Түркістан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидаларын бекіту туралы
Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2026 жылғы 3 тамыздағы № 133 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 тамызда № 39493 болып тiркелдi
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына, 47-бабының 3-тармағына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағына сәйкес, Түркістан облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Түркістан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Түркістан облысындағы қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің түрлері мен тәртібін, сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшерін айқындау туралы" Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 354 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4853 болып тіркелген);
2) "Түркістан облысы әкімдігінің "Түркістан облысындағы қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің түрлері мен тәртібін, сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшерін айқындау туралы" 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 354 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2022 жылғы 13 шілдедегі № 147 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 28812 болып тіркелген).
3. "Түркістан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Түркістан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Түркістан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түркістан облысының әкімі Н. Кушеров
2026 жылғы 3 тамыздағы
№ 133 қаулысына қосымша
Түркістан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Түркістан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы1-тармағының 13) тармақшасына және 47-бабына сәйкес әзірленді және Түркістан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеудің тәртібін, түрлерін, мерзімдерін, сондай-ақ ақшалай сыйақының мөлшерін айқындайды.

Об утверждении Правил поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Туркестанской области
Постановление акимата Туркестанской области от 3 августа 2026 года № 133. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2026 года № 39493
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 9, пунктом 3 статьи 47 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" и пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", акимат Туркестанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Туркестанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление акимата Туркестанской области от 26 декабря 2018 года № 354 "Об определении видов и порядка поощрения, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка в Туркестанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4853);
2) постановление акимата Туркестанской области от 13 июля 2022 года № 147 "О внесении изменения в постановление акимата Туркестанской области от 26 декабря 2018 года № 354 "Об определении видов и порядка поощрения, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка в Туркестанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28812).
3. Государственному учреждению "Аппарат акима Туркестанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Туркестанской области после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Туркестанской области Н. Кушеров
Приложение
к постановлению
Правила поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Туркестанской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Туркестанской области (далее – Правила) разработаны в соответствии подпунктом 13) пункта 1 статьи 9 и статьи 47 Закона Республики Казахстан профилактике правонарушений" (далее – Закон) и определяют порядок, виды и сроки поощрения, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Туркестанской области.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қоғамдық көмекші – құқық бұзушылық профилактикасы субъектілеріне ерікті түрде жәрдем көрсету арқылы құқық бұзушылық профилактикасына және қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азамат;
2) құқық бұзушылық профилактикасы – құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау, зерделеу, жою арқылы құқықтық тәртіпті сақтауға және нығайтуға бағытталған, құқық бұзушылық профилактикасы субъектілері жүзеге асыратын құқықтық, экономикалық, әлеуметтік, ұйымдастырушылық және өзге де шаралар кешені;
3) уәкілетті орган – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген жергілікті атқарушы орган (соның ішінде қаладағы аудан әкімдіктері), құқық қорғау органы және өзге де мемлекеттік орган.
2-тарау. Түркістан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын қоғамдық көмекшілерді, азаматтарды көтермелеудің тәртібі, түрлері мен мерзімдері, сондай-ақ ақшалай сыйақының мөлшері
3. Қоғамдық көмекшілерді көтермелеу мәселелерін мемлекеттік органдардың ұсынуы бойынша аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің аппараты жанынан құрылған Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қарастырады.
Комиссия, егер олар тиісті аумақта құқық бұзушылықтың алдын алуға, жолын кесуге немесе оны ашуға тікелей ықпал еткен болса, қаладағы аудан әкімдігінің аумағында қоғамдық көмекші ретінде тіркелмеген азаматтарды да көтермелеуге құқылы.
4. Комиссия құрамы және ол туралы ереже аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің өкімімен бекітіледі. Комиссия облыс мәслихатының депутаттары, қоғамдық кеңес мүшелері, мемлекеттік, құқық қорғау органдарының, жұртшылықтың өкілдері және Комиссия хатшысынан құрылады. Комиссия құрамы кемінде бес адамнан тұруы тиіс. Комиссияны аудан, облыстық маңызы бар қала әкімі (Комиссия төрағасы), ал ол болмаған жағдайда – аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің орынбасары (Комиссия төрағасының орынбасары) басқарады. Комиссия хатшысы аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің аппаратының штаттық қызметкері болып табылады және оның дауыс беру құқығы болмайды.
