"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 туралы бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2026 жылғы 30 маусымдағы № 70 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39213 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілген денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы
Т. Султангазиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 70 бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-305/2020
бұйрығына 1-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасы

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39213
ПРИКAЗЫВAЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21856) следующие изменения:
номенклатуру специальностей и специализаций в области здравоохранения, утвержденную согласно приложению 1 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
номенклатуру должностей работников системы здравоохранения, утвержденную согласно приложению 2 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 70
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-305/2020
Номенклатура специальностей и специализаций в области здравоохранения

1-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
1. Акушерия және гинекология (ересектер, балалар),
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы) (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, соның ішінде аудандық орталықтарда, сондай-ақ қалалық типтегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін),
Акушерия және гинекология,
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика),
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика),
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика),
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Акушерия-гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Акушерия және гинекология, оның ішінде балалар,
Акушерия және гинекология ересектер, балалар.
2. Аллергология және иммунология (ересектер, балалар),
Аллергология және иммунология (ересектер),
Аллергология және иммунология (балалар),
Аллергология және иммунология, оның ішінде балалар,
Аллергология және иммунология ересектер, балалар.
3. Ангиохирургия (ересектер, балалар),
Ангиохирургия ересектер, балалар,
Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер),
Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар),
Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (балалар),
Ангиохирургия, оның ішінде балалар.
4. Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар),
Анестезиология және реаниматология (ересектер),
Анестезиология және реаниматология (балалар),
Анестезиология және реаниматология (балалар) (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, соның ішінде аудандық орталықтарда, сондай-ақ қалалық типтегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін),
Анестезиология және реаниматология (ересектер) (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, соның ішінде аудандық орталықтарда, сондай-ақ қалалық типтегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін),
Анестезиология және реаниматология (неонаталдық реанимация) (балалар),
Анестезиология және реаниматология (перфузиология) (ересектер),
Анестезиология және реаниматология (перфузиология) (балалар),
Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер),
Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар),
Анестезиология және реаниматология (токсикология) (ересектер),
Анестезиология және реаниматология (токсикология) (балалар),
Анестезиология және реаниматология, оның ішінде балалар,
Анестезиология және реаниматология ересектер, балалар.

Глава 1. Специальности работников с высшим и послевузовским медицинским образованием
1. Акушерство и гинекология (взрослая, детская),
Акушерство-гинекология (гинекология детская) (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа),
Акушерство и гинекология,
Акушерство-гинекология (гинекология детская, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности),
Акушерство-гинекология (гинекология детская, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности),
Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика по профилю основной специальности),
Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности),
Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности),
Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности),
Акушерство-гинекология (гинекология детская, эндоскопия по профилю основной специальности),
Акушерство и гинекология, в том числе детская,
Акушерство и гинекология взрослая, детская.
2. Аллергология и иммунология (взрослая, детская),
Аллергология и иммунология (взрослая),
Аллергология и иммунология (детская),
Аллергология и иммунология, в том числе детская,
Аллергология и иммунология взрослая, детская.
3. Ангиохирургия (взрослая, детская),
Ангиохирургия взрослая, детская,
Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая),
Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская),
Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (детская),
Ангиохирургия, в том числе детская.
4. Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская),
Анестезиология и реаниматология (взрослая),
Анестезиология и реаниматология (детская),
Анестезиология и реаниматология (детская) (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа),
Анестезиология и реаниматология (взрослая) (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа),
Анестезиология и реаниматология (неонатальная реанимация) (детская),
Анестезиология и реаниматология (перфузиология) (взрослая),
Анестезиология и реаниматология (перфузиология) (детская),
Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая),
Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская),
Анестезиология и реаниматология (токсикология) (взрослая),
Анестезиология и реаниматология (токсикология) (детская),
Анестезиология и реаниматология, в том числе детская,
Анестезиология и реаниматология взрослая, детская.

5. Әскери терапия.
6. Әскери хирургия.
7. Балалар хирургиясы,
Балалар хирургиясы (неонаталдық хирургия),
Балалар хирургиясы (комбустиология),
Балалар хирургиясы (колопроктология),
Балалар хирургиясы (абдоминалдық хирургия),
Балалар хирургиясы (торакалдық хирургия),
Балалар хирургиясы (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Балалар хирургиясы (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика),
Балалар хирургиясы (комбустиология, колопроктология, абдоминалдық хирургия, торакалдық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика),
Балалар хирургиясы (негізгі мамандық бейіні бойынша трансплантология).
8. Гастроэнтерология (ересектер, балалар),
Гастроэнтерология ересектер, балалар,
Гастроэнтерология (ересектер),
Гастроэнтерология (балалар),
Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер),
Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар),
Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер),
Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (балалар),
Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер),
Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар),
Гастроэнтерология, оның ішінде балалар.
9. Гематология (ересектер).
10. Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар),
Дерматовенерология ересектер, балалар,
Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер),
Дерматовенерология (дерматокосметология) (балалар),
Дерматовенерология, оның ішінде балалар.
11. Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалдық терапия, су-джок терапиясы, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия),
Дәстүрлі медицина.
12. Еңбек медицинасы (кәсіптік патология).
13. Жалпы дәрігерлік практика,
Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы).
14. Жалпы хирургия,
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология) (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, соның ішінде аудандық орталықтарда, сондай-ақ қалалық типтегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика),
Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия).

