"Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қарашадағы № ҚР ДСМ-187/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 27 шiлдедегi № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 шiлдеде № 39437 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қарашадағы № ҚР ДСМ-187/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 54) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрілік саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 27 шілдедегі
№ 84 Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 9 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-187/2020
бұйрығымен
бекітілген
Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 54) тармақшасына сәйкес әзірленді және келісімшарттық фракциялау жөніндегі ұйымдардың өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-187/2020 "Об утверждении правил взаимодействия по контрактному фракционированию"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 июля 2026 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2026 года № 39437
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-187/2020 "Об утверждении правил взаимодействия по контрактному фракционированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21617) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 54) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила взаимодействия по контрактному фракционированию, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту лекарственной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2026 года № 84
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-187/2020
Правила взаимодействия по контрактному фракционированию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила взаимодействия по контрактному фракционированию (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 54) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения Республики Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок взаимодействия организаций по контрактному фракционированию.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бірыңғай дистрибьютор – қызметін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде Кодекстің 247-бабына сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) бірыңғай дистрибьютордың сатып алу бағасы – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттардың, сондай-ақ медициналық бұйымдардың шекті бағалары мен үстеме бағаларын реттеу және қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-247/2020 бұйрығындағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21766 болып тіркелді) өлшемшарттар қолдануды ескере отырып, есептелетін бірыңғай дистрибьютордың сатып алу бағасы;
3) дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауы – дәрілік заттың Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған атауы (бұдан әрі – халықаралық патенттелмеген атауы);
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) келісімшарттық фракциялау – Қазақстан Республикасының халқын қан препараттарымен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында дайындалған қан плазмасын шетелдік өндірушінің зауыттарында плазмалық қан препараттарын өндіру үшін шетелге жіберу;
6) келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын өндірудің және берудің ұзақ мерзімді шарты – бірыңғай дистрибьютор фракционатормен плазмалық қан препараттарын өндіруге және беруге үш жылға дейін ұзарту құқығымен он жылға дейінгі мерзімге жасасатын азаматтық-құқықтық шарт (бұдан әрі – ұзақ мерзімді шарт);
7) плазма – арнаулы элементтер өлшенген қанның сұйық бөлігі;
8) плазма дайындаушылар – қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары;
9) плазмалық қан препараттары – қан плазмасын өңдеу кезінде алынған құрамында биологиялық заттар бар дәрілік заттар;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) единый дистрибьютор – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования в соответствии со статьей 247 Кодекса;
2) цена закупа единого дистрибьютора – цена закупа единого дистрибьютора, рассчитываемая с учетом применения критериев, содержащихся в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-247/2020 "Об утверждении правил регулирования, формирования предельных цен и наценки на лекарственные средства, а также медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21766);
3) международное непатентованное наименование лекарственного средства – название лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения (далее – международное непатентованное наименование);
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
5) контрактное фракционирование – направление плазмы крови, заготовленных в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови Республики Казахстан, за рубеж для производства плазменных препаратов крови на заводах иностранного производителя с целью обеспечения населения Республики Казахстан препаратами крови;
6) долгосрочный договор на производство и поставку плазменных препаратов крови в рамках контрактного фракционирования – гражданско-правовой договор, заключаемый единым дистрибьютором с фракционатором на производство и поставку плазменных препаратов крови сроком до десяти лет с правом продления до трех лет (далее – долгосрочный договор);
7) плазма – жидкая часть крови, в которой взвешены форменные элементы;
8) заготовители плазмы – государственные организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
9) плазменные препараты крови – лекарственные средства, содержащие биологические вещества, полученные при переработке плазмы крови;

10) плазмалық қан препараттарының шығымы – фракциялау үдерісінде бір литр плазмадан алынатын әрбір атауы бойынша плазмалық қан препараттарының мөлшері;
11) плазманы беру шарты – фракционатордың плазма дайындаушымен, келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын берудің ұзақ мерзімді шартының бөлігі болып табылмайтын, фракционатордың плазмалық қан препараттарын өндіру үшін плазманы сатып алу туралы жасалатын шарты;
12) негізгі плазма дайындаушысы – Қазақстан Республикасының қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымы;
13) сарапшы – ұсынылатын плазмалық қан препараттарындағы сипаттамалардың сатып алу хабарландыру шарттарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы сараптамалық қорытындыны беру үшін арнайы және (немесе) техникалық білімі, кемінде бес жыл тәжірибесі және тиісті бейін бойынша құжаттармен (дипломдар, сертификаттар, куәліктер және басқа да құжаттармен) расталатын біліктілігі бар өтеусіз негізде бірыңғай дистрибьютормен тартылатын жеке тұлға;
14) фракционатор – плазмалық қан препараттарын шетелдік өндіруші-зауыт.
2-тарау. Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібі
3. Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимылды мынадай ұйымдар жүзеге асырады:
1) уәкілетті орган;
2) плазма дайындаушылар;
3) фракционатор;
4) бірыңғай дистрибьютор;
5) плазманың негізгі дайындаушысы.
4. Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібі және өзара іс-қимыл кезеңдерін іске асыру мерзімдері:
1) плазма дайындаушылар ұзақ мерзімді шарт жасалатын жылдың алдындағы жылдың бірінші қарашасына дейінгі мерзімде (бұдан әрі – жоспарлау жылы) плазманың негізгі дайындаушысына плазманы дайындаудың жоспарланатын көлемі және плазманың жоспарлау жылындағы құны туралы ақпарат жібереді;
2) плазманың негізгі дайындаушысы жоспарлау жылының бірінші желтоқсанына дейінгі мерзімде бірыңғай дистрибьюторға қан плазмасының жоспарланатын көлемі және оның техникалық сипаттамалары (келісімшарттық фракциялауға берілетін плазма үшін тестіленетін трансфузиялық инфекциялардың тізбесі) және плазмалық препараттарды кейіннен өндіру үшін инфляцияны ескере отырып, плазманың ұзақ мерзімді шарттың толық әрекет ету мерзіміндегі болжамды құны туралы жиынтық ақпарат жібереді;
3) бірыңғай дистрибьютор жоспарлау жылынан кейінгі жылдың ішінде фракционаторды іріктеу жөніндегі конкурстық рәсімдердің негізінде ұзақ мерзімді шарт жасасады;
4) фракционатор ұзақ мерзімді шарт негізінде және ұзақ мерзімді шартты іске асыру графигіне сәйкес плазманы дайындау және сақтау процесінің "Қанды, оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу номенклатураларын, қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ-140/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21478 болып тіркелді) талаптарына және фракционатор белгілеген қан мен оның компоненттерін дайындау сапасына қойылатын талаптарына сәйкестігін анықтау үшін плазма дайындаушыларға бағалау жүргізуді ұйымдастырады;

10) выход плазменных препаратов крови – количество плазменных препаратов крови по каждому наименованию, получаемых из одного литра плазмы в процессе фракционирования;
11) договор поставки плазмы – договор, заключаемый фракционатором с заготовителями плазмы, не являющийся частью долгосрочного договора поставки плазменных препаратов крови в рамках контрактного фракционирования, на приобретение фракционатором плазмы для производства плазменных препаратов крови;
12) основной заготовитель плазмы – республиканская государственная организация здравоохранения, осуществляющая деятельность в сфере службы крови Республики Казахстан;
13) эксперт – физическое лицо, обладающее специальными и (или) техническими познаниями, опытом не менее пяти лет и квалификацией по соответствующему профилю, подтверждаемыми соответствующими документами (дипломами, сертификатами, свидетельствами и другими документами), привлекаемое единым дистрибьютором на безвозмездной основе для дачи экспертного заключения о соответствии или несоответствии характеристики предлагаемого плазменного препарата крови условиям объявления;
14) фракционатор – зарубежный завод-производитель плазменных препаратов крови.
Глава 2. Порядок взаимодействия по контрактному фракционированию
3. Взаимодействие по контрактному фракционированию осуществляют следующие организации:
1) уполномоченный орган;
2) заготовители плазмы;
3) фракционатор;
4) единый дистрибьютор;
5) основной заготовитель плазмы.
4. Порядок взаимодействия по контрактному фракционированию и сроки реализации этапов взаимодействия:
1) заготовители плазмы в срок до первого ноября года, предшествующего году, в котором заключается долгосрочный договор (далее – год планирования), направляют основному заготовителю плазмы информацию о планируемых объемах заготовки плазмы и стоимость плазмы на год планирования;
2) основной заготовитель плазмы в срок до первого декабря года планирования направляет единому дистрибьютору сводную информацию о планируемых объемах плазмы крови и ее технические характеристики (перечень тестируемых трансфузионных инфекций для плазмы, передаваемой на контрактное фракционирование) и прогнозную стоимость плазмы с учетом инфляции для последующего производства плазменных препаратов на весь период действия долгосрочного договора;
3) единый дистрибьютор в течение года, следующего за годом планирования, заключает долгосрочный договор на основании конкурсных процедур по выбору фракционатора;
4) фракционатор на основании долгосрочного договора и в соответствии с графиком реализации долгосрочного договора организует оценку заготовителей плазмы для определения соответствия процесса заготовки и хранения плазмы требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ-140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови, ее компонентов, а также правил переливания крови, ее компонентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21478) и требованиям к качеству заготовки крови и ее компонентов, установленным фракционатором;

5) фракционатор ұзақ мерзімді шарт негізінде плазма дайындаушылармен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша плазманы беру шартын жасасады;
6) плазманың дайындаушылары қан плазмалық препараттарын өндіруге арналған плазманы дайындауды қамтамасыз етеді және жыл сайын бірінші қаңтар дейінгі мерзімде жүргізілген жұмыс туралы ақпаратты негізгі дайындаушыға ұсынады.
3-тарау. Келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу тәртібі
5. Ұзақ мерзімді шарттар жасасуға конкурсты өткізу басталғанға дейін бірыңғай дистрибьютор өз интернет-ресурсында конкурсқа әлеуетті қатысушы-фракционаторлардың ұсыныстарын жинақтау туралы хабарландыруды орналастырады.
Хабарландыруда бірыңғай дистрибьютор қан плазмасының жоспарланатын көлемін және кейіннен жылдар бойынша плазмалық препараттарды өндіру үшін плазманың болжамды құнын көрсетеді.
Әлеуетті фракционаторлар бірыңғай дистрибьюторға хабарландыруда көрсетілген электрондық пошта мекенжайына өндіруге жоспарланған плазмалық қан препараттарының тізбесін, сондай-ақ хабарландыруда көрсетілген плазма көлемінен қан плазмалық препараттарының шығуы туралы мәліметтерді қамтитын ұсыныстарды жібереді.
Бірыңғай дистрибьютор ұсыныстар негізінде техникалық сипаттамасы бар халықаралық патенттелмеген атауы бойынша плазмалық қан препараттары тізбесінің жобасын қалыптастырады және оны уәкілетті органға келісу үшін жібереді.
Әлеуетті фракционаторлар үшін тең жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында тізбеде әлеуетті фракционаторлар берген ұсыныстарға сәйкес плазмалық қан препараттарының ең аз шығымы көрсетіледі. Тізбеге барлық фракционатордың ұсыныстарына енгізілген препараттар ғана кіреді.
Уәкілетті орган "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-41 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22782 болып тіркелді) бекітілген Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярда плазмалық қан препараттарының бар-жоғын плазмалық қан препараттары тізбесінің жобасы келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярда ұсынылған плазмалық қан препараттары болмаған жағдайда уәкілетті орган плазмалық қан препараттары тізбесінің жобасын келісуден бас тартады және бірыңғай дистрибьюторға пысықтау үшін қайтарады.
Бірыңғай дистрибьютор 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ескертулерін жояды және уәкілетті органға қайта келісуге жібереді.
Бірыңғай дистрибьютор уәкілетті органмен келісілген плазмалық қан препараттары тізбесінің жобасын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей плазмалық қан препараттарының тізбесін бекітеді.

