"Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 қыркүйектегі № 487 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 20 шiлдедегi № 343 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 шiлдеде № 39378 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 қыркүйектегі № 487 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33466 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережеде:
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Кеңестердің осы Ереженің 38-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген объектілер (бұдан әрі – объектілер) бойынша шешімдерін кеңес мүшелері сұрау салынатын қаржыландыру көлемінің негізділігін бағалауды қамтитын МҒТС қорытындысының негізінде қағаз тасығыштағы бағалау парағына әрбір өтінім үшін бағалаудың әрбір өлшемшарттары бойынша балл қою арқылы және (немесе) сараптама орталығының цифрлық жүйесі арқылы мынадай нысан бойынша:
1) ғылыми зерттеулерді гранттық қаржыландыруға берілетін жобалар үшін осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес;
2) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға берілетін бағдарламалар үшін осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес;
3) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған конкурстық рәсімдерден тыс бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі бағдарламалар үшін - осы Ережеге 3 – қосымшаға сәйкес;
4) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға өтінімдер үшін - осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылданады.
Кеңестер мүшелері қойған балдардың негізінде кеңестің қорытынды пікірін көрсететін әрбір өлшемшарт бойынша орташа балдар қосындысының нәтижесі ретінде әрбір өлшемшарт бойынша орташа балл және әрбір өтінім бойынша кеңестің жалпы балы айқындалады.
Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы ғылымның басым бағыты бойынша кеңестің 8-ден (сегіз) кем жалпы балын жинаған өтінімдер әрі қарай қаралмайды.
Әрбір өтінім бойынша кеңестің қорытындысы:
1) ғылыми зерттеулерді гранттық қаржыландыруға берілетін жобалар үшін осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес;
2) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға берілетін бағдарламалар үшін осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес;

О внесении изменений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 сентября 2023 года № 487 "Об утверждении положения о национальных научных советах"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2026 года № 343. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2026 года № 39378
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 сентября 2023 года № 487 "Об утверждении положения о национальных научных советах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33466) следующие изменения:
в Положении о национальных научных советах, утвержденном указанным приказом:
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Решения советов по объектам, указанным в подпунктах 1), 2), 3) и 5) пункта 38 (далее – объекты) настоящего Положения, принимаются членами советов индивидуально на основании заключения ГНТЭ, включающего оценку обоснованности запрашиваемого объема финансирования, путем выставления баллов совета по каждому критерию оценки для каждой заявки в оценочный лист на бумажном носителе и (или) через цифровую систему центра экспертизы по форме:
1) согласно приложению 1 к настоящему Положению – для проектов, подаваемых на грантовое финансирование научных исследований;
2) согласно приложению 2 к настоящему Положению – для программ, подаваемых на программно-целевое финансирование;
3) согласно приложению 3 к настоящему Положению – для программ в рамках программно-целевого финансирования вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты;
4) по форме согласно приложению 4 к настоящему положению – для заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.
На основании баллов, выставленных членами советов, определяются средний балл по каждому критерию и общий балл совета по каждой заявке как результат сложения средних баллов по каждому критерию, отражающий итоговое мнение совета.
Заявки по приоритетному направлению науки в области национальной безопасности и обороны, набравшие общий балл совета менее 8 (восемь) баллов, далее не рассматриваются.
Заключение совета по каждой заявке оформляется по форме:
1) согласно приложению 5 к настоящему Положению – для проектов, подаваемых на грантовое финансирование научных исследований;
2) согласно приложению 6 к настоящему Положению – для программ, подаваемых на программно-целевое финансирование;

3) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге конкурстан тыс рәсімдер арқылы бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі бағдарламалар үшін осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес;
4) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға арналған өтінімдер үшін осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Гранттық қаржыландыруға өтінім бойынша кеңестің қорытындысы кеңес төрағасы қол қойғаннан кейін 24 (жиырма төрт) сағат ішінде объектінің ғылыми жетекшісінің жеке кабинетінде сараптама орталығының цифрлық жүйесінде орналастырылады.";
42-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Кеңестердің осы Ереженің 38-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген объектілер бойынша шешімдерін кеңестердің мүшелері ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын сараптаудың жиынтық қорытындысы негізінде осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығыштағы бағалау парағына әрбір өтінім үшін әрбір бағалау өлшемшарты бойынша балл қою арқылы және (немесе) сараптама орталығының цифрлық жүйесі арқылы жеке қабылдайды.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық ғылыми
кеңестер туралы
ережеге
1-қосымша
Нысан
Ғылыми зерттеулерді гранттық қаржыландыру бойынша өтінімді бағалау парағы _____________________________________________________________________
(объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)

3) согласно приложению 7 к настоящему Положению – для программ в рамках программно-целевого финансирования вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты;
4) согласно приложению 8 к настоящему Положению – для заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.
Заключение совета по заявке на грантовое финансирование после подписания председателем совета в течение 24 (двадцати четырех) часов размещается в личном кабинете научного руководителя объекта в цифровой системе центра экспертизы.";
часть первую пункта 42 изложить в следующей редакции:
"42. Решения советов по объектам, указанным в подпункте 4) пункта 38 настоящего Положения, принимаются членами советов индивидуально на основании сводного заключения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности путем выставления баллов по каждому критерию оценки для каждой заявки в оценочный лист в бумажном виде и (или) через цифровую систему центра экспертизы по форме согласно приложению 10 к настоящему Положению.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 и 12 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему приказу;
в приложениях 10, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Приложение 1 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 1
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по грантовому финансированию научных исследований _____________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)

