бабының 10-тармағының 1-тармақшасында және 115-бабының 7-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген жағдайларда осы тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою фактісін растайтын құжаттар кеден органына берілгенге;
5) осы Кодекстің 207-бабының 10-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жағдайда еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.
12. Одақ тауарлары мәртебесін иеленген және декларациялануы осы Кодекстің 117-бабында көзделген ерекшеліктермен жүзеге асырылған тауардың соңғы құрамдауышы шығарылған күнге дейін немесе осы Кодекстің 117-бабының 9-тармағына сәйкес тауар құрамдауышына қатысты тауарлар декларациясындағы мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізілгенге дейін кедендік бақылауда болады.
13. Осы Кодекстің 207-бабының 12 және 13-тармақтарында көрсетілген, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы тармақтарда көзделген жағдайларда, осы Кодекстің 207-бабының 12 және 13-тармақтарына сәйкес осы тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.
14. Осы Кодекстің 215-бабының 9-тармағында көрсетілген, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы тармақта көзделген жағдайларда, осы Кодекстің 215-бабының 9-тармағына сәйкес осы тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.
15. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Одақ тауарлары осы Кодекстің 246-бабының 1-тармағына және 5-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген кедендік декларация тіркелген кезден бастап бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік бақылауда болады.

1) фактическое пересечение таможенной границы Союза, если действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны или таможенной процедуры свободного склада завершено помещением этих товаров под таможенную процедуру экспорта;
2) помещение этих товаров под таможенную процедуру реимпорта;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты этих товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
4) представление таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом этих товаров, в случаях, указанных в подпункте 1 пункта 10 статьи 207 и подпункте 1 пункта 7 статьи 215 настоящего Кодекса;
5) завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случае, указанном в подпункте 3 пункта 10 статьи 207 настоящего Кодекса.
12. Товары, которые приобрели статус товаров Союза и таможенное декларирование которых осуществлялось с особенностями, определенными статьей 117 настоящего Кодекса, находятся под таможенным контролем до дня выпуска последнего компонента товара либо до внесения изменений (дополнений) в сведения, содержащиеся в декларациях на товары, в отношении компонентов товара в соответствии с пунктом 9 статьи 117 настоящего Кодекса.
13. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, указанные в пунктах 12 и 13 статьи 207 настоящего Кодекса, в случаях, предусмотренных этими пунктами, находятся под таможенным контролем до завершения в отношении этих товаров действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с пунктами 12 и 13 статьи 207 настоящего Кодекса.
14. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, указанные в пункте 9 статьи 215 настоящего Кодекса, в случае, предусмотренном этим пунктом, находятся под таможенным контролем до завершения в отношении этих товаров действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии с пунктом 9 статьи 215 настоящего Кодекса.
15. Товары Союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, находятся под таможенным контролем с момента регистрации таможенной декларации, поданной для помещения товаров под эту таможенную процедуру, до завершения действия таможенной процедуры беспошлинной торговли в соответствии с пунктом 1 и подпунктом 2 пункта 5 статьи 246 настоящего Кодекса.

15-бап. Жарамсыз, бұзылған немесе зақымданған тауарлар
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, Одақтың кеден аумағына әкелінген, декларацияланғанға дейін жарамсыз болып қалған, бұзылған немесе аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан, оның ішінде оларды уақытша сақтау кезеңінде, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған (тасымалдау) кезде зақымданған тауарлар, оларға қатысты одан әрі кедендік операцияларды жасау кезінде Одақтың кеден аумағына жарамсыз, бұзылған немесе зақымданған күйде әкелінген тауар ретінде қарастырылады.
2. Кеден одағының аумағына әкелінген, оларды осы Кодекстің 120-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығаруға мәлімдегеннен бұрын немесе осы Кодекстің 204-бабына сәйкес порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсіміне орналастырылған болып есептелетін күнге дейін, оның ішінде оларды уақытша сақтау кезеңінде, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған (тасымалдау) кезде аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жарамсыз болып қалған, бұзылған немесе зақымданған осындай тауарлар одан әрі оларға қатысты кедендік операциялар жасалған кезде Одақтың кеден аумағына жарамыз, бұзылған немес зақымданған күйінде әкелінген тауарлар ретінде қарастырылады.
16-бап. Сот шешімімен тәркіленген немесе мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) өндіріп алынған немесе өндіріп алу қолданылған шетелдік тауарлар
1. Сот шешімімен тәркіленген немесе мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) өндіріп алынған шетелдік тауарлар - кедендік рәсімдермен орналастырылуға, ал жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналысқа шығарылуға жатпайды. Көрсетілген тауарлар осындай шешім күшіне енген күннен бастап Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
2. Сот шешімімен кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төлеу есебінен өндіріп алынған шетелдік тауарлар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
17-бап. Мүдделі тұлғалардың және мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуы
1. Мүдделі тұлғалар және мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары кеден органының рұқсатымен кедендік бақылаудағы тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуға құқылы.
2. Кеден органы, егер мұндай іріктеу:

Статья 15. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные
1. Ввезенные на таможенную территорию Союза товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие аварии или действия непреодолимой силы до их таможенного декларирования, в том числе в период их временного хранения, а также при перевозке (транспортировке) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, за исключением товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, в дальнейшем при совершении в отношении их таможенных операций рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Союза в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
2. Ввезенные на таможенную территорию Союза товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие аварии или действия непреодолимой силы до заявления их к выпуску до подачи декларации на товары в соответствии со статьей 120 настоящего Кодекса или до дня, с которого такие товары считаются помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ в соответствии со статьей 204 настоящего Кодекса, в том числе в период их временного хранения, а также при перевозке (транспортировке) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, в дальнейшем при совершении в отношении их таможенных операций рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Союза в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 16. Иностранные товары, которые по решению суда конфискованы или обращены в собственность (доход) государства-члена или на которые обращено взыскание
1. Иностранные товары, которые по решению суда конфискованы или обращены в собственность (доход) государства-члена, не подлежат помещению под таможенные процедуры, а товары для личного пользования - выпуску в свободное обращение. Указанные товары приобретают статус товаров Союза со дня вступления в силу такого решения.
2. Иностранные товары, на которые по решению суда обращено взыскание в счет уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, приобретают статус товаров Союза в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 17. Отбор проб и (или) образцов товаров заинтересованными лицами и государственными органами государств-членов
1. Заинтересованные лица и государственные органы государств-членов вправе отбирать пробы и (или) образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, с разрешения таможенного органа.
2. Разрешение на отбор проб и (или) образцов товаров выдается таможенным органом, если такой отбор:

1) кедендік бақылау жүргізуді қиындатпаса;
2) тауарлардың сипаттамаларын өзгертпесе;
3) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден жалтаруға немесе тыйым салу мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын сақтамауға әкеп соқпаса, тауарлардан сынамалар және (немесе) үлгілер алуға рұқсат береді.
3. Тауарлардан сынамалар және (немесе) үлгілер алуға рұқсат не мұндай рұқсаттан бас тарту осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар мен органдар жүгінген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
4. Тауарлар кедендік рәсімдерге орналастырылған кезде олар тауарларға декларацияда, ал осы Кодекстің 37 және 40-тарауларында көзделген тәртіппен және шарттарда тауарлар Одақтың кеден шекарасы арқылы өткізілген кезде кедендік жолаушылар декларациясында көрсетілетін жағдайда тауарлардың сынамаларына және (немесе) үлгілеріне жеке кедендік декларация берілмейді.
18-бап. Кеден органдарына есептілікті табыс ету
1. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар және шетелдік тауарларды, сондай-ақ еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларын пайдаланатын және (немесе) иеленетін адамдар кеден органдарына сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы, сондай-ақ осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып, жасалған кедендік операциялар туралы есептілікті табыс етуге міндетті.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес аталған тұлғалар есептілікті тек кеден органының талабы бойынша ғана табыс етеді деп белгіленуі мүмкін.
2. Есептілікті табыс ету тәсілі , электрондық құжат түрінде табыс етілетін есептердің нысандары, құрылымы және форматы, оларды толтыру тәртібі, сондай-ақ есептілікті табыс ету тәртібі мен мерзімдері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
3-тарау
Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы. Тауарларды сыныптау
19-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы және оны жүргізу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (бұдан әрі - Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы) кедендік-тарифтік реттеу шараларын, кедендік әкету баждарын, тыйым салу мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, кедендік статистиканы жүргізу мақсаттарында тауарларды сыныптау үшін пайданалылатын, тауарларды сипаттау және кодтау жүйесі болып табылады.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы тауарларға салық салу мақсаттарында және Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін.

1) не затрудняет проведение таможенного контроля;
2) не изменяет характеристик товаров;
3) не влечет за собой уклонение от уплаты таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка.
3. Разрешение на отбор проб и (или) образцов товаров либо отказ в таком разрешении выдается не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем обращения лиц и органов, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
4. Отдельная таможенная декларация на пробы и (или) образцы товаров не подается при условии, что они будут указаны в декларации на товары при помещении товаров под таможенные процедуры, а при перемещении товаров через таможенную границу Союза в порядке и на условиях, которые предусмотрены главами 37 и 40 настоящего Кодекса, - в пассажирской таможенной декларации.
Статья 18. Представление таможенным органам отчетности
1. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченные экономические операторы и лица, владеющие и (или) пользующиеся иностранными товарами, а также товарами Союза, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и таможенную процедуру свободного склада, обязаны представлять таможенным органам отчетность о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах, а также о совершенных таможенных операциях с учетом абзаца второго настоящего пункта.
В соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлено, что указанными лицами отчетность представляется только по требованию таможенного органа.
2. Способ представления отчетности, формы отчетов, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения, а также порядок и сроки представления отчетности определяются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Глава 3
Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Классификация товаров
Статья 19. Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и ее ведение
1. Единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности) является системой описания и кодирования товаров, которая используется для классификации товаров в целях применения мер таможенно-тарифного регулирования, вывозных таможенных пошлин, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, ведения таможенной статистики.
Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности может использоваться в целях налогообложения товаров и в иных целях, предусмотренных международными договорами и актами, составляющими право Союза, и (или) законодательством государств-членов.

2. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының халықаралық негізі Дүниежүзілік кеден ұйымының тауарларын сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесі және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы болып табылады.
3. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын Комиссия бекітеді.
4. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына түсініктерді Комиссия қабылдайды.
5. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын Комиссия жүргізеді. Осы мақсаттарда Комиссия:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының халықаралық негізі өзгерістерінің, сондай-ақ осы халықаралық негізді түсіндіру жөніндегі түсіндірмелердің мониторингін;
2) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын және оған түсінідірмелерді оның халықаралық негізімен сәйкес келтіруді;
3) мүше мемлекеттердің ұсыныстары бойынша Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына және оған түсіндірмелерге өзгерістер енгізуді;
4) халықаралық негізінің кезекті нұсқасына көшу кезінде кестелер түріндегі тауар позициялары, қосалқы позициялар және кіші қосалқы позициялар деңгейінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы кодтарының сәйкес келуі туралы ақпаратты құрастыруды және оны мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдарына жіберуді;
5) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын және оған түсіндірмелерді дайындауды және мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдарына жіберуді;
6) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын жүргізу үшін қажетті өзге де функцияларды жүзеге асырады.
6. Комиссияның Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын, оған және түсіндірмелерге өзгерістер енгізуді қоса алғанда, аталған номенклатураны жүргізу, сондай-ақ осы мәселелер бойынша Комиссияның және мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
20-бап. Тауарларды сыныптау
1. Декларант және өзге тұлғалар тауарларды сыныптауды кедендік декларациялау кезінде және кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес кеден органына Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды мәлімделетін өзге де жағдайларда, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жүзеге асырады.
Кедендік декларациялау кезінде, егер осы Кодекске сәйкес кедендік декларацияда Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды туралы мәліметтер көрсетілуге жатпаса, тауарларды сыныптау жүзеге асырылмайды.
Тауарларды сыныптаудың дұрыстығын тексеруді кеден органдары жүзеге асырады.

2. Международной основой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности являются Гармонизированная система описания и кодирования товаров Всемирной таможенной организации и единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств.
3. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности утверждается Комиссией.
4. Пояснения к Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности принимаются Комиссией.
5. Ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности осуществляется Комиссией. В этих целях Комиссией осуществляются:
1) мониторинг изменений международной основы Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, а также пояснений по толкованию этой международной основы;
2) приведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и пояснений к ней в соответствие с ее международной основой;
3) внесение по предложениям государств-членов изменений в Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности и в пояснения к ней;
4) составление и направление в уполномоченные государственные органы государств-членов информации о соответствии кодов Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций в виде таблиц при переходе на очередную версию ее международной основы;
5) подготовка и направление в уполномоченные государственные органы государств-членов Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и пояснений к ней;
6) иные функции, необходимые для ведения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
6. Порядок ведения Комиссией Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, включая внесение изменений в нее и в пояснения к ней, а также взаимодействия по этим вопросам Комиссии и уполномоченных государственных органов государств-членов определяется Комиссией.
Статья 20. Классификация товаров
1. Декларант и иные лица осуществляют классификацию товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности при таможенном декларировании и в иных случаях, когда в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования таможенному органу заявляется код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
При таможенном декларировании классификация товаров не осуществляется в случае, если в соответствии с настоящим Кодексом в таможенной декларации не подлежат указанию сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Проверка правильности классификации товаров осуществляется таможенными органами.

2. Кеден органы:
1) кеден органы тауарларды шығарғанға дейін, шығарғаннан кейін де кедендік декларациялау кезінде олардың дұрыс сыныпталмағанын анықтағанда тауарды сыныптауды жүзеге асырады. Бұл жағдайда кеден органы тауарларды сыныптау туралы шешім қабылдайды. Тауарларды сыныптау туралы шешімнің нысаны, оны қолдану тәртібі мен мерзімдері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді;
2) осы Кодекстің 56-бабына, 72-бабының 5-тармағына, 137-бабының 11-тармағына, 198-бабының 12-тармағына, 208-бабының 9-тармағына, 216-бабының 6-тармағына және 315-бабына сәйкес;
осы Кодекстің 91-бабының 4-тармағында, 97-бабының 3-тармағында, 103-бабының 4-тармағында, 153-бабының 5-тармағында, 279-бабының 8-тармағында, 280-бабының 4-тармағында, 284-бабының 4-тармағында, 295-бабының 3 және 8-тармақтарында, 309-бабының 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған;
декларант осы Кодекстің 117-бабының 9-тармағында көрсетілген әрекеттерді жасамаған кезде;
төленуі тиіс кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептегенде;
3) осы тарауда көзделген өзге де жағдайларда тауарларды сыныптауды жүзеге асырады.
3. Осы баптың 2-тармағының 2-тармақшасында көзделген жағдайларда, тауарларды сыныптау кезінде кеден органында тауардың сипаттамалары, олардың атаулары туралы нақты мәліметтер және 10 белгі деңгейінде тауарларды сыныптау үшін қажетті өзге ақпарат болмаса, тауарлардың кодын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес сыныптау белгілеріне әсер ететін тауар сипаттамалары туралы қолда бар мәліметтерге сүйене отырып, кемінде алғашқы 4 белгі деңгейінде анықтауға жол беріледі.
4. Коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) өзге де құжаттарда, сондай-ақ сарапшылық ұйымдар беретін қорытындыларда, анықтамаларда, сараптама актілерінде көрсетілген тауарлардың кодтары тауарларды сыныптау үшін міндетті болып табылмайды.
21-бап. Тауарларды сыныптау туралы шешімдер, кеден органдары қабылдайтын тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдер мен түсіндірмелер
1. Кеден органдары тұлғалардың өтініші бойынша Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді (бұдан әрі - тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер) және Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдерді қабылдау жолымен кедендік декларациялауға дейін тауарларды сыныптауды жүзеге асыруы мүмкін.

2. Таможенный орган осуществляет классификацию товаров в следующих случаях:
1) выявление таможенным органом как до, так и после выпуска товаров их неверной классификации при таможенном декларировании. В этом случае таможенный орган принимает решение о классификации товаров. Форма решения о классификации товаров, порядок и сроки его принятия устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
2) исчисление таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате:
в соответствии со статьей 56, пунктом 5 статьи 72, пунктом 11 статьи 137, пунктом 12 статьи 198, пунктом 9 статьи 208, пунктом 6 статьи 216 и статьей 315 настоящего Кодекса;
при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 91, пункте 3 статьи 97, пункте 4 статьи 103, пункте 5 статьи 153, пункте 8 статьи 279, пункте 4 статьи 280, пункте 4 статьи 284, пунктах 3 и 8 статьи 295 и пункте 3 статьи 309 настоящего Кодекса;
при несовершении декларантом действий, указанных в пункте 9 статьи 117 настоящего Кодекса;
3) иные случаи, предусмотренные настоящей главой.
3. Если при классификации товаров в случаях, предусмотренных подпунктом 2 пункта 2 настоящей статьи, у таможенного органа отсутствуют точные сведения о характеристиках товаров, их наименованиях или иная информация, необходимая для классификации товаров на уровне 10 знаков, допускается определение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых 4 знаков исходя из имеющихся сведений о характеристиках товара, влияющих на классификационные признаки.
4. Коды товаров, указанные в коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) иных документах, а также в заключениях, справках, актах экспертиз, выдаваемых экспертными учреждениями, не являются обязательными для классификации товаров.
Статья 21. Решения о классификации товаров, решения и разъяснения о классификации отдельных видов товаров, принимаемые таможенными органами
1. По заявлению лиц таможенные органы могут осуществлять классификацию товаров до их таможенного декларирования путем принятия предварительных решений о классификации товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности (далее - предварительные решения о классификации товаров) и решений о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.

2. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер осы тарауға сәйкес қабылданады.
3. Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленетін нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде қабылданады.
Көрсетілген тауарларды сыныптау туралы шешімдерді кеден органдары осы Кодекстің 117-бабында айқындалған ерекшеліктермен кедендік декларациялауды жүзеге асыру мақсатында қабылдайтын тауарлар тізбесін Комиссия айқындайды және Комиссияда көзделген жағдайларда - мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
4. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер кеден органдары осындай тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер қабылдаған мүше мемлекеттің аумағында, ал осы тармақтың екінші абзацында көзделген жағдайда өзге мүше мемлекеттердің аумақтарында да қолданылады. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауар коды туралы мәліметтер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес осындай тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімге сәйкес тауарларға декларацияда көрсетіледі.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды және Одақтың кедендік шекарасы арқылы белгілі бір уақыт кезеңінде бір немесе бірнеше көлік құралымен өткізілетін тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдер қабылданған тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес кедендік декларациялау кезінде осындай тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдерде көрсетілген, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың кодтары туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
5. Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталымданбаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдер кеден органдары осындай шешімдерді қабылдаған мүше мемлекеттің аумағында қолданылады.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрінде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімдер Одақтың кедендік шекарасы арқылы осы шешімнің қолданылу мерзімі ішінде бір немесе бірнеше көлік құралымен өткізілетін және кеден органы осындай шешім қабылдаған мүше мемлекетке жөнелтілетін осындай шешімдерде көрсетілген, Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарлардың құрамбөліктерін кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес кедендік декларациялау кезінде басқа мүше мемлекеттердің аумақтарында да қолданылады. Осындай тауарлардың құрамбөліктерін кедендік декларациялау кезінде транзиттік декларацияларда Одақтың кеден шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы қабылданған шешімдерге сәйкес Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауалардың кодтары туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін.

2. Предварительные решения о классификации товаров принимаются в соответствии с настоящей главой.
3. Решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, принимаются по форме, в порядке и сроки, которые устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Перечень товаров, в отношении которых таможенными органами принимаются указанные решения о классификации товаров в целях осуществления таможенного декларирования с особенностями, определенными статьей 117 настоящего Кодекса, определяется Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
4. Предварительные решения о классификации товаров применяются на территории государства-члена, таможенные органы которого приняли такие предварительные решения о классификации товаров, а в случае, предусмотренном абзацем вторым настоящего пункта, - также на территориях иных государств-членов. При таможенном декларировании товаров сведения о кодах товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности указываются в декларациях на товары в соответствии с принятыми предварительными решениями о классификации товаров.
При таможенном декларировании в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита товаров, которые перемещаются через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, и которые перемещаются через таможенную границу Союза в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами, в отношении которых приняты предварительные решения о классификации товаров, могут указываться сведения о кодах товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, указанных в таких предварительных решениях о классификации товаров.
5. Решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, применяются на территории государства-члена, таможенные органы которого приняли такие решения.
Решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, применяются также на территориях других государств-членов при таможенном декларировании в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита компонентов товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, указанных в таких решениях, которые перемещаются через таможенную границу Союза в течение сроков действия этих решений одним или несколькими транспортными средствами и следуют в государство-член, таможенными органами которого приняты такие решения. При таможенном декларировании компонентов таких товаров в транзитных декларациях могут указываться сведения о кодах товаров в комплектном или завершенном виде в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности в соответствии с принятыми решениями о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.

6. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының біркелкі қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған кеден органдары мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдай алады және түсініктеме бере алады. Кеден органдары осындай шешімдер мен түсініктемелердің жариялануын қамтамасыз етеді.
Көрсетілген шешімдер мен түсініктемелер кеден органы қабылдаған мүше мемлекеттің аумағында тауарларды сыныптау кезінде міндетті болып табылады.
7. Осы тараудың ережелерін қолдану мақсаттары үшін нақты атаулары, нақты маркалары, модельдері, артикулдары, модификациялары бар және өзге де ұқсас дербес сипаттамалары бар тауарларды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес бір кодқа жатқызуға мүмкіндік беретін ортақ сыныптау белгілері бар тауарлар жиынтығы тауарлардың жекелеген түрі деп түсініледі.
22-бап. Комиссияның жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдері мен түсініктемелері
1. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының біркелкі қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында Комиссия кеден органдарының ұсыныстары негізінде жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдер қабылдайды.
Комиссия кеден органдары қабылдаған тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдерде, осы Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары қабылдаған (берген) жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдерде немесе түсініктемелерде тауарлардың әртүрлі сыныпталуын анықтаған кезде, Комиссия жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімді өз бастамасы бойынша қабылдайды.
2. Жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдер Комиссияның шешімдері түрінде қабылданады.
3. Комиссияның осы бапқа сәйкес қабылданған шешімі күшіне енген күннен бастап, Комиссия шешімі қабылданған тауар түрлеріне қатысты осы Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары қабылдаған (берген) жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдер мен түсініктемелер қолданылмайды және олар күшін жоюға жатады. Осы Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары қабылдаған (берген) жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдер мен түсініктемелердің күшін жою туралы шешімдер Комиссияның осы бапқа сәйкес қабылданған шешімі күшіне енген күннен бастап күшіне енеді.
4. Комиссияның шешімдері осы бапқа сәйкес қабылданған:

6. В целях обеспечения единообразного применения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенные органы, определенные законодательством государств-членов о таможенном регулировании, могут принимать решения и давать разъяснения о классификации отдельных видов товаров в порядке, установленном законодательством государств-членов о таможенном регулировании. Таможенные органы обеспечивают публикацию таких решений и разъяснений.
Указанные решения и разъяснения являются обязательными при классификации товаров на территории государства-члена, таможенным органом которого они приняты.
7. Для целей применения положений настоящей главы под отдельным видом товаров понимается совокупность товаров, которые имеют общие классификационные признаки, позволяющие отнести товары с конкретными наименованиями, конкретных марок, моделей, артикулов, модификаций и с иными подобными индивидуальными характеристиками к одному коду в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Статья 22. Решения и разъяснения Комиссии о классификации отдельных видов товаров
1. В целях обеспечения единообразного применения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Комиссией принимаются решения о классификации отдельных видов товаров на основании предложений таможенных органов.
При выявлении Комиссией различной классификации товаров в принятых таможенными органами предварительных решениях о классификации товаров, в решениях или разъяснениях о классификации отдельных видов товаров, принятых (данных) таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 21 настоящего Кодекса, Комиссией принимаются решения о классификации отдельных видов товаров по собственной инициативе.
2. Решения о классификации отдельных видов товаров принимаются в виде решений Комиссии.
3. Со дня вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с настоящей статьей, решения и разъяснения о классификации отдельных видов товаров, принятые (данные) таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 21 настоящего Кодекса в отношении видов товаров, по которым принято решение Комиссии, не применяются и подлежат отмене. Решения об отмене решений и разъяснений о классификации отдельных видов товаров, принятых (данных) таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 21 настоящего Кодекса, вступают в силу со дня вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с настоящей статьей.
4. Решения Комиссии, принятые в соответствии с настоящей статьей, признаются утратившими силу либо подлежат изменению по следующим основаниям:

1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын өзгерту;
2) Комиссияның осындай шешімдерін қабылдау кезінде жіберілген және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жекелеген тауар түрлерін сыныптауға әсер етпейтін қателерді анықтау, мысалы, жаңылысулар, техникалық қателер және т.б.;
3) Комиссияның шешімінде көрсетілген, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жекелеген тауар түрлерінің кодтарына, жекелеген тауар түрлерінің сипаттамасына әсер ететін жекелеген тауар түрлеріне қосымша ақпарат алу және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына түсінік берудің негізгі қағидаларын қолдану;
4) Еуразияялық экономикалық одақ сотының осы бапқа сәйкес қабылданған Комиссия шешімдерін немесе оның жекелеген ережелерін Одақ туралы шартқа, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға және (немесе) Одақ органдарының шешімдеріне сәйкес келмейді деп тану негіздері бойынша күші жойылды деп танылады не өзгертуге жатады.
5. Кеден органдарының Комиссияға осындай шешімдер қабылдау туралы ұсыныстарды енгізуі, Комиссияның оларды қарауы, осы баптың 1-тармағының екінші абзацына сәйкес дайындалған Комиссия шешімдерінің жобаларын кеден органдарымен келісу жөніндегі қағидаларды қоса алғанда, Комиссияның жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдер дайындау тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Кеден органдарының ұсыныстары бойынша Комиссия жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы түсініктемелер береді.
Жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы түсініктемелер Комиссияның ұсынымдары түрінде қабылданады.
Егер осы Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген кеден органдары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес осындай тауарларды сыныптау туралы бірыңғай пікірде болған жағдайда, жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы түсініктемелер қабылданады.
Кеден органдарының Комиссияға осындай түсініктемелер беру туралы ұсыныстарды енгізуі, Комиссияның оларды қарауы, осындай түсініктемелердің жобаларын кеден органдарымен келісу қағидаларын қоса алғанда, жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы Комиссияның түсініктемелерін дайындау тәртібін Комиссия айқындайды.
23-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау тәртібі
1. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау тәртібі осы баппен және осы Кодекстің 24 - 27-баптарымен, ал көрсетілген баптармен реттелмеген бөлігінде - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
2. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған кеден органдары қабылдайды.

1) изменение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
2) выявление ошибок, допущенных при принятии таких решений Комиссии и не влияющих на классификацию отдельных видов товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, например, опечаток, технических ошибок и т. д.;
3) получение дополнительной информации об указанных в решении Комиссии отдельных видах товаров, влияющей на коды отдельных видов товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, на описание отдельных видов товаров и применение Основных правил интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
4) признание Судом Евразийского экономического союза решения Комиссии, принятого в соответствии с настоящей статьей, или его отдельных положений не соответствующими Договору о Союзе, международным договорам в рамках Союза и (или) решениям органов Союза.
5. Порядок подготовки решений Комиссии о классификации отдельных видов товаров, включая правила внесения в Комиссию таможенными органами предложений о принятии таких решений, их рассмотрения Комиссией, согласования таможенными органами проектов решений Комиссии, подготовленных в соответствии с абзацем вторым пункта 1 настоящей статьи, определяется Комиссией.
6. По предложениям таможенных органов Комиссией даются разъяснения о классификации отдельных видов товаров.
Разъяснения о классификации отдельных видов товаров принимаются в виде рекомендаций Комиссии.
Разъяснения о классификации отдельных видов товаров принимаются в случае, если таможенные органы, определенные в соответствии с пунктом 6 статьи 21 настоящего Кодекса, имеют единое мнение о классификации таких товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Порядок подготовки разъяснений Комиссии о классификации отдельных видов товаров, включая правила внесения в Комиссию таможенными органами предложений о даче таких разъяснений, их рассмотрения Комиссией, согласования с таможенными органами проектов таких разъяснений, определяется Комиссией.
Статья 23. Порядок принятия предварительного решения о классификации товара
1. Порядок принятия предварительного решения о классификации товара определяется настоящей статьей и статьями 24 - 27 настоящего Кодекса, а в части, не урегулированной указанными статьями, - в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Предварительное решение о классификации товара принимается таможенными органами, определенными законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

3. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, оны кедендік рәсіммен орналастырған кезде тауарды шығару жүргізілетін мүше мемлекеттің кеден органы қабылдайды.
4. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім белгілі бір марканы, модельді, артикул мен модификацияны қамтитын тауардың әрбір атауы бойынша қабылданады.
5. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің нысанын, оны толтыру және осындай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді алған адам оны жоғалтқан жағдайда, ол адамға осындай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің телнұсқасы беріледі.
24-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш
1. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді тұлғаның (бұдан әрі осы тарауда — өтініш беруші) электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берген өтініші негізінде кеден органы қабылдайды.
2. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш тауардың толық коммерциялық атауын, фирмалық атауын (тауар белгісін), негізгі техникалық және коммерциялық сипаттамаларын және тауарды нақты сыныптауға мүмкіндік беретін өзге де ақпаратты қамтуға тиіс. Қажет болған жағдайда, тауардың сынамалары және (немесе) үлгілері, фотографиялары, суреттері, сызбалары, бұйымдардың паспорттары мен тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін қажетті басқа да құжаттар табыс етіледі.
3. Егер өтініш беруші табыс еткен мәліметтер Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болса, кеден органы Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш кеден органында тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей өтініш берушіге қосымша ақпарат табыс ету қажеттігі туралы сұрау салуды жолдайды. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осындай сұрау салуды жіберу үшін ұзақтығы неғұрлым аз мерзім белгіленуі мүмкін.
Қосымша ақпарат, кеден органы өтініш берушіге жолданған қосымша ақпарат табыс ету қажеттігі туралы сұратуды тіркеген күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірілмей табыс етілуге тиіс.
Егер қосымша ақпарат белгіленген мерзімде табыс етілмесе не табыс етілген қосымша ақпаратта тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдауға мүмкіндік беретін мәліметтер қамтылмаса, кеден органы мұндай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдаудан бас тартады және бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды.

3. Предварительное решение о классификации товара принимается таможенным органом того государства-члена, в котором будет производиться выпуск товара при его помещении под таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
4. Предварительное решение о классификации товара принимается по каждому наименованию товара, включающему в себя определенную марку, модель, артикул и модификацию.
5. Форма предварительного решения о классификации товара, порядок ее заполнения и внесения в такое предварительное решение о классификации товара изменений (дополнений) определяются Комиссией.
6. В случае утраты предварительного решения о классификации товара лицом, его получившим, этому лицу выдается дубликат такого предварительного решения о классификации товара.
Статья 24. Заявление о принятии предварительного решения о классификации товара
1. Предварительное решение о классификации товара принимается таможенным органом на основании заявления лица (далее в настоящей главе - заявитель), поданного в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
2. Заявление о принятии предварительного решения о классификации товара должно содержать полное коммерческое наименование, фирменное наименование (товарный знак), основные технические и коммерческие характеристики товара и иную информацию, позволяющую однозначно классифицировать товар. При необходимости представляются пробы и (или) образцы товара, фотографии, рисунки, чертежи, паспорта изделий и другие документы, необходимые для принятия предварительного решения о классификации товара.
3. В случае если представленных заявителем сведений недостаточно для принятия предварительного решения о классификации товара, таможенный орган не позднее 30 календарных дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о классификации товара направляет заявителю запрос о необходимости представления дополнительной информации. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлен менее продолжительный срок для направления такого запроса.
Дополнительная информация должна быть представлена не позднее 60 календарных дней со дня регистрации таможенным органом направленного заявителю запроса о необходимости представления дополнительной информации.
Если дополнительная информация не представлена в установленный срок либо представленная дополнительная информация не содержит сведения, позволяющие принять предварительное решение о классификации товара, таможенный орган отказывает в принятии такого предварительного решения о классификации товара и уведомляет об этом заявителя с указанием причин отказа.

25-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау мерзімі және шешімнің қолданыс мерзімі
1. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешім, кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішті тіркеген күннен бастап күнтізбелік 90 күннен кешіктірілмей қабылданады.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау үшін ұзақтығы неғұрлым қысқа мерзім белгіленуі мүмкін.
Осы Кодекстің 24-бабының 3-тармағына сәйкес қосымша ақпарат табыс ету қажет болған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес белгіленген мерзім кеден органы өтініш берушіге жолдаған қосымша ақпарат табыс ету қажеттігі туралы сұратуды тіркеген күннен бастап тоқтатыла тұрады және кеден органы қосымша ақпарат алған күннен бастап жаңартылады.
2. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қолданысының неғұрлым ұзақ мерзімі белгіленбесе, қабылданған күннен бастап 3 жыл бойы қолданыста болады.
26-бап. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату немесе оны кері қайтарып алу
1. Кеден органы өзі қабылдаған тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы, сондай-ақ өзі не төмен тұрған кеден органы қабылдаған тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы немесе оны кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.
2. Кеден органы немесе өтініш беруші тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімді қабылдаған кезде жіберілген және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды туралы мәліметтерге әсер етпейтін қателерді анықтаған жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім қабылданады.
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім осындай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
3. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім мынадай:
1) кеден органы тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімді қабылдау үшін өтініш берушінің дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтері бар құжаттар, жалған құжаттар не дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтер табыс еткенін анықтаған;
2) кеден органы тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешім қабылдау кезінде жіберілген және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауардың коды туралы мәліметтерге әсер ететін қателерді анықтаған жағдайда қабылданады.

Статья 25. Срок принятия и срок действия предварительного решения о классификации товара
1. Предварительное решение о классификации товара принимается не позднее 90 календарных дней со дня регистрации таможенным органом заявления о принятии предварительного решения о классификации товара.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлен менее продолжительный срок принятия предварительного решения о классификации товара.
В случае необходимости представления дополнительной информации в соответствии с пунктом 3 статьи 24 настоящего Кодекса течение срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта или установленного в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, приостанавливается со дня регистрации таможенным органом направленного заявителю запроса о необходимости представления дополнительной информации и возобновляется со дня получения таможенным органом дополнительной информации.
2. Предварительное решение о классификации товара действует в течение 3 лет со дня его принятия, если законодательством государств-членов о таможенном регулировании не установлен более продолжительный срок действия предварительного решения о классификации товара.
Статья 26. Внесение изменений в предварительное решение о классификации товара, прекращение его действия или отзыв
1. Таможенный орган принимает решение о внесении изменений в принятое им предварительное решение о классификации товара, а также решение о прекращении действия или решение об отзыве предварительного решения о классификации товара, принятого им либо нижестоящим таможенным органом.
2. Решение о внесении изменений в предварительное решение о классификации товара принимается в случае выявления таможенным органом или заявителем ошибок, которые допущены при принятии этого предварительного решения о классификации товара и которые не влияют на сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Решение о внесении изменений в предварительное решение о классификации товара вступает в силу со дня принятия такого предварительного решения о классификации товара.
3. Решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара принимается в следующих случаях:
1) таможенным органом установлено, что заявитель для принятия этого предварительного решения о классификации товара представил документы, содержащие недостоверные и (или) неполные сведения, подложные документы либо недостоверные и (или) неполные сведения; 2) таможенным органом выявлены ошибки, которые допущены при принятии этого предварительного решения о классификации товара и которые влияют на сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.

4. Осы баптың 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім тауарды сыныптау туралы осындай алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Осы баптың 3-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Осы баптың 3-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдау кезінде тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді берген кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей қолданысы тоқтатылған, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішті берген кезде өтініш беруші табыс еткен мәліметтердің негізінде тауарды сыныптау туралы жаңа алдын ала шешім қабылдайды. Тауарды сыныптау туралы мұндай жаңа алдын ала шешім ол қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
6. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына өзіне қатысты тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешім қабылданған тауардың сыныпталуына әсер ететін өзгерістер енгізілген;
2) Комиссия тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімде көрсетілген тауардың сыныпталуының өзгеруіне әкеп соғатын, жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдаған жағдайда;
3) кеден органдары осы Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес тауарды сыныптау туралы осы алдын ала шешімде көрсетілген тауардың сыныпталуының өзгеруіне әкеп соғатын, жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешім қабылдаған немесе түсініктеме берген;
4) Дүниежүзілік кеден ұйымы мүше мемлекеттер қолданатын тауарларды сыныптау туралы шешімдер қабылдаған жағдайларда қабылданады.
7. Осы баптың 6-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көзделген жағдайларда, кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешімді Комиссияның тиісті шешімі ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей қабылдайды және ол Комиссияның осындай шешімі күшіне енген күннен бастап күшіне енеді.
Осы баптың 6-тармағының 3-тармақшасында көзделген жағдайларда, кеден органы тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып aлy туралы шешімді осы Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары қабылдаған (берген) жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы тиісті шешімдер немесе түсініктемелер ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей қабылдайды және ол осындай жекелеген тауар түрлерін сыныптау туралы шешімдермен немесе түсініктемелермен бір мезгілде күшіне енеді.

4. Решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара в случае, указанном в подпункте 1 пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия такого предварительного решения о классификации товара.
Решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара в случае, указанном в подпункте 2 пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия этого решения о прекращении действия предварительного решения о классификации товара.
5. При принятии решения о прекращении действия предварительного решения о классификации товара в случае, указанном в подпункте 2 пункта 3 настоящей статьи, таможенный орган, выдавший предварительное решение о классификации товара, не позднее 10 рабочих дней со дня принятия решения о прекращении действия предварительного решения о классификации товара принимает новое предварительное решение о классификации товара на основании сведений, представленных заявителем при подаче заявления о принятии предварительного решения о классификации товара, действие которого прекращено. Такое новое предварительное решение о классификации товара вступает в силу с даты его принятия.
6. Решение об отзыве предварительного решения о классификации товара принимается в следующих случаях:
1) в Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности внесены изменения, влияющие на классификацию товара, в отношении которого принято это предварительное решение о классификации товара;
2) Комиссией принято решение о классификации отдельных видов товаров, влекущее изменение классификации товара, указанного в этом предварительном решении о классификации товара;
3) таможенными органами приняты решения или даны разъяснения о классификации отдельных видов товаров в соответствии с пунктом 6 статьи 21 настоящего Кодекса, влекущие изменение классификации товара, указанного в этом предварительном решении о классификации товара;
4) Всемирной таможенной организацией приняты решения о классификации товаров, применяемые государствами-членами.
7. Решение об отзыве предварительного решения о классификации товара в случаях, предусмотренных подпунктами 1 и 2 пункта 6 настоящей статьи, принимается таможенным органом не позднее 30 календарных дней со дня официального опубликования соответствующего решения Комиссии и вступает в силу со дня вступления в силу такого решения Комиссии.
Решение об отзыве предварительного решения о классификации товара в случаях, предусмотренных подпунктом 3 пункта 6 настоящей статьи, принимается таможенным органом не позднее 30 календарных дней со дня официального опубликования соответствующих решений или разъяснений о классификации отдельных видов товаров, принятых (данных) таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 21 настоящего Кодекса, и вступает в силу одновременно с такими решениями или разъяснениями о классификации отдельных видов товаров.

Осы баптың 6-тармағының 4-тармақшасында көзделген жағдайда, кеден органының тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдау және оның күшіне ену мерзімдері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
8. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді кері қайтарып aлу туралы шешім, мұндай шешімдер қабылданған күннен кейінгі күннен кешіктірілмей мұндай шешімдердің қабылдану себептері көрсетіле отырып, өтініш берушіге жіберіледі, сондай-ақ кеден органдарының назарына жеткізіледі.
27-бап. Тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдердің жариялылығы
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерден алынған ақпарат, мемлекеттік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты не мүдделі тұлғаға қатысты басқа да жасырын ақпаратты қоспағанда, Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылады.
Кеден органдарының мұндай ақпаратты Комиссияға жіберу тәртібін, ақпаратты табыс етудің техникалық шарттарын қоса алғанда, Комиссия айқындайды.
4-тарау
Тауарлардың шығарылған жері
28-бап. Тауарлардың шығарылған жерін анықтау
1. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау Одақ туралы Шартқа сәйкес көзделген тауарлардың шығарылған жерін анықтау мақсаттарында және қағидалары бойынша (бұдан әрі - әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидалары) жүргізіледі.
2. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау, егер Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда, Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында немесе мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттарында өзгеше қағидалар белгіленбесе, Комиссия белгілеген қағидалар (бұдан әрі - тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидалары) бойынша жүзеге асырылады.
29-бап. Тауарлардың шығарылған жерін растау және тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар
1. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік-тарифтік реттеу шараларын, тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану тауарлардың шығарылған жеріне байланысты болған кезде, барлық жағдайларда тауарлардың шығарылған жері расталады.
2. Тауарлардың шығарылған жерін растау:
1) Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған;
2) тауарлар осы Кодекстің 37 және 431-тарауларына (жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты) сәйкес Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген;

Сроки принятия таможенным органом решения об отзыве предварительного решения о классификации товара в случае, предусмотренном подпунктом 4 пункта 6 настоящей статьи, и вступления его в силу устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
8. Решение о внесении изменений в предварительное решение о классификации товара, решение о прекращении действия предварительного решения о классификации товара, решение об отзыве предварительного решения о классификации товара направляются заявителю с указанием причин принятия таких решений, а также доводятся до сведения таможенных органов не позднее дня, следующего за днем принятия таких решений.
Статья 27. Гласность предварительных решений о классификации товаров
Информация из предварительных решений о классификации товаров, за исключением информации, составляющей государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), либо другой конфиденциальной информации, касающейся заинтересованного лица, размещается на официальном сайте Союза в сети Интернет.
Порядок направления таможенными органами в Комиссию такой информации, включая технические условия представления информации, определяется Комиссией.
Глава 4
Происхождение товаров
Статья 28. Определение происхождения товаров
1. Определение происхождения товаров, ввозимых на таможенную территорию Союза, осуществляется в целях и по правилам определения происхождения товаров, которые предусмотрены в соответствии с Договором о Союзе (далее - правила определения происхождения ввозимых товаров).
2. Определение происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, осуществляется по правилам, установленным Комиссией, если иные правила не установлены международными договорами в рамках Союза, международными договорами Союза с третьей стороной или международными договорами государств-членов с третьей стороной (далее - правила определения происхождения вывозимых товаров).
Статья 29. Подтверждение происхождения товаров и документы о происхождении товаров
1. Происхождение товаров подтверждается во всех случаях, когда применение мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка зависит от происхождения товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Подтверждение происхождения товаров не требуется в следующих случаях:
1) ввозимые на таможенную территорию Союза товары помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита;
2) товары перемещаются через таможенную границу Союза в соответствии с главами 37 и 431 (в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами) настоящего Кодекса;

3) әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында көзделген өзге де жағдайларда талап етілмейді.
3. Егер кеден органы тауарлар:
1) Одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген тыйым салулар мен шектеулерге байланысты Одақтың кедендік аумағына немесе мүше мемлекеттің аумағына әкелуге;
2) Одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген тыйым салулар мен шектеулерге байланысты Одақтың кедендік аумағынан немесе мүше мемлекеттің аумағынан әкетуге;
3) мүше мемлекеттің аумағына, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес, әкелуге;
4) мүше мемлекеттің аумағы бойынша, осы мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес транзиттеуге тыйым салынған елден (елдер тобынан, елдердің кедендік одағынан, елдің өңірінен немесе бір бөлігінен) шыққан тауарлардың осындай елден шығарылғандығының белгісі анықталса, осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан тауарлардың шығарылған жері расталады.
4. Егер осы баптың 3-тармағының 1 - 3-тармақшаларында көрсетілген, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар, аумағына мұндай тауарларды әкелуге тыйым салынбаған мүше мемлекетке Одақтың кедендік аумағы арқылы тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылса, тауарлардың шығарылған жерін растау талап етілмейді.
5. Басқа мүше мемлекетке Одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдау үшін кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарларды қоспағанда, сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген мүше мемлекет заңнамасының сақталуын тексеру мақсатында мүше мемлекеттің кеден органдары осы мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалған жағдайларда және тәртіппен тауарлардың шығарылған жерін растауды талап етуге құқылы.
6. Тауардың шығарылған жері туралы құжат тауардың шығарылған жері туралы декларация немесе тауардың шығарылған жері туралы сертификат болып табылады. Тауардың шығарылған жері әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларына немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы декларациямен немесе тауардың шығарылған жері туралы сертификатпен расталады.
Ескерту. 29-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
30-бап. Тауардың шығарылған жері туралы декларация
1. Тауарлардың шығарылған жері туралы декларация - тауарға қатысы бар және тауар шығарылған елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) немесе тауар әкетілетін елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) дайындаушысы, сатушысы немесе жөнелтушісі мәлімдеген тауардың шығарылған жері туралы мәліметтер қамтылған коммерциялық немесе кез келген басқа құжат.

3) иные случаи, предусмотренные правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
3. Вне зависимости от положений пункта 2 настоящей статьи происхождение товаров подтверждается, если таможенным органом обнаружены признаки того, что товары происходят из такой страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны), товары, происходящие из которой запрещены:
1) к ввозу на таможенную территорию Союза или на территорию государства-члена согласно установленным в соответствии с Договором о Союзе запретам и ограничениям;
2) к вывозу с таможенной территории Союза или с территории государства-члена согласно установленным в соответствии с Договором о Союзе запретам и ограничениям;
3) к ввозу на территорию государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
4) к транзиту по территории государства-члена в соответствии с международными договорами этого государства-члена с третьей стороной.
4. Если указанные в подпунктах 1 - 3 пункта 3 настоящей статьи товары, запрещенные в соответствии с законодательством государства-члена к ввозу на территорию этого государства-члена, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза в государство-член, на территорию которого ввоз таких товаров не запрещен, подтверждение происхождения товаров не требуется.
5. В целях проверки соблюдения законодательства государства-члена, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы, таможенные органы государства-члена вправе требовать в случаях и порядке, определенных законодательством этого государства-члена, подтверждение происхождения товаров, за исключением товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза в другое государство-член.
6. Документом о происхождении товара является декларация о происхождении товара или сертификат о происхождении товара. Происхождение товара подтверждается декларацией о происхождении товара или сертификатом о происхождении товара в соответствии с правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
Сноска. Статья 29 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 30. Декларация о происхождении товара
1. Декларация о происхождении товара - коммерческий или любой другой документ, имеющий отношение к товару и содержащий сведения о происхождении товара, заявленные изготовителем, продавцом или отправителем страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) происхождения товара или страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) вывоза товара.

2. Егер тауардың шығарылған жері туралы декларацияда тауардың шығарылған жері туралы мәлімделген мәліметтердің қолданылуы әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында көзделген өлшемшарттардан өзгеше өлшемшарттарға негізделсе, тауардың шығарылған жері туралы ондай декларация тауардың шығарылған жерін растайтын құжат ретінде қарастырылмайды.
31-бап. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат
1. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат - тауардың шығарылған жері туралы куәландыратын және тауар шығарылған елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) уәкілетті мемлекеттік органы немесе уәкілетті ұйымы немесе әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін - тауардың әкетілетін елін (елдер тобын, елдердің кедендік одағы, ел өңірі немесе бір бөлігін) анықтау қағидаларында белгіленген жағдайларда берілген белгілі бір нысандағы құжат.
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатқа қойылатын талаптар, оның ішінде оны ресімдеу және (немесе) толтыру тәртібіне қойылатын талаптар әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында айқындалады.
2. Егер тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатта тауардың шығарылған жері туралы мәліметтердің қолданылуы әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында белгіленген өлшемшарттардан өзгеше өлшемшарттарға негізделсе, тауардың шығарылған жері туралы мұндай сертификат тауардың шығарылған жерін растайтын құжат ретінде қарастырылмайды.
3. Тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілген кезде, егер тауардың шығарылған жері туралы сертификат келісімшарттың талаптары бойынша, тауарлар әкелінетін елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) қағидалары бойынша қажет болса немесе егер сертификаттың болуы әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында көзделсе, көрсетілген сертификатты мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары немесе уәкілетті ұйымдары береді.
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары немесе уәкілетті ұйымдары оның көшірмесін және олардың негізінде тауардың шығарылған жері анықталған өзге де құжаттарды тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілген күнінен бастап кемінде 3 жыл сақтауға міндетті.

2. В случае если устанавливается, что в декларации о происхождении товара заявленные сведения о происхождении товара основаны на иных критериях, чем критерии, применение которых установлено правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров, такая декларация о происхождении товара не рассматривается в качестве документа о происхождении товара.
Статья 31. Сертификат о происхождении товара
1. Сертификат о происхождении товара - документ определенной формы, свидетельствующий о происхождении товара и выданный уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) происхождения товара или в случаях, установленных правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров, - страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) вывоза товара.
Требования к сертификату о происхождении товара, в том числе к порядку его оформления и (или) заполнения, устанавливаются правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
2. В случае если в сертификате о происхождении товара сведения о происхождении товара основаны на иных критериях, чем критерии, применение которых установлено правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров, такой сертификат о происхождении товара не рассматривается в качестве документа о происхождении товара.
3. При вывозе товаров с таможенной территории Союза сертификат о происхождении товара выдается уполномоченными государственными органами или уполномоченными организациями государств-членов, если сертификат о происхождении товара необходим по условиям контракта, по правилам страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) ввоза товаров или если наличие сертификата о происхождении товара предусмотрено правилами определения происхождения вывозимых товаров.
Уполномоченные государственные органы или уполномоченные организации государств-членов, выдавшие сертификат о происхождении товара, обязаны хранить его копию и иные документы, на основании которых определено происхождение товара, не менее 3 лет со дня выдачи сертификата о происхождении товара.

4. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат, егер тауардың шығарылған жері туралы сертификат әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында немесе әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін анықтау қағидаларында белгіленген оны ресімдеу және (немесе) толтыру тәртібіне қойылатын талаптар бұзыла отырып ресімделсе, тауардың шығарылған жері туралы құжат ретінде қарастырылмайды.
32-бап. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер
1. Кедендік декларациялау кезінде тұлғалардың өтініші бойынша кедендік операцияларды жасау уақытын қысқарту мақсатында, кеден органдары Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар кедендік декларацияланғанға дейін осындай тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер (бұдан әрі осы тарауда - тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер) қабылдайды.
2. Тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер кеден органдары осындай тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдер қабылдаған мүше мемлекеттің аумағында осындай тауарлардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдердің қолданыс мерзімі ішінде қолданылады. Тауарлардың шығарылған жері туралы оларға қатысты алдын ала шешімдер қабылданған тауарды кедендік декларациялау кезінде, олардың шығарылған жері туралы мәліметтер тауарлардың шығарылған жері туралы қабылданған алдын ала шешімге сәйкес тауарларға декларацияда көрсетіледі.
33-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді қабылдау тәртібі
1. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау тәртібі осы Кодекстің осы бабында және 34 - 36-баптарында, ал көрсетілген баптарда реттелмеген бөлігінде - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған кеден органдары қабылдайды.
3. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тауар, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, оны кедендік рәсіммен орналастырған кезде тауарды шығару жүргізілетін мүше мемлекеттің кеден органы қабылдайды.
4. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім нақты елден Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауардың әрбір атауы бойынша қабылданады.
5. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің нысаны, оны толтыру және мұндай тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді алған тұлға оны жоғалтқан жағдайда, осы тұлғаға тауардың шығарылған жері туралы осындай алдын ала шешімнің телнұсқасы беріледі.

4. Сертификат о происхождении товара не рассматривается в качестве документа о происхождении товара, если сертификат о происхождении товара оформлен с нарушениями требований к порядку его оформления и (или) заполнения, установленных правилами определения происхождения ввозимых товаров или правилами определения происхождения вывозимых товаров.
Статья 32. Предварительные решения о происхождении товаров, ввозимых на таможенную территорию Союза
1. В целях сокращения времени совершения таможенных операций при таможенном декларировании по заявлению лиц таможенные органы принимают предварительные решения о происхождении товаров, ввозимых на таможенную территорию Союза (далее в настоящей главе - предварительные решения о происхождении товаров), до таможенного декларирования таких товаров.
2. Предварительные решения о происхождении товаров применяются на территории государства-члена, таможенные органы которого приняли такие предварительные решения о происхождении товаров, в течение срока действия таких предварительных решений о происхождении товаров. При таможенном декларировании товаров, в отношении которых приняты предварительные решения о происхождении товаров, сведения об их происхождении указываются в декларациях на товары в соответствии с принятыми предварительными решениями о происхождении товаров.
Статья 33. Порядок принятия предварительного решения о происхождении товара
1. Порядок принятия предварительного решения о происхождении товара определяется настоящей статьей и статьями 34 - 36 настоящего Кодекса, а в части, не урегулированной указанными статьями, - в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Предварительное решение о происхождении товара принимается таможенными органами, определенными законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Предварительное решение о происхождении товара принимается таможенным органом того государства-члена, в котором будет производиться выпуск товара при его помещении под таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
4. Предварительное решение о происхождении товара принимается по каждому наименованию товара, ввозимого на таможенную территорию Союза из конкретной страны.
5. Форма предварительного решения о происхождении товара, порядок ее заполнения и внесения в такое предварительное решение о происхождении товара изменений (дополнений) определяются Комиссией.
6. В случае утраты предварительного решения о происхождении товара лицом, его получившим, этому лицу выдается дубликат такого предварительного решения о происхождении товара.

34-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш
1. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тұлғаның электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берген өтініші (бұдан әрі осы тарауда - өтініш беруші) негізінде кеден органы қабылдайды.
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтініште:
1) өтініш беруші (атауы мен мекенжайы);
2) тауар (толық коммерциялық атауы, фирмалық атауы (тауар белгісі), негізгі техникалық және коммерциялық сипаттамалары (функционалдық мақсаты, сұрыбы, маркасы, моделі, артикулы, дара және көліктік орамы, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес коды, құны);
3) тауар дайындалған материалдар, олардың шығарылған жері, Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесіне сәйкес кодтары, құны;
4) тауарды дайындау үшін жасалған өндірістік және технологиялық операциялар туралы мәліметтер қамтылуы тиіс.
3. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке тауар өндірілген елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) сауда-өнеркәсіптік палаталарының және (немесе) басқа да сараптамалық ұйымдарының сараптама актілері және оларға қатысты тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылданатын тауардың шығарылған жері туралы сертификат қоса беріледі.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке онда көрсетілген мәліметтерді растайтын өзге құжаттар: сынақтар хаттамалары, сараптамалық ұйымдар мамандарының тауарды зерттеу нәтижелері келтірілген қорытындылары, тауарды Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізуді көздейтін мәмілелердің жасалуын растайтын құжаттар, өндірілген тауар құнының калькуляциясы, коммерциялық шоттар, бухгалтерлік құжаттар, тауарды дайындаудың технологиялық процесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы және тауар шығарылған елдің (елдер тобының, елдердің кедендік одағының, ел өңірінің немесе бір бөлігінің) аумағында осы тауардың толық алынғанын, өндірілгенін немесе жеткілікті түрде өңдеуден (қайта өңдеуден) өткенін куәландыратын басқа да құжаттар, фотографиялар, суреттер, сызбалар, бұйымдардың паспорттары және тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдауға қажетті басқа да құжаттар қоса беріледі. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке тауардың сынамалары да және (немесе) үлгілері де қоса берілуі мүмкін.
Кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке қоса берілген, мүше мемлекеттің мемлекеттік тілі болып табылмайтын тілде толтырылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің аудармасын талап етуге құқылы.

Статья 34. Заявление о принятии предварительного решения о происхождении товара
1. Предварительное решение о происхождении товара принимается таможенным органом на основании заявления лица (далее в настоящей главе - заявитель), поданного в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
2. Заявление о принятии предварительного решения о происхождении товара должно содержать сведения о:
1) заявителе (наименование и адрес);
2) товаре (полное коммерческое наименование, фирменное наименование (товарный знак), основные технические и коммерческие характеристики (функциональное назначение, сорт, марка, модель, артикул, описание индивидуальной и транспортной упаковки), код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, стоимость);
3) материалах, из которых изготовлен товар, их происхождении, кодах в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров, стоимости;
4) производственных и технологических операциях, совершенных для изготовления товара.
3. К заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара прилагаются акты экспертизы торгово-промышленных палат и (или) других экспертных организаций страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) производителя товара и сертификат о происхождении товара, в отношении которого принимается предварительное решение о происхождении товара.
К заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара могут прилагаться иные документы, подтверждающие указанные в нем сведения: протоколы испытаний, заключения специалистов экспертных организаций, в которых приведены результаты исследования товара, документы, подтверждающие совершение сделки, предусматривающей перемещение товара через таможенную границу Союза, калькуляция стоимости производимого товара, коммерческие счета, бухгалтерские документы, подробное описание технологического процесса изготовления товара и другие документы, свидетельствующие о том, что данный товар полностью получен, произведен или подвергнут достаточной обработке (переработке) на территории страны (группы стран, таможенного союза стран, региона или части страны) происхождения товара, фотографии, рисунки, чертежи, паспорта изделий и другие документы, необходимые для принятия предварительного решения о происхождении товара. К заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара также могут прилагаться пробы и (или) образцы товара.
Таможенный орган вправе потребовать перевод сведений, содержащихся в прилагаемых к заявлению о принятии предварительного решения о происхождении товара документах, составленных на языке, не являющемся государственным языком государства-члена, таможенному органу которого подано заявление.

4. Егер өтініш беруші табыс еткен мәліметтер тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болған жағдайда, кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш кеден органында тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей өтініш берушіге қосымша ақпаратты табыс ету қажеттігі туралы сұрау салу жолдайды. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осындай сұрау салуды жолдау үшін ұзақтығы бұдан неғұрлым қысқа мерзім белгіленуі мүмкін.
Кеден органы өтініш берушіге жіберілген қосымша ақпарат беру туралы сұрау салуды тіркеген күннен бастап қосымша ақпарат күнтізбелік 60 күннен кешіктірілмей табыс етілуі тиіс.
Егер қосымша ақпарат белгіленген мерзімде табыс етілмесе не табыс етілген қосымша ақпаратта тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдауға мүмкіндік беретін мәліметтер қамтылмаса, кеден органы мұндай тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдаудан бас тартады және бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды.
5. Егер тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау кезінде тауардың шығарылған жері туралы табыс етілген сертификат телнұсқа емес екендігінің және (немесе) дұрыс емес ақпарат қамтитынының белгілері байқалған жағдайда, кеден органы мұндай сертификатты тауардың шығарылған жері туралы сертификат берген және (немесе) оны тексеруге уәкілетті мемлекеттік органға немесе уәкілетті ұйымға осындай сертификатқа тексеру жүргізу үшін жіберуге құқылы.
Егер тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген және (немесе) оны тексеруге уәкілетті мемлекеттік орган немесе уәкілетті ұйым тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың төлнұсқа болып табылмайтынын және (немесе) онда дұрыс емес мәліметтер қамтылғанан растаса, кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдаудан бас тартады және бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды.
35-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау мерзімі және оның қолданыс мерзімі
1. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім кеден органында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік 90 күннен кешіктірілмей қабылданады.
Мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдаудың неғұрлым қысқа мерзімі белгіленуі мүмкін.
Осы Кодекстің 34-бабының 4-тармағына сәйкес қосымша ақпарат табыс ету қажет болған жағдайда не осы Кодекстің 34-бабының 5-тармағына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы сертификатты тексеру жүргізу үшін жолдаған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес белгіленген мерзім ішінде, өтініш берушіге жіберілген қосымша ақпарат табыс ету қажеттігі туралы сұрау салуды кеден органы тіркеген күннен бастап не тауардың шығарылған жері туралы сертификат тексеру жүргізу үшін жіберілген күннен бастап тоқтатыла тұрады және кеден органы қосымша ақпаратты немесе тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген мемлекеттік органның (уәкілетті ұйымның) немесе тексеруге уәкілеттінің жауабы алынған күннен бастап жаңартылады.

4. В случае если представленных заявителем сведений недостаточно для принятия предварительного решения о происхождении товара, таможенный орган не позднее 30 календарных дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о происхождении товара направляет заявителю запрос о необходимости представления дополнительной информации. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлен менее продолжительный срок для направления такого запроса.
Дополнительная информация должна быть представлена не позднее 60 календарных дней со дня регистрации таможенным органом направленного заявителю запроса о необходимости представления дополнительной информации.
Если дополнительная информация не представлена в установленный срок либо представленная дополнительная информация не содержит сведения, позволяющие принять предварительное решение о происхождении товара, таможенный орган отказывает в принятии такого предварительного решения о происхождении товара и уведомляет об этом заявителя с указанием причин отказа.
5. В случае если при принятии предварительного решения о происхождении товара обнаружены признаки того, что представленный сертификат о происхождении товара является неподлинным и (или) содержит недостоверные сведения, таможенный орган вправе направить такой сертификат о происхождении товара в государственный орган (уполномоченную организацию), выдавший и (или) уполномоченный проверять сертификат о происхождении товара, для проведения проверки такого сертификата о происхождении товара.
Если государственный орган (уполномоченная организация), выдавший и (или) уполномоченный проверять сертификат о происхождении товара, подтверждает, что сертификат о происхождении товара не является подлинным и (или) содержит недостоверные сведения, таможенный орган отказывает в принятии предварительного решения о происхождении товара и уведомляет об этом заявителя с указанием причин отказа.
Статья 35. Срок принятия и срок действия предварительного решения о происхождении товара
1. Предварительное решение о происхождении товара принимается не позднее 90 календарных дней со дня регистрации таможенным органом заявления о принятии предварительного решения о происхождении товара.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлен менее продолжительный срок принятия предварительного решения о происхождении товара.
В случае необходимости представления дополнительной информации в соответствии с пунктом 4 статьи 34 настоящего Кодекса либо в случае направления сертификата о происхождении товара для проведения проверки в соответствии с пунктом 5 статьи 34 настоящего Кодекса течение срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта или установленного в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, приостанавливается со дня регистрации таможенным органом направленного заявителю запроса о необходимости представления дополнительной информации либо со дня направления сертификата о происхождении товара для проведения проверки и возобновляется со дня получения таможенным органом дополнительной информации либо ответа государственного органа (уполномоченной организации), выдавшего и (или) уполномоченного проверять сертификат о происхождении товара.

Осы Кодекстің 34-бабының 5-тармағына сәйкес кеден органы тауардың шығарылған жері туралы сертификатты тексеру жүргізу үшін жіберген кезде кеден органы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес белгіленген мерзімнің тоқтатыла тұратыны туралы өтініш берушіге хабарлайды
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім, оның негізінде осындай алдын ала шешім қабылданған тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың қолданыс мерзімі ішінде қолданыста болады.
36-бап. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату немесе кері қайтарып алу
1. Кеден органы тауардың шығарылған жері туралы өзі қабылдаған алдын ала шешімге, сондай-ақ өзі не төмен тұрған кеден органы тауардың шығарылған жері туралы қабылданған алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешімге немесе кері қайтарып алу туралы шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдайды.
2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім кеден органы немесе өтініш беруші осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдаған кезде жіберілген және тауардың шығарылған жері туралы мәліметтерге әсер етпейтін қателер анықталған жағдайда қабылданады.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
3. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім:
1) кеден органы осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау үшін өтініш берушінің дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтер қамтылған құжаттарды, жалған құжаттарды не дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтерді табыс еткендігін анықтаған;
2) кеден органы осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау кезінде жол берілген және тауардың шығарылған жері туралы мәліметтерге әсер ететін қателерді анықтаған жағдайларда қабылданады.
4. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім осы баптың 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауардың шығарылған жері туралы осы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім, осы баптың 3-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауардың шығарылған жері туралы осы алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
5. Осы баптың 3-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдау кезінде тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді берген кеден органы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей, өтініш беруші тауардың шығарылған жері туралы қолданысы тоқтатылған алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш беру кезінде табыс еткен мәліметтердің негізінде тауардың шығарылған жері туралы жаңа алдын ала шешім қабылдайды. Тауардың шығарылған жері туралы мұндай жаңа алдын ала шешім қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.

При направлении таможенным органом сертификата о происхождении товара для проведения проверки в соответствии с пунктом 5 статьи 34 настоящего Кодекса таможенный орган уведомляет заявителя о приостановлении срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта или установленного в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
2. Предварительное решение о происхождении товара действует в течение срока действия сертификата о происхождении товара, на основании которого такое предварительное решение было принято.
Статья 36. Внесение изменений в предварительное решение о происхождении товара, прекращение его действия или отзыв
1. Таможенный орган принимает решение о внесении изменений в принятое им предварительное решение о происхождении товара, а также решение о прекращении действия или решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара, принятого им либо нижестоящим таможенным органом.
2. Решение о внесении изменений в предварительное решение о происхождении товара принимается в случае выявления таможенным органом или заявителем ошибок, которые допущены при принятии этого предварительного решения о происхождении товара и которые не влияют на сведения о происхождении товара.
Решение о внесении изменений в предварительное решение о происхождении товара вступает в силу со дня принятия этого предварительного решения о происхождении товара.
3. Решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара принимается в следующих случаях:
1) таможенным органом установлено, что заявитель для принятия этого предварительного решения о происхождении товара представил документы, содержащие недостоверные и (или) неполные сведения, подложные документы либо недостоверные и (или) неполные сведения;
2) таможенным органом выявлены ошибки, которые допущены при принятии этого предварительного решения о происхождении товара и которые влияют на сведения о происхождении товаров.
4. Решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара в случае, указанном в подпункте 1 пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия этого предварительного решения о происхождении товара.
Решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара в случае, указанном в подпункте 2 пункта 3 настоящей статьи, вступает в силу со дня принятия этого решения о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара.
5. При принятии решения о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара в случае, указанном в подпункте 2 пункта 3 настоящей статьи, таможенный орган, выдавший предварительное решение о происхождении товара, не позднее 10 рабочих дней со дня принятия решения о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара принимает новое предварительное решение о происхождении товара на основании сведений, представленных заявителем при подаче заявления о принятии предварительного решения о происхождении товара, действие которого прекращено. Такое новое предварительное решение о происхождении товара вступает в силу с даты его принятия.

6. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім, егер тауарларға қатысты олардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылданған тауарлардың шығарылған жерін анықтауға әсер ететін, әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларына тауардың шығарылған жерін анықтау өлшемшарттары бөлігінде өзгерістер енгізілген жағдайда қабылданады.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларына көрсетілген өзгерістер күшіне енген күннен бастап күшіне енеді.
7. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге өзгерістер енгізу туралы шешім, тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің қолданысын тоқтата туралы шешім, тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді кері қайтарып алу туралы шешім, мұндай шешімдердің қабылдану себептері көрсетіле отырып, өтініш берушіге жіберіледі, сондай-ақ осындай шешімдер қабылданған күннен кейінгі күннен кешіктірілмей кеден органдарының назарына жеткізіледі.
5-тарау Тауарлардың кедендік құны
37-бап. Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"өзара байланысты тұлғалар" - мына шарттардың ең болмағанда біріне сай келетін:
олар бір бірінің ұйымдарының қызметкерлері немесе директорлары (басшылары) болып табылатын;
олар заңды тұрғыдан танылған іскер серіктестер болып табылатын, яғни шарттық қатынастармен байланысқан, пайда табу мақсатында әрекет етеді және бірлескен қызметті жүзеге асыруға байланысты шығыстар мен залалдарды бірге көтеретін;
олар жұмыс беруші және жұмыскер болып табылатын;
қандай да бір тұлға екеуінің бірінің айналысқа шығарылған дауыс беретін акцияларының бес немесе одан да көп пайызын тікелей немесе жанама түрде иелік ететін, бақылайтын, ұстаушы болып табылатын;
олардың біреуі тікелей немесе жанама түрде екіншісін бақылайтын;
олардың екеуін де тікелей немесе жанама түрде үшінші тұлға бақылайтын;
олар екеуі бірігіп тікелей немесе жанама түрде үшінші тұлғаны бақылайтын;
олар туысқандар немесе бір отбасының мүшелері болып табылатын тұлғалар.
Егер тұлғаларар бірлескен кәсіпкерлік немесе өзге қызметте серіктестер болып табылса және бұл ретте олардың біреуі басқаның айрықша (жалғыз) агенті, айрықша дистрибюторы немесе айрықша концессионері болып табылса, бұл қалай ұсынылса да, мұндай тұлғалар, егер олар көрсетілген шарттардың ең болмағанда біреуіне сай болса, осы тараудың мақсаттары үшін өзара байланысты деп есептелуі тиіс.
Егер тұлға заңдық немесе практикалық тұрғыдан басқа тұлғаның әрекеттерін шектеу немесе оны басқару мүмкіндігіне ие болса, ол осы тұлғаны бақылайтын болып есептеледі.
"бірдей тауарлар" - барлық жағынан, оның ішінде физикалық сипаттары, сапасы және репутациясы бойынша бірдей тауарлар. Тауарлардың сыртқы түріндегі елеусіз айырмашылықтар, егер басқа қалған жағдайда бұл тауарлар осы абзацта көзделген талаптарға сәйкес келсе, тауарларды бірдей емес деп тану үшін негіз болып табылмайды. Егер тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінетін, бағаланатын тауарлар (бұдан әрі осы тарауда - бағаланатын тауарлар) сияқты сол елде өндірілмесе немесе егер осы тауарларға қатысты жобалау, әзірлеу, инженерлік, конструкторлық жұмыс, көркемдік әрлеу, дизайнын, эскиздері мен сызбаларын әзірлеу және өзге де сол сияқты жұмыстар Одақтың кедендік аумағында орындалған болса, ол тауарлар бірдей болып есептелмейді. Тауарларға қатысты "өндірілген" ("өндірілді") деген ұғымның "өндірілген", "өсірілген", "оның ішінде тауарларды монтаждау, жинақтау немесе бұзу жолымен жасалған" деген мағынасы да бар. Бағаланатын тауарларды өндірушіден басқа тұлға өндірген тауарлар, сол өндірушінің бірдей тауарлары анықталмаған не қолда бар ақпарат пайдалануға болмайды деп есептелген жағдайда ғана бірдей тауарлар деп қарастырылады;
"бухгалтерлік есепке алудың жалпыға бірдей қабылданған қағидаттары" - тиісті уақыт кезеңінде тиісті мемлекетте белгіленген тәртіппен қолданылатын бухгалтерлік есепке алу қағидаларының жүйесі;
"біртекті тауарлар" - барлық жағынан бірдей болып табылмайтын, бірақ ұқсас сипаттамалары бар ұқсас құрамбөліктерден тұратын және осындай бағаланатын тауарлар сияқты функцияларды орындауға мүмкіндік беретін және олармен коммерциялық тұрғыдан өзара ауыстыруға болатын материалдардан жасалған тауарлар. Тауарлардың біртекті болып табылатындығы анықталған кезде сапасы, репутациясы және тауар белгісінің болуы сияқты сипаттамалары ескеріледі. Егер тауарлар бағаланатын елде өндірілмесе немесе егер осы тауарларға қатысты жобалау, әзірлеу, инженерлік, конструкторлық жұмыс, көркемдік әрлеу, дизайнын, эскиздері мен сызбаларын әзірлеу және өзге де сол сияқты жұмыстар Одақтың кедендік аумағында орындалған болса, тауарлар біртекті болып есептелмейді. Тауарларға қатысты "өндірілген" ("өндірілді") деген ұғымның, "өндрілген", "өсірілген", "оның ішінде тауарларды монтаждау, жинақтау немесе бұзу жолымен жасалған" деген мағынасы да бар. Бағаланатын тауарларды өндірушіден өзге тұлға өндірген біртекті тауарлар, сол өндірушінің біртекті тауарлары анықталмаған не қолда бар ақпарат пайдалануға болмайды деп есептелген жағдайда ғана біртекті тауарлар деп қарастырылады;
"белгілі бір класстың немесе түрдің тауарлары" - бірдей және біртекті тауарларды қоса алғанда, тауарлардың бір тобына немесе қатарына жататын және олардың жасалуы экономикалық қызметтің тиісті түріне жататын тауарлар.

6. Решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара принимается в случае, если в правила определения происхождения ввозимых товаров внесены изменения в части критериев определения происхождения товаров, влияющих на определение происхождения товаров, в отношении которых принято предварительное решение о происхождении товара.
Решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара вступает в силу со дня вступления в силу указанных изменений в правила определения происхождения ввозимых товаров.
7. Решение о внесении изменений в предварительное решение о происхождении товара, решение о прекращении действия предварительного решения о происхождении товара, решение об отзыве предварительного решения о происхождении товара направляются заявителю с указанием причин принятия таких решений, а также доводятся до сведения таможенных органов не позднее дня, следующего за днем принятия таких решений.
Глава 5
Таможенная стоимость товаров
Статья 37. Определения
Для целей настоящей главы используются понятия, которые означают следующее:
"взаимосвязанные лица" - лица, которые отвечают хотя бы одному из следующих условий:
они являются сотрудниками или директорами (руководителями) организаций друг друга;
они являются юридически признанными деловыми партнерами, то есть связаны договорными отношениями, действуют в целях извлечения прибыли и совместно несут расходы и убытки, связанные с осуществлением совместной деятельности;
они являются работодателем и работником;
какое-либо лицо прямо или косвенно владеет, контролирует или является держателем 5 или более процентов выпущенных в обращение голосующих акций обоих из них;
одно из них прямо или косвенно контролирует другое;
оба они прямо или косвенно контролируются третьим лицом;
вместе они прямо или косвенно контролируют третье лицо;
они являются родственниками или членами одной семьи.
Если лица являются партнерами в совместной предпринимательской или иной деятельности и при этом одно из них является исключительным (единственным) агентом, исключительным дистрибьютором или исключительным концессионером другого, как бы это ни было представлено, такие лица должны считаться взаимосвязанными для целей настоящей главы, если они отвечают хотя бы одному из указанных условий.
Лицо считается контролирующим другое лицо, если оно юридически или практически имеет возможность ограничивать действия этого лица или управлять ими;
"идентичные товары" - товары, одинаковые во всех отношениях, в том числе по физическим характеристикам, качеству и репутации. Незначительные расхождения во внешнем виде не являются основанием для непризнания товаров идентичными, если в остальном эти товары соответствуют требованиям, предусмотренным настоящим абзацем. Товары не считаются идентичными, если они не произведены в той же стране, что и оцениваемые товары, ввозимые на таможенную территорию Союза (далее в настоящей главе - оцениваемые товары), или если в отношении этих товаров проектирование, разработка, инженерная, конструкторская работа, художественное оформление, разработка дизайна, эскизов и чертежей и иные аналогичные работы были выполнены на таможенной территории Союза. Понятие "произведенные" ("произведены") применительно к товарам имеет также значения "добытые", "выращенные", "изготовленные, в том числе путем монтажа, сборки или разборки товаров". Идентичные товары, произведенные иным лицом, чем производитель оцениваемых товаров, рассматриваются лишь в случае, когда не выявлены идентичные товары того же производителя либо имеющаяся информация не считается приемлемой для использования;
"общепринятые принципы бухгалтерского учета" - система правил бухгалтерского учета, применяемая в установленном порядке в соответствующем государстве в соответствующий период времени;
"однородные товары" - товары, не являющиеся идентичными во всех отношениях, но имеющие сходные характеристики и состоящие из схожих компонентов, произведенные из таких же материалов, что позволяет им выполнять те же функции, что и оцениваемые товары, и быть с ними коммерчески взаимозаменяемыми. При определении, являются ли товары однородными, учитываются такие характеристики, как качество, репутация и наличие товарного знака. Товары не считаются однородными, если они не произведены в той же стране, что и оцениваемые товары, или если в отношении этих товаров проектирование, разработка, инженерная, конструкторская работа, художественное оформление, разработка дизайна, эскизов и чертежей и иные аналогичные работы были выполнены на таможенной территории Союза. Понятие "произведенные" ("произведены") применительно к товарам имеет также значения "добытые", "выращенные", "изготовленные, в том числе путем монтажа, сборки или разборки товаров". Однородные товары, произведенные иным лицом, чем производитель оцениваемых товаров, рассматриваются лишь в случае, когда не выявлены однородные товары того же производителя либо имеющаяся информация не считается приемлемой для использования;
"товары того же класса или вида" - товары, которые относятся к одной группе или ряду товаров, включая идентичные и однородные товары, и изготовление которых относится к соответствующему виду экономической деятельности.

38-бап. Тауарлардың кедендік құны туралы жалпы ережелер
1. Осы тараудың ережелері 1994 жылғы Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің (1994 жылғы ГАТТ) VII бабында және 1994 жылғы Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің VII бабын қолдану жөніндегі келісімнің ортақ қағидаттары мен қағидаларына негізделген.
2. Егер Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде тауарлар Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе және осындай тауарларға қатысты осы баптың 3-тармағында көрсетілгендерден өзге кедендік рәсім алғашқы рет мәлімделсе, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың (бұдан әрі осы тарауда - әкелінетін тауарлар) кедендік құны осы тарауға сәйкес айқындалады.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құны, егер тауарларды кедендік декларациялау оларды, осы баптың 3-тармағында көрсетілгендерден өзге кедендік рәсімге орналастырған жағдайда да осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген ерекшеліктермен немесе осы Кодекстің 114 және 116-баптарында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан тауарлардың кедендік құны оларды кедендік транзит кедендік рәсіміне, кедендік қойма кедендік рәсіміне, жою кедендік рәсіміне, мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсіміне немесе арнайы кедендік рәсіміне орналастырған кезде айқындалмайды.
4. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құны кеден органына тауарлардың кедендік декларациялануы жүзеге асырылатын мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
5. Осы Кодекстің 199-бабының 1-тармағында, 209-бабының 1-тармағының екінші абзацында, 2 және 3-тармақтарында және 217-бабының 1-тармағының екінші абзацында, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тауарлардың, сондай-ақ осы Кодекстің 170, 195 және 250-баптарына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастырылуға жататын қалдықтардың құны, Комиссия айқындайтын ерекшеліктері ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес айқындалады.
6. Осы Кодекстің 56-бабына және 72-бабының 5-тармағына, 137-бабының 11-тармағына, 198-бабының 12-тармағына сәйкес төленуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, антидемпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мақсаты үшін тауарлардың кедендік құны Комиссия айқындайтын ерекшеліктер ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес айқындалады.
Осы Кодекстің 91-бабының 4-тармағында, 97-бабының 3 тармағында, 103-бабының 4-тармағында, 153-бабының 5-тармағында, 162-бабының 6-тармағында, 241-бабының 3-тармағында, 279-бабының 8-тармағында, 280-бабының 4-тармағында, 284-бабының 4-тармағында 309-бабының 3-тармағында және 3096-бабының 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар, сондай-ақ осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия айқындайтын және Комиссия көздеген жағдайларда мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалған, олар болған кезде кедендік баждар, салықтар орындалуға жататын мән-жайлар туындаған кезде төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мақсаттары үшін тауарлардың кедендік құны осы тарауға және көрсетілген баптардың ережелеріне сәйкес айқындалады.

Статья 38. Общие положения о таможенной стоимости товаров
1. Положения настоящей главы основаны на общих принципах и правилах, установленных статьей VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года (ГАТТ 1994) и Соглашением по применению статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года.
2. Таможенная стоимость товаров, ввозимых на таможенную территорию Союза (далее в настоящей главе - ввозимые товары), определяется в соответствии с настоящей главой, если при ввозе на таможенную территорию Союза товары пересекли таможенную границу Союза и в отношении таких товаров впервые заявляется иная таможенная процедура, чем указанные в пункте 3 настоящей статьи.
Таможенная стоимость ввозимых товаров определяется в соответствии с настоящей главой также в случае, если таможенное декларирование товаров при их помещении под иную таможенную процедуру, чем указанные в пункте 3 настоящей статьи, осуществляется с особенностями, установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса, или с особенностями, определенными статьями 114 и 116 настоящего Кодекса.
3. Вне зависимости от положений пункта 2 настоящей статьи таможенная стоимость товаров не определяется при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита, таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру уничтожения, таможенную процедуру отказа в пользу государства или специальную таможенную процедуру.
4. Таможенная стоимость товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, определяется в соответствии с законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого осуществляется таможенное декларирование товаров.
5. Таможенная стоимость товаров, указанных в пункте 1 статьи 199, абзаце втором пункта 1, пунктах 2 и 3 статьи 209 и абзаце втором пункта 1, пунктах 2 и 3 статьи 217 настоящего Кодекса, а также отходов, подлежащих помещению под таможенные процедуры в соответствии со статьями 170, 195 и 250 настоящего Кодекса, определяется в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
6. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в соответствии со статьей 56 и пунктом 5 статьи 72, пунктом 11 статьи 137, пунктом 12 статьи 198 настоящего Кодекса, таможенная стоимость товаров определяется в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 91, пункте 3 статьи 97, пункте 4 статьи 103, пункте 5 статьи 153, пункте 6 статьи 162, пункте 3 статьи 241, пункте 8 статьи 279, пункте 4 статьи 280, пункте 4 статьи 284, пункте 3 статьи 309 и пункте 17 статьи 3096 настоящего Кодекса, а также обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению, таможенная стоимость товаров определяется в соответствии с настоящей главой и положениями указанных статей.

7. Егер, осы Кодекстің 209-бабының 1-тармағының екінші абзацында және 217-бабының 1-тармағының екінші абзацында көрсетілген тауарларды қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған тауарлар өзге кедендік рәсімге не осындай кедендік рәсімге орналастырылған жағдайда, мұндай тауарлардың кедендік құны оларды осы баптың 3-тармағында көрсетілгеннен өзге кедендік рәсімге алғаш орналастырылған кезінде айқындалған тауарлардың кедендік құны, ал егер тауарларға декларацияға тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтерге қатысты өзгерістер енгізілген болса - осындай өзгерістер енгізген кезде айқындалған тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Кepi экспорт кедендік рәсімін қоспағанда, тауарлар кедендік рәсімдерге орналастырылған кезде олардың кедендік құны, кедендік қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін Комиссия айқындайтын ерекшеліктер ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес айқындалады.
8. Тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 61-бабына және 74-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жататын мүше мемлекеттік валютасында айқындалады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кеден органы кедендік декларацияны тіркеу күні қолданылатын, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленетін (айқындалатын) валюталар бағамы (бұдан әрі - валюталар бағамы) бойынша жүргізіледі.
9. Тауарлардың кедендік құнын айқындау тауарлардың еркін немесе жалған кедендік құнын пайдалануға негізделмеуі тиіс.
10. Тауарлардың кедендік құны және оны айқындауға қатысты мәліметтер дұрыс, саны жағынан айқындалған және құжатпен расталған ақпаратқа негізделуі тиіс.
11. Тауарлардың кедендік құнын анықтау рәсімдері жалпы бірдей қолданылатын болуы, яғни тауарларды беретін көздерге, оның ішінде тауарлардың шығарылған жеріне, түріне, мәмілелер қатысушыларына және басқа да факторларға қарай айырмашылығы болмауға тиіс.
12. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау рәсімдері демпингке қарсы күресу мақсатында пайдаланылмауы тиіс.
13. Осы тараудың ережелері кеден органдарының тауарлардың кедендік құнын растау үшін табыс етілген кез келген өтініштің, құжаттың немесе декларацияның дұрыстығына немесе дәлділігіне көз жеткізу құқығын шектеу немесе күмән келтіру ретінде қарастырыла алмайды.

7. В случае если товары, за исключением товаров, указанных в абзаце втором пункта 1 статьи 209 и абзаце втором пункта 1 статьи 217 настоящего Кодекса, помещенные под одну из таможенных процедур, предусмотренных настоящим Кодексом, помещаются под иную таможенную процедуру либо такую же таможенную процедуру, таможенной стоимостью таких товаров является таможенная стоимость товаров, определенная при их первом помещении под иную таможенную процедуру, чем указанные в пункте 3 настоящей статьи, а если в декларацию на товары были внесены изменения в части, касающейся сведений о таможенной стоимости товаров, - таможенная стоимость товаров, определенная при внесении таких изменений.
Таможенная стоимость товаров при их помещении под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры реэкспорта, для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада определяется в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
8. Таможенная стоимость товаров определяется в валюте того государства-члена, в котором в соответствии со статьей 61 и пунктом 7 статьи 74 настоящего Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины.
В случае если при определении таможенной стоимости товаров требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, устанавливаемому (определяемому) в соответствии с законодательством этого государства-члена (далее - курс валют), действующему на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
9. Определение таможенной стоимости товаров не должно быть основано на использовании произвольной или фиктивной таможенной стоимости товаров.
10. Таможенная стоимость товаров и сведения, относящиеся к ее определению, должны основываться на достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
11. Процедуры определения таможенной стоимости товаров должны быть общеприменимыми, то есть не различаться в зависимости от источников поставки товаров, в том числе от происхождения товаров, вида товаров, участников сделки и других факторов.
12. Процедуры определения таможенной стоимости ввозимых товаров не должны использоваться в целях борьбы с демпингом.
13. Положения настоящей главы не могут рассматриваться как ограничивающие или ставящие под сомнение права таможенных органов убеждаться в достоверности или точности любого заявления, документа или декларации, представленных для подтверждения таможенной стоимости товаров.

14. Тауарлардың кедендік құнын декларант айқындайды, ал осы Кодекстің 52-бабының 2-тармағына сәйкес және 71-бабының 3-тармағы ескеріле отырып, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын кеден органы есептеген жағдайда, тауарлардың кедендік құнын кеден органы айқындайды.
15. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнының негізі барынша мүмкін болатын дәрежеде осы Кодекстің 39-бабында айқындалған мәнінде осы тауарлармен мәмілелер құны болуға тиіс.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын олармен жасалған мәмілелердің құны бойынша айқындау мүмкін болмаған жағдайда тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің дәйекті түрде қолданылатын 41 және 42-баптарына сәйкес айқындалады. Бұл ретте осы Кодекстің 41 және 42-баптарына сәйкес келетін, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін олардың құндық негізін негіздеп таңдау мақсатында кеден органы мен декларанттың арасында консультациялар жүргізуі мүмкін. Консультациялар процесінде кеден органы мен декларант мүше мемлекеттердің коммериялық құпия туралы заңнамасы сақталған жағдайда олардың қолда бар ақпаратымен алмаса алады.
Консультациялар мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Осы Кодекстің 41 және 42-баптарына сәйкес әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау мүмкін болмаған кезде тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде осы Кодекстің 43-бабына сәйкес бағаланатын, бірдей немесе біртекті тауарлар Одақтың кедендік аумағында сатылған баға не осы Кодекстің 44-бабына сәйкес тауарлардың есеп айырысу құны пайдаланылуы мүмкін. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде декларанттың аталған баптарды қолдану кезектілігін таңдауға құқығы бар.
Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін осы Кодекстің 39, 41 - 44-баптарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда, тауарлардың кедендік құнын айқындау осы Кодекстің 45-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Егер тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылатын болуына орай мәміленің шарттарына сәйкес тауарларға декларацияны кеден органы тіркеу күніне онымен есеп айырысу үшін қажетті нақты мәліметтер қамтылған құжаттардың болмауына байланысты олардың кедендік құнының шамасын айқындау мүмкін болмаған жағдайда, тауарлардың кедендік құнының нақты шамасын айқындауды кейінге қалдыруға жол беріледі. Бұл жағдайда декларанттың қолда бар құжаттары мен мәліметтері (бұдан әрі осы бапта - тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы) негізінде тауарлардың кедендік құнын айқындауға және мәлімдеуге, сондай-ақ тауарлардың кедендік құнының мәлімделген алдын ала шамасы негізге алына отырып, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеуге жол беріледі.
Тауарлардың кедендік құнын кейінге қалдырып айқындау, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын кейінге қалдырып айқындау жағдайларын қамтитын тәртібін, тауарлардың кедендік құнын кейінге қалдырып айқындауды пайдалану кезінде әкелінетін тауарлармен мәміленің құны жөніндегі әдісті қолдану ерекшеліктерін, тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы туралы мәліметтерді мәлімдеу ерекшеліктерін, тауарлардың кедендік құнының нақты шамасын мәлімдеу тәртібі мен мерзімдерін, тауарлардың кедендік құнын бақылау ерекшеліктерін Комиссия айқындайды және Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
Тауарлардың кедендік құнының нақты шамасы негізге алына отырып, қосымша есептелген кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу тауарлардың кедендік құнының нақты шамасын мәлімдеу мерзімінен кешіктірілмей жүргізіледі.

14. Таможенная стоимость товаров определяется декларантом, а в случае, если в соответствии с пунктом 2 статьи 52 и с учетом пункта 3 статьи 71 настоящего Кодекса таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются таможенным органом, таможенная стоимость товаров определяется таможенным органом.
15. Основой таможенной стоимости ввозимых товаров должна быть в максимально возможной степени стоимость сделки с этими товарами в значении, определенном статьей 39 настоящего Кодекса.
В случае невозможности определения таможенной стоимости ввозимых товаров по стоимости сделки с ними таможенная стоимость товаров определяется в соответствии со статьями 41 и 42 настоящего Кодекса, применяемыми последовательно. При этом могут быть проведены консультации между таможенным органом и декларантом в целях обоснованного выбора стоимостной основы для определения таможенной стоимости ввозимых товаров, соответствующей статьям 41 и 42 настоящего Кодекса. В процессе консультаций таможенный орган и декларант могут обмениваться имеющейся у них информацией при условии соблюдения законодательства государств-членов о коммерческой тайне.
Консультации проводятся в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
При невозможности определения таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии со статьями 41 и 42 настоящего Кодекса в качестве основы для определения таможенной стоимости товаров может использоваться либо цена, по которой оцениваемые, идентичные или однородные товары были проданы на таможенной территории Союза, в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса, либо расчетная стоимость товаров в соответствии со статьей 44 настоящего Кодекса. Декларант имеет право выбрать очередность применения указанных статей при определении таможенной стоимости ввозимых товаров.
В случае если для определения таможенной стоимости ввозимых товаров невозможно применить статьи 39, 41-44 настоящего Кодекса, определение таможенной стоимости товаров осуществляется в соответствии со статьей 45 настоящего Кодекса.
16. В случае если при таможенном декларировании товаров точная величина их таможенной стоимости не может быть определена в связи с тем, что на дату регистрации таможенным органом декларации на товары в соответствии с условиями сделки, в соответствии с которой товары продаются для вывоза на таможенную территорию Союза, отсутствуют документы, содержащие точные сведения, необходимые для ее расчета, допускается отложить определение точной величины таможенной стоимости товаров. В этом случае допускаются определение и заявление таможенной стоимости товаров на основе имеющихся у декларанта документов и сведений (далее в настоящей статье - предварительная величина таможенной стоимости товаров), а также исчисление и уплата таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исходя из заявленной предварительной величины таможенной стоимости товаров.
Порядок отложенного определения таможенной стоимости товаров, включающий в себя в том числе случаи отложенного определения таможенной стоимости товаров, особенности применения метода по стоимости сделки с ввозимыми товарами при использовании отложенного определения таможенной стоимости товаров, особенности заявления сведений о предварительной величине таможенной стоимости товаров, порядок и сроки заявления точной величины таможенной стоимости товаров, особенности контроля таможенной стоимости товаров, определяется Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
Уплата таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, дополнительно начисленных исходя из точной величины таможенной стоимости товаров, производится не позднее срока заявления точной величины таможенной стоимости товаров.

17. Комиссия, 1994 жылғы Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің VII бабының қолданылуы жөніндегі Келісімнің, оған түсіндірме ескертулерді, сондай-ақ Дүниежүзілік сауда ұйымының Кедендік бағалау комитеті және Дүниежүзілік кеден ұйымының Кедендік бағалау жөніндегі техникалық комитеті қабылданған тауарлардың кедендік құны жөніндегі құжаттарды қоса алғанда, тиісті ережелері негізге алына отырып, әкелінетін тауарлардың кедендің құнын айқындау әдістерін қолдану кезінде осы тараудың ережелерін біркелкі қолдануды қамтамасыз етуге бағытталған актілерді қолданады.
18. Осы тараудың ережелері Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
19. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері жөніндегі алдын ала шешімдер, егер бұл мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген жағдайда қабылдануы мүмкін. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының әкелінетін тауарлардың кедендік құнын анықтау әдістерін қолдану мәселелері жөніндегі алдын ала шешім беру тәртібі мен шарттары, сондай-ақ осындай алдын ала шешімді қолдану тәртібі мен мерзімдері мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
Ескерту. 38-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
39-бап. Әкелінетін тауарлармен мәмілелердің құны жөніндегі әдіс (1-әдіс)
1. Әкелінетін тауарлардың кедендік құны олармен жасалған мәміленің құны болып табылады, яғни оларды Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сату кезінде осы тауарлар үшін төленуге жататын немесе іс жүзінде төленген және:
1) мына:
тауарлар қайта сатылуы мүмкін географиялық өңірді шектейтін;
тауарлардың құнына елеулі әсер етпейтін;
Одақ органдарының актілерінде немесе мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген шектеулерді қоспағанда, сатып алушының тауарларды пайдалануға және билік етуіне берілген құқықтарына қатысты шектеулер жоқ болуы;
2) тауарлардың сатылуы немесе олардың бағасы тауарлар бағасына әсері сан жағынан айқындалуы мүмкін болмайтын, қандай да бір жағдайларға немесе міндеттемелерге тәуелді болмау;
3) осы Кодекстің 40-бабына сәйкес қосымша есептеулер жүргізуге болатын кездегіден басқа жағдайларда, кейін тауарларды сатудан, өзге әдіспен билік етуден немесе сатып алушының пайдаланунан түсетін кірістің немесе пайданың ешбір бөлігі сатушыға тікелей немесе жанама түрде тиесілі болмау;

17. Комиссией принимаются акты, направленные на обеспечение единообразного применения положений настоящей главы при применении методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров, исходя из соответствующих положений Соглашения по применению статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года, включая пояснительные примечания к нему, а также документов по таможенной стоимости товаров, принятых Комитетом по таможенной оценке Всемирной торговой организации и Техническим комитетом по таможенной оценке Всемирной таможенной организации.
18. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров для личного пользования, товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, перемещаемых через таможенную границу Союза.
19. Предварительные решения по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров могут приниматься в случае, если это установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании. Порядок и условия выдачи уполномоченным органом государства-члена предварительного решения по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров, а также порядок и сроки применения такого предварительного решения устанавливаются законодательством государства-члена о таможенном регулировании.
Сноска. Статья 38 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 39. Метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1)
1. Таможенной стоимостью ввозимых товаров является стоимость сделки с ними, то есть цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за эти товары при их продаже для вывоза на таможенную территорию Союза и дополненная в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса, при выполнении следующих условий:
1) отсутствуют ограничения в отношении прав покупателя на пользование и распоряжение товарами, за исключением ограничений, которые:
ограничивают географический регион, в котором товары могут быть перепроданы;
существенно не влияют на стоимость товаров;
установлены актами органов Союза или законодательством государств-членов;
2) продажа товаров или их цена не зависит от каких-либо условий или обязательств, влияние которых на цену товаров не может быть количественно определено;
3) никакая часть дохода или выручки от последующей продажи, распоряжения иным способом или использования товаров покупателем не причитается прямо или косвенно продавцу, кроме случаев, когда в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса могут быть произведены дополнительные начисления;

4) сатып алушы және сатушы өзара байланысты тұлғалар болып табылмайтын немесе сатып алушы мен сатушы әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік мақсаттар үшін қолайлы болатындай өзара байланысты тұлғалар болып табылатын талаптары орындалған кезде осы Кодекстің 40-бабына сәйкес толықтырылған баға болып табылады.
2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген талаптардың ең болмаса біреуі орындалмаса, іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын баға әкелінетін тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін қолайлы болып табылмайды және 1-әдіс қолданылмайды.
3. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын баға сатып алушының тікелей сатушыға немесе сатушының пайдасына өзге тұлғаға жүзеге асыруға жататын немесе жүзеге асырылған осы тауарлар үшін барлық төлемдердің жалпы сомасы болып табылады. Бұл ретте төлемдер, мүше мемлекеттің заңнамасында тыйым салынбаған кез келген нысанда тікелей немесе жанама жүзеге асырылуы мүмкін.
Егер декларацияланатын тауарлар бір мәміле шеңберінде сатып алынған осындай тауарлардың көп мөлшерінің бір бөлігі болып табылған жағдайда, декларацияланатын тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын баға декларацияланатын тауарлар саны мен сатып алынған тауарлардың жалпы санының арақатынасындағы арақатынаста (пропорцияда) айқындалады.
4. Сатушы және сатып алушы арасындағы өзара байланыс фактісі әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қолайлы болмайтын мәміленің құнын мойындау үшін өздігінен негіз болып табылмауға тиіс. Бұл жағдайда сатылымға ілеспе мән-жайларға талдау жасалуға тиіс. Егер көрсетілген өзара байланыс іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға әсер етпесе, мәміленің құны әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қолайлы деп танылады.
5. Егер сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар болып табылса және бұл ретте декларант табыс еткен немесе өзге тәсілмен кеден органы алған ақпараттың негізінде кеден органы сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара байланыс іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға әсер ететін белгілерді анықтаса, онда кеден органы бұл белгілер туралы жазбаша немесе электрондық нысанда декларантқа хабарлайды. Бұл жағдайда кеден органы кедендік бақылау, оның ішінде сатылымға ілеспе мән-жайларды талдау жүргізеді. Декларанттың іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара байланысының әсері жоқ екенін мына тәсілердің бірімен:
1) қосымша құжаттар мен мәліметтерді, оның ішінде кеден органы қосымша сұратқан сатылымға ілеспе мән-жайларды сипаттайтын (көрсететін) мәліметтерді табыс ету тәсілімен дәлелдеуге құқығы бар. Іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға сатушы мен сатып алушының арасындағы өзара байланыстың әсерін анықтау мақсатында кеден органы сатылымға ілеспе мән-жайларға талдау жүргізу кезінде, сатып алушы мен сатушы өзінің коммерциялық қарым-қатынастарын ұйымдастыратын тәсілді қоса алғанда, мәмленің барлық шарттарын және қарастырылып отырған баға қалай белгіленгенін қарастырады. Егер жүргізілген талдаудың нәтижесінде кеден органы, сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар бола отырып, тауарларды сол талаптармен, оның ішінде егер олар өзара байланысты тұлғалар болып табылмағандығы сияқты, салыстырмалы бағалармен (яғни сол деңгейдегі бағалармен) өзара сатса және сатып алса, бұл факті сатып алушы және сатушы арасындағы өзара байланыс іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға әсер етпеуінің дәлелі болып табылады;

4) покупатель и продавец не являются взаимосвязанными лицами, или покупатель и продавец являются взаимосвязанными лицами таким образом, что стоимость сделки с ввозимыми товарами приемлема для таможенных целей в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
2. В случае если хотя бы одно из условий, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не выполняется, цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате, не является приемлемой для определения таможенной стоимости ввозимых товаров и метод 1 не применяется.
3. Ценой, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, является общая сумма всех платежей за эти товары, осуществленных или подлежащих осуществлению покупателем непосредственно продавцу или иному лицу в пользу продавца. При этом платежи могут быть осуществлены прямо или косвенно в любой форме, не запрещенной законодательством государств-членов.
В случае если декларируемые товары являются частью большего количества таких же товаров, приобретенных в рамках одной сделки, цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за декларируемые товары, определяется в том же соотношении (пропорции), в котором соотносятся количество декларируемых товаров и общее количество приобретенных товаров.
4. Факт взаимосвязи между продавцом и покупателем сам по себе не должен являться основанием для признания стоимости сделки неприемлемой для определения таможенной стоимости ввозимых товаров. В этом случае должны быть проанализированы сопутствующие продаже обстоятельства. Если указанная взаимосвязь не повлияла на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, стоимость сделки признается приемлемой для определения таможенной стоимости ввозимых товаров.
5. В случае если продавец и покупатель являются взаимосвязанными лицами и при этом на основе информации, представленной декларантом или полученной таможенным органом иным способом, таможенный орган обнаружит признаки того, что взаимосвязь между продавцом и покупателем повлияла на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, то таможенный орган в письменной или электронной форме сообщает декларанту об этих признаках. В этом случае таможенный орган проводит таможенный контроль, в том числе анализ сопутствующих продаже обстоятельств. Декларант имеет право доказать отсутствие влияния взаимосвязи между продавцом и покупателем на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, одним из следующих способов:
1) представление дополнительных документов и сведений, в том числе дополнительно запрошенных таможенным органом, характеризующих (отражающих) сопутствующие продаже обстоятельства. В целях определения влияния взаимосвязи между продавцом и покупателем на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате, таможенный орган при проведении анализа сопутствующих продаже обстоятельств рассматривает все условия сделки, включая способ, которым покупатель и продавец организуют свои коммерческие отношения, и то, как была установлена рассматриваемая цена. В случае если в результате проведенного анализа таможенный орган установил, что покупатель и продавец, являясь взаимосвязанными лицами, взаимно продают и покупают товары на тех же условиях, в том числе по сопоставимым ценам (то есть по ценам того же уровня), как если бы они не являлись взаимосвязанными лицами, этот факт является доказательством того, что взаимосвязь между продавцом и покупателем не повлияла на цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате;

2) әкелінетін тауарлармен мәміленің құны тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінген сол немесе соған сәйкес уақыт кезеңінде орын алған мынадай тексеру шамаларының біріне:
Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатушымен өзара байланысты тұлғалар болып табылмайтын сатып алушыларға осындай тауарларды сату кезінде бірдей немесе біртекті тауарлармен мәміленің құны;
осы Кодекстің 43-бабына сәйкес айқындалған бірдей немесе біртекті тауарлардың кедендік құны;
осы Кодекстің 44-бабына сәйкес айқындалған бірдей немесе біртекті тауарлардың кедендік құнын тексеру шамаларына жақын екенін растайтын құжаттар мен мәліметтерді табыс ету тәсілімен дәлелдеуге құқығы бар;
6. Егер кеден органында осы баптың 5-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тексеру шамаларының бірі әкелінетін тауарлармен мәміленің құнына жақын екені туралы жеткілікті ақпарат болса, ол декларанттан әкелінетін тауарлармен мәміленің құнын осы тексеру шамасына жақын екенін дәлелдейтін қосымша ақпарат сұратуға тиіс емес.
7. Кеден органы осы баптың 5-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген тексеру шамаларын әкелінетін тауарлармен мәміленің құнымен салыстыру жүргізу кезінде декларант табыс еткен, сатылымның коммерциялық деңгейлеріндегі, тауарлар санындағы, осы Кодекстің 40-бабында көрсетілген қосымша есептердегі айырмашылықтар туралы, сондай-ақ әдетте сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар болған кезде, сатылымдар кезінде сатушы шегетін шығындармен салыстырғанда сатушы мен сатып алушы өзара байланысты тұлғалар болып табылмаған кезіндегі сатылымдар кезінде сатушы шегетін шығындардағы айырмашылықтар туралы мәліметтерді ескереді.
8. Осы баптың 5-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген тексеру шамалары декларанттың бастамасымен және осы баптың 7-тармағына сәйкес салыстыру мақсатында ғана пайдаланылады және әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде қолданыла алмайды.
9. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын баға Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты, осыған байланысты сатып алушының сатушыға аударатын дивидендтер немесе өзге де төлемдер, егер олар әкелінетін тауарлармен байланысты болмаса, әкелінетін тауарлардың кедендік құнына енгізілмейді.
40-бап. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер
1. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын олармен жасалған мәміленің құны бойынша анықтау кезінде осы тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға мынадай қосымша есептеулер қосылады:

2) представление документов и сведений, подтверждающих, что стоимость сделки с ввозимыми товарами близка к одной из следующих проверочных величин, имеющих место в тот же или соответствующий ему период времени, в который товары ввезены на таможенную территорию Союза:
стоимость сделки с идентичными или однородными товарами при продажах таких товаров покупателям, не являющимся взаимосвязанными с продавцом лицами, для вывоза на таможенную территорию Союза;
таможенная стоимость идентичных или однородных товаров, определенная в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса;
таможенная стоимость идентичных или однородных товаров, определенная в соответствии со статьей 44 настоящего Кодекса.
6. Если таможенный орган имеет достаточную информацию о том, что одна из проверочных величин, указанных в подпункте 2 пункта 5 настоящей статьи, близка к стоимости сделки с ввозимыми товарами, он не должен запрашивать у декларанта дополнительную информацию, доказывающую, что стоимость сделки с ввозимыми товарами близка к этой проверочной величине.
7. При проведении таможенным органом сравнения проверочных величин, указанных в подпункте 2 пункта 5 настоящей статьи, со стоимостью сделки с ввозимыми товарами учитываются представленные декларантом сведения о различиях в коммерческих уровнях продажи, в количестве товаров, в дополнительных начислениях, указанных в статье 40 настоящего Кодекса, а также о различиях в расходах, которые обычно несет продавец при продажах, когда продавец и покупатель не являются взаимосвязанными лицами, по сравнению с расходами, которые несет продавец при продажах, когда продавец и покупатель являются взаимосвязанными лицами.
8. Проверочные величины, указанные в подпункте 2 пункта 5 настоящей статьи, используются по инициативе декларанта и исключительно в целях сравнения в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи и не могут быть использованы в качестве основы для определения таможенной стоимости ввозимых товаров.
9. Цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за ввозимые товары, относится к товарам, перемещаемым через таможенную границу Союза, в связи с чем перечисляемые покупателем продавцу дивиденды или иные платежи в случае, если они не связаны с ввозимыми товарами, не включаются в таможенную стоимость ввозимых товаров.
Статья 40. Дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары
1. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров по стоимости сделки с ними к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за эти товары, добавляются следующие дополнительные начисления:

1) сатып алушы жүзеге асырған немесе жүзеге асыратын, бірақ:
а) сатып алушы өзінің агентінің (делдалдың) табыс етуі бойынша Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерге әкелінетін тауарларды сатып алуға байланысты қызмет көрсеткені үшін өзінің агентіне (делдалға) төлейтін, сатып алғаны үшін сыйақыны қоспағанда, делдалдарға (агенттерге) берілетін сыйақы және брокерлерге берілетін сыйақы;
б) егер кедендік мақсаттар үшін ол әкелінетін тауарлармен біртұтас ретінде қарастырылса, ыдысқа жұмсалған шығыстар;
в) әкелінетін тауарлар орамасына жұмсалған шығыстар, оның ішінде орама материалдарының және орау жұмыстардың құны жататын әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға енгізілмеген мөлшердегі шығыстар;
2) Одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды өндірумен және сатумен байланысты пайдалану үшін сатып алушы тікелей немесе жанама түрде тегін немесе төмендетілген бағамен, іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға енгізілмеген мөлшерде берілген мынадай тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің тиісті түрде бөлінген құны:
а) әкелінетін тауарлар өндірілген (тұратын) шикізат, материалдар, детальдар, жартылай фабрикаттар мен өзге де тауарлар;
б) әкелінетін тауарларды өндіру кезінде пайдаланылған құралдар, мөртабандар, нысандар мен өзге де ұқсас тауарлар;
в) әкелінетін тауарларды өндіру кезінде жұмсалған материалдар;
г) Одақтың кедендік аумағынан тыс орындалған және әкелінетін тауарларды өндіру үшін қажетті жобалау, әзірлеу, инженерлік, конструкторлық жұмыс, көркемдік әрлеу, дизайн, эскиздер мен сызбалар;
3) тікелей немесе жанама түрде сатушыға тиесілі, әкелінетін тауарларды пайдалану немесе өзге тәсілмен кейін сату, билік ету нәтижесінде алынған кірістің (пайданың) бір бөлігі;
4) Одақтың кедендік аумағына мұндай тауарларды әкелу орнына дейін, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса - Комиссия айқындаған орынға дейін әкелінетін тауарларды тасуға (тасымалдауға) жұмсалған шығыстар;
5) Одақтың кедендік аумағына мұндай тауарларды әкелу орнына дейін, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса - Комиссия айқындаған орынға дейін әкелінетін тауарларды тиеу, түсіру немесе қайта тиеу және оларды тасуға (тасымалдауға) байланысты өзге операцияларды жасауға жұмсалған шығыстар;
6) осы тармақтың 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген операцияларды жасауға байланысты сақтандыру шығыстары;

1) расходы в размере, в котором они осуществлены или подлежат осуществлению покупателем, но не включены в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате за ввозимые товары, к которым относятся:
а) вознаграждение посредникам (агентам) и вознаграждение брокерам, за исключением вознаграждения за закупку, уплачиваемого покупателем своему агенту (посреднику) за оказание по его представлению за пределами таможенной территории Союза услуг, связанных с покупкой ввозимых товаров;
б) расходы на тару, если для таможенных целей она рассматривается как единое целое с ввозимыми товарами;
в) расходы на упаковку ввозимых товаров, в том числе стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;
2) соответствующим образом распределенная стоимость следующих товаров и услуг, прямо или косвенно предоставленных покупателем бесплатно или по сниженной цене для использования в связи с производством и продажей ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Союза, в размере, не включенном в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате за ввозимые товары:
а) сырье, материалы, детали, полуфабрикаты и иные товары, из которых произведены (состоят) ввозимые товары;
б) инструменты, штампы, формы и иные подобные товары, использованные при производстве ввозимых товаров;
в) материалы, израсходованные при производстве ввозимых товаров;
г) проектирование, разработка, инженерная, конструкторская работа, художественное оформление, дизайн, эскизы и чертежи, выполненные вне таможенной территории Союза и необходимые для производства ввозимых товаров;
3) часть дохода (выручки), полученного в результате последующей продажи, распоряжения иным способом или использования ввозимых товаров, которая прямо или косвенно причитается продавцу;
4) расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых товаров до места прибытия таких товаров на таможенную территорию Союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и особенностей такой перевозки (транспортировки) определены иные места, - до места, определенного Комиссией;
5) расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку ввозимых товаров и проведение иных операций, связанных с их перевозкой (транспортировкой) до места прибытия таких товаров на таможенную территорию Союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) ввозимых товаров, и особенностей их перевозки (транспортировки) определены иные места, - до места, определенного Комиссией;
6) расходы на страхование в связи с операциями, указанными в подпунктах 4 и 5 настоящего пункта;

7) роялтиді, әкелінетін тауарларға қатысты және осы тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға енгізілмеген мөлшерде, Одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды сатудың шарттары ретінде сатып алушы тікелей немесе жанама түрде жүргізген немесе жүргізуі тиіс патенттер, тауар белгілері, авторлық құқықтары үшін төлемдерді қоса алғанда, зияткерлік меншік объектілерін пайдаланғаны үшін лицензиялық және өзге ұқсас төлемдер. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағаға:
а) Одақтың кеден аумағына әкелінетін тауарларды қайта жаңғырту (тираждау) құқығына төлемдер;
б) әкелінетін тауарларды, егер мұндай төлемдер Одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды сатудың шарты болып табылмаса, бөлу немесе қайта сату құқығы үшін төлемдер қосылмауға тиіс.
2. Әкелінетін тауарлардың кедендік құны, олар іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағадан бөлінген жағдайда, декларант мәлімдеген және ол құжаттама түрінде растаған:
1) тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін жүргізілетін құрылысқа, осындай өнеркәсіптік қондырғылар, машиналар немесе жабдық сияқты тауарларды салуға, жинақтауға, монтаждауға, қызмет көрсетуге немесе техникалық көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды;
2) Одақтың кедендік аумағы бойынша мұндай тауарларды келген орнынан, ал егер Комиссия тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне және осындай тасудың (тасымалдаудың) ерекшеліктеріне қарай өзге орындарды айқындаса - Комиссия айқындаған орыннан әкелінетін тауарларды тасуға (тасымалдауға) жұмсалған шығыстарды;
3) тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге немесе Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды сатуға байланысты төленетін баждарды, салықтар мен алымдарды қамтымауға тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер дұрыс, саны жағынан айқындалатын және құжаттамалық расталған ақпараттың негізінде жүргізіледі. Мұндай ақпарат болмаған кезде 1-әдіс қолданылмайды.
4. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы баптың 1-тармағында көрсетілгеннен басқа, мұндай тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер жүргізілмейді.
5. Әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер жүзеге асырылған кезде:
1) осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасының "б" тармақшасында көрсетілген тауарлар құнын бөлу осы құнның бәрін тауарлардың бірінші партиясының кедендік құнына немесе декларант айқындаған декларацияланатын тауарлардың санынан кем болмауға тиіс өзге тауарлар санының кедендік құнына жатқызу жолымен жүргізіледі. Мұндай бөлу декларанттың қолындағы құжаттарға байланысты және жалпыға бірдей қабылданған бухгалтерлік есепке алу қағидаттарына сәйкес нақты жағдайларға қолданылатын ақылға сыйымды әдіспен жүргізілуге тиіс. Бұл ретте көрсетілген тауарлардың құны ретінде, егер сатып алушы тауарларды сатып алушымен өзара байланысты тұлға болып табылмайтын сатушыдан сатып алса, оларды сатып алуға жұмсалған шығыстар, не егер тауарды сатып алушы өндірсе, оларды дайындауға жұмсалған шығыстар танылады. Егер көрсетілген тауарларды бұрын сатып алушы оларды сатып алғанына немесе өндіргеніне қарамастан пайдаланған жағдайда, сатып алудың немесе өндірудің бастапқы бағасы олардың пайдаланылуын ескере отырып, осы тауарлардың құнын алу (айқындау) мақсатында азайтылуға тиіс;

7) лицензионные и иные подобные платежи за использование объектов интеллектуальной собственности, включая роялти, платежи за патенты, товарные знаки, авторские права, которые относятся к ввозимым товарам и которые прямо или косвенно произвел или должен произвести покупатель в качестве условия продажи ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Союза, в размере, не включенном в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате за эти товары. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров не должны добавляться к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате:
а) платежи за право на воспроизведение (тиражирование) ввозимых товаров на таможенной территории Союза;
б) платежи за право распределения или перепродажи ввозимых товаров, если такие платежи не являются условием продажи ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Союза.
2. Таможенная стоимость ввозимых товаров не должна включать в себя следующие расходы при условии, что они выделены из цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате, заявлены декларантом и подтверждены им документально:
1) расходы на производимые после ввоза товаров на таможенную территорию Союза строительство, возведение, сборку, монтаж, обслуживание или оказание технического содействия в отношении таких товаров, как промышленные установки, машины или оборудование;
2) расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых товаров по таможенной территории Союза от места прибытия таких товаров на таможенную территорию Союза, а если Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, и особенностей такой перевозки (транспортировки) определены иные места, - от места, определенного Комиссией;
3) пошлины, налоги и сборы, уплачиваемые в связи с ввозом товаров на таможенную территорию Союза или продажей ввозимых товаров на таможенной территории Союза.
3. Указанные в пункте 1 настоящей статьи дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, производятся на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации. При отсутствии такой информации метод 1 не применяется.
4. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за такие товары, кроме указанных в пункте 1 настоящей статьи, не производятся.
5. При осуществлении дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары:
1) распределение стоимости товаров, указанных в подпункте "б" подпункта 2 пункта 1 настоящей статьи, может осуществляться путем отнесения всей этой стоимости к таможенной стоимости первой партии товаров или к таможенной стоимости иного, определенного декларантом, количества товаров, которое не может быть меньше количества декларируемых товаров. Такое распределение должно производиться разумным способом, применимым к конкретным обстоятельствам, в зависимости от имеющихся у декларанта документов и в соответствии с общепринятыми принципами бухгалтерского учета. При этом стоимостью указанных товаров признаются расходы на их приобретение, если покупатель приобрел товары у продавца, не являющегося взаимосвязанным с покупателем лицом, либо расходы на их изготовление, если товары произведены покупателем. В случае если указанные товары ранее использовались покупателем, независимо от того, были ли они приобретены или произведены этим покупателем, исходная цена приобретения или производства подлежит уменьшению в целях получения (определения) стоимости этих товаров с учетом их использования;

2) сатып алушы берген немесе осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасының "г" тармақшасында көрсетілген, сатып алушы сатып алған немесе жалға алған тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты қосымша есептеулер осындай тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға немесе жалдауға жұмсалған шығыстар бөлігінде жүзеге асырылады. Егер сатып алушы қоғам иелігіндегі, яғни мемлекеттік немесе муниципалдық меншіктегі тауарларды берсе, қосымша есептеулер осындай тауарлардың көшірмелерін aлу құны (шығысылары) бөлігінде жүзеге асырылады.
6. Осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген қосымша есептеулер жүзеге асырылған кезде, тікелей тауарлардың құнынан басқа оларды сатушыға беруге (жеткізуге) байланысты барлық шығыстар, егер осылай көзделген болса, оларды қайтаруды қоса алғанда, ескеріледі.
41-бап. Бірдей тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (2-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құнын Кодекстің 39-бабына сәйкес айқындауға болмайтын болса, Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылған және Одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарлар сияқты сол немесе оған сәйкес келетін уақыт кезеңінде, бірақ бағаланатын тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін күнтізбелік 90 күннен ерте емес кезеңде Одақтың кедендік аумағына әкелінген бірдей тауарлармен мәміленің құны мұндай тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Бірдей тауарлармен мәміленің құны осы Кодекстің 39-бабына сәйкес айқындалған және кеден органы қабылданған осы тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес сол коммерциялық деңгейде және мәні бойынша бағаланатын тауарлар сияқты мөлшерде сатылған бірдей тауарлармен мәміленің құны пайдаланылады.
Егер ондай сатылымдар анықталмаса, сатылымның коммерциялық деңгейіндегі және (немесе) тауарлар санындағы айырмашылықтар ескерілетін тиісті түзетумен өзге коммерциялық деңгейде және (немесе) өзге мөлшерлерде сатылған бірдей тауарлармен мәміленің құны пайдаланылады.
Көрсетілген түзету бірдей тауарлармен мәміле құнын ұлғайтуға немесе азайтуға әкелетініне қарамастан түзетудің негізділігі мен нақтылығын құжаттамалық растайтын мәліметтер негізінде жүзеге асырылады. Мұндай мәліметтер болмаған кезде бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін бірдей тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс пайдаланылмайды.
2. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес, қажет болса, бірдей тауарлар тасымалданатын (тасылатын) қашықтықтардағы және тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түрлеріндегі айырмашылықтарға негізделген бағаланатын және бірдей тауарларға қатысты осы Кодекстің 40-бабының 1-тармағының 4 - 6-тармақшаларында көрсетілген елеулі айырмашылықты есепке алу үшін бірдей тауарлармен мәміле құнына түзету жүргізіледі.

2) в отношении предоставленных покупателем и указанных в подпункте "г" подпункта 2 пункта 1 настоящей статьи товаров и услуг, которые были приобретены или арендованы покупателем, дополнительные начисления осуществляются в части расходов на приобретение или аренду таких товаров и услуг. Если покупателем предоставлены товары, находящиеся в общественном владении, то есть в государственной или муниципальной собственности, дополнительные начисления осуществляются в части стоимости (издержек) получения копий таких товаров.
6. При осуществлении дополнительных начислений, указанных в подпункте 2 пункта 1 настоящей статьи, помимо стоимости непосредственно товаров учитываются все расходы, связанные с предоставлением (доставкой) их продавцу, включая их возврат, если таковой предусмотрен.
Статья 41. Метод по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2)
1. В случае если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьей 39 настоящего Кодекса, таможенной стоимостью таких товаров является стоимость сделки с идентичными товарами, проданными для вывоза на таможенную территорию Союза и ввезенными на таможенную территорию Союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за 90 календарных дней до ввоза на таможенную территорию Союза оцениваемых товаров.
Стоимостью сделки с идентичными товарами является таможенная стоимость этих товаров, определенная в соответствии со статьей 39 настоящего Кодекса и принятая таможенным органом.
При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей используется стоимость сделки с идентичными товарами, проданными на том же коммерческом уровне и по существу в том же количестве, что и оцениваемые товары.
В случае если такие продажи не выявлены, используется стоимость сделки с идентичными товарами, проданными на ином коммерческом уровне и (или) в иных количествах, с соответствующей поправкой, учитывающей различия в коммерческом уровне продажи и (или) в количестве товаров.
Указанная поправка осуществляется на основе сведений, документально подтверждающих обоснованность и точность корректировки, независимо от того, приводит она к увеличению или уменьшению стоимости сделки с идентичными товарами. При отсутствии таких сведений метод по стоимости сделки с идентичными товарами для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров не используется.
2. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей при необходимости производится поправка к стоимости сделки с идентичными товарами для учета значительной разницы в указанных в подпунктах 4-6 пункта 1 статьи 40 настоящего Кодекса расходах в отношении оцениваемых и идентичных товаров, обусловленной различиями в расстояниях, на которые они перевозятся (транспортируются), и в видах транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.

3. Егер осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес түзетулер есебінен бірдей тауарлармен мәміленің біреуден артық құны анықталған жағдайда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін олардың ең төмен бағасы қолданылады.
42-бап. Біртекті тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (3-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құнын осы Кодекстің 39 және 41-баптарына сәйкес айқындауға болмайтын болса, Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылған және Одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарлар сияқты сол немесе оған сәйкес келетін уақыт кезеңінде, бірақ бағаланатын тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін күнтізбелік 90 күннен ерте емес кезеңде Одақтың кедендік аумағына әкелінген біртекті тауарлармен мәміленің құны мұндай тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Біртекті тауарлармен мәміленің құны осы Кодекстің 39-бабына сәйкес айқындалған және кеден органы қабылдаған осы тауарлардың кедендік құны болып табылады.
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес сол коммерциялық деңгейде және мәні бойынша бағаланатын тауарлар сияқты мөлшерде сатылған біртекті тауарлармен мәміле құны пайдаланылады.
Егер ондай сатылымдар анықталмаса, сатылымның коммерциялық деңгейінде және (немесе) тауарлар санындағы айырмашылықтар ескерілетін тиісті түзетумен, өзге коммерциялық деңгейде және (немесе) өзге мөлшерде сатылған біртекті тауарлармен мәміле құны пайдаланылады.
Көрсетілген түзету біртекті тауарлармен мәміле құнын ұлғайтуға немесе азайтуға әкелетініне қарамастан түзетудің негізділігі мен нақтылығын құжаттамалық растайтын мәліметтер негізінде жүзеге асырылады. Мұндай мәліметтер болмаған кезде бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін біртекті тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс пайдаланылмайды.
2. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде осы бапқа сәйкес, қажет болса, біртекті тауарлар тасымалданатын (тасылатын) қашықтықтардағы және тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түрлеріндегі айырмашылықтарға негізделген бағаланатын және біртекті тауарларға қатысты осы Кодекстің 40-бабының 1-тармағының 4 - 6-тармақшаларында көрсетілген елеулі айырмашылықты есепке алу үшін біртекті тауарлармен мәміле құнына түзету жүргізіледі.
3. Егер осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес түзетулер есебінен біртекті тауарлармен мәміленің біреуден артық құны анықталған жағдайда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін олардың ең төмен бағасы қолданылады.

3. В случае если выявлено более одной стоимости сделки с идентичными товарами с учетом поправок в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, для определения таможенной стоимости ввозимых товаров применяется самая низкая из них.
Статья 42. Метод по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3)
1. В случае если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьями 39 и 41 настоящего Кодекса, таможенной стоимостью таких товаров является стоимость сделки с однородными товарами, проданными для вывоза на таможенную территорию Союза и ввезенными на таможенную территорию Союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за 90 календарных дней до ввоза на таможенную территорию Союза оцениваемых товаров.
Стоимостью сделки с однородными товарами является таможенная стоимость этих товаров, определенная в соответствии со статьей 39 настоящего Кодекса и принятая таможенным органом.
При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей используется стоимость сделки с однородными товарами, проданными на том же коммерческом уровне и по существу в том же количестве, что и оцениваемые товары.
В случае если такие продажи не выявлены, используется стоимость сделки с однородными товарами, проданными на ином коммерческом уровне и (или) в иных количествах, с соответствующей поправкой, учитывающей различия в коммерческом уровне продажи и (или) в количестве товаров.
Указанная поправка осуществляется на основе сведений, документально подтверждающих обоснованность и точность корректировки, независимо от того, приводит она к увеличению или уменьшению стоимости сделки с однородными товарами. При отсутствии таких сведений метод по стоимости сделки с однородными товарами для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров не используется.
2. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей при необходимости производится поправка к стоимости сделки с однородными товарами для учета значительной разницы в указанных в подпунктах 4-6 пункта 1 статьи 40 настоящего Кодекса расходах в отношении оцениваемых и однородных товаров, обусловленной различиями в расстояниях, на которые они перевозятся (транспортируются), и в видах транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.
3. В случае если выявлено более одной стоимости сделки с однородными товарами с учетом поправок в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, для определения таможенной стоимости ввозимых товаров применяется самая низкая из них.

43-бап. Шегеру әдісі (4-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 39, 41 және 42-баптарына сәйкес айқындауға болмайтын болса, декларанттың өтініші бойынша осы Кодекстің осы бабының және 44-бабының қолданылу кезектілігі өзгертілген жағдайларды қоспағанда, мұндай тауарлардың кедендік құны осы бапқа сәйкес айқындалады.
2. Егер бағаланатын тауарлар не бағаланатынмен бірдей немесе бағаланатындармен біртекті тауарлар олар Одақтың кедендік аумағына әкелінген күйінде Одақтың кедендік аумағында сатылған жағдайда, мынадай сомалар:
1) делдалға (агентке) әдетте төленетін немесе төленуге тиіс сыйықы, не әдетте Одақтың кедендік аумағында сол кластың немесе түрдегі тауарларды сатуға байланысты орын алған мөлшерде, әдетте пайда табу және ортақ шығыстарды (коммерциялық және басқарушылық шығыстарды) жабу үшін жүргізілетін бағаға үстемеақы;
2) Одақтың кедендік аумағында жүзеге асырылған тасуға (тасымалдауға), сақтандыруға жұмсалған әдеттегі шығыстар және өзге де осындай операциялармен байланысты шығыстар;
3) кедендік баждар, салықтар, алымдар мен мүше мемлекеттер субъектілерінің салықтары мен алымдарын және жергілікті салықтар мен алымдарды қоса алғанда, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қолданылатын, мүше мемлекеттердің аумағында әкелуге және (немесе) сатуға байланысты төленуге тиіс өзге де салықтар шегерілген жағдайда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде, бағаланатын тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінген сол немесе оған сәйкес уақыт кезеңінде мұндай сатуды жүзеге асыратын, өзара байланысты тұлғаларға бағаланатын тауарларды не бағаланатынмен бірдей немесе бағаланатындармен біртекті тауарлардың ең көп жиынтық мөлшері сатылатын тауар бірлігінің бағасы қабылданады.
3. Егер бағаланатын да, бағаланатынмен бірдей де, бағаланатынмен біртекті де тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінген сол немесе оған сәйкес уақыт кезеңінде Одақтың кедендік аумағында сатылмаған жағдайда, мұндай тауарлардың кедендік құны, олар бойынша тиісінше бағаланатын немесе бірдей, немесе біртекті тауарлар, Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу күніне қатысты ең ерте күнге, бірақ осы күннен кейін күнтізбелік 90 күн өткен соң кешіктірілмей тауарлар сол әкелінген күйінде, тауар бірлігі үшін баға белгілеуге жеткілікті мөлшерде сатылатын тауар бірлігі бағасы негізінде айқындалады.

Статья 43. Метод вычитания (метод 4)
1. В случае если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьями 39, 41 и 42 настоящего Кодекса, таможенная стоимость таких товаров определяется в соответствии с настоящей статьей, за исключением случаев, когда по заявлению декларанта очередность применения настоящей статьи и статьи 44 настоящего Кодекса может быть изменена.
2. В случае если оцениваемые товары либо идентичные оцениваемым или однородные с оцениваемыми товары продаются на таможенной территории Союза в том же состоянии, в котором они были ввезены на таможенную территорию Союза, в качестве основы для определения таможенной стоимости ввозимых товаров принимается цена единицы товара, по которой наибольшее совокупное количество оцениваемых товаров либо идентичных оцениваемым или однородных с оцениваемыми товаров продается лицам, не являющимся взаимосвязанными с лицами, осуществляющими такую продажу на таможенной территории Союза, в тот же или в соответствующий ему период времени, в который оцениваемые товары ввезены на таможенную территорию Союза, при условии вычета следующих сумм:
1) вознаграждение посреднику (агенту), обычно выплачиваемое или подлежащее выплате, либо надбавка к цене, обычно производимая для получения прибыли и покрытия общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) в размерах, обычно имеющих место в связи с продажей на таможенной территории Союза товаров того же класса или вида;
2) обычные расходы на осуществленные на таможенной территории Союза перевозку (транспортировку), страхование и иные связанные с такими операциями расходы;
3) таможенные пошлины, налоги, сборы и применяемые в соответствии с законодательством государств-членов иные налоги, подлежащие уплате в связи с ввозом и (или) продажей товаров на территориях государств-членов, включая налоги и сборы субъектов государств-членов и местные налоги и сборы.
3. В случае если ни оцениваемые, ни идентичные оцениваемым, ни однородные с оцениваемыми товары не продаются на таможенной территории Союза в тот же или в соответствующий ему период времени, в который оцениваемые товары ввезены на таможенную территорию Союза, таможенная стоимость таких товаров определяется на основе цены единицы товара, по которой соответственно оцениваемые, или идентичные, или однородные товары продаются на таможенной территории Союза в количестве, достаточном для установления цены за единицу такого товара, в том же состоянии, в котором они были ввезены, на самую раннюю дату по отношению к дате ввоза товаров на таможенную территорию Союза, но не позднее чем по истечении 90 календарных дней после этой даты.

4. Егер бағаланатын да, бағаланатынмен бірдей де, бағаланатынмен біртекті де тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінген сол күйінде Одақтың кедендік аумағында сатылмаған жағдайда, декларанттың өтініші бойынша бағаланатын тауарлардың кедендік құны, қайта өңдеу (өңдеу) нәтижесінде қосылған құны және осы баптың 2-тармағында көрсетілген сомалар шегерілген жағдайда, Одақтың кедендік аумағында олар осы тауарларды сатып алатын адамдармен өзара байланысты болмайтын адамдарға, қайта өңдеуден (өңдеуден) кейін сатылатын олардың ең көп жиынтық мөлшері бойынша, осындай тауарлар бірлігінің бағасы негізінде айқындалады.
Қайта өңдеу (өңдеу) нәтижесінде қосылған құнды шегеру қайта өңдеу (өңдеу) құнына жататын дұрыс, саны жағынан айқындалатын және құжаттамалық расталған ақпарат негізінде жүргізіледі.
5. Осы баптың 4-тармағының ережелері мына:
тауарлардың өзінің дара белгілерін жоғалтуына қарамастан қайта өңдеу (өңдеу) нәтижесінде қосылған құнның шамасы дәл айқындалуы мүмкін кездегі жағдайларды қоспағанда, одан әрі қайта өңдеу (өңдеу) нәтижесінде бағаланатын тауарлар өзінің дара белгілерін жоғалтқан;
бағаланатын тауарлар өзінің дара белгілерін жоғалтпайтын, бірақ бағаланатын тауарлардың құны сатылатын тауарлар құнына елеулі әсер етпейтін, Одақтың кедендік аумағында сатылатын тауарларда соншалықты елеулі емес бөлікті құрайтын жағдайларда, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қолданылмайды.
Осы баптың 4-тармағын қолдану мүмкіндігі нақты жағдайларға байланысты әрбір жеке жағдайда айқындалады.
6. Бағаланатын тауарлардың не бағаланатынмен бірдей немесе бағаланатын тауарлармен біртекті тауарлардың Одақтың кедендік аумағында сатылымын қарастырған кезде, бағаланатын тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкету үшін өндіруге және беруге байланысты осы Кодекстің 40-бабының 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тауарлар мен қызметтерді пайдалану үшін тікелей немесе жанама түрде, тегін немесе төмен бағамен ұсынған тұлғаға сату есепке қабылданбайды.
7. Осы баптың мақсаттары үшін пайданың және тауарларды өткізуге тікелей де, жанама да шығыстар болуы мүмкін, жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасы, осы шығыстарды жабатын, сондай-ақ сол кластағы және түрдегі тауарды сатуға байланысты пайда табуды қамтамасыз ететін, тауар бағасына үстемеақы ретінде қарастырылады.
Пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасы тұтастай ескеріледі және егер декларант табыс еткен мәліметтер сол кластағы немесе түрдегі тауарларды Одақтың кедендік аумағында сату кезінде орын алған мәліметтермен салыстыруға болатын жағдайларда, декларанттың қолындағы ақпарат негізінде айқындалады. Егер осы мәліметтер сол кластағы немесе түрдегі тауарларды сату кезінде кеден органының билігіндегі пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) әдеттегі мөлшері туралы мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, кеден органы пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасын ондағы мәліметтер негізінде айқындай алады.

4. В случае если ни оцениваемые, ни идентичные оцениваемым, ни однородные с оцениваемыми товары не продаются на таможенной территории Союза в том же состоянии, в котором они были ввезены на таможенную территорию Союза, по заявлению декларанта таможенная стоимость оцениваемых товаров определяется на основе цены единицы таких товаров, по которой их наибольшее совокупное количество продается после переработки (обработки) лицам, не являющимся взаимосвязанными с лицами, у которых они покупают эти товары на таможенной территории Союза, при условии вычета стоимости, добавленной в результате переработки (обработки), и сумм, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
Вычет стоимости, добавленной в результате переработки (обработки), производится на основе достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации, относящейся к стоимости переработки (обработки).
5. Положения пункта 4 настоящей статьи не применяются для определения таможенной стоимости ввозимых товаров в следующих случаях:
в результате дальнейшей переработки (обработки) оцениваемые товары теряют свои индивидуальные признаки, за исключением случаев, когда, несмотря на потерю товарами своих индивидуальных признаков, величина стоимости, добавленной в результате переработки (обработки), может быть точно определена;
оцениваемые товары не утрачивают свои индивидуальные признаки, но составляют столь незначительную часть в товарах, продаваемых на таможенной территории Союза, что стоимость оцениваемых товаров не оказывает существенного влияния на стоимость продаваемых товаров.
Возможность применения пункта 4 настоящей статьи определяется в каждом отдельном случае в зависимости от конкретных обстоятельств.
6. При рассмотрении продаж оцениваемых товаров либо идентичных оцениваемым или однородных с оцениваемыми товаров на таможенной территории Союза не принимаются в расчет продажи лицу, которое в связи с производством и поставкой для вывоза на таможенную территорию Союза оцениваемых товаров прямо или косвенно, бесплатно или по сниженной цене предоставляет для использования товары и услуги, указанные в подпункте 2 пункта 1 статьи 40 настоящего Кодекса.
7. Для целей настоящей статьи сумма прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов), которые могут быть как прямыми, так и косвенными расходами на реализацию товаров, рассматривается в качестве надбавки к цене товара, покрывающей эти расходы, а также обеспечивающей получение прибыли в связи с продажей товаров того же класса или вида.
Сумма прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) учитывается в целом и определяется на основе имеющейся у декларанта информации, в случае если представленные им сведения сопоставимы со сведениями, имеющими место при продажах на таможенной территории Союза товаров того же класса или вида. В случае если эти сведения не соответствуют имеющимся в распоряжении таможенного органа сведениям об обычном размере прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) при продажах товаров того же класса или вида, таможенный орган может определить сумму прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) на основе имеющихся у него сведений.

8. Осы баптың мақсаттары үшін бағаланатын тауарлар сияқты белгілі бір елден әкелінген сол кластағы немесе түрдегі тауарлардың сатылымы туралы, сондай-ақ басқа елдерден әкелінген тауарлар туралы мәліметтер пайдаланылады. Бағаланатын тауарлар және олар салыстырылатын тауарлар сол кластағы немесе сол түрдегі тауарлар болып табыла ма деген мәселе тиісті мән-жайлар ескеріле отырып, әрбір нақты жағдайда бөлек шешіледі. Бұл ретте, бағаланатын тауарларды қоса алғанда, оларға қатысты ақпарат табыс етілуі мүмкін Одақтың кедендік аумағына әкелінген неғұрлым шағын топтағы немесе сол кластағы немесе түрдегі болуы мүмкін бірқатар тауарлардың сатылымдары қарастырылады.
9. Егер кеден органы әкелінетін тауарлардың кедендік құнын онда бар мәліметтер негізінде осы бапқа сәйкес анықтаған жағдайда, ол декларантқа мұндай мәліметтердің көздері туралы, сондай-ақ олардың негізінде жүргізілген есептер туралы мәліметтерді электрондық немесе жазбаша нысанда хабарлайды.
44-бап. Қосу әдісі (5-әдіс)
1. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын осы бапқа сәйкес айқындау кезінде негіз ретінде:
1) жасауға немесе материалдар сатып алуға жұмсалған шығыстарды және өндіруге жұмсалған, сондай-ақ бағаланатын тауарларды өндіруге байланысты өзге де операцияларға жұмсалған шығыстарды;
2) тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылған елде, бағаланатын тауарлар сияқты, сол кластағы немесе түрдегі тауарларды сату кезінде әдетте ескерілетін, сол шамаға балама, пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомаларын;
3) осы Кодекстің 40-бабы 1-тармағының 4 - 6-тармақшаларында көрсетілген шығыстарды қосу жолымен анықталатын тауарлардың есептік құны қабылданады.
2. Осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген шығыстар, өндірушісі немесе оның атынан табыс етілген және мұндай құжаттар тауарлар өндірілген елде қолданылатын жалпыға бірдей қабылданған бухгалтерлік есепке алу қағидаттарына сәйкес жасалған жағдайда, өндірушінің коммерциялық құжаттарымен расталған, тауарлар бухгалтерлік есептің жалпы бағаланатын тауарлардың өндірісі туралы мәліметтер негізінде айқындалады.
3. Осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көретілген шығыстар осы Кодекстің 40-бабы 1-тармағының 1-тармақшасы "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген және осы Кодекстің 40-бабының 5-тармағының 1-тармақшасына сәйкес бөлінген, осы Кодекстің 40-бабының 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген, әкелінетін тауарларды өндіруге байланысты сатып алушы тікелей немесе жанама түрде табыс еткен тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын қамтуға тиіс. Одақтың кедендік аумағында жүргізілген (көрсетілген), осы Кодекстің 40-бабы 1-тармағының 2-тармақшасы "г" тармақшасында көрсетілген тауарлар мен қызметтердің құны, осы тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге өндіруші төлеген дәрежеде ғана енгізіледі. Бұл ретте, есеп айырысу құнын айқындау кезінде шығыстар қайтадан ескерілмейді.

8. Для целей настоящей статьи используются сведения о продажах товаров того же класса или вида, ввезенных из той же страны, что и оцениваемые товары, а также о товарах из других стран. Вопрос о том, являются ли оцениваемые товары и товары, с которыми они сравниваются, товарами того же класса или вида, решается отдельно в каждом конкретном случае с учетом соответствующих обстоятельств. При этом рассматриваются продажи ввезенной на таможенную территорию Союза возможно более узкой группы или ряда товаров того же класса или вида, включая оцениваемые, в отношении которых может быть предоставлена информация.
9. В случае если таможенный орган определяет таможенную стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей на основе имеющихся у него сведений, он информирует в электронной или письменной форме декларанта об источниках таких сведений, а также о произведенных на их основе расчетах.
Статья 44. Метод сложения (метод 5)
1. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей в качестве основы принимается расчетная стоимость товаров, которая определяется путем сложения:
1) расходов на изготовление или приобретение материалов и расходов на производство, а также на иные операции, связанные с производством оцениваемых товаров;
2) суммы прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов), эквивалентной той величине, которая обычно учитывается при продажах товаров того же класса или вида, что и оцениваемые товары, в стране, в которой товары были проданы для вывоза на таможенную территорию Союза;
3) расходов, указанных в подпунктах 4-6 пункта 1 статьи 40 настоящего Кодекса.
2. Расходы, указанные в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, определяются на основе сведений о производстве оцениваемых товаров, представленных их производителем или от его имени и подтвержденных коммерческими документами производителя, при условии, что такие документы составлены в соответствии с общепринятыми принципами бухгалтерского учета, применяемыми в стране, где произведены товары.
3. Расходы, указанные в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, должны включать в себя расходы, указанные в подпунктах "б" и "в" подпункта 1 пункта 1 статьи 40 настоящего Кодекса, и распределенную в соответствии с подпунктом 1 пункта 5 статьи 40 настоящего Кодекса стоимость товаров и услуг, указанных в подпункте 2 пункта 1 статьи 40 настоящего Кодекса, прямо или косвенно предоставленных покупателем для использования в связи с производством ввозимых товаров. Стоимость товаров и услуг, указанных в подпункте "г" подпункта 2 пункта 1 статьи 40 настоящего Кодекса, произведенных (оказанных) на таможенной территории Союза, включается только в той степени, в которой эти товары и услуги оплачивались производителем. При этом расходы не учитываются повторно при определении расчетной стоимости.

Жалпы шығыстар (коммерциялық және басқарушылық шығыстар) ретінде осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілмеген, Одақтың кедендік аумағына әкету үшін әкелінетін тауарларды өндіруге және сатуға жұмсалған тікелей және жанама шығыстар ескеріледі.
4. Пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасы тұтастай ескеріледі және өндіруші немесе оның атынан табыс етілген мәліметтер негізінде айқындалады. Егер осы мәліметтер сол кластағы немесе түрдегі тауарларды сату кезінде кеден органының билігіндегі пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) әдеттегі мөлшері туралы мәліметтерге сәйкес келмейтін жағдайда, кеден органы пайданың және жалпы шығыстардың (коммерциялық және басқарушылық шығыстардың) сомасын ондағы мәліметтер негізінде айқындай алады.
5. Осы баптың мақсаттары үшін бағаланатын тауарлар сияқты сол елде өндірілген сол кластағы немесе түрдегі тауарлардың сатылымы туралы мәліметтер пайдаланылады. Бағаланатын тауарлар және олар салыстырылатын тауарлар сол класта немесе сол түрде болып табыла ма деген мәселе тиісті мән-жайлар ескеріле отырып, әрбір нақты жағдайда бөлек шешіледі. Бұл ретте, Одақтың кедендік аумағына әкету үшін ақпарат табыс етілуі мүмкін неғұрлым шағын топтағы немесе сол кластағы немесе түрдегі болуы мүмкін бір қатар тауарлардың сатылымдары қарастырылады.
6. Кеден органдары, егер халықаралық шарттарда және кедендік реттеу саласындағы актілерде, Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында немесе мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, шетелдік тұлғадан тауарлардың есеп айырысу құнын айқындау үшін құжаттар мен мәліметтерді табыс етуді талап етуге құқылы емес.
Тауарлардың есеп айырысу құнын айқындау үшін шетелдік тауар өндіруші немесе оның атынан табыс етілген құжаттар мен мәліметтер мүше мемлекеттің уәкілетті органы шетелдік тауар өндірушінің келісуімен, сондай-ақ тауарларды өндіруші елдің уәкілетті органы алдын ала хабарлаған жағдайда және мұндай тексеру жүргізуге оның қарсылығы болмаған кезде тауарларды өндіруші елде тексерілуі мүмкін. Шетелдік тауар өндіруші немесе оның атынан табыс етілген құжаттар мен мәліметтерді тексеруді, мүше мемлекеттің уәкілетті органы, осы мүше мемлекет қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес жүргізеді.
7. Егер кеден органы әкелінетін тауарлардың кедендік құнын ондағы мәліметтер негізінде осы бапқа сәйкес айқындаған жағдайда, ол декларантқа осындай мәліметтер көздері туралы, сондай-ақ олардың негізінде жүргізілген есептер туралы электрондық немесе жазбаша нысанда хабарлайды.

В качестве общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) учитываются прямые и косвенные расходы на производство и продажу ввозимых товаров для вывоза на таможенную территорию Союза, которые не указаны в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи.
4. Сумма прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) учитывается в целом и определяется на основе сведений, представленных производителем или от его имени. В случае если эти сведения не соответствуют имеющимся в распоряжении таможенного органа сведениям об обычном размере прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) при продажах товаров того же класса или вида для вывоза на таможенную территорию Союза, таможенный орган может определить сумму прибыли и общих расходов (коммерческих и управленческих расходов) на основе имеющихся у него сведений.
5. Для целей настоящей статьи используются сведения о продажах товаров того же класса или вида, произведенных в том же государстве, что и оцениваемые товары. Вопрос о том, являются ли оцениваемые товары и товары, с которыми они сравниваются, товарами того же класса или вида, решается отдельно в каждом конкретном случае с учетом соответствующих обстоятельств. При этом рассматриваются продажи для вывоза на таможенную территорию Союза возможно более узкой группы или ряда товаров того же класса или вида, в отношении которых может быть предоставлена информация.
6. Таможенные органы не вправе требовать от иностранного лица представления документов и сведений для определения расчетной стоимости товаров, если иное не установлено международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, международными договорами Союза с третьей стороной или международными договорами государств-членов с третьей стороной.
Документы и сведения, представленные иностранным производителем товаров или от его имени для определения расчетной стоимости товаров, могут быть проверены в стране производителя товаров уполномоченным органом государства-члена с согласия иностранного производителя товаров, а также при условии предварительного уведомления уполномоченного органа страны производителя товаров и при отсутствии его возражений на проведение такой проверки. Проверка документов и сведений, представленных иностранным производителем товаров или от его имени, производится уполномоченным органом государства-члена в соответствии с международными договорами, участником которых является это государство-член.
7. В случае если таможенный орган определяет таможенную стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей на основе имеющихся у него сведений, он информирует в электронной или письменной форме декларанта об источниках таких сведений, а также о произведенных на их основе расчетах.

45-бап. Резервтік әдіс (6-әдіс)
1. Егер әкелінетін тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 39 және 41 - 44-баптарына сәйкес анықтала алмайтын жағдайда, мұндай тауарлардың кедендік құны Одақтың кедендік аумағындағы бар мәліметтердің негізінде осы тараудың қағидаттары мен ережелеріне сүйене отырып, айқындалады.
2. Тауарлардың құнын анықтаудың, осы бапқа сәйкес пайдаланылатын әдістері осы Кодекстің 39 және 41 - 44-баптарында көзделген әдістер болып табылады, алайда кедендік құнды айқындау кезінде осы бапқа сәйкес олар қолданылған жағдайда икемділікке жол беріледі. Атап айтқанда, мынаған жол беріледі:
1) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін бағаланатын тауарлар өндірілген елден басқа елде өндірілген бірдей немесе біртекті тауарлармен мәміленің құны негіз болып қабылдануы мүмкін;
2) бірдей немесе біртекті тауарлармен мәміленің құны негізінде бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау кезінде осы Кодекстің 41 және 42-баптарына сәйкес белгіленген, бағаланатын тауарлармен бірдей немесе бағаланатын тауарлармен біртекті тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылуға тиіс және Одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарлар әкелінген, бірақ Одақтың кедендік аумағына бағаланатын тауарларды әкелгенге дейін күнтізбелік 90 күннен ерте емес, сол немесе оған сәйкес уақыт кезеңінде әкелінуі тиіс деген талаптан ақылға сыйымды ауытқуға жол беріледі;
3) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін осы Кодекстің 43 және 44-баптарына сәйкес белгіленген, бағаланатын тауармен бірдей немесе бағаланатын тауарлармен біртекті тауарлардың кедендік құны негіз болып қабылдануы мүмкін;
4) осы Кодекстің 43-бабына сәйкес бағаланатын тауарлардың кедендік құнын анықтау кезінде осы Кодекстің 43-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімнен ауытқуға жол беріледі.
3. Тауарлардың кедендік құнын анықтаудың бірнеше әдісін қолдану мүмкіндігі болған жағдайда, осы баптың 2-тармағына сәйкес оларды қолданудың дәйектілігін ұстану қажет.
4. Әкелінетін тауарлардың осы бапқа сәйкес айқындалған кедендік құны барынша мүмкін болған дәрежеде бұрын айқындалған кедендік құнға негізделуі тиіс.
5. Әкелінетін тауарлардың кедендік құны осы бапқа сәйкес:
1) Одақтың кедендік аумағында өндірілген тауарлардың Одақтың ішкі нарығындағы бағаларының;

Статья 45. Резервный метод (метод 6)
1. В случае если таможенная стоимость ввозимых товаров не может быть определена в соответствии со статьями 39 и 41 - 44 настоящего Кодекса, таможенная стоимость таких товаров определяется исходя из принципов и положений настоящей главы на основе сведений, имеющихся на таможенной территории Союза.
2. Методы определения таможенной стоимости товаров, используемые в соответствии с настоящей статьей, являются теми же, что и предусмотренные статьями 39 и 41 - 44 настоящего Кодекса, однако при определении таможенной стоимости в соответствии с настоящей статьей допускается гибкость при их применении. В частности, допускается следующее:
1) для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров за основу может быть принята стоимость сделки с идентичными или однородными товарами, произведенными в иной стране, чем страна, в которой были произведены оцениваемые товары;
2) при определении таможенной стоимости оцениваемых товаров на основе стоимости сделки с идентичными или однородными товарами допускается разумное отклонение от установленных соответственно статьями 41 и 42 настоящего Кодекса требований о том, что идентичные оцениваемым или однородные с оцениваемыми товары должны быть проданы для вывоза на таможенную территорию Союза и ввезены на таможенную территорию Союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за 90 календарных дней до ввоза на таможенную территорию Союза оцениваемых товаров;
3) для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров за основу может быть принята таможенная стоимость идентичных оцениваемым или однородных с оцениваемыми товаров, определенная в соответствии со статьями 43 и 44 настоящего Кодекса;
4) при определении таможенной стоимости оцениваемых товаров в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса допускается отклонение от срока, установленного пунктом 3 статьи 43 настоящего Кодекса.
3. В случае наличия возможности применения нескольких методов определения таможенной стоимости товаров в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи необходимо придерживаться последовательности их применения.
4. Таможенная стоимость ввозимых товаров, определенная в соответствии с настоящей статьей, в максимально возможной степени должна основываться на ранее определенных таможенных стоимостях.
5. Таможенная стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей не должна определяться на основе:
1) цены на внутреннем рынке Союза на товары, произведенные на таможенной территории Союза;

2) кедендік мақсаттар үшін екі баламалы құнның неғұрлым жоғарысын қабылдауды көздейтін жүйенің;
3) әкету елінің ішкі нарығындағы тауарлар бағасының;
4) осы Кодекстің 44-бабына сәйкес бірдей немесе біртекті тауарлар үшін айқындалған есеп айырысу құнына қосылған шығындардан басқа шығындардың;
5) тауарларды әкету елінен Одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерге берілетін тауарлар бағасының;
6) тауарлардың ең төменгі кедендік құны;
7) еркін немесе жалған құны негізінде айқандалмауға тиіс.
6. Егер кеден органы әкелінетін тауарлардың кедендік құнын өзінде бар мәліметтер негізінде, осы бапқа сәйкес анықтайтын болса, ол декларантқа осындай мәліметтер көздері туралы, сондай-ақ олардың негізінде жүргізілген есептеулер туралы электрондық немесе жазбаша нысанда хабарлайды.
II БӨЛІМ
КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕР, АРНАЙЫ, ДЕМПИНГКЕ ҚАРСЫ, ӨТЕМ БАЖДАРЫ
6-тарау
Кедендік төлемдер туралы жалпы ережелер
46-бап. Кедендік төлемдер
1. Кедендік төлемдерге мыналар жатады:
1) әкелу кедендік бажы;
2) әкету кедендік бажы;
3) Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде алынатын қосылған құн салығы;
4) Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде алынатын акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым);
5) кедендік алымдар;
6) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж.
2. Осы Кодекстің 37-тарауына сәйкес Одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты бірыңғай мөлшерлемелер бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар немесе жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын кедендік баждар, салықтар төленуге жатады. Осы Кодекстің осы тарауының және 7 - 11-тарауларының ережелері осы Кодекстің 37-тарауында көзделген жағдайларда қолданылады.
3. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж және, егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда, салықтар төленуге жатады.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 431-тарауына сәйкес төленуге жатады.
Осы тараудың және осы Кодекстің 7-11-тарауларының ережелері осы Кодекстің 431-тарауында көзделген жағдайларда қолданылады.
Ескерту. 46-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
47-бап. Кедендік алымдар
1. Кедендік алымдар тауарларды шығаруға, көлік құралдарын кедендік алып жүруге байланысты кедендік операцияларды, сондай-ақ осы Кодексте және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген өзге де іс-қимылдар жасағаны үшін кеден органдары өндіріп алатын міндетті төлемдер болып табылады.

2) системы, предусматривающей принятие для таможенных целей более высокой из двух альтернативных стоимостей;
3) цены на товары на внутреннем рынке страны вывоза;
4) иных расходов, чем расходы, включенные в расчетную стоимость, которая была определена для идентичных или однородных товаров в соответствии со статьей 44 настоящего Кодекса;
5) цены на товары, поставляемые из страны их вывоза в государства, не являющиеся членами Союза;
6) минимальной таможенной стоимости товаров;
7) произвольной или фиктивной стоимости.
6. В случае если таможенный орган определяет таможенную стоимость ввозимых товаров в соответствии с настоящей статьей на основе имеющихся у него сведений, он информирует в электронной или письменной форме декларанта об источниках таких сведений, а также о произведенных на их основе расчетах.
РАЗДЕЛ II
ТАМОЖЕННЫЕ ПЛАТЕЖИ, СПЕЦИАЛЬНЫЕ, АНТИДЕМПИНГОВЫЕ, КОМПЕНСАЦИОННЫЕ ПОШЛИНЫ
Глава 6
Общие положения о таможенных платежах
Статья 46. Таможенные платежи
1. К таможенным платежам относятся:
1) ввозная таможенная пошлина;
2) вывозная таможенная пошлина;
3) налог на добавленную стоимость, взимаемый при ввозе товаров на таможенную территорию Союза;
4) акцизы (акцизный налог или акцизный сбор), взимаемые при ввозе товаров на таможенную территорию Союза;
5) таможенные сборы;
6) таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли.
2. В отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза, подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, в соответствии с главой 37 настоящего Кодекса. Положения настоящей главы и глав 7 - 11 настоящего Кодекса применяются в случаях, предусмотренных главой 37 настоящего Кодекса.
3. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, подлежат уплате таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли и в случае, если это предусмотрено законодательством государства-члена, - налоги.
Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в соответствии с главой 431 настоящего Кодекса.
Положения настоящей главы и глав 7 - 11 настоящего Кодекса применяются в случаях, предусмотренных главой 431 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 46 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 47. Таможенные сборы
1. Таможенными сборами являются обязательные платежи, взимаемые за совершение таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров, таможенным сопровождением транспортных средств, а также за совершение иных действий, установленных настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

2. Кедендік алымдардың түрлері мен мөлшерлемелері мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
3. Кедендік алымдардың мөлшерін, кеден органдарының іс-қимылдар жасауға байланысты кедендік алымдар белгілеген шығындарының шамамен алынған құнынан асыруға болмайды.
4. Кедендік алымдарды төлеушілер, кедендік алымдар салынатын объектілер, кедендік алымдарды есептеуге арналған база, кедендік алымдарды төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, кедендік алымдарды төлеу мерзімдері, оларды есептеу, төлеу, өндіріп алу және қайтару (есепке жатқызу) тәртібі, сондай-ақ кедендік алымдар төленбейтін жағдайлар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
48-бап. Аванстық төлемдер
1. Алдағы төленетін кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу шотына енгізілген және төлеуші нақты тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының нақты түрлері мен сомалары бойынша идентификатталған ақшалай қаражат (ақша), егер мұндай аванстық төлемдерді енгізу мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін болса, аванстық төлемдер деп танылады.
2. Мүше мемлекеттің заңнамасында аванстық төлемдерді жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде, сондай-ақ осы мүше мемлекеттің заңнамасында өндіріп алу кеден органдарына жүктелген, осы Кодекстің 46- бабының 1-тармағында және 71-бабының 1-тармағында көрсетілгеннен өзге төлемдерді төлеу есебіне қолдану мүмкіндігі көзделуі мүмкін. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік төлемдерді өндіріп алу өзге мемлекеттік органдарға жүктелген болса, мүше мемлекеттің заңнамасында аванстық төлемдер, өндіріп алу осындай мемлекеттік органдарға жүктелген, осы Кодекстің 46-бабының 1-тармағында және 71-бабының 1-тармағында көрсетілгеннен өзге төлемдерді төлеу есебіне қолдану мүмкіндігі көзделуі мүмкін.
3. Аванстық төлемдер, аумағында осы аванстық төлемдерді кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мақсатында пайдалану болжанып отырған мүше мемлекеттің валютасымен, ал Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) мүше мемлекеттердің екіжақты халықаралық шарттарында кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мақсатында аумағында осы аванстық төлемдерді пайдалану болжанып отырған мүше мемлекеттің валютасынан өзге валютамен төлеу көзделген жағдайларда - осындай халықаралық шарттарда айқындалған валютамен енгізіледі.

2. Виды и ставки таможенных сборов устанавливаются законодательством государств-членов.
3. Размеры таможенных сборов не могут превышать примерной стоимости затрат таможенных органов на совершение действий, в связи с которыми установлены таможенные сборы.
4. Плательщики таможенных сборов, объекты обложения таможенными сборами, база для исчисления таможенных сборов, возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных сборов, сроки уплаты таможенных сборов, порядок их исчисления, уплаты, взыскания и возврата (зачета), а также случаи, когда таможенные сборы не уплачиваются, устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 48. Авансовые платежи
1. Авансовыми платежами признаются денежные средства (деньги), внесенные в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и не идентифицированные плательщиком в разрезе конкретных видов и сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении конкретных товаров, если внесение таких авансовых платежей устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов.
2. Законодательством государства-члена может быть предусмотрена возможность использования авансовых платежей в счет уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также иных платежей, чем указанные в пункте 1 статьи 46 и пункте 1 статьи 71 настоящего Кодекса, взимание которых возложено на таможенные органы законодательством этого государства-члена. В случае если взимание таможенных платежей в соответствии с законодательством государств-членов возложено на иные государственные органы, законодательством государства-члена может быть предусмотрена возможность использования авансовых платежей в счет уплаты иных платежей, чем указанные в пункте 1 статьи 46 и пункте 1 статьи 71 настоящего Кодекса, взимание которых возложено на такие государственные органы.
3. Авансовые платежи вносятся в валюте государства-члена, на территории которого эти авансовые платежи предполагается использовать в целях уплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а в случаях, когда международными договорами в рамках Союза и (или) двусторонними международными договорами государств-членов предусмотрена уплата таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в иной валюте, чем валюта государства-члена, на территории которого эти авансовые платежи предполагается использовать в целях уплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, - в валюте, определенной такими международными договорами.

4. Аванстық төлемдер ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның мүлкі болып табылады және аванстық төлемдерді енгізген тұлға бұл туралы кеден органына өкім жасағанша не кеден органы өндіріп алуды аванстық төлемдерге айналдырмайынша, кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары ретінде немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, осы баптың 2-тармағында көрсетілген өзге төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) ретінде қарастыруға болмайды. Аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның өкімі ретінде ол немесе оның атынан кедендік декларацияның немесе аванстық төлемдердің сомасын қайтаруға өтініштің табыс етілуі немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы тұлғаның өз ақша қаражатын (ақшасын) кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары ретінде не кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді қамтамасыз ету ретінде қолдану ниетін растайтын өзге іс-қимылдар жасауы қарастырылады.
5. Мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалған кеден органына аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның өтініші негізінде мұндай кеден органы аванстық төлемдерді енгізген тұлғаға мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген аванстық төлемдерді қайтару үшін белгіленген мерзімнен аспайтын кезеңде аванстық төлемдер ретінде енгізілген ақшалай қаражаттың (ақшаның) жұмсалуы туралы есепті табыс етеді.
Аванстық төлемдерді енгізген тұлғаның өтінішінің нысаны мен оны кеден органына беру тәртібі, сондай-ақ көрсетілген есептің нысаны, кеден органының оны беру тәртібі мен мерзімдері мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалады.
6. Аванстық төлемдердің сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 67-бабына сәйкес жүргізіледі.
7. Аванстық төлемдердің талап етілмеген сомаларына билік ету мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
8. Аванстық төлемдерді енгізу тәртібі мен нысаны мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
49-бап. Кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі жеңілдіктер және тарифтік преференциялар
1. Осы Кодексте кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі жеңілдіктер деп мыналар түсініледі:
1) кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер (тарифтік жеңілдіктер);
2) кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер;

4. Денежные средства (деньги), внесенные в качестве авансовых платежей, являются имуществом лица, внесшего авансовые платежи, и не могут рассматриваться в качестве таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, иных платежей, указанных в пункте 2 настоящей статьи, до тех пор, пока лицо, внесшее авансовые платежи, не сделает распоряжение об этом таможенному органу либо таможенный орган не обратит взыскание на авансовые платежи. В качестве распоряжения лица, внесшего авансовые платежи, рассматриваются представление им или от его имени таможенной декларации или заявления на возврат сумм авансовых платежей либо совершение в соответствии с законодательством государств-членов иных действий, свидетельствующих о намерении этого лица использовать свои денежные средства (деньги) в качестве таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
5. На основании обращения лица, внесшего авансовые платежи, в таможенный орган, определенный законодательством государств-членов, такой таможенный орган представляет лицу, внесшему авансовые платежи, отчет о расходовании денежных средств (денег), внесенных в качестве авансовых платежей, за период, не превышающий срок, устанавливаемый законодательством государств-членов для возврата авансовых платежей.
Форма обращения лица, внесшего авансовые платежи, и порядок его подачи в таможенный орган, а также форма указанного отчета, порядок и сроки его представления таможенным органом определяются законодательством государств-членов.
6. Возврат (зачет) сумм авансовых платежей осуществляется в соответствии со статьей 67 настоящего Кодекса.
7. Распоряжение невостребованными суммами авансовых платежей производится в соответствии с законодательством государств-членов.
8. Порядок и формы внесения авансовых платежей устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 49. Льготы по уплате таможенных платежей и тарифные преференции
1. В настоящем Кодексе под льготами по уплате таможенных платежей понимаются:
1) льготы по уплате ввозных таможенных пошлин (тарифные льготы);
2) льготы по уплате вывозных таможенных пошлин;

3) салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер;
4) кедендік алымдарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер (кедендік алымдарды төлеуден босату).
2. Кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді (тарифтік жеңілдіктерді) беру жағдайлары және шарттары, сондай-ақ оларды қолдану тәртібі Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалады.
Одақ туралы шарттың 43-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді (тарифтік жеңілдіктерді) кедендік әкелу бажының мөлшерлемесін төмендету түрінде беру жағдайларын және шарттарын анықтаған кезде Комиссия осы Кодексте көзделгеннен өзге мән-жайларды анықтауға құқылы, олар туындаған кезде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады және (немесе) кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталады.
3. Кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер, сондай-ақ кедендік алымдарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер (кедендік алымдарды төлеуден босату) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
4. Тарифтік преференциялар Одақ туралы шартқа және еркін сауда режимінің қолданылуын көздейтін, Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес беріледі. Тарифтік преференциялар Комиссия айқындайтын жағдайларда және шарттар сақталған кезде қалпына келтіріледі.
50-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеушілер
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындаған декларант немесе өзге де тұлғалар кедендік баждарды, салықтарды төлеушілер болып табылады.
7-тарау
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
51-бап. Кедендік баждарды, салықтарды салу объектісі және кедендік баждарды, салықтарды есептеуге арналған база
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар, сондай-ақ осы Кодексте көзделген жағдайларда өзге де тауарлар кедендік баждарды, салықтарды салудың объектісі болып табылады.
2. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, тауарлардың кедендік құны және (немесе) олардың заттай көріністегі физикалық сипаттамалары (саны, оның ішінде оны тұтынуға дейінгі тауардан ажырамайтын және (немесе) тауар бөлшек сауда үшін ұсынылатын тауардың бастапқы орамасы есепке алғандағы массасы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамасы) тауардың түріне және мөлшерлемелердің қолданылатын түрлеріне қарай кедендік баждарды есептеуге арналған база болып табылады.
3. Салықтарды есептеуге арналған база мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалады.
52-бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
1. Кедендік баждарды, салықтарды кедендік баждарды, салықтарды төлеуші, ал осы бапта көзделген жағдайларда - кеден органы есептейді.

3) льготы по уплате налогов;
4) льготы по уплате таможенных сборов (освобождение от уплаты таможенных сборов).
2. Случаи и условия предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин (тарифных льгот), а также порядок их применения определяются в соответствии с Договором о Союзе.
При установлении в соответствии со статьей 43 Договора о Союзе случаев и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин (тарифных льгот) в виде снижения ставки ввозной таможенной пошлины Комиссия вправе определять иные обстоятельства, чем предусмотренные настоящим Кодексом, при наступлении которых прекращается обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) наступает срок уплаты ввозных таможенных пошлин.
3. Льготы по уплате вывозных таможенных пошлин, льготы по уплате налогов, а также льготы по уплате таможенных сборов (освобождение от уплаты таможенных сборов) устанавливаются законодательством государств-членов.
4. Тарифные преференции предоставляются в соответствии с Договором о Союзе и предусматривающими применение режима свободной торговли международными договорами Союза с третьей стороной. Тарифные преференции восстанавливаются в случаях и при соблюдении условий, которые определяются Комиссией.
Статья 50. Плательщики таможенных пошлин, налогов
Плательщиками таможенных пошлин, налогов являются декларант или иные лица, у которых возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
Глава 7
Исчисление таможенных пошлин, налогов
Статья 51. Объект обложения таможенными пошлинами, налогами и база для исчисления таможенных пошлин, налогов
1. Объектом обложения таможенными пошлинами, налогами являются товары, перемещаемые через таможенную границу Союза, а также иные товары в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Базой для исчисления таможенных пошлин в зависимости от вида товара и применяемых видов ставок являются таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иная характеристика товара), если иное не установлено настоящим Кодексом.
3. База для исчисления налогов определяется в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 52. Исчисление таможенных пошлин, налогов
1. Таможенные пошлины, налоги исчисляются плательщиком таможенных пошлин, налогов, а в случаях, предусмотренных настоящей статьей, - таможенным органом.

2. Кедендік баждарды, салықтарды кеден органы:
1) кедендік баждарды, салықтарды дұрыс есептемеу анықталған жағдайда тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша;
2) осы Кодекстің 56-бабына сәйкес төленуге жататын кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде;
3) осы Кодекстің 91-бабының 4-тармағында, 97-бабының 3-тармағында, 103-бабының 4-тармағында, 153-бабының 5-тармағында, 162-бабының 6-тармағында, 241-бабының 3-тармағында, 279-бабының 8-тармағында, 280-бабының 4-тармағында, 284-бабының 4-тармағында, 288-бабының 4-тармағында, 295-бабының 3 және 8-тармақтарында, 309-бабының 3-тармағында және 3096-бабының 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде, сондай-ақ шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация осы Кодексте белгіленген мерзімде берілмеген жағдайларда;
4) декларант осы Кодекстің 117-бабының 9-тармағында көрсетілген әрекеттерді жасамаған кезде;
5) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 208-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың орындауына жатқан жағдайда, осы Кодекстің 208-бабының 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде;
6) осы Кодекстің 208-бабының 9-тармағына және 216-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде;
7) Комиссия және мүше мемлекеттердің заңнамасымен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындауға жататынын Комиссия көздеген жағдайда, осы Кодекстің 254-бабына сәйкес айқындалған мән-жайлар туындаған кезде;
8) осы Кодекстің 315-бабының 1-тармағында көрсетілген жағдайларда, кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша;
9) осы Кодекстің 325-бабының 17 және 18-тармақтарында көзделген жағдайларда, кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша;
10) кедендік рәсіммен орналастыру кезінде кедендік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды пайдалана отырып кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарларға қатысты, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалуға жататын, осы Кодекске сәйкес көзделген мән-жайлар туындаған кезде;
11) кедендік баждарды, салықтарды осы Кодекске сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін туындаған мән-жайларға байланысты және кедендік баждарды, салықтарды төлеуші есептемеген тауарларға қатысты төлеуге жататын өзге жағдайларда есептейді.
3. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу туралы мәліметтер тауарларға арналған декларацияларда, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда кедендік кіріс ордерінде не осы Кодекстің 266-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған, өзге кедендік құжатта, осы Кодекстің 277-бабы 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген кедендік құжатта немесе осы баптың 4-тармағында көрсетілген кедендік құжатта көрсетіледі.

2. Таможенные пошлины, налоги исчисляются таможенным органом:
1) по результатам проведения таможенного контроля после выпуска товаров в случае выявления неверного исчисления таможенных пошлин, налогов;
2) при исчислении таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в соответствии со статьей 56 настоящего Кодекса;
3) при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 91, пункте 3 статьи 97, пункте 4 статьи 103, пункте 5 статьи 153, пункте 6 статьи 162, пункте 3 статьи 241, пункте 8 статьи 279, пункте 4 статьи 280, пункте 4 статьи 284, пункте 4 статьи 288, пунктах 3 и 8 статьи 295, пункте 3 статьи 309 и пункте 17 статьи 3096 настоящего Кодекса, а также в случаях, когда в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, декларации на товары электронной торговли, в срок, установленный настоящим Кодексом, не подана декларация на товары;
4) при несовершении декларантом действий, указанных в пункте 9 статьи 117 настоящего Кодекса;
5) при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 статьи 208 настоящего Кодекса, в случаях, когда обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, подлежит исполнению лицами, указанными в пункте 3 статьи 208 настоящего Кодекса;
6) при исчислении таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 9 статьи 208 и пунктом 6 статьи 216 настоящего Кодекса;
7) при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению;
8) по результатам проведения таможенного контроля в случаях, указанных в пункте 1 статьи 315 настоящего Кодекса;
9) по результатам проведения таможенного контроля в случаях, предусмотренных пунктами 17 и 18 статьи 325 настоящего Кодекса;
10) при наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению, в отношении товаров, таможенное декларирование которых при их помещении под таможенную процедуру осуществлялось с использованием в качестве таможенной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов;
11) в иных случаях, когда таможенные пошлины, налоги в соответствии с настоящим Кодексом подлежат уплате в связи с обстоятельствами, наступившими после выпуска товаров, и в отношении товаров таможенные пошлины, налоги не были исчислены плательщиком.
3. Сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов указываются в декларации на товары, таможенном приходном ордере либо ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 266 настоящего Кодекса, таможенном документе, указанном в абзаце втором пункта 4 статьи 277 настоящего Кодекса, или таможенном документе, указанном в пункте 4 настоящей статьи.

4. Осы баптың 2-тармағының 2, 3, 5, 6 және 11-тармақшаларында көрсетілген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу туралы мәліметтер кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждардың есеп-қисабында көрсетіледі.
Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды есептеу нысанын, осындай есептеудің электрондық құжат түріндегі құрылымы мен форматын, оларды толтыру және осындай есептеуге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
Аталған есептеуді қағаз жеткізгіште толтыру кезінде кеден органының лауазымды адамы осындай кедендік құжаттың электрондық түрін қалыптастырады.
5. Егер осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар кедендік кіріс ордері негізінде не осы Кодекстің 266-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге кедендік құжат негізінде төленген жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды есептеу туралы мәліметтерді кеден органы кедендік кіріс ордерінде немесе осы Кодекстің 266-бабының 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге кедендік құжатта көрсетеді.
Кедендік кіріс ордерінің не осы Кодекстің 266-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссиямен белгіленген өзге кедендік құжаттың нысандары, оларды толтыру және оларға өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін Комиссия айқындайды.
Кедендік кіріс ордерін не осы Кодекстің 266-бабы 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге кедендік құжатты қағаз жеткізгіште толтыру кезінде кеден органының лауазымды адамы осындай құжаттардың электрондық түрін қалыптастырады.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өндіріп алынуы мүше мемлекеттердің заңнамасымен кеден органдарына жүктелген өзге төлемдерді есептеу және төлеу үшін кедендік кіріс ордерін пайдалану мүмкіндігі көзделуі мүмкін. Көрсетілген жағдайда кедендік кіріс ордерінің нысанын толтыру, оған өзгерістер (толықтырулар) енгізу және пайдалану тәртібі осы мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
6. Кедендік баждар, салықтар өзге валютада есептелетін, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) мүше мемлекеттердің екіжақты халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 61-бабына сәйкес кедендік баждар, салықтар төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасында есептеледі.
Егер кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасына не өзге валютаға қайта есептеуді жүргізу талап етілетін болса, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, мұндай қайта есептеу кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

4. При исчислении таможенных пошлин, налогов в случаях, указанных в подпунктах 2, 3, 5, 6 и 11 пункта 2 настоящей статьи, сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов указываются в расчете таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Форма расчета таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, структура и формат такого расчета в виде электронного документа, порядок их заполнения и внесения в такой расчет изменений (дополнений) определяются Комиссией.
При заполнении указанного расчета на бумажном носителе должностным лицом таможенного органа формируется электронный вид такого таможенного документа.
5. В случае если в соответствии с настоящим Кодексом таможенные пошлины, налоги уплачиваются на основании таможенного приходного ордера либо на основании иного таможенного документа, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 266 настоящего Кодекса, сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов указываются таможенным органом в таможенном приходном ордере или в ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 266 настоящего Кодекса.
Формы таможенного приходного ордера либо иного таможенного документа, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 266 настоящего Кодекса, порядок их заполнения и внесения в них изменений (дополнений) определяются Комиссией.
При заполнении таможенного приходного ордера либо иного таможенного документа, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 266 настоящего Кодекса, на бумажном носителе должностным лицом таможенного органа формируется электронный вид таких документов.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрена возможность использования таможенного приходного ордера для исчисления и уплаты иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы законодательством государств-членов. В указанном случае порядок заполнения формы таможенного приходного ордера, внесения в него изменений (дополнений) и использования устанавливается в соответствии с законодательством о таможенном регулировании этого государства-члена.
6. Таможенные пошлины, налоги исчисляются в валюте государства-члена, в котором в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса они подлежат уплате, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами в рамках Союза и (или) двусторонними международными договорами государств-членов, когда таможенные пошлины, налоги исчисляются в иной валюте.
Если для исчисления таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена либо в иную валюту, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации таможенной декларации таможенным органом, если иное не установлено настоящим Кодексом.

7. Кедендік баж кедендік бажды есептеуге арналған базаға және тауарға қатысты белгіленген, кедендік баждың тиісті мөлшерлемесіне негізделе отырып есептеледі.
Салықтар осы Кодекстің 61-бабына сәйкес төленуге жататын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 52-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
53-бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін қолданылатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері
1. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын мөлшерлемелер қолданылады.
Осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес кедендік декларациялау ерекшеліктері, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын есептеу үшін мүше мемлекеттердің осындай заңнамасында белгіленген күні қолданыста болатын мөлшерлемелер қолданылады.
2. Одақ туралы шартқа сәйкес көзделген жағдайларды, сондай-ақ Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе үшінші тараппен Одақтың халықаралық шарттарына сәйкес кедендік әкелу баждарын есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелерінен ерекшелінетін мөлшерлемелер қолданылатын жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 3097-бабының 4-тармағы ескеріле отырып, кедендік әкелу баждарын есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері қолданылады.
Егер Одақ туралы шартта өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждарын есептеу үшін тарифтік преференциялар табыс ету шарттары сақталмаған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері қолданылады.
3. Егер Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) мүше мемлекеттердің екіжақты халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкету баждарын есептеу үшін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген мөлшерлемелер қолданылады, онда осы Кодекстің 61-бабына сәйкес олар төленуге жатады.
4. Салықтарды есептеу үшін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген мөлшерлемелер қолданылады, онда осы Кодекстің 61-бабына сәйкес олар төленуге жатады.
Комиссия мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары табыс еткен мәліметтер негізінде мүше мемлекеттерде тауарларға қатысты қолданылатын салықтар мөлшерлемелерінің жалпы тізбесін қалыптастырады және оны Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырады.
Мүше мемлекеттерде тауарларға қатысты қолданылатын салықтар мөлшерлемелерінің жалпы тізбесінің форматын, оны қалыптастыру, жүргізу және одан мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ осындай мөлшерлемелер туралы мәліметтерді табыс ету тәртібі мен техникалық шарттарын, оның ішінде құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.

7. Таможенная пошлина исчисляется исходя из базы для исчисления таможенной пошлины и соответствующей ставки таможенной пошлины, установленной в отношении товара.
Налоги исчисляются в соответствии с законодательством государства-члена, в котором в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса они подлежат уплате.
Сноска. Статья 52 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 53. Ставки таможенных пошлин, налогов, применяемые для исчисления таможенных пошлин, налогов
1. Для исчисления таможенных пошлин, налогов применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, особенности таможенного декларирования которых установлены законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса, применяются ставки, действующие на установленный таким законодательством государств-членов день.
2. Для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, за исключением случаев, предусмотренных в соответствии с Договором о Союзе, а также случаев, когда в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами Союза с третьей стороной для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки, отличные от ставок Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, с учетом пункта 4 статьи 3097 настоящего Кодекса.
При несоблюдении условий предоставления тарифных преференций для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, если иное не установлено Договором о Союзе.
3. Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки, установленные законодательством государства-члена, в котором в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса они подлежат уплате, если иное не установлено международными договорами в рамках Союза и (или) двусторонними международными договорами государств-членов.
4. Для исчисления налогов применяются ставки, установленные законодательством государства-члена, в котором в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса они подлежат уплате.
Комиссия формирует общий перечень ставок налогов, применяемых в отношении товаров в государствах-членах, на основании сведений, представленных уполномоченными государственными органами государств-членов, и размещает его на официальном сайте Союза в сети Интернет.
Формат общего перечня ставок налогов, применяемых в отношении товаров в государствах-членах, порядок его формирования, ведения и использования сведений из него, а также порядок и технические условия, в том числе структура и формат, представления сведений о таких ставках определяются Комиссией.

Ескерту. 53-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
54-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы. Кедендік баждар, салықтар төленбейтін жағдайлар
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 56, 91, 97, 103, 136, 137, 141, 153, 162, 174, 185, 198, 208, 216, 225, 232, 241, 247-баптарға, 277-бабының 4-тармағына, 279, 280, 284, 288, 295, 309-баптарға, 3096-баптың 14-тармағына және 3097-бабына, сондай-ақ Комиссия көздеген жағдайларда, осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия және мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған мән-жайлар басталған кезде туындайды.
2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет:
1) осы Кодекстің 56, 91, 97, 103, 136, 137, 141, 153, 162, 174, 185, 198, 208, 216, 225, 232, 241, 247-баптарында, 277-бабының 4-тармағында, 279, 280, 284, 288, 295, 309-баптарында, 3096-баптың 15-тармағында және 3097-бабында көзделген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің тоқтатылуына байланысты мән-жайлар басталған кезде және шарттар сақталған кезде;
2) Комиссия көздеген жағдайларда, осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия және мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған мән-жайлар басталған кезде:
3) осы Кодекстің 55-бабы 4-тармағында және 68-бабы 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген жағдайларда;
4) осы Кодекстің 68-бабы 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қолданылмаған жағдайда, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өндіріп алу үмітсіз деп танылған, кедендік баждардың, салықтардың сомасына қатысты тоқтатылады.
3. Комиссия, бірдей тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі адамдарда түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет туындаса, оның ішінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар бір мүше мемлекетте туындап, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет өзге мүше мемлекетте туындаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайларды, сондай-ақ осындай мән-жайлардың туындауын растау бойынша кеден органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындауға құқылы.
4. Кедендік баждар, салықтар:
1) орналастыру шарттары осындай кедендік рәсімді қолдану аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін және осындай кедендік рәсімге сәйкес осы тауарларды пайдалану шарттары сақталған кезде, кедендік баждар, салықтар төлеуді көздемейтін кедендік рәсіммен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты;

Сноска. Статья 53 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 54. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов. Случаи, когда таможенные пошлины, налоги не уплачиваются
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникает в соответствии со статьями 56, 91, 97, 103, 136, 137, 141, 153, 162, 174, 185, 198, 208, 216, 225, 232, 241, 247, пунктом 4 статьи 277, статьями 279, 280, 284, 288, 295, 309, пунктом 14 статьи 3096 и статьей 3097 настоящего Кодекса, а также при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается:
1) при наступлении обстоятельств и при соблюдении условий, связанных с прекращением обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, предусмотренных статьями 56, 91, 97, 103, 136, 137, 141, 153, 162, 174, 185, 198, 208, 216, 225, 232, 241, 247, пунктом 4 статьи 277, статьями 279, 280, 284, 288, 295, 309, пунктом 15 статьи 3096 и статьей 3097 настоящего Кодекса;
2) при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией;
3) в случаях, указанных в пункте 4 статьи 55 и абзаце втором пункта 3 статьи 68 настоящего Кодекса;
4) в случае, когда меры по взысканию таможенных пошлин, налогов не принимаются в соответствии с подпунктом 4 пункта 4 статьи 68 настоящего Кодекса в отношении суммы таможенных пошлин, налогов, признанной в соответствии с законодательством государств-членов безнадежной к взысканию.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе в случае, когда обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла в одном государстве-члене, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, наступили в ином государстве-члене, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.
4. Таможенные пошлины, налоги не уплачиваются:
1) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру, условия помещения под которую не предусматривают уплату таможенных пошлин, налогов, до завершения или прекращения действия такой таможенной процедуры и при соблюдении условий использования этих товаров в соответствии с такой таможенной процедурой;

2) осы Кодекстің 272-бабы 4-тармағына және 281-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын, тауарлардың жеке санаттарына қатысты, осы Кодексте тауарлардың осы санаттары үшін оларды пайдалану шарттары сақталған кезде;
3) кедендік әкелу бажын төлеуден босату түріндегі кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді және осындай жеңілдіктер табыс ету талаптарын сақтаған кезде, осындай кедендік рәсімді қолдану аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін, салықтар төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданумен уақытша әкелудің (жіберудің) кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты, тауарларды жеңілдіктер табыс ету талаптарына сәйкес келетін мақсаттарда пайдаланылған кезде, осындай тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді сақтаған кезде, сондай-ақ осындай кедендік рәсімге сәйкес осындай тауарларды пайдалану талаптарын сақтаған кезде, декларанттың осындай жеңілдіктерден бас тарту жағдайларын қоспағанда;
4) кедендік әкелу бажын төлеуден босату түріндегі кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді және осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолданумен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдеріне орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты, тауарларды жеңілдіктер табыс ету талаптарына сәйкес келетін мақсаттарда пайдаланған кезде, сондай-ақ осындай тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді сақтаған кезде, декларанттың осындай жеңілдіктерден бас тарту жағдайларын қоспағанда, төленбейді.
Ескерту. 54-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
55-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті кедендік баждар, салықтар төлеуші, осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеушімен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндет немесе егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі субсидиарлық міндет жүктелген адамдар орындайды.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді өзге тұлғалардың да орындау мүмкіндігі анықталуы мүмкін.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті осы Кодекстің 405-бабын ескере отырып, кедендік өкіл орындайды.
2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 57 - 61-баптарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде оларды төлеу арқылы осы Кодекске сәйкес есептелген және төлеуге жататын сомалар мөлшерінде орындалады.
Ұйым таратылған, дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған, ұйым қайта құрылған кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындаудың ерекшеліктері мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
Егер мүше мемлекеттің заңнамасында төленбеген кедендік төлемдер түрінде келтірілген залалды өтеу жолымен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау мүмкіндігі белгіленген жағдайда, осындай міндеттерді орындау ерекшеліктері осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.

2) в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с пунктом 4 статьи 272 и пунктом 2 статьи 281 настоящего Кодекса помещению под таможенные процедуры, при соблюдении установленных настоящим Кодексом для этих категорий товаров условий их использования;
3) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин в виде освобождения от уплаты ввозной таможенной пошлины и льгот по уплате налогов, до завершения или прекращения действия такой таможенной процедуры при соблюдении условий предоставления таких льгот, при использовании товаров в целях, соответствующих условиям предоставления льгот, при соблюдении ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами, а также при соблюдении условий использования таких товаров в соответствии с такой таможенной процедурой, за исключением случаев отказа декларанта от таких льгот;
4) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин в виде освобождения от уплаты ввозной таможенной пошлины и льгот по уплате налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, при соблюдении условий предоставления таких льгот, при использовании товаров в целях, соответствующих условиям предоставления льгот, а также при соблюдении ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами, за исключением случаев отказа декларанта от таких льгот.
Сноска. Статья 54 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 55. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется плательщиком таможенных пошлин, налогов, лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов или, если это предусмотрено законодательством государств-членов, - субсидиарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
Законодательством государств-членов может быть установлена возможность исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов также иными лицами.
Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется таможенным представителем с учетом статьи 405 настоящего Кодекса.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется путем их уплаты в порядке и сроки, которые установлены статьями 57-61 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом.
Особенности исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при ликвидации организации, прекращении деятельности индивидуального предпринимателя, реорганизации организации устанавливаются законодательством государств-членов.
В случае если законодательством государства-члена установлена возможность исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов путем возмещения причиненного ущерба в виде неуплаченных таможенных платежей, особенности исполнения такой обязанности устанавливаются законодательством этого государства-члена.

3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындамау немесе тиісінше орындамау жағдайында, кеден органы мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кедендік баждар, салықтар төлеушіге, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеушімен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндет немесе егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе - кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі субсидиарлық міндет жүктелетін адамдарға белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждар, салықтар сомалары туралы хабарламаны осы баптың 4-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда және осы баптың 5-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген жағдайларда жолдайды.
Көрсетілген хабарламаның нысаны, осындай хабарламада көзделген талаптарды орындау тәртібі мен мерзімі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
Осы Кодекстің 61-бабына сәйкес кедендік баждар, салықтар бір мүше мемлекетте төленуге жатқызылған, ал осы Кодекстің 69-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды басқа мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырған жағдайда, аталған хабарлама осы Кодекске 1-қосымшада көзделген тәртіпте, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу үшін қажетті құжаттарды алғаннан кейін, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы жібереді.
4. Кеден органы осы баптың 3-тармағында көрсетілген хабарламаны мынадай жағдайларда жібермейді:
1) тауарлар шығарылғаннан кейін, ал шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін өткізілген тауарларға қатысты - осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көзделген электрондық құжат жіберілгеннен не тиісті белгілер қойылғаннан кейін осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін валюталар бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюталар бағамы бойынша 5 еуроға баламалы сома жиынтығынан аспайтын мөлшерде тауарларға арналған бір декларацияда, осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылатын, алушысы бір жеке тұлға болып табылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда есептелген кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлемеу фактісін анықтау;

3. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенный орган в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государств-членов, направляет плательщику таможенных пошлин, налогов, а также лицам, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов или, если это предусмотрено законодательством государств-членов, - субсидиарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, уведомление о не уплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, и случаев, установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи.
Форма указанного уведомления, порядок и срок исполнения предусмотренных таким уведомлением требований устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.
В случаях, когда таможенные пошлины, налоги в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса подлежат уплате в одном государстве-члене, а взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 3 статьи 69 настоящего Кодекса осуществляется таможенным органом другого государства-члена, указанное уведомление направляется таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов, после получения документов, необходимых для взыскания таможенных пошлин, налогов, в порядке, предусмотренном приложением № 1 к настоящему Кодексу.
4. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 3 настоящей статьи уведомление в следующих случаях:
1) выявление после выпуска товаров, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - после направления электронного документа либо проставления соответствующих отметок, предусмотренных пунктом 17 статьи 120 настоящего Кодекса, факта неуплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одной декларации на товары, одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;

2) осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін валюталар бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюталар бағамы бойынша 5 еуроға баламалы сома жиынтығынан аспайтын мөлшерде, осы Кодекстің 52-бабының 4-тармағында немесе осы Кодекстің 277-бабы 4-тармағынның екінші абзацында көрсетілген кедендік құжаттың бірінде көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың бір есебінде есептелген кедендік төлемдердің, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемеу фактісін анықтау.
5. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген хабарлама жіберілмегенде, осы баптың 4-тармағында көрсетілген жағдайлардан өзге жағдайлар мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленуі мүмкін.
6. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
7. Осы баптың 3-тармағына сәйкес жіберілген хабарламада көрсетілген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, сондай-ақ осы баптың 5-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген осындай хабарлама жіберілмеген жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп aлу бойынша шаралар қабылдайды.
8. Комиссия бірдей тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда түрлі мән-жайлар және (немесе) бірнеше рет туындаған жағдайларда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
Ескерту. 55-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
56-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеудің мерзімі және есептеу ерекшеліктері
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелген кезде туындайды.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету кезінде туындайды.
2. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тауарларды заңсыз өткізетін тұлғаларда туындайды. Заңсыз өткізуге қатысушы тұлғалар, егер олар осындай өткізудің заңсыздығы туралы білген немесе білуге тиіс болса, ал Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелген кезде - егер олар сатып алу кезінде Одақтың кедендік аумағына оларды әкелудің заңсыздығы туралы білген немесе білуге тиіс болса, заңсыз әкелінген тауарларды жеке меншікке немесе иелігіне алған тұлғалар да тауарларды заңсыз өткізетін тұлғалармен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндетті алады.

2) выявление факта неуплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одном расчете таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, указанном в пункте 4 статьи 52 настоящего Кодекса, или в одном таможенном документе, указанном в абзаце втором пункта 4 статьи 277 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
5. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, чем случаи, указанные в пункте 4 настоящей статьи, когда уведомление, указанное в пункте 3 настоящей статьи, не направляется.
6. В случаях, указанных в пункте 4 настоящей статьи, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается.
7. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в срок, указанный в уведомлении, направленном в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, а также в случаях, установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, когда такое уведомление не направляется, таможенный орган, осуществляющий взыскание таможенных пошлин, налогов, принимает меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
8. Комиссия вправе определять особенности исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла у разных лиц по разным обстоятельствам и (или) неоднократно.
Сноска. Статья 55 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 56. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза, срок их уплаты и особенности исчисления
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза возникает при ввозе товаров на таможенную территорию Союза.
Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза возникает при вывозе товаров с таможенной территории Союза.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза возникает у лиц, незаконно перемещающих товары. Лица, участвующие в незаконном перемещении, если они знали или должны были знать о незаконности такого перемещения, а при ввозе товаров на таможенную территорию Союза - также лица, которые приобрели в собственность или во владение незаконно ввезенные товары, если в момент приобретения они знали или должны были знать о незаконности их ввоза на таможенную территорию Союза, несут солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов с лицами, незаконно перемещающими товары.

3. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде, осы баптың 2-тармағында көрсетілген тұлғаларда тоқтатылады:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) осы баптың 5 - 8-тармақтарына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде оларды өндіріп алу;
2) осы Кодекске сәйкес тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру;
3) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасымалдау (тасымалдың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи жойылу нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін тануы, осы шетелдік тауарларға қатысты осы Кодекске сәйкес осындай жойылуға немесе қайтарымсыз жоғалтуға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда;
4) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне тауарларды тәркілеу немесе алу (кіріс);
5) кеден органының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды ұстап қалуы;
6) қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы (әкімшілік процесті жүргізу) іс бойынша жүргізу барысында, қылмыстар туралы хабарды тексеру кезінде алынған немесе қамауға алынған және егер бұрын ондай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты тауарларды қайтару туралы шешім қабылданған, тауарлардың кедендік рәсімдерінің бірімен уақытша сақтауға немесе қоюға орналастыру.
4. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі ретінде Одақтың кедендік шекарасын тауарлармен кесіп өту күні саналады, ал егер бұл күні анықталмаса - Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күні.
5. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждар, салықтар, егер тауарлар мынадай кедендік рәсімдермен орналастырылса, мынадай мөлшерде төленуге жатады:
1) Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелген кезде - ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылмай;
2) Одақтың кедендік аумағынан Одақтың тауарларын әкеткен кезде - кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданусыз экспорт кедендік рәсімі.
6. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде кедендік баждар, салықтар осы баптың 7-тармағын ескере отырып, ал егер кеден органы тауарлар туралы нақты мәліметтері болмаса, тағы да осы баптың 8-тармағын ескере отырып, осы тарауға сәйкес есептеледі.

3. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза прекращается у лиц, указанных в пункте 2 настоящей статьи, при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктами 5-8 настоящей статьи;
2) помещение товаров под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
4) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
5) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
6) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
4. При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза сроком уплаты таможенных пошлин, налогов считается день пересечения товарами таможенной границы Союза, а если этот день не установлен, - день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза.
5. При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, как если бы товары помещались под следующие таможенные процедуры:
1) при ввозе товаров на таможенную территорию Союза - таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) при вывозе товаров Союза с таможенной территории Союза - таможенная процедура экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
6. Таможенные пошлины, налоги при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза исчисляются в соответствии с настоящей главой с учетом пункта 7 настоящей статьи, а если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах, также с учетом пункта 8 настоящей статьи.

7. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін Одақтың кедендік шекарасын тауарлар кесіп өткен күніне қолданыстағы кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері, ал бұл күн белгіленбесе - Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күнгі мөлшерлеме қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін шетел валютасын мүше мемлекеттік валютасына қайта есептеу қажет болған жағдайда, мұндай қайта есептеу Одақтың кедендік шекарасын тауарлардың кесіп өткен күніне қолданыстағы, ал егер бұл күн белгіленбесе - Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күні қолданыстағы валюталар бағамы бойынша жүргізіледі.
8. Егер кеден органында тауарлар туралы нақты мәліметтер болмаған жағдайда (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны), төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгілер санымен топтама деңгейінде анықталған жағдайда:
кедендік баждарды есептеу үшін ондай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждардың мөлшерлемелерінен ең көбі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құнға салық мөлшерлемесінен ең көбі, оған қатысты кедендік баждардың мөлшерлемесінен ең көбі белгіленген мұндай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес акциздердің мөлшерлемелерінен ең көбі (акциздік салық немесе акциздік алым) қолданылады.
Тауарлар туралы нақты мәліметтерді кейіннен анықтаған кезде кедендік баждар, салықтар сондай нақты мәліметтерге қарай есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік баждар, салықтар сомаларын қайтару (есепке алу) не осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
9. Мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған, осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары тауарларды кідірткен, уақытша сақтауға орналастырған, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет орындалғаннан және (немесе) оларды өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың сомалары осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтарып алуға (есепке жатқызуға) жатады.

7. Для исчисления таможенных пошлин, налогов применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день пересечения товарами таможенной границы Союза, а если этот день не установлен, - на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза.
В случае если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день пересечения товарами таможенной границы Союза, а если этот день не установлен, - на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза.
8. В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах таможенные пошлины, налоги исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных пошлин, налогов либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 настоящего Кодекса.
9. В случае конфискации или обращения товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение, помещения товаров под таможенные процедуры после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.

10. Осы баптың 1 - 9-тармақтарының ережелері дұрыс кедендік декларацияланбаған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізу кезінде қолданылмайды.
Дұрыс кедендік декларацияланбаған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізу кезінде кедендік баждар, салықтар осы Кодекске сәйкес есептеледі. Бұл ретте кедендік декларациялау кезінде нақты төленген тауарлардың кедендік баждары, салықтары қайта төленбейді (өндіріліп алынбайды), ал артық төленген және (немесе) артық өндірілін алынған кедендік баждар, салықтар осы Кодекске сәйкес қайтаруға (есепке алуға) жатады.
8-тарау
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері мен тәртібі
57-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері осы Кодекстің 56, 58, 91, 97, 103, 136, 137, 141, 153, 162, 174, 185, 198, 208, 216, 225, 232, 241, 247-баптарына, 277-баптың 4-тармағына, 279, 280, 284, 288, 295, 309-баптарына, 3096-баптың 17-тармағына және 3097-бабына сәйкес айқындалады.
2. Кедендік декларациялау ерекшеліктері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
3. Арнайы кедендік рәсіммен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдерін осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалады.
4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде осы Кодексте белгіленген мерзімде өсімпұлдар төленеді.
Өсімпұлдарды есептеу, төлеу, өндіріп алу және қайтару осы Кодекстің 61-бабына сәйкес осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кедендік баждар, салықтар төленуі тиіс мүше мемлекетте жүргізіледі.
Өсімпұлдар осы Кодекстің 54-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіпте кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер тоқтатылатын мән-жайлардың басталуы туралы растау алынған жағдайда төленбейді.
5. Осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарының, салықтарының сомасынан, егер осы сомаларға қатысты кейінге қалдыру немесе оларды бөліп төлеу ұсынылғандай пайыздар төлеуге жататын жағдайларда, мұндай пайыздар кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруға немесе бөліп төлеуге пайыздар есептеу және төлеу үшін осы Кодекстің 60-бабында белгіленген тәртіпте есептелінеді және төленеді.

10. Положения пунктов 1-9 настоящей статьи не применяются при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза с недостоверным таможенным декларированием.
При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза с недостоверным таможенным декларированием таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с настоящим Кодексом. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров таможенные пошлины, налоги повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а суммы излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных пошлин, налогов подлежат возврату (зачету) в соответствии с настоящим Кодексом.
Глава 8
Сроки и порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 57. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов определяются в соответствии со статьями 56, 58, 91, 97, 103, 136, 137, 141, 153, 162, 174, 185, 198, 208, 216, 225, 232, 241, 247, пунктом 4 статьи 277, статьями 279, 280, 284, 288, 295, 309, пунктом 17 статьи 3096 и статьей 3097 настоящего Кодекса.
2. В отношении товаров, особенности таможенного декларирования которых установлены законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса, сроки уплаты таможенных пошлин, налогов устанавливаются законодательством государств-членов.
3. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру, сроки уплаты таможенных пошлин, налогов определяются в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
4. При неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени.
Начисление, уплата, взыскание и возврат пеней производятся в государстве-члене, в котором в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, в соответствии с законодательством этого государства-члена.
Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов, в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 54 настоящего Кодекса, получено подтверждение наступления обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается.
5. В случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом с сумм ввозных таможенных пошлин, налогов подлежат уплате проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка или рассрочка их уплаты, такие проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном статьей 60 настоящего Кодекса для начисления и уплаты процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.

Ескерту. 57-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
58-бап. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту
1. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу нысанында жүзеге асырылады.
2. Салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту үшін негіздер, сондай-ақ оларды өзгертудің шарттары мен тәртібі олар төленетін мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленеді.
3. Осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде осындай кедендік рәсіммен орналастырылатын жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын қоспағанда, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты беріледі.
4. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу төлеушінің тиісінше кейінге қалдырылған немесе бөліп төленетін соманы біржолғы немесе кезең-кезеңмен төлей отырып, кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімін өзгертуін білдіреді.
5. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу төлеуге жататын барлық сомаға қатысты не осы соманың бір бөлігіне қатысты беріледі.
6. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды ұсына отырып, тауарларды шығару кезінде төленуіне қатысты кейінге қалдыру ұсынылған кедендік әкелу баждарының сомасы осындай кейінге қалдыру ұсынылған мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын бөліп төлеуді ұсына отырып, тауарларды шығару кезінде төленуіне қатысты бөліп төлеу ұсынылған кедендік әкелу баждарының сомасы бекітілген кедендік әкелу баждар сомасын кезең-кезеңмен төлеу кестесіне сәйкес төлеуге жатады. Бұл ретте кезең-кезеңмен төлеуге айқындалған сомалардың әрқайсысы тиісті кезеңде осындай төлеу үшін белгіленген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей төлеуге жатады.
7. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындау қамтамасыз етілген жағдайда ұсынылады.
Кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 9-тарауына сәйкес беріледі.
Ескерту. 58-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
59-бап. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді ұсыну мерзімдері мен негіздері
1. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру үшін пайыздар төлей отырып, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру осы Кодекстің 60-бабына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінгі күннен бастап 1 айдан аспайтын мерзімге беріледі.

Сноска. Статья 57 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 58. Изменение сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов
1. Изменение сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов осуществляется в форме отсрочки или рассрочки.
2. Основания для изменения сроков уплаты налогов, а также условия и порядок их изменения устанавливаются законодательством государства-члена, в котором они уплачиваются.
3. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляется в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, за исключением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под такую таможенную процедуру при завершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса.
4. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин представляет собой изменение срока уплаты ввозных таможенных пошлин с единовременной или поэтапной уплатой плательщиком отсроченной или рассроченной суммы соответственно.
5. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляется в отношении всей суммы, подлежащей уплате, либо в отношении части этой суммы.
6. При выпуске товаров с предоставлением отсрочки уплаты ввозных таможенных пошлин сумма ввозных таможенных пошлин, в отношении уплаты которой предоставлена отсрочка, подлежит уплате не позднее последнего дня срока, на который предоставлена такая отсрочка.
При выпуске товаров с предоставлением рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин сумма ввозных таможенных пошлин, в отношении уплаты которой предоставлена рассрочка, подлежит уплате в соответствии с утвержденным графиком поэтапной уплаты сумм ввозных таможенных пошлин. При этом каждая из сумм, определенных для поэтапной уплаты, подлежит уплате не позднее последнего дня срока, установленного для такой уплаты в соответствующем периоде.
7. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляется при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин предоставляется в соответствии с главой 9 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 58 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 59. Сроки и основания предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин
1. Отсрочка уплаты ввозных таможенных пошлин с уплатой процентов за отсрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса предоставляется на срок не более 1 месяца со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.

2. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлемей, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу:
1) дүлей зілзала, технологиялық апат немесе өзге еңсерілмейтін күш мән-жайлары нәтижесінде кедендік әкелу баждарын төлеушіге зиян келтіруі;
2) кедендік әкелу баждарын төлеушіге федералдық (республикалық, мемлекеттік) бюджеттен қаржыландыруды немесе осы тұлға орындаған мемлекеттік тапсырысқа ақы төлеуді кідіртуі;
3) егер осы мүше мемлекеттің заңнамасында аталған мән-жайлар кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді табыс ету үшін негіз болып табылмайды деп белгіленбесе, тараптарының бірі мүше мемлекет болып табылатын халықаралық шарттар шеңберінде жеткізулерді жүзеге асыруы;
4) ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын мүше мемлекеттің ұйымдары не аталған ұйымдар үшін Одақтың кедендік аумағына егу немесе отырғызу материалдарын, өсімдіктерді қорғау құралдарын, ауыл шаруашылығы техникасын, асыл тұқымды мал шаруашылығы объектілерін (асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларын, құстарды, балықтарды және басқа асыл тұқымды мал шаруашылығы объектілерін), асыл тұқымдық өнімді (материал), жануарларды азықтандыру үшін пайдаланылатын өнімдерді әкелуі. Оларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу берілуі мүмкін көрсетілген тауарлардың тізбесін, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтарын көрсете отырып, Комиссия айқындайды;
5) Комиссия айқындайтын өзге де негіздер болған кезде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінгі күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімге беріледі.
3. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлей отырып, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу осы Кодекстің 60-бабына сәйкес өнеркәсіптік өңдеуге, оның ішінде шикізатты, материалдарды, технологиялық жабдықты, оның жинақтаушы және қосалқы бөлшектерін пайдалану үшін тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу сияқты негіз болған кезде, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінге күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімде ұсынылады. Осы тармақты қолдану мақсатында өнеркәсіптік өңдеу деп кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген бірінші 4 белгісі деңгейінде оларды өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін әкелінетін тауарлар кодтарынан айырмашылығы бар жаңа тауарларды алу үшін өндірісте тауарларды пайдалану түсініледі. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтары көрсетіле отырып, оларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу табыс етілуі мүмкін көрсетілген тауарлар тізбесі, сондай-ақ осындай тауарларды өнеркәсіптік қайта өңдеуге пайдалануға арналған тауарларға жатқызу шарттарын Комиссия айқындайды.

2. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин без уплаты процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляется на срок не более 6 месяцев со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, при наличии следующих оснований:
1) причинение плательщику ввозных таможенных пошлин ущерба в результате стихийного бедствия, технологической катастрофы или иных обстоятельств непреодолимой силы;
2) задержка плательщику ввозных таможенных пошлин финансирования из федерального (республиканского, государственного) бюджета или оплаты выполненного этим лицом государственного заказа;
3) осуществление поставок в рамках международных договоров, одной из сторон которых является государство-член, если законодательством этого государства-члена не установлено, что данное обстоятельство не является основанием для предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин;
4) ввоз на таможенную территорию Союза организациями государств-членов, осуществляющими сельскохозяйственную деятельность, либо поставка для указанных организаций посадочного или посевного материала, средств защиты растений, сельскохозяйственной техники, объектов племенного животноводства (племенных сельскохозяйственных животных, птицы, рыбы и других объектов племенного животноводства), племенной продукции (материала), продуктов, используемых для кормления животных. Перечень указанных товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, с указанием кодов в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определяется Комиссией;
5) иные основания, определяемые Комиссией.
3. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин с уплатой процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса предоставляется на срок не более 6 месяцев со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, при наличии такого основания, как ввоз на таможенную территорию Союза товаров для использования в промышленной переработке, в том числе сырья, материалов, технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему. В целях применения настоящего пункта под промышленной переработкой понимается использование товаров в производстве для получения новых товаров, коды которых в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности отличаются от кодов товаров, ввозимых для их промышленной переработки, на уровне любого из первых 4 знаков. Перечень указанных товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, с указанием кодов в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, а также условия отнесения таких товаров к предназначенным для использования в промышленной переработке определяются Комиссией.

4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген негіздердің бар болуын кедендік әкелу баждарын төлеуші растауы тиіс.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында мүше мемлекеттің көрсетілген негіздердің бар болуын растауға уәкілетті мемлекеттік органдары, сондай-ақ осындай растаулар беру тәртібі айқындалуы мүмкін.
5. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу кеден органының шешімі бойынша кедендік әкелу баждарын төлеушінің өтініші негізінде беріледі.
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді табыс ету туралы шешімді кеден органы ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде, тауарларды шығаруды жүргізетін мүше мемлекеттің кеден органы қабылдайды.
Кеден органының кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді табыс ету туралы шешімінде кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді табыс ету мерзімдері, төлеуге қатысты кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылатын кедендік әкелу баждардың сомасы және тауарларды шығару кезінде осы шешімді қолдану үшін қажетті өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Кеден органы кедендік әкелу баждарын бөліп төлеуді ұсыну туралы шешім қабылдаған кезде кедендік әкелу баждарының сомаларын кезең-кезеңмен төлеу кестесі де бекітіледі.
Көрсетілген шешімді қабылдау және жою тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
6. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылмайтын жағдайлар белгіленуі мүмкін.
60-бап. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін берілетін пайыздар
1. Осы Кодекстің 59-бабының 1 және 3-тармақтарына сәйкес ұсынылған кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді пайдаланудың әрбір күні үшін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен кейінгі күннен бастап, кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттемелерін тоқтату күнін қоса алғанда, пайыздар төлеуге жатады.
2. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленетін және пайыздарды есептеуге қолданылатын қайта қаржыландыру мөлшерлемесінен (негізгі мөлшерлеме, есепке aлy мөлшерлемесі) 1/360 мөлшерінде төлеуге жатады. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздарды есептеу үшін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеуді іс жүзінде пайдаланудың тиісті кезеңдерінде қолданылатын қайта қаржыландыру мөлшерлемесі (негізгі мөлшерлеме, есепке алу мөлшерлемесі) қолданылады.

4. Наличие оснований, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, должно быть подтверждено плательщиком ввозных таможенных пошлин.
Законодательством государств-членов могут определяться государственные органы государства-члена, уполномоченные на подтверждение наличия указанных оснований, а также порядок выдачи таких подтверждений.
5. Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин предоставляется на основании заявления плательщика ввозных таможенных пошлин по решению таможенного органа.
Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин принимается таможенным органом государства-члена, таможенным органом которого будет производиться выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
В решении таможенного органа о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин указываются срок, на который предоставляется отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, сумма ввозных таможенных пошлин, в отношении уплаты которой предоставляется отсрочка или рассрочка, и иные сведения, необходимые для применения этого решения при выпуске товаров.
При принятии таможенным органом решения о предоставлении рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин также утверждается график поэтапной уплаты сумм ввозных таможенных пошлин.
Порядок принятия и аннулирования указанного решения устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов.
6. Законодательством государств-членов могут устанавливаться случаи, когда отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин не предоставляется.
Статья 60. Проценты за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин
1. За каждый день пользования отсрочкой или рассрочкой уплаты ввозных таможенных пошлин, предоставленной в соответствии с пунктами 1 и 3 статьи 59 настоящего Кодекса, начиная со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин подлежат уплате проценты.
2. Проценты за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин подлежат уплате в размере 1/360 от ставки рефинансирования (ключевой ставки, учетной ставки), устанавливаемой в соответствии с законодательством государства-члена, в котором товары помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, и применяемой для начисления процентов. Для начисления процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин применяется ставка рефинансирования (ключевая ставка, учетная ставка), действующая в соответствующие периоды фактического пользования отсрочкой или рассрочкой.

3. Кедендік әкелу баждарын кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар кедендік әкелу баждарын төлеу немесе өндіріп алу күнінен кейінгі күннен кешіктірмей төлеуге жатады.
4. Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздарды төлеу немесе өндіріп алу, сондай-ақ қайтарып алу (есепке алу) осы Кодексте көзделген тәртіпте кедендік әкелу баждарының сомаларын төлеуге немесе өндіріп алуға, сондай-ақ қайтаруға (есепке алуға) қатысты жүзеге асырылады.
61-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу тәртібі
1. Кедендік баждар, салықтар кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды және осы Кодекстің 38-бабына сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығаруды не аумағында осы Кодекстің 91-бабының 4-тармағында, 97-бабының 3-тармағында, 103-бабының 4-тармағында, 279-бабының 8-тармағында, 280-бабының 4-тармағында және 288-бабының 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталғанда не аумағында Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды дұрыс кедендік декларацияламай заңсыз өткізуді қоспағанда, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған кеден органы тауарларды шығаруды жүргізетін мүше мемлекетте төленуге жатады.
Осы Кодекстің 126-бабының 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты Евразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелері бойынша есептелген, кедендік әкелу баждарының сомалары мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомасының айырмашылығы мөлшерінде не Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда немесе Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленген өзге де мөлшерде, мүше мемлекеттен айрықша мүше мемлекетте төленетін өзге мөлшерде, егер бұл Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделсе, кеден органы тауарлар шығаруды жүргізетін мүше мемлекетте төленуі мүмкін.
2. Осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, егер осы баптың екінші абзацында және осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, кеден органы тауарларды шығаруды жүргізетін мүше мемлекетте төленуге жатады.
Осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған халықаралық пошта жөнелтімдеріне қатысты кедендік әкелу баждар, салықтар межелі кеден органы орналасқан мүше мемлекетте төленуге жатады.

3. Проценты за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин подлежат уплате не позднее дня, следующего за днем уплаты или взыскания ввозных таможенных пошлин.
4. Уплата или взыскание, а также возврат (зачет) процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом применительно к уплате или взысканию, а также возврату (зачету) сумм ввозных таможенных пошлин.
Статья 61. Порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в государстве-члене, таможенным органом которого производится выпуск товаров, за исключением выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и выпуска транспортных средств международной перевозки в соответствии с главой 38 настоящего Кодекса, либо на территории которого выявлены обстоятельства, указанные в пункте 4 статьи 91, пункте 3 статьи 97, пункте 4 статьи 103, пункте 8 статьи 279, пункте 4 статьи 280 и пункте 4 статьи 288 настоящего Кодекса, либо на территории которого выявлен факт незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза, за исключением незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза с недостоверным таможенным декларированием.
В отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 3 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном международными договорами в рамках Союза или международными договорами Союза с третьей стороной, могут быть уплачены в государстве-члене, отличном от государства-члена, таможенным органом которого производится выпуск товаров, если это предусмотрено международными договорами в рамках Союза и (или) международными договорами Союза с третьей стороной.
2. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 153 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат уплате в государстве-члене, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, если иное не установлено абзацем вторым настоящего пункта и пунктом 3 настоящей статьи.
При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 153 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении международных почтовых отправлений, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат уплате в государстве-члене, в котором находится таможенный орган назначения.

3. Егер осы тармаққа сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары, кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген мүше мемлекетке қарағанда, өзге мүше мемлекеттің аумағында орналасқаны анықталған (расталған) жағдайда, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары, салықтары аумағында осындай тауарлар орналасқан мүше мемлекетте төленуге жатады.
Егер кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген мүше мемлекетке қарағанда, өзге мүше мемлекеттің аумағында орналасқанын анықтамаса (растамаса), бірақ осы тармаққа сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына әкетілгені анықталса (расталса), онда егер мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары, салықтары аумағына әкелінуі анықталған (расталған) мүше мемлекетте төленуге жатады.
Тауарлардың мүше мемлекеттің аумағында болуы немесе олардың кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізбеген мүше мемлекеттің аумағына әкелінуі кедендік бақылау жүргізу барысында алынған және (немесе) осындай кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша жасалған құжаттардың негізінде, сондай-ақ әкімшілік іс жүргізу (процесс), қылмыстық істер бойынша тергеулер не жүргізілуі (өткізілуі) мүше мемлекеттердің кедендік немесе өзге мемлекеттік органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын тексеру барысында анықталады (расталады).
Осы тармақтың қолданылуы мақсатында кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізбеген мүше мемлекеттің аумағында тауарлардың болуын немесе олардың осы мүше мемлекеттің аумағына әкелінуін анықтауды (растауды) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген мүше мемлекеттің кеден органынының мойындауы тиіс.
Кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізбеген мүше мемлекеттің аумағында шетелдік тауарлардың болуын анықтау (растау) кезіндегі мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін немесе оларды осы мүше мемлекеттің аумағына әкелу тәртібін Комиссия айқындайды.

3. В случае если в соответствии с настоящим пунктом будет установлено (подтверждено), что иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, находятся на территории иного государства-члена, чем государство-член, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в государстве-члене, на территории которого находятся такие товары, если иное не установлено международными договорами государств-членов с третьей стороной.
В случае если не установлено (не подтверждено) нахождение товаров на территории иного государства-члена, чем государство-член, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, но в соответствии с настоящим пунктом установлено (подтверждено), что товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, вывезены с территории одного государства-члена и ввезены на территорию другого государства-члена, то ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в государстве-члене, ввоз на территорию которого был установлен (подтвержден), если иное не установлено международными договорами государств-членов с третьей стороной.
Нахождение товаров на территории государства-члена или их ввоз на территорию государства-члена, таможенный орган которого не производил выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, устанавливается (подтверждается) на основании документов, полученных в ходе проведения таможенного контроля и (или) составленных по результатам проведения такого таможенного контроля, а также в ходе административного производства (процесса), расследования по уголовным делам либо проверки, ведение (проведение) которых осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов таможенными или иными государственными органами государств-членов.
В целях применения настоящего пункта установление (подтверждение) нахождения товаров на территории государства-члена, таможенный орган которого не производил выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, или их ввоза на территорию этого государства-члена должно быть признано таможенным органом государства-члена, который произвел выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
Порядок взаимодействия таможенных органов государств-членов при установлении (подтверждении) нахождения иностранных товаров на территории государства-члена, таможенный орган которого не производил выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, или их ввоза на территорию этого государства-члена определяется Комиссией.

4. Осы Кодекстің 309-бабының 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждары кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген мүше мемлекетте төленуге жатады.
5. Кедендік әкелу баждары, егер Одақ туралы шартта өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасында төленеді.
Егер Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда, мүше мемлекеттердің екіжақты халықаралық шарттарында және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкету баждары, салықтар кедендік әкету баждары, салықтар төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасында төленеді.
6. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу нысандары мен тәсілдері, сондай-ақ оларды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау кезі (төлеу күні) кедендік баждар, салықтар төленуге жататын мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленеді.
7. Кедендік әкелу баждары Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалатын шоттарға төленеді.
Егер Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) мүше мемлекеттердің екіжақты халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, осы бапқа сәйкес осындай кедендік әкету баждары төленуге жататын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалған шоттарға төленеді.
Салықтар осы бапқа сәйкес салықтар төленуге жататын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалған шоттарға төленеді.
8. Кедендік әкету баждарын төлеу ерекшеліктері Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттармен және (немесе) мүше мемлекеттердің екіжақты халықаралық шарттарымен белгіленуі мүмкін.
9. Төлеушінің шотында тапсырманы орындау үшін жеткілікті ақшалай қаражат (ақша) болған кезде, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында оны орындаудың өзге мерзімі белгіленбесе, банк кедендік баждардың, салықтардың сомаларын аударуға төлеушінің тапсырмасын орындауды кідіртуге құқығы жоқ және оны 1 операциялық күн ішінде орындауға міндетті.
9-тарау
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету
62-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің жалпы шарттары
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау, егер көрсетілген баптарға сәйкес өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 58, 120 - 122, 143, 177 және 304-баптарында көзделген жағдайларда қамтамасыз етіледі.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау қамтамасыз етілгенде өзге жағдайлар белгіленуі мүмкін.

4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 статьи 309 настоящего Кодекса, вывозные таможенные пошлины в отношении товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, подлежат уплате в государстве-члене, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
5. Ввозные таможенные пошлины уплачиваются в валюте государства-члена, в котором подлежат уплате ввозные таможенные пошлины, если иное не установлено Договором о Союзе.
Вывозные таможенные пошлины, налоги уплачиваются в валюте государства-члена, в котором подлежат уплате вывозные таможенные пошлины, налоги, если иное не установлено международными договорами в рамках Союза, двусторонними международными договорами государств-членов и (или) законодательством государств-членов.
6. Формы и способы уплаты таможенных пошлин, налогов, а также момент исполнения обязанности по их уплате (дата уплаты) устанавливаются законодательством государства-члена, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги.
7. Ввозные таможенные пошлины уплачиваются на счета, определяемые в соответствии с Договором о Союзе.
Вывозные таможенные пошлины уплачиваются на счета, определяемые в соответствии с законодательством государства-члена, в котором в соответствии с настоящей статьей подлежат уплате такие вывозные таможенные пошлины, если иное не установлено международными договорами в рамках Союза и (или) двусторонними международными договорами государств-членов.
Налоги уплачиваются на счета, определяемые в соответствии с законодательством государства-члена, в котором в соответствии с настоящей статьей подлежат уплате налоги.
8. Особенности уплаты вывозных таможенных пошлин могут устанавливаться международными договорами в рамках Союза и (или) двусторонними международными договорами государств-членов.
9. При наличии денежных средств (денег) на счете плательщика, достаточных для исполнения поручения, банк не вправе задерживать исполнение поручения плательщика на перечисление сумм таможенных пошлин, налогов и обязан исполнить его в течение 1 операционного дня, если законодательством государств-членов не установлен иной срок его исполнения.
Глава 9
Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
Статья 62. Общие условия обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается в случаях, предусмотренных статьями 58, 120 - 122, 143, 177 и 304 настоящего Кодекса, если иное не установлено в соответствии с указанными статьями.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, когда обеспечивается исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.

2. Осы Кодекске сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілмейтін жағдайлар анықталған кезде, мүше мемлекеттердің осындай заңнамасында олар сақталған кезде, мұндай қамтамасыз ету берілмейтін кездегі тәртіп пен шарттары айқындалуы мүмкін.
3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды кедендік баждарды, салықтарды төлеуші не осы Кодексте белгіленген жағдайларда өзге тұлға қамтамасыз етеді.
Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты, төлеуші үшін кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды экспедитор және (немесе), егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, өзге тұлға оларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау қамтамасыз етілетін тауарларды иеленуге, пайдалануға және (немесе) билік етуге құқылы болса, өзге тұлға қамтамасыз етуі мүмкін.
Кеден өкілі, егер осы Кодекстің 405-бабына сәйкес кеден өкілі кедендік баждарды, салықтарды төлеушімен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндетті алған жағдайда, осы тарауға сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуге құқылы. Егер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды кеден өкілі қамтамасыз еткен жағдайда, осы Кодекске сәйкес көзделген кедендік баждар, салықтар орындалуы тиіс мән-жайлар басталған кезде, осындай кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 405-бабының 4 және 5-тармақтарының ережелеріне қарамастан, ол ұсынатын тұлғамен бірге кеден өкілі орындайды.
4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, осы Кодекстің 146-бабында көрсетілген жағдайларды, сондай-ақ кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз ету өзге кеден органына берілуі мүмкін болатын кездегі жағдайларды қоспағанда, тауарларды шығаруды жүргізетін кеден органына беріледі.
63-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету тәсілдері
1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау:
1) ақшалай қаражат (ақша);
2) банк кепілдігі;
3) кепілгерлік ;
4) мүлікті кепілге беру тәсілдерімен қамтамасыз етіледі.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы баптың 1-тармағында көрсетілгеннен басқа кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің өзге тәсілдері белгіленуі мүмкін.

2. При установлении законодательством государств-членов в соответствии с настоящим Кодексом случаев, когда обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов не предоставляется, таким законодательством государств-членов могут определяться порядок и условия, при соблюдении которых такое обеспечение не предоставляется.
3. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается плательщиком таможенных пошлин, налогов либо иным лицом в случаях, установленных настоящим Кодексом.
В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, исполнение за плательщика обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может обеспечиваться экспедитором и (или) иным лицом, если это иное лицо вправе владеть, пользоваться и (или) распоряжаться товарами, в отношении которых обеспечивается исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Таможенный представитель вправе обеспечить исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящей главой в случае, если в соответствии со статьей 405 настоящего Кодекса таможенный представитель несет с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов. В случае если исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечено таможенным представителем, при наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению, такая обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов исполняется таможенным представителем солидарно с представляемым им лицом вне зависимости от положений пунктов 5 и 6 статьи 405 настоящего Кодекса.
4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставляется таможенному органу, производящему выпуск товаров, за исключением случаев, указанных в статье 146 настоящего Кодекса, а также случаев, когда в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть предоставлено иному таможенному органу.
Статья 63. Способы обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается следующими способами:
1) денежные средства (деньги);
2) банковская гарантия;
3) поручительство;
4) залог имущества.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные способы обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, чем указанные в пункте 1 настоящей статьи.

3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау осы баптың 1-тармағында көрсетілген не осы баптың 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген кез келген тәсілдердің бірімен қамтамасыз етіледі.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау кезінде, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің белгілі бір тәсілдерімен қамтамасыз ету жағдайы белгіленуі мүмкін.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау осы тармақтың екінші абзацы ескеріле отырып, осы Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың таңдауы бойынша бірнеше тәсілдермен қамтамасыз етілуі мүмкін.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ететін тұлға кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің бір тәсілін осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып, егер ауыстырылатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуге осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес өндіріп алу қолданылмаса, басқа тәсілмен өткізуді жүзеге асыруға құқылы.
4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер тоқтатылғанға дейін үздіксіз қамтамасыз етілуі тиіс.
5. Осы баптың 1-тармағының 2 және 4-тармақшаларында көрсетілген не осы баптың 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәсілдермен ұсынылатын, оның ішінде бұрын кеден органы қабылдағанның орнына ұсынылатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі кеден органының осы міндеттемелер шеңберінде қабылданған тәсілдерді орындау туралы талаптарды, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз еткен тұлғаға уақтылы жолдауы үшін жеткілікті болуы тиіс.
6. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану тәртібі, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді табыс ету күні, сондай-ақ осындай қамтамасыз ету ұсынылатын валюта кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ұсынылатын мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленеді.

3. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается любым из способов, указанных в пункте 1 настоящей статьи либо установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться случаи, когда исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за исключением обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, обеспечивается определенными способами обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть обеспечено несколькими способами по выбору лиц, указанных в пункте 3 статьи 62 настоящего Кодекса, с учетом абзаца второго настоящего пункта.
Лицо, обеспечивающее исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, вправе осуществить замену одного способа обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов другим способом с учетом абзаца второго настоящего пункта, если на заменяемое обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов не обращено взыскание в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса.
4. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов должно обеспечиваться непрерывно до прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
5. Срок действия обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, предоставляемого способами, указанными в подпунктах 2-4 пункта 1 настоящей статьи либо установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, в том числе предоставляемого взамен ранее принятого таможенным органом, должен быть достаточным для своевременного направления таможенным органом лицу, обеспечившему исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, требования об исполнении принятых в рамках этих способов обязательств.
6. Порядок применения способов обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, день предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также валюта, в которой предоставляется такое обеспечение, устанавливаются законодательством государства-члена, таможенному органу которого предоставляется обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.

Кедендік транзит кедендік рәсімі кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану ерекшеліктері осы Кодекстің 146-бабының 8-тармағында көзделген Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттармен айқындалуы мүмкін.
7. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді осы баптың 1-тармағының 2 және 4-тармақшаларында көрсетілген не осы баптың 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәсілмен табыс етуді растайтын құжаттарды қайтару тәртібі мен жағдайлары белгіленуі мүмкін.
64-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз ету
1. Егер бір тұлға белгілі бір уақыт кезеңінде бірнеше кедендік операция жасаған жағдайда, барлық осындай кедендік операцияларды жасау кезінде туындайтын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз ету берілуі мүмкін.
2. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз ету, егер:
1) барлық кедендік операциялар кеден органына бас қамтамасыз ету берілген мүше мемлекеттердің аумағында жасалса;
2) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кедендік операциялар бірнеше мүше мемлекеттердің аумағында жасалса қолданылуы мүмкін.
3. Кеден органдары, егер осындай бас қамтамасыз ету есебінен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау осындай бас қамтамасыз етумен қамтамасыз етілетін, кедендік баждарды, салықтарды осы Кодекстің 69-бабына сәйкес өндіріп алуды жүзеге асыратын кез-келген кеден органы өндіріп алуы мүмкін, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз етуді қабылдайды.
4. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз етуді қолдану тәртібі, егер барлық кедендік операциялар кеден органына бас қамтамасыз ету берілген мүше мемлекеттің аумағында жасалса, осы мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленеді.
Осындай тәртіп белгіленген кезде мүше мемлекеттің заңнамасында оларды төлеу жөніндегі міндетті орындауды осындай бас қамтамасыз етумен қамтамасыз етілетін кедендік баждардың, салықтардың жиынтық мөлшері осындай бас қамтамасыз ету мөлшерінен асатын және мұндай асып түсу шектерінен асатын жағдайлар мен шарттар белгіленуі мүмкін.

Особенности применения способов обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при таможенной процедуре таможенного транзита могут определяться международным договором в рамках Союза, предусмотренным пунктом 8 статьи 146 настоящего Кодекса.
7. Законодательством государств-членов могут устанавливаться порядок и случаи возврата документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов способами, указанными в подпунктах 2-4 пункта 1 настоящей статьи либо установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
Статья 64. Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. В случае если одним и тем же лицом в определенный период времени совершается несколько таможенных операций, для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникающей при совершении всех таких таможенных операций, может быть предоставлено генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
2. Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может применяться, если:
1) все таможенные операции совершаются на территории государства-члена, таможенному органу которого предоставлено генеральное обеспечение;
2) таможенные операции совершаются на территориях нескольких государств-членов при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
3. Таможенные органы принимают генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, если за счет такого генерального обеспечения таможенные пошлины, налоги, исполнение обязанности по уплате которых обеспечивается таким генеральным обеспечением, могут быть взысканы любым таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 69 настоящего Кодекса.
4. Порядок применения генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случае, если все таможенные операции совершаются на территории государства-члена, таможенному органу которого предоставлено генеральное обеспечение, устанавливается законодательством этого государства-члена.
При установлении такого порядка законодательством государства-члена могут устанавливаться случаи и условия, при которых суммарный размер таможенных пошлин, налогов, исполнение обязанности по уплате которых обеспечивается таким генеральным обеспечением, превышает размер такого генерального обеспечения, и пределы такого превышения.

5. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз етуді қолдану тәртібі, егер кедендік операциялар бірнеше мүше мемлекеттердің аумағында тауарды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезінде жасалса, осы Кодекстің 146 және 147-баптарына сәйкес айқындалады.
65-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшерін айқындау
1. Осы Кодекстің осы бабына, 146-бабына және 287-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды өзге мөлшерде қамтамасыз етілетін жағдайларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшері тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне немесе тиісінше, кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді, кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі салықтар мен жеңілдіктерді қолданбай, кеден органы тауарларды шығаруды жүргізетін мүше мемлекетте экспорт кедендік рәсімімен орналастыру кезінде төленуі тиіс болатын кедендік баждардың, салықтардың сомасы негізге алына отырып, айқындалады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшеріне кеден органдарының тауарды шығаруға байланысты кедендік операциялар жасағаны үшін төлеуге жататын кедендік алымдар сомаларын енгізу көзделуі мүмкін.
3. Егер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшерін айқындау кезінде тауарлар (сипаттамасы, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты ақпарат болмауға байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын соманы нақты анықтау мүмкін болмаған жағдайда, кедендік баждардың, салықтардың мұндай сомасы тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәніндегі физикалық сипаттамаларына (саны, салмағы, көлемі немесе басқа сипаттамалары), пайдалану тәртібін Комиссия айқындайтын қолда бар мәліметтердің негізінде айқындалуы мүмкін кедендік баждар, салықтар мөлшерлемесінің ең үлкен шамасына негізделе отырып, айқындалады.
4. Осы Кодекстің 121 және 122-баптарында көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшері осы баптың 3 және 5-тармақтары ескеріле отырып, кедендік бақылау, кедендік сараптама нәтижелері бойынша қосымша төленуге жатуы мүмкін кедендік баждардың, салықтардың сомасы ретінде айқындалады.

5. Порядок применения генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случае, если таможенные операции совершаются на территориях нескольких государств-членов при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, определяется в соответствии со статьями 146 и 147 настоящего Кодекса.
Статья 65. Определение размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
1. Размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов определяется исходя из сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов или льгот по уплате вывозных таможенных пошлин соответственно в государстве-члене, таможенный орган которого производит выпуск товаров, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящей статьей, статьей 146 и пунктом 4 статьи 287 настоящего Кодекса исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов обеспечивается в ином размере.
2. Законодательством государств-членов может предусматриваться включение в размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов сумм подлежащих уплате таможенных сборов за совершение таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров.
3. В случае если при определении размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов невозможно точно определить сумму подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов в силу отсутствия точных сведений о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), такая сумма таможенных пошлин, налогов определяется исходя из стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количества, массы, объема или иных характеристик), наибольшей величины ставок таможенных пошлин, налогов, которые могут быть определены на основании имеющихся сведений, порядок использования которых определяется Комиссией.
4. При выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьями 121 и 122 настоящего Кодекса, размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов определяется как сумма таможенных пошлин, налогов, которые могут дополнительно подлежать уплате по результатам таможенного контроля, таможенной экспертизы, с учетом пунктов 3 и 5 настоящей статьи.

5. Осы Кодекстің 121-бабында көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшерін анықтау үшін тауардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізген жағдайда, атап айтқанда:
1) кеден органының билігіндегі класы немесе түрі бірдей тауардың құны туралы ақпарат;
2) егер кеден органының олардың негізділігіне күдігі болса, мәлімделген шегерімдер мен арзандатуларды ескермегенде, тауардың кедендік құны;
3) егер кеден органының мәлімделген қосымша төлемдердің негізділігіне күдігі болса, нақты төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша төлемнің ықтимал шамасын ескере отырып, тауардың кедендік құны пайдаланылуы мүмкін.
6. Осы Кодекстің 120-бабының 13-тармағының 3-тармақшасына сәйкес тауар декларациясы берілгенге дейін тауарды шығару шарты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді беру болып табылған жағдайда, кедендік баждар, салықтар сомасы осындай қамтамасыз ету мөлшерін анықтаған кезде тауар декларациясы берілгенге дейін тауарды шығару туралы өтініштегі және осы баптың 1 және 3-тармақтары ескеріле отырып, осы өтінішпен бірге берілетін құжаттардағы мәліметтерге сүйене отырып, айқындалады.
Оларға сүйене отырып, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшері айқындалатын кедендік баждардың, салықтардың сомасын айқындау үшін тауар декларациясы берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген күні қолданыстағы кедендік баждар, салықтар мөлшерлемесі қолданылады.
Егер кедендік баждардың, салықтардың көрсетілген сомасын айқындау үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу тауар декларациясы берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
7. Тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты мүше мемлекеттер заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің тіркелген мөлшерлері осы баптың 1 - 3-тармақтарында көзделген талаптар ескеріле отырып, ал кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарларға қатысты - осы Кодекстің 146-бабының 2-тармағында көзделген талаптар ескеріле отырып, белгіленуі мүмкін.
10-тарау
Кедендік баждар, салықтар сомаларын және өзге де ақшалай қаражатты (ақшаны) қайтару (есепке жатқызу)
66-бап. Артық төленген немесе артық өндіріліп алынған кедендік баждар, салықтар
Артық төленген немесе артық өндіріліп алынған кедендік баждар, салықтар кедендік баждар, салықтар ретінде төленген немесе өндіріліп алынған, мөлшері осы Кодекске және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төленуге жататын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерінен асатын және нақты тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың нақты түрінде және сомаларында идентификатталған ақшалай қаражат (ақша) болып табылады.

5. В случае проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров для определения размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьей 121 настоящего Кодекса, может быть, в частности, использована:
1) информация о стоимости товаров того же класса или вида, имеющаяся в распоряжении таможенного органа;
2) таможенная стоимость товаров без учета заявленных вычетов и скидок, если у таможенного органа имеются сомнения в их обоснованности;
3) таможенная стоимость товаров с учетом возможной величины дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате, если у таможенного органа имеются сомнения в обоснованности заявленных дополнительных начислений.
6. В случае, когда в соответствии с подпунктом 3 пункта 13 статьи 120 настоящего Кодекса условием выпуска товаров до подачи декларации на товары является предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, сумма таможенных пошлин, налогов при определении размера такого обеспечения определяется исходя из сведений, содержащихся в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары и документах, представляемых совместно с таким заявлением, с учетом пунктов 1 и 3 настоящей статьи.
Для определения суммы таможенных пошлин, налогов, исходя из которой определяется размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
В случае если для определения указанной суммы таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
7. В отношении отдельных видов товаров законодательством государств-членов могут устанавливаться фиксированные размеры обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов с учетом требований, предусмотренных пунктами 1-3 настоящей статьи, а в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, - с учетом требований, предусмотренных пунктом 2 статьи 146 настоящего Кодекса.
Глава 10
Возврат (зачет) сумм таможенных пошлин, налогов и иных денежных средств (денег)
Статья 66. Излишне уплаченные или излишне взысканные таможенные пошлины, налоги
Излишне уплаченными или излишне взысканными таможенными пошлинами, налогами являются уплаченные или взысканные в качестве таможенных пошлин, налогов денежные средства (деньги), идентифицированные в качестве конкретных видов и сумм таможенных пошлин, налогов в отношении конкретных товаров и размер которых превышает размер таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов.

67-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде төленген кедендік баждардың, салықтардың, аванстық төлемдердің сомаларын, ақшалай қаражат (ақша) сомаларын, сондай-ақ өзге де ақшалай қаражат (ақша) сомаларын қайтару (есепке жатқызу)
1. Осы тарауға сәйкес кедендік баждардың, салықтардың сомалары:
1) кедендік баждар, салықтар осы Кодекстің 66-бабына сәйкес артық төленген немесе артық өндіріліп алынған кедендік баждар, салықтар болып табылған;
2) Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалған шоттарға төленген кедендік әкелу баждары нақты тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарының сомалары ретінде идентификатталмаған;
3) мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған шоттарға төленген кедендік әкету баждары, салықтар нақты тауарларға қатысты кедендік әкету баждарының, салықтардың сомалары ретінде идентификатталмаған;
4) егер осы тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, кедендік әкелу баждары, салықтары уақытша әкелу (кіруге рұқсат) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған кездегі кезеңде төленген жағдайды қоспағанда, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
5) егер кедендік декларация не тауарларға декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген кезде туындаған кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
6) егер кедендік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кедендік декларация кері қайтарылып алынған және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
7) осы Кодекстің 237 және 242-баптарында көзделген жағдайларда;
8) осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген кедендік декларациялау ерекшеліктерін қолдануға байланысты мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда;
9) осы Кодексте және (немесе) Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген өзге де жағдайларда қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
2. Артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік баждардың, салықтардың сомаларын қайтаруды (есепке жатқызуды) тауар декларациясында немесе электрондық сауда тауарларының декларациясында мәлімделген есептелген кедендік баждар, салықтар туралы мәліметтерге белгіленген тәртіпте өзгерістер (толықтырулар) енгізілген не кедендік кіріс ордерінде не Комиссия осы Кодекстің 266-бабының 24-тармағына сәйкес айқындаған өзге де кедендік құжаттағы немесе осы Кодекстің 52-бабының 4-тармағында немесе 277-бабының 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген кедендік құжаттардағы есептелген кедендік төлемдер туралы мәліметтерге белгіленген тәртіпте түзету енгізілген жағдайда және кедендік баждарды, салықтарды төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік баждардың, салықтардың сомаларын қайтару (есепке жатқызу) үшін өзге де шарттар сақталған кезде кеден органы жүзеге асырады.

Статья 67. Возврат (зачет) сумм таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств (денег)
1. Суммы таможенных пошлин, налогов подлежат возврату (зачету) в соответствии с настоящей главой в следующих случаях:
1) таможенные пошлины, налоги являются излишне уплаченными или излишне взысканными таможенными пошлинами, налогами в соответствии со статьей 66 настоящего Кодекса;
2) ввозные таможенные пошлины, уплаченные на счета, определенные в соответствии с Договором о Союзе, не идентифицированы в качестве сумм ввозных таможенных пошлин в отношении конкретных товаров;
3) вывозные таможенные пошлины, налоги, уплаченные на счета, определяемые законодательством государств-членов, не идентифицированы в качестве сумм вывозных таможенных пошлин, налогов в отношении конкретных товаров;
4) товары конфискованы или обращены в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении этих товаров ранее была исполнена, за исключением случая, когда ввозные таможенные пошлины, налоги уплачены в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), за период, когда применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов;
5) в выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой отказано, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшая при регистрации таможенной декларации либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, ранее была исполнена;
6) таможенная декларация отозвана в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса, и (или) выпуск товаров аннулирован в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшая при регистрации таможенной декларации, ранее была исполнена;
7) случаи, предусмотренные статьями 237 и 242 настоящего Кодекса;
8) случаи, предусмотренные законодательством государств-членов в связи с применением особенностей таможенного декларирования, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса;
9) иные случаи, предусмотренные настоящим Кодексом и (или) международными договорами в рамках Союза.
2. Возврат (зачет) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных пошлин, налогов осуществляется таможенным органом при условии внесения в установленном порядке изменений (дополнений) в сведения об исчисленных таможенных пошлинах, налогах, заявленные в декларации на товары или в декларации на товары электронной торговли, либо корректировки в установленном порядке сведений об исчисленных таможенных платежах в таможенном приходном ордере либо ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 266 настоящего Кодекса, или в таможенных документах, указанных в пункте 4 статьи 52 и абзаце втором пункта 4 статьи 277 настоящего Кодекса, и при соблюдении иных условий для возврата (зачета) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных пошлин, налогов, устанавливаемых законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов.

3. Осы баптың 1-тармағының 4 - 9-тармақшаларында көрсетілген жағдайларда кедендік баждардың, салықтардың сомаларын қайтару (есепке жатқызу) кеден органына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін тәртіпте кедендік баждардың, салықтардың сомаларын қайтаруға (есепке жатқызуға) әкеп соқтыратын мән-жайдың басталуын растаған кезде және кедендік баждарды, салықтарды төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін кедендік баждардың, салықтардың сомаларын қайтару (есепке жатқызу) үшін өзге де шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады.
4. Кедендік әкелу баждарының сомаларын қайтару (есепке жатқызу) Одақ туралы шарттың ережелері ескеріле отырып, осындай кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
5. Егер Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) мүше мемлекеттердің екіжақты халықаралық шарттарында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкету баждарының сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осындай кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
6. Салықтардың сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осындай салықтарды төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
7. Аванстық төлемдердің, өзге де ақшалай қаражаттың (ақша) сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осындай аванстық төлемдер, өзге ақшалай қаражат төлеу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін тәртіппен және мерзімде, жағдайларда жүзеге асырылады.
8. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) сомасын қайтаруды (есепке жатқызуды) осындай қамтамасыз ету берілген мүше мемлекеттің кеден органы осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін тәртіппен және мерзімде жүзеге асырады.
9. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражат (ақша) сомаларын қайтару (есепке жатқызу):
1) орындалуы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражатпен (ақшамен) қамтамасыз етілген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет толық көлемде орындалған, тоқтатылған не туындамаған;
2) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақшалай қаражаттың (ақшаның) орнына кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді басқа тәсілмен орындауды қамтамасыз ету берілген жағдайларда жүзеге асырылады.

3. Возврат (зачет) сумм таможенных пошлин, налогов в случаях, указанных в подпунктах 4-9 пункта 1 настоящей статьи, осуществляется при подтверждении таможенному органу в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов, наступления обстоятельств, влекущих за собой возврат (зачет) сумм таможенных пошлин, налогов, и при соблюдении иных условий для возврата (зачета) сумм таможенных пошлин, налогов, устанавливаемых законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов.
4. Возврат (зачет) сумм ввозных таможенных пошлин осуществляется в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание таких ввозных таможенных пошлин, с учетом положений Договора о Союзе.
5. Возврат (зачет) сумм вывозных таможенных пошлин осуществляется в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание таких вывозных таможенных пошлин, если иное не установлено международными договорами в рамках Союза и (или) двусторонними международными договорами государств-членов.
6. Возврат (зачет) сумм налогов осуществляется в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание таких налогов.
7. Возврат (зачет) сумм авансовых платежей, иных денежных средств (денег) осуществляется в случаях, порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государства-члена, в котором произведена уплата таких авансовых платежей, иных денежных средств (денег).
8. Возврат (зачет) сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, осуществляется таможенным органом того государства-члена, в котором было предоставлено такое обеспечение, в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством этого государства-члена.
9. Возврат (зачет) сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, осуществляется в следующих случаях:
1) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнение которой обеспечено денежными средствами (деньгами), внесенными в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнена в полном объеме, прекращена либо не возникла;
2) взамен денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов другим способом.

10. Төлеушінің белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарын, пайыздарын төлеу жөніндегі орындалмаған (толықтай немесе ішінара) міндеттері бар болса, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген кедендік баждардың, салықтардың, аванстық төлемдердің, ақшалай қаражаттың (ақшаның) сомаларын қайтару, сондай-ақ осындай орындалмаған міндеттер мөлшерінде өзге де ақшалай қаражатты (ақшаны) қайтару жүзеге асырылмайды.
Мүше мемлекеттің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген, сондай-ақ басқа да ақшалай қаражатты (ақшаны) кедендік баждардың, салықтардың, аванстық төлемдердің, ақшалай қаражаттың (ақшаның) сомаларын есепке жатқызу төлеушінің кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды, осындай кедендік баждарды, салықтарды, аванстық төлемдерді, ақшалай қаражатты (ақшаны) көрсетілген міндетті орындау есебіне есепке жатқызуды қоспағанда, төлеу жөніндегі міндеттерді белгіленген мерзімде (толық немесе ішінара) орындамағаны бар болса, жүргізілмейтіні белгіленуі мүмкін.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген кедендік баждардың, салықтардың, аванстық төлемдердің, ақшалай қаражаттың (ақшаның) сомаларын қайтару (есепке жатқызу), сондай-ақ өзге де ақшалай қаражатты (ақшаны) қайтару жүргізілмейтін өзге де жағдайлар белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 67-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
11-тарау
Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу
68-бап. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу туралы жалпы ережелер
1. Осы Кодекстің 55-бабының 7-тармағында көрсетілген жағдайларда, кеден органы осы тарауға сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдайды.
2. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу жөніндегі шараларына төлеушінің ақшалай қаражаты (ақшасы) және (немесе) өзге де мүлігі есебінен кедендік баждарды, салықтарды, оның ішінде осы Кодекстің 67 және 76-баптарына сәйкес қайтаруға жататын кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары және (немесе) аванстық төлемдер есебінен, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауын қамтамасыз ету, егер осы Кодексте және (немесе) Одақ туралы шартта өзгеше белгіленбесе, уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету есебінен өндіріп алу жатады.

10. При наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов возврат сумм таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств (денег) в размере такой неисполненной обязанности не осуществляется.
Законодательством государства-члена может быть установлено, что зачет сумм таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств (денег) не производится при наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, за исключением зачета таких сумм таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег) в счет исполнения указанной обязанности.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, когда возврат (зачет) сумм таможенных пошлин, налогов, авансовых платежей, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денежных средств (денег) не производится.
Сноска. Статья 67 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Глава 11
Взыскание таможенных пошлин, налогов
Статья 68. Общие положения о взыскании таможенных пошлин, налогов
1. В случаях, указанных в пункте 7 статьи 55 настоящего Кодекса, таможенный орган принимает меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящей главой.
2. К мерам по взысканию таможенных пошлин, налогов относится взыскание таможенных пошлин, налогов за счет денежных средств (денег) и (или) иного имущества плательщика, в том числе за счет сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих возврату в соответствии со статьями 67 и 76 настоящего Кодекса, и (или) сумм авансовых платежей, за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, если иное не установлено настоящим Кодексом и (или) Договором о Союзе.

3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шараларға қосымша, мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу бойынша өндіріп алуды оларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленбеген тауарларға айналдыру сияқты шара және кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу жөніндегі өзге де шаралар белгіленуі мүмкін.
Өндіріп алуды оларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленбеген тауарларға айналдыру осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті тоқтатады.
4. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу жөніндегі шаралар:
1) кеден органы төленбеген кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу мерзімі өтіп кеткен;
2) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет кедендік баждардың, салықтардың төленуіне байланысты не осы Кодекстің 54-бабының 2-тармағында көзделген өзге де жағдайларға байланысты тоқтатылған;
3) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 3-тармағына сәйкес белгіленген кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу жөніндегі шара қолданылуына байланысты тоқтатылған;
4) өндіріп алынуы мүмкін болмаған кедендік баждардың, салықтардың сомалары, кеден органы осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өндіріп алуға үмітсіз деп танылған;
5) кедендік әкелу баждарына қатысты Комиссия айқындайтын өзге де жағдайларда;
6) кедендік әкету баждарына, салықтарға қатысты мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін өзге де жағдайларда қолданылмайды.
5. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу жөніндегі шаралар қылмыс туралы хабарды тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік іс жүргізу) туралы іс бойынша оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған және осы Кодекске сәйкес кедендік декларациялауға жататын тауарларға, осындай тауарларды қайтару туралы шешім қабылданғанға дейін туындаған кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты, осы Кодекстің 98-бабының 4-тармағында көрсетілген шешімдердің біреуі күшіне енетін күннен бастап осындай тауарларды уақытша сақтауға орналастырған немесе оларды кедендік рәсімдердің біріне орналастырған күнге дейінгі мерзім ішінде қабылданбайды.
6. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген кедендік баждарды, салықтарды өндіріп aлy жөніндегі шаралар кеден органы кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қабылданады.

3. Дополнительно к мерам, указанным в пункте 2 настоящей статьи, законодательством государств-членов могут устанавливаться такая мера по взысканию таможенных пошлин, налогов, как обращение взыскания на товары, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены, и иные меры по взысканию таможенных пошлин, налогов.
Обращение взыскания на товары, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены, прекращает обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров.
4. Меры по взысканию таможенных пошлин, налогов не принимаются в следующих случаях:
1) срок взыскания неуплаченных таможенных пошлин, налогов, установленный законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание таможенных пошлин, налогов, истек;
2) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекратилась в связи с уплатой таможенных пошлин, налогов либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктом 2 статьи 54 настоящего Кодекса;
3) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекратилась в связи с применением мер по взысканию таможенных пошлин, налогов, установленных в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
4) суммы таможенных пошлин, налогов, взыскание которых оказалось невозможным, в соответствии с законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм, признаны безнадежными к взысканию;
5) иные случаи, определяемые Комиссией в отношении ввозных таможенных пошлин;
6) иные случаи, устанавливаемые законодательством государств-членов в отношении вывозных таможенных пошлин, налогов.
5. Меры по взысканию таможенных пошлин, налогов не принимаются в отношении товаров, которые изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса), в отношении которых было принято решение об их возврате и которые подлежат таможенному декларированию в соответствии с настоящим Кодексом, в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до принятия решения о возврате таких товаров, в течение срока со дня вступления в силу одного из решений, указанных в пункте 4 статьи 98 настоящего Кодекса, по день размещения таких товаров на временное хранение или их помещения под одну из таможенных процедур.
6. Меры по взысканию таможенных пошлин, налогов, указанные в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, принимаются в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание таможенных пошлин, налогов.

69-бап. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы
1. Кедендік баждарды, салықтарды тауарларды шығару жүргізілген кеден органы немесе осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасымен айқындалатын тауарларды шығару жүргізілген өзге де кеден органы өндіріп алады.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларға қатысты, Одақтың кедендік шекарасы арқылы дұрыс емес кедендік декларациялаумен өткізілген тауарларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды аумағында Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды осындай заңсыз өткізу фактісі анықталған мүше мемлекеттің кеден органы өндіріп алады.
Осы Кодекстің 91-бабының 4-тармағында, 97-бабының 3-тармағында, 103-бабының 4-тармағында, 279-бабының 8-тармағында, 280-бабының 4-тармағында және 288-бабының 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде кедендік баждарды, салықтарды аумағында осындай мән-жайлар анықталған мүше мемлекеттің кеден органы өндіріп алады.
2. Осы Кодекстің 2-тармағының екінші абзацында және 61-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, егер осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 2-тармағының екінші абзацына және 61-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын мүше мемлекеттің кеден органы өндіріп алады.
3. Егер кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасыған (тасымалдаған) кездегі жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілсе, онда осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында және 309-бабының 3-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде төленбеген кедендік баждарды, салықтарды кеден органына кедендік баждарды, салықтарды осындай қамтамасыз ету есебінен төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілген мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын кеден органы өндіріп алады.
Егер кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдаған (тасыған) кезде осындай тауарлардың декларанты ретінде уәкілетті экономикалық оператор немесе кедендік тасымалдаушы болса, онда осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында және 309-бабының 3-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде төленбеген кедендік баждарды, салықтарды мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларанты болатын, уәкілетті экономикалық операторлар тізбесіне не кедендік тасымалдаушы тізбесіне кіретін кеден органы өндіріп алады.

Статья 69. Таможенный орган, осуществляющий взыскание таможенных пошлин, налогов
1. Таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом, которым произведен выпуск товаров, или иным таможенным органом, определяемым законодательством о таможенном регулировании государства-члена, в котором произведен выпуск товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
В отношении товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу Союза, за исключением незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза с недостоверным таможенным декларированием, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена, на территории которого выявлен факт такого незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза.
При возникновении обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 91, пункте 3 статьи 97, пункте 4 статьи 103, пункте 8 статьи 279, пункте 4 статьи 280 и пункте 4 статьи 288 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена, на территории которого выявлены такие обстоятельства.
2. В случаях, указанных в абзаце втором пункта 2 и пункте 3 статьи 61 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена, в котором в соответствии с абзацем вторым пункта 2 и пунктом 3 статьи 61 настоящего Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, если иное не установлено пунктом 3 настоящей статьи.
3. В случае если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита предоставлялось обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, то таможенные пошлины, налоги, не уплаченные при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 5 статьи 153 и пункте 3 статьи 309 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, определяемым законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за счет такого обеспечения.
Если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита декларантом таких товаров выступает уполномоченный экономический оператор или таможенный перевозчик, то таможенные пошлины, налоги, не уплаченные при наступлении обстоятельств, предусмотренных пунктом 5 статьи 153 и пунктом 3 статьи 309 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, определяемым законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенным органом которого лицо, выступающее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр уполномоченных экономических операторов либо в реестр таможенных перевозчиков.

4. Осы баптың 3-тармағына сәйкес кеден органдарының кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алған кезде және кедендік баждардың, салықтардың өндіріп алынған сомаларын кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын мүше мемлекетке аударған кезде өзара іс-қимылы осы Кодекске №1 қосымшада көзделген тәртіпте, көрсетілген қосымшамен реттелмейтін бөлігінде - Комиссия айқындайтын тәртіпте жүзеге асырылады.
70-бап. Кедендік төлемдердің, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын өндіріп алуға үмітсіз деп тану және оларды есептен шығару
Өндіріп алынуы мүмкін емес болып шыққан кедендік төлемдер, өсімпұлдар, пайыздар сомалары өндіріп алу бойынша үмітсіз деп танылады және кеден органы осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен және негізде есептен шығарылады.
12-тарау
Ішкі нарықты қорғау мақсатында қолданылатын арнайы, демпингке қарсы, өтем және өзге де баждар
71-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем және өзге де баждарды ішкі нарықты қорғау мақсатында қолдану
1. Одақта арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары түрінде ішкі нарықты қорғау шаралары енгізілген кезде, мұндай баждар осы Кодексте белгіленген тәртіппен төленуге жатады.
Квота енгізу арқылы арнайы қорғау шаралары белгіленген тауарлар осындай квотадан тыс не осындай квотадан артық көлемде әкелінген жағдайда, Одақта ішкі нарықты қорғау шаралары енгізілген кезде арнайы баж осы Кодексте белгіленген тәртіппен төленуге жатады.
Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес Одақта баж түрінде ішкі нарықты қорғау шаралары енгізілген кезде, мұндай баждар егер Комиссия өзгеше айқындамаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар төлеуші болып табылатын тұлғалар төлеу үшін осы Кодексте көзделген жағдайларда және тәртіппен төленуге жатады.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушілер декларант немесе арнайы, демпингке қарсы немесе өтема баждар, арнайы квота енгізу жолымен ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылатын тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеті туындаған өзге де тұлғалар болып табылады.
3. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу, осы тарауда және Одақ туралы шартта көзделген ерекшеліктерін ескере отырып, кедендік әкелу баждарын есептеу және төлеу үшін осы Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

4. Взаимодействие таможенных органов при взыскании таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи и перечислении взысканных сумм таможенных пошлин, налогов в государство-член, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, осуществляется в порядке, предусмотренном приложением № 1 к настоящему Кодексу, а в части, не урегулированной указанным приложением, - в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 70. Признание сумм таможенных платежей, пеней, процентов безнадежными к взысканию и их списание
Суммы таможенных платежей, пеней, процентов, взыскание которых оказалось невозможным, признаются безнадежными к взысканию и списываются в порядке и по основаниям, которые устанавливаются законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм.
Глава 12
Специальные, антидемпинговые, компенсационные и иные пошлины, применяемые в целях защиты внутреннего рынка
Статья 71. Применение специальных, антидемпинговых, компенсационных и иных пошлин в целях защиты внутреннего рынка
1. При введении в Союзе мер защиты внутреннего рынка в виде специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин такие пошлины подлежат уплате в порядке, установленном настоящим Кодексом.
При введении в Союзе мер защиты внутреннего рынка посредством введения специальной квоты в случае ввоза товаров, в отношении которых установлена специальная защитная мера, вне такой квоты либо в объемах, превышающих такую квоту, специальная пошлина подлежит уплате в порядке, установленном настоящим Кодексом.
При введении в Союзе мер защиты внутреннего рынка в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе в виде пошлин такие пошлины, если иное не определено Комиссией, подлежат уплате в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом для уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, лицами, являющимися в соответствии с настоящим Кодексом плательщиками таможенных пошлин, налогов.
2. Плательщиками специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин являются декларант или иные лица, у которых возникла обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, к которым применяется мера защиты внутреннего рынка посредством введения специальной, антидемпинговой или компенсационной пошлины, специальной квоты.
3. Исчисление и уплата специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляются в порядке, установленном настоящим Кодексом для исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой и Договором о Союзе.
См: Порядок заполнения расчета таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и внесения в такой расчет изменений (дополнений).

4. Осы тараудың ережелері Одақтың кеден шекарасына әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларға, сондай-ақ жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Ескерту. 71-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
72-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы және тоқтатылуы. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбейтін жағдайлар
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 5-тармағына, осы Кодекстің 91, 97, 103, 136, 137, 153, 162, 174, 198, 208, 216, 225, 241, 247, 279, 284, 295-баптарына, 3096-бабының 14-тармағына және 3097-бабына сәйкес, сондай-ақ Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған мән-жайлар басталған кезде туындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттер:
1) осы Кодекстің 91, 97, 103, 136, 137, 153, 162, 174, 198, 208, 216, 225, 241, 247, 279, 284, 295-баптарында, 3096-бабының 15-тармағында және 3097-бабында көзделген мән-жайлар басталған және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді тоқтатуға байланысты шарттар сақталған кезде;
2) осы баптың 5-тармағына сәйкес;
3) осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған мән-жайлар басталған кезде;
4) осы Кодекстің 73-бабының 4-тармағында және 77-бабының 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген жағдайларда;
5) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу жөніндегі шаралар осы Кодекстің 77-бабының 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өндіріп алуға үмітсіз деп танылған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларына қатысты қабылданбаған жағдайда тоқтатылады.
3. Комиссия арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет бір тауарға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда, әртүрлі мән-жайларда және (немесе) бірнеше рет туындаған жағдайларда, оның ішінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет бір мүше мемлекетте туындаған, ал арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет өзге мүше мемлекетте туындаған мән-жайларда тоқтатылатын мән-жайларды айқындауға, сондай-ақ кеден органдарының осындай мән-жайлардың басталуын растау бойынша өзара іс-қимыл тәртібін айқындауға құқылы.

4. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза, а также в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
Сноска. Статья 71 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 72. Возникновение и прекращение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Случаи, когда специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины не уплачиваются
1. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, статьями 91, 97, 103, 136, 137, 153, 162, 174, 198, 208, 216, 225, 241, 247, 279, 284, 295, пунктом 14 статьи 3096 и статьей 3097 настоящего Кодекса, а также при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
2. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается:
1) при наступлении обстоятельств и при соблюдении условий, связанных с прекращением обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предусмотренных статьями 91, 97, 103, 136, 137, 153, 162, 174, 198, 208, 216, 225, 241, 247, 279, 284, 295, пунктом 15 статьи 3096 и статьей 3097 настоящего Кодекса;
2) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
3) при наступлении обстоятельств, определенных в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией;
4) в случаях, указанных в пункте 4 статьи 73 и абзаце втором пункта 3 статьи 77 настоящего Кодекса;
5) в случае, когда меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не принимаются в соответствии с подпунктом 4 пункта 4 статьи 77 настоящего Кодекса в отношении суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, признанной в соответствии с законодательством государств-членов безнадежной к взысканию.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе в случае, когда обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникла в одном государстве-члене, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, наступили в ином государстве-члене, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.

4. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар:
1) орналастыру шарттары арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеуді көздемейтін, осындай кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін және осы тауарлардың осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары сақталған кезде, кедендік рәсімге орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты;
2) Осы Кодекстің 272-бабының 4-тармағына және 281-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік рәсімге орналастыруға жатпайтын тауарлардың, осы Кодекспен осы тауарлар санаттарына белгіленген пайдалану шарттарын сақтаған кезде, жекелеген тауарлар санатына қатысты төленбейді.
5. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізген кезде төлеу жөніндегі міндет кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы, тоқтатылуы мен орындалуы үшін, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 56-бабында белгіленген мән-жайлар басталған кезде туындайды, тоқтатылады және орындауға жатады.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар тауарларды ішкі тұтынуға шығару кедендік рәсіміне орналастырылған сияқты мөлшерде төлеуге жатады.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы тарауға сәйкес есептеледі.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу үшін тауар Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күнге қолданылатын, ал егер ол күн анықталмаса - Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған күнге қолданылатын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауардың кедендік құнын анықтау үшін, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу тауардың Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күнге қолданылатын, ал егер бұл күн анықталмаса - Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі айқындалған күнге қолданылатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органында тауар туралы дұрыс ақпарат (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмаса, төлеуге жататын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеуге арналған база кеден органындағы қолда бар мәліметтің негізінде айқындалады, ал тауарлар сыныптамасы осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағының ережелері ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгілер саны 10-нан кем топтастыру деңгейінде айқындалған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу үшін осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың ең үлкен мөлшерлемесі қолданылады.

4. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины не уплачиваются:
1) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру, условия помещения под которую не предусматривают уплату специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, до завершения или прекращения действия такой таможенной процедуры и при соблюдении условий использования этих товаров в соответствии с такой таможенной процедурой;
2) в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с пунктом 4 статьи 272 и пунктом 2 статьи 281 настоящего Кодекса помещению под таможенные процедуры, при соблюдении установленных настоящим Кодексом для этих категорий товаров условий их использования.
5. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза возникает, прекращается и подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, которые установлены статьей 56 настоящего Кодекса для возникновения, прекращения и исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, с учетом особенностей, предусмотренных международными договорами в рамках Союза.
При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза исчисляются в соответствии с настоящей главой с учетом особенностей, предусмотренных международными договорами в рамках Союза.
Для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день пересечения товарами таможенной границы Союза, а если этот день не установлен, - на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза.
В случае если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день пересечения товарами таможенной границы Союза, а если этот день не установлен, - на день выявления факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Союза.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10, для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жеріне және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет өзге де мәліметтерге сүйене отырып, есептеледі. Егер тауардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды анықтауға өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, егер тауар сыныптамасы 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға не егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар кодтары белгісінің саны 10-нан аз топтастыру деңгейінде анықталған топтамаға кіретін тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың ең үлкен мөлшерлемесіне сүйене отырып, есептеледі.
Кейін тауарлар туралы дәл мәліметтер анықталған кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осындай дәл мәліметтерге сүйене отырып есептеледі және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың артық төленген және (немесе) артық өндірілген сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не осы Кодекстің 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп aлy жүзеге асырылады.
6. Осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған, осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары ұстап алған, уақытша сақтауға орналастырлған, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалғаннан және (немесе) оларды өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін тауарларды кедендік рәсімдерге орналастырған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
7. Осы баптың 5-тармағының ережелері Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды кедендік дұрыс декларациялаусыз заңсыз өткізген кезде қолданылмайды.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды кедендік дұрыс декларациялаусыз заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекске сәйкес есептеледі. Бұл ретте, тауарларды кедендік декларациялау кезінде іс жүзінде төленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар қайтадан төленбейді (өндіріліп алынбайды), ал арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған сомалары осы Кодекске сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.

Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии со статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
6. В случае конфискации или обращения товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение, помещения товаров под таможенные процедуры после исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии со статьей 76 настоящего Кодекса.
7. Положения пункта 5 настоящей статьи не применяются при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза с недостоверным таможенным декларированием.
При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза с недостоверным таможенным декларированием специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с настоящим Кодексом. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а суммы излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежат возврату (зачету) в соответствии с настоящим Кодексом.

Ескерту. 72-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
73-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті осы Кодекске сәйкес төлеуші арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі ортақ міндет алатын немесе, егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе - арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі субсидиарлық міндет алатын тұлғалар орындайды.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында өзге де тұлғалардың арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті осы Кодекстің 405-бабын ескере отырып, кеден өкілі орындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет оларды осы Кодекстің 74-бабында белгіленген тәртіппен және мерзімде, осы Кодекске сәйкес есептелген және төлеуге жататын сома мөлшерінде төлеу жолымен орындалады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындау ерекшеліктері ұйым таратылған, жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған, ұйым қайта құрылған кезде мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
Егер мүше мемлекеттің заңнамасында төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар түрінде келтірілген залалды өтеу жолымен арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындау мүмкіндігі белгіленсе, мұндай міндетті орындау ерекшелігі осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
3. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, кеден органы мүше мемлекеттер заңнамасында белгіленетін тәртіппен және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеушіге, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес төлеушімен бірге арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі ортақ міндет алатын немесе, егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе - арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі субсидиарлық міндет алатын тұлғаларға белгіленген мерзімде, осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, белгіленген мерзімде және осы баптың 5-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомалары туралы хабарлама жібереді.
Аталған хабарламаның нысаны, мұндай хабарламада көзделген талаптардың орындалу тәртібі мен мерзімі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.

Сноска. Статья 72 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 73. Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется плательщиком специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин солидарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин или, если это предусмотрено законодательством государств-членов, - субсидиарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Законодательством государств-членов может быть установлена возможность исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин также иными лицами.
Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется таможенным представителем с учетом статьи 405 настоящего Кодекса.
2. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется путем их уплаты в порядке и сроки, которые установлены статьей 74 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом.
Особенности исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при ликвидации организации, прекращении деятельности индивидуального предпринимателя, реорганизации организации устанавливаются законодательством государств-членов.
В случае если законодательством государства-члена установлена возможность исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин путем возмещения причиненного ущерба в виде неуплаченных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, особенности исполнения такой обязанности устанавливаются законодательством этого государства-члена.
3. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин таможенный орган в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государств-членов, направляет плательщику специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также лицам, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин солидарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин или, если это предусмотрено законодательством государств-членов, - субсидиарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уведомление о не уплаченных в установленный срок суммах специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, и случаев, установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи.
Форма указанного уведомления, порядок и срок исполнения предусмотренных таким уведомлением требований устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 74-бабының 7-тармағына сәйкес бір мүше мемлекетте төлеуге жататын, ал арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алуды осы Кодекстің 77-бабының 5-тармағына сәйкес басқа мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асыратын жағдайларда, аталған хабарламаны арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алуды жүзеге асырған кеден органы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алуға қажетті құжаттарды алғаннан кейін осы Кодекске № 1 қосымшада көзделген тәртіпте жібереді.
4. Кеден органы:
1) тауарларды шығарғаннан кейін, ал тауарға декларация берілгенге дейін шығару жүргізілген тауарларға қатысты - электрондық құжатты жібергеннен кейін не осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағымен көзделген тиісті белгілерді қойғаннан кейін, тауарға бір декларация, осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылатын, алушысы бір жеке тұлға болып табылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларация осы Кодекске сәйкес кедендік төлемдерді, баждарды есептеу үшін валюта бағамы қолданылған күнге қолданыстағы валюта бағамы бойынша жиынтығында 5 еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшердегі кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлемеу фактісі анықталған жағдайларда;
2) кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды осы Кодекстің 52-бабының 4-тармағында көрсетілген кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар бір есептемеде есептелген, осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін валюта бағамы қолданылған күнге қолданыстағы валюта бағамы бойынша жиынтығында 5 еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшердегі кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың төленбеу фактісі анықталған жағдайларда, осы баптың 3-тармағында көрсетілген хабарламаны жібермейді.
5. Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы баптың 3-тармағында көрсетілген хабарлама жіберілмейтін кезде, осы баптың 4-тармағында көрсетілген жағдайларға қарағанда, өзге жағдайлар белгіленуі мүмкін.
6. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
7. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттер осы баптың 3-тармағына сәйкес жіберілген хабарламада көрсетілген мерзімде орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, сондай-ақ осы баптың 5-тармағына сәйкес мұндай хабарлама жіберілмейтін кезде мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы осы Кодекстің 77-бабына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп aлy бойынша шараларды қабылдайды.

В случаях, когда специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии с пунктом 7 статьи 74 настоящего Кодекса подлежат уплате в одном государстве-члене, а взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 5 статьи 77 настоящего Кодекса осуществляется таможенным органом другого государства-члена, указанное уведомление направляется таможенным органом, осуществляющим взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, после получения документов, необходимых для взыскания специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в порядке, предусмотренном приложением № 1 к настоящему Кодексу.
4. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 3 настоящей статьи уведомление в следующих случаях:
1) выявление после выпуска товаров, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - после направления электронного документа либо проставления соответствующих отметок, предусмотренных пунктом 17 статьи 120 настоящего Кодекса, факта неуплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одной декларации на товары, одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выявление факта неуплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исчисленных в одном расчете таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, указанном в пункте 4 статьи 52 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
5. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, чем случаи, указанные в пункте 4 настоящей статьи, когда уведомление, указанное в пункте 3 настоящей статьи, не направляется.
6. В случаях, указанных в пункте 4 настоящей статьи, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается.
7. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в срок, указанный в уведомлении, направленном в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, а также в случаях, установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, когда такое уведомление не направляется, таможенный орган, осуществляющий взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, принимает меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 77 настоящего Кодекса.

8. Комиссия бір тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі тұлғаларда, түрлі мән-жайларда және (немесе) бірнеше рет туындаған кездегі жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалу ерекшеліктерін анықтауға құқылы.
Ескерту. 73-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
74-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеудің мерзімдері мен тәртібі
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімдері, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеудің өзге мерзімі осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, осы баптың 2-тармағына, осы Кодекстің 91, 97, 103, 136, 137, 153, 162, 174, 198, 208, 216, 225, 241, 247, 279, 284, 295-баптарына, 3096-бабының 17-тармағына және 3097-бабына сәйкес айқындалады.
2. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізген кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 56-бабында кедендік әкелу баждарын төлеу үшін белгіленген мерзімдерде төленуге жатады.
Арнайы кедендік рәсімге орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімдері осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалады.
3. Демпингке қарсы немесе өтем баждар қолданылған кезде Арнайы қорғаныс, демпингке қарсы және өтемдік шараларды үшінші елдерге қатысты қолдану туралы хаттаманың (Одақ туралы шартқа № 8 қосымша) 104 және 169-тармақтарына сәйкес демпингке қарсы, өтем баждар Комиссияның демпингке қарсы немесе өтемдік шараларды қолдану туралы шешімі күшіне енген күннен бастап 30 жұмыс күнінен кешіктірілмей төленуге жатады.
4. Кедендік декларациялау ерекшеліктері осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімдері мүше мемлекеттердің заңнамаларымен белгіленеді.
5. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту кейінгі қалдыру немесе бөліп төлеу нысанында жүргізілмейді.
6. Осы Кодекспен белгіленген мерзімде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде өсімпұл төленеді.
Өсімпұлдарды есептеу, төлеу, өндіріп aлy мен қайтарып алу осы баптың 7-тармағына сәйкес төленуге жататын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекетте жүргізіледі.

8. Комиссия вправе определять особенности исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникла у разных лиц по разным обстоятельствам и (или) неоднократно.
Сноска. Статья 73 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 74. Сроки и порядок уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Сроки уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяются в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, статьями 91, 97, 103, 136, 137, 153, 162, 174, 198, 208, 216, 225, 241, 247, 279, 284, 295, пунктом 17 статьи 3096 и статьей 3097 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда иной срок уплаты антидемпинговых, компенсационных пошлин установлен пунктом 3 настоящей статьи.
2. При незаконном перемещении товаров через таможенную границу Союза специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в сроки, установленные статьей 56 настоящего Кодекса для уплаты ввозных таможенных пошлин.
В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру, сроки уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяются в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
3. При применении антидемпинговой или компенсационной пошлины в соответствии с пунктами 104 и 169 Протокола о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам (приложение № 8 к Договору о Союзе) антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате не позднее 30 рабочих дней со дня вступления в силу решения Комиссии о применении антидемпинговой или компенсационной меры.
4. В отношении товаров, особенности таможенного декларирования которых установлены законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса, сроки уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин устанавливаются законодательством государств-членов.
5. Изменение сроков уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в форме отсрочки или рассрочки не производится.
6. При неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени.
Начисление, уплата, взыскание и возврат пеней производятся в государстве-члене, в котором в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи подлежат уплате специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, в соответствии с законодательством этого государства-члена.

Өсімпұлдар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы осы Кодекстің 72-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіпте арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар басталғанын растауды алған жағдайда төленбейді.
7. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 61-бабына сәйкес төленуге жататын кедендік баждар, салықтар мүше мемлекетте төленуге жатады.
8. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар Одақ туралы шартта өзгеше белгіленбесе, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасында төленеді.
9. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар Одақ туралы шартта айқындалған шоттарға төленеді.
10. Одақ туралы шартта көзделген жағдайларда, алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждардың төленген және (немесе) өндіріліп алынған сомалары, сондай-ақ алдын ала баждардың тиісті түрін өндіріп алу үшін белгіленген тәртіпте төленген демпингке қарсы, өтем баждар сомалары арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарға есепке жатқызуға және Одақ туралы шартта белгіленген тәртіпте мүше мемлекеттер арасында бөлу үшін Одақ туралы шартта айқындалған шоттарға есепке жатқызуға жатады.
11. Осы Кодекске сәйкес, егер осы сомаларға қатысты оларды төлеуді кейінге қалдыру берілген сияқты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларынан пайыздар төленуге жататын жағдайларда, мұндай пайыздар кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар есептеу мен төлеу үшін осы Кодекстің 60-бабында белгіленген тәртіпте есептеледі және төленеді.
Ескерту. 74-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
75-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету
1. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау осы Кодекстің 120 - 122-баптарында көзделген жағдайларда, сондай-ақ егер көрсетілген баптарға сәйкес өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда қамтамасыз етіледі.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодексте көзделген тәсілдермен және тәртіпте қамтамасыз етіледі.

Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 72 настоящего Кодекса, получено подтверждение наступления обстоятельств, при которых обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается.
7. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в государстве-члене, в котором в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги.
8. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины уплачиваются в валюте государства-члена, в котором подлежат уплате специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, если иное не установлено Договором о Союзе.
9. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины уплачиваются на счета, определенные Договором о Союзе.
10. В случаях, предусмотренных Договором о Союзе, суммы уплаченных и (или) взысканных предварительных специальных, предварительных антидемпинговых, предварительных компенсационных пошлин, а также антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин, подлежат зачету в специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и зачислению на счета, определенные Договором о Союзе для распределения между государствами-членами, в порядке, установленном Договором о Союзе.
11. В случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом с сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежат уплате проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка их уплаты, такие проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном статьей 60 настоящего Кодекса для начисления и уплаты процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Сноска. Статья 74 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 75. Обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается в случаях, предусмотренных статьями 120 - 122 настоящего Кодекса, а также в случаях, определенных Комиссией в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса, если иное не установлено в соответствии с указанными статьями.
Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается способами и в порядке, которые предусмотрены настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин.

2. Осы Кодекске сәйкес мүше мемлекеттер заңнамасында арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілмеген жағдайлар анықталған кезде, мүше мемлекеттердің мұндай заңнамасында, олар сақталған кезде мұндай қамтамасыз ету берілмейтін тәртіп пен шарттар айқындалуы мүмкін.
3. Одақта Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес баждар түрінде ішкі нарықты қорғау шараларын енгізген кезде, мұндай баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындау кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодексте көзделген тәсілдермен және тәртіппен, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодексте көзделген жағдайларда, қамтамасыз етіледі.
4. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің мөлшері тауарларды ішкі тұтыну үшін кедендік рәсіміне орналастыру кезінде, осы бапқа сәйкес, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау өзге мөлшерде қамтамасыз етілетін жағдайларды қоспағанда, төлеуге жататын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларына сүйене отырып, айқындалады.
Егер арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшерін айқындаған кезде тауар туралы нақты ақпарат (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмағандықтан, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеуге жататын соманы анықтау мүмкін болмаған жағдайларда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың мұндай сомасы тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәніндегі (саны, салмағы, көлемі немесе өзге сипаттары) физикалық сипаттарына сүйене отырып, пайдалану тәртібін Комиссия айқындайтын қолданыстағы мәліметтер негізінде айқындалуы мүмкін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар мөлшерлемесінің ең үлкен шамасымен айқындалады.
5. Осы Кодекстің 121 және 122-баптарымен көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшері кедендік бақылау, кедендік сараптама нәтижелері бойынша осы баптың 4-тармағының екінші абзацы және 6-тармағы ескеріле отырып, қосымша төленуге жатуы мүмкін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомасы ретінде айқындалады.

2. При установлении законодательством государств-членов в соответствии с настоящим Кодексом случаев, когда обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется, таким законодательством государств-членов могут определяться порядок и условия, при соблюдении которых такое обеспечение не предоставляется.
3. При введении в Союзе мер защиты внутреннего рынка в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе в виде пошлин исполнение обязанности по уплате таких пошлин обеспечивается в случаях, когда настоящим Кодексом предусмотрено обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, способами и в порядке, которые предусмотрены настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин.
4. Размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется исходя из сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящей статьей исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается в ином размере.
В случае если при определении размера обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин невозможно точно определить сумму подлежащих уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в силу отсутствия точных сведений о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), такая сумма специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется исходя из стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количества, массы, объема или иных характеристик), наибольшей величины ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые могут быть определены на основании имеющихся сведений, порядок использования которых определяется Комиссией.
5. При выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьями 121 и 122 настоящего Кодекса, размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется как сумма специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые могут дополнительно подлежать уплате по результатам таможенного контроля, таможенной экспертизы, с учетом абзаца второго пункта 4 и пункта 6 настоящей статьи.

6. Осы Кодекстің 121-бабымен көзделген ерекшеліктері бар тауарларды шығару кезінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшерін анықтау үшін тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылау жүргізілген жағдайда, атап айтқанда:
1) бір сыныптағы немесе түрдегі тауарлардың құны туралы кеден органындағы қолда бар ақпарат;
2) егер кеден органының олардың негізділігіне күмәні бар болса, мәлімделген шегерулер мен жеңілдіктер есепке алынбай тауарлардың кедендік құны;
3) егер кеден органының мәлімделген қосымша есепке жатқызулардың негізділігіне күмәні бар болса, нақты төленген немесе төленуге жататын бағасына қосымша есепке жатқызулардың ықтимал шамалары ескеріле отырып, тауарлардың кедендік құны пайдаланылуы мүмкін.
7. Тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты Комиссия арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің бекітілген мөлшерлерін, осы баптың 4-тармағында көзделген талаптарды ескере отырып, белгілеуге құқылы.
8. Одақ туралы шартта көзделген жағдайларда, демпингке қарсы баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодексте айқындалған тәртіпте, Одақ туралы шартта белгіленген мөлшерлерде және тәсілдермен беріледі.
Одақ туралы шартта көзделген мән-жайлар басталған кезде, демпингке қарсы баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету демпингке қарсы баждарды төлеу шотына есепке алуға және мүше мемлекеттер арасында бөлу үшін Одақ туралы шартта айқындалған шотқа Одақ туралы шартта белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде есепке алуға жатады.
9. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды осы Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлғалар қамтамасыз етеді.
Кеден өкілі осы тарауға сәйкес, егер осы Кодекстің 405-бабына сәйкес кеден өкілі арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеушімен бірге арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі ортақ міндет алатын жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуге құқылы. Егер арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды кеден өкілі осы Кодекске сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет орындауға жататын кездегі көзделген мән-жайлар басталған кезде қамтамасыз еткен жағдайда, мұндай арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті кеден өкілі өзі ұсынған тұлғамен осы Кодекстің 405-бабының 5 және 6-тармақтарының ережелеріне қарамастан, бірлесіп орындайды.

6. В случае проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров для определения размера обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при выпуске товаров с особенностями, предусмотренными статьей 121 настоящего Кодекса, может быть, в частности, использована:
1) информация о стоимости товаров того же класса или вида, имеющаяся в распоряжении таможенного органа;
2) таможенная стоимость товаров без учета заявленных вычетов и скидок, если у таможенного органа имеются сомнения в их обоснованности;
3) таможенная стоимость товаров с учетом возможной величины дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате, если у таможенного органа имеются сомнения в обоснованности заявленных дополнительных начислений.
7. В отношении отдельных видов товаров Комиссия вправе устанавливать фиксированные размеры обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с учетом требований, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
8. В случаях, предусмотренных Договором о Союзе, обеспечение исполнения обязанности по уплате антидемпинговой пошлины предоставляется в порядке, определенном настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, в размерах и способами, которые установлены Договором о Союзе.
При наступлении обстоятельств, предусмотренных Договором о Союзе, обеспечение исполнения обязанности по уплате антидемпинговой пошлины подлежит зачету в счет уплаты антидемпинговой пошлины и зачислению на счет, определенный Договором о Союзе для распределения между государствами-членами, в порядке и размерах, которые установлены Договором о Союзе.
9. Исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечивается лицами, указанными в пункте 3 статьи 62 настоящего Кодекса.
Таможенный представитель вправе обеспечить исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящей главой в случае, если в соответствии со статьей 405 настоящего Кодекса таможенный представитель несет с плательщиком специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин солидарную обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. В случае если исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин обеспечено таможенным представителем, при наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению, такая обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин исполняется таможенным представителем солидарно с представляемым им лицом вне зависимости от положений пунктов 5 и 6 статьи 405 настоящего Кодекса.

10. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 64-бабында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін көзделген жағдайларда және тәртіппен арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды бас қамтамасыз ету қолданылуы мүмкін.
76-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражатын (ақшаны) қайтару (есепке жатқызу)
1. Алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждарының сомаларын, сондай-ақ алдын ала баждардың тиісті түрлерін өндіріп алу үшін белгіленген тәртіппен төленген демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын қайтару (есепке жатқызу), осы Кодекстің 74-бабының 10-тармағына сәйкес оларды арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына есепке жатқызуды қоспағанда, Одақ туралы шартпен айқындалған жағдайларда жүзеге асырылады. Көрсетілген соманы қайтару (есепке жатқызу) алдын ала арнайы, алдын ала демпингке қарсы, алдын ала өтем баждарын, сондай-ақ алдын ала баждардың тиісті түрлерін өндіріп алу үшін белгіленген тәртіппен төленген демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар ретінде төленген немесе өндіріліп алынған, нақты тауарларға қатысты және олардың мөлшері Одақ туралы шартқа сәйкес төленуге тиіс арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерінен асатын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының нақты түрінде және сомалары ретінде идентификатталған ақша қаражаты (ақша) артық төленген немесе артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары болып табылады.
3. Осы бапқа сәйкес мынадай жағдайларда:
1) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы баптың 2-тармағына сәйкес артық төленген немесе артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар болып табылса;
2) Одақ туралы шартқа сәйкес айқындалған шоттарға төленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар нақты тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың сомалары ретінде идентификатталмаса;

10. Для обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин может применяться генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях и порядке, предусмотренных статьей 64 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
Статья 76. Возврат (зачет) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Возврат (зачет) сумм предварительных специальных, предварительных антидемпинговых, предварительных компенсационных пошлин, а также антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин, за исключением их зачета в специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии с пунктом 10 статьи 74 настоящего Кодекса, осуществляется в случаях, определенных Договором о Союзе. Возврат (зачет) указанных сумм осуществляется в порядке, установленном законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание предварительной специальной, предварительной антидемпинговой, предварительной компенсационной пошлины, а также антидемпинговой, компенсационной пошлины, уплаченных в порядке, установленном для взимания соответствующих видов предварительных пошлин.
2. Излишне уплаченными или излишне взысканными специальными, антидемпинговыми, компенсационными пошлинами являются уплаченные или взысканные в качестве специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин денежные средства (деньги), идентифицированные в качестве конкретных видов и сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении конкретных товаров и размер которых превышает размер специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащих уплате в соответствии с Договором о Союзе.
3. Суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежат возврату (зачету) в соответствии с настоящей статьей в следующих случаях:
1) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины являются излишне уплаченными или излишне взысканными специальными, антидемпинговыми, компенсационными пошлинами в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
2) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплаченные на счета, определенные в соответствии с Договором о Союзе, не идентифицированы в качестве сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении конкретных товаров;

3) егер арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет осы тауарларға қатысты бұрын орындалған болса, мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес тауарлар тәрткіленсе немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылса;
4) егер кедендік декларациялауды не тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезде туындайтын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалса, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылса;
5) егер кедендік декларацияны тіркеген кезде туындайтын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет бұрын орындалған болса, осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кедендік декларация кері қайтарылса және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығару күшін жойса;
6) осы Кодекстің 242-бабымен көзделген жағдайларда;
7) осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген кедендік декларациялаудың ерекшеліктерін қолдануға байланысты мүше мемлекеттер заңнамасымен көзделген жағдайларда;
8) осы Кодексте және (немесе) Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген өзге де жағдайларда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомалары қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
4. Артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын қайтаруды (есепке жатқызуды) белгіленген тәртіпте тауарларға арналған декларацияда немесе электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген есептелген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар туралы мәліметке өзгерістер (толықтырулар) не осы Кодекстің 52-бабының 4-тармағында көрсетілген кеден құжаттарындағы есептелген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар туралы мәліметтерге белгіленген тәртіппен түзетулер енгізу шарттарда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын қайтару (есепке жатқызу) үшін өзге де шарттарды сақтаған кезде кеден органы жүзеге асырады.
5. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын осы баптың 3-тармағының 3 - 8-тармақшаларында көрсетілген жағдайларда қайтару (есепке жатқызу) кеден органына мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес белгіленетін тәртіппен арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын қайтаруға (есепке жатқызуға) әкеп соқтыратын мән-жайлардың басталуын растаған кезде және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын қайтару (есепке жатқызу) үшін өзге де шарттарды сақтаған кезде жүзеге асырылады.

3) товары конфискованы или обращены в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена, если обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении этих товаров ранее была исполнена;
4) в выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой отказано, если обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая при регистрации таможенной декларации либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, ранее была исполнена;
5) таможенная декларация отозвана в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса, и (или) выпуск товаров аннулирован в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса, если обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая при регистрации таможенной декларации, ранее была исполнена;
6) случаи, предусмотренные статьей 242 настоящего Кодекса;
7) случаи, предусмотренные законодательством государств-членов в связи с применением особенностей таможенного декларирования, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса;
8) иные случаи, предусмотренные настоящим Кодексом и (или) международными договорами в рамках Союза.
4. Возврат (зачет) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется таможенным органом при условии внесения в установленном порядке изменений (дополнений) в сведения об исчисленных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлинах, заявленные в декларации на товары или в декларации на товары электронной торговли, либо корректировки в установленном порядке сведений об исчисленных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлинах в таможенном документе, указанном в пункте 4 статьи 52 настоящего Кодекса, и при соблюдении иных условий для возврата (зачета) сумм излишне уплаченных и (или) излишне взысканных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
5. Возврат (зачет) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, указанных в подпунктах 3-8 пункта 3 настоящей статьи, осуществляется при подтверждении таможенному органу в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов, наступления обстоятельств, влекущих за собой возврат (зачет) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, и при соблюдении иных условий для возврата (зачета) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, устанавливаемых законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

6. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осындай арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу және (немесе) өндіріп алу жүргізілген мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін тәртіппен және мерзімде Одақ туралы шарттың ережелерін ескере отырып, жүзеге асырылады.
7. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаржаты (ақша) сомаларын қайтаруды (есепке жатқызуды) осындай қамтамасыз ету берілген мүше мемлекеттің кеден органы осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін тәртіппен және мерзімде жүзеге асырады.
8. Осы Кодекстің 75-бабының 8-тармағының екінші абзацына сәйкес демпингке қарсы бажды төлеу шотына есепке жатқызылғанды қоспағанда, Одақ туралы шартқа сәйкес демпингке қарсы бажды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражаты (ақша) сомаларын қайтаруды (есепке жатқызуды) осындай қамтамасыз ету берілген мүше мемлекеттің кеден органы осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін тәртіппен және мерзімде жүзеге асырады.
9. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражаты (ақша) сомаларын қайтару (есепке жатқызу) мынадай жағдайларда:
1) орындалуы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражатымен (ақшамен) қамтамасыз етілген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет толық көлемде орындалса, тоқтатылса не туындамаса;
2) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражатының (ақшаның) орнына арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды басқа тәсілмен қамтамасыз ету беpiлген жағдайларда жүзеге асырылады.
10. Төлеушіде кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздарды төлеу жөніндегі белгіленген мерзімде орындамаған міндеттер (толықтай немесе ішінара) болған кезде, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, ақша қаражатын (ақша) қайтару осындай орындалмаған міндеттер мөлшерінде жүзеге асырылмайды.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын есепке жатқызу, сондай-ақ осы Кодекстің 75-бабының 8-тармағының екінші абзацына сәйкес демпингке қарсы бажды төлеу шотына осындай соманы есепке жатқызуды қоспағанда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген ақша қаражаты (ақша) сомаларын есепке жатқызу, төлеушіде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың осындай сомаларын көрсетілген міндеттерді орындау шотына есепке жатқызуды қоспағанда, кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздарды төлеу бойынша белгіленген мерзімде орындамаған міндеттер (толықтай немесе ішінара) болған кезде, жүргізілмейді.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларын қайтару (есепке жатқызу) жүзеге асырылмайтын өзге де жағдайлар белгіленуі мүмкін.

6. Возврат (зачет) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государства-члена, в котором произведены уплата и (или) взыскание таких специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, с учетом положений Договора о Союзе.
7. Возврат (зачет) сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, осуществляется таможенным органом того государства-члена, в котором было предоставлено такое обеспечение, в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством этого государства-члена.
8. Возврат (зачет), за исключением зачета в счет уплаты антидемпинговой пошлины в соответствии с абзацем вторым пункта 8 статьи 75 настоящего Кодекса, сумм денежных средств (денег), внесенных в соответствии с Договором о Союзе в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате антидемпинговой пошлины, осуществляется таможенным органом того государства-члена, в котором было предоставлено такое обеспечение, в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством этого государства-члена.
9. Возврат (зачет) сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, осуществляется в следующих случаях:
1) обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исполнение которой обеспечено денежными средствами (деньгами), внесенными в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, исполнена в полном объеме, прекращена либо не возникла;
2) взамен денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин другим способом.
10. При наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов возврат сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в размере такой неисполненной обязанности не осуществляется.
Зачет сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также зачет сумм денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за исключением зачета таких сумм в счет уплаты антидемпинговой пошлины в соответствии с абзацем вторым пункта 8 статьи 75 настоящего Кодекса, не производится при наличии у плательщика не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, за исключением зачета таких сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в счет исполнения указанной обязанности.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, когда возврат (зачет) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не осуществляется.

Ескерту. 76-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
77-бап. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу
1. Осы Кодекстің 73-бабының 7-тармағында көрсетілген жағдайларда, кеден органы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдайды. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алған кезде осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 11-тарауының кедендік әкелу баждарын өндіріп алуға қатысты ережелері қолданылады.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу шараларына осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу кезінде қолданылатын шаралар жатады.
3. Осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген шараларға қосымша мүше мемлекеттердің заңнамасында арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбеген тауарларға қатысты өндіріп алу сияқты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу жөніндегі осындай шара және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу жөніндегі өзге де шаралар белгіленуі мүмкін.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбеген тауарларға қатысты өндіріп алу осындай тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті тоқтатады.
4. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу жөніндегі шаралар:
1) кеден органы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алудың мерзімі өтіп кеткен;
2) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 72-бабының 2-тармағын да көзделген өзге де мән-жайларға байланысты тоқтатылған;
3) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 3-тармағына сәйкес белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды өндіріп алу жөніндегі шара қолданылуына байланысты тоқтатылған;
4) өндіріп алу мүмкін болмаған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомалары, кеден органы осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өндіріп алу үмітсіз деп танылған;
5) Комиссия айқындаған өзге де жағдайларда қабылданбайды.

Сноска. Статья 76 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 77. Взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. В случаях, указанных в пункте 7 статьи 73 настоящего Кодекса, таможенный орган принимает меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. При взыскании специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются положения главы 11 настоящего Кодекса, касающиеся взыскания ввозных таможенных пошлин, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. К мерам по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин относятся меры, указанные в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса, принимаемые при взыскании таможенных пошлин, налогов.
3. Дополнительно к мерам, указанным в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса, законодательством государств-членов могут устанавливаться такая мера по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, как обращение взыскания на товары, в отношении которых специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины не уплачены, и иные меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Обращение взыскания на товары, в отношении которых специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины не уплачены, прекращает обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении таких товаров.
4. Меры по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не принимаются в следующих случаях:
1) срок взыскания неуплаченных специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленный законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, истек;
2) обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекратилась в связи с уплатой специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктом 2 статьи 72 настоящего Кодекса;
3) обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекратилась в связи с применением мер по взысканию специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
4) суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, взыскание которых оказалось невозможным, в соответствии с законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм, признаны безнадежными к взысканию;
5) иные случаи, определяемые Комиссией.

5. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды осы Кодекстің 69-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, осы тармақпен көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы өндіріп алады.
Егер кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдаған (тасыған) кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілген жағдайда, онда осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды кеден органына арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды осындай қамтамасыз ету есебінен төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету берілген мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын кеден органы өндіріп алады.
Осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын кеден органы, егер орындалуы қамтамасыз етілген кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет толық көлемде орындалса, осындай қамтамасыз ету берілген кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету есебінен де өндіріп алады.
Егер кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдаған (тасыған) кезде осындай тауарлардың декларанты болып уәкілетті экономикалық оператор немесе кедендік тасымалдаушы әрекет етсе, онда осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде төленбеген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын тұлғасы кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларанты болып әрекет етсе, уәкілетті экономикалық операторлар тізбесіне не кедендік тасымалдаушылар тізбесіне енгізілген кеден органы өндіріп алады.
Кеден органдарының арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды осы тармақтың екінші - төртінші абзацтарына сәйкес өндірген кездегі және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың өндіріп алынған сомаларын арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар төлеуге жататын мүше мемлекетке аударған кездегі өзара іс-қимылы осы Кодекске 1-қосымшада көзделген тәртіппен, ал көрсетілген қосымшамен реттелмейтін бөлігінде - Комиссия айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.

5. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины взыскиваются таможенным органом, который осуществляет взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 69 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим пунктом.
В случае если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита предоставлялось обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, то специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, не уплаченные при наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 153 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, определяемым законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за счет такого обеспечения.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, не уплаченные при наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 153 настоящего Кодекса, взыскиваются также за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов таможенным органом, определяемым законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого предоставлено такое обеспечение, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, исполнение которой обеспечивалось, исполнена в полном объеме.
Если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита декларантом таких товаров выступает уполномоченный экономический оператор или таможенный перевозчик, то специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, не уплаченные при наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 153 настоящего Кодекса, взыскиваются таможенным органом, определяемым законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенным органом которого лицо, выступающее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр уполномоченных экономических операторов либо в реестр таможенных перевозчиков.
Взаимодействие таможенных органов при взыскании специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с абзацами вторым - четвертым настоящего пункта и перечислении взысканных сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в государство-член, в котором подлежат уплате специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, осуществляется в порядке, предусмотренном приложением № 1 к настоящему Кодексу, а в части, не урегулированной указанным приложением, - в порядке, определяемом Комиссией.

6. Өндіріп алу мүмкін емес болған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар сомалары өндіріп алуға үмітсіз деп танылады және кеден органы осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен және негіздер бойынша есептен шығарып тастайды.
ІІІ БӨЛІМ
КЕДЕНДІК ОПЕРАЦИЯЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ЖАСАЙТЫН ТҰЛҒАЛАР
13-тарау
Кедендік операциялар және оларды жасайтын тұлғалар туралы жалпы ережелер
78-бап. Кедендік операцияларды жасау тәртібі
1. Кедендік операциялар мен оларды жасау тәртібі осы Кодекспен, кедендік реттеу саласындағы өзге де халықаралық шарттармен және актілермен айқындалады, ал осы Кодекспен, кедендік реттеу саласындағы өзге де халықаралық шарттармен және актілермен анықталмаған бөлігінде не кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарда және актілерде көзделген жағдайларда - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
Кедендік операцияларды жасау технологиясы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
2. Кедендік операцияларды жасау тәртібі мен технологиясы Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар санаттарына, тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін тауарларды, тұлғаларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне, кедендік декларациялау ерекшеліктері мен тауарларды шығаруға, сондай-ақ тауарлар орналастырылатын кедендік рәсімдерге байланысты айқындалады.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасымен белгіленетін кедендік операцияларды жасау тәртібі мен технологиясы кедендік-тарифтік реттеу шараларын толық не ішінара қолданбауға, тыйым салулар мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шараларына әкеп соқпауға тиіс.
3. Кедендік операциялар тауарлардың шығуына, тауарларды жөнелтуші еліне және межелі еліне қарамастан бірдей жасалады.
4. Кедендік операциялар жасаған кездегі кеден органдарының талаптары негізделген болуы және кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етуге қажет талаптармен шектелуі тиіс.
79-бап. Кеден органының кедендік операцияларды жасау орны мен уақыты
1. Кедендік операцияларды кеден органдары өздері орналасқан орындарда және жұмыс уақытында жасайды.
2. Осы Кодексте немесе мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, мүдделі тұлғаның дәлелді сұрау салуы бойынша жекелеген кедендік операцияларды кеден органдары кеден органының орналасқан орнынан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасауы мүмкін.

6. Суммы специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, взыскание которых оказалось невозможным, признаются безнадежными к взысканию и списываются в порядке и по основаниям, которые устанавливаются законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм.
РАЗДЕЛ III
ТАМОЖЕННЫЕ ОПЕРАЦИИ И ЛИЦА, ИХ СОВЕРШАЮЩИЕ
Глава 13
Общие положения о таможенных операциях и лицах, их совершающих
Статья 78. Порядок совершения таможенных операций
1. Таможенные операции и порядок их совершения определяются настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, а в части, не определенной настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, либо в случаях, предусмотренных международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, - в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Технологии совершения таможенных операций устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Порядок и технологии совершения таможенных операций определяются в зависимости от категорий товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, лиц, перемещающих товары через таможенную границу Союза, особенностей таможенного декларирования и выпуска товаров, а также таможенных процедур, под которые помещаются товары.
Порядок и технологии совершения таможенных операций, устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании, не должны приводить к полному либо частичному неприменению мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка.
3. Таможенные операции совершаются одинаково независимо от происхождения товаров, страны отправления и страны назначения товаров.
4. Требования таможенных органов при совершении таможенных операций должны быть обоснованы и ограничены требованиями, необходимыми для обеспечения соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 79. Место и время совершения таможенными органами таможенных операций
1. Таможенные операции совершаются таможенными органами в местах их нахождения и во время их работы.
2. В случаях, предусмотренных настоящим Кодексом или законодательством государств-членов о таможенном регулировании, по мотивированному запросу заинтересованного лица отдельные таможенные операции могут совершаться таможенными органами вне места нахождения и (или) вне времени работы таможенных органов.

80-бап. Кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер
1. Осы Кодексте айқындалған тұлғалар кеден органдарына осы Кодекске сәйкес кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар мен (немесе) мәліметтерді беруге міндетті.
Кеден органдары осы Кодексте айқындалған тұлғалардан кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасын және сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген мүше мемлекеттердің заңнамасын сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті, табыс етілуі осы Кодекске сәйкес көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ғана табыс етуді талап етуге құқылы.
2. Кедендік операциялар жасау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер кедендік операциялар жасалған кезде, егер мұндай құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) олардан алынатын мәліметтер және (немесе) кеден органдарына кедендік операцияларды жасауға қажетті өзге де мәліметтерді кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен, сондай-ақ мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен кеден органы мен мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алу мүмкін болса, берілмеуі мүмкін. Мұндай жағдайда осы Кодексте айқындалған тұлғалар осы құжаттарды және (немесе) кедендік декларациядағы мәліметтер туралы мәліметтерді көрсетеді немесе оларды кеден органдарына осы Кодекске сәйкес өзге тәсілмен ұсынады.
Осы тармақтың ережелерін іске асыру мақсатында кеден органдарының кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) осындай құжаттардан мәлімет алу мүмкіндігі және (немесе) кеден органдарына кедендік операциялар жасау үшін қажет өзге де мәліметтерді кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен, сондай-ақ мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алу мүмкіндігі туралы ақпарат Интернет желісіндегі кеден органдарының ресми сайттарында орналастыру жолымен және (немесе) ақпаратты таратудың өзге де тәсілімен жалпы назарға жеткізіледі.
3. Кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар және (немесе) мәліметтер тізбесі, оларды табыс ету тәсілдері мен мерзімдері осы Кодекске сәйкес белгіленеді.
4. Кеден органдары кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен және мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алуы мүмкін мәліметтер құрамы мен осындай мәліметтерді алу тәртібін Комиссия айқындайды, ал ақпараттық өзара іс-қимыл кеден органы мен бір мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) арасында жүзеге асырылатын жағдайларда - осы мүше мемлекет заңнамасына сәйкес белгіленеді.

Статья 80. Документы и (или) сведения, необходимые для совершения таможенных операций
1. Лица, определенные настоящим Кодексом, обязаны представлять таможенным органам документы и (или) сведения, необходимые в соответствии с настоящим Кодексом для совершения таможенных операций.
Таможенные органы вправе требовать от лиц, определенных настоящим Кодексом, представления только тех документов и (или) сведений, которые необходимы для обеспечения соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательства государств-членов о таможенном регулировании и законодательства государств-членов, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы, и представление которых предусмотрено в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Документы и (или) сведения, необходимые для совершения таможенных операций, могут не представляться таможенному органу при их совершении, если сведения о таких документах, и (или) сведения из них, и (или) иные сведения, необходимые таможенным органам для совершения таможенных операций, могут быть получены таможенными органами из информационных систем таможенных органов, а также из информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов в рамках информационного взаимодействия таможенных органов и государственных органов (организаций) государств-членов. В таком случае лица, определенные настоящим Кодексом, указывают сведения об этих документах и (или) сведениях в таможенной декларации или представляют их таможенным органам иным способом в соответствии с настоящим Кодексом.
В целях реализации положений настоящего пункта информация о возможности получения таможенными органами сведений о документах, необходимых для совершения таможенных операций, и (или) сведений из таких документов, и (или) иных сведений, необходимых таможенным органам для совершения таможенных операций, из информационных систем таможенных органов, а также из информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов в рамках информационного взаимодействия доводится до общего сведения путем размещения на официальных сайтах таможенных органов в сети Интернет и (или) распространения информации иным способом.
3. Перечень документов и (или) сведений, необходимых для совершения таможенных операций, способ и сроки их представления устанавливаются в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Состав сведений, которые могут быть получены таможенными органами из информационных систем таможенных органов и государственных органов (организаций) государств-членов в рамках информационного взаимодействия, и порядок получения таких сведений определяются Комиссией, а в случаях, когда информационное взаимодействие осуществляется между таможенным органом и государственными органами (организациями) одного государства-члена, - устанавливаются в соответствии с законодательством этого государства-члена.

5. Кеден органдары құжаттардағы қате басылу немесе кеден органының шешім қабылдауына әсер ететін, құжаттардағы мәліметтерді өзгертпейтін грамматикалық қателердің болу себебінен құжаттарды қабылдаудан бас тартуға құқығы жоқ.
6. Кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттар электрондық құжат түрінде немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ұсынылады. Көрсетілген құжаттардың, егер Одақ туралы шартта, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында мұндай құжаттардың міндетті түрде түпнұсқаларын табыс ету белгіленбесе, көшірмелерін (оның ішінде электрондық құжаттардың қағаз көшірмелері) беруге рұқсат етіледі.
7. Кедендік операцияларды жасау үшін кеден органына мүше мемлекеттердің мемлекеттік тілдерінде немесе шетел тілдерінде жасалған құжаттар ұсынылуы мүмкін.
Кеден органы мүше мемлекеттің мемлекеттік тілі болып табылмайтын тілде жасалған, кеден органына осындай құжаттар берілген, кедендік операцияларды жасау үшін қажетті құжаттардағы мәліметтердің аудармасын талап етуге құқылы.
8. Осы Кодекске және мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес кедендік операцияларды жасау үшін Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде жасалған және қолданылатын кеден құжаттары қолданылуы мүмкін.
81-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібі
1. Дүлей зілзалалар салдарын жою үшін қажетті тауарларға қатысты табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын, бейбітшілікті қолдау бойынша акцияларды орындауға не оқу-жаттығу өткізу үшін қажетті әскери өнімдердің, тез бұзылатын тауарлардың, сондай-ақ жануарлар, радиоактивті материалдар, жарылғыш заттарға қатысты, халықаралық пошта жөнелтілімдерінің, экспресс-жүктердің, халықаралық көрме іс-шараларында көрсетуге арналған тауарлардың, гуманитарлық және техникалық көмектің, бұқаралық ақпарат құралдарына арналған хабарламалар мен материалдардың, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының қауіпсіз пайдаланылуына қажет қосалқы бөлшектердің, қозғалтқыштардың, шығыс материалдарының, жабдықтардың, құрал-саймандардың, мүше мемлекеттер валютасы, шетел валютасы, өзге валюталық құндылықтар, қымбат бағалы металдар, оның ішінде мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктерінің және олардың филиалдарының әкелетін алтыны және басқа осыған ұқсас тауарлардың кедендік операциялары бірінші кезектегі тәртіпте жасалады.

5. Таможенные органы не вправе отказывать в принятии документов по причине наличия опечаток или грамматических ошибок, которые не изменяют содержащиеся в документах сведения, влияющие на принятие таможенным органом решений.
6. Документы, необходимые для совершения таможенных операций, представляются в виде электронных документов или документов на бумажном носителе. Допускается представление копий (в том числе бумажных копий электронных документов) указанных документов, если Договором о Союзе, международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной не установлено обязательное представление оригиналов таких документов.
7. Для совершения таможенных операций таможенным органам могут представляться документы, составленные на государственных языках государств-членов или на иностранных языках.
Таможенный орган вправе потребовать перевод сведений, содержащихся в необходимых для совершения таможенных операций документах, составленных на языке, не являющемся государственным языком государства-члена, таможенному органу которого представляются такие документы.
8. В соответствии с настоящим Кодексом и международными договорами государств-членов с третьей стороной для совершения таможенных операций могут применяться таможенные документы, составленные и применяемые в государствах, не являющихся членами Союза.
Статья 81. Первоочередной порядок совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров
1. В отношении товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо для проведения учений, товаров, подвергающихся быстрой порче, а также в отношении животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, международных почтовых отправлений, экспресс-грузов, товаров, предназначенных для показа на международных выставочных мероприятиях, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для средств массовой информации, необходимых для ремонта и (или) поддержания безопасной эксплуатации транспортных средств международной перевозки запасных частей, двигателей, расходных материалов, оборудования, инструментов, валюты государств-членов, иностранной валюты, иных валютных ценностей, драгоценных металлов, в том числе золота, ввозимых национальными (центральными) банками государств-членов и их филиалами, и других подобных товаров таможенные операции совершаются в первоочередном порядке.

2. Комиссия кедендік операциялар бірінші кезектегі тәртіппен жасалатын өзге де тауарларды айқындауға құқылы.
3. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін тез бұзылатын тауарлар санатының тізбесін Комиссия айқындайды, ал оны Комиссия айқындағанға дейін — мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
82-бап. Кеден органдарының және тұлғалардың кедендік операцияларды жасауы
1. Кедендік операцияларды кеден органдары, декларанттар, тасымалдаушылар, тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлғалар, өзге де мүдделі тұлғалар жасайды.
2. Кеден органдарының атынан кедендік операцияларды осындай кедендік операцияларды жасауға уәкілетті кеден органының лауазымды тұлғалары өзінің лауазымдық (қызметтік) міндеттеріне сәйкес жасайды.
3. Жекелеген кедендік операцияларды кеден органдары кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы кеден органдарының лауазымдық тұлғасының қатысуынсыз жасауы мүмкін.
Кеден органдарының кедендік операцияларды кеден органдарының лауазымды тұлғаларының қатысуынсыз кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы жасау тәртібін Комиссия айқындайды, ал оны Комиссия анықтағанға дейін - мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалады.
4. Декларанттар, тасымалдаушылар, тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлғалар, өзге де мүдделі тұлғалар кедендік операцияларды тікелей немесе осындай тұлғалармен еңбек қатынасында тұрған қызметкерлер арқылы жасайды.
Декларанттар, тасымалдаушылар, тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлғалар, өзге де мүдделі тұлға атынан кедендік операцияларды кеден өкілі жасай алады, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда - осы тұлғалардың тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлға жасай алады.
Осы тармақтың екінші абзацының ережелері жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды, осындай тауарлардың декларанты жасаған жағдайда қолданылмайды.
Ескерту. 82-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
83-бап. Декларант
1. Кедендік рәсімдермен орналастырылатын тауарлардың декларанттары болып:
1) мүше мемлекеттің тұлғасы:
Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар шетел тұлғасымен жасалатын мәміленің негізінде бір тарап болып табылады;
атынан және (немесе) тапсырмасы бойынша осы тармақшаның екінші абзацында көрсетілген мәміле жасалады;
егер тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы мәміле шеңберінде шетел тұлғасы болып табылатын тараптардың біріне өткізілсе, тауарларды иемденуге, пайдалануға және (немесе) билік етуге құқығы бар;
Одақтың кедендік аумағында тұрған шетел тауарларына қатысты шетел тұлғасымен немесе мүше мемлекеттің тұлғасымен жасалған мәміленің бір тарабы болып табылады;
кедендік транзит кедендік рәсімін мәлімдеген кезде экспедитор болып табылады;

2. Комиссия вправе определять иные товары, в отношении которых таможенные операции совершаются в первоочередном порядке.
3. Для целей применения настоящей статьи перечень категорий товаров, подвергающихся быстрой порче, определяется Комиссией, а до его определения Комиссией - законодательством государств-членов.
Статья 82. Совершение таможенными органами и лицами таможенных операций
1. Таможенные операции совершаются таможенными органами, декларантами, перевозчиками, лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, иными заинтересованными лицами.
2. От имени таможенных органов таможенные операции совершаются должностными лицами таможенных органов, уполномоченными на совершение таких таможенных операций в соответствии со своими должностными (функциональными) обязанностями.
3. Отдельные таможенные операции могут совершаться таможенными органами посредством информационной системы таможенных органов без участия должностных лиц таможенных органов.
Порядок совершения таможенными органами таможенных операций посредством информационной системы таможенных органов без участия должностных лиц таможенных органов определяется Комиссией, а до его определения Комиссией - в соответствии с законодательством государств-членов.
4. Декларанты, перевозчики, лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, иные заинтересованные лица совершают таможенные операции непосредственно или через работников, состоящих в трудовых отношениях с такими лицами.
От имени декларанта, перевозчика, лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, иного заинтересованного лица таможенные операции могут совершаться таможенным представителем, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - иным лицом, действующим по поручению этих лиц.
Положения абзаца второго настоящего пункта не применяются в случае совершения таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, декларантом таких товаров.
Сноска. Статья 82 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 83. Декларант
1. Декларантами товаров, помещаемых под таможенные процедуры, могут выступать:
1) лицо государства-члена:
являющееся стороной сделки с иностранным лицом, на основании которой товары перемещаются через таможенную границу Союза;
от имени и (или) по поручению которого заключена сделка, указанная в абзаце втором настоящего подпункта;
имеющее право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, - если товары перемещаются через таможенную границу Союза не в рамках сделки, одной из сторон которой является иностранное лицо;
являющееся стороной сделки, заключенной с иностранным лицом или с лицом государства-члена в отношении иностранных товаров, находящихся на таможенной территории Союза;
являющееся экспедитором, - при заявлении таможенной процедуры таможенного транзита;

2) шетелдік тұлға:
мүше мемлекет аумағында белгіленген тәртіпте құрылған және (немесе) тіркелген өкілеттігі немесе филиалы бар ұйым болып табылады – осындай өкілеттік немесе филиалдың жеке қажеттілігі үшін өткізілетін ғана тауарларға қатысты кедендік рәсімді мәлімдеген кезде;
егер тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы шетелдік тұлға мен мүше мемлекеттің тұлғасы арасындағы мәміле шеңберінде өткізілмесе, тауарлардың меншік иесі болып табылады;
кедендік қойма кедендік рәсімін, уақытша әкелудің (кіру рұқсаты) кедендік рәсімін, кері экспорт кедендік рәсімін, арнайы кедендік рәсімді мәлімдеген кезде - егер тауарлар Одақтың кеден шекарасы арқылы шетелдік тұлға мен мүше мемлекеттің тұлғасы арасындағы мәміле шеңберінде өткізілмесе, тауарларды иемденуге және пайдалануға құқылы;
3) дипломатиялық өкілеттік, елшілік мекемелер, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттер өкілеттігі, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілеттігі, Одақтың кеден аумағында орналасқан өзге де ұйымдар немесе олардың өкілеттіктері;
4) кедендік транзит кедендік рәсімін мәлімдеген кезде - тасымалдаушы, оның ішінде кедендік тасымалдаушы;
5) кедендік қойма кедендік рәсімін, кері экспорт кедендік рәсімін, экспорт кедендік рәсімін мәлімдеген кезде - мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шартқа сәйкес осындай халықаралық шартта көзделген, осындай тұлғаға Одақтың кедендік шекарасындағы тауарларды Одақтың кедендік аумағынан шығаруға құқық беретін құжатты алған шетелдік тұлға.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында бір мүше мемлекеттің тұлғалары арасында жасалған, оның негізінде тауарлар Одақтың кедендік аумағынан шығарылатын, мәміленің тарабы болып табылатын мүше мемлекет тұлғасы тауарлардың декларанты болып әрекет ете алатыны белгіленуі мүмкін.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында мүше мемлекеттің аумағында осы мүше мемлекеттің салық заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалы бар шетелдік тұлға тауарлардың декларанты болып әрекет ете алуы мүмкіндігі осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасының екінші абзацында көзделгеннен басқа, өзге жағдайлар мен шарттар белгіленуі мүмкін.
4. Комиссия осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты бола алмайтын жағдайларды айқындауға құқылы.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар қосымша шарттарды сақтаған кезде, жекелеген кедендік рәсімге орналастырылатын тауарлардың декларанты бола алады, сондай-ақ өзге тұлғалар және көрсетілген тауарлардың декларанты болуы мүмкін мұндай тұлғалар сақтайтын шарттар осы Кодексте айқындалады. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар қосымша шарттарды сақтаған кезде, арнайы кедендік рәсімге орналастырылатын тауарлардың декларанты бола алады, сондай-ақ өзге тұлғалар және көрсетілген тауарлардың декларанты болуы мүмкін мұндай тұлғалар сақтайтын шарттар Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.

2) иностранное лицо:
являющееся организацией, имеющей представительство или филиал, созданные и (или) зарегистрированные на территории государства-члена в установленном порядке, - при заявлении таможенных процедур только в отношении товаров, перемещаемых для собственных нужд такого представительства или филиала;
являющееся собственником товаров, если товары перемещаются через таможенную границу Союза не в рамках сделки между иностранным лицом и лицом государства-члена;
имеющее право владения и пользования товарами, если товары перемещаются через таможенную границу Союза не в рамках сделки между иностранным лицом и лицом государства-члена, - при заявлении таможенной процедуры таможенного склада, таможенной процедуры временного ввоза (допуска), таможенной процедуры реэкспорта, специальной таможенной процедуры;
3) дипломатические представительства, консульские учреждения, представительства государств при международных организациях, международные организации или их представительства, иные организации или их представительства, расположенные на таможенной территории Союза;
4) перевозчик, в том числе таможенный перевозчик, - при заявлении таможенной процедуры таможенного транзита;
5) иностранное лицо, получившее в соответствии с международным договором государства-члена с третьей стороной документ, предусмотренный таким международным договором, предоставляющий такому лицу право на вывоз с таможенной территории Союза товаров, находящихся на таможенной территории Союза, - при заявлении таможенной процедуры таможенного склада, таможенной процедуры реэкспорта, таможенной процедуры экспорта.
2. Законодательством государств-членов может быть установлено, что декларантом товаров может выступать лицо государства-члена, являющееся стороной сделки, заключенной между лицами одного государства-члена, на основании которой товары вывозятся с таможенной территории Союза.
3. Законодательством государств-членов могут быть установлены иные случаи и условия, чем предусмотренные абзацем вторым подпункта 2 пункта 1 настоящей статьи, при которых иностранное лицо, имеющее филиал, зарегистрированный на территории государства-члена в установленном налоговым законодательством этого государства-члена порядке, может выступать декларантом товаров.
4. Комиссия вправе определять случаи, когда иностранное лицо, указанное в абзаце третьем подпункта 2 пункта 1 настоящей статьи, не может выступать декларантом товаров.
5. Дополнительные условия, при соблюдении которых лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут выступать декларантами товаров, помещаемых под отдельные таможенные процедуры, а также иные лица и условия, при соблюдении которых такие лица могут выступать декларантами указанных товаров, определяются настоящим Кодексом. Дополнительные условия, при соблюдении которых лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут выступать декларантами товаров, помещаемых под специальную таможенную процедуру, а также иные лица и условия, при соблюдении которых такие лица могут выступать декларантами указанных товаров, определяются Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.

6. Осы Кодекске сәйкес кедендік декларациялауға және (немесе) кедендік рәсімдерге орналастырылмай шығаруға жататын тауарлардың декларанттары ретінде осы Кодекстің 260-бабының 6 - 8-тармақтарында, 278-бабының 2-тармағында, 281-бабының 8-тармағында және 3094-бабының 1-тармағында көзделген тұлғалар бола алады.
Ескерту. 83-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
84-бап. Декларанттың құқығы, міндеттері және жауапкершілігі
1. Декларант:
1) кедендік бақылаудағы тауарларды қарауға, өлшеуге және олармен жүк операцияларын орындауға;
2) кедендік бақылаудағы тауарлардың сынамасын және (немесе) үлгілерін, осы Кодекстің 17-бабына сәйкес берілген кеден органының рұқсатымен іріктеуге;
3) кеден органдарының лауазымды тұлғаларының кедендік байқау мен кедендік тексеру формасында кедендік бақылау жүргізген кезде және осы тұлғалардың тауарлардың сынамасын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде қатысуға;
4) өздері декларациялайтын тауарлардың кеден органдарында бар сынамаларын және (немесе) үлгілерін зерттеу нәтижелерімен танысуға:
5) кеден органдарының немесе олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдануға;
6) өздері декларациялайтын тауарлар туралы мәліметтерді нақтылау үшін сарапшыларды тартуға;
7) осы Кодексте көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Декларант:
1) тауарларды кедендік декларациялауды жүргізуге;
2) кеден органына, осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды беруге;
3) декларациялайтын тауарларды осы Кодексте көзделген жағдайларда нe кеден органының талабы бойынша көрсетуге;
4) кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеуге және (немесе) осы Кодекске сәйкес оларды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етугe;
5) тауарларды пайдалану шарттарын кедендік рәсімге сәйкес сақтауға немесе осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды сақтауға;
6) осы Кодексте көзделген өзге де талаптарды орындауға міндетті.
21. Осы баптың 2-тармағының ережелері осы Кодекстің 4295-бабы 3 және 4-тармақтарының ережелері ескеріле отырып қолданылады.
3. Осы Кодекстің 4295-бабының 5-тармағына сәйкес электрондық сауда операторы жауаптылықта болатын жағдайды қоспағанда, декларант мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы баптың 2-тармағында көзделген міндеттердің орындалуына, кедендік декларацияда дұрыс емес мәліметтерді мәлімдеуге, сондай-ақ кеден өкіліне жарамсыз құжаттар, оның ішінде қолдан жасалған және (немесе) көрінеу дұрыс емес (жалған) мәліметтер бар құжаттар бергені үшін жауапты болады.

6. Декларантами товаров, подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом таможенному декларированию и (или) выпуску без помещения под таможенные процедуры, могут выступать лица, предусмотренные пунктами 6 - 8 статьи 260, пунктом 2 статьи 278, пунктом 8 статьи 281 и пунктом 1 статьи 3094 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 83 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 84. Права, обязанности и ответственность декларанта
1. Декларант вправе:
1) осматривать, измерять товары, находящиеся под таможенным контролем, и выполнять с ними грузовые операции;
2) отбирать пробы и (или) образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, с разрешения таможенного органа, выданного в соответствии со статьей 17 настоящего Кодекса;
3) присутствовать при проведении таможенного контроля в форме таможенного осмотра и таможенного досмотра должностными лицами таможенных органов и при отборе этими лицами проб и (или) образцов товаров;
4) знакомиться с имеющимися в таможенных органах результатами исследований проб и (или) образцов декларируемых им товаров;
5) обжаловать решения, действия (бездействие) таможенных органов или их должностных лиц;
6) привлекать экспертов для уточнения сведений о декларируемых им товарах;
7) пользоваться иными правами, предусмотренными настоящим Кодексом.
2. Декларант обязан:
1) произвести таможенное декларирование товаров;
2) представить таможенному органу в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) предъявить декларируемые товары в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, либо по требованию таможенного органа;
4) уплатить таможенные платежи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) обеспечить исполнение обязанности по их уплате в соответствии с настоящим Кодексом;
5) соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой или условия, установленные для использования отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры;
6) выполнять иные требования, предусмотренные настоящим Кодексом.
21. Положения пункта 2 настоящей статьи применяются с учетом положений пунктов 3 и 4 статьи 4295 настоящего Кодекса.
3. Декларант несет ответственность в соответствии с законодательством государств-членов за неисполнение обязанностей, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, за заявление в таможенной декларации недостоверных сведений, а также за представление таможенному представителю недействительных документов, в том числе поддельных и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, за исключением случая, когда в соответствии с пунктом 5 статьи 4295 настоящего Кодекса такую ответственность несет оператор электронной торговли.

Ескерту. 84-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
85-бап. Кедендік операцияларды жасаған кезде мүдделі тұлғалардың қатысуы
1. Мүдделі тұлғалар кедендік операцияларды жасау кезінде қатысуға құқылы.
2. Кеден органының талабы бойынша мүдделі тұлғалар кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органдарына оларды жасауға көмек көрсету мақсатында қатысуға міндетті.
86-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кедендік декларациялау, өзге де кедендік операцияларды жасау мүмкіндігі және Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеуді не шығарылуын кеден органдары осы Кодекске сәйкес жүргізбегені кедендік баждардың, салықтардың төленбеуіне әкеп соқтырғаны немесе кеден органдары осы тауарларды Одақтың кедендік аумағында алған тұлғаларда табылған тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын сақтамауы белгіленуі мүмкін.
14-тарау
Тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі және олардың келуімен байланысты кедендік операциялар
87-бап. Тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі
1. Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткеннен кейін тауарларды тасымалдаушы немесе жеке пайдалануға арналған тауарларды келу орнына немесе осы Кодекстің 10-бабының 3-тармағында көрсетілген өзге де жерлерге алып өтуші тұлғалар жеткізуі тиіс. Бұл ретте тауарлардың қаптамасының бұзылуына, сондай-ақ салынған пломбалар, мөрлер және өзге де идентификаттау құралдарын өзгертуге, алып тастауға, жоюға немесе зақымдануға жол берілмейді.
2. Егер Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткеннен кейін тауарларды келу орнына немесе осы Кодекстің 10-бабының 3-тармағында көрсетілген өзге де жерлерге жеткізу үзілсе, сондай-ақ егер су немесе әуе кемесі авария, еңсерілмейтін күш әсері не тауарларды жеткізуге, белгіленген орындарға тоқтауды немесе қонуды жүзеге асыруға кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар салдарынан Одақтың кедендік аумағына мәжбүрлі тоқтаса немесе қонса, тасымалдаушы немесе жеке пайдалануға арналған тауарларды алып өтуші тұлғалар тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға, жақын кеден органына осы мән-жайлар туралы және тауарлардың тұрған жері туралы дереу хабарлауға, сондай-ақ көлік құралдары бұзылған кезде тауарды апаруға немесе оларды жақын кеден органына не кеден органы көрсеткен өзге орынға тасымалдауды қамтамасыз етуге міндетті.
Осы тармақтың талаптарын сақтауға байланысты тасымалдаушы да немесе өзге де тұлғаларда туындаған шығыстарды кеден органдары өтемейді.

Сноска. Статья 84 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 85. Присутствие заинтересованных лиц при совершении таможенных операций
1. Заинтересованные лица вправе присутствовать при совершении таможенных операций.
2. По требованию таможенного органа заинтересованные лица обязаны присутствовать при совершении таможенных операций в целях оказания содействия таможенным органам в их совершении.
Статья 86. Совершение таможенных операций в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Союза
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлена возможность таможенного декларирования, совершения иных таможенных операций и уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Союза либо выпуск которых не произведен таможенными органами в соответствии с настоящим Кодексом, что повлекло за собой неуплату таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, и которые обнаружены таможенными органами у лиц, приобретших эти товары на таможенной территории Союза.
Глава 14
Прибытие товаров на таможенную территорию Союза и таможенные операции, связанные с таким прибытием
Статья 87. Прибытие товаров на таможенную территорию Союза
1. После пересечения таможенной границы Союза товары должны быть доставлены перевозчиком или лицом, перемещающим товары для личного пользования, в место прибытия или иные места, указанные в пункте 3 статьи 10 настоящего Кодекса. При этом не допускаются нарушение упаковки товаров, а также изменение, удаление, уничтожение, повреждение или замена наложенных пломб, печатей и иных средств идентификации.
2. В случае если после пересечения таможенной границы Союза доставка товаров в место прибытия или иные места, указанные в пункте 3 статьи 10 настоящего Кодекса, прерывается, а также если водное или воздушное судно делает вынужденную остановку или посадку на таможенной территории Союза вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств, препятствующих доставке товаров, осуществлению остановки или посадки в установленных местах, перевозчик или лицо, перемещающее товары для личного пользования, обязаны принять все меры для обеспечения сохранности товаров, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и о месте нахождения товаров, а также при повреждении транспортного средства перевезти товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) в ближайший таможенный орган либо в иное место, указанное таможенным органом.
Расходы, возникшие у перевозчика или иных лиц в связи с соблюдением требований настоящего пункта, таможенными органами не возмещаются.

3. Тауарларды келу орнына немесе осы Кодекстің 10-бабының 3-тармағында көрсетілген өзге де жерлерге жеткізгеннен кейін, су кемелерімен тасымалдайтын тауарларды қоспағанда, тауарлар кедендік бақылау аймағында болуға тиіс.
4. Осы Кодекстің 88 - 91-баптарының ережелері Одақтың кедендік аумағына жеке тұлғалар әкелген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
Одақтың кедендік аумағына жеке тұлғалар әкелген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты олар Одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін кедендік операциялар осы Кодекстің 37-тарауына сәйкес жасалады.
5. Осы тараудың ережелері:
1) Одақтың кедендік аумағында орналасқан портқа кірмей немесе әуежайға қонбай, Одақтың кедендік аумағын кесіп өтетін су және әуе кемелерімен тасымалданатын тауарларға;
2) Одақтың тауарлары және осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген, Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының екінші бөлігіне Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы және (немесе) Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекет аумағына қонбай теңізбен не су кемесінің Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекет портына кірмей, су және әуе кемелерімен тасымалданатын шетел тауарларына;
3) құбыржол көлігімен немесе электр тарату желілері арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
88-бап. Тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуіне байланысты кедендік операциялар және оларды жасаудың тәртібі
1. Тасымалдаушы кеден органын тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы тасымалдау (тасымал) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай осы Кодекстің 89-бабымен көзделген құжаттар мен мәліметтерді табыс ету арқылы не электрондық құжат түріндегі ұсынылған алдын ала ақпараттың тіркелген нөмірі туралы мәлімет бар құжатты табыс ету арқылы мынадай мерзімдерде:
1) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты - тауарлардың келу орнына жеткізілген кезінен бастап 1 сағат ішінде, ал тауарлар келу орнына кеден органының жұмыс уақытынан тыс уақытта жеткізілген жағдайда - кеден органының жұмыс уақытының басталған кезінен бастап 1 сағат ішінде;
2) су, әуе немесе темір жол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты - халықаралық тасымалдауды жүзеге асырған кездегі порттың, әуежайдың немесе теміржол стансасының технологиялық процесімен (кестесімен) белгіленген уақыт ішінде не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге мерзім ішінде хабардар етуге міндетті.

3. После доставки товаров в место прибытия или иные места, указанные в пункте 3 статьи 10 настоящего Кодекса, товары должны находиться в зоне таможенного контроля, за исключением товаров, перевозимых водными судами.
4. Положения статей 88 - 91 настоящего Кодекса не применяются в отношении ввозимых на таможенную территорию Союза физическими лицами товаров для личного пользования.
В отношении ввозимых на таможенную территорию Союза физическими лицами товаров для личного пользования после их прибытия на таможенную территорию Союза таможенные операции совершаются в соответствии с главой 37 настоящего Кодекса.
5. Положения настоящей главы не применяются в отношении:
1) товаров, перевозимых водными и воздушными судами, пересекающими таможенную территорию Союза без захода в порт или посадки в аэропорту, которые расположены на таможенной территории Союза;
2) товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров, перевозимых водными и воздушными судами с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем без совершения посадки на территории государства, не являющегося членом Союза, либо захода водного судна в порт государства, не являющегося членом Союза;
3) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
Статья 88. Таможенные операции, связанные с прибытием товаров на таможенную территорию Союза, и порядок их совершения
1. Перевозчик обязан уведомить таможенный орган о прибытии товаров на таможенную территорию Союза путем представления документов и сведений, предусмотренных статьей 89 настоящего Кодекса, в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, либо путем представления документа, содержащего сведения о номере регистрации предварительной информации, представленной в виде электронного документа, в следующие сроки:
1) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, - в течение 1 часа с момента доставки товаров в место прибытия, а в случае доставки товаров в место прибытия вне времени работы таможенного органа - в течение 1 часа с момента наступления времени начала работы таможенного органа;
2) в отношении товаров, перевозимых водным, воздушным или железнодорожным транспортом, - в течение времени, установленного технологическим процессом (графиком) порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки, либо иного срока, устанавливаемого законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

2. Тасымалдаушының атынан осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді, егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес рұқсат етілетін болса, кеден өкілі не тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлғалар ұсынуы мүмкін.
3. Аумағына тауарлар келген мүше мемлекеттің мемлекеттік тілі болып табылмайтын тілде жасалған құжаттар ұсынылған кезде, осындай құжаттардағы бар мәліметтерді аударуды тасымалдаушы немесе өзге мүдделі тұлға қамтамасыз етеді.
4. Тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабардар ету күні мен уақыты мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін тәртіппен кеден органында тіркеледі.
5. Осы Кодекстің 83-бабында көрсетілген тасымалдаушы немесе өзге тұлға келуі туралы хабардар етілген кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының 3 сағаты ішінде, егер өзге мерзім су, әуе немесе темір жол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленбеген болса, не халықаралық пошталық жөнелтілімдерге қатысты:
1) тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға;
2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды келген орындарынан уақытша сақтау орнына дейін тасуға (тасымалдауға);
3) тауарларды кедендік декларациялауға;
4) порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағында тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсіміне орналастыруға;
5) тауарларды Одақтың кедендік аумағынан шығаруға байланысты кедендік операциялардың біреуін жасауға міндетті.
6. Осы баптың 5-тармағының ережелері Одақтың кедендік аумағына келген тауарларға:
1) осы Кодекстің 12-бабының 1-тармағына сәйкес Одақтың кедендік аумағынан тез арада шығарылуы тиісті тауарларға;
2) су немесе әуе кемелерінде тұрған және осы кемелерден Одақтың кедендік аумағына түсірілуге жатпайтын тауарларға;
3) бір әуе кемесінен басқа әуе кемесіне тасымалданып, тиелетін және Одақтың кедендік аумағынан шығарылуға жататын тауарларға;
4) Одақтың тауарларына және осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен басқа бір бөлігіне Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен тасыған (тасымалдаған) кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға;
5) Одақтың тауарларына және шетелдік тауарларды осы Кодекстің 302-бабының 5-тармағының 1-тармақшасында көзделген жағдайларда, Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен басқа бір бөлігіне Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағынан Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына әуе кемесінің мәжбүрлі отырғызылуынан кейін Одақтың кедендік аумағына келген не су кемесінің Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің портына аварияның, еңсерілмейтін күш әсері салдарынан не өзге мән-жайлар салдарынан кіруінен кейін су және әуе кемелерімен тасылатын шетел тауарларына;

2. От имени перевозчика документы и сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут быть представлены таможенным представителем либо иными лицами, действующими по поручению перевозчика, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов.
3. При представлении документов, составленных на языке, не являющемся государственным языком государства-члена, на территорию которого прибыли товары, перевод сведений, содержащихся в таких документах, обеспечивается перевозчиком или иным заинтересованным лицом.
4. Дата и время уведомления о прибытии товаров на таможенную территорию Союза фиксируются таможенным органом в порядке, устанавливаемом законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. Перевозчик или иные лица, указанные в статье 83 настоящего Кодекса, в течение 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента уведомления о прибытии, если иной срок не установлен законодательством государств-членов о таможенном регулировании в отношении товаров, перевозимых водным, воздушным или железнодорожным транспортом, либо в отношении международных почтовых отправлений, обязаны совершить одну из таможенных операций, связанных с:
1) помещением товаров на временное хранение;
2) перевозкой (транспортировкой) товаров из мест прибытия до места временного хранения в порядке, устанавливаемом законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
3) таможенным декларированием товаров;
4) помещением товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ;
5) вывозом товаров с таможенной территории Союза.
6. Положения пункта 5 настоящей статьи не применяются в отношении прибывших на таможенную территорию Союза:
1) товаров, которые в соответствии с пунктом 1 статьи 12 настоящего Кодекса должны быть незамедлительно вывезены с таможенной территории Союза;
2) товаров, находящихся на водных или воздушных судах и не подлежащих выгрузке на таможенной территории Союза с этих судов;
3) товаров, перегружаемых с одного воздушного судна на другое воздушное судно и подлежащих вывозу с таможенной территории Союза;
4) товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита при перевозке (транспортировке) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем;
5) товаров Союза и иностранных товаров, перевозимых водными и воздушными судами с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, в случаях, предусмотренных подпунктом 1 пункта 5 статьи 302 настоящего Кодекса, прибывших на таможенную территорию Союза после вынужденной посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, либо после захода водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Союза;

6) осы Кодекстің 302-бабының 5-тармағының 2 - 4-тармақшаларында көрсетілген Одақтың тауарларына;
7) осы Кодекстің 301-бабында көрсетілген тауарларға қатысты қолданылмайды.
7. Кеден органы кедендік декларацияны осы баптың 5-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзімде тіркеген жағдайда, осы Кодекстің 83-бабында көрсетілген тұлғалар тауарларды уақытша сақтауға байланысты кедендік операцияларды мыналарды:
осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алуға кеден органының рұқсатын;
осы Кодекстің 119-бабының 4 - 8-тармақтарына сәйкес тауарларды шығару мерзімдерін ұзарту туралы кеден органының шешімін;
осы Кодекстің 124-бабына сәйкес тауарларды шығару мерзімдерін тоқтата тұру туралы кеден органының шешімін;
осы Кодекстің 125-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартуды алған кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының 3 сағаты ішінде жасауға міндетті.
Көрсетілген мән-жайлар туындағаннан кейін мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялардың өзге де мерзімдері белгіленуі және (немесе) осындай мән-жайлар туындағаннан кейін басқа да кедендік операцияларды жасау көзделуі мүмкін.
8. Осы Кодекстің 125-бабының 1-тармағының 8-тармақшасына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған жағдайда, декларант тауарларды декларациялау, тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операцияларды, егер олар келу орындарынан кетпеген болса, тауарларды шығарудан бас тартуды алған кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының 3 сағаты ішінде жасауға міндетті.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы Кодекстің 125-бабының 1-тармағының 8-тармақшасына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған жағдайда, көрсетілген кедендік операцияларды жасаудың өзге мерзімдері белгіленуі және (немесе) басқа да кедендік операцияларды жасау көзделуі мүмкін.
9. Келу орнында уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар келу орнындағы уақытша сақтау орындарында сақталады немесе мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда өзге де уақытша сақтау орындарында сақталады.
Егер шетел тауарларын уақытша сақтау келу орнында орналастырылмаған уақытша сақтау орындарына сақтау жүзеге асырылатын болса, шетел тауарларын келу орнынан осындай уақытша сақтау орнына тасу кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес не егер бұл мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген болса, осындай заңнамамен белгіленетін жағдайларда және тәртіпте кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылмастан жүзеге асырылатын болады.

6) товаров Союза, указанных в подпунктах 2 - 4 пункта 5 статьи 302 настоящего Кодекса;
7) товаров, указанных в статье 301 настоящего Кодекса.
7. В случае регистрации таможенным органом таможенной декларации в срок, установленный абзацем первым пункта 5 настоящей статьи, лица, указанные в статье 83 настоящего Кодекса, обязаны совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, в течение 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента получения:
разрешения таможенного органа на отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса;
решения таможенного органа о продлении сроков выпуска товаров в соответствии с пунктами 4 - 8 статьи 119 настоящего Кодекса;
решения таможенного органа о приостановлении срока выпуска товаров в соответствии со статьей 124 настоящего Кодекса;
отказа в выпуске товаров в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут быть установлены иные сроки совершения таможенных операций, связанных с помещением товаров на временное хранение после наступления указанных обстоятельств, и (или) предусмотрено совершение других таможенных операций после наступления таких обстоятельств.
8. В случае отказа в выпуске товаров в соответствии с подпунктом 8 пункта 1 статьи 125 настоящего Кодекса декларант обязан совершить таможенные операции, связанные с таможенным декларированием товаров, помещением товаров на временное хранение или их вывозом с таможенной территории Союза, если они не покидали места прибытия, в течение 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента получения отказа в выпуске товаров.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут быть установлены иные сроки совершения указанных таможенных операций и (или) предусмотрено совершение других таможенных операций в случае отказа в выпуске товаров в соответствии с подпунктом 8 пункта 1 статьи 125 настоящего Кодекса.
9. Товары, помещенные на временное хранение в месте прибытия, хранятся в местах временного хранения, находящихся в месте прибытия, или в случаях, предусмотренных законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - в иных местах временного хранения.
Если временное хранение иностранных товаров будет осуществляться в месте временного хранения, не находящемся в месте прибытия, перевозка иностранных товаров из места прибытия до такого места временного хранения осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях и порядке, устанавливаемых таким законодательством.

10. Осы баптың 5, 7-тармақтарымең және 8-тармағының бірінші абзацымен айқындалған немесе осы баптың 7-тармағының алтыншы абзацына және 8-тармақтың екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген мерзімде осындай тауарларға қатысты осы тармақтарда көзделген кедендік операциялар немесе осы баптың 7-тармағының алтыншы абзацына және 8-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген кедендік операциялар жасалмаса, оларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
89-бап. Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы кеден органын хабардар еткен кезде ұсынылатын құжаттар мен мәліметтер
1. Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы кеден органын хабардар еткен кезде тасымалдаушы мынадай құжаттар:
1) автомобиль көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
халықаралық тасымалдау көлік құралына арналған құжаттар;
көлік (тасымалдау) құжаттары;
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған, халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжат;
тасымалданатын тауарларға арналған тасымалдаушыда бар коммерциялық құжаттар;
мәліметтер:
халықаралық тасымалдау көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы;
тауарларды тасымалдаушы туралы (атауы және мекенжайы);
тауарларды жөнелтуші ел және межелі ел туралы (атауы);
тауарларды жөнелтуші және алушы туралы (атауы және мекенжайы);
тасымалдаушыда бар коммерциялық құжаттарға сәйкес тауарларды сатушы және сатып алушы туралы;
жүк орындарының саны, оларды таңбалау және тауарлар орамаларының түрлері туралы;
тауарлар туралы (Тауарларды сипаттау және кодтаудың үйлестірілген жүйесіне немесе Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес бірінші 6 белгіден кем емес деңгейдегі тауарлардың атаулары және кодтары);
тауарлардың брутто салмағы (килограммен) не тауарлардың көлемі (текше метрмен);
Одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың болуы (жоқ болуы) туралы;
халықаралық тауар-көліктік жүкқұжат жасау орны және күні туралы;
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы;
2) су көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
жалпы декларация;
жүк туралы декларация;
кеме керек-жарақтары туралы декларация;
кеме экипажының жеке заттары туралы декларация;
кеменің рөлі;
жолаушылардың тізімі;
егер осы тармақшада көзделген тауарлар туралы мәліметтер жүк туралы декларацияда болмаса, көлік (тасымалдау) құжаттары;
Дүниежүзілік пошта одағының актілерімен айқындалған, халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжаттар;
мәліметтер:
кемені және оның ұлттық тиесілілігін тіркеу туралы;
кеме туралы (атауы және сипаттамасы);
кеме капитаны туралы (тегі);
кеме агенті туралы (тегі және мекенжайы);
кемедегі жолаушылар туралы (саны, олардың тегі, азаматтығы (бодандығы), туған күні және жері, отырғызу және түсіру порты);
кеме экипажы мүшелерінің саны және құрамы;
кемені жөнелтуші порт және кіргізуші порт туралы (атаулары);
жүк орындарының саны, тауарларды таңбалау және тауарлар орамасынын түрлері туралы;
тауарлар туралы (атаулары, жалпы саны және сипаттамасы);
тауарларды тиейтін порт және түсіретін порт туралы (атаулары);
осы портта түсіруге жататын тауарларға арналған көліктік (тасымалдау) құжаттардың нөмірлері туралы;
бортта қалатын тауарларды түсіретін порттар туралы (атаулары);
тауарларды жөнелтуші бірінші порттар туралы (атаулары);
кемедегі кеме керек-жарақтар туралы (атаулары және саны);
тауарлардың кемеде орналасуын сипаттау;
кеме бортында халықаралық пошта жөнелтілімдерінің болуы (болмауы) туралы;
кеме бортында құрамында есірткі, қатты әсер ететін заттар, психотроптық және улы заттар бар дәрілік заттардың болуы (болмауы) туралы;
кеме бортында, қару-жарақ, оқ-дәрілерді қоса, қауіпті тауарлардың болуы (болмауы) туралы;
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы;

10. Товары, в отношении которых в сроки, определенные пунктами 5, 7 и абзацем первым пункта 8 настоящей статьи, или установленные законодательством государств-членов в соответствии с абзацем шестым пункта 7 и абзацем вторым пункта 8 настоящей статьи, не совершены таможенные операции, предусмотренные этими пунктами, или таможенные операции, установленные законодательством государств-членов в соответствии с абзацем шестым пункта 7 и абзацем вторым пункта 8 настоящей статьи, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Статья 89. Документы и сведения, представляемые при уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза
1. При уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза перевозчик представляет следующие документы и сведения:
1) при международной перевозке автомобильным транспортом:
документы на транспортное средство международной перевозки;
транспортные (перевозочные) документы;
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения о:
государственной регистрации транспортного средства международной перевозки;
перевозчике товаров (наименование и адрес);
стране отправления и стране назначения товаров (наименования);
отправителе и получателе товаров (наименования и адреса);
продавце и покупателе товаров в соответствии с имеющимися у перевозчика коммерческими документами;
количестве грузовых мест, их маркировке и видах упаковок товаров;
товарах (наименования и коды товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых 6 знаков);
весе брутто товаров (в килограммах) либо объеме товаров (в кубических метрах);
наличии (отсутствии) товаров, ввоз которых на таможенную территорию Союза запрещен или ограничен;
месте и дате составления международной товаротранспортной накладной;
идентификационных номерах контейнеров;
2) при международной перевозке водным транспортом:
общая декларация;
декларация о грузе;
декларация о судовых припасах;
декларация о личных вещах экипажа судна;
судовая роль;
список пассажиров;
транспортные (перевозочные) документы, если сведения о товаре, предусмотренные настоящим подпунктом, не содержатся в декларации о грузе;
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
сведения о:
регистрации судна и его национальной принадлежности;
судне (наименование и описание);
капитане судна (фамилия);
судовом агенте (фамилия и адрес);
пассажирах на судне (количество, фамилии, имена, гражданство (подданство), даты и места рождения, порты посадки и высадки);
количестве и составе членов экипажа судна;
порте отправления и порте захода судна (наименования);
количестве грузовых мест, их маркировке и видах упаковок товаров;
товарах (наименования, общее количество и описание);
порте погрузки и порте выгрузки товаров (наименования);
номерах транспортных (перевозочных) документов на товары, подлежащие выгрузке в данном порту;
портах выгрузки остающихся на борту товаров (наименования);
первоначальных портах отправления товаров (наименования);
судовых припасах, имеющихся на судне (наименования и количество);
наличии (отсутствии) на борту судна международных почтовых отправлений;
наличии (отсутствии) на борту судна лекарственных средств, в составе которых содержатся наркотические, сильнодействующие средства, психотропные и ядовитые вещества;
наличии (отсутствии) на борту судна опасных товаров, включая оружие, боеприпасы;
идентификационных номерах контейнеров;

3) әуе көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
азаматтық авиация саласындағы халықаралық шарттарда көзделген тасымалдаушының стандарттық құжаты (бас декларация);
әуе кемесінің бортында тасымалданатын тауарлар туралы мәліметтер бар құжат (жүк ведомосы);
борт керек-жарақтары туралы мәліметтер бар құжат;
көлік (тасымалдау) құжаттары;
бортта тасымалданатын жолаушылар және олардың багажы туралы мәліметтер бар құжат (жолаушы ведомосы);
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған, халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжат;
тасымалдаушыда тасымалданатын тауарларға арналған коммерциялық құжаттың болуы; мәліметтер:
кеменің ұлттық тиесілік белгілері және тіркеу белгілері туралы;
рейстің нөмірі, ұшу бағыты, кеменің ұшып кету пункті және келу пункті туралы;
кеме пайдаланушысы туралы (атауы);
кеме экипажы мүшелерінің саны және құрамы;
кемедегі жолаушылар туралы (саны, тегі мен аты-жөні, отырғызу және түсіру пункттерінің атауы);
тауарлар туралы (атаулары);
жүк жүкқұжатының нөмірі, әрбір жүк жүкқұжаты бойынша орындардың саны туралы;
тауарларды тиеу пункті және түсіру пункті туралы (атаулары);
кемеге тиелетін немесе одан түсірілетін борт керек-жарақтарының саны туралы;
кеме бортында халықаралық пошта жөнелтілімдерінің болуы (болмауы) туралы;
кеме бортында Одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың, құрамында есірткі, қатты әсер ететін заттар, психотроптық және улы заттар бар дәрілік заттардың, қару-жарақтардың, оқ-дәрілердің болуы (болмауы) туралы;
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы;
4) теміржол көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
көлік (тасымалдау) құжаттары;
теміржол жылжымалы құрамына арналған берілетін ведомость;
керек-жарақтар туралы мәліметтер бар құжат;
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған халықаралық пошта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде олармен ілесіп жүретін құжат;
тасымалдаушыда тасымалданатын тауарларға арналған коммерциялық құжаттың болуы;
мәліметтер:
тауарларды жөнелтуші және алушы туралы (атаулары және мекенжайы);
тауарларды жөнелтуші стансы және межелі стансы туралы (атаулары);
жүк орындарының саны, тауарларды таңбалау және тауарлар орамасынын түрлері туралы;
тауарлар туралы (Тауарларды сипаттау және кодтаудың үйлестірілген жүйесіне немесе Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес бірінші 6 белгіден аз емес деңгейдегі тауарлардың атаулары және кодтары);
тауарлардың брутто салмағы (килограммен);
контейнерлердің идентификаттау нөмірлері туралы мәліметтерді ұсынады.

3) при международной перевозке воздушным транспортом:
стандартный документ перевозчика, предусмотренный международными договорами в области гражданской авиации (генеральная декларация);
документ, содержащий сведения о перевозимых на борту воздушного судна товарах (грузовая ведомость);
документ, содержащий сведения о бортовых припасах;
транспортные (перевозочные) документы;
документ, содержащий сведения о перевозимых на борту пассажирах и их багаже (пассажирская ведомость);
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения о:
знаках национальной принадлежности и регистрационных знаках судна;
номере рейса, маршруте полета, пункте вылета и пункте прибытия судна;
эксплуатанте судна (наименование);
количестве и составе членов экипажа судна;
пассажирах на судне (количество, фамилии и инициалы, наименования пунктов посадки и высадки);
товарах (наименования);
номере грузовой накладной, количестве мест по каждой грузовой накладной;
пункте погрузки и пункте выгрузки товаров (наименования);
количестве бортовых припасов, погружаемых на судно или выгружаемых с него;
наличии (отсутствии) на борту судна международных почтовых отправлений;
наличии (отсутствии) на борту судна товаров, ввоз которых на таможенную территорию Союза запрещен или ограничен, лекарственных средств, в составе которых содержатся наркотические, сильнодействующие средства, психотропные и ядовитые вещества, оружия, боеприпасов;
идентификационных номерах контейнеров;
4) при международной перевозке железнодорожным транспортом:
транспортные (перевозочные) документы;
передаточная ведомость на железнодорожный подвижной состав;
документ, содержащий сведения о припасах;
документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения о:
отправителе и получателе товаров (наименования и адреса);
станции отправления и станции назначения товаров (наименования);
количестве грузовых мест, их маркировке и видах упаковок товаров;
товарах (наименования и коды товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых 6 знаков);
весе брутто товаров (в килограммах); идентификационных номерах контейнеров.

2. Тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне қарамастан, кеден органын осы бапта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді табыс ету арқылы Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы хабардар еткен кезде, тасымалдаушы:
1) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді;
2) егер Одақтың кедендік аумағына келген тауарларға қатысты кеден органына осы Кодекстің 11-бабына сәйкес алдын ала ақпарат ұсынылған болса - алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірін көрсете отырып, алдын ала ақпараттың тіркелуі туралы мәліметтерді;
3) Одақтың кедендік аумағына келген Одақтың тауарларына және осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген, Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларына қатысты - транзиттік декларацияны ұсынады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес табыс етілуге жататын мәліметтер тасымалдаушы табыс еткен құжаттарда болмаған жағдайда не егер тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес табыс етілмесе, тасымалдаушы жетпейтін мәліметтері бар өзге құжаттарды табыс етуге міндетті не жетпейтін мәліметтер және (немесе) табыс етілмейтін құжаттар туралы мәліметтерді еркін нысанда өтініш беру арқылы мәлімдеуге міндетті.
4. Кеден органын халықаралық пошта жөнелтілімдерінің Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабардар еткен кезде, тасымалдаушы осындай пошта жөнелтілімдеріне қатысты оларды тасымалдаған кезде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде белгіленген халықаралық пошта жөнелтілімдерінің ілеспе құжаттарын, және осы Кодекстің 286-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес мәліметтерді табыс етеді.
5. Тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай Комиссия кеден органы Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды белгілі бір кезең ішінде халықаралық тасымалаудың бір көлік түрімен тұрақты түрде тасымалдаған кезде Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуі туралы хабарлама берудің ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
90-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ келу орындарында жүзеге асырылатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу
1. Келу орнында тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ тауарларды Одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыру жүзеге асырылуы мүмкін.

2. Независимо от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, при уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза путем представления документов и сведений, указанных в настоящей статье, перевозчиком представляются:
1) документы и (или) сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
2) сведения о регистрации предварительной информации с указанием регистрационного номера предварительной информации - если в отношении товаров, прибывших на таможенную территорию Союза, таможенному органу в соответствии со статьей 11 настоящего Кодекса была представлена предварительная информация;
3) транзитная декларация - в отношении прибывших на таможенную территорию Союза товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем.
3. В случае если сведения, подлежащие представлению в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не содержатся в представленных перевозчиком документах либо если документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, не представляются в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса, перевозчик обязан представить иные документы, содержащие недостающие сведения, либо заявить недостающие сведения и (или) сведения о документах, которые не представляются, путем подачи заявления в произвольной форме.
4. При уведомлении таможенного органа о прибытии на таможенную территорию Союза международных почтовых отправлений в отношении таких почтовых отправлений перевозчик представляет документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза, и сведения в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 286 настоящего Кодекса.
5. В зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, Комиссия вправе определять особенности уведомления таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза при регулярном перемещении через таможенную границу Союза товаров одним и тем же транспортным средством международной перевозки в течение определенного периода.
Статья 90. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, осуществляемые в месте прибытия
1. В месте прибытия могут осуществляться разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Союза, другими транспортными средствами.

2. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ тауарларды Одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыру жүзеге асыру кеден органының жұмыс уақытында және мүдделі тұлғаның сұрау салуы бойынша берілетін кеден органының рұқсатымен арнайы осы мақсаттарға арналған орындарда, ал мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда, кеден органын электрондық немесе жазбаша нысанда хабардар еткеннен кейін жүзеге асырылады.
3. Келген орнында авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар болған кезде тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ тауарларды Одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыруды жүзеге асыру осы баптың 2-тармағында көрсетілген, егер мұндай операцияларды орындамау тауарлардың біржола жоғалуына және (немесе) жойылуына алып келсе, кеден органының рұқсатынсыз немесе оны хабардар етусіз жасалуы мүмкін. Бұл жағдайда осындай операцияларды жасаған тұлға олардың жасалғаны туралы кеден органын осындай операциялар жасалған кезден бастап 2 сағаттан кешіктірмей хабарлайды.
91-бап. Одақтың кедендік аумағына тауарлар келген кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімдері
1. Тауарлар Одақтың кедендік аумағына келген кезде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тауарлар Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен кезде туындайды.
2. Тауарлар Одақтың кедендік аумағына келген кезде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) тауарларды келу орнына жеткізген және уақытша сақтауға орналастырған немесе келу орнында кеден органының тауарларды шығарған кезінде;
2) Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі, егер осы тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін Одақтың кедендік шекарасы тауарлар өткізу орнынан шықпаса;
3) осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін тауарларды шетел тауарларына қолданылатын кедендік рәсімдерге орналастырған кезде;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде оларды өндіріп алған кезде;

2. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Союза, другими транспортными средствами осуществляются во время работы таможенного органа и в местах, специально предназначенных для этих целей, с разрешения таможенного органа, выдаваемого по запросу заинтересованного лица, а в случаях, предусмотренных законодательством государств-членов о таможенном регулировании и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной, - после уведомления таможенного органа в электронной или письменной форме.
3. При аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших в месте прибытия, разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Союза, другими транспортными средствами могут быть совершены без разрешения или уведомления таможенного органа, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если несовершение таких операций может привести к безвозвратной утрате и (или) уничтожению товаров. В этом случае лицо, совершившее такие операции, информирует таможенный орган об их совершении не позднее 2 часов с момента совершения таких операций.
Статья 91. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при прибытии товаров на таможенную территорию Союза, срок их уплаты и исчисление
1. При прибытии товаров на таможенную территорию Союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает у перевозчика с момента пересечения товарами таможенной границы Союза.
2. При прибытии товаров на таможенную территорию Союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у перевозчика при наступлении следующих обстоятельств:
1) доставка товаров в место прибытия и помещение на временное хранение или выпуск товаров таможенным органом в месте прибытия;
2) убытие товаров с таможенной территории Союза, если эти товары после прибытия на таможенную территорию Союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Союза;
3) помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;

5) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылған және (немесе) біржола жоғалған не осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалған фактісін тануы кезінде, осы Кодекске сәйкес осындай жойылған және (немесе) біржола жоғалған жайттарға дейін осы шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда;
6) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырған кезде;
7) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткен кезде;
8) қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алынған немесе қамалған тауарларды уақытша сақтауға қойған немесе кедендік ресімдердің біреуіне орналастырған кезде және егер бұрын осындай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады,
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) тауарларды келу орнына жеткізбеген кезде - тауарлардың Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күні, ал егер бұл күн анықталмаса - тауарларды келу орнына жеткізбеу фактісі анықталған күн;
2) авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылған және (немесе) біржола жоғалған не осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалуды қоспағанда, тауарлардың келу орнында жоғалуы кезінде, ал егер бұл күн анықталмаса - тауарлардың Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күні;
3) кеден органы келу онында сақтауға қоймастан немесе тауарларды шығармастан, тауарларды келу орнынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету кезінде - осындай әкеткен күні, ал бұл күн анықталмаса - тауарлардың Одақтың кедендік шекарасын кесіп өткен күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, егер тауарлар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданусыз ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.

5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) при недоставке товаров в место прибытия - день пересечения товарами таможенной границы Союза, а если этот день не установлен, - день выявления факта недоставки товаров в место прибытия;
2) при утрате товаров в месте прибытия, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день пересечения товарами таможенной границы Союза;
3) при вывозе товаров из места прибытия на остальную часть таможенной территории Союза без помещения на временное хранение или без выпуска товаров таможенным органом в месте прибытия - день такого вывоза, а если этот день не установлен, - день пересечения товарами таможенной границы Союза.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.

Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 7 және 12-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемесі қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны мүше мемлекеттің валютасында қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органында тауарлар туралы (сипаты, атаулары, саны, шығатын жері және (немесе) кедендік құны) нақты мәліметтер болмаған жағдайда төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу базасы кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі санымен топтастыру деңгейінде белгіленген жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін, кедендік әкелу баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін кедендік әкелу баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесі белгіленген осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін, қосылған құн салығына салықтың ең жоғарғы мөлшерлемесі, акциздердің (акцизді салықтың немесе акцизді алымның) ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың оныншы абзацы ескеріле отырып, осындай топтастыруға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығуы және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге мәліметтер негізге алынып есептеледі. Егер тауарлардың шығуы және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға қатысты белгіленген, егер тауарлардың сыныптамасы 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса не осы топтамаға кіретін тауарлар, егер тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі санымен топтама деңгейінде айқындалған болса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғарғы мол шерле месі не негізделіп, есептеледі.

Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 7 и 12 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.

Салдарында тауарлар туралы нақты мәліметтер белгіленген кезде, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осындай нақты мәліметтерге негізделіп есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды қайтару (есепке жатқызу) не төленбеген сомаларды өндіріп алу осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Тауарларды шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік ресімдерге орналастырған жағдайда, осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдарының тауарларды кідірту, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу және (немесе) оларды (толық немесе ішінара) өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғаннан кейін уақытша сақтауға орналастыру осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған кедендік әкелу баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
15-тарау
Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі және осындай кетуге байланысты кедендік операциялар
92-бап. Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне байланысты кедендік операциялар және оларды жасаудың тәртібі
1. Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі үшін тасымалдаушы тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік құралының түріне байланысты осы Кодекстің 89-бабының 1-тармағымен көзделген құжаттар мен мәліметтерді, егер осы Кодекспен өзгеше белгіленбесе, кеден органына ұсынуға міндетті.
2. Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуі үшін тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік құралының түріне қарамастан, тасымалдаушы не осы баптың 8-тармағына сәйкес өзге тұлға:
1) тауарларға арналған декларацияны немесе оның көшірмесін, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны немесе оның көшірмесін осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты транзиттік декларацияны не, егер осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес осындай тауарларға арналған декларация, электрондық сауда тауарларына арналған декларация немесе транзиттік декларация ұсынылмайтын болса, тауарларға арналған декларация, электрондық сауда тауарларына арналған декларация немесе транзиттік декларация туралы мәліметтерді не Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат ететін өзге құжатты;
2) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынады.

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
6. В случае помещения товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Глава 15
Убытие товаров с таможенной территории Союза и таможенные операции, связанные с таким убытием
Статья 92. Таможенные операции, связанные с убытием товаров с таможенной территории Союза, и порядок их совершения
1. Для убытия товаров с таможенной территории Союза перевозчик обязан представить таможенному органу документы и сведения, предусмотренные пунктом 1 статьи 89 настоящего Кодекса, в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, если иное не установлено настоящим Кодексом.
2. Независимо от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, для убытия товаров с таможенной территории Союза перевозчиком либо иным лицом в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи представляются:
1) декларация на товары или ее копия, декларация на товары электронной торговли или ее копия, транзитная декларация в отношении товаров, указанных в пункте 3 настоящей статьи, либо сведения о декларации на товары, декларации на товары электронной торговли или транзитной декларации, если такая декларация на товары, декларация на товары электронной торговли или транзитная декларация не представляется в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса, либо иной документ, допускающий вывоз товаров с таможенной территории Союза;
2) документы и (или) сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.

3. Одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін транзиттік декларация:
1) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағы бойынша келу орнында орналасқан жөнелтуші кеден органынан кету орнында орналасқан межелі кеден органына дейін тасымалданған;
2) осы Кодекстің 145-бабының 7-тармағына сәйкес тауарларды жеткізу орындарының өзгеруіне байланысты кету орнында орналасқан кеден органына жеткізілген;
3) Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес теңізбен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға беріледі.
4. Осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген құжаттар немесе мәліметтер Одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі үшін:
1) бұл шетелдік тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың өткізілу орындарынан кетпеген;
2) бұл шетелдік тауарлар әуе кемесінде тұрған және осы Кодекстің 142-бабының 6-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмаған жағдайларда ұсынылмайды.
5. Егер осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес ұсынылуға тиіс мәліметтер тасымалдаушы табыс еткен құжаттарда болмаса, не, егер тауарларға декларация, транзиттік декларация және (немесе) тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес ұсынылмаса, тасымалдаушы еркін түрде өтініш беру арқылы жетіспейтін мәліметтер бар өзге құжаттарды табыс етуға не жетіспейтін мәліметтерді және (немесе) ұсынылмайтын құжаттар туралы мәліметтерді мәлімдеуге құқылы.
6. Халықаралық пошта жөнелтілімдері Одақтың кедендік аумағынан кеткен кезде тасымалдаушы осындай халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты оларды тасымалдаған кезде халықаралық пошта жөнелтілімдерін сүйемелдейтін, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған құжаттарды және осы Кодекстің 286-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес мәліметтерді ұсынады.
7. Тасымалдаушының атынан осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді кеден өкілі не, егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес рұқсат етілетін болса, тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге адамдар ұсынуы мүмкін.
8. Тауарларды су кемесімен тасымалдаған кезде осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді декларант немесе егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес рұқсат етілетін болса, экспедитор ұсынуы мүмкін.

3. Для убытия с таможенной территории Союза транзитная декларация представляется в отношении товаров, которые:
1) перевозились по таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита от таможенного органа отправления, расположенного в месте прибытия, до таможенного органа назначения, расположенного в месте убытия;
2) доставлены в таможенный орган, расположенный в месте убытия, в связи с изменением места доставки товаров в соответствии с пунктом 7 статьи 145 настоящего Кодекса;
3) помещены под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса.
4. Документы или сведения, указанные в подпункте 1 пункта 2 настоящей статьи, не представляются для убытия иностранных товаров с таможенной территории Союза в следующих случаях:
1) эти иностранные товары после прибытия на таможенную территорию Союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Союза;
2) эти иностранные товары находятся на воздушном судне и не помещались под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 1 пункта 6 статьи 142 настоящего Кодекса.
5. В случае если сведения, подлежащие представлению в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не содержатся в представленных перевозчиком документах либо если декларация на товары, транзитная декларация и (или) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, не представляются в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса, перевозчик вправе представить иные документы, содержащие недостающие сведения, либо заявить недостающие сведения и (или) сведения о документах, которые не представляются, путем подачи заявления в произвольной форме.
6. При убытии международных почтовых отправлений с таможенной территории Союза в отношении таких почтовых отправлений перевозчик представляет документы, сопровождающие международные почтовые отправления при их перевозке, определенные актами Всемирного почтового союза, и сведения в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 286 настоящего Кодекса.
7. От имени перевозчика документы и сведения, указанные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, могут быть представлены таможенным представителем либо иными лицами, действующими по поручению перевозчика, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов.
8. При перевозке товаров водным транспортом документы и сведения, указанные в пункте 2 настоящей статьи, могут быть представлены декларантом или экспедитором, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов.

9. Тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуі кеден органының рұқсатымен жүргізіледі.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсаты кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланумен және кедендік декларацияда не оның көшірмесінде не тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат ететін өзге құжатта және көліктік (тасымалдау) құжаттарында кеден органының тиісті белгілерін қою арқылы ресімделеді.
Егер тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін кедендік декларация осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес ұсынылмайтын болса, тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсаты кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланумен және көліктік (тасымалдау) құжаттарда кеден органының тиісті белгілерін қою арқылы ресімделеді.
Иесімен бірге алып жүрілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсаты мұндай тауарларды шығару болып табылады.
10. Иесімен бірге алып жүрілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсат беруі туралы мәліметтер кеден органдарының ақпараттық жүйелеріне енгізіледі.
11. Тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне байланысты, Комиссия белгілі бір кезең ішінде бір халықаралық тасымалдау көлік құралымен Одақтың кедендік шекарасы арқылы тұрақты өткізілген кезде тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін тасымалдаушының құжаттар мен мәліметтерді табыс ету ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
12. Осы баптың 9-тармағын қоспағанда, осы тараудың ережелері жеке тұлғалар Одақтың кедендік аумағынан әкететін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
Жеке тұлғалар Одақтың кедендік аумағынан әкететін жеке пайдалануға арналған тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін осындай тауарларға қатысты кедендік операциялар осы Кодекстің 37-тарауына сәйкес жүргізіледі.
13. Осы тараудың ережелері:
1) Одақтың кедендік аумағында орналасқан портқа кірмей немесе әуежайға қонбай, Одақтың кедендік аумағын кесіп өтетін су және әуе кемелерімен тасымалданатын тауарларға;
2) Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен осы Кодекстің 302-бабының 5-тармағының 1-тармақшасымен көзделген жағдайларда, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының екінші бөлігіне су және әуе кемелерімен тасымалданатын Одақтың тауарларына және шетелдік тауарларға;

9. Убытие товаров с таможенной территории Союза допускается с разрешения таможенного органа.
Разрешение таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Союза, за исключением товаров для личного пользования, оформляется с использованием информационной системы таможенного органа и путем проставления соответствующих отметок таможенного органа на таможенной декларации, либо на ее копии, либо на ином документе, допускающем вывоз товаров с таможенной территории Союза, и на транспортных (перевозочных) документах.
Если для убытия товаров с таможенной территории Союза таможенная декларация не представляется в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса, разрешение таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Союза оформляется с использованием информационной системы таможенного органа и путем проставления соответствующих отметок таможенного органа на транспортных (перевозочных) документах.
Разрешением таможенного органа на убытие с таможенной территории Союза товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже, является выпуск таких товаров.
10. Сведения о разрешении таможенного органа на убытие с таможенной территории Союза товаров, за исключением товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже, вносятся в информационные системы таможенных органов.
11. В зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, Комиссия вправе определять особенности представления перевозчиком документов и сведений для убытия с таможенной территории Союза товаров при регулярном перемещении через таможенную границу Союза одним и тем же транспортным средством международной перевозки в течение определенного периода.
12. Положения настоящей главы, за исключением пункта 9 настоящей статьи, не применяются в отношении товаров для личного пользования, вывозимых физическими лицами с таможенной территории Союза.
Для убытия с таможенной территории Союза товаров для личного пользования, вывозимых физическими лицами с таможенной территории Союза, таможенные операции в отношении таких товаров совершаются в соответствии с главой 37 настоящего Кодекса.
13. Положения настоящей главы не применяются в отношении:
1) товаров, перевозимых водными и воздушными судами, пересекающими таможенную территорию Союза без захода в порт или посадки в аэропорту, которые расположены на таможенной территории Союза;
2) товаров Союза и иностранных товаров, перевозимых водными и воздушными судами с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, в случаях, предусмотренных подпунктом 1 пункта 5 статьи 302 настоящего Кодекса;

3) құбыржол көлігімен немесе электр тарату желілері арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
Ескерту. 92-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
93-бап. Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың іс жүзінде әкетілуін растау
Кеден органдарының Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың іс жүзінде әкетілуін растау тәртібін Комиссия айқындайды.
94-бап. Одақтың кедендік аумағынан тауарлар кеткен кезде оларға қойылатын талаптар
1. Шетелдік тауарлар, белгілі бір кедендік ресіммен орналастырылған кезде не Одақтың кедендік аумағына келген кезде болған күйінде және саны мен, егер, осы тармақтың екінші абзацымен көзделген жағдайларды қоспағанда, бұл тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындардан кетпеген болса, Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілуге тиіс.
Мұндай шетелдік тауарлардың табиғи тозу немесе залалды болу салдарынан не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақталу жағдайларында тауарлардың табиғи қасиеттерінің өзгеруі салдарынан немесе көлік құралында төгілмейтін қалдықтың болуы салдарынан олардың санының өзгеруі салдарынан санын және (немесе) күйін өзгертуге рұқсат етіледі.
2. Одақтың тауарлары, осы тармақтың 3 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, белгілі бір кедендік ресіммен орналастырылған кезде болған күйінде және санымен Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілуге тиіс.
3. Мына жағдайларда:
1) табиғи тозу немесе залалды болу салдарынан не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақталған жағдайда тауарлардың табиғи қасиеттерінің өзгеруі немесе көлік құралында төгілмейтін қалдықтың болуы салдарынан олардың санының өзгеруі салдарынан;
2) Одақтың кедендік аумағынан үйінді ретінде, үю, құю арқылы су кемелерімен тасымалданатын, Одақтың осындай тауарларын су кемесінің жүк тиейтін орынжайларына (бөліктеріне, ыдыстарына) тиеу кезінде араластыру нәтижесінде орын алған Одақ тауарларының санын және (немесе) күйін өзгертуге рұқсат етіледі.
4. Одақтың кедендік аумағынан үйінді ретінде, үю, құю арқылы тасымалданатын, су кемелерімен әкетілетін және оларға қатысты Одақтың кедендік аумағынан кеткен кезде осындай тауарларды су кемесінің жүк тиейтін орынжайларына (бөліктеріне, ыдыстарына) тиеу кезінде араласу нәтижесінде орын алған олардың санын және (немесе) күйін өзгертуге рұқсат етілетін Одақ тауарларының тізбесін Комиссия айқындайды.
5. Одақ тауарлары, тауарлар санының кемуі орын алған себептерге қарамастан, оларды белгілі бір кедендік ресіммен орналастыру кезінде мәлімделген санға қарағанда, аз санмен Одақтың кедендік аумағынан әкетілуі мүмкін.

3) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
Сноска. Статья 92 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 93. Подтверждение фактического вывоза товаров с таможенной территории Союза
Порядок подтверждения таможенными органами фактического вывоза товаров с таможенной территории Союза определяется Комиссией.
Статья 94. Требования к товарам при их убытии с таможенной территории Союза
1. Иностранные товары должны быть фактически вывезены с таможенной территории Союза в том же количестве и том же состоянии, в которых они находились в момент их помещения под определенную таможенную процедуру либо в момент прибытия на таможенную территорию Союза, если эти товары не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Союза, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящего пункта.
Допускается изменение количества и (или) состояния таких иностранных товаров вследствие естественного износа или убыли либо вследствие изменения естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения или изменения их количества вследствие наличия несливаемых остатков в транспортном средстве.
2. Товары Союза должны быть фактически вывезены с таможенной территории Союза в том же количестве и том же состоянии, в которых они находились в момент их помещения под определенную таможенную процедуру, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 5 настоящего пункта.
3. Допускается изменение количества и (или) состояния товаров Союза:
1) вследствие естественного износа или убыли либо вследствие изменения естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения или изменения их количества вследствие наличия несливаемых остатков в транспортном средстве;
2) перевозимых насыпью, навалом, наливом, вывозимых с таможенной территории Союза водными судами, произошедшее в результате смешивания таких товаров Союза при их загрузке в грузовое помещение (отсек, емкость) водного судна.
4. Перечень товаров Союза, которые перевозятся насыпью, навалом, наливом, вывозятся с таможенной территории Союза водными судами и в отношении которых при убытии с таможенной территории Союза допускается изменение количества и (или) состояния, произошедшее в результате смешивания таких товаров при их загрузке в грузовое помещение (отсек, емкость) водного судна, определяется Комиссией.
5. Товары Союза могут быть вывезены с таможенной территории Союза в меньшем количестве, чем количество, заявленное при их помещении под определенную таможенную процедуру, вне зависимости от причин, по которым произошло уменьшение количества товаров.

Осы тармақтың бірінші абзацы осы Кодекстің 207-бабының 5-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында және 215-бабының 4-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларға қатысты қолданылмайды.
6. Тұлғалар, егер тауарларды қайтарымсыз жоғалту және (немесе) санының және (немесе) күйінің өзгеруі аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан болған жағдайда, осы баптың 1-тармағының бірінші абзацы және 2-тармағының ережелерін сақтамағаны үшін жауапты болмайды.
95-бап. Тауарларды түсіру, ауыстырып тиеу және тауарлармен жүргізілетін өзге де жүк операциялары, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағынан тауарлар кеткенге дейін жүзеге асырылатын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу
1. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және кедендік бақылаудағы және Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлармен өзге де жүк операциялары, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдау көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыру қызмет өңірінде тиісті операция жасалатын кеден органының рұқсатымен жол беріледі, ал егер тауарларға және халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты мұндай операциялар салынған кедендік пломбаларға және мөрлерге зақым келтірілмей жасалатын болса не тауарларға кедендік пломбалар және мөрлер салынбаған жағдайда - кеден органына электронды немесе жазбаша нысанда хабарланғаннан кейін жасалуы мүмкін.
2. Егер осындай операцияларды бірінші және үшінші типтегі куәліктері бар уәкілетті экономикалық операторлар жасайтын болса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген операциялар кеден органының рұқсатын алмай немесе оны хабардар етпестен жасалуы мүмкін.
3. Кеден органы көліктік (тасымалдау) құжаттарда, тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттарда не мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары берген өзге де құжаттарда осындай операцияларды жүргізуға тыйым салынған болса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияларды жасауға рұқсат беруден бас тартуға құқылы.
4. Тұлғаның өтініші бойынша кеден органы осы баптың 3-тармағын ескере отырып, кеден органының жұмыс уақытынан тыс, кедендік бақылаудағы тауарлармен жүк операцияларын жасауға рұқсат етеді.
5. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін Одақтың кедендік аумағы шегінде Одақтың кедендік аумағында тауарлар тасымалдайтын көлік құралы да халықаралық көлік тасымалдау құралы деп түсініледі.
6. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты осы баптың 1-тармағымен көрсетілген операциялар осы Кодекстің 148-бабына сәйкес жасалады.

Абзац первый настоящего пункта не применяется в отношении товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 5 статьи 207 и абзаце четвертом подпункта 2 пункта 4 статьи 215 настоящего Кодекса.
6. Лица не несут ответственность за несоблюдение положений абзаца первого пункта 1 и пункта 2 настоящей статьи в случае, если безвозвратная утрата либо изменение количества и (или) состояния товаров произошли вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
Статья 95. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств международной перевозки, осуществляемые до убытия товаров с таможенной территории Союза
1. Разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров и иные грузовые операции с товарами, находящимися под таможенным контролем и вывозимыми с таможенной территории Союза, а также замена транспортных средств международной перевозки, перевозящих такие товары, другими транспортными средствами допускаются с разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого совершается соответствующая операция, а в случае, если такие операции в отношении товаров и транспортных средств международной перевозки могут быть совершены без повреждения наложенных таможенных пломб и печатей либо если на товары таможенные пломбы и печати не были наложены, - после уведомления таможенного органа в электронной или письменной форме.
2. Операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут совершаться без получения разрешения таможенного органа или его уведомления, если такие операции совершаются уполномоченными экономическими операторами, имеющими свидетельство первого или третьего типа.
3. Таможенный орган вправе отказать в выдаче разрешения на совершение операций, указанных в пункте 1 настоящей статьи, при наличии запрета на совершение таких операций в транспортных (перевозочных) документах, документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, либо в иных документах, выданных государственными органами государств-членов.
4. По заявлению лица таможенный орган разрешает совершение грузовых операций с товарами, находящимися под таможенным контролем, вне времени работы таможенного органа с учетом пункта 3 настоящей статьи.
5. Для целей применения настоящей главы под транспортным средством международной перевозки понимается также транспортное средство, на котором товары перевозятся по таможенной территории Союза в пределах таможенной территории Союза.
6. Операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, совершаются в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.

96-бап. Авария, еңсерілмейтін күштің әсер етуі немесе өзге де мән-жайлар кезінде қолданылатын шаралар
1. Егер тауарларды кету орнынан Одақтың кедендік шекарасын нақты кесіп өтетін жерге дейін жеткізу аварияның, еңсерілмейтін күш әсерінің не тауарларды осылайша жеткізуге кедергі келтіретін өзге де мән-жайлардың салдарынан тоқтап қалған жағдайда, тасымалдаушы тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға, және осындай мән-жайлар туралы және тауарлардың орналасқан орны туралы жақын жердегі кеден органына дереу хабарлауға, сондай-ақ кеден органы көрсеткен жақын жердегі кеден органына не өзге орынға тасымалдауға немесе оларды тасуды (тасымалдауды) (көлік құралы бұзылған кезде) қамтамасыз етуге міндетті.
2. Осы баптың 1-тармағының талаптарын сақтауға байланысты тасымалдаушыда немесе өзге де тұлғаларда туындаған шығыстарды кеден органы өтемейді.
97-бап. Одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және оны есептеу
1. Одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі кезінде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет кеден органы тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуіне рұқсат берген кезден бастап туындайды.
2. Одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлардың кетуі кезінде тасымалдаушыда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар:
1) тауарлардың Одақтың кедендік шекарасын нақты кесіп өтуі;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін тауарларды шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;
3) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;
4) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органының, осындай жойылуға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін осы Кодекске сәйкес осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі туындаған жағдайларды қоспағанда, аварияның немесе еңсерілмес күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларын бұл тауарлардың табиғи түрде кемуі нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мойындауы;

Статья 96. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах
1. В случае если доставка товаров от места убытия до места фактического пересечения таможенной границы Союза прерывается вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств, препятствующих такой доставке товаров, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и о месте нахождения товаров, а также перевезти товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) (при повреждении транспортного средства) в ближайший таможенный орган либо иное место, указанное таможенным органом.
2. Расходы, возникшие у перевозчика или иных лиц в связи с соблюдением требований пункта 1 настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Статья 97. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при убытии иностранных товаров с таможенной территории Союза, срок их уплаты и исчисление
1. При убытии иностранных товаров с таможенной территории Союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает у перевозчика с момента выдачи таможенным органом разрешения на убытие товаров с таможенной территории Союза.
2. При убытии иностранных товаров с таможенной территории Союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у перевозчика при наступлении следующих обстоятельств:
1) фактическое пересечение товарами таможенной границы Союза;
2) помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

5) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру;
6) кеден органының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі;
7) қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс (әкімшілік процесті жүргізу) бойынша іс жүргізу барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біреуімен орналастыру туындаған кезде тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет, аварияның немесе еңсерілмес күштің әсер етуі салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, Одақтың кедендік шекарасын іс жүзінде кесіп өткенге дейін Одақтың кедендік аумағынан кетуі кезінде шетелдік тауарлар жоғалған жағдайда орындауға жатады.
Көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі тауарлар жоғалған күн болып есептеледі, егер ол күн белгіленбесе - кеден органы Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне рұқсат беру күні болып есептеледі.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, егер тауарлар, кедендік әкелу баждарын, салықтар төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданбай, ішкі тұтынуға шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 7 және 12-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары есептеу үшін осы баптың 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемесі қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу талап етілетін жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

5) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае утраты иностранных товаров при убытии с таможенной территории Союза до фактического пересечения таможенной границы Союза, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день выдачи таможенным органом разрешения на убытие товаров с таможенной территории Союза.
4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 7 и 12 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
В случае если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.

Егер кеден органының тауарлар туралы дәл мәліметтері (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмаса, төлеуге жататын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органының қолда бар мәліметтері негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кемінде 10 белгі саны бар топтамалар деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждың ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең жоғарғы мөлшерлемесі, кедендік баждың ең жоғарғы мөлшерлемесі белгіленген осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің (акциз салығы немесе акциз алымы) ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың оныншы абзацын ескере отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем бажының ең жоғарғы мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шыққан жерін және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет мәліметтерге сүйене отырып есептеледі. Егер тауарлардың шыққан жерін және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет өзге мәліметтер расталмаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауарды жіктеу 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылатын болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды бар тауарларға не топтамаға кіретін тауарларға қатысты, егер тауарлардың кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес 10 белгі санынан кем топтама деңгейінде белгіленген болса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғарғы мөлшерлемесіне сүйене отырып есептеледі.
Тауарлар туралы дәл мәліметтер кейін анықталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай дәл мәліметтерге сүйене отырып есептеледі, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жазу) не осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.

В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.

5. Тауарлар шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылған жағдайда кеден органдарының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндетін орындағаннан кейін уақытша сақтауға қою және (немесе) осы бапқа сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын (толық немесе ішінара) өндіріп алулары, төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызу) жатады.
16-тарау
Тауарларды уақытша сақтау және тауарларды уақытша сақтауға қоюға байланысты кедендік операциялар
98-бап. Тауарларды уақытша сақтау туралы жалпы ережелер
1. Уақытша сақтау орындарында шетелдік тауарларды кеден органы оларды шығарғанға дейін не егер шетелдік тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындарда сақталған болса, Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне кеден органының рұқсатын алғанға дейін не қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс (әкімшілік процесті жүргізу) бойынша іс жүргізу барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қою немесе тыйым салу қолданылатын күнге дейін сақтау тауарларды уақытша сақтау деп түсініледі.
2. Осы баптың 4-тармағында, осы Кодекстің 88-бабының 7 және 8-тармақтарында, 114-баптың 7-тармағында, 129-баптың 6-тармағында, 152-бапта, 240-баптың 3-тармағында, 259-бапта және 286-баптың 12-тармағында көзделген, сондай-ақ осы Кодекстің 88-бабының 7-тармағының алтыншы абзацына және 8-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген жағдайлар мен мерзімдерде тауарлар уақытша сақтауға орналастыруға жатады.
3. Тауарларды уақытша сақтау құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларға қатысты, сондай-ақ осы Кодексте көзделген жағдайларда қолданылмайды.
4. Қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс (әкімшілік процесті жүргізу) бойынша іс жүргізу барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған және кедендік декларациялауға жататын, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарлар, оның ішінде тауарларды тәркілеу туралы шешім жойылған не тәркілеу түріндегі жаза (өндіріп алу) өзге жаза түрімен (өндіріп алу) ауыстырылған жағдайда, мыналар:

5. В случае помещения товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Глава 16
Временное хранение товаров и таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение
Статья 98. Общие положения о временном хранении товаров
1. Под временным хранением товаров понимается хранение иностранных товаров в местах временного хранения до их выпуска таможенным органом, либо до получения разрешения таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Союза, если иностранные товары хранятся в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, либо до дня применения изъятия или ареста в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или по делу об административном правонарушении (ведения административного процесса).
2. Товары подлежат помещению на временное хранение в случаях и сроки, которые предусмотрены пунктом 4 настоящей статьи, пунктами 7 и 8 статьи 88, пунктом 7 статьи 114, пунктом 6 статьи 129, статьей 152, пунктом 3 статьи 240, статьей 259 и пунктом 12 статьи 286 настоящего Кодекса, а также установлены законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с абзацем шестым пункта 7 и абзацем вторым пункта 8 статьи 88 настоящего Кодекса.
3. Временное хранение товаров не применяется в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, а также в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
4. Товары, изъятые или арестованные в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или по делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и подлежащие таможенному декларированию, в отношении которых было принято решение об их возврате, в том числе в случае отмены решения о конфискации товаров либо замены наказания (взыскания) в виде конфискации иным видом наказания (взыскания), должны быть помещены на временное хранение не позднее 10 календарных дней со дня, следующего за днем вступления в силу:

1) қылмыстық не әкімшілік жауапкершіліктен босату туралы соттың немесе өзге уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
2) қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы уәкілетті органның (лауазымды тұлға) шешімі;
3) қылмыстық істі не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы соттың немесе уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
4) соттың айыптау (ақтау) үкімі;
5) әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы соттың немесе уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
6) тауарларды тәркілеу туралы шешімді жою не тәркілеу түріндегі жазаны (өндіріп алуды) өзге жаза түрімен (өндіріп алу) ауыстыру туралы соттың шешімі күшіне енген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 10 күннен кешіктірілмей уақытша сақтауға қойылуға тиіс.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген уақытша сақтауға орналастырылмаған тауарларды кеден органы осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстап қалады.
6. Осы баптың 4-тармағының ережелері, егер осы тармақта көрсетілген тауарларға қатысты тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға арналған осы тармақта көзделген мерзім аяқталғанға дейін кедендік декларация берілген болса, қолданылмайды.
7. Уақытша сақтауда тұрған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар осындай тауарларды пайдалануға, оның ішінде олар шығарылғанға дейін уақытша сақтау орнының аумағынан әкетуге құқығы жоқ, ал егер шетелдік тауарлар - олар шығарылғанға дейін не Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне кеден органының рұқсатын алғанға дейін Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орнында уақытша сақтауда тұрған болса, оларды пайдалануға құқығы жоқ.
Осы тармақтың бірінші абзацы мүше мемлекетке тұрақты тұруға қоныс аудару, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуға, олардың уақытша сақталуы осы Кодекстің 259-бабына сәйкес жүзеге асырылатын, ниеті бар шетелдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты қолданылмайды.
8. Тауарлар шығарылғанға дейін мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда тауарларды уақытша сақтау орнын өзгертуге жол беріледі.
Шетелдік тауарларды бір уақытша сақтау орнынан басқа уақытша сақтау орнына тасу (тасымалдау) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес, не егер бұл мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген болса, - осындай заңнамада белгіленген тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай-ақ жүзеге асырылады.
99-бап. Тауарларды уақытша сақтау орындары

1) решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица) об освобождении от уголовной либо административной ответственности;
2) решения уполномоченного органа (должностного лица) об отказе в возбуждении уголовного дела;
3) решения суда или уполномоченного органа (должностного лица) о прекращении уголовного дела либо дела об административном правонарушении;
4) обвинительного (оправдательного) приговора суда;
5) решения суда или уполномоченного органа (должностного лица) о привлечении к административной ответственности;
6) решения суда об отмене решения о конфискации товаров либо о замене наказания (взыскания) в виде конфискации иным видом наказания (взыскания).
5. Товары, не помещенные на временное хранение в срок, указанный в пункте 4 настоящей статьи, задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
6. Положения пункта 4 настоящей статьи не применяются, если в отношении указанных в этом пункте товаров до истечения срока, предусмотренного этим пунктом для помещения товаров на временное хранение, подана таможенная декларация.
7. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, находящихся на временном хранении, не вправе пользоваться такими товарами, в том числе вывозить с территории места временного хранения, до их выпуска, а если иностранные товары находятся на временном хранении в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, - до их выпуска либо до получения разрешения таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Союза.
Абзац первый настоящего пункта не применяется в отношении товаров для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена, временное хранение которых осуществляется в соответствии со статьей 259 настоящего Кодекса.
8. Допускается до выпуска товаров изменять место временного хранения товаров в случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов.
Перевозка (транспортировка) иностранных товаров из одного места временного хранения товаров в другое место временного хранения товаров осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита в порядке, устанавливаемом таким законодательством.
Статья 99. Места временного хранения товаров

1. Тауарларды уақытша сақтау орындары осы баптың 2-тармағына сәйкес тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыруға болатын (бұдан әрі - уақытша сақтау орындары) уақытша сақтау қоймалары мен өзге де орындар болып табылады.
2. Тауарларды уақытша сақтауды тауарларды алушының еркін қоймасының аумағында, ЕЭА аумағында, үй-жайларда, қоймаларда, ашық алаңдарда және өзге де аумақтарда, сондай-ақ осы Кодексте немесе мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген өзге орындарда жүзеге асыруға болады.
3. Басқа тауарларға зиян келтіруі мүмкін немесе ерекше сақтау жағдайларын талап ететін тауарлар осындай тауарларды сақтауға арнайы бейімделген уақытша сақтау орындарында сақталуға тиіс.
4. Уақытша сақтау орындарына тауарларды орналастыру мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес расталады.
100-бап. Тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялар және оларды жүргізу тәртібі
1. Тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін тасымалдаушы немесе тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлға кеден органына көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) тауарлар туралы мәліметтер, тауарларды жөнелтуші және алушы, оларды жөнелтуші елі және межелі елі туралы мәліметтер қамтылған кедендік құжаттарды не электрондық құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі туралы мәліметтер бар құжатты ұсынады.
Кеден органына құжаттарды беру электрондық түрде жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Кеден органы тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды, кеден органына осындай құжаттар берілген кезден бастап 1 сағаттан кешіктірмей тіркейді және тұлғаға осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттардың тіркелгені туралы растауды береді.
Кеден органының тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеуге байланысты кедендік операцияларды жасау және олардың тіркелгені туралы растауды беру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
3. Тауарлар, кеден органы тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркегеннен кейін, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, уақытша сақтауда тұрған болып есептеледі.
4. Мүше мемлекетке тұрақты тұруға қоныс аудару, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алу ниеті бар шетелдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларын уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялар осы Кодекстің 259-бабына сәйкес жасалады.

1. Местами временного хранения товаров являются склады временного хранения и иные места, в которых в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи может осуществляться временное хранение товаров (далее - места временного хранения).
2. Временное хранение товаров может осуществляться на территории свободного склада, территории СЭЗ, в помещениях, на складах, открытых площадках и иных территориях получателя товаров, а также в иных местах, определенных настоящим Кодексом или законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требуют особых условий хранения, должны храниться в местах временного хранения, специально приспособленных для хранения таких товаров.
4. Размещение товаров в местах временного хранения подтверждается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 100. Таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, и порядок их совершения
1. Для помещения товаров на временное хранение перевозчик или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, представляет таможенному органу транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) таможенные документы, содержащие сведения о товарах, отправителе и получателе товаров, стране их отправления и стране назначения, либо документ, содержащий сведения о номере регистрации предварительной информации, представленной в виде электронного документа.
Подача документов таможенному органу может быть осуществлена в электронном виде.
2. Таможенный орган регистрирует документы, представленные для помещения товаров на временное хранение, не позднее 1 часа с момента подачи таких документов таможенному органу и выдает лицу, указанному в пункте 1 настоящей статьи, подтверждение о регистрации документов.
Порядок совершения таможенным органом таможенных операций, связанных с регистрацией документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, и выдачей подтверждения об их регистрации, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Товары считаются находящимися на временном хранении после регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, если иное не установлено настоящим Кодексом.
4. Таможенные операции, связанные с помещением на временное хранение товаров для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена, совершаются с учетом статьи 259 настоящего Кодекса.

5. Тауарларды ғимараттарға, үй-жайларға (үй-жайлардың бөлімдеріне) және (немесе) екінші немесе үшінші типтегі куәліктері бар уәкілетті экономикалық оператордың кедендік бақылау аймағы болып табылатын ашық алаңдарға (ашық алаңдар бөлімдеріне) жеткізу кезінде тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операциялар осы Кодекстің 440-бабы ескеріле отырып жасалады.
101-бап. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі
1. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі кеден органы уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі және осы Кодекстің осы бабының 2-тармағында және 259-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, 4 айды құрайды.
Комиссияның тауарлардың жекелеген санаттары үшін осы тармақтың бірінші абзацында белгілеген мерзімнен аз уақытша сақтау мерзімін белгілеуге құқығы бар.
2. Халықаралық пошта алмасу орындарында (мекемелерде) сақтаудағы халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты, сондай-ақ Одақтың кедендік шекарасы арқылы әуе көлігімен өткізілген жолаушы алмаған немесе талап етпеген жүктерге қатысты уақытша сақтау мерзімі 6 айды құрайды.
3. Тауарлардың уақытша сақтау мерзімі аяқталған соң шығару жүргізілмеген тауарларды не оларға қатысты Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың шығарылуына кеден органының рұқсаты алынбаған, егер шетелдік тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін орындарда сақталса кеден органы, осы баптың екінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
Егер уақытша сақтау мерзімі аяқталғанға дейін кеден органы кедендік декларацияны тіркеген болса, бірақ кеден органы тауарларды уақытша сақтау мерзімінің өтуі бойынша тауарларды шығармаған не тауарларды шығарудан бас тартпаған жағдайда, кеден органы көрсетілген тауарларды кідіртпейді. Тауарларды шығарудан бас тартылған жағдайда, кеден органы уақытша сақтау мерзімі өткен тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
102-бап. Уақытша сақтауда тұрған тауарлармен операциялар
1. Уақытша сақтауда тұрған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар осындай тауарлармен оларды өзгермейтін қалпында сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды жасауға, оның ішінде тауарларды қарауға және өлшеуге, оларды уақытша сақтау орны шегінде ауыстыруға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілмеген операциялар, оның ішінде тауарлардың сынамасын және (немесе) үлгілерін алу, зақымданған орамасын түзету, тауарлардың санын және (немесе) сипаттамасын анықтау үшін орамды ашу, сондай-ақ тауарларды кейіннен тасуға (тасымалдауға) дайындау үшін қажетті операциялар кеден органының рұқсатымен жасалады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген кеден органының рұқсат беру және сондай рұқсатты беруден бас тарту тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.

5. При доставке товаров в сооружения, помещения (части помещений) и (или) на открытые площадки (части открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа, являющиеся зоной таможенного контроля, таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, совершаются с учетом статьи 440 настоящего Кодекса.
Статья 101. Срок временного хранения товаров
1. Срок временного хранения товаров исчисляется со дня, следующего за днем регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, и составляет 4 месяца, за исключением случаев, указанных в пункте 2 настоящей статьи и статье 259 настоящего Кодекса.
Комиссия вправе определять для отдельных категорий товаров срок временного хранения менее срока, установленного абзацем первым настоящего пункта.
2. В отношении международных почтовых отправлений, хранящихся в местах (учреждениях) международного почтового обмена, а также в отношении не полученного или не востребованного пассажиром багажа, перемещаемого через таможенную границу Союза воздушным транспортом, срок временного хранения составляет 6 месяцев.
3. По истечении срока временного хранения товаров товары, выпуск которых не произведен либо в отношении которых не получено разрешение таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Союза, если иностранные товары хранятся в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
Указанные товары не задерживаются таможенным органом в случае, если таможенная декларация зарегистрирована таможенным органом до истечения срока временного хранения, но таможенным органом по истечении срока временного хранения товаров не произведен выпуск товаров либо не отказано в выпуске товаров. В случае отказа в выпуске товаров товары, срок временного хранения которых истек, задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Статья 102. Операции с товарами, находящимися на временном хранении
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, находящихся на временном хранении, вправе совершать с такими товарами операции, необходимые для обеспечения их сохранности в неизменном состоянии, в том числе осматривать и измерять товары, перемещать их в пределах места временного хранения.
2. Операции, не указанные в пункте 1 настоящей статьи, в том числе отбор проб и (или) образцов товаров, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки для определения количества и (или) характеристик товаров, а также операции, необходимые для подготовки товаров к последующей перевозке (транспортировке), совершаются с разрешения таможенного органа.
Порядок выдачи указанного в абзаце первом настоящего пункта разрешения таможенного органа и отказа в выдаче такого разрешения устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

3. Мүше мемлекетке тұрақты тұруға қоныс аударуға, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуға ниеті бар шетелдік жеке тұлғаның уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларымен операциялар осы Кодекстің 259-бабына сәйкес жасалады.
103-бап. Тауарларды уақытша сақтау кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндетінің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Уақытша сақтауға орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті:
1) тасымалдаушыда немесе тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін құжаттар ұсынылған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлғада - кеден органы осы құжаттарды тіркеген кезден;
2) уақытша сақтау қоймасының иесінде - уақытша сақтау қоймасында тауарларды орналастырған кезден;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада - кеден органы тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Уақытша сақтауға орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
1) тасымалдаушыда немесе тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін құжаттар ұсынылған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлғада:
тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастыру не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға өзге тұлғаның оларды қабылдауы;
осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар туындағаннан кейін тауарларды шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;
2) уақытша сақтау қоймасының иесінде:
тауарларды уақытша сақтау қоймасынан оларды кедендік рәсімдермен орналастыруға байланысты беру;
тауарларды осы баптың 4-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар туындағаннан кейін шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада - тауарларды осы баптың 4-тармағының 2 және 3-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыру;

3. Операции с товарами для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена, находящимися на временном хранении, совершаются в соответствии со статьей 259 настоящего Кодекса.
Статья 103. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при временном хранении товаров, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых на временное хранение, возникает:
1) у перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, которые представили документы для помещения товаров на временное хранение, - с момента регистрации таможенным органом этих документов;
2) у владельца склада временного хранения - с момента размещения товаров на складе временного хранения;
3) у лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения, - с момента регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) на временное хранение, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) у перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, которые представили документы для помещения товаров на временное хранение:
размещение товаров на складе временного хранения либо принятие их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения;
помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 1 пункта 4 настоящей статьи;
2) у владельца склада временного хранения:
выдача товаров со склада временного хранения в связи с помещением их под таможенную процедуру;
помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 3 пункта 4 настоящей статьи;
3) у лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения - помещение товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 2 и 3 пункта 4 настоящей статьи;

4) осы баптың 1-3-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда:
кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;
осы Кодекске сәйкес осындай жойылу немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі туындаған жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен шетелдік тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактін не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактін мойындаған;
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру;
кеден органының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі;
қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс (әкімшілік процесті жүргізу) бойынша іс жүргізу барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біреуімен орналастыру мән-жайлары туындаған кезде тоқтатылады.
3. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып:
1) тасымалдаушы немесе тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін құжаттар ұсынылған тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлға үшін:
аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекетінен жойылған және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар, оларды уақытша сақтау қоймасына орналастырғанға дейін жоғалған немесе уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында оларды уақытша сақтауға өзге тұлға қабылдаған жағдайда, — осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса — тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;
тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастырғанға дейін уақытша сақтауға орналастырылған тауарларды алушыға немесе өзге тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз берген не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға оларды өзге тұлға қабылдаған жағдайда - осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса, — тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;

4) у лиц, указанных в подпунктах 1-3 настоящего пункта:
исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) для перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, которые представили документы для помещения товаров на временное хранение:
в случае утраты товаров, помещенных на временное хранение, до размещения их на складе временного хранения или принятия их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
в случае передачи товаров, помещенных на временное хранение, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа до размещения их на складе временного хранения либо принятия их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения, - день такой передачи, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;

2) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлға үшін:
аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекетінен жойылған және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар, уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында оларды орналастырғанға дейін жоғалған жағдайда - осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса - тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;
уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды орналастырғанға дейін кеден органының рұқсатынсыз алушыға немесе өзге тұлға уақытша сақтауға орналастырылған берген жағдайда, - осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса — тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн;
3) уақытша сақтау қоймасының иесі үшін не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлға үшін:
аварияның салдарында немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, уақытша сақтау қоймасында сақталуда немесе уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарлар жоғалған жағдайында, — осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса - уақытша сақтау қоймасында не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарлар орналастырылатын күн;
уақытша сақтау қоймасында немесе уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында сақталудағы тауарларды кеден органының рұқсатынсыз алушыға немесе өзге тұлғаға беру жағдайында, - осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса — уақытша сақтау қоймасында не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарлар орналастырылатын күн;
тауарларды алушының қоймасында сақтаудағы тауарлар, тауарларды уақытша сақтау мақсатында пайдаланылмаған жағдайында, - осындай пайдалану күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса, - тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органы тіркеген күн есептеледі.
5. Егер кедендік әкелу баждарын, салықтар төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданбай, тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеуге жатады.

2) для лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения:
в случае утраты товаров, помещенных на временное хранение, до размещения их в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
в случае передачи товаров, помещенных на временное хранение, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа до размещения их в месте, не являющемся складом временного хранения, - день такой передачи, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
3) для владельца склада временного хранения либо лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения:
в случае утраты товаров, хранящихся на складе временного хранения или в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день размещения товаров на складе временного хранения либо в месте, не являющемся складом временного хранения;
в случае передачи товаров, хранящихся на складе временного хранения или в месте, не являющемся складом временного хранения, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа - день такой передачи, а если этот день не установлен, - день размещения товаров на складе временного хранения либо в месте, не являющемся складом временного хранения;
в случае использования товаров, хранящихся на складе получателя товаров, не в целях временного хранения товаров - день такого использования, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.

Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 7 және 12-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтарының, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу талап етілетін жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органының тауарлар туралы дәл мәліметтері (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) болмаса, төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органының қолда бар мәліметтері негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кемінде 10 белгі саны бар топтамалар деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең жоғары мөлшерлемесі, кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі белгіленген осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің (акциз салығы немесе акциздік алымның) ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың оныншы абзацын ескере отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерін және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет мәліметтерге сүйене отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығарылуы және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажет өзге мәліметтер расталмаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауарды жіктеу 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылатын болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды бар тауарларға не топтамаға кіретін тауарларға қатысты, егер тауарлардың кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгі саны 10-нан кем топтама деңгейінде анықталған болса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесіне сүйене отырып есептеледі.

Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 7 и 12 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.

Тауарлар туралы нақты мәліметтерден кейін анықталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай дәл мәліметтерге сүйене отырып есептеледі, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жазу) не осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларын өндіріп алу жүзеге асырылады.
6. Тауарлар шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылған жағдайда, кеден органдарының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды кідіртуі, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндетін орындағаннан кейін уақытша сақтауға орналастыру және (немесе) осы бапқа сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасын (толық немесе ішінара) өндіріп алуы, төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтарылуға (есепке жатқызылуға) жатады.
17-тарау
Кедендік декларация және кедендік декларацияны берумен, тіркеумен және кері қайтарып алумен, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруімен (толықтырылуымен) байланысты кедендік операциялар
104-бап. Кедендік декларация туралы жалпы ережелер
1. Тауарлар кедендік рәсіммен орналастырылған кезде не осы Кодекстің 258-бабының 4-тармағында, 272-бабының 4-тармағында, 281-бабының 2-тармағында және 3092-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда олар кедендік декларациялауға жатады.
Тауарларды осы Кодекстің 204-бабының 4-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде, сондай-ақ осы Кодекстің 286-бабының 3, 14 - 17 баптарында және 301-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда олар кедендік декларациялауға жатпайды.
2. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, кедендік декларациялауды декларант не кеден өкілі жүзеге асырады.
3. Кедендік декларациялау электрондық нысанда жүзеге асырылады.
4. Жазбаша нысандағы кедендік декларациялауға:
1) тауарларды кеден транзитінің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты;
3) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын қоспағанда, халықаралық пошта жөнетілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты;
4) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты;
5) кедендік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды, оның ішінде осы Кодекстің 105-бабының 6-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалану кезінде;

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
6. В случае помещения товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, задержания таможенными органами товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, размещения на временное хранение, после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Глава 17
Таможенное декларирование и таможенные операции, связанные с подачей, регистрацией и отзывом таможенной декларации, изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации
Статья 104. Общие положения о таможенном декларировании
1. Товары подлежат таможенному декларированию при их помещении под таможенную процедуру либо в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 258, пунктом 4 статьи 272, пунктом 2 статьи 281 и пунктом 2 статьи 3092 настоящего Кодекса.
Товары не подлежат таможенному декларированию при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в соответствии с пунктом 4 статьи 204 настоящего Кодекса, а также в случаях, предусмотренных пунктами 3, 14 - 17 статьи 286 и пунктом 7 статьи 301 настоящего Кодекса.
2. Таможенное декларирование осуществляется декларантом либо таможенным представителем, если иное не установлено настоящим Кодексом.
3. Таможенное декларирование осуществляется в электронной форме.
4. Таможенное декларирование в письменной форме допускается:
1) при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита;
2) в отношении товаров для личного пользования;
3) в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, за исключением товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами;
4) в отношении транспортных средств международной перевозки;
5) при использовании в качестве таможенной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, в соответствии с абзацем вторым пункта 6 статьи 105 настоящего Кодекса;

6) Комиссия және Комиссияда көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасы айқындайтын өзге де жағдайларда рұқсат етіледі.
5. Осы баптың 4-тармағының ережелеріне қарамастан, егер кеден органының кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің техникалық істен шығуынан, байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет желісі) жұмысының бұзылуынан, электр энергиясының сөндірілуінен туындаған жарамсыздығына байланысты декларанттың кедендік декларациялауды электрондық нысанда іске асыруды қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаса, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін өзге де жағдайларда кедендік декларациялау жазбаша нысанда жүзеге асырылуы мүмкін.
6. Кедендік декларациялау нысанына қарай электрондық құжат түріндегі кедендік декларация (бұдан әрі - электрондық кедендік декларация) немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі кедендік декларация (бұдан әрі қағаз жеткізгіштегі кедендік декларация) пайдаланылады.
7. Егер шетелдік тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған жағдайларда, кедендік декларация мұндай тауарларға қатысты олар Одақтың кедендік аумағына әкелінгенге дейін немесе тауарларды кедендік жөнелтуші органы айқындаған жеткізу орнына жеткізгенге дейін берілгенде кедендік декларациялаудың (бұдан әрі - алдын ала кедендік декларациялау) ерекшеліктері осы Кодекстің 114-бабында айқындалады.
Егер декларантта тауарларға декларация беру кезінде тауарларға осындай декларацияда мәлімдеу үшін қажетті нақты мәліметтер болмаған жағдайда кедендік декларациялаудың (бұдан әрі - толық емес кедендік декларациялау) ерекшеліктері осы Кодекстің 115-бабында айқындалады.
Егер тұлға Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан көп партиямен бір шарттармен өткізуді жүзеге асырған жағдайда кедендік декларациялаудың (бұдан әрі - кезеңдік кедендік декларациялау) ерекшеліктері осы Кодекстің 116-бабында айқындалады.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктері осы Кодекстің 117-бабында айқындалады.
8. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы Кодексте белгіленген ерекшеліктерден ерекшеленетін кедендік декларациялау ерекшеліктері:
1) егер декларантта кедендік декларациялау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаса;

6) в иных случаях, определяемых Комиссией и законодательством государств-членов о таможенном регулировании в случаях, предусмотренных Комиссией.
5. Вне зависимости от положения пункта 4 настоящей статьи таможенное декларирование в письменной форме может быть осуществлено, если у таможенного органа отсутствует возможность обеспечить реализацию декларантом таможенного декларирования в электронной форме в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии, а также в иных случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов.
6. В зависимости от формы таможенного декларирования используется таможенная декларация в виде электронного документа (далее - электронная таможенная декларация) или таможенная декларация в виде документа на бумажном носителе (далее - таможенная декларация на бумажном носителе).
7. Особенности таможенного декларирования, когда таможенная декларация в отношении иностранных товаров подается до их ввоза на таможенную территорию Союза или до доставки товаров в место доставки, определенное таможенным органом отправления, в случаях, если такие товары перевозятся в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (далее - предварительное таможенное декларирование), определяются статьей 114 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования в случае, если декларант не располагает на момент подачи декларации на товары точными сведениями, необходимыми для заявления в такой декларации на товары (далее - неполное таможенное декларирование), определяются статьей 115 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования в случае, если лицо осуществляет перемещение через таможенную границу Союза товаров двумя или более партиями на одних и тех же условиях в течение периода поставки (далее - периодическое таможенное декларирование), определяются статьей 116 настоящего Кодекса.
Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, определяются статьей 117 настоящего Кодекса.
8. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться особенности таможенного декларирования, отличные от особенностей, установленных настоящим Кодексом:
1) если декларант не располагает точными сведениями, необходимыми для таможенного декларирования;

2) егер Одақтың тауарларын аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекет аумағының қалған бөлігінен ЕЭА аумағына әкелу және Одақтың тауарларын аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекет аумағының қалған бөлігіне ЕЭА аумағынан әкету жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан көп партиямен бір шарттармен жүзеге асырылса;
3) егер Одақтың тауарларын аумағында еркін қойма иесі еркін қоймалар иелерінің тізіліміне қосылған мүше мемлекет аумағының қалған бөлігінен еркін қойма аумағына әкелу және Одақтың тауарларын еркін қойма аумағынан еркін қойма иесі еркін қоймалар иелерінің тізіліміне қосылған мүше мемлекет аумағының қалған бөлігіне әкету жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан көп партиямен бір шарттармен жүзеге асырылса;
4) құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларға қатысты белгіленуі мүмкін.
9. Комиссия егер тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу міндеті осы Кодекстің 136-бабының 2-тармағының бірінші абзацына және 225-бабының 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес туындамайтын болса, оларды кедендік декларациялау ерекшелігін айқындауға құқылы.
Ескерту. 104-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
105-бап. Кедендік декларация
1. Кедендік декларациялау кезінде кедендік декларацияның мынадай түрлері қолданылады:
1) тауарларға арналған декларация;
2) транзиттік декларация;
3) жолаушының кедендік декларациясы;
4) көлік құралына арналған декларация;
5) электрондық сауда тауарларына арналған декларация.
2. Комиссия айқындайтын жағдайларда кедендік құн декларациясы толтырылады, онда тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтер, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісі, тауарлардың кедендік құнының шамасы туралы, тауарлардың кедендік құнын айқындауға қатысы бар тауарлармен мәмілелердің шарттары мен жағдайлары туралы мәлімделеді.
Кедендік құн декларациясы тауарларға арналған декларацияның ажырамас бөлігі болып табылады.
Электрондық құжат түріндегі және қағаз жеткізгіштегі кедендік құн декларациясының электрондық түріндегі кедендік құн декларациясының нысанын, кедендік құн декларациясының құрылымы мен форматын, оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.
3. Тауарларға арналған декларация кедендік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда - керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде пайдаланылады.
Транзиттік декларация тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде пайдаланылады.
Жолаушының кедендік декларациясы жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда - жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзитің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде пайдаланылады.
Көлік құралына арналған декларация халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда - керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде пайдаланылады.

2) если ввоз товаров Союза на территорию СЭЗ с остальной части территории государства-члена, на территории которого создана СЭЗ, и вывоз товаров Союза с территории СЭЗ на остальную часть территории государства-члена, на территории которого создана СЭЗ, осуществляются двумя или более партиями на одних и тех же условиях в течение периода поставки;
3) если ввоз товаров Союза на территорию свободного склада с остальной части территории государства-члена, на территории которого владелец свободного склада включен в реестр владельцев свободных складов, и вывоз товаров Союза с территории свободного склада на остальную часть территории государства-члена, на территории которого владелец свободного склада включен в реестр владельцев свободных складов, осуществляются двумя или более партиями на одних и тех же условиях в течение периода поставки;
4) в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
9. Комиссия вправе определять особенности таможенного декларирования товаров, в отношении которых обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов не возникает в соответствии с абзацем первым пункта 2 статьи 136 и абзацем первым пункта 2 статьи 225 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 104 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 105. Таможенная декларация
1. При таможенном декларировании применяются следующие виды таможенной декларации:
1) декларация на товары;
2) транзитная декларация;
3) пассажирская таможенная декларация;
4) декларация на транспортное средство;
5) декларация на товары электронной торговли.
2. В случаях, определяемых Комиссией, заполняется декларация таможенной стоимости, в которой заявляются сведения о таможенной стоимости товаров, в том числе о методе определения таможенной стоимости товаров, величине таможенной стоимости товаров, об условиях и обстоятельствах сделки с товарами, имеющих отношение к определению таможенной стоимости товаров.
Декларация таможенной стоимости является неотъемлемой частью декларации на товары.
Форма декларации таможенной стоимости, структура и формат декларации таможенной стоимости в виде электронного документа и электронного вида декларации таможенной стоимости на бумажном носителе, порядок их заполнения определяются Комиссией.
3. Декларация на товары используется при помещении товаров под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - при таможенном декларировании припасов.
Транзитная декларация используется при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита.
Пассажирская таможенная декларация используется при таможенном декларировании товаров для личного пользования, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - при помещении товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита.
Декларация на транспортное средство используется при таможенном декларировании транспортных средств международной перевозки, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - при таможенном декларировании припасов.

Электрондық сауда тауарларына арналған декларация осы Кодекстің 3094-бабы 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген жағдайларда электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде пайдаланылады.
4. Кедендік декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер тізбесі кедендік төлемдерді есептеу және төлеу, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, кедендік статистиканы қалыптастыру, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын бақылау, кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықты қорғау бойынша шаралар қабылдауы үшін, сондай-ақ кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің және мүше мемлекеттер заңнамасының сақталуын бақылау үшін қажетті мәліметтермен ғана шектеледі.
5. Кедендік декларацияның, оның құрылымының нысанын және электрондық кедендік декларацияның және қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияның электрондық түрлерінің форматтарын және оларды толтыру тәртіптерін Комиссия осы баптың 1-тармағында көзделген кедендік декларация түрлеріне, кедендік рәсімдерге, тауарлар санаттарына, оларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін тұлғаларға байланысты айқындайды.
6. Тауарларға арналған декларация және транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен осы Кодексте айқындалатын жағдайларда және тәртіппен тауарлар шығару үшін қажетті мәліметтерді қамтитын халықаралық шарттарында, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен және (немесе) Комиссиямен халықаралық шарттарында және Комиссия көздеген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген құжаттарды пайдалануға рұқсат етіледі.
Тауарларға арналған декларация және транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалану кезінде кедендік декларациялау, егер Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше айқындалмаған болса, жазбаша нысанда жүзеге асырылады.
Одақтың кедендік аумағы бойынша тауарларды тасуды (тасымалдау) жүзеге асыратын көлік түріне қарай Комиссия транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттардың, оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттардың тізбесін, сондай-ақ оларды пайдалану жағдайлары мен тәртібін айқындауға құқылы.
7. Транзиттік декларация ретінде Комиссия айқындайтын тәртіппен электрондық құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты пайдалануға рұқсат етіледі.

Декларация на товары электронной торговли используется при таможенном декларировании товаров электронной торговли в случаях, указанных в абзаце первом пункта 3 статьи 3094 настоящего Кодекса.
4. Перечень сведений, подлежащих указанию в таможенной декларации, ограничивается только сведениями, которые необходимы для исчисления и уплаты таможенных платежей, применения мер защиты внутреннего рынка, формирования таможенной статистики, контроля соблюдения запретов и ограничений, принятия таможенными органами мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, а также для контроля соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства государств-членов.
5. Формы таможенной декларации, структуры и форматы электронной таможенной декларации и электронных видов таможенной декларации на бумажном носителе и порядки их заполнения определяются Комиссией в зависимости от видов таможенной декларации, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, таможенных процедур, категорий товаров, лиц, их перемещающих через таможенную границу Союза.
6. В качестве декларации на товары и транзитной декларации допускается использование транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, содержащих сведения, необходимые для выпуска товаров, в случаях и порядке, определяемых настоящим Кодексом, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
При использовании в качестве декларации на товары и транзитной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, таможенное декларирование осуществляется в письменной форме, если иное не определено Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
В зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров по таможенной территории Союза, Комиссия вправе определять перечень транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, используемых в качестве транзитной декларации, а также случаи и порядок их использования.
7. В качестве транзитной декларации допускается использование предварительной информации, представленной в виде электронного документа, в порядке, определяемом Комиссией.

Ескерту. 105-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
106-бап. Тауарларға арналған декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтер
1. Тауарларға арналған декларацияда мынадай:
1) мәлімделетін кедендік рәсім туралы;
2) декларант, кеден өкілі, тауарларды жөнелтуші, алушы, сатушы және сатып алушы туралы;
3) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағы бойынша тауарлар тасымалданған (тасымалданатын) көлік құралдары туралы;
4) тауарлар туралы:
кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мен алынуы тыйым салулар мен шектеулерлің сақталуын, ішкі нарықты қорғау шараларын, кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау бойынша шараларды қабылдауын қамтамасыз ету, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының 10-таңбалық кодына идентификаттау, жатқызу үшін кеден органдарына жүктелген өзге де төлемдерді есептеу жөне алу үшін қажетті атау, сипаттама;
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды;
тауарлар шығарылған ел;
жөнелтуші елдің және межелі ел атауы;
тауарларды өндіруші;
тауар белгісі;
мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне және (немесе) кеден органына тауарларға арналған декларация берілетін мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізіліміне қосылған зияткерлік меншік объектісі болып табылатын тауар шығарылған жердің атауы;
орамалардың сипаттамасы;
килограмының (брутто салмағы және нетто салмағы) және қосымша өлшем бірліктерінің бағасы, саны;
тауарлардың кедендік құны (тауарлардың кедендік құнының шамасы, айқындау әдісі);
статистикалық құны;
5) кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу туралы:
кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері;
кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер;
тарифтік преференциялар;
есептелген кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары;
осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін қолданылатын валюталар бағамы;
6) тауарлармен мәміле және оның шарттары туралы;
7) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы;
8) тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру шарттарының сақталуы туралы;

Сноска. Статья 105 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 106. Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары
1. В декларации на товары подлежат указанию сведения:
1) о заявляемой таможенной процедуре;
2) о декларанте, таможенном представителе, отправителе, получателе, продавце и покупателе товаров;
3) о транспортных средствах международной перевозки, а также транспортных средствах, которыми товары перевозились (будут перевозиться) по таможенной территории Союза;
4) о товарах:
наименование, описание, необходимое для исчисления и взимания таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, для обеспечения соблюдения запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, принятия таможенными органами мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, идентификации, отнесения к одному 10-значному коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
код товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности;
происхождение товаров;
наименование страны отправления и страны назначения;
производитель товаров;
товарный знак;
наименование места происхождения товара, являющееся объектом интеллектуальной собственности, включенным в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов и (или) национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого подается декларация на товары;
описание упаковок;
цена, количество в килограммах (вес брутто и вес нетто) и в дополнительных единицах измерения;
таможенная стоимость товаров (величина, метод определения таможенной стоимости товаров);
статистическая стоимость;
5) об исчислении таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин:
ставки таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
льготы по уплате таможенных платежей;
тарифные преференции;
суммы исчисленных таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
курс валют, применяемый для исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом;
6) о сделке с товарами и ее условиях;
7) о соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
8) о соблюдении условий помещения товаров под таможенную процедуру;

9) осы Кодекстің 108-бабында көрсетілген тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар туралы;
10) сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген мүше мемлекеттер заңнамасының сақталуын растайтын құжаттар туралы;
11) тауарларға арналған декларацияны толтырған адам туралы және оның жасалған күні;
12) Комиссия айқындайтын өзге де мәліметтер көрсетілуі тиіс.
2. Тауарларға арналған декларация нысанын толтыру тәртібін айқындау кезінде Комиссия кедендік рәсімге, тауарлардың, оларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін адамдардың санаттарына және (немесе) тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай тауарларға арналған декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтерді қысқартуға құқылы.
107-бап. Транзиттік декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтер
1. Транзиттік декларацияда мынадай:
1) көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауарларды жөнелтуші мен алушы, декларант, тасымалдаушы туралы;
2) тауарларды жөнелтуші ел және тауарлардың межелі елі туралы;
3) тауарлар тасымалданатын көлік құралы туралы;
4) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауарлардың атауы, саны және құны туралы;
5) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кемінде алғашқы 6 белгі деңгейіндегі тауарлар коды туралы. Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде белгілі бір кезең ішінде бір немесе бірнеше көлік құралымен өткізілетін тауарларға (тауарлар құрамдауыштарына) қатысты осындай тауарларға қатысты қабылданған тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімге не Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешімге сәйкес 10 белгі деңгейінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін;
6) тауарлардың брутто салмағы немесе көлемі, сондай-ақ тауарлардың қосымша өлшем бірліктеріндегі саны туралы, егер Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде декларацияланатын тауарға қатысты қосымша өлшем бірлігі белгіленген болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының әрбір коды бойынша;
7) жүк орындарының саны туралы;
8) көліктік (тамсымалдау) құжаттарына сәйкес тауарлардың межелі пункті туралы;
9) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы;
10) тауарлардың жоспарланатын ауыстырылып тиелуі немесе жолдағы жүк операциялары туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс.

9) о документах, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на товары, указанных в статье 108 настоящего Кодекса;
10) о документах, подтверждающих соблюдение законодательства государств-членов, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы;
11) о лице, заполнившем декларацию на товары, и дата ее составления;
12) иные сведения, определяемые Комиссией.
2. При определении порядка заполнения формы декларации на товары Комиссия вправе сокращать сведения, подлежащие указанию в декларации на товары, в зависимости от таможенной процедуры, категорий товаров, лиц, их перемещающих через таможенную границу Союза, и (или) вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.
Статья 107. Сведения, подлежащие указанию в транзитной декларации
1. В транзитной декларации подлежат указанию сведения:
1) об отправителе и получателе товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами, декларанте, перевозчике;
2) о стране отправления и стране назначения товаров;
3) о транспортном средстве, которым перевозятся товары;
4) о наименовании, количестве и стоимости товаров в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами;
5) о коде товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых 6 знаков. В отношении товаров (компонентов товаров), перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, в течение определенного периода одним или несколькими транспортными средствами, могут указываться сведения о коде товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне 10 знаков в соответствии с принятым в отношении таких товаров предварительным решением о классификации товаров либо решением о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде;
6) о весе товаров брутто или объеме, а также количестве товаров в дополнительных единицах измерения, если Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза в отношении декларируемого товара установлена дополнительная единица измерения, по каждому коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
7) о количестве грузовых мест;
8) о пункте назначения товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
9) о соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
10) о планируемой перегрузке товаров или грузовых операциях в пути.

2. Транзиттік декларация нысанын толтыру тәртібін айқындау кезінде Комиссия тауарлардың, оларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін адамдардың санатына және (немесе) тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көліктің түріне қарай транзиттік декларацияда көрсетілуі тиіс мәліметтерді қысқартуға құқылы.
3. Транзиттік декларация ретінде осы Кодекстің 305-бабының 2-тармағында және 306-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалануға жол беріледі.
Транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалану кезінде мұндай құжаттарда осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтер қамтылуы тиіс.
Егер транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын аталған құжаттарда осы баптың 1-тармағында көзделген мәліметтер болмаса, жетіспейтін мәліметтер осындай транзиттік декларацияға қоса берілетін не кеден органына ұсынылатын, онымен бірге жүретін құжаттарда қамтылуы тиіс.
4. Транзиттік декларацияда Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы тасымалданатын Одақ тауарларына қатысты осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы, осындай тауарлардың құны туралы мәліметтерді және егер бұл осы Кодекске сәйкес белгіленген болса, өзге де мәліметтерді қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтер мәлімделеді. Комиссия транзиттік декларацияда Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы тасымалданатын Одақ тауарларына қатысты тауарлардың құны туралы мәліметтерді көрсетуге не жататынын айқындауға құқылы.
5. Транзиттік декларацияда осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтерге қосымша осы Кодекстің 302-баптың 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты оларға сәйкес тауарлар кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімімен немесе уақытша әкелу (жол беру) кедендік рәсімімен орналастырылған кедендік декларациялар туралы мәліметтер мәлімделеді.
108-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар
1. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға:
1) тауарлармен мәмілелер жасалғанын растайтын құжаттар, ал мұндай мәміле болмаған жағдайда - тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын өзге құжаттар, сондай-ақ декларанттың иелігіндегі өзге де коммерциялық құжаттар;

2. При определении порядка заполнения формы транзитной декларации Комиссия вправе сокращать сведения, подлежащие указанию в транзитной декларации, в зависимости от категорий товаров, лиц, их перемещающих через таможенную границу Союза, и (или) вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.
3. В качестве транзитной декларации допускается использование транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 305 и пунктом 3 статьи 306 настоящего Кодекса.
При использовании в качестве транзитной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, такие документы должны содержать сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи.
Если используемые в качестве транзитной декларации указанные документы не содержат всех сведений, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, недостающие сведения должны содержаться в прилагаемых к такой транзитной декларации либо следующих вместе с ней документах, представляемых таможенному органу.
4. В транзитной декларации в отношении товаров Союза, перевозимых через территорию государства, не являющегося членом Союза, заявляются сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, за исключением сведений о соблюдении запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса, о стоимости таких товаров и иных сведений, если это установлено в соответствии с настоящим Кодексом. Комиссия вправе определять, что в транзитной декларации в отношении товаров Союза, перевозимых через территорию государства, не являющегося членом Союза, подлежат указанию сведения о стоимости товаров.
5. В транзитной декларации в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса, дополнительно к сведениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, заявляются сведения о таможенных декларациях, в соответствии с которыми товары были помещены под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, или таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
Статья 108. Документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации
1. К документам, подтверждающим сведения, заявленные в таможенной декларации, относятся:
1) документы, подтверждающие совершение сделки с товарами, а в случае отсутствия такой сделки - иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, а также иные коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении декларанта;

2) көліктік (тасымалдау) құжаттары;
3) кедендік декларацияны беруші адамның өкілеттіктерін растайтын құжаттар;
4) тыйым салулар мен шектеулердің, ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттар;
5) тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар;
6) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес сыныптау кезінде пайдаланылған тауарлардың сипаттамасын растайтын құжаттар, ол болған жағдайда тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешім, ал кез келген мүше мемлекеттің кеден органы қабылдаған - кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды (тауарлар құрамдауыштарын) кедендік декларациялаған жағдайда - осындай тауарларға қатысты тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешім не Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларды сыныптау туралы шешім;
7) кедендік төлемдердің, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың төленгенін және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжаттар;
8) кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар;
9) кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдерінің өзгергенін растайтын құжаттар;
10) тауарлардың мәлімделген кедендік құнын, оның ішінде оның шамасын және тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісін растайтын құжаттар;
11) тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырған кезде оларды автомобиль көлігімен тасымалдаған жағдайда - халықаралық тасымалдаудың көлік құралының тіркелуі және ұлттық тиесілілігі туралы құжат;
12) тауарларды мәлімделген кедендік рәсімдермен орналастырудың шарттарын растайтын құжаттар;
13) тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялардың мәлімделген құнын растайтын құжаттар;
14) осы Кодекстің 261-бабында көрсетілген құжаттар;
15) осы Кодекстің 30910-бабында көрсетілген, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының мәлімделген құнын растайтын құжаттар жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын мәліметтер болмаған жағдайда, мұндай мәліметтер өзге құжаттармен расталады.

2) транспортные (перевозочные) документы;
3) документы, подтверждающие полномочия лица, подающего таможенную декларацию;
4) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка;
5) документы о происхождении товаров;
6) документы, подтверждающие характеристики товаров, использованные при их классификации в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, предварительное решение о классификации товаров, при его наличии, а в случае таможенного декларирования товаров (компонентов товаров), перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита - принятое таможенным органом любого государства-члена в отношении таких товаров предварительное решение о классификации товаров либо решение о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде;
7) документы, подтверждающие уплату таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
8) документы, подтверждающие соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных платежей;
9) документы, подтверждающие изменение срока уплаты таможенных пошлин, налогов;
10) документы, подтверждающие заявленную таможенную стоимость товаров, в том числе ее величину и метод определения таможенной стоимости товаров;
11) документ о регистрации и национальной принадлежности транспортного средства международной перевозки - в случае перевозки товаров автомобильным транспортом при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита;
12) документы, подтверждающие условия помещения товаров под заявленные таможенные процедуры;
13) документы, подтверждающие заявленную стоимость операций по переработке товаров при помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления продуктов переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории;
14) документы, указанные в статье 261 настоящего Кодекса;
15) документы, подтверждающие заявленную стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, указанные в статье 30910 настоящего Кодекса.
2. В случае если в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не содержатся сведения, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, такие сведения подтверждаются иными документами.

3. Осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген немесе осы Кодекстің 114 - 117-баптарында айқындалған тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне қарай кедендік декларацияны беру кезінде осындай құжаттар болмауы мүмкін жағдайларды қоспағанда, кедендік декларацияны берген кезінде декларантта кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар болуы тиіс.
Ескерту. 108-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
109-бап. Кедендік декларацияны берумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Кедендік декларация мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы кеден органына беріледі.
2. Кедендік декларацияны тапсыру кезінде тауарлар мынадай:
1) оларға қатысты осы Кодекске сәйкес Одақтың кедендік аумағына әкелмей, кедендік рәсіммен орналастыру рұқсат етілген, Одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарларды;
2) құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды;
3) кедендік декларациялау осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген ерекшеліктермен жүзеге асырылатын шетелдік тауарларды;
4) кедендік декларация осы Кодекстің 114 және 116-баптарында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылатын шетелдік тауарларды қоспағанда, осындай тауарларға қатысты кеден органына кедендік декларация берілетін мүше мемлекеттің аумағында болуы тиіс.
3. Комиссия Одақ тауарларының кеден органына осындай тауарларға қатысты кедендік декларация берілетін мүше мемлекеттің аумағында бола алмайтын жағдайларды, сондай-ақ осындай жағдайларда кедендік операциялар жасаудың ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
4. Кедендік декларация тапсыру күні мен уақытын кеден органы тіркейді.
5. Кедендік декларацияны қағаз жеткізгіште беру, егер осы Кодексте, Комиссияда және Комиссия көздеген жағдайларда мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кеден органына оның электрондық түрін тапсырумен сүйемелденеді.
6. Егер кедендік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттардың, оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген құжаттар пайдаланылса және осы Кодекстің 11-бабына сәйкес осы Кодекстің 107-бабының 1-тармағында көрсетілген мәліметтер қамтылған алдын ала ақпарат ұсынылса, алдын ала ақпарат пен көрсетілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің арасында айырмашылық болмаған жағдайда, мұндай транзиттік декларацияны тапсыру кеден органына оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденбейді.

3. Документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, должны быть у декларанта на момент подачи таможенной декларации, за исключением случаев, когда исходя из особенностей таможенного декларирования товаров, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса или определенных статьями 114 - 117 настоящего Кодекса, такие документы могут отсутствовать на момент подачи таможенной декларации.
Сноска. Статья 108 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 109. Таможенные операции, связанные с подачей таможенной декларации, и порядок их совершения
1. Таможенная декларация подается таможенному органу, правомочному в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании регистрировать таможенные декларации.
2. При подаче таможенной декларации товары должны находиться на территории государства-члена, таможенному органу которого подается таможенная декларация в отношении таких товаров, за исключением:
1) товаров, вывезенных с таможенной территории Союза, в отношении которых в соответствии с настоящим Кодексом допускается помещение под таможенную процедуру без их ввоза на таможенную территорию Союза;
2) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи;
3) иностранных товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, установленными законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса;
4) иностранных товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, определенными статьями 114 и 116 настоящего Кодекса.
3. Комиссия вправе определять случаи, когда товары Союза могут не находиться на территории государства-члена, таможенному органу которого подается таможенная декларация в отношении таких товаров, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях.
4. Дата и время подачи таможенной декларации фиксируются таможенным органом.
5. Подача таможенной декларации на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида, если иное не установлено настоящим Кодексом, Комиссией и законодательством государств-членов о таможенном регулировании в случаях, предусмотренных Комиссией.
6. Если в качестве транзитной декларации используются транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, и в соответствии со статьей 11 настоящего Кодекса была представлена предварительная информация, содержащая сведения, указанные в пункте 1 статьи 107 настоящего Кодекса, то при отсутствии расхождения между предварительной информацией и сведениями, содержащимися в указанных документах, подача такой транзитной декларации не сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида.

7. Тауарларға арналған декларацияны беру кеден органына осы тармақтың екінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденбейді.
Тауарларға арналған декларацияны қағаз жеткізгіште беру кеден органына, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, тауарларға арналған декларацияны беруші адамның өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
Егер осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін немесе тауарлар шығарылғанға дейін тауарларға арналған декларацияны бергеннен кейін тауарлардың шығарылған жері, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді растайтын құжаттарды ала алмаса, мүше мемлекеттердің заңнамасында осындай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді декларанттың ұсыну құқығы көзделуі мүмкін, сондай-ақ көрсетілген құжаттарды ұсыну тәртібі белгіленуі мүмкін.
8. Транзиттік декларацияны беру кеден органына осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, транзиттік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденбейді.
Транзиттік декларацияны беру, егер осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес осындай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді кеден органы ала алмайтын болса, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылғанын растайтын құжаттарды, сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген мүше мемлекеттер заңнамасының сақталуын растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
Транзиттік декларацияны қағаз жеткізгішге беру кеден органына, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, транзиттік декларацияны беруші адамның өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
9. Жолаушының кедендік декларациясын беру кеден органына онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
Жолаушының кедендік декларациясында мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар тізбесін Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында қысқартылуы мүмкін.
10. Тауарларға не электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар, егер мұндай құжаттар бұрын осындай кеден органына кедендік операцияларды жасау кезінде немесе осы кеден органының кедендік бақылау жүргізуі кезінде берілген болса және осы Кодекстің 320-бабына сәйкес осы кеден органында сақталып тұрған болса, кеден органына ұсынылмауы мүмкін.
Мұндай жағдайда, осы Кодексте айқындалған адамдар бұл құжаттар туралы мәліметтерді тауарларға не электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда көрсетеді немесе оларды кеден органдарына мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес өзге тәсілмен ұсынады.

7. Подача декларации на товары не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на товары, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящего пункта.
Подача декларации на товары на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих полномочия лица, подающего декларацию на товары, если иное не установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Законодательством государств-членов может быть предусмотрено право декларанта представлять до подачи декларации на товары или после подачи декларации на товары до выпуска товаров документы, подтверждающие сведения о происхождении товаров, соблюдении запретов и ограничений, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса, а также может быть установлен порядок представления указанных документов.
8. Подача транзитной декларации не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в транзитной декларации, за исключением случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.
Подача транзитной декларации сопровождается представлением документов, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, соблюдение законодательства государств-членов, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
Подача транзитной декларации на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих полномочия лица, подающего транзитную декларацию, если иное не установлено законодательством государств-членов.
9. Подача пассажирской таможенной декларации сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих заявленные в ней сведения.
Перечень документов, подтверждающих сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, может сокращаться Комиссией и законодательством государств-членов о таможенном регулировании в случаях, предусмотренных Комиссией.
10. Документы, подтверждающие сведения, заявленные в декларации на товары либо декларации на товары электронной торговли, могут не представляться таможенному органу, если такие документы ранее были представлены такому таможенному органу при совершении таможенных операций или по запросу этого таможенного органа при проведении таможенного контроля и хранятся в этом таможенном органе в соответствии со статьей 320 настоящего Кодекса.
В таком случае лица, определенные настоящим Кодексом, указывают сведения об этих документах в декларации на товары либо декларации на товары электронной торговли или представляют их таможенным органам иным способом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

11. Мынадай жағдайларды:
1) осы Кодекстің 104-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайда электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны қағаз жеткізгіште ұсыну кезінде (егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кеден органына электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беретін тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттар ұсыныла отырып);
2) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру, кеден органына онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар ұсынылмайды.
Ескерту. 109-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
110-бап. Кедендік декларацияны беру мерзімі
1. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты кедендік декларация тауарларды уақытша сақтау мерзімі аяқталғанға дейін не осы Кодексте белгіленген өзге мерзімде беріледі.
2. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты кедендік декларация егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, олар Одақтың кедендік аумағынан шыққанға дейін беріледі.
111-бап. Берілген кедендік декларацияны тексеру, берілген кедендік декларацияны тіркеумен не тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Кеден органы берілген кедендік декларацияны тексеруді осы баптың 5-тармағында көзделген оны тіркеуден бас тарту үшін негіздердің жоқтығын белгілеу мақсатында жүргізеді.
2. Кедендік декларацияны тіркеумен немесе тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операцияларды кеден органы, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында бұдан азырақ мерзім белгіленбесе, кедендік декларацияны берген кезден бастап кеден органы жұмыс уақытының 1 сағатынан кешіктірмей жасайды.
3. Тауарларға арналған декларацияны, транзиттік декларацияны, көлік құралдарына арналған декларацияны және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту Комиссия айқындайтын тәртіппен, ал Комиссия реттемеген бөлікте - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен ресімделеді.
4. Жолаушының кедендік декларациясын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Оларға қатысты жолаушының кедендік декларациясы ретінде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтімдерін сүйемелдейтін құжаттар пайдаланылатын, халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушының кедендік декларациясын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту, егер бұл мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген болса, жүргізілмеуі мүмкін.

11. Подача декларации на товары электронной торговли не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих заявленные в ней сведения, за исключением следующих случаев:
1) подача декларации на товары электронной торговли на бумажном носителе в случае, указанном в пункте 5 статьи 104 настоящего Кодекса (сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих полномочия лица, подающего декларацию на товары электронной торговли, если иное не установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании);
2) иные случаи, предусмотренные законодательством государств-членов.
Сноска. Статья 109 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 110. Срок подачи таможенной декларации
1. Таможенная декларация в отношении товаров, ввезенных на таможенную территорию Союза, подается до истечения срока временного хранения товаров либо в иной срок, установленный настоящим Кодексом.
2. Таможенная декларация в отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, подается до их убытия с таможенной территории Союза, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Статья 111. Проверка поданной таможенной декларации, таможенные операции, связанные с регистрацией либо отказом в регистрации поданной таможенной декларации, и порядок их совершения
1. Таможенный орган проводит проверку поданной таможенной декларации в целях установления отсутствия оснований для отказа в ее регистрации, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
2. Таможенные операции, связанные с регистрацией или отказом в регистрации таможенной декларации, совершаются таможенным органом не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента подачи таможенной декларации, если менее продолжительный срок не установлен законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Регистрация или отказ в регистрации декларации на товары, транзитной декларации, декларации на транспортное средство и декларации на товары электронной торговли оформляется в порядке, определяемом Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, - в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
4. Регистрация или отказ в регистрации пассажирской таможенной декларации оформляется в порядке, установленном законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Регистрация или отказ в регистрации пассажирской таможенной декларации в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в отношении которых в качестве пассажирской таможенной декларации используются документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, может не производиться, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

5. Кеден органы мына:
1) кедендік декларация кедендік декларацияны тіркеуге құқылы емес кеден органына берілген;
2) кедендік декларацияны уәкілеттігі жоқ адам берілген және (немесе) тиісінше қол қойылмаған не куәландырылмаған;
3) кедендік декларациялау нысаны сақталмаған;
4) кедендік декларацияда кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес көрсетілуге тиіс мәліметтер көрсетілмеген және (немесе) кедендік декларация оны толтырудың белгіленген тәртібіне сәйкес толтырылмаған;
5) қағаз жеткізгіштегі кедендік декларация белгіленген нысан бойынша жасалмаған және (немесе) электрондық кедендік декларацияның немесе қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияның электрондық түрінің құрылымы мен форматы осындай құжаттардың белгіленген құрылымдары мен форматтарына сәйкес келмеген;
6) осы Кодекстің 109-бабының 2-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, оларға қатысты кедендік декларация берілетін тауарлар не осы Кодекстің 109-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда кеден органына кедендік декларация берілген мүше мемлекеттің аумағында тауарлар болмаған;
7) осы Кодекске және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін немесе берумен бір уақытта жасалуы тиіс әрекеттер жасалмаған;
8) кедендік декларацияны бергенге дейін немесе берумен бір уақытта сақталуы тиіс, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген тауарлары кедендік декларациялау ерекшеліктері сақталмаған негіздер бойынша кедендік декларацияны тіркеуден бас тартады.
6. Кедендік декларацияны тіркеуден бас тартуды ресімдеу кезінде кеден органы осы баптың 5-тармағына сәйкес бас тарту үшін негіз болып табылатын барлық себептерді, сондай-ақ егер бұл мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген болса, - оларды жою бойынша ұсынымдарды көрсетеді.
Қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияны тіркеуден бас тартқан жағдайда, егер кедендік декларацияны беру құжаттар ұсынумен сүйемелденсе, мұндай кедендік декларация және оны беру кезінде ұсынылған құжаттар, декларантқа немесе кеден өкіліне қайтарылады, бұл ретте кедендік декларацияның бір данасы кеден органында қалады.
7. Егер кедендік декларацияны кеден органы тіркемеген болса, кедендік мақсаттар үшін мұндай декларация берілмеген болып есептеледі.

5. Таможенный орган отказывает в регистрации таможенной декларации по следующим основаниям:
1) таможенная декларация подана таможенному органу, неправомочному регистрировать таможенные декларации;
2) таможенная декларация подана неуполномоченным лицом и (или) не подписана либо не удостоверена надлежащим образом;
3) не соблюдена форма таможенного декларирования;
4) в таможенной декларации не указаны сведения, подлежащие указанию в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, и (или) таможенная декларация заполнена не в соответствии с установленным порядком ее заполнения;
5) таможенная декларация на бумажном носителе составлена не по установленной форме, и (или) структура и формат электронной таможенной декларации или электронного вида таможенной декларации на бумажном носителе не соответствуют установленным структурам и форматам таких документов;
6) товары, в отношении которых подается таможенная декларация, за исключением товаров, указанных в пункте 2 статьи 109 настоящего Кодекса, либо товаров в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 109 настоящего Кодекса, не находятся на территории государства-члена, таможенному органу которого подается таможенная декларация;
7) не совершены действия, которые в соответствии с настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов должны совершаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации;
8) не соблюдены особенности таможенного декларирования товаров, установленные законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса, которые должны соблюдаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации.
6. При оформлении отказа в регистрации таможенной декларации таможенный орган указывает все причины, послужившие в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи основанием для отказа, а также, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - рекомендации по их устранению.
В случае отказа в регистрации таможенной декларации на бумажном носителе такая таможенная декларация и представленные при ее подаче документы, если подача таможенной декларации сопровождалась представлением документов, возвращаются декларанту или таможенному представителю, при этом один экземпляр таможенной декларации остается в таможенном органе.
7. В случае если таможенная декларация не зарегистрирована таможенным органом, такая декларация считается для таможенных целей неподанной.

8. Кедендік декларация тіркелген кезден бастап заңдық маңызы бар фактілер туралы куәландыратын құжат болады.
9. Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің техникалық істен шығуынан, байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет желісі) жұмысының бұзылуынан, электр энергиясының сөндірілуінен туындаған жарамсыздығы жағдайында кеден органы қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияның электрондық түрінің құрылымы мен форматының белгіленген құрылым мен форматқа сәйкестігіне қатысты осы баптың 5-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негіздемені қоспағанда, тіркеуден бас тарту үшін негіздемелер болмаған кезде берілген кедендік декларацияны ақпараттық жүйелерді пайдаланбай, қағаз жеткізгіште тіркеуді жүзеге асырады.
Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің жарамсыздығы кезінде кедендік декларацияны тіркеумен не тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
Ескерту. 111-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
112-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруімен (толықтырылуымен) байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Тауарлар шығарылғанға дейін кеден органының рұқсатымен электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген декларанттың дәлелді өтініші бойынша кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер, егер декларанттың өтінішін алған кезге қарай кеден органы осы Кодекстің 325-бабына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратпаған, оны кедендік тексеріп қарауды жүргізу орны мен уақыты туралы хабарламаған, кедендік қарап тексеруді жүргізу туралы шешім қабылдамаған және (немесе) кедендік сараптама жүргізуді тағайындамаған болса, өзгертілуі (толықтырылуы) мүмкін.
Осы баптың бірінші абзацының ережелеріне қарамастан, тауарлар шығарылғанға дейін кеден органының рұқсатымен электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген декларанттың дәлелді өтініші бойынша кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға), егер мұндай өзгертулер (толықтырулар) декларацияланатын тауарлардың тұрған орны туралы мәліметтерді өзгертумен не тауарларды шығаруға әсер етпейтін жаңсақ жазылуларды немесе грамматикалық қателерді түзетуге байланысты болса рұқсат етіледі.
Тіркелген кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) осы тіркелген кедендік декларацияда көрсетілген тауарлардан өзге тауарлар туралы мәліметтерді мәлімдеуге әкеп соқпайды.
Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік декларацияда және қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияның электрондық түрінде мәлімделген мәліметтерді өзгертумен (толықтырумен) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.

8. С момента регистрации таможенная декларация становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
9. В случае неисправности используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии, таможенный орган при отсутствии оснований для отказа в регистрации, за исключением основания, указанного в подпункте 5 пункта 5 настоящей статьи в отношении соответствия структуры и формата электронного вида таможенной декларации на бумажном носителе установленным структуре и формату, осуществляет регистрацию поданной таможенной декларации на бумажном носителе без использования информационных систем.
Особенности порядка совершения таможенных операций, связанных с регистрацией таможенной декларации либо отказом в такой регистрации при неисправности информационных систем, используемых таможенными органами, устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Сноска. Статья 111 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 112. Таможенные операции, связанные с изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации, и порядок их совершения
1. По мотивированному обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, с разрешения таможенного органа сведения, заявленные в таможенной декларации, могут быть изменены (дополнены) до выпуска товаров, если к моменту получения обращения декларанта таможенный орган не запросил документы и (или) сведения в соответствии со статьей 325 настоящего Кодекса, не уведомил его о месте и времени проведения таможенного досмотра, не принял решения о проведении таможенного осмотра и (или) не назначил проведение таможенной экспертизы.
Вне зависимости от положений абзаца первого настоящего пункта по мотивированному обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, с разрешения таможенного органа до выпуска товаров допускается изменение (дополнение) сведений, заявленных в таможенной декларации, если такие изменения (дополнения) связаны с изменением сведений о месте нахождения декларируемых товаров либо с исправлением опечаток или грамматических ошибок, которые не влияют на выпуск товаров.
Изменение (дополнение) сведений, заявленных в зарегистрированной таможенной декларации, не может повлечь за собой заявление сведений об иных товарах, чем товары, которые были указаны в этой зарегистрированной таможенной декларации.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в таможенной декларации, и сведений в электронном виде таможенной декларации на бумажном носителе, до выпуска товаров определяется Комиссией.

2. Егер кедендік бақылау жүргізу кезінде осы Кодекстің 125-бабының 1-тармағының 9-тармақшасының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің бұзылуы анықталған жағдайда, олар жойылған жағдайда тауарлар шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылмайтын болса және кеден органы осындай бұзылуларды жою үшін кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) қажеттігін белгілеген болса, мұндай мәліметтерді осы Кодекстің 119-бабының 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде, кеден органының талап етуі бойынша декларант өзгертуі (толықтыруы) тиіс.
Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгертулер (толықтырулар) енгізу туралы талаптың нысанын Комиссия айқындайды.
3. Тауарлар шығарылғаннан кейін тауарларға арналған декларацияда және қағаз жеткізгіштегі тауарларға арналған декларацияның электрондық түрінде мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) осы Кодексте көзделген және (немесе) кеден органының шешімі бойынша не кеден органының рұқсатымен Комиссия айқындайтын жағдайларда жүргізіледі.
Тауарлар шығарылғаннан кейін тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгертулер (толықтырулар) енгізу туралы кеден органы шешімінің нысанын Комиссия айқындайды.
Тауарлар шығарылғаннан кейін тауарларға арналған декларацияда және қағаз жеткізгіштегі тауарларға арналған декларацияның электрондық түрінде мәлімделген мәліметтерді өзгертумен (толықтырумен) байланысты кедендік операцияларды жасау мерзімдері мен тәртібін Комиссия айқындайды.
4. Тауарларға арналған декларацияда мәлімделген және қағаз жеткізгіштегі тауарларға арналған декларацияның электрондық түрінде мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) үшін, Комиссия айқындайтын, мәліметтер осы кедендік құжат қолданылмай өзгертілуі (толықтырылуы) мүмкін жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияны түзету қолданылады.
Тауарларға арналған декларацияны түзету нысанын, электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларацияны түзету құрылымы мен форматын және қағаз жеткізгіштегі тауарларға арналған декларацияны түзетудің электрондық түрін, оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.
5. Тауарларға арналған декларацияны түзету осындай тауарларға арналған декларацияның ажырамас бөлігі болып табылады.
Қағаз жеткізгіштегі тауарларға арналған декларацияны түзетуді беру, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, кеден органына оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденеді.
6. Комиссия тауарлар шығарылғаннан кейін транзиттік декларацияда, жолаушының кедендік декларациясында, көлік құралына арналған декларацияда және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда және қағаз жеткізгіштегі осындай кедендік декларациялардың электрондық түрлерінде мәлімделген мәліметтерге өзгерту (толықтыру) жүргізілетін жағдайларды, сондай-ақ осындай кедендік декларацияларда мәлімделген мәліметтерге өзгертулер (толықтырулар) енгізу мерзімдері мен тәртібін, осындай кедендік декларацияларда мәлімделген мәліметтерді өзгертетін (толықтыратын) кедендік құжаттардың нысандарын, электрондық құжаттар түріндегі осындай кедендік құжаттардың және қағаз жеткізгіштегі осындай кедендік құжаттардың электрондық түрлерінің құрылымы мен форматтарын, сондай-ақ оларды толтыру тәртібін айқындауға құқылы.
Кедендік декларацияның көрсетілген түрлерінде мәлімделген мәліметтер өзгертілетін (толықтырылатын) қағаз жеткізгіштегі кедендік құжатты беру, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, кеден органына оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденеді.
Транзиттік декларацияда, жолаушының кедендік декларациясында, көлік құралына арналған декларацияда және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтер өзгертілетін (толықтырылатын) кедендік құжаттар кедендік декларацияның аталған түрлерінің ажырамас бөлігі болып табылады.

2. В случае если при проведении таможенного контроля выявлены нарушения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, которые в соответствии с абзацами вторым и третьим подпункта 9 пункта 1 статьи 125 настоящего Кодекса при их устранении не будут являться основанием для отказа в выпуске товаров, и таможенным органом для устранения таких нарушений установлена необходимость изменения (дополнения) сведений, заявленных в таможенной декларации, такие сведения должны быть изменены (дополнены) декларантом по требованию таможенного органа в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктами 3 и 6 статьи 119 настоящего Кодекса.
Форма требования о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, до выпуска товаров определяется Комиссией.
3. После выпуска товаров изменение (дополнение) сведений, заявленных в декларации на товары, и сведений в электронном виде декларации на товары на бумажном носителе, производится в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и (или) определяемых Комиссией, по решению таможенного органа либо с разрешения таможенного органа.
Форма решения таможенного органа о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары, после выпуска товаров определяется Комиссией.
Сроки и порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары, и сведений в электронном виде декларации на товары на бумажном носителе, после выпуска товаров определяются Комиссией.
4. Для изменения (дополнения) сведений, заявленных в декларации на товары, и сведений в электронном виде декларации на товары на бумажном носителе, применяется корректировка декларации на товары, за исключением определяемых Комиссией случаев, когда сведения могут быть изменены (дополнены) без применения этого таможенного документа.
Форма корректировки декларации на товары, структура и формат корректировки декларации на товары в виде электронного документа и электронного вида корректировки декларации на товары на бумажном носителе, порядок их заполнения определяются Комиссией.
5. Корректировка декларации на товары является неотъемлемой частью такой декларации на товары.
Подача корректировки декларации на товары на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида, если иное не определено Комиссией.
6. Комиссия вправе определять случаи, когда после выпуска товаров производится изменение (дополнение) сведений, заявленных в транзитной декларации, пассажирской таможенной декларации и декларации на транспортное средство, декларации на транспортное средство и декларации на товары электронной торговли, и сведений в электронных видах таких таможенных деклараций на бумажных носителях, а также сроки и порядок внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таких таможенных декларациях, формы таможенных документов, которыми изменяются (дополняются) сведения, заявленные в таких таможенных декларациях, структуры и форматы таких таможенных документов в виде электронных документов и электронных видов таких таможенных документов на бумажных носителях, а также порядок их заполнения.
Подача таможенного документа на бумажном носителе, которым изменяются (дополняются) сведения, заявленные в указанных видах таможенной декларации, сопровождается представлением таможенному органу его электронного вида, если иное не определено Комиссией.
Таможенные документы, которыми изменяются (дополняются) сведения, заявленные в транзитной декларации, пассажирской таможенной декларации и декларации на транспортное средство, декларации на транспортное средство и декларации на товары электронной торговли, являются неотъемлемой частью указанных видов таможенной декларации.

Ескерту. 112-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
113-бап. Кедендік декларацияны кері қайтарып алумен байланысты кедендік операциялар және оларды жасау тәртібі
1. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген өтініші бойынша, осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға арналған кедендік декларацияны қоспағанда, шетелдік тауарларға арналған тіркелген кедендік декларацияны ол кеден органы тауарларды шығарғанға дейін кері қайтарып алуы мүмкін.
2. Кедендік декларацияны кері қайтарып алу кезінде жаңа кедендік декларация тауарларды уақытша сақтау мерзімінің шегінде берілуі тиіс.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімде кедендік декларация берілмеген кезде тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
4. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген өтініші бойынша, осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға арналған тіркелген транзиттік декларацияны ол кеден органы тауарларды шығарғанға дейін не кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін осындай тауарлар Одақтың кедендік аумағынан нақты шыққанға дейін кері қайтарып алуы мүмкін.
5. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген өтініші бойынша, Одақтың тауарларына арналған тіркелген кедендік декларацияны ол Одақтың кедендік аумағынан тауарлар нақты шыққанға дейін, оның ішінде осы баптың 6-тармағын ескере отырып, кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін кері қайтарып алуы мүмкін.
6. Декларанттың электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген өтініші бойынша, еркін кеден аймағының немесе еркін қойманың кедендік рәсімін аяқтау мақсатында экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарларына арналған кедендік декларацияны ол:
1) егер мұндай тауарлар ЕЭА аумағында немесе еркін қойма аумағында болса, оның ішінде кеден органы тауарларды шығарғанға дейін болса;
2) егер мұндай тауарлар осы Кодекстің 207-бабы 6-тармағының 1-тармақшасына, 215-бабы 5-тармағының 1-тармақшасына сәйкес осындай тауарларды өзге кедендік рәсіммен орналастыруға кедендік декларация бip уақытта берген жағдайда, ЕЭА аумағынан тыс немесе еркін қойма аумағынан тыс жерлерде болса және Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде шықпаған болса кері қайтарып алуы мүмкін.
7. Кедендік декларацияны кері қайтарып алуға кеден органының рұқсатымен жол беріледі. Кеден органының рұқсаты не осындай рұқсатты беруден бас тартуы электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделеді.
Кедендік декларацияны кері қайтарып алуға егер декларанттың өтінішін алғанға дейін кеден органы оған кедендік декларацияда мәлімделген тауарларға кедендік тексеріп қарауды жүргізу орны мен уақыты туралы хабарламаған, кедендік декларацияда мәлімделген тауарларға кедендік қарап тексеруды жүргізу туралы шешім қабылдамаған, кедендік сараптама жүргізуді тағайындамаған және (немесе) әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке алып келетін кедендік реттеу және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасы және (немесе) сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген мүше мемлекеттердің заңнамасы саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің бұзылуын анықтамаған болса, рұқсат етіледі.
Тауарларға кедендік тексеріп қарау, тауарларды кедендік қарап тексеру жүргізілгеннен, кедендік сараптама нәтижелері алынғаннан кейін кедендік декларация, егер оларды жүргізу нәтижелері бойынша әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке алып келетін кедендік реттеу, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасы және сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген мүше мемлекеттердің заңнамасы саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің бұзылулары анықталмаған болса, кері қайтарылып алынуы мүмкін,

Сноска. Статья 112 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 113. Таможенные операции, связанные с отзывом таможенной декларации, и порядок их совершения
1. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, зарегистрированная таможенная декларация на иностранные товары, за исключением транзитной декларации на иностранные товары, указанные в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса, может быть отозвана им до выпуска товаров таможенным органом.
2. При отзыве таможенной декларации новая таможенная декларация должна быть подана в пределах срока временного хранения товаров.
3. При неподаче таможенной декларации в срок, указанный в пункте 2 настоящей статьи, товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
4. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, зарегистрированная транзитная декларация на иностранные товары, указанные в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса, может быть отозвана им до выпуска товаров таможенным органом либо после выпуска товаров таможенным органом до фактического убытия таких товаров с таможенной территории Союза.
5. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, зарегистрированная таможенная декларация на товары Союза может быть отозвана им до фактического убытия товаров с таможенной территории Союза, в том числе после выпуска товаров таможенным органом, с учетом пункта 6 настоящей статьи.
6. По обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, таможенная декларация на товары Союза, помещенные под таможенную процедуру экспорта в целях завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны или таможенной процедуры свободного склада, может быть отозвана им:
1) если такие товары находятся на территории СЭЗ или на территории свободного склада, в том числе после выпуска товаров таможенным органом;
2) если такие товары находятся за пределами территории СЭЗ или за пределами территории свободного склада и фактически не убыли с таможенной территории Союза, при условии одновременной подачи таможенной декларации на помещение таких товаров под иную таможенную процедуру в соответствии с подпунктом 1 пункта 6 статьи 207, подпунктом 1 пункта 5 статьи 215 настоящего Кодекса.
7. Отзыв таможенной декларации допускается с разрешения таможенного органа. Разрешение таможенного органа либо отказ в выдаче такого разрешения оформляется в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Отзыв таможенной декларации допускается, если до получения обращения декларанта таможенный орган не уведомил декларанта о месте и времени проведения таможенного досмотра товаров, заявленных в таможенной декларации, не принял решение о проведении таможенного осмотра товаров, заявленных в таможенной декларации, не назначил проведение таможенной экспертизы и (или) не установил влекущих административную или уголовную ответственность нарушений международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, и (или) законодательства государств-членов о таможенном регулировании, и (или) законодательства государств-членов, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы.
После проведения таможенного осмотра товаров, таможенного досмотра товаров, получения результатов таможенной экспертизы таможенная декларация может быть отозвана, если по результатам их проведения не были установлены влекущие административную или уголовную ответственность нарушения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательства государств-членов о таможенном регулировании и законодательства государств-членов, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы.

Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы тармақта көзделгендерден өзге, тауарларға қатысты берілген кедендік декларацияны кері қайтарып алу шарттары, осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін кедендік декларациялау ерекшеліктері белгіленуі мүмкін.
8. Осы баптың 1 - 7-тармақтарының ережелері осы Кодекстің 116-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда тауарларға арналған декларацияны кері қайтарып алу кезінде қолданылмайды.
Осы Кодекстің 116-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда тауарларға арналған декларация декларанттың электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берген өтініші бойынша кері қайтарып алынады.
114-бап. Алдын ала кедендік декларациялау
1. Алдын ала кедендік декларациялау кезінде кедендік декларацияны беру кезінде өзінің сипаты бойынша декларантқа белгілі емес мына:
1) тауарлар тасымалданатын көліктің түрі туралы мәліметтерден басқа, тауарлар тасымалданатын көлік құралдары туралы;
2) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын жекелеген құжаттар туралы;
3) кедендік декларацияның түріне және (немесе) тауарлар санаттарына және олар тасымалданатын көліктің түріне байланысты Комиссия айқындайтын өзге де мәліметтерді қоспағанда, кедендік декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер мәлімделуі тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағының 1 - 3-тармақшаларында көрсетілген, алдын ала кедендік декларациялау кезінде мәлімделмеген не мәлімделген, бірақ нақтылауға жататын мәліметтер осы Кодекстің 112-бабының 1-тармағына сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін өзгертілуі (толықтырылуы) тиіс.
3. Тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын жағдайларда, Одақтың кедендік аумағына әкелінгеннен кейін не жөнелту кеден органы айқындаған жеткізу орнына жеткізілгеннен кейін - оларға қатысты алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарлар кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылуы, ал су кемелерімен өткізілетін тауарлар кедендік декларацияда көрсетілген тауарлардың келу орнында болуы тиіс.
Декларант кедендік декларацияны тіркеген кеден органын тауарлардың кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылуы туралы не су көлігімен өткізілетін тауарлардың келу орнында тұрғаны туралы хабардар етуге, кеден органына мәлімделмеген не кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы ие нақтыланған мәліметтерді ұсынуға немесе кеден органын осындай өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігі жоқ екені туралы хабардар етуге міндетті.
Егер оларға қатысты алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағы бойынша тасымалданған болса, декларант тауарлардың кедендік декларацияны тіркеген кеден органын кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғаннан кейін кедендік бақылау аймағында орналастырылғаны туралы хабардар етеді.

Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные, чем предусмотренные настоящим пунктом, условия отзыва таможенной декларации, поданной в отношении товаров, особенности таможенного декларирования которых установлены законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса.
8. Положения пунктов 1-7 настоящей статьи не применяются при отзыве декларации на товары в случаях, предусмотренных пунктом 9 статьи 116 настоящего Кодекса.
В случаях, предусмотренных пунктом 9 статьи 116 настоящего Кодекса, декларация на товары отзывается по обращению декларанта, поданному в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Статья 114. Предварительное таможенное декларирование
1. При предварительном таможенном декларировании должны быть заявлены сведения, подлежащие указанию в таможенной декларации, за исключением следующих сведений, которые по своему характеру могут быть не известны декларанту на момент подачи таможенной декларации:
1) о транспортных средствах, на которых будут перевозиться товары, кроме сведений о виде транспорта, которым будут перевозиться товары;
2) об отдельных документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) иные сведения, определяемые Комиссией в зависимости от вида таможенной декларации и (или) категорий товаров и вида транспорта, которым они перевозятся.
2. Сведения, указанные в подпунктах 1-3 пункта 1 настоящей статьи, не заявленные при предварительном таможенном декларировании, либо заявленные, но подлежащие уточнению, должны быть изменены (дополнены) в соответствии с пунктом 1 статьи 112 настоящего Кодекса до выпуска товаров.
3. После ввоза на таможенную территорию Союза либо после доставки в место доставки, определенное таможенным органом отправления, в случаях, когда товары перевозятся в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, товары, в отношении которых осуществлено предварительное таможенное декларирование, должны быть размещены в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а товары, перемещаемые водными судами, - находиться в месте прибытия товаров, указанном в таможенной декларации.
Декларант обязан уведомить таможенный орган, зарегистрировавший таможенную декларацию, о размещении товаров в указанной в таможенной декларации зоне таможенного контроля либо о нахождении в месте прибытия товаров, перемещаемых водным транспортом, представить таможенному органу незаявленные либо уточненные сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в таможенной декларации, или уведомить таможенный орган об отсутствии необходимости внесения таких изменений (дополнений).
В случае если товары, в отношении которых осуществлено предварительное таможенное декларирование, перевозились по таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, декларант уведомляет таможенный орган, зарегистрировавший таможенную декларацию, о размещении товаров в зоне таможенного контроля после завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.

4. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында оларға қатысты алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарлар кедендік декларацияны тіркеген кеден органынан ерекшеленетін кеден органы қызметінің өңірінде тұрған кедендік бақылау аймағында орналастырылуы (болуы) мүмкін жағдай белгіленуі мүмкін.
5. Алдын ала кедендік декларациялау кезінде кеден органы кедендік декларацияларда мәлімделген мәліметтер өзгеретін (толықтыратын) кедендік құжатты тіркеген не кеден органы тауарларға арналған декларацияға өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттігінің жоқтығы туралы хабарламаны тіркеген күні қолданыста болған тыйым салулар мен шектеулер, ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылады.
6. Кеден органы, егер кедендік декларация тіркелген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде:
1) тауарлар кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылмаған;
2) су кемелерімен тасымаланатын тауарларға қатысты кеден органы осы баптың 3-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында оларды түсіруге рұқсат бермеген;
3) кедендік декларацияны тіркеген кеден органы тауарлардың кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастырылуы туралы хабардар етілмеген;
4) кеден органына кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы жетіспейтін мәліметтерді ұсынбаған не кеден органы осындай өзгертулерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігі жоқ екені туралы хабардар етілмеген болса, тауарларды шығарудан бас тартады.
7. Егер тауарларды шығару мерзімі ұзартылған не тауарларды шығарудан бас тартылған жағдайда, декларант осы Кодекстің 16-тарауына сәйкес тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасауға міндетті.
8. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде алдын ала кедендік декларациялау, сондай-ақ электрондық сауда тауарларын алдын ала кедендік декларациялау міндетті түрде жүзеге асырылуы тиіс болатын жағдай белгіленуі мүмкін.
9. Комиссия осы бапта реттелмеген бөлігінде, жеке пайдалануға арналған тауарларды, электрондық сауда тауарларын, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды алдын ала кедендік декларациялау кезінде кедендік операцияларды жасау тәртібін айқындауға құқылы.

4. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться случаи, когда товары, в отношении которых осуществлено предварительное таможенное декларирование, могут размещаться (находиться) в зоне таможенного контроля, находящейся в регионе деятельности таможенного органа, отличного от таможенного органа, зарегистрировавшего таможенную декларацию.
5. При предварительном таможенном декларировании применяются запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, действующие на день регистрации таможенным органом таможенного документа, которым изменяются (дополняются) сведения, заявленные в таможенной декларации, либо регистрации таможенным органом уведомления об отсутствии необходимости внесения изменений (дополнений) в декларацию на товары.
6. Таможенный орган отказывает в выпуске товаров, если в течение 30 календарных дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации:
1) товары не размещены в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации;
2) в отношении товаров, перевозимых водными судами, таможенным органом не выдано разрешение на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
3) таможенный орган, зарегистрировавший таможенную декларацию, не уведомлен о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации;
4) таможенному органу не представлены недостающие сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в таможенной декларации, либо таможенный орган не уведомлен об отсутствии необходимости внесения таких изменений (дополнений).
7. В случае если срок выпуска товаров продлен либо отказано в выпуске товаров, декларант обязан совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение в соответствии с главой 16 настоящего Кодекса.
8. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться случаи, когда предварительное таможенное декларирование при помещении товаров под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, а также предварительное таможенное декларирование товаров электронной торговли должны осуществляться в обязательном порядке.
9. Комиссия вправе определять порядок совершения таможенных операций при предварительном таможенном декларировании товаров для личного пользования, товаров электронной торговли, транспортных средств международной перевозки, а также товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, в части, не урегулированной настоящей статьей.

Ескерту. 114-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
115-бап. Толық емес кедендік декларациялау
1. Толық емес кедендік декларациялау Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты жүзеге асырылады.
2. Толық емес кедендік декларациялау кезінде көрсетілмеуі мүмкін мынадай:
1) тауарларды алушы туралы;
2) тауарлардың межелі елі және (немесе) сауда жасаушы ел туралы;
3) декларацияланатын тауарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары туралы;
4) тауарлардың орамасы (саны, түрі, таңбалануы және реттік нөмірлері) туралы мәліметтерді қоспағанда, осы Кодекстің 106-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер мәлімделуі тиіс.
3. Кедендік декларациялануы осы бапқа сәйкес жүзеге асырылған тауарлар шығарылғаннан кейін декларант кеден органына, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында бұдан азырақ мерзім белгіленбесе, тауарлар шығарылған күннен бастап 8 айдан кешіктірмей, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы жетіспейтін мәліметтерді ұсынуға міндетті.
4. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында оларға қатысты осы баптың ережелері қолданылмайтын тауарлар санаты айқындалуы мүмкін.
116-бап. Мерзімдік кедендік декларациялау
1. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларация бір мәміле бойынша міндеттемелерді орындау есебінен, жеткізу кезеңі ішінде екі немесе одан да көп партиямен Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін барлық тауарларға қатысты, ал мәміле болмаған кезде - тауарларға иелік ету, пайдалану немесе билік ету құқығын растайтын бір құжат бойынша немесе қайта өңдеу өнімдерін кедендік декларациялау кезінде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы бір құжат бойынша беріледі.
2. Тауарларға арналған декларация мәлімделетін жеткізу кезеңі басталғанға дейін беріледі. Жеткізу кезеңі деп декларант мәлімдейтін кезең түсініледі, ол күнтізбелік 31 күннен аспайды және ол кезеңде:
1) кеден органына Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды ұсыну;
2) Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларды жөнелту (тауарларды оларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыға не тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету мақсатында басқа көлік құралына тиеумен (ауыстырып тиеумен) тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын бірінші тасымалдаушыға тапсыру) жоспарланады.
3. Осы баптың 2-тармағына көрсетілген мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында жеткізу кезеңі күнтізбелік 1 айдан аспайды деп белгіленуі мүмкін.

Сноска. Статья 114 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 115. Неполное таможенное декларирование
1. Неполное таможенное декларирование осуществляется в отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Союза.
2. При неполном таможенном декларировании должны быть заявлены сведения, подлежащие указанию в декларации на товары в соответствии со статьей 106 настоящего Кодекса, за исключением следующих сведений, которые могут не указываться:
1) о получателе товаров;
2) о стране назначения товаров и (или) торгующей стране;
3) о транспортных средствах, используемых для перевозки декларируемых товаров;
4) об упаковках товаров (количество, вид, маркировка и порядковые номера).
3. После выпуска товаров, таможенное декларирование которых осуществлялось в соответствии с настоящей статьей, декларант обязан представить таможенному органу недостающие сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в декларации на товары, не позднее 8 месяцев со дня выпуска товаров, если менее продолжительные сроки не установлены законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
4. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут определяться категории товаров, в отношении которых положения настоящей статьи не применяются.
Статья 116. Периодическое таможенное декларирование
1. При периодическом таможенном декларировании декларация на товары подается в отношении всех товаров, которые будут перемещаться через таможенную границу Союза двумя или более партиями в течение периода поставки, в счет исполнения обязательств по одной сделке, а при отсутствии сделки - по одному документу, подтверждающему право владения, пользования или распоряжения товарами, или по одному документу об условиях переработки товаров при таможенном декларировании продуктов переработки.
2. Декларация на товары подается до начала заявляемого периода поставки. Под периодом поставки понимается заявляемый декларантом период, который не превышает 31 календарного дня и в течение которого планируется:
1) предъявить таможенному органу товары, ввозимые на таможенную территорию Союза;
2) отгрузить товары, вывозимые с таможенной территории Союза (сдать товары перевозчику, который будет осуществлять международную перевозку товаров, либо первому перевозчику при осуществлении международной перевозки товаров с перегрузкой (перевалкой) на другое транспортное средство в целях вывоза товаров с таможенной территории Союза).
3. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлено, что период поставки, указанный в пункте 2 настоящей статьи, не может превышать 1 календарный месяц.

4. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде Комиссия айқындайтын жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мөлшерден асатын мөлшерде тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелугe немесе Одақтың кедендік аумағынан әкетуге жол берілмейді.
5. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияны беру сәтінде өзінің сипаты бойынша декларантқа белгісіз болуы мүмкін мынадай:
1) тауарлар тасымалданатын көліктің түрі туралы мәліметтерден басқа, тауарлар тасымалданатын көлік құралдары туралы;
2) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын жекелеген құжаттар туралы;
3) тауарлар санаттарына және олар тасымалданатын көліктің түріне байланысты Комиссия айқындайтын өзге де мәліметтерді қоспағанда, мәлімделген жеткізу кезеңі ішінде Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу жоспарланған тауарлардың мөлшеріне сүйене отырып, осы Кодекстің 106-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер мәлімделуі тиіс.
6. Кедендік декларациялау осы бапқа сәйкес жүзеге асырылған тауарларды жеткізудің мәлімделген кезеңі аяқталғаннан кейін декларант кеден органына мына мерзімдерде:
1) Одақтың кедендік аумағына тауарлар әкелінген жеткізу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап 1 айдан кешіктірмей;
2) тауарларға арналған декларацияда мәлімделген тауарлардың барлық партиясы Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген күннен кейінгі күннен бастап 2 айдан кешіктірмей тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) арқылы жетіспейтін мәліметтерді, сондай-ақ тауарлардың іс жүзіндегі мөлшері туралы мәліметтерді ұсынуға міндетті.
7. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы баптың 6-тармағында белгіленгенге қарағанда, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізудің ең аз мерзімі не осы баптың 6-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген мерзімдерді ұзарту мүмкіндігі, ал осы баптың 3-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында жеткізу кезеңі белгіленген кезде - тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізудің өзге мерзімі белгіленуі мүмкін.
8. Оларға қатысты мерзімдік кедендік декларациялау жүзеге асырылған және Одақтың кедендік аумағынан әкетуге арналған тауарлар жеткізу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап 6 ай ішінде Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілуі тиіс.
Тауарларды шығаруды жүргізген кеден органы декларанттың дәлелді өтініші бойынша көрсетілген мерзімді ол өткен күннен бастап 3 айдан көп емес мерзімге ұзартады.

4. При периодическом таможенном декларировании ввоз товаров на таможенную территорию Союза или вывоз товаров с таможенной территории Союза в количестве, превышающем количество, заявленное в декларации на товары, не допускается, за исключением случаев, определяемых Комиссией.
5. При периодическом таможенном декларировании должны быть заявлены сведения, подлежащие указанию в декларации на товары в соответствии со статьей 106 настоящего Кодекса, исходя из количества товаров, планируемых к перемещению через таможенную границу Союза в течение заявленного периода поставки, за исключением следующих сведений, которые по своему характеру могут быть не известны декларанту на момент подачи декларации на товары:
1) о транспортных средствах, на которых будут перевозиться товары, кроме сведений о виде транспорта, которым будут перевозиться товары;
2) об отдельных документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) иные сведения, определяемые Комиссией в зависимости от категорий товаров и вида транспорта, которым они перевозятся.
6. После окончания заявленного периода поставки товаров, таможенное декларирование которых осуществлялось в соответствии с настоящей статьей, декларант обязан представить таможенному органу недостающие сведения, а также сведения о фактическом количестве товаров путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в декларации на товары, в следующие сроки:
1) не позднее 1 месяца со дня, следующего за днем окончания периода поставки, в течение которого товары ввозились на таможенную территорию Союза;
2) не позднее 2 месяцев со дня, следующего за днем фактического вывоза с таможенной территории Союза всей партии товаров, заявленной в декларации на товары.
7. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться менее продолжительные сроки внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары, чем установленные пунктом 6 настоящей статьи, либо возможность продления сроков, указанных в подпункте 2 пункта 6 настоящей статьи, а при установлении периода поставки законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи - иной срок внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары.
8. Товары, в отношении которых осуществлено периодическое таможенное декларирование и которые предназначены для вывоза с таможенной территории Союза, должны быть фактически вывезены с таможенной территории Союза в течение 6 месяцев со дня, следующего за днем окончания периода поставки.
Указанный срок продлевается таможенным органом, который произвел выпуск товаров, по мотивированному обращению декларанта на срок не более 3 месяцев со дня его истечения.

9. Егер мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияда мәлімделген тауарлар мәлімделген кезең ішінде осындай тауарларға арналған декларацияны тіркеген кеден органынан талап етілмеген болса, не осы баптың 8-тармағында белгіленген мерзім ішінде Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілмеген жағдайда мұндай тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 113-бабының 8-тармағына сәйкес қайтарылып алынуға тиіс.
10. Осы баптың 9-тармағына сәйкес декларацияны қайтарып алу бойынша әрекеттерді декларант белгіленген мерзімде жүзеге асырмаған жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күшін жояды.
11. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы баптың ережелері қолданылмайтын тауарлардың санаттары айқындалуы мүмкін.
12. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында қосымша шарттар белгіленуі мүмкін, оны орындау кезінде осы бапқа сәйкес мерзімдік кедендік декларациялау жүзеге асырылуы мүмкін.
13. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияда мәлімделген тауарларға қатысты жеткізудің барлық кезеңі ішінде кедендік бақылауды жүргізудің ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.
117-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарды кедендік декларациялау ерекшеліктері
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы белгіленген кезең ішінде жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде жекелеген құрамдауыштар түрінде өткізілетін тауар Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың кодына сәйкес келетін коды көрсетіле отырып, мұндай тауардың компоненттеріне қатысты бірнеше тауарларға арналған декларациялар беру арқылы декларациялануы мүмкін.
Осы Кодекстің 21-бабының 3-тармағына сәйкес қабылданатын жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталған немесе жасалып біткен түрде Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жіктеу туралы шешімде (бұдан әрі осы бапта - тауарларды жіктеу туралы шешім) осындай бөлік ретінде көрсетілген жиынтық немесе жасалып біткен түрдегі тауардың құрамдас бөлігі тауардың компоненті деп түсініледі.
2. Осы батпа белгіленген тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен, экспорт кедендік рәсімімен, кедендік қойма кедендік рәсімімен, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен, еркін қойма кедендік рәсімімен, кері экспорт кедендік рәсімімен және кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған кезде қолданылады.

9. В случае если при периодическом таможенном декларировании товары, заявленные в декларации на товары, не были предъявлены таможенному органу, зарегистрировавшему такую декларацию на товары, в течение заявленного периода либо фактически не вывезены с таможенной территории Союза в течение срока, установленного пунктом 8 настоящей статьи, такая декларация на товары должна быть отозвана в соответствии с пунктом 8 статьи 113 настоящего Кодекса.
10. В случае неосуществления декларантом в установленные сроки действий по отзыву декларации в соответствии с пунктом 9 настоящей статьи таможенный орган аннулирует выпуск товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса.
11. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут определяться категории товаров, в отношении которых положения настоящей статьи не применяются.
12. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться дополнительные условия, при выполнении которых может осуществляться периодическое таможенное декларирование в соответствии с настоящей статьей.
13. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут определяться особенности проведения таможенного контроля в отношении товаров, заявленных при периодическом таможенном декларировании в декларации на товары, в течение всего периода поставки.
Статья 117. Особенности таможенного декларирования товара, перемещаемого через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
1. Товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемый через таможенную границу Союза в виде отдельных компонентов в течение установленного периода, может декларироваться путем подачи нескольких деклараций на товары в отношении компонентов такого товара с указанием кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, соответствующего коду товара в комплектном или завершенном виде.
Под компонентом товара понимается составная часть товара в комплектном или завершенном виде, которая указана в качестве такой части в решении о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, принимаемом в соответствии с пунктом 3 статьи 21 настоящего Кодекса (далее в настоящей статье - решение о классификации товаров).
2. Особенности таможенного декларирования товаров, установленные настоящей статьей, применяются при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, таможенную процедуру экспорта, таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру свободной таможенной зоны, таможенную процедуру свободного склада, таможенную процедуру реэкспорта и таможенную процедуру реимпорта.

3. Осы бапта белгіленген тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері бір мезгілде мынадай шарттар сақталған жағдайда қолданылады:
1) тауарларға қатысты оларды жіктеу туралы шешім берілген;
2) тауарларды жіктеу туралы шешім берілген тұлға тауар компоненттерінің декларанты болып табылады;
3) тауардың барлық компоненттерін кедендік декларациялау бір кеден органына қатысты жүзеге асырылады;
4) тауардың компоненттері Одақтың кедендік аумағына бір алушының мекенжайына әкелінеді немесе мұндай аумақтан бір жөнелтушіден әкетіледі.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген шарттарға қосымша мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауар компоненттерінің бір мәміле шеңберінде Одақтың кедендік аумағына әкелінуге тиіс екендігі белгіленуі мүмкін.
5. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауардың бірінші компонентіне қатысты тауарларға арналған декларация кеден органына берілгенге дейін тауарларды жіктеу туралы шешімді алған соң, декларанттың тауар құрамдауыштарының осы мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын нысанда және тәртіппен жоспарланып отырған жеткізілімдері туралы хабарламаны жіберу қажеттігі көзделуі мүмкін.
6. Одақтың кедендік аумағына шетелдік тауарлар әкелінген кезде тауар компоненттерін кедендік декларациялау осы Кодекстің 114-бабында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Тауар компоненттерін кедендік декларациялау кезінде осы бапқа сәйкес кедендік-тарифтік реттеу шаралары, кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері, салық мөлшерлемелері, кедендік әкету баждарын, салықтар төлеу бойынша жеңілдіктер, тыйым салулар мен шектеулер, жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауарға қатысты белгіленген және тауар компоненттеріне қатысты тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнге қолданылып жүрген ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылады.
8. Жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың соңғы компоненттеріне қатысты тауарларға арналған декларация осындай тауардың бірінші компонентіне қатысты тауарларға арналған декларация тіркелген күннен бастап 2 жылдан аспайтын мерзімде берілуге тиіс.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзімді ұзарту мүмкіндігі, мұндай ұзартудың тәртібі, сондай-ақ жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың соңғы компонентіне қатысты тауарларға арналған декларацияны берудің шекті мерзімі белгіленуі мүмкін.
9. Егер осы баптың 8-тармағына сәйкес белгіленген тауардың соңғы компонентіне қатысты тауарларға арналған декларацияны беру мерзімі бұзылған және (немесе) егер мұндай мерзім аяқталғанға дейін тауарларды жіктеу туралы шешімнің қолданысы тоқтатылған не кері қайтарып алынған жағдайда, мұндай шешімнің қолданысы тоқтатылғанға дейін не кері қайтарып алынғанға шейін шығарылған тауар компонентіне қатысты тауарларға арналған декларацияларда қамтылған мәліметтерге Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың кодын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауар компоненттерінің кодтарымен алмастыруға байланысты тиісті өзгерістер (толықтырулар) енгізіледі.

3. Особенности таможенного декларирования товаров, установленные настоящей статьей, применяются при одновременном соблюдении следующих условий:
1) в отношении товаров выдано решение о классификации товаров;
2) декларантом компонентов товара является лицо, которому выдано решение о классификации товаров;
3) таможенное декларирование всех компонентов товара осуществляется одному таможенному органу;
4) компоненты товара ввозятся на таможенную территорию Союза в адрес одного получателя или вывозятся с такой территории от одного отправителя.
4. Дополнительно к условиям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлено, что компоненты товара должны ввозиться на таможенную территорию Союза в рамках одной сделки.
5. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрена необходимость направления декларантом после получения решения о классификации товаров до подачи декларации на товары в отношении первого компонента товара таможенному органу уведомления о планируемых поставках компонентов товара по форме и в порядке, которые определяются законодательством о таможенном регулировании этого государства-члена.
6. При ввозе на таможенную территорию Союза иностранных товаров таможенное декларирование компонентов товара может осуществляться с особенностями, определенными статьей 114 настоящего Кодекса.
7. При таможенном декларировании компонентов товара в соответствии с настоящей статьей применяются меры таможенно-тарифного регулирования, ставки вывозных таможенных пошлин, ставки налогов, льготы по уплате вывозных таможенных пошлин, налогов, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, установленные в отношении товара в комплектном или завершенном виде и действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары в отношении компонентов товара.
8. Декларация на товары в отношении последнего компонента товара в комплектном или завершенном виде должна быть подана в срок, не превышающий 2 года со дня регистрации декларации на товары в отношении первого компонента такого товара.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться возможность продления срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта, порядок такого продления, а также предельный срок подачи декларации на товары в отношении последнего компонента товара в комплектном или завершенном виде.
9. В случае если нарушен установленный в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи срок подачи декларации на товары в отношении последнего компонента товара и (или) если до истечения такого срока решение о классификации товаров прекратило действие либо было отозвано, в сведения, содержащиеся в декларациях на товары в отношении компонентов товара, выпуск которых был произведен до прекращения действия либо отзыва такого решения, вносятся соответствующие изменения (дополнения), связанные с заменой кода товара в комплектном или завершенном виде в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности кодами компонентов товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.

Тауар компоненттеріне қатысты тауарларға арналған декларацияда қамтылған мәліметтерге өзгерістерді (толықтыруларды) декларант осы Кодекстің 112-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен, осы баптың 8-тармағына сәйкес белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімде немесе декларантқа, егер тауарларды жіктеу туралы шешімнің қолданысы тоқтатылған немесе мұндай шешім осы баптың 8-тармағына сәйкес белгіленген мерзім аяқталғаннан басқа өзге негіздер бойынша кері қайтарып алынған болса, тауарларды жіктеу туралы шешімнің қолданысы тоқтатылатыны не кері қайтарып алынатыны туралы хабарланған жағдайда енгізеді.
10. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы бапқа сәйкес кедендік декларациялау жүзеге асырылған тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.
18-тарау
Тауарларды шығару және тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар
118-бап. Тауарларды шығару және тауарларды шығарумен және оларды жоюмен байланысты кедендік операциялар жасау тәртібі туралы жалпы ережелер
1. Тауарларды шығаруды, егер адам:
1) тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын немесе Одақ туралы шартқа және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер сияқты шарт тауарлар шығарылғаннан кейін расталуы мүмкін жағдайларды қоспағанда, осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды сақтаған;
2) кеден органдарының тауарларды шығарумен байланысты іс-қимылдарды жасағаны үшін алынатын кедендік алымдарды, егер мұндай алымдар мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген және оларды төлеу мерзімі тауарлар шығарылғанға дейін, оның ішінде кедендік декларация тіркелгенге дейін белгіленген болса, төлеген жағдайларда, кеден органы жүргізеді.
2. Тауарларды шығару, кеден органының ақпараттық жүйесі пайдаланыла отырып, электрондық құжатты қалыптастыру арқылы не қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияда немесе қағаз жеткізгіште берілген тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште тиісті белгілер қою арқылы ресімделеді.
3. Тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды осы Кодекстің 119-бабында көзделген мерзімдерде немесе Комиссия белгілеген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде көрсетілген баптың 10-тармағына сәйкес Комиссия белгілеген тәртіппен, Комиссия реттемеген бөлігінде - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленетін тәртіппен кеден органы жасайды.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауарларды келетін жерлерінде шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.

Изменения (дополнения) в сведения, содержащиеся в декларации на товары в отношении компонентов товара, вносятся декларантом в порядке, установленном в соответствии со статьей 112 настоящего Кодекса, в срок, не превышающий 30 календарных дней со дня истечения срока, установленного в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи, или уведомления декларанта о прекращении действия либо об отзыве решения о классификации товаров, если действие решения о классификации товаров прекращается или такое решение отзывается по иным основаниям, чем истечение срока, установленного в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи.
10. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут определяться особенности проведения таможенного контроля в отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществлялось в соответствии с настоящей статьей.
Глава 18
Выпуск товаров и таможенные операции, связанные с выпуском товаров
Статья 118. Общие положения о выпуске товаров и порядке совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров и его аннулированием
1. Выпуск товаров производится таможенным органом при условии, что лицом:
1) соблюдены условия помещения товаров под заявленную таможенную процедуру или условия, установленные для использования отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры, за исключением случаев, когда такое условие, как соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Союзе и (или) законодательством государств-членов, может быть подтверждено после выпуска товаров;
2) уплачены таможенные сборы за совершение таможенными органами действий, связанных с выпуском товаров, если такие сборы установлены в соответствии с законодательством государства-члена и срок их уплаты установлен до выпуска товаров, в том числе до регистрации таможенной декларации.
2. Выпуск товаров оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на таможенной декларации на бумажном носителе или на заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары, поданном на бумажном носителе.
3. Таможенные операции, связанные с выпуском товаров, совершаются таможенным органом в сроки, предусмотренные статьей 119 настоящего Кодекса, или сроки, установленные Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 10 указанной статьи, в порядке, определяемом Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, - в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут определяться особенности совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров в местах прибытия.

4. Осы Кодекстің 113-бабының 4 - 6-тармақтарында, 116-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда, сондай-ақ осы Кодекстің 116-бабының 10-тармағында көзделген жағдайда кедендік декларацияны кері қайтарып алған кезде кеден органы тауарлардың шығарылуын жояды.
Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында, сондай-ақ декларанттың уәжді өтініші бойынша кеден органы тауарларды шығарудың күшін жоюы мүмкін жағдайлар мен шарттар айқындалуы мүмкін.
Кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланыла отырып, тауарларды шығарудың күшін жою электрондық құжатты қалыптастыру арқылы не қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияда тиісті белгілер қою арқылы ресімделеді.
Тауарларды шығарудың күшін жоюға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды, ал Комиссия реттемеген бөлігінде - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
5. Егер тауарларға арналған декларацияда 2 және одан көп тауар туралы мәліметтер берілген жағдайда, кеден органы, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, осы баптың 1-тармағында көзделген шығару шарттары сақталған тауарларды шығарады.
51. Егер электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда жеке тұлғалар сатып алған 2 және одан көп электрондық сауда тауары туралы мәліметтер мәлімделген жағдайда, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кеден органы оларға қатысты осы Кодекстің 3095-бабының 1-тармағында көзделген шығару шарттары сақталған электрондық сауда тауарларын шығаруды жүргізеді.
Егер осы Кодекстің 3095-бабының 1-тармағында көзделген шығару шарттары тиісті жөнелтімдегі барлық тауарларға қатысты сақталса, тасымалдаушы жеткізетін бір жөнелтімде (бір жеке жүкқұжат бойынша) немесе бір халықаралық пошта жөнелтімінде бірнеше электрондық сауда тауарлары өткізілген жағдайда, осы тармақтың ережелері қолданылады.
6. Кеден органы шығару жүргізілген тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыратын адамға, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда - кеден органының ақпараттық жүйесі мен осындай адамдардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасауы болған кезде, өзге де адамдарды мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген мерзімде электрондық нысанда тауарларды шығару туралы хабарлайды.

4. При отзыве таможенной декларации в случаях, предусмотренных пунктами 4 - 6 статьи 113, пунктом 9 статьи 116 настоящего Кодекса, а также в случае, предусмотренном пунктом 10 статьи 116 настоящего Кодекса, таможенный орган аннулирует выпуск товаров.
Комиссией и законодательством государств-членов о таможенном регулировании в случаях, предусмотренных Комиссией, также могут определяться случаи и условия, когда выпуск товаров может быть аннулирован таможенным органом по мотивированному обращению декларанта.
Аннулирование выпуска товаров оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на таможенной декларации на бумажном носителе.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с аннулированием выпуска товаров, определяется Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, - в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. В случае если в декларации на товары заявлены сведения о 2 и более товарах, таможенный орган производит выпуск товаров, в отношении которых соблюдены условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, если иное не установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
51. В случае если в декларации на товары электронной торговли заявлены сведения о 2 и более товарах электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенный орган производит выпуск товаров электронной торговли, в отношении которых соблюдены условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 статьи 3095 настоящего Кодекса, если иное не установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
В случае, когда в одном отправлении, доставляемом перевозчиком (по одной индивидуальной накладной), или в одном международном почтовом отправлении перемещается несколько товаров электронной торговли, положения настоящего пункта применяются, если условия выпуска, предусмотренные пунктом 1 статьи 3095 настоящего Кодекса, соблюдены в отношении всех товаров, находящихся в соответствующем отправлении.
6. Таможенный орган в электронной форме уведомляет о выпуске товаров лицо, осуществляющее временное хранение товаров, в отношении которых произведен выпуск товаров, а в случаях, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - и иных лиц при наличии взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационных систем таких лиц в срок, установленный в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

7. Осы Кодекстің 120 - 122 және 126-баптарында көзделген жағдайларда, сондай-ақ жеке пайдалануға арналған тауарларға, халықаралық көлікпен тасымалдау құралдары, керек-жарақтар мен жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты осы Кодекстің 120 - 122 және 126-баптарында, 37 - 39-тарауларында және 3095-бабында белгіленген тауарларды шығару бойынша кедендік операдияларды жасаудың шарттары және (немесе) ерекшеліктері ескеріле отырып, осы бапқа сәйкес тауарларды шығару жүргізіледі.
8. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға тауарлардың шығарылғаны туралы не тауарлардың шығарылғаны туралы белгілер қойылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға тауарларды шығарудың күшін жою туралы белгілердің қойылу жағдайлары мен тәртібі белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 118-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
119-бап. Тауарларды шығару мерзімдері
1. Тауарларды шығаруды кеден органы кедендік декларация тіркелген сәттен бастап не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі басталған кезден бастап 4 сағаттың ішінде, ал, егер кедендік декларация кеден органының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін кемінде 4 сағат бұрын тіркелген не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі кеден органының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін кемінде 4 сағат бұрын басталған жағдайларда,- осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған кезден бастап 4 сағаттың ішінде аяқтауға тиіс.
2. Тауарларды кедендік алдын ала декларациялау кезінде осы бапта көзделген тауарларды шығару мерзімдері мынадай мән-жайлардың бірі:
1) кедендік декларацияны тіркеген кеден органы кедендік декларацияда мәлімделген кедендік бақылау аймағына тауарларды орналастыру туралы хабарламаны алған, ал су кемелері тасымалдайтын тауарларға қатысты, кеден органы осы Кодекстің 114-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген тауар келген жерде оны түсіруге рұқсат берген жағдайда, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер өзгерген (толықтырылған);
2) кедендік декларацияны тіркеген кеден органы кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағына тауарларды орналастыру туралы хабарламаны алған, ал кеден органы берілген кедендік декларацияға өзгерістерді (толықтыруларды) не кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағына тауарларды орналастыру туралы хабарламаны кеден органы алғaнға дейін кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге енгізілген өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігі жоқ екендігі туралы хабардар етілген немесе су кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты осы Кодекстің 114-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында түсіруге рұқсат алғанға кезде, - су кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты, - осы Кодекстің 114-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органының кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында оларды түcіpyгe рұқсат беруі басталған кезде есептеледі.

7. В случаях, предусмотренных статьями 120 - 122 и 126 настоящего Кодекса, а также в отношении товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки, припасов и товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, выпуск товаров производится в соответствии с настоящей статьей с учетом условий и (или) особенностей совершения таможенной операции по выпуску товаров, определенных статьями 120 - 122 и 126, главами 37 - 39 и статьей 3095 настоящего Кодекса.
8. В соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться случаи и порядок проставления отметок о выпуске товаров на коммерческих, транспортных (перевозочных) документах либо об аннулировании выпуска товаров на коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, на которых проставлены отметки о выпуске товаров.
Сноска. Статья 118 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 119. Сроки выпуска товаров
1. Выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом в течение 4 часов с момента регистрации таможенной декларации либо с момента наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, а в случаях, если таможенная декларация зарегистрирована менее чем за 4 часа до окончания времени работы таможенного органа либо одно из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, наступило менее чем за 4 часа до окончания времени работы таможенного органа, - в течение 4 часов с момента начала времени работы этого таможенного органа, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.
2. При предварительном таможенном декларировании товаров сроки выпуска товаров, предусмотренные настоящей статьей, исчисляются с момента наступления одного из следующих обстоятельств:
1) изменение (дополнение) сведений, заявленных в таможенной декларации, - при условии, что таможенным органом, зарегистрировавшим таможенную декларацию, получено уведомление о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, - таможенным органом выдано разрешение на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 3 статьи 114 настоящего Кодекса;
2) получение таможенным органом, зарегистрировавшим таможенную декларацию, уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, - выдача таможенным органом разрешения на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 3 статьи 114 настоящего Кодекса, - при условии, что таможенный орган уведомлен об отсутствии необходимости внесения изменений (дополнений) в поданную таможенную декларацию либо изменения (дополнения) внесены в сведения, заявленные в таможенной декларации до получения таможенным органом уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, или получения разрешения на выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 3 статьи 114 настоящего Кодекса в отношении товаров, перевозимых водными судами.

3. Тауарларды шығару кедендік декларация тіркеген күннен кейінгі күннен бастап 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей, не егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген уақыттың ішінде мына мән-жайлардың бірі:
1) кеден органы осы Кодекстің 325-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға сұрау салған және (немесе) кедендік бақылауды өзге нысандарда жүргізу туралы не кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану туралы шешім қабылданған;
2) декларант кеден органдарына осы Кодекстің 112-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы уәжді өтінішпен жүгінген;
3) декларант кеден органының осы Кодекстің 112-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын орындамау жағдайы басталған болса, осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталғаннан бір күн бұрын аяқталуға тиіс.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларды шығару мерзімі мыналар үшін:
1) осы Кодекстe көзделген кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдана отырып, басталған кедендік бақылауды жүргізуге немесе аяқтауға;
2) кеден органының осы Кодекстің 112-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын орындауға;
3) осы Кодекстің 121 және 122-баптарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуға қажет уақытқа ұзартылуы мүмкін.
5. Тауарларды шығару мерзімі кеден органы басшысының (бастығының), ол уәкілеттік берген басшы орынбасарының (бастық орынбасарының) не оларды алмастыратын тұлғалардың рұқсатымен ұзартылады.
6. Тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде, тауарларды шығаруды кеден органы кедендік декларация тіркелген күннен не, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі басталған күннен кейінгі күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауға тиіс.
Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде, тауарларды шығаруды кеден органы транзиттік декларация тіркелген күннен не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бipeуi басталған күннен кейінгі күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей аяқтауға тиіс.

3. Выпуск товаров должен быть завершен не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если в течение времени, указанного в пункте 1 настоящей статьи, наступило одно из следующих обстоятельств:
1) таможенным органом в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 325 настоящего Кодекса запрошены документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) принято решение о проведении таможенного контроля в иных формах либо о применении мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) декларант обратился в таможенный орган с мотивированным обращением об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 1 статьи 112 настоящего Кодекса;
3) декларантом не выполнено требование таможенного органа об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 112 настоящего Кодекса.
4. Срок выпуска товаров, указанный в пункте 3 настоящей статьи, может быть продлен на время, необходимое для:
1) проведения или завершения начатого таможенного контроля с применением предусмотренных настоящим Кодексом форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) выполнения требования таможенного органа об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 112 настоящего Кодекса;
3) предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьями 121 и 122 настоящего Кодекса.
5. Срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя (начальника) таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя (заместителя начальника) таможенного органа либо лиц, их замещающих.
6. При продлении срока выпуска товаров выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом не позднее 10 рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если иное не установлено настоящим Кодексом.
При продлении срока выпуска товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом не позднее 5 рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации транзитной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи.

7. Егер кедендік құжаттарды, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзімде аяқталмайтын болса және осы Кодекстің 121-бабына сәйкес тауарларды шығару осы Кодекстің 121-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда жүргізілмейтін болса, тауарларды шығару мерзімі кеден органы басшысының (бастығының), ол уәкілеттік берген кеден органы басшысы орынбасарының (бастық орынбасарының) не оларды алмастыратын тұлғалардың рұқсатымен осы баптың 6-тармағымен белгіленген мерзім аяқталған күннен кейінгі күннен бастап осындай тексеру жүргізілу мерзіміне ұзартылады.
8. Егер кедендік сараптама тағайындалса және оны аяқтау үшін осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзімге қарағанда, неғұрлым ұзақ мерзім қажет болса және осы Кодекстің 122-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылмаса не осы Кодекстің 122-бабына сәйкес тауарларды шығару осы Кодекстің 122-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда жүргізілмейтін болса, тауарларды шығару мерзімі кеден органы басшысының (бастығының), ол уәкілеттік берген кеден органы басшысы орынбасарының (бастық орынбасарының) не оларды алмастыратын тұлғалардың рұқсатымен осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзім аяқталған күннен кейінгі күннен бастап кедендік сараптама жүргзілу мерзіміне ұзартылады.
9. Осы баптың 4 - 8-тармақтарына сәйкес тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде кеден органы декларантқа, кеден өкіліне немесе электрондық сауда операторына рұқсат берілген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей осындай ұзарту туралы хабарлама жібереді.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында хабарламада тауарларды шығару мерзімін ұзартуға негіз болатын себептер көрсетіледі деп белгіленуі мүмкін.
10. Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасы осы баптың 1 және 3-тармағында көрсетілген мерзімдерге қарағанда, тауарларды шығарудың аса ұзақ емес мерзімдерін белгілеуі мүмкін.
11. Тауарларды шығару мерзімі осы Кодекстің 124-бабына және (немесе) Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға сәйкес тоқтатылуы мүмкін.
Ескерту. 119-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
120-бап. Тауарларға арналған декларацияларды бергенге дейін кедендік операцияларды жасаудың және тауарларды шығарудың ерекшеліктері
1. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес:

7. В случае если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений не может быть завершена в срок, установленный пунктом 6 настоящей статьи, и выпуск товаров в соответствии со статьей 121 настоящего Кодекса не может быть произведен в случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 121 настоящего Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя (начальника) таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя (заместителя начальника) таможенного органа либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи, на срок проведения такой проверки.
8. В случае если назначена таможенная экспертиза и для ее завершения необходим более продолжительный срок, чем срок, установленный пунктом 6 настоящей статьи, и не предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 122 настоящего Кодекса, либо выпуск товаров в соответствии со статьей 122 настоящего Кодекса не может быть произведен в случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 122 настоящего Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя (начальника) таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя (заместителя начальника) таможенного органа либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи, на срок проведения таможенной экспертизы.
9. При продлении срока выпуска товаров в соответствии с пунктами 4-8 настоящей статьи таможенный орган направляет декларанту, таможенному представителю или оператору электронной торговли уведомление о таком продлении не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем выдачи разрешения.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлено, что в уведомлении указываются причины, на основании которых продлевается срок выпуска товаров.
10. Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться менее продолжительные сроки выпуска товаров, чем сроки, указанные в пунктах 1 и 3 настоящей статьи.
11. Срок выпуска товаров может быть приостановлен в соответствии со статьей 124 настоящего Кодекса и (или) международными договорами в рамках Союза.
Сноска. Статья 119 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 120. Особенности совершения таможенных операций и выпуска товаров до подачи декларации на товары
1. К выпуску товаров до подачи декларации на товары могут быть заявлены в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления:

1) осы Кодекстің 81-бабының 1-тармағында көрсетілген, сондай-ақ Комиссия осы Кодекстің 81-бабының 2-тармағына сәйкес айқындаған тауарлар;
2) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалған инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде әкелінетін тауарлар;
3) Комиссия айқындайтын өлшемшарттарға сай келетін, заңды тұлғалардың жекелеген санаттары әкелетін, Комиссия бекітетін тізбе бойынша тауарлардың санаттары тауарға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға мәлімделуі мүмкін.
2. Тауарлар кеден аумағындағы кедендік қайта өңдеу рәсіміне, еркін кеден аймағы кедендік рәсіміне, еркін қойма кедендік рәсіміне, кедендік баждарды (салықтарды) төлемей, кедендік уақытша әкелу (рұқсат етілу) рәсіміне сәйкес, егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген болса, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге де кедендік рәсімдерге сәйкес Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығаруға мәлімделуі мүмкін.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден аумағындағы кедендік қайта өңдеу рәсіміне, еркін кеден аймағының кедендік рәсіміне, еркін қойманың кедендік рәсіміне, кедендік баждарды (салықтарды) төлемей кедендік уақытша әкелу (рұқсат етілу) рәсіміне сәйкес тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығаруға мәлімделуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесі белгіленуі мүмкін.
3. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға тауарларды мәлімделген кезде тауарларға арналған декларацияны беру кезінде тауарлар декларанты болып әрекет ететін тұлға кеден органына тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде тауарларды шығару туралы өтініш береді.
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тауарлар декларанты болып әрекет ететін тұлға (осы бапта бұдан әрі - тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлға) береді.
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш декларант болып әрекет ететін тұлға, таңдалған кедендік рәсім туралы мәліметтерді және декларант болып әрекет ететін тұлғаның тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішінің түріне, тауарлардың санаттарына және кедендік рәсімдерге байланысты Комиссия айқындайтын тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтуға тиіс.
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің нысанын, мұндай өтініштің құрылымы мен электрондық құжат түріндегі форматын, оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.

1) товары, указанные в пункте 1 статьи 81 настоящего Кодекса, а также определенные Комиссией в соответствии с пунктом 2 статьи 81 настоящего Кодекса;
2) товары, ввозимые в рамках реализации инвестиционных проектов, определяемых в соответствии с законодательством государств-членов;
3) категории товаров по перечню, утверждаемому Комиссией, ввозимые отдельными категориями юридических лиц, которые отвечают критериям, определяемым Комиссией.
2. Товары могут быть заявлены к выпуску до подачи декларации на товары в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории, таможенной процедурой свободной таможенной зоны, таможенной процедурой свободного склада, таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты таможенных пошлин (налогов), если это предусмотрено законодательством государств-членов, а также в соответствии с иными таможенными процедурами, которые определяются Комиссией.
Законодательством государств-членов может устанавливаться перечень категорий товаров, которые могут быть заявлены к выпуску до подачи декларации на товары в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории, таможенной процедурой свободной таможенной зоны, таможенной процедурой свободного склада, таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты таможенных пошлин (налогов).
3. При заявлении товаров к выпуску товаров до подачи декларации на товары лицо, которое будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары, подает таможенному органу заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подается лицом, которое может выступать декларантом товаров (далее в настоящей статье - лицо, подавшее заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары).
Заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары должно содержать сведения о лице, которое будет выступать декларантом, избранной таможенной процедуре и иные сведения, необходимые для выпуска товаров, определяемые Комиссией в зависимости от вида заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, лица, которое будет выступать декларантом, категорий товаров и таможенных процедур.
Форма заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, структура и формат такого заявления в виде электронного документа, порядок их заполнения определяются Комиссией.

4. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілетін өтінішпен бірге:
1) шарттарды сақтаған жағдайда осы баптың 13-тармағына сәйкес кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруды жүргізетін, осы шарттардың сақталуын растайтын құжаттар;
2) тауарларды жөнелтуші және алушы туралы, тауарларды жөнелтуші ел және межелі ел, тауарлар туралы (атауы, тауар белгісі, мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектісі болып табылатын тауардың шығарылған жерінің атауы және (немесе) кеден органына тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берілетін мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізілімі, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес сипаттамасы, бірінші 6 белгіден кем емес деңгейдегі коды, саны, брутто салмағы және құны) мәліметтерді қамтитын коммерциялық немесе өзге де құжаттар ұсынылуы керек. Осы тармақшада көрсетілген құжаттарда қажетті мәліметтер болмаған кезде, мұндай мәліметтер тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште көрсетіледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілетін құжаттар, егер мұндай құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) олардан алынатын мәліметтер осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес алынуы мүмкін болса, кеден органына ұсынылмайды.
6. Егер мұндай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органы ала алмайтын болса, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы электрондық құжат түрінде берілетін өтінішті беру тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды, кедендік баждарды, салықтарды төлеу міндетінің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылуын растайтын құжаттарды ұсынумен сүйемелденеді.
7. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш кейіннен тауарларға арналған декларация берілетін мүше мемлекеттің кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы кеден органына беріледі.
8. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығаруға мәлімделген кезде мұндай тауарлар кеден органына тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берілетін мүше мемлекеттің аумағында болуға тиіс.
9. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті берген тұлға мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес, халықаралық шарттар мен кедендік реттеу саласындағы актілердің талаптарын сақтамағаны үшін, оның ішінде тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште анық емес мәліметтерді көрсеткені, жарамсыз құжаттарды, оның ішінде қолдан жасалған және (немесе) көрінеу анық емес (жалған) мәліметтері бар құжаттарды ұсынғаны, белгіленген мерзімде тауарларға арналған декларацияны бермегені үшін жауапты болады.

4. Совместно с заявлением о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемым в виде документа на бумажном носителе, должны быть представлены:
1) документы, подтверждающие соблюдение условий, при соблюдении которых в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи таможенным органом производится выпуск товаров до подачи декларации на товары;
2) коммерческие или иные документы, содержащие сведения об отправителе и получателе товаров, стране отправления и стране назначения товаров, о товарах (наименование, товарный знак, наименование места происхождения товара, являющееся объектом интеллектуальной собственности, включенным в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов и (или) национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого подается заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, описание, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых 6 знаков, количество, вес брутто и стоимость). При отсутствии необходимых сведений в документах, указанных в настоящем подпункте, такие сведения указываются в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
5. Документы, указанные в пункте 4 настоящей статьи, могут не представляться таможенному органу, если сведения о таких документах и (или) сведения из них могут быть получены в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
6. Подача заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемого в виде электронного документа, сопровождается представлением документов, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
7. Заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подается правомочному регистрировать таможенные декларации таможенному органу государства-члена, которому впоследствии будет подана декларация на товары.
8. При заявлении товаров к выпуску товаров до подачи декларации на товары такие товары должны находиться на территории государства-члена, таможенному органу которого подается заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
9. Лицо, подавшее заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, несет ответственность в соответствии с законодательством государств-членов за несоблюдение требований международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, в том числе за указание недостоверных сведений в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары, представление недействительных документов, в том числе поддельных и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, неподачу декларации на товары в установленный срок.

10. Кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркейді немесе Комиссия айқындайтын тәртіппен, Комиссия реттемейтін бөлігінде — мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленетін тәртіппен осындай өтініш берілген кезден бастап кеден органының жұмыс уақытынан 1 сағатқа кешіктірмей, оны тіркеуден бас тартады.
11. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген сәтінен бастап заңды мәні бар фактілер туралы куәландыратын құжат болады.
12. Кеден органы мынадай негіздер бойынша:
1) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш кедендік декларацияларды тіркеуге құқылы емес кеден органына берілсе;
2) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті уәкілеттік берілмеген адам берсе не қол қойылмаса немесе тиісінше куәландырылмаса;
3) қағаз жеткізгіштегі тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш белгіленген нысанда жасалмаса, электрондық құжат түріндегі өтініштің құрылымы мен форматы осындай өтініштің белгіленген құрылымы мен форматына сәйкес келмесе;
4) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініште осы баптың 3-тармағының үшінші абзацына сәйкес көрсетуге жататын мәліметтер көрсетілмесе;
5) қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілетін тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішпен бірге осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттар берілмесе;
6) электрондық құжат түрінде берілетін тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішпен бірге осы баптың 6-тармағында көрсетілген құжаттар берілмесе;
7) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті берген күнге, осындай өтініш берген адамда, осы баптың 16-тармағында және осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімде тауарларға арналған декларация берілгенге дейін бұрын шығарылған тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны беру жөнінде opындалмаған міндетінің болуы;
8) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берілген тауарлар кеден органына тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берілетін мүше мемлекеттің аумағында болмаса, тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеуден бас тартады.
13. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлға:

10. Таможенный орган регистрирует заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказывает в его регистрации не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента подачи такого заявления в порядке, определяемом Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, - в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
11. С момента регистрации заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
12. Таможенный орган отказывает в регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары по следующим основаниям:
1) заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подано таможенному органу, не правомочному регистрировать таможенные декларации;
2) заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подано неуполномоченным лицом либо не подписано или не заверено надлежащим образом;
3) заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары на бумажном носителе составлено не по установленной форме, структура и формат заявления в виде электронного документа не соответствуют установленным структуре и формату такого заявления;
4) в заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары не указаны сведения, подлежащие указанию в соответствии с абзацем третьим пункта 3 настоящей статьи;
5) вместе с заявлением о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемым в виде документа на бумажном носителе, не представлены документы, указанные в пункте 4 настоящей статьи;
6) вместе с заявлением о выпуске товаров до подачи декларации на товары, подаваемым в виде электронного документа, не представлены документы в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи;
7) наличие на день подачи заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары у лица, подавшего такое заявление, неисполненной в установленный пунктом 16 настоящей статьи и пунктом 4 статьи 441 настоящего Кодекса срок обязанности по подаче декларации на товары в отношении товаров, выпуск которых ранее был произведен до подачи декларации на товары;
8) товары, в отношении которых подано заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, не находятся на территории государства-члена, таможенному органу которого подается заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
13. Выпуск товаров до подачи декларации на товары производится таможенным органом при условии, что лицом, подавшим заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары:

1) егер тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті уәкілетті экономикалық оператор берген болса, осы баптың 1 және 2-бабының ережелерін немесе осы Кодекстің 441-бабының 1-тармағының ережелерін сақтаған;
2) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу шарттарын, сондай-ақ Одақ туралы шартқа және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес, тыйым салулар мен шектеулерді сақтау сияқты шарт тауарларды шығарғаннан кейін расталуы мүмкін жағдайларды қоспағанда, тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтаған;
3) осы баптың 14-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, сондай-ақ осы Кодекстің 441-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну талап етілмейтін жағдайды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынған ретте, кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруды жүргізеді.
14. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну мыналарға қатысты:
1) дүлей апаттардың, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын жою үшін қажетті тауарларға;
2) бейбітшілікті сақтап қалу акцияларын орындауға не оқу-жаттығулар жүргізуге қажетті соғыс мақсатындағы өнімдерге;
3) гуманитарлық және техникалық көмекке;
4) мүше мемлекеттердің валютасына, шетелдік валютаға, өзге де валюталық құндылықтарға, бағалы металдарға, оның ішінде мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктері мен олардың филиалдары әкелетін алтынға;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын өзге де тауарларға қатысты талап етілмейді.
15. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетінің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 9-тарауына және 75-бабына сәйкес ұсынылады.
16. Осы бапқа сәйкес шығарылған тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлға тауарлар шығарылған айдан кейінгі айдың 10-ынан кешіктірмей не осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында айқындалған мерзімде беруге тиіс.
Осы тармақта көрсетілген мерзімді есептеу осы Кодекстің 4-бабы 6-тармағының ережелері ескеріле отырып жүргізіледі.

1) соблюдены положения пунктов 1 и 2 настоящей статьи или положения пункта 1 статьи 441 настоящего Кодекса, если заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подано уполномоченным экономическим оператором;
2) соблюдены условия помещения товаров под заявленную таможенную процедуру, за исключением условий уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также случаев, когда такое условие, как соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Союзе и (или) законодательством государств-членов, может быть подтверждено после выпуска товаров;
3) предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, за исключением товаров, указанных в пункте 14 настоящей статьи, а также за исключением случая, когда предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется в соответствии с пунктом 5 статьи 441 настоящего Кодекса.
14. Предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется в отношении:
1) товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
2) продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо для проведения учений;
3) гуманитарной и технической помощи;
4) валюты государств-членов, иностранной валюты, иных валютных ценностей, драгоценных металлов, в том числе золота, ввозимых национальными (центральными) банками государств-членов и их филиалами;
5) иных товаров, определяемых законодательством государств-членов.
15. Обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин предоставляется в соответствии с главой 9 и статьей 75 настоящего Кодекса.
16. Декларация на товары в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии с настоящей статьей, должна быть подана лицом, подавшим заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, не позднее 10-го числа месяца, следующего за месяцем выпуска товаров, либо в срок, определенный пунктом 4 статьи 441 настоящего Кодекса.
Исчисление срока, указанного в настоящем пункте, производится с учетом положения пункта 6 статьи 4 настоящего Кодекса.

17. Кеден органы осы Кодекстің 111-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны тексеру және осы баптың 13-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тауарларды шығарған кезде сақталмаған тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтау, сондай-ақ осы Кодекстің 118-бабы 1-тармағының 2-тармақшасында көзделген шарттарды сақтау нәтижелері бойынша электрондық құжат жасайды және оны декларантқа жібереді не қағаз тасымалдағышта берілген тауарларға арналған декларацияда және (немесе) тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы мәліметтерді қамтитын коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға тиісті белгілер қояды.
18. Кедендік операцияларды жасау және тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде кедендік-тарифтік реттеу шаралары, мүше мемлекеттердің салық салу саласындағы заңнамалық актілері, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері және кеден органы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күнге әрекет ететін валюталар бағамы қолданылады.
19. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару осы Кодекстің 119-бабында белгіленген мерзімдерде жүргізіледі. Бұл ретте тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару мерзімдері тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінші тіркелген күннен бастап есептеледі.
20. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар жасаудың өзге ерекшеліктерін Комиссия айқындауы мүмкін және Комиссия айқындағанға дейін мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында не Комиссия көздеген жағдайларда айқындалуы мүмкін.
21. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар осы Кодекстің 441-бабы ескеріле отырып жасалады.
121-бап. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтағанға дейінгі тауарларды шығарудың ерекшеліктері
1. Тауарларды шығару мерзімінде аяқтау мүмкін болмаса, кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтағанға дейінгі тауарларды шығаруды осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасында және 3-тармағында көзделген жағдайларды және осы баптың 2-тармағының 2-тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін жағдайларды қоспағанда, кеден органы тауарларға арналған декларацияда есептелген мөлшерде кедендік баждар, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеген және осы Кодекстің 65-бабының 4 және 5-тармақтарына және 75-бабының 5 және 6-тармақтарына сәйкес айқындалған мөлшерде кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда жүргізеді.

17. Таможенный орган по результатам проверки декларации на товары в соответствии со статьей 111 настоящего Кодекса и соблюдения условий помещения товаров под заявленную таможенную процедуру, которые в соответствии с подпунктом 2 пункта 13 настоящей статьи не соблюдались при выпуске товаров, а также соблюдения условия, предусмотренного подпунктом 2 пункта 1 статьи 118 настоящего Кодекса, формирует и направляет декларанту электронный документ либо проставляет соответствующие отметки на декларации на товары, поданной на бумажном носителе, и (или) коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, содержащие сведения о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
18. При совершении таможенных операций и выпуске товаров до подачи декларации на товары применяются меры таможенно-тарифного регулирования, законодательные акты государств-членов в сфере налогообложения, ставки специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и курс валют, действующие на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
19. Выпуск товаров до подачи декларации на товары производится в сроки, установленные статьей 119 настоящего Кодекса. При этом сроки выпуска товаров до подачи декларации на товары исчисляются со дня регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
20. Иные особенности совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров до подачи декларации на товары, могут определяться Комиссией и законодательством государств-членов о таможенном регулировании до их определения Комиссией либо в случаях, предусмотренных Комиссией.
21. Таможенные операции, связанные с выпуском товаров до подачи декларации на товары, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор, совершаются с учетом статьи 441 настоящего Кодекса.
Статья 121. Особенности выпуска товаров до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений
1. Выпуск товаров до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, которая не может быть завершена в сроки выпуска товаров, производится таможенным органом при условии, что уплачены таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в размере, исчисленном в декларации на товары, и предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в размере, определенном в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 65 и пунктами 5 и 6 статьи 75 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1 пункта 2 и пунктом 3 настоящей статьи, и случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 настоящей статьи.

2. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету мынадай жағдайларда:
1) тауарлардың декларанты болып уәкілетті экономикалық оператор әрекет еткенде;
2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда берілмейді.
3. Егер кеден өкілі кедендік операцияларды декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша жасаған болса және мұндай кеден өкілі осы Кодекстің 405-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті атқаратын болса, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі орындалуын қамтамасыз ету, Комиссия айқындайтын шарттар сақталған кезде, ал оларды Комиссия айқындағанға дейін - мүше мемлекеттердің заңнамасында ұсынылмауы мүмкін.
4. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 9-тарауына және 75-бабына сәйкес беріледі.
122-бап. Кедендік сараптаманы тағайындау кезінде тауарларды шығарудың ерекшеліктері
2. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету мынадай жағдайларда:
1) тауарлардың декларанты болып уәкілетті экономикалық оператор әрекет еткенде;
2) кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге де жағдайларда берілмейді.
3. Егер декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша кедендік операцияларды кеден өкілі жасаған жағдайда, мұндай кеден өкілі осы Кодекстің 405-бабына сәйкес декларантпен бірге кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі ынтымақтық міндетте болады, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету Комиссия айқындаған, ал оларды Комиссиян айқындағанға дейін - мүше мемлекеттердің заңнамаларындағы шарттар сақталған кезде берілмейді.
4. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 9-тарауына және 75-бабына сәйкес беріледі.
5. 5. Осы баптың 1-тармағының ережелері кеден органы тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына қарағанда, өзге түрде белгіленген тыйым салулар мен шектеулерді және (немесе) ішкі нарықты қорғау шараларын және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарды қолдану мүмкіндігін көрсететін белгілерді анықтаған және декларанттың оларды сақталуын растамаған жағдайда, қолданылмайды.
123-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс анықталған кезде тауарларды шығарудың ерекшеліктері
Әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс анықталған жағдайда тауарларды шығару әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесс) туралы іс бойынша өндіріс аяқталғанға немесе қылмыстық іс бойынша өндіріс аяқталғанға дейін, мұндай тауарлар алынбаса немесе оларға мүше мемлекеттердің заңнамасы сәйкес тыйым салынбаса кеден органы жүргізеді.
124-бап. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру және мұндай тауарларды шығару мерзімін қайта жаңғырту
1. Егер мүше мемлекеттік-зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне немесе аумағында тауарлар кедендік рәсіммен орналасатын, мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды кедендік рәсіммен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органы зияткерлік меншік құқығын бұзушылық белгілерін анықтаған жағдайда, мұндай тауарларды шығару мерзімі 10 жұмыс күніне дейінгі тоқтатыла тұрады.

2. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется в следующих случаях:
1) декларантом товаров выступает уполномоченный экономический оператор;
2) в иных случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. В случае если таможенные операции от имени и по поручению декларанта совершает таможенный представитель и такой таможенный представитель в соответствии со статьей 405 настоящего Кодекса несет с декларантом солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин может не предоставляться при соблюдении условий, определяемых Комиссией, а до их определения Комиссией - законодательством государств-членов.
4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин предоставляется в соответствии с главой 9 и статьей 75 настоящего Кодекса.
5. Положения пункта 1 настоящей статьи не применяются в случае обнаружения таможенным органом признаков, указывающих на возможность применения в отношении товаров запретов и ограничений и (или) мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины, и неподтверждения декларантом их соблюдения.
Статья 122. Особенности выпуска товаров при назначении таможенной экспертизы
1. Выпуск товаров до получения результатов таможенной экспертизы, назначенной до выпуска товаров, производится таможенным органом при условии, что уплачены таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в размере, исчисленном в декларации на товары, и предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в размере, определенном в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 65 и пунктами 5 и 6 статьи 75 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1 пункта 2 и пунктом 3 настоящей статьи, и случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 настоящей статьи.
2. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется в следующих случаях:
1) декларантом товаров выступает уполномоченный экономический оператор;
2) в иных случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. В случае если таможенные операции от имени и по поручению декларанта совершает таможенный представитель и такой таможенный представитель в соответствии со статьей 405 настоящего Кодекса несет с декларантом солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин может не предоставляться при соблюдении условий, определяемых Комиссией, а до их определения Комиссией - законодательством государств-членов.
4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин предоставляется в соответствии с главой 9 и статьей 75 настоящего Кодекса.
5. Положения пункта 1 настоящей статьи не применяются в случае обнаружения таможенным органом признаков, указывающих на возможность применения в отношении товаров запретов и ограничений и (или) мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины, и неподтверждения декларантом их соблюдения.
Статья 123. Особенности выпуска товаров при выявлении административного правонарушения или преступления
В случае выявления административного правонарушения или преступления выпуск товаров до завершения производства по делу об административном правонарушении (административного процесса) или завершения производства по уголовному делу производится таможенным органом при условии, что такие товары не изъяты или на них не наложен арест в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 124. Приостановление срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, и возобновление срока выпуска таких товаров
1. В случае если при совершении таможенных операций, связанных с помещением под таможенные процедуры товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов или национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, на территории которого товары помещаются под таможенные процедуры, таможенным органом обнаружены признаки нарушения прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности, срок выпуска таких товаров приостанавливается на 10 рабочих дней.

