О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 августа 2026 года № 95. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2026 года № 39706
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 123 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 1) части первой статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь (далее – Правила), утвержденные согласно приложению 1 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 27 тамыздағы № 95 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 тамызда № 39706 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 тіркелді) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 123-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1 және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі

от 27 августа 2026 года
№ 95
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 ноября 2020 года
№ ДСМ-194/2020
Правила прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 123 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) части первой статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) административно-территориальная единица – часть территории Республики Казахстан, в границах которой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, осуществляются местное государственное управление и местное самоуправление.
К административно-территориальной единице относятся область, район, город, район в городе, сельский округ, поселок, село;
2) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) ребенок (дети) – лицо, не достигшее восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия);
4) законные представители ребенка – родители (родитель), усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель (приемные родители), приемный профессиональный воспитатель (приемные профессиональные воспитатели), патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и законных интересов ребенка;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

2026 жылғы 27 тамыздағы
№ 95 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 13 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-194/2020
бұйрығына 1-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 123-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік және әлеметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік – Қазақстан Республикасы аумағының бір бөлігі, оның шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бірлікке облыс, аудан, қала, қаладағы аудан, ауылдық округ, кент, ауыл жатады;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) бала (балалар) – он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;
4) баланың заңды өкілдері – ата-аналар (ата-ана), бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана (баланы қабылдайтын ата-аналар), баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші (баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер), патронат тәрбиеші және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, оның құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын олардың орнындағы басқа да адамдар;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

6) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
7) опека – правовая форма защиты прав и интересов детей, не достигших четырнадцати лет, и лиц, признанных судом недееспособным
8) шаговая доступность – шаговая доступность к объектам здравоохранения, оказывающие ПМСП (далее – шаговая доступность) – 20-минутная шаговая доступность населения города к объектам здравоохранения, оказывающие ПМСП, рассчитываемая местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения с использованием карт городов с учетом демографического роста населения;
9) вновь вводимый объект здравоохранения, оказывающий ПМСП (далее – вновь вводимый объект здравоохранения) – объект ПМСП, впервые принятый в эксплуатацию путем возведения нового или впервые открытый путем изменения существующего объекта;
10) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
11) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для формирования, отображения, хранения и использования цифровых документов, создаваемых на основании сведений, содержащихся в цифровых системах государственных органов и (или) иных организаций.
3. Прикрепление физических лиц к организациям ПМСП является основанием для оказания ПМСП и осуществляется на принципах:
1) семейного принципа обслуживания;
2) территориальной доступности ПМСП;
3) свободного выбора медицинской организации в пределах территориальной доступности;
4) удовлетворенности пациента качеством медицинской помощи;
5) равноправия и добросовестной конкуренции независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности;
6) услуги первичной медико-санитарной помощи, охватывающие профилактику, диагностику и лечение, доступные всем пациентам независимо от их места нахождения.
4. Прикрепление к организациям ПМСП граждан Республики Казахстан, кандасов, беженцев, иностранных граждан и (или) лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, осуществляется для реализации права на получение медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).

6) қандас – этникалық қазақ және (немесе) бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған ұлты қазақ отбасы мүшелері;
7) қорғаншылық – он төрт жасқа толмаған балалардың және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың құқықтық нысаны;
8) қадамдық қолжетімділік – МСАК көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қадамдық қолжетімділік (бұдан әрі – қадамдық қолжетімділік) – халықтың демографиялық өсуін ескере отырып, қалалар карталарын пайдаланумен астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары есептейтін, МСАК көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қала халқының 20 минуттық қадамдық қолжетімділігі;
9) МСАК көрсететін жаңадан енгізілетін денсаулық сақтау объектісі (бұдан әрі – жаңадан енгізілетін денсаулық сақтау объектісі) – жаңадан салу жолымен пайдалануға қабылданған немесе жұмыс істеп тұрған объектіні өзгерту жолымен алғаш ашылған МСАК объектісі;
10) сақтандыру ұйымы – сақтандыру шарттарын жасасу және орындау қызметін уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) цифрлық құжаттар сервисі –операторға бекітілген және мемлекеттік органдардың және (немесе) өзге де ұйымдардың цифрлық жүйелерінде қамтылған мәліметтер негізінде жасалатын цифрлық құжаттарды қалыптастыруға, көрсетуге, сақтауға және пайдалануға арналған "Цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылым объектісі.
3. МСАК ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту МСАК көрсету үшін негіз болып табылады және мынадай қағидаттарда жүзеге асырылады:
1) отбасылық қызмет көрсету қағидаты;
2) МСАК-тың аумақтық қолжетімділігі;
3) медициналық-санитариялық алғашқы көмектің аумақтық қолжетімділігі шегінде медициналық ұйымды еркін таңдау;
4) пациенттің медициналық көмек сапасына қанағаттануы;
5) меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан тең құқықты және адал бәсекелестік;
6) пациенттердің орналасқан жеріне қарамастан олардың барлығына қолжетімді профилактиканы, диагностиканы және емдеуді қамтитын медициналық-санитариялық алғашқы көмек қызметтері.
4. Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды, босқындарды, шетел азаматтарын және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарды МСАК ұйымдарына бекіту тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде медициналық көмек алу құқығын іске асыру үшін жүзеге асырылады.

