Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 28 шілдедегі № 439/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 шілдеде № 39449 болып тіркелді
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 13-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрі
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 439/НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 13-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) екі өлшемді штрихкод (Quick Response code) (бұдан әрі – QR-код) – цифрлық құжатқа қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін цифрлық құжаттар сервисі қалыптастыратын QR-код;
2) қысқа код – цифрлық құжатқа қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін цифрлық құжаттар сервисі қалыптастыратын алты таңбалы код;
3) үшінші тұлға – субъект, меншік иесі және (немесе) оператор болып табылмайтын, бірақ олармен (онымен) дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау жөніндегі мән-жайлармен немесе құқықтық қатынастармен байланысты тұлға;

Об утверждении Правил отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 28 июля 2026 года № 439/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2026 года № 39449
В соответствии с подпунктом 13-4) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 28 июля 2026 года
№ 439/НҚ
Правила отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13-4) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) двумерный штрихкод (Quick Response code) (далее – QR-код) – QR-код, сгенерированный сервисом цифровых документов для предоставления доступа к цифровому документу;
2) короткий код – шестизначный код, сгенерированный сервисом цифровых документов для предоставления доступа к цифровому документу;
3) третье лицо – лицо, не являющееся субъектом, собственником и (или) оператором, но связанное с ними (ним) обстоятельствами или правоотношениями по сбору, обработке и защите персональных данных;

4) цифрлық жүйе – цифрлық деректерді құруды, жинауды, өңдеуді, сақтауды және таратуды қамтамасыз ету мақсатында цифрлық инфрақұрылым объектілерін пайдаланатын, сондай-ақ цифрлық орта субъектілерінің өзара іс-қимылын автоматтандыратын және (немесе) цифрлық ортада қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін функционалдық байланысты цифрлық ресурстар кешені;
5) цифрлық құжат – сұрау салу немесе ұсыну кезінде ұлттық тіркелімдерде қамтылған деректер негізінде цифрлық ортада қалыптастырылатын анық мәліметтерді материалдық емес цифрлық ұсыну;
6) цифрлық құжаттар сервисі (бұдан әрі – сервис) – операторға бекітілген және мемлекеттік органдардың және (немесе) өзге де ұйымдардың цифрлық жүйелерінде қамтылған мәліметтер негізінде жасалатын цифрлық құжаттарды қалыптастыруға, көрсетуге, сақтауға және пайдалануға арналған "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылым объектісі;
7) цифрлық объектілерді пайдаланушы (бұдан әрі – пайдаланушы) – нақты функцияны және (немесе) міндетті орындау үшін цифрлық объектілерді пайдаланатын жеке немесе заңды тұлғалар;
8) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – цифрландыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) "цифрлық үкіметтің" мобильдік қосымшасы (бұдан әрі – мобильдік қосымша) – ұялы байланыс абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған, ұялы байланыс пен Интернет арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге және электрондық нысанда көрсетілетін өзге де қызметтерге қол жеткізуді ұсынатын бағдарламалық өнім;
10) электрондық құжат – анықтығын, тиесілілігін және өзгермейтіндігін растау электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен қамтамасыз етілген цифрлық жазба;
11) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
2-тарау. Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету тәртібі
3. Электрондық құжатты көрсету пайдаланушының мобильдік қосымшада сәйкестендіруден және авторландырудан өтуінен басталады.
Сәйкестендіруден өткеннен кейін пайдаланушы электрондық құжатты көрсетуге сұрау салуды жолдайды.
4. Электрондық құжатты көрсету мемлекеттік органдардың және (немесе) тиісті электрондық құжатты қалыптастыру көзі болып табылатын өзге де ұйымдардың цифрлық жүйелерінде қамтылған мәліметтер негізінде сервис арқылы жүзеге асырылады.

4) цифровая система – функционально связанный комплекс цифровых ресурсов, использующий объекты цифровой инфраструктуры с целью обеспечения создания, сбора, обработки, хранения и распространения цифровых данных, а также автоматизирующий взаимодействие субъектов цифровой среды и (или) обеспечивающий оказание услуг в цифровой среде;
5) цифровой документ – нематериальное цифровое представление достоверных сведений, формируемое в цифровой среде на основании данных, содержащихся в национальных регистрах, в момент запроса или предъявления;
6) сервис цифровых документов (далее – сервис) – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для формирования, отображения, хранения и использования цифровых документов, создаваемых на основании сведений, содержащихся в цифровых системах государственных органов и (или) иных организаций;
7) пользователь цифровых объектов (далее – пользователь) – физические или юридические лица, использующие цифровые объекты для выполнения конкретной функции и (или) задачи;
8) уполномоченный орган в сфере цифровизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации;
9) мобильное приложение "цифрового правительства" (далее – мобильное приложение) – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
10) электронный документ – цифровая запись, подтверждение достоверности, принадлежности и неизменности которой обеспечено с помощью электронной цифровой подписи;
11) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок отображения электронных документов в сервисе цифровых документов
3. Отображение электронного документа начинается с прохождения пользователем идентификации и авторизации в мобильном приложении.
После прохождения идентификации пользователь направляет запрос на отображение электронного документа.
4. Отображение электронного документа осуществляется посредством сервиса на основании сведений, содержащихся в цифровых системах государственных органов и (или) иных организаций, являющихся источниками формирования соответствующего электронного документа.