5. Военная терапия.
6. Военная хирургия.
7. Детская хирургия,
Детская хирургия (неонатальная хирургия),
Детская хирургия (комбустиология),
Детская хирургия (колопроктология),
Детская хирургия (абдоминальная хирургия),
Детская хирургия (торакальная хирургия),
Детская хирургия (эндоскопия по профилю основной специальности),
Детская хирургия (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности),
Детская хирургия (комбустиология, колопроктология, абдоминальная хирургия, торакальная хирургия, эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности),
Детская хирургия (трансплантология по профилю основной специальности).
8. Гастроэнтерология (взрослая, детская),
Гастроэнтерология взрослая, детская,
Гастроэнтерология (взрослая),
Гастроэнтерология (детская),
Гастроэнтерология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая),
Гастроэнтерология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская),
Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая),
Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности) (детская),
Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая),
Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская),
Гастроэнтерология, в том числе детская.
9. Гематология (взрослая).
10. Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская),
Дерматовенерология взрослая, детская,
Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая),
Дерматовенерология (дерматокосметология) (детская),
Дерматовенерология, в том числе детская.
11. Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия),
Традиционная медицина.
12. Медицина труда (профессиональная патология).
13. Общая врачебная практика,
Общая врачебная практика (семейная медицина).
14. Общая хирургия,
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология) (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, эндоскопия по профилю основной специальности),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, эндоскопия по профилю основной специальности),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности),
Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности).

15. Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар),
Жақ-бет хирургиясы ересектер, балалар,
Жақ-бет хирургиясы (ересектер),
Жақ-бет хирургиясы (балалар),
Жақ-бет хирургиясы, оның ішінде балалар.
16. Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар),
Инфекциялық аурулар ересектер, балалар,
Инфекциялық аурулар (ересектер),
Инфекциялық аурулар (балалар),
Инфекциялық аурулар, оның ішінде балалар.
17. Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар),
Кезек күттірмейтін медицина ересектер, балалар,
Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек.
18. Кардиология (ересектер, балалар),
Кардиология ересектер, балалар,
Кардиология (ересектер),
Кардиология ересектер
Кардиология (балалар),
Кардиология (интервенциялық кардиология) (ересектер),
Кардиология (интервенциялық кардиология) (балалар),
Кардиология (интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер),
Кардиология (интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (балалар),
Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология) (ересектер),
Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология) (балалар),
Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер),
Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (балалар),
Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология) (ересектер),
Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология) (балалар),
Кардиология, оның ішінде балалар.
19. Кардиохирургия (ересектер, балалар),
Кардиохирургия ересектер, балалар,
Кардиохирургия (ересектер),
Кардиохирургия (балалар),
Кардиохирургия, оның ішінде балалар.
20. Кинезитерапия.
21. Клиникалық зертханалық диагностика.
22. Клиникалық фармакология.
23. Медициналық генетика.
24. Мейіргер ісі
25. Неврология (ересектер, балалар),
Неврология ересектер, балалар,
Неврология (ересектер),
Неврология (балалар),
Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер),
Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар),
Неврология, оның ішінде балалар.

15. Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская),
Челюстно-лицевая хирургия взрослая, детская,
Челюстно-лицевая хирургия (взрослая),
Челюстно-лицевая хирургия (детская),
Челюстно-лицевая хирургия, в том числе детская.
16. Инфекционные болезни (взрослые, детские),
Инфекционные болезни взрослые, детские,
Инфекционные болезни (взрослые),
Инфекционные болезни (детские),
Инфекционные болезни, в том числе детские.
17. Неотложная медицина (взрослая, детская),
Неотложная медицина взрослая, детская,
Скорая и неотложная медицинская помощь.
18. Кардиология (взрослая, детская),
Кардиология взрослая, детская,
Кардиология (взрослая),
Кардиология взрослая,
Кардиология (детская),
Кардиология (интервенционная кардиология) (взрослая),
Кардиология (интервенционная кардиология) (детская),
Кардиология (интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая),
Кардиология (интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (детская),
Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология) (взрослая),
Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология) (детская),
Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая),
Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (детская),
Кардиология (функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология) (взрослая),
Кардиология (функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология) (детская),
Кардиология, в том числе детская.
19. Кардиохирургия (взрослая, детская),
Кардиохирургия взрослая, детская,
Кардиохирургия (взрослая),
Кардиохирургия (детская),
Кардиохирургия, в том числе детская.
20. Кинезитерапия.
21. Клиническая лабораторная диагностика.
22. Клиническая фармакология.
23. Медицинская генетика.
24. Сестринское дело
25. Неврология (взрослая, детская),
Неврология взрослая, детская,
Неврология (взрослая),
Неврология (детская),
Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая),
Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская),
Неврология, в том числе детская.

26. Нейрохирургия (ересектер, балалар),
Нейрохирургия ересектер, балалар,
Нейрохирургия (ересектер),
Нейрохирургия (балалар),
Нейрохирургия, оның ішінде балалар.
27. Неонатология,
Неонатология (қарқынды терапия және неонаталдық реанимация).
28. Нефрология (ересектер, балалар),
Нефрология ересектер, балалар,
Нефрология (ересектер),
Нефрология (балалар),
Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер),
Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар),
Нефрология, оның ішінде балалар.
29. Онкология ересектер,
Химиотерапиялық онкология,
Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер),
Радиациялық онкология,
Сәулелік терапия (радиациялық онкология).
30. Онкология және гематология (балалар).
31. Отбасы медицинасы.
32. Оториноларингология (ересектер, балалар),
Оториноларингология ересектер, балалар,
Оториноларингология (балалар),
Оториноларингология (сурдология) (ересектер),
Оториноларингология (сурдология) (ересектер, балалар),
Оториноларингология (сурдология) (балалар),
Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер),
Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар),
Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (балалар),
Оториноларингология, оның ішінде балалар.
33. Офтальмология (ересектер, балалар),
Офтальмология ересектер, балалар,
Офтальмология (ересектер),
Офтальмология (балалар),
Офтальмология, оның ішінде балалар.
34. Патологиялық анатомия,
Патоморфология,
Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер),
Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар),
Патологиялық анатомия (цитопатология) (балалар).
35. Педиатрия,
Педиатрия (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, соның ішінде аудандық орталықтарда, сондай-ақ қалалық типтегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін),
Педиатрия (неонатология).
36. Пластикалық хирургия (ересектер, балалар),
Пластикалық хирургия ересектер, балалар,
Пластикалық хирургия.
37. Психиатрия (ересектер, балалар),
Психиатрия ересектер, балалар,
Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама),
Балалар психиатриясы (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, сот-наркологиялық сараптама, сот-психиатриялық сараптама),
Балалар психиатриясы (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, суицидология, сот-наркологиялық сараптама, сот-психиатриялық сараптама).