5) фракционатор на основании долгосрочного договора заключает с заготовителями плазмы договора поставки плазмы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
6) заготовители плазмы обеспечивают заготовку плазмы для производства плазменных препаратов крови и ежегодно в срок до первого января представляют информацию о проведенной работе основному заготовителю.
Глава 3. Порядок заключения долгосрочных договоров поставки плазменных препаратов крови в рамках контрактного фракционирования
5. До начала проведения конкурса на заключение долгосрочных договоров единый дистрибьютор размещает на своем интернет-ресурсе объявление о сборе предложений потенциальных участников конкурса – фракционаторов.
В объявлении единый дистрибьютор указывает планируемые объемы плазмы крови и прогнозную стоимость плазмы для последующего производства плазменных препаратов по годам.
Потенциальные фракционаторы направляют единому дистрибьютору на указанный в объявлении адрес электронной почты предложения, содержащие перечень планируемых к производству плазменных препаратов крови, а также сведения о выходе плазменных препаратов крови из объема плазмы, указанного в объявлении.
Единый дистрибьютор на основании предложений формирует проект перечня плазменных препаратов крови по международному непатентованному наименованию с технической характеристикой и направляет его на согласование уполномоченному органу.
В целях обеспечения равных условий для потенциальных фракционаторов в перечне указывается минимальный выход плазменных препаратов крови, согласно предложениям, поданным потенциальными фракционаторами. В перечень включаются только те препараты, которые вошли в предложения всех фракционаторов.
Уполномоченный орган рассматривает проект перечня плазменных препаратов крови в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления на наличие плазменных препаратов крови в Казахстанском национальном лекарственном формуляре, утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2021 года № ҚР ДСМ-41 "Об утверждении Казахстанского национального лекарственного формуляра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22782).
В случае отсутствия в Казахстанском национальном лекарственном формуляре представленных плазменных препаратов крови уполномоченный орган отказывает в согласовании проекта перечня плазменных препаратов крови и возвращает на доработку единому дистрибьютору.
Единый дистрибьютор в течение 3 (трех) рабочих дней устраняет замечания уполномоченного органа и направляет на повторное согласование в уполномоченный орган.
Единый дистрибьютор утверждает перечень плазменных препаратов крови не позднее 2 (двух) рабочих дней с момента получения согласованного уполномоченным органом проекта перечня плазменных препаратов крови.

6. Бірыңғай дистрибьютор плазмалық қан препараттарының тізбесі бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында ұзақ мерзімді шарттар жасасуға конкурс өткізу туралы қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыруды жария етеді.
7. Ұзақ мерзімді шарт жасасу үшін фракционаторды таңдау екі кезеңдік конкурс тәсілімен жүзеге асырылады.
Конкурстың бірінші кезеңінде фракционаторлардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін бағалау жүргізіледі, екінші кезеңде рұқсат етілген фракционаторлар арасында аукцион өткізіледі.
8. Ұзақ мерзімді шарт жасасу конкурсын өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерден тұрады:
1) бірыңғай дистрибьютордың атауы, заңды мекенжайы, электрондық поштасы және банктік деректемелері;
2) фракциялауға жататын плазманың жылдар бойынша көлемі және жылдар бойынша болжамды бағалары;
3) халықаралық патенттелмеген атауы, техникалық сипаттамасы көрсетілген плазмалық қан препараттарының тізбесі мен саны;
4) өтінімдерді қабылдау аяқталатын күні мен уақыты;
5) конкурс осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген плазманың жарияланған көлемінен алынған плазмалық қан препараттарының барлық тізбесіне бір лотпен өткізу туралы шарты.
Фракционаторлардың конкурсқа қатысу өтінімдердін қабылдау бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында конкурсты өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
9. Фракционатор бірыңғай дистрибьюторға қосымшаларымен ұзақ мерзімді шартты жасасу ниеті туралы өтінім ұсынады:
1) фракционатордың шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын құжаттың не фракционатордың Қазақстан Республикасының аумағында өкілдігі (филиалы) болса, онда өкілдікті (филиал) мемлекеттік тіркеу туралы анықтамасы және өкілдік (филиал) туралы ереженің көшірмесі;
2) дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру және (немесе) өткізу құқығын растайтын құжат: рұқсат беру (лицензия), GMP сертификаттары;
3) фракционатор өкілінің сатып алуға қатысуға өкілеттігі туралы құжаты;
4) ұзақ мерзімді шарт жасасуға конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген техникалық сипаттамаға сәйкес келетін саудалық атауы, техникалық сипаттамасы көрсетілген плазмалық қан препараттарының тізбесі;
5) плазмалық қан препараттарына арналған тіркеу куәлігі;
6) плазмалық қан препараттарын берген кезде бастапқы бағалық жеңілдігі.
Осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қазақ және (немесе) орыс тілдерінде нотариат куәландырыған аудармасымен заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмелер түрінде ұсынылады.

6. Единый дистрибьютор не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения перечня плазменных препаратов крови публикует объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочных договоров на интернет-ресурсе единого дистрибьютора на казахском и русском языках.
7. Выбор фракционатора для заключения долгосрочного договора осуществляется способом двухэтапного конкурса.
На первом этапе конкурса проводится оценка соответствия фракционаторов требованиям настоящих Правил, на втором этапе проводится аукцион среди допущенных фракционаторов.
8. Объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора содержит следующие сведения:
1) наименование, юридический адрес, адрес электронной почты и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
2) объем плазмы, подлежащей фракционированию по годам и прогнозные цены по годам;
3) перечень и количество плазменных препаратов крови с указанием международного непатентованного наименования, технической характеристики;
4) дату и время окончания приема заявок;
5) условие о том, что конкурс проводится одним лотом на весь перечень плазменных препаратов крови из объявленного объема плазмы, указанного в подпункте 2) настоящего пункта.
Прием заявок фракционаторов на участие в конкурсе осуществляется в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты размещения объявления о проведении конкурса на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.
9. Фракционатор представляет единому дистрибьютору в бумажном виде заявку о намерении заключить долгосрочный договор с приложением:
1) документа, подтверждающего, что фракционатор является юридическим лицом по законодательству иностранного государства либо если фракционатор имеет представительство (филиал) на территории Республики Казахстан, то справку о государственной регистрации представительства (филиала) и копию положения о представительстве (филиале);
2) документа, подтверждающего право на производство и (или) реализацию лекарственных средств и (или) медицинских изделий: разрешение (лицензия), сертификаты GMP;
3) документа о полномочиях представителя фракционатора на участие в закупе;
4) перечня плазменных препаратов крови с указанием торгового наименования, технической характеристики, соответствующей технической характеристике, указанной в объявлении о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора;
5) регистрационного удостоверения на плазменные препараты крови;
6) первоначальной ценовой скидки при поставке плазменных препаратов крови.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, представляются в виде легализованных или апостилированных копий с нотариально удостоверенным переводом на казахский и (или) русский языки.

10. Ұзақ мерзімді шарттар жасасу конкурсын өткізу үшін бірыңғай дистрибьютор конкурстық комиссияны (бұдан әрі – комиссия) қалыптастырады және оның құрамын бірыңғай дистрибьютордық қызметкерлерінен бекітеді.
11. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде бес адамды құрайды және төрағадан, төрағаның орынбасарынан және мүшелерден тұрады. Бірыңғай дистрибьютордың басшысы комиссия төрағасы болып тағайындалады. Комиссия төрағасының орынбасары бірыңғай дистрибьютордың қызметкерлерінен белгіленеді. Комиссия төрағасы болмаған кезде оның функцияларын орынбасары атқарады.
12. Комиссия ұзақ мерзімді шарт жасасқан немесе ұзақ мерзімді шарт жасасу конкурсы өткізілмеген деп танылған сәттен бастап өз қызметін тоқтатады.
13. Комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютор қызметкерлері қатарынан тағайындалады, комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешімдер қабылдаған кезде дауыс беруге құқығы жоқ, ол мыналарды уақтылы қамтамасыз етеді:
1) әлеуетті фракционаторлардан өтінімдер қабылдау және өтінімдерді тіркеу журналына уақытын көрсете отырып, жазба жүргізу;
2) өтінімдерді комиссияның қарауына ұсыну;
3) комиссия отырыстарының хаттамаларын ресімдеу;
4) бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында комиссия отырыстарының хаттамаларын жариялау;
5) бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында конкурс қорытындылары туралы ақпарат жариялау.
14. Комиссияның барлық шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оған қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының елеулі бөлігі дауыс берген кезде, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасы немесе ол болмаған кезде төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
15. Комиссия арнайы білімді және (немесе) техникалық білімді талап ететін мәселелер бойынша өтінімнің конкурс талаптарына сәйкестігін бағалау үшін тиісті салалардағы сарапшыны (сарапшылар) тартады.
Комиссия мүшелері мен сарапшылар өтінімдерді бағалау басталғанға дейін мүдделер қақтығысының жоқтығы туралы декларацияға қол қояды.
16. Сараптамалық қорытынды ұсынымдық сипатта болады.
17. Сарапшы және комиссия мүшелері:
конкурс нәтижелеріне мүдделі;
бірыңғай дистрибьютордың қызметкерлерімен, конкурстық комиссия мүшелерімен, сондай-ақ, фракционаторлардың өкілдерімен туыс (жақын туыстық, ерлі-зайыптылар, жекжаты);
соңғы екі жыл ішінде конкурсқа қатысып отырған ұйымдардың қазіргі немесе бұрыңғы қызметкерлері бола алмайды.
18. Комиссия ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкес келмегенін анықтаған жағдайда мұндай фракционаторларға комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында ескертулер хаттамасын орналастырған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ескертулерді жою үшін өтінімдерге толықтырулар енгізу құқығын береді.

10. Для проведения конкурса на заключение долгосрочных договоров единый дистрибьютор создает конкурсную комиссию (далее – комиссия) и утверждает ее состав из работников единого дистрибьютора.
11. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек и состоит из председателя, заместителя председателя и членов. Председателем комиссии определяется руководитель единого дистрибьютора. Заместитель председателя комиссии определяется из работников единого дистрибьютора. Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет заместитель.
12. Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения долгосрочного договора либо признания несостоявшимся конкурса на заключение долгосрочного договора.
13. Секретарь комиссии назначается из числа работников единого дистрибьютора, не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений, который своевременно обеспечивает:
1) принятие от потенциальных фракционаторов заявок и проведение записи в журнале регистрации заявок с указанием времени;
2) представление заявок на рассмотрение комиссии;
3) оформление протоколов заседаний комиссии;
4) публикацию на интернет-ресурсе единого дистрибьютора протоколов заседаний комиссий;
5) публикацию на интернет-ресурсе единого дистрибьютора информации об итогах конкурса.
14. Все решения комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии. При равенстве голосов, принятым считается решение, за которое проголосовали председатель комиссии или, при его отсутствии заместитель председателя.
15. Комиссия привлекает эксперта (экспертов) для оценки соответствия заявки требованиям конкурса по вопросам, требующим специальных знаний и (или) технических познаний.
Члены комиссии и эксперты подписывают декларацию об отсутствии конфликта интересов, до начала оценки заявок.
16. Экспертное заключение носит рекомендательный характер.
17. Эксперт и члены комиссии не могут:
быть заинтересованными в результатах конкурса;
состоять в родстве (близкое родство, супружество, свойства) с сотрудниками единого дистрибьютора, членами конкурсной комиссии, а также представителями фракционаторов;
быть действующими или бывшими сотрудниками организаций, участвующих в конкурсе, в течении последних двух лет.
18. Комиссия в случае выявления несоответствия представленных документов требованиям пункта 9 настоящих Правил предоставляет таким фракционаторам право дополнить заявки для устранения замечаний в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня размещения секретарем комиссии протокола замечаний на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.

