"Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 258 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 460 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 шiлдеде № 39175 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 258 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20201 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетінің төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 460 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 258 бұйрығына
Қосымша
"Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 258 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 460. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2026 года № 39175
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 258 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20201) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила оказания государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и председателя Комитета миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 460
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 258
Правила оказания государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан"

1. Осы "Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы жүзеге асырылады.
Көші-қон саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына, "цифрлық үкіметтің" цифрлық операторына және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолдайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әкімшілік рәсім (мемлекеттік қызмет көрсету рәсімі) - әкімшілік органның, лауазымды адамның әкімшілік істі қарау, ол бойынша шешімді қабылдау және орындау жөніндегі өтініш жолданым негізінде немесе өз бастамасы бойынша жасалатын қызметі, сондай-ақ оңайлатылған әкімшілік рәсім тәртібімен жүзеге асырылатын қызмет;
3) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;

1. Настоящие Правила государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан" (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан" (далее – государственная услуга).
Оказание государственной услуги осуществляется через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
Уполномоченный орган в области миграции направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператору "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта;
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) административная процедура (процедура оказания госуслуги) – это деятельность административного органа, должностного лица по рассмотрению административного дела, принятию и исполнению по нему решения, совершаемая на основании обращения или по собственной инициативе, а также деятельность, осуществляемая в порядке упрощенной административной процедуры;
3) услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной или социально ответственной услуги или получающие государственную или социально ответственную услугу либо получившие результат оказания государственной или социально ответственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ;

4) әкімшілік акті (мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі) - жария-құқықтық қатынастарда әкімшілік орган, лауазымды адам қабылдайтын, белгілі бір адамның немесе жеке-дара айқындалған адамдар тобының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құқықтары мен міндеттерін іске асыратын шешім;
5) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
6) бiрыңғай байланыс орталығы – мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша – ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;6) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) - жеке тұлғаға бір рет және өмір бойы берілетін он екі таңбалы цифрлық код;
7) жеке сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
8) сәйкестендiру нөмiрi бар құжат (шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар үшін тіркеу куәлігі) – тiркеуші орган беретiн, сәйкестендiру нөмiрiнiң болуын растайтын құжат;
9) Ішкі істер министірлігінің операторы – Ішкі істер министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының қызметкері;
10) "цифрлық үкіметтің" операторы – берілген "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының оған жұмысын істеуі қамтамасыз ету міндеті жүктелген Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
11) Көші-қон қызметінің цифрлық жүйесі (бұдан әрі - КҚҚ ЦЖ) – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетінің ведомстволық цифрлық жүйесі;
12) халыққа қызмет көрсету орталықтарының біріктірілген цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ХҚКО БЦЖ) - Қазақстан Республикасының Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы халыққа (жеке және заңды тұлғаларға) қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған цифрлық жүйе;
13) құжаттың электрондық көшірмесі – түпнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
14) цифрлық құжаттар сервисі – операторға бекітілген және мемлекеттік қызметтерді және одан туындайтын, сондай-ақ цифрлық нысанда қызметтерді алуда және көрсетуде жеке және заңды тұлғалардың өзара іс-қимыл жасасуы кезінде мемлекеттік қызметтерді іске асыру мақсатында цифрлық құжаттарды жасау, сақтау және пайдалануға арналған "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының объектісі;

4) административный акт (результат оказания госуслуги) – решение, принимаемое административным органом, должностным лицом в публично-правовых отношениях, реализующее установленные законами Республики Казахстан права и обязанности определенного лица или индивидуально определенного круга лиц;
5) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
7) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица;
8) документ с идентификационным номером (регистрационное свидетельство для иностранных граждан и лиц без гражданства) – документ, выдаваемый регистрирующим органом, подтверждающий наличие идентификационного номера;
9) оператор Министерства внутренних дел – сотрудник республиканского государственного предприятия "Информационно-производственный центр" Министерства внутренних дел;
10) оператор "цифрового правительства" – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним цифровой инфраструктуры "цифрового правительства";
11) цифровая система миграционной службы (далее – ЦС МС) – ведомственная цифровая система Комитета миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
12) интегрированная цифровая система центров обслуживания населения (далее – ИЦС ЦОН) – цифровая система, предназначенная для автоматизации процесса предоставления услуг населению (физическим и юридическим лицам) через Центры обслуживания населения Республики Казахстан;
13) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
14) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в цифровой форме;