2. Бұл мерзім құқық иеленушінің немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның сұрау салуы бойынша кеден органымен құқық иеленушінің немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес, және де мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленген өзге де жағдайда уәкілетті органға құқық иеленушінің құқықтарын қорғау үшін жүгінсе, ол 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
3. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы және тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы шешімдерді кеден органының жетекшісі (басшысы) немесе ол өкілдік берген тұлға қабылдайды.
4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарымен белгіленген мерзімдер осы Кодекстің 4-бабының 8-тармағына сәйкес есептеледі.
5. Кеден органы зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей, декларантты және құқық иеленушіні немесе оның мүддесін білдіретін тұлғаны немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін мұндай тоқтата тұру себептері және тоқтата тұру мерзімі туралы хабардар етеді, сондай-ақ декларантқа құқық иеленушінің және (немесе) оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаның атын (аты жөні, тегі (бар болған жағдайда)) және орналасқан жерін (мекенжайын), ал құқық иеленушіге немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін тұлғаға декларанттың атын (аты жөні, тегі (бар болған жағдайда)) және орналасқан жерін (мекенжайын) хабарлайды.
6. Кеден органына тауарларды алуды, оларға тыйым салуды не оларды тәркілеуді растайтын құжаттарды не мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өзге де құжаттарды табыс еткен жағдайларды қоспағанда, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімі өткеннен кейін мұндай тауарларды шығару мерзімі жаңғыртылады.
7. Кеден органдары мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес құқық иеленушінің өтінішінсіз, аумағында тауарлар кедендік рәсімдермен орналастырылатын мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне немесе зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізіліміне енгізілмеген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұруға құқылы.
8. Егер құқық иеленушінің құқығын бұзушылық анықталмаған болса, осы бапқа сәйкес тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру нәтижесінде декларантқа, меншік иесіне, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды алушыға, мүліктік зиян (шығын) келтіргені үшін құқық иеленуші мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.

2. По запросу правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, этот срок продлевается таможенным органом, но не более чем на 10 рабочих дней в случае, если правообладатель или лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, обратились в уполномоченные органы за защитой прав правообладателя в соответствии с законодательством государств-членов, а также в иных случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов.
3. Решения о приостановлении срока выпуска товаров и о продлении срока приостановления срока выпуска товаров принимаются руководителем (начальником) таможенного органа или уполномоченным им лицом.
4. Сроки, установленные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, исчисляются в соответствии с пунктом 8 статьи 4 настоящего Кодекса.
5. Таможенный орган не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия решения о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, уведомляет декларанта и правообладателя или лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, о таком приостановлении, причинах и сроках приостановления, а также сообщает декларанту наименование (фамилию, имя, отчество (при наличии)) и место нахождения (адрес) правообладателя и (или) лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, а правообладателю или лицу, представляющему его интересы или интересы нескольких правообладателей, - наименование (фамилию, имя, отчество (при наличии)) и место нахождения (адрес) декларанта.
6. По истечении срока приостановления срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, срок выпуска таких товаров возобновляется, за исключением случаев, когда таможенному органу представлены документы, подтверждающие изъятие товаров, наложение на них ареста либо их конфискацию, или иные документы в соответствии с законодательством государств-членов.
7. Таможенные органы вправе приостановить срок выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов или национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, на территории которого товары помещаются под таможенные процедуры, без заявления правообладателя в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
8. Правообладатель в соответствии с законодательством государств-членов несет ответственность за имущественный вред (ущерб), причиненный декларанту, собственнику, получателю товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в результате приостановления срока выпуска товаров в соответствии с настоящей статьей, если не будет установлено нарушение прав правообладателя.

9. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім келесідей жағдайларда күшін жоюға жатады:
1) кеден органына мұндай шешімді жою туралы құқық иеленушіден немесе оның мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүддесін білдіретін адамнан өтініш түссе;
2) зияткерлік меншік объектісі аумағында тауарларды кедендік рәсімдеу орналасқан, мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізіліміне немесе мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімінен алынып тасталса;
3) өзге жағдайлар мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленсе.
10. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім кеден органының жетекшісімен (басшысымен) немесе ол өкілдік берген тұлғамен тоқтатылады.
11. Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім күшін жойғаннан кейін мұндай тауарларды шығару мерзімі жаңғыртылады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасымен мұндай тауарларды шығару мерзімінің жаңғыртылмайтын жағдайлары да белгіленуі мүмкін.
12. Кеден органы декларантқа, құқық иеленушіге немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін тұлғаға Комиссиямен анықталған тәртіпте, тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлар туралы ақпаратты ұсынады.
13. Осы бапқа сәйкес декларант, құқық иеленуші немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлға алған ақпарат құпия болып табылады және мүше мемлекеттердің заңнамасымен көзделген жағдайларды қоспағанда, олар мұны жария етпеуге, үшінші тұлғаға, сондай-ақ мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарына бермеуге тиіс.
14. Кеден органының рұқсатымен декларанттың, құқық иеленушінің, немесе олардың мүддесін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлғаның оларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлардың сынамалары мен (немесе) үлгілерін алуға, оларға зерттеу жүргізуге, сондай-ақ мұндай тауарларды қарауға, суретке түсіруге немесе өзге де тәсілмен белгілеп қоюға құқығы бар.
15. Тауарларды шығару мерзімін тоқтату туралы және тауарларды шығару мерзімін тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешімдерді рәсімдеу тәртібі, декларанттың, құқық иеленушінің немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлғаның мәлімдемелері, осындай шешімдерді қабылдау туралы, сондай-ақ тауарды шығару мерзімін тоқтату туралы шешімді жоюды рәсімдеу тәртібін Комиссия анықтайды.

9. Решение о приостановлении срока выпуска товаров подлежит отмене до истечения срока приостановления срока выпуска товаров в следующих случаях:
1) в таможенный орган поступило заявление правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, об отмене такого решения;
2) объект интеллектуальной собственности исключен из единого таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности государств-членов или национального таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, на территории которого товары помещаются под таможенные процедуры;
3) иные случаи, устанавливаемые законодательством государств-членов.
10. Решение о приостановлении срока выпуска товаров отменяется руководителем (начальником) таможенного органа или уполномоченным им лицом.
11. После отмены решения о приостановлении срока выпуска товаров срок выпуска таких товаров возобновляется.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться случаи, когда срок выпуска таких товаров не возобновляется.
12. Таможенный орган представляет декларанту, правообладателю или лицу, представляющему его интересы или интересы нескольких правообладателей, информацию о товарах, в отношении которых принято решение о приостановлении срока выпуска товаров в порядке, определяемом Комиссией.
13. Информация, полученная декларантом, правообладателем или лицом, представляющим его интересы или интересы нескольких правообладателей, в соответствии с настоящей статьей, является конфиденциальной и не должна ими разглашаться, передаваться третьим лицам, а также государственным органам государств-членов, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
14. С разрешения таможенного органа декларант, правообладатель или лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей, имеют право отбирать пробы и (или) образцы товаров, в отношении которых принято решение о приостановлении срока их выпуска, в том числе для проведения их исследования, а также право осматривать, фотографировать или иным образом фиксировать такие товары.
15. Порядок оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров и о продлении срока приостановления срока выпуска товаров, уведомления декларанта, правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, о принятии таких решений, а также порядок оформления отмены решения о приостановлении срока выпуска товаров определяются Комиссией.

125-бап. Тауарларды шығарудан бас тарту және тауарларды шығарудан бас тартуға байланысты кедендік операциялар жасасу тәртібі
1. Кеден органы:
1) кеден органы тауарларды шығарған кездегі шарттардың, оның ішінде осы Кодекстің 120 - 123-баптарында көзделген, сондай-ақ жеке басы үшін пайдаланатын тауарларға, халықаралық көлік тасымалдау құралдарына және керек-жарақтарға қатысты шарттардың орындалмауы;
2) кеден органының осы Кодекстің 112-бабының 2-тармағында қарстырылған жағдайда кеден декларациясында мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талаптарының орындалмауы;
3) осы Кодекстің 114-бабының 6-тармағында көзделген міндеттер алдын ала кедендік декларациялау басталған кезде;
4) мерзімді кедендік декларациялау кезінде осы Кодекстің 116-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген осындай кедендік декларациялау ерекшеліктері сақталмағанда және (немесе) декларанттың кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарды, пайыздарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу жөніндегі міндетін белгіленген мерзімде орындамауы болғанда;
5) тауарларды осы Кодекстің 119-бабының 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімдері шегінде бермеуі;
6) осы Кодекстің 124-бабының 6 және 11-тармақтарында көзделген жағдайларда тауарларды нығару мерзімінің жаңартылмауы;
7) осы Кодекстің 325-бабының 2 және 7-тармақтарында қарастырылған талаптардың орындалмауы;
8) жеке басы үшін пайдаланатын тауарлардың осы Кодекстің 256-бабының 4-тармағына сәйкес жеке басы үшін пайдаланатын тауарларға жатқызылмауы;
9) мынадай:
әкімшілік немесе қылмыстық іс қозғауға негіз болып табылмайтын анықталған бұзушылықтар жойылса,
мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес анықталған бұзушылықтар жойылса және декларацияланған тауарлар алып қойылмаса, оларға тыйым салынбаған жағдайларды қоспағанда, кеден органдары кедендік бақылауды жүргізген кезінде мүше мемлекеттердің кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттары мен актілерін және (немесе) заңнамаларын бұзғаны анықталған негіздер бойынша тауарларды шығарудан бас тартады.
2. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында, егер декларантқа қатысты банкроттық туралы іс қозғалған болса, кеден органының тауарларды шығарудан бас тартуы қарастырылуы мүмкін.
3. Тауарларды шығарудан бас тарту электронды құжат қалыптастыру жолымен не қағаз тасығыштағы кедендік декларацияға немесе қағаз тасығышта берілген тауарларға декларациялар берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішке тиісті белгі қою жолымен кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып ресімделеді.

Статья 125. Отказ в выпуске товаров и порядок совершения таможенных операций, связанных с отказом в выпуске товаров
1. Таможенный орган отказывает в выпуске товаров по следующим основаниям:
1) невыполнение условий, при которых таможенный орган производит выпуск товаров, в том числе условий, предусмотренных статьями 120 - 123 настоящего Кодекса, а также в отношении товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки и припасов;
2) невыполнение требований таможенного органа об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 112 настоящего Кодекса;
3) наступление при предварительном таможенном декларировании обстоятельств, предусмотренных пунктом 6 статьи 114 настоящего Кодекса;
4) несоблюдение при периодическом таможенном декларировании особенностей такого таможенного декларирования, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 116 настоящего Кодекса, и (или) наличие у декларанта не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов и (или) пеней;
5) непредъявление товара по требованию таможенного органа в пределах сроков выпуска товаров, установленных пунктами 3 и 6 статьи 119 настоящего Кодекса;
6) невозобновление срока выпуска товаров в случаях, предусмотренных пунктами 6 и 11 статьи 124 настоящего Кодекса;
7) невыполнение требований, предусмотренных пунктами 2 и 7 статьи 325 настоящего Кодекса;
8) неотнесение товаров, заявленных в пассажирской таможенной декларации, к товарам для личного пользования в соответствии с пунктом 4 статьи 256 настоящего Кодекса;
9) выявление при проведении таможенного контроля товаров таможенными органами нарушений международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов, за исключением случаев, когда:
выявленные нарушения, не являющиеся основаниями для возбуждения административного или уголовного дела, устранены;
выявленные нарушения устранены, декларируемые товары не изъяты, и на них не наложен арест в соответствии с законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрено, что таможенный орган отказывает в выпуске товаров, если в отношении декларанта возбуждено дело о банкротстве.
3. Отказ в выпуске товаров оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на таможенной декларации на бумажном носителе или на заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары, поданном на бумажном носителе. При оформлении отказа в выпуске товаров указываются все причины, послужившие основанием для такого отказа, а также, если это предусмотрено законодательством государств-членов, - рекомендации по их устранению.

4. Тауарларды шығарудан бас тартуға байланысты операцияларды кеден органы Комиссия айқындаған тәртіппен, ал Комиссия реттемеген бөлігінде - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен жасайды.
126-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлар
1. Оларға қатысты:
1) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тауарларды пайдалану және (немесе) оларға иелік ету жөніндегі шектеулермен байланысты жеңілдіктер қолданылды;
2) Одақ туралы Келісімге және (немесе) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау тауарды шығарғаннан кейін расталуы мүмкін;
3) Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Одаққа кіру туралы халықаралық шарттарға сәйкес (Одақ туралы шартқа мемлекеттің қосылуы туралы халықаралық шарттар) (бұдан әрі - Одаққа кіру туралы халықаралық шарттар) Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу баждарының неғұрлым төмен өлшемшарттары қолданылған болса, ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсімімен орналастырылған тауарлар шартты түрде шығарылған деп саналады.
2. Осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдікті табыс ету шарттары және мақсаттары, сондай-ақ осы жеңілдіктерді пайдаланумен байланысты осындай тауарларды пайдалану және (немесе) иелену бойынша шектеулер сақталуы қажет.
Осы Кодекстің 38-тарауына сәйкес халықаралық тасымалдау көлік құралы ретінде, көлік құралы болып табылатын, осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген шартты шығарылған тауарларды, бұл пайдалану кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді табыс ету шарттарын және мақсаттарын бұзбаған жағдайда, сондай-ақ осындай жеңілдіктерді пайдаланумен байланысты осындай тауарларды пайдалану және (немесе) пайдалану бойынша белгіленген шектеулерді сақтамауға алып келмесе пайдалануға болады.
3. Осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген шартты шығарылған тауарларды үшінші тұлғаға беруге тыйым салынған, оның ішінде оларды сату немесе өзге де тәсілдермен айыру, ал осы тауарлардың қауіпсіздігін тексерумен байланысты Одақтың кедендік аумағына көрсетілген тауарларды әкелуге шектеу болса - оларды кез-келген нұсқада пайдалануға (пайдалануға, тұтынуға) тыйым салынады.
4. Осы баптың 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген, шартты түрде шығарылған тауарларды мүше мемлекеттің аумағы шегінде, егер Одақ шеңберіндегі халықаралық шартпен немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шартпен өзгеше белгіленбесе, оларды шығаруды жүргізген кеден органы пайдалануы мүмкін.

4. Таможенные операции, связанные с отказом в выпуске товаров, совершаются таможенным органом до истечения срока выпуска товаров, в порядке, определяемом Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, - в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 126. Условно выпущенные товары
1. Условно выпущенными считаются товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых:
1) применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
2) соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Союзе и (или) законодательством государств-членов может быть подтверждено после выпуска товаров;
3) в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз (международными договорами о присоединении государства к Договору о Союзе) (далее - международные договоры о вступлении в Союз) применены более низкие ставки ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза.
2. В отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, должны соблюдаться цели и условия предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также ограничения по пользованию и (или) распоряжению такими товарами в связи с применением таких льгот.
Допускается использование условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, являющихся транспортными средствами, в качестве транспортных средств международной перевозки в соответствии с главой 38 настоящего Кодекса при условии, что такое использование не нарушает целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также не влечет несоблюдение установленных ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами в связи с применением таких льгот.
3. Условно выпущенные товары, указанные в подпункте 2 пункта 1 настоящей статьи, запрещены к передаче третьим лицам, в том числе путем их продажи или отчуждения иным способом, а в случаях если ограничения на ввоз на таможенную территорию Союза указанных товаров установлены в связи с проверкой безопасности этих товаров, - также запрещены к их использованию (эксплуатации, потреблению) в любой форме.
4. Условно выпущенные товары, указанные в подпункте 3 пункта 1 настоящей статьи, могут использоваться только в пределах территории государства-члена, таможенным органом которого произведен их выпуск, если иное не установлено международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз.

5. Осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тауарлар олар Одақтың тауарлары мәртебесін алғанға дейін олар:
1) осы Кодекстің 176-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен;
2) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес не осы Кодекстің 277-бабының 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайда кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсім қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде осы бапқа сәйкес шартты түрде шығарылған болып қалады.
6. Шартты түрде шығарылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесіне ие болады және мұндай тауарлар Одақтың тауарлары мәртебесін алғанға дейін кедендік бақылауда болады.
7. Шартты түрде шығарылған тауарлар:
1) осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты - мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылғаннан;
2) осы баптың 1-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген, тауарларға қатысты тиым салулар мен шектеулердің сақталуы расталғаннан;
3) егер Одақ шеңберіндегі халықаралық шартқа немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шартқа сәйкес кедендік әкелу бажын осындай мөлшерде төлеу, не осы Кодекстің 136-бабының 6-тармағында көзделген өзге мән-жайлардың басталуына байланысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті тоқтату көзделсе, - осы баптың 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу бажын төлеу жөніндегі және (немесе) оларды Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген, кедендік әкелу баж мөлшерлемесі бойынша есептелген кедендік әкелу баж сомасының және тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баж сомасының айырмашылығы мөлшерінде не Одақ шеңберіндегі халықаралық шартқа немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шартқа сәйкес белгіленген өзге мөлшерде өндіріп алу бойынша міндетті орындағаннан кейін Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады.
8. Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болу үшін шартты түрде шығарылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен қайтадан орналастыруға жатпайды.
Осы баптың 7-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тауарларды шығарғаннан кейінгі тиым салуларды және шектеулерді сақтауды растау тәртібі мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленеді.
9. Кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттің заңнамасымен шартты түрде шығаруға тауарларды жатқызудың өзге де жағдайлары мен тәртібі белгіленуі мүмкін.
IV БӨЛІМ КЕДЕНД1К РӘСІМДЕР

5. Товары, указанные в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, до приобретения ими статуса товаров Союза остаются условно выпущенными в соответствии с настоящей статьей при их помещении:
1) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 176 настоящего Кодекса;
2) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса либо в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 статьи 277 настоящего Кодекса.
6. Условно выпущенные товары имеют статус иностранных товаров и находятся под таможенным контролем до приобретения такими товарами статуса товаров Союза.
7. Условно выпущенные товары приобретают статус товаров Союза после:
1) прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, если иное не установлено законодательством государств-членов, - в отношении товаров, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи;
2) подтверждения соблюдения запретов и ограничений - в отношении товаров, указанных в подпункте 2 пункта 1 настоящей статьи;
3) исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскания в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз, если уплата ввозных таможенных пошлин в таком размере предусматривается в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз, либо прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин в связи с наступлением иных обстоятельств, предусмотренных пунктом 6 статьи 136 настоящего Кодекса, - в отношении товаров, указанных в подпункте 3 пункта 1 настоящей статьи.
8. Для приобретения статуса товаров Союза условно выпущенные товары не подлежат повторному помещению под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Порядок подтверждения соблюдения запретов и ограничений после выпуска товаров в случае, указанном в подпункте 2 пункта 7 настоящей статьи, устанавливается законодательством государств-членов.
9. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут быть установлены иные случаи и порядок отнесения товаров к условно выпущенным.
РАЗДЕЛ IV
ТАМОЖЕННЫЕ ПРОЦЕДУРЫ

19-тарау
Кедендік рәсімдер туралы жалпы ережелер
127-бап. Кедендік рәсімдерді қолдану
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар және өзге де тауарлар, осы Кодекспен белгіленген жағдайларда, Одақтың кедендік аумағында болуы және пайдалану, Одақтың кедендік аумағынан әкету және (немесе) Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуы және пайдалану үшін, осы Кодекспен өзгеше белгіленбесе, кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
2. Одақтың кедендік аумағында тауарлардың болуы және пайдалану, оларды Одақтың кедендік аумағынан әкету және (немесе) Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуы және пайдалану мақсатына байланысты тауарларға қатысты мынадай:
1) ішкі тұтыну үшін шығару;
2) экспорт;
3) кедендік транзит;
4) кедендік қойма;
5) кедендік аумақта қайта өңдеу;
6) кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу;
7) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу;
8) еркін кедендік аймақ;
9) еркін қойма;
10) уақытша әкелу (жіберу);
11) уақытша әкету;
12) кері импорт;
13) кері экспорт;
14) бажсыз сауда;
15) жою;
16) мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімдері;
17) арнайы кедендік рәсім қолданылады.
3. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар өзге кедендік рәсімдермен, не осындай кедендік рәсіммен:
1) тауарлар орналастырылған кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін;
2) тауарлар орналастырылған кедендік рәсімнің қолданысын тоқтата тұру үшін;
3) Одақтың кедендік аумағы бойынша тауарларды тасымалдау (тасу) үшін және (немесе) Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы және (немесе) осы Кодекске сәйкес теңіз арқылы тасымалдау үшін орналастырылуы мүмкін.
4. Тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру шарттарын, оларды осындай кедендік рәсімдермен орналастырғаннан кейін кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды пайдалану шарттары мен тәртібін, кедендік рәсімдердің қолданысын аяқтау, тоқтату, тоқтата тұру және жаңғырту тәртібін, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды оларды есептеу және төлеу жөніндегі міндеттердің туындау және тоқтатылу жағдайын, кедендік рәсімдермен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға, не кедендік рәсімді қолдану шеңберінде алынған (қалыптасқан), жасалған (алынған) тауарларға қатысты оларды төлеу мерзімін және (немесе) ерекшеліктерін қоса, кедендік рәсімдердің мазмұны және кедендік рәсімдерді қолдану тәртібін реттейтін ережелер осы бөлімнің тиісті тарауларында, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда, - Комиссия және (немесе) кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.

Глава 19
Общие положения о таможенных процедурах
Статья 127. Применение таможенных процедур
1. Товары, перемещаемые через таможенную границу Союза, и иные товары в случаях, установленных настоящим Кодексом, для нахождения и использования на таможенной территории Союза, вывоза с таможенной территории Союза и (или) нахождения и использования за пределами таможенной территории Союза подлежат помещению под таможенные процедуры, если иное не установлено настоящим Кодексом.
2. В зависимости от целей нахождения и использования товаров на таможенной территории Союза, их вывоза с таможенной территории Союза и (или) нахождения и использования за пределами таможенной территории Союза в отношении товаров применяются следующие таможенные процедуры:
1) выпуск для внутреннего потребления;
2) экспорт;
3) таможенный транзит;
4) таможенный склад;
5) переработка на таможенной территории;
6) переработка вне таможенной территории;
7) переработка для внутреннего потребления;
8) свободная таможенная зона;
9) свободный склад;
10) временный ввоз (допуск);
11) временный вывоз;
12) реимпорт;
13) реэкспорт;
14) беспошлинная торговля;
15) уничтожение;
16) отказ в пользу государства;
17) специальная таможенная процедура.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру, могут помещаться под иные таможенные процедуры, либо такую же таможенную процедуру:
1) для завершения действия таможенной процедуры, под которую помещены товары;
2) для приостановления действия таможенной процедуры, под которую помещены товары;
3) для перевозки (транспортировки) товаров по таможенной территории Союза и (или) для перевозки с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Содержание таможенных процедур и положения, регулирующие порядок применения таможенных процедур, включая условия помещения товаров под таможенные процедуры, условия и порядок использования товаров в соответствии с таможенными процедурами после их помещения под такие таможенные процедуры, порядок завершения, прекращения, приостановления и возобновления действия таможенных процедур, а также обстоятельства возникновения и прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, срок и (или) особенности их исчисления и уплаты в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенные процедуры, либо товаров, полученных (образовавшихся), изготовленных (полученных) в рамках применения таможенных процедур, определяются соответствующими главами настоящего раздела, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

5. Кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасымен кедендік транзиттің кедендік рәсімдерін және кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімдерін қоспағанда, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру шарттарына қосымша, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалу қамтамасыз ету ретінде, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру шарттары белгіленеді.
128-бап. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру
1. Осы Кодекстің 83-бабында көрсетілген тұлғалар, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерді, тауарларды кедендік декларациялау кезінде оны мәлімдеу жолымен, не тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығаруға мәлімдеген кезде, не порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына тауарларды әкелу жолымен таңдауға құқылы.
2. Кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кеден органына кедендік декларацияны немесе тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті берген кезден бастап басталады және осы Кодекстің 204-бабының 1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, тауарларды шығарумен аяқталады.
3. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру күні ретінде, осы Кодекстің 204-бабы l-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, тауарлар шығарылған күн саналады.
4. Тауарларды мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтауды растау бойынша міндеттеме декларантқа жүктеледі.
5. Санитариялық-карантиндік, ветеринариялық, карантиндік фитосанитариялық және басқа да мемлекеттік бақылау (қадағалау) түрлеріне жататын тауарлар мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) тиісті түрі жүзеге асырылғаннан кейін ғана кедендік рәсіммен орналастырылады.
6. Егер тарифтік емес реттеу шараларын енгізу кезінде, оларға қатысты осындай шара енгізілетін тауарларды орналастыруға жол берілмейтін кедендік рәсімдер айқындалса, онда көрсетілген тауарлар осы бөлімнің ережелеріне қарамастан мұндай кедендік рәсімдермен орналастыруға жатпайды.
129-бап. Кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау, тоқтату, тоқтата тұру және жаңғырту
1. Кедендік рәсімдердің қолданысы, егер бұл осы Кодексте көзделген жағдайларда, - осы Кодексте Комиссия немесе кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіппен және мерзімдерде аяқталуға жатады.
2. Кедендік рәсімнің қолданысы, егер осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін көзделген мерзімде тіркеген жағдайда, кеден органы мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарлар шығарудан бас тартқан не кедендік декларация осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кері қайтарылған жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген кедендік рәсім қолданысының мерзімі өткенге дейін аяқталған болып саналады.

5. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании дополнительно к условиям помещения товаров под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита и таможенной процедуры переработки вне таможенной территории, может устанавливаться такое условие помещения товаров под таможенные процедуры, как обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Статья 128. Помещение товаров под таможенную процедуру
1. Лица, указанные в статье 83 настоящего Кодекса, вправе выбрать таможенную процедуру, предусмотренную настоящим Кодексом, путем ее заявления при таможенном декларировании товаров, либо при заявлении товаров к выпуску до подачи декларации на товары, либо путем ввоза товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
2. Помещение товаров под таможенную процедуру начинается с момента подачи таможенному органу таможенной декларации или заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, если иное не установлено настоящим Кодексом, и завершается выпуском товаров, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 204 настоящего Кодекса.
3. Днем помещения товаров под таможенную процедуру считается день выпуска товаров, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 204 настоящего Кодекса.
4. Обязанность по подтверждению соблюдения условий помещения товаров под заявленную таможенную процедуру возлагается на декларанта.
5. Товары, подлежащие санитарно-карантинному, ветеринарному, карантинному фитосанитарному и другим видам государственного контроля (надзора), помещаются под таможенную процедуру только после осуществления соответствующего вида государственного контроля (надзора).
6. Если при введении меры нетарифного регулирования определены таможенные процедуры, под которые не допускается помещение товаров, в отношении которых вводится такая мера, то указанные товары не подлежат помещению под такие таможенные процедуры независимо от положений настоящего раздела.
Статья 129. Завершение, прекращение, приостановление и возобновление действия таможенной процедуры
1. Действие таможенных процедур подлежит завершению в случаях, порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом, а если это предусмотрено настоящим Кодексом, - Комиссией или законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Действие таможенной процедуры считается завершенным до истечения срока действия таможенной процедуры, установленного таможенным органом, если таможенная декларация, поданная для помещения товаров под таможенную процедуру с целью завершения действия этой таможенной процедуры, зарегистрирована таможенным органом в предусмотренный для завершения действия таможенной процедуры срок, за исключением случая, когда таможенным органом отказано в выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой либо таможенная декларация отозвана в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса.

3. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын тұлғалар таратылған жағдайда, мүше мемлекеттер заңнамасымен осы Кодексте көзделгеннен, өзге, ол өткенге дейін кедендік рәсімнің қолданысы аяқталуы тиіс мерзім, сондай-ақ кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау бойынша міндеттеме жүктелетін тұлғалар белгіленуі мүмкін.
4. Кедендік рәсімдердің қолданысы, егер бұл осы Кодексте көзделген жағдайларда, - осы Кодексте Комиссия немесе кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тоқтатылады.
5. Осы Кодекспен көзделген жағдайларда, қолданысы тоқтатылған кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды, сондай-ақ осындай кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде алынған (туындаған), жасалған (алынған) тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
6. Қолданысы тоқтатылған кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ осындай кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде алынған (туындаған), жасалған (алынған), кеден органдары осы баптың 5-тармағына сәйкес кідіртпеген тауарлар, осы Кодекстің 16-тарауына сәйкес уақытша сақтауға орналастыруға жатады.
7. Одақтың кедендік аумағында тұрған, оларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатылған шетелдік тауарлар, Одақтың кедендік аумағында одан әрі болуы және пайдалану не Одақтың кедендік аумағынан әкету үшін осы Кодекспен көзделген жағдайларды қоспағанда, шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
Қолданысы тоқтатылған кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде алынған (пайда болған), жасалған (алынған) тауарлар, одан әрі Одақтың кедендік аумағында болуы және пайдаланылуы, Одақтың кедендік аумағынан әкету немесе осындай аумаққа әкелу үшін осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың кедендік рәсімдердің қолданысы кезеңінде алған мәртебесіне байланысты осы тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде тұрған, оларға қатысты кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылған тауарлар одан әрі Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуы үшін Одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен, ал Одақтың кедендік аумағына әкелу үшін шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.

3. В случае ликвидации лица, являющегося декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру, законодательством государств-членов может устанавливаться иной срок, до истечения которого должно быть завершено действие таможенной процедуры, чем предусмотренный настоящим Кодексом, а также могут определяться лица, на которых возлагается обязанность по завершению действия таможенной процедуры.
4. Действие таможенных процедур прекращается в случаях, порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом, а если это предусмотрено настоящим Кодексом, - Комиссией или законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. В случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, товары, помещенные под таможенную процедуру, действие которой прекращено, а также товары, полученные (образовавшиеся), изготовленные (полученные) в рамках применения такой таможенной процедуры, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
6. Товары, помещенные под таможенную процедуру, действие которой прекращено, а также товары, полученные (образовавшиеся), изготовленные (полученные) в рамках применения такой таможенной процедуры, не задержанные таможенными органами в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат помещению на временное хранение в соответствии с главой 16 настоящего Кодекса.
7. Находящиеся на таможенной территории Союза иностранные товары, в отношении которых действие таможенной процедуры прекращено, для дальнейшего нахождения и использования на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Товары, полученные (образовавшиеся), изготовленные (полученные) в рамках применения таможенных процедур, действие которых прекращено, для дальнейшего нахождения и использования на таможенной территории Союза, вывоза с таможенной территории Союза или ввоза на такую территорию подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении этих товаров в зависимости от статуса, который они приобрели в период действия таможенных процедур, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Находящиеся за пределами таможенной территории Союза товары, в отношении которых действие таможенной процедуры прекращено, для дальнейшего нахождения за пределами таможенной территории Союза подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении товаров Союза, а для ввоза на таможенную территорию Союза - под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров.

8. Осы баптың 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру кезінде осындай тауарларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатылғаннан кейін осы Кодекстің 226-бабында көзделген ерекшеліктерді қоспағанда, тиісті кедендік рәсім қолданысын аяқтау үшін тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде қолданылатын осы Кодексте көзделген кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері есепке алынбастан, осы Кодекстің ережелері қолданылады.
9. Кедендік рәсімнің қолданысы кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды не кедендік рәсіммен осындай тауарларды қайта өңдеу өнімдерін орналастыру жолымен, сондай-ақ осы Кодекстің 133-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
Өзге кедендік рәсім қолданысын тоқтата тұру үшін қолданылатын кедендік рәсім, сондай-ақ кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатыла тұруы мүмкін жағдайлар, осы Кодекспен, ал егер бұл осы Кодекспен көзделсе, - Комиссия айқындайды.
Белгіленген жағдайларда кедендік рәсімдердің қолданысын тоқтата тұру және жаңғырту тәртібін Комиссия айқындайды.
130-бап. Кедендік рәсімдердің қолданысы мерзімдерін ұзарту
1. Кеден органы белгілеген кедендік рәсім қолданысының мерзімін кеден органы ол аяқталғанға дейін, ал осы Кодекспен немесе осы Кодекстің 165-бабы 3-тармағына, 178-бабының 3-тармағына және 190-бабының 3-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасымен көзделген жағдайларда, - осы Кодекспен көзделген мерзімдер немесе Комиссия айқындаған немесе осы Кодекске сәйкес кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген мерзімдер шегінде ол аяқталғаннан кейін ұзартады.
2. Кеден органы белгілеген кедендік рәсім қолданысының мерзімін ұзарту тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасымен белгіленеді.
131-бап. Ішкі нарықты арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарға қарағанда өзге түрде белгіленген қорғау шараларын сақтау және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру кезіндегі өзге де баждар
Ішкі нарықты арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарға қарағанда өзге түрде белгіленген қорғау шараларын сақтау және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру кезіндегі өзге де баждар тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде расталады, олармен орналастыру жағдайларын, егер осы Кодекспен, Одақ туралы шартпен немесе осындай шараларды енгізетін Комиссия актілерімен өзгеше көделмесе, осындай шараларды сақтау көзделеді.

8. При помещении товаров под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи после прекращения действия таможенных процедур в отношении таких товаров применяются положения настоящего Кодекса без учета особенностей исчисления и уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предусмотренных настоящим Кодексом, которые применяются при помещении товаров под таможенные процедуры для завершения действия соответствующих таможенных процедур, за исключением особенностей, предусмотренных статьей 226 настоящего Кодекса.
9. Действие таможенной процедуры может быть приостановлено путем помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру, либо продуктов переработки таких товаров под иную таможенную процедуру, а также в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 133 настоящего Кодекса.
Таможенные процедуры, которые применяются для приостановления действия иных таможенных процедур, а также случаи, когда действие таможенной процедуры может быть приостановлено, определяются настоящим Кодексом, а если это предусмотрено настоящим Кодексом, - Комиссией.
Порядок приостановления и возобновления действия таможенных процедур в установленных случаях определяется Комиссией.
Статья 130. Продление сроков действия таможенных процедур
1. Срок действия таможенных процедур, установленный таможенным органом, продлевается таможенным органом до его истечения, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом или законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 3 статьи 165, пунктом 3 статьи 178 и пунктом 3 статьи 190 настоящего Кодекса, - после его истечения в пределах сроков, предусмотренных настоящим Кодексом, или сроков, определяемых Комиссией или устанавливаемых законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Порядок продления установленного таможенным органом срока действия таможенных процедур устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 131. Соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины, при помещении товаров под таможенную процедуру
Соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины, подтверждается при помещении товаров под таможенные процедуры, условия помещения под которые предусматривают соблюдение таких мер, если иное не установлено настоящим Кодексом, Договором о Союзе или актами Комиссии, которыми вводятся такие меры.

132-бап. Мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану жағдайларын сақтау
1. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастырғаннан кейін сақталуға жататын мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану жағдайларын сақтау бойынша міндеттеме декларантқа, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес өзге тұлғаларға жүктеледі.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген тұлғалар мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану жағдайларын бұзғаны үшін жауапты болады.
133-бап. Мүше мемлекеттің кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды алып қою (тыйым салу), тәркілеу немесе меншігіне (кірісіне) айналдыру салдарлары
1. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды алып қойған не осындай тауарларға тыйым салынған жағдайда мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес бұл тауарларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатыла тұрады.
2. Егер тауарларды алып қоюды жою не оларға тыйым салуды жою туралы шешім қабылданған жағдайда, кедендік рәсім қолданысы осындай шешім заңды күшіне енген күннен кейінгі күннен бастап немесе осындай шешімде көрсетілген күннен бастап жаңғыртылады.
3. Кедендік рәсім қолданысын жаңғыртқан кезде осы бөлімге сәйкес есептеу және төлеу көзделген пайыздар кедендік рәсім қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде есептелмейді және төленбейді.
4. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар соттың шешімі бойынша тәркіленген немесе мүше мемлекеттің меншігіне (табысына) айналдырылған жағдайда бұл тауарларға қатысты кедендік рәсім қолданысы тоқтатылады.
5. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тұлғаларды әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тарту олардың тауарларды кедендік рәсімге сәйкес пайдалану жағдайларын сақтамауына байланысты болса және жол берілген сақтамау осы кедендік рәсімді одан әрі қолдану мүмкіндігін тудыратын болса, кедендік рәсім қолданысы тұлғаны жауапкершілікке тарту жөніндегі тиісті шешім күшіне енген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде аяқталуы тиіс.
Кедендік рәсім қолданысы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген мерзімде аяқталмаған кезде кедендік рәсім қолданысы тоқтатылады, ал тауарлар осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртіледі.
20-тарау
Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі
134-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы

Статья 132. Соблюдение условий использования товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой
1. Обязанность по соблюдению условий использования товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой, подлежащих соблюдению после помещения товаров под таможенную процедуру, возлагается на декларанта, а также на иных лиц в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, несут ответственность за нарушение условий использования товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 133. Последствия изъятия (ареста), конфискации или обращения в собственность (доход) государства-члена товаров, помещенных под таможенную процедуру
1. В случае изъятия товаров, помещенных под таможенную процедуру, либо наложения ареста на такие товары в соответствии с законодательством государств-членов действие таможенной процедуры в отношении этих товаров приостанавливается.
2. В случае если принято решение об отмене изъятия товаров либо об отмене наложения на них ареста, действие таможенной процедуры возобновляется со дня, следующего за днем вступления такого решения в законную силу, или дня, указанного в таком решении.
3. При возобновлении действия таможенной процедуры проценты, начисление и уплата которых предусмотрены в соответствии с настоящим разделом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
4. При конфискации или обращении в собственность (доход) государства-члена по решению суда товаров, помещенных под таможенную процедуру, действие таможенной процедуры в отношении этих товаров прекращается.
5. В случае если привлечение лица к административной или уголовной ответственности в соответствии с законодательством государств-членов связано с несоблюдением им условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой и допущенное несоблюдение влечет за собой невозможность дальнейшего применения данной таможенной процедуры, действие таможенной процедуры должно быть завершено в течение 15 календарных дней со дня, следующего за днем вступления в силу соответствующего решения по привлечению лица к ответственности.
При незавершении действия таможенной процедуры в срок, указанный в абзаце первом настоящего пункта, действие таможенной процедуры прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Глава 20
Таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления
Статья 134. Содержание и применение таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления

1. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі - шетел тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес тауарлар Одақтың кеден аумағында, осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, шетел тауарларына қатысты халықаралық шарттарда және кедендік реттеу саласындағы актілерде көзделген иелену, пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеусіз орналасады және пайдаланылады.
2. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы Кодекстің 126-бабының 1-тармағында көрсетілген, шартты түрде шығарылған тауарларды қоспағанда, Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
3. Мыналарға қатысты ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі:
1) кедендік аумақта кедендік қайта өңдеу рәсімі қолданылған тауарларды қайта өңдеу өнімдері болып табылатын және кері экспорт кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарлар;
2) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін осы Кодекстің 277-бабы 3-тармағының бірінші абзацына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсіміне түскен уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары;
3) осы Кодекстің 277-бабы 2-бабының екінші абзацында көзделген жағдайда уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары.
135-бап. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу;
2) осы Кодекске сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу;
3) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
4) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарға қарағанда өзгеше түрде белгіленген ішкі нарықты қорғау шараларын сақтау болып табылады.
2. Осы Кодекстің 134-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) тауарларды Одақтың кедендік аумағынан нақты әкету күнінен кейінгі күннен бастап 3 жыл ішінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру;
2) табиғи тозу салдарынан өзгеруді, сондай-ақ қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайлары кезінде табиғи жойылу салдарынан өзгеруді қоспағанда, тауарларды өзгеріссіз күйде сақтау;

1. Таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой товары находятся и используются на таможенной территории Союза без ограничений по владению, пользованию и (или) распоряжению ими, предусмотренных международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования в отношении иностранных товаров, если иное не установлено настоящим Кодексом.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, приобретают статус товаров Союза, за исключением условно выпущенных товаров, указанных в пункте 1 статьи 126 настоящего Кодекса.
3. Допускается применение таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления в отношении:
1) товаров, являющихся продуктами переработки товаров, к которым применялась таможенная процедура переработки на таможенной территории, и вывезенных с таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой реэкспорта;
2) временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории в соответствии с абзацем первым пункта 3 статьи 277 настоящего Кодекса, для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса;
3) временно вывезенных транспортных средств международной перевозки в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 статьи 277 настоящего Кодекса.
Статья 135. Условия помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления являются:
1) уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
2) уплата специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом;
3) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
4) соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины.
2. Условиями помещения товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 134 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления являются:
1) помещение товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в течение 3 лет со дня, следующего за днем их фактического вывоза с таможенной территории Союза;
2) сохранение неизменного состояния товаров, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;

3) кеден органдарының тауарларды идентификаттау мүмкіндігі;
4) кеден органына Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетудің мән-жайлары туралы осы құжаттар туралы кедендік және (немесе) өзге де құжаттарды табыс ету арқылы расталатын мәліметтерді немесе осындай құжаттар туралы мәліметтерді табыс ету;
5) осы баптың 1-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау болып табылады.
136-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Декларанттың ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті кеден органы тауарларға декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын, бір алушының мекенжайына бір жөнелтушіден бір көлік (тасымалдау) құжаты бойынша әкелінетін және жалпы кедендік құны 200 еуроға балама сомадан, ал егер Комиссия осындай соманың өзгеше мөлшерін белгілеген болса — Комиссия кеден органы тауарларға декларацияны тіркеу күні қолданылатын валюта бағамы бойынша белгілеген сома мөлшерінен аспайтын тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындамайды. Бұл ретте осы тармақтың мақсаты үшін Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды келетін орнына дейінгі тасуға (тасымалдауға) жұмсалатын шығыстар, осындай тауарларды тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге жұмсалатын шығыстар және мұндай тауарларды осылай тасуға (тасымалдауға), тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге байланысты сақтандыру шығыстары кеден құнына қосылмайды.
Осы Кодекстің 199 және 200-баптарында көрсетілген және ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет туындамайды.
Комиссия осы тармақтың бірінші абзацында көзделген сомаға қарағанда өзгеше сома мөлшерін белгілеуге құқылы, оның шегінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын, бір жөнелтушіден бір көлік (тасымалдау) құжаты бойынша бір алушының мекенжайына әкелінетін тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындамайды.
3. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты декларантта кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:

3) возможность идентификации таможенными органами товаров;
4) представление в таможенный орган сведений об обстоятельствах вывоза товаров с таможенной территории Союза, которые подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов или сведений о таких документах;
5) соблюдение условий, указанных в подпунктах 1 и 2 пункта 1 настоящей статьи.
Статья 136. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления товаров, которые ввозятся в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу и общая таможенная стоимость которых не превышает суммы, эквивалентной 200 евро, а если Комиссией определен иной размер такой суммы, - размера суммы, определенного Комиссией, по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом декларации на товары, не возникает. При этом для целей настоящего пункта в таможенную стоимость не включаются расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых на таможенную территорию Союза товаров до места прибытия, расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку таких товаров и расходы на страхование в связи с такой перевозкой (транспортировкой), погрузкой, разгрузкой или перегрузкой таких товаров.
Обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, указанных в статьях 199 и 200 настоящего Кодекса и помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, не возникает.
Комиссия вправе определять иной размер суммы, чем сумма, предусмотренная абзацем первым настоящего пункта, в пределах которой обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, ввозимых в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу, не возникает.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулермен ұштаспаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді пайдалана отырып, осы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес шығарғанда;
2) егер осы баптың 5-тармағында өзгеше көзделмесе, осы баптың 14-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғанда;
3) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы осы Кодекске сәйкес осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі осындай жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері не қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайы кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісі салдарынан шетел тауарларының жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;
4) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартқанда - тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты;
5) тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алғанда және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылымын жойғанда;
6) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырғанда;
7) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткенде;
8) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысынд, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қойғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырғанда тоқтатылады.
4. Тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған осындай тауарларға қатысты декларанттың кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған кезде:

1) выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, не сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
2) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1 пункта 14 настоящей статьи, если иное не предусмотрено пунктом 5 настоящей статьи;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен;
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) егер осы кезеңде осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, көрсетілген тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді қолданудың өзге де мерзімі белгіленбесе, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап 5 жыл өткенде;
2) осы кезеңде осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданылуының өзге де белгіленген мерзімі аяқталғанда;
3) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауар шығару күнінен бастап 5 жыл өткенген дейін не осы кезеңде осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, көрсетілген тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданылуының өзге де белгіленген мерзімі өткенге дейін тауарларды кедендік жою рәсімімен орналастырғанда;
4) кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) оларды осы баптың 11-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде осы баптың 14-тармағының 2-тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғанда;
5) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін, осы шетел тауарларына қатысты осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару күнінен бастап 5 күн өткенге дейін не тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданудың өзге де белгіленген мерзімі өткенге дейін танығанда;
6) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап 5 жыл өткенге дейін не тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер қолданудың өзге де белгіленген мерзімі өткенге дейін тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырғанда;
7) тауарларды кері экспорт рәсімімен орналастырғанға дейін осы баптың 11-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастырғанда;

1) истечение 5 лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, если не установлен иной срок действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению указанными товарами, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
2) истечение иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
3) помещение товаров под таможенную процедуру уничтожения до истечения 5 лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению указанными товарами при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 2 пункта 14 настоящей статьи при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 11 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании до истечения 5 лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;
6) помещение товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства до истечения 5 лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами;
7) помещение товаров под таможенную процедуру реэкспорта при условии, что до помещения под такую таможенную процедуру не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 11 настоящей статьи;

8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлардың тәркілеу немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру басталғанда тоқтатылады.
5. Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу баждарын неғұрлым төмен мөлшерлеме бойынша төлей отырып ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) осы баптың 14-тармағының 1-тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде оларды өндіріп алу жөніндегі міндеттің орындалуы Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелген кедендік әкелу баждары сомалары мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомаларының айырмасы мөлшерінде не Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге де мөлшерде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті тоқтатпайды.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын осы тармақта көрсетілген мөлшерде төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) осы баптың 14-тармағының 3-тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғанда;
2) егер Одақ шеңберінде халықаралық шарттар немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда не Комиссия осы кезең ішінде осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, осы баптың 7-тармағының екінші абзацына сәйкес тауарлар шетел тауарлары мәртебесін сақтайтын өзге мерзімді белгілемесе, осы баптың 7-тармағының бірінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған тізбеге енгізілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес шығарған күннен бастап 5 жыл өткенде;
3) Одақ шеңберінде халықаралық шарттарда немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда осы кезеңде осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайтын өзге мерзім өткенде;
4) осы кезеңде осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, Комиссия осы баптың 7-тармағының екінші абзацына сәйкес айқындаған тізбеге (тізбелерге) енгізілген тауарларға қатысты Комиссия осы баптың 7-тармағының екінші абзацына сәйкес айқындаған мерзім өткенде;

8) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена.
5. Исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1 пункта 14 настоящей статьи, в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз ввозных таможенных пошлин по более низким ставкам, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, не прекращает обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам, установленным Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз.
6. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, в указанном в этом пункте размере прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 3 пункта 14 настоящей статьи;
2) истечение 5 лет со дня выпуска в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления товаров, включенных в перечень, определенный Комиссией в соответствии с абзацем первым пункта 7 настоящей статьи, если международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз либо Комиссией в соответствии с абзацем вторым пункта 7 настоящей статьи не установлен иной срок, в течение которого товары сохраняют статус иностранных товаров, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
3) истечение иного срока, установленного международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз, в течение которого товары сохраняют статус иностранных товаров, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
4) истечение срока, определенного Комиссией в соответствии с абзацем вторым пункта 7 настоящей статьи, в отношении товаров, включенных в перечень (перечни), определенный Комиссией в соответствии абзацем вторым пункта 7 настоящей статьи, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;

5) тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырғанда;
6) мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін, осы шетел тауарларына қатысты осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік баждарды төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін басталғанған жағдайларды қоспағанда, осы тармақтың 2 - 4-тармақшаларында көзделген мән-жайлар басталғанға дейін танығанда;
7) тауарларды кедендік жою рәсімімен осындай орналастырғанға дейін осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, кедендік жою рәсімімен орналастырғанда;
8) тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастырғанға дейін осы баптың 13-тармағында белгіленген кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, кедендік кері экспорт рәсімімен орналастырғанда;
9) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырғанда тоқтатылады.
7. Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес оларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу бажының неғұрлым төмен мөлшерлемесін қолдану көзделген тауарлардан Комиссия ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап 5 жыл өткен соң Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болатын тауарлар тізбесін (тізбелерін) айқындайды.
Комиссия көрсетілген тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілгенге қарағанда неғұрлым ұзақ өзге мерзім өткен соң Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болатын тауарлар тізбесін (тізбелерін) айқындауға, сондай-ақ осындай мерзімді белгілеуге құқылы.
8. Декларанттың ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағанда және (немесе) оларды осы баптың 16-тармағына сәйкес есептелген және төленуге тиіс мөлшерде өндipiп алғанда;

5) помещение товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства;
6) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государства-члена о таможенном регулировании до наступления обстоятельств, предусмотренных подпунктами 2-4 настоящего пункта, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
7) помещение товаров под таможенную процедуру уничтожения при условии, что до такого помещения под таможенную процедуру уничтожения не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
8) помещение товаров под таможенную процедуру реэкспорта при условии, что до помещения под такую таможенную процедуру не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, установленный пунктом 13 настоящей статьи;
9) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена.
7. Из товаров, в отношении которых в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз предусмотрено применение более низких ставок ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, Комиссия определяет перечень (перечни) товаров, которые приобретают статус товаров Союза по истечении 5 лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.
Комиссия в отношении отдельных категорий из указанных товаров вправе определять перечень (перечни) товаров, которые приобретают статус товаров Союза по истечении иного более продолжительного срока, чем указанный в абзаце первом настоящего пункта, а также устанавливать такой срок.
8. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 16 настоящей статьи;

2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы шетел тауарларына қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, осы шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;
3) тауарға декларацияны тіркеу кезінде туындаған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартқанда;
4) кедендік декларацияны тіркеу кезінде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алғанда және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылымын жойғанда;
5) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырғанда;
6) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткенде;
7) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қойғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырғанда тоқтатылады.
9. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет, егер осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеудің өзге мерзімі белгіленбесе, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін орындауға жатады (кедендік әкелу баждары, салықтар төленуге жатады).
10. Осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 11-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындауға жатады.

2) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления - в отношении обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
4) отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации таможенной декларации;
5) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
9. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, если иной срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов не установлен в соответствии с настоящим Кодексом.
10. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 11 настоящей статьи.

11. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) декларант осындай жеңілдіктерден бас тартқан жағдайда - тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарлар декларацияына кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерден бас тарту бөлігінде өзгерістер енгізу күні;
2) осындай жеңілдіктерді пайдаланумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша кедендік әкелу баждарын, салықтарды және (немесе) шектеулерді төлеу жөніндегі жеңілдіктерді табыс ету мақсаттары мен шарттарын бұзатын әрекеттер жасалған жағдайда, оның ішінде көрсетілген әрекеттердің жасалуы осы тауарлардың жоғалуына алып келсе, - көрсетілген әрекеттердің жасалуының бірінші күні, ал егер ол күн белгіленбесе, - тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру күні;
3) авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан немесе қалыпты тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау жағдайларында қайтарымсыз жоғалу фактісі салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, тауарлар жоғалған жағдайда - тауарларды жоғалту күні, егер ол күн белгіленбесе - тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру күні;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді табыс ету мақсаттары мен шарттарын сақтау және (немесе) осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер сақталған жағдайда, осы Кодекстің 316-бабына сәйкес осындай жеңілдіктерді қолданумен байланысты расталмаған болып есептелсе - тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі.
12. Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгенге қарағанда неғұрлым төмен мөлшерлеме бойынша кедендік әкелу баждарын төлеуге қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
13. Осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кедендік әкелу баждарын ерікті төлеу жағдайында - тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға декларацияға кедендік әкелу баждарын есептеу бөлігіңде өзгерістер енгізу күні немесе Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес Комиссия белгілеген өзге күн;

11. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, считается:
1) в случае отказа декларанта от таких льгот - день внесения в декларацию на товары, поданную для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, изменений в части отказа от льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случае совершения действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот, в том числе если совершение таких действий привело к утрате таких товаров, - первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
3) в случае утраты товаров, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) в случае если соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) соблюдение ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот считается неподтвержденным в соответствии со статьей 316 настоящего Кодекса - день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
12. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз ввозных таможенных пошлин по более низким ставкам ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 13 настоящей статьи.
13. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, считается:
1) в случае добровольной уплаты ввозных таможенных пошлин - день внесения в декларацию на товары, поданную для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, изменений в части исчисления ввозных таможенных пошлин либо иной день, определенный Комиссией в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз;

2) осы Кодекстің 126-бабының 4-тармағында көрсетілген тауарларды пайдалану бойынша шектеулерді бұзу іс-әрекеттерін және (немесе) Одақ шеңберінде халықаралық шарттармен немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттармен белгіленген өзге әрекеттерді жасаған жағдайда - көрсетілген әрекеттерді жасаудың бірінші күні, егер ол күн белгіленбесе - тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру күні кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
14. Осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік әкелу баждары, салықтар:
1) осы баптың 9-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты - тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдікті ескере отырып, тауарға декларацияда осы Кодекске сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде;
2) осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты - тарифтік преференцияларды ескере отырып, тауарға декларацияда осы Кодекске сәйкес есептелген және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдікті қолдануға байланысты төленбеген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде, ал егер мұндай тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған күннен бастап 5 жыл өткенге дейін не осы Кодекстің 176-бабының 3-тармағына сәйкес тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулердің өзге белгіленген мерзімі аяқталғанға дейін оларды жөндеу үшін кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда - сондай-ақ осы Кодекстің 186-бабының 1 - 6-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы мөлшерінде;
3) осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты, - Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемесі бойынша осы Кодекске сәйкес есептелген кедендік әкелу баждары, салықтар сомаларының айырмасы мөлшерінде және тауарларды шығару кезінде кедендік әкелу баждарының сомалары немесе Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге мөлшерде төленуге жатады.
15. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет (арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін орындалуға тиіс.

2) в случае совершения действий в нарушение ограничений по использованию товаров, установленных пунктом 4 статьи 126 настоящего Кодекса, и (или) в нарушение иных условий, установленных международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз, - первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
14. Если иное не установлено настоящим Кодексом, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате:
1) в отношении товаров, указанных в пункте 9 настоящей статьи, - в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в отношении товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, - в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом тарифных преференций и не уплаченных в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а в случае если такие товары до истечения 5 лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами помещались под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории для их ремонта в соответствии с пунктом 3 статьи 176 настоящего Кодекса, - также в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с пунктами 1 - 6 статьи 186 настоящего Кодекса;
3) в отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, - в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз.
15. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.

16. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 12-тарауында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, тауарға декларацияда есептелген мөлшерде төленуге жатады.
17. Тауарларға декларация бергенге дейін оларды шығару кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты осы Кодекстің 137-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, осы бап қолданылады.
18. Осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес осы баптың ережелері кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 3097-бабына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға жатады.
Ескерту. 136-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
137-бап. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындау және тоқтатылу ерекшеліктері, тауарларға декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Тауарларға декларацияны бергенге дейін шығаруға өтініш берілген, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты тауарларға декларацияны беруге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеті кеден органының тауарларға декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезінен бастап туындайды.
2. Тауарларға декларация беруге дейін тауарларды шығаруға өтініш берілген ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты тауарларға декларацияны беруге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеті мынадай жағдайлар басталған кезде:

16. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, подлежат уплате в размере, исчисленном в декларации на товары с учетом особенностей, предусмотренных главой 12 настоящего Кодекса.
17. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления при их выпуске до подачи декларации на товары, настоящая статья применяется с учетом особенностей, установленных статьей 137 настоящего Кодекса.
18. Положения настоящей статьи не применяются в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии со статьей 3097 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 136 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 137. Особенности возникновения и прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, срок их уплаты и исчисление в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, при выпуске товаров до подачи декларации на товары
1. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении этих товаров возникает у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении следующих обстоятельств:

1) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы, егер мұндай жою немесе қайтарымсыз жоғалу осындай тауарлар шыққанға дейін басталса, шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;
2) тауарларға декларация бергенге дейін тауарларды шығарудан бас тартылғанда;
3) тауарлардың тәркіленуі немесе тауарлар мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналғанда;
4) кеден органы осы Кодестің 51-тарауына сәйкес тауарларды кідірткенде;
5) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында және бұрын осындай тауарлар шығарылмаған болса, қайтару туралы шешім қабылданған тауарларға қатысты уақытша сақтауға қойғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырғанда тоқтатылады.
3. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға декларация бергенге дейін шығарылған тауарларға қатысты тауарларға декларация бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғаның кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) егер тауарларға қатысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштаспаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылса, осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдағанда немесе кеден органы тиісті белгілер қойғанда;
2) егер осы баптың 4 және 5-тармақтарында өзгеше белгіленбесе, осы баптың 12-тармағының 1-тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындағанда және (немесе) оларды өндіріп алғанда, сондай-ақ осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдағанда не кеден органы тиісті белгілер қойғанда;
3) тауарларды тәркілегенде немесе тауарлар осы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналғанда тоқтатылады.
4. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларацияны бергенге дейін шығарылған және осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған не тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылса, тауарларға декларация бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғаның кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті осы Кодекстің 136-бабының 4-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.

1) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, если такие уничтожение или безвозвратная утрата наступили до выпуска таких товаров;
2) отказ в выпуске товаров до подачи декларации на товары;
3) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
4) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
5) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении следующих обстоятельств:
1) направление таможенным органом электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса, если в отношении товаров применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, не сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
2) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1 пункта 12 настоящей статьи, если иное не предусмотрено пунктами 4 и 5 настоящей статьи, а также направление таможенным органом электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса;
3) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена.
4. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса, применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении обстоятельств, предусмотренных пунктом 4 статьи 136 настоящего Кодекса.

5. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларацияны бергенге дейін шығарылған және осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған не тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты, Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес кедендік әкелу баждары Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгеннен неғұрлым төмен мөлшерлеме бойынша төленген болса, кедендік әкелу баждарын төлеу және (немесе) оларды осы баптың 12-тармағының 1-тармақшасына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндетті орындау Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемесі бойынша есептелген кедендік әкелу баждары сомалары мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомаларының айырмасы мөлшерінде не Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге мөлшерде кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті тоқтатпайды. Кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі мұндай міндет тауарларға декларация бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада осы Кодекстің 136-бабының 6-тармағында көзделген мән-жайлар басталғанда тоқтатылады.
6. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларация бергенге дейін шығарылған тауарларға қатысты тауарларға декларация бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды осы баптың 13-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алу жөніндегі міндет орындалғанда және осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдағанда не кеден органы тиісті белгілер қойғанда;
2) тауарлардың тәркіленуі немесе тауарлар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналғанда тоқтатылады.
7. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларация бергенге дейін шығарылған және тауарларға декларация осы Кодекстің 120-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген, ал декларанты уәкілетгі экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты - осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет (кедендік әкелу баждары, салықтар төленуге жатады), егер осы Кодекске сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеудің өзге мерзімі белгіленбесе, тауарларға декларация бергенге дейін орындалуға жатады.

5. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса, в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз ввозные таможенные пошлины уплачены по более низким ставкам ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с подпунктом 1 пункта 12 настоящей статьи, не прекращает обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз. Такая обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении обстоятельств, предусмотренных пунктом 6 статьи 136 настоящего Кодекса.
6. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи, и направление таможенным органом электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса;
2) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена.
7. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары подана не позднее срока, указанного в пункте 16 статьи 120 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, - не позднее срока, указанного в пункте 4 статьи 441 настоящего Кодекса, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) до подачи декларации на товары, если иной срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов не установлен в соответствии с настоящим Кодексом.

8. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларацияны бергенге дейін шығарылған және осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған не тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылса, осындай тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 136-бабының 11-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде және мерзімде тоқтатылады.
9. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларацияны бергенге дейін шығарылған және осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған не тиісті белгілер қойылған тауарларға қатысты Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарға сәйкес кедендік әкелу баждары Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгеннен неұрлым төмен мөлшерлеме бойынша төленген болса, кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 136-бабының 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде және мерзімде орындалуға жатады.
10. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларация бергенге дейін шығарылған және тауарларға декларация осы Кодекстің 120-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты - осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын (арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады) төлеу жөніндегі міндет тауарларға декларация бергенге дейін орындалуға жатады.
11. Егер ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған, тауарларға декларацияны бергенге дейін шығарылған және тауарларға декларация осы Кодекстің 120-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты - осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін берілмеген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады. Осы Кодекстің 120-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты - осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.

8. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса, применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров подлежит исполнению при наступлении обстоятельств и в сроки, указанные в пункте 11 статьи 136 настоящего Кодекса.
9. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых таможенным органом направлен электронный документ либо проставлены соответствующие отметки, указанные в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса, в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз ввозные таможенные пошлины уплачены по более низким ставкам ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств и в сроки, указанные в пункте 13 статьи 136 настоящего Кодекса.
10. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары подана не позднее срока, указанного в пункте 16 статьи 120 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, - не позднее срока, указанного в пункте 4 статьи 441 настоящего Кодекса, обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до подачи декларации на товары.
11. Если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, декларация на товары не подана до истечения срока, указанного в пункте 16 статьи 120 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, - до истечения срока, указанного в пункте 4 статьи 441 настоящего Кодекса, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается последний день срока, указанного в пункте 16 статьи 120 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, - последний день срока, указанного в пункте 4 статьи 441 настоящего Кодекса.

12. Кедендік әкелу баждары, салықтар:
1) осы баптың 7-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты - осы Кодекске сәйкес тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескере отырып тауарларға декларацияда есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде;
2) осы баптың 8-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты - осы Кодекске сәйкес тарифтік преференцияларды ескере отырып, тауарларға декларацияда есептелген және кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктердің қолданылуына байланысты төленбеген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде, ал егер мұндай тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған күннен бастап 5 жыл өткенге дейін не тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді қолданудың белгіленген өзге мерзімі өткенге дейін олар осы Кодекстің 176-бабының 3-тармағына сәйкес жөндеу үшін кеден аумағынан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылса - сондай-ақ осы Кодекстің 186-бабының 1 - 6-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары мөлшерінде;
3) осы баптың 9-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты - Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген кедендік әкелу баждарының мөлшерлемесі бойынша осы Кодекске сәйкес есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы мен тауарларды шығару кезінде төленген кедендік әкелу баждары сомасының айырмасы мөлшерінде Одақ шеңберінде халықаралық шарттарда немесе Одаққа қосылу туралы халықаралық шарттарда белгіленген өзге де мөлшерде төленуге жатады.
13. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 12-тарауында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, тауарларға декларацияда есептелген мөлшерде төленуге жатады.
14. Осы баптың 11-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу базасы тауарлар шығару туралы өтініште және мұндай өтінішпен бірге ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер негізінде айқындалады.
Тауарлардың кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес саны 10-нан аз белгілер мөлшеріндегі топтама деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік баждарды есептеу үшін мұндай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең жоғары мөлшерлемесі осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін, кедендік баждардың ең жоғары мөлшерлемесі белгіленген акциздердің (акциздік салықтың немесе акциздік алымның) ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың алтыншы абзацын ескере отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесі қолданылады.

12. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате:
1) в отношении товаров, указанных в пункте 7 настоящей статьи, - в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в отношении товаров, указанных в пункте 8 настоящей статьи, - в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом тарифных преференций и не уплаченных в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а в случае если такие товары до истечения 5 лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления либо до истечения иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами помещались под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории для их ремонта в соответствии с пунктом 3 статьи 176 настоящего Кодекса, - также в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с пунктами 1 - 6 статьи 186 настоящего Кодекса;
3) в отношении товаров, указанных в пункте 9 настоящей статьи, - в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом по ставкам ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, и сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при выпуске товаров, либо в ином размере, установленном международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз.
13. В отношении товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере, исчисленном в декларации на товары с учетом особенностей, предусмотренных главой 12 настоящего Кодекса.
14. В отношении товаров, указанных в пункте 11 настоящей статьи, база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании сведений, указанных в заявлении о выпуске товаров и документах, представленных совместно с таким заявлением.
В случае если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца шестого настоящего пункта.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерін және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтерді негізге ала отырып, есептеледі. Егер тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындауға қажетті өзге де мәліметтер расталмаса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауардың жіктемесі 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға не егер тауарлар коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес саны 10-нан кем белгі мөлшеріндегі топтама деңгейінде айқындалса, топтамаға кіретін тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең жоғары мөлшерлемесі негізге алына отырып есептеледі.
15. Егер осы баптың 11-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кейіннен тауарларға декларация берілсе, кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекске сәйкес тауарларға декларацияда көрсетілген мәліметтерге негізделе отырып, тауарларға декларацияда есептелген сомалар мөлшерінде төленеді. Кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өтелген сомаларын қайтару (есепке алу) осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
138-бап. Осы Кодекстің 134-бабының 3-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу ерекшеліктері
1. Осы Кодекстің 134-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 134-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және тауарларды жасау үшін пайдаланылған шетел тауарларын шығару нормаларына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған сияқты төленуге жататындай кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомалары мөлшерінде төленуге жатады. Көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 175-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі.

Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
15. В случае если в отношении товаров, указанных в пункте 11 настоящей статьи, впоследствии подана декларация на товары, таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины уплачиваются в размере сумм, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары, исходя из сведений, указанных в декларации на товары. Возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Статья 138. Особенности уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, указанных в пункте 3 статьи 134 настоящего Кодекса
1. При помещении товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 134 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и использованные для изготовления товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 134 настоящего Кодекса, в соответствии с нормами их выхода, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении указанных товаров исчисляются в соответствии с пунктом 1 статьи 175 настоящего Кодекса.

2. Осы баптың l-тармағына сәйкес төленетін (өтелетін) кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларынан көрсетілген сомаларға қатысты тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті тоқтату күніне дейін төлемде шегеру ұсынылған жағдайдағы сияқты пайыздардың төленуіне жатады.
Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы осы Кодекстің 173-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатылған жағдайда, осы тармақта көзделген пайыздар, кедендік рәсім қолданысы тоқтатылған кезең үшін есептелмейді және төленбейді.
3. Осы Кодекстің 134-бабы 3-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, егер мұндай тауарлар қайта өңдеу өнімдері болса, осы Кодекстің 186-бабына сәйкес есептелуге және төленуге жатады.
21-тарау
Экспорт кедендік рәсімі
139-бап. Экспорт кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Экспорт кедендік рәсімі - Одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес осындай тауарлар Одақтың кедендік аумағынан оның шегінен тысқары жерлерде тұрақты болуы үшін шығарылады.
2. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде шығарылған тауарлар осы Кодекстің 303-бабының 4 және 7-тармақтарына сәйкес осындай тауарлар Одақтың тауарлары мәртебесін сақтайтын жағдайларды қоспағанда, Одақтың тауарлары мәртебесін жоғалтады.
3. Мыналарға:
1) Одақтың кедендік аумағынан шығарылған:
осы Кодекстің 184-бабы 2-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімінің қолданысын аяқтау үшін осы Кодекстің 176-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға;
осы Кодекстің 231-бабының 2-тармағына сәйкес уақытша кедендік әкету рәсімінің қолданысын аяқтау үшін уақытша кедендік әкету рәсімімен орналастырылған тауарларға;
осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған жағдайларда арнайы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін арнай кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға;

2. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
В случае если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 173 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
3. При помещении товаров, указанных в подпункте 3 пункта 3 статьи 134 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются и подлежат уплате в соответствии со статьей 186 настоящего Кодекса, как если бы такие товары являлись продуктами переработки.
Глава 21
Таможенная процедура экспорта
Статья 139. Содержание и применение таможенной процедуры экспорта
1. Таможенная процедура экспорта - таможенная процедура, применяемая в отношении товаров Союза, в соответствии с которой такие товары вывозятся с таможенной территории Союза для постоянного нахождения за ее пределами.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру экспорта и фактически вывезенные с таможенной территории Союза, утрачивают статус товаров Союза, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктами 4 и 7 статьи 303 настоящего Кодекса такие товары сохраняют статус товаров Союза.
3. Допускается применение таможенной процедуры экспорта в отношении:
1) вывезенных с таможенной территории Союза:
товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, за исключением товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 176 настоящего Кодекса, для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 184 настоящего Кодекса;
товаров, помещенных под таможенную процедуру временного вывоза, для завершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктом 2 статьи 231 настоящего Кодекса;
товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, для завершения действия специальной таможенной процедуры в случаях, определенных в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией;

осы Кодекстің 276-бабының 5-тармағына сәйкес халықаралық тасымалдың көлік құралдарына;
осы Кодекстің 303-бабы 5-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген Одақтың тауарларына;
2) осы Кодекстің 184-бабы 2-тармағының 3-тармақшасына сәйкес кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімінің қолданысын аяқтау үшін қайта өңдеу өнімдеріне;
3) Одақтың кедендік аумағына әкету үшін осы Кодекстің 231-бабының 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты экспорт кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.
4. Осы баптың 3-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағына оларды әкелместен экспорт кедендік рәсімімен орналастырылады.
5. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің немесе еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған, осы Кодекстің 207-бабының 5-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарлар және 215-бабының 4-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағынан экспорт кедендік рәсімімен осындай тауарларды орналастырған күннен кейінгі күннен бастап 1 жылдан аспайтын мерзімде Одақтың кедендік аумағынан шығарылуға тиіс.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында ұзақтығы неғұрлым қысқа мерзім белгіленуі мүмкін, осы мерзім ішінде көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағынан шығарылуға тиіс.
Одақтың кедендік аумағынан авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) өтеусіз жоғалтуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде өтеусіз жоғалтуды қоспағанда, көрсетілген тауарлар әкетілмеген кезде, осы тармақтың бірінші абзацында көзделген не осы тармақтың екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген мерзім өткенге дейін экспорт кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылады, ал мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-бабына сәйкес кідіртеді.
Көрсетілген тауарларды кеден органдары, егер экспорт кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылған кезде, олар ЕЭА аумағында не еркін қоймада болса, кідіртпейді.
140-бап. Тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
Тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
осы Кодекске сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу;
осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
Одақ шеңберінде халықаралық шарттарда, мүше мемлекеттер мен мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттары арасындағы екіжақты халықаралық шарттар көзделген өзге де шарттарды сақтау болып табылады.

транспортных средств международной перевозки в соответствии с пунктом 5 статьи 276 настоящего Кодекса;
товаров Союза, указанных в подпункте 2 пункта 5 статьи 303 настоящего Кодекса;
2) продуктов переработки для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии с подпунктом 3 пункта 2 статьи 184 настоящего Кодекса;
3) товаров, указанных в пункте 5 статьи 231 настоящего Кодекса, для вывоза с таможенной территории Союза.
4. Товары, указанные в подпунктах 1 и 2 пункта 3 настоящей статьи, помещаются под таможенную процедуру экспорта без их ввоза на таможенную территорию Союза.
5. Товары, указанные в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 5 статьи 207 настоящего Кодекса, и товары, указанные в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 4 статьи 215 настоящего Кодекса, помещенные под таможенную процедуру экспорта для завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны или таможенной процедуры свободного склада, должны быть вывезены с таможенной территории Союза в срок, не превышающий 1 года со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.
Законодательством государств-членов может устанавливаться менее продолжительный срок, в течение которого указанные товары должны быть вывезены с таможенной территории Союза.
При невывозе с таможенной территории Союза указанных товаров, за исключением случаев их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, до истечения срока, предусмотренного абзацем первым настоящего пункта либо установленного законодательством государств-членов в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, действие таможенной процедуры экспорта прекращается, а такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Указанные товары не задерживаются таможенными органами, если на момент прекращения действия таможенной процедуры экспорта они находятся на территории СЭЗ либо на свободном складе.
Статья 140. Условия помещения товаров под таможенную процедуру экспорта
Условиями помещения товаров под таможенную процедуру экспорта являются:
уплата вывозных таможенных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом;
соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
соблюдение иных условий, предусмотренных международными договорами в рамках Союза, двусторонними международными договорами между государствами-членами и международными договорами государств-членов с третьей стороной.

141-бап. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты декларантта кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай жағдайлар басталған кезде:
1) кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып, экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарғанда;
2) кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағанда және (немесе) оларды осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алғанда;
3) экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан — тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты бас тартқанда;
4) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес - тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты тауарлар шығарылымын жойғанда;
5) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырғанда;
6) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткенде;
7) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік іс жүргізу) барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және, егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қойғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырғанда тоқтатылады.
3. Кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет, егер осы Кодексте өзгеше мерзім белгіленбесе, экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарғанға дейін орындауға (кедендік әкету баждары төленуге жатады) жатады.
4. Кедендік әкету баждары, кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескере отырып, тауарға декларацияда есептелген кедендік әкету баждары сомаларының мөлшерінде төлеуге жатады.
22-тарау
Кедендік транзит кедендік рәсімі
142-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кедендік транзит кедендік рәсімі - тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтау кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеусіз жөнелтілетін кеден органынан межелі кеден органына дейін тауарлар тасылатын (тасымалданатын) кедендік ресім.

Статья 141. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой экспорта с применением льгот по уплате вывозных таможенных пошлин;
2) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой экспорта - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
4) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин подлежит исполнению (вывозные таможенные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой экспорта, если иной срок не установлен настоящим Кодексом.
4. Вывозные таможенные пошлины подлежат уплате в размере сумм вывозных таможенных пошлин, исчисленных в декларации на товары с учетом льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Глава 22
Таможенная процедура таможенного транзита
Статья 142. Содержание и применение таможенной процедуры таможенного транзита
1. Таможенная процедура таможенного транзита - таможенная процедура, в соответствии с которой товары перевозятся (транспортируются) от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.

2. Кедендік транзит кедендік рәсімі:
1) өзге де кедендік рәсіммен орналастырылмаған шетел тауарларын, Одақ тауарларын, сондай-ақ:
Комиссия айқындайтын жағдайларда экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған;
осы Кодекстің 207-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда, ЕЭА-ның бір аумағынан ЕЭА-ның басқа аумағына тасымалданатын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларын Одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін;
2) Одақ мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңіз арқылы және Одақ тауарлары мен осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетел тауарларын тасу (тасымалдау) үшін қолданылады.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімі:
1) келу орнындағы кеден органынан кету орнындағы кеден органына дейін;
2) келу орнындағы кеден органынан ішкі кеден органына дейін;
3) ішкі кеден органынан кету орнындағы кеден органына дейін;
4) бір ішкі кеден органынан басқа ішкі кеден органына дейін;
5) Одақ мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы кеден органдары арасында тасу (тасымалдау) кезінде қолданылады.
4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары шетел тауарлары мәртебесін сақтайды.
5. Осы Кодекстің 307-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайды және осы Кодекстің 304-бабының 17-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларды қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарлары Одақ тауарларының мәртебесін сақтайды.
6. Одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін мынадай шетел тауарлары:
1) халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тауарларын түсірмей, Одақтың кедендік аумағына аралық, мәжбүрлі немесе техникалық түрде қонған әуе кемесіндегі тауарлар;
2) Одақтың кедендік аумағына келген соң Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарынан қозғамаған және Одақтың кедендік аумағынан кететін тауарлар;
3) электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарлар;
4) осы Кодексте көзделген жағдайлардағы өзге де тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмайды.
7. Осы Кодексте және (немесе) мүше мемлекеттер кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, Одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін кедендік рәсіммен орналастырылған шетел тауарлары кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылады.

2. Таможенная процедура таможенного транзита применяется:
1) для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза иностранных товаров, не помещенных под иные таможенные процедуры, а также товаров Союза:
помещенных под таможенную процедуру экспорта в случаях, определяемых Комиссией;
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, перевозимых с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ в случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 207 настоящего Кодекса;
2) для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров.
3. Таможенная процедура таможенного транзита применяется при перевозке (транспортировке) товаров:
1) от таможенного органа в месте прибытия до таможенного органа в месте убытия;
2) от таможенного органа в месте прибытия до внутреннего таможенного органа;
3) от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия;
4) от одного внутреннего таможенного органа до другого внутреннего таможенного органа;
5) между таможенными органами через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем.
4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, сохраняют статус иностранных товаров.
5. Товары Союза, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, сохраняют статус товаров Союза, за исключением случая, указанного в пункте 3 статьи 307 настоящего Кодекса, и случаев, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 17 статьи 304 настоящего Кодекса.
6. Для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза не помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита следующие иностранные товары:
1) товары, находящиеся на воздушном судне, которое во время осуществления международной перевозки совершило промежуточную, вынужденную или техническую посадку на таможенной территории Союза без разгрузки (выгрузки) этих товаров;
2) товары, которые после прибытия на таможенную территорию Союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу Союза и убывают с таможенной территории Союза;
3) товары, перемещаемые по линиям электропередачи;
4) иные товары в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
7. Иностранные товары, помещенные под таможенные процедуры, для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

8. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасымалданатын Одақ тауарлары мен осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетел тауарларына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімі осы Кодекстің 43-тарауында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
9. Жеке қолдануға арналған тауарларға, халықаралық пошта жөнелтілімдеріне, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімі осы Кодекстің 263, 287 және 294-баптарында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
10. Тек қана бір мүше мемлекеттің аумағы бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері осы мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленуі мүмкін.
11. Халықаралық тасымалдаудың бір немесе бірнеше көлік құралдарымен белгілі бір кезең ішінде екі немесе одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша тасымалданатын, құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жинақталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
12. Көліктің әртүрлі (екі және одан да көп) түрлерімен Одақтың кедендік аумағы бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
143-бап. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Одақтың кедендік аумағы бойынша тасымалдау үшін тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) шетел тауарларына қатысты - осы Кодекстің 146-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету;
2) шетел тауарларына қатысты - Комиссия айқындайтын жағдайларда осы Кодекстің 146-бабына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету;
3) осы Кодекстің 341-бабында көзделген тәсілдермен тауарларды идентификаттау мүмкіндігін қамтамасыз ету;
4) егер тауарлар кедендік пломбалар салынған және мөр басылған көлік құралдарының жүк тиеу орынжайларында (бөліктерінде) тасымалданса, осы Кодекстің 364-бабында көрсетілген көлік құралының халықаралық тасымалдау талаптарына сәйкестігі;
5) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.

8. В отношении товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, таможенная процедура таможенного транзита применяется с учетом особенностей, определенных главой 43 настоящего Кодекса.
9. В отношении товаров для личного пользования, международных почтовых отправлений, товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, таможенная процедура таможенного транзита применяется с учетом особенностей, определенных статьями 263, 287 и 294 настоящего Кодекса.
10. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по территории только одного государства-члена, могут быть установлены законодательством этого государства-члена о таможенном регулировании.
11. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перевозимых по территориям двух и более государств-членов в течение определенного периода одним или несколькими транспортными средствами международной перевозки, определяются Комиссией.
12. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по таможенной территории Союза различными (двумя и более) видами транспорта, определяются Комиссией.
Статья 143. Условия помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита для их перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза являются:
1) обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 146 настоящего Кодекса - в отношении иностранных товаров;
2) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 146 настоящего Кодекса в случаях, определяемых Комиссией, - в отношении иностранных товаров;
3) обеспечение возможности идентификации товаров способами, предусмотренными статьей 341 настоящего Кодекса;
4) соответствие транспортного средства международной перевозки требованиям, указанным в статье 364 настоящего Кодекса, если товары перевозятся в грузовых помещениях (отсеках) транспортного средства, на которые налагаются таможенные пломбы и печати;
5) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.

2. Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасымалдау үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен Одақ тауарларын, оның ішінде пошта жөнелтілімдерімен жөнелтілетін Одақ тауарларын, осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетел тауарларын орналастыру шарттары осы Кодекстің 304 - 306-баптарында айқындалған.
3. Осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тұлғалар не мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес көліктің екі және одан да көп түрлерін пайдалану арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие болатын және тауарлардың осылай тасымалдануын ұйымдастыруды қамтамасыз ететін осы мүше мемлекеттің тұлғасы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған, көліктің бір және одан да көп түрлерін пайдалану арқылы Одақтың кеден аумағы бойынша тасымалданатын тауарлардың декларанты болып табылады.
4. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде жөнелтуші кеден органы осы Кодекстің 144-бабына сәйкес кедендік транзит мерзімін белгілейді, осы Кодекстің 145, 263 және 304-баптарына сәйкес тауарларды жеткізу орнын айқындайды, осы Кодекстің 341-бабына сәйкес тауарларды, оларға құжаттарды идентификаттауды жүзеге асырады.
Тауарларды су немесе әуе кемелерімен тасымалдауы қоспағанда, тауарларды тасымалдау осы Кодекстің 364-бабында көрсетілген тиісті талаптарға сәйкес келетін көлік құралының жүк тиеу орынжайында (бөлімінде) немесе оның бөліктерінде жүзеге асырылады, осы Кодекстің 341-бабында көзделген идентификаттаудың өзге де тәсілдерінен басқа идентификаттау, осы тармақтың үшінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, көлік құралының осындай жүк тиеу орынжайына (бөліміне) немесе оның бөліктеріне пломбалар салу арқылы қамтамасыз етілуге тиіс.
Tipi жануарларды, пошта ыдыстарындағы (пошта қаптарындағы, пошта контейнерлеріндегі) халықаралық пошта жөнелтімдерін тасымалдау кезінде, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмайтын тауарлармен бірге кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды көлік құралының бір жүк тиеу орынжайында (бөлімінде) немесе оның бөлігінде Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы бойынша тасымалдау кезінде көлік құралдарының жүк тиеу орынжайына (бөліміне) немесе оның бөліктеріне пломбалар салу талап етілмейді.
144-бап. Кедендік транзит мерзімі
1. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде жөнелтуші кеден органы жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына тауарлар жеткізілуге тиіс мерзімді (бұдан әрі - кедендік транзит мерзімі) белгілейді.

2. Условия помещения товаров Союза, в том числе товаров Союза, пересылаемых в почтовых отправлениях, и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров под таможенную процедуру таможенного транзита для их перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем определены статьями 304 - 306 настоящего Кодекса.
3. Декларантом товаров, перевозимых по таможенной территории Союза с использованием двух и более видов транспорта, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, могут выступать лица, указанные в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, либо лицо государства-члена, которое в соответствии с законодательством этого государства-члена обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых с использованием двух и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки товаров.
4. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенный орган отправления устанавливает срок таможенного транзита в соответствии со статьей 144 настоящего Кодекса, определяет место доставки товаров в соответствии со статьями 145, 263 и 304 настоящего Кодекса, осуществляет идентификацию товаров, документов на них в соответствии со статьей 341 настоящего Кодекса.
В случае если перевозка товаров, за исключением перевозки товаров водными или воздушными судами, осуществляется в грузовом помещении (отсеке) транспортного средства, соответствующего требованиям, указанным в статье 364 настоящего Кодекса, или его части, идентификация, помимо иных способов идентификации, предусмотренных статьей 341 настоящего Кодекса, должна быть обеспечена путем наложения пломб на такие грузовые помещения (отсеки) транспортного средства или его части, за исключением случаев, предусмотренных абзацем третьим настоящего пункта.
Наложение пломб на грузовые помещения (отсеки) транспортного средства или его части не требуется при перевозке живых животных, международных почтовых отправлений, находящихся в почтовых емкостях (почтовых мешках, почтовых контейнерах), а также при перевозке по территории государств, не являющихся членами Союза, в одном грузовом помещении (отсеке) транспортного средства или его части товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, совместно с товарами, не помещаемыми под таможенную процедуру таможенного транзита.
Статья 144. Срок таможенного транзита
1. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенный орган отправления устанавливает срок, в течение которого товары должны быть доставлены от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения (далее - срок таможенного транзита).

2. Теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит мерзімі 1 айға 2 мың километр есебінен белгіленеді, бірақ ол күнтізбелік 7 күннен кем болмауға тиіс.
Көліктің өзге де түрлерімен тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты кедендік транзит мерзімі көліктің түрі және көлік құралының мүмкіндіктері, тауарлар тасымалдаудың белгіленген маршруты, басқа да тасымалдау шарттары және (немесе) декларанттың немесе тасымалдаушынын, өтініші негізге алына отырып, сондай-ақ үшінші тараппен мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес көлік құралы жүргізушісінің еңбек пен демалыс режимінің талаптары ескеріле отырып, тауарлар тасудың (тасымалдаудың) қалыпты мерзіміне сәйкес белгіленеді, бірақ ол кедендік транзиттің шекті мерзімінен аспауға тиіс.
3. Кедендік транзиттің шекті мерзімі 1 айға 2 мың километр есебімен айқындалатын мерзімнен не кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды тасымалдау ерекшеліктерін негізге ала отырып, Комиссия айқындайтын мерзімнен аспауы қажет.
4. Кеден органы белгілеген кедендік транзит мерзімі декларанттың немесе тасымалдаушының дәлелді өтініші бойынша осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзімнің шегінде ұзартылуы мүмкін.
Кедендік транзит мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
145-бап. Тауарларды жеткізу орны. Тауарлардың жеткізу орнын өзгерту
1. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлар жеткізілуге тиіс орынды (бұдан әрі - тауарларды жеткізу орны) айқындайды.
2. Тауарларды жеткізу орны, егер осы баптың 3 - 5-тармақтарында өзгеше белгіленбесе, көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген межелі пункт туралы мәліметтердің негізінде айқындалады.
Межелі кеден органының қызмет өңірінде орналасқан кедендік бақылау аймағы тауарларды жеткізу орны болып табылады. Бұл ретте, егер осы Кодексте және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, әкелу орнынан тасымалданған тауарлар кеден органы орналасқан орынға жеткізіледі.
Межелі станциядағы, межелі станцияның кірме жолдарындағы немесе межелі станцияға тікелей жапсарлас жатқан жалпы пайдаланыламайтын теміржолдағы кедендік бақылау аймағы теміржол көлігімен тасымалданатын тауарлардың жеткізу орны болып табылады.
3. Бір мүше мемлекеттің аумағы шегінде тауарларды тасымалдау кезінде жөнелтуші кеден органы мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда, көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге қарамастан, тауарларды жеткізу орнын белгілеуге құқылы.

2. В отношении товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, срок таможенного транзита устанавливается из расчета 2 тысячи километров за 1 месяц, но не менее 7 календарных дней.
В отношении товаров, перевозка (транспортировка) которых осуществляется иными видами транспорта, срок таможенного транзита устанавливается в соответствии с обычным сроком перевозки (транспортировки) товаров исходя из вида транспорта и возможностей транспортного средства, установленного маршрута перевозки товаров, других условий перевозки и (или) заявления декларанта или перевозчика, а также с учетом требований режима труда и отдыха водителя транспортного средства в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной, но не более предельного срока таможенного транзита.
3. Предельный срок таможенного транзита не может превышать срок, определяемый из расчета 2 тысячи километров за 1 месяц, либо срок, определяемый Комиссией исходя из особенностей перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.
4. Установленный таможенным органом срок таможенного транзита по мотивированному обращению декларанта или перевозчика может быть продлен в пределах срока, установленного пунктом 3 настоящей статьи.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с продлением срока таможенного транзита, определяется Комиссией.
Статья 145. Место доставки товаров. Изменение места доставки товаров
1. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенный орган отправления определяет место, куда должны быть доставлены товары, помещаемые под таможенную процедуру таможенного транзита (далее - место доставки товаров).
2. Место доставки товаров определяется на основании сведений о пункте назначения, указанных в транспортных (перевозочных) документах, если иное не установлено пунктами 3 - 5 настоящей статьи.
Местом доставки товаров является зона таможенного контроля, находящаяся в регионе деятельности таможенного органа назначения. При этом товары, перевозимые из места их прибытия, доставляются в место нахождения таможенного органа, если иное не установлено настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Местом доставки товаров, перемещаемых железнодорожным транспортом, является зона таможенного контроля на станции назначения, на подъездных путях станции назначения или на железнодорожных путях необщего пользования, примыкающих непосредственно к станции назначения.
3. При перевозке (транспортировке) товаров в пределах территории одного государства-члена таможенный орган отправления вправе устанавливать место доставки товаров независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах, в случаях, установленных законодательством этого государства-члена о таможенном регулировании.

4. Екі және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде жөнелтуші кеден органы Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген және (немесе) Комиссия айқындайтын өзге де жағдайларда көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге қарамастан, тауарларды жеткізу орнын айқындауға құқылы.
5. Одақ мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы Одақтың бір кедендік аумағынан Одақтың басқа кедендік аумағына тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде жөнелтуші кеден органы осы Кодекстің 304-бабының 8 және 9-тармақтарында көзделген және (немесе) Комиссия айқындаған өзге де жағдайларда көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге қарамастан, тауарларды жеткізу орнын айқындауға құқылы.
6. Кедендік бақылау аймағы болып табылатын, екінші немесе үшінші типтегі куәлігі бар, уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайлары, орынжайлары (орынжайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңқайлары, егер мұндай тауарлар көлік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес осындай уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларына, орынжайларына (орынжайлардың бөліктеріне) және (немесе) ашық алаңқайларына жіберілетін болса, келу орнынан тасымалданатын тауарларды жеткізу орны ретінде белгіленуі мүмкін.
7. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде мүше мемлекеттердің көлік саласындағы заңнамасына сәйкес межелі пункт өзгерген жағдайда, тауарларды жеткізу орны кеден органының рұқсатымен өзгертілуі мүмкін.
Жеткізу орнын өзгертуге кеден органының рұқсатын алу үшін тасымалдаушы еркін түрде құрастырылған, тауарларды жеткізу орнын өзгерту туралы өтінішпен өзі баратын жолда орналасқан кез келген кеден органына жүгінуге құқылы. Тауарларды жеткізу орнын өзгерту туралы өтінішпен бірге межелі пункттің өзгеруін растайтын құжаттар, транзиттік декларация және тауарларға өзге де құжаттар ұсынылады.
Тауарларды жеткізу орнын өзгертуге арналған рұқсатты кеден органы осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген өтінішті және құжаттарды алу күнінен кейінгі күннен кешіктірмей қабылдайды. Жеткізу орнын өзгертуге арналған рұқсатты бергеннен кейін жеткізу орны өзгертілген тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталады және тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыруға жатады.
Тауарларды жеткізу орнын өзгертуге кеден органының рұқсатын алумен байланысты кеден операцияларын жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
Егер бастапқыда жөнелтуші кеден органы белгілеген тауарларды жеткізу орны орналасқандай кеден органы қызметінің сол бір өңірінде орналасқан жеткізу орнында орналасса, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамастан, тауарлардың жеткізу орнын өзгертуге жол беріледі.

4. При перевозке (транспортировке) товаров по территориям двух и более государств-членов таможенный орган отправления вправе определять место доставки товаров независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах, в случаях, предусмотренных международными договорами в рамках Союза и (или) в иных случаях, определяемых Комиссией.
5. При перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, таможенный орган отправления вправе определять место доставки товаров независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах, в случаях, предусмотренных пунктами 8 и 9 статьи 304 настоящего Кодекса и (или) в иных случаях, определяемых Комиссией.
6. Сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа, являющиеся зоной таможенного контроля, могут быть определены в качестве места доставки товаров, перевозимых из места их прибытия, если в соответствии с транспортными (перевозочными) документами такие товары следуют в сооружения, помещения (части помещений) и (или) на открытые площадки (части открытых площадок) такого уполномоченного экономического оператора.
7. В случае если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита пункт назначения изменяется в соответствии с законодательством государств-членов в области транспорта, место доставки товаров может быть изменено с разрешения таможенного органа.
Для получения разрешения таможенного органа на изменение места доставки перевозчик вправе обратиться в любой таможенный орган, находящийся по пути его следования, с заявлением об изменении места доставки товаров, составленным в произвольной форме. Совместно с заявлением об изменении места доставки товаров представляются документы, подтверждающие изменение пункта назначения, транзитная декларация и иные документы на товары.
Разрешение на изменение места доставки товаров принимается таможенным органом не позднее дня, следующего за днем получения заявления и документов, указанных в абзаце втором настоящего пункта. После выдачи разрешения на изменение места доставки действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, место доставки которых изменено, завершается и товары подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на изменение места доставки товаров, определяется Комиссией.
Допускается изменение места доставки товаров без завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита, если такое место доставки расположено в том же регионе деятельности таможенного органа, где и первоначально установленное таможенным органом отправления место доставки товаров, в порядке, установленном законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

146-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету
1. Кедендік транзит кедендік рәсімі кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету осы бапты ескере отырып, осы Кодекстің 9-тарауына және осы Кодекстің 271 және 287-баптарына сәйкес ұсынылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырудың шарты болған жағдайда, мұндай қамтамасыз ету осы баптың ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 75-бабына сәйкес ұсынылады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларды және халықаралық пошта жөнелтімдерін қоспағанда, тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері, егер транзиттік декларацияны тіркеген күні тауар тарифтік преференцияларды және тиісінше кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді немесе кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен немесе экспорт кедендік рәсімімен басқа мемлекеттердің аумағына орналастырылса, тауарларды өзінің кеден органы шығаратын мүше мемлекетте төленуге жататын кедендік баждар, салықтар сомасы негізге алына отырып айқындалады, бірақ бұл сомалар, егер тауар тарифтік преференцияларды және тиісінше кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді немесе кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен немесе экспорт кедендік рәсімімен басқа мүше мемлекеттердің аумағына орналастырылса, аумағында кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын осы мүше мемлекеттерде төленуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомаларынан кем болмауға тиіс.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың сомалары мүше мемлекеттердің заңнамасында пайдалану тәртібі белгіленетін қолда бар мәліметтердің негізінде айқындалуы ықтимал кедендік баждар, салықтар мөлшерлемесінің ең үлкен шамасы, тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамалары (саны, массасы, көлемі немесе өзге де сипаттамалары) негізге алына отырып айқындалады.

Статья 146. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при таможенной процедуре таможенного транзита
1. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при таможенной процедуре таможенного транзита предоставляется в соответствии с главой 9 настоящего Кодекса с учетом настоящей статьи и статей 271 и 287 настоящего Кодекса.
В случаях, когда обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин является условием помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса, такое обеспечение предоставляется в соответствии со статьей 75 настоящего Кодекса с учетом положений настоящей статьи.
2. При помещении товаров, за исключением товаров для личного пользования и международных почтовых отправлений, под таможенную процедуру таможенного транзита размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов определяется исходя из сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате в государстве-члене, таможенный орган которого производит выпуск товаров, если бы на дату регистрации транзитной декларации товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов или льгот по уплате вывозных таможенных пошлин соответственно, но не менее сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате в других государствах-членах, по территориям которых будет осуществляться перевозка (транспортировка) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, если бы товар помещался на территориях этих государств-членов под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру экспорта без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов или льгот по уплате вывозных таможенных пошлин соответственно.
Суммы таможенных пошлин, налогов, указанные в абзаце первом настоящего пункта, определяются исходя из наибольшей величины ставок таможенных пошлин, налогов, стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количество, масса, объем или иные характеристики), которые могут быть определены на основании имеющихся сведений, порядок использования которых устанавливается законодательством государств-членов.

3. Комиссия жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды (тауарлардың құрамбөліктерін) кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін анықтау ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мынадай жағдайларда:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері, егер мұндай қамтамасыз етуді ұсыну осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырудың шарты болып табылса, жиынтығында транзиттік декларацияны тіркеу күні қолданыста болған валютаның бағамы бойынша 500 еуро баламасы сомасынан аспаса;
2) декларацияланатын тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын кедендік тасымалдаушы немесе бірінші немесе үшінші типтегі уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор декларант ретінде әрекет еткен болса;
3) көліктің екі және одан да көп түрін пайдаланумен тауарларды тасу (тасымалдау) осындай тасудың (тасымалдаудың) бөлігі болып табылған жағдайды қоспағанда, тауарлар теміржол, әуе көлігімен тасымалданса немесе құбыржол көлігімен өткізілсе;
4) көліктің екі және одан да көп түрлерін пайдалану арқылы тауарларды тасымалдау осындай тасымалдаудың бөлігі болып табылған жағдайды қоспағанда, шетел тауарларын суда жүзетін кемелермен, оның ішінде аралас жүзу (өзен-теңіз) кемелерімен, мүше мемлекеттің және (немесе) мүше мемлекеттердің ішкі су жолдарына кірмей мүше мемлекеттің және (немесе) мүше мемлекеттердің теңіз порттары арасында тасымалданса;
5) егер осы мүше мемлекеттің аумағы бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылса, тауарлары кедендік транзит кедендік рәсімімен орналасатын мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген жағдайларда;
6) осы Кодекстің 304-бабының 1-тармағы 1-тармақшасының екінші абзацында белгіленген жағдайларда, сондай-ақ осы Кодекстің 304-бабының 1-тармағы 1-тармақшасының үшінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда;

3. Комиссия вправе определять особенности определения размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и размера обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров (компонентов товаров), перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
4. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не предоставляется в следующих случаях:
1) размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, если предоставление такого обеспечения является условием помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса, в совокупности не превышает суммы, эквивалентной 500 евро по курсу валют, действующему на день регистрации транзитной декларации;
2) в качестве декларанта выступает таможенный перевозчик, осуществляющий перевозку (транспортировку) декларируемых товаров, или уполномоченный экономический оператор, имеющий свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов первого или третьего типа;
3) товары перевозятся железнодорожным, воздушным или перемещаются трубопроводным транспортом, за исключением случая, когда такая перевозка (транспортировка) является частью перевозки (транспортировки) товаров с использованием двух и более видов транспорта;
4) иностранные товары перевозятся водными судами, в том числе судами смешанного (река - море) плавания, между морскими портами государства-члена и (или) государств-членов без захода во внутренние водные пути государства-члена и (или) государств-членов, за исключением случая, когда такая перевозка является частью перевозки товаров с использованием двух и более видов транспорта;
5) в случаях, установленных законодательством государства-члена, в котором товары помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, если перевозка (транспортировка) товаров осуществляется по территории этого государства-члена;
6) в случаях, установленных абзацем вторым подпункта 1 пункта 1 статьи 304 настоящего Кодекса, а также в случаях, определенных Комиссией в соответствии с абзацем третьим подпункта 1 пункта 1 статьи 304 настоящего Кодекса;

7) Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда;
8) кеден органы кедендік алып жүруді қолдану туралы шешім қабылданса;
9) тауарлар Одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің жеке пайдалануына арналса, ол жөнінде жөнелтуші кеден органында жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінің әрбір нақты тасымалдау бойынша ақпараты болса, ұсынылмайды. Көрсетілген ақпарат жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігі кеден органына оны:
тауарларды алушы болып табылатын дипломатиялық өкілдіктердің немесе консулдық мекемелердің келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінен;
не жөнелтуші кеден органы тұрған және мемлекеттің дипломатиялық өкілдігі немесе консулдық мекемесі болып табылатын мүше мемлекеттің аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктен немесе консулдық мекемеден және тауарларды алушы болып табылатын дипломатиялық өкілдіктен немесе консулдық мекемеден алған кезде береді.
10) тауарларды мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдарының немесе олардың өкілдіктерінің, Одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің жеке пайдалануына арналса, бұл туралы жөнелтуші кеден органында жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттердің сыртқы істер министрлігінің әрбір нақты тасымалдау бойынша ақпараты болса, ұсынылмайды. Көрсетілген ақпарат тауарларды алушы болып табылатын мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдарының немесе олардың өкілдіктерінің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің болу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетінің сыртқы істер министрлігінен оны алған кезде жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігі кеден органына береді;
11) дипломатиялық өкілдіктер қызметкерлерінің, консулдық мекемелер жүмысшыларының, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдары немесе олардың өкілдіктері, Одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктерінің персоналдары (қызметкерлері, лауазымды адамдары), сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің бастапқы жайласуға қажетті тауарларын қоса алғанда, тауарлар жеке пайдалануға арналса, бұл туралы жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінің әрбір нақты тасымалдау бойынша ақпараты жөнелтуші кеден органында болса, ұсынылмайды.
Көрсетілген ақпарат тауарларды алушы болып табылатын дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктері, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, қызметкерлер, жұмысшылар, персонал (қызметкерлер, лауазымды адамдар) келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінен ақпаратты алған кезде болу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінен не тауарларды алушы болып табылатын мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктері немесе консулдық мекемелері, дипломатиялық өкілдіктерінің немесе консулдық мекемелердің қызметкерлері, жұмысшылары болып табылатын жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктерден немесе консулдық мекемелерден оны алған кезде жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің сыртқы істер министрлігінің кеден органына беріледі;

7) в случаях, предусмотренных международными договорами в рамках Союза и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной;
8) таможенным органом принято решение о применении таможенного сопровождения;
9) товары предназначены для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Союза, о чем в таможенном органе отправления по каждой конкретной перевозке имеется информация министерства иностранных дел государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления. Указанная информация передается в таможенный орган министерством иностранных дел государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления, при ее получении:
от министерства иностранных дел государства-члена, являющегося государством пребывания дипломатического представительства или консульского учреждения, являющегося получателем товаров;
либо от дипломатического представительства или консульского учреждения, расположенного на территории государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления, и являющегося дипломатическим представительством или консульским учреждением государства, дипломатическое представительство или консульское учреждение которого является получателем товаров;
10) товары предназначены для официального пользования представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, иными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Союза, о чем в таможенном органе отправления по каждой конкретной перевозке имеется информация министерства иностранных дел государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления. Указанная информация передается в таможенный орган министерством иностранных дел государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления, при ее получении от министерства иностранных дел государства-члена, являющегося государством пребывания представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, которые являются получателями товаров;
11) товары предназначены для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, сотрудников дипломатических представительств, работников консульских учреждений, персонала (сотрудников, должностных лиц) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, расположенных на таможенной территории Союза, а также членов их семей, о чем в таможенном органе отправления по каждой конкретной перевозке имеется информация министерства иностранных дел государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления. Указанная информация передается в таможенный орган министерством иностранных дел государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления, при ее получении от министерства иностранных дел государства-члена, являющегося государством пребывания дипломатического представительства, консульского учреждения, представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, сотрудники, работники, персонал (сотрудники, должностные лица) которых являются получателями товаров, либо от дипломатического представительства или консульского учреждения, расположенного на территории государства-члена, в котором находится таможенный орган отправления, которое является дипломатическим представительством или консульским учреждением государства, сотрудники, работники дипломатического представительства или консульского учреждения которого являются получателями товаров;

12) тауарлар мәдени, ғылыми-зерттеу мақсаттарына, спорттық жарыстарды өткізуге не оларға дайындыққа, дүлей апаттар, авариялар, апаттар салдарын жоюға, мүше мемлекеттердің қорғаныс қабілеттілігін және мемлекеттік (ұлттық) қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, олардың қарулы күштерін қайта жарақтандыруға, мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекараларын қорғауға, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының пайдалануына арналса, бұл туралы Комиссия айқындаған, аумағында межелі кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің кеден органы Комиссия айқындаған, аумағында жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің кеден органына табыс еткен мұндай тауарларды кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай шығару туралы өтінішхат берген мүдделі мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік органының растауы болса;
13) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты, кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау тауарларға декларация берілген мүше мемлекеттің аумағы арқылы ғана жүзеге асырылған және кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларанты және ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарлардың декларанты бір тұлға болған жағдайда, оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру мақсатында және осы Кодекстің 144-бабында айқындалған ерекшеліктерімен кедендік декларациялау жүзеге асырылса және мұндай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленсе, ұсынылмайды.
5. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етудің белгілі бір мөлшері және кедендік баждар, салықтар және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері, егер осындай қамтамасыз етуді табыс ету осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарты болып табылса, жиынтығында осы Кодекстің 147-бабында айқындалған құжаттарда көрсетілген сомадан асып түсіп, бірақ транзиттік декларацияны тіркеген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша баламалы 500 еуро сомасынан аспаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қосымша қамтамасыз етуді және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну талап етілмейді.

12) товары предназначены для использования в культурных, научно-исследовательских целях, проведения спортивных соревнований либо подготовки к ним, ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий, катастроф, обеспечения обороноспособности и государственной (национальной) безопасности государств-членов, переоснащения их вооруженных сил, защиты государственных границ государств-членов, использования государственными органами государств-членов, о чем имеется подтверждение соответствующего государственного органа заинтересованного государства-члена, ходатайствующего о выпуске таких товаров без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, представленное определенным Комиссией таможенным органом государства-члена, на территории которого находится таможенный орган назначения, в определенный Комиссией таможенный орган государства-члена, на территории которого расположен таможенный орган отправления;
13) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, осуществлено таможенное декларирование с особенностями, определенными статьей 114 настоящего Кодекса, с целью их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления и в отношении таких товаров уплачены таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, в случае если перевозка в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита будет осуществляться только по территории государства-члена, в котором подана декларация на товары, и декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, и декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, является одно и то же лицо.
5. В случае если в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, определенный размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и размер обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, если предоставление такого обеспечения является условием помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса, в совокупности превышают сумму, указанную в документах, определенных статьей 147 настоящего Кодекса, не более чем на сумму, эквивалентную 500 евро по курсу валют, действующему на день регистрации транзитной декларации, предоставление дополнительного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется.

6. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету бір транзиттік декларация бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты ұсынылады. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету бірнеше транзиттік декларациялар бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты ұсынылуы мүмкін.
7. Бір транзиттік декларация бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету жөнелтуші кеден органына немесе межелі кеден органына ұсынылуы мүмкін.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету жөнелтуші кеден органына, межелі кеден органына не аумағында жөнелтуші кеден органы немесе межелі кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің өзге де кеден органына және мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы осындай заңнамасында айқындалатын кеден органына ұсынылуы мүмкін.
8. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруды бір мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырған, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету басқа мүше мемлекеттің кеден органына ұсынылған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз етуді қолдану ерекшеліктері Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда айқындалады.
Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруды өзінің кеден органына, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету ұсынылған мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз етуді қолдану ерекшеліктері осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
147-бап. Кедендік транзит кезінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растау ерекшеліктері
1. Егер тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруды бір мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асыратын болса, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету межелі кеден органы орналасқан басқа мүше мемлекеттің кеден органына ұсынылса, мұндай қамтамасыз етудің ұсынылуын растау мақсатында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету сертификаты (бұдан әрі - қамтамасыз ету сертификаты) қолданылады.
Егер тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруды өзінің кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асыратын болса, қамтамасыз ету сертификатын не кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдауды растайтын өзге де құжатты қолдануға жол беріледі, оның нысаны мен қолданылу тәртібі осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.

6. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставляется в отношении товаров, перевозимых по одной транзитной декларации. Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть предоставлено в отношении товаров, перевозимых по нескольким транзитным декларациям.
7. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых по одной транзитной декларации, может быть предоставлено таможенному органу отправления либо таможенному органу назначения.
Генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов может быть предоставлено таможенному органу отправления, таможенному органу назначения либо иному таможенному органу государства-члена, на территории которого находится таможенный орган отправления или таможенный орган назначения и определяемому законодательством такого государства-члена о таможенном регулировании.
8. Особенности применения генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита будет осуществляться таможенным органом одного государства-члена, а генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставлено таможенному органу другого государства-члена, определяются международным договором в рамках Союза.
Особенности применения генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита будет осуществляться таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого предоставлено генеральное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, устанавливаются законодательством этого государства-члена.
Статья 147. Особенности подтверждения предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при таможенном транзите
1. Если помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита будет осуществляться таможенным органом одного государства-члена, а обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставлено таможенному органу другого государства-члена, в котором находится таможенный орган назначения, в целях подтверждения предоставления такого обеспечения применяется сертификат обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов (далее - сертификат обеспечения).
Если помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита будет осуществляться таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, допускается применение сертификата обеспечения либо иного документа, подтверждающего принятие обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, форма и порядок использования которого устанавливаются законодательством этого государства-члена.

2. Қамтамасыз ету сертификаты электрондық құжат түрінде ресімделеді.
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету кезінде, сондай-ақ кеден органында байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет желілері) жұмысындағы техникалық іркілістер, бұзылулар салдарынан туындаған кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің ақауларына, электр энергиясының өшіп қалуына байланысты электрондық құжат түрінде қамтамасыз ету сертификатын ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда, қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде қамтамасыз ету сертификатын ресімдеуге жол беріледі.
3. Қамтамасыз ету сертификаты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылған мөлшері шегінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынған тұлға айқындаған сомада ресімделеді. Осы Кодекстің 146-бабының 8-тармағында көзделген Одақ шеңберінде халықаралық шартта кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету кезінде қамтамасыз ету сертификатын (қамтамасыз ету сертификаттарын) кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылған мөлшерінен асатын сомаға ресімдеу жағдайлары мен шарттары айқындалуы мүмкін.
4. Бір транзиттік декларация бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну бір немесе бірнеше қамтамасыз ету сертификаттарымен расталады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз ету кезінде бірнеше транзиттік декларациялар бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету бір қамтамасыз ету сертификатымен расталуы мүмкін.
5. Қамтамасыз ету сертификатының нысанын және электрондық құжат түріндегі осындай сертификаттың құрылымы мен форматын, оларды толтыру және қамтамасыз ету сертификатына өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін, оның қолданылу мерзімін айқындау тәртібін, қамтамасыз ету сертификатын пайдалану тәртібін, оның ішінде оны кеден органына табыс ету, тіркеу, тіркеуден бас тарту, тіркеуді жою, қолданысын тоқтату (жабу) тәртібін, сондай-ақ қамтамасыз ету сертификатын тіркеуден бас тартудың, тіркеуді жоюдың, қолданысын тоқтатудың (жабудың) негіздерін Комиссия айқындайды.
6. Жөнелтуші кеден органы үшін:

2. Сертификат обеспечения оформляется в виде электронного документа.
Допускается оформление сертификата обеспечения в виде документа на бумажном носителе при обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, а также в случае, если у таможенного органа отсутствует возможность обеспечить представление сертификата обеспечения в виде электронного документа в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии.
3. Сертификат обеспечения оформляется на сумму, определенную лицом, предоставившим обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, в пределах размера предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов. Международным договором в рамках Союза, предусмотренным пунктом 8 статьи 146 настоящего Кодекса, могут быть определены случаи и условия, когда при генеральном обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов сертификат обеспечения (сертификаты обеспечения) оформляется (оформляются) на сумму, превышающую размер предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
4. Предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых по одной транзитной декларации, подтверждается одним или несколькими сертификатами обеспечения.
При генеральном обеспечении исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов одним сертификатом обеспечения может быть подтверждено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых по нескольким транзитным декларациям.
5. Форма сертификата обеспечения, структура и формат такого сертификата обеспечения в виде электронного документа, порядок их заполнения и внесения в сертификат обеспечения изменений (дополнений), порядок определения срока его действия, порядок использования сертификата обеспечения, в том числе порядок его представления в таможенный орган, регистрации, отказа в регистрации, аннулирования регистрации, прекращения действия (погашения), а также основания для отказа в регистрации, аннулирования регистрации, прекращения действия (погашения) сертификата обеспечения определяются Комиссией.
6. Для таможенного органа отправления подтверждением предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов являются:

1) кеден органы тіркеген және жөнелтуші кеден органы кеден органының ақпараттық жүйелерін пайдалану арқылы алған электрондық құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификаты;
2) қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификаты және кеден органы тіркеген және кеден органдарының ақпараттық жүйелерін пайдалану арқылы жөнелтуші кеден органы алған осындай қамтамасыз ету сертификаты туралы және осындай қамтамасыз ету сертификатынан алынған мәліметтер кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растау болып табылады.
7. Осы Кодекстің 146-бабының 8-тармағында көзделген Одақ шеңберінде халықаралық шартта кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын бас қамтамасыз етуді ұсынуды растаудың ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.
8. Жөнелтуші кеден органы мынадай жағдайларда:
1) транзиттік декларацияны беру кезінде қамтамасыз ету сертификатының қолданылу мерзімі өткенде;
2) электрондық құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификатында көрсетілген мәліметтер не қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген және (немесе) кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде бар осындай қамтамасыз ету сертификатынан мәліметтер транзиттік декларацияда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмегенде;
3) жөнелтуші кеден органы қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификатын қолдану кезінде қамтамасыз ету сертификаты туралы мәліметтерді және (немесе) осы баптың 6-тармағына сәйкес олардан мәліметтерді алмағанда қамтамасыз ету сертификатын, ол туралы транзиттік декларацияда мәлімделген мәліметтерді кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растау ретінде қабылдамайды.
9. Осы Кодекстің 368-бабына сәйкес кеден органдары электрондық құжат түрінде ресімделген қамтамасыз ету сертификаттарымен, қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде рәсімделген, тіркелген қамтамасыз ету сертификаттары туралы мәліметтермен және олардағы мәліметтермен, сондай-ақ қолданысы тоқтатылған қамтамасыз ету сертификаттары туралы (жабылған қамтамасыз ету сертификаттары туралы), қамтамасыз ету сертификатын пайдаланбау, қамтамасыз ету сертификатын тіркеуді жою туралы, қамтамасыз ету сертификатының қолданысын тоқтату (жабу) мүмкіндігі туралы ақпараттармен алмасады.
148-бап. Тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және олармен жасалатын өзге де жүк операциялары, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағында кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде көлік құралдарын өткізу

1) сертификат обеспечения, оформленный в виде электронного документа, зарегистрированный таможенным органом и полученный таможенным органом отправления с использованием информационных систем таможенных органов;
2) сертификат обеспечения, оформленный в виде документа на бумажном носителе и зарегистрированный таможенным органом, и сведения о таком сертификате обеспечения и из такого сертификата обеспечения, полученные таможенным органом отправления с использованием информационных систем таможенных органов.
7. Международным договором в рамках Союза, предусмотренным пунктом 8 статьи 146 настоящего Кодекса, могут быть определены особенности подтверждения предоставления генерального обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
8. Таможенный орган отправления не признает в качестве подтверждения предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов сертификат обеспечения, сведения о котором заявлены в транзитной декларации, в следующих случаях:
1) срок действия сертификата обеспечения истек на момент подачи транзитной декларации;
2) сведения, указанные в сертификате обеспечения, оформленном в виде электронного документа, либо сведения о сертификате обеспечения, оформленном в виде документа на бумажном носителе и (или) из такого сертификата обеспечения, содержащиеся в информационной системе таможенных органов, не соответствуют сведениям, указанным в транзитной декларации;
3) таможенным органом отправления не получены сведения о сертификате обеспечения и (или) сведения из него в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи при применении сертификата обеспечения, оформленного в виде документа на бумажном носителе.
9. Таможенные органы в соответствии со статьей 368 настоящего Кодекса обмениваются сертификатами обеспечения, оформленными в виде электронного документа, сведениями о зарегистрированных сертификатах обеспечения, оформленными в виде документа на бумажном носителе, и сведениями из них, а также информацией о сертификатах обеспечения, действие которых прекращено (о погашенных сертификатах обеспечения), неиспользовании сертификата обеспечения, об аннулировании регистрации сертификата обеспечения, о возможности прекращения действия (погашения) сертификата обеспечения.
Статья 148. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами, а также замена транспортных средств при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Союза

1. Одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге), оның ішінде бір көлік түрінің көлік құралынан көліктің басқа түрінің көлік құралына және олармен тасымалданатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ мұндай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын өткізуға осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, қызмет өңірінде осындай операциялар жасалатын кеден органының рұқсатымен жол беріледі.
2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлар мен көлік құралдарына қатысты операциялар салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді алусыз жасалса не, егер тауарларға кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаса, мұндай операцияларды жасауға, қызмет өңірінде осындай операциялар жасалатын кеден органын электрондық немесе жазбаша нысанда тиісті түрде хабардар еткеннен кейін жол беріледі.
3. Одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен жасалатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыруға кеден органынан рұқсат алуға байланысты кедендік операцияларды жасау немесе осындай операцияларды жасау туралы кеден органын хабардар ету тәртібін Комисссия айқындайды.
4. Кеден органы Одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлармен жүк операцияларын жасауға рұқсат беруден көлік (тасымал) құжаттарында, шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттарда не мемлекеттік органдар берген өзге де құжаттарда осындай операцияларды жасауға тыйым болған кезде бас тартуға құқылы.
5. Одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлармен жүк операциялары кеден органының рұқсатымен тұлғаның өтініші бойынша кеден органының жұмыс уақытынан тыс кезде жасалуы мүмкін.
149-бап. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде пайда болған авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар кезінде қолданылатын шаралар
1. Тасымалдаушының осы Кодекстің 150-бабында көзделген міндеттерді сақтауына кедергі келтіретін авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар кезінде тасымалдаушы тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қабылдауға, осы жағдайлар және тауарлардың тұрған жері туралы жақын кеден органына дереу хабарлауға, сондай-ақ тауарлардың орнын өткізуға немесе оларды жақын кеден органына не кеден органы көрсеткен өзге жерге тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз етуге (егер оның көлік құралы бұзылған болса) міндетті.
Осы мән-жайлар туралы хабар алған кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасуға (тасымалдауға) кедергі болатын мән-жайлар туралы жөнелтуші кеден органын және межелі кеден органын хабардар етуге міндетті,

1. Разгрузка, перегрузка (перевалка), в том числе с транспортного средства одного вида транспорта на транспортное средство другого вида транспорта, и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Союза, а также замена транспортных средств, перевозящих такие товары, допускаются с разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого совершаются такие операции, за исключением случаев, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
2. В случае если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в отношении товаров и транспортных средств могут быть совершены без удаления наложенных таможенных пломб и печатей либо если на товары таможенные пломбы и печати не наложены, совершение таких операций допускается после соответствующего уведомления таможенного органа, в регионе деятельности которого совершаются такие операции, в электронной или письменной форме.
3. Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на разгрузку, перегрузку (перевалку) и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Союза, а также на замену транспортных средств, перевозящих такие товары, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций, определяется Комиссией.
4. Таможенный орган вправе отказать в выдаче разрешения на совершение грузовых операций с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Союза, при наличии запрета на совершение таких операций в транспортных (перевозочных) документах, документах, подтверждающих соблюдение ограничений, либо иных документах, выданных государственными органами.
5. По заявлению лица с разрешения таможенного органа грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Союза, могут совершаться вне времени работы таможенного органа.
Статья 149. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. При аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, препятствующих соблюдению перевозчиком обязанностей, предусмотренных статьей 150 настоящего Кодекса, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и месте нахождения товаров, а также перевезти товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) (если его транспортное средство повреждено) в ближайший таможенный орган либо иное место, указанное таможенным органом.
Таможенный орган, получивший сообщение об этих обстоятельствах, обязан известить таможенный орган отправления и таможенный орган назначения о возникших обстоятельствах, препятствующих перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.

2. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезінде пайда болған авария, еңсерілмейтін күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар кезінде кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
3. Осы баптың 1-тармағының талаптарын сақтауға байланысты тасымалдаушы шеккен шығыстарды кеден органдары өтемейді.
150-бап. Тасымалдаушының тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезіндегі міндеттері
1. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау кезінде тасымалдаушы осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өзінің осындай кедендік рәсіммен орналасқан тауарлардың декларанты болу-болмауына қарамастан:
1) тауарларды және оларға арналған құжаттарды жөнелтуші кеден органы белгілеген мерзімде, егер белгіленген болса, тауарларды тасудың (тасымалдаудың) белгілі бір маршруты бойынша жүре отырып, тауарларды жеткізу орнына жеткізуге;
2) тауарлардың, кедендік пломбалар мен мөрлердің не, егер қолданылған болса, өзге де идентификаттау құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) осы Кодекстің 148-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен жасалатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын өткізуға кеден органдарының рұқсатынсыз жол бермеуге міндетті.
2. Егер тауарларды тасу (тасымалдау) екі және одан да көп көлік түрлерін пайдалана отырып жүзеге асырылса, осы баптың 1-тармағында көрсетілген міндеттер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантына жүктеледі.
3. Теміржол көлігімен тасымалданатын, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орнына жеткізілмеген кезде көрсетілген тауарларды тасымалдауға қабылдаған әрбір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысы кеден органының талап етуі бойынша осы жеткізілмеген тауарлар туралы ақпаратты табыс етуға міндетті. Тиісті талап және ақпарат жазбаша нысанда да, ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы да берілуі мүмкін.
151-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы мен тоқтатылуы
1. Кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы тауарларды жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орнына тауарлар жеткізілгеннен кейін аяқталады.

2. Порядок совершения таможенных операций при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, определяется Комиссией.
3. Расходы, понесенные перевозчиком в связи с соблюдением требований пункта 1 настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Статья 150. Обязанности перевозчика при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. При перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита перевозчик, независимо от того, является ли он декларантом товаров, помещенных под такую таможенную процедуру, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей статьи, обязан:
1) доставить товары и документы на них в установленный таможенным органом отправления срок в место доставки товаров, следуя по определенному маршруту перевозки (транспортировки) товаров, если он установлен;
2) обеспечить сохранность товаров, таможенных пломб и печатей либо иных средств идентификации, если они применялись;
3) не допустить разгрузку, перегрузку (перевалку) и совершение иных грузовых операций с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замену транспортных средств, перевозящих такие товары, без разрешения таможенных органов, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 статьи 148 настоящего Кодекса.
2. В случае если перевозка (транспортировка) товаров осуществляется с использованием двух и более видов транспорта, указанные в пункте 1 настоящей статьи обязанности возлагаются на декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.
3. При недоставке перевозимых железнодорожным транспортом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, в место доставки товаров, определенное таможенным органом отправления, каждый железнодорожный перевозчик государств-членов, принявший указанные товары к перевозке, обязан предоставить по требованию таможенного органа информацию об этих недоставленных товарах. Соответствующие требование и информация могут передаваться как в письменной форме, так и с использованием информационных систем и информационных технологий.
Статья 151. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры таможенного транзита
1. Действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается после доставки товаров в место доставки товаров, определенное таможенным органом отправления.

2. Тауарларды жеткізу орнында кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін тауарлар кедендік бақылау аймағында, оның ішінде тауарларды олар жеткізілген көлік құралынан түсірмей орналастырылады.
Тауарлар кедендік бақылау аймағында тәуліктің кез келген уақытында орналастырылады.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін тасымалдаушы не, егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында ескерілсе, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар декларанты межелі кеден органына транзиттік декларацияны, сондай-ақ өзінде бар:
1) автокөлікпен тасымалданған тауарларға қатысты басқа да құжаттарды, - тауарларды жеткізу орнына келген кезінен бастап 3 сағаттың ішінде, ал тауарлар кеден органының жұмыс уақытынан тыс кезде келген жағдайда - осы кеден органы жұмысының басталған кезінен бастап 3 сағаттың ішінде;
2) су, әуе және теміржол көлігін пайдалана отырып, тасымалданатын тауарларға қатысты - халықаралық тасымалды жүзеге асыру кезінде порттың, әуежайдың немесе теміржол станциясының технологиялық процесінде (кестесінде) белгіленген уақыт ішінде не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген өзге мерзім ішінде басқа да құжаттарды ұсынуға тиіс.
4. Тасымалдаушы атынан осы баптың 3-тармағында көзделген әрекеттер, егер бұған мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес жол берілген болса, сондай-ақ тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғалар жасауы мүмкін.
5. Кеден органының талабы бойынша тасымалдаушы тауарларды көрсетуге тиіс.
6. Межелі кеден органы осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезден бастап 1 сағаттың ішінде олардың берілуін мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін тәртіппен тіркейді.
7. Межелі кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімін мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды берген кезден бастап кеден органы жұмысының 4 сағатынан кешіктірмей, ал егер мұндай құжаттарды беру кеден органы жұмысының аяқталуына 4 сағаттан аз уақыт қалған кезде жүзеге асырылған болса - осы кеден органының жұмысы басталған кезден бастап 4 сағаттың ішінде аяқтайды.
8. Кеден органы кедендік жете тексеруді өткізу туралы шешім қабылдаған жағдайда кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мерзімі межелі кеден органы жетекшісінің (басшысының), ол уәкілеттік берген межелі кеден органы жетекшісі орынбасарының (басшысы орынбасарының) немесе оларды ауыстыратын адамдардың жазбаша рұқсатымен, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне байланысты неғұрлым ұзақ емес мерзім белгіленбесе, кедендік жете тексеру үшін қажетті уақытқа, бірақ осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттардың берілуін тіркеу күнінен кейінгі күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.

2. В месте доставки товаров до завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита товары размещаются в зоне таможенного контроля, в том числе без выгрузки товаров из транспортного средства, на котором они доставлены.
Товары размещаются в зоне таможенного контроля в любое время суток.
3. Для завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита перевозчик либо, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, обязан представить таможенному органу назначения транзитную декларацию, а также имеющиеся у него другие документы:
1) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, - в течение 3 часов с момента их прибытия в место доставки товаров, а в случае прибытия товаров вне времени работы таможенного органа - в течение 3 часов с момента наступления времени начала работы этого таможенного органа;
2) в отношении товаров, перевозимых с использованием водного, воздушного или железнодорожного транспорта, - в течение времени, установленного технологическим процессом (графиком) порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки, либо иного срока, установленного законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
4. От имени перевозчика действия, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, могут быть совершены лицами, действующими по поручению такого перевозчика, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. По требованию таможенного органа перевозчик обязан предъявить товары.
6. Таможенный орган назначения в течение 1 часа с момента представления документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, регистрирует их подачу в порядке, устанавливаемом законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
7. Таможенный орган назначения завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в возможно короткие сроки, но не позднее 4 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации подачи документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, а в случае, если подача таких документов зарегистрирована менее чем за 4 часа до окончания времени работы таможенного органа, - в течение 4 часов с момента начала времени работы этого таможенного органа.
8. В случае принятия решения таможенным органом о проведении таможенного досмотра срок завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита с письменного разрешения руководителя (начальника) таможенного органа назначения, уполномоченного им заместителя руководителя (заместителя начальника) таможенного органа назначения либо лиц, их замещающих, может быть продлен на время, необходимое для проведения таможенного досмотра, но не более чем на 10 рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации подачи документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, если законодательством государств-членов не установлен менее продолжительный срок в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.

9. Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, электрондық құжат жасау не транзиттік декларацияда немесе транзиттік декларация ретінде пайдаланатын өзге де құжаттарда тиісті белгілер қою арқылы ресімделеді.
10. Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына байланысты кедендік операцияларды, оның ішінде тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне байланысты жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
11. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен, кедендік декларацияны тіркеумен, тауарларды шығарумен, тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан әкетілуімен, сондай-ақ осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды кеден органдарының кідіртуімен аяқталатын жағдайлар айқындалуы мүмкін.
Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі, оның ішінде тауарларды тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын көлік түріне байланысты тәртіп бұл жағдайларда мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
12. Осы Кодекстің 145-бабының 7-тармағында көзделген, сондай-ақ, егер тауарлар межелі кеден органынан ерекшеленетін кеден органына жеткізілген болса, кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы осы бапта белгіленген тәртіппен аяқталады.
13. Егер тауарларды жеткізу орнына тауарлар толықтай немесе ішінара жеткізілмесе және кедендік рәсімнің қолданысы осы баптың 12-тармағында көзделген жағдайларда аяқталмаса, кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылады.
Кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының тоқтатылуына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін, кедендік транзит кедендік рәсімі тоқтатылуға жататын мерзімдерді, сондай-ақ кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының тоқтатылуын ресімдеу тәртібін Комиссия айқындайды.
14. Екінші немесе үшінші типтегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңқайларда (ашық алаңқайлардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу кезінде кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 440-бабында белгіленген ерекшеліктермен аяқталады.

9. Завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита оформляется с использованием информационной системы таможенного органа путем формирования электронного документа либо путем проставления соответствующих отметок на транзитной декларации или иных документах, используемых в качестве транзитной декларации.
10. Порядок совершения таможенных операций, связанных с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита, в том числе в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, определяется Комиссией.
11. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут быть определены случаи, когда действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается помещением товаров на временное хранение, регистрацией таможенной декларации, выпуском товаров, убытием товаров с таможенной территории Союза, а также задержанием товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита, в том числе в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров, в этих случаях устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
12. В случае, предусмотренном пунктом 7 статьи 145 настоящего Кодекса, а также если товары доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения, действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается в порядке, установленном настоящей статьей.
13. В случае если товары полностью или частично не доставлены в место доставки товаров и действие таможенной процедуры не завершено в случаях, предусмотренных пунктом 12 настоящей статьи, действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращается.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с прекращением действия таможенной процедуры таможенного транзита, сроки, в которые таможенная процедура таможенного транзита подлежит прекращению, а также порядок оформления прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита определяются Комиссией.
14. При доставке товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа, действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается с особенностями, установленными статьей 440 настоящего Кодекса.

152-бап. Тауарларды жеткізу орнына тауарларды жеткізгеннен кейін жасалатын кедендік операциялар
1. Егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзгеше көзделмесе, межелі кеден органы осы Кодекстің 151-бабының 3-тармағында көрсетілген құжаттардың берілуін тіркегеннен кейін осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1 - 3-тармақшаларында аталған адамдар тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға немесе оларды:
1) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты - межелі кеден органы құжаттардың берілуін тіркегеннен кейін кеден органы жұмыс уақытының 8 сағатынан кешіктірмей;
2) су, әуе кемелерін немесе теміржол көлігін пайдалана отырып, тасымалданатын тауарларға қатысты - халықаралық тасымалды жүзеге асыру кезінде порттың, әуежайдың немесе теміржол станциясының технологиялық процесінде (кестесінде) белгіленген уақыт ішінде не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген өзге мерзім ішінде кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасауға міндетті.
2. Су кемелері пайдаланылып тасымалданатын тауарларға қатысты тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операцияларды осы Кодекстің 83-бабының 1-тармағы 1-тармақшасының алтыншы абзацында және 4-тармақшасында көрсетілген адамдар жасауға міндетті.
3. Осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1 - 3-тармақшаларында көрсетілген адамдар осы баптың 1-тармағының бірінші абзацында көзделген кедендік операцияларды жасамаған жағдайда, тасымалдаушы осы Кодекстің 16-тарауына сәйкес тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды межелі кеден органы құжаттардың берілуін тіркеген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей жасауға міндетті.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тасымалдаушыны осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1 - 3-тармақшаларында аталған адамдардың тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен немесе оларды кедендік декларациялаумен байланысты кедендік операцияларды жасамағаны туралы хабардар ету мерзімдері және (немесе) тәртібі белгіленуі мүмкін.
4. Осы баптың 1 - 3-тармақтарының ережелері, егер тауарларға қатысты алдын ала кедендік декларациялау жүзеге асырылған болса, қолданылмайды.
5. Осы баптың 1-тармағына сәйкес тауарларды декларациялаумен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1 - 3-тармақшаларында көрсетілген тұлғалар тауарларды осы Кодекстің 16-тарауына сәйкес уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды:

Статья 152. Таможенные операции, совершаемые после доставки товаров в место доставки товаров
1. В случае если иное не предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, после регистрации таможенным органом назначения подачи документов, указанных в пункте 3 статьи 151 настоящего Кодекса, лица, указанные в подпунктах 1 - 3 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, обязаны совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение или их таможенным декларированием:
1) в отношении товаров, перевозимых автомобильным транспортом, - не позднее 8 часов рабочего времени таможенного органа после регистрации подачи документов таможенным органом назначения;
2) в отношении товаров, перевозимых с использованием водных, воздушных судов или железнодорожного транспорта, - в течение времени, установленного технологическим процессом (графиком) порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки, либо иного срока, установленного законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. В отношении товаров, перевозимых с использованием водных судов, таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение, обязаны совершить лица, указанные в абзаце шестом подпункта 1 и подпункте 4 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса.
3. В случае несовершения лицами, указанными в подпунктах 1 - 3 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, таможенных операций, предусмотренных абзацем первым пункта 1 настоящей статьи, перевозчик обязан совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение в соответствии с главой 16 настоящего Кодекса, не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем регистрации таможенным органом назначения подачи документов.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться сроки и (или) порядок уведомления перевозчика о несовершении лицами, указанными в подпунктах 1 - 3 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, таможенных операций, связанных с помещением товаров на временное хранение или их таможенным декларированием.
4. Положения пунктов 1-3 настоящей статьи не применяются, если в отношении товаров осуществлено предварительное таможенное декларирование.
5. При совершении в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи таможенных операций, связанных с таможенным декларированием товаров, лица, указанные в подпунктах 1 - 3 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, обязаны совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение в соответствии с главой 16 настоящего Кодекса, в течение 3 часов с момента получения:

1) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кедендік декларацияны қайтарып алуға кеден органының рұқсатын;
2) осы Кодекстің 124-бабына сәйкес тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы кеден органының шешімін;
3) осы Кодекстің 125-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартуды алған кезден бастап 3 сағат ішінде жасауға міндетті.
6. Осы бапта белгіленген кедендік операциялар осы баптың 1 және 5-тармақтарында көрсетілген мерзімде жасалмаған тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
7. Осы баптың ережелері:
1) Одақтың кедендік аумағына әкелінген және осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген, Одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы тасу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларына және шетел тауарларына қатысты;
2) халықаралық пошта жөнелтімдеріне қатысты;
3) Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты әкету орнында кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде;
4) екінші немесе үшінші типтегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңқайларында (ашық алаңқайлардың бөлітерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына жеткізілген тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде қолданылмайды.
153-бап. Одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) кезінде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтардаы, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және аяқталуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтардаы, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
1) декларантта - транзиттік декларацияны кеден органы тіркеген кезден бастап;
2) егер тауарларды беру мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары арасында жүзеге асырылса, теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде белгіленген тәртіппен не, егер тауарларды беру бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушылары арасында жүзеге асырылса, мүше мемлекеттердің көлік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды мүше мемлекеттердің бірінің аумағы шеңберінде теміржол көлігімен тасымалдауға қабылдаған мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында - тауарларды белгіленген тәртіппен тасымалдауға қабылдаған кезден бастап туындайды.

1) разрешения таможенного органа на отзыв таможенной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса;
2) решения таможенного органа о приостановлении срока выпуска товаров в соответствии со статьей 124 настоящего Кодекса;
3) отказа в выпуске товаров в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса.
6. Товары, в отношении которых в сроки, указанные в пунктах 1 и 5 настоящей статьи, не совершены таможенные операции, установленные настоящей статьей, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
7. Положения настоящей статьи не применяются:
1) в отношении прибывших на таможенную территорию Союза товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) через территорию государства, не являющегося членом Союза;
2) в отношении международных почтовых отправлений;
3) при завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в месте убытия в отношении товаров, вывозимых с таможенной территории Союза;
4) при завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, доставленных в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельства второго или третьего типа.
Статья 153. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, при перевозке (транспортировке) по таможенной территории Союза, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает:
1) у декларанта - с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации;
2) у железнодорожного перевозчика государства-члена, принявшего товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, к перевозке железнодорожным транспортом в пределах территории одного из государств-членов в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств - участников Содружества Независимых Государств, если передача товаров осуществляется между железнодорожными перевозчиками государств-членов, либо в порядке, установленном законодательством государств-членов в области транспорта, если передача товаров осуществляется между железнодорожными перевозчиками одного государства-члена, - с момента принятия товаров к перевозке в установленном порядке.

2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет жеке пайдалануға және халықаралық пошта жөнелтімдеріне арналған тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде туындамайды.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
декларантта, сондай-ақ жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орнына дейін тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын, осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 151-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанда;
2) уәкілетті экономикалық оператор тауарларды осы Кодекстің 440-бабына сәйкес қабылдағанда;
3) кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырғанда;
4) кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырғанда;
5) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағанда және (немесе) оларды осы баптың 6-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде өндіріп алғанда;
6) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы, осы Кодекске сәйкес жойылғанға дейін немесе қайтарымсыз жоғалғанға дейін шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осындай жою фактісін және (немесе) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;
7) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес шығарудан бас тартқанда;

2. Обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не возникает при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров для личного пользования и международных почтовых отправлений.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта, а также у железнодорожного перевозчика государства-члена, указанного в подпункте 2 пункта 1 настоящей статьи, осуществляющего перевозку (транспортировку) товаров до места доставки товаров, определенного таможенным органом отправления, при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса, за исключением случая, указанного в подпункте 2 настоящего пункта;
2) принятие товаров уполномоченным экономическим оператором в соответствии со статьей 440 настоящего Кодекса;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращено, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 настоящего Кодекса;
4) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
5) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи;
6) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
7) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;

8) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты — осы Кодекстің 113-бабына сәйкес транзиттік декларациядан бас тартқанда және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күшін жойғанда;
9) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) тәркілегенде және айналдырғанда;
10) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды кеден органы кідірткенде;
11) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алынған және тыйым салынған және бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларға қатысты қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қойғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырғанда тоқтатылды.
4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде белгіленген тәртіппен теміржол көлігімен тасымалданатын кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды басқа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не көлік саласындағы мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен өз мүше мемлекетінің теміржол тасымалдаушысы берген мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында - тауарларды белгіленген тәртіппен берген кезде тоқтатылады.
5. Тауарлар кеден органы белгілеген кедендік транзит мерзімінде жеткізу орнына жеткізілмесе және осы Кодекстің 151-бабының 12-тармағында көзделген жағдайларда кедендік рәсімнің қолданысы аяқталмаса, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады.
Көрсетілген мән-жайлар басталған кезде тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, егер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастылыған шетел тауарлары тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылса, ал жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты - егер жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару жүргізілсе, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы транзиттік декларацияны тіркеу күні қолданылатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.

8) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
9) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
10) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
11) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у железнодорожного перевозчика государства-члена, передавшего товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимые железнодорожным транспортом, железнодорожному перевозчику другого государства-члена в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств - участников Содружества Независимых Государств, либо железнодорожному перевозчику своего государства-члена в порядке, установленном законодательством государств-членов в области транспорта, при передаче товаров в установленном порядке.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае, если товары не доставлены в место доставки товаров в установленный таможенным органом срок таможенного транзита и действие таможенной процедуры не завершено в случаях, предусмотренных пунктом 12 статьи 151 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита.
6. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а в отношении товаров для личного пользования - как если бы был произведен выпуск товаров для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.

Кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты мәліметтері болмаған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды сыныптау осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағын ескере отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды 10-нан аз белгілер санымен топтама деңгейінде айқындалса:
осындай топтамаға кіретін тиісті тауарларға сәйкес келетін кедендік әкелу баждарының ең көп мөлшерлемесі кедендік әкелу баждарын есептеу үшін қолданылады;
кедендік әкелу баждарының ең көп мөлшерлемесі белгіленген осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің (акциздік салықтың немесе акциздік алымның) ең көп мөлшерлемесі және қосылған құн салығының ең көп мөлшерлемесі салықтарды есептеу үшін қолданылады;
осы тармақтың сегізінші абзацы ескеріле отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесі арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер негізге алына отырып, есептеледі. Тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауардың сыныптамасы 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол бір кодындағы тауарларға не, егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың кодтары 10-нан кем белгілері бар топтама деңгейінде айқындалса, топтамаға кіретін тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесі негізге алына отырып, есептеледі.
Тауарлар туралы дәл мәліметтерді кейіннен анықтаған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай дәл мәліметтерді негізге ала отырып, есептеледі және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 10 және 11-тараулары мен 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүргізіледі.

В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяются наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость и наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца восьмого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.

Халықаралық пошта жөнелтімдеріне қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар осы Кодекстің 287-бабының 7-тармағында белгіленген мөлшерде төленуге жатады.
7 Осы Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен уақытша сақтауға орналастырған не осындай тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған не кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толықтан немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейін кеден органдары тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідірткен жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
8. Осы Кодекстің 62-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантынан өзге тұлға табыс еткен жағдайда, мұндай өзге тұлға кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті көтереді.
9. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын таситын халықаралық тасымалдың көлік құралдарын осы Кодекстің 343-бабының 3-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасына сай айқындалған ұйымдар қоса алып жүрген жағдайларда, мұндай ұйым кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті көтереді.
10. Тауарларды теміржол көлігімен тасымалдаған кезде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың көліктік декларанты теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде не мүше мемлекеттердің көлік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды тасымалдауға қабылдаған мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысы болып табылмаса, мұндай теміржол тасымалдаушысы кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша декларантпен ортақ міндетті көтереді.

Ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении международных почтовых отправлений подлежат уплате в размере, установленном пунктом 7 статьи 287 настоящего Кодекса.
7. В случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 настоящего Кодекса, либо помещения таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса, либо задержания товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
8. В случае если обеспечение исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 3 статьи 62 настоящего Кодекса предоставлено иным лицом, чем декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, такое иное лицо несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с декларантом.
9. В случае если транспортные средства международной перевозки, перевозящие иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, сопровождаются организацией, определенной в соответствии с законодательством государства-члена в соответствии с пунктом 3 статьи 343 настоящего Кодекса, такая организация несет солидарную обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с декларантом.
10. В случае если при перевозке товаров железнодорожным транспортом декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, не являлся железнодорожный перевозчик государства-члена, принявший товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, к перевозке в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств - участников Содружества Независимых Государств либо законодательством государств-членов в области транспорта, такой железнодорожный перевозчик несет солидарную обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с декларантом.

154-бап. Тұлғалардың кедендік транзит кедендік рәсімін бұзған кездегі жауапкершілігі
1. Осы Кодекстің 150-бабында көрсетілген тұлғалар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған барлық тауарларды және оларға құжаттарды тауарларды жеткізу орнына жеткізбеген кезде, кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген кеден органы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасу (тасымалдау) кезінде міндеттер орындалмаған жағдайларда, оның ішінде кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бір бөлігі жеткізілмеген жағдайда, осы Кодекстің 150-бабында көрсетілген тұлғалар аумағында бұзушылықтар анықталған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
2. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес теміржол көлігімен тасымалдау кезінде тасымалдаушының міндеттерді орындамағаны үшін теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің актілерінде не, егер тауарларды беру бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушылары арасында жүзеге асырылса, мүше мемлекеттердің көлік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды бір мүше мемлекеттің аумағы бойынша тасымалдауға қабылдаған теміржол тасымалдаушысы жауаптылықта болады.
Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес теміржол көлігімен тасымалдау кезінде міндеттерін орындамағаны үшін осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген теміржол тасымалдаушысы аумағында тауарлар тасымалдауға қабылданған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
23-тарау
Кеден қоймасы кедендік рәсімі
155-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кеден қоймасы кедендік рәсімі — шетел тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес мұндай тауарлар оларды осындай кедендік рәсіммен орналастырудың және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланудың шарттары сақталған жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей кеден қоймасында сақталады.
2. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімін қолдануға:

Статья 154. Ответственность лиц при нарушении таможенной процедуры таможенного транзита
1. При недоставке всех товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, и документов на них в место доставки товаров лица, указанные в статье 150 настоящего Кодекса, несут ответственность в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
В иных случаях неисполнения обязанностей при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, в том числе в случае недоставки части товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, лица, указанные в статье 150 настоящего Кодекса, несут ответственность в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого выявлено нарушение.
2. Ответственность за неисполнение обязанностей перевозчика при перевозке товаров железнодорожным транспортом в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита несет железнодорожный перевозчик, принявший товары к перевозке по территории одного из государств-членов в порядке, установленном международными договорами в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств - участников Содружества Независимых Государств либо законодательством государств-членов в области транспорта, если передача товаров осуществляется между железнодорожными перевозчиками одного государства-члена.
За неисполнение обязанностей при перевозке товаров железнодорожным транспортом в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита железнодорожный перевозчик, указанный в абзаце первом настоящего пункта, несет ответственность в соответствии с законодательством того государства-члена, к перевозке по территории которого приняты товары.
Глава 23
Таможенная процедура таможенного склада
Статья 155. Содержание и применение таможенной процедуры таможенного склада
1. Таможенная процедура таможенного склада - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары хранятся на таможенном складе без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, сохраняют статус иностранных товаров.
3. Допускается применение таможенной процедуры таможенного склада для приостановления действия:

1) бұрын уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің;
2) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) бұрын кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдерін кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) бұрын ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдерін кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру арқылы ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын тоқтата тұруға жол беріледі.
4. Кеден қоймасы кедендік рәсімін өздерінің үлкен көлемдеріне немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше шарттарына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларға қатысты қолдануға жол беріледі.
Мұндай тауарларды сақтау мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес берілетін, осындай орындарда сақтауға кеден органының рұқсаты болған жағдайда, кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда жүзеге асырылуы мүмкін.
41. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімі осы Кодекстің 3096-бабында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
5. Комиссия кеден қоймасы кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлар тізбесін айқындауға құқылы.
Ескерту. 155-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
156-бап. Тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес тауарлардың кедендік декларациялау күнгі жарамдылық және (немесе) өткізу мерзімі күнтізбелік 180-нен астам күнді құрауы;
2) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары:
1) тауарлардың кеден қоймасында, осы Кодекстің 155-бабының 4-тармағында көрсетілген тауарлардың - кеден органының тауарларды кеден қоймасы болып табылмайтын орында сақтауға берілген рұқсатында көрсетілген орындарда, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының - осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген, осындай тауарлардың декларанты болып табылатын электрондық сауда операторының құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайларының бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде) орналастырылуы және болуы;

1) таможенной процедуры временного ввоза (допуска) путем помещения под таможенную процедуру таможенного склада товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
2) таможенной процедуры переработки на таможенной территории путем помещения под таможенную процедуру таможенного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) продуктов переработки товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
3) таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления путем помещения под таможенную процедуру таможенного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, и (или) продуктов переработки товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.
4. Допускается применение таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе.
Хранение таких товаров может осуществляться в местах, не являющихся таможенными складами, при наличии разрешения таможенного органа на хранение в таких местах, выдаваемого в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
41. Таможенная процедура таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, применяется с учетом особенностей, определенных статьей 3096 настоящего Кодекса.
5. Комиссия вправе определять перечень товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура таможенного склада.
Сноска. Статья 155 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 156. Условия помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада являются:
1) срок годности и (или) реализации товаров на день их таможенного декларирования в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада составляет более 180 календарных дней;
2) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада являются:
1) размещение и нахождение товаров на таможенном складе, товаров, указанных в пункте 4 статьи 155 настоящего Кодекса, - в местах, указанных в разрешении таможенного органа на хранение товаров в месте, не являющемся таможенным складом, товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, - в указанных в подпункте 1 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) оператора электронной торговли, являющегося декларантом таких товаров;

2) кеден қоймасы кедендік рәсімін қолдану мерзімінің сақталуы;
3) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операциялар жасау кезінде осы Кодекстің 158-бабы ережелерінің сақталуы болып табылады.
Ескерту. 156-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
157-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды осындай кедендік рәсіммен орналастырған күннен бастап 3 жылдан аспайды.
2. Одақтың кедендік аумағында тұрған шетелдік тауарларға қатысты Кеден қоймасы кедендік рәсімі бірнеше рет қолданылған, оның ішінде осы тауарлардың декларанттары әртүрлі тұлғалар болып табылған жағдайда, кеден қоймасы кедендік рәсімінің жалпы қолданылу мерзімі осы баптың 1-тармағында көзделген мерзімнен аспайды.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы баптың 1-тармағында көзделген мерзім өткенге дейін осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуға не осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес керек-жарақтар ретінде шығарылуға тиіс, ал кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 3096-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес осындай кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылуға тиіс.
Жарамдылық және (немесе) өткізу мерзімі шектеулі тауарлар жарамдылық және (немесе) өткізу мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 180 күннен кешіктірілмей, өзге кедендік рәсіммен орналастырылуға тиіс.
4. Кеден қоймасы жұмыс істеуі тоқтатылған жағдайда, Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған және осындай кеден қоймасында тұрған тауарлар осы Кеден қоймасы жұмыс істеуі тоқтатылған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірілмей басқа кеден қоймасына орналастырылуға не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуға не осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес керек-жарақтар ретінде шығарылуға тиіс.
Ескерту. 157-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
158-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын операциялар
1. Тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамдар немесе олардың өкілдері кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті әдеттегі операцияларды жасауға, оның ішінде тауарларды қарап-тексеруге және өлшеуге, кеден қоймасы шегінде олардың орнын ауыстыруға, ал осы Кодекстің 155-бабының 4-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты - осы операциялар тауарлар жай-күйінің өзгеруіне, олардың орамасының және (немесе) идентификаттау құралдарының бұзылуына алып келмейтін жағдайда, осындай тауарларды сақтау орындары шегінде құқылы.

2) соблюдение срока действия таможенной процедуры таможенного склада;
3) соблюдение положений статьи 158 настоящего Кодекса при совершении операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада.
Сноска. Статья 156 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 157. Срок действия таможенной процедуры таможенного склада
1. Срок действия таможенной процедуры таможенного склада не может превышать 3 года со дня помещения товаров под такую таможенную процедуру, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи.
2. При неоднократном применении таможенной процедуры таможенного склада в отношении иностранных товаров, находящихся на таможенной территории Союза, в том числе когда декларантами этих товаров выступают разные лица, общий срок действия таможенной процедуры таможенного склада не может превышать срок, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, до истечения срока, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, должны быть помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо выпущены в качестве припасов в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса, а товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, должны быть помещены под таможенные процедуры, применяемые для завершения действия такой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 3096 настоящего Кодекса.
Товары, имеющие ограниченный срок годности и (или) реализации, должны быть помещены под иную таможенную процедуру не позднее чем за 180 календарных дней до истечения срока годности и (или) реализации.
4. В случае прекращения функционирования таможенного склада товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада и находящиеся на таком таможенном складе, не позднее 60 календарных дней со дня, следующего за днем прекращения функционирования этого таможенного склада, должны быть размещены на другом таможенном складе либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо выпущены в качестве припасов в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 157 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 158. Операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители вправе совершать с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, обычные операции, необходимые для обеспечения их сохранности, в том числе осматривать и измерять товары, перемещать их в пределах таможенного склада, а в отношении товаров, указанных в пункте 4 статьи 155 настоящего Кодекса, - в пределах места хранения таких товаров, при условии, что эти операции не повлекут за собой изменения состояния товаров, нарушения их упаковки и (или) средств идентификации.

2. Кеден органының рұқсатымен кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен қарапайым жинау операциялары, сондай-ақ мыналар:
1) тауарлардың сынамасын және (немесе) үлгілерін алу;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау, оған қоса партияларға бөлу, жөнелтілімдерді, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қалыптастыру бойынша, тауардың сыртқы пішінін жақсарту бойынша операциялар;
3) сақтау мерзімі ішінде осындай операцияларды жасау талап етілетін тауарларға қатысты техникалық қызмет көрсету бойынша операциялар жасалуы мүмкін.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын операциялар осы тауарлардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодын өзгертумен байланысты сипаттамасын өзгертпеуге тиіс.
4. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды олардың функционалдық нысанасы бойынша пайдалануға жол берілмейді.
5. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың барлығына немесе бір бөлігіне қатысты осы тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын беруді көздейтін мәмілелер жасалуы мүмкін.
159-бап. Тауарларды кеден қоймасында сақтау
1. Тауарлар кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған күннен кейінгі күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде олар кеден қоймасында не кеден органының тауарларды кеден қоймасы болып табылмайтын орында сақтауға берілген рұқсатында көрсетілген орындарда орналастырылуға тиіс.
2. Басқа тауарларға зиян келтіруі мүмкін немесе ерекше сақтау шарттарын қажет ететін тауарлар осындай тауарларды сақтау шарттарына сәйкес жабдықталған кеден қоймаларында орналастырылуға тиіс.
160-бап. Кеден қоймасында сақтау кезеңінде жарамсыз болып қалған, бүлінген немесе зақымданған тауарлар
Кеден қоймасында сақтау кезеңінде, оларды декларант таңдаған кедендік рәсіммен орналастыру кезінде апаттың немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жарамсыз болып қалған, бүлінген немесе зақымданған тауарлар Одақтың кедендік аумағына жарамсыз болып қалған, бүлінген немесе зақымданған күйде әкелінген ретінде қаралады.
161-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Осы Кодекстің 157-бабында көзделген кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, кеден транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген шарттарда тауарларды шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырумен;

2. С разрешения таможенного органа с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, могут совершаться простые сборочные операции, а также операции по:
1) отбору проб и (или) образцов товаров;
2) подготовке товаров к продаже и перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарного вида;
3) техническому обслуживанию - в отношении товаров, в течение срока хранения которых требуется совершение таких операций.
3. Операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, не должны изменять характеристики этих товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
4. Не допускается использование товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, по их функциональному назначению.
5. В отношении всех или части товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, могут совершаться сделки, предусматривающие передачу прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами.
Статья 159. Хранение товаров на таможенном складе
1. Товары должны быть размещены на таможенном складе либо в местах, указанных в разрешении таможенного органа на хранение товаров в месте, не являющемся таможенным складом, в течение 5 рабочих дней со дня, следующего за днем их помещения под таможенную процедуру таможенного склада.
2. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требуют особых условий хранения, должны размещаться на таможенных складах, оборудованных в соответствии с условиями хранения таких товаров.
Статья 160. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные в период их хранения на таможенном складе
Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие аварии или действия непреодолимой силы в период их хранения на таможенном складе, при их помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Союза в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 161. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры таможенного склада
1. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 157 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением товаров под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, если иное не установлено настоящим пунктом;

2) қолданылуы осы Кодекстің 173-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын жаңартумен;
3) қолданылуы осы Кодекстің 197-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын жаңартумен;
4) қолданылуы осы Кодекстің 224-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуын жаңартумен;
5) егер тауарлар осы кедендік рәсіммен тауарларды Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кеден органы тауарлар шығаруды жүргізген мүше мемлекеттің аумағынан басқа мүше мемлекеттің аумағына тасымалдау үшін орналастырылған болса, осындай тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырумен;
6) осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес тауарлардың керек-жарақ ретінде шығарылуымен;
7) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органдарының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарлардың тасымалдаудың және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи шығынның нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін тануымен;
8) олар басталғанға дейін тауарлар кедендік бақылауда тұратын, Комиссия айқындайтын және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын жағдайлардың басталуымен аяқталады.
2. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік рәсімге бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
3. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде орналастырылған тауарлар, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының XVI бөліміне ескертулерді және (немесе) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндіру қағидаларын 2 (а) қолдану мүмкін болған жағдайда, мынадай шарттар сақталған кезде:
1) кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын тауарлардың декларанты бір тұлға болып табылғанда;

2) возобновлением действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 173 настоящего Кодекса;
3) возобновлением действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 197 настоящего Кодекса;
4) возобновлением действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 224 настоящего Кодекса;
5) помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, если такие товары помещены под эту таможенную процедуру для перевозки с территории государства-члена, таможенным органом которого произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру таможенного склада, на территорию другого государства-члена;
6) выпуском товаров в качестве припасов в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса;
7) признанием таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
8) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут помещаться под таможенные процедуры одной или несколькими партиями.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, могут помещаться под иные таможенные процедуры для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада с заявлением кода товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, соответствующего коду товара в комплектном или завершенном виде, когда в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности возможно применение примечаний к разделу XVI Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и (или) правила интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности 2(а), при соблюдении следующих условий:
1) декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и товаров, помещаемых под таможенные процедуры для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада, является одно и то же лицо;

2) тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы бір мәміле шеңберінде өткізілгенде;
3) Комиссия айқындайтын жағдайларда, Одақтың кедендік шекарасы арқылы жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде орналастырылатын тауарларды сыныптау туралы шешім ұсынылғанда;
4) Комиссия айқындайтын өзге де шарттар сақталғанда Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі тауардың кодына сәйкес келетін тауардың кодын мәлімдеу арқылы кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылуы мүмкін.
4. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғаннан кейін тауарлар осы баптың 1-тармағы 1 - 6 және 8-тармақшаларында көзделген мән-жайлар басталған күннен кейінгі күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей кеден қоймасынан әкетуге жатады.
5. Кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған кезде осы баптың 1-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы Кодекстің 157-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал мұндай тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
6. Осы Кодекстің 157-бабы 3-тармағының екінші абзацында және 4-тармағында көрсетілген әрекеттер, онда көрсетілген мерзім аяқталмаған жағдайда, кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал мұндай тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
7. Электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 3096-бабына сәйкес аяқталады және тоқтатылады.
Ескерту. 161-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
162-бап. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет:
1) декларантта — кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап;
2) Кеден қоймасы иесінде - тауарларды кеден қоймасында орналастырған кезден бастап туындайды.
2. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мына мән-жайлар басталан кезде:

2) товары перемещались через таможенную границу Союза в рамках одной сделки;
3) представление решения о классификации товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в несобранном или разобранном виде, в том числе некомплектном или незавершенном виде, в случаях, определяемых Комиссией;
4) соблюдены иные условия, определяемые Комиссией.
4. После завершения действия таможенной процедуры таможенного склада товары подлежат вывозу с таможенного склада не позднее 5 рабочих дней со дня, следующего за днем наступления обстоятельств, предусмотренных подпунктами 1 - 6 и 8 пункта 1 настоящей статьи.
5. При незавершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи действие таможенной процедуры таможенного склада прекращается по истечении сроков, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 157 настоящего Кодекса, а такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
6. В случае если действия, указанные в абзаце втором пункта 3 и пункте 4 статьи 157 настоящего Кодекса, в указанные в них сроки не совершены, действие таможенной процедуры таможенного склада по истечении этих сроков прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
7. В отношении товаров электронной торговли действие таможенной процедуры таможенного склада завершается и прекращается в соответствии со статьей 3096 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 161 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 162. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, возникает:
1) у декларанта - с момента регистрации таможенным органом декларации на товары;
2) у владельца таможенного склада - с момента размещения товаров на таможенном складе.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) тауарларды кеден қоймасында орналастырғанда;
2) кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы, егер тауарларды сақтау кеден қоймасында жүзеге асырылмаса, осы Кодекстің 161-бабына сәйкес аяқталғанда, оның ішінде кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы баптың 6-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін аяқталғанда тоқтатылады.
3. Кеден қоймасы иесінде кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 161-бабына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде, оның ішінде кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы осы баптың 6-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін аяқталған кезде тоқтатылады.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғада кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылған тауарлар осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылғанда;
2) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағанда және (немесе) оларды осы баптың 7-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде өндіріп алғанда;
3) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органы, осы шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін басталған жағдайларды қоспағанда, таныған кезде;
4) тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - кеден қоймасы кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылғанда;

1) размещение товаров на таможенном складе;
2) завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии со статьей 161 настоящего Кодекса, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе, в том числе завершение действия таможенной процедуры таможенного склада после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 1 пункта 6 настоящей статьи.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у владельца таможенного склада при завершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии со статьей 161 настоящего Кодекса, в том числе при завершении действия таможенной процедуры таможенного склада после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 2 пункта 6 настоящей статьи.
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у лиц, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, при наступлении следующих обстоятельств:
1) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного склада прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
2) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;

5) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға декларация қайтарып алынғанда және (немесе) тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылымы жойылғанда;
6) мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру;
7) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткенде;
8) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алынған немесе тыйым салынған, егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, олардың жасы туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға қою немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастыру басталғанда тоқтатылады.
5. Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
6. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) декларантта:
авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, тауарлар кеден қоймасына орналастырылғанға дейін жоғалған жағдайда - осындай жоғалу күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса - тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру күні;
авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, егер тауарларды сақтау кедендік емес қоймада жүзеге асырылса, кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға дейін тауарлар жоғалған немесе өзге адамға берілген жағдайда - осындай жоғалту немесе беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса - тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру күні;
егер тауарларды сақтау осы Кодекстің 155-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік емес қоймада жүзеге асырылса, тауарлар сақтау орнынан тыс жерлерге әкетілген жағдайда — осындай әкету күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса - тауарларды кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру күні;

5) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
6. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) у декларанта:
в случае утраты товаров до размещения их на таможенном складе, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
в случае утраты или передачи товаров иному лицу до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты или передачи, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
в случае вывоза товаров за пределы места хранения, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе в соответствие с пунктом 4 статьи 155 настоящего Кодекса, - день такого вывоза, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;

2) кеден қоймасының иесінде:
авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуды қоспағанда, тауарлар жоғалған жағдайда - тауарларды жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса - тауарларды кеден қоймасында орналастыру күні;
кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанын растайтын құжаттарды оның иесіне берместен, кеден қоймасынан тауарлар берілген жағдайда - тауарларды беру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса - тауарларды кеден қоймасында орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктер төленбей орналастырылса, төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін тауарларды Кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға декларацияны кеден органы тіркеген күнгі қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаса, тауарлардың кедендік құны кеден органының қолында бар мәліметтердің негізінде айқындалады.
Кейіннен тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер белгіленген кезде тауарлардың кедендік құны осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып айқындалады және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не осы Кодекстің 10 және 11-тараулары мен 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
9. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалғаннан және (немесе) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын (толығымен немесе ішінара) өндіріп алғаннан кейін осы Кодекстің 161-бабына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған не осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес шетел тауарларына қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылған не осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары мұндай тауарларды кідірткен жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған сомалар осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.

2) у владельца таможенного склада:
в случае утраты товаров, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день размещения товаров на таможенном складе;
в случае выдачи товаров с таможенного склада без представления ему документов, подтверждающих завершение действия таможенной процедуры таможенного склада, - день выдачи товаров, а если этот день не установлен, - день размещения товаров на таможенном складе.
7. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями, необходимыми для определения таможенной стоимости товаров, таможенная стоимость товаров определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений.
При установлении впоследствии точных сведений, необходимых для определения таможенной стоимости товаров, таможенная стоимость товаров определяется исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
9. В случае завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии со статьей 161 настоящего Кодекса, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.

10. Осы баптың ережелері кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 3096-бабының 14 - 19-тармақтарына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға жатады.
Ескерту. 162-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
24-тарау
Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі
163-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі - шетел тауарларымен Одақтың кедендік аумағынан одан әрі әкетуге арналған осы тауарларды қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасалатын, осындай шетел тауарларына қатысты тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарты сақталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей шетелдік тауарларға қатысты пайдаланылатын кедендік рәсім.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар (қайта өңдеу өнімдері, қалдықтар, қалған қалдықтар) шетелдік тауарлар мәртебесіне ие болады.
3. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданысын онымен уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру арқылы тоқтату үшін кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімін қолдануға жол беріледі.
4. Комиссия кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлардың тізбесін айқындауға құқылы.
164-бап. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырудың және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланудың шарттары
1. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген және осы Кодекстің 168-бабында айқындалған мәліметтері бар тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеудің шарттары туралы құжаттың бар-жоғы болып табылады. Егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың мақсаты тауарларды жөндеу болып табылса, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге де жағдайларда, тауарларға декларация осындай құжат ретінде пайдаланылуы мүмкін;

10. Положения настоящей статьи не применяются в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии с пунктами 14 - 19 статьи 3096 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 162 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Глава 24
Таможенная процедура переработки на таможенной территории
Статья 163. Содержание и применение таможенной процедуры переработки на таможенной территории
1. Таможенная процедура переработки на таможенной территории - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой с такими товарами совершаются операции по переработке на таможенной территории Союза в целях получения продуктов их переработки, предназначенных для последующего вывоза с таможенной территории Союза, без уплаты в отношении таких иностранных товаров ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, сохраняют статус иностранных товаров, а товары, полученные (образовавшиеся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза (продукты переработки, отходы и остатки), приобретают статус иностранных товаров.
3. Допускается применение таможенной процедуры переработки на таможенной территории для приостановления действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) путем помещения под нее товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
4. Комиссия вправе определять перечень товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура переработки на таможенной территории.
Статья 164. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории являются:
1) наличие документа об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза, выданного уполномоченным органом государства-члена и содержащего сведения, определенные статьей 168 настоящего Кодекса. В качестве такого документа может использоваться декларация на товары, если целью применения таможенной процедуры переработки на таможенной территории является ремонт товаров, а также в иных случаях, определяемых Комиссией;

2) осы Кодекстің 172-бабына сәйкес шетел тауарларын балама тауарлармен өткізу жағдайларын қоспағанда, кеден органдарының кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын идентификаттау мүмкіндігі;
3) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары:
1) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімін сақтау;
2) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операциялар жасаған кезде осы Кодекстің 166-бабының ережелерін сақтау;
3) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеудің шарттары туралы құжатта көрсетілген тұлғаларда орналасуы және осындай тауарларды осы тұлғалардың тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау үшін пайдалануы болып табылады.
3. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін кеден органының шетел тауарларын қайта өңдеу өнімдерінде оларды идентификаттау деп қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында Одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларға кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ғана ұшырайтыны жөнінде осы Кодекстің 167-бабында айқындалған тәсілдердің бірін белгілеу түсініледі.
165-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі Одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта белгіленген Одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімі негізінде белгіленеді.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімі Одақтың кедендік аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде тұлғаның өтініші бойынша ұзартылады.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімі өткеннен кейін 10 жұмыс күніне ұзартыла алатыны көзделуі мүмкін. Кеден органы белгілеген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде ол өткеннен кейін осындай кедендік рәсімнің қолданылуы осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылған күннен бастап жаңғыртылады.

2) возможность идентификации таможенными органами иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, в продуктах их переработки, за исключением случаев замены таких иностранных товаров эквивалентными товарами в соответствии со статьей 172 настоящего Кодекса;
3) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории являются:
1) соблюдение установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории;
2) соблюдение положений статьи 166 настоящего Кодекса при совершении операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
3) нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, у лиц, указанных в документе об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза, и использование таких товаров для совершения операций по переработке товаров этими лицами.
3. Для целей применения настоящей главы под идентификацией таможенным органом иностранных товаров в продуктах их переработки понимается установление одним из определенных статьей 167 настоящего Кодекса способов того, что операциям по переработке товаров на таможенной территории Союза в целях получения продуктов переработки подвергались именно товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.
Статья 165. Срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории
1. Срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории устанавливается на основании срока переработки товаров на таможенной территории Союза, определенного в документе об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза.
2. Установленный срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории продлевается по заявлению лица при продлении срока переработки товаров на таможенной территории Союза.
3. Законодательством государств-членов может быть предусмотрено, что при продлении срока переработки товаров на таможенной территории Союза установленный срок действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории может быть продлен не позднее 10 рабочих дней после его истечения. При продлении срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, установленного таможенным органом, после его истечения, действие такой таможенной процедуры возобновляется со дня прекращения действия этой таможенной процедуры.

166-бап. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар
1. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
1) тауарларды қайта өңдеуді және өңдеуді;
2) монтаждауды, жинауды, бөлшектеуді және шақтауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды;
3) қалпына келтіруді, құрамдас бөлшектерді өткізуді, жаңғыртуды қоса алғанда, тауарларды жөндеуді;
4) тауарлардың қайта өңдеу процесінде толық немесе ішінара тұтынылатынына қарамастан, қайта өңдеу өнімдерінің өндірісіне жәрдемдесетін немесе оны жеңілдететін осы тауарларды пайдалануды қамтиды. Бұл операция осы тармақтың 1 - 3-тармақшаларында көрсетілген операциялардың бірімен бір мезгілде жасалуға тиіс.
2. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға:
1) тауарларды сатуға және тасуға (тасымалдауға) дайындау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар, оның ішінде тауарлар өз дербес сипаттамаларын жоғалтпайтын тауарларды буып-түю, өлшеп орау және сұрыптау;
2) төл алу, құстарды, балықтарды қоса алғанда, жануарларды өсіру және бордақылау, сондай-ақ шаян тектестер мен моллюскалар өсіру;
3) ағаштар мен өзге де өсімдіктер өсіру;
4) ақпаратты, дыбыс және бейне жазбаларды ақпарат жеткізгіштердің кез келген түрлеріне көшіру және көбейту;
5) технологиялық процесте шетел тауарларын көмекші құралдар (жабдық, станоктар, керек-жарақтар және басқасы) ретінде пайдалану;
6) Комиссия айқындайтын өзге де операциялар жатпайды.
3. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген және Комиссия айқындайтын тізбеге кірген тауарларды қоспағанда, Одақ тауарларын пайдалануға жол беріледі.
Комиссия мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген және осы Кодекстің бірінші абзацында белгіленген тізбеге кірген Одақ тауарлары Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау кезінде пайдаланылуы ықтимал жағдайларды аайқындауға құқылы.
167-бап. Шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау
Шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мақсатында мынадай тәсілдер пайдаланылуы мүмкін:
декларанттың, қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын тұлғаның немесе кеден органдары лауазымды адамдарының шетел тауарларына мөрлерді, мөртабандарды, цифрлық және басқа да таңбаларды қоюы;
шетелдік тауарлардың ауқымын егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
шетелдік тауарлардың және оларды қайта өңдеу өнімдерінің алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстыру;
тауарларда бар таңбаларды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
тауарлар сипатын және Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөнінде жасалатын операцияларды негізге ала отырып, оның ішінде Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияны жасаудың технологиялық процесінде шетелдік тауарларды пайдалану туралы, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдері өндірісінің технологиясы туралы егжей-тегжейлі мәліметтерді қамтитын құжаттарды зерттеу арқылы немесе Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау уақытында кедендік бақылауды жүзеге асыру арқылы қолданылуы ықтимал өзге де тәсілдер.

Статья 166. Операции по переработке на таможенной территории Союза
1. Операции по переработке на таможенной территории Союза включают в себя:
1) переработку или обработку товаров;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку;
3) ремонт товаров, включая их восстановление, замену составных частей, модернизацию;
4) использование товаров, которые содействуют производству продуктов переработки или облегчают его, даже если эти товары полностью или частично потребляются в процессе переработки. Данная операция должна быть совершена одновременно с одной из операций, указанных в подпунктах 1-3 настоящего пункта.
2. К операциям по переработке на таможенной территории Союза не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров при подготовке их к продаже и перевозке (транспортировке), в том числе упаковка, расфасовка и сортировка товаров, при которых товары не теряют своих индивидуальных характеристик;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, включая птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и иных растений;
4) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации;
5) использование иностранных товаров как вспомогательных средств в технологическом процессе (оборудование, станки, приспособления и другое);
6) иные операции, определяемые Комиссией.
3. При совершении операций по переработке на таможенной территории Союза допускается использование товаров Союза, за исключением товаров, в отношении которых законодательством государств-членов установлены ставки вывозных таможенных пошлин и которые включены в перечень, определяемый Комиссией.
Комиссия вправе определять случаи, когда товары Союза, в отношении которых законодательством государств-членов установлены ставки вывозных таможенных пошлин и которые включены в перечень, предусмотренный абзацем первым настоящего пункта, могут использоваться при совершении операций по переработке на таможенной территории Союза.
Статья 167. Идентификация иностранных товаров в продуктах их переработки
В целях идентификации иностранных товаров в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
проставление декларантом, лицом, совершающим операции по переработке, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары;
подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и продуктов их переработки;
использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и совершаемых операций по переработке на таможенной территории Союза, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров в технологическом процессе совершения операций по переработке на таможенной территории Союза, а также о технологии производства продуктов переработки, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке на таможенной территории Союза.

168-бап. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжат
1. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы мүше мемлекеттің уәкілетті органы беретін құжатты, осы құжат берілетін, оның ішінде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын немесе тікелей осындай операцияларды жасамайтын аумақта мүше мемлекеттің кез келген тұлғасы ала алады.
2. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжатта:
1) құжатты берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы;
2) құжат берілген тұлға туралы;
3) Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды тікелей жасайтын тұлға (тұлғалар) туралы;
4) шетел тауарлары және оларды қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтерді (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны) қамтиды. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының тауарлық позициясы деңгейінде шетел тауарларының және оларды қайта өңдеу өнімдерінің кодын көрсету мүмкіндігі, сондай-ақ тауарлар мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің құнын көрсетпеу мүмкіндігі көзделуі мүмкін;
5) егер мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленсе, шетел тауарларын қайта өңдеудің технологиялық процесін жүзеге асыруды қамтамасыз ететін (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны), мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген Одақ тауарлары туралы;
6) тауарларды иемдену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын құжаттар туралы;
7) қайта өңдеу өнімдерінің сандық және (немесе) пайыздық көріністегі шығу нормалары туралы;
8) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар, оларды жасау тәсілдері туралы;
9) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау тәсілдері туралы;
10) қалдықтар мен қалған қалдықтар туралы мәліметтерді (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны) қамтиды. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының тауарлық позициясы деңгейінде қалдықтар мен қалған қалдықтардың кодын көрсету мүмкіндігі, сондай-ақ осындай қалдықтар мен қалған қалдықтардың құнын көрсетпеу мүмкіндігі ескерілуі мүмкін;
11) тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі;
12) тауарларды осы Кодекстің 172-бабында айқындалғандай, егер мұндай өткізуге жол берілсе, балама тауарлармен өткізу туралы;

Статья 168. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза
1. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза, выдаваемый уполномоченным органом государства-члена, может получить любое лицо государства-члена, на территории которого выдается этот документ, в том числе совершающее операции по переработке или не совершающее непосредственно такие операции.
2. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза должен содержать сведения:
1) об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем документ;
2) о лице, которому выдан документ;
3) о лице (лицах), которое будет непосредственно совершать операции по переработке на таможенной территории Союза;
4) об иностранных товарах и продуктах их переработки (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость). Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрена возможность указания кода иностранных товаров и продуктов их переработки на уровне товарной позиции Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, а также возможность не указывать стоимость товаров и продуктов их переработки;
5) о товарах Союза, в отношении которых законодательством государств-членов установлены ставки вывозных таможенных пошлин, обеспечивающих осуществление технологического процесса переработки иностранных товаров (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности и количество), если это установлено законодательством государства-члена;
6) о документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами;
7) нормы выхода продуктов переработки в количественном и (или) процентном выражении;
8) об операциях по переработке на таможенной территории, способах их совершения;
9) о способах идентификации иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, в продуктах их переработки;
10) об отходах и остатках (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость). Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрена возможность указания кода отходов и остатков на уровне товарной позиции Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, а также возможность не указывать стоимость таких отходов и остатков;
11) срок переработки товаров на таможенной территории Союза;
12) о замене товаров эквивалентными товарами, как они определены в статье 172 настоящего Кодекса, если такая замена допускается;

13) қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану мүмкіндіктері туралы;
14) тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және осы кедендік рәсімнің қолданылуын аяқтау болжанатын кеден органы (кеден органдары) туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
3. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі 3 жылдан не Комиссия тауарлардың жекелеген санаттары үшін айқындайтын неғұрлым ұзақ мерзімнен аспауға тиіс.
4. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі:
1) тауарларды өндірістік қайта өңдеу процесінің ұзақтығын;
2) Одақтың кедендік аумағынан қайта өңдеу өнімдерін нақты әкету және шетел тауарларының қалдықтары мен қалған қалдықтарын қолдануға байланысты кедендік операцияларды жасау үшін қажетті уақытты қамтиды.
5. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі - тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап, ал тауарларды бірнеше партиямен кедендік декларациялаған кезде кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бірінші партиясын орналастырған күннен бастап есептеледі.
6. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімі осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
7. Мүше мемлекеттердің заңнамасында тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілуге жататын қосымша мәліметтер белгіленуі мүмкін.
8. Тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеудің шарттары туралы құжат нысаны, оны толтыру тәртібі мен мұндай құжатты беру тәртібі, оған өзгерістер (толықтырулар) енгізу, сондай-ақ оны қайтарып алу (жою) нысаны және (немесе) қалпына келтіру тәртібі мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
9. Тауарларға декларацияны тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжат ретінде пайдаланған жағдайда, тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы декларант тауарларға декларацияда көрсетеді.
169-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормасы деп шетел тауарларының белгілі бір санын Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің саны және (немесе) пайыздық құрамы түсініледі.
2. Егер Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар сипаттамалары белгіленген техникалық талаптарға сәйкес іс жүзінде тұрақты күйінде қалатын және қайта өңдеудің өзгермеген сападағы өнімдерін алуға әкеп соғатын тауарларға қатысты жасалса, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары қайта өңдеу өнімдерінің стандартты шығу нормаларын белгілеуі мүмкін.

13) о возможности дальнейшего коммерческого использования отходов;
14) о таможенном органе (таможенных органах), в котором предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и завершение действия этой таможенной процедуры.
3. Срок переработки товаров на таможенной территории Союза не может превышать 3 года либо более продолжительный срок, определяемый Комиссией для отдельных категорий товаров.
4. Срок переработки товаров на таможенной территории Союза включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для фактического вывоза с таможенной территории Союза продуктов переработки и совершения таможенных операций, связанных с распоряжением отходами и остатками иностранных товаров.
5. Срок переработки товаров на таможенной территории Союза исчисляется со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а при таможенном декларировании товаров несколькими партиями - со дня помещения первой партии товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.
6. Срок переработки товаров на таможенной территории Союза может быть продлен в пределах срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи.
7. Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные сведения, подлежащие указанию в документе об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза.
8. Форма документа об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза, порядок ее заполнения и порядок выдачи такого документа, внесения в него изменений (дополнений), а также его отзыва (аннулирования) и (или) возобновления его действия устанавливаются законодательством государств-членов.
9. В случае использования декларации на товары в качестве документа об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза сведения об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза указываются декларантом в декларации на товары.
Статья 169. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество и (или) процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Союза определенного количества иностранных товаров.
2. В случае если операции по переработке на таможенной территории Союза совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными в соответствии с установленными техническими требованиями, и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, уполномоченными органами государств-членов могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.

170-бап. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар және өндірістік ысыраптар
1. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар, көрсетілген қалдықтар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған жағдайда не мұндай қалдықтар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көмілуге, залалсыздандырылуға, кәдеге жаратылуға немесе өзге де тәсілмен жойылуға жататын жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады.
2. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар декларант таңдаған кедендік рәсіммен орналастырылған кезде Одақтың кедендік аумағына осы күйінде әкелінгендер ретінде қарастырылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген, кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайтын қалдықтар Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған күнінен бастап не кеден органына пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою фактісін не осындай операцияларды жүзеге асыру үшін олардың тапсырылу фактісін растайтын құжаттарды табыс еткен күннен бастап кедендік бақылауда емес деп есептеледі.
4. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған, Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыру нәтижесінде қайтарымсыз жоғалған және кеден органдары өндірістік ысыраптар деп таныған шетел тауарлары кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайды.
171-бап. Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияны жасау нәтижесінде пайда болатын шетел тауарларының қалған қалдықтары
Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларына сәйкес Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған шетел тауарларының қалған қалдықтары осы Кодекстің 173-бабына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
172-бап. Шетел тауарларын балама тауарлармен ауыстыру
1. Кеден органының рұқсатымен кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған не тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжатқа сәйкес кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру жоспарланған шетел тауарларын өздерінің сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша осындай шетел тауарларына сәйкес келетін Одақ тауарларымен (осы бапта бұдан әрі - балама тауарлар) ауыстыруға жол беріледі.
Одақтың кедендік аумағына бұрын экспорт кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, тауарлардың құрамына кіретін бұзылған түрдегі бөлшектерді, желілерді, агрегаттарды жөндеу үшін әкелген жағдайда, өздерінің сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша Одақтың кедендік аумағына әкелінген осындай бөлшектерге, желілерге, агрегаттарға сәйкес келетін Одақ тауарлары олардың жарамдылық және (немесе) тозу жағдайы ескерілместен, балама тауарлар ретінде қарастырылады.

Статья 170. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке на таможенной территории Союза, и производственные потери
1. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке на таможенной территории Союза, подлежат помещению под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда указанные отходы в соответствии с законодательством государств-членов признаны непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо такие отходы в соответствии с законодательством государств-членов подлежат захоронению, обезвреживанию, утилизации или уничтожению иным способом.
2. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке на таможенной территории Союза, при помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Союза в этом состоянии.
3. Отходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не подлежащие помещению под таможенные процедуры, приобретают статус товаров Союза и считаются не находящимися под таможенным контролем со дня их признания в соответствии с законодательством государств-членов непригодными для дальнейшего коммерческого использования либо со дня представления таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций.
4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, безвозвратно утраченные в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Союза и признанные таможенными органами производственными потерями, не подлежат помещению под таможенные процедуры при завершении действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории.
Статья 171. Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Союза
Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Союза в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, подлежат помещению под таможенные процедуры в соответствии со статьей 173 настоящего Кодекса.
Статья 172. Замена иностранных товаров эквивалентными товарами
1. С разрешения таможенного органа допускается замена иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории либо планируемых к помещению под таможенную процедуру переработки на таможенной территории в соответствии с документом об условиях переработки товаров на таможенной территории Союза, товарами Союза, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с такими иностранными товарами (далее в настоящей статье - эквивалентные товары).
В случае ввоза на таможенную территорию Союза для ремонта в неисправном виде частей, узлов, агрегатов, входивших в состав товаров, ранее вывезенных с таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой экспорта, товары Союза, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с ввезенными на таможенную территорию Союза такими частями, узлами, агрегатами, рассматриваются как эквивалентные товары без учета состояния их исправности и (или) изношенности.

2. Балама тауарларды Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған қайта өңдеу өнімдері осы тараудың ережелеріне сәйкес шетел тауарларын қайта өңдеу өнімдері ретінде қарастырылады.
3. Балама тауарлар - шетел тауарлары мәртебесін, ал олар ауыстырған тауарлар Одақ тауарлары мәртебесін алады.
4. Егер шетел тауарларын балама тауарлармен ауыстыруға рұқсат етілсе, балама тауарлардан алынған қайта өңдеу өнімдерін Одақтың кедендік аумағынан әкетуге шетел тауарларын Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін жол беріледі.
5. Шетел тауарларын балама тауарлармен ауыстыру тәртібі мен шарттары мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
173-бап. Кедендік аумақтағы қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау, тоқтата тұру және тоқтату
1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялардың нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, осы Кодекстің 170-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды) және (немесе) қалған қалдықтарды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетел тауарларын кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру арқылы аяқталады.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялардың нәтижесінде алынған (найда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, осы Кодекстің 170-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды және (немесе) қалған қалдықтарды) және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған және Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетел тауарларын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен немесе кедендік транзит кедендік рәсімін, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген шарттармен шетел тауарларына қатысты қолданылатын өзге де кедендік рәсіммен орналастырғанда аяқталуы мүмкін. Бұл ретте қайта өңдеу өнімдеріне қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбейді және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарға қарағанда, өзгеше түрде ішкі - нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттарды ұсыну талап етілмейді;

2. Продукты переработки, полученные в результате операций по переработке на таможенной территории Союза эквивалентных товаров, рассматриваются в качестве продуктов переработки иностранных товаров в соответствии с положениями настоящей главы.
3. Эквивалентные товары приобретают статус иностранных товаров, а замененные ими товары - статус товаров Союза.
4. В случае если разрешается замена иностранных товаров эквивалентными товарами, вывоз с таможенной территории Союза продуктов переработки, полученных из эквивалентных товаров, допускается до ввоза иностранных товаров на таможенную территорию Союза.
5. Порядок и условия замены иностранных товаров эквивалентными товарами устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 173. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории
1. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры завершается помещением товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 170 настоящего Кодекса, и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и не подвергшихся операциям по переработке на таможенной территории Союза, под таможенную процедуру реэкспорта.
2. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 170 настоящего Кодекса, и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и не подвергшихся операциям по переработке на таможенной территории Союза, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или под иную таможенную процедуру, применимую в отношении иностранных товаров на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, таможенной процедуры временного ввоза (допуска). При этом в отношении продуктов переработки не уплачиваются специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и не требуется представление документов, подтверждающих соблюдение мер защиты внутреннего рынка в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины;

2) қолданысы осы Кодекстің 224-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданысын қайта қалпына келтіргенде;
3) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органдары Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлардың (қайта өңдеу өнімдерінің, қалдықтардың және (немесе) қалған қалдықтардың) және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетел тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;
4) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу операциялары нәтижесінде пайда болған қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танығанда не кеден органына өзге тәсілмен пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе жою фактісін не оларды осындай операциялар жасау үшін беру фактісін растайтын құжаттар табыс етілгенде;
5) кеден органдары кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларының бір бөлігін өндірістік ысыраптар деп танығанда;
6) Комиссия айқындайтын және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын мән-жайлар басталғанға дейін тауарлар кедендік бақылауда болса, осындай мән-жайлар басталған кезде аяқталуы мүмкін.
3. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) оларды қайта өңдеу өнімдерін кедендік қойма кедендік рәсімімен немесе оларды қайта өңдеу өнімдерін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырған жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
4. Қайта өңдеу өнімдері кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиялармен орналастырылуы мүмкін.
5. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімі өткеннен кейін осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады.
174-бап. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі

2) возобновлением действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 224 настоящего Кодекса;
3) признанием таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза (продуктов переработки, отходов и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и не подвергшихся операциям по переработке на таможенной территории Союза;
4) признанием в соответствии с законодательством государств-членов отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Союза, непригодными для их дальнейшего коммерческого использования, либо представлением таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций;
5) признанием таможенными органами части иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, производственными потерями;
6) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
3. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры может быть приостановлено в случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) продуктов их переработки под таможенную процедуру таможенного склада или продуктов их переработки под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
4. Продукты переработки могут помещаться под таможенные процедуры одной или несколькими партиями.
5. По истечении установленного срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории действие этой таможенной процедуры прекращается.
Статья 174. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, срок их уплаты и исчисление

1. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта - тауарларға декларацияны кеден органы тіркеген кезден бастап, ал тауарларға декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтініш берілген тауарларға қатысты тауарлар шығару туралы өтініш берген тұлғада - тауарларға декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кеден органы белгілеген кедендік аумақтағы қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін, оның ішінде осы баптың 4-тармағы 1 және 2-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін осы Кодекстің 173-бабының 1-тармағына және 2-тармағының 1, 2, 4 - 6-тармақшаларына сәйкес кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанда;
2) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) қолданысы тоқтатылған осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырғанда;
3) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) қолданысы тоқтатылған осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырғанда;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағанда және (немесе) оларды осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алғанда;
5) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларының және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы Кодекске сәйкес осындай жоюға немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін бұл тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін танығанда;

1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, - с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 1 и подпунктами 1, 2, 4 - 6 пункта 2 статьи 173 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, установленного таможенным органом, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 1 и 2 пункта 4 настоящей статьи;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 настоящего Кодекса;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

6) тауарларға декларацияны не тауарларға декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартқанда;
7) тауарларға декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты — осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 118-бабы 4-тармағына сәйкес тауарлар шығарылымының күшін жойғанда;
8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілегенде немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырғанда;
9) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды кідірткенде;
10) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды, егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, уақытша сақтауға орналастырғанда немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырғанда тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін кедендік аумақта қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілмеген тұлғаға (тұлғаларға) берген жағдайда - тауарларды беру күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру күні;
2) авария немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жойылуын және (немесе) қайтарымсыз жоғалуын немесе тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуын қоспағанда, кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін жоғалған жағдайда - тауарларды жоғалту күні, ал бұл күн белгіленбесе - тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру күні;

6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае передачи иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, до завершения действия такой таможенной процедуры лицу (лицам), не указанному в документе об условиях переработки на таможенной территории, - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
2) в случае утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, до завершения действия такой таможенной процедуры, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;

3) кеден органы белгілеген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының мерзімі өткенге дейін кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінінің қолданысы аяқталмаған жағдайда - кеден органы белгілеген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының мерзімі өткен күн кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждары, егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берген тауарларға декларацияны тіркеген күні, ал тауарларға декларация берілгенге дейін шығарылған тауарларға қатысты - кеден органы тауарларға декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарының сомаларынан тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру күнінен бастап, егер көрсетілген сомаларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі өткен күн аралығында оларды төлеу мерзімі ұзартылған болса, сондай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 173-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған болса, осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатыла тұрған кезде есептелмейді және төленбейді.
7. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырған немесе мұндай тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес орналастырған не кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағаннан және (немесе) оларды (толығымен немесе ішінара) өндіріп алғаннан кейін мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідірткен жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтарылуға (есепке жатқызуға) жатады.

3) в случае незавершения действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории до истечения срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, установленного таможенным органом, - день истечения срока действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, установленного таможенным органом.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
6. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
В случае если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 173 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
7. В случае завершения действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, либо помещения на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса таких товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.

175-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін дайындау үшін пайдаланылған шетел тауарлары ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, осылай төленуге жататын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары мөлшерінде төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берген тауарларға декларацияны тіркеген күні, ал тауарларға декларация бергенге дейін шығарылған тауарларға қатысты - кеден органы тауарларға декларацияны бергенге дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін мүше мемлекеттің валютасына шетел валютасын қайта есептеуді жүргізу қажет болса, мұндай қайта есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
2. Осы баптың l-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларынан тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру күнінен бастап, егер көрсетілген сомаларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі өткен күн аралығында оларды төлеу мерзімі ұзартылған болса, сондай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Егер кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 173-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған болса, осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатыла тұрған кезде есептелмейді және төленбейді.

Статья 175. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и использованные для изготовления продуктов переработки в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
В случае если для исчисления таможенных пошлин, налогов требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.
2. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
В случае если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 173 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.

25-тарау
Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі
176-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі - Одақ тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес осындай тауарлар Одақтың кедендік аумағына кейіннен әкелуге арналған Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде оларды қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланған кезде Одақтың осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды төлемей, Одақтың кедендік аумағынан әкетіледі.
2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан нақты әкетілген тауарлар Одақ тауарлары мәртебесін жоғалтады.
3. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімін:
1) осындай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулермен байланысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді қолдана отырып ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен бұрын орналастырылған тауарларға, не олардың бөліктеріне осындай тауарлар не олардың бөліктері Одақтың кедендік аумағынан оларды жөндеу үшін әкетілетін және кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылу кезінде шетелдік тауарлар мәртебесі бар тауарларға қатысты;
2) Одақтың кедендік аумағынан әкетілген:
осы Кодекстің 231-бабының 2-тармағына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға;
осы Кодекстің 277-бабы 3-тармағының бірінші абзацында көзделген жағдайда халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты қолдануға жол беріледі.
4. Осы баптың 3-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінбестен кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылады.
5. Комиссия кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлардың тізбесін айқындауға құқылы.
177-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады:
1) мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген және осы Кодекстің 181-бабында айқындалған мәліметтер қамтылған тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжаттың болуы. Егер тауарларды жөндеу кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың мақсаты болып табылса, осындай құжат ретінде тауарларға арналған декларация пайдаланылуы мүмкін;

Глава 25
Таможенная процедура переработки вне таможенной территории
Статья 176. Содержание и применение таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
1. Таможенная процедура переработки вне таможенной территории - таможенная процедура, применяемая в отношении товаров Союза, в соответствии с которой такие товары вывозятся с таможенной территории Союза в целях получения в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Союза продуктов их переработки, предназначенных для последующего ввоза на таможенную территорию Союза, без уплаты в отношении таких товаров Союза вывозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и фактически вывезенные с таможенной территории Союза, утрачивают статус товаров Союза.
3. Допускается применение таможенной процедуры переработки вне таможенной территории:
1) в отношении товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, либо части таких товаров, если такие товары либо их части вывозятся с таможенной территории Союза для их ремонта и на момент помещения под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории имеют статус иностранных товаров;
2) в отношении вывезенных с таможенной территории Союза:
товаров, помещенных под таможенную процедуру временного вывоза, для завершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктом 2 статьи 231 настоящего Кодекса;
транспортных средств международной перевозки в случае, предусмотренном абзацем первым пункта 3 статьи 277 настоящего Кодекса.
4. Товары, указанные в подпункте 2 пункта 3 настоящей статьи, помещаются под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории без их ввоза на таможенную территорию Союза.
5. Комиссия вправе определять перечень товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура переработки вне таможенной территории.
Статья 177. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории являются:
1) наличие документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза, выданного уполномоченным органом государства-члена и содержащего сведения, определенные статьей 181 настоящего Кодекса. В качестве такого документа может использоваться декларация на товары, если целью применения таможенной процедуры переработки вне таможенной территории является ремонт товаров;

2) осы Кодекстің көрсетілген бабына сәйкес осы Кодекстің 183-бабында айқындалғандай қайта өңдеу өнімдерін балама тауарлармен ауыстыру жағдайын қоспағанда, кеден органдарының кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларын оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мүмкіндігі;
3) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетті орындау ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 9-тарауына сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын ұсыну;
4) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы.
2. Тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары болып табылады:
1) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімінің сақталуы;
2) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу операцияларын жасаған кезде осы Кодекстің 179-бабының ережелерінің сақталуы.
3. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін кеден органының Одақ тауарларын оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау деп осы Кодекстің 180-бабында айқындалған тәсілдердің бірінде белгіленген, қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырауы түсініледі.
178-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта айқындалған Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі негізінде белгіленеді.
2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуының белгіленген мерзімі Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде тұлғаның өтініші бойынша ұзартылады.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуының белгіленген мерзімі, ол өткеннен кейін 10 жұмыс күшінен кешіктірілмей ұзартылатыны көзделуі мүмкін. Кеден органы белгілеген кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда, ол өткеннен кейін осындай кедендік рәсімінің қолданылуы осы кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылған күннен бастап қайта жаңғыртылады.

2) возможность идентификации таможенными органами товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, в продуктах их переработки, за исключением случаев замены продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами, как они определены в статье 183 настоящего Кодекса, в соответствии с указанной статьей настоящего Кодекса;
3) предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в соответствии с главой 9 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда в соответствии с законодательством государств-членов обеспечение исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин не предоставляется;
4) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории являются:
1) соблюдение установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории;
2) соблюдение положений статьи 179 настоящего Кодекса при совершении с товарами, помещенными под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, операций по переработке вне таможенной территории Союза.
3. Для целей применения настоящей главы под идентификацией таможенным органом товаров Союза в продуктах их переработки понимается установление одним из определенных статьей 180 настоящего Кодекса способов того, что операциям по переработке вне таможенной территории Союза в целях получения продуктов переработки подвергались товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
Статья 178. Срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
1. Срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории устанавливается на основании срока переработки товаров вне таможенной территории Союза, определенного в документе об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза.
2. Установленный срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории продлевается по заявлению лица при продлении срока переработки товаров вне таможенной территории Союза.
3. Законодательством государств-членов может быть предусмотрено, что при продлении срока переработки товаров вне таможенной территории Союза установленный срок действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории может быть продлен не позднее 10 рабочих дней после его истечения. При продлении срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории, установленного таможенным органом, после его истечения действие такой таможенной процедуры возобновляется со дня прекращения действия этой таможенной процедуры.

179-бап. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар
Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
тауарларды қайта өңдеуді немесе өңдеуді;
монтаждауды, жинауды, бөлшектеуді және шақтауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды;
тауарларды қалпына келтіруді, құрамдас бөлшектерді ауыстыруды жаңғыртуды қоса алғанда, оларды жөндеуді қамтиды.
180-бап. Одақ тауарларын олардың қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау
Одақ тауарларын олардың қайта өңдеу өнімдерінде сәйкестендіру мақсатында мынадай тәсілдер:
декларанттың, Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасайтын тұлғаның немесе кеден органдары лауазымды адамдарының Одақ тауарларына мөрлерді, мөртабандарды, цифрлық және басқа да таңбалауды қоюы;
Одақ тауарлары ауқымында егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
Одақ тауарларының және олардың қайта өңдеу өнімдерінің алдын ала іріктеп алынған сынамларын және (немесе) үлгілерін салыстыру ;
тауарлардағы таңбалауды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
тауарлар сипатын және Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларды негізге ала отырып, оның ішінде Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасаудың технологиялық процесінде Одақ тауарларын пайдалану туралы, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдері өндірісінің технологиясы туралы толық мәліметтері бар, ұсынылған құжаттарды зерттеу жолымен қолданылуы мүмкін өзге де тәсілдер пайдаланылуы мүмкін.
181-бап. Тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжат
1. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы беретін тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжатты осы құжат берілетін аумақтағы мүше мемлекеттің кез келген тұлғасы ала алады.
2. Тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжатта:
1) құжатты берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы;
2) құжат берілген тұлға туралы;
3) Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды тікелей жасайтын тұлға (тұлғалар) туралы;
4) Одақ тауарлары және олардың қайта өңдеу өнімдері туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны). Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының тауарлық позициясы деңгейінде Одақ тауарларының және олардың қайта өңдеу өнімдерінің кодын көрсету мүмкіндігі көзделуі мүмкін;
5) тауарларды иемдену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын құжаттар туралы;

Статья 179. Операции по переработке вне таможенной территории Союза
Операции по переработке вне таможенной территории Союза включают в себя:
переработку или обработку товаров;
изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку;
ремонт товаров, включая их восстановление, замену составных частей, модернизацию.
Статья 180. Идентификация товаров Союза в продуктах их переработки
В целях идентификации товаров Союза в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
проставление декларантом, лицом, совершающим операции по переработке вне таможенной территории Союза, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на товары Союза;
подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе товаров Союза;
сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов товаров Союза и продуктов их переработки;
использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и совершаемых операций по переработке вне таможенной территории Союза, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании товаров Союза в технологическом процессе совершения операций по переработке вне таможенной территории Союза, а также о технологии производства продуктов переработки.
Статья 181. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза
1. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза, выдаваемый уполномоченным органом государства-члена, может получить любое лицо государства-члена, на территории которого выдается этот документ.
2. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза должен содержать сведения:
1) об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем документ;
2) о лице, которому выдан документ;
3) о лице (лицах), которое будет непосредственно совершать операции по переработке вне таможенной территории Союза;
4) о товарах Союза и продуктах их переработки (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость). Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрена возможность указания кода товаров Союза и продуктов их переработки на уровне товарной позиции Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
5) о документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами;

6) қайта өңдеу өнімдерінің сандық және (немесе) пайыздық мәнде шығу нормалары туралы;
7) Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар және оларды жасау тәсілдері туралы;
8) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеудің кедендік рәсімімен орналастырылатын Одақ тауарларын олардың қайта өңдеу өнімдерінде сәйкестендіру тәсілдері туралы;
9) Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі;
10) осы Кодекстің 183-бабында айқындалғандай, егер осылай ауыстыруға жол берілсе, қайта өңдеу өнімдерін баламалы шетелдік тауарлармен ауыстыру туралы;
11) тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және осы кедендік рәсімді аяқтау болжанатын кеден органы (кеден органдары) туралы мәліметтер болуға тиіс.
3. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі 2 жылдан аспауға тиіс.
4. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі:
1) тауарларды қайта өңдеудің өндірістік процесінің ұзақтығы;
2) Одақтың кедендік аумағына қайта өңдеу өнімдерін іс жүзінде әкелуге және оларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайтын кедендік рәсімдермен орналастыруға қажетті уақытты қамтиды.
5. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі тауарларды кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап, ал тауарлардың бірнеше партиямен кедендік декларациялануы кезінде - кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бірінші партиясын орналастырған күннен бастап есептеледі.
6. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу мерзімі осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
7. Мүше мемлекеттердің заңнамасында Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілуге жататын қосымша мәліметтер белгіленуі мүмкін.
8. Тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу шарттары туралы құжат нысаны, оны толтыру тәртібі мен осындай құжатты беру тәртібі, оған өзгерістер (толықтырулар) енгізу, сондай-ақ оны кері қайтарып алу (жою) және (немесе) оның қолданысын қайта жаңғырту тәртібі мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
9. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат ретінде тауарларға арналған декларацияны пайдаланған жағдайда Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы мәліметтерді декларант тауарларға арналған декларация да көрсетеді.

6) нормы выхода продуктов переработки в количественном и (или) процентном выражении;
7) об операциях по переработке вне таможенной территории Союза и способах их совершения;
8) о способах идентификации товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, в продуктах их переработки;
9) срок переработки товаров вне таможенной территории Союза;
10) о замене продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами, как они определены в статье 183 настоящего Кодекса, если такая замена допускается;
11) о таможенном органе (таможенных органах), в котором предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и завершение действия этой таможенной процедуры.
3. Срок переработки товаров вне таможенной территории Союза не может превышать 2 года.
4. Срок переработки товаров вне таможенной территории Союза включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для фактического ввоза на таможенную территорию Союза продуктов переработки и их помещения под таможенные процедуры, завершающие действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
5. Срок переработки товаров вне таможенной территории Союза исчисляется со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, а при таможенном декларировании товаров несколькими партиями - со дня помещения под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории первой партии товаров.
6. Срок переработки товаров вне таможенной территории Союза может быть продлен в пределах срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи.
7. Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные сведения, подлежащие указанию в документе об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза.
8. Форма документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза, порядок ее заполнения и порядок выдачи такого документа, внесения в него изменений (дополнений), а также его отзыва (аннулирования) и (или) возобновления его действия устанавливаются законодательством государств-членов.
9. В случае использования декларации на товары в качестве документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза сведения об условиях переработки товаров вне таможенной территории Союза указываются декларантом в декларации на товары.

182-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормасы деп Одақ тауарларының белгілі бір санын Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің саны және (немесе) пайыздық құрамы түсініледі.
2. Егер Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар белгіленген техникалық талаптарға сәйкес сипаттамалары негізінен тұрақты болып қалатын және қайта өңдеудің өзгермеген сападағы өнімдерін алуға әкелетін тауарларға қатысты жасалған жағдайда, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары қайта өңдеу өнімдерінің стандартты шығу нормаларын белгілеуі мүмкін.
183-бап. Қайта өңдеу өнімдерін балама шетелдік тауарлармен ауыстыру
1. Егер Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар жөндеу болып табылған, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар құбыржолмен тасымалданатын тауарларға қатысты жүзеге асырылған жағдайда кеден органының рұқсатымен өз сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша қайта өңдеу өнімдеріне сайма-сай келетін қайта өңдеу өнімдерін шетелдік тауарлармен (осы бапта бұдан әрі - балама шетелдік тауарлар) ауыстыруға жол беріледі.
Одақтың кедендік аумағына бұрын әкелінген және ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың құрамына енетін бөліктердің, тораптартардың, агрегаттардың ақаулы түрлері кепілдік беріліп жөндеу үшін әкетілген жағдайда, өздерінің сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша қайта өңдеу өнімдеріне сәйкес келетін шетелдік тауарлар олардың ақаулы болу және (немесе) тозу жай-күйі ескерілместен балама шетелдік тауарлар ретінде қаралады.
2. Егер қайта өңдеу өнімдерін балама шетелдік тауарлармен ауыстыруға рұқсат етілген жағдайда, осы балама шетелдік тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге Одақ тауарлары Одақтың кедендік аумағынан әкетілгенге дейін жол беріледі.
3. Қайта өңдеу өнімдерін балама шетелдік тауарлармен ауыстыру тәртібі мен шарттары мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында анықталады.
184-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін аталған кедендік рәсімнің қолданылуы қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру, ал осы тармақтың екінші абзацында көзделген жағдайды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағынан ақысыз (кепілдік беріп) жөндеу үшін шығарылған тауарлардың қайта өңдеу өнімдерін — кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру арқылы аяқталады.
Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы, егер осындай қайта өңдеу өнімдері ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес шығару кезінде осы тауарларды ақысыз (кепілдік беріп) жөндеу себебі болып табылатын ақаудың (ақаулардың) болуы ескерілген тауарлардың қайта өңдеу өнімдері болып табылса, кері импорт кедендік рәсімімен қайта өңдеу өнімдерін орналастыру арқылы аяқтала алмайды.

Статья 182. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество и (или) процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Союза определенного количества товаров Союза.
2. В случае если операции по переработке вне таможенной территории Союза совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными в соответствии с установленными техническими требованиями, и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, уполномоченными органами государств-членов могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.
Статья 183. Замена продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами
1. С разрешения таможенного органа допускается замена продуктов переработки иностранными товарами, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с такими продуктами переработки (далее в настоящей статье - эквивалентные иностранные товары), в случае если операцией по переработке вне таможенной территории Союза является ремонт, а также если операции по переработке вне таможенной территории Союза осуществляются в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом.
В случае вывоза с таможенной территории Союза для гарантийного ремонта в неисправном виде частей, узлов, агрегатов, входивших в состав товаров, ранее ввезенных на таможенную территорию Союза и помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, иностранные товары, которые по своим описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с продуктами переработки, рассматриваются как эквивалентные иностранные товары без учета состояния их исправности и (или) изношенности.
2. В случае если разрешается замена продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами, ввоз этих эквивалентных иностранных товаров на таможенную территорию Союза допускается до вывоза товаров Союза с таможенной территории Союза.
3. Порядок и условия замены продуктов переработки эквивалентными иностранными товарами устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 184. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории
1. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории действие этой таможенной процедуры завершается помещением продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, а продуктов переработки товаров, которые вывозились с таможенной территории Союза для их безвозмездного (гарантийного) ремонта, - под таможенную процедуру реимпорта, за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта.
Действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории не может быть завершено помещением продуктов переработки под таможенную процедуру реимпорта, если такие продукты переработки являются продуктами переработки товаров, при выпуске которых в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления учитывалось наличие дефекта (дефектов), явившегося причиной безвозмездного (гарантийного) ремонта этих товаров.

2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда. кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған экспорт кедендік рәсімімен немесе кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру;
2) осы Кодекстің 176-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру;
3) Комиссия айқындайтын жағдайларда, шарттарда және тәртіппен қайта өңдеу өнімдерін экспорт кедендік рәсімімен орналастыру арқылы аяқталуы мүмкін.
3. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және (немесе) олардың қайта өңдеу өнімдері осы мүше мемлекеттің аумағына міндетті түрде қайтарылуға жататыны белгіленсе, кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқтала алмайды.
4. Қайта өңдеу өнімдері кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
5. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткеннен кейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылады.
185-бап. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын Одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезінен бастап туындайды.
2. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының аяқталған, оның ішінде осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін;
2) оларға қатысты кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) қолданысы тоқтатылған осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялары нәтижесінде алынған (қалыптасқан) тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырған;

2. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру экспорта, за исключением товаров, указанных в подпункте 2 настоящего пункта, или таможенную процедуру реимпорта;
2) помещением товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 176 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру реэкспорта;
3) помещением продуктов переработки под таможенную процедуру экспорта в случаях, на условиях и в порядке, которые определяются Комиссией.
3. Действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории не может быть завершено помещением товаров под таможенную процедуру экспорта, если законодательством государств-членов установлено, что товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, и (или) продукты их переработки подлежат обязательному возврату на территорию этого государства-члена.
4. Продукты переработки могут помещаться под таможенные процедуры одной или несколькими партиями.
5. По истечении установленного срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории действие этой таможенной процедуры прекращается.
Статья 185. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, помещаемых под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 1 пункта 4 настоящей статьи;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке вне таможенной территории Союза в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;

3) кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) оларды осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алынған;
4) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты - кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарудан бас тартылған;
5) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алған және (немесе) осы Кодекстің 118-бабы 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуын жойған;
6) осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе мүше мемлекеттің меншігіне (пайдасына) айналдырылған;
7) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды ұстаған;
8) егер бұрын осындай тауарларды шығару жүзеге асырылмаған болса, қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған мән-жайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде орындалуға тиіс.
4. Мынадай мән-жайлар туындаған кезде:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлар кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін жоғалған жағдайда, - осы тауарлардың жоғалған күні, ал егер бұл күн анықталмаса - кеден органының осы тауарларды жоғалту фактісін анықтаған күн;
2) осы Кодекстің 184-бабына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда - кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданыс мерзімі өткен күн кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған кезде кедендік әкету баждары кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарлары кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылмай, экспорт кедендік рәсімімен орналастырылғанындай төленуге жатады,
Кедендік әкету баждары есептеу үшін кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.

3) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
7) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается:
1) в случае утраты товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, до завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории - день утраты таких товаров, а если этот день не установлен, - день выявления таможенным органом факта утраты таких товаров;
2) в случае незавершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии со статьей 184 настоящего Кодекса - день истечения срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары Союза, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.

6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкету баждарының сомаларынан, егер бұл кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен, аумағында тауарлар орналастырылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленсе, көрсетілген сомаларға қатысты оларды төлеу мерзіміне ұзарту ұсынылғанындай пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен есептеледі және төленеді.
7. Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырған не тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді орындағаннан кейін ұстаған және (немесе) оларды осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомаларынан (толық немесе ішінара) өндіріп алған жағдайда осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтарылуға (есепке алынуға) жатады.
186-бап. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған кезде кедендік әкелу баждары Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар құнына негізделе отырып есептеледі.
2. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялардың құны мыналарға:
1) қайта өңдеу (жөндеу) жөніндегі операцияларға;
2) егер олар қайта өңдеу (жөндеу) жөніндегі операциялар шығыстарына қосылмаған болса, қайта өңдеу (жөндеу) процесінде пайдаланылған шетелдік тауарлар нақты жұмсалған шығыстар жиынтығы ретінде айқындалады.
3. Егер Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялардың қайта өңдеу өнімдерін кедендік декларациялау кезінде мәлімделген құны құжат түрінде расталмаған не ұсынылған құжаттар мұндай операциялардың құны туралы мәлімделген мәліметтерді растамаған жағдайда, ол қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құны мен кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар құнының айырмасы ретінде айқындалады.
4. Егер қайта өңдеу өнімдеріне кедендік әкелу баждарының ерекшелікті мөлшерлемелері қолданылған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарының сомасы қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құнының Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар құнының арақатынасына қайта өңдеу өнімдеріне қатысты ерекшелікті мөлшерлеме бойынша есептелген кедендік әкелу баждарының сомасын көбейту ретінде, қайта өңдеу өнімдері ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай айқындалады.

6. С сумм вывозных таможенных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты, если это установлено законодательством государства-члена, на территории которого товары помещались под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном законодательством государств-членов.
7. В случае завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо задержания товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
Статья 186. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины исчисляются исходя из стоимости операций по переработке вне таможенной территории Союза.
2. Стоимость операций по переработке вне таможенной территории Союза определяется как совокупность фактически понесенных расходов на:
1) операции по переработке (ремонту);
2) иностранные товары, использованные в процессе переработки (ремонта), если они не включены в расходы на операции по переработке (ремонту).
3. В случае если заявленная при таможенном декларировании продуктов переработки стоимость операций по переработке вне таможенной территории Союза не подтверждена документально либо представленные документы не подтверждают заявленные сведения о стоимости таких операций, она определяется как разность таможенной стоимости продуктов переработки и стоимости товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
4. В случае если к продуктам переработки применяются специфические ставки ввозных таможенных пошлин, сумма подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин определяется как произведение суммы ввозной таможенной пошлины, исчисленной по специфической ставке в отношении продуктов переработки, на соотношение стоимости операций по переработке вне таможенной территории Союза к таможенной стоимости продуктов переработки, как если бы продукты переработки помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.

5. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты салықтар аумағында қайта өңдеу өнімдері ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес есептеледі.
Егер Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциясы Одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарларды жөндеу болып табылған жағдайда, акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым) есептелмейді және төленбейді.
6. Осы баптың 7-тармағында өзгеше белгіленбесе, қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар осы баптың 1 - 5-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждары, салықтар сомаларының мөлшерінде төленуге тиіс.
7. Осы Кодекстің 176-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау нәтижесінде алынған қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде осы Кодекстің 136-бабының 11-тармағына сәйкес осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталатын жағдайларды қоспағанда, осы баптың 1 - 5-тармақтарына сәйкес есептелген кедендік әкелу баждары, салықтар төленбейді.
Осы Кодекстің 176-бабының 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау нәтижесінде алынған қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылған кезде тоқтатылады.
187-бап. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған тауарларға және оларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырған кезде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкету баждарын есептеу үшін кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органының тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кедендік әкету баждарын есептеу үшін мүше мемлекеттің валютасына шетел валютасын қайта есептеу жүргізу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

5. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления налоги в отношении продуктов переработки исчисляются в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого продукты переработки помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
В случае если операцией по переработке вне таможенной территории Союза являлся ремонт вывезенных с таможенной территории Союза товаров, акцизы (акцизный налог или акцизный сбор) не исчисляются и не уплачиваются.
6. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с пунктами 1-5 настоящей статьи, если иное не установлено пунктом 7 настоящей статьи.
7. При помещении продуктов переработки, полученных в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Союза в отношении иностранных товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 176 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги, исчисленные в соответствии с пунктами 1 - 5 настоящей статьи, не уплачиваются, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктом 11 статьи 136 настоящего Кодекса в отношении этих иностранных товаров наступает срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении продуктов переработки, полученных в результате совершения операций по переработке вне таможенной территории Союза в отношении иностранных товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 176 настоящего Кодекса, прекращается при прекращении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении этих иностранных товаров.
Статья 187. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, не подвергшихся операциям по переработке вне таможенной территории Союза, и продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру экспорта
1. При помещении товаров, не подвергшихся операциям по переработке вне таможенной территории Союза, под таможенную процедуру экспорта для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
В случае если для исчисления вывозных таможенных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.

2. Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған, экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкету баждарының сомаларынан, егер ол аумағында тауарлар кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленсе, көрсетілген сомаларға қатысты оларды төлеуге шегерім ұсынылғанындай пайыздар төленуге тиіс. Көрсетілген пайыздар мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіппен есептеледі және төленеді.
3. Осы Кодекстің 184-бабының 2-тармағының 3-тармақшасына сәйкес белгіленген жағдайларда экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын қайта өңдеу өнімдеріне қатысты кедендік әкету баждарын, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктерін Комиссия осындай жағдайлар анықталған кезде айқындайды.
26-тарау
Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі
188-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің мазмұны және оның қолданылуы
1. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі - шетелдік тауарларға қатысты пайдаланылатын кедендік рәсім, оған сәйкес тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру шарттары сақталған және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдаланған кезде осындай шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары төленбей, кейіннен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыруға арналған оларды қайта өңдеу өнімдерінде алу мақсатында осындай тауарлармен ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасалады.
2. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар (қайта өңдеу өнімдері, қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтар) шетелдік тауарлар мәртебесін алады.
3. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі, тізбесі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін тауарларға қатысты пайдаланылады.
189-бап. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осы кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады:
1) мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген және осы Кодекстің 193-бабында анықталған мәліметтер қамтылған тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжаттың болуы;

2. С сумм вывозных таможенных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в отношении товаров, не подвергшихся операциям по переработке вне таможенной территории Союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру экспорта, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты, если это установлено законодательством государства-члена, на территории которого товары помещались под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном законодательством государств-членов.
3. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин, налогов в отношении продуктов переработки, помещаемых под таможенную процедуру экспорта в случаях, установленных в соответствии с подпунктом 3 пункта 2 статьи 184 настоящего Кодекса, определяются Комиссией при установлении таких случаев.
Глава 26
Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления
Статья 188. Содержание и применение таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
1. Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой с такими товарами совершаются операции по переработке для внутреннего потребления в целях получения продуктов их переработки, предназначенных для последующего помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без уплаты в отношении таких иностранных товаров ввозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, сохраняют статус иностранных товаров, а товары, полученные (образовавшиеся) в результате операции по переработке для внутреннего потребления (продукты переработки, отходы и остатки), приобретают статус иностранных товаров.
3. Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления применяется в отношении товаров, перечень которых устанавливается законодательством государств-членов.
Статья 189. Условия помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления являются:
1) наличие документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, выданного уполномоченным органом государства-члена и содержащего сведения, определенные статьей 193 настоящего Кодекса;

2) кеден органдарының ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды олардың қайта өңдеу өнімдеріне идентификаттау мүмкіндігі;
3) тауарлар ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған күні қайта өңдеу өнімдеріне қатысты есептелген, ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілген қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары ескеріле отырып, Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай кедендік әкелу баждарының сомалары ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу рәсімімен орналастырылатын тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай есептелген кедендік әкелу баждарының сомаларынан аз болса;
4) қайта өңдеу өнімдерін экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы жай-күйіне келтіре алмау;
5) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу;
6) салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер ұсынылмаса, салықтарды төлеу;
7) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждармен салыстырғанда, өзгеше белгіленген ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуы;
8) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақталуы.
2. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес пайдалану шарттары болып табылады:
1) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімінің сақталуы;
2) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операциялар жасаған кезде осы Кодекстің 191-бабының ережелерінің сақталуы;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілген тұлғаларда орналасуы және осы тұлғалардың тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау үшін осындай тауарларды пайдалануы.
3. Осы тарауды қолдану мақсаттары үшін кеден органының шетелдік тауарларды оларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттауы деп осы Кодекстің 192-бабында айқындалған тәсілдердің бірінде белгіленген, қайта өңдеу өнімдерін алу мақсатында ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың, ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырауы түсініледі.
190-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі

2) возможность идентификации таможенными органами иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, в продуктах их переработки;
3) если на день помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления суммы ввозных таможенных пошлин, исчисленные в отношении продуктов переработки, как если бы они помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления при их ввозе на таможенную территорию Союза, с учетом норм выхода продуктов переработки, содержащихся в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, меньше сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, как если бы такие товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) невозможность восстановления продуктов переработки до первоначального состояния экономически выгодным способом;
5) уплата специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) уплата налогов, если не предоставлены льготы по уплате налогов;
7) соблюдение мер защиты внутреннего рынка, установленных в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины;
8) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки для внутреннего потребления являются:
1) соблюдение установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления;
2) соблюдение положений статьи 191 настоящего Кодекса при совершении операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
3) нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, у лиц, указанных в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, и использование таких товаров для совершения операций по переработке товаров этими лицами.
3. Для целей применения настоящей главы под идентификацией таможенным органом иностранных товаров в продуктах их переработки понимается установление одним из определенных статьей 192 настоящего Кодекса способов того, что операциям по переработке товаров для внутреннего потребления в целях получения продуктов переработки подвергались товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.
Статья 190. Срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления

1. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатта айқындалған ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу мерзімі негізінде белгіленеді.
2. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде тұлғаның өтініші бойынша ұзартылады.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту кезінде ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының белгіленген мерзімі ол өткеннен кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей ұзартыла алатындығы көзделуі мүмкін. Кеден органы белгілеген ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде ол өткеннен кейін осындай кедендік рәсімнің қолданылуы осы кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылған күннен бастап қайта жаңғыртылады.
191-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар
1. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
1) тауарларды қайта өңдеуді және өңдеуді;
2) монтаждауды, жинауды, бөлшектеуді және шақтауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды қамтиды.
2. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларға:
1) тауарларды сатуға және тасымалдауға (тасымалға) дайындау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар, оның ішінде тауарлар өзінің дербес сипаттамаларын жоғалтпайтын тауарларды орау, қаптау және сұрыптау;
2) төл алу, құстарды, балықтарды қоса алғанда, жануарларды өсіру және бордақылау, сондай-ақ шаян тәріздестер мен моллюскілер өсіру;
3) ағаштар мен өзге де өсімдіктерді өсіру;
4) ақпаратты, дыбыс және бейне жазбаларды ақпарат жеткізгіштердің кез келген түрлеріне көшіру және көбейту;
5) Комиссия айқындайтын өзге де операциялар жатпайды.
3. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасаған кезде Одақ тауарларын пайдалануға жол беріледі.
192-бап. Шетелдік тауарлардың қайта өңдеу өнімдерінде идентификатталуы
Шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде идентификаттау мақсатында мынадай тәсілдер пайдаланылуы мүмкін:
декларанттың, қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын тұлғаның немесе кеден органдары лауазымды адамдарының шетелдік тауарларға мөрлерді, мөртабандарды қоюы, цифрлық және басқа да таңбалауды салуы;
шетелдік тауарлар ауқымында егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
шетелдік тауарлардың және оларды қайта өңдеу өнімдерінің алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстыру;
тауарлардағы таңбалауды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларды және тауарлар сипатын негізге ала отырып, оның ішінде ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операциялар жасаудың технологиялық процесінде шетелдік тауарларды пайдалану туралы, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдерін өндіру технологиясы туралы егжей-тегжейлі мәліметтер қамтылған құжаттарды зерттеу немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау кезінде кедендік бақылау жүргізу жолымен қолданылуы мүмкін өзге де тәсілдер.

1. Срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления устанавливается на основании срока переработки товаров для внутреннего потребления, определенного в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления.
2. Установленный срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления продлевается по заявлению лица при продлении срока переработки товаров для внутреннего потребления.
3. Законодательством государств-членов может быть предусмотрено, что при продлении срока переработки товаров для внутреннего потребления установленный срок действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления может быть продлен не позднее 10 рабочих дней после его истечения. При продлении срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, установленного таможенным органом, после его истечения действие такой таможенной процедуры возобновляется со дня прекращения действия этой таможенной процедуры.
Статья 191. Операции по переработке для внутреннего потребления
1. Операции по переработке для внутреннего потребления включают в себя:
1) переработку или обработку товаров;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку.
2. К операциям по переработке для внутреннего потребления не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров при подготовке их к продаже и перевозке (транспортировке), в том числе упаковка, расфасовка и сортировка товаров, при которых товары не теряют своих индивидуальных характеристик;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, включая птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и иных растений;
4) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации;
5) иные операции, определяемые Комиссией.
3. При совершении операций по переработке для внутреннего потребления допускается использование товаров Союза.
Статья 192. Идентификация иностранных товаров в продуктах их переработки
В целях идентификации иностранных товаров в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
проставление декларантом, лицом, совершающим операции по переработке, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары;
подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и продуктов их переработки;
использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и совершаемых операций по переработке для внутреннего потребления, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров в технологическом процессе совершения операций по переработке для внутреннего потребления, а также о технологии производства продуктов переработки, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке для внутреннего потребления.

193-бап. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжат
1. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы беретін тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжатты осы құжат берілетін мүше мемлекеттің аумағындағы кез келген тұлға, оның ішінде тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды тікелей жасамайтын тұлға ала алады.
2. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжатта:
1) құжатты берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы;
2) құжат берілген тұлға туралы;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операцияларды тікелей жасайтын тұлға (тұлғалар) туралы;
4) шетелдік тауарлар және оларды қайта өңдеу өнімдері туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны және құны). Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының тауарлық позициясы деңгейінде шетелдік тауарлардың кодын көрсету мүмкіндігі, сондай-ақ тауарларды және оларды қайта өңдеу өнімдерінің құнын көрсетпеу мүмкіндігі көзделуі мүмкін;
5) тауарларды иемдену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын құжаттар туралы;
6) қайта өңдеу өнімдерінің сандық және (немесе) пайыздық тұрғыдан шығу нормалары туралы;
7) кедендік аумақта қайта өңдеу жөніндегі операциялар және оларды жасау тәсілдері туралы;
8) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде сәйкестендіру тәсілдері туралы;
9) қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтар туралы (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, коды, саны мен құны). Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының тауарлық позициясы деңгейінде қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтардың кодын көрсету мүмкіндігі, сондай-ақ осындай қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтардың құнын көрсетпеу мүмкіндігі көзделуі мүмкін;
10) ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу мерзімі;
11) қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану мүмкіндіктері туралы;
12) тауарларды кедендік аумақта ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру және осы кедендік рәсімді аяқтау болжанатын кеден органы (кеден органдары) туралы;
13) қайта өңдеу өнімдері экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы жай-күйіне дейін келтіре алмау мүмкіндігі туралы мәліметтер болуға тиіс.
3. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу мерзімі 1 жылдан не Комиссия тауарлардың жекелеген санаттары үшін белгілейтін неғұрлым ұзақ мерзімнен аспауы мүмкін.

Статья 193. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления
1. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, выдаваемый уполномоченным органом государства-члена, может получить любое лицо государства-члена, на территории которого выдается этот документ, в том числе не совершающее непосредственно операции по переработке товаров.
2. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления должен содержать сведения:
1) об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем документ;
2) о лице, которому выдан документ;
3) о лице (лицах), которое будет непосредственно совершать операции по переработке для внутреннего потребления;
4) об иностранных товарах и продуктах их переработки (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость). Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрена возможность указания кода иностранных товаров и продуктов их переработки на уровне товарной позиции Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, а также возможность не указывать стоимость товаров и продуктов их переработки;
5) о документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами;
6) нормы выхода продуктов переработки в количественном и (или) процентном выражении;
7) об операциях по переработке для внутреннего потребления и способах их совершения;
8) о способах идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, в продуктах их переработки;
9) об отходах и остатках (наименование, код в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость). Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть предусмотрена возможность указания кода отходов и остатков на уровне товарной позиции Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, а также возможность не указывать стоимость таких отходов и остатков;
10) срок переработки товаров для внутреннего потребления;
11) о возможности дальнейшего коммерческого использования отходов;
12) о таможенном органе (таможенных органах), в котором предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и завершение действия этой таможенной процедуры;
13) о невозможности восстановления продуктов переработки до первоначального состояния экономически выгодным способом.
3. Срок переработки товаров для внутреннего потребления не может превышать 1 год либо более продолжительный срок, определяемый Комиссией для отдельных категорий товаров.

4. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу мерзімі:
1) тауарларды қайта өңдеудің өндірістік процесінің ұзақтығын;
2) қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін қажетті уақытты қамтиды.
5. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу мерзімі тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап, ал тауарларды бірнеше партиямен кедендік декларациялау кезінде - ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бірінші партиясын орналастырған күннен бастап есептеледі.
6. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу мерзімі осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
7. Мүше мемлекеттердің заңнамасында тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілуге тиіс қосымша мәліметтер белгіленуі мүмкін.
8. Тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің шарттары туралы құжат нысаны, оны толтыру тәртібі мен осындай құжатты беру тәртібі, оған өзгерістер (толықтырулар) енгізу, сондай-ақ оны қайтарып алу (жою) және (немесе) қалпына келтіру тәртібі мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
194-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормасы деп шетелдік тауарлардың белгілі бір санын ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің саны және (немесе) пайыздық құрамы түсініледі.
2. Егер ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар сипаттамалары белгіленген техникалық талаптарға сәйкес негізінен тұрақты болып қалатын және қайта өңдеудің өзгермеген сападағы өнімдерін алуға әкелетін тауарларға қатысты жасалса, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары қайта өңдеу өнімдерінің стандартты шығу нормаларын белгілеуі мүмкін.
195-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар және өндірістік ысыраптар
1. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар, аталған қалдықтар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз күйде деп танылған не осындай қалдықтар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көмілуге, залалсыздандырылуға, кәдеге жаратылуға немесе өзге де тәсілмен жойылуға тиіс жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады.

4. Срок переработки товаров для внутреннего потребления включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для помещения продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
5. Срок переработки товаров для внутреннего потребления исчисляется со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, а при таможенном декларировании товаров несколькими партиями - со дня помещения первой партии товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.
6. Срок переработки товаров для внутреннего потребления может быть продлен в пределах срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи.
7. Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные сведения, подлежащие указанию в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления.
8. Форма документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, порядок ее заполнения и порядок выдачи такого документа, внесения в него изменений (дополнений), а также его отзыва (аннулирования) и (или) возобновления его действия устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 194. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимаются количество и (или) процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления определенного количества иностранных товаров.
2. В случае если операции по переработке для внутреннего потребления совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными в соответствии с установленными техническими требованиями, и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, уполномоченными органами государств-членов могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.
Статья 195. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, и производственные потери
1. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, подлежат помещению под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда указанные отходы в соответствии с законодательством государств-членов признаны непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо такие отходы в соответствии с законодательством государств-членов подлежат захоронению, обезвреживанию, утилизации или уничтожению иным способом.

2. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде пайда болған қалдықтар декларант таңдаған кедендік рәсіммен орналастырылған кезде Одақтың кедендік аумағына осы күйінде әкелінгендей қарастырылады.
3. Кедендік рәсіммен орналастырылуға жатпайтын, осы баптың 1-тармағында көрсетілген қалдықтар Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз күйде деп танылған күннен бастан не кеден органына пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою фактісін не осындай операцияларды жасау үшін оларды беру фактісін растайтын құжаттар ұсынылған күннен бастап кедендік бақылауда болмайды деп есептеледі.
4. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде қайтарымсыз жоғалған және кеден органдары өндірістік ысырап деп таныған шетелдік тауарлар ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайды.
196-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болатын шетелдік тауарлардың қалдықтары
Шығу нормаларына сәйкес ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған шетелдік тауарлардың қалдықтары осы Кодекстің 197-бабына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
197-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімдері қолданысының аяқталуы, тоқтатыла тұруы және тоқтатылуы
1. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың белгіленген мерзімі өткенге дейін осындай кедендік рәсімнің қолданылуы ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, осы Кодекстің 195-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қалдықтар және (немесе) ұсақ-түйек қалдықтар) және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарлардың орналастырылуымен аяқталады. Бұл ретте қайта өңдеу өнімдеріне қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбейді және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарына және (немесе) Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес белгіленген өзге де баждарға қарағанда өзге түрде ішкі нарықты қорғау шараларын сақтауды растайтын құжаттарды ұсыну талап етілмейді.

2. Отходы, образовавшиеся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, при помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Союза в этом состоянии.
3. Отходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не подлежащие помещению под таможенные процедуры, приобретают статус товаров Союза и считаются не находящимися под таможенным контролем со дня их признания в соответствии с законодательством государств-членов непригодными для дальнейшего коммерческого использования либо со дня представления таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций.
4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, безвозвратно утраченные в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления и признанные таможенными органами производственными потерями, не подлежат помещению под таможенные процедуры при завершении действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления.
Статья 196. Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления
Остатки иностранных товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, подлежат помещению под таможенные процедуры в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса.
Статья 197. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления
1. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры завершается помещением товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 195 настоящего Кодекса, и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и не подвергшихся операциям по переработке для внутреннего потребления, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления. При этом в отношении продуктов переработки не уплачиваются специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и не требуется подтверждение соблюдения мер защиты внутреннего рынка в ином виде, чем специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины и (или) установленные в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе иные пошлины.

2. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданысының белгіленген мерзімі өткенге дейін бұл кедендік рәсімнің қолданылуы мынадай:
1) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды, осы Кодекстің 195-бабының 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде қалыптасқан ұсақ-түйек қалдықтарды кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген шарттарда шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын өзге кедендік рәсіммен орналастырған;
2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, қалдықтарды және (немесе) ұсақ-түйек қалдықтарды) және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған және ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органдары мойындаған;
3) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу операциялары нәтижесінде пайда болған қалдықтарды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған не кеден органына өзгеше жолмен пайда болған қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе жою фактісін не оларды осындай операцияларды жүзеге асыру үшін беру фактісін растайтын құжаттарды ұсынған;
4) кеден органдары ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың бөлігін өндірістік ысыраптар деп таныған;
5) Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын мән-жайлар туындағанға дейін тауарлар кедендік бақылауда болатын мән-жайлар туындаған жағдайларда аяқталуы мүмкін.
3. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімін қолданудың белгіленген мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.

2. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и не подвергшихся операциям по переработке для внутреннего потребления, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 195 настоящего Кодекса, и (или) остатков, образовавшихся в результате операций по переработке для внутреннего потребления, под иную таможенную процедуру, применимую к иностранным товарам, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита;
2) признанием таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продуктов переработки, отходов и (или) остатков), и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и не подвергшихся операциям по переработке для внутреннего потребления;
3) признанием в соответствии с законодательством государств-членов отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо представлением таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций;
4) признанием таможенными органами части иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, производственными потерями;
5) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
3. До истечения установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры может быть приостановлено в случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, и (или) продуктов их переработки под таможенную процедуру таможенного склада.

4. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің белгіленген қолданылу мерзімі өткеннен кейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылады.
198-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімдері
1. Декларантта ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап, ал тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығарылуы мәлімделген тауарларға қатысты, - кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет туындайды.
2. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) осы Кодестің 197-бабының 1-тармағына және 2-тармағының 1, 3 - 5-тармақшаларына сәйкес ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы, оның ішінде осы баптың 6-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көзделген жағдайлар басталғаннан кейін;
2) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы оларға қатысты тоқтатылған тауарлар және (немесе) осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде оларға қатысты қолданылуы тоқтатылған, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар осы Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырылған;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы оларға қатысты тоқтатылған тауарлар және (немесе) осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде оларға қатысты қолданысы тоқтатылған, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған;
4) кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) оларды осы баптың 7-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алынған;
5) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органының авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлардың жойылуы және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы Кодекске сәйкес осындай жою немесе қайтарымсыз жоғалтуға дейін бұл тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мойындаған;

4. По истечении установленного срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления действие этой таможенной процедуры прекращается.
Статья 198. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, - с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии с пунктом 1 и подпунктами 1, 3-5 пункта 2 статьи 197 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 1 и 2 пункта 6 настоящей статьи;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 настоящего Кодекса;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления прекращено, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин;

6) тауарларға арналған декларацияны не тауарларға арналған декларацияны тапсырғанға дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты - кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартылған;
7) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуының күші жойылған;
8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
9) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды ұстаған;
10) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойған немесе тыйым салынған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған және егер осындай тауарларды шығару бұрын жүргізілмесе, оларды қайтару туралы оларға қатысты шешім қабылданған мән-жайлар туындаған кезде тоқтатылады.
3. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында өзгеше белгіленбесе, декларантта мынадай:
1) салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 13-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органының авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын шетелдік тауарлардың жойылуы және (немесе) қайтарымсыз жоғалуы фактісін немесе осындай жою немесе қайтарымсыз жоғалтуға дейін осы Кодекске сәйкес бұл тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осы тауарларды тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалту фактісін мойындау;
3) тауарларға арналған декларацияны не тауарларға арналған декларацияны тапсырғанға дейін тауарлар шығару туралы өтінішті тіркеу кезіне туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты - ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;

6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, если иное не установлено пунктом 4 настоящей статьи, прекращается у декларанта при наступлении обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи;
2) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров наступил срок уплаты налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки для внутреннего потребления - в отношении обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;

4) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлар шығарылуының күшін жою;
5) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарлар тәркіленген немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
6) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды ұстаған;
7) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойған немесе тыйым салынған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған және егер осындай тауарларды шығару бұрын жүгізілмесе, оларды қайтару туралы оларға қатысты шешім қабылданған мән-жайлар туындаған кезде тоқтатылады.
4. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылып, шығарылуы тауарға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай мән-жайлар басталған:
1) салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау, сондай-ақ осы Кодекстің 120-бабының 17-тармағында көрсетілген электрондық құжатты кеден органы жолдаған не кеден органы тиісті белгілерді қойған;
2) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырған кезде тоқтатылады.
5. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға тиіс.
6. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжатта көрсетілмеген тұлғаға (тұлғаларға) берген жағдайда — тауарларды берген күн, ал егер бұл күн белгіленбесе - тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күн;
2) авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан жойылуды (қайтарымсыз жоғалтуды) не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалтуды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарлар және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар жоғалған жағдайда - тауарлардың жоғалған күні, ал егер бұл күн анықталмаса, тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күн;

4) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
4. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также направление таможенным органом электронного документа либо проставление таможенным органом соответствующих отметок, указанных в пункте 17 статьи 120 настоящего Кодекса;
2) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
6. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин считается:
1) в случае передачи иностранных товаров до завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления лицу (лицам), не указанному в документе об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
2) в случае утраты товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления, и (или) иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, до завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;

3) осы Кодекстің 197-бабына сәйкес ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған жағдайда - кеден органы белгілеген ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданыс мерзімі аяқталған күн кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған кезде кедендік әкелу баждары ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылғандай болып төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын есептеу үшін кеден органы ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарға арналған декларацияны тіркеген күні, ал шығарылуы тауарға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты - кеден органы тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу бажының мөлшерлемелері қолданылады.
8. Осы баптың 7-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының сомаларынан тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырған күннен бастап кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімі өткен күнді қоса алғандағы мерзімге көрсетілген сомаларға қатысты оларды төлеу мерзіміне ұзарту берілгендей пайыздар төленуге тиіс. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 197-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған жағдайда осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданысын тоқтата тұру кезеңінде есептелмейді және төленбейді.
9. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған не ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операциялар нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырған не осындай тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес орналастырған, не кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындағаннан және (немесе) оларды (толығымен немесе ішінара) өндіріп алғаннан кейін осындай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстаған жағдайда осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждарының сомалары осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтарылуға (есепке алынуға) жатады.

3) в случае незавершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса - день истечения срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, установленного таможенным органом.
7. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
8. С сумм ввозных таможенных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
В случае если действие таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии с пунктом 3 статьи 197 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
9. В случае завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления, либо помещения на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, и (или) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке для внутреннего потребления, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса таких товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.

10. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылуы мәлімделген тауарларды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет (салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін орындалуға тиіс.
11. Шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған және тауарларға арналған декларация осы Кодекстің 120-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей берілген тауарларға қатысты, ал декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты - осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей салықтарды, арнайы, демпингке қарсы. өтем баждарын (салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс) төлеу жөніндегі міндет тауарларға арналған декларация берілгенге дейін орындалуға тиіс.
12. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған, оларды шығару тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген және осы Кодекстің 120-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін тауарларға арналған декларация берілмеген тауарларға қатысты, ал уәкілетті экономикалық оператор декларант болатын тауарларға қатысты, - осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін осы Кодекстің 120-бабының 16-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні, ал уәкілетті экономикалық оператор декларант болатын тауарларға қатысты, - осы Кодекстің 441-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнің соңғы күні салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
13. Осы баптың 10 және 11-тармақтарында көрсетілген тауарларға қатысты салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 12-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып осы Кодекске сәйкес тауарларға арналған декларацияда есептелген мөлшерде төленуге тиіс.
14. Осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты төленуге тиіс салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу базасы тауарлар шығарылымы туралы өтініште және осы өтінішпен бірге ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер негізінде анықталады.
Тауарлар кодтары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес 10 белгіден аз мөлшердегі топтама деңгейінде анықталған болса:
салықтарды есептеу үшін кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарысы белгіленген топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін қосымша құн салығының ең көп мөлшерлемесі, акциздердің ең көп (акциздік салық немесе акциздік алым) мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың бесінші абзацы ескеріле отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесі қолданылады.

10. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, за исключением товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки для внутреннего потребления.
11. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары подана не позднее срока, указанного в пункте 16 статьи 120 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, - не позднее срока, указанного в пункте 4 статьи 441 настоящего Кодекса, обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до подачи декларации на товары.
12. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары и в отношении которых декларация на товары не подана до истечения срока, указанного в пункте 16 статьи 120 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, - до истечения срока, указанного в пункте 4 статьи 441 настоящего Кодекса, сроком уплаты налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается последний день срока, указанного в пункте 16 статьи 120 настоящего Кодекса, а в отношении товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, - последний день срока, указанного в пункте 4 статьи 441 настоящего Кодекса.
13. В отношении товаров, указанных в пунктах 10 и 11 настоящей статьи, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере, исчисленном в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары с учетом особенностей, предусмотренных главой 12 настоящего Кодекса.
14. В отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, база для исчисления подлежащих уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании сведений, указанных в заявлении о выпуске товаров и документах, представленных совместно с таким заявлением.
В случае если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца пятого настоящего пункта.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жеріне және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтерге негізделе отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер тауардың сыныптамасы 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылған болса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға, не егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың коды 10 белгіден аз мөлшердегі топтама деңгейінде анықталса, топтамаға кіретін тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесіне негізделе отырып есептеледі.
Осы баптың 12-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кейін тауарларға арналған декларация берілген жағдайда салықтар, кедендік баждар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекске сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетілген мәліметтерге негізделе отырып есептелген сомалар мөлшерінде төленеді. Салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (аудару) осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
199-бап. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждары осы Кодекстің 136-бабына сәйкес қайта өңдеу өнімдеріне қатысты есептеледі және төленеді.
2. Қайта өңдеу өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде декларантта салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеті туындамайды.
200-бап. Қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларға, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтарға қатысты оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу ерекшеліктері
Қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды, сондай-ақ ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар мен ұсақ-түйек қалдықтарды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде декларантта салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндеті туындамайды.

Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
В случае если в отношении товаров, указанных в пункте 12 настоящей статьи, впоследствии подана декларация на товары, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины уплачиваются в размере сумм, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары, исходя из сведений, указанных в декларации на товары. Возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Статья 199. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении продуктов переработки при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины исчисляются в отношении продуктов переработки и уплачиваются в соответствии со статьей 136 настоящего Кодекса.
2. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин у декларанта не возникает.
Статья 200. Особенности уплаты налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, остатков и отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
При помещении иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, а также остатков и отходов, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления обязанность по уплате налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин у декларанта не возникает.

27-тарау
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі
201-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданысы
1. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі - шетелдік тауарларға және Одақ тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес осы кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру және осындай кедендік рәсімге сәйкес оларды пайдалану шарттары сақталған кезде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, осындай тауарлар ЕЭА аумағының шегінде немесе оның бөлігінде орналастырылады және пайдаланылады.
2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен, егер мүше мемлекеттің аумағында құрылған, жекелеген ЕЭА аумақтарында орналастыру және (немесе) пайдалану үшін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты осы мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше көзделмесе, ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімге (шартқа) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шартқа, инвестициялық декларацияға, кәсіпкерлік бағдарламаға) сәйкес ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) кәсіпкерлік және өзге де қызметті жүзеге асыру мақсатында ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) ЕЭА аумағында орналастыруға және (немесе) пайдалануына арналған тауарлар орналастырылады.
3. Одақ тауарлары болып табылатын, осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарлар, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында орналастыру және (немесе) пайдалану үшін әкелінетіндерін қоспағанда, егер аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасында Одақтың бұл тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен міндетті түрде орналастырылуға жататыны белгіленбесе, ЕЭА резидентінің (қатысушысының, субъектісінің) таңдауы бойынша еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылады.
4. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) болып табылмайтын және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденттерімен (қатысушыларымен, субъектілерімен) тауарларды жинау (сақтау) тиеу (түсіру) бойынша және тауарларды сақтауға, сондай-ақ сақталуын қамтамасыз етуге байланысты өзге де жүк операциялары бойынша қызметтер көрсетуге, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін осындай қызметтерді көрсету кезінде тауарлармен жасалатын операциялар жағдайында партияларды ұсақтауды, жөнелтілімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, буып-түюді, қайта буып-түюді, таңбалауды (осы тарауда бұдан әрі - қызметтерді көрсету туралы шарт) қоса алғанда, тауарларды тасуға (тасымалдауға) дайындау жөніндегі шарт жасасқан тұлғалардың порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына орналастыруға арналған тауарлар орналастырылады.

Глава 27
Таможенная процедура свободной таможенной зоны
Статья 201. Содержание и применение таможенной процедуры свободной таможенной зоны
1. Таможенная процедура свободной таможенной зоны - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Союза, в соответствии с которой такие товары размещаются и используются в пределах территории СЭЗ или ее части без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения и (или) использования резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ на территории СЭЗ в целях осуществления резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ предпринимательской и иной деятельности в соответствии с соглашением (договором) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договором об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларацией, предпринимательской программой), если иное не установлено законодательством государства-члена в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для размещения и (или) использования на территориях отдельных СЭЗ, созданных на территории такого государства-члена.
3. Товары, указанные в пункте 2 настоящей статьи, являющиеся товарами Союза, за исключением ввозимых для размещения и (или) использования на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны по выбору резидента (участника, субъекта) СЭЗ, если законодательством государства-члена, на территории которого создана СЭЗ, не установлено, что эти товары Союза подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в обязательном порядке.
4. Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ лицами, не являющимися резидентами (участниками, субъектами) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с резидентами (участниками, субъектами) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг по складированию (хранению) товаров, погрузке (разгрузке) товаров и иным грузовым операциям, связанным с хранением, а также по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку (далее в настоящей главе - договор об оказании услуг), при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.

5. ЕЭА аумағындағы және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарларына қатысты кез келген, оның ішінде осы Кодекстің 205-бабының 1-тармағында көзделген операцияларды жасауға жол беріледі.
6. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен ЕЭА аумағына жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдауды жүзеге асыратын және (немесе) осындай ЕЭА аумағынан тауарларды, сондай-ақ осындай көлік құралдарындағы керек-жарақтарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдары орналастырылмайды.
7. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарлары Одақ тауарлары мәртебесін сақтайды.
8. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар, сондай-ақ еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларынан және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарларынан жасалған (алынған) Одақ тауарлары Одақ тауарлары мәртебесін алады.
9. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар мен еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан және Одақ тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар (бұдан әрі - еркін кедендік аумақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар) осы тармақтың екінші абзацы ескеріле отырып шетелдік тауарлар мәртебесін алады.
Егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) Одақ тауарлары кеден аумағынан әкетілетін болса, мұндай тауарлардың мәртебесі осы Кодекстің 210-бабына сәйкес айқындалады.
10. Егер ЕЭА аумағындағы тауарларды кеден органы ЕЭА аумағындағы, ол құрылғанға дейінгі тауарлар ретінде немесе ЕЭА аумағына әкелінген немесе ЕЭА аумағында жасалған (алынған) тауарлар ретінде идентификаттай алмаса, онда мұндай тауарлар оларды ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттары үшін Одақ тауарлары, ал өзге мақсаттарда - Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар ретінде қарастырылады.
11. Бұрын ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілген, осы баптың 10-тармағында көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде осындай тауарларға қатысты кері импорт кедендік рәсімі қолданылмайды.

5. В отношении товаров Союза, находящихся на территории СЭЗ и не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, допускается совершение любых операций, в том числе предусмотренных пунктом 1 статьи 205 настоящего Кодекса.
6. Не помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны транспортные средства, осуществляющие перевозку грузов, пассажиров и (или) багажа на территорию СЭЗ и (или) осуществляющие перевозку товаров с территории такой СЭЗ, а также припасы, находящиеся на таких транспортных средствах.
7. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, сохраняют статус иностранных товаров, а товары Союза, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, сохраняют статус товаров Союза.
8. Товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров Союза, не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, приобретают статус товаров Союза.
9. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров Союза (далее в настоящей главе - товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны), приобретают статус иностранных товаров с учетом абзаца второго настоящего пункта.
В случае если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вывозятся с таможенной территории Союза, статус таких товаров определяется в соответствии со статьей 210 настоящего Кодекса.
10. В случае если товары, находящиеся на территории СЭЗ, не могут быть идентифицированы таможенным органом как товары, находившиеся на территории СЭЗ до ее создания, или как товары, ввезенные на территорию СЭЗ или изготовленные (полученные) на территории СЭЗ, то такие товары для целей их вывоза с территории СЭЗ за пределы таможенной территории Союза рассматриваются как товары Союза, а в иных целях - как иностранные товары, ввозимые на таможенную территорию Союза.
11. При ввозе на таможенную территорию Союза товаров, указанных в пункте 10 настоящей статьи, ранее вывезенных с территории СЭЗ за пределы таможенной территории Союза, в отношении таких товаров не применяется таможенная процедура реимпорта.

12. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған, ішкі нарықты қорғау шараларының әсеріне жатқызылатын шетелдік тауарлар ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) шетелдік тауарларды әкету үшін осындай тауарларда идентификатталуға тиіс.
Егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған, ішкі нарықты қорғау шараларының әсеріне жатқызылатын шетелдік тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жасау үшін пайдаланылғанымен, осындай шетелдік тауарларда идентификаттай алмаса, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілуге тиіс.
13. Комиссия еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыруға жатпайтын тауарлардың тізбесін және (немесе) тауарлардың санатын айқындауға құқылы.
Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттердің аумақтарында құрылған (құрылатын) ЕЭА-да еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыруға жатпайтын тауарлардың тізбесі және (немесе) тауарлардың санаты белгіленуі мүмкін.
14. Кеден органы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың құрамына кіретіндей (кіргендей) идентификатталуы мүмкін бөлшектер, тораптар, агрегаттар, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ретінде оларды ЕЭА аумағынан әкету мақсатында қарастырылады және оларға қатысты осы Кодекстің ережелері қолданылады.
15. Мүше мемлекеттің заңнамасында осы Кодекстің 205-бабы 3-тармағы, 207-бабының 1-тармағының 1 және 2-тармақшалары осындай мүше мемлекеттің аумағында құрылған, шегі Одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін ЕЭА аумағына қатысты қолданылмайтындығы белгіленуі мүмкін.
202-бап. Тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады:
1) ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімге (шартқа) (ЕЭА-дағы қызмет шарттары туралы шартқа, инвестициялық декларацияға, кәсіпкерлік бағдарламаға) сәйкес кәсіпкерлік және өзге де қызметті жүзеге асыру мақсатында, егер осындай мүше мемлекеттің аумағында құрылған жекелеген ЕЭА аумағына орналастыру және (немесе) пайдалану үшін осы Кодекстің 201-бабының 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, тауарлардың ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) ЕЭА аумағында орналастырылуға және (немесе) пайдаланылуға арналуы;

12. Иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, должны быть идентифицированы в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, для вывоза таких товаров с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза.
В случае если иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, использованы для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, но не могут быть идентифицированы в таких товарах, товары, изготовленные (полученные) из таких иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, должны быть вывезены с таможенной территории Союза.
13. Комиссия вправе определять перечень товаров и (или) категорий товаров, которые не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
В соответствии с законодательством государств-членов может устанавливаться перечень товаров и (или) категорий товаров, которые не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в СЭЗ, созданных (создаваемых) на территориях этих государств.
14. Части, узлы, агрегаты, которые могут быть идентифицированы таможенным органом как входящие (входившие) в состав товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, рассматриваются в целях их вывоза с территории СЭЗ как товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в отношении их применяются положения настоящего Кодекса.
15. Законодательством государства-члена может быть установлено, что пункт 3 статьи 205, подпункты 1 и 2 пункта 1 статьи 207 настоящего Кодекса не применяются в отношении СЭЗ, пределы которых полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Союза, созданных на территории такого государства-члена.
Статья 202. Условия помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны являются:
1) товары предназначены для размещения и (или) использования резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ на территории СЭЗ в целях осуществления резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ предпринимательской и иной деятельности в соответствии с соглашением (договором) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договором об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларацией, предпринимательской программой), если иное не установлено законодательством государства-члена в соответствии с пунктом 2 статьи 201 настоящего Кодекса для размещения и (или) использования на территориях отдельных СЭЗ, созданных на территории такого государства-члена;

2) тауарлардың порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) болып табылмайтын және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлармен осындай қызметті көрсету кезінде жасалатын операциялар тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін жағдайда, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденттерімен (қатысушыларымен, субъектілерімен) қызмет көрсету туралы шарт жасасқан тұлғалар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына орналастырылуы үшін арналуы;
3) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес шетелдік тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы.
2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлардың декларанттары, аумақтарында осы тауарлар орналастырылатын ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) болып табылатын тұлғалар, ал осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларда, — осы баптың 3-тармағында көрсетілген немесе осы баптың 4-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге де тұлғалар бола алады.
3. Осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін немесе порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне немесе оның шегінен тысқары әкетілетін тауарлардың декларанттары қызмет көрсету туралы шарттың негізінде осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында және 2-тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тұлғалар болуы мүмкін.
4. Комиссия ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) болып табылмайтын мүше мемлекеттердің тұлғаларын, осы тұлғалардың еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлардың декларанттары бола алуы мүмкін жағдайларды да айқындауға құқылы.
5. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне сәйкес:
1) ЕЭА аумағында ЕЭА жұмыс істеген мерзім немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде не тұлғаның осы Кодекстің 205-бабының 4-тармағы ескеріле отырып, резидент (қатысушы, субъекті) мәртебесін жоғалтқанға дейін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру және табу;
2) ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды:
ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімге (шартқа) (ЕЭА-дағы қызмет шарттары туралы шартқа, инвестициялық декларацияға, кәсіпкерлік бағдарламаға) не осы Кодекстің 201-бабының 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген мақсаттарға;
егер тауарлар осындай қызметтерді көрсету үшін порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылса, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылмайтын тұлға мен порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) арасында жасалған қызмет көрсету туралы шартқа сәйкес пайдалану;

2) товары предназначены для размещения на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ лицами, не являющимися резидентами (участниками, субъектами) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с резидентами (участниками, субъектами) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг, при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности;
3) соблюдение в отношении иностранных товаров запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Декларантами товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, могут выступать лица, являющиеся резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ, на территории которой будут размещаться эти товары, а в случаях, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи, - также иные лица, указанные в пункте 3 настоящей статьи или определенные Комиссией в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
3. Декларантами товаров, указанных в подпункте 2 пункта 1 настоящей статьи, ввозимых на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ или вывозимых с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза или за ее пределы, могут выступать лица, указанные в подпункте 1 и абзаце третьем подпункта 2 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, на основании договора об оказании услуг.
4. Комиссия вправе определять лиц государств-членов, не являющихся резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ, и случаи, когда эти лица могут выступать декларантами товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
5. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны являются:
1) размещение и нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ в течение срока функционирования СЭЗ или срока применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ либо до утраты лицом статуса резидента (участника, субъекта) СЭЗ, с учетом пункта 4 статьи 205 настоящего Кодекса;
2) использование товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ в соответствии с:
соглашением (договором) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договором об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларацией, предпринимательской программой) либо целями, установленными законодательством государства-члена в соответствии с пунктом 2 статьи 201 настоящего Кодекса;
договором об оказании услуг, заключенным между лицом, не являющимся резидентом (участником, субъектом) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, и резидентом (участником, субъектом) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, если товары помещены под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ для оказания таких услуг;

3) мыналар:
осындай тауарлардың декларанты не осы Кодексте айқындалған немесе осы Кодекске сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын өзге де тұлғалар;
егер ол қызмет көрсету туралы шарт бойынша тауарларды сақтауды жүзеге асыратын және осындай тауарлардың декларанты болып табылмаса, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) жүзеге асыратын ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды орналастыру және пайдалану;
4) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 205-бабына сәйкес іс-қимыл жасау тауарларды пайдалану шарттары болып табылады.
6. ЕЭА жұмыс істеуін тоқтатқан немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған кезде не тұлғаның ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) мәртебесін жоғалтқан кезде осы баптың 5-тармағында айқындалған еркін кеденді аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттары осы Кодекстің 207-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес осы кедендік рәсім аяқталғанға немесе оның қолданысы тоқтатылғанға дейін сақталуға тиіс.
7. Егер порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) қызмет көрсету туралы шарт бойынша өзі декларанты болып табылмайтын тауарлардың сақталуын жүзеге асырған жағдайда, ол еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шартын сақтауға тиіс.
203-бап. ЕЭА аумағы және ЕЭА аумағында жасалатын кедендік операциялар
1. ЕЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады.
Мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осындай мүше мемлекеттің аумағында құрылған жекелеген ЕЭА аумақтары кедендік бақылау аймағы болып табылмайды деп айқындалуы мүмкін.
2. ЕЭА аумағы кедендік бақылауды жүргізу мақсатында жайластырылуға тиіс.
ЕЭА аумағын жайластыруға қойылатын талаптар осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру бойынша талаптарды қоса алғанда, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес анықталады.
ЕЭА аумағында бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету, осындай аумаққа адамдардың кіру тәртібін айқындауды қоса алғанда, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. ЕЭА аумағында орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік операциялар осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
4. Порттық ЕЭА және логистикалық ЕЭА-ны қоспағанда, ЕЭА аумағына тауарларды әкелу осындай әкелу туралы кеден органын хабардар ете отырып жүзеге асырылады, ал ЕЭА аумағынан тауарларды әкету кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
Порттық ЕЭА және логистикалық ЕЭА аумағына тауарларды әкелу кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көрсетілген хабарлама мен көрсетілген рұқсат беру тәртібі, сондай-ақ осындай хабарлама мен рұқсаттардың нысандары белгіленуі мүмкін.
Экспорт кедендік рәсімімен, кері экспорт кедендік рәсімімен, кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, уақытша әкету кедендік рәсімімен, арнайы кедендік рәсіммен осындай ЕЭА аумағынан тысқары орналастырылған тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкеткен кезде, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) кеден органына түсіру орны (порт, әуежай) Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан орын болып табылатынын растайтын көліктік (тасымалдау) құжатын ұсынады.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында ЕЭА аумағына тауарларды әкелудің және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетудің осы тармақта көзделгеннен өзгеше тәртібі белгіленуі мүмкін.

3) размещение и использование товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ, осуществляемые:
декларантом таких товаров либо иными лицами, определенными настоящим Кодексом или определяемыми законодательством государств-членов в соответствии с настоящим Кодексом;
резидентом (участником, субъектом) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, если он осуществляет хранение товаров по договору об оказании услуг и не является декларантом таких товаров;
4) совершение в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, действий в соответствии со статьей 205 настоящего Кодекса.
6. При прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ либо при утрате лицом статуса резидента (участника, субъекта) СЭЗ условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны, определенные пунктом 5 настоящей статьи, должны соблюдаться до завершения или прекращения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 207 настоящего Кодекса.
7. В случае если резидент (участник, субъект) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ осуществляет по договору об оказании услуг хранение товаров, декларантом которых он не является, он обязан соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны.
Статья 203. Территория СЭЗ и таможенные операции, совершаемые на территории СЭЗ
1. Территория СЭЗ является зоной таможенного контроля.
Законодательством государства-члена может быть определено, что территории отдельных СЭЗ, созданных на территории такого государства-члена, не являются зонами таможенного контроля.
2. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля.
Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.
Обеспечение контрольно-пропускного режима на территории СЭЗ, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию, осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Таможенные операции в отношении товаров, размещаемых на территории СЭЗ, совершаются в соответствии с настоящим Кодексом с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
4. Ввоз товаров на территорию СЭЗ, за исключением портовой СЭЗ и логистической СЭЗ, осуществляется с уведомлением таможенного органа о таком ввозе, а вывоз товаров с территории СЭЗ осуществляется с разрешения таможенного органа.
Ввоз товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ осуществляется с разрешения таможенного органа.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться порядок подачи указанного уведомления и выдачи указанных разрешений, а также формы таких уведомления и разрешений.
При убытии с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ товаров, помещенных за пределами территорий таких СЭЗ под таможенную процедуру экспорта, таможенную процедуру реэкспорта, таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, таможенную процедуру временного вывоза, специальную таможенную процедуру, резидент (участник, субъект) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ представляет таможенному органу транспортные (перевозочные) документы, подтверждающие, что местом разгрузки (портом, аэропортом) является место, находящееся за пределами таможенной территории Союза.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может устанавливаться иной, чем предусмотренный настоящим пунктом, порядок ввоза товаров на территорию СЭЗ и вывоза товаров с территории СЭЗ.

5. Осы Кодекстің 204-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларациялауға жатпайтын тауарларға қатысты порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелу кезінде, осы Кодекстің 88-бабының 1-5-тармақтарында көзделген Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуімен байланысты кедендік операциялар ғана жасалады.
6. Кеден органдары ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды идентификаттауды жүзеге асыруға құқылы. Кеден органының ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды идентификаттауды жүзеге асыру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
7. Декларант еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың есебін жүргізеді және аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің кеден органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсынады.
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен болған кез келген өзгерістер есеп құжаттарында көрсетілуге тиіс.
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың есебін жүргізу тәртібі, сондай-ақ кеден органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалады.
204-бап. Порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру ерекшеліктері
1. Порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін тауарлар осы баптың 3-тармағына сәйкес еркін кеден аймақ кедендік рәсімімен орналастырылуға жатпайтын тауарларды қоспағанда, оларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелген күннен бастап еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған болып саналады.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелері порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген халықаралық пошта жөнелтілімдері мен халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты қолданылмайды. Мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдері мен халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операциялар осы Кодекске сәйкес порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында орналасқан халықаралық пошталық алмасу орнында (мекемесінде) жасалады.

5. При ввозе на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ в отношении товаров, не подлежащих таможенному декларированию в соответствии с пунктом 4 статьи 204 настоящего Кодекса, совершаются только таможенные операции, связанные с прибытием товаров на таможенную территорию Союза, предусмотренные пунктами 1 - 5 статьи 88 настоящего Кодекса.
6. Таможенные органы вправе осуществлять идентификацию товаров, ввозимых на территорию СЭЗ. Порядок осуществления таможенным органом идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
7. Декларант ведет учет товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и представляет отчетность о таких товарах таможенному органу государства-члена, на территории которого создана СЭЗ.
Любые изменения, происходящие с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, подлежат отражению в учетных документах.
Порядок ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также порядок представления отчетности о таких товарах таможенному органу устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 204. Особенности помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны товаров, ввозимых на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
1. Товары, ввезенные на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, считаются помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны со дня их ввоза на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, за исключением товаров, которые в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
2. Положения пункта 1 настоящей статьи не применяются в отношении международных почтовых отправлений и товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, ввезенных на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ. Таможенные операции в отношении таких международных почтовых отправлений и товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, совершаются в месте (учреждении) международного почтового обмена, расположенном на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, в соответствии с настоящим Кодексом.