1. Ғылыми жобаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің
бағалауы, балдар
1.
Зерттеу нәтижелерінің ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының, ғалымдардың ғылыми-техникалық (оның ішінде кадрлық) әлеуетіне және бәсекеге қабілеттілігіне әсер ету дәрежесі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Жобаның әзірлену дәрежесі, яғни мәлімделген параметрлерге сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда дайындаманың болуы және жобаны ойдағыдай іске асыру ықтималдығы (ғылыми жетекшінің басқа жобаларда қамтылуын және басшы ретінде бұрын қаржыландырылған гранттық қаржыландыру жобаларын іске асыру тәжірибесін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Зерттеулер нәтижелерінің практикалық маңыздылығы, яғни олардың Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуының өзекті міндеттерін шешу үшін коммерцияландыруға немесе өзге де сапада қолдануға әзірлік дәрежесі (бұрын ғылыми басшы басқарған гранттық қаржыландыру жобаларының әсерін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі ___________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
______________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
2. Ғылыми жобаны қаржыландыру көлемі (іске асыру мерзімі 12 айдан асатын жобалар үшін ғана толтырылады)
Р/с №
Көрсеткіш
Жобаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің ұстанымы (Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) сарапшыларының пікірлері нұсқаларының бірін көрсету)
Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, МҒТС сарапшыларының пікірлері
1-сарапшы
2-сарапшы
3-сарапшы
1.
Барлығы (жобаны іске асырудың барлық кезеңіне)
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі ____________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_______________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
* – Балдарды мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қағидаларына сәйкес сараптама орталығы ұсынған өтінім, МҒТС қорытындысы және өзге де материалдар негізінде кеңес мүшелері өздерінің кәсіби пайымдауларына сүйене отырып, жеке айқындайды.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
2-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
2-қосымша
Нысан
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша өтінімді бағалау парағы _____________________________________________________________________
(объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)

1. Содержание научного проекта
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1.
Степень влияния результатов исследований на научно-технический (в том числе – кадровый) потенциал и конкурентоспособность научных организаций и их коллективов, ученых
До 5 баллов, где: высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
2.
Степень разработанности проекта, то есть наличие задела у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с заявляемыми параметрами и вероятность успешной реализации проекта (с учетом занятости научного руководителя в других проектах и опыта реализации ранее профинансированных проектов грантового финансирования в качестве руководителя, если таковые имеются)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
3.
Практическая значимость результатов исследований, то есть степень их готовности для коммерциализации или применения в ином качестве для решения актуальных задач социально-экономического и научно-технического развития Республики Казахстан (с учетом эффекта от проектов грантового финансирования, которыми ранее руководил научный руководитель, если таковые имелись)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета _________________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
2. Объем финансирования научного проекта (заполняется только для проектов со сроком реализации более 12 месяцев)
№ п/п
Показатель
Объем финансирования проекта, тысяч теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Мнения экспертов государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом оценки обоснованности цен
Позиция члена национального научного совета (указать один из вариантов ГНТЭ)
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт 3
1.
Всего (на весь период реализации проекта)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Член Национального научного совета
__________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Примечание:
* - баллы определяются членами советов индивидуально, исходя из их профессионального суждения, на основе заявки, заключения ГНТЭ и других материалов, представленных центром экспертизы в соответствии с Правилами государственной научно-технической экспертизы.
Приложение 2 к приказу
Министр науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 2
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по программно-целевому финансированию
__________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)

1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің бағалауы,
балл
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылығын, негізділігін, жүйелілігін, болжамдылығын ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) ғылыми-зерттеу жұмысына арналған техникалық тапсырмада көрсетілген қойылған міндеттердің күрделілік деңгейіне және күтілетін тікелей нәтижелерге сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі __________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_____________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
2. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны қаржыландыру көлемі
Р/с №
Көрсеткіш
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) сарапшыларының пікірлері
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің пікірі (МҒТС сарапшылары нұсқаларының бірін көрсету
1-сарапшы
2-сарапшы
3-сарапшы
1.
Барлығы (жобаны іске асырудың барлық кезеңіне)
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі______________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_______________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
* – Балдарды Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қағидаларына сәйкес сараптама орталығы ұсынған өтінім, МҒТС қорытындысы және өзге де материалдар негізінде кеңес мүшелері өздерінің кәсіби пайымдауларына сүйене отырып, жеке айқындайды.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
3-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуді конкурстық рәсімдерден тыс бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру жөніндегі өтінімнің бағалау парағы ________________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)

1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых прямых результатов, указанных в техническом задании на научно-исследовательскую работу
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета
__________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
2. Объем финансирования научной, научно-технической программы
№ п/п
Показатель
Объем финансирования программы, тысяч теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Мнения экспертов государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом оценки обоснованности цен
Мнение члена национального научного совета (указать один из вариантов экспертов ГНТЭ)
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт 3
1.
Всего (на весь период реализации программы)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Член Национального научного совета
__________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Примечание:
* - баллы определяются членами советов индивидуально, исходя из их профессионального суждения, на основе заявки, заключения ГНТЭ и других материалов, представленных центром экспертизы в соответствии с Правилами государственной научно-технической экспертизы.
Приложение 3 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 3
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по программно-целевому финансированию вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты _____________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)

1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің бағалауы, балл
1
2
3
4
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылықты, негізділікті, жүйелілікті, болжамдылықты ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) өтінімде көрсетілген қойылған міндеттер мен күтілетін нәтижелердің күрделілік деңгейіне сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар жиынтығы)
Ұлттық ғылыми кеңестің мүшесі_____________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_________________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
2. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны қаржыландыру көлемі
Р/с №
Көрсеткіші
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) сарапшыларының пікірлері
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің пікірі (МҒТС сарапшылары нұсқаларының бірін көрсету)
1-сарапшы
2-сарапшы
3-сарапшы
1.
Барлығы (бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңіне)
1.1.
20 ___ жыл (1-ші жыл)
1.2.
20 ___жыл (2-ші жыл)
1.3.
20 ___ жыл (3-ші жыл)
Ұлттық ғылыми кеңестің мүшесі
_____________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_____________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
* – Балдарды Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қағидаларына сәйкес сараптама орталығы ұсынған өтінім, МҒТС қорытындысы және басқа да материалдар негізінде сарапшылар өздерінің кәсіби пайымдауына сүйене отырып, жеке айқындайды.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
4-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
4-қосымша
Нысан
Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға арналған өтінімдердің бағалау парағы ____________________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)