26. Нейрохирургия (взрослая, детская),
Нейрохирургия взрослая, детская,
Нейрохирургия (взрослая),
Нейрохирургия (детская),
Нейрохирургия, в том числе детская.
27. Неонатология,
Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная).
28. Нефрология (взрослая, детская),
Нефрология взрослая, детская,
Нефрология (взрослая),
Нефрология (детская),
Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая),
Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская),
Нефрология, в том числе детская.
29. Онкология взрослая,
Онкология химиотерапевтическая,
Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая),
Онкология радиационная,
Лучевая терапия (радиационная онкология).
30. Онкология и гематология (детская).
31. Семейная медицина.
32. Оториноларингология (взрослая, детская),
Оториноларингология взрослая, детская,
Оториноларингология (детская),
Оториноларингология (сурдология) (взрослая),
Оториноларингология (сурдология) (взрослая, детская),
Оториноларингология (сурдология) (детская),
Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая),
Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская),
Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (детская),
Оториноларингология, в том числе детская.
33. Офтальмология (взрослая, детская),
Офтальмология взрослая, детская,
Офтальмология (взрослая),
Офтальмология (детская),
Офтальмология, в том числе детская.
34. Патологическая анатомия,
Патоморфология,
Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая),
Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская),
Патологическая анатомия (цитопатология) (детская).
35. Педиатрия,
Педиатрия (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа),
Педиатрия (неонатология).
36. Пластическая хирургия (взрослая, детская),
Пластическая хирургия взрослая, детская,
Пластическая хирургия.
37. Психиатрия (взрослая, детская),
Психиатрия взрослая, детская,
Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза),
Психиатрия детская (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза),
Психиатрия детская (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза).

38. Пульмонология (ересектер, балалар),
Пульмонология ересектер, балалар,
Пульмонология (ересектер),
Пульмонология (балалар),
Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер),
Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар),
Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер),
Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (балалар),
Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер),
Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар),
Пульмонология, оның ішінде балалар.
39. Радиология,
Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік және магниттік-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина),
Сәулелік диагностика.
40. Ревматология (ересектер, балалар),
Ревматология ересектер, балалар,
Ревматология (ересектер),
Ревматология (балалар),
Ревматология, оның ішінде балалар.
41. Сот-медициналық сараптама.
42. Стоматология (балалар),
Стоматология (ересектер),
Терапиялық стоматология,
Хирургиялық стоматология,
Ортопедиялық стоматология,
Ортодонтия,
Жалпы практика стоматологиясы,
Стоматология (ересектер, балалар),
Стоматология.
43. Спорт медицинасы.
44. Терапия,
Терапия (жасөспірімдер терапиясы) (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, соның ішінде аудандық орталықтарда, сондай-ақ қалалық типтегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін),
Терапия (жасөспірімдер терапиясы).
45. Токсикология (ересектер, балалар),
Токсикология (ересектер),
Токсикология (балалар),
Токсикология, оның ішінде балалар.
46. Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы.
47. Травматология-ортопедия (ересектер, балалар),
Травматология-ортопедия ересектер, балалар,
Травматология-ортопедия (комбустиология) (ересектер),
Травматология-ортопедия (комбустиология) (ересектер, балалар),
Травматология-ортопедия (комбустиология) (балалар),
Травматология-ортопедия, оның ішінде балалар.
48. Трансфузиология.
49. Урология және андрология (ересектер, балалар),
Урология және андрология ересектер, балалар,
Урология және андрология (ересектер),
Урология және андрология (балалар),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер, балалар),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (балалар),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар),
Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (балалар),
Урология және андрология, оның ішінде балалар.

38. Пульмонология (взрослая, детская),
Пульмонология взрослая, детская,
Пульмонология (взрослая),
Пульмонология (детская),
Пульмонология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая),
Пульмонология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская),
Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая),
Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности) (детская),
Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая),
Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская),
Пульмонология, в том числе детская.
39. Радиология,
Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина),
Лучевая диагностика.
40. Ревматология (взрослая, детская),
Ревматология взрослая, детская,
Ревматология (взрослая),
Ревматология (детская),
Ревматология, в том числе детская.
41. Судебно-медицинская экспертиза.
42. Стоматология (детская),
Стоматология (взрослая),
Терапевтическая стоматология,
Хирургическая стоматология,
Ортопедическая стоматология,
Ортодонтия,
Стоматология общей практики,
Стоматология (взрослая, детская),
Стоматология.
43. Спортивная медицина.
44. Терапия,
Терапия (подростковая терапия,) (для амбулаторно – поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа),
Терапия (терапия подростковая).
45. Токсикология (взрослая, детская),
Токсикология (взрослая),
Токсикология (детская),
Токсикология, в том числе детская.
46. Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф.
47. Травматология-ортопедия (взрослая, детская),
Травматология-ортопедия взрослая, детская,
Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая),
Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская),
Травматология-ортопедия (камбустиология) (детская),
Травматология-ортопедия, в том числе детская.
48. Трансфузиология.
49. Урология и андрология (взрослая, детская),
Урология и андрология взрослая, детская,
Урология и андрология (взрослая),
Урология и андрология (детская),
Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности (взрослая),
Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности (взрослая, детская),
Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности (детская),
Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая),
Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская),
Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (детская),
Урология и андрология (эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая),
Урология и андрология (эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская),
Урология и андрология (эндоскопия по профилю основной специальности) (детская),
Урология и андрология, в том числе детская.

50. Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар),
Физикалық медицина және оңалту ересектер, балалар,
Медициналық реабилитология (ересектер),
Медициналық реабилитология (ересектер, балалар),
Медициналық реабилитология (балалар),
Физикалық медицина және оңалту.
51. Фтизиатрия (ересектер, балалар),
Фтизиатрия ересектер, балалар,
Фтизиатрия (ересектер),
Фтизиатрия (балалар).
52. Функционалдық диагностика.
53. Эндокринология (ересектер, балалар),
Эндокринология ересектер, балалар,
Эндокринология (ересектер),
Эндокринология (балалар),
Эндокринология, оның ішінде балалар.
54. Эрготерапия.
55. Ядролық медицина.
2-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
56. Авиациялық және ғарыштық медицина.
57. Акушерия және гинекология ересектер, балалар.
58. Аллергология және иммунология (балалар).
59. Анестезиология және реаниматология (балалар),
Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар).
60. Ангиохирургия ересектер.
61. Аритмология.
62. Абдоминалдық хирургия балалар,
Абдоминалдық хирургия.
63. Балалар хирургиясы.
64. Психиатрия (балалар).
65. Бариатриялық және метаболикалық хирургия.
66. Витреоретиналдық хирургия.
67. Гастроэнтерология (балалар),
Гастроэнтерология (ересектер).
68. Гепатология.
69. Гериатрия.
70. Дәстүрлі медицина (гомеопатия).
71. Дәстүрлі медицина (гирудотерапия).
72. Дәстүрлі медицина (мануалдық терапия).
73. Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия).
74. Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы).
75. Дәстүрлі медицина (фитотерапия).
76. Дербестендірілген медицина.
77. Дерматовенерология (балалар).
78. Дерматокосметология.
79. Еңбек медицинасы (кәсіптік патология),
Кәсіптік патология.
80. Инфекциялық аурулар (балалар).
81. Кардиохирургия (балалар).
82. Кезек күттірмейтін медицина ересектер, балалар.
83. Негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика.
84. Негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия.
85. Интервенциялық аритмология.
86. Интервенциялық кардиология.
87. Интервенциялық радиология.
88. Кардиология (балалар),
Кардиология (ересектер),
Кардиология балалар.
89. Клиникалық зертханалық диагностика.
90. Клиникалық нейрофизиология.
91. Клиникалық нутрициология,
Нутрициология.
92. Колопроктология.
93. Қарқынды терапия (балалар).
94. Қарқынды терапия және неонаталдық реанимация.
95. Комбустиология ересектер, балалар,
Комбустиология балалар,
Комбустиология ересектер,
Комбустиология.
96. Лимфология.
97. Лимфореабилитология.
98. Медициналық генетика.
99. Маммология.
100. Неонатология.
101. Наркология.
102. Неврология (балалар).
103. Негізгі мамандық бейіні бойынша трансплантология.

50. Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская),
Физическая медицина и реабилитация взрослая, детская,
Медицинская реабилитология (взрослая),
Медицинская реабилитология (взрослая, детская),
Медицинская реабилитология (детская),
Физическая медицина и реабилитация.
51. Фтизиатрия (взрослая, детская),
Фтизиатрия взрослая, детская,
Фтизиатрия (взрослая),
Фтизиатрия (детская).
52. Функциональная диагностика.
53. Эндокринология (взрослая, детская),
Эндокринология взрослая, детская,
Эндокринология (взрослая),
Эндокринология (детская),
Эндокринология, в том числе детская.
54. Эрготерапия.
55. Ядерная медицина.
Глава 2. Специализации работников с высшим и послевузовским медицинским образованием
56. Авиационная и космическая медицина.
57. Акушерство и гинекология взрослая, детская.
58. Аллергология и иммунология (детская).
59. Анестезиология и реаниматология (детская),
Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская).
60. Ангиохирургия взрослая.
61. Аритмология.
62. Абдоминальная хирургия детская,
Абдоминальная хирургия.
63. Детская хирургия.
64. Психиатрия (детская).
65. Бариатрическая и метаболическая хирургия.
66. Витреоретинальная хирургия.
67. Гастроэнтерология (детская),
Гастроэнтерология (взрослая).
68. Гепатология.
69. Гериатрия.
70. Традиционная медицина (гомеопатия).
71. Традиционная медицина (гирудотерапия).
72. Традиционная медицина (мануальная терапия).
73. Традиционная медицина (рефлексотерапия).
74. Традиционная медицина (су-джок терапия).
75. Традиционная медицина (фитотерапия).
76. Персонифицированная медицина
77. Дерматовенерология (детская).
78. Дерматокосметология.
79. Медицина труда (профессиональная патология),
Профессиональная патология.
80. Инфекционные болезни (детские).
81. Кардиохирургия (детская).
82. Неотложная медицина взрослая, детская.
83. Функциональная диагностика по профилю основной специальности.
84. Эндоскопия по профилю основной специальности.
85. Интервенционная аритмология.
86. Интервенционная кардиология.
87. Интервенционная радиология.
88. Кардиология (детская),
Кардиология (взрослая),
Кардиология детская.
89. Клиническая лабораторная диагностика.
90. Клиническая нейрофизиология.
91. Клиническая нутрициология,
Нутрициология.
92. Колопроктология.
93. Интенсивная терапия (детская).
94. Интенсивная терапия и неонатальная реанимация.
95. Комбустиология взрослая, детская,
Комбустиология детская,
Комбустиология взрослая,
Комбустиология.
96. Лимфология.
97. Лимфореабилитология.
98. Медицинская генетика.
99. Маммология.
100. Неонатология.
101. Наркология.
102. Неврология (детская).
103. Трансплантология по профилю основной специальности.