5. Прикрепление физических лиц осуществляется для реализации права на получение медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС по индивидуальному идентификационному номеру (далее – ИИН) к одной организации ПМСП независимо от формы собственности.
6. Прикрепление к организациям ПМСП иностранцев и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан, лиц, ищущих убежище, осуществляется для оказания:
1) ПМСП в рамках вмененного медицинского страхования (далее – ВМС) в соответствии с пунктом 1 статьи 201-1 Кодекса;
2) медицинской помощи в рамках ГОБМП по перечню и в объеме, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-121/2020 "Об утверждении перечня заболеваний, представляющих опасность для окружающих и объема медицинской помощи, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21407);
3) медицинской помощи в системе ОСМС в соответствии с пунктом 3 статьи 2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
7. Местные органы государственного управления здравоохранением столицы, областей и городов республиканского значения (далее – управления здравоохранения) ежегодно до 10 ноября утверждают приказ о распределении территории обслуживания субъектами ПМСП (далее – приказ о распределении территории). Приказ о распределении территории является основанием для заключения договора закупа медицинских услуг фондом.
Пересмотр приказа о распределении территории в течении года осуществляется согласно пункту 21-1 приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744).
8. Прикрепление беременных, родильниц к организациям ПМСП осуществляется по месту фактического проживания.
Прикрепление детей в возрасте от 0 до 17 лет (включительно) осуществляется по месту их фактического проживания независимо от наличия регистрации по месту жительства.
В случае выявления несоответствия между местом прикрепления ребенка и его законного представителя приоритет при определении медицинской организации и участка обслуживания отдается месту прикрепления ребенка.
При установлении указанного несоответствия законный представитель прикрепляется к той же медицинской организации и участку обслуживания, к которым прикреплен ребенок, при его желании.

5. Жеке тұлғаларды бекіту ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бойынша меншік нысанына қарамастан бір МСАК ұйымына медициналық көмек алу құқығын іске асыру үшін жүзеге асырылады.
6. Шетелдіктер және (немесе) Қазақстан Республикасында уақытша болатын азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеген адамдарды МСАК ұйымдарына бекіту:
1) Кодекстің 201-1-бабының 1-тармағына сәйкес жүктелген медициналық сақтандыру (бұдан әрі – ЖМС) шеңберіндегі МСАК;
2) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесін және медициналық көмектің көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы №ҚР ДСМ-121/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21407 тіркелді) тізбе бойынша және көлемде ТМККК шеңберінде медициналық көмек;
3) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 3-тармағына сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету үшін жүзеге асырылады.
7. Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармалар) жыл сайын 10 қарашадаға дейін МСАК субъектілерінің қызмет көрсету аумағын бөлу туралы бұйрығын (бұдан әрі – аумақты бөлу туралы бұйрық) бекітеді. Аумақты бөлу туралы бұйрық қордың медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасуы үшін негіз болып табылады.
Аумақты бөлу туралы бұйрықты жыл ішінде қайта қарау "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 тіркелді) 21-1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді МСАК ұйымдарына бекіту нақты тұратын жері бойынша жүзеге асырылады.
0-ден 17 жасқа дейінгі (қоса алғанда) балаларды бекіту тұрғылықты жері бойынша тіркеуінің бар-жоғына қарамастан, олардың нақты тұратын жері бойынша жүзеге асыралады.
Бала мен оның заңды өкілінің бекітілген жері сәйкес келмеген жағдайда, медициналық ұйым мен қызмет көрсету учаскесін анықтау кезінде баланың бекітілген жеріне басымдық беріледі.
Осындай сәйкессіздік анықталған кезде заңды өкілі өз қалауы бойынша бала бекітілген сол медициналық ұйымға және қызмет көрсету учаскесіне бекітіледі.

9. Дети, проживающие в домах ребенка, интернатах, специализированных организациях для детей, а также лица, проживающие в медико-социальных организациях, прикрепляются к организации ПМСП на близлежащей территории, закрепленной решением управлений здравоохранения, в соответствии с приказами о распределенной территории.
10. Прикрепление лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее – УИС) осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28669), на основании поданных списков, утвержденных руководителем (либо лицом его заменяющим) следственного изолятора и учреждения УИС с приложением документов, удостоверяющих личность, а также данных о численности прикрепленного населения в портале "Регистр прикрепленного населения" (далее – РПН) к каждому субъекту ПМСП.
11. Студенты, курсанты, а также обучающиеся в духовных (религиозных) организациях образования, достигшие восемнадцати лет, прикрепляются к организациям ПМСП самостоятельно по выбору по месту административно-территориальной единицы в шаговой доступности в соответствии с совместным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2019 года № 29, Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 164, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-50, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 243, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 113 и Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ "Об утверждении системы региональных стандартов для населенных пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18592).
Иногородние студенты, курсанты, а также обучающиеся в духовных (религиозных) организациях образования, не достигшие восемнадцати лет прикрепляются к организациям ПМСП на близлежащей территории, закрепленной решением управлений здравоохранения, в соответствии с приказами о распределении территории на основании заявлений, поданных их законными представителями посредством портала цифрового правительства (eGov).
Организации образования, в том числе духовные (религиозные) организации образования, в первый месяц учебного года, предоставляют список несовершеннолетних с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН студентов, подлежащих прикреплению к организации ПМСП, в соответствии с решением управлений здравоохранения в письменном виде на официальном бланке в организацию ПМСП, для исключения необоснованных отказов в прикреплении. Обновленные списки студентов могут быть дополнительно направлены в управление здравоохранения в течение учебного года.

9. Балалар үйлерінде, интернаттарда, балаларға арналған мамандандырылған ұйымдарда тұратын балалар, сондай-ақ медициналық-әлеуметтік ұйымдарда тұратын адамдар бөлінген аумақ туралы бұйрықтарға сәйкес денсаулық сақтау басқармаларының шешімімен бекітілген жақын маңдағы аумақта МСАК ұйымына бекітіледі.
10. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарды бекіту (бұдан әрі – ҚАЖ) басшысы (не оны алмастыратын адам) бекіткен, жеке басын куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ әрбір МСАК субъектісіне "Бекітілген халық тіркелімі" порталында (бұдан әрі - БХТ) бекітілген халық саны туралы деректерді қоса бере отырып, "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28669 тіркелді) сәйкес берілген тізімдер негізінде жүзеге асырылады.
11. Он сегіз жасқа толған студенттер, курсанттар, сондай-ақ рухани (діни) білім беру ұйымдарында білім алушылар "Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі №164, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР ДСМ-50, Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 243, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 113 және Қазақстан Республикасы цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 56/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18592 тіркелді) сәйкес қадамдық қолжетімділікте әкімшілік-аумақтық бірлігі жері таңдау бойынша МСАК ұйымдарына дербес бекітіледі.
Он сегіз жасқа толмаған басқа қаладан келген студенттер, курсанттар, сондай-ақ рухани (діни) білім беру ұйымдарында білім алушылар цифрлық үкімет порталы (eGov) арқылы олардың заңды өкілдері берген өтініштері негізінде аумақты бөлу туралы бұйрықтарға сәйкес денсаулық сақтау басқармаларының шешімімен бекітілген жақын маңдағы аумақтағы МСАК ұйымдарына бекітіледі.
Білім беру ұйымдары, оның ішінде рухани (діни) білім беру ұйымдары оқу жылының бірінші айында денсаулық сақтау басқармаларының шешіміне сәйкес МСАК ұйымына бекітілуге жататын студенттердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН көрсетілген тізімді бекітуден негізсіз бас тарту жағдайларын болғызбау мақсатында ресми бланкіде жазбаша түрде МСАК ұйымына ұсынады. Студенттердің жаңартылған тізімдері оқу жылы ішінде қосымша денса денсаулық сақтау басқармаларының жолдануы мүмкін.

12. Военнослужащие срочной службы прикрепляются к медицинским организациям ПМСП на близлежащей территории, закрепленной решением управлений здравоохранения на период прохождения воинской службы. Основанием для прикрепления является письменное уведомление командира (начальника) воинской части (учреждения, подразделения) о зачислении военнослужащих в список личного состава.
В первый месяц, после зачисления военнослужащих в список личного состава, письменное уведомление командира направляется в организацию ПМСП с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН военнослужащих, подлежащих прикреплению к организации ПМСП.
При переводе военнослужащего закрепление осуществляется по новому месту службы.
После завершения срочной службы, прикрепление военнослужащего автоматически восстанавливается в организации ПМСП по его предыдущему месту прикрепления. При ликвидации организации ПМСП военнослужащий уведомляется о необходимости прикрепления к организации ПМСП в соответствии пунктом 17 настоящих Правил.
13. Физическое лицо, не воспользовавшееся правом свободного выбора организации ПМСП, остается прикрепленным к организации ПМСП, в которой обслуживался ранее.
14. При прикреплении физического лица к организации ПМСП открепление от предыдущей организации ПМСП осуществляется автоматически.
15. В случае отказа у прежней организации ПМСП от заключения договора закупа медицинских услуг с фондом на следующий год, прикрепление осуществляется с учетом территориальной доступности по фактическому месту проживания к организациям ПМСП на основании приказа о распределении территории.
16. Прикрепление физических лиц, указанных в 4), 5), 6) пункта 31 настоящих Правил, обеспечивается субъектом здравоохранения, в течение одного рабочего дня со дня получения от фонда протокола об итогах размещения (не размещения) объемов услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – протокол итогов размещения).
Глава 2. Порядок прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь
17. Прикрепление физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим ПМСП осуществляется по месту постоянной или временной регистрации с учетом права свободного выбора организации ПМСП в пределах одной административно-территориальной единицы, за исключением лиц, указанных в пунктах 8 и 9 настоящих Правил и лиц, проживающих на административных приграничных территориях, которые по праву свободного выбора медицинской организации прикрепляются к организации ПМСП, расположенной на территории близлежащей административно-территориальной единицы.

12. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер әскери қызметті өткеру кезеңіне денсаулық сақтау басқармаларының шешімімен бекітілген жақын маңдағы аумақтағы МСАК медициналық ұйымдарына бекітіледі. Әскери бөлімнің (мекеменің, бөлімшенің) командирінің (бастығының) әскери қызметшілерді жеке құрам тізіміне қабылдау туралы жазбаша хабарламасы бекітуге негіз болып табылады.
Әскери қызметшілердің жеке құрамның тізіміне енгізілгеннен кейінгі бірінші айында әскери бөлім командирдің жазбаша хабарламасы, МСАК ұйымына бекітілуге жататын әскери қызметшілердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН көрсетіле отырып МСАК ұйымына жолданады.
Әскери қызметшіні ауыстыру кезінде бекіту жаңа қызмет орны бойынша жүзеге асырылады.
Мерзімді әскери қызмет аяқталғаннан кейін әскери қызметшінің бекітілу оның бұрын бекітілген МСАК ұйымында автоматты түрде қалпына келтіріледі. МСАК ұйымы таратылған жағдайда әскери қызметшіге осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес МСАК ұйымына бекітілеу қажеттігі туралы хабарланады.
13. МСАК ұйымын еркін таңдау құқығын пайдаланбаған жеке тұлға бұрын қызмет алған МСАК ұйымына бекітілген болып қалады.
14. МСАК ұйымына жеке тұлғаны бекіту кезінде алдыңғы МСАК ұйымынан бекітуден шығару автоматты түрде жүзеге асырылады.
15. Бұрынғы МСАК ұйымы келесі жылға қормен медициналық қызметтер сатып алу шартын жасасудан бас тартқан жағдайда, бекіту аумақты бөлу туралы бұйрық негізінде МСАК ұйымдарына нақты тұрғылықты жері бойынша аумақтық қолжетімділікті ескере отырып жүзеге асырылады.
16. Осы Қағидалардың 31-тармағының 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғаларды бекітуді денсаулық сақтау субъектісі ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемдерін орналастыру (орналастырмау) қорытындылары туралы хаттаманы (бұдан әрі – орналастыру қорытындысының хаттамасы) қордан алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
2-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту тәртібі
17. МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту осы бұйрықтың 8 және 9- тармақтарында көрсетілген адамдарды және медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша жақын маңдағы әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында орналасқан МСАК ұйымына бекітілген әкімшілік шекара маңы аумақтарында тұратын адамдарды қоспағанда, бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде МСАК ұйымын еркін таңдау құқығын ескере отырып, тұрақты немесе уақытша тіркелген жері МСАК бойынша жүзеге асырылады.

18. Свободный выбор специалиста ПМСП осуществляется в пределах организации ПМСП по месту прикрепления с учетом количества прикрепленного населения на участке (части территории обслуживания населения субъектом ПМСП, закрепленной за специалистом ПМСП).
19. Прикрепление физических лиц в рамках ВМС осуществляется по месту постоянного или временного проживания к организации здравоохранения, оказывающей ПМСП, предусмотренной договором ВМС.
20. Для прикрепления к организации ПМСП по месту постоянного или временного проживания для оказания медицинской помощи в рамках ГОБМП реализована государственная услуга "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь" (далее – государственная услуга) согласно приложению к настоящим Правилам.
21. Организация ПМСП предоставляет физическим лицам государственную услугу при самостоятельном обращении или через веб-портал "Цифрового правительства" (далее – портал).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "Цифрового правительства".
22. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложены согласно приложению к настоящим Правилам.
23. Заявку при непосредственном обращении за оказанием государственной услуги в письменной форме на имя первого руководителя организации, подают следующие физические лица:
1) пенсионеры;
2) лица с инвалидностью I группы;
3) лица, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС на основании поданных списков, утвержденных руководителем (либо лицом, его заменяющим) следственного изолятора и учреждения УИС с приложением документов, удостоверяющих личность;
4) военнослужащие срочной службы;
5) законные представители детей, родившихся в иностранных государствах;
6) законные представители опекаемых домов малютки, сирот, престарелых и другие.
24. Специалисты организации ПМСП на основании поданной заявки физических лиц, указанных в пункте 23 Настоящих правил оформляют запрос на прикрепление в цифровую систему "РПН".
При оформлении запроса на прикрепление, номер мобильного телефона заявителя (номер законного представителя прикрепляемого лица) интегрируется с базой мобильных граждан для автоматического заполнения.
Запрос на прикрепление, обращение (форма заявления и документ, удостоверяющий личность) сканируется в цифровой системе "РПН". Специалист субъекта здравоохранения проводит рассмотрение запроса на прикрепление и принимает решение об одобрении заявки либо о мотивированном отказе.

