"Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 қазандағы № 232 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 372/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39211 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 қазандағы № 232 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14483 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін.
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін";
Рұқсаттар және хабарламалар мемлекеттік ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда баяндалсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3) осы бұйрық тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 372/НҚ Бұйрыққа
қосымша
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 октября 2016 года № 232 "Об утверждении Правил функционирования государственной информационной системы разрешений и уведомлений"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 372/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39211
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 октября 2016 года № 232 "Об утверждении Правил функционирования государственной информационной системы разрешений и уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации в нормативных правовых актов за № 14483) следующие изменения.
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил функционирования государственной цифровой системы разрешений и уведомлений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования государственной цифровой системы разрешений и уведомлений";
Правила функционирования государственной информационной системы разрешений и уведомлений изложить в новой редакции согласно, приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 372/НҚ
Правила функционирования государственной цифровой системы разрешений и уведомлений

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды (бұдан әрі – ӘҚНК) – электрондық құжатқа рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесімен берілетін нөмір;
3) Жүйенің сыртқы порталы – лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері және хабарлама жасау тәртібі бөлігіндегі қызметтерге жеке және заңды тұлғаларға Интернет желісі арқылы бірыңғай қолжеткізу нүктесін ұсынатын Жүйенің веб-порталы;
4) Жүйенің сыртқы порталында тіркеу – субъектінің, оның лауазымды тұлғаларының және мүдделі тұлғаларының Жүйенің сыртқы порталында лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері және хабарлама жасау тәртібі процестерін жүзеге асыруға қатысуға рұқсаты;
5) Жүйенің сыртқы порталының авторландырылған пайдаланушысы – нақты функцияны және (немесе) міндетті орындау үшін цифрлық объектілерін пайдаланатын Жүйенің сыртқы порталында тіркеуден және авторланудан өткен жеке немесе заңды тұлға не олардың өкілдері;
6) Жүйенің ішкі порталы – Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы арқылы хабарлама жасаған субъектілердің тізілімін жүргізетін рұқсат беру органдары және мемлекеттік органдар тарапынан лицензиялау, рұқсат беру және хабарлама жасау тәртібі процестерін қамтамасыз ететін Жүйенің веб-порталы;
7) Жүйенің ішкі порталында тіркеу – рұқсат беру органының уәкілетті тұлғасының Жүйенің ішкі порталында лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері және хабарлама жасау тәртібі процестерін жүзеге асыруға қатысуға рұқсаты;
8) көліктік қолтаңба – цифрлық жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде веб-сервистер қауіпсіздігі (Web Service Security) ерекшілігін қолданумен жіберілетін хабарламалардың тұтастығы мен авторлығын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила функционирования государственной цифровой системы разрешений и уведомлений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 15 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон) и определяют порядок функционирования государственной цифровой системы разрешений и уведомлений.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) номер и код административного документа (далее – НИКАД) – номер, присваиваемый электронному документу государственной цифровой системой разрешений и уведомлений;
3) внешний портал Системы – веб–портал Системы, предоставляющий физическим и юридическим лицам единую точку доступа к услугам в части лицензирования, разрешительной процедуры и уведомительного порядка посредством сети Интернет;
4) регистрация на внешнем портале Системы – допуск субъекта, его должностных лиц и заинтересованных лиц к участию в осуществлении процессов лицензирования, разрешительной процедуры и уведомительного порядка на внешнем портале Системы;
5) авторизованный пользователь внешнего портала Системы – физическое или юридическое лицо либо их представитель, прошедший регистрацию и авторизацию на внешнем портале Системы, использующий цифровые объекты для выполнения конкретной функции и (или) задачи;
6) внутренний портал Системы – веб-портал Системы, обеспечивающий процессы лицензирования, разрешительного и уведомительного порядков со стороны разрешительных органов и государственных органов, ведущих реестр субъектов, подавших уведомление, посредством Единой транспортной среды государственных органов;
7) регистрация на внутреннем портале Системы – допуск уполномоченного лица разрешительного органа к участию в осуществлении процессов лицензирования, разрешительной процедуры и уведомительного порядка на внутреннем портале Системы;
8) транспортная подпись – электронная цифровая подпись, используемая для обеспечения целостности и авторства передаваемых сообщений при информационном взаимодействии цифровых систем с применением спецификации безопасности веб-сервисов (Web Service Security);

9) қағаз жеткізгіште берілетін рұқсат – Жүйеде ресімделген, қағаз жеткізгіште не қатаң есептіліктің нөмірленген бланкісінде шығарылған рұқсат;
10) мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесі – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған цифрлық жүйе;
11) өтініш беруші – лицензиялаудан немесе рұқсат беру рәсімінен өту үшін тиісті рұқсат беру органына жүгінген немесе хабарлама жіберген жеке немесе заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі, лицензиат, екінші санаттағы рұқсатты иеленуші;
12) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) – лицензиялауды, сәйкестендіру нөмірін бере отырып, рұқсат алу бөлігінде рұқсат беру рәсімдерін электрондық түрде жүзеге асыруға, өтініш берушінің хабарлама жіберуіне және осы процестерді қамтамасыз етуге арналған, "цифрлық үкіметтің" құрауышы болып табылатын цифрлық жүйе;
13) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімі – берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, күші жойылған, ұзартылған, қайта басталған және қолданысы тоқтатылған рұқсаттар және олардың телнұсқалары туралы, сондай-ақ алынған хабарламалар туралы мәліметтер қамтылған рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің құрауышы;
14) рұқсаттар тізбесі (бұдан әрі - тізбе) – олар бойынша өтініш берушіні біліктілік және рұқсат талаптарына сәйкестікке тексеру және рұқсат беру не дәлелді бас тарту цифрландыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінде өтініш берушіні тексеру мен рұқсат берудің автоматты режимінде жүзеге асырылатын рұқсаттар тізбесі;
15) рұқсаттар тізілімі – бірінші және екінші санаттағы рұқсаттар, олардың осы құжаттармен әрекеттерінің мәртебесі мен тарихы туралы мәліметтерді қамтитын рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінің бір бөлігі;
16) рұқсаттың электрондық нысаны (электрондық рұқсат) – рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесін пайдалана отырып ресімделетін және алынатын, қағаз жеткізгіштегі рұқсатпен мәні бірдей электрондық құжат нысанындағы рұқсат;
17) тарихи деректер – хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын рұқсат беру органдары мен мемлекеттік органдарда рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу мүмкіндігі уақытша немесе ұдайы болмаған кезеңде берілген немесе жіберілген рұқсаттар мен хабарламалар туралы ақпарат;

9) разрешение, выдаваемое на бумажном носителе – разрешение, оформленное в Системе, распечатанное на бумажном носителе либо на нумерованном бланке строгой отчетности;
10) цифровая система мониторинга оказания государственных услуг –цифровая система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Государственную корпорацию "Правительство для граждан";
11) заявитель – физическое или юридическое лицо, филиал или представительство юридического лица, лицензиат, владелец разрешения второй категории, обратившиеся в соответствующий разрешительный орган для прохождения лицензирования или разрешительной процедуры или направившие уведомление;
12) государственная цифровая система разрешений и уведомлений (далее – Система) – цифровая система, являющаяся компонентом "цифрового правительства", предназначенная для осуществления в цифровом виде лицензирования, разрешительных процедур в части получения разрешения с присвоением идентификационного номера, направления уведомления заявителем и обеспечения этих процессов;
13) государственный цифровой реестр разрешений и уведомлений – компонент государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, содержащий сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, аннулированных, продленных, возобновленных и прекративших действие разрешениях и их дубликатах, а также о полученных уведомлениях;
14) перечень разрешений (далее - перечень) – перечень разрешений, по которым проверка заявителя на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям и выдача разрешения либо мотивированного отказа осуществляются в автоматическом режиме проверки заявителя и выдачи разрешения в государственной цифровой системе разрешений и уведомлений, утвержденный уполномоченным органом в сфере цифровизации;
15) реестр разрешений – раздел государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений, содержащая сведения о разрешениях первой и второй категории, их статусах и истории действий над данными документами;
16) электронная форма разрешения (электронное разрешение) – разрешение в форме электронного документа, оформляемое и получаемое с использованием государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, равнозначное разрешению на бумажном носителе;
17) исторические данные – информация о разрешениях и уведомлениях, выданных или направленных в период временного или постоянного отсутствия у разрешительных и государственных органов, осуществляющих прием уведомлений, возможности ведения государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений;