19. Егер өтінімге толықтырулар ұсынылған құжаттарды осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкес келтірмеген жағдайда, онда фракционатордың өтінімі бірыңғай дистрибьютор комиссиясының шешімі бойынша конкурсқа қатысудан бас тартылады.
20. Өтінімдерге толықтыруларды осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына ұсынылған құжаттардың сәйкестігіне қарау қорытындылары бойынша комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарау қорытындылары хаттамасына қол қояды.
21. Егер өтінімдерді қараудың нәтижелері бойынша осы Қағидалардың талаптарына сәйкес өтінімді бір ғана фракционатор берген жағдайда онымен ұзақ мерзімді шарт жасалады. Егер екі және одан да көп өтінім осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп танылған жағдайда бірыңғай дистрибьютордың комиссиясы жіберілген фракционаторлардың арасында аукцион өткізеді.
Аукцион жиынтық құнын ескере отырып, келісімшарттық фракциялау шеңберінде өндіріліп, берілетін плазмалық қан препараттарының барлық көлеміне қосымша жеңілдік алу мақсатында өткізіледі.
22. Аукцион қарау қорытындылары хаттамасына қол қойылғаннан кейінгі келесі жұмыс күні жұмыс уақытының сағат 15.00-де басталады.
23. Комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында аукционды өткізудің уақыты мен күні туралы хабарландыруды орналастырады.
24. Аукцион бейнеконференцбайланыс құралдары пайдаланыла отырып, өткізіледі.
Комиссия хатшысы аукцион басталғанға дейін 24 сағаттан кешіктірмей өтінімде көрсетілген конкурс қатысушыларының электрондық пошталарына аукционға қатысу сілтемесін жібереді.
Бейнеконференцбайланысын пайдалана отырып, аукционға қатысу тегін болып табылады және фракционатордың атауы және фракционатордың уәкілетті өкілінің деректері бойынша сәйкестендіруден өтуі арқылы расталады.
Аукционды өткізу кемінде 36 (отыз алты) ай сақталатын аудио/бейнежазбаға тіркеледі.
Аукционның аудио/бейнежазбасының көшірмесі қатысушыға жазбаша сұранымы бойынша беріледі.
25. Аукцион басталғанға дейін комиссия хатшысы конкурсқа қатысушылар ұсынған жоспарлау жылына бірыңғай дистрибьютордың сатып алу бағасынан бастапқы бағалық жеңілдіктерді және конкурсқа қатысушының анағұрлым жоғары бастапқы бағалық жеңілдігін жариялайды.
Аукцион аукционға қатысушылардың анағұрлым жоғары бастапқы бағалық жеңілдігін дәйекті түрде ұлғайту жолымен өткізіледі.
Аукцион қадамы қатысушының аукцион басталған немесе бәсекелес бағалық жеңілдігі берілген сәттен бастап 5 (бес) минут ішінде анағұрлым жоғары бастапқы бағалық жеңілдігін ұлғайту мүмкіндігін білдіреді.
26. Аукционның ең төмен қадамы 1 (бір) пайызды құрайды. Аукциондағы қадамдар саны шектелмейді.
Аукцион анағұрлым жоғары түпкілікті бағалық жеңілдікті ұсынған конкурсқа қатысушы анықталғанға дейін өткізіледі.
Егер бағалық жеңілдігі бірдей болса, онда конкурсқа қатысу өтінімін бірінші болып берген фракционатор аукцион жеңімпазы болып танылады.
Аукцион қорытындылары бойынша аукцион қорытындыларының хаттамасы қалыптастырылады, онда:

19. В случае, если дополнения к заявке не привели к соответствию представленных документов требованиям пункта 9 настоящих Правил, то заявка фракционатора по решению комиссии единого дистрибьютора отклоняется от участия в конкурсе.
20. По итогам рассмотрения дополнений к заявкам на соответствие представленных документов требованиям пункта 9 настоящих Правил комиссия подписывает протокол итогов рассмотрения в течение 5 (пяти) рабочих дней.
21. В случае, если по результатам рассмотрения заявок только один фракционатор подал заявку, соответствующую требованиям настоящих Правил, с ним заключается долгосрочный договор. В случае, если две и более заявки признаны соответствующими требованиям настоящих Правил, комиссией единого дистрибьютора проводится аукцион среди допущенных фракционаторов.
Аукцион проводится с целью получения дополнительной скидки на весь объем поставляемых плазменных препаратов крови, производимых в рамках контрактного фракционирования с учетом совокупной стоимости.
22. Аукцион начинается на следующий рабочий день после подписания протокола итогов рассмотрения в 15.00 часов рабочего дня.
23. Секретарь комиссии размещает на интернет-ресурсе единого дистрибьютора объявление о дате и времени проведения аукциона.
24. Аукцион проводится с использованием средств видеоконференцсвязи.
Секретарь комиссии направляет ссылку для участия в аукционе на электронные адреса участников конкурса, указанные в заявке, не позднее чем за 24 часа до начала аукциона.
Участие в аукционе с использованием видеоконференцсвязи является бесплатным и подтверждается посредством прохождения идентификации по наименованию фракционатора и данных уполномоченного представителя фракционатора.
Проведение аукциона фиксируется аудио/видеозаписью, которая хранится не менее 36 (тридцати шести) месяцев.
Копия аудио/видеозаписи аукциона предоставляется участнику по письменному запросу.
25. До начала аукциона секретарь комиссии оглашает первоначальные ценовые скидки от цены закупа единого дистрибьютора на год планирования, предоставленные участниками конкурса, и наибольшую первоначальную ценовую скидку участника конкурса.
Аукцион проводится путем последовательного увеличения наибольшей первоначальной ценовой скидки участниками аукциона.
Шаг аукциона представляет собой возможность участника увеличить наибольшую первоначальную ценовую скидку в течение 5 (пяти) минут с момента объявления начала аукциона или подачи ценовой скидки конкурентом.
26. Минимальный шаг аукциона составляет 1 (один) процент. Количество шагов в аукционе не ограничивается.
Аукцион проводится до определения участника конкурса, предоставившего наибольшую окончательную ценовую скидку.
Если ценовые скидки будут одинаковыми, то победителем аукциона признается фракционатор, первым подавшим заявку на участие в конкурсе.
По итогам аукциона формируется протокол итогов аукциона, в котором указывается:

1) аукцион өткізілген күні мен уақыты;
2) аукционға қатысқан фракционаторлардың атауы және олардың жеңілдіктер мөлшері;
3) анағұрлым жоғары бастапқы бағалық жеңілдігін және жеңілдік мөлшерін ұсынған фракционатордың атауы;
4) ұзақ мерзімді шарт жасалатын конкурс жеңімпазының атауы және оның жеңілдік мөлшері;
5) көлемі бойынша келесі бағалық жеңілдікті ұсынған фракционатордың атауы және жеңілдік мөлшері көрсетіледі.
Аукцион қорытындыларының хаттамасына аукционның аудио/бейнежазбасы қоса беріледі.
Комиссия хатшысы аукцион қорытындылары туралы хаттаманы бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында орналастырады.
27. Бірыңғай дистрибьютор аукцион қорытындыларының хаттамасына қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ұзақ мерзімді шартты жібереді.
Жеңімпаз ұзақ мерзімді шартты алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұзақ мерзімді шартқа қол қояды.
Аукцион жеңімпазы белгіленген мерзімде ұзақ мерзімді шарт жасасудан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда жеңімпаз жалтарған деп танылады және онымен ұзақ мерзімді шарт жасалмайды.
Мұндай жағдайда бірыңғай дистрибьютор аукцион жеңімпазының жеңілдігіне тең бағалық жеңілдігін ұсынған қатысушымен не анағұрлым жоғары бағалық жеңілдігін ұсынған келесі қатысушымен ұзақ мерзімді шарт жасасады.
Мұндай қатысушы ұзақ мерзімді шарт жасасудан бас тартқан не жалтарған жағдайда конкурс өтпеген деп танылады және бірыңғай дистрибьютор қайта конкурс жариялайды.
28. Ұзақ мерзімді шарт жасасуға конкурс:
1) конкурс бойынша бірде-бір өтінім ұсынылмаған;
2) конкурс бойынша барлық өтінімдер қабылданбаған;
3) осы Қағидалардың 27-тармағында айқындалған жағдай туындаған кезде өтпеген деп танылады.
29. Ұзақ мерзімді шартты жасасқан сәттен бастап және келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын беру дайындығы басталған күнге дейінгі кезең 3 (үш) жылдан аспайды.
Көрсетілген мерзім асып кеткен кезде бірыңғай дистрибьютор ұзақ мерзімді шартты біржақты тәртіппен бұзады.
30. Ұзақ мерзімді шарттар бойынша плазмалық қан препараттарын беру басталғанға дейін бірыңғай дистрибьютор оларды "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдар үшін медициналық көмектің қосымша көлемін бюджет қаражаты есебінен және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 110 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32733 болып тіркелді) (бұдан әрі – Сатып алу қағидалары) айқындалған тәсілдермен сатып алады.

1) дата и время проведения аукциона;
2) наименования фракционаторов, участвовавших в аукционе и размеры их скидок;
3) наименование фракционатора, предложившего наибольшую первоначальную ценовую скидку и размер скидки;
4) наименование победителя конкурса, с которым заключается долгосрочный договор, и размер его скидки;
5) наименование фракционатора, предложившего следующую по величине ценовую скидку и размер скидки.
К протоколу итогов аукциона прилагается аудио/видеозапись аукциона.
Протокол об итогах аукциона размещается секретарем комиссии на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.
27. Единый дистрибьютор в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания протокола итогов аукциона направляет победителю аукциона долгосрочный договор, составленный по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Победитель подписывает долгосрочный договор в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения долгосрочного договора.
В случае отказа победителя аукциона от заключения долгосрочного договора либо уклонения от его заключения в установленный срок такой победитель признается уклонившимся, и долгосрочный договор с ним не заключается.
В этом случае единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор с участником, предложившим ценовую скидку, равную скидке победителя аукциона, либо со следующим участником, предложившим наиболее высокую ценовую скидку.
В случае отказа либо уклонения такого участника от заключения долгосрочного договора конкурс признается несостоявшимся, и единым дистрибьютором объявляется повторный конкурс.
28. Конкурс на заключение долгосрочного договора признается несостоявшимся при:
1) непредставлении ни одной заявки по конкурсу;
2) отклонении всех заявок по конкурсу;
3) при наступлении случая, определенного пунктом 27 настоящих Правил.
29. Период с момента заключения долгосрочного договора и до даты начала готовности поставки плазменных препаратов крови в рамках контрактного фракционирования не превышает 3 (трех) лет.
При превышении указанного срока единый дистрибьютор в одностороннем порядке расторгает долгосрочный договор.
30. До начала поставки плазменных препаратов крови по долгосрочным договорам единый дистрибьютор закупает их способами, определенными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 110 "Об утверждении правил организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32733) (далее – Правила закупа).