3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылуға мыналар жатпайды:
1) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін халықаралық тасымалдың көлік құралдары немесе осы көлік құралдарымен тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға байланысты порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін көлік құралдары, сондай-ақ порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін және Одақтың кедендік аумағы арқылы тауарларды осы аумақтан шықпай тасымалдауды жүзеге асыруға арналған көлік құралдары;
2) теңіз порты, өзен порты, әуежай әкімшілігі, сондай-ақ ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылмайтын және теңіз портында, өзен портында, әуежайда кеме қатынасының қауіпсіздігін, әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін, теңіз портының, өзен портының, әуежайдың инфрақұрылым объектілерін пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды не теңіз портында, өзен портында, әуежайда қызметті жүзеге асыруға байланысты өзге де функцияларды жүзеге асыратын тұлғалар порттық ЕЭА аумағына әкелінетін немесе порттық ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкетілетін Одақ тауарлары;
3) осы ЕЭА-ның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге байланысты порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА әкімшілігі Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне порттық ЕЭА аумағына немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкелінетін порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін Одақ тауарлары;
4) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен, уақытша әкету кедендік рәсімімен, кері экспорт кедендік рәсімімен арнайы кедендік рәсімімен осындай әкелуге дейін одан тысқары жерлерде орналастырылған тауарлар;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және экспорт кедендік рәсімімен немесе кедендік транзит кедендік рәсімімен осындай әкелуге дейін одан тысқары жерлерде орналастырылған тауарлар;
6) порттық ЕЭА аумағына әкелінетін және порттық ЕЭА аумағынан әкетілетін, осындай кемелердің ауланған су биологиялық ресурстарын, балықты және (немесе) аталған кемелерде су биологиялық ресурстарынан өндірілген өзге де өнімді түсіру және (немесе) осындай кемелердің керек-жарақтары болып табылатын тауарларды бортына тиеу мақсатында жүзеге асыруға байланысты балық кәсіпшілігі флотының кемелері;
7) осы тармақтың 1 және 6-тармақшаларында көрсетілген көлік құралдарымен өткізілген керек-жарақтар.

3. Не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны:
1) транспортные средства международной перевозки, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и вывозимые с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ в связи с осуществлением этими транспортными средствами международной перевозки товаров, а также транспортные средства, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и вывозимые с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, осуществляющие перевозку товаров по таможенной территории Союза не покидая этой территории;
2) товары Союза, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или вывозимые с территории портовой СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза администрацией морского порта, речного порта, аэропорта, а также лицами, не являющимися резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ и осуществляющими в морском порту, речном порту, аэропорту функции по обеспечению безопасности судоходства, безопасности полетов воздушных судов, безопасности эксплуатации объектов инфраструктуры морского порта, речного порта, аэропорта либо иные функции, связанные с осуществлением деятельности в морском порту, речном порту, аэропорту;
3) товары Союза, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ или вывозимые с территорий портовой СЭЗ или логистической СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза администрацией портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, связанные с обеспечением функционирования этих СЭЗ;
4) товары, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и помещенные за ее пределами до такого ввоза под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, таможенную процедуру временного вывоза, таможенную процедуру реэкспорта, специальную таможенную процедуру;
5) товары, ввозимые на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и помещенные за ее пределами до такого ввоза под таможенную процедуру экспорта или таможенную процедуру таможенного транзита, в случаях, установленных законодательством государств-членов;
6) суда рыбопромыслового флота, ввозимые на территорию портовой СЭЗ и вывозимые с территории портовой СЭЗ в связи с осуществлением такими судами выгрузки уловов водных биологических ресурсов, рыбной и (или) иной продукции, произведенной из водных биологических ресурсов на указанных судах, и (или) в целях погрузки на борт таких судов товаров, являющихся припасами;
7) припасы, перемещаемые транспортными средствами, указанными в подпунктах 1 и 6 настоящего пункта.

4. Осы тармақтың екінші абзацында және осы тармақтың үшінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген тауарлар кедендік декларациялауға жатпайды.
Кедендік декларациялауға порттық ЕЭА аумағында орналасқан теңіз портының, өзен портының, әуежайдың инфрақұрылым объектілерін немесе логистикалық ЕЭА инфрақұрылым объектілерін салу, реконструкциялау мақсатында ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) әкелген тауарлар жатады.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген тауарлар кедендік декларациялауға жататын, сондай-ақ кедендік декларациялауға жататын тауарларға қатысты кедендік декларацияны ұсыну мерзімі сияқты өзге де жағдайлар белгіленуі мүмкін.
205-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты жасалатын іс-әрекеттер
1. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты ЕЭА аумағында кез келген операцияларды жасауға, оның ішінде:
1) сақтауға;
2) тауарларды тиеу (түсіру) жөніндегі операциялар және сақтаумен байланысты өзге де жүк операциялары;
3) тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге қажетті операциялар, сондай-ақ партияларды бөлшектеуді, жөнелтімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды, тауар сапасын жақсарту жөніндегі операцияларды қоса алғанда, тауарларды тасуға (тасымалдауға) және сатуға дайындау жөніндегі жай операциялар;
4) тауарларды қайта өңдеу (өңдеу), тауарларды дайындау (жинақтауды, бөлшектеуді, монтаждауды, шақтауды қоса алғанда), тауарларды жөндеу немесе тауарларға техникалық қызмет көрсету, оның ішінде оларды жасаған кезде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар осындай шетелдік тауарлар тауарларды дайындау (алу) процесінде толық немесе ішінара жұмсалса да (тұтынылса да) және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың құрамында болмаса да (осы тарауда бұдан әрі - еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырған қайта өңдеу жөніндегі операциялар) тауарларды дайындауға (алуға) катысады немесе жәрдемдеседі. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасаған кезде тауарларды дайындауға (алуға) катысатын немесе жәрдемдесетін шетелдік тауарларға технологиялық процесте қосалқы құралдар болып табылатын тауарлар, мысалы, жабдықтар, станоктар, керек-жарақтар жатқызылмайды;

4. Товары, ввезенные на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, не подлежат таможенному декларированию, за исключением случаев, установленных абзацем вторым настоящего пункта и законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с абзацем третьим настоящего пункта.
Подлежат таможенному декларированию товары, которые ввезены резидентами (участниками, субъектами) СЭЗ в целях строительства, реконструкции объектов инфраструктуры морского порта, речного порта, аэропорта, расположенных на территории портовой СЭЗ, или объектов инфраструктуры логистической СЭЗ.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут быть установлены иные случаи, когда товары, ввезенные на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, подлежат таможенному декларированию, а также срок подачи таможенной декларации в отношении товаров, подлежащих таможенному декларированию.
Статья 205. Действия, совершаемые в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в отношении товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
1. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ допускается совершение любых операций, включая:
1) хранение;
2) операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением;
3) операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств;
4) операции по переработке (обработке) товаров, изготовлению товаров (включая сборку, разборку, монтаж, подгонку), ремонту или техническому обслуживанию товаров, в том числе при совершении которых иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров, даже если такие иностранные товары полностью или частично расходуются (потребляются) в процессе изготовления (получения) товаров и (или) не содержатся в товарах, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (далее в настоящей главе - операции по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны). К иностранным товарам, которые участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не относятся товары, являющиеся вспомогательными средствами в технологическом процессе, например, оборудование, станки, приспособления;

5) Комиссия айқындаған жағдайларда, тауарлардың тұтынылуы осы тармақтың 4-тармақшасында көрсетілген еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде тауарлардың жұмсалуынан (тұтынылуынан) өзгеше;
6) осы Кодекстің 17-бабына сәйкес тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілерін алуға рұқсат беріледі.
2. Тауарларды толық немесе ішінара тұтыну, оның ішінде тауарларды дайындау (алу) процесінде жұмсау (тұтыну) кезінде ЕЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін салу, өндірістік процестерді қамтамасыз ету, ЕЭА аумағында пайдаланылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды күтіп ұстау және пайдалану фактісі осы Кодекстің 203-бабының 7-тармағына сәйкес кеден органына ұсынылатын есептілікте көрсетілуге тиіс.
3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және (немесе) ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты, егер осындай операциялар ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімнің (шарттың) (ЕЭА-дағы қызметтің, инвестициялық декларацияның, кәсіпкерлік бағдарламаның шарттары туралы шарттың) ережелеріне сәйкес келсе, осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияларды жасауға жол беріледі.
4. Кеден органының рұқсатымен еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды ЕЭА аумағынан еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай мынадай:
1) ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) пайдалануға енгізген және қолданатын жабдық, өзге де негізгі өндірістік құралдар, не аталған негізгі өндірістік құралдардың бөлшектері болып табылатын көрсетілген тауарлар (күрделі жөндеу, жаңартуды қоспағанда) Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне оларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету немесе осындай тауарларды қалыпты (жұмыс) күйінде ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды жасау үшін әкетілетін;
2) көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне оларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру, оның ішінде өндірістік процесте көзделген тексеру бойынша операциялар жасау үшін, сондай-ақ оларды үлгілер ретінде көрсету үшін әкетілетін;
3) көрсетілген тауарлар аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің аумағының қалған бөлігіне мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес құқығы бар кеден органында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау жөніндегі кедендік операцияларды жасау үшін әкетілетін;

5) потребление товаров иное, чем расходование (потребление) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, указанных в подпункте 4 настоящего пункта, в случаях, определяемых Комиссией;
6) отбор проб и (или) образцов товаров в соответствии со статьей 17 настоящего Кодекса.
2. Факт полного или частичного потребления товаров, в том числе при расходовании (потреблении) в процессе изготовления (получения) товаров, создания объектов недвижимости на территории СЭЗ, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории СЭЗ, подлежит отражению в отчетности, представляемой таможенному органу в соответствии с пунктом 7 статьи 203 настоящего Кодекса.
3. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ допускается совершение операций, указанных в пункте 1 настоящей статьи, если такие операции соответствуют условиям соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации, предпринимательской программы).
4. С разрешения таможенного органа допускается вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в следующих случаях:
1) указанные товары, являющиеся оборудованием, иными основными производственными средствами, введенными в эксплуатацию и используемыми резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, либо частями указанных основных производственных средств, вывозятся на остальную часть таможенной территории Союза для их ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации), технического обслуживания или совершения других операций, необходимых для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;
2) указанные товары вывозятся на остальную часть таможенной территории Союза для совершения операций по их техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке, в том числе предусмотренных производственным процессом, а также для их демонстрации в качестве образцов;
3) указанные товары вывозятся на остальную часть территории государства-члена, на территории которого создана СЭЗ, для совершения таможенных операций по завершению действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в таможенном органе, правомочном в соответствии с законодательством государства-члена о таможенном регулировании совершать таможенные операции в отношении таких товаров;

4) көрсетілген тауарлар аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің аумағының қалған бөлігіне өзінің өндірістік және технологиялық мұқтаждықтары үшін әкетілетін жағдайларда әкетуге жол беріледі. Бұл жағдайда көрсетілген тауарларды ЕЭА аумағынан әкетуге жол беретін шарттар, сондай-ақ мұндай әкетуге жол берілетін мүше мемлекет аумағының бір бөлігін Комиссия айқындайды;
5) осы ЕЭА аумағында осындай тауарларға қатысты осындай операцияларды жасауға жағдайлар мен мүмкіндіктер болмаған жағдайда, көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне тауарларды қайта өңдеу (өңдеу), жинауды, монтаждауды, шақтауды және Комиссия айқындайтын өзге де операцияларды қоса алғанда, тауарларды дайындау жөніндегі операцияларды жасау үшін әкетілетін жағдайларда әкетуге жол беріледі. Бұл жағдайда көрсетілген тауарларды ЕЭА аумағынан әкетуге жол берілетін жағдайлар мен шарттарды Комиссия айқындайды.
5. Осы баптың 4-тармағының 1, 2, 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген тауарлар ЕЭА аумағына осындай операциялар жасаудың мақсаттары мен мән-жайлары негізінде кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін кері әкелугe жатады. Кеден органы белгілеген мерзім ЕЭА резидентінің (қатысушысының, субъектісінің) уәжді өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
Осы баптың 4-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылуы кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін аяқталуға тиіс. Кеден органы белгілеген мерзім ЕЭА резидентінің (қатысушысының, субъектісінің) уәжді өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
6. Кеден органының осы баптың 4-тармағында көрсетілген рұқсатты беру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
7. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың бәріне немесе бөлігіне қатысты ЕЭА аумағында осы тауарларды иелену, оларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын беруді көздейтін мәмілелер жасалуы мүмкін. Бұл ретте еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 8 - 10 және 11-тармақтарына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай көрсетілген тауарларды беруге жол берілетін жағдайларды қоспағанда, осы Кодексте белгіленген тәртіппен аяқталуға тиіс.
8. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамастан:

4) указанные товары вывозятся на остальную часть территории государства-члена, на территории которого создана СЭЗ, для собственных производственных и технологических нужд. Условия, при которых допускается вывоз указанных товаров с территории СЭЗ в этом случае, а также часть территории государства-члена, на которую допускается такой вывоз, определяются Комиссией;
5) указанные товары вывозятся на остальную часть таможенной территории Союза для совершения операций по переработке (обработке) товаров, изготовлению товаров, включая сборку, монтаж, подгонку и иные операции, определяемые Комиссией, при условии, что на территории этой СЭЗ в отношении таких товаров отсутствуют условия и возможность совершения таких операций. Случаи и условия, когда допускается вывоз указанных товаров с территории СЭЗ в этом случае, определяются Комиссией.
5. Товары, указанные в подпунктах 1, 2, 4 и 5 пункта 4 настоящей статьи, подлежат обратному ввозу на территорию СЭЗ до истечения срока, установленного таможенным органом исходя из целей и обстоятельств совершения таких операций. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению резидента (участника, субъекта) СЭЗ.
В отношении товаров, указанных в подпункте 3 пункта 4 настоящей статьи, действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны должно быть завершено до истечения срока, установленного таможенным органом. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению резидента (участника, субъекта) СЭЗ.
6. Порядок выдачи таможенным органом разрешения, указанного в пункте 4 настоящей статьи, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
7. В отношении всех или части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территории СЭЗ могут совершаться сделки, предусматривающие передачу прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами. При этом действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны должно быть завершено в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктами 8, 10 и 11 настоящей статьи допускается передача указанных товаров без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
8. Допускается передача товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны во владение и (или) пользование:

1) мердігерге (қосалқы мердігерлерге) немесе өзге де, оның ішінде ЕЭА аумағында құрылыс және (немесе) монтаждаудың мердігерлік жұмыстарын жүзеге асыру үшін ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылмайтын тұлғаларға;
2) тасымалдаушыға оларды тасымалдау үшін;
3) жөндеуді (күрделі жөндеуді, қайта жаңғыртуды қоспағанда), техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және (немесе) осындай тауарларды қалыпты (жұмыс) күйінде ұстауға қажетті басқа да операцияларды жасайтын тұлғаларға;
4) өндірістік процесте көзделген осындай тауарларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру жөніндегі операцияларды, сондай-ақ оларды үлгілер ретінде көрсететін тұлғаларға;
5) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында, ал мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда - порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА болып табылмайтын ЕЭА аумақтарында да осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасында көзделген операцияларды жасайтын тұлғаларға;
6) осы баптың 4-тармағының 1, 2, 4 және 5-тармақшаларында көзделген жағдайларда, ЕЭА аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты операцияларды жасайтын тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға беруге жол беріледі.
9. Осы баптың 8-тармағына сәйкес көрсетілген тұлғаларға тауарларды иеленуге және (немесе) пайдалануға беру еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантын осы тарауда көзделген, еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтаудан босатпайды.
10. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында ЕЭА резидентінің (қатысушысының, субъектісінің) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай, осы ЕЭА-ның өзге резидентіне (қатысушысына, субъектісіне) беруге жол берілетін жағдайлар, сондай-ақ бұл жағдайларда тауарларды берудің тәртібі мен шарттары белгіленуі мүмкін.
Мұндай жағдайлар белгіленген кезде мүше мемлекеттердің заңнамасында еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау бойынша декларанттың міндеті мен осындай кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау бойынша міндет көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтары берілген тұлғаларға жүктелетіні белгіленуі, сондай-ақ осындай тұлғаларға жүктелетін кез анықталуы мүмкін.

1) подрядчику (субподрядчику) или иному лицу, в том числе не являющемуся резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, для осуществления строительных и (или) монтажных подрядных работ на территории СЭЗ;
2) перевозчику для их перевозки;
3) лицам, которые будут осуществлять ремонт (за исключением капитального ремонта, модернизации), техническое обслуживание и (или) совершать другие операции, необходимые для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;
4) лицам, которые будут совершать операции по техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке таких товаров, предусмотренные производственным процессом, а также их демонстрацию в качестве образцов;
5) лицам, которые будут совершать операции, предусмотренные подпунктом 2 пункта 1 настоящей статьи, на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, а в случаях, предусмотренных законодательством государств-членов, - также на территориях СЭЗ, не являющихся портовыми СЭЗ или логистическими СЭЗ;
6) лицам, которые будут совершать операции в отношении товаров, вывозимых с территории СЭЗ, в случаях, предусмотренных подпунктами 1, 2, 4 и 5 пункта 4 настоящей статьи.
9. Передача товаров во владение и (или) пользование лицам, указанным в пункте 8 настоящей статьи, не освобождает декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, от соблюдения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны, предусмотренных настоящей главой.
10. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут быть установлены случаи, когда допускается передача резидентом (участником, субъектом) СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному резиденту (участнику, субъекту) этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, а также порядок и условия передачи товаров в этих случаях.
При установлении таких случаев законодательством государств-членов может быть установлено, что обязанность декларанта по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность по завершению действия такой таможенной процедуры возлагаются на лиц, которым переданы права владения, пользования и (или) распоряжения указанными товарами, а также может быть определен момент, с которого они возлагаются на таких лиц.

11. Мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында осы мүше мемлекеттің аумағында құрылған жекелеген ЕЭА аумақтарындағы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын беруге еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай жол берілетіні белгіленуі мүмкін.
Көрсетілген жағдайда мүше мемлекеттердің заңнамасында еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау жөніндегі декларанттың міндеті мен осындай кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау жөніндегі міндет көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтары берілген тұлғаларға жүктелетіні белгіленуі, сондай-ақ осындай тұлғаларға жүктелетін кез анықталуы мүмкін.
12. Тұлға порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) мәртебесін жоғалтқан жағдайда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар тұлға осындай мәртебесін жоғалтқан күннен бастап 4 ай ішінде ЕЭА осындай резидентімен (қатысушысымен, субъектісімен) қызмет көрсету туралы шартты жасасқан тұлғалар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА өзге резидентіне (қатысушысына, субъектісіне) ЕЭА осындай өзге резидентімен (қатысушысымен, субъектісімен) жасасқан қызмет көрсету туралы шарттың негізінде беруі не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуы мүмкін.
Егер осындай іс-әрекеттер көрсетілген мерзімде жасалмаған жағдайда, осы мерзімнің өтуі бойынша еркін кедендік аймақ кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады, ал тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстайды.
13. Комиссия іс-қимылдардың, оның ішінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар мен жасалуы мүмкін емес операциялардың тізбесін айқындауға құқылы.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында іс-қимылдардың, оның ішінде осы мүше мемлекеттердің аумақтарында құрылған (құрылатын) ЕЭА-да еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалуы мүмкін емес операциялардың тізбесі белгіленуі мүмкін.
206-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау
1. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау мақсатында мынадай тәсілдер:

11. Законодательством государства-члена о таможенном регулировании может быть установлено, что передача прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, на территориях отдельных СЭЗ, созданных на территории такого государства-члена, допускается без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
В указанном случае законодательством государств-членов может быть установлено, что обязанность декларанта по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность по завершению действия такой таможенной процедуры возлагаются на лиц, которым переданы права владения, пользования и (или) распоряжения указанными товарами, а также может быть определен момент, с которого они возлагаются на таких лиц.
12. В случае утраты лицом статуса резидента (участника, субъекта) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в течение 4 месяцев со дня утраты лицом такого статуса могут быть переданы лицами, заключившими с таким резидентом (участником, субъектом) СЭЗ договор об указании услуг, иному резиденту (участнику, субъекту) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ на основании договора об оказании услуг, заключаемого с таким иным резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
В случае если такие действия в указанный срок не совершены, действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны по истечении этого срока прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
13. Комиссия вправе определять перечень действий, в том числе операций, которые не могут совершаться с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
Законодательством государств-членов может устанавливаться перечень действий, в том числе операций, которые не могут совершаться с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в СЭЗ, созданных (создаваемых) на территориях этих государств-членов.
Статья 206. Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
1. В целях идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, могут использоваться следующие способы:

1) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға мөрлерді, мөртаңбаларды қою, цифрлық және басқа да таңбаларды салу;
2) шетелдік тауарлардың ауқымында егжей-тегжейлі сипаттау, фотосуретке түсіру, бейнелеу;
3) шетелдік тауарлардың және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстырып тексеру;
4) тауарларда бар таңбалауды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
5) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың сипатын және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларды негізге ала отырып, оның ішінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасаудың технологиялық процесінде пайдалану туралы, сондай-ақ оларды өндірудің технологиялары туралы егжей-тегжейлі мәліметтерден тұратын ұсынылған құжаттарды зерттеу жолымен немесе еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар жасау кезінде кедендік бақылау жүргізу жолымен өзге де тәсілдер қолданылуы мүмкін өзге тәсілдер пайдаланылуы мүмкін.
2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттауды жүзеге асыру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
207-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы мынадай:
1) ЕЭА-ның жұмыс істеуін тоқтатқан немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда - ЕЭА-ның жұмыс істеуін тоқтатқан немесе осындай шешім қабылдаған күннен бастап 6 ай ішінде;
2) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырған тұлға ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) мәртебесін жоғалтқан жағдайда - тұлға осы мәртебені жоғалтқан күннен бастап 6 ай ішінде;
3) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды:

1) проставление печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
3) сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и совершаемых операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в технологическом процессе совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также о технологии их производства, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
2. Порядок осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 207. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны
1. Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны должно быть завершено в следующих случаях:
1) прекращение функционирования СЭЗ или принятие решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ - в течение 6 месяцев со дня прекращения функционирования СЭЗ или принятия такого решения;
2) утрата лицом, поместившим товары под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, статуса резидента (участника, субъекта) СЭЗ - в течение 6 месяцев со дня утраты лицом этого статуса;
3) вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории СЭЗ, за исключением случаев вывоза таких товаров:

осы Кодекстің 205-бабының 4-тармағында көрсетілген мақсаттарда;
осы баптың 8-тармағында белгіленген жағдайда кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес оларды бір ЕЭА аумағынан екінші ЕЭА аумағына тасымалдау үшін;
егер мұндай тауарлар өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан және олардың сапасы түпкі мақсаттары үшін пайдалануға жарамсыз болса, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес оларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе оларды өзге де тәсілмен жою үшін осындай тауарларды әкету жағдайларын қоспағанда, осындай тауарларды ЕЭА аумағынан әкеткен жағдайда;
4) осы Кодекстің 205-бабы 1-тармағының 5-тармақшасына сәйкес тауарларды тұтынған жағдайда;
5) ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын ЕЭА-ның өзге резидентіне (қатысушына, субъектісіне) осы Кодекстің 205-бабының 8-10 және 11-тармақтарында көрсетілген жағдайларда тауарларды беруді қоспағанда, осы баптың 8 және 9-тармақтарына сәйкес ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылмайтын тұлғаға берген жағдайда аяқталуға тиіс.
2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде мыналар тауарлардың декларанты бола алады:
1) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырған кезде, олардың декларанты болып табылатын тұлға;
2) осы Кодекстің 205-бабының 10-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтары берілген ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі);
3) осы Кодекстің 205-бабының 11-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтары берілген тұлға;
4) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағындағы тауарларға қатысты - ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) немесе осы Кодекстің 202-бабының 3-тармағында көрсетілген тұлға;
5) егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 5-тармағының 3-тармақшасына немесе 6-тармағының 1-тармақшасына сәйкес аяқталса, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтары берілген, ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылмайтын тұлға.

в целях, указанных в пункте 4 статьи 205 настоящего Кодекса;
для их перевозки с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в случае, установленном пунктом 8 настоящей статьи;
для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения их иным способом в соответствии с законодательством государств-членов, если такие товары утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены;
4) потребление товаров в соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 205 настоящего Кодекса;
5) передача резидентом (участником, субъектом) СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному резиденту (участнику, субъекту) СЭЗ либо лицу, не являющемуся резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, в соответствии с пунктами 8 и 9 настоящей статьи, за исключением передачи товаров в случаях, указанных в пунктах 8, 10 и 11 статьи 205 настоящего Кодекса.
2. При завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны декларантом товаров может выступать:
1) лицо, являвшееся декларантом товаров при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
2) резидент (участник, субъект) СЭЗ, которому в соответствии с пунктом 10 статьи 205 настоящего Кодекса переданы права владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
3) лицо, которому в соответствии с пунктом 11 статьи 205 настоящего Кодекса переданы права владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
4) резидент (участник, субъект) СЭЗ или лица, указанные в пункте 3 статьи 202 настоящего Кодекса, - в отношении товаров, находящихся на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ;
5) не являющееся резидентом (участником, субъектом) СЭЗ лицо, которому переданы права владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, если действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается в соответствии с подпунктом 3 пункта 5 или подпунктом 1 пункта 6 настоящей статьи.

3. ЕЭА-ның жұмыс істеуі тоқтатылған немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы, осы баптың 5, 6, 8 және 9-тармақтары ескеріле отырып, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар, оның аумағындағы кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады не осы баптың 10 және 12-тармақтарына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылмастан аяқталады.
Шегі Одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін ЕЭА жұмыс істеуі тоқтатылған кезде немесе осындай ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде, Комиссия еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтаудың өзге де тәртібін айқындауға құқылы.
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталмаған кезде осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мерзім өткен соң осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес осы кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылады, ал кеден органдары тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстайды.
4. Тұлға ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) мәртебесін жоғалтқан кезде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы баптың 5, 6, 8 және 9-тармақтары ескеріле отырып, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады не осы баптың 10 және 13-тармақтарына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырылмастан аяқталады.
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған кезде осы баптың 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген мерзім өткен соң осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады, ал кеден органдары тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстайды.
5. ЕЭА аумағынан тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету үшін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы:
1) мыналардың:
еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде әкетілетін шетелдік тауарларды;
егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар осы Кодекстің 210-бабына сәйкес Одақ тауарлары болып танылмаған жағдайда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар кері экспорт кедендік рәсімімен;

3. При прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, находящихся на ее территории товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с учетом пунктов 5, 6, 8 и 9 настоящей статьи либо завершается без помещения под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 10 и 12 настоящей статьи.
Комиссия вправе определять иной порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при прекращении функционирования СЭЗ, пределы которых полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Союза, или при принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территориях таких СЭЗ.
При незавершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с абзацем первым настоящего пункта действие этой таможенной процедуры прекращается по истечении срока, указанного в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
4. При утрате лицом статуса резидента (участника, субъекта) СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с учетом пунктов 5, 6, 8 и 9 настоящей статьи либо завершается без помещения под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 10 и 13 настоящей статьи.
При незавершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с абзацем первым настоящего пункта действие этой таможенной процедуры прекращается по истечении срока, указанного в подпункте 2 пункта 1 настоящей статьи, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
5. Для вывоза товаров с территории СЭЗ за пределы таможенной территории Союза действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением:
1) под таможенную процедуру реэкспорта:
иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и вывозимых в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в случае если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не признаны товарами Союза в соответствии со статьей 210 настоящего Кодекса;

2) мыналар:
еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарлары;
Одақ тауарларынан жасалған (алынған), оның ішінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылмаған тауарлар;
егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар осы Кодекстің 210-бабына сәйкес Одақ тауарлары болып танылған жағдайда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар экспорт кедендік рәсімімен;
3) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен және тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден немесе табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін, орналастырылған шетелдік тауарларды осы Кодекстің 142-бабының 3-тармағының 1 және 3-тармақшаларына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай аяқталады.
6. ЕЭА аумағынан тауарларды Одақтың кеден аумағының қалған бөлігіне әкету үшін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылуы:
1) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды және осы баптың 7-тармағы ескеріле отырып, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 127-бабының 2-тармағының 1, 4, 5, 7, 10, 14 - 16-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен;
2) мыналарды:
тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістердің, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде әкетілетін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарлары;
еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған, тек қана Одақ тауарларынан, оның ішінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарлары пайдаланыла отырып жасалған (алынған) тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен;
3) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістердің, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде бір мүше мемлекеттің порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына әкетілетін шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.

2) под таможенную процедуру экспорта:
товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
товаров, изготовленных (полученных) из товаров Союза, в том числе не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в случае если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, признаны товарами Союза в соответствии со статьей 210 настоящего Кодекса;
3) под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктами 1 и 3 пункта 3 статьи 142 настоящего Кодекса иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и вывозимых в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
6. Для вывоза товаров с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением:
1) под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 4, 5, 7, 10, 14 - 16 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса, иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и не подвергшихся операциям по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с учетом пункта 7 настоящей статьи;
2) под таможенную процедуру реимпорта:
товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) исключительно из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в том числе с использованием товаров Союза, не помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
3) под таможенную процедуру таможенного транзита иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и вывозимых в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ одного государства-члена на территорию другого государства-члена.

7. Егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың құрамына ішкі нарықты қорғау шараларының қолданылу аясына жататын шетелдік тауарлар кіретін болса, мұндай тауарлар ЕЭА-ның аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін осы тауарларда еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталған жағдайда осы Кодекстің 127-бабының 2-тармағының 1 және 7-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастырылуы мүмкін.
8. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырған ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын ЕЭА-ның өзге резидентіне (қатысушысына, субъектісіне) берген кезде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы мұндай тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығы берілген ЕЭА резидентінің (қатысушысының, субъектісінің) осындай тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыруымен аяқталады.
Егер көрсетілген жағдайда тауарларды ЕЭА бір аумағынан ЕЭА басқа аумағына тасымалдау қажет болғанда, мұндай тасымалдау осы тармақтың үшінші абзацында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 22-тарауында көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Одақ тауарлары, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы және (немесе) теңіз арқылы тасымалданатын Одақ тауарларын қоспағанда, ЕЭА-ның бір аумағынан ЕЭА басқа аумағына, егер осындай ЕЭА бір мүше мемлекеттің аумағында орналасқан болса, мұндай тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай тасымалданады.
9. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырған ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылмайтын тұлғаға берген кезде оларды ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмай, ЕЭА аумағынан әкетілуі мүмкін жағдайды қоспағанда, осындай тауарларды осы баптың 6-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады.

7. Если в состав товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, входят иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, такие товары для вывоза с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза могут быть помещены под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1 и 7 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса, при условии идентификации в этих товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
8. При передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, поместившим указанные товары под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному резиденту (участнику, субъекту) СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением таких товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, которому переданы права владения, пользования и (или) распоряжения такими товарами.
Если в указанном случае необходима перевозка товаров с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ, такая перевозка осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в порядке и на условиях, которые предусмотрены главой 22 настоящего Кодекса, за исключением случая, предусмотренного абзацем третьим настоящего пункта.
Товары Союза перевозятся с одной территории СЭЗ на другую территорию СЭЗ без помещения таких товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, если такие СЭЗ расположены на территории одного государства-члена, за исключением товаров Союза, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем.
9. При передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, поместившим указанные товары под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, лицу, не являющемуся резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, для их вывоза с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается помещением таких товаров под таможенные процедуры, указанные в подпункте 1 пункта 6 настоящей статьи, за исключением случаев, когда в соответствии с подпунктом 3 пункта 1 настоящей статьи товары могут быть вывезены с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.

10. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы осы баптың 12 және 13-тармақтарында көзделген жағдайларда, сондай-ақ мынадай:
1) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан және олардың сапасы мақсаттары үшін пайдалануға жарамсыз болған, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе оларды өзге де тәсілмен жою үшін ЕЭА аумағынан әкетілетін жағдайларда, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқталады. Бұл ретте еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы көмілген, залалсыздандырылған, кәдеге жаратылған және (немесе) өзге де тәсілмен жойылған тауарлардың санына сәйкес келетін және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бөлігіне қатысты аяқталады;
2) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан жойылған және (немесе) қайтарымсыз жоғалған не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему салдарынан қайтарымсыз жоғалған және осындай жойылу немесе қайтарымсыз жоғалу фактісін кеден органы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес мойындаған;
3) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар осы Кодекстің 205-бабының 1-тармағының 5-тармақшасына сәйкес тұтынылған;
4) тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда, Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге осындай порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА шектесетін әкету орны арқылы әкетілген жағдайларда тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқталады.
11. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданысының аяқталу тәртібі осы баптың 1, 2 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.

10. Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается без помещения товаров под таможенные процедуры в случаях, предусмотренных пунктами 12 и 13 настоящей статьи, а также в следующих случаях:
1) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены, вывозятся с территории СЭЗ для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом в соответствии с законодательством государств-членов. При этом действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается в отношении части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, соответствующей количеству товаров, захороненных, обезвреженных, утилизированных и (или) уничтоженных иным способом, и определяемой в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
2) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, уничтожены и (или) безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и факт такого уничтожения или безвозвратной утраты признан таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
3) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, потреблены в соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 205 настоящего Кодекса;
4) иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, вывозятся за пределы таможенной территории Союза через место убытия, к которому примыкает такая портовая СЭЗ или логистическая СЭЗ, в случаях, установленных законодательством государств-членов;
11. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, предусмотренных подпунктами 1, 2 и 4 пункта 10 настоящей статьи, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін осы баптың 10-тармағының 3-тармақшасында көзделген жағдайларда, Комиссия айқындайды.
12. ЕЭА жұмыс істеуі тоқтатылған немесе ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған кезде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімді (шартты) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шартты, инвестициялық декларацияны, кәсіпкерлік бағдарламаны) жүзеге асыру үшін пайдалануға енгізген жабдық немесе ЕЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін салу үшін пайдаланылатын және осындай объектілерінің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарлар болып табылатын тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілген тауарлар кедендік рәсіммен орналастырылмай аяқталады.
Комиссия көрсетілген тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін айқындауға құқылы.
Көрсетілген тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күннен бастап Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
13. Тұлға ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімнің (шарттың) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шарттың, инвестициялық декларацияның, кәсіпкерлік бағдарламаның) қолданылу мерзімінің өтуіне және осы келісімшарттың талаптарын орындауға байланысты ЕЭА резиденті (қатысушысы субъектісі) мәртебесін жоғалтқан жағдайда еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімді (шартты) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шартты, инвестициялық декларацияны, кәсіпкерлік бағдарламаны) іске асыру үшін ЕЭА резиденті (қатысушысы, субьектісі) пайдалануға енгізген және қолданатын жабдық немесе ЕЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін салу үшін пайдаланылған және осындай жылжымайтын мүлік объектілерінің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарлар болып табылатын тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы көрсетілген тауарлар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік рәсіммен орналастырылмай аяқталады.
Комиссия көрсетілген тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін айқындауға құқылы.
Көрсетілген тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күннен бастап Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.

Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случае, предусмотренном подпунктом 3 пункта 10 настоящей статьи, определяется Комиссией.
12. При прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым резидентом (участником, субъектом) СЭЗ для реализации соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации, предпринимательской программы), или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается без помещения указанных товаров под таможенные процедуры в порядке, установленном законодательством государств-членов.
Комиссия вправе определять порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении указанных товаров.
Указанные товары приобретают статус товаров Союза со дня завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
13. В случае утраты лицом статуса резидента (участника, субъекта) СЭЗ в связи с истечением срока действия соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации, предпринимательской программы) и выполнением условий этого соглашения действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым резидентом (участником, субъектом) СЭЗ для реализации соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации, предпринимательской программы), или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается без помещения указанных товаров под таможенные процедуры в порядке, установленном законодательством государств-членов.
Комиссия вправе определять порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении указанных товаров.
Указанные товары приобретают статус товаров Союза со дня завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.

14. ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің аяқталуы, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
208-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органы тауарларға арналған декларацияларды тіркеген кезден бастап туындайды.
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығаруға мәлімделген шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада тауарларға арналған декларация берілгенге дейін кеден органы тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден бастап туындайды.
Порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларанттың оларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелген кезінен бастап туындайды.
2. Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағынан порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінетін және осы Кодекстің 204-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларациялауға жатпайтын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет қызметтер көрсету туралы шарт жасасқан порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА резидентінде (қатысушысында, субъектісінде) осындай тауарлар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген кезде туындайды.
3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 205-бабының 10 және 11-тармақтарына сәйкес осындай тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтары берілген және оларға мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес еркін кеден аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау жөніндегі декларанттың міндеті және осындай кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау жөніндегі міндет жүктелген тұлғаларда осындай тұлғаларға декларанттың көрсетілген міндеттері жүктелетін кезден бастап туындайды.

14. Завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося резидентом (участником, субъектом) СЭЗ, осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 208. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, за исключением случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, возникает у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, возникает у декларанта с момента их ввоза на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, которые ввозятся на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ с территории государства, не являющегося членом Союза, и которые в соответствии с пунктом 4 статьи 204 настоящего Кодекса не подлежат таможенному декларированию, возникает у резидента (участника, субъекта) портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, заключившего договор об оказании услуг, с момента ввоза таких товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, возникает у лиц, которым в соответствии с пунктами 10 и 11 статьи 205 настоящего Кодекса переданы права владения, пользования и (или) распоряжения такими товарами и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и на которых в соответствии с законодательством государств-членов возложены обязанность декларанта по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность по завершению действия такой таможенной процедуры, с момента, с которого указанные обязанности декларанта возлагаются на таких лиц.

4. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 1 - 3-тармақтарында көрсетілген тұлғаларда мынадай:
1) осы Кодекстің 207-бабы 5-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауды қоспағанда, осы Кодекстің 207-бабына сәйкес, оның ішінде осы баптың 7-тармағында көрсетілген жағдайлар басталғаннан кейін еркін кедендік аймақ кедендік рәсім қолданысын аяқтаған;
2) экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған, осы Кодекстің 207-бабының 5-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкеткен;
3) оларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларды және (немесе) осындай кедендік рәсімді қолдану шеңберінде қолданысы тоқтатылған, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындаған және (немесе) осы баптың 8-тармағына сәйкес оларды есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алған;
5) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу, авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде олардың жойылу немесе қайтарымсыз жоғалу фактісін, осы Кодекске сәйкес осындай жойылған немесе қайтарымсыз жоғалған осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, кеден органы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес мойындаған;
6) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет не тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішке қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тартқан;

4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, прекращается у лиц, указанных в пунктах 1 - 3 настоящей статьи, при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии со статьей 207 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи, за исключением завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны помещением под таможенную процедуру экспорта товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 5 статьи 207 настоящего Кодекса;
2) вывоз с таможенной территории Союза товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 5 статьи 207 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру экспорта;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны прекращено, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;

7) тауарларға арналған декларацияларды тіркеу кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты — осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 118-бабы 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудың күші жойылған;
8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тәркілеу немесе тауарларды мүше мемлекеттің меншігіне (пайдасына) айналдыру;
9) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органының тауарларды ұстауы;
10) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы (әкімшілік процесті жүргізу) іс жүргізу кезінде алып қойылған немесе тыйым салынған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру және оларға қатысты, егер осындай тауарларды шығару бұрын жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған жағдайларда тоқтатылады.
5. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет, осы баптың 1 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғаларда, егер осындай тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын беру кезінде осындай құқықтар берілген тұлғаға еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау бойынша декларанттың міндеті және осындай кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау бойынша декларанттың міндеті жүктелген кезде, еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын беру кезінде осы Кодекстің 205-бабының 10 және 11-тармақтарына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмай тоқтатылады.
6. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
7. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 207-бабы 1-тармағының 3-тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көзделген жағдайларда, осындай тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі аяқталмай әкетілуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, осындай тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін не осы Кодекстің 205-бабының 4-тармағында көрсетілген жағдайларда кеден органының рұқсатынсыз ЕЭА аумағынан әкеткен жағдайда - ЕЭА аумағынан әкету күні, ал егер бұл күн анықталмаса, - еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағынан осындай әкету фактісі анықталатын күн;

7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, прекращается у лиц, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, при передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с пунктами 10 и 11 статьи 205 настоящего Кодекса, если при передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения такими товарами обязанность декларанта по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность декларанта по завершению действия такой таможенной процедуры возложены на лиц, которым переданы такие права.
6. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи.
7. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае вывоза с территории СЭЗ иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, до завершения в отношении таких товаров действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны либо без разрешения таможенного органа в случаях, указанных в пункте 4 статьи 205 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда такие товары могут быть вывезены без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, предусмотренных абзацами третьим и четвертым подпункта 3 пункта 1 статьи 207 настоящего Кодекса, - день вывоза с территории СЭЗ, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого вывоза с территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны;

2) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамастан өзге тұлғаға берген жағдайда, осы Кодекстің 205-бабының 8-10 және 11-тармақтарына сәйкес осындай тауарларды беруді қоспағанда - тауарларды беру күні, ал егер бұл күн анықталмаса, - осындай беру фактісі анықталған күн;
3) осы Кодекстің 205-бабы 4-тармағының 1, 2, 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, ЕЭА-ның аумағынан әкетілген тауарлар, осы Кодекстің 205-бабы 5-тармағының бірінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін ЕЭА аумағына қайтарылмаған жағдайда - осы мерзім аяқталған күн;
4) осы Кодекстің 205-бабы 5-тармағының екінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда, осы Кодекстің 205-бабы 4-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жағдайларда, ЕЭА аумағынан әкетілген тауарларға қатысты,- осы мерзім өткен күн;
5) авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан осындай тауарлардың жойылуын және (немесе) біржола жоғалуын не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалуды қоспағанда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жоғалтқан жағдайда - осындай жоғалу фактісі анықталған күн;
6) осы Кодекстің 207-бабы 10-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою фактісін растайтын құжаттарды кеден органына белгілеген мерзімде ұсынбаған жағдайда - мұндай тауарларды ЕЭА аумағынан тыс жерге әкеткен күн;
7) осындай кедендік рәсім тоқтатылған кезде ЕЭА аумағындағы көрсетілген тауарларға қатысты экспорт кедендік рәсімінің қолданысының тоқтатылуын қоспағанда, осы Кодекстің 207-бабының 5-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларға қатысты экспорт кедендік рәсімінің қолданылуы осы Кодекстің 139-бабы 5-тармағының үшінші абзацына сәйкес тоқтатылған жағдайда, - осы Кодекстің 139-бабының 5-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі күн кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.

2) в случае передачи товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному лицу без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, за исключением передачи таких товаров в соответствии с пунктами 8, 10 и 11 статьи 205 настоящего Кодекса, - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день выявления факта такой передачи;
3) в случае невозврата на территорию СЭЗ до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем первым пункта 5 статьи 205 настоящего Кодекса, товаров, вывезенных с территории СЭЗ в случаях, указанных в подпунктах 1, 2, 4 и 5 пункта 4 статьи 205 настоящего Кодекса, - день истечения этого срока;
4) в случае незавершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем вторым пункта 5 статьи 205 настоящего Кодекса, в отношении товаров, вывезенных с территории СЭЗ в случае, указанном в подпункте 3 пункта 4 статьи 205 настоящего Кодекса, - день истечения этого срока;
5) в случае утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты таких товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день выявления факта такой утраты;
6) в случае непредставления в таможенный орган в установленный им срок документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров, указанных в подпункте 1 пункта 10 статьи 207 настоящего Кодекса, - день вывоза таких товаров за пределы территории СЭЗ;
7) в случае прекращения в соответствии с абзацем третьим пункта 5 статьи 139 настоящего Кодекса действия таможенной процедуры экспорта в отношении товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 5 статьи 207 настоящего Кодекса, за исключением прекращения действия таможенной процедуры экспорта в отношении указанных товаров, которые на момент прекращения действия такой таможенной процедуры находятся на территории СЭЗ, - день, следующий за днем истечения срока, установленного абзацем первым пункта 5 статьи 139 настоящего Кодекса.

8. Егер осы баптың 7-тармағында көрсетілген жағдайлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты мән-жайлар туындаған жағдайда, егер осындай шетелдік тауарлар тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Егер осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты туындаған және осы Кодекстің 206-бабына сәйкес осындай тауарларға еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталған жағдайда, егер осындай шетелдік тауарлар тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмастан ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған шетел тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген осындай тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні, тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығарылуы жүргізілген тауарларға қатысты, - тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күні, ал егер осы Кодекске сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру кедендік декларациялаусыз жүзеге асырылса, - порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына тауарларды әкелу күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
9. Егер осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты туындаған және осындай тауарларда осы Кодекстің 206-бабына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар идентификатталмаған жағдайда, егер осындай кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғандай, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.

8. В случае если обстоятельства, указанные в пункте 7 настоящей статьи, наступили в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случае если обстоятельства, указанные в пункте 7 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в таких товарах в соответствии со статьей 206 настоящего Кодекса идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и использованных для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случаях, указанных в абзацах первом и втором настоящего пункта, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения этих товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, а если помещение товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в соответствии с настоящим Кодексом осуществлялось без таможенного декларирования, - на день ввоза товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
9. В случае если обстоятельства, указанные в пункте 7 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и в таких товарах в соответствии со статьей 206 настоящего Кодекса не идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.

Көрсетілген жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 7 және 12-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты осы баптың 7-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасында қайта есептеуді жүргізу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың 7-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органында тауарлар туралы (сипаты, атауы, мөлшері, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) нақты мәліметтер болмаған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін база кеден органының қолда бар мәліметтерінің негізінде айқындалады, тауарларды жіктеу осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгілер саны 10-нан аз топтама деңгейінде анықталған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждың ең көп мөлшерлемесі қолданылады;
салықтарды есептеу үшін оларға қатысты кедендік баж мөлшерлемесінің ең көбі белгіленген, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін акциздердің (акциздік салық немесе акциздік алым) ең көп мөлшерлемесі, қосылған құн салығының ең көп мөлшерлемесі қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың оныншы абзацы ескеріле отырып, осындай топтамаға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесі қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шыққан жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтерді негізге ала отырып есептеледі. Егер тауарлардың шыққан жері және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, егер тауарды жіктеу 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса, не тауарлар топтауға кірсе, егер тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес белгілер саны 10-нан аз топтама деңгейінде айқындалса, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодындағы тауарларға қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең көп мөлшерлемесіне негізделе отырып есептеледі.

В указанном случае ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 7 и 12 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
В случае если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.

Тауарлар туралы нақты мәліметтерді кейіннен белгілеген кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай нақты мәліметтер негізге ала отырып есептеледі және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларын өндіріп алу жүзеге асырылады.
10. Осы баптың 8-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты тауарлар еркін кеден аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі өткен күні бойынша оларды төлеуді кейінге қалдыру ұсынылғандай пайызын төлеуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
11. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған жағдайда, не Одақтың кедендік аумағынан осы Кодекстің 207-бабының 5-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген, экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды әкеткен, не осы Кодекстің 129-бабы 7-тармағына сәйкес тауарларды шетелдік тауарларға қолданатын, кедендік рәсіммен орналастырған, не кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толығымен немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейін мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстаған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндipiп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомасы, осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтарылуға (есепке жатқызуға) жатады.
209-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты, оларды жекелеген кедендік рәсімдермен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар қайта өңдеу бойынша операцияларға ұшырамаған шетелдік тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, кеден органы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні, оларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру кезінде, шығарылуы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты, - осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, кеден органы тауарға арналған декларацияны табыс еткенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
ЕЭА резиденті (қатысушысы, субъектісі) ЕЭА аумағында қызметін жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімді (шартты) (ЕЭА-дағы қызметтің шарттары туралы шарт, инвестициялық декларация, кәсіпкерлік бағдарлама) іске асыру үшін қолданатын және пайдалануға енгізілген жабдықты, сондай-ақ порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағындағы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, кеден органы ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін табыс етілген тауарға арналған декларацияларды тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.

При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
10. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
11. В случае завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, либо вывоза с таможенной территории Союза товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 5 статьи 207 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру экспорта, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Статья 209. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, при их помещении под отдельные таможенные процедуры
1. При помещении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и не подвергшихся операциям по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
При помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления оборудования, помещенного под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, введенного в эксплуатацию и используемого резидентом (участником, субъектом) СЭЗ для реализации соглашения (договора) об осуществлении (ведении) деятельности на территории СЭЗ (договора об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларации, предпринимательской программы), а также товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.

2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды, осы Кодекстің 127-бабының 2-тармағының 1, 5, 7, 10 және 14-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде:
1) осы Кодекстің 206-бабына сәйкес жүзеге асырылатын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, көрсетілген тауарларда сәйкестендіру шарты кезінде, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары есептеледі. Бұл ретте кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерін есептеу үшін, кеден органы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін табыс етілген тауарға арналған декларацияларды тіркеген күні, оларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастыру кезінде, шығару жүргізілген тауарларға қатысты, - кеден органы тауарға арналған декларацияны табыс еткенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады;
2) кеден органы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты тауарға арналған декларацияны тіркеген күніне, осы Кодекстің 206-бабына сәйкес жүзеге асырылатын, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды сәйкестендіру болмаған кезде, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар есептеледі. Бұл ретте кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу үшін, кеден органы осы Кодекстің 127-бабы 2-тармағының 1, 4, 5, 7, 10 және 14-тармақшаларында көрсетілген, кедендік рәсімімен орналастыру үшін табыс етілген тауарға арналған декларацияларды тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады. Бұл жағдайды адвалорлық мөлшерлемелер бойынша кедендік әкелу баждарын есептеу үшін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың есептік құны база болып табылады, оны айқындау тәртібін Комиссия белгілейді.

2. При помещении под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 5, 7, 10 и 14 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса, товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны:
1) при условии идентификации в указанных товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, осуществляемой в соответствии со статьей 206 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и использованных для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободной таможенной зоны произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
2) при отсутствии на день регистрации таможенным органом декларации на товары в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, осуществляемой в соответствии со статьей 206 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 4, 5, 7, 10 и 14 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса. Базой для исчисления ввозных таможенных пошлин по адвалорной ставке в этом случае является расчетная стоимость товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, порядок определения которой устанавливается Комиссией.

3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды орналастырумен еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде, осы Кодекстің 207-бабының 8 және 9-тармақтарына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар есептеледі. Бұл ретте, кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу үшін, кеден органы осы Кодекстің 127-бабының 1, 4, 5, 7, 10 және 14-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін табыс етілген, тауарға арналған декларацияларды тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.
4. Осы баптың 1 - 3-тармақтарында көрсетілген жағдайларда, кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетелдік валютаны мүше мемлекеттің валютасында қайта есептеуді жүргізу талап етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу әрбір жағдай үшін белгіленген, кедендік әкелу баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелерін қолдану күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
210-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау
1. Егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жағдайда, мұндай тауарлардың мәртебесі тауарлардың жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес айқындалады, олар:
1) тауарлар кодын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы 4 белгісінің деңгейіндегі өзгерісі;
2) пайдаланылатын материалдар құнының пайыздық үлесі немесе қосылған құны түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жеткен кездегі, тауар құнының өзгерісінен (адвалорлық үлес ережесі);
3) тауарларды Одақтың тауары деп тану үшін жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялар жасаудың қажетті шарттарын орындаудан көрінуі мүмкін.
2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаты үшін, егер тауарлары жасау (алу) бойынша операцияларды жасау нәтижесінде мына шарттардың бірі орындалса:
1) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы 4 белгісі деңгейінде өзгертілгенде;

3. При завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны помещением товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 8 и 9 статьи 207 настоящего Кодекса ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 4, 5, 7, 10 и 14 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса.
4. В случае если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, указанных в пунктах 1 - 3 настоящей статьи, требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день применения ставок ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленный для каждого случая.
Статья 210. Определение статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
1. В случае если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вывозятся с таможенной территории Союза, статус таких товаров определяется в соответствии с критериями достаточной переработки товаров, которые могут выражаться в:
1) изменении кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых 4 знаков;
2) изменении стоимости товаров, когда процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли);
3) выполнении необходимых условий, совершении производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров товарами Союза.
2. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, для целей вывоза с таможенной территории Союза признаются товарами Союза, если в результате совершения операций по изготовлению (получению) товаров выполняется одно из следующих условий:
1) произошло изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых 4 знаков, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;

2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлестен аспаса немесе қосылған құн түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жететін болса;
3) осы баптың 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, тауарларға қатысты, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Одақ тауары деп тану үшін жеткілікті шарттар орындалғанда, өндірістік және технологиялық операциялар жасалғанда, Одақ тауарлары деп танылады.
3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар, тауарға қатысты өзге шарттардың орындалуына қарамай, егер жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына жауап бермейтін операциялар ғана жасалса, Одақ тауарлары деп танылмайды.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы 4 белгісі деңгейінде тауарлар кодының өзгеруі және адвалорлық үлес қағидасы, егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Одақ тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесі белгіленген жағдайда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде қолданылмайды.
4. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Одақ тауары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесін, сондай-ақ еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына жауап бермейтін операциялар тізбесін Комиссия айқындайды.
5. Адвалорлық үлес қағидасын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде пайдалану тәртібін Комиссия айқындайды.
Адвалорлық үлес қағидасы Одақ тауарларын жөндеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде пайдаланылмайды.

2) процентная доля стоимости иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не превышает фиксированной доли в цене конечной продукции, или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
3) в отношении товаров выполнены условия, совершены производственные и технологические операции, достаточные для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Союза, за исключением случая, указанного в абзаце первом пункта 3 настоящей статьи.
3. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не признаются товарами Союза, если в отношении таких товаров совершены только те операции, которые не отвечают критериям достаточной переработки, независимо от выполнения иных условий.
Изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых 4 знаков и правило адвалорной доли не применяются в качестве критериев достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в случае если в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определен перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Союза.
4. Перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Союза, а также перечень операций, совершение которых не отвечает критериям достаточной переработки при определении статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определяются Комиссией.
5. Порядок использования правила адвалорной доли в качестве критерия достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определяется Комиссией.
Правило адвалорной доли не применяется в качестве критерия достаточной переработки при совершении операций по ремонту товаров Союза.

6. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың мәртебесін уәкілетті мемлекеттік орган немесе мүше мемлекеттің уәкілетті ұйымы айқындайды.
7. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауардың мәртебесін растайтын құжат ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органы немесе уәкілетті ұйымы еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған, шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Одақ тауарлары деп тану туралы қорытындыны немесе еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды Одақ тауарлары болып табылмайды деп тану туралы қорытынды береді.
Көрсетілген қорытындылардың нысандарын, осындай қорытындылардың электрондық құжаттар түріндегі құрылымы мен форматын, оларды толтыру тәртібін, сондай-ақ оларды беру және қолдану тәртібін Комиссия айқындайды.
8. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған, шетелдік тауарлардан жасалған (алынған), тауарлардың мәртебесін растайтын құжат жоқ болған, жойылған немесе жарамсыз деп танылған кезде мұндай тауар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған кезде - оларды Одақтың кедендік аумағынан шығару мақсатында Одақ тауарлары ретінде, ал өзге мақсаттарда - шетелдік тауарлар ретінде қаралады.
28-тарау
Еркін қойма кедендік рәсімі
211-бап. Еркін қойма кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Еркін қойма кедендік рәсімі - шетелдік тауарларға және Одақ тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес осы кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру және осындай кедендік рәсімге сәйкес оларды пайдалану шарттары сақталған кезде, мұндай тауарлар кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, еркін қоймада орналастырылады және пайдаланылады.
2. Еркін қоймада еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарлары және өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылған шетелдік тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін.
3. Одақтың тауарлары еркін қойма кедендік рәсімімен декларанттың таңдауы бойынша орналастырылады.
Мүше мемлекеттің заңнамасында осы мүше мемлекеттің аумағында құрылған еркін қоймаға орналастыру үшін міндетті түрде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылуға жататын Одақ тауарларының санаттары айқындалуы мүмкін.

6. Статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, определяется уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена.
7. В качестве документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена выдается заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Союза или заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, не являющимися товарами Союза.
Формы указанных заключений, структура и формат таких заключений в виде электронных документов, порядок их заполнения, а также порядок их выдачи и применения определяются Комиссией.
8. При отсутствии, аннулировании или признании недействительным документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, такие товары при завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в целях их вывоза с таможенной территории Союза рассматриваются как товары Союза, а в иных целях - как иностранные товары.
Глава 28
Таможенная процедура свободного склада
Статья 211. Содержание и применение таможенной процедуры свободного склада
1. Таможенная процедура свободного склада - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Союза, в соответствии с которой такие товары размещаются и используются на свободном складе без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. На свободном складе могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, а также товары Союза, не помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и иностранные товары, помещенные под иные таможенные процедуры.
3. Товары Союза помещаются под таможенную процедуру свободного склада по выбору декларанта.
Законодательством государства-члена могут определяться категории товаров Союза, которые для размещения на свободном складе, учрежденном на территории этого государства-члена, подлежат помещению под таможенную процедуру свободного склада в обязательном порядке.

4. Еркін қоймада орналасқан және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарларына қатысты кез келген, оның ішінде осы Кодекстің 213-бабының 1-тармағында көзделген операцияларды жасауға жол беріледі.
5. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған Одақ тауарлары Одақ тауарлары мәртебесін сақтайды.
6. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, Одақ тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар Одақ тауарлары мәртебесін алады.
Егер мүше мемлекеттердің заңнамасында еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарларын орналастыру мен пайдалануға жол берілсе, онда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар мен еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылмаған Одақ тауарлары Одақ тауарлары мәртебесін алады.
7. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан және Одақ тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар (бұдан әрі - еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар) осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шетел тауарлары мәртебесін алады.
Егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) Одақ тауарлары кеден аумағынан әкетілген болса, мұндай тауарлардың мәртебесі осы Кодекстің 218-бабына сәйкес айқындалады.
8. Егер еркін қоймада орналасқан тауарларды оны құрғанға дейін кеден органы еркін қойма аумағында орналасқан тауарлар ретінде немесе еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ретінде немесе еркін қоймада жасалған (алынған) тауарлар ретінде идентификаттай алмаса, онда мұндай тауарлар оларды еркін қойма аумағынан Одақтың кедендік аумағынан тысқары әкету мақсатында Одақтың тауарлары ретінде, ал өзге мақсаттарда - Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар ретінде қарастырылады.
9. Бұрын экспорт кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, осы баптың 8-тармағында көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде мұндай тауарларға кері импорт кедендік рәсімі қолданылмайды.
10. Ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылатын, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар, мұндай тауарларды еркін қойманың аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) шетелдік тауарларда идентификатталуға тиіс.
Егер ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылатын, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған, бірақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған осындай шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарлар, осындай тауарларда идентификатталмаса, Одақтың кедендік аумағынан әкетілуі тиіс.

4. В отношении товаров Союза, находящихся на свободном складе и не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, допускается совершение любых операций, в том числе предусмотренных пунктом 1 статьи 213 настоящего Кодекса.
5. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, сохраняют статус иностранных товаров, а товары Союза, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, сохраняют статус товаров Союза.
6. Товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, приобретают статус товаров Союза.
Если законодательством государств-членов допускаются размещение и использование на свободном складе товаров Союза, не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, то товары, изготовленные (полученные) из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров Союза, не помещенных под таможенную процедуру свободного склада, приобретают статус товаров Союза.
7. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров Союза (далее - товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада), приобретают статус иностранных товаров, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
В случае если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вывозятся с таможенной территории Союза, статус таких товаров определяется в соответствии со статьей 218 настоящего Кодекса.
8. В случае если товары, находящиеся на свободном складе, не могут быть идентифицированы таможенным органом как товары, находившиеся на территории свободного склада до его создания, или как товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада или изготовленные (полученные) на свободном складе, то такие товары в целях их вывоза с территории свободного склада за пределы таможенной территории Союза рассматриваются как товары Союза, а в иных целях - как иностранные товары, ввозимые на таможенную территорию Союза.
9. При ввозе на таможенную территорию Союза товаров, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ранее вывезенных с таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой экспорта, к таким товарам не может быть применена таможенная процедура реимпорта.
10. Иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, должны быть идентифицированы в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для вывоза таких товаров с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории Союза.
В случае если иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, использованы для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, но не могут быть идентифицированы в таких товарах, товары, изготовленные (полученные) из таких иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, должны быть вывезены с таможенной территории Союза.

11. Еркін қойманың иесі Одақтың тауарларын осы баптың 3-тармағын ескере отырып, оларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырмай еркін қойма аумағына орналастыра және (немесе) пайдалана алады.
12. Комиссия оларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлар тізбесін және (немесе) тауарлар санатын айқындауға құқылы.
Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес оларға қатысты осы мүше мемлекеттің аумағында еркін қойма кедендік рәсімі қолданылмайтын шетел тауарларының тізбесі және (немесе) шетел тауарларының санаттары айқындалуы мүмкін.
13. Кеден органы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың құрамына кіретін (кірген) ретінде идентификаттауы мүмкін бөлшектер, тораптар, агрегаттар, оларды еркін қойманың аумағынан әкету мақсатында еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ретінде қарастырылады және оларға қатысты осы Кодекстің ережелері қолданылады.
212-бап. Тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру шарттары және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану
1. Тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру шарттары осы Кодекстің 7-бабына сәйкес шетелдік тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыратын тауарлардың декларанты болып еркін қойманың иесі болып табылатын тұлға, ал мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда - өзге де тұлғалар бола алады.
3. Еркін қойма кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды қолданудың шарттары:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың еркін қойма аумағында осы баптың 5-тармағын және осы Кодекстің 213-бабының 5-тармағы ескеріле отырып, оның қызмет ету мерзімі ішінде орналастырылуы және жайғастырылуы;
2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды осы кедендік рәсімімен орналастырған декларанттың не осы тарауға сәйкес айқындалған өзге де тұлғалардың пайдалануы;
3) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 213-бабына сәйкес әрекеттерді жасау болып табылады.
4. Еркін қойманың жұмыс істеуі тоқтатылған кезде, осы баптың 3-тармағында айқындалған еркін қойма кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттары, осы Кодекстің 215-бабының 3-тармағына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталғанға немесе тоқтатылғанға дейін сақталуы тиіс.

11. Владелец свободного склада может размещать и (или) использовать товары Союза на территории свободного склада без их помещения под таможенную процедуру свободного склада с учетом пункта 3 настоящей статьи.
12. Комиссия вправе определять перечень товаров и (или) категорий товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура свободного склада.
В соответствии с законодательством государств-членов может определяться перечень иностранных товаров и (или) категорий иностранных товаров, в отношении которых на территории этого государства-члена не применяется таможенная процедура свободного склада.
13. Части, узлы, агрегаты, которые могут быть идентифицированы таможенным органом как входящие (входившие) в состав товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, рассматриваются в целях их вывоза с территории свободного склада как товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и в отношении их применяются положения настоящего Кодекса.
Статья 212. Условия помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условием помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада является соблюдение в отношении иностранных товаров запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободного склада, может выступать лицо, являющееся владельцем свободного склада, а в случаях, предусмотренных законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - также иные лица.
3. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада являются:
1) размещение и нахождение товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на территории свободного склада в течение срока его функционирования с учетом пункта 5 настоящей статьи и пункта 5 статьи 213 настоящего Кодекса;
2) использование товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, декларантом, поместившим их под такую таможенную процедуру, либо иными лицами, определенными в соответствии с настоящей главой;
3) совершение в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, действий в соответствии со статьей 213 настоящего Кодекса.
4. При прекращении функционирования свободного склада условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада, определенные пунктом 3 настоящей статьи, должны соблюдаться до завершения или прекращения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктом 3 статьи 215 настоящего Кодекса.

5. Мүше мемлекеттердің заңнамасында, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауардың декларанты болып табылатын заңды тұлға, еркін қойманың иесі болып табылатын, бірнеше еркін қойманың аумағында орналасуы және болуы мүмкін жағдайлар, мұндай тауарларды, осындай қоймалардың арасында, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды ауыстыру, сондай-ақ мұндай жағдайда кедендік операцияларды жасаудың ерекшеліктері мен мұндай тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізудің ерекшеліктері белгіленуі мүмкін.
213-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты жасалатын іс-қимылдар
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларға және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойма аумағында мынадай операцияларды жасауға жол беріледі:
1) сақтау;
2) тауарларды тиеу (түсіру) бойынша операциялар және сақтаумен байланысты өзге де жүк операциялары;
3) тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операциялар, сондай-ақ партияларды бөлшектеуді, жөнелтімдерді құруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды, тауарлық сапаларын жақсарту бойынша операцияларды қоса алғанда, тауарларды тасуға (тасымалдауға) және сатуға дайындау бойынша қарапайым операциялар;
4) тауарларды қайта өңдеу (өңдеу), тауарларды жасау (жинау, бұзу, монтаждау, қиыстыруды қоса алғанда) тауарларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша операциялар, оның ішінде оны жасағанда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар, тіпті егер мұндай шетелдік тауарлар жасау (алу) процесінде толық не ішінара шындалса (тұтынылса) және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың құрамында жоқ болса да (бұдан әрі осы тарауда - еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша әрекеттер), тауарларды жасауға (алуға) қатысады немесе қолдау көрсетеді. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау кезінде тауарларды жасауға (алуға) қатысатын немесе сүйемелдейтін шетел тауарларына технологиялық процесте көмекші құралдар болып табылатын тауарлар (мысалы, жабдықтар, станоктар, жабдықтар) жатқызылмайды;

5. Законодательством государств-членов могут устанавливаться случаи, когда товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов, владельцем которых является юридическое лицо, являющееся декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, случаи перемещения таких товаров и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, между такими складами, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях и особенности проведения таможенного контроля в отношении таких товаров.
Статья 213. Действия, совершаемые в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и в отношении товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
1. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на территории свободного склада допускается совершение следующих операций:
1) хранение;
2) операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением;
3) операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке) и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств;
4) операции по переработке (обработке) товаров, изготовлению товаров (включая сборку, разборку, монтаж, подгонку), ремонту или техническому обслуживанию товаров, в том числе при совершении которых иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров, даже если такие иностранные товары полностью или частично расходуются (потребляются) в процессе изготовления (получения) товаров и (или) не содержатся в товарах, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада (далее в настоящей главе - операции по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада). К иностранным товарам, которые участвуют или содействуют изготовлению (получению) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не относятся товары, являющиеся вспомогательными средствами в технологическом процессе (например, оборудование, станки, приспособления);

5) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды, сондай-ақ еркін қойманы пайдалану мен қызмет етуімен байланысты өзге операцияларды жасау мақсатында жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды қолдану (пайдалану);
6) тауарларды еркін қойма аумағында өндірістік бағыттағы және көмекші инфрақұрылымның жылжымайтын объектілері (бұдан әрі осы тарауда - жылжымайтын объектілер) құру мақсатында пайдалану;
7) осы Кодекстің 17-бабына сәйкес тауарлар сынамасын және (немесе) үлгісін іріктеу;
8) еркін қоймаларды құру мақсатына кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес белгіленетін өзге де операциялар.
2. Тауарларды толық не ішінара тұтыну фактісі, оның ішінде тауарды жасау (алу) процесінде шығындалу (тұтынылу), өндірістік процестерді қамтамасыз ету, еркін қойманың аумағында қолданылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды ұсату және пайдалану кезінде, сондай-ақ жылжымайтын объектілерді құру мақсатында осы Кодекстің 424-бабының алтыншы абзацына сәйкес кеден органына ұсынылатын есептілікте көрсетілуге жатады.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты операциялардың тізбесі, кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес еркін қойманы құру кезінде оны құру мақсаттарына қарай қысқартылуы мүмкін.
4. Осы баптың 1 тармағы 1 - 3 және 5-тармақшаларында көзделген операциялар еркін қойма иесінің рұқсатымен ғана жасалады.
Кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасы осы тармақта көрсетілген операцияларды жасауға құқылы өзге де тұлғалар айқындалуы мүмкін.
5. Кеден органының рұқсатымен еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін қойманың аумағынан еркін қойманың кедендік рәсімдеу қолданысын аяқтаусыз әкетуге мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) еркін қойманың иесі қолдануға енгізген және пайдаланылатын жабдықтар немесе өзге де негізгі өндірістік құрал, не болмаса аталған негізгі өндірістік құралдардың бөлшектері болып табылатын көрсетілген тауарлар, оларды жөндеу (күрделі жөндеуді, жаңартуды қоспағанда), техникалық қызмет көрсету немесе қалыпты (жұмыс) күйінде ұстау үшін қажетті өзге де операцияларды жасау үшін Одақтың кедендік аумағынан қалған бөлігіне әкетіледі;

5) использование (эксплуатация) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним в целях совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также иных операций, связанных с эксплуатацией и функционированием свободного склада;
6) использование товаров в целях строительства объектов недвижимости производственного назначения и вспомогательной инфраструктуры (далее в настоящей главе - объекты недвижимости) на территории свободного склада;
7) отбор проб и (или) образцов товаров в соответствии со статьей 17 настоящего Кодекса;
8) иные операции, устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с целями создания свободных складов.
2. Факт полного или частичного потребления товаров, в том числе при расходовании (потреблении) в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости подлежит отражению в отчетности, представляемой таможенному органу в соответствии с абзацем шестым статьи 424 настоящего Кодекса.
3. Перечень операций в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, может быть сокращен в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании при создании свободного склада исходя из целей его создания.
4. Совершение операций, предусмотренных подпунктами 1 - 3 и 5 пункта 1 настоящей статьи, допускается только владельцем свободного склада.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут быть определены иные лица, имеющие право на совершение операций, указанных в настоящем пункте.
5. С разрешения таможенного органа допускается вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада в следующих случаях:
1) указанные товары, являющиеся оборудованием или иными основными производственными средствами, введенными в эксплуатацию и используемыми владельцем свободного склада, либо частями указанных основных производственных средств, вывозятся на остальную часть таможенной территории Союза для их ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации), технического обслуживания или совершения других операций, необходимых для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;

2) көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағынан қалған бөлігіне оларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру, соның ішінде өндірістік процеспен көзделген тексеру бойынша операциялар іске асыру үшін, сондай-ақ үлгілер ретінде көрсету үшін әкетіледі;
3) көрсетілген тауарлар мүше мемлекеттің қалған бөлігіне, еркін қойманың иесі оның аумағында еркін қоймалардың иелері тізіліміне енгізілген, кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осындай тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасауға құқылы кеден органында еркін қоймадан тысқары еркін қойманың кедендік рәсіміннің қолданысын аяқтау бойынша кедендік операцияларды жасау үшін әкетіледі;
4) көрсетілген тауарлар осы Кодекстің 212-бабы 5-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда, өзге еркін қойманың аумағына орналастыру және сонда болуы үшін әкетіледі.
6. Осы Кодекстің 5-тармағы 1 және 2-тармақшаларында көрсетілген тауарлар осындай операцияларды жасау мақсаттары мен жағдайларына негізделе отырып, кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін еркін қойманың аумағына кері әкелуге жатады. Кеден органы белгілеген мерзім осы тауарлар декларантының дәйекті өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
Осы баптың 5-тармағы 3-тармақшасында көрсетілген тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысы кеден органы белгілеген мерзім біткенге дейін аяқталуы тиіс. Кеден органы белгілеген мерзім осы тауарлар декларантының дәйекті жүгінісі бойынша ұзартылуы мүмкін.
Осы баптың 5-тармағы 4-тармақшасында көрсетілген тауарлар өзге еркін қойма аумағында кеден органы белгілеген мерзім біткенге дейін өзге еркін қойманың аумағына орналастырылуы тиіс. Кеден органы белгілеген мерзім осы тауарлар декларантының дәйекті өтініші бойынша ұзартылуы мүмкін.
7. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген кеден органының рұқсат беру тәртібі кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
8. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың барлығына немесе бөлігіне және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты осы тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқықтарын беруді көздейтін мәмілелердің жасалуы мүмкін. Бұл ретте осы баптың 9-тармағына сәйкес еркін қойманың кедендік рәсім қолданысын аяқтамастан көрсетілген тауарларды беруге жол берілетін жағдайларды қоспағанда, осы Кодекспен белгіленген тәртіпте еркін қойманың кедендік рәсім қолданысы аяқталуы тиіс.

2) указанные товары вывозятся на остальную часть таможенной территории Союза для совершения операций по их техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке, в том числе предусмотренных производственным процессом, а также для их демонстрации в качестве образцов;
3) указанные товары вывозятся на остальную часть территории государства-члена, на территории которого владелец свободного склада включен в реестр владельцев свободных складов, для совершения таможенных операций по завершению действия таможенной процедуры свободного склада за пределами свободного склада в таможенном органе, правомочном в соответствии с законодательством государства-члена о таможенном регулировании совершать таможенные операции в отношении таких товаров;
4) указанные товары вывозятся для размещения и нахождения на территории иного свободного склада в случаях, предусмотренных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 5 статьи 212 настоящего Кодекса.
6. Товары, указанные в подпунктах 1 и 2 пункта 5 настоящей статьи, подлежат обратному ввозу на территорию свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом, исходя из целей и обстоятельств совершения таких операций. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению декларанта этих товаров.
В отношении товаров, указанных в подпункте 3 пункта 5 настоящей статьи, действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено до истечения срока, установленного таможенным органом. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению декларанта этих товаров.
Товары, указанные в подпункте 4 пункта 5 настоящей статьи, должны быть размещены на территории иного свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом. Установленный таможенным органом срок может быть продлен по мотивированному обращению декларанта этих товаров.
7. Порядок выдачи таможенным органом разрешения, указанного в пункте 5 настоящей статьи, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
8. В отношении всех или части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, могут совершаться сделки, предусматривающие передачу прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами. При этом действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда в соответствии с пунктом 9 настоящей статьи допускается передача указанных товаров без завершения действия таможенной процедуры свободного склада.

9. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай:
1) мердігер (қосалқы мердігер) немесе өзге де, оның ішінде еркін қойманың аумағында құрылыс және (немесе) мердігерлік монтаж жұмыстарын жүзеге асыратын тұлғаларға;
2) тасымалдаушыға оларды тасымалдау үшін;
3) жөндеу (күрделі жөндеуді, қайта жаңғыртуды қоспағанда), техникалық қызмет көрсету және (немесе) осындай тауарларды қалыпты (жұмыс) күйінде ұстауға қажетті басқа да операцияларды жүзеге асыратын тұлғаларға;
4) өндірістік процесте көзделген осындай тауарларды техникалық сынау, зерттеу, тестілеу, тексеру бойынша операцияларды, сондай-ақ оларды үлгі ретінде көрсететін тұлғаларға;
5) осы баптың 5-тармағы 1 және 2-тармақшаларыда көзделген жағдайларда еркін қойма аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты операцияларды жасайтын тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға беруге жол беріледі.
10. Осы баптың 9-тармағында көрсетілген тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға тауарларды беру, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантын осы тарауда көзделген, еркін қойма кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтаудан босатпайды.
214-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттау мақсатында, мынадай тәсілдер пайдаланылуы мүмкін:
1) еркін қойма иесінің немесе кеден органының лауазымды тұлғасының еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларына мөрлер, мөртаңбалар қоюы, цифрлық және басқа да таңбалау жүргізу;
2) шетелдік тауарлар масштабында егжей-тегжейлі сипаттау, суретке түсіру, бейнелеу;
3) шетелдік тауарлардың және шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардың алдын ала іріктеп алынған сынамаларын және (немесе) үлгілерін салыстыру;
4) тауарлардағы, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде таңбалауды пайдалану;
5) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың сипатына және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларға, оның ішінде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалану туралы егжей-тегжейлі мәліметтен тұратын ұсынылған құжаттарды зерттеу жолымен, сондай-ақ оларды өндіру технологиясы туралы немесе еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау кезінде кедендік бақылау жүргізу жолымен өзге де тәсілдер қолданылуы мүмкін.

9. Допускается передача товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, без завершения действия таможенной процедуры свободного склада во владение и (или) пользование:
1) подрядчику (субподрядчику) или иному лицу, которые будут осуществлять строительные и (или) монтажные подрядные работы на территории свободного склада;
2) перевозчику для их перевозки;
3) лицам, которые будут осуществлять ремонт (за исключением капитального ремонта, модернизации), техническое обслуживание и совершать другие операции, необходимые для поддержания таких товаров в нормальном (рабочем) состоянии;
4) лицам, которые будут совершать операции по техническому испытанию, исследованию, тестированию, проверке таких товаров, предусмотренные производственным процессом, а также их демонстрацию в качестве образцов;
5) лицам, которые будут совершать операции в отношении товаров, вывозимых с территории свободного склада, в случаях, предусмотренных подпунктами 1 и 2 пункта 5 настоящей статьи.
10. Передача товаров во владение и (или) пользование лицам, указанным в пункте 9 настоящей статьи, не освобождает декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, от соблюдения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада, предусмотренных настоящей главой.
Статья 214. Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
1. В целях идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, могут использоваться следующие способы:
1) проставление владельцем свободного склада или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, нанесение цифровой и другой маркировки на иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
3) сопоставление предварительно отобранных проб и (или) образцов иностранных товаров и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут применяться исходя из характера товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и совершаемых операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в том числе путем исследования представленных документов, содержащих подробные сведения об использовании иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в технологическом процессе совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также о технологии их производства, или путем проведения таможенного контроля во время совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.

2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан жасалған (алынған) тауарларда идентификаттауды жүзеге асыру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
215-бап. Еркін қойма кедендік рәсім қолданысын аяқтау және тоқтату
1. Еркін қойма кедендік рәсім қолданысы мынадай жағдайларда аяқталуы тиіс:
1) еркін қойманың жұмыс істеуін тоқтатқан күннен бастап 6 ай ішінде еркін қойманың жұмыс істеуін тоқтату;
2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды, мұндай тауарларды әкету жағдайларын қоспағанда әкету:
осы Кодекстің 213-бабы 5-тармағында көрсетілген мақсаттарда;
егер мұндай тауарлар өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан және олардың сапасы түпкі мақсаттары үшін пайдалануға жарамсыз болса, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе оларды өзге де тәсілдермен жою үшін;
3) осы Кодекстің 213-бабы 9-тармағында көрсетілген жағдайларда тауарларды беруді қоспағанда, декларант еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын осы баптың 10-тармағына сәйкес өзге тұлғаға береді.
2. Еркін қойманың тауарлардың декларанты ретінде тауарлардың еркін қойма кедендік рәсімделуіне орналастырылуы кезінде тауарлардың декларанты болып табылған тұлға бола алады, ал егер де ол мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасымен көзделген болса, - өзге де тұлға бола алады.
3. Еркін қойманың қызмет етуінің тоқталуы кезінде еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар орналастырылған еркін қоймалар аумағындағы кедендік транзиттік кедендік рәсімдеуді қоспағанда, осы баптың 4 және 5-тармақтарын ескере отырып, осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырумен аяқталады не осы баптың 7 және 9-тармақтарына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырмай аяқталады.

2. Порядок осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 215. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры свободного склада
1. Действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено в следующих случаях:
1) прекращение функционирования свободного склада в течение 6 месяцев со дня прекращения функционирования свободного склада;
2) вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада, за исключением случаев вывоза таких товаров:
в целях, указанных в пункте 5 статьи 213 настоящего Кодекса;
для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения их иным способом в соответствии с законодательством государств-членов, если такие товары утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены;
3) передача декларантом прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, иному лицу в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, за исключением передачи товаров в случаях, указанных в пункте 9 статьи 213 настоящего Кодекса.
2. При завершении действия таможенной процедуры свободного склада декларантом товаров может выступать лицо, являвшееся декларантом товаров при их помещении под таможенную процедуру свободного склада, а если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - иное лицо.
3. При прекращении функционирования свободного склада действие таможенной процедуры свободного склада завершается помещением под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, находящихся на территории свободного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с учетом пунктов 4 и 5 настоящей статьи либо завершается без помещения под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 7 и 9 настоящей статьи.

Еркін қойма кедендік рәсім қолданысы аяқталмаған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген мерзімнің өтуі бойынша осы кедендік рәсім қолданысы тоқтатылады, ал тауарларды кеден органы осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
4. Тауарларды еркін қойманың аумағынан Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету үшін:
1) кері экспорт кедендік рәсімімен:
табиғи тозу салдарынан өзгеруден басқа, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындар салдарынан болған өзгерістерден басқа, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және еркін қойма аумағынан өзгертілмеген күйде шығарылатын тауарларды;
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардан және осы Кодекстің 218-бабына сәйкес Одақтың тауарлары деп танылмаған тауарларды;
2) экспорт кедендік рәсімімен:
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарларын;
Одақ тауарларынан жасалған (алынған) тауарларды;
еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлардан және осы Кодекстің 218-бабына сәйкес Одақтың тауарлары деп танылған тауарларды орналастырумен еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталады.
5. Еркін қойма аумағынан тауарларды Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін:
1) осы Кодекстің 127-бабы 2-тармағының 1, 4, 5, 7, 10 және 14 - 16) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдерге, өзгертілмеген күйде еркін қойманың аумағынан әкетілетін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, табиғи тозу салдарынан өзгеруден, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындар салдарынан болған өзгерістерден басқа, осы баптың 6-тармағын ескере отырып, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды;
2) кері импорт кедендік рәсімімен:
табиғи тозу салдарынан өзгеруден, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындар салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгертілмеген күйде қалған еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарларын;
Одақтың тауарларына қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтаған кезде, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарларынан жасалған (алынған) тауарларды орналастырумен еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталады.

При незавершении действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии с абзацем первым настоящего пункта действие этой таможенной процедуры прекращается по истечении срока, указанного в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
4. Для вывоза товаров с территории свободного склада за пределы таможенной территории Союза действие таможенной процедуры свободного склада завершается помещением:
1) под таможенную процедуру реэкспорта:
иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и вывозимых с территории свободного склада в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и не признанных в соответствии со статьей 218 настоящего Кодекса товарами Союза;
2) под таможенную процедуру экспорта:
товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада;
товаров, изготовленных (полученных) из товаров Союза;
товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и признанных в соответствии со статьей 218 настоящего Кодекса товарами Союза.
5. Для вывоза товаров с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории Союза действие таможенной процедуры свободного склада завершается помещением:
1) под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 4, 5, 7, 10 и 14 - 16 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса, иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вывозимых с территории свободного склада в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с учетом пункта 6 настоящей статьи;
2) под таможенную процедуру реимпорта:
товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
товаров, изготовленных (полученных) исключительно из товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, при завершении действия таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров Союза.

6. Егер де еркін қойма кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік туарлардан жасалған (алынған) тауарлар құрамына ішкі нарықты қорғау шараларының әрекеті қолданылатын шетелдік тауарлар кірсе, мұндай тауарларды еркін қойманың аумағынан Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне әкету үшін, осы тауарларда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды сәйкестендіру шартымен осы Кодекстің 127-бабының 2-тармағы 1 және 7-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсіммен орналасуы мүмкін.
7. Осы баптың 9-тармағында көзделген жағдайда, сондай-ақ мынадай:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар өздерінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқанда және олар тағайындалған сапада қолдану үшін жарамсыз болғанда, еркін қойманың аумағынан көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес өзге тәсілмен жою үшін әкетіледі. Бұл ретте, көмілген, залалсыздандырылған, кәдеге жаратылған және (немесе) өзге де тәсілдермен жойылған және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларына сәйкес айқындалған тауарлардың санына сәйкес келетін, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсім қолданысы аяқталады;
2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылған және (немесе) өтемсіз жоғалғанда не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындалу нәтижесінде өтемсіз жоғалғанда және осындай жойылу немесе қайтарусыз жоғалу фактін мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы таныған жағдайларда еркін қойма кедендік рәсімінің қолдануы, кедендік рәсімімен орналастырусыз аяқталады.
8. Еркін қойма кедендік рәсімін қолдануды аяқтау тәртібі осы баптың 7-тармағында көзделген жағдайларда мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
9. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, пайдалануға енгізілген және еркін қойманың иесі пайдаланатын жабдықтар немесе еркін қойманың аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін еркін қойманың иесі пайдаланған тауарлар және осындай жылжымайтын объектілердің құрамды бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсім қолданысы, көрсетілген тауарларды мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасымен белгіленген тәртіпте кедендік рәсіммен орналастырусыз аяқталады.
Көрсетілген тауарлар еркін қойма кедендік рәсімін қолдану аяқталған күннен бастап Одақ тауарларының мәртебесін алады.

6. Если в состав товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, входят иностранные товары, подпадающие под действие мер защиты внутреннего рынка, такие товары для вывоза с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории Союза могут быть помещены под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1 и 7 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса, при условии идентификации в этих товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
7. Действие таможенной процедуры свободного склада завершается без помещения под таможенные процедуры в случае, предусмотренном пунктом 9 настоящей статьи, а также в следующих случаях:
1) товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены, вывозятся с территории свободного склада для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом в соответствии с законодательством государств-членов. При этом действие таможенной процедуры свободного склада завершается в отношении части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, соответствующей количеству товаров, захороненных, обезвреженных, утилизированных и (или) уничтоженных иным способом, и определяемой в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
2) товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, уничтожены и (или) безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и факт такого уничтожения или безвозвратной утраты признан таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
8. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободного склада в случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящей статьи, устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
9. При прекращении функционирования свободного склада действие таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается без помещения указанных товаров под таможенные процедуры в порядке, установленном законодательством государств-членов.
Указанные товары приобретают статус товаров Союза со дня завершения действия таможенной процедуры свободного склада.

10. Декларанттың еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын өзге тұлғаға берген кезде осы баптың 5-тармағы 1-тармақшасына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімін қолдану аяқталады.
11. Еркін қойма иесін тарату кезінде еркін қойма кедендік рәсім қолданысын аяқтау мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
216-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімдері және есептеу
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап, ал тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті берген тұлғаға, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығаруға мәлімделген тауарларға қатысты - кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарына қатысты баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер декларантта мынадай мән-жайлар болған кезде:
1) осы Кодекстің 215-бабының 4-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтауды қоспағанда, осы Кодекстің 215-бабына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау, оның ішінде осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін;
2) экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды осы Кодекстің 215-бабы 4-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген Одақтың кедендік аумағынан әкету;
3) осы Кодекстің 129-бабы 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен әрекеттері тоқтатылған, осындай кедендік рәсімдерді қолдану шеңберінде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды және (немесе) оларға еркін қойма кедендік рәсімінің әрекеттері тоқтатылғандарға қатысты, тауарларды орналастырылған;

10. При передаче декларантом прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, иному лицу действие таможенной процедуры свободного склада завершается в соответствии с подпунктом 1 пункта 5 настоящей статьи.
11. Завершение действия таможенной процедуры свободного склада при ликвидации владельца свободного склада осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 216. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, - с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии со статьей 215 настоящего Кодекса, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, за исключением завершения действия таможенной процедуры свободного склада помещением под таможенную процедуру экспорта товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 4 статьи 215 настоящего Кодекса;
2) вывоз с таможенной территории Союза указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 4 статьи 215 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру экспорта;
3) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры свободного склада прекращено, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в рамках применения такой таможенной процедуры, действие которой прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;

4) осы баптың 5-тармағына сәйкес төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын және (немесе) есептелген мөлшерде оларды өндіріп алу жөніндегі міндеттеме орындалған;
5) осы Кодекске сәйкес мұндай жойылуға немесе біржолғы жоғалуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш әрекетінен жойылу және (немесе) біржолғы жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи шығындалу нәтижесінде осындай тауарлардың өтеусіз жоғалу фактісін, мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органын тануы;
6) тауарларға арналған декларацияны тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу туындаған кезінде, кедендік әкелудің баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемеге қатысты - еркін қойманың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;
7) тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттемеге қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығаруды жою;
8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру немесе тәркілеу;
9) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органының тауарларды ұстауы;
10) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы (әкімшілік процесті жүргізу) іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және оларға қатысты, егер бұрын осындай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған жағдайларда тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде орындалуға тиіс.

4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.

4. Кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемлық баждарды төлеу мерзімі көрсетілген жағдайлар туындаған кезде деп есептеледі:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды, осы Кодекстің 215-бабы 1-тармағының 2-тармақшасында көзделген жағдайларда мұндай тауарлар еркін қойма кедендік рәсімі аяқталмастан еркін қойманың аумағынан әкетуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, еркін қойманың аумағынан осындай тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімі аяқталғанға дейін не осы Кодекстің 213-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда кеден органының рұқсатынсыз әкетілген жағдайда - еркін қойманың аумағынан әкету күні, ал егер бұл күн анықталмаса - еркін қойманың аумағынан осындай әкету фактісі анықталған күн;
2) осы Кодекстің 213-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда, мұндай тауарлар берілуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осындай тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімі аяқталғанға дейін өзге тұлғаға берілген жағдайда - тауарларды беру күні, ал егер бұл күн анықталмаса - осындай беру фактісі анықталған күн;
3) осы Кодекстің 213-бабы 5-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көрсетілген жағдайларда еркін қойманың кедендік аумағынан әкетілген тауарлар осы Кодекстің 213-бабы 6-тармағының бірінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін еркін қойманың аумағына қайтарылмаған жағдайда - осы Кодекстің 213-бабы 6-тармағының бірінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталған күн;
4) осы Кодекстің 213-бабы 5-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жағдайда еркін қойманың кедендік аумағынан әкетілген тауарларға қатысты, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқталмаған жағдайда осы Кодекстің 213-бабы 6-тармағының екінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін - осы мерзім аяқталған күн;
5) осы Кодекстің 213-бабы 5-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайда еркін қойманың аумағынан әкетілген тауарлар осы Кодекстің 213-бабы 6-тармағының үшінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін өзге еркін қойманың аумағында орналастырылмаған жағдайда - осы Кодекстің 213-бабы 6-тармағының үшінші абзацына сәйкес кеден органы белгілеген мерзім аяқталған күн;

4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае вывоза с территории свободного склада иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, до завершения в отношении таких товаров действия таможенной процедуры свободного склада либо без разрешения таможенного органа в случаях, указанных в пункте 5 статьи 213 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда такие товары могут быть вывезены с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада в случаях, предусмотренных подпунктом 2 пункта 1 статьи 215 настоящего Кодекса, - день вывоза с территории свободного склада, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого вывоза с территории свободного склада;
2) в случае передачи иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, иному лицу до завершения в отношении таких товаров действия таможенной процедуры свободного склада, за исключением случаев, когда такие товары могут быть переданы в случаях, предусмотренных пунктом 9 статьи 213 настоящего Кодекса, - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день выявления факта такой передачи;
3) в случае невозврата на территорию свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем первым пункта 6 статьи 213 настоящего Кодекса, товаров, вывезенных с территории свободного склада в случаях, указанных в подпунктах 1 и 2 пункта 5 статьи 213 настоящего Кодекса, - день истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем первым пункта 6 статьи 213 настоящего Кодекса;
4) в случае незавершения действия таможенной процедуры свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем вторым пункта 6 статьи 213 настоящего Кодекса, в отношении товаров, вывезенных с территории свободного склада в случае, указанном в подпункте 3 пункта 5 статьи 213 настоящего Кодекса, - день истечения этого срока;
5) в случае неразмещения на территории иного свободного склада до истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем третьим пункта 6 статьи 213 настоящего Кодекса, товаров, вывезенных с территории свободного склада в случае, указанном в подпункте 4 пункта 5 статьи 213 настоящего Кодекса, - день истечения срока, установленного таможенным органом в соответствии с абзацем третьим пункта 6 статьи 213 настоящего Кодекса;

6) авария немесе еңсерілмейтін күш әрекеті салдарынан не тасымалдаудың (тасымалдың) және сақтаудың және (немесе) пайдаланудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде жойылуын және (немесе) жоғалуын қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жоғалтқан жағдайда - тауарларды жоғалтқан күн, ал егер бұл күн анықталмаса - мұндай жоғалу фактісі анықталған күн;
7) осы Кодекстің 215-бабы 1-тармағы 2-тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою фактісін растайтын құжаттар кеден органына, ол белгілеген мерзімде ұсынылмаған жағдайда - мұндай тауарлар еркін қойманың аумағынан тыс жерлерге әкетілген күн;
8) осы Кодекстің 215-бабы 4-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тауарларға қатысты экспорттық кедендік рәсімінің қолданылуын осы Кодекстің 139-бабы 5-тармағының үшінші абзацына сәйкес тоқтатылған жағдайда, осындай тоқтату кезінде еркін қойманың аумағындағы көрсетілген тауарларға қатысты экспорттық кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтатуды қоспағанда, - осы Кодекстің 139-бабы 5-тармағының бірінші абзацында белгіленген мерзім аяқталғаннан күннен кейінгі күн кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
5. Егер осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты басталған жағдайда, егер мұндай шетелдік тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты басталған және осы Кодекстің 214-бабына сәйкес осындай тауарларда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар сәйкестендірілген жағдайда, егер мұндай шетелдік тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған болса, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау үшін пайдаланылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары үшін еркін қойманың кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген, тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеу күніне қолданыстағы кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады, ал шығару тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін еркін қойма кедендік рәсімімен оларды орналастыру кезінде жүргізілген тауарларға қатысты, - тауарларға арналған декларация бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күнінен есептеледі.

6) в случае утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день выявления факта такой утраты;
7) в случае непредставления таможенному органу в установленный им срок документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров, указанных в абзаце третьем подпункта 2 пункта 1 статьи 215 настоящего Кодекса, - день вывоза таких товаров за пределы территории свободного склада;
8) в случае прекращения в соответствии с абзацем третьим пункта 5 статьи 139 настоящего Кодекса действия таможенной процедуры экспорта в отношении товаров, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 4 статьи 215 настоящего Кодекса, за исключением прекращения действия таможенной процедуры экспорта в отношении указанных товаров, которые на момент такого прекращения находятся на территории свободного склада, - день, следующий за днем истечения срока, установленного абзацем первым пункта 5 статьи 139 настоящего Кодекса.
5. В случае если обстоятельства, указанные в пункте 4 настоящей статьи, наступили в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случае если обстоятельства, указанные в пункте 4 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и в таких товарах в соответствии со статьей 214 настоящего Кодекса идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и использованных для изготовления товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, как если бы такие иностранные товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В случаях, указанных в абзацах первом и втором настоящего пункта, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободного склада произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.

6. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға қатысты басталған және осындай тауарларда осы Кодекстің 214-бабына сәйкес еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар сәйкестендірілмеген жағдайда, егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) мұндай тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Көрсетілген жағадайларда кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 7 және 12-тарауларына сәйкес есептеледі.
Кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалынған (алынған) тауарларға қатысты осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыстағы, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасында қайта есептеу талап етілген жағдайда, осындай қайта есептеу осы баптың 4-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Егер кеден органында тауарлар туралы нақты мәліметтер (сипаты, атауы, мөлшері, шығу жері және (немесе) кедендік құны) болмаған жағдайда, төленуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін база кеден органының қолда бар мәліметтерінің негізінде айқындалады, тауарларды сыныптау осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі санымен топтау деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін осындай топқа кіретін тиісті тауарларға кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;
осындай топқа кіретін тиісті тауарларға, оларға қатысты кедендік баж мөлшерлемелерінің ең үлкені белгіленген, салықтарды есептеу үшін қосылған құн салығының ең үлкен мөлшерлемелерді, акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым) мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;
осындай топқа кіретін тиісті тауарларға, оған қатысты кедендік баж мөлшерлемелерінің ең үлкені белгіленген, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;
осындай топқа кіретін тиісті тауарларға, осы тармақтың тоғызыншы абзацын есепке ала отырып, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең үлкені қолданылады;

6. В случае если обстоятельства, указанные в пункте 4 настоящей статьи, наступили в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и в таких товарах в соответствии со статьей 214 настоящего Кодекса не идентифицированы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы такие товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
В указанном случае ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в соответствии с главами 7 и 12 настоящего Кодекса.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
В случае если для определения таможенной стоимости товаров, а также для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, являющийся сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующая товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца десятого настоящего пункта.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығу және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер негізге алына отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығу және (немесе) көрсетілген баждарды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, егер тауарды не топқа кіретін тауарларды сыныптау 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса, егер тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі санымен топтау деңгейінде айқындалса, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының ең үлкен мөлшерлемелеріне негізделе отырып есептеледі.
Тауарлар туралы нақты мәліметтердің салдарын белгілеген кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып есептеледі, кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларын өндіріп алу жүзеге асырылады.
7. Осы баптың 5-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі аяқталған күні аралығында оларды төлеудің мерзімін кейінге қалдыру ұсынылған болса, пайыздары төленуге тиіс. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
8. Еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтаған жағдайда не экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы Кодекстің 215-бабы 4-тармағы 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген Одақтың кедендік аумағынан әкетілген не шетелдік тауарларға қолданылатын, осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес орналастырылған, не кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес осындай тауарларды ұстаған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толығымен немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейінгі жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары, осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтарылуға есепке жатқызылуға жатады.

Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
7. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
8. В случае завершения действия таможенной процедуры свободного склада, либо вывоза с таможенной территории Союза указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 4 статьи 215 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру экспорта, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.

217-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды жекелеген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде, кедендік әкелудің баждарын, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын есептеудің және төлеудің ерекшеліктері
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін қойманың аумағында тауарларды қайта өңдеу операцияларына ұшырамаған, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарына, салықтарға, арнайы демпингке қарсы және өтем баждарына тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған кеден органы декларацияны тіркеу күні қолданыстағы кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы демпингке қарсы және өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады, еркін қойма кедендік рәсімімен оларды орналастыру кезінде жүргізілген тауарларға қатысты, - осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күніне есептеледі.
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, пайдалануға берілген және осы Кодекстің 213-бабының 1-тармағында көзделген операцияларды жасау үшін еркін қойма иесі пайдаланатын жабдықты ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы демпингке қарсы және өтем баждарын есептеу үшін, өтем баждарының мөлшерлемері кеден органы жабдықты ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған валюта бағамы қолданылады.
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды осы Кодекстің 127-бабы 2-тармағының 1, 5, 7, 10 және 14-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде:
1) осы Кодекстің 214-бабына сәйкес жүзеге асырылатын көрсетілген тауарларда еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды сәйкестендірген жағдайда, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды дайындау кезінде пайдаланылған шетелдік тауарларға қатысты есептеледі. Бұл ретте кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарын есептеу үшін тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемері және валюта бағамы, ал шығару тауарға арналған декларацияны бергенге дейін, еркін қойма кедендік рәсімімен оларды орналастыру кезінде жүргізілген тауарларға қатысты, - тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күніне қолданылады;

Статья 217. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при помещении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под отдельные таможенные процедуры
1. При помещении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и не подвергшихся на территории свободного склада операциям по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободного склада произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
При помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления оборудования, помещенного под таможенную процедуру свободного склада, введенного в эксплуатацию и используемого владельцем свободного склада для совершения операций, предусмотренных пунктом 1 статьи 213 настоящего Кодекса, для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения оборудования под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
2. При помещении под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 5, 7, 10 и 14 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса, товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада:
1) при условии идентификации в указанных товарах иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, осуществляемой в соответствии со статьей 214 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и использованных при изготовлении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру свободного склада произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;

2) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні осы Кодекстің 214-бабына сәйкес жүзеге асырылатын еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды сәйкестендіру болмаған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты есептеледі. Бұл ретте осы Кодекстің 127-бабы 2-тармағының 1, 5, 7, 10 және 14-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған, кедендік әкелу баждары, салықтар есептеу үшін, кедендік әкелу баждары, салықтар мөлшерлемелері қолданылады. Бұл жағдайда адвалорлық мөлшерлеме бойынша кедендік әкелу баждарын есептеу үшін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың есептік құны база болып табылады, оны айқындау тәртібін Комиссия белгілейді.
3. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімін аяқтау кезінде осы Кодекстің 215-бабы 10-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты есептеледі. Бұл ретте кедендік әкелу баждары, салықтар, есептеу үшін кедендік әкелу баждары мен салықтардың мөлшерлемелері осы Кодекстің 127-бабы 2-тармағының 1, 5, 7, 10 және 14-тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдерге орналастыру үшін берілген тауарға арналған декларацияны кеден органы тіркелген күніне қолданылады.
4. Егер кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы баптың 1 - 3-баптарында көрсетілген жағдайларда, шетелдік валютада мүше мемлекеттердің валютасында қайта есептеу жүргізу талап етіледі, ондай қайта есептеу әрбір жағдай үшін белгіленген кедендік әкелу баждарының, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелерін қолдану күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
218-бап. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау

2) при отсутствии на день регистрации таможенным органом декларации на товары в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, осуществляемой в соответствии со статьей 214 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 5, 7, 10 и 14 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса. Базой для исчисления ввозных таможенных пошлин по адвалорной ставке в этом случае является расчетная стоимость товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, порядок определения которой устанавливается Комиссией.
3. При завершении действия таможенной процедуры свободного склада помещением товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 10 статьи 215 настоящего Кодекса ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада. При этом для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1, 5, 7, 10 и 14 пункта 2 статьи 127 настоящего Кодекса.
4. В случае если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, указанных в пунктах 1 - 3 настоящей статьи, требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день применения ставок ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленный для каждого случая.
Статья 218. Определение статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада

1. Егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілген жағдайда, мұндай тауарлардың мәртебесі жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес айқындалады, олар:
1) тауарлар кодының Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы 4 белгі деңгейінде өзгеруінен;
2) пайдаланылатын материалдар құнының пайыздық үлесі немесе қосылған құны түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жеткен кезде, тауарлар құнының өзгеруінен (адвалорлық үлес қағидасы);
3) тауарларды Одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті өндірістік және технологиялық операцияларды жасаудың қажетті шарттарын орындаудан көрінуі мүмкін.
2. Одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттары үшін, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, егер тауарлары дайындау (алу) жөніндегі операцияларды жасау нәтижесінде мына шарттардың бірі орындалса:
1) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарлардың коды Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы 4 белгі деңгейінде өзгергенде;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкілікті өнімнің бағасында белгіленген үлестен аспаса немесе қосылған құны түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жетсе;
3) осы баптың 3-тармағынның бірінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттар орындалса, өндірістік және технологиялық операциялар жасалса, Одақтың тауарлары деп танылады.
3. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, егер осындай тауарларға қатысты өзге шарттардың орындалуына қарамастан, жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сай келмейтін операциялар ғана жүзеге асырылса, Одақтың тауарлары деп танылмайды.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кез келген алғашқы 4 белгі деңгейінде тауарлар кодының өзгеруі және адвалорлық үлес қағидасы, егер еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесі айқындалған жағдайда, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде қолданылмайды.

1. В случае если товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вывозятся с таможенной территории Союза, статус таких товаров определяется в соответствии с критериями достаточной переработки товаров, которые могут выражаться в:
1) изменении кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых 4 знаков;
2) изменении стоимости товаров, когда процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли);
3) выполнении необходимых условий, совершении производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров товарами Союза.
2. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для целей вывоза с таможенной территории Союза признаются товарами Союза, если в результате совершения операций по изготовлению (получению) товаров выполняется одно из следующих условий:
1) произошло изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых 4 знаков, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
2) процентная доля стоимости иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не превышает фиксированной доли в цене конечной продукции, или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи;
3) в отношении товаров выполнены условия, совершены производственные и технологические операции, достаточные для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Союза, за исключением случая, указанного в абзаце первом пункта 3 настоящей статьи.
3. Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не признаются товарами Союза, если в отношении таких товаров совершены только те операции, которые не отвечают критериям достаточной переработки, независимо от выполнения иных условий.
Изменение кода товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых 4 знаков и правило адвалорной доли не применяются в качестве критериев достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если в отношении товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определен перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Союза.

4. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Одақтың тауарлары деп тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесін, сондай-ақ жасалуы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сай келмейтін операциялар тізбесін Комиссия айқындайды.
5. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде адвалорлық үлес қағидасын пайдалану тәртібін Комиссия айқындайды.
Адвалорлық үлес қағидасы еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған, Одақтың тауарларын жөндеу жөніндегі операцияларды жасау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары ретінде пайдаланылмайды.
6. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін осындай мүше мемлекеттің уәкілетті мемлекеттің органы немесе уәкілетті ұйымы айқындайды.
7. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін растайтын құжат ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органы немесе уәкілетті ұйымдармен еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Одақтың тауарлары деп тану туралы қорытындыны немесе еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Одақтың тауарлары болып табылмайды деп тану туралы қорытынды береді.
Көрсетілген қорытындылардың нысандарын, мұндай қорытындылардың электрондық құжаттар түріндегі құрылымы мен форматын, оларды толтыру тәртібін, сондай-ақ оларды беру және қолдану тәртібін Комиссия айқындайды.
8. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін растайтын құжат болмаған, жойылған немесе жарамсыз деп танылған кезде мұндай тауарлар еркін қойма кедендік рәсімі аяқталған кезде - оларды Одақтың кедендік аумағынан әкету мақсатында Одақтың тауарлары ретінде, ал өзге мақсаттарда шетелдік тауар ретінде қаралады.
29-тарау
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі
219-бап. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі - шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес мұндай тауарлар осындай кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру және осындай кедендік рәсімге сәйкес оларды пайдалану шарттары сақталған жағдайда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын ішінара төлей отырып не болмаса кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, Одақтың кедендік аумағында уақытша болады және пайдаланылады.

4. Перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Союза, а также перечень операций, совершение которых не отвечает критериям достаточной переработки при определении статуса товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определяются Комиссией.
5. Порядок использования правила адвалорной доли в качестве критерия достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определяется Комиссией.
Правило адвалорной доли не применяется в качестве критерия достаточной переработки при совершении операций по ремонту товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
6. Статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определяется уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена.
7. В качестве документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, уполномоченным государственным органом или уполномоченной организацией государства-члена выдается заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Союза или заключение о признании товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не являющимися товарами Союза.
Формы указанных заключений, структура и формат таких заключений в виде электронных документов, порядок их заполнения, а также порядок их выдачи и применения определяются Комиссией.
8. При отсутствии, аннулировании или признании недействительным документа, подтверждающего статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, такие товары при завершении действия таможенной процедуры свободного склада в целях их вывоза с таможенной территории Союза рассматриваются как товары Союза, а в иных целях - как иностранные товары.
Глава 29
Таможенная процедура временного ввоза (допуска)
Статья 219. Содержание и применение таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. Таможенная процедура временного ввоза (допуска) - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары временно находятся и используются на таможенной территории Союза при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой, с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов и без уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов и без уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

2. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар (осы тарауда бұдан әрі - уақытша әкелінген тауарлар), шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
3. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағында уақытша болуға және пайдалануға осындай уақытша болу және пайдалану шарттары кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей жол берілетін тауарлар санаты, сондай-ақ осындай уақытша болудың және пайдаланудың шекті мерзімдерін Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында айқындалады.
4. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі тауарлардың мынадай:
1) Одақтың кедендік аумағына оларды жекелеген данада жарнама және (немесе) демонстрациялау мақсатында немесе көрме жәдігерлері не өнеркәсіптік үлгілер ретінде әкелінген жағдайларды қоспағанда, алкоголь, темекі және темекі өнімдерін, шикізат пен жартылай фабрикаттарды, жұмсалатын материалдар мен үлгілерді қоса алғанда тамақ өнімдері, сусындар;
2) қалдықтар, оның ішінде өнеркәсіптік қалдықтар;
3) Одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар санаттарына қатысты қолданылмайды.
5. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімін, бұрын кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімімен орналастырылған, осы кедендік рәсімге тауарларды қайта өңдеу өнімдерін орналастыру арқылы, кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтата тұру үшін қолдануға жол беріледі.
220-бап. Тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру және оларды осындай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырудың шарттары мыналар:
1) оларды кейіннен кедендік рәсіммен орналастыру кезінде, осы кедендік рәсімді қолдануды аяқтау мақсатында тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігі;
Мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес уақытша әкелінген тауарларды ауыстыруға жол берілген жағдайларда, тауарларды сәйкестендіру талап етілмеуі;
2) осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағында тауарлардың уақытша болуы және пайдаланылуы кедендік әкелу баждары, салықтар төленбестен рұқсат етілетін жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 223-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу;
3) егер мұндай шарттарды осы Кодекстің 219-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаса және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделсе, кедендік баждар, салықтар төленбестен уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес тауарлардың уақытша болуы мен пайдалану шарттарын сақтау;

2. Товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) (далее в настоящей главе - временно ввезенные товары), сохраняют статус иностранных товаров.
3. Категории товаров, временное нахождение и использование которых на таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) допускаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, условия такого временного нахождения и использования, а также предельные сроки такого временного нахождения и использования определяются Комиссией и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной.
4. Таможенная процедура временного ввоза (допуска) не применяется в отношении следующих категорий товаров:
1) пищевые продукты, напитки, включая алкогольные, табак и табачные изделия, сырье и полуфабрикаты, расходуемые материалы и образцы, за исключением случаев их ввоза на таможенную территорию Союза в единичных экземплярах в рекламных и (или) демонстрационных целях или в качестве выставочных экспонатов либо промышленных образцов;
2) отходы, в том числе промышленные;
3) товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Союза.
5. Допускается применение таможенной процедуры временного ввоза (допуска) для приостановления действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории путем помещения под эту таможенную процедуру продуктов переработки товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.
Статья 220. Условия помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) являются:
1) возможность идентификации товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), при их последующем помещении под таможенную процедуру в целях завершения действия этой таможенной процедуры. Идентификация товаров не требуется в случаях, когда в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной допускается замена временно ввезенных товаров;
2) частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса временное нахождение и использование товаров на таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) допускаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
3) соблюдение условий временного нахождения и использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты таможенных пошлин, налогов, если такие условия определены Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса и (или) предусмотрены международными договорами государств-членов с третьей стороной;

4) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау болып табылады.
2. Мыналар:
1) кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін сақтау;
2) осы Кодекстің 222-бабында белгіленген уақытша әкелінген тауарларды иелену мен пайдалану бойынша шектеулерді сақтау;
3) осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағында тауарлардың уақытша болуы және пайдаланылуына кедендік әкелу баждар, салықтар төленбестен рұқсат етілу жағдайын қоспағанда, осы Кодекстің 223-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу;
4) осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шартта көзделген, кедендік баждар, салықтар төленбестен уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес тауарлардың уақытша болуы және пайдалану шарттарын сақтау уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттары болып табылады.
221-бап. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі тауарлардың уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру күнінен 2 жылдан артық немесе осы баптың 2-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған мерзімнен аспайды.
2. Тауарлардың жекелеген санаттары үшін оларды Одақтың кедендік аумағына әкелу мақсаттарына байланысты Комиссия уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің 2 жылға қарағанда неғұрлым қысқа немесе неғұрлым ұзақ қолданыс мерзімін айқындауға құқылы.
3. Тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастыру кезінде, кеден органы Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелудің мақсаттары мен жайларын негізге ала отырып, декларанттың өтініш негізінде, осы баптың 1-тармағында көзделген, осы баптың 4-тармағын есепке алғандағы немесе Комиссия айқындаған, осы баптың 2-тармағына сәйкес мерзімнен аспайтын осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімін белгілейді.
4. Тұлғаның өтініші бойынша уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің кеден органы белгілеген қолданылу мерзімі, осы мерзімнің аяқталуына дейін не ол өткеннен кейін аталған кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі шегінде осы баптың 1-тармағында көзделген немесе Комиссия айқындаған осы баптың 2-тармағына сәйкес 1 ай ішінде ұзартылуы мүмкін.
Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолдану мерзімін ұзарту кезінде, мұндай кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін, осы кедендік рәсім тоқтатылған күннен бастап жаңартылады.

4) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) являются:
1) соблюдение срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом;
2) соблюдение ограничений по владению и пользованию временно ввезенными товарами, установленных статьей 222 настоящего Кодекса;
3) частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса временное нахождение и использование товаров на таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) допускаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
4) соблюдение условий временного нахождения и использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты таможенных пошлин, налогов, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса и (или) предусмотренных международным договором государств-членов с третьей стороной.
Статья 221. Срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. Срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) не может превышать 2 года со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) либо срок, определенный Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
2. Для отдельных категорий товаров в зависимости от целей их ввоза на таможенную территорию Союза Комиссия вправе определять более короткий или более продолжительный, чем 2 года, срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска).
3. При помещении товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) таможенный орган на основании заявления декларанта исходя из целей и обстоятельств ввоза товаров на таможенную территорию Союза устанавливает срок действия этой таможенной процедуры, который с учетом пункта 4 настоящей статьи не может превышать срок, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи, или срок, определенный Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
4. Установленный таможенным органом срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) по заявлению лица может быть продлен до истечения этого срока либо не позднее 1 месяца после его истечения в пределах срока действия данной таможенной процедуры, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, или срока действия данной таможенной процедуры, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
При продлении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, после его истечения действие такой таможенной процедуры возобновляется со дня прекращения действия этой таможенной процедуры.

5. Одақтың кедендік аумағындағы шетелдік тауарларға қатысты уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімін бірнеше рет қолдану кезінде, оның ішінде осы тауарлардың декларанттары ретінде әртүрлі адамдар әрекет етсе, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданылуының жалпы мерзімі, осы баптың 1-тармағында көрсетілген немесе Комиссия белгілеген осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалған мерзімнен аспайды.
222-бап. Уақытша әкелген тауарларға иелік ету және оларды пайдалану бойынша шектеулер
1. Уақытша әкелген тауарлар табиғи тозу салдарынан баға өзгерістерінен, сондай-ақ тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему салдарынан болған өзге| істерден басқа, өзгеріссіз күйінде қалуға тиіс.
Осы Кодекстің 224-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде кеден органы тауарларды сәйкестендіруді қамтамасыз еткен жағдайда жөндеуді (күрделі жөндеуді, жаңғыртуды қоспағанда), техникалық қызмет көрсетуді және тауарларды қалыпты күйінде ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды қоса алғанда, уақытша әкелген тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін, олармен қажетті операциялар жасауға жол беріледі.
Уақытша әкелген тауарлармен сынақтар, зерттеулер, тестілеулер, тексерулер жүргізуге тәжірибелер немесе эксперименттер жүргізуге не оларды сынақтар, зерттеулер, тестілеулер. тексерулер, тәжірибелер мен эксперименттер жүргізу барысында пайдалануға жол беріледі.
2. Осы баптың 3 және 4-тармақтарына сәйкес өзге тұлғалардың иемденуіне және пайдалануына беруге тиіс жағдайларды қоспағанда, уақытша әкелген тауарлар іс жүзінде декларанттың иелігінде және пайдалануында болуға тиіс.
3. Кеден органының рұқсатынсыз декларанттың өзге тұлғаға иелік етуге және пайдалануға:
1) Одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды буып-түюге және қорғауға арналған айналымға көп түсетін (қайтарылатын) уақытша әкелген ыдыстарға;
2) оларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу (күрделі жөндеуді және (немесе) жаңғыртуды қоспағанда), сақтау, тасу (тасымалдау) мақсатында уақытша әкелінген тауарларды;
3) сынақтар, зерттеулер, тестілеулер, тексерулер, тәжірибелер немесе эксперименттер жүргізу мақсатында уақытша әкелінген тауарларды;
4) Комиссия айқындайтын және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда өзге де мақсаттарда уақытша әкелген тауарларды беруіне жол беріледі.
4. Осы баптың 3-тармағында белгіленген өзге жағдайларда декларанттың уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғаларға иелік етуіне және пайдалануына кеден органының рұқсатымен не Комиссия айқындайтын жағдайларда, тәртіппен және мерзімдерде кеден органы хабардар етілгеннен кейін жол беріледі.

5. При неоднократном применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в отношении иностранных товаров, находящихся на таможенной территории Союза, в том числе когда декларантами этих товаров выступают разные лица, общий срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) не может превышать срок, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи, или срок, определенный Комиссией в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
Статья 222. Ограничения по владению и пользованию временно ввезенными товарами
1. Временно ввезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
Допускается совершение с временно ввезенными товарами операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая ремонт (за исключением капитального ремонта, модернизации), техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при завершении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 224 настоящего Кодекса.
Допускается проведение испытаний, исследований, тестирования, проверки, проведение опытов или экспериментов с временно ввезенными товарами либо их использование в ходе испытаний, исследований, тестирования, проверки, проведения опытов или экспериментов.
2. Временно ввезенные товары должны находиться в фактическом владении и пользовании декларанта, за исключением случаев, когда допускается их передача во владение и пользование иным лицам в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящей статьи.
3. Допускается передача декларантом во владение и пользование иным лицам без разрешения таможенного органа:
1) временно ввезенной многооборотной (возвратной) тары, предназначенной для упаковки и защиты товаров, ввезенных на таможенную территорию Союза;
2) временно ввезенных товаров в целях их технического обслуживания, ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации), хранения, перевозки (транспортировки);
3) временно ввезенных товаров в целях проведения испытаний, исследований, тестирования, проверки, опытов или экспериментов;
4) временно ввезенных товаров в иных целях в случаях, определяемых Комиссией и (или) предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной.
4. В иных случаях, чем установленные пунктом 3 настоящей статьи, передача декларантом временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам допускается с разрешения таможенного органа либо в случаях, в порядке и сроки, которые определяются Комиссией, - после уведомления таможенного органа.

5. Уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғаларға иеленуге және пайдалануға беруге кеден органының рұқсатын алу мақсатында осы тауарлардың декларанты оларды кедендік рәсіммен орналастыру жүргізілген кеден органына уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғаға беру себептерін және осы тұлға туралы мәліметтерді көрсете отырып өтініш береді.
6. Уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғаларға иеленуге және пайдалануға беру осы тауарлардың декларантын осы тарауда белгіленген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдаланудың өзге шарттарын сақтаудан босатпайды, сондай-ақ уақытша әкелудің мерзімін тоқтата тұрмайды және ұзартпайды.
7. Осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында айқындалған және оларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар төленбестен уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданылатын тауарлар, егер Комиссия өзгеше айқындамаса, Одақтың кедендік аумағы шегінде пайдаланылады.
8. Көлік құралдары болып табылатын уақытша әкелінген тауарларды халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде пайдаланылса және оларға осы Кодекстің 38-тарауындағы ережелер қолданылса, Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде пайдалануға жол беріледі.
Көлік құралдары болып табылатын уақытша әкелінген тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде пайдалану кезінде мұндай тауарларға қатысты осы Кодекстің 277-бабы 1 және 2-тармақтарында көзделген операцияларды жасауға жол беріледі.
Осы Кодекстің 277-бабы 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасауға осы Кодекстің 277-бабы 4-тармағына сәйкес жол беріледі.
Көлік құралдары болып табылатын уақытша әкелінген тауарларды халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде пайдалану уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтатпайды және тоқтата тұрмайды.
223-бап. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімін қолдану кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу және төлем ерекшеліктері
1. Кедендік әкелу баждары, салықтар ішінара төлене отырып уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік әкелудің баждары, салықтар олар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап, оның қолданылуы аяқталған күн аралығындағы кезең үшін төленуге жатады.
2. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты декларанттың жүгінуі бойынша декларанттың өтінішінде көрсетілген күннен бастап уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күнін қоса алғандағы кезең үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу жүргізіледі. Декларанттың көрсетілген өтініші осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленген шекті мерзім аяқталғанға дейін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен оларды орналастыру кезінде тауарларды шығаруды жүргізген кеден органына беріледі.
Декларанттың өтініші ретінде тауарларға арналған декларацияны түзету - кедендік құжаты пайдаланылады.

5. В целях получения разрешения таможенного органа на передачу временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам декларант этих товаров подает таможенному органу, в котором производилось их помещение под таможенную процедуру, заявление с указанием в нем причины передачи временно ввезенных товаров другому лицу и сведения об этом лице.
6. Передача временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам не освобождает декларанта этих товаров от соблюдения иных условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска), установленных настоящей главой, а также не приостанавливает и не продлевает срока временного ввоза.
7. Товары, определенные Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса и (или) предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, в отношении которых таможенная процедура временного ввоза (допуска) применяется без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, используются в пределах таможенной территории Союза, если иное не определено Комиссией.
8. Допускается использование временно ввезенных товаров, являющихся транспортными средствами, за пределами таможенной территории Союза, если они используются в качестве транспортных средств международной перевозки и к ним применяются положения главы 38 настоящего Кодекса.
При использовании временно ввезенных товаров, являющихся транспортными средствами, за пределами таможенной территории Союза в отношении таких товаров допускается совершение операций, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 277 настоящего Кодекса.
Совершение операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 277 настоящего Кодекса, допускается в соответствии с пунктом 4 статьи 277 настоящего Кодекса.
Использование временно ввезенных товаров, являющихся транспортными средствами, в качестве транспортных средств международной перевозки за пределами таможенной территории Союза не прекращает и не приостанавливает действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска).
Статья 223. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов при применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. В отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате за период со дня их помещения под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день завершения ее действия.
2. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, по обращению декларанта производится частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня, указанного в обращении декларанта, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска). Указанное обращение декларанта подается таможенному органу, которым произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), до истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса.
В качестве обращения декларанта используется таможенный документ - корректировка декларации на товары.

3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес айқындалған уақыт кезеңінің (осы тарауда бұдан әрі - кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеудің қолданылу кезеңі) күнтізбелік әрбір айы (толық немесе толық емес) үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде мұндай тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияның тіркелген күні есептелген 3 пайызы, ал тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығарылған тауарларға қатысты - егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыралған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылса, төленуге жататын кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күні төленуге жатады.
4. Осы Кодекстің 224-бабының 3-тармағына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтата тұру кезінде мұндай тоқтата тұру кезең үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу жүргізілмейді. Осы тармақты қолдану мақсатында кедендік рәсімнің қолданылуын тоқтата тұру кезеңі уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылған толық күнтізбелік айлар санымен айқындалады.
5. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары декларанттың таңдауы бойынша кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеуді қолданудың барлық кезеңі үшін (осы тарауда бұдан әрі - кедендік әкелу баждарын, салықтарды бір жолғы төлеу) немесе мерзімінде (осы тарауда бұдан әрі - кедендік әкелу баждарын, салықтарды мерзімінде төлеу) төленеді. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды мерзімінде төлеу кезінде мұндай төлеу осы баптың 3-тармағына сәйкес төленуге жататын мөлшерде күнтізбелік 1 ай (толық немесе толық емес) бұрын жүргізіледі. Кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомаларын төлеудің мерзімділігін тауарларға арналған декларацияда декларант айқындайды.
Кезеңімен төленетін кедендік әкелу баждарын, салықтарды осы Кодекстің 225-бабы 4-тармағына және 7-тармағының 2 және 3-тармақшаларына сәйкес белгіленген мерзімде толық төленбеген немесе төленбеген жағдайында, кедендік әкелу баждары, салықтары, кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолдануының барлық қалған кезеңі үшін бір уақытта төлеуге жатады.
6. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеген мерзімде төленген және (немесе) өндірілген кедендік әкелу баждарының, салықтарының жалпы сомасы ал тауарларға арналған декларацияны ұсынбас бұрын шығарылған тауарларға қатысты - егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыруға тауарлар ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылғанда төлеуге жататын кедендік әкелу баждар, салықтар сомасы тауарларға арналған декларацияны ұсынғанға дейін тауарларды шығару өтінішін кеден органы тіркеген күндегі сомадан аспауы тиіс.

3. При частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за каждый календарный месяц (полный или неполный) периода времени, определенного в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи (далее в настоящей главе - период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов), подлежат уплате 3 процента исчисленной на день регистрации таможенной декларации, поданной для помещения таких товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате, если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
4. При приостановлении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 3 статьи 224 настоящего Кодекса частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов за период такого приостановления не производится. В целях применения настоящего пункта период приостановления действия таможенной процедуры определяется количеством полных календарных месяцев, в течение которых действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) приостановлено.
5. При частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов сумма ввозных таможенных пошлин, налогов уплачивается по выбору декларанта за весь период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов (далее в настоящей главе - единовременная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов) или периодически (далее в настоящей главе - периодическая уплата ввозных таможенных пошлин, налогов). При периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов такая уплата производится в размере, подлежащем уплате в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, не менее чем за 1 календарный месяц (полный или неполный). Периодичность уплаты сумм ввозных таможенных пошлин, налогов определяется декларантом в декларации на товары.
В случае неуплаты или неполной уплаты сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплачиваемых периодически, в сроки, установленные в соответствии с пунктом 4 и подпунктами 2 и 3 пункта 7 статьи 225 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате единовременно за весь оставшийся период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов.
6. Общая сумма ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных и (или) взысканных за период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, не должна превышать исчисленную на день регистрации таможенной декларации, поданной для помещения таких товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, сумму ввозных таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате, если бы товары помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.

7. Осы Кодекстің 224-бабының 1, 2 және 5-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданылуы тоқтағанда немесе аяқталған кезде, кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеген мерзімде төленген және (немесе) өндірілген кедендік әкелу баждары, салықтар сомалары, егер осы Кодекспен өзгеше көрсетілмесе кері қайтаруға (есепке жатқызуға) жатпайды.
224-бап. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау, тоқтата тұруы және тоқтату
1. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін, бұл кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) осы Кодекстің 276-бабы 7-тармағына сәйкес уақытша әкелінген тауарларды кері экспорттың кедендік рәсімімен орналастырғанда;
2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекетінен уақытша әкелінген тауарлардың жойылуы және (немесе) біржола жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде бұл тауарлардың табиғи кему салдарынан біржола жоғалу фактісін танығанда;
3) басталғанға дейін тауарлар кедендік бақылауда болатын, Комиссия және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын мән-жайлар басталғанда аяқталады.
2. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) уақытша әкелінген тауарлар, егер осы тармақта өзгеше белгілегенбесе, кедендік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген шарттармен шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылғанда;
2) осы Кодекстің 173-бабы 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған, кеден аумағында қайта өңдеудің кедендік рәсімінің қолданылуы жаңартылғанда;
3) уақытша әкелінген тауарларды, егер бұл тауарлар осы кедендік рәсіммен орналастыру үшін кеден органы тауарларды шығаруды жүргізген мүше мемлекеттің аумағынан тасу (тасымалдау) үшін Одақтың кедендік аумағымен басқа мүше мемлекеттің аумағына уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылса, кедендік транзиттің кедендік рәсіммен орналастырылғанда тоқтатылуы мүмкін.
3. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін бұл кедендік рәсімнің қолданылуы уақытша әкелінген тауарлар кедендік қойманың кедендік рәсімімен, кеден аумағында қайта өңдеудің кедендік рәсімімен не Комиссия айқындайтын жағдайларда - арнайы кедендік рәсіммен орналастырылған жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
Уақытша әкелінген тауарларды арнайы кедендік рәсімімен орналастыру нәтижесінде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру нәтижесінде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің тоқтатыла тұру жағдайын айқындау кезінде Комиссия кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктерін, сондай-ақ уақытша әкелінген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімін айқындауға құқылы.

7. При завершении либо прекращении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1, 2 и 5 статьи 224 настоящего Кодекса суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные за период применения частичной уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, возврату (зачету) не подлежат, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Статья 224. Завершение, приостановление и прекращение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. До истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением временно ввезенных товаров под таможенную процедуру реэкспорта, в том числе в соответствии с пунктом 7 статьи 276 настоящего Кодекса;
2) признанием таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты временно ввезенных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
3) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
2. До истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры может быть завершено:
1) помещением временно ввезенных товаров под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, если иное не установлено настоящим пунктом;
2) возобновлением действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории, действие которой было приостановлено в соответствии с пунктом 3 статьи 173 настоящего Кодекса;
3) помещением временно ввезенных товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, если эти товары помещены под эту таможенную процедуру для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза с территории государства-члена, таможенным органом которого произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), на территорию иного государства-члена.
3. До истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры может быть приостановлено в случае помещения временно ввезенных товаров под таможенную процедуру таможенного склада, таможенную процедуру переработки на таможенной территории либо в определяемых Комиссией случаях - под специальную таможенную процедуру.
При определении случая приостановления действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в результате помещения временно ввезенных товаров под специальную таможенную процедуру Комиссия вправе определять особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, а также срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных товаров.

4. Уақытша әкелінген тауарлар кері экспорттың кедендік рәсімімен не өзге кедендік рәсімге бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
5. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен соң кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылады.
6. Осындай тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған мүше мемлекетке қарағанда, өзге мүше мемлекеттің аумағында уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуының аяқталу жағдайларын, шарттарын және тәртібін Комиссия айқындайды.
225-бап. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы және тоқтатылуы, олардың төлеу мерзімі және есептеу
1. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап, ал тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығаруға мәлімделген тауарларға қатысты, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген тұлғада, - кеден органы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Бір көліктік (тасымалдау) құжаты бойынша бір жөнелтушіден бір алушының мекенжайына әкелінетін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты жалпы кедендік құны 200 еуроға барабар сомадан, егер Комиссия мұндай соманың өзге мөлшерін айқындаса, - кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген күні қолданыстағы валюта бағамы бойынша Комиссия айқындаған сома мөлшерінен аспайтын және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындамайды. Бұл ретте осы тармақтың мақсаттары үшін Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды келу орнына дейін тасуға (тасымалдауға) арналған шығыстар, осындай тауарларды тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге арналған шығыстар және осындай тауарларды тасуға (тасымалдауға), тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге байланысты сақтандыруға арналған шығыстар кедендік құнға қолданылмайды.
Комиссия осы тармақтың екінші абзацына көзделген сомадан өзге соманың мөлшерін айқындауға құқылы, оның шегінде бір көліктік (тасымалдау) құжаты бойынша бір жөнелтушіден бір алушының мекенжайына әкелінетін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер туындамайды.

4. Временно ввезенные товары могут помещаться под таможенную процедуру реэкспорта либо под иную таможенную процедуру одной или несколькими партиями.
5. По истечении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, действие таможенной процедуры прекращается.
6. Случаи, условия и порядок завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) на территории иного государства-члена, чем государство-член, таможенным органом которого такие товары были помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), определяются Комиссией.
Статья 225. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, а в отношении товаров, заявленных к выпуску до подачи декларации на товары, у лица, подавшего заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, - с момента регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) товаров, которые ввозятся в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу и общая таможенная стоимость которых не превышает суммы, эквивалентной 200 евро, а если Комиссией определен иной размер такой суммы, - размера суммы, определенного Комиссией, по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом декларации на товары, не возникает. При этом для целей настоящего пункта в таможенную стоимость не включаются расходы на перевозку (транспортировку) ввозимых на таможенную территорию Союза товаров до места прибытия, расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку таких товаров и расходы на страхование в связи с такой перевозкой (транспортировкой), погрузкой, разгрузкой или перегрузкой таких товаров.
Комиссия вправе определять иной размер суммы, чем сумма, предусмотренная абзацем вторым настоящего пункта, в пределах которой обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), ввозимых в адрес одного получателя от одного отправителя по одному транспортному (перевозочному) документу, не возникает.

3. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер декларантта мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі өткенге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 224-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген шекті мерзімі өткенге дейін осы Кодекстің 224-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы;
2) осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі өткенге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылса, осы Кодекстің 224-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелудің (рұқсат берудің) кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы;
3) осы Кодекстің 224-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау және (немесе) оларды осы бапқа сәйкес төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
4) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 7-тармағының 6 - 8-тармақшалары мен осы баптың 13-тармағында көзделген мән-жайлар басталған кезде төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
5) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен не уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданылуының аяқталғанға дейін тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде шетелдік тауарлардың жойылу (біржола жоғалу) фактісін кеден органының тануы және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау және (немесе) оларды осындай мән-жайлар басталғанға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
6) уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен тауарларды шығарудан бас тарту - тауарларға арналған декларацияны не тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты;

3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 224 настоящего Кодекса до истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда до истечения срока действия этой таможенной процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) завершение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 224 настоящего Кодекса, если в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, за исключением случая, когда до истечения срока действия этой таможенной процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) завершение действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 224 настоящего Кодекса и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате при наступлении обстоятельств, предусмотренных подпунктами 6 - 8 пункта 7 и пунктом 13 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до наступления таких обстоятельств;
6) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары либо заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары;

7) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 118-бабы 4-тармағына сәйкес тауарлар шығаруды жою - кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты;
8) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау және (немесе) оларды осындай мән-жайлар басталғанға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
9) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды кеден органының ұстауы және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) оларды осындай ұстауға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
10) қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша іс жүргізу барысында және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмесе, оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастыру және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындау және (немесе) оларды қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша іс жүргізу барысында осындай тауарларды алып қоюға немесе оларға тыйым салуға дейінгі кезең үшін осы бапқа сәйкес төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу тоқтатылады.
4. Кедендік әкелу баждары, салықтар ішінара төлене отырып уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет (кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеуге жатады):
1) кедендік әкелу баждарын, салықтарды біржолғы төлеу кезінде не кедендік әкелу баждарын, салықтарды мерзімділікпен төлеу кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтар сомасының бірінші бөлігін төлеу кезінде - уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарғанға дейін;
2) кедендік әкелу баждарын, салықтарды мерзімділікпен төлеу кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар сомасының екінші және кейінгі бөліктерін төлеу кезінде - кедендік әкелу баждары, салықтар сомасының кезекті бөлігін төлеу жүргізілетін кезең басталғанға дейін орындалуға жатады.

7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до наступления таких обстоятельств;
9) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до такого задержания;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен, и исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей за период до изъятия или ареста таких товаров в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса).
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате):
1) при единовременной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов либо при уплате первой части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов - до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска);
2) при уплате второй и последующих частей суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов - до начала периода, за который производится уплата очередной части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов.

5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары салықтар осы Кодекстің 223-бабына сәйкес айқындалған мөлшерлерде төленуге жатады.
6. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
7. Көрсетілген мән-жайлар туындаған жағдайда кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі:
1) осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленген тауарлар уақытша болудың және пайдаланудың шарттары сақталмаған жағдайда, көрсетілген тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру күні;
2) осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленген, шекті мерзім өткен жағдайда:
кедендік әкелу баждарын біржолғы төлеу кезінде, салықтарды не кедендік әкелу баждарының сомасының бірінші бөлігін төлеу кезінде, салықтарды мерзімділікпен төлеу кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар - осындай шекті мерзім аяқталған күні;
кедендік әкелу баждарын, салықтарды мерзімділікпен төлеу кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар сомасының екінші және кейінгі бөліктерін төлеу кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар сомасының кезекті бөлігін төлеу жүргізілетін кезең басталудың алдындағы күн;
3) осы Кодекстің 223-бабы 2-тармағына сәйкес декларант өтініш берген жағдайда:
кедендік әкелу баждарын біржолғы төлеу кезінде, салықтарды не кедендік әкелу баждарының сомасының бірінші бөлігін төлеу кезінде салықтарды мерзімділікпен төлеу кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар - декларанттың өтінішінде көрсетілген күннің алдындағы күн;
кедендік әкелу баждарын, салықтарды мерзімділікпен төлеу кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар сомасының екінші және кейінгі бөліктерін төлеу кезінде - кедендік әкелу баждары, салықтар сомасының кезекті бөлігін төлеу жүргізілетін кезең басталудың алдындағы күн;
4) осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерден декларант бас тартқан жағдайда, - уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерден бас тарту бөлігінде декларацияға өзгерістер енгізген күн;
5) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді ұсынудың мақсаттары мен шарттарын бұза отырып әрекеттер және (немесе) осындай жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулер жасалған жағдайда, - көрсетілген әрекеттерді жасаудың бірінші күні, ал егер бұл күн анықталмаса, - көрсетілген тауарлардың уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыруына көрсетілген күні;

5. В отношении товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, определенных в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.
6. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи.
7. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) в случае несоблюдения условий временного нахождения и использования товаров, установленных в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса, - день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
2) в случае истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса:
при единовременной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов либо при уплате первой части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов - день истечения такого предельного срока;
при уплате второй и последующих частей суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов - день, предшествующий началу периода, за который производится уплата очередной части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов;
3) в случае подачи декларантом обращения в соответствии с пунктом 2 статьи 223 настоящего Кодекса:
при единовременной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов либо при уплате первой части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов - день, предшествующий дню, указанному в обращении декларанта;
при уплате второй и последующих частей суммы ввозных таможенных пошлин, налогов при периодической уплате ввозных таможенных пошлин, налогов - день, предшествующий началу периода, за который производится уплата очередной части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов;
4) в случае отказа декларанта от льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, - день внесения в декларацию на товары, поданную для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), изменений в части отказа от льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов;
5) в случае совершения действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот, за исключением случаев, когда совершение таких действий влечет наступление обстоятельств, предусмотренных подпунктами 6 и 7 настоящего пункта, - первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, - день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);

6) уақытша әкелінген тауарлар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға дейін кеден органының рұқсатынсыз өзге тұлғаға берілген жағдайда - тауарларды беру күні, ал егер бұл күн анықталмаса, - көрсетілген тауарлардың уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған күні;
7) аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылуды (біржола жоғалуды) не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему салдарынан біржола жоғалуды қоспағанда, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданылуының аяқталғанға дейін уақытша әкелінген тауарларды жоғалтқан жағдайда - тауарлардың жоғалған күні, ал егер бұл күн анықталмаса, - көрсетілген тауарларды уақытша әкетудің (жіберудің) кедендік рәсіммен орналастырылған күні;
8) кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы мерзімі өткенге дейін осы Кодекстің 224-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған жағдайда, - бұл кедендік рәсімінің қолданылуы осы Кодекстің 221-бабының 4-тармағына сәйкес ұзартылатын жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен күні есептеледі.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар:
1) осы баптың 7-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, - егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 223-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған уақытша әкелудің (рұқсат берудің) кедендік рәсіммен орналастырылған күннен бастап оның қолданылуы аяқталған күн аралығындағы кезең үшін;
2) осы баптың 7-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, - уақытша әкелудің (рұқсат берудің) кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 219-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленген шекті мерзім өткен күннен кейінгі күннен бастап уақытша әкелудің (рұқсат берудің) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған күн аралығындағы кезең үшін осы Кодекстің 223-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған болса;
3) осы баптың 7-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, - осы Кодекстің 223-бабына сәйкес айқындалған мөлшерде;

6) в случае передачи временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) иным лицам без разрешения таможенных органов - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
7) в случае утраты временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
8) в случае незавершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 224 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, - день истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, за исключением случая, когда действие этой таможенной процедуры продлевается в соответствии с пунктом 4 статьи 221 настоящего Кодекса.
8. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 7 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате:
1) при наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 1 пункта 7 настоящей статьи, - как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса за период со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день завершения ее действия;
2) при наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 2 пункта 7 настоящей статьи, - как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса за период со дня, следующего за днем истечения предельного срока, установленного в соответствии с пунктом 3 статьи 219 настоящего Кодекса, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска);
3) при наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 3 пункта 7 настоящей статьи, - в размерах, определенных в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса;

4) осы баптың 7-тармағы 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, - осы Кодекстің 223-бабына сәйкес айқындалған және осы баптың 7-тармағы 4 және 5-тармақшаларында айқындалған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған күн аралығындағы кезең үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты төленбеген мөлшерде;
5) осы баптың 7-тармағының 6 және 8-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, — егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлар сияқты болса, осы баптың 10-тармағында өзге мөлшер көзделмесе, кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомаларын шегерілген ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылады. Кедендік әкелу баждары, салықтарды есептеу үшін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеу күніне, ал шығарылуы тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты, - тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін кеден органы тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу күніне қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың мөлшермелері төленуге жатады.
9. Осы баптың 8-тармағы 5-тармақшасына сәйкес тауарларға қатысты төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомаларынан, сондай-ақ кедендік әкелу баждарының, салықтардың төленген сомаларынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты тауарлар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап осы баптың 7-тармағының 6 - 8-тармақшаларында белгіленген төлеу мерзімдері өткен күн аралығында оларды төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) ұсынылған сияқты, осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
10. Егер осы баптың 7-тармағының 6 - 7-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы осы баптың 7-тармағы 6 - 7-тармақшаларында сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар осы Кодекстің 223-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу қолданылған, осы баптың 7-тармағы 6 - 7-тармақшаларына сәйкес айқындалған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған күн аралығындағы кезең үшін төленуге жатады. Бұл ретте, осы баптың 7-тармағының 6 және 7-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғанға дейінгі кезең үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың қайтаруға (есепке жатқызуға) жатпайды.

4) при наступлении обстоятельств, указанных в подпунктах 4 и 5 пункта 7 настоящей статьи, - в размерах, определенных в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса и не уплаченных в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, определенного подпунктами 4 и 5 пункта 7 настоящей статьи, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска);
5) при наступлении обстоятельств, указанных в подпунктах 6 - 8 пункта 7 настоящей статьи, - как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления за вычетом сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных и (или) взысканных при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, если иной размер не предусмотрен пунктом 10 настоящей статьи. Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
9. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплачиваемых (взыскиваемых) в отношении товаров в соответствии с подпунктом 5 пункта 8 настоящей статьи, а также с сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных в отношении этих товаров при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка (рассрочка) их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день истечения установленных подпунктами 6 - 8 пункта 7 настоящей статьи сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
10. Если после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6 и 7 пункта 7 настоящей статьи, действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) завершается в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 224 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, определенного в соответствии с подпунктами 6 и 7 пункта 7 настоящей статьи, по день завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска). При этом суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за период до наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6 и 7 пункта 7 настоящей статьи, возврату (зачету) не подлежат.

11. Егер осы баптың 7-тармағының 6 - 8-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін оларға қатысты осы Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастырылса немесе осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімімен орналастырылса, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға қатысты болса, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылған тауарлар осы Кодекстің 223-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарды, салықтарды ішінара төлеу қолданылған болса, кедендік әкелу баждары, салықтар төленуге жатады.
Көрсетілген жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар осы баптың 7-тармағының 6 - 8-тармақшаларында айқындалған, кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап осындай тауарларды уақытша сақтауға немесе олар кедендік рәсіммен орналастырылған күнге дейінгі кезеңі үшін төленуге жатады. Бұл ретте, кедендік әкелу баждары, салықтар егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылса, кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасынан аспайтын төленуге жататын мөлшерлерде және тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күнге есептелген, ал оларды шығару тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты, - тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күнге төленуге жатады. Бұл ретте, осы баптың 7-тармағы 6 - 8-тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғанға дейінгі кезең үшін кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкелу баждарын, салықтарды қайтаруға (есепке жатқызуға) жатпайды.
12. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
13. Көрсетілген мән-жайлар басталған кезде арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі мыналар:
1) уақытша әкелінген тауарлар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға дейін өзге тұлғаларға кеден органының рұқсатынсыз берілген жағдайда - тауарлар берілген күн, ал егер бұл күн анықталмаса, - көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;

11. Если после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6 - 8 пункта 7 настоящей статьи, товары, в отношении которых действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) прекращено, размещаются на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 настоящего Кодекса или помещаются под таможенную процедуру в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), применялась частичная уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.
В указанном случае ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, определенного подпунктами 6 - 8 пункта 7 настоящей статьи, по день размещения таких товаров на временное хранение или их помещения под таможенную процедуру. При этом ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, не превышающих суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали уплате, если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, и которые были исчислены на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товар. При этом суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов за период до наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 6 - 8 пункта 7 настоящей статьи, возврату (зачету) не подлежат.
12. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), обязанность по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 13 настоящей статьи.
13. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае передачи временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) иным лицам без разрешения таможенных органов - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);

2) аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) біржола жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кемудің нәтижесінде біржола жоғалуды қоспағанда, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға дейін уақытша әкелінген тауарлар жоғалған жағдайда, - тауарлар жоғалған күн, ал егер бұл күн анықталмаса, — көрсетілген тауарлар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған күн;
3) кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы Кодекстің 224-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған жағдайда, - осы кедендік рәсімнің қолданылуы осы Кодекстің 221-бабының 4-тармағына сәйкес ұзартылатын жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен күн болып табылады.
14. Осы баптың 13-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған жағдайда арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, сол мөлшерде төленуге жатады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнгі, ал оларды шығару тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген тауарларға қатысты, - тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеген күнгі қолданыстағы арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшермелері қолданылады.
15. Осы баптың 14-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған күннен бастап осы баптың 13-тармағында белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімдері өткен күн аралығында оларды төлеуді кейінге қалдыру ұсынылған болса, пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
226-бап. Уақытша әкелінген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіммен орналастыру кезінде оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері

2) в случае утраты временно ввезенных товаров до завершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен - день помещения указанных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
3) в случае незавершения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 224 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, - день истечения срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленного таможенным органом, за исключением случая, когда действие этой таможенной процедуры продлевается в соответствии с пунктом 4 статьи 221 настоящего Кодекса.
14. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 13 настоящей статьи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размерах, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, - день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
15. С сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 14 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день истечения установленных пунктом 13 настоящей статьи сроков уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
Статья 226. Особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных товаров при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления

1. Уақытша әкелінген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіммен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін уақытша әкелу (рұқсат беру) рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыстағы кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшермелері қолданылады.
Егер кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін мүше мемлекеттің валютасына шетел валютасын қайта есептеу талап етілген жағдайда, мұндай есептеу осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген күні қолданыста болатын валюта курсы бойынша жүргізіледі.
2. Уақытша әкелінген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіммен орналастыру кезінде кедендік әкелу баждары, салықтар осындай тауарларды осы Кодекстің 136-бабына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіммен орналастыру кезінде төленуге жататын кедендік әкелу баждарының, салықтардың және декларант ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіммен орналастырылатын және (немесе) кеден органы осы декларанттан өндіріп алған тауарларды кедендік әкелу баждарын салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген кедендік әкелу баждар, салықтар сомаларының айырмасы мөлшерінде төленуге жатады.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасынан, сондай-ақ кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеу кезінде төленген (өндіріп алынған) кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомаларынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылған күн аралығында оларды төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) ұсынылған болса пайыздар төлеуге тиіс. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты төленетін (өндіріп алынатын) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты тауарларды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған күннен бастап арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу міндет тоқтатылған күн аралығында оларды төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) ұсынылған болса пайыздар төленуге тиіс. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарғанға дейінгі кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомаларынан осы тармақтың бірінші абзацында көзделген пайыздар есептелмейді және төленбейді.

1. При помещении временно ввезенных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
В случае если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.
2. При помещении временно ввезенных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате при помещении таких товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии со статьей 136 настоящего Кодекса, и ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, и (или) взысканных таможенным органом у этого декларанта.
3. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, а также с сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных (взысканных) при частичной уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка (рассрочка) их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
С сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) по день прекращения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска), проценты, предусмотренные абзацем первым настоящего пункта, не начисляются и не уплачиваются.

Егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы осы Кодекстің 224-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған жағдайда осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде есептелмейді және төленбейді.
Уақытша әкелінетін тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты Комиссия осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көзделген пайыздар есептелмейтін және төленбейтін жағдайларды айқындауға құқылы.
4. Егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде не осы Кодекстің 224-бабының 5-тармағына сәйкес уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғаннан кейін уақытша әкелінген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен уақытша әкелінген тауарлар декларанты орналастырған жағдайда осы баптың ережелері қолданылады.
Осы баптың ережелері, егер уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылуы уақытша әкелінген тауарларды кедендік қойманың кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталғанда да қолданылады.
30-тарау
Уақытша әкету кедендік рәсімі
227-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Уақытша әкету кедендік рәсімі - Одақтың тауарларға қатысты қолданылатын, оған сәйкес мұндай тауарлар олардың уақытша болуы және тауарларды осы кедендік рәсіммен орналастыру және оларды мұндай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттарын сақтаған кезде кедендік әкету баждары төленбестен оларды шегінен тыс жерлерде пайдалану үшін Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін кедендік рәсім.
2. Уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген тауарлар (бұдан әрі осы тарауда - уақытша әкетілген тауарлар) Одақтың тауарлары мәртебесін жоғалтады.
3. Уақытша әкету кедендік рәсімін Одақтың кедендік аумағынан әкетілген:
1) осы Кодекстің 231-бабы 2-тармағына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін уақытша әкету кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға;
2) осы Кодекстің 303-бабы 5-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген Одақтың тауарларына қатысты қолдануға жол беріледі.
4. Уақытша әкету кедендік рәсімі мынадай тауарларға:
1) оларды жарнама және (немесе) көрсету мақсатында немесе көрме жәдігерлері не өнеркәсіптік үлгілер ретінде санаулы даналарда Одақтың кедендік аумағынан әкеткен жағдайларды қоспағанда, тамақ өнімдеріне, алкогольді қоса, сусындарға, темекі және темекі өнімдеріне, шикізатқа және жартылай фабрикаттарға жұмсалатын материалдар мен үлгілерге;

В случае если действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 3 статьи 224 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
В отношении отдельных категорий временно ввозимых товаров Комиссия вправе определять случаи, когда проценты, предусмотренные абзацами первым и вторым настоящего пункта, не начисляются и не уплачиваются.
4. Положения настоящей статьи применяются в случае, если при завершении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) либо после прекращения действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 5 статьи 224 настоящего Кодекса временно ввезенные товары помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления декларантом временно ввезенных товаров.
Положения настоящей статьи применяются также в случае, если действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) было завершено помещением временно ввезенных товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
Глава 30
Таможенная процедура временного вывоза
Статья 227. Содержание и применение таможенной процедуры временного вывоза
1. Таможенная процедура временного вывоза - таможенная процедура, применяемая в отношении товаров Союза, в соответствии с которой такие товары вывозятся с таможенной территории Союза для их временного нахождения и использования за ее пределами без уплаты вывозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру временного вывоза и фактически вывезенные с таможенной территории Союза (далее в настоящей главе - временно вывезенные товары), утрачивают статус товаров Союза.
3. Допускается применение таможенной процедуры временного вывоза в отношении вывезенных с таможенной территории Союза:
1) товаров, помещенных под таможенную процедуру временного вывоза, для завершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктом 2 статьи 231 настоящего Кодекса;
2) товаров Союза, указанных в подпункте 2 пункта 5 статьи 303 настоящего Кодекса.
4. Таможенная процедура временного вывоза не применяется в отношении следующих товаров:
1) пищевые продукты, напитки, включая алкогольные, табак и табачные изделия, сырье, полуфабрикаты, расходуемые материалы и образцы, за исключением случаев их вывоза с таможенной территории Союза в единичных экземплярах в рекламных и (или) демонстрационных целях или в качестве выставочных экспонатов либо промышленных образцов;

2) қалдықтарға, оның ішінде өнеркәсіптік қалдықтарға қатысты қолданылмайды.
5. Комиссия оларға қатысты оларды шетелдік тауарлармен алмастыруға жол берілетін уақытша әкетілген тауарлар санатын, сондай-ақ мұндай алмастыру жағдайларын айқындауға құқылы.
6. Уақытша әкету кедендік рәсімін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін жағдайларда құбыр көлігімен тасымалданатын табиғи газға қатысты қолдануға жол беріледі.
228-бап. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырудың және оларды мұндай кедендік рәсімге сәйкес пайдалану шарттары
1. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) осы кедендік рәсімнің қолданылуын тоқтату мақсатында оларды кейін кедендік рәсіммен аяқтау кезінде уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігі болып табылады. Тауарларды сәйкестендіру мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес немесе осы Кодекстің 227-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалған жағдайларда уақытша әкетілген тауарларды алмастыруға жол беру талaп етілмейді.
2) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйымдар мен шектеулердің сақталуы болып табылады.
2. Уақытша тауарлар әкетудің кедендік рәсіміне сәйкес:
1) кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін сақтау;
2) осы Кодекстің 230-бабында белгіленген уақытша әкетілген тауарларды пайдалану және оларға билік ету бойынша шектеулерді сақталу шарттары болып табылады.
229-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі
1. Егер осы тармақтың екінші абзацына сәйкес өзгеше белгіленбесе, уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі шектелмейді.
Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету мақсаттарына қарай, сондай-ақ оларға қатысты мүше мемлекеттің заңнамасында осы мемлекеттің аумағына оларды қайтару міндеттілігі белгіленсе, тауарлар үшін мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі айқындалуы мүмкін.
2. Тауарлар уақытша әкету кедендік рәсіммен орналастыру кезінде кеден органы Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетудің мақсаттарын және мән-жайларын негізге ала отырып, декларанттың өтініші негізінде осы кедендік рәсімін қолданылу мерзімін белгілейді.
3. Кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі тұлғаның өтініші бойынша осы мерзім өткенге дейін немесе өткеннен кейін 1 айдан кешіктірмей ұзартылуы мүмкін. Кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде, ол өткеннен кейін мұндай кедендік рәсімнің қолданылуы осы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған күннен бастап қайта басталады.

2) отходы, в том числе промышленные.
5. Комиссия вправе определять категории временно вывезенных товаров, в отношении которых допускается их замена иностранными товарами, а также случаи такой замены.
6. Допускается применение таможенной процедуры временного вывоза в отношении газа природного, перемещаемого трубопроводным транспортом, в случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов.
Статья 228. Условия помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза являются:
1) возможность идентификации товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного вывоза, при их последующем помещении под таможенную процедуру в целях завершения действия этой таможенной процедуры. Идентификация товаров не требуется в случаях, когда в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной или в случаях, определенных в соответствии с пунктом 5 статьи 227 настоящего Кодекса, допускается замена временно вывезенных товаров;
2) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза являются:
1) соблюдение срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом;
2) соблюдение ограничений по пользованию и распоряжению временно вывезенными товарами, установленных статьей 230 настоящего Кодекса.
Статья 229. Срок действия таможенной процедуры временного вывоза
1. Срок действия таможенной процедуры временного вывоза не ограничен, если иное не установлено в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
В зависимости от целей вывоза товаров с таможенной территории Союза, а также для товаров, в отношении которых законодательством государства-члена установлена обязательность их возврата на территорию этого государства, законодательством государства-члена о таможенном регулировании может определяться срок действия таможенной процедуры временного вывоза.
2. При помещении товаров под таможенную процедуру временного вывоза таможенный орган на основании заявления декларанта исходя из целей и обстоятельств вывоза товаров с таможенной территории Союза устанавливает срок действия этой таможенной процедуры.
3. Установленный таможенным органом срок действия таможенной процедуры временного вывоза по заявлению лица может быть продлен до истечения этого срока либо не позднее 1 месяца после его истечения. При продлении срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, после его истечения действие такой таможенной процедуры возобновляется со дня прекращения действия этой таможенной процедуры.

4. Егер мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі осы баптың 1-тармағының екінші абзацында сәйкес болса, тауарларға қатысты кеден органы белгілейтін (ұзартатын) осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі мұндай мерзімнен аспайды.
5. Уақытша әкелінген тауарларға меншік құқығы шетелдік тұлғаға берілген жағдайда, оларға қатысты мүше мемлекеттің заңнамасында осы мемлекеттің аумағына қайтару міндеттілігі белгіленбесе, осы тауарларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ұзартылмайды ал көрсетілген тауарлар экспорттық кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады.
230-бап. Уақытша әкетілген тауарларды пайдалану және оларға билік ету бойынша шектеулер
1. Уақытша әкетілген тауарлар тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден, сондай-ақ табиғи кему салдарынан болған өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйде қалуға тиіс.
2. Күрделі жөндеуді, жаңғыртуды, техникалық қызмет көрсетуді қоспағанда, уақытша әкетілген тауарлармен олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін, жөндеуді қоса алғанда қажетті операцияларды және оларды кері импорттың кедендік рәсіммен орналастыру кезінде кеден органы тауарларды сәйкестендіруді қамтамасыз еткен жағдайда тауарларды қалыпты күйде ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды жасауға жол беріледі.
231-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Осы баптың 4-тармағының 2-тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін бұл кедендік рәсімінің қолданылуы уақытша әкетілген тауарларды кері импорттың кедендік рәсімімен орналастырумен тоқтатылады.
2. Осы баптың 4-тармағының 2-тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімін қолданылу мерзімі өткенге дейін бұл кедендік рәсімінің қолданылуы уақытша әкетілген тауарларды сондай-ақ егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уақытша әкетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағына міндетті кері әкелінуіне жататын болса, уақытша әкетілген тауарларды экспорттың кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеудің уақытша әкету кедендік рәсімдерімен орналастырумен аяқталуы мүмкін.
3. Уақытша әкетілген тауарлар осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген, кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.

4. Если в отношении товаров в соответствии с абзацем вторым пункта 1 настоящей статьи законодательством государств-членов о таможенном регулировании определен срок действия таможенной процедуры временного вывоза, устанавливаемый (продлеваемый) таможенным органом, срок действия этой таможенной процедуры не может превышать такой срок.
5. В случае передачи иностранному лицу права собственности на временно вывезенные товары, в отношении которых законодательством государства-члена не установлена обязательность их возврата на территорию этого государства, срок действия таможенной процедуры временного вывоза в отношении этих товаров не продлевается, а указанные товары подлежат помещению под таможенную процедуру экспорта.
Статья 230. Ограничения по пользованию и распоряжению временно вывезенными товарами
1. Временно вывезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
2. Допускается совершение с временно вывезенными товарами операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая ремонт, за исключением капитального ремонта, модернизации, техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при их помещении под таможенную процедуру реимпорта.
Статья 231. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры временного вывоза
1. До истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры завершается помещением временно вывезенных товаров под таможенную процедуру реимпорта, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2 пункта 4 настоящей статьи.
2. До истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, действие этой таможенной процедуры может быть завершено помещением временно вывезенных товаров под таможенные процедуры экспорта, переработки вне таможенной территории, временного вывоза, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2 пункта 4 настоящей статьи, а также если в соответствии с законодательством государств-членов временно вывезенные товары подлежат обязательному обратному ввозу на таможенную территорию Союза.
3. Временно вывезенные товары могут помещаться под таможенные процедуры, указанные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, одной или несколькими партиями.

4. Кедендік рәсімнің қолданылуы:
1) егер мұндай кедендік рәсімнің қолданысы ұзартылмаса, кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткеннен кейін;
2) кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталғанға дейін уақытша әкетілген тауарларға қатысты осы Кодекстің 230-бабының 2-тармағын бұза отырып, күрделі жөндеу, жаңғырту бойынша операцияларды жасау фактісі анықталған кезде тоқтатылады.
5. Одақтың кедендік аумағына әкелінген, оларға қатысты осы баптың 4-тармағының 2-тармақшасында көзделген негіздер бойынша уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылған тауарлар Одақтың кедендік аумағында болу үшін кері импорттың кедендік рәсімін қоспағанда, шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдермен, ал Одақтың кедендік аумағынан әкетілу үшін - экспорттың кедендік рәсіммен орналастырылуға жатады.
232-бап. Уақытша әкету кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттеменің туындауы мен тоқтатылуы, оларды есептеу және төлеу мерзімі
1. Уақытша әкету кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларанттың уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеті мынадай:
1) осы Кодекстің 231-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау;
2) осы Кодекстің 129-бабы 3-тармағының үшінші абзацына немесе 231-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларға арналған кедендік рәсімдермен орналастыру;
3) уақытша әкету кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту — тауарларға арналған декларацияларды тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты;
4) тауарларға арналған декларацияны осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығаруды жою - тауарларға арналған декларацияларды тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты;
5) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауарларды тәркілеу немесе мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдыру;
6) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органының тауарларды ұстауы;

4. Действие таможенной процедуры прекращается:
1) по истечении срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом, если действие такой таможенной процедуры не было продлено;
2) при выявлении до завершения действия таможенной процедуры факта совершения в отношении временно вывезенных товаров операций по капитальному ремонту, модернизации в нарушение пункта 2 статьи 230 настоящего Кодекса.
5. Ввезенные на таможенную территорию Союза товары, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено по основанию, предусмотренному подпунктом 2 пункта 4 настоящей статьи, для нахождения на таможенной территории Союза подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, за исключением таможенной процедуры реимпорта, а для вывоза с таможенной территории Союза - помещению под таможенную процедуру экспорта.
Статья 232. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного вывоза, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного вывоза, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного вывоза, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 231 настоящего Кодекса;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 или пунктом 5 статьи 231 настоящего Кодекса;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
4) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
5) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;

7) уақытша сақтауға орналастыру немесе қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша іс жүргізу барысында және егер мұндай тауарларды шығару бұрын жүргізілмесе, оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды кедендік рәсімдердің бірімен орналастыру міндеттемелері басталған кезде декларантта тоқтатылады.
3. Кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндет кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы Кодекстің 231-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған жағдайда орындалуға жатады. Кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі кеден органы белгілеген уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылу мерзімінің өткен күні болып есептеледі.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде егер уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктер пайдаланылмастан экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған болса кедендік әкету баждары төленуге жатады.
Кедендік әкету баждары тауарларды уақытша әкету кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнге қолданылатын кедендік әкету баждарының мөлшермелері негізге алына отырып есептеледі.
5. Осы баптың 4-тармағына сәйкес төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкету баждарының сомаларынан егер аумағында тауарлар уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленсе, көрсетілген сомаларға қатысты оларды төлеуді кейінге қалдыру ұсынылған болса, пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен есептеледі және төленеді.
6. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастырған жағдайда, осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағының үшінші абзацына немесе 231-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) жөніндегі міндет орындалғаннан кейін осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомалары осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
233-бап. Уақытша әкетілген тауарларға қатысты тауарлар экспорттың кедендік рәсіммен орналастыру кезінде кедендік әкету баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Уақытша әкетілген тауарларды экспорттың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкету баждарын есептеу үшін, егер осы Кодекстің 53-бабы 1-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасында өзге күн белгіленбесе, тауарларды экспорттың кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күніне қолданыстағы кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кедендік әкету баждарын есептеу үшін мүше мемлекеттің валютасында шетел валютасын қайта есептеуді талап еткен жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың бірінші абзацында көрсетілген күнгі қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин подлежит исполнению в случае незавершения действия таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 231 настоящего Кодекса до истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день истечения срока действия таможенной процедуры временного вывоза, установленного таможенным органом.
4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного вывоза, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза.
5. С сумм вывозных таможенных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты, если это установлено законодательством государства-члена, на территории которого товары помещались под таможенную процедуру временного вывоза. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном законодательством государств-членов.
6. В случае помещения товаров под таможенные процедуры в соответствии с абзацем третьим пункта 7 статьи 129 или пунктом 5 статьи 231 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
Статья 233. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывезенных товаров при их помещении под таможенную процедуру экспорта
1. При помещении временно вывезенных товаров под таможенную процедуру экспорта для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру экспорта, если иной день не установлен законодательством государства-члена в соответствии с абзацем вторым пункта 1 статьи 53 настоящего Кодекса.
В случае если для исчисления вывозных таможенных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.

2. Экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған (орналастырылатын) тауарларға қатысты төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкету баждарының сомаларынан, егер көрсетілген сомаларға қатысты оларды төлеуді кейінге қалдыру ұсынылған болса, аумағында тауарлар уақытша әкетудің кедендік рәсімімен орналастырылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленсе, пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен есептеледі және төленеді.
234-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларға қатысты тауарлар экспорты кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкету баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктері
1. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларға қатысты тауарлар экспорты кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік әкету баждарын есептеу үшін, егер осы Кодекстің 53-бабының 1-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасында өзге күн белгіленбесе, тауарлар уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнге қолданыстағы кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кедендік әкету баждарын есептеу үшін мүше мемлекеттің валютасында шетел валютасын қайта есептеуді талап еткен жағдайда, мұндай қайта есептеу осы баптың бірінші абзацында көрсетілген күнгі қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
2. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған тауарларға қатысты тауарлар экспорты кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты төленетін (өндіріп алынатын) кедендік әкету баждарының сомаларынан, егер осы сомаларға қатысты оларды төлеуді кейінге қалдыру ұсынылған болса, егер бұл аумағында тауарлар уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленсе, пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен есептеледі және төленеді.
31-тарау
Кері импорт кедендік рәсімі
235-бап. Кері импорт кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кері импорт кедендік рәсімі - шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес Одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген осындай тауарлар осы кедендік рәсімге орналастыру шарттары сақталып кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, Одақтың кедендік аумағына қайта әкелінеді.

2. С сумм вывозных таможенных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру экспорта, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты, если это установлено законодательством государства-члена, на территории которого товары помещались под таможенную процедуру временного вывоза. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном законодательством государств-членов.
Статья 234. Особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин при помещении под таможенную процедуру экспорта товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено
1. При помещении под таможенную процедуру экспорта товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено, для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действовавшие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза, если иной день не установлен законодательством государства-члена в соответствии с абзацем вторым пункта 1 статьи 53 настоящего Кодекса.
В случае если для исчисления вывозных таможенных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце первом настоящего пункта.
2. С сумм вывозных таможенных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в отношении помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру экспорта товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры временного вывоза прекращено, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка их уплаты, если это установлено законодательством государства-члена, на территории которого товары помещались под таможенную процедуру временного вывоза. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в порядке, установленном законодательством государств-членов.
Глава 31
Таможенная процедура реимпорта
Статья 235. Содержание и применение таможенной процедуры реимпорта
1. Таможенная процедура реимпорта - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары, ранее вывезенные с таможенной территории Союза, ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.

2. Кері импорт кедендік рәсімі, оларға қатысты:
1) экспорт кедендік рәсімі;
2) осы Кодекстің 184-бабы 2-тармағының 1-тармақшасына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданылуын тоқтату үшін кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі;
3) осы Кодекстің 321-бабының 1-тармағына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданылуын тоқтату үшін уақытша әкету кедендік рәсімі қолданылса, Одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген тауарларға қолданылады.
3. Кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы Одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген, оларға қатысты уақытша әкету кедендік рәсімі немесе кеден аумағынан тысқары қайта өңдеудің кедендік рәсімі қолданылған тауарларды және осы Кодекстің 176-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген не олардың қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарларды қоспағанда, Одақ тауарларының мәртебесіне ие болады.
4. Кері импорт кедендік рәсімін:
1) осы Кодекстің 207-бабы 6-тармағының 2-тармақшасына сәйкес еркін кедендік аумағының кедендік рәсімін қолдануы немесе осы Кодекстің 215-бабы 5-тармағының 2-тармақшасына сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімін аяқтау үшін Одақтың тауарларына;
2) осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының екінші абзацында көрсетілген тауарлардың қайта өңделуін қоспағанда, олардың өтеусіз (кепілдік) жөндеу үшін Одақтың кедендік аумағынан әкетілген кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдеріне қолдануға жол беріледі.
5. Осы Кодекстің 201-бабы 11-тармағында және 211-бабы 9-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кері импорт кедендік рәсімін қолдануға жол берілмейді,
236-бап. Тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулардың және шектеулердің сақталуы;
2) Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетудің мән-жайлары, егер жөндеу операциялары тауарлармен Одақтың кедендік аумағының шегінен тыс жүргізілсе және кедендік және (немесе) өзге құжаттарды немесе осындай құжаттар туралы мәліметтерді ұсынумен расталса, осы операциялар туралы мәліметтерді кеден органына ұсыну;
3) тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты осы баптың 2, 4 - 6-тармақтарында белгіленген өзге шарттар болып табылады.
2. Одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген тауарларды орналастыру, оларға қатысты экспорт кедендік рәсімі қолданылған, кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:

2. Таможенная процедура реимпорта применяется в отношении ранее вывезенных с таможенной территории Союза товаров, в отношении которых применялась:
1) таможенная процедура экспорта;
2) таможенная процедура переработки вне таможенной территории для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 184 настоящего Кодекса;
3) таможенная процедура временного вывоза для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктом 1 статьи 231 настоящего Кодекса.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру реимпорта, приобретают статус товаров Союза, за исключением ранее вывезенных с таможенной территории Союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура временного вывоза или таможенная процедура переработки вне таможенной территории и которые являются товарами, указанными в подпункте 1 пункта 3 статьи 176 настоящего Кодекса, либо продуктами их переработки.
4. Допускается применение таможенной процедуры реимпорта в отношении:
1) товаров Союза для завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с подпунктом 2 пункта 6 статьи 207 настоящего Кодекса или таможенной процедуры свободного склада в соответствии с подпунктом 2 пункта 5 статьи 215 настоящего Кодекса;
2) продуктов переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, которые вывозились с таможенной территории Союза для их безвозмездного (гарантийного) ремонта, за исключением продуктов переработки товаров, указанных в абзаце втором пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса.
5. Не допускается применение таможенной процедуры реимпорта в отношении товаров, указанных в пункте 11 статьи 201 и пункте 9 статьи 211 настоящего Кодекса.
Статья 236. Условия помещения товаров под таможенную процедуру реимпорта
1. Условиями помещения товаров под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
2) представление в таможенный орган сведений об обстоятельствах вывоза товаров с таможенной территории Союза, ремонтных операциях, если такие операции производились с товарами за пределами таможенной территории Союза и подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов или сведений о таких документах;
3) иные условия, установленные пунктами 2, 4 - 6 настоящей статьи в отношении отдельных категорий товаров.
2. Условиями помещения ранее вывезенных с таможенной территории Союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура экспорта, под таможенную процедуру реимпорта являются:

1) бұл тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен оларды Одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген күннен кейінгі күннен бастап үш жыл өткенге дейін немесе осы баптың 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған өзге де мерзім өткенге дейін орналастырылса;
2) табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан болған өзгерістерді қоспағанда, Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, бұл тауарлар тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі өзгеріссіз күйінде болса;
3) Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетумен байланысты мұндай салықтар сомалары және (немесе) пайыздары төленбесе немесе қайтарылса, сондай-ақ өзге салықтар сомаларын, субсидиялар және өзге төленбеген сомалар немесе Одақтың кеден аумағынан тауарларды әкетумен байланысты өтеулер, егер мүше мемлекеттің, заңнамасымен көзделсе және мұндай заңнамада белгіленген тәртіппен және шарттармен өтеу болып табылады.
3. Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты Комиссия осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мерзімнен асатын мерзімді белгілеуге құқылы.
4. Уақытша әкету кедендік рәсімі қолданылған Одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) уақытша әкелу кедендік рәсімінің қолданыс мерзімі ішінде Одақтың кедендік кедендік аумағына тауарларды әкелу;
2) табиғи тозу салдарынан өзгерістерді, сондай-ақ тасымалдаудың (тасымалдың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему салдарынан өзгерістерді, сондай-ақ тауарларды уақытша әкету кедендік рәсіміне сәйкес пайдаланған кезде жол берілетін өзгерістерді қоспағанда, тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілгенде олардың жай-күйін өзгеріссіз сақтау болып табылады.
5. Одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген тауарларды орналастыру, оларға қатысты кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылған кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) тауарларды кеден органы белгілеген кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімі ішінде Одақтың кедендік аумағына әкелу;
2) табиғи тозу салдарынан өзгерістерді, сондай-ақ тасымалдаудың (тасымалдың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему салдарынан өзгерістерді қоспағанда, тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілгенде олардың жай-күйін өзгеріссіз сақтау болып табылады.

1) помещение товаров под таможенную процедуру реимпорта до истечения 3 лет со дня, следующего за днем их фактического вывоза с таможенной территории Союза, или до истечения иного срока, определенного Комиссией в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
2) сохранение неизменным состояния товаров, в котором они были вывезены с таможенной территории Союза, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
3) возмещение налогов и (или) процентов с них, когда суммы таких налогов и (или) проценты в связи с вывозом товаров с таможенной территории Союза не уплачивались либо были возвращены, а также сумм иных налогов, субсидий и иных сумм, неуплаченных либо полученных прямо или косвенно в качестве выплат, льгот либо возмещений в связи с вывозом товаров с таможенной территории Союза, если это предусмотрено законодательством государств-членов, в порядке и на условиях, которые установлены таким законодательством.
3. В отношении отдельных категорий товаров Комиссия вправе определять срок, превышающий срок, указанный в подпункте 1 пункта 2 настоящей статьи.
4. Условиями помещения ранее вывезенных с таможенной территории Союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура временного вывоза, под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) ввоз товаров на таможенную территорию Союза в течение срока действия таможенной процедуры временного вывоза;
2) сохранение неизменным состояния товаров, в котором они были вывезены с таможенной территории Союза, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также изменений, которые допускаются в отношении таких товаров при их использовании в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза.
5. Условиями помещения ранее вывезенных с таможенной территории Союза товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) ввоз товаров на таможенную территорию Союза в течение срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории, установленного таможенным органом;
2) сохранение неизменным состояния товаров, в котором они были вывезены с таможенной территории Союза, за исключением изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.

6. Кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі қолданылған тауарларға қатысты тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен орналастырудың шарттары:
1) Одақтың кедендік аумағынан олардың өтеусіз (кепілдік) жөнделуі үшін кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды әкету;
2) қайта өңделген өнімдерді кеден органы белгілеген кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолдану мерзімі ішінде кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру болып табылады.
7. Кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты Одақтың кедендік аумағынан әкетілген тауарларға сәйкес осы баптың 2, 4 - 6-тармақтарында көрсетілген кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын тұлға болуы мүмкін.
237-бап. Кедендік әкету баждары сомаларын қайтару (есепке жатқызу)
1. Егер көрсетілген тауарлар мұндай тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күнінен кейінгі күннен бастап 6 айдан кешіктірілмей кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылса, кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған, осы Кодекстің 236-бабының 2-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкету баждарының төленген сомасының қайтарылуы (есепке жатқызылуы) жүзеге асырылады.
2. Егер тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырған жағдайда тауарлардың кедендік декларациялауы осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген ерекшеліктермен, не осы Кодекстің 115-бабында, 116-бабында немесе 117-бабында айқындалған ерекшеліктер жүзеге асырылса, кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған мұндай тауарларға қатысты экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың аумағында мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген мерзімнен кешіктірмей кері импорт кедендік рәсімімен орналастыру шартымен кедендік әкету баждарының төленген сомаларының қайтарылуы (есепке жатқызылуы) жүзеге асырылады.
32-тарау
Кері экспорт кедендік рәсімі
238-бап. Кері экспорт кедендік рәсімінің мазмұны және қолданылуы
1. Кері экспорт кедендік рәсімі - шетелдік тауарларға және Одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес шетелдік тауарлар Одақтың кедендік аумағынан кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төленмей және (немесе) осы Кодекстің 242-бабына сәйкес осындай баждар мен салықтар сомасын қайтара (есепке жатқыза) отырып, ал Одақтың тауарлары - осы кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру шарттарын сақтаған кезде кедендік әкету баждарын төлемей Одақтың кедендік аумағынан әкетіледі.

6. Условиями помещения продуктов переработки товаров, в отношении которых применялась таможенная процедура переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру реимпорта являются:
1) вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, с таможенной территории Союза для их безвозмездного (гарантийного) ремонта;
2) помещение продуктов переработки под таможенную процедуру реимпорта в течение срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории, установленного таможенным органом.
7. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру реимпорта, может выступать лицо, являвшееся декларантом товаров, помещенных под одну из таможенных процедур, указанных в пунктах 2, 4 - 6 настоящей статьи, в соответствии с которой товары были вывезены с таможенной территории Союза.
Статья 237. Возврат (зачет) сумм вывозных таможенных пошлин
1. В отношении указанных в пункте 2 статьи 236 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру реимпорта, осуществляется возврат (зачет) уплаченных сумм вывозных таможенных пошлин при условии, что указанные товары помещены под таможенную процедуру реимпорта не позднее 6 месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.
2. В случае если при помещении товаров под таможенную процедуру экспорта таможенное декларирование товаров осуществлялось с особенностями, установленными законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса, либо с особенностями, определенными статьей 115, статьей 116 или статьей 117 настоящего Кодекса, в отношении таких товаров, помещенных под таможенную процедуру реимпорта, осуществляется возврат (зачет) уплаченных сумм вывозных таможенных пошлин при условии, что указанные товары помещены под таможенную процедуру реимпорта не позднее срока, установленного законодательством о таможенном регулировании государства-члена, на территории которого товары помещались под таможенную процедуру экспорта.
Глава 32
Таможенная процедура реэкспорта
Статья 238. Содержание и применение таможенной процедуры реэкспорта
1. Таможенная процедура реэкспорта - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Союза, в соответствии с которой иностранные товары вывозятся с таможенной территории Союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) с возвратом (зачетом) сумм таких пошлин и налогов в соответствии со статьей 242 настоящего Кодекса, а товары Союза - без уплаты вывозных таможенных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.

2. Кері экспорт кедендік рәсімі:
1) Одақтың кедендік аумағына әкетілген және Одақтың кедендік аумағында тұрған шетелдік тауарларға, оның ішінде кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға;
2) осы Кодекстің 173-бабы 1-тармағына сәйкес кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын (осы Кодекстің 170-бабы 3-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, қайта өңдеу өнімдері және (немесе) қалдықтары) аяқтау үшін, Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде алынған (пайда болған) тауарларға;
3) Осы Кодекстің 195-бабы 3-тармағында көрсетілген қалдықтарға және (немесе) осы Кодекстің 197-бабы 2-тармағының 1-тармақшасына сәйкес ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтарға;
4) осы Кодекстің 207-бабы 5-тармағының 1-тармақшасына сәйкес еркін кедендік аумақ кедендік рәсімінің қолдануы аяқталуы үшін еркін кедендік аумақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға;
5) осы Кодекстің 215-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес еркін қойма кеден рәсімінің қолдануы аяқталуы үшін еркін кедендік аумақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарларға;
6) осы Кодекстің 239-бабы 2-тармағында белгіленген шарттарды сақтаған кезде оның ішінде саны, сапасы, сипаты немесе орамы бойынша Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген тауарлардың негізінде мәмілелер шарттарының орындалмау себебі бойынша Одақтың кеден аумағынан тауарлар әкетілсе, оларға қатысты ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі қолданылатын Одақтың тауарларына;
7) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға, оларға қатысты Одақтың шеңберінде халықаралық шарттарға немесе Одаққа енуі туралы халықаралық шарттарына сәйкес осы Кодекстің 239-бабының 2-тармағында белгіленген шарттарды сақтаған кезде, оның ішінде саны, сапасы, сипаты немесе ормасы бойынша Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген тауарлардың негізінде мәмілелердің шарттары орындалмау себебі бойынша Одақтың кедендік аумағынан тауарлар әкетілсе, оларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу баждарының айтарлықтай төмен ставкасы қолданылатын тауарларға қатысты пайдаланылады.

2. Таможенная процедура реэкспорта применяется в отношении:
1) иностранных товаров, ввезенных на таможенную территорию Союза и находящихся на таможенной территории Союза, в том числе иностранных товаров, помещенных под таможенные процедуры;
2) товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза (продуктов переработки, отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 170 настоящего Кодекса, и (или) остатков), для завершения действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 1 статьи 173 настоящего Кодекса;
3) отходов, за исключением отходов, указанных в пункте 3 статьи 195 настоящего Кодекса, и (или) остатков, образовавшихся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления, для завершения действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 197 настоящего Кодекса;
4) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, для завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в соответствии с подпунктом 1 пункта 5 статьи 207 настоящего Кодекса;
5) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для завершения действия таможенной процедуры свободного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 215 настоящего Кодекса;
6) товаров Союза, в отношении которых применена таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления, если товары вывозятся с таможенной территории Союза по причине неисполнения условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Союза, в том числе по количеству, качеству, описанию или упаковке, при соблюдении условий, установленных пунктом 2 статьи 239 настоящего Кодекса;
7) товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых в соответствии с международными договорами в рамках Союза или международными договорами о вступлении в Союз применены более низкие ставки ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, если указанные товары вывозятся с таможенной территории Союза по причине неисполнения условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Союза, в том числе по количеству, качеству, описанию или упаковке, при соблюдении условий, установленных пунктом 2 статьи 239 настоящего Кодекса.

3. Осы баптың 2-тармағының 6-тармағында көрсетілген кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде шығарылған, Одақтың тауарлары Одақтың тауалары мәртебесін жоғалтады.
4. Одақтың кедендік аумағынан әкетілгендерге қатысты кері экспорт кедендік рәсімін:
1) осы Кодекстің 184-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына сәйкес кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған осы Кодекстің 176-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тауарларға;
2) Комиссия белгілейтін жағдайда арнайы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға;
3) осы Кодекстің 276-бабы 7-тармағына сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына;
4) осы Кодекстің 303-бабы 5-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген шетелдік тауарларға қолдануға жол беріледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарлар Одақтың кедендік аумағына оларды әкелмей кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылады.
239-бап. Тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Осы Кодекстің 238-бабы 2-тармағының 1 - 5-тармақшаларында көрсетілген тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салуларды және шектеулерді сақтау;
2) кеден органына кедендік және (немесе) өзге де құжаттарды ұсынумен расталатын Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу, Одақтың кедендік аумағынан әкету жағдайы туралы мәліметтерді не осындай құжаттар туралы мәліметтерді ұсыну болып табылады.
2. Кері экспорт кедендік рәсімімен осы Кодекстің 238-бабы 2-тармағының 6 және 7-тармақшаларында көрсетілген тауарлардың шарттары мынадай:
1) тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен оларды орналастыру күнінен кейінгі күннен бастап 1 жыл ішінде кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру;
2) кеден органына кедендік және (немесе) өзге де құжаттарды не осындай құжаттар туралы мәліметтерді ұсынумен расталатын Одақтың кедендік аумағы арқылы тауарлар өткізілген мәміленің шарттарын орындамау, бұл тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру, бұл тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырғаннан кейін пайдалану туралы мәліметтерді ұсыну болып табылады. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілген мәміле шарттарының орындалмауын растау мақсаты үшін кеден органына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымдар беретін құжаттар ұсынылуы мүмкін;

3. Товары Союза, указанные в подпункте 6 пункта 2 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта и фактически вывезенные с таможенной территории Союза, утрачивают статус товаров Союза.
4. Допускается применение таможенной процедуры реэкспорта в отношении вывезенных с таможенной территории Союза:
1) товаров, указанных в подпункте 1 пункта 3 статьи 176 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, для завершения действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 статьи 184 настоящего Кодекса;
2) товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, в случаях, определяемых Комиссией;
3) транспортных средств международной перевозки в соответствии с пунктом 7 статьи 276 настоящего Кодекса;
4) иностранных товаров, указанных в подпункте 2 пункта 5 статьи 303 настоящего Кодекса.
5. Товары, указанные в пункте 4 настоящей статьи, помещаются под таможенную процедуру реэкспорта без их ввоза на таможенную территорию Союза.
Статья 239. Условия помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта
1. Условиями помещения товаров, указанных в подпунктах 1 - 5 пункта 2 статьи 238 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру реэкспорта являются:
1) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
2) представление таможенному органу сведений об обстоятельствах ввоза товаров на таможенную территорию Союза, вывоза товаров с таможенной территории Союза, которые подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов либо сведений о таких документах.
2. Условиями помещения товаров, указанных в подпунктах 6 и 7 пункта 2 статьи 238 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру реэкспорта являются:
1) помещение товаров под таможенную процедуру реэкспорта в течение 1 года со дня, следующего за днем их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
2) представление таможенному органу сведений об обстоятельствах ввоза товаров на таможенную территорию Союза, неисполнении условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Союза, помещении этих товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, использовании этих товаров после помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, которые подтверждаются представлением таможенных и (или) иных документов либо сведений о таких документах. Для целей подтверждения неисполнения условий сделки, на основании которой товары перемещались через таможенную границу Союза, таможенному органу могут представляться документы, выдаваемые уполномоченными организациями в соответствии с законодательством государств-членов;

3) Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың әкетуіне әкеліп соққан немесе өзге жағдайларды қоспағанда, кемшіліктерді анықтау үшін қажет Одақтың кедендік аумағында тауарларды пайдаланбау және оларға жөндеу жүргізбеу;
4) тауарларды кеден органы идентификаттау мүмкіндігі;
5) Осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салуларды және шектеулерді сақтау болып табылады.
240-бап. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен жасалған іс-әрекеттер
1. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың кедендік аумағы бойынша өткізу (тасымалдау) үшін тауарлар, мыналарды:
1) осы Кодекстің 238-бабы 2-тармағының 6-тармақшасында көрсетілген тауарларды;
2) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағынан әкетілетін және мұндай тауарлардың кету орны порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА тұтасатын Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орны болып табылатын орнынан әкетілетін тауарларды;
3) Комиссия белгілеген тауарлардың өзге санаттарын қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылады.
2. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелінген тауарларды қоспағанда, тауарлар мұндай кедендік рәсімімен орналастырылған күнінен кейінгі күннен бастап 4 айдан аспайтын мерзімде Одақтың кедендік аумағынан әкетілуі тиіс.
3. Егер шетелдік тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру күнінен кейінгі 3 жұмыс күн ішінде мұндай тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмаса немесе Одақтың кедендік аумағынан кетпесе, олар уақытша сақтауға орналастырылуы керек.
4. Аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи кему нәтижесінде жойылуды (өтеусіз жоғалуды) қоспағанда, кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетпеу кезінде осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін кері экспорт кедендік рәсімінің қолдануы тоқтатылады, ал мұндай шетелдік тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары ұстайды.
241-бап. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы және оларды төлеу мерзімі

3) неиспользование товаров на таможенной территории Союза и непроведение их ремонта, за исключением случаев, когда использование товаров было необходимо для обнаружения дефектов или иных обстоятельств, повлекших вывоз товаров с таможенной территории Союза;
4) возможность идентификации товаров таможенным органом;
5) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
Статья 240. Действия с товарами, помещенными под таможенную процедуру реэкспорта
1. Для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением:
1) товаров, которые указаны в подпункте 6 пункта 2 статьи 238 настоящего Кодекса;
2) товаров, которые вывозятся с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и местом убытия таких товаров является место перемещения товаров через таможенную границу Союза, к которому примыкает такая портовая СЭЗ или логистическая СЭЗ;
3) иных категорий товаров, определяемых Комиссией.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, должны быть вывезены с таможенной территории Союза в срок, не превышающий 4 месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под такую таможенную процедуру, за исключением товаров, ввезенных на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ.
3. В случае если в течение 3 рабочих дней, следующих за днем помещения иностранных товаров под таможенную процедуру реэкспорта, такие товары не были помещены под таможенную процедуру таможенного транзита либо не убыли с таможенной территории Союза, они должны быть помещены на временное хранение.
4. При невывозе с таможенной территории Союза иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта, за исключением случаев их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, до истечения срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, действие таможенной процедуры реэкспорта прекращается, а такие иностранные товары задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Статья 241. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру реэкспорта, срок их уплаты и исчисление

1. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларанттың кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеті:
1) Осы Кодекстің 93-бабына сәйкес Комиссия айқындайтын тәртіпте кету орнындағы кеден органы растаған шетелдік тауарларды Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкету кезінде;
2) тауарларға кері экспорт кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған кезде, оларды осы Кодекстің 129-бабы 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімімен орналастыру;
3) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу бойынша және (немесе) оларды осы баптың 4-6-тармақтарына сәйкес келемде өндіріп алу, есептеу міндетті бойынша міндетті орындау;
4) осы Кодекске сәйкес осындай жоюға және (немесе) өтеусіз жоғалуға дейін, осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан шетелдік тауарларды жою және (немесе) өтеусіз жоғалу фактін не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи кему нәтижесінде осындай тауарлардың өтеусіз жоғалу фактін тануы;
5) кері экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту - тауарға арналған декларацияны тіркеу кезінде пайда болған кедендік әкелу баждардыы, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетіне қатысты;
6) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес және (немесе) тауарға арналған декларацияны кері қайтару осы Кодекстің 118-бабы 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуын жою — тауарға арналған декларацияны тіркеу кезінде пайда болған кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетіне қатысты;
7) тауарларды осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) тәркілеу немесе айналдыру;

1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру реэкспорта, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру реэкспорта, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) фактический вывоз иностранных товаров с таможенной территории Союза, подтвержденный таможенным органом места убытия в порядке, определенном Комиссией в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса;
2) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры реэкспорта прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктами 4 - 6 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
5) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой реэкспорта - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
6) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
7) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;

8) кеден органы осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес тауарларды ұстау;
9) уақытша сақтауға орналастыру немесе қылмыс туралы хабарламаны тексеру кезінде, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс кезінде тәркіленген және егер оларға қатысты мұндай тауарларды шығару жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған тауарларды кедендік рәсімдердің біріне орналастыру тоқтатылады.
3. Осы Кодекстің 240-бабы 2-тармағында белгіленген мерзім аяқталғанға дейін кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетпеген жағдайда, кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалуға жатады.
Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күн кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу көрсетілген жағдайлар басталған мерзімі болып саналады.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы баптың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференцияларды және жеңілдіктерді қолданбастан кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған сияқты төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу үшін тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күніне қолданылатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың ставкалары қолданылады.
5. Егер осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайлар осы Кодекстің 126-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты басталса, кедендік әкелу баждар, салықтар кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару кезінде төленбеген кедендік әкелу баждары, салықтар сомаларының мөлшерінде төленуге жатады. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар көрсетілген тауарларға қатысты төленуге жатпайды,
6. Егер осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайлар кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдеріне қатысты басталса, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы және өтем баждары кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен және ішкі тұтыну үшін кедендік рәсімімен орналастырылатын өнімдерді қайта өңдеу нормаларына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін әзірлеу үшін пайдаланылған шетелдік тауарлар сияқты төленуге жататын кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомалары мөлшерінде төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу үшін тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген тауарға арналған декларацияны кеден органы тіркеу күніне, ал тауарға арналған декларацияны бергенге дейін жүргізілген кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру кезінде шығарылатын тауарларға - тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті кеден органы тіркеу күніне қолданыстағы кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың ставкалары қолданылады.
Егер кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу жүргізу талап етілсе, мұндай қайта есептеу осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген күнге қолданылатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

8) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
9) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае невывоза с таможенной территории Союза иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта, до истечения срока, установленного пунктом 2 статьи 240 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта.
4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, за исключением случаев, указанных в пунктах 5 и 6 настоящей статьи.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта.
5. В случае если обстоятельство, указанное в пункте 3 настоящей статьи, наступило в отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, не уплаченных при выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении указанных товаров уплате не подлежат.
6. В случае если обстоятельство, указанное в пункте 3 настоящей статьи, наступило в отношении продуктов переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и использованные для изготовления продуктов переработки в соответствии с нормами выхода продуктов переработки, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а в отношении товаров, выпуск которых при их помещении под таможенную процедуру переработки на таможенной территории был произведен до подачи декларации на товары, - на день регистрации таможенным органом заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары.
В случае если для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, указанный в абзаце втором настоящего пункта.

7. Осы баптың 6-тармағына сәйкес төленетін (өндірілінетін) кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар сомаларынан тауарлар егер көрсетілген сомаларға қатысты оларды төлеу кейінге шегерілсе, кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күні бойынша тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру күнінен пайыздар төленуге жатады. Көрсетілген пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептеледі және төленеді.
Егер осы Кодекстің 173-бабы 3-тармағына сәйкес кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылуы тоқтатылса, осы тармақта көзделген пайыздар кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылған кезеңі есептелмейді және төленбейді.
8. Комиссия айқындаған тәртіпте кету орны кеден органы растаған Одақтың кедендік аумағынан шетелдік тауарлар іс жүзінде әкетілген жағдайда, немесе осы Кодекстің 129-бабы 7-тармағына сәйкес мұндай тауарларды шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастырылса немесе осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес мұндай тауарларды кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттемені орындағаннан кейін ұстаса және (немесе) өндірілсе (толық немесе толық емес) Осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндірілген кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтарылуға жатады.
9. Декларантта кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу жөніндегі міндеттер пайда болмайды.
242-бап. Кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың сомасын қайтару (есепке жатқызу)
1. Кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген, осы Кодекстің 238-бабы 2-тармағының 6 және 7-тармақшаларында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді ұсыну мақсаттарын және шарттарын бұза отырып және (немесе) мұндай жеңілдіктерді пайдалануына байланысты мұндай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді бұза отырып, әрекеттерді жасаумен байланысты кедендік әкелу баждар, салықтар сомалары төленген (өндірілген) жағдайды қоспағанда, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімін пайдалануана байланысты кедендік әкелу баждары, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу (өндірілген) сомаларын қайтару (есепке жатқызу) жүзеге асырылады.

7. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории по день помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
В случае если действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории в соответствии с пунктом 3 статьи 173 настоящего Кодекса приостанавливалось, проценты, предусмотренные настоящим пунктом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
8. В случае фактического вывоза иностранных товаров с таможенной территории Союза, подтвержденного таможенным органом места убытия в порядке, определяемом Комиссией, либо помещения в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса таких товаров под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таможенными органами таких товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
9. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру реэкспорта, у декларанта не возникает.
Статья 242. Возврат (зачет) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. В отношении указанных в подпунктах 6 и 7 пункта 2 статьи 238 настоящего Кодекса товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта и фактически вывезенных с таможенной территории Союза, осуществляется возврат (зачет) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченных (взысканных) в связи с применением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, за исключением случая, когда суммы ввозных таможенных пошлин, налогов уплачены (взысканы) в связи с совершением действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) в нарушение ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением таких льгот.

2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждары, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды қайтару (есептеу) осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
33-тарау
Бажсыз сауда кедендік рәсімі
243-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің мазмұны мен қолданылуы
1. Бажсыз сауда кедендік рәсімі - шетелдік және Одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес ондай тауарлар бажсыз сауда дүкендерінде тұрады және жүзеге асырылады, шетелдік тауарларға кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей тауарлар осы кедендік рәсімімен орналастыру шарттары сақталып, осы кедендік рәсімге сәйкес қолданылады.
2. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) Одақтың кедендік аумағынан кететін жеке тұлғаларға;
2) Одақтың кедендік аумағына келетін жеке тұлғаларға;
3) бір мүше мемлекеттен басқа мүше мемлекетке кететін, сондай-ақ бір мүше мемлекетке келетін жеке тұлғаларға;
4) Одақ аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктерге, консулдық мекемелерге, оларға теңестірілген халықаралық ұйымдардың өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға немесе олардың өкілдіктеріне, сондай-ақ, дипломатиялық өкілдіктердің дипломатиялық мүшелеріне, консулдық лауазымды тұлғаларға және олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне, персоналға (қызметкерлерге, лауазымды тұлғаларға) халықаралық ұйымдардың мемлекеттік өкілдіктеріне, халықаралық өкілдіктер немесе олардың өкілдіктеріне;
5) басқа да ұйымдарға немесе олардың өкілдіктеріне және олардың персоналына, егер ондай жүзеге асыру мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қарастырылса, олардың аумағында сондай ұйымдар немесе олардың өкілдіктері орналасқан жағдайда.
3. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар осы баптың 2-тармағының 1 - 3-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға тауарлар Одақтың кедендік шекарасында өткізілетін орындарда жұмыс істейтін жерде сатылады.
4. Осы баптың 2-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға тауарларды сату Одақтың кедендік шекарасы арқылы көліктің әуе және су түрі арқылы тауарлардың орнын ауыстыру жерлерінде, ал егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленсе, - Одақтың кедендік шекарасы арқылы көліктің өзге түрлері арқылы тауарлардың орнын ауыстыру жерлерінде жұмыс істейтін бажсыз сауда дүкендерінде жол беріледі.

2. Возврат (зачет) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи осуществляется в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Глава 33
Таможенная процедура беспошлинной торговли
Статья 243. Содержание и применение таможенной процедуры беспошлинной торговли
1. Таможенная процедура беспошлинной торговли - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров и товаров Союза, в соответствии с которой такие товары находятся и реализуются в розницу в магазинах беспошлинной торговли без уплаты в отношении иностранных товаров ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются:
1) физическим лицам, убывающим с таможенной территории Союза;
2) физическим лицам, прибывающим на таможенную территорию Союза;
3) физическим лицам, выезжающим из одного государства-члена в другое государство-член, и физическим лицам, въезжающим в одно государство-член из другого государства-члена;
4) дипломатическим представительствам, консульским учреждениям, представительствам государств при международных организациях, международным организациям или их представительствам, расположенным на таможенной территории Союза, а также членам дипломатического персонала дипломатического представительства, консульским должностным лицам и членам их семей, которые проживают вместе с ними, персоналу (сотрудникам, должностным лицам) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств;
5) иным организациям или их представительствам и их персоналу, если такая реализация предусматривается в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого расположены такие организации или их представительства.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются лицам, указанным в подпунктах 1 - 3 пункта 2 настоящей статьи, в магазинах беспошлинной торговли, функционирующих в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза.
4. Реализация товаров лицам, указанным в подпункте 2 пункта 2 настоящей статьи, допускается в магазинах беспошлинной торговли, функционирующих в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза воздушным и водным видом транспорта, а если это установлено законодательством государств-членов, - также в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза иными видами транспорта.

Осы баптың 2-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға тауарларды сату, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесі мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
5. Осы баптың 2-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға тауарларды сату Одақтың кедендік шекарасы арқылы әуе көлігімен тауарларды өткізу орындарында орналасқан бажсыз сауда дүкендерінде жол беріледі.
6. Осы баптың 2-тармағы 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген бажсыз сауда дүкендерінде жол беріледі.
7. Осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген жеке тұлғаларға сатылған бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарлары Одақ тауарларының мәртебесінен айырылады.
Осы баптың 2-тармағы 2 - 5-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарлары Одақ тауарларының мәртебесі сақталады.
Осы баптың 2-тармағының 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға сатылған бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар Одақ тауарларының мәртебесіне ие болады.
8. Бажсыз сауда дүкендері орналасқан мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналымға қарсы тауарлар бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылмайды.
Бажсыз сауда кедендік рәсімі қолданылмайтын тауарлардың басқа да тізбесін белгілеуге құқылы.
9. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылмаған тауарлар бажсыз сауда дүкендерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін бажсыз тауарларды дүкендерде орналастыруы және қолданылуы мүмкін.
244-бап. Тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру шарттары және оларды осы кедендік рәсім бойынша қолдану
1. Осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру шарты болып табылады.
2. Осы тауарлар болатын және сатылатын бажсыз сауда дүкенінің иесі бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылады.
3. Тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсіміне сәйкес қолдану шарттары:
1) тауарлардың бажсыз сауда дүкенінде болуы;

Перечень мест перемещения товаров через таможенную границу, в которых допускается реализация товаров лицам, указанным в подпункте 2 пункта 2 настоящей статьи, определяется законодательством государств-членов.
5. Реализация товаров лицам, указанным в подпункте 3 пункта 2 настоящей статьи, допускается в магазинах беспошлинной торговли, функционирующих в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза воздушным видом транспорта.
6. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются лицам, указанным в подпунктах 4 и 5 пункта 2 настоящей статьи, в магазинах беспошлинной торговли, определенных в соответствии с законодательством государств-членов.
7. Товары Союза, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализованные физическим лицам, указанным в подпункте 1 пункта 2 настоящей статьи, утрачивают статус товаров Союза.
Товары Союза, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализованные лицам, указанным в подпунктах 2 - 5 пункта 2 настоящей статьи, сохраняют статус товаров Союза.
Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализованные лицам, указанным в подпунктах 4 и 5 пункта 2 настоящей статьи, после такой реализации приобретают статус товаров Союза.
8. Таможенная процедура беспошлинной торговли не применяется в отношении товаров, запрещенных к обороту в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого расположен магазин беспошлинной торговли.
Комиссия вправе определять перечень иных товаров, в отношении которых не применяется таможенная процедура беспошлинной торговли.
9. Без помещения под таможенную процедуру беспошлинной торговли в магазинах беспошлинной торговли могут размещаться и использоваться товары, необходимые для обеспечения функционирования этих магазинов беспошлинной торговли.
Статья 244. Условия помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли и их использования в соответствии с такой таможенной процедурой
1. Условием помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли является соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
2. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру беспошлинной торговли, может выступать только лицо, являющееся владельцем магазина беспошлинной торговли, в котором будут находиться и реализовываться эти товары.
3. Условиями использования товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли являются:
1) нахождение товаров в магазинах беспошлинной торговли;

2) бажсыз сауда дүкеніндегі тауарларды Осы Кодекстің 243-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға сату;
3) осы Кодекстің 245-бабында көзделген бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған жекелеген санаттағы шетелдік тауарларды сатудың шарттарын сақтау болып табылады.
245-бап. Бажсыз сауда дүкендерінде бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған жекелеген санаттағы тауарларды өткізу шарты
Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған алкоголь сусындары және сыра, темекі мен темекі бұйымдары сияқты тауарлар бажсыз сауда дүкендерінде осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға кедендік баждарды, салықтарды төлемей Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалану үшін әкелінетін тауарлар шегіндегі сандық нормаларға сәйкес өткізіледі.
246-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы және тоқтатылуы
1. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданылуы осы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға шетелдік тауарларды өткізуді қоспағанда, осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға бажсыз сауда дүкендерінде өткізу арқылы аяқталады.
2. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды бажсыз сауда дүкендерінде осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға өткізу кезінде бажсыз сауда кедендік рәсімінің қызметі осы шетел тауарларын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру арқылы аяқталады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетел тауарларын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін тауарларға арналған декларация осы тауарлар өткізілген айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей бажсыз сауда дүкенінің иесі беруге тиіс.
Тауарларды шығарудан бас тартқан кезде, көрсетілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін тауарларға арналған декларация тауарларды шығарудан бас тартқан күннен кейінгі күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей бажсыз сауда дүкенінің иесі беруге тиіс.
4. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданылуы:
1) тауарларды осы Кодекспен көзделген жағдайларда шетел тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсімдерге орналастырып;

2) реализация товаров в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в пункте 2 статьи 243 настоящего Кодекса;
3) соблюдение условия реализации отдельных категорий иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, предусмотренного статьей 245 настоящего Кодекса.
Статья 245. Условие реализации в магазинах беспошлинной торговли отдельных категорий товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли
Такие товары, как алкогольные напитки и пиво, табак и табачные изделия, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, реализуются в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в подпункте 2 пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса, в количественных нормах, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.
Статья 246. Завершение и прекращение действия таможенной процедуры беспошлинной торговли
1. Действие таможенной процедуры беспошлинной торговли завершается реализацией товаров, помещенных под эту таможенную процедуру, в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в пункте 2 статьи 243 настоящего Кодекса, за исключением реализации иностранных товаров лицам, указанным в подпункте 3 пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса.
2. При реализации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, в магазинах беспошлинной торговли лицам, указанным в подпункте 3 пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса, действие таможенной процедуры беспошлинной торговли завершается помещением этих иностранных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
3. Декларация на товары в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления должна быть подана владельцем магазина беспошлинной торговли не позднее 10-го числа месяца, следующего за месяцем реализации этих товаров.
При отказе в выпуске товаров декларация на товары в отношении указанных товаров для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления должна быть подана владельцем магазина беспошлинной торговли не позднее 5 рабочих дней со дня, следующего за днем отказа в выпуске товаров.
4. Действие таможенной процедуры беспошлинной торговли в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, может быть завершено:
1) помещением товаров под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом;

2) осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес Одақтың кедендік аумағынан су және әуе кемелерінің борттарында әкетілетін керек-жарақтар ретінде қолдану үшін тауарларды шығарып барып аяқталуы мүмкін.
5. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларына қатысты бажсыз сауда кедендік рәсімінің қолданылуы:
1) тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру;
2) тауарларды Одақтың кедендік аумағына бажсыз сауда дүкендерінен осындай тауарлар декларантының өтініші негізінде әкелуі аяқталуы мүмкін.
6. Бажсыз сауда дүкенінің қызмет етуі тоқтатылған жағдайда, көрсетілген бажсыз сауда дүкенінің қызмет етуі тоқтатылған күннен кейінгі күннен бастап 3 ай ішінде бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары - шетел тауарларына қолданылатын кедендік рәсімдерге орналастыруға, ал Одақ тауарлары - экспорт кедендік рәсімімен орналастыруға немесе бажсыз сауда дүкендерінен Одақтың кедендік аумағына әкетуге жатады.
Егер көрсетілген мерзімде аталған әрекеттер жасалынбаған жағдайда, бажсыз сауда кедендік рәсімінің қызметі тоқтатылады, ал тауарлар осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары ұстайды.
247-бап. Бажсыз сауда кеден рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, оларды есептеу және төлеу мерзімі
1. Бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларанттың бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу міндеті мынадай мән-жайлар туындаған кезінде:
1) бұл тауарлар осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының 1, 2, 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға өткізілген кезінде;
2) осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға өткізілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде;
3) тауарларды осы Кодексте көрсетілген кедендік рәсімдерге орналастыру, оның ішінде осы баптың 4-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар болғаннан кейін осы тауарларды кедендік рәсімімен орналастыру және (немесе) осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес су немесе әуе кемелері бортында Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде пайдалану үшін оларды шығару кезінде;

2) выпуском товаров для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Союза на бортах водных или воздушных судов, в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса.
5. Действие таможенной процедуры беспошлинной торговли в отношении товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, может быть завершено:
1) помещением товаров под таможенную процедуру экспорта;
2) вывозом товаров из магазина беспошлинной торговли на таможенную территорию Союза на основании заявления декларанта таких товаров.
6. В случае прекращения функционирования магазина беспошлинной торговли в течение 3 месяцев со дня, следующего за днем прекращения функционирования указанного магазина беспошлинной торговли, иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, а товары Союза - помещению под таможенную процедуру экспорта или вывозу из магазина беспошлинной торговли на таможенную территорию Союза.
В случае если такие действия в указанный срок не совершены, действие таможенной процедуры беспошлинной торговли по истечении этого срока прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
Статья 247. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру беспошлинной торговли, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) реализация этих товаров лицам, указанным в подпунктах 1, 2, 4 и 5 пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса;
2) помещение этих товаров, реализованных лицам, указанным в подпункте 3 пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
3) помещение этих товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, в том числе помещение этих товаров под таможенные процедуры после наступления обстоятельств, указанных в подпункте 2 пункта 4 настоящей статьи, и (или) их выпуск для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Союза на бортах водных или воздушных судов, в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса;

4) бажсыз сауда кедендік рәсім қолданысы оларға қатысты тоқтатылған тауарларды осы Кодекстің 129-бабы 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастыру;
5) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетін орындау және (немесе) осы бабтың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерді төлеу кезінде;
6) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдары осы Кодекске сәйкес жойылу немесе қайтарымсыз жоғалуға дейін, осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі келген жағдайларды қоспағанда, кедендік реттеу туралы жойылу фактісін және (немесе) аварияның салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен шетел тауарларының қайтарымсыз жоғалу немесе тауарлар не тасымал (көлікпен тасымалдау) мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи азаю нәтижесінде жойылу (қайтарымсыз жоғалу) фактісін таныту кезінде;
7) бажсыз сауда кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту - тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетіне қатысты;
8) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны қайтарып алу және (немесе) осы Кодекстің 118-бабы 4-тармағына сәйкес тауардың шығарылу күшін жою - тауарларға арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндетіне қатысты;
9) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (табыс) тауарларды өндіру немесе тәркілеу;
10) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдарымен тауарларды ұстау;
11) қылмыс туралы хабарламаны тексеру кезінде, қылмыстық іс бойынша өндірісі немесе әкімшілік құқық бұзушылық ісін (әкімшілік процесін жүргізу) жүргізу кезінде алынған немесе тыйым салынған тауарларды және оларға қатысты қайтару бойынша шешім қабылданған жағдайда, егер ондай тауарларға алдында шығару қойылмаған болса уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру кезінде тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:

4) помещение товаров, в отношении которых действие таможенной процедуры беспошлинной торговли прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
5) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
6) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
7) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
8) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
9) конфискация или обращение товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
10) задержание таможенным органом товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
11) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:

1) бажсыз сауда кедендік рәсіміне тауарларды қолдану шарты бұзылған жағдайда - тауарларды қолдануға белгіленген шарттарды бұзу әрекетін жасаған күні, егер осы күн белгілі болмаса — бажсыз сауда кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру күні;
2) аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи кемуді қоспағанда, шетелдік тауарларды жоғалтқан жағдайда, - тауарларды жоғалтқан күн, ал егер бұл күн анықталмаса, - тауарларды бажсыз сayданың кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күн;
3) егер осы Кодекстің 246-бабы 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзім ішінде осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлғалар іске асырған шетелдік тауарларға қатысты тауарға арналған декларация берілмеген жағдайда - осы Кодекстің 246-бабының 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзімнің соңғы күні;
4) егер осы Кодекстің 246-бабы 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген мерзім ішінде осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлғалар іске асырған шетелдік тауарларға қатысты тауарға арналған декларация берілмеген жағдайда - осы Кодекстің 246-бабының 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген мерзімнің соңғы күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, егер бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар тарифтік преферениялар және кедендік әкелу баждарын салықтарды төлеу бойынша жеңілдік қолданылмай ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру үшін ұсынылған тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеу күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемесі қолданылады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес төленетін (өндіріліп алынған) кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың сомасынан, егер тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастыру күнінен бастап кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу мерзімі өткен күнге дейінгі мерзімге аталған сомаға кейінге қалдыру ұсынылған жағдайда пайыздар төленуге жатады. Аталған пайыздар осы Кодекстің 60-бабына сәйкес есептелінеді және төленеді.

1) в случае нарушения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли - день совершения действий, нарушающих установленные условия использования товаров, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
2) в случае утраты иностранных товаров, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
3) в случае если в течение срока, указанного в абзаце первом пункта 3 статьи 246 настоящего Кодекса, в отношении иностранных товаров, реализованных лицам, указанным в подпункте 3 пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса, не подана декларация на товары, - последний день срока, указанного в абзаце первом пункта 3 статьи 246 настоящего Кодекса;
4) в случае если в течение срока, указанного в абзаце втором пункта 3 статьи 246 настоящего Кодекса, в отношении иностранных товаров, реализованных лицам, указанным в подпункте 3 пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса, не подана декларация на товары, - последний день срока, указанного в абзаце втором пункта 3 статьи 246 настоящего Кодекса.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли.
6. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплачиваемых (взыскиваемых) в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, подлежат уплате проценты, как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли по день истечения срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. Указанные проценты начисляются и уплачиваются в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.

7. Тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерге орналастырған және (немесе) осы Кодекстің 39-тармағына сәйкес су немесе әуе кемелерінің порттарында Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерге шығарылатын керек-жарақтар ретінде қолдану үшін шығарылған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындалғаннан және (немесе) олар өндіріліп алынғаннан (толық немесе бөлшекпен) кейін осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар осы Кодекстің 10-тармағына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
34-тарау
Жою кедендік рәсімі
248-бап. Жою кедендік рәсімінің қолданылуы және мазмұны
1. Жою кедендік рәсімі - шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім, оған сәйкес мұндай тауарлар кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей тауарларды осы кедендік рәсімімен орналастыру шартын сақтаған кезінде жойылады.
Тауарларды жою деп тауарларды залалсыздандыру, олар ішінара немесе толық өзінің тұтыну және (немесе) өзге де қасиеттерін жоғалтатын және экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы күйіне келтіру мүмкін болмайтын күйге келтіру түсініледі.
2. Жою кедендік рәсімі мынадай тауарларға:
1) мәдени, археологиялық, тарихи құндылықтарға;
2) міндеттер мен эпизоотиялардың және карантинді объектілердің таралуының жолын кесу мақсатында оларды жою талaп етілетін жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің заңнамасына және (немесе) халықаралық шарттарға сәйкес қорғалатын түрлерге жататын жануарлар мен өсімдіктер, олардың бөліктері мен дериваттарына;
3) кепіл қатынастары тоқтағанға дейін кепіл зат ретінде кеден органдары қабылдаған тауарларға;
4) алып қойылған тауарлар немесе тыйым салынған тауарлар, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес заттай дәлелдемелер болып табылатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
3. Комиссия оларға қатысты жою кедендік рәсімі қолданылмайтын, осы баптың 2-тармағында көзделгеннен өзге тауарлардың тізбесін анықтауға құқылы.
4. Кедендік жою рәсімі қолданылмайды, егер мұндай жою:
1) қоршаған ортаға зиян келтіруі немесе адам өмірі мен денсаулығына қауіп төндіруі мүмкін болса;
2) тауарлардың әдеттегі мақсатына сәйкес оларды тұтыну жолымен жүргізілсе;

7. В случае помещения товаров под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, и (или) их выпуска для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Союза на бортах водных или воздушных судов, в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Глава 34
Таможенная процедура уничтожения
Статья 248. Содержание и применение таможенной процедуры уничтожения
1. Таможенная процедура уничтожения - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары уничтожаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под такую таможенную процедуру.
Под уничтожением товаров понимается приведение товаров в состояние, при котором они частично или полностью уничтожаются либо утрачивают свои потребительские и (или) иные свойства и не могут быть восстановлены в первоначальном состоянии экономически выгодным способом.
2. Таможенная процедура уничтожения не применяется в отношении следующих товаров:
1) культурные, археологические, исторические ценности;
2) животные и растения, относящиеся к видам, охраняемым в соответствии с законодательством государств-членов и (или) международными договорами, их части и дериваты, за исключением случаев, когда требуется их уничтожение в целях пресечения эпидемий, эпизоотий и распространения карантинных объектов;
3) товары, принятые таможенными органами в качестве предмета залога, до прекращения отношений залога;
4) изъятые товары или товары, на которые наложен арест, в том числе являющиеся вещественными доказательствами, в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Комиссия вправе определять перечень иных товаров, чем предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, в отношении которых не применяется таможенная процедура уничтожения.
4. Таможенная процедура уничтожения не применяется, если уничтожение товаров:
1) может причинить вред окружающей среде или представляет опасность для жизни и здоровья людей;
2) производится путем потребления товаров в соответствии с их обычным предназначением;

3) мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары үшін шығыстарға әкеп соқса, тауарларды жоюға жол берілмейді.
249-бап. Тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
Тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттердің уәкілетті органымен берілетін, тауарларды жоюдың тәсілі мен орнын көрсетумен, оларды жою мүмкіндігі туралы қорытындының болуы;
осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру шарттары болып табылады.
250-бап. Жою кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері
1. Жою кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды жою мұндай тауарларды осы жоюға қажет уақыты, тәсілі және оларды жою орнын негізге ала отырып, сондай-ақ, егер бар болған жағдайда, мүше мемлекеттердің уәкілетті органының тауарларды жою мүмкіндігі туралы қорытындысында көрсетілген мерзімдерді есепке ала отырып кеден органыда белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
2. Тауарларды жою, жою кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты есебінен мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіпте жүргізіледі
3. Тауарларды жою нәтижесінде жиналып қалған қалдықтар, осы баптың 5-тармағында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда, етелдік тауарлар мәртебесіне ие болады.
4. Тауарларды жою нәтижесінде жиналып қалған қалдықтар, одан әрі коммерциялық пайдалануға не болмаса мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көмуге, зарарсыздандыруға, кәдеге асыруға немесе басқа тәсілмен жоюға жарамсыз болып саналған жағдайды есептемегенде, осы Кодексте белгіленген талаптар мен шарттар сақтала отырып, шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімдерге орналастырылуға жатады.
Тауарларды жиналып қалған қалдықтар, декларант таңдаған кедендік рәсімімен орналастыру кезінде сол жай-күйінде Одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарлар ретінде қарастылырады.
5. Жою нәтижесінде кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын жиналып қалған қалдықтар Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес одан әрі қарай коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз деп танылған күннен бастап не болмаса көму, зарарсыздандыру, кәдеге асыру немесе басқа тәсілмен жою фактісін не болмаса осындай операцияларды жүзеге асыру үшін тауарларды беру фактісін растайтын құжаттар кеден органына ұсынылған күннен бастап жою нәтижесінде кедендік рәсімдерге орнастыруға жатпайтын жиналып қалған қалдықтар кедендік бақылаудағы тауарлар болып саналмайды.

3) может повлечь расходы для государственных органов государств-членов.
Статья 249. Условия помещения товаров под таможенную процедуру уничтожения
Условиями помещения товаров под таможенную процедуру уничтожения являются:
наличие выдаваемого в соответствии с законодательством государств-членов заключения уполномоченного государственного органа государства-члена о возможности уничтожения товаров, в котором указываются способ и место их уничтожения;
соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
Статья 250. Особенности применения таможенной процедуры уничтожения
1. Уничтожение товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения, производится в сроки, установленные таможенным органом исходя из времени, необходимого для фактического уничтожения этих товаров, способа и места их уничтожения, а также с учетом сроков, указанных в заключении уполномоченного государственного органа государства-члена о возможности уничтожения товаров, при наличии в нем таких сроков.
2. Уничтожение товаров производится за счет декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру уничтожения, в порядке, установленном законодательством государств-членов.
3. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения товаров, за исключением отходов, указанных в пункте 5 настоящей статьи, приобретают статус иностранных товаров.
4. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения товаров, подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда образовавшиеся отходы непригодны для их дальнейшего коммерческого использования либо в соответствии с законодательством государств-членов подлежат захоронению, обезвреживанию, утилизации или уничтожению иным способом.
Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения, при помещении под выбранную декларантом таможенную процедуру рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Союза в этом состоянии.
5. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения, не подлежащие помещению под таможенные процедуры, приобретают статус товаров Союза и считаются не находящимися под таможенным контролем со дня признания в соответствии с законодательством государств-членов образовавшихся отходов непригодными для их дальнейшего коммерческого использования либо со дня представления таможенному органу документов, подтверждающих факт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения образовавшихся отходов иным способом либо факт их передачи для совершения таких операций.

35-тарау
Мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімі
251-бап. Мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімінің мазмұны мен қолдануы
1. Мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімі - тауарларды осы кедендік рәсімімен орналастыру шарттарын сақтау арқылы әкелу кедендік баждары, салықтары, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей бұндай тауарлар мүше мемлекеттердің меншігіне (пайдасына) өтеусіз берілетін шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсім.
2. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар Одақ тауарының мәртебесіне ие болады.
3. Мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімі мынадай:
1) мүше мемлекеттің заңнамаларына сәйкес айналымға түсуге тыйым салынған, осы тауарларды меншігіне (пайдасына) өткізуге жоспарланған тауарлар;
2) қолдану (тұтыну, өткізу) мерзімі өткен тауарларға қатысты қолданылмайды.
4. Мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімін пайдалану тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларымен бекітіледі.
252-бап. Тауарларды мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
Тауарларды мемлекеттің пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы;
осы кедендік рәсімді қолдану нәтижесінде, тауарларды сатудан түскен құралдар есебінен төленбейтін, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының шығындарының болмауы, егер де басқасы мүше мемлекеттің заңнамаларымен бекітілмесе;
осы Кодекстің 251-бабы 4-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларымен бекітілген талаптардың сақталуы болып табылады.
36-тарау
Арнайы кедендік рәсім
253-бап. Арнайы кедендік рәсімнің мазмұны мен қолдануы
1. Арнайы кедендік рәсім - тауарларды осы кедендік рәсімімен орналастыру шарттарын сақтау және (немесе) осындай кедендік рәсімге сәйкес қолдану арқылы әкелу кедендік баждары, салықтары, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленбей Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін, Одақтың кедендік шекарасында орналасқан және (немесе) пайдаланылатын жекелеген шетелдік және Одақтың тауарларына қатысты қолданылатын кедендік рәсім.
2. Арнайы кедендік рәсім тауарлардың мынадай санаттарына:

Глава 35
Таможенная процедура отказа в пользу государства
Статья 251. Содержание и применение таможенной процедуры отказа в пользу государства
1. Таможенная процедура отказа в пользу государства - таможенная процедура, применяемая в отношении иностранных товаров, в соответствии с которой такие товары безвозмездно передаются в собственность (доход) государства-члена без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру отказа в пользу государства, приобретают статус товаров Союза.
3. Таможенная процедура отказа в пользу государства не применяется в отношении следующих товаров:
1) товары, запрещенные к обороту в соответствии с законодательством государства-члена, в собственность (доход) которого планируется передача таких товаров;
2) товары с истекшим сроком годности (потребления, реализации).
4. Порядок применения таможенной процедуры отказа в пользу государства устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 252. Условия помещения товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства
Условиями помещения товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства являются:
соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
отсутствие в результате применения указанной таможенной процедуры расходов государственных органов государств-членов, которые не могут быть возмещены за счет средств, полученных от реализации товаров, если иное не установлено законодательством государств-членов;
соблюдение требований, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 4 статьи 251 настоящего Кодекса.
Глава 36
Специальная таможенная процедура
Статья 253. Содержание и применение специальной таможенной процедуры
1. Специальная таможенная процедура - таможенная процедура, применяемая в отношении отдельных категорий иностранных товаров и товаров Союза, в соответствии с которой такие товары перемещаются через таможенную границу Союза, находятся и (или) используются на таможенной территории Союза или за ее пределами без уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий помещения товаров под эту таможенную процедуру и (или) их использования в соответствии с такой таможенной процедурой.
2. Специальная таможенная процедура применяется в отношении следующих категорий товаров:

1) Одақтың кедендік шекарасынан тысқары жерлерде орналасқан дипломатикалық өкілеттіктердің, консулдық ұйымдардың, халықаралық ұйымдардағы мүше мемлекеттердің өкілеттіктерінің қызмет етуін қамтамасыз етуге арналған, Одақтың кедендік шекарасынан әкетілетін тауарларға;
2) құрметті консулдық лауазымды тұлғалар басқаратын, консулдық ұйымдарды ескермегенде, Одақтың кедендік шекарасында орналасқан, дипломаттық өкілеттіктер мен консулдық ұйымдар ресми түрде қолдануға арналған, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін тауарларға;
3) құрметті консулдық лауазымды тұлғалар басқаратын, Одақтың кедендік шекарасында орналасқан, консулдық ұйымдармен ресми пайдалануға арналған, консулдық ұйымдармен ұсынып отырған мемлекеттерден немесе ұсынып отырған мемлекеттің талабы бойынша алынатын, Одақтың кедендік шекарасына әкелінетін мемлекеттік елтаңбалар, жалаулар, маңдайшалар, мөрлер мен мөртаңбалар, кітаптар, ресми басылып шығарылатын материалдар, кеңсе жиһаздары, кеңселік жабдықтар және басқада ұқсас тауарларға;
4) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасалған халықаралық келісімшарттарға және мүше мемлекеттер арасында жасалған халықаралық шарттарға сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген, Одақтың кедендік шекарасында орналасқан, халықаралық ұйымдардағы мемлекеттер өкілеттіктері, халықаралық ұйымдармен немесе олардың өкілеттіктерімен ресми пайдалануға арналған, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін тауарларға;
5) осы мүше мемлекеттің халықаралық шарттарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген, мүше мемлекеттің аумағында орналасқан, басқа да ұйымдар немесе олардың өкілеттіктері ресми түрде пайдаланатын, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін тауарларға қатысты қолданылады. Комиссия тауарлардың осы санатына жатпайтын тауарларды айқындауға құқылы;
6) Одақтың кедендік шекарасында және (немесе) одан тысқары жерлерде орналасқан, мүше мемлекеттердің әскери бөлімдеріне (ұйымдарына, құрылымдарына) қойылған мақсаттарды орындау, соғысқа дайындықты қолдау үшін қолайлы жағдай жасау мақсатында Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін, Одақ тауарлары болып табылатын, қарулар, әскери техника, қару-жарақтар және басқа да материалдық құралдарға;
7) мүше мемлекеттердің және Одаққа кірмейтін мемлекеттердің қарулы күштерінің (басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардың) бірлескен (халықаралық) оқуларға, жарыстарға, сондай-ақ, шерулер және басқа да салтанатты шараларға қатысу үшін Одақтың кедендік шекарасы арқылы ететін, қарулар, әскери техника, қару-жарақтар және басқа да материалдық құралдарға;

1) вывозимые с таможенной территории Союза товары, предназначенные для обеспечения функционирования дипломатических представительств, консульских учреждений, представительств государств-членов при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Союза;
2) перемещаемые через таможенную границу Союза товары, предназначенные для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Союза, за исключением консульских учреждений, возглавляемых почетными консульскими должностными лицами;
3) ввозимые на таможенную территорию Союза государственные гербы, флаги, вывески, печати и штампы, книги, официальный печатный материал, канцелярская мебель, канцелярское оборудование и другие подобные товары, получаемые консульскими учреждениями из представляемого государства или по требованию представляемого государства, предназначенные для официального пользования консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Союза, возглавляемыми почетными консульскими должностными лицами;
4) перемещаемые через таможенную границу Союза товары, предназначенные для официального пользования представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Союза, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами;
5) перемещаемые через таможенную границу Союза товары, предназначенные для официального пользования иными организациями или их представительствами, расположенными на территории государства-члена, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами этого государства-члена. Комиссия вправе определять товары, которые не относятся к этой категории товаров;
6) вооружение, военная техника, боеприпасы и иные материальные средства, являющиеся товарами Союза, перемещаемые через таможенную границу Союза в целях поддержания боевой готовности, создания благоприятных условий для выполнения поставленных задач воинских частей (учреждений, формирований) государств-членов, дислоцированных на таможенной территории Союза и (или) за ее пределами;
7) вооружение, военная техника, боеприпасы и иные материальные средства, перемещаемые через таможенную границу Союза для участия вооруженных сил (других войск и воинских формирований, уполномоченных организаций) государств-членов и государств, не являющихся членами Союза, в совместных (международных) учениях, соревнованиях, а также парадах и иных торжественных мероприятиях;

8) Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін, авариялық және басқа да төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға, төтенше жағдайлар кезінде аварияға ұшыраған тұлғаларға мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес таратуға мүдделі мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарына, олардың құрылымдық бөлімшелеріне немесе ұйымдарына тегін таратуға арналған тауарлар, сондай-ақ алкогольдік өнімдерді (этил спиртін қоспағанда), сыра, темекі өнімдерін, бағалы металдар және бағалы тастар мен олардың өнімдерін қоспағанда, төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық жағдайларын жою, медициналық эвакуацияны қоса алғанда медициналық көмек ұйымдастыру және көрсету саласында мүдделі авариялық-құтқару құрылымдарының, медициналық қызмет және ұйымдардың тіршілігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару мен басқа да жедел жұмыстарды жүргізуге қажетті тауарлар мен көлік құралдарға;
9) мүше мемлекеттің адамдары Арктика және Антарктикада, коммерциялық емес негізде мүше мемлекеттердің мүддесінде, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған, сондай-ақ көрсетілген жұмыстарды жүргізу үшін ұйымдастырылған мүше мемлекеттердің ғылыми-зерттеу экспедициялары қызметін қамтамасыз ету үшін Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін тауарларға;
10) допинг-бақылау мақсаттары үшін арналған Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін тауарларға қатысты қолданылады. Тауарлардың осы санатына жататын тауарларды Комиссия айқындайды;
11) коммерциялық емес негізде мүше мемлекеттердің мүддесінде спорт түрлері бойынша ұлттық және құрама командалар кандидаттарына және осындай командалардың мүшелеріне қатысты емдеу және қалыптастыру шараларын жүргізу, сондай-ақ, мүше мемлекеттер министріліктері әрекеттендірілген, спорт саласында жоғары (биік) жетістіктердегі ғылыми-зерттеу топтарының қызметін қамтамасыз ету үшін, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін шетелдік тауарларға (дәрілік препараттар (дәрі-дәрмектер), арнайы спорттық тағамдар (тағамға белсенді биологиялық қоспалар);
12) ресми халықаралық спорттық шараларды ұйымдастыру және өткізу кезінде немесе жаттығу шараларын өткізу кезінде оларға дайындық бойынша пайдалануға ғана арналған, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін (өткен), спорттық жабдықтар мен жабдықтарға қатысты қолданылады. Тауарлардың осы санатына жататын тауарларды Комиссия айқындайды;

8) перемещаемые через таможенную границу Союза товары и транспортные средства, предназначенные для предупреждения стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий, в том числе товары, предназначенные для бесплатной раздачи государственными органами государств-членов, их структурными подразделениями или организациями, уполномоченными в соответствии с законодательством государств-членов, лицам, пострадавшим в результате чрезвычайных ситуаций, а также товары и транспортные средства, необходимые для проведения аварийно-спасательных и других неотложных работ и обеспечения жизнедеятельности аварийно-спасательных формирований, медицинских служб и организаций, в полномочия которых входит решение вопросов в области ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, организации и оказания медицинской помощи, включая медицинскую эвакуацию, за исключением алкогольной продукции (кроме спирта этилового), пива, табачной продукции, драгоценных металлов и драгоценных камней, а также изделий из них;
9) перемещаемые через таможенную границу Союза товары, предназначенные для проведения лицами государств-членов научно-исследовательских работ в Арктике и Антарктике в интересах государств-членов на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности научно-исследовательских экспедиций государств-членов, организованных для проведения указанных работ;
10) перемещаемые через таможенную границу Союза товары, предназначенные для целей допинг-контроля. Товары, относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;
11) перемещаемые через таможенную границу Союза иностранные товары (лекарственные препараты (лекарственные средства), специальное спортивное питание, биологически активные добавки к пище), предназначенные для проведения лечебных и восстановительных мероприятий в отношении кандидатов в национальные и сборные команды по видам спорта и членов таких команд в интересах государств-членов на некоммерческой основе, а также для обеспечения деятельности научно-исследовательских групп в области спорта высших (высоких) достижений, задействованных министерств государств-членов;
12) перемещаемые (перемещенные) через таможенную границу Союза спортивное снаряжение и оборудование, иные товары, предназначенные исключительно для использования при организации и проведении официальных международных спортивных мероприятий или по подготовке к ним при проведении тренировочных мероприятий. Товары, относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;

13) мүше мемлекеттің аумағынан тыс орналасқан, осыларға қатысты осы мүше мемлекет ерекше құзыретке ие қолдан жасалған аралдарды, қондырғыларды, құрылыстарды немесе басқа да объектілерді салуына (жасауына, құруына), қызметін (іске қосуын, қолдануын) қамтамасыз ететуге арналған шетелдік тауарларға қатысты қолданылады. Тауарлардың осы санатына жатпайтын тауарларды Комиссия айқындайды;
14) ғарыш кеңістігін зерттеу және пайдалану, оның ішінде ғарыш аппараттарын ұшыру бойынша қызметтерді көрсету саласында халықаралық ынтымақтастық аясында пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылады. Тауарлардың осы санатына жататын тауарларды Комиссия айқындайды;
15) сипаттамаларын Комиссия айқындайтын ресми халықаралық көрмелерді ұйымдастыру және өткізуге арналған Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін шетелдік тауарларға қатысты қолданылады. Тауарлардың осы санатына жатпайтын тауарларды Комиссия айқындайды.
3. Комиссия тауарлардың осы санатына жататын немесе жатпайтын тауарларды қоса алғанда, арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлардың өзге де санаттарын айқындауға құқылы.
254-бап. Арнайы кедендік рәсімімен орналастыру шарттары және арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлар санатына қарай қолдану тәртібі
Арнайы кедендік рәсімі қолданылатын тауарлардың санатына қарай Комиссия мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда тауарларды арнайы кедендік рәсімімен орналастыру, оның ішінде тарифтік емес реттеу шараларын, техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар қолдану шарттарын және мыналарды:
Одақтың кедендік шекарасына әкелінетін және (немесе) Одақтың кедендік шекарасынан әкетілетін тауарлардың мәртебесін;
арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану мерзімі және басқа да шарттарын;
арнайы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібі;
арнайы кедендік рәсім қолданысын тоқтату және қайта қосу жағдайлары мен тәртібін;
кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттер, арнайы кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың. арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу жөніндегі міндеттер пайда болған және күші жойылған жағдайларын және олардың төлеу мерзімін;
арнайы кедендік рәсімді аяқтау мен қолданысын тоқтату үшін тауарларды орналастыруға мүмкіндік беретін кедендік рәсімдер, тауарларды осы кедендік рәсімдерге орналастыру кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу және төлеу ерекшіліктері мен олардың төлеу мерзімін қоса алғанда, арнайы кедендік рәсімді қолдану тәртібін айқындайды.
V БӨЛІМ
ЖЕКЕЛЕГЕН САНАТТАҒЫ ТАУАРЛАРДЫ ОДАҚТЫҢ КЕДЕНДІК ШЕКАРАСЫ АРҚЫЛЫ ӨТКІЗУ ШАРТТАРЫ МЕН ТӘРТІБІНІҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ

13) иностранные товары, предназначенные для строительства (создания, сооружения), обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) искусственных островов, установок, сооружений или иных объектов, находящихся за пределами территории государства-члена, в отношении которых данное государство-член обладает исключительной юрисдикцией. Товары, не относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;
14) товары, предназначенные для использования в рамках международного сотрудничества в области исследования и использования космического пространства, в том числе оказания услуг по запуску космических аппаратов. Товары, относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией;
15) перемещаемые через таможенную границу Союза иностранные товары, предназначенные для организации и проведения официальных международных выставок, характеристики которых определяются Комиссией. Товары, не относящиеся к этой категории товаров, определяются Комиссией.
3. Комиссия вправе определять иные категории товаров, в отношении которых применяется специальная таможенная процедура, включая товары, относящиеся или не относящиеся к этим категориям товаров.
Статья 254. Условия помещения под специальную таможенную процедуру и порядок применения специальной таможенной процедуры в зависимости от категорий товаров, в отношении которых она применяется
В зависимости от категорий товаров, в отношении которых применяется специальная таможенная процедура, Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией, определяются условия помещения товаров под специальную таможенную процедуру, в том числе применение мер нетарифного регулирования, технического регулирования, санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер, и порядок применения специальной таможенной процедуры, включая:
определение статуса товаров, ввозимых на таможенную территорию Союза и (или) вывозимых с таможенной территории Союза;
срок и иные условия использования товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой;
порядок завершения действия специальной таможенной процедуры;
случаи и порядок приостановления и возобновления действия специальной таможенной процедуры;
обстоятельства возникновения и прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, обстоятельства, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению, и срок их уплаты в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру;
таможенные процедуры, под которые могут помещаться товары для завершения и приостановления действия специальной таможенной процедуры, особенности исчисления и уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при помещении товаров под эти таможенные процедуры и срок их уплаты.
РАЗДЕЛ V
ОСОБЕННОСТИ ПОРЯДКА И УСЛОВИЙ ПЕРЕМЕЩЕНИЯ
ЧЕРЕЗ ТАМОЖЕННУЮ ГРАНИЦУ СОЮЗА ОТДЕЛЬНЫХ
КАТЕГОРИЙ ТОВАРОВ

37-тарау
Жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу шарттары мен тәртібінің ерекшеліктері
255-бап. Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"салықтар, кедендік баждарды төлеуден босата отырып әкелу" - Комиссия айқындаған шарттарды сақтау кезінде және жағдайларда салықтар, кедендік баждар төлеуден босатыла отырып, Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу:
"иесімен бірге жөнелтілмейтін багаж" - жеке тұлғаның Одақтың кедендік аумағына кіруі немесе оның Одақтың кедендік аумағынан кетуіне байланысты Одақтың кедендік шекарасы арқылы іс жүзінде өткізу үшін көліктік (тасымалдау) құжаттармен расталған халықаралық тасымалдау (көлік экспедициясы) шарты бойынша тасымалдаушыға берілген немесе берілетін, жеке тұлғаға тиесілі жеке пайдалануға арналған тауарлар;
"қос дәліз жүйесі" - жеке тұлғаға Одақтың кедендік шекарасы арқылы өту кезінде "жасыл" және "қызыл" дәліздер арасын дербес таңдауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, кедендік бақылаудың оңайлатылған жүйесі;
"иесімен бірге жөнелтілмейтін багаж" - қол жүгін қоса алғанда, жеке тұлғаның Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген іс жүзінде Одақтың кедендік аумағына кірген немесе оның Одақтың кедендік аумағынан шыққан кездегі жеке пайдалануға арналған тауарлары;
"тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар" - Одақтың кедендік шекарасы арқылы етпеген жеке тұлғаның атына немесе жеке тұлғадан Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтпегені көліктік (тасымалдау) құжаттармен расталған халықаралық тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушының (көлік экспедициясы) Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін, жеке пайдалануға арналған тауарлары.
256-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізудің шарттары мен тәртібі туралы жалпы ережелер
1. Осы тарау жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу шарттары мен тәртібін, орналасқан орны және Одақтың кедендік аумағында немесе одан тысқары жерлерде оларды пайдалану ерекшеліктерін, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік транзитке кедендік рәсімдерді қолдану ерекшеліктерін, жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару және кедендік декларациялау, уақытша сақтауға байланысты кедендік операциялар жасау тәртібінің ерекшеліктерін. сондай-ақ осындай тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану және жеке пайдалануға арналған тауарлардың құнын анықтау тәртібін айқындайды.
2. Осы тараудың ережесі жеке тұлға Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетін қолма-қол ақша қаражаттары мен ақшалай құралдарға қатысты, сондай-ақ осы Кодекстің 33-тармағына сәйкес Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу орындарында орналасқан бажсыз сауда дүкендерінде, Одақтың кедендік аумағына келген жеке тұлға сатып алған тауарларға қатысты қолданылады.

Глава 37
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную
границу Союза товаров для личного пользования
Статья 255. Определения
Для целей настоящей главы используются понятия, которые означают следующее:
"ввоз с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов" - ввоз товаров для личного пользования на таможенную территорию Союза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в случаях и при соблюдении условий, определенных Комиссией;
"несопровождаемый багаж" - товары для личного пользования, принадлежащие физическому лицу, переданные или передаваемые перевозчику по договору международной перевозки (транспортной экспедиции), подтверждаемому транспортными (перевозочными) документами, для фактического перемещения через таможенную границу Союза в связи с въездом этого физического лица на таможенную территорию Союза или его выездом с таможенной территории Союза;
"система двойного коридора" - упрощенная система проведения таможенного контроля, позволяющая физическим лицам, следующим через таможенную границу Союза, осуществлять самостоятельный выбор между "красным" и "зеленым" коридорами;
"сопровождаемый багаж" - товары для личного пользования, включая ручную кладь, перемещаемые через таможенную границу Союза при фактическом въезде физического лица на таможенную территорию Союза или его выезде с таможенной территории Союза;
"товары для личного пользования, доставляемые перевозчиком" - товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза перевозчиком по договору международной перевозки (транспортной экспедиции), подтверждаемому транспортными (перевозочными) документами, в адрес физического лица, не пересекавшего таможенную границу Союза, либо от физического лица, не пересекавшего таможенную границу Союза.
Статья 256. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Союза товаров для личного пользования
1. Настоящей главой определяются особенности порядка и условий перемещения товаров для личного пользования через таможенную границу Союза, их нахождения и использования на таможенной территории Союза или за ее пределами, особенности порядка совершения таможенных операций, связанных с временным хранением, таможенным декларированием и выпуском товаров для личного пользования, особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров для личного пользования, а также порядок определения стоимости товаров для личного пользования и применения таможенных платежей в отношении таких товаров.
2. Положения настоящей главы применяются в отношении денежных инструментов и наличных денежных средств, перемещаемых через таможенную границу Союза физическими лицами, а также в отношении товаров, приобретенных физическими лицами, прибывшими на таможенную территорию Союза, в магазинах беспошлинной торговли, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, в соответствии с главой 33 настоящего Кодекса.

3. Жеке пайдалануға арналған тауарлар Одақтың кедендік шекарасы арқылы мынадай тәсілдермен:
1) Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғаны өткізетін кезде иесімен бірге алып жүрілетін немесе иесімен бірге алып жүрілмейтін багажда;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде;
3) Одақтың кедендік шекарасынан кесіп өтпеген жеке тұлғаның атына не Одақтың кедендік шекарасынан кесіп өтпеген жеке тұлға тасымалдаушы арқылы өткізеді.
4. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызуды кеден органдары мынадай:
1) тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу туралы жеке тұлғаның ауызша немесе жолаушыға арналған кедендік декларацияны пайдалана отырып жазбаша нысанда жазған өтініш;
2) тауарлардың сипаты және саны;
3) Одақтың кедендік шекарасын жеке тұлғаның кесіп өту жиілігі және (немесе) осы жеке тұлғаның немесе оның атына Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу жиілігіне қарай жүзеге асырады.
5. Осы баптың 4-тармағының 2 және 3-тармақшаларында көрсетілген сандық сипаттағы өлшемшарттарды және (немесе) Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызудың қосымша өлшемшарттарын Комиссия айқындайды.
6. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға қарамастан, жеке пайдалануға арналған тауарларға мынадай:
1) осы Кодекстің 263-бабы 1-тармағында көзделген, жағдайларда мәлімделген кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастыру үшін кедендік декларациялауды жүзеге асыратын жеке тұлғаларға қатысты тауарлар;
2) Комиссия айқындаған тауарлардың санаттары жатпайды.
7. Осы тарауға сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызылмайтын, жеке тұлғаның Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларына қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды. Осындай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген шарттарда және тәртіпте Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуге жатады.
8. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан бажсыз сауда дүкендеріндегі, Одақтың кедендік аумағына келген жеке тұлғалардың сатып алған тауарлары, осы тараудың қолдану мақсаттары үшін Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғаның өзімен бірге Одақтың кедендік аумағына әкелінетін багажындағы жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде қаралады.
9. Шектеу және тиым салуларды белгілейтін Одақтың құқығына кіретін актілердің негізінде Комиссия шектеу және тиым салу салуларды сақтауға тиіс, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізетіндерге қатысты, жеке пайдалануға арналған тауарлардың жиынтық тізбесін қалыптастырады және Ғаламтор желісіндегі Одақтың ресми сайтында оны орналастыруды қамтамасыз етеді.

3. Товары для личного пользования могут перемещаться через таможенную границу Союза следующими способами:
1) в сопровождаемом или несопровождаемом багаже при следовании физического лица через таможенную границу Союза;
2) в международных почтовых отправлениях;
3) перевозчиком в адрес физического лица, не пересекавшего таможенную границу Союза, либо от физического лица, не пересекавшего таможенную границу Союза.
4. Отнесение товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, к товарам для личного пользования осуществляется таможенным органом исходя из:
1) заявления физического лица о перемещаемых через таможенную границу Союза товарах в устной форме или в письменной форме с использованием пассажирской таможенной декларации;
2) характера и количества товаров;
3) частоты пересечения физическим лицом таможенной границы Союза и (или) перемещения товаров через таможенную границу Союза этим физическим лицом или в его адрес.
5. Количественные характеристики критериев, указанных в подпунктах 2 и 3 пункта 4 настоящей статьи, и (или) дополнительные критерии отнесения товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, к товарам для личного пользования определяются Комиссией.
6. Независимо от критериев, указанных в пункте 4 настоящей статьи, к товарам для личного пользования не относятся следующие товары:
1) товары, в отношении которых физическим лицом осуществляется таможенное декларирование для помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, заявляемой в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 263 настоящего Кодекса;
2) категории товаров, определяемые Комиссией.
7. В отношении перемещаемых через таможенную границу Союза физическими лицами товаров, не отнесенных в соответствии с настоящей главой к товарам для личного пользования, положения настоящей главы не применяются. Такие товары подлежат перемещению через таможенную границу Союза в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.
8. Товары, приобретенные физическими лицами, прибывшими на таможенную территорию Союза, в магазинах беспошлинной торговли, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, для целей применения настоящей главы рассматриваются как товары для личного пользования, ввозимые на таможенную территорию Союза в сопровождаемом багаже физического лица при его следовании через таможенную границу Союза.
9. Комиссия на основании актов, входящих в право Союза, устанавливающих запреты и ограничения, формирует сводный перечень товаров для личного пользования, в отношении которых при перемещении через таможенную границу Союза подлежат соблюдению запреты и ограничения, и обеспечивает его размещение на официальном сайте Союза в сети Интернет.

10. Осы тараудың ережелері электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы электрондық сауда тауарларын өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері осы Кодекстің 431-тарауында айқындалған.
Ескерту. 256-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
257-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасынан өткізу кезінде қос дәліз жүйесін қолдану
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында қос дәліз жүйесі қолданылуы мүмкін.
"Жасыл" дәліз Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында арнайы белгіленген кедендік декларациялауға жатпайтын, иесімен бірге жөнелтілетін багаждағы жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге арналған орын болып табылады.
"Қызыл" дәліз Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында арнайы белгіленген кедендік декларациялауға жататын, иесімен бірге жөнелтілетін багаждағы жеке пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ жеке тұлғаның қалауы бойынша кедендік декларациялау жүзеге асырылатын тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге арналған орын болып табылады.
2. Қос дәлізді жүйені қолдану жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау (жасамау) үшін тиісті дәлізді ("қызыл" немесе "жасыл") Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін жеке тұлғаның өзінін қалауын көздейді.
3. "Жасыл" дәліздің кіру (келу) сызығынан өткен жеке тұлға кедендік декларациялауға жататын, тауарлары жоқтығы туралы өтініші бар жеке тұлға болып табылады.
4. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарындағы қос дәліз жүйесіне жағдай жасау талаптарын Комиссия айқындайды.
5. Қос дәліз жүйесі қолданылатын Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесі, сондай-ақ осындай тізбені қалыптастыру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес анықталады.
6. Қос дәліз жүйесі Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында ұйымдастырылған ресми тұлғалар мен делегациялар залдарында қолданылмайды.
7. Кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын "жасыл" дәлізде қолданбау ол жеке тұлғаның мүше мемлекеттердің заңнамасында және (немесе) кедендік реттеу саласындағы актілерді және халықаралық шарттарды сақтау міндетінен босатылады дегенді білдірмейді.

10. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров электронной торговли.
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли определены в главе 431 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 256 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 257. Применение системы двойного коридора при перемещении через таможенную границу Союза товаров для личного пользования
1. В местах перемещения товаров через таможенную границу Союза может применяться система двойного коридора.
"Зеленый" коридор является специально обозначенным в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза местом, предназначенным для перемещения через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию.
"Красный" коридор является специально обозначенным в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза местом, предназначенным для перемещения через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, а также товаров, в отношении которых осуществляется таможенное декларирование по желанию физического лица.
2. Применение системы двойного коридора предусматривает самостоятельный выбор физическим лицом, следующим через таможенную границу Союза, соответствующего коридора ("красного" или "зеленого") для совершения (несовершения) таможенных операций, связанных с таможенным декларированием товаров для личного пользования.
3. Пересечение физическим лицом линии входа (въезда) в "зеленый" коридор является заявлением физического лица об отсутствии товаров, подлежащих таможенному декларированию.
4. Требования к обустройству системы двойного коридора в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза определяются Комиссией.
5. Перечень мест перемещения товаров через таможенную границу Союза, в которых применяется система двойного коридора, а также порядок формирования такого перечня определяются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
6. Система двойного коридора может не применяться в залах официальных лиц и делегаций, организованных в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза.
7. Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом" коридоре не означает, что физическое лицо освобождается от обязанности соблюдать международные договоры и акты в сфере таможенного регулирования и (или) законодательство государств-членов.

8. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында туындаған жедел жағдайлар ескеріле отырып, кеден органының шешімі бойынша айрықша жағдайларда қос дәліз жүйесі уақытша қолданылмауы мүмкін.
9. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарындағы қос дәліз жүйесін қолданбау, осы тарауға сәйкес кедендік декларациялауға жатпайтын тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыруға жеке тұлғаны міндеттеуге әкеліп соқпайды, сондай-ақ кедендік декларациялауға жататын тауарларды декларациялау қажеттілігінен жеке тұлғаны босатпайды.
258-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жасалатын кедендік операциялар
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында не аумағында мұндай тауарлардың декларанты бола алатын жеке тұлға тұрақты немесе уақытша туратын не уақытша келген мүше мемлекеттің кеден органындағы өткізу тәсілдеріне қарай жасалады.
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар темір жол көлігімен оларды тасымалдаған кезде мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларына сәйкес белгіленген жағдайларда жолаушылар поездарының жол жүру кезінде жасалуы мүмкін.
2. Жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы әуе және су кемелерін қоспағанда, көлік құралдарымен өткізу кезінде кеден органдары бұл адамдарға кедендік реттеу саласындағы актілерді және халықаралық шарттарды сақтау үшін қажет болатын жағдайларды қоспағанда, осындай көлік құралдарын қалдырып кетпей, кедендік операцияларды жасауға мүмкіндіктер береді.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осындай тауарларды кедендік рәсіммен орналастырмай, осы тарауда көзделген шарттар мен тәртіпте осы Кодекстің 262-бабы 5-тармағында көзделген оқиғалар туындаған кезде осындай жеке пайдалануға арналған тауарлар шығарылған деп есептелетін жағдайларды қоспағанда, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, оларды Одақтың кедендік аумағында орналастырылуы және пайдаланылуы немесе одан тысқары жерлерде кеден органдары шығаруы тиіс.
4. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, тасымалдаушы жеткізген немесе иесімен бірге жөнелтілетін және иесімен бірге жөнелтілмейтін багаждағы кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жеке тұлғалар оларды Одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін немесе Одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін осы Кодекске сәйкес осындай жеке пайдалануға арналған мұндай тауарларға декларант бола алады, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру үшін уақытша әкету немесе еркін айналымға шығару үшін оларды кедендік декларациялауға байланысты уақытша әкелу, әкету кедендік операциялары жасалуы тиіс, егер осы Кодекстің 263-бабына сәйкес келсе жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
Кедендік транзиттің кедендік рәсім қолданысы аяқталғаннан кейін, осы Кодекске сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға декларант бола алатын жеке тұлғалар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, оларды еркін айналымға шығару үшін кедендік декларациялауға байланысты уақытша әкелу, әкетудің кедендік операциялары жасалуы тиіс.
Кедендік декларациялауға байланысты операциялар жасалғанға дейін немесе жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден органдары шығарудан бас тартқанда, ал Одақтың кедендік шекарасының өткізу орындарындағы жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер осындай тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін келген орнынан әкетпесе немесе Одақтың кедендік аумағына әкетілген орнына қайта әкелсе, сол сияқты Одақтың кедендік аумағынан әкетсе, жеке пайдалануға арналған тауарлар уақытша сақтауға орналастыруы мүмкін.

8. С учетом оперативной обстановки, сложившейся в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, в исключительных случаях по решению таможенного органа система двойного коридора может временно не применяться.
9. Неприменение в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза системы двойного коридора не влечет обязанности физического лица осуществлять таможенное декларирование товаров, не подлежащих таможенному декларированию в соответствии с настоящей главой, а также не освобождает физическое лицо от необходимости декларирования товаров, подлежащих таможенному декларированию.
Статья 258. Таможенные операции, совершаемые в отношении товаров для личного пользования
1. Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования в зависимости от способов их перемещения через таможенную границу Союза совершаются в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза либо в таможенном органе государства-члена, на территории которого постоянно или временно проживает либо временно пребывает физическое лицо, которое может выступать декларантом таких товаров.
Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования при их перевозке железнодорожным транспортом в случаях, установленных в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании, могут совершаться в пути следования пассажирских поездов.
2. При перемещении физическими лицами через таможенную границу Союза товаров для личного пользования на транспортных средствах, за исключением водных и воздушных судов, таможенные органы предоставляют этим лицам возможность совершать таможенные операции, не покидая такие транспортные средства, за исключением случаев, когда это необходимо для соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования.
3. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза, для их нахождения и использования на таможенной территории Союза или за ее пределами должны быть выпущены таможенными органами, за исключением случаев, когда такие товары для личного пользования считаются выпущенными при наступлении событий, предусмотренных пунктом 5 статьи 262 настоящего Кодекса, в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящей главой, без помещения таких товаров под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
4. В отношении товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, перемещаемых через таможенную границу Союза в сопровождаемом и несопровождаемом багаже либо доставляемых перевозчиком, после их ввоза на таможенную территорию Союза либо для вывоза с таможенной территории Союза физическими лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом могут выступать декларантами таких товаров для личного пользования, должны быть совершены таможенные операции, связанные с их таможенным декларированием для выпуска в свободное обращение, временного ввоза, вывоза, временного вывоза либо для помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, если в соответствии со статьей 263 настоящего Кодекса товары для личного пользования могут быть помещены под таможенную процедуру таможенного транзита.
В отношении товаров для личного пользования, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, таможенные операции, связанные с их таможенным декларированием для выпуска в свободное обращение или временного ввоза, должны быть совершены физическими лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом могут выступать декларантами таких товаров для личного пользования, после завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
До совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием, либо при отказе таможенным органом в выпуске товаров для личного пользования указанные товары для личного пользования могут быть помещены на временное хранение, а товары для личного пользования, которые находятся в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, - также вывезены с таможенной территории Союза, если такие товары после ввоза на таможенную территорию Союза не покидали место прибытия, либо ввезены из места убытия обратно на таможенную территорию Союза.

Осы пункттің бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген кедендік операцияларды, сол сияқты осы Кодекстің 260-бабының 11-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда өзге тұлғалар жасайды.
5. Осы баптың 4-тармағында көзделген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасамау және шығару шарттарын сақтамау себептері бойынша кеден органдары шығару мүмкін болмаған жағдайда, осындай тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
6. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға не Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген (бұдан әрі осы тарауда - уақытша әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібін, осындай тауарларды шығару және оларды кедендік бақылаудағы емес деп тану фактілерін көрсетуді Комиссия және Комиссия реттемеген бөлігінде немесе Комиссия көздеген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамаларында айқындалады.
Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар осы Кодекстің 40-тарауында, ал осы Кодекстің 40-тарауында реттелмеген бөлігінде - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып жасалады,
7. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізгенде кедендік декларациялаусыз жеке тұлғалар жүзеге асырады, кедендік органдардың лауазымды тұлғалары осындай тауарларды ұсынған жеке тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғаның өтінішіндегі мәліметтердің дұрыстығын растайтын ондағы бар құжаттарды ұсынуды, оның ішінде ауызша сауалнама нәтижелері бойынша талaп етуге құқылы.
8. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау орындарында қос дәліз жүйесі қолданылмайтын кедендік операциялар жүру жолағындағы басталу және аяқталу сызығымен белгіленеді.
Егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғаның кедендік декларацияны ұсынбай кедендік операциялардың аяқталу сызығын өтуі жеке тұлғаның кедендік декларациялауға жататын тауарлардың жоқтығы туралы өтініші болып табылады.
Егер жеке тұлға көлік құралымен келген және егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларына сәйкес көлік құралын тастап кетпей жеке пайдалануға арналған өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау мүмкіндіктері берілген жағдайда, жеке тұлғаның кедендік декларациялауға жататын тауарлардың жоқтығы туралы өтініші, кеден органдарының лауазымды тұлғаларының ауызша сауалнама нәтижесі бойынша жолаушыларға арналған кедендік декларация ұсынбауы болып табылады.

Таможенные операции, указанные в абзацах первом и втором настоящего пункта, также совершаются иными лицами в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 11 статьи 260 настоящего Кодекса.
5. В случае невозможности выпуска товаров для личного пользования таможенным органом по причине несоблюдения условий выпуска и несовершения в отношении товаров для личного пользования таможенных операций, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
6. Порядок совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза, либо товаров для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Союза (далее в настоящей главе - временный ввоз), выпуска таких товаров и отражения факта их признания не находящимися под таможенным контролем определяется Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией, или в части, не урегулированной Комиссией.
Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, совершаются с учетом особенностей, определенных главой 40 настоящего Кодекса, а в части, не урегулированной главой 40 настоящего Кодекса, - с учетом особенностей, устанавливаемых законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
7. При проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещение которых через таможенную границу Союза осуществляется физическим лицом без таможенного декларирования, должностное лицо таможенного органа вправе потребовать у физического лица предъявление таких товаров, а также представление имеющихся у него документов, подтверждающих достоверность заявленных физическим лицом сведений, в том числе по результатам его устного опроса.
8. В местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, в которых система двойного коридора не применяется, места совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием, обозначаются на полосах движения линиями начала и завершения таможенных операций.
Пересечение физическим лицом линии завершения таможенных операций без подачи пассажирской таможенной декларации является заявлением физического лица об отсутствии товаров, подлежащих таможенному декларированию, если иное не установлено законодательством государств-членов.
В случае если физическое лицо следует в транспортном средстве и если в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании предоставлена возможность совершать таможенные операции в отношении перемещаемых товаров для личного пользования, не покидая транспортные средства, заявлением физического лица об отсутствии товаров, подлежащих таможенному декларированию, является непредставление по результатам устного опроса должностному лицу таможенного органа пассажирской таможенной декларации.

9. Комиссия осындай тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау үшін әкету (әкелу орны) орнын техникалық жарақтандыру және жабдықтау талаптарын әкелу орнындағы аралық қонған Одақтың кедендік аумағындағы межелі орынға Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі жөнелту орнынан немесе Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі межелі орынға Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі жөнелту орнынан әуе тасымалдаушылар алып жүретін багаж да тасымалдауға қабылданған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу және кедендік операциялар жасау, сондай-ақ осындай ерекшеліктеріне кедендік бақылау жүргізу және кедендік операциялар жасау үшін қажетті кеден органдарының, әуе тасымалдаушыларының және жеке тұлғалардың өзара іс-қимыл жасау шарттарының ерекшеліктерін айқындауға құқылы.
259-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау осы бапты ескере отырып, осы Кодекстің 16-тарауында белгіленген шарттарда және тәртіпте жүзеге асырылады.
2. Осыған мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы босқын мәртебесін алуға мүше мемлекеттерге тұрғылықты тұрғын мекен-жайға қоныс аударуға ниеті бар шет елдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларын уақытша сақтау, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларында белгіленген өзге де орындарда және (немесе) осындай адамның уақытша немесе тұрақты (келген) тұратын орындарында жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларында осы баптың 2-тармағында көрсетілген шет елдік жеке тұлғаның міндеттері, олардың, жеке пайдалануға арналған тауарларының уақытша сақтауға орналасқан орындарын растауы, сондай-ақ осындай растау тәртіптері белгіленуі мүмкін.
4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлға жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін мұндай тұлға, онда Комиссия айқындайтын мәліметтерді көрсетіп, мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды қоса, еркін нысанда кеден органына өтініш, сондай-ақ шетелдік жеке тұлғаның мүше мемлекетке тұрақты қоныс аудару, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алу ниетін растайтын құжаттарды ұсынады.
Комиссия Интернет желісіндегі Одақтың ресми сайтына шетелдік жеке тұлғаның мүше мемлекетке тұрақты қоныс аудару ниетін, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алуын растайтын құжаттар тізбесін жасайды және орналастыруды қамтамасыз етеді.

9. Комиссия вправе определять особенности совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля в отношении товаров для личного пользования, которые приняты авиаперевозчиком к перевозке в сопровождаемом багаже с местом отправления на таможенной территории Союза в место назначения за пределами таможенной территории Союза с промежуточной посадкой в месте убытия либо с местом отправления за пределами таможенной территории Союза в место назначения на таможенной территории Союза с промежуточной посадкой в месте прибытия, требования к оборудованию и техническому оснащению мест убытия (мест прибытия) для совершения таможенных операций в отношении таких товаров, а также условия взаимодействия таможенных органов, авиаперевозчиков и физических лиц, необходимые для совершения таможенных операций и проведения таможенного контроля с такими особенностями.
Статья 259. Временное хранение товаров для личного пользования
1. Временное хранение товаров для личного пользования осуществляется в порядке и на условиях, которые установлены главой 16 настоящего Кодекса с учетом настоящей статьи.
2. Временное хранение товаров для личного пользования иностранного физического лица, имеющего намерение переселиться на постоянное место жительства в государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена, может осуществляться в месте постоянного или временного проживания (пребывания) такого лица и (или) в иных местах, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться обязанность иностранного физического лица, указанного в пункте 2 настоящей статьи, подтвердить размещение товаров для личного пользования в месте их временного хранения, а также порядок такого подтверждения.
4. Для помещения товаров для личного пользования иностранного физического лица, указанного в пункте 2 настоящей статьи, на временное хранение такое лицо представляет таможенному органу заявление в произвольной форме с указанием в нем сведений, определяемых Комиссией, с приложением документов, подтверждающих заявленные сведения, а также документов, подтверждающих намерение иностранного физического лица переселиться на постоянное место жительства в государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена.
Комиссия формирует и обеспечивает размещение на официальном сайте Союза в сети Интернет перечня документов, подтверждающих намерение иностранного физического лица переселиться на постоянное место жительства в государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена.

5. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарлары кеден органдары осындай тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға ұсынылған өтінішін тіркеген күнінен кейінгі күннен бастап есептелетін мерзімге:
1) осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзімнің өту күніне дейін, егер осы мерзімнің өтуіне дейін шетелдік жеке тұлға осы баптың 4-тармағының бірінші абзацында көрсетілген арызды тіркеуші кеден органын осындай тұлғаның мүше мемлекетке тұрақты қоныс аударуға ниеті барлығын не осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алуын растайтын құжаттарды алуға бағытталған әрекеттер жасағандығы туралы хабарландырмаса;
2) шетелдік жеке тұлғаның мүше мемлекетке тұрақты қоныс аударуға ниеті барлығы не осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алуын растайтын құжаттарды алғаннан кейінгі 5 жұмыс күні өткен күнге дейін;
3) осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген құжаттарды беруде бас тарту алған күнінен кейінгі 10 жұмыс күні өткенге дейін уақытша сақтауға орналастырылады.
6. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлға осы баптың 4-тармағының бірінші абзацында көрсетілген өтінішті кеден органы тіркеген күннен кейінгі 2 ай өткенге дейін осы баптың 4-тармағының бірінші абзацында көрсетілген өтінішті тіркеген кеден органын осындай тұлғаның мүше мемлекетке тұрақты қоныс аударуға ниетін растайтын не мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген құжатты мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алуға бағытталған әрекеттер жасағаны туралы хабардар етуге міндетті.
7. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау мерзімінің өтуіне дейін уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалану тауарларын оларды еркін айналымға шығару үшін, Одақтың кедендік аумағынан әкету үшін немесе осы Кодексте белгіленген кедендік рәсімдерге орналастыру үшін кедендік декларациялауды жүзеге асыруы тиіс. Кедендік декларациялау жүргізілмеген жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау мерзімінің өтуіне орай осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.

5. Товары для личного пользования физического лица, указанного в пункте 2 настоящей статьи, помещаются на временное хранение на срок, исчисляемый со дня, следующего за днем регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения таких товаров на временное хранение:
1) до дня истечения срока, указанного в пункте 6 настоящей статьи, если до истечения этого срока иностранное физическое лицо не уведомило таможенный орган, зарегистрировавший заявление, указанное в абзаце первом пункта 4 настоящей статьи, о совершении действий, направленных на получение документа, подтверждающего признание такого лица переселившимся на постоянное место жительства в государство-член, либо документа, подтверждающего получение таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена;
2) до дня истечения 5 рабочих дней со дня, следующего за днем получения документа, подтверждающего признание иностранного физического лица переселившимся на постоянное место жительства в государство-член, либо документа, подтверждающего получение таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена;
3) до дня истечения 10 рабочих дней со дня, следующего за днем получения отказа в выдаче документов, указанных в подпункте 2 настоящего пункта.
6. До истечения 2 месяцев со дня, следующего за днем регистрации таможенным органом заявления, указанного в абзаце первом пункта 4 настоящей статьи, иностранное физическое лицо, указанное в пункте 2 настоящей статьи, обязано уведомить таможенный орган, зарегистрировавший заявление, указанное в абзаце первом пункта 4 настоящей статьи, о совершении действий, направленных на получение документа, подтверждающего признание такого лица переселившимся на постоянное место жительства в государство-член, либо документа, подтверждающего получение таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца, путем представления документа, выданного уполномоченным органом государства-члена.
7. До истечения срока временного хранения товаров для личного пользования иностранное физическое лицо, указанное в пункте 2 настоящей статьи, обязано осуществить таможенное декларирование товаров для личного пользования, находящихся на временном хранении, для их выпуска в свободное обращение, вывоза с таможенной территории Союза либо помещения под таможенные процедуры, установленные настоящим Кодексом. Товары для личного пользования, в отношении которых не осуществлено таможенное декларирование, по истечении срока временного хранения задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.

8. Уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығарғанға дейін, осындай жеке пайдалануға арналған тауарлар осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлғаның іс жүзінде иелігінде болуы тиіс және осы тармақтың екінші абзацына сәйкес оларды беруді қоспағанда, өзге тұлғаларға иелік етуге, пайдалануға және (немесе) билік етуге берілмеуі тиіс.
Уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден органының рұқсатынсыз жөндеуге, техникалық қызмет көрсетуге және де жеке пайдалануға арналған тауарларды қалыпты жағдайда ұстау үшін қажетті басқа операциялар жасауға жол беріледі.
9. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шетелдік жеке тұлғаның уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарларды осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып, сонымен бірге оларды уақытша сақтау орнынан тысқары жерлерде пайдалануға құқығы бар.
Уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып саналатын авто- және мотокөлік құралдарын не (немесе) авто- және мотокөлік құралдарының тіркемелерін пайдалануға осы Кодекстің 271-бабына сәйкес кедендік баж, салықтарды төлеу міндеттерін орындауды қамтамасыз еткенде ғана кеден органының жазбаша рұқсатымен жол беріледі.
260-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау
1. Мыналар:
1) Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін иесімен бірге жөнелтілмейтін багаждағы жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар немесе тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
2) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер қоюға жататын, осындай тыйым салулар мен шектеулер сақталғанын растайтын құжаттарды не (немесе) мәліметтерді ұсыну талап етілетін Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;
3) кедендік баждар, салықтар төлеуге қатысты Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін иесімен бірге жөнелтілетін багаждағы жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;
4) иесімен бірге жөнелтілетін багажда кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;
5) мүше мемлекеттерде тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, кез келген әдіспен Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;

8. До выпуска в свободное обращение товаров для личного пользования, находящихся на временном хранении, такие товары для личного пользования должны находиться в фактическом владении иностранного физического лица, указанного в пункте 2 настоящей статьи, и не могут передаваться во владение, пользование и (или) распоряжение иным лицам, за исключением их передачи в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
Допускается передача без разрешения таможенного органа товаров для личного пользования, находящихся на временном хранении, для ремонта, технического обслуживания и совершения других операций, необходимых для поддержания товаров для личного пользования в нормальном состоянии.
9. Иностранное физическое лицо, указанное в пункте 2 настоящей статьи, вправе пользоваться товарами для личного пользования, находящимися на временном хранении, в том числе за пределами мест их временного хранения, с учетом абзаца второго настоящего пункта.
Пользование находящимися на временном хранении авто- и мототранспортными средствами и (или) прицепами к авто- и мототранспортным средствам, являющимися транспортными средствами для личного пользования, допускается с письменного разрешения таможенного органа при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 271 настоящего Кодекса.
Статья 260. Таможенное декларирование товаров для личного пользования
1. Таможенному декларированию подлежат:
1) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в несопровождаемом багаже, или товары для личного пользования, доставляемые перевозчиком;
2) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза любым способом, в отношении которых подлежат соблюдению запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса и требуется представление документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение таких запретов и ограничений;
3) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги;
4) товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, ввозимые с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в сопровождаемом багаже;
5) транспортные средства для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза любым способом, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах-членах;

6) осы Кодекстің 264-бабының 5, 7 және 12-тармақтарында көзделген жағдайларда Одақтың кедендік аумағындағы уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
7) кеден органына жолаушыларға арналған кедендік декларациясын ұсынған күні қолданыста болатын валюта бағамы бойынша 10 мың АҚШ долларына балама сомадан асатын қолма қол ақша қаражатын және (немесе) жол чектерін Одақтың кедендік аумағына бір уақытта әкелу немесе Одақтың кедендік аумағынан бір уақытта әкету кезіндегі қолма қол ақша қаражаты және (немесе) жол чектері;
8) жол чектерін қоспағанда, ақша құралдары;
9) осы Кодекстің 7-тармағына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтауға қатысты мәдени құндылықтар;
10) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
11) осы Кодекстің 265-бабы 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының бөлігі;
12) осы баптың 18-тармағында көрсетілген тауарлар кедендік декларациялауға жатады.
2. Егер осындай тұлға Одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін халықаралық әуежайдың транзиттік аймағынан кетпей, Одақтың кедендік аумағынан кететін болса, Одақтың кедендік аумағы арқылы әуе көлігі транзитімен жеке тұлға иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін осы баптың 1-тармғында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік декларациялауға жатпайды.
3. Жеке пайдалануға арналған, соның ішінде осы Кодекстің 263-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды кедендік декларациялау, жолаушыларға арналған кедендік декларацияны пайдалану арқылы жүргізіледі.
Осы баптың 9-тармағын ескере отырып, осындай кедендік декларацияны толтыру тәртібін айқындау кезінде жолаушыларға арналған кедендік декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтерді Комиссия белгілейді.
Жолаушыларға арналған кедендік декларация осындай жолаушыларға арналған кедендік декларацияны берген кеден органына орыс тілінде немесе ағылшын тілінде немесе мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінде толтырылады, ал кеден органының рұқсатымен - осындай кедендік декларация берілетін кеден органының лауазымды тұлғасы меңгерген басқа шет тілінде толтырылады.
Егер жолаушыларға арналған кедендік декларация ретінде халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жөнелтілетін және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттар пайдаланылған жағдайда, онда мұндай құжаттар осындай актілерде айқындалған тілде толтырылады.
Жолаушыларға арналған кедендік декларация ретінде осы Кодексте, Одақ шеңберіндегі халықаралық келісімшарттарда және (немесе) Комиссия белгілеген тәртіпте және жағдайларда, жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару үшін қажетті мәліметтер қамтылған құжаттар қолданылуы мүмкін.

6) временно ввезенные транспортные средства для личного пользования, находящиеся на таможенной территории Союза, в случаях, предусмотренных пунктами 5, 7 и 12 статьи 264 настоящего Кодекса;
7) наличные денежные средства и (или) дорожные чеки, если общая сумма таких наличных денежных средств и (или) дорожных чеков при их единовременном ввозе на таможенную территорию Союза или единовременном вывозе с таможенной территории Союза превышает сумму, эквивалентную 10 тысячам долларов США по курсу валют, действующему на день подачи таможенному органу пассажирской таможенной декларации;
8) денежные инструменты, за исключением дорожных чеков;
9) культурные ценности, в отношении которых подлежат соблюдению запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
10) товары для личного пользования, пересылаемые в международных почтовых отправлениях;
11) части транспортного средства для личного пользования, указанные в абзаце втором пункта 3 статьи 265 настоящего Кодекса;
12) товары, указанные в пункте 18 настоящей статьи.
2. Не подлежат таможенному декларированию товары для личного пользования, указанные в пункте 1 настоящей статьи, перемещаемые в сопровождаемом багаже физического лица, следующего воздушным транспортом транзитом через таможенную территорию Союза, если такое лицо после прибытия на таможенную территорию Союза, не покидая транзитной зоны международного аэропорта, убывает с таможенной территории Союза.
3. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, в том числе помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии со статьей 263 настоящего Кодекса, производится с использованием пассажирской таможенной декларации.
Сведения, подлежащие указанию в пассажирской таможенной декларации, определяются Комиссией при определении порядка заполнения такой таможенной декларации с учетом пункта 9 настоящей статьи.
Пассажирская таможенная декларация заполняется на русском языке, или на английском языке, или на государственном языке государства-члена, таможенному органу которого подана такая пассажирская таможенная декларация, а с разрешения таможенного органа - на другом иностранном языке, которым владеют должностные лица таможенного органа, которому будет подана такая таможенная декларация.
В случае если в качестве пассажирской таможенной декларации используются документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, то такие документы заполняются на языках, определенных такими актами.
В качестве пассажирской таможенной декларации могут использоваться документы, содержащие сведения, необходимые для выпуска товаров для личного пользования, в случаях и порядке, которые установлены настоящим Кодексом, международными договорами в рамках Союза и (или) определяются Комиссией.

4. Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау осы Кодекстің 286-бабын ескере отырып жүргізіледі.
5. Қолма қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын кедендік декларациялау осы баптың 16 және 17-тармақтарын ескере отырып жүргізіледі.
6. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін иесімен бірге жөнелтілетін багажда жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жеке тұлға осындай тауарларды кеден органына бір уақытта ұсына отырып, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өту кезінде жүргізеді.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы әуе көлігімен өткізілетін иесімен бірге жөнелтілетін багажда жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды осы тұлғаға иесімен бірге жөнелтілетін багажды берген халықаралық әуежай орналасқан мүше мемлекет аумағында жеке тұлғалар жүргізеді және тұлға осы халықаралық әуежайдың кедендік бақылау аймағынан кетеді.
7. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жеке тұлғаның тұрақты немесе уақытша тұратын немесе осындай жеке тұлғалар уақытша келген мүше мемлекетте жеке тұлғалар жүргізеді.
8. Тасымалдаушы жеткізетін немесе халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды жіберуші немесе алушы болып табылатын жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын немесе осындай жеке тұлғалар уақытша келген мүше мемлекетте жүргізіледі.
9. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде, халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды немесе кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды қоспағанда, оларды Одақтың кедендік аумағына әкелудің және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болуы немесе Одақтың кедендік аумағынан әкету үшін төмендегі мақсаттардың біреуі көрсетіледі:
1) еркін айналым;
2) уақытша әкелу; Уақытша әкелу осы Кодекстің 264-бабында көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты ғана болуы мүмкін.
3) әкету;
4) уақытша әкету.
10. Жеке тұлға кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларға өз еркімен кедендік декларациялауды жүргізуге құқығы бар.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлға өткен кезде иесімен бірге жөнелтілетін немесе иесімен бірге алып жүрілмейтін багаждарын өткізген жағдайда, осындай тұлға өзімен бірге алып жүретін багажда Одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың бағалық, мөлшерлік не (немесе) сандық нормаларын есепке алу мақсатында кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларға кедендік декларациялауды жүргізуге құқығы бар.

4. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, производится с учетом статьи 286 настоящего Кодекса.
5. Таможенное декларирование наличных денежных средств и (или) денежных инструментов производится с учетом пунктов 16 и 17 настоящей статьи.
6. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже, производится физическими лицами при их следовании через таможенную границу Союза с одновременным представлением таможенному органу этих товаров.
Таможенное декларирование товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже воздушным транспортом, производится физическими лицами на территории государства-члена, в котором расположен международный аэропорт, в котором этому лицу выдан сопровождаемый багаж и лицо покидает зону таможенного контроля этого международного аэропорта.
7. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в несопровождаемом багаже, производится физическими лицами в государстве-члене, в котором постоянно или временно проживают либо временно пребывают такие физические лица.
8. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, доставляемых перевозчиком либо перемещаемых в международных почтовых отправлениях, осуществляется в государстве-члене, в котором постоянно или временно проживает либо временно пребывает физическое лицо, являющееся отправителем или получателем таких товаров для личного пользования.
9. При таможенном декларировании товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, перемещаемых в международных почтовых отправлениях либо помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, заявляется одна из следующих целей их ввоза на таможенную территорию Союза и (или) нахождения на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза:
1) свободное обращение;
2) временный ввоз. Временный ввоз может быть заявлен только в отношении транспортных средств для личного пользования, указанных в статье 264 настоящего Кодекса;
3) вывоз;
4) временный вывоз.
10. Физическое лицо вправе по своему желанию осуществить таможенное декларирование товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию.
В случае перемещения через таможенную границу Союза физическим лицом товаров для личного пользования в сопровождаемом и несопровождаемом багаже такое лицо вправе осуществить таможенное декларирование не подлежащих таможенному декларированию товаров для личного пользования, ввозимых в сопровождаемом багаже, для целей учета стоимостных, весовых и (или) количественных норм, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.

11. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды декларант немесе кедендік өкіл жүргізеді, ал Комиссия анықтайтын жағдайларда - декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін басқа тұлға жүргізеді.
12. Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлға өткен кезде иесімен бірге жөнелтілетін багажда жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, соның ішінде кедендік транзит кедендік рәсімімен жеке пайдалануға арналған тауарларды орналастыру үшін жолаушыларға арналған кедендік декларация Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізетін орында орналасқан кеден органына беріледі.
Егер Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлға өткен кезде иесімен біpге жөнелтілетін багажда жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған болса, осындай тауарларды еркін айналымға шығару үшін немесе уақытша әкелу үшін жолаушыларға арналған кедендік декларация осы тармақтың үшінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеткізу орнындағы кеден органына беріледі.
Осы Кодекстің 259-бабына сәйкес уақытша сақтауға орналастырылған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осындай тауарларды еркін айналымға шығару үшін жолаушыларға арналған кедендік декларация осы Кодекстің 259-бабының 4-тармағының бірінші абзацында көрсетілген өтінішті тіркеген кеден органына беріледі.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге алып жүрілмейтін багажда өткізілетін немесе тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушыларға арналған кедендік декларация мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуге құқылы кеден органына беріледі.
13. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлар уақытша сақтауға орналастырылған болса, жолаушыларға арналған кедендік декларация осы Кодекстің 110-бабының 1-тармағына сәйкес беріледі
14. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың декларанттары болып мүше мемлекеттердің 16 жасқа толған жеке тұлғалары немесе шетелдік:
1) Одақтың кедендік шекарасынан өткен кезде Одақтың кедендік шекарасы арқылы иесімен бірге жөнелтілетін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты иелік ету, пайдалану және (немесе) билік ету құқығы бар;
2) Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлға өткен кезде иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды, соның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын тасымалдаушыға тапсырғандар (тапсыратындар);
3) жеке пайдалануға арналған тауарларды жіберуші болып табылатындар, ал мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда - халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды алушылар;

11. Таможенное декларирование товаров для личного пользования осуществляется декларантом либо таможенным представителем, а в случаях, определяемых Комиссией, - иным лицом, действующим от имени и по поручению декларанта.
12. В отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже, пассажирская таможенная декларация подается таможенному органу, расположенному в месте перемещения товаров через таможенную границу Союза, в том числе для помещения товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита.
Если товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже, помещены под таможенную процедуру таможенного транзита, пассажирская таможенная декларация для выпуска таких товаров в свободное обращение или для временного ввоза подается таможенному органу места доставки, за исключением случая, предусмотренного абзацем третьим настоящего пункта.
В отношении товаров для личного пользования, помещенных на временное хранение в соответствии со статьей 259 настоящего Кодекса, пассажирская таможенная декларация для выпуска таких товаров в свободное обращение подается таможенному органу, зарегистрировавшему заявление, указанное в абзаце первом пункта 4 статьи 259 настоящего Кодекса.
В отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в несопровождаемом багаже либо доставляемых перевозчиком, пассажирская таможенная декларация подается таможенному органу, правомочному в соответствии с законодательством государств-членов регистрировать пассажирскую таможенную декларацию.
13. В случае если товары для личного пользования помещены на временное хранение, пассажирская таможенная декларация подается в соответствии с пунктом 1 статьи 110 настоящего Кодекса.
14. Декларантами товаров для личного пользования могут выступать достигшие 16-летнего возраста физические лица государств-членов или иностранные физические лица:
1) имеющие на момент пересечения таможенной границы Союза право владения, пользования и (или) распоряжения в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже;
2) передавшие (передающие) перевозчику товары для личного пользования, в том числе транспортные средства для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в несопровождаемом багаже;
3) являющиеся отправителями товаров для личного пользования, а в случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов, - получателями товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;

4) жеке пайдалануға арналған тауарларды, оның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралдары атына жеткізілетін немесе олардан жіберілетін тауарларды тасымалдаушы жеткізетін;
5) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты меншік құқығы бар тұлғаларға кедендік декларациялау еркін айналымға шығару үшін жүргізілетін;
6) егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, өзіне иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығы тиесілі Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралында жүрген;
7) сот шешімімен немесе мұрагерлік құқығы бойынша Одақтың кедендік аумағындағы кедендік бақылауға жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын иеленген;
8) Одақтың кедендік аумағында кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын иеленген;
9) Одақтың кедендік аумағынан шығару жүзеге асырылып жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралы осы Кодекстің 264-бабы 8-тармағының 2 және 3-тармақшаларына, 9-тармағына сәйкес оларға берілген;
10) 16 жасқа толмаған жеке тұлғаларға ілесіп жүрушілер (ата-анасының бірі, осы адамның асырап алушысы, қамқоршысы не қорғаншысы, осындай тұлғалардың немесе өзге еріп жүретін тұлғалар не ілесіп жүретін тұлғалардың болмауы кезінде тасымалдаушының өкілі, - 16 жасқа толмаған жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты ал ата-ананың, асырап алушылардың, қамқоршылардың, алып жүруінсіз кәмелетке толмаған тұлғалардың ұйымдасып шығуы (кіруі) кезінде - топ жетекшісі немесе тасымалдаушы өкілі;
11) осы баптың 18-тармағында көрсетілген жеке тұлғалар бола алады.
15. Одақтың кедендік аумағындағы жеке тұлғалардың атына жіберілген халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жеке пайдалануға арналған тауарларды жіберу кезінде осындай тауарлардың декларанттары осындай тауарларды жіберуші болып табылатын заңды тұлғалар бола алады.
16. Жол чектерін қоспағанда, ақша құралдарын кедендік декларациялау кезінде жолаушылардың кедендік декларациясында номиналды құны не мүше мемлекеттің валютасындағы немесе ақша құралын алуды куәландыратын шетел валютасындағы тиісті сомасы көрсетіледі. Номиналды құны болмаған және мүше мемлекеттің валютасындағы немесе ақша құралын алу құқығын куәландыратын шетел валютасындағы соманы айқындау мүмкін болмаған жағдайда жолаушының кедендік декларациясында Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін ақша құралының саны көрсетіледі.

4) в адрес которых или от которых товары для личного пользования, в том числе транспортные средства для личного пользования, доставляются перевозчиком;
5) обладающие правом собственности в отношении транспортного средства для личного пользования, таможенное декларирование которого осуществляется для выпуска в свободное обращение;
6) следующие через таможенную границу Союза в транспортном средстве для личного пользования, принадлежащем им на праве владения, пользования и (или) распоряжения, если иное не установлено настоящей главой;
7) приобретшие право владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством для личного пользования, находящимся на таможенной территории Союза под таможенным контролем, в том числе по решению суда либо праву наследования;
8) обладающие правом владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством для личного пользования, находящимся на таможенной территории Союза под таможенным контролем, помещаемым под таможенную процедуру таможенного транзита;
9) осуществляющие вывоз с таможенной территории Союза временно ввезенного транспортного средства для личного пользования, переданного им в соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 8 и пунктом 9 статьи 264 настоящего Кодекса;
10) сопровождающие физических лиц, не достигших 16-летнего возраста (один из родителей, усыновителей, опекунов или попечителей этих лиц, иное сопровождающее лицо либо представитель перевозчика при отсутствии сопровождающих лиц, а при организованном выезде (въезде) группы несовершеннолетних лиц без сопровождения родителей, усыновителей, опекунов или попечителей, иных лиц - руководитель группы либо представитель перевозчика), - в отношении товаров для личного пользования физических лиц, не достигших 16-летнего возраста;
11) указанные в пункте 18 настоящей статьи.
15. При пересылке товаров для личного пользования в международных почтовых отправлениях в адрес физического лица, находящегося на таможенной территории Союза, декларантами таких товаров также могут выступать юридические лица, являющиеся отправителями таких товаров.
16. При таможенном декларировании денежных инструментов, за исключением дорожных чеков, в пассажирской таможенной декларации указывается номинальная стоимость либо соответствующая сумма в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент. В случае если номинальная стоимость отсутствует и невозможно определить сумму в валюте государства-члена или иностранной валюте, право на получение которой удостоверяет денежный инструмент, в пассажирской таможенной декларации указывается количество перемещаемых через таможенную границу Союза денежных инструментов.

17. Жеке тұлғалардың Одақтың кедендік шекарасы арқылы кедендік декларациялауға жататын қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын еткізген кезде заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында жолаушының кедендік декларациясында мынадай:
1) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның мүше мемлекеттің аумағында болу (тұру) құқығын растайтын құжаттың деректемелері, тұрғылықты (тіркелген) жерінін немесе кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында болу орнының мекенжайы;
2) жол чектерін қоспағанда, ақша құралдары туралы мәліметтер (ақша құралының түрі, эмитенттің атауы, шығарылған күні және (болған жағдайда) сәйкестендіру нөмірі;
3) егер еткізілетін қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары декларанттың меншігі болып табылмаса, қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының көзі туралы, олардың иелері туралы мәліметтер, сондай-ақ осындай ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын болжамды пайдалану туралы мәліметтер;
4) қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын тасымалдаудың бағыты және тәсілі туралы (көліктің түрі туралы) мәліметтер көрсетілуі тиіс.
18. Одақтың кедендік шекарасы арқылы қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды өткізу кезінде жолаушының кедендік декларациясы ретінде қайтыс болғанның денесі (сүйектері) салынған табытты немесе мәйіті (күлі) салынған сауыттарды алып жүретін адам еркін нысандағы өтінішті пайдалана алады.
19. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды кедендік декларациялау кезінде мынадай құжаттар:
1) мүше мемлекеттердің азаматтық хал актілерін тіркеу үшін белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерінің жазба бөлімдері беретін қайтыс болуы туралы куәлік не қайтыс болуы туралы медициналық куәлік не көрсетілген құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері, ал жерленгеніне ұзақ уақыт өтуіне байланысты осындай құжаттары жоқ болған кезде, шығарылған сүйектерді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін өзге де құжаттар;
2) қайта жерленген жағдайда, эксгумация мүмкіндігі туралы жергілікті мемлекеттік санитарлық қадағалау органдарының еркін нысандағы қорытындысы;
3) бөгде заттардың жоқ екендігін көрсете отырып, қайтыс болғанның денесімен (сүйектерінен) бірге жөнелтілетін қайтыс болушының заттары мен құнды заттарының тізімдемесі қоса беріле отырып, мырыш табыттарды дәнекерлесумен жерлеу қызметін көрсетуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымның еркін нысандағы актісі (анықтамасы) ұсынылады.

17. В целях обеспечения противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении физическими лицами через таможенную границу Союза наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, подлежащих таможенному декларированию, в пассажирской таможенной декларации должны быть указаны следующие сведения:
1) реквизиты документа, подтверждающего право иностранного гражданина или лица без гражданства на пребывание (проживание) на территории государства-члена, адрес места жительства (регистрации) или места пребывания на территории государства-члена;
2) сведения о денежных инструментах, за исключением дорожных чеков (вид денежного инструмента, наименование эмитента, дата выпуска и идентифицирующий номер (при наличии));
3) сведения об источнике происхождения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, об их владельцах, если перемещаемые наличные денежные средств и (или) денежные инструменты не являются собственностью декларанта, а также сведения о предполагаемом использовании таких наличных денежных средств и (или) денежных инструментов;
4) сведения о маршруте и способе перевозки (вид транспорта, которым осуществляется перевозка) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
18. При перемещении через таможенную границу Союза гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших в качестве пассажирской таможенной декларации может использоваться заявление в произвольной форме, поданное лицом, сопровождающим гроб с телом (останками) или урну с прахом (пеплом) умершего.
19. При таможенном декларировании вывозимых с таможенной территории Союза гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выдаваемое отделами записи актов гражданского состояния в порядке, установленном для регистрации актов гражданского состояния в государствах-членах, либо медицинское свидетельство о смерти, либо нотариально заверенные копии указанных документов, а при отсутствии таких документов в связи с давностью захоронения - иные документы, позволяющие идентифицировать вывозимые останки;
2) заключение в произвольной форме местных органов государственного санитарного надзора о возможности проведения эксгумации в случае перезахоронения;
3) акт (справка) в произвольной форме специализированной организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, и с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.

20. Одақтың кедендік аумағына қайтыс болғандардың мәйіті (күлі) салынған сауыттарды және денелері (сүйектері) салынған табыттарды әкелу кезінде мынадай құжаттар:
1) жөнелтуші елдің уәкілетті мекемесі берген қайтыс болуы туралы куәлік не қайтыс болуы туралы медициналық куәлік немесе осы құжаттардың көшірмесі, ал мәйіттің жерленгеніне ұзақ уақыт өтуіне байланысты ондай құжаттар болмаған жағдайда - әкелінетін сүйекті сәйкестендіруге мүмкіндік беретін басқа құжаттар;
2) қайтыс болғанның денесімен (сүйектерімен) бірге жөнелтілетін қайтыс болушының заттарымен құнды заттарының тізімдемесі қоса беріле отырып, бөгде заттардың жоқ екендігін көрсете отырып, мырыш табыттарды дәнекерлеумен жерлеу қызметін көрсетуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымның еркін нысандағы актісі (анықтамасы) ұсынылады.
261-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде құжаттарды ұсыну
1. Жолаушыларға арналған кедендік декларациядағы мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға мыналар:
1) тұлғаның, оның ішінде кәмелетке толмаған адамның жеке басын куәландыратын құжаттар;
2) оларға қатысты кедендік декларациялау жүзеге асыратын, жеке пайдалануға арналған тауарлардың құнын растайтын жеке тұлғада бар құжаттар;
3) егер тыйым салулар мен шектеулерді сақтау осындай құжаттарды ұсына отырып расталса, осы Кодекстің 7-бабына сәйкес жеке тұлғалар сақтауға тиісті тыйым салулар мен шектеулерді сақтауды растайтын құжаттар;
4) көлік (тасымалдау) құжаттары:
5) кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелу шартарының сақталуын растайтын, оның ішінде осы мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алушы шетелдік жеке тұлғаның немесе мүше мемлекеттерге тұрғылықты тұруға қоныс аударушы шетелдік жеке тұлғаның құжаттары;
6) Одақтың кедендік аумағында уақытша болатын осындай көлік құралының шығуын растайтын және Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралын әкелу кезінде рәсімделген жолаушылар кедендік декларациясы;
7) осы Кодекстің 260-бабы 1-тармағының 1l-тармақшасына сәйкес кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған көлік құралын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәлімет қамтылған құжаттар;
8) жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын құжаттар;

20. При таможенном декларировании ввозимых на таможенную территорию Союза гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выданное уполномоченным учреждением страны отправления, либо медицинское свидетельство о смерти, либо копии этих документов, а при отсутствии таких документов в связи с давностью захоронения - иные документы, позволяющие идентифицировать ввозимые останки;
2) акт (справка) в произвольной форме специализированной организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, и с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.
Статья 261. Представление документов при таможенном декларировании товаров для личного пользования
1. К документам, подтверждающим сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, относятся:
1) документы, удостоверяющие личность, в том числе несовершеннолетнего лица;
2) имеющиеся у физического лица документы, подтверждающие стоимость товаров для личного пользования, в отношении которых осуществляется таможенное декларирование;
3) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, подлежащих соблюдению физическими лицами в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса, если соблюдение запретов и ограничений подтверждается представлением таких документов;
4) транспортные (перевозочные) документы;
5) документы, подтверждающие соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе подтверждающие признание иностранного физического лица переселившимся на постоянное место жительства в государство-член либо получение иностранным физическим лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) пассажирская таможенная декларация, оформленная при ввозе транспортного средства для личного пользования на таможенную территорию Союза и подтверждающая выпуск такого транспортного средства для временного нахождения на таможенной территории Союза;
7) документы, содержащие сведения, позволяющие идентифицировать транспортное средство для личного пользования или части такого транспортного средства для личного пользования, подлежащие таможенному декларированию в соответствии с подпунктом 11 пункта 1 статьи 260 настоящего Кодекса;
8) документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством для личного пользования;

9) Комиссия белгілеген жағдайларда қолма қол ақша қаражаттары мен (немесе) ақша құралдарының шығу тегін растайтын құжаттар;
10) осы Кодекстің 260-бабы 19 және 20-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
11) осы Кодекстің 260-бабының 11-тармағына сәйкес Комиссия белгілеген жағдайларда, декларант тапсырмасы бойынша және атынан әрекет ететін тұлғаның уәкілеттігін растайтын сенімхат немесе өзге құжат жатады.
2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда жолаушылар кедендік декларациясында мәлімделген мәліметтерді растайтын мәліметтер қамтылмаған жағдайда, мұндай мәліметтер өзге құжаттармен расталуы мүмкін.
3. Кеден органдары кедендік операцияларды жасауы кезінде жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты құжаттар тізбелерінің шет тіліндегі аудармасын талап етпейтін мәліметтерді Комиссия айқындайды.
4. Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларды иесімен бірге жөнелтілетін және иесімен бірге алып жүрілмейтін багажда өткізу кезінде немесе тек иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда өткізу кезінде жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде Одақтың кедендік аумағына әкелінген иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда өткізу жағдайында, осы баптың 1-тармағында көзделген құжаттарға қосымша осы Кодекстің 260-бабының 10-тармағына сәйкес берілген жолаушыға арналған кедендік декларацияның данасы ұсынылады.
Иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда Одақтың кедендік аумағына әкелінген жолаушылар кедендік декларациясында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден органына ұсынбаған кезде, егер жеке тұлға кері дәлелдей алмаса, Одақтың кедендік аумағына кедендік баждар, салықтар төлемей өткізілсе, жеке пайдалануға арналған тауарлар Одақтың кедендік аумағына құндық, салмақтық және (немесе) мөлшерлік нормалардан асырыла отырып әкелінген деп қарастырылады.
262-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетіндерді қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде оларды Одақтың кедендік аумағына әкелу және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болуы не Одақтың кедендік аумағынан шығару мақсатында мынадай тауарлар:
1) еркін айналымға;
2) шығару үшін;
3) Одақтың кедендік аумағында уақытша болуы үшін;
4) Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде уақытша болуы үшін шығарылуға жатады.
2. Кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға немесе әкету үшін шығаруды:

9) документы, подтверждающие происхождение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов в случаях, определяемых Комиссией;
10) документы, указанные в пунктах 19 и 20 статьи 260 настоящего Кодекса;
11) доверенность или иной документ, подтверждающие полномочия лица, действующего от имени и по поручению декларанта, в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 11 статьи 260 настоящего Кодекса.
2. В случае если в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не содержатся сведения, подтверждающие сведения, заявленные в пассажирской таможенной декларации, такие сведения могут быть подтверждены иными документами.
3. Перечень документов, по которым таможенные органы при совершении таможенных операций в отношении товаров для личного пользования не требуют перевода сведений с иностранного языка, определяется Комиссией.
4. В случае перемещения через таможенную границу Союза физическим лицом товаров для личного пользования в сопровождаемом и несопровождаемом багаже либо только в несопровождаемом багаже при таможенном декларировании товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза в несопровождаемом багаже, дополнительно к документам, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, представляется экземпляр пассажирской таможенной декларации, поданной в соответствии с пунктом 10 статьи 260 настоящего Кодекса.
При непредставлении таможенному органу указанной пассажирской таможенной декларации товары для личного пользования, ввезенные на таможенную территорию Союза в несопровождаемом багаже, рассматриваются как ввезенные на таможенную территорию Союза с превышением стоимостных, весовых и (или) количественных норм, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов, если физическое лицо не докажет обратное.
Статья 262. Выпуск товаров для личного пользования
1. В зависимости от заявленной при таможенном декларировании товаров для личного пользования, за исключением пересылаемых в международных почтовых отправлениях, цели их ввоза на таможенную территорию Союза и (или) нахождения на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза такие товары подлежат выпуску:
1) в свободное обращение;
2) для вывоза;
3) для временного нахождения на таможенной территории Союза;
4) для временного нахождения вне таможенной территории Союза.
2. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, в свободное обращение или для вывоза производится таможенным органом при условии, что:

1) осы баптың 3-тармағын ескере отырып, осы тарауға сәйкес кедендік баждар, салықтар төленген;
2) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйымдар мен шектеулер сақталған;
3) егер осындай алымдар мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленсе және оларды төлеу мерзімі тауарларды шығарғанға дейін белгіленген болса, соның ішінде жолаушылар кедендік декларациясын тіркегенге дейін тауарларды шығаруға байланысты кеден органдары іс-қимылдар жасауы үшін кедендік алымдар төленген жағдайларда кеден органы жүргізеді.
3. Иесімен бірге жөнелтілетін багажда Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды кеден органы тиісті шоттарға жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты төленген кедендік баждар, салықтар сомасын есептегенге дейін жүргізеді.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды кедендік баждар, салықтарды төлегенге дейін кеден органы жүргізеді.
4. Кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағында уақытша болуы не Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде уақытша болуы үшін шығаруды кеден органы мынадай:
1) жеке пайдалануға арналған тауарлар осы Кодекстің 264 және 265-баптарына сәйкес уақытша әкелінуі немесе уақытша әкетілуі мүмкін;
2) осы Кодекстің 271-бабына сәйкес кедендік баждар, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындау қамтамасыз етілген;
3) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйымдар мен шектеулер сақталған жағдайда жүргізеді.
5. Кедендік декларациялауға жатпайтын, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылған немесе "жасыл" дәлізден шығу (кіру) сызығын немесе келу немесе кету орындарында кедендік операцияларды аяқтау сызығын кесіп өту сәттен бастап әкету үшін шығарылған деп есептеледі.
Кедендік декларациялауға жатпайтын және оларға қатысты кедендік операцияларды көлік құралын тастамай жүргізуге мүмкіндік ұсынылатын Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты келу немесе кету орындарында кедендік операцияларды жүргізуді аяқтау сәтінен бастап еркін айналымға шығарылған немесе әкелу үшін шығарылған деп есептеледі.
6. Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару осы Кодекстің 118-бабында белгіленген шарттар мен тәртіпті сақтаған кезде жүргізіледі.
7. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару, осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 119-бабында белгіленген мерзімде аяқталуы тиіс.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін орындарда иесімен бірге жөнелтілетін багажда Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, декларанттың жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару талаптарын сақтауы расталғаннан кейін және кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін тез арада аяқталуы тиіс.

1) уплачены таможенные пошлины, налоги в соответствии с настоящей главой с учетом пункта 3 настоящей статьи;
2) соблюдены запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
3) уплачены таможенные сборы за совершение таможенными органами действий, связанных с выпуском товаров, если такие сборы установлены в соответствии с законодательством государств-членов, и срок их уплаты установлен до выпуска товаров, в том числе до регистрации пассажирской таможенной декларации.
3. Выпуск товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже, производится таможенным органом до зачисления сумм таможенных пошлин, налогов, уплаченных в отношении товаров для личного пользования, на соответствующие счета.
Выпуск товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, производится таможенным органом до уплаты таможенных пошлин, налогов.
4. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, для временного нахождения на таможенной территории Союза либо временного нахождения вне таможенной территории Союза производится таможенным органом при условии, что:
1) товары для личного пользования могут быть временно ввезены либо временно вывезены в соответствии со статьями 264 и 265 настоящего Кодекса;
2) обеспечено исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 271 настоящего Кодекса;
3) соблюдены запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
5. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза, не подлежащие таможенному декларированию, считаются выпущенными в свободное обращение или выпущенными для вывоза с момента пересечения линии выхода (выезда) из "зеленого" коридора либо линии завершения таможенных операций в местах прибытия или убытия.
Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза, которые не подлежат таможенному декларированию и в отношении которых предоставляется возможность совершения таможенных операций, не покидая транспортные средства, считаются выпущенными в свободное обращение или выпущенными для вывоза с момента завершения в отношении таких товаров проведения таможенного контроля в местах прибытия или убытия.
6. Выпуск товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, производится при соблюдении условий и в порядке, которые установлены в соответствии со статьей 118 настоящего Кодекса.
7. Выпуск товаров для личного пользования должен быть завершен в сроки, установленные статьей 119 настоящего Кодекса, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
В местах перемещения товаров через таможенную границу Союза выпуск товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже, за исключением товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, должен быть завершен незамедлительно после подтверждения декларантом соблюдения условий выпуска товаров для личного пользования и проведения таможенного контроля.

8. Санитарлық-карантиндік, ветеринарлық, карантинді фитосанитариялық және мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) басқа түрлеріне жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) тиісті түрі жүргізілгеннен кейін ғана жүргізіледі.
9. Одақтың кедендік аумағына әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарлар төмендегі тауарлар санаттарын қоспағанда, оларды еркін айналымға шығару сәтінен бастап:
1) осы Кодекстің 298 және 299-баптарына сәйкес әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
2) осы Кодекстің 266-бабының 8-тармағына сәйкес пайдалануы және (немесе) билік етуі бойынша оларға қатысты шектеу қойылған тауарлар Одақ тауарларының мәртебесін алады.
10. Одақ тауарларының мәртебесін алған жеке пайдалануға арналған тауарлар, Одақтың кедендік аумағында пайдаланылуы және (немесе) билік етуі бойынша шектеусіз болады және пайдаланылады.
263-бап. Иесімен бірге жөнелтілетін багажда тасымалданатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімдерін қолдану ерекшеліктері
1. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын иесімен бірге алып жүретін жүретін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған мынадай тауарлар орналастырылуы мүмкін:
1) мүше мемлекеттерде немесе Одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде тіркелмеген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
2) осы тармақтың 3-тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, оларды келу орнынан кеден органына дейін тасымалдау үшін жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын өңірдегі кеден органына дейін осындай тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуді жүзеге асыратын, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
3) Одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, дипломатиялық өкілдік басшылары, мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдігінің дипломатиялық мүшелері және әкімшілік-техникалық қызметкерлері, консулдық мекеме басшылары және басқа да консулдық лауазымды тұлғалар мүше мемлекеттердің консулдық мекемелерінің консулдық қызметкерлері, Одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан халықаралық ұйымдардың жанындағы мүше мемлекеттердің өкілдік қызметкерлері, солардың бірге тұратын отбасы мүшелері не осындай тұлғалардың атынан және тапсырмасы бойынша өзге адамдармен тауарларды келу орнынан кеден органына дейін тасымалдау үшін осындай тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуді жүзеге асыратын тұлғалардың арызы бойынша Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;

8. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих санитарно-карантинному, ветеринарному, карантинному фитосанитарному и другим видам государственного контроля (надзора), производится после осуществления соответствующего вида государственного контроля (надзора).
9. Товары для личного пользования, ввезенные на таможенную территорию Союза, приобретают статус товаров Союза с момента их выпуска в свободное обращение, за исключением следующих категорий товаров:
1) транспортные средства для личного пользования, ввозимые в соответствии со статьями 298 и 299 настоящего Кодекса;
2) товары, в отношении которых установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению в соответствии с пунктом 8 статьи 266 настоящего Кодекса.
10. Товары для личного пользования, которые приобрели статус товаров Союза, находятся и используются на таможенной территории Союза без ограничений по пользованию и (или) распоряжению.
Статья 263. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже
1. Под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки по таможенной территории Союза могут помещаться перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом багаже:
1) транспортные средства для личного пользования, не зарегистрированные в государствах-членах или государствах, не являющихся членами Союза;
2) товары для личного пользования, ввозимые с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, за исключением товаров, указанных в подпункте 3 настоящего пункта, для их перевозки от места прибытия до таможенного органа, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает либо будет проживать физическое лицо, осуществляющее ввоз таких товаров на таможенную территорию Союза;
3) товары для личного пользования, ввозимые с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов главами дипломатических представительств, членами дипломатического и административно-технического персонала дипломатических представительств государств-членов, главами консульских учреждений и иными консульскими должностными лицами, консульскими служащими консульских учреждений государств-членов, сотрудниками представительств государств-членов при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Союза, проживающими вместе с ними членами их семей либо действующими от имени и по поручению таких лиц иными лицами для их перевозки от места прибытия до таможенного органа, определяемого по заявлению лиц, осуществляющих ввоз таких товаров на таможенную территорию Союза;

4) Одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік қызметкерлері, консулдық мекеме жұмысшылары, халықаралық ұйымдардағы мемлекеттер өкілдіктерінің жұмысшылары (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары), халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, Одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдар мен олардың өкілдіктері солармен бірге тұратын отбасы мүшелері әкелетін тауарларды әкелу орнынан кеден органына дейін тасымалдау үшін қызмет аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттер өкілдіктері, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, басқа да ұйымдар мен олардың өкілдіктерінің қызметкерлері, жұмысшылары (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары) болып табылатын жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарлары соның ішінде алғашқы мүліктену тауарлары;
5) Одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік және консулдық мекеме басшылары, дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық қызметкерлер мүшелері және консулдық мекемелердің консулдық лауазымды тұлғалары, солармен бірге тұратын отбасы мүшелері әкелетін Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар.
2. Кедендік транзит кедендік рәсімімен жеке пайдалануға арналған тауарларды орналастыру кезінде жолаушылар кедендік декларациясында көрсетілуге тиіс мәліметтерді Комиссия белгілейді.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлардың жеткізілу орнын кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде:
1) осындай көлік құралдары иеленушісінің тапсырмасы бойынша әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты - жеке тұлғаның - жеке пайдалануға арналған көлік құралының меншік иесінің тұрақты не уақытша тұрғылықты жері туралы мәліметтері негізінде, ал өзге де жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты - жеке пайдалануға арналған көлік құралын әкелетін жеке тұлғаның өтініші негізінде;
2) осы баптың 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты - осындай тауарлар декларанттың орны немесе болжамды тұрақты не уақытша тұратын жері туралы мәліметтері негізінде;
3) осы баптың 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты - осындай тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуді жүзеге асыратын тұлға мәлімдеген мәліметтері негізінде;

4) товары для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, ввозимые на таможенную территорию Союза сотрудниками дипломатических представительств, работниками консульских учреждений, персоналом (сотрудниками, должностными лицами) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, расположенных на таможенной территории Союза, проживающими вместе с ними членами их семей, для их перевозки от места прибытия до таможенного органа, в регионе деятельности которого находятся дипломатические представительства, консульские учреждения, представительства государств при международных организациях, международные организации или их представительства, иные организации или их представительства, сотрудниками, работниками, персоналом (сотрудниками, должностными лицами) которых они являются;
5) товары для личного пользования, ввозимые на таможенную территорию Союза главами дипломатических представительств и консульских учреждений, членами дипломатического персонала дипломатических представительств и консульскими должностными лицами консульских учреждений, проживающими вместе с ними членами их семей, для их перевозки по таможенной территории Союза от места прибытия до места убытия.
2. При помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров для личного пользования сведения, подлежащие указанию в пассажирской таможенной декларации, определяются Комиссией.
3. Место доставки товаров для личного пользования, указанных в пункте 1 настоящей статьи, при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита определяется таможенным органом отправления:
1) в отношении транспортных средств для личного пользования, ввозимых по поручению собственника таких транспортных средств, - на основании сведений о месте постоянного либо временного проживания физического лица - собственника транспортного средства для личного пользования, а в отношении иных транспортных средств для личного пользования - на основании заявления физического лица, ввозящего транспортное средство для личного пользования;
2) в отношении товаров для личного пользования, ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, за исключением товаров, указанных в подпункте 3 пункта 1 настоящей статьи, - на основании сведений о месте или предполагаемом месте постоянного либо временного проживания декларанта таких товаров;
3) в отношении товаров для личного пользования, указанных в подпункте 3 пункта 1 настоящей статьи, - на основании сведений, заявленных лицом, осуществляющим ввоз таких товаров на таможенную территорию Союза;

4) осы баптың 1-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты - Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекет өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, өзге де ұйымдар мен олардың өкілдіктерінің қызметкерлері, жұмысшылары (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары) болып табылатын жеке тұлғалардың орналасқан жері туралы мәліметтер негізінде;
5) осы баптың 1-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты - кету орны туралы мәліметтер негізінде жөнелтуші кеден органы айқындайды.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды тасымалдау кезінде кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес декларант ретінде әрекет ететін жеке тұлға осы Кодекстің 150-бабында тасымалдаушы үшін көзделген міндеттерді орындайды.
5. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету осы Кодекстің 271-бабын ескере отырып, осы Кодекстің 146-бабына сәйкес ұсынылады.
264-6ап. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша әкелу
1. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекетте тіркелген шетелдік жеке тұлғалардың Одақтың кедендік аумағына уақытша 1 жылдан аспайтын мерзімге әкелуіне рұқсат етіледі.
Осы Кодекстің 259-бабының 2-тармағында көрсетілген Одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекетте және мүше мемлекеттерде тіркелмеген шетелдік жеке тұлғалардың Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша 1 жылдан аспайтын мерзімге әкелуге рұқсат етіледі.
Одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекетте тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары Одақтың кедендік аумағына уақытша 1 жылдан аспайтын мерзімге әкелуіне рұқсат етіледі.
2. Осы баптың 1 және 4-тармақтарындағы ережелер осы Кодекстің 298 және 299-баптарына сәйкес Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын кедендік баждар, салықтар төлеуден босата отырып әкелуге құқығы бар, жеке тұлғалардың Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінетін Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекетте тіркелмеген және Одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде тіркелген және мемлекетте тіркелмеген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты қолданылмайды.
Көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес расталатын көрсетілген жеке тұлғаларға келу мемлекетінде ұсынылған артықшылықтарды ұсыну мерзімінде рұқсат етіледі.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу мерзімін көрсетілген мерзімнен ұзарту жағдайында осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген осындай ұзарту кезеңіне тұлғалардың кеден органына жүгінуі бойынша ұзартылады.

4) в отношении товаров для личного пользования, указанных в подпункте 4 пункта 1 настоящей статьи, - на основании сведений о месте нахождения дипломатического представительства, консульского учреждения, представительства государства при международной организации, международной организации или ее представительства, иной организации или ее представительства, сотрудником, работником, персоналом (сотрудником, должностным лицом) которого является лицо, товары для личного пользования которого ввозятся на таможенную территорию Союза;
5) в отношении товаров для личного пользования, указанных в подпункте 5 пункта 1 настоящей статьи, - на основании сведений о месте убытия.
4. При перевозке товаров для личного пользования, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита физическое лицо, выступающее в качестве декларанта, выполняет обязанности, предусмотренные для перевозчика статьей 150 настоящего Кодекса.
5. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, предоставляется в соответствии со статьей 146 настоящего Кодекса с учетом статьи 271 настоящего Кодекса.
Статья 264. Временный ввоз транспортных средств для личного пользования
1. Допускается временный ввоз на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государстве, не являющемся членом Союза, на срок не более 1 года.
Допускается временный ввоз на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами, указанными в пункте 2 статьи 259 настоящего Кодекса, транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных в государствах-членах и в государстве, не являющемся членом Союза, на срок не более 1 года.
Допускается временный ввоз на таможенную территорию Союза физическими лицами государств-членов транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государстве, не являющемся членом Союза, на срок не более 1 года.
2. Положения пунктов 1 и 4 настоящей статьи не применяются в отношении транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государстве, не являющемся членом Союза, и не зарегистрированных в государствах-членах и в государстве, не являющемся членом Союза, временно ввозимых на таможенную территорию Союза физическими лицами, которые в соответствии со статьями 298 и 299 настоящего Кодекса вправе ввозить на таможенную территорию Союза транспортные средства для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.
Временный ввоз на таможенную территорию Союза указанных транспортных средств для личного пользования допускается на срок предоставления указанным физическим лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством этого государства.
В случае продления указанного срока срок временного ввоза на таможенную территорию Союза транспортных средств для личного пользования продлевается таможенным органом по обращению лиц, указанных в абзаце первом настоящего пункта, на период такого продления.

3. Осы баптың 1-тармағының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген, Одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қызметкерлері, мүше мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмысшылары, халықаралық ұйымдар жанындағы мүше мемлекеттері өкілдіктерінің қызметкерлері болып табылатын, мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары уақытша әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша әкелу осы Кодекстің 271-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуы қамтамасыз етілген жағдайда рұқсат етіледі
4. Одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде тіркелген шетелдік жеке тұлғалардың Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған екінші және келесі көлік құралдарын уақытша әкелу осындай тұлғалардың Одақтың кедендік аумағынан әкетілмеген, бұрын уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының болуы жағдайында осы Кодекстің 271-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуы қамтамасыз етілген жағдайда рұқсат етіледі.
Осы тармақтың қолдану мақсаттары үшін екінші және келесі жеке пайдалануға арналған көлік құралдары ретінде жеке пайдалануға арналған сол типтес жеке пайдалануға арналған көлік құралдары (авто- және мотокөлік құралдары, авто- және мотокөлік құралдарының тіркемелері, су немесе әуе кемелері) сияқты Одақтың кедендік аумағына бұрын уақытша әкелінген және Одақтың кедендік аумағынан әкетілмеген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары түсініледі,
5. Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары мерзімі өткенге дейін, көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары тәркіленген немесе сот шешімі бойынша мүше мемлекет меншігіне берілген не 382-бабының 6-тармағына және 16-баптың 2-тармағына сәйкес Одақ тауарларының мәртебесін алған не көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты осы Кодекстің 14-бабы 7-тармағының 8-тармақшасында көзделген жағдайлар басталған жағдайларды қоспағанда, осындай көлік құралдары Одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімі ішінде осы бапқа сәйкес Одақтың кедендік аумағынан шығару, еркін айналымға шығару немесе өзге де мақсаттарда кедендік декларациялауға жатады.
Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары мерзімі өткенге дейін декларант осы Кодексте белгіленген тәртіпте осындай көлік құралдарын кедендік рәсімдерге орналастыруға құқылы.
Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары мерзімі өткенге дейін Одақтың кедендік аумағында уақытша бола алады, мұндай көлік құралдары осы Кодексте белгіленген тәртіпте кедендік рәсімдерге орналастырылады не осындай көлік құралдарына қатысты әкету, еркін айналымға шығару мақсатында немесе осы бапқа сәйкес өзге де мақсаттарда кедендік декларациялау жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары алып қойылған не оларға тыйым салынған жағдайда уақытша әкелу мерзімі ішінде осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты тыйым тоқтатылады.
Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары алып қойылған не оларға тыйым салу тоқтатылған жағдайда. осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты тыйым, осы баптың 9-тармағында көзделген Одақтың кедендік аумағына әкелінген осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын алып қою немесе оларға тыйым салу Одақтың кедендік шекарасында декларант тапсырған кезден бұзушылықтарға байланысты болған жағдайларды қоспағанда, осындай шешім заңды күшіне енген күшінен бастап жаңғыртылады.
Осы баптың 1-тармағында немесе 2-тармағында көзделген уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты мерзімі өткенге дейін осы тармақта көзделген әрекеттер жасалмаса, осы Кодекстің бабы 2-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген мән-жайлар басталғанша дейін болған осындай кідірту жағдайын қоспағанда, осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес мүше мемлекеттің аумағындағы осындай көлік құралдары болатын кеден органы ұстайды.

3. Временный ввоз на таможенную территорию Союза транспортных средств для личного пользования, указанных в абзацах втором и третьем пункта 1 настоящей статьи, за исключением транспортных средств для личного пользования, временно ввозимых физическими лицами государств-членов, являющимися сотрудниками дипломатических представительств государств-членов, работниками консульских учреждений государств-членов, сотрудниками представительств государств-членов при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Союза, допускается при условии предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 271 настоящего Кодекса.
4. Временный ввоз на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами второго и последующих транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах, не являющихся членами Союза, при наличии не вывезенных с таможенной территории Союза ранее временно ввезенных такими лицами транспортных средств для личного пользования допускается при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 271 настоящего Кодекса.
Для целей применения настоящего пункта под вторым и последующими транспортными средствами для личного пользования понимаются транспортные средства для личного пользования того же типа (авто- и мототранспортное средство, прицеп к авто- и мототранспортному средству, водное судно или воздушное судно), что и транспортное средство для личного пользования, ранее временно ввезенное на таможенную территорию Союза и не вывезенное с таможенной территории Союза.
5. Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования до истечения срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Союза, подлежат таможенному декларированию в целях вывоза с таможенной территории Союза, выпуска в свободное обращение или в иных целях в соответствии с настоящей статьей, за исключением случаев, когда указанные транспортные средства для личного пользования конфискованы или обращены в собственность (доход) государства-члена по решению суда, либо приобрели статус товаров Союза в соответствии с пунктом 2 статьи 16 или пунктом 6 статьи 382 настоящего Кодекса, либо в отношении указанных транспортных средств для личного пользования наступили обстоятельства, предусмотренные подпунктом 8 пункта 7 статьи 14 настоящего Кодекса.
До истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Союза, декларант вправе поместить такие транспортные средства под таможенные процедуры в порядке, установленном настоящим Кодексом.
По истечении срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Союза, такие транспортные средства помещаются под таможенные процедуры в порядке, установленном настоящим Кодексом, либо в отношении таких транспортных средств осуществляется таможенное декларирование в целях вывоза, выпуска в свободное обращение или в иных целях в соответствии с настоящей статьей.
В случае изъятия временно ввезенных транспортных средств для личного пользования либо наложения на них ареста в соответствии с законодательством государств-членов течение срока временного ввоза в отношении таких транспортных средств для личного пользования приостанавливается.
В случае принятия решения об отмене изъятия временно ввезенных транспортных средств для личного пользования либо наложения на них ареста течение срока временного ввоза в отношении таких транспортных средств для личного пользования возобновляется с даты вступления такого решения в законную силу, за исключением случаев, когда изъятие либо наложение ареста на такие транспортные средства для личного пользования было связано с нарушением условия передачи декларантом на таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования, предусмотренного пунктом 9 настоящей статьи.
Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования, в отношении которых до истечения срока, указанного в пункте 1 или пункте 2 настоящей статьи, не совершены действия, предусмотренные настоящим пунктом, задерживаются таможенным органом государства-члена, на территории которого находятся такие транспортные средства, в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда до такого задержания наступили обстоятельства, указанные в подпункте 5 пункта 2 статьи 268 настоящего Кодекса.

6. Жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралдары, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, Одақтың кедендік аумағындағы декларанттың іс жүзіндегі иелігінде және пайдаланылуында болуы тиіс.
Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын декларант өзге тұлғаға, оның ішінде осындай көлік құралы меншік құқығы бойынша тиесілі тұлғаға осы бапта белгіленген жағдайлар мен шарттарда тапсыруы мүмкін.
7. Егер осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын беруге болатын болса, осы баптың 2-тармағында көрсетілген уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын:
1) осы Кодекстің 298 және 299-баптарына сәйкес Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелуге құқығы бар жеке тұлғаларға - осындай тапсыру жүзеге асырылатын жеке тұлғаларға осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу мақсатында кедендік декларацияны жүргізгеннен кейін;
2) осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетілген тұлғаларға - осындай тапсыру жүргізілетін жеке тұлғаларға осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығару мақсатында кедендік декларацияны жүргізгеннен кейін беруге рұқсат етіледі.
8. Кеден органының рұқсатынсыз және кедендік декларациялаусыз декларанттың мынадай:
1) уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары - техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізу және (немесе) сақтау үшін (күрделі жөндеу, түрлендіруді қоспағанда) өзге тұлғаға иелік етуіне;
2) мүше мемлекеттің жеке тұлғасы уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы - оның ата-анасына, балаларына, тіркелген некеде тұрған жұбайына (зайыбына);
3) шетелдік жеке тұлға уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы - басқа шетелдік жеке тұлғаларға;
4) уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған су немесе әуе кемесі - су кемесінің капитанына, әуе кемесінің командиріне, экипаж мүшелеріне осы көлік құралдарын пайдалану мақсатында басқару үшін, техникалық жабдықты аталған тұлғалардың қатысуынсыз пайдаланылуы мүмкін болмаған жағдайда:
5) Одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктеріне және (немесе) мүше мемлекеттердің консулдық мекемесіне, халықаралық ұйымдар жанындағы мүше мемлекеттердің өкілдіктеріне тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы, осындай мүше мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктерінде және (немесе) мүше мемлекеттердің консулдық мекемесінде, халықаралық ұйымдар жанындағы мүше мемлекеттері өкілдіктерінде жұмыс істейтін жеке тұлға уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы - Одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан осындай мүше мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктеріне және (немесе) мүше мемлекеттердің консулдық мекемесіне, халықаралық ұйымдар жанындағы мүше мемлекеттері өкілдіктерінің өзге қызметкерлеріне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын беруіне рұқсат етіледі.

6. Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования должны находиться на таможенной территории Союза в фактическом владении и пользовании декларанта, если иное не установлено настоящей статьей.
Временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут быть переданы декларантом иному лицу, в том числе лицу, которому такое транспортное средство принадлежит на праве собственности, в случаях и на условиях, которые установлены настоящей статьей.
7. Допускается передача временно ввезенных транспортных средств для личного пользования, указанных в пункте 2 настоящей статьи, если такие транспортные средства для личного пользования передаются:
1) физическим лицам, которые в соответствии со статьями 298 и 299 настоящего Кодекса вправе ввозить на таможенную территорию Союза транспортные средства для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, - после осуществления таможенного декларирования в целях временного ввоза на таможенную территорию Союза таких транспортных средств для личного пользования физическими лицами, которым осуществляется такая передача;
2) лицам, не указанным в подпункте 1 настоящего пункта, - после осуществления таможенного декларирования в целях свободного обращения таких транспортных средств для личного пользования физическими лицами, которым осуществляется такая передача.
8. Без разрешения таможенного органа и без таможенного декларирования допускается передача декларантом следующих транспортных средств для личного пользования:
1) временно ввезенное транспортное средство для личного пользования - во владение иному лицу для проведения технического обслуживания, ремонта (за исключением капитального ремонта, модернизации) и (или) для хранения;
2) транспортное средство для личного пользования, временно ввезенное физическим лицом государства-члена, - его родителям, детям, супругу (супруге), состоящему (состоящей) в зарегистрированном браке;
3) транспортное средство для личного пользования, временно ввезенное иностранным физическим лицом, - иным иностранным физическим лицам;
4) временно ввезенное водное или воздушное судно для личного пользования - капитану водного судна, командиру воздушного судна, членам экипажа для управления в целях эксплуатации данного транспортного средства в случаях, когда техническое устройство судна не предполагает его эксплуатацию без участия указанных лиц;
5) транспортное средство для личного пользования, зарегистрированное на дипломатическое представительство и (или) консульское учреждение государства-члена, представительство государства-члена при международной организации, расположенное за пределами таможенной территории Союза, временно ввезенное физическим лицом государства-члена, работающим в таких дипломатическом представительстве и (или) консульском учреждении, представительстве государства-члена при международной организации, - иному сотруднику таких дипломатического представительства и (или) консульского учреждения государства-члена, представительства государства-члена при международной организации, расположенного за пределами таможенной территории Союза.

9. Кеден органының рұқсатымен және кедендік декларациялаусыз декларантқа мынадай көлік құралдарын беруге:
1) шетелдік жеке тұлға уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралы - мүше мемлекеттің жеке тұлғасына осы Кодекстің 271-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерін орындауды қаматамасыз еткен жағдайда;
2) уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралы - егер осындай әкету декларанттың қайтыс болуы, ауыр науқасы немесе өзге де нақты себепке байланысты жүзеге асуы мүмкін болмаған жағдайда, Одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған көлік құралын әкету үшін өзге тұлғаға рұқсат етіледі.
10. Осы баптың 9-тармағының бірінші абзацында көрсетілген кеден органының рұқсат беру нысанын және оны кеден органының беру тәртібін Комиссия айқындайды.
11. Осы баптың 8 және 9-тармақтарында белгіленген жағдайларда уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралы тапсырылған жеке тұлғалар декларантты қоспағанда, осындай көлік құралын Одақтың кедендік аумағындағы өзге тұлғаларға тапсыруға құқығы жоқ.
12. Одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралын декларант осы баптың 7 - 9-тармақтарында белгіленген жағдайларда еркін айналымға шығару мақсатында оларды кедендік декларациялау жүргізгеннен кейін береді.
Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралын осы баптың 7 - 9-тармақтарында белгіленген жағдайлардан өзге фактілер айқындалған жағдайда, еркін айналымға шығару мақсатында оларға кедендік декларациялау жүргізгенге дейін осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес осындай аталған бұзушылықтар анықталған және осындай көлік құралдары тұрған мүше мемлекеттің аумағындағы кеден органы кідіртеді.
13. Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын декларант осы баптың 8 және 9-тармақтарында белгіленген тұлғалардан өзге тұлғаларға тапсырған жағдайларда, декларант осы бапта белгіленген талаптарды сақтау міндеттерінен босатылмайды, сондай-ақ осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының әкелу мерзімін тоқтата тұрмайды және ұзартпайды.
265-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды жеке тұлғалардың уақытша әкетуі
1. Одақтың тауарлары болып табылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды жеке тұлғалардың уақытша әкетуі Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша болу кезеңінде рұқсат етіледі.

9. С разрешения таможенного органа и без таможенного декларирования допускается передача декларантом следующих транспортных средств:
1) транспортное средство для личного пользования, временно ввезенное иностранным физическим лицом, - физическому лицу государства-члена при условии обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 271 настоящего Кодекса;
2) временно ввезенное транспортное средство для личного пользования - иному лицу для вывоза такого транспортного средства для личного пользования с таможенной территории Союза, если такой вывоз не может быть осуществлен декларантом по причине его смерти, тяжелой болезни или иной объективной причине.
10. Форма разрешения таможенного органа, указанного в абзаце первом пункта 9 настоящей статьи, и порядок его выдачи таможенным органом определяются Комиссией.
11. Физические лица, которым временно ввезенное транспортное средство для личного пользования было передано на условиях, установленных пунктами 8 и 9 настоящей статьи, не вправе передавать такое транспортное средство на таможенной территории Союза иным лицам, за исключением декларанта.
12. Передача декларантом на таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования в иных случаях, чем установленные пунктами 7 - 9 настоящей статьи, допускается после осуществления их таможенного декларирования в целях свободного обращения.
В случае выявления фактов передачи временно ввезенных транспортных средств для личного пользования в иных случаях, чем установленные пунктами 7 - 9 настоящей статьи, до осуществления их таможенного декларирования в целях свободного обращения такие транспортные средства задерживаются таможенными органами государства-члена, на территории которого выявлены указанные нарушения и находятся такие транспортные средства, в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
13. Передача декларантом на таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования иному лицу в случаях, установленных пунктами 8 и 9 настоящей статьи, не освобождает декларанта от обязанности соблюдать требования, установленные настоящей статьей, а также не приостанавливает и не продлевает срок временного ввоза таких транспортных средств для личного пользования.
Статья 265. Временный вывоз физическими лицами товаров для личного пользования
1. Допускается временный вывоз с таможенной территории Союза физическими лицами товаров для личного пользования, являющихся товарами Союза, на период своего временного пребывания за пределами таможенной территории Союза.

2. Егер жеке пайдалану үшін уақытша әкетілетін тауарларды идентификаттау оларды кедендік әкелу баждарын, салықтар төлемей Одақтың кедендік аумағына қайта әкелуге жағдай жасайтын болса, жеке тұлғаның өтініші бойынша кеден органы осындай тауарларды идентификаттауды жүргізеді. Жеке пайдалануға арналған тауарларды идентификаттау туралы жолаушылар кедендік декларациясында көрсетіледі, оның 1 данасы Одақтың кедендік аумағынан осындай тауарлардың уақытша әкетілуін жүзеге асыратын жеке тұлғаға беріледі.
Осындай идентификаттаудың болмауы жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған көлік құралы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте кедендік баждарды, салықтарды төлемей расталған жағдайда, кеден органына бұл тауарлар Одақтың кедендік аумағынан оларды әкеткеннен кейін Одақтың кедендік аумағына қайта әкелуіне кедергі болмайды.
3. Уақытша әкетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу бойынша операциялар жүргізуге осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдары Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болған кезде қажет болғанда рұқсат етіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес жеке пайдалануға арналған көлік құралына мүше мемлекеттердің тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарда есепке алға (тіркелуге) жататын оның бөлшегін ауыстыруға байланысты жөндеу жүргізу кезінде, ауыстырылған бөлшегі мұндай жеке пайдалануға арналған көлік құралын Одақтың кедендік аумағына қайта әкелу кезінде еркін айналымға шығару мақсатында кедендік декларациялауға жатады.
266-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану
1. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты бірыңғай мөлшерлеме бойынша өндіріп алынатын кедендік баждар, салықтар не осы бапта осындай жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар қолданудың өзгеше тәртібі белгіленген жағдайларды қоспағанда, жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріліп алынатын кедендік баждар, салықтар төленуге жатады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың санаттарына байланысты кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемесін, Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелудің құндылық, салмақтық және (немесе) сандық нормалары мен әдістерін, сондай-ақ оларға қатысты жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріліп алынатын кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жататын жеке пайдалануға арналған тауарлардың санаттарын Комиссия айқындайды.

2. По заявлению физического лица таможенный орган проводит идентификацию временно вывозимых товаров для личного пользования, если такая идентификация будет способствовать их обратному ввозу на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов. Об идентификации товаров для личного пользования указывается в пассажирской таможенной декларации, 1 экземпляр которой передается физическому лицу, осуществляющему временный вывоз таких товаров с таможенной территории Союза.
Отсутствие такой идентификации не препятствует обратному ввозу на таможенную территорию Союза физическими лицами товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов при условии подтверждения в порядке, устанавливаемом законодательством государств-членов о таможенном регулировании, таможенному органу того, что эти товары ввозятся на таможенную территорию Союза обратно после их вывоза с таможенной территории Союза.
3. Допускается совершение операций по техническому обслуживанию или ремонту с временно вывезенными транспортными средствами для личного пользования, потребовавшихся при нахождении таких транспортных средств для личного пользования за пределами таможенной территории Союза.
При совершении в соответствии с абзацем первым настоящего пункта ремонта транспортного средства для личного пользования, связанного с заменой его частей, подлежащих учету (регистрации) в соответствующих уполномоченных государственных органах государств-членов, замененная часть при обратном ввозе такого транспортного средства для личного пользования на таможенную территорию Союза подлежит таможенному декларированию в целях выпуска в свободное обращение.
Статья 266. Применение таможенных платежей в отношении товаров для личного пользования
1. В отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза, подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, за исключением случаев, когда настоящей статьей в отношении таких товаров для личного пользования установлен иной порядок применения таможенных пошлин, налогов.
2. Единые ставки таможенных пошлин, налогов в зависимости от категорий товаров для личного пользования, стоимостных, весовых и (или) количественных норм и способа ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Союза, а также категории товаров для личного пользования, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, определяются Комиссией.

3. Кедендік баждарды, салықтарды төлемей, жеке пайдалануға арналған тауарлар Одақтың кедендік аумағына Комиссия айқындайтын құндылық, салмақтық және (немесе) сандық нормалары шегінде, ал Комиссия айқындайтын жағдайларда - осы бапта Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды қолданудың өзгеше тәртібі белгіленген жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін тиісті нормалар шегінде әкелінеді.
Кедендік баждарды, салықтарды төлемей Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың құндылық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу тәсіліне байланысты Комиссия айқындайды. Одақтың кедендік аумағына иесімен бірге жөнелтілетін және (немесе) иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу нормалары бұрын қолданыста болған және жүру жолы мен межелі орнында қажетті жеке пайдалануға арналған тауарларға, Комиссия айқындайтын тауарларды жатқызу өлшемшарттарын есепке алмай анықталады.
Комиссияның мүше мемлекеттердің заңнамасында Комиссия анықтағаннан да анағұрлым қатаң кедендік баждарды, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелудің құндылық, салмақтық және (немесе) сандық нормалары белгіленуі мүмкін Одақтың кедендік аумағына әкелу тәсіліне байланысты болатын тауарлар санаттарын анықтауға құқығы бар.
Кедендік баждарды, салықтарды төлемей, жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу шегінде құндылық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын анықтау кезінде Комиссия осындай нормаларды қолдану тәртібін, оның ішінде көрсетілген нормалар шегінде әкелінетін осындай тауарларды есепке алу мақсатында Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу күнін анықтау тәртібін айқындауға құқылы.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарлар олардың құнына, салмағына және (немесе) санына қарамастан, Одақтың кедендік аумағынан кедендік баждарды төлемей шығарылады.
5. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін мүше мемлекеттерде тіркелген жеке пайдалануға арналған тауарлар, Одақтың кедендік аумағынан оларды уақытша әкеткеннен кейін, табиғи тозу салдарынан өзгерген, сондай-ақ қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайларында табиғи кему салдарынан өзгергенін қоспағанда, оларды өзгермеген жағдайында сақтау және Одақтың кедендік аумағынан кедендік баждарды, салықтарды төлемей уақытша әкетілгеннен кейін қайта Одақтың кедендік аумағына осы Кодекстің 265-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленген тәртіпте әкелінетінін кеден органы растаған жағдайда құнына, салмағына және (немесе) санына қарамастан әкелінеді.

3. Без уплаты таможенных пошлин, налогов товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза в пределах стоимостных, весовых и (или) количественных норм, определяемых Комиссией, а в случаях, определяемых Комиссией, - в пределах соответствующих норм, устанавливаемых законодательством государств-членов, за исключением случаев, когда настоящей статьей в отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза, установлен иной порядок применения таможенных пошлин, налогов.
Стоимостные, весовые и (или) количественные нормы ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов определяются Комиссией в зависимости от способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Союза. Такие нормы ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже определяются без учета товаров для личного пользования, бывших в употреблении и необходимых в пути следования и месте назначения, критерии отнесения к которым определяются Комиссией.
Комиссия вправе определять категории товаров, в отношении которых в зависимости от способа их ввоза на таможенную территорию Союза законодательством государств-членов могут устанавливаться более жесткие, чем определенные Комиссией, стоимостные, весовые и (или) количественные нормы ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов.
При определении стоимостных, весовых и (или) количественных норм, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов, Комиссия вправе определять порядок применения таких норм, в том числе порядок определения даты ввоза товаров на таможенную территорию Союза в целях учета таких товаров, ввозимых в пределах указанных норм.
4. Товары для личного пользования независимо от их стоимости, веса и (или) количества вывозятся с таможенной территории Союза без уплаты таможенных пошлин.
5. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах-членах, ввозимые на таможенную территорию Союза после их временного вывоза с таможенной территории Союза, ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от их стоимости, веса и (или) количества при условии сохранения их неизменного состояния, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, и подтверждения таможенному органу в порядке, установленном в соответствии с пунктом 2 статьи 265 настоящего Кодекса, того, что эти товары ввозятся на таможенную территорию Союза обратно после их временного вывоза с таможенной территории Союза.

Мүше мемлекеттерде тіркелген жеке пайдалануға арналған тауарларды, жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, кеден органында Одақтың кедендік аумағына оларды Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілгеннен кейін қайта әкелінуі расталмаған кезде, осындай тауарларға осы баптың 1, 3 және 8-тармақтарында белгіленген кедендік баждарды, салықтарды қолданудың тәртібі қолданылады.
Мүше мемлекеттерде тіркелген Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілгеннен кейін Одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелінеді.
6. Тізбесі мен санын Комиссия айқындайтын бұрын қолданыста болған жеке пайдалануға арналған тауарларды шетелдік жеке тұлғалар Одақтың кедендік аумағына осындай тауарлардың құнына және (немесе) салмағына қарамастан өздері Одақтың кедендік аумағында болу кезеңінде кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілмеген шетелдік жеке тұлғалар өздері Одақтың кедендік аумағында болу кезеңінде әкелетін жеке пайдалануға арналған тауарларға 1 және 3-тармақтарында, 7-тармақтың бірінші абзацында, сондай-ақ осы баптың 8-тармағында белгіленген кедендік баждарды, салықтарды қолдану тәртібін қолданады.
7. Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекетте тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын шетелдік жеке тұлғалар және мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары кедендік баждарды, салықтарды төлемей 1 жылдан аспайтын мерзімге әкелуі мүмкін.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты осы Кодекстің 264-бабы 7-тармағының 2-тармақшасында және 12-тармағында белгіленген жағдайларда осы тарауға сәйкес кедендік баждар, салықтар төленеді.
8. Комиссия жеке пайдалануға арналған тауарлар санаттарына, Одақтың кедендік аумағына осындай тауарларды әкелетін тұлғаларға, және (немесе) Одақтың кедендік аумағына осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу тәсілдеріне қарамастан, Одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу жағдайлары мен шарттарын, сондай-ақ осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді анықтауға құқылы.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында Комиссия айқындаған Одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу шарттарына қосымша не анағұрлым қатаңдау шарттар және (немесе) Комиссия айқындаған кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерден өзгеше шектеулер белгіленуі мүмкін.

При неподтверждении таможенному органу того, что товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных в государствах-членах, ввозятся на таможенную территорию Союза после их временного вывоза с таможенной территории Союза, на такие товары распространяется порядок применения таможенных пошлин, налогов, установленный пунктами 1, 3 и 8 настоящей статьи.
Транспортные средства для личного пользования, зарегистрированные в государствах-членах, ввозимые на таможенную территорию Союза после их временного вывоза с таможенной территории Союза, ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.
6. Бывшие в употреблении товары для личного пользования, перечень и количество которых определяются Комиссией, могут ввозиться иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от стоимости и (или) веса таких товаров.
На товары для личного пользования, не указанные в абзаце первом настоящего пункта, ввозимые иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Союза, распространяется порядок применения таможенных пошлин, налогов, установленный пунктами 1 и 3, абзацем первым пункта 7, а также пунктом 8 настоящей статьи.
7. Транспортные средства для личного пользования, зарегистрированные в государстве, не являющемся членом Союза, могут ввозиться иностранными физическими лицами и физическими лицами государств-членов без уплаты таможенных пошлин, налогов на срок не более 1 года.
В отношении транспортных средств для личного пользования в случаях, установленных подпунктом 2 пункта 7 и пунктом 12 статьи 264 настоящего Кодекса, уплачиваются таможенные пошлины, налоги в соответствии с настоящей главой.
8. Комиссия в зависимости от категорий товаров для личного пользования, лиц, ввозящих такие товары на таможенную территорию Союза, и (или) способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Союза вправе определять случаи и условия ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, а также ограничения по пользованию и (или) распоряжению такими товарами для личного пользования.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные либо более жесткие, чем определенные Комиссией, условия ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и (или) иные, чем определенные Комиссией, ограничения по пользованию и (или) распоряжению товарами для личного пользования, ввезенными с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.

Жеке пайдалануға арналған тауарларды, соның ішінде жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын осы Кодекстің 298 және 299-баптарында көрсетілген тұлғалардың кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып әкелу жағдайлары мен шарттары осы Кодекстің аталған баптарында, ал осы Кодекстің 296-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғалар - үшінші тараптың мүше мемлекеттерінің халықаралық шарттарында және мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарында анықталады.
9. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік алымдар осы Кодекстің 47-бабына сәйкес қолданылады.
10. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды қолдану тәртібі, осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, сондай-ақ оларды төлеу мерзімі осы Кодекстің 22-тарауына сәйкес айқындалады.
11. Жеке пайдалануға арналған тауарлар бірыңғай мөлшерлемелерне жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріліп алынатын кедендік баждар, салықтар бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды салу нысаны болып табылады.
12. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін жеке пайдалануға арналған тауарлардың санатына және қолданылатын мөлшерлемелер түрлеріне байланысты оларды есептеу базасы болып жеке пайдалануға арналған тауарлар құны және (немесе) олардың табиғи сипаттағы физикалық сипаттамалары (саны, соның ішінде бөлшектеп сату үшін ұсынылатын тауар және (немесе) оны тұтынуға дейінгі тауардың бастапқы орамасын есепке ала отырып салмағы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамалары) болып табылады.
Жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріп алынатын кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін тауарлардың түріне және қолданылатын мөлшерлемелер түріне байланысты жиынтық кедендік төлем құрамына кіретін кедендік баждарды есептеу базасы болып жеке пайдалануға арналған тауарлардың құны және (немесе) олардың табиғи сипаттағы физикалық сипаттамалары (саны, соның ішінде бөлшектеп сату үшін ұсынылатын тауар және (немесе) оны қолдануға дейінгі тауардың бастапқы қаптамасын есепке ала отырып салмағы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамалары) болып табылады. Жиынтық кедендік төлем құрамына кіретін салықтарды есептеу базасы осы Кодекстің 51-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалады.
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып табылатын авто- және мотокөлік құралдарын шығару сәті мен қозғалтқышының жұмыс көлемін айқындау тәртібін Комиссия айқындайды.

Случаи и условия ввоза товаров для личного пользования, в том числе транспортных средств для личного пользования, с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов лицами, указанными в статьях 298 и 299 настоящего Кодекса, определяются данными статьями настоящего Кодекса, а лицами, указанными в пункте 2 статьи 296 настоящего Кодекса, - международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами.
9. Таможенные сборы в отношении товаров для личного пользования применяются в соответствии со статьей 47 настоящего Кодекса.
10. Порядок применения таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров, а также сроки их уплаты определяются в соответствии с главой 22 настоящего Кодекса.
11. Объектом обложения таможенными пошлинами, налогами, взимаемыми по единым ставкам, либо таможенными пошлинами, налогами, взимаемыми в виде совокупного таможенного платежа, являются товары для личного пользования.
12. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, базой для их исчисления в зависимости от категорий товаров для личного пользования и применяемых видов ставок являются стоимость товаров для личного пользования и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иные характеристики товара).
Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, базой для исчисления таможенных пошлин, входящих в состав совокупного таможенного платежа, в зависимости от вида товара и применяемых видов ставок являются стоимость товаров для личного пользования и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иные характеристики товара). База для исчисления налогов, входящих в состав совокупного таможенного платежа, определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 51 настоящего Кодекса.
Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов порядок определения момента выпуска и рабочего объема двигателя авто- и мототранспортных средств, являющихся транспортными средствами для личного пользования, определяется Комиссией.

13. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды есептеу, кеден органына жолаушыларға арналған кедендік декларация берілген мүше мемлекеттің валютасында жүзеге асырылады.
14. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, жолаушылар кедендік декларациясы кеден органында тіркелген күніне қолданылатын мөлшерлемелер қолданылады.
15. Кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемелерін қолдану арқылы төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын кедендік баждардың, салықтардың сомасы кедендік баждарды, салықтарды есептеу базасын және кедендік баждардың, салықтардың тиісті бірыңғай мөлшерлемесін қолдану арқылы анықталады.
16. Жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріп алынатын кедендік баждарды, салықтарды төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын сомасы есептелген кедендік баждардың сомасы мен есептелген салықтардың сомасын қосу арқылы анықталады. Жиынтық кедендік төлем түрінде өндіріп алынатын кедендік баждардың, салықтардың сомасын есептеу мынадай тәсілдермен:
1) кедендік баждар сомасын есептеу кедендік баждарды есептеу үшін базаны және кедендік баждар мөлшерлемелерінің тиісті түрін қолдану арқылы;
2) салықтар сомасын есептеу кеден органына жолаушының кедендік декларациясын берген мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
17. Декларант немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет туындаған өзге де тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың төлеушісі болып табылады.
18. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаты үшін шетелдік валютаны қайта есептеу тәртібі, оларды төлеу бойынша міндеттерді орындау сәті (төлем күні), кедендік баждар, салықтар сомасы мен өзге де ақша қаражатын (ақша) қайтару тәртібі осы Кодекстің 7 - 10-тарауларына сәйкес айқындалады.
Егер халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жөнелтілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты шетелдік валютаны мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу жүргізу талап етілсе, мұндай қайта есептеу кеден органында жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар есептелетін мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалған күніне қолданатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
19. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып осы Кодекстің 61-бабының 1 - 3-тармақтарына сәйкес төленуге жатады.

13. Исчисление таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, осуществляется в валюте государства-члена, таможенному органу которого подана пассажирская таможенная декларация.
14. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
15. Сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате и (или) взысканию с применением единых ставок таможенных пошлин, налогов, определяется путем применения базы для исчисления таможенных пошлин, налогов и соответствующей единой ставки таможенных пошлин, налогов.
16. Сумма подлежащих уплате и (или) взысканию таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, определяется путем сложения исчисленной суммы таможенных пошлин и исчисленных сумм налогов. Исчисление суммы таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, производится следующими способами:
1) исчисление суммы таможенных пошлин производится путем применения базы для исчисления таможенных пошлин и соответствующего вида ставки таможенных пошлин;
2) исчисление сумм налогов производится в соответствии с законодательством государства-члена, таможенному органу которого подана пассажирская таможенная декларация.
17. Плательщиками таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования являются декларант или иные лица, у которых возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
18. Порядок пересчета иностранной валюты для целей исчисления таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, момент исполнения обязанности по их уплате (дата уплаты), порядок возврата (зачета) сумм таможенных пошлин, налогов и иных денежных средств (денег) определяются в соответствии с главами 7 - 10 настоящего Кодекса.
Если в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день, определенный законодательством государства-члена, таможенным органом которого исчисляются таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования.
19. Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, подлежат уплате в соответствии с пунктами 1 - 3 статьи 61 настоящего Кодекса с учетом абзаца второго настоящего пункта.

Одақтың кедендік аумағына шетелдік жеке тұлғалар уақытша әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар аумағында осы Кодекстің 268-бабының 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталған мүше мемлекетте төленуге жатады.
20. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар осы баптың 19-тармағына сәйкес осындай кедендік төлемдер төленуге жататын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес анықталған шотқа төленеді.
21. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші абзацымен белгіленген жағдайды қоспағанда, осы баптың 19-тармағына сәйкес кедендік баждар, салықтар төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасында төленеді.
Тауарлардың келу орындарында бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік баждар, салықтар төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасынан өзгеше валютада жүзеге асырылуы мүмкін.
22. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қолма-қол ақшасыз тәртіпте не қолма-қол ақша қаражатында (ақшада) жүзеге асырылады.
23. Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды төлеу кезінде осы Кодекстің 46-бабының 1-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көрсетілген кедендік баждар төленбейді.
24. Кедендік декларациялау осы тарауға сәйкес жүгізілетін тауарларға қатысты бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды жеке тұлғалар кедендік кіріс ордері негізінде не Комиссия айқындайтын өзге де кедендік құжат негізінде төлейді.
25. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді осындай тауарларды шығаруды жүргізетін кеден органы кедендік декларациялау кезінде декларант мәлімдеген мәліметтер негізінде, сондай-ақ кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша есептейді.
Кеден органының төленуге жататын кедендік төлемдер сомасын анықтау үшін қажетті жеке пайдалануға арналған тауарлар туралы толық және дәйекті мәліметтерді мәлімдеу міндеті декларантқа жүктеледі.

Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, в отношении транспортных средств для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами, подлежат уплате в государстве-члене, на территории которого выявлены обстоятельства, указанные в пункте 6 статьи 268 настоящего Кодекса.
20. Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, уплачиваются на счета, определенные в соответствии с законодательством государства-члена, в котором в соответствии с пунктом 19 настоящей статьи подлежат уплате такие таможенные платежи.
21. Таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, уплачиваются в валюте государства-члена, в котором в соответствии с пунктом 19 настоящей статьи подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, за исключением случая, определенного абзацем вторым настоящего пункта.
В местах прибытия товаров уплата таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, в соответствии с законодательством государств-членов может осуществляться в иной валюте, чем валюта государства-члена, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги.
22. Уплата таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, осуществляется в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством государств-членов.
23. При уплате таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа, таможенные платежи, указанные в подпунктах 1 - 4 пункта 1 статьи 46 настоящего Кодекса, не уплачиваются.
24. В отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется в соответствии с настоящей главой, таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, уплачиваются физическими лицами на основании таможенного приходного ордера либо на основании иного таможенного документа, определяемого Комиссией.
25. Таможенные платежи в отношении товаров для личного пользования исчисляются таможенным органом, производящим выпуск таких товаров, на основании сведений, заявленных декларантом при таможенном декларировании, а также по результатам проведения таможенного контроля.
Обязанность заявления таможенному органу полных и достоверных сведений о товарах для личного пользования, необходимых для определения суммы таможенных платежей, подлежащих уплате, возлагается на декларанта.

26. Осы Кодекстің 268-бабының 6, 7 және 15-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждарды, салықтарды кеден органы бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндірілетін кедендік баждар, салықтар не жиынтық кедендік төлем түрінде өндірілетін кедендік баждар, салықтар есебінде есептейді.
Көрсетілген есеп нысаны, оны толтыру тәртібі мен осындай есепке өзгерістер (толықтырулар) енгізу мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
267-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарлар құны
1. Жеке пайдалануға арналған тауарлар құны жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде жолаушы кедендік декларациясы чектерде, шоттарда, биркаларда және зат белгілерде немесе жолаушы кедендік декларациясына қатысты Дүниежүзілік пошта одағының және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе актілерде көзделген құжаттар пайдаланылатын халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, осындай тауарларды сатып алу туралы өзге де құжаттарда көрсетілген құн негізінде мәлімденеді.
Жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растау үшін жеке тұлға оның негізінде жеке пайдалануға арналған тауар құны мәлімделген құжаттардың тұпнұсқаларын, ал тасымалдаушы жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты - құжаттар түпнұсқаларын не олардың көшірмелерін ұсынады.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар құны Дүниежүзілік пошта одағының және мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жөнелтілетін актілерде көзделген құжаттарда мәлімденеді. Бұл ретте жеке пайдалануға арналған тауарлар құны ретінде, егер Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарда көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар құнынан асатын болған жағдайда ғана, халықаралық пошта жөнелтілімдер жариялаған құндылық қарастырылады.
Жеке пайдалануға арналған тауарлар құнына оларды тасымалдау мен сақтандыру бойынша шығындар кірмейді.
2. Жеке тұлға жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растауға ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің дәйектілігін дәлелдеуге құқылы.
Жеке тұлға баламалы тауарлардың бөлшек саудамен сатуды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың прайс-парақтарын, каталогтарын, жарнамалық проспектілерін және бүктемелерін қосымша ұсынуы мүмкін.

26. При наступлении обстоятельств, указанных в пунктах 6, 7 и 15 статьи 268 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, исчисляются таможенным органом в расчете таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа.
Форма указанного расчета, порядок ее заполнения и внесения в такой расчет изменений (дополнений) устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 267. Стоимость товаров для личного пользования
1. Стоимость товаров для личного пользования заявляется в пассажирской таможенной декларации при таможенном декларировании товаров для личного пользования на основании стоимости, указанной в чеках, счетах, на бирках и ярлыках или в иных документах о приобретении таких товаров, содержащих сведения о стоимости товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в отношении которых в качестве пассажирской таможенной декларации используются документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления.
Для подтверждения стоимости товаров для личного пользования физическим лицом представляются оригиналы документов, на основании которых заявлена стоимость товаров для личного пользования, а в отношении товаров для личного пользования, доставляемых перевозчиком, - оригиналы документов либо их копии.
Стоимость товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, заявляется в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих такие международные почтовые отправления. При этом в качестве стоимости товаров для личного пользования рассматривается объявленная ценность международного почтового отправления только в случае, если она превышает стоимость товаров для личного пользования, указанную в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза.
В стоимость товаров для личного пользования не включаются расходы по их перевозке и страхованию.
2. Физическое лицо вправе доказать достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных в подтверждение стоимости товаров для личного пользования.
Дополнительно физическим лицом могут быть представлены прайс-листы, каталоги, рекламные проспекты и буклеты иностранных организаций, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров.

3. Кеден органы жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын баламалы тауарларға арналған баға туралы оның билік етуіндегі ақпараттың негізінде мынадай:
1) жеке тұлғада осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы мәлімет қамтылған қажетті құжаттар болмаған;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарда жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы мәліметтердің болмауы және осындай тауарлармен ілесіп жүретін және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы мәліметтер қамтылған құжаттар болмаған;
3) жеке пайдалануға арналған тауарлар декларацияланатын жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растауда мәліметі жеке тұлға ұсынатын құжаттарда қамтылған жеке пайдалануға арналған тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігі болмаған;
4) егер жеке тұлға осы баптың 2-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар құнын растауға ұсынған құжаттарда қамтылған мәліметтердің дәйектілігін дәлелдемесе, осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке тұлға ұсынған құжаттарда немесе халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарда дұрыс емес мәліметтер барлығын пайымдауға негізделген себептер болған;
5) сол бойынша осындай баламалы тауарлар қалыпты (нарықтық) сауда жағдайларында сатылатын немесе ұсынылатын сатып алу елінде баламалы тауарлардың нарықтық құнының мәлімделген жеке пайдалануға арналған тауарлар құнымен сәйкессіздігі жағдайларында анықтайды.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарлар құны туралы ақпарат ретінде кеден органы, оның ішінде жеке тұлға ұсынған мәліметтерді есепке ала отырып, баламалы тауарлардың бөлшек сауданы жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың каталогтары мен сайттарында көрсетілген мәліметтерді пайдалана алады.
5. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін баламалы тауар ретінде әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың сипаттамасына жақын сипаттамалары бар тауар түсініледі, яғни жеке пайдалануға арналған декларацияланатын тауармен өзінің мақсаты, қолданылуы, сапалық техникалық және өзге де сипаттамалары бойынша салыстырамыз.
268-бап. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды есептеу және төлеу мерзімдері

3. Таможенный орган определяет стоимость товаров для личного пользования на основании имеющейся в его распоряжении информации о цене на аналогичные товары в следующих случаях:
1) отсутствие у физического лица необходимых документов, содержащих сведения о стоимости товаров для личного пользования, указанных в пункте 1 настоящей статьи;
2) отсутствие в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления, сведений о стоимости товаров для личного пользования и отсутствие документов, сопровождающих такие товары и содержащих сведения о стоимости товаров для личного пользования, в международном почтовом отправлении;
3) невозможность идентифицировать товары для личного пользования, сведения о которых содержатся в документах, представленных физическим лицом в подтверждение стоимости товаров для личного пользования, с декларируемыми товарами для личного пользования;
4) наличие обоснованных причин полагать, что представленные физическим лицом документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, или документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза, сопровождающие международные почтовые отправления, содержат недостоверные сведения, если физическое лицо в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи не докажет достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных в подтверждение стоимости товаров для личного пользования;
5) несоответствие заявленной стоимости товаров для личного пользования рыночной стоимости аналогичных товаров в стране приобретения, по которой такие аналогичные товары продаются или предлагаются для продажи при обычных (рыночных) условиях торговли.
4. В качестве информации о стоимости товаров для личного пользования таможенный орган может использовать в том числе сведения, указанные в каталогах и на сайтах иностранных организаций, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров, с учетом сведений, представленных физическим лицом.
5. Для целей применения настоящей статьи под аналогичным товаром понимается товар, который имеет характеристики, близкие к характеристикам ввозимого товара для личного пользования, то есть сопоставим с декларируемым товаром для личного пользования по своему назначению, применению, качественным, техническим и иным характеристикам.
Статья 268. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, срок их уплаты и исчисление

1. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қолданып кедендік декларациялауға жататын, халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінгенге) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет, жолаушыларға арналған кедендік декларацияны декларанттың кеден органдарында тіркеу сәтінен бастап туындайды.
2. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қолдана отырып, кедендік декларациялауға жататын Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінгенге) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай:
1) осы Кодекске сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды өндіру бойынша міндеттерді орындаған;
2) кедендік баждар, салықтар төлемей немесе кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару, егер осындай тауарларға қатысты осы Кодекстің 266-бабының 8-тармағына сәйкес осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер белгіленбеген;
3) осы баптың 7-тармағында белгіленген кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда, осы Кодекстің 266-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған жеке пайдалануға арналған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулердің қолданылу мерзімі өткен;
4) Одақтың кедендік аумағында осындай көлік құралдарының уақытша болу мерзімі өткенге дейін Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын шығарған;
5) Одақтың кедендік аумағында осындай көлік құралдарының уақытша болу мерзімі өткенге дейін Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын төмендегі шарттарды бір мезгілде сақтай отыра шығарған:
Одақтың кедендік аумағынан осындай көлік құралдарын шығару мақсатында кедендік декларациялау осындай көлік құралдарының уақытша болу мерзімі өткенге дейін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары уақытша болу мерзімі өткен күнінен 6 айдан кешіктірмей немесе Комиссия анықтауға құқылы анағұрлым ұзақ мерзімнен кешіктірмейтін мерзімде жүзеге асырған;

1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, подлежащих таможенному декларированию с применением пассажирской таможенной декларации, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию с применением пассажирской таможенной декларации, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выпуск в свободное обращение товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов либо ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, если в отношении таких товаров в соответствии с пунктом 8 статьи 266 настоящего Кодекса не установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
3) истечение срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами для личного пользования, определенного в соответствии с пунктом 8 статьи 266 настоящего Кодекса, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 7 настоящей статьи;
4) вывоз с таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования до истечения срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Союза;
5) вывоз с таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств для личного пользования по истечении срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Союза, при одновременном соблюдении следующих условий:
таможенное декларирование таких транспортных средств с целью вывоза с таможенной территории Союза осуществляется не позднее 6 месяцев со дня истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Союза, или не позднее более продолжительного срока, который вправе определять Комиссия;

осындай көлік құралдарына қатысты осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған;
6) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын осы Кодекстің 264-бабының 5-тармағының екінші абзацына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыру, осындай орналастыруға дейін осы баптың 6-тармағында белгіленген кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған жағдайда;
7) осындай жойылған немесе өтеусіз жоғалғанға дейін осы бапқа сәйкес осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтар төлеу мерзімінің басталуын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекеті салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлардың жойылу және (немесе) өтеусіз жоғалу фактілерін мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы таныған;
8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар сол мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) тәркілеген немесе айналымға шығарған;
9) жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеген кезде туындаған кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты - жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарудан кеден органы бас тартқан;
10) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес осындай жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеген кезде туындаған кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты жолаушының кедендік декларациясы қайтарылған;
11) осындай кідірту туындағанға дейін кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты - осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден органы кідірткен;
12) егер бұрын осындай тауарлар еркін айналымға шығарылмаған, - мұндай шешім қабылданғанға дейін туындаған кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған, қылмыс туралы хабарламаны тексеру, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша іс жүргізу барысында алынған немесе тыйым салынған жеке пайдалануға арналған тауарлар осы Кодекске сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, уақытша сақтауға орналастырылған не шығарылған;
13) осы Кодекстің 270-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда;
14) осы Кодекстің 270-бабының 10-тармағының екінші абзацында көрсетілген жағдайларда;

в отношении таких транспортных средств не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с подпунктом 1 пункта 6 настоящей статьи;
6) помещение транспортных средств для личного пользования под таможенные процедуры в соответствии с абзацем вторым пункта 5 статьи 264 настоящего Кодекса при условии, что до такого помещения не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный пунктом 6 настоящей статьи;
7) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
8) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
9) отказ таможенного органа в выпуске товаров для личного пользования - в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации;
10) отзыв пассажирской таможенной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации такой пассажирской таможенной декларации;
11) задержание таможенным органом товаров для личного пользования в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до такого задержания;
12) вывоз с таможенной территории Союза, размещение на временное хранение либо выпуск в соответствии с настоящим Кодексом товаров для личного пользования, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса), в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров в свободное обращение не был произведен, - в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до принятия такого решения;
13) в случаях, указанных в пункте 5 статьи 270 настоящего Кодекса;
14) в случае, указанном в абзаце втором пункта 10 статьи 270 настоящего Кодекса;

15) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өндіріп алу үмітсіз деп танылған кедендік баждар, салықтар сомасына қатысты — осы Кодекстің 270-бабы 11-тармағының 4-тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қолданылмайтын;
16) осы Кодекстің 270-бабы 11-тармағының 5-тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қабылданбайтын жағдайлар басталған кезде тоқтатылады.
3. Комиссия бір және сол жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер әртүрлі тұлғаларда әр түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет, сонымен қатар бір мүше мемлекетте кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер туындаған, ал кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер тоқтатылатын мән-жайлар өзге мүше мемлекетте басталған жағдайларда, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер тоқтатылатын мән-жайларды, сондай-ақ кеден органдарының осындай мән-жайлардың басталғанын растау жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібін айқындауға құқылы.
4. Еркін айналым мақсатында декларацияланатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларды қоспағанда, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер (кедендік баждар, салықтар төленуге жатады) жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығарғанға дейін орындалуы тиіс.
5. Уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер осы Кодекстің 6-тармағанда көрсетілген мән-жайлар басталған кезде төленуге жатады.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі мынадай жағдайлар басталған кезде:
1) осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын осы Кодекстің 264-бабы талаптарын бұза отырып, өзге тұлғаларға берген кезде - беру күні, егер бұл күн белгіленбесе, - Одақтың кедендік аумағында уақытша болу үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралының шығу күні;
2) осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын олардың Одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімі шегінде жоғалту жағдайында, авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылған және (немесе) өтеусіз жоғалған жағдайларды қоспағанда, - жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - Одақтың кедендік аумағында уақытша болу үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралының шығу күні;

15) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 4 пункта 11 статьи 270 настоящего Кодекса - в отношении суммы таможенных пошлин, налогов, признанной в соответствии с законодательством государств-членов безнадежной к взысканию;
16) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 5 пункта 11 статьи 270 настоящего Кодекса.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, в случаях, когда в отношении одних и тех же товаров для личного пользования обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе когда обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла в одном государстве-члене, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, наступили в ином государстве-члене, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.
4. В отношении товаров для личного пользования, декларируемых с целью свободного обращения, за исключением товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) до выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение.
5. В отношении временно ввезенных транспортных средств для личного пользования обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящего Кодекса.
6. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, считается:
1) в случае передачи таких транспортных средств для личного пользования иным лицам в нарушение требований статьи 264 настоящего Кодекса - день передачи, а если этот день не установлен, - день выпуска транспортных средств для личного пользования для временного нахождения на таможенной территории Союза;
2) в случае утраты таких транспортных средств для личного пользования в пределах срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Союза, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы, - день утраты транспортных средств для личного пользования, а если этот день не установлен, - день выпуска транспортных средств для личного пользования для временного нахождения на таможенной территории Союза;

3) осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан шығармауға байланысты Одақтың кедендік аумағында болған жағдайда - осы Кодекстің 264-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының Одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімінің өту күні боп есептеледі.
7. Кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 266-бабының 8-тармағына сәйкес белгіленген кедендік баждар, салықтарды төлеуден босата отырып әкелу және (немесе) осындай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер талаптарын бұзу әрекеттері жасалған жағдайда орындауға жатады.
Көрсетілген жағдайлар болған кезде кедендік баждарды, төлемдерді төлеу мерзімі болып осындай әрекеттерді жасаудың бірінші күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару күні есептеледі.
8. Осы Кодекстің 264-бабы 9-тармағының 2-тармақшасына сәйкес Одақтың кедендік аумағынан шығару үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын берген жағдайда осындай уақытша әкелінген көлік құралы берілген тұлғаға декларантпен бірге кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндеттер жүктеледі.
9. Осы Кодекстің 264-бабының талаптарын бұза отырып, уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын өзге тұлғаларға берген жағдайда, осындай тұлғада осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының декларантымен бірге кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндеттер болады.
10. Егер жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығару жүргізілген болса, уақытша әкелінген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығару мақсатында кедендік декларациялау кезінде, сондай-ақ осы баптың 6-тармағында көрсетілген жағдайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төленуге жатады.
Осындай көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды. салықтарды есептеу үшін Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелу мақсатында шығарылған көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына жолаушының көлік декларациясын кеден органында тіркеу күніне қолданылатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.
11. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелінген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушының кедендік декларациясын кеден органда тіркеген күні есептелген соған сәйкес аталған жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналым үшін шығарылған және кедендік баждар, салықтар төлеуден босатылуына байланысты төленбеген кедендік баждар, салықтар сомасы мөлшерінде төленуге жатады.

3) в случае нахождения таких транспортных средств для личного пользования на таможенной территории Союза в связи с невывозом с таможенной территории Союза - день истечения срока, в течение которого такие транспортные средства могут временно находиться на таможенной территории Союза в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 264 настоящего Кодекса.
7. В отношении товаров для личного пользования, ввезенных с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению в случае совершения действий в нарушение установленных в соответствии с пунктом 8 статьи 266 настоящего Кодекса условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты таможенных пошлин, налогов считается первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, - день выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение.
8. В случае передачи транспортного средства для личного пользования для осуществления его вывоза с таможенной территории Союза в соответствии с подпунктом 2 пункта 9 статьи 264 настоящего Кодекса лицо, которому передано такое временно ввезенное транспортное средство, несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов с декларантом.
9. В случае передачи временно ввезенных транспортных средств для личного пользования иным лицам в нарушение требований статьи 264 настоящего Кодекса такие лица несут с декларантом таких транспортных средств для личного пользования солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
10. При таможенном декларировании временно ввезенных транспортных средств для личного пользования с целью свободного обращения, а также при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы был произведен выпуск транспортных средств для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления таможенных пошлин, налогов в отношении таких транспортных средств применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой указанные транспортные средства для личного пользования были выпущены с целью временного ввоза на таможенную территорию Союза.
11. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 7 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования, ввезенных с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, подлежат уплате в размере сумм таможенных пошлин, налогов, исчисленных на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой указанные товары для личного пользования были выпущены для свободного обращения, и не уплаченных в связи с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.

12. Осы Кодекстің 259-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыратын тұлға ұсынған жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін тұрақты немесе уақытша тұру орнында кеден органы өтінішін тіркеу сәтінен бастап туындайды.
13. Осы Кодекстің 259-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет оның тұрақты және уақытша тұратын орындарында осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыратын тұлғада мынадай мән-жайлар басталған:
1) осы Кодекске сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік баждар, салықтарды төлеу бойынша және (немесе) кедендік баждар, салықтарды өндіру жөніндегі міндеттерді орындау;
2) кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару, егер осындай жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы Кодекстің 266-бабының 8-тармағына сәйкес осындай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер белгіленбеген;
3) Одақтың кедендік аумағынан осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтау мерзімі өткенге дейін шығарған;
4) осы бапқа сәйкес осындай жойылу немесе өтеусіз жоғалуға дейінгі осындай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу мерзімінің басталуын қоспағанда, мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлар жойылған және (немесе) өтеусіз жоғалған фактілерді кеден органы таныған;
5) осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) тәркіленген немесе айналдырылған;
6) тауарларды жою кедендік рәсімімен немесе мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырған;
7) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдарының жеке пайдалануға арналған тауарларды кідіртуі осындай кідіртуге дейінгі туындаған кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерге қатысты;
8) осы Кодекстің 270-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда;

12. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 259 настоящего Кодекса, у лица, осуществляющего временное хранение таких товаров для личного пользования в месте его постоянного или временного проживания, возникает с момента регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения товаров для личного пользования на временное хранение.
13. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 259 настоящего Кодекса, у лица, осуществляющего временное хранение таких товаров для личного пользования в месте его постоянного или временного проживания, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выпуск в свободное обращение товаров для личного пользования, ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, если в отношении таких товаров для личного пользования в соответствии с пунктом 8 статьи 266 настоящего Кодекса не установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
3) вывоз с таможенной территории Союза таких товаров для личного пользования до истечения срока временного хранения;
4) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого уничтожения или такой безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
5) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) помещение товаров под таможенную процедуру уничтожения или таможенную процедуру отказа в пользу государства;
7) задержание таможенными органами товаров для личного пользования в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей до такого задержания;
8) в случаях, указанных в пункте 5 статьи 270 настоящего Кодекса;

9) осы Кодекстің 270-бабының 10-тармағының екінші абзацында көрсетілген жағдайларда;
10) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өндіріп алу үмітсіз деп танылған кедендік баждар, салықтар сомасына қатысты осы Кодекстің 270-бабы 11-тармағының 4-тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар;
11) осы Кодекстің 270-бабы 11-тармағының 5-тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар. салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар тоқтатылады.
14. Осы Кодекстің 259-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты уақытша сақтay кезінде кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті осы баптың 15-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
15. Осы баптың 14-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды. салықтарды төлеу мерзімі, мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарусыз жоғалуды не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, осындай жеке пайдалануға арналған тауарлар жоғалған жағдайда, - осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе, - жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға ұсынылған өтінішті кеден органы тіркеген күні;
2) осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды өзге тұлғаға берген жағдайда - осындай беру күні, ал егер бұл күн белгіленбесе, - жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша сақтауға ұсынылған өтінішті кеден органы тіркеген күні есептеледі.
16. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылған болса, осы баптың 15-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төленуге жатады.
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін осындай көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі болып табылатын күні қолданыста болатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.
17. Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы босқын мәртебесін алушы, осы мүше мемлекетке қоныс аударуға ниеті бар шетелдік жеке тұлға өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттердің туындауының, тоқтатылуының және төлем мерзімінің басталуының өзге мән-жайлары белгіленуі мүмкін.

9) в случае, указанном в абзаце втором пункта 10 статьи 270 настоящего Кодекса;
10) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 4 пункта 11 статьи 270 настоящего Кодекса - в отношении суммы таможенных пошлин, налогов, признанной в соответствии с законодательством государств-членов безнадежной к взысканию;
11) меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в соответствии с подпунктом 5 пункта 11 статьи 270 настоящего Кодекса.
14. В отношении товаров для личного пользования физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 259 настоящего Кодекса, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при временном хранении подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 15 настоящей статьи.
15. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 14 настоящей статьи, считается:
1) в случае утраты таких товаров для личного пользования, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения товаров для личного пользования на временное хранение;
2) в случае передачи таких товаров для личного пользования иному лицу - день такой передачи, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом заявления, представленного для помещения товаров для личного пользования на временное хранение.
16. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 15 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы был произведен выпуск товаров для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления таможенных пошлин, налогов в отношении таких транспортных средств применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день, являющийся сроком уплаты таможенных пошлин, налогов.
17. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные обстоятельства возникновения, прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и наступления срока уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых иностранным физическим лицом, имеющим намерение переселиться на постоянное место жительства в это государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена.

18. Осы Кодекстің 103-бабының ережелері осы мүше мемлекетте тұрғылықты тұруға қоныс аударуға ниеті бар, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алушы шетелдік жеке тұлға өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты қолданылмайды.
19. Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке пайдалануға арналған тауарларды дәйексіз кедендік декларациялай отырып, заңсыз өткізу кезінде кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші абзацында белгіленген жағдайларды қоспағанда, есептеледі. Бұл ретте жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде нақты төленген кедендік баждар, салықтар сомасы қайтадан төленбейді, ал артығымен төленген және (немесе) өндірілген кедендік баждар, салықтар сомалары осы Кодекске сәйкес қайтаруға жатады.
Одақтың кедендік шекарасына әкелу кезінде осы тараудың ережелеріне сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайтын тауар ретінде осындай әкелу кезінде мәлімделген жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу және еркін айналымға шығару фактілері анықталған кезде кедендік баждар, салықтар осы Кодекстің ІІ-бөліміне сәйкес есептеледі.
269-бап. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелінетінге (әкелінгенге) қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы және тоқтатылуы, есептеу және оларды төлеу мерзімдері
1. Халықаралық пошта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелінетінге (әкелінгенге) қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер:
1) тағайындалған пошта байланысының операторында - халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеу сәтінен бастап, ал мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жолаушының кедендік декларациясын тіркеу көзделмесе - уақытша сақтауға орналастыру сәтінен бастап;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды алушыда - тағайындалған пошта байланысынын операторы көрсетілген тұлғаға оның атына келген жеке пайдалануға арналған тауарлар туралы хабарламаны жіберген сәттен бастап туындайды.
2. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкетілетін) халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер тағайындалған пошта байланысынын операторында мынадай:

18. В отношении товаров для личного пользования, перемещаемых иностранным физическим лицом, имеющим намерение переселиться на постоянное место жительства в это государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена, положения статьи 103 настоящего Кодекса не применяются.
19. При незаконном перемещении через таможенную границу Союза товаров для личного пользования с недостоверным таможенным декларированием таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с настоящей главой, за исключением случая, установленного абзацем вторым настоящего пункта. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров для личного пользования суммы таможенных пошлин, налогов повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а излишне уплаченные и (или) взысканные суммы таможенных пошлин, налогов подлежат возврату в соответствии с настоящим Кодексом.
При выявлении фактов ввоза на таможенную территорию Союза товаров, заявленных физическим лицом при их ввозе в качестве товаров для личного пользования и выпущенных в свободное обращение, которые на момент такого ввоза в соответствии с положениями настоящей главы не относились к товарам для личного пользования, таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с разделом II настоящего Кодекса.
Статья 269. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, возникает:
1) у назначенного оператора почтовой связи - с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, а если в соответствии с законодательством государств-членов не предусмотрена регистрация пассажирской таможенной декларации, - с момента размещения на временное хранение;
2) у получателя товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, - с момента направления в адрес указанного лица назначенным оператором почтовой связи уведомления о поступлении в его адрес товаров для личного пользования.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, прекращается у назначенного оператора почтовой связи при наступлении следующих обстоятельств:

1) осы тарауға сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждарды, салықтарды төлеу және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды өндіріп aлy жөніндегі міндеттерді орындау;
2) кедендік баждар, салықтарды төлемей, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін не кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелінетін тауарларды алушыға оларды еркін айналымға шығарғаннан кейін беру;
3) жеке пайдалануға арналған тауарлар үшін алушы төлеген кедендік баждар, салықтар мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес анықталған шотқа аударылған;
4) осы бапқа сәйкес осындай жоюға немесе осындай қайтарусыз жоғалтуға дейін осы тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарусыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осындай тауарлардың қайтарусыз жоғалту фактісін, мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы таныған;
5) осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) жеке пайдалануға арналған тауарлар тәркіленген немесе айналдырылған;
6) осы Кодекстің 286-бабының 14-тармағына немесе 17-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар оның жіберушісіне қайтарылған жағдайларда тоқтатылады.
3. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндет халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды алушыларда мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) осы тарауға сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде кедендік баждар, салықтарды төлеу және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу жөніндегі міндеттерді орындау;
2) егер осы Кодекстің 266-бабының 8-тармағына сәйкес мұндай тауарларға қатысты осындай тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер белгіленбесе, кедендік баждар, салықтарды төлемей Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін не кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып әкелінетін тауарларды алушыға оларды еркін айналымға шығарғаннан кейін беру;
3) осы бапқа сәйкес осындай жоюға немесе осындай қайтарусыз жоғалуға дейін осы тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осындай тауарлардың қайтарусыз жоғалту фактісін, мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы таныған;

1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящей главой при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи;
2) выдача товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов либо ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, получателю после их выпуска в свободное обращение;
3) зачисление на счет, определенный в соответствии с законодательством государств-членов, таможенных пошлин, налогов, уплаченных получателем товаров для личного пользования;
4) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого уничтожения или такой безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
5) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) возврат товаров для личного пользования их отправителю в соответствии с пунктом 14 или пунктом 17 статьи 286 настоящего Кодекса.
3. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, прекращается у получателя товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящей главой;
2) выдача товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов либо ввозимых с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, получателю после их выпуска в свободное обращение, если в отношении таких товаров в соответствии с пунктом 8 статьи 266 настоящего Кодекса не установлены ограничения по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до такого уничтожения или такой безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
4) конфискация или обращение товаров для личного пользования в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;

5) осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) жеке пайдалануға арналған тауарлар тәркіленген немесе айналдырылған;
6) осы Кодекстің 286-бабының 14-тармағына немесе 17-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарлар оның жіберушісіне қайтарылған жағдайларда тоқтатылады.
4. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкетілетін) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды алушыға бергенге дейін осындай жеке пайдалануға арналған тауарларды алушы орындауға тиіс (кедендік баждар, салықтарды төлеуге тиіс).
5. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін (әкетілетін) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде пошта байланысын тағайындаған операторы орындауға тиіс.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі мынадай мән-жайлар басталған кезде:
I) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылу және (немесе) қайтарусыз жоғалту не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар жоғалған жағдайда, - осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - осындай жоғалтуды кеден органы анықтаған күні;
2) кедендік баждар, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды берген жағдайда - осындай тауарларды беру күні, ал егер бұл күн белгіленбесе, - осындай беруді кеден органы анықтаған күні есептеледі.
7. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлары еркін айналымға шығарылған болса, осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждар, салықтар төленуге тиіс.
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу үшін халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жолаушының кедендік декларациясын кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелері қолданылады.
270-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау және сондай кедендік баждарды, салықтарды өндіру тәртібі
1. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше көзделмесе, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті кедендік баждарды, салықтарды төлеуші осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтарды төлеу бойынша ортақ міндетті немесе егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша субсидиарлық міндетті кедендік баждарды, салықтарды төлеушімен бірге көтеретін тұлғалар орындайды.
Мүше мемлекеттің заңнамасында кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті өзге тұлғалардың орындау мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.

5) возврат товаров для личного пользования их отправителю в соответствии с пунктом 14 или пунктом 17 статьи 286 настоящего Кодекса.
4. В отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению (таможенные пошлины, налоги подлежат уплате) получателем таких товаров для личного пользования до выдачи товаров для личного пользования получателю таких товаров.
5. В отношении ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению назначенным оператором почтовой связи при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
6. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, считается:
1) в случае утраты товаров для личного пользования, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день обнаружения таможенным органом такой утраты;
2) в случае выдачи товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов - день выдачи таких товаров, а если этот день не установлен, - день обнаружения таможенным органом такой выдачи.
7. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 настоящей статьи, таможенные пошлины, налоги подлежат уплате, как если бы был произведен выпуск товаров для личного пользования в свободное обращение.
Для исчисления таможенных пошлин, налогов применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях.
Статья 270. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования и порядок взыскания таких таможенных пошлин, налогов
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования исполняется плательщиком таможенных пошлин, налогов, лицами, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, если иное не установлено законодательством государств-членов, или, если это предусмотрено законодательством государств-членов, - субсидиарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
Законодательством государств-членов может быть установлена возможность исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов также иными лицами.

2. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер осы Кодекстің 266, 268 және 269-баптарында белгіленген тәртіппен және мерзімде осы Кодекске сәйкес есептелген және төлеуге жататын сомалар мөлшерінде төлеу арқылы орындалады.
Мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке тұлғаны хабарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз деп таныған жағдайда жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес орындалады.
3. Осы Кодексте белгіленген мерзімде кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті төлеуші орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде өсімпұл төленеді.
Осы Кодекстің 266-бабының 19-тармағына сәйкес осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кедендік баждар, салықтар төленуге тиіс мүше мемлекетте өсімпұлды есептеу, төлеу, өндіріп алу мен қайтару жүргізіледі.
Осы Кодекстің 268-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіпте кедендік баждар, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер тоқтатылған кезде мән-жайлардың басталғаны туралы растау алған жағдайда өсімпұл төлемейді.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіпте және мерзімдерде, кедендік баждар, салықтарды төлеушіге, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтарды төлеу бойынша ортақ міндетті немесе егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, осы баптың 6-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды, осы баптың 5-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда, белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждар, салықтар туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілген хабарламаның нысаны, онда көрсетілген талаптарды орындаудың тәртібі мен мерзімі мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
Осы Кодекстің 266-бабының 19-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар бір мүше мемлекетте төленуге тиіс, ал осы баптың 12-тармағының екінші абзацына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды басқа мүше мемлекеттің кеден органы жүргізген жағдайларда, көрсетілген хабарламаны осы Кодекске 1-қосымшада көзделген тәртіпте кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу үшін қажетті құжаттарды алғаннан кейін, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы жолдайды.

2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования исполняется путем их уплаты в порядке и сроки, которые установлены статьями 266, 268 и 269 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом.
Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в случае признания в соответствии с законодательством государств-членов физического лица безвестно отсутствующим или недееспособным исполняется в соответствии с законодательством государств-членов.
3. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени.
Начисление, уплата, взыскание и возврат пеней производятся в государстве-члене, в котором в соответствии с пунктом 19 статьи 266 настоящего Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, в соответствии с законодательством этого государства-члена.
Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов, в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 268 настоящего Кодекса, получено подтверждение о наступлении обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается.
4. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования таможенный орган в порядке и сроки, которые устанавливаются законодательством государств-членов, направляет плательщику таможенных пошлин, налогов, а также лицам, которые в соответствии с настоящим Кодексом несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов или, если это предусмотрено законодательством государств-членов, - субсидиарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, уведомление о не уплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи, и случаев, установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи.
Форма указанного уведомления, порядок и срок исполнения указанных в нем требований устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.
В случаях когда таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования в соответствии с пунктом 19 статьи 266 настоящего Кодекса подлежат уплате в одном государстве-члене, а взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии с абзацем вторым пункта 12 настоящей статьи осуществляется таможенным органом другого государства-члена, указанное уведомление направляется таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенных пошлин, налогов, после получения документов, необходимых для взыскания таможенных пошлин, налогов, в порядке, предусмотренном приложением № 1 к настоящему Кодексу.

5. Кеден органы осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны мынадай:
1) осы Кодекстің 266-бабының 24-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған бір кедендік кіріс ордерінде немесе басқа кедендік құжатта есептелген кедендік баждар, салықтарды төлемеу фактісі жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарғаннан кейін анықталған, осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтарды есептеу үшін валюта бағамын қолдану күніне белгіленген валюта бағамы бойынша 2 евроға барабар сомадан аспайтын мөлшерде болған;
2) осы Кодекстің 266-бабының 26-тармағында көрсетілген кедендік баждар, салықтар бір есепте есептелген кедендік баждар, салықтарды төлемеу фактісі анықталған, осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтарды есептеу үшін валюта бағамын қолдану күніне белгіленген валюта бағамы бойынша 2 евроға барабар сомадан аспайтын мөлшерде болған жағдайларда жолдамайды.
6. Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы баптың 5-тармағында көрсетілген жағдайға Қарағанда, осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарлама жолданбайтын өзге жағдайлар белгіленуі мүмкін.
7. Осы баптың 5-тармағына көрсетілген жағдайларда жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
8. Осы баптың 4-тармағына сәйкес жолданған хабарламада көрсетілген мерзімде жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, сондай-ақ осы баптың 6-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамаларында белгіленген жағдайларда мұндай хабарлама жолданбаса, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы осы бапты ескере отырып, осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар қабылдайды.
9. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шараларға осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген шаралар жатады.
10. Осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген шараларға қосымша мүше мемлекеттің заңнамасында кедендік баждар, салықтар төленбеген тауарларға қатысты өндіріп алу ретінде кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар және жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша өзге де шаралар қолданылуы мүмкін.
Кедендік баждар, салықтар төленбеген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты өндіріп алу осындай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті тоқтатады.

5. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 4 настоящей статьи уведомление в следующих случаях:
1) выявление после выпуска товаров для личного пользования факта неуплаты таможенных пошлин, налогов, исчисленных в одном таможенном приходном ордере либо ином таможенном документе, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 24 статьи 266 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 2 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
2) выявление факта неуплаты таможенных пошлин, налогов, исчисленных в одном расчете таможенных пошлин, налогов, указанном в пункте 26 статьи 266 настоящего Кодекса, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 2 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом.
6. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, чем случаи, указанные в пункте 5 настоящей статьи, при которых уведомление, указанное в пункте 4 настоящей статьи, не направляется.
7. В случаях, указанных в пункте 5 настоящей статьи, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования прекращается.
8. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в срок, указанный в уведомлении, направленном в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, а также в случаях, установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи, когда такое уведомление не направляется, таможенный орган, осуществляющий взыскание таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, принимает меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса с учетом настоящей статьи.
9. К мерам по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования относятся меры, указанные в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса.
10. Дополнительно к мерам, указанным в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса, законодательством государств-членов могут устанавливаться такая мера по взысканию таможенных пошлин, налогов, как обращение взыскания на товары, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены, и иные меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования.
Обращение взыскания на товары для личного пользования, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены, прекращает обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров.

11. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шаралар мынадай жағдайларда:
1) мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген кедендік баждар, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органының жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты төленбеген кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу мерзімі өткен;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет кедендік баждар, салықтарды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 268-бабының 2 және 13-тармақтарында және 269-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген өзге мән-жайларға байланысты тоқтатылған;
3) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндет осы баптың 10-тармағының екінші абзацына сәйкес белгіленген кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу бойынша шараларды қолдануға байланысты тоқтатылған;
4) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кедендік баждар, салықтар сомасын өндіріп алу мүмкін болмаған, осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған кеден органы өндіріп алуға үмітсіз деп танылған;
5) осы Кодекске сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеті туындаған жеке тұлғаның өлімі немесе мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оның қайтыс болғаны жарияланған;
6) өндіріп алуды жүргізетін кеден органы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген өзге жағдайларда қолданбайды.
12. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды осы тармақтың екінші абзацындағы ережелерді ескере отырып, осы Кодекстің 69-бабында көрсетілген кеден органдары өндіріп алады.
Осы Кодекстің 268-бабының 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде, аумағында осындай мән-жайлар анықталған мүше мемлекеттің кеден органы кедендік баждар, салықтарды өндіріп алады, егер Одақтың кедендік аумағына шетелдік жеке тұлға уақытша әкелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты осындай қамсыздандыру есебінен кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамсыздандыру ұсынылатын кеден органына мүше мемлекеттің кеден органы кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді ұсынады.
Кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету есебінен кедендік баждар, салықтарды өндіріп алу кезінде кеден органдарының өзара іс-қимылы мен кедендік баждар, салықтарды төлеуге тиіс мүше мемлекетке өндіріп алынған сомаларды аудару осы Кодекстің 1-қосымшасында көзделген тәртіпте, ал көрсетілген қосымшада реттелмеген бөлігі, - Комиссия айқындаған тәртіпте жүзеге асырылады.

11. Меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не принимаются в следующих случаях:
1) срок взыскания неуплаченных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, установленный законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание таможенных пошлин, налогов, истек;
2) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования прекратилась в связи с уплатой таможенных пошлин, налогов либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктами 2 и 13 статьи 268 и пунктами 2 и 3 статьи 269 настоящего Кодекса;
3) обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования прекратилась в связи с применением мер по взысканию таможенных пошлин, налогов, установленных в соответствии с абзацем вторым пункта 10 настоящей статьи;
4) суммы таможенных пошлин, налогов, взыскание которых оказалось невозможным, в соответствии с законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм, признаны безнадежными к взысканию;
5) наступление смерти физического лица, у которого в соответствии с настоящим Кодексом возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, или объявление его умершим в соответствии с законодательством государства-члена;
6) иные случаи, установленные законодательством государства-члена, таможенным органом которого производится взыскание.
12. Таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования взыскиваются таможенными органами, указанными в статье 69 настоящего Кодекса, с учетом положений абзаца второго настоящего пункта.
При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 6 статьи 268 настоящего Кодекса, таможенные пошлины, налоги взыскиваются таможенным органом государства-члена, на территории которого выявлены такие обстоятельства, а в случае, если в отношении транспортных средств для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами, предоставлялось обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, - таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, за счет такого обеспечения.
Взаимодействие таможенных органов при взыскании таможенных пошлин, налогов за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и перечисления взысканных сумм таможенных пошлин, налогов в государство-член, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, осуществляется в порядке, предусмотренном приложением № 1 к настоящему Кодексу, а в части, не урегулированной указанным приложением, - в порядке, определяемом Комиссией.

13. Өндіріп алу мүмкін болмаған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар сомалары, өсімпұлдар өндіріп алуға үмітсіз деп танылады және осындай сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған кеден органы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте және негіздерде есептен шығарады.
14. Комиссия бір және сол жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттер әр түрлі мән жайлар және (немесе) бірнеше рет туындаған жағдайда, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттердің орындалу ерекшеліктерін, сондай-ақ егер осы Кодекске сәйкес кедендік баждар, салықтар түрлі мүше мемлекеттерде әртүрлі мән-жайлар бойынша төлеуге тиіс жағдайларда кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін айқындауға құқылы.
271-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамсыз ету
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуы, осы Кодекстің 259-бабының 9-тармағының екінші абзацында және 264-баптың 3, 4 және 9-тармақтарында көзделген жағдайларда осындай тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамаларында белгіленген өзге де жағдайларда қамтамсыз етіледі.
2. Осы Кодекстің 263-бабына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 146-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда, сондай-ақ мынадай:
1) жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына мүше мемлекетке тұрақты қоныс аударған немесе осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алған шетелдік жеке тұлғалар, осындай тануды не осындай мәртебені растайтын құжаттарды ұсынуы шартымен әкелген;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына мүше мемлекетке тұрақты қоныс аударуға, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мәжбүрлі қоныс аударушы, босқын мәртебесін алған шетелдік жеке тұлғалар, осындай ниетін растайтын құжаттарды ұсынуы шартымен әкелген;
3) осы Кодекстің 263-бабы 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар Одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік басшылары, мүше мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктерінің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персонал мүшелері, консулдық мекеме басшылары және өзге консулдық лауазымды тұлғалар, мүше мемлекеттің консулдық мекемелерінің консулдық қызметкерлері, Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық ұйымдар жанындағы мүше мемлекеттердің өкілдіктері қызметкерлері, олармен бірге тұратын отбасы мүшелері не осындай тұлғалардың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге де тұлғалар кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, әкелу шарттарын сақтауды растайтын мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес берілетін құжаттарды ұсынған кезде әкелінеді. Комиссия көрсетілген тұлғалар кедендік баждар, салықтар төлеуден босатыла отырып, әкелу шарттарын сақтауды растайтын мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес берілген құжаттардың тізбесін Одақтың ресми сайтына Интернет желісінде орналастыруды және қалыптастыруды қамтамасыз еткен;

13. Суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов в отношении товаров для личного пользования, пеней, взыскание которых оказалось невозможным, признаются безнадежными к взысканию и списываются в порядке и по основаниям, которые устанавливаются законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм.
14. Комиссия вправе определять особенности исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, когда в отношении одного и того же товара для личного пользования обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, а также порядок взаимодействия таможенных органов в случаях, если в соответствии с настоящим Кодексом таможенные пошлины, налоги подлежат уплате по различным обстоятельствам в разных государствах-членах.
Статья 271. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования
1. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается при помещении таких товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, в случаях, предусмотренных абзацем вторым пункта 9 статьи 259, пунктами 3, 4 и 9 статьи 264 настоящего Кодекса, а также в иных случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. При помещении товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии со статьей 263 настоящего Кодекса обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования не предоставляется в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 146 настоящего Кодекса, а также в следующих случаях:
1) товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами, переселившимися на постоянное место жительства в государство-член либо получившими статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена, при условии представления документов, подтверждающих такое признание либо такой статус;
2) товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами, имеющими намерение переселиться на постоянное место жительства в государство-член, получить статус беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством этого государства-члена, при условии представления документов, подтверждающих такое намерение;
3) товары для личного пользования, указанные в подпункте 3 пункта 1 статьи 263 настоящего Кодекса, ввозятся на таможенную территорию Союза главами дипломатических представительств, членами дипломатического и административно-технического персонала дипломатических представительств государств-членов, главами консульских учреждений и иными консульскими должностными лицами, консульскими служащими консульских учреждений государств-членов, сотрудниками представительств государств-членов при международных организациях, расположенных за пределами таможенной территории Союза, проживающими вместе с ними членами их семей либо действующими от имени и по поручению таких лиц иными лицами при условии представления документов, выдаваемых в соответствии с законодательством государств-членов, подтверждающих соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов. Комиссия формирует и обеспечивает размещение на официальном сайте Союза в сети Интернет перечня документов, выдаваемых в соответствии с законодательством государств-членов, подтверждающих соблюдение условий ввоза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов указанными лицами;

4) осы Кодекстің 263-бабы 1-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдік қызметкерлері, консулдық мекеме қызметшілері, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттік өкілдіктер персоналдары (қызметкерлері, лауазымды тұлғалары), Одақтың кедендік аумағында орналасқан халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, өзге ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, олардың осындай қызметкерлер, қызметшілер, персонал немесе олардың отбасы мүшелері болып табылатынын растаған кезде әкелінетін;
5) осы Кодекстің 263-бабы 1-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық персонал мүшелері және консулдық мекеменің консулдық лауазымды тұлғалары, олармен бірге тұратын отбасы мүшелері олар осындай тұлғалар немесе олардың отбасы мүшелері болып табылатынын растаған кезде әкелінетін;
6) жеке пайдалануға арналған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын, мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда ұсынылмайды.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды кедендік баждар, салықтарды төлеуші қамтамасыз етеді. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждардың, салықтардың төлеушісі үшін кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауға құқылы өзге тұлғалар анықталуы мүмкін.
Егер жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды кедендік баждар, салықтар төлеуші болып табылмайтын тұлғалар қамтамасыз ететін болса, онда мұндай тұлға кедендік баждар, салықтарды төлеуші кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі ортақ жауапкершілікті көтереді.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 146-бабының 7-тармағында көрсетілген жардайларды, сонымен бірге осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген жардайларды қоспағанда, тауарларды шығаруды жүргізетін кедендік органға ұсынылады.
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодексті 259-бабының 9-тармағының екінші абзацына сәйкес уақытша сақтауда тұрған жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып табылатын авто және мотокөлік құралдары және (немесе) авто және мотокөлік құралдарына тіркемелерді пайдалануға рұқсат беретін кеден органына ұсынылады.

4) товары для личного пользования, указанные в подпункте 4 пункта 1 статьи 263 настоящего Кодекса, ввозятся на таможенную территорию Союза сотрудниками дипломатических представительств, работниками консульских учреждений, персоналом (сотрудниками, должностными лицами) представительств государств при международных организациях, международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств, расположенных на таможенной территории Союза, проживающими вместе с ними членами их семей при условии подтверждения, что они являются такими сотрудниками, работниками, персоналом или членами их семей;
5) товары для личного пользования, указанные в подпункте 5 пункта 1 статьи 263 настоящего Кодекса, ввозятся на таможенную территорию Союза главами дипломатических представительств и консульских учреждений, членами дипломатического персонала дипломатических представительств и консульскими должностными лицами консульских учреждений, проживающими вместе с ними членами их семей при условии подтверждения, что они являются такими лицами или членами их семей;
6) в иных случаях, установленных законодательством государства-члена, в котором товары для личного пользования помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита.
3. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается плательщиком таможенных пошлин, налогов. Законодательством государств-членов могут определяться иные лица, которые вправе обеспечивать исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов за плательщика таможенных пошлин, налогов.
Если исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается лицами, не являющимися плательщиками таможенных пошлин, налогов, то такие лица несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
4. Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования предоставляется таможенному органу, производящему выпуск товаров, за исключением случаев, указанных в пункте 7 статьи 146 настоящего Кодекса, а также случаев, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта.
Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в соответствии с абзацем вторым пункта 9 статьи 259 настоящего Кодекса предоставляется таможенному органу, которым выдается разрешение на пользование авто- и мототранспортными средствами и (или) прицепами к авто- и мототранспортным средствам, являющимися транспортными средствами для личного пользования, находящимися на временном хранении.

Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 264-бабының 9-тармағының 1-тармақшасына сәйкес жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын беруге рұқсаты бар кеден органына ұсынылады.
5. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындау осы Кодекстің 63-бабының 1-тармағында көрсетілген тәсілдермен не осы Кодекстің 63-бабының 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген және кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау үшін осы Кодексте белгіленген тәртіпте қамтамасыз етіледі.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді қоспағанда, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етудің анықталған тәсілдері ұсынылатын жағдайлар белгіленуі мүмкін.
6. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мөлшері осындай тауарларды еркін айналымға шығарған кезде төлеуге тиіс болатын кедендік баждар, салықтар сомасы ретінде анықталады.
Жеке пайдалануға арналған тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы тармақтың бірінші абзацын ескере отырып, кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындаудың бекітілген мөлшері белгіленуі мүмкін.
7. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде салынған ақша қаражаттарын (ақшаны) қайтару (есептеу) осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес анықталған жағдайлар мен тәртіпте жүзеге асырылады.
38-тарау
Одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу шарттары мен тәртібінің ерекшеліктері
272-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын өткізу шарттары мен тәртібі туралы жалпы ережелер
1. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі және осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіпте - осы тараудың реттелмеген бөлігінде, осы тарауда белгіленген тәртіпте Одақтың кедендік аумағында немесе оның шегінен тысқары жерлерде пайдаланылады.

Обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования в соответствии с подпунктом 1 пункта 9 статьи 264 настоящего Кодекса предоставляется таможенному органу, которым выдается разрешение на передачу транспортных средств для личного пользования.
5. Исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается способами, указанными в пункте 1 статьи 63 настоящего Кодекса либо установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 настоящего Кодекса, и в порядке, установленном в соответствии с настоящим Кодексом для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться случаи, когда обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, за исключением обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов при помещении товаров в отношении товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита, предоставляется определенными способами обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
6. Размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования определяется как сумма таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате при выпуске таких товаров в свободное обращение.
В отношении отдельных категорий товаров для личного пользования в соответствии с законодательством государств-членов могут быть установлены фиксированные размеры обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов с учетом абзаца первого настоящего пункта.
7. Возврат (зачет) денежных средств (денег), внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, осуществляется в случаях и порядке, определенных в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
Глава 38
Особенности порядка и условий перемещения транспортных средств международной перевозки через таможенную границу Союза
Статья 272. Общие положения о порядке и условиях перемещения транспортных средств международной перевозки через таможенную границу Союза
1. Транспортные средства международной перевозки перемещаются через таможенную границу Союза и используются на таможенной территории Союза или за ее пределами в порядке, установленном настоящей главой, а в части, не урегулированной настоящей главой, - в порядке, установленном иными главами настоящего Кодекса.

2. Осы тараудың ережелері мыналарға:
1) Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерде шетелдік тұлғаларға тіркелген осындай аумақта және (немесе) одан тысқары жерлерде халықаралық тасымалдауды аяқтау және (немесе) бастау үшін Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына (бостарын қоса алғанда);
2) Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде халықаралық тасымалдауды аяқтау және (немесе) бастау үшін Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілген:
әуе кемелерін қоспағанда, осы Кодекстің 126-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттерде мүше мемлекеттердің тұлғаларына тіркелген және Одақ тауарлары болып табылатын не шартты түрде шығарылған тауар деп есептелетін бостарын қоса алғанда, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына;
уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты қолданылады.
3. Осы тарауда уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдар деп осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары деп - осы баптың 2-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары түсініледі.
4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген Одақтың кедендік аумағында уақытша болуға және пайдалануға, Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетуге, Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуға және пайдалануға арналған халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, кедендік декларациялауға және кедендік рәсіммен орналастырмай шығаруға жатады.
5. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялауға және шығаруға қатысты кедендік операциялар Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізлетін органдарда жүргізіледі.
6. Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкету және Одақтың кедендік аумағына уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкелу Одақтың кедендік аумағы арқылы тауарлар өткізілетін кез келген орында жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Осы тараудың ережелері:

2. Положения настоящей главы применяются в отношении:
1) временно ввозимых на таможенную территорию Союза для завершения и (или) начала международной перевозки на такой территории и (или) за ее пределами транспортных средств международной перевозки (включая порожние), зарегистрированных в государствах, не являющихся членами Союза, за иностранными лицами;
2) временно вывозимых с таможенной территории Союза для завершения и (или) начала международной перевозки за пределами таможенной территории Союза транспортных средств международной перевозки, включая порожние:
зарегистрированных в государствах-членах за лицами государств-членов и являющихся товарами Союза либо считающихся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса, за исключением воздушных судов;
воздушных судов, используемых лицами государства-члена в целях международной перевозки, являющихся товарами Союза либо считающихся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса;
являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
3. В настоящей главе под временно ввозимыми (временно ввезенными) транспортными средствами международной перевозки понимаются транспортные средства международной перевозки, указанные в подпункте 1 пункта 2 настоящей статьи, под временно вывозимыми (временно вывезенными) транспортными средствами международной перевозки - транспортные средства международной перевозки, указанные в подпункте 2 пункта 2 настоящей статьи.
4. Транспортные средства международной перевозки, указанные в пункте 2 настоящей статьи, для временного нахождения и использования на таможенной территории Союза, временного вывоза с таможенной территории Союза, нахождения и использования за пределами таможенной территории Союза подлежат таможенному декларированию и выпуску без помещения под таможенные процедуры, если иное не установлено настоящей главой.
5. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском транспортных средств международной перевозки, указанных в пункте 2 настоящей статьи, совершаются в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза.
6. Вывоз с таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки и ввоз на таможенную территорию Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки могут осуществляться в любом месте перемещения товаров через таможенную границу Союза.
7. Положения настоящей главы могут применяться в отношении:

1) Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкетілетін және Одақтың кедендік аумағына кері әкелетін:
балық аулау, теңіз түбі мен оның жер қойнауларының минералдық және басқа да жансыз ресурстарын барлау мен игеру, лоцмандық және мұз жарып жол ашу, іздестіру, құтқару және тіркеуге алу операциялары, теңізге батқан мүлікті көтеру, гидротехникалық, су асты техникалық, жөндеу-қалпына келтіру және өзге де осыған ұқсас жұмыстар, санитариялық, карантиндік және басқа да бақылау, теңіздің аумағын қорғау мен сақтау, теңіз ғылыми зерттеулерін жүргізу, оқу, спорт және мәдени мақсаттарда, сондай-ақ саудамен теңізде жүзуге байланысты өзге де мақсаттарда пайдаланылатын су кемелеріне;
тауарлар мен жолаушыларды халықаралық тасымалдау үшін пайдаланылмайтын коммерциялық емес азаматтық және мемлекеттік әуе кемелеріне, эсперименттік авиацияда пайдаланылатын (эксперименттік ұшуларды жүзеге асыратын) әуе кемелеріне;
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жөндеу-қалпына келтіру және өзге де жұмыстар үшін пайдаланылатын теміржол көлік құралдарына (жылжымалы теміржол құрамы, жылжымалы теміржол құрамының бірлігі) (осы тарауда бұдан әрі - теміржол көлік құралы);
2) Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін:
айналымға көп түсетін ыдыс болып табылатын және мәміле шартына сәйкес қайтаруға жататын цистерна, клетей, поддондарға;
Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарындағы және Одақтың кедендік аумағында немесе одан тысқары жерлерде тұрған өзге халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жөндеу және (немесе) пайдалану үшін көзделген қосалқы бөлшектер мен жабдықтарға;
3) тасымалдау шарттарына сәйкес ондағы тауарларды Одақтың кедендік аумағындағы немесе Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлердегі алушыға дейін өзге көлік түрімен жеткізу үшін пайдаланатын су және әуе кемелері контейнерлеріне қатысты қолданылуы мүмкін.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген көлік құралдарына және өзге де тауарларға осы тарауда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) және уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты осы тараудың ережелері қолданылады.
9. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін немесе Одақтың кедендік аумағына әкелінетін осы баптың 7-тармағы 2-тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген қосалқы бөлшектері мен жабдықтары ауыстырылған халықаралық тасымалдау көлік құралдарының бөлшектері мен жабдықтарына, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан кері әкетуді не уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына кері әкелуді реттейтін осы тараудың ережелері қолданылады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген Одақтың кедендік аумағынан белгіленген мерзімде әкетілмеген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының бөлшектері мен жабдықтары, кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.

1) временно вывозимых с таможенной территории Союза и обратно ввозимых на таможенную территорию Союза:
водных судов, используемых для рыболовства, разведки и разработки минеральных и других неживых ресурсов морского дна и его недр, лоцманской и ледокольной проводки, поисковых, спасательных и буксирных операций, подъема затонувшего в водах имущества, гидротехнических, подводно-технических, ремонтно-восстановительных и иных подобных работ, санитарного, карантинного и другого контроля, защиты и сохранения морской среды, проведения морских научных исследований, в учебных, спортивных и культурных целях, а также в иных целях, связанных с торговым мореплаванием;
не используемых для международной перевозки товаров и пассажиров некоммерческих гражданских и государственных воздушных судов, воздушных судов, используемых в экспериментальной авиации (осуществляющих экспериментальные полеты);
железнодорожных транспортных средств (железнодорожного подвижного состава, единицы железнодорожного подвижного состава) (далее в настоящей главе - железнодорожные транспортные средства), используемых для ремонтно-восстановительных и иных работ, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности;
2) перемещаемых через таможенную границу Союза:
цистерн, клетей, поддонов, являющихся многооборотной тарой и подлежащих возврату в соответствии с условиями сделки;
запасных частей и оборудования, находящихся на транспортном средстве международной перевозки, перемещаемом через таможенную границу Союза, и предназначенных для ремонта и (или) эксплуатации иного транспортного средства международной перевозки, находящегося на таможенной территории Союза или за ее пределами;
3) временно ввозимых на таможенную территорию Союза водными и воздушными судами контейнеров, используемых для доставки в соответствии с договором перевозки находящихся в них товаров до получателя на таможенной территории Союза или за пределами таможенной территории Союза иными видами транспорта.
8. К транспортным средствам и иным товарам, указанным в пункте 7 настоящей статьи, применяются положения настоящей главы, касающиеся временно ввозимых (временно ввезенных) и временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой.
9. К частям и оборудованию транспортных средств международной перевозки, замененным запасными частями и оборудованием, указанными в абзаце третьем подпункта 2 пункта 7 настоящей статьи, вывозимым с таможенной территории Союза или ввозимым на таможенную территорию Союза, применяются положения настоящей главы, регулирующие обратный вывоз с таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки либо обратный ввоз на таможенную территорию Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки.
Части и оборудование транспортных средств международной перевозки, указанные в абзаце первом настоящего пункта, не вывезенные с таможенной территории Союза в установленные сроки, подлежат помещению под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.

273-бап. Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкелу шарты
1. Уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, Одақтың кедендік аумағына әкелінеді.
2. Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
3. Уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары осы Кодекстің 274-бабына сәйкес белгіленген (ұзартылған) мерзім өткенге дейін кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, Одақтың кедендік аумағынан кері әкетуге не шетелдік тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
Уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік рәсімдермен орналастырғаннан кейін, мұндай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Одақтың кедендік аумағында мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес пайдаланылады және осы тараудың ережелері оларға қолданылмайды.
274-бап. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдау көлік құралдарының Одақтың кедендік аумағында болу мерзімі
1. Одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу мерзімін, осы Кодекстің 144-бабын және осы баптың 2-тармағын ескере отырып, Одақтың кедендік аумағына әкелуге байланысты тасымалдау операциялары аяқтағаннан кейін Одақтың кедендік аумағынан мұндай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкету үшін қажетті уақытты негізге ала отырып тасымалдаушының өтініші негізінде кеден органы белгілейді.
2. Осы Кодекстің 275-бабы 5-тармағына сәйкес Одақтың кедендік аумағында басталатын және аяқталатын жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдау (бұдан әрі осы тарауда - ішкі тасымалдау) үшін пайдалануға болатын уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдау көлік құралдарының Одақтың кедендік аумағына болу мерзімі осындай ішкі тасымалдауды жүзеге асыру үшін қажетті, бірақ мүше мемлекеттердің бірінің аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының күнтізбелік 90 күннен аспайтын болу уақыты белгіленеді.
3. Осы Кодекстің 272-бабы 7-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тауарлардың Одақтың кедендік аумағында болу мерзімін, соған байланысты олар Одақтың кедендік аумағына әкелінетін операцияларды жасау үшін қажетті уақытты негізге ала отырып тасымалдаушының өтініші негізінде кеден органы белгілейді.

Статья 273. Условия ввоза на таможенную территорию Союза временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки
1. Временно ввозимые транспортные средства международной перевозки ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
2. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки, ввезенные на таможенную территорию Союза, сохраняют статус иностранных товаров.
3. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки до истечения срока, установленного (продленного) в соответствии со статьей 274 настоящего Кодекса, подлежат обратному вывозу с таможенной территории Союза либо помещению под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
После помещения временно ввезенных транспортных средств международной перевозки под таможенные процедуры такие транспортные средства международной перевозки используются на таможенной территории Союза в соответствии с заявленной таможенной процедурой и положения настоящей главы к ним не применяются.
Статья 274. Срок нахождения на таможенной территории Союза временно ввозимого (временно ввезенного) транспортного средства международной перевозки
1. Срок нахождения на таможенной территории Союза временно ввозимого транспортного средства международной перевозки устанавливается таможенным органом на основании заявления перевозчика исходя из времени, необходимого для вывоза такого транспортного средства международной перевозки с таможенной территории Союза после завершения операций перевозки, в связи с которыми оно было ввезено на таможенную территорию Союза, с учетом статьи 144 настоящего Кодекса и пункта 2 настоящей статьи.
2. Срок нахождения на таможенной территории Союза временно ввозимого транспортного средства международной перевозки, которое в соответствии с пунктом 5 статьи 275 настоящего Кодекса может использоваться для перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, начинающейся и завершающейся на таможенной территории Союза (далее в настоящей главе - внутренняя перевозка), устанавливается на время, необходимое для осуществления такой внутренней перевозки, но не более чем на 90 календарных дней нахождения временно ввезенного транспортного средства международной перевозки на территории одного из государств-членов.
3. Срок нахождения на таможенной территории Союза товаров, указанных в подпункте 2 пункта 7 статьи 272 настоящего Кодекса, устанавливается таможенным органом на основании заявления перевозчика исходя из времени, необходимого для совершения операций, в связи с которыми они ввозятся на таможенную территорию Союза.

4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес кеден органы белгілеген мерзімде уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан кері әкетуі мүмкін болмаған кезде осы Кодекстің 275-бабы 4-тармағы 2-тармақшасының екінші - төртінші абзацтарына сәйкес тасымалдаушының, осындай көлік құралдары иелігіне берілген тұлғалардың, өзге де мүдделі тұлғалардың дәлелді сұрау салуы бойынша кеден органы бұл мерзімді Одақтың кедендік аумағынан оны кері әкетудің мүмкін болмау себептерін жою үшін қажетті уақытқа ұзартады.
5. Осы Кодекстің 272-бабы 7-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағынан кері әкету осы баптың 3-тармағына сәйкес кеден органы белгілейтін мерзімде мүмкін болмаған кезде тасымалдаушының, өзге де мүдделі тұлғалардың дәлелді сұрау салуы бойынша кеден органы мұндай мерзімді, ол бойынша Одақтың кедендік аумағынан кері әкету мүмкін болмаған себептерді жою үшін қажетті уақытқа ұзартады.
6. Одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
275-бап. Одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу және пайдалану шарты
1. Одақтың кедендік аумағында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей, осы бапта белгіленген шарттарды сақтаған кезде болады және пайдаланылады.
2. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары осы бапқа сәйкес осындай көлік құралдары өзге тұлғаларға берілетін жағдайларды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына оларды әкелуді жүзеге асырған тұлғаның іс жүзінде иелігінде және пайдалануында болуға тиіс.
3. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарымен Одақтың кедендік аумағына олар келген кезде не осындай аумақта болған кезде талап етілетін оларға техникалық қызмет көрсету және (немесе) жөндеу бойынша операцияларды жасауға жол беріледі.
4. Одақтың кедендік аумағында:
1) осы баптың 5, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген жағдайлардағы осындай тасымалдауды қоспағанда, ішкі тасымалдау үшін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын пайдалануға;

4. При невозможности обратного вывоза с таможенной территории Союза временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в срок, установленный таможенным органом в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, по мотивированному запросу перевозчика, лиц, во владение которых такие транспортные средства переданы в соответствии с абзацами вторым - четвертым подпункта 2 пункта 4 статьи 275 настоящего Кодекса, иных заинтересованных лиц такой срок продлевается таможенным органом на время, необходимое для устранения причин, по которым невозможен его обратный вывоз с таможенной территории Союза.
5. При невозможности обратного вывоза с таможенной территории Союза товаров, указанных в подпункте 2 пункта 7 статьи 272 настоящего Кодекса, в срок, установленный таможенным органом в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, по мотивированному запросу перевозчика, иных заинтересованных лиц такой срок продлевается таможенным органом на время, необходимое для устранения причин, по которым невозможен их обратный вывоз с таможенной территории Союза.
6. Порядок совершения таможенных операций, связанных с продлением срока нахождения на таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, определяется Комиссией.
Статья 275. Условия нахождения и использования на таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки
1. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки находятся и используются на таможенной территории Союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при соблюдении условий, установленных настоящей статьей.
2. Временно ввезенные транспортные средства международной перевозки должны находиться в фактическом владении и пользовании лиц, осуществляющих их ввоз на таможенную территорию Союза, за исключением случаев, когда в соответствии с настоящей статьей допускается передача таких транспортных средств иным лицам.
3. С временно ввезенными транспортными средствами международной перевозки допускается совершение операций по их техническому обслуживанию и (или) ремонту, которые потребовались при их следовании на таможенную территорию Союза либо при нахождении на такой территории.
4. На таможенной территории Союза не допускаются:
1) использование временно ввезенных транспортных средств международной перевозки для внутренней перевозки, за исключением такой перевозки в случаях, указанных в пунктах 5, 7 и 8 настоящей статьи;

2) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын:
оларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және (немесе) сақтау үшін беруді;
Одақтың кедендік аумағынан халықаралық тасымалдаудың техникалық құралын әкету жолымен тасымалдау операциясын аяқтау мақсатында оларды беруді;
осы баптың 9-тармағында көзделген жағдайларда уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді беруді қоспағанда, өзге тұлғаларға, оның ішінде жалға (қосалқы жалға) беруге жол берілмейді.
5. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдары және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлер, егер мұндай тасымалдаулар:
1) халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдары және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер Одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық тасымалдау аяқталғаннан кейін;
2) оны орындау үшін Одақтың кедендік аумағына халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдары және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер әкелінген халықаралық тасымалдауды бастау үшін Одақтың кедендік аумағы бойынша бос халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдары және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер келген кезде;
3) халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдары және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер Одақтың кедендік аумағы арқылы келген кезде жүзеге асырылса, ішкі тасымалдау үшін пайдалануы мүмкін.
6. Мүше мемлекеттің заңнамасында, мұндай мүше мемлекеттің аумағы бойынша ішкі тасымалдау үшін осы баптың 5-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді бірнеше рет пайдалану санына қатысты шектеулер белгіленуі мүмкін.
7. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау автомобиль көлік құралдары тіркемелері, жартылай тіркемелер және (немесе) олар арқылы тасымалданатын контейнерлер бір мүше мемлекеттің аумағында басталатын және екінші мүше мемлекеттің аумағында аяқталатын жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды ішкі тасымалдау үшін мынадай жағдайларда, пайдалануы мүмкін:
1) мұндай тасымалдауға мүше мемлекеттердің үшінші тараппен автомобиль көлігі саласындағы халықаралық шарттарында жол беріледі;

2) передача временно ввезенных транспортных средств международной перевозки иным лицам, в том числе в аренду (субаренду), за исключением:
их передачи для технического обслуживания, ремонта и (или) хранения;
их передачи в целях завершения операции перевозки путем вывоза с таможенной территории Союза транспортного средства международной перевозки;
передачи временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров в случаях, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи.
5. Временно ввезенные железнодорожные транспортные средства международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры могут использоваться для внутренней перевозки, если такая перевозка осуществляется:
1) после завершения международной перевозки, для выполнения которой железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры были ввезены на таможенную территорию Союза;
2) при следовании порожнего железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров по таможенной территории Союза для начала международной перевозки, для выполнения которой железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры были ввезены на таможенную территорию Союза;
3) при следовании порожнего железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров через таможенную территорию Союза.
6. Законодательством государства-члена могут устанавливаться ограничения относительно количества раз использования железнодорожных транспортных средств международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, указанных в пункте 5 настоящей статьи, для внутренней перевозки по территории такого государства-члена.
7. Являющиеся транспортными средствами международной перевозки временно ввезенные автомобильные транспортные средства, прицепы, полуприцепы и (или) перевозимые на них контейнеры, могут использоваться для внутренней перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, начинающейся на территории одного государства-члена и заканчивающейся на территории другого государства-члена, в следующих случаях:
1) такая перевозка допускается международными договорами государств-членов с третьей стороной в области автомобильного транспорта;

2) мұндай тасымалдау, көрсетілген конференцияның қатысушысы болып табылатын, аумағында мұндай тасымалдау басталатын және аяқталатын Көлік министрлерінің және мүше мемлекеттердің Еуропа конференциясының көпжақты квоталары шеңберінде жүзеге асырылады.
8. Белгіленген бағыт шеңберінде жолаушыларды және багажды тасымалдауды жүзеге асыратын уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдау автомобиль және теміржол көлік құралдары, егер үшінші тараппен мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарында, мүше мемлекеттер мен (немесе) мүше мемлекеттер заңнамасының арасындағы халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, халықаралық тасымалдаудың жүру бағыты бойынша аялдау пункттерінде жолаушыларды отырғызу (түсіру) және багажды тиеу (түсіру) үшін Одақтың кедендік аумағында тоқтауы мүмкін.
9. Жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багажды тасымалдауды жүзеге асыратын уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдары, сондай-ақ теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлер Одақтың кедендік аумағында:
1) мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары арасында, оның ішінде бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушылары арасында;
2) көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шарты шеңберінде мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары мен өзге тасымалдаушылар арасында;
3) халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді Одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушыларының тасымалдау шартына сәйкес тауарлардың алушысы болып табылатын тұлғаларға (бұдан әрі осы тарауда - алушы) немесе мұндай алушылардан мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не өзге тасымалдаушыға берілуі мүмкін.
10. Жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдауды жүзеге асыратын уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарын, сондай-ақ теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысынан басқа мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына, бір мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушылары арасында, көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шарты шеңберінде мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары мен өзге тасымалдаушылар арасында, тасымалдау шартына сәйкес мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысынан алушыға және мұндай алушылардан теміржол тасымалдаушысына Одақтың кедендік аумағынан әкету үшін беру мүше мемлекеттердің үшінші тараппен теміржол көлігі саласындағы халықаралық шарттарына және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің теміржол көлігі бойынша Кеңес актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.

2) такая перевозка осуществляется в рамках многосторонних квот Европейской конференции министров транспорта и государства-члены, на территориях которых начинается и заканчивается такая перевозка, являются участниками указанной конференции.
8. Временно ввозимые автомобильные и железнодорожные транспортные средства международной перевозки, осуществляющие перевозку пассажиров и багажа, в рамках установленного маршрута могут останавливаться на таможенной территории Союза для посадки (высадки) пассажиров и погрузки (выгрузки) багажа в остановочных пунктах по маршруту следования международной перевозки, если иное не установлено международными договорами государств-членов с третьей стороной, международными договорами между государствами-членами и (или) законодательством государств-членов.
9. Временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки, осуществляющее перевозку грузов, пассажиров и (или) багажа, а также перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры могут передаваться на таможенной территории Союза:
1) между железнодорожными перевозчиками государств-членов, в том числе между железнодорожными перевозчиками одного государства-члена;
2) между железнодорожными перевозчиками государств-членов и иными перевозчиками в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта;
3) железнодорожным перевозчиком государства-члена лицам, являющимся получателями товаров в соответствии с договором перевозки (далее в настоящей главе - получатель), или от таких получателей железнодорожному перевозчику государства-члена либо иному перевозчику для обратного вывоза временно ввезенного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров с таможенной территории Союза.
10. Передача временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки, осуществляющего перевозку грузов, пассажиров и (или) багажа, а также перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров от железнодорожного перевозчика одного государства-члена железнодорожному перевозчику другого государства-члена, между железнодорожными перевозчиками одного государства-члена, между железнодорожными перевозчиками государств-членов и иными перевозчиками в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта, от железнодорожного перевозчика государства-члена получателям в соответствии с договором перевозки и от таких получателей железнодорожному перевозчику для вывоза с таможенной территории Союза осуществляется в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной в области железнодорожного транспорта и актами Совета по железнодорожному транспорту государств - участников Содружества Независимых Государств.

11. Осы баптың 9-тармағының 3-тармақшасында көзделген жағдайларда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарын, және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді берген кезде теміржол тасымалдаушы (көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді алушыға берген кезде) және алушы (көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не өзге тасымалдаушыға кері әкету үшін берген кезде), қызмет өңірінде алушы орналасқан кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіпте және мерзімде мұндай беру туралы хабардар етуге міндетті.
12. Осы баптың 9-тармағының 3-тармақшасында көзделген жағдайларда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдары арқылы тасымалданатын контейнерлерді берген кезде алушы Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарын, және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді кері әкету үшін берген алушы мен тасымалдаушы осы Кодекстің 273-бабы 3-тармағының және 274-бабы 3-тармағының ережелерін, сондай-ақ осы бапта көзделген Одақтың кедендік аумағына аумағынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу және пайдалану шартын сақтауға міндетті.
13. Мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары осы баптың 5-тармағына сәйкес ішкі тасымалдау үшін пайдаланатын халықаралық тасымалдау теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлердің болу орны туралы ақпаратты кеден органының талабы бойынша ұсынады.
Теміржол тасымалдаушыларының көрсетілген ақпаратты кеден органдарына ұсыну тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленуі мүмкін.
276-бап. Уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан әкету және Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болу шарты
1. Уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Одақтың кедендік аумағынан кедендік әкету баждарын төлемей әкетіледі.
2. Одақтың кедендік аумағынан әкетілген және мұндай аумаққа кері әкелінетін уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Одақ тауарлары мәртебесін, ал осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген және осы Кодекстің 126-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес шартты түрде шығарылған тауарлар деп саналатын, сондай-ақ осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары - шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.

11. При передаче временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров в случаях, предусмотренных подпунктом 3 пункта 9 настоящей статьи, железнодорожный перевозчик (при передаче указанных железнодорожных транспортных средств и (или) контейнеров получателю) и получатель (при передаче указанных железнодорожных транспортных средств и (или) контейнеров для обратного вывоза железнодорожному перевозчику государства-члена либо иному перевозчику) обязаны уведомлять о такой передаче таможенный орган, в регионе деятельности которого находится получатель, в порядке и сроки, которые определяются Комиссией.
12. При передаче временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров в случаях, предусмотренных подпунктом 3 пункта 9 настоящей статьи, получатель и перевозчик, которому такой получатель передал временно ввезенное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры для обратного вывоза с таможенной территории Союза, обязаны соблюдать положения пункта 3 статьи 273 и пункта 4 статьи 274 настоящего Кодекса, а также условия нахождения и использования временно ввезенных транспортных средств международной перевозки на таможенной территории Союза, предусмотренные настоящей статьей.
13. Железнодорожные перевозчики государств-членов по требованию таможенных органов представляют информацию о месте нахождения временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, в том числе используемых для внутренних перевозок в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи.
Законодательством государств-членов может устанавливаться порядок представления железнодорожными перевозчиками таможенным органам указанной информации.
Статья 276. Условия вывоза с таможенной территории Союза и нахождения за пределами таможенной территории Союза временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки
1. Временно вывозимые транспортные средства международной перевозки вывозятся с таможенной территории Союза без уплаты вывозных таможенных пошлин.
2. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, вывезенные с таможенной территории Союза и обратно ввозимые на такую территорию, сохраняют статус товаров Союза, а транспортные средства международной перевозки, указанные в абзацах втором и третьем подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса и считающиеся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса, а также указанные в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса, - статус иностранных товаров.

3. Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Одақтың кедендік аумағына Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу және пайдалану шарттарын сақтаған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтар төлемей әкелінеді.
4. Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарының болу мерзімі шектелмейді.
5. Одақ тауарлары болып табылатын Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде болатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
6. Осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген және Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 126-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес шартты түрде шығарылған тауарлар деп саналатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
7. Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдары кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
8. Шетелдік тұлғаға уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралына меншік құқығын берген кезде, мұндай мәміленің тарапы ретінде әрекет еткен мүше мемлекеттің тұлғасы осындай уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына меншік құқығы берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде экспорт кедендік рәсімімен, ал шетелдік тұлғаға осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген және 126-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес шартты түрде шығарылған тауарлар деп саналатын немесе осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына меншік құқығын берген кезде - кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырады.
277-бап. Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын пайдалану шарты
1. Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен мынадай:
1) егер осындай операцияларға қажеттілік мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде пайдалану уақытында пайда болса, оларды Одақтың кедендік аумағынан әкету күніне олардың сақталуын, пайдалануын және қалпында ұстауын қамтамасыз ету үшін қажетті техникалық қызмет көрсету және (немесе) жөндеу (күрделі жөндеу жұмысын, жаңғыртуды қосапағанда) бойынша операцияларды;

3. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов при соблюдении условий нахождения и использования временно вывезенных транспортных средств международной перевозки за пределами таможенной территории Союза.
4. Срок нахождения за пределами таможенной территорию Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки не ограничивается.
5. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, находящиеся за пределами таможенной территории Союза, являющиеся товарами Союза, могут быть помещены под таможенную процедуру экспорта.
6. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, указанные в абзацах втором и третьем подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса и считающиеся условно выпущенными товарами в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса, находящиеся за пределами таможенной территории Союза, могут быть помещены под таможенную процедуру реэкспорта.
7. Временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, указанные в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса, находящиеся за пределами таможенной территории Союза, могут быть помещены под таможенную процедуру реэкспорта.
8. При передаче иностранному лицу права собственности на временно вывезенное транспортное средство международной перевозки лицо государства-члена, которое выступило стороной такой сделки, помещает в течение 30 календарных дней со дня передачи права собственности такое временно вывезенное транспортное средство международной перевозки под таможенную процедуру экспорта, а при передаче иностранному лицу права собственности на транспортное средство международной перевозки, указанное в абзацах втором и третьем подпункта 2 пункта 2 статьи 272 и считающееся условно выпущенным товаром в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса или указанное в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса, - под таможенную процедуру реэкспорта.
Статья 277. Условия использования за пределами таможенной территории Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки
1. За пределами таможенной территории Союза с временно вывезенными транспортными средствами международной перевозки допускается совершение следующих операций:
1) операции по техническому обслуживанию и (или) ремонту (за исключением капитального ремонта, модернизации), необходимые для обеспечения их сохранности, эксплуатации и поддержания в состоянии, в котором они находились на день вывоза с таможенной территории Союза, если потребность в таких операциях возникла во время использования этих транспортных средств международной перевозки за пределами таможенной территории Союза;

2) өтеусіз (кепілді) жөндеу жұмысы бойынша операцияларды;
3) Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орын алған аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан зақымданғаннан кейін уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын қалпына келтіру үшін жүзеге асырылатын күрделі жөндеу жұмысын қоса алғанда, жөндеу бойынша операцияларды жасауға жол беріледі.
2. Осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасының ережесі мүше мемлекеттердің халықаралық кеме тізілімінде тіркелген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде уақытша әкетілген су кемелеріне қолданылмайды. Мұндай кемелерге қатысты оларға техникалық қызмет көрсету және (немесе) жөндеу бойынша операцияларды жүргізуге жол беріледі.
3. Осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын қоспағанда, Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты осы баптың 1 және 2-тармақтарымен көзделмеген операцияларды жасау, мұндай көлік құралдарын кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіммен орналастыру шарты кезінде жол беріледі.
Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына әкелген кезде кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіммен орналастырмай, осы баптың 1-тармағында көзделмеген операцияларды жасаған жағдайда, мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдары осы Кодекстің 186-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлей отырып, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.
Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіммен орналастырылмаған жағдайда, осы Кодекстің 56-бабына және 72-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс.
4. Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасау, кедендік аумақтан тысқары жерлерде қайта өңдеу кедендік рәсіммен орналастырмай, жол беріледі.
Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты жасаған жағдайда, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған және халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде пайдаланылатын тауарлардың декларанты, мұндай операцияларды жасаған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасау туралы өтінішін және жасалған операциялардың құнын растайтын құжаттарды береді.
Көрсетілген өтініш тауарды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырған кеден органына, не тауарлар мұндай мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалатын уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырған мүше мемлекеттің өзге де кеден органына беріледі.
Кеден органы көрсетілген өтініштің берілгенін тіркеген сәттен бастап мұндай өтініш заңды мәні бар фактілер туралы куәландыратын құжатқа айналады.
Көрсетілген өтініштің нысанын, құрылымын және мұндай өтініштің электрондық түрдегі форматын, оларды толтыру, осындай өтінішке өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібін, сондай-ақ мұндай өтінішті беруге, тіркеуге және бас тартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды, ал Комиссия реттемейтін бөлікте - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленетін тәртіпте.

2) операции по безвозмездному (гарантийному) ремонту;
3) операции по ремонту, включая капитальный ремонт, осуществляемые для восстановления временно вывезенных транспортных средств международной перевозки после их повреждения вследствие аварии или действия непреодолимой силы, которые имели место за пределами таможенной территории Союза.
2. Положения подпункта 1 пункта 1 настоящей статьи не распространяются на временно вывезенные в качестве транспортных средств международной перевозки водные суда, зарегистрированные в международных реестрах судов государств-членов. В отношении таких судов допускается проведение операций по их техническому обслуживанию и (или) ремонту.
3. Совершение операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, в отношении находящихся за пределами таможенной территории Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, за исключением транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса, допускается при условии помещения этих транспортных средств под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
В случае совершения операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, без помещения временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории при ввозе на таможенную территорию Союза такие транспортные средства международной перевозки подлежат помещению под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 186 настоящего Кодекса.
В случае непомещения временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления подлежат уплате ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии со статьей 56 и пунктом 5 статьи 72 настоящего Кодекса.
4. Совершение операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, в отношении находящихся за пределами таможенной территории Союза транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса, допускается без их помещения под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
В случае совершения в отношении таких транспортных средств международной перевозки операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и используемых в качестве транспортных средств международной перевозки, не позднее 30 календарных дней со дня, следующего за днем совершения таких операций, подается заявление о совершении операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, и документы, подтверждающие стоимость совершенных операций.
Указанное заявление подается таможенному органу, поместившему товары под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), либо иному таможенному органу государства-члена, в котором товары были помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), определяемому в соответствии с законодательством такого государства-члена.
С момента фиксации таможенным органом подачи указанного заявления такое заявление становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
Форма указанного заявления, структура и формат такого заявления в виде электронного документа, порядок их заполнения, внесения в такое заявление изменений (дополнений), а также порядок совершения таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией и отказом в регистрации такого заявления, определяются Комиссией, а в части, не урегулированной Комиссией, - в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде орналасқан осы Кодекстің 272-бабы 2-тармағының 2-тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделмеген операцияларды жасау кезінде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіммен орналастырылған және халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде пайдаланылатын тауарлардың декларантында кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет туындайды.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет осы баптың екінші абзацында көрсетілген кедендік құжатты кеден органы тіркегенге дейін орындауға жатады.
Кедендік әкелу баждар, салықтар осы Кодекстің 186-бабына сәйкес есептелген мөлшерде төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды осы тармаққа сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу бойынша міндетті орындаған кезде тоқтатылады.
278-бап. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығару және кедендік декларациялау
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары:
1) уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына әкелу және мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан кері әкету кезінде;
2) уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан әкету және мұндай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына кері әкелу кезінде шығаруға және кедендік декларациялауға жатады;
2. Тасымалдаушы халықаралық тасымалдау көлік құралдарының декларанты болып шығады.
Тасымалдаушы атынан халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды, егер бұған мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жол берілетін болса, тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлғалар да жасауы мүмкін.
3. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялау көлік құралына арналған декларацияны пайдана отырып жүзеге асырылады.
Көлік құралына арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер тауарларды тасымалдау және Одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдау көлік құралының бағыты, өткізілуі жүзеге асырылатын көліктің түріне, сондай-ақ осы Кодекстің 272-бабы 7-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тауарлардың санаттарына қарай мұндай кедендік декларацияның толтыру тәртібін айқындаған кезде Комиссия анықтайды.

При совершении операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, в отношении находящихся за пределами таможенной территории Союза транспортных средств международной перевозки, указанных в абзаце четвертом подпункта 2 пункта 2 статьи 272 настоящего Кодекса, у декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и используемых в качестве транспортных средств международной перевозки, возникает обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению до регистрации таможенным органом таможенного документа, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, исчисленном в соответствии со статьей 186 настоящего Кодекса.
Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов прекращается при исполнении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) взыскании ввозных таможенных пошлин, налогов в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящим пунктом.
Статья 278. Таможенное декларирование и выпуск транспортных средств международной перевозки
1. Транспортные средства международной перевозки, перемещаемые через таможенную границу Союза, подлежат таможенному декларированию и выпуску:
1) при ввозе на таможенную территорию Союза временно ввозимых транспортных средств международной перевозки и обратном вывозе с таможенной территории Союза таких транспортных средств международной перевозки;
2) при вывозе с таможенной территории Союза временно вывозимых транспортных средств международной перевозки и обратном ввозе на таможенную территорию Союза таких транспортных средств международной перевозки.
2. Декларантом транспортных средств международной перевозки выступает перевозчик.
От имени перевозчика таможенные операции, связанные с таможенным декларированием транспортных средств международной перевозки, могут совершаться иными лицами, действующими по поручению перевозчика, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки осуществляется с использованием декларации на транспортное средство.
Сведения, подлежащие указанию в декларации на транспортное средство, определяются Комиссией при определении порядка заполнения такой таможенной декларации в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка товаров, направления перемещения транспортного средства международной перевозки через таможенную границу Союза, а также категорий товаров, указанных в подпункте 2 пункта 7 статьи 272 настоящего Кодекса.

4. Көлік құралына арналған декларация ретінде көлік саласындағы мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарында көзделген тасымалдаушының стандартты құжаттары пайдаланылуы мүмкін.
Егер көлік құралына арналған декларация ретінде көлік саласындағы мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарында көзделген тасымалдаушының ұсынылған стандартты құжаттарында көлік құралына арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтер болмаса, халықаралық тасымалдау көлік құралы кедендік декларациялау белгіленген нысанда көлік құралына арналған декларацияны ұсыну арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте тасымалдаушы ұсынған стандартты құжаттары көлік құралына арналған декларацияның ажырамас бөлігі ретінде қаралады.
Тауарларды тасымалдау жүзеге асырылатын көліктің түріне және Одақтың кедендік шекарасы арқылы халықаралық тасымалдаудың көлік құралын өткізу бағытына байланысты көрсетілген құжаттардың тізбесін Комиссия айқындайды.
Комиссия анықтаған тәртіпте электрондық құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты көлік құралына арналған декларация ретінде пайдалануға жол беріледі.
5. Электрондық құжат түрінде көлік құралына арналған декларацияны берген кезде кеден органына көлік құралына арналған декларацияда мәлімделген мәліметті растайтын құжаттарды ұсыну қажет емес.
Көлік құралына арналған декларацияны қағаз түрінде беру Кеден органына көлік құралына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар болса жүреді.
6. Кедендік декларациялау жазбаша нысанда жүзеге асырылған уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағынан кері әкету және уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына кері әкелу кезінде көлік құралына арналған декларация ретінде уақытша әкелінетін және уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде кеден органына берілген көлік құралына арналған декларацияны пайдалануға жол беріледі.
Комиссия Одақтың кедендік аумағынан уақытша әкелінетін және уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде кеден органына берілген көлік құралына арналған декларация тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру барысында Одақтың кедендік шекарасы арқылы бірнеше рет өткізу кезінде осы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде пайдалануы мүмкін өзге жағдайды да анықтауға құқылы.

4. В качестве декларации на транспортное средство могут использоваться стандартные документы перевозчика, предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной в области транспорта.
Если в представленных в качестве декларации на транспортное средство стандартных документах перевозчика, предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной в области транспорта, не содержатся сведения, подлежащие указанию в декларации на транспортное средство, таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки осуществляется путем представления декларации на транспортное средство установленной формы. При этом представленные стандартные документы перевозчика рассматриваются как неотъемлемая часть декларации на транспортное средство.
Перечень указанных документов определяется Комиссией в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка товаров, и направления перемещения транспортного средства международной перевозки через таможенную границу Союза.
В качестве декларации на транспортное средство допускается использование предварительной информации, представленной в виде электронного документа, в порядке, определяемом Комиссией.
5. Подача декларации на транспортное средство в виде электронного документа не сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на транспортное средство.
Подача декларации на транспортное средство на бумажном носителе сопровождается представлением таможенному органу документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на транспортное средство.
6. При обратном вывозе с таможенной территории Союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки и при обратном ввозе на таможенную территорию Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, таможенное декларирование которых осуществлялось в письменной форме, в качестве декларации на транспортное средство допускается использование декларации на транспортное средство, поданной таможенному органу при таможенном декларировании временно ввозимых или временно вывозимых транспортных средств международной перевозки соответственно.
Комиссия вправе определять иные случаи, когда декларация на транспортное средство, поданная таможенному органу при таможенном декларировании временно ввозимых на таможенную территорию Союза или временно вывозимых с таможенной территории Союза транспортных средств международной перевозки, может использоваться при таможенном декларировании этих транспортных средств международной перевозки при их неоднократном перемещении через таможенную границу Союза в ходе осуществления международной перевозки товаров.

279-бап. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Уақытша әкелінетін (уақытша әкелінген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет:
1) уақытша әкелінетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары декларантында - кеден органы көлік құралына арналған декларацияны тіркеген сәттен бастап;
2) мүше мемлекеттің басқа теміржол тасымалдаушысынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді Одақтың кедендік аумағы шегінде тасымалдауға алған мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында - осы Кодекстің 275-бабы 10-тармағына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;
3) Одақтың кедендік аумағы шегінде көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шартының шеңберінде уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған тасымалдаушыда - осы Кодекстің 275-бабы 10-тармағына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;
4) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысынан тасымалдау шартына сәйкес қабылдаған тасымалдаушыда - осы Кодекстің 275-бабы 10-тармағына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;
5) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді Одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін тасымалдау шартына сәйкес алушыдан қабылдаған мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында - осы Кодекстің 275-бабы 10-тармағына сәйкес көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап;

Статья 279. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввозимых (временно ввезенных) транспортных средств международной перевозки возникает:
1) у декларанта временно ввозимого транспортного средства международной перевозки - с момента регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство;
2) у железнодорожного перевозчика государства-члена, принявшего от другого железнодорожного перевозчика государства-члена временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры к перевозке в пределах таможенной территории Союза, - с момента принятия к перевозке указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с пунктом 10 статьи 275 настоящего Кодекса;
3) у перевозчика, принявшего временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры к перевозке в пределах таможенной территории Союза в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта, - с момента принятия к перевозке указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с пунктом 10 статьи 275 настоящего Кодекса;
4) у получателя, принявшего временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры от железнодорожного перевозчика государства-члена в соответствии с договором перевозки, - с момента принятия указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с пунктом 10 статьи 275 настоящего Кодекса;
5) у железнодорожного перевозчика государства-члена, принявшего временно ввезенное железнодорожное транспортное средство международной перевозки и (или) перевозимые на железнодорожных транспортных средствах контейнеры от получателя в соответствии с договором перевозки для обратного вывоза с таможенной территории Союза, - с момента принятия к перевозке указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в соответствии с пунктом 10 статьи 275 настоящего Кодекса;

6) теміржол көлік құралдарында уақытша әкелінетін контейнерді Одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін тасымалдау шартына сәйкес алушыдан қабылдаған мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысын қоспағанда, тасымалдаушыда - тасымалдау шартына сәйкес көрсетілген контейнерді тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап туындайды.
2. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты осы баптың 1-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда мынадай мән-жайлар орын алған кезде тоқтатылады:
1) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкеткенге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай тұрып, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкету;
2) осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкету және (немесе) осы баптың 11-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу және өндіріп алу;
3) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру;
4) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын мұндай кедендік рәсіммен орналастыруға дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай тұрып ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру;
5) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру және осы баптың 12-тармағына сәйкес айқындалған мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды төлеу;
6) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 10-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;
7) кеден органының мүше мемлекеттердің кедендік : реттеу туралы заңнамасына сәйкес аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін не осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, қалыпты тасу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде осындай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын қайтарусыз жоғалту фактісін тану;

6) у перевозчика, за исключением железнодорожного перевозчика государства-члена, принявшего временно ввезенный на железнодорожном транспортном средстве контейнер от получателя в соответствии с договором перевозки для обратного вывоза с таможенной территории Союза, - с момента принятия к перевозке указанного контейнера в соответствии с договором перевозки.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лиц, указанных в подпунктах 1 - 4 пункта 1 настоящей статьи, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства международной перевозки, при условии, что до такого вывоза не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, и уплата и (или) взыскание таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи;
3) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, при условии, что до такого помещения под таможенные процедуры не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
5) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, и уплата таможенных пошлин, налогов в размере, определенном в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи;
6) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи;
7) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты временно ввезенного транспортного средства международной перевозки вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын тәркілеу және айналымы;
9) кеден органдарының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ұстауы;
10) қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын мұндай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығаруы жүргізілмесе, оны қайтару туралы шешім қабылданған уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру.
3. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлердің декларанты әрекет ететін мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысында уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет көрсетілген теміржол көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді белгіленген тәртіппен мүше мемлекеттің басқа теміржол тасымалдаушысына, көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шартының шеңберінде тасымалдау кезінде басқа тасымалдаушыға не тасымалдау шартына сәйкес алушыға мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай берген кезде тоқтатылады.
4. Осы баптың 1-тармағының 2 және 3-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді белгіленген тәртіппен мүше мемлекеттің басқа теміржол тасымалдаушысына, көліктің әр түрімен тасымалдаудың бірыңғай шартының шеңберінде тасымалдау кезінде басқа тасымалдаушыға не тасымалдау шартына сәйкес алушыға мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай берген кезде тоқтатылады.

8) конфискация или обращение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
9) задержание таможенным органом временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур временно ввезенного транспортного средства международной перевозки, которое было изъято или арестовано в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которого принято решение о его возврате, если ранее выпуск такого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у железнодорожного перевозчика государства-члена, выступавшего декларантом временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, прекращается при передаче указанных железнодорожного транспортного средства и (или) контейнеров в установленном порядке другому железнодорожному перевозчику государства-члена, другому перевозчику при перевозке в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта либо получателю в соответствии с договором перевозки при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
4. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лиц, указанных в подпунктах 2 и 3 пункта 1 настоящей статьи, прекращается при передаче в установленном порядке временно ввезенного железнодорожного транспортного средства или перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров другому железнодорожному перевозчику государства-члена, другому перевозчику при перевозке в рамках единого договора перевозки различными видами транспорта либо получателю в соответствии с договором перевозки при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

5. Осы баптың 1-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген тұлғада уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді белгіленген тәртіппен мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмай берген кезде Одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін өзге де тасымалдаушыға берген кезде тоқтатылады.
6. Осы баптың 1-тармағының 5 және 6-тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді мұндай әкетуге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмаған кезде кері әкету;
2) осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкету және осы баптың 11-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу;
3) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын және (немесе) теміржол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлерді белгіленген тәртіппен мүше мемлекеттің теміржол тасымалдаушысына не мұндай беруге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмаған кезде Одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін өзге де тасымалдаушыға беру;
4) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру;
5) мұндай кедендік рәсіммен орналастыруға дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмаған кезде, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімді қоспағанда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру;

5. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лица, указанного в подпункте 4 пункта 1 настоящей статьи, прекращается при передаче в установленном порядке временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки или перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров железнодорожному перевозчику государства-члена либо иному перевозчику для обратного вывоза с таможенной территории Союза при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
6. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки у лиц, указанных в подпунктах 5 и 6 пункта 1 настоящей статьи, прекращается при наступлении следующих обстоятельств:
1) обратный вывоз временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров при условии, что до такого вывоза не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, и уплата таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи;
3) передача в установленном порядке временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров железнодорожному перевозчику государства-члена либо иному перевозчику для обратного вывоза с таможенной территории Союза при условии, что до такой передачи не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
4) помещение временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
5) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, при условии, что до такого помещения под таможенные процедуры не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

6) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастыру және осы баптың 12-тармағына сәйкес айқындалған мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды төлеу;
7) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды осы баптың 10-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде өндіріп алу;
8) кеден органының мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін не осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болған жағдайларды қоспағанда, қалыпты тасымалдау (өткізу) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде осындай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын қайтарусыз жоғалту фактісін тану;
9) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын тәркілеу және айналымы;
10) кеден органдарының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ұстауы;
11) қылмыстық іс және әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын және оларға қатысты егер бұрын осындай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығаруы жүргізілмесе, оны қайтару туралы шешім қабылданған уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру.
7. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде орындауға жатады.
8. Мынадай мән-жайлар орын алған кезде:

6) помещение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, и уплата таможенных пошлин, налогов в размере, определенном в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи;
7) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи;
8) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты временно ввезенного транспортного средства международной перевозки вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
9) конфискация или обращение временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
10) задержание таможенным органом временно ввезенного транспортного средства международной перевозки в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
11) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур временно ввезенного транспортного средства международной перевозки, которое было изъято или арестовано в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которого принято решение о его возврате, если ранее выпуск такого временно ввезенного транспортного средства международной перевозки не был произведен.
7. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи.
8. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:

1) осы Кодекстің 275-бабының 4-тармағында көрсетілген әрекеттер жасалған жағдайда - көрсетілген әрекеттерді жасаудың бірінші күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығарған күні;
2) аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жою және (немесе) қайтарусыз жоғалтуды не қалыпты тасымалдау (өткізу) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары жоғалған жағдайда - мұндай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жоғалтқан күні, ал егер мұндай күн белгіленбесе - уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығарған күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 275-бабының 4-тармағында көрсетілген әрекеттерді жасаған не уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жоғалтқан тұлғаның орындауына жатады.
10. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, егер осы баптың 11 және 12-тармақтарында өзге мөлшер көзделмесе, тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылғандай төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы көлік құралына арналған декларацияны тіркеу күніне қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты мәліметтер болмаған жағдайда, төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін база кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады, тауарлардың жіктелуі осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі мөлшерімен топтау деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін мұндай топтауға кіретін тауарларға тиісті кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады;
салықтарды есептеу үшін, оларға қатысты кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы белгіленген мұндай топтауға кіретін тауарларға тиісті қосылған құн салығы мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы және акциздер мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың сегізінші абзацын ескере отырып, мұндай топтауға кіретін тауарларға тиісті арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады.

1) в случае совершения действий, указанных в пункте 4 статьи 275 настоящего Кодекса, - первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, - день выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки;
2) в случае утраты временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты таких транспортных средств международной перевозки, а если такой день не установлен, - день выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки.
9. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению лицом, совершившим действия, указанные в пункте 4 статьи 275 настоящего Кодекса, либо утратившим временно ввезенные транспортные средства международной перевозки.
10. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы временно ввезенное транспортное средство международной перевозки помещалось под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, если иной размер не предусмотрен пунктами 11 и 12 настоящей статьи.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяются наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость и наибольшая из ставок акцизов, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца восьмого настоящего пункта.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу мақсаты үшін расталған тауарлардың шығарылған жерінен шыға отырып есептеледі. Егер мұндай тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттардың болмауына байланысты тауарлардың шығарылған жерін айқындау мүмкін болмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына қатысты, егер тауарды жіктеу 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса не топтауға кіретін тауарларға, егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі мөлшерінде топтау деңгейінде айқындалса, белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысынан шыға отырып есептеледі.
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтерді белгілеген кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
11. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кері әкетілген жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар, егер мұндай тауарлар уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығарған күннен кейінгі күннен басталған кезең ішінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеумен уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен оларды іс жүзінде әкету күні бойынша орналастырылғандай төлеуге жатса, кедендік әкелу баждарының, салықтардың тиісті сомасының мөлшерінде төлеуге жатады.
12. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсіммен орналастырылған жағдайда, кедендік әкелу баждары, салықтар, егер мұндай тауарлар уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде мұндай тауарларды шығарған күннен кейінгі күннен басталған кезең ішінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды ішінара төлеумен уақытша әкелу (жіберу) оларды кедендік рәсіммен орналастыру күні бойынша орналастырылғандай төлеуге жатса, кедендік әкелу баждарының, салықтардың тиісті сомасының мөлшерінде төлеуге жатады.

Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса для целей исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин. В случае если не представляется возможным определить происхождение товаров в связи с отсутствием документов о происхождении таких товаров, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
11. В случае обратного вывоза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, если бы такие товары помещались под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня, следующего за днем выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, по день их фактического вывоза.
12. В случае помещения временно ввезенных транспортных средств международной перевозки под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления, после наступления обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, если бы такие товары помещались под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов за период со дня, следующего за днем выпуска таких товаров в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, по день их помещения под таможенную процедуру.

13. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомалары осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
280-бап. Уақытша әкетілетін (уақытша әкетілген) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет, кеден органдарында көлік құралына арналған декларацияны кеден органы тіркеген сәттен бастап осындай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының декларантында туындайды.
2. Одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет, мынадай жағдайлар болған кезде осындай халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының декларантында тоқтатылады:
1) уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына кері әкету;
2) уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын экспорт кедендік рәсімімен орналастыру;
3) осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде әкету кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) өндіріп алу бойынша міндетті орындау;
4) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын тәркілеу немесе айналымы;
5) кеден органдарының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ұстауы - осындай ұстауға дейін туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты;
6) қылмыстық іс және әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын осындай уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығаруы жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру.

13. В случае помещения временно ввезенного транспортного средства международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления после исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
Статья 280. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывозимых (временно вывезенных) транспортных средств международной перевозки, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывозимых транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Союза, возникает у декларанта таких транспортных средств международной перевозки с момента регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Союза, прекращается у декларанта таких транспортных средств международной перевозки при наступлении следующих обстоятельств:
1) обратный ввоз на таможенную территорию Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки;
2) помещение временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру экспорта;
3) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
4) конфискация или обращение временно вывезенных транспортных средств международной перевозки в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
5) задержание таможенным органом временно вывезенных транспортных средств международной перевозки в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей до такого задержания;
6) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких временно вывезенных транспортных средств международной перевозки не был произведен.

3. Одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) Одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары жоғалған жағдайда, - осындай жоғалу күні, ал егер осындай күн белгіленбесе - уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде осындай тауарларды шығару күні;
2) шетелдік тұлғаға осы Кодекстің 276-бабының 5-тармағына сәйкес осындай көлік құралдарын экспорт кедендік рәсіміне орналастырмай, Одақтың тауарлары болып табылатын уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына меншік құқығын берген жағдайда - осындай беру күні, ал егер осындай күн белгіленбесе - уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде осындай тауарларды шығару күні кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде, кедендік әкету баждары, кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатындай, төленуге жатады.
Кедендік әкету баждарын есептеу үшін кеден органы көлік құралына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы нақты мәліметтер болмаған жағдайда, төлеуге жататын кедендік әкету баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 20-бабы 3-тармағының ережелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды кедендік әкету баждарын есептеу үшін 10-нан аз белгілердің санымен топтау деңгейінде айқындалса, мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік әкету баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады.
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтерді анықтау үшін кедендік әкету баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не төленбеген сомаларын өндіріп алу осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Союза, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается:
1) в случае утраты временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами Союза, - день такой утраты, а если такой день не установлен, - день выпуска таких товаров в качестве временно вывезенных транспортных средств международной перевозки;
2) в случае передачи иностранному лицу права собственности на временно вывезенные транспортные средства международной перевозки, являющиеся товарами Союза, без помещения таких транспортных средств под таможенную процедуру экспорта в соответствии с пунктом 5 статьи 276 настоящего Кодекса - день такой передачи, а если такой день не установлен, - день выпуска таких товаров в качестве временно вывезенных транспортных средств международной перевозки.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы временно вывезенные транспортные средства международной перевозки помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на транспортное средство.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате вывозных таможенных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом положений пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10, для исчисления вывозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок вывозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах вывозные таможенные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм вывозных таможенных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 настоящего Кодекса.

6. Кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағына кері әкелу не мұндай уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын экспорт кедендік рәсіммен орналастырған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкету баждары осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтаруға жатады.
39-тарау
Одақтың кедендік шекарасы арқылы керек-жарақтарды өткізу тәртібінің ерекшеліктері мен шарттары
281-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы керек-жарақтарды өткізу тәртібі мен шарттары туралы жалпы ереже
1. Керек-жарақтар Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі және Одақтың кедендік аумағында немесе Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде осы тарауда белгіленген тәртіппен, ал осы тараудың реттелмеген бөлігінде, - осы Кодекстің өзге тарауларында белгіленген тәртіппен пайдаланылады.
2. Одақтың кедендік аумағында болуы және пайдаланылуы не Одақтың кедендік аумағынан әкету және Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерлерде пайдалануы үшін Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін керек-жарақтар кедендік рәсімдермен орналастырылмай, осы тарауда көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік декларациялауға және шығаруға жатады.
3. Одақтың кедендік аумағына әкелінген, керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
4. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін және Одақтың кедендік аумағынан кері әкелінетін, керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын Одақтың тауарлары кеден органы оларды идентификаттау шартында Одақтың тауарлары мәртебесін сақтайды.
Керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын Одақтың тауарлары ретінде Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларды кеден органдарының идентификаттау мүмкіндігі болмаған жағдайда, мұндай тауарлар шетелдік тауарлар ретінде қарастырылады.
5. Бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде, егер мұндай тауарлар су немесе әуе кемелерінің бортына тиелсе, ал егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе - Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін мұндай көлік құралдарынан, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан пойыздарда, бажсыз сауда дүкендерінде декларациялануы және шығарылуы мүмкін. Мұндай тауарлар керек-жарақтар ретінде кедендік декларацияланғаннан және шығарылғаннан кейін шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.

6. В случае обратного ввоза на таможенную территорию Союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки либо помещения таких временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру экспорта после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) вывозные таможенные пошлины, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
Глава 39
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза припасов
Статья 281. Общие положения о порядке и условиях перемещения припасов через таможенную границу Союза
1. Припасы перемещаются через таможенную границу Союза и используются на таможенной территории Союза или за пределами таможенной территории Союза в порядке, установленном настоящей главой, а в части, не урегулированной настоящей главой, - в порядке, установленном иными главами настоящего Кодекса.
2. Припасы, перемещаемые через таможенную границу Союза для нахождения и использования на таможенной территории Союза либо вывоза с таможенной территории Союза и использования за пределами таможенной территории Союза, подлежат таможенному декларированию и выпуску в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящей главой, без помещения под таможенные процедуры.
3. Иностранные товары, используемые в качестве припасов, ввезенные на таможенную территорию Союза, сохраняют статус иностранных товаров.
4. Товары Союза, используемые в качестве припасов, вывезенные с таможенной территории Союза и обратно ввозимые на таможенную территорию Союза, сохраняют статус товаров Союза при условии их идентификации таможенным органом.
При невозможности идентификации таможенным органом ввозимых на таможенную территорию Союза товаров как товаров Союза, используемых в качестве припасов, такие товары рассматриваются как иностранные товары.
5. Товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, могут декларироваться и выпускаться в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Союза, если такие товары загружаются на борта водных или воздушных судов, а если это предусмотрено законодательством государств-членов, - в поезда, из магазинов беспошлинной торговли, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, из которых такие транспортные средства убывают с таможенной территории Союза. Такие товары после их таможенного декларирования и выпуска в качестве припасов сохраняют статус иностранных товаров.

6. Кеден қоймасы кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, қалыпты пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін қажетті және Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде декларациялануы және шығарылуы мүмкін. Мұндай тауарлар керек-жарақтар ретінде кедендік декларацияланғаннан және шығарылғаннан кейін шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
Егер су кемесі орналасқан Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орнында кеден қоймасы орналастырылса, оларды тасымалдау үшін мұндай кеден қоймасынан бортына мұндай тауарлар тиелетін су кемесі орналасқан Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орнына дейін керек-жарақтар ретінде шығарылған тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылады.
7. Осы Кодекстің 7-бабына сәйкес шектеулер мен тыйым салулар сақталған жағдайда осы Кодекстің 283-бабына сәйкес пайдалану шартында керек-жарақтар Одақтың кедендік шекарасы арқылы кедендік баждарды, салықтарды төлемей және ішкі нарықты қорғау шараларын сақтамай өткізіледі.
8. Тасымалдаушы, сондай-ақ осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1-тармақшасының екінші - бесінші абзацтарында көрсетілген тұлғалар Керек-жарақтың декларанты бола алады.
Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде пайдалану үшін бажсыз сауда дүкендерінен әуе немесе су кемелерінің бортына тиелетін керек-жарақтардың декларанты болып кедендік декларациялау кезінде тауарлар болған бажсыз сауда дүкенінің иесі шыға алады.
9. Комиссия керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарлардың жекелеген санаттарының санды нормаларын, сондай-ақ көлік құралына қарай керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарларға тауарлардың жекелеген санаттарын жатқызу критерийлерін анықтауға құқылы.
Комиссия анықтаған Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін сандық нормаларынан асатын керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарларға қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды, және мұндай тауарлар осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылуға жатады.
10. Көлік құралдарындағы жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды.
Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін керек-жарақтар ретінде пайдалану үшін бажсыз сауда дүкендерінен әуе немесе су кемелерінің бортына тиелетін керек-жарақтардың декларанты болып кедендік декларациялау кезінде тауарлар болған бажсыз сауда дүкенінің иесі шыға алады.
9. Комиссия керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарлардың жекелеген санаттарының санды нормаларын, сондай-ақ көлік құралына қарай керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарларға тауарлардың жекелеген санаттарын жатқызу өлшемшарттарын анықтауға құқылы.
Комиссия айқындаған Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін сандық нормаларынан асатын керек-жарақтар ретінде пайдаланылатын тауарларға қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды және мұндай тауарлар осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
10. Көлік құралдарындағы жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы тараудың ережелері қолданылмайды.

6. Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут декларироваться и выпускаться в качестве припасов, необходимых для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания водных судов и вывозимых с таможенной территории Союза. Такие товары после их таможенного декларирования и выпуска в качестве припасов сохраняют статус иностранных товаров.
Если таможенный склад расположен не в месте перемещения товаров через таможенную границу Союза, в котором находится водное судно, товары, выпущенные в качестве припасов, для их перевозки с такого таможенного склада до места перемещения товаров через таможенную границу Союза, в котором находится водное судно, на борта которых будут загружаться такие товары, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита.
7. Припасы перемещаются через таможенную границу Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов и соблюдения мер защиты внутреннего рынка при условии использования в соответствии со статьей 283 настоящего Кодекса с соблюдением запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса.
8. Декларантами припасов могут выступать перевозчик, а также лица, указанные в абзацах втором - пятом подпункта 1 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, за исключением случая, указанного в абзаце втором настоящего пункта.
Декларантом припасов, загружаемых на борта водных или воздушных судов из магазинов беспошлинной торговли для использования в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Союза, выступает лицо, являющееся владельцем магазина беспошлинной торговли, в котором товары находятся на момент их таможенного декларирования.
9. Комиссия вправе определять количественные нормы отдельных категорий товаров, используемых в качестве припасов, а также критерии отнесения отдельных категорий товаров к товарам, используемым в качестве припасов, в зависимости от вида транспорта, которым перемещаются товары.
К товарам, используемым в качестве припасов, перемещаемым через таможенную границу Союза сверх количественных норм, определенных Комиссией, не применяются положения настоящей главы, и такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом.
10. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров, находящихся в транспортных средствах для личного пользования.

282-бап. Керек-жарақтарға қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері
1. Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде керек-жарақтарды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операциялар келу орындарында не халықаралық тасымалдауды аяқтау орындарында жасалады.
2. Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде керек-жарақтарды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операциялар халықаралық тасымалдау басталған орындарда не кету орындарында жасалады.
Кеден қоймасына кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар керек-жарақтар ретінде кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операциялар, қызмет өңірінде кеден қоймасы бар кеден органында жасалады.
3. Одақтың кедендік аумағына келген және Одақтың мұндай кедендік аумағынан кететін (су немесе әуе кемелері бортында не поезда) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарындағы керек-жарақтарды кедендік декларациялау, көлік құралына арналған декларацияны пайдалана отырып, халықаралық тасымалдаудың көлік құралын кедендік декларациялаумен қатар бір уақытта жүзеге асырылуы мүмкін.
Керек-жарақтарды декларациялау, егер мұндай керек-жарақтар Одақтың кедендік аумағына келген және мұндай аумақтан кететін әуе кемелерінің бортында осы әуе кемелерінің бортынан осы керек-жарақтарды түсіру (қайта тиеу) бойынша операцияларды жасамай орналасса, жүзеге асырылмайды.
4. Одақтың кедендік аумағына келген немесе Одақтың кедендік аумағынан кететін әуе және су кемелерінің бортына немесе поездарға түсірілетін, тиелетін, қайта тиелетін керек-жарақтарды кедендік декларациялау тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып, керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларация ретінде тауарларды шығару үшін қажетті мәліметті қамтитын көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар пайдалануы мүмкін.
Көрсетілген керек-жарақтарды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларацияда көрсетуге жататын мәліметтерді Комиссия айқындайды.
5. Керек-жарақтар ретінде кеден қоймасына және бажсыз сауда кедендік рәсімдерімен орналастырылған тауарларды кедендік декларациялау тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып жүзеге асырылады.
6. Керек-жарақтарға қатысты кедендік операциялар тіркелу еліне немесе су, әуе кемелерінің немесе поездардың ұлттық тиесілігіне қарамастан, бірдей жасалады.
7. Комиссия кедендік декларациялау және керек-жарақтарға қатысты өзге де кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін айқындауға құқылы.

Статья 282. Особенности совершения таможенных операций в отношении припасов
1. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском припасов при их ввозе на таможенную территорию Союза, совершаются в местах прибытия либо местах завершения международной перевозки.
2. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском припасов при их вывозе с таможенной территории Союза, совершаются в местах начала международной перевозки либо местах убытия.
Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском в качестве припасов товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, совершаются в таможенном органе, в регионе деятельности которого находится таможенный склад.
3. Таможенное декларирование припасов, находящихся на транспортном средстве международной перевозки (на борту водного или воздушного судна либо в поезде), прибывшем на таможенную территорию Союза и убывающем с такой таможенной территории Союза, может осуществляться одновременно с таможенным декларированием транспортного средства международной перевозки с использованием декларации на транспортное средство.
Таможенное декларирование припасов не осуществляется, если такие припасы находятся на бортах воздушных судов, прибывших на таможенную территорию Союза и убывающих с такой территории на этих же воздушных судах без совершения операций по выгрузке (перегрузке) этих припасов с борта воздушного судна.
4. Таможенное декларирование припасов, выгружаемых, перегружаемых, загружаемых на борта водных и воздушных судов или в поезда, прибывшие на таможенную территорию Союза или убывающие с такой таможенной территории Союза, осуществляется с использованием декларации на товары.
При таможенном декларировании припасов с использованием декларации на товары в качестве такой декларации на товары могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, содержащие сведения, необходимые для выпуска товаров.
Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары при таможенном декларировании указанных припасов, определяются Комиссией.
5. Таможенное декларирование товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада и таможенную процедуру беспошлинной торговли, в качестве припасов осуществляется с использованием декларации на товары.
6. Таможенные операции в отношении припасов совершаются одинаково вне зависимости от страны регистрации или национальности водных судов, воздушных судов или поездов.
7. Комиссия вправе определять особенности таможенного декларирования и совершения иных таможенных операций в отношении припасов.

283-бап. Одақтың кедендік аумағында керек-жарақтарды пайдалану
1. Жолаушылардың және су кемелерінің экипаж мүшелерінің тұтынуына және (немесе) пайдалануына арналған керек-жарақтар және (немесе) осы кемелерді қалыпты пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін қажетті керек-жарақтар, жолаушылардың экипаж мүшелерінің санына және (немесе) аялдау ұзақтығына тиісті мөлшерде олардың Одақтың кедендік аумағында болуы, оның ішінде су кемелерін докта, верфьте немесе кеме жөндеу зауытында жөндеу уақытында осы кемелерде тұтынылуы және пайдаланылуы мүмкін.
2. Әуе кемелерінің Одақтың кедендік аумағында орналасқан бір әуежайға немесе бірнеше әуежайға қонуы кезінде осы кемелерді қалыпты пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге арналған керек-жарақтар және әуе кемелерінің қону пункттерінде болуы кезінде және олардың арасында ұшу кезінде экипаж мүшелерінің және жолаушылардың тұтынуына және пайдалануына арналған керек-жарақтар әуе кемелерінің қону пункттерінде болуы кезінде және олардың арасында ұшу кезінде пайдаланылуы мүмкін.
Әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаж мүшелеріне таратуға және сатуға арналған керек-жарақтар, оларды осы кемелердің борттарында жолаушылар немесе экипаж мүшелері таратуды және сатуды жүзеге асырған жағдайда таратылуы және сатылуы мүмкін.
3. Поездар жолаушыларының және поезд бригадалары жұмыскерлерінің тұтынуына және пайдалануына арналған керек-жарақтар және осы поездарды қалыпты пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін қажетті керек-жарақтар осы поездардың жүру жолында немесе аралық тоқтау не Одақтың кедендік аумағында түру пункттерінде жолаушылардың және поезд бригадалары жұмыскерлерінің санына, сондай-ақ тұру ұзақтығына және жолда болу уақытына сәйкес мөлшерде тұтынылуы және пайдаланылуы мүмкін.
Поездар жолаушыларының және поезд бригадаларының жұмыскерлеріне таратуға және өткізуге арналған керек-жарақтар, оларды тарату және сату осы поездарда жүзеге асырылған жағдайда, поездар Одақтың кедендік аумағында болған уақытта таратылуы және сатылуы мүмкін.
4. Тасымалдаушы су кемелерінің, әуе кемелерінің немесе поездардың Одақтың кедендік аумағында болған уақытында осы бапқа сәйкес керек-жарақтарды пайдалану үшін қажетті шараларды қабылдауға міндетті. Кеден органының шешімі бойынша керек-жарақтар сақталатын орын кедендік пломбалар мен мөрлер қойылып, мөрленуі мүмкін.

Статья 283. Использование припасов на таможенной территории Союза
1. Припасы, предназначенные для потребления и использования пассажирами и членами экипажей водных судов, и (или) припасы, необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих судов, могут потребляться и использоваться на этих судах во время их нахождения на таможенной территории Союза, в том числе во время ремонта водных судов в доке, на верфи или судоремонтном заводе, в количестве, соответствующем численности пассажиров, членов экипажей и (или) продолжительности стоянки.
2. При совершении посадки воздушных судов в одном аэропорте или нескольких аэропортах, которые находятся на таможенной территории Союза, припасы, предназначенные для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих судов, и припасы, предназначенные для потребления и использования пассажирами и членами экипажей во время нахождения воздушных судов в пунктах посадки и во время перелета между ними, могут использоваться во время нахождения воздушных судов в пунктах посадки и во время перелета между ними.
Во время нахождения воздушных судов на таможенной территории Союза припасы, предназначенные для раздачи и реализации пассажирам и членам экипажей воздушных судов, могут раздаваться и продаваться при условии, что их раздача и продажа осуществляются на борту этих судов пассажирам или членам экипажа.
3. Припасы, предназначенные для потребления и использования пассажирами поездов и работниками поездных бригад, и припасы, необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих поездов, могут потребляться и использоваться в этих поездах в пути их следования или в пунктах промежуточной остановки либо стоянки на таможенной территории Союза в количестве, соответствующем численности пассажиров поездов и работников поездных бригад, а также продолжительности стоянки и времени нахождения в пути.
Припасы, предназначенные для раздачи и реализации пассажирам поездов и работникам поездных бригад, могут раздаваться и продаваться во время нахождения поездов на таможенной территории Союза при условии, что их раздача и продажа осуществляются в этих поездах.
4. Перевозчик обязан принять меры, необходимые для использования припасов в соответствии с настоящей статьей, во время нахождения водных судов, воздушных судов или поездов на таможенной территории Союза. По решению таможенного органа место, в котором хранятся припасы, может быть опечатано путем наложения таможенных пломб и печатей.

5. Су, әуе кемелерінің борттарындағы немесе поездардағы керек-жарақтар кеден органдарының рұқсатымен осы тарауда көзделген шарттар сақталған кезде жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға уақытша түсірілуі, берілуі мүмкін.
6. Одақтың кедендік аумағында су және әуе кемелерінен, пойыздардан түсірілген керек-жарақтар, оларды жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға тиегенге дейін жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға оларды түсіруге, беруге рұқсат берген кеден органы қызметінің өңірінде орналасқан кедендік бақылау аймағында орналастыруға жатады.
Одақтың кедендік аумағында су және әуе кемелерінен немесе пойыздардан түсірілген керек-жарақтармен жүктердің, жолаушылардың және (немесе) багаждың халықаралық тасымалын жүзеге асыратын басқа су және әуе кемелеріне немесе басқа да поездарға оларды тиеу үшін беруге дайындау үшін қажетті операцияларды жасауға жол беріледі.
7. Мүше мемлекеттердің заңнамасында керек-жарақтар ретінде шығарылған және поездарда Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін бажсыз сауданың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалану тәртібі мен шарттары белгіленуі мүмкін.
8. Керек-жарақтар ретінде шығарылған, Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, осы Кодекстің 281-бабының 5 және 6-тармақтарында көрсетілген тауарлардың декларанты мұндай тауарлардың әуе және (немесе) су кемелерінің бортына, мұндай тауарларды қалыпты өткізу (тасымалдау) және сақтау жағдайында тауарлардың табиғи тозуы немесе кемуі не табиғи қасиеттерінің өзгеруі салдарынан өзгерген саны мен (немесе) жай-күйін қоспағанда, керек-жарақтар ретінде оларды шығару сәтіндегі мөлшерде және жай-күйде тиелуін қамтамасыз етуге міндетті.
9. Керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлар осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылған жағдайда, осы тарауда көзделмеген мақсаттарда Одақтың кедендік аумағында пайдаланылуы мүмкін.
284-бап. Керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Керек-жарақтар ретінде декларацияланатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет кеден органдары кедендік декларацияны тіркеген сәттен бастап декларантта туындайды.

5. Припасы, находящиеся на бортах водных и воздушных судов или в поездах, с разрешения таможенного органа могут временно выгружаться, передаваться на другие водные и воздушные суда или в другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, при соблюдении условий, предусмотренных настоящей главой.
6. Припасы, выгруженные на таможенной территории Союза с бортов водных и воздушных судов или поездов, до их загрузки на другие водные и воздушные суда или в другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, подлежат размещению в зоне таможенного контроля, находящейся в регионе деятельности таможенного органа, выдавшего разрешение на их выгрузку, передачу на другие водные и воздушные суда или в другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа.
С припасами, выгруженными на таможенную территорию Союза с бортов водных и воздушных судов или поездов, допускается совершать операции, необходимые для их подготовки к передаче для загрузки на другие водные или воздушные суда или в другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа.
7. Законодательством государств-членов могут устанавливаться порядок и условия использования иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, выпущенных в качестве припасов и вывозимых с таможенной территории Союза в поездах.
8. Декларант товаров, указанных в пунктах 5 и 6 статьи 281 настоящего Кодекса, выпущенных в качестве припасов, вывозимых с таможенной территории Союза, обязан обеспечить загрузку таких товаров на борта воздушных и (или) водных судов в том же количестве и состоянии, в которых они находились в момент их выпуска в качестве припасов, за исключением изменения количества и (или) состояния таких товаров вследствие естественного износа или убыли либо вследствие изменения естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.
9. Иностранные товары, выпущенные в качестве припасов, могут использоваться на таможенной территории Союза в целях, не предусмотренных настоящей главой, при условии их помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 284. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых в качестве припасов, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.

2. Керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шет елдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайлар болған кезде тоқтатылады:
1) Одақтың кедендік аумағынан керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлардың іс жүзінде әкетілуі;
2) керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлардың осы Кодекстің 283-бабына сәйкес пайдаланылуы;
3) мұндай тауарларды осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастыру;
4) осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге тиісті мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттемелерді орындау және (немесе) оларды өндіріп алу;
5) кеден органының мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан осындай шетелдік тауарларды жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін, не осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болған жағдайларды қоспағанда, қалыпты өткізу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде мұндай тауарларды қайтарусыз жоғалту фактісін тану;
6) кедендік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерге қатысты - керек-жарақ ретінде декларацияланатын шетелдік тауарларды шығарудан бас тарту;
7) кедендік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерге қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес тауарларға арналған декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;
8) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) осындай тауарларды тәркілеу немесе олардың айналымы;
9) кеден органының осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес осындай тауарларды ұстауы;
10) қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын мұндай тауарлар шығарылмаған болса, оларды қайтару туралы шешім қабылданған, осындай тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру.

2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) фактический вывоз иностранных товаров, выпущенных в качестве припасов, с таможенной территории Союза;
2) использование в соответствии со статьей 283 настоящего Кодекса иностранных товаров, выпущенных в качестве припасов;
3) помещение таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом;
4) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
5) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты таких иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) отказ в выпуске иностранных товаров, декларируемых в качестве припасов, - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации таможенной декларации;
7) отзыв декларации на товары в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации таможенной декларации;
8) конфискация или обращение таких товаров в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
9) задержание таможенным органом таких товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
10) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур таких товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.

3. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан оларды жою және (немесе) қайтарусыз жоғалтуды не қалыпты тасымалдау (өткізу) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шетелдік тауарларды жоғалтқан жағдайда - мұндай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - керек-жарақтар ретінде тауарларды шығару күні;
2) осы тарауда қарастырылмаған мақсаттарда Одақтың кедендік аумағында осындай шетелік тауарларды пайдаланған жағдайда - осындай пайдаланудың бірінші күні, ал егер ондай күн белгіленбесе - керек-жарақтар ретінде тауарларды шығару күні керек-жарақтар ретінде декларацияланатын (шығарылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарлар тарифтік преференциялар мен кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылғандай төлеуге жатады.
Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары есептеу үшін керек-жарақтар ретінде тауарларды шығару үшін ұсынылған тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында тауарлар (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) туралы мәліметтер болмаған жағдайда, төлеуге жататын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі мөлшерімен топтау деңгейінде айқындалған жағдайда:
кедендік әкелу баждарын есептеу үшін мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждар мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады;
салықтарды есептеу үшін, оларға қатысты кедендік әкелу баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы белгіленген мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін қосылған құн салығы мөлшерлемелерінің жоғарғысы және акциздер мөлшерлемелерінің (акциздік салық немесе акциздік алым) ең жоғарғысы қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін осы тармақтың сегізінші абзацын ескере отырып, мұндай топтауға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысы қолданылады.

3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, считается:
1) в случае утраты иностранных товаров, декларируемых (выпущенных) в качестве припасов, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день выпуска товаров в качестве припасов;
2) в случае использования таких иностранных товаров на таможенной территории Союза в целях, не предусмотренных настоящей главой, - первый день такого использования, а если этот день не установлен, - день выпуска товаров в качестве припасов.
5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, выпущенные в качестве припасов, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для выпуска товаров в качестве припасов.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления ввозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяются наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость и наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок ввозных таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку, с учетом абзаца восьмого настоящего пункта.

Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерінен және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажетті өзге де мәліметтерден шыға отырып есептеледі. Егер тауарлардың шығарылған жері және (немесе) көрсетілген баждарды анықтау үшін қажетті өзге де мәліметтер расталмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына, егер тауарды жіктеу 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса не топтауға кіретін тауарларға, егер тауар коды Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес 10-нан кем белгі мөлшерінде топтау деңгейінде анықталса, белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мөлшерлемелерінің ең жоғарғысынан шыға отырып есептеледі.
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтерді белгілеген кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріліп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес төленбеген сомалар өндіріліп алынады.
6. Одақтың кедендік ауағынан керек-жарақтар ретінде шығарылған шетелдік тауарларды іс жүзінде әкету, кеден органдарының мұндай тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстауы не мұндай тауарларды кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналасуы жағдайында, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріліп алынған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
40-тарау
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін және оларда жіберілетін тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібінің және шартының ерекшеліктері
285-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде тауарларды жіберу ерекшеліктері
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін мынадай тауарларға рұқсат етілмейді:
1) Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес тасымалдауға тыйым салынған тауарлар;
2) тізбесін Комиссия айқындайтын халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберуге тыйым салынған тауарлар.

Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, и (или) иных сведений, необходимых для определения указанных пошлин. В случае если происхождение товаров и (или) иные сведения, необходимые для определения указанных пошлин, не подтверждены, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков, либо товаров, входящих в группировку, если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10.
При установлении впоследствии точных сведений о товарах ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, производится возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
6. В случае фактического вывоза иностранных товаров, выпущенных в качестве припасов, с таможенной территории Союза, задержания таможенными органами таких товаров в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса либо помещения таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Глава 40
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза международных почтовых отправлений и пересылаемых в них товаров
Статья 285. Особенности пересылки товаров в международных почтовых отправлениях
1. Не допускается пересылка в международных почтовых отправлениях следующих товаров:
1) товары, запрещенные к пересылке в соответствии с актами Всемирного почтового союза;
2) товары, не подлежащие пересылке в международных почтовых отправлениях, перечень которых определяется Комиссией.

2. Халықаралық пошта жөнелтілімдері осы Кодекске сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларды шығару және мұндай тауарларға қатысты кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеген жағдайда пошта байланысының операторы тағайындаған олардың алушыларына беріледі.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасымен тағайындалған пошта байланысының операторы осындай заңнамаға сәйкес белгіленген тәртіппен кеден органына жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттар туралы ақпаратты ұсынған жағдайда халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың алушысын белгілеуі мүмкін.
286-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау ерекшеліктері
1. Одақтың кедендік аумағына халықаралық пошта жөнелтілімдері келген кезде немесе олар Одақтың кедендік аумағынан шыққан кезде тасымалдаушы кеден органына ұсынатын өткізілетін халықаралық пошта жөнелтілімдері туралы мәліметі оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерімен сүйемелденетін Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған құжаттарда бар мынадай мәліметтермен шектеледі:
1) халықаралық пошта жөнелтілімдерінің жөнелтушісі және алушысы болып табылатын халықаралық пошта алмасу орнының (мекеменің) атауы;
2) халықаралық поштамен жөнелтілімдерінің брутто салмағы (килограммен);
3) жүк орындарының саны.
2. Халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберуге тыйым салынған және шектеу белгіленген тауарлардың халықаралық пошта жөнелтілімдерде бар болуы туралы мәліметті тасымалдаушы кеден органына, егер тасымалдаушыға мұндай ақпарат мәлімет болса, ұсынады.
3. Аэрограммалар, хаттар, поштаның карточкалары мен зағиптерге арналған жөнелтілімдер кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсімдерге орналастырылмай кеден органының рұқсатымен Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізіледі.
4. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды кеден органдары халықаралық пошта алмасу орындарында (мекемелерде) не кеден органы айқындаған өзге де орындарда жасалады.
Халықаралық пошта алмасу орындары (мекемелер) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалады.
Халықаралық пошта алмасу орындары (мекемелері) туралы ақпаратты кеден органдары Комиссияға халықаралық пошта алмасу орындарының (мекемелерінің) ортақ тізбесін қалыптастыру және оны Одақтың ресми сайтында Интернет желісінде орналастыру үшін жолдайды.

2. Международные почтовые отправления выдаются назначенным оператором почтовой связи их получателям при условии выпуска товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, и уплаты таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении таких товаров в соответствии с настоящим Кодексом.
3. Законодательством государств-членов может быть установлено, что назначенный оператор почтовой связи в порядке, установленном в соответствии с таким законодательством, представляет в таможенный орган информацию о документах, удостоверяющих личность физического лица - получателя товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях.
Статья 286. Особенности совершения таможенных операций в отношении международных почтовых отправлений и товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях
1. При прибытии международных почтовых отправлений на таможенную территорию Союза или их убытии с таможенной территории Союза представляемые перевозчиком таможенному органу сведения о перемещаемых международных почтовых отправлениях ограничиваются следующими сведениями, содержащимися в документах, сопровождающих международные почтовые отправления при их перевозке, определенных актами Всемирного почтового союза:
1) наименование мест (учреждений) международного почтового обмена, являющихся отправителем и получателем международных почтовых отправлений;
2) вес брутто международных почтовых отправлений (в килограммах);
3) количество грузовых мест.
2. Сведения о наличии в международных почтовых отправлениях товаров, в отношении которых установлены запреты и ограничения, представляются перевозчиком таможенному органу в случае, если перевозчик располагает такой информацией.
3. Аэрограммы, письма, почтовые карточки и отправления для слепых перемещаются через таможенную границу Союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
4. Таможенные операции в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, совершаются таможенными органами в местах (учреждениях) международного почтового обмена либо в иных местах, определенных таможенным органом.
Места (учреждения) международного почтового обмена определяются в соответствии с законодательством государств-членов.
Информация о местах (учреждениях) международного почтового обмена направляется таможенными органами в Комиссию для формирования общего перечня мест (учреждений) международного почтового обмена и его размещения на официальном сайте Союза в сети Интернет.

5. Белгіленген тыйымдар мен шектеулерге сәйкес Одақтың кедендік аумағына әкелуге жатпайтын халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарлар, егер осы Кодексте, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше көзделмесе, Одақтың кедендік аумағынан дереу әкетілуі тиіс.
Көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету бойынша шараларды, егер өзге тұлғалар мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленбесе, аумағында халықаралық пошта алмасу орны (мекемесі) орналасқан, тағайындалған мүше мемлекеттің пошта байланысының операторы қабылдайды.
6. Халықаралық пошта алмасу орында (кәсіпорында) тыйым салулар мен шектеулердің сақталмауы айқындалған жағдайда кеден органы Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуге тыйым салынғаны туралы шешім қабылдайды және тағайындалған пошта байланысы операторының назарына ұсынады.
7. Кеден органының Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуге тыйым салынғаны туралы шешімді алғаннан кейін осы баптың 5-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тауарларды мұндай аумақтан дереу әкету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстайды.
8. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар жолаушының кедендік декларациясы ретінде, ал осы баптың 9-тармағында көзделген және (немесе) осы баптың 10-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген жағдайларда - тауарларға арналған декларация ретінде пайдаланылуы мүмкін.
9. Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттар және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларация ретінде мынадай жағдайларда пайдаланылуы мүмкін:
1) мұндай тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленбейді;
2) мұндай тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулер белгіленбеген, ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылмайды.
10. Мүше мемлекеттердің заңнамасында Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар экспорттың кедендік рәсіміне, сондай-ақ кері импорттың кедендік рәсіміне сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларация ретінде халықаралық пошта жөнелтілімдерінде және алушыға табыс етілмеген Одақтың кедендік аумағынан пайдаланылуы мүмкін, сондай-ақ кері импорттың кедендік рәсіміне сәйкес әкетілген тауарларды пайдалануға болатын жағдайлар мен шарттар белгіленуі мүмкін.

5. Товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях, которые в соответствии с установленными запретами и ограничениями не подлежат ввозу на таможенную территорию Союза, должны быть незамедлительно вывезены с таможенной территории Союза, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) законодательством государств-членов.
Меры по вывозу с таможенной территории Союза указанных товаров принимаются назначенным оператором почтовой связи государства-члена, на территории которого находится место (учреждение) международного почтового обмена, если иные лица не определены международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) законодательством государств-членов.
6. В случае выявления в месте (учреждении) международного почтового обмена несоблюдения запретов и ограничений таможенный орган принимает решение о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Союза и доводит его до сведения назначенного оператора почтовой связи.
7. В случае невозможности после получения решения таможенного органа о запрете ввоза товаров на таможенную территорию Союза незамедлительного вывоза с такой территории товаров, указанных в абзаце первом пункта 5 настоящей статьи, такие товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
8. При таможенном декларировании товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, могут использоваться в качестве пассажирской таможенной декларации, а в случаях, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи и (или) установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, - в качестве декларации на товары.
9. Документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, могут использоваться в качестве декларации на товары при таможенном декларировании товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления в следующих случаях:
1) в отношении таких товаров не подлежат уплате таможенные пошлины, налоги;
2) в отношении таких товаров не установлены запреты и ограничения, не применяются меры защиты внутреннего рынка.
10. Законодательством государств-членов могут устанавливаться случаи и условия, когда документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, могут использоваться в качестве декларации на товары при таможенном декларировании товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в соответствии с таможенной процедурой экспорта, а также в соответствии с таможенной процедурой реимпорта - товаров, вывезенных с таможенной территории Союза в международных почтовых отправлениях и не врученных получателям.

11. Тауарларға арналған декларация немесе жолаушының кедендік декларациясы ретінде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарды және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды пайдалану кезінде мұндай кедендік декларацияны беру, егер мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, оны электрондық түрде ұсынбайды.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар, тауарларға арналған декларация немесе жолаушының кедендік декларациясы ретінде пайдаланылған кезде тағайындалған пошта байланысы операторының электрондық түрде ұсынған тауарларға арналған декларациясында немесе жолаушының кедендік декларациясында көрсетілуге жататын мәліметтерді құрайтын жіберілетін тауарлар туралы ақпаратты белгілеуі мүмкін, ол оны мұндай тауарларға арналған декларацияның немесе жолаушының кедендік декларациясының электрондық түрі ретінде пайдалануы мүмкін.
12. Халықаралық пошта жөнелтілімдері, егер мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты кедендік декларациялау бойынша кедендік операциялар жасалмаған не мұндай тауарларды шығарудан бас тартқан жағдайда, пошта байланысы тағайындаған оператор кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 2 күннен кешіктірмей халықаралық пошта алмасу орнына (кәсіпорнына) уақытша сақтауға орналастырады.
13. Кедендік декларациялау және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін, Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды қоспағанда, тауарларды шығару оларды жөнелту үшін пошта байланысы тағайындаған оператор бергенге дейін жүзеге асырылады.
14. Одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін жөнелтушіге қайтаруға жататын тауарлар мұндай аумақтан кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсімдермен орналастырылмай кеден органының рұқсатымен әкетіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетуге кеден органының рұқсатын алу үшін тағайындалған пошта байланысынын операторы кеден органына қаптамасының сыртында қайтарылу себебі көрсетілген, қайтарылатын халықаралық пошта жөнелтілімін және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарды және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды ұсынады.
15. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін және жөнелтушіге берілмеген жеке пайдалануға арналған тауарлар, Одақтың кедендік аумағына әкелінген мұндай тауарлар орамасының тұтастығын сақтаған жағдайда кедендік декларациялаусыз кеден органының рұсқатымен Одақтың кедендік аумағына әкелінеді.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге кеден органының рұқсатын алу үшін тағайындалған пошта байланысының операторы кеден органына қаптамасының сыртында қайтарылу себебі көрсетілген, қайтарылатын халықаралық пошта жөнелтілімін және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттарды және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды ұсынады.

11. При использовании в качестве декларации на товары или пассажирской таможенной декларации документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, подача такой таможенной декларации не сопровождается представлением ее электронного вида, если иное не установлено законодательством государства-члена.
Законодательством государств-членов может быть установлено, что при использовании документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, в качестве декларации на товары или пассажирской таможенной декларации информация, представленная в электронном виде назначенным оператором почтовой связи о пересылаемых товарах, содержащая сведения, подлежащие указанию в декларации на товары или пассажирской таможенной декларации, может быть использована в качестве электронного вида такой декларации на товары или пассажирской таможенной декларации.
12. Международные почтовые отправления подлежат помещению назначенным оператором почтовой связи на временное хранение в месте (учреждении) международного почтового обмена не позднее 2 календарных дней после завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в случае, если в отношении товаров, пересылаемых в таких международных почтовых отправлениях, не совершены таможенные операции по их таможенному декларированию либо отказано в выпуске таких товаров.
13. Таможенное декларирование и выпуск товаров, за исключением товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, вывозимых с таможенной территории Союза, осуществляются до их передачи назначенным операторам почтовой связи для отправки.
14. Товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях, ввезенные на таможенную территорию Союза, подлежащие возврату отправителю, вывозятся с такой территории с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
Для получения разрешения таможенного органа на вывоз с таможенной территории Союза товаров, указанных в абзаце первом настоящего пункта, назначенный оператор почтовой связи представляет таможенному органу возвращаемое международное почтовое отправление, на оболочке которого указана причина возврата, и документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие такое международное почтовое отправление.
15. Товары для личного пользования, пересылаемые в международных почтовых отправлениях, вывезенные с таможенной территории Союза и не врученные получателю, ввозятся на таможенную территорию Союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования при условии сохранения целостности упаковки, в которой такие товары были вывезены с таможенной территории Союза.
Для получения разрешения таможенного органа на ввоз на таможенную территорию Союза товаров, указанных в абзаце первом настоящего пункта, назначенный оператор почтовой связи представляет таможенному органу возвращаемое международное почтовое отправление, на оболочке которого указана причина возврата, и документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие такое международное почтовое отправление.

16. Бос пошта ыдысы Одақтың кедендік шекарасы арқылы кеден органының рұқсатымен кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсімдермен орналастырылмай өткізіледі.
Одақтың кедендік шекарасы арқылы бос пошта ыдысын өткізуге кеден органының рұқсатын алу үшін тағайындалған пошта байланысының операторы кеден органына Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және бос пошта ыдысына ілеспе құжаттарды ұсынады.
17. Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген, халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе және жолаушының кедендік декларациясы ретінде пайдаланылатын құжаттарда көрсетілген тауарлар туралы мәліметтердің, егер мұндай алшақтықтар іс жүзінде жөнелтілетін тауарларға қатысты тыйымдар мен шектеулерді қолдануға әкелмесе, іс жүзінде жөнелтілетін тауарлармен алшақтық фактілерінің анықталуына байланысты халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарудан бас тартқан жағдайда, мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдері, егер мұндай тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация немесе жолаушының кедендік декларациясы берілмесе, осы баптың 14-тармағында көзделген тәртіппен жөнелтушіге қайтаруға жатады.
18. Одақтың кедендік шекарасы арқылы осы баптың 14 - 17-тармақтарында көрсетілген тауарларды өткізуге кеден органының рұқсаты осы баптың 14 - 16-тармақтарында көрсетілген құжаттарға тиісті белгілерді кеден органының қоюы жолымен ресімделеді.
287-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
1. Кедендік транзит кедендік рәсімі мыналарға қатысты:
1) Одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық пошта жөнелтілімдері:
оларды кету орнынан халықаралық пошта алмасу орнына (мекемесіне) не кету орнына дейін тасымалдаған кезде;
халықаралық пошта алмасу орындары (мекемелері) арасында оларды тасымалдаған кезде;
2) кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлары немесе осы Кодекстің 286-бабының 5-тармағында көрсетілген тауарлары бар Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орнынан (мекемесінен) кету орнына дейін тасымалдаған кезде қолданылады.
2. Халықаралық пошта жөнелтілімдері осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 22-тарауына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылады.
3. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын, оның ішінде Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттар тізбесін Комиссия айқындайды.
Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген және халықаралық пошта жөнелтілімдеріне ілеспе құжаттарды транзиттік декларация ретінде пайдаланған кезде мұндай транзиттік декларация электрондық түрде ұсынылмайды.

16. Порожняя почтовая тара перемещается через таможенную границу Союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
Для получения разрешения таможенного органа на перемещение через таможенную границу Союза порожней почтовой тары назначенный оператор почтовой связи представляет таможенному органу документы, предусмотренные актами Всемирного почтового союза и сопровождающие порожнюю почтовую тару.
17. В случае отказа в выпуске товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в связи с выявлением фактов расхождения сведений о товарах, указанных в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления и используемых в качестве пассажирской таможенной декларации, с фактически пересылаемыми товарами, если такие расхождения не привели к неприменению в отношении фактически пересылаемых товаров запретов и ограничений, такие международные почтовые отправления подлежат возврату отправителю в порядке, предусмотренном пунктом 14 настоящей статьи, если в отношении таких товаров не подана декларация на товары или пассажирская таможенная декларация.
18. Разрешение таможенного органа на перемещение через таможенную границу Союза товаров, указанных в пунктах 14 - 17 настоящей статьи, оформляется путем проставления таможенным органом соответствующих отметок на документах, указанных в пунктах 14 - 16 настоящей статьи.
Статья 287. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении международных почтовых отправлений
1. Таможенная процедура таможенного транзита применяется в отношении:
1) ввезенных на таможенную территорию Союза международных почтовых отправлений:
при их перевозке из места прибытия до места (учреждения) международного почтового обмена либо до места убытия;
для их перевозки между местами (учреждениями) международного почтового обмена;
2) вывозимых с таможенной территории Союза международных почтовых отправлений, содержащих товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, или товары, указанные в пункте 5 статьи 286 настоящего Кодекса, при их перевозке от места (учреждения) международного почтового обмена до места убытия.
2. Международные почтовые отправления помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с главой 22 настоящего Кодекса с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
3. При помещении международных почтовых отправлений под таможенную процедуру таможенного транзита перечень документов, в том числе предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, используемых в качестве транзитной декларации, определяется Комиссией.
При использовании в качестве транзитной декларации документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, подача такой транзитной декларации не сопровождается представлением ее электронного вида.

4. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсімімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері бекітілген - халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағының 1 килограмы үшін 4 евро мөлшерінде есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы ретінде айқындалады. Бұл ретте мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағына жазбаша хат-хабарлардың (аэрограммалар, пошта карточкалары, хаттар мен зағиптерге арналған жөнелтілімдер) жекелеген түрлерінің салмағы қосылмайды.
5. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуы мынадай жағдайларда:
1) декларант ретінде тағайындалған пошта байланысының операторы шықса;
2) халықаралық пошта жөнелтілімдері халықаралық пошта алмасудың орнына (кәсіпорнына) жеткізуге жатса қамтамасыз етілмейді.
6. Осы баптың 5-тармағының 2-тармақшасында көзделген, аумағында халықаралық пошта алмасу орны (кәсіпорны) орналасқан, мүше мемлекеттің тағайындалған пошта байланысының операторы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған жағдайда, халықаралық пошта жөнелтілімдерінің декларантымен халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша бірдей міндетті болады.
7. Осы Кодекстің 153-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар осы баптың 4-тармағында белгіленген мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету үшін төлеуге жатады. Бұл ретте мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағына жазбаша хат-хабарлардың (аэрограммалар, пошта карточкалары, хаттар мен зағиптарға арналған жөнелтілімдер) жекелеген түрлерінің салмағы қосылмайды.
288-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орнындағы (мекемесіндегі) кедендік бақылау аймағына орналастыру кезінде оларға қатысты тағайындалған пошта байланысының операторында кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты тағайындалған пошта байланысының операторында кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орнындағы (мекемесіндегі) кедендік бақылау аймағында халықаралық пошта жөнелтілімдерін орналастыру сәтінен бастап туындайды.
2. Халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет тағайындалған пошта байланысының операторында мынадай жағдайлар болған кезде тоқтатылады:

4. При помещении международных почтовых отправлений под таможенную процедуру таможенного транзита размер обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов определяется как сумма ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленная в фиксированном размере - 4 евро за 1 килограмм веса брутто международных почтовых отправлений. При этом в вес брутто таких международных почтовых отправлений не включается вес отдельных видов письменной корреспонденции (аэрограмм, почтовых карточек, писем и отправлений для слепых).
5. При помещении под таможенную процедуру таможенного транзита международных почтовых отправлений исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов не обеспечивается в следующих случаях:
1) декларантом выступает назначенный оператор почтовой связи;
2) международные почтовые отправления подлежат доставке в место (учреждение) международного почтового обмена.
6. В случае, предусмотренном подпунктом 2 пункта 5 настоящей статьи, назначенный оператор почтовой связи государства-члена, на территории которого находится место (учреждение) международного почтового обмена, являющееся местом доставки, несет солидарную обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений с декларантом международных почтовых отправлений, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.
7. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 5 статьи 153 настоящего Кодекса, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, установленном пунктом 4 настоящей статьи для расчета обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. При этом в вес брутто таких международных почтовых отправлений не включается вес отдельных видов письменной корреспонденции (аэрограмм, почтовых карточек, писем и отправлений для слепых).
Статья 288. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов у назначенного оператора почтовой связи в отношении международных почтовых отправлений при их размещении в зоне таможенного контроля места (учреждения) международного почтового обмена, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений возникает у назначенного оператора почтовой связи с момента размещения международных почтовых отправлений в зоне таможенного контроля места (учреждения) международного почтового обмена.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений прекращается у назначенного оператора почтовой связи при наступлении следующих обстоятельств:

1) халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды оның алушысына халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды шығаруға байланысты бергенде;
2) осы Кодекстің 286-бабының 14-тармағына немесе 17-тармағына сәйкес халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды оның жөнелтушісіне қайтарғанда;
3) осы баптың 5-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу бойынша міндеттері орындалғанда;
4) кеден органының мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан халықаралық почта жөнелтілімдерін жою және (немесе) қайтарусыз жоғалту фактісін не осы Кодекске сәйкес мұндай жоюға немесе қайтарусыз жоғалтуға дейін осы халықаралық почта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болған жағдайларды қоспағанда, қалыпты өткізу (тасымалдау) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде осындай халықаралық почта жөнелтілімдерін қайтарусыз жоғалту фактісін тану;
5) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды тәркілеу немесе олардың айналымы;
6) кедендік органдардың осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды ұстауы;
7) қылмыстық іс және әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесті жүргізу) туралы іс бойынша өндіріс барысында қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын мұндай тауарлардың шығаруы жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастыру тоқтатылады.
3. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет орындалуға жатады.
4. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан оларды жою және (немесе) қайтарусыз жоғалтуды не қалыпты тасымалдау (өткізу) және (немесе) сақтау жағдайында табиғи кему нәтижесінде қайтарусыз жоғалтуды қоспағанда, халықаралық пошта жөнелтілімдерін жоғалтқан жағдайда - халықаралық пошта жөнелтілімдерін жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - мұндай жоғалтуды анықтаған күні;
халықаралық пошта жөнелтілімдерін кеден органы халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларды шығарғанға дейін алушыға берген жағдайда, - оларды алушыға берген күні, ал егер ондай күн белгіленбесе - мұндай айқындауды анықтаған күні халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу төлеу мерзімі болып саналады.

1) выдача товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, их получателю в связи с выпуском товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
2) возврат товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, их отправителю в соответствии с пунктом 14 или пунктом 17 статьи 286 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты международных почтовых отправлений вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих международных почтовых отправлений в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих международных почтовых отправлений наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
5) конфискация или обращение товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур пересылаемых в международных почтовых отправлениях товаров, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении международных почтовых отправлений считается:
1) в случае утраты международных почтовых отправлений, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день утраты международных почтовых отправлений, а если такой день не установлен, - день обнаружения такой утраты;
2) в случае выдачи международных почтовых отправлений получателю до выпуска таможенным органом товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, - день их выдачи получателю, а если такой день не установлен, - день обнаружения такой выдачи.

5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде, кедендік әкелу баждары, салықтар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын осы Кодекстің 287-бабының 4-тармағында белгіленген мөлшерде қамтамасыз ету үшін төлеуге жатады. Бұл ретте мұндай халықаралық пошта жөнелтілімдерінің брутто салмағына жазбаша хат-хабарлардың (аэрограммалар, пошта карточкалары, хаттар мен зағиптерге арналған жөнелтімдер) жекелеген түрлерінің салмағы қосылмайды.
41-тарау
Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шартының ерекшеліктері
289-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі және шарты туралы жалпы ереже
Осы тарауда құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шартының ерекшеліктері, мұндай тауарларды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктері, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері айқындалады.
290-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау және Одақтың кедендік аумағына әкелу, Одақтың кедендік аумағынан әкету ерекшеліктері
1. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен олар орналастырылғаннан кейін, егер бұл мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, - кедендік рәсімге сәйкес кедендік декларациялағаннан кейін жол беріледі.
2. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен олар орналастырылғаннан кейін Одақтың кедендік аумағынан әкетуге жол беріледі.
3. Кеден органына кедендік декларацияны берген кезде құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды ұсыну талап етілмейді.
4. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу және Одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде тауарларды араластыруға, сондай-ақ мүше мемлекеттердің қолданыстағы техникалық регламенттеріне және стандарттарына сәйкес тауарларды тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктерінің және спецификалық сипаттамасының салдарынан тауарлардың санын және жай-күйін (сапасын) өзгертуге жол беріледі.
5. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың саны мен (немесе) сапасы осы Кодекстің 292-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есептеу құрылғыларының көрсеткіштері негізінде, ал олар болмаған кезде - егер өлшеудің мұндай құралдары мен әдістерін қолдану мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, мұндай тауарлардың өзге құралдарының және мөлшерін өлшеу әдістері көрсеткіштерінің негізінде, сондай-ақ тиісті шарттар бойынша іс жүзінде жеткізілген тауарлар туралы құжаттардың, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды қабылдап тапсыру-беру актілерінің (қабылдау-тапсыру), мұндай тауарлардың сапа сертификаттарының және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын есептік кезең ішінде құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың өндірілген, жеткізілген және тұтынылған көлемдерінің атаулы бөлінуін растайтын өзге де құжаттардың негізінде айқындалады.

5. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 4 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размере, установленном пунктом 4 статьи 287 настоящего Кодекса для расчета обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. При этом в вес брутто таких международных почтовых отправлений не включается вес отдельных видов письменной корреспонденции (аэрограмм, почтовых карточек, писем и отправлений для слепых).
Глава 41
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Статья 289. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Настоящей главой определяются особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, особенности порядка совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и выпуском таких товаров, особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом.
Статья 290. Особенности ввоза на таможенную территорию Союза, вывоза с таможенной территории Союза и таможенного декларирования товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом
1. Ввоз на таможенную территорию Союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускается после их помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, либо, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - после их таможенного декларирования в соответствии с таможенной процедурой.
2. Вывоз с таможенной территории Союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускается после их помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
3. При подаче таможенной декларации предъявление товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, таможенному органу не требуется.
4. При ввозе на таможенную территорию Союза или вывозе с таможенной территории Союза товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускаются смешивание товаров, а также изменение количества и состояния (качества) товаров вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров в соответствии с техническими регламентами и стандартами, действующими в государствах-членах.
5. Количество и (или) качество товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, определяются на основании показаний приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 292 настоящего Кодекса, а при их отсутствии - на основании показаний иных средств и методов измерения количества таких товаров, если использование таких средств и методов измерения предусмотрено в соответствии с законодательством государств-членов, а также на основании документов о товарах, фактически поставленных по соответствующим договорам, актов сдачи-приемки (приема-сдачи) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, сертификатов качества таких товаров и иных документов, подтверждающих адресное распределение объемов произведенных, поставленных и потребленных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, за расчетный период, определяемый в соответствии с законодательством государств-членов.

6. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалады.
7. Одақтың кедендік аумағында құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарларды, егер бұл құбыржол көлігімен өткізілетін кедендік бақылаудағы Одақтың тауарлары мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленсе, құбыржол көлігінен көліктің өзге түрлеріне не көліктің өзге түрінен құбыржол көлігіне қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) қызмет өңірінде мұндай жүк операциясы жасалатын кеден органының рұқсатымен жол беріледі.
8. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар туралы ақпарат алмасу бойынша, оның ішінде мұндай тауарлар бірнеше мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша өткізілген жағдайда, құбыржол көлігін пайдалана отырып, аралас тасымалдауды жүзеге асыру кезінде мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін Комиссия айқындайды.
9. Мүше мемлекеттердің заңнамасында құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау және кедендік бақылауды жүргізу ерекшеліктері, сондай-ақ кеден органдарының осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттарда белгі қою ерекшелігі белгіленуі мүмкін.
291-бап. Электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау және Одақтың кедендік аумағына әкелу, Одақтың кедендік аумағынан әкету ерекшеліктері
1. Электр беру желісі бойынша (бұдан әрі осы бапта - электр энергиясы) өткізілетін тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелуге және Одақтың кедендік аумағынан әкетуге кеден органына кедендік декларацияны бергенге дейін жол беріледі.
2. Электр энергиясын ішкі тұтыну үшін шығару немесе экспорт кедендік рәсімімен орналастыру үшін кедендік декларация, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік реттеу туралы өзге мерзім белгіленбесе, оны іс жүзінде жеткізуде әрбір күнтізбелік айдан кейінгі күнтізбелік айдың соңғы күнінен кешіктірілмей беріледі.
3. Кедендік декларацияны берген кезде электр энергиясын кеден органына ұсыну талап етілмейді.
4. Одақтың кедендік аумағына әкелінген немесе Одақтың кедендік аумағынан әкетілген электр энергиясының нақты мөлшері кедендік декларациялауға жатады.
Электр энергиясының мөлшері, егер электр энергиясының мөлшерін анықтаудың өзгеше тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленбесе, технологиялық келісілген және электр энергиясының өтуін белгілейтін жерлерде орнатылған есепке алу аспаптары көрсеткіштерінің, тиісті шарт бойынша электр энергиясын іс жүзінде жеткізу туралы актілердің, тапсыру-қабылдау (қабылдау - тапсыру) актілерінің және электр энергиясының сальдо-артық легі ретінде (кернеудің барлық сыныптарының барлық жұмыс істеп тұрған мемлекетаралық электр беру желілері бойынша қарсы бағыттардағы электр энергиясы артық легінің алгебралық сомасы) электр энергиясының іс жүзінде өтуін растайтын басқа да құжаттардың негізінде әрбір күнтізбелік ай үшін айқындалады.
Егер бұл мемлекетаралық электр беру желілерін пайдалану және мемлекетаралық электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу үшін жауапты ұйымдар арасында жасалған электр энергиясының артық легінің есепке алуын ұйымдастыру туралы келісімдерде көзделсе, электр энергиясының сальдо-артық легінің есептелген мәні электр энергиясын өткізген кезде қолданатын мұндай келісімдерге сәйкес айқындалатын желілерде электр энергиясының жоғалу шамасына түзетулер енгізіледі.

6. Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, определяются в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса.
7. Перегрузка (перевалка) на таможенной территории Союза иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, а также, если это установлено законодательством государств-членов, находящихся под таможенным контролем товаров Союза, перемещаемых трубопроводным транспортом, с трубопроводного транспорта на иные виды транспорта либо с иных видов транспорта на трубопроводный транспорт допускается с разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого совершается такая грузовая операция.
8. Порядок взаимодействия таможенных органов государств-членов по обмену информацией о товарах, перемещаемых трубопроводным транспортом, в том числе при осуществлении смешанных перевозок с использованием трубопроводного транспорта в случае перемещения таких товаров по территориям нескольких государств-членов, определяется Комиссией.
9. Законодательством государств-членов могут устанавливаться особенности совершения таможенных операций и особенности проведения таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, а также проставления таможенными органами отметок на документах, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
Статья 291. Особенности ввоза на таможенную территорию Союза, вывоза с таможенной территории Союза и таможенного декларирования товаров, перемещаемых по линиям электропередачи
1. Ввоз на таможенную территорию Союза и вывоз с таможенной территории Союза товаров, перемещаемых по линиям электропередачи (далее в настоящей статье - электрическая энергия), допускаются до подачи таможенной декларации таможенному органу.
2. Таможенная декларация для помещения электрической энергии под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или экспорта подается не позднее последнего числа календарного месяца, следующего за каждым календарным месяцем ее фактической поставки, если иной срок не установлен законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. При подаче таможенной декларации предъявление электрической энергии таможенному органу не требуется.
4. Таможенному декларированию подлежит ввезенное на таможенную территорию Союза или вывезенное с таможенной территории Союза фактическое количество электрической энергии.
Количество электрической энергии определяется на основании показаний приборов учета электрической энергии, которые установлены в технологически обусловленных местах и фиксируют перемещение электрической энергии, актов о фактических поставках электрической энергии по соответствующим договорам, актов сдачи-приемки (приема-сдачи) и иных документов, подтверждающих фактическое перемещение электрической энергии, как сальдо-переток электрической энергии (алгебраическая сумма перетоков электрической энергии в противоположных направлениях по всем находящимся в работе межгосударственным линиям электропередачи всех классов напряжения) за каждый календарный месяц, если иной порядок определения количества электрической энергии не установлен законодательством государств-членов.
Если это предусмотрено соглашениями об организации учета перетоков электрической энергии, заключенными между организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи и (или) учет товаров, перемещаемых по межгосударственным линиям электропередач, рассчитанное значение сальдо-перетока электрической энергии корректируется на величину имеющихся при перемещении электрической энергии потерь электрической энергии в сетях, определяемых в соответствии с такими соглашениями.

5. Энергожүйенің қатарласа жұмыс істеп, жоспардан тыс (технологиялық) электр энергиясының сальдо-артық легін кедендік декларациялау ерекшеліктері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларында белгіленеді.
6. Одақтың тауары мәртебесіне ие электр энергиясы, Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне өткізу үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмайды.
7. Одақтың тауары мәртебесіне ие электр энергиясы, Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы өткізілген кезде, оның аумағынан мұндай тауарлардың өткізілуі басталатын мүше мемлекеттің жөнелтушісі (жөнелтушілері) немесе тасымалдаушысы (тасымалдаушылары), және оның аумағында мұндай тауарлардың өткізілуі аяқталатын мүше мемлекеттің алушысы (алушылары) немесе тасымалдаушы (тасымалдаушылары) тауарларды өткізу күнтізбелік айдан кейінгі күнтізбелік айдың соңғы күніне дейін не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларында белгіленген мерзім аяқталғанға дейін, аумағында жөнелтуші (жөнелтушілер), алушы (алушылар) немесе тасымалдаушысы (тасымалдаушылар) тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті кеден органына (кеден органдарына) мынадай мәліметтерді көрсете отырып, өтініш ұсынады:
1) электр беру желісі бойынша өткізілген электр энергиясы жөнелтушісінің және алушысының атауы;
2) оның негізінде электр энергиясының өткізілуі жүзеге асырылатын шарт қорытындысының нөмірі мен күні;
3) электр энергиясын өткізу кезеңі;
4) өткізілген электр энергиясының мөлшері;
5) электр энергиясының өткізілуі жүзеге асырылған электр энергиясын есепке алу аспаптарын орнату орындарының атауы және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілерінің атауы.
8. Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы баптың 7-тармағында көрсетілген өтініштің Одақтың тауары мәртебесіне ие электр энергиясы Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы өткізілген кезде ұсынылмайтындығы көзделуі мүмкін.
9. Электр беру желілері бойынша Одақтың тауары мәртебесіне ие электр энергиясын Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы өткізген кезде, электр энергиясы Одақтың тауары мәртебесін сақтайды.
10. Одақтың кедендік аумағы арқылы электр энергиясын өткізген кезде оның аумағы бойынша мұндай тауарлардың өткізілуі жүзеге асырылған мүше мемлекеттің тасымалдаушысы (тасымалдаушылары) электр энергиясын өткізу күнтізбелік айдан кейінгі күнтізбелік айдың соңғы күніне дейін не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамаларында белгіленген мерзім аяқталғанға дейін, аумағында тасымалдаушы (тасымалдаушылар) тіркелген мүше мемлекеттің кеден органына (кеден органдарына) есептік кезең ішінде электр энергиясының өткізілген көлемдері туралы мәліметтерді және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін өзге де мәліметтерді көрсете отырып өтінішті ұсынады.

5. Особенности таможенного декларирования внеплановых (технологических) сальдо-перетоков электрической энергии, обусловленных параллельной работой энергосистем, устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
6. Электрическая энергия, имеющая статус товара Союза, для перемещения с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территорию государства, не являющегося членом Союза, не помещается под таможенную процедуру таможенного транзита.
7. При перемещении электрической энергии, имеющей статус товара Союза, через территорию государства, не являющегося членом Союза, отправитель (отправители) или перевозчик (перевозчики) государства-члена, с территории которого начинается перемещение таких товаров, и получатель (получатели) или перевозчик (перевозчики) государства-члена, на территории которого завершается перемещение таких товаров, представляют до последнего числа календарного месяца, следующего за календарным месяцем перемещения товаров, либо до истечения срока, установленного законодательством государств-членов о таможенном регулировании, в уполномоченный таможенный орган (таможенные органы) государства-члена, на территории которого зарегистрирован отправитель (отправители), получатель (получатели) или перевозчик (перевозчики), заявление с указанием следующих сведений:
1) наименования отправителя и получателя электрической энергии, перемещенной по линиям электропередачи;
2) номер и дата заключения договора, на основании которого осуществляется перемещение электрической энергии (при наличии);
3) период перемещения электрической энергии;
4) количество перемещенной электрической энергии;
5) наименования мест установки приборов учета электрической энергии и (или) наименования межгосударственных линий электропередачи, по которым осуществлялось перемещение электрической энергии.
8. Законодательством государств-членов может быть предусмотрено, что указанное в пункте 7 настоящей статьи заявление не представляется при перемещении электрической энергии, имеющей статус товара Союза, через территорию государства, не являющегося членом Союза.
9. При перемещении по линиям электропередачи электрической энергии, имеющей статус товара Союза, через территорию государства, не являющегося членом Союза, электрическая энергия сохраняет статус товара Союза.
10. При перемещении электрической энергии через таможенную территорию Союза перевозчик (перевозчики) государства-члена, по территории которого осуществляется перемещение таких товаров, обязан представить до последнего числа календарного месяца, следующего за календарным месяцем перемещения электрической энергии, либо до истечения срока, установленного законодательством государств-членов о таможенном регулировании, в таможенный орган (таможенные органы) государства-члена, на территории которого зарегистрирован перевозчик (перевозчики), заявление с указанием сведений об объемах перемещения электрической энергии за расчетный период и иных сведений, устанавливаемых законодательством государств-членов.

11. Электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарлар бірнеше мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша өткен жағдайда, мұндай тауарлар туралы ақпарат алмасу бойынша мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін Комиссия айқындайды.
12. Мүше мемлекеттердің заңнамасында электр беру желісі өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау және кедендік бақылау ерекшеліктері, сондай-ақ кеден органдарының осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттарда белгі қою ерекшелігі белгіленуі мүмкін.
292-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін пайдалану
1. Одақтың кедендік аумағынан әкетіліп, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде, оның аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады:
1) мұндай тауарлардың жөнелтуші елі болып табылатын мүше мемлекет;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын шектес мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттары болған кезде шектес мемлекет;
3) егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, соның негізінде мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін мәміленің шарттарына сәйкес айқындалған орындарда, шектес және (немесе) өзге мемлекеттер.
2. Одақтың кедендік аумағына әкелініп, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде оның аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады:
1) мұндай тауарлардың межелі елі болып табылатын мүше мемлекет;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын шектес мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттары болған кезде шектес мемлекет;
3) егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, соның негізінде мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінетін мәміленің шарттарына сәйкес айқындалған орындардағы, шектес және (немесе) өзге мемлекеттер.
3. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электр энергиясын кедендік декларациялау кезінде оның аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады:
1) мұндай электр энергиясының жөнелтуші елі болып табылатын мүше мемлекет;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын шектес мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттары болған кезде шектес мемлекет;

11. Порядок взаимодействия таможенных органов государств-членов по обмену информацией о товарах, перемещаемых по линиям электропередачи, в случае перемещения таких товаров по территориям нескольких государств-членов определяется Комиссией.
12. Законодательством государств-членов могут устанавливаться особенности совершения таможенных операций и особенности проведения таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых по линиям электропередачи, а также проставления таможенными органами отметок на документах, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
Статья 292. Использование показаний приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
1. При таможенном декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, вывозимых с таможенной территории Союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена, являющегося страной отправления этих товаров;
2) сопредельного государства - при условии наличия международных договоров государства-члена с третьей стороной, являющейся сопредельным государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов;
3) сопредельных и (или) иных государств в местах, определенных в соответствии с условиями сделки, на основании которой такие товары вывозятся с таможенной территории Союза, если это предусмотрено законодательством государств-членов.
2. При таможенном декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, ввозимых на таможенную территорию Союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена, являющегося страной назначения этих товаров;
2) сопредельного государства - при условии наличия международных договоров государства-члена с третьей стороной, являющейся сопредельным государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов;
3) сопредельных и (или) иных государств в местах, определенных в соответствии с условиями сделки, на основании которой такие товары ввозятся на таможенную территорию Союза, если это предусмотрено законодательством государств-членов.
3. При таможенном декларировании электрической энергии, вывозимой с таможенной территории Союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена, являющегося страной отправления этой электрической энергии;
2) сопредельного государства - при условии наличия международных договоров государства-члена с третьей стороной, являющейся сопредельным государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов;

3) егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, мемлекетаралық электр беру желілерін пайдалану және мемлекетаралық электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу үшін жауапты ұйымдар арасында электр энергиясының артық легінің есепке алуын ұйымдастыру туралы жасалған келісімнің шарттарына сәйкес айқындалған орындардағы шектес және (немесе) өзге мемлекеттер.
4. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электр энергиясын кедендік декларациялау кезінде оның аумағында орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштері пайдаланылады:
1) мұндай электр энергиясының межелі елі болып табылатын мүше мемлекет;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы есепке алу аспаптарына қол жетімділік тәртібін айқындайтын шектес мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттары болған кезде шектес мемлекет;
3) егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, мемлекетаралық электр беру желілерін пайдалану және мемлекетаралық электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу үшін жауапты ұйымдар арасында электр энергияның артық легінің есепке алуын ұйымдастыру туралы жасалған келісімнің шарттарына сәйкес айқындалған орындардағы шектес және (немесе) өзге мемлекеттер.
5. Осы баптың 1 - 4-тармақтарында көрсетілген, олардың көрсеткіштері тауарларды кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының болу орындарының тізбесі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалуы мүмкін.
6. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары істен шыққан жағдайда, кедендік декларациялау мақсаттары және кедендік бақылау жүргізу үшін тасымалдаушының өткізілген тауарлардың нақты саны туралы мәліметі пайдаланылады.
7. Одақтың кедендік аумағында орналасқан құбыржол көлігімен немесе электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының көрсеткіштеріндегі ақпаратқа санкцияланбаған қол жетімділікті және өзгертуді болдырмау мақсатында, кеден органдары мұндай аспаптарға сәйкестендіру құралдарын қояды.
Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға, аумағында кедендік бақылау жүргізу және сәйкестендіру құралдарын қою (алу) үшін мұндай есепке алу аспаптары орналасқан мүше мемлекет кеден органдарының уәкілетті лауазымды тұлғаларының мұндай есепке алу аспаптарына қолжетімділігін қамтамасыз етуге міндетті

3) сопредельных и (или) иных государств в местах, определенных в соответствии с условиями соглашений об организации учета перетоков электрической энергии, заключенных между организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи и (или) учет товаров, перемещаемых по межгосударственным линиям электропередачи, если это предусмотрено законодательством государств-членов.
4. При таможенном декларировании электрической энергии, ввозимой на таможенную территорию Союза, используются показания приборов учета, которые расположены на территории:
1) государства-члена, являющегося страной назначения этой электрической энергии;
2) сопредельного государства - при условии наличия международных договоров государства-члена с третьей стороной, являющейся сопредельным государством, определяющих порядок доступа к этим приборам учета должностных лиц таможенных органов;
3) сопредельных и (или) иных государств в местах, определенных в соответствии с условиями соглашений об организации учета перетоков электрической энергии, заключенных между организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи и (или) учет товаров, перемещаемых по межгосударственным линиям электропередачи, если это предусмотрено законодательством государств-членов.
5. В соответствии с законодательством государств-членов может определяться перечень мест нахождения приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, указанных в пунктах 1 - 4 настоящей статьи, показания которых используются при таможенном декларировании товаров.
6. В случае неисправности приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, для целей таможенного декларирования и проведения таможенного контроля используются сведения перевозчика о фактическом количестве перемещенных товаров.
7. В целях предотвращения несанкционированного доступа и изменения информации в показаниях находящихся на таможенной территории Союза приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, на такие приборы таможенными органами налагаются средства идентификации.
Владелец объекта, на котором установлены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо обязаны обеспечить доступ к таким приборам учета уполномоченным должностным лицам таможенных органов государства-члена, на территории которого находятся такие приборы учета, для проведения таможенного контроля и наложения (снятия) средств идентификации.

8. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға, құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу (өлшеу) тәртібі және (немесе) қолданылатын тәсілі туралы ақпаратты кеден органына мынадай жағдайда:
1) қызмет өңірінде мұндай тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орны бар кеден органының сұрау салуы бойынша;
2) құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу (өлшеу) тәртібі және (немесе) қолданылатын тәсілі өзгерген кезде ұсынады.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген ақпарат кеден органынан сұрау салуды алған немесе құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу (өлшеу) тәртібі және (немесе) қолданылатын тәсілі өзгерген күннен кейінгі күннен бастап 15 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылуы тиіс.
10. Идентификаттау құралдарын салуды (алуды), аумағында құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған мүше мемлекеттің кеден органдары объекті иесінің немесе оған уәкілетті тұлғаның қатысуымен жүзеге асырылады.
Идентификаттау құралдарын салу (алу) нәтижелері бойынша, оның аумағында есепке алу аспаптары орнатылған мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген нысан бойынша акті жасалады.
11. Егер құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға салынған идентификаттау құралдарының тұтастығын бұзуға және (немесе) бөлшектеуге байланысты жабдықтың ағымдағы немесе күрделі жөндеу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізген жағдайда, ол туралы қызмет өңірінде мұндай тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындары бар кеден органына, оларды өткізу күнін және ұзақтығын көрсете отырып көрсетілген жұмыстардың жүргізуін бастағанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптары орнатылған объектінің иесі немесе оған уәкілетті тұлға тауарлардың немесе авариялық және өрт қауіпті жағдайлардың санын және сапасын өлшеу жүйесі жұмысының бұзылу қаупі туындаған жағдайда, қызмет өңірінде мұндай тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындары бар кеден органына, кейіннен салынған идентификаттау құралдарының бұзылуына әкелген себептер туралы хабардар етіп, мұндай қауіптің алдын алу және оны жою бойынша жұмыстардың өткізілгені туралы хабарлайды.