5. Мемлекеттік органдар Комиссияға қоғамдық көмекшілердің құқық бұзушылық профилактикасына қатысқанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, оларды көтермелеу туралы ұсыным жібереді.
6. Ұсынымдарды Комиссия олар түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарауға тиіс. Қосымша материалдарды талап ету немесе ұсынылған мәліметтерді нақтылау қажет болған жағдайда, қарау мерзімі Комиссия төрағасымен ұзартылуы мүмкін, бірақ 10 (он) жұмыс күнінен аспауы тиіс, бұл туралы ұсыным бастамашысына хабарланады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) общественный помощник – гражданин, участвующий в профилактике правонарушений и обеспечении общественного порядка путем добровольного оказания содействия субъектам профилактики правонарушений;
2) профилактика правонарушений – комплекс правовых, экономических, социальных, организационных и иных мер, осуществляемых субъектами профилактики правонарушений, направленных на сохранение и укрепление правопорядка путем выявления, изучения, устранения причин и условий, способствующих совершению правонарушений;
3) уполномоченный орган – местный исполнительный орган (в том числе акиматы района города), правоохранительный и иной государственный орган, финансируемые из местного бюджета, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях.
Глава 2. Порядок, виды и сроки поощрения общественных помощников, граждан участвующих в профилактике правонарушений Туркестанской области, а также размер денежного вознаграждения
3. Вопросы поощрения общественных помощников рассматриваются Комиссией по поощрению граждан, участвующих в профилактике правонарушений (далее – Комиссия), созданной при аппарате акима района, города областного значения, по представлению государственных органов.
Комиссия вправе поощрить также граждан, не зарегистрированных на территории акимата района, города областного значения города в качестве общественных помощников, если они непосредственно способствовали предупреждению, пресечению или раскрытию правонарушений на соответствующей территории.
4. Состав Комиссии и Положение о ней утверждаются распоряжением акима соответствующего района, города областного значения. Комиссия формируется из числа депутатов маслихата города, членов общественного совета, представителей государственных, правоохранительных органов, общественности и секретаря Комиссии. Состав Комиссии должен составлять не менее пяти человек. Комиссию возглавляет аким района, города областного значения (председатель Комиссии), а в его отсутствие – заместитель акима района, города областного значения (заместитель председателя Комиссии). Секретарь Комиссии является штатным сотрудником аппарата акима района, города областного значения и не имеет права голоса.
5. Государственные органы направляют в Комиссию представление о поощрении общественных помощников с приложением материалов, подтверждающих их участие в профилактике правонарушений.
6. Представления подлежат рассмотрению Комиссией в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их поступления. В случае необходимости истребования дополнительных материалов либо уточнения представленных сведений, срок рассмотрения может быть продлен председателем Комиссии, но не более чем на 10 (десять) рабочих дней, о чем уведомляется инициатор представления.

7. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай және мемлекеттік органдардың ұсынымдары түскен кезде өткізіледі. Қоғамдық көмекшілерді көтермелеуге Комиссия қабылдаған хаттамалық шешім негіз болып табылады. Осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Комиссия отырысының хаттамасы ол қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде одан әрі іске асыру үшін тиісті уәкілетті органға жіберіледі.
8. Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын қоғамдық көмекшілерді, азаматтарды көтермелеу түрлері (шаралары) мыналар:
1)алғыс жариялау;
2)грамотамен наградтау;
3)ақшалай сыйақы төлеу;
4)білім беру және біліктілікті арттыру бағдарламалары бойынша оқуға жіберу;
5)ұйымдарға, кәсіпорындарға көтермелеу туралы ұсынулар жіберу;
6) құқық бұзушылық профилактикасына елеулі үлес қосқан адамдар үшін мемлекеттік наградамен және құрметті атақпен наградтау туралы ұсыныстар енгізу болып табылады.
Жергілікті атқарушы органдар құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеудің өзге де шараларын қолдануға құқылы.
9. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiнiң фото- және бейнежазбасын қоса бере отырып уәкiлеттi органдарға хабарлама жiберген азаматтар құқық бұзушыдан өндiрiп алынған айыппұл сомасынан ақшалай сыйақымен көтермеленуi мүмкiн. Азамат сыйақы алушы ретінде Қазақстан Республикасында тіркелген қайырымдылық ұйымын көрсетуге құқылы.
Анонимді хабарламалар ақшалай сыйақымен көтермелеуге негіз болып табылмайды.
Көтермелеуді алу үшін азамат уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
10. Уәкілетті орган азаматтардан түскен өтініштерді әкімшілік құқық бұзушылықтың көрсетілген фактісін растау тұрғысынан қарастырады және ақпараттың бастапқы дереккөзін тексереді (азаматтың хабарламасы түскен сәтте құқық бұзушылық автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған бақылау-өлшеу техникалық құралдарымен (камералармен) және аспаптармен тіркелмеген не уәкілетті лауазымды тұлғалармен, құқық қорғау органдарының қызметкерлерімен немесе өзге де үшінші тұлғалармен анықталмаған болуы тиіс).
Әкімшілік құқық бұзушылық фактісі расталғаннан, іс бойынша қаулы заңды күшіне енгеннен және әкімшілік жауаптылыққа тартылған тұлға айыппұлды толық төлегеннен кейін, көтермелеуді төлеу үшін қажетті бюджет қаражаты болған жағдайда, уәкілетті орган ұсыным қалыптастырады және айына бір рет Комиссияға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес, осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген негіз бойынша көтермелеуден үміткер азаматтардың тізімі бар ұсынымды жібереді.
Мұндай азаматтарды көтермелеу туралы ұсынымдарды Комиссия осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген мерзімде қарауға жатады.
Комиссия уәкілетті органдардың ұсынымдары негізінде азаматтарды құқық бұзушыдан өндіріліп алынған айыппұл сомасынан ақшалай сыйақымен көтермелеуді ұсыну немесе ұсынбау туралы хаттамалық шешім шығарады.
Комиссияның хаттамалық шешімін ескере отырып, жергілікті атқарушы орган тиісті шешім (қаулы) шығарады.
Әкімшілік құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған азаматтарды көтермелеу және оларға ақшалай қаражат төлеу үшін жергілікті атқарушы органның шешімі негіз болып табылады.

7. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости и поступлении представлений от государственных органов. Основанием для поощрения общественных помощников, является протокольное решение, принятое Комиссией. Протокол заседания Комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его принятия направляется в соответствующий уполномоченный орган для дальнейшей реализации, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил.
8. Видами (мерами) поощрения общественных помощников, граждан, участвующих в профилактике правонарушений, являются:
1) объявление благодарности;
2) награждение грамотой;
3) выплата денежного вознаграждения;
4) направление на обучение по образовательным и повышающим квалификацию программам;
5) направление представлений о поощрении в организации, предприятия;
6) внесение предложений о награждении государственной наградой и почетным званием для лиц, внесших значительный вклад в профилактику правонарушений.
Местные исполнительные органы вправе применять иные меры поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений.
9. Граждане, направившие в уполномоченные органы сообщение с приложением фото- и видеозаписи факта административного правонарушения, могут быть поощрены денежным вознаграждением от суммы, взысканной с нарушителя штрафа. Гражданин вправе указать в качестве получателя вознаграждения благотворительную организацию, зарегистрированную в Республике Казахстан.
Анонимные сообщения не являются основанием для поощрения денежным вознаграждением.
Для получения поощрения, гражданин обращается в уполномоченный орган с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Уполномоченный орган рассматривает заявления, поступившие от граждан на предмет подтверждения указанного факта административного правонарушения и проверяет первоисточник информации (правонарушение на момент поступления сообщения гражданина не было зафиксировано работающими в автоматическом режиме сертифицированными контрольно-измерительными техническими средствами (камерами) и приборами, или обнаружено уполномоченными должностными лицами, сотрудниками правоохранительных органов или иными третьими лицами).