31. Фракционатор бірыңғай дистрибьюторды плазмалық қан препараттарын келісімшарттық фракциялау шеңберінде ұзақ мерзімді шартта көзделген мерзімдер мен тәсілдермен беруге дайындығы туралы хабардар етеді.
32. Ұзақ мерзімді шарттар бойынша сатып алу оның әрекет ету мерзімі ішінде тиісті қаржы жылында фракционатор бірыңғай дистрибьюторға тиісті қаржы жылы жүгінген сәттен бастап міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің көлемін, бағасын, түрі мен сомасын, плазмалық қан препараттарын беру талаптары көрсетіле отырып, мыналар ұсынылған жағдайда қосымша келісім жасасу жолымен жүзеге асырылады:
1) плазмалық қан препараттарын өндіру және (немесе) өткізу құқығын растайтын құжат (рұқсатнама (лицензия));
2) плазмалық қан препараттарын өндіру үшін тиісті өндірістік практика стандарттарын (GMP) енгізуді растайтын құжат;
3) плазманы беру шарттарының көшірмелері.
33. Егер плазмалық қан препараттарын сатып алу рәсімі тиісті қаржы жылы Сатып алу қағидаларында көзделген өзге тәсілмен жүзеге асырылып жатқан болса, ұзақ мерзімді шарттар бойынша сатып алу келесі қаржы жылы жүргізіледі.
34. Егер фракционатор өндіретін және беретін плазмалық қан препараттарының көлемдері бірыңғай дистрибьютордың қажеттілігін өтемеген жағдайда, онда қалдық көлемді сатып алу Сатып алу қағидаларымен айқындалған тәсілдермен жүргізіледі.
35. Шартты жасасу үшін негіз болып табылатын мынадай шарттар сақталған кезде ұзақ мерзімді шарттың әрекет ету мерзімінде ұзақ мерзімді шартқа бірыңғай дистрибьютор немесе фракционатор бастамашылық ететін кез келген өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі:
өнім сапасы;
түпкілікті бағалық жеңілдігі;
шарттың әрекет ету мерзімі және қолданылатын заңнама.
36. Ұзақ мерзімді шарттың орындалу мониторингін бірыңғай дистрибьютор жүзеге асырады.
Фракционатормен жасалған ұзақ мерзімді шартты бұзу үшін негіз болып мыналар табылады:
1) өндіруден және (немесе) беруден бас тарту;
2) фракционатор және бірыңғай дистрибьютор бекіткен беру графигінің 3 (үш) айдан астам мерзімге бұзылуы;
3) уәкілетті органның плазмалық қан препаратының дәлелденбеген клиникалық тиімділігі туралы құжаттың қабылданылуы;
4) ұзақ мерзімді шартта көзделген берудің басталу күнінің бұзылуы. Бұл ретте, беру басталатын мерзімі бұзылған плазмалық қан препараттарының атаулары бойынша шартты ішінара бұзуға жол беріледі;
5) үшінші тұлғалардың плазмалық қан препараттарын өткізуге байланысты патенттік және сот тәртібімен белгіленген өзге де құқықтары мен талаптарының бұзылуы.

31. Фракционатор уведомляет единого дистрибьютора о готовности поставки плазменных препаратов крови в рамках контрактного фракционирования в сроки и способами, предусмотренными долгосрочным договором.
32. Закуп по долгосрочным договорам в течение срока его действия осуществляется с момента обращения фракционатора к единому дистрибьютору на соответствующий финансовый год путем заключения дополнительного соглашения с указанием объема, цены, вида и суммы обеспечения исполнения обязательств, условий поставок плазменных препаратов крови на соответствующий финансовый год при условии представления:
1) документа, подтверждающего право на производство и (или) реализацию плазменных препаратов крови (разрешение (лицензия));
2) документа, подтверждающего внедрение стандартов надлежащей производственной практики (GMP) для производства плазменных препаратов крови;
3) копии договоров поставки плазмы.
33. Если процедура закупа плазменных препаратов крови уже осуществляется на соответствующий финансовый год иным способом, предусмотренным Правилами закупа, то закуп по долгосрочным договорам производится на последующий финансовый год.
34. В случае, если объемы производимых и поставляемых фракционатором плазменных препаратов крови не будут покрывать потребность единого дистрибьютора, то закуп остаточного объема производится способами, определенными Правилами закупа.
35. Допускается внесение любых изменений и дополнений в долгосрочный договор, инициируемых единым дистрибьютором или фракционатором, в период действия долгосрочного договора при условии сохранения следующих условий, являющихся основанием для заключения договора:
качества продукции;
окончательной ценовой скидки;
срока действия договора и применимого законодательства.
36. Мониторинг исполнения долгосрочного договора осуществляет единый дистрибьютор.
Основаниями для расторжения долгосрочного договора с фракционатором являются:
1) отказ от производства и (или) поставки;
2) нарушение графика поставки, утвержденного фракционатором и единым дистрибьютором, на срок более 3 (трех) месяцев;
3) принятие уполномоченным органом документа о недоказанной клинической эффективности плазменного препарата крови;
4) нарушение даты начала поставки, предусмотренной в долгосрочном договоре. При этом допускается частичное расторжение по наименованиям плазменных препаратов крови, по которым нарушен срок начала поставки;
5) нарушение патентных и иных прав и притязаний третьих лиц, связанных с реализацией плазменных препаратов крови, установленных в судебном порядке.

Осы тармақтың 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша ұзақ мерзімді шарт бұзылған кезде қан плазмалық препараттарының жаңа атауларына шартты бағалық жеңілдігі сақталған жағдайда плазмалық қан препараттарының басқа атауларына ауыстыруға жол беріледі.
Ұзақ мерзімді шарт бұзылған кезде плазмалық қан препараттарын сатып алуды бірыңғай дистрибьютор Сатып алу қағидаларында көзделген тәсілдермен жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 27 шілдедегі
№ 84 Бұйрыққа 1-қосымша
Келісімшарттық фракциялау
жөніндегі өзара іс-қимыл
қағидаларына
1-қосымша
ПЛАЗМАНЫ БЕРУДІҢ ҮЛГІЛІК ШАРТЫ №_____ (фракционатор мен плазма дайындаушы арасында бір күнтізбелік жылға жасалады)
__________________
"___" __________ _____ж.
(орналасқан жері)
Бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын ___________________________________ атынан, ______ негізінде әрекет ететін (фракционатор-ұйымның атауы) бір тараптан және бұдан әрі "Өнім беруші" деп аталатын ___________________________________ атынан, Жарғы негізінде әрекет ететін (плазма дайындаушы-ұйымның атауы) екінші тараптан бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес және Бірыңғай дистрибьютор мен фракционатор арасында жасалған келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын өндірудің және берудің ______ жылғы "___" _______ №___ ұзақ мерзімді шарты негізінде төмендегілер туралы осы плазманы беру шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Өнім беруші Тапсырыс берушіге плазманы (бұдан әрі – тауар) Шартқа 1-қосымшада көрсетілген көлемде, баға мен график бойынша беруге, ал Тапсырыс беруші тауарды қабылдауға және Шарттың тәртібі мен талаптарына сәйкес төлеуге міндеттенеді.
2. Тапсырыс беруші тауарды Тапсырыс берушінің зауытына дейін беруді EXW (Incoterms 2020) шарттарымен жүзеге асырады.
3. Тапсырыс беруші тауарды (қан компоненттері) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге рұқсат беру құжаттарын дербес және өз есебінен ресімдеуге міндеттенеді.
4. Тапсырыс беруші тауарды экспорттық кедендік ресімдеуді, тауарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуді дербес және өз есебінен жүзеге асыруға, сондай-ақ тауарды экспорттың кедендік рәсімінде шығарған күннен бастап жұмыс 10 (он) күні ішінде Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарына тауардың экспорты және ҚҚС қолдану туралы мәліметтерді одан әрі ұсыну үшін Өнім берушіге тауарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іс жүзінде әкетуді растайтын кеден органдарының белгілері бар тауар декларациясының көшірмелерін беруге міндеттенеді.

При расторжении долгосрочного договора по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 4) и 5) настоящего пункта, допускается замена на другие наименования плазменных препаратов крови при условии сохранения условной ценовой скидки на новые наименования плазменных препаратов крови.
При расторжении долгосрочного договора закуп плазменных препаратов крови осуществляется единым дистрибьютором способами, предусмотренными Правилами закупа.
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2026 года № 84
Приложение 1
к Правилам взаимодействия
по контрактному
фракционированию
ТИПОВОЙ ДОГОВОР ПОСТАВКИ ПЛАЗМЫ №_____
(заключается между фракционатором и заготовителем плазмы на один календарный год)
__________________
"___" __________ _____г.
(местонахождение)
(Наименование организации - фракционатора), именуемое в дальнейшем "Заказчик",
в лице ___________________________________________________________________,
действующего (ей) на основании ____________________________________________,
с одной стороны, и (наименование организации – заготовителя плазмы),
именуемое в дальнейшем "Поставщик", в лице ________________________________,
действующего (ей) на основании Устава, с другой стороны, в дальнейшем совместно
именуемые "Стороны", в соответствии Правилами взаимодействия по контрактному
фракционированию (далее – Правила) и на основании долгосрочного договора
на производство и поставку плазменных препаратов крови в рамках контрактного
фракционирования №___от "___" _______ ______ года, заключенного между Единым
дистрибьютором и фракционатором, заключили настоящий договор поставки плазмы
(далее – Договор) о нижеследующем:
Глава 1. Предмет Договора
1. Поставщик обязуется поставить Заказчику плазму в объемах, по цене и графику, указанным в приложении 1 к Договору (далее – товар), а Заказчик обязуется принять товар и оплатить в порядке и на условиях Договора.
2. Поставка товара до завода Заказчика осуществляется Заказчиком на условиях EXW (Incoterms 2020).
3. Заказчик обязуется самостоятельно и за свой счет оформить разрешительные документы на вывоз товара (компоненты крови) за пределы Республики Казахстан.
4. Заказчик обязуется самостоятельно и за свой счет осуществить экспортное таможенное оформление товара, вывоз товара за пределы Республики Казахстан, а также в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты выпуска товара в таможенной процедуре экспорта предоставить Поставщику копии декларации на товары с отметками таможенных органов, подтверждающими фактический вывоз товара за пределы Республики Казахстан для дальнейшего предоставления в уполномоченные органы Республики Казахстан сведений об экспорте товара и применения НДС.

5. Шарттың мынадай қосымшалары Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады:
1) 1-қосымша "Берілетін тауардың тізбесі";
2) 2-қосымша "Тауарды қабылдау-беру актісі".
2-тарау. Шарттың бағасы
6. Шарттың бағасы _____________________________________________ құрайды. (шетелдік валютадағы сомасы санмен және жазумен)
Шартқа 1-қосымшада тауардың атауы, сипаттамасы, саны, бірлігі үшін бағасы, тауарды беру сомасы мен мерзімдері көрсетілген.
7. Шарттың бағасы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық салықтарды, алымдарды және басқа да міндетті төлемдерді қамтиды.
8. Тауар бірлігі үшін баға Тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін тіркелген болып қалады.
9. Берілетін тауардың сапасы өзгермеген кезде Шартқа өзгерістер енгізуге берілетін тауардың көлемі өзгерген жағдайда, сондай-ақ Тараптардың өзара келісімі бойынша басқа жағдайларда жол беріледі.
3-тарау. Төлем тәртібі
10. Тапсырыс беруші Шарт бойынша берілген тауар үшін төлемді Тапсырыс беруші тауардың тиісті партиясы алынған күннен бастап жұмыс 30 (отыз) күні ішінде жүргізеді.
11. Төлем Өнім беруші уақтылы ұсынған және Тапсырыс беруші тауарды беруді растайтын құжаттардың тиісті түрде ресімделген түпнұсқаларын алған жағдайда жүргізіледі:
1) Өнім берушінің шот-фактурасы;
2) тарапқа тауарды босатуға арналған жүкқұжат;
3) қан компоненттерін әкетуге арналған рұқсат беру құжатының нөмірлері;
4) Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тараптар қол қойған тауарды қабылдау-беру актісі;
5) Тапсырыс берушінің уәкілетті өкілінің тауарды қабылдағаны туралы белгісі бар Өнім берушінің тауар-көлік жүкқұжаты.
4-тарау. Тауарды қаптау және таңбалау
12. Тауар Тапсырыс берушінің уәкілетті өкілдеріне тиеу/түсіру, оны темір жол және (немесе) автомобиль көлігімен тасымалдау, ауыстырып тиеуді қоса алғанда, түсіру кезінде тауардың бүлінуден сақталуын қамтамасыз ететін тиісті қаптамада берілуі тиіс.
13. Тауарды таңбалау және қаптау Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес келуі тиіс.
5-тарау. Тауар сапасын қамтамасыз ету
14. Тапсырыс беруші тауарды дайындау және сақтау шарттарына мониторинг жүргізуге құқылы.
15. Мониторинг нәтижелері бойынша Өнім берушінің тауарды дайындау, сақтау, есепке алу тәртібі бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда Тапсырыс беруші ескертулерді жою жөнінде негізделген қорытындылар мен ұсынымдар беруге құқылы. Өрескел бұзушылықтар болған жағдайда Тапсырыс беруші кемшіліктер жойылғанға дейін тауар қабылдауды уақытша тоқтатуға құқылы.
16. Өнім беруші мониторинг жүргізудің нәтижелері бойынша анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі барлық шараларды қабылдауға міндетті.