8. Владелец объекта, на котором расположены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо представляют таможенному органу информацию о применяемых способе и (или) порядке учета (измерения) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, в следующих случаях:
1) по запросу таможенного органа, в регионе деятельности которого находится место установки приборов учета таких товаров;
2) при изменении применяемых способа и (или) порядка учета (измерения) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
9. Информация, указанная в пункте 8 настоящей статьи, должна быть представлена не позднее 15 рабочих дней со дня, следующего за днем получения запроса таможенного органа или изменения применяемых способа и (или) порядка учета (измерения) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи.
10. Наложение (снятие) средств идентификации осуществляется таможенными органами государства-члена, на территории которого расположены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, в присутствии владельца объекта или уполномоченных им лиц.
По результатам наложения (снятия) средств идентификации составляется акт по форме, установленной законодательством о таможенном регулировании государства-члена, на территории которого расположены эти приборы учета.
11. В случае проведения плановых работ по текущему или капитальному ремонту оборудования, связанных с демонтажем и (или) нарушением целостности наложенных средств идентификации, владелец объекта, на котором установлены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо извещают об этом таможенный орган, в регионе деятельности которого находится место установки приборов учета таких товаров, не менее чем за 3 рабочих дня до начала проведения указанных работ с указанием даты и продолжительности их проведения.
В случае возникновения угрозы нарушения работы системы измерения количества и качества товаров или аварийных и пожароопасных ситуаций владелец объекта, на котором установлены приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, или уполномоченное им лицо информируют таможенный орган, в регионе деятельности которого находится место установки приборов учета таких товаров, о проведении работ по предупреждению или ликвидации такой угрозы с последующим уведомлением о причинах, приведших к нарушению наложенных средств идентификации.

293-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды идентификаттау
Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды идентификаттау жүзеге асырылмайды, бұл кедендік мақсаттарда кеден органдарына тауарлардың санын, сапасын және басқа да сипаттамаларын құжаттарда бар мәліметтерді, есептеуіштердің және басқа да өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін пайдалана отырып белгілеуге кедергі келтірмейді.
294-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
1. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін онда пайдаланылатын ұғымдар мынаны білдіреді:
"әкелу орны" - көрсеткіштері Одақтың кедендік аумағына құбыржол көлігімен әкелінетін тауарлардың санын анықтау үшін пайдаланылатын, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
"әкету орны" - көрсеткіштері Одақтың кедендік аумағынан құбыржол көлігімен әкетілетін тауарлардың санын анықтау үшін пайдаланылатын, Одақтың кедендік аумағы арқылы құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
"межелі орны" - аумағында мұндай тауарлардың өткізілуі аяқталатын, көрсеткіштері тауарлардың санын (жалпы санын) анықтау мақсатында пайдаланылатын мүше мемлекетте орналасқан, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны, ал аумағында тауарлардың өткізілуі аяқталатын мүше мемлекеттің аумағында мұндай аспаптар орнатылғанға дейін - басқа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан және мұндай тауарларды алып жүру жолында соңғысы болып табылатын, тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
"жөнелту орны" - аумағынан осындай тауарлар жөнелтіле бастайтын, көрсеткіштері тауарлардың санын (жалпы санын) айқындау мақсатында пайдаланылатын, мүше мемлекетте орналасқан, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны, ал аумағынан тауарлардың өткізілуі басталатын мүше мемлекеттің аумағында мұндай аспаптар орнатылғанға дейін - басқа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан және мұндай тауарларды алып жүру жолында соңғысы болып табылатын, тауарларды есепке алу аспаптарының орнатылған орны;
2. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылады:
1) Одақтың кедендік аумағы бойынша оларды тасу (тасымалдау) үшін мынадай жағдайларда:
құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар әкелу орнынан әкету орнына дейін тасылады (тасымалданады);
құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар әкелу орнынан межелі орнына дейін тасылады (тасымалданады);

Статья 293. Идентификация товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
Идентификация товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, не осуществляется, что не препятствует таможенным органам устанавливать в таможенных целях количество, качество и другие характеристики товаров, используя сведения, содержащиеся в документах, показания счетчиков и других измерительных приборов.
Статья 294. Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом
1. Для целей применения настоящей статьи используемые в ней понятия означают следующее:
"место ввоза" - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, показания которых используются для определения количества товаров, ввезенных на таможенную территорию Союза трубопроводным транспортом;
"место вывоза" - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом через таможенную границу Союза, показания которых используются для определения количества товаров, вывезенных с таможенной территории Союза трубопроводным транспортом;
"место назначения" - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, которое расположено в государстве-члене, на территории которого завершается перемещение таких товаров, показания которых используются в целях определения количества (общего количества) товаров, а до установки таких приборов на территории государства-члена, на территории которого завершается перемещение товаров, - место установки приборов учета товаров, которое расположено на территории другого государства-члена и является последним на пути следования таких товаров;
"место отправления" - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, которое расположено в государстве-члене, с территории которого начинается отправление таких товаров, показания которых используются в целях определения количества (общего количества) товаров, а до установки таких приборов на территории государства-члена, с территории которого начинается перемещение товаров, - место установки приборов учета товаров, которое расположено на территории другого государства-члена и является первым на пути следования таких товаров.
2. Товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, за исключением товаров, указанных в пункте 3 настоящей статьи, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита:
1) для их перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза в следующих случаях:
иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места ввоза до места вывоза;
иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места ввоза до места назначения;

құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар және экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған, құбыржол көлігімен өткізілетін Одақ тауарлары осы Кодекстің 142-бабы 2-тармағы 1-тармақшасының екінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда жөнелту орнынан әкету орнына дейін тасылады (тасымалданады);
құбыржол көлігімен өткізілетін шетелдік тауарлар жөнелту орнынан межелі орнына дейін тасылады (тасымалданады);
2) егер құбыржол көлігімен өткізілетін Одақ тауарлары әкету орнынан әкелу орнына дейін тасылса (тасымалданса), Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы оларды тасу (тасымалдау) үшін.
3. Одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар, егер мұндай тасу (тасымалдау) басталғанға дейін осы тауарлар ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен, кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімімен, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен немесе кері импорттың кедендік рәсімімен орналастырылса, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылмайды.
Кедендік транзиттің кедендік рәсімі, егер мұндай тасу (тасымалдау) табиғи газды құбыржол көлігімен тасудың (тасымалдаудың) технологиялық ерекшеліктеріне негізделсе, уақытша әкету кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың кедендік аумағынан бұрын әкетілген, экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған табиғи газды Одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) үшін қолданылмайды.
4. Декларант кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес іс жүзінде тасылған (тасымалданған), құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар туралы нақты мәліметтер аумағында кедендік транзиттің кедендік рәсімімен тауарлар орналастырылған мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған мерзімде жеткізудің әрбір күнтізбелік айы үшін ұсынуға міндетті.
5. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзитінің кедендік рәсімінің әрекеті:
1) әкелу орнынан немесе жөнелту орнынан әкету орнына дейін тасылатын (тасымалданатын) шетелдік тауарларға, сондай-ақ жөнелту орнынан әкету орнына дейін тасылатын (тасымалданатын), осы Кодекстің 142-бабы 2-тармағы 1-тармақшасының екінші абзацына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайларда, экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған Одақ тауарларына қатысты - осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне сәйкес берілетін кедендік декларацияда кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы кеден органының белгі қоюы арқылы тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін;

иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, и товары Союза, перемещаемые трубопроводным транспортом, помещенные под таможенную процедуру экспорта, в случаях, определенных Комиссией в соответствии с абзацем вторым подпункта 1 пункта 2 статьи 142 настоящего Кодекса, перевозятся (транспортируются) от места отправления до места вывоза;
иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места отправления до места назначения;
2) для их перевозки (транспортировки) через территории государств, не являющихся членами Союза, в случае, если товары Союза, перемещаемые трубопроводным транспортом, перевозятся (транспортируются) от места вывоза до места ввоза.
3. Для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, не помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в случае, если до начала такой перевозки (транспортировки) эти товары помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, таможенную процедуру переработки на таможенной территории, таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, таможенную процедуру временного ввоза (допуска) или таможенную процедуру реимпорта.
Таможенная процедура таможенного транзита не применяется для перевозки (транспортировки) по таможенной территории Союза газа природного, помещенного под таможенную процедуру экспорта, ранее вывезенного с таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза, если такая перевозка (транспортировка) обусловлена технологическими особенностями перевозки (транспортировки) газа природного трубопроводным транспортом.
4. Декларант обязан представить точные сведения о товарах, перемещаемых трубопроводным транспортом, фактически перевезенных (транспортированных) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, за каждый календарный месяц поставки в срок, определенный законодательством о таможенном регулировании государства-члена, на территории которого товары помещены под таможенную процедуру таможенного транзита.
5. Действие таможенной процедуры таможенного транзита товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, завершается:
1) в отношении иностранных товаров, перевозимых (транспортируемых) от места ввоза или места отправления до места вывоза, а также товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта, в случаях, определенных Комиссией в соответствии с абзацем вторым подпункта 1 пункта 2 статьи 142 настоящего Кодекса, перевозимых (транспортируемых) от места отправления до места вывоза, - после вывоза товаров с таможенной территории Союза путем проставления таможенным органом отметок о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита на таможенной декларации, подаваемой в соответствии с особенностями таможенного декларирования, установленными законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса;

2) жөнелту орнынан немесе әкелу орнынан межелі орынға дейін тасылатын (тасымалданатын) шетелдік тауарларға қатысты - осы баптың 4-тармағына сәйкес іс жүзінде тасылған (тасымалданған) тауарлар туралы нақты мәліметтерді кеден органына табыс ету үшін белгіленген мерзім шегінде не осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне сәйкес берілетін кедендік декларацияда кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы кеден органының белгі қоюы арқылы шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсіммен тауарларды межелі орынға орналастырумен;
3) әкету орнынан әкелу орнына дейін тасылатын (тасымалданатын) Одақ тауарларына қатысты - тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгеннен кейін және осы Кодекстің 104-бабының 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген кедендік декларациялаудың ерекшеліктеріне сәйкес берілетін кедендік декларацияда кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы кеден органы белгі қойғаннан кейін аяқталады.
6. Мүше мемлекеттерде қолданылатын техникалық регламенттерге және стандарттарға сәйкес тасудың (тасымалдаудың) технологиялық ерекшеліктеріне байланысты құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған, Одақтың кедендік аумағы арқылы тасылатын (тасымалданатын) тауарлардың ерекше сипаттамаларын өзгертуге жол бeріледі.
7. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес осы Кодекстің 144, 145, 147-баптарының, 148-бабы 1 және 2-тармақтарының, 151 - 153, 304 - 306, 309, 343, 344 және 364-баптарының ережелері қолданылмайды.
8. Құбыржол көлігімен өткізілетін, бірнеше мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша тасылатын (тасымалданатын) шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану Одақ шеңберінде халықаралық шартқа сәйкес, ал мұндай халықаралық шарт қабылданғанға дейін - мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
295-бап. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу

2) в отношении иностранных товаров, перевозимых (транспортируемых) от места отправления или места ввоза до места назначения, - помещением товаров в месте назначения под таможенные процедуры, применяемые в отношении иностранных товаров, в пределах срока, установленного для представления таможенному органу точных сведений о фактически перевезенных (транспортированных) товарах в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, либо путем проставления таможенным органом отметок о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита на таможенной декларации, подаваемой в соответствии с особенностями таможенного декларирования, установленными законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса;
3) в отношении товаров Союза, перевозимых (транспортируемых) от места вывоза до места ввоза, - после ввоза товаров на таможенную территорию Союза и проставления таможенным органом отметок о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита на таможенной декларации, подаваемой в соответствии с особенностями таможенного декларирования, установленными законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 8 статьи 104 настоящего Кодекса.
6. Допускается изменение специфических характеристик товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимых (транспортируемых) по таможенной территории Союза, вследствие технологических особенностей перевозки (транспортировки) в соответствии с техническими регламентами и стандартами, действующими в государствах-членах.
7. При перевозке (транспортировке) товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита не применяются положения статей 144, 145, 147, пунктов 1 и 2 статьи 148, статей 151 - 153, 304 - 306, 309, 343, 344 и 364 настоящего Кодекса.
8. Применение таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, перевозимых (транспортируемых) по территориям нескольких государств-членов, определяется в соответствии с международным договором в рамках Союза, а до принятия такого международного договора - законодательством государств-членов.
Статья 295. Возникновение и прекращение обязанностей по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, срок их уплаты и исчисление

1. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларга қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет декларантта кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы;
2) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды өндіріп алу;
3) мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жойылуы және (немесе) қайтарымсыз жоғалту фактісін не осы Кодекске сәйкес мұндай жойылуға немесе қайтарымсыз жоғалтуға дейін осы шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, тасудың (тасымалдау) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему нәтижесінде мұндай тауарларды қайтарымсыз жоғалту фактісін кеден органының тануы;
4) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты - кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;
5) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес транзиттік декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлар шығару тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда орындалады.
Көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде шетелдік тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.

1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с подпунктами 1 и 2 пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса;
2) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих иностранных товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
4) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
5) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению в случае незавершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров в соответствии с подпунктами 1 и 2 пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается день помещения иностранных товаров под таможенную процедуру таможенного транзита.

4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар тарифтік преференцияларды және кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылғандай болып төленеді.
Кедендік әкелу баждарын, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін транзиттік декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
5. Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды осы Кодекстің 129-бабы 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырған немесе кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындағаннан және (немесе) оларды өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін кеден органдары мұндай тауарларды осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстаған жағдайда, осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомалары осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) болады.
6. Құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы тасылатын (тасымалданатын) Одақ тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта транзиттік декларацияны кеден органы тіркеген кезден бастап туындайды.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген Одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайлар орын алған кезде:
1) осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының 1 және 3-тармақшаларына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданысының аяқталуы;
2) кедендік әкету баждарын осы баптың 9-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерлерде төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды өндіріп алу;
3) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты - кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарудан бас тарту;
4) транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес транзиттік декларацияны кері қайтару және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлар шығару тоқтатылады.

4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
5. В случае помещения товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса или задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
6. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, перемещаемых трубопроводным транспортом, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимых (транспортируемых) через территории государств, не являющихся членами Союза, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
7. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, указанных в пункте 6 настоящей статьи, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с подпунктами 1 и 3 пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса;
2) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 9 настоящей статьи;
3) отказ в выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
4) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации.

8. Кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 294-бабы 5-тармағының 1 және 3-тармақшаларына сәйкес Одақ тауарларына қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған жағдайда орындалады.
Көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде Одақ тауарларын кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып есептеледі.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкету баждары құбыржол көлігімен өткізілетін, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы тасылатын (тасымалданатын) Одақ тауарлары кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданбай, экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылғандай болып төленеді.
Кедендік әкету баждарын есептеу үшін транзиттік декларацияны кеден органы тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
42-тарау
Тұлғалардың жекелеген санаттарының Одақтың кедендік шекарасы арқылы дипломатиялық пошта мен консулдық вализа тауарларын өткізудің тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
296-бап. Тұлғалардың жекелеген санаттарының Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізудің тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері туралы жалпы ережелер
1. Одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына және мүше мемлекеттер, өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері арасындағы халықаралық шарттарға сәйкес артықшылықтарды және (немесе) иммунитеттерді пайдаланатын халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің ресми пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына және мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарға сәйкес артықшылықтарды және (немесе) иммунитеттерді пайдаланатын жеке тұлғалардың жекелеген санаттарының жеке пайдалануына арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу осы Кодексте белгіленген тәртіппен және шарттарда осы тараудың ережелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Одақтың кедендік аумағында орналасқан халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің персоналы (қызметкерлері, лауазымды адамдары) мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің қызметкерлері, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің персоналы және олардың отбасы мүшелері жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы осы Кодекске сәйкес мұндай тұлғаларға мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарымен және мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттармен берілген артықшылықтардың және (немесе) иммунитеттердің көлемі ескеріле отырып өткізіледі.

8. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин, подлежит исполнению в случае незавершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Союза в соответствии с подпунктами 1 и 3 пункта 5 статьи 294 настоящего Кодекса.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день помещения товаров Союза под таможенную процедуру таможенного транзита.
9. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 8 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары Союза, перемещаемые трубопроводным транспортом, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозимые (транспортируемые) через территории государств, не являющихся членами Союза, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
Глава 42
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров отдельными категориями лиц, дипломатической почты и консульской вализы
Статья 296. Общие положения об особенностях порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров отдельными категориями лиц
1. Перемещение через таможенную границу Союза товаров, предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, пользующимися привилегиями и (или) иммунитетами в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами, иными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Союза, а также товаров для личного пользования отдельными категориями физических лиц, пользующимися привилегиями и (или) иммунитетами в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами, осуществляется в порядке и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом, с учетом положений настоящей главы.
2. Персоналом (сотрудниками, должностными лицами) международных организаций или их представительств, сотрудниками представительств государств при международных организациях, персоналом иных организаций или их представительств, расположенных на таможенной территории Союза, и членами их семей товары для личного пользования перемещаются через таможенную границу Союза в соответствии с настоящим Кодексом с учетом объема привилегий и (или) иммунитетов, предоставленных таким лицам международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами.

297-бап. Одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің ресми пайдалануына арналған тауарларды кедендік рәсімдермен орналастыру
1. Одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің ресми пайдалануына арналған, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар осы Кодекстің 36-тарауына сәйкес арнаулы кедендік рәсіммен не осы Кодексте көзделген өзге де кедендік рәсімдермен осы баптың ережелері ескеріле отырып орналастырылады.
2. Одақтың кедендік аумағында орналасқан мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, оларға қатысты мүше мемлекеттердің аумағында орналасқан мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына және мүше мемлекеттердің, өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдерінің арасындағы халықаралық шарттарға сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген жеке пайдалануға арналған тауарлары, оларға қатысты осы мүше мемлекеттің халықаралық шарттарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату көзделген осы Кодекстің 36-тарауына сәйкес арнайы кедендік рәсімдермен не осы баптың ережелері ескеріле отырып осы Кодексте көзделген өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген тауарларды арнаулы кедендік рәсімді қоспағанда өзге кедендік рәсіммен орналастырған кезде Одақтың кедендік аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар немесе олардың өкілдіктері, мемлекеттердің халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдіктері, өзге де ұйымдар немесе олардың өкілдіктері Одақ туралы шартқа сәйкес көзделген, кедендік баждарды төлеу бойынша жеңілдіктерді және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді пайдалануға құқылы.
4. Осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлғалар осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарлардың декларанттары болып табылады.

Статья 297. Помещение товаров, предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, международными организациями или их представительствами, представительствами государств при международных организациях, иными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Союза, под таможенные процедуры
1. Товары, предназначенные для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, расположенными на таможенной территории Союза, перемещаемые через таможенную границу Союза, помещаются под специальную таможенную процедуру в соответствии с главой 36 настоящего Кодекса либо под иные таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, с учетом положений настоящей статьи.
2. Товары, предназначенные для официального пользования представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Союза, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами, иными организациями или их представительствами, расположенными на территории государства-члена, в отношении которых предусмотрено освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с международными договорами этого государства-члена, помещаются под специальную таможенную процедуру в соответствии с главой 36 настоящего Кодекса либо под иные таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, с учетом положений настоящей статьи.
3. При помещении товаров, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, под иные таможенные процедуры, чем специальная таможенная процедура, дипломатические представительства и консульские учреждения, международные организации или их представительства, представительства государств при международных организациях, иные организации или их представительства, расположенные на таможенной территории Союза, вправе использовать льготы по уплате таможенных пошлин, предусмотренные в соответствии с Договором о Союзе, и (или) льготы по уплате налогов, установленные законодательством государств-членов.
4. Декларантами товаров, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, помещаемых под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, выступают лица, указанные в подпункте 3 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса.

298-бап. Дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер басшыларының, дипломатиялық өкілдіктердің дипломатиялық персоналы мүшелерінің, консулдық мекемелердің консулдық лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу шарттары
1. Егер дипломатиялық өкілдіктердің басшылары, дипломатиялық өкілдіктердің дипломатиялық персоналының мүшелері болу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетте тұрақты тұрмаса және мұндай мүше мемлекеттің азаматтары болмаса, сондай-ақ олардың өздерімен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер ол болу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің азаматтары болып табылмаса, олар:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, Одақтың кедендік аумағына:
болу мемлекетінің заңнамасына сәйкес расталатын, осы мемлекетте мұндай тұлғаларға артықшылықтар беру мерзімінде жеке пайдалану үшін көлік құралдарын;
бастапқы жайғасуға арналған тауарларды қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;
2) кедендік баждарды төлемей, Одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды әкетуге құқылы.
2. Егер консулдық мекемелердің басшылары және консулдық мекемелердің өзге де консулдық лауазымды адамдары, олардың өздерімен бірге тұратын отбасы мүшелері болу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетте тұрақты тұрмаса және осындай мүше мемлекеттің азаматтары болмаса, олар:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып, Одақтың кедендік аумағына:
болу мемлекетінің заңнамасына сәйкес расталатын, осы мемлекетте мұндай тұлғаларға артықшылықтар беру мерзімінде жеке пайдалану үшін көлік құралдарын;
бастапқы жайғасуға арналған тауарларды қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;
2) кедендік баждарды төлемей Одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды әкетуге құқылы.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелері:
1) құрметті консулдық лауазымды адамдар;
2) консулдық ұйымда қызмет арқаратындар, құрметті консулдық қызметшілерді басқаратындар;
3) осы тармақтың 1 және 2-тармақшаларында көрсетілген адамдардың отбасы мүшелері Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген кезде қолданылмайды.
4. Мүше мемлекетте тұрақты тұрмайтын, мұндай мүше мемлекеттің азаматы болып табылмайтын, дипломатиялық өкілдерінің басшылары, дипломатиялық өкілдігінің дипломатиялық персоналының мүшелері, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері алып жүретін және (немесе) алып жүрмейтін багажда Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер олар келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің азаматы болып табылмаса және мұндай мүше мемлекеттің азаматы болып табылмаса, оларды әкелуге немесе әкетуге тыйым салынған не шектелген немесе мұндай тауарларға қатысты әкелу және (әкету) рұқсат тәртібі қолданылатын, сондай-ақ оларға санитариялық, ветеринаринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар мен радиациялық талаптары қолданылатын тауарлар бар екеніне елеулі негіздемелер болмаса, кедендік тексеріп-қараудан босатылады. Мұндай тауарларды кедендік тексеріп қараудан өткізу тек осы адамдардың немесе олардың өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.

Статья 298. Условия перемещения товаров через таможенную границу Союза главами дипломатических представительств, консульских учреждений, членами дипломатического персонала дипломатических представительств, консульскими должностными лицами консульских учреждений, а также членами их семей
1. Главы дипломатических представительств, члены дипломатического персонала дипломатических представительств, если они не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами такого государства-члена, а также проживающие вместе с ними члены их семей, если они не являются гражданами государства-члена, являющегося государством пребывания, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Союза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством этого государства;
иные товары для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения;
2) вывозить с таможенной территории Союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
2. Главы консульских учреждений и иные консульские должностные лица консульских учреждений, проживающие вместе с ними члены их семей, если указанные лица не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами такого государства-члена, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Союза с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок представления таким лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством этого государства;
иные товары для личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения;
2) вывозить с таможенной территории Союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
3. Положения пункта 2 настоящей статьи не применяются при перемещении через таможенную границу Союза товаров:
1) почетными консульскими должностными лицами;
2) консульскими должностными лицами, работающими в консульских учреждениях, возглавляемых почетными консульскими служащими;
3) членами семей лиц, указанных в подпунктах 1 и 2 настоящего пункта.
4. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже главами дипломатических представительств, членами дипломатического персонала дипломатических представительств, если они не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами такого государства-члена, а также проживающими вместе с ними членами их семей, если они не являются гражданами государства-члена, являющегося государством пребывания, освобождаются от таможенного досмотра при отсутствии серьезных оснований предполагать, что такой багаж содержит товары, в отношении которых введены запреты на ввоз и (или) вывоз или применяется разрешительный порядок ввоза и (или) вывоза таких товаров, а также к которым применяются санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры и радиационные требования. Таможенный досмотр таких товаров должен проводиться только в присутствии указанных лиц или их представителей.

5. Консулдық мекемелердің басшылары және консулдық мекемелердің өзге де лауазымды тұлғалары, егер олар болу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетте тұрақты тұрмайтын болса және осындай мүше мемлекеттің азаматы болмаса, олар өзімен бірге алып жүретін және (немесе) алып жүрмейтін багажда Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, сондай-ақ олармен бірге тұратын көрсетілген отбасы мүшелері өзімен бірге алып жүретін және (немесе) алып жүрмейтін багажда Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер олар келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекеттің азаматы болып табылмаса және мұндай мүше мемлекеттің азаматы болып табылмаса, оларды әкелуге немесе әкетуге тыйым салынған не шектелген немесе мұндай тауарларға қатысты әкелу және (әкету) рұқсат тәртібі қолданылатын, сондай-ақ оларға санитариялық, ветеринаринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар мен радиациялық талаптар қолданылатын тауарлар бар екеніне елеулі негіздемелер болмаса, кедендік тексеріп-қараудан босатылады. Мұндай тауарларды кедендік тексеріп қараудан өткізу тек көрсетілген адамдардың немесе олардың өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылуға тиіс.
6. Егер мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттары және соның ішінде тұрақты тұратын және (немесе) мемлекеттің азаматтары болып табылатын, осы бапта көрсетілген жеке тұлғалар үшін мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттар, осы бапқа қарағанда артықшылықтар мен иммунитеттердің үлкен көлемі қарастырылса, онда мұндай тұлғаларға Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты үшінші тараппен мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарында және мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда көзделген артықшылықтар мен иммунитеттердің көлемі ұсынылады.
299-бап. Дипломатиялық өкілдіктердің әкімшілік-техникалық персоналы мүшелерінің, консулдық мекемелердің консулдық қызметшілерінің, консулдық мекемелердің қызмет көрсетуші персонал жұмыскерлерінің, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тасымалдау шарттары
1. Дипломатиялық өкілдіктердің әкімшілік-техникалық персоналының мүшелері және олармен бірге тұрып жатқан олардың отбасы мүшелері, консулдық мекемелердің консулдық қызметшілері, егер олар келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетте тұрақты тұрмаса және мұндай мүше мемлекеттің азаматы болып табылмаса:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып Одақтың кедендік аумағына бастапқы жайғасуға арналған:
келу мемлекетінде мұндай адамдарға осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес расталатын артықшылықтарды ұсыну мерзіміне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын;
жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;

5. Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже главами консульских учреждений и иными консульскими должностными лицами консульских учреждений, если они не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами такого государства-члена, а также товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже проживающими вместе с указанными лицами членами их семей, если они также не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами такого государства-члена, освобождаются от таможенного досмотра при отсутствии серьезных оснований предполагать, что такой багаж содержит товары, в отношении которых введены запреты на ввоз и (или) вывоз или применяется разрешительный порядок ввоза и (или) вывоза таких товаров, а также к которым применяются санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры и радиационные требования. Таможенный досмотр таких товаров должен проводиться только в присутствии указанных лиц или их представителей.
6. Если международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами для физических лиц, указанных в настоящей статье, в том числе являющихся гражданами государства пребывания и (или) постоянно в нем проживающих, предусмотрен объем привилегий и иммунитетов в большем объеме, чем предусмотренный настоящей статьей, то таким лицам в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, предоставляется объем привилегий и иммунитетов, предусмотренный такими международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами.
Статья 299. Условия перемещения через таможенную границу Союза товаров членами административно-технического персонала дипломатических представительств, консульскими служащими консульских учреждений, работниками обслуживающего персонала консульских учреждений, а также членами их семей
1. Члены административно-технического персонала дипломатических представительств и проживающие вместе с ними члены их семей, консульские служащие консульских учреждений, если они не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами такого государства-члена, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Союза для первоначального обзаведения с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством этого государства;
иные товары для личного пользования;

2) Одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік баждарды төлемей әкетуге құқылы.
2. Консулдық мекемелердің консулдық қызметшілерімен бірге тұратын, келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетте тұрақты тұрмайтын және мұндай мүше мемлекеттің азаматы болып табылмайтын олардың отбасы мүшелері, егер олар келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетте тұрақты тұрмаса және мұндай мүше мемлекеттің азаматы болып табылмаса:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып Одақтың кедендік аумағына бастапқы жайғасуға арналған:
келу мемлекетінде мұндай адамдарға осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес расталатын артықшылықтарды ұсыну мерзіміне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын;
жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге;
2) Одақтың кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік баждарды төлемей әкетуге құқылы.
3. Консулдық мекемелердің қызмет көрсетуші персонал жұмыскерлері, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері, егер олар келу мемлекеті болып табылатын мүше мемлекетте тұрақты тұрмаса, егер бұл мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында немесе мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда көзделсе, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып Одақтың кедендік аумағына келу мемлекетінде мұндай адамдарға осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес расталатын артықшылықтарды ұсыну мерзіміне жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын және жеке пайдалануға арналған өзге де тауарларды әкелуге құқылы.
4. Егер осы бапта көрсетілген, оның ішінде келу мемлекетінің азаматтары болып табылатын және (немесе) онда тұрақты тұратын жеке тұлғалар үшін мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында және мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда осы бапта көзделген көлемнен астам артықшылықтар мен иммунитеттер көлемі көзделсе, онда мұндай адамдарға Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты мұндай мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында және мүше мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттарда көзделген артықшылықтар мен иммунитеттер көлемі ұсынылады.
300-бап. Одақ мүшесі болып табылмайтын мемлекеттер делегациялары өкілдерінің және мүшелерінің Одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуі
Одақ мүшесі, мұндай мемлекеттердің парламенттік және үкіметтік делегациялар мүшелері болып табылмайтын, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттер делегацияларының өкілдерімен әрбір жекелеген мүше мемлекетке қатысты өзара түсіністік қағидатынан шыға отырып, мүше мемлекеттердің аумағына халықаралық келіссөздерде, халықаралық конференцияларға және кеңестерге немесе басқа да ресми тапсырмалармен келетін мемлекеттер өкілдерінің, сондай-ақ көрсетілген тұлғалармен ілесіп жүрген олардың отбасы мүшелері өзімен бірге алып жүретін немесе алып жүрмейтін багажда Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, мұндай багажда оларға қатысты әкелу және (немесе) әкету тыйым салуы енгізілген немесе мұндай тауарларға әкелу және (немесе) әкетудің рұқсат беру тәртібі қолданылатын, сондай-ақ оларға санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар және радиациялық талаптар қолданылатын тауарлар бар екеніне елеулі негіздер болмаған кезде кедендік тексерін қараудан босатылады. Мұндай тауарларға кедендік тексеріп қарау көрсетілген тұлғалардың немесе олардың өкілдерінің қатысуымен ғана жүргізілуі тиіс.

2) вывозить с таможенной территории Союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
2. Проживающие вместе с консульскими служащими консульских учреждений, не проживающими постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являющимися гражданами такого государства-члена, члены их семей, если они также не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, и не являются гражданами такого государства-члена, вправе:
1) ввозить на таможенную территорию Союза для первоначального обзаведения с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов:
транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством этого государства;
иные товары для личного пользования;
2) вывозить с таможенной территории Союза товары для личного пользования без уплаты таможенных пошлин.
3. Работники обслуживающего персонала консульских учреждений, а также члены их семей, если они не проживают постоянно в государстве-члене, являющемся государством пребывания, вправе ввозить на таможенную территорию Союза транспортные средства для личного пользования на срок предоставления таким лицам привилегий в государстве пребывания, подтверждаемый в соответствии с законодательством этого государства, и иные товары для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, если это предусмотрено международными договорами государств-членов с третьей стороной или международными договорами между государствами-членами.
4. Если международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами для физических лиц, указанных в настоящей статье, в том числе являющихся гражданами государства пребывания и (или) постоянно в нем проживающих, предусмотрен объем привилегий и иммунитетов в большем объеме, чем предусмотренный настоящей статьей, то таким лицам в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, предоставляется объем привилегий и иммунитетов, предусмотренный такими международными договорами государств-членов с третьей стороной и международными договорами между государствами-членами.
Статья 300. Ввоз на таможенную территорию Союза товаров представителями и членами делегаций государств, не являющихся членами Союза
Товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом и (или)несопровождаемом багаже представителями государств, не являющихся членами Союза, членами парламентских и правительственных делегаций таких государств, а исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного государства-члена представителями делегаций государств, не являющихся членами Союза, которые приезжают на территории государств-членов для участия в международных переговорах, международных конференциях и совещаниях или с другими официальными поручениями, а также членами их семей, сопровождающих указанных лиц, освобождаются от таможенного досмотра при отсутствии серьезных оснований предполагать, что такой багаж содержит товары, в отношении которых введены запреты на ввоз и (или) вывоз или применяется разрешительный порядок ввоза и (или) вывоза таких товаров, а также к которым применяются санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры и радиационные требования. Таможенный досмотр таких товаров должен проводиться только в присутствии указанных лиц или их представителей.

301-бап. Дипломатиялық поштаны және консулдық вализаларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін дипломатиялық поштаны ашуға не ұстауға болмайды.
2. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін консулдық вализаны ашуға не ұстауға болмайды.
Консулдық вализарда ресми пайдалануға ғана арналмаған құжаттар және (немесе) тауарлар бар екеніне елеулі негіздер болмаған кезде кеден органы ұсынатын мемлекеттің уәкілетті тұлғаларының консулдық вализаны кеден органының лауазымды тұлғасының қатысуымен ашуын талап етуге құқылы. Ашудан бас тартылған жағдайда, консулдық вализа жөнелту жеріне қайтарылады.
3. Дипломатиялық поштаны және консулдық вализаны құрайтын барлық орындарда осы орындардың сипатын көрсететін сыртқы көрнекі белгісі болуға тиіс.
4. Дипломатиялық пошта ресми пайдалануға ғана арналған дипломатиялық құжаттар мен тауарларды, ал консулдық вализа - ресми пайдалануға ғана арналған ресми хат-хабарларды, құжаттарды және тауарларды қамтуы мүмкін.
5. Дипломатиялық поштаны және консулдық вализаны Одақтың кедендік шекарасы арқылы дипломатиялық және консулдық курьерлер өткізеді. Дипломатиялық пошта және консулдық вализа сондай-ақ осы дипломатиялық поштаны және консулдық вализаны ғана тасымалдауға тағайындалған дипломатиялық және консулдық курьерлерге не азаматтық әуе кемесі экипажының командиріне сеніп тапсырылуы мүмкін.
Көрсетілген дипломатиялық және консулдық курьерлерде дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны құрайтын орын саны мен олардың мәртебесі көрсетілетін курьерлік парақ не оны алмастыратын өзге ресми құжат болуы тиіс. Курьерлік параққа не оны алмастыратын өзге ресми құжатқа дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны жөнелтетін мекеме қол қояды және мөрімен бекітеді.
Азаматтық әуе кемесі экипажының командиріне сеніп тапсырылған дипломатиялық пошта мен консулдық вализа дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны құрайтын орын саны көрсетілетін ресми құжатпен бірге жөнелтілуге тиіс.
6. Дипломатиялық және консулдық курьерлер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік тексеріп қараудан босатылып және кедендік баждарды, салықтарды төлемей әрбір жекелеген мемлекетке қатысты өзара түсіністік қағидатынан шыға отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуі мүмкін.

Статья 301. Перемещение дипломатической почты и консульской вализы через таможенную границу Союза
1. Дипломатическая почта, перемещаемая через таможенную границу Союза, не подлежит вскрытию и задержанию.
2. Консульская вализа, перемещаемая через таможенную границу Союза, не подлежит вскрытию и задержанию.
При наличии серьезных оснований предполагать, что в консульской вализе содержатся корреспонденция, документы и (или) товары, не предназначенные исключительно для официального пользования, таможенный орган вправе потребовать вскрытия консульской вализы уполномоченными лицами представляемого государства в присутствии должностного лица таможенного органа. В случае отказа от вскрытия консульская вализа возвращается в место отправления.
3. Все места, составляющие дипломатическую почту и консульскую вализу, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на характер этих мест.
4. Дипломатическая почта может содержать только дипломатические документы и товары, предназначенные исключительно для официального пользования, а консульская вализа - только официальную корреспонденцию, документы и товары, предназначенные исключительно для официального пользования.
5. Дипломатическая почта и консульская вализа перемещаются через таможенную границу Союза дипломатическими и консульскими курьерами. Дипломатическая почта и консульская вализа могут быть также вверены дипломатическим или консульским курьерам, назначенным для перевозки только данной дипломатической почты или консульской вализы, либо командиру экипажа гражданского воздушного судна.
Указанные дипломатические и консульские курьеры должны быть снабжены курьерским листом либо иным заменяющим его официальным документом, в котором указываются их статус и количество мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу. Курьерский лист либо иной заменяющий его официальный документ подписывается и скрепляется печатью учреждения, отправляющего дипломатическую почту и консульскую вализу.
Дипломатическая почта и консульская вализа, вверенные командиру экипажа гражданского воздушного судна, должны сопровождаться официальным документом, в котором указывается количество мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу.
6. Дипломатические и консульские курьеры могут перемещать через таможенную границу Союза товары для личного пользования исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного государства с освобождением от таможенного досмотра и без уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с законодательством государств-членов.

7. Дипломатиялық пошта мен консулдық вализа Одақтың кедендік шекарасы арқылы кеден органының рұқсатымен кедендік декларациялаусыз және кедендік рәсіммен орналастырылмай өткізіледі.
Дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге кеден органының рұқсатын алу үшін кеден органына осы баптың 5-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады.
Дипломатиялық пошта мен консулдық вализаны Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге кеден органының рұқсаты осы баптың 5-тармағында көзделген құжаттарға кеден органының тиісті белгілерін қою жолымен ресімделеді.
43-тарау
Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
302-бап. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу туралы жалпы ережелер
1. Осы тарауда Одақтың кедендік шекарасы арқылы Одақтың тауарларын, оның ішінде пошта жөнелтілімдерінде жөнелтілетін және Одақтың кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды қоспағанда, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын, осы баптың 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды өткізу тәртібінің және шарттарының ерекшеліктері айқындалады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі және мұндай тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуі осы тарауда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 14 және 15-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Одақтың тауарлары, оларды Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалдау үшін осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларда Одақтың мұндай тауарларының өткізілуін (тасымалдауын) қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.
4. Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен, ішкі тұтынуға қайта өңдеу кедендік рәсімімен, уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік тауарлар, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу бойынша операциялар нәтижесінде немесе ішкі тұтынуға қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде (қайта өңдеу өнімдері, қалдықтар) алынған (қалыптасқан) шетелдік тауарлар, оларды Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалдау үшін осы баптың 5-тармағының l-тармақшасында көзделген жағдайларда мұндай шетелдік тауарлардың өткізілуін (тасымалдауын) қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.
Осы тармақтың ережесі халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде пайдаланылатын уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған көлік құралдарына қолданылмайды.

7. Дипломатическая почта и консульская вализа перемещаются через таможенную границу Союза с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры.
Для получения разрешения таможенного органа на перемещение через таможенную границу Союза дипломатической почты и консульской вализы таможенному органу представляются документы, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи.
Разрешение таможенного органа на перемещение через таможенную границу Союза дипломатической почты и консульской вализы оформляется путем проставления соответствующих отметок таможенного органа на документах, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
Глава 43
Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем
Статья 302. Общие положения о перемещении через таможенную границу Союза товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем
1. Настоящей главой определены особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров Союза, в том числе пересылаемых в почтовых отправлениях, и иностранных товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи, которые перевозятся с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, за исключением товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу Союза физическими лицами, а также товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи.
2. Прибытие товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, на таможенную территорию Союза и убытие таких товаров с таможенной территории Союза осуществляются в соответствии с главами 14 и 15 настоящего Кодекса с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой.
3. Товары Союза для их перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением перевозки (транспортировки) таких товаров Союза в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
4. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а также иностранные товары, полученные (образовавшиеся) в результате операций по переработке на таможенной территории Союза или в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продукты переработки, отходы и остатки), для их перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением перевозки (транспортировки) таких иностранных товаров в случаях, предусмотренных подпунктом 1 пункта 5 настоящей статьи.
Положения настоящего пункта не распространяются на транспортные средства, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), используемые в качестве транспортных средств международной перевозки.

5. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен өткізу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайды:
1) Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында тиісінше әуе кемесі қонуды не Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің порттарына су кемесі кіруді жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын шетелдік тауарлар және осы баптың 4-тармағында көрсетілген Одақтың тауарлары (бұдан әрі - осы тарауда Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумақтарында әуе кемесі қонуды не мұндай мемлекеттің портына су кемесі кіруді жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарлары және шетелдік тауарлар);
2) кету орнына жеткізу үшін көліктің кез келген түрімен өткізілетін (тасымалданатын) Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен өткізуге (тасымалдауға) жататын экспорт кедендік рәсіммен орналастырылған Одақтың тауарлары;
3) құрылыс (құру, құрылыс), мүше мемлекеттің айрықша заңдық құзыры болатын мүше мемлекеттердің аумағынан тыс орналасқан қондырғылардың, құрылыстардың, жасанды аралдардың жұмыс істеуін (пайдалануын, қолдануын) және тіршілік етуін қамтамасыз ету мақсатында әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарлары (бұдан әрі аталған тарауда - объектілер);
4) бұрын объектілерге Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінен әкелінген Одақтың тауарлары, сондай-ақ көмірсутек шикізатын қоса алғанда, мүше мемлекеттердің құрылықтық қайраңында орналасқан объектілерде өндірілген Одақтың тауарлары және (немесе) олардың қайта өңдеу өнімдері.
6. Құрылыс (құру, құрылыс), объектілерде жұмыс істеуді (пайдалануын, қолдануын) және тіршілік етуін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ мүше мемлекеттің аумағы мен объектілер арасында жеке тұлғалардың және тауарлардың тасымалын жүзеге асыратын әуе және су кемелеріне қалыпты пайдалануын және техникалық қызмет көрсетуін қамтамасыз ету мақсатында әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарлары Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен мүше мемлекеттердің құрылықтық қайраңын қоса алғанда, егеменді құқықтары мен айрықша заңдық құзыры болатын мүше мемлекеттің аумағына өткізу (тасымалдау) үшін кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастыруға жатпайды.

5. Не подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем:
1) товары Союза и указанные в пункте 4 настоящей статьи иностранные товары, перевозимые воздушным или водным транспортом без совершения соответственно посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, либо захода водного судна в порты государств, не являющихся членами Союза (далее в настоящей главе - товары Союза и иностранные товары, перевозимые воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, либо захода водного судна в порт такого государства);
2) товары Союза, помещенные под таможенную процедуру экспорта, которые для доставки в место убытия подлежат перевозке (транспортировке) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, перевозимые (транспортируемые) любым видом транспорта;
3) товары Союза, перевозимые воздушным или водным транспортом в целях строительства (создания, сооружения), обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) и жизнедеятельности на искусственных островах, установках, сооружениях, находящихся за пределами территорий государств-членов, в отношении которых государства-члены обладают исключительной юрисдикцией (далее в настоящей главе - объекты);
4) товары Союза, ранее ввезенные на объекты с остальной части таможенной территории Союза, а также товары Союза, добытые на объектах, расположенных на континентальном шельфе государств-членов, включая углеводородное сырье, и (или) продукты их переработки.
6. Не подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки (транспортировки) с одной части таможенной территории Союза на территорию, в отношении которой государство-член обладает суверенными правами и исключительной юрисдикцией, включая континентальный шельф государств-членов, товары Союза, перевозимые воздушным или водным транспортом в целях строительства (создания, сооружения), обеспечения функционирования (эксплуатации, использования) и жизнедеятельности на объектах, а также в целях обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания воздушных и водных судов, осуществляющих перевозку физических лиц и товаров между территорией государства-члена и объектами.

7. Осы баптың 5-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген, осы баптың 5-тармағының 1-тармақшасына сәйкес тасымалданатын Одақтың тауарларына қатысты Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесі қонуды не мұндай мемлекеттің портына су кемесі кіруді жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарларын және шетелдік тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізудің тәртібін және шарттарын реттейтін осы тараудың ережесі қолданылады.
8. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы баптың 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырған кезде туындамайды.
9. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен өткізілетін (тасымалданатын) жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу ерекшеліктерін Комиссия айқындайды.
303-бап. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырмай жасау ерекшеліктері және мұндай тауарлардың мәртебесі
1. Осы Кодекстің 14-тарауының ережесі Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесі қонуды не мұндай мемлекеттің портына су кемесі кіруді жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарларына және шетелдік тауарларға қатысты, тек мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағына, оның ішінде қонғаннан кейін тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің мәжбүрлі қонуынан кейін, не авариядан, еңсерілмейтін күштің әсерінен не өзге де жағдайлар салдарынан, оның ішінде кіргеннен кейін тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекет портына су кемесі мәжбүрлі кіргеннен кейін келген жағдайларды қоспағанда, қолданылмайды.
2. Осы Кодекстің 15-тарауының ережесі Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесі қонуды не мұндай мемлекеттің портына су кемесі кіруді жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарларына және шетелдік тауарларға қатысты қолданылмайды.
3. Одақтың тауарларын және шетелдік тауарларды тасымалдау кезінде мемлекеттің аумағына, оның ішінде қонғаннан кейін тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесінің тиісті мәжбүрлі қонуы не авариядан, еңсерілмейтін күштің әсерінен не өзге де жағдайлар салдарынан, оның ішінде кіргеннен кейін тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекет портына су кемесінің мәжбүрлі кіруі болған, осы Кодекстің 302-бабы 4-тармағында көрсетілген олардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органын хабардар еткеннен кейін, тасымалдаушы не осы Кодекстің 83-бабында көрсетілген өзге де тұлғалар жасауға міндетті кедендік операцияларды, сондай-ақ осы операциялар жасалуы тиіс мерзімді Комиссия айқындайды.

7. В отношении товаров Союза, указанных в подпункте 2 пункта 5 настоящей статьи, перевозимых в соответствии с подпунктом 1 пункта 5 настоящей статьи, применяются положения настоящей главы, регулирующие порядок и условия перемещения через таможенную границу Союза товаров Союза и иностранных товаров, перевозимых воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, либо захода водного судна в порт такого государства.
8. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не возникает при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита иностранных товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
9. Особенности перемещения через таможенную границу Союза товаров для личного пользования, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, определяются Комиссией.
Статья 303. Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, и статус таких товаров
1. Положения главы 14 настоящего Кодекса не применяются в отношении товаров Союза и иностранных товаров, перевозимых воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, либо захода водного судна в порт такого государства, за исключением случаев, когда такие товары прибыли на таможенную территорию Союза после вынужденной посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, в том числе после посадки, при которой совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, либо после захода водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Союза, в том числе после захода, при котором совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами.
2. Положения главы 15 настоящего Кодекса не применяются в отношении товаров Союза и иностранных товаров, перевозимых воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, либо захода водного судна в порт такого государства.
3. Таможенные операции, которые перевозчик либо иные лица, указанные в статье 83 настоящего Кодекса, обязаны совершить после уведомления таможенного органа о прибытии на таможенную территорию Союза товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса иностранных товаров, при перевозке которых произошла соответственно вынужденная посадка воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, в том числе посадка, при которой совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, либо заход водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Союза, в том числе заход, при котором совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, а также срок, в течение которого эти операции должны быть совершены, определяются Комиссией.

4. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесі қонуды не мұндай мемлекеттің портына су кемесі кіруді жасамай әуе немесе су көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарлары және шетелдік тауарлар, мұндай тасымалдаудан кейін тиісінше Одақтың тауарлары және шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
5. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген тауарларды тасымалдау кезінде әуе кемесі Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттің аумағына тиісті мәжбүрлі қонған болса, оның ішінде қонған кезде тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған не аварияның, еңсерілмейтін күштің әсерінен не өзге де жағдайлар салдарынан Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің портына кірсе, оның ішінде кіру кезінде тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған жағдайда:
1) Одақтың кедендік аумағына тауарлар әкелінгеннен кейін бұл тауарлардың осы Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген Одақ тауарлары немесе шетелдік тауарлар сияқты мәртебесі Комиссия айқындайтын тәртіппен расталады;
2) тауарларды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерде қалдырған кезде Одақтың тауарлары экспорт кедендік рәсімімен не уақытша әкету кедендік рәсімімен, ал шетелдік тауарлар - кері экспорт кедендік рәсіммен орналастырылады.
6. Осы Кодекстің 302-бабы 5-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген Одақ тауарларының Одақтың кедендік аумағынан әкетілуіне және олардың Одақтың кедендік аумағына әкелінуіне байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
7. Осы Кодекстің 139-бабының 2-тармағының ережелеріне қарамастан, осы тармақтың екінші абзацының ережелерін сақтай отырып, Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне әкелінген, осы Кодекстің 302-бабы 5-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген Одақтың тауарлары Одақтың тауарлары мәртебесін сақтайды және бұл мәртебесін Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілгеннен кейін жоғалтады.
Көрсетілген тауарлар келу орнындағы кеден органына кедендік декларацияны ұсынған жағдайда Одақтың тауарлары ретінде қарастырылады, соған сәйкес мұндай тауарлар экспорт кедендік рәсіммен орналастырылған болатын және Одақтың тауарлар әкелінген кедендік аумағының бөлігінде орналасқан әкету орынының кеден органы туралы мәліметті қамтиды.
8. Осы Кодекстің 302-бабы 5-тармағының 3-тармақшасында және 6-тармақта көрсетілген Одақтың тауарлары Одақтың кедендік аумағынан әкетілуге және Осы Кодекстің 302-бабы 5-тармағының 4-тармакшасында көрсетілген Одақтың тауарларының Одақтың кедендік аумағына әкелінуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі объект орналасқан айрықша заңдық құзыры бар мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалады.

4. Товары Союза и иностранные товары, перевозимые воздушным или водным транспортом без совершения посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, либо захода водного судна в порт такого государства, после такой перевозки сохраняют соответственно статус товаров Союза и иностранных товаров.
5. В случае если при перевозке товаров, указанных в пункте 4 настоящей статьи, произошла соответственно вынужденная посадка воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, в том числе посадка, при которой совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами, либо заход водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Союза, в том числе заход, при котором совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами:
1) после прибытия товаров на таможенную территорию Союза статус этих товаров как товаров Союза или как иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 настоящего Кодекса, подтверждается в порядке, определяемом Комиссией;
2) при оставлении товаров за пределами таможенной территории Союза товары Союза подлежат помещению под таможенную процедуру экспорта либо таможенную процедуру временного вывоза, а иностранные товары - под таможенную процедуру реэкспорта.
6. Порядок совершения таможенных операций, связанных с убытием с таможенной территории Союза товаров Союза, указанных в подпункте 2 пункта 5 статьи 302 настоящего Кодекса, и их прибытием на таможенную территорию Союза, определяется Комиссией.
7. Вне зависимости от положений пункта 2 статьи 139 настоящего Кодекса товары Союза, указанные в подпункте 2 пункта 5 статьи 302 настоящего Кодекса, ввезенные с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза с соблюдением положений абзаца второго настоящего пункта, сохраняют статус товаров Союза и утрачивают этот статус после фактического вывоза с таможенной территории Союза.
Указанные товары рассматриваются как товары Союза при условии представления таможенному органу в месте прибытия таможенной декларации, в соответствии с которой такие товары были помещены под таможенную процедуру экспорта и которая содержит сведения о таможенном органе места убытия, находящегося на части таможенной территории Союза, на которую ввезены товары.
8. Порядок совершения таможенных операций, связанных с убытием с таможенной территории Союза товаров Союза, указанных в подпункте 3 пункта 5 и пункте 6 статьи 302 настоящего Кодекса, и прибытием на таможенную территорию Союза товаров Союза, указанных в подпункте 4 пункта 5 статьи 302 настоящего Кодекса, определяется законодательством государства-члена, в исключительной юрисдикции которого находится объект.

304-бап. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын Одақтың тауарларына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын қолдану, аяқтау және тоқтату ерекшеліктері
1. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын Одақтың тауарларын кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары мыналар:
1) осы Кодекстің 146-бабына сәйкес кедендік баждарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету, егер мүше мемлекеттің аумағында Одақтың тауарлары кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылатын болса, кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген мұндай тауарларға қатысты мыналарды:
мүше мемлекеттің тұлғасы кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастыратын Одақ тауарларының декларанты ретінде мүше мемлекетінде Одақтың тауарлары кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылатын транзиттік декларацияны тіркеу күніне белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, пайыздарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша орындалмаған міндеті жоқ, сондай-ақ егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында қарастырылса, оның аумағында Одақтың тауарлары кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылса, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы соттың немесе уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімдері заңды күшіне ену негізінде тағайындалған әкімшілік айыппұлдардың белгіленген мерзімде төленбеген жағдай болмаса, мүше мемлекеттің тұлғасы ретінде шыққан жағдайларды;
Комиссия айқындайтын жағдайларды қоспағанда;
2) осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 3 және 4-тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау;
3) Комиссия айқындайтын жағдайларды қоспағанда, Одақ тауарларының мәртебесін растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну болып табылады.
2. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне теміржол көлігімен тасымалдау үшін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын Одақ тауарларының декларанты, сондай-ақ осы Кодекстің 307-бабының 5-тармағында көрсетілген кедендік операцияларды жасаушы тұлға ретінде осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тұлғалар ғана, ал пошта жөнелтілімдерін тасымалдау үшін - пошта байланысының тағайындалған операторы шығуы мүмкін.

Статья 304. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем
1. Условиями помещения товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита являются:
1) обеспечение исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 146 настоящего Кодекса в случае, если в государстве-члене, на территории которого товары Союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, в отношении таких товаров установлены ставки вывозных таможенных пошлин, за исключением:
случаев, когда декларантом товаров Союза, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выступает лицо государства-члена, у которого в государстве-члене, в котором товары Союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, на день регистрации транзитной декларации отсутствует не исполненная в установленный срок обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов, пеней, а также, если это предусмотрено законодательством государства-члена, на территории которого товары Союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, отсутствуют не уплаченные в установленный срок административные штрафы, назначенные на основании вступивших в законную силу решений суда или уполномоченного органа (должностного лица) о привлечении к административной ответственности по делам об административных правонарушениях;
случаев, определяемых Комиссией;
2) соблюдение условий, предусмотренных подпунктами 3 и 4 пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса;
3) представление документов и (или) сведений, которыми подтверждается статус товаров Союза, за исключением случаев, определяемых Комиссией.
2. Декларантом товаров Союза, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, для перевозки с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, железнодорожным транспортом, а также лицом, совершающим таможенные операции, указанные в пункте 5 статьи 307 настоящего Кодекса, могут выступать только лица, указанные в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, а в случае перевозки почтовых отправлений - назначенный оператор почтовой связи.

3. Осы бапты қолдану мақсатында Одақ тауарларының мәртебесі расталатын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді Комиссия айқындайды.
4. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын Одақтың тауарларын кедендік транзит кедендік рәсімге орналастыруға байланысты кедендік операциялар Одақтың кедендік аумағынан кету орнында не қызмет өңірінде Одақтың тауарларын жөнелтуші орналасқан осы баптың 5 - 7- тармақтары ескеріле отырып кеден органында жасалады.
5. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын Одақтың тауарларын кедендік транзит кедендік рәсімге орналастыруға байланысты кедендік операциялар қызмет өңірінде Одақтың тауарларын жөнелтуші орналасқан кеден органында ғана мынадай жағдайларда жасалады:
1) пошталарды, багажды (пошта-багажды) вагондарда тасымалданатын, жолаушылар поездерінің құрамында болатын тауарларды қоспағанда, теміржол көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарлары;
2) Одақтың тауарлары мүше мемлекеттің аумағында кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылады, мұндай тауарларға қатысты кедендік әкету баж мөлшерлемелері белгіленген;
3) тасымалдау шарттарында Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттер аумақтарында жүк операцияларын жасау қарастырылған.
6. Осы баптың 5-тармағының ережелеріне қарамастан Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне әуе көлігімен тасымалданатын Одақтың тауарларын кедендік транзит кедендік рәсімге орналастыруға байланысты кедендік операциялар кету орнының кеден органында ғана жасалады.
7. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне теміржол көлігімен пошта, багажды (пошта-багажды) вагондарда тасымалданатын, жолаушылар поездарының құрамында келетін Одақтың тауарларын кедендік транзит кедендік рәсімге орналастыруға байланысты кедендік операциялар, оның аумағында Одақтың тауарлары кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған кеден органында ғана жасалады.

3. Документы и (или) сведения, которыми подтверждается статус товаров Союза в целях применения настоящей статьи, определяются Комиссией.
4. Таможенные операции, связанные с помещением товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются в месте убытия с таможенной территории Союза либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого находится отправитель товаров Союза, с учетом пунктов 5 - 7 настоящей статьи.
5. Таможенные операции, связанные с помещением товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются исключительно в таможенном органе, в регионе деятельности которого находится отправитель товаров Союза, в следующих случаях:
1) товары Союза перевозятся железнодорожным транспортом, за исключением товаров Союза, перевозимых в почтовых, багажных (почтово-багажных) вагонах, следующих в составе пассажирских поездов;
2) в государстве-члене, на территории которого товары Союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита, в отношении таких товаров установлены ставки вывозных таможенных пошлин;
3) условиями перевозки предусмотрено совершение грузовых операций на территориях государств, не являющихся членами Союза.
6. Вне зависимости от положений пункта 5 настоящей статьи таможенные операции, связанные с помещением товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, воздушным транспортом, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются исключительно в таможенном органе места убытия.
7. Таможенные операции, связанные с помещением товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, железнодорожным транспортом в почтовых, багажных (почтово-багажных) вагонах, следующих в составе пассажирских поездов, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются исключительно в таможенном органе, определенном законодательством о таможенном регулировании государства-члена, на территории которого товары Союза помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита.

8. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізбен тасымалданатын Одақтың тауарларын жеткізу орны, осы баптың 6-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, қызмет өңірінде келу орны орналасқан кеден органының кедендік бақылау аймағы болып табылады.
9. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне теміржол көлігімен пошта, багажды (пошта-багажды) вагондарда тасымалданатын, жолаушылар поездарында әкелінетін Одақтың тауарларын жеткізу орны қызмет өңірінде мұндай Одақтың тауарларын түсіру жүзеге асырылатын кеден органының кедендік бақылау аймағы болып табылады.
10. Осы баптың 9-тармағында көрсетілген Одақтың тауарлары Одақтың кедендік аумағына әкелінген кезде қызмет өңірінде келу орны орналасқан кеден органы, жөнелтуші кеден органы теміржол көлік құралдарының жүк үй-жайларына (бөлімге) салынған идентификаттау құралдарының жоюын жүзеге асырады.
11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес идентификаттау құралдарын жойған кезде осы Кодекстің 341-бабының 5-тармағының екінші абзацында өзделген акт мыналар:
1) идентификаттау құралдарының жоюын жүзеге асыратын кеден органы;
2) Одақтың тауарларына қатысты өкілеттікке ие тұлғалар;
3) барлық кейінгі межелі кеден органы үшін бір дана есебінде қажетті даналардың мөлшерінде жасалады.
12. Комиссия осы баптың 10 және 11-тармақтары қолданылмайтын жағдайларды анықтауға құқылы.
13. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын Одақтың тауарларына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 151-бабына сәйкес тауарларды жеткізу орынында аяқталады.
14. Егер Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарлары, тауарларды жеткізу орнына жеткізілмей, Одақтың кедендік аумағына қайтарылса және жөнелтуші кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 151-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайды және межелі кеден органын кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы ақпараттандырады.

8. Местом доставки товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, является зона таможенного контроля таможенного органа, в регионе деятельности которого находится место прибытия, за исключением случая, указанного в пункте 9 настоящей статьи.
9. Местом доставки товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, железнодорожным транспортом в почтовых, багажных (почтово-багажных) вагонах, следующих в составе пассажирских поездов, является зона таможенного контроля таможенного органа, в регионе деятельности которого будет осуществлена выгрузка таких товаров Союза.
10. При прибытии на таможенную территорию Союза товаров Союза, указанных в пункте 9 настоящей статьи, таможенным органом, в регионе деятельности которого находится место прибытия, осуществляется удаление средств идентификации, наложенных таможенным органом отправления на грузовые помещения (отсеки) железнодорожных транспортных средств.
11. При удалении средств идентификации в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи составляется акт, предусмотренный абзацем вторым пункта 5 статьи 341 настоящего Кодекса, в необходимом количестве экземпляров из расчета по одному экземпляру для:
1) таможенного органа, осуществляющего удаление средств идентификации;
2) лица, обладающего полномочиями в отношении товаров Союза;
3) всех последующих таможенных органов назначения.
12. Комиссия вправе определять случаи, когда пункты 10 и 11 настоящей статьи не применяются.
13. Действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров Союза, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, завершается в месте доставки товаров в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса.
14. Если товары Союза, перевозимые с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Союза, не доставлены в место доставки товаров, а возвращены на таможенную территорию Союза и доставлены в таможенный орган отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.

15. Егер Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған Одақтың тауарлары, Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде межелі кеден органынан және жөнелту кеден органынан ерекше кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 151-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайды және межелі кеден органын және жөнелтуші кеден органын кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы ақпараттандырады.
16. Егер Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан әкетілген Одақтың тауарлары Одақтың кедендік аумағына әкелінбесе, жөнелтуші кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын тоқтатады.
17. Комиссия осы Кодекстің 307-бабының 3-тармағында көзделген Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде өткізілетін (тасымалданатын) Одақтың тауарлары Одақ тауарларының мәртебесін жоғалтқаннан өзге жағдайларды айқындауға құқылы және Одақтың кедендік аумағына әкелінген кезде шетелдік тауарлар ретінде қарастырылады.
305-бап. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын шетелдік тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын қолдану, аяқтау және тоқтату ерекшеліктері
1. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде тасымалданатын кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, кедендік аумақта қайта өңдеу бойынша операциялар нәтижесінде немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде (қайта өңдеу өнімдері, қалдықтар) алынған (қалыптасқан) шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары мыналар:

15. Если товары Союза, перевозимые с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, при ввозе на таможенную территорию Союза доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения и таможенного органа отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения и таможенный орган отправления о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
16. В случае если товары Союза, перевозимые с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Союза, не ввезены на таможенную территорию Союза, таможенный орган отправления прекращает действие таможенной процедуры таможенного транзита в порядке, определяемом Комиссией.
17. Комиссия вправе определять иные случаи, чем предусмотренный пунктом 3 статьи 307 настоящего Кодекса, когда товары Союза, перевозимые (транспортируемые) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, утрачивают статус товаров Союза и при ввозе на таможенную территорию Союза рассматриваются как иностранные товары.
Статья 305. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении отдельных категорий иностранных товаров, перевозимых с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем
1. Условиями помещения иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, иностранных товаров, полученных (образовавшихся) в результате операций по переработке на таможенной территории или в результате операций по переработке для внутреннего потребления (продуктов переработки, отходов и остатков), перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита являются:

1) осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 3 және 4-тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау;
2) тауарларды Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізде кедендік аумақта шетелдік тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша операцияларды жасайтын тұлғалардың мекенжайына не мұндай операцияларды жасаған тұлғалардан, Одақтың кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар декларантының мекенжайына тасу (тасымалдау) болып табылады, бұл кеден органына кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты немесе ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты ұсынумен расталады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарда көзделген өзге де құжаттар пайдаланылуы мүмкін емес.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар кеден органында жасалады:
1) кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен немесе ішкі тұтынуға қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлары бар не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалған өзге кеден органында;
2) қызмет өңірінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты Одақтың кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу бойынша тиісті операциялар немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша тиісті операциялар жасалған (жасалуы тиіс болған).
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысы осы Кодекстің 151-бабына сәйкес тауарларды жеткізу орнында аяқталады.
5. Егер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде межелі кеден органынан және жөнелтуші кеден органынан ерекше кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 151-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсім қолданысын аяқтайды және межелі кеден органын және жөнелту кеден органын кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы ақпараттандырады.

1) соблюдение условий, предусмотренных подпунктами 3 и 4 пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса;
2) перевозка (транспортировка) иностранных товаров через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем в адрес лица, которое будет совершать операции по переработке товаров на таможенной территории Союза или операции по переработке для внутреннего потребления, либо от лиц, совершавших такие операции, в адрес декларанта иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, что подтверждается представлением таможенному органу документа об условиях переработки товаров на таможенной территории или документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления.
2. При таможенном декларировании иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в качестве транзитной декларации не могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной.
3. Таможенные операции, связанные с помещением иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются в таможенном органе:
1) в котором иностранные товары были помещены под таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления либо в ином таможенном органе, определенном в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
2) в регионе деятельности которого в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, совершены (должны были быть совершены) соответствующие операции по переработке товаров на таможенной территории Союза или операции по переработке товаров для внутреннего потребления.
4. Действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, завершается в месте доставки товаров в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса.
5. В случае если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, при ввозе на таможенную территорию Союза доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения и таможенного органа отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения и таможенный орган отправления о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.

6. Егер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған, Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінбесе, жөнелтуші кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімін тоқтатады.
306-бап. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде өткізілетін (тасымалданатын) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын қолдану, аяқтау және тоқтату ерекшеліктері
1. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізде өткізілетін (тасымалданатын) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіммен орналастырылған шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру шарттары:
1) осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 3 және 4-тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау;
2) кеден органына тауарлардың уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды өткізу (тасымалдау) мақсаты және оларды пайдалану орны, шетелдік тауарды пайдалануға берілетін тұлға, егер мұндай беру орын алса, уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғаларға иеленуіне және пайдалануына беруге кеден органының рұқсаты, егер мұндай беру орын алса, кеден органына кедендік және (немесе) өзге құжаттардың берілуін растау туралы мәліметтерді және (немесе) мұндай құжаттар туралы мәліметтерді ұсыну болып табылады. Көрсетілген құжаттар болмаған кезде декларант кеден органына қажетті мәліметтерді көрсетумен еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
2. Уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар осы бапқа сәйкес бір немесе бірнеше партиялармен кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) оның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттар пайдаланылуы мүмкін емес.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыруға байланысты кедендік операциялар кеден органында:

6. В случае если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, вывезенные с таможенной территории Союза, не ввезены на таможенную территорию Союза, таможенный орган отправления прекращает таможенную процедуру таможенного транзита в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 306. Особенности применения, завершения и прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем
1. Условиями помещения иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, под таможенную процедуру таможенного транзита являются:
1) соблюдение условий, предусмотренных подпунктами 3 и 4 пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса;
2) представление таможенному органу сведений о помещении иностранных товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), цели перевозки (транспортировки) товаров и месте их использования, о лице, в пользование которому иностранные товары передаются, если имеет место такая передача, о разрешении таможенного органа на передачу временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам, если такая передача имела место, которые подтверждаются представлением таможенному органу таможенных и (или) иных документов и (или) сведений о таких документах. При отсутствии указанных документов декларантом таможенному органу представляется заявление в произвольной форме с указанием необходимых сведений.
2. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), могут помещаться под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с настоящей статьей одной или несколькими партиями.
3. При таможенном декларировании иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в качестве транзитной декларации не могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной.
4. Таможенные операции, связанные с помещением иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, под таможенную процедуру таможенного транзита, совершаются в таможенном органе:

1) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалған өзге кеден органында;
2) уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) шетелдік тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсім қолданысы аяқталған, не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалған өзге кеден органында жасалады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлардың кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысы осы Кодекстің 151-бабына сәйкес тауарларды жеткізу орнында аяқталады.
6. Егер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде межелі кеден органынан және жөнелтуші кеден органынан ерекше кеден органына жеткізілсе, мұндай кеден органы осы Кодекстің 151-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысын аяқтайды және межелі кеден органын және жөнелтуші кеден органын кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталғаны туралы ақпараттандырады.
7. Егер кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан әкетілген осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелінбесе, жөнелтуші кеден органы Комиссия айқындайтын тәртіппен кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын тоқтатады.
307-бап. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың тауарларын Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде Одақтың тауарларын түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары, сондай-ақ көлік құралдарын ауыстыру
1. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Одақтың тауарларын түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында Одақтың мұндай тауарларын тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру, жөнелту кеден органдарының рұқсатымен көліктің бір түрінің көлік құралынан көліктің басқа түрінің көлік құралына Одақтың тауарларын қайта тиеуін (қайта аударуын) жүзеге асыру, көліктік құралдарының жүк үй жайларына (бөлімге) салынған кедендік пломбыларды және мөрлерді жою не көліктік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттарды ауыстыру жағдайларында жол беріледі.
Көрсетілген шешім транзиттік декларацияны бергенге дейін алынуы тиіс.

1) в котором иностранные товары были помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) либо в ином таможенном органе, определенном в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
2) в котором завершалось действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, либо в ином таможенном органе, определенном в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. Действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении иностранных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, завершается в месте доставки товаров в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса.
6. В случае если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, при ввозе на таможенную территорию Союза доставлены в таможенный орган, отличный от таможенного органа назначения и таможенного органа отправления, такой таможенный орган завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса и информирует таможенный орган назначения и таможенный орган отправления о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
7. В случае если иностранные товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Союза, не ввезены на таможенную территорию Союза, таможенный орган отправления прекращает действие таможенной процедуры таможенного транзита в порядке, определяемом Комиссией.
Статья 307. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами Союза, а также замена транспортных средств при перевозке (транспортировке) товаров Союза с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами Союза, перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, замена транспортных средств, перевозящих такие товары Союза, на территориях государств, не являющихся членами Союза, допускаются с разрешения таможенного органа отправления в случаях осуществления перегрузки (перевалки) товаров Союза с транспортного средства одного вида транспорта на транспортное средство другого вида транспорта, удаления таможенных пломб и печатей, наложенных на грузовые помещения (отсеки) транспортных средств, либо замены транспортных (перевозочных) и коммерческих документов.
Указанное разрешение должно быть получено до подачи транзитной декларации.

2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген Одақтың тауарларына және көлік құралдарына қатысты операциялар салынған кедендік пломбыларды және мөрлерді жоюсыз жасалуы мүмкін болса не Одақтың мұндай тауарларына кедендік пломбылар және мөрлер салынбаса, осындай операцияларды жасау Одақтың кедендік аумағына Одақтың мұндай тауарларының және көлік құралдарының келуіне дейін жөнелту кеден органының және межелі кеден органының электрондық немесе жазбаша нысандағы хабарламасымен жол беріледі.
3. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген операциялар жөнелтуші кеден органының рұқсатынсыз жасалса, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар Одақ тауарларының мәртебесін жояды және Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде, мұндай операцияларды Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің тиісті құзырлы органдарының құжаттарымен расталатын аварияның немесе еңсерілмейтін күштің әсерінің салдарынан жасалатын жағдайларды қоспағанда, шетелдік тауарлар ретінде қаралады.
4. Осы баптың 1 - 3-тармақтарының ережелері, егер осы баптың 1- тармағында көрсетілген операциялар Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің мемлекеттік органдарының талаптары бойынша жасалса қолданылмайды, бұл құжаттама түрінде не мұндай мемлекеттік органдар қолданған идентификаттау құралдарымен расталады.
5. Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Одақтың тауарларын түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары, Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында Одақтың мұндай тауарларын тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыруды жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алумен немесе мұндай операциялардың жасалғаны туралы кеден органының хабарламасына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
308-бап. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде тасымалдаушы мен экспедитордың міндеті
1. Одақтың тауарларын Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарларының декларанты болып табылатынына не табылмайтынына қарамастан, міндетті:

2. В случае если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в отношении товаров Союза и транспортных средств могут быть совершены без удаления наложенных таможенных пломб и печатей либо если на такие товары Союза таможенные пломбы и печати не налагались, совершение этих операций допускается с уведомлением в электронной или письменной форме таможенного органа отправления и таможенного органа назначения до прибытия таких товаров Союза и транспортных средств на таможенную территорию Союза.
3. В случае если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, совершались без разрешения таможенного органа отправления, товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, утрачивают статус товаров Союза и при ввозе на таможенную территорию Союза рассматриваются как иностранные товары, за исключением случаев совершения этих операций вследствие аварии или действия непреодолимой силы, что подтверждается документами соответствующих компетентных органов государства, не являющегося членом Союза.
4. Положения пунктов 1 - 3 настоящей статьи не применяются, если операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, совершаются по требованию государственных органов государств, не являющихся членами Союза, что подтверждается документально либо средствами идентификации, примененными такими государственными органами.
5. Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Союза, перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, а также на замену транспортных средств, перевозящих такие товары Союза, на территориях государств, не являющихся членами Союза, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций, определяется Комиссией.
Статья 308. Обязанности перевозчика и экспедитора при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. При перевозке (транспортировке) товаров Союза с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем перевозчик независимо от того, является ли он декларантом товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей статьи, обязан:

1) осы Кодекстің 150-бабы 1-тармағының 1 және 2-тармакшаларында көзделген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуге;
2) Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында, кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың тауарларын түсіруін, қайта тиеуін (қайта аударуын) және өзге де жүк операцияларын, сондай-ақ Одақтың мұндай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарының ауыстыруын, мұндай операциялар аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан, мүше мемлекеттердің заңнамасына немесе мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарға сәйкес мемлекеттік органдар не ұйымдар берген құжаттармен расталып жасалатын жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 307-бабының 1 -тармағында көзделмеген кеден органының рұқсатынсыз жүзеге асыруға жол бермеуге.
2. Егер Одақтың тауарларын Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізу (тасымалдау) кезінде кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылатын Одақ тауарларының декларанты ретінде осы Кодекстің 304-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғалар шықса, осы баптың 1 -тармағында көрсетілген әрекеттерді орындау бойынша міндет осы тұлғаларға жүктеледі.
309-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) Одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы, оларды төлеу және есептеу мерзімі
1. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген сәттен бастап туындайды.
2. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын Одақтың тауарларына қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет декларантта мынадай мән-жайларда тоқтатылады:
1) осы Кодекстің 151-бабына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанда;
2) кедендік транзит кедендік рәсім қолданысы оларға қатысты аяқталған Одақтың тауарлары осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсіммен орналастырғанда;
3) кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетті орындағанда және (немесе) осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелген және төлеуге жататын мөлшерде оларды өндіріп алғанда;

1) обеспечить исполнение обязанностей, предусмотренных подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса;
2) не допускать осуществление на территориях государств, не являющихся членами Союза, разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Союза, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замены транспортных средств, перевозящих такие товары Союза, без предусмотренного пунктом 1 статьи 307 настоящего Кодекса разрешения таможенного органа отправления, за исключением случаев, когда такие операции были совершены вследствие аварии или действия непреодолимой силы, что подтверждается документами, выданными государственными органами либо организациями в соответствии с законодательством государств-членов или международными договорами государств-членов с третьей стороной.
2. В случае если при перевозке (транспортировке) товаров Союза с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем декларантом товаров Союза, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выступают лица, указанные в пункте 2 статьи 304 настоящего Кодекса, обязанность по выполнению действий, указанных в пункте 1 настоящей статьи, возлагается на этих лиц.
Статья 309. Возникновение и прекращение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, перевозимых (транспортируемых) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:
1) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 151 настоящего Кодекса;
2) помещение товаров Союза, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного транзита прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;

4) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Одақтың тауарларын шығарудан бас тартқанда - транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты;
5) осы Кодекстің 113-бабына сәйкес транзиттік декларацияны кері шақыртқанда және (немесе) Одақтың тауарларын шығару осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес жойғанда - транзиттік декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндетке қатысты;
6) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) Одақтың тауарларын тәркілеу немесе олардың айнылымы;
7) кеден органы Одақтың тауарларын осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес ұстағанда;
8) қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндіріс барысында (әкімшілік процесті жүргізу) алынған немесе тыйым салынған және оларға қатысты егер бұрын Одақтың мұндай тауарларын шығару жүргізілмесе, оларды қайтару туралы шешім қабылданған Одақтың тауарларын уақытша сақтауға қойғанда немесе бір рәсімге орналастырғанда.
3. Кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндет, егер кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған және Одақтың кедендік аумағынан әкетілген Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне және (немесе) теңізден өткізілетін (тасымалданатын) Одақтың тауарлары, Одақтың кедендік аумағына әкелінбеген жағдайда, орындауға жатады.
Көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде Одақтың тауарларын кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған күні кедендік әкету баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мән-жайлар орын алған кезде кедендік әкету баждары, егер кедендік транзит кедендік рәсіммен орналастырылған Одақтың тауарлары кедендік әкету баждарын төлеу бойынша жеңілдіктерін қолданбай экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатындай болса, төлеуге жатады.
Кедендік әкету баждарын есептеу үшін кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген күні қолданыста болатын кедендік әкету баж мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында Одақтың тауарлары туралы (сипаты, атауы, саны, шығарылған жері және (немесе) кедендік құны) нақты мәліметтер болмаса, төлеуге жататын кедендік әкету баждарын есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал Одақтың тауарларын жіктеу осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды кедендік әкету баждарын есептеу үшін 10-нан аз белгілерінің санымен топтау деңгейінде айқындалса, мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік әкету баждары мөлшерлемелерінің жоғарғысы қолданылады.

4) отказ в выпуске товаров Союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
5) отзыв транзитной декларации в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров Союза в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, возникшей при регистрации транзитной декларации;
6) конфискация или обращение товаров Союза в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
7) задержание таможенным органом товаров Союза в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
8) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров Союза, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров Союза не был произведен.
3. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин подлежит исполнению в случае, если товары Союза, перевозимые (транспортируемые) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита и вывезенные с таможенной территории Союза, не ввезены на таможенную территорию Союза.
При наступлении указанного обстоятельства сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день помещения товаров Союза под таможенную процедуру таможенного транзита.
4. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 3 настоящей статьи, вывозные таможенные пошлины подлежат уплате, как если бы товары Союза, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, помещались под таможенную процедуру экспорта без применения льгот по уплате вывозных таможенных пошлин.
Для исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки вывозных таможенных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями о товарах Союза (характере, наименовании, количестве, происхождении и (или) таможенной стоимости), база для исчисления подлежащих уплате вывозных таможенных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров Союза осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10, для исчисления вывозных таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок вывозных таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.

Кейіннен Одақтың тауарлары туралы мәліметтерді анықтау үшін кедендік әкету баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомаларын қайтару (есепке жатқызу) не төленбеген сомаларын өндіріп алу осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Одақтың кедендік аумағынан әкетілген кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелген жағдайда, мұндай тауарларды осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыру, кедендік әкету баждарын төлеу және (немесе) оларды өндіріп алу (толық немесе ішінара) бойынша міндетті орындағаннан кейін осы бапқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған кедендік әкету баждарының сомалары осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
6. Егер кедендік әкету баждарын, сомаларын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету, осы Кодекстің 62-бабының 3-тармағына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларантына қарағанда, өзге тұлғаға берілсе, мұндай өзге тұлға декларантпен кедендік әкету баждарын төлеу бойынша ортақ міндетте болады.
431-тарау
Одақтың кедендік шекарасы арқылы электрондық сауда тауарларын өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері
Ескерту. 431-тараумен толықтырылды – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
3091-бап. Одақтың кедендік шекарасы арқылы электрондық сауда тауарларын өткізудің тәртібі мен шарттары туралы жалпы ережелер
1. Осы тарауда электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік аумағына әкелу, олардың Одақтың кедендік аумағында болуы және пайдаланылуы, электрондық сауда тауарларын уақытша сақтауға, кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері, электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімін қолдану, сондай-ақ осындай тауарлар мен Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік төлемдерді қолдану ерекшеліктері айқындалады.
Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетуге жол беретін кедендік рәсімдермен орналастыру шарттарын және осындай кедендік рәсімдерді қолдану ерекшеліктерін, Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктерін және осындай тауарларға қатысты кедендік төлемдерді қолдану ерекшеліктерін қоса алғанда, Одақтың кедендік аумағынан электрондық сауда тауарларын әкету тәртібі мен шарттарының ерекшеліктерін осы Кодекстің 3098-бабының 5-тармағын ескере отырып, Комиссия айқындауы мүмкін.

При установлении впоследствии точных сведений о товарах Союза вывозные таможенные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм вывозных таможенных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 настоящего Кодекса.
5. В случае ввоза на таможенную территорию Союза товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, вывезенных с таможенной территории Союза, помещения таких товаров под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса после исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
6. В случае если обеспечение исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 3 статьи 62 настоящего Кодекса предоставлено иным лицом, чем декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, такое иное лицо несет солидарную обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин с декларантом.
Глава 431 Особенности порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли
Сноска. Раздел V дополнен главой 431 в соответствии с Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 3091. Общие положения о порядке и условиях перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли
1. Настоящей главой определяются особенности порядка и условий ввоза на таможенную территорию Союза товаров электронной торговли, их нахождения и использования на таможенной территории Союза, совершения таможенных операций, связанных с временным хранением, таможенным декларированием и выпуском товаров электронной торговли, особенности применения таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, а также применения таможенных платежей в отношении таких товаров и товаров электронной торговли, вывозимых с таможенной территории Союза.
Особенности порядка и условий вывоза товаров электронной торговли с таможенной территории Союза, включая условия их помещения под таможенные процедуры, допускающие вывоз товаров с таможенной территории Союза, и особенности применения таких таможенных процедур, особенности порядка совершения таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, вывозимых с таможенной территории Союза, и особенности применения таможенных платежей в отношении таких товаров с учетом пункта 5 статьи 3098 настоящего Кодекса могут определяться Комиссией.

2. Одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларға қатысты кедендік операциялар осы тарауда белгіленген электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібі мен шарттарының ерекшеліктері қолданыла отырып жасалған тауарлар олар шығарылғаннан кейін коммерциялық қызметте пайдаланылмауға тиіс.
Көрсетілген тауарларды коммерциялық қызметте пайдалану фактілері анықталған кезде Интернет желісінің ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында мәміле тарапы болып табылатын және осындай тауарларды коммерциялық қызметте пайдаланатын жеке тұлғалар аумағында осындай тауарларды пайдалану анықталған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
3. Комиссия осы тараудың ережелері қолданылмайтын электрондық сауда тауарларының және (немесе) электрондық сауда тауарлары санаттарының тізбесін айқындауға құқылы. Мұндай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдерге орналастырылуға жатады.
4. Осы тараудың ережелері мүше мемлекеттің тұлғасы меншік иесі болып табылатын жеке тұлғаларға өткізуге арналған Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылмайды. Мұндай тауарлар осы Кодекстің өзге де тарауларында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдерге орналастырылуға жатады.
3092-бап. Электрондық сауда тауарларына қатысты жасалатын кедендік операциялар
1. Кедендік декларацияны берумен байланысты декларант жасайтын кедендік операциялар, оның ішінде кеден органдары кедендік бақылауды жүргізген кезде осы Кодексте көзделген өзге де кедендік операцияларды:
1) Осы Кодекстің 3094-бабының 4-тармағына сәйкес жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты осындай тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлға;
2) Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), сондай-ақ осы Кодекстің 3096-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын (орналастырылған) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты осындай тауарлардың декларанты ретінде әрекет ететін электрондық сауда операторымен жасалынады.
2. Осы Кодекстің 3093-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағында болу және пайдалану үшін жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары кедендік декларациялауға және осы тарауда көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсімдермен орналастырылмай кеден органдарының шығаруына жатады.

2. Товары, ввезенные на таможенную территорию Союза, таможенные операции в отношении которых совершались с применением особенностей порядка и условий перемещения через таможенную границу Союза товаров электронной торговли, установленных настоящей главой, после их выпуска не должны использоваться в коммерческой деятельности.
При выявлении фактов использования указанных товаров в коммерческой деятельности физические лица, являющиеся стороной сделки на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет и использующие такие товары в коммерческой деятельности, несут ответственность в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого выявлено использование таких товаров.
3. Комиссия вправе определять перечень товаров электронной торговли и (или) категорий товаров электронной торговли, в отношении которых положения настоящей главы не применяются. Такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.
4. Положения настоящей главы не применяются в отношении ввозимых на таможенную территорию Союза товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, собственником которых является лицо государства-члена. Такие товары подлежат помещению под таможенные процедуры в порядке и на условиях, которые установлены иными главами настоящего Кодекса.
Статья 3092. Таможенные операции, совершаемые в отношении товаров электронной торговли
1. Таможенные операции, связанные с подачей таможенной декларации, иные предусмотренные настоящим Кодексом таможенные операции, совершаемые декларантом, в том числе при проведении таможенными органами таможенного контроля, совершаются:
1) в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, - лицом, которое в соответствии с пунктом 4 статьи 3094 настоящего Кодекса осуществляет таможенное декларирование таких товаров;
2) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, а также помещаемых (помещенных) под таможенные процедуры для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, - оператором электронной торговли, выступающим декларантом таких товаров.
2. Товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, для нахождения и использования на таможенной территории Союза подлежат таможенному декларированию и выпуску таможенными органами в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящей главой, без помещения под таможенные процедуры, за исключением случаев, указанных в пункте 5 статьи 3093 настоящего Кодекса.

3. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған Одақтың кедендік аумағында болу және пайдалану үшін электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 3096-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен, ал Одақтың кедендік аумағынан әкету үшін кері экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылады.
3093-бап. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау ерекшеліктері
1. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 16-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау меншіктегі, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе электрондық сауда операторларынан жалға алынған құрылысжайларда, үй-жайларда (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарда (ашық алаңдардың бөліктерінде) (бұдан әрі осы тарауда - құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) жүзеге асырылады.
Кедендік операцияларды бір электрондық сауда операторы жасайтын электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау, басқа электрондық сауда операторының меншіктегі шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе жалға алынған құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) жол беріледі.
3. Уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 103-бабына сәйкес, ал Одақтың кедендік аумағына халықаралық пошта жөнелтілімдерімен әкелінетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет осы Кодекстің 288-бабына сәйкес туындайды, тоқтатылады және орындалуға жатады.
4. Электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда заңды тұлға уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты оларды шығару үшін қажетті кедендік операцияларды жасауды осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған күннен кейінгі күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде қамтамасыз етуге міндетті.
5. Егер осы Кодекстің 101-бабында көзделген электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау мерзімі өткенге дейін жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялауды және өзге де кедендік операцияларды осы Кодекстің 3094-бабы 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тұлға жасамаған жағдайда, мұндай электрондық сауда тауарларын электрондық сауда операторы кеден органының рұқсатымен кедендік декларацияламай және кедендік рәсімдерге орналастырмай Одақтың кедендік аумағынан әкетуі не мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен немесе жоюдың кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік аумағынан әкетуге кеден органының рұқсатын алуға және ресімдеуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия айқындайды.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларын тасымалдау (тасу) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес немесе мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасымен көзделген жағдайда заңнамада белгіленген жағдайларда және тәртіппен кедендік транзиттік рәсіміне орналастырусыз жүзеге асырылады.
Комиссия осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктерін айқындауы мүмкін.

3. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, для нахождения и использования на таможенной территории Союза помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с учетом особенностей, установленных статьей 3096 настоящего Кодекса, а для вывоза с таможенной территории Союза - под таможенную процедуру реэкспорта.
Статья 3093. Особенности временного хранения товаров электронной торговли
1. Временное хранение товаров электронной торговли осуществляется в соответствии с главой 16 настоящего Кодекса с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Временное хранение товаров электронной торговли осуществляется в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок), находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде у операторов электронной торговли (далее в настоящей главе - сооружения (помещения, площадки)).
Допускается временное хранение товаров электронной торговли, в отношении которых таможенные операции совершаются одним оператором электронной торговли, в сооружениях (помещениях, площадках), находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде у другого оператора электронной торговли.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, возникает, прекращается и подлежит исполнению в соответствии со статьей 103 настоящего Кодекса, а обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров электронной торговли, ввозимых на таможенную территорию Союза в международных почтовых отправлениях, - в соответствии со статьей 288 настоящего Кодекса.
4. В случае исключения из реестра операторов электронной торговли юридическое лицо обязано в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, обеспечить совершение таможенных операций, необходимых для их выпуска, в течение 30 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
5. В случае если до истечения срока временного хранения товаров электронной торговли, предусмотренного статьей 101 настоящего Кодекса, таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, не совершены лицом, указанным в абзаце первом пункта 1 статьи 3094 настоящего Кодекса, такие товары электронной торговли могут быть вывезены с таможенной территории Союза оператором электронной торговли с разрешения таможенного органа без таможенного декларирования и помещения под таможенные процедуры либо помещены под таможенную процедуру отказа в пользу государства или таможенную процедуру уничтожения.
Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением и оформлением разрешения таможенного органа на вывоз с таможенной территории Союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, определяется Комиссией.
Перевозка (транспортировка) вывозимых с таможенной территории Союза товаров электронной торговли, указанных в абзаце первом настоящего пункта, осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо в случае, если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях и порядке, устанавливаемых таким законодательством.
Комиссией могут быть определены особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров электронной торговли, указанных в абзаце первом настоящего пункта.

3094-бап. Электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау
1. Жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларының декларанттары 16 жасқа толған осындай тауарларды алушылар болып табылатын жеке тұлғалар бола алады.
Осы Кодекстің 3093-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының декларанты электрондық сауда операторы болады.
2. Осы Кодекстің 3096-бабының 4-тармағының 1 - 3-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кеден қоймасының кедендік рәсімімен және өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылатын жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының декларанты электрондық сауда операторы бола алады.
3. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын, сондай-ақ жеке тұлғаларға өткізуге арналған, оның ішінде осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1 және 3-тармақшаларында және 5-тармағында көрсетілген кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау электрондық сауда тауарларына арналған декларация пайдаланыла отырып жүргізіледі.
Жеке тұлғаларға өткізуге арналған, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатын электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес транзиттік декларация пайдаланыла отырып жүргізіледі.
Электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда көрсетілуге жататын мәліметтерді Комиссия осындай кедендік декларацияны толтыру тәртібін белгілеген кезде айқындайды.
4. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы не осы баптың 1-тармағының бірініші абзацына сәйкес осындай тауарлардың декларанты бола алатын тұлға жүзеге асырады.
5. Осы Кодекстің 3096-бабының 4-тармағының 1 - 3-тармақшасына және 5-тармағына сәйкес жеке тұлғаларға өткізуге арналған, кеден қоймасының кедендік рәсімімен, сондай-ақ осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау үшін кедендік рәсімдермен орналастырылатын электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы жүзеге асырады.
3095-бап. Жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларын шығару

Статья 3094. Таможенное декларирование товаров электронной торговли
1. Декларантами товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза, могут выступать достигшие 16-летнего возраста физические лица, являющиеся получателями таких товаров.
В случаях, указанных в пункте 5 статьи 3093 настоящего Кодекса, декларантом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, выступает оператор электронной торговли.
2. Декларантом товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада и иные таможенные процедуры для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1 - 3 пункта 4 и пунктом 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, выступает оператор электронной торговли.
3. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, а также товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в том числе помещаемых для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1 и 3 пункта 4 и пункте 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, осуществляется с использованием декларации на товары электронной торговли.
Таможенное декларирование товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с подпунктом 2 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, осуществляется с использованием транзитной декларации.
Сведения, подлежащие указанию в декларации на товары электронной торговли, определяются Комиссией при установлении порядка заполнения такой таможенной декларации.
4. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, осуществляется оператором электронной торговли либо лицом, которое в соответствии с абзацем первым пункта 1 настоящей статьи может выступать декларантом таких товаров.
5. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, а также под таможенные процедуры для завершения действия этой таможенной процедуры в соответствии с подпунктами 1 - 3 пункта 4 и пунктом 5 статьи 3096 настоящего Кодекса, осуществляется оператором электронной торговли.
Статья 3095. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза

1. Жеке тұлғалар сатып алған, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін электрондық сауда тауарларын шығаруды кеден органы:
1) осы тарауға сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленген;
2) осы Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулер сақталған;
3) егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік алымдар белгіленсе және оларды төлеу мерзімі тауарлар шығарылғанға дейін, оның ішінде электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркелгенге дейін белгіленсе, кеден органдарының тауарларды шығаруға байланысты іс-қимылдар жасағаны үшін кедендік алымдар төленген жағдайда жүргізеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын шығару осы Кодекстің 119-бабында белгіленген мерзімдерде аяқталуға тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарлары Одақ тауарлары мәртебесіне олар шығарылған кезден бастап ие болады.
3096-бап. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу ерекшеліктері
1. Кеден қоймасының кедендік рәсімі осы байта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 23-тарауында белгіленген тәртіппен және шарттарда жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылады.
2. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын сақтау осындай тауарлардың декларанты болып табылатын электрондық сауда операторының құрылысжайларында (үй-жайларында, алаңдарында) жүзеге асырылады.
3. Осы Кодекстің 158-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген, кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларымен операцияларды электрондық сауда операторы жасауға құқылы.
Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты пошта байланысының тағайындалған операторы болып табылатын электрондық сауда операторы халықаралық пошта жөнелтілімдерін қалыптастыру бойынша операциялар жасауға жол береді.
4. Осы Кодекстің 157-бабында көзделген кедең қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы:
1) Интернет желісінің ресурстарын пайдалана отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алғаннан кейін жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырумен;

1. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза, производится таможенным органом при условии, что:
1) уплачена таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли в соответствии с настоящей главой;
2) соблюдены запреты и ограничения в соответствии со статьей 7 настоящего Кодекса;
3) уплачены таможенные сборы за совершение таможенными органами действий, связанных с выпуском товаров, если такие сборы установлены в соответствии с законодательством государств-членов и срок их уплаты установлен до выпуска товаров, в том числе до регистрации декларации на товары электронной торговли.
2. Выпуск товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, должен быть завершен в сроки, установленные статьей 119 настоящего Кодекса.
3. Товары электронной торговли, указанные в пункте 1 настоящей статьи, приобретают статус товаров Союза с момента их выпуска.
Статья 3096. Особенности применения таможенной процедуры таможенного склада в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам
1. Таможенная процедура таможенного склада применяется в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в порядке и на условиях, установленных главой 23 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Хранение товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, осуществляется в сооружениях (в помещениях, на площадках) оператора электронной торговли, являющегося декларантом таких товаров.
3. Операции, указанные в пунктах 1 и 2 статьи 158 настоящего Кодекса, с товарами электронной торговли, предназначенными для реализации физическим лицам, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, вправе совершать оператор электронной торговли.
В отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли, являющимся назначенным оператором почтовой связи, допускается совершение операций по формированию международных почтовых отправлений.
4. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 157 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления после приобретения физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет;

2) егер жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден органы кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарларды шығаруды жүргізген мүше мемлекеттің аумағынан электрондық сауда операторының кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру үшін басқа мүше мемлекеттің аумағына тасымалдау үшін осы кедендік рәсіммен орналастырған болса, мұндай тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырумен;
3) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден органы тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес шығаруды жүргізген мүше мемлекеттің электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген электрондық сауда операторының кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырумен;
4) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органдарының аварияның немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарларды тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мойындаумен;
5) Комиссия айқындайтын және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалатын, мән-жайлар олар басталғанға дейін тауарлар кедендік бақылауда болатын мән-жайлардың басталуымен аяқталады.
5. Осы Кодекстің 157-бабында көзделген кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын, оның ішінде осы баптың 3-тармағының екінші абзацына сәйкес қалыптастырылған халықаралық пошта жөнелтілімдеріндегі тауарларды кері экспорттың кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталуы мүмкін.
6. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен немесе осы баптың 4 және 5-тармақтарында белгіленген өзге де кедендік рәсімдермен бір немесе бірнеше партиямен орналастырылуы мүмкін.
7. Заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған жағдайда, мұндай заңды тұлға:
1) заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күнге дейін Интернет желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алған және осы баптың 10-тармағына сәйкес құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған немесе осындай құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыра отырып, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын жеке тұлғаның осы тауарларды сатып алған айынан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей аяқтауға;

2) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного транзита, если такие товары помещены под эту таможенную процедуру для перевозки с территории государства-члена, таможенным органом которого произведен выпуск товаров при их помещении под таможенную процедуру таможенного склада, на территорию другого государства-члена для помещения под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли;
3) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного склада оператором электронной торговли, включенным в реестр операторов электронной торговли государства-члена, таможенным органом которого произведен выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада;
4) признанием таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
5) наступлением обстоятельств, определяемых Комиссией и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании, до наступления которых товары находятся под таможенным контролем.
5. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 157 настоящего Кодекса, действие этой таможенной процедуры может быть завершено помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в том числе товаров, содержащихся в сформированных в соответствии с абзацем вторым пункта 3 настоящей статьи международных почтовых отправлениях, под таможенную процедуру реэкспорта.
6. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут быть помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или иные таможенные процедуры, установленные пунктами 4 и 5 настоящей статьи, одной или несколькими партиями.
7. В случае исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли такое юридическое лицо обязано:
1) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, которые приобретены физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет до даты исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли и находятся в сооружениях (в помещениях, на площадках) или вывезены из таких сооружений (из помещений, с площадок) в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, завершить действие таможенной процедуры таможенного склада помещением под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 настоящей статьи не позднее 15-го числа месяца, следующего за месяцем приобретения этих товаров физическим лицом;

2) заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күнге дейін Интернет желісінің ресурстары пайдаланыла отырып, электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алмаған, құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) тұрған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей, осы баптың 4-тармағының 2-тармақшасында және 5-тармағында көрсетілген кедендік рәсімдермен орналастыра отырып, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауға немесе осы баптың 4-тармағының 3-тармақшасында көзделген жағдайда кеден қоймасының қолданысын аяқтауды қамтамасыз етуге міндетті.
8. Осы баптың 4 және 5-тармақтарына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталмаған кезде кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы осы Кодекстің 157-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын қоспағанда, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын Кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
9. Егер осы Кодекстің 157-бабы 3-тармағының екінші абзацында көзделген әрекеттер онда көрсетілген мерзімдерде жасалмаса, кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы осы мерзімдер өткеннен кейін тоқтатылады, ал тауарларды, осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын қоспағанда, кеден органдары осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кідіртеді.
10. Осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін осындай тауарларды алушы болып табылатын жеке тұлғаға жеткізу үшін кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетуге мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен кеден органын хабардар еткеннен кейін жол беріледі
11. Егер электрондық сауда тауарларын электрондық сауда алаңдарында сату кезінде оларды сатып алғаннан кейін қайтару мүмкіндігі көзделген жағдайда, электрондық сауда операторы мұндай тауарларды Комиссия айқындайтын және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын тәртіппен сәйкестендіру шартымен, Комиссия көздеген жағдайларда немесе Комиссия реттемеген бөлікте осы баптың 13-тармағында белгіленген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру мерзімі өткен күнге дейін қайтару мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Қайтарылған электрондық сауда тауарлары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарлардың қайтарылғанын растайтын құжаттар ресімделген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) орналастырылуға жатады.

2) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, находящихся в сооружениях (в помещениях, на площадках), не приобретенных физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет до даты исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли, завершить действие таможенной процедуры таможенного склада помещением под таможенные процедуры, указанные в подпункте 2 пункта 4 и в пункте 5 настоящей статьи, или обеспечить завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в случае, предусмотренном подпунктом 3 пункта 4 настоящей статьи, не позднее 60 календарных дней со дня, следующего за днем исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
8. При незавершении действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктами 4 и 5 настоящей статьи действие таможенной процедуры таможенного склада прекращается по истечении сроков, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 157 настоящего Кодекса, а товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, за исключением товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи.
9. В случае если действия, предусмотренные абзацем вторым пункта 3 статьи 157 настоящего Кодекса, в указанные в нем сроки не совершены, действие таможенной процедуры таможенного склада по истечении этих сроков прекращается, а товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса, за исключением товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи.
10. Допускается вывоз из сооружений (из помещений, с площадок) товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, для доставки физическому лицу, являющемуся получателем таких товаров, до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 настоящей статьи - после уведомления таможенного органа в порядке, установленном в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
11. В случае если при продаже товаров электронной торговли на электронных торговых площадках предусмотрена возможность их возврата после приобретения, оператор электронной торговли обеспечивает возможность возврата таких товаров до дня истечения срока подачи декларации на товары электронной торговли, установленного пунктом 13 настоящей статьи, при условии их идентификации в порядке, определяемом Комиссией и законодательством государств-членов, в случаях, предусмотренных Комиссией, или в части, не урегулированной Комиссией.
Возвращенные товары электронной торговли подлежат размещению в сооружениях (в помещениях, на площадках) в течение 3 рабочих дней со дня оформления документов, подтверждающих возврат товаров в соответствии с законодательством государств-членов.

Электрондық сауда операторы кеден органын электрондық сауда тауарларының қайтарылғаны туралы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен электрондық сауда тауарларының қайтарылғанын растайтын құжаттар, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ресімделген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде, бірақ осы баптың 13-тармағында белгіленген электрондық сауда тауарларына декларацияны беру мерзімі өткен күннен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
12. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары осы баптың 10-тармағына сәйкес кеден органын хабардар еткеннен кейін Одақ тауарлары мәртебесіне ие болады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген электрондық сауда тауарлары осы баптың 11-тармағына сәйкес құрылысжайларда (үй-жайларда, алаңдарда) орналастырылған кезден бастап Одақ тауарлары мәртебесін жоғалтады.
13. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларын оларға осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру үшін қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны электрондық сауда операторы кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде, бірақ осы баптың 11-тармағына сәйкес көрсетілген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беру мерзімі өткенге дейін электрондық сауда тауарларын қайтару жүргізілген жағдайын қоспағанда, жеке тұлға осы тауарларды сатып алған айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей беруге тиіс.
Тауарларды шығарудан бас тартқан кезде электрондық сауда операторы көрсетілген тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тауарларды шығарудан бас тартқан күннен кейінгі күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей беруге тиіс.
14. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
15. Декларантта кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған:

Оператор электронной торговли обязан уведомить таможенный орган в порядке, установленном в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании, о возврате товаров электронной торговли в течение 5 рабочих дней со дня оформления в соответствии с законодательством государств-членов документов, подтверждающих возврат товаров электронной торговли, но не позднее дня истечения срока подачи декларации на товары электронной торговли, установленного пунктом 13 настоящей статьи.
12. Товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, после уведомления таможенного органа в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи приобретают статус товаров Союза.
Указанные в абзаце первом настоящего пункта товары электронной торговли утрачивают статус товаров Союза с момента их размещения в сооружениях (в помещениях, на площадках) в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи.
13. Декларация на товары электронной торговли в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 10 настоящей статьи, для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 настоящей статьи должна быть подана оператором электронной торговли в течение срока действия таможенной процедуры таможенного склада, но не позднее 15-го числа месяца, следующего за месяцем приобретения этих товаров физическим лицом, за исключением случая, когда до истечения срока подачи указанной декларации на товары электронной торговли произведен возврат товаров электронной торговли в соответствии с пунктом 11 настоящей статьи.
При отказе в выпуске товаров декларация на товары электронной торговли в отношении указанных товаров должна быть подана оператором электронной торговли не позднее 5 рабочих дней со дня, следующего за днем отказа в выпуске товаров.
14. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
15. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) осы баптың 4-тармағының 1 - 3 және 5-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған, оның ішінде осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған;
2) кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы тоқтатылған электрондық сауда тауарлары осы Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған;
3) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) осы баптың 18-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде оларды өндіріп алған;
4) осы Кодекске сәйкес осындай жойылғанға немесе қайтарымсыз жоғалғанға дейін осы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему салдарынан осы тауардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
5) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартылған;
6) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты осы Кодекстің 113-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуы жойылған;
7) осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық сауда тауарлары тәркіленген немесе олар мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
8) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларын кідірткен;
9) қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты тауарларды қайтару туралы шешім қабылданған электрондық сауда тауарлары уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған кезде тоқтатылады.

1) завершение действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1 - 3 и 5 пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи, в том числе завершение действия такой таможенной процедуры после наступления обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи;
2) помещение товаров электронной торговли, в отношении которых действие таможенной процедуры таможенного склада прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 настоящего Кодекса;
3) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 18 настоящей статьи;
4) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении этих товаров электронной торговли наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
5) отказ в выпуске товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
6) отзыв декларации на товары электронной торговли в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
7) конфискация или обращение товаров электронной торговли в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
8) задержание таможенным органом товаров электронной торговли в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
9) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров электронной торговли, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.

16. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде орындалуға жатады.
17. Мынадай мән-жайлар басталған кезде:
1) аварияның немесе еңсерілмейтін күштің әсерінің салдарынан жойылуды және (немесе) қайтарымсыз жоғалтуды - не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему салдарынан қайтарымсыз жоғалтуды қоспағанда, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін жоғалған жағдайда - осындай жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру күні;
2) егер осы баптың 13-тармағында көрсетілген мерзімдер ішінде жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты электрондық сауда тауарларына арналған декларация берілмеген жағдайда - осындай мерзімдердің соңғы күні;
3) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) осы баптың 4-тармағының 2 және 3-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес не осы баптың 10-тармағында көзделген кеден органына хабарламай кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталғанға дейін әкетілген жағдайда - мұндай тауарларды әкету күні, ал егер мұндай күн белгіленбесе - тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру күні кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі болып саналады.
18. Егер кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары тарифтік преференциялар және кедендік әкелу баждары, салықтар төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылмай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған болса, осы баптың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын есептеу үшін кеден органы жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшерлемелері қолданылады.
Егер кеден органында жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаса, мұндай тауарлардың кедендік құны кеден органында бар мәліметтердің негізінде айқындалады.

16. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи.
17. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
1) в случае утраты товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада, за исключением уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
2) в случае если в течение сроков, указанных в пункте 13 настоящей статьи, в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, не подана декларация на товары электронной торговли, - последний день таких сроков;
3) в случае вывоза товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, из сооружений (из помещений, с площадок) до завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи либо без уведомления таможенного органа, предусмотренного пунктом 10 настоящей статьи, - день вывоза таких товаров, а если такой день не установлен, - день помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
18. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли, поданной для помещения товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного склада.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями, необходимыми для определения таможенной стоимости товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, таможенная стоимость таких товаров определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений.

Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларының кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтерді кейіннен айқындау кезінде мұндай тауарлардың кедендік құны осындай нақты мәліметтер негізге алына отырып айқындалады және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Осы баптың 4-тармағының 1 - 3, 5-тармақшаларына және 5-тармағына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған жағдайда не осы Кодекстің 51 -тарауына сәйкес кеден органдары кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын ұстап қалған жағдайда, осы бапқа сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеті орындағаннан кейін және (немесе) олар кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын өндіріп алғаннан (толық немесе ішінара) кейін, осы Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтаруға (есепке жатқызуға) жатады.
3097-бап. Осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оларды төлеу мерзімі және есептеу
1. Кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылатын, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1-тармақшасына сәйкес декларантта кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап туындайды.
2. Декларантта осы Кодекстің 3096-бабы 4-тармағының 1 -тармақшасына сәйкес кеден қоймасының кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау үшін ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған), жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет мынадай мән-жайлар басталған:

При установлении впоследствии точных сведений, необходимых для определения таможенной стоимости товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, таможенная стоимость таких товаров определяется исходя из таких точных сведений и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.
19. В случае завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктами 1 - 3 и 5 пункта 4 и пунктом 5 настоящей статьи либо в случае задержания таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящей статьей, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Статья 3097. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, срок их уплаты и исчисление
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления для завершения действия таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096 настоящего Кодекса, прекращается у декларанта при наступлении следующих обстоятельств:

1) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) оларды осы баптың 4 және 5-тармақтарына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерде өндіріп алынған;
2) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылуына және (немесе) қайтарымсыз жоғалуына дейін осы Кодекске сәйкес осындай тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, осындай тауарлардың жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему салдарынан осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
3) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартылған;
4) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынған және (немесе) осы Кодекстің 118-бабының 4-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларын шығарудың күші жойылған;
5) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық сауда тауарлары тәркіленген немесе олар осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
6) осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органы электрондық сауда тауарларын кідірткен;
7) қылмыс туралы хабарды тексеру барысында, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу (әкімшілік процесті жүргізу) барысында алып қойылған немесе тыйым салынған және егер бұрын мұндай тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты оларды қайтару туралы шешім қабылданған электрондық сауда тауарлары уақытша сақтауға қойылған немесе кедендік рәсімдердің біріне орналастырылған кезде тоқтатылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндет тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес шығарғанға дейін орындалуға тиіс (кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы демпингке қарсы, өтем баждары төленуге тиіс).

1) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктами 4 и 5 настоящей статьи;
2) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящим Кодексом в отношении таких товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
3) отказ в выпуске товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
4) отзыв декларации на товары электронной торговли в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров электронной торговли в соответствии с пунктом 4 статьи 118 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары электронной торговли;
5) конфискация или обращение товаров электронной торговли в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
6) задержание таможенным органом товаров электронной торговли в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса;
7) размещение на временное хранение или помещение под одну из таможенных процедур товаров электронной торговли, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса) и в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров не был произведен.
3. В отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению (ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар осы Кодекске сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасы мөлшерінде төленуге тиіс.
Кедендік әкелу баждарын есептеу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері қолданылады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары осы Кодекстің 12-тарауының ережелері ескеріле отырып, электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген мөлшерде төлену ге тиіс.
3098-бап. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік төлемдерді қолдану және кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі міндетті орындау
1. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж салу объектісі болып табылады.
2. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсатында Одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының санатына және қолданылатын мөлшерлемелер түріне қарай оны есептеу үшін база осындай тауарлардың құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (саны, массасы, оның ішінде тауарды тұтынуға дейін тауардан ажырамайтын және (немесе) тауар бөлшек сауда үшін сонымен ұсынылатын тауардың бастапқы орамасын есепке алғандағы массасы, көлемі немесе тауардың өзге де сипаттамалар) болып табылады.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны осы Кодекстің 30910-бабына сәйкес айқындалады.
3. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың бірыңғай мөлшерлемесін Комиссия айқындайды. Кедендік баждың мұндай бірыңғай мөлшерлемесі жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының санатына, құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларға байланысты айқындалуы мүмкін.
4. Комиссия жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбей, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін шектерде, ал Комиссия айқындайтын жағдайларда - Комиссия айқындаған нормаларға қарағанда мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін неғұрлым қатаң нормалар шегінде құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларды айқындауы мүмкін.
5. Егер аумағынан электрондық сауда тауарлары әкетілетін мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Одақтың кедендік аумағынан осындай тауарларды алушылар болып табылатын шетелдік жеке тұлғалардың атына әкетілетін электрондық сауда тауарлары Одақтың кедендік аумағынан кедендік баждар төленбей әкетіледі.
Мүше мемлекеттің заңнамасында осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждарды төлеу қажеттігі белгіленген жағдайда, мұндай мүше мемлекеттің заңнамасында кедендік баждар салу объектісі, осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндеттің туындау және тоқтатылу мән-жайлары, осындай міндетті орындау мерзімдері мен тәртібі, осындай баждарды қайтару және өндіріп алу тәртібі белгіленуі мүмкін.

4. Ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат уплате в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Кодексом в декларации на товары электронной торговли.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза.
5. Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в отношении товаров электронной торговли, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат уплате в размере, исчисленном в декларации на товары электронной торговли с учетом положений главы 12 настоящего Кодекса.
Статья 3098. Применение таможенных платежей и исполнение обязанности по уплате таможенных платежей в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
1. Объектом обложения таможенной пошлиной в отношении товаров электронной торговли являются товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами.
2. Для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли базой для ее исчисления в зависимости от категорий товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза, и применяемых видов ставок являются стоимость таких товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, в том числе с учетом первичной упаковки товара, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иные характеристики товара).
Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, определяется в соответствии со статьей 30910 настоящего Кодекса.
3. Единая ставка таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли определяется Комиссией. Такая единая ставка таможенной пошлины может определяться в зависимости от категорий товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, стоимостных, весовых и (или) количественных норм.
4. Комиссией могут определяться стоимостные, весовые и (или) количественные нормы, в пределах которых товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, а в случаях, определяемых Комиссией, - в пределах более жестких, чем определенные Комиссией, норм, устанавливаемых законодательством государств-членов.
5. Товары электронной торговли, вывозимые с таможенной территории Союза в адрес иностранных физических лиц, являющихся получателями таких товаров, вывозятся с таможенной территории Союза без уплаты таможенных пошлин, если иное не установлено законодательством государства-члена, с территории которого вывозятся такие товары.
В случае если законодательством государства-члена установлена необходимость уплаты таможенных пошлин в отношении товаров электронной торговли, указанных в абзаце первом настоящего пункта, законодательством такого государства-члена могут быть установлены объект обложения таможенными пошлинами, обстоятельства возникновения и прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин в отношении таких товаров, сроки и порядок исполнения такой обязанности, порядок возврата и взыскания таких пошлин.

6. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін және Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік алымдар осы Кодекстің 47-бабына сәйкес қолданылады.
7. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу кеден органына электрондық сауда тауарларына арналған декларация берілген мүше мемлекеттің валютасымен жүзеге асырылады.
8. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсатында кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған мөлшерлемелер қолданылады.
Егер электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу мақсатында үшін шетел валютасын мүше мемлекеттің валютасында қайта есептеуді жүргізу талап етілсе, мұндай қайта есептеу кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
9. Кедендік баждың бірыңғай мөлшерлемесін қолдана отырып төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың сомасы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды және кедендік баждың тиісті бірыңғай мөлшерлемесін есептеу үшін базаны қолдану арқылы айқындалады.
10. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті орындау кезі (төлеген күні), электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомасын және өзге де ақша қаражатын (ақшаны) қайтару (есепке жатқызу) тәртібі осы Кодекстің 6 - 10-тарауларына сәйкес айқындалады.
11. Осы Кодекстің 3099-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет туындаған тұлғалар электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеушілер болып табылады.
12. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 61-бабының 1-тармағына сәйкес төленуге тиіс.
13. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 61-бабының 1-тармағына сәйкес осындай кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалатын шоттарға төленеді.
14. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы баптың 12-тармағына сәйкес осындай кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекеттің валютасымен төленеді.
15. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу нысандары мен тәсілдері осындай кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды қолма-қол ақшасыз тәртіппен төлеген кезде және төлеушінің шотында тапсырманы орындау үшін жеткілікті ақша қаражаты (ақша) болған кезде, банктің төлеушінің электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомасын аударуға арналған тапсырмасының орындалуын кідіртуге құқығы жоқ және егер мүше мемлекеттердің заңнамасында оны орындаудың өзге мерзімі белгіленбесе, оны 1 операциялық құн ішінде орындауға міндетті.

6. Таможенные сборы в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, ввозимых на таможенную территорию Союза и вывозимых с таможенной территории Союза, применяются в соответствии со статьей 47 настоящего Кодекса.
7. Исчисление таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли осуществляется в валюте государства-члена, таможенному органу которого подана декларация на товары электронной торговли.
8. Для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли применяются ставки, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
Если для целей исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
9. Сумма таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, подлежащая уплате и (или) взысканию с применением единой ставки таможенной пошлины, определяется путем применения базы для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и соответствующей единой ставки таможенной пошлины.
10. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, момент исполнения обязанности по уплате (дата уплаты) таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, порядок возврата (зачета) сумм таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и иных денежных средств (денег) определяются в соответствии с главами 6 - 10 настоящего Кодекса.
11. Плательщиками таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли являются лица, у которых возникла обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии со статьей 3099 настоящего Кодекса.
12. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в соответствии с пунктом 1 статьи 61 настоящего Кодекса.
13. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли уплачивается на счета, определяемые в соответствии с законодательством государства-члена, в котором согласно пункту 1 статьи 61 настоящего Кодекса подлежит уплате такая таможенная пошлина.
14. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли уплачивается в валюте государства-члена, в котором в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи подлежит уплате такая таможенная пошлина.
15. Формы и способы уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли устанавливаются законодательством государства-члена, в котором подлежит уплате такая таможенная пошлина.
При уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в безналичном порядке и при наличии на счете плательщика денежных средств (денег), достаточных для исполнения поручения, банк не вправе задерживать исполнение поручения плательщика на перечисление сумм таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и обязан исполнить его в течение 1 операционного дня, если законодательством государств-членов не установлен иной срок его исполнения.

16. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу кезінде осы Кодекстің 46-бабы 1-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көрсетілген кедендік төлемдер төленбейді.
17. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу туралы мәліметтер электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда көрсетіледі.
18. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті төлеуші орындайды.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті өзге де тұлғалардың орындау мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.
19. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы бапқа сәйкес есептелген және төленуге тиіс сомалар мөлшерінде осы Кодекстің 3099-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімде оны төлеу арқылы орындалады.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы Кодексте белгіленген мерзімде орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде осы Кодекстің 57-бабының 4-тармағына сәйкес өсімпұл төленеді.
Өсімпұлды есепке жазу, төлеу, өндіріп алу және қайтару осы баптың 12-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленуге тиіс мүше мемлекетте осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алуды жүзеге асыратын кеден органы электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлардың басталғаны туралы растауды осы Кодекстің 3099-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған тәртіппен алған жағдайда өсімпұл төленбейді.
20. Осы баптың 21-тармағының бірінші абзацында көзделген жағдайларды және осы баптың 21-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, кеден органы мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеушіге осындай кедендік баждың белгіленген мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілген хабарламаның нысаны, осындай хабарламада көзделген талаптарды орындау тәртібі мен мерзімі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.

16. При уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли таможенные платежи, указанные в подпунктах 1 - 4 пункта 1 статьи 46 настоящего Кодекса, не уплачиваются.
17. Сведения об исчислении таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли указываются в декларации на товары электронной торговли.
18. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли исполняется плательщиком.
Законодательством государств-членов может быть установлена возможность исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли также иными лицами.
19. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли исполняется путем ее уплаты в срок, который установлен пунктом 5 статьи 3099 настоящего Кодекса, в размерах сумм, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с настоящей статьей.
При неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в установленный настоящим Кодексом срок уплачиваются пени в соответствии с пунктом 4 статьи 57 настоящего Кодекса.
Начисление, уплата, взыскание и возврат пеней производятся в государстве-члене, в котором в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи подлежит уплате таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли в соответствии с законодательством этого государства-члена.
Пени не уплачиваются в случае, когда таможенным органом, осуществляющим взыскание таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, получено в порядке, определенном Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 3099 настоящего Кодекса, подтверждение о наступлении обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается.
20. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли таможенный орган в порядке и в сроки, которые устанавливаются законодательством государств-членов, направляет плательщику таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли уведомление о не уплаченных в установленный срок суммах такой таможенной пошлины, за исключением случаев, предусмотренных абзацем первым пункта 21 настоящей статьи, и случаев, установленных законодательством государств-членов в соответствии с абзацем вторым пункта 21 настоящей статьи.
Форма указанного уведомления, порядок и срок исполнения предусмотренных таким уведомлением требований устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.

21. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғаннан кейін осы бапқа сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу үшін валюта бағамын қолдану күніне қолданыста болатын валюта бағамы бойынша жиынтығында 5 еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшерде бір жеке тұлға алушы болып табылатын тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда есептелген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың төленбеу фактісі анықталған жағдайда, кеден органы осы баптың 20-тармағында көрсетілген хабарламаны жібермейді. Көрсетілген жағдайда электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы баптың 20-тармағында көрсетілген хабарлама жіберілмейтін өзге де жағдайлар белгіленуі мүмкін.
22. Осы баптың 20-тармағына сәйкес жіберілген хабарламада көрсетілген мерзімде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, сондай-ақ осы баптың 21-тармағының екінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларда кеден органы осы баптың 23 - 27-тармақтарында көрсетілген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстің 11-тарауына сәйкес осындай кедендік бажды өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдайды.
23. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шараларға осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген шаралар жатады.
24. Осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көрсетілген шараларға қосымша мүше мемлекеттердің заңнамасында оларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленбеген электрондық сауда тауарларына өндіріп алуды қолдану сияқты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу бойынша шара және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу бойынша өзге де шаралар белгіленуі мүмкін.
Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбеген, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына өндіріп алуды қолдану осындай тауарларға қатысты осындай кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетті тоқтатады.
25. Осы баптың 23 және 24-тармақтарында көрсетілген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шаралар кеден органы осындай кедендік бажды өндіріп алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қабылданады.

21. Таможенный орган не направляет указанное в пункте 20 настоящей статьи уведомление в случае выявления после выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, факта неуплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, исчисленной в одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии с настоящей статьей. В указанном случае обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, когда уведомление, указанное в пункте 20 настоящей статьи, не направляется.
22. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в срок, указанный в уведомлении, направленном в соответствии с пунктом 20 настоящей статьи, а также в случаях, установленных законодательством государств-членов в соответствии с абзацем вторым пункта 21 настоящей статьи, таможенный орган принимает меры по взысканию такой таможенной пошлины в соответствии с главой 11 настоящего Кодекса с учетом особенностей, указанных в пунктах 23 - 27 настоящей статьи.
23. К мерам по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли относятся меры, указанные в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса.
24. Дополнительно к мерам, указанным в пункте 2 статьи 68 настоящего Кодекса, законодательством государств-членов могут устанавливаться такая мера по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, как обращение взыскания на товары электронной торговли, в отношении которых таможенные пошлины, налоги не уплачены, и иные меры по взысканию таможенных пошлин, налогов в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
Обращение взыскания на товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, в отношении которых таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли не уплачена, прекращает обязанность по уплате такой таможенной пошлины в отношении этих товаров.
25. Меры по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, указанные в пунктах 23 и 24 настоящей статьи, принимаются в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание такой таможенной пошлины.

26. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу жөніндегі шаралар мынадай:
1) кеден органы осындай кедендік бажды өндіріп алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген электрондық сауда тауарларына қатысты төленбеген кедендік бажды өндіріп алу мерзімі өтіп кеткен;
2) кеден органы осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оларды өндіріп алу мүмкін болмаған, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомалары өндіріп алуға үмітсіз деп танылған;
3) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осындай кедендік бажды төлеуге байланысты не осы Кодекстің 3099-бабының 2-тармағында көзделген өзге де мән-жайларға байланысты тоқтатылған;
4) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 24-тармағының екінші абзацына сәйкес тоқтатылған;
5) осы Кодекске сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу міндеті туындаған жеке тұлға қайтыс болған немесе мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ол қайтыс болды деп жарияланған жағдайда (осы Кодекстің 3094-бабы 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген тұлға жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда);
6) кеден органы өндіріп алуды жүргізетін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда қабылданбайды.
27. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды осы Кодекстің 69-бабында көрсетілген кеден органдары өндіріп алады.
3099-бап. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы, оны төлеу мерзімі
1. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет электрондық сауда операторында, ал декларант электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда - кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезден бастап осындай тауарлар декларантында туындайды.
2. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет электрондық сауда операторында, ал декларант электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаған жағдайда - осындай тауарлар декларантында мынадай мән-жайлар басталған:
1) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет орындалған және (немесе) оны электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген және осы Кодекске сәйкес төленуге тиіс мөлшерде өндіріп алған;

26. Меры по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли не принимаются в следующих случаях:
1) срок взыскания неуплаченной таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, установленный законодательством государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание такой таможенной пошлины, истек;
2) суммы таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, взыскание которых оказалось невозможным, в соответствии с законодательством государства-члена, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм, признаны безнадежными к взысканию;
3) обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекратилась в связи с уплатой такой таможенной пошлины либо в связи с иными обстоятельствами, предусмотренными пунктом 2 статьи 3099 настоящего Кодекса;
4) обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекратилась в соответствии с абзацем вторым пункта 24 настоящей статьи;
5) наступление смерти физического лица, у которого в соответствии с настоящим Кодексом возникла обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, или объявление его умершим в соответствии с законодательством государства-члена (в случае таможенного декларирования лицом, указанным в абзаце первом пункта 1 статьи 3094 настоящего Кодекса, товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами);
6) иные случаи, установленные законодательством государства-члена, таможенным органом которого производится взыскание.
27. Таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли взыскивается таможенными органами, указанными в статье 69 настоящего Кодекса.
Статья 3099. Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, срок ее уплаты
1. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникает у оператора электронной торговли, а в случае таможенного декларирования товаров электронной торговли декларантом – у декларанта таких товаров с момента регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли.
2. Обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли прекращается у оператора электронной торговли, а в случае таможенного декларирования товаров электронной торговли декларантом - у декларанта таких товаров при наступлении следующих обстоятельств:
1) исполнение обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли и (или) ее взыскание в размерах, исчисленных в декларации на товары электронной торговли и подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом;

2) осы Кодекстің 3098-бабының 4-тармағына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төленбей Одақтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылған;
3) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалуға дейін осы бапқа сәйкес осы тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кеден органы осындай жойылу немесе қайтарымсыз жоғалу фактісін не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи кему салдарынан осы тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін таныған;
4) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары тәркіленген немесе олар осы мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған;
5) кеден органы электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеген кезде туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу бойынша міндетке қатысты - кеден органы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығарудан бас тартқан;
6) электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны тіркеу кезінде туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу бойынша міндетке қатысты - осы Кодекстің 113-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларация кері қайтарып алынған;
7) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын ұстап қалғанға дейін туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндетке қатысты - осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органының осындай ұстап қалған;
8) қылмыстар туралы хабарды тексеру, қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы (әкімшілік процесті жүргізу) іс жүргізу барысында алып қойылған немесе тыйым салынған, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын егер бұрын осы Кодекстің 3095-бабына сәйкес тауарларды шығару жүргізілмеген болса, оларға қатысты осы тауарларды қайтару туралы шешім қабылданғанға дейін туындаған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндетке қатысты - оларға қатысты осындай шешім қабылданған мұндай тауарлар осы Кодекске сәйкес Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, уақытша сақтауға орналастырылған не шығарылған;

2) выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, которые в соответствии с пунктом 4 статьи 3098 настоящего Кодекса ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли;
3) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в соответствии с настоящей статьей в отношении этих товаров наступил срок уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли;
4) конфискация или обращение товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, в собственность (доход) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена;
5) отказ таможенного органа в выпуске товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей при регистрации таможенным органом декларации на товары электронной торговли;
6) отзыв декларации на товары электронной торговли. в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей при регистрации такой декларации;
7) задержание таможенным органом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей до такого задержания;
8) вывоз с таможенной территории Союза, размещение на временное хранение либо выпуск в соответствии с настоящим Кодексом товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, которые были изъяты или арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, производства по уголовному делу или делу об административном правонарушении (ведения административного процесса), в отношении которых принято решение об их возврате, если ранее выпуск таких товаров в соответствии со статьей 3095 настоящего Кодекса не был произведен, - в отношении обязанности по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, возникшей до принятия такого решения;

9) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғаннан кейін осы Кодекстің 3098-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды есептеу үшін валюта бағамы қолданылатын күніндегі қолданыстағы валюта бағамы бойынша жиынтығында 5 еуроға баламалы сомадан аспайтын мөлшерде бір жеке тұлға алушы болып табылатын тауарларға қатысты электрондық сауда тауарларына арналған бір декларацияда есептелген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың төленбеу фактісі анықталған;
10) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өндіріп алуға үмітсіз деп танылған осындай кедендік баж сомасына қатысты - осы Кодекстің 68-бабы 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды өндіріп алу бойынша шаралар қолданбаған кезде тоқтатылады.
3. Комиссия, жеке тұлға сатып алған, әкелінетін (әкетілетін) сол бір электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет әртүрлі адамдарда түрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет туындаса, оның ішінде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет бір мүше мемлекетте туындап, ал осындай кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайлар өзге мүше мемлекетте басталса, электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды төлеу жөніндегі міндет тоқтатылатын мән-жайларды, сондай-ақ осындай мән-жайлардың туындауын растау бойынша кеден органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындауға құқылы.
4. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік бажды жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты, осы Кодекстің 3098-бабына сәйкес электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда есептелген сомалар мөлшерінде төленуге тиіс.
5. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты, төлеу жөніндегі міндет жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары шығарылғанға дейін орындалуға тиіс (электрондық сауда тауарларын қатысты кедендік баж төлену тиіс).
6. Жеке тұлғалар дұрыс кедендік декларацияламай сатып алған электрондық сауда тауарларын Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізген кезде электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж осы Кодекстің 3098-бабына сәйкес есептеледі. Бұл ретте жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде нақты төленген электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж сомалары қайта төленбейді (өндіріп алынбайды), ал мұндай кедендік баждың артық төленген және (немесе) өндіріліп алынған сомалары осы Кодекске сәйкес қайтарылуға жатады.

9) выявление после выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, факта неуплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, исчисленной в одной декларации на товары электронной торговли в отношении товаров, получателем которых является одно физическое лицо, в размере, не превышающем в совокупности сумму, эквивалентную 5 евро по курсу валют, действующему на день применения курса валют для исчисления таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии со статьей 3098 настоящего Кодекса;
10) неприменение мер по взысканию таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в соответствии с подпунктом 4 пункта 4 статьи 68 настоящего Кодекса - в отношении суммы такой таможенной пошлины, признанной в соответствии с законодательством государств-членов безнадежной к взысканию.
3. Комиссия вправе определять обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в случаях, когда в отношении одних и тех же ввозимых (ввезенных) товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе когда обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла в одном государстве-члене, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате такой таможенной пошлины, наступили в ином государстве-члене, а также порядок взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.
4. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате в размере сумм, исчисленных в соответствии со статьей 3098 настоящего Кодекса в декларации на товары электронной торговли.
5. В отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли подлежит исполнению (таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли подлежит уплате) до выпуска товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
6. При незаконном перемещении через таможенную границу Союза товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, с недостоверным таможенным декларированием таможенная пошлина в отношении товаров электронной торговли исчисляется в соответствии со статьей 3098 настоящего Кодекса. При этом фактически уплаченные при таможенном декларировании товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, суммы таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли повторно не уплачиваются (не взыскиваются), а излишне уплаченные и (или) взысканные суммы такой таможенной пошлины подлежат возврату в соответствии с настоящим Кодексом.

30910-бап. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны
1. Жеке тұлғалар сатып алған әкелінетін электрондық сауда тауарларының құны электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда чектерде, шоттарда, банктік төлем құжаттарында және осындай тауарларды сатып алуға байланысты өзге де құжаттарда көрсетілген олардың қорытынды құны туралы ақпарат негізінде, ал электрондық сауда операторы кедендік операцияларды жасаған кезде - электрондық сауда операторы электрондық сауда алаңынан алған осындай тауарларды сатып алуға байланысты мәліметтердің (осындай ақпарат болған кезде) негізінде де мәлімделеді.
2. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны анық, саны айқындалған және құжатпен расталған ақпарат негізінде мәлімделуге тиіс.
3. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны, егер жеке тұлғалар сатып алған әкетілетін электрондық сауда тауарларының құнын айқындау осындай мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, кеден органына тауарларды кедендік декларациялау жүзеге асырылатын мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалады және электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделеді.
4. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құнын ұқсас тауарлардың бағасы туралы оның иелігінде бар ақпарат негізінде кеден органы кедендік бақылау нәтижелері бойынша мынадай:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда мұндай тауарлардың құны туралы мәліметтер болмаған не мұндай құжаттар болмаған;
2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарда олар туралы мәліметтер бар тауарларды декларацияланатын электрондық сауда тауарларымен сәйкестендіру мүмкін болмаған;
3) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар және (немесе) мәліметтер декларацияланатын электрондық сауда тауарларының құны туралы мәліметтердің дұрыстығын растамаған;
4) ұқсас тауарлардың нарықтық құнымен салыстырғанда жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны айтарлықтай төмен болып жарияланған жағдайларда айқындайды.
5) Кеден органы жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны туралы ақпарат ретінде, оның ішінде ұқсас тауарларды бөлшек сатуды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың каталогтарында және сайттарында көрсетілген мәліметтерді пайдалана алады.
6) Кедендік декларациялауды жүзеге асыратын тұлға электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құны туралы мәліметтердің дұрыстығын дәлелдеуге құқылы.
7) Осы бапты қолдану мақсатында ұқсас тауарлар деп Интернет желісіндегі электрондық сауда алаңдарында сатып алынған немесе салыстыру шарттарында сатуға ұсынылатын (ұсынылған), жеке тұлға сатып алған әкелінетін электрондық сауда тауарының сипаттамаларына жақын сипаттамалары бар, яғни жеке тұлға сатып алған декларацияланатын электрондық сауда тауарымен өзінің тауар белгісі, мақсаты, қолданылуы, сапалық, техникалық және өзге де сипаттамалары бойынша салыстыруға келетін тауарлар түсініледі.
Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларының құнын айқындау кезінде ұқсас тауарлардың бағасы туралы ақпаратты пайдалану ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.
VI БӨЛІМ КЕДЕНДІК БАҚЫЛАУДЫ ЖҮРГІЗУ

Статья 30910. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
1. Стоимость ввозимых товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, заявляется в декларации на товары электронной торговли на основании информации об их итоговой стоимости, указанной в чеках, счетах, банковских платежных документах и иных документах, связанных с приобретением таких товаров, а при совершении таможенных операций оператором электронной торговли - также на основании сведений, связанных с приобретением таких товаров, полученных оператором электронной торговли от электронной торговой площадки (при наличии такой информации).
2. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, должна заявляться на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
3. Стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, вывозимых с таможенной территории Союза, определяется в соответствии с законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого осуществляется таможенное декларирование товаров, и заявляется в декларации на товары электронной торговли, если определение стоимости вывозимых товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, предусмотрено законодательством такого государства-члена.
4. Таможенный орган по результатам таможенного контроля определяет стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, на основании имеющейся в его распоряжении информации о цене на аналогичные товары в следующих случаях:
1) отсутствие в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, сведений о стоимости таких товаров либо отсутствие таких документов;
2) невозможность идентифицировать товары, сведения о которых содержатся в документах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, с декларируемыми товарами электронной торговли;
3) документы и (или) сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не подтверждают достоверность сведений о стоимости декларируемых товаров электронной торговли;
4) заявлена значительно более низкая стоимость товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, по сравнению с рыночной стоимостью аналогичных товаров.
5. В качестве информации о стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, таможенный орган может использовать в том числе сведения, указанные в каталогах и на сайтах иностранных организаций, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров.
6. Лицо, осуществляющее таможенное декларирование, вправе доказать достоверность сведений о стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, заявленных в декларации на товары электронной торговли.
7. Для целей применения настоящей статьи под аналогичным товаром понимается товар, который приобретен или предлагается (предлагался) к продаже на сопоставимых условиях на электронных торговых площадках в сети Интернет, имеет характеристики, близкие к характеристикам ввозимого товара электронной торговли, приобретенного физическим лицом, то есть сопоставим с декларируемым товаром электронной торговли, приобретенным физическим лицом, по своему товарному знаку, назначению, применению, качественным, техническим и иным характеристикам.
Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут определяться особенности использования информации о цене на аналогичные товары при определении стоимости товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
РАЗДЕЛ VI
ПРОВЕДЕНИЕ ТАМОЖЕННОГО КОНТРОЛЯ

44-тарау
Кедендік бақылауды жүргізу туралы жалпы ережелер
310-бап. Кедендік бақылауды жүргізу
1. Кедендік бақылауды осы Кодекске сәйкес кеден органдары жүргізеді.
2. Кедендік бақылау кедендік бақылау объектілеріне қатысты осы Кодексте айқындалған кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолданумен жүргізіледі.
Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді бұзуда Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды анықтау мақсатында кедендік бақылау Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтетін жеке тұлғаларға қатысты жүргізілуі мүмкін.
3. Кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолданумен кедендік бақылауды жүргізу тәртібі осы Кодексте, атап айтқанда осы Кодекспен реттелмеген, немесе мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес жағдайларда қарастырылған бөлікте айқындалады.
Кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолдану технологиясы (нұсқаулығы) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары кедендік бақылау объектілерінің іріктеу қағидатын, кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды негізге алады.
Кедендік бақылау объектілерін, кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды таңдаған кезде мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесі пайдаланылады.
5. Кеден органдары кедендік бақылаудың нысандары мен (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды, егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген болса, мүше мемлекеттің заңнамасының сақталуын бақылау осы мүше мемлекеттің кеден органына жүктелген заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету үшін қолдануы мүмкін.
6. Кеден органдарының атынан кедендік бақылауды өздерінің лауазымдық (қызметтік) міндеттеріне сәйкес кедендік бақылауды жүргізуге уәкілеттік берілген кеден органдарының лауазымды тұлғалары жүргізеді.
Кедендік бақылауды кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нысанында, ал егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген болса, - кедендік бақылауды сондай-ақ өзге нысандарда немесе кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларын қолданумен кеден органдары лауазымды тұлғаларының қатысуынсыз кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы кеден органдары жүргізеді.

Глава 44
Общие положения о проведении таможенного контроля
Статья 310. Проведение таможенного контроля
1. Таможенный контроль проводится таможенными органами в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Таможенный контроль проводится в отношении объектов таможенного контроля с применением к ним определенных настоящим Кодексом форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля.
В целях выявления товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в нарушение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, таможенный контроль может проводиться в отношении физических лиц, пересекающих таможенную границу Союза.
3. Порядок проведения таможенного контроля с применением форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, определяется настоящим Кодексом, а в части, не урегулированной настоящим Кодексом, или в предусмотренных им случаях - в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Технологии (инструкции) применения форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
4. При проведении таможенного контроля таможенные органы исходят из принципа выборочности объектов таможенного контроля, форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля.
При выборе объектов таможенного контроля, форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, используется система управления рисками в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. Формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, могут применяться таможенными органами для обеспечения соблюдения законодательства государства-члена, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы этого государства-члена, если это установлено законодательством государств-членов.
6. От имени таможенных органов таможенный контроль проводится должностными лицами таможенных органов, уполномоченными на проведение таможенного контроля в соответствии со своими должностными (функциональными) обязанностями.
Таможенный контроль в форме проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, а если это установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - таможенный контроль также в иных формах или с применением мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, может проводиться таможенными органами посредством информационной системы таможенных органов без участия должностных лиц таможенных органов.

7. Кедендік бақылау тауарлардың осы Кодекстің 14-бабына сәйкес айқындалатын кедендік бақылауда болу кезеңінде жүргізіледі.
Алдын ала кедендік декларациялау және мерзімдік кедендік декларациялау кезінде осы Кодекстің 311-бабының бесінші абзацында көрсетілген кедендік бақылау объектілеріне қатысты кедендік бақылау кедендік декларация тіркелген сәттен бастап жүргізіледі.
Осы Кодекстің 14-бабының 7 - 15-тармақтарында көрсетілген мән- жайлар орын алғаннан кейін кедендік бақылау мұндай мән-жайлар орын алған күннен бастап 3 жыл өткенге дейін жүргізілуі мүмкін. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында, кедендік бақылау көрсетілген мән-жайлар орын алғаннан кейін мұндай мән-жайлар орын алған күннен бастап 5 жыл өткенге дейін жүргізілуі мүмкін екендігі анықталуы мүмкін.
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне, немесе уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметіне кедендік бақылау, олардың мұндай тізілімде болу кезеңінде, ал егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында қарастырылған болса, - осындай тізілімдерден олар шығарылғаннан кейін де мұндай заңнамада қарастырылған мерзім ішінде жүргізілуі мүмкін.
8. Тауарлардың шығарылу фактісін растайтын мәліметтерді тексеру мақсатында кеден органдары, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді бұза отырып, тауарлардың Одақтың кедендік аумағына әкелінгені және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болуы туралы ақпарат кеден органдарында болған кезде, кедендік бақылауды Одақтың кедендік аумағында орналасқан тауарларға қатысты жүргізуі мүмкін.
9. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдарына оны жүргізуге мүше мемлекеттердің өзге мемлекеттік органдарының қандай да бір рұқсаттары, ұйғарымдары не қаулылары талап етілмейді.
10. Кеден органдары және олардың лауазымды тұлғалары кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде және мүше мемлекеттердің заңнамасында қарастырылмаған талаптар мен шектеулерді белгілеуге құқылы емес.
11. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде мүдделері кеден органдарының немесе олардың лауазымды тұлғаларының әрекеттерімен (әрекетсіздіктерімен) және шешімдерімен қозғалатын тасымалдаушыға, декларантқа, кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға және өзге тұлғаларға, сондай- ақ тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүргізу кезінде заңсыз зиян келтіруге жол берілмейді.
12. Кедендік бақылау кедендік бақылау аймағында және кедендік бақылауға жаттататын тауарлар, оның ішінде халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары және жеке пайдалануға арналған көлік құралдары, мұндай тауарлар туралы мәліметтері бар құжаттар және (немесе) ақпараттық жүйелер орналасқан (орналасуы тиіс немесе мүмкін) өзге орындарда өткізіледі.

7. Таможенный контроль проводится в период нахождения товаров под таможенным контролем, определяемый в соответствии со статьей 14 настоящего Кодекса.
При предварительном таможенном декларировании и периодическом таможенном декларировании таможенный контроль в отношении объектов таможенного контроля, указанных в абзаце пятом статьи 311 настоящего Кодекса, проводится с момента регистрации таможенной декларации.
После наступления обстоятельств, указанных в пунктах 7 - 15 статьи 14 настоящего Кодекса, таможенный контроль может проводиться до истечения 3 лет со дня наступления таких обстоятельств. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлено, что таможенный контроль после наступления указанных обстоятельств может проводиться до истечения 5 лет со дня наступления таких обстоятельств.
Таможенный контроль деятельности лиц, включенных в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, или реестр уполномоченных экономических операторов, может проводиться в период их нахождения в таких реестрах, а если это предусмотрено законодательством государства-члена, - также после их исключения из таких реестров в течение срока, предусмотренного таким законодательством.
8. В целях проверки сведений, подтверждающих факт выпуска товаров, таможенными органами может проводиться таможенный контроль в отношении товаров, находящихся на таможенной территории Союза, при наличии у таможенных органов информации о том, что товары были ввезены на таможенную территорию Союза и (или) находятся на таможенной территории Союза с нарушением международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования.
9. При проведении таможенного контроля таможенным органам не требуется каких-либо разрешений, предписаний либо постановлений иных государственных органов государств-членов на его проведение.
10. При проведении таможенного контроля таможенные органы и их должностные лица не вправе устанавливать требования и ограничения, не предусмотренные международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и законодательством государств-членов.
11. При проведении таможенного контроля не допускается причинение неправомерного вреда перевозчику, декларанту, лицам, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, и иным лицам, чьи интересы затрагиваются решениями, действиями (бездействием) таможенных органов или их должностных лиц при проведении таможенного контроля, а также товарам и транспортным средствам.
12. Таможенный контроль проводится в зонах таможенного контроля и иных местах, в которых находятся (должны или могут находиться) товары, в том числе транспортные средства международной перевозки и транспортные средства для личного пользования, подлежащие таможенному контролю, документы и (или) информационные системы, содержащие сведения о таких товарах.

13. Осы Кодексте көзделген жағдайларда, кедендік бақылау нысандарын қолданумен кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері белгіленген нысандағы кедендік құжаттарды жасау жолымен немесе осы Кодекстен көзделген өзге тәсілмен ресімделеді.
311-бап. Кедендік бақылау объектілері
Мыналар:
осы Кодекстің 14-бабына сәйкес кедендік бақылаудағы тауарлар;
Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болған ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, кері импорт кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, еркін айналымға шығарылған жеке пайдалануға арналған тауарлар, сондай-ақ тауарлар Одақтың кедендік аумағына қайта әкелген кезде Одақтың тауарлары мәртебесін сақтап қалған тауарлар, Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болған, жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары, - осы Кодекстің 310-бабының 7-тармағының үшінші абзацында көрсетілген мерзім ішінде;
Одақтың кедендік аумағындағы тауарлар, - кеден органдарында кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді бұза отырып, мұндай тауарлардың Одақтың кедендік аумағына әкелінгені және (немесе) Одақтың кедендік аумағында болуы туралы ақпарат болған кезде;
кеден органдарына ұсынылуы кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарға және актілерге, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көзделген кедендік және өзге де құжаттар, сондай-ақ мұндай құжаттарда қамтылған мәліметтер;
тұлғалардың, оның ішінде Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізуге, кеден ісі саласындағы қызметтерді көрсетуге байланысты уәкілетті экономикалық операторлардың не жекелеген кедендік рәсімдер шеңберінде жүзеге асырылатын қызметі;
уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары, еркін қоймалар, бажсыз сауда дүкендері ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын, уәкілетті экономикалық операторлардың тауарларын уақытша сақтау үшін пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын, электрондық сауда тауарларын сақтау үшін электрондық сауда операторларының пайдалануына арналған немесе олар пайдаланылатын, сондай-ақ кедендік бақылау аймағы ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылыстар, үй жайлар (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық аландар (ашық алаңдардың бөліктері) кедендік бақылау объектілері болып табылады.
Ескерту. 311-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.

13. Результаты проведения таможенного контроля с применением форм таможенного контроля в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, оформляются путем составления таможенных документов установленной формы или иным способом, предусмотренным настоящим Кодексом.
Статья 311. Объекты таможенного контроля
Объектами таможенного контроля являются:
товары, находящиеся под таможенным контролем в соответствии со статьей 14 настоящего Кодекса;
товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, которые приобрели статус товаров Союза, товары, помещенные под таможенную процедуру реимпорта, товары для личного пользования, выпущенные в свободное обращение, а также товары, которые сохранили статус товаров Союза при их обратном ввозе на таможенную территорию Союза, товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, которые приобрели статус товаров Союза, - в течение срока, указанного в абзаце третьем пункта 7 статьи 310 настоящего Кодекса;
товары, находящиеся на таможенной территории Союза, - при наличии у таможенных органов информации о том, что такие товары были ввезены на таможенную территорию Союза и (или) находятся на таможенной территории Союза в нарушение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования;
таможенные и иные документы, представление которых таможенным органам предусмотрено в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) законодательством государств-членов, а также сведения, содержащиеся в таких документах;
деятельность лиц, в том числе уполномоченных экономических операторов, связанная с перемещением товаров через таможенную границу Союза, оказанием услуг в сфере таможенного дела либо осуществляемая в рамках отдельных таможенных процедур;
сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок), предназначенные для использования или используемые в качестве складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, магазинов беспошлинной торговли, предназначенные для использования или используемые для временного хранения товаров уполномоченными экономическими операторами, предназначенные для использования или используемые операторами электронной торговли для хранения товаров электронной торговли, а также предназначенные для использования или используемые в качестве зон таможенного контроля.
Сноска. Статья 311 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.

312-бап. Кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарының сақталуына кедендік бақылау
1. Кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарының сақталуына кедендік бақылауды, аумағында тауарлар кедендік рәсімге орналастырылған мүше мемлекеттің кеден органдары жүргізеді.
2. Осы баптың 1 -тармағында көрсетілген тауарларға, кеден органы тауарларды кедендік рәсіммен орналастырған мүше мемлекетке қарағанда, өзге мүше мемлекеттің аумағында орналасқан тауарларға қатысты кедендік бақылау, Комиссия айқындайтын ерекшеліктерді ескере отырып осы Кодекстің 373-бабына сәйкес жүргізіледі.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты осы Кодекстің 22-тарау талаптарының сақталуына кедендік бақылауды, аумағы бойынша мұндай тауарлардың тасымалдауы жүзеге асырылатын және (немесе) аумағында кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысы аяқталатын, аумағында тауарлар кедендік рәсіммен орналастырылған мүше мемлекеттің кеден органдары жүргізеді.
313-бап. Тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылауды жүргізу ерекшелігі
1. Кедендік декларациялау кезінде мәлімделген тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылауды жүргізу кезінде (бұдан әрі осы бапта - тауарлардың кедендік құнын бақылау) кеден органдары тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындауына және мәлімдеуіне тексеруді жүзеге асырады (тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісін таңдау және қолдану, тауарлардың кедендік құнының құрылымы мен шамасы, тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтерді құжаттамалық растау).
2. Тауарлардың кедендік құнына бақылауды жүргізу кезінде кеден органы декларанттан тауарлардың бағасын қалыптастыруға әсер ететін факторлар туралы, сондай-ақ Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысы бар өзге де мән-жайлар туралы жазбаша нысанда түсіндіруді сұратуға құқылы.
3. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнына бақылаудың өзге де ерекшеліктерін, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын дұрыс айқындамау белгілерін, тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтерді дұрыс емес деп тануға негіздемені Комиссия айқындайды.
4. Комиссия оларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндетін осы Кодекстің 136-бабының 2-тармағының бірінші абзацына және 225-бабының 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес туындамайтын тауарлардың кедендік құнын бақылау ерекшелігін айқындауға құқылы.

Статья 312. Таможенный контроль за соблюдением условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой
1. Таможенный контроль за соблюдением условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой проводится таможенными органами государства-члена, на территории которого товары помещены под таможенную процедуру.
2. Таможенный контроль в отношении указанных в пункте 1 настоящей статьи товаров, находящихся на территории иного государства-члена, чем государство-член, таможенным органом которого товары помещены под таможенную процедуру, проводится в соответствии со статьей 373 настоящего Кодекса с учетом особенностей, определяемых Комиссией.
3. Таможенный контроль за соблюдением требований главы 22 настоящего Кодекса в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, проводится таможенными органами государства-члена, на территории которого товары помещены под таможенную процедуру, по территориям которых осуществляется перевозка таких товаров и (или) на территории которого завершается действие таможенной процедуры таможенного транзита.
Статья 313. Особенности проведения таможенного контроля таможенной стоимости товаров
1. При проведении таможенного контроля таможенной стоимости товаров, заявленной при таможенном декларировании (далее в настоящей статье - контроль таможенной стоимости товаров), таможенным органом осуществляется проверка правильности определения и заявления таможенной стоимости товаров (выбора и применения метода определения таможенной стоимости товаров, структуры и величины таможенной стоимости товаров, документального подтверждения сведений о таможенной стоимости товаров).
2. При проведении контроля таможенной стоимости товаров таможенный орган вправе запросить у декларанта пояснения в письменной форме о факторах, влияющих на формирование цены товаров, а также об иных обстоятельствах, имеющих отношение к товарам, перемещаемым через таможенную границу Союза.
3. Иные особенности контроля таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Союза, в том числе признаки недостоверного определения таможенной стоимости товаров, основания для признания сведений о таможенной стоимости товаров недостоверными, определяются Комиссией.
4. Комиссия вправе определять особенности контроля таможенной стоимости товаров, в отношении которых обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов не возникает в соответствии с абзацем первым пункта 2 статьи 136 и абзацем первым пункта 2 статьи 225 настоящего Кодекса.

5. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың кедендік құнын бақылау кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
314-бап. Тауарлардың шығарылған жеріне кедендік бақылау ерекшеліктері
1. Тауарлардың шығарылған жеріне кедендік бақылауды жүргізу кезінде тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар, кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органы ұсынған құжаттардағы тауарлардың шығарылған жері туралы мәліметті, оның ішінде тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын, сондай-ақ тауарлардың шығарылған жері туралы сертификаттардың түпнұсқалығы, олардың дұрыс ресімделуі және (немесе) толтырылуы тексеріледі.
2. Кеден органы тауарлардың шығарылған жері туралы сертификаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыстығына, сондай-ақ тауарлардың шығарылған жері туралы сертификаттың түпнұсқалығын тексеру мақсатында тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатын берген және (немесе) тексеруге уәкілетті мемлекеттік органға немесе уәкілетті ұйымға сұрау салу (сұрау салулар) жолдауға және (немесе) әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларына сәйкес қосымша құжаттар мен (немесе) мәліметтерді алуға құқылы.
3. Кедендік бақылау нысаны тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру кеден органы осы баптың 2-тармағына сәйкес жолдаған сұрау салуларға жауаптарды алған күнінен бастап, не әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларымен белгіленген мұндай жауаптарды алу мерзімі өтіп кеткен күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей аяқтайды.
4. Егер кедендік декларацияда тауарлардың шығарылған жері белгісіз екені мәлімделсе және кедендік бақылау жүргізу кезінде декларацияланатын тауарларға қатысты кедендік-тарифтік реттеу шаралары, тыйымдар мен шектеулер, тауарлардың шығарылған жеріне тәуелді ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылуы мүмкін екендігі анықталса, кеден органы тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттарды сұратуға құқылы.
5. Мынадай:
1) егер мұндай құжаттар осы Кодекстің 29-бабына сәйкес ұсынылуы тиіс болса, кедендік бақылау нысандарын қолдану кезінде кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру, тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар ұсынылмағанда;
2) тауарлардың шығарылған жеріне жүргізілген кедендік бақылау нәтижелері бойынша тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыс еместігі анықталғанда;
3) тауарлардың шығарылған жеріне жүргізілген кедендік бақылау нәтижелері бойынша тауарлардың шығарылған жері туралы сертификат түпнұсқа болып табылмайтыны не тауарлардың шығарылған елі туралы мұндай сертификат оны ресімдеу және (немесе) толтыру тәртібіне қойылатын талаптарын бұза отырып ресімделгені және (немесе) толтырылғаны анықталғанда;

5. Контроль таможенной стоимости товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, проводится в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 314. Особенности таможенного контроля происхождения товаров
1. При проведении таможенного контроля происхождения товаров проверяются документы о происхождении товаров, сведения о происхождении товаров, заявленные в таможенной декларации и (или) содержащиеся в представленных таможенным органам документах, в том числе достоверность сведений, содержащихся в документах о происхождении товаров, а также подлинность сертификатов о происхождении товаров, правильность их оформления и (или) заполнения.
2. Таможенный орган вправе направлять запрос (запросы) в государственный орган или уполномоченную организацию, выдавшую и (или) уполномоченную проверять сертификат о происхождении товара, в целях проведения проверки достоверности сведений, содержащихся в сертификате о происхождении товара, а также подлинности сертификата о происхождении товара и (или) получения дополнительных документов и (или) сведений в соответствии с правилами определения происхождения ввозимых товаров.
3. Форма таможенного контроля проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая до выпуска товаров, завершается не позднее 30 календарных дней со дня получения таможенным органом ответов на запросы, направленные в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, либо со дня истечения срока получения таких ответов, установленного правилами определения происхождения ввозимых товаров.
4. В случае если в таможенной декларации заявлено о том, что происхождение товаров неизвестно, и при проведении таможенного контроля обнаружено, что в отношении декларируемых товаров могут применяться меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка, зависящие от происхождения товаров, таможенный орган вправе запросить документы о происхождении товаров.
5. Происхождение товара считается неподтвержденным в следующих случаях:
1) не представлены, в том числе при применении формы таможенного контроля проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, документы о происхождении товаров, если такие документы должны быть представлены в соответствии со статьей 29 настоящего Кодекса;
2) по результатам проведенного таможенного контроля происхождения товаров выявлена недостоверность сведений, содержащихся в документах о происхождении товаров;
3) по результатам проведенного таможенного контроля происхождения товаров выявлено, что сертификат о происхождении товара не является подлинным либо такой сертификат о происхождении товара оформлен и (или) заполнен с нарушением требований к порядку его оформления и (или) заполнения;

4) тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатын берген және (немесе) тексеруге уәкілетті мемлекеттік орган немесе уәкілетті ұйым әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларымен белгіленген мерзімде, егер мұндай сұрау салу осы баптың 2-тармағына сәйкес жолданған болса, сұрау салуға жауап және (немесе) қосымша құжаттар мен (немесе) мәліметтерді ұсынбағанда;
5) Комиссия айқындайтын өзге де жағдайлар, тауарлардың шығарылған жері расталмаған деп саналады.
6. Егер кедендік декларацияда тауарлардың шығарылған жері белгісіз екені мәлімделсе не тауарлардың шығарылған жері расталмаған деп саналса:
1) кедендік әкелу баждар, егер Одақ туралы Шартқа сәйкес өзгеше белгіленбесе, Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифімен белгіленген мөлшерлемелердің негізінде есептеледі;
2) арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, егер Одақ туралы Шартқа сәйкес өзгеше белгіленбесе, Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес сол кодтың тауарына және (немесе) атауына қатысты белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының ең жоғары мөлшерлемеден шыға отырып есептеледі;
3) тауарға қатысты, егер Одақ туралы Шартқа сәйкес өзгеше белгіленбесе, кедендік-тарифтік реттеудің өзге де шаралары, тыйым салулар мен шектеулер, мұндай шараларды қолдану тауарлардың шығарылған жеріне тәуелді болған жағдайларда ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылады.
7. Кейіннен тауарлардың шығарылған жері расталған кезде кедендік тарифтік реттеу шаралары, тыйым салулар мен шектеулер, мұндай шараларды қолдану тауарлардың шығарылған жеріне тәуелді болған жағдайларда ішкі нарықты қорғау шаралары, тауарлардың расталған шығарылған жерінен шыға отырып қолданылады.
315-бап. Егер кеден органына тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу кезінде, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды есептеу ерекшеліктері
1. Тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша, егер кеден органына:
1) кедендік декларацияда мәлімделген төленген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждардың мөлшеріне әсер ететін мәліметтерді тексеру үшін кеден органы сұрау салған (талап еткен) кедендік декларацияда көрсетілген бірде-бір құжаттар, олар туралы мәліметтер ұсынылмаса;

4) государственным органом или уполномоченной организацией, выдавшей и (или) уполномоченной проверять сертификат о происхождении товара, в срок, установленный правилами определения происхождения ввозимых товаров, не представлены ответ на запрос, и (или) дополнительные документы, и (или) сведения, если такой запрос был направлен в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
5) иные случаи, определяемые Комиссией.
6. Если в таможенной декларации заявлено о том, что происхождение товаров неизвестно либо происхождение товаров считается неподтвержденным:
1) ввозные таможенные пошлины исчисляются исходя из ставок, установленных Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, если иное не установлено в соответствии с Договором о Союзе;
2) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товара того же кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности и (или) наименования, если иное не установлено в соответствии с Договором о Союзе;
3) в отношении товара применяются иные меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка в случаях, когда применение таких мер зависит от происхождения товаров, если иное не установлено в соответствии с Договором о Союзе.
7. При подтверждении впоследствии происхождения товаров меры таможенно-тарифного регулирования, запреты и ограничения, меры защиты внутреннего рынка в случаях, когда применение таких мер зависело от происхождения товаров, применяются исходя из подтвержденного происхождения товаров.
Статья 315. Особенности исчисления таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случае, если таможенному органу при проведении таможенного контроля после выпуска товаров не представлены документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации
1. По результатам проведения таможенного контроля после выпуска товаров в форме, предусмотренной статьей 326 или статьей 331 настоящего Кодекса, таможенный орган исчисляет таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии с настоящей статьей, если таможенному органу:
1) не представлен ни один из документов, сведения о которых указаны в таможенной декларации, запрошенных (истребованных) таможенным органом для проверки заявленных в таможенной декларации сведений, влияющих на размер уплаченных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;

2) кедендік декларацияда мәлімделеген төленген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждардың мөлшеріне әсер ететін мәліметтерді тексеру үшін кеден органы сұрау салған (талап еткен) кедендік декларацияда көрсетілген құжаттар, олар туралы мәліметтер ұсынылса, бірақ мұндай құжаттар тексерілетін мәліметтерді растамаса, осы Кодекстің 326-бабында немесе 331-бабында көзделген нысандарда кеден органы кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды осы бапқа сәйкес есептейді.
2. Төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды есептеуге арналған база кеден органында бар мәліметтер негізінде айқындалады, ал тауарларды жіктеу осы Кодекстің 20-бабының 3-тармағын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Егер Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды 10-нан аз белгілерінің санымен топтау деңгейінде айқындалса: кедендік баждарды есептеу үшін мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін кедендік баждар мөлшерлемесінің жоғарғысы қолданылады;
салықтарды есептеу үшін, кедендік баждар мөлшерлемесінің жоғарғысы белгіленген мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін қосылған құн салығы мөлшерлемесінің, акциз мөлшерлемесінің (акциздік салық немесе акциздік алым) жоғарғысы қолданылады;
арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды есептеу үшін мұндай топтарға кіретін тауарларға сәйкес келетін арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары мөлшерлемесінің жоғарғысы қолданылады.
Арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары осы Кодекстің 314-бабының ережелерін есепке ала отырып, осы Кодекстің 4-тарауына сәйкес расталған тауарлардың шығарылған жерінен шыға отырып есептеледі.
Егер тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттардың жоқтығына байланысты тауарлардың шығарылған жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайда, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасының сол кодының тауарларына (егер тауарларды жіктеу 10 белгі деңгейінде жүзеге асырылса) не топқа кіретін тауарларға қатысты белгіленген (егер Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасына сәйкес тауарлар коды 10-нан аз белгілерінің санымен топтау деңгейінде айқындалса) арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары мөлшерлемесінің жоғарғысынан шыға отырып есептеледі.
Кейіннен тауарлар туралы нақты мәліметтер анықталған кезде кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары мұндай нақты мәліметтерден шыға отырып есептеледі, артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары сомаларының қайтаруы (есепке жатқызуы) не төленбеген сомаларын өндіріп алу осы Кодекстің 10 және 11 -тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.

2) представлены документы, сведения о которых указаны в таможенной декларации, запрошенные (истребованные) таможенным органом для проверки заявленных в таможенной декларации сведений, влияющих на размер уплаченных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, но такие документы не подтверждают проверяемые сведения.
2. База для исчисления подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений, а классификация товаров осуществляется с учетом пункта 3 статьи 20 настоящего Кодекса.
В случае если код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определен на уровне группировки с количеством знаков менее 10:
для исчисления таможенных пошлин применяется наибольшая из ставок таможенных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку;
для исчисления налогов применяется наибольшая из ставок налога на добавленную стоимость, наибольшая из ставок акцизов (акцизного налога или акцизного сбора), соответствующих товарам, входящим в такую группировку, в отношении которых установлена наибольшая из ставок таможенных пошлин;
для исчисления специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяется наибольшая из ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, соответствующих товарам, входящим в такую группировку.
Специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из происхождения товаров, подтвержденного в соответствии с главой 4 настоящего Кодекса, с учетом положений статьи 314 настоящего Кодекса.
В случае если не представляется возможным определить происхождение товаров в связи с отсутствием документов о происхождении товаров, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из наибольших ставок специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных в отношении товаров того же кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (если классификация товара осуществлена на уровне 10 знаков) либо товаров, входящих в группировку (если коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности определены на уровне группировки с количеством знаков менее 10).
При установлении впоследствии точных сведений о товарах таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются исходя из таких точных сведений, осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 настоящего Кодекса.

316-бап. Тауарлар шығарылғаннан кейін шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылау ерекшеліктері
1. Осы Кодекстің 126-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты мұндай тауарларды билік етуі және (немесе) пайдалануы бойынша шектеулерді ұсыну мақсаттары мен шарттарын сақтау, егер мұндай тауарларға қатысты кеден органдарына жиынтықта кедендік бақылауды жүргізу кезінде расталмаған деп саналады:
1) көрсетілген тауарлардың кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді, сондай-ақ мұндай тауарлардың билік етуі және (немесе) пайдалану бойынша шектеулерді ұсыну мақсаттарында және шарттарын сақтаумен пайдалануын растайтын құжаттарды ұсынбағанда;
2) көрсетілген тауарлар ұсынылмағанда не олардың орналасу орны расталмағанда.
2. Тауарлар шығарылғаннан кейін осы Кодекстің 126-бабының 1-тармағында көрсетілген шартты шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізуге өзге де талаптарды және жүргізу кезеңділігі мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленуі мүмкін.
317-бап. Халықаралық пошта жөнелтілімдерде жөнелтілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау ерекшеліктері
1. Халықаралық пошта жөнелтілімдерде жөнелтілетін тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу үшін халықаралық пошта жөнелтілімдерін кеден органдарына пошта байланысының тағайындалған операторы береді.
Жазбаша хат-хабарлардың жекелеген түрлері (аэрограммалар, пошталық карточкалар, зағиптарға арналған хаттар мен жөнелтілімдер) кеден органына көрсетілген пошта жөнелтілімдерде тыйымдар мен шектеулер белгіленген тауарлар бар екеніне жеткілікті негіздер болған кезде оның талабы бойынша беріледі.
2. Халықаралық пошта алмасу орнына (мекемесіне) бүлінген түрде, салмағында өзгерістер бар, ішіндегісі бұзылған, қажетті ілеспе құжаттары салынбаған және (немесе) құжаттарсыз келіп түскен халықаралық пошта жөнелтілімдері Дүниежүзілік пошта одағының актілерімен айқындалған, тағайындалған пошта операторы ресімдеген қосымша құжаттар кеден органдарына беріледі.
3. Егер оны кеден органдары кедендік операцияларды жасау және (немесе) кедендік бақылауды жүргізу кезінде пайдаланса, халықаралық пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік тексеріп қарау актісін ресімдеу жүргізіледі. Егер кедендік тексеріп қарау актісі жасалмаса, кедендік тексеріп қарау нәтижелері туралы мәліметті кеден органының лауазымды тұлғалары халықаралық пошта жөнелтілімдерімен ілесіп жүретін Дүниежүзілік пошта одағының актілерімен көзделген құжаттарда көрсетіледі.

Статья 316. Особенности таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров
1. В отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1 пункта 1 статьи 126 настоящего Кодекса, соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов считается неподтвержденным, если при проведении таможенного контроля в отношении таких товаров таможенному органу в совокупности:
1) не представлены документы, подтверждающие использование указанных товаров в целях и с соблюдением условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также ограничений по пользованию и (или) распоряжению такими товарами;
2) не предъявлены указанные товары либо не подтверждено место их нахождения.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться периодичность проведения и иные требования к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров, указанных в пункте 1 статьи 126 настоящего Кодекса.
Статья 317. Особенности таможенного контроля в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях
1. Для проведения таможенного контроля в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, международные почтовые отправления предъявляются таможенному органу назначенным оператором почтовой связи.
Отдельные виды письменной корреспонденции (аэрограммы, почтовые карточки, письма и отправления для слепых) предъявляются таможенному органу по его требованию при наличии достаточных оснований полагать, что в указанных почтовых отправлениях содержатся товары, в отношении которых установлены запреты и ограничения.
2. Международные почтовые отправления, поступившие в место (учреждение) международного почтового обмена в поврежденном виде, с изменением в весе, с испорченным вложением, без вложения и (или) без необходимых сопроводительных документов, предъявляются таможенным органам с приложением оформленного назначенным оператором почтовой связи документа, определенного актами Всемирного почтового союза.
3. В отношении международных почтовых отправлений оформление акта таможенного досмотра производится в случае, если он будет использоваться таможенными органами при совершении таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля. Если акт таможенного досмотра не составляется, сведения о результатах таможенного досмотра указываются должностными лицами таможенного органа в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления.

318-бап. Одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен кеден органдары арасындағы өзара іс-қимыл
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және Одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің басқа да мемлекеттік органдарымен бақылауға жататын тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленетін тәртіпте бақылаудың жүргізілуіне жалпы үйлестіруді қамтамасыз етеді.
2. Одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен кеден органдары ақпараттық жүйелерді пайдаланумен кедендік және мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) өзге де түрлерін жүргізу үшін қажетті құжаттармен және (немесе) ақпаратпен (мәліметтермен) алмасады.
3. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) жүргізілуін тездету мақсатында кедендік тексеріп қарау Одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының қатысуымен жүргізілуі мүмкін.
319-бап. Кедендік бақылау аймақтары
1. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындары, уақытша сақтау қоймаларының, кеден қоймаларының, еркін қоймаларының аумақтары, бажсыз сауда дүкендерінің аумақтары, осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген электрондық сауда операторының құрылысжайлары, үй-жайлары (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңдары (ашық алаңдардың бөліктері) және өзге де орындар осы Кодексте белгіленген және (немесе) кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленетін кедендік бақылау аймақтары болып табылады.
Кедендік бақылау аймақтарының өзге де орындарында тауарларды уақытша сақтау, жүк және өзге де операцияларды жасау осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты тауарларды кедендік тексеріп қарау және (немесе) қарап тексеру нысанында кедендік бақылауды жүргізу үшін құрылады.
2. Кедендік бақылау аймақтарын құрмай:
1) көшпелі кедендік тексеру барысында не осы Кодекстің 355-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік бақылау аймақтарынан тыс көлік құралдарын тоқтатқан кезде, сондай-ақ Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілетін тауарлар анықталған кезде жүзеге асырылатын кедендік қарап тексеру;
2) көшпелі кедендік тексеру және (немесе) аумақтар мен үй-жайларды кедендік қарап тексеру барысында не осы Кодекстің 355-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік бақылау аймақтарынан тыс көлік құралдарын тоқтатқан кезде, сондай-ақ Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілетін тауарлар анықталған кезде жүзеге асырылатын кедендік тексеріп қарау жүргізілуі мүмкін.

Статья 318. Взаимодействие между таможенными органами и государственными органами государств-членов, осуществляющими государственный контроль (надзор) на таможенной границе Союза
1. При проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза и подлежащих контролю другими государственными органами государств-членов, осуществляющими государственный контроль (надзор) на таможенной границе Союза, таможенные органы обеспечивают общую координацию проведения контроля в порядке, устанавливаемом законодательством государств-членов.
2. Таможенные органы и государственные органы государств-членов, осуществляющие государственный контроль (надзор) на таможенной границе Союза, обмениваются документами и (или) информацией (сведениями), необходимыми для проведения таможенного и иных видов государственного контроля (надзора), с использованием информационных систем.
3. В целях ускорения проведения государственного контроля (надзора) при перемещении товаров через таможенную границу Союза таможенный досмотр может проводиться с участием государственных органов государств-членов, осуществляющих государственный контроль (надзор) на таможенной границе Союза.
Статья 319. Зоны таможенного контроля
1. Зонами таможенного контроля являются места перемещения товаров через таможенную границу Союза, территории складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, территории магазинов беспошлинной торговли, сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок) оператора электронной торговли, указанных в подпункте 1 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса и иные места, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
В иных местах зоны таможенного контроля создаются для временного хранения товаров, совершения грузовых и иных операций в отношении товаров и транспортных средств, проведения таможенного контроля в форме таможенного осмотра и (или) таможенного досмотра товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Без создания зон таможенного контроля может проводиться:
1) таможенный осмотр, осуществляемый в ходе выездной таможенной проверки либо при остановке транспортного средства вне зон таможенного контроля в соответствии с пунктом 1 статьи 355 настоящего Кодекса, а также при обнаружении товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу Союза;
2) таможенный досмотр, осуществляемый в ходе таможенного осмотра помещений и территорий и (или) в ходе выездной таможенной проверки либо при остановке транспортного средства вне зон таможенного контроля в соответствии с пунктом 1 статьи 355 настоящего Кодекса, а также при обнаружении товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу Союза.

3. Кедендік бақылау аймақтары, егер олар кедендік бақылауда орналасқан тауарларды тұрақты, немесе уақытша - оларды кедендік бақылау жүргізу уақытына, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операцияларды жасауға құрылған жағдайда, орналастыру үшін арналған болса, тұрақты болуы мүмкін.
4. Кедендік бақылау аймақтарын құру, жұмыс істеуін (жойылуын) және белгілеуін тоқтату тәртібі, оларға қойылатын талаптар, сондай-ақ кедендік бақылау аймақтарының құқықтық режимі кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
Ескерту. 319-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
320-бап. Кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды сақтау
1. Кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті сақтауға жататын құжаттар мыналар:
1) кедендік құжаттар;
2) осы Кодекстің 108-бабында көрсетілген құжаттар;
3) кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты тауарларды пайдалану және (немесе) билік етуі бойынша шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттар;
4) кедендік операцияларды жасау кезінде ресімделген құжаттар;
5) кедендік рәсімдерге сәйкес мәлімделген тауарларды пайдалану шарттарын растайтын құжаттар болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды тұлғалар және кеден органдары, олардың кедендік декларацияны беру кезінде ұсынылғанына немесе ұсынылмағанына қарамастан, осы Кодекстің 14-бабының 7 - 15-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар пайда болған күннен бастап 5 жыл өткенге дейін сақтауы тиіс.
3. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, кеден ісі саласында қызметтер көрсетумен байланысты олардың қызметтеріне қатысты кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті құжаттарды кедендік операциялар жасалған жыл аяқталғаннан кейін 5 жыл ішінде сақтауы тиіс.
321-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолдануынан босату
1. Кеден органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолдануынан босату осы Кодексте және мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленеді.
2. Мынадай тұлғалардың:
1) мүше мемлекеттер басшыларының, мүше мемлекеттер үкіметтері басшыларының және олармен еріп жүретін отбасы мүшелерінің;
2) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін орындауға байланысты Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, мүше мемлекеттер үкіметтері мүшелерінің;
3) мүше мемлекетке ресми сапармен келетін шетел мемлекеттер басшыларының, шетел мемлекеттердің үкіметтер басшыларының, шетел мемлекеттерінің сыртқы істер министрлерінің;

3. Зоны таможенного контроля могут быть постоянными, если они предназначены для регулярного размещения в них товаров, находящихся под таможенным контролем, или временными - в случае их создания на время проведения таможенного контроля, совершения грузовых и иных операций в отношении товаров и транспортных средств.
4. Порядок создания, прекращения функционирования (ликвидации) и обозначения зон таможенного контроля, требования к ним, а также правовой режим зоны таможенного контроля устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Сноска. Статья 319 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 320. Хранение документов, необходимых для проведения таможенного контроля
1. Документами, необходимыми для проведения таможенного контроля, подлежащими хранению, являются:
1) таможенные документы;
2) документы, указанные в статье 108 настоящего Кодекса;
3) документы, подтверждающие соблюдение ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами в связи с применением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов;
4) документы, составленные при совершении таможенных операций;
5) документы, подтверждающие условия использования товаров в соответствии с заявленными таможенными процедурами.
2. Документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, должны храниться лицами и таможенными органами до истечения 5 лет со дня наступления обстоятельств, указанных в пунктах 7 - 15 статьи 14 настоящего Кодекса, вне зависимости от того, представлялись они при подаче таможенной декларации или нет.
3. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, должны хранить документы, необходимые для проведения таможенного контроля в отношении их деятельности, связанной с оказанием услуг в сфере таможенного дела, в течение 5 лет после истечения года, в котором совершались таможенные операции.
Статья 321. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля
1. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля устанавливается настоящим Кодексом и международными договорами государств-членов с третьей стороной.
2. Таможенному досмотру не подлежит личный багаж следующих лиц:
1) главы государств-членов, главы правительств государств-членов и следующие вместе с ними члены их семей;
2) члены правительств государств-членов, если указанные лица пересекают таможенную границу Союза в связи с исполнением служебных обязанностей;
3) главы иностранных государств, главы правительств иностранных государств, министры иностранных дел иностранных государств, посещающие государства-члены с официальным визитом;

4) өкілеттіктері өтіп кеткен мүше мемлекеттер президенттерінің және олармен бірге еріп жүретін отбасы мүшелерінің;
5) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін орындауға байланысты Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Армения Республикасы Президенті Әкімшілігі басшысының, Армения Республикасы Премьер-Министрі Әкімшілігі Басшысының, Армения Республикасының Конституциялық Сот төрағасының, Армения Республикасының Ұлттық жиналыс депутаттарының, Армения Республикасының Кассациялық Сот төрағасының, Армения Республикасы Бас прокурорының, Армения Республикасының Орталық банк төрағасының, Армения Республикасы Президентінің Күзет қызметі бастығының, Армения Республикасы Премьер-Министрінің Күзет қызметі бастығының;
6) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін немесе депутаттық өкілеттіктерін орындауға байланысты Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Беларусь Республикасының Конституциялық сот төрағасының, Беларусь Республикасының Жоғарғы Сот төрағасының, Беларусь Республикасының Президент Әкімшілігі басшысының, Беларусь Республикасының Мемлекеттік қауіпсіздік кеңесі хатшысының, Беларусь Республикасының Мемлекеттік бақылау комитеті басшысының, Беларусь Республикасының Бас прокурорының, Беларусь Республикасының Ұлттық банк басқармасы басшысының, Беларусь Республикасы Президентінің Іс басқарушының, Беларусь Республикасы Ұлттық жиналыс республикасы Кеңесі мүшелерінің, Беларусь Республикасының Ұлттық Банк Басқармасы төрағасының, Беларусь Республикасының Ұлттық жиналыс өкілдері палатасы депутаттарының;
7) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін немесе депутаттық өкілеттіктерін орындауға байланысты Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі төрағасының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сот төрағасының, Қазақстан Республикасы Бас прокурорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк төрағасының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқарушысының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының және Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының;
8) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін орындауға байланысты Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Қырғыз Республикасы Президенті Аппаратының Басшысының, Қырғыз Республикасының Жоғарғы сот төрағасының, Қырғыз Республикасы Жоғарғы соты Конституциялық палатасы төрағасының, Қырғыз Республикасы Жогорку Кенеші депутаттарының, Қырғыз Республикасының Қауіпсіздік кеңесі хатшысының, Қырғыз Республикасы Бас прокурорының, Қырғыз Республикасының Ұлттық Банк төрағасының, Қырғыз Республикасының Президенті және Үкіметі Іс басқарушысының, Қырғыз Республикасы Мемлекеттік Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының, Төрағаның орынбасары - Қырғыз Республикасы Мемлекеттік ұлттық қауіпсіздік комитеті 9-қызметі бастығының;

4) президенты государств-членов, полномочия которых истекли, и следующие вместе с ними члены их семей;
5) Руководитель Администрации Президента Республики Армения, Руководитель Администрации Премьер-министра Республики Армения, Председатель Конституционного Суда Республики Армения, депутаты Национального собрания Республики Армения, Председатель Кассационного Суда Республики Армения, Генеральный прокурор Республики Армения, Председатель Центрального банка Республики Армения, начальник Службы охраны Президента Республики Армения, начальник Службы охраны Премьер-министра Республики Армения, если указанные лица пересекают таможенную границу Союза в связи с исполнением служебных обязанностей;
6) Председатель Конституционного Суда Республики Беларусь, Председатель Верховного Суда Республики Беларусь, Глава Администрации Президента Республики Беларусь, Государственный секретарь Совета Безопасности Республики Беларусь, Председатель Комитета государственного контроля Республики Беларусь, Генеральный прокурор Республики Беларусь, Председатель Правления Национального банка Республики Беларусь, Управляющий делами Президента Республики Беларусь, члены Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь, депутаты Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь, если указанные лица пересекают таможенную границу Союза в связи с исполнением служебных обязанностей или депутатских полномочий;
7) Государственный секретарь Республики Казахстан, Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан, Председатель Верховного Суда Республики Казахстан, Генеральный Прокурор Республики Казахстан, Председатель Национального Банка Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Управляющий делами Президента Республики Казахстан, начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан и депутаты Парламента Республики Казахстан, если указанные лица пересекают таможенную границу Союза в связи с исполнением служебных обязанностей или депутатских полномочий;
8) Руководитель Аппарата Президента Кыргызской Республики, Председатель Верховного суда Кыргызской Республики, Председатель Конституционной палаты Верховного суда Кыргызской Республики, депутаты Жогорку Кенеша Кыргызской Республики, Секретарь Совета безопасности Кыргызской Республики, Генеральный прокурор Кыргызской Республики, Председатель Национального банка Кыргызской Республики, Управляющий делами Президента и Правительства Кыргызской Республики, Председатель Государственного комитета национальной безопасности Кыргызской Республики, заместитель Председателя - начальник 9 службы Государственного комитета национальной безопасности Кыргызской Республики, если указанные лица пересекают таможенную границу Союза в связи с исполнением служебных обязанностей;

9) егер көрсетілген тұлғалар қызметтік міндеттерін немесе депутаттық өкілеттіктерін орындауға байланысты Одақтың кедендік шекарасын кесіп өтсе, Ресей Федерациясы Конституциялық сот төрағасының, Ресей Федерациясы Жоғарғы Сот төрағасының, Ресей Федерациясының Федералдық Жиналыс Федерациясы Кеңесі мүшелерінің, Ресей Федерациясының Федералдық қауіпсіздік қызметі директорының, Ресей Федерациясы Федералдық Жиналысы Мемлекеттік Думасы депутаттарының жеке багажы кедендік тексеріп қарауға жатпайды.
3. Кедендік тексеріп қараудан:
1) шетелдік әскери корабльдер (кемелер), әскери әуе кемелері және өздігінен жүретін әскери техника;
2) мүше мемлекеттердің тиісті мемлекеттік органдарының арнайы өтініштеріне сәйкес Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін әскери мүлік босатылады.
Ескерту. 321-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 9-VII Заңымен.
45-тарау
Кедендік бақылау нысандары және оларды қолдану
322-бап. Кедендік бақылау нысандары
Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары кедендік бақылаудың мынадай:
түсіндірулерді алу;
кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру;
кедендік қарап тексеру;
кедендік тексеріп қарау;
жеке кедендік тексеріп қарау;
үй-жайларды және аумақтарды кедендік қарап тексеру;
кедендік тексеру нысандарын қолданады.
323-бап. Түсіндірулерді алу
1. Түсіндірулерді алу - кеден органдарының лауазымды тұлғалары тасымалдаушылардан, декларанттардан және мұндай мәліметтері бар өзге де тұлғалардан кедендік бақылау жүргізу үшін маңызы бар мәліметтерді алуда жасасқан кедендік бақылау нысаны.
2. Түсіндірулер кедендік құжатты жасау арқылы ресімделеді, оның нысанын Комиссия айқындайды.
3. Түсіндірулер алу үшін тұлғаны шақырту қажет болған кезде кеден органы шақырылатын тұлғаға табыс етілетін немесе жолданатын хабарламаны ресімдейді.
324-бап. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
1. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру - мыналарды:
1) кедендік декларацияны;
2) кеден органдары жасайтын құжаттарды қоспағанда, өзге де кедендік құжаттарды;
3) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды;
4) кеден органына осы Кодекске сәйкес ұсынылған өзге де құжаттарды;
5) кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді;
6) кеден органына ұсынылған немесе олар осы Кодекске сәйкес немесе мүше мемлекеттердің заңнамасымен алынған өзге де мәліметтерді тексеруде жасасқан кедендік бақылау нысаны.
2. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру мәліметтердің дұрыстығын, құжаттардың дұрыс толтыруын және (немесе) ресімделуін тексеру, кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдануға байланысты тауарларды пайдалану және (немесе) билік етуі бойынша шектеулерді сақтау, осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты белгіленген тауарларды пайдалану тәртібін және шарттарын сақтау мақсатында, сондай-ақ кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің және (немесе) кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттер заңнамасының сақталуын қамтамасыз етудің өзге де мақсатында жүргізіледі.

9) Председатель Конституционного Суда Российской Федерации, Председатель Верховного Суда Российской Федерации, члены Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации, Директор Федеральной службы безопасности Российской Федерации, депутаты Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации, если указанные лица пересекают таможенную границу Союза в связи с исполнением служебных обязанностей или депутатских полномочий.
3. Освобождаются от таможенного досмотра:
1) иностранные военные корабли (суда), боевые воздушные суда и военная техника, следующие своим ходом;
2) военное имущество, которое согласно специальным заявлениям соответствующих государственных органов государств-членов перемещается через таможенную границу Союза.
Сноска. Статья 321 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.02.2021 № 9-VII.
Глава 45
Формы таможенного контроля и их применение
Статья 322. Формы таможенного контроля
При проведении таможенного контроля таможенные органы применяют следующие формы таможенного контроля:
получение объяснений;
проверка таможенных, иных документов и (или) сведений;
таможенный осмотр;
таможенный досмотр;
личный таможенный досмотр;
таможенный осмотр помещений и территорий;
таможенная проверка.
Статья 323. Получение объяснений
1. Получение объяснений - форма таможенного контроля, заключающаяся в получении должностными лицами таможенных органов сведений, имеющих значение для проведения таможенного контроля, от перевозчиков, декларантов и иных лиц, располагающих такими сведениями.
2. Объяснения оформляются путем составления таможенного документа, форма которого определяется Комиссией.
3. При необходимости вызова лица для получения объяснений таможенный орган оформляет уведомление, которое вручается или направляется вызываемому лицу.
Статья 324. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений
1. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений - форма таможенного контроля, заключающаяся в проверке:
1) таможенной декларации;
2) иных таможенных документов, за исключением документов, составляемых таможенными органами;
3) документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
4) иных документов, представленных таможенному органу в соответствии с настоящим Кодексом;
5) сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенному органу документах;
6) иных сведений, представленных таможенному органу или полученных им в соответствии с настоящим Кодексом или законодательством государств-членов.
2. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится в целях проверки достоверности сведений, правильности заполнения и (или) оформления документов, соблюдения условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой, соблюдения ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами в связи с применением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, соблюдения порядка и условий использования товаров, которые установлены в отношении отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры, а также в иных целях обеспечения соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов о таможенном регулировании.

3. Кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру тауарлар шығарылғанға дейін, сол сияқты шығарылғаннан кейін де жүргізілуі мүмкін.
4. Егер декларант, кеден органы тауарлардың шығарылуын жүргізген кезде осы Кодекстің 121-бабында көзделген шарттарды сақтаса, тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру тауарлар шығарылғаннан кейін аяқталады.
5. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында тауарлар шығарылғаннан кейін басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттардың және (немесе) мәліметтердің, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттардың, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтердің тексерілуін жүргізу жағдайлары және тұлғаны кедендік бақылаудың мұндай нысанын жүргізу туралы хабардар ету тәртібі белгіленуі мүмкін.
6. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді талдау арқылы, оның ішінде бір құжатта бар мәліметтерді олардың арасында, сондай-ақ өзге құжаттарда, оның ішінде кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарда бар мәліметтермен, кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелерден және (немесе) ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен, тексеру жүргізу кезінде кеден органының билігінде бар басқа да көздерден алынған мәліметтермен салыстыру арқылы, сондай-ақ кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерге және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес басқа да тәсілдермен жүргізіледі.
7. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру шеңберінде кеден органы қосымша ақпаратты жинауды және талдауды жүзеге асыруға, оның ішінде мемлекеттік органдарға және өзге ұйымдарға сұрау салуларды жолдауға құқылы.
8. Тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 325-бабына сәйкес жүргізіледі.

3. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, может проводиться как до, так и после выпуска товаров.
4. В случае если декларантом соблюдены условия, предусмотренные статьей 121 настоящего Кодекса, при которых таможенным органом производится выпуск товаров, проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая до выпуска товаров, завершается после выпуска товаров.
5. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться случаи проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатой после выпуска товаров, и порядок уведомления лица о проведении такой формы таможенного контроля.
6. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится путем анализа документов и сведений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в том числе путем сопоставления сведений, содержащихся в одном документе, между собой, а также со сведениями, содержащимися в иных документах, в том числе в документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, со сведениями, полученными из информационных систем, используемых таможенными органами, и (или) информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов в рамках информационного взаимодействия, из других источников, имеющихся в распоряжении таможенного органа на момент проведения проверки, а также другими способами в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и (или) законодательством государств-членов.
7. В рамках проверки таможенных, иных документов и (или) сведений таможенный орган вправе осуществлять сбор и анализ дополнительной информации, в том числе направлять запросы в государственные органы и иные организации.
8. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатая до выпуска товаров, проводится в соответствии со статьей 325 настоящего Кодекса.

9. Осы баптың 10-тармағында көзделген жағдайда кедендік, өзге құжаттар және (немесе) мәліметтер тексеруді жүргізуді қоспағанда, тауарлар шығарылғаннан кейін не кедендік бақылаудың осы нысанын қолданудың өзге жардайларында басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 326-бабына сәйкес жүргізіледі.
10. Осы Кодекстің 120-бабына сәйкес шығарылған тауарларға қатысты берілген кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, мұндай декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, және көрсетілген тауарларға арналған декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру Комиссия айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
11. Тауарларға арналған декларацияларды бергенге дейін тауарлардың шығарылғаны туралы өтінішке, осы Кодекстің 120-бабының 4-тармағына сәйкес мұндай өтінішпен бірлесіп ұсынылатын құжаттарға қатысты кедендік, өзге құжаттардың және (немесе) мәліметтердің, және көрсетілген өтініште және (немесе) құжаттарда мәлімделген мәліметтердің тексеруін қолданған кезде құжаттарды сұрату тауарлар шығарылғанға дейін жүргізілмейді.
12. Тауарлардың кедендік құнын тексерген кезде кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 313-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі.
13. Тауарлардың шығарылған жерін тексеру кезінде кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 314-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі.
325-бап. Тауарлар шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
1. Егер кедендік декларация кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынумен бірге берілмесе, кеден органы тексерілетін мәліметтерге қатысты кедендік декларацияда мәліметтері көрсетілген құжаттарды декларанттан сұратуға құқылы.
2. Декларант осы баптың 1-тармағына сәйкес сұратылған құжаттарды осы Кодекстің 119-бабының 3-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін кемінде 4 сағат бұрын ұсынуы тиіс.
3. Егер декларант осы баптың 1-тармағына сәйкес сұратылған құжаттарды ұсынбаса, кеден органы осы Кодекстің 125-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартады.

9. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатая после выпуска товаров, либо в иных случаях применения данной формы таможенного контроля проводится в соответствии со статьей 326 настоящего Кодекса, за исключением проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, предусмотренном пунктом 10 настоящей статьи.
10. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении декларации на товары, поданной в отношении товаров, выпуск которых произведен в соответствии со статьей 120 настоящего Кодекса, документов, подтверждающих сведения, заявленные в такой декларации, и сведений, заявленных в указанной декларации на товары и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, проводится в порядке, определяемом Комиссией.
11. При применении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, документов, представленных совместно с таким заявлением в соответствии с пунктом 4 статьи 120 настоящего Кодекса, и сведений, заявленных в указанном заявлении и (или) в представленных документах, запрос документов до выпуска товаров не производится.
12. При проверке таможенной стоимости товаров проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится с учетом особенностей, предусмотренных статьей 313 настоящего Кодекса.
13. При проверке происхождения товаров проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится с учетом особенностей, предусмотренных статьей 314 настоящего Кодекса.
Статья 325. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая до выпуска товаров
1. Если подача таможенной декларации не сопровождалась представлением документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, таможенный орган вправе в отношении проверяемых сведений запросить у декларанта документы, сведения о которых указаны в таможенной декларации.
2. Запрошенные в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи документы должны быть представлены декларантом не позднее чем за 4 часа до истечения срока, указанного в пункте 3 статьи 119 настоящего Кодекса.
3. В случае если запрошенные в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи документы декларантом не представлены, таможенный орган отказывает в выпуске товаров в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса.

4. Кеден органы коммерциялық, бухгалтерлік құжаттарды, тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатты және (немесе) өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде кедендік декларацияда мәлімделген тексерілетін мәліметтердің, және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығын анықтау үшін қажетті жазбаша түсіндірулерді мынадай:
1) кедендік декларацияны беру кезінде не осы баптың 2-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда қажетті мәліметтер болмаған немесе мәлімделген мәліметтер тиісті түрде расталмаған;
2) кеден органы осы Кодекстің және кедендік реттеу саласындағы өзге халықаралық шарттар мен актілердің ережелерін және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасын сақтамау белгілерін, оның ішінде мұндай құжаттарда бар мәліметтердің дұрыс еместігін анықтаған жағдайларда сұратуға құқылы.
5. Декларанттан осы баптың 4-тармағына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату негізделген болуы тиіс және кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтер тиісті түрде расталмағанын не дұрыс болмауы мүмкін екендігін көрсететін белгілер тізбесін, қосымша сұрау салынатын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімін қамтуы тиіс.
Сұрау салынатын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін кеден органының лауазымды адамы тауарлармен мәміле шарттарын, тауар сипатын, оның мақсатын, сондай-ақ өзге де мән-жайларын ескере отырып тексерілетін мәліметтердің негізінде айқындайды.
6. Кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшеріне әсер ететін мәліметтерді растау мақсатында осы баптың 4-тармағына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кезінде кеден органы декларантты осы Кодекстің 121-бабына сәйкес тауарларды шығаруды жүргізу мүмкіндігі туралы хабарлайды. Бұл ретте кеден органы декларантқа осы Кодекстің 121-бабына сәйкес айқындалған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының төленуін қамтамасыз етуді беру талап етілмеген жардайларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінің есептемесін жолдайды.
Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері есептемесінің нысанын, электрондық құжат түріндегі мұндай есептеменің құрылымы мен форматын және оларды толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.

4. Таможенный орган вправе запросить коммерческие, бухгалтерские документы, сертификат о происхождении товара и (или) иные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, необходимые для установления достоверности и полноты проверяемых сведений, заявленных в таможенной декларации, и (или) сведений, содержащихся в иных документах, в следующих случаях:
1) документы, представленные при подаче таможенной декларации либо представленные в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, не содержат необходимых сведений или должным образом не подтверждают заявленные сведения;
2) таможенным органом выявлены признаки несоблюдения положений настоящего Кодекса и иных международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов, в том числе недостоверности сведений, содержащихся в таких документах.
5. Запрос документов и (или) сведений у декларанта в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи должен быть обоснованным и должен содержать перечень признаков, указывающих на то, что сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) сведения, содержащиеся в иных документах, должным образом не подтверждены либо могут являться недостоверными, перечень дополнительно запрашиваемых документов и (или) сведений, а также сроки представления таких документов и (или) сведений.
Перечень запрашиваемых документов и (или) сведений определяется должностным лицом таможенного органа исходя из проверяемых сведений с учетом условий сделки с товарами, характеристик товара, его назначения, а также иных обстоятельств.
6. При запросе документов и (или) сведений в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи в целях подтверждения сведений, влияющих на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенный орган информирует декларанта о возможности произвести выпуск товаров в соответствии со статьей 121 настоящего Кодекса. При этом таможенный орган направляет декларанту расчет размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, за исключением случаев, определенных в соответствии со статьей 121 настоящего Кодекса, когда предоставление обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется.
Форма расчета размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, структура и формат такого расчета в виде электронного документа и порядок их заполнения определяются Комиссией.

7. Осы баптың 4-тармағына сәйкес сұратылған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіруді декларант:
1) егер құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кедендік декларацияда және кедендік декларацияны беру кезінде ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексерумен байланысты болса - осы Кодекстің 119-бабының 3-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін кемінде 4 сағат бұрын;
2) егер құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кедендік декларацияда және осы баптың 2-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексерумен байланысты болса және тексерілетін мәліметтер кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың мөлшеріне әсер етпесе - осы Кодекстің 119-бабының 3-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін кемінде 2 сағат бұрын;
3) егер құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрату кедендік декларацияда және осы баптың 2-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексерумен байланысты болса және тексерілетін мәліметтер кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың мөлшеріне әсер етсе - осы Кодекстің 119-бабының 4 - 6-тармақтарына сәйкес тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін кемінде 1 жұмыс күні бұрын ұсынуға тиіс.
8. Егер осы баптың 4-тармағына сәйкес сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер, оның ішінде жазбаша түсіндірмелер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру осы баптың 7-тармағында белгіленген мерзімде ұсынылмаса және осы Кодекстің 121-бабында көзделген шарт сақталмаса, кеден органы осы Кодекстің 125-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тартады.
9. Осы баптың 1 және 4-тармақтарына сәйкес сұратылған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді олар сұратылған тұлғалар әрбір сұрау салу бойынша бір жиынтықта (бір уақытта) ұсынуға тиіс.
Кеден органы сұратқан құжаттармен және (немесе) мәліметтермен бір уақытта олар сұратылған тұлғалар кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстысын және толықтығын растау мақсатында өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуы мүмкін.
10. Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер, не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру не мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері тексерілетін мәліметтердің дұрыстысын және (немесе) толықтығын растаған жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 118-бабына сәйкес тауарлардың шығаруын жүргізеді.

7. Запрошенные в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, должны быть представлены декларантом:
1) не позднее чем за 4 часа до истечения срока, указанного в пункте 3 статьи 119 настоящего Кодекса, - если запрос документов и (или) сведений связан с проверкой сведений, содержащихся в таможенной декларации и документах, представленных при подаче таможенной декларации;
2) не позднее чем за 2 часа до истечения срока, указанного в пункте 3 статьи 119 настоящего Кодекса, - если запрос документов и (или) сведений связан с проверкой сведений, содержащихся в таможенной декларации и документах, представленных в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, и проверяемые сведения не влияют на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
3) не позднее чем за 1 рабочий день до истечения срока, установленного таможенным органом при продлении срока выпуска товаров в соответствии с пунктами 4 - 6 статьи 119 настоящего Кодекса, - если запрос документов и (или) сведений связан с проверкой сведений, содержащихся в таможенной декларации и документах, представленных в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, и проверяемые сведения влияют на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
8. В случае если запрошенные в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не представлены в сроки, установленные пунктом 7 настоящей статьи, и не соблюдено условие, предусмотренное статьей 121 настоящего Кодекса, таможенный орган отказывает в выпуске товаров в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса.
9. Документы и (или) сведения, запрошенные в соответствии с пунктами 1 и 4 настоящей статьи, должны быть представлены лицами, у которых они запрошены, одним комплектом (одновременно) по каждому запросу.
Одновременно с запрошенными таможенным органом документами и (или) сведениями лицами, у которых они запрошены, могут быть представлены иные документы и (или) сведения в целях подтверждения достоверности и полноты сведений, заявленных в таможенной декларации, и (или) сведений, содержащихся в иных документах.
10. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений до выпуска товаров в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, либо результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, таможенный орган производит выпуск товаров в соответствии со статьей 118 настоящего Кодекса.

11. Тауарлар шығарылғанға дейін кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар мен (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру не мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері тексерілетін мәліметтердің дұрыстысын және (немесе) толықтығын растамаған және (немесе) кедендік, өзге құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тексеруін жүргізу үшін негіздемелерді жоймаған жағдайда, кеден органы оның билігіндегі ақпараттың негізінде осы Кодекстің 112-бабына сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын жолдайды.
12. Егер кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы Кодекстің 119-бабында белгіленген тауарларды шығару мерзімінде, оның ішінде осы баптың 7-тармағында белгіленген мерзімде құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбаумен байланысты аяқталмаған жағдайда, кеден органы декларантқа тауарлардың шығаруын осы Кодекстің 121-бабына сәйкес жүргізу мүмкін екендігі туралы хабарланды.
13. Осы Кодекстің 121-бабына сәйкес тауарларды шығарған кезде кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру осы баптың 14 - 18-тармақтарына сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін аяқталады.
14. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтау үшін кеден органы сұратқан және осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзімде ұсынылмаған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді декларант тауарларды шығарғаннан кейін, осы Кодекстің 314-бабының 2-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кедендік декларацияның тіркелген күнінен бастап күнтізбелік 60 күннен аспайтын мерзімде ұсынуы мүмкін.
Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді кеден органы сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылған күннен бастап, ал егер мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзімде ұсынылмаса, - мұндай мерзім аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей аяқтайды.
15. Егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді жүргізу үшін негіздемелерді жоймаса, кеден органы осы баптың 14-тармағының екінші абзацында белгіленген мерзім аяқталғанға дейін қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің және (немесе) өзге құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстысын және толықтығын анықтау үшін қажетті жазбаша түсіндірмелерді сұратуға құқылы.
Мұндай қосымша құжаттар және (немесе) мәліметтер, оның ішінде жазбаша түсіндірмелер кеден органы сұрау салуды тіркеген күннен бастап күнтізбелік 10 күннен кешіктірілмей ұсынылуға тиіс.

11. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений до выпуска товаров в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, либо результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, не подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений и (или) не устраняют оснований для проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, таможенным органом на основании информации, имеющейся в его распоряжении, направляется требование об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, до выпуска товаров в соответствии со статьей 112 настоящего Кодекса.
12. В случае если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений не может быть завершена в сроки выпуска товаров, установленные статьей 119 настоящего Кодекса, в том числе в связи с непредставлением документов и (или) сведений в сроки, установленные пунктом 7 настоящей статьи, таможенный орган информирует декларанта о возможности произвести выпуск товаров в соответствии со статьей 121 настоящего Кодекса.
13. При выпуске товаров в соответствии со статьей 121 настоящего Кодекса проверка таможенных, иных документов и (или) сведений завершается после выпуска товаров в соответствии с пунктами 14 - 18 настоящей статьи.
14. Документы и (или) сведения, запрошенные таможенным органом и не представленные в срок, указанный в пункте 7 настоящей статьи, для завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений могут быть представлены декларантом после выпуска товаров в срок, не превышающий 60 календарных дней со дня регистрации таможенной декларации, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 статьи 314 настоящего Кодекса.
Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений завершается таможенным органом не позднее 30 календарных дней со дня представления запрошенных документов и (или) сведений, а если такие документы и (или) сведения не представлены в срок, установленный абзацем первым настоящего пункта, - со дня истечения такого срока.
15. Если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не устраняют оснований для проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, таможенный орган до истечения срока, установленного абзацем вторым пункта 14 настоящей статьи, вправе запросить дополнительные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, необходимые для установления достоверности и полноты проверяемых сведений, заявленных в таможенной декларации, и (или) сведений, содержащихся в иных документах.
Такие дополнительные документы и (или) сведения, в том числе письменные пояснения, должны быть представлены не позднее 10 календарных дней со дня регистрации таможенным органом запроса.

16. Қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде жазбаша түсіндірмелерді ұсыну туралы сұрау салу жолданған кезде осы баптың 14-тармағының екінші абзацында көрсетілген мерзім кеден органы мұндай сұрау салуды тіркеген күннен бастап тоқтатыла тұрады және кеден органы қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, оның ішінде жазбаша түсіндірмелерді алған күннен бастап, ал оларды ұсынбаған жағдайда - оларды ұсыну мерзімі аяқталған күннен бастап жалғасады.
17. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру не мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері осы Кодекстің, кедендік реттеу саласындағы өзге халықаралық шарттардың және актілердің және мүше мемлекеттер заңнамасының ережелерін сақтауды, оның ішінде тексерілетін мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растамаған және (немесе) кедендік, өзге құжаттарды (немесе) мәліметтерді тексеруді жүргізу үшін негіздемелерді жоймаған жағдайда, кеден органы оның билігіндегі ақпараттың негізінде осы Кодекстің 112-бабына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдайды.
18. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы баптың 4 және 15-тармақтарына сәйкес сұратылған құжаттар және (немесе) мәліметтер не мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынылуы мүмкін еместігінің және (немесе) олардың жоқтығының себептерін түсіндіру осы бапта белгіленген мерзімде ұсынылмаса, кеден органы оның билігіндегі ақпараттың негізінде осы Кодекстің 112-бабына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешім қабылдайды.
19. Кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталған кезде, егер осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер, мұндай тексеру шеңберінде жүргізілген тауарларды және (немесе) құжаттарды өзге нысандарда кедендік бақылау және (немесе) олардың кедендік сараптамасы нәтижелері тексерілетін мәліметтердің дұрыстысын және (немесе) толықтығын растаған жағдайда, кеден органы кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексерудің аяқталғаны туралы және осы Кодекстің 121-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді қайтару (есепке жатқызу) мүмкіндігі туралы декларантқа хабарлайды.

16. При направлении запроса о представлении дополнительных документов и (или) сведений, в том числе письменных пояснений, течение срока, указанного в абзаце втором пункта 14 настоящей статьи, приостанавливается со дня регистрации таможенным органом такого запроса и возобновляется со дня получения таможенным органом дополнительных документов и (или) сведений, в том числе письменных пояснений, а в случае их непредставления - со дня истечения срока их представления.
17. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, либо результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, не подтверждают соблюдение положений настоящего Кодекса, иных международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства государств-членов, в том числе достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, и (или) не устраняют оснований для проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, таможенным органом на основании информации, имеющейся в его распоряжении, принимается решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, в соответствии со статьей 112 настоящего Кодекса.
18. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, если документы и (или) сведения, запрошенные таможенным органом в соответствии с пунктами 4 и 15 настоящей статьи, либо объяснения причин, по которым такие документы и (или) сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, не представлены в установленные настоящей статьей сроки, таможенным органом на основании информации, имеющейся в его распоряжении, принимается решение о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, в соответствии со статьей 112 настоящего Кодекса.
19. При завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случае, если представленные в соответствии с настоящей статьей документы и (или) сведения, результаты таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов, проведенных в рамках такой проверки, подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, таможенный орган информирует декларанта о завершении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений и о возможности возврата (зачета) обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предоставленного в соответствии с пунктом 1 статьи 121 настоящего Кодекса.

20. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді қайтару (есепке жатқызу) осы Кодекстің 63-бабының 7-тармағына, 10-тарауына және 76-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
326-бап. Тауарлар шығарылғаннан кейін, және өзге жағдайларда басталған кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру
1. Тауарлар шығарылғаннан кейін басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру кезінде не кедендік бақылаудың осы нысанын қолданудың өзге жардайларында кеден органы осы Кодекстің 340-бабына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуға және алуға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жағдайларда кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді жүргізу нәтижелері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес ресімделеді.
3. Тауарлар шығарылғаннан кейін басталған кедендік декларацияға қатысты кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды, кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді тексеру нәтижелері бойынша кеден органы осы Кодекске сәйкес, ал өзге жағдайларда кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша - мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес шешім қабылдайды.
327-бап. Кедендік қарап тексеру
1. Кедендік қарап тексеру - кедендік бақылау барысында үй-жайларды және аумақтарды кедендік қарап тексерудің нысанында жүргізілетін мұндай қарап тексеруді қоспағанда) көлік құралдарының жүк тиейтін орын жайларын (бөліктерін) және тауарлардың орамасын ашпай, тексерілетін объектілер (жеке тұлғалардың бағажын қоса алғанда) мен олардың бөліктерін бөлшектемей, демонтаждаусыз өзге де тәсілдермен бүтіндігін бұзбай тауарларға, оның ішінде көлік құралдарына және жеке тұлғалардың багажына, жүк тиелетін ыдысқа, кедендік пломбыларға, мөрлерге және өзге идентификаттау құралдарына көзбен қарап тексеру жүргізуді білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Кедендік қарап тексеру оларға қатысты кедендік бақылау жүргізілетін тауарлар туралы мәліметтерді тексеру және (немесе) алу мақсатында, сондай-ақ тауарларда, көлік құралдарында және олардың жүк тиейтін орын жайларында (бөліктерінде) кедендік пломбылардың, мөрлердің және өзге идентификаттау құралдарының бар болуын тексеру мақсатында жүргізіледі.

20. Возврат (зачет) обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в соответствии с пунктом 7 статьи 63, главой 10 и статьей 76 настоящего Кодекса.
Статья 326. Проверка таможенных, иных документов и (или) сведений, начатая после выпуска товаров, и в иных случаях
1. При проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатой после выпуска товаров, либо в иных случаях применения данной формы таможенного контроля таможенный орган вправе запрашивать и получать документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в соответствии со статьей 340 настоящего Кодекса.
2. Результаты проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в случаях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, оформляются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. По результатам проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении таможенной декларации, документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, начатой после выпуска товаров, таможенным органом принимаются решения в соответствии с настоящим Кодексом, а по результатам проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в иных случаях - в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 327. Таможенный осмотр
1. Таможенный осмотр - форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении визуального осмотра товаров, в том числе транспортных средств и багажа физических лиц, грузовых емкостей, таможенных пломб, печатей и иных средств идентификации без вскрытия грузовых помещений (отсеков) транспортных средств и упаковки товаров, разборки, демонтажа, нарушения целостности обследуемых объектов (включая багаж физических лиц) и их частей иными способами, за исключением такого осмотра, проводимого в ходе таможенного контроля в форме таможенного осмотра помещений и территорий.
2. Таможенный осмотр проводится в целях проверки и (или) получения сведений о товарах, в отношении которых проводится таможенный контроль, а также в целях проверки наличия на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях (отсеках) таможенных пломб, печатей и других средств идентификации.

3. Кедендік қарап тексеру декларант, тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар және олардың өкілдері кедендік қарап тексеру кезінде қатысуға ниет білдіретін жардайларды қоспағанда, аталған адамдардың қатысуынсыз жүргізілуі мүмкін.
4. Кедендік қарап тексеру нәтижелері Комиссия айқындаған нысанда кедендік тексеріп қарау актісін жасау не кеден органына ұсынылған көліктік (тасымалдау), коммерциялық немесе кедендік құжаттарға кедендік қарап тексерудің өткізілу фактісі туралы белгіні қою арқылы ресімделеді.
Жеке Тұлғалардың багажына және (немесе) жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына кедендік қарап тексеру жүргізу кезінде кедендік қарап тексерудің актісі, егер оны кеден органдары кедендік операцияларды жасау және (немесе) кедендік бақылауды жүргізу кезінде пайдаланған жағдайда ғана жасалады.
5. Егер кедендік қарап тексеруді жүргізу нәтижелері тауарларға қатысты өкілеттілігі бар тұлғаның талабы бойынша кеден органына ұсынылған көліктік (тасымалдау), коммерциялық немесе кедендік құжаттарға кедендік қарап тексерудің өткізілу фактісі туралы белгіні қою арқылы ресімделген жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғалары кедендік қарап тексерудің актісін:
1) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында кедендік қарап тексеруді жүргізу кезінде - кедендік қарап тексеруді жүргізгеннен кейін жұмыс уақытының 2 сағатынан кешіктірмей;
2) кедендік қарап тексеруді өзге орындарда жүргізу кезінде - кедендік қарап тексеруді жүргізген күннен кейінгі жұмыс күні басталған кезден бастап 2 сағаттан кешіктірмей жасауға міндетті.
6. Кедендік қарап тексерудің актісі 2 данада жасалады, олардың біреуі тауарларға қатысты өкілеттілігі бар тұлғаға, не оның өкіліне, егер бұл тұлғалар белгіленсе, тапсырылады (жолданады).
328-бап. Кедендік тексеріп қарау
1. Кедендік тексеріп қарау - тауарлардың орамасын, көлік құралдарының жүк тиейтін орынжайларын (бөліктерін), ыдыстарды, контейнерлерді тауарлар орналасқан немесе орналасуы мүмкін өзге де орындарды ашумен және (немесе) оларға қолданылған кедендік пломбаларды, мөрлерді немесе өзге сәйкестендіру құралдарын жоюмен, тексерілетін объектілер мен олардың бөліктерін бөлшектеумен, демонтаждаумен немесе өзге де тәсілдермен бүтіндігін бұзумен тауарларға, оның ішінде көлік құралдарына және жеке Тұлғалардың багажына қатысты қарап тексеруді жүргізуді және өзге де әрекеттерді жасауды білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Кедендік тексеріп қарау оларға қатысты кедендік бақылау жүргізілетін тауарлар туралы мәліметтерді тексеру және (немесе) алу мақсатында жүргізіледі.

3. Таможенный осмотр может проводиться в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, и их представителей, за исключением случаев, когда указанные лица изъявляют желание присутствовать при таможенном осмотре.
4. Результаты проведения таможенного осмотра оформляются путем составления акта таможенного осмотра, форма которого определяется Комиссией, либо проставления отметок о факте проведения таможенного осмотра на представленных таможенному органу транспортных (перевозочных), коммерческих или таможенных документах.
При проведении таможенного осмотра багажа физических лиц и (или) транспортных средств для личного пользования акт таможенного осмотра составляется только в случае, если он будет использоваться таможенными органами при совершении таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля.
5. В случае если результаты проведения таможенного осмотра оформлены путем проставления отметок о факте проведения таможенного осмотра на представленных таможенному органу транспортных (перевозочных), коммерческих или таможенных документах, по требованию лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, должностные лица таможенного органа обязаны составить акт таможенного осмотра:
1) при проведении таможенного осмотра в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза - не позднее 2 часов рабочего времени после проведения таможенного осмотра;
2) при проведении таможенного осмотра в иных местах - не позднее 2 часов с момента начала рабочего дня, следующего за днем проведения таможенного осмотра.
6. Акт таможенного осмотра составляется в 2 экземплярах, один из которых вручается (направляется) лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, либо его представителю, если эти лица установлены.
Статья 328. Таможенный досмотр
1. Таможенный досмотр - форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении осмотра и совершении иных действий в отношении товаров, в том числе транспортных средств и багажа физических лиц, со вскрытием упаковки товаров, грузовых помещений (отсеков) транспортных средств, емкостей, контейнеров или иных мест, в которых находятся или могут находиться товары, и (или) с удалением примененных к ним таможенных пломб, печатей или иных средств идентификации, разборкой, демонтажем или нарушением целостности обследуемых объектов и их частей иными способами.
2. Таможенный досмотр проводится в целях проверки и (или) получения сведений о товарах, в отношении которых проводится таможенный контроль.

3. Кеден органы кедендік тексеріп қарауды жүргізу орны мен уақыты туралы, егер бұл тұлғалар белгіленсе, декларанттың немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғаның хабарламаны алуы фактісін растауға мүмкіндік беретін кез келген тәсілмен хабарлайды. Кедендік тексеріп қарауды жүргізу уақытын тағайындаған кезде мұндай тұлғалардың келуінің орынды мерзімі есепке алынады.
4. Осы баптың 6-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, декларант, тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар және олардың өкілдері өз бастамалары бойынша кедендік тексеріп қарауды жүргізген кезде қатысуға құқылы.
5. Кеден органының талабы бойынша декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар және олардың өкілдері кедендік тексеріп қарауды жүргізген кезде қатысуға және кеден органының лауазымды тұлғаларына қажетті жәрдем көрсетуге міндетті. Тасымалдаушы арнайы уәкілетті еткен өкіл болмаған кезде көлік құралын басқаратын жеке тұлға өкіл болып табылады.
6. Кеден органы мынадай:
1) көрсетілген тұлғалардың келмеуі не мұндай тұлғалар белгіленбеген жағдайларда;
2) ұлттық (мемлекеттік) қауіпсіздікке, адамның өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктерге, қоршаған ортаға, мүше мемлекеттердің ұлттық мәдени игілік объектілерінің сақталуына қауіп төнген және кейінге қалдыруға болмайтын өзге мән-жайлар пайда болған, оның ішінде тауарлар тез тұтанатын заттар, жарылу қауіптілігі бар заттар, жарылғыш, улайтын, қауіпті химиялық және биологиялық заттар, есірткі құралдары, психотропты, қатты әсер ететін, улы, уытты, радиоактивті заттар, ядролық материалдар және басқа да сондай тауарлар болып табылатынын көрсететін белгілері болған, сондай-ақ тауарлар жағымсыз иіс таратқан жағдайларда;
3) тауарларды халықаралық пошта жөнелтілімдерде жөнелткен;
4) тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетуді көздейтін кедендік рәсімді немесе осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімге орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды бұза отырып, оларды Одақтың кедендік аумағында қалдырған жағдайларда декларант, тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғалар, және олардың өкілдері болмағанда кедендік тексеріп қарауды жүргізуге құқылы.
7. Кедендік тексеріп қарау осы баптың 6-тармағының 1, 2 және 4-тармақтарында көрсетілген жағдайларда 2 куәгердің қатысуымен, ал осы баптың 6-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жағдайда, - пошта байланысының тағайындалған операторы өкілінің қатысуымен, ал ол болмаған кезде – 2 куәгердің қатысуымен жүргізіледі.

3. Таможенный орган уведомляет о месте и времени проведения таможенного досмотра любым способом, позволяющим подтвердить факт получения уведомления, декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, если эти лица установлены. При назначении времени проведения таможенного досмотра учитываются разумные сроки прибытия таких лиц.
4. Декларант, иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители вправе по собственной инициативе присутствовать при проведении таможенного досмотра, за исключением случаев, установленных пунктом 6 настоящей статьи.
5. По требованию таможенного органа декларант или иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители обязаны присутствовать при проведении таможенного досмотра и оказывать должностным лицам таможенного органа необходимое содействие. При отсутствии представителя, специально уполномоченного перевозчиком, таковым является физическое лицо, управляющее транспортным средством.
6. Таможенный орган вправе проводить таможенный досмотр в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, и их представителей в следующих случаях:
1) неявка указанных лиц либо случаи, когда такие лица не установлены;
2) наличие угрозы национальной (государственной) безопасности, жизни и здоровью человека, животных и растений, окружающей среде, сохранению объектов национального культурного достояния государств-членов и наступление иных обстоятельств, не терпящих отлагательства, в том числе наличие признаков, указывающих на то, что товары являются легковоспламеняющимися веществами, взрывоопасными предметами, взрывчатыми, отравляющими, опасными химическими и биологическими веществами, наркотическими средствами, психотропными, сильнодействующими, ядовитыми, токсичными, радиоактивными веществами, ядерными материалами и другими подобными товарами, а также случаи, когда товары распространяют неприятный запах;
3) пересылка товаров в международных почтовых отправлениях;
4) оставление на таможенной территории Союза товаров в нарушение таможенной процедуры, предусматривающей их вывоз с таможенной территории Союза, или условий, установленных для использования отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры.
7. Таможенный досмотр в случаях, указанных в подпунктах 1, 2 и 4 пункта 6 настоящей статьи, проводится в присутствии 2 понятых, а в случае, указанном в подпункте 3 пункта 6 настоящей статьи, - в присутствии представителя назначенного оператора почтовой связи, а при его отсутствии - в присутствии 2 понятых.

8. Кедендік тексеріп қарау нәтижелері осы Кодекстің 317-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, нысанын Комиссия айқындаған кедендік тексеріп қарау актісін жасау арқылы не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес көзделген өзге тәсілмен ресімделеді.
9. Кедендік тексеріп қарау актісінде мынадай мәліметтер:
1) кедендік тексеріп қарауды жүргізген кеден органының лауазымды тұлғалары және оны жүргізген кезде қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер;
2) декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлға болмағанда кедендік тексеріп қарауды жүргізу себептері;
3) кедендік тексерін қарау нәтижелері;
4) акт нысанында көзделген өзге де мәліметтер көрсетіледі.
10. Кедендік тексеріп қарау актісі 2 данада жасалады, олардың біреуі егер бұл тұлғалар белгіленсе, декларантқа немесе тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге тұлғаға, не олардың өкілдеріне тапсырылады (жолданады).
329-бап. Жеке кедендік тексеріп қарау
1. Жеке кедендік тексеріп қарау - жеке тұлғалардың тексеріп қарауын жүргізуді білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Жеке кедендік тексеріп қарау Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін және кедендік бақылау аймағындағы немесе халықаралық әуежайдың транзит аймағындағы жеке тұлғалар кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді, мүше мемлекеттердің заңнамасын бұза отырып, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды өзінде жасырып және ерікті түрде бермей тұр деп ойлауға жеткілікті негіздер болған кезде, сол жеке тұлғаларға қатысты ғана жүргізілуі мүмкін.
3. Жеке кедендік тексеріп қарау осы баптың 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғаларда кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді, мүше мемлекеттердің заңнамасын бұза отырып Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін өзінде жасырып тұрған тауарларды анықтау мақсатында жүргізіледі және кедендік бақылаудың ерекше нысаны болып табылады.
4. Жеке кедендік тексеріп қарау кеден органы басшысының (бастығының), ол уәкілетті еткен кеден органы басшысы орынбасарының (бастық орынбасарының) не оларды алмастыратын тұлғалардың шешімі бойынша, ал егер бұл мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, - кедендік бақылау жүргізуге уәкілетті кеден органы бөлімшесі басшысының (бастығының), ол уәкілетті еткен кеден органы бөлімшесі басшысы орынбасарының (бастық орынбасарының) не оларды алмастыратын тұлғалардың шешімі бойынша жүргізіледі.
Көрсетілген шешім жазбаша нысанда ресімделеді.

8. Результаты проведения таможенного досмотра оформляются путем составления акта таможенного досмотра, форма которого определяется Комиссией, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 317 настоящего Кодекса, либо оформляются иным способом, предусмотренным в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
9. В акте таможенного досмотра указываются следующие сведения:
1) сведения о должностных лицах таможенного органа, проводивших таможенный досмотр, и лицах, присутствовавших при его проведении;
2) причины проведения таможенного досмотра в отсутствие декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров;
3) результаты таможенного досмотра;
4) иные сведения, предусмотренные формой акта.
10. Акт таможенного досмотра составляется в 2 экземплярах, один из которых вручается (направляется) декларанту или иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, либо их представителям, если эти лица установлены.
Статья 329. Личный таможенный досмотр
1. Личный таможенный досмотр - форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении досмотра физических лиц.
2. Личный таможенный досмотр может проводиться только в отношении физических лиц, следующих через таможенную границу Союза и находящихся в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта, при наличии достаточных оснований полагать, что такие лица скрывают при себе и добровольно не выдают товары, перемещаемые через таможенную границу Союза в нарушение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательства государств-членов.
3. Личный таможенный досмотр проводится в целях выявления у физических лиц, указанных в пункте 2 настоящей статьи, скрываемых при себе товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза в нарушение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательства государств-членов, и является исключительной формой таможенного контроля.
4. Личный таможенный досмотр проводится по решению руководителя (начальника) таможенного органа, уполномоченного им заместителя руководителя (заместителя начальника) таможенного органа либо замещающих их лиц, а если это предусмотрено законодательством государств-членов о таможенном регулировании, - по решению руководителя (начальника) подразделения таможенного органа, уполномоченного проводить таможенный контроль, уполномоченного им заместителя руководителя (заместителя начальника) подразделения таможенного органа либо замещающих их лиц.
Указанное решение оформляется в письменной форме.

5. Жеке кедендік тексеріп қарауды тексеріліп қаралатын адаммен бір жыныстағы кеден органының лауазымды тұлғалары сол жыныстағы екі куәгердің қатысуымен санитарлық-гигиеналық талаптарға сай келетін оқшауланған үй-жайда жүргізеді. Бұл үй-жайға осы бапта көрсетілген тұлғалардан басқа жеке тұлғалардың кіруіне, және басқа жеке тұлғалардың жеке кедендік тексеріп қараудың жүргізілуін қадағалау мүмкіндігіне жол берілмеуге тиіс.
Жеке тексеріп қаралатын адамның денесін тексеріп зерттеуді, қажет болған жағдайда арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып, медицина қызметкері ғана жүргізеді.
Кәмелетке толмағанды немесе әрекетке қабілетсіз жеке тұлғаны жеке кедендік тексеріп қарау кезінде оның заңды өкілдері (ата-аналары, асырап алушылары, қорғаншылары не қамқоршылары) немесе оны алып жүретін адамдар қатысуға міндетті.
6. Жеке кедендік тексеріп қарау басталар алдында кеден органының лауазымды тұлғасы жеке тұлғаны жеке тексеріп қарауды жүргізу туралы шешіммен, мұндай жеке тексеріп қарауды жүргізу кезіндегі оның құқықтарымен таныстыруға, сондай-ақ оған кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді, мүше мемлекеттердің заңнамасын бұза отырып, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды өз еркімен беруіне ұсынуға міндетті.
Жеке тұлғаның жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу туралы шешіммен танысу фактісін осы жеке тұлға мұндай тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімге тиісті жазба жасау арқылы куәландырады. Жеке тұлға мұңдан жазба жасаудан бас тартқан жағдайда жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімге осындай тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімді жариялаған кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасының және жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу кезінде қатысатын куәгерлердің қолымен куәландырылатын тиісті белгі қойылады.
7. Жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу кезінде кеден органы лауазымды тұлғасының әрекеті өзіне қатысты жеке кедендік қарап тексеру жүрігізіліп отырған жеке тұлғаның ар-намысы мен абыройына нұқсан келтірмеуге және осы жеке тұлғаның денсаулығына зиян және мүлкіне залал келтірмеуге тиіс.
8. Өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізіліп отырған жеке тұлғаның:
1) жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу басталғанға дейін жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы шешіммен және оны жүргізу тәртібімен танысуға;
2) өз құқықтары мен міндеттерімен танысуға;

5. Личный таможенный досмотр проводится должностными лицами таможенного органа одного пола с лицом, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, в присутствии 2 понятых того же пола в изолированном помещении, отвечающем санитарно-гигиеническим требованиям. Доступ в помещение физических лиц, кроме указанных в настоящей статье, и возможность наблюдения за проведением личного таможенного досмотра другими физическими лицами должны быть исключены.
Обследование тела физического лица, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, проводится только медицинским работником с использованием при необходимости специальной медицинской техники.
При проведении личного таможенного досмотра несовершеннолетнего или недееспособного физического лица обязаны присутствовать его законные представители (родители, усыновители, опекуны либо попечители) или сопровождающие его лица.
6. Перед началом проведения личного таможенного досмотра должностное лицо таможенного органа обязано ознакомить физическое лицо с решением о проведении личного таможенного досмотра и его правами при проведении такого личного таможенного досмотра, а также предложить ему добровольно выдать товары, перемещаемые через таможенную границу Союза в нарушение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательства государств-членов.
Факт ознакомления физического лица с решением о проведении личного таможенного досмотра удостоверяется этим физическим лицом путем проставления соответствующей надписи в решении о проведении такого личного таможенного досмотра. В случае отказа физического лица от проставления такой надписи делается соответствующая отметка на решении о проведении личного таможенного досмотра, удостоверяемая подписями уполномоченного должностного лица таможенного органа, объявившего решение о проведении такого личного таможенного досмотра, и понятых, присутствующих при проведении личного таможенного досмотра.
7. Действия должностного лица таможенного органа при проведении личного таможенного досмотра не должны ущемлять честь и достоинство физического лица, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, и причинять вред здоровью и ущерб имуществу этого физического лица.
8. Физическое лицо, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, имеет право:
1) ознакомиться с решением о проведении личного таможенного досмотра и порядком его проведения до начала проведения личного таможенного досмотра;
2) ознакомиться со своими правами и обязанностями;

3) түсіндірмелер беруге және қолдаухаттарды мәлімдеуге;
4) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді, мүше мемлекеттердің заңнамасын бұза отырып, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін өзі жасырып отырған тауарларды өз еркімен беруге;
5) жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғасы жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу актісіне міндетті түрде енгізе отырып, мәлімдеме жасауға;
6) ана тілін және аудармашының қызметтерін пайдалануға;
7) жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы акті жасалып болған соң онымен танысуға және оған жазбаша нысанда мәлімдемелер жасауға;
8) жеке кедендік тексеріп қарау жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғаларының әрекеттеріне осы Кодекске сәйкес шағымдануға құқығы бар.
9. Жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу барысында жеке тексеріліп қаралатын жеке тұлға және оның заңды өкілі жеке кедендік тексеріп қарау жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғасының заңды талаптарын орындауға міндетті.
10. Жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу нәтижелері жеке кедендік тексеріп қарау актісін жасау арқылы ресімделеді, оның нысанын Комиссия айқындайды.
Көрсетілген акт жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу барысында не ол аяқталғаннан кейін 1 сағат ішінде жасалуы тиіс.
11. Жеке кедендік тексеріп қарау актісіне жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізген кеден органының лауазымды тұлғасы, өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлға немесе оның заңды өкілі немесе оны алып жүрген адам, куәгерлер, ал өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлғаның денесіне тексеріп зерттеу жүргізілген кезде - медициналық қызметкер де қолдарын қояды.
12. Жеке кедендік тексеріп қарау актісі 2 данада жасалады, олардың біреуі өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлғаға, оның заңды өкіліне немесе оны алып жүрген адамға, куәгерлерге ол жасалғаннан кейін дереу табыс етіледі.
330-бап. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру
1. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру - үй-жайлар мен аумақтарға, оның ішінде көрсетілген орындардағы тауарларға және (немесе) құжаттарға көзбен қарап тексеру жүргізуді білдіретін кедендік бақылау нысаны.
2. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру қарап тексерілетін үй-жайларда және (немесе) аумақтарда кедендік бақылау объектілері болып табылатын тауарлардың және (немесе) құжаттардың бар немесе жоқ болуын тексеру мақсатында, сондай-ақ мұндай тауарлар және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді тексеру және (немесе) алу және тауарларда, көлік құралдарында және олардың жүк тиейтін орынжайларында (бөліктерде) кедендік пломбалардың, мөрлердің және басқа сәйкестендіру құралдарының бар болуын тексеру мақсатында жүргізіледі.

3) давать объяснения и заявлять ходатайства;
4) добровольно выдать скрываемые при себе товары, перемещаемые через таможенную границу Союза в нарушение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательства государств-членов;
5) делать заявление с обязательным внесением его в акт личного таможенного досмотра должностным лицом таможенного органа, проводящим личный таможенный досмотр;
6) пользоваться родным языком и услугами переводчика;
7) знакомиться с актом личного таможенного досмотра по окончании его составления и делать в нем заявления в письменной форме;
8) обжаловать действия должностных лиц таможенного органа, проводящих личный таможенный досмотр, в соответствии с настоящим Кодексом.
9. В ходе проведения личного таможенного досмотра физическое лицо, в отношении которого он проводится, и его законный представитель обязаны выполнять законные требования должностного лица таможенного органа, проводящего личный таможенный досмотр.
10. Результаты проведения личного таможенного досмотра оформляются путем составления акта личного таможенного досмотра, форма которого определяется Комиссией.
Указанный акт должен быть составлен в ходе проведения личного таможенного досмотра либо в течение 1 часа после его завершения.
11. Акт личного таможенного досмотра подписывается должностным лицом таможенного органа, проводившим личный таможенный досмотр, физическим лицом, в отношении которого был проведен личный таможенный досмотр, или его законным представителем, или сопровождающим его лицом, понятыми, а при проведении обследования тела физического лица, в отношении которого был проведен личный таможенный досмотр, - также медицинским работником.
12. Акт личного таможенного досмотра составляется в 2 экземплярах, один из которых вручается физическому лицу, в отношении которого был проведен личный таможенный досмотр, его законному представителю или сопровождающему его лицу незамедлительно после его составления.
Статья 330. Таможенный осмотр помещений и территорий
1. Таможенный осмотр помещений и территорий - форма таможенного контроля, заключающаяся в проведении визуального осмотра помещений и территорий, а также находящихся в указанных местах товаров и (или) документов.
2. Таможенный осмотр помещений и территорий проводится в целях проверки наличия или отсутствия в осматриваемых помещениях или на территориях товаров и (или) документов, являющихся объектами таможенного контроля, а также в целях проверки и (или) получения сведений о таких товарах и (или) документах и проверки наличия на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях (отсеках) таможенных пломб, печатей и других средств идентификации.

3. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеруді кеден органдары уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары, еркін қоймалары, бажсыз сауда дүкендері ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын, сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлардың тауарларды уақытша сақтауына арналған немесе пайдаланылатын құрылыстардың, орынжайлардың (орынжай бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңдар бөліктерінің) сәйкестігін, осы Кодекстің 411-бабының 4-тармағына, 416-бабының 5-тармағына, 421-бабының 4-тармағына, 426-бабының 4-тармағына және 433-бабы 3-тармағының 4-тармақшасына сәйкес белгіленген талаптар мен шарттарға сәйкес келуін тексеру мақсатында жүргізуі мүмкін.
4. Егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, орынжайлар мен тұрғын үй жайлардағы аумақтарды кедендік қарап тексеруді жүргізуге жол беріледі.
5. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру жүргізуге арналған ұйғарым және кеден органы лауазымды тұлғасының қызметтік куәлігі ұсынылған кезде жүргізіледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру жүргізуге арналған ұйғарым нысаны мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеруді жүргізу кезінде осы баптың бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды, өздеріне қатысты (өздерінде) көшпелі кедендік тексеру жүргізіліп жатқан тұлғалардың ұсынуы талап етілмейді.
6. Үй-жайлар мен аумаққа кіруге рұқсат берілмеген жағдайда кеден органдарының лауазымды тұлғалары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қарсылықтың жолын кесіп және (немесе) жабық үй-жайларды ашып кіруге құқылы.
7. Егер мүше мемлекеттің заңнамасында жекелеген объектілерге кірудің арнайы тәртібі көзделсе, онда мұндай кіру осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
8. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру оны өткізу үшін қажет болатын қысқа мерзімде жүргізілуі тиіс және егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында өзге мерзім белгіленбесе, 1 жұмыс күнінен артық созылуы мүмкін емес.
9. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру нәтижелері нысанын Комиссия айқындайтын үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру актісін жасау арқылы ресімделеді.
10. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап тексеру актісі 2 данада жасалады, олардың бірі үй-жайы және (немесе) аумағы қарап тексерілген тұлғаға, егер бұл тұлға белгіленсе, табыс етіледі.

3. Таможенный осмотр помещений и территорий может проводиться таможенными органами в целях проверки соответствия сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), предназначенных для использования или используемых в качестве складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, магазинов беспошлинной торговли, а также предназначенных или используемых для временного хранения товаров уполномоченными экономическими операторами, требованиям и условиям, установленным в соответствии с пунктом 4 статьи 411, пунктом 5 статьи 416, пунктом 4 статьи 421, пунктом 4 статьи 426 и подпунктом 4 пункта 3 статьи 433 настоящего Кодекса.
4. Проведение таможенного осмотра помещений и территорий в жилых помещениях допускается, если это предусмотрено законодательством государств-членов.
5. Таможенный осмотр помещений и территорий проводится при предъявлении предписания на проведение таможенного осмотра помещений и территорий и служебного удостоверения должностного лица таможенного органа.
Форма предписания на проведение таможенного осмотра помещений и территорий устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Предъявление документов, указанных в абзаце первом настоящего пункта, не требуется при проведении таможенного осмотра помещений и территорий у лиц, в отношении (у) которых проводится выездная таможенная проверка.
6. В случае отказа в доступе в помещения и на территорию должностные лица таможенных органов вправе входить в помещения и на территорию с пресечением сопротивления и (или) со вскрытием запертых помещений в соответствии с законодательством государств-членов.
7. В случае если законодательством государства-члена предусмотрен специальный порядок доступа на отдельные объекты, то такой доступ осуществляется в порядке, установленном законодательством этого государства-члена.
8. Таможенный осмотр помещений и территорий должен проводиться в возможно короткий срок, необходимый для его проведения, и не может продолжаться более 1 рабочего дня, если иной срок не установлен законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
9. Результаты проведения таможенного осмотра помещений и территорий оформляются путем составления акта таможенного осмотра помещений и территорий, форма которого определяется Комиссией.
10. Акт таможенного осмотра помещений и территорий составляется в 2 экземплярах, один из которых подлежит вручению (направлению) лицу, помещения и (или) территории которого осматривались, если это лицо установлено.

331-бап. Кедендік тексеру
1. Кедендік тексеру - осы Кодексте белгіленген кедендік бақылаудың өзге нысандарын және осы Кодексте көзделген кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолданумен тауарлар шығарылғаннан кейін Тұлғалардың кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасын сақтауын тексеру мақсатында кеден органы жүргізетін кедендік бақылау нысаны.
2. Кедендік тексеру кедендік декларацияларда мәлімделген және (немесе) кеден органдарына ұсынылған құжаттарда бар мәліметтерді және (немесе) кеден органына ұсынылған немесе осы Кодекске немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өзі алған өзге мәліметтерді бухгалтерлік есеп және есептілік құжаттарымен және (немесе) деректерімен, шоттармен және осы Кодексте немесе мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен алынған өзге ақпаратпен салыстыру арқылы жүргізіледі.
3. Кедендік тексеру осы Кодекстің 310-бабының 8-тармағына сәйкес, сондай-ақ осы Кодекстің 397-бабының 5-тармағында және 430-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда кедендік бақылау жүргізу кезінде қолданылуы мүмкін.
4. Кедендік тексеруді аумағында тексерілетін тұлға құрылған, тіркелген және (немесе) тұрақты тұрғылықты жері бар мүше мемлекеттің кеден органы жүргізеді.
5. Тексерілетін тұлғалар деп мынадай тұлғалар:
1) декларант;
2) тасымалдаушы;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орындарда тауарлардың уақытша сақталуын жүзеге асыратын тұлға;
4) кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлға;
5) тауарлар шығарылғаннан кейін оларға қатысты өкілеттіктері бар тұлға;
6) уәкілетті экономикалық оператор;
7) кедендік рәсімге орналастырылған тауарлармен жасалған мәмілелерге тікелей немесе жанама қатысқан тұлға;
8) иелігінде және (немесе) пайдалануында кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді, мүше мемлекеттердің заңнамасы бұзыла отырып тауарлардың, оның ішінде Одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарлардың болуын (болғандығын) куәландыратын өзіне қатысты ақпарат бар тұлға түсініледі.
6. Кеден органдары кедендік тексеруді жүргізу кезінде:
1) тауарларды кедендік рәсімге орналастыру фактісін;
2) кедендік декларацияда мәлімделген және (немесе) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарда бар мәліметтердің дұрыстығын;
3) шартты шығарылған тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулердің сақталуын;

Статья 331. Таможенная проверка
1. Таможенная проверка - форма таможенного контроля, проводимая таможенным органом после выпуска товаров с применением иных установленных настоящим Кодексом форм таможенного контроля и мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, предусмотренных настоящим Кодексом, в целях проверки соблюдения лицами международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов о таможенном регулировании.
2. Таможенная проверка заключается в сопоставлении сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в представленных таможенным органам документах, и (или) иных сведений, представленных таможенному органу или полученных им в соответствии с настоящим Кодексом или законодательством государств-членов, с документами и (или) данными бухгалтерского учета и отчетности, со счетами и иной информацией, полученной в порядке, установленном настоящим Кодексом или законодательством государств-членов.
3. Таможенная проверка может применяться при проведении таможенного контроля в соответствии с пунктом 8 статьи 310 настоящего Кодекса, а также в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 397 и пунктом 6 статьи 430 настоящего Кодекса.
4. Таможенная проверка проводится таможенным органом государства-члена, на территории которого создано, зарегистрировано и (или) имеет постоянное место жительства проверяемое лицо.
5. Под проверяемыми лицами понимаются следующие лица:
1) декларант;
2) перевозчик;
3) лицо, осуществляющее временное хранение товаров в местах, не являющихся складом временного хранения;
4) лицо, осуществляющее деятельность в сфере таможенного дела;
5) лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров после их выпуска;
6) уполномоченный экономический оператор;
7) лицо, напрямую или косвенно участвовавшее в сделках с товарами, помещенными под таможенную процедуру;
8) лицо, в отношении которого имеется информация, свидетельствующая о том, что в его владении и (или) пользовании находятся (находились) товары в нарушение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, законодательства государств-членов, в том числе товары, незаконно перемещенные через таможенную границу Союза.
6. При проведении таможенной проверки таможенными органами могут проверяться:
1) факт помещения товаров под таможенную процедуру;
2) достоверность сведений, заявленных в таможенной декларации и (или) содержащихся в документах, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации;
3) соблюдение ограничений по пользованию и (или) распоряжению условно выпущенными товарами;

4) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың кеден ісі саласындағы қызметтің әрбір түрі үшін осы Кодексте көзделген міндеттерінің орындауын;
5) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның мұндай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын, сондай-ақ уәкілетті экономикалық оператордың уәкілеттік экономикалық операторлар тізіліміне енгізу шарттарын сақтауын және осы Кодексте көзделген өзге міндеттерді орындауын;
6) осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарының сақталуын;
7) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге талаптардың сақталуын тексеруі мүмкін.
7. Кедендік тексеру камералық немесе көшпелі болуы мүмкін.
8. Кедендік тексеру жүргізуге қатысу үшін мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарының лауазымды тұлғалары тартылуы мүмкін.
9. Кедендік тексеруді жүргізу барысында әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс белгілері анықталған кезде кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды.
10. Кеден органының кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша шешімдерді қабылдауының тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
332-бап. Камералдық кедендік тексеру
1. Камералдық кедендік тексеру кедендік операцияларды жасау кезінде және (немесе) кеден органдарының талабы бойынша тексерілетін тұлға табыс еткен кедендік декларацияларда және (немесе) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және өзге де құжаттарда бар мәліметтерді, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының құжаттары мен мәліметтерін, сондай-ақ кеден органдарында бар және тексерілетін тұлғаға қатысты басқа да құжаттарды және мәліметтерді зерделеу және талдау арқылы жүргізіледі.
2. Камералдық кедендік тексеруді кеден органы орналасқан жері бойынша кеден органдары тексерілетін тұлғаға бармастан, сондай-ақ кеден органының камералық кедендік тексеру жүргізу туралы шешімін (ұйғарымын) ресімдеместен жүргізеді.
3. Камералдық кедендік тексерулер оларды жүргізу кезеңділігі шектелмей жүзеге асырылады.
4. Камералдық кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес ресімделеді.
5. Камералдық кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша, оның ішінде кеден органының талабы бойынша белгіленген мерзімде құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбаған кезде көшпелі кедендік тексеру тағайындалуы мүмкін.

4) исполнение лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, обязанностей, предусмотренных настоящим Кодексом для каждого вида деятельности в сфере таможенного дела;
5) соблюдение юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, а также соблюдение уполномоченным экономическим оператором условий включения в реестр уполномоченных экономических операторов и исполнение иных обязанностей, предусмотренных настоящим Кодексом;
6) соблюдение условий использования товаров в соответствии с таможенными процедурами, предусмотренных настоящим Кодексом;
7) соблюдение иных требований, установленных международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и (или) законодательством государств-членов.
7. Таможенная проверка может быть камеральной или выездной.
8. Для участия в проведении таможенной проверки могут привлекаться должностные лица других государственных органов государств-членов в соответствии с законодательством государств-членов.
9. При установлении в ходе проведения таможенной проверки признаков административного правонарушения или преступления таможенными органами принимаются меры в соответствии с законодательством государств-членов.
10. Порядок принятия таможенным органом решений по результатам проведения таможенной проверки устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 332. Камеральная таможенная проверка
1. Камеральная таможенная проверка проводится путем изучения и анализа сведений, содержащихся в таможенных декларациях и (или) коммерческих, транспортных (перевозочных) и иных документах, представленных проверяемым лицом при совершении таможенных операций и (или) по требованию таможенных органов, документов и сведений государственных органов государств-членов, а также других документов и сведений, имеющихся у таможенных органов и касающихся проверяемого лица.
2. Камеральная таможенная проверка проводится таможенными органами по месту нахождения таможенного органа без выезда к проверяемому лицу, а также без оформления решения (предписания) таможенного органа о проведении камеральной таможенной проверки.
3. Камеральные таможенные проверки проводятся без ограничений периодичности их проведения.
4. Результаты проведения камеральной таможенной проверки оформляются в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. По результатам проведения камеральной таможенной проверки, в том числе при непредставлении по требованию таможенного органа в установленный срок документов и (или) сведений, может назначаться выездная таможенная проверка.

333-бап. Көшпелі кедендік тексеру
1. Көшпелі кедендік тексеруді кеден органы заңды тұлғаның тұрған жеріне (жерлеріне), жеке кәсіпкердің қызметін жүзеге асыру жеріне (жерлеріне) және (немесе) мұндай тұлғалардың қызметін іс жүзінде жүзеге асыру жеріне (жерлеріне) (бұдан әрі осы тарауда - тексерілетін тұлғаны объектілері) бару арқылы жүргізеді.
2. Көшпелі кедендік тексерулер мынадай түрлерге бөлінеді:
1) жоспарлы көшпелі кедендік тексеру;
2) жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру;
3) қарсы жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында көшпелі кедендік тексерулердің қосымша түрлері, осындай тексерулерді жүргізудің негіздері, мерзімі және тәртібінің ерекшелігі белгіленуі мүмкін.
4. Мүше мемлекеттердің заңнамасында көшпелі кедендік тексеру жоспарлы көшпелі кедендік тексеру түрінде қолданылмайтыны белгіленуі мүмкін.
5. Көшпелі кедендік тексеруді мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын кеден органының басшысы (бастығы), өзі уәкілетті еткен кеден органы басшысының орынбасары (бастығының орынбасары) не оларды алмастыратын тұлғалар көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімді қабылдау (ұйғарым беру) арқылы тағайындайды.
6. Көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімде (ұйғарымда) мынадай мәліметтер:
1) осы шешімнің (ұйғарымның) күні және тіркелу нөмірі;
2) көшпелі кедендік тексерудің түрі;
3) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының атауы;
4) көшпелі кедендік тексеруді тағайындау үшін негіздеме - тексерулер жоспарына (кестесіне) сілтеме не осы баптың 16-тармағында көзделген негіздеме;
5) тексерілетін тұлғаның атауы (тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)), оның орналасқан жері (жерлері) (тұрғылықты жері) және (немесе) қызметті іс жүзінде жүзеге асыру орны (орындары), оның сәйкестендіру және (немесе) тіркеу нөмірлері;
6) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды тұлғаларының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және лауазымы;
7) көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын лауазымды тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және лауазымы;
8) осы Кодекстің 331-бабының 6-тармағына сәйкес көшпелі кедендік тексерудің нысанасы;
9) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген өзге де мәліметтер болуға тиіс.
7. Көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімнің (ұйғарымның) нысаны мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.

Статья 333. Выездная таможенная проверка
1. Выездная таможенная проверка проводится таможенным органом с выездом в место (места) нахождения юридического лица, место (места) осуществления деятельности индивидуального предпринимателя и (или) место (места) фактического осуществления деятельности такими лицами (далее в настоящей главе - объекты проверяемого лица).
2. Выездные таможенные проверки подразделяются на следующие виды:
1) плановая выездная таможенная проверка;
2) внеплановая выездная таможенная проверка;
3) встречная внеплановая выездная таможенная проверка.
3. Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные виды выездных таможенных проверок, основания, сроки и особенности порядка проведения таких проверок.
4. Законодательством государств-членов может быть установлено, что выездная таможенная проверка в виде плановой выездной таможенной проверки не применяется.
5. Выездная таможенная проверка назначается руководителем (начальником) таможенного органа, определяемого в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании, уполномоченным им заместителем руководителя (заместителем начальника) таможенного органа либо замещающими их лицами путем принятия решения (выдачи предписания) о проведении выездной таможенной проверки.
6. Решение (предписание) о проведении выездной таможенной проверки должно содержать следующие сведения:
1) дата и регистрационный номер этого решения (предписания);
2) вид выездной таможенной проверки;
3) наименование таможенного органа, проводящего выездную таможенную проверку;
4) основание для назначения выездной таможенной проверки - ссылка на план (график) проверок либо на основание, предусмотренное пунктом 16 настоящей статьи;
5) наименование (фамилия, имя и отчество (при наличии)) проверяемого лица, его место (места) нахождения (место жительства) и (или) место (места) фактического осуществления деятельности, его идентификационные и (или) регистрационные номера;
6) фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку;
7) фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности должностных лиц, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки;
8) предмет выездной таможенной проверки в соответствии с пунктом 6 статьи 331 настоящего Кодекса;
9) иные сведения, предусмотренные законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
7. Форма решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

8. Көшпелі кедендік тексеру жүргізу аяқталғанға дейін осы баптың 6-тармағының 5 - 9-тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) қажет болған кезде көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімге (ұйғарымға) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен өзгерістер (толықтырулар) енгізілуі мүмкін.
9. Көшпелі кедендік тексеру өзге нысандарда кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша, сондай-ақ камералық кедендік тексеру жүргізу нәтижелері бойынша тағайындалуы мүмкін.
10. Жоспарлы көшпелі кедендік тексеру кеден органдары әзірлейтін тексерулер жоспарларының негізінде жүргізіледі.
Бір және сол тексерілетін тұлғаға қатысты жоспарлы көшпелі кедендік тексеруді кеден органдары жылына 1 реттен жиі емес жүргізеді.
Уәкілетті экономикалық операторларға қатысты жоспарлы көшпелі кедендік тексеруді кеден органдары 3 жылда 1 реттен жиі емес жүргізеді.
11.Өздеріне қатысты жоспарлы көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тұлғаларды таңдау мынадай:
1) тауарлар шығарылғанға дейін және кейін кедендік бақылауды жүргізу нәтижелерінен:
2) кеден органдарының ақпараттық ресурстарынан;
3) алдыңғы кедендік тексерулердің нәтижелерінен;
4) банктер, банктік емес кредиттік (кредиттік-қаржы) ұйымдар және мүше мемлекеттердің банктік операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан;
5) мүше мемлекеттердің кедендік және (немесе) өзге мемлекеттік органдарынан;
6) бұқаралық ақпарат құралдарынан;
7) өзге де ақпарат көздерінен алынған аппарат пайдаланыла отырып жүргізіледі.
12. Жоспарлы көшпелі кедендік тексеру жүргізуді бастар алдында кеден органдары тексерілетін тұлғаға жоспарлы көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы хабарламаны тапсыру туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе мұндай хабарламаны оны алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.
13. Тексерілетін тұлғаның орналасқан жерінде болмауына байланысты адресатқа хаттың тапсырылмағанын куәландыратын белгі қойылып, пошта жөнелтімінің қайтарылуы жоспарлы көшпелі кедендік тексерудің күшін жою үшін негіз болып табылмайды.
14. Жоспарлы көшпелі кедендік тексеру тексерілетін тұлға жоспарлы көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы хабарламаны алған күннен бастап не адресатқа хаттың тапсырылмағаны туралы белгісі бар пошта жөнелтімі кеден органына түскен күнінен бастап кемінде күнтізбелік 15 күннен кейін басталуы мүмкін.
15. Жоспардан тыс көшпелі кедендік тексерулер мұндай тексерулерді жүргізу кезеңділігі шектелмей жүргізіледі.

8. При необходимости изменения (дополнения) сведений, указанных в подпунктах 5 - 9 пункта 6 настоящей статьи, до завершения проведения выездной таможенной проверки в решение (предписание) о проведении выездной таможенной проверки могут быть внесены изменения (дополнения) в порядке, установленном законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
9. Выездная таможенная проверка может назначаться по результатам проведения таможенного контроля в иных формах, а также по результатам проведения камеральной таможенной проверки.
10. Плановая выездная таможенная проверка проводится на основании планов проверок, разрабатываемых таможенными органами.
Плановые выездные таможенные проверки в отношении одного и того же проверяемого лица проводятся таможенными органами не чаще 1 раза в год.
Плановые выездные таможенные проверки в отношении уполномоченных экономических операторов проводятся таможенными органами не чаще 1 раза в 3 года.
11. Выбор лиц, в отношении которых проводится плановая выездная таможенная проверка, производится с использованием информации, полученной из следующих источников:
1) результаты проведения таможенного контроля до и после выпуска товаров;
2) информационные ресурсы таможенных органов;
3) результаты предыдущих таможенных проверок;
4) банки, небанковские кредитные (кредитно-финансовые) организации и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, государств-членов;
5) таможенные и (или) иные государственные органы государств-членов;
6) средства массовой информации;
7) иные источники информации.
12. Перед началом проведения плановой выездной таможенной проверки таможенные органы направляют проверяемому лицу уведомление о проведении плановой выездной таможенной проверки заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передают такое уведомление иным способом, позволяющим подтвердить факт его получения.
13. Возврат почтового отправления с отметкой, свидетельствующей о невручении письма адресату в связи с отсутствием проверяемого лица по месту его нахождения, не является основанием для отмены плановой выездной таможенной проверки.
14. Плановая выездная таможенная проверка может быть начата не ранее чем через 15 календарных дней со дня получения уведомления о проведении плановой выездной таможенной проверки проверяемым лицом либо со дня поступления в таможенный орган почтового отправления с отметкой о невручении письма адресату.
15. Внеплановые выездные таможенные проверки проводятся без ограничений периодичности проведения таких проверок.

16. Жоспардан тыс көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін мыналар:
1) мүше мемлекеттердің кеден органдарының және өзге мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерінде бар және кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасын бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын ақпаратты талдау нәтижесінде алынған деректер;
2) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасын бұзу мүмкіндігі туралы куәландыратын ақпарат;
3) тұлғаның уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы өтініші;
4) уәкілетті экономикалық оператордың уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу кезінде тауарларды уақытша сақтауға арналған меншіктегі, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе жалдаудағы құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңдар (ашық алаңдардың бөліктері) туралы мәлімделген мәліметтердің өзгергені туралы ақпаратты кеден органына ұсыну;
5) осы баптың 17-тармағына сәйкес қарсы жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеруді жүргізу қажеттігі;
6) Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің құзыретті органының Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізумен байланысты шетелдік тұлғамен мәмілені жасаған тұлғаға тексеру жүргізу туралы өтініші (сұрау салуы);
7) қылмыс туралы хабарламаны тексеру материалдары немесе қозғалған қылмыстық іс бойынша мүше мемлекеттердің алдын ала тергеу органдарының (қылмыстық қудалау органдарының) тапсырмасы (сұрау салуы);
8) бір мүше мемлекеттің кеден органының басқа мүше мемлекеттің кеден органына осы Кодекстің 373-бабы 3-тармағының 1 және (немесе) 3-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кеден органына жолданатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған және (немесе) тіркелген тұлғаға көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы тапсырмасы;
9) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген өзге де негіздер негіз болуы мүмкін.
17. Тексерілетін тұлға ұсынған мәліметтердің дұрыстығын растау қажет болған кезде кеден органы көшпелі кедендік тексеруді кеден органы жүргізетін мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған және (немесе) тіркелген және тауарлармен мәмілелер (операциялар) бойынша тұлғамен байланысты тұлғаларды қарсы жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеруді жүргізеді.

16. Основаниями для назначения внеплановых выездных таможенных проверок могут являться:
1) данные, полученные в результате анализа информации, содержащейся в информационных ресурсах таможенных органов и иных государственных органов государств-членов, и свидетельствующие о возможном нарушении международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов;
2) информация, свидетельствующая о возможном нарушении международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов;
3) заявление лица о включении в реестр уполномоченных экономических операторов;
4) представление уполномоченным экономическим оператором таможенному органу информации об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр уполномоченных экономических операторов о находящихся в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) открытых площадках (частях открытых площадок), предназначенных для временного хранения товаров;
5) необходимость проведения встречной внеплановой выездной таможенной проверки в соответствии с пунктом 17 настоящей статьи;
6) обращение (запрос) компетентного органа государства, не являющегося членом Союза, о проведении проверки лица, совершавшего сделки, связанные с перемещением товаров через таможенную границу Союза, с иностранным лицом;
7) поручение (запрос) органов предварительного расследования (органов уголовного преследования) государств-членов по материалам проверки сообщения о преступлении или по возбужденному уголовному делу;
8) поручение таможенного органа одного государства-члена, данного таможенному органу другого государства-члена, о проведении выездной таможенной проверки у лица, созданного и (или) зарегистрированного в соответствии с законодательством государства-члена, таможенному органу которого направлено поручение по основаниям, предусмотренным подпунктами 1 и (или) 3 пункта 3 статьи 373 настоящего Кодекса;
9) иные основания, предусмотренные законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
17. При необходимости подтверждения достоверности сведений, представленных проверяемым лицом, таможенным органом может проводиться встречная внеплановая выездная таможенная проверка у лиц, созданных и (или) зарегистрированных в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого проводится выездная таможенная проверка, и связанных с проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами.

18. Көпшелі кедендік тексеру жүргізудің басталған күні тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешім (ұйғарым) табыс етілген күн, ал егер көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы мұндай шешім (ұйғарым) тексерілетін тұлғаға өзге тәсілмен жеткізілсе, - мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын күн есептеледі.
19. Тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) алудан бас тартуы көшпелі кедендік тексеруді жою үшін негіз болып табылмайды.
Осы жағдайда көшпелі кедендік тексеру жүргізудің басталған күні көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімге (ұйғарымға) осы шешімді (ұйғарымды) алудан бас тарту туралы жазбаны енгізу күні есептеледі.
20. Көшпелі кедендік тексеру жүргізуді бастар алдында тексерілетін тұлғаның объектісінде кеден органының лауазымды адамдары тексерілетін тұлғаның басшысына, басшыны алмастыратын адамға, не тексерілетін тұлғаның өкіліне өзінің қызметтік куәліктерін көрсетуге міндетті.
21. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезеңінде тексерілетін тұлға оның қызметімен байланысты тексерілетін құжаттарға өзгерістер (толықтырулар) енгізуге құқылы емес.
22. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу мерзімі 2 айдан аспауға тиіс. Көрсетілген мерзімге тексерілетін тұлғаға құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну туралы талапты табыс ету күні мен мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алу күні арасындағы уақыт кезеңі кірмейді.
23. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу мерзімі мұндай тексеруді жүргізіп жатқан кеден органының шешімі бойынша 1 айға ұзартылуы мүмкін.
24. Қарсы жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеруді жүргізу, кедендік сараптаманы жүргізу, сұрау салуларды мүше мемлекеттердің немесе Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің құзыретті органдарына жолдау, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттарды қалпына келтіру, көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша қорытындыға әсер ететін тексерілетін кезеңге жататын қосымша құжаттарды ұсыну қажет болған кезде, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін өзге жағдайларда көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органы басшысының (бастығының), ол уәкілетті еткен кеден органы басшысы орынбасарының (бастық орынбасарының) не оларды алмастыратын адамдардың шешімі бойынша тоқтатыла тұруы мүмкін.
Көпшелі кедендік тексерудің жүргізілуін тоқтата тұру мерзімі, егер ең ұзақ мерзім мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленбесе, 9 айдан аспауға тиіс.
Көшпелі кедендік тексерудің жүргізілуін тоқтата тұру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
Көшпелі кедендік тексерудің жүргізілуін осы тармақта белгіленген негіздеулер бойынша, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін негіздер бойынша тоқтата тұру мерзімі көшпелі кедендік тексеру жүргізу мерзіміне кірмейді.

18. Датой начала проведения выездной таможенной проверки считается дата вручения проверяемому лицу решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки, а если такое решение (предписание) о проведении выездной таможенной проверки доводится до проверяемого лица иным способом, - дата, определяемая в соответствии с законодательством государств-членов.
19. Отказ проверяемого лица от получения решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки не является основанием для отмены выездной таможенной проверки.
В этом случае датой начала проведения выездной таможенной проверки считается дата внесения в решение (предписание) о проведении выездной таможенной проверки записи об отказе в получении этого решения (предписания).
20. Перед началом проведения выездной таможенной проверки на объекте проверяемого лица должностные лица таможенного органа обязаны предъявить руководителю проверяемого лица, лицу, замещающему руководителя, либо представителю проверяемого лица свои служебные удостоверения.
21. В период проведения выездной таможенной проверки проверяемое лицо не вправе вносить изменения (дополнения) в проверяемые документы, связанные с его деятельностью.
22. Срок проведения выездной таможенной проверки не должен превышать 2 месяца. В указанный срок не включается период времени между датой вручения проверяемому лицу требования о представлении документов и (или) сведений и датой получения таких документов и (или) сведений.
23. Срок проведения выездной таможенной проверки может быть продлен на 1 месяц по решению таможенного органа, который проводит такую проверку.
24. При необходимости проведения встречной внеплановой выездной таможенной проверки, проведения таможенной экспертизы, направления запросов в компетентные органы государств-членов или государств, не являющихся членами Союза, восстановления проверяемым лицом документов, необходимых для проведения выездной таможенной проверки, представления дополнительных документов, относящихся к проверяемому периоду, влияющих на выводы по результатам выездной таможенной проверки, а также в иных случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов, проведение выездной таможенной проверки может быть приостановлено по решению руководителя (начальника) таможенного органа, осуществляющего таможенную проверку, уполномоченного им заместителя руководителя (заместителя начальника) таможенного органа либо замещающих их лиц.
Срок приостановления проведения выездной таможенной проверки не может превышать 9 месяцев, если более продолжительный срок не установлен законодательством государств-членов.
Порядок приостановления проведения выездной таможенной проверки устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Срок приостановления выездной таможенной проверки по основаниям, установленным настоящим пунктом, а также по основаниям, устанавливаемым законодательством государств-членов, не включается в срок проведения выездной таможенной проверки.

25. Көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімге (ұйғарымға) көшпелі кедендік тексеру мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ оның жүргізілуін тоқтата тұру туралы тиісті жазбалар жасалады, ол туралы тексерілетін тұлға хабардар етіледі.
26. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері нысаны мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленетін кедендік құжатты мұндай заңнамада белгіленген тәртіппен жасау арқылы ресімделеді.
27. Кедендік тексерілетін тұлғалардың көшпелі кедендік тексерудің алдын ала нәтижелерімен танысу және қарсылық болған кезде оларды білдіру тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленуі мүмкін.
28. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу нәтижелерін ресімдеу кезінде жасалатын кедендік құжатта мынадай мәліметтер:
1) осы құжаттың жасалу орны мен күні;
2) осы құжаттың тіркеу нөмірі;
3) көшпелі кедендік тексеруді жүргізген кеден органының атауы;
4) көшпелі кедендік тексеруді тағайындау үшін неге тексерулер жоспарына (кестесіне) не осы баптың 16-тармағында көзделген негіздеулерге сілтеме;
5) көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімнің (ұйғарымның) күні және нөмірі;
6) көшпелі кедендік тексерудің түрі;
7) тексерілетін тұлғаның атауы (тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)), оның орналасқан (тұрғылықты) жері (жерлері) және (немесе) қызметті іс жүзінде жүзеге асыру орны (орындары), оның идентификаттау және (немесе) тіркеу нөмірі;
8) көшпелі кедендік тексеруді жүргізген кеден органы лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және лауазымы;
9) көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылған лауазымды адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және лауазымы;
10) кедендік тексеру жүргізудің басталған және аяқталған күні, ал көшпелі кедендік тексеру жүргізудің мерзімі тоқтатыла тұрған және (немесе) ұзартылған жағдайда мұндай тоқтата тұрудың және (немесе) ұзартудың кезеңі де көрсетіледі;
11) тексерілген құжаттардың түрлері;
12) кедендік бақылау нысандары, көшпелі кедендік тексеру барысында жүргізілген өзге де әрекеттер туралы мәліметтер;
13) талаптары бұзылған кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасының ережелері көрсетіле отырып, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасының бұзылғандығын куәландыратын анықталған фактілерді сипаттау, не олардың жоқтығы туралы мәліметтер;

25. В решение (предписание) о проведении выездной таможенной проверки вносятся соответствующие записи о продлении срока выездной таможенной проверки, а также о приостановлении ее проведения, о чем уведомляется проверяемое лицо.
26. Результаты проведения выездной таможенной проверки оформляются путем составления таможенного документа, форма которого устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании, в порядке, установленном таким законодательством.
27. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлен порядок ознакомления проверяемых лиц с предварительными результатами выездной таможенной проверки и представления возражений по ним при их наличии.
28. В таможенном документе, составляемом при оформлении результатов проведения выездной таможенной проверки, указываются следующие сведения:
1) место и дата составления этого документа;
2) регистрационный номер этого документа;
3) наименование таможенного органа, проводившего выездную таможенную проверку;
4) основание для назначения выездной таможенной проверки - ссылка на план (график) проверок либо на основания, предусмотренные пунктом 16 настоящей статьи;
5) дата и номер решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки;
6) вид выездной таможенной проверки;
7) наименование (фамилия, имя и отчество (при наличии)) проверяемого лица, его место (места) нахождения (место жительства) и (или) место (места) фактического осуществления деятельности, его идентификационные и (или) регистрационные номера;
8) фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности должностных лиц таможенного органа, проводивших выездную таможенную проверку;
9) фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности должностных лиц, привлеченных для участия в проведении выездной таможенной проверки;
10) даты начала и завершения проведения выездной таможенной проверки, а в случае приостановления проведения и (или) продления срока проведения выездной таможенной проверки также указываются периоды такого приостановления и (или) продления;
11) виды проверенных документов;
12) сведения о формах таможенного контроля, иных действиях, проведенных в ходе выездной таможенной проверки;
13) описание выявленных фактов, свидетельствующих о нарушениях международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов, с указанием положений международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов, требования которых были нарушены, либо сведения об отсутствии таковых;

14) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша қорытындылар;
15) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген өзге де мәліметтер көрсетіледі.
29. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізудің аяқталу күні көшпелі кедендік тексеруді жүргізу нәтижелерін ресімдеу кезінде жасалатын кедендік құжатты жасау күні есептеледі.
30. Көшпелі кедендік тексеру мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тіркелген дара кәсіпкерлерді қоспағанда, жеке тұлғаларға қатысты жүргізілмейді.
334-бап. Кеден және өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігі
1. Тексерілетін тұлға кеден органының лауазымды адамдары көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) және қызметтік куәліктерін көрсеткен кезде осы лауазымды адамдардың және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігін қамтамасыз етуге міндетті.
Кеден органдары лауазымды адамдарының және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының тексерілетін тұлғаның тұрғын үй-жайларына қолжетімділігіне, егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, жол беріледі.
2. Егер мүше мемлекеттің заңнамасында жекелеген объектілерге қолжетімділіктің арнайы тәртібі көзделсе, онда мұндай қолжетімділік осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Тексерілетін тұлға кеден органының лауазымды адамдарына және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділіктен мынадай жағдайларда:
1) осы лауазымды адамдар көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) және (немесе) қызметтік куәліктерді көрсетпесе;
2) осы лауазымды адамдар көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы шешімде (ұйғарымда) көрсетілмесе;
3) егер мұндай рұқсат мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қажет болса, осы лауазымды адамдардың тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділікке арнайы рұқсаты болмаса, бас тартуға құқылы.
4. Тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын мүше мемлекеттердің өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігін қамтамасыз етуден негізсіз бас тартқан жағдайда, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тиісті акт (хаттама) жасалады.
Тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының және көшпелі кедендік тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын мүше мемлекеттердің өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының тексерілетін тұлғаның объектісіне қолжетімділігін қамтамасыз етуден негізсіз бас тартқан жағдайда, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес олар қарсыласудың жолын кесе отырып және (немесе) жабық үй-жайларды ашып осы объектіге кіруге құқылы.

14) выводы по результатам проведения выездной таможенной проверки;
15) иные сведения, предусмотренные законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
29. Датой завершения проведения выездной таможенной проверки считается дата составления таможенного документа, составляемого при оформлении результатов проведения выездной таможенной проверки.
30. Выездная таможенная проверка не проводится в отношении физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей, зарегистрированных в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 334. Доступ должностных лиц таможенных и иных государственных органов на объект проверяемого лица для проведения выездной таможенной проверки
1. Проверяемое лицо при предъявлении должностными лицами таможенного органа решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки и служебных удостоверений обязано обеспечить доступ этих должностных лиц и должностных лиц иных государственных органов, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки, на объект проверяемого лица для проведения выездной таможенной проверки.
Доступ должностных лиц таможенных органов и должностных лиц иных государственных органов, привлекаемых для участия в проведении таможенной проверки, в жилые помещения проверяемого лица допускается, если это предусмотрено законодательством государств-членов.
2. Если законодательством государства-члена предусмотрен специальный порядок доступа на отдельные объекты, такой доступ осуществляется в порядке, установленном законодательством этого государства-члена.
3. Проверяемое лицо вправе отказать должностным лицам таможенного органа и должностным лицам иных государственных органов, привлекаемым для участия в проведении выездной таможенной проверки, в доступе на объект проверяемого лица в следующих случаях:
1) этими должностными лицами не предъявлены решение (предписание) о проведении выездной таможенной проверки и (или) служебные удостоверения;
2) эти должностные лица не указаны в решении (предписании) о проведении выездной таможенной проверки;
3) эти должностные лица не имеют специального разрешения на доступ на объект проверяемого лица, если такое разрешение необходимо в соответствии с законодательством государств-членов.
4. В случае необоснованного отказа проверяемого лица обеспечить доступ должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, и должностных лиц иных государственных органов государств-членов, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки, на объект проверяемого лица составляется соответствующий акт (протокол) в соответствии с законодательством государства-члена.
В случае необоснованного отказа проверяемого лица обеспечить доступ должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, и должностных лиц иных государственных органов государств-членов, привлекаемых для участия в проведении выездной таможенной проверки, на объект проверяемого лица они вправе входить на этот объект с пресечением сопротивления и (или) со вскрытием запертых помещений в соответствии с законодательством государств-членов.

335-бап. Кеден органының лауазымды адамдарының кедендік тексеру жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Кеден органының лауазымды адамдарының кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) тексерілетін тұлғадан коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарды, бухгалтерлік есеп және есептілік құжаттарын, сондай-ақ тексерілетін тауарларға қатысты тексерілетін тұлғаның бұдан кейінгі мәмілелеріне қатысты ақпаратты қоса алғанда, осы тауарларға қатысты басқа да ақпаратты, оның ішінде электрондық тасымалдағыштарда талап етуге және алуға;
2) осы Кодекстің 18-бабына сәйкес тексерілетін тұлғадан есептілікті ұсынуды талап етуге;
3) тексерілетін тұлғамен кедендік тексеру жүргізіліп жатқан тауарлармен мәмілелер (операциялар) бойынша байланысты тұлғалардан тексерілетін тұлға немесе мұндай тауарлармен мәмілелерге (операцияларға) қатысы бар үшінші тұлғалар жасайтын операциялар мен есептер бойынша құжаттардың көшірмелерін және өзге де ақпаратты ұсынуды талап етуге;
4) банктерден, банктік емес кредиттік (кредиттік-қаржы) ұйымдардан және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, мүше мемлекеттерден мүше мемлекеттердің ұйымдары мен дара кәсіпкерлерінің банк шоттарының бар екені және нөмірлері туралы құжаттармен мәліметтерді, сондай-ақ ұйымдардың және дара кәсіпкерлердің шарттары бойынша ақшалай қаражат қозғалысына қатысты, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес банктік құпиясы бар кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттарды және мәліметтерді талап етуге және олардан алуға;
5) мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарынан кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын құжаттар мен мәліметтерді сұратуға және алуға;
6) кедендік тексеруді жүргізумен байланысты мүше мемлекеттердің және Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің ұйымдарына, мемлекеттік және өзге де органдарына (ұйымдарына) сұрау салулар жолдауға;
7) кедендік сараптама тағайындауға;
8) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де әрекетерді жүзеге асыруға құқығы бар.
2. Кеден органының лауазымды адамдарының көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) тексерілетін тұлғадан көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларды ұсынуды талап етуге;
2) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен түгендеу жүргізуге немесе тауарларға түгендеу жүргізуді талап етуге;
3) лауазымды адамдар көшпелі кедендік тексеру жүргізілетіні туралы шешімді (ұйғарымды) және қызметтік куәліктерін ұсынған жағдайда тексерілетін тұлғаның объектілеріне қолжетімділік алуға;

Статья 335. Права и обязанности должностных лиц таможенного органа при проведении таможенной проверки
1. При проведении таможенной проверки должностные лица таможенного органа имеют право:
1) требовать от проверяемого лица и получать от него коммерческие, транспортные (перевозочные) документы, документы бухгалтерского учета и отчетности, а также другую информацию, в том числе на электронных носителях, относящуюся к проверяемым товарам, включая информацию, касающуюся дальнейших сделок проверяемого лица в отношении этих товаров;
2) требовать от проверяемого лица представления отчетности в соответствии со статьей 18 настоящего Кодекса;
3) требовать от лиц, связанных с проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами, в отношении которых проводится таможенная проверка, представления копий документов и иной информации по операциям и расчетам, проводимым с проверяемым лицом или с третьими лицами, имеющими отношение к сделкам (операциям) с такими товарами;
4) требовать от банков, небанковских кредитных (кредитно-финансовых) организаций и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государств-членов и получать от них документы и сведения о наличии и номерах банковских счетов организаций и индивидуальных предпринимателей государств-членов, а также документы и сведения, касающиеся движения денежных средств по счетам организаций и индивидуальных предпринимателей, необходимые для проведения таможенной проверки, в том числе содержащие банковскую тайну в соответствии с законодательством государств-членов;
5) запрашивать у государственных органов государств-членов и получать от них необходимые для проведения таможенной проверки документы и сведения, в том числе составляющие коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законом тайну в соответствии с законодательством государств-членов;
6) направлять запросы организациям, государственным и иным органам (организациям) государств-членов и государств, не являющихся членами Союза, в связи с проведением таможенной проверки;
7) назначать таможенную экспертизу;
8) осуществлять иные действия, предусмотренные законодательством государств-членов.
2. При проведении выездной таможенной проверки должностные лица таможенного органа также имеют право:
1) требовать от проверяемого лица предъявления товаров, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка;
2) проводить в порядке, установленном законодательством государств-членов, инвентаризацию или требовать проведения инвентаризации товаров;
3) получать доступ на объекты проверяемого лица при предъявлении должностными лицами таможенного органа решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки и служебных удостоверений;

4) тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуға;
5) алып қою актісін жасай отырып, тексерілетін тұлғадан құжаттарды не олардың көшірмелерін алып қоюға;
6) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларды иеліктен айыруға не өзге тәсілмен осы тауарларға билік етуге бағытталған әрекеттердің жолын кесу үшін көшпелі кедендік тексеру жүргізу мерзіміне тауарларға тыйым салуға немесе оларды алып қоюға;
7) үй-жайларға, қоймаларға, архивтерге және көшпелі кедендік тексеру жүргізіліп жатқан құжаттардың және тауарлар орналасқан (сақталған) өзге де жерлерге сүргі салуға;
8) тексерілетін тұлғаның өкілдерінен жеке басын куәландыратын құжаттарды және (немесе) өкілеттіктерді растайтын құжаттарды ұсынуды талап етуге;
9) тексерілетін тұлғаның ақпараттық жүйелерінің базаларына және деректер банкіне өз құзыреті шегінде қолжетімділік алуға;
10) тексерілетін тұлғадан тексеруге жататын мәселелер шеңберінде қажетті құжаттарды (олардың көшірмелерін), оның қызметіне және мүлкіне қатысты өзге де ақпаратты, соның ішінде электрондық нысанда талап етуге және алуға құқығы бар. Егер осы құжаттар (олардың көшірмелері) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін орында болмауға тиіс болса, кеден органының лауазымды адамы оларды ұсыну үшін жеткілікті, бірақ кемінде 3 жұмыс күн болатын мерзімді белгілейді;
11) техникалық құралдарды (оның ішінде аудио- және бейне жазбаларды, фототүсірілімді жүзеге асыратын аппаратураны), сондай-ақ тексерілетін тұлға электрондық нысанда ұсынған ақпаратты өңдеуге арналған бағдарламалық өнімдерді пайдалануға;
12) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де әрекеттерді жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Кеден органының лауазымды адамдары кедендік тексеруді жүргізу кезінде:
1) тексерілетін тұлғаның құқықтарын және заңды мүдделерін сақтауға, заңсыз шешімдермен және әрекеттермен (әрекетсіздікпен) тексерілетін тұлғаға зиян келтіруге жол бермеуге;
2) осы Кодекстің 356-бабына сәйкес кедендік тексеруді жүргізу кезінде алынған ақпаратты пайдалануға;
3) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік тексерулер жүргізу кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге, олардың мазмұнын тексерілетін тұлғаның келісімінсіз жария етпеуге;
4) қызмет этикасын сақтауға;
5) тексерілетін тұлғаға оның кедендік тексеру жүргізу, кедендік сараптама тағайындау, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезіндегі құқықтары мен міндеттері туралы, сондай-ақ кедендік тексеруді жүргізу кезінде кеден органының лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері туралы аппарат беруге;

4) отбирать пробы и (или) образцы товаров;
5) изымать у проверяемого лица документы либо их копии с составлением акта изъятия;
6) налагать арест на товары или изымать их в порядке, установленном законодательством государств-членов, на срок проведения выездной таможенной проверки для пресечения действий, направленных на отчуждение товаров, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка, либо распоряжение этими товарами иным способом;
7) опечатывать помещения, склады, архивы и иные места нахождения (хранения) документов и товаров, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка;
8) требовать от представителей проверяемого лица представления документов, удостоверяющих личность, и (или) документов, подтверждающих полномочия;
9) получать доступ в пределах своей компетенции к базам и банкам данных информационных систем проверяемого лица;
10) требовать и получать от проверяемого лица в рамках вопросов, подлежащих проверке, необходимые документы (их копии), иную информацию, в том числе в электронной форме, касающуюся его деятельности и имущества. Если такие документы (их копии) в соответствии с законодательством государств-членов не должны находиться в месте проведения выездной таможенной проверки, должностное лицо таможенного органа устанавливает срок, достаточный для их представления, но не менее 3 рабочих дней;
11) использовать технические средства (в том числе аппаратуру, осуществляющую аудио- и видеозапись, фотосъемку), а также программные продукты, предназначенные для обработки информации, представленной проверяемым лицом в электронной форме;
12) осуществлять иные действия, предусмотренные законодательством государств-членов.
3. При проведении таможенной проверки должностные лица таможенного органа обязаны:
1) соблюдать права и законные интересы проверяемого лица, не допускать причинение вреда проверяемому лицу неправомерными решениями и действиями (бездействием);
2) использовать информацию, полученную при проведении таможенной проверки, в соответствии со статьей 356 настоящего Кодекса;
3) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при проведении таможенной проверки, не разглашать их содержание без согласия проверяемого лица, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-членов;
4) соблюдать служебную этику;
5) информировать проверяемое лицо о его правах и обязанностях при проведении таможенной проверки, назначении таможенной экспертизы, отборе проб и (или) образцов товаров, а также о правах и обязанностях должностных лиц таможенного органа при проведении таможенной проверки;

6) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезеңінде тексерілетін тұлғаның белгіленген жұмыс режимін бұзбауға;
7) тексерілетін тұлғаның талабы бойынша осы Кодекстің және мүше мемлекеттер заңнамасының көшпелі кедендік тексеруді жүргізу тәртібіне қатысты ережелері туралы қажетті ақпаратты беруге;
8) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезінде тексерілетін тұлғаның өкілдеріне көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) және өздерінің қызметтік куәліктерін көрсетуге;
9) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
336-бап. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеру жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) кеден органдарынан осы Кодекстің және мүше мемлекеттер заңнамасының кедендік тексерулерді жүргізу тәртібіне қатысты ережелері туралы ақпаратты сұратуға және алуға;
2) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің және (немесе) мүше мемлекеттер заңнамасының сақталғанын растайтын өзінің билігіндегі барлық құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға;
3) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен кеден органдарының шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдануға;
4) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарынан көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) және қызметтік куәліктерін көрсетуді талап етуге;
5) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезінде қатысуға және көшпелі кедендік тексеру нысанасына қатысты мәселелер бойынша түсіндірулер беруге;
6) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларды көрсету мүмкіндігі бар болған кезде мұндай тауарларды көрсетуге;
2) кеден органының талабы бойынша белгіленген мерзімде қағаз тасымалдағышта, қажет болған кезде өзге де тасымалдағышта құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға;
3) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының және мұндай тексеруді жүргізуге қатысу үшін тартылатын лауазымды адамдардың тексерілетін тұлғаның объектілеріне кедергісіз қолжетімділігін қамтамасыз етуге және оларға жұмыс орнын ұсынуға;
4) егер кедендік тексеру мақсаттары үшін қажетті құжаттама кеден органы кедендік тексеруді жүргізіп отырған мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінен өзге тілде жасалса, - кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарына көрсетілген құжаттаманың аудармасын ұсынуға;

6) не нарушать установленный режим работы проверяемого лица в период проведения выездной таможенной проверки;
7) представлять по требованию проверяемого лица необходимую информацию о положениях настоящего Кодекса и законодательства государств-членов, касающихся порядка проведения таможенной проверки;
8) предъявлять при проведении выездной таможенной проверки представителям проверяемого лица решение (предписание) о проведении выездной таможенной проверки и свои служебные удостоверения;
9) исполнять иные обязанности, предусмотренные законодательством государств-членов.
Статья 336. Права и обязанности проверяемого лица при проведении таможенной проверки
1. Проверяемое лицо при проведении таможенной проверки вправе:
1) запрашивать у таможенных органов и получать от них информацию о положениях настоящего Кодекса и законодательства государств-членов, касающихся порядка проведения таможенной проверки;
2) представлять все имеющиеся в его распоряжении документы и сведения, подтверждающие соблюдение международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов;
3) обжаловать решения и действия (бездействие) таможенных органов в порядке, установленном законодательством государств-членов;
4) требовать от должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, предъявления решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки и служебных удостоверений;
5) присутствовать при проведении выездной таможенной проверки и давать объяснения по вопросам, относящимся к предмету выездной таможенной проверки;
6) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательством государств-членов.
2. Проверяемое лицо при проведении таможенной проверки обязано:
1) предъявлять товары, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка, при наличии возможности предъявить такие товары;
2) представлять по требованию таможенного органа в установленные сроки документы и сведения на бумажном носителе, а при необходимости также на ином носителе;
3) обеспечить беспрепятственный доступ должностным лицам таможенного органа, проводящим выездную таможенную проверку, и должностным лицам, привлекаемым для участия в проведении такой проверки, на объекты проверяемого лица и предоставить им рабочее место;
4) в случае если необходимая в целях таможенной проверки документация составлена на ином языке, чем государственный язык государства-члена, таможенным органом которого проводится таможенная проверка, - представить должностным лицам таможенного органа, проводящим таможенную проверку, перевод указанной документации;

5) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы шешімді (ұйғарымды) ұсынған күннен бастап күнтізбелік 2 күннен кешіктірмей кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарына құжаттар мен мәліметтерді ұсыну үшін жауапты тұлғалар аясын айқындауға;
6) көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезінде түгендеудің жүргізілуін қамтамасыз етуге;
7) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдар кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімі қабылдаған жағдайда тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
8) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органының лауазымды адамдарының талабы бойынша тексерілетін тұлғаның қызметі мәселелері бойынша жазбаша және ауызша түсіндірулер беруге, сондай-ақ анықтамалар мен есептеулер беруге;
9) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
337-бап. Кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсыну
1. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары кеден органының сұрау салуы бойынша ұйымдарды және дара кәсіпкерлерді тіркеуге, салықтарды төлеуге және есептеуге қатысты өздерінің иелігіндегі құжаттарды және мәліметтерді, бухгалтерлік есеп және есептілік деректерін және (немесе) құжаттарын, сондай-ақ кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті, оның ішінде коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын өзге де құжаттарды және мәліметтерді мүше мемлекеттердің мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып ұсынады.
2. Мүше мемлекеттердің банктері, банктік емес кредиттік (кредиттік-қаржы) ұйымдары және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдары кеден органының талабы бойынша мүше мемлекеттердің ұйымдары мен дара кәсіпкерлерінің банк шоттарының бар болуы және нөмірлері туралы құжаттарды және мәліметтерді, сондай-ақ мұндай ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің шоттары бойынша ақшалай қаражат қозғалысына қатысты кедендік тексеру жүргізу үшін қажетті, соның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес банктік құпиясы бар құжаттарды және мәліметтерді ұсынады.
3. Тексерілетін тұлғамен кедендік тексеру жүргізілетін тауарлармен мәмілелер (операциялар) бойынша байланысты тұлғалар кеден органының талабы бойынша тексерілетін тұлғамен немесе сол тауарлармен мәмілелерге (операцияларға) қатысы бар үшінші тұлғалармен жүргізілетін операциялар және есептеулер бойынша кедендік тексеруді жүргізу үшін қажетті құжаттардың көшірмелерін және өзге де ақпаратты ұсынуға міндетті.

5) определить круг лиц, ответственных за представление документов и сведений должностным лицам таможенного органа, проводящим таможенную проверку, не позднее 2 календарных дней со дня предъявления решения (предписания) о проведении выездной таможенной проверки;
6) обеспечить проведение инвентаризации при проведении выездной таможенной проверки;
7) обеспечить возможность отбора проб и (или) образцов товаров в случае принятия должностными лицами таможенного органа, проводящими выездную таможенную проверку, решения о назначении таможенной экспертизы;
8) давать по требованию должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, письменные и устные пояснения по вопросам деятельности проверяемого лица, а также представлять справки и расчеты;
9) исполнять иные обязанности, предусмотренные законодательством государств-членов.
Статья 337. Представление документов и сведений, необходимых для проведения таможенной проверки
1. Государственные органы государств-членов представляют по запросу таможенного органа имеющиеся у них документы и сведения, касающиеся регистрации организаций и индивидуальных предпринимателей, уплаты и исчисления налогов, данные и (или) документы бухгалтерского учета и отчетности, а также иные документы и сведения, необходимые для проведения таможенной проверки, в том числе составляющие коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законом тайну, с соблюдением требований законодательства государств-членов о защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой и иной охраняемой законом тайны.
2. Банки, небанковские кредитные (кредитно-финансовые) организации и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, государств-членов представляют по требованию таможенного органа документы и сведения о наличии и номерах банковских счетов организаций и индивидуальных предпринимателей государств-членов, а также необходимые для проведения таможенной проверки документы и сведения, касающиеся движения денежных средств по счетам таких организаций и индивидуальных предпринимателей, в том числе содержащие банковскую тайну в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Лица, связанные с проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами, в отношении которых проводится таможенная проверка, обязаны представлять по требованию таможенного органа копии документов и иную информацию по операциям и расчетам, проводимым с проверяемым лицом или с третьими лицами, имеющими отношение к сделкам (операциям) с такими товарами, необходимые для проведения таможенной проверки.

46-тарау
Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету шаралары және оларды қолдану
338-бап. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету шаралары
1. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік бақылау объектілеріне қарай кеден органдары осы Кодекске сәйкес кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін мынадай шараларды;
1) ауызша сауалнама өткізуге;
2) кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуға, талап етуге және алуға;
3) кедендік сараптаманың жүргізілуін тағайындауға, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуға;
4) тауарлардың, құжаттардың, көлік құралдарының, үй-жайлардың және басқа орындардың идентификаттауын жүзеге асыруға;
5) кеден органдарының кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, өзге техникалық құралдарын, су және әуе кемелерін пайдалануға;
6) кедендік алып жүруді қолдануға;
7) тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеуге:
8) кедендік бақылаудағы тауарлардың, олармен жасалатын кедендік операциялардың есебін жүргізуге;
9) маманды тартуға;
10)мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарының мамандарын және сарапшыларың тартуға;
11) тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге операциялардың жасалуын талап етуге;
12) кедендік қадағалауды жүзеге асыруға;
13) тауарларды есепке алу жүйесінің болуын және тауарларды есепке алудың жүргізілуін тексеруге;
14) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін өзге де шараларды қолдануға құқылы.
2. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шаралар дербес немесе кедендік бақылау нысандарының қолданылуын қамтамасыз ету үшін қолданылады.
3. Кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шаралар осы тарауға сәйкес, ал кедендік сараптаманың жүргізілуін тағайындау - осы Кодекстің 53-тарауына сәйкес қолданылады.
339-бап. Ауызша сауалнама
Кедендік бақылауды жүргізу үшін маңызы бар мәліметтерді алу мақсатында кеден органдарының лауазымды адамдары жеке тұлғалармен, олардың өкілдерімен, сондай-ақ ұйымдардың өкілдері болып табылатын адамдармен, сауалнама нәтижелерін ресімдеместен, ауызша сауалнама жүргізуге құқылы.
340-бап. Кеден органдарының кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуы, талап етуі және алуы
1. Кеден органдары декларанттан, кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді кедендік бақылауды жүргізген кезде сұратуға, ал осы Кодексте белгіленген жағдайларда - талап етуге, сондай-ақ сұрау салынатын (талап етілген) құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну үшін жеткілікті болуға тиіс оларды ұсынудың мерзімін белгілеуге құқылы.

Глава 46
Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, и их применение
Статья 338. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля в зависимости от объектов таможенного контроля таможенные органы вправе в соответствии с настоящим Кодексом применять следующие меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля:
1) проводить устный опрос;
2) запрашивать, требовать и получать документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля;
3) назначать проведение таможенной экспертизы, отбирать пробы и (или) образцы товаров;
4) осуществлять идентификацию товаров, документов, транспортных средств, помещений и других мест;
5) использовать технические средства таможенного контроля, иные технические средства, водные и воздушные суда таможенных органов;
6) применять таможенное сопровождение;
7) устанавливать маршрут перевозки товаров;
8) вести учет товаров, находящихся под таможенным контролем, совершаемых с ними таможенных операций;
9) привлекать специалиста;
10) привлекать специалистов и экспертов других государственных органов государств-членов;
11) требовать совершение грузовых и иных операций в отношении товаров и транспортных средств;
12) осуществлять таможенное наблюдение;
13) проверять наличие системы учета товаров и ведение учета товаров;
14) иные меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, применяются самостоятельно или для обеспечения применения форм таможенного контроля.
3. Меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, применяются в соответствии с настоящей главой, а назначение проведения таможенной экспертизы - в соответствии с главой 53 настоящего Кодекса.
Статья 339. Устный опрос
Должностные лица таможенных органов вправе проводить устный опрос физических лиц, их представителей, а также лиц, являющихся представителями организаций, в целях получения сведений, имеющих значение для проведения таможенного контроля, без оформления результатов опроса.
Статья 340. Запрос, требование и получение таможенными органами документов и (или) сведений, необходимых для проведения таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы вправе запрашивать, а в случаях, установленных настоящим Кодексом, - требовать от декларанта, перевозчика, лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и иных лиц представления документов и (или) сведений, необходимых для проведения таможенного контроля, а также устанавливать срок их представления, который должен быть достаточным для представления запрашиваемых (истребованных) документов и (или) сведений.

2. Сұрау салынатын (талап етілген) құжаттардың және (немесе) мәліметтердің тізбесін кеден органы мәміле шарттарын, тауар сипатын, оның мақсатын, сондай-ақ өзге де мән-жайларды ескере отырып, тексерілетін құжаттарға және (немесе) мәліметтерге сүйене отырып айқындайды.
3. Кеден органы құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуда (талапта) белгілеген мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімі сұрау салу (талап), оның ішінде жоғалтып алған құжаттарды қалпына келтіру үшін жолданған тұлғаның уәждемелі өтінішінің негізінде ұзартылуы мүмкін. Құжаттардың және (немесе) мәліметтерді ұсыну ұзартылатын мерзім сұрау салу жолданған тұлғаның өтініші негізінде айқындалады, бірақ құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың кеден органы белгілеген мерзімі өткен күннен бастап 2 айдан аспауы тиіс.
4. Кедендік бақылауды кедендік, өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нысанында жүргізген кезде кеден органы осы Кодекстің 326-бабында көзделген құжаттар және (немесе) мәліметтер осы бапқа сәйкес сұратылған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 325-бабына сәйкес құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратады.
5. Кеден органдары сұратқан құжаттар түпнұсқалар немесе олардың көшірмелері, оның ішінде, егер кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде құжаттардың түпнұсқаларын міндетті түрде ұсыну белгіленбесе, электрондық құжаттардың қағаз көшірмелері түрінде ұсынылады.
Ұсынылған құжаттардың көшірмелерін оларды ұсынған тұлғалар куәландыруға тиіс.
Кеден органдары ұсынылған құжаттардың көшірмелерін олардың түпнұсқалармен сәйкес келуін тексеруге құқылы.
Егер ұсынылған құжаттар құжаттарды кеден органы сұратқан мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінен өзге тілде жасалған жағдайда, оларды ұсынған тұлғалар кеден органы лауазымды адамының талабы бойынша көрсетілген құжаттардың аудармасын қамтамасыз етуге міндетті.
6. Декларант, тасымалдаушы, кеден ісі саласында қызметі жүзеге асыратын тұлғалар, және өзге тұлғалар кеден органдарына кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ауызша, жазбаша және (немесе) электрондық нысандарда ұсынуға міндетті.
7. Кеден органдары мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ мүше мемлекеттердің өзге ұйымдарынан мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратуға және алуға құқылы.
8. Кедендік бақылауды жүргізу үшін кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес банктерден және банктік емес кредиттік (кредиттік-қаржы) ұйымдардан және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан жүзеге асырылатын мәмілелер бойынша ақша операциялары туралы құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алуға құқылы.

2. Перечень запрашиваемых (истребованных) документов и (или) сведений определяется таможенным органом исходя из проверяемых документов и (или) сведений с учетом условий сделки, характеристик товара, его назначения, а также иных обстоятельств.
3. Установленный таможенным органом в запросе (требовании) о представлении документов и (или) сведений срок представления таких документов и (или) сведений может быть продлен на основании мотивированного обращения лица, которому направлен запрос (требование), в том числе для восстановления утраченных документов. Срок, на который продлевается представление документов и (или) сведений, определяется исходя из обращения лица, которому направлен запрос, но не должен превышать 2 месяца со дня истечения установленного таможенным органом срока представления документов и (или) сведений.
4. При проведении таможенного контроля в форме проверки таможенных, иных документов и (или) сведений таможенный орган запрашивает документы и (или) сведения в соответствии со статьей 325 настоящего Кодекса, за исключением предусмотренных статьей 326 настоящего Кодекса случаев, когда документы и (или) сведения запрашиваются в соответствии с настоящей статьей.
5. Запрошенные таможенными органами документы представляются в виде оригиналов или их копий, в том числе бумажных копий электронных документов, если международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования не установлено обязательное представление оригиналов документов.
Представленные копии документов должны быть заверены лицом, их представившим.
Таможенные органы вправе проверять соответствие представленных копий документов их оригиналам.
В случае если представленные документы составлены на ином языке, чем государственный язык государства-члена, таможенным органом которого запрошены документы, лица, их представившие, обязаны по требованию должностного лица таможенного органа обеспечить перевод указанных документов.
6. Декларант, перевозчик, лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, и иные лица обязаны представлять таможенным органам документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в устной, письменной и (или) электронной формах.
7. Таможенные органы вправе запрашивать и получать от государственных органов государств-членов, а также от иных организаций государств-членов документы и (или) сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в соответствии с законодательством государств-членов.
8. Для проведения таможенного контроля таможенные органы вправе получать в соответствии с законодательством государств-членов от банков и небанковских кредитных (кредитно-финансовых) организаций и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, документы и (или) сведения о денежных операциях по осуществляемым сделкам.

341-бап. Тауарларды, құжаттарды, көлік құралдарын, сондай-ақ үй-жайларды және басқа орындарды идентификаттау
1. Кедендік бақылаудағы тауарларды және оларға құжаттарды, көлік құралдарының жүк тиейтін орынжайларды (бөліктерді), кедендік бақылауға жататын тауарлар орналасқан немесе орналасуы мүмкін орынжайларды, ыдыстарды және өзге орындарды кеден органдары идентификаттау құралдарын қолдану арқылы, сондай-ақ тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілері іріктеу, тауарларды толық сипаттау, сызбаларды жасау, ауқымды бейнелерді, фотографияларды, иллюстрацияларды жасау, тауарға ілеспе құжаттаманы және өзге құжаттаманы пайдалану арқылы, сондай-ақ өзге де тәсілдермен идентификаттауы мүмкін.
2. Идентификаттау құралдарына пломбалар, мөрлер, цифрлық, әріптік және өзге де маркалау, идентификаттау белгілері, мөртаңбалар, сынамалар сейфті-пакеттер және тауарлардың идентификатталуын қамтамасыз ететін өзге де құралдар жатады.
Кеден органдары пайдаланатын идентификаттау құралдарын қолдану тәртібі және оларға қойылатын талаптар мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
3. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кеден органдары пайдаланатын идентификаттау тәсілдерін қолдану тәртібі, оның ішінде осы Кодекстің 167, 180, 192, 206 және 214-баптарында көзделген идентификаттау тәсілдерін қолдану тәртібі белгіленуі мүмкін.
4. Идентификаттау құралдары ретінде кеден органдары пломбаларды, мөрлерді немесе Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің кеден органдары, сондай-ақ тауарлардың немесе тасымалдаушылардың жөнелтушілері қолданатын өзге де идентификаттау құралдарын тануы мүмкін.
5. Тауарлардың жойылуының, қайтарымсыз жоғалуының немесе елеулі түрде бүлінуінің нақты қаупі болған жағдайларды қоспағанда, идентификаттау құралдарын тек кеден органдары немесе олардың рұқсатымен өзгерілуі, алып тасталуы, жойылуы немесе ауыстырылуы мүмкін. Көрсетілген жағдайларда кеден органына идентификаттау құралдарының өзгертілгені, алып тасталғаны, жойылғаны немесе ауыстырылуы туралы тез арада хабарланады және аталған қауіптің бар екендігіне дәлелдер ұсынылады.
Кеден органының идентификаттау құралдарын өзгертуі, алып тастауы, жоюы немесе ауыстыруы Комиссия айқындайтын нысанда идентификаттау құралдарының өзгеруі, алып тасталуы, жойылуы немесе ауыстырылуы туралы актісін жасау арқылы не кеден органына ұсынылған көліктік (тасымалдау), коммерциялық немесе кедендік құжаттарда қойылған идентификаттау құралдарының өзгеруі, алып тасталуы, жойылуы немесе ауыстырылуы туралы белгілер қоюмен ресімделеді.

Статья 341. Идентификация товаров, документов, транспортных средств, а также помещений и других мест
1. Товары, находящиеся под таможенным контролем, и документы на них, грузовые помещения (отсеки) транспортных средств, помещения, емкости и иные места, в которых находятся или могут находиться товары, подлежащие таможенному контролю, могут идентифицироваться таможенными органами путем применения средств идентификации, а также путем отбора проб и (или) образцов товаров, подробного описания товаров, составления чертежей, изготовления масштабных изображений, фотографий, иллюстраций, использования товаросопроводительной и иной документации, а также иными способами.
2. К средствам идентификации относятся пломбы, печати, цифровая, буквенная и иная маркировка, идентификационные знаки, штампы, сейф-пакеты и иные средства, обеспечивающие идентификацию товаров.
Порядок применения средств идентификации, используемых таможенными органами, и предъявляемые к ним требования устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может устанавливаться порядок применения способов идентификации, используемых таможенными органами, в том числе порядок применения способов идентификации, предусмотренных статьями 167, 180, 192, 206 и 214 настоящего Кодекса.
4. В качестве средств идентификации таможенными органами могут признаваться пломбы, печати или иные средства идентификации, применяемые таможенными органами государств, не являющихся членами Союза, а также отправителями товаров или перевозчиками.
5. Средства идентификации могут изменяться, удаляться, уничтожаться или заменяться только таможенными органами или с их разрешения, за исключением случаев, когда существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порчи товаров. В указанных случаях таможенному органу незамедлительно сообщается об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации и представляются доказательства существования указанной угрозы.
Изменение, удаление, уничтожение или замена средств идентификации таможенным органом оформляется путем составления акта об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации, форма которого определяется Комиссией, либо проставлением отметок об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации на представленных таможенному органу транспортных (перевозочных), коммерческих или таможенных документах.

342-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, өзге де техникалық құралдарын, су және әуе кемелерін пайдалану
1. Кеден органдары кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік бақылаудың техникалық құралдарын (жабдық, аспаптар, өлшеу құралдары, құрылғылар және керек-жарақтар) және өзге де техникалық құралдарды пайдалануы мүмкін.
Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану тізбесі және тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
2. Кедендік бақылаудың техникалық құралдары адамның, жануарлардың және өсімдіктердің өміріне және денсаулығына қауіпсіз болуға және адамдарға, тауарларға және көлік құралдарына зиян келтірмеуге тиіс.
3. Комиссия кеден органдары пайдаланатын кедендік бақылаудың жекелеген техникалық құралдарына қойылатын үлгілік техникалық талаптар бойынша ұсынымдарды қабылдауға құқылы.
4. Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдары жүзеге асыратын мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) өзге түрлерін жүргізу кезінде пайдалануы мүмкін.
5. Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдаланумен жүргізілуі мүмкін.
Кедендік бақылау жүргізу мақсатында кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдалану тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
343-бап. Кедендік алып жүру
1. Кеден органдары кедендік бақылаудағы тауарлардың Одақтың кедендік аумағы бойынша тасымалдануын қамтамасыз ету мақсатында кедендік алып жүруді қолданады.
2. Кедендік алып жүру кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын немесе кедендік бақылаудағы көлік құралдарын кедендік алып жүруді білдіреді.
3. Кедендік алып жүруді кеден органдарының лауазымды адамдары не мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалған ұйымдар жүзеге асырады.
4. Кеден органдары кедендік алып жүруді:
1) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар мынадай жағдайларда:
осы Кодекстің 146-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылмаған не осы Кодекстің 146-бабына сәйкес айқындалған мөлшерден кем мөлшерде мұндай міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған;
тасымалдаушы, егер көрсетілген қаулылардың кемінде біреуі орындалмаса, әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы заңды күшіне енген қаулыларда белгілі болған кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде міндетті бірнеше рет орындамаған;
тасымалдаушы осы Кодекстің 153-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті белгіленген мерзімде орындамаған;
Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарды және актілерді және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасын сақтамау белгілері анықталған кездегі өзге де жағдайларда тасымалданған кезде;

Статья 342. Использование технических средств таможенного контроля, иных технических средств, водных и воздушных судов таможенных органов
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы могут использовать технические средства таможенного контроля (оборудование, приборы, средства измерений, устройства и инструменты) и иные технические средства.
Перечень и порядок применения технических средств таможенного контроля устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Технические средства таможенного контроля должны быть безопасны для жизни и здоровья человека, животных и растений и не должны причинять вред лицам, товарам и транспортным средствам.
3. Комиссия вправе принимать рекомендации по типовым техническим требованиям к отдельным техническим средствам таможенного контроля, используемым таможенными органами.
4. Технические средства таможенного контроля могут использоваться таможенными органами при проведении иных видов государственного контроля (надзора), осуществляемого таможенными органами, в соответствии с законодательством государств-членов.
5. Таможенный контроль в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, может проводиться с использованием водных и воздушных судов таможенных органов.
Порядок использования водных и воздушных судов таможенных органов в целях проведения таможенного контроля устанавливается законодательством государств-членов.
Статья 343. Таможенное сопровождение
1. Таможенные органы применяют таможенное сопровождение в целях обеспечения перевозки товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории Союза.
2. Таможенное сопровождение заключается в сопровождении транспортных средств, перевозящих товары, находящиеся под таможенным контролем, или транспортных средств, находящихся под таможенным контролем.
3. Таможенное сопровождение осуществляется должностными лицами таможенных органов либо организациями, определенными в соответствии с законодательством государств-членов.
4. Таможенные органы вправе применять таможенное сопровождение:
1) при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в следующих случаях:
непредоставление в соответствии со статьей 146 настоящего Кодекса обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо предоставление обеспечения исполнения такой обязанности в размере меньшем, чем размер, определенный в соответствии со статьей 146 настоящего Кодекса;
неоднократное невыполнение перевозчиком обязанностей при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, которое было установлено вступившими в законную силу постановлениями о привлечении к административной ответственности, если хотя бы одно из указанных постановлений не исполнено;
неисполнение перевозчиком в установленный срок обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 153 настоящего Кодекса;
иные случаи при выявлении признаков несоблюдения международных договоров и актов, составляющих право Союза, и (или) законодательства государств-членов;

2) осы Кодекске сәйкес мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағы арқылы кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылмай тасымалдануы мүмкін болғанда кедендік бақылаудағы шетел тауарларын тасымалдау кезінде қолдануға құқылы.
5. Егер бірінші немесе үшінші үлгідегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарлардың декларанты болса, осы баптың 4-тармағы 1-тармақшасының бесінші абзацының ережелері қолданылмайды.
6. Кеден органы кедендік алып жүруді қолдану туралы шешімді қабылдаған жағдайда кеден органы тасымалдаушыға мұндай шешімнің қабылданғаны туралы хабарлайды және кедендік алып жүруді мұндай шешім қабылданған кезден бастап 24 сағаттан кешіктірмей ұйымдастырады.
7. Бір мүше мемлекеттің аумағы арқылы ғана көлік құралдарының кедендік алып жүруі кезінде кедендік алып жүруді ұйымдастыру тәртібі осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
8. Екі және одан да көп мүше мемлекеттің аумақтары бойынша көлік құралдарының кедендік алып жүруі кезінде кедендік алып жүруді ұйымдастыру тәртібі Одақтың шеңберінде халықаралық шартта айқындалады.
9. Осы баптың 4-тармағының 1-тармақшасының үшінші абзацын қолдану мақсаты үшін кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде тасымалдаушыны өз міндеттерін орындамағаны үшін оны әкімшілік жауапкершілікке тарту және оларды орындау туралы қаулылардың заңды күшіне енгені туралы ақпаратпен алмасу Одақтың шеңберінде халықаралық шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
344-бап. Тауарларды тасымалдау маршруты
1. Тауарларды тасымалдау маршрутын кеден органдары Одақтың кедендік аумағы бойынша кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауға бақылауды қамтамасыз ету мақсатында белгілейді.
2. Тауарларды тасымалдау маршруты кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға не кедендік бақылауға жататын тауарларға қатысты белгіленеді, осы Кодекске сәйкес мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағы арқылы кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырмай тасымалдануы мүмкін.
3. Тауарларды тасымалдау маршруты шетел тауарларын мүше мемлекеттің және (немесе) мүше мемлекеттердің ішкі су жолдарына кірмейтін мүше мемлекеттің және (немесе) мүше мемлекеттердің теңіз порттары арасында су кемелерімен, оның ішінде аралас жүзу (өзен-теңіз) кемелерімен тасымалдауды қоспағанда, тауарларды автомобиль және су көлігімен тасымалдау кезінде белгіленеді.
4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдау маршрутын жөнелтуші кеден органы көліктік (тасымалдау) құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сүйене отырып белгілейді.

2) при перевозке иностранных товаров, находящихся под таможенным контролем, когда в соответствии с настоящим Кодексом такие товары могут перевозиться по таможенной территории Союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита.
5. Положения абзаца пятого подпункта 1 пункта 4 настоящей статьи не применяются, если декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выступает уполномоченный экономический оператор, имеющий свидетельство первого или третьего типа.
6. В случае принятия таможенным органом решения о применении таможенного сопровождения таможенный орган информирует перевозчика о принятии такого решения и организует таможенное сопровождение не позднее 24 часов с момента принятия такого решения.
7. При таможенном сопровождении транспортных средств по территории только одного государства-члена порядок организации таможенного сопровождения устанавливается законодательством этого государства-члена.
8. При таможенном сопровождении транспортных средств по территориям двух и более государств-членов порядок организации таможенного сопровождения определяется международным договором в рамках Союза.
9. Для целей применения абзаца третьего подпункта 1 пункта 4 настоящей статьи обмен информацией о вступивших в законную силу постановлениях о привлечении перевозчика к административной ответственности за невыполнение им обязанностей при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и их исполнении осуществляется в соответствии с международным договором в рамках Союза.
Статья 344. Маршрут перевозки товаров
1. Маршрут перевозки товаров устанавливается таможенными органами в целях обеспечения контроля за перевозкой товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории Союза.
2. Маршрут перевозки товаров устанавливается в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, либо в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, когда в соответствии с настоящим Кодексом такие товары могут перевозиться по таможенной территории Союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита.
3. Маршрут перевозки товаров устанавливается при перевозке товаров автомобильным и водным транспортом, за исключением перевозки иностранных товаров водными судами, в том числе судами смешанного (река - море) плавания, между морскими портами государства-члена и (или) государств-членов без захода во внутренние водные пути государства-члена и (или) государств-членов.
4. Маршрут перевозки товаров, установленный в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, устанавливается таможенным органом отправления исходя из сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах.

5. Тасымалдаушының кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдаудың маршрутын өзгертуіне жөнелтуші кеден органының не оның жүру жолы бойынша орналасқан кез келген кеден органының рұқсатымен жол беріледі, ол тасымалдаушының назарына жазбаша немесе электрондық нысанда жеткізіледі.
6. Тауарларды тасымалдау маршруты бір ғана мүше мемлекеттің аумағы бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты белгіленген жағдайда, кеден органдары көлік құралдарының орын ауыстыруына және тауарларды тасымалдаудың белгіленген бағытын сақтауға қашықтықтан бақылауды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді және кедендік бақылаудың техникалық құралдарын пайдалануы мүмкін.
7. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеумен, өзгертумен және сақтаумен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін Комиссия, ал осы Кодекске сәйкес мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағы арқылы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылмай тасымалдануы мүмкін болатын кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты - мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
345-бап. Кедендік бақылаудағы тауарларды және олар мен жасалатын кедендік операцияларды есепке алу
1. Кеден органдары кедендік бақылаудағы тауарлардың және олармен жасалатын кедендік операциялардың есепке алынуын жүргізеді.
2. Кедендік бақылаудағы тауарларға және олармен жасалатын кедендік операцияларды есепке алу тәртібі мен нысаны мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
3. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кеден органдары декларанттардың есепке алынуын, сондай-ақ осындай есеп жүргізудің жағдайлары мен тәртібін жүргізетіні белгілеуі мүмкін.
346-бап. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде маманның қатысуы
1. Кеден органдары қажет болған жағдайда кедендік бақылауды жүргізу кезінде жекелеген әрекеттерді жасау үшін мұндай әрекеттердің нәтижесіне мүдделі емес, кеден органдарына жәрдем ету үшін, оның ішінде кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану кезінде қажет болатын арнайы білімі мен дағдылары бар маманды тартуы мүмкін.
Мұндай мамандар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ресімделетін кеден органының шешімі бойынша тартылатын осындай заңнама белгіленуі мүмкін.
2. Кедендік бақылау жүргізу кезінде маман ретінде тұлғаны тарту шарттық негізде жүзеге асырылады.

5. Изменение маршрута перевозки товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, перевозчиком допускается с разрешения таможенного органа отправления либо любого таможенного органа, находящегося по пути его следования, которое доводится до сведения перевозчика в электронной или письменной форме.
6. В случае установления маршрута перевозки товаров в отношении товаров, перевозимых по территории только одного государства-члена, таможенными органами могут использоваться информационные системы и технические средства таможенного контроля, обеспечивающие дистанционный контроль за перемещением транспортных средств и соблюдением установленного маршрута перевозки товаров.
7. Порядок совершения таможенных операций, связанных с установлением, изменением и соблюдением маршрута перевозки товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, определяется Комиссией, а в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, когда в соответствии с настоящим Кодексом такие товары могут перевозиться по таможенной территории Союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, - законодательством государств-членов.
Статья 345. Учет товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций
1. Таможенные органы ведут учет товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций.
2. Порядок и формы ведения учета товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлено, что таможенные органы ведут учет декларантов, а также случаи и порядок ведения такого учета.
Статья 346. Участие специалиста при проведении таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы в случае необходимости могут привлекать для совершения отдельных действий незаинтересованного в результатах таких действий специалиста, обладающего специальными знаниями и навыками, необходимыми для оказания содействия таможенным органам, в том числе при применении технических средств таможенного контроля.
Законодательством государств-членов может устанавливаться, что такие специалисты привлекаются по решению таможенного органа, оформляемому в соответствии с таким законодательством.
2. Привлечение лица в качестве специалиста при проведении таможенного контроля осуществляется на договорной основе.

3. Маманның:
1) өзі қатысатын әрекеттерді жүзеге асырумен байланысты материалдармен танысуға;
2) өзі катысқан әрекеттер жасау нәтижелері бойынша ресімделетін құжаттармен танысуға және өзі жасаған әрекеттер бойынша мұндай құжаттарға енгізілуге жататын өтініштер немесе ескертулер жасауға құқығы бар.
4. Маман:
1) арнайы білімді және дағдыны талап ететін әрекеттер жасауға қатысуға не осындай әрекеттерді жасауға, өзі жасап жатқан әрекеттер бойынша түсіндірме беруге;
2) осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетілген әрекеттерді жасау фактісін, олардың мазмұны мен нәтижелерін өз қолымен куәландыруға міндетті.
5. Маман мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өзі алған коммерциялық, банктік, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ өзге де құпия ақпаратты жарияламауға, өзге де мақсаттарда пайдаланбауға, үшінші тұлғаларға бермеуге тиіс.
6. Егер кедендік бақылауды жүргізу барысында кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасының бұзылғандығы анықталса, кеден органдарының маманды тартуға байланысты туындаған шығыстары қызметіне және (немесе) тауарларына қатысты кедендік бақылау жүргізілетін тұлғаның қаражаты есебінен өтеледі. Өзге жағдайларда мұндай көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу кеден органы кедендік бақылауды жүргізетін мүше мемлекет бюджетінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
347-бап. Кедендік бақылауды жүргізуде жәрдем ету үшін мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарынан мамандарды және сарапшыларды тарту
1. Кеден органдары кедендік бақылауды жүргізуге жәрдем ету үшін мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарының мамандары мен сарапшыларын тартуға құқылы.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында мұндай мамандарды немесе сарапшыларды тарту осындай заңнамаға сәйкес ресімделетін кеден органының шешімі бойынша белгіленуі мүмкін.
2. Мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарынан тартылатын мамандар мен сарапшылар мемлекеттік, коммерциялық, салықтық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушыларға қатысты құпия ақпаратты жария етпеуге міндетті.
3. Мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарынан мамандары мен сарапшыларды тартумен байланысты шығыстар, егер кеден органдарының тапсырмасы бойынша олар орындаған жұмыс олардың қызметтік міндеттерінің аясына кірмесе, осы Кодекстің 346-бабының 6-тармағында айқындалатын тәртіппен өтеледі.

3. Специалист имеет право:
1) знакомиться с материалами, связанными с осуществлением действий, в которых он принимает участие;
2) знакомиться с документами, оформляемыми по результатам совершения действий, в которых он принимал участие, и делать заявления или замечания по поводу совершаемых им действий, подлежащие занесению в такие документы.
4. Специалист обязан:
1) участвовать в совершении действий, требующих специальных знаний и навыков, либо совершать такие действия, давать пояснения по поводу совершаемых им действий;
2) удостоверить своей подписью факт совершения действий, указанных в подпункте 1 настоящего пункта, их содержание и результаты.
5. Специалист не должен разглашать, использовать в иных целях, передавать третьим лицам полученную им информацию, составляющую коммерческую, банковскую, налоговую или иную охраняемую законом тайну, а также иную конфиденциальную информацию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-членов.
6. Расходы, возникшие у таможенных органов в связи с привлечением специалиста, возмещаются за счет средств лица, в отношении деятельности и (или) товаров которого проводится таможенный контроль, если в ходе проведения таможенного контроля выявлены нарушения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государств-членов о таможенном регулировании. В иных случаях оплата таких услуг осуществляется за счет средств бюджета государства-члена, таможенным органом которого проводился таможенный контроль.
Статья 347. Привлечение специалистов и экспертов из других государственных органов государств-членов для оказания содействия в проведении таможенного контроля
1. Таможенные органы вправе привлекать специалистов и экспертов из других государственных органов государств-членов для оказания содействия в проведении таможенного контроля.
Законодательством государств-членов может устанавливаться, что такие специалисты или эксперты привлекаются по решению таможенного органа, оформляемому в соответствии с таким законодательством.
2. Специалисты и эксперты, привлекаемые из других государственных органов государств-членов, не должны разглашать сведения, составляющие государственную, коммерческую, налоговую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), а также конфиденциальную информацию, касающуюся участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
3. Расходы, связанные с привлечением специалистов и экспертов из других государственных органов государств-членов, если выполненная ими по поручению таможенных органов работа не входит в круг их служебных обязанностей, возмещаются в порядке, определяемом пунктом 6 статьи 346 настоящего Кодекса.

348-бап. Кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялар
1. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органының талабы бойынша декларант, уақытша сақтау қоймасының немесе кеден қоймасының иесі, кеден өкілі және (немесе) тауарларға қатысты өкілеттілігі бар өзге де тұлға кедендік бақылауға жататын тауарларды тасуда (тасымалдауды), өлшеуді жүргізуге немесе өзге тәсілмен тауарлардың санын анықтауды қамтамасыз етуге, тиеуді, түсіруді, қайта тиеуді, зақымданған орамды жөндеуді, орамды ашуды, кедендік бақылауға жататын тауарларды орауды не қайта орауды сондай-ақ осындай тауарлар орналасқан (орналасуы мүмкін) үй-жайларды, ыдыстарды және өзге де орындарды ашуды жүргізуге міндетті.
2. Тасымалдаушы өзі таситын (тасымалдайтын) тауарларға және мұндай тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялардың жасалуына жәрдемдесуге міндетті.
3. Тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялар кеден органы үшін қандай да бір шығыстарға әкеп соқтауға тиіс.
349-бап. Кедендік қадағалау
Кеден органдарының лауазымды адамдары тауарларға, соның ішінде кедендік бақылаудың объектілері болып табылатын көлік құралдарына және оларға қатысты жүк және өзге де операциялардың жасалуына, сондай-ақ Одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін және халықаралық әуежайдың кедендік бақылау аймағында немесе транзиттік аймағында болған жеке тұлғаларға тікелей немесе жанама түрде, оның ішінде техникалық құралдарды пайдалана отырып қадағалауды жүзеге асыруға құқылы.
350-бап. Тауарларды есепке алу жүйесінің болуын және тауарлардың есепке алынуын жүргізуді тексеру
1. Кеден органдары осы Кодексте және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында:
1) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне, кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізілуге үміткер тұлғаларда және осындай тізілімдерге енгізілген тұлғаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуына;
2) кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың, уәкілетті экономикалық операторлардың және тауарлардың есепке алынуын көздейтін кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалардың тауарларды есепке алуды жүргізуін тексереді.
2. Белгіленген талаптарға сәйкес келетін тауарларды есепке алу жүйесінің бар болуын тексеру және тауарлардың есепке алынуын жүргізу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
VII БӨЛІМ КЕДЕН ОРГАНДАРЫ

Статья 348. Грузовые и иные операции в отношении товаров и транспортных средств, необходимые для проведения таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля по требованию таможенного органа декларант, владелец склада временного хранения или таможенного склада, таможенный представитель и (или) иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести перевозку (транспортировку), взвешивание или обеспечить определение количества товаров иным способом, произвести погрузку, разгрузку, перегрузку, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки, упаковку либо переупаковку товаров, подлежащих таможенному контролю, а также вскрытие помещений, емкостей и иных мест, в которых находятся (могут находиться) такие товары.
2. Перевозчик обязан способствовать совершению грузовых и иных операций в отношении товаров, которые он перевозит (транспортирует), и транспортных средств, которыми осуществляется перевозка (транспортировка) таких товаров.
3. Грузовые и иные операции в отношении товаров и транспортных средств не должны повлечь для таможенного органа каких-либо расходов.
Статья 349. Таможенное наблюдение
Должностные лица таможенных органов вправе осуществлять непосредственное или опосредованное наблюдение, в том числе с использованием технических средств, за товарами, в том числе транспортными средствами, являющимися объектами таможенного контроля, и за совершением в отношении их грузовых и иных операций, а также за физическими лицами, следующими через таможенную границу Союза и находящимися в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта.
Статья 350. Проверка наличия системы учета товаров и ведения учета товаров
1. В целях обеспечения соблюдения требований, установленных настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов, таможенные органы проводят проверку:
1) наличия системы учета товаров, соответствующей установленным требованиям, у лиц, претендующих на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и у лиц, включенных в такие реестры;
2) ведения учета товаров лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченными экономическими операторами и лицами, владеющими и (или) пользующимися товарами, помещенными под таможенные процедуры, предусматривающие ведение учета товаров.
2. Порядок проведения проверки наличия системы учета товаров, соответствующей установленным требованиям, и ведения учета товаров устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов.
РАЗДЕЛ VII
ТАМОЖЕННЫЕ ОРГАНЫ

47-тарау
Кеден органдары туралы жалпы ережелер
351-бап. Кеден органдары, олардың міндеттері және функциялары
1. Кеден органдары өз құзыреті шегінде Одақтың кедендік шекарасында мынадай міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді:
1) мүше мемлекеттердің ұлттық қауіпсіздігін, адам өмірі мен денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктер әлемін, қоршаған ортаны қорғау;
2) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тасуды жылдамдату және оңайлату үшін жағдайлар жасау;
3) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттардың және актілердің, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасын, сондай-ақ сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген мүше мемлекеттер заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету.
2. Кеден органдарына жүктелген міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары өз құзыреті шегінде мынадай функцияларды орындайды:
1) кедендік операцияларды жасау және оның ішінде, өзара әкімшілік көмек көрсету шеңберінде кедендік бақылауды жүргізу;
2) кедендік төлемдерді, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу, оларды есептеу дұрыстығын және уақытында төлеуді бақылау, қайтару (есепке жатқызу) және оларды мәжбүрлі өндіріп алу бойынша шаралар қабылдау;
3) кедендік-тарифтік реттеу шараларының, тыйым салулар мен шектеулердің, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын қамтамасыз ету;
4) Одақтың кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарының өткізілуіне кедендік бақылауды жүргізген кезде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл;
5) қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу;
6) Одақтың кедендік аумағында зияткерлік меншік объектілерінің құқығын қорғау;
7) кедендік статистиканы жүргізу;
8) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес экспорттық, радиациялық және мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) өзге де түрлерін жүзеге асыру.
3. Кеден органдарына Одақ шеңберінде мүше мемлекеттердің заңнамасында және (немесе) халықаралық шарттарда айқындалатын өзге де міндеттер және функциялар жүктелуі мүмкін.
4. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік операцияларды жасаумен және осы Кодекстің 322-бабының екінші - төртінші абзацтарында көрсетілген нысандарда кедендік бақылауды жүргізумен және осы Кодекстің 339-бабында жеке пайдалануға арналған тауарлардың ғана Одақтың кедендік аумағына келуі және (немесе) Одақтың кедендік аумағынан кетуі жүзеге асырылатын және кеден органдары жоқ Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолданумен байланысты кеден органдарының жекелеген функциялары мұндай орындарда бақылау функцияларын жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарына жүктелуі мүмкін.

Глава 47
Общие положения о таможенных органах
Статья 351. Таможенные органы, их задачи и функции
1. Таможенные органы в пределах своей компетенции обеспечивают на таможенной территории Союза выполнение следующих задач:
1) защита национальной безопасности государств-членов, жизни и здоровья человека, животного и растительного мира, окружающей среды;
2) создание условий для ускорения и упрощения перемещения товаров через таможенную границу Союза;
3) обеспечение исполнения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, иных международных договоров и актов, составляющих право Союза, законодательства государств-членов о таможенном регулировании, а также законодательства государств-членов, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы.
2. В целях обеспечения выполнения возложенных на таможенные органы задач таможенные органы в пределах своей компетенции выполняют следующие функции:
1) совершение таможенных операций и проведение таможенного контроля, в том числе в рамках оказания взаимной административной помощи;
2) взимание таможенных платежей, а также специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, контроль правильности их исчисления и своевременности уплаты, возврат (зачет) и принятие мер по их принудительному взысканию;
3) обеспечение соблюдения мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза;
4) противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при проведении таможенного контроля за перемещением через таможенную границу Союза наличных денежных средств и (или) денежных инструментов;
5) предупреждение, выявление и пресечение преступлений и административных правонарушений;
6) защита прав на объекты интеллектуальной собственности на таможенной территории Союза;
7) ведение таможенной статистики;
8) осуществление экспортного, радиационного и иных видов государственного контроля (надзора) в соответствии с законодательством государств-членов.
3. На таможенные органы могут быть возложены иные задачи и функции, определяемые законодательством государств-членов и (или) международными договорами в рамках Союза.
4. В соответствии с законодательством государств-членов отдельные функции таможенных органов, связанные с совершением таможенных операций и проведением таможенного контроля в формах, указанных в абзацах втором - четвертом статьи 322 настоящего Кодекса, и с применением меры, обеспечивающей проведение таможенного контроля, предусмотренной статьей 339 настоящего Кодекса, в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, в которых осуществляются прибытие на таможенную территорию Союза и (или) убытие с таможенной территории Союза только товаров для личного пользования и отсутствуют таможенные органы, могут быть возложены на другие государственные органы государств-членов, осуществляющие функции контроля в таких местах.

5. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы Кодекстің 310-бабының 8-тармағына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарына жүктелуі мүмкін.
6. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік төлемдерді, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын өндіріп алумен, оларды есептеу дұрыстығын және уақытында төлеуді бақылаумен, қайтарумен (есепке жатқызумен) және оларды мәжбүрлі өндіріп алу бойынша шаралар қабылдаумен байланысты кеден органдарының жекелеген функциялары мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарына жүктелуі мүмкін.
7. Кеден органдарының құқықтары және міндеттері осы Кодексте және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
8. Кеден органдарының жүйесі және кеден органдарында қызмет өткеру шарттары мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
352-бап. Кеден органдарының және олардың лауазымды тұлғаларының жауапкершілігі
1. Кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес заңсыз шешімдері, әрекеттері (әрекетсіздігі) арқылы келтірілген зияны үшін жауаптылықта болады.
2. Кеден органдарының не олардың лауазымды тұлғаларының заңсыз шешімдері, әрекеттері (әрекетсіздігі) арқылы келтірілген шығындар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өтеуге жатады.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органдары лауазымды тұлғаларының заңды шешімдері, әрекеттері арқылы тұлғаға келтірілген шығындар өтеуге жатпайды.
4. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес заңсыз шешімдер, әрекеттер (әрекетсіздігі) үшін тәртіптік, әкімшілік қылмыстық және өзге де жауаптылықта болады.
353-бап. Кедендік инфрақұрылым
1. Кедендік инфрақұрылымға кедендік бақылаудың техникалық құралдарымен, инженерлік, ақпараттық, телекоммуникациялық жүйелермен және оларды қамтамасыз ету құралдарымен жабдықталған (бұдан әрі осы бапта - кедендік инфрақұрылымның элементтері) ғимараттар, құрылысжайлар, үй-жайлар, ашық алаңдар және кеден органдарының қызметін қамтамасыз ететін әлеуметтік мақсаттағы объектілер жатады.
2. Кедендік инфрақұрылымның элементтері мынадай орындарда:
1) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында;
2) мүше мемлекеттер кеден органдарының жүйесіне кіретін кеден органдары және мекемелері орналасқан орындарда;
3) аумағында кедендік операциялар және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге де орындарда орналасуы мүмкін,
3. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарда орналасқан кедендік инфрақұрылым элементтерінің жайластырылуына және техникалық жарақтандырылуына қойылатын үлгілік талаптарды кеден органдарының қызметін қамтамасыз етуге байланысты олардың функционалдық мақсаттағы ерекшеліктерін ескере отырып, Комиссия анықтайды.

5. В соответствии с законодательством государств-членов проведение таможенного контроля в соответствии с пунктом 8 статьи 310 настоящего Кодекса может быть возложено на другие государственные органы государств-членов.
6. В соответствии с законодательством государств-членов отдельные функции таможенных органов, связанные с взиманием таможенных платежей, а также специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, контролем правильности их исчисления и своевременности уплаты, возвратом (зачетом) и принятием мер по их принудительному взысканию, могут быть возложены на другие государственные органы государств-членов.
7. Права и обязанности таможенных органов устанавливаются настоящим Кодексом и законодательством государств-членов.
8. Система таможенных органов и условия прохождения службы в таможенных органах устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 352. Ответственность таможенных органов и их должностных лиц
1. Таможенные органы несут в соответствии с законодательством государств-членов ответственность за вред, причиненный неправомерными решениями, действиями (бездействием).
2. Убытки, причиненные лицам неправомерными решениями, действиями (бездействием) таможенных органов или их должностных лиц, подлежат возмещению в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Убытки, причиненные лицам правомерными решениями, действиями должностных лиц таможенных органов, возмещению не подлежат, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-членов.
4. За неправомерные решения, действия (бездействие) должностные лица таможенных органов несут дисциплинарную, административную, уголовную и иную ответственность в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 353. Таможенная инфраструктура
1. К таможенной инфраструктуре относятся здания, сооружения, помещения, открытые площадки, оснащенные техническими средствами таможенного контроля, инженерными, информационными, телекоммуникационными системами и средствами их обеспечения (далее в настоящей статье - элементы таможенной инфраструктуры), и объекты социального назначения, обеспечивающие деятельность таможенных органов.
2. Элементы таможенной инфраструктуры могут располагаться в следующих местах:
1) места перемещения товаров через таможенную границу Союза;
2) места размещения таможенных органов и учреждений, входящих в систему таможенных органов государств-членов;
3) иные места, на территории которых могут совершаться таможенные операции и может проводиться таможенный контроль.
3. Типовые требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, определяются Комиссией с учетом особенностей их функционального назначения, связанных с обеспечением деятельности таможенных органов.

4. Мүше мемлекеттердің кеден органдарының жүйесіне кіретін кеден органдары және мекемелер орналасқан орындарда және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге аумақтарда кедендік инфрақұралым элементтерінің жайластырылуына және техникалық жарақтандырылуына қойылатын талаптар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
5. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында кедендік инфрақұрылымның даму үрдісін және серпінін, жай-күйін талдay, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияға және таратылуы шектелген мәліметтерге жатпайтын мәліметтерді қамтымайтын белгілі бір кезең уақытында кеден органдары ұсынатын Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарының өткізілуі туралы жалпыланған мәліметтердің негізінде Комиссия жүргізеді.
Көрсетілген мәліметтердің құрамын, олардың құрылымын және форматын, сондай-ақ оларды ұсыну кезеңділігі мен тәртібін Комиссия анықтайды.
Кедендік инфрақұрылымның даму үрдісі және серпіні, жағдайы туралы ақпарат Одақтың ресми сайтында Интернет желісінде орналастырылады.
354-бап. Кеден органдарының құқық қорғау қызметі
1. Кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес іс жүргізу кеден органдарының жүргізуіне жатқызылған қылмыстар немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтау және (немесе) тергеу органдары болып табылады.
2. Кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қылмыстар деп танылған, кұқыққа қарсы әрекетті дайындайтын, жасайтын немесе жасаған тұлғаларды анықтау, үшінші тараппен мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің халықаралық ұйымдарының, кеден және өзге құзыретті органдардың сұрау салуларын орындау мақсатында жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады.
Жедел-іздестіру қызметін мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдары жүзеге асырады.
3. Кеден органдары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік процесті жүргізеді (іс жүргізуді жүзеге асырады) және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тартады.
4. Қылмыстардың және әкімшілік құқық бұзушылықтардың түрлері (құрамы), сондай-ақ қылмыстық және (немесе) әкімшілік жауаптылыққа тұлғаларды тарту тәртібі және қағидалары, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.

4. Требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения таможенных органов и учреждений, входящих в систему таможенных органов государств-членов, и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции и может проводиться таможенный контроль, устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.
5. Анализ состояния, динамики и тенденций развития таможенной инфраструктуры в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза проводится Комиссией на основе представляемых таможенными органами обобщенных за определенный период времени сведений о перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Союза, не содержащих сведений, отнесенных в соответствии с законодательством государств-членов к государственной тайне (государственным секретам) или к сведениям ограниченного распространения.
Состав указанных сведений, их структура и формат, а также периодичность и порядок их предоставления определяются Комиссией.
Информация о состоянии, динамике и тенденциях развития таможенной инфраструктуры размещается на официальном сайте Союза в сети Интернет.
Статья 354. Правоохранительная деятельность таможенных органов
1. Таможенные органы являются органами дознания и (или) следствия по делам о преступлениях или уголовных правонарушениях, производство по которым отнесено к ведению таможенных органов в соответствии с законодательством государств-членов.
2. Таможенные органы осуществляют оперативно-розыскную деятельность в целях выявления лиц, подготавливающих, совершающих или совершивших противоправное деяние, признаваемое в соответствии с законодательством государств-членов преступлением, исполнения запросов международных организаций, таможенных и иных компетентных органов государств, не являющихся членами Союза, в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной.
Оперативно-розыскная деятельность осуществляется таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Таможенные органы ведут административный процесс (осуществляют производство) по делам об административных правонарушениях и привлекают лиц к административной ответственности в соответствии с законодательством государств-членов.
4. Виды (составы) преступлений и административных правонарушений, а также порядок и принципы привлечения лиц к уголовной и (или) административной ответственности устанавливаются законодательством государств-членов с учетом особенностей, предусмотренных международными договорами в рамках Союза.

5. Қылмыстық істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша кеден органдарының өзара іс-қимылы және құқықтық көмек Одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарға және (немесе) үшінші тараппен мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
355-бап. Одақтың кедендік шекарасын тастап кеткен су және әуе кемелерін ұстау (қайтару) және көлік құралдарын тоқтату бойынша кеден органдарының құқығы
1. Кеден органдары көлік құралдарын тоқтатуға, сондай-ақ кеден органының рұқсатынсыз Одақтың кедендік аумағын тастап кеткен су және әуе кемелерін мәжбүрлеп қайтаруға құқылы.
Автомобиль көлік құралдарын кедендік бақылау аймағынан тыс жерде тоқтатқан жағдайда, кедендік бақылау жүргізу уақыты осындай тоқтау сәтінен бастап 2 сағаттан аспауы тиіс.
2. Одақтың кедендік шекарасынан тыс орналасқан су және әуе кемелерін ұстау (қайтару) бойынша кеден органдарының әрекеті үшінші тараппен мүше мемлекеттердің жасаған халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
356-бап. Кеден органдары алған ақпаратқа қатысы
1. Кеден органдары осы Кодекске, кедендік реттеу саласындағы өзге халықаралық шарттарға және актілерге, үшінші тараппен мүше мемлекеттердің жасаған халықаралық шарттарына және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес алған кез келген ақпаратты кеден органдары жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін ғана пайдаланылады.
2. Осы Кодекске, кедендік реттеу саласындағы өзге халықаралық шарттарға және актілерге, үшінші тараппен жасаған мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпаратқа қолжетімділікті алған кеден органдары, олардың лауазымды тұлғалары жариялауға жеке мақсатта пайдалануға не өзге тұлғаларға, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасында қорғалатын мемлекеттік, коммерциялық, салықтық, банктік және өзге құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ Осы Кодекске, кедендік реттеу саласындағы өзге халықаралық шарттарға және актілерге, үшінші тараппен жасаған мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін жағдайларды қоспағанда, басқа құпия ақпаратты мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарына беруге құқығы жоқ.
3. Егер көрсетілген органдарға мұндай ақпарат осы мүше мемлекеттердің заңнамасында өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажет болса, бір мүше мемлекеттің кеден органдары өздеріне ұсынылған ақпаратты, сонымен қатар алдын ала ақпаратты осындай мүше мемлекеттің мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпиясын сақтай отырып, не басқа да құпия ақпаратты қорғау жөніндегі заңнама талаптарын немесе осы Кодекстің 49-тарауына сәйкес алынған ақпаратқа қатысты, сондай-ақ осы Кодекстің 375-бабының талаптарына сәйкес оларды осы мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарына береді.

5. Правовая помощь и взаимодействие таможенных органов по уголовным делам и делам об административных правонарушениях осуществляются в соответствии с международными договорами в рамках Союза и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной.
Статья 355. Права таможенных органов по остановке транспортных средств и по задержанию (возврату) покинувших таможенную территорию Союза водных и воздушных судов
1. Таможенные органы вправе останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать покинувшие таможенную территорию Союза без разрешения таможенного органа водные и воздушные суда.
Время проведения таможенного контроля в случае остановки автомобильных транспортных средств вне зон таможенного контроля не должно превышать 2 часа с момента такой остановки.
2. Действия таможенных органов по задержанию (возвращению) водных и воздушных судов, находящихся вне таможенной территории Союза, осуществляются в соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной.
Статья 356. Отношение к информации, полученной таможенными органами
1. Любая информация, полученная таможенными органами в соответствии с настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) законодательством государств-членов, используется таможенными органами исключительно для выполнения возложенных на них задач и функций.
2. Таможенные органы, их должностные лица, а также иные лица, получившие в соответствии с настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) законодательством государств-членов доступ к информации, указанной в пункте 1 настоящей статьи, не вправе разглашать, использовать в личных целях либо передавать иным лицам, в том числе государственным органам государств-членов, информацию, составляющую государственную, коммерческую, налоговую, банковскую и иную охраняемую законодательством государств-членов тайну (секреты), а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных настоящим Кодексом, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) устанавливаемых законодательством государств-членов.
3. Таможенные органы одного государства-члена передают полученную ими информацию, в том числе предварительную информацию, государственным органам своего государства, если такая информация необходима указанным органам для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на них законодательством этого государства-члена, в порядке и с соблюдением требований законодательства такого государства-члена по защите государственной, коммерческой, налоговой, банковской и иной охраняемой законодательством этого государства-члена тайны (секретов) либо другой конфиденциальной информации, а в отношении информации, полученной в соответствии с главой 49 настоящего Кодекса, - также требований статьи 375 настоящего Кодекса.

357-бап. Кеден органдары қабылдаған шешімдерді және кедендік бақылауды жүргізу нәтижелерін өзара тану
Кедендік операцияларды жасау кезінде қабылданған кеден органдарының шешімдері және белгіленген тәртіппен ресімделген кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері, осы Кодекспен белгіленген жағдайлары қоспағанда, мүше мемлекеттерде өзара танылады және Одақтың кедендік аумағында заңдық күші бірдей.
358-бап. Кеден органдарының және оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
Кез келген тұлға кеден органдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) кеден органының немесе кеден органының лауазымды тұлғаларының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданатын мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте және мерзімде шағымдануға құқылы.
359-бап. Кеден органының алдын ала шешім қабылдауы және кеңес беруі
1. Кеден органы өтеусіз негізде кеден органының құзыретіне кіретін кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді қолдану мәселелері жөнінде және өзге де мәселелер жөнінде тұлғаларға кеңес беруді жүзеге асырады.
2. Кеден органының лауазымды тұлғалары кеңес беруді жүзеге асыру кезінде кеден органының атынан кедендік декларацияларды және өзге де құжаттарды тексермейді, олар осы Кодекске және кедендік реттеу саласындағы өзге халықаралық шарттарға және актілерге сәйкес кеден органына ұсынуға жатады, сондай-ақ құжаттарды және кедендік декларацияларды қамтымайды.
Көрсетілген құжаттарды толтыру мәселелері бойынша кеңес беру тұлға ұсынған ақпаратты және осындай құжаттарды тексерусіз жүзеге асырады.
3. Кеңес беруді жүзеге асыру кезінде тұлға ұсынған ақпарат, тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органының немесе лауазымды тұлғаның әрекеттерін (әрекетсіздігін) жасау немесе шешім қабылдау үшін негіздеме болып табылмайды.
4. Кеңес беруді жүзеге асыру тәртібі мен мерзімін кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасында белгілейді.
5. Кеден органдары тауарларды сыныптау туралы, тауарлардың шығарылған жері туралы, осы Кодекске сәйкес әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша, сондай-ақ Комиссия айқындайтын өзге мәселелер бойынша мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін тәртіпте, егер осындай тәртіпті Комиссия айқындамаса, алдына ала шешім қабылдайды.
360-бап. Кедендік статистиканы жүргізу, кедендік статистиканың деректерін пайдалану және ұсыну

Статья 357. Взаимное признание решений, принятых таможенными органами, и результатов проведения таможенного контроля
Решения таможенных органов, принятые при совершении таможенных операций, и результаты проведения таможенного контроля, оформленные в установленном порядке, взаимно признаются в государствах-членах и имеют равную юридическую силу на таможенной территории Союза, за исключением случаев, установленных настоящим Кодексом.
Статья 358. Обжалование решений, действий (бездействия) таможенных органов или их должностных лиц
Любое лицо вправе обжаловать решения, действия (бездействие) таможенных органов или их должностных лиц в порядке и сроки, которые установлены законодательством государства-члена, решения, действия (бездействие) таможенного органа или должностных лиц таможенного органа которого обжалуются.
Статья 359. Консультирование и принятие предварительных решений таможенными органами
1. Таможенные органы осуществляют консультирование лиц по вопросам применения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и иным вопросам, входящим в компетенцию таможенных органов, на безвозмездной основе.
2. При осуществлении консультирования должностные лица таможенных органов не проверяют от имени таможенного органа таможенные декларации и иные документы, которые подлежат представлению таможенным органам в соответствии с настоящим Кодексом и иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, а также не составляют такие таможенные декларации и документы.
Консультирование по вопросам заполнения указанных документов осуществляется без проверки таких документов и информации, представленной лицом.
3. Информация, предоставленная лицам при осуществлении консультирования, не является основанием для принятия решений или совершения действий (бездействия) таможенным органом или его должностным лицом при совершении таможенных операций в отношении товаров.
4. Порядок и сроки осуществления консультирования таможенными органами устанавливаются законодательством государств-членов.
5. Таможенные органы принимают предварительные решения о классификации товаров, о происхождении товаров, по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с настоящим Кодексом, а также по иным вопросам, определяемым Комиссией, в порядке, устанавливаемом в соответствии с законодательством государств-членов, если такой порядок не определен Комиссией.
Статья 360. Ведение таможенной статистики, использование и предоставление данных таможенной статистики

1. Кеден органдары кедендік статистиканы жүргізеді, оған Одаққа мүшелер болып табылмайтын мемлекеттермен мүше мемлекеттердің тауарларымен сыртқы сауда кедендік статистикасы (бұдан әрі осы бапта - тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасы) және арнайы кедендік статистика кіреді.
Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарлардың сыртқы сауда кедендік статистикасын жүргізу осы мемлекеттің өзге де мемлекеттік органдарына жүктелуі мүмкін.
2. Кедендік статистиканы жүргізу үшін кеден органдарының ақпараттық ресурстары қолданылады.
3. Тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректері Одаққа мүшелер болып табылмайтын мемлекеттермен мүше мемлекеттердің тауарларымен сыртқы саудасының жай-күйін, қарқынын және даму беталысын талдау мақсатында қалыптастырылады.
Тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасын жүргізу Комиссия бекіткен әдіснамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасын жүргізу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Кеден органдары тауарлар сыртқы саудасының кедендік статистикасы деректерін, оның ішінде ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану немесе қайта қарау туралы өтінішті Одақ шеңберіндегі халықаралық шартта, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін тәртіппен тұлғаларға және халықаралық ұйымдарға беру үшін ұсынады.
5. Арнайы кедендік статистика деректері кеден органдарына жүктелген міндеттерді орындау мақсатында қалыптастырылады және пайдаланылады.
Арнайы кедендік статистиканы жүргізу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
361-бап. Кеден органдарының тұлғалар туралы ақпаратты жинауы
1. Кеден органдары мынадай:
1) ұйымның құрылтайшылары, акционерлері, басшылары және бас бухгалтерлері туралы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу не тұлғаны дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы;
3) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын мүлік құрамы туралы;
4) ашылған банктік шоттар туралы;
5) тұлғаның сыртқы экономикалық қызметі туралы;
6) ұйымның және оның филиалдарының орналасқан жері туралы;
7) салық төлеуші ретінде салық органында есепке қойылғаны және салық төлеушінің идентификаттау (есептік, тіркеу) нөмірі туралы;

1. Таможенные органы ведут таможенную статистику, которая включает в себя таможенную статистику внешней торговли товарами государств-членов с государствами, не являющимися членами Союза (далее в настоящей статье - таможенная статистика внешней торговли товарами), и специальную таможенную статистику.
В соответствии с законодательством государств-членов ведение таможенной статистики внешней торговли товарами может быть возложено на иные государственные органы этого государства.
2. Для ведения таможенной статистики используются информационные ресурсы таможенных органов.
3. Данные таможенной статистики внешней торговли товарами формируются в целях анализа состояния, динамики и тенденций развития внешней торговли товарами государств-членов с государствами, не являющимися членами Союза.
Ведение таможенной статистики внешней торговли товарами осуществляется в соответствии с методологией, утверждаемой Комиссией.
Порядок ведения таможенной статистики внешней торговли товарами устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов.
4. Таможенные органы предоставляют данные таможенной статистики внешней торговли товарами, в том числе для подачи заявления о применении или пересмотре мер защиты внутреннего рынка, лицам и международным организациям в порядке, установленном международными договорами в рамках Союза, международными договорами государств-членов с третьей стороной и (или) устанавливаемом законодательством государств-членов.
5. Данные специальной таможенной статистики формируются и используются в целях выполнения задач, возложенных на таможенные органы.
Порядок ведения специальной таможенной статистики устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 361. Сбор таможенными органами информации о лицах
1. Таможенные органы вправе проводить сбор информации о лицах, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, связанную с перемещением товаров через таможенную границу Союза, либо иную деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, включая сведения:
1) об учредителях, акционерах, руководителях и главных бухгалтерах организации;
2) о государственной регистрации юридического лица либо государственной регистрации лица в качестве индивидуального предпринимателя;
3) о составе имущества, используемого для осуществления предпринимательской деятельности;
4) об открытых банковских счетах;
5) о внешнеэкономической деятельности лица;
6) о месте нахождения организации и ее филиалов;
7) о постановке на учет в налоговом органе в качестве налогоплательщика и об идентификационном (регистрационном, учетном) номере налогоплательщика;

8) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген не осындай тізілімге енуге үміткер заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы туралы;
9) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген не осындай тізілімге енуге үміткер заңды тұлғалардың мүше мемлекеттердің салықтар және алымдар туралы заңнамасына (салық заңнамасы) сәйкес берешегі (бересі) туралы;
10) жеке тұлғалар туралы: дербес деректер (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), күні және туған жері, жынысы, тұрғылықты мекенжайы, жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері, жеке тұлғаның жеке (жеке сәйкестендіру) нөмірін (болған кезде), салық төлеушінің сәйкестендіру (тіркеу, есептік) нөмірін (болған кезде) қоса алғанда, осы тұлғалардың Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізу жиілігі туралы;
11) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енуге үміткер не осындай тізілімге енгізілген заңды тұлғаның акционерлері, оның құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын мүше мемлекеттердің жеке тұлғаларын іс жүргізуі кеден және өзге де мемлекеттік органдардың жүргізуіне жатқызылған қылмыстар немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы мәліметтерді қоса алғанда, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өтізу мен байланысты сыртқы экономикалық қызметті не кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты өзге де қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпаратты жинауға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар туралы ақпаратты жинауды кеден органдары кедендік операцияларды жасау кезінде және оны мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік органдарынан алу арқылы жүргізеді.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың кеден органдарындағы өзі туралы құжатталған ақпаратпен танысуға және оның толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету мақсатында нақтылауға құқығы бар.
362-бап. Құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу
1. Осы Кодексте, кедендік реттеу саласындағы өзге де халықаралық шарттарда және актілерде көзделген жағдайларда кеден органдары мен декларанттар, тасымалдаушылар, кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар және кедендік операцияларды жасайтын өзге де тұлғалар арасындағы құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу электрондық нысанда немесе құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қағаз жеткізгіште ұсыну (жолдау) арқылы жүзеге асырылады.
2. Электрондық нысанда электрондық құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу кеден органдарының ақпараттық жүйелері мен осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасауы арқылы не Интернет желісі ресурстарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.

8) о финансовой устойчивости юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов либо претендующих на включение в такой реестр;
9) о задолженности (недоимке) в соответствии с законодательством государств-членов о налогах и сборах (налоговым законодательством) юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов либо претендующих на включение в такой реестр;
10) о физических лицах: персональные данные (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата и место рождения, пол, адрес места жительства, реквизиты документа, удостоверяющего личность, включая личный (индивидуальный идентификационный) номер физического лица (при наличии), идентификационный (регистрационный, учетный) номер налогоплательщика (при наличии)) и частота перемещения этими лицами товаров через таможенную границу Союза;
11) о привлечении физических лиц государств-членов, являющихся акционерами юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов либо включенного в такой реестр, его учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами, к уголовной ответственности за преступления или уголовные правонарушения, производство по которым отнесено к ведению таможенных и иных государственных органов.
2. Сбор информации о лицах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется таможенными органами при совершении таможенных операций и посредством ее получения от других государственных органов государств-членов.
3. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, имеют право на ознакомление с документированной информацией о себе, имеющейся у таможенных органов, и уточнение этой информации в целях обеспечения ее полноты и достоверности.
Статья 362. Обмен документами и (или) сведениями
1. Обмен документами и (или) сведениями в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, между таможенными органами и декларантами, перевозчиками, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченными экономическими операторами и иными лицами, совершающими таможенные операции, осуществляется в электронной форме или путем представления (направления) документов и (или) сведений на бумажном носителе.
2. Обмен электронными документами и (или) сведениями в электронной форме осуществляется путем взаимодействия информационных систем таможенных органов и информационных систем лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, либо с использованием ресурсов сети Интернет.

3. Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қағаз жеткізгіште ұсыну (жолдау) арқылы құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу электрондық нысанда құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасуға техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда, сондай-ақ осы Кодексте кедендік реттеу саласындағы өзге де халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
363-бап. Кеден органдарының сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен), уәкілетті экономикалық операторлармен, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен өзара қарым - қатынасы
1. Кеден органдары кедендік реттеуді жетілдіру және кедендік peттey саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің жобаларын көпшілік талқылay мақсатында сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен), уәкілетті экономикалық операторлармен, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен консультациялық сипаттағы ресми қарым-қатынасты белгілейді және қолдайды.
2. Кеден органдары кедендік бақылаудың тиімділігін арттыру үшін сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен), уәкілетті экономикалық операторлармен, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен, олардың қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен өзара іс-қимыл жасайды.
3. Кеден органдары мен сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар (сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар). Уәкілетті экономикалық операторлар, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, олардың қауымдастықтары және бірлестіктері арасындағы консультациялық сипаттағы ресми қарым-қатынасты белгілеу және қолдау және кедендік бақылаудың тиімділігін арттыру мақсатында өзара іс-қимыл жасау үшін кеден органдарының жанында консультациялық органдар құрылуы және мұндай өзара іс-қимыл тәртібін реттейтін құжаттар қабылдануы мүмкін.
364-бап. Кеден органдарының кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жіберуі
1. Тауарларды кедендік пломбалармен және мөрлермен тасымалдау үшін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары мынадай:
1) кедендік пломбалар қарапайым және сенімді тәсілмен салынуы мүмкін:
2) тауарлар халықаралық тасымалдаудың көлік құралының пломба салынған жүк үй-жайлары бөлігінен алынбайтындай болуға немесе олардың ашылған өзі көрінбейтіндей етіп немесе кедендік пломбалар мен мөрлер бүлдірілмей салынуға тиіс;

3. Обмен документами и (или) сведениями путем представления (направления) документов и (или) сведений на бумажном носителе осуществляется в случае отсутствия технической возможности обмена документами и (или) сведениями в электронной форме, а также в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и (или) законодательством государств-членов.
Статья 363. Взаимоотношения таможенных органов с лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями
1. В целях совершенствования таможенного регулирования и публичного обсуждения проектов международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования таможенные органы устанавливают и поддерживают официальные отношения консультативного характера с лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями.
2. Для повышения эффективности таможенного контроля таможенные органы взаимодействуют с лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями.
3. Для установления и поддержания официальных отношений консультативного характера и взаимодействия в целях повышения эффективности таможенного контроля между таможенными органами и лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность (участниками внешнеэкономической деятельности), уполномоченными экономическими операторами, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, их ассоциациями и объединениями, при таможенных органах могут создаваться консультативные органы и приниматься документы, регулирующие порядок такого взаимодействия.
Статья 364. Допущение таможенными органами транспортных средств международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями
1. Для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями транспортные средства международной перевозки должны быть сконструированы и оборудованы с соблюдением следующих требований:
1) таможенные пломбы могут быть наложены простым и надежным способом;
2) товары не могут быть извлечены из опломбированной части грузовых помещений (отсеков) транспортного средства международной перевозки или вложены в нее без оставления видимых следов ее вскрытия либо без повреждения таможенных пломб и печатей;

3) тауарлар жасырылуы мүмкін жасырын орындар болмауға тиіс;
4) тауарлар орналастырылған орындар тауарларды кедендік қарап тексеруге жеңіл қол жеткізілетіндей болуға тиіс талаптар сақтала отырып құрастырылған және жабдықталған болуға тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қойылатын талаптар, егер мұндай көлік құралдары мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленген өзінің конструкциясына және жабдықталуына қойылатын талаптарға сәйкес келсе, орындалған болып есептеледі.
3. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралының осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі халықаралық тасымалдаудың көлік құралын тауарларды кедендік пломбалармен және мөрлермен тасымалдауға жіберу туралы куәлік алу арқылы алдын ала расталуы мүмкін.
4. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралын кедендік пломбалары мен мөрлері бар тауарларды тасымалдауға жіберу туралы куәлік:
1) жеке-дара тәртіппен;
2) көлік құралдарының конструкциясының типі (сериялары) бойынша берілуі мүмкін.
5. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралын кедендік пломбалары мен мөрлері бар тауарларды тасымалдауға жіберу туралы куәлікті кеден органы мүдделі тұлғаның өтініші бойынша көлік құралын ұсынған кезде көрсетілген өтінішті тіркеген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Мұндай куәлік көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізілген жағдайды қоспағанда, Комиссия айқындайтын мерзім шегінде қолданылады.
Халықаралық тасымалдаудың көлік құралын кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға жіберу туралы куәлік басқа тұлғаға ауысқан кезде көлік құралын иемдену құқығы жарамды болады.
Халықаралық тасымалдаудың көлік құралын кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға жіберу туралы куәліктің нысанын, оны беру және пайдалану тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Кеден органдары мынадай:
1) тауарларды тасымалдауды кедендік тасымалдаушы жүзеге асырған;
2) алдын ала жіберу мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдау үшін халықаралық тасымалдаудың көлік құралын алдын ала жіберуді талап етпейді.
48-тарау
Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелер және ақпараттық технологиялар
365-бап. Кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелер және ақпараттық технологиялар
1. Кедендік операциялар кеден органдарының, декларанттардың және өзге де мүдделі тұлғалардың ақпараттық жүйелерін және ақпараттық технологияларын, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып жасалуы мүмкін.

3) потайные места, в которых могут быть спрятаны товары, отсутствуют;
4) места, в которых могут находиться товары, должны быть легкодоступными для таможенного осмотра товаров.
2. Требования к транспортным средствам международной перевозки, указанные в пункте 1 настоящей статьи, считаются выполненными, если такие транспортные средства соответствуют требованиям к их конструкции и оборудованию, установленным международными договорами государств-членов с третьей стороной.
3. Соответствие транспортного средства международной перевозки требованиям, указанным в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, может быть подтверждено заблаговременно путем получения свидетельства о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями.
4. Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями может быть выдано:
1) в индивидуальном порядке;
2) по типу конструкции (сериям) транспортных средств.
5. Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями выдается таможенным органом по заявлению заинтересованного лица не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем регистрации указанного заявления, при представлении транспортного средства.
Такое свидетельство действует в пределах срока, определяемого Комиссией, за исключением случая, когда в конструкцию транспортного средства внесены изменения.
Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями при переходе к другому лицу права владения транспортным средством остается действительным.
Форма свидетельства о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями, порядок его выдачи и использования определяются Комиссией.
6. Таможенные органы не требуют заблаговременного допущения транспортного средства международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями, за исключением следующих случаев:
1) перевозка товаров осуществляется таможенным перевозчиком;
2) заблаговременное допущение предусмотрено международными договорами государств-членов с третьей стороной.
Глава 48
Информационные системы и информационные технологии, используемые таможенными органами
Статья 365. Информационные системы и информационные технологии, используемые таможенными органами
1. Таможенные операции могут совершаться с использованием информационных систем и информационных технологий таможенных органов, декларантов и иных заинтересованных лиц, а также информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов в рамках информационного взаимодействия.

2. Кедендік операцияларды жасау кезінде пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді, ақпараттық технологияларды және ақпаратты қорғау құралдарын жасау, құру, енгізу, пайдалану, алып жүру, жаңғырту мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдары жасайтын, шығаратын және (немесе) сатып алатын ақпараттық жүйелерді және ақпараттық технологияларды қолданады.
366-бап. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары
1. Кеден органдарының ақпараттық ресурстарын қалыптастыру мақсатында кеден органдары Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар және оларды өткізетін тұлғалар туралы мәліметтерді жинауды және өңдеуді жүргізеді.
2. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары кедендік операцияларды жасау кезінде ұсынылатын құжаттар мен мәліметтердің негізінде қалыптастырылады және шектеулі қолжетімділікке ие.
Кеден органдарының ақпараттық ресурстарын қалыптастыру және оларға қол жеткізу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
3. Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар және актілер туралы ақпаратты қамтитын кеден органдарының ақпараттық ресурстары ашық және жалпыға қолжетімді болып табылады.
Кеден органдарының жалпыға қолжетімді ақпараттық ресурстары кеден органдарының және (немесе) Одақтың ресми сайттарында Интернет желісінде жарияланады.
4. Кеден органдарының ақпараттық ресурстарында қамтылған шектеулі қолжетімділікке ие және кеден органдарының жүргізуіндегі ақпаратты тұлғалардың алуы және пайдалануы тәртібі, сондай-ақ мұндай ақпаратты ұсынудың құрамы мен тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
367-бап. Ақпараттық процестерде және ақпараттандыруға қатысатын тұлғалардың ақпараты мен құқықтарын қорғау
1. Кеден органдары пайдаланатын ақпаратты қорғау, ақпараттық жүйелердегі ақпаратты қорғау құралдарын қолдану және кеден органдары пайдаланатын ақпараттық ресурстардағы және ақпараттық жүйелерден ақпаратты қорғау деңгейін бағалау мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Осы Кодекске сәйкес кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелерге ақпарат ұсынатын тұлғалардың құқықтарын қорғау мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
49-тарау
Кеден органдарының ақпараттық және өзге де өзара іс-қимылы
368-бап. Кеден органдарының Одақ шеңберінде өзара іс-қимылы
1. Кеден органдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру мақсатында өзара, сондай-ақ осы Кодекске, Одақ туралы Шартқа, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттердің кеден органдарымен, өзге де органдарымен және ұйымдарымен және Комиссиямен өзара іс-қимыл жасайды.

2. Разработка, создание, внедрение, эксплуатация, сопровождение, модернизация информационных систем, информационных технологий и средств защиты информации, используемых при совершении таможенных операций, осуществляются в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Таможенными органами применяются информационные системы и информационные технологии, разрабатываемые, производимые и (или) приобретаемые таможенными органами в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 366. Информационные ресурсы таможенных органов
1. В целях формирования информационных ресурсов таможенных органов таможенные органы ведут сбор и обработку сведений о товарах, перемещаемых через таможенную границу Союза, и лицах, их перемещающих.
2. Информационные ресурсы таможенных органов формируются на базе документов и сведений, представляемых при совершении таможенных операций, и имеют ограниченный доступ.
Порядок формирования информационных ресурсов таможенных органов и доступа к ним устанавливается законодательством государств-членов.
3. Информационные ресурсы таможенных органов, содержащие информацию о международных договорах и актах в сфере таможенного регулирования, являются открытыми и общедоступными.
Общедоступные информационные ресурсы таможенных органов размещаются на официальных сайтах таможенных органов и (или) Союза в сети Интернет.
4. Порядок получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных ресурсах таможенных органов, имеющих ограниченный доступ и находящихся в ведении таможенных органов, а также состав и порядок предоставления такой информации устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 367. Защита информации и прав лиц, участвующих в информационных процессах и информатизации
1. Защита информации, применение средств защиты информации в информационных системах, используемых таможенными органами, и оценка уровня защиты информации в информационных ресурсах и информационных системах, используемых таможенными органами, осуществляются в соответствии с законодательством государств-членов.
2. Защита прав лиц, представляющих информацию в соответствии с настоящим Кодексом в информационные системы, используемые таможенными органами, осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов.
Глава 49
Информационное и иное взаимодействие таможенных органов
Статья 368. Взаимодействие таможенных органов в рамках Союза
1. Таможенные органы в целях выполнения возложенных на них задач и осуществления функций взаимодействуют между собой, а также с государственными органами, иными органами и организациями государств-членов и Комиссией в соответствии с настоящим Кодексом, Договором о Союзе, международными договорами в рамках Союза и (или) законодательством государств-членов.

2. Кеден органдарының өзара іс-қимылы мыналар:
1) Одақтың ортақ процестері шеңберінде Одақ туралы шартқа сәйкес іске асырылатын ақпарат алмасу;
2) осы Кодекстің 370-бабына сәйкес тұрақты негізде электрондық нысанда, сондай-ақ осы Кодексте және (немесе) Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда белгіленген өзге де жағдайларда ақпарат алмасу:
3) құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салуды орындау;
4) бір мүше мемлекеттің кеден органы басқа мүше мемлекеттің кеден органына ақпарат жолдау;
5) өзара әкімшілік көмекті жүзеге асыру;
6) құбыр жолы көлігімен немесе есепке алу құралдары орнатылған жерлерде электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезінде қатысу;
7) өзге де тәсілмен өзара іс-қимыл арқылы жүзеге асырылады.
3. Кедендік реттеу саласында Одақ шеңберіндегі жалпы процестер осы Кодекстің ережелерін сақтауды қамтамасыз ету, оның ішінде кедендік транзит кедендік рәсімге сәйкес Одақтың кедендік аумағы бойынша өткізілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары уақытша әкелінген жеке пайдалану үшін тауарларға қатысты кедендік бақылауды қамтамасыз ету, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағынан тауарларды нақты әкетілетін растау мақсатында айқындалады.
4. Өз өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін Комиссия кеден органдарынан мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияға немесе таратылуы шектеулі мәліметтерге жататын мәліметтерді қамтымайтын ақпаратты электрондық нысанда сұратуға және алуға құқылы.
369-бап. Кеден органдарының Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің кеден және өзге де органдары мен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылы және ынтымақтастығы
Кеден органдары Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарына және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің кеден және өзге де органдарымен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды және ынтымақтасады.
370-бап. Тұрақты негізде кеден органдары арасында ақпарат алмасу
1. Кеден органдары тұрақты негізде осы Кодекстің 52-бабының 4-тармағында және 277-баптың 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген тауарларға арналған декларадиялардан, кедендік құжаттардан, тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешімдерден алынатын мәліметтер, оның ішінде кеден органдарының ақпараттық ресурстарында қамтылған мұндай кедендік құжаттардағы мәліметті өзгертетін (толықтыратын) мәліметтер және мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерге жатпайтын мәліметтер алмасады.
Тұрақты негізде ақпарат алмасу үшін мәліметтер осы Кодекске 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша айқындалады.

2. Взаимодействие таможенных органов осуществляется путем:
1) обмена информацией, реализуемого в соответствии с Договором о Союзе в рамках общих процессов Союза;
2) обмена информацией на регулярной основе в электронной форме в соответствии со статей 370 настоящего Кодекса, а также в иных случаях, установленных настоящим Кодексом и (или) международными договорами в рамках Союза;
3) исполнения запросов о представлении копий документов и (или) сведений;
4) направления таможенным органом одного государства-члена информации таможенному органу другого государства-члена;
5) осуществления взаимной административной помощи;
6) присутствия при проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, в местах установки приборов учета;
7) взаимодействия иным способом.
3. Общие процессы в рамках Союза в сфере таможенного регулирования определяются в целях обеспечения соблюдения положений настоящего Кодекса, в том числе обеспечения таможенного контроля в отношении товаров, перевозимых по таможенной территории Союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, временно ввезенных транспортных средств для личного пользования, а также подтверждения фактического вывоза товаров с таможенной территории Союза.
4. Для осуществления своих полномочий Комиссия вправе в электронной форме запрашивать у таможенных органов и получать от них информацию, не содержащую сведений, отнесенных в соответствии с законодательством государств-членов к государственной тайне (государственным секретам) или к сведениям ограниченного распространения.
Статья 369. Взаимодействие и сотрудничество таможенных органов с таможенными и иными органами государств, не являющихся членами Союза, и международными организациями
Таможенные органы взаимодействуют и сотрудничают с таможенными и иными органами государств, не являющихся членами Союза, а также с международными организациями в соответствии с международными договорами Союза с третьей стороной и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной.
Статья 370. Обмен информацией между таможенными органами на регулярной основе
1. Таможенные органы на регулярной основе обмениваются сведениями из деклараций на товары, таможенных документов, указанных в пункте 4 статьи 52 и абзаце втором пункта 4 статьи 277 настоящего Кодекса, предварительных решений о классификации товаров, в том числе сведениями, изменяющими (дополняющими) сведения в таких таможенных документах, содержащимися в информационных ресурсах таможенных органов и не относящимися к сведениям, составляющим государственную тайну (государственные секреты).
Сведения для обмена информацией на регулярной основе определяются по перечню согласно приложению № 2 к настоящему Кодексу.

2. Тұрақты негізде ақпарат алмасу мұндай ақпарат алмасуды жүзеге асыратын кеден органдары алмасу үшін мәліметтердің құрылымы және форматы, регламенті, мұндай алмасу мерзімі және тәсілдері айқындалатын техникалық шарттарға сәйкес электрондық нысанда жүзеге асырылады.
Тұрақты негізде электрондық нысанда ақпарат алмасудың техникалық шарттарын кеден органдары айқындайды.
Кеден органдары тұрақты негізде ақпаратты дайындау, беру және алуға жауапты кеден органдарының лауазымды адамдары туралы бір-біріне ресми түрде хабарлайды.
371-бап. Кеден органдарының құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салуларды жолдау және орындау тәртібі
1. Кеден органдарына жүктелген міндеттерді орындау мақсатында бip мүше мемлекеттің кеден органы басқа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сұрау салулары негізінде өзінің билігіндегі немесе осы баптың 7-тармағына сәйкес алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсынады.
2. Құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салуды (бұдан әрі осы бапта сұрау салу) жолдау үшін мыналар:
1) ақпараттық алмасу нәтижесінде алынған ақпаратты талдay кезінде тауарлар, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары және (немесе) тауарларға қатысты өкілеттікке ие тұлғалар туралы мәліметтердің сәйкессіздіктерін анықтау;
2) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің және (немесе) кеден органы сұрау салу жіберетін мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасының ықтимал бұзылуы туралы куәландыратын ақпараттың болуы;
3) уәкілеттігін экономикалық операторлар тізіліміне енуге үміткер заңды тұлғаның осы Кодекстің 433-бабы 1-тармағының 3, 5 және 6-тармақшаларында көзделген мұндай тізілімге ену шарттарын сақтауын тексеру негіздемелер болып табылады.
3. Сұрау салу электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде хатпен ресімделеді, оған сұрау салу жолдайтын кеден органының басшысы, кеден органының уәкілетті басшысының орынбасары (бастықтың орынбасары) немесе оларды ауыстыратын адамдар қол қояды.
4. Сұрау салу:
1) сұрау салуды жолдайтын кеден органының және сұpay салу жолданатын кеден органының атауы;
2) осы бапқа сілтеме;
3) оларды сақтау кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің және (немесе) кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттің заңнамасының тексерілетін ережелері көрсетіле отырып, сұpay салудың жолдану мән-жайларын жазу;

2. Обмен информацией на регулярной основе осуществляется в электронной форме в соответствии с техническими условиями, которыми определяются таможенные органы, осуществляющие обмен такой информацией, структура и формат сведений для обмена, регламент, сроки и способы такого обмена.
Технические условия обмена информацией на регулярной основе в электронной форме определяются таможенными органами.
Таможенные органы официально информируют друг друга о должностных лицах таможенных органов, ответственных за подготовку, передачу и получение информации на регулярной основе.
Статья 371. Порядок направления и исполнения таможенными органами запросов о представлении копий документов и (или) сведений
1. В целях выполнения задач, возложенных на таможенные органы, таможенный орган одного государства-члена на основании запросов таможенных органов других государств-членов представляет им имеющиеся в его распоряжении или полученные в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи копии документов и (или) сведения.
2. Основаниями для направления запроса о представлении копий документов и (или) сведений (далее в настоящей статье - запрос) являются:
1) выявление при анализе информации, полученной в результате информационного обмена, несоответствия сведений о товарах, транспортных средствах международной перевозки и (или) лицах, обладающих полномочиями в отношении товаров;
2) наличие информации, свидетельствующей о возможном нарушении международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства о таможенном регулировании государства-члена, таможенный орган которого направляет запрос;
3) проверка соблюдения юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, предусмотренных подпунктами 3, 5 и 6 пункта 1 статьи 433 настоящего Кодекса.
3. Запрос оформляется письмом в виде электронного документа или документа на бумажном носителе, которое подписывается руководителем (начальником) таможенного органа, направляющего запрос, уполномоченным им заместителем руководителя (заместителем начальника) таможенного органа или лицами, их замещающими.
4. Запрос должен содержать:
1) наименования таможенного органа, направляющего запрос, и таможенного органа, в который направляется запрос;
2) ссылку на настоящую статью;
3) изложение обстоятельств, в связи с которыми направляется запрос, с указанием положений международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства государства-члена о таможенном регулировании, соблюдение которых проверяется;

4) осы баптың 2-тармағына сәйкес сұрау салуды жолдау үшін негіздеме;
5) көшірмелері сұратылатын құжаттардың және (немесе) сұратылатын мәліметтердің көшірмелерінің тізбесі;
6) сұрау салуды жолдайтын кеден органының ойынша сұрау салуды орындау үшін талап етілетін өзге де ақпаратты қамтуға тиіс.
5. Сұрау салуға сұрау салудың мәтінінде сілтеме бар құжаттардың көшірмелері және сұрау салу жолданатын мән-жайларға қатысы бар өзге де құжаттар қоса берілуі мүмкін.
6. Осы баптың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, сұрау салу сұрау салу келіп түскен кеден органы оны тіркеген күннен бастап 1 ай ішінде орындалады.
7. Егер кеден органы сұратылып отырған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге ие болмаса, онда ол мүше мемлекеттің өзге мемлекеттік органдарынан және ұйымдарынан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес сұрау салуды орындау үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін сұратады.
8. Сұрау салуды орындау кезінде кеден органы:
1) сұрау салуды жолдаған кеден органынан сұрау салуды орындау үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға;
2) мүше мемлекеттің өзге де мемлекеттік органдарынан және ұйымдарынан сұрау салуды орындау үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін алу қажеттігі кезінде осы баптың 6-тармағында көрсетілген сұрау салуды орындау мерзімін сұрау салуды жолдаған кеден органын мұндай ұзартудың себептерін жазбаша хабардар ете отырып, 1 айға созуға құқылы.
9. Осы баптың 8-тармағының 1-тармақшасына сәйкес сұрау салуды жолдау кезінде сұрау салуды орындау мерзімі сұрау салу жолданған күннен бастап тоқтатыла тұрады және сұратылған қосымша ақпарат келіп түскен күннен бастап жаңартылады.
10. Кеден органы мынадай:
1) сұрау салу осы баптың 4-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген;
2) осы баптың 8-тармағының 1-тармақшасына сәйкес сұратылған қосымша ақпарат мұндай сұрау салу жолданған күннен бастап 2 ай ішінде келіп түспеген;
3) сұрау салуды орындау мүше мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруі мүмкін, сұрау салу жолданған кеден органына осы мүше мемлекеттің заңнамасына немесе осы мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттарына қарама-қайшы болған;
4) сұрау салу келіп түскен кеден органына байланысты емес себептер бойынша сұрау салуды орындау мүмкін емес жағдайларда сұрау салуды орындаудан бас тартады.
11. Кеден органы сұрау салуды жолдаған кеден органын сұрау салуды орындаудан бас тарту себептері туралы хабардар етеді.
12. Осы бапқа сәйкес сұрау салуларды жолдау және орындауды Комиссия айқындайтын кеден органдары жүзеге асырады.

4) основания для направления запроса в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
5) перечень документов, копии которых запрашиваются, и (или) запрашиваемых сведений;
6) иную информацию, которая, по мнению таможенного органа, направляющего запрос, требуется для исполнения запроса.
5. К запросу могут прилагаться копии документов, на которые имеются ссылки в тексте запроса, и иных документов, имеющих отношение к обстоятельствам, в связи с которыми направляется запрос.
6. Запрос исполняется в течение 1 месяца со дня его регистрации таможенным органом, в который поступил запрос, за исключением случаев, указанных в пунктах 8 и 9 настоящей статьи.
7. В случае если таможенный орган не располагает запрашиваемыми документами и (или) сведениями, то он запрашивает у иных государственных органов и организаций государства-члена копии документов и (или) сведения, необходимые для исполнения запроса, в соответствии с законодательством государства-члена.
8. При исполнении запроса таможенный орган вправе:
1) запросить у таможенного органа, направившего запрос, дополнительную информацию, необходимую для исполнения запроса;
2) при необходимости получения копий документов и (или) сведений, необходимых для исполнения запроса, от иных государственных органов и организаций государства-члена продлить срок исполнения запроса, указанный в пункте 6 настоящей статьи, на 1 месяц, письменно уведомив таможенный орган, направивший запрос, о причинах такого продления.
9. При направлении запроса в соответствии с подпунктом 1 пункта 8 настоящей статьи срок исполнения запроса приостанавливается со дня направления запроса и возобновляется со дня поступления запрошенной дополнительной информации.
10. Таможенный орган отказывает в исполнении запроса в следующих случаях:
1) запрос не соответствует требованиям, указанным в пункте 4 настоящей статьи;
2) дополнительная информация, запрошенная в соответствии с подпунктом 1 пункта 8 настоящей статьи, не поступила в течение 2 месяцев со дня направления такого запроса;
3) выполнение запроса может нанести ущерб национальной безопасности государства-члена, противоречит законодательству государства-члена, в таможенный орган которого направлен запрос, или международным договорам этого государства-члена с третьей стороной;
4) запрос не может быть исполнен по причинам, независящим от таможенного органа, в который поступил запрос.
11. Таможенный орган уведомляет таможенный орган, направивший запрос, о причинах отказа в исполнении запроса.
12. Направление и исполнение запросов в соответствии с настоящей статьей осуществляются таможенными органами, определяемыми Комиссией.

372-бап. Бір мүше мемлекеттің кеден органының екінші мүше мемлекеттің кеден органына ақпаратты жолдауы
1. Бір мүше мемлекеттің кеден органы екінші мүше мемлекеттің кеден органына мынадай:
1) осы Кодекстің 435-бабының 1-тармағының 6, 11 және 12-тармақшаларында көзделген уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру үшін негіздемелер анықталған;
2) осы Кодекстің 275-бабының талаптары бұзыла отырып, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын пайдалану фактілері анықталған;
3) осы Кодекске сәйкес кеден органдарының өзара іс-қимылы көзделген өзге де жағдайларда ақпаратты жолдайды.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес ақпаратты жолдау тәртібі мен мерзімі, сондай-ақ жолданатын мәліметтердің құрамын және (немесе) жолданатын құжаттарды Комиссия айқындайды.
3. Бір мүше мемлекеттің кеден органы екінші мүше мемлекеттің кеден органына мынадай:
1) мүше мемлекеттің кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді және (немесе) ақпарат жолданатын кеден органына мүше мемлекетінің кедендік реттеу туралы заңнамасын бұзушылықтар не ықтимал тәуекелдер туралы куәландыруы мүмкін;
2) аталған ақпараттың ақпарат жолданатын кеден органы үшін қызығушылық тудыруы мүмкін деген негіздемелер болған жағдайларда өз бастамасымен ақпаратты жолдауға құқылы.
373-бап. Өзара әкімшілік көмек
1. Бір мүше мемлекеттің кеден органының екінші мүше мемлекеттің кеден органының тапсырмасы бойынша немесе кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді сақтауды, кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді бұзудың алдын алуды және жолын кесуді қамтамасыз ету мақсатында онымен бірлесіп жасалатын іс-әрекеттер өзара әкімшілік көмек деп түсініледі.
2. Бір мүше мемлекеттің кеден органы екінші мүше мемлекеттің кеден органына кедендік бақылау жүргізу туралы тапсырманы (бұдан әрі осы бапта - тапсырма) жолдауға құқылы.
3. Тапсырма жолдау үшін:
1) тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін кеден органына ұсынған мәліметтердің дұрыстығын, егер мұндай тұлғалар екінші мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған немесе тіркелген болса, мұндай тексерілетін тұлғамен мәмілелер (операциялар) бойынша байланысты тұлғаларды тексеру қажеттілігі;
2) осы Кодекстің 312-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органы тауарларды шығаруды жүргізген мемлекетке қарағанда, өзге мүше мемлекеттің аумағындағы тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу қажеттілігі;

Статья 372. Направление таможенным органом одного государства-члена информации таможенному органу другого государства-члена
1. Таможенный орган одного государства-члена направляет информацию таможенному органу другого государства-члена в следующих случаях:
1) выявлены основания для приостановления действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, предусмотренные подпунктами 6, 11 и 12 пункта 1 статьи 435 настоящего Кодекса;
2) выявлены факты использования транспортных средств международной перевозки в нарушение требований статьи 275 настоящего Кодекса;
3) иные случаи, когда в соответствии с настоящим Кодексом предусмотрено взаимодействие таможенных органов.
2. Порядок и срок направления информации в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, а также состав направляемых сведений и (или) направляемые документы определяются Комиссией.
3. Таможенный орган одного государства-члена вправе направить информацию таможенному органу другого государства-члена по собственной инициативе в следующих случаях:
1) информация может свидетельствовать о нарушениях либо возможных рисках нарушения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и (или) законодательства о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого она направляется;
2) имеются основания полагать, что данная информация представляет интерес для таможенного органа, которому она направляется.
Статья 373. Взаимная административная помощь
1. Под взаимной административной помощью понимаются действия таможенного органа одного государства-члена, совершаемые по поручению таможенного органа другого государства-члена или совместно с ним в целях обеспечения соблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования, предупреждения и пресечения нарушений международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования.
2. Таможенный орган одного государства-члена вправе направить таможенному органу другого государства-члена поручение о проведении таможенного контроля (далее в настоящей статье - поручение).
3. Основаниями для направления поручения являются:
1) необходимость проверки достоверности сведений, представленных проверяемым лицом таможенному органу, проводящему выездную таможенную проверку, у лиц, связанных с таким проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами, если такие лица созданы или зарегистрированы в соответствии с законодательством другого государства-члена;
2) необходимость проведения таможенного контроля в соответствии с пунктом 2 статьи 312 настоящего Кодекса в отношении товаров, находящихся на территории иного государства-члена, чем государство, таможенным органом которого произведен выпуск товаров;

3) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің талаптары ықтимал бұзылуын куәландыратын ақпараттың болуы негіздеме болып табылады.
4. Тапсырма хат түрінде ресімделеді, оған тапсырманы жолдайтын кеден органының басшысы (бастығы), ол уәкілеттік берген басшының орынбасары (бастық орынбасары) немесе оларды ауыстыратын адамдар қол қояды.
5. Тапсырмада:
1) тапсырманы жолдайтын кеден органының және тапсырма жолданған кеден органының атауы;
2) осы бапқа сілтеме;
3) кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттардың және актілердің ережелері көрсетіле отырып, тапсырманың жолдануына байланысты мән-жайлардың жазылуы;
4) осы баптың 3-тармағына сәйкес тапсырманы жолдау үшін негіздеме;
5) кедендік бақылау нысандары және (немесе) қолдануға қажетті кедендік бақылауды қамтамасыз ететін шараларды көрсетуге нұсқау, кедендік бақылау жүргізудің мақсаттары, ал кедендік тексеру жүргізу туралы тапсырма жолданған кезде - оның осы Кодекстің 331-бабының 6-тармағына сәйкес нысанасы да және оны жүргізу барысында қаралуы қажет мәселелердің тізбесі;
6) кедендік бақылауды өткізу талап етілетін тауарлар, тұлғалар, құжаттар және (немесе) мәліметтер туралы ақпарат, сондай-ақ тапсырманы орындау үшін қажетті өзге де ақпарат қамтылуға тиіс.
6. Тапсырмаға оны жолдауға мән-жайларға қатысы бар материалдар, оның ішінде тапсырма мәтінінде сілтеме бар құжаттардың көшірмелері және көрсетілген мән-жайларға қатысы бар өзге де құжаттар қосымша беріледі.
7. Осы бапта көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тапсырма келіп түскен кеден органында оны тіркеген күннен бастап 2 ай ішінде орындалуға жатады.
8. Тапсырманы орындау кезінде кеден органы:
1) тапсырманы жолдаған кеден органынан оны орындау үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға;
2) тапсырмада көрсетілген кедендік бақылау нысандарына және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларға қосымша кедендік бақылауды өзге де нысандарда жүргізуге немесе кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін өзге де шараларды қолдануға;
3) егер тапсырмада көрсетілген кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды тапсырма жолдаған кеден органына байланысты емес себептер бойынша қолдану мүмкін болмаса, тапсырмада көрсетілгеннен басқа кедендік бақылаудың өзге де нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолдануға;

3) наличие информации, свидетельствующей о возможном нарушении требований международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования.
4. Поручение оформляется в виде письма, которое подписывается руководителем (начальником) таможенного органа, направляющего поручение, уполномоченным им заместителем руководителя (заместителем начальника) таможенного органа или лицами, их замещающими.
5. Поручение должно содержать:
1) наименования таможенного органа, направляющего поручение, и таможенного органа, в который направляется поручение;
2) ссылку на настоящую статью;
3) изложение обстоятельств, в связи с которыми направляется поручение, с указанием положений международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования;
4) основания для направления поручения в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
5) указание на формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, которые необходимо применить, цели проведения таможенного контроля, а при направлении поручения о проведении таможенной проверки - также на ее предмет в соответствии с пунктом 6 статьи 331 настоящего Кодекса и перечень вопросов, которые необходимо рассмотреть в ходе ее проведения;
6) информацию о товарах, лицах, документах и (или) сведениях, в отношении которых требуется провести таможенный контроль, а также иную информацию, необходимую для исполнения поручения.
6. К поручению прилагаются материалы, имеющие отношение к обстоятельствам, в связи с которыми направляется поручение, в том числе копии документов, на которые имеются ссылки в тексте поручения, и иных документов, имеющих отношение к указанным обстоятельствам.
7. Поручение подлежит исполнению в течение 2 месяцев со дня его регистрации в таможенном органе, в который поступило поручение, за исключением случаев, указанных в настоящей статье.
8. При исполнении поручения таможенный орган вправе:
1) запросить у таможенного органа, направившего поручение, дополнительную информацию, необходимую для его исполнения;
2) дополнительно к указанным в поручении формам таможенного контроля и (или) мерам, обеспечивающим проведение таможенного контроля, проводить таможенный контроль в иных формах или применять иные меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля;
3) применять иные формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, чем указанные в поручении, если указанные в поручении формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, невозможно применить по причинам, независящим от таможенного органа, в который направлено поручение;

4) осы Кодексте көзделген кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын жүргізу мерзімі шегінде тапсырманы орындау мерзімін тапсырманы жолдаған кеден органына мұндай ұзартудың себептерін жазбаша хабардар ете отырып, ұзартуға құқылы.
9. Осы баптың 8-тармағының l-тармақшасына сәйкес сұрау салуды жолдау кезінде тапсырманы орындау мерзімі сұрау салу жолданған күннен бастап тоқтатыла тұрады және сұратылған ақпарат келіп түскен күннен бастап жаңартылады.
10. Тапсырманы орындау қорытындысы бойынша кеден органы кедендік бақылау нәтижелері бойынша ресімделген кедендік құжаттардың куәландырылған көшірмелерін және тапсырманы орындау барысында алынған өзге де құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін қоса бере отырып, жүргізілген кедендік бақылаудың нәтижелері туралы ақпаратты жолдайды.
11. Кеден органы мынадай:
1) тапсырма осы баптың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген;
2) осы баптың 8-тармағының 1-тармақшасына сәйкес сұратылған ақпарат сұрау салу жолданған күннен бастап 2 ай ішінде келіп түспеген;
3) тапсырманы орындау мүше мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруі мүмкін, тапсырма жолданған кеден органы мүше мемлекетінің заңнамасына немесе осы мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шарттарына қайшы келген;
4) тапсырма жолданған кеден органына байланысты емес себептер бойынша тапсырма орындалуы мүмкін емес жағдайларда тапсырманы орындаудан бас тартады.
12. Кеден органы тапсырма жолдаған кеден органын тапсырманы орындаудан бас тарту себептері туралы хабардар етеді.
13. Осы бапқа сәйкес тапсырмаларды жолдауды және оның орындалуын қамтамасыз етуді Комиссия айқындайтын кеден органы жүзеге асырады.
374-бап. Құбыржол көлігі немесе электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындарына қол жеткізу
1. Бір мүше мемлекеттің кеден органының уәкілетті лауазымды адамдары екінші мүше мемлекеттің шектес аумағындағы құбыржол көлігі немесе электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларды есепке алу аспаптарын орнату орындарында, егер бұл есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін кедендік бақылау шеңберінде осындай кеден органдары пайдаланса, мұндай есепке алу аспаптары орналасқан аумақта мүше мемлекеттің кеден органдарының уәкілетті лауазымды адамдарымен бірлесе отырып, кедендік бақылау жүргізу кезінде қатысуға құқылы.
2. Есепке aлy аспаптарын орнату орындарына қол жеткізу тәртібі, кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібі, кедендік бақылаудың қолданылатын нысандары, сондай-ақ осы баптың 1-тармағында көрсетілген есепке алу аспаптарын орнату орындарының тізбесін Комиссия айқындайды.

4) продлить срок исполнения поручения в пределах срока проведения отдельных форм таможенного контроля, предусмотренного настоящим Кодексом, письменно уведомив таможенный орган, направивший поручение, о причинах такого продления.
9. При направлении запроса в соответствии с подпунктом 1 пункта 8 настоящей статьи срок исполнения поручения приостанавливается со дня направления запроса и возобновляется со дня поступления запрошенной информации.
10. По итогам исполнения поручения таможенный орган направляет информацию о результатах проведенного таможенного контроля с приложением заверенных им копий таможенных документов, оформленных по результатам таможенного контроля, и копий иных документов и (или) сведений, полученных в ходе исполнения поручения.
11. Таможенный орган отказывает в исполнении поручения в следующих случаях:
1) поручение не соответствует требованиям, указанным в пункте 5 настоящей статьи;
2) информация, запрошенная в соответствии с подпунктом 1 пункта 8 настоящей статьи, не поступила в течение 2 месяцев со дня направления запроса;
3) выполнение поручения может нанести ущерб национальной безопасности государства-члена, противоречит законодательству государства-члена, в таможенный орган которого направлено поручение, или международным договорам этого государства-члена с третьей стороной;
4) поручение не может быть исполнено по причинам, независящим от таможенного органа, в который направлено поручение.
12. Таможенный орган уведомляет таможенный орган, направивший поручение, о причинах отказа в исполнении поручения.
13. Направление и обеспечение исполнения поручений в соответствии с настоящей статьей осуществляются таможенными органами, определяемыми Комиссией.
Статья 374. Доступ к местам установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
1. Уполномоченные должностные лица таможенных органов одного государства-члена вправе присутствовать при проведении таможенного контроля в местах установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, находящихся на сопредельных территориях других государств-членов, совместно с уполномоченными должностными лицами таможенных органов государства-члена, на территории которого находятся такие приборы учета, если показания этих приборов учета используются такими таможенными органами в рамках таможенного контроля.
2. Порядок доступа к местам установки приборов учета, порядок взаимодействия таможенных органов, применяемые формы таможенного контроля, а также перечень мест установки приборов учета, указанных в пункте 1 настоящей статьи, определяются Комиссией.

375-бап. Кеден органдарының өзара іс-қимылы шеңберінде алынған ақпаратты пайдалану
1. Осы тарауға сәйкес бір мүше мемлекеттің кеден органы екінші мүше мемлекеттің кеден органынан алған ақпаратты кеден органдары кеден органдарына жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру үшін ғана пайдаланады және мұндай ақпаратты ұсынған кеден органының жазбаша келісімінсіз өзге тұлғаларға және өзге мақсаттарда пайдалануға беруге болмайды.
2. Кеден органдары осы тарауға сәйкес алынған ақпараттың заңсыз таратылуынан қорғау бойынша қажетті шараларды қолданады және алынған ақпаратқа рұқсаты бар тұлғалар аясын шектеуді, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес оның қорғалуын қамтамасыз етеді.
50-тарау
Кеден органдары қолданатын тәуекелдерді басқару жүйесі
376-бап. Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"тәуекелді талдау" тәуекел саласын және индикаторларды айқындау үшін кеден органдарындағы ақпаратты пайдалану;
"тәуекелді сәйкестендіру" - тәуекелді анықтау, тану және сипаттауға бағытталған әрекеттер;
"тәуекел индикаторы" - кедендік бақылау объектісін таңдауға мүмкіндік беретін белгілердің белгісі немесе жиынтығы;
"тәуекелдерді азайту бойынша шаралар" - осы Кодексте көзделген кедендік бақылау нысандары, кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шаралар, сондай-ақ осы Кодексте және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген, тәуекелдерді бағалау негізінде қолданылатын өзге де шаралар;
"тәуекел саласы" - туындайтын тәуекелді және жағдайларды сипаттау;
"тәуекелді бағалау" - тәуекелді сәйкестендіру, талдау және тәуекел деңгейін айқындау бойынша әрекеттер;
"тәуекел бейіні" - тәуекел саласы, тәуекел индикаторлары және тәуекелдерді азайту бойынша шаралар туралы мәліметтердің жиынтығы;
"кедендік тәуекел (тәуекел)" - кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасын сақтамау ықтималдығы;
"тәуекелдерді басқару" - кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттарды және актілерді және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасын сақтамауға байланысты оқиғалардың орын алуын және олардың орын алуынан ықтимал залалын азайту бойынша кеден органдарының жүйеге келтірілген қызметі;
"тәуекел деңгейі" - кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерді және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасын сақтамауға байланысты оқиғалардың орын алу жиілігінің және көрсетілген оқиғаның орын алуынан ықтимал салдардың (залалдың) арақатынасын сипаттайтын шама.

Статья 375. Использование информации, полученной в рамках взаимодействия таможенных органов
1. Информация, полученная таможенным органом одного государства-члена от таможенного органа другого государства-члена в соответствии с настоящей главой, используется таможенными органами исключительно для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на таможенные органы, и не подлежит передаче иным лицам и использованию в иных целях без письменного согласия таможенного органа, представившего такую информацию.
2. Таможенные органы принимают необходимые меры по защите от неправомерного распространения информации, полученной в соответствии с настоящей главой, и обеспечивают ограничение круга лиц, имеющих доступ к полученной информации, а также ее защиту в соответствии с законодательством государств-членов.
Глава 50
Система управления рисками, применяемая таможенными органами
Статья 376. Определения
Для целей настоящей главы используются понятия, которые означают следующее:
"анализ риска" - использование имеющейся у таможенных органов информации для определения области и индикаторов риска;
"идентификация риска" - действия, направленные на обнаружение, распознавание и описание риска;
"индикатор риска" - признак или совокупность признаков, позволяющих выбрать объект таможенного контроля;
"меры по минимизации рисков" - предусмотренные настоящим Кодексом формы таможенного контроля, меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, а также иные меры, установленные настоящим Кодексом и законодательством государств-членов о таможенном регулировании, применяемые на основании оценки рисков;
"область риска" - описание риска и условий, при которых он возникает;
"оценка риска" - действия по идентификации, анализу риска и определению уровня риска;
"профиль риска" - совокупность сведений об области риска, индикаторах риска и о мерах по минимизации рисков;
"таможенный риск (риск)" - вероятность несоблюдения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства государств-членов о таможенном регулировании;
"управление рисками" - систематизированная деятельность таможенных органов по минимизации вероятности наступления событий, связанных с несоблюдением международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства государств-членов о таможенном регулировании, и возможного ущерба от их наступления;
"уровень риска" - величина, характеризующая соотношение частоты наступления события, связанного с несоблюдением международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования и законодательства государств-членов о таможенном регулировании, и возможных последствий (ущерба) от наступления указанного события.

377-бап. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару процесін ұйымдастыруы
1. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару процесі өзіне:
1) кедендік бақылау объектілері, жасалған кедендік операциялар және тауарлар шығарылғанға дейін және шығарылғаннан кейін жүргізілген кедендік бақылау нәтижелері туралы ақпаратты жинауды және өңдеуді;
2) тәуекелді бағалауды;
3) тәуекел индикаторының сипаттамасын;
4) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды және осындай шараларды қолдану тәртібін айқындауды;
5) тәуекелдер бейіндерін әзірлеуді және бекітуді;
6) кедендік бақылау объектілерін таңдауды;
7) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдануды;
8) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдану нәтижелерін талдауды және бақылауды қамтиды.
2. Тәуекелдерді азайту бойынша шараларды саралап қолдану мақсатында кеден органдары кедендік операцияларды жасайтын тұлғаларды төменгі, орташа немесе жоғары тәуекел деңгейі санаттарына жатқызу арқылы санаттауды жүзеге асыруы мүмкін.
3. Тәуекелдерді басқару процесін іске асыру кезінде кеден органдары ақпараттық жүйелерді және ақпараттық технологияларды басым пайдаланады.
4. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару процесін іске асыруы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Тәуекелдер бейіндері және индикаторларында қамтылған ақпарат құпия болып табылады және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, таратылуға жатпайды.
6. Комиссия кеден органдарына тәуекел бейінін бекіту және тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдану ұсынылатын тәуекелдер саласын айқындауға құқылы.
378-бап. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалануы
1. Кеден органдары кедендік бақылау объектілерін және тәуекелдерді басқару бойынша шараларды таңдау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін пайдаланады.
2. Кеден органдары тауарлардың кедендік бақылауда болу кезеңінде және осы Кодекстің 310-бабы 7-тармағының үшінші және төртінші абзацтарында белгіленген мерзімде кедендік бақылау жүргізу үшін, сондай-ақ осы Кодекстің 310-бабының 8-тармағына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу үшін тәуекелдерді басқару жүйесін пайдаланады.
3. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалануының негізгі мақсаттары:
1) кедендік бақылаудың тиімділігін қамтамасыз ету;
2) назарды деңгейі жоғары тәуекел салаларына шоғырландыру және кеден органдарының ресурстарын тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету;
3) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды қолдану қажеттілігі анықталмаған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуді жеделдету және оңайлату үшін жағдайлар жасау болып табылады.

Статья 377. Организация таможенными органами процесса управления рисками
1. Процесс управления рисками таможенными органами включает в себя:
1) сбор и обработку информации об объектах таможенного контроля, о совершенных таможенных операциях и результатах таможенного контроля, проведенного как до, так и после выпуска товаров;
2) оценку риска;
3) описание индикатора риска;
4) определение мер по минимизации рисков и порядка применения таких мер;
5) разработку и утверждение профилей рисков;
6) выбор объектов таможенного контроля;
7) применение мер по минимизации рисков;
8) анализ и контроль результатов применения мер по минимизации рисков.
2. В целях дифференцированного применения мер по минимизации рисков таможенные органы могут осуществлять категорирование лиц, совершающих таможенные операции, путем отнесения их к категориям низкого, среднего или высокого уровня риска.
3. При реализации процесса управления рисками таможенные органы преимущественно используют информационные системы и информационные технологии.
4. Реализация таможенными органами процесса управления рисками осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
5. Информация, содержащаяся в профилях и индикаторах рисков, является конфиденциальной и не подлежит разглашению, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
6. Комиссия вправе определять области рисков, в отношении которых таможенным органам рекомендуется утвердить профиль рисков и применить меры по минимизации рисков.
Статья 378. Использование таможенными органами системы управления рисками
1. Таможенные органы используют систему управления рисками для выбора объектов таможенного контроля и мер по минимизации рисков.
2. Таможенные органы используют систему управления рисками для проведения таможенного контроля в период нахождения товаров под таможенным контролем и в сроки, установленные абзацами третьим и четвертым пункта 7 статьи 310 настоящего Кодекса, а также для проведения таможенного контроля в соответствии с пунктом 8 статьи 310 настоящего Кодекса.
3. Основными целями использования таможенными органами системы управления рисками являются:
1) обеспечение эффективности таможенного контроля;
2) сосредоточение внимания на областях риска с высоким уровнем и обеспечение эффективного использования ресурсов таможенных органов;
3) создание условий для ускорения и упрощения перемещения через таможенную границу Союза товаров, по которым не выявлена необходимость применения мер по минимизации рисков.

4. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйелерін, оның ішінде кеден органдарына жүктелген міндеттерді және функцияларды негізге ала отырып қолданудың қосымша мақсаттарын белгіленуі мүмкін.
5. Кеден органдары өздеріне Одақтың құқықтарын құрайтын халықаралық шарттарда және актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында жүктелген мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) өзге де түрлерін жүргізу кезінде тәуекелдерді басқару жүйелерін пайдалана алады.
6. Кеден органдарының тәуекелдерді басқару жүйелерін қолдану стратегиясы мен тактикасы, сондай-ақ оның жұмыс істеу тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
51-тарау
Кеден органдарының тауарларды және оларға берілетін құжаттарды ұстауы
379-бап. Кеден органдарының тауарларды және оларға берілетін құжаттарды ұстауы және сақтауы
1. Әкімшілік құқық бұзушылықтың немесе қылмыстың заты болып табылмайтын не сондай зат болып табылатын, бірақ қылмыс туралы хабарламаны тексеру барысында қылмыстық іс бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында (әкімшілік процесс жүргізу барысында) алынбаған не тыйым салынбаған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары осы Кодекстің 12-бабының 4 және 5-тармақтарында, 88-бабының 10-тармағында, 98-бабының 5-тармағында, 101-бабының 3-тармағында, 113-бабының 3-тармағында, 133-бабының 5-тармағында, 139-бабының 5-тармағында, 152-бабының 6-тармағында, 161-бабының 5 және 6-тармақтарында, 205-бабының 12-тармағында, 207-бабының 3 және 4-тармақтарында, 215-бабының 3-тармағында, 240-бабының 4-тармағында, 246-бабының 6-тармағында, 258-бабының 5-тармағында, 259-бабының 7-тармағында, 264-бабының 5 және 12-тармақтарында, 286-бабының 7-тармағында, 3096-баптың 8 және 9-тармақтарында және 393-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда ұстайды.
2. Тауарларды және оларға берілетін құжаттарды ұстау нысанын Комиссия айқындайтын тауарларды және оларға берілетін құжаттарды ұстау туралы хаттаманы жасау арқылы ресімделеді.
3. Ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары осы Кодексте белгіленген мерзім ішінде алып қояды және сақтайды.
4. Ұсталған тауарларды сақтау үшін кеден органы айқындайтын және осындай тауарларды сақтау үшін жабдықталған уақытша сақтау қоймаларында немесе өзге орындарда орналастырылады.
Ескерту. 379-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
380-бап. Ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды сақтау мерзімі
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда, ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары күнтізбелік 30 күн ішінде, ал тез бұзылатын тауарларды - 24 сағат ішінде сақтайды.

4. Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные цели применения таможенными органами системы управления рисками, в том числе исходя из задач и функций, возложенных на таможенные органы.
5. Таможенные органы могут использовать систему управления рисками при проведении иных видов государственного контроля (надзора), возложенного на них международными договорами и актами, составляющими право Союза, и (или) законодательством государств-членов.
6. Стратегия и тактика применения таможенными органами системы управления рисками, а также порядок ее функционирования устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Глава 51
Задержание таможенными органами товаров и документов на них
Статья 379. Задержание и хранение таможенными органами товаров и документов на них
1. Товары и документы на них, которые не являются предметами административных правонарушений или преступлений либо которые являются такими предметами, но не изъяты либо не арестованы в ходе проверки сообщения о преступлении, в ходе производства по уголовному делу или по делу об административном правонарушении (в ходе ведения административного процесса), в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 12, пунктом 10 статьи 88, пунктом 5 статьи 98, пунктом 3 статьи 101, пунктом 3 статьи 113, пунктом 5 статьи 133, пунктом 5 статьи 139, пунктом 6 статьи 152, пунктами 5 и 6 статьи 161, пунктом 12 статьи 205, пунктами 3 и 4 статьи 207, пунктом 3 статьи 215, пунктом 4 статьи 240, пунктом 6 статьи 246, пунктом 5 статьи 258, пунктом 7 статьи 259, пунктами 5 и 12 статьи 264, пунктом 7 статьи 286, пунктами 8 и 9 статьи 3096 и пунктом 9 статьи 393 настоящего Кодекса, задерживаются таможенными органами.
2. Задержание товаров и документов на них оформляется путем составления протокола о задержании товаров и документов на них, форма которого определяется Комиссией.
3. Задержанные товары и документы на них изымаются и хранятся таможенными органами в течение срока, установленного настоящим Кодексом.
4. Для хранения задержанные товары размещаются на складах временного хранения или в иных местах, которые определяются таможенным органом и оборудованы для хранения таких товаров.
Сноска. Статья 379 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 380. Срок хранения задержанных товаров и документов на них
1. Задержанные товары и документы на них, за исключением товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, хранятся таможенными органами в течение 30 календарных дней, а товары, подвергающиеся быстрой порче, - в течение 24 часов.

2. Кеден органдары осы Кодекстің 12-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес ұстаған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды кеден органдары күнтізбелік 3 күн ішінде сақтайды.
3. Ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды сақтау мерзімі оларды ұстаған күннен бастап есептеледі.
4. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін мүше мемлекеттердің заңнамасында тез бұзылатын тауарлар тізбесі айқындалуы мүмкін.
381-бап. Ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды қайтару
1. Ұсталған тауарларды және оларға берілетін құжаттарды қайтару - декларанттарға, ал егер тауарлардың кедендік декларациялануы жүзеге асырылмаса - тауардың меншік иесіне, ал егер меншік иесі шетелдік тұлға болса не тауардың меншік иесі туралы мәлімет кеден органында болмаған жағдайда, - осы бапта белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, ұстау сәтінде тауарлар билігінде болған тұлғаларға (бұдан әрі осы тарауда - декларант немесе өзге де тұлғалар) жүргізіледі.
2. Осы Кодекстің 12-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы Одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салу туралы шешім қабылдаған тауарлар және Одақтың кедендік аумағына әкету кезінде ұсталған оларға берілетін құжаттар Одақтың кедендік аумағынан кері әкету үшін не осы Кодекске сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін декларантқа немесе өзге де тұлғаларға қайтарылады.
3. Осы Кодекстің 12-бабының 3-тармағына сәйкес кеден органы Одақтың кедендік аумағынан әкетуге тыйым салу туралы шешім қабылдаған тауарлар және Одақтың кедендік аумағынан кету кезінде ұсталған оларға берілетін құжаттар, егер бұл тауарларды кеден органы ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасында иеленуге рұқсат етілген болса, Одақтың кедендік аумағында пайдалану үшін декларантқа немесе өзге де тұлғаларға қайтарылады.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілмеген жағдайларда ұсталған тауарлар декларанттарға оларды кеден органы шығарғаннан кейін қайтарылады.
5. Тауарларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау қажеттілігі кезінде мұндай кедендік операцияларды жасауға құқылы тұлғаның сұрау салуы бойынша тауармен бірге ұсталған құжаттарды кеден органы мұндай тұлғаға тауарларды шығарғанға дейін қайтарады.
6. Кеден органы тауарларды ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен тауарлар қайтарылатын осы бапта көрсетілген тұлғалар ұсталған тауарларды өткізу (тасымалдау), қайта тиеу (тиеу, түсіру) және сақтау бойынша шығыстарды төлейді.

2. Товары, задержанные таможенным органом в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 12 настоящего Кодекса, и документы на них хранятся таможенными органами в течение 3 календарных дней.
3. Срок хранения задержанных товаров и документов на них исчисляется со дня их задержания.
4. Для целей применения настоящей статьи законодательством государств-членов может определяется перечень товаров, подвергающихся быстрой порче.
Статья 381. Возврат задержанных товаров и документов на них
1. Возврат задержанных товаров и документов на них производится декларантам, а если таможенное декларирование товаров не осуществлялось, - собственникам товаров, а в случае, если собственник является иностранным лицом либо сведения о собственнике товаров у таможенного органа отсутствуют, - лицам, во владении которых товары находились на момент задержания (далее в настоящей главе - декларант или иные лица), с учетом особенностей, установленных настоящей статьей.
2. Товары, в отношении которых в соответствии с пунктом 3 статьи 12 настоящего Кодекса таможенным органом принято решение о запрете их ввоза на таможенную территорию Союза, и документы на них, задержанные при прибытии на таможенную территорию Союза, возвращаются декларанту или иным лицам для обратного вывоза с таможенной территории Союза либо после выпуска товаров в соответствии с настоящим Кодексом.
3. Товары, в отношении которых в соответствии с пунктом 3 статьи 12 настоящего Кодекса таможенным органом принято решение о запрете их вывоза с таможенной территории Союза, и документы на них, задержанные при убытии с таможенной территории Союза, возвращаются декларанту или иным лицам для использования на таможенной территории Союза, если владение этими товарами допускается законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны товары.
4. В случаях, не указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, задержанные товары возвращаются декларантам после их выпуска таможенным органом.
5. При необходимости совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием товаров, по запросу лица, которое правомочно совершать такие таможенные операции, документы, задержанные вместе с товаром, возвращаются таможенным органом такому лицу до выпуска товаров.
6. Расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке) и хранению задержанных товаров возмещаются лицами, указанными в настоящей статье, которым фактически возвращаются товары, в порядке, установленном в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны товары.

382-бап. Сақтау мерзімі өткен ұсталған тауарлармен жасалатын іс-әрекеттер
1. Кеден органдары ұстаған және осы Кодекстің 381-бабында көрсетілген тұлғалар осы Кодекстің 380-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген мерзімде сұратпаған тауарлар, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, өткізілуге тиіс.
2. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген, ұсталған тауарларды өткізуді дайындауға байланысты тасымалдау, қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстар, өзге де шығыстар олардың құнынан жоғары болса, сондай-ақ кеден органы тауарды ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген басқа да жағдайларда мұндай тауарлар кеден органы тауарды ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес пайдаланылуға немесе жойылуға тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларды өткізу, пайдалану немесе жою, оның ішінде тасымалдауға, қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстарды, мұндай тауарларды өткізуді дайындауға, өткізуге немесе жоюға байланысты өзге де шығыстарды есептеу осы Кодексте айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып, кеден органы тауарды ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы Кодекстің 380-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген мерзімде декларанттар немесе өзге де тұлғалар сұратпаған, ұсталған тауарларды тасымалдауға, қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстар, мұндай тауарларды өткізуге дайындауға және өткізуге байланысты өзге де шығыстар кеден органы тауарды ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен осы Кодекстің 383-бабының 1-тармағы ескеріле отырып, көрсетілген тауарларды өткізуден алынған сомалар есебінен өтеледі.
5. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда тауарларды тасымалдауға, қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстарды, мұндай тауарларды пайдалануға немесе жоюға байланысты өзге де шығыстарды декларант немесе өзге де тұлғалар өтейді. Көрсетілген тұлғалар болмаған кезде және, егер бұл кеден органы тауарды ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген болса, өзге жағдайларда көрсетілген шығыстар мұндай мүше мемлекет бюджетінің қаражаты есебінен өтеледі.
6. Ұсталған тауарларды өткізгеннен немесе өзге пайдалану үшін бергеннен кейін, сондай-ақ мұндай тауарларды жою нәтижесінде пайда болған қалдықтар Одақ тауары мәртебесін алады.

Статья 382. Действия с задержанными товарами, срок хранения которых истек
1. Товары, задержанные таможенными органами и не востребованные лицами, указанными в статье 381 настоящего Кодекса, в срок, предусмотренный пунктами 1 и 2 статьи 380 настоящего Кодекса, подлежат реализации, если иное не установлено настоящей статьей.
2. В случае если расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иные расходы, связанные с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, превышают их стоимость, а также в других случаях, предусмотренных законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны товары, такие товары подлежат использованию или уничтожению в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны эти товары.
3. Реализация, использование или уничтожение товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в том числе расчет расходов, связанных с перевозкой (транспортировкой), перегрузкой (погрузкой, выгрузкой), хранением, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации, и реализацией или уничтожением таких товаров, осуществляются в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны товары, с учетом особенностей, определенных настоящим Кодексом.
4. Расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке) и хранению, иные расходы, связанные с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, не востребованных декларантами или иными лицами в срок, предусмотренный пунктами 1 и 2 статьи 380 настоящего Кодекса, возмещаются за счет сумм, полученных от реализации указанных товаров, с учетом пункта 1 статьи 383 настоящего Кодекса в порядке, установленном в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны товары.
5. Расходы, связанные с перевозкой (транспортировкой), перегрузкой (погрузкой, выгрузкой), хранением, иные расходы, связанные с использованием или уничтожением товаров, в случаях, указанных в пункте 2 настоящей статьи, возмещаются декларантом или иными лицами. При отсутствии указанных лиц и, если это установлено законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны товары, - в иных случаях, указанные расходы возмещаются за счет средств бюджета такого государства-члена.
6. Задержанные товары после их реализации или передачи для иного использования, а также отходы, образовавшиеся в результате уничтожения таких товаров, приобретают статус товаров Союза.

383-бап. Сақтау мерзімі өткен, ұсталған тауарларды өткізуден түскен сомаларға билік ету
1. Осы Кодекстің 382-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларды өткізуден алынған сомалардан, бірінші кезекте, бұл тауарларды ұстаған күні ұсталған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде төленуге тиіс есептелген кедендік әкелу баждары, салықтар мөлшеріндегі сомасы, екінші кезекте - ұсталған тауарларды тасымалдауға, қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстар ұсталады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы Кодекстің 382-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларды іске асырудан алынған сомалардан ұсталған тауарларды тасымалдауға, қайта тиеуге (тиеуге, түсіруге), сақтауға байланысты шығыстарды, мұндай тауарларды өткізуге дайындауға және өткізуге байланысты өзге де шығыстарды өтеу тәртібі белгіленуі мүмкін.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген ұстап қалулар ескеріле отырып есептелген ұсталған тауарларды өткізуден алынған сомалар декларанттарға, ал егер тауарларды декларациялау жүзеге асырылмаса - кеден органында олар туралы мәліметтің болуы кезінде тауарлардың меншік иелеріне және бұл тұлғалар кеден органы тауарды ұстаған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мұндай тауарларды өткізуден ақшалай қаражат түскен күннен кейінгі күннен бастап 3 жыл ішінде кеден органына жүгінген жағдайда қайтарылады.
4. Кеден органдары тауарларды өткізуден алынған қайтаруға жататын сомалардың болуы туралы көрсетілген тұлғаларды хабардар етеді.
52-тарау
Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар
384-бап. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар туралы жалпы ережелер
1. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен, жою кедендік рәсімімен, сондай-ақ осы баптың 2-тармағын ескере отырып, арнайы кедендік рәсіммен орналастыруды қоспағанда, кеден органдары тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру кезінде осы Кодекстің 124-бабында көзделген зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шараларды қабылдайды.
2. Мүше мемлекеттердің өтініші негізінде Комиссия арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар қабылдаудың жағдайы мен тәртібін айқындауға құқылы.
3. Кеден органдары зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шараларды дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттер өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, Одақтың кедендік аумағында орналасқан өзге де ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің ресми пайдалануы үшін арналған тауарларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы орналастырылатын кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде қабылдамайды.

Статья 383. Распоряжение суммами, вырученными от реализации задержанных товаров, срок хранения которых истек
1. Из сумм, полученных от реализации товаров, указанных в пункте 1 статьи 382 настоящего Кодекса, удерживаются в первую очередь суммы в размере исчисленных на день задержания этих товаров ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении задержанных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, во вторую очередь - расходы, связанные с перевозкой (транспортировкой), перегрузкой (погрузкой, выгрузкой), хранением и реализацией задержанных товаров.
2. Законодательством государств-членов может устанавливаться порядок погашения расходов, связанных с перевозкой (транспортировкой), перегрузкой (погрузкой, выгрузкой), хранением иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, из сумм, полученных от реализации товаров, указанных в пункте 1 статьи 382 настоящего Кодекса.
3. Суммы, полученные от реализации задержанных товаров, исчисленные с учетом удержаний, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, возвращаются декларантам, а если декларирование товаров не осуществлялось, - собственникам товаров при наличии сведений о них у таможенного органа и при условии, что эти лица обратятся в таможенные органы в течение 3 лет со дня, следующего за днем поступления денежных средств от реализации таких товаров, в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого задержаны товары.
4. Таможенные органы уведомляют указанных лиц о наличии подлежащих возврату сумм, полученных от реализации товаров.
Глава 52
Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, принимаемые таможенными органами
Статья 384. Общие положения о мерах по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, принимаемых таможенными органами
1. Таможенные органы принимают меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, предусмотренные статьей 124 настоящего Кодекса, при помещении товаров под таможенные процедуры, за исключением помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита, таможенную процедуру уничтожения, а также специальную таможенную процедуру с учетом пункта 2 настоящей статьи.
2. На основании обращений государств-членов Комиссия вправе определять случаи и порядок принятия мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в отношении отдельных категорий товаров, к которым применяется специальная таможенная процедура.
3. Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности не принимаются таможенными органами при помещении под таможенные процедуры перемещаемых через таможенную границу Союза товаров, предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами государств при международных организациях, международными организациями или их представительствами, иными организациями или их представительствами, расположенными на таможенной территории Союза.

4. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар құқық иеленушінің мүше мемлекеттердің заңнамасына және мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес кез келген басқа қорғау құралдарын қолдану құқықтарын жоққа шығармайды.
5. Мүше мемлекеттің кеден органдары мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне және (немесе) мұндай мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шараларды қабылдайды.
6. Мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген тауарлардың шығарылған жерінің атауы сияқты зияткерлік меншік объектілерін құрайтын тауарларға қатысты зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шаралар Комиссия айқындайтын тәртіпке сәйкес қабылданады.
7. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдары көрсетілген кедендік тізілімге енгізілмеген зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарларға қатысты зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі шараларды қабылдап жатқанын белгілеуі мүмкін.
385-бап. Мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімі
1. Мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімін Комиссия жүргізеді.
2. Мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне құқық иеленушінің немесе оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иеленушілердің мүдделерін білдіретін тұлғаның өтініші негізінде әрбір мүше мемлекетте қорғалатын зияткерлік меншік объектілері енгізіледі.
Бірнеше құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін тұлға ретінде басқа құқық иеленушілермен уағдаластық бойынша зияткерлік меншіктің ұқсас объектілерінің құқық иеленушісінің бірі бола алады.
3. Мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілуі мүмкін зияткерлік меншік объектілеріне авторлық құқық және аралас құқықтар объектілері, тауар белгілері, қызмет көрсету таңбалары және тауарлардың шығарылған жерлерінің атаулары жатады.
4. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізумен байланысты немесе кедендік бақылаудағы тауарлармен өзге де әрекеттер жасалған кезде халықаралық шарттарда және Одақтың құқығын құрайтын актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарының бұзылғаны орын алуы мүмкін деп пайымдауға жеткілікті негіздері бар құқық иеленуші мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне зияткерлік меншік объектісін енгізу туралы өтініш (бұдан әрі осы тарауда - өтініш) беруге құқылы.

4. Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, принимаемые таможенными органами, не исключают право правообладателя применять любые другие средства защиты в соответствии с законодательством государств-членов и международными договорами государств-членов с третьей стороной.
5. Таможенные органы государства-члена принимают меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов и (или) национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенными органами такого государства-члена.
6. Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в отношении товаров, содержащих такие объекты интеллектуальной собственности, как наименования мест происхождения товаров, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов, принимаются в соответствии с порядком, определяемым Комиссией.
7. В соответствии с законодательством государств-членов может быть установлено, что таможенные органы принимают меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в отношении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не включенные в указанные таможенные реестры.
Статья 385. Единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов
1. Единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов ведется Комиссией.
2. В единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов на основании заявления правообладателя или лица, представляющего его интересы или интересы нескольких правообладателей, включаются объекты интеллектуальной собственности, охраняемые в каждом государстве-члене.
В качестве лица, представляющего интересы нескольких правообладателей, может выступать один из правообладателей тождественных объектов интеллектуальной собственности по договоренности с другими правообладателями.
3. К объектам интеллектуальной собственности, которые могут быть включены в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов, относятся объекты авторского права и смежных прав, товарные знаки, знаки обслуживания и наименования мест происхождения товаров.
4. Правообладатель, имеющий достаточные основания полагать, что может иметь место нарушение его прав на объекты интеллектуальной собственности, предусмотренные международными договорами и актами, составляющими право Союза, и (или) законодательством государств-членов, в связи с перемещением товаров через таможенную границу Союза или при совершении иных действий с товарами, находящимися под таможенным контролем, вправе подать заявление о включении объекта интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов (далее в настоящей главе - заявление).

5. Өтініш Комиссияға зияткерлік меншік объектілерінің бір түрі бойынша беріледі.
Одақтың кедендік аумағында тұрақты өкілдігі жоқ құқық иеленушінің атынан өтініш мүше мемлекеттің бірінің аумағында тұрақты орналасқан жері бар (тіркелген) тұлғалар арқылы берілуі мүмкін.
6. Өтінішке әрбір мүше мемлекетте зияткерлік меншік объектілеріне құқығының болуын растайтын құжаттар (куәліктер, шарттар, оның ішінде құқықтарды беру және лицензиялық шарттар, құқық иеленуші не құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлға әрбір мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес зияткерлік меншік объектілеріне өзінің құқығын растауға ұсына алатын басқа да құжаттар), сондай-ақ өтініште көрсетілуге тиіс мәліметтерді растайтын құжаттар қоса беріледі.
Өтінішке құқық иеленушінің не құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлғаның пікірі бойынша зияткерлік меншік объектілеріне оның құқығын бұзу фактісін растауы мүмкін тауарлардың үлгілері қоса берілуі мүмкін.
7. Егер өтінішті құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін тұлға берсе, өтінішке құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мұндай тұлғаға берген сенімхаты (сенімхаттары) да қоса беріледі. Сенімхат (сенімхаттар) Одақтың бүкіл аумағында қолданылуға тиіс.
Егер мүше мемлекеттердің аумақтарында зияткерлік меншіктің ұқсас объектілеріне құқық әртүрлі құқық иеленушілерге тиесілі болған жағдайда, өтінішке әрбір құқық иеленушіден сенімхаттар қоса берілуге тиіс.
8. Өтініш және оған қоса берілетін құжаттар орыс немесе өзге тілде ұсынылады. Құжаттар өзге тілде ұсынылған жағдайда өтінішке олардың орыс тіліндегі аудармасы қоса беріледі.
9. Өтінішпен бірге құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) тауарлардың шығарылуын тоқтата тұруға байланысты декларантқа, меншік иесіне, тауарларды алушыға немесе өзге тұлғаларға келтірілуі мүмкін мүліктік зиянның өтелуі туралы міндеттеме ұсынылады.
Егер мүше мемлекеттердің аумақтарында зияткерлік меншіктің ұқсас объектілеріне құқық әртүрлі құқық иеленушілерге тиесілі болған жағдайда, әрбір құқық иеленушінің мүліктік зияның өтеу туралы міндеттеме қоса берілуге тиіс.
10. Комиссия өтінішті ресімдеуге және қарауға, ұсынылатын мәліметтер мен құжаттардың құрамына қойылатын талаптарды, өтінішті қарау мерзімі мен тәртібін, сондай-ақ мұндай тізілімге зияткерлік меншік объектілерін енгізу, одан мұндай объектілерді алып тастау, оған өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу, зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушінің құқығын қорғау белгіленген мерзімді ұзарту тәртібін, мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне зияткерлік меншік объектісін енгізу кезінде кеден органдары мен Комиссияның өзара әрекет ету және мұндай тізілімді жүргізу тәртібін қамтитын мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімін жүргізу регламентін (бұдан әрі осы бапта - регламент) айқындайды.

5. Заявление подается в Комиссию в отношении одного вида объектов интеллектуальной собственности.
Заявление от имени правообладателя, не имеющего постоянного представительства на таможенной территории Союза, может быть подано через лиц, имеющих постоянное место нахождения (зарегистрированных) на территории одного из государств-членов.
6. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие наличие права на объекты интеллектуальной собственности в каждом государстве-члене (свидетельства, договоры, в том числе о передаче прав и лицензионные, другие документы, которые правообладатель либо лицо, представляющее интересы правообладателя (нескольких правообладателей), может представить в подтверждение своих прав на объекты интеллектуальной собственности в каждом государстве-члене в соответствии с его законодательством), а также документы, подтверждающие сведения, подлежащие указанию в заявлении.
К заявлению могут быть приложены образцы товаров, которые могут служить подтверждением имеющегося по мнению правообладателя либо лица, представляющего интересы правообладателя (нескольких правообладателей), факта нарушения его прав на объекты интеллектуальной собственности.
7. Если заявление подается лицом, представляющим интересы правообладателя (нескольких правообладателей), к заявлению прилагается также доверенность (доверенности), выданная правообладателем (несколькими правообладателями) такому лицу. Доверенность (доверенности) должна действовать на всей территории Союза.
В случае если на территориях государств-членов права на тождественные объекты интеллектуальной собственности принадлежат разным правообладателям, к заявлению должны быть приложены доверенности от каждого из правообладателей.
8. Заявление и прилагаемые к нему документы представляются на русском или ином языке. В случае представления документов на ином языке к заявлению прилагается их перевод на русский язык.
9. Одновременно с заявлением представляется обязательство правообладателя (нескольких правообладателей) о возмещении имущественного вреда, который может быть причинен декларанту, собственнику, получателю товаров или иным лицам в связи с приостановлением выпуска товаров.
В случае если на территориях государств-членов права на тождественные объекты интеллектуальной собственности принадлежат разным правообладателям, должны быть представлены обязательства о возмещении имущественного вреда каждого правообладателя.
10. Комиссией определяется регламент ведения единого таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности государств-членов, включающий в себя требования к оформлению и рассмотрению заявления, составу представляемых сведений и документов, срок и порядок рассмотрения заявления, а также порядок включения в такой реестр объектов интеллектуальной собственности, исключения из него таких объектов, внесения в него изменений (дополнений), продления установленного срока защиты прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, порядок взаимодействия таможенных органов и Комиссии при включении объекта интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов и ведения такого реестра (далее в настоящей статье - регламент).

11. Құқық иеленуші осы баптың 9-тармағында көзделген міндеттемені орындау кепілдігі мақсатында мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне зияткерлік меншік объектілерін енгізу мүмкіндігі туралы хабарлама жолданған күннен бастап 1 ай ішінде барлық мүше мемлекеттерде заңдық күші бар тауарлардың шығарылуын тоқтата тұруға байланысты тұлғаларға мүліктік зиян келтіргені үшін жауапкершілікті сақтандыру шартын (шарттарын) немесе көрсетілген міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етілуін растайтын өзге де шартты (шарттарды) Комиссияға ұсынуға міндетті.
Бұл ретте сақтандыру сомасы немесе міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасы жауапкершілікті сақтандыру шарты (шарттары) немесе өзге де шартты (шарттарды) не мұндай шарттарға өзгерістер енгізу шарты жасалған күні қолданылатын валюта бағасы бойынша кемінде 10 мың еуроға балама соманы құрауға тиіс.
Кеден органдарында құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіруге тиісті түрде ресімделген сенімхат (сенімхаттар) не мұндай өкілеттікті растайтын өзге де құжат болған кезде осы баптың 9-тармағында көрсетілген міндеттеме және осы тармақтың бірінші абзацында көзделген шарттарды құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін тұлға ресімдеп, ұсынуы мүмкін.
12. Осы баптың 11-тармағының бірінші абзацында көзделген шарт (шарттар) ұсынылмаған жағдайда зияткерлік меншік объектілері мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілмейді, бұл туралы өтініш беруші регламентте көзделген тәртіппен және мерзімде хабардар етіледі.
13. Зияткерлік меншік объектілері мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілгені үшін төлем алынбайды.
14. Мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімінде қамтылған мәліметтер Одақтың және кеден органдарының ресми сайттарында, Интернет желісінде орналастырылады.
386-бап. Зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізілімдері
1. Мүше мемлекеттердің кеден органдары мұндай мүше мемлекеттердің аумақтарында кеден органдары қорғауға жататын зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізілімдерін жүргізеді.
2. Зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізілімдеріне құқық иеленушінің немесе құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлғаның өтініші негізінде құқықтары кеден органы мұндай кедендік тізілімді жүргізетін мүше мемлекетте қорғалатын зияткерлік меншік объектілері енгізіледі.

11. Правообладатель в целях гарантии исполнения обязательства, предусмотренного пунктом 9 настоящей статьи, обязан в течение 1 месяца со дня направления ему уведомления о возможности включения объектов интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов представить в Комиссию договор (договоры) страхования ответственности за причинение имущественного вреда лицам в связи с приостановлением выпуска товаров или иной договор (договоры), подтверждающий обеспечение исполнения указанного обязательства, имеющие юридическую силу во всех государствах-членах.
При этом страховая сумма или сумма обеспечения исполнения обязательства должна составлять сумму, эквивалентную не менее чем 10 тысячам евро по курсу валют, действующему на день заключения договора (договоров) страхования ответственности или иного договора (договоров) либо внесения изменений в такие договоры.
При наличии надлежащим образом оформленной доверенности (доверенностей) на представление интересов правообладателя (нескольких правообладателей) в таможенных органах либо иного документа, подтверждающего такие полномочия, обязательство, указанное в пункте 9 настоящей статьи, и договоры, предусмотренные абзацем первым настоящего пункта, могут быть оформлены и представлены лицом, представляющим интересы правообладателя (нескольких правообладателей).
12. В случае непредставления договора (договоров), предусмотренного абзацем первым пункта 11 настоящей статьи, объекты интеллектуальной собственности не подлежат включению в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов, о чем заявитель уведомляется в порядке и сроки, которые предусмотрены регламентом.
13. За включение объектов интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов плата не взимается.
14. Сведения, содержащиеся в едином таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности государств-членов, размещаются на официальных сайтах Союза и таможенных органов в сети Интернет.
Статья 386. Национальные таможенные реестры объектов интеллектуальной собственности
1. Таможенные органы государств-членов ведут национальные таможенные реестры объектов интеллектуальной собственности, которые подлежат защите таможенными органами на территориях таких государств-членов.
2. В национальные таможенные реестры объектов интеллектуальной собственности на основании заявления правообладателя или лица, представляющего интересы правообладателя (нескольких правообладателей), включаются объекты интеллектуальной собственности, права на которые охраняются в государстве-члене, таможенным органом которого ведется такой таможенный реестр.

3. Зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізілімдеріне зияткерлік меншік объектілерін енгізу шарттары мен тәртібі, сондай-ақ мұндай тізілімдерді жүргізу тәртібі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.
387-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі
1. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі зияткерлік меншік объектілері мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген кезде, құқық иеленуші өтінішінде көрсеткен мерзімі, сондай-ақ өтінішке қоса берілетін құжаттардың қолданыс мерзімі ескеріле отырып, бірақ мұндай тізілімге енгізілген күннен бастап 2 жылдан аспайтын мерзімге белгіленеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзім құқық иеленушінің немесе құқық иеленушінің (бірнеше құқық иеленушінің) мүдделерін білдіретін тұлғаның өтініші негізінде бірнеше рет шектеусіз, бірақ әрбір ретте осы тарауда көзделген талаптар сақталған жағдайда, 2 жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
3. Зияткерлік меншік объектілері зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кедендік тізілімдеріне енгізілген кезде кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Кеден органдарының зияткерлік меншік объектілерін қорғау мерзімі құкық иеленушінің тиісті зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқық қолданысының мерзімінен аспайды.
Мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілу кезінде белгіленетін кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мерзімі, осы мерзім бұрын өтіп кететін мүше мемлекетте зияткерлік меншік объектісіне құқықтық қорғау мерзімінен аспайды.
53-тарау
Кеден органдары тағайындайтын кедендік сараптама
388-бап. Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы" - жүргізілген зерттеулердің және (немесе) сынақтардың нәтижелерін және қойылған сұрақтарға жауаптар түріндегі кедендік сараптаманың қорытындыларын қамтитын кедендік құжат;
"үлгі" - тауарлардың бүкіл партиясының құрылымына, құрамына және қасиеттеріне сәйкес келетін тауар бірлігі не іріктеу одан әрі зерттеу мақсатында белгіленген тәртіппен тіркелетін жалғыз дара объект (тауар - тауар партиясы болмаған кезде);
"сынама" - іріктеу белгіленген тәртіппен жүргізілетін, ұсынылатын және зерттелетін тауардың бүкіл көлемінің құрамы мен қасиетін сипаттайтын тауардың бір бөлігі;
"кедендік сараптама" - кеден органына жүктелген міндеттерді шешу үшін арнайы және (немесе) ғылыми білімдерді пайдалана отырып, кедендік сарапшы (сарапшылар) жүргізетін зерттеулер мен сынақтар;
"кедендік сарапшы" - кедендік сараптама жүргізуге уәкілетті және қажетті арнайы және (немесе) ғылыми білімі бар кеден органының лауазымды адамы;
"уәкілетті кеден органы" - мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік сараптаманы жүргізуге уәкілетті кеден органы.

3. Условия и порядок включения объектов интеллектуальной собственности в национальные таможенные реестры объектов интеллектуальной собственности, а также порядок ведения таких реестров устанавливаются законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
Статья 387. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами
1. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами устанавливается при включении объектов интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов с учетом срока, указанного правообладателем в заявлении, а также сроков действия документов, прилагаемых к заявлению, но не может составлять более 2 лет со дня включения в такой реестр.
2. Срок, указанный в пункте 1 настоящей статьи, продлевается на основании заявления правообладателя или лица, представляющего интересы правообладателя (нескольких правообладателей), неограниченное количество раз, но каждый раз не более чем на 2 года, при условии соблюдения требований, предусмотренных настоящей главой.
3. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами при включении объектов интеллектуальной собственности в национальные таможенные реестры объектов интеллектуальной собственности устанавливается в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
4. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами не может превышать срок действия исключительного права правообладателя на соответствующий объект интеллектуальной собственности.
Срок защиты прав на объекты интеллектуальной собственности таможенными органами, устанавливаемый при включении в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов, не может превышать срок правовой охраны объекта интеллектуальной собственности в том государстве-члене, в котором этот срок истекает раньше.
Глава 53
Таможенная экспертиза, назначаемая таможенными органами
Статья 388. Определения
Для целей настоящей главы используются понятия, которые означают следующее:
"заключение таможенного эксперта (эксперта)" - таможенный документ, содержащий результаты проведенных исследований и (или) испытаний и выводы таможенной экспертизы в виде ответов на поставленные вопросы;
"образец" - единица товара, соответствующая структуре, составу и свойствам всей партии товара, либо единичный объект (товар - при отсутствии партии товара), отбор которых в целях дальнейшего исследования фиксируется в установленном порядке;
"проба" - часть товара, характеризирующая состав и свойства всего объема представляемого и исследуемого товара, отбор которой проводится в установленном порядке;
"таможенная экспертиза" - исследования и испытания, проводимые таможенными экспертами (экспертами) с использованием специальных и (или) научных знаний для решения задач, возложенных на таможенные органы;
"таможенный эксперт" - должностное лицо таможенного органа, уполномоченное на проведение таможенной экспертизы и обладающее необходимыми специальными и (или) научными знаниями;
"уполномоченный таможенный орган" - таможенный орган, уполномоченный в соответствии с законодательством государств-членов на проведение таможенной экспертизы.

389-бап. Кедендік сараптама тағайындау және оны жүргізу
1. Кедендік сараптаманы кеден органы, егер кеден органдары кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүргізген кезде пайда болатын мәселелерді түсіндіру үшін арнайы және (немесе) ғылыми білімдер талап етілетін жағдайда, тағайындайды.
2. Кедендік сараптаманы уәкілетті кеден органы жүргізеді.
Уәкілетті кеден органының кедендік сараптаманы жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда, ал егер мүше мемлекеттердің заңнамасында бұл көзделсе - өзге жағдайларда, кедендік сараптама осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің сараптама ұйымы (сарапшы) жүргізу үшін тағайындалуы мүмкін.
3. Кедендік сараптама тауарларға, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарға, сондай-ақ мұндай тауарларды және құжаттарды идентификаттау құралдарына қатысты тағайындалады.
4. Уәкілетті кеден органы тауартанушылық, материалтанушылық, технологиялық, криминалистік, химиялық және жүргізілуіне қажеттілік туындайтын сараптаманың өзге де түрлерін жүргізеді.
5. Кеден органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімін кеден органының уәкілетті лауазымды адамы қабылдайды және мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес ресімделеді.
Кеден органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешіміне тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері, алынып қойылған құжаттар және (немесе) идентификаттау құралдары, кедендік сараптаманы жүргізу үшін қажетті өзге де материалдар мен құжаттар қоса беріледі.
6. Кедендік сараптаманы жүргізуден мынадай негіздемелер бойынша:
1) кедендік сараптаманы жүргізу үшін ұсынылған кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу туралы акт, құжаттарды, идентификаттау құралдарын алып қою туралы акт, тиісінше ресімделмегенде;
2) тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісінде көрсетілген мәліметтерге олардың саны сәйкес келмегенде;
3) ораманың бұзылуы, ораманың тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісінде көрсетілген сипаттамаға сәйкес келмегенде;
4) уәкілетті кеден органында кедендік сараптаманы жүргізу үшін қажетті материалдық-техникалық база, арнайы жағдайлар немесе талап етілетін біліктілігі бар кедендік сарашы болмағанда;
5) қойылған мәселелер бойынша кедендік сараптаманы жүргізуге мүмкіндік беретін ақпарат, құжаттар болмағанда;
6) кедендік сараптаманы жүргізу үшін тауарлар сынамалары және (немесе) үлгілері жетпегенде;
7) кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органының тауарлардың сынамаларына және (немесе) үлгілеріне, құжаттарға, идентификаттау құралдарына кедендік сараптама жүргізу барысында ішінара немесе толық жоюға, оларды бұзуға тыйым салу болғанда бас тартылуы мүмкін, ал зерттеуді және (немесе) сынақтарды жүргізу тек бұзатын әдістерді пайдалана отырып жүргізуге болады.

Статья 389. Назначение и проведение таможенной экспертизы
1. Таможенная экспертиза назначается таможенным органом в случае, если для разъяснения вопросов, возникающих при совершении таможенными органами таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля, требуются специальные и (или) научные знания.
2. Таможенная экспертиза проводится уполномоченным таможенным органом.
В случае невозможности проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом, а если это предусмотрено законодательством государств-членов, - в иных случаях, таможенная экспертиза может быть назначена для проведения экспертной организацией (экспертом) государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена.
3. Таможенная экспертиза назначается в отношении товаров, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, а также средств идентификации таких товаров и документов.
4. Уполномоченным таможенным органом проводятся товароведческая, материаловедческая, технологическая, криминалистическая, химическая и иные виды экспертиз, в проведении которых возникает необходимость.
5. Решение таможенного органа о назначении таможенной экспертизы принимается уполномоченным должностным лицом таможенного органа и оформляется в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
К решению таможенного органа о назначении таможенной экспертизы прилагаются пробы и (или) образцы товаров, изъятые документы и (или) средства идентификации, иные материалы и документы, необходимые для проведения таможенной экспертизы.
6. В проведении таможенной экспертизы может быть отказано по следующим основаниям:
1) ненадлежащее оформление решения о назначении таможенной экспертизы, акта отбора проб и (или) образцов товаров, акта об изъятии документов, средств идентификации, представленных для проведения таможенной экспертизы;
2) несоответствие проб и (или) образцов товаров, их количества сведениям, указанным в акте отбора проб и (или) образцов товаров;
3) нарушение упаковки, несоответствие упаковки описанию, указанному в акте отбора проб и (или) образцов товаров;
4) отсутствие в уполномоченном таможенном органе необходимой материально-технической базы, специальных условий для проведения таможенной экспертизы или таможенного эксперта требуемой квалификации;
5) отсутствие информации, документов, позволяющих провести таможенную экспертизу по поставленным вопросам;
6) недостаточность проб и (или) образцов товаров для проведения таможенной экспертизы;
7) наличие запрета таможенного органа, назначившего таможенную экспертизу, на частичное или полное уничтожение, разрушение в ходе проведения таможенной экспертизы проб и (или) образцов товаров, документов, средств идентификации, а проведение исследования и (или) испытания возможно только с использованием разрушающих методов.

7. Уәкілетті кеден органы кедендік сараптаманы тағайындау туралы кеден органының шешімі келіп түскен тіркеу күнінен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік сараптаманы жүргізу немесе осы баптың 6-тармағында көрсетілген негіздер бойынша оны жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Кедендік сараптаманы жүргізуден бас тарту шешімінде мұндай бас тартудың себептері көрсетіледі.
Кедендік сараптаманы жүргізуден бас тарту туралы шешім ұсынылған материалдар, құжаттар, тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері қоса беріле отырып, кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына жолданады.
8. Кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен кешіктірмей декларантты немесе тауарларға қатысты өкілеттігі бар өзге де тұлғаны кедендік сараптаманың тағайындалуы туралы шешімнің көшірмесін табыс ету (жолдау) арқылы хабардар етеді.
9. Кедендік сараптаманы жүргізуге арналған шығыстар осы тармақтың екінші абзацын қоспағанда, кеден органы кедендік сараптаманы тағайындаған мүше мемлекеттің бюджеті есебінен өтеледі.
Кедендік сараптама осы баптың 2-тармағының екінші абзацына сәйкес тағайындалған жағдайда мұндай кедендік сараптаманы жүргізуге байланысты пайда болған шығыстар, егер кедендік сараптаманы жүргізу нәтижелері бойынша халықаралық шарттарды және кедендік реттеу саласындағы актілерді бұзушылықтар анықталса, кедендік сараптама жүргізілетін тауарларға және (немесе) құжаттарға қатысты тұлғаның қаражаты есебінен өтеледі.
10. Егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, уәкілетті кеден органы мұндай заңнамаға сәйкес белгіленген тәртіппен өзге де сараптамаларды (зерттеулерді) жүргізуі мүмкін.
390-бап. Кедендік сараптама жүргізудің мерзімі мен тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптама жүргізу үшін материалдар мен құжаттарды қабылдаған күннен бастап 20 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде кедендік сараптаманы жүргізеді.
Кедендік сараптаманы көрсетілген мерзімде аяқтау мүмкін болмаған жағдайда кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ұзартылуы мүмкін.
2. Уәкілетті кеден органының кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органдарына, оған қосымша материалдарды, құжаттарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін ұсыну туралы қолдаухаты болған кезде, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрады.
Кедендік сараптаманы жүргізуді тоқтата тұрудың мерзімі, сондай-ақ мұндай тоқтата тұрудың тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.

7. Уполномоченный таможенный орган не позднее 3 рабочих дней со дня регистрации поступившего решения таможенного органа о назначении таможенной экспертизы принимает решение о проведении таможенной экспертизы или об отказе в ее проведении по основаниям, указанным в пункте 6 настоящей статьи.
В решении об отказе в проведении таможенной экспертизы указываются причины такого отказа.
Решение об отказе в проведении таможенной экспертизы с приложением представленных материалов, документов, проб и (или) образцов товаров направляется таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.
8. Таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, не позднее дня, следующего за днем принятия решения о назначении таможенной экспертизы, уведомляет декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, о назначении таможенной экспертизы путем вручения (направления) ему копии решения о назначении таможенной экспертизы.
9. Расходы на проведение таможенной экспертизы возмещаются за счет бюджета государства-члена, таможенным органом которого назначена таможенная экспертиза, за исключением абзаца второго настоящего пункта.
В случае назначения таможенной экспертизы в соответствии с абзацем вторым пункта 2 настоящей статьи расходы, возникшие в связи с проведением такой таможенной экспертизы, возмещаются за счет средств лица, в отношении товаров и (или) документов которого проводится таможенная экспертиза, если по результатам проведения таможенной экспертизы выявлены нарушения международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования.
10. Если это предусмотрено законодательством государств-членов, уполномоченным таможенным органом могут проводиться иные экспертизы (исследования) в порядке, установленном в соответствии с таким законодательством.
Статья 390. Срок и порядок проведения таможенной экспертизы
1. Таможенная экспертиза проводится в срок, не превышающий 20 рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
В случае невозможности завершения в указанный срок таможенной экспертизы срок проведения таможенной экспертизы может продлеваться в соответствии с законодательством государств-членов.
2. Срок проведения таможенной экспертизы приостанавливается в случае наличия ходатайства уполномоченного таможенного органа перед таможенным органом, назначившим таможенную экспертизу, о предоставлении ему дополнительных материалов, документов, проб и (или) образцов товаров, а также в иных случаях, устанавливаемых законодательством государств-членов.
Срок, на который приостанавливается проведение таможенной экспертизы, а также порядок такого приостановления устанавливаются законодательством государств-членов.

3. Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптаманы жүргізу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
391-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы
1. Кедендік сараптама жүргізудің нәтижелері кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысымен ресімделеді.
2. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысында.
1) кедендік сараптама жүргізу орны, ол басталған және аяқталған күн:
2) кедендік сараптама жүргізу үшін негіздеме;
3) кедендік сараптаманы жүргізген кедендік сарапшының (сарапшының) тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) және оның біліктілігі;
4) кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптама жүргізу кезінде кедендік сараптаманы (сараптаманы) қорытындысын қасақана жалған бергені үшін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген жауаптылығы туралы ескертілгені туралы қол қойып куәландырылған мәліметі:
5) кедендік сарапшының (сарапшының) алдына қойылған мәселелер:
6) кедендік сараптама жүргізу үшін кедендік сарапшыға (сарапшыға) ұсынылған құжаттардың, материалдардың, тауарлар сынамаларының және (немесе) үлгілерін, алып қойылған құжаттардың немесе идентификаттау құралдарының тізбесі;
7) қолданылған әдістер, пайдаланылған аспаптар мен жабдықтар көрсетіле отырып, зерттеулердің мазмұны мен нәтижелері, зерттеулердің нәтижелерін бағалау, қойылған мәселелер бойынша түйіндер және олардың негіздемесі көрсетіледі.
3. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына кедендік сарапшы (сарапшы) қол қояды. Егер кедендік сараптама бірнеше кедендік сарапшылардың (сарапшылардың; қатысуымен өткізілген болса, кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына барлық кедендік сарапшылар (сарапшылар) қол қояды. Қағаз жеткізгіште ресімделген кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы да уәкілетті кеден органының мөр бедерімен куәландырылады.
Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысын көрсететін материалдар мен құжаттар осындай қорытындыға қоса беріледі, кедендік сарапшының (сарапшының) қолтаңбасымен, егер кедендік сараптама бірнеше кедендік сарапшылардың (саралшылардың) қатысуымен өткізілген болса, бірнеше кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) қолтаңбасымен) куәландырылады. Қағаз жеткізгіште ресімделген материалдар мен құжаттарда уәкілетті кеден органының мөр бедерімен куәландырылады және осындай қорытындының құрамдас бөлігі болып табылады.
4. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына жолданады.
Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделген жағдайда мұндай қорытынды 3 данада ресімделеді, оның бір данасы уәкілетті кеден органында қалады, ал басқалары кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына жолданады.

3. Порядок проведения таможенной экспертизы уполномоченными таможенными органами устанавливается законодательством государств-членов.
Статья 391. Заключение таможенного эксперта (эксперта)
1. Результаты проведения таможенной экспертизы оформляются заключением таможенного эксперта (эксперта).
2. В заключении таможенного эксперта (эксперта) указываются:
1) место проведения таможенной экспертизы, даты ее начала и завершения;
2) основание для проведения таможенной экспертизы;
3) фамилия, имя и отчество (при наличии) таможенного эксперта (эксперта), проводившего таможенную экспертизу, и его квалификация;
4) заверенные подписью таможенного эксперта (эксперта) сведения о том, что он предупрежден об ответственности, установленной законодательством государства-члена, за дачу заведомо ложного заключения таможенного эксперта (эксперта) при проведении таможенной экспертизы;
5) вопросы, поставленные перед таможенным экспертом (экспертом);
6) перечень документов, материалов, проб и (или) образцов товаров, изъятых документов или средств идентификации, предоставленных таможенному эксперту (эксперту) для проведения таможенной экспертизы;
7) содержание и результаты исследований с указанием примененных методов, использованных приборов и оборудования, оценка результатов исследований, выводы по поставленным вопросам и их обоснование.
3. Заключение таможенного эксперта (эксперта) подписывается таможенным экспертом (экспертом). Если таможенная экспертиза проводилась при участии нескольких таможенных экспертов (экспертов), заключение таможенного эксперта (эксперта) подписывается всеми таможенными экспертами (экспертами). Заключение таможенного эксперта (эксперта), оформленное на бумажном носителе, также заверяется оттиском печати уполномоченного таможенного органа.
Материалы и документы, иллюстрирующие заключение таможенного эксперта (эксперта), прилагаются к такому заключению, заверяются подписью таможенного эксперта (эксперта), а если таможенная экспертиза проводилась при участии нескольких таможенных экспертов (экспертов), подписями нескольких таможенных экспертов (экспертов). Материалы и документы, оформленные на бумажном носителе, также заверяются оттиском печати уполномоченного таможенного органа и являются составной частью такого заключения.
4. Заключение таможенного эксперта (эксперта) направляется таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.
В случае оформления заключения таможенного эксперта (эксперта) в виде документа на бумажном носителе такое заключение оформляется в 3 экземплярах, один из которых остается в уполномоченном таможенном органе, а другие направляются таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.

5. Бір мүше мемлекетте екінші мүше мемлекеттің кеден органдары жүргізген кедендік сараптама нәтижелерін тану жағдайлары мен тәртібін Комиссия айқындайды.
392-бап. Қосымша және қайталама кедендік сараптамалар
1. Бұрын зерттелген тауарларға, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарға, идентификаттау құралдарына қатысты жаңа мәселелер туындаған кезде кеден органдары қосымша кедендік сараптама тағайындауы мүмкін.
Қосымша кедендік сараптама уәкілетті кеден органына не кедендік сараптама жүргізілген мүше мемлекеттің сараптама ұйымына (сарапшысы) тағайындалады.
2. Декларант кедендік, оның ішінде қосымша сараптама нәтижелерімен келіспеген жағдайда кеден органы қайталама кедендік сараптама тағайындауы мүмкін.
Қайталама кедендік сараптама бұрын жүргізілген кедендік сараптама кезінде зерттелген сол тауарларды, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, идентификаттау құралдарын зерттеу үшін және сол мәселелерді шешу үшін тағайындалады.
Кедендік сараптама жүргізілген уәкілетті кеден органына немесе мүше мемлекеттің сараптама ұйымына сияқты, өзге де уәкілетті кеден органына немесе мүше мемлекеттің өзге де сараптама ұйымына да қайталама кедендік сараптама тағайындалуы мүмкін.
Қайталама кедендік сараптама жүргізу кедендік, оның ішінде қосымша сараптаманы жүргізген кедендік сарапшыны (сарапшыны) қоспағанда, 2 және одан да көп кедендік сарапшылардан (сарапшылардан) тұратын комиссияға тапсырылады. Кедендік, оның ішінде қосымша сараптаманы жүргізген кедендік сарапшылар (сарапшылар) қайталама кедендік сараптама жүргізілген кезде оған қатысуы және комиссияға қажетті түсіндірме беруі мүмкін,
3. Қосымша және қайталама кедендік сараптамаларды жүргізу кезінде кедендік сарапшыға (сарапшыға) міндетті түрде бұрын жүргізілген кедендік сараптаманың нәтижелері ұсынылады.
393-бап. Кедендік сараптаманы жүргізу үшін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, идентификаттау құралдарын алып қою
1. Кеден органдарының лауазымды адамдары кедендік сараптаманы жүргізу үшін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алады.
2. Тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеудің арнайы білімдерін пайдалану және техникалық құралдарды қолдану қажет болған кезде кедендік сарапшының (сарапшының) қатысуымен жүргізілуі мүмкін.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері олардың зерттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін аз мөлшерде іріктеп алынады.

5. Случаи и порядок признания результатов таможенной экспертизы, проведенной в одном государстве-члене, таможенными органами другого государства-члена, определяются Комиссией.
Статья 392. Дополнительная и повторная таможенные экспертизы
1. При возникновении новых вопросов в отношении ранее исследованных товаров, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации таможенным органом может быть назначена дополнительная таможенная экспертиза.
Дополнительная таможенная экспертиза назначается уполномоченному таможенному органу либо экспертной организации (эксперту) государства-члена, которыми проводилась таможенная экспертиза.
2. В случае несогласия декларанта с результатами таможенной экспертизы, в том числе дополнительной, таможенным органом может быть назначена повторная таможенная экспертиза.
Повторная таможенная экспертиза назначается для исследования тех же товаров, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации и для решения тех же вопросов, которые исследовались при ранее проведенной таможенной экспертизе.
Повторная таможенная экспертиза может назначаться как уполномоченному таможенному органу или экспертной организации государства-члена, которыми проводилась таможенная экспертиза, так и иному уполномоченному таможенному органу или иной экспертной организации государства-члена.
Проведение повторной таможенной экспертизы поручается комиссии, состоящей из 2 и более таможенных экспертов (экспертов), за исключением таможенного эксперта (эксперта), проводившего таможенную экспертизу, в том числе дополнительную. Таможенные эксперты (эксперты), проводившие таможенную экспертизу, в том числе дополнительную, могут присутствовать при проведении повторной таможенной экспертизы и давать комиссии необходимые пояснения.
3. При проведении дополнительной и повторной таможенных экспертиз таможенному эксперту (эксперту) в обязательном порядке представляются результаты ранее проведенной таможенной экспертизы.
Статья 393. Отбор проб и (или) образцов товаров, изъятие таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы
1. Для проведения таможенной экспертизы пробы и (или) образцы товаров отбираются должностными лицами таможенных органов.
2. При необходимости использования специальных знаний и применения технических средств отбор проб и (или) образцов товаров может проводиться с участием таможенного эксперта.
3. Пробы и (или) образцы товаров отбираются в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования, в порядке, установленном законодательством государств-членов.

4. Тауарлардың сынамаларына және (немесе) үлгілеріне іріктеу жүргізу нәтижелері бойынша тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісі жасалады, оның нысанын Комиссия айқындайды.
Тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу актісі 3 данада жасалады, оның біреуі декларантқа, ол болмаған жағдайда, егер бұл белгіленсе, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаға, ал халықаралық пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде тағайындалған пошта байланысы операторына табыс етілуге (жолдануға) жатады.
5. Кеден органдарының лауазымды адамдары тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеуді декларанттың қатысуымен, ол болмаған жағдайда, егер бұл белгіленсе, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаның қатысуымен, ал халықаралық пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде тағайындалған пошта байланысы операторы өкілінің қатысуымен іріктеп алады.
Кеден органының талабы бойынша көрсетілген тұлғалар кеден органдарының лауазымды адамдарына тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу кезінде жәрдемдесуге, оның ішінде өз есебінен қажетті жүк және өзге де операцияларды жасауға міндетті.
6. Тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлға болмаған кезде, осы Кодекстің 328-бабы 6-тармағының 1, 2 және 4-тармақшаларында көзделген жағдайда, 2 куәгердің қатысуымен, ал осы Кодекстің 328-бабы 6-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген жағдайда, тағайындалған пошта байланысы операторы өкілінің, ал ол болмаған кезде, 2 куәгердің қатысуымен іріктеп алынады.
7. Кеден органы декларантта немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғада тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу нәтижесінде туындаған шығыстарды өтемейді.
8. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері көмілуге, жойылуға немесе кәдеге жаратылуға жататын жағдайларды қоспағанда, кедендік сараптама аяқталғаннан кейін оны жүргізу барысында жұмсалмаған тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы декларантқа немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаға ал халықаралық пошта жөнелтілімдерінде өткізілетін тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеу кезінде тағайындалған пошта байланысы операторына қайтарады.
Кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы кедендік сараптаманы жүргізген уәкілетті кеден органынан тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей декларантқа немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлғаға мұндай тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін қайтару туралы хабарлайды.

4. По результатам проведения отбора проб и (или) образцов товаров составляется акт отбора проб и (или) образцов товаров, форма которого определяется Комиссией.
Акт отбора проб и (или) образцов товаров составляется в 3 экземплярах, один из которых подлежит вручению (направлению) декларанту, при его отсутствии - иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, если оно установлено, а при отборе проб и (или) образцов товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, - назначенному оператору почтовой связи.
5. Должностные лица таможенных органов отбирают пробы и (или) образцы товаров в присутствии декларанта, при его отсутствии - в присутствии иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, если оно установлено, а при отборе проб и (или) образцов товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, - в присутствии представителя назначенного оператора почтовой связи.
По требованию таможенного органа указанные лица обязаны оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при отборе проб и (или) образцов товаров, в том числе совершать за свой счет необходимые грузовые и иные операции.
6. Пробы и (или) образцы товаров могут отбираться должностными лицами таможенных органов в отсутствие декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, в случаях, предусмотренных подпунктами 1, 2 и 4 пункта 6 статьи 328 настоящего Кодекса, в присутствии 2 понятых, а в случае, указанном в подпункте 3 пункта 6 статьи 328 настоящего Кодекса, - в присутствии представителя назначенного оператора почтовой связи, а при его отсутствии - в присутствии 2 понятых.
7. Таможенный орган не возмещает расходы, возникшие у декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, в результате отбора проб и (или) образцов товаров.
8. По окончании таможенной экспертизы не израсходованные в ходе ее проведения пробы и (или) образцы товаров возвращаются таможенным органом, назначившим таможенную экспертизу, декларанту или иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, а при отборе проб и (или) образцов товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, - назначенному оператору почтовой связи, за исключением случаев, когда такие пробы и (или) образцы товаров подлежат захоронению, уничтожению или утилизации в соответствии с законодательством государств-членов.
Таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, не позднее 3 рабочих дней со дня получения проб и (или) образцов товаров от уполномоченного таможенного органа, проводившего таможенную экспертизу, информирует декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, о возврате таких проб и (или) образцов товаров.

9. Декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге де тұлға алмаған тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері, олар көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 51-тарауына сәйкес кеден органдарында ұсталады.
10. Кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарға, идентификаттау құралдарына қатысты кедендік сараптаманы жүргізу үшін мұндай құжаттар мен идентификаттау құралдарын кеден органдары мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен алып қояды. Кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, идентификаттау құралдарын алып қою туралы нысаны мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын құжаттарды, идентификаттау құралдарын алып қою туралы акт толтырылады.
11. Кедендік сараптама аяқталғаннан кейін кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы мұндай құжаттар алып қойылған тұлғаға қайтарады.
Кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы кедендік сараптаманы жүргізген уәкілетті кеден органынан алып қойылған құжаттарды алған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей мұндай құжаттар алып қойылған тұлғаға оларды қайтару туралы хабарлайды.
394-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптаманы жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптаманы жүргізу кезінде:
1) кедендік сараптаманы жүргізуге қатысты материалдармен танысуға;
2) уәкілетті кеден органы басшысының (бастығының) келісімімен кедендік сараптаманы жүргізуге басқа да кедендік сарапшыларды (сарапшыларды) тартуға;
3) егер қойылған мәселелер оның құзыретінен тыс болса материалдарды және құжаттарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде кедендік сараптама жүргізуден немесе өз құзыретіне жатпайтын мәселелерге жауап беруден бас тартуға;
4) кедендік сараптама жүргізу үшін материалдарды алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде кедендік сараптама жүргізуге қажетті қосымша материалдар мен құжаттарды, оның ішінде тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін жазбаша нысанда сұратуға;
5) өзінің арнайы және (немесе) ғылыми білімі мен құзыретіне сәйкес алдына қойылған мәселелерді нақтылауға;
6) кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына кеден органдары үшін маңызы бар және олар бойынша мәселелер қойылмаған мән-жайлар туралы тұжырым қосуға;
7) арнайы және өзге де деректерде жарияланған ғылыми-техникалық ақпаратты пайдалануға;

9. Пробы и (или) образцы товаров, не полученные декларантом или иным лицом, обладающим полномочиями в отношении товаров, в течение 15 рабочих дней со дня получения ими указанной информации, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 51 настоящего Кодекса.
10. Для проведения таможенной экспертизы в отношении таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации такие документы и средства идентификации изымаются таможенными органами в порядке, установленном законодательством государств-членов. Об изъятии таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации составляется акт об изъятии документов, средств идентификации, форма которого определяется законодательством государств-членов.
11. По окончании таможенной экспертизы таможенные, транспортные (перевозочные), коммерческие и иные документы возвращаются лицу, у которого изъяты такие документы, таможенным органом, назначившим таможенную экспертизу.
Таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, не позднее 3 рабочих дней со дня получения изъятых документов от уполномоченного таможенного органа, проводившего таможенную экспертизу, информирует лицо, у которого изъяты такие документы, об их возврате.
Статья 394. Права и обязанности таможенного эксперта (эксперта) при проведении таможенной экспертизы
1. При проведении таможенной экспертизы таможенный эксперт (эксперт) вправе:
1) знакомиться с материалами, относящимися к проведению таможенной экспертизы;
2) привлекать с согласия руководителя (начальника) уполномоченного таможенного органа других таможенных экспертов к проведению таможенной экспертизы;
3) отказаться в течение 1 рабочего дня со дня получения материалов и документов, проб и (или) образцов товаров от проведения таможенной экспертизы, если поставленные вопросы находятся вне его компетенции, или от представления ответов на вопросы, не входящие в его компетенцию;
4) запросить в письменной форме в течение 3 рабочих дней со дня получения материалов для проведения таможенной экспертизы дополнительные материалы и документы, в том числе пробы и (или) образцы товаров, необходимые для проведения таможенной экспертизы;
5) уточнять поставленные перед ним вопросы в соответствии со своими специальными и (или) научными знаниями и компетенцией;
6) включать в заключение таможенного эксперта (эксперта) выводы об обстоятельствах, которые имеют значение для таможенных органов и по поводу которых не были поставлены вопросы;
7) использовать научно-техническую информацию из опубликованных специальных и иных источников;

8) өзі жүргізген тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін сынақтары мен зерттеулердің нәтижелерін және (немесе) басқа зерттеу немесе сараптама ұйымдары жүргізген тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін зерттеу нәтижелерін пайдалануға құқылы.
2. Кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптаманы жүргізу кезінде:
1) кедендік сараптамаға қатысты материалдармен танысуға;
2) егер тауарлардың сынамаларының және (немесе) үлгілерінің саны оны жүргізуге жеткіліксіз болса материалдарды, құжаттарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алған күннен бастап 3 жұмыс күш ішінде кедендік сараптама жүргізуден бас тартуға;
3) зерттеулердің нәтижелерін толық, жан-жақты және объективті бағалау негізінде кедендік сарапшының қорытындысын дайындауға;
4) кедендік сараптаманы жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтерді жария етпеуге және мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны үшінші тұлғaлapғa бермеуге;
5) кедендік сараптама жүргізудің белгіленген мерзімдерін сақтауға міндетті.
3. Кедендік сарапшы өз міндеттерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.
395-бап. Кедендік сараптаманы тағайындау және жүргізу кезінде декларанттың, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлғаның құқықтары
1. Кедендік сараптаманы тағайындау және жүргізу кезінде декларант, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлға:
1) олар бойынша кедендік сарапшының қорытындысын алу үшін кедендік сарапшыға қосымша сұрақтар қою туралы уәжді өтінішхатты мәлімдеуге;
2) кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органында кедендік сарапшының қорытындысын алуға;
3) кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу кезінде қатысуға;
4) қайталама кедендік сараптама өткізу туралы уәжді өтінішхатты мәлімдеуге;
5) кедендік сараптама жүргізу үшін қажетті ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсынуға құқылы.
2. Декларанттың, тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие өзге тұлғаның өтінішхаты қанағаттандырылған жағдайда кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы тиісті шешім қабылдайды.
Өтінішхатты қанағаттандырудан бас тартылған кезде кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органы өтінішхат берген тұлғаға бұл туралы бас тарту себебін көрсете отырып хабарлайды.
396-бап. Сараптама қызметі саласындағы ынтымақтастық
Кедендік сараптамалар жүргізетін уәкілетті кеден органдары бірлескен зерттеулер жүргізу, ғылыми және әдістемелік ақпарат алмасу, кедендік сарапшылардың кәсіби даярлығын және біліктілігін арттыру мақсатында сараптама қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен және мекемелермен ынтымақтасуға құқылы.
VIII БӨЛІМ КЕДЕН ІСІ САЛАСЫНДАҒЫ ҚЫЗМЕТ. УӘКІЛЕТТІ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОПЕРАТОР

8) использовать результаты собственных испытаний и исследований проб и (или) образцов товаров и (или) результаты исследований проб и (или) образцов товаров, проведенных другими исследовательскими или экспертными организациями.
2. При проведении таможенной экспертизы таможенный эксперт (эксперт) обязан:
1) знакомиться с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
2) отказаться в течение 3 рабочих дней со дня получения материалов, документов, проб и (или) образцов товаров от проведения таможенной экспертизы, если количества проб и (или) образцов товаров недостаточно для ее проведения;
3) подготовить заключение таможенного эксперта на основании полной, всесторонней и объективной оценки результатов исследований;
4) не разглашать сведения, полученные в результате проведения таможенной экспертизы, и не передавать их третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-членов;
5) соблюдать установленные сроки проведения таможенной экспертизы.
3. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязанностей таможенный эксперт несет ответственность в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 395. Права декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, при назначении и проведении таможенной экспертизы
1. При назначении и проведении таможенной экспертизы декларант, иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, вправе:
1) заявлять мотивированное ходатайство о постановке дополнительных вопросов таможенному эксперту для получения по ним заключения таможенного эксперта;
2) получать заключение таможенного эксперта в таможенном органе, назначившем таможенную экспертизу;
3) присутствовать при отборе проб и (или) образцов товаров таможенными органами для проведения таможенной экспертизы;
4) заявлять мотивированное ходатайство о проведении повторной таможенной экспертизы;
5) представлять информацию и (или) документы, необходимые для проведения таможенной экспертизы.
2. В случае удовлетворения ходатайства декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, принимает соответствующее решение.
При отказе в удовлетворении ходатайства таможенный орган, назначивший таможенную экспертизу, информирует об этом лицо, подавшее ходатайство, с указанием причин отказа.
Статья 396. Сотрудничество в области экспертной деятельности
Уполномоченные таможенные органы, проводящие таможенные экспертизы, вправе сотрудничать с организациями и учреждениями, осуществляющими экспертную деятельность, в целях проведения совместных исследований, обмена научной и методической информацией, профессиональной подготовки и повышения квалификации таможенных экспертов.
РАЗДЕЛ VIII
ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В СФЕРЕ ТАМОЖЕННОГО ДЕЛА. УПОЛНОМОЧЕННЫЙ ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ОПЕРАТОР

54-тарау
Кеден ісі саласындағы қызмет туралы жалпы ережелер
397-бап. Кеден ісі саласындағы қызмет
1. Кеден органдары бақылайтын және осы Кодексте реттелетін, ал осы Кодексте реттелмейтін бөлігінде - мүше мемлекеттердің заңнамасында реттелетін кеден өкілдері, кедендік тасымалдаушылар, уақытша сақтау қоймаларының иелері, кеден қоймаларының иелері, еркін қоймалардың иелері, бажсыз сауда дүкендері иелері және электрондық сауда операторлары ретінде қызметтерді көрсетуге байланысты мүше мемлекеттер тұлғаларының қызметі кеден ісі саласындағы қызмет болып табылады.
2. Кеден ісі саласындағы қызметті мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған және кеден органы тиісінше кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне, еркін қоймалардың иелері тізіліміне және бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар жүзеге асыруға құқылы (осы тарауда бұдан әрі - кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімі).
3. Кеден органының кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаларды кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізу және мұндай тізілімнен оған енгізілген заңды тұлғаларды алып тастау негіздерінің шарттары кеден ісі саласындағы әрбір қызмет түріне қатысты осы бөлімде айқындалады.
4. Кеден органының кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаларды кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізу тәртібі, мұндай тізілімдерге өзгерістер енгізу тәртібі, мұндай тізілімнен оған енгізілген заңды тұлғаларды алып тастау тәртібі, сондай-ақ мұндай тұлғалардың қызметін тоқтата тұрудың және қайта жалғастыру негіздері мен тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
Осы Кодекстің 403-бабы 1-тармағының 1 және 2-тармақшаларында, 408-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 413-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 418-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 423-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 428-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 4293-бабының 1-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көзделген кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды тізілімнен шығару үшін негіздер, мұндай тұлғалардың қызметін тоқтата тұру үшін негіз болуы мүмкін жағдайлар мүше мемлекеттердің заңнамаларында көзделуі мүмкін. Мұндай жағдайларда, тұлғалар мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген мән-жайлар басталғаннан кейін, осы Кодекстің 403-бабы 1-тармағының 1 және 2-тармақшаларында, 408-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 413-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 418-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 423-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 428-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында, 4293-бабының 1-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімінен шығарылуға жатады.

Глава 54
Общие положения о деятельности в сфере таможенного дела
Статья 397. Деятельность в сфере таможенного дела
1. Деятельностью в сфере таможенного дела является деятельность лиц государств-членов, связанная с оказанием услуг в качестве таможенных представителей, таможенных перевозчиков, владельцев складов временного хранения, владельцев таможенных складов, владельцев свободных складов, владельцев магазинов беспошлинной торговли и операторов электронной торговли, контролируемая таможенными органами и регулируемая настоящим Кодексом, а в части, не урегулированной настоящим Кодексом, - регулируемая законодательством государств-членов.
2. Деятельность в сфере таможенного дела вправе осуществлять юридические лица, созданные в соответствии с законодательством государств-членов и включенные таможенным органом соответственно в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков, реестр владельцев складов временного хранения, реестр владельцев таможенных складов, реестр владельцев свободных складов, реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, реестр операторов электронной торговли (далее в настоящей главе - реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела).
3. Условия включения таможенным органом юридических лиц, претендующих на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и основания исключения из этих реестров включенных в них юридических лиц определяются настоящим разделом в отношении каждого вида деятельности в сфере таможенного дела.
4. Порядок включения таможенным органом юридических лиц, претендующих на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, порядок внесения изменений в такие реестры, порядок исключения из этих реестров включенных в них юридических лиц, а также основания и порядок приостановления и возобновления деятельности таких лиц устанавливаются законодательством государств-членов.
Законодательством государств-членов могут быть предусмотрены случаи, когда основания для исключения из реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, предусмотренные подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 403, подпунктом 1 пункта 1 статьи 408, подпунктом 1 пункта 1 статьи 413, подпунктом 1 пункта 1 статьи 418, подпунктом 1 пункта 1 статьи 423 , подпунктом 1 пункта 1 статьи 428, подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 4293 настоящего Кодекса, могут быть основаниями для приостановления деятельности таких лиц. В этих случаях лица подлежат исключению из реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, по основаниям, предусмотренным подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 403, подпунктом 1 пункта 1 статьи 408, подпунктом 1 пункта 1 статьи 413, подпунктом 1 пункта 1 статьи 418, подпунктом 1 пункта 1 статьи 423 , подпунктом 1 пункта 1 статьи 428, подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 4293 настоящего Кодекса, после наступления обстоятельств, предусмотренных законодательством государств-членов.

5. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаларға қатысты енгізу шарттарының сақталуын тексеру кезінде, сондай-ақ кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғалардың қызметін бақылау кезінде осы Кодекстің VI бөлімінде көзделген кедендік бақылау нысаны және кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шаралар қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 397-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
398-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын Тұлғалардың тізілімі
1. Кеден органдары мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін тәртіппен кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімін жүргізеді және олардың Интернет желісіндегі кеден органдарының ресми сайтына айына 1 реттен кем емес орналастырылуын қамтамасыз етеді.
2. Комиссия кеден органдары жүргізетін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізілімінің негізінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын Тұлғалардың жалпы тізілімін қалыптастырады және олардың Интернет желісіндегі Одақтың ресми сайтына айына 1 реттен кем емес орналастырылуын қамтамасыз етеді.
Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың жалпы тізілімінің нысанын, оларды қалыптастыру мен жүргізу тәртібін, сондай-ақ кеден органдары жүргізетін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізілімінде қамтылатын деректерді ұсынудың техникалық шарттарын Комиссия айқындайды.
399-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету
1. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету, мұндай қамтамасыз ету кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын Тұлғалардың тізіліміне енгізу шарты болып табылған жағдайда ұсынылады.
2. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындалуын кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның осы Кодекске сәйкес мұндай тұлғаның төлеу бойынша міндеттер туындаған не ол кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушімен бірге төлеу бойынша ортақ міндеттерді көтерген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді.

5. При проверке соблюдения условий включения в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, в отношении юридических лиц, претендующих на включение в них, а также при контроле деятельности юридических лиц, включенных в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, могут применяться формы таможенного контроля и меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, предусмотренные разделом VI настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 397 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 398. Реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
1. Таможенные органы в порядке, устанавливаемом законодательством государств-членов, ведут реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и обеспечивают их размещение не реже 1 раза в месяц на официальных сайтах таможенных органов в сети Интернет.
2. Комиссия на основании реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, которые ведут таможенные органы, формирует общие реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, и обеспечивает их размещение не реже 1 раза в месяц на официальном сайте Союза в сети Интернет.
Формы общих реестров лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, порядок их формирования и ведения, а также технические условия представления данных, содержащихся в реестрах лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, которые ведут таможенные органы, определяются Комиссией.
Статья 399. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела
1. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставляется в случаях, когда такое обеспечение является условием включения в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
2. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечивает исполнение обязанности юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом у такого лица возникает обязанность по уплате таких таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо оно несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с плательщиком таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

3. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізу туралы өтініш берілген кеден органына не мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын өзге де кеден органына кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлға ұсынады.
4. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың міндеттерін орындау осы Кодекстің 63-бабы 1-тармағында көрсетілген не осы Кодекстің 63-бабы 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етіледі.
5. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету үшін мұндай тұлға осы Кодекстің 63-бабы 1-тармағында көрсетілген не осы Кодекстің 63-бабы 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін белгіленген тәсілдерінің кез келгенін таңдауға құқылы.
6. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауы белгілі бір тәсілмен (тәсілдермен) қамтамасыз етілетіні белгіленуі мүмкін.
7. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауы осы баптың 6-тармағы ескеріле отырып, мұндай қамтамасыз етуді ұсынатын заңды тұлғаның таңдауы бойынша бірнеше тәсілдермен қамтамасыз етілуі мүмкін.
8. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсынған заңды тұлға, егер кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын алмастыратын қамтамасыз етуге осы Кодекстің 11-тарауына, 77 және 270-баптарына сәйкес өндіріп алу қолданылмаса, осы баптың 6-тармағы ескеріле отырып, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз етудің бір тәсілін басқа тәсілмен алмастыруды жүзеге асыруға құқылы.
9. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыру кезеңі ішінде, aл осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді, оның ішінде ортақ міндеттерді орындау - кедендік баждарды салықтарды арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттер тоқтатылғанға дейін үздіксіз қамтамасыз етілуге тиіс.

3. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставляется юридическим лицом, претендующим на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, таможенному органу, которому подано заявление о включении в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, либо иному таможенному органу, определяемому в соответствии с законодательством государств-членов.
4. Исполнение обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечивается способами, указанными в пункте 1 статьи 63 настоящего Кодекса либо установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
5. Для обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, такое лицо вправе выбрать любой из способов, указанных в пункте 1 статьи 63 настоящего Кодекса либо установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
6. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может устанавливаться, что исполнение обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечивается определенным способом (способами).
7. Исполнение обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, может быть обеспечено несколькими способами по выбору юридического лица, предоставляющего такое обеспечение, с учетом пункта 6 настоящей статьи.
8. Юридическое лицо, предоставившее обеспечение исполнения обязанностей лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, вправе осуществить замену одного способа обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, другим способом с учетом пункта 6 настоящей статьи, если на заменяемое обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, не обращено взыскание в соответствии с главой 11, статьями 77 и 270 настоящего Кодекса.
9. Исполнение обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, должно обеспечиваться непрерывно в течение периода осуществления деятельности в сфере таможенного дела, а исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, в том числе солидарной, в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - до прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

10. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету тәсілдерін қолданудың тәртібі, қамтамасыз ету тәсілінің бірін екіншісіне ауыстыру, сондай-ақ мұндай қамтамасыз етуді ұсынатын валюта кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету ұсынылатын кеден органы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
11. Егер кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсыну үшін мұндай қамтамасыз ету мөлшері белгіленген шетел валютасын осы баптың 10-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген валютада қайта есептеу жүргізу талап етілген жағдайда мұндай қайта есептеулер мүлік кепілі шарты немесе кепіл туралы шарт жасалған күні (мұндай шарттарға өзгерістер енгізілген кезде - кепілгерлік шартқа немесе мүлік кепілі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы шарт жасалған күні), кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсыну кезінде өзге де тәсілдермен:
1) кеден органы кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаға жіберетін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізудің өзге де шарттарын сақтау туралы хабарламаны тіркеген күні - егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзге күн белгіленбесе, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаны тиісті тізілімге енгізу мақсатында оның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету берілген кезде;
2) кеден органы кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның қамтамасыз етудің бір тәсілін екіншісімен ауыстыру туралы өтінішін тіркеген күні не егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзге күн белгіленбесе, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын Тұлғалардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізу шарттарын сақтау мақсатында кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын басқа қамтамасыз ету берілген күні қолданылатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
12. Егер кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді орындау мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген тәсілдермен қамтамасыз етілсе, шетел валютасын кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсынатын кеден органы мүше мемлекетінің заңнамасында айқындалған күні қолданылатын валюта бағамы бойынша мүше мемлекеттің валютасына қайта есептеу жүргізіледі.

10. Порядок применения способов обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, порядок замены одного способа обеспечения другим, а также валюта, в которой предоставляется такое обеспечение, устанавливаются законодательством государства-члена, таможенному органу которого предоставляется обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела.
11. В случае если для предоставления обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, требуется произвести пересчет иностранной валюты, в которой установлен размер такого обеспечения, в валюту, установленную законодательством государства-члена в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день заключения договора поручительства или договора о залоге имущества (при внесении изменений в такие договоры - на день заключения договора о внесении изменений в договор поручительства или договор о залоге имущества), а при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, иными способами:
1) на день регистрации таможенным органом уведомления о соблюдении иных условий включения в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, направляемого юридическому лицу, претендующему на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, - при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в целях включения его в соответствующий реестр, если иной день не установлен законодательством государств-членов;
2) на день регистрации таможенным органом заявления юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, о замене одного способа обеспечения другим либо при предоставлении другого обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в целях соблюдения условия включения юридического лица в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, если иной день не установлен законодательством государств-членов.
12. В случае если исполнение обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, обеспечивается способами, предусмотренными законодательством государств-членов, пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена производится по курсу валют, действующему на день, определенный законодательством государства-члена, таможенному органу которого предоставляется обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела.

13. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді қайтару:
1) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізуде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаға бас тартқан;
2) осы баптың 8-тармағына сәйкес қамтамасыз етудің бір тәсілін басқасына ауыстырған;
3) заңды тұлғаны кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімінен алып тастаған жағдайларда мұндай тұлғаларда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша белгіленген мерзімде орындалмаған міндеттер болмаған кезде жүзеге асырылады.
14. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді қайтаруды осы мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен осындай қамтамасыз ету берілген сол мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырады.
15. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 63-бабы 2 - 4-тармақшаларында көрсетілген не осы Кодекстің 63-бабы 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәсілдермен кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсынғанын растайтын құжаттарды қайтару тәртібі мен жағдайлары белгіленуі мүмкін.
16. Егер заңды тұлға бір уақытта кеден өкілі, кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асырса (қызметті жүзеге асыруға үміткер болса), сондай-ақ егер кеден өкілі, кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға (қызметті жүзеге асыруға үміткер) бір уақытта уәкілетті экономикалық оператор (уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге үміткер) болып табылған жағдайда, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету және (немесе) уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету заңды тұлға:

13. Возврат обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, осуществляется при отсутствии у такого лица не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в следующих случаях:
1) отказ юридическому лицу, претендующему на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, во включении в реестр лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела;
2) замена одного способа обеспечения другим в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи;
3) исключение юридического лица из реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
14. Возврат обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, осуществляется таможенным органом того государства-члена, в котором было предоставлено такое обеспечение, в порядке, устанавливаемом законодательством этого государства.
15. Законодательством государств-членов могут устанавливаться порядок и случаи возврата документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, способами, указанными в подпунктах 2 - 4 пункта 1 статьи 63 настоящего Кодекса либо установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
16. В случае если юридическое лицо одновременно осуществляет деятельность (претендует на осуществление деятельности) в качестве таможенного представителя, таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли, а также в случае если юридическое лицо, осуществляющее деятельность (претендующее на осуществление деятельности) в качестве таможенного представителя, таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли, одновременно является уполномоченным экономическим оператором (претендует на включение в реестр уполномоченных экономических операторов), обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, и (или) обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляются в размере максимальной суммы одного из обеспечения, определенной в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 402, подпунктом 2 пункта 1 статьи 407, пунктом 4 статьи 4292 и пунктами 12 - 21 статьи 436 настоящего Кодекса, при включении юридического лица:

1) кеден өкілдерінің тізіліміне және кедендік тасымалдаушылар тізіліміне;
11) кеден өкілдерінің тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;
12) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;
13) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне және электрондық сауда операторларының тізіліміне;";
2) кеден өкілдерінің тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне;
3) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне;
31) электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне;
4) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген кезде осы Кодекстің экономикалық операторлар тізіліміне;
5) кеден өкілдерінің тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне;
6) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне;
7) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, электрондық сауда операторларының тізіліміне және уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген кезде осы Кодекстің 402-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына, 407-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына және 436-бабы 12 - 21-тармақтарына сәйкес айқындалған бір қамтамасыз етудің ең жоғарғы сомасы мөлшерінде беріледі.
17. Осы баптың 16-тармағына сәйкес берілген кеден өкілі, кедендік тасымалдаушы және (немесе) электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету осы баптың 2-тармағына және осы Кодекстің 436-бабы 2-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 399-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
400-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын Тұлғалардың жауаптылығы
Кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің талаптарын кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар сақтамағаны үшін мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
55-тарау
Кеден өкілі
401-бап. Кеден өкілінің қызметі
1. Кеден өкілі декларанттың немесе өзге де мүдделі тұлғалардың атынан немесе олардың тапсырмасы бойынша кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес оны кеден органы кеден өкілдерінің тізіліміне енгізген мүше мемлекеттің аумағында кедендік операцияларды жасайды.

1) в реестр таможенных представителей и реестр таможенных перевозчиков;
11) в реестр таможенных представителей и реестр операторов электронной торговли;
12) в реестр таможенных перевозчиков и реестр операторов электронной торговли;
13) в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков и реестр операторов электронной торговли;
2) в реестр таможенных представителей и реестр уполномоченных экономических операторов;
3) в реестр таможенных перевозчиков и реестр уполномоченных экономических операторов;
31) в реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;
4) в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков и реестр уполномоченных экономических операторов;
5) в реестр таможенных представителей, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;
6) в реестр таможенных перевозчиков, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов;
7) в реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков, реестр операторов электронной торговли и реестр уполномоченных экономических операторов.
17. Обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в качестве таможенного представителя, таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли, предоставленное в соответствии с пунктом 16 настоящей статьи, обеспечивает исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи и пунктом 2 статьи 436 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 399 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 400. Ответственность юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
За несоблюдение требований международных договоров и актов в сфере таможенного регулирования юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, несут ответственность в соответствии с законодательством государств-членов.
Глава 55
Таможенный представитель
Статья 401. Деятельность таможенного представителя
1. Таможенный представитель совершает от имени и по поручению декларанта или иных заинтересованных лиц таможенные операции на территории государства-члена, таможенным органом которого он включен в реестр таможенных представителей, в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования.

2. Кеден өкілі декларанттармен немесе өзге де мүдделі тұлғалармен қарым-қатынасы шарт негізінде құрылады.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік операцияларды тікелей жасайтын кеден өкілдерінің жұмыскерлеріне койылатын біліктілік талаптары және мұндай тұлғаларға олардың осындай біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжатты беру шарттары белгіленуі мүмкін.
4. Кедендік операцияларды жасау кезінде кеден өкілі үшін осы Кодекске сәйкес декларант немесе өзге де мүдделі тұлғалар кедендік операцияларды жасаған кезде белгіленген және койылатын талаптарға қарағанда, қолайлылығы кемірек жағдайлар белгіленбеуге немесе қатаң талаптар қойылмауға тиіс.
402-бап. Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттары
1. Кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттары:
1) мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын сақтандыру сомасына ұсынылатын тұлғалардың мүлкіне зиян келтіру немесе бұл тұлғалармен шарттарды бұзу салдарынан басталуы мүмкін кеден өкілінің азаматтық жауапкершілігінің тәуекелін сақтандыру шартының болуы;
2) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын Комиссия айқындаған мөлшерде қамтамасыз ету, ал кеден өкілі ретіндегі қызмет саласы кедендік әкету баждары салынбайтын және экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау мен шектелетін заңды тұлғаларға қатысты мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын мөлшерде шектелетін болады;
3) кеден органына кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күні кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттердің белгіленген мерзімде орындалмауының болмауы;
4) өзге талаптарға сәйкес келуі және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де шарттарды сақтау болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттары осы тұлғаның штатында мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін біліктілік талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаты бар кемінде 2 жұмыскердің болуы белгіленуі мүмкін.
403-бап. Кеден өкілдерінің тізілімінен шығару үшін негіздер

2. Отношения таможенного представителя с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
3. Законодательством государств-членов могут устанавливаться квалификационные требования к работникам таможенных представителей, непосредственно совершающим таможенные операции, и условия выдачи таким лицам документа, подтверждающего их соответствие таким квалификационным требованиям.
4. При совершении таможенных операций для таможенного представителя не должны устанавливаться менее благоприятные условия или предъявляться более жесткие требования, чем те, которые установлены и предъявляются в соответствии с настоящим Кодексом при совершении таможенных операций декларантом или иными заинтересованными лицами.
Статья 402. Условия включения в реестр таможенных представителей
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного представителя, в реестр таможенных представителей являются:
1) наличие договора страхования риска гражданской ответственности таможенного представителя, которая может наступить вследствие причинения вреда имуществу представляемых лиц или нарушения договоров с этими лицами, на страховую сумму, определяемую законодательством государств-членов;
2) обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, определяемом Комиссией, а в отношении юридического лица, сфера деятельности которого в качестве таможенного представителя будет ограничена совершением таможенных операций в отношении товаров, не облагаемых вывозными таможенными пошлинами и помещаемых под таможенную процедуру экспорта, - в размере, определяемом законодательством государств-членов;
3) отсутствие на день обращения в таможенный орган о включении в реестр таможенных представителей не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
4) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов может устанавливаться, что условием включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного представителя, в реестр таможенных представителей является наличие в штате этого лица не менее 2 работников, имеющих документ, подтверждающий их соответствие квалификационным требованиям, устанавливаемым законодательством государств-членов.
Статья 403. Основания для исключения из реестра таможенных представителей

1. Кеден өкілдерінің тізілімінен кеден өкілдерін шығару үшін мыналар:
1) осы Кодекстің 405-бабы 1-тармағы 1 және 2-тармақшаларында көзделген міндеттерді кеден өкілдерінін орындамауы;
2) осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағына, 73-бабы 3-тармағына және 270-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімде осы Кодекстің 405-бабы 4-тармағында көзделген міндеттерді орындамауы не тиісінше орындамауы;
3) кеден өкілдерінің оны кеден өкілдерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
4) кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы негіз болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында заңды тұлғаларды кеден өкілдерінің тізілімінен шығару үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
404-бап. Кеден өкілінің құқықтары
1. Кедендік операцияларды жасау кезінде кеден өкілінің оған кеден органдарымен өзара қарым-қатынаста өз мүддесін білдіруге уәкілеттік беретін тұлға ие құқықтары бар.
2. Өз қызметін жүзеге асыру кезінде кеден өкілі өкілдік ететін тұлғадан кедендік операцияларды жасау үшін қажетті, оның ішінде коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны не басқа да құпия ақпаратты қамтитын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге және мұндай құжаттар мен мәліметтерді осы Кодексте белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін мерзімдерде алуға құқылы.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден өкілінің өз қызметі саласын тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасау, жекелеген кедендік операцияларды жасау немесе жекелеген қызмет өңірінде кедендік операцияларды жасау арқылы шектеу құқығы белгіленуі мүмкін.
4. Жекелеген кеден өкілдеріне жеке-дара сипаттағы, айрықша (эксклюзивті) құқық және өзге де басымдықтар беруге тыйым салынады.
405-бап. Кеден өкілінің міндеттері
1. Кеден өкілі:
1) осы Кодекстің 402-бабы 1-тармағы 1 және 2-тармақшаларында, сондай-ақ осы Кодекстің 402-бабы 1-тармағы 4-тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, кеден органдарына есептілікті ұсынуға;

1. Основаниями для исключения таможенного представителя из реестра таможенных представителей являются:
1) неисполнение таможенным представителем обязанностей, предусмотренных подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 405 настоящего Кодекса;
2) неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности, предусмотренной пунктом 4 статьи 405 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55, пунктом 3 статьи 73 и пунктом 4 статьи 270 настоящего Кодекса;
3) заявление таможенного представителя об исключении его из реестра таможенных представителей;
4) ликвидация юридического лица, включенного в реестр таможенных представителей;
5) реорганизация юридического лица, включенного в реестр таможенных представителей, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные основания для исключения юридического лица из реестра таможенных представителей.
Статья 404. Права таможенного представителя
1. При совершении таможенных операций таможенный представитель обладает теми же правами, что и лицо, которое уполномочивает его представлять свои интересы во взаимоотношениях с таможенными органами.
2. При осуществлении своей деятельности таможенный представитель вправе требовать от представляемого им лица документы и сведения, необходимые для совершения таможенных операций, в том числе содержащие информацию, составляющую коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, либо другую конфиденциальную информацию, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований.
3. Законодательством государств-членов может устанавливаться право таможенного представителя ограничить сферу своей деятельности совершением таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров, совершением отдельных таможенных операций или совершением таможенных операций в отдельном регионе деятельности.
4. Запрещается предоставление исключительных (эксклюзивных) прав и иных преимуществ, носящих индивидуальный характер, отдельным таможенным представителям.
Статья 405. Обязанности таможенного представителя
1. Таможенный представитель обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр таможенных представителей, установленные подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 402 настоящего Кодекса, а также законодательством государств-членов в соответствии с подпунктом 4 пункта 1 статьи 402 настоящего Кодекса;
2) представлять в таможенные органы отчетность с использованием информационных технологий в соответствии с законодательством государств-членов;

3) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өкілдік берілген тұлғадан алған мемлекеттік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпия (жасырын) болып табылатын ақпаратты, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты өзі және (немесе) оның жұмыскерлері өз мақсаттары үшін жария етпеуге, пайдаланбауға, өзге де тұлғаларға бермеуге;
4) осы баптың 5-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөнінде осы баптың 4-тармағында көзделген міндеттерді осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағына, 73-бабы 3-тармағына және 270-баптың 4-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
5) өзін кеден өкілдерінің тізіліміне енгізген кеден органына өзі кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген кезде мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
6) осы Кодексте белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.
2. Кедендік операцияларды жасау кезіндегі кеден өкілінің міндеттері кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптар мен шарттарға негізделген.
3. Кеден өкілінің міндеттеріне кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды пайдаланудың шарттарын және (немесе) оларға өкілдік беруші тұлғаларға ғана жүктелетін өзге міндеттерді сақтау кірмейді.
4. Кеден өкілі декларанттың атынан кедендік операцияларды жасаған жағдайда кеден өкілі мұндай декларантпен кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді толық мөлшерде орындауға жататын кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша ортақ міндетті болады.
5. Осы Кодекске сәйкес көзделген мән-жайлар басталған кезде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттер орындалуға жатады, мұндай міндеттерді орындау:

3) не разглашать, не использовать им и (или) его работниками в собственных целях и не передавать иным лицам полученную от представляемых им лиц информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных законодательством государств-членов;
4) исполнять предусмотренную пунктом 4 настоящей статьи обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55, пунктом 3 статьи 73 и пунктом 4 статьи 270 настоящего Кодекса;
5) информировать таможенный орган, включивший его в реестр таможенных представителей, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр таможенных представителей, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;
6) соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Обязанности таможенного представителя при совершении таможенных операций обусловлены требованиями и условиями, установленными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
3. В обязанности таможенного представителя не входит соблюдение условий использования товаров в соответствии с таможенными процедурами и иных обязанностей, которые в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования возлагаются только на представляемых им лиц.
4. В случае совершения таможенных операций таможенным представителем от имени декларанта таможенный представитель несет с таким декларантом солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в полном размере подлежащей исполнению обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
5. При наступлении предусмотренных в соответствии с настоящим Кодексом обстоятельств, при которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению, такая обязанность исполняется таможенным представителем солидарно с представляемым им лицом, за исключением случаев, когда исполнение такой обязанности связано:

1) тауарлар орналастырылған кедендік рәсімге сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтамауға;
2) осы Кодекстің 8-тарауына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдерін өзгертуге;
3) кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді ұсыну мақсаттары мен шарттарын және (немесе) мұндай жеңілдікті қолдануға байланысты тауарларды пайдалануды және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулерді бұзу әрекетін жасауға байланысты жағдайларды қоспағанда, мұндай міндеттер кеден өкілі өкілдік беретін тұлғамен ортақ орындайды.
6. Мүше мемлекеттердің заңнамасында декларантпен ортақ туындаған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді кеден өкілдері орындамауы тиіс болғанда, осы баптың 5-тармағында көрсетілген жағдайлардан өзге жағдайлар белгіленуі мүмкін.
7. Кеден өкілінің кеден органдарының алдындағы міндеттері өкілдік беретін тұлғамен жасалған шартпен шектелмейді.
8. Міндеттер барлық кеден өкілдері үшін бірдей болып табылады.
56-тарау
Кедендік тасымалдаушы
406-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметі
1. Кедендік тасымалдаушы кедендік бақылаудағы тауарларды Одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдауды (тасымалды) жүзеге асырады.
2. Кедендік тасымалдаушының мәртебесі құжатпен расталады, оның нысанын Комиссия айқындайды.
Көрсетілген құжатты заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізген кеден органы береді.
Тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік тасымалдаушының мәртебесі, егер осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген құжат туралы мәліметті кеден органы осы Кодекстің 80-бабы 2-тармағына сәйкес кеден органдарының ақпараттық жүйесінен алған болса, ол табыс етпей расталады.
407-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарттары
1. Мыналар:
1) кеден органына өтініш берген күні кемінде екі жыл бойы жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
2) 200 мың евроға балама мөлшерде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерді орындауын қамтамасыз ету, ал егер Комиссия қамтамасыз етудің өзге мөлшерін айқындаса, Комиссия айқындаған мөлшерде қамтамасыз ету;
3) жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсат ету құжаттың, егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қызметтің осы түрі көрсетілген құжаттың болуын талап етсе, болуы;

1) с несоблюдением условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой, под которую помещены товары;
2) с изменением сроков уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 8 настоящего Кодекса;
3) с совершением действий в нарушение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами в связи с применением таких льгот.
6. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные случаи, чем случаи, указанные в пункте 5 настоящей статьи, когда обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая солидарно с декларантом, не подлежит исполнению таможенным представителем.
7. Обязанности таможенного представителя перед таможенными органами не могут быть ограничены договором с представляемым лицом.
8. Обязанности являются одинаковыми для всех таможенных представителей.
Глава 56
Таможенный перевозчик
Статья 406. Деятельность таможенного перевозчика
1. Таможенный перевозчик осуществляет перевозку (транспортировку) по таможенной территории Союза товаров, находящихся под таможенным контролем.
2. Статус таможенного перевозчика подтверждается документом, форма которого определяется Комиссией.
Указанный документ выдается таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков.
При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита статус таможенного перевозчика может подтверждаться без представления документа, указанного в абзаце первом настоящего пункта, если сведения о таком документе могут быть получены таможенным органом из информационных систем таможенных органов в соответствии с пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
Статья 407. Условия включения в реестр таможенных перевозчиков
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика, в реестр таможенных перевозчиков являются:
1) осуществление деятельности по перевозке грузов в течение не менее 2 лет на день обращения в таможенный орган;
2) обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, эквивалентном 200 тысячам евро, а если Комиссией определен иной размер обеспечения, - в размере, определенном Комиссией;
3) наличие разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством государств-членов;

4) тауарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарының, оның ішінде кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін жарамды көлік құралдарының меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы;
5) кеден органына өтінішті берген күні кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша белгіленген мерзімде орындалмаған міндеттердің болмауы;
6) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтау кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.
2. Комиссия кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды Тұлғалардың міндеттерді орындауын қамтамасыз етудің осы баптың 1-тармағы 2-тармақшасында көзделгеннен өзге де мөлшерін айқындауға құқылы.
408-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Кедендік тасымалдаушыны кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен шығару үшін мыналар:
1) кедендік тасымалдаушының осы Кодекстің 409-бабының екінші - алтыншы абзацтарында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) кедендік тасымалдаушының кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
4) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы негіз болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік тасымалдаушыларды кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен шығару үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
409-бап. Кедендік тасымалдаушының міндеттері
Кедендік тасымалдаушы:
осы Кодекстің 407-бабы 1-тармағы 2 - 4-тармақшаларында, сондай-ақ осы Кодекстің 407-бабы 1-тармағы алтыншы тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде осы Кодексте белгіленген шарттарды сақтауға және талаптарды орындауға;
кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізуге және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарына мұндай тауарларды тасымалдау туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, есептілік ұсынуға;
мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, тауарларды жөнелтушіден, оларды алушыдан немесе экспедитордан алған мемлекеттік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты жария етпеуге, өз мақсаттары үшін пайдаланбауға және өзге тұлғаларға бермеуге;

4) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде используемых для перевозки товаров транспортных средств, в том числе транспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
5) отсутствие на день обращения в таможенный орган не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
6) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые устанавливаются законодательством государств-членов.
2. Комиссия вправе определять иной размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, чем предусмотренный подпунктом 2 пункта 1 настоящей статьи.
Статья 408. Основания для исключения из реестра таможенных перевозчиков
1. Основаниями для исключения таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков являются:
1) неисполнение таможенным перевозчиком обязанностей, предусмотренных абзацами вторым - шестым статьи 409 настоящего Кодекса;
2) заявление таможенного перевозчика об исключении его из реестра таможенных перевозчиков;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр таможенных перевозчиков;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр таможенных перевозчиков, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные основания для исключения таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков.
Статья 409. Обязанности таможенного перевозчика
Таможенный перевозчик обязан:
соблюдать условия включения в реестр таможенных перевозчиков, установленные подпунктами 2 - 4 пункта 1 статьи 407 настоящего Кодекса, а также законодательством государств-членов в соответствии с подпунктом шестым пункта 1 статьи 407 настоящего Кодекса;
соблюдать при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита условия и выполнять требования, установленные настоящим Кодексом;
вести учет товаров, перевозимых (транспортируемых) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и представлять таможенным органам отчетность о перевозке (транспортировке) таких товаров, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
не разглашать, не использовать в собственных целях и не передавать иным лицам полученную от отправителя товаров, их получателя или экспедитора информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных законодательством государств-членов;

осы Кодекстің 153 және 309-баптарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағына, 73-бабы 3-тармағына және 270-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген кеден органына кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
57-тарау
Уақытша сақтау қоймасынын иесі
410-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі
1. Уақытша сақтау қоймасының иесі осы Кодексте белгіленген жағдайларда және шарттарда кедендік бақылаудағы тауарларды уақытша сақтау қоймасында сақтауды жүзеге асырады.
2. Уақытша сақтау қоймасы иесінің декларантпен немесе өзге де мүдделі тұлғалармен қатынасы шарт негізінде құрылады.
411-бап. Уақытша сақтау қоймалары
1. Тауарларды уақытша сақтауға арналған арнайы белгіленген және жайластырылған құрылыстар, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар уақытша сақтау қоймалары болып табылады.
2. Уақытша сақтау қоймасы мүше мемлекеттің тұлғасы уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Уақытша сақтау қоймасының жұмыс істеуі уақытша сақтау қоймасының иесі уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылыстарды, үй-жайды (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарды орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға қойылатын талаптар, сондай-ақ оларды құру және жұмыс істеу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
412-6ап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
Мыналар:
уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануға арналған және осы Кодекстің 411-бабы 4-тармағына сәйкес белгіленген талаптарға сай келетін құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы уақытша сақтау қоймасының иесі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Егер құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайдың бөлігіне) және (немесе) ашық алаңдар жалға алынған болса, мұндай құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға қатысты жалға алу шарты уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күні кемінде бір жыл мерзімге жасалуға тиіс;
сақтаудағы тауарларға басқа тұлғалардың зиян келтіруі немесе басқа тұлғалармен жасалған сақтау шарттарының, өзге талаптарын бұзу салдарынан басталуы мүмкін уақытша сақтау қоймасы иесінің мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын сақтандыру сомасында азаматтық жауапкершілігінің тәуекелін сақтандыру шартының болуы;
кеден органына жүгіну күні кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша белгіленген мерзімде орындалмаған міндеттердің болмауы;
мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтау уақытша сақтау қоймасының иесі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.

исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьями 153 и 309 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55, пунктом 3 статьи 73 и пунктом 4 статьи 270 настоящего Кодекса;
информировать таможенный орган, включивший его в реестр таможенных перевозчиков, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр таможенных перевозчиков, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении.
Глава 57
Владелец склада временного хранения
Статья 410. Деятельность владельца склада временного хранения
1. Владелец склада временного хранения осуществляет хранение на складе временного хранения товаров, находящихся под таможенным контролем, в случаях и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом.
2. Отношения владельца склада временного хранения с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
Статья 411. Склады временного хранения
1. Складами временного хранения являются специально определенные и обустроенные сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки, предназначенные для временного хранения товаров.
2. Склад временного хранения считается учрежденным со дня, следующего за днем включения лица государства-члена в реестр владельцев складов временного хранения.
3. Функционирование склада временного хранения прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения.
4. Требования к расположению, обустройству и оборудованию сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования или используемых в качестве склада временного хранения, а также порядок их учреждения и функционирования устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 412. Условия включения в реестр владельцев складов временного хранения
Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве владельца склада временного хранения, в реестр владельцев складов временного хранения являются:
нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве склада временного хранения и отвечающих требованиям, установленным в соответствии с пунктом 4 статьи 411 настоящего Кодекса. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки находятся в аренде, на день подачи заявления о включении в реестр владельцев складов временного хранения договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок должен быть заключен на срок не менее 1 года;
наличие договора страхования риска гражданской ответственности владельца склада временного хранения, которая может наступить вследствие причинения вреда товарам других лиц, находящимся на хранении, или нарушения иных условий договоров хранения с другими лицами, на страховую сумму, определяемую законодательством государств-членов;
отсутствие на день обращения в таможенный орган не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые устанавливаются законодательством государств-членов.

413-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін:
1) уақытша сақтау қоймасы иесінің осы Кодекстің 414-бабының екінші - жетінші және тоғызыншы абзацтарында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) уақытша сақтау қоймасы иесінің уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
4) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы негіз болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
414-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің міндеттері
Уақытша сақтау қоймасының иесі:
осы Кодекстің 412-бабының екінші және үшінші абзацтарында, сондай-ақ осы Кодекстің 412-бабының бесінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
осы Кодексте уақытша сақтау қоймаларында тауарларды сақтау және операцияларды жасауға қатысты белгіленген шарттарды сақтауға және талаптарды орындауға;
уақытша сақтау қоймасындағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
уақытша сақтау қоймасындағы тауарлардың есебін жүргізуге және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарына мұндай тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
уақытша сақтау қоймасының қызметкерлері болып табылмайтын немесе уақытша сақтау қоймасындағы тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие емес бөгде адамдарды кеден органының рұқсатынсыз уақытша сақтау қоймасына жібермеуге;
уақытша сақтау қоймасындағы тауарларға кеден органдары лауазымды адамдарының қолжетімділігіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
уақытша сақтау қоймасының жұмыс істеуі тоқтатылған жағдайда осы қойманың жұмыс істеуін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде уақытша сақтау қоймасына тауарларын орналастырған тұлғаларды мұндай шешім туралы хабардар етуге;
осы Кодекстің 103-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағына, 73-бабы 3-тармағына және 270-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кеден органын өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы, мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе оған мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кеден органын хабардар етуге және мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
осы Кодексте белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.

Статья 413. Основания для исключения из реестра владельцев складов временного хранения
1. Основаниями для исключения владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения являются:
1) неисполнение владельцем склада временного хранения обязанностей, предусмотренных абзацами вторым - седьмым и девятым статьи 414 настоящего Кодекса;
2) заявление владельца склада временного хранения об исключении его из реестра владельцев складов временного хранения;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр владельцев складов временного хранения;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев складов временного хранения, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные основания для исключения владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения.
Статья 414. Обязанности владельца склада временного хранения
Владелец склада временного хранения обязан:
соблюдать условия включения в реестр владельцев складов временного хранения, установленные абзацами вторым и третьим статьи 412 настоящего Кодекса, а также законодательством государств-членов в соответствии с абзацем пятым статьи 412 настоящего Кодекса;
соблюдать условия и выполнять требования, установленные настоящим Кодексом в отношении хранения товаров и совершения операций на складах временного хранения;
обеспечивать сохранность товаров, находящихся на складе временного хранения;
обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
вести учет товаров, находящихся на складе временного хранения, и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
не допускать на склад временного хранения посторонних лиц, не являющихся работниками склада временного хранения или не обладающих полномочиями в отношении товаров, находящихся на складе временного хранения, без разрешения таможенных органов;
выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, находящимся на складе временного хранения;
в случае прекращения функционирования склада временного хранения в течение 3 рабочих дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении функционирования этого склада, известить лиц, поместивших товары на склад временного хранения, о таком решении;
исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 103 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55, пунктом 3 статьи 73 и пунктом 4 статьи 270 настоящего Кодекса;
информировать таможенный орган, включивший его в реестр владельцев складов временного хранения, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев складов временного хранения, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;
соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

58-тарау
Кеден қоймасының иесі
415-бап. Кеден қоймасы иесінің қызметі
1. Кеден қоймасының иесі кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды не осы Кодексте белгіленген жағдайларда және шарттардағы өзге де тауарларды кеден қоймасында сақтауды жүзеге асырады.
2. Кеден қоймасы иесінің декларанттармен немесе өзге де мүдделі тұлғалармен қатынасы шарт негізінде құрылады.
416-бап. Кеден қоймалары және олардың типтері
1. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды сақтауға арналған арнайы белгіленген және жайластырылған құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар кеден қоймалары болып табылады.
Егер бұл мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленсе, экспорттың кеден рәсімімен орналастырылған Одақтың тауарларын немесе осындай заңнамада белгіленетін жағдайларда және тәртіппен өзге де тауарларды кеден қоймасында сақтауға рұқсат етіледі.
2. Кеден қоймасы мүше мемлекеттің тұлғасы кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Кеден қоймасының жұмыс істеуі кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығарған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Кеден қоймалары ашық немесе жабық типте болуы мүмкін.
Кеден қоймалары, егер олар кез келген тауарларды сақтау және тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие кез келген тұлғалардың пайдалануы үшін қолжетімді болса, ашық типтегі қоймалар болып табылады.
Кеден қоймалары, егер олар осы кеден қоймасы иесінің тауарларын сақтауға арналған болса, жабық типтегі қоймалар болып табылады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында жабық типтегі кеден қоймаларында сақтауға жол беретін тауарлардың жекелеген санаттары айқындалуы мүмкін.
5. Кеден қоймасы ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылыстар, үй-жай (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарды орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға қойылатын талаптар, сондай-ақ оларды құру және жұмыс істеу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
417-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
Мыналар:
кеден қоймасы ретінде пайдалануға арналған және осы Кодекстің 416-бабы 5-тармағына сәйкес белгіленген талаптарға сай келетін құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы кеден қоймасының иесі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Егер құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар жалға алынған болса, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мұндай құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға қатысты жалға алу шарты кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күні кемінде 1 жыл мерзімге жасалуға тиіс;
ашық типтегі кеден қоймаларының иелері ретінде кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғалар үшін - сақталуда тұрған басқа тұлғалардың тауарларына зиян келтіру немесе басқа тұлғалармен жасалған сақтау шарттарының өзге де талаптарын бұзу салдарынан басталуы мүмкін кеден қоймасы иесінің мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған сақтандыру сомасына азаматтық жауапкершілігінің тәуекелін сақтандыру шартының болуы;
кеден органына жүгіну күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттердің болмауы;
мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтау кеден қоймасынын иесі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.

Глава 58
Владелец таможенного склада
Статья 415. Деятельность владельца таможенного склада
1. Владелец таможенного склада осуществляет хранение на таможенном складе товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, либо иных товаров в случаях и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом.
2. Отношения владельца таможенного склада с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
Статья 416. Таможенные склады и их типы
1. Таможенными складами являются специально определенные и обустроенные сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки, предназначенные для хранения товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада.
Если это установлено законодательством государств-членов, на таможенном складе допускается хранение товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта, или иных товаров в случаях и порядке, устанавливаемых таким законодательством.
2. Таможенный склад считается учрежденным со дня, следующего за днем включения лица государства-члена в реестр владельцев таможенных складов.
3. Функционирование таможенного склада прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов.
4. Таможенные склады могут быть открытого или закрытого типа.
Таможенные склады являются складами открытого типа, если они доступны для хранения любых товаров и использования любыми лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров.
Таможенные склады являются складами закрытого типа, если они предназначены для хранения товаров владельца этого таможенного склада.
Законодательством государств-членов могут определяться отдельные категории товаров, которые допускается хранить на таможенных складах закрытого типа.
5. Требования к расположению, обустройству и оборудованию сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования или используемых в качестве таможенного склада, а также порядок их учреждения и функционирования устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 417. Условия включения в реестр владельцев таможенных складов
Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве владельца таможенного склада, в реестр владельцев таможенных складов являются:
нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве таможенного склада и отвечающих требованиям, установленным в соответствии с пунктом 5 статьи 416 настоящего Кодекса. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки находятся в аренде, на день подачи заявления о включении в реестр владельцев таможенных складов договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок должен быть заключен на срок не менее 1 года, если иное не установлено законодательством государств-членов;
для юридических лиц, претендующих на включение в реестр владельцев таможенных складов в качестве владельцев таможенных складов открытого типа, - наличие договора страхования риска гражданской ответственности владельца таможенного склада, которая может наступить вследствие причинения вреда товарам других лиц, находящимся на хранении, или нарушения иных условий договоров хранения с другими лицами, на страховую сумму, определяемую законодательством государств-членов;
отсутствие на день обращения в таможенный орган не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые устанавливаются законодательством государств-членов.

418-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін мыналар:
1) кеден қоймасы иесінің осы Кодекстің 419-бабының екінші - сегізінші және оныншы абзацтарында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) кеден қоймасы иесінің өзін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
4) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы негіз болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен шығару үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
419-бап. Кеден қоймасы иесінің міндеттері
Кеден қоймасының иесі:
осы Кодекстің 417-бабының екінші және үшінші абзацтарында белгіленген кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
кеден қоймасында тауарлардың болуы және кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен операцияларды жасау бөлігінде осы Кодекстің 156-бабы 2-тармағында белгіленген кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтауға;
кеден қоймасындағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
кеден қоймасындағы тауарлардың есебін жүргізуге және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарына мұндай тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
кеден қоймасының қызметкерлері болып табылмайтын немесе кеден қоймасында сақталатын тауарларға қатысты өкілеттігі жоқ бөгде адамдарды кеден қоймасына кеден органдарының рұқсатынсыз кіргізбеуге:
кеден қоймасында сақталатын тауарларға кеден органдарының лауазымды адамдарының қолжетімділігіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
кеден қоймасының жұмыс істеуі тоқтатылған жағдайда кеден қоймасына тауарларды орналастырған тұлғаларға осы қойманың жұмыс істеуін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде мұндай шешім туралы хабарлауға;
осы Кодекстің 162-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағына және 73-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
осы Кодексте белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.

Статья 418. Основания для исключения из реестра владельцев таможенных складов
1. Основаниями для исключения владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов являются:
1) неисполнение владельцем таможенного склада обязанностей, предусмотренных абзацами вторым - восьмым и десятым статьи 419 настоящего Кодекса;
2) заявление владельца таможенного склада об исключении его из реестра владельцев таможенных складов;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр владельцев таможенных складов;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев таможенных складов, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные основания для исключения владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов.
Статья 419. Обязанности владельца таможенного склада
Владелец таможенного склада обязан:
соблюдать условия включения в реестр владельцев таможенных складов, установленные абзацами вторым и третьим статьи 417 настоящего Кодекса;
соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада, установленные пунктом 2 статьи 156 настоящего Кодекса, в части нахождения товаров на таможенном складе и совершения операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада;
обеспечивать сохранность товаров, находящихся на таможенном складе;
обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
вести учет товаров, хранящихся на таможенном складе, и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
не допускать на таможенный склад посторонних лиц, не являющихся работниками таможенного склада или не обладающих полномочиями в отношении товаров, хранящихся на таможенном складе, без разрешения таможенных органов;
выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, хранящимся на таможенном складе;
в случае прекращения функционирования таможенного склада в течение 3 рабочих дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении функционирования этого склада, известить лиц, поместивших товары на таможенный склад, о таком решении;
исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 162 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55 и пунктом 3 статьи 73 настоящего Кодекса;
информировать таможенный орган, включивший его в реестр владельцев таможенных складов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев таможенных складов, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;
соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

59-тарау
Еркін қойма иесі
420-бап. Еркін қойма иесінің қызметі
1. Еркін қойманың иесі осы Кодекске сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды еркін қоймада орналастыру мен пайдалануды жүзеге асырады.
2. Еркін қойма аумағында мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік және өзге де қызметтер жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Мүше мемлекеттің заңнамасында осы мүше мемлекетте құрылған еркін қойма аумағында жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу белгіленуі мүмкін.
421-бап. Еркін қоймалар
1. Күзетілетін не жеке тұлғаның кіруін бақылайтын режимі бар және шегінде осы Кодекске сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес өзге де тауарлар орналастырылуы мен пайдаланылуы мүмкін (осы тарауда бұдан әрі - құрылыстар, үй-жай (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар) ғимарат (ғимараттың бөлігі), ғимараттар кешені, жайластырылған және жабдықталған аумақтар және (немесе) ашық алаңдар еркін қоймалар болып табылады.
2. Еркін қойма мүше мемлекеттің тұлғасы еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Еркін қойманың жұмыс істеуі еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығарған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Еркін қойма аумағының периметрлерін қоршауға және бейне бақылау жүйесімен жарақтандыруға қойылатын талаптарды қоса алғанда, еркін қойма ретінде пайдалануға арналған немесе пайдаланылатын құрылысты, үй-жайларды (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарды орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға қойылатын талаптар, сондай-ақ еркін қоймаларды құру мен жұмыс істеу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
5. Еркін қойма аумағын, мұндай аумаққа тұлғалардың қол жеткізу тәртібін айқындауды қоса алғанда, бақылау-өткізу режимімен қамтамасыз ету мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
422-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
Мыналар:
еркін қойма ретінде пайдалануға арналған және осы Кодекстің 421-бабы 4-тармағына сәйкес белгіленген талаптарға сай келетін құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайлардың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы еркін қойма иесі ретінде қызметті жүзеге асыратын үміткер заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Егер құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық аландар жалға алынған болса, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мұндай құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға қатысты жалға алу шарты еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күні кемінде үш жыл мерзімге жасалуға тиіс;
кеден органына жүгіну күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттердің болмауы;
мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін талаптарға сәйкес кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органдарына табыс етілген мәліметтерді шаруашылық операцияларын жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін тауарларды есепке алу жүйесінің болуы;
мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтау еркін қойманың иесі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.

Глава 59
Владелец свободного склада
Статья 420. Деятельность владельца свободного склада
1. Владелец свободного склада осуществляет размещение и использование на свободном складе товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в соответствии с настоящим Кодексом.
2. На территории свободного склада может осуществляться предпринимательская и иная деятельность в соответствии с законодательством государств-членов.
3. Законодательством государства-члена может устанавливаться запрет на осуществление отдельных видов деятельности на территориях свободных складов, созданных в этом государстве-члене.
Статья 421. Свободные склады
1. Свободными складами являются здания (части зданий), комплекс зданий, обустроенные и оборудованные территории и (или) открытые площадки, которые находятся под охраной либо имеют режим контроля доступа физических лиц и в пределах которых в соответствии с настоящим Кодексом могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, а также иные товары в соответствии с настоящим Кодексом (далее в настоящей главе - сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки).
2. Свободный склад считается учрежденным со дня, следующего за днем включения лица государства-члена в реестр владельцев свободных складов.
3. Функционирование свободного склада прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов.
4. Требования к расположению, обустройству и оборудованию сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования или используемых в качестве свободного склада, включая требования к ограждению и оснащению системой видеонаблюдения периметра территории свободного склада, а также порядок учреждения и функционирования свободных складов устанавливаются законодательством государств-членов.
5. Обеспечение контрольно-пропускного режима на территории свободного склада, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию, осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 422. Условия включения в реестр владельцев свободных складов
Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве владельца свободного склада, в реестр владельцев свободных складов являются:
нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве свободного склада и отвечающих требованиям, установленным в соответствии с пунктом 4 статьи 421 настоящего Кодекса. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки находятся в аренде, на день подачи заявления о включении в реестр владельцев свободных складов договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок должен быть заключен на срок не менее 3 лет, если иное не установлено законодательством государств-членов;
отсутствие на день обращения в таможенный орган не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
наличие системы учета товаров, позволяющей сопоставлять сведения, представленные таможенным органам при совершении таможенных операций, со сведениями о проведении хозяйственных операций, в соответствии с требованиями, устанавливаемыми законодательством государств-членов;
соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые устанавливаются законодательством государств-членов.

423-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару үшін, мыналар:
1) еркін қойма иесінің осы Кодекстің 424-бабының екінші - тоғызыншы абзацтарында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) еркін қойма иесінің өзін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
4) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы негіз болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен шығару үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
424-бап. Еркін қойма иесінің міндеттері
Еркін қойманың иесі:
осы Кодекстің 422-бабының екінші және төртінші абзацтарында, сондай-ақ осы Кодекстің 422-бабының бесінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
еркін қойманың жұмыс істеуі кезеңінде еркін қойманың осы Кодекстің 421-бабы 4-тармағына сәйкес белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етуге;
еркін қойманың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтауға;
кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың есебін жүргізуге және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарына мұндай тауарлар және олармен жасалған операциялар туралы, сондай-ақ еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
еркін қойманың қызметкерлері болып табылмайтын немесе еркін қоймадағы тауарларға қатысты өкілеттігі жоқ бөгде адамдарды еркін қоймаға кеден органдарының рұқсатынсыз кіргізбеуге;
еркін қоймадағы тауарларға кеден органдарының лауазымды адамдарының қол жетімділігіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
осы Кодекстің 216-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағы және 73-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей міндеттерді орындауға;
еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген кеден органын хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе өзіне мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
осы Кодексте белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.

Статья 423. Основания для исключения из реестра владельцев свободных складов
1. Основаниями для исключения владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов являются:
1) неисполнение владельцем свободного склада обязанностей, предусмотренных абзацами вторым - девятым статьи 424 настоящего Кодекса;
2) заявление владельца свободного склада об исключении его из реестра владельцев свободных складов;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр владельцев свободных складов;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев свободных складов, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные основания для исключения владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов.
Статья 424. Обязанности владельца свободного склада
Владелец свободного склада обязан:
соблюдать условия включения в реестр владельцев свободных складов, установленные абзацами вторым и четвертым статьи 422 настоящего Кодекса, а также законодательством государств-членов в соответствии с абзацем пятым статьи 422 настоящего Кодекса;
обеспечивать соответствие свободного склада требованиям, установленным согласно пункту 4 статьи 421 настоящего Кодекса, в период функционирования свободного склада;
соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободного склада;
обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
вести учет товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и представлять таможенным органам, в том числе с использованием информационных технологий, отчетность о таких товарах и совершенных с ними операциях, а также о товарах, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в соответствии с законодательством государств-членов;
не допускать на свободный склад посторонних лиц, не являющихся работниками свободного склада или не обладающих полномочиями в отношении товаров, находящихся на свободном складе, без разрешения таможенных органов;
выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, находящимся на свободном складе;
исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 216 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55 и пунктом 3 статьи 73 настоящего Кодекса;
информировать таможенный орган, включивший его в реестр владельцев свободных складов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев свободных складов, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;
соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

60-тарау
Бажсыз сауда дүкенінің иесі
425-бап. Бажсыз сауда дүкен иесінің қызметі
Бажсыз сауда дүкенінің иесі бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды бажсыз сауда дүкендерінде сақтауды және осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға өткізуді жүзеге асырады.
426-бап. Бажсыз сауда дүкендері
1. Сауда залдары мен қоймалардан. сондай-ақ қосалқы үй-жайлардан тұратын (болған кезде) арнайы белгіленген және жайластырылған құрылыстар және (немесе) үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) бажсыз сауда дүкендері болып табылады.
2. Бажсыз сауда дүкені мүше мемлекеттің тұлғасы бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген күннен кейінгі күннен бастап құрылған болып саналады.
3. Бажсыз сауда дүкенінің жұмыс істеуі бажсыз сауда дүкені иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығарған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Бажсыз сауда дүкендерін орналастыруға, жайластыруға және жабдықтауға, оның ішінде бейне бақылау жүйесімен жарақтандыруға қойылатын талаптар, оның құрылуы мен жұмыс істеу тәртібі, сондай-ақ бажсыз сауда дүкендерінде тауарларды өткізу қағидалары мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді.
427-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
Мыналар:
бажсыз сауда дүкені ретінде пайдалануға арналған және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін талаптарға сай келетін құрылыстардың және (немесе) үй-жайлардың (үй-жайлардың бөлігі) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Егер құрылыстар және (немесе) үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) жалға алынған болса, егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мұндай құрылыстарға және (немесе) үй-жайларға (үй-жайлардың бөлігі) қатысты жалға алу шарты бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күні кемінде 6 ай мерзімге жасалуға тиіс;
егер бөлшек саудаға арналған тіркеу немесе рұқсат құжаттарын алу міндеті мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, бұл құжаттардың болуы;
кеден органына жүгіну күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттердің болмауы;
мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтау кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.

Глава 60
Владелец магазина беспошлинной торговли
Статья 425. Деятельность владельца магазина беспошлинной торговли
Владелец магазина беспошлинной торговли осуществляет хранение и реализацию в магазине беспошлинной торговли товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, лицам, указанным в пункте 2 статьи 243 настоящего Кодекса.
Статья 426. Магазины беспошлинной торговли
1. Магазинами беспошлинной торговли являются специально определенные и обустроенные сооружения и (или) помещения (части помещений), состоящие из торговых залов и складов, а также подсобных помещений (при наличии).
2. Магазин беспошлинной торговли считается учрежденным со дня, следующего за днем включения лица государства-члена в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли.
3. Функционирование магазина беспошлинной торговли прекращается со дня, следующего за днем исключения владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли.
4. Требования к расположению, обустройству и оборудованию магазинов беспошлинной торговли, в том числе оснащению системой видеонаблюдения, порядок их учреждения и функционирования, а также правила реализации товаров в магазинах беспошлинной торговли устанавливаются законодательством государств-членов.
Статья 427. Условия включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли
Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в сфере таможенного дела, в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли являются:
нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений и (или) помещений (частей помещений), предназначенных для использования в качестве магазина беспошлинной торговли и отвечающих требованиям, устанавливаемым законодательством государств-членов. Если сооружения и (или) помещения (части помещений) находятся в аренде, на день подачи заявления о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли договор аренды в отношении таких сооружений и (или) помещений (частей помещений) должен быть заключен на срок не менее 6 месяцев;
наличие регистрационных или разрешительных документов на розничную торговлю, если обязанность их получения предусмотрена законодательством государств-членов;
отсутствие на день обращения в таможенный орган не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые устанавливаются законодательством государств-членов.

428-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Бажсыз сауда дүкендері иелерін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығару үшін мыналар:
1) бажсыз сауда дүкені иесінің осы Кодекстің 429-бабының екінші-жетінші абзацтарында көзделген міндеттерді орындамауы;
2) бажсыз сауда дүкені иесінің өзін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен шығару туралы өтініші;
3) бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
4) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін жағдайларды қоспағанда, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы негіз болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында бажсыз сауда дүкені иесін бажсыз сауда дүкендері нелерінің тізілімінен шығару үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
429-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің міндеттері
Бажсыз сауда дүкенінің иесі:
осы Кодекстің 427-бабының екінші және үшінші абзацтарында, сондай-ақ осы Кодекстің 427-бабының бесінші абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
осы Кодекстің 244-бабы 3-тармағында белгіленген бажсыз сауда кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтауға;
бажсыз сауда кедендік рәсімімен орналастырылған және бажсыз сауда дүкендерінде өткізілмеген тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
бажсыз сауда дүкеніне тауарлардың түсуін және осы дүкенде оларды өткізілу есебін жүргізуге, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарына мұндай тауарлар туралы есептілікті, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұсынуға;
осы Кодекстің 247-бабында көзделген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағы және 73-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей орындауға;
бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген кеден органын хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе оған мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынуға;
осы Кодексте белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.

