Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 30 қазандағы № 503-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 330-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 16 шiлдеде № 39313 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 30 қазандағы № 503-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35320 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы К. Искаков
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 330-НҚ Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2024 жылғы 30 қазандағы
№ 503-НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Қазақстан Республикасының Заңы" (бұдан әрі – Заң) 27-бабының 1-тармағы 1-17) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысының 15-тармағы 496-22) тармақшасына сәйкес әзірленді және өңірлік нышандардың бірыңғай жүйесін сақтау мақсатында өңірлік нышан жобасын (бұдан әрі – жоба) әзірлеу тәртібін айқындайды.
2. Жобаны әзірлеу Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, басқа да нормативтік құқықтық актілерге және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

О внесении изменения в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 октября 2024 года № 503-НҚ "Об утверждении Правил разработки проекта региональной символики
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 330-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2026 года № 39313
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 октября 2024 года № 503-НҚ "Об утверждении Правил разработки проекта региональной символики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35320) следующее изменение:
Правила разработки проекта региональной символики, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакций согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и
информации Республики Казахстан К. Искаков
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года
№ 330-НҚ
Утверждены приказом
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 30 октября 2024 года № 503-НҚ
Правила разработки проекта региональной символики
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки проекта региональной символики (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-17) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон), подпунктом 496-22) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяют порядок разработки проекта региональной символики (далее – Проект) в целях сохранения единой системы региональной символики.
2. Разработка проекта осуществляется в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, другим нормативными правовыми актами и настоящими Правилами.

3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) мемлекеттік рәміздер мен геральдикалық белгілер мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңес (бұдан әрі – Сараптамалық кеңес) – Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері саласындағы уәкілетті органның жанынан құрылған әдістемелік- консультативтік-кеңесші орган.
2-тарау. Өңірлік нышан жобасын әзірлеу тәртібі
4. Жобаны әзірлеу мынадай:
қоғамдық келісім мен жалпы ұлттық бірлікті нығайту;
геральдикалық белгілерді сақтау;
өңірдің ұлттық дәстүрлерін, тарихи, мәдени, географиялық, әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін есепке алу қағидаларына негізделеді.
5. Жобаны әзiрлеу кезiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы мен Мемлекеттiк Елтаңбасының бейнесін, сондай-ақ дiни, рулық және тайпалық белгiлердiң бейнесін пайдалануға тыйым салынады.
6. Жобаны әзірлеу кезінде мыналар ескерілерді:
1) жоба бұрын пайдаланылмаған және өзінің ерекшелігімен жергілікті жердің болашақ даму бағытын құруды айқындайтын жаңа жұмыс болып табылады;
2) жобаның визуалды құрамдас бөлігі, үш өлшемді кескіні және (немесе) моделі анық бедері бар;
3) жобада ресми атаулар, жазулар және басқа да мәтіндер қазақ тілінде жазылады;
4) жобаны әзірлеу кезінде авторлық құқықты және (немесе) сабақтас құқықты бұзуға, плагиатқа жол берілмейді
7. Жобаның авторы Қазақстан Республикасының азаматтары болып танылады. Жобаны жасауға бірнеше жеке тұлға қатысқан, жағдайда олардың барлығы оның авторлары (бірлескен авторлары) болып саналады.
8. Жобаны әзірлеу кезінде ұлттық этнографиялық элементтерді (ою-өрнектерді) пайдалануға рұқсат етіледі.
9. Жобаны әзірлеуге арналған конкурс (бұдан әрі – конкурс) мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру орналастыруы;
2) конкурсқа қатысу үшін өтініштерді ұсыну;
3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жобаларды осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкестігін қарауы;
4) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тұрғындары арасында жобалар бойынша қоғамдық талқылаулар өткізу;
5) Сараптамалық кеңестің жобаларды қарауы;
6) Заңның 6-бабы 1-тармағының 4-5) тармақшасына сәйкес мәслихаттың жобаны бекітуі.

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и определения:
1) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
2) Экспертный совет по вопросам государственных символов и геральдических знаков (далее – Экспертный совет) – методологическо-консультативный орган, созданный при уполномоченном органе в области государственных символов Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок разработки проекта региональной символики
4. Разработка проекта основывается на принципах:
укрепления общественного согласия и общенационального единства;
соблюдения геральдических знаков;
учета национальных традиций, исторических, культурных, природных, географических, социально-экономических особенностей региона.
5. При разработке проекта запрещается использование изображения Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан, а также изображение религиозных, родовых и племенных знаков.
6. При разработке проекта учитываются:
1) проект является новой работой, ранее не использовавшейся и определяющей своей спецификой создание будущего направления развития местности;
2) проект имеет визуальную составляющую, объемное изображение и (или) модель, с четким рельефом;
3) в проекте официальные наименования, надписи и другой текст излагаются на казахском языке;
4) при разработке проекта не допускается нарушение авторских прав и (или) смежных прав, плагиат.
7. Автором проекта признаются граждане Республики Казахстан. В случае создания проекта несколькими физическими лицами, все они считаются его авторами (соавторами).
8. При разработке проекта допускается использование национально-этнографических элементов (орнаментов).
9. Конкурс на разработку проекта (далее – конкурс) включает следующие этапы:
1) размещение местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения объявления о начале приема заявлений на участие в конкурсе;
2) представление заявлений для участия в конкурсе;
3) рассмотрение проектов местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения на соответствие требованиям пункта 6 настоящих Правил;
4) проведение среди населения столицы, области, города республиканского значения общественных обсуждений по проектам;
5) рассмотрение проектов Экспертным советом;
6) утверждение проекта маслихатом в соответствии с подпунктом 4-5) пункта 1 статьи 6 Закона.

10. Конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау басталғаны туралы хабарландыру астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында конкурс аяқталғанға дейін 3 (үш) айдан кешіктірілмей жарияланады.
11. Конкурсқа қатысуға өтінім қазақ және орыс тілдерінде қабылданады және жобаның сипаттамасын қамтиды.
12. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының өтініштерді қарау мерзімі құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Конкурсқа ұсынылған жобалар Қазақстан Республикасының ұлттық құндылықтары мен дәстүрлерін, мәдени, туристік, тарихи, географиялық, саяси және әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін ескере отырып іріктеледі.
13. Жоба осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы өтінімді қабылдаудан дәлелді бас тартады.
Өтінім берушіге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы алдын ала шешімі бар хабарлама оған қол қойылғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы алдын ала шешімге өтініш беруші хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей қарсылық береді.
14. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдар өтініштерді қарау мерзімі аяқталғаннан күннен бастап осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келетін жобалар бойынша 1 (бір) ай көлемінде қоғамдық талқылаулар өткізеді.
15. Қоғамдық талқылауларды өткізу күні, уақыты және орны туралы ақпарат астана, облыс, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында орналастырылады.
Қоғамдық талқылаулардың нәтижелері хаттама түрінде ресімделеді.
16. Қоғамдық талқылау аяқталған күннен бастап ең көп дауыс жинаған жобалар 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде Сараптамалық кеңестің отырысында қаралады.
Сараптамалық кеңестің қорытындысы хаттамамен ресімделеді.
17. Оң қорытынды алған жобалар астана, облыс, республикалық маңызы бар қала мәслихаттарының шешімімен 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бекітіледі.
18. Өңірлік нышанды:
1) жергiлiктi деңгейдегi мәдени, бұқаралық, спорттық, ағарту және рухани iс-шараларда;
2) тауар таңбаларында, үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің, жеке мекемелер мен шаруашылық жүргізуші субъектілердің эмблемаларында (нышандарында), киім-кешектерде (арнайы және спорттық киімдерде);

10. Объявление о начале приема заявлений на участие в конкурсе размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения не позднее чем за 3 (три) месяца до завершения конкурса.
11. Заявление на участие в конкурсе принимается на казахском и русском языках и содержит описание проекта.
12. Срок рассмотрения заявлений местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня окончания срока приема документов.
Проекты, представленные на конкурс, отбираются с учетом национальных ценностей и традиций, культурных, туристических, исторических, географических, политических и социально-экономических особенностей Республики Казахстан.
13. При несоответствии проекта пункту 6 настоящих Правил местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения выносится мотивированный отказ в принятии заявления.
Заявителю направляется уведомление с приложением предварительного решения об отказе в приеме заявления в срок не позднее чем за 5 (пять) дней рабочих дня до его подписания.
Заявителем предоставляется возражение к предварительному решению об отказе в приеме заявления в срок не позднее 2 (два) рабочих дней со дня получения уведомления.
14. Со дня окончания срока рассмотрения заявки в течение 1 (один) месяц для проектов, соответствующих пункту 6 настоящих Правил местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения проводятся общественные обсуждения.
15. Информация о дате, времени и месте проведения общественных обсуждений размешается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения.
Результаты общественных обсуждений оформляются протоколом.
16. Проекты, набравшие наибольшее количество голосов со дня завершения общественного обсуждения, рассматриваются на заседании Экспертного совета в течение 25 (двадцать пять) рабочих дней.
Заключение экспертного совета оформляется протоколом.
17. Проекты, получившие положительное заключение, утверждаются решением маслихатов столицы, областей, городов республиканского значения в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней.
18. Допускается использование региональной символики:
1) на культурных, массовых, спортивных, образовательных, религиозных мероприятиях местного уровня;
2) в товарных знаках, эмблеме (символике) неправительственных организаций, общественных объединений, частных учреждений и субъектов предпринимательства, одежде (специальной и спортивной одежде);

3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың құрметті азаматтарына берілетін мерейтойлық медальдар мен алғыс хаттарға, құттықтаулар мен кәдесый заттарға пайдалануға рұқсат етіледі.

3) на юбилейных медалях и благодарственных письмах, поздравительных и сувенирных изделиях, наградах, присуждаемых почетным гражданам столицы, области, города республиканского значения.