5. Неотъемлемой частью Договора являются следующие приложения Договора:
1) приложение 1 "Перечень поставляемого товара";
2) приложение 2 "Акт приема-передачи товара";
Глава 2. Цена Договора
6. Цена Договора составляет _____________________________________________.
(сумма цифрами и прописью в иностранной валюте)
Наименование, характеристика, количество, цена за единицу товара, сумма и сроки поставки товара указаны в приложении 1 к Договору.
7. Цена Договора включает в себя все налоги, сборы и другие обязательные платежи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
8. Цена за единицу товара остается фиксированной до полного исполнения Сторонами своих обязательств.
9. Внесение изменений в Договор при условии неизменности качества поставляемого товара допускается в случае изменения объема поставляемого товара, а также в других случаях по взаимному согласию Сторон.
Глава 3. Порядок оплаты
10. Оплата поставленного товара по Договору производится Заказчиком в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты получения соответствующей партии товара Заказчиком.
11. Оплата производится при условии своевременного представления Поставщиком и получения Заказчиком надлежащим образом оформленных оригиналов, подтверждающих поставку товара:
1) счет-фактуры Поставщика;
2) накладной на отпуск товара на сторону;
3) номера разрешительного документа на вывоз компонентов крови;
4) акта приема-передачи товара, подписанного Сторонами по форме, согласно приложению 2 Договора;
5) товарно-транспортной накладной Поставщика с отметкой о принятии товара уполномоченным представителем Заказчика.
Глава 4. Упаковка и маркировка товара
12. Товар должен быть передан уполномоченным представителям Заказчика в соответствующей упаковке, обеспечивающей сохранность товара от повреждений при погрузке/разгрузке, перевозке его железнодорожным и (или) автомобильным транспортом, разгрузке, включая перевалки.
13. Маркировка и упаковка товара должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан и порядку, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения.
Глава 5. Обеспечение качества товара
14. Заказчик вправе проводить мониторинг условий заготовки и хранения товара.
15. В случае выявления по результатам мониторинга Поставщика нарушений по заготовке, хранению, порядку учета товара, Заказчик вправе выдавать обоснованные заключения и рекомендации по устранению замечаний. В случае грубых нарушений Заказчик вправе временно, до устранения недостатков, приостановить приҰм товара.
16. Поставщик по результатам проведения мониторинга обязан принять исчерпывающие меры по устранению выявленных недостатков.

17. Тапсырыс беруші қажетті ілеспе құжаттар болмаған кезде, сондай-ақ макроскопиялық бағалауда: қаптаманың тұмшаланып жабылғаны бұзылғанда, дұрыс емес таңбалау, гемолиз белгілері, ішінара еріту және қолданыстағы заңнамада көзделген басқа да ақаулар кезінде ескертулер болғанда Өнім берушіден қабылдау сәтінде тауардан бас тартуға құқылы. Тауардан бас тарту себебін көрсете отырып, жазбаша, еркін нысанда ресімделеді.
18. Тапсырыс беруші қабылдаған және кейіннен дұрыс сақтамау, жылыту немесе еріту салдарынан сапасының төмендеу себебінен өндіріске жарамсыз деп танылған тауар Өнім берушіге қайтарылмайды.
19. Өнім беруші тауардың сапасы мен қауіпсіздігін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған талаптарға сәйкес тауарды тиісінше мұздату мен сақтауды қамтамасыз етуге міндетті.
20. Өнім беруші берілген тауар алынған донорда трансмиссиялық инфекциялар маркерлері анықталғаны туралы Тапсырыс берушіні бірден хабардар етуге міндетті.
21. Өнім беруші өтінім берілген тауарды босатудың кешігуіне немесе мүмкін болмауына әкеп соғатын технологиялық жабдықтың бұзылғаны туралы дереу хабардар етуге міндетті.
6-тарау. Тауарды беру және қабылдау, тасымалдау
22. Тапсырыс беруші тауарды қабылдау, тасымалдау, есепке алу және сақтау үшін жауапты тұлғаларды айқындауға, сондай-ақ оларды Өнім берушіден өтінімді ресімдеу, тауарды қабылдау мен тасымалдаудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібімен таныстыруға міндетті.
23. Тапсырыс беруші тауарды ресімделген өтінімге сәйкес саны мен сапасы бойынша қабылдауға міндетті.
24. Тапсырыс беруші тауарды Өнім берушінің қоймасынан қабылдаған және тауар-көлік құжаттарына қол қойған сәттен бастап тауардың барлық тәуекелдері үшін жауапты болады.
25. Өнім беруші плазманы беру өтінімдердің мәлімделген саны мен атауына сәйкес орындалуын қамтамасыз етуге міндетті және өзі мәлімдеген, оның ішінде сақтау мерзімі шектеулі тауарды алудан негізсіз бас тартқаны үшін жауапты болады.
26. Тараптардың осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарды қабылдау-беру актісіне қол қойған күні тауарды беру күні болып есептеледі.
27. Тапсырыс беруші тауар тасымалдауды салқындатқыш элементтері бар термоконтейнерлерде немесе тоңазытқышпен (авторефрижератор) жабдықталған арнайы автокөлікте барынша қысқа мерзімде жүзеге асыру керек.
7-тарау. Экспорттық және валюталық бақылау
28. Өнім беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіпке сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдарға экспорттық және валюталық бақылауды қамтамасыз ететін барлық мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға міндетті.

17. Заказчик вправе отказаться от товара в момент приема от Поставщика при отсутствии необходимых сопроводительных документов, а также при наличии замечаний при макроскопической оценке: нарушении герметичности упаковки, неправильной маркировке, признаках гемолиза, частичной разморозки и иных дефектах, предусмотренных действующим законодательством. Отказ от товара оформляется письменно, в произвольной форме, с указанием причины.
18. Товар, принятый Заказчиком и впоследствии признанный не пригодным к производству по причине ухудшения качества вследствие неправильного хранения, подогрева или разморозки, не подлежит возврату Поставщику.
19. Поставщик обязан обеспечить качество и безопасность товара, а также надлежащее замораживание и хранение товара в соответствии с требованиями, определенными законодательством Республики Казахстан.
20. Поставщик обязан незамедлительно уведомить Заказчика о случае выявления у донора маркеров трансмиссивных инфекций, от которого был получен выданный товар.
21. Поставщик обязан незамедлительно уведомить о сбое в работе технологического оборудования, приводящего к задержкам или невозможности отпуска заявленного товара.
Глава 6. Передача и принятие, транспортировка товара
22. Заказчик обязан определить ответственных лиц за прием, транспортировку, учет и хранение товара, а также ознакомить их с установленным законодательством Республики Казахстан порядком оформления заявки, приема и транспортировки товара от Поставщика.
23. Заказчик обязан принять товар в соответствии с оформленной заявкой по количеству и качеству.
24. Заказчик несет ответственность за все риски за товар с момента принятия товара со склада Поставщика и подписания товарно-транспортных документов.
25. Поставщик обязан обеспечить выполнение заявок на поставку плазмы в соответствии с заявленным количеством и наименованием и несет ответственность за необоснованный отказ от получения заявленного им товара, в том числе имеющего ограниченный срок хранения.
26. Датой поставки товара считается дата подписания Сторонами акта приема-передачи товара по форме согласно приложению 2 к настоящему Договору.
27. Транспортировка товара должна осуществляться Заказчиком в термоконтейнерах с хладоэлементами или в специальном автотранспорте, оборудованном холодильником (авторефрижератором) в максимально сжатые сроки.
Глава 7. Экспортный и валютный контроль
28. Поставщик в соответствии с порядком, определенным законодательством Республики Казахстан, обязан предоставить в уполномоченные государственные органы все сведения и документы, обеспечивающие экспортный и валютный контроль.

8-тарау. Міндеттемелерді бұзғаны үшін жауапкершілік
29. Өнім беруші осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген тауарды беру графигін бұзған кезде Тапсырыс берушіге мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімінде берілмеген тауар құнының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызы мөлшерінде, бірақ Шартта көзделген мерзімде берілмеген тауар құнының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті.
30. Тұрақсыздық айыбын төлеуді Өнім беруші Тапсырыс берушінің шотын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізеді. Тұрақсыздық айыбы шарт бойынша графигінде көзделген тауарды тиісінше берудің соңғы күнінен кейінгі күннен бастап және тауарды қоса алғанда нақты берген күнге дейін есептеледі.
31. Тапсырыс берушімен берілген тауар үшін төлем мерзімі бұзылған кезде Тапсырыс беруші жазбаша хабарлама мен Өнім берушінің шоты негізінде Өнім берушіге берілген тауар үшін төлем бойынша берешек сомасының 0,1 (нөл бүтін, оннан бір) пайызы мөлшерінде, бірақ берілген тауар үшін төлем бойынша берешек сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті.
32. Тұрақсыздық айыбын төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
9-тарау. Тараптарды Шарт бойынша жауапкершіліктен босату негіздері
33. Тараптар өз міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін егер олар еңсерілмейтін күш жағдайларының (дүлей зілзалалар, тауар беруге тыйым салатын немесе қандай да бір өзгеше түрде кедергі келтіретін мемлекеттік органдардың нормативтік актілерін немесе өкімдерін шығару) салдары болып табылса, бұл жағдайлар Тараптардың кез келгенінің Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермеген жағдайда жауапкершіліктен босатылады.
34. Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш жағдайлары, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдарлар әрекет еткен уақытқа мөлшерлес, бірақ күнтізбелік 60 (алпыс) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
35. Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындағаны туралы Тараптардың кез келгені олар басталған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде екінші Тарапты хабардар етуге міндетті. Өнім беруші тарапынан еңсерілмейтін күш жайғдайлар уәкілетті органмен және (немесе) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасымен расталуға тиіс. Тапсырыс беруші тарапынан еңсерілмейтін күш жағдайлары Тапсырыс беруші елінде растайтын құжаттарды беруге уәкілетті органмен (ұйыммен) расталуға тиіс.
36. Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындағаны туралы хабарламау немесе уақтылы хабарламау, еңсерілмейтін күш жағдайлар оны жүзеге асыру мүмкін еместігінің себебі болып табылған жағдайларды қоспағанда, Тараптарды міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда көрсетілген жағдайлардың кез келгеніне сілтеме жасау құқығынан айырады.