1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1
2
3
4
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых результатов, отраженных в заявке
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета
__________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
2. Объем финансирования научной, научно-технической программы
№ п/п
Показатель
Объем финансирования программы, тысяч теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Мнения экспертов государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом оценки обоснованности цен
Мнение члена национального научного совета (указать один из вариантов экспертов ГНТЭ)
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт 3
1.
Всего (на весь период реализации программы)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Член Национального научного совета
_______________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Примечание:
* - баллы определяются экспертами индивидуально, исходя из их профессионального суждения, на основе заявки, заключения ГНТЭ и других материалов, представленных центром экспертизы в соответствии с Правилами государственной научно-технической экспертизы.
Приложение 4 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 4
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования _____________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)

1. Ғылыми жобаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл (қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін – 19 балл).
Р/с
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Орташа балл*
1.
Зерттеу нәтижелерінің ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының, ғалымдардың ғылыми-техникалық (оның ішінде кадрлық) әлеуетіне және бәсекеге қабілеттілігіне әсер ету дәрежесі
2.
Жобаның әзірлену дәрежесі, яғни мәлімделген параметрлерге сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда дайындаманың болуы және жобаны ойдағыдай іске асыру ықтималдығы (ғылыми жетекшінің басқа жобаларда қамтылуын және басшы ретінде бұрын қаржыландырылған гранттық қаржыландыру жобаларын іске асыру тәжірибесін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
3.
Зерттеулер нәтижелерінің практикалық маңыздылығы, яғни олардың Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуының өзекті міндеттерін шешу үшін коммерцияландыруға немесе өзге де сапада қолдануға әзірлік дәрежесі (бұрын ғылыми басшы басқарған гранттық қаржыландыру жобаларының әсерін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшелері бағалауының нәтижелері бойынша ортақ балл
Қосымша өлшемшарт:
1
Жеке сектор тарапынан немесе жобаның ғылыми нәтижелерін басқа да тұтынушылар тарапынан қоса қаржыландырудың болуы (тек қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін)
Жобаның жалпы құнының әрбір 5 % қоса қаржыландыру үшін 1 балл, бірақ жиынтығында 4 балдан аспайтын есеппен
Қорытынды балл
2. Ғылыми жобаны қаржыландыру көлемі
Р/с
Көрсеткіш
Жобаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Ұлттық ғылыми кеңес шешімі
Негіздеме
1.
Барлығы (20___ - 20___ жж.)
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес төрағасы ________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_____________________________________________________________________
(Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қосымшаның дұрыстығын және шешім қабылдауда белгіленген рәсімдердің сақталғанын растаймын.
Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы _________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_____________________________________________________________________**
(Төрағаның) (хатшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту:
* – әрбір өлшемшарт бойынша орташа балл кеңес мүшелерінің әрқайсысы өлшемшарт бойынша қойған балдардың орташа мәні болып айқындалады;
** – әрбір парақты Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы дәйектеуге тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
6-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
6-қосымша
Нысан
"____________________________________________"
ұлттық ғылыми кеңесі (Ұлттық ғылыми кеңестің атауы)
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша өтінімге
___ жылғы "________" №__________қорытынды
________________________________________________
(объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)

1. Содержание научного проекта
Максимальный итоговый балл – 15 баллов (19 баллов для прикладных научных исследований).
№ п/п
Наименование критериев оценки
Средний балл*
1.
Степень влияния результатов исследований на научно-технический (в том числе – кадровый) потенциал и конкурентоспособность научных организаций и их коллективов, ученых
2.
Степень разработанности проекта, то есть наличие задела у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с заявляемыми параметрами и вероятность успешной реализации проекта (с учетом занятости научного руководителя в других проектах и опыта реализации ранее профинансированных проектов грантового финансирования в качестве руководителя, если таковые имеются)
3.
Практическая значимость результатов исследований, то есть степень их готовности для коммерциализации или применения в ином качестве для решения актуальных задач социально-экономического и научно-технического развития Республики Казахстан (с учетом эффекта от проектов грантового финансирования, которыми ранее руководил научный руководитель, если таковые имелись)
Общий балл по результатам оценки членами Национального научного совета
Дополнительный критерий:
1
Наличие софинансирования со стороны частного сектора или других потребителей научных результатов проекта (только для прикладных научных исследований)
Из расчета 1 балл за каждые 5 % софинансирования от общей стоимости проекта, но в совокупности не более 4 баллов
Итоговый балл
2. Объем финансирования научного проекта
№ п/п
Показатель
Объем финансирования проекта, тысяч теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Решение национального научного совета
Обоснование
1.
Всего (20___ - 20___ гг.)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Председатель Национального научного совета __________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя)
"Подлинность приложения и соблюдение установленных процедур при принятии решений подтверждаю" Секретарь Национального научного совета
__________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________________
** (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя) секретаря)
Примечание:
* - средний балл по каждому критерию определяется как среднее значение баллов по соответствующему критерию, выставленных каждым из членов совета;
** - каждая страница подлежит парафированию секретарем Национального научного совета.
Приложение 6 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 6
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Национальный научный совет
"__________________________________________________________________________"
(наименование Национального научного совета)
Заключение №__________ от "_____" _______________ года на заявку по программно-целевому финансированию
______________________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)

1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл (қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін 19 балл).
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Орташа балл*
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылығын, негізділігін, жүйелілігін, болжамдылығын ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) ғылыми-зерттеу жұмысына арналған техникалық тапсырмада көрсетілген қойылған міндеттердің күрделілік деңгейіне және күтілетін тікелей нәтижелерге сәйкестігі
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшелері бағалауының нәтижелері бойынша ортақ балл
Қосымша өлшемшарт:
1.
Жеке сектор тарапынан немесе жобаның ғылыми нәтижелерін басқа да тұтынушылар тарапынан қоса қаржыландырудың болуы (тек қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін)
Жобаның жалпы құнының әрбір 5 % қоса қаржыландыру есебінен 1 балл, бірақ жиынтығы 4 балдан аспауға тиіс
Қорытынды балл
2. Бағдарламаны қаржыландыру көлемі
Р/с
Көрсеткіш
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Ұлттық ғылыми кеңес ұсыным беретін сома
Негіздеме
1.
Барлығы (20___ - 20___жж.)
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес төрағасы ________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________________________________________________________
(Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Қосымшаның дұрыстығын және шешім қабылдауда белгіленген рәсімдердің сақталғанын растаймын".
Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы ________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________________________________________________________**
(Хатшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
* – Әрбір өлшемшарт бойынша орташа балл кеңес мүшесінің әрқайсысы өлшемшартқа сәйкес қойған балдардың орташа мәні болып айқындалады;
** – Әрбір парақты Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы дәйектеуге тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
7-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
7-қосымша
"________________________________________________"
ұлттық ғылыми кеңесі (Ұлттық ғылыми кеңестің атауы)
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік
және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуді
конкурстық рәсімдерден тыс бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру
жөніндегі өтінімге
____________________________________________________________
(объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)
_______________ жылғы "_____"_________
№_________ қорытынды

1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов (19 баллов для прикладных научных исследований).
№ п/п
Наименование критериев оценки
Средний балл*
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых прямых результатов, указанных в техническом задании на научно-исследовательскую работу
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
Общий балл по результатам оценки членами Национального научного совета
Дополнительный критерий:
1.
Наличие софинансирования со стороны частного сектора или других потребителей научных результатов программы (только для прикладных научных исследований)
Из расчета 1 балл за каждые 5 % софинансирования от общей стоимости проекта, но в совокупности не более 4 баллов
Итоговый балл
2. Объем финансирования программы
№ п/п
Показатель
Объем финансирования программы, тысяч теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Рекомендуемая сумма национального научного совета
Обоснование
1.
Всего (20___ - 20___ гг.)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Председатель Национального научного совета
_________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя)
"Подлинность приложения и соблюдение установленных процедур при принятии решений подтверждаю".
Секретарь Национального научного совета
_________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_________________________________________________________________________
** (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря
Примечание:
* - средний балл по каждому критерию определяется как среднее значение баллов по соответствующему критерию, выставленных каждым из членов совета;
** - каждая страница подлежит парафированию секретарем Национального научного совета.
Приложение 7 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 7
к Положению о национальных
научных советах
Национальный научный совет
"____________________________________________________________________"
(наименование Национального научного совета)
Заключение №__________ от "_____" _______________ года на заявку по программно-целевому финансированию вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты
_______________________________________________________________________________
(ИРН и наименование объекта)

1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл –15 балл (қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін 19 балл).
Р/с
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Орташа балл *
1
2
3
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылықты, негізділікті, жүйелілікті, болжамдылықты ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) өтінімде көрсетілген қойылған міндеттер мен күтілетін нәтижелердің күрделілік деңгейіне сәйкестігі
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшелерінің бағалау нәтижелері бойынша жалпы балл
Қосымша өлшемшарт:
1.
Жеке сектор тарапынан немесе бағдарламаның ғылыми нәтижелерін басқа да тұтынушылар тарапынан қоса қаржыландырудың болуы (тек қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін)
Жобаның жалпы құнының әрбір 5 % қоса қаржыландыру есебінен 1 балл, бірақ жиынтығы 4 балдан аспайды
Қорытынды балл
2. Бағдарламаны қаржыландыру көлемі
Р/с
Көрсеткіш
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
ҰҒК ұсынып отырған сома
Негіздеме
1.
Барлығы (20__ – 20___ ж.)
1.1.
20 ___ жыл (1-ші жыл)
1.2.
20 ___ жыл (2-ші жыл)
1.3.
20 ___ жыл (3-ші жыл)
Ұлттық ғылыми кеңестің төрағасы ____________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
__________________________________________________________________________
(Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Қосымшаның түпнұсқалығын және шешімдер қабылдау кезінде белгіленген рәсімдердің сақталғанын растаймын"
Ұлттық ғылыми кеңестің хатшысы ____________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
__________________________________________________________________________**
(хатшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
* – Әрбір өлшемшарт бойынша орташа балл кеңес мүшелерінің әрқайсысы қойған тиісті өлшемшарт бойынша балдардың орташа мәні ретінде айқындалады;
** – Ұлттық ғылыми кеңестің хатшысы әрбір парақты дәйектеуге тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
8-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
8-қосымша
"________________________________________________" ұлттық ғылыми кеңесі
(Ұлттық ғылыми кеңестің атауы) Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға арналған өтінімдердің
___________________________________________________________________________
(объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы) _______________ жылғы "__" _________
№________ қорытындысы
1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл –15 балл.
Р/с
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Орташа балл *
1
2
3
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылықты, негізділікті, жүйелілікті, болжамдылықты ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) өтінімде көрсетілген қойылған міндеттер мен күтілетін нәтижелердің күрделілік деңгейіне сәйкестігі
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшелерінің бағалау нәтижелері бойынша жалпы балл
2. Бағдарламаны қаржыландыру көлемі
Р/с
Көрсеткіші
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Ұлттық ғылыми кеңес ұсынып отырған сома
Негіздеме
1.
Барлығы (20__ – 20___ ж.)
1.1.
20 ___ жыл (1-ші жыл)
1.2.
20 ___ жыл (2-ші жыл)
1.3.
20 ___ жыл (3-ші жыл)
Ұлттық ғылыми кеңестің төрағасы _____________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
___________________________________________________________________________
(Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Қосымшаның түпнұсқалығын және шешімдер қабылдау кезінде белгіленген рәсімдердің сақталғанын растаймын"
Ұлттық ғылыми кеңестің хатшысы ____________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_________________________________________________________________________**
(хатшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
* – Әрбір өлшемшарт бойынша орташа балл кеңес мүшелерінің әрқайсысы қойған тиісті өлшемшарт бойынша балдардың орташа мәні ретінде айқындалады;
** – Ұлттық ғылыми кеңестің хатшысы әрбір парақты дәйектеуге тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
9-қосымша
Ұлттық ғылыми
кеңестер туралы ережеге
9-қосымша
Нысан
____________________________________________________
(ҰҒК атауы)
Ұлттық ғылыми кеңес отырысының хаттамасына №_________ қосымша
_____________________________ конкурсына ұсынылған (конкурстың және оны
жариялаған органның атауы) объектілерді қаржыландыру көлемі
Р/с
Объектінің ЖТН*
Өтінім беруші
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Мәлімделгені, барлығы
Ұлттық ғылыми кеңес қолдағаны, барлығы
Оның ішінде жылдар бойынша, мың теңге
Бірінші жылы
Негіздеме қысқартылған шығыстарды көрсете отырып, әрбір бап бойынша
Екінші жылы
Негіздеме қысқартылған шығыстарды көрсете отырып, әрбір бап бойынша
Үшінші жылы
Негіздеме қысқартылған шығыстарды көрсете отырып, әрбір бап бойынша
1.
2.
3.
Барлығы
Ұлттық ғылыми кеңес төрағасы __________________________________________________
(Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қосымшаның дұрыстығын және шешім қабылдауда белгіленген рәсімдердің сақталғанын растаймын.
Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы _______________________________________________ **
(Хатшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
* – Өтінім беруші ұйымдастырушының цифрлық жүйесі арқылы бюджет қаражаты есебінен гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға өтінім беру кезінде берілетін мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың объектісінің жеке тіркеу нөмірі;
** – Әрбір парақты Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы дәйектеуге тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
10-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
10-қосымша
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру
жобаларын гранттық қаржыландыру бойынша өтінімді бағалау парағы
_____________________________________________________________________
(Объектінің атауы)
Ең жоғары балл – 30 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің бағалауы
1.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижесінің мәлімделген жоба мақсатына сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Ұсынылатын жоба бойынша бұрын өтінім беруші жүргізген ғылыми жұмыстың сапасын бағалау
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Жобаны іске асыру шеңберінде зияткерлік меншік объектілеріне құқықты беру туралы мәмілелер жасасу жоспарланған ба
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
4.
Экономикалық тиімділігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
5.
Қоса қаржыландыру деңгейі
5 балға дейін, егер қоса қаржыландырудың сұрау салынған гранттық сомаға қатынасы:
- 100% және одан жоғары – 5 балл;
- 51-ден 99%-ға дейін – 4 балл;
- 31-ден 50%-ға дейін – 3 балл;
- 21-ден 30%-ға дейін – 2 балл;
- 11-ден 20%-ға дейін – 1 балл;
- 10% – 0 балл.
6.
Жобаны іске асыру шеңберінде өнімдерді/көрсетілетін қызметтерді болжамды өткізу нарығының географиясы
5 балға дейін, мұндағы:
- өнімді/көрсетілетін қызметтерді шетелдік нарықтарға шығару жоспарланған – 5 балл;
- өнімді/ көрсетілетін қызметтерді 1 шет елдің нарығына шығару жоспарланған – 4 балл;
- бүкіл Қазақстанға есептелген – 3 балл;
- Қазақстанның белгілі бір өңіріне есептелген – 2 балл;
- нарық анықталмаған – 0 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі __________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______________________________________
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
11-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
11-қосымша
Нысан
"______________________________________________" ұлттық ғылыми кеңесі
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы) Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті
коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыру бойынша өтінімге
_____ жылғы "___" №_______қорытынды
_____________________________________________________
(Объектінің атауы)
Ең жоғары балл – 30 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Жалпы балл
1.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижесінің мәлімделген жоба мақсатына сәйкестігі
2.
Ұсынылатын жоба бойынша бұрын өтініш беруші жүргізген ғылыми жұмыстың сапасын бағалау
3.
Жобаны іске асыру шеңберінде зияткерлік меншік объектілеріне құқықты беру туралы мәмілелер жасасу жоспарланған ба
4.
Экономикалық тиімділігі
5.
Қоса қаржыландыру деңгейі
6.
Жобаны іске асыру шеңберінде өнімдерді/көрсетілетін қызметтерді болжамды өткізу нарығының географиясы
Ұлттық ғылыми кеңес мүшелерінің бағалау нәтижелері бойынша ортақ балл
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру жобасын қаржыландыру көлемі
Р/с №
Көрсеткіш
Жобаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сомасы
Ұлттық ғылыми кеңес ұсынымы
Негіздеме
1.
Барлығы (20___ - 20___ жылдар
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес төрағасы ________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________________________________________________________
(Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Қосымшаның дұрыстығын және шешім қабылдауда белгіленген рәсімдердің сақталғанын растаймын".
Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы ________________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________________________________________________________
(Хатшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескерту:
** – Әрбір парақты Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы дәйектеуге тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 343 бұйрығына
12-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
12-қосымша
Нысан
Ұлттық ғылыми кеңестер мүшелерінің әдеп кодексі