18) тарихи деректерді конверсиялау – рұқсат беру органының рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу мүмкіндігі уақытша немесе ұдайы болмаған кезеңде рұқсат берген уәкілетті орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен электрондық форматтағы рұқсатын растау процесі (матрицалық кодты беру);
19) тарихи деректерді қалпына келтіру – рұқсат беру органының рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу мүмкіндігі уақытша немесе ұдайы болмаған кезеңде тарихи деректермен рұқсаттар тізілімін толықтыру процесі;
20) хабарлама – рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекiткен нысан бойынша өтiнiш берушi жасаған, қызметтiң немесе әрекеттiң жүзеге асырылуының басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы ақпарат беретiн құжат;
21) хабарлама жасаған субъект – қызметтің не әрекеттің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны жүзеге асырушы жеке немесе заңды тұлға;
22) хабарлама жасаған субъектілердің тізілімі – қызметтің немесе белгілі бір әрекеттің жүзеге асырылуының басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруші субъектілер туралы мәліметтерді қамтитын рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінің бір бөлігі;
23) цифрлық құжат – сұрау салу немесе ұсыну кезінде ұлттық тіркелімдерде қамтылған деректер негізінде цифрлық ортада қалыптастырылатын анық мәліметтерді материалдық емес цифрлық ұсыну;
24) "цифрлық үкімет" платформасы – оператордың платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеуге, дамытуға, орналастыруға, интеграциялауға және (немесе) цифрлық объектілерді орналастыруға арналған цифрлық платформасы;
25) "цифрлық үкiметтiң" операторы (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, "цифрлық үкiметтiң" цифрлық объектілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлға;
26) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушы кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинеті) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызметтер көрсету, аталған тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша қызметтер көрсету субъектілерімен өзара іс-қимылы жеке кабинет арқылы жүзеге асырылады;
27) электрондық құжаттың матрицалық коды (бұдан әрі – матрицалық код) – құжатты ұсыну нысанына енгізілетін кеңейтілетін белгілеу тілі (eXtensible Markup Language) (бұдан әрі – XML) форматындағы электрондық құжат туралы, оның техникалық құрал-жабдықтарының мүмкіндігін ұсынатын графикалық ақпарат;

18) конвертация исторических данных – процесс подтверждения разрешения в электронном формате электронно цифровой подписью руководителя уполномоченного органа, выдавшего разрешение в период временного или постоянного отсутствия возможности ведения разрешительным органом государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений (присвоение матричного кода);
19) восстановление исторических данных – процесс наполнения реестра разрешений историческими данными в период временного или постоянного отсутствия возможности ведения разрешительным органом государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений;
20) уведомление – документ, составленный заявителем по утвержденной уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, Национальным Банком Республики Казахстан или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций форме, информирующий о начале или прекращении осуществления деятельности или действия;
21) субъект, подавший уведомление – физическое или юридическое лицо, осуществившее уведомление о начале и прекращении деятельности или действия;
22) реестр субъектов, подавших уведомление – раздел государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений, содержащая сведения о субъектах, подавших уведомление о начале или прекращении осуществления деятельности или определенных действий;
23) цифровой документ – нематериальное цифровое представление достоверных сведений, формируемое в цифровой среде на основании данных, содержащихся в национальных регистрах, в момент запроса или предъявления;
24) "интеграция" цифровых объектов – мероприятия по организации и обеспечению взаимодействия между цифровыми объектами посредством интеграционных сервисов с использованием стандартных протоколов передачи данных;
25) оператор "цифрового правительства" (далее – Оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, обеспечивающи функционирование цифровых объектов "цифрового правительства";
26) кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства" (далее – личный кабинет) – взаимодействие физических и юридических лиц с субъектами предоставления услуг по вопросам оказания государственных услуг, обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
27) матричный код электронного документа (далее – матричный код) – графическая информация об электронном документе в формате расширяемый язык разметки (eXtensible Markup Language) (далее – XML), наносимая на форму представления документа, представляющая возможность считывания ее техническими средствами;

28) электрондық форматқа көшіру – қағаз жеткізгіште бұрын берілген рұқсаттардың тарихи деректерін XML форматында қалпына келтіру және (немесе) конверсиялау процесі;
29) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
30) XML форматы – мәтіннің кеңейтілген белгілеу тілі (мәтінге енгізу немесе құру туралы ақпаратты беру үшін қойылатын нышандар мен бірізділік жиынтығы).
2-тарау. Жүйенің жұмыс істеу тәртібі
1-параграф. Жүйенің жалпы жұмыс істеу ережелері
3. Жүйенің функционалды міндеттері мынадай процестерді автоматтандыру болып табылады:
1) лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері барысында өтініштерді беру және қарау;
2) рұқсаттар тізілімін қалыптастыру;
3) хабарлама жасаған субъектілердің тізілімін қалыптастыру;
4) өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін қалыптастыру.
4. Лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері барысында өтініштерді беру және қарау процесі мынадай операциялардан тұрады:
1) өтініштерді электрондық түрде беру, немесе Жүйеге қағаз жеткізгіште түскен өтініштер бойынша мәліметтерді енгізу;
2) өтініштерді қарау;
3) өтініш берушілерге өтініштерді қарау нәтижелерін ұсыну.
5. Рұқсаттар тізілімін қалыптастыру процесі мынадай операциялардан тұрады:
1) рұқсаттар тізіліміне өтініштерді қараудың оң нәтижесін автоматты түрде енгізу, немесе Жүйеден тыс жүзеге асырылатын өтініштерді қарау процесінің нәтижелерін рұқсаттар тізіліміне енгізу;
2) тарихи деректерді қалпына келтіру;
3) тарихи деректерді конверсиялау;
4) рұқсатты немесе рұқсатқа қосымшаны беру, қайта ресімдеу, қолданысын тоқтата тұру, күшін жою, ұзарту, қайта бастау және тоқтату.
6. Хабарлама жасаған субъектілердің тізілімін қалыптастыру процесі мынадай опрерациялардан тұрады:
1) хабарламалар беру;
2) хабарлама жасаған субъектілердің тізіліміне хабарламалар беру және енгізудің оң нәтижелерін автоматты түрде енгізу, немесе хабарлама жасаған субъектілердің тізілімін хабарлама жасау тәртібін, рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу мүмкіндігін жүзеге асыратын органның уақытша немесе ұдайы болмаған кезеңде тарихи деректермен толықтыру;
3) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінен субъектіні шығару, хабарлама берген субъектінің қызметін тоқтата тұру, қайта бастау.
7. ЭЦҚ пайдаланумен электрондық нысанда лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері және хабарламалар шеңберінде өтініштерді беру функциялары Жүйенің сыртқы порталы арқылы жүзеге асырылады.

