"Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 қаңтардағы № 20 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 29 маусымдағы № 275 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39209 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге арналған шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33965 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге арналған шығындарды өтеу қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Алуан түрлі экономикалық қызмет ұйымдарының жұмыскерлеріне арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 943 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12627 болып тіркелген), "Жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін және (немесе) диеталық емдік және диеталық профилактикалық тамақтануға арналған тамақ өнімдерін беру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1056 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12709 болып тіркелген) сәйкес қызметкерлерге қажетті санитариялық-гигиеналық жағдайлар жасау, қызметкерлердің арнайы киімдері мен аяқкиімдерін беруді, жөндеуді, сақтауды қамтамасыз ету, оларды профилактикалық өңдеу құралдарымен, жеке қорғану жуғыш, дезинфекциялаушы және дерматологиялық құралдармен, медициналық қобдишамен, сүтпен немесе баламалы тамақ өнімдерімен және (немесе) диеталық емдік және диеталық профилактикалық тамақтанудың тамақ өнімдерімен, құралдармен жабдықтау уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес жеке және ұжымдық қорғау";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңда белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 января 2024 года № 20 "Об утверждении Правил возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 275. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39209
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 января 2024 года № 20 "Об утверждении Правил возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33965) следующие изменения:
в Правилах возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер, утвержденных указанным приказом:
в приложении 1 к указанным Правилам:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Создание работникам необходимых санитарно-гигиенических условий, обеспечение выдачи, ремонта, хранения специальной одежды и обуви работников, снабжение их средствами профилактической обработки, моющими, дезинфицирующими и дерматологическими средствами индивидуальной защиты, медицинской аптечкой, молоком или равноценными пищевыми продуктами, и (или) пищевой продукции диетического лечебного и диетического профилактического питания, средствами индивидуальной и коллективной защиты в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 943 "Об утверждении норм выдачи специальной одежды и других средств индивидуальной защиты работникам организаций различных видов экономической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12627), приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1056 "Об утверждении норм выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, и (или) пищевой продукции диетического лечебного и диетического профилактического питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12709);
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 275
бұйрығына 1-қосымша/
Алдын алу шараларын және
(немесе) оңалту шараларын
жүргізуге жұмсалған
шығындарды
өтеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сақтандыру ұйымының атауы
"_________"
Алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуге өтініш
_____________________________________________________________________ Сақтанушы (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
1
Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының нөмірі
2
Сақтанушының атауы және деректемелері
______________________________________ ______________________________________
3
Кәсіптік тәуекел факторын (факторларын) жою жөніндегі іс-шараны өткізу күні
20 ___ ж. " ____" __________
4
Өтеу шығындарының сомасы
5
Мынадай алдын алу шараларына нақты жұмсалған шығындарды өтеуді сұраймын: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ мынадай деректемелерге банк атауы _____________________________________________________________
банктік шоттың жиырма таңбалы нөмірі ____________________________________ шот иесінің деректері ____________________________________________________ Қосымша: алдын алу шараларына нақты жұмсалған шығыстарды растайтын құжаттар (шот-фактуралар, шарттар)
Осы өтінішке қол қоя отырып, сақтанушы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандырушыға жалған мәліметтер берудің салдары туралы хабардар етілгенін растайды.
Сақтандырушыға менің дербес деректерімді, оның ішінде электрондық нысанда алдын алу шараларына нақты жұмсалған шығындарды өтеу үшін қажетті деректерді жинауға, өңдеуге және осы деректерді бірыңғай сақтандыру дерекқорын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға ("Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ) беруге өз келісімімді беремін.
_______________________ __________ 20 ___ ж. "___" ____________
(сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (Қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 275
бұйрығына 2-қосымша/
Алдын алу шараларын және
(немесе) оңалту шараларын
жүргізуге жұмсалған
шығындарды
өтеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сақтандыру ұйымының атауы
"_________"
Оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуге өтініш
____________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат № ___ 20_____ж."__"__________
Сенім білдірілген адамның жеке басын куәландыратын құжат № ___ 20_____ж."__"______
Өтініш берушінің тұрғылықты мекенжайы ______________________________________________________________________ _________________________________________________________________________
Байланыс деректері, телефон: ________________________________________________
Өтініш берушінің сенім білдірілген тұлғасының тұрғылықты мекенжайы _________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
Байланыс деректері, телефон: ________________________________________________
1
Қзыметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының нөмірі мен күні
2
Сақтанушы (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
3
Пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және деректемелері
_______________________________________
_______________________________________
______________________________________
4
Сақтандыру жағдайы басталған күн
20 _____ ж. " ____" __________
5
Оқиға түрі (белгі қойыңыз)
кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу (КЕА)
________________________________________
________________________________________
(көрсетіңіз % КЕА)
басқа да
_______________________________________
6
Мынадай оңалту шараларына жұмсалған нақты шығындардың орнын толтыруды сұраймын
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
мынадай деректемелерге: банк атауы
________________________________________________________
банктік шоттың жиырма таңбалы нөмірі _______________________________________
шот иесінің деректері ________________________________________________________ шот иесі _______________________________________________________________
Қосымша: оңалту шараларына нақты жұмсалған шығыстарды растайтын құжаттар (шот-фактуралар, шарттар)
Назар аударыңыз: мемлекеттік бюджеттен төлемдер алуға арналмаған банктік шот болуға тиіс
Осы өтінішке қол қоя отырып, өтініш беруші Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандырушыға жалған мәліметтер берудің салдары туралы хабардар етілгенін растайды.
Мен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 275
Приложение 2
к Правилам возмещения
затрат на проведение
превентивных и (или)
реабилитационных мер
Форма
Наименование
страховой организации
"__________"
Заявление на возмещение затрат на проведение превентивных мер
от ____________________________________________________________________
Страхователь (полное наименование юридического лица или фамилия, имя отчество (при его наличии) физического лица)
1
Номер договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
2
Наименование и реквизиты страхователя
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
3
Дата проведения мероприятия по устранению фактора (факторов) профессионального риска
"______" __________ 20 _____ г.
4
Сумма затрат на возмещение
5
Прошу произвести возмещение фактически понесенных затрат на следующие
превентивные меры
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
на следующие реквизиты: наименование банка
__________________________________________________________________
двадцатизначный номер банковского счета _____________________________
данные владельца счета
__________________________________________________________________
Приложение: документы подтверждающие фактически понесенные расходы
на превентивные меры (счет фактуры, договора)
Подписав данное заявление, страхователь подтверждает, что уведомлен о последствиях предоставления ложных сведений страховщику согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
Предоставляю свое согласие Страховщику на сбор, обработку моих персональных данных, в том числе необходимых для получения возмещения фактически понесенных затрат на превентивные меры в электронной форме и передачу этих данных в организацию по формированию и ведению единой страховой базы данных (АО "Государственное кредитное бюро").
___________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхователя) (Подпись)
"_____"__________20______г.
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 275
Приложение 4
к Правилам возмещения
затрат на проведение
превентивных и (или)
реабилитационных мер
Форма
Наименование
страховой организации
"__________"
Заявление на возмещение затрат на проведение реабилитационных мер
от ______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Документ, удостоверяющий личность заявителя - № _____ от ______ 20 ___ г.
Документ, удостоверяющий личность доверенного лица № ____ от __ 20 ___г.
Адрес проживания заявителя:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Контактные данные, телефон:
___________________________________________________________________
Адрес проживания доверенного лица заявителя:
___________________________________________________________________
_______________________ ___________________________________________
Контактные данные, телефон:
__________________________________________________________________
1
Номер и дата договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
2
Страхователь (полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица))
3
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и реквизиты выгодоприобретателя
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
4
Дата наступления страхового случая
"_____" __________ 20 _____г.
5
Тип случая (отметить галочкой)
Утрата профессиональной трудоспособности (УПТ)
_________________________________________
_________________________________________
(укажите % УПТ)
Иное _____________________________________
6
Прошу произвести возмещение фактически понесенных затрат на следующие
реабилитационные меры
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
на следующие реквизиты: наименование банка
_________________________________________________________________
двадцатизначный номер банковского счета ____________________________
данные владельца счета ____________________________________________
Приложение: документы подтверждающие фактически понесенные расходы
на реабилитационные меры (счет фактуры, договора)
Внимание: банковский счет должен быть не предназначенный для получения
выплат из государственного бюджета
Подписав данное заявление, заявитель подтверждает, что уведомлен о последствиях предоставления ложных сведений страховщику согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
Предоставляю свое согласие:

1. Сақтандырушыға менің дербес деректерімді электрондық нысанда жинауға, өңдеуге, оның ішінде оңалту шараларына нақты жұмсалған шығындардың орнын толтыру үшін қажетті және осы деректерді бірыңғай сақтандыру дерекқорын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға ("Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ), оның ішінде менің дербес деректеріме жатқызылатын, оның ішінде, бірақ шектелмей: ТАӘ, ЖСН, азаматтығы, жынысы, туған күні мен орны, жеке басты куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, берген орган, денсаулық жағдайы және азаматтық хал актісі туралы мәліметтер, сақтандыру төлемдері бойынша ақпарат және т.б., сондай-ақ "Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ-дан мен туралы, оның ішінде менің дербес деректеріме жатқызылатын, мемлекеттік дерекқор операторларынан/иелерінен мемлекеттік дерекқордан алынған мәліметтерді алуға;
2. Бірыңғай сақтандыру дерекқорын қалыптастыру және жүргізу бойынша ұйым болып табылатын "Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ-ға мен туралы мәліметтерді, оның ішінде менің жеке деректеріме жататын мәліметтерді қоса алғанда, бірақ шектелмей: ТАӘ, ЖСН, азаматтығы, жынысы, туылған жері және күні, жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, берген орган, денсаулық жағдайы және азаматтық хал актісі туралы ақпарат, жәрдемақыларды және сақтандыру төлемдерін тағайындау бойынша ақпаратты және т.б. мемлекеттік дерекқор операторларынан/иеленушілерінен мемлекеттік дерекқордан сұратуға және алуға, сондай-ақ болашақта мен туралы бар және түскен ақпаратты беруге және алуға келісім беремін.
3. Ақпаратты/хабарламаларды 8 (______)________________ ұялы телефон нөміріне СМС-хабарлар түріндегі жіберуді сұраймын.
____________________________________ _____________ 20 __ ж. "__" _____________________________________________________________________
(сақтанушының/пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (Қолы)

1. Страховщику на сбор, обработку моих персональных данных, в том числе необходимых для получения возмещения фактически понесенных затрат на реабилитационные меры в электронной форме и передачу этих данных в организацию по формированию и ведению единой страховой базы данных (АО "Государственное кредитное бюро"), в том числе относимых к моим персональным данным, включая, но не ограничиваясь: фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, гражданство, пол, дата и место рождения, вид, номер, орган выдачи документа, удостоверяющего личность, сведений о состоянии здоровья и акта гражданского состояния, информацию по страховым выплатам, и др., а также на получение от АО "Государственное кредитное бюро" сведений обо мне, в том числе относимых к моим персональным данным, полученных из государственных баз данных от операторов/владельцев государственных баз данных;
2. АО "Государственное кредитное бюро", являющемуся организацией по формированию и ведению единой страховой базы данных на запрос и получение от государственных баз данных от операторов и/или владельцев государственных баз данных сведений обо мне, в том числе относимых к моим персональным данным, включая, но не ограничиваясь: фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, гражданство, пол, дата и место рождения, вид, номер, орган выдачи документа, удостоверяющего личность, сведений о состоянии здоровья и акта гражданского состояния, информацию по страховым выплатам и др., а также предоставлять и получать имеющуюся и поступающую в будущем обо мне информацию.
3. Прошу высылать информацию/уведомления в виде СМС – сообщений на мобильный телефонный номер 8 (______) ________________
______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
страхователя/выгодоприобретателя)
______________________
(Подпись)
"_____" _______ 20_____г.