1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов (19 баллов для прикладных научных исследований).
№ п/п
Наименование критериев оценки
Средний балл*
1
2
3
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых результатов, отраженных в заявке
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
Общий балл по результатам оценки членами Национального научного совета
Дополнительный критерий:
1.
Наличие софинансирования со стороны частного сектора или других потребителей научных результатов программы (только для прикладных научных исследований)
Из расчета 1 балл за каждые 5 % софинансирования от общей стоимости проекта, но в совокупности не более 4 баллов
Итоговый балл
2. Объем финансирования программы
п/п
Показатель
Объем финансирования программы, тысяч теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Рекомендуемая сумма национального научного совета
Обоснование
1.
Всего (20___ – 20___ гг.)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Председатель Национального научного совета
________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя)
"Подлинность приложения и соблюдение установленных процедур при принятии решений подтверждаю".
Секретарь Национального научного совета
_________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
________________________________________________________________________
** (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря)
Примечание:
* - средний балл по каждому критерию определяется как среднее значение баллов по соответствующему критерию, выставленных каждым из членов совета;
** - каждая страница подлежит парафированию секретарем Национального научного совета.
Приложение 8 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 8
к Положению о национальных
научных советах
Национальный научный совет
"_________________________________________________________________"
(наименование Национального научного совета)
Заключение №__________ от "_____" _______________ года заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)
1.Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Средний балл*
1
2
3
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых результатов, отраженных в заявке.
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
Общий балл по результатам оценки членами Национального научного совета
1. Объем финансирования программы
№№
Показатель
Объем финансирования программы, тыс. теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Рекомендуемая сумма национального научного совета
Обоснование
1.
Всего (20___ - 20___ гг.)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
1.4.
20___ год (4-й год)
1.5.
20___ год (5-й год)
Председатель Национального научного совета
_________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя)
"Подлинность приложения и соблюдение установленных процедур при принятии решений подтверждаю"
Секретарь Национального научного совета ____________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________________
** (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря)
Примечание:
* - средний балл по каждому критерию определяется как среднее значение баллов по соответствующему критерию, выставленных каждым из членов совета;
** - каждая страница подлежит парафированию секретарем Национального научного совета.
Приложение 9 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 9
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Приложение №_________ к протоколу заседания
Национального научного совета
_____________________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
Объем финансирования объектов, представленных на конкурс
_______________________________________________________________
(наименование конкурса и органа, объявившего его)
№ п/п
ИРН объекта*
Заявитель
Объем финансирования, тысяч теңге
Заявленный всего
Поддержанный национальным научным советом, всего
В том числе по годам, тысяч теңге
Первый год
Обоснование (постатейно, с указанием сокращенных расходов)
Второй год
Обоснование (постатей но, с указанием сокращенных расходов)
Третий год
Обоснование (постатейно, с указанием сокращенных расходов)
1.
2.
3.
Итого
Председатель Национального научного совета ________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя)
"Подлинность приложения и соблюдение установленных процедур при принятии решений подтверждаю"
Секретарь совета __________________________________________________________
** (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря)
Примечание:
* - индивидуальный регистрационный номер объекта государственной научно-технической экспертизы, присваиваемый при его подаче заявителем на грантовое или программно-целевое финансирование за счет средств бюджета через цифровую систему организатора;
* - каждая страница подлежит парафированию секретарем Национального научного совета.
Приложение 10 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 11
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Национальный научный совет
"______________________________________________________________"
(наименование Национального научного совета)
Заключение №______от "_____" ___________ года на заявку по грантовому финансированию проектов коммерциализации научной и (или) научно-технической деятельности
____________________________________________________________________
(Наименование объекта)
Максимальный итоговый балл – 30 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Общий балл
1.
Соответствие результата научной и (или) научно-технической деятельности цели заявляемого проекта
2.
Оценка качества ранее проведенной заявителем научной работы по предлагаемому проекту
3.
Запланировано ли в рамках реализации проекта заключение сделок по передаче прав на объекты интеллектуальной собственности
4.
Экономическая эффективность
5.
Уровень софинансирования
6.
География предполагаемого рынка сбыта продукции/услуг в рамках реализации проекта
Общий балл по результатам оценки членами Национального научного совета
Объем финансирования проекта коммерциализации научной и (или) научно-технической деятельности
№ п/п
Показатель
Объем финансирования проекта, тысяч теңге
Запрашиваемая заявителем сумма
Решение национального научного совета
Обоснование
1.
Всего (20___ - 20___ гг.)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Председатель Национального научного совета
____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя)
"Подлинность приложения и соблюдение установленных процедур при принятии решений подтверждаю".
Секретарь Национального научного совета
____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
____________________________________________________________________
** (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря)
Примечание:
** - каждая страница подлежит парафированию секретарем Национального научного совета.
Приложение 11 к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 июля 2026 года № 343
Приложение 12
к Положению о национальных
научных советах
Кодекс этики членов национальных научных советов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ұлттық ғылыми кеңестер мүшелерінің әдеп кодексі (бұдан әрі – Кодекс) ұлттық ғылыми кеңестердің (бұдан әрі – кеңестер) мүшелері үшін міндетті моральдық-әдептілік құндылықтарын, адамгершілік және кәсіби мінез-құлық қағидаттарын, нормалары мен қағидаларын белгілейді.
2. Кеңес мүшелері өз қызметін орындау кезінде "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, ғылым саласындағы уәкілетті орган және өзге де нормативтік құқықтық актілермен бекітілген Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережелерін және Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын басшылыққа алулары керек.
3. Осы Кодекс ашықтықты, жариялылықты, объективтілікті қамтамасыз етуге және кеңестер мүшелерінің мынадай:
объективтілік және тәуелсіздік;
бейтараптылық;
кәсіби құзыреттілік;
құпиялылық;
жауапкершілік қағидаттарын сақтауы арқылы олар қабылдаған шешімдерге қоғамның сенімін арттыруды қамтамасыз етуге бағытталған.
2-тарау. Объективтілік, тәуелсіздік, бейтараптылық
4. Кеңес мүшелерінің тұжырымдары, ұсынымдары мен қорытындылары үшін объективті негіз талап етілетін ақпараттың жеткілікті көлемі болып табылады. Кеңес мүшелері тек анық және тексерілген фактілерді қолданулары және ұсынулары керек.
5. Кеңестер мүшелері өздерінің кәсіби қызметінде туындайтын барлық жағдайлар мен шынайы фактілерді объективті түрде қарауға, нақты көзқарастарға, бағалаушы пайымдауларға, қоғамдастықтың біржақты пікірлеріне немесе жеке мүдделерге тәуелді болмауға және жеке теріс түсініктің немесе сырттан болатын қысымның олардың пайымдаулары объективтілігіне әсер етуіне жол бермеулері керек.
6. Кеңес мүшесі өзі шешім қабылдаған кезде тараптардың бірін жактаудан және өзінің қызметін сынайды деген қауіптен аулақ болуы керек.
7. Кеңес мүшесі кеңестің әрбір мүшесінің өзіне тек білікті және бейтарап пікір қалыптастыруға ұмтылатын тәуелсіз тұлға ретінде қарауына ұмтылуы керек.
8. Кеңес мүшесі өзінің пайымдаулары мен тұжырымдарының объективтілігіне ықпал ете алатын адамдармен өзара қарым-қатынастан аулақ болғаны не кеңес мүшесіне кез келген нысанда қысым жасауға жол берілмейтінін көрсете отырып, оларды дереу тоқтатқаны жөн. Ал мұндай факт анықталған жағдайда, сараптама орталығын және/немесе ғылым саласындағы уәкілетті органды дереу хабардар етуге тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Кодекс этики членов национальных научных советов (далее – Кодекс) устанавливает морально-этические ценности, принципы, нормы и правила нравственного и профессионального поведения, обязательные к соблюдению членами национальных научных советов (далее – советы).
2. Членам советов при выполнении своей деятельности следует руководствоваться Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике", Положением о национальных научных советах и Правилами базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденными уполномоченным органом в области науки и иными нормативными правовыми актами.
3. Настоящий Кодекс призван обеспечить прозрачность, гласность, объективность и повысить доверие общества к принятым решениям членов советов посредством соблюдения ими следующих принципов:
объективности и независимости;
беспристрастности;
профессиональной компетентности;
конфиденциальности;
ответственности.
Глава 2. Объективность, независимость, беспристрастность
4. Объективной основой для выводов, рекомендаций и заключений членов советов является только достаточный объем требуемой информации. Членам советов следует применять и представлять только достоверные и проверенные факты.
5. В своей профессиональной деятельности членам советов следует объективно рассматривать все возникающие ситуации и реальные факты, не должны зависеть от конкретных точек зрения, оценочных суждений, предубеждений сообщества или личных интересов и не допускать, чтобы личная предвзятость или давление со стороны могли сказаться на объективности их суждений.
6. Члену совета при принятии им решения следует быть свободным от приверженности одной из сторон и опасений перед критикой его деятельности.
7. Члену совета следует стремится к тому, чтобы каждый член совета относился к нему, как к независимому лицу, стремящемуся только к формированию квалифицированного и непредвзятого мнения.
8. Члену совета следует избегать взаимоотношений с лицами, которые могли бы повлиять на объективность его суждений и выводов, либо немедленно прекращать их, указывая на недопустимость давления на член совета в любой форме. При установлении такого факта, Члену совета следует незамедлительно уведомлять центр экспертизы и/или уполномоченный орган в области науки.