После подтверждения факта административного правонарушения, вступления постановления по делу в законную силу и полной уплаты штрафа лицом, привлеченным к административной ответственности, при наличии бюджетных средств, необходимых для выплаты поощрения, уполномоченный орган формирует представление и один раз в месяц направляет в Комиссию представление со списком граждан, претендующих на поощрение по основанию, предусмотренному пунктом 9 настоящих Правил согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Представления о поощрении таких граждан подлежат рассмотрению Комиссией в сроки, установленные пунктом 6 настоящих Правил.
Комиссия на основании представлений уполномоченных органов выносит протокольное решение о рекомендации либо отказе в поощрении граждан денежным вознаграждением от суммы, взысканной с нарушителя штрафа.
С учетом протокольного решения Комиссии местный исполнительный орган выносит соответствующее решение (постановление).
Основанием для поощрения и выплаты денежных средств гражданам, сообщившим о факте административного правонарушения, является решение местного исполнительного органа.

11. Көтермелеу түрін, соның ішінде ақшалай сыйақының мөлшерін қоғамдық көмекшінің, азаматтың құқық бұзушылық профилактикасына және қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қосқан жеке үлесін ескере отырып, Комиссия белгілейді.
Ақшалай сыйақы төлеу 10 еселенген айлық есептік көрсеткіштен (АЕК) аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады.
Көтермелеу мөлшерін айқындау кезінде Комиссия шешім шығарған сәтте қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш қолданылады.
12. Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын қоғамдық көмекшілер мен азаматтарға ақшалай сыйақы төлеуді уәкілетті органдар тиісті қорытынды актіге (сәйкесінше Комиссия хаттамасына немесе жергілікті атқарушы органның шешіміне) қол қойылған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей, азаматтардың ағымдағы банктік шоттарына (немесе олар көрсеткен қайырымдылық ұйымдарына) ақшалай қаражатты аудару арқылы жүзеге асырады.
Ақшалай сыйақы төлеу көтермелеуге ұсыным енгізген, жергілікті бюджетте осы мақсаттарға көзделген уәкілетті органдардың қаражаты есебінен жүргізіледі.
Түркістан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидаларына 1-қосымша Нысан ________________________________ ________________________________ (уәкілетті органның атауы)
Әкімшілік құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлағаны үшін көтермелеу алуға ӨТІНІШ
Азаматтан (азаматшадан) ________________________________________________________ (өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) Туған күні: _________ жылғы "_____" ____________ Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ___________________________________ Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: __________________________________________ Сериясы: ______________ нөмірі: __________________________________________________ Кім берді: __________________, берілген күні: "_______" __________ _____ жыл. Нақты тұратын / тіркелген мекенжайы (керек емесін сызып тастаңыз): Облыс (қала) __________________________ (аудан) __________________________________ Көше (шағын аудан) ___________________________ үй ____________ пәтер ___________ Осы өтінішпен "" ____________ 20____ жылы сағат "____" мин. "___"-де менің тарапымнан әкімшілік құқық бұзушылық фактісі тіркелгенін хабарлаймын, ол мынадан көрініс тапты: ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ (құқық бұзушылықтың мәнін, орны мен мән-жайларын қысқаша көрсету) Аталған хабарлама фото-, бейнетіркеу материалдарымен бірге менің тарапымнан уәкілетті органға: _________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ (уәкілетті органның атауын көрсету) мына құрал арқылы жіберілді: __________________________________________________________________ (және жіберу арнасы: "Е-Өтініш" ақпараттық жүйесі, "102" мобильді қосымшасы, кезекші бөлім және т.б.) Хабарлама жіберілген сәтте аталған әкімшілік құқық бұзушылық фактісі менің жүгінуіме дейін автоматты режимде жұмыс істейтін техникалық құралдармен (фото- және бейнетіркеу камераларымен) және аспаптармен немесе құқық қорғау органдарының қызметкерлерімен тіркелмегенін растаймын. Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабының 3-тармағына сәйкес маған көтермелеу тағайындау мәселесін қарауыңызды сұраймын. Көтермелеуді төлеуді мына мекенжайға жүргізуді сұраймын (қажетті нұсқаны [V] белгісімен белгілеңіз):
Менің ағымдағы банктік шотыма: жиырма таңбалы шот нөмірі (IBAN): KZ_______________________________________ банкте (қаржы ұйымының атауы): ________________________________ Қайырымдылық ұйымының шотына: Ұйымның толық атауы: ____________________________________________ Ұйымның БСН: __________________________, шот (IBAN) _________________KZ банкте: ___________________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі: 1.Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі. 2.Ағымдағы банктік шоттың бар екендігі туралы анықтама (IBAN туралы хабарлама). 3.Фото-, бейнетіркеу материалдары (электрондық тасымалдағышта ұсынылған жағдайда). Маған көрінеу жалған мәліметтер бергені үшін жауаптылық туралы ескертілді. Құқық бұзушылық профилактикасына көрсетілген жәрдем үшін көтермелеуді тексеру, тағайындау және төлеу үшін қажетті менің дербес деректерімді "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жинауға, өңдеуге және сақтауға келісім беремін. Өтініш берушінің байланыс деректері: Ұялы телефон: ___________________________ E-mail: ___________________________ Өтініш берілген күн: "___" ___________ 20 ___ жыл тініш берушінің қолы: _________________________
