"Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 792 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 27 тамыздағы № 317 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 тамызда № 39730 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 792 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5482 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу қағидаларына:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Республикалық палаталар жыл сайын есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 10 қаңтарына дейін астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды республикалық тізілімге енгізу үшін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады.";
көрсетілген қағидаларға қосымша, осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 27 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
қосымша
Асыл тұқымды жануарлардың
республикалық тізілімін жүргізу
қағидаларына қосымша
1-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі
__________________________________________________________________________
_____ (асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: ірі қара мал/қой/ешкі/жылқы/құс)
Қазақстан Республикасының барлық санаттарындағы шаруашылықтарда 20___ жылғы
1 қаңтардағы жай-күй бойынша
Р/с №
Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
Барлық бағыттағы ______________ (асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі) саны
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
оның ішінде өнімділік бағыттары бойынша, бас
_____________
(өнімділік бағыты көрсетіледі)
_________
(өнімділік бағыты көрсетіледі)
____________________
(өнімділік бағыты көрсетіледі)
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Республика бойынша барлығы:
кестенің жалғасы
Р/с №
Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
____________________ (өнімділік бағыты көрсетіледі) бағытындағы жануарлардың саны
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
оның ішінде, тұқымдар (кросстар) бойынша
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Республика бойынша барлығы:
2-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі
__________________________________________________________________________
(асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: түйе/шошқа) Қазақстан Республикасының
барлық санаттағы шаруашылықтарында 20___ жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша
Р/с №
Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
оның ішінде, тұқымдар (кросстар) бойынша
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
_________________
(тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Республика бойынша барлығы:
3-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі
__________________________________________________________________________
(асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: асыл тұқымды маралдар/теңбіл бұғылар)
Қазақстан Республикасының барлық санаттағы шаруашылықтарында 20___ жылғы 1
қаңтардағы жай-күй бойынша
Р/с №
Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
Асыл тұқымды маралдар мен теңбіл бұғылардың саны
олардың ішінде:
Шаруашылықтардың саны, бірлік
маралдар
Шаруашылықтардың саны, бірлік
теңбіл бұғылар
барлығы, бас
оның ішінде аналық маралдар мен теңбіл бұғылар
барлығы, бас
оның ішінде аналық маралдар
барлығы, бас
оның ішінде аналық теңбіл бұғылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Республика бойынша барлығы:
4-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі
__________________________________________________________________________
(асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: асыл тұқымды баларалар) Қазақстан
Республикасының барлық санаттағы шаруашылықтарында 20___ жылғы 1 қаңтардағы
жай-күй бойынша
Р/с№
Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
Бал ара ұялардың саны, бірлік
оның ішінде тұқым бойынша
карпат
орта орыс
карника
1
2
3
4
5
6
7
Республика бойынша барлығы:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 792 "Об утверждении Правил ведения республиканского реестра племенных животных"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 августа 2026 года № 317. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2026 года № 39730
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 792 "Об утверждении Правил ведения республиканского реестра племенных животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5482) следующие изменения:
в Правилах ведения республиканского реестра племенных животных, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Республиканские палаты ежегодно до 10 января календарного года, следующего за отчетным годом, предоставляют формы, предназначенные для сбора административных данных, в разрезе столицы, областей и городов республиканского значения в уполномоченный орган в области племенного животноводства для включения в республиканский реестр.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 августа 2026 года
№ 317
Приложение
к Правилам ведения
республиканского реестра
племенных животных
Форма 1
Республиканский реестр племенных животных
__________________________________________________________________________ (указывается вид племенного животного: крупный рогатый скот/овца/коза/лошадь/птица) во всех категориях хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№, п/п
Наименование столицы, области, города республиканского значения
Количество хозяйств, единиц
Численность ______________ (указывается вид племенного животного) всех направлений
всего, голов
в том числе, маток
из них, по направлениям продуктивности, голов
___________
(указывается
направления
продуктивности)
___________
(указывается
направления
продуктивности)
___________
(указывается
направления
продуктивности)
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего по республике:
продолжение таблицы
№, п/п
Наименование столицы, области, города республиканского значения
Количество хозяйств, единиц
Численность по ____________________ (указывается направления продуктивности) направлению
всего, голов
в том числе маток
из них, по породам (кроссам)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
_______________
(указывается порода)
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Всего по республике:
Форма 2
Республиканский реестр племенных животных
________________________________________________________________
(указывается вид племенного животного: верблюд/свинья) во всех категориях хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№, п/п
Наименование столицы, области, города республиканского значения столицы)
Количество хозяйств, единиц
из них, по породам (кроссам)
всего, голов
в том числе, маток
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего по республике:
Форма 3
Республиканский реестр племенных животных
_______________________________________________________________________
(указывается вид племенного животного: маралы и пятнистые олени) во всех категориях хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№ п/п
Наименование столицы, области, города республиканского значения
Количество хозяйств, единиц
Численность племенных маралов и пятнистых оленей
из них:
Количество хозяйств, единиц
маралов
Количество хозяйств, единиц
пятнистых оленей
всего, голов
в том числе, важенок и оленух
всего
в том числе, важенок
всего
в том числе, оленух
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего по республике:
Форма 4
Республиканский реестр племенных животных
__________________________________________________________________________ (указывается вид племенного животного: племенные пчелы) во всех категориях хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№ п/п
Наименование столицы, области, города республиканского значения
Количество хозяйств, единиц
Численность пчелосемей, единиц
в том числе, по породам
карпатская
среднерусская
карника
1
2
3
4
5
6
7
Всего по республике: