О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 7 августа 2026 года № 763. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2026 года № 39581
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10764) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) орган регистрации актов гражданского состояния (далее – регистрирующий орган РАГС) – Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющая государственную регистрацию актов гражданского состояния и другие виды государственных услуг, связанных с государственной регистрацией актов гражданского состояния;";
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация (ЦОН) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Документы, выданные компетентными органами иностранных государств, подтверждающие совершение актов гражданского состояния вне пределов Республики Казахстан, по законам соответствующих государств в отношении граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства признаются действительными в Республике Казахстан, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан, также при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля).
По заявлению заинтересованных лиц регистрирующим органом или загранучреждением Республики Казахстан проставляется отметка о регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан в цифровой системе актов гражданского состояния, за исключением актовой записи о рождении, которая подлежит государственной регистрации в цифровой системе актов гражданского состояния.
Внесение в цифровую систему актов гражданского состояния сведений (отметок) о государственной регистрации актов гражданского состояния, совершенной за пределами Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с главой 8 настоящих Правил.
Также документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на казахский или русский язык.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранного гражданина, лица без гражданства и других подтверждающих документов, выданных за пределами Республики Казахстан, может быть нотариально удостоверена, засвидетельствована в дипломатическом представительстве, консульском учреждении, во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранный гражданин или государства постоянного проживания лица без гражданства.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің күшін жою және қалпына келтіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 7 тамыздағы № 763 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 тамызда № 39581 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің күшін жою және қалпына келтіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10764 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің күшін жою және қалпына келтіру қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) азаматтық хал актілерін тіркеу органы (бұдан әрі – АХАТ тіркеу органы) – азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің басқа да түрлерін жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы;";
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация (ХҚКО)) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты тиісті мемлекеттердің заңдары бойынша шет мемлекеттердің құзыретті органдары берген Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде азаматтық хал актілерінің жасалғанын растайтын құжаттар, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, сондай-ақ консулдық ресмилендірілген не арнайы мөртаңба (апостиль) болған кезде Қазақстан Республикасында жарамды деп танылады.
Азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде мемлекеттік тіркелуге жататын туу туралы акт жазбасын қоспағанда, мүдделі адамдардың өтініші бойынша тіркеуші орган немесе Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі азаматтық хал актісін тіркеу туралы белгі қояды.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде жүргізілген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді (белгілерді) азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесіне енгізу осы Қағидалардың 8-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерде тиісті шет мемлекеттің тілінде берілген құжаттар қазақ немесе орыс тіліне аударылуы тиіс.
Шетел азаматының, азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттардың және Қазақстан Республикасынан тыс жерде берілген басқа да растайтын құжаттардың мәтіні аудармасының дұрыстығын шетел азаматы азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұратын мемлекетінің дипломатиялық өкілдігінде, консулдық мекемесінде, сыртқы саяси ведомствосында нотариат куәландыруы мүмкін.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, согласно пункту 11 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, услугодатель формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги в соответствии со статей 19-1 Закона "О государственных и социально ответственных услугах" без проведения процедуры заслушивания.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:
"108. При отсутствии ответа на извещение, получение сообщения об отсутствии спора или отказа от расторжения брака (супружества), регистрирующий орган в назначенный день в присутствии заявителя производит государственную регистрацию расторжения брака (супружества) и выдает свидетельство о расторжении брака.
Свидетельство для супруга, отбывающего наказание, направляется по месту его содержания.";
дополнить пунктами 164-1, 164-2, 164-3, 164-4, 164-5 и 164-6 следующего содержания:
"164-1. Внесение сведений (отметок) о государственной регистрации заключения брака, расторжения брака либо смерти, зарегистрированных за пределами Республики Казахстан осуществляется регистрирующими органами РАГС путем внесения соответствующих сведений в ЦС ЗАГС.
Для внесения в ЦС ЗАГС сведений (отметки) о регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан (о регистрации брака, о расторжении брака, о регистрации смерти) услугополучатель обращается с заявлением в регистрирующий орган РАГС по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по формам, согласно приложению 33-1 к настоящим Правилам, в соответствии с видом имеющегося свидетельства, с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Внесение сведений (отметки) в ЦС ЗАГС осуществляется любым регистрирующим органом.
164-2. С заявлением для внесения отметки обращаются лица, в отношении которых составлена за пределами Республики Казахстан запись о государственной регистрации акта гражданского состояния.
В случае внесения сведений (отметки) о смерти за услугой обращается родственник умершего лица либо иные лица, имеющие на руках оригинал документа, подтверждающий факт смерти, выданный иностранным государством.
164-3. В зависимости от вида акта гражданского состояния к заявлению прилагаются: по факту заключения брака - копия свидетельства о заключении брака; по факту расторжения брака – копия свидетельства о расторжении брака либо копия вступившего в законную силу решения суда о расторжении брака; по факту смерти копия свидетельства о смерти либо копия вступившего в законную силу решения суда об установлении факта смерти, либо объявлении лица умершим.
Копия свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, зарегистрированная компетентным органом иностранного государства, предоставляется с консульской легализацией либо удостоверяется штампом "Апостиль", если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан (не требуется для государств – участников Минской и Кишиневской конвенций).
Документ также представляется с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.

"18. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабына сәйкес тыңдау рәсімін өткізбестен мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді шешім қалыптастырады.";
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"108. Хабарламаға жауап болмаған, дау жоқ екендігі немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудан бас тартқаны туралы хабарлама алған кезде, тіркеуші орган өтініш берушінің қатысуымен белгіленген күні некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді жүргізеді және некені бұзу туралы куәлік береді.
Жазасын өтеп жатқан жұбайына арналған куәлік оны ұстау орнына жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 164-1, 164-2, 164-3, 164-4, 164-5 және 164-6-тармақтармен толықтырылсын:
"164-1. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген неке қию, некені бұзу не қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді (белгілерді) енгізуді тіркеуші органдар АХАЖ ЦЖ-ға тиісті мәліметтерді енгізу арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде азаматтық хал актісінің тіркелуі туралы мәліметтерді (белгіні) АХАЖ ЦЖ-ға енгізу үшін (неке қиюды, некені бұзуды, қайтыс болуды тіркеу туралы) көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 33-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, қолда бар куәлік түріне қарай, осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, тіркеуші органға жазбаша түрде немесе портал арқылы электрондық түрде өтініш береді.
АХАЖ ЦЖ-ға мәліметтерді (белгілерді) енгізуді тіркеуші орган жүзеге асырады.
164-2. Белгі енгізу туралы өтінішпен өзіне қатысты Қазақстан Республикасынан тыс жерде азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы жазба жасалған адамдар жүгінеді.
Қайтыс болу туралы мәліметтерді (белгіні) енгізу кезінде қызметті қайтыс болған адамның туысы не шет мемлекет берген қайтыс болу фактісін растайтын құжаттың түпнұсқасы қолында бар өзге тұлғалар ала алады.
164-3. Азаматтық хал актісінің түріне қарай өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі: неке қию фактісі бойынша – неке қию туралы куәліктің көшірмесі; некені бұзу фактісі бойынша – некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі не некені бұзу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі; қайтыс болу фактісі бойынша – қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі не қайтыс болу фактісін анықтау туралы не адамды қайтыс болды деп жариялау туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі.
Шет мемлекеттің құзыретті органы тіркеген азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе (Минск және Кишинев конвенцияларына қатысушы мемлекеттер үшін талап етілмейді), консулдық заңдастырумен не "Апостиль" мөртаңбасымен ұсынылады.
Құжат сондай-ақ қазақ немесе орыс тіліне нотариат куәландырған аудармасымен бірге ұсынылады.

164-4. На основании заявления и прилагаемых документов регистрирующим органом осуществляется проверка представленных документов на соответствие установленным требованиям.
При соответствии представленных документов требованиям настоящих Правил сведения (отметка) вносятся в ЦС ЗАГС.
После внесения сведений (отметки) регистрирующим органом формируется уведомление о внесении сведений (отметки) по формам, согласно приложению 33-2 к настоящим Правилам.
Уведомление о внесении сведений (отметки) в ЦС ЗАГС подписываются должностным лицом и в бумажном виде скрепляются печатью регистрирующего органа.
164-5. Срок оказания услуги составляет 1 (один) рабочий день, при этом день приема заявления не входит в срок оказания государственной услуги.
164-6. Внесение сведений (отметки) в ЦС ЗАГС требуется при наличии ИИН лиц, в отношении которых составлена актовая запись.
В случае внесения сведений (отметки) о заключении или расторжении брака наличие ИИН обоих супругов.
При отсутствии ИИН у одного из указанных лиц внесение отметки не производится.";
пункт 167 дополнить подпунктом 23) и изложить в следующей редакции:
"23) при желании вернуть прежнее написание фамилии, имени или отчества лицом, ранее исключившим аффиксы, несвойственных казахскому языку.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 13 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 17 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 20 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 22 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 26 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 30 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
дополнить приложением 33-1 согласно приложению 8 к настоящему приказу;
дополнить приложением 33-2 согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 34 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу.
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.

164-4. Өтініш пен қоса берілген құжаттардың негізінде тіркеуші орган ұсынылған құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда мәліметтер (белгі) АХАЖ ЦЖ-ға енгізіледі.
Мәліметтерді (белгіні) енгізгеннен кейін тіркеуші орган осы Қағидаларға 33-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің (белгінің) енгізілгені туралы хабарлама қалыптастырады.
АХАЖ ЦЖ-ға мәліметтердің (белгінің) енгізілгені туралы хабарламаға лауазымды адам қол қояды және қағаз түрінде тіркеуші органның мөрімен куәландырылады.
164-5. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі 1 (бір) жұмыс күнін құрайды, бұл ретте өтініш қабылданған күн мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
164-6. АХАЖ ЦЖ-ға мәліметтерді (белгіні) енгізу акт жазбасы жасалған адамдардың ЖСН-ы болған жағдайда жүзеге асырылады.
Неке қию немесе некені бұзу туралы мәліметтерді (белгіні) енгізу үшін ерлі-зайыптылардың екеуінің де ЖСН-ының болуы талап етіледі.
Көрсетілген адамдардың біреуінде ЖСН болмаған жағдайда белгі енгізілмейді."
167-тармақ 23) тармақшамен толықтырылсын және мынадай редакцияда жазылсын:
"23) қазақ тіліне тән емес аффикстерді бұрын алып тастаған адамның тегінің, атының немесе әкесінің атының бұрынғы жазылуын қайтарғысы келген жағдайда."
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 13-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 17-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 20-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 22-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 26-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 30-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес 33-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес 33-2-қосымшамен толықтырылсын;
34-қосымшасы осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 4
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Регистрирующий орган РАГС (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Регистрация рождения ребенка;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
2) Государственная корпорация (ЦОН):
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
3) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
4) портал:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
5) абонентское устройство сотовой связи:
Регистрация рождения ребенка.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
С момента сдачи пакета документов услугодателю и Государственную корпорацию (ЦОН):
для регистрации рождения ребенка - 2 (два) рабочих дня;
внесение изменений, дополнений при установлении отцовства или усыновлении (удочерении) - 1 (один) рабочий день;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию (ЦОН) результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию (ЦОН);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя - 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная):
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
Бумажная:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
Проактивная:
Регистрация рождения ребенка.
Оказываемая по принципу "одного заявления":
Регистрация рождения ребенка.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
1-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру, жоюды
ұйымдастыру Қағидаларына
4-қосымша
"Баланың тууын тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
АХАТ тіркеуші орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса ):
1. Бала тууды тіркеу;
2. Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) Мемлекеттік корпорациясы (ХҚКО):
Баланың тууын тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) портал арқылы:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) портал:
Бала тууды тіркеу.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
тууды тіркеу үшін-2 (екі) жұмыс күні;
әке болуды анықтау немесе ұл (қыз) асырап алу кезінде өзгерістер, толықтырулар енгізу - 1 (бір) жұмыс күні;
азаматтық хал акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;
АХАЖ ЦЖ-де акт жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Цифрлық (ішінара цифрландырылған):
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
Қағаз түрінде:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
проактивті:
Бала тууды тіркеу.
"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін:
Бала тууды тіркеу.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі

1) Свидетельство о рождении, повторное свидетельство о рождении с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная, цифровой документ, сформированный в сервисе цифровых документов.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Стоимость оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния взимается в соответствии с пунктом 1 статьи 182 Кодекса.
2. Согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса от оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица с инвалидностью, а также один из родителей лица с инвалидностью с детства, ребенка с инвалидностью, опекуны (попечители) при предъявлении подтверждающих документов – за государственную регистрацию актов гражданского состояния и выдачу повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния;
2) государственные организации – за выдачу повторных свидетельств о рождении;
3) физические лица – за государственную регистрацию рождения ребенка и выдачу свидетельства о рождении;
4) физические лица – за государственную регистрацию смерти и за выдачу свидетельств, повторных свидетельств, справок и уведомлений о смерти;
5) физические лица – за аннулирование актов гражданского состояния;
6) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при государственной регистрации актов гражданского состояния;
7) физические лица – за внесение изменений, дополнений в актовые записи о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства, усыновлением (удочерением) ребенка гражданами Республики Казахстан и выдачу повторных свидетельств о рождении в связи с усыновлением (удочерением) и установлением отцовства.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации (ЦОН) и цифровых объектов

1) туу туралы куәлік, өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізілген туу туралы қайталама куәлік;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, цифрлы түрде, цифрлық құжаттар сервисінде қалыптастырылған цифрлық құжат.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін ақы төлеу құны Кодекстің 182- бабының 1-тармағына сәйкес алынады;
2. Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеуден растайтын құжаттар ұсынылған кезде босатылады:
1) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркегені және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамаларды бергені үшін – растайтын құжаттарды көрсеткен кезде Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ бала кезінен мүгедектігі бар адамның, мүгедектігі бар баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар);
2) туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – мемлекеттік ұйымдар;
3) баланың тууын мемлекеттік тіркегені және туу туралы куәлікті бергені үшін – жеке тұлғалар;
4) қайтыс болуды мемлекеттік тіркегені және қайтыс болу туралы куәліктерді, қайталама куәліктерді, анықтамаларды және хабарламаларды бергені үшін – жеке тұлғалар;
5) азаматтық хал актілерінің күшін жойғаны үшін – жеке тұлғалар;
6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу кезінде жіберілген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетілген кезде оларға куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар;
7) әке болуды анықтауға, Қазақстан Республикасы азаматтарының бала асырап алуына байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар енгізгені және бала асырап алу мен әке болуды анықтауға байланысты туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация (ЦОН) – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Перечень необходимых документов для государственной регистрации рождения:
1) заявление о рождении по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов родителей или представителя по нотариально удостоверенной доверенности (для идентификации личности);
3) копия свидетельства о заключении брака (супружества) родителей (при регистрации акта за пределами Республики Казахстан и при отсутствии сведений в ЦС ЗАГС);
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
Иностранные граждане, лица без гражданства дополнительно представляют:
Иностранный гражданин, постоянно проживающий в Республике Казахстан, предъявляет вид на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан;
лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства;
иностранный гражданин или лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранный гражданин или государства постоянного проживания лица без гражданства и нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранного гражданина, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранный гражданин, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
К заявлению о государственной регистрации рождения ребенка, достигшего одного года и более, дополнительно прилагается медицинское свидетельство о рождении (в случае отсутствия его в электронном виде).
Государственная регистрация рождения несовершеннолетнего ребенка, родившегося за пределами Республики Казахстан, производится при предъявлении одного из следующих документов:

1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Тууды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша туу туралы өтініш;
2) ата-анасының немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша өкілінің жеке басты куәландыратын құжаты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) ата-анасының неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлігінің көшірмесі (акт Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген кезде және АХАЖ ЦЖ мәліметтер болмаған жағдайда);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
Шетел азаматтары, азаматтығы жоқ тұлғалар қосымша:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматы шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ұсынады;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ азамат азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігін ұсынады;
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ тұлға азаматы болып табылатын елдің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тұрақты тұратын мемлекетінің құзыретті органдары берген оның жеке басын куәландыратын құжаты және олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды түрде куәландырған аудармасын ұсынады.
Шетел азаматының, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарының мәтіні аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ тұлға тұрақты тұратын мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
Бір жасқа толған және одан да асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке қосымша туу туралы медициналық куәлік (ол электрондық түрде болмаған жағдайда) қоса беріледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде туған кәмелетке толмаған баланың тууын мемлекеттік тіркеу келесі құжаттардың бірін ұсынған кезде жүргізіледі:

1) оригинала свидетельства о рождении;
2) копии актовой записи о рождении;
3) оригинала медицинского свидетельства о рождении.
Копии свидетельств о государственной регистрации акта гражданского состояния, зарегистрированные компетентными органами иностранных государств, предоставляются с консульской легализацией либо удостоверяется штампом "Апостиль", если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан (не требуется для государств – участников Минской и Кишиневской конвенций).
Документ также представляется с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.
При обращении на портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных в Республике Казахстан;
3) сканированная копия свидетельств о заключении или расторжении брака (супружества) родителей выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык.
2. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении (за исключением внесения изменений, дополнений при установлении отцовства (материнства), усыновлении (удочерении)).
При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию (ЦОН):
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
3) свидетельство о рождении, в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния;
4) копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахском или русском языке, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;
5) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения об актах гражданского состояния, зарегистрированных на территории Республики Казахстан, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и так далее);