104. Нейропсихиатрия (балалар).
105. Нейрохирургия (балалар).
106. Неонаталдық хирургия.
107. Нефрология (балалар),
Нефрология (ересектер).
108. Негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика.
109. Онкологиялық гинекология.
110. Онкологиялық урология,
Бас және мойынның онкохирургиясы,
Онкологиялық офтальмология,
Ортопедиялық онкология,
Онкологиялық нейрохирургия,
Онкологиялық оториноларингология,
Онкогематология,
Амбулаториялық онкология.
111. Онкология және гематология балалар.
112. Онкологиялық фармакология.
113. Онкологиялық хирургия.
114. Онкоморфология.
115. Оториноларингология (балалар).
116. Отбасы медицинасы.
117. Офтальмология (балалар).
118. Патоморфология.
119. Педиатрия.
120. Перфузиология.
121. Пластикалық хирургия (балалар).
122. Профилактикалық медицина.
123. Психотерапия.
124. Психофармакология.
125. Пульмонология (балалар),
Пульмонология (ересектер).
126. Радиациялық медицина және гигиена.
127. Радионуклидтік диагностика.
128. Радионуклидтік терапия.
129. Ревматология (балалар),
Ревматология (ересектер),
Ревматология балалар.
130. Рентгенологиялық диагностика.
131. Сексопатология.
132. Медициналық-криминалистикалық сараптама.
133. Сот-медициналық сараптама (жалпы сараптамалық зерттеу).
134. Сот-медициналық сараптама (сот-биологиялық зерттеу).
135. Сот-медициналық сараптама (химиялық-токсикологиялық зерттеу).
136. Сот-медициналық сараптама (сот-гистологиялық зерттеу).
137. Сот-медициналық сараптама (медициналық-криминалистикалық зерттеу).
138. Сот-медициналық сараптама (молекулалық-генетикалық зерттеу).
139. Сот-наркологиялық сараптама (ересектер, балалар).
140. Сот-психиатриялық сараптама (ересектер, балалар).
141. Спорт медицинасы.
142. Терапия.
143. Токсикология,
Токсикология (балалар),
Токсикология (ересектер).
144. Торакалды хирургия,
Торакалды хирургия балалар,
Торакалды хирургия ересектер.
145. Травматология-ортопедия (балалар),
Травматология ересектер.
146. Трансплантациялық үйлестіру.
147. Трансфузиология.
148. Урология және андрология (балалар),
Урология және андрология ересектер, балалар,
Урология ересектер.
149. Флебология.
150. Фтизиатрия (балалар),
Фтизиатрия,
Фтизиатрия ересектер, балалар
Фтизиатрия балалар,
Фтизиатрия (ересектер).
151. Эндокринология (балалар),
Эндокринология (ересектер).
152. Эпилептология.
153. Ядролық медицина.
3-тарау. Орта білімнен кейінгімедициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
154. Мейіргер ісі (қолданбалы бакалавриат).
4-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары

104. Нейропсихиатрия (детская).
105. Нейрохирургия (детская).
106. Неонатальная хирургия.
107. Нефрология (детская),
Нефрология (взрослая).
108. Ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности.
109. Онкологическая гинекология.
110. Онкологическая урология,
Онкохирургия головы и шеи,
Онкологическая офтальмология,
Ортопедическая онкология,
Онкологическая нейрохирургия,
Онкологическая оториноларингология,
Онкогематология,
Онкология амбулаторная.
111. Онкология и гематология детская.
112. Онкологическая фармакология.
113. Онкологическая хирургия.
114. Онкоморфология.
115. Оториноларингология (детская).
116. Семейная медицина.
117. Офтальмология (детская).
118. Патоморфология.
119. Педиатрия.
120. Перфузиология.
121. Пластическая хирургия (детская).
122. Профилактическая медицина.
123. Психотерапия.
124. Психофармакология.
125. Пульмонология (детская),
Пульмонология (взрослая).
126. Радиационная медицина и гигиена.
127. Радионуклидная диагностика.
128. Радионуклидная терапия.
129. Ревматология (детская),
Ревматология (взрослая),
Ревматология детская.
130. Рентгенологическая диагностика.
131. Сексопатология.
132. Медико-криминалистическая экспертиза.
133. Судебно-медицинская экспертиза (общеэкспертное исследование).
134. Судебно-медицинская экспертиза (судебно-биологическое исследование).
135. Судебно-медицинская экспертиза (химико-токсикологическое исследование).
136. Судебно-медицинская экспертиза (судебно-гистологическое исследование).
137. Судебно-медицинская экспертиза (медико-криминалистическое исследование).
138. Судебно-медицинская экспертиза (молекулярно-генетическое исследование).
139. Судебно-наркологическая экспертиза (взрослая, детская).
140. Судебно-психиатрическая экспертиза (взрослая, детская)..
141. Спортивная медицина.
142. Терапия.
143. Токсикология,
Токсикология (детская),
Токсикология (взрослая).
144. Торакальная хирургия,
Торакальная хирургия детская,
Торакальная хирургия взрослая.
145. Травматология-ортопедия (детская),
Травматология взрослая.
146. Трансплантационная координация.
147. Трансфузиология.
148. Урология и андрология (детская),
Урология и андрология взрослая, детская,
Урология взрослая.
149. Флебология.
150. Фтизиатрия (детская),
Фтизиатрия,
Фтизиатрия взрослая, детская
Фтизиатрия детская,
Фтизиатрия (взрослая).
151. Эндокринология (детская),
Эндокринология (взрослая).
152. Эпилептология.
153. Ядерная медицина.
Глава 3. Специальности работников с послесредним медицинским образованием
154. Сестринское дело (прикладной бакалавриат).
Глава 4. Специальности работников с техническим и профессиональным медицинским образованием