9. Кеңес мүшесі өзі қатысатын немесе үлестес тұлғалар қатысатын жобалар (бағдарламалар) бойынша бағалау және дауыс беру рәсімдерінен бас тартуы керек.
10. Кеңес мүшесі кез келген жағдайда жеке басының ар-намысы мен қадір-қасиетін сақтауға, оларды қорғауға, сондай-ақ өзінің беделіне нұқсан келтіруі және шешім қабылдау кезінде өзінің объективтілігі мен тәуелсіздігіне күмән келтіруі мүмкін кез келген нәрседен аулақ болуы керек.
11. Кеңес мүшесі өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы кезінде нормативтік құқықтық актілердің, осы Кодекстің 1-тарауы 2-тармақшасы талаптарын басшылыққа алуы, кез келген бөгде ықпал етудің жолын кесуге, кеңес отырыстарының күн тәртібі бойынша шешімдер қабылдау процесіне, олар кімнен шықса да, қысым мен заңсыз ықпал етуге, тікелей немесе жанама араласуға қарсы тұруы керек.
12. Кеңес мүшесі өзінің іс-әрекеттері мен шешімдерінде жалпы адамзаттық моральдық ережелер мен адамгершілік нормаларын ұстануы керек.
13. Кеңес мүшесінің кәсіби қызметінің міндетті шарттары оның сатылмайтындығы, адалдығы мен риясыздығы болып табылады.
14. Бір адамға қатарынан 2 (екі) мерзімнен астам кеңес мүшесі болуға тыйым салынады.
15. Кеңес мүшесіне өзінің кәсіби қызметінде жеке мүдделерін көздеуге тыйым салынады.
16. Кеңес мүшесі бейтарап болуы, өзінің қызметіне кімнің болса да ықпал етуіне жол бермеуі керек.
17. Кеңес мүшесі деректерді, материалдарды бұрмалау мен қолдан жасауға жол бермеуге міндетті, шешімдерді уақтылы және сапалы шығару үшін қажетті барлық мәселелерді ескере отырып, өз өкілеттіктерін құзыретті және адал орындауға міндетті.
3-тарау. Кәсіби құзыреттілік
18. Кеңес мүшесі өзінің кәсіби құзыреттілігі шегінен шығатын, сондай-ақ өз құзыретінің саласына сәйкес келмейтін кәсіби іс-әрекеттерден бас тартуы керек.
19. Кеңес мүшесі істерді кәсіби құзыреттілікпен, тиімділікпен және нәтижелі жүргізуі, жоғары кәсіби деңгейге ұмтылуы керек.
20. Кеңес мүшесі өзінің құзыретіндегі мәселелерді шешуге қатысты деректерді жасыруға және бұрмалауға жол бермей, оған толық және объективті ақпарат беруді талап ете алады.
21. Кеңес мүшесі Кеңестің барлық отырыстарына, күн тәртібіндегі барлық мәселелер бойынша дауыс беруге қатысуы керек. Кеңес мүшесінің шешім қабылдаудан және дауыс беруден негізсіз жалтаруына тыйым салынады.
4-тарау. Құпиялылық
22. Кеңес мүшесінен өзінің міндеттерін орындау барысында алған кез келген ақпарат пен мәліметтерді, оның ішінде коммерциялық және қызметтік құпияны таратпау талап етіледі.