Глава 8. Ответственность за нарушения обязательств
29. При нарушении Поставщиком графика передачи товара, указанного в приложении 1 к настоящему договору, обязан уплатить Заказчику неустойку в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процента от стоимости не поставленного в срок товара за каждый день просрочки, но не более 10 (десяти) процентов от стоимости товара, не поставленного в предусмотренный Договором срок.
30. Оплата неустойки производится Поставщиком в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения Поставщиком счета Заказчика. Неустойка начисляется, начиная со дня, следующего за последним днем надлежащей передачи товара, предусмотренного графиком по Договору, и по день фактической передачи товара включительно.
31. При нарушении Заказчиком срока оплаты за поставленный товар Заказчик на основании письменного уведомления и счета Поставщика обязан уплатить Поставщику неустойку в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процента от суммы задолженности по оплате за поставленный товар за каждый день просрочки, но не более 10 (десяти) процентов от суммы задолженности по оплате за поставленный товар.
32. Уплата неустойки не освобождает Стороны от выполнения своих обязательств по Договору.
Глава 9. Основания освобождения Сторон от ответственности по Договору
33. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение своих обязательств, если они явились следствием обстоятельств непреодолимой силы (стихийные бедствия, издание нормативных актов или распоряжений государственных органов, запрещающих или каким-либо иным образом препятствующих поставке товара) при условии, что эти обстоятельства сделали невозможным исполнение любой из Сторон своих обязательств по Договору.
34. Срок исполнения Сторонами обязательств по Договору продлевается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами, но не более 60 (шестидесяти) календарных дней.
35. О наступлении обстоятельств непреодолимой силы любая из Сторон обязана в течение 5 (пяти) календарных дней с даты их наступления информировать другую Сторону. Обстоятельства непреодолимой силы со стороны Поставщика должны быть подтверждены уполномоченным органом и (или) Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен". Обстоятельства непреодолимой силы со стороны Заказчика должны быть подтверждены органом (организацией), уполномоченным на выдачу подтверждающих документов в стране Заказчика.
36. Неуведомление или несвоевременное уведомление о наступлении обстоятельств непреодолимой силы лишает Стороны права ссылаться на любое из вышеуказанных обстоятельств как основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств, за исключением случаев, когда обстоятельства непреодолимой силы явились причиной невозможности его осуществления.

37. Егер Тараптардың міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауы күнтізбелік 60 (алпыс) күннен астам мерзімде мүмкін болмаса, онда Тараптардың кез келгені Шартты бұзуға және өзара есеп айырысуды жүргізуге құқылы.
10-тарау. Дауларды шешу тәртібі
38. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар сол немесе өзге Тараптардың біреуі өтініш жасаған кезден бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде келіссөздер жолымен (ауызша және (немесе) жазбаша нысанда) шешіледі.
Тараптар арасындағы дауды (және) немесе келіспеушілікті келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаған кезде мұндай дау және (немесе) келіспеушілік Халықаралық төрелік орталықтың төрелік және медиация қағидаларына сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығы жүргізетін төрелік талқылау шеңберінде шешілуге жатады. Қолданылатын заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.
11-тарау. Хат-хабар
39. Шарт бойынша барлық коммуникативтік құжаттарда Шарттың күні мен нөмірі көрсетілген Тараптардың деректемелері болуға тиіс.
Осы Шартта көзделген құжаттарда жолдар арасындағы ендірмелерге, өшірулерге немесе қосып жазуларға жол берілмейді.
40. Шарт бойынша Тараптардан талап етілетін немесе талап етілуі мүмкін кез келген хабарламалар немесе хабарлар жазбаша түрде ұсынылады және тапсырыс хатпен немесе курьер қызметінің көмегі түрінде жіберіледі.
Жазбаша түрде жасалған хат-хабар Шартта немесе Тараптардың хаттарында көрсетілген Тараптардың электрондық мекенжайларына сканерленген түрде де берілуі мүмкін. Мұндай жағдайда хат-хабар Тарапқа тиісті түрде жеткізілген болып есептеледі.
41. Шарт бойынша хат-хабар Тараптарға Шартта көрсетілген деректемелер бойынша жіберілуге тиіс.
42. Тапсырыс хатпен немесе курьер қызметі арқылы жіберілген хат-хабар екінші Тарапта пошта бөлімшесінің немесе курьер қызметінің оны жеткізгенін растайтын мөртабаны бар хабарлама болған жағдайда, хат-хабар жіберілген Тарапқа оны алған күні (сағатта) жеткізілген болып есептеледі. Электрондық пошта арқылы жіберілген хат-хабар Шартта көрсетілген Тараптың электрондық мекенжайына оны жіберген күні жеткізілген болып есептеледі.
12-тарау. Қорытынды ережелер
43. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар, егер олар Шарт жасалған нысанда жасалса, күшке ие болады.
44. Тараптар өз құқықтарын, оның ішінде бір-бірінен талап ету құқықтарын және Шартта көрсетілген міндеттемелерді үшінші тұлғаларға беруге немесе қайта табыстауға құқылы емес.
45. Қандай да бір Тараптың заңды мекенжайы және басқа да деректемелері өзгерген кезде, ол осындай өзгерістер болған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы басқа Тарапты жазбаша хабардар етуге міндетті.

37. Если полное или частичное исполнение Сторонами обязательств невозможно в срок свыше 60 (шестидесяти) календарных дней, то любая из Сторон вправе расторгнуть Договор и произвести взаиморасчеты.
Глава 10. Порядок разрешения споров
38. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются путем переговоров (в устной и (или) письменной форме) в течение 14 (четырнадцати) календарных дней с момента обращения той или иной Стороной.
При невозможности разрешения спора (и) или разногласия между Сторонами путем переговоров, такой спор и (или) разногласие подлежит разрешению в рамках арбитражного разбирательства, проводимого Международным арбитражным центром Международного финансового центра "Астана" в соответствии с Правилами арбитража и медиации Международного арбитражного центра. Применимым законодательством является законодательство Республики Казахстан.
Глава 11. Корреспонденция
39. Все коммуникативные документы по Договору должны иметь реквизиты Сторон с указанием даты и номера Договора.
В документах, предусмотренных настоящим Договором, не допускается вставок между строками, подтирок или приписок.
40. Любые уведомления или сообщения, которые требуются или могут потребоваться от Сторон по Договору, представляются в письменном виде и направляются заказным письмом или с помощью курьерской службы.
Корреспонденция, составленная в письменном виде, также может быть передана в сканированном виде на электронные адреса Сторон, указанные в Договоре. В таком случае корреспонденция считается доставленной Стороне надлежащим образом.
41. Корреспонденция по Договору должна направляться Сторонам по реквизитам, указанным в Договоре.
42. Корреспонденция, отправленная заказным письмом или курьерской службой, считается доставленной в день (час) получения ее Стороной, которой она адресована, при условии наличия у другой Стороны уведомления со штампом почтового отделения или курьерской службы, подтверждающего ее доставку. Корреспонденция, отправленная с помощью электронной почты, считается доставленной на электронный адрес Стороне, указанный в Договоре, в день ее направления.
Глава 12. Заключительные положения
43. Все изменения и дополнения к Договору будут иметь силу, если они совершены в той же форме что и заключение Договора.
44. Стороны не вправе передавать или переуступать свои права, в том числе права требования друг к другу, и обязательства, указанные в Договоре, третьим лицам.
45. При изменении юридического адреса и других реквизитов какой-либо Стороны, она обязана в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента таких изменений письменно уведомить об этом другую Сторону.

46. Шарт жазбаша нысанда қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде бірдей заңды күші бар 2 (екі) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан жасалды.
47. Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және бір жыл бойы әрекет етеді.
13-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік және өзге де деректемелері
Тапсырыс беруші:
Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Өнім беруші:
БСН
Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Плазманы берудің үлгі шартына
1-қосымша
______________ №________
Нысан
Берілетін тауардың тізбесі
Тауардың атауы
Сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Бірлік бағасы
Саны
Сомасы
Беру графигі*
1.
Плазма
(Қан компоненті)
Трансфузиялық инфекциялар маркерлеріне (АИТВ 1,2, В, С гепатиті, мерез) және тұрақты емес антиэритроциттік антиденелерге зерттеп-қаралған донорлардан алынды. Жаңа мұздатылған
Жиыны:
* Өнім беруші тауардың белгілі бір көлемін дайындауға міндетті, ал Тапсырыс берушінің уәкілетті өкілі Өнім берушінің қоймасында қабылдауды жүзеге асыруға міндетті күні көрсетіледі
Тапсырыс беруші:
Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Өнім беруші:
БСН
Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Плазманы берудің үлгі шартына
2-қосымша
______________ №________
Нысан
Тауарды қабылдау-беру актісі
_____________________
(Тауарды қабылдау орны)
20__ жылғы "___" _______
(Тауарды қабылдау күні (қабылдау-
беру фактісі бойынша толтырылады)
Тауардың атауы
Сериясы
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлік үшін бағасы
Сомасы
1
2
Жиыны:
Жиыны: (__________)
Тапсырыс беруші:
Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Өнім беруші:
БСН Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 27 шілдедегі
№ 84 Бұйрыққа 2-қосымша
Келісімшарттық фракциялау
жөніндегі өзара іс-қимыл
қағидаларына
2-қосымша
Келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын өндіру және берудің ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ ҮЛГІЛІК ШАРТЫ №___ (бірыңғай дистрибьютор мен фракционатор арасында)
_________________
"___"___________ _____ ж.
(орналасқан жері)
Бұдан әрі "Бірыңғай дистрибьютор" деп аталатын "СҚ-Фармация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі атынан Жарғының негізінде әрекет ететін Басқарма төрағасы _____________________________________, бір тараптан және бұдан әрі "Фракционатор" деп аталатын ________________ атынан, ___________________ негізінде әрекет ететін Фракционатор-ұйымының толық атауы, екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке "Тарап" деп аталып, Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар), фракционатордың осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын өндірудің және берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу конкурсына қатысуға өтінім, Келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын өндірудің және берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға арналған конкурс қорытындысы туралы "___" _______ № ____хаттама негізінде төмендегілер туралы осы Келісімшарттық фракциялау шеңберінде плазмалық қан препараттарын өндірудің және берудің ұзақ мерзімді шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

46. Договор составлен в письменной форме на казахском, русском и английском языках в 2 (двух) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
47. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует в течение одного года.
Глава 13. Юридические адреса, банковские и иные реквизиты Сторон
Заказчик:
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
_______________________________
должность Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Поставщик:
БИН
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
________________________________
должность Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Приложение 1
к Типовому договору
поставки плазмы
от ____________ №________
Форма
Перечень поставляемого товара
Наименование товара
Характеристика
Ед. изм
Цена за единицу
Кол-во
Сумма
График поставки*
1.
Плазма
(Компонент крови)
Получена от доноров, обследованных на маркеры трансфузионных инфекций (ВИЧ 1,2, гепатит В, С, сифилис) и нерегулярные антиэритроцитарные антитела. Свежезамороженная
Итого
* Указывается дата, до истечения которого Поставщик обязан подготовить определенный объем товара, а уполномоченный представитель Заказчика обязан осуществить приемку на складе Поставщика
Заказчик:
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
_______________________________
должность Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Поставщик:
БИН
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
________________________________
должность Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Приложение 2
к Типовому договору
поставки плазмы
от ______________ №______
Форма
Акт приема-передачи товара
_____________________
(Место приема товаров)
"___" _______ 20__ года
(Дата приема товаров
(заполняется по факту приема-передачи)
Наименование товара
Серия
Единица измерения
Количество
Цена за единицу
Сумма
1
2
Итого:
Итого: (__________)
Заказчик:
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
_______________________________
должность Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Поставщик:
БИН
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
________________________________
должность Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2026 года № 84
Приложение 2
к Правилам взаимодействия
по контрактному
фракционированию
ТИПОВОЙ ДОЛГОСРОЧНЫЙ ДОГОВОР
на производство и поставку плазменных препаратов крови в рамках контрактного
фракционирования №___ (между единым дистрибьютором и фракционатором)
_________________
"___" ___________ _____ г.
(местонахождение)
Товарищество с ограниченной ответственностью "СК-Фармация",
именуемое в дальнейшем "Единый дистрибьютор", в лице председателя Правления
____________________________________________________________________,
действующего на основании Устава , с одной стороны, и Полное наименование
организации-фракционатора, именуемое в дальнейшем "Фракционатор",
в лице ______________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________,
с другой стороны, в дальнейшем совместно именуемые "Стороны", а по отдельности
– "Сторона", на основании Правил взаимодействия по контрактному
фракционированию (далее – Правила), заявки Фракционатора на участие в конкурсе
на заключение долгосрочных договоров на производство и поставку плазменных
препаратов крови в рамках контрактного фракционирования, являющейся
неотъемлемой частью настоящего договора, Протокола об итогах конкурса
на заключение долгосрочных договоров на производство и поставку плазменных
препаратов крови в рамках контрактного фракционирования от "___" _______ г.
№ ____ заключили настоящий Долгосрочный договор на производство и поставку
плазменных препаратов крови в рамках контрактного фракционирования
(далее – Договор) о нижеследующем:

1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Фракционатор:
1) плазма дайындаушылар берген плазманы фракциялау жолымен осы Шартқа 2-қосымшада көрсетілген графигіне сәйкес осы Шартқа 1-қосымшада (бұдан әрі – Тауар) санамаланған плазмалық қан препараттарын жасауға;
2) осы Шарт жасалған күннен бастап 3 (үш) жылдан кешіктірмей Бірыңғай дистрибьюторға Тауар беруді бастауға;
3) Тауарды тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) беру басталғаннан бастап 10 (он) жылдың ішінде Бірыңғай дистрибьюторға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 110 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32733 болып тіркелді) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдар үшін медициналық көмектің қосымша көлемін бюджет қаражаты есебінен және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларында (бұдан әрі – Сатып алу қағидалары), осы Шартта және оған қосымша келісімдерде белгіленген тәртіппен беруге міндеттенеді.
Тауардың бірінші партиясын беру күні берудің басталуы болып табылады.
2. Бірыңғай дистрибьютор Фракционатормен осы Шартқа олардың қолданылу мерзімі бір қаржы жылына арналған жыл сайынғы қосымша келісімдер жасасу жолымен ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық ұйымдар (тапсырыс берушілер) мәлімдеген және оларға ТМККК және МӘМС шеңберінде қажетті көлемде Тауарды беру басталғаннан бастап 10 (он) жылдың ішінде Тауар Бірыңғай дистрибьютордың тізімінде, уәкілетті орган белгілеген Тауарға шекті бағалар болғанда және тиісті қаржы жылына арналған беру графигі ұсынылған жағдайда Фракционатордан Тауар сатып алуға міндеттенеді.
3. Бірыңғай дистрибьютор Фракционаторға Тауарды осы Шартқа қосымша келісімдерде айқындалған бағалар бойынша және мерзімдерде Фракционатордың банктік шотына ақша аудару жолымен төлеуге міндеттенеді.
2-тарау. Тараптардың тауарды беру жөніндегі міндеттемелері
4. Беру кезеңі басталғаннан кейін Бірыңғай дистрибьютор Тапсырыс берушілерден алдын ала өтінімдерді алған және келесі қаржы жылына арналған жыл сайынғы қажеттілікті қалыптастырған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей Фракционаторға Тауардың халықаралық патенттелмеген атауы, оның саны/көлемі, графигі, беру орын(дары) және техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді қамтуға тиіс алдын ала өтінімді ұсынады.

Глава 1. Предмет Договора
1. Фракционатор обязуется:
1) произвести путем фракционирования плазмы, поставленной заготовителями плазмы, плазменные препараты крови, перечисленные в приложении 1 к настоящему Договору (далее – Товар), согласно графику, указанному в приложении 2 к настоящему Договору;
2) начать поставку Товара Единому дистрибьютору в срок не позднее 3 (трех) лет со дня заключения настоящего Договора;
3) поставлять Товар Единому дистрибьютору в течение 10 (десяти) лет с начала ее поставки в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) в порядке, установленном Правилами организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 110 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32733) (далее – Правила закупа), настоящим Договором и дополнительными соглашениями к нему.
Началом поставки является дата поставки первой партии Товара.
2. Единый дистрибьютор обязуется покупать у Фракционатора Товар в течение 10 (десяти) лет с начала ее поставки в рамках ГОБМП и ОСМС в объемах, заявленных медицинскими организациями (заказчиками) и необходимых им в рамках ГОБМП и ОСМС, путем заключения с Фракционатором ежегодных дополнительных соглашений к настоящему Договору со сроками их действия на один финансовый год, при условии наличия Товара в списке Единого дистрибьютора, наличия установленных уполномоченным органом предельных цен на Товар и представления графика поставки на соответствующий финансовый год.
3. Единый дистрибьютор обязуется оплачивать Фракционатору Товар по ценам и в сроки, определенным в дополнительных соглашениях к настоящему Договору, путем перечисления денег на банковский счет Фракционатора.
Глава 2. Обязательства Сторон по поставке Товара
4. После наступления периода поставки, Единый дистрибьютор не позднее 30 (тридцати) календарных дней с даты получения предварительных заявок от Заказчиков и формирования ежегодной потребности на следующий финансовый год, представляет Фракционатору предварительную заявку, которая должна содержать сведения о международном непатентованном наименовании Товара, ее количестве/объеме, графике, месте(ах) поставки и технических характеристиках.

5. Бірыңғай дистрибьютор түпкілікті өтінімді Фракционаторға Тапсырыс берушілердің түпкілікті өтінімдерін және жыл сайынғы қажеттілігінен қалыптастырғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
6. Жеке қаржы жылына осы бұйрыққа қосымша келісімге өзгерістер енгізу сапасы өзгермеген жағдайда және Фракционаторды таңдау үшін негіз болатын басқа да жағдайда:
1) Қағидаларда көзделген жағдайларда Тауардың көлемін өзгерту;
2) Қосымша келісім негізінде Тауардың саудалық атауын өзгертпеу шартымен оның өндірушісін, тіркеу куәлігінің ұстаушысын немесе өндіріс орнын (өндірістік алаңын) өзгерту;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның рұқсаты (қорытындысы) негізінде тіркеу куәлігінің қолданылу және Тауардың қалған партиясын Қазақстан Республикасына әкелу мерзімі аяқталғанда өзгеріс енгізуге жол беріледі.
7. Фракционатор Бірыңғай дистрибьютор Фракционаторға ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей жеке қаржы жылына осы Шартқа қосымша келісімдерге қол қоюға міндеттенеді. Мұндай қосымша келісімдерде Қағидаларда, Сатып алу қағидаларында және осы Шартта көзделген Тауарды берудің елеулі талаптары қамтылуға тиіс.
3-тарау. Баға белгілеу
8. Осы Тауарды беруге арналған Шартқа сәйкес тиісті қаржы жылына арналған қосымша келісімдегі Тауардың бағасы Бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасын, сондай-ақ осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес шартты бағалық жеңілдікті ескере отырып, Сатып алу қағидаларының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Тауарға арналған шекті бағадан аспауға тиіс.
9. Шартты бағалық жеңілдік сатып алу жылындағы Тауардың бағаларына мынадай формула бойынша қолданылады:
(Р-N) - S = D
Р – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен шекті баға;
N – Бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасы;
S – Фракционатордың шартты жеңілдігі;
D –Тауар бағасы.
10. Тауар бағасы барлық салықтар мен алымдарды және басқа да міндетті төлемдерді, Тауарды қаптауға, таңбалауға арналған шығындарды, сондай-ақ Бірыңғай дистрибьютордың қоймаларына Тауарды беруге байланысты Фракционатордың шығыстарын қамтиды.
11. Егер Тауардың тиісті қаржы жылына оны беру туралы осы Шартқа қосымша келісім жасалған болса, оның бағасы Тараптармен келісілген болып есептеледі.
4-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
12. Осы Шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тауардың бірінші партиясын әрбір атауы бойынша беру басталған күннен бастап 10 (он) жыл ішінде қолданылады.
5-тарау. Шартты бұзу

5. Окончательная заявка Единым дистрибьютором представляется Фракционатору в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней после формирования окончательных заявок и ежегодной потребности Заказчиков.
6. Внесение изменения в дополнительное соглашение к настоящему Договору на отдельный финансовый год при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора Фракционатора, допускается:
1) изменения объема товара в случаях, предусмотренных Правилами закупа;
2) изменения производителя, держателя регистрационного удостоверения или места производства (производственной площадки) при условии неизменности торгового наименования товара по Дополнительному соглашению;
3) истечения срока действия регистрационного удостоверения и ввоза в Республику Казахстан оставшейся партии товара на основании разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения.
7. Фракционатор обязуется подписывать дополнительные соглашения к настоящему Договору на отдельный финансовый год не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты предоставления Фракционатору Единым дистрибьютором. Такие дополнительные соглашения должны содержать существенные условия поставки Товара, предусмотренные Правилами, Правилами закупа и настоящим Договором.
Глава 3. Ценообразование
8. Цена на Товар в дополнительном соглашении к настоящему Договору на поставку Товара на соответствующий финансовый год не должна превышать предельной цены, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 Правил закупа, на Товар с учетом наценки Единого дистрибьютора, а также условной ценовой скидки согласно приложению 1 к настоящему Договору.
9. Условная ценовая скидка применяется к ценам Товара на год закупа по следующей формуле:
(Р - N) - S = D
Р - предельная цена, установленная уполномоченным органом в области здравоохранения;
N - наценка Единого дистрибьютора;
S - условная скидка Фракционатора;
D – цена Товара.
10. Цена Товара включает все налоги и сборы и другие обязательные платежи, затраты на упаковку, маркировку Товара, а также расходы Фракционатора, связанные с поставкой Товара на склады Единого дистрибьютора.
11. Цены на Товар считаются согласованными Сторонами, если о поставке ее на соответствующий финансовый год заключено дополнительное соглашение к настоящему Договору.
Глава 4. Срок действия Договора
12. Настоящий Договор вступает в силу с даты подписания Сторонами и действует в течение 10 (десяти) лет с даты начала поставки первой партии Товара по каждому наименованию.
Глава 5. Расторжение Договора

13. Мыналар осы Шартты бұзу үшін негіздер болып табылады:
1) өндіруден және (немесе) беруден бас тарту;
2) Фракционатор мен Бірыңғай дистрибьютор бекіткен беру графигін 3 (үш) айдан астам мерзімге бұзу;
3) уәкілетті органның плазмалық қан препаратының дәлелденбеген клиникалық тиімділігі туралы құжат қабылдағаны;
4) Шартта көзделген берудің басталу күнін бұзу. Бұл ретте беруді бастау мерзімі бұзылған плазмалық қан препараттарының атаулары бойынша ішінара бұзуға жол беріледі;
5) сот тәртібімен белгіленген плазмалық қан препараттарын өткізуге байланысты үшінші тұлғалардың патенттік және өзге де құқықтары мен талаптарын бұзу.
14. Бірыңғай дистрибьютор Фракционаторға тиісті жазбаша хабарлама жібере отырып, Фракционаторға қандай да бір шығыстар мен шығындарды өтеместен, осы Шарттың 13-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша осы Шартты толық немесе ішінара біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Хабарламада осы Шартты бұзудың себебі күші жойылған шарттық міндеттемелердің көлемі, сондай-ақ оны бұзудың күшіне енген күні көрсетілуге тиіс.
15. Осы Шарттың 13-тармағы 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайлар туындағанда Тараптар плазмалық қан препараттарының жаңа атауларына шартты бағалық жеңілдікті сақтап, плазмалық қан препараттарының басқа атауларына ауыстыруға құқылы.
16. Шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
6-тарау. Тараптарды жауапкершіліктен босату негіздері
17. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін егер олар еңсерілмейтін күш жағдайларының (дүлей зілзалалар, міндеттемелерді орындауға тыйым салатын немесе қандай да бір өзгеше түрде кедергі келтіретін мемлекеттік органдардың нормативтік актілерін немесе өкімдерін шығару, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін Бірыңғай дистрибьютор тізімінде Тауардың болмауы және тиісті қаржы жылына Тапсырыс берушілердің өтінімдерінің болмауы (оның ішінде көлемі азайған кезде) салдары болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
18. Еңсерілмейтін күш жағдайлары мұндай жағдайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылатын жағдайларды қоспағанда, осы Шарттың қолданысын тоқтату үшін негіз бола алмайды. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдарлар әрекет еткен уақытқа мөлшерлес кейінге шегеріледі. Еңсерілмейтін күш жағдайларының қолданылуы тоқтатылғаннан кейін осы Шартты орындауды екі Тарап қайтадан жалғастырады.