18. МСАК маманын еркін таңдау учаскеге бекітілген халық санын (МСАК маманына бекітілген МСАК субъектісінің халыққа қызмет көрсету аумағының бөлігін) ескере отырып, бекітілген жері бойынша МСАК ұйымы шегінде жүзеге асырылады.
19. ЖМС шеңберінде жеке тұлғаларды бекіту ЖМС шарттарында көзделген МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымына тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша жүзеге асырылады.
20. ТМККК шеңберінде тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша медициналық көмек көрсетуге арналған МСАК ұйымына бекіту үшін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) іске асырылды.
21. МСАК ұйымы жеке тұлғаларға өз бетінше немесе "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетеді.
МСАК ұйымы жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлік жүйелерден алады.
22. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес көрсетілген.
23. Мемлекеттік қызметті көрсетуге тікелей жүгінген кезде өтінімді ұйымның бірінші басшысының атына жазбаша нысанда мынадай жеке тұлғалар береді:
1) зейнеткерлер;
2) I топ мүгедектігі бар адамдар;
3) ҚАЖ тергеу изоляторы мен мекемесінің басшысы (не оны алмастыратын адам) бекіткен, жеке басын куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып, берілген тізімдер негізінде ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдар;
4) мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер;
5) шет мемлекеттерде туған балалардың заңды өкілдері;
6) қорғаншылындағы сәбилер, жетімдер, қарттар үйлерінің заңды өкілдері және басқалар.
24. МСАК ұйымының мамандары осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың өтінімі негізінде "БХТ" цифрлық жүйесінде бекітуге сұрау салуды ресімдейді.
Бекітуге сұрау салуды ресімдеу кезінде өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі (бекітілетін тұлғаның заңды өкілінің нөмірі) автоматты түрде толтыру үшін мобильді азаматтар базасымен біріктіріледі.
Бекітуге сұрау салу, жүгіну (өтініш нысаны және жеке басын куәландыратын құжат) "БХТ" цифрлық жүйесінде сканерленеді. Денсаулық сақтау субъектісінің маманы бекітуге сұрау салуды қарайды және өтінімді мақұлдау немесе дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.

25. Государственная услуга оказывается с момента сдачи документов в течение 1 (одного) рабочего дня.
Результатом оказания государственной услуги является уведомление о прикреплении или мотивированный отказ в форме электронного документа в "Личный кабинет".
Государственная услуга через портал оказывается в день обращения на портал.
26. Организация ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг о стадии их оказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
27. Прикрепление граждан Республики Казахстан, кандасов, беженцев, иностранных граждан и (или) лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан к организациям ПМСП по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 5) пункта 31 настоящих Правил, осуществляется путем подачи лицом электронного заявления через портал на прикрепление.
Прикрепление иностранных граждан и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан, лиц, ищущих убежище к организациям ПМСП по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 31 настоящих Правил, осуществляется путем подачи лицом заявления или обращения страховой организации, с которой заключен договор ВМС на застрахованного, в произвольной форме на казахском или русском языке на прикрепление.
28. Прикрепление в рамках ВМС иностранных граждан и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих на территории Республики Казахстан, лиц, ищущих убежище, к организации ПМСП осуществляется на основе договора ВМС, заявления произвольной формы на казахском или русском языке и документа, удостоверяющего личность (заграничный паспорт), в любое календарное время в соответствии с графиком работы организации ПМСП.
29. Документом, свидетельствующим о прикреплении в рамках ВМС иностранных граждан и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих на территории Республики Казахстан, лиц, ищущих убежище, к организации ПМСП является талон прикрепления к медицинской организации по форме № 064/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579). Талон прикрепления выдается медицинским регистратором медицинской организации.
Прикрепление к организации ПМСП осуществляется на срок действия договора ВМС.

25. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құжаттарды тапсырған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі "Жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында бекіту немесе дәлелді бас тарту туралы хабарлама болып табылады. көрсетілетін
Портал арқылы мемлекеттік қызмет порталға жүгінген күні көрсетіледі.
26. МСАК ұйымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсету сатысы туралы деректерді оларды көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 тіркелді) сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында мемлекеттік қызметтер көрсету монитрингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
27. Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды, босқындарды, шетел азаматтарын және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарды МСАК ұйымдарына бекіту осы Қағидалардың 31-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бекітуге портал арқылы тұлғаның электрондық өтініш беруі арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтарын және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеп жүрген адамдарды осы Қағидалардың 31-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша МСАК ұйымдарына бекіту сақтандырылушыға бекітуге қазақ немесе орыс тілдерінде еркін нысанда ЖМС шарты жасалған сақтандыру ұйымына адамның өтініш беру немесе жүгіну жолымен жүзеге асырылады.
28. Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетел азаматтарын және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеген адамдарды ЖМС шеңберінде МСАК ұйымына бекіту ЖМС шартының, қазақ немесе орыс тіліндегі еркін нысандағы өтініштің және жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік паспорт) негізінде, МСАК ұйымының жұмыс кестесіне сәйкес кез келген күнтізбелік уақытта жүзеге асырылады.
29. Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетел азаматтарын және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеген адамдарды ЖМС шеңберінде МСАК ұйымына бекітілуін дәлелдейтін құжат "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндеттін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 тіркелді) бекітілген № 064/е нысаны бойынша медициналық ұйымға бекітілу талоны болып табылады. Бекіту талонын медициналық ұйымның медициналық тіркеушісі береді.
МСАК ұйымына бекіту ЖМС шартының қолданылу мерзіміне жүзеге асырылады.