28) перевод в электронный цифровой формат – процесс восстановления и (или) конвертации исторических данных в формате XML ранее выданных разрешений на бумажном носителе;
29) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа ЭЦП и средств ЭЦП, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
30) формат XML – расширяемый язык разметки текста (набор символов или последовательностей, вставляемых в текст для передачи информации о его вводе или строении).
Глава 2. Порядок функционирования Системы
Параграф 1. Общие положения функционирования Системы
3. Функциональными задачами Системы являются автоматизация следующих процессов:
1) подача и рассмотрение заявлений в ходе лицензирования, разрешительной процедуры;
2) формирование реестра разрешений;
3) формирование реестра субъектов, подавших уведомление;
4) формирование реестра саморегулируемых организаций.
4. Процесс подачи и рассмотрения заявлений в ходе лицензирования, разрешительной процедуры состоит из следующих операций:
1) подачи заявлений в электронном виде, либо внесения в Систему сведений по заявлениям, поступившим на бумажных носителях;
2) рассмотрения заявлений;
3) предоставления заявителям результатов рассмотрения заявлений.
5. Процесс формирования реестра разрешений состоит из следующих операций:
1) автоматического внесения положительных результатов рассмотрения заявлений в реестр разрешений, либо внесения в реестр разрешений результатов процесса рассмотрения заявлений, осуществляемого вне Системы;
2) восстановление исторических данных;
3) конвертация исторических данных;
4) выдачи, переоформления, приостановления, аннулирования, продления, возобновления и прекращения действия разрешения или приложения к разрешению.
6. Процесс формирования реестра субъектов, подавших уведомление, состоит из следующих операций:
1) подачи уведомлений;
2) автоматического включения уведомлений в реестр субъектов, подавших уведомление, либо наполнения реестра субъектов, подавших уведомление, историческими данными в период временного или постоянного отсутствия возможности ведения органом, осуществляющим уведомительный порядок, государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений;
3) исключения субъекта, подавшего уведомление, из государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений, приостановления, возобновления деятельности субъекта, подавшего уведомление.
7. Функции подачи заявлений в рамках лицензирования, разрешительной процедуры или направления уведомлений в электронной форме с использованием ЭЦП осуществляются посредством внешнего портала Системы.

8. Мемлекеттік органдардың лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері мен хабарлама жасау тәртібі процестерін электрондық түрде жүзеге асыруы Жүйенің ішкі порталы арқылы жүргізіледі. Мемлекеттік органның жеке цифрлық жүйесі бар болған кезде көрсетілген процестер оны Жүйемен интеграциялаған жағдайда осы жүйеде жүзеге асырылады.
9. Лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері мен хабарлама жасау тәртібі процестерін автоматтандыру шеңберінде Жүйеде электрондық құжаттардың мынадай түрлері қалыптасады:
1) өтініш;
2) хабарлама;
3) өтініштерді қарау процесінде өтініш берушілерге жіберілетін хабарлаулар;
4) рұқсат беру;
5) өтінішті қарауда және бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беруде дәлелді бас тарту;
6) рұқсат беруге келісуге уәкілетті мемлекеттік органмен сұрау салулар;
7) мемлекеттік органдардың жауаптары – келісулері;
8) рұқсаттардың иелеріне немесе рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу процесінде хабарлама берген субъектілерге жолданатын хабарлаулар;
10. Жүйеде XML форматында қалыптастырылған барлық электрондық құжаттарға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жүйемен түрленген ӘҚНК беріледі;
11. Жүйеде электрондық құжаттарды ұсыну нысандарының жүктелу мен шығарылу мүмкіндігі бар.
12. Жүйенің сыртқы порталының авторландырылған пайдаланушыларына жеке кабинет арқылы мынадай әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі беріледі:
1) ашық қолжетімділіктегі рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінің мәліметтерін іздеу және қарау;
2) рұқсаттарды алу және және хабарламаларды жолдау талаптары туралы ақпаратты қарау;
3) рұқсат алуға электрондық өтініш беру;
4) электрондық форматқа қағаз нысанында рұқсатты ауыстыруға өтінішін беру;
5) мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер саласындағы заңнамада көзделген рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның мәліметтерін қайта ресімдеуге, ұзартуға, тоқтатуға, тоқтата тұруға, қайта бастауға, рұқсат беру телнұсқасын алуға, мәліметтерін түзетуге, рұқсаттарды конверсиялауға және қалпына келтіруге өтініштер беру;
6) өтініш берушімен берілген өтініштерді қарау мәртебесін көру;
7) өтініш берушімен берілген өтінішті қарау барысында жолданған мемлекеттік органнан түскен электрондық хабарлауды қарау (өтініш бойынша қосымша мәліметтерді беру, тестілеуге келуді растау, лицензиялық немесе рұқсат беру алымын төлегені туралы түбіртекті жолдау және өзге де әрекеттер);
8) өтініштерді қарау процесінде рұқсат беру органының сұрау салуына жауапты электрондық нысанда жолдау (өтініш бойынша қосымша мәліметтерді беру, тестілеуге келуді растау, лицензиялық немесе рұқсат беру алымын төлегені туралы түбіртекті жолдау және өзге де әрекеттер);

8. Осуществление процессов лицензирования, разрешительной процедуры в электронном виде государственными органами производится посредством внутреннего портала Системы. При наличии у государственного органа собственной цифровой системы указанные процессы осуществляются в данной системе при условии ее интеграции с Системой.
9. В рамках автоматизации процессов лицензирования, разрешительных процедур и уведомительного порядка в Системе формируются следующие виды электронных документов:
1) заявления;
2) уведомления;
3) извещения, направляемые заявителям в процессе рассмотрения заявлений;
4) разрешения;
5) мотивированные отказы в рассмотрении заявлений и выдаче разрешений первой и второй категории;
6) запросы государственным органам, уполномоченным на согласование выдачи разрешения;
7) ответы – согласования государственных органов;
8) извещения, направляемые владельцам разрешений или субъектам, подавшим уведомление, в процессе ведения государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений.
10. Всем электронным документам, сформированным в Системе в формате XML, присваивается НИКАД, сгенерированный Системой по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
11. В Системе имеется возможность загрузки и печати форм представления электронных документов.
12. Авторизованным пользователям внешнего портала Системы посредством личного кабинета предоставляется возможность осуществления следующих действий:
1) поиск и просмотр сведений государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений, находящихся в открытом доступе;
2) просмотр информации об условиях получения разрешений и направления уведомлений;
3) подача электронного заявления для получения разрешения;
4) подача заявления на перевод разрешения в бумажной форме в электронный формат;
5) подача заявлений на переоформление, продление, прекращение, приостановление, возобновление действия, корректировку сведений разрешения и (или) приложения к разрешению, предусмотренных законодательством в сфере государственных и социально ответственных услугах, а также конвертацию и восстановление разрешений;
6) просмотр статуса рассмотрения заявлений, поданных заявителем;
7) просмотр электронных извещений от государственных органов, направленных в ходе рассмотрения заявления, поданных заявителем (о необходимости явки на тестирование, предоставления дополнительных сведений по заявлению, оплаты лицензионного или разрешительного сбора и иные сведения);
8) направление в электронной форме ответа на запрос разрешительного органа в процессе рассмотрения заявлений (предоставление дополнительных сведений по заявлению, подтверждение явки на тестирование, направление квитанции об оплате лицензионного или разрешительного сбора и иные действия);

9) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы лицензиялық және рұқсат беру алымдарын төлеу (электрондық өтініш беру процесінде);
10) өтініштерді қарау нәтижелері бойынша рұқсат беру органымен берілген электрондық құжаттарды қарау;
11) қызметтің басталуы туралы хабарлама беру;
12) қызметтің (әрекеттің) тоқтатылуы туралы, деректердің өзгеруі туралы хабарлама беру;
13) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу барысында жолданған мемлекеттік органнан түскен электрондық хабарлауды қарау (рұқсаттың қолданысын тоқтату (күшін жою), тоқтата тұру, рұқсаттың қолданысын қайта бастау туралы, хабарлама жасаған субъектілердің тізілімінен субъектіні шығару туралы, субъектінің қызметін тоқтата тұру, қайта бастау туралы);
14) өтінішті қайтарып алу.
13. Жүйенің сыртқы порталының авторландырылмаған пайдаланушыларына мынадай функцияларды пайдалану мүмкіндігі беріледі:
1) ашық қолжетімділіктегі рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінің мәліметтерін іздеу және қарау;
2) рұқсаттарды алу және хабарламаларды жолдау талаптары туралы ақпаратты қарау.
14. Жүйенің ішкі порталына қолжетімділік алу үшін мемлекеттік орган цифрландыру саласындағы уәкілетті органға және Операторға лицензиялауды, рұқсат беру рәсімдері мен хабарлама жасау тәртібін жүзеге асыруға жауапты тұлғалар туралы ақпаратты береді. Оператор берілген ақпаратты алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Жүйенің ішкі порталымен мемлекеттік органдардың пайдаланушылары жұмысын қамтамасыз ету үшін есепке алу жазбасын жасайды.
15. Жүйенің ішкі порталы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне өз өкілеттігі шегінде мынадай функцияларды ұсынады (авторизация рұқсат беру органы қызметкерінің атына берілген заңды тұлғаның логині, паролі және ЭЦҚ арқылы жүргізіледі):
1) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінің мәліметтерін іздеу және қарау;
2) қағаз жеткізгіште түскен өтініштер бойынша мәліметтерді Жүйеге енгізу;
3) өтініштерді тіркеу және қарау;
4) өтініштерді іздеу және қарау;
5) өтініштерді қарау барысында қалыптасатын құжаттарды іздеу және қарау (мемлекеттік органдардың қосымша мәліметтерді сұрау салуды; өтініш берушілердің мемлекеттік органдардың қосымша мәліметтерді сұрау салуына жауаптарын, өтінішті қараудан және бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беруден дәлелді бас тартуларын, мемлекеттік органдардың келісімдерін, сондай-ақ өтініштердің қарастырылу барысы туралы хабарлауын);
6) Жүйеден тыс жүзеге асырылатын өтініштерді қарау процесінің нәтижелерін рұқсаттар тізіліміне енгізу;

9) оплата лицензионных и разрешительных сборов посредством платежного шлюза "цифрового правительства" (в процессе подачи электронного заявления);
10) просмотр электронных документов, выданных разрешительным органом по результатам рассмотрения заявлений;
11) подача уведомления о начале деятельности;
12) подача уведомлений о прекращении деятельности (действия), об изменении данных;
13) просмотр электронных извещений от государственных органов, направленных в ходе ведения государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений (о прекращении действия (аннулировании), приостановлении, возобновлении действия разрешения, об исключении субъекта из реестра субъектов, подавших уведомление, о приостановлении, возобновлении деятельности субъекта);
14) отзыв заявления.
13. Неавторизованным пользователям внешнего портала Системы предоставляется возможность использования следующих функций:
1) поиск и просмотр сведений государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений, находящихся в открытом доступе;
2) просмотр информации об условиях получения разрешений и направления уведомлений.
14. Для получения доступа к внутреннему порталу Системы государственный орган предоставляет уполномоченному органу в сфере цифровизации и Оператору информацию о лицах, ответственных за осуществление лицензирования, разрешительных процедур и уведомительного порядка. Оператор после получения данной информации в течение десяти рабочих дней создает учетные записи для обеспечения работы пользователей государственных органов с внутренним порталом Системы.
15. Внутренний портал Системы предоставляет сотрудникам государственных органов следующие функции в пределах их полномочий (авторизация происходит с помощью логина, пароля и ЭЦП юридического лица, выданной на имя сотрудника разрешительного органа):
1) поиск и просмотр сведений государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений;
2) внесение в Систему сведений по заявлениям, поступившим на бумажных носителях;
3) регистрация и рассмотрение заявлений;
4) поиск и просмотр заявлений;
5) поиск и просмотр документов, формируемых в ходе рассмотрения заявлений (запрос дополнительных сведений от государственных органов; ответы заявителей на запрос дополнительных сведений государственных органов, мотивированных отказов в рассмотрении заявлений и выдаче разрешений первой и второй категории, согласований государственных органов, а также извещений о ходе рассмотрения заявления);
6) внесение в реестр разрешений результатов процесса рассмотрения заявлений, осуществляемого вне Системы;

7) конверсиялаумен (сыз) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу мүмкіндігі уақытша немесе ұдайы болмаған кезеңде тарихи деректерді қалпына келтіру;
8) рұқсатты немесе рұқсатқа қосымшаны беру, қайта ресімдеу, тоқтата тұру, күшін жою, ұзарту, қайта бастау, рұқсаттың қолданысын тоқтату және одан айыру (оны қайтарып алу);
9) хабарлама жасаған субъектілердің тізілімін хабарлама жасау тәртібін, рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу мүмкіндігін жүзеге асыратын органның уақытша немесе ұдайы болмаған кезеңде тарихи деректермен толықтыру;
10) рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінен хабарламаны жою, хабарлама жасаған субъектінің қызметін тоқтата тұру, қайта бастау.
16. Жүйенің сыртқы және ішкі порталы жұмыстан тыс уақытта жүргізілетін техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы қолжетімді.
17. Мемлекеттік органдармен лицензиялауды, рұқсат беру және хабарлама жолдауды бақылауды автоматтандыру функциясын жүзеге асыру үшін Жүйеде қызметті тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату (күшін жою, алып тастау) туралы электрондық хабарлау қалыптасады.
18. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 29 қыркүйектегі № 355/НҚ "Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және рұқсатты не уәжді бас тартуды беру рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінде өтініш берушіні тексерудің және рұқсат берудің автоматты режимінде жүзеге асырылатын рұқсаттар тізбесін бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29901 болып тіркелген) сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбеде көзделген мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін өтініштерді қарау мемлекеттік орган - лицензиар қызметкерлерінің қатысуынсыз жүзеге асырылады.
Жүйе қажетті тексерулерді автоматты режимде жүргізеді және жүйе иесіне тиесілі (мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі нормативтік құқықтық актіге тиісті өзгерістер енгізілген жағдайда) көлік қолтаңбасымен қызмет көрсету нәтижесіне (рұқсат беру құжаты немесе дәлелді бас тарту) қол қояды.
2-параграф. Жүйеде электрондық өтініштерді қабылдау
19. Электрондық өтінішті беру өтініштің электрондық нысанын толтыру және оны ЭЦҚ куәландыру арқылы Жүйенің сыртқы порталының авторландырылған пайдаланушысымен жүзеге асырылады;

7) восстановление исторических данных в период временного или постоянного отсутствия возможности ведения разрешительным органом государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений с (без) конвертацией;
8) выдача, переоформление, приостановление, аннулирование, продление, возобновление, прекращение действия разрешения и лишение (отзыв) разрешения или приложения к разрешению;
9) наполнение реестра субъектов, подавших уведомление, историческими данными в период временного или постоянного отсутствия возможности ведения органом, осуществляющим уведомительный порядок, государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений;
10) исключение уведомления из государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений, приостановление, возобновление деятельности субъекта, подавшего уведомление.
16. Внешний и внутренний портал Системы доступны в круглосуточном режиме, за исключением технических перерывов, производимых в нерабочее время.
17. Для осуществления функции автоматизации лицензирования, разрешительной процедуры и направления уведомления государственными органами в Системе формируются электронные извещения о приостановлении, возобновлении, прекращении (аннулировании, исключении) деятельности.
18. Для государственных услуг, предусмотренных в перечне, утверждаемом уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 сентября 2022 года № 355/НҚ "Об утверждении Перечня разрешений, по которым проверка заявителя на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям и выдача разрешения либо мотивированного отказа осуществляются в автоматическом режиме проверки заявителя и выдачи разрешения в государственной цифровой системе разрешений и уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29901) рассмотрение заявлений осуществляется без участия сотрудников государственного органа - лицензиара.
Система проводит необходимые проверки в автоматическом режиме и подписывает результат оказания услуги (разрешительный документ или мотивированный отказ) транспортной подписью, принадлежащей владельцу Системы (при условии внесения соответствующих изменений в нормативный правовой акт по оказанию государственных услуг).
Параграф 2. Прием электронных заявлений в Системе
19. Подача электронного заявления осуществляется авторизованным пользователем внешнего портала Системы путем заполнения электронной формы заявления и удостоверения ее ЭЦП.