Электрондық құжаттарды көрсетуді қамтамасыз ету, оларды цифрлық жүйе арқылы тексеру және пайдалану мақсатында цифрлық жүйелердің сервиспен интеграциялық өзара іс-қимылы Премьер-Министрдің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шілдедегі № 368/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 39199 болып тіркелген) "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Интеграция болмаған жағдайда электрондық құжат көрсетілмейді.
5. Электрондық құжатты көрсетуге сұрау салуды жіберу және оны өңдеу нәтижесін алу абоненттік ұялы байланыс құрылғысын және (немесе) цифрлық жүйені пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
3-тарау. Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды пайдалану тәртібі
6. Сервисте қолжетімді электрондық құжаттар Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен тең болады.
7. Электрондық құжатты пайдалану пайдаланушы мобильдік қосымшада сәйкестендіруден және авторландырудан өткеннен кейін оны сервис арқылы ұсыну жолымен жүзеге асырылады. Электрондық құжатты үшінші тұлғаға беру (ұсыну) мобильдік қосымшаның функционалы арқылы, оның ішінде QR-код, қысқа код немесе сервисте көзделген өзге де тәсілдер арқылы жүзеге асырылады.
Сәйкестендіруден және авторландырудан өткеннен кейін пайдаланушы сервис арқылы пайдалану үшін қажетті электрондық құжатты таңдайды.
Үшінші тұлғалардың электрондық құжатқа қол жеткізуі сервис арқылы берілген пайдаланушының келісімі негізінде жүзеге асырылады.
Электрондық құжатты үшінші тұлғаға ұсыну мақсатында сервис пайдаланушының сұрау салуы бойынша уақытша қол жеткізуге арналған QR-кодты немесе қысқа кодты қалыптастырады.
QR-кодтың немесе қысқа кодтың қолданылу мерзімі бір минуттан аспайды.
8. QR-кодты сканерлеу немесе қысқа кодты енгізу арқылы цифрлық жүйе сервиске электрондық құжатты көрсетуге сұрау салуды жібереді.
Сервис сұрау салу параметрлерінің дұрыстығын, пайдаланушының келісімінің болуын және электрондық құжаттың өзектілігін тексергеннен кейін электрондық құжатты көрсетеді.
Сәйкессіздік анықталған жағдайда қол жеткізу ұсынылмайды.
9. Пайдаланушының келісімін растау "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында көзделген сәйкестендіру тәсілдерінің бірімен жүзеге асырылады.
10. Құжат пайдаланушысының келісімі веб-порталда тіркелген пайдаланушының абоненттік ұялы байланыс нөміріне SMS-хабарлама арқылы жіберілген қысқа кодты ұсыну және оны пайдаланушының үшінші тұлғаға беруі арқылы ұсынылған жағдайда үшінші тұлғалар сервистен электрондық құжаттарды интеграция арқылы алады.

Интеграционное взаимодействие цифровых систем с сервисом осуществляется в соответствии с Правилами интеграции цифровых объектов "цифрового правительства", утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития от 1 июля 2026 года № 368/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 39199), в целях обеспечения отображения электронных документов, их проверки и использования посредством цифровых систем.
При отсутствии интеграции, электронный документ не отображается.
5. Направление запроса на отображение электронного документа и получение результата его обработки осуществляются посредством использования абонентского устройства сотовой связи и (или) цифровой системы.
Глава 3. Порядок использования электронных документов в сервисе цифровых документов
6. Электронные документы, доступные в сервисе, равнозначны подписанным документам на бумажном носителе в соответствии с пунктом 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
7. Использование электронного документа осуществляется путем его предоставления пользователем посредством сервиса после прохождения идентификации и авторизации в мобильном приложении. Передача (предоставление) электронного документа третьему лицу осуществляется с использованием функционала мобильного приложения, в том числе посредством QR-кода, короткого кода либо иными способами, предусмотренными сервисом.
После прохождения идентификации и авторизации пользователь выбирает посредством сервиса электронный документ, необходимый для использования.
Доступ третьих лиц к электронному документу осуществляется на основании согласия пользователя, предоставленного посредством сервиса.
В целях предоставления электронного документа третьему лицу сервис по запросу пользователя формирует QR-код либо короткий код, предназначенный для временного доступа.
Срок действия QR-кода либо короткого кода не превышает одной минуты.
8. Посредством сканирования QR-кода либо ввода короткого кода цифровая система направляет в сервис запрос на отображение электронного документа.
Сервис отображает электронный документ после проверки корректности параметров запроса, наличия согласия пользователя и актуальности электронного документа.
В случае выявления несоответствия доступ не предоставляется.
9. Подтверждение согласия пользователя осуществляется одним из способов идентификации, предусмотренных в статье 10 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
10. Третьи лица получают электронные документы из сервиса посредством интеграции при условии согласия пользователя документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем предоставления короткого кода, направленного посредством SMS-сообщения, и его передачи третьему лицу пользователем.

11. Жеке басты куәландыратын электрондық құжаттар төлем және қаржылық қызметтерді алу кезінде пайдаланушының келісімі негізінде сервис арқылы ұсынылады және пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрі
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 439/НҚ Бұйрыққа қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 352/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21329 болып тіркелген).
2. "Цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжаттарды қалыптастыру, тексеру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 352/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 367/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №30027 болып тіркелген).
3. "Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 352/НҚ бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 19 наурыздағы № 170/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №34175 болып тіркелген).

11. Электронные документы, удостоверяющие личность, предоставляются и используются посредством сервиса на основании согласия пользователя при получении платежных и финансовых услуг.
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 28 июля 2026 года
№ 439/НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 352/НҚ "Об утверждении Правил отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №21329).
2. Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № 367/НҚ "О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 352/НҚ "Об утверждении Правил формирования, проверки и использования электронных документов с применением сервиса цифровых документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30027).
3. Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 марта 2024 года № 170/НҚ "О внесении дополнения в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 352/НҚ "Об утверждении Правил отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34175).