155. Акушерлік іс.
156. Емдеу ісі,
Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері).
157. Зертханалық диагностика,
Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі, фельдшер-зертханашы).
158. Медициналық оптика,
Оптикөлшеуші.
159. Мейіргер ісі,
Мейіргер ісі (массажист),
Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер),
Мейіргер ісі (күтім жасау жөніндегі кіші мейіргер).
160. Стоматология,
Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті, стоматологиялық гигиенист),
Ортопедиялық стоматология (тіс технигі).
5-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
161. Косметологиядағы мейіргер ісі.
162. Мейіргер ісі (жалпы практика мейіргері).
163. Рентгенологиядағы мейіргер ісі.
164. Фармацевт ассистенті (провизор).
165. Фармация.
6-тарау. Қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
166. Биомедицина.
167. Гигиена-эпидемиология.
168. Денсаулық сақтау менеджменті.
169. Қоғамдық денсаулық.
170. Қоғамдық денсаулық сақтау.
171. Медициналық-профилактикалық іс.
172. Медициналық-биологиялық іс.
7-тарау. Қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
173. Бактериология.
174. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы.
175. Вирусология.
176. Дезинфекциялық іс.
177. Денсаулық сақтау менеджменті.
178. Еңбек гигиенасы.
179. Жалпы гигиена.
180. Зертханалық іс.
181. Коммуналдық гигиена.
182. Микробиология.
183. Нутрициология.
184. Паразитология.
185. Патогендігі II топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік.
186. Патогендігі II топтағы аса қауіпті микроорганизмдермен (тырысқақпен) жұмыс кезіндегі биоқауіпсіздік.
187. Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен (оба, тырысқақпен) жұмыс кезіндегі биоқауіпсіздік.
188. Радиациялық гигиена.
189. Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс.
190. Тамақтану гигиенасы.
191. Эпидемиология.
8-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық емес білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
192. Биоинженерия.
193. Биоинформатика.
194. Биоэтика.
195. Денсаулық сақтаудағы IT (IT-технологиялар).
196. Дезинфекциялық іс.
197. Медициналық техника.
198. Медициналық құқық.
199. Психология.
200. Медициналық техника инженериясы.

155. Акушерское дело.
156. Лечебное дело,
Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики).
157. Лабораторная диагностика,
Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта, фельдшер-лаборант).
158. Медицинская оптика,
Оптикометрист.
159. Сестринское дело,
Сестринское дело (массажист),
Сестринское дело (медицинская (медицинский) сестра/брат, медицинская (медицинский) сестра/брат общей практики, специализированная (специализированный) медицинская (медицинский) сестра/брат),
Сестринское дело (младшая (младший) медицинская (медицинский) сестра/брат по уходу).
160. Стоматология,
Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога, гигиенист стоматологический),
Стоматология ортопедическая (зубной техник).
Глава 5. Специализации работников с техническим и профессиональным медицинским образованием
161. Сестринское дело в косметологии
162. Сестринское дело (медицинская сестра общей практики).
163. Сестринское дело в рентгенологии.
164. Ассистент фармацевта (провизор).
165. Фармация.
Глава 6. Специальности работников с высшим и послевузовским медицинским образованием в сфере общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
166. Биомедицина.
167. Гигиена-эпидемиология.
168. Менеджмент здравоохранения.
169. Общественное здоровье.
170. Общественное здравоохранение.
171. Медико-профилактическое дело.
172. Медико-биологическое дело.
Глава 7. Специализации работников с высшим и послевузовским медицинским образованием в сфере общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
173. Бактериология.
174. Гигиена детей и подростков.
175. Вирусология.
176. Дезинфекционное дело.
177. Менеджмент здравоохранения.
178. Гигиена труда.
179. Общая гигиена.
180. Лабораторное дело.
181. Коммунальная гигиена.
182. Микробиология.
183. Нутрициология.
184. Паразитология.
185. Биобезопасность при работе с микроорганизмами II группы патогенности.
186. Биобезопасность при работе с особо опасными микроорганизмами II группы патогенности (c холерой).
187. Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности (с чумой, холерой).
188. Радиационная гигиена.
189. Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории.
190. Гигиена питания.
191. Эпидемиология.
Глава 8. Специализации работников с высшим и послевузовским немедицинским образованием
192. Биоинженерия.
193. Биоинформатика.
194. Биоэтика.
195. IT в здравоохранении (АйТи-технологии).
196. Дезинфекционное дело.
197. Медицинская техника.
198. Медицинское право.
199. Психология.
200. Инженерия по медицинской технике.

201. Патогендігі I-II топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биологиялық қауіпсіздік.
202. Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс
9-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейінді техникалықжәне кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
203. Гигиена және эпидемиология.
10-тарау . Техникалық және санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
204. Дезинфекциялық іс.
205. Патогендігі I-II топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биологиялық қауіпсіздік.
206. Патогендігі I-II топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биологиялық қауіпсіздік.
11-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалықбілімі бар қызметкерлердің мамандықтары
207. Фармация.
12-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
208. Клиникалық фармация.
209. Радиациялық фармация.
210. Фармациядағы менеджмент.
211. Фармацевтикалық қызметтегі сапаны басқару.
13-тарау. Техникалық және кәсіптік фармацевтикалықбілімі бар қызметкерлердің мамандықтары
212. Фармация.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 70 бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-305/2020
бұйрығына
2-қосымша
Денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы
1-тарау. Басшылардың лауазымдары
1. Республикалық, облыстық, аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, ядролық медицина, әскери медицина саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор, директор, бастық).
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы филиалының басшысы.
3. Денсаулық сақтау ұйымы (медициналық бөлімі бойынша, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау бойынша, стратегиялық даму бойынша, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс бойынша, эпидемияға қарсы жұмыс бойынша) немесе денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының немесе дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйымы және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының (санитариялық-эпидемиологиялық жұмыс бойынша) және (немесе) "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша (академиялық жұмыс, білім беру және тәрбиелеу жұмысы, оқу және өндірістік жұмыс, экономикалық жұмыс, оқу және әдістемелік жұмыс бойынша) техникалық және кәсіпік , орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директорының немесе директорының) орынбасары.

201. Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности.
202. Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории.
Глава 9. Специальности работников с техническим и профессиональным медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля
203. Гигиена и эпидемиология.
Глава 10. Специализации работников с техническим и профессиональным медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля
204. Дезинфекционное дело.
205. Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности.
206. Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности.
Глава 11. Специальности работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
207. Фармация.
Глава 12. Специализации работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
208. Клиническая фармация.
209. Радиационная фармация.
210. Менеджмент в фармации.
211. Управление качеством в фармацевтической деятельности.
Глава 13. Специальности работников с техническим и профессиональным фармацевтическим образованием
212. Фармация.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 70
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020
Номенклатура должностей работников системы здравоохранения
Глава 1. Должности руководителей
1. Руководитель организации здравоохранения (генеральный директор, директор, начальник) республиканского, областного, районного и городского значения и (или) организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения и (или) организации республиканского значения в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ядерной медицины, военной медицины.
2. Руководитель филиала организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию, по организационно-методической работе, по противоэпидемической работе) или организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения или организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по санитарно-эпидемиологической работе).

4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы (санитариялық-эпидемиологиялық жұмыс бойынша) қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы филиалы басшысының орынбасары.
5. Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директорының немесе директорының) экономикалық және әкімшілік-шаруашылық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары.
6. Денсаулық сақтау ұйымы филиалы басшысының экономикалық және әкімшілік-шаруашылық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары.
7. Денсаулық сақтау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің басшысы (аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің (бөлімнің) меңгерушісі, бөлім бастығы, аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер), мейіргер ісі жөніндегі менеджер, зертхана меңгерушісі немесе басшысы, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының зертхана меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының виварий меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының микробиологиялық зертхана меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымында сынамаларды қабылдау және іріктеу бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық және зертханалық талдау бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы метрология және техникалық қызмет көрсету бөлімінің бастығы).
8. Директордың мейіргер ісі жөніндегі орынбасары.
9. Бас мейіргер.
2-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар, қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы білімі бар мамандардың лауазымдары
10. Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері.
11. Дәрігер (бейінді маман).
12. Сарапшы дәрігер.
13. Сот-медициналық сарапшы дәрігер (жалпы сараптамалық зерттеу, сот-биологиялық зерттеу, сот-гистологиялық зерттеу, химиялық токсикологиялық зерттеу, медициналық-криминалистикалық зерттеу, молекулалық-генетикалық зерттеу).
14. Сот-медициналық сарапшы маманы (сот-биологиялық, химиялық-токсикологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулер).
15. Трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер.
16. Резидент-дәрігер.
17. Тағылымдамашы дәрігер.
18. Денсаулық сақтау менеджері (медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша, медициналық көрсетілетін қызметтердің стратегиясы мен маркетингі бойынша, медициналық қызметтерді көрсетуді ұйымдастыру және әдіснамасы бойынша, персонал бойынша (HR-менеджер (ЭйчАр-менеджер)).
19. Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы) (валеолог, эпидемиолог, статистик, әдіскер).
20. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (маманы).

4. Заместитель руководителя филиала организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по санитарно-эпидемиологической работе).
5. Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению.
6. Заместитель руководителя филиала организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению.
7. Руководитель структурного подразделения организации здравоохранения (старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальник отдела, старшая (старший) сестра (брат) медицинская (медицинский) (старший фельдшер, старший акушер), менеджер по сестринскому делу, заведующий или руководитель лабораторией, заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий микробиологической лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, начальник отдела приема и отбора проб в организации санитарно-эпидемиологической службы, начальник отдела санитарно-эпидемиологической и лабораторной аналитики, начальник отдела метрологии и технического обслуживания в сфере санитарно-эпидемиологической службы).
8. Заместитель директора по сестринскому делу.
9. Главная сестра медицинская.
Глава 2. Должности специалистов с высшим и послевузовским медицинским образованием, образованием в области общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
10. Врач участковый и (или) врач общей практики.
11. Врач (специалист профильный).
12. Врач-эксперт.
13. Врач судебно-медицинский эксперт (общего экспертного исследования, судебно-биологического исследования, судебно-гистологического исследования, химико-токсикологического исследования, медико-криминалистического исследования, молекулярно-генетического исследования).
14. Специалист судебно-медицинский эксперт (судебно-биологического, химико-токсикологического, молекулярно-генетического исследований).
15. Врач-координатор трансплантационный.
16. Врач-резидент.
17. Врач-стажер.
18. Менеджер здравоохранения (по качеству медицинских услуг, по стратегии и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания медицинских услуг, по персоналу (HR-менеджер (ЭйчАр-менеджер).
19. Врач (специалист) общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист).
20. Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы.

21. Мейіргер ісі бойынша сарапшы.
22. Аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер).
23. Жоғары біліктілікті мейіргер.
24. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет аудиторы.
25. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымында биоқауіпсіздік жөніндегі маман.
26. Сынамаларды қабылдау және іріктеу жөніндегі маман.
27. VAD (ВАД) үйлестірушісі (қанайналымды механикалық қолдау жөніндегі маман).
3-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі бар мамандардың лауазымдары
28. Фармацевт ассистенті (провизор).
29. Фармацевт-менеджер.
30. Клиникалық фармацевт.
31. Радиофармацевт.
32. Инспектор.
33. Фармацияда сапаны басқару жөніндегі маманы.
4-тарау. Жоғары медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары
34. Зертхана маманы.
35. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог немесе эпизоотолог, энтомолог).
36. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
37. Медициналық психолог.
38. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру циклотронының инженері.
39. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру жөніндегі радиохимик-технолог.
40. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі радиохимик-талдаушы.
41. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын қамтамасыз ету маманы.
42. Ашық иондаушы сәулелену көздері бар объектілерді желдетуге қызмет көрсету жөніндегі инженер.
43. Сұйық радиоактивтік қалдықтарды жинау, сақтау және шығару жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі инженер.
44. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі инженер.
45. Физикалық қорғау жөніндегі инженер.
46. Медициналық физик.
47. Ядролық медицинадағы технологиялық және медициналық газдарға қызмет көрсету жөніндегі инженер.
48. Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі инженер.
49. Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және ауа баптау жүйелері жөніндегі инженер.
50. Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика инженері.
51. Ядролық медицинадағы инженер-технолог.
52. Инженер-медициналық физик.
53. Сәулелік жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі инженер.
54. Клиникалық эмбриолог.
55. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі маман.
56. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі менеджер.
57. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы инженер-дозиметрист.
58. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сервистік қызмет көрсету жөніндегі инженері.
5-тарау. Орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар маманның лауазымы
59. Кеңейтілген практика мейіргері.
6-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар, санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі білімі бар мамандардың лауазымдары