13. Основаниями для расторжения настоящего Договора являются:
1) отказ от производства и (или) поставки;
2) нарушение графика поставки, утвержденного Фракционатором и Единым дистрибьютором, на срок более 3 (трех) месяцев;
3) принятие уполномоченным органом документа о недоказанной клинической эффективности плазменного препарата крови;
4) нарушение даты начала поставки, предусмотренной в Договоре. При этом допускается частичное расторжение по наименованиям плазменных препаратов крови, по которым нарушен срок начала поставки.
5) нарушение патентных и иных прав и притязаний третьих лиц, связанных с реализацией плазменных препаратов крови, установленных в судебном порядке.
14. Единый дистрибьютор вправе в одностороннем порядке расторгнуть полностью настоящий Договор по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 13 настоящего Договора, без возмещения Фракционатору каких-либо расходов и убытков, направив Фракционатору соответствующее письменное уведомление. В уведомлении должна быть указана причина расторжения настоящего Договора, объем аннулированных договорных обязательств, а также дата вступления в силу его расторжения.
15. В случае наступления случаев, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 5) пункта 13 настоящего Договора Стороны вправе заменить на другие наименования плазменных препаратов крови при условии сохранения условной ценовой скидки на новые наименования плазменных препаратов крови.
16. Договор может быть расторгнут по соглашению Сторон.
Глава 6. Основания освобождения Сторон от ответственности
17. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение своих обязательств по настоящему Договору, если оно является следствием обстоятельств непреодолимой силы (стихийные бедствия, издание нормативных актов или распоряжений государственных органов, запрещающих или каким-либо иным образом препятствующих исполнению обязательств, отсутствия Товара в списке Единого дистрибьютора, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения и отсутствия заявок Заказчиков на соответствующий финансовый год (в том числе, при уменьшении объема)).
18. Обстоятельства непреодолимой силы не могут служить основанием для прекращения действия настоящего Договора, за исключением случаев, когда такие обстоятельства длятся более 3 (трех) месяцев подряд. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. После прекращения действия обстоятельств непреодолимой силы исполнение настоящего Договора возобновляется обеими Сторонами.

19. Тараптардың кез келгені еңсерілмейтін күш жағдайлар туындаған кезде олар басталған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде екінші Тарапты осы жағдайлардың туындағаны туралы жазбаша түрде хабардар етуге міндетті. Осы жағдайларды тиісті уәкілетті мемлекеттік орган/ұйым растауға тиіс.
20. Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындағаны туралы хабарламау немесе уақтылы хабарламау Тарапты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда көрсетілген кез келген жағдайға сілтеме жасау құқығынан айырады.
7-тарау. Дауларды шешу тәртібі
21. Осы Шарттан туындайтын немесе оған байланысты Тараптар арасындағы барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер (хат алмасу) арқылы шешіледі.
22. Тараптар арасындағы дауды (және) немесе келіспеушілікті келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаған кезде мұндай дау және (немесе) келіспеушілік Халықаралық төрелік орталықтың Төрелік және медиация қағидаларына сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығы жүргізетін төрелік талқылау шеңберінде шешілуге тиіс. Қолданылатын заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.
8-тарау. Хат-хабар
23. Осы Шарт бойынша Тараптардан талап етілетін немесе талап етілуі мүмкін кез келген хабарламалар немесе хабарлар жазбаша түрде ұсынылады және тапсырыс хатпен немесе курьер қызметінің көмегімен жіберіледі. Шұғыл жағдайда, аталған хат-хабар міндетті түрде тапсырыс хатпен немесе курьер қызметінің көмегімен жіберіле отырып, оның жеткізілуін тіркеуді көздейтін электрондық пошта немесе өзге де телекоммуникациялық байланыс құралдарының көмегімен берілуі мүмкін.
24. Осы Шарт бойынша хат-хабар Тараптарға немесе олардың өкілдеріне осы Шартта көрсетілген деректемелер бойынша жіберілуге тиіс.
25. Тапсырыс хатпен немесе курьерлік қызмет арқылы жіберілген хат-хабар екінші Тарапта пошта бөлімшесінің немесе курьер қызметінің оны жеткізгенін растайтын мөртабаны бар хабарлама болған жағдайда, ол жолданған Тарап оны алған күні (сағатында) жеткізілген болып есептеледі. Электрондық пошта немесе оның жеткізілгенін тіркеуді көздейтін өзге де телекоммуникациялық байланыс құралдары арқылы жіберілген хат-хабар Шартта белгіленген талаптар сақталған кезде электрондық пошта жүйесінде алғаны туралы жауап хабарламамен хат-хабарды алғанын растау болған кезде ол жолданған Тарапқа берілген күні (сағат) жеткізілген болып есептеледі.

19. Любая из Сторон, при возникновении обстоятельств непреодолимой силы, обязана в течение 5 (пяти) календарных дней с даты их наступления проинформировать другую Сторону о наступлении этих обстоятельств в письменном виде. Данные обстоятельства должны быть подтверждены соответствующим уполномоченным государственным органом/организацией.
20. Не уведомление или несвоевременное уведомление о наступлении обстоятельства непреодолимой силы лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как основание, освобождающее ее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Договору.
Глава 7. Порядок разрешения споров
21. Все споры и разногласия, возникающие между Сторонами из настоящего Договора или в связи с ним, разрешаются путем переговоров (переписки).
22. При невозможности разрешения спора (и) или разногласия между Сторонами путем переговоров, такой спор и (или) разногласие подлежит разрешению в рамках арбитражного разбирательства, проводимого Международным арбитражным центром Международного финансового центра "Астана" в соответствии с Правилами арбитража и медиации Международного арбитражного центра. Применимым законодательством является законодательство Республики Казахстан.
Глава 8. Корреспонденция
23. Любые уведомления или сообщения, которые требуют или могут потребоваться от Сторон по настоящему Договору, представляются в письменном виде и направляются заказным письмом или с помощью курьерской службы. При срочности, указанная корреспонденция может быть передана с помощью электронной почты или иных телекоммуникационных средств связи, предусматривающих регистрацию ее доставки, с обязательным отправлением ее заказным письмом или с помощью курьерской службы.
24. Корреспонденция по настоящему Договору должна направляться Сторонам или их представителям по реквизитам, указанным в настоящем Договоре.
25. Корреспонденция, отправленная заказным письмом или курьерской службой, считается доставленной в день (час) получения ее Стороной, которой она адресована, при условии наличия у другой Стороны уведомления со штампом почтового отделения или курьерской службы, подтверждающего ее доставку. Корреспонденция, отправленная с помощью электронной почты или иных телекоммуникационных средств связи, предусматривающих регистрацию ее доставки, считается доставленной в день (час) ее передачи Стороне, которой она адресована, при наличии подтверждения получения корреспонденции ответным сообщением о получении в системе электронной почты или иных телекоммуникационных средств связи, при соблюдении требований, установленных Договором.

9-тарау. Өзге жағдайлар
26. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар, егер олар Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісім түрінде жазбаша нысанда жасалса, оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса және Тараптардың мөрлерімен куәландырылса, күшке ие болады.
27. Тараптың екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз міндеттерін үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
28. Қандай да бір Тараптың атауы, заңды мекенжайы және басқа да деректемелері өзгерген кезде, ол осындай өзгерістер болған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы басқа Тарапты жазбаша хабардар етуге міндетті.
29. Тараптардың осы Шартпен реттелмеген өзара қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
30. Осы Шарт қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде 2 (екі) бірдей данада жасалды, Бірыңғай дистрибьютор мен Фракционатор үшін бір-бір данадан беріледі. Осы Шарттың қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндері арасында келіспеушіліктер туындаған кезде, осы Шарттың қазақ тіліндегі мәтініне артықшылық беріледі.
31. Халықаралық патенттелмеген атаулары бар Тауардың тізімін, техникалық сипаттамаларын (препараттар тізбесін, олардың көлемін, ерекшеліктерін), беру кезеңін және әрбір Тауарға шартты бағалық жеңілдігін қамтитын Шартқа 1-қосымша және осы Шартты іске асыру графигін қамтитын осы Шартқа 2-қосымша осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
32. Тараптардың осы Шартта айқындалған халықаралық патенттелмеген Тауар атауларын өзгертуіне жол берілмейді.
33. Бірыңғай дистрибьютордың тіркеу куәлігіне сәйкес Тауардың техникалық сипаттамасы бөлігінде Шартқа өзгерістер енгізуіне жол беріледі.
34. Тараптардың әрбір қаржы жылына Тауарды беруге жыл сайын жасалатын осы Шартқа қосымша келісімдері оның ажырамас бөлігі болып табылады.
10-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары:
Фракционатор:
Бірыңғай дистрибьютор
БСН
Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Күні
БСН
Заңды мекенжайы:
Банктік деректемелер
Телефон, e-mail
__________________________
лауазымы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мөрі (ол болған жағдайда)
Күні
Келісімшарттық фракциялау
шеңберінде плазмалық қан
препараттарын өндіру және
берудің
______________№________
ұзақ мерзімді үлгілік шартына
1-қосымша
Тауардың атауы және техникалық сипаттамалары
Р/с №
Халықаралық патенттелмеген атауы
Тауардың сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Беру кезеңі
Шартты бағалық жеңілдік
1
2
Фракционатор:
___________________
мөр орны
Бірыңғай дистрибьютор:
__________________
мөр орны

Глава 9. Прочие условия
26. Все изменения и дополнения к настоящему Договору будут иметь силу, если они совершены в письменной форме в виде дополнительного соглашения, являющегося неотъемлемой частью Договора, подписаны уполномоченными на это представителями Сторон и заверены печатями Сторон.
27. Сторона не вправе, без предварительного письменного согласия на то другой Стороны, передавать свои обязанности по настоящему Договору третьим лицам.
28. При изменении наименования, юридического адреса и других реквизитов какой-либо Стороны, она обязана в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента возникновения таких изменений письменно уведомить об этом другую Сторону.
29. Взаимоотношения Сторон, не урегулированные настоящим Договором, регулируются законодательством Республики Казахстан.
30. Настоящий Договор составлен в 2 (двух) идентичных экземплярах на казахском, русском и английском языках, по одному экземпляру для Единого дистрибьютора и Фракционатора. При возникновении разногласий между текстами настоящего Договора на казахском, русском и английском языках, предпочтение отдается тексту настоящего Договора на казахском языке.
31. Приложение 1 к настоящему Договору, содержащее Список Товара с международными непатентованными наименованиями, технические характеристики (перечень препаратов, их объем, спецификации), период поставки и условную ценовую скидку на каждый Товар, и приложения 2 к настоящему Договору, содержащее график реализации настоящего Договора, являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
32. Изменение Сторонами международных непатентованных наименований Товара, определенных в настоящем Договоре не допускается.
33. Допускается внесение Единым дистрибьютором изменений в Договор в части технической характеристики Товара в соответствии с регистрационным удостоверением.
34. Ежегодно заключаемые Сторонами на каждый финансовый год дополнительные соглашения на поставку Товара к настоящему Договору будут являться его неотъемлемой частью.
Глава 10. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Фракционатор:
Единый дистрибьютор
БИН
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
Должность ____________________
Подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Дата
БИН
Юридический адрес:
Банковские реквизиты
Телефон, e-mail
Должность ____________________
Подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Печать (при наличии)
Дата
Приложение 1
к Типовому долгосрочному
договору на производство
и поставку плазменных
препаратов крови в рамках
контрактного фракционирования
от _____________ №________
Наименование и технические характеристики товара
№ п/п
Международное непатентованное название
Характеристика товара
Единица измерения
Период поставки
Условная ценовая скидка
1
2
Фракционатор:
___________________
место печати
Единый дистрибьютор:
____________________
место печати