Түркістан облысында құқық бұзушылықтардың профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидаларына 2-қосымша Нысан
Мемлекеттік органның елтаңбалық бланкісінде
"___" _________20 ___ жылғы № ___ _______________________________________ (уәкілетті органның атауы)
Әкімшілік құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған азаматтарды көтермелеу туралы ҰСЫНЫМ

11. Вид поощрения, в том числе размер денежного вознаграждения, устанавливается Комиссией с учетом личного вклада общественного помощника, гражданина в профилактику правонарушений и обеспечение общественного порядка.
Выплата денежного вознаграждения осуществляется в размере не более 10-кратного месячного расчетного показателя (МРП).
При определении размера поощрения применяется месячный расчетный показатель, действующий на момент вынесения решения Комиссией.
12. Выплата денежного вознаграждения общественным помощникам и гражданам, участвующих в профилактике правонарушений, осуществляется уполномоченными органами, путем перечисления денежных средств на текущие банковские счета граждан (либо указанных ими благотворительных организаций) не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня подписания соответствующего итогового акта (протокола Комиссии либо решения местного исполнительного органа соответственно).
Выплата денежного вознаграждения производится за счет средств уполномоченных органов, внесших представление на поощрение, предусмотренных в местном бюджете на данные цели.
Приложение 1 к Правилам поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Туркестанской области Форма ________________________________ ________________________________ (наименование уполномоченного органа)
ЗАЯВЛЕНИЕ на получение поощрения за сообщение о факте административного правонарушения
От гражданина (гражданки) ________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя) Дата рождения: "_____" ____________ _________ года Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): ___________________________________ Вид документа, удостоверяющего личность: __________________________________________ Серия: ______________ номер: ______________________________________________________ Кем выдан: __________________________, дата выдачи: "________" __________ _____ года. Адрес фактического проживания / регистрации (ненужное зачеркнуть): Область (город)__________________________ (район) __________________________________ Улица (микрорайон) ___________________________ дом ____________ квартира ___________ Настоящим сообщаю, что "__" ____________ 20____ года в "____" ч. "_____" мин. мною был зафиксирован факт административного правонарушения, выразившийся в ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ (кратко указать суть правонарушения, место и обстоятельства) Указанное сообщение с приложением материалов фото-, видеофиксации было направлено мною в уполномоченный орган ______________________________________________________ ________________________________________________________________________________ указать наименование уполномоченного органа через: ___________________________________________________________________________ (и канал направления: информационная система "Е-Өтіниш", мобильное приложение "102", дежурная часть и т.д.) Настоящим подтверждаю, что на момент направления сообщения указанный факт административного правонарушения не был зафиксирован работающими в автоматическом режиме техническими средствами (камерами фото- и видеофиксации) и приборами либо сотрудниками правоохранительных органов до моего обращения. На основании изложенного, в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений", прошу рассмотреть вопрос о назначении мне поощрения. Выплату поощрения прошу произвести (отметить галочкой [V] нужный вариант): На мой текущий банковский счет: двадцатизначный номер счета (IBAN): KZ_______________________________________ в банке (наименование финансовой организации): ________________________________ На счет благотворительной организации: Полное наименование организации: ____________________________________________ БИН организации: __________________________, счет (IBAN)_________________KZ в банке: ___________________________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
1. Копия документа, удостоверяющего личность заявителя. 2. Справка о наличии текущего банковского счета (уведомление об IBAN). 3. Материалы фото-, видеофиксации (в случае предоставления на электронном носителе). Я предупрежден(а) об ответственности за предоставление заведомо ложных сведений.