9. Члену совета следует отказываться от процедуры оценивания и голосования по проектам (программам) со своим участием или участием аффилированных лиц.
10. Члену совета в любой ситуации следует сохранять честь и достоинство, заботиться о них, избегать всего, что могло бы причинить ущерб его репутации и поставить под сомнение его объективность и независимость при принятии решений.
11. Члену совета при осуществлении своих полномочий следует руководствоваться требованиями нормативных правовых актов, согласно пункту 2 Главы 1 настоящего Кодекса, настоящим Кодексом, пресекать любое постороннее воздействие, противостоять давлению и неправомерному влиянию, прямому или косвенному вмешательству в процесс принятия решений по повестке заседаний совета, от кого бы они ни исходили.
12. Члену совета следует придерживаться общечеловеческих моральных правил и нравственных норм в своих поступках и решениях.
13. Обязательными условиями профессиональной деятельности члена совета являются его неподкупность, честность и бескорыстность.
14. Запрещается одному и тому же лицу являться членом совета более 2 (двух) сроков подряд.
15. Члену совета запрещено преследовать в своей профессиональной деятельности личные интересы.
16. Члену совета следует быть беспристрастным, не допускать влияния на свою деятельность кого бы то ни было.
17. Члену совета следует не допускать фальсификации и фабрикации данных, материалов, обязан выполнять свои полномочия компетентно и добросовестно, учитывая все вопросы, необходимые для своевременного и качественного вынесения решений.
Глава 3. Профессиональная компетентность
18. Члену совета следует отказаться от профессиональных действий, выходящих за пределы его профессиональной компетентности, а также не соответствующих области его компетенции.
19. Члену совета следует вести дела с профессиональной компетентностью, эффективностью и результативностью, стремиться к высшему уровню профессионализма.
20. Член совета может требовать предоставления ему полной и объективной информации, не допуская сокрытия и фальсификации данных, относящихся к решению вопросов, находящихся в его компетенции.
21. Члену совета следует участвовать во всех заседаниях совета, принимать участие в голосовании по всем вопросам повестки дня. Запрещается необоснованное уклонение члена совета от принятия решений и голосования.
Глава 4. Конфиденциальность
22. От члена совета требуется не распространять любую информацию и сведения, полученные им в ходе исполнения своих обязанностей, в том числе коммерческую и служебную тайну.