20. Электрондық өтінішке ӘҚНК беру Жүйемен өтініш берушінің ЭЦҚ құжатын куәландыру кезеңінде жүргізіледі.
21. Электрондық өтінішті беру барысында Жүйе мынадай автоматтандырылған тексерулерді жүзеге асырады:
1) өтініш берушінің (өтініш берушінің өкілінің) жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік деректер қорында, ықпалдастырылған салықтық цифрлық жүйесінде бар болуын тексеру;
2) өтініштің электрондық нысанының форматты-логикалық бақылауын жүзеге асыру (дұрыстығын және толық толтырылғандығын тексеру);
3) мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде өтініштің электрондық нысанда өтініш берушімен көрсетілетін деректердің бар болуын тексеру;
4) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінде өтініштің электрондық нысанда өтініш берушімен көрсетілетін деректердің бар болуын тексеру;
22. Осы Қағидалардың 22-тармағында белгіленген автоматтандырылған тексерулердің жағымсыз нәтижесі кезінде, Жүйе пайдаланушыға электрондық өтінішті жіберу мүмкін болмауы себептері туралы хабарлайтын ақпараттық хабарлама қорытындысымен электрондық өтінішті беруге мүмкіндік бермейді.
23. Осы Қағидалардың 22-тармағында белгіленген автоматтандырылған тексерулердің оң нәтижесі кезінде және электрондық өтінішті берушінің ЭЦҚ куәландыруынан кейін, өтініш берушінің жеке кабинетіне оның электрондық өтінішінің Жүйеде тіркелгендігі туралы хабарлама келіп түседі. Бұл ретте, электрондық өтініш мемлекеттік органның жұмыс уақытында оны қабылдаған сәтінен бастап берілген болып есептеледі, ол туралы өтініш берушінің жеке кабинетіне рұқсат беру органының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ куәландырылған хабарлама жолданады.
24. Жүйе мемлекеттік органның жұмыс кестесіне байланыссыз тәулік бойы режимде электрондық өтініштерді беруге мүмкіндік береді.
3-параграф. Жүйеде хабарламаларды қабылдау
25. Хабарламаны беру хабарламаның электрондық нысанын толтыру және оны ЭЦҚ куәландыру арқылы Жүйенің сыртқы порталының авторландырылған пайдаланушыларымен жүзеге асырылады.
26. Хабарламаға ӘҚНК беру Жүйемен өтініш берушінің ЭЦҚ құжатын куәландыру сәтінде жүргізіледі.
27. Осы Қағидалардың 22-тармағында белгіленген автоматтандырылған тексерулердің оң нәтижесі кезінде және электрондық өтінішті берушінің ЭЦҚ куәландыруынан кейін, хабарлама рұқсат беру органына келіп түседі.
28. Жүйеде хабарламаны беру тәулік бойы жүзеге асырылады.
4-параграф. Қағаз нысанындағы өтініштер бойынша мәліметтерді Жүйеге енгізу
29. Жүйенің ішкі порталы арқылы электрондық түрде рұқсат беру органдармен жүзеге асырылатын лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері процестері үшін қағаз нысанында ұсынылған өтініштер бойынша мәліметтерді Жүйеге енгізу мемлекеттік органның құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесімен жүргізіледі.

20. Присвоение электронному заявлению НИКАД производится Системой в момент удостоверения документа ЭЦП заявителя.
21. В ходе подачи электронного заявления Система осуществляет следующие автоматизированные проверки:
1) проверка наличия заявителя (представителя заявителя) в государственных базах данных физических и юридических лиц, в интегрированной налоговой цифровой системе;
2) осуществление форматно–логического контроля электронной формы заявления (проверка корректности и полноты заполнения);
3) проверка наличия в цифровых системах государственных органов данных, указываемых заявителем в электронной форме заявления;
4) проверка наличия в государственном цифровом реестре разрешений и уведомлений сведений, указываемых заявителем в электронной форме заявления.
22. В случае отрицательного результата автоматизированных проверок, определенных в пункте 22 настоящих Правил, Система не позволяет подачу электронного заявления, с выводом пользователю информационного сообщения, извещающего о причинах невозможности отправления электронного заявления.
23. В случае положительного результата автоматизированных проверок, определенных в пункте 22 настоящих Правил, и удостоверения ЭЦП заявителя электронного заявления, в личный кабинет заявителя поступает извещение о регистрации его электронного заявления в Системе. При этом электронное заявление будет считаться принятым с момента регистрации его государственным органом в рабочее время с отправкой в личный кабинет заявителя уведомления, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица разрешительного органа. Регистрация электронного заявления государственным органом производится в течение одного рабочего дня.
24. Система позволяет подачу электронных заявлений в круглосуточном режиме, без привязки к графику работы государственного органа.
Параграф 3. Прием уведомлений в Системе
25. Подача уведомлений осуществляется авторизованными пользователями внешнего портала Системы путем заполнения электронной формы уведомления и удостоверения ее ЭЦП.
26. Присвоение уведомлению НИКАД производится Системой в момент удостоверения документа ЭЦП заявителя.
27. В случае положительного результата автоматизированных проверок, определенных в пункте 22 настоящих Правил, и удостоверения уведомления ЭЦП заявителя уведомление поступает в разрешительный орган.
28. Подача уведомлений в Системе осуществляется круглосуточно.
Параграф 4. Внесение в Систему сведений по заявлениям в бумажной форме
29. Для процессов лицензирования, разрешительной процедуры, осуществляемых разрешительными органами в электронном виде посредством внутреннего портала Системы, внесение в Систему сведений по заявлениям, представленным в бумажной форме, производится подразделением документационного обеспечения государственного органа.

30. Мемлекеттік органның құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесінің қызметкерімен Жүйенің ішкі порталы арқылы Жүйеге енгізілетін өтініш өтініш берушінің ЭЦҚ куәландырылмайды. Мұндай жағдайда, өтініш беруші үшін өтінішті қабылдау туралы хабарлама Жүйемен қалыптастырылмайды. Өтінішке ӘҚНК беру өтінішті тіркеу сәтінде Жүйемен жүзеге асырылады.
31. Мемлекеттік корпорацияға өтінішті қағаз нысанында берген жағдайда, өтініш жөніндегі мәліметтерді жүйеге енгізу мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
32. Жүйеге мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесі арқылы берілетін өтініш Мемлекеттік корпорация қызметкерінің ЭЦҚ-мен өтініш берушінің жазбаша келісімімен куәландырылады.
33. Мемлекеттік корпорацияға өтінішті қағаз нысанында берген жағдайда, өтініш беруші үшін өтінішті қабылдау туралы хабарлама Жүйеде қалыптастырылмайды.
34. Жеке цифрлық Жүйесі арқылы электрондық түрде мемлекеттік органдармен жүзеге асырылатын лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері процестері үшін қағаз нысанында мемлекеттік органға ұсынылған өтініштер бойынша мәліметтерді Жүйеге енгізу көрсетілген цифрлық жүйенің Жүйемен ықпалдасқан жағдайда, мемлекеттік органның уәкілетті тұлғасының куәландырылған ЭЦҚ мәліметтерін қабылдау арқылы жүргізіледі.
5-параграф. Рұқсат беру органдарымен Жүйеде өтінішті қарау
35. Жүйе Жүйенің сыртқы порталы арқылы электрондық түрде лицензиялау, рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру барысында рұқсат беру органдармен өтініштерді қарау процестерінің үлгілік операцияларын ұсынады.
36. Кіріс өтініштерін тіркеу және оларды жұмысқа беру мынадай операциялардан тұрады:
1) ӘҚНК автоматты түрде беру арқылы өтініштерді тіркеу;
2) рұқсат беруді келісуге уәкілетті мемлекеттік органдардың сұрау салуларын тіркеу;
3) ішкі порталда рұқсат беру органының уәкілетті адамының ЭЦҚ куәландырылған тиісті өтінішті қабылдауды растау туралы құжат беріледі.
37. Құжатты (өтінішті, рұқсат беруді келісуге уәкілетті мемлекеттік органға сұрау салуды, рұқсат беру органы қабылдаған кіріс хабарламаны) жіберу мемлекеттік органның уәкілетті тұлғасына құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесінің қызметкерімен кіріс құжатын тапсыруды білдіреді. Кіріс құжатты жіберу қосымша функцияларды қоспайды және дәйекті түрде жүзеге асырылады.
38. Өтінішті қарау барысында өтініш берушіге рұқсат беру органына келу қажеттігі туралы, өтінішті қарауды тоқтата тұру, қайта бастау және мерзімін ұзарту туралы хабарламаларды жіберу мынадай операциялардан тұрады:

30. Заявление, вносимое в Систему сотрудником подразделения документационного обеспечения государственного органа посредством внутреннего портала Системы, не удостоверяется ЭЦП заявителя. В этом случае для заявителя уведомление о приеме заявления Системой не формируется. Присвоение заявлению НИКАД осуществляется Системой в момент регистрации заявления.
31. В случае представления заявления в бумажной форме в Государственной корпорации, внесение в Систему сведений по заявлению осуществляется посредством цифровой Системы мониторинга оказания государственных услуг.
32. Заявления, передаваемые в Систему посредством цифровой системы мониторинга оказания государственных услуг, заверяются ЭЦП сотрудника Государственной корпорации с письменного согласия заявителя.
33. В случае подачи заявления в бумажной форме в Государственной корпорации, для заявителя уведомление о приеме заявления в Системе не формируется.
34. Для процессов лицензирования, разрешительной процедуры, осуществляемых государственными органами в электронном виде посредством собственной цифровой системы, внесение в Систему сведений по заявлениям, представленным в государственный орган в бумажной форме, производится путем приема сведений, удостоверенных ЭЦП уполномоченного лица государственного органа, при условии интеграции указанной цифровой системы с Системой.
Параграф 5. Рассмотрение заявлений в Системе разрешительными органами
35. Система предоставляет типовые операции процессов рассмотрения разрешительными органами заявлений в ходе осуществления лицензирования, разрешительной процедуры в электронном виде посредством внутреннего портала Системы.
36. Регистрация входящих заявлений и их передача в работу состоит из следующих операций:
1) регистрация заявлений с автоматическим присвоением НИКАД;
2) регистрация запросов государственным органам, уполномоченным на согласование выдачи разрешения;
3) во внутреннем портале выдается документ о подтверждении приема при регистрации соответствующего заявления удостоверенный ЭЦП уполномоченного лица разрешительного органа.
37. Направление документа представляет собой передачу входящего документа (заявления, запроса государственному органу, уполномоченному на согласование выдачи разрешения, входящего сообщения принимающего разрешительного органа) сотрудником подразделения документационного обеспечения уполномоченным лицам государственного органа. Направление входящего документа не включает дополнительных функций и осуществляется последовательно.
38. Направление заявителю в ходе рассмотрения заявления извещений о необходимости явки в разрешительный орган, о приостановлении, возобновлении и продлении срока рассмотрения заявления состоит из следующих операций:

1) орындаушы мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер саласындағы заңнамада көзделген жағдайларда хабарлама/сұрау салу жобасын қалыптастыруға бастамашылық етеді;
2) өтініш берушіге хабарлауды/сұрау салуды бастамашылық еткен жағдайда, орындаушы сұрау салудың жобасын қалыптастырады;
3) хабарлау/сұрау салу жобасы өршімелі тізбек бойынша дәйекті түрде рұқсат беру органында келісу рәсімінен өтеді;
4) келісу процесінің қатысушысы хабарлау/сұрау салу жобасына оң келісу нәтижесі кезінде, жоба автоматты түрде келесі қатысушыға жіберіледі. Келісу процесінің қатысушысы хабарлау жобасына теріс келісу нәтижесі кезінде, жоба автоматты түрде орындаушыға пысықтауға кері қайтарылады;
5) хабарлау/сұрау салу рұқсат беру органы басшысының (уәкілетті тұлғасының) ЭЦҚ куәландырылады.
6) егер өтініш беруші Жүйенің сыртқы порталында тіркелген болса, хабарлауға/сұрау салуға қол қойылғаннан кейін, ол өтініш берушіге жеке кабинетте қолжетімді болады;
7) егер өтініш рұқсат беру органына қағаз нысанында ұсынылған болса, басшы Жүйеде хабарлауға/сұрау салуға қол қойғаннан кейін, жауапты орындаушы оны шығарып алады және Жүйеден тыс (пошта бойынша, қолма-қол) өтініш берушіге жолдайды;
8) Жүйенің сыртқы порталы арқылы электрондық түрде берілген өтініштер үшін хабарлауға/сұрау салуға жауап өтініш берушінің хабарламасы ЭЦҚ куәландырылған электрондық түрде жүзеге асырылады. Электрондық жауап орындаушыға тікелей келіп түседі;
9) қағаз нысанында ұсынылған өтініштер үшін жауап өтініш берушіге Жүйеден тыс (пошта бойынша, қолма-қол) беріледі. Өтініш берушіге берілген жауап туралы мәліметтерді Жүйеге орындаушы енгізеді.
10) өтініш беруші жауапты белгіленген мерзімде бермеген жағдайда, орындаушы өтініш бойынша шешім қабылдайды.
39. Қорытындыны, қосымша мәліметтерді беру туралы және шешім жобасын келісу туралы өтініштерді келісуші мемлекеттік органға жіберу мынадай операциялардан тұрады:
1) рұқсат беруді келісуге уәкілетті мемлекеттік органдарға сұрау салу жобасын қалыптастыруды Заңның 25-бабымен белгіленген тәртіпте орындаушы бастамашылық етеді;
2) сұрау салу жобасы өршімелі тізбек бойынша дәйекті түрде рұқсат беру органында келісу рәсімінен өтеді;
3) сұрау салу жобасына оң келісу нәтижесі кезінде жоба автоматты түрде келісу рәсімінің келесі қатысушысына жіберіледі; сұрау салу жобасына теріс келісу нәтижесі кезінде жоба автоматты түрде орындаушыға пысықтауға кері қайтарылады;
4) сұрау салу рұқсат беру органы басшысының (уәкілетті тұлғасының) ЭЦҚ-сын куәландырылады, одан кейін келісуші органның құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесіне тіркеу үшін келіп түседі;

1) формирование проекта извещения\запроса инициируется исполнителем в случаях, предусмотренных законодательством в сфере государственных и социально ответственных услуг;
2) при инициации извещения\запроса заявителю исполнитель формирует проект извещения;
3) проект извещения\запроса проходит процедуру согласования в разрешительном органе последовательно по восходящей цепочке;
4) при положительном результате согласования проекта извещения\запроса участником процесса согласования, проект автоматически направляется следующему участнику. При отрицательном результате согласования проекта извещения участником процесса согласования, проект автоматически возвращается исполнителю на доработку;
5) извещение\запрос удостоверяется ЭЦП руководителя (уполномоченного лица) разрешительного органа;
6) в случае, если заявитель зарегистрирован на внешнем портале Системы, после подписания извещения\запроса оно становится доступно заявителю в личном кабинете;
7) в случае, если заявление было представлено в разрешительный орган в бумажной форме, после подписания извещения\запроса в Системе руководителем, ответственный исполнитель распечатывает его и направляет заявителю вне Системы (по почте, нарочно);
8) для заявлений, поданных в электронном виде посредством внешнего портала Системы, предоставление ответа на извещение\запрос осуществляется заявителем в электронном виде, с удостоверением сообщения ЭЦП. Электронный ответ поступает напрямую исполнителю;
9) для заявлений, представленных в бумажной форме, ответ заявителю предоставляется вне Системы (по почте, нарочно). Внесение в Систему сведений из ответа заявителя производится исполнителем;
10) исполнитель принимает решение по заявлению, в случае непредставления заявителем ответа в установленный срок.
39. Направление в согласующий государственный орган заявлений о предоставлении заключения, дополнительных сведений и о согласовании проекта решения состоит из следующих операций:
1) формирование проекта запроса государственным органам, уполномоченным на согласование выдачи разрешения, инициируется исполнителем в порядке, установленном статьей 25 Закона;
2) проект запроса проходит процедуру согласования в разрешительном органе последовательно по восходящей цепочке;
3) при положительном результате согласования проекта запроса, проект автоматически направляется следующему участнику процедуры согласования; при отрицательном результате согласования проекта запроса, проект автоматически возвращается исполнителю на доработку;
4) запрос удостоверяется ЭЦП руководителя (уполномоченного лица) разрешительного органа, после чего поступает в подразделение документационного обеспечения согласующего органа для регистрации;