Статья 428. Основания для исключения из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли
1. Основаниями для исключения владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли являются:
1) неисполнение владельцем магазина беспошлинной торговли обязанностей, предусмотренных абзацами вторым - седьмым статьи 429 настоящего Кодекса;
2) заявление владельца магазина беспошлинной торговли об исключении его из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли;
3) ликвидация юридического лица, включенного в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли;
4) реорганизация юридического лица, включенного в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные основания для исключения владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли.
Статья 429. Обязанности владельца магазина беспошлинной торговли
Владелец магазина беспошлинной торговли обязан:
соблюдать условия включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, установленные абзацами вторым и третьим статьи 427 настоящего Кодекса, а также законодательством государств-членов в соответствии с абзацем пятым статьи 427 настоящего Кодекса;
соблюдать условия использования товаров в соответствии с таможенной процедурой беспошлинной торговли, установленные пунктом 3 статьи 244 настоящего Кодекса;
обеспечивать сохранность товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли и не реализованных в магазине беспошлинной торговли;
обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
вести учет поступления товаров в магазин беспошлинной торговли и их реализации в этом магазине, а также представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, предусмотренных статьей 247 настоящего Кодекса, не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55 и пунктом 3 статьи 73 настоящего Кодекса;
информировать таможенный орган, включивший его в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, и представлять документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;
соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

601-тарау
Электрондық сауда операторы
Ескерту. 601-тараумен толықтырылды – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
4291-бап. Электрондық сауда операторының қызметі
1. Электрондық сауда операторы халықаралық шарттарға және кедендік реттеу саласындағы актілерге сәйкес кеден органы электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген мүше мемлекеттің аумағында электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасайды.
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды электрондық сауда операторы осындай тауарлардың декларанттары атынан жасайды.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік операцияларды тікелей жасайтын электрондық сауда операторларының жұмыскерлеріне қойылатын біліктілік талаптары және осындай тұлғаларға олардың осындай біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжатты беру шарттары белгіленуі мүмкін.
4292-бап. Электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттары
1. Мыналар:
1) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптарға сай келетін, электрондық сауда тауарларын уақытша сақтауға және (немесе) электрондық сауда тауарларын сақтауға арналған, оның ішінде халықаралық почта алмасу орындарындағы (мекемелеріндегі) құрылысжайлардың, үй-жайлардың (үй-жайлардың бөліктерінің) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңдардың бөліктерінің) (бұдан әрі осы тарауда - құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) болуы. Егер құрылысжайлар (үй-жайлар, алаңдар) кеден органы электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы кеден органына өтінішті тіркеген күні жалға алынған болса, мұндай құрылысжайларға (үй-жайларға, алаңдарға) қатысты жалға алу шарты кемінде 1 жыл мерзімге не мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де мерзімге жасалуға тиіс;
2) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалатын мөлшерде қамтамасыз ету;
3) кеден органына электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу туралы өтінішті кеден органы тіркеген күні:
белгіленген мерзімде кедендік төлемдердің, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, пайыздардың, өсімпұлдарды төлеу жөніндегі орындалмаған міндеттің;
заңды тұлғаға қатысты банкроттық рәсімін қозғау фактілерінің болмауы;

Глава 601 Оператор электронной торговли
Сноска. Раздел VIII дополнен главой 601 в соответствии с Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 4291. Деятельность оператора электронной торговли
1. Оператор электронной торговли совершает таможенные операции в отношении товаров электронной торговли на территории государства-члена, таможенным органом которого он включен в реестр операторов электронной торговли, в соответствии с международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования.
Таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершаются оператором электронной торговли от имени декларантов таких товаров.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться квалификационные требования к работникам операторов электронной торговли, непосредственно совершающим таможенные операции, и условия выдачи таким лицам документа, подтверждающего их соответствие таким квалификационным требованиям.
Статья 4292. Условия включения в реестр операторов электронной торговли
1. Условиями включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве оператора электронной торговли, в реестр операторов электронной торговли являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), в том числе находящихся в местах (учреждениях) международного почтового обмена, предназначенных для временного хранения товаров электронной торговли и (или) для хранения товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и отвечающих требованиям, установленным в соответствии с законодательством государств-членов (далее в настоящей главе - сооружения (помещения, площадки)). Если сооружения (помещения, площадки) находятся в аренде, на день регистрации таможенным органом обращения в таможенный орган о включении в реестр операторов электронной торговли договор аренды в отношении таких сооружений (помещений, площадок) должен быть заключен на срок не менее 1 года либо на иной срок, устанавливаемый законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
2) обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, в размере, определяемом в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) отсутствие на день регистрации таможенным органом обращения в таможенный орган о включении в реестр операторов электронной торговли:
не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов, пеней;
фактов возбуждения в отношении юридического лица процедуры банкротства;

4) кеден органдарының ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйенің болуы не мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген электрондық сауда тауарлары туралы, осындай тауарлармен жасалған операциялар және осындай тауарларды сатып алған жеке тұлғалар туралы электрондық құжаттар мен мәліметтерді жіберу мақсатында кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық сауда операторының кеден органымен өзара іс-қимылының өзге де тәсілінің болуы;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын сақтандыру сомасына ұсынатын тұлғалардың мүлкіне зиян келтіру салдарынан туындауы мүмкін электрондық сауда операторының азаматтық жауапкершілігі тәуекелін сақтандыру шартының болуы электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізудің қосымша шарттары белгіленуі мүмкін.
3. Мүше мемлекеттердің заңнамасында электрондық сауда операторы ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаның штатында мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген біліктілік талаптарына олардың сәйкестігін растайтын құжаты бар кемінде 2 жұмыскердің болуы осы тұлғаны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарты болып табылатыны белгіленуі мүмкін.
4. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз ету мөлшерін Комиссия айқындайды.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің Комиссия белгілеген мөлшерден асатын мөлшері, оның ішінде электрондық сауда операторының өз қызметінің саласын жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына немесе жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операциялар жасаумен шектеуін ескере отырып, белгіленуі мүмкін.
4293-бап. Электрондық сауда операторларының тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Мыналар:
1) электрондық сауда операторының осы Кодекстің 4295-бабы 1-тармағының 1, 2, 4-11-тармақшаларымен көзделген міндеттерді орындамауы;
2) осы Кодекстің 55-бабының 3-тармағына, 73-бабының 3-тармағына және 3098-бабының 20-тармағына сәйкес кеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындамау, сондай-ақ егер өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу мерзімі осы Кодексте және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген болса, оларды мерзімінде төлемеу;

4) наличие информационной системы, обеспечивающей взаимодействие с информационной системой таможенных органов, либо наличие иного предусмотренного законодательством государств-членов способа взаимодействия оператора электронной торговли с таможенным органом посредством информационной системы таможенных органов в целях направления электронных документов и сведений о товарах электронной торговли, операциях, совершенных с такими товарами, и физических лицах, приобретших такие товары;
5) наличие договора страхования риска гражданской ответственности оператора электронной торговли, которая может наступить вследствие причинения вреда имуществу представляемых лиц, на страховую сумму, определяемую законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться дополнительные условия включения юридического лица в реестр операторов электронной торговли.
3. Законодательством государств-членов может устанавливаться, что условием включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве оператора электронной торговли, в реестр операторов электронной торговли является наличие в штате этого лица не менее 2 работников, имеющих документ, подтверждающий их соответствие квалификационным требованиям, устанавливаемым законодательством государств-членов.
4. Размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, определяется Комиссией.
Законодательством государств-членов может быть установлен размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, превышающий размер, установленный Комиссией, в том числе с учетом ограничения оператором электронной торговли сферы своей деятельности совершением таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, или товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам.
Статья 4293. Основания для исключения из реестра операторов электронной торговли
1. Основаниями для исключения оператора электронной торговли из реестра операторов электронной торговли являются:
1) неисполнение оператором электронной торговли обязанностей, предусмотренных подпунктами 1, 2, 4 - 11 пункта 1 статьи 4295 настоящего Кодекса;
2) неисполнение в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55, пунктом 3 статьи 73 и пунктом 20 статьи 3098 настоящего Кодекса, обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также неуплата в срок пеней, процентов, если срок их уплаты установлен настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-членов;

3) электрондық сауда операторының оны электрондық сауда операторларының тізілімінен шығару туралы өтініші;
4) электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
5) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы электрондық сауда операторын электрондық сауда операторлары тізілімінен алып тастау үшін негіздер болып табылады.
2. Мүше мемлекеттердің заңнамасында заңды тұлғаны электрондық сауда операторларының тізілімінен шығару үшін қосымша негіздер белгіленуі мүмкін.
4294-бап. Электрондық сауда операторының құқықтары
1. Электрондық сауда операторы өз қызметін жүзеге асыру кезінде электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын жеке тұлғалардан электрондық сауда алаңдарынан кедендік операцияларды жасау үшін қажетті және осындай құжаттар мен мәліметтерді осы Кодексте белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін мерзімдерде сұратуға құқылы.
2. Егер жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялауды және өзге де кедендік операцияларды электрондық сауда операторы жасаса, электрондық сауда операторы осы Кодекстің 84-бабының 1-тармағында көрсетілген құқықтарға ие болады, сондай-ақ осы Кодекстің 112-бабында көзделген электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасауға құқылы.
3. Электрондық сауда операторы өз қызметінің саласын жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына немесе жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операциялар жасаумен шектеуге құқылы.
4295-бап. Электрондық сауда операторының міндеттері мен жауапкершілігі
1. Электрондық сауда операторы:
1) осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 1, 2, 4 және 5-тармақшаларында, сондай-ақ осы Кодекстің 4292-бабының 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, электрондық сауда тауарларын алушылар болып табылатын жеке тұлғалардан және электрондық сауда алаңдарынаң алынған, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты, өзі және (немесе) жұмыскерлері жеке мақсатта пайдаланбауға, жария етпеуге және өзге тұлғаларға бермеуге;
3) оны электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізген кеден органын электрондық сауда операторларының тізіліміне енгізу кезінде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабардар етуге және мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды осындай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе олардың өзгергені туралы өзіне белгілі болған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде ұсынуға;

3) заявление оператора электронной торговли об исключении его из реестра операторов электронной торговли;
4) ликвидация юридического лица, включенного в реестр операторов электронной торговли;
5) реорганизация юридического лица, включенного в реестр операторов электронной торговли, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов.
2. Законодательством государств-членов могут устанавливаться дополнительные основания для исключения юридического лица из реестра операторов электронной торговли.
Статья 4294. Права оператора электронной торговли
1. При осуществлении своей деятельности оператор электронной торговли вправе запрашивать у физических лиц, являющихся получателями товаров электронной торговли, у электронных торговых площадок документы и сведения, необходимые для совершения таможенных операций, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований.
2. Если таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершаются оператором электронной торговли, оператор электронной торговли обладает правами, указанными в пункте 1 статьи 84 настоящего Кодекса, а также вправе совершать таможенные операции, связанные с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары электронной торговли, предусмотренные статьей 112 настоящего Кодекса.
3. Оператор электронной торговли вправе ограничить сферу своей деятельности совершением таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, или товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам.
Статья 4295. Обязанности и ответственность оператора электронной торговли
1. Оператор электронной торговли обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр операторов электронной торговли, установленные подпунктами 1, 2, 4 и 5 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса, а также законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 4292 настоящего Кодекса;
2) не разглашать, не использовать им и (или) его работниками в собственных целях и не передавать иным лицам полученную от физических лиц, являющихся получателями товаров электронной торговли, и электронных торговых площадок информацию, составляющую коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, а также другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных законодательством государств-членов;
3) информировать таможенный орган, включивший его в реестр операторов электронной торговли, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр операторов электронной торговли, и представить документы, подтверждающие такие изменения, в течение 5 рабочих дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно об их изменении;

4) құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) электрондық сауда тауарларының сақталуын қамтамасыз етуге;
5) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
6) осы Кодекстің 156-бабының 2-тармағында белгіленген кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарларын пайдалану шарттарын сақтауға;
7) уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларының және құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған электрондық сауда тауарларының бөлек есебін жүргізуге және кеден органдарына, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, осындай тауарлар туралы есептілікті ұсынуға;
8) кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған электрондық сауда тауарларының және жеке тұлғалар сатып алған, кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған және құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген электрондық сауда тауарларының бөлек есебін жүргізуге және кеден органдарына, оның ішінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, жеке тұлғалар сатып алған және құрылысжайлардан (үй-жайлардан, алаңдардан) әкетілген тауарлар туралы есептілікті ұсынуға;
9) электрондық сауда операторының жұмыскерлері болып табылмайтын немесе осындай құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) электрондық сауда тауарларына қатысты өкілеттіктері жоқ бөгде адамдарды кеден органдарының рұқсатынсыз құрылысжайларға (үй-жайларға, алаңдарға) жібермеуге;
10) кеден органдарының лауазымды адамдарының құрылысжайлардағы (үй-жайлардағы, алаңдардағы) электрондық сауда тауарларына қол жеткізуіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
11) осы Кодекстің 4292-бабы 1-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген ақпараттық жүйе арқылы кеден органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;
12) осы Кодексте белгіленген және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленетін өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.
2. Электрондық сауда операторларының тізілімінен алып тасталған жағдайда заңды тұлға:
1) уақытша сақтауға орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты - осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасауды қамтамасыз етуге;
2) басқа электрондық сауда операторы уақытша сақтауға орналастырған электрондық сауда тауарларына қатысты - электрондық сауда операторларының тізілімінен осындай заңды тұлға шығарылған күннен кейінгі күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде, осындай заңды тұлға электрондық сауда операторларының тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде тауарларды шығарумен байланысты кедендік рәсімдердің жасалуын қамтамасыз ету қажеттілігі туралы осындай басқа электрондық сауда операторларын хабардар етуге;

4) обеспечивать сохранность товаров электронной торговли, находящихся в сооружениях (в помещениях, на площадках);
5) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
6) соблюдать условия использования товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада, установленные пунктом 2 статьи 156 настоящего Кодекса;
7) вести раздельный учет товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, и товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, находящихся в сооружениях (в помещениях, на площадках), и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
8) вести раздельный учет товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, приобретенных физическими лицами и вывезенных из сооружений (из помещений, с площадок), и представлять таможенным органам отчетность о товарах, приобретенных физическими лицами и вывезенных из сооружений (из помещений, с площадок), в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов;
9) не допускать в сооружения (в помещения, на площадки) посторонних лиц, не являющихся работниками оператора электронной торговли или не обладающих полномочиями в отношении товаров электронной торговли, находящихся в таких сооружениях (в помещениях, на площадках), без разрешения таможенных органов;
10) выполнять требования таможенных органов в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам электронной торговли, находящимся в сооружениях (в помещениях, на площадках);
11) осуществлять взаимодействие с таможенными органами посредством информационной системы, указанной в подпункте 4 пункта 1 статьи 4292 настоящего Кодекса;
12) соблюдать иные обязанности, установленные настоящим Кодексом и (или) устанавливаемые законодательством государств- членов о таможенном регулировании.
2. В случае исключения из реестра операторов электронной торговли юридическое лицо обязано:
1) в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение, - обеспечить совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в течение 30 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли;
2) в отношении товаров электронной торговли, помещенных на временное хранение другим оператором электронной торговли, - в течение 3 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли, известить такого другого оператора электронной торговли о необходимости обеспечить совершение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в течение 30 рабочих дней со дня, следующего за днем исключения такого юридического лица из реестра операторов электронной торговли;

3) жеке тұлғаларға өткізуге арналған кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған электрондық сауда тауарларына қатысты - осы Кодекстің 3096-бабының 7-тармағына сәйкес кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтауға міндетті.
3. Егер жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік декларациялау мен өзге де кедендік операцияларды электрондық сауда операторы жасаған жағдайда, онда ол осы Кодекстің 84-бабы 2-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды жасауға міндетті. Кедендік төлемдерді төлеу декларанттың ақшалай қаражаты (ақшасы) есебінен жүргізіледі.
Көрсетілген жағдайда декларант осы Кодекстің 84-бабы 2-тармағының 1 - 4-тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды жасамайды.
4. 3096-баптың 4-тармағының 1-тармақшасында көзделген кедендік операциялар жасалған жағдайда электрондық сауда операторы осы Кодекстің 84-бабы 2-тармағының 1 - 4 және 6-тармақшаларында көзделген әрекеттерді жасауға міндетті. Кедендік төлемдерді, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу электрондық сауда тауарларын сатып алған жеке тұлғаның ақшалай қаражаты (ақшасы) есебінен жүргізіледі.
5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген міндеттерді орындамағаны үшін электрондық сауда тауарларына арналған декларацияда анық емес мәліметтер бергені үшін, сондай-ақ жарамсыз, оның ішінде жалған және (немесе) көрінеу анық емес (жалған) мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынғаны үшін электрондық сауда операторы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.
61-тарау
Уәкілетті экономикалық оператор
430-бап. Уәкілетті экономикалық оператор
1. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған және осы тарауда белгіленген тәртіппен және шарттарды сақтау кезінде уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлға уәкілетті экономикалық оператор болып табылады.
2. Заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу кезінде уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік беріледі.
3. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік күшіне енген күннен бастап уәкілетті экономикалық оператор тәуекел деңгейінің төменгі санатына жатады.
4. Заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу және оны мұндай тізілімнен шығару тәртібі, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлікті беру, оның қолданысын тоқтата тұру және жаңарту тәртібі осы Кодексте, ал осы Кодексте реттелмеген бөлікте мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді.

3) в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, - завершить действие таможенной процедуры таможенного склада в соответствии с пунктом 7 статьи 3096 настоящего Кодекса.
3. В случае если таможенное декларирование и иные таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершает оператор электронной торговли, то он обязан совершить действия, предусмотренные подпунктами 1 - 4 пункта 2 статьи 84 настоящего Кодекса. Уплата таможенных платежей производится за счет денежных средств (денег) декларанта.
В указанном случае декларант не совершает действия, предусмотренные подпунктами 1 - 4 пункта 2 статьи 84 настоящего Кодекса.
4. В случае совершения таможенных операций, предусмотренных подпунктом 1 пункта 4 статьи 3096, оператор электронной торговли обязан совершить действия, предусмотренные подпунктами 1 - 4 и 6 пункта 2 статьи 84 настоящего Кодекса. Уплата таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин производится за счет денежных средств (денег) физического лица, приобретшего товары электронной торговли.
5. За неисполнение обязанностей, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи, за заявление в декларации на товары электронной торговли недостоверных сведений, а также за представление недействительных документов, в том числе поддельных и (или) содержащих заведомо недостоверные (ложные) сведения, оператор электронной торговли несет ответственность в соответствии с законодательством государств-членов.
Глава 61
Уполномоченный экономический оператор
Статья 430. Уполномоченный экономический оператор
1. Уполномоченным экономическим оператором является юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством государств-членов и включенное в реестр уполномоченных экономических операторов в порядке и при соблюдении условий, которые установлены настоящей главой.
2. При включении юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов выдается свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов.
3. С даты вступления в силу свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов уполномоченный экономический оператор относится к категории низкого уровня риска.
4. Порядок включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов и исключения его из такого реестра, порядок выдачи, приостановления и возобновления действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов устанавливаются настоящим Кодексом, а в части, не урегулированной настоящим Кодексом, - законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

5. Заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуді, оны мұндай тізілімнен шығаруды, сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұруды және жаңартуды, заңнамаға сәйкес осындай тұлға құрылған мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырады.
6. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның мұндай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын тексеру кезінде, сондай-ақ уәкілетті экономикалық оператордың оны осындай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын бақылау кезінде осы Кодекстің VI бөлімінде көзделген кедендік бақылау нысаны мен кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шаралар қолданылуы мүмкін.
7. Уәкілетті экономикалық оператор осы Кодекстің ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 437-бабында көзделген Одақтың кедендік аумағындағы арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқылы.
8. Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес осы Кодекстің 437-бабында көзделген жекелеген арнайы оңайлатулар Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің уәкілетті экономикалық операторларына өзара негізде ұсынылуы мүмкін.
9. Мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына сәйкес осы Кодекстің 437-бабында көзделген жекелеген арнайы оңайлатулар Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің уәкілетті экономикалық операторларына өзара негізде ұсынылуы мүмкін. Бұл ретте мұндай арнайы оңайлатулар осындай халықаралық шарттардың тарапы болып табылатын мүше мемлекеттің аумағында ғана қолданылады.
431-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімі
1. Кеден органдары Комиссия айқындаған нысан бойынша уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімін жүргізеді, оны Интернет желісіндегі өзінің ресми сайтына орналастырады және оны айына 1 реттен кем емес жаңартуды қамтамасыз етеді.
2. Комиссия кеден органдары жүргізетін уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімдерінің негізінде уәкілетті экономикалық операторлардың жалпы тізілімін қалыптастырады, оны Интернет желісіндегі Одақтың ресми сайтына орналастырады және оны айына 1 реттен кем емес жаңартуды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті экономикалық операторлардың жалпы тізілімінің нысанын, оларды қалыптастыру және жүргізу тәртібін, сондай-ақ кеден органдары жүргізетін уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінде қамтылатын деректерді ұсынудың техникалық шарттарын Комиссия айқындайды.

5. Включение юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, исключение его из такого реестра, а также приостановление и возобновление действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов осуществляются таможенным органом государства-члена, в соответствии с законодательством которого такое лицо создано.
6. При проверке соблюдения юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, а также при контроле за соблюдением уполномоченным экономическим оператором условий его включения в такой реестр могут применяться предусмотренные разделом VI настоящего Кодекса формы таможенного контроля и меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля.
7. Уполномоченный экономический оператор вправе пользоваться предусмотренными статьей 437 настоящего Кодекса специальными упрощениями на таможенной территории Союза с учетом положений настоящего Кодекса.
8. В соответствии с международными договорами Союза с третьей стороной отдельные специальные упрощения, предусмотренные статьей 437 настоящего Кодекса, могут предоставляться на взаимной основе уполномоченным экономическим операторам государств, не являющихся членами Союза.
9. В соответствии с международными договорами государств-членов с третьей стороной отдельные специальные упрощения, предусмотренные статьей 437 настоящего Кодекса, могут предоставляться на взаимной основе уполномоченным экономическим операторам государств, не являющихся членами Союза. При этом такие специальные упрощения могут применяться только на территории государства-члена, являющегося стороной таких международных договоров.
Статья 431. Реестр уполномоченных экономических операторов
1. Таможенные органы ведут реестр уполномоченных экономических операторов по форме, определяемой Комиссией, размещают его на своих официальных сайтах в сети Интернет и обеспечивают его обновление не реже 1 раза в месяц.
2. Комиссия на основании реестров уполномоченных экономических операторов, которые ведутся таможенными органами, формирует общий реестр уполномоченных экономических операторов, размещает его на официальном сайте Союза в сети Интернет и обеспечивает его обновление не реже 1 раза в месяц.
Форма общего реестра уполномоченных экономических операторов, порядок его формирования и ведения, а также технические условия представления данных, содержащихся в реестрах уполномоченных экономических операторов, которые ведутся таможенными органами, определяются Комиссией.

432-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік және оның типтері
1. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің (осы тарауда бұдан әрі - куәлік) үш типі болады.
2. Куәліктің бірінші типі уәкілетті экономикалық операторға осы Кодекстің 437-бабы 2-тармағында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
3. Куәліктің екінші типі уәкілетті экономикалық операторға осы Кодекстің 437-бабы 3-тармағында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
4. Куәліктің үшінші типі уәкілетті экономикалық операторға осы Кодекстің 437-бабы 4-тармағында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
5. Куәліктің нысаны мен оны толтыру тәртібін Комиссия айқындайды.
6. Куәлік заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап күнтізбелік 10 күн өткеннен кейін күшіне енеді және қолданыс мерзімі шектелмейді.
7. Уәкілетті экономикалық оператор куәлік күшіне енген күннен бастап осы Кодекстің 437-бабында көзделген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқылы.
8. Куәлікті берген мүше мемлекеттің кеден органы заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей, осы Кодекстің 368-бабына сәйкес осындай тұлғаға және осы мүше мемлекеттің кеден органдарының. сондай-ақ басқа мүше мемлекеттердің кеден органдарының заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу күні және куәліктің күшіне ену күні туралы ақпаратты назарына жеткізеді.
433-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары
1. Мыналар:
1) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті (осы тарауда бұдан әрі - өтініш) кеден органы тіркеген күнге дейін осы заңды тұлғаның сыртқы экономикалық қызметті, кеден өкілі, уақытша сақтау қоймасының иесі, кеден қоймасы ретінде кеден ісі саласындағы қызметті кемі 3 жыл бойы жүзеге асыруы не кемінде 2 жыл бойы кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыруы:
тауарларды тасымалдау жөніндегі қызмет көрсету бойынша қызметтерді қоспағанда, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде, бірақ кемінде әрбір 10 жыл үшін берілген тауарларға арналған декларациялары немесе Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілген тауарлардың әрбір жыл үшін жиынтық сомасы, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған, бірақ кеден органы өтінішті тіркеген күні қолданылатын валюта бағамы бойынша кемінде 500 мың евроға балама сома шамасын құрауы;
тауарларды тасымалдау жөніндегі қызмет көрсету бойынша сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың әрбір жыл үшін берген кемінде 250 транзиттік декларациялары;

Статья 432. Свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов и его типы
1. Свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов (далее в настоящей главе - свидетельство) может быть трех типов.
2. Свидетельство первого типа предоставляет уполномоченному экономическому оператору право пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными пунктом 2 статьи 437 настоящего Кодекса.
3. Свидетельство второго типа предоставляет уполномоченному экономическому оператору право пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными пунктом 3 статьи 437 настоящего Кодекса.
4. Свидетельство третьего типа предоставляет уполномоченному экономическому оператору право пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными пунктом 4 статьи 437 настоящего Кодекса.
5. Форма свидетельства и порядок ее заполнения определяются Комиссией.
6. Свидетельство вступает в силу по истечении 10 календарных дней со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов и имеет неограниченный срок действия.
7. Уполномоченный экономический оператор вправе пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными статьей 437 настоящего Кодекса, со дня вступления в силу свидетельства.
8. Таможенный орган государства-члена, выдавший свидетельство, не позднее 5 календарных дней со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов доводит до такого лица и таможенных органов этого государства-члена, а также до таможенных органов других государств-членов в соответствии со статьей 368 настоящего Кодекса информацию о дате включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов и дате вступления в силу свидетельства.
Статья 433. Условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов
1. Условиями включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа являются:
1) осуществление этим юридическим лицом внешнеэкономической деятельности, деятельности в сфере таможенного дела в качестве таможенного представителя, владельца склада временного хранения, таможенного склада не менее 3 лет либо осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика не менее 2 лет до дня регистрации таможенным органом заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов (далее в настоящей главе - заявление), в течение которых:
лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность, за исключением деятельности по оказанию услуг по перевозке товаров, за каждый год было подано деклараций на товары в количестве, установленном законодательством государств-членов о таможенном регулировании, но не менее 10, или суммарная стоимость перемещенных товаров через таможенную границу Союза за каждый год составляет величину, определенную законодательством государств-членов о таможенном регулировании, но не менее суммы, эквивалентной 500 тысячам евро по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом заявления;
лицами, осуществляющими внешнеэкономическую деятельность по оказанию услуг по перевозке товаров, за каждый год было подано не менее 250 транзитных деклараций;

кеден өкілі ретінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде. бірақ әрбір жыл үшін берген кемінде 200 кедендік декларациясы немесе олар кедендік декларацияда мәлімделген тауарлардың әрбір жыл үшін жиынтық сомасы, мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған, бірақ кеден органы өтінішті тіркеген күні қолданылатын валюта бағамы бойынша кемінде 500 мың еуроға балама сома шамасын құрауы;
уақытша сақтау қоймаларының иелері, кеден қоймалары ретінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тауарларды сақтауды жүзеге асырған әрбір жыл үшін жиынтық сомасы мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген, бірақ кеден органы өтінішті тіркеген күні қолданылатын валюта бағамы бойынша кемінде 500 мың евроға балама сомадан аспайтын шаманы құрауы;
кедендік тасымалдаушы ретінде кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың әрбір жыл үшін берген 250-ден кем емес транзиттік декларациялары;
2) осы Кодекстің 436-бабына сәйкес берілген уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуі;
3) барлық мүше мемлекеттерде кеден органы өтінішті тіркеу күні белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі орындалмаған міндеттердің болмауы;
4) кеден органына өтінішті тіркеу күні осы заңды тұлға тіркелген мүше мемлекетте мүше мемлекеттердің салық және алымдар туралы заңнамасына (салық заңнамасына) сәйкес берешектердің (бересінің) болмауы;
5) кеден органына өтінішті тіркеу күніне дейін 1 жыл ішінде осы заңды тұлғаны барлық мүше мемлекеттерде жасағаны үшін жауаптылыққа тарту мүше мемлекеттердің заңнамасында уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуден бас тарту үшін негіз ретінде айқындалған әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тарту фактісінің болмауы;
6) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның акцияларының 10 және одан көп пайызы бар, мүше мемлекеттердің осы заңды тұлғаның акционерлері, оның құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтері болып табылатын жеке тұлғаларын, өндірісі кеден және өзге де мемлекеттік органдардың жүргізуіне жатқызылған қылмыс немесе қылмыстық құқық бұзушылық үшін қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілерінің болмауы және жасағаны үшін мүше мемлекеттердің заңнамасында уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуден бас тарту үшін негіз ретінде айқындалған жауаптылыққа тарту;

лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела в качестве таможенного представителя, за каждый год было подано таможенных деклараций в количестве, установленном законодательством государств-членов о таможенном регулировании, но не менее 200, или суммарная стоимость товаров, заявленная в поданных ими таможенных декларациях, за каждый год составляет величину, определенную законодательством государств-членов о таможенном регулировании, но не менее суммы, эквивалентной 500 тысячам евро по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом заявления;
лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела в качестве владельцев складов временного хранения, таможенных складов, осуществлено хранение товаров, суммарная стоимость которых за каждый год составляет величину, установленную законодательством государств-членов о таможенном регулировании, но не менее суммы, эквивалентной 500 тысячам евро по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом заявления;
лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела в качестве таможенного перевозчика, за каждый год было подано не менее 250 транзитных деклараций;
2) обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, предоставленное в соответствии со статьей 436 настоящего Кодекса;
3) отсутствие во всех государствах-членах на день регистрации таможенным органом заявления не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
4) отсутствие в государстве-члене, в котором зарегистрировано это юридическое лицо, на день регистрации таможенным органом заявления задолженности (недоимки) в соответствии с законодательством о налогах и сборах (налоговым законодательством) государств-членов;
5) отсутствие фактов привлечения во всех государствах-членах этого юридического лица к административной ответственности в течение 1 года до дня регистрации таможенным органом заявления за административные правонарушения, привлечение к ответственности за совершение которых законодательством государств-членов определено в качестве основания для отказа во включении в реестр уполномоченных экономических операторов;
6) отсутствие фактов привлечения во всех государствах-членах физических лиц государств-членов, являющихся акционерами этого юридического лица, имеющими 10 и более процентов акций юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, его учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами, к уголовной ответственности за преступления или уголовные правонарушения, производство по которым отнесено к ведению таможенных и иных государственных органов и привлечение к ответственности за совершение которых законодательством государств-членов определено в качестве основания для отказа во включении в реестр уполномоченных экономических операторов;

7) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сай келетін, кедендік операциялар жасау кезінде кеден органдарына ұсынатын мәліметтерді шаруашылық операцияларды жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін және кеден органдарының осындай мәліметтерге қол жеткізуін (оның ішінде қашықтықтан) қамтамасыз ететін тауарларды есепке алу жүйесінің болуы бірінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Комиссия тауарларды есепке алу жүйесіне қойылатын типтік талаптарды айқындауға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағы 5 және 6-тармақшаларында көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыстар немесе қылмыстық құқық бұзушылық үшін әкімшілік және қылмыстық жауаптылықты көздейтін мүше мемлекеттердің әкімшілік және қылмыстық заңнамасының баптары туралы ақпарат, осындай әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыстар немесе қылмыстық құқық бұзушылықтардың құрамы мен санкциясы көрсетіле отырып, кеден органдары осындай баптардың жалпы тізбесін қалыптастыру және Интернет желісіндегі Одақтың ресми сайтына оларды орналастыру үшін Комиссияға жолдайды.
Көрсетілген баптардың жалпы тізбесінің форматын, оларды қалыптастыру, оны жүргізу және олардан мәліметтерді пайдалану тәртібін, сондай-ақ техникалық шарттары мен тәртібін, оның ішінде баптар туралы ақпаратты ұсыну құрылымы мен форматын Комиссия айқындайды.
3. Мыналар:
1) осы баптың 1-тармағы 1, 3 - 7-тармақшаларында көрсетілген шарттар;
2) осы баптың 7-тармағына сәйкес айқындалған мәнге осы заңды тұлғаның қаржылық тұрақтылығының сәйкестігі;
3) тауарларды уақытша сақтауға арналған құрылыстардың, үй-жайлардың (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдардың (ашық алаңның бөлігі) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында немесе жалға алынған болуы екінші типтегі куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Егер құрылыстар, үй-жайлар (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдар (ашық аланның бөлігі) жалға алынған болса, мұндай құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайдың бөлігі) және (немесе) ашық алаңдарға (ашық алаңның бөлігі) қатысты жалға алу шарты өтінішті беру күні кемінде бір жыл мерзімге жасалуға тиіс;
4) аумағында тауарларды уақытша сақтау кедендік транзиттің кедендік рәсім қолданысын аяқтау жүзеге асырылатын және (немесе) уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның көлік құралдары мен жұмыскерлеріне кедендік бақылау жүргізілетін құрылыстарға, үй-жайларға (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңдарға (ашық алаңның бөлігі) Комиссия қоятын талаптарды сақтауы екінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу екінші үлгідегі куәлік беру шарттары болып табылады.

7) наличие системы учета товаров, отвечающей установленным законодательством государств-членов о таможенном регулировании требованиям, позволяющей сопоставлять сведения, представленные таможенным органам при совершении таможенных операций, со сведениями о проведении хозяйственных операций и обеспечивающей доступ (в том числе удаленный) таможенных органов к таким сведениям. Комиссия вправе определять типовые требования к системе учета товаров.
2. Информация о статьях административного и уголовного законодательства государств-членов, предусматривающих административную и уголовную ответственность за административные правонарушения и преступления или уголовные правонарушения, указанные в подпунктах 5 и 6 пункта 1 настоящей статьи, с указанием составов и санкций таких административных правонарушений и преступлений или уголовных правонарушений направляется таможенными органами в Комиссию для формирования общего перечня таких статей и их размещения на официальном сайте Союза в сети Интернет.
Формат общего перечня указанных статей, порядок его формирования, ведения и использования сведений из него, а также порядок и технические условия, в том числе структура и формат представления информации о статьях, определяются Комиссией.
3. Условиями включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства второго типа являются:
1) условия, указанные в подпунктах 1, 3 - 7 пункта 1 настоящей статьи;
2) соответствие финансовой устойчивости этого юридического лица значению, определенному в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
3) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), предназначенных для временного хранения товаров. Если сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок) находятся в аренде, на день подачи заявления договор аренды в отношении таких сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок) должен быть заключен на срок не менее 1 года;
4) соблюдение определяемых Комиссией требований к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок), на территории которых будет осуществляться временное хранение товаров, завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита и (или) проводиться таможенный контроль, к транспортным средствам и работникам юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов.

4. Егер тауарларды өндіру және (немесе) тауарларды экспорттау бойынша қызметті жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңды тұлғасының қаржылық тұрақтылығы осы баптың 7-тармағына сәйкес айқындалған мәнге сәйкес келмеген жағдайда, екінші үлгідегі куәлік бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарты мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында кеден органы өтінішті тіркеген күні қолданылатын валюта бағамы бойынша 150 мың евродан кем баламалы мөлшерде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді ұсыну белгіленуі мүмкін.
5. Мыналар:
1) кеден органы өтінішті тіркеген күнге дейін кемінде 2 жыл бойы бірінші немесе екінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлға уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілгенде үшінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады. Көрсетілген мерзімге куәліктің қолданысы осы Кодекстің 435-бабы 1-тармағының 11 және 12-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 435-бабы 1-тармағына сәйкес куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған кезең қосылмайды;
2) осы баптың 3-тармағында көрсетілген шарттар үшінші типті куәлікті бере отырып, заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттары болып табылады.
6. Мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге қосымша шарттар белгіленуі мүмкін.
7. Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның қаржылық тұрақтылығын және қаржылық тұрақтылығын сипаттайтын және осы тізілімге енгізу үшін қажетті мәндерді айқындау тәртібін Комиссия және Комиссия көздеген жағдайларда мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
434-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу тәртібі
1. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу үшін заңды тұлға (осы бапта бұдан әрі - өтініш беруші) заңнамаға сәйкес өзі құрылған мүше мемлекеттің уәкілетті кеден органына өтініш береді.
Көрсетілген өтініштің нысанын, оны толтыру тәртібі мен онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттардың тізбесін Комиссия айқындайды.
2. Өтінішке мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар қоса беріледі.
Өтінішке құжаттар, егер мұндай құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) мәліметтердің бірін кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйесінен кеден органдары, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (ұйымдары) ақпараттық жүйелерінен алуға болатын болса кеден органына ұсынылмауы мүмкін.

4. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может быть установлено, что в случае, если финансовая устойчивость юридического лица государства-члена, осуществляющего деятельность по производству товаров и (или) экспортирующего товары, не соответствует значению, определенному в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, условием включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства второго типа является предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в размере, эквивалентном не менее чем 150 тысячам евро по курсу валют, действующему на день регистрации таможенным органом заявления.
5. Условиями включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства третьего типа являются:
1) юридическое лицо включено в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого или второго типа в течение не менее 2 лет до дня регистрации таможенным органом заявления. В указанный срок не включается период, в течение которого действие свидетельства приостановлено в соответствии с пунктом 1 статьи 435 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда действие свидетельства было приостановлено по основаниям, предусмотренным подпунктами 11 и 12 пункта 1 статьи 435 настоящего Кодекса;
2) условия, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
6. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться дополнительные условия включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов.
7. Порядок определения финансовой устойчивости юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, и значений, характеризующих финансовую устойчивость и необходимых для включения в этот реестр, определяется Комиссией и законодательством государств-членов в случаях, предусмотренных Комиссией.
Статья 434. Порядок включения в реестр уполномоченных экономических операторов
1. Для включения в реестр уполномоченных экономических операторов юридическое лицо (далее в настоящей статье - заявитель) подает уполномоченному таможенному органу государства-члена, в соответствии с законодательством которого оно создано, заявление.
Форма указанного заявления, порядок ее заполнения и перечень документов, подтверждающих заявленные в нем сведения, определяются Комиссией.
2. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие заявленные в нем сведения.
Заявление может не сопровождаться представлением таможенному органу документов, если сведения о таких документах и (или) сведения из них могут быть получены таможенными органами из информационных систем, используемых таможенными органами, а также из информационных систем государственных органов (организаций) государств-членов в рамках информационного взаимодействия.

3. Бірінші және екінші типтегі куәліктерді алумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу үшін өтініш беруші 1 өтініш беруге құқылы.
4. Кеден органы өтінішті тіркеген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өтінішті қарау не оны қараудан бас тарту туралы шешім қабылданды.
Өтінішті қараудан бас тарту үшін негіздер болған жағдайда кеден органы бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды.
5. Кеден органы мынадай:
1) өтініш белгіленген нысанға сәйкес толтырылмаса не электрондық құжат түріндегі өтініштің құрылымы мен форматы осы өтініштің белгіленген құрылымы мен форматына сәйкес келмеген;
2) өтініште көрсетілуге тиісті мәліметтер өтініште көрсетілмеген;
3) өтініш осы Кодекстің 435-бабы 8-тармағының 4 - 7-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша заңды тұлға уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен шығарылған күннен бастап 1 жыл өткенге дейін берілген жағдайларда өтінішті қараудан бас тартады.
6. Өтінішті қарау мерзімі мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленеді және оны тіркеген күннен бастап күнтізбелік 120 күннен аспайды.
7. Осы баптың 2-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, егер өтінішті беру кезінде өтінішті қараудан бас тарту үшін негіздер болмаса, ал онда көрсетілген мәліметтерді өтініш беруші құжаттай растамаған болса, кеден органы өтініш тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде осы құжаттарды 1 ай ішінде ұсыну қажеттілігі туралы өтініш берушіге хабарлайды.
8. Осы баптың 7-тармағына сәйкес сұратылған құжаттар ұсынылған күнге не оларды ұсыну мерзімі өткенге дейін өтінішті қарау мерзімі тоқтатыла тұрады.
9. Өтініш беруші осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттарды ұсынбаған кезде кеден органы өтінішті қараудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
10. Кеден органы уәкілетті операторлар тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаның осы Кодекстің 433-бабының 1-тармағының 3, 5 және 6-тармақшаларында көзделген осындай тізілімге енгізу шарттарын сақтауын тексеру мақсатында кеден органы өтініш тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 371-бабына сәйкес жолдайтын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін беру туралы сұрау салуды жолдайды.
Егер осы Кодекстің 371-бабында көзделген мерзімде осы Кодекстің 433-бабы 1-тармағының 3, 5 және 6-тармақшаларында көрсетілген шарттарды сақтамау туралы мәліметтер қамтылмағаны жөнінде жауап алынса не мұндай жауап алынбаса, кеден органына сұрау салу жіберілген мүше мемлекетте уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізудің осындай шарттары сақталды деп саналады.

3. Для включения в реестр уполномоченных экономических операторов с получением свидетельств первого и второго типов заявитель вправе подать 1 заявление.
4. Таможенный орган в течение 5 рабочих дней со дня регистрации заявления принимает решение о рассмотрении заявления либо об отказе в его рассмотрении.
В случае наличия оснований для отказа в рассмотрении заявления таможенный орган информирует об этом заявителя.
5. Таможенный орган отказывает в рассмотрении заявления в следующих случаях:
1) заявление заполнено не в соответствии с установленной формой, либо структура и формат заявления в виде электронного документа не соответствуют установленным структуре и формату такого заявления;
2) в заявлении не указаны сведения, подлежащие указанию в заявлении;
3) заявление подано до истечения 1 года со дня исключения юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов по основаниям, предусмотренным подпунктами 4 - 7 пункта 8 статьи 435 настоящего Кодекса.
6. Срок рассмотрения заявления устанавливается законодательством государств-членов о таможенном регулировании и не может превышать 120 календарных дней со дня его регистрации.
7. Если при подаче заявления отсутствуют основания для отказа в рассмотрении заявления, а указанные в нем сведения не подтверждены заявителем документально, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым пункта 2 настоящей статьи, таможенный орган в течение 5 рабочих дней со дня регистрации заявления информирует заявителя о необходимости представления таких документов в течение 1 месяца.
8. Течение срока рассмотрения заявления приостанавливается до дня представления запрошенных в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи документов либо истечения срока их представления.
9. При непредставлении заявителем документов в течение срока, указанного в пункте 7 настоящей статьи, таможенный орган принимает решение об отказе в рассмотрении заявления.
10. Запрос о представлении копий документов и (или) сведений, направляемый таможенным органом в соответствии со статьей 371 настоящего Кодекса в целях проверки соблюдения юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, условий включения в такой реестр, предусмотренных подпунктами 3, 5 и 6 пункта 1 статьи 433 настоящего Кодекса, направляется в течение 5 рабочих дней со дня регистрации таможенным органом заявления.
Если в течение сроков, предусмотренных статьей 371 настоящего Кодекса, получен ответ, не содержащий сведений о несоблюдении условий, указанных в подпунктах 3, 5 и 6 пункта 1 статьи 433 настоящего Кодекса, либо такой ответ не получен, считается, что такие условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов в государстве-члене, таможенному органу которого направлен запрос, соблюдены.

11. Бірінші немесе екінші типті куәліктерді бере отырып, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті қарау нәтижелері бойынша, егер мұндай тізілімге енгізудің шарты уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету болса, кеден органы тұлғаны осы Кодекстің 433-бабы 1-тармағының 1, 3-7-тармақшаларында немесе 3-тармағының 1, 3 және 4-тармақшаларында белгіленген шарттарды сақтау туралы хабардар етеді не мұндай тізілімге енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
12. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын құжаттар кеден органы көрсетілген хабарламаны жолдаған күннен бастап 2 айдан кешіктірілмей ұсынылады.
Бұл ретте кеден органы көрсетілген хабарламаны жолдаған күннен бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді растайтын құжаттарды ұсынған күнге дейінгі кезеңге өтінішті қарау мерзімі тоқтатыла тұрады.
13. Кеден органы уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуін ұсынуды тиісінше растайтын құжаттарды табыс еткен күннен бастап, күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей өтініш берушіні уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы шешім қабылдайды.
14. Егер осы баптың 12-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзім өткенге дейін уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуін ұсынуды растайтын құжаттар табыс етілмесе не табыс етілген құжаттар уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз етуін ұсынуды тиісінше растамаса, кеден органы көрсетілген мерзім өткен күннен бастап күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей өтініш берушіні уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
15. Екінші типті не үшінші типті куәлікті бере отырып. уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті қарау нәтижесі бойынша, егер уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерді орындауын қамтамасыз ету мұндай тізілімге енгізудің шарты болып табылмаса, кеден органы осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей өтініш берушіні уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу не мұндай тізілімге енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Кодекстің 433-бабында белгіленген шарттардың сақталмауы уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуден бас тартуға негіз болып табылады.

11. По результатам рассмотрения заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого или второго типа, если условием включения в такой реестр является обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, таможенный орган уведомляет лицо о соблюдении условий, установленных подпунктами 1, 3 - 7 пункта 1 или подпунктами 1, 3 и 4 пункта 3 статьи 433 настоящего Кодекса, либо принимает решение об отказе во включении в такой реестр.
12. Документы, подтверждающие предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, представляются не позднее 2 месяцев со дня направления таможенным органом указанного уведомления.
При этом на период со дня направления таможенным органом указанного уведомления до дня представления документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, срок рассмотрения заявления приостанавливается.
13. Таможенный орган не позднее 10 календарных дней со дня представления документов, надлежащим образом подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, принимает решение о включении заявителя в реестр уполномоченных экономических операторов.
14. Если до истечения срока, указанного в абзаце первом пункта 12 настоящей статьи, документы, подтверждающие предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, не представлены либо представленные документы не подтверждают надлежащим образом предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, таможенный орган не позднее 10 календарных дней со дня истечения указанного срока принимает решение об отказе во включении заявителя в реестр уполномоченных экономических операторов.
15. По результатам рассмотрения заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства второго типа, если обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора не является условием включения в такой реестр, либо свидетельства третьего типа таможенный орган не позднее срока, указанного в пункте 6 настоящей статьи, принимает решение о включении заявителя в реестр уполномоченных экономических операторов либо об отказе во включении в такой реестр.
Основанием для отказа во включении в реестр уполномоченных экономических операторов является несоблюдение условий, установленных статьей 433 настоящего Кодекса.

435-бап. Куәліктің қолданылуын тоқтата тұру, жаңарту және уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен шығару үшін негіздер
1. Мыналар:
1) куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы уәкілетті экономикалық оператордың өтініші;
2) уәкілетті экономикалық операторға қатысты банкроттық рәсімнің қозғалуы;
3) уәкілетті экономикалық оператордың осы Кодекстің 442-бабында көзделген міндеттерді орындамауы;
4) егер уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету уәкілетті экономикалық оператордың тізіліміне енгізудің шарты болып табылса, осы Кодекстің 436-бабында көзделген мөлшерде осындай қамтамасыз етудің болмауы;
5) осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағы және 73-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органдары жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімде кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындамау не тиісінше орындамау, сондай-ақ белгіленген мерзімде өсімпұлдарды, пайыздарды төлемеу;
6) уәкілетті экономикалық операторда уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген мүше мемлекеттен өзге мүше мемлекеттерде белгіленген мерзімде кедендік төлемдер, арнайы. демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттерді орындамау туралы ақпараттың болуы;
7) осы Кодекстің 433-бабы 1-тармағының 7-тармақшасында көзделген тауарларды есепке алу жүйесінің болмауы немесе мұндай тауарларды есепке алу жүйесінің кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
8) егер заңды тұлғаның қаржы тұрақтылығы осы Кодекстің 433-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған мәндерге сәйкес келуі уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарты болып табылса, заңды тұлғаның қаржы тұрақтылығының осы мәндерге сәйкес келмеуі;
9) уәкілетті экономикалық оператордың тауарларды уақытша сақтауы үшін арналған құрылыс жайлардың, үй-жайлардың (үй-жайлар бөліктерінің) және (немесе) ашық аландардың (ашық алаңдардың бөліктерінің) меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, жедел басқаруында болуы немесе оларды жалға алуы талабын сақтау уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу шарты болып табылса, мұндай талаптардың сақталмауы;
10) уәкілетті экономикалық оператор қызметкерінің осы Кодекстің 433-бабы 3-тармағы 4-тармақшасына сәйкес Комиссия айқындаған құрылыс жайларға, үй-жайларға (үй-жай (бөліктеріне) және (немесе) ашық алаңдарға (ашық алаң бөліктеріне), көлік құралдарына қойылатын талаптарды сақтауы уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарты болып табылса, уәкілетті экономикалық оператор қызметкерінің ол талаптарды сақтамауы;

Статья 435. Приостановление, возобновление действия свидетельства и основания для исключения из реестра уполномоченных экономических операторов
1. Основаниями для приостановления действия свидетельства являются:
1) заявление уполномоченного экономического оператора о приостановлении действия свидетельства;
2) возбуждение в отношении уполномоченного экономического оператора процедуры банкротства;
3) неисполнение уполномоченным экономическим оператором обязанностей, предусмотренных статьей 442 настоящего Кодекса;
4) отсутствие обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в размере, предусмотренном статьей 436 настоящего Кодекса, если наличие такого обеспечения являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;
5) неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55 и пунктом 3 статьи 73 настоящего Кодекса, а также неуплата в установленные сроки пеней, процентов;
6) информация о наличии у уполномоченного экономического оператора не исполненной в иных государствах-членах, чем государство-член, в котором он был включен в реестр уполномоченных экономических операторов, в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
7) отсутствие системы учета товаров, предусмотренной подпунктом 7 пункта 1 статьи 433 настоящего Кодекса, или несоответствие такой системы учета товаров требованиям, установленным законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
8) несоответствие финансовой устойчивости юридического лица значениям, определенным в соответствии с пунктом 7 статьи 433 настоящего Кодекса, если соответствие финансовой устойчивости юридического лица таким значениям являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;
9) отсутствие в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений, помещений (частей помещений) и (или) открытых площадок (частей открытых площадок), предназначенных для временного хранения товаров уполномоченным экономическим оператором, если соблюдение таких требований являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;
10) несоблюдение определенных Комиссией в соответствии с подпунктом 4 пункта 3 статьи 433 настоящего Кодекса требований к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок), транспортным средствам, работникам уполномоченного экономического оператора, если соблюдение таких требований являлось условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов;

11) жасағаны үшін жауапкершілікке тарту мүше мемлекеттердің заңнамасында куәлік қолданысын тоқтата тұру үшін негіз ретінде айқындалған, уәкілетті экономикалық операторға қатысты мүше мемлекеттердің бірінде әкімшілік құқық бұзушылық жасау белгілері бойынша әкімшілік құқық бұзушылық (әкімшілік процесстің басталуы) туралы істің қозғалуы;
12) қылмыс немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасау белгілері бойынша іс жүргізу кедендік және өзге де мемлекеттік органдардың жүргізуіне жататын және жасағаны үшін жауапкершілікке тарту мүше мемлекеттердің заңнамасында куәлік қолданысын тоқтата тұру үшін негіз ретінде айқындалса, мүше мемлекеттердің уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғалардың акцияларының 10 және одан да көп пайызы бар акционерлер, осындай заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары), басқарушылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты кез келген мүше мемлекетте қылмыстық істің қозғалуы куәліктің қолданысын тоқтата тұру үшін негіз болып табылады.
2. Кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасында куәліктің қолданысын тоқтата тұру үшін қосымша негіздер белгіленуі мүмкін.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген негіздердің бар болуы туралы ақпаратты алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органы куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
4. Куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған кеден органы, оны қабылдаған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мұндай шешім туралы тоқтата тұрудың негіздерін көрсете отырып, уәкілетті экономикалық операторға хабарлайды, сондай-ақ бұл туралы ақпараты осы Кодекстің 368-бабына сәйкес сол мүше мемлекеттің кеден органдарына және басқа мүше мемлекеттердің кеден органдарына беріледі.
5. Осы баптың 1-тармағы 3 - 10-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша куәліктің қолданысын тоқтата тұрған жағдайда, уәкілетті экономикалық оператор куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 120 күннің ішінде куәліктің қолданысын тоқтата тұруға байланысты себептерді жойылғанын кеден органына растауға міндетті.
6. Егер уәкілетті экономикалық оператор куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 120 күн ішінде куәліктің қолданысын тоқтата тұруға байланысты себептердің жойылғанын растаған болса, кеден органы мұндай растауды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде куәліктің қолданысын жаңартады және осы Кодекстің 368-бабына сәйкес ол туралы уәкілетті экономикалық операторды, өз мүше мемлекетінің кеден органдарын және басқа мүше мемлекеттердің кеден органдарын хабардар етеді.

11) возбуждение в отношении уполномоченного экономического оператора дела об административном правонарушении (начало административного процесса) хотя бы в одном из государств-членов по признакам совершения административного правонарушения, привлечение к ответственности за совершение которого законодательством государств-членов определено в качестве основания для приостановления действия свидетельства;
12) возбуждение в любом из государств-членов уголовного дела в отношении физических лиц государств-членов, являющихся акционерами, имеющими 10 и более процентов акций юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов, учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами таких юридических лиц, по признакам совершения преступления или уголовного правонарушения, производство по которым отнесено к ведению таможенных и иных государственных органов и привлечение к ответственности за совершение которых законодательством государств-членов определено в качестве основания для приостановления действия свидетельства.
2. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться дополнительные основания для приостановления действия свидетельства.
3. Таможенный орган не позднее 10 рабочих дней со дня получения информации о наличии оснований, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, принимает решение о приостановлении действия свидетельства.
4. Таможенный орган, принявший решение о приостановлении действия свидетельства, в течение 5 рабочих дней со дня его принятия уведомляет о таком решении уполномоченного экономического оператора с указанием оснований приостановления, а также доводит информацию об этом до таможенных органов этого государства-члена и таможенных органов других государств-членов в соответствии со статьей 368 настоящего Кодекса.
5. В случае приостановления действия свидетельства по основаниям, предусмотренным подпунктами 3 - 10 пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный экономический оператор обязан подтвердить таможенному органу устранение причин, в связи с которыми было приостановлено действие свидетельства, в течение 120 календарных дней с даты получения уведомления о приостановлении действия свидетельства.
6. Если в течение 120 календарных дней с даты получения уведомления о приостановлении действия свидетельства уполномоченный экономический оператор подтвердил устранение причин, в связи с которыми было приостановлено действие свидетельства, таможенный орган в течение 5 рабочих дней со дня получения такого подтверждения возобновляет действие свидетельства и информирует об этом уполномоченного экономического оператора, таможенные органы своего государства-члена и таможенные органы других государств-членов в соответствии со статьей 368 настоящего Кодекса.

7. Осы баптың 1-тармағы 11 және 12-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған куәліктің қолданысы:
1) қылмыстық не әкімшілік жауапкершіліктен босату туралы соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімі;
2) қылмыстық істі не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтау туралы соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды тұлғаның) шешімі күшіне енген күннен бастап 5 жұмыс күн ішінде жаңартылады.
8. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды шығару үшін мыналар:
1) уәкілетті экономикалық оператордың өзін уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен шығару туралы өтініші;
2) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның таратылуы;
3) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы;
4) уәкілетті экономикалық оператор куәліктің қолданысын тоқтата тұруға байланысты себептердің жойылғанын куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 120 күн ішінде растамауы;
5) жасағаны үшін жауаптылыққа тартылуы мүше мемлекеттердің заңнамасында уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды шығару үшін негіз ретінде айқындалған әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соттың немесе өзге де уәкілетті орган (лауазымды тұлға) шешімінің күшіне енуі;
6) жасағаны үшін жауаптылыққа тартылуы мүше мемлекеттердің заңнамасында уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды шығару үшін негіз ретінде айқындалған қылмысты (қылмыстық құқық бұзушылықты) жасағаны үшін сот үкімінің күшіне енуі;
7) уәкілетті экономикалық оператордың осы Кодекстің 442-бабында көзделген міндеттерді күнтізбелік жылдың ішінде 2 немесе одан да көп орындамауы негіз болып табылады.
9. Кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасында уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды алып тастау үшін қосымша негіздер белгіленуі мүмкін.
10. мүше мемлекеттердің заңнамаларында осы баптың 1-тармағы 11) тармақшасында көзделген негіз бойынша куәліктің қолданысын кеден органы не тоқтатқызбайтын не осы баптың 8-тармағы 5-тармақшасында көзделген негіздер бойынша заңды тұлға уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен алып тасталмайтын шарттар белгіленуі мүмкін.

7. Действие свидетельства, приостановленного по основаниям, предусмотренным подпунктами 11 и 12 пункта 1 настоящей статьи, возобновляется в течение 5 рабочих дней со дня вступления в силу:
1) решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица) об освобождении от уголовной либо административной ответственности;
2) решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица) о прекращении уголовного дела либо дела об административном правонарушении.
8. Основаниями для исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов являются:
1) заявление уполномоченного экономического оператора об исключении его из реестра уполномоченных экономических операторов;
2) ликвидация юридического лица, включенного в реестр уполномоченных экономических операторов;
3) реорганизация юридического лица, включенного в реестр уполномоченных экономических операторов, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством государств-членов;
4) неподтверждение уполномоченным экономическим оператором в течение 120 календарных дней с даты получения уведомления о приостановлении действия свидетельства устранения причин, в связи с которыми было приостановлено действие свидетельства;
5) вступление в силу решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица) о привлечении к административной ответственности за совершение административного правонарушения, привлечение к ответственности за совершение которого законодательством государств-членов определено в качестве основания для исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов;
6) вступление в силу приговора суда за совершение преступления (уголовного правонарушения), привлечение к ответственности за совершение которого законодательством государств-членов определено в качестве основания для исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов;
7) неисполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора, предусмотренных статьей 442 настоящего Кодекса, 2 раза и более в течение календарного года.
9. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании могут устанавливаться дополнительные основания для исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов.
10. Законодательством государств-членов могут устанавливаться условия, при которых действие свидетельства по основанию, предусмотренному подпунктом 11 пункта 1 настоящей статьи, не приостанавливается таможенным органом либо юридическое лицо по основаниям, предусмотренным подпунктом 5 пункта 8 настоящей статьи, не исключается из реестра уполномоченных экономических операторов.

11. Кеден органы осы баптың 8-тармағында көзделген негіздер туындаған немесе олар туралы ақпаратты алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен заңды тұлғаны алып тастау туралы шешім қабылданды.
12. Осы баптың 8-тармағы 4 - 7-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды алып тастаған жағдайда, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті мұндай тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен алып тастаған күннен бастап 1 жыл өткеннен кейін берілуі мүмкін.
13. Кеден органы уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен заңды тұлғаны шығарып тастау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде алып тастаудың негізін көрсете отырып, ол туралы уәкілетті экономикалық операторға хабарлайды, сондай-ақ осы Кодекстің 368-бабына сәйкес өзі мүше мемлекетінің кеден органдарына және басқа да мүше мемлекеттердің кеден органдарына бұл туралы ақпаратты жеткізеді.
436-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету
1. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету, мұндай қамтамасыз ету уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарты болып табылған жағдайларда ұсынылады.
2. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету осы Кодекске сәйкес мұндай заңды тұлғада кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндет туындаған не ол кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушімен кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша ортақ міндеттерді бірге көтерген жағдайларда уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етеді.
3. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлға не осындай тізілімге енгізілген заңды тұлға уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы немесе уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындау мөлшерін азайту туралы немесе бір қамтамасыз ету тәсілін басқасымен ауыстыру туралы өтініш берілген кеден органына не мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалған өзге кеден органына табыс етіледі.

11. Таможенный орган не позднее 10 рабочих дней со дня возникновения оснований, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи, или получения информации о них принимает решение об исключении юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов.
12. В случае исключения уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов по основаниям, предусмотренным подпунктами 4 - 7 пункта 8 настоящей статьи, заявление о включении в реестр уполномоченных экономических операторов может быть подано по истечении 1 года со дня исключения такого лица из реестра уполномоченных экономических операторов.
13. Таможенный орган в течение 5 рабочих дней со дня принятия решения об исключении юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов уведомляет об этом уполномоченного экономического оператора с указанием оснований для исключения, а также доводит информацию об этом до таможенных органов своего государства-члена и таможенных органов других государств-членов в соответствии со статьей 368 настоящего Кодекса.
Статья 436. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора
1. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется в случаях, когда такое обеспечение является условием включения в реестр уполномоченных экономических операторов.
2. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивает исполнение обязанности уполномоченного экономического оператора по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в случаях, когда в соответствии с настоящим Кодексом у такого юридического лица возникает обязанность по уплате таких таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо оно несет солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с плательщиком таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
3. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется юридическим лицом, претендующим на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, либо юридическим лицом, включенным в такой реестр, таможенному органу, которому подано заявление о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, или о снижении размера обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, или о замене одного способа обеспечения другим, либо иному таможенному органу, определенному в соответствии с законодательством государств-членов.

4. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындау осы Кодекстің 63-бабы 1-тармағында көрсетілген не кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 63-бабы 1-тармағының алтыншы абзацына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етіледі.
5. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін осы баптың 3-тармағында көрсетілген заңды тұлға осы Кодекстің 63-бабы 1-тармағында көрсетілген не кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 63-бабы 1-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамаларында белгіленген тәсілдердің кез-келгенін таңдауға құқылы.
6. Кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамаларында уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету арнайы тәсілмен (тәсілдермен) қамтамасыз етілетіні белгіленуі мүмкін.
7. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындау осы баптың 3-тармағында көрсетілген заңды тұлғаның таңдауы бойынша осы баптың 6-тармағын ескере отырып, бірнеше тәсілдермен қамтамасыз етілуі мүмкін.
8. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді табыс еткен заңды тұлға, егер осы Кодекстің 11-бөліміне, 77 және 270-баптарына сәйкес алмастырылатын уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуге өндіріп алу қолданылмаса, осы баптың 6-тармағын ескере отырып, қамтамасыз етудің бір тәсілін басқасына ауыстыруды жүзеге асыруға құқылы.
9. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындау заңды тұлға уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген кезеңінің ішінде, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындау - кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттерді тоқтатуға дейін үздіксіз қамтамасыз етілуі тиіс.
10. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің тәсілдерін қолдану тәртібі, қамтамасыз етудің бір тәсілінен басқасына ауыстырудың тәртібі, осы баптың 13 - 16-тармақтарына сәйкес уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің мөлшерін төмендету тәртібі, сондай-ақ мұндай қамтамасыз ету ұсынылатын валюта уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді ұсынатын кеден органының мүше мемлекетінің заңнамасында белгіленеді.

4. Исполнение обязанности уполномоченного экономического оператора обеспечивается способами, указанными в пункте 1 статьи 63 настоящего Кодекса либо установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
5. Для обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора юридическое лицо, указанное в пункте 3 настоящей статьи, вправе выбрать любой из способов, указанных в пункте 1 статьи 63 настоящего Кодекса либо установленных законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
6. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может устанавливаться, что исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается определенным способом (способами).
7. Исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора может быть обеспечено несколькими способами по выбору юридического лица, указанного в пункте 3 настоящей статьи, с учетом пункта 6 настоящей статьи.
8. Юридическое лицо, предоставившее обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, вправе осуществить замену одного способа обеспечения другим с учетом пункта 6 настоящей статьи, если на заменяемое обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора не обращено взыскание в соответствии с главой 11, статьями 77 и 270 настоящего Кодекса.
9. Исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора должно обеспечиваться непрерывно в течение периода, в котором юридическое лицо включено в реестр уполномоченных экономических операторов, а исполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - до прекращения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
10. Порядок применения способов обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, порядок замены одного способа обеспечения другим, порядок снижения размера обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в соответствии с пунктами 13 - 16 настоящей статьи, а также валюта, в которой предоставляется такое обеспечение, устанавливаются законодательством государства-члена, таможенному органу которого предоставляется обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора.

11. Егер уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді ұсыну үшін мұндай қамтамасыз етілу мөлшері белгіленген шетел валютасын осы баптың 10-тармағына сәйкес мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген валютаға қайта есептеу талап етілсе, мұндай қайта есептеу кепілгерлік шарт немесе мүліктік кепіл туралы шарт жасасу күні (мұндай шарттарға өзгерістер енгізу кезінде - кепілгерлік шартқа немесе мүліктік кепіл туралы шартына өзгерістер енгізу туралы шарт жасасу күні), ал уәкілетті экономикалық оператор міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді ұсыну кезінде өзге тәсілмен:
1) заңды тұлғаны осындай тізілімге енгізу мақсатында уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді ұсыну кезінде, - уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізудің шарттарын сақтау туралы хабарламаны кеден органдары тіркеген күні;
2) уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің сомасын төмендету туралы уәкілетті экономикалық оператордың өтінішін кеден органдары тіркеген күні;
3) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізудің шарттарын сақтау мақсатында қамтамасыз ету тәсілінің бірінен басқасына ауыстыру не басқа уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды ұсыну кезінде уәкілетті экономикалық оператордың өтінішін кеден органы тіркеген күні валютаның қолданыстағы бағамы бойынша жүргізіледі.
12. Бірінші типті куәлікті бере отырып, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізу кезінде кем дегенде 1 млн. евроға баламалы мөлшерінде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету ұсынылады.
13. Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 2 жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда. онда 3-ші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 700 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
14. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 4 жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда 5-ші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 500 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
15. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 5 жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда 6-шы жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 300 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.

11. В случае если для предоставления обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора требуется произвести пересчет иностранной валюты, в которой установлен размер такого обеспечения, в валюту, установленную законодательством государства-члена в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, такой пересчет производится по курсу валют, действующему на день заключения договора поручительства или договора о залоге имущества (при внесении изменений в такие договоры - на день заключения договора о внесении изменений в договор поручительства или договор о залоге имущества), а при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора - иными способами:
1) на день регистрации таможенным органом уведомления о соблюдении условий включения в реестр уполномоченных экономических операторов - при предоставлении обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в целях включения юридического лица в такой реестр;
2) на день регистрации таможенным органом заявления уполномоченного экономического оператора о снижении суммы обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора;
3) на день регистрации таможенным органом заявления уполномоченного экономического оператора о замене одного способа обеспечения другим либо при предоставлении другого обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в целях соблюдения условий включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов.
12. При включении юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется в размере, эквивалентном не менее чем 1 миллиону евро.
13. В случае если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение 2 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 3-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 700 тысячам евро.
14. В случае если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение 4 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 5-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 500 тысячам евро.
15. В случае если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение 5 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 6-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 300 тысячам евро.

16. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 6 жыл ішінде бірінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда 7-ші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 150 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
17. Кеден органы өтінішті тіркеген күні екінші және үшінші үлгідегі куәлігі бар уәкілетті экономикалық операторы болып табылатын заңды тұлғаға бірінші үлгідегі куәлікті бере отырып, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу кезінде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету осы баптың 12-тармағына сәйкес айқындалған мөлшерде не осы баптың 18 - 21-тармақтарына сәйкес айқындалған мөлшерде ұсынылады.
18. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 2 жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда үшінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 700 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
19. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 4 жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда бесінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 500 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
20. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 5 жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда алтыншы жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 300 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
21. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаны енгізген күннен бастап 6 жыл ішінде екінші және үшінші үлгідегі куәлік тоқтатылмаған жағдайда, онда жетінші жылдан бастап уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету кем дегенде 150 мың евроға баламалы мөлшерінде қамтамасыз етіледі.
22. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне, кеден өкілдерінің тізіліміне, кеден тасымалдаушыларының тізіліміне және (немесе) электрондық сауда операторларының тізіліміне заңды тұлғаны енгізу кезінде уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету және кеден өкілі, кеден тасымалдаушысы және (немесе) электрондық сауда операторы ретінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 399-бабы 9-тармағын есепке ала отырып, ұсынылады.

16. В случае если свидетельство первого типа не приостанавливалось в течение 6 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 7-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 150 тысячам евро.
17. При включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа юридического лица, являющегося на день регистрации таможенным органом заявления уполномоченным экономическим оператором, имеющим свидетельство второго или третьего типа, обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется в размере, определенном в соответствии с пунктом 12 настоящей статьи, либо в размере, определенном в соответствии с пунктами 18 - 21 настоящей статьи.
18. В случае если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение 2 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 3-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 700 тысячам евро.
19. В случае если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение 4 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 5-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 500 тысячам евро.
20. В случае если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение 5 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 6-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 300 тысячам евро.
21. В случае если свидетельство второго или третьего типа не приостанавливалось в течение 6 лет со дня включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, то начиная с 7-го года исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 150 тысячам евро.
22. При включении юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, реестр таможенных представителей, реестр таможенных перевозчиков и (или) реестр операторов электронной торговли обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора и обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела в качестве таможенного представителя, таможенного перевозчика и (или) оператора электронной торговли, предоставляются с учетом пункта 16 статьи 399 настоящего Кодекса.

23. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді қайтару, мұндай заңды тұлғада, мынадай:
уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер заңды тұлғаны осы тізілімге енгізуден бас тарту;
осы баптың 8-тармағына сәйкес уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің бір тәсілін басқасымен ауыстыру;
осы бапта көзделген жағдайларда уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етудің қажетті мөлшерін азайту;
егер мұндай тізілімге енгізу уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету шарты болып табылса. уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен уәкілетті экономикалық операторды шығару;
үшінші типті куәлікті бере отырып, уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне заңды тұлғаларды енгізу жағдайларында белгіленген мерзімде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын. өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттер болмаған кезде жүзеге асырылады.
24. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді қайтару, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осындай қамтамасыз ету ұсынылған мүше мемлекеттің кеден органы жүзеге асырады.
25. Егер уәкілетті экономикалық операторға қатысты кедендік тексеру нысанында кедендік бақылау жүргізілсе, уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді қайтару, мұндай тексеру аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуді қайтаруды жүзеге асыру үшін сақталуы міндетті өзге де шарттар белгіленуі мүмкін.
26. Мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін осы Кодекстің 63-бабы 1-тармағының 2 - 4-тармақшаларында көрсетілген не осы Кодекстің 63-бабы 2-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәсілдермен уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету ұсынылғанын растайтын құжаттарды қайтару тәртібі мен жағдайлары белгіленуі мүмкін.
27. Осы Кодекстің 399-бабы 16-тармағына сәйкес берілген уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз ету осы Кодекстің 399-бабы 2-тармағына және осы баптың 2-тармағына сәйкес кедендік баждарды. салықтарды. арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз етуі тиіс.

23. Возврат обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора осуществляется при отсутствии у такого юридического лица не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в следующих случаях:
1) отказ юридическому лицу, претендующему на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, во включении в этот реестр;
2) замена одного способа обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора другим в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи;
3) уменьшение необходимого размера обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора в случаях, предусмотренных настоящей статьей;
4) исключение уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов, если условием включения в такой реестр являлось обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора;
5) включение юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства третьего типа.
24. Возврат обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора осуществляется таможенным органом государства-члена, которому было предоставлено такое обеспечение, в соответствии с законодательством этого государства-члена.
25. Если в отношении уполномоченного экономического оператора проводится таможенный контроль в форме таможенной проверки, возврат обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора осуществляется после завершения такой проверки.
Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные условия, соблюдение которых обязательно для осуществления возврата обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора.
26. Законодательством государств-членов могут устанавливаться порядок и случаи возврата документов, подтверждающих предоставление обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора способами, указанными в подпунктах 2 - 4 пункта 1 статьи 63 настоящего Кодекса либо установленными законодательством государств-членов в соответствии с пунктом 2 статьи 63 настоящего Кодекса для обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.
27. Обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора, предоставленное в соответствии с пунктом 16 статьи 399 настоящего Кодекса, должно обеспечивать исполнение обязанностей по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 399 настоящего Кодекса и пунктом 2 настоящей статьи.

Ескерту. 436-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
437-бап. Уәкілетті экономикалық операторға берілетін арнайы оңайлатулар
1. Арнайы оңайлатулар деп уәкілетті экономикалық оператордың куәлігінің типіне байланысты қолданылатын жекелеген кедендік операциялар жасау және кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері мен осы Кодекстің ережелерін қолданатын өзге де ерекшеліктер түсініледі.
2. Бірінші үлгідегі куәлік уәкілетті экономикалық операторға мынадай:
1) бірінші кезектегі тәртіпте Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуімен, Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетумен тауарларды кедендік декларациялаумен және шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау;
2) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз етуді табыс ету осы Кодекстің 143-бабына сәйкес белгіленген жағдайларда, уәкілетті экономикалық оператор декларанты болатын тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде мұндай қамтамасыз етуді ұсынбау;
3) осы Кодекстің 121 және 122-баптарында көзделген ерекшеліктермен бірге уәкілетті экономикалық оператор декларанты болатын тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз етуді ұсынбау;
4) осы Кодекстің 120 және 441-баптарына сәйкес тауарларға арналған декларацияны беруге дейін тауарларды шығару;
5) бірінші кезектегі тәртіпте кедендік қарап тексеру немесе кедендік тексеру нысанында тағайындаған жағдайда, кедендік бақылау өткізу;
6) кеден органдарының көлік құралдарының жүк тұратын жайларына (бөліктері) немесе олардың бөліктеріне уәкілетті экономикалық оператор салған пломбаларын идентификаттау құралдары ретінде тануы. Мұндай пломбаларға қойылатын талаптарды Комиссия айқындайды;
7) уәкілетті экономикалық оператор тасымалдайтын тауарларға қатысты тауарларды тасымалдау бағдарының белгіленбеуі;
8) кедендік операцияларды жасаудың уақытын қысқартуға және оңтайландыру тәртібіне бағытталған кеден органдары жүргізетін пилоттық жобалар мен тәжірибелерге қатысу басымдылығы;
9) уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тасымалдаушының кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын (жүк тасымалы) тауарларды қоспағанда, кедендік бақылауда тұрған және Одақтың кедендік аумағынан шығарылатын тауарларды тиеуді, қайта тиеуді (қайта аударуды) және өзге де жүк операцияларын, сондай-ақ мұндай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен ауыстыруды, оның ішінде қызмет аймағында тиісті операция жүзеге асырылатын кеден органының рұқсатынсыз немесе оған хабарлаусыз бекітілген пломбалар мен мөрлерді жоюды жүзеге асыру арнайы оңайлатуларын пайдалануға құқық береді.

Сноска. Статья 436 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 437. Специальные упрощения, предоставляемые уполномоченному экономическому оператору
1. Под специальными упрощениями понимаются особенности совершения отдельных таможенных операций и проведения таможенного контроля и иные особенности применения положений настоящего Кодекса, применяемые в зависимости от типа свидетельства уполномоченного экономического оператора.
2. Свидетельство первого типа дает право уполномоченному экономическому оператору пользоваться следующими специальными упрощениями:
1) совершение таможенных операций, связанных с прибытием товаров на таможенную территорию Союза, убытием товаров с таможенной территории Союза, таможенным декларированием и выпуском товаров в первоочередном порядке;
2) непредоставление при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случаях, когда предоставление такого обеспечения установлено в соответствии со статьей 143 настоящего Кодекса;
3) непредоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при выпуске товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, с особенностями, предусмотренными статьями 121 и 122 настоящего Кодекса;
4) выпуск товаров до подачи декларации на товары в соответствии со статьями 120 и 441 настоящего Кодекса;
5) проведение таможенного контроля в случае его назначения в форме таможенного осмотра или таможенного досмотра в первоочередном порядке;
6) признание таможенными органами в качестве средств идентификации пломб, наложенных уполномоченным экономическим оператором на грузовые помещения (отсеки) транспортных средств или их части. Требования к таким пломбам определяются Комиссией;
7) неустановление маршрута перевозки товаров в отношении товаров, перевозимых уполномоченным экономическим оператором;
8) приоритетное участие в проводимых таможенными органами пилотных проектах и экспериментах, направленных на сокращение времени и оптимизацию порядка совершения таможенных операций;
9) осуществление перевозчиком, являющимся уполномоченным экономическим оператором, разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами, находящимися под таможенным контролем и вывозимыми с таможенной территории Союза, за исключением товаров, перевозимых (транспортируемых) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замены транспортных средств международной перевозки, перевозящих такие товары, другими транспортными средствами, в том числе с удалением наложенных пломб и печатей, без разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого осуществляется соответствующая операция, или без его уведомления.

3. Екінші үлгідегі куәлік уәкілетті экономикалық операторға мынадай арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді:
1) уәкілетті экономикалық операторлардың тауарларын уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) уақытша сақтау;
2) егер ол мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделсе, уәкілетті экономикалық оператор болып табылмайтын тұлғалардың тауарларын уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық аландарында (ашық алаңның бөліктерінде), уақытша сақтау;
3) уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу, оларды мұндай кедендік бақылау аймағында орналастыру, мұндай құрылыс жайларда, үй-жайларда (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарда (ашық алаңның бөліктерінде) кедендік транзит кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына байланысты кедендік бақылауды жүргізу және кедендік операцияларды жасау;
4) уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) кедендік бақылау жүргізу;
5) егер мұндай кеден органы бір мүше мемлекеттің аумағында орналасса, тауарлар оның қызмет аумағында орналасқан кеден органынан бөлек кеден органында тауарларды кедендік декларациялаумен және шығару мен байланысты кедендік операцияларды жасау, Кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасында осы арнайы оңайлатуды пайдалану кезінде аталған кедендік операцияларды жасау тәртібі белгіленуі мүмкін.
6) бірінші кезектегі тәртіпте кедендік қарап тексеру немесе кедендік тексеру нысанында тағайындалған жағдайда, кедендік бақылау өткізу;
7) осы баптың 7-тармағына сәйкес айқындалған тәртіпте уәкілетті экономикалық оператордың кеден органдары пайдаланатын идентификаттау құралдарын қолдану;
8) осы Кодекстің 121 және 122-баптарында көзделген ерекшеліктермен бірге декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып тауарларды шығару кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді табыс етпеу;
9) осы Кодекстің 120 және 441-баптарына сәйкес тауарға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару;

3. Свидетельство второго типа дает право уполномоченному экономическому оператору пользоваться следующими специальными упрощениями:
1) временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора товаров уполномоченных экономических операторов;
2) временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора товаров лиц, не являющихся уполномоченными экономическими операторами, если это предусмотрено законодательством государств-членов;
3) доставка товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, их размещение в такой зоне таможенного контроля, проведение таможенного контроля и совершение таможенных операций, связанных с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита, в таких сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок);
4) проведение таможенного контроля в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора;
5) совершение таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и выпуском товаров, в таможенном органе, отличном от таможенного органа, в регионе деятельности которого находятся товары, если такие таможенные органы расположены на территории одного государства-члена. Законодательством государств-членов о таможенном регулировании может устанавливаться порядок совершения указанных таможенных операций при применении этого специального упрощения;
6) проведение таможенного контроля в случае его назначения в форме таможенного осмотра или таможенного досмотра в первоочередном порядке;
7) применение уполномоченным экономическим оператором средств идентификации, используемых таможенными органами в порядке, определенном в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи;
8) непредоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при выпуске товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, с особенностями, предусмотренными статьями 121 и 122 настоящего Кодекса;
9) выпуск товаров до подачи декларации на товары в соответствии со статьями 120 и 441 настоящего Кодекса;

10) уәкілетті экономикалық оператор тауарлардың декларанты болса, осы Кодекстің 59-бабы 1-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру кезінде кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді табыс етпеу.
4. Үшінші үлгідегі куәлік уәкілетті экономикалық операторға осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқық береді.
5. Комиссияның уәкілетті экономикалық операторларға ұсынылатын осы бапта көзделмеген өзге де арнайы оңайлатуларды айқындауға құқығы бар.
6. Комиссия тауарларға қатысты осы бапта көзделген жекелеген арнайы оңайлатулар қолданылмайтын жағдайларды және (немесе) тауарлардың санаттарын айқындауға құқығы бар.
7. Уәкілетті экономикалық операторлардың кеден органдары пайдаланатын идентификаттау құралдарын пайдалану тәртібін, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды Комиссия айқындайды.
438-бап. Бірінші кезектегі тәртіпте кедендік операцияларды жасау
1. Бірінші немесе үшінші типті куәліктері бар уәкілетті экономикалық оператор жасайтын Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуімен немесе Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуімен байланысты кедендік операцияларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында техникалық және инфрақұрылымдық мүмкіндіктер бар болған кезде өтінішті кезектегі тәртіпте жасалады.
2. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында техникалық және инфрақұрылымдық мүмкіндіктері бар болған кезде кеден органдары кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібін ұйымдастыру үшін:
1) мұндай операцияларды жасауға уәкілетті тұлғаны айқындайды;
2) бірінші немесе үшінші типті куәліктері бар уәкілетті экономикалық операторлар үшін мүше мемлекеттердің мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде жекелеген қозғалыс жолақтарын қарастырады және Интернет желідегі өзінің ресми сайттарында мұндай өткізу пункттерінің тізбесін орналастырады.
3. Тауарларды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды кеден органы, егер:
1) тауарлардың декларанты бірінші немесе үшінші типті куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор болып табылса;
2) кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды бірінші немесе үшінші типті куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын кеден өкілі жасаса бірінші кезектегі тәртіпте жүзеге асырылады.
439-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) тауарларды уақытша сақтау ерекшеліктері

10) непредоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин при отсрочке уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с пунктом 1 статьи 59 настоящего Кодекса, если уполномоченный экономический оператор выступает декларантом товаров.
4. Свидетельство третьего типа дает право уполномоченному экономическому оператору пользоваться специальными упрощениями, указанными в пунктах 2 и 3 настоящей статьи.
5. Комиссия вправе определять иные специальные упрощения, не предусмотренные настоящей статьей, предоставляемые уполномоченным экономическим операторам.
6. Комиссия вправе определять случаи и (или) категории товаров, при которых и (или) в отношении которых отдельные специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, не применяются.
7. Порядок применения уполномоченными экономическими операторами средств идентификации, используемых таможенными органами, а также требования к ним определяются Комиссией.
Статья 438. Совершение таможенных операций в первоочередном порядке
1. Таможенные операции, связанные с прибытием товаров на таможенную территорию Союза или убытием товаров с таможенной территории Союза, совершаемые уполномоченным экономическим оператором, имеющим свидетельство первого или третьего типа, совершаются в первоочередном порядке при наличии технических и инфраструктурных возможностей в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза.
2. Для организации первоочередного порядка совершения таможенных операций таможенные органы при наличии технических и инфраструктурных возможностей в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза:
1) определяют должностных лиц для совершения таких операций;
2) предусматривают в автомобильных пунктах пропуска через государственные (таможенные) границы государств-членов отдельные полосы движения для уполномоченных экономических операторов, имеющих свидетельство первого или третьего типа, и размещают перечень таких пунктов пропуска на своих официальных сайтах в сети Интернет.
3. Таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и выпуском товаров, совершаются таможенным органом в первоочередном порядке, если:
1) декларантом товаров является уполномоченный экономический оператор, имеющий свидетельство первого или третьего типа;
2) таможенные операции, связанные с таможенным декларированием, совершаются таможенным представителем, являющимся уполномоченным экономическим оператором, имеющим свидетельство первого или третьего типа.
Статья 439. Особенности временного хранения товаров в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора

1. Тауарларды уақытша сақтау осы Кодекстің 433-бабы 3-тармағының 4 тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келетін екінші немесе үшінші типті куәлігі бар уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңның бөліктерінде) жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құрылыс жайлар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңдар (ашық алаңдардың бөліктері) кедендік бақылау аумағы болып табылады.
3. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтауға рұқсат етілуі мүмкін.
4. Осы Кодекстің 435-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, осы Кодекстің 435-бабы 6 және 7-тармақтарына сәйкес куәліктің қолданысы жаңартылғанға дейін уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) тауарларды уақытша сақтауға орналастыруға рұқсат етілмейді.
440-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу кезінде кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын аяқтаудың ерекшеліктері
1. Тасымалдаушы кедендік транзиттің кеден рәсімінің қолданысын аяқтау үшін уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізгеннен кейін уәкілетті экономикалық операторға транзиттік декларацияның нөмірі, сондай-ақ оның қолда бар көліктік (тасымалдау) құжаттары және коммерциялық құжаттар туралы мәліметтерді табыс етуге міндетті.
2. Уәкілетті экономикалық оператор:
1) идентификаттау құралдарының өзгертілгенін, өшірілгенін, жойылғанын немесе алмастырылғанын және (немесе) мұндай көлік құралының жүк тұратын жайы (бөлігі) тұтастығы зақымданғанын көрсететін фактілердің болуын немесе жоқтығын анықтау мақсатында жеткізілген тауарлардың көлік құралына тексеру жүргізуге;
2) транзиттік декларация нөмірі, идентификаттау құралдары болуы (жоқтығы), олардың нөмірлерін қоса алғанда идентификаттау құралдары туралы, сондай-ақ идентификаттау құралдарының өзгертілуі, өшірілуі, жойылуы немесе алмастырылуы және (немесе) көлік құралының жүк тұратын орындарының (бөліктерінің) тұтастығының зақымдануы белгілерінің болуы (жоқтығы) туралы мәліметтерді осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды тасымалдаушыдан алған сәттен бастап 1 сағаттан кешіктірмей. ал олар межелі кеден органының жұмыс уақытынан тыс алынған жағдайда - осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 1 сағаттан кешіктірмей межелі кеден органына жолдауға;

1. Временное хранение товаров может осуществляться в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, имеющего свидетельство второго или третьего типа, соответствующих требованиям, предусмотренным согласно подпункту 4 пункта 3 статьи 433 настоящего Кодекса.
2. Сооружения, помещения (части помещений) и (или) открытые площадки (части открытых площадок), указанные в пункте 1 настоящей статьи, являются зоной таможенного контроля.
3. В сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора допускается хранение совместно с товарами, находящимися на временном хранении, иных товаров в порядке, устанавливаемом законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
4. В случае приостановления действия свидетельства по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 435 настоящего Кодекса, помещение товаров на временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора не допускается до возобновления действия свидетельства в соответствии с пунктами 6 и 7 статьи 435 настоящего Кодекса.
Статья 440. Особенности завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита при доставке товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора
1. Для завершения действия таможенный процедуры таможенного транзита перевозчик после доставки товаров в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, обязан представить уполномоченному экономическому оператору сведения о номере транзитной декларации, а также имеющиеся у него транспортные (перевозочные) и коммерческие документы.
2. Уполномоченный экономический оператор обязан:
1) провести осмотр транспортного средства, на котором доставлены товары, с целью установления наличия или отсутствия фактов, указывающих на изменение, удаление, уничтожение или замену средств идентификации и (или) повреждение целостных грузовых помещений (отсеков) такого транспортного средства;
2) направить в таможенный орган назначения сведения о номере транзитной декларации, наличии (отсутствии) средств идентификации, средствах идентификации, включая их номера, а также о наличии (отсутствии) признаков изменения, удаления, уничтожения или замены средств идентификации и (или) повреждения целостных грузовых помещений (отсеков) транспортных средств не позднее 1 часа с момента получения от перевозчика сведений и документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, а в случае их получения вне времени работы таможенного органа назначения - не позднее 1 часа с момента начала времени работы этого таможенного органа;

3) кеден органынан идентификаттау құралдарын шешуге рұқсат алуға дейін тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге және (немесе) жай-күйін өзгертетін және орамдарының бұзылуына әкеп соғатын тауарлармен операцияларды жасауға жол бермеуге, оларды пайдалануға және билік етуге жол бермеуге міндетті.
3. Межелі кеден органы, егер идентификаттау құралдары қолданылса осы баптың 2-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген мәліметтерді алған сәттен бастап 3 сағаттан кешіктірмей, ал оларды межелі кеден органының жұмыс уақытының аяқталуына 3 сағаттан аз уақыт қалғанда алған жағдайда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 3 сағаттан кешіктірмей оларды алып тастауға рұқсат береді не идентификаттау құралдарын алуға тыйым салу туралы хабардар етеді, ал идентификаттау құралдары қолданылмаған тауарларға қатысты - тауарлармен алдағы уақытта жасалатын іс-әрекеттер жасауға рұқсат етеді немесе тыйым салады.
4. Межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторға идентификаттау құралдары қолданылған кезде оларды алып тастауға рұқсат еткен жағдайда, уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушының қатысуымен идентифифкаттау құралдарын алып тастауды жүзеге асырады және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алады.
Егер идентификаттау құралдары қолданылмаса және межелі кеден органы тауарлармен алдағы уақытта жасалатын іс-әрекеттер жасауға рұқсат етсе, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алады.
Уәкілетті экономикалық оператордың тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алу фактісі тасымалдаушыда бар көлік (тасымалдау), коммерциялық құжаттарға тасымалдаушыдан тауарларды қабылдау күні мен уақыты туралы белгі қою жолымен расталады.
Уәкілетті экономикалық оператор көрсетілген белгілерді қойғаннан кейін дереу транзиттік декларацияның нөмірі, тасымалдаушыдан тауарларды қабылдау күні мен уақыты туралы мәліметтерді қамтитын хабарламаны межелі кеден органына жібереді.
5. Межелі кеден органы уәкілетті экономикалық оператордан осы баптың 4-тармағының төртінші абзацында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін, мұндай хабарламаны алған сәттен бастап 4 сағаттан кешіктірмей, ал оны межелі кеден органының жұмыс уақытының аяқталуына 4 сағаттан аз уақыт қалғанда алған жағдайда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 4 сағаттан кешіктірмей, кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтайды.
Кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау осы Кодекстің 151-бабы 9-тармағында көзделген белгілерді қоймай, кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып рәсімделеді.
Межелі кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысының аяқталуы туралы уәкілетті экономикалық операторға хабарлайды.
Тасымалдаушы осы Кодекстің 151-бабы 9-тармағына сәйкес белгі қою арқылы кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауды рәсімдеу үшін межелі кеден органына келуі мүмкін.

3) обеспечить хранение товаров и (или) недопущение совершения с товарами операций, изменяющих их состояние и влекущих за собой нарушение упаковки, недопущение пользования и распоряжения ими до получения от таможенного органа разрешения на снятие средств идентификации.
3. Таможенный орган назначения не позднее 3 часов с момента получения сведений, указанных в подпункте 2 пункта 2 настоящей статьи, а в случае их получения менее чем за 3 часа до окончания времени работы таможенного органа назначения, - не позднее 3 часов с момента начала времени работы этого таможенного органа, разрешает удаление средств идентификации, если они были применены, либо информирует о запрете удаления средств идентификации, а в отношении товаров, к которым средства идентификации не применялись, - разрешает или запрещает совершение дальнейших действий с товарами.
4. В случае если таможенный орган назначения разрешил уполномоченному экономическому оператору удалить средства идентификации, если они были применены, уполномоченный экономический оператор осуществляет в присутствии перевозчика удаление средств идентификации и принимает товары от перевозчика в соответствии с законодательством государств-членов.
В случае если средства идентификации не были применены и таможенный орган назначения разрешил проведение дальнейших действий с товарами, уполномоченный экономический оператор принимает товары от перевозчика в соответствии с законодательством государств-членов.
Факт принятия товаров уполномоченным экономическим оператором от перевозчика подтверждается путем проставления в имеющихся у перевозчика транспортных (перевозочных), коммерческих документах отметок о дате и времени принятия товаров от перевозчика.
После проставления указанных отметок уполномоченный экономический оператор незамедлительно направляет таможенному органу назначения уведомление, содержащее сведения о номере транзитной декларации, дате и времени принятия товаров от перевозчика.
5. Таможенный орган назначения после получения от уполномоченного экономического оператора уведомления, указанного в абзаце четвертом пункта 4 настоящей статьи, завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита не позднее 4 часов с момента получения такого уведомления, а в случае его получения менее чем за 4 часа до окончания времени работы таможенного органа назначения, - не позднее 4 часов с момента начала времени работы этого таможенного органа.
Завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита оформляется с использованием информационной системы таможенного органа без проставления отметок, предусмотренных пунктом 9 статьи 151 настоящего Кодекса.
Таможенный орган назначения уведомляет уполномоченного экономического оператора о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
Перевозчик может прибыть в таможенный орган назначения для оформления завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита путем проставления отметок в соответствии с пунктом 9 статьи 151 настоящего Кодекса.

6. Осы баптың 4-тармағы екінші абзацына сәйкес тасымалдаушыдан уәкілетті экономикалық оператор тауарларды қабылдауды рәсімдегеннен кейін, мұндай тауарлар уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) уақытша сақтауға орналастырылған болып есептеледі.
7. Егер межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторға кедендік тексеріп қарау немесе кедендік қарау жүргізу ниетімен байланысты сәйкестендіру құралдарының шешуге тыйым салу туралы хабарлаған жағдайда, кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау осы Кодекстің 151-бабы 7 және 8-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Осы баптың ережелері алушысы уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау кезінде қолданылады.
9. Мүше мемлекеттердің заңнамасында уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй-жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу кезінде темір жол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтаудың осы бапта көзделгеннен өзге немесе одан бөлек ерекшеліктері белгіленуі мүмкін.
441-бап. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін кедендік операцияларды жасау және тауарларды шығару ерекшеліктері
1. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларды мынадай:
1) ішкі тұтыну үшін шығару;
2) кедендік аумақта қайта өңдеу;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу;
4) еркін кеден аймағы;
5) еркін қойма;
6) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлемей уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығаруға кедендік рәсімі мәлімделуі мүмкін.
2. Тауарларға декларант уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығаруға өтініш беру кезінде тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға туралы өтінішті электрондық құжат нысанында береді.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш егер байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және Интернет желісінде) жұмысында техникалық істен шығудан, бұзылулардан, электр энергиясының өшірілуінен туындаған ақпарат кеден органдарының пайдаланатын ақпараттық жүйелердің бұзылуына байланысты, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген басқа да жағдайларда кеден органында тұлғаның осындай өтінішті электрондық құжат түрінде іске асырылуын қамтамасыз етуге мүмкіндігі болмаса, қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілуі мүмкін.

6. После оформления принятия товаров уполномоченным экономическим оператором от перевозчика в соответствии с абзацем вторым пункта 4 настоящей статьи такие товары считаются помещенными на временное хранение в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора.
7. В случае если таможенный орган назначения уведомил уполномоченного экономического оператора о запрете снятия средств идентификации в связи с намерением провести таможенный досмотр или таможенный осмотр, завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита осуществляется в соответствии с пунктами 7 и 8 статьи 151 настоящего Кодекса.
8. Положения настоящей статьи применяются при завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, получателем которых является уполномоченный экономический оператор.
9. Законодательством государств-членов могут устанавливаться иные или отличные от предусмотренных настоящей статьей особенности завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, при их доставке в зону таможенного контроля, созданную в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора.
Статья 441. Особенности совершения таможенных операций и выпуска товаров до подачи декларации на товары, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор
1. Товары, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор, могут быть заявлены к выпуску товаров до подачи декларации на товары в соответствии со следующими таможенными процедурами:
1) выпуск для внутреннего потребления;
2) переработка на таможенной территории;
3) переработка для внутреннего потребления;
4) свободная таможенная зона;
5) свободный склад;
6) временный ввоз (допуск) без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов и без уплаты специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
2. При заявлении товаров к выпуску до подачи декларации на товары уполномоченный экономический оператор, который будет выступать декларантом товаров, подает заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары в виде электронного документа.
3. Вне зависимости от положений пункта 2 настоящей статьи заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары может быть подано в виде документа на бумажном носителе, если у таможенного органа отсутствует возможность обеспечить реализацию лицом возможности подачи такого заявления в виде электронного документа в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), отключением электроэнергии, а также в иных случаях, установленных законодательством государств-членов.

Мұндай жағдайда тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш осы Кодекстің 120-бабы 4-тармағына сәйкес беріледі.
4. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін шығару жүргізілген тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны тауарларды шығару туралы өтінішті берген уәкілетті экономикалық оператор тауарларды шығарған айдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей табыс етуі тиіс.
Көрсетілген кезеңді есептеу осы Кодекстің 4-бабы 6-тармағын ескере отырып жүргізіледі.
5. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болатын тауарларға қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығаруға өтінішті беру кезінде кедендік баждарды, салықтарды. арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету талап етілмейді.
442-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттері
1. Уәкілетті экономикалық оператор:
1) осы Кодекстің 433-бабы 1-тармағының 7-тармақшасына сәйкес уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға:
2) осы Кодекстің 436-бабына сәйкес уәкілетті экономикалық оператордың міндеттерін орындауды қамтамасыз етуге;
3) мұндай заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кеден органын уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген кезде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы хабарлауға және мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе оған мұндай өзгерістер белгілі болған күннен бастап күнтізбелік 14 күн ішінде хабардар етуге және мұндай өзгерістерді растайтын құжаттарды табыс етуге;
4) осы Кодекске сәйкес осы Кодекстің 55-бабы 3-тармағы және 73-бабы 3-тармағына сәйкес кеден органы жолдаған хабарламада көрсетілген мерзімнің соңғы күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндетті орындауға;
5) осы Кодексте, өзге де кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілерде және (немесе) кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
2. Бірінші немесе үшінші типті куәліктерін берумен бірге уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген уәкілетті экономикалық операторлар, осы баптың 1-тармағында көзделген міндеттерді сақтаудан басқа, сондай-ақ осы Кодекстің 437-бабы 2-тармағының 6-тармақшасына сәйкес Комиссия айқындаған пломбаға қойылатын талаптарды сақтауға міндетті.

В таком случае заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары подается в соответствии с пунктом 4 статьи 120 настоящего Кодекса.
4. Декларация на товары в отношении товаров, выпуск которых произведен до подачи декларации на товары, должна быть подана уполномоченным экономическим оператором, которым было подано заявление о выпуске товаров, не позднее 15-го числа месяца, следующего за месяцем выпуска товаров.
Исчисление указанного срока производится с учетом пункта 6 статьи 4 настоящего Кодекса.
5. При заявлении товаров к выпуску для подачи декларации на товары в отношении товаров, декларантом которых будет выступать уполномоченный экономический оператор, предоставление обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не требуется.
Статья 442. Обязанности уполномоченного экономического оператора
1. Уполномоченный экономический оператор обязан:
1) соблюдать условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов, предусмотренные подпунктом 7 пункта 1 статьи 433 настоящего Кодекса;
2) обеспечивать исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора в соответствии со статьей 436 настоящего Кодекса;
3) информировать таможенный орган, включивший такое юридическое лицо в реестр уполномоченных экономических операторов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр уполномоченных экономических операторов, и представить документы, подтверждающие эти изменения, в течение 14 календарных дней со дня изменения таких сведений или со дня, когда ему стало известно о таких изменениях;
4) исполнять обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с настоящим Кодексом не позднее последнего дня срока, указанного в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 55 и пунктом 3 статьи 73 настоящего Кодекса;
5) исполнять иные обязанности, установленные настоящим Кодексом, иными международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Уполномоченные экономические операторы, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельств первого или третьего типа, кроме соблюдения обязанностей, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, обязаны также соблюдать определенные Комиссией в соответствии с подпунктом 6 пункта 2 статьи 437 настоящего Кодекса требования к пломбам.

3. Екінші немесе үшінші типті куәліктерін берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген уәкілетті экономикалық операторлар осы баптың 1-тармағында көзделген міндеттерді сақтаудан басқа, сондай-ақ:
1) осы Кодекстің 433-бабы 3-тармағының 2-4-тармақшаларында көзделген уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу шарттарын сақтауға;
2) осы Кодекстің 437-бабы 7-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған кеден органдары пайдаланатын идентификаттау құралдарын қолдану тәртібін сақтауға;
3) кедендік бақылаудағы тауарларды сақтау жүзеге асыратын уәкілетті экономикалық оператордың құрылыс жайларында, үй жайларында (үй-жайлардың бөліктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдардың бөліктерінде) сондай-ақ мұндай тауарларды есепке алу жүйесіне кеден органдарының лауазымды адамдарының кедергісіз қол жеткізуін ұсыну туралы кеден органдарының талаптарын орындауға міндетті.
4. Кеден органына осы баптың 1-тармағынын 3-тармағында айқындалған мерзім ішінде уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу кезінде ол мәлімдеген мәліметтердің өзгеруі туралы ақпаратты табыс етпеген кезде, уәкілетті экономикалық оператор мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
5. Заңды тұлғаға берілген куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған немесе уәкілетті экономикалық операторлар тізілімінен заңды тұлғаны алып тастаған жағдайда, осы тұлға куәліктің, қолданысын тоқтата тұрғанға не уәкілетті экономикалық операторлар тізілімінен заңды тұлғаны алып тастағанға дейінгі кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) тауарларды уақытша сақтау кезінде және өзге де жағдайларда кедендік операцияларды не өзге де әрекеттерді жасау бойынша туындаған міндеттерді жасауға міндетті.
443-бап. Кеден органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың өзара іс-қимылы
1. Кеден органы мен уәкілетті экономикалық оператордың арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында, егер ол кедендік реттеу туралы мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленсе, келісім (меморандум немесе өзге де құжат) жасалады.
2. Уәкілетті экономикалық оператор арнайы оңайлатуларды қолдана отырып, кедендік операциялардың жасалуына жауапты өзінің штатындағы басшылар мен тұлғалар арасынан тұлғаны кеден органымен жалпы өзара іс-қимыл жасауға жауапты адамды айқындауы мүмкін.
3. Кеден органдары арнайы оңайлатуларды қолдану кезінде, оның ішінде штаттан тыс жағдайлар туындаған жағдайда уәкілетті экономикалық операторлармен өзара іс-қимылды үйлестіру мақсатында, мұндай өзара іс қимылды ұйымдастыру үшін жауапты лауазымды тұлғаларды айқындауы мүмкін.

3. Уполномоченные экономические операторы, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельств второго или третьего типа, кроме соблюдения обязанностей, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, обязаны также:
1) соблюдать условия включения в реестр уполномоченных экономических операторов, предусмотренные подпунктами 2 - 4 пункта 3 статьи 433 настоящего Кодекса;
2) соблюдать определенный Комиссией в соответствии с пунктом 7 статьи 437 настоящего Кодекса порядок применения средств идентификации, используемых таможенными органами;
3) выполнять требования таможенных органов о предоставлении беспрепятственного доступа должностным лицам таможенных органов к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, в которых осуществляется хранение товаров, находящихся под таможенным контролем, а также к системе учета таких товаров.
4. При непредставлении таможенному органу информации об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр уполномоченных экономических операторов, в течение срока, определенного подпунктом 3 пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный экономический оператор несет ответственность в соответствии с законодательством государств-членов.
5. В случае приостановления действия свидетельства, выданного юридическому лицу, или исключения юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов это лицо обязано совершить при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, при временном хранении товаров и в иных случаях таможенные операции либо иные действия, обязанность по совершению которых возникла до приостановления действия свидетельства либо исключения юридического лица из реестра уполномоченных экономических операторов.
Статья 443. Взаимодействие таможенных органов и уполномоченных экономических операторов
1. В целях организации взаимодействия между таможенным органом и уполномоченным экономическим оператором заключается соглашение (меморандум или иной документ), если это установлено законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
2. Уполномоченный экономический оператор может определять ответственное за общее взаимодействие с таможенным органом лицо из числа руководителей и находящихся в его штате лиц, ответственных за совершение таможенных операций с применением специальных упрощений.
3. Таможенные органы в целях координации взаимодействия с уполномоченными экономическими операторами при применении специальных упрощений, в том числе в случае возникновения внештатных ситуаций, могут определять должностных лиц, ответственных за организацию такого взаимодействия.

4. Мүше мемлекеттердің заңнамаларында кеден органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі белгіленуі мүмкін.
ІХ-БӨЛІМ
ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
444-бап. Жалпы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен және актілермен реттелетін және оның күшіне енген күнінен бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
2. Осы Кодекс ол күшіне енгенге дейін туындайтын кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттармен және актілермен реттелетін қатынастар бойынша, осы Кодекстің 448 - 465-баптарында көзделген ережелерді ескере отырып, оның күшіне енген күнінен бастап туындайтын құқықтар мен міндеттерге қолданылады.
3. Осы Кодекстің күшіне ену күні қолданылатын кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін Комиссияның шешімдері, өзінің заңдық күшін сақтайды және осы Кодекске қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
4. Егер осы Кодекске сәйкес қабылданатын кедендік реттеу саласындағы халықаралық шарттар мен актілер оның күшіне енуі сәтінде күшіне енбеген жағдайда, онда олар күшіне енгенге дейін, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, тиісті құқықтық қатынастарды реттейтін мүше мемлекеттердің заңнамасы қолданылады.
5. Комиссияның жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайтын тауарлардың санатын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның жеке пайдалануға арналған тауарлардың санатына байланысты кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемесін, құндық, салмақтық және (немесе) Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелудің сандық нормалары мен тәсілдерін айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның төленуге тиісті кедендік баждардағы, жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын салықтарға қатысты жеке пайдалануға арналған тауарлардың санаттарын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу тәсілдеріне байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеусіз Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған мұндай тауарларды әкелудің құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның шетелдік жеке тұлғалардың Одақтың кедендік аумағында өзінің болуы кезеңіне, бұрын пайдалануда болған тауарлардың құны және (немесе) салмағына қарамастан кедендік баждарды, салықтарды төлеусіз әкелінуі мүмкін мұндай тауарлардың тізбесі мен санын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның Одақтың кедендік аумағына тұлғалар жеке пайдалануға арналған мұндай тауарлардың санатына және (немесе) оларды Одақтың кедендік аумағына әкелу тәсілдеріне байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып, Одақтың кедендік аумағына әкелу жағдайлары мен шарттарын айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.
Комиссияның жеке пайдалануға арналған көлік құралдары болып табылатын авто- және мотокөлік құралдарының қозғалтқышын шығару күні мен жұмыс көлемін айқындау тәртібін айқындайтын шешімі күшіне енгенге дейін 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім қолданылады.

4. Законодательством государств-членов может устанавливаться порядок взаимодействия таможенных органов и уполномоченных экономических операторов.
РАЗДЕЛ IX
ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 444. Общие переходные положения
1. Настоящий Кодекс применяется к отношениям, регулируемым международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования и возникшим со дня его вступления в силу.
2. По отношениям, регулируемым международными договорами и актами в сфере таможенного регулирования, возникшим до вступления настоящего Кодекса в силу, настоящий Кодекс применяется к тем правам и обязанностям, которые возникнут со дня его вступления в силу, с учетом положений, предусмотренных статьями 448 - 465 настоящего Кодекса.
3. Решения Комиссии, регулирующие таможенные правоотношения, действующие на дату вступления настоящего Кодекса в силу, сохраняют свою юридическую силу и применяются в части, не противоречащей настоящему Кодексу.
4. Если международные договоры и акты в сфере таможенного регулирования, принимаемые в соответствии с настоящим Кодексом, не вступили в силу на момент его вступления в силу, то до их вступления в силу применяется законодательство государств-членов, регулирующее соответствующие правоотношения, если иное не установлено настоящей статьей.
5. До вступления в силу решения Комиссии, определяющего категории товаров, которые не относятся к товарам для личного пользования, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего единые ставки таможенных пошлин, налогов в зависимости от категорий товаров для личного пользования, стоимостных, весовых и (или) количественных норм и способов ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Союза, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего категории товаров для личного пользования, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего стоимостные, весовые и (или) количественные нормы ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов в зависимости от способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Союза, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего перечень и количество бывших в употреблении товаров для личного пользования, которые могут ввозиться иностранными физическими лицами на период своего пребывания на таможенной территории Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов независимо от стоимости и (или) веса таких товаров, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего случаи и условия ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в зависимости от категорий товаров для личного пользования, лиц, ввозящих такие товары на таможенную территорию Союза, и (или) способов ввоза таких товаров для личного пользования на таможенную территорию Союза, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
До вступления в силу решения Комиссии, определяющего порядок определения момента выпуска и рабочего объема двигателя авто- и мототранспортных средств, являющихся транспортными средствами для личного пользования, применяется Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.

6. Осы Кодекстің 147-бабы 5-тармағына сәйкес қабылданған Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін және осы Кодекстің 147-бабы 9-тармағының орындалуын қамтамасыз ететін Одақ аясындағы жалпы процесстің іске асырылуы басталғанға дейін, 2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді ұсынудың кейбір мәселелері, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алудың ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты өндіріп алынған сомаларды аудару тәртібі туралы келісім қолданылады.
7. Осы баптың 5 және 6-тармақтарында және осы Кодекстің 448-бабының 2-тармағында көрсетілген халықаралық келісімдер, тек осы баптың 5 және 6-тармақтарында және осы Кодекстің 448-бабының 2-тармағында көзделген Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша және осы Кодекстің 451-бабын ескере отырып, Кодекске қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
8. Осы Кодекстің 209-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына және 217-бабы 2-тармағының, 2-тармақшасына сәйкес қабылданған Комиссияның шешімі күшіне енгенгенге дейін, осы Кодекстің 209-бабы 2-тармағының 2-тармақшасында көзделген жағдайда, адвалорлық мөлшерлерме бойынша кедендік әкелу баждарын есептеу үшін база еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың кедендік құны, ал осы Кодекстің 217-бабы 2-тармағының 2-тармақшасында көзделген жағдайда еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың кедендік құны болып табылады.
9. Осы Кодекстің 391-бабы 2-тармағына сәйкес қабылданған Комиссияның шешімі күшіне енгенгенге дейін "Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік сараптаманы жүргізудің тәртібі туралы" Кеден одағы Комисиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 258 шешімімен бекітілген Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік сараптаманы жүргізу тәртібінің 24-тармағының ережелері қолданылады.
10. "Арнайы кедендік рәсім белгіленуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесі және оларды осындай кедендік рәсіммен орналастыру шарттары туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 329 шешімімен және "Азаматтық жолаушылар ұшақтарын әкелу кезінде тарифтік жеңілдіктерді, кедендік баждардан, салықтардан толық босатуды, сондай-ақ уақытша әкелу мерзімдерін ұзарту және жекелеген кедендік рәсімдерді қолдану туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 16 шілдедегі № 328 шешімінің 6-тармағында айқындалған тауарлардың санатына қатысты, осы Кодекстің 254-бабына сәйкес Комиссияның мұндай тауарларды арнайы кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын және мұндай тауарлардың санаттарына қатысты оны қолдану тәртібін реттейтін шешімдері күшіне енгенге дейін, мұндай тауарларға арнайы кедендік рәсім Кеден одағының Кеден кодексінің 202-бабы 3-тармағына сәйкес қабылданған мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Комиссияның тауарлардың санаттарын айқындаған, көрсетілген шешімдерінде айқындалған шарттарға қолданылады.

6. До вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с пунктом 5 статьи 147 настоящего Кодекса, и до начала реализации общего процесса в рамках Союза, обеспечивающего исполнение пункта 9 статьи 147 настоящего Кодекса, применяется Соглашение о некоторых вопросах предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, особенностях взыскания таможенных пошлин, налогов и порядке перечисления взысканных сумм в отношении таких товаров от 21 мая 2010 года.
7. Международные договоры, указанные в пунктах 5 и 6 настоящей статьи и пункте 2 статьи 448 настоящего Кодекса, применяются в части, не противоречащей настоящему Кодексу, только по предусмотренным пунктами 5 и 6 настоящей статьи и пунктом 2 статьи 448 настоящего Кодекса вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии, и с учетом статьи 451 настоящего Кодекса.
8. До вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 статьи 209 и подпунктом 2 пункта 2 статьи 217 настоящего Кодекса, базой для исчисления ввозных таможенных пошлин по адвалорной ставке в случае, предусмотренном подпунктом 2 пункта 2 статьи 209 настоящего Кодекса, является таможенная стоимость товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а в случае, предусмотренном подпунктом 2 пункта 2 статьи 217 настоящего Кодекса, - таможенная стоимость товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
9. До вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с пунктом 5 статьи 391 настоящего Кодекса, применяются положения пункта 24 Порядка проведения таможенной экспертизы при проведении таможенного контроля, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 258 "О порядке проведения таможенной экспертизы при проведении таможенного контроля".
10. В отношении категорий товаров, определенных Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 329 "О перечне категорий товаров, в отношении которых может быть установлена специальная таможенная процедура, и условий их помещения под такую таможенную процедуру" и пунктом 6 Решения Комиссии Таможенного союза от 16 июля 2010 г. № 328 "О применении тарифных льгот, полного освобождения от таможенных пошлин, налогов, а также продлении сроков временного ввоза и применении отдельных таможенных процедур при ввозе гражданских пассажирских самолетов", до вступления в силу решений Комиссии, которые в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса регулируют условия помещения таких товаров под специальную таможенную процедуру и порядок ее применения в отношении таких категорий товаров, к таким товарам специальная таможенная процедура применяется в соответствии с законодательством государств-членов, принятым в соответствии с пунктом 3 статьи 202 Таможенного кодекса Таможенного союза, на условиях, определенных указанными решениями Комиссии, определившими категории товаров.

445-бап. Алдын-ала ақпаратты кеден органына табыс ету туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 11-бабы 17-тармағына сәйкес қабылданған Комиссияның шешімі күшіне енгенгенге дейін кеден органдарына алдын-ала ақпарат Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын-ала ақпаратты табыс ету туралы және алмасу туралы 2010 жылғы 21 мамырдағы келісімге сәйкес қабылданған Комиссияның актілерінде көзделген жағдайлар мен тәртіпте табыс етіледі.
2. Комиссияның осы Кодекстің 11-бабы 17-тармағына сәйкес қабылданған және алдын-ала ақпараттың құрамын және мұндай ақпараттың құрылымы мен форматын, көліктің бір түрімен тасымалданатын тауарларға қатысты табыс етілетін алдын ала ақпаратты кеден органдарына табыс етуге міндетті не құқылы тұлғаларды, оны табыс етудің тәртібі мен мерзімін айқындайтын шешімдері күшіне енуіне қарай алдын ала ақпарат осы шешімдерге сәйкес ұсынылады.
446-бап. Әкелінетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларын қолдану туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 28 - 31-баптарының, 36-бабы 6-тармағының, 49-бабы 4-тармағының, 109-бабы 7 және 10-тармақтарының және 314-бабының ережелері Одақ туралы шарттың 102-бабының 1, 3 - 5-тармақтарын ескере отырып, қолданылады.
2. Тарифтік преференцияларды қалпына келтіру жағдайлары мен шарттарын айқындайтын осы Кодекстің 49-бабы 4-тармағында көрсетілген Комиссия шешімінің күшіне енуіне дейін тарифтік преференциялар тауардың шығарылған жерін растау шартын және кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күннен бастап 1 жыл өткенге дейін тарифтік преференциялар берудің өзге де шарттарын сақтай отырып, қалпына келтіріледі. Бұл жағдайда кедендік әкелу баждарының төленген сомалары осы Кодекстің 10-тарауына сәйкес қайтаруға (есептеуге) жатады.
447-бап. Осы Кодекстің 48-бабына өтпелі ережелер
Алдағы кедендік әкелу баждарын, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу шотына енгізілген ақша қаражатын (ақша) аванстық төлемдер деп тану мүмкіндігі бөлігіндегі осы Кодекстің 48-бабы 1-тармағының ережелері Одақ туралы шартқа кедендік әкелу баждарын, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу шотына аванстық төлемдерді есепке алу мүмкіндігі бөлігіне өзгерістер енгізуді көздейтін халықаралық шарттың күшіне енген күнінен бастап қолданылады.
448-бап. Осы Кодекстің 59-бабына өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 59-бабы 2-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген, кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылуы мүмкін тауарлардың тізбесін Комиссия айқындағанға дейін:

Статья 445. Переходные положения о представлении таможенным органам предварительной информации
1. До вступления в силу решений Комиссии, принятых в соответствии с пунктом 17 статьи 11 настоящего Кодекса, предварительная информация представляется таможенным органам в случаях и порядке, предусмотренных актами Комиссии, принятыми в соответствии с Соглашением о представлении и об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза, от 21 мая 2010 года.
2. По мере вступления в силу решений Комиссии, принятых в соответствии с пунктом 17 статьи 11 настоящего Кодекса и определяющих состав предварительной информации, структуру и формат такой информации, порядок и сроки ее представления, лиц, которые обязаны либо вправе представлять таможенным органам предварительную информацию, представляемую в отношении товаров, перевозимых одним видом транспорта, предварительная информация представляется в соответствии с такими решениями.
Статья 446. Переходные положения о применении правил определения происхождения ввозимых товаров
1. Положения статей 28 - 31, пункта 6 статьи 36, пункта 4 статьи 49, пунктов 7 и 10 статьи 109 и статьи 314 настоящего Кодекса применяются с учетом пунктов 1, 3 - 5 статьи 102 Договора о Союзе.
2. До вступления в силу решения Комиссии, указанного в пункте 4 статьи 49 настоящего Кодекса, определяющего случаи и условия восстановления тарифных преференций, тарифные преференции восстанавливаются при условии подтверждения происхождения товаров и соблюдения иных условий предоставления тарифных преференций до истечения 1 года со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации. В этом случае уплаченные суммы ввозных таможенных пошлин подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 настоящего Кодекса.
Статья 447. Переходные положения к статье 48 настоящего Кодекса
Положения пункта 1 статьи 48 настоящего Кодекса в части возможности признания авансовыми платежами денежных средств (денег), внесенных в счет уплаты предстоящих ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, применяются с даты вступления в силу международного договора, предусматривающего внесение в Договор о Союзе изменений в части возможности зачета авансовых платежей в счет уплаты ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Статья 448. Переходные положения к статье 59 настоящего Кодекса
1. До определения Комиссией указанного в подпункте 4 пункта 2 статьи 59 настоящего Кодекса перечня товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин:

1) осы Кодекстің 59-бабы 2-тармағының 4-тармақшасын қолдану мақсатында ауыл шаруашылығы техникасына Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының 8424 81, 8433 51 және 8433 59 субпозицияларында сыныпталатын ауыл шаруашылығы техникасы жатады;
2) осы Кодекстің 59-бабы 2-тармағының 4-тармақшасына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылуы мүмкін өзге де тауарларға қатысты, сол тауарлар тізбесі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалуы мүмкін.
2. Осы Кодекстің 59-бабы 3-тармағында көрсетілген кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ұсынылуы мүмкін тауарлардың тізбесін Комиссия айқындағанға дейін осы Кодекстің 60-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу пайыздарын төлеумен кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу 2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту негіздемелері, шарттары және тәртібі туралы келісімнің 6-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 7-тармақшасында көзделген негіз болған кезде және көрсетілген екінші және үшінші бөліктерін ескере отырып, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған күннен кейінгі күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімге беріледі.
Көрсетілген негіз бойынша кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе мерзімін ұзарту осы Кодекстің 8-тарауына сәйкес беріледі.
449-бап. Кедендік операцияларды жасаудың ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Одақтың кедендік аумағындағы кез келген кеден органына электрондық сауда тауарларына арналған декларацияны беруге жол беретін Одақ шеңберіндегі халықаралық шарт күшіне енгенге дейін:
1) тауарларға арналған декларация:
егер осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген мүше мемлекеттің тұлғасы, сондай-ақ осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 2-тармақшасының екінші абзацында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты болып табылса, тауарлар декларанты болып табылатын тұлға мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, тіркелген не оның аумағында тұрақты тұратын болса кеден органына;
егер осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 2-тармақшасының үшінші немесе төртінші абзацында не осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген шетелдік тұлға тауарлардың декларанты болса, аумағында декларацияланатын тауарлар орналасқан мүше мемлекеттің кеден органына;
егер осы Кодекстің 83-бабы 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тұлға тауарлар декларанты болып табылса, мұндай тұлға және декларацияланатын тауарлар орналасқан мүше мемлекеттің кеден органына беріледі;

1) к сельскохозяйственной технике в целях применения подпункта 4 пункта 2 статьи 59 настоящего Кодекса относится сельскохозяйственная техника, классифицируемая в субпозициях 8424 81, 8433 51 и 8433 59 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
2) перечень иных товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с подпунктом 4 пункта 2 статьи 59 настоящего Кодекса, может определяться в соответствии с законодательством государств-членов.
2. До определения Комиссией перечня товаров, в отношении которых может предоставляться отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, указанного в пункте 3 статьи 59 настоящего Кодекса, отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин с уплатой процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса предоставляется на срок не более 6 месяцев со дня, следующего за днем выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, при наличии основания, предусмотренного подпунктом 7 части первой пункта 1 статьи 6 Соглашения об основаниях, условиях и порядке изменения сроков уплаты таможенных пошлин от 21 мая 2010 года, и с учетом частей второй и третьей указанного пункта.
Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин по указанному основанию предоставляется в соответствии с главой 8 настоящего Кодекса.
Статья 449. Переходные положения об особенностях совершения таможенных операций
1. До вступления в силу международного договора в рамках Союза, допускающего подачу декларации на товары, декларации на товары электронной торговли любому таможенному органу на таможенной территории Союза:
1) декларация на товары подается:
таможенному органу государства-члена, в соответствии с законодательством которого создано, зарегистрировано либо на территории которого постоянно проживает лицо, являющееся декларантом товаров, если декларантом товаров выступает лицо государства-члена, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, а также иностранное лицо, указанное в абзаце втором подпункта 2 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса;
таможенному органу государства-члена, на территории которого находятся декларируемые товары, если декларантом товаров выступает иностранное лицо, указанное в абзаце третьем или четвертом подпункта 2 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса либо подпункте 5 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса;
таможенному органу государства-члена, на территории которого находятся декларируемые товары и лицо, указанное в подпункте 3 пункта 1 статьи 83 настоящего Кодекса, если декларантом товаров выступает такое лицо;

2) электрондық сауда тауарларына арналған декларация:
егер жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды осы Кодекстің 3094-бабы 1-тармағының бірінші абзацына сәйкес осындай тауарлардың декларанты бола алатын тұлға жүзеге асыратын болса, электрондық сауда тауарларын алушы болып табылатын жеке тұлға аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын мүше мемлекеттің кеден органына беріледі;
егер электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторы жүзеге асыратын болса, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық сауда операторы болып табылатын тұлға құрылған (тіркелген) және аумағында электрондық сауда тауарларын алушы болып табылатын жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) болса сол мемлекеттің кеден органына беріледі.
2. Уақытша сақтаудағы тауарлардың уақытша сақтау мерзімі осы Кодекстің күшіне енген күні осы Кодекстің 101-бабына сәйкес есептеледі.
3. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кеден органы кедендік декларациясын тіркеген тауарлар, осы кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күні Кеден одағының кедендік заңнамасында және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіп пен шарттарда мәлімделген кедендік рәсіммен орналастыруға жатады.
4. Осы Кодекстің 104-бабы 4-тармағының ережелеріне қарамастан, 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін Армения Республикасында тауарларды кедендік декларациялау декларанттың таңдауы бойынша жазбаша немесе электрондық нысанда жүзеге асырылады.
5. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Кеден одағының Кеден кодексінің 197-бабына сәйкес шығарылған тауарларды кедендік декларациялау және осындай шығаруға байланысты туындаған декларанттың өзге де міндеттері, осындай тауарлар шығарылған күні Кеден одағының кеден заңнамасында көзделген тәртіпте және шарттарда жүзеге асырылады және мерзімінде орындауға жатады.
6. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кедендік декларациялау Кеден одағының Кеден кодексінің 194-бабына сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, жүзеге асырылған тауарларға қатысты, оларды кедендік рәсіммен орналастыруға және (немесе) осы Кодекс күшіне енгеннен кейін кедендік рәсімдердің қолданысын аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасау Кеден одағының кеден заңнамасында және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіпте және шарттарда жүзеге асырылады.
Ескерту. 449-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.

2) декларация на товары электронной торговли подается:
таможенному органу государства-члена, на территории которого постоянно или временно проживает (временно пребывает) физическое лицо, являющееся получателем товаров электронной торговли, если таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, осуществляется лицом, которое в соответствии с абзацем первым пункта 1 статьи 3094 настоящего Кодекса может выступать декларантом таких товаров;
таможенному органу государства-члена, в соответствии с законодательством которого создано (зарегистрировано) лицо, являющееся оператором электронной торговли, и на территории которого постоянно или временно проживает (временно пребывает) физическое лицо, являющееся получателем товаров электронной торговли, если таможенное декларирование товаров электронной торговли осуществляется оператором электронной торговли.
3. Товары, таможенная декларация на которые зарегистрирована таможенным органом до вступления настоящего Кодекса в силу, подлежат помещению под заявленную таможенную процедуру в порядке и на условиях, которые установлены таможенным законодательством Таможенного союза и законодательством государств-членов на день регистрации таможенным органом этой таможенной декларации.
4. Независимо от положений пункта 4 статьи 104 настоящего Кодекса до 1 января 2020 г. в Республике Армения таможенное декларирование товаров осуществляется по выбору декларанта в письменной или электронной форме.
5. Таможенное декларирование товаров, выпущенных в соответствии со статьей 197 Таможенного кодекса Таможенного союза до вступления настоящего Кодекса в силу, и иные обязанности декларанта, возникшие в связи с таким выпуском, осуществляются и подлежат исполнению в срок, в порядке и на условиях, которые предусмотрены таможенным законодательством Таможенного союза на день выпуска таких товаров.
6. В отношении товаров, таможенное декларирование которых до вступления настоящего Кодекса в силу осуществлялось с учетом особенностей, установленных законодательством государств-членов в соответствии со статьей 194 Таможенного кодекса Таможенного союза, совершение таможенных операций, связанных с их выпуском, помещением под таможенные процедуры и (или) завершением действия таможенных процедур, после вступления настоящего Кодекса в силу осуществляется в порядке и на условиях, которые установлены таможенным законодательством Таможенного союза и законодательством государств-членов.
Сноска. Статья 449 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.

450-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты өтпелі ережелер
Осы Кодекс Кеден одағының Кеден кодексінің 211-бабы 2-тармағының 2-тармақшасында белгіленген мерзімде және еркін айналым үшін тауарларды шығару үшін және ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік режиміне сәйкес мұндай тауарларды шығару күнінен бастап есептелген мерзім күшіне енген күні осы тауарларды пайдаланумен және (немесе) оларға билік ету мен ұштасатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдана отырып, 2010 жылғы 1 шілдеге дейін Қазақстан Республикасында еркін айналым үшін тауарлар шығарудың кедендік режимі мен Ресей Федерациясында ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты, мерзімі өтіп кеткен және Кеден одағының Кеден кодексінің 211-бабы 3-тармағына сәйкес кедендік баждарды. салықтарды төлеу мерзімі басталмаған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеті 2015 жылғы 2 шілдеде тоқтатылған.
451-бап. Қамтамасыз ету сертификатын рәсімдеу туралы өтпелі ережелер
Егер кедендік транзитң кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру бір мүше мемлекеттің кеден органында жүзеге асырылса, ал кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету межелі кеден органы тұрған басқа мүше мемлекеттің кеден органына берілсе, осы Кодекстің 147-бабы 2-тармағының ережелеріне қарамастан, қамтамасыз ету сертификаты 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ресімделуі мүмкін.
452-бап. Кедендік рәсімдерді қолдану туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің күшіне енген күні қолданысы аяқталмаған кедендік рәсімдермен орналастырылған тауарларға қатысты, осы Кодекс күшіне енген күннен бастап осы Кодексте көзделген, осындай кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды пайдалану шарттары сақталуға жатады.
2. Осы Кодекстің күшіне енген күніне орындау мерзімі (төлеу мерзімі) басталмаған, осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты туындаған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттер осы Кодексте көзделген тәртіпте, мерзімде және мөлшерлерде мән-жайлар басталған кезде орындауға жатады және (немесе) осы Кодекске сәйкес қысқартылады.
3. Осы баптың ережелері, сондай-ақ:
1) Кеден одағы Кеден кодексінің 370-бабы 4 және 6-тармақтарына сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырылған деп танылған тауарларға;

Статья 450. Переходные положения в отношении отдельных категорий условно выпущенных товаров
В отношении товаров, помещенных до 1 июля 2010 г. под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения в Республике Казахстан и таможенный режим выпуска для внутреннего потребления в Российской Федерации с применением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, по которым на день вступления настоящего Кодекса в силу срок, установленный подпунктом 2 пункта 2 статьи 211 Таможенного кодекса Таможенного союза и исчисленный со дня выпуска таких товаров в соответствии с таможенными режимами выпуска товаров для свободного обращения или выпуска для внутреннего потребления, истек и не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с подпунктом 2 пункта 3 статьи 211 Таможенного кодекса Таможенного союза, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекратилась 2 июля 2015 г.
Статья 451. Переходные положения об оформлении сертификата обеспечения
Если помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита осуществляется таможенным органом одного государства-члена, а обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов предоставлено таможенному органу другого государства-члена, в котором находится таможенный орган назначения, независимо от положений пункта 2 статьи 147 настоящего Кодекса до 1 января 2018 г. сертификат обеспечения может быть оформлен в виде электронного документа или документа на бумажном носителе.
Статья 452. Переходные положения о применении таможенных процедур
1. В отношении товаров, помещенных под таможенные процедуры, действие которых на дату вступления настоящего Кодекса в силу не завершено, с даты вступления настоящего Кодекса в силу подлежат соблюдению условия использования товаров в соответствии с такими таможенными процедурами, предусмотренные настоящим Кодексом.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая в отношении товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, срок исполнения (срок уплаты) которой не наступил до вступления в силу настоящего Кодекса, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, в порядке, сроки и в размерах, которые предусмотрены настоящим Кодексом, и (или) прекращается в соответствии с настоящим Кодексом.
3. Положения настоящей статьи применяются также в отношении:
1) товаров, признанных помещенными под таможенные процедуры в соответствии с пунктами 4 и 6 статьи 370 Таможенного кодекса Таможенного союза;

2) 2010 жылғы 18 маусымдағы Еркін қоймалар және еркін қойманың кедендік рәсімі туралы келісімнің 19-бабы 1-тармағына сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылды деп есептелетін тауарларға;
3) 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімнің 23-бабы 1-тармағына сәйкес еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған болып есептелетін тауарларға қатысты қолданылады.
453-бап. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімін қолдану туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің күшіне енгенге дейін кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеуден толық немесе ішінара босатыла отырып, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға осы Кодекс күшіне енген күннен бастап кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемеген немесе ішінара төлеумен уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты, кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу мен төлеу ерекшеліктерін реттейтін осы Кодекстің ережелері қолданылады.
2. Осы Кодекстің күшіне енген күніне толық көлемде орындалмаған, көрсетілген кедендік рәсімнің қолданысы аяқталмауына байланысты, осы Кодекстің күшіне енгенге дейін туындаған және орындауға жататын уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет, егер де Кеден одағының Кеден кодексінің 282-бабына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша ішінара босату қолданған мұндай тауарларға қатысты төлеуге жатқызылған секілді, Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету күні бойынша кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған күннен бастап, бірақ уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен тауарларды орналастырғаны үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күнге есептелінген кезең үшін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік режимімен орналастырылса, төленуге жататын кедендік әкелу баждардың, салықтардың сомасынан артық болмауы тиіс.
Осы тармақтың ережелері уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімі қолданысының мерзімі өткен соң Одақтың кедендік аумағынан әкетілген, көрсетілген тауарларға қатысты қолданылады.

2) товаров, считающихся помещенными под таможенную процедуру свободного склада в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Соглашения о свободных складах и таможенной процедуре свободного склада от 18 июня 2010 года;
3) товаров, считающихся помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в соответствии с пунктом 1 статьи 23 Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны от 18 июня 2010 года.
Статья 453. Переходные положения о применении таможенной процедуры временного ввоза (допуска)
1. К товарам, помещенным до вступления настоящего Кодекса в силу под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с полным или частичным условным освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, с даты вступления настоящего Кодекса в силу применяются положения настоящего Кодекса, регулирующие особенности исчисления и уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) без уплаты или с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов соответственно.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с незавершением действия указанной таможенной процедуры, не исполненная в полном размере на дату вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению в размере сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, как если бы в отношении таких товаров применялось частичное освобождение от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 282 Таможенного кодекса Таможенного союза, за период со дня наступления срока уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов по день вывоза товаров с таможенной территории Союза, но не более суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, если бы товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, которые были исчислены на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
Положения настоящего пункта применяются в отношении указанных товаров, которые вывезены с таможенной территории Союза по истечении срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска).

454-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 210-бабы 4-тармағында көзделген және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Одақтың тауарлары деп тануға жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялардың шарттарының тізбесін айқындайтын Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында Одақтың тауарлары деп тану мақсатында, осы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары қолданылады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген, шығарылған жері Армения Республикасы, Беларусь Республикасы және Қырғыз Республикасы үшін СТ-1 нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификатпен, Қазақстан Республикасы үшін CT-KZ нысанды тауардың шығарылған жері туралы сертификатпен расталған тауарлар Одақтың тауарлары болып танылады.
2. Осы Кодекстің 208-бабы 7-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген жағдайлар басталған кезде, осы Кодекстің 208-бабы 10-тармағы осы Кодекс күшіне енген күніне дейін еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты қолданылмайды.
455-бап Мүше мемлекеттердің жекелеген ЕЭА еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері
1. Осы бапта көзделген еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері:
1) 2016 жылғы 1 шілдеден жағдай бойынша Ресей Федерациясында жұмыс істейтін шегі Одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін 3 ЕЭА;
2) мынадай:
Армения Республикасында - Армения Республикасының заңнамасында айқындалатын 1 ЕЭА үшін;
Беларусь Республикасында - Беларусь Республикасының заңнамасында айқындалатын 2 ЕЭА үшін;
Қазақстан Республикасында - Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын 1 ЕЭА үшін;
Қырғыз Республикасында Қырғыз Республикасының заңнамасында айқындалатын 1 ЕЭА үшін шегі толық немесе ішінара Одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен тұспа-тұс келетін не оның шегінде әуе көлігімен Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындары орналасқан 5 ЕЭА қолданылады.
Комиссия мүше мемлекеттер табыс еткен ақпараттың негізінде осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген ЕЭА тізілімін жүргізеді.

Статья 454. Переходные положения об особенностях применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны
1. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного пунктом 4 статьи 210 настоящего Кодекса и определяющего перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Союза, в целях признания товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Союза в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике применяются критерии достаточной переработки, установленные в соответствии с законодательством этих государств-членов.
Товары, указанные в абзаце первом настоящего пункта, происхождение которых подтверждено сертификатом о происхождении товара формы СТ-1 - для Республики Армения, Республики Беларусь и Кыргызской Республики, сертификатом о происхождении товара формы СТ-KZ - для Республики Казахстан, признаются товарами Союза.
2. При наступлении обстоятельств, указанных в подпункте 5 пункта 7 статьи 208 настоящего Кодекса, пункт 10 статьи 208 настоящего Кодекса не применяется в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны до даты вступления настоящего Кодекса в силу.
Статья 455. Особенности применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отдельных СЭЗ государств-членов
1. Особенности применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны, предусмотренные настоящей статьей, применяются:
1) в 3 СЭЗ, пределы которых полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Союза, функционирующих в Российской Федерации по состоянию на 1 июля 2016 г.;
2) в 5 СЭЗ, пределы которых полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Союза либо в пределах которых расположены места перемещения товаров через таможенную границу Союза воздушным транспортом:
в Республике Армения - для 1 СЭЗ, определяемой законодательством Республики Армения;
в Республике Беларусь - для 2 СЭЗ, определяемых законодательством Республики Беларусь;
в Республике Казахстан - для 1 СЭЗ, определяемой законодательством Республики Казахстан;
в Кыргызской Республике - для 1 СЭЗ, определяемой законодательством Кыргызской Республики.
Комиссия ведет реестр СЭЗ, указанных в подпункте 2 настоящего пункта, на основании информации, представляемой государствами-членами.

2. Кеден органдары осы Кодекстің 11-бабына сәйкес табыс ететін алдын ала ақпарат, егер аумағында мұндай ЕЭА құрылған бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және осы баптың 1-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларға қатысты табыс етілмеуі мүмкін.
3. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларға қатысты осы баптың 1-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарында басқа операциялармен қатар аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленетін жағдайларда осы Кодекстің 205-бабы 1-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасаған кездегі тауарларды шығындауға (тұтынуға) қарағанда, өзгеше тауарларды тұтынуға жол беріледі.
Осы тармаққа сәйкес тауарларды тұтыну кезінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібі аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлға резидент мәртебесін (қатысушы, субъект) жоғалтқан кезде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы мұндай ЕЭА жұмыс істеу ерекшеліктерін ескере отырып, Комиссия айқындайтын тәртіппен аяқталады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген ЕЭА қатысты мүше мемлекеттердің заңнамасында:
1) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты мұндай ЕЭА орналастыру және (немесе) пайдалану үшін мұндай тауарлардың декларанттары, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес аумағында мұндай ЕЭА құрылған осындай ЕЭА резиденттері (қатысушылары, субъектілері) болып табылмайтын мүше мемлекеттің заңды тұлғалары болуы мүмкін екендігі белгіленуі мүмкін;
2) порттық ЕЭА немесе логистикалық, ЕЭА болып табылатын ЕЭА үшін осы Кодекстің 204-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру ерекшеліктері мұндай ЕЭА аумақтарына әкелінетін тауарларға қатысты қолданылатын жағдайлар белгіленуі мүмкін. Мұндай жағдайларда, көрсетілген ЕЭА аумақтарына әкелінетін тауарлар мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген, мұндай ЕЭА аумағына оларды әкелу күнінен бастап 4 айдан аспайтын мерзімде кедендік декларациялауға жатады;

2. Предварительная информация, представляемая таможенным органам в соответствии со статьей 11 настоящего Кодекса, может не представляться в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза и ввозимых на территории СЭЗ, указанных в пункте 1 настоящей статьи, если это предусмотрено законодательством государства-члена, на территории которого созданы такие СЭЗ.
3. На территориях СЭЗ, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) с использованием товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, наряду с другими операциями допускается потребление товаров иное, чем расходование (потребление) товаров при совершении операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, указанных в подпункте 4 пункта 1 статьи 205 настоящего Кодекса, в случаях, устанавливаемых законодательством государства-члена, на территории которого создана СЭЗ.
Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при потреблении товаров в соответствии с настоящим пунктом устанавливается законодательством государства-члена, на территории которого создана СЭЗ.
4. При утрате лицом статуса резидента (участника, субъекта) СЭЗ, указанных в пункте 1 настоящей статьи, действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается в порядке, определяемом Комиссией с учетом особенностей функционирования таких СЭЗ.
5. В отношении СЭЗ, указанных в пункте 1 настоящей статьи, законодательством государств-членов:
1) может быть установлено, что в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для размещения и (или) использования на территориях таких СЭЗ, декларантами таких товаров могут выступать не являющиеся резидентами (участниками, субъектами) таких СЭЗ юридические лица государства-члена, на территории которого созданы такие СЭЗ, определенные в соответствии с законодательством этого государства-члена;
2) могут устанавливаться случаи, когда особенности помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, предусмотренные пунктами 1 и 3 статьи 204 настоящего Кодекса для СЭЗ, являющихся портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, применяются в отношении товаров, ввозимых на территории таких СЭЗ. В этих случаях товары, ввозимые на территории указанных СЭЗ, подлежат таможенному декларированию в срок, установленный законодательством государства-члена, который не может превышать 4 месяца со дня их ввоза на территорию такой СЭЗ;

3) мұндай ЕЭА аумақтарына тауарларды әкелу кезінде Одақтың кедендік аумағына тауарлардың келуімен және мұндай ЕЭА аумақтарынан тауарларды әкету кезінде Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуімен байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері белгіленуі мүмкін;
4) осы Кодекстің 203-бабының 2 және 4-тармақтарында қолданылмайтыны белгіленуі мүмкін;
5) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың жойылуы осындай ЕЭА аумағында болса, көрсетілген тауарлар жойылған жағдайда кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу мерзімі басталмайды деп белгіленуі мүмкін.
6. Осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумағында орналасқан немесе мұндай ЕЭА аумақтарына әкелінген Одақтың тауарлары еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылуға жатпайды.
7. Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігімен ортақ құрлық шекарасы бар, осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, егер мұндай тауарларды осы ЕЭА резиденттері өз өндірісінің және технологиялық қажеттіліктері үшін аумағында осындай ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігі аумағының қалған бөлігіне әкетсе, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай мұндай ЕЭА аумағынан әкетілуі мүмкін.
8. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде осы баптың 10-тармағына сәйкес пайдаланылатын Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігімен ортақ құрлық шекарасы жоқ, осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумақтарында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған көлік құралдары еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай мұндай ЕЭА аумақтарынан уақытша әкетілуі мүмкін.
9. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде пайдаланылатын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған көлік құралдарына қатысты Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігімен ортақ құрлық шекарасы жоқ, осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумақтарында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай мұндай тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын беруге жол беріледі.
Көрсетілген көлік құралдарына иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын беру кезінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды пайдалану шарттарын сақтау жөніндегі міндет және осы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтау жөніндегі міндет мұндай иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтары берілген тұлғаға жүктеледі.

3) могут устанавливаться особенности совершения таможенных операций, связанных с прибытием товаров на таможенную территорию Союза при ввозе товаров на территории таких СЭЗ и убытием товаров с таможенной территории Союза при вывозе товаров с территорий таких СЭЗ;
4) может быть установлено, что пункты 2 и 4 статьи 203 настоящего Кодекса не применяются;
5) может быть установлено, что срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин не наступает в случае утраты иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, если утрата указанных товаров произошла на территории такой СЭЗ.
6. Не подлежат помещению под таможенную процедуру свободной таможенной зоны товары Союза, находящиеся на территориях СЭЗ Российской Федерации, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, или ввозимые на территории таких СЭЗ.
7. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории СЭЗ Российской Федерации из указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, которая имеет общую сухопутную границу с остальной частью таможенной территории Союза, могут быть вывезены с территорий такой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, если такие товары вывозятся резидентами этой СЭЗ на остальную часть территории единицы административно-территориального устройства государства-члена, на территории которой создана такая СЭЗ, для собственных производственных и технологических нужд.
8. Транспортные средства, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территориях СЭЗ Российской Федерации, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, которые не имеют общих сухопутных границ с остальной частью таможенной территории Союза, используемые в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи в качестве транспортных средств международной перевозки, могут быть временно вывезены с территорий таких СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
9. На территориях СЭЗ Российской Федерации, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, которые не имеют общих сухопутных границ с остальной частью таможенной территории Союза, в отношении транспортных средств, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, используемых в качестве транспортных средств международной перевозки, допускается передача прав владения, пользования и (или) распоряжения такими товарами без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
При передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения указанными транспортными средствами обязанность по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность по завершению действия этой таможенной процедуры возлагаются на лицо, которому переданы такие права владения, пользования и (или) распоряжения.

10. Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігімен ортақ құрлық шекарасы жоқ, және шетелдік тауарлар мәртебесі бар осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумақтарында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған көлік құралдары Одақтың мүшелері болып табылмайтын мұндай ЕЭА аумақтары мен мемлекеттердің аумақтары арасында тауарларды, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдау үшін, сондай-ақ мынадай:
1) көлік құралы аумағында ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылым бірлігінің аумағында тіркелген (есепке алынған);
2) көлік құралы аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалған заңды тұлғаның меншігінде болу шарттарын орындау кезінде мұндай ЕЭА аумақтары мен Ресей Федерациясы аумағының қалған бөлігі арасындағы тауарларды, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдау үшін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде пайдалануы мүмкін.
11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде пайдалануы мүмкін көлік құралдарына осы баптың 12 - 20-тармақтарында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстің 38-тарауының ережелері қолданылады.
12. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, мұндай тасымалдау осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтары арасында жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдау болып табылатын жағдайларды қоспағанда, жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды тасымалдау кезінде Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінде және Ресей Федерациясы аумағының қалған бөлігінде пайдаланбауы тиіс.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде, жүктерді және (немесе) багажды тиеумен (түсірумен, шығарумен), жолаушыларды отырғызумен (түсірумен) байланысты операцияларды жасау, мұндай операцияларды аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарынан жасалған жағдайларды қоспағанда, Ресей Федерациясының аумағында ғана жол беріледі.
Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағында әуе кемесі мәжбүрлі қонған жағдайда, аварияның немесе еңсерілмейтін күш салдарымен байланысты жағдайларды қоспағанда, жүктерді және (немесе) багажды тиеуге (түсіруге, шығаруға), жолаушыларды отырғызуға (түсіруге) жол берілмейді.
13. Ресей Федерациясының аумағында халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарының болу мерзімі сол мүше мемлекеттің заңнамасында шектелуі мүмкін.
14. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары:

10. Транспортные средства, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территориях СЭЗ Российской Федерации, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, которые не имеют общих сухопутных границ с остальной частью таможенной территории Союза, и имеющие статус иностранных товаров, могут использоваться в качестве транспортных средств международной перевозки для перевозки товаров, пассажиров и (или) багажа между территориями таких СЭЗ и территориями государств, не являющихся членами Союза, а также для перевозки товаров, пассажиров и (или) багажа между территориями таких СЭЗ и остальной частью территории Российской Федерации при выполнении следующих условий:
1) транспортное средство зарегистрировано (приписано) на территории единицы административно-территориального устройства, на территории которой создана СЭЗ;
2) транспортное средство находится в собственности юридического лица, определенного в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого создана СЭЗ.
11. К транспортным средствам, которые в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи могут использоваться в качестве транспортных средств международной перевозки, применяются положения главы 38 настоящего Кодекса с учетом особенностей, установленных пунктами 12 - 20 настоящей статьи.
12. Транспортные средства международной перевозки не могут использоваться на остальной части таможенной территории Союза при перевозке грузов, пассажиров и (или) багажа, за исключением случаев, когда такая перевозка является частью перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа между территориями СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, и остальной частью территории Российской Федерации.
При осуществлении перевозок, указанных в абзаце первом настоящего пункта, совершение операций, связанных с загрузкой (разгрузкой, выгрузкой) грузов и (или) багажа, посадкой (высадкой) пассажиров, допускается только на территории Российской Федерации, за исключением случаев совершения таких операций вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
В случае вынужденной посадки воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, не допускается загрузка (разгрузка, выгрузка) грузов и (или) багажа, посадка (высадка) пассажиров, за исключением случаев, связанных с аварией или действием непреодолимой силы.
13. Срок нахождения транспортных средств международной перевозки на территории Российской Федерации может быть ограничен законодательством этого государства-члена.
14. Транспортные средства международной перевозки подлежат таможенному декларированию и выпуску:

1) Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағында. осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарынан халықаралық тасымаладуды жүзеге асыру кезінде:
Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағында, мұндай НЭА аумақтарынан халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкеткен кезде;
Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан мұндай ЕЭА аумақтарына халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкеткен кезде;
2) осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарынан Ресей Федерациясы аумағының қалған бөлігіне халықаралық тасымалдауды жасау кезінде:
мұндай ЕЭА аумақтарынан халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын әкеткен кезде;
Одақтың кедендік аумағына халықаралық тасымалдаудың, көлік құралдарын әкелген кезде;
Одақтың кедендік аумағынан халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкеткен кезде;
мұндай ЕЭА аумағына халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кері әкелген кезде кедендік декларациялауға және шығаруға жатады.
15. Осы баптың 14-тармағы 1-тармақшасында, ал теміржол көлік құралдары осы баптың 14-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген жағдайларда, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау осы Кодекстің 278-бабы 3 - 6-тармақтарында белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Теміржол көлік құралдарын қоспағанда, осы баптың 14-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген жағдайларда халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау, тек нысанын Комиссия айқындаған көлік құралдарына арналған декларацияны қолдана отырып жүзеге асырылады. Көрсетілген жағдайда кедендік декларациялау кезінде мүше мемлекеттердің кеден саласындағы үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген тасымалдаушының стандартты құжаттары көлік құралдарына арналған декларация ретінде пайдаланылмайды.
16. Теміржол көлік құралдарын қоспағанда, осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелу кезінде, көлік құралдарына арналған декларация ретінде, мұндай ЕЭА аумағынан оларды әкеткен кезде, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезіндегі табыс етілген көлік құралына арналған декларация қолданады.
17. Осы баптың 14-тармағы 2-тармақшасының екінші абзацында көрсетілген жағдайларда халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау кезінде көлік құралына арналған декларацияда көрсетуге тиіс мәліметке қосымша мұндай көлік құралдарын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырғанын растайтын мәліметтер көрсетіледі.

1) при совершении международной перевозки с территорий СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, на территории государств, не являющихся членами Союза:
при вывозе транспортных средств международной перевозки с территорий таких СЭЗ на территории государств, не являющихся членами Союза;
при обратном ввозе транспортных средств международной перевозки с территорий государств, не являющихся членами Союза, на территории таких СЭЗ;
2) при совершении международной перевозки с территорий СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, на остальную часть территории Российской Федерации:
при вывозе транспортных средств международной перевозки с территорий таких СЭЗ;
при ввозе транспортных средств международной перевозки на таможенную территорию Союза;
при обратном вывозе транспортных средств международной перевозки с таможенной территории Союза;
при обратном ввозе транспортных средств международной перевозки на территории таких СЭЗ.
15. Таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки в случаях, указанных в подпункте 1 пункта 14 настоящей статьи, а железнодорожных транспортных средств - также в случаях, указанных в подпункте 2 пункта 14 настоящей статьи, осуществляется в порядке, установленном пунктами 3 - 6 статьи 278 настоящего Кодекса.
Таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки в случаях, указанных в подпункте 2 пункта 14 настоящей статьи, за исключением железнодорожных транспортных средств, осуществляется только с использованием декларации на транспортное средство, форма которой определяется Комиссией. При таможенном декларировании в указанном случае стандартные документы перевозчика, предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной в области транспорта, не могут использоваться в качестве декларации на транспортное средство.
16. При ввозе на остальную частью таможенной территории Союза транспортных средств международной перевозки, вывезенных с территорий СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, за исключением железнодорожных транспортных средств, в качестве декларации на транспортное средство используется декларация на транспортное средство, представленная при таможенном декларировании транспортных средств международной перевозки при их вывозе с территорий таких СЭЗ.
17. При таможенном декларировании транспортных средств международной перевозки в случаях, указанных в абзаце втором подпункта 2 пункта 14 настоящей статьи, в дополнение к сведениям, подлежащим указанию в декларации на транспортное средство, указываются сведения, подтверждающие помещение таких транспортных средств под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.

18. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген әуе көліктеріне қатысты кедендік операцияларды жасаудың ерекшеліктері халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары ретінде пайдаланылуы мүмкін, аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
19. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарының және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарының арасында халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын және Одақтың кедендік аумағынан тыс жерде тұрған халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
Осындай ЕЭА аумақтарының және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумақтарының арасында халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шетелдік тұлғаның меншік құқығына берген жағдайда, аумағында мұндай ЕЭА құрылған, мүше мемлекеттің осындай мәміле тарапынан болатын тұлғасы халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын уақытша шығаруға меншік құқығын берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде мұндай көлік құралдарын кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырады.
20. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан әкетілетін және осындай ЕЭА аумағына кері әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
21. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар, егер ондай тауарларды:
жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалар шегінде. олар Одақтың кедендік аумағына кедендік баждар, салықтар төленбей әкелінетін шекте Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне шығарады;
жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына әкеткен жағдайларда осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумағынан еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамастан әкетілуі мүмкін.
Егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалар шегінде олар Одақтың кедендік аумағына кедендік баждар, салықтар төленбей әкелінетін шекті асыра отырып көрсетілген ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкетілсе, мұндай тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген бірыңғай мөлшерлеме бойынша кедендік баждарды, салықтарды төлеумен осы Кодекстің 37-тарауына сәйкес еркін айналымға шығарумен аяқталады.

18. Особенности совершения таможенных операций в отношении воздушных судов, которые в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи могут использоваться в качестве транспортных средств международной перевозки, устанавливаются законодательством государства-члена, на территории которого созданы СЭЗ.
19. Транспортные средства международной перевозки, осуществляющие международные перевозки между территориями СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, и территориями государств, не являющихся членами Союза, и находящиеся за пределами таможенной территории Союза, могут быть помещены под таможенную процедуру реэкспорта.
В случае передачи иностранному лицу права собственности на транспортное средство международной перевозки, осуществляющее международные перевозки между территориями таких СЭЗ и территориями государств, не являющихся членами Союза, лицо государства-члена, на территории которого создана такая СЭЗ, которое выступило стороной такой сделки, в течение 30 календарных дней со дня передачи права собственности на временно вывезенное транспортное средство международной перевозки помещает такое транспортное средство под таможенную процедуру реэкспорта.
20. Транспортные средства международной перевозки, вывезенные с территорий СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, и ввозимые обратно на территории таких СЭЗ, сохраняют статус иностранных товаров.
21. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, могут быть вывезены с территорий СЭЗ Российской Федерации, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, если такие товары:
вывозятся физическими лицами на остальную часть таможенной территории Союза в пределах стоимостных, весовых и (или) количественных норм, установленных в отношении товаров для личного пользования, в пределах которых они ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов;
вывозятся физическими лицами на территорию государства, не являющегося членом Союза, в качестве товаров для личного пользования.
Если товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, вывозятся с территорий указанных СЭЗ на остальную часть таможенной территории Союза физическими лицами в качестве товаров для личного пользования с превышением стоимостных, весовых и (или) количественных норм, установленных в отношении товаров для личного пользования, в пределах которых они ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов, действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении таких товаров завершается выпуском в свободное обращение в соответствии с главой 37 настоящего Кодекса с уплатой таможенных пошлин, налогов по единым ставкам, установленным в отношении товаров для личного пользования.

22. Осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілгендерден, шегі Одақтың кедендік шекарасының учаскесімен толық сәйкес келетін Ресей Федерациясының ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, егер мұндай тауарлар аумағында осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымның бірлігі аумағында тіркелген көлік құралдары болып табылса және жеке тұлғалар осындай ЕЭА аумағынан жеке пайдалануға арналған көлік құралдары ретінде:
1) Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне - оны 2 айдан артық емес мерзімге ұзарту мүмкіндігімен 2 айдан артық емес мерзімге;
2) Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына - осы Кодекстің ережелеріне сәйкес әкету мерзімі шектелмей әкететін болса, осындай ЕЭА аумағынан еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамастан уақытша әкетілуі мүмкін.
23. Егер еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған жеке пайдалануға арналған тауарлар, оның ішінде ортақ пайдаланылатын жолдар бойынша қозғалысқа арналмаған квадроциклдерді, қарда жүретін техникаларды және өзге де жеңіл көлік құралдарын (осы бапта бұдан әрі - автокөліктер) және (немесе) тіркемелерді қоспағанда, осындай ЕЭА аумақтарына 2006 жылғы 1 қаңтарға дейін әкелінген жеңіл көліктерді және адамдарды тасымалдауға арналған және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының 8703 тауар позициясында сыныпталатын өзге де моторлы көлік құралдарын, осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағында бұрын тұрақты тұрған және мұндай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағынан мүше мемлекеттің аумағына тұрақты тұруға қоныс аударған тұлғалар, не мұндай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағынан жаңа қызмет орнына кеткен мүше мемлекеттің атқарушы билігінің федералдық органдарының әскери қызметшілері мен лауазымды тұлғалары (осы бапта бұдан әрі - қоныс аударатын тұлға) мұндай ЕЭА аумағынан әкетсе, осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумақтарында қолданылатын еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы тауарларды кедендік рәсіммен орналастырмастан аяқталады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарларға қатысты еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің қолданысы олардың кедендік құны мен салмағына қарамастан, кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей, аумағында осындай ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте мынадай шарттар орындалған:
әкетілетін тауарлар, осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мемлекеттің аумағына тұрақты тұруға қоныс аударған тұлғаны тануды растайтын құжаттың берілген күніне дейін бұрын қолданылған жеке пайдалануға арналған және сатып алынған тауарлар болып табылатын;
көрсетілген ЕЭА аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды нақты шығару. осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес мемлекеттің аумағына тұрақты тұруға қоныс аударған тұлғаны тануды растайтын құжаттың берілген күнінен бастап 18 айдан кешіктірмей жүзеге асырылатын;
көрсетілген ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағында орналасқан кеден органына қоныс аударған тұлғаның немесе оның жанұясы мүшесінің осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің аумағына тұрақты тұруға қоныс аударған тұлғаны тануды растайтын құжаттарды не мұндай құжаттардың белгіленген тәртіпте куәландырылған көшірмелерін табыс еткен;
көрсетілген ЕЭА аумағынан шығарылатын автокөліктер мен тіркемелердің саны бір автокөлік және бір тіркемемен шектеледі және олар қоныс аударатын тұлғаның меншігінде болатын;
қоныс аударатын тұлғаның атына көрсетілген ЕЭА аумағынан шығарылған автокөлікті, тіркемені тіркеу осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің аумағына тұрақты тұруға келген (қоныс аударған) осы тұлғаны тануды растайтын құжаттың берілген күніне дейін 6 айдын ішінде осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағына жүзеге асырылған кезде аяқталды.
Көрсетілген тауарлар еркін кеден аймағының кедендік рәсімінің қолданысы аяқталған күннен бастап Одақтың тауарлары мәртебесін алады.
Көрсетілген ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағынан жаңа жұмыс орнына кеткен мүше мемлекеттің атқарушы билігінің федералдық органдарының әскери қызметшілері мен лауазымды тұлғалары мүше мемлекеттің аумағына тұрақты тұруға келген (қоныс аударған) тұлғаны тануды растайтын құжат ретінде кеден органына осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағынан жаңа жұмыс орнына кеткені үшін негіздемелерді растайтын құжаттарды ұсынады.
Осы тармақта көзделген кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату қоныс аударушы тұлғаға бір рет беріледі.

22. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории СЭЗ Российской Федерации из указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, пределы которой полностью совпадают с участками таможенной границы Союза, могут быть временно вывезены с территории такой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, если такие товары являются транспортными средствами, зарегистрированными на территории единицы административно-территориального устройства, на территории которой создана такая СЭЗ, и вывозятся с территории такой СЭЗ физическим лицом в качестве транспортных средств для личного пользования:
1) на остальную часть таможенной территории Союза - на срок не более 2 месяцев с возможностью продления данного срока не более чем на 2 месяца;
2) на территорию государства, не являющего членом Союза, - без ограничения срока вывоза в соответствии с положениями настоящего Кодекса.
23. Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны, применяемой на территориях СЭЗ Российской Федерации, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, завершается без помещения товаров под таможенные процедуры, если товары для личного пользования, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в том числе ввезенные на территории таких СЭЗ до 1 января 2006 г. автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки людей и классифицируемые в товарной позиции 8703 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, за исключением квадроциклов, снегоходов и иных легковых транспортных средств, не предназначенных для движения по дорогам общего пользования (далее в настоящей статье - автомобили), и (или) прицепы, вывозятся с территорий таких СЭЗ физическими лицами, ранее постоянно проживавшими на территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, и переселившимися с территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, на постоянное место жительства на территорию государства-члена, либо военнослужащими и должностными лицами федеральных органов исполнительной власти государства-члена, убывающими с территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, на новое место службы (далее в настоящей статье - переселяющиеся лица).
Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, указанных в абзаце первом настоящего пункта, завершается в порядке, установленном законодательством государства-члена, на территории которого создана такая СЭЗ, без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов вне зависимости от их таможенной стоимости и веса при выполнении следующих условий:
вывозимые товары являются бывшими в употреблении товарами для личного пользования и приобретены до даты выдачи документа, подтверждающего признание лица переселившимся на постоянное место жительства на территорию государства-члена в соответствии с законодательством этого государства;
фактический вывоз товаров для личного пользования с территории указанных СЭЗ осуществляется не позднее 18 месяцев со дня выдачи документа, подтверждающего признание лица переселившимся на постоянное место жительства на территорию государства-члена в соответствии с законодательством этого государства;
таможенному органу, расположенному на территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана указанная СЭЗ, переселяющимся лицом или членом его семьи представлены документы, подтверждающие признание лица переселившимся на постоянное место жительства на территорию государства-члена в соответствии с законодательством этого государства, либо заверенные в установленном порядке копии таких документов;
количество вывозимых с территории указанной СЭЗ автомобилей и прицепов ограничивается одним автомобилем и одним прицепом, и они находятся в собственности переселяющегося лица;
регистрация вывозимых с территории указанной СЭЗ автомобиля, прицепа осуществлена на территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, за переселяющимся лицом в течение не менее чем за 6 месяцев до дня выдачи документа, подтверждающего признание такого лица прибывшим (переселившимся) на постоянное место жительства на территорию государства-члена в соответствии с законодательством этого государства.
Указанные товары приобретают статус товаров Союза со дня завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
Военнослужащими и должностными лицами федеральных органов исполнительной власти государства-члена, убывающими с территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана указанная СЭЗ, на новое место службы, в качестве документа, подтверждающего признание лица прибывшим (переселившимся) на постоянное место жительства на территорию государства-члена, таможенному органу представляются документы, подтверждающие основания для такого убытия с территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, на новое место службы в соответствии с законодательством этого государства.
Освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов, предусмотренное настоящим пунктом, предоставляется переселяющемуся лицу однократно.

24. Осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген Ресей Федерациясының ЕЭА аумағынан әкетілетін Одақтың тауары болып табылатын жеке Тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарлары, Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелу кезінде, осы бапта белгіленген ерекшеліктерге сәйкес Одақтың тауарлары мәртебесін сақтайды.
25. Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігімен ортақ құрлықтық шекарасы жоқ ЕЭА аумағынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушымен тасымалданатын Одақтың тауары болып табылатын жеке пайдалануға арналған тауарлар, осы тармақтың ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 22 және 43-тарауларына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылады.
Көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік баждарды, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу үшін белгіленген құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалары шегінде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру кезінде, Одақтың тауарлары мәртебесін растайтын құжаттар және (немесе) мәлімет табыс етілмейді.
26. Жеке пайдалануға арналған шетелдік тауарларды осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерінің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне шығару үшін оларды тасымалдау шарты бойынша (жүкқұжаты, коносамент және өзге де құжаттар бойынша) тасымалдаушыға беруге дейін жеке тұлға осы баптың 25-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген тәртіпте кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасауға және кедендік баждарды, салықтарды төлеуге міндетті.
27. Осы баптың 25-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасайтын межелі кеден органы, қызметі өңірінде мұндай жеке пайдалануға арналған тауарларды алушы бар кеден органы, ал теміржол көлігімен тасымалданатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімнің қолданысын аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасайтын межелі кеден органы - қызметі өңірінде межелі бекет бар кеден органы болып табылады.

24. Товары для личного пользования, являющиеся товарами Союза, вывозимые физическими лицами с территорий СЭЗ Российской Федерации, указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, при ввозе на остальную часть таможенной территории Союза сохраняют статус товаров Союза в соответствии с особенностями, установленными настоящей статьей.
25. Товары для личного пользования, являющиеся товарами Союза, перевозимые перевозчиком по договору перевозки (по накладной, коносаменту и иным документам) с территорий СЭЗ, которые не имеют общих сухопутных границ с остальной частью таможенной территории Союза, на остальную часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с главами 22 и 43 настоящего Кодекса с учетом положений настоящего пункта.
При помещении под таможенную процедуру таможенного транзита указанных товаров для личного пользования в пределах стоимостных, весовых и (или) количественных норм, установленных для ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов, документы и (или) сведения, которыми подтверждается статус товаров Союза, не представляются.
26. В отношении иностранных товаров для личного пользования до их передачи перевозчику по договору перевозки (по накладной, коносаменту и иным документам) для их вывоза с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, физическое лицо обязано совершить таможенные операции, связанные с таможенным декларированием, и уплатить таможенные пошлины, налоги в порядке, установленном в отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза, за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым пункта 25 настоящей статьи.
27. Таможенным органом назначения, совершающим таможенные операции, связанные с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров для личного пользования, указанных в пункте 25 настоящей статьи, является таможенный орган, в регионе деятельности которого находится получатель таких товаров для личного пользования, а таможенным органом назначения, совершающим таможенные операции, связанные с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров для личного пользования, перевозимых железнодорожным транспортом, - таможенный орган, в регионе деятельности которого находится станция назначения.

28. Одақтың тауарлары болып табылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды пошталық жөнелтулер, осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкетуге пошта байланысының тағайындалған операторына беріледі. Мұндай пошталық жөнелтулер, осы баптың 26-тармағын ескере отырып, осы Кодекстің 22-тарауына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылады.
Кедендік баждарды, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу үшін белгіленген құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалар шегіндегі жеке пайдалануға арналған тауарлар мен пошталық жөнелтулерді жеке тұлға (пошта құжаттары бойынша) олардың мәртебесін растайтын құжаттарды табыс етпей кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес оларды баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне шығару үшін пошта байланысының тағайындаған операторына беріледі.
Жеке пайдалануға арналған шетелдік тауарларды осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету үшін пошта байланысының (пошта құжаттары бойынша) тағайындаған операторына беруге дейін оларға қатысты жеке тұлға осы баптың 26-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген тәртіпте кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасауға және кедендік баждарды, салықтарды төлеуге міндетті.
Пошта вагондарында тасымалданатын жеке пайдалануға арналған тауарлар бар пошта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасайтын межелі кеден органы, қызметі өңірінде межелі станция тұрған кеден органы болып табылады.
29. Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінен алып жүрілетін багажда әкетілетін осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағында су, әуе немесе теміржол көлігімен Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағында аралық тоқтауды немесе қондыруды жасамай келе жатқан және кедендік бақылауда тұрмаған жеке пайдалануға арналған тауарлар осындай ЕЭА аумағына әкелу кезінде Одақтың тауарлары ретінде қарастырылады.

28. Почтовые отправления с товарами для личного пользования, являющимися товарами Союза, передаются назначенному оператору почтовой связи для их вывоза с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза. Такие почтовые отправления помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в соответствии с главой 22 настоящего Кодекса с учетом пункта 26 настоящей статьи.
Почтовые отправления с товарами для личного пользования в пределах стоимостных, весовых и (или) количественных норм, установленных для ввоза на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов, передаются назначенному оператору почтовой связи физическим лицом (по почтовым документам) для их вывоза с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита без представления документов, подтверждающих их статус.
В отношении иностранных товаров для личного пользования до их передачи назначенному оператору почтовой связи (по почтовым документам) для их вывоза с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, физическое лицо обязано совершить таможенные операции, связанные с таможенным декларированием, и уплатить таможенные пошлины, налоги в порядке, установленном в отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза, за исключением случая, установленного пунктом 26 настоящей статьи.
Таможенным органом назначения, совершающим таможенные операции, связанные с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита в отношении почтовых отправлений с товарами для личного пользования, перевозимых в почтовых вагонах, является таможенный орган, в регионе деятельности которого находится станция назначения.
29. Товары для личного пользования, вывозимые в сопровождаемом багаже с остальной части таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, на территории СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, водным, воздушным или железнодорожным транспортом, следующим без совершения промежуточных остановок или посадок на территориях государств, не являющихся членами Союза, и не находящиеся под таможенным контролем, при ввозе на территории таких СЭЗ рассматриваются как товары Союза.

30. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, осы баптың 35-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарының және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінің арасында алып жүрілетін багажда жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар мынадай жағдайларда кедендік декларациялауға жатпайды:
1) мұндай жеке пайдалануға арналған, оның ішінде осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілмеген, Одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған өзге де тауарлардың жиынтығында әкелінетін тауарлар кедендік баждарды, салықтарды төлемей Одақтықтың кедендік аумағына әкелінетін, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалар шегінде Одақтың кедендік аумағына әкелінеді.
2) мұндай тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулер қолданылмайды және мұндай шектеулердің сақталуын растайтын құжаттардың табыс етілуі талап етілмейді.
31. Осы баптың 30-тармағында көрсетілген тауарлар, осы баптың 30-тармағы 1 және 2-тармақшаларында көзделген өзге де жағдайларда, белгіленген тәртіпте келу орнында кедендік декларациялауға жатады.
32. Одақтың тауарлары болып табылатын жеке пайдалануға арналған және жеке тұлғалар осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарының және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінің арасында өткізетін тауарларға қатысты кедендік операциялар мұндай тауарларды идентификациялауды есепке ала отырып жасалады.
Көрсетілген тауарларды идентификаттауды осы баптың 33 және 34-тармақтарында көзделген құжаттарды пайдалана отырып, шығу орынның кеден органдары жүргізеді.
33. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарының және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінің арасында жөнелтілетін багажда жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар, шығу орнындағы кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасының жеке нөмірлі мөрінің бедерімен және осы тұлға қолын қойып куәландырылған, "Еуразиялық экономикалық Одақтың тауарлары" белгісі қойылған мұндай тауарларды идентификаттауды мүмкіндік беретін мәліметтерді қамтитын жолаушыларға арналған кедендік декларация болған кезде Одақтың тауарлары ретінде келу орнындағы кеден органы қарайды.
34. Мүше мемлекеттердің аумағында тіркелген және осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтарының және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінің арасында жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Одақтың тауарлары ретінде шығу орнындағы кеден органы және келу орнындағы кеден органы қарайды және мұндай тіркеуді растайтын және мұндай көлік құралдарын пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер туралы белгілерді қамтымайтын құжаттар болған кезде кедендік декларациялауға жатпайды.

30. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые физическими лицами в сопровождаемом багаже между территориями СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, и остальной частью таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, не подлежат таможенному декларированию в следующих случаях:
1) такие товары для личного пользования, в том числе в совокупности с иными ввозимыми на таможенную территорию Союза товарами для личного пользования, не указанными в абзаце первом настоящего пункта, ввозятся на таможенную территорию Союза в пределах стоимостных, весовых и (или) количественных норм, установленных в отношении товаров для личного пользования, в пределах которых они ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов;
2) в отношении таких товаров не применяются запреты и ограничения и не требуется представление документов, подтверждающих соблюдение таких ограничений.
31. Товары, указанные в пункте 30 настоящей статьи, в иных случаях, чем предусмотренные подпунктами 1 и 2 пункта 30 настоящей статьи, подлежат таможенному декларированию в месте прибытия в установленном порядке.
32. Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования, являющихся товарами Союза и перемещаемых физическими лицами между территориями СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, и остальной частью таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, совершаются с учетом идентификации таких товаров.
Идентификация указанных товаров производится таможенным органом места убытия с использованием документов, предусмотренных пунктами 33 и 34 настоящей статьи.
33. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств для личного пользования, перемещаемые физическими лицами в сопровождаемом багаже между территориями СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, и остальной частью таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, рассматриваются таможенным органом места прибытия как товары Союза при наличии пассажирской таможенной декларации, содержащей сведения, позволяющие идентифицировать такие товары, с проставленной уполномоченным должностным лицом таможенного органа места убытия отметкой "Товары Евразийского экономического союза", которая заверена оттиском личной номерной печати и подписью такого лица.
34. Транспортные средства для личного пользования, зарегистрированные на территориях государств-членов и перемещаемые физическими лицами между территориями СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, и остальной частью таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, рассматриваются таможенным органом места убытия и таможенным органом места прибытия как товары Союза и не подлежат таможенному декларированию при наличии документов, подтверждающих такую регистрацию и не содержащих отметки об ограничениях по пользованию и (или) распоряжению такими транспортными средствами.

35. Жеке тұлғаларға, мұндай ЕЭА аумағына еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне орналастырылған және оларды осындай ЕЭА аумағынан шығу орнында және Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне келу орнында кедендік декларациялау шартымен, аумағында осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағында тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелу үшін шегі Одақтың кедендік аумағы учаскелерімен толықтай қиылысатын ЕЭА аумағынан 2 айдан аспайтын мерзімге уақытша шығаруға рұқсат етіледі. Бұл ретте мұндай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты, осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып, осы Кодекстің 271-бабында көзделген тәртіпте мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары шығу орнындағы кеден органына Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында тіркелген және Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты белгіленген мөлшерде кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ұсынылады.
Мұндай ЕЭА аумағына еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне орналастырған және аумағында осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағында тіркелген жеке пайдалануға арналған көлік құралын Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне уақытша әкетілген жағдайда, осы көлік құралының иесі болып табылатын жеке тұлға 6 айдан астам уақыт ішінде және кеден органына жүгіну күніне белгіленген кедендік төлемдерді төлеу бойынша орындалмаған талаптардың (осы жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын уақытша шығаруға құқығы бар сенімді өкілі) және аумағында осындай ЕЭА құрылған мүше мемлекеттердің заңнамаларында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа осы тұлғаны тарту фактілері болмаған кезде, олардың бұрын шығарылған жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын осындай ЕЭА аумағына кері әкелуге дейін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын екінші және алдағы уақытта уақытша әкету жағдайын қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ұсынылмайды.
Жеке тұлға осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көзделген шарттарды орындау кезінде, кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасы жолаушыларға арналған кедендік декларацияға жеке нөмірлі мөрінің бедері мен осы тұлғаның қолымен куәландырылған "Еуразиялық экономикалық одақтың КА қалған бөлігіне әкетуге рұқсат етілді" белгісін қояды.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары, егер оларды әкелуді жүзеге асыратын тұлғада осы тармақтың үшінші абзацында көзделген белгісімен жолаушыларға арналған кедендік декларация болмаған жағдайда, Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелуге жатпайды.
Егер бұрын шығарылған жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын белгіленген мерзім өткенге дейін осындай ЕЭА аумағына жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын нақты әкетуді жүзеге асыратын жеке тұлға кері әкелмеген жағдайда, апаттың немесе еңсерілмейтін күштің әсері салдарынан жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының жойылуы, сондай-ақ оларды өзге де кедендік рәсімге орналастыру немесе еркін айналымға шығарған жағдайларын қоспағанда, шығу жерінін кеден органы мұндай көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды жеке пайдалануға арналған көлік құралдары осындай ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелу үшін уақытша әкетілетін жолаушыларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күніне есептелген осындай көлік құралдарын еркін айналымға шығарғандай кездегі төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомаларына сәйкес мөлшерде алынады.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын өзге де кедендік рәсімге орналастыру немесе еркін айналымға шығарумен байланысты кедендік операцияларды осындай ЕЭА аумағында орналасқан кеден органы жасайды.
Декларанттың жазбаша түрдегі (жазбаша нысанда) дәлелді жүгінуі бойынша осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзімін шығу орнындағы кеден органы жеке пайдалануға арналған көлік құралын кеден органына нақты көрсетпей 2 айға бір рет ұзартуы мүмкін.

35. Допускается временный вывоз физическими лицами на срок не более 2 месяцев с территории СЭЗ, пределы которой полностью совпадают с участками таможенной границы Союза, для ввоза на остальную часть таможенной территории Союза транспортных средств для личного пользования, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории такой СЭЗ и зарегистрированных на территории единицы административно-территориального устройства, на территории которой создана такая СЭЗ, при условии их таможенного декларирования в месте убытия с территории такой СЭЗ и в месте прибытия на остальную часть таможенной территории Союза. При этом в отношении таких транспортных средств для личного пользования таможенному органу места убытия предоставляется обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в размере, установленном в отношении транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территориях государств, не являющихся членами Союза, и ввозимых на таможенную территорию Союза физическими лицами государств-членов, в порядке, предусмотренном статьей 271 настоящего Кодекса, с учетом абзаца второго настоящего пункта.
В случае временного вывоза транспортного средства для личного пользования, помещенного под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории такой СЭЗ и зарегистрированного на территории единицы административно-территориального устройства, на территории которой создана такая СЭЗ, на остальную часть таможенной территории Союза физическим лицом, являющимся собственником этого транспортного средства в течение более чем 6 месяцев и не имеющим на день обращения в таможенный орган не исполненных в установленные сроки требований по уплате таможенных платежей (доверенным лицом такого физического лица с правом временного вывоза транспортного средства для личного пользования), и при отсутствии фактов привлечения данного лица к административной ответственности за административные правонарушения, предусмотренные законодательством государства-члена, на территории которого создана такая СЭЗ, обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов не предоставляется, за исключением случая временного вывоза второго и последующего транспортных средств для личного пользования до обратного ввоза на территорию такой СЭЗ ранее вывезенного им транспортного средства для личного пользования.
При выполнении физическим лицом условий, предусмотренных абзацами первым и вторым настоящего пункта, уполномоченное должностное лицо таможенного органа проставляет в пассажирской таможенной декларации отметку "Вывоз на остальную часть ТТ Евразийского экономического союза разрешен", которая заверяется оттиском личной номерной печати и подписью такого лица.
Транспортные средства для личного пользования, указанные в абзацах первом и втором настоящего пункта, не подлежат ввозу на остальную часть таможенной территории Союза в случае, если у лица, осуществляющего их ввоз, отсутствует пассажирская таможенная декларация с отметкой, предусмотренной абзацем третьим настоящего пункта.
В случае если ранее вывезенные транспортные средства для личного пользования не ввозятся до истечения установленного срока обратно на территорию такой СЭЗ физическими лицами, осуществившими фактический вывоз транспортных средств для личного пользования, в отношении таких транспортных средств таможенные пошлины, налоги взимаются таможенным органом места убытия в размерах, соответствующих суммам таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при выпуске в свободное обращение таких транспортных средств, исчисленным на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой транспортные средства для личного пользования были временно вывезены с территории такой СЭЗ для ввоза на остальную часть таможенной территории Союза, за исключением случаев уничтожения транспортных средств для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы, а также помещения их под иную таможенную процедуру или выпуска в свободное обращение.
Таможенные операции, связанные с помещением транспортных средств для личного пользования под иную таможенную процедуру или с выпуском в свободное обращение, совершаются таможенными органами, расположенными на территории такой СЭЗ.
По мотивированному обращению декларанта в письменном виде (в произвольной форме) срок, установленный абзацем первым настоящего пункта, может быть однократно продлен таможенным органом места убытия на 2 месяца без фактического предъявления таможенному органу транспортного средства для личного пользования.

36. Ресей Федерациясының аумағында тіркеу есебінен шығарылған және осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағының және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігінің арасында жеке тұлғалардың өткізетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын, шығу орындағы кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасының жеке нөмірлі мөрінің бедері мен осы тұлға қолымен куәландырылған, "Еуразиялық экономикалық Одақтың тауарлары" белгісі қойылған мұндай көлік құралдарын идентификаттауға мүмкіндік беретін мәліметтерді қамтитын жолаушыларға арналған кедендік декларация болған кезде, Одақтың тауарлары ретінде келу орнындағы кеден органы қарайды.
37. Жеке тұлғалар осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттер аумақтарынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген тауарларды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормалардың шегінде Одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелінетін тауарларға қатысты белгіленген сол нормаларды асыра отырып шетелдік тауарлар болып табылатын жеке пайдалануға арналған тауарларды әкеткен жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты айқындалған мөлшерде шығу орнындағы кеден органы алады.
Жеке тұлғалар осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне жеке пайдалануға арналған көлік құралдары ретінде мұндай ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне орналастырылған көлік құралдарын шығарған жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды осы баптың 35-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты белгіленген мөлшерде осындай ЕЭА аумағында орналасқан шығу орнындағы кеден органы алады.
38. Осы баптың 27 - 37-тармақтарының ережелері осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына әуе көлігін қондырмай, Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне әуе көлігімен тасымалданатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қолданылмайды.
39. Осы тармақта көрсетілген міндеттер басталған кезде кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу жөніндегі міндеттер орындауға жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждарды төлеу мерзіміне:

36. Транспортные средства для личного пользования, снятые с регистрационного учета на территории Российской Федерации и перемещаемые физическими лицами между территориями СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, и остальной частью таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, рассматриваются таможенным органом места прибытия как товары Союза при наличии пассажирской таможенной декларации, содержащей сведения, позволяющие идентифицировать такие транспортные средства, с проставленной уполномоченным должностным лицом таможенного органа места убытия отметкой "Товары Евразийского экономического союза", заверенной оттиском личной номерной печати и подписью такого лица.
37. В случае вывоза физическими лицами с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, товаров для личного пользования, являющихся иностранными товарами, за исключением товаров, указанных в абзаце втором настоящего пункта, с превышением стоимостных, весовых и (или) количественных норм, которые установлены в отношении товаров для личного пользования и в пределах которых они ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов, таможенные пошлины, налоги взимаются таможенным органом места убытия в размере, определенном в отношении товаров для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза.
В случае вывоза физическими лицами с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, в качестве транспортных средств для личного пользования транспортных средств, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории такой СЭЗ, таможенные пошлины, налоги взимаются таможенным органом места убытия, расположенным на территории такой СЭЗ, в размере, установленном в отношении транспортных средств для личного пользования, ввозимых на таможенную территорию Союза, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 35 настоящей статьи.
38. Положения пунктов 27 - 37 настоящей статьи не распространяются на товары для личного пользования, являющиеся товарами Союза, перевозимые с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза воздушным транспортом без совершения посадки воздушным судном на территории государства, не являющегося членом Союза.
39. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин подлежит исполнению при наступлении указанных в настоящем пункте обстоятельств.
Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:

1) осы баптың 10-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын пайдаланудың осы Кодексте белгіленген шарттарын бұзу кезінде, осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағы мен (Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттер аумақтарының арасындағы тауарларды, жолаушыларды, багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде, не осы баптың 10-тармағында көрсетілген ЕЭА аумақтары мен Ресей Федерациясы аумағының қалған бөлігінің арасындағы тауарларды, жолаушыларды, багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде - мұндай шарттарды бұзудың бірінші күні, ал егер бұл күн анықталмаса - осындай бұзушылық фактісінің анықталған күні;
2) жеке тұлға осы баптың 25-тармағында көрсетілген ЕЭА аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне еркін кеден аймағы кедендік рәсіміне орналастырған жеке пайдалануға арналған көлік құралын әкетудің осы баптың 35-тармағында көрсетілген шарттарын бұзған кезде - мұндай шарттарды бұзудың бірінші күні, ал егер бұл күн анықталмаса осындай бұзушылық фактісінің анықталған күні;
3) Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігімен ортақ құрлықтық шекарасы бар, осы баптың 1-тармағы 1-тармақшасында көрсетілгендерден Ресей Федерациясының ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне жеке тұлғалардың еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырған жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын әкету кезінде осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігінің аумағынан көрсетілген тауарларды әкету күні, ал егер бұл күн анықталмаса - осындай әкету фактісінің анықталған күні;
4) осы тармақтың 3-тармақшасында көрсетілген ЕЭА аумағына жеке тұлғалардың еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған жеке пайдалануға арналған және осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігі аумағының қалған бөлігіне жеке пайдалануға емес әкетілген көлік құралдарын пайдалануы кезінде - өзге мақсатқа пайдаланылған бірінші күн, ал егер бұл күн анықталмаса осындай бұзушылық фактісінің анықталған күні;
5) осы тармақтың 3-тармақшасында көрсетілген ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігі аумағынан Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне осындай ЕЭА аумағында еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне орналастырған шетелдік тауарларды ЕЭА қатысушылары өзінің өндірістік және технологиялық мұқтаждарына арналған тауарлар ретінде әкету кезінде осындай әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігі аумағынан мұндай тауарларды әкету күні, ал егер бұл күн анықталмаса - осындай әкету фактісінің анықталған күні;

1) при нарушении установленных настоящим Кодексом условий использования транспортных средств международной перевозки, указанных в пункте 10 настоящей статьи, при осуществлении перевозки товаров, пассажиров, багажа между территориями СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, и территориями государств, не являющихся членами Союза, либо при осуществлении перевозки товаров, пассажиров, багажа между территориями СЭЗ, указанных в пункте 10 настоящей статьи, и остальной частью территории Российской Федерации - первый день нарушения таких условий, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого нарушения;
2) при нарушении указанных в пункте 35 настоящей статьи условий вывоза с территорий СЭЗ, указанных в пункте 25 настоящей статьи, на остальную часть таможенной территории Союза физическим лицом транспортного средства для личного пользования, помещенного под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, - первый день нарушения таких условий, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого нарушения;
3) при вывозе с территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана СЭЗ Российской Федерации из указанных в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи, которая имеет общую сухопутную границу с остальной частью таможенной территории Союза, на остальную часть таможенной территории Союза физическими лицами транспортных средств для личного пользования, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, - день вывоза указанных товаров с территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого вывоза;
4) при использовании физическими лицами транспортных средств для личного пользования, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории СЭЗ, указанной в подпункте 3 настоящего пункта, и вывезенных на остальную часть территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, не для личного пользования, - первый день использования в иных целях, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого нарушения;
5) при вывозе с территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана СЭЗ, указанная в подпункте 3 настоящего пункта, на остальную часть таможенной территории Союза иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории такой СЭЗ участником СЭЗ в качестве товаров для собственных производственных и технологических нужд, - день вывоза таких товаров с территории такой единицы административно-территориального устройства, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого вывоза;

6) осы тармақтың 3-тармақшасында көрсетілген ЕЭА қатысушылары, осындай ЕЭА құрылған әкімшілік-аумақтық құрылымы бірлігі аумағының қалған бөлігіне өзінің өндірістік және технологиялық мұқтаждары үшін бұрын әкеткен тауарларды, өзінің өндірістік және технологиялық мұқтаждарынан басқа өзге де мақсаттарға пайдалану кезінде - тауарларды өзге мақсаттарда пайдаланған бірінші күн, ал егер бұл күн анықталмаса - осындай бұзушылық фактісінің анықталған күні саналады.
40. Осы баптың 39-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді қолданбай, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімдерімен тауарларды орналастыру кезінде төленуге жататын кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждардың сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төленуге жатады. Кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен мұндай тауарларды орналастыру үшін берілген тауарларға арналған декларацияны кеден органы тіркеген күнге есептеледі.
456-бап. Еркін қойма кедендік рәсімін қолдану ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Иесі Армения Республикасында 2016 жылғы 1 желтоқсанға дейін, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясында 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген еркін қоймада, сондай-ақ иесі Қырғыз Республикасында "Алтын-Ажыдаар" ЖШҚ, "Кока-Кола Бішкек ботлерс" ЖАҚ, "Илбирс" ААҚ, "Авиньен" ЖШҚ, "Жібек жолы" ЖШҚ және "Ренесанс" ЖШҚ болып табылатын еркін қоймада еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесі, егер мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағынан тысқары әкетілмесе, осы Кодекстің 218-бабына сәйкес осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелері ескеріле отырып, 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін айқындалады.
2. Иелері 2010 жылғы 1 мамырға дейін еркін қойма иелерінің тізіміне енгізілген еркін қоймалар үшін Комиссия осы Кодекстің 218-бабына сәйкес айқындалған жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын орындауға қарамастан еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және шетелдік тауарлар мәртебесін алатын, шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар тізбесін айқындауға құқылы. Көрсетілген тізбе, егер мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағынан тысқары әкетілмеген жағдайда қолданылады,

6) при использовании товаров, ранее вывезенных участником СЭЗ, указанной в подпункте 3 настоящего пункта, на остальную часть территории единицы административно-территориального устройства, на которой создана такая СЭЗ, для собственных производственных и технологических нужд, в иных целях, чем собственные производственные и технологические нужды, - первый день использования товаров в иных целях, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого нарушения.
40. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 39 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов. Ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины исчисляются на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения этих товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
Статья 456. Переходные положения об особенностях применения таможенной процедуры свободного склада
1. Статус товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на свободном складе, владелец которого включен в реестр владельцев свободных складов в Республике Армения до 1 декабря 2016 г., в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации - до 1 января 2012 г., а также на свободном складе, владельцами которого в Кыргызской Республике являются ОсОО "Алтын-Ажыдаар", ЗАО "Кока-Кола Бишкек ботлерс", ОАО "Илбирс", ОсОО "Авиньен", ОсОО "Шелковый путь" и ОсОО "Ренесанс", в случае, если такие товары не вывозятся с таможенной территории Союза, определяется до 1 января 2017 г. в соответствии со статьей 218 настоящего Кодекса с учетом положений пунктов 2 и 3 настоящей статьи.
2. Для свободных складов, владельцы которых включены в реестр владельцев свободных складов до 1 мая 2010 г., Комиссия вправе определять перечень товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и приобретающих статус иностранных товаров, независимо от выполнения критериев достаточной переработки, определенных в соответствии со статьей 218 настоящего Кодекса. Указанный перечень товаров применяется в случае, если такие товары не вывозятся с таможенной территории Союза.

3. 2010 жылғы 1 мамырға дейін еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген еркін қойманың жекелеген иелеріне қатысты Комиссия, егер мұндай тауарларды Одақтың кедендік аумағына шығару мүше мемлекеттің экономика саласына елеулі экономикалық залал келтіретіндей немесе мұндай залалды келтіру қаупін туғызатындай сандарда және шарттарда жүргізілетін болса, Одақтың тауарлары болып танылуы мүмкін еркін қойма кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар саны бойынша шектеулер белгілеуге құқылы. Көрсетілген шектеулерді белгілеу туралы шешім Комиссия айқындаған тәртіпте қабылданады және, егер мұндай тауарлар Одақтың кедендік аумағынан тысқары әкетілмейтін болса қолданылады.
4. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды Одақтың тауарлары ретінде тану үшін жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялар тізбесін айқындайтын осы Кодекстің 218-бабының 4-тармағында көзделген Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін, көрсетілген тауарларды Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында Одақтың тауарлары ретінде тану мақсатында осы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары қолданылады.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген, шығу тегі Армения Республикасы, Беларусь Республикасы және Қырғыз Республикасы үшін - СТ-1 нысанындағы тауардың шығарылған жері туралы сертификатымен, Қазақстан Республикасы үшін - CT-KZ нысанындағы тауардың шығарылған жері туралы сертификаттымен расталған тауарлар Одақтың тауарлары деп танылады.
457-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға және керек-жарақтарға қатысты өтпелі ережелер
1. Кедендік декларациялануы және (немесе) шығарылуы осы Кодекс күшіне енгенге дейін кедендік рәсімдермен орналастырылмай жүзеге асырылған және осы Кодекс күшіне ену күніне кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған тауарларға және керек-жарақтарға қатысты, осы Кодекс күшіне енген күннен бастап осы Кодексте көзделген тауарлардың мұндай санаттарын пайдалану үшін белгіленген шарттарды сақтауға жатады.
2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін орындау мерзімі (төлеу мерзімі) басталмаған осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлардың санаттарына қатысты туындаған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндет, мән-жайлар басталған кезде осы Кодексте көзделген тәртіпте, мерзімдерде және мөлшерде орындауға жатады, және (немесе) осы Кодекске сәйкес тоқтатылады.

3. В отношении отдельных владельцев свободных складов, включенных в реестр владельцев свободных складов до 1 мая 2010 г., Комиссия вправе определять ограничения по количеству товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, которые могут быть признаны товарами Союза, в случае, если выпуск таких товаров на таможенную территорию Союза производится в таких количествах и на таких условиях, что это причиняет значительный экономический ущерб отрасли экономики государства-члена или создает угрозу причинения такого ущерба. Решение об установлении указанных ограничений принимается в порядке, определяемом Комиссией, и применяется в случае, если такие товары не вывозятся с таможенной территории Союза.
4. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного пунктом 4 статьи 218 настоящего Кодекса, определяющего перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами Союза, в целях признания указанных товаров товарами Союза в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике применяются критерии достаточной переработки в соответствии с законодательством этих государств-членов.
5. Указанные в пункте 4 настоящей статьи товары, происхождение которых подтверждено сертификатом о происхождении товара формы СТ-1 - для Республики Армения, Республики Беларусь и Кыргызской Республики, сертификатом о происхождении товара формы СТ-KZ - для Республики Казахстан, признаются товарами Союза.
Статья 457. Переходные положения в отношении товаров для личного пользования и припасов
1. В отношении товаров для личного пользования и припасов, таможенное декларирование и (или) выпуск которых осуществлены без помещения под таможенные процедуры до вступления настоящего Кодекса в силу и которые находятся под таможенным контролем на дату вступления настоящего Кодекса в силу, с даты вступления в силу настоящего Кодекса подлежат соблюдению условия, установленные для использования таких категорий товаров, предусмотренные настоящим Кодексом.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая в отношении указанных в пункте 1 настоящей статьи категорий товаров, срок исполнения (срок уплаты) которой не наступил до вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, в порядке, сроки и в размерах, которые предусмотрены настоящим Кодексом, и (или) прекращается в соответствии с настоящим Кодексом.

3. Осы Кодекстің 256-бабы 3-тармағының ережелері көрсетілген тармақтың бесінші абзацына сәйкес қабылданған және Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызу өлшемшарттарының сандық сипаттамаларын айқындайтын Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін қолданылмайды.
Комиссияның көрсетілген шешімі күшіне енгенге дейін тиісті құқықтық қатынастарды реттеу 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімнің 3-бабының 1-тармағының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін шетелдік жеке тұлға әкелген мұндай көлік құралдарын кеден органының рұқсатынсыз немесе мүше мемлекеттің жеке тұлғасы әкелген осындай көлік құралдарын ата-аналарына, балаларына, тіркелген некеде тұрған (туратын) жұбайына (зайыбына) берумен байланысты пайда болған және орындауға жататын, осы Кодекс күшіне енген күні орындалмаған жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет, осы Кодекстің күшіне ену күніне төленбеген (өндіріп алынбаған) кедендік баждар, салықтар сомалары мөлшерінде тоқтатылады.
5. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралдары Одақтың кедендік аумағында уақытша болуы мүмкін мерзім аяқталғанға дейін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын әкетпеумен байланысты пайда болған және орындауға жататын осы Кодекс күшіне енген күніне орындалмаған жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет, бір мезгілде мынадай:
1) Одақтың кедендік аумағынан әкету мақсаттында жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралдары Одақтың кедендік аумағында уақытша болу мерзімі өткен күннен бастап 6 айдан кешіктірілмей осындай көлік құралдарын кедендік декларациялауды жүзеге асыру;
2) жеке пайдалануға арналған мұндай көлік құралдарына қатысты оларды осы баптың 4-тармағында көрсетілген жеке тұлғаларға беруді қоспағанда, 2010 жылғы 18 маусымдағы Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімнің ережелерін бұза отырып, оларды берумен байланысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған сияқты шарттарды сақтау кезінде осы Кодекс күшіне енген күніне төленбеген (өндіріп алынбаған) кедендік баждар, салықтар сомаларының мөлшерінде тоқтатылады.

3. Положения пунктов 4 и 5 статьи 256 настоящего Кодекса не применяются до вступления в силу решения Комиссии, принятого в соответствии с пунктом 5 указанной статьи и определяющего количественные характеристики критериев отнесения товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза, к товарам для личного пользования.
До вступления указанного решения Комиссии в силу регулирование соответствующих правоотношений осуществляется в соответствии с положениями пункта 1 статьи 3 Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
4. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с передачей таких транспортных средств, ввезенных иностранным физическим лицом, иному иностранному физическому лицу без разрешения таможенного органа или передачей таких транспортных средств, ввезенных физическим лицом государства-члена, родителям, детям, супругу (супруге), состоящему (состоящей) в зарегистрированном браке, не исполненная на дату вступления настоящего Кодекса в силу, прекращается в размере сумм таможенных пошлин, налогов, не уплаченных (не взысканных) на дату вступления настоящего Кодекса в силу.
5. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с невывозом транспортных средств для личного пользования до истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Союза, не исполненная на дату вступления настоящего Кодекса в силу, прекращается в размере сумм таможенных пошлин, налогов, не уплаченных (не взысканных) на дату вступления настоящего Кодекса в силу, при одновременном соблюдении следующих условий:
1) таможенное декларирование таких транспортных средств с целью вывоза с таможенной территории Союза осуществлено не позднее 6 месяцев со дня истечения срока, в течение которого временно ввезенные транспортные средства для личного пользования могут временно находиться на таможенной территории Союза;
2) в отношении таких транспортных средств для личного пользования не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов в связи с их передачей в нарушение положений Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года, за исключением их передачи физическим лицам, указанным в пункте 4 настоящей статьи.

458-бап. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Одақтың кедендік аумағына әкелінген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары осы Кодекстің 38-тарауының ережелеріне сәйкес Одақтың кедендік аумағында болады және пайдаланылады және Одақтың кедендік аумағынан әкетілуге жатады.
2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, осы Кодекстің 38-тарауынын ережелеріне сәйкес Одақтың кедендік аумағынан тысқары жерде орналасады және пайдаланылады, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағына қайта әкелінеді.
3. Орындау мерзімі (төлеу мерзімі) осы Кодекс күшіне енгенге дейін басталмаған осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты пайда болған кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндет жай-күйлер басталған кезде осы Кодексте көзделген тәртіпте, мерзімдерде және мөлшерде орындалуға жатады және (немесе) осы Кодекске сәйкес тоқтатылады.
4. Халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдарын кедендік рәсімдермен орналастырмай Кеден одағының Кеден кодексінің 344-бабы 2-тармағында көрсетілген әрекеттерді жасаумен байланысты осы Кодекс күшіне енген күнге дейін пайда болған және орындауға жататын, осы Кодекс күшіне енген күніне толық мөлшерде орындалмаған халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет Кеден одағының Кеден кодексінің 282-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуден ішінара босатумен уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімімен орналастырылған халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкету күніне дейін халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдары ретінде оларды шығарған күннен кейінгі күннен бастап кезең ішінде төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомалары мөлшерінде орындалуға жатады.
5. Мүше мемлекеттің тұлғасы Кеден одағының Кеден кодексінің 342-бабы 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген шарттарды сақтамаумен байланысты осы Кодекс күшіне енген күнге дейін пайда болған және орындауға жататын, осы Кодекс күшіне енген күніне толық мөлшерде орындалмаған халықаралық тасымалдаудың уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет осы Кодекстің күшіне ену күніне төленбеген (өндіріп алынбаған) кедендік баждар, салықтар сомалары мөлшерінде тоқтатылады.

Статья 458. Переходные положения в отношении транспортных средств международной перевозки
1. Транспортные средства международной перевозки, ввезенные на таможенную территорию Союза до вступления настоящего Кодекса в силу, находятся и используются на таможенной территории Союза и подлежат вывозу с таможенной территории Союза в соответствии с положениями главы 38 настоящего Кодекса.
2. Транспортные средства международной перевозки, вывезенные с таможенной территории Союза до вступления настоящего Кодекса в силу, находятся и используются за пределами таможенной территории Союза, а также обратно ввозятся на таможенную территорию Союза в соответствии с положениями главы 38 настоящего Кодекса.
3. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшая в отношении указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи транспортных средств международной перевозки, срок исполнения (срок уплаты) которой не наступил до вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению при наступлении обстоятельств, в порядке, сроки и в размерах, которые предусмотрены настоящим Кодексом, и (или) прекращается в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с совершением действий, указанных в пункте 2 статьи 344 Таможенного кодекса Таможенного союза, без помещения временно ввезенных транспортных средств международной перевозки под таможенные процедуры, не исполненная в полном размере на дату вступления настоящего Кодекса в силу, подлежит исполнению в размере сумм таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате, как если бы транспортные средства международной перевозки помещались под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 282 Таможенного кодекса Таможенного союза, за период со дня, следующего за днем их выпуска в качестве временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, по день вывоза товаров с таможенной территории Союза.
5. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств международной перевозки, возникшая и подлежащая исполнению до вступления настоящего Кодекса в силу в связи с несоблюдением лицом государства-члена условий, указанных в подпункте 2 пункта 1 статьи 342 Таможенного кодекса Таможенного союза, не исполненная в полном размере на дату вступления настоящего Кодекса в силу, прекращается в размере сумм таможенных пошлин, налогов, не уплаченных (не взысканных) на дату вступления настоящего Кодекса в силу.

459-бап. Құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша тауарларды еткізу кезінде кедендік операцияларды жасау туралы өтпелі ережелер
Кеден органдары лауазымды тұлғаларының осы Кодекстің 292-бабының 1 - 4-тармақтарында көзделген құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдарына қолжетімділік тәртібін айқындайтын шектес мемлекет болып табылатын үшінші елмен мүше мемлекеттің халықаралық шарттары күшіне енгенге дейін тасымалдаушылар ұсынатын шектес мемлекеттің аумағында орналасқан құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша тауарлардың есепке алу құралдарына көрсеткіштерін пайдалануға жол беріледі.
460-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы (отын-энергетикалық секторы) туындайтын құқықтық қатынастар бойынша өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін және ол күшіне енгеннен кейін туындайтын Ресей Федерациясындағы жер қойнауын пайдалану (отын-энергетикалық сектор) саласында туындайтын құқықтық қатынастарға Ресей Федерациясының кеден заңнамасы қолданылады, оған сәйкес тиісті келісімшарттар, атап айтқанда мұндай кеден заңнамасында реттелмеген, осы Кодекс қолданылады.
2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін және ол күшіне енгеннен кейіп туындайтын Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалану (отын-энергетикалық сектор) саласында туындайтын құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы қолданылады, оған сәйкес мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып, тиісті келісімшарттар қолданылады:
1) Қазақстан Республикасының осындай кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде, осы Кодекстің ережелері қолданылады;
2) кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу бойынша, оның ішінде еркін айналым үшін тауарларды шығарудың кедендік режимімен немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісім шарттар шеңберінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатумен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты міндеттің пайда болу және тоқтатылу бөлігінде, осы Кодекстің ережелері қолданылады;
3) жеңілдіктерді ұсыну шарттарына сәйкес келетін мақсаттарда шартты түрде шығарылған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бөлігінде, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы қолданылатын ерекшеліктері ескеріле отырып тиісті келісімшарттар қолданылады.
3. Қазақстан Республикасына әкелінген және 2010 жылдың 1 шілдесіне дейін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатумен еркін айналым үшін тауарларды шығару кедендік режимімен орналастырылған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндет, мұндай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босату шарттарын бұзу мен байланысты кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталмаған, және мұндай тауарлар Одақтың тауарлары деп танылатын шартпен осы Кодекс күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.

Статья 459. Переходные положения о совершении таможенных операций при перемещении товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи
До вступления в силу международных договоров государства-члена с третьей стороной, являющейся сопредельным государством, которые определяют порядок доступа должностных лиц таможенных органов к предусмотренным пунктами 1 - 4 статьи 292 настоящего Кодекса приборам учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, допускается использовать представляемые перевозчиком показания приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи, которые расположены на территории сопредельного государства.
Статья 460. Переходные положения по правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора)
1. К правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора) в Российской Федерации до вступления настоящего Кодекса в силу и возникающим после его вступления в силу, применяется таможенное законодательство Российской Федерации, в соответствии с которым действуют соответствующие контракты, а в части, не урегулированной таким таможенным законодательством, - настоящий Кодекс.
2. К правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора) в Республике Казахстан до вступления настоящего Кодекса в силу и возникающим после его вступления в силу, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, в соответствии с которым действуют соответствующие контракты, с учетом следующих особенностей:
1) в части, не урегулированной таким таможенным законодательством Республики Казахстан, применяются положения настоящего Кодекса;
2) в части возникновения и прекращения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, в том числе в отношении товаров, помещенных под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения или таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в рамках контрактов на недропользование, применяются положения настоящего Кодекса;
3) в части пользования и (или) распоряжения условно выпущенными товарами в целях, соответствующих условиям предоставления льгот, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан.
3. В отношении товаров, ввезенных в Республику Казахстан и помещенных под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в рамках контрактов на недропользование до 1 июля 2010 г., обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается с даты вступления настоящего Кодекса в силу при условии, что в отношении таких товаров не наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в связи с нарушением условий освобождения таких товаров от уплаты таможенных пошлин, налогов, и такие товары признаются товарами Союза.

461-бап. Осы Кодекстің 370-бабына өтпелі ережелер
Осы Кодекстің 370-бабының 2-тармағында көзделген ақпарат алмасудың техникалық шарттарын тұрақты негізде қабылдағанға дейін 2011 жылғы 19 қазандағы Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден органдарының талдау және бақылау функцияларын іске асыру үшін ақпарат алмасуды ұйымдастыру туралы келісімнің 4-бабына сәйкес бекітілген ақпарат алмасудың техникалық шарттары қолданылады.
462-бап. Осы Кодекстің 371 және 373-баптарына өтпелі ережелер
1. Осы бапты қолдану мақсаттары үшін:
1) орталық кеден органдары ретінде:
Армения Республикасы үшін Армения Республикасы Үкіметі жанындағы Мемлекеттік кіріс комитеті;
Беларусь Республикасы үшін - Беларусь Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті;
Қазақстан Республикасы үшін - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
Қырғыз Республикасы үшін - Қырғыз Республикасы Үкіметі жанындағы Мемлекеттік кеден қызметі.
Ресей Федерациясы үшін - Федералдық кеден қызметі түсініледі.
2) аумақтық кеден органдары ретінде:
Армения Республикасы үшін - кедендер, кеден пункттері;
Беларусь Республикасы үшін - кедендер;
Қазақстан Республикасы үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар бойынша (республикалық маңызы бар қалалар, астана) аумақтық бөлімшелері, кедендер;
Қырғыз Республикасы үшін - кедендер;
Ресей Федерациясы үшін - өңірлік кеден басқармалары, кедендер түсініледі.
2. Комиссия, осы Кодекстің 371-бабына сәйкес құжаттардың көшірмелерін және (немесе) мәліметтерді табыс ету туралы сұрау салуларды жолдайтын және орындайтын кеден органдарын айқындағанға дейін, мұндай сұрау салуларды жолдау және орындау орталық кеден органдарының арасындағы сияқты, тікелей аумақтық кеден органдары арасындағы өзара іс-қимыл шеңберінде орындалады. Егер сұрау салуды жолдайтын кеден органын анықтау мүмкін болмаған жағдайда, сұрау салулардың жолдауын орталық кеден органдары орталық кеден органдарына жолдаумен жүзеге асырады.
3. Комиссия, осы Кодекстің 373-бабына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу туралы тапсырмалардың жолдануын жүзеге асыратын және орындалуын қамтамасыз ететін кеден органдарын айқындағанға дейін, мұндай тапсырмалардың жолдануын және орындалуын қамтамасыз етуді орталық кеден органдары жүзеге асырады. Орталық кеден органдары айқындаған жағдайларда, тапсырмалардың жолдауын және орындауын аумақтық кеден органдары жүзеге асыруы мүмкін.

Статья 461. Переходные положения к статье 370 настоящего Кодекса
До принятия технических условий обмена информацией на регулярной основе, предусмотренных пунктом 2 статьи 370 настоящего Кодекса, применяются технические условия обмена информацией, утвержденные в соответствии со статьей 4 Соглашения об организации обмена информацией для реализации аналитических и контрольных функций таможенных органов государств-членов Таможенного союза от 19 октября 2011 года.
Статья 462. Переходные положения к статьям 371 и 373 настоящего Кодекса
1. Для целей применения настоящей статьи:
1) под центральными таможенными органами понимаются:
для Республики Армения - Комитет государственных доходов при Правительстве Республики Армения;
для Республики Беларусь - Государственный таможенный комитет Республики Беларусь;
для Республики Казахстан - Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
для Кыргызской Республики - Государственная таможенная служба при Правительстве Кыргызской Республики;
для Российской Федерации - Федеральная таможенная служба;
2) под территориальными таможенными органами понимаются:
для Республики Армения - таможни, таможенные пункты;
для Республики Беларусь - таможни;
для Республики Казахстан - территориальные подразделения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям (городам республиканского значения, столице), таможни;
для Кыргызской Республики - таможни;
для Российской Федерации - региональные таможенные управления, таможни.
2. До определения Комиссией таможенных органов, которые в соответствии со статьей 371 настоящего Кодекса направляют и исполняют запросы о представлении копий документов и (или) сведений, направление и исполнение таких запросов осуществляются в рамках взаимодействия как между центральными таможенными органами, так и непосредственно между территориальными таможенными органами. В случае если невозможно определить таможенный орган, в который необходимо направить запрос, направление запросов осуществляется центральными таможенными органами в центральные таможенные органы.
3. До определения Комиссией таможенных органов, которые в соответствии со статьей 373 настоящего Кодекса осуществляют направление и обеспечивают исполнение поручений о проведении таможенного контроля, направление и обеспечение исполнения таких поручений осуществляются центральными таможенными органами. В случаях, определенных центральными таможенными органами, направление и исполнение поручений могут осуществляться территориальными таможенными органами.

4. Комиссия, осы Кодекстің 146-бабы 4-тармағының 12-тармақшасына сәйкес, осы тармақша ережелерінің орындалуын қамтамасыз ететін кеден органдарын айқындағанға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай тауарлардың шығарылуы туралы ұсынатын мүдделі мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік органының растауын аумағында межелі кеден органы орналасқан мүше мемлекеттік орталық кеден орган, аумағында жөнелтуші кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің орталық кеден органына береді.
463-бап. Осы Кодекстің 385-бабын қолдануға қатысты өтпелі ережелер
Осы Кодекстің 385-бабы 3-тармағының ережелеріне қарамастан, мұндай тауарлардың шығарылған жерінің атаулары сияқты зияткерлік меншік объектілері, осы Кодекстің 384-бабының 6-тармағында көзделген кеден органдарының тауарлардың шығарылған жерінің атаулары сияқты мұндай зияткерлік меншік объектілерін қамтитын тауарларға қатысты зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау бойынша шараларды қабылдауы тәртібін айқындайтын Комиссияның шешімі күшіне енгеннен кейін мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізіледі.
464-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты өтпелі ережелер
1. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізілген кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес осы Кодекс күшіне енгеннен кейін осы баптың ережелерін ескере отырып осы Кодекске сәйкес кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асырады.
2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар тізіліміне енгізу шарттарын сақтау мақсатында ұсынылған кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде осы Кодекстің күшіне ену күнінен бастап танылады және осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, айыппұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндетінің орындалуын қамтамасыз етеді.

4. До определения Комиссией таможенных органов, которыми в соответствии с подпунктом 12 пункта 4 статьи 146 настоящего Кодекса обеспечивается исполнение положений этого подпункта, подтверждение соответствующего государственного органа заинтересованного государства-члена, ходатайствующего о выпуске товаров без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) без предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, представляется центральным таможенным органом государства-члена, на территории которого находится таможенный орган назначения, в центральный таможенный орган государства-члена, на территории которого расположен таможенный орган отправления.
Статья 463. Переходные положения в отношении применения статьи 385 настоящего Кодекса
Вне зависимости от положений пункта 3 статьи 385 настоящего Кодекса такие объекты интеллектуальной собственности, как наименования мест происхождения товаров, включаются в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов после вступления в силу предусмотренного пунктом 6 статьи 384 настоящего Кодекса решения Комиссии, которым определяется порядок принятия таможенными органами мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в отношении товаров, содержащих такие объекты интеллектуальной собственности, как наименования мест происхождения товаров.
Статья 464. Переходные положения в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
1. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, включенные в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза, после вступления настоящего Кодекса в силу осуществляют деятельность в сфере таможенного дела в соответствии с настоящим Кодексом с учетом положений настоящей статьи.
2. Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, предоставленное в целях соблюдения условий включения в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, до вступления настоящего Кодекса в силу, признается в качестве обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, с даты вступления настоящего Кодекса в силу и обеспечивает исполнение обязанности юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в соответствии с настоящим Кодексом.

3. Заңды тұлғаның міндеттерін орындауды ұсыну кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарты болып табылатын осы Кодекстің 402-бабы 1-тармағының 2-тармақшасында көзделген Комиссияның шешімі күшіне енгенге дейін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету 1 млн. евроға баламалы мөлшерде ұсынылады.
4. Егер Комиссия осы баптың 3-тармағында көрсетілгеннен өзгеше, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінен өзгеше мөлшерді айқындайтын болса. Комиссияның тиісті шешімі күшіне енгенге дейін кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген тұлғалар осы шешім күшіне енген күннен бастап 6 айдан кешіктірмей Комиссия айқындаған мөлшерде көрсетілген қамтамасыз етуді ұсынуға міндетті.
5. Осы баптың 3-тармағының ережелері, егер кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету, кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруға үміткер заңды тұлғаны кеден өкілі ретінде қызмет аясы кедендік әкету баждары салынбайтын және экспорт кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасаумен шектелетін кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу үшін ұсынылса, қолданылмайды.
6. Беларусь Республикасының және Ресей Федерациясының заңнамасына өзгерістер енгізілгенге дейін осы мүше мемлекеттерде осы Кодекс күшіне енгеннен кейін, осы Кодекстің 402-бабында және мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген шарттармен қатар, кеден өкілінің штатында мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетінін растайтын құжаты бар кемінде 2 қызметкердің болуы кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарты болып табылады.
Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясында кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген тұлғалар, ол күшіне енгеннен кейін кеден өкілінің өзге міндеттерімен қатар осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шартын сақтауға міндетті.
7. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялауды электрондық сауда операторларының тізіліміне бірінші электрондық сауда операторы енгізілген күннен бастап 6 ай ішінде, бірақ 2023 жылы 25 желттоқсанда қол қойылған 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманың күшіне енген күнінен бастап 12 айдан аспайтын мерзімде мүше мемлекеттердің әрқайсысында жеке тұлғалардың атынан және осындай тауарлардың декларанттары жеке тұлғалардың тапсырмасы бойынша әрекет ететін кеден өкілдері жүзеге асыра алады.

3. До вступления в силу решения Комиссии, предусмотренного подпунктом 2 пункта 1 статьи 402 настоящего Кодекса, обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставление которого является условием включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного представителя, в реестр таможенных представителей, предоставляется в размере, эквивалентном 1 миллиону евро.
4. В случае если Комиссией будет определен иной, чем указанный в пункте 3 настоящей статьи, размер обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, лица, включенные в реестр таможенных представителей до вступления соответствующего решения Комиссии в силу, обязаны не позднее 6 месяцев с даты вступления этого решения в силу предоставить указанное обеспечение в размере, определенном Комиссией.
5. Положения пункта 3 настоящей статьи не применяются, если обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, предоставляется для включения юридического лица, претендующего на осуществление деятельности в качестве таможенного представителя, в реестр таможенных представителей, сфера деятельности которого в качестве таможенного представителя будет ограничена совершением таможенных операций в отношении товаров, не облагаемых вывозными таможенными пошлинами и помещаемых под таможенную процедуру экспорта.
6. После вступления настоящего Кодекса в силу в Республике Беларусь и Российской Федерации до внесения изменений в законодательство этих государств-членов условием включения в реестр таможенных представителей наряду с условиями, установленными статьей 402 настоящего Кодекса и законодательством государств-членов, является такое условие, как наличие в штате таможенного представителя не менее 2 работников, имеющих документ, подтверждающий их соответствие требованиям, установленным законодательством государств-членов.
Лица, включенные в реестры таможенных представителей в Республике Беларусь и Российской Федерации до вступления настоящего Кодекса в силу, после его вступления в силу наряду с иными обязанностями таможенного представителя обязаны соблюдать условие включения в реестр таможенных представителей, указанное в абзаце первом настоящего пункта.
7. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, может осуществляться в каждом из государств-членов таможенными представителями, действующими от имени и по поручению физических лиц - декларантов таких товаров, в течение 6 месяцев с даты включения в реестр операторов электронной торговли первого оператора электронной торговли, но не более чем в течение 12 месяцев с даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года, подписанного 25 декабря 2023 г.

Ескерту. 464-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.10.2025 № 221-VIII Заңымен.
465-бап. Уәкілетті экономикалық операторларға қатысты өтпелі ережелер
1. Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес уәкілетті экономикалық оператор мәртебесі тағайындалған және оған сәйкес мүше мемлекеттердің заңнамасымен қабылданған заңды тұлғалар уәкілетті экономикалық оператордың мәртебесін осы Кодекстің күшіне енген күнінен бастап 2 жыл ішінде сақтайды.
Көрсетілген мерзім ішінде уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлікке өзгерістер енгізу, мұндай куәліктердің қолданысын тоқтата тұру және кері шақырту, сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімін жүргізу осы Кодекстің күшіне енген сәтіне қолданылатын мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалар осы Кодекстің заңды күшіне енген күнінен бастап 2 жыл ішінде кеден органы уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін берген мүше мемлекеттің аумағында осы Кодекстің 437-бабы 2-тармағының 2 және 4-тармақшаларында және 3-тармағының 1, 3 және 4-тармақшаларында белгіленген арнайы оңайлатуларды осы баптың екінші абзацын ескере отырып осы Кодексте белгіленген тәртіпте және шарттарда пайдалануға құқылы.
Осы Кодекс Қазақстан Республикасында заңды күшіне енгенге дейін уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар, осы Кодекс заңды күшіне енген күннен бастап 2 жыл ішінде көрсетілген арнайы оңайлатулармен катар осы Кодекстің 437-бабы 2-тармағының 1-тармақшасында белгіленген арнайы оңайлатуларды осы Кодексте белгіленген тәртіпте және шарттарда пайдалануға құқылы.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көзделген арнайы оңайлатуларды қолдану мақсаттары үшін осы баптың 1-тармағының бірінші абзацында көрсетілген уәкілетті экономикалық операторлардың құрылыс жайларына, үй-жайларына (үй-жайларының бөліктеріне) және (немесе) ашық алаңдарына (ашық алаңдарының бөліктеріне) осы Кодекстің күшіне енген сәтінде қолданылатын мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген талаптар қойылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген уәкілетті экономикалық операторлар осы Кодекстің 433-бабы 5-тармағының 2-тармақшасында көзделген шарттарды сақтаған кезде, соңдай-ақ ол уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінде кеден органы уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішін тіркеген күннен бастап кемінде 2 жыл болуы шартымен үшінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтініш бере алады.
Егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру көзделсе, көрсетілген мерзімді есептеген кезде оған куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған кезең қосылмайды.

Сноска. Статья 464 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.10.2025 № 221-VIII.
Статья 465. Переходные положения в отношении уполномоченных экономических операторов
1. Юридические лица, которым статус уполномоченного экономического оператора присвоен в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза и принятым в соответствии с ним законодательством государств-членов, сохраняют статус уполномоченного экономического оператора в течение 2 лет со дня вступления настоящего Кодекса в силу.
В течение указанного срока внесение изменений в свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, приостановление действия и отзыв таких свидетельств, а также ведение реестра уполномоченных экономических операторов осуществляются в соответствии с законодательством государств-членов, действующим на момент вступления настоящего Кодекса в силу.
2. Юридические лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в течение 2 лет со дня вступления настоящего Кодекса в силу, вправе пользоваться на территории государства-члена, таможенным органом которого присвоен статус уполномоченного экономического оператора, специальными упрощениями, установленными подпунктами 2 и 4 пункта 2 и подпунктами 1, 3 и 4 пункта 3 статьи 437 настоящего Кодекса, в порядке и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом с учетом абзаца второго настоящего пункта.
Юридические лица, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов до вступления настоящего Кодекса в силу в Республике Казахстан, в течение 2 лет со дня вступления настоящего Кодекса в силу наряду с указанными специальными упрощениями вправе пользоваться специальным упрощением, установленным подпунктом 1 пункта 2 статьи 437 настоящего Кодекса, в порядке и на условиях, которые установлены настоящим Кодексом.
Для целей применения специальных упрощений, предусмотренных абзацами первым и вторым настоящего пункта, к сооружениям, помещениям (частям помещений) и (или) открытым площадкам (частям открытых площадок) уполномоченных экономических операторов, указанных в абзаце первом пункта 1 настоящей статьи, предъявляются требования, предусмотренные законодательством государств-членов, действующим на момент вступления настоящего Кодекса в силу.
3. Уполномоченные экономические операторы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут подать заявление о включении в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства третьего типа при соблюдении условия, предусмотренного подпунктом 2 пункта 5 статьи 433 настоящего Кодекса, а также при условии его нахождения в реестре уполномоченных экономических операторов не менее 2 лет до дня регистрации таможенным органом заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов.
Если в соответствии с законодательством государств-членов было предусмотрено приостановление действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, при исчислении указанного срока в него не включается период, в течение которого действие свидетельства было приостановлено.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету осы тармақты ескере отырып ұсынылады.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап 2 жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы 700 мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап 4 жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы 500 мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастан 5 жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы 300 мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Егер уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлік осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген күннен бастап 6 жыл ішінде тоқтатылмаса, мұндай заңды тұлғаны бірінші типтік куәлікті берумен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуы 150 мыңнан кем емес еуроға баламалы мөлшерде қамтамасыз етіледі.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген уәкілетті экономикалық оператор ұсынған кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету, Кеден одағының Кеден кодексіне сәйкес кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсыну күні қолданылған валюта бағамы бойынша осы Кодекске сәйкес мұндай тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың, тізіліміне енгізген кезде уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде танылады.
Еуразиялық экономикалық
Одақтың Кеден кодексіне
1-ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды өткізу (тасымалдау) кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы. демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу кезіндегі өзара іс-қимылы және кедендік баждардың. салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіріп алынған сомаларын кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жататын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетке аудару
ТӘРТІБІ

4. При включении юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляется с учетом настоящего пункта.
В случае если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение 2 лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 700 тысячам евро.
В случае если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение 4 лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 500 тысячам евро.
В случае если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение 5 лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 300 тысячам евро.
В случае если свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов не приостанавливалось в течение 6 лет со дня включения юридического лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в реестр уполномоченных экономических операторов, при включении такого юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов с выдачей свидетельства первого типа исполнение обязанностей уполномоченного экономического оператора обеспечивается в размере, эквивалентном не менее чем 150 тысячам евро.
Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, предоставленное уполномоченным экономическим оператором, указанным в пункте 1 настоящей статьи, признается в качестве обеспечения исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора при включении такого лица в реестр уполномоченных экономических операторов в соответствии с настоящим Кодексом по курсу валют, действовавшему на день предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с Таможенным кодексом Таможенного союза.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Таможенному кодексу
Евразийского экономического союза
ПОРЯДОК
взаимодействия таможенных органов государств - членов Евразийского экономического союза при взыскании таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и перечисления взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в государство - член Евразийского экономического союза, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодекстің (бұдан әрі - Кодекс) 61, 74 және 266-баптарына сәйкес кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекетте (бұдан әрі тиісінше мүше мемлекет, Одақ) төленуге жататын, ал кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіріп алынуын Кодекстің 69-бабының 3-тармағына, 77-бабының 5-тармағына және 270-бабының 12-тармағына сәйкес оның кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету және (немесе) тауарларды өткізу (тасымалдау) кезінде кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған басқа мүше мемлекеттің кеден органы немесе кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болатын тұлға кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, не уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген немесе кеден органына шетелдік жеке тұлғалардың Одақтың кедендік аумағына уақытша әкелінген жеке пайдалану үшін көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды. салықтарды төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған кеден органы жүзеге асыратын жағдайларда қолданылады.
2. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"уәкілетті органның бірыңғай шоты" - мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұлттық (орталық) банкте не осы мүше мемлекеттің бюджеттері арасындағы түсімдерді есепке жатқызу және болу үшін ұлттық (орталық) банкте корреспонденттік шоты бар мүше мемлекеттің уәкілетті органында ашылған шот;
"кеден органының ақшаларын уақытша орналаластыру шоты" - Қазақстан Республикасының кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндетті орындауды қамтамасыз ету және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттің орындалуын қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу үшін уәкілетті органда ашылған шот;
"шетел валютасындағы шот" - бір мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұлттық (орталық) банкте басқа мүше мемлекеттердің кедендік әкелу баждарын, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын бөлуден түскен түсімдерді есепке жатқызуы үшін басқа мүше мемлекеттің валютасында ашылған шот;
"уәкілетті орган" - осы мүше мемлекеттің бюджетінің орындалуына кассалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын мүше мемлекеттің мемлекеттік органы;
"орталық кеден органдары" - кеден ісі саласындағы уәкілетті мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары.

1. Настоящий Порядок применяется в случаях, когда таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии со статьями 61, 74 и 266 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее - Кодекс) подлежат уплате в одном государстве - члене Евразийского экономического союза (далее соответственно - государство-член, Союз), а взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 3 статьи 69, пунктом 5 статьи 77 и пунктом 12 статьи 270 Кодекса осуществляется таможенным органом другого государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, или таможенным органом которого лицо, выступавшее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр таможенных перевозчиков, либо реестр уполномоченных экономических операторов, или таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, временно ввезенных на таможенную территорию Союза иностранными физическими лицами.
2. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"единый счет уполномоченного органа" - счет, открытый уполномоченному органу государства-члена в национальном (центральном) банке либо в уполномоченном органе государства-члена, имеющем корреспондентский счет в национальном (центральном) банке, для зачисления и распределения поступлений между бюджетами этого государства-члена;
"счет временного размещения денег таможенного органа" - счет, открытый таможенному органу Республики Казахстан в уполномоченном органе для зачисления сумм обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и обеспечения исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
"счет в иностранной валюте" - счет, открытый уполномоченному органу одного государства-члена в национальном (центральном) банке в валюте другого государства-члена для зачисления поступлений от распределения ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин другими государствами-членами;
"уполномоченный орган" - государственный орган государства-члена, осуществляющий кассовое обслуживание исполнения бюджета этого государства-члена;
"центральные таможенные органы" - государственные органы государств-членов, уполномоченные в сфере таможенного дела.

3. Кодекстің 61, 74 және 266-баптарына сәйкес кедендік баждар, салықтар. арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жататын мүше мемлекеттің кеден органы, мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған, оның кеден органына кедендік баждарды. салықтарды төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету және (немесе) арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған немесе кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар декларанты болатын тұлғаны кеден органы кедендік тасымалдаушылар тізіліміне не уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізген кеден органына ілеспе хатпен мынадай құжаттарды:
1) Кодекстің 55-бабының 3-тармағына, 73-бабының 3-тармағына және 270-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушіні, сондай-ақ Кодекске және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеушілермен бірге кедендік баждарды, салықтарды. арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша ортақ немесе субсидиялық міндетін көтеретін тұлғаларды белгіленген мерзімде төленбеген кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомалары туралы хабарлайтын құжаттың куәландырылған көшірмесін;
2) жүргізілуі (өткізілуі) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттердің кеден немесе өзге мемлекеттік органдары жүзеге асыратын және кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарлардың шығаруын не Одақтың кедендік аумағында уақытша болуы үшін немесе осы мүше мемлекеттің аумағына оларды әкелу үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының шығаруын жүргізбеген кеден органының мүше мемлекеттің аумағында шетелдік тауарларының болуын растайтын кедендік бақылау жүргізу барысында алынған және (немесе) осындай бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша, әкімшілік іс жүргізу (процесс), қылмыстық істер бойынша тергеу не тексеру барысында жасалған құжаттардың куәландырылған көшірмелерін жолдайды. Мұндай құжаттардың көшірмелері, егер кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары Кодекстің 61, 74 және 266-баптарына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарлардың шығаруын не Одақтың кедендік аумағында уақытша болуы үшін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының шығаруын жүргізген кеден органының мүше мемлекетінде төленуі тиіс болған жағдайда жолданбайды.

3. Таможенный орган государства-члена, в котором в соответствии со статьями 61, 74 и 266 Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, направляет сопроводительным письмом таможенному органу, определенному законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин или таможенным органом которого лицо, выступавшее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр таможенных перевозчиков либо реестр уполномоченных экономических операторов, следующие документы:
1) заверенная копия документа, которым в соответствии с пунктом 3 статьи 55, пунктом 3 статьи 73 и пунктом 4 статьи 270 Кодекса таможенный орган уведомляет плательщика таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также лиц, которые в соответствии с Кодексом и (или) законодательством государств-членов о таможенном регулировании несут с плательщиком таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин солидарную или субсидиарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, о не уплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
2) заверенные копии документов, которые получены в ходе проведения таможенного контроля и (или) составлены по результатам проведения такого контроля, в ходе административного производства (процесса), расследования по уголовным делам либо проверки, ведение (проведение) которых осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов таможенными или иными государственными органами государств-членов, и подтверждают нахождение иностранных товаров на территории государства-члена, таможенный орган которого не производил выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо выпуск транспортных средств для личного пользования для временного нахождения на таможенной территории Союза или их ввоз на территорию этого государства-члена. Копии таких документов не направляются в случае, если таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины в соответствии со статьями 61, 74 и 266 Кодекса подлежат уплате в государстве-члене, таможенный орган которого произвел выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита либо выпуск транспортных средств для личного пользования для временного нахождения на таможенной территории Союза.

4. Ілеспе хатта мынадай:
1) транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі не жолаушылар кедендік декларациясының тіркеу нөмірі туралы;
2) қамтамасыз ету сертификатының (қамтамасыз ету сертификаты бар болған кезде) тіркеу нөмірі, кедендік тасымалдаушы не уәкілетті экономикалық оператор туралы:
3) бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндiріп алынатын кедендік баждардың, салықтардың, не Кодекстің 61, 74 және 266-баптарына сәйкес кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасында жиынтықты кедендік төлем түріндегі кедендік баждардың, салықтардың өндіріп алуға және аударуға жататын түрлері және сомалары бойынша кедендік баждардың, салықтардың арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіріп алуға және аударуға жататын сомалары туралы;
4) өндіріліп алынған ақша құралдарының (ақшалар) есепке жатқызылуына жататын бюджеттік сыныптама коды туралы мәліметтер болуы тиіс.
5. Кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету және (немесе) тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған кеден (Органы немесе кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болатын тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне, не уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізген мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған кеден органы осы Тәртіптің 3-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде осы мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіруін жүзеге асырады.
Кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, кеден органы кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіруін жүзеге асыратын мүше мемлекеттің валютасында өндіріліп алынады.
Кодекстің 61, 74 және 266-баптарына сәйкес кедендік баждар. салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жататын мүше мемлекеттің валютасына кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіруін кеден органы жүзеге асыратын мүше мемлекеттің валютасын қайта есептеу, кедендік баждардың. салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіруі жүзеге асырылатын кеден органында осы Тәртіптің 3-тармағында көрсетілген ілеспе хаттың тіркелген күні қолданылатын валюта бағамы бойынша жүргізіледі.

4. Сопроводительное письмо должно содержать сведения:
1) о регистрационном номере транзитной декларации либо регистрационном номере пассажирской таможенной декларации;
2) о регистрационном номере сертификата обеспечения (при наличии сертификата обеспечения), таможенном перевозчике либо уполномоченном экономическом операторе;
3) о сумме подлежащих взысканию и перечислению таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин по видам или сумме подлежащих взысканию и перечислению таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов в виде совокупного таможенного платежа в валюте государства-члена, в котором в соответствии со статьями 61, 74 и 266 Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины;
4) о коде бюджетной классификации, по которому подлежат зачислению взысканные денежные средства (деньги).
5. Таможенный орган, определенный законодательством о таможенном регулировании государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин или таможенным органом которого лицо, выступавшее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр таможенных перевозчиков либо реестр уполномоченных экономических операторов, осуществляет взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в порядке, устанавливаемом законодательством этого государства на основании документов, указанных в пункте 3 настоящего Порядка.
Таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины взыскиваются в валюте государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Пересчет валюты государства-члена, в котором в соответствии со статьями 61, 74 и 266 Кодекса подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, в валюту государства-члена, таможенным органом которого осуществляется взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, производится по курсу валют, действующему на день регистрации сопроводительного письма, указанного в пункте 3 настоящего Порядка, в таможенном органе, которым осуществляется взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

6. Осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес өндіріліп алынған кедендік баждар, салықтар, арнайы. демпингке қарсы, өтем баждары кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары мынадай мерзімде:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттеменің орындауын қамтамасыз ету және (немесе) ақша құралдарын (ақшаны) енгізу жолымен ұсынылған арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету есебінен кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу кезінде, - осы Тәртіптің 3-тармағында көрсетілген құжаттарды алу күнінен 12 жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету және (немесе) ақша құралдарын (ақшаны) енгізу жолына қарағанда, өзге тәсілмен арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттеменің, орындалуын қамтамасыз ету есебінен кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын өндіріп алу кезінде, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары кедендік тасымалдаушылардан не уәкілетті экономикалық операторлардан өндіріп алу кезінде, - кеден органына кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған немесе кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болатын тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне не уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізген мүше мемлекеттің уәкілетті органының бірыңғай шотына (кеден органының ақша құралдарын (ақшаны) уақытша орналастыру есебі) ақша құралдары (ақша) түскен күннен бастап 12 жұмыс күнінен кешіктірмей төленуге жататын шотқа шетел валютада аударылуға жатады.
7. Осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес аударылуға жататын кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары басқа мүше мемлекеттердің өндіріліп алынған ақша қаражатын (ақшаны) аудару үшін арналған бюджеттік жіктегіштерінің жекелеген кодтары бойынша уәкілетті органның бірыңғай шотында, ал Қазақстан Республикасында кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотында есепке алынады.
8. Осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының өндіріп алуының жүзеге асыратын мүше мемлекеттің кеден органы, осы Тәртіптің 6-тармағында белгіленген мерзімнің аяқталуына дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей, өз мемлекетінің уәкілетті органына өндіріп алынған ақша құралдарын (ақшаны) кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төленуіне жататын мүше мемлекеттің шетелдік валютасында шотқа аударуға арналған тапсырманы жолдайды.
Өндіріліп алынған ақша құралдарын (ақшаны) кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының төленуге жататын мүше мемлекеттің шетелдік валютасында шотқа толық көлемде аударуды кеден органы тиісті тапсырманы жолдаған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті орган жүзеге асырады.
Есеп айырысу (төлем) құжатында (нұсқаулығында) өндіpiлген ақша құралдарының (ақшаның) есепке жатқызылуы тиіс бюджеттік жіктегіштерінің коды, және осы Тәртіптің 4-тармағында кеден органының ілеспе хатында көрсетілген мәліметтер, сондай-ақ мұндай ілеспе хаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.

6. Таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, взысканные в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка, подлежат перечислению на счет в иностранной валюте, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, в следующие сроки:
1) при взыскании таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предоставленного путем внесения денежных средств (денег), - не позднее 12 рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 3 настоящего Порядка;
2) при взыскании таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин за счет обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предоставленного иными способами, чем внесение денежных средств (денег), а также при взыскании таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин с таможенных перевозчиков либо уполномоченных экономических операторов - не позднее 12 рабочих дней со дня поступления денежных средств (денег) на единый счет уполномоченного органа (счет временного размещения денежных средств (денег) таможенного органа) государства-члена, таможенному органу которого предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин или таможенным органом которого лицо, выступавшее декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, включено в реестр таможенных перевозчиков либо реестр уполномоченных экономических операторов.
7. Таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, подлежащие перечислению в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, учитываются на едином счете уполномоченного органа по отдельным кодам бюджетной классификации, предназначенным для перечисления взысканных денежных средств (денег) другим государствам-членам, а в Республике Казахстан - на счете временного размещения денег таможенного органа.
8. Таможенный орган государства-члена, осуществивший взыскание таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка, не позднее 3 рабочих дней до истечения срока, установленного пунктом 6 настоящего Порядка, направляет поручение в уполномоченный орган своего государства на перечисление взысканных денежных средств (денег) на счет в иностранной валюте государства-члена, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины.
Перечисление взысканных денежных средств (денег) на счет в иностранной валюте государства-члена, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, осуществляется уполномоченным органом в полном объеме не позднее 3 рабочих дней со дня направления соответствующего поручения таможенного органа.
В расчетном (платежном) документе (инструкции) указываются код бюджетной классификации, по которому подлежат зачислению взысканные денежные средства (деньги) и сведения о котором содержатся в указанном в пункте 4 настоящего Порядка сопроводительном письме таможенного органа, а также дата и номер такого сопроводительного письма.

9. Осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес өндіріп алынған кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары төленуге жататын мүше мемлекеттің шетелдік валютасындағы шотына басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан түскен ақша құралдары (ақша) осы мүше мемлекеттің бюджет кірісіне кедендік әкелу баждарын, арнайы, демпингке қарсы. өтем баждарын бөлуден түскен соманы аудару бөлігінде есепке жатқызу және бөлу үшін белгіленген тәртіпте осы мүше мемлекеттің бюджет кірісіне аударылады.
Осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес өндірілген, мүше мемлекеттің бюджет кірісіне басқа мүше мемлекеттерден аударылған ақша құралдарын (ақша) осы мүше мемлекеттің кеден органы осы мүше мемлекеттің шетелдік валютасындағы шотына ақша құралдарын (ақшаны) аударылған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей бюджеттік жіктеуіштің тиісті кодтары бойынша кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының есебіне жатқызады.
10. Кеден органдары Кодекстің 368-бабына сәйкес, Кодекстің 69-бабы 3-тармағына және 77-бабы 2-тармағына сәйкес өндіріп алынған кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары сомасын аудару туралы ақпарат алмасады.
11. Осы Тәртіпті іске асыру мақсатында орталық кеден органдары Кодекстің 69-бабы 3-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында айқындалған кеден органдары туралы ақпаратпен алмасады.
12. Осы Тәртіпті іске асыру мақсатында уәкілетті органдар өз мемлекетінің шетел валютасындағы шоттары туралы мәліметтер мен алмасады.
Бір мүше мемлекеттің шетел валютасындағы шотының деректемелері өзгерген жағдайда осы мемлекеттің уәкілетті органы осындай өзгеріссіз күшіне енген күнге дейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының назарына шоттың нақтыланған деректемелерін жеткізеді.
Мүше мемлекетте осы Тәртіпті іске асыруы үшін қажетті өзге де мәліметтер өзгерген жағдайда, осы мемлекеттің уәкілетті органы осындай өзгерістер күшіне енген күнге дейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірмей басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының назарына осындай өзгерістер туралы ақпаратты жеткізеді.
13. Орталық кеден органдармен келісу бойынша осы Тәртіпті іске асыруға қажетті, орталық кеден органдары арқылы электронды форматта осы Тәртіптің 11-тармағында көрсетілгеннен өзге де ақпаратпен алмасу жүргізіледі.
Мұндай ақпараттардың құрамы мен құрылымын, нысанын және осындай ақпаратпен алмасу регламентін, сондай-ақ оны қорғау тәсілдерін орталық кеден органдары айқындайды.
Еуразиялық экономикалық одақтың
Кеден кодексіне
2-ҚОСЫМША
Тұрақты негізде ақпарат алмасуға арналған мәліметтер
ТІЗБЕСІ

9. Взысканные в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка денежные средства (деньги), поступившие на счет в иностранной валюте государства-члена, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, от уполномоченных органов других государств-членов, перечисляются в доход бюджета этого государства-члена в порядке, установленном для зачисления и распределения ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в части перечисления в доход бюджета государства-члена сумм от распределения ввозных таможенных пошлин, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Взысканные в соответствии пунктом 5 настоящего Порядка денежные средства (деньги), перечисленные в доход бюджета государства-члена от других государств-членов, подлежат зачету таможенным органом этого государства-члена в счет таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин по соответствующим кодам бюджетной классификации не позднее 10 рабочих дней со дня зачисления денежных средств (денег) на счет в иностранной валюте данного государства-члена.
10. Таможенные органы в соответствии со статьей 368 Кодекса обмениваются информацией о перечислении сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, взысканных в соответствии с пунктом 3 статьи 69 и пунктом 5 статьи 77 Кодекса.
11. В целях реализации настоящего Порядка центральные таможенные органы обмениваются информацией о таможенных органах, определенных законодательством государств-членов о таможенном регулировании в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Кодекса.
12. В целях реализации настоящего Порядка уполномоченные органы обмениваются сведениями о счетах в иностранной валюте своих государств.
В случае изменения реквизитов счета в иностранной валюте одного государства-члена уполномоченный орган этого государства не позднее 10 календарных дней до дня вступления таких изменений в силу доводит до сведения уполномоченных органов других государств-членов уточненные реквизиты счета.
В случае изменения в государстве-члене иных сведений, необходимых для реализации настоящего Порядка, уполномоченный орган этого государства не позднее 3 календарных дней до дня вступления таких изменений в силу доводит до сведения уполномоченных органов других государств-членов информацию об этих изменениях.
13. По согласованию центральных таможенных органов производится обмен иной информацией, чем указанная в пункте 11 настоящего Порядка, необходимой для реализации настоящего Порядка, в электронной форме через центральные таможенные органы.
Состав и структура такой информации, формат и регламент обмена такой информацией, а также способы ее защиты определяются центральными таможенными органами.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Таможенному кодексу
Евразийского экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
сведений для обмена информацией на регулярной основе

1. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 52-бабының 4-тармағында және 277-бабы 4-тармағының екінші абзацында көрсетілген тауарларға арналған декларациялардан және құжаттардан мәліметтер тізбесі:
1) тауарларға арналған декларацияның тіркеу нөмірі;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі Одақ) кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу бағыты;
3) тауарлардың жалпы саны;
4) декларацияланатын тауарларға сәйкес келетін және көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілетін жүк орындарының жалпы саны;
5) мәлімделген кедендік рәсім;
6) алдағы кедендік рәсім;
7) жөнелту елі;
8) тауарлардың шығарылған жері;
9) межелі ел;
10) сатушы ел;
11) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тасымалдау (өткізу) жүзеге асырылатын көлік түрі, және Одақтың кедендік аумағы бойынша тауарларды тасымалдауды (өткізуін) жүзеге асыратын көлік түрі;
12) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тасымалдауды (өткізу) жүзеге асыратын көлік құралының нөмірі, және Одақтың кедендік аумағы бойынша тауарларды тасымалдауды (өткізу) жүзеге асыратын көлік құралынын нөмірі, не мұндай көлік құралдары туралы өзге де идентификаттаушы мәліметтер;
13) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды тасымалдауды (өткізу) жүзеге асыратын көлік құралының тіркелген елі;
14) тауарларды тиеу (түсіру) орны;
15) тауарлардың орналасқан жері;
16) контейнерлік тасымалдаудың белгісі;
17) тауарлар бағасының валютасы;
18) тауарлар бағасының валюта бағамы;
19) тауарлар бағасының валютасындағы тауарлардың жалпы құны;
20) тауарларға арналған декларациядағы тауар нөмірі;
21) Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды;
22) жүк орындары және тауардың сипаттамасы;
23) тауардың нетто салмағы;
24) тауардың брутто салмағы;
25) квота;
26) тауарларды алдыңғы кедендік рәсіммен орналастырған кезде берген кедендік декларацияның тіркеу нөмірі;
27) тауарлар бағасының валютасындағы тауар құны;
28) тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру үшін қажетті кедендік рәсімнің қолданыс мерзімі туралы мәліметтер және өзге де мәліметтер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес тауарларға арналған декларацияда көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды қоспағанда тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар;
29) Еуразиялық экономикалық Одақтың Сыртқы экономикалық қызметшің бірыңғай Тауар номенклатурасына сәйкес қосымша өлшем бірлігі;
30) қосымша өлшем бірлігіндегі тауар саны;

1. Перечень сведений из декларации на товары и документов, указанных в пункте 4 статьи 52 и абзаце втором пункта 4 статьи 277 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза:
1) регистрационный номер декларации на товары;
2) направление перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее - Союз);
3) общее число товаров;
4) общее количество грузовых мест, соответствующее декларируемым товарам и указанное в транспортных (перевозочных) документах;
5) заявленная таможенная процедура;
6) предшествующая таможенная процедура;
7) страна отправления;
8) происхождение товаров;
9) страна назначения;
10) торгующая страна;
11) вид транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров через таможенную границу Союза, и вид транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров по таможенной территории Союза;
12) номер транспортного средства, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров через таможенную границу Союза, и номер транспортного средства, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров по таможенной территории Союза, либо иные идентифицирующие сведения о таких транспортных средствах;
13) страна регистрации транспортного средства, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров через таможенную границу Союза;
14) место погрузки (разгрузки) товаров;
15) место нахождения товаров;
16) признак контейнерной перевозки;
17) валюта цены товаров;
18) курс валюты цены товаров;
19) общая стоимость товаров в валюте цены товаров;
20) номер товара в декларации на товары;
21) код товара в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
22) грузовые места и описание товара;
23) вес нетто товара;
24) вес брутто товара;
25) квота;
26) регистрационный номер таможенной декларации, поданной при помещении товаров под предшествующую таможенную процедуру;
27) стоимость товара в валюте цены товара;
28) сведения о сроке действия таможенной процедуры и иные сведения, необходимые для помещения товаров под таможенную процедуру, документы, подтверждающие сведения, заявленные в декларации на товары, за исключением сведений и документов, указываемых в декларации на товары в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
29) дополнительная единица измерения в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
30) количество товара в дополнительной единице измерения;

31) жеткізілім шарты (жеткізілім базисі және жеткізілім базисіне сәйкес географиялық пункттің атауы);
32) тауардың статистикалық құны;
33) кедендік бақылау нәтижелері бойынша жасалған кедендік құжаттың нөмірі;
34) тауарларды шығарудың ерекшелігі;
35) тауардың кедендік құны;
36) тауардың кедендік құнын айқындау әдісі;
37) іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағаға қосымша есептеулер (қосымша есептеулер түрлері бойынша нақтылаумен);
38) іс жүзінде төленген немесе төленуге жататын бағадан шегерулер (шегерулер түрлері бойынша нақтылаумен);
39) АҚШ долларының бағамы;
40) кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары. сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі - Одақ туралы шарт) 50-бабына сәйкес енгізілген өзге де баждар мөлшерлемелері ( төлем түрлері бойынша);
41) кедендік әкелу баждың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын, сондай-ақ Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес енгізілген өзге де баждардың сомасын есептеу туралы мәліметтер;
42) кедендік әкелу баждың, арнайы, демпингке қарсы өтем баждың, сондай-ақ Одақ туралы шарттың 50-бабына сәйкес енгізілген өзге де баждың сомаларын, сондай-ақ мұндай төлемдерге қатысты (төлем түрі, сома, төлеу тәсілі) есептелген өсімпұл сомаларын және пайыздарды төлеу туралы мәліметтер;
43) ұсынылған кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша кейінге қалдыру (бөліп төлеуді);
44) кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша жеңілдіктер және (немесе) тарифтік преференциялар;
45) тауар шығарылған күні;
46) тауарға арналған декларацияны түзетудің тіркелген күні және тіркеу нөмірі;
47) тауарға арналған декларацияны түзетудің типі;
48) тауарға арналған декларацияның түзетуі болмаған кезде тауарға арналған декларацияға өзгерістер (толықтырулар) енгізілген күн;
49) Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексінің 52-бабының 4-тармағында және 277-бабының 3-тармағының екінші абзацында көрсетілген кедендік құжаттардың тіркеу нөмірі және тіркелген күні.
2. Тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешімнен мәліметтердің тізбесі:
1) тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі;
2) тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешім қабылданған күн;
3) тауарды жіктеу туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініште көрсетілген тауарлардың атауы;
4) тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешімде көрсетілген. Еуразиялық экономикалық Одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды;

31) условия поставки (базис поставки и наименование географического пункта в соответствии с базисом поставки);
32) статистическая стоимость товара;
33) номер таможенного документа, составленного по результатам таможенного контроля;
34) особенности выпуска товаров;
35) таможенная стоимость товара;
36) метод определения таможенной стоимости товара;
37) дополнительные начисления к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате (с детализацией по видам дополнительных начислений);
38) вычеты из цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате (с детализацией по видам вычетов);
39) курс доллара США;
40) ставки таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также иных пошлин, введенных в соответствии со статьей 50 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор о Союзе) (по видам платежей);
41) сведения об исчислении суммы ввозной таможенной пошлины, специальной, антидемпинговой, компенсационной пошлины, а также иной пошлины, введенной в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе (вид платежа, база для исчисления, ставка, сумма, специфика платежа);
42) сведения об уплате сумм ввозной таможенной пошлины, специальной, антидемпинговой, компенсационной пошлины, а также иной пошлины, введенной в соответствии со статьей 50 Договора о Союзе, а также сумм пеней и процентов, начисленных в отношении таких платежей (вид платежа, сумма, способ уплаты);
43) предоставленная отсрочка (рассрочка) по уплате ввозной таможенной пошлины;
44) льготы и (или) тарифные преференции по уплате ввозной таможенной пошлины;
45) дата выпуска товара;
46) регистрационный номер и дата регистрации корректировки декларации на товары;
47) тип корректировки декларации на товары;
48) дата внесения изменений (дополнений) в декларацию на товары при отсутствии корректировки декларации на товары;
49) регистрационный номер и дата регистрации таможенных документов, указанных в пункте 4 статьи 52 и абзаце втором пункта 4 статьи 277 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
2. Перечень сведений из предварительного решения о классификации товара:
1) регистрационный номер предварительного решения о классификации товара;
2) дата принятия предварительного решения о классификации товара;
3) наименование товара, указанное в заявлении о принятии предварительного решения о классификации товара;
4) код товара в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, указанный в предварительном решении о классификации товара;

5) тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініште көрсетілген, жіктеу үшін қажетті тауар туралы мәліметтер;
6) тауарларды жіктеу туралы алдын ала шешім қабылдаудың негіздері;
7) қызметтік белгілер (болған кезде).
Еуразиялық экономикалық Одақтың
Кеден кодексі туралы шартқа
2-ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін, Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарттың күшіне енуіне байланысты қолданысын тоқтатын халықаралық шарттардың
ТІЗБЕСІ
I. Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап қолданысын тоқтататын халықаралық шарттар
1. 2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау туралы келісім.
2. 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі туралы шарт.
3. 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі туралы шартқа өзгерістер мен толықтыр енгізу туралы 2010 жылғы 16 сәуірдегі хаттама.
4. 2010 жылғы 21 мамырдағы Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден органдарының өзара әкімшілік көмегі туралы келісім.
5. 2010 жылғы 21 мамырдағы Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден органдары мен өзге мемлекеттік органдары арасында ақпарат алмасуға қойылатын талаптар туралы келісім.
6. 2010 жылғы 21 мамырдағы Кеден одағының кедендік аумағы бойынша теміржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзиттің ерекшеліктері туралы келісім.
7.2010 жылғы 21 мамырдағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпаратты ұсыну туралы және алмасу туралы келісім.
8.2010 жылғы 21 мамырдағы Кеден одағына мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімі туралы келісім.
9. 2010 жылғы 18 маусымдағы Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операциялардың ерекшеліктері туралы келісім.
10. 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолдануынан босату туралы келісім.
11. 2010 жылғы 18 маусымдағы Еркін қоймалар және еркін қойманың кедендік рәсімі туралы келісім.
12. 2010 жылғы 18 маусымдағы Жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын, сондай-ақ жүктерді және (немесе) багажды тасымалдауды жүзеге асыратын тіркемелерді, жартылай тіркемелерді, контейнерлер мен теміржол жылжымалы құрамын кеден одағының кедендік аумағы арқылы ішкі тасымалдау үшін пайдалану ерекшеліктері туралы келісім.

5) сведения о товаре, необходимые для классификации, указанные в заявлении о принятии предварительного решения о классификации товара;
6) обоснование принятия предварительного решения о классификации товара;
7) служебные отметки (при наличии).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Договору
о Таможенном кодексе
Евразийского экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
международных договоров, входящих в право Евразийского экономического союза, прекращающих действие в связи с вступлением в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза
I. Международные договоры, прекращающие действие с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза
1. Соглашение об определении таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза, от 25 января 2008 года.
2. Договор о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года.
3. Протокол от 16 апреля 2010 года о внесении изменений и дополнений в Договор о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года.
4. Соглашение о взаимной административной помощи таможенных органов государств - членов таможенного союза от 21 мая 2010 года.
5. Соглашение о требованиях к обмену информацией между таможенными органами и иными государственными органами государств - членов таможенного союза от 21 мая 2010 года.
6. Соглашение об особенностях таможенного транзита товаров, перемещаемых железнодорожным транспортом по таможенной территории таможенного союза, от 21 мая 2010 года.
7. Соглашение о представлении и об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза, от 21 мая 2010 года.
8. Соглашение о едином таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности государств - членов таможенного союза от 21 мая 2010 года.
9. Соглашение об особенностях таможенных операций в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, от 18 июня 2010 года.
10. Соглашение об освобождении от применения таможенными органами государств - членов таможенного союза определенных форм таможенного контроля от 18 июня 2010 года.
11. Соглашение о свободных складах и таможенной процедуре свободного склада от 18 июня 2010 года.
12. Соглашение об особенностях использования транспортных средств международной перевозки, осуществляющих перевозку пассажиров, а также прицепов, полуприцепов, контейнеров и железнодорожного подвижного состава, осуществляющих перевозку грузов и (или) багажа для внутренней перевозки по таможенной территории таможенного союза, от 18 июня 2010 года.

13. 2010 жылғы 5 шілдедегі Жеке тұлғалардың кеден одағының кеден шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу тәртібі туралы шарт.
14. 2011 жылғы 19 қазандағы Кеден одағына мүше мемлекеттер кеден органдарының талдау және бақылау функцияларын іске асыру үшін ақпарат алмасуды ұйымдастыру туралы келісім.
15. 2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2012 жылғы 23 сәуірдегі хаттама.
II. Еуразиялық экономикалық Одақтың Кедендік кодексінің 444-бабына және 448-бабының 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясының тиісті шешімі күшіне енген күннен бастап қолданысы тоқтатылатын халықаралық шарттар
1. 2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту негіздері, шарттары мен тәртібі туралы келісім.
2. 2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді ұсынудың кейбір мәселелері, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алудың ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты өндіріп алынған сомаларды аудару тәртібі туралы келісім.
3. 2010 жылдың 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім.
4. 2010 жылдың 18 маусымдағы Кеден одағының Кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2011 жылғы 19 қазандағы хаттама.
5. итп2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынудың кейбір мәселелері, кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты өндіріп алынған сомаларды аудару тәртібі туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2011 жылғы 19 желтоқсандағы хаттама.
Еуразиялық экономикалық Одақтың
Кеден кодексі туралы шартқа
№ 3-қосымша
Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін, Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарттың күшіне енуіне байланысты күші жойылды деп танылатын халықаралық шарттардың ережелер
ТІЗБЕСІ
І. Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды деп танылатын халықаралық шарттардың ережелері

13. Договор о порядке перемещения физическими лицами наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу таможенного союза от 5 июля 2010 года.
14. Соглашение об организации обмена информацией для реализации аналитических и контрольных функций таможенных органов государств - членов Таможенного союза от 19 октября 2011 года.
15. Протокол от 23 апреля 2012 года о внесении изменений и дополнений в Соглашение об определении таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза, от 25 января 2008 года.
II. Международные договоры, прекращающие действие с даты вступления в силу соответствующего решения Евразийской экономической комиссии согласно статье 444 и пункту 2 статьи 448 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза
1. Соглашение об основаниях, условиях и порядке изменения сроков уплаты таможенных пошлин от 21 мая 2010 года.
2. Соглашение о некоторых вопросах предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, особенностях взыскания таможенных пошлин, налогов и порядке перечисления взысканных сумм в отношении таких товаров от 21 мая 2010 года.
3. Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
4. Протокол от 19 октября 2011 года о внесении изменений и дополнений в Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, от 18 июня 2010 года.
5. Протокол от 19 декабря 2011 года о внесении изменений и дополнений в Соглашение о некоторых вопросах предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, особенностях взыскания таможенных пошлин, налогов и порядке перечисления взысканных сумм в отношении таких товаров от 21 мая 2010 года.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Договору
о Таможенном кодексе
Евразийского экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
положений международных договоров, входящих в право Евразийского экономического союза, которые признаются утратившими силу в связи с вступлением в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза
I. Положения международных договоров, которые признаются утратившими силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза

1. 2010 жылғы 21 мамырдағы Кедендік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту негіздері, шарттары мен тәртібі туралы келісімнің 1 - 5-баптары, 6-бабының 1-тармағының бірінші бөлігінің 1 - 6-тармақшалары, 2 және 3-тармақтары, 7 - 10-баптары.
2. 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімнің 9-бабының 1, 5 және 7-тармақтары, 10-бабының 2-тармағының бірінші - төртінші абзацтары, 5 және 6-тармақтары, 11 - 21, 23 және 24-баптары.
3. 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа және Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктің шарттық-құқықтық базасын қалыптастыру шеңберінде жасалған халықаралық шарттарға Армения Республикасының қосылуына байланысты өзгерістер енгізу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа Армения Республикасының қосылу туралы 2014 жылғы 10 қазандағы Шартқа № 2 қосымша) 7 - 10, 12 - 14-тармақтары, 15-тармағының төртінші - жетінші абзацтары, 16, 18 және 27-тармақтары.
4. 2014 жылғы 10 қазандағы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Армения Республикасының қосылуы туралы шартқа 3-қосымшаның 27-тармағы.
5. 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін халықаралық шарттарға (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы 2015 жылғы 8 мамырдағы хаттамаға қосымша және Еуразиялық экономикалық Одақтың құқығына кіретін, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Қырғыз Республикасының қосылуына байланысты жекелеген халықаралық шарттар) енгізілетін өзгерістер 7 - 10, 12 - 14-тармақтар, 15-тармақтың төртінші - он төртінші абзацтары, 17, 18 және 20-тармақтар.
II. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 444-бабына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссияның тиісті шешімі күшіне енген күннен бастап күші жойылған деп танылған халықаралық шарттардың ережелері
1. 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Хаттаманың 11 және 17-тармақтарына өзгерістер енгізу туралы және халықаралық шарттар қалыптастыру шеңберінде жасалған шарттық-құқықтық базаны Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістігіне Армения Республикасының қосылуына байланысты (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа Армения Республикасының қосылуы туралы 2014 жылғы 10 қазандағы Шартқа 2-қосымша).

1. Статьи 1 - 5, подпункты 1 - 6 части первой пункта 1, пункты 2 и 3 статьи 6, статьи 7 - 10 Соглашения об основаниях, условиях и порядке изменения сроков уплаты таможенных пошлин от 21 мая 2010 года.
2. Пункты 1, 5 и 7 статьи 9, пункт 1, абзацы первый - четвертый пункта 2, пункты 5 и 6 статьи 10, статьи 11 - 21, 23 и 24 Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны от 18 июня 2010 года.
3. Пункты 7 - 10, 12 - 14, абзацы четвертый - седьмой пункта 15, пункты 16, 18 и 22 Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и международные договоры, заключенные в рамках формирования договорно-правовой базы Таможенного союза и Единого экономического пространства, в связи с присоединением Республики Армения (приложение № 2 к Договору от 10 октября 2014 года о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
4. Пункт 27 приложения № 3 к Договору от 10 октября 2014 года о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
5. Пункты 7 - 10, 12 - 14, абзацы третий - четырнадцатый пункта 15, пункты 17, 18 и 20 изменений, вносимых в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в международные договоры, входящие в право Евразийского экономического союза (приложение к Протоколу от 8 мая 2015 года о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и отдельные международные договоры, входящие в право Евразийского экономического союза, в связи с присоединением Кыргызской Республики к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
II. Положения международных договоров, которые признаются утратившими силу с даты вступления в силу соответствующего решения Евразийской экономической комиссии согласно статье 444 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза
1. Пункты 11 и 17 Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и международные договоры, заключенные в рамках формирования договорно-правовой базы Таможенного союза и Единого экономического пространства, в связи с присоединением Республики Армения (приложение № 2 к Договору от 10 октября 2014 года о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).

2. 2014 жылғы 29 мамырдағы халықаралық шарттар және Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шарттың 11 және 16-тармақтарына енгізілетін өзгерістер (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа Қырғыз Республикасының қосылуына байланысты Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа және жекелеген халықаралық шарттарына өзгерістер енгізу туралы 2015 жылғы 8 мамырдағы Хаттамаға қосымша).
Осымен, аталған мәтіннің 2017 жылғы 11 сәуірде Мәскеу қаласында, мыналар:
Армения Республикасынан - Армения Республикасының Президенті С.А. Саргсян;
Беларусь Республикасынан - Беларусь Республикасының ІІрезиденті А.Г. Лукашенко;
Қазақстан Республикасынан - Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаев;
Қырғыз Республикасынан - Қырғыз Республикасының Президенті А.Ш. Атамбаев;
Ресей Федерациясынан - Ресей Федерациясының Президенті В.В. Путин қол қойған Еуразиялық экономикалық Одақтың кеден кодексі туралы шарттың толық және тең түпнұсқалы көшірмесі болып табылатынын растаймын.
Түпнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады.
Еуразиялық экономикалық комиссияның
Құқық департаментінің
директоры
В.И. Тараскин
Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шартының қазақ тіліндегі мәтіні орыс тіліндегі тең түпнұсқалы мәтініне сәйкес келетінін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
вице-министрі
Е. Бәкенов

2. Пункты 11 и 16 изменений, вносимых в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в международные договоры, входящие в право Евразийского экономического союза (приложение к Протоколу от 8 мая 2015 года о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и отдельные международные договоры, входящие в право Евразийского экономического союза, в связи с присоединением Кыргызской Республики к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, подписанного 11 апреля 2017 г. в городе Москве:
от Республики Армения – Президент Республики Армения С.А. Саргсяном;
от Республики Беларусь – Президент Республики Беларусь А.Г. Лукашенко;
от Республики Казахстан – Президент Республики Казахстан Н.А. Назарбаевым;
от Кыргызской Республики – Президент Кыргызской Республики А.Ш. Атамбаевым;
от Российской Федерации – Президентом Российской Федерации В.В. Путиным
Подлинный экземпляр хранится в Евразийской экономической комиссии.
Директор
Правового департамента
Евразийской экономической комиссии
В.И. Тараскин