Даю согласие на сбор, обработку и хранение моих персональных данных согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", необходимых для проверки, назначения и выплаты поощрения за оказанное содействие в профилактике правонарушений. Контактные данные заявителя: Телефон мобильный: ___________________________ E-mail: ___________________________ Дата подачи заявления: "___" ___________ 20 ___ года Подпись заявителя: _________________________
Приложение 2 к Правилам поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Туркестанской области Форма
На гербовом бланке государственного органа
№ ___ от "___" ___________20 ___ года ________________________________ (наименование уполномоченного органа)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ о поощрении граждан, сообщивших о факте административного правонарушения

"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабының 3-тармағына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық фактілері туралы хабарлаған және көтермелеу алуға өтініш жіберген азаматтардың тізімін Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу жөніндегі комиссияның қарауына ұсынамыз: Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті орган азаматтардың аталған хабарламалары құқық бұзушылық анықтауға (ашуға) тікелей ықпал еткені және ақпараттың бастапқы дереккөзі деп танылғаны (бұрын бұл құқық бұзушылықтар автоматты түрде тіркейтін техникалық құралдармен немесе лауазымды тұлғалармен тіркелмегені) фактісін растады. Осы ұсынымды жасау сәтінде әкімшілік жауаптылыққа тартылған тұлғаларға қатысты қаулылар заңды күшіне енді, салынған әкімшілік айыппұлдар толық көлемде төленді.
Азаматтың Т.А.Ә., ЖСН
Құқық бұзушылық туралы хабарламаның күні мен мәні
ӘҚБ туралы іс бойынша қаулының нөмірі мен күні
Төленген айыппұл сомасы (төленген күні)
Ұсыныла-тын көтермелеу мөлшері (АЕК-пен,
10 АЕК-тен аспайды)
Азаматтың ағымдағы банктік шоты (IBAN) / қайырымдылық ұйымының атауы, БСН немесе шоты
Азаматтардың жіберген өтініштері және растаушы құжаттар қоса беріледі. Басшы __________________________________________________________________________ тегі, аты-жөнінің бас әріптері (қолы) Ұсыным берілген күн: "___" ___________ 20 ___ жыл

Представляем на рассмотрение Комиссии по поощрению граждан, участвующих в профилактике правонарушений, список граждан, сообщивших о фактах административного правонарушения и направивших заявление на получение поощрения в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений": По результатам проведенной проверки уполномоченным органом подтвержден факт того, что указанные сообщения граждан непосредственно способствовали выявлению (раскрытию) правонарушений и были признаны первоисточником информации (ранее данные правонарушения не были зафиксированы техническими средствами автоматической фиксации или должностными лицами). На момент составления настоящего представления в отношении лиц, привлеченных к административной ответственности, постановления вступили в законную силу, наложенные административные штрафы уплачены в полном объеме.
Ф.И.О. гражданина, ИИН
Дата и суть сообщения о правонару-шении
Номер и дата постановле-ния по делу об АП
Сумма уплаченного штрафа
(дата уплаты)
Размер предлагае-мого поощрения (в МРП,
не более
10 МРП)
Текущий банковский счет гражданина
(IBAN) / наименование, БИН или счет благотвори-тельной организации
Направленные заявления граждан и подтверждающие документы прилагаются. Руководитель _______________________________________________________ фамилия, инициалы (подпись) Дата подачи представления "___" ___________ 20 ___ года