1) туу туралы куәліктің түпнұсқасы;
2) туу туралы акт жазбасының көшірмесі;
3) туу туралы медициналық куәліктің түпнұсқасы.
Шет мемлекеттердің құзыретті органдары тіркеген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, консулдық заңдастырудан өткізіліп немесе "Апостиль" мөртабанымен куәландырылып ұсынылады (Минск және Кишинев конвенцияларына қатысушы мемлекеттер үшін талап етілмейді).
Құжат сондай-ақ нотариат куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге ұсынылады.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) ата-анасының Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, орыс немесе мемлекеттік тілге нотариалды куәландырылған аудармасы бар неке (ерлі-зайыптылықты) қию немесе бұзу туралы куәліктердің сканерленген көшірмесі.
2. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) жүгінген кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін (әке (ана) болуды анықтау, бала асырап алу кезінде өзгерістер, толықтырулар енгізуді қоспағанда)) қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) туу туралы куәлік, жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы көрсету және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, нотариалды куәландырылған орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар, туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері;
5) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (ҚР аумағында тіркелген азаматтық хал актілері туралы мәліметтер, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы, заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);

6) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении при обращении услугополучателя услугодателю:
1) заявление об установлении отцовства (материнства), об установлении отцовства по заявлению лица, признающего себя отцом ребенка, об установлении отцовства по решению суда, об усыновлении (удочерении) ребенка, о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 9, 10, 11, 12, 32 к Правилам (в зависимости от основания внесении изменений, дополнений и исправлений);
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
3) свидетельство о рождении, в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния;
4) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения о решении суда об усыновлении (удочерении), установлении отцовства; о решении суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным; при установлении отцовства документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери в зависимости от основания указанного в заявлении отца: сведения о регистрации акта гражданского состояния о смерти матери (на территории Республики Казахстан); сведения о решении суда о признании матери недееспособной, об объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в родительских правах; справка о невозможности установить место жительства матери, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и так далее);
5) копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;
6) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;

6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 9, 10, 11, 12, 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, өзін баланың әкесі деп танитын адамның өтініші бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, сот шешімі бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, бала асырап алу туралы, өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш (өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу негізіне байланысты);
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) туу туралы куәлік, жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы көрсету және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
4) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (бала асырап алу, әке болуды анықтау туралы сот шешімі туралы мәліметтер; бала асырап алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы сот шешімі туралы мәліметтер; әке болуды анықтау кезінде әкесінің өтінішінде көрсетілген негіздемеге байланысты анасының болмау мән-жайын растайтын құжаттар: анасының қайтыс болуы туралы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының аумағында); анасын әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасын ата-ана құқықтарынан айыру не шектеу туралы сот шешімі туралы мәліметтер; анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы, заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
5) туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, орыс немесе мемлекеттік тілге нотариалды куәландырылған аудармасы бар азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері;
6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);

7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае подачи заявления об установлении отцовства до рождения ребенка – медицинская справка, подтверждающая беременность матери, выданная медицинской организацией или частнопрактикующим врачом.
Если установление отцовства производится одновременно с государственной регистрацией рождения, свидетельство о рождении ребенка не требуется.
В случае внесения изменений в актовую запись о рождении в связи с переменой имени, отчества, фамилии - заявление о перемене имени, отчества, фамилии по форме согласно приложению 7 к Правилам,
одна фотография услугополучателя размером 3*4 см.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении на портал для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных в Республики Казахстан;
3) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения о решении суда об усыновлении (удочерении), установлении отцовства; о решении суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным; при установлении отцовства документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери в зависимости от основания указанного в заявлении отца: сведения о регистрации акта гражданского состояния о смерти матери (на территории Республики Казахстан); сведения о решении суда о признании матери недееспособной, об объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в родительских правах; справка о невозможности установить место жительства матери, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и так далее);
4) сканированные копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;

7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Бала туғанға дейін әке болуды анықтау туралы өтініш берілген жағдайда-медициналық ұйым немесе жеке практикамен айналысатын дәрігер берген анасының жүктілігін растайтын медициналық анықтама.
Егер әке болуды анықтау тууды мемлекеттік тіркеумен бір мезгілде жүргізілсе, баланың туу туралы куәлігі талап етілмейді.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізген жағдайда - осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш, көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см. көлеміндегі бір фотосуреті.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе үялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (бала асырап алу, әке болуды анықтау туралы сот шешімі туралы мәліметтер; бала асырап алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы сот шешімі туралы мәліметтер; әке болуды анықтау кезінде әкесінің өтінішінде көрсетілген негіздемеге байланысты анасының болмау мән-жайын растайтын құжаттар: анасының қайтыс болуы туралы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының аумағында); әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасын ата-ана құқықтарынан айыру не шектеу туралы сот шешімі туралы мәліметтер; анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, нотариалды куәландырылған орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар, туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің сканерленген көшірмелері;

5) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
6) свидетельство о рождении (представляется услугополучателю при получении нового свидетельства о рождении), в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвида (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных или социально ответственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию (ЦОН)
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации (ЦОН) с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами: Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Государственная услуга оказывается проактивным способом – в части регистрации рождения.
По выбору услугополучателя государственная регистрация рождения оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственными услугами "Назначение социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года", "Постановка на очередь детей дошкольного возраста (до 6 лет) для направления в дошкольные организации", "Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком".
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
В случае внесения изменений в актовую запись о рождении в связи с переменой имени, отчества, фамилии при необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
Приложение 2 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан

5) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
6) туу туралы куәлік (көрсетілетін қызметті алушыға туу туралы жаңа куәлікті алған кезде ұсынылады), жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсету қажет.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Қазақстан Республикасының заңдарымен мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартудың өзге де негіздері белгіленуі мүмкін.
12
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Мемлекеттік қызмет – тууды тіркеу бөлігінде проактивті түрде көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша тууды мемлекеттік тіркеу "Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау", "Мектепке дейінгі ұйымдарға жіберу үшін мектеп жасына дейінгі балаларды (6 жасқа дейін) кезекке қою" және "Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызметтерімен жиынтықта "бір өтініш" қағидасы бойынша көрсетіледі.".
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын қосымша құжаттар талап етеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 13
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Регистрирующий орган РАГС (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Регистрация заключения брака;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о заключении брака;
3. Регистрация заключения брака при необходимости снижения брачного возраста.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель:
Регистрация заключения брака (супружества);
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о заключении брака (супружества);
Регистрация заключения брака (супружества) при необходимости снижения брачного возраста.
2) Государственная корпорация (ЦОН):
Регистрация заключения брака (супружества);
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о заключении брака (супружества);
Регистрация заключения брака (супружества) при необходимости снижения брачного возраста.
3) портал:
Регистрация заключения брака.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
С момента сдачи пакета документов услугодателю регистрация заключения брака (супружества) производится по истечении пятнадцати календарных дней со дня подачи заявления услугодателю желающими вступить в брак (супружество) (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
по совместному заявлению лиц, вступающих в брак (супружество), при наличии уважительных причин (беременности, рождении ребенка, непосредственной угрозы жизни одной из сторон и других особых обстоятельств), подтвержденных соответствующими документами (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства), услугодатель по месту государственной регистрации заключения брака (супружества) назначает заключение брака (супружества) до истечения пятнадцати календарных дней либо увеличивает этот срок, но не более чем на пятнадцать календарных дней на основании письменного заявления услугополучателей в день подачи заявления;
при наличии особых обстоятельств (беременности, рождения ребенка, непосредственной опасности для жизни одной из сторон и других особых обстоятельств) государственная регистрация заключения брака (супружества) по желанию лиц, вступающих в брак (супружество) производится в день подачи заявления с обязательным указанием причины и подтверждающих документов; внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
2-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру, жоюды
ұйымдастыру Қағидаларына
13-қосымша
"Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
АХАТ тіркеуші орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
2. Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
3. Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажет болған кезде неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші :
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажет болған кезде неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу.
2) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО):
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажет болған кезде неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу.
3) портал:
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген күннен бастап күнтізбелік он бес күн өткен соң жүргізіледі (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың бірлескен өтініші бойынша тиісті құжаттармен (дәрігерлік біліктілік комиссиясының жүктілік туралы анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше мән-жайларды растайтын анықтамалар) расталған дәлелді себептер (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қатер төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде көрсетілетін қызметті беруші неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу орны бойынша күнтізбелік он бес күн өткенге дейін қысқартады не бұл мерзімді ұзартады, бірақ ол күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімге көрсетілетін қызметті алушылардың жазбаша өтініші негізінде;
ерекше мән-жайлар (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қауіп төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың қалауы бойынша неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу себептерін және растайтын құжаттарды міндетті түрде көрсете отырып, өтініш берілген күні жүргізіледі;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;

3) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса.
Иностранные граждане, лица без гражданства дополнительно представляют:
справку о брачной правоспособности (апостилированная/легализованная, с переводом на казахский или русский язык);
иностранный гражданин, постоянно проживающий в Республике Казахстан, предъявляет вид на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан;
лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства;
иностранный гражданин или лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранный гражданин или государства постоянного проживания лица без гражданства и нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранного гражданина, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранный гражданин, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
Наряду с предъявлением документов, удостоверяющих личность, представляют нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке. В случае необходимости представляется разрешение на брак (супружество) от компетентного органа государства, гражданином которого он является.
При необходимости сокращения или продления срока регистрации брака (супружества), установленного законодательством, дополнительно представляется документ, подтверждающий основания сокращения срока: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства.
2. При необходимости снижения брачного (супружеского) возраста, установленного законодательством, дополнительно представляется:
1) заявление о снижении брачного (супружеского) возраста по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) документы, подтверждающие необходимость снижения установленного брачного возраста: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности или сведения о государственной регистрации рождения общего ребенка;
3) согласие законных представителей лиц, вступающих в брак (супружество) не достигших брачного возраста;