5) сұрау салу келісуші органда төмендемелі тізбек бойынша жауапты орындаушыға дәйекті түрде жолданады;
6) келісуші органның жауапты орындаушысы сұрау салу бойынша шешім жобасын қалыптастырады (сараптамалық қорытынды, деректердің сұрау салуына жауап, келісімдеу);
7) сұрау салу бойынша шешім жобасы дәйекті түрде келісу рәсімінен өтеді;
8) сұрау салу бойынша шешім келісуші орган басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады, одан кейін автоматты түрде рұқсат беру органының орындаушысына жіберіледі;
9) мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер саласындағы заңнамада көзделген жағдайларда орындаушы өтініш берушіден қосымша мәліметтер сұрату кезінде немесе келісу органына сұрау салу жіберілген кезде өтінішті қарау мерзімін тоқтата тұруға бастамашылық ете алады;
10) келісуші органына деректерге сұрау салуды жолдау себебімен тоқтатылған жағдайда, өтініш берушіге міндетті түрде тоқтатудың басталу сәті және өтінішті қарау мерзімін қайта қарау сәті бойынша рұқсат беру органы басшысының ЭЦҚ куәландырылған хабарлау жіберіледі.
40. Өтініш бойынша шешім қабылдау мынадай операциялардан тұрады:
1) өтініш бойынша шешім жобасын орындаушы қалыптастырады;
2) шешім жобасы дәйекті түрде рұқсат беру органында келісуге жатады. Келісу процесінің қатысушысы шешім жобасына оң келіскен кезде, ол келесі қатысушыға өтеді;
3) келісу процесінің қатысушысы шешім жобасын пысықтауға кері қайтарған кезде, жоба орындаушыға пысықтауға кері қайтарылады;
4) егер өтініш беруші Жүйенің сыртқы порталында тіркелген болса, рұқсат беру органының басшысы шешімге қол қойғаннан кейін, ол автоматты түрде өтініш берушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады. Егер өтініш рұқсат беру органына қағаз нысанында ұсынылған болса, рұқсат беру органының басшысы Жүйеде шешімді ЭЦҚ куәландырғаннан кейін, жауапты орындаушы оны шығарады және Жүйеден тыс (пошта бойынша, қолма-қол) өтініш берушіге жібереді.
41. Өтінішті қарау мерзімін ұзарту мынадай операциялардан тұрады:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерде көзделген жағдайларда өтінішті қарау мерзімін ұзартуға бастамашылық ету;
2) өтінішті қарастыруды аяқтаудың жаңа мерзімін көрсетумен рұқсат беру органының басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған хабарлама өтініш берушіге жіберіледі.
42. Өтініш берушінің өтінішті қайтарып алуы мынадай операциялардан тұрады:
1) егер өтінішті қарастыру процесі әлі аяқталмаған болса, өтініш беруші өтінішті қайтарып алу процесін бастамашылық ете алады;
2) өтініш негізінде орындаушы Жүйеде өтініш берушінің өтінішті қайтарып алу фактісін белгілейді, бұл ретте өтінішті бұдан әрі қарастыру тоқтатылады;

5) в согласующем органе запрос последовательно направляется ответственному исполнителю по нисходящей цепочке;
6) ответственный исполнитель согласующего органа формирует проект решения по запросу (экспертное заключение, ответ на запрос данных, согласование);
7) проект решения по запросу проходит процедуру согласования последовательно;
8) решение по запросу удостоверяется ЭЦП руководителем согласующего органа, после чего автоматически направляется исполнителю разрешительного органа;
9) в случаях, предусмотренных законодательством в сфере государственных и социально ответственных услуг, исполнитель может инициировать приостановление срока рассмотрения заявления при запросе у заявителя дополнительных сведений или при направлении запроса согласующему органу;
10) при приостановлении по причине запроса данных у согласующего органа заявителю в обязательном порядке направляется извещение, удостоверенное ЭЦП руководителя разрешительного органа, в момент начала приостановления и в момент возобновления срока рассмотрения заявления.
40. Принятие решения по заявлению состоит из следующих операций:
1) проект решения по заявлению формируется исполнителем;
2) проект решения подлежит согласованию в разрешительном органе последовательно. При положительном согласовании проекта решения участником процесса согласования, он переходит следующему участнику;
3) при возврате участником процесса согласования проекта решения на доработку, проект возвращается исполнителю на доработку;
4) в случае если заявитель зарегистрирован на внешнем портале Системы, после подписания решения руководителем разрешительного органа, оно автоматически доступно в личном кабинете заявителя. Если заявление представлено разрешительному органу в бумажной форме, после удостоверения ЭЦП решения в Системе руководителем разрешительного органа, ответственный исполнитель распечатывает его и направляет заявителю вне Системы (по почте, нарочно).
41. Продление срока рассмотрения заявления состоит из следующих операций:
1) инициирование продления срока рассмотрения заявления в случаях, предусмотренных в подзаконных нормативных правовых актах, определяющих порядок оказания государственных услуг;
2) направление заявителю извещения, удостоверенного ЭЦП руководителя разрешительного органа, с указанием нового срока завершения рассмотрения заявления.
42. Отзыв заявления заявителем состоит из следующих операций:
1) если процесс рассмотрения заявления еще не завершен, заявитель может инициировать процесс отзыва заявления;
2) фиксация факта отзыва заявления заявителем в Системе производится исполнителем по заявлению, при этом дальнейшее рассмотрение заявления прекращается;

3) егер өтініш Жүйенің ішкі порталында қалыптасқан болса, өтініш берушінің өтініші негізінде орындаушы осы өтінішті Жүйеде белгілей отырып, өтінішті кері қайтарады.
43. Жүйеден тыс жүзеге асырылатын өтініштерді қарастыру процесінің мынадай операциялары Жүйенің ішкі порталы арқылы автоматтандырылмайды:
1) рұқсат беру органының ішкі құрылымдық бөлімшелеріне сараптамалық қорытынды алу үшін өтінішті жіберу;
2) рұқсат беру органының ішкі құрылымдық бөлімшелеріне өтініш бойынша қосымша мәліметтерді беруге сұрау салуды жіберу.
44. Өтінішті қарау барысында қалыптастырылатын құжаттарды ЭЦҚ-мен куәландыруды рұқсат беру органының басшысы (уәкілетті тұлға) рұқсат беру органы басшысының (уәкілетті тұлғаның) атына берілген заңды тұлғаның ЭЦҚ-сы арқылы жүзеге асырады.
45. Өтініштерді қарастыру барысында алқалы әрекеттер (комиссия отырысы, тестілеу, дауыс беру және т.б.), сондай-ақ мемлекеттік органдарға жатпайтын ұйымдармен жүргізілетін әрекеттер автоматтандырылмайды және Жүйеден тыс жүзеге асырылуы тиіс.
6-параграф. Өтініштерді қарау процесінде мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің Жүйемен өзара іс-қимылы
46. Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру шеңберінде қалыптасатын барлық өтініштер, хабарлаулар, өтініштер бойынша шешімдер Жүйеде тіркеуге жатады. Егер көрсетілген құжаттар мемлекеттік органның цифрлық жүйесінде қалыптасқан болса, олар рұқсат беру органының жауапты қызметкері қол қойғаннан кейін Жүйеге міндетті жіберілуге тиіс. Бұл ретте, құжатқа қол қойғанға және тапсырғанға дейін мемлекеттік органның цифрлық жүйесі ӘҚНК беру үшін Жүйеге сұрау салуды жүзеге асырады.
47. Лицензиялау, рұқсат беру және хабарлама жасау рәсімдерін электрондық түрде жүзеге асыру барысында мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің Жүйемен барлық өзара іс-қимылдары Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы заңнамасына сәйкес айқындалады.
7-параграф. Рұқсаттар тізіліміне берілген рұқсат туралы мәліметтерді енгізу
48. Өтінішті әртүрлі себептерге байланысты тіркеу және қарастыру процестерін автоматтандыруға мүмкінкіншілігі жоқ және мақсатқа сай болмаған рұқсат беру рәсімдері үшін Жүйеде Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 29 қыркүйектегі № 355/НҚ "Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және рұқсатты не уәжді бас тартуды беру рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінде өтініш берушіні тексерудің және рұқсат берудің автоматты режимінде жүзеге асырылатын рұқсаттар тізбесін бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29901 болып тіркелген) сәйкес Жүйеден тыс жүзеге асырылатын өтініштердің оң нәтижелерін рұқсаттар тізіліміне енгізу жөніндегі функционал қарастырады.

3) если заявление формируется на внутреннем портале Системы, отзыв заявления производится исполнителем по заявлению Заявителя с фиксацией данного заявления в Системе.
43. Не автоматизируются посредством внутреннего портала Системы следующие операции процесса рассмотрения заявлений, которые осуществляются вне Системы:
1) направление заявления на экспертное заключение внутренним структурным подразделениям разрешительного органа;
2) направление запроса на предоставление дополнительных сведений по заявлению внутренним структурным подразделениям разрешительного органа.
44. Удостоверения ЭЦП документов, формируемых в ходе рассмотрения заявления, осуществляется руководителем (уполномоченным лицом) разрешительного органа посредством ЭЦП юридического лица, выданной на имя руководителя (уполномоченного лица) разрешительного органа.
45. Не автоматизируются и подлежат осуществлению вне Системы коллегиальные действия в ходе рассмотрения заявления (заседания комиссий, тестирование, голосование и иные действия), а также действия, производимые организациями, не относящимися к государственным органам.
Параграф 6. Взаимодействие цифровых систем государственных органов с Системой в процессе рассмотрения заявлений
46. Все заявления, извещения, решения по заявлению, формируемые в рамках осуществления разрешительной процедуры, подлежат регистрации в Системе. В случае если указанные документы формируются в цифровой системе государственного органа, они подлежат обязательной передаче в Систему после подписания ответственным сотрудником разрешительного органа. При этом до подписания и передачи документа цифровая система государственного органа осуществляет запрос в Систему для присвоения НИКАД.
47. Все взаимодействия цифровых систем государственных органов с Системой в ходе осуществления лицензирования, разрешительной и уведомительной процедуры в электронном виде определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере цифровизации.
Параграф 7. Внесение сведений о выданном разрешении в реестр разрешений
48. Для разрешительных процедур, в рамках которых автоматизация процессов регистрации и рассмотрения заявления по разным причинам не представляется возможной или нецелесообразной, Система предусматривает функционал по внесению в реестр разрешений положительных результатов рассмотрения заявлений, осуществляемый вне Системы в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 сентября 2022 года № 355/НҚ "Об утверждении Перечня разрешений, по которым проверка заявителя на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям и выдача разрешения либо мотивированного отказа осуществляются в автоматическом режиме проверки заявителя и выдачи разрешения в государственной цифровой системе разрешений и уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29901).

49. Рұқсат беру органы басшысының (уәкілетті тұлғаның) атына берілген рұқсаттар тізіліміне енгізу кезінде өтініштерді қараудың оң нәтижелері туралы мәліметтер заңды тұлға арқылы рұқсат беру органы басшысының (уәкілетті тұлғаның) ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
50. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 13-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда, жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған кезде, мемлекеттік деректер қорынан Жүйеге жеке тұлғаның қайтыс болғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Хабарлама алғаннан кейін Жүйе автоматты түрде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жеке тұлғаға берілген рұқсаттар мен хабарламалардың күшін жояды.
бұйрығына қосымша
Рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік цифрлық жүйесінің
жұмыс істеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Әкімшілік құжаттың нөмірі мен кодын қалыптастыру
Әкімшілік құжаттың барлық нөмірлері мен кодтары рұқсат беру органының немесе хабарлама жасау тәртібін жүзеге асыратын органның құжат түріне қарамастан бірдей құрылымға ие. ӘҚНК 15-разрядтық фасеттік құрылымның мынадай түрін білдіреді:
ССККТТТНННННННН, мұнда:
СС
КК
ТТТ
НННННННН
ISO 3166-1 және ГОСТ 7.67 стандарттарына сәйкес қос таңбалы (альфа–2) мемлекеттің коды
ISO/IEC 7064:2002 стандартының MOD-97-10 алгоритміне сәйкес есептелген екі бақылау цифры, EBS204 V3.2 сәйкес әріптерді кодтау алгоритмі
құжат түрінің үш нышанды коды, түрін белгілеу үшін латын әліпбиінің 24 әрпі пайдаланылады ("I" және "O" әріптерін қоспағанда барлығы)
көрсетілген түрдегі құжаттың сегіз таңбалы цифрлық реттік нөмірі
Үлгі: "KZ03АВС00000001" (басып шығару кезінде оқуға ыңғайлы болу үшін нөмірді екі топқа бөлуге болады, мысалы, "KZ03 АВС 0000 0001", алайда енгізу және өңдеу кезінде бос аралықтар ескерілмейді).

49. Сведения о положительных результатах рассмотрения заявлений при внесении в реестр разрешений удостоверяются ЭЦП руководителя (уполномоченного лица) разрешительного органа посредством юридического лица, выданной на имя руководителя (уполномоченного лица) разрешительного органа.
50. При прекращении деятельности физического лица, в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 13 Гражданского кодекса Республики Казахстан, направляется уведомление о смерти физического лица из государственных базы данных в Систему.
После получения уведомления Система автоматически аннулирует разрешения и уведомления на физическое лицо, указанное в части первой настоящего пункта.
Приложение к приказу
Приложение
к Правилам функционирования
государственной цифровой
системы разрешений и уведомлений
Форма
Формирование номера и кода административного документа
Все номера и коды административного документа имеют одинаковую структуру
независимо от типа документа, разрешительного органа или органа, осуществляющего
уведомительный порядок. НИКАД представляет собой 15–разрядную фасетную
структуру следующего вида:
ССККТТТНННННННН, где:
СС
КК
ТТТ
НННННННН
двузначный (альфа-2) код страны документа согласно стандартам ISO 3166-1 и ГОСТ 7.67
две контрольные цифры, вычисленные согласно алгоритму MOD-97-10 стандарта ISO/IEC 7064:2002, алгоритм кодирования букв согласно EBS204 V3.2
трехсимвольный код типа документа, для обозначения типа используются 24 буквы латинского алфавита (все за исключением букв "I" и "O")
восьмизначный цифровой порядковый номер документа указанного типа
Пример: "KZ03АВС00000001" (для удобства чтения при печати номер можно разделять на группы, например, "KZ03 АВС 0000 0001", однако при вводе и обработке пробелы игнорируются).