23. Кеңес мүшесі өзіндегі материалдар бойынша мәлімдемелер жасауға, оның ішінде жария пікірлер беруге және сөз сөйлеуге тыйым салынады, шешімдер қабылдау және Кеңестер отырыстарының күн тәртібіндегі мәселелерді қарау кездерінде оның қызметін жария талқылауға немесе қандай да бір бағалауға жол бермеуге және қатыспауға міндетті.
24. Кеңес мүшесі өзіне белгілі болған құпия ақпаратты өз мүдделерінде, үшінші тұлғалардың мүдделерінде, сондай-ақ ақпараттың құқық иеленушілерінің, ғылым саласындағы уәкілетті органның және сараптама орталығының мүдделеріне нұқсан келтіре отырып пайдалануға тыйым салынады.
25. Кеңес мүшесі қызметтік мүдделердің, Кеңес мүшесі еңбек және өзге де қатынастарда тұрған оның жұмыс берушілері мен басқа да адамдар мүдделерінің оның шешімдер қабылдауына әсерін болдырмауы керек.
5-тарау. Анықтығы, толықтығы және негізділігі
26. Кеңес мүшесі қабылданған шешімдердің анықтығын, толықтығын және негізділігін қамтамасыз етеді.
27. Кеңес мүшесі өзінің кәсіптік міндеттерін адал орындауға және материалдарды уақтылы әрі сапалы қарайды.
28. Кеңес мүшесі деректерді бұрмаламай-ақ толық және шынайы ақпаратты ұсынады.
6-тарау. Мінез-құлықтың басқа стандарттары
29. Кеңес мүшесі дәлелді себептермен қатыса алмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық отырыстарға қатысуы керек. Дәлелді себептер ретінде кеңес мүшесінің қатысуын қиындататын немесе мүмкін емес ететін, тараптардың еркіне тәуелді емес жағдайларды түсінуі керек, оның ішінде уақытша еңбекке жарамсыздық, техникалық ақаулар және т.с.с.
30. Кеңес мүшесі сараптама орталығы қалыптастырған күн тәртіптерін ұстануы жөн.
31. Кеңес мүшесі өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы кезінде тәуелсіз және бейтарап ұстанымды ұстануы, нақты мәселені қарауға байланысты өзіне келіп түскен кез келген ауызша не жазбаша өтініштер туралы сараптама орталығын хабардар етуі керек.
32. Кеңес мүшесі өзінің әріптестеріне сыпайылықпен қарап, мораль қағидаттарын, адалдықтың, парасаттылық пен әділдіктің жоғары стандарттарын ұстануы керек. Кеңес мүшесі кеңестің басқа мүшелерінің, өтінім берушілердің, ғылыми жетекшілердің, сарапшылардың ар-намысы мен қадір-қасиетін немесе іскерлік беделін кемітетін сөздерді қолданбауға тиіс.
33. Кеңес мүшесіне кеңестің басқа мүшелерін, өтінім берушілерді, сарапшыларды тілі, ұлты, жасы, жынысы және басқа да белгілері бойынша кемсітуге тыйым салынады.
34. Кеңес мүшесі Кеңестің басқа мүшелерінің пікіріне құрметпен қарауға және талқыланатын мәселелер бойынша олардың тарапынан сындарлы сынға теріс ден қоймауы керек.

23. Члену совета запрещено давать заявления, в том числе публичные, комментарии и выступления по находящимся у него материалам, члену совета следует не допускать и не участвовать в публичном обсуждении или какой-либо оценке его деятельности в моменты принятия решений и рассмотрения вопросов повестки дня заседаний советов.
24. Члену совета запрещено использовать ставшую ему известной конфиденциальную информацию в своих интересах, интересах третьих лиц, а также в ущерб интересам правообладателей информации, уполномоченного органа в области науки и центра экспертизы.
25. Члену совета следует исключить влияние служебных интересов, интересов его работодателей и других лиц, с которыми член совета состоит в трудовых и иных отношениях, на принятие им решений.
Глава 5. Достоверность, полнота и обоснованность
26. Член совета обеспечивает достоверность, полноту и обоснованность принятых решений.
27. Член совета добросовестно исполняет свои профессиональные обязанности и своевременно и качественно рассматривает материалы.
28. Член совета предоставляет полную и правдивую информацию без фальсификации данных.
Глава 6. Другие стандарты поведения
29. Члену совета следует принимать участие во всех заседаниях, за исключением случаев, когда отсутствует возможность это сделать по уважительным причинам. Под уважительнами причинами следует понимать обстоятельства не зависящие от воли сторон, которые затрудняют или делают невозможным участие Члена совета на заседании, в том числе временная нетрудоспособность, технические неполадки и т.д.
30. Члену совета надлежит следовать повесткам дня, сформированным центром экспертизы.
31. Члену совета при осуществлении своих полномочий следует придерживаться независимой и беспристрастной позиции, информировать центр экспертизы о любых устных либо письменных обращениях, поступивших к нему в связи с рассмотрением конкретного вопроса.
32. Члену совета следует относиться к своим коллегам с вежливостью и придерживаться принципов морали, высоких стандартов честности, порядочности и справедливости. Члену совета запрещается употреблять выражения, умаляющие честь и достоинство или деловую репутацию других членов совета, заявителей, научных руководителей, экспертов.
33. Члену совета запрещается допускать дискриминации других членов совета, заявителей, экспертов по языковому, национальному, возрастному, половому и другим признакам.
34. Члену совета следует уважительно относиться к мнению других членов совета и запрещено негативно реагировать на конструктивную критику с их стороны по обсуждаемым вопросам.