15) машинамен оқылатын аймақ – машинамен оқылатын жол жүру құжатының деректер бетінде бөлінген және машинамен оқу үшін қалыптастырылған міндетті және факультативтік деректерді қамтитын белгіленген мөлшердегі аймақ;
16) көзбен шолып тексеру аймағы – жол жүру құжатының машинамен оқылатын бөліктері, олар көзбен шолып тексеру үшін арналған, яғни алдыңғы және артқы жағында (қолданылатын жерде) және машинамен оқылатын аймақ ретінде белгіленбеген;
17) "Бүркіт" бірыңғай цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Бүркіт" БЦЖ) –Қазақстан Республикасына шетел азаматтарының келуін, кіру және шығуын және Қазақстан Республикасында виза алушылардың келуін бақылау жөніндегі бірыңғай цифрлық жүйе.
3. Шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар ЖСН қалыптастыру үшін көрсетілетін қызметті берушіге, келген жері бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қоса бере отырып, өтініш беру жолымен жеке өзі жүгінеді.
Шетел азаматтарында, азаматтығы жоқ адамдарда және мәртебесі реттелмеген адамдарда, Қазақстан Республикасы сотының үкімі бойынша бас бостандығынан айыруға сотталғандарда жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған кезде мемлекеттік қызметті алу үшін негіз осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш болып табылады.
ЖСН түзету үшін жеке тұлға (немесе оның заңды өкілі) көрсетілетін қызмет берушіге, келген жері бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қоса бере отырып, өтініш беру жолымен жүгінеді.
"Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі - Тізбе), көрсету нәтижесі және мемлекеттік қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтер осы қағидаларға 4-қосымшада жазылған.
Бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын шетел азаматының, азаматтығы жоқ адамдардың немесе мәртебесі реттелмеген адамдардың атынан қылмыстық атқару жүйесі мекемесінің бастығы куәландырған ЖСН қалыптастыру туралы өтінішті сотталғанның жазасын өтеу орны бойынша ҚАЖ мекемесінің өкілі береді.
4. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері мыналарды жүзеге асырады:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру;
2) құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын сондай-ақ Тізбеге сәйкестігін тексеру;
3) ХҚКО БЦЖ-да өтінімді ресімдеу.
ЖСН қалыптастыру бойынша өтінімді ресімдеу процесінде ХҚКО БЦЖ-ға көрсетілетін қызметті алушының паспортының нөмірі енгізіледі. ХҚКО БЦЖ "Бүркіт" БЦЖ-мен интеграциялау арқылы шетел азаматы туралы анықтамалық деректер толтырылады және оның болуын растайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өту туралы факті тексеріледі.
ЖСН қалыптастыру өтінішіне жеке басын куәландыратын құжаттың және оның нотариалды куәландырылған аудармасының электронды көшірмесі ұсынылады.
Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер ХҚКО БЦЖ-ға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтініште олар көрсеткен деректер негізінде енгізіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармағында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері ХҚКО ЦЖ және КҚҚ ЦЖ-ға өтініш жолдайды.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттарды қабылдау туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген күн мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.

15) машиносчитываемая зона - зона установленного размера, выделенная на странице данных машиносчитываемого проездного документа и содержащая обязательные и факультативные данные, сформатированные для машинного считывания;
16) зона визуальной проверки - те части машиносчитываемого проездного документа, которые предназначены для визуальной проверки, то есть на лицевой и оборотной сторонах (где применимо), и которые не определены как машиносчитываемая зона;
17) единая цифровая система "Беркут" (далее – ЕЦС "Беркут") – единая цифровая система по контролю за въездом – выездом и пребыванием иностранных граждан в Республику Казахстан и пребыванием получателей виз в Республику Казахстан.
3. Иностранный гражданин или лицо без гражданства для формирования ИИН лично обращается к услугодателю через Государственную корпорацию по месту пребывания путем подачи заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов.
При отсутствии документов, удостоверяющих личность, у иностранных граждан, лиц без гражданства и лиц с неурегулированным статусом, осужденных по приговору суда Республики Казахстан к лишению свободы, основанием для получения государственной услуги является заявление согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Для корректировки ИИН физическое лицо (или его законный представитель) обращается к услугодателю через Государственную корпорацию по месту пребывания путем подачи заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с приложением документов.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан" (далее - Перечень), результат оказания и иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в приложении 4 к настоящим Правилам.
Заявление о формировании ИИН от имени иностранного гражданина, лица без гражданства или лица с неурегулированным статусом, содержащегося в местах лишения свободы, заверенное начальником учреждения уголовно-исполнительной системы (далее – УИС), подает представитель учреждения УИС по месту отбывания наказания осужденного.
4. При обращении услугополучателя работник Государственной корпорации осуществляет:
1) идентификацию личности услугополучателя;
2) проверку документов на достоверность указанных в них сведений, а также соответствие Перечню;
3) оформление заявки в ИЦС ЦОН.
В процессе оформления заявки по формированию ИИН, в ИЦС ЦОН вносится номер паспорта услугополучателя. Посредством интеграции ИЦС ЦОН с ЕЦС "Беркут" заполняются установочные данные об иностранном гражданине и проверяется факт о пересечении государственной границы Республики Казахстан, подтверждающий его пребывание.
К заявке на формирование ИИН прилагаются электронные копии документа, удостоверяющего личность, и его нотариально удостоверенного перевода.
При отсутствии документов, удостоверяющих личность, сведения об услугополучателе заносятся в ИЦС ЦОН на основе данных, указанных им в заявлении согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных пунктом 11 Требований к оказанию государственной услуги, уполномоченный сотрудник услугодателя в ИС ЦОН направляет заявку в ЦС МС.
При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам о приеме соответствующих документов.
День обращения услугополучателя в Государственную корпорацию не входит в срок оказания государственной услуги.

5. Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтініште және (немесе) құжаттарда қателер немесе дәлсіздіктер анықталған, олар нысаны мен мазмұны бойынша талаптарға сәйкес келмеген, көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайларда Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері өтініштерді цифрлық күту парағы арқылы қабылдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген негіз бойынша көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар (оның ішінде түпнұсқалар) Мемлекеттік корпорацияның сақтауына қабылданбай, көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы тоқтата тұру мерзімі шегінде анықталған кемшіліктер жойылғаннан кейін құжаттарды қайта ұсынады.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті алушыға анықталған кемшіліктерді жою үшін ақылға қонымды мерзім белгіленеді, аталған мерзім Тізбенің 5-тармағында белгіленген тиісті мемлекеттік қызметті көрсетудің жалпы мерзіміне қосылмайды және одан аспауға тиіс.
Кемшіліктер жойылған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы алғаш жүгінген күн мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш және (немесе) құжаттар қабылданған күн болып есептеледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі анықталған кемшіліктер жойылған кезден бастап қайта басталады.
Анықталған кемшіліктер белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация жұмыскері өтініш пен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
6. ЖСН қалыптастыруға немесе түзетуге арналған өтінім ХҚКО БЦЖ-дан КҚҚ ЦЖ-ға орындауға ұсынылады.
7. ІІМ операторы келіп түскен өтініштердің дұрыстығын тексереді. Өтінім толтыру талаптарына сәйкес келген жағдайда ЖСН қалыптастыру немесе түзету рәсімін жүзеге асырады және интеграция арқылы қарау нәтижелерін ХҚКО БЦЖ-ға жолдайды.
Өтінім мақұлданған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Тіркеу куәлігін басып шығарады.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаның 9-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастырудан бас тарту туралы хабарлама жолдайды.
8. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себебін жойған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға жеке жүгінген жағдайда жүзеге асырылады:
көрсетілетін қызметті алушы жеке басын куәландыратын құжаттың тұпнұсқасын немесе "Пана іздеген адамның куәлігі үлгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 18 наурыздағы № 97 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27181 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша пана іздеген адамның куәлігін көрсеткен кезде;
өкілдік етуге өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып көрсетілетін қызметті алушының заңды өкілі;
мемлекеттік қызметтің нәтижесін алуға нотариалдық куәландырылған сенімхат бойынша көрсетілетін қызметті алушының сенімді адамы;
не көрсетілетін қызмет алушы жазасын өтеп жүрген ҚАЖ өкілі.

5. В случаях обнаружения ошибок или неточностей в заявлении и (или) документах, представленных услугополучателем, их несоответствия требованиям по форме и содержанию, представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, услугодатель принимает заявления посредством цифрового листа ожидания.
По основанию, предусмотренному частью первой настоящего пункта, представленные услугополучателем документы (в том числе оригиналы) подлежат возврату услугополучателю без их принятия на хранение Государственной корпорацией.
Повторное представление документов осуществляется услугополучателем после устранения выявленных недостатков в пределах срока приостановления.
При этом услугополучателю устанавливается разумный срок для устранения выявленных недостатков, который не включается в общий срок оказания соответствующей государственной услуги, установленный пунктом 5 Перечня, и не должен превышать его.
В случае устранения недостатков днем приема заявления и (или) документов на получение государственной услуги считается день первоначального обращения услугополучателя.
Течение срока оказания государственной услуги возобновляется с момента устранения выявленных недостатков.
В случае неустранения выявленных недостатков в установленный срок работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и документов.
6. Заявки на формирование и корректировки ИИН с ИЦС ЦОН поступают на исполнение в ЦС МС.
7. Оператор МВД проверяет поступающие заявки на корректность. В случае соответствия требованиям к заполнению заявки осуществляет процедуру формирования либо корректировку ИИН и посредством интеграции направляет в ИЦС ЦОН результат рассмотрения.
При одобрении заявки работник Государственной корпорации распечатывает Регистрационное свидетельство в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам.
В случае отказа в государственной услуге услугодатель направляет уведомление об отказе в формировании ИИН по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
8. В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленными настоящими Правилами.
9. Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при личном обращении в Государственную корпорацию:
услугополучателя при предъявлении документа, удостоверяющего личность, в оригинале или свидетельства лица, ищущего убежище, по форме утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 марта 2022 года № 97 "Об утверждении образца свидетельства лица, ищущего убежище" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27181);
законного представителя услугополучателя с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство,
поверенного лица услугополучателя по нотариально удостоверенной доверенности на получение результата государственной услуги,
либо представителя УИС, в котором отбывает наказание услугополучатель.

10. Тіркеу куәлігінің телнұсқасын беруді осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы көрсетеді.
11. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне оларды көрсету кезеңдері туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
12. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымдарды қарау жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтерлі көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Көрсетілген қызметті алушы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданады.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге, оның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) жасалатын шағым лауазымды тұлғаға беріледі.
Шешімнің, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға әкімшілік іс жолдайды.
Бұл ретте шешімі, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер үш жұмыс күні ішінде қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасаса шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
13. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
15. Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына немесе цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
16. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіпте шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел
азаматтары мен азаматтығы
жоқ адамдарға жеке
сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету
қағидаларына
1-қосымша
кімге
___________________________
____________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
кімнен______________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
азаматы(шасы)
__________________
____________________________
(қай мемлекет)
Өтініш
Маған ______________________________________________________________
үшін жеке сәйкестендіру нөмірін беруіңізді сұраймын.
Аты
латын транскрипциясында _____________________________________________
кириллица транскрипциясында__________________________________________
Аты-жөні
латын транскрипциясында _____________________________________________
кириллица транскрипциясымен _________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
латын транскрипциясымен _____________________________________________
кириллица транскрипциясында__________________________________________
Туған күні ___________________________Жынысы _______________________
Азаматтығы_____________________Ұлты_________________________________
Келген елі ________Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі _____________
Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі _____________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні _______________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі __________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың берілген елі ________________________
Туған жер____________________________________________________________
Ел______________ Облыс______________________________________________
Аудан _______________мекенжай_______________________________________
Мен цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
(қолы) (күні)
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел
азаматтары мен азаматтығы
жоқ адамдарға жеке
сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және
түзету қағидаларына
2-қосымша
кімге
__________________________
____________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
кімнен______________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
азаматы(шасы)_______________
____________________________
(