3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда).
Шетел азаматтары, азаматтығы жоқ тұлғалар қосымша:
некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама (апостиль қойылған/заңдастырылған, орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар);
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматы, шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ұсынады;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ тұлға азаматтығы жоқ адамның куәлігін ұсынады;
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ тұлға азаматы болып табылатын елдің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тұрақты тұратын мемлекетінің құзыретті органдары берген оның жеке басын куәландыратын құжаты және олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасын ұсынады.
Шетел азаматының, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттар мәтінінің аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ тұлға тұрақты тұратын мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды ұсынумен қатар, олардың мәтінінің мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасын ұсынады.
Қажет болған жағдайда - өзі азаматы болып табылатын мемлекеттің құзыретті органынан некеге (ерлі-зайыпты болуға) рұқсат.
Заңнамада белгіленген некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу мерзімін қысқарту немесе ұзарту қажет болған кезде мерзімді қысқарту негіздерін растайтын құжат қосымша ұсынылады: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссияның анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше жағдайларды растайтын анықтамалар.
2. Неке (ерлі-зайыптылық) заңнамада белгіленген жасын төмендету қажет болған жағдайда қосымша ұсынылады:
1) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш;
2) белгіленген неке жасын төмендету қажеттігін растайтын құжаттар: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссиясының анықтамасы немесе ортақ баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) неке (ерлі-зайыптылық) жасына жетпеген некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың заңды өкілдерінің келісімі;

4) сведения о документах, подтверждающих полномочия законных представителей.
При наличии предшествующих браков (супружеств) предоставляются сведения о расторжении брака (супружества) или смерти супруга (супруги) для проверки данных.
При регистрации актов гражданского состояния за пределами Республики Казахстан предоставляются копии (апостилированная/легализованная, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык) соответствующих свидетельств о государственной регистрации акта гражданского состояния (оригиналы для сверки).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
На портал:
Электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателей, обоих лиц, вступающих в брак.
При регистрации второго и последующих браков (супружества) представляются сведения о расторжении брака (супружества) или смерти супруга (супруги) для проверки данных.
3. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о заключении брака (супружестве):
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 32 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае внесения изменений в актовую запись о заключении брака в связи с переменой имени, отчества, фамилии - заявление о перемене имени, отчества, фамилии по форме, согласно приложению 7 к Правилам, одна фотография услугополучателя размером 3*4 см.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвида (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
В случае подачи заявления:

4) заңды өкілдердің өкілеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер.
Алдыңғы некелер (ерлі-зайыптылық) болған кезде деректерді тексеру үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы мәліметтер беріледі.
ҚР шегінен тыс жерлерде азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы тиісті (апостилденген/заңдастырылған, қазақ немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасымен) куәліктердің көшірмелері (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары) ұсынылады.
Порталға:
Көрсетілетін қызметті алушылардың, некеге отыратын екі адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініш.
Екінші және одан кейінгі некелерді (ерлі-зайыптылықты) тіркеу кезінде деректерді тексеру үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы мәліметтер ұсынылады.
3. Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі):
1) Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты неке қию туралы акт жазбасына өзгерістер енгізген жағдайда - осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш, көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см. көлеміндегі бір фотосуреті.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Өтініш берілген жағдайда:

1) лицами одного пола;
2) лицами, из которых хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке (супружестве);
3) между близкими родственниками;
4) между усыновителями и усыновленными, детьми усыновителей и усыновленными детьми;
5) лицами, хотя бы одно из которых признано недееспособным вследствие психического заболевания или слабоумия по решению суда, вступившему в законную силу;
6) через представителя;
7) в случае установления факта предоставления заведомо ложных сведений;
8) если регистрирующий орган имеет доказательства, подтверждающие наличие обстоятельств, препятствующих заключению брака (супружества);
9) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
10) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
11) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных или социально ответственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию (ЦОН)
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации (ЦОН) с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
В случае внесения изменений в актовую запись о заключении брака (супружестве) в связи с переменой имени, отчества, фамилии при необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
Приложение 3 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан

1) бір жыныстағы адамдар;
2) ең болмағанда біреуі басқа тіркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрса;
3) жақын туыстары арасында;
4) бала асырап алушылар мен асырап алынған балалар, бала асырап алушылардың балалары мен асырап алынған балалар арасында;
5) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша психикалық ауруы немесе ақыл-есі кемдігі салдарынан кем дегенде біреуі әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдар;
6) өкіл арқылы;
7) көрінеу жалған мәліметтер беру фактісі анықталған жағдайда;
8) егер тіркеуші органның неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі келтіретін мән-жайлардың болуын растайтын дәлелдемелері болса);
9) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
10) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
11) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Қазақстан Республикасының заңдарымен мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартудың өзге де негіздері белгіленуі мүмкін.
12
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
орталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын қосымша құжаттар талап етеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 17 к Правилам
организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Регистрирующий орган РАГС (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Регистрация расторжения брака;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжении брака.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжении брака.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжения брака.
3) Государственная корпорация (ЦОН):
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжения брака.
4) портал:
Регистрация расторжения брака.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, оказывается по истечении месячного срока со дня подачи заявления.
Течение срока начинается на следующий день после подачи заявления и истекает в соответствующее число следующего месяца. Если это число приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
Месячный срок не может быть сокращен; государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании: вступившего в законную силу решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, либо недееспособным, также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет - 45 (сорока пяти) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), с уведомлением в недельный срок со дня поступления заявления супруга, находящегося в заключении, либо опекуна недееспособного супруга, или опекуна над имуществом признанного безвестно отсутствующего супруга;
государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом – 2 (два) рабочих дня;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня; при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию (ЦОН) результат оказания государственной услуги направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная):
Регистрация расторжения брака;
Бумажная: Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжении брака.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
3-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына 17-қосымша
"Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекетік қызметтің атауы
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
АХАТ тіркеуші орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу;
2. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші:
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері: Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) портал:
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін көрсетіледі. Мерзімнің өтуі өтініш берілгеннен кейінгі келесі күні басталады және келесі айдың тиісті күнінде аяқталады. Егер бұл күн жұмыс емес күнге келсе, онда мерзімнің аяқталу күні одан кейінгі жұмыс күні болып есептеледі. Бір ай мерзім қысқартылмайды; некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды: жұбайын хабар-ошарсыз кеткен не әрекетке қабілетсіз деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің, сондай-ақ жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға соттау туралы сот үкімінің негізінде мемлекеттік тіркеу - қамауға алынған жұбайдың не әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысының немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайдың мүлкіне қорғаншының өтініші түскен күннен бастап бір апта мерзімде хабарлай отырып, күнтізбелік 45 (қырық бес) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысының негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу – 2 (екі) жұмыс күні;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні; АХАЖ ЦЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) жолдайды); портал арқылы берген кезде-өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі; Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған): Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Қағаз түрінде: Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация (ЦОН)– с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) по форме согласно приложению 18 или 19 к Правилам в зависимости от основания расторжения брака (супружества);
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) свидетельство о заключении брака (супружества);
4) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
5) сведения о вступившем в законную силу решении суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным, ограниченно дееспособным или приговор суда/выписка из приговора суда об осуждении супруга (-и) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет;
6) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом;
7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о расторжении брака (супружестве):
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 32 к Правилам;

1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу негіздемесіне байланысты Қағидаларға 18 немесе 19-қосымша сәйкес нысан бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік бұзу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
4) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
5) жұбайын хабар-ошарсыз кетті деп не әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі туралы немесе жұбайы (зайыбы) қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталуы туралы сот үкімі туралы мәліметтер;
6) сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысы;
7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;

2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае внесения изменений в актовую запись о расторжении брака в связи с переменой имени, отчества, фамилии - заявление о перемене имени, отчества, фамилии по форме, согласно приложению 7 к Правилам, одна фотография услугополучателя размером 3*4 см.
При обращении на портал для регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о регистрации актов гражданского состояния.
При повторном обращении для государственной регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов в тот же регистрирующий орган, если один из супругов не может явиться для государственной регистрации расторжения брака (супружества) после истечения месячного срока дополнительно предоставляется нотариально удостоверенное согласие на расторжение брака (супружества).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвида (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

2) жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізген жағдайда - осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш, көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см. көлеміндегі бір фотосуреті.
Кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер. Егер ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін арызды сол тіркеуші органға қайта бергеннен кейін, ерлі-зайыптылардың бірі некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін тіркеуші органға келе алмаса, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға ол болмағанда оның нотариатта куәландырылған келісімі қоса жалғанады. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) при обращении для государственной регистрации расторжения брака (супружества) на основании совместного заявления супругов через представителя;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных или социально ответственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию (ЦОН)
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации (ЦОН) с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в цифровой форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
В случае внесения изменений в актовую запись о расторжении брака (супружестве) в связи с переменой имени, отчества, фамилии при необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
Приложение 4 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан

3) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші негізінде өкіл арқылы жүгінген кезде.
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Қазақстан Республикасының заңдарымен мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартудың өзге де негіздері белгіленуі мүмкін.
12
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы цифрлық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын қосымша құжаттар талап етеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 20 к Правилам
организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Регистрирующий орган РАГС (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Регистрация смерти;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель:
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
3) Государственная корпорация (ЦОН):
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
4) портал:
Регистрация смерти.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок регистрации смерти - 1 (один) рабочий день;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты выдачи свидетельства о смерти в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная):
регистрация смерти;
Бумажная:
регистрация смерти;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
4-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына 20-қосымша
"Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
АХАТ тіркеуші орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Қайтыс болуды тіркеу;
2. Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) Көрсетілетін қызметті беруші:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО):
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) портал:
Қайтыс болуды тіркеу.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Қайтыс болуды тіркеу мерзімі - 1 (бір) жұмыс күні;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;
АХАЖ ЦЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) жолдайды);
портал арқылы өтініш қабылданғанын растау және қайтыс болу туралы куәлікті беру күнін белгілеу туралы хабарлама беру кезінде 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Қайтыс болуды тіркеу;
Қағаз түрінде:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация (ЦОН)– с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о государственной регистрации смерти по форме согласно приложению 21 к Правилам;
2) сведения о документе установленной формы о смерти, выданный медицинской организацией;
3) документ, удостоверяющий личность, умершего (при его наличии, в случае отсутствия удостоверения личности умершего в заявлении указать причины);
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
5) в случае регистрации смерти на основании решения суда - сведения о вступившем в законную силу решении суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим;
6) военный билет умершего (при наличии);
7) при необходимости (если по фамилии и (или) отчеству услугополучателя не прослеживается родственная связь) документ, подтверждающий близкое родство.
2. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о смерти:
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 24 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;

1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
2) медициналық ұйым берген қайтыс болуы туралы белгіленген нысандағы құжат туралы мәліметтер;
3) қайтыс болған адамның жеке басты куәландыратын құжаты (болған жағдайда, қайтыс болған адамның жеке куәлігі болмаған жағдайда өтініште себептері көрсетіледі);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
5) қайтыс болуы сот шешімінің негізінде тіркелген жағдайда - қайтыс болу фактісін анықтау туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы заңды күшіне енген сот шешімі туралы мәліметтер;
6) қайтыс болған адамның әскери билеті (бар болса);
7) қажет болған жағдайда (егер көрсетілетін қызметті алушының тегі және (немесе) әкесінің аты бойынша туыстық байланыс байқалмаса) жақын туыстығын растайтын құжат.
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 22
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Восстановление записей актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Восстановление записей актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Регистрирующий орган РАГС (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
2. Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
3) Государственная корпорация (ЦОН):
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4) портал:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок рассмотрения заявления - 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовых записей, являющихся основанием для восстановления записи акта гражданского состояния срок оказания услуги, продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию (ЦОН) результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию(ЦОН);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты выдачи свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная):
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
Бумажная:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
5-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына 22-қосымша
"Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі:
1
Мемлекетік қызметтің атауы
Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
АХАТ тіркеуші орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы
1. Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
2. Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
3) Мемлекеттік корпорация арқылы (ХҚКО):
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
4) портал
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Өтінішті қарау мерзімі - 3 (үш) жұмыс күні;
азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру үшін негіз болып табылатын АХАЖ ЦЖ-да акт жазбалары болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде хабарлай отырып, көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтініштің қабылданғанын растау және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күнін белгілеу туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
Қағаз түрінде:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация (ЦОН)– с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о восстановлении актовой записи (далее - заявление) по форме согласно приложению 23, 24 Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) автобиография с подробным указанием данных услугополучателя и его близких родственниках (родителях, детях, братьях и сестрах);
4) копия трудовой книжки, либо другой документ согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан, подтверждающий трудовую деятельность, если услугополучатель является студентом – справка с места учебы с указанием даты и места рождения (при наличии);
5) копия военного билета, если услугополучатель является военнообязанным (при наличии);
6) две фотографии услугополучателя размером 3*4 см.;
7) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса.
Дополнительно представляются копии свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, произведенных за пределами Республики Казахстан:
8) свидетельства о заключении брака (супружества), если состоит в браке (супружестве);

1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Қағидаларға 23, 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш (бұдан әрі - өтініш);
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) көрсетілетін қызметті алушының деректері және оның жақын туыстары (ата-аналары, балалары, аға-інілері мен апа-қарындастары) туралы толық көрсетілген өмірбаян;
4) еңбек кітапшасының көшірмесі немесе еңбек қызметін растайтын ҚР Еңбек кодексіне сәйкес басқа құжат, егер көрсетілетін қызметті алушы студент болып табылса - туған күні мен жері көрсетілген оқу орнынан анықтама (бар болса);
5) егер көрсетілетін қызметті алушы әскери міндетті болып табылса, әскери билеттің көшірмесі (бар болса);
6) көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см көлеміндегі екі фотосуреті;
7) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жүргізілген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері қосымша ұсынылады:
8) егер некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 26
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аннулирование записей актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Аннулирование записей актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Регистрирующий орган РАГС (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
2. Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц; Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
3) Государственная корпорация (ЦОН):
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц; Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4) портал:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок рассмотрения заявления - 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовых записей, являющихся основанием для аннулирования записи акта гражданского состояния срок оказания услуги, продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию (ЦОН) результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию (ЦОН);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты аннулирования записи акта гражданского состояния в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная):
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
Бумажная:
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
6-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына 26-қосымша
"Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Азаматтық хал актілері жазбаларын жою"
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
АХАТ тіркеуші орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
2. Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
3) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
4) портал:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Өтінішті қарау мерзімі - 3 (үш) жұмыс күні; азаматтық ортақ акт жазбасының күшін жою үшін негіз болып табылатын АХАЖ ЦЖ-да акт жазбалары болмаған кезде көрсетілетін қызметті алушыны 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде хабардар ете отырып, көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) жібереді).);
портал арқылы берген кезде - өтініштің қабылданғанын растау және азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою күнін белгілеу туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
Қағаз түрінде:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 30
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Регистрирующий орган РАГС (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Выдача повторного свидетельства о рождении;
2. Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
3. Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
4. Выдача повторного свидетельства о смерти;
5. Выдача справки о рождении;
6. Выдача справки о заключении брака;
7. Выдача справки о брачной правоспособности;
8. Выдача справки о расторжении брака;
9. Выдача справки о смерти;
10. Выдача уведомления о регистрации смерти;
11. Проставление отметки о наличии зарегистрированных в зарубежных странах актов гражданского состояния.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) Государственная корпорация (ЦОН):
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о смерти.
2) посредством портала:
Выдача повторного свидетельства о рождении;
Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о рождении;
Выдача справки о заключении брака;
Выдача справки о брачной правоспособности;
Выдача справки о расторжении брака;
Выдача уведомления о регистрации смерти.
Выдача уведомления о внесении сведений (отметки) о заключении брака, о расторжении брака, о смерти зарегистрированного за пределами Республики Казахстан в ЦС ЗАГС.
3) услугодатель:
Проставление отметки о наличии зарегистрированных в зарубежных странах актов гражданского состояния.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При регистрации акта гражданского состояния на территории Республики Казахстан выдача справок в электронном формате - 1 (один) рабочий день;
при регистрации акта гражданского состояния на территории Республики Казахстан выдача повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния – 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию (ЦОН) результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию (ЦОН);
При проставлении отметок о наличии зарегистрированных в зарубежных странах актов гражданского состояния - 2 (два) рабочих дня;
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная):
Выдача повторного свидетельства о рождении;
Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о рождении;
Выдача справки о заключении брака;
Выдача справки о брачной правоспособности;
Выдача справки о расторжении брака;
Выдача уведомления о регистрации смерти;
Выдача уведомления о внесении сведений (отметки) о заключении брака, о расторжении брака, о смерти зарегистрированного за пределами Республики Казахстан в ЦС ЗАГС.
Бумажная (форма результата услуги):
Выдача повторного свидетельства о рождении;
Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о рождении;
Выдача справки о заключении брака;
Выдача справки о брачной правоспособности;
Выдача справки о расторжении брака;
Выдача справки о смерти;
Выдача уведомления о внесении сведений (отметки) о заключении брака, о расторжении брака, о смерти зарегистрированного за пределами Республики Казахстан в ЦС ЗАГС.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
7-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына 30-қосымша
"Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
АХАТ тіркеуші орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Туу туралы қайталама куәлік беру;
2. Неке қию туралы қайталама куәлік беру;
3. Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
4. Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
5. Туу туралы анықтама беру;
6. Неке қию туралы анықтама беру;
7. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама беру;
8. Некені бұзу туралы анықтама беру;
9. Қайтыс болу туралы анықтама беру.
10. Қайтыс болу туралы хабарлама беру.
11. Шет елдерде тіркелген азаматтық хал актілерінің болуы туралы белгі қою
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО):
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы анықтама беру.
2) портал арқылы:
Туу туралы қайталама куәлік беру;
Некеге қию туралы қайталама куәлік беру;
Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Туу туралы анықтама беру;
Неке қию туралы анықтама беру;
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы беру;
Некені бұзу туралы анықтама беру;Қайтыс болу туралы хабарлама беру.
АХАЖ ЦЖ-ға Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген неке қию, некені бұзу, қайтыс болу туралы мәліметтерді (белгіні) енгізу туралы хабарлама беру
3) көрсетілетін қызметті беруші:
Шет елдерде тіркелген азаматтық хал актілерінің болуы туралы белгі қою
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде анықтамаларды электрондық форматта беру - 1 (бір) жұмыс күні;
Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру – 3 (үш) жұмыс күні;
АХАЖ ЦЖ-да актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін
Мемлекеттік корпорацияға (ХҚКО) жолдайды);
Шет елдерде тіркелген азаматтық хал актілерінің бар екені туралы белгі қою кезінде 2 (екі) жұмыс күні;
портал арқылы берген кезде-өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Туу туралы қайталама куәлік беру;
Неке қию туралы қайталама куәлік беру;
Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Туу туралы анықтама беру;
Неке қию туралы анықтама беру;
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама беру;
Некені бұзу туралы анықтама беру;
Қайтыс болу туралы хабарлама беру.
АХАЖ ЦЖ-ға Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген неке қию, некені бұзу, қайтыс болу туралы мәліметтерді (белгіні) енгізу туралы хабарлама беру
Қағаз түрінде(қызмет нәтижесінің нысаны):
Туу туралы қайталама куәлік беру;
Неке қию туралы қайталама куәлік беру;
Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Туу туралы анықтама беру;
Неке қию туралы анықтама беру;
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама беру;
Некені бұзу туралы анықтама беру;
Қайтыс болу туралы анықтама беру.
АХАЖ ЦЖ-ға Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген неке қию, некені бұзу, қайтыс болу туралы мәліметтерді (белгіні) енгізу туралы хабарлама беру
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі

1) повторное свидетельство или справки о государственной регистрации актов гражданского состояния или уведомление о внесении сведений (отметки) о заключении брака, о расторжении брака, о смерти зарегистрированного за пределами Республики Казахстан в ЦС ЗАГС;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная, цифровой документ, сформированный в сервисе цифровых документов.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Стоимость оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния взимается в соответствии с пунктом 1 статьи 182 Кодекса.
2. Согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса от оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица с инвалидностью, а также один из родителей лица с инвалидностью с детства, ребенка с инвалидностью, опекуны (попечители) при предъявлении подтверждающих документов – за государственную регистрацию актов гражданского состояния и выдачу повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния;
2) государственные организации – за выдачу повторных свидетельств о рождении;
3) физические лица – за государственную регистрацию рождения ребенка и выдачу свидетельства о рождении;
4) физические лица – за государственную регистрацию смерти и за выдачу свидетельств, повторных свидетельств, справок и уведомлений о смерти;
5) физические лица – за аннулирование актов гражданского состояния;
6) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при государственной регистрации актов гражданского состояния;

1) Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәлік немесе анықтамалар немесе АХАЖ ЦЖ-ға Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген неке қию, некені бұзу, қайтыс болу туралы мәліметтерді (белгіні) енгізу туралы хабарламалар
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны:
қағаз түрінде, электронды түрде, цифрлық құжаттар сервисінде қалыптастырылған цифрлық құжат.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін ақы төлеу құны Кодекстің 182- бабының 1-тармағына сәйкес алынады;
2. Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеуден растайтын құжаттар ұсынылған кезде мыналар босатылады:
1) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркегені және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамаларды бергені үшін – растайтын құжаттарды көрсеткен кезде Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ бала кезінен мүгедектігі бар адамның, мүгедектігі бар баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар); 2) туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – мемлекеттік ұйымдар;
3) баланың тууын мемлекеттік тіркегені және туу туралы куәлікті бергені үшін – жеке тұлғалар;
4) қайтыс болуды мемлекеттік тіркегені және қайтыс болу туралы куәліктерді, қайталама куәліктерді, анықтамаларды және хабарламаларды бергені үшін – жеке тұлғалар;
5) азаматтық хал актілерінің күшін жойғаны үшін – жеке тұлғалар;
6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу кезінде жіберілген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетілген кезде оларға куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар;

7) физические лица – за внесение изменений, дополнений в актовые записи о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства, усыновлением (удочерением) ребенка гражданами Республики Казахстан и выдачу повторных свидетельств о рождении в связи с усыновлением (удочерением) и установлением отцовства.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации (ЦОН) и цифровых объектов
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация (ЦОН) – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о выдаче повторного свидетельства (справки) о рождении, заключении брака (супружества), расторжении брака (супружества), смерти и о брачной правоспособности по форме согласно приложению 31 к Правилам, исходя из вида, документа, который, необходимо получить услугополучателю;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае подачи заявления о выдаче повторного свидетельства (справки) о смерти дополнительно прилагаются копии документов, подтверждающих родство с умершим.
Проверка наличия актовой записи о государственной регистрации заключения брака (супружества) производится с шестнадцатилетнего возраста в ЦС ЗАГС при поступлении заявления о выдаче справки о брачной правоспособности для государственной регистрации заключения брака (супружества) за пределами Республики Казахстан.
Для получения справки о брачной правоспособности дополнительно прилагаются копии свидетельства о расторжении брака (супружества) или свидетельства о смерти супруга (супруги), если услугополучатель состоял в браке (супружестве) за пределами Республики Казахстан.
Повторные свидетельства о регистрации актов гражданского состояния, кроме свидетельств о смерти, выдаются лицам, в отношении которых составлена соответствующая актовая запись, а также лицу (поверенному) письменно (нотариально удостоверенная доверенность) уполномоченному для представительства от имени этого лица (доверителя).
Для проставления отметки о наличии зарегистрированных в зарубежных странах актов гражданского состояния:

7) әке болуды анықтауға, Қазақстан Республикасы азаматтарының бала асырап алуына байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар енгізгені және бала асырап алу мен әке болуды анықтауға байланысты туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация (ХҚКО) – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушыға алуы қажет құжаттың түрін негізге ала отырып, Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша туу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, тегін, атын, әкесінің атын өзгерту, қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) және неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат. Қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) алу туралы өтініш берілген жағдайда қосымша қайтыс болған адаммен туыстығын растайтын құжаттардың көшірмелері беріледі.
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының болуын тексеру Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш келіп түскен кезде АХАЖ ЦЖ-да он алты жастан бастап жүргізіледі. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы алу үшін, егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерде некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмелері қосымша қоса беріледі.
Қайтыс болғаны туралы куәліктерден басқа, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер оларға қатысты тиісті акт жазбасы жасалған адамдарға, сондай-ақ осы адамның (сенім білдірушінің) атынан өкілдік ету үшін уәкілетті адамға (сенім білдірушіге) жазбаша (нотариалды куәландырылған сенімхат) беріледі.
Шетелдік мемлекеттерде тіркелген азаматтық хал актілерінің бар екендігі туралы белгі қою үшін:

1) заявление на внесение в ЦС ЗАГС сведений (отметки) о регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан (о регистрации брака, о расторжении брака, о регистрации смерти) по форме согласно приложениям 33-1 к Правилам, исходя из имеющегося свидетельства.
В зависимости от вида акта гражданского состояния к заявлению прилагаются: по факту заключения брака - копия свидетельства о заключении брака; по факту расторжения брака – копия свидетельства о расторжении брака либо копия вступившего в законную силу решения суда о расторжении брака; по факту смерти копия свидетельства о смерти либо копия вступившего в законную силу решения суда об установлении факта смерти, либо объявлении лица умершим.
Копии свидетельств о государственной регистрации акта гражданского состояния, зарегистрированные компетентными органами иностранных государств, предоставляются с консульской легализацией либо удостоверяется штампом "Апостиль", если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан (не требуется для государств – участников Минской и Кишиневской конвенций).
Документ также представляется с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
При обращении на портал:
1) электронный запрос, подписанный ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) документы услугополучателя в виде электронных копий, если регистрация актов гражданского состояния произведена за пределами Республики Казахстан.
Сканированная копия свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, зарегистрированная компетентным органом иностранного государства, предоставляется с консульской легализацией либо удостоверяется штампом "Апостиль", если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан (не требуется для государств – участников Минской и Кишиневской конвенций). Документ также представляется с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвида (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде азаматтық хал актісінің тіркелуі туралы мәліметтерді (белгіні) АХАЖ ЦЖ-ға енгізу туралы өтініш (неке қиюды тіркеу, некені бұзуды тіркеу, қайтыс болуды тіркеу туралы) Қағидаларға 33-1-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қолда бар куәлік негізінде беріледі.
Азаматтық хал актісінің түріне қарай өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
неке қию фактісі бойынша – неке қию туралы куәліктің көшірмесі;
некені бұзу фактісі бойынша – некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі немесе некені бұзу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі;
қайтыс болу фактісі бойынша – қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі немесе қайтыс болу фактісін анықтау не адамды қайтыс болды деп жариялау туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі.
Шет мемлекеттің құзыретті органдары тіркеген азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі консулдық заңдастырумен немесе "Апостиль" мөртабанымен куәландырылып ұсынылады, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе (Минск және Кишинев конвенцияларына қатысушы мемлекеттер үшін талап етілмейді).
Құжат нотариат куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге ұсынылады.
2) Жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін).
3) Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу бойынша көрсетілетін қызмет үшін төлем жасалғанын растайтын құжат немесе төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (төлем қажет болған жағдайда), Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес.
4) Қызмет алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариат куәландырған сенімхат.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық сұрау салу;
2) егер азаматтық хал актілерін тіркеу Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жүргізілсе, көрсетілетін қызметті алушының құжаттары электрондық көшірмелер түрінде беріледі.
Шет мемлекеттің құзыретті органы тіркеген азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің сканерленген көшірмесі консулдық заңдастырумен немесе "Апостиль" мөртабанымен куәландырылып ұсынылады, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе (Минск және Кишинев конвенцияларына қатысушы мемлекеттер үшін талап етілмейді).
Құжат сондай-ақ нотариат куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 33-1
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
форма
ФИО__________________________________________________
ИИН________________________
____________________________
Данные документа,
удостоверяющего
личность (номер, когда и кем
выдан)
____________________________
____________________________
Заявление о внесении сведений (отметки) о заключении брака, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в цифровую систему записи актов гражданского состояния
Прошу внести сведения (отметку) о заключении брака в цифровую систему записи актов гражданского состояния
Сведения
Супруг
Супруга
1.
Фамилия
Имя
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
2.
ИИН
3.
Дата рождения
4.
Гражданство
5.
Дата актовой записи
6.
Номер актовой записи
7.
Место регистрации брака
8.
Номер документа о заключении брака
9.
Дата документа о заключении брака
10.
Кем выдано
Наименование страны, выдавший иностранный документ
Орган, выдавший иностранный документ
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
К заявлению в соответствии со статьей 280 Кодекса "О браке и семье" прилагается сканированная копия документа о смерти, выданная компетентным органом иностранного государства, подтверждающая совершение акта гражданского состояния вне пределов Республики Казахстан с консульской легализацией либо специальным штампом (апостиль). Документ также представляется с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.
Наименование прилагаемого документа, подтверждающего факт заключения брака _____________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Заявитель _________________________________________ (подпись)
Дата подачи заявления "___" __________20___года
форма
ФИО_______________________
____________________________
ИИН________________________
____________________________
Данные документа,
удостоверяющего
личность (номер, когда и кем
выдан)
____________________________
____________________________
Степень родства____________________
Заявление о внесении сведений (отметки) о смерти, зарегистрированной за пределами Республики Казахстан, в цифровую систему записи актов гражданского состояния
Прошу внести сведения (отметку) о смерти в цифровую систему записи актов гражданского состояния
1.
Фамилия
Имя
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
2
ИИН
3.
Дата рождения
4.
Дата смерти умершего
(как указано в документе о смерти)
5.
Документ, подтверждающий факт смерти
(наименование документа: решение суда, свидетельство о смерти и др.)
6
Дата актовой записи
7.
Номер актовой записи
8.
Номер и дата документа о смерти, кем выдано
(наименование страны и органа, выдавшего иностранный документ, как указано в документе о смерти)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
К заявлению в соответствии со статьей 280 Кодекса "О браке и семье" прилагается сканированная копия документа о смерти, выданная компетентным органом иностранного государства, подтверждающая совершение акта гражданского состояния вне пределов Республики Казахстан с консульской легализацией либо специальным штампом (апостиль). Документ также представляется с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.
Наименование прилагаемого документа, подтверждающего факт смерти
__________________________________________________________________
Заявитель _________________________________________ (подпись)
Дата подачи заявления "___" __________20___года
форма
ФИО_______________________
___________________________
ИИН________________________
___________________________
Данные документа,
удостоверяющего
личность (номер, когда и кем
выдан)
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Заявление о внесении сведений (отметки) о расторжении брака, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в цифровую систему записи актов гражданского состояния
Прошу внести сведения (отметку) о расторжении брака в цифровую систему записи актов гражданского состояния.
Сведения
Он
Она
1.
Фамилия
Имя
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
2.
ИИН
3.
Дата рождения
4.
Гражданство
5.
Сведения о заключенном браке:
Где заключен, расторгнутый брак
Номер актовой записи о заключении брака
Дата актовой записи о заключении брака
5.
Документ, подтверждающий расторжение брака
6.
Сведения о расторжении брака:
Дата актовой записи
Номер актовой записи
Место расторжения брака (страна)
7.
Номер и дата документа о расторжении брака, кем выдано (наименование страны и органа, выдавшего иностранный документ)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
К заявлению в соответствии со статьей 280 Кодекса "О браке и семье" прилагается сканированная копия документа о расторжении брака, выданная компетентным органом иностранного государства, подтверждающая совершение акта гражданского состояния вне пределов Республики Казахстан с консульской легализацией либо специальным штампом (апостиль). Документ также представляется с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.
Наименование прилагаемого документа, подтверждающего факт
расторжения брака __________________________________________________
Заявитель __________________________________________ (подпись)
Дата подачи заявления "___" __________20___года
Приложение 9 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
8-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
33-1-қосымша
Нысан
ТАӘА_____________________________
ЖСН______________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі,қашан және кім бергені)
__________________________________
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген неке қию туралы мәліметтерді (белгі қоюды) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізу туралы ӨТІНІШ
Неке қию туралы мәліметтерді (белгі қою) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізуді сұраймын.
Мәлімет
Ері
зайыбы
1.
Тегі
Аты
Әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
2.
ЖСН
3.
Туған күні
4.
Азаматтығы
5.
Актілік жазбаның күні
6.
Актілік жазбаның нөмірі
7.
Некені тірке орны
8.
Неке қию туралы құжаттың нөмірі
9.
Неке қию туралы құжаттың күні
10.
кім бергені
Шетелдік құжатты берген елдің атауы
Шетелдік құжатты берген орган
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
"Неке және отбасы туралы" Кодексінің 280-бабына сәйкес, өтінішке консулдық заңдастырумен не арнайы мөртабанмен (апостиль) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде азаматтық хал актісінің жасалғанын растайтын шет мемлекеттің құзыретті органы берген неке қию туралы құжаттың сканерленген көшірмесі қоса беріледі, сондай-ақ нотариалды куаландырылған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылады.
Неке қию фактісін растайтын қоса беріліп отырған құжаттың атауы
_____________________________________________________________
Арыз беруші _________________________________________ (қолы)
Арыз берілген күн "___" __________20___жыл
Нысан
ТАӘА_____________________________
ЖСН______________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
(нөмірі,қашан және кім бергені)
__________________________________
Туыстық дәрежесі___________________
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген қайтыс болу туралы мәліметтерді (белгі қоюды) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізу туралы ӨТІНІШ
Некені бұзу туралы мәліметтерді (белгі қою) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізуді сұраймын.
1.
Тегі
Аты
Әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
2.
ЖСН
3.
Туған күні
4.
Қайтыс болған адамның қайтыс болу күні (қайтыс болу туралы құжатта көрсетілгендей)
5.
Қайтыс болу фактісін растайтын құжат (құжаттың атауы: сот шешімі, қайтыс болу туралы куәлік және басқасы)
6.
Актілік жазбаның күні
7.
Актілік жазбаның нөмірі
8.
Қайтыс болу туралы құжаттың нөмірі мен күні, кім бергені (қайтыс болу туралы құжатта көрсетілгендей шетелдік құжатты берген елдің және органның атауы)
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
"Неке және отбасы туралы" Кодексінің 280-бабына сәйкес, өтінішке консулдық заңдастырумен не арнайы мөртабанмен (апостиль) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде азаматтық хал актісінің жасалғанын растайтын шет мемлекеттің құзыретті органы берген қайтыс болу туралы құжаттың сканерленген көшірмесі қоса беріледі, сондай-ақ нотариалды куаландырылған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылады.
Қайтыс болу фактісін растайтын қоса беріліп отырған құжаттың атауы
_____________________________________________________________
Арыз беруші _________________________________________ (қолы)
Арыз берілген күн "___" __________20___жыл
Нысан
ТАӘА_____________________________
ЖСН______________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі,қашан және кім бергені)
__________________________________
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген некені бұзу туралы мәліметтерді (белгі қоюды) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізу туралы ӨТІНІШ
Некені бұзу туралы мәліметтерді (белгі қою) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізуді сұраймын.
Мәлімет
Ол
Ол
1.
Тегі
Аты
Әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
2.
ЖСН
3.
Туған күні
4.
Азаматтығы
5.
Неке қию туралы мәлімет
Бұзылатын неке қайда қиылды
неке қию туралы актінің нөмірі
неке қию туралы актінің күні
6.
Неке бұзуды растайтын құжат
7.
Некені бұзу туралы мәлімет
Актілік жазбаның күні
Актілік жазбаның нөмірі
некені бұзудың тіркеу орны (ел)
8.
Некені бұзу туралы құжаттың нөмірі мен күні, кім бергені (шетелдік құжатты берген елдің және органның атауы)
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
"Неке және отбасы туралы" Кодексінің 280-бабына сәйкес, өтінішке консулдық заңдастырумен не арнайы мөртабанмен (апостиль) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде азаматтық хал актісінің жасалғанын растайтын шет мемлекеттің құзыретті органы берген неке бұзу туралы құжаттың сканерленген көшірмесі қоса беріледі, сондай-ақ нотариалды куаландырылған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылады.
Неке бұзу фактісін растайтын қоса беріліп отырған құжаттың атауы
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Арыз беруші _________________________________________ (қолы)
Арыз берілген күн "___" __________20___жыл
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі

от 7 августа 2026 года
№ 763
Приложение 33-2
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ О внесении сведений (отметки) о заключении брака, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в цифровую систему записи актов гражданского состояния
20___ г. "___" ______________
№ _____________
Настоящим уведомляем, что на основании представленного иностранного документа о государственной регистрации заключения брака, выданного компетентным органом иностранного государства, в ЦС ЗАГС Республики Казахстан внесены сведения о заключении брака в отношении:
____________________________________________________________ и
(ФИО, ИИН, дата рождения, гражданство)
_____________________________________________________________
(ФИО, ИИН, дата рождения, гражданство)
Сведения о регистрации брака:
Дата и номер актовой записи, место регистрации брака___________________________
Номер и дата документа о заключении брака, кем выдано (наименование страны и органа, выдавшего иностранный документ) ___________________________________
__________________________________________________________________
Дата внесения сведений в ЦС ЗАГС ___________________________________
Сведения доступны в личном кабинете услугополучателя на портале "Цифрового правительства" (egov.kz).
Настоящее уведомление является подтверждением отображения сведений о наличии иностранного документа о государственной регистрации заключения брака в цифровых системах государственных органов Республики Казахстан.
Руководитель регистрирующего органа
___________________________
(Ф.И.О.)
______________________
(подпись)
М.П.
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
О внесении сведений (отметки) о смерти, зарегистрированной за пределами Республики Казахстан, в цифровую систему записи актов гражданского состояния
20___ г. "___" ______________
№ _________
Настоящим уведомляем, что на основании представленного документа о государственной регистрации смерти, выданного компетентным органом иностранного государства, в ЦС ЗАГС Республики Казахстан внесены сведения о смерти в отношении:
ФИО_________________________________________________________
ИИН _________________________________________________________
Дата рождения ________________________________________________
Сведения о смерти:
Дата смерти ___________________________________________________
Дата и номер актовой записи _____________________________________
_____________________________________________________________
Номер и дата документа о смерти, кем выдано (наименование страны и органа, выдавший документ) _________________________________________________
_____________________________________________________________
Дата внесения сведений в ЦС ЗАГС_______________________________
Настоящее уведомление является подтверждением отображения сведений о наличии иностранного документа о государственной регистрации смерти в цифровых системах государственных органов Республики Казахстан.
Руководитель регистрирующего органа
__________________________
(Ф.И.О.)
__________________
(подпись)
М.П.
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ О внесении сведений (отметки) о расторжении брака, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в цифровую систему записи актов гражданского состояния
20___ г. "___" ______________
№ _____________
Настоящим уведомляем, что на основании представленного иностранного документа о государственной регистрации расторжения брака, выданного компетентным органом иностранного государства, в ЦС ЗАГС Республики Казахстан внесены сведения о расторжении брака в отношении:
____________________________________________________________ и (ФИО, ИИН, дата рождения, гражданство) ______________________________________________________________ (ФИО, ИИН, дата рождения, гражданство)
Сведения о расторжении брака:
Дата и номер актовой записи, место расторжения брака___________________
__________________________________________________________________
Номер и дата документа о расторжении брака, кем выдано (наименование страны и органа, выдавшего иностранное свидетельство) _________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дата внесения сведений в ЦС ЗАГС____________________________________
Сведения доступны в личном кабинете услугополучателя на портале "Цифрового правительства" (egov.kz).
Настоящее уведомление является подтверждением отображения сведений о наличии иностранного документа о государственной регистрации расторжения брака в цифровых системах государственных органов Республики Казахстан.
Руководитель регистрирующего органа
_______________________________
(Ф.И.О.)
___________________
(подпись)
М.П.
Приложение 10 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан

2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 763 Тізбеге
9-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
33-2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген неке қию туралы мәліметтерді (белгі қоюды ) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізу туралы ХАБАРЛАМА
20___ ж. "___" ______________
№ _____________
Осы арқылы шет мемлекеттің құзыретті органы берген неке қиюды
мемлекеттік тіркеу туралы ұсынылған шетелдік куәліктің негізінде:
_________________________________________________________ (ТАӘА, ЖСН, туған күні, азаматтығы) _________________________________________________________ (ТАӘА, ЖСН, туған күні, азаматтығы) қатысты Қазақстан Республикасының АХАЖ ЦЖ неке қию туралы мәліметтер енгізілгенін хабарлаймыз.
Некені қию туралы мәлімет: Неке қию туралы акт жазбасының күні мен нөмірі, тіркеу орны __________________________________________________________ Неке қию туралы куәліктің нөмірі, күні және кім бергені (шетелдік куәлікті берген елдің және органның атауы) _________________________________________________________ АХАЖ ЦЖ мәлімет енгізілген күн___________________
"Цифрлық Үкімет" (egov.kz) порталындағы қызмет алушының жеке кабинетінде мәліметтер қолжетімді.
Осы хабарлама Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының цифрлық жүйелерінде неке қиюды мемлекеттік тіркеудің шетелдік куәлігінің болуы туралы мәліметтердің көрсетілуін растайды
Тіркеуші органның басшысы
_______________________________
(ТАӘА)
___________________
(қолы)
М.П.
Нысан
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген қайтыс болу туралы мәліметтерді (белгі қоюды ) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізу туралы ХАБАРЛАМА
20___ ж. "___" ______________
№ _____________
Осы арқылы шет мемлекеттің құзыретті органы берген қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы ұсынылған шетелдік құжаттың негізінде
ТАӘА____________________________________________________
ЖСН _____________________________________________________
Туған күні_________________________________________________
қатысты Қазақстан Республикасының АХАЖ ЦЖ қайтыс болу туралы мәліметтер енгізілгенін хабарлаймыз.
Қайтыс болу туралы мәлімет:
Қайтыс болған күні "___" ______________ 20 _____ж.
Қайтыс болу туралы акт жазбасының күні мен нөмірі, тіркеу орны _________________________________________________________
_________________________________________________________
Қайтыс болу туралы құжаттың нөмірі, күні және кім бергені (шетелдік куәлікті берген елдің және органның атауы) _________________________________________________________
АХАЖ ЦЖ мәлімет енгізілген күн _________________________________________________________
Осы хабарлама Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының цифрлық жүйелерінде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеудің шетелдік құжаттың болуы туралы мәліметтердің көрсетілуін растайды
Тіркеуші органның басшысы
_______________________________
(ТАӘА.)
___________________
(қолы)
М.П.
Нысан
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелген некені бұзу туралы мәліметтерді (белгі қоюды ) азаматтық хал актілерін тіркеудің цифрлық жүйесіне енгізу туралы ХАБАРЛАМА
20___ ж. "___" ______________
№ _____________
Осы арқылы шет мемлекеттің құзыретті органы берген неке бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы ұсынылған шетелдік куәліктің негізінде
______________________________________________________________
(ТАӘА, ЖСН, туған күні, азаматтығы)
______________________________________________________________
(ТАӘА, ЖСН, туған күні, азаматтығы )
Қазақстан Республикасының АХАЖ ЦЖ некені бұзу туралы мәліметтер енгізілгенін хабарлаймыз.
Некені бұзу туралы мәлімет:
Некені бұзу туралы акт жазбасының күні мен нөмірі, тіркеу орны
______________________________________________________________
Некені бұзу туралы куәліктің нөмірі, күні және кім бергені (шетелдік куәлікті берген елдің және органның атауы)
_______________________________________________________________
АХАЖ ЦЖ мәлімет енгізілген күн__________________________
"Цифрлық Үкімет" (egov.kz) порталындағы қызмет алушының жеке кабинетінде мәліметтер
Осы хабарлама Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының цифрлық жүйелерінде неке бұзуды мемлекеттік тіркеудің шетелдік куәлігінің болуы туралы мәліметтердің көрсетілуін растайды
Тіркеуші органның басшысы
_______________________________
(ТАӘА )
___________________
(қолы)
М.П.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі