Цифрлық үкімет" веб-порталының мазмұнына, жүргізілуіне және цифрлық деректермен және цифрлық жазбалармен ақпараттық толықтырылуына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 369/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39202 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 75-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Цифрлық үкімет" веб-порталының мазмұнына, жүргізілуіне және цифрлық деректермен және цифрлық жазбалармен ақпараттық толықтырылуына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 74 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13193 болып тіркелген);
2) "Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 74 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 22 шiлдедегi № 435/НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34790 болып тіркелген) бұйрығының күшi жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті Қазақстан Республикасында заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении требований к содержанию, ведению и информационному наполнению цифровыми данными и цифровыми записями веб-портала "цифрового правительства"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 369/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39202
Примечание ИЗПИ
Вводится в действие с 12.07.2026
В соответствии с пунктом 4 статьи 75 Цифрового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к содержанию, ведению и информационному наполнению цифровыми данными и цифровыми записями веб-портала "цифрового правительства".
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 74 "Об утверждении требований к содержанию, ведению и информационному наполнению электронными информационными ресурсами веб-портала "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13193);
2) приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 июля 2024 года № 435/НҚ "О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 74 "Об утверждении требований к содержанию, ведению и информационному наполнению электронными информационными ресурсами веб-портала "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34790).
3. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
Министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 369/НҚ Бұйрығымен
бекітілген
"Цифрлық үкімет" веб-порталының мазмұнына, жүргізілуіне және цифрлық деректермен және цифрлық жазбалармен ақпараттық толықтырылуына қойылатын талаптар
1-тарау. Порталдың мазмұнына және жүргізілуіне қойылатын талаптар
1. Порталдың мазмұнына мынадай қойылатын талаптар белгіленеді:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы толық әрі анық ақпараттың болуы;
2) ұсынылатын ақпараттың уақтылы өзектендіріліп отыруы;
3) ақпараттың қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде орналастырылуы;
4) ақпараттың пайдаланушылардың қабылдауы мен пайдалануына қолжетімді болуы.
2. Порталды жүргізілуіне мынадай қойылатын талаптар белгіленеді:
1) порталдың тәулік бойы үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) анықталған техникалық ақауларды уақтылы жою;
3) порталдың цифрлық деректері мен цифрлық жазбаларын Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздік, дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының талаптарына сәйкес қорғауды қамтамасыз ету.
2-тарау. Порталды цифрлық деректермен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптар
3. Порталды цифрлық деректермен ақпараттық толықтыру кезінде мынадай талаптар белгіленеді:
1) цифрлық деректердің анықтығы мен өзектілігі;
2) мәтіндік материалдар құжат (Document – .doc), кеңейтілетін белгілеу тілі (Extensible Markup Language – .xml), презентация (PowerPoint Presentation – .ppt), тасымалданатын құжат пішімі (Portable Document Format – .pdf), байытылған мәтін пішімі (Rich Text Format – .rtf) форматтарында ұсынылады, ал графикалық материалдар мен фотосуреттер цифрлық түрде біріккен фотографиялық сарапшылар тобының форматы (Joint Photographic Experts Group – .jpeg) және графикалық алмасу форматы (Graphics Interchange Format – .gif) форматтарында ұсынылады.
3-тарау. Порталды цифрлық жазбалармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптар
4. Порталды цифрлық жазбалармен ақпараттық толықтыру кезінде мынадай талаптар белгіленеді:
1) цифрлық жазбалардың анықтығы мен өзектілігі;
2) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында нормативтік құқықтық актілер жобалары туралы ақпарат, оларға қоса салыстырмалы кестелер (қолданыстағы нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда) және түсіндірме жазбалар орналастырылуы;

5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 369/НҚ
Требования к содержанию, ведению и информационному наполнению цифровыми данными и цифровыми записями веб-портала "цифрового правительства"
Глава 1. Требования к содержанию и ведению портала
1. Для содержания портала устанавливаются следующие требования:
1) полная и достоверная информация о государственных услугах;
2) своевременная актуализация предоставляемой информации;
3) размещение информации на казахском, русском и английском языках;
4) доступность для восприятия и использования пользователями.
2. Для ведения портала устанавливаются следующие требования:
1) функционирование портала в круглосуточном режиме;
2) своевременное устранение выявленных технических неисправностей;
3) защита цифровых данных и цифровых записей портала в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о кибербезопасности, о персональных данных и их защите.
Глава 2. Требования к информационному наполнению цифровыми данными портала
3. Для информационного наполнения портала цифровыми данными устанавливаются следующие требования:
1) достоверность и актуальность цифровых данных;
2) текстовые материалы представляются в форматах документ (Document - .doc), расширяемый язык разметки (Extensible Markup Language - .xml), презентация (PowerPoint Presentation - .ppt), переносимый формат документов (Portable Document Format - .pdf), формат обогащенного текста (Rich Text Format - .rtf), а графические материалы и фотографии - в цифровом виде в формате объединенной группы экспертов по фотографии (Joint Photographic Experts Group - .jpeg) и формате графического обмена (Graphics Interchange Format - .gif).
Глава 3. Требования к информационному наполнению цифровыми записями портала
4. Для информационного наполнения портала цифровыми записями устанавливаются следующие требования:
1) достоверность и актуальность цифровых записей;
2) интернет-портал открытых нормативных правовых актов содержит информацию о проектах нормативных правовых актов с приложением сравнительных таблиц (в случае внесения изменений и (или) дополнений в действующий нормативный правовой акт) и пояснительных записок к ним;

3) ашық бюджеттердің интернет-порталында бюджеттік есептілік және мемлекеттік аудит нәтижелері туралы ақпарат орналастырылуы;
4) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет-порталында Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының бағалау парақтары туралы ақпарат орналастырылуы.

3) интернет-портал открытых бюджетов содержит информацию о бюджетной отчетности и результатах государственного аудита;
4) интернет-портал оценки эффективности деятельности государственных органов содержит информацию об оценочных листах государственных органов Республики Казахстан.