Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 23 шілдедегі № 143. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 шілдеде № 39395 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және
табиғи ресурстар министрі
2026 жылғы 23 шілдедегі
№ 143 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Шығарындылардың стационарлық көздерін түгендеуді жүзеге асыру, деректерді түзету, түгендеу және түзету нәтижесінде алынған деректерді құжаттау және сақтау қағидаларын (жергілікті атқарушы органдар үшін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шілдедегі №262 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №23640 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 июля 2026 года № 143. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2026 года № 39395
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики Агентства
по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 июля 2026 года № 143
Перечень некоторых приказов Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 262 "Об утверждении Правил осуществления инвентаризации стационарных источников выбросов, корректировки данных, документирования и хранения данных, полученных в результате инвентаризации и корректировки (для местных исполнительных органов) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23640) следующие изменения:
в Правилах осуществления инвентаризации стационарных источников выбросов, корректировки данных, документирования и хранения данных, полученных в результате инвентаризации и корректировки (для местных исполнительных органов), утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Кодекстің 205-бабының 1-тармағына сәйкес астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары халқы он мың адамнан асатын елді мекендерде атмосфералық ауа ластануының жиынтық есеп-қисаптарын жүргізуді және олардың негізінде елді мекеннің шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томын жасауды қамтамасыз етеді.";
2. "Қоршаған ортаға әсер ету туралы қабылданған декларациялар бойынша жиынтық деректер нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 1 шілдедегі №227 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №23673 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қоршаған ортаға әсер ету туралы қабылданған декларациялар бойынша жиынтық деректер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан мынадай редакцияда жазылсын:
""Қоршаған ортаға әсер ету туралы қабылданған декларациялар бойынша жиынтық деректер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелеріне ұсынылады
Әкімшілік деректер нысаны www.eсogeo.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Индекс: 1-ГТҚ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есептік кезең: 20___ жылғы "___" ____________жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне (қоса алғанда) дейін
Есепті кезеңде қоршаған ортаға әсер ету туралы берілген декларациялардың саны - _______
№ р/с
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауы, тіркелген мекенжайы
Декларацияны беру негізі
Объектінің орналасқан жері
Негізгі қызмет түрі

"3. Согласно пункту 1 статьи 205 Кодекса, местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения обеспечивают проведение сводных расчетов загрязнения атмосферного воздуха в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек и составление на их основе сводного тома предельно допустимых выбросов населенного пункта.";
2. В приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 июля 2021 года № 227 "Об утверждении формы сводных данных по принятым декларациям о воздействии на окружающую среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23673) следующие изменения:
форму, предназначенной для сбора административных данных "Сводные данные по принятым декларациям о воздействии на окружающую среду" утверждҰнной указанным приказом изложить в следующей редакции:
"Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сводные данные по принятым декларациям о воздействии на окружающую среду"
Представляется: в территориальные подразделения Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.eсogeo.gov.kz
Индекс: 1-ГТС
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________20___года
Круг лиц, представляющих информацию: местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения
Срок представления: до 5 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Количество поданных деклараций о воздействии на окружающую среду за отчетный период - _______
№ п/п
Бизнес-идентификационный номер
Индивидуальный идентификационный номер
Наименование, адрес регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя
Основание подачи декларации
Местонахождение объекта
Вид основной деятельности

091
Азот тотығы (NO2)
004
Күкіртті ангидрид (SO2)
001
..
Барлығы
Барлығы
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ___________________________________....__________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер бар болса) қолы, телефоны
Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
___________________________________________.... .____________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ________________
Қоршаған ортаға әсер ету туралы қабылданған декларациялар бойынша жиынтық деректер нысанына қосымшада 2 және 3 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нысанды астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының тиісті басқармалары толтырады және Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелеріне ұсынылады.
3. Нысанға астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.";
3. "Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы № 317 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23918 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын органдар:
Мемлекеттік экологиялық сараптама қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 3-тармағының 3) - 8) тармақшаларында көрсетілген объектілерге қатысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Басқа жағдайларда мемлекеттік экологиялық сараптаманы Кодекстің 88-бабының 2-тармағына сәйкес астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұйымдастырады және жүргізеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысына қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының, тиісті аумақтағы уәкілетті органның оның аумақтық бөлімшелерінің немесе өз құзыреті шегінде астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының сараптама бөлімшелерінің басшылары қол қояды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларына 5-қосымшада:

091
Оксиды азота (NO2)
004
Сернистый ангидрид (SO2)
001
..
Итого
Итого
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель местного исполнительного органа столицы, области и города республиканского значения или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" _________ 20__ года
в Приложении к форме, предназначенной для сбора сводных данных по принятым декларациям пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Форма заполняется соответствующими управлениями местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения и представляется в территориальные подразделения Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Форма подписывается руководителем местного исполнительного органа столицы, области и города республиканского значения или лицом, исполняющим его обязанности.";
3. В приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 317 "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23918) следующие изменения:
пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Органы, осуществляющие государственную экологическую экспертизу:
Государственная экологическая экспертиза организуется и проводится уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в отношении объектов, указанных в подпунктах 3) - 8) пункта 3 настоящих Правил.
В остальных случаях государственная экологическая экспертиза организуется и проводится местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения и пункту 2 статьи 88 Кодекса.";
пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заключение государственной экологической экспертизы подписывается руководителями ведомства уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, его территориальных подразделений уполномоченного органа на соответствующей территории или экспертного подразделения местных исполнительных органов столицы, областей и города республиканского значения в пределах его компетенции.";
в приложении 5 к Правилам проведения государственной экологической экспертизы утвержденных указанным приказом:

реттік нөмірі 8-жолдың 5) және 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
...
5) Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары, олардың функционалдық аймақтарға бөлінуін және инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарларын қоса алғанда, келесі құрамда жобалары болған жағдайда:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 1 қыркүйектегі №558 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6518 болып тіркелген) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерінің жобаларын әзірлеу, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені түзету қағидаларында айқындалған тәртіппен дайындалған, электрондық құжат нысанындағы жаратылыстану-ғылыми негіздемелердің не техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары.
жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың келісімінің электрондық көшірме;
астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының келісімі бар ілеспе хаттың электрондық көшірмесі;
облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
аумақтық органның ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін (заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда) босалқы жерге ауыстыру жөніндегі техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары жағдайында келесі құрамда: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 ақпандағы №172 қаулысымен бекітілген Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру және босалқы жерді қайтадан ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жеріне ауыстыру қағидаларының (бұдан әрі – ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру қағидалары) 9-тармағында айқындалған тәртіппен мүдделі орган дайындаған және бекіткен материалдарды қамтитын техникалық-экономикалық негіздемелердің электрондық құжат нысанындағы жобалары;
қоғамдық тыңдауларды өткізу хаттамасының электрондық көшірмесі;
аумақтық органның ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстырудың 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен комиссияның оң қорытындысының электрондық көшірмесі; қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда) өндіру үшін жер ауыстырылған жағдайда "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес қатты пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорларын бағалау туралы есептің қосымша электрондық көшірмесі;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларына 6-қосымшада:
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны - электрондық.

пункты 5) и 6) строки 8 изложить в следующей редакции:
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
...
5) в случае проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, включая их функциональное зонирование и генеральные планы развития инфраструктуры в следующем составе:
в форме электронного документа проекты естественно-научных обоснований либо технико-экономических обоснований, в форме электронного документа, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Правилами разработки проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию или расширению особо охраняемых природных территорий, а также корректировки технико-экономического обоснования, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года №558 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №6518);
электронная копия согласование собственников земельных участков и землепользователями;
электронная копия сопроводительного письма согласования местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа по земельным отношениям области (столицы, города республиканского значения);
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;
6) в случае проектов технико-экономических обоснований по переводу земель особо охраняемых природных территорий (за исключением особо охраняемых природных территорий без статуса юридического лица) в земли запаса в следующем составе:
в форме электронного документа проекты технико-экономических обоснований, включающие в себя материалы, подготовленных и утвержденных заинтересованным органом в порядке определенным пунктом 9 Правил перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса и перевода земель запаса обратно в земли особо охраняемых природных территорий, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года № 172 (далее - Правила перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса);
электронная копия протокола проведения общественных слушаний;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий; электронная копия письма с согласованием местного исполнительного органа столицы, области и города республиканского значения);
электронная копия положительного заключения комиссии, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса;
в случае перевода земель для добычи твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых) дополнительно электронная копия отчета об оценке ресурсов и запасов твердых полезных ископаемых в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
в приложении 6 к Правилам проведения государственной экологической экспертизы утвержденных указанным приказом:
строку 5 изложить в следующей редакции:
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение государственной экологической экспертизы, осуществляемой, местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги - электронная.

4. "Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, әсер етуге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы № 319 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23928 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аумағында объект орналасқан немесе орналасатын астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына жібереді.
Егер объект астананың, екі немесе одан да көп облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтары шегінде орналасқан немесе орналасатын болса, қоса берілген құжаттары бар өтініш әрбір тиісті жергілікті атқарушы органға жіберілуге жатады;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Объект жататын тиісті салада реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган және аумағында объект орналасқан немесе орналасатын астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы КЭР үшін ұсынылған экологиялық жағдайларға және өтініш пен оның қосымшаларының бөліктеріне қатысты өз қорытындылары мен ескертулерін ұсынады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. "II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
"II санаттағы объектілер үшін әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб – порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) беру арқылы жүгінеді.
"II санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе 3) осы Қағидалардың 11-қосымшасында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі қызметті алушы жүгінген кезде Тізбе 3-тің 8 тармағында анықталған.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Жекелеген стационарлық көздері әртүрлі облыстардың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) аумақтарында орналасқан II санаттағы объектіге қатысты экологиялық рұқсат алуға өтініш облыстардың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының кез келгеніне беріледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларына, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібіне 11-қосымшада:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "ІI санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының тиісті басқармалары.

4. В приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 319 "Об утверждении Правил выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также форм бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23928) следующие изменения:
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) в местный исполнительный орган столицы, области и городов республиканского значения, на территории которого расположен или будет расположен объект.
В случае, если объект расположен или будет расположен в пределах территорий столицы, двух или более областей, городов республиканского значения, заявление с прилагаемыми документами подлежит направлению в каждый соответствующий местный исполнительный орган;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Уполномоченный орган, осуществляющий регулирование в соответствующей отрасли, к которой относится объект и местный исполнительный орган столицы, области и городов республиканского значения, на территории которой расположен или будет расположен объект, представляет свои заключения и замечания в отношении предложенных для КЭР экологических условий и остальных частей заявления и его приложений;";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Государственная услуга "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" оказывается местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения, (далее – услугодатель).
Для получения государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" услугополучатель обращается к услугодателю через веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) путем подачи заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" (далее – Перечень 3) приведен в приложении 11 к настоящим Правилам.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя определен в пункте 8 Перечня 3 приложения 11 к настоящим Правилам.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. В отношении объекта II категории, отдельные стационарные источники которого расположены на территориях разных областей (столицы, городов республиканского значения), заявление на получение экологического разрешения подается в любой из местных исполнительных органов областей (столицы, городов республиканского значения).";
в приложении 11 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения утвержденных указанным приказом:
строку 1 изложить в следующей редакции:
Наименование государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения в лице управления.