30. Организации ПМСП осуществляют прикрепление при личном обращении застрахованного или обращении страховой организации, с которой заключен договор ВМС.
Прикрепление членов семьи осуществляется при наличии их письменного согласия одним из членов семьи на основании заявления произвольной формы на казахском или русском языке при предоставлении договора ВМС и документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) каждого члена семьи.
Прикрепление лиц, не достигших восемнадцати лет, осуществляется при наличии документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) прикрепляемого лица и его законного представителя.
31. Основаниями прикрепления физических лиц:
1) изменение места постоянного или временного проживания с выездом за пределы одной административно-территориальной единицы на срок более одного месяца или внутри территории одной административно-территориальной единицы;
2) осуществление свободного выбора лицом организации ПМСП в пределах одной административно-территориальной единицы (не более 1 раза календарного года);
3) несогласие с прикреплением к организации ПМСП, определенной региональной комиссией в пределах одной административно-территориальной единицы;
4) отказ организации ПМСП от оказания ПМСП, в том числе в случаях реорганизации, ликвидации, повлекших за собой расторжение или изменение фондом договора закупа услуг;
5) не размещение объема медицинских услуг организациям ПМСП, претендующим на оказание медицинских услуг;
6) появление вновь введенного объекта здравоохранения.
32. Организации ПМСП письменно уведомляют прикрепленных лиц по месту жительства о прекращении оказания ПМСП:
1) не менее, чем за тридцать календарных дней до даты расторжения или изменения договора закупа медицинских услуг с фондом;
2) в течение двух календарных дней со дня, когда стало известно о реорганизации или ликвидации организации ПМСП;
3) в течение двух календарных дней со дня, когда стало известно о не размещении фондом объемов медицинских услуг по итогам процедуры выбора.
При наличии в цифровой системе "РПН" телефонного номера (адреса электронной почты) организации ПМСП уведомляют население путем направления сообщения о прекращении оказания ПМСП, а также способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
33. Прикрепление физических лиц к организациям ПМСП по основаниям, предусмотренным подпунктами 4), 5), 6) пункта 31 настоящих Правил, осуществляется в течение одного рабочего дня со дня получения от фонда протокола итогов размещения, принятого на основании приказа о распределении территории.

30. МСАК ұйымдары сақтандырушының жеке жүгінуі немесе онымен ЖМС шарты жасалған сақтандыру ұйымы жүгінген кезде бекітуді жүзеге асырады.
Отбасы мүшелерін бекіту отбасы мүшелерінің бірінің жазбаша келісімі болған кезде, қазақ немесе орыс тілдеріндегі еркін нысандағы өтініш және жеке басын куәландыратын құжат не отбасының әрбір мүшесінің цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжаты болған кезде жүзеге асырылады.
Он сегіз жасқа толмаған адамдарды бекіту жеке басын куәландыратын құжат не бекітілетін адамның және оның заңды өкілінің цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжаты болған кезде жүзеге асырылады.
31. Жеке тұлғаларды бекіту негіздері:
1) бір әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен бір айдан астам мерзімге немесе бір әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағының ішінде шыға отырып, тұрақты немесе уақытша тұратын жерін өзгертуі;
2) бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде адамның МСАК ұйымын еркін таңдауды жүзеге асыруы (күнтізбелік жылдан 1 реттен артық емес);
3) бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде өңірлік комиссия айқындаған МСАК ұйымына бекітумен келіспеуі;
4) қайта ұйымдастыру, тарату және қордың қызметтерді сатып алу шартын бұзуына немесе өзгертуіне әкеп соққан жағдайлардың МСАК ұйымының МСАК көрсетуден бас тартуы;
5) медициналық қызметтер көрсетуге үміткер МСАК ұйымдарына медициналық қызметтер көлемін орналастырмауы;
6) жаңадан пайдалануға берілген денсаулық сақтау объектісінің пайда болуы.
32. МСАК ұйымдары тұрғылықты жері бойынша бекітілген адамдарды МСАК көрсетуді тоқтату туралы:
1) қормен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бұзылған немесе өзгертілген күнге дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын;
2) МСАК ұйымын қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы белгілі болған күнінен бастап екі күнтізбелік күні ішінде;
3) қордың таңдау рәсімінің қорытындылары бойынша медициналық қызметтер көлемін орналастырмағаны туралы белгілі болған күнінен бастап күнтізбелік екі күні ішінде хабардар етеді.
"БХТ" цифрлық жүйесінде МСАК ұйымдарының телефон нөмірі (электрондық пошта мекенжайы) болған жағдайда МСАК ұйымы халықты МСАК көрсетудің тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәсілдер арқылы хабардар етеді.
33. Осы Қағидалардың 31-тармағының 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша МСАК ұйымдарына жеке тұлғаларды бекітуді аумақты бөлу туралы бұйрықтың негізінде қабылданған орналастыру қорытындысы хаттамасын қордан алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

34. После прикрепления населения к организациям ПМСП на основании протокола региональной комиссии, организации ПМСП письменно уведомляют прикрепленных к нему лиц по месту их жительства. При наличии в цифровой системе "РПН" телефонного номера (адреса электронной почты) организация ПМСП уведомляет население посредством направления сообщения, а также иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
В случае несогласия с определенной региональной комиссией организацией ПМСП, лицо подает заявление на прикрепление по основанию, предусмотренному подпунктом 3) пункта 31 настоящих Правил.
35. Прикрепление к физическим лицам, занимающимся частной медицинской практикой, оказывающим ПМСП в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
36. Прекращение прикрепления от организации ПМСП осуществляется при:
1) установлении факта смерти прикрепленного лица на основании медицинского свидетельства о смерти либо сведений из государственной базы данных "Физические лица" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ГБДФЛ);
2) изменении прикрепленным лицом места постоянного проживания с выездом за пределы Республики Казахстан на основании сведений из ГБДФЛ;
3) прекращении действия договора ВМС по данным Единой страховой базы данных акционерного общества "Государственное кредитное бюро";
4) утрате, выходе из гражданства Республики Казахстан на основании сведений из ГБДФЛ;
5) признании лица безвестно отсутствующим на основании сведений из ГБДФЛ;
6) исключении ИИН из ГБДФЛ.
37. Прикрепление является не активным при одновременном наличии следующих факторов:
отсутствие регистрации на территории Республики Казахстан;
истекших сроках действия удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан;
отсутствии обращений за медицинской помощью в течение трех лет и более.
В случае обращения за медицинской помощью, его прикрепление активизируется.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
38. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

34. Өңірлік комиссияның хаттамасы негізінде халықты МСАК ұйымдарына бекіткеннен кейін МСАК ұйымдары оған тұрғылықты жері бойынша бекітілген адамдарды жазбаша хабардар етеді. "БХТ" цифрлық жүйесінде телефон нөмірі (электрондық пошта мекенжайы) болған кезде МСАК ұйымы халықты хабарлама жіберу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де тәсілдер арқылы хабардар етеді.
Өңірлік комиссия айқындаған МСАК ұйымымен келіспеген жағдайда тұлға осы Қағидалардың 31-тармағының 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша бекітуге өтініш береді.
35. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде МСАК көрсететін жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаларға бекіту осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
36. МСАК ұйымынан бекітуді тоқтату мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) қайтыс болу туралы медициналық куәлік Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорынан (бұдан әрі –ЖТМДҚ) алынған мәліметтер негізінде бекітілген адамның қайтыс болу фактісі анықталған кезде;
2) бекітілген адам ЖТМДҚ-дан алынған мәліметтер негізінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен кезде;
3) "Мемлекеттік кредиттік бюро" акционерлің қоғамның Бірыңғай дерекқорының деректері бойынша ЖМС шартының қолданылуы тоқтатылған кезде;
4) ЖТМДҚ-дан алынған мәліметтер негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған кезде;
5) ЖТМДҚ-дан алынған мәліметтер негізінде адамды хабар-ошарсыз кетті деп таныған кезде;
6) ЖСН ЖТМДҚ-дан шығарылған кезде.
37. Мынадай көрсетілген жағдайлар бір мезгілде болған кезде бекітілу белсенді емес мәртебеге ауыстырылады:
Қазақстан Республикасының аумағында тіркеудің болмауы;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен паспортының қолданылу мерзімінің өтуі;
үш жыл және одан астам уақыт ішінде медициналық көмекке жүгіну фактісінің болмауы.
Медициналық көмекке жүгінген жағдайда бекітілеудің белсенді мәртебесі қалпына келтіріледі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
38. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алуға болады.

39. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение к Правилам
прикрепления физических лиц
к организациям
здравоохранения,
оказывающим первичную
медико-санитарную помощь
Государственная услуга "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь"
Наименование услугодателя
Медицинские организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь
1
Способы предоставления государственной услуги
1) непосредственно через организацию первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
2) веб-портал "Цифрового правительства" (далее – портал).
2
Срок оказания государственной услуги
1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП, а также при обращении через портал – 1 (один) рабочий день;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов - 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания пациента – 30 (тридцать) минут.
3
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично цифровизированная) /бумажная.
4
Результат оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)
1) уведомление о прикреплении в форме электронного документа, подписанной электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) организации ПМСП;
2) мотивированный отказ.
5
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается бесплатно.
6
График работы
1) организация ПМСП – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов, кроме выходных (воскресенье) и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом, запрос на оказание государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы организации ПМСП (до 18.00 часов в рабочие дни, до 12.00 в субботу);

39. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешімі не, әрекеті не (әрекетсіздігне) шағым көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-қимыл қабылдаса.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына
жеке тұлғаларды бекіту
қағидаларына қосымша
"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызметі
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медицианлық ұйымдар
1
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
1) тікелей медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін (бұдан әрі – МСАК) медициналық ұйым арқылы;
2) "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
2
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) пациент МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ портал арқылы жүгінген кезде - 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут;
3) пациентке қызмет көрсетудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара цифрландырылған) / қағаз түрінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі (не сенімхат бойынша оның өкілі)
1) МСАК ұйымының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында бекіту туралы хабарлама;
2) дәлелді бас тарту.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
6
Жұмыс кестесі
1) МСАК ұйымы – дүйсенбіден сенбіге дейін (Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс (жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма үзіліссіз сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін, сенбі күні сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін. Бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салу МСАК ұйымының жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын қабылданады (жұмыс күндері сағат 18.00-ге дейін, сенбі күні сағат 12.00-ге дейін)

2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
7
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги

2) Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (пациент жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
7
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі

1. Документы, необходимые для оказания государственной услуги при обращении определенного контингента в организации ПМСП:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) пенсионное удостоверение – для пенсионеров;
3) пенсионное удостоверение либо выписка из акта освидетельствования медико-социальной экспертизы – для лиц с инвалидностью;
4) решение суда либо иной документ, подтверждающий опекунство и попечительство – для законных представителей ребенка с инвалидностью с детства, а также опекунов или попечителей, патронатных воспитателей и других заменяющих их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством РК заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка (законные представители);
5) протокол комиссии по рассмотрению вопросов регистрации прикрепления (открепления) населения к ПМСП в цифровой системе "Регистр прикрепленного населения", созданной приказом первого руководителя Государственных учреждений "Управление здравоохранение" регионов – для осужденных отбывающих наказание по приговору суда в местах лишения свободы, отбывающих в колониях (по месту отбывания);
6) выписка из приказа командира воинской части (начальника учреждения) о зачислении военнослужащих срочной службы в списки личного состава – для военнослужащих срочной службы;
7) документ, подтверждающий рождение в иностранном государстве – для детей, родившиеся в иностранных государствах;
8) решение местных исполнительных органов государственного управления здравоохранения столицы, областей и городов республиканского значения и– для опекаемых домов малютки, сирот, престарелых и другие
9) оформляющие прикрепление по доверенности, в том числе по договору вмененного медицинского страхования при наличии договора.
2. На портал: запрос в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "Цифрового правительства".
8
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателями для получения государственных или социально ответственных услуг, связанных с субсидированием, а также оказываемых посредством конкурсных процедур отбора услугополучателей или в пределах установленных лимитов, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

1. МСАК ұйымына айқындалған контингент жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар:
1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) зейнеткер куәлігі – зейнеткерлер үшін;
3) зейнеткер куәлігі не медициналық–әлеуметтік сараптаманы куәландыру актісінен үзінді көшірме; мүгедектігі бар адамдар үшін
4) сот шешімі не қорғаншылық пен қамқоршылықты растайтын өзге де құжат - бала кезінен мүгедек баланың заңды өкілдері, сондай-ақ қорғаншылар немесе қамқоршылар, патронат тәрбиешілер және ҚР заңнамасына сәйкес баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды, білім беруді, тәрбиелеуді, қорғауға жүзеге асыратын адамдар (заңды өкілдер) оларды алмастыратын басқа да адамдар үшін;
5) өңірлердің "Денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемелері бірінші басшысының бұйрығымен құрылған "Бекітілген халық тіркелімі" цифрлық жүйесінде МСАК-қа халықты бекіту (бекітуден шығаруды) мәселелерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамасы – сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында, колонияларда (өтеу орны бойынша) жазасын өтеп жатқан сотталғандар үшін;
6) мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді жеке құрам тізіміне қабылдау туралы әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығынан үзінді көшірме – мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер үшін;
7) шет мемлекетте туғанын растайтын құжат – шет мемлекетте туған балалар үшін;
8) астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті атқарушы органдарының шешімі – қорғаншылықтағы сәбилер, жетімдер, қарттар үйлерінің және басқалары қорғаншылықтары үшін;
9) сенімхат бойынша, оның ішінде шарт болған кезде жүктелген медициналық сақтандыру шарты бойынша бекітуді ресімдейтіндер.
2. Порталға: электрондық түрде сұрау салу. жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді МСАК ұйымы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлік жүйелерден алады.
8
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) субсидиялауға байланысты, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыларды іріктеудің конкурстық рәсімдері арқылы немесе белгіленген лимиттер шегіндегі көрсетілетін мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;";
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
9
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи услугополучателя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных службах услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.

3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті электрондық нысанда порталда тіркелген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алу мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар. Физикалық тұрғыдан мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, үлгі құжаттары бар тіректің болуы. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығында мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.