Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының 2026 жылғы 2 шілдедегі № 72-н/қ. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 шілдеде № 39230 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 35-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттардың тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Атом өнеркәсібі және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Агенттіктің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Агенттік Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы
А. Саткалиев
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі
агенттігінің төрағасы
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 72-н/қ бұйрығымен
бекітілген
Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттардың тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттардың тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 35-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттар тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды (бұдан әрі - Тізілім).
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттар тізілімін жүргізу тәртібі

Об утверждении Правил ведения реестра заключенных контрактов на недропользование по урану
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 2 июля 2026 года № 72-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2026 года № 39230
В соответствии с пунктом 6 статьи 35 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра заключенных контрактов на недропользования по урану.
2. Департаменту атомной промышленности и недропользования Агентства Республики Казахстан по атомной энергии (далее – Агентство) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Агентства сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
А. Саткалиев
Утверждены приказом
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
от 2 июля 2026 года № 72-н/қ
Правила ведения реестра заключенных контрактов на недропользование по урану
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра заключенных контрактов на недропользование по урану (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 35 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения реестра заключенных контрактов на недропользование по урану (далее – Реестр).
2. Понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Глава 2. Порядок ведения реестра заключенных контрактов на недропользование по урану

3. Тізілімді осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште құзыретті орган жүргізеді.
4. Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарт (оған толықтыру) туралы мәліметтер құзыретті орган оған қол қойған күннен кейінгі 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей Тізілімге енгізілуге тиіс.
5. Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы мәліметтер ол тоқтатылған күннен кейінгі 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей Тізілімге енгізіледі.
Уран бойынша
жер қойнауын пайдалануға
жасалған келісімшарттардың
тізілімін жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Уран бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттар тізілімі
Жер қойнауын пайдаланушының атауы
Жер қойнауын пайдаланушының деректемелері (тұратын жері, мемлекеттік тиесілігін көрсету, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер)
Жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшартты, оған толықтыруды қарау мәні
Жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарт, толықтыру жасасуға негіз болған хаттаманың №, күні
Жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттың, оған толықтырудың атауы
Жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттың, оған толықтыруды жасасу №, келісілген күні
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы:
Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар түрі
Жер қойнауы учаскесінің шегі
Әкімшілік-аумақтық бірлік
Жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың қолданылуы тоқталғаны туралы мәліметтер
8
9
10
11

3. Реестр ведется компетентным органом на бумажном носителе по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Сведения о заключенном контракте на недропользование по урану (дополнении к нему) подлежат внесению в Реестр в не позднее 2 рабочих дней после дня его подписания компетентным органом.
5. Сведения о прекращении действия контракта на недропользование по урану вносятся в Реестр не позднее 2 рабочих дней после дня его прекращения.
Приложение
к Правилам ведения реестра
заключенных контрактов на
недропользование по урану
Форма
Реестр заключенных контрактов на недропользование по урану
№ п/п
Наименование недропользователя
Реквизиты недропользователя (место нахождения, указание на государственную принадлежность, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица)
Предмет рассмотрения контракта на недропользование, дополнения к нему
№, дата протокола на основании которого заключен контракт на недропользование, дополнение к нему
Наименование контракта на недропользование, дополнения к нему
№, дата заключения контракта на недропользование, дополнения к нему
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы:
Вид операций по недропользованию
Границы участка недр
Административно-территориальная единица
Сведения о прекращении действия контракта на недропользование
8
9
10
11