21. Эксперт в сестринском деле.
22. Сестра (брат) старшая (старший) медицинская (медицинский) (старший фельдшер, старший акушер).
23. Медицинская сестра высшей квалификации.
24. Аудитор санитарно-эпидемиологической службы.
25. Специалист по биобезопасности в организации санитарно-эпидемиологической службы.
26. Специалист по приему и отбору проб*.
27. Координатор VAD (ВАД) (специалист по механической поддержке кровообращения).
Глава 3. Должности специалистов с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
28. Ассистент фармацевта (провизор).
29. Фармацевт-менеджер.
30. Клинический фармацевт.
31. Радиофармацевт.
32. Инспектор.
33. Специалист по управлению качеством в фармации.
Глава 4. Должности специалистов с высшим немедицинским образованием
34. Специалист лаборатории.
35. Специалист санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог или эпизоотолог, энтомолог).
36. Специалист по социальной работе в области здравоохранения.
37. Медицинский психолог.
38. Инженер циклотрона производства радиофармацевтических лекарственных препаратов.
39. Радиохимик-технолог по производству радиофармацевтических лекарственных препаратов.
40. Радиохимик-аналитик по контролю качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
41. Специалист обеспечения качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
42. Инженер по обслуживанию вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений.
43. Инженер по обслуживанию систем сбора, хранения и сброса жидких радиоактивных отходов.
44. Инженер по радиационной безопасности.
45. Инженер по физической защите.
46. Медицинский физик.
47. Инженер по обслуживанию технологических и медицинских газов в ядерной медицине.
48. Инженер по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине.
49. Инженер по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине.
50. Инженер контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине.
51. Инженер-технолог в ядерной медицине.
52. Инженер-медицинский физик.
53. Инженер по обслуживанию лучевого оборудования.
54. Клинический эмбриолог.
55. Специалист по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
56. Менеджер по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
57. Инженер-дозиметрист в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
58. Инженер по сервисному обслуживанию в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
Глава 5. Должность специалиста с послесредним медицинским образованием
59. Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики.
Глава 6. Должности специалистов с техническим и профессиональным медицинским образованием, образованием санитарно-эпидемиологического профиля

60. Фельдшер.
61. Акушер.
62. Жалпы практика мейіргері.
63. Патронажды мейіргер.
64. Білім беру ұйымдарындағы медициналық пункт мейіргері.
65. Диета мейіргері.
66. Косметологиялық мейіргер.
67. Физиотерапия бойынша мейіргер.
68. Стоматологиялық гигиенист.
69. Дантист.
70. Стоматолог дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті).
71. Тіс технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы).
72. Медициналық зертханашы.
73. Рентген зертханашысы.
74. Оптик және оптикометрист.
75. Емдік денешынықтыру жөніндегі нұсқаушы.
76. Медициналық ассистент.
77. Физиотерапевт ассистенті.
78. Эпидемиологтың көмекшісі.
79. Нұсқаушы-дезинфектор.
80. Денсаулық сақтау саласындағы күтім жасау жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
81. Кіші мейіргер.
82. Медициналық массажист.
83. Аға медициналық зертханашы.
84. Радиоизотопты (радионуклидті) диагностика зертханашысы.
85. Сәулелік жабдық мейіргері (аға) (радиотерапия технологы).
86. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін зертханашысы.
87. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы сынамаларды қабылдау және іріктеу жөніндегі зертханашы.
7-тарау. Техникалық және кәсіптік фармацевтикалық білімі бар мамандардың лауазымдары
88. Фармацевт ассистенті (провизор).
8-тарау. Кіші персонал лауазымдары
89. Санитар.
90. Медициналық тіркеуші.
91. Медициналық хатшы.
92. Пациенттерді тасымалдау жөніндегі көмекші.
93. Медициналық курьер.
9-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары
94. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау зертханашысы.
95. Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі техник.
96. Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және ауа баптау жүйелері жөніндегі техник.
97. Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі техник.
98. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы техник-дозиметрист.
99. Энтомологтың (зоологтың) көмекшісі.

60. Фельдшер.
61. Акушер (акушерка).
62. Сестра (брат) медицинская (медицинский) общей практики.
63. Сестра (брат) медицинская (медицинский) патронажная (патронажный).
64. Сестра (брат) медицинская (медицинский) медицинского пункта в организациях образования.
65. Сестра диетическая.
66. Сестра косметологическая.
67. Медицинская сестра по физиотерапии.
68. Гигиенист стоматологический.
69. Дантист.
70. Помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога).
71. Техник зубной (лаборант зубопротезного отделения, кабинета).
72. Медицинский лаборант.
73. Рентгенолаборант.
74. Оптик и оптикометрист.
75. Инструктор по лечебной физкультуре.
76. Медицинский ассистент.
77. Ассистент физиотерапевта.
78. Помощник эпидемиолога.
79. Инструктор-дезинфектор.
80. Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
81. Сестра (брат) младшая (младший) медицинская (медицинский).
82. Массажист медицинский.
83. Старший медицинский лаборант.
84. Лаборант радиоизотопной (радионуклидной) диагностики.
85. Медицинская (медицинский) сестра (брат) лучевого оборудования (технолог радиотерапии).
86. Лаборант санитарно-эпидемиологического профиля.
87. Лаборант по приему и отбору проб в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Глава 7. Должность специалиста с техническим и профессиональным фармацевтическим образованием
88. Ассистент фармацевта (провизор).
Глава 8. Должности младшего персонала
89. Санитар (санитарка).
90. Регистратор медицинский.
91. Медицинский секретарь.
92. Помощник по транспортировке пациентов.
93. Медицинский курьер.
Глава 9. Должности специалистов с техническим и профессиональным немедицинским образованием
94. Лаборант контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
95. Техник контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине.
96. Техник по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине.
97. Техник по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине.
98. Техник-дозиметрист в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
99. Помощник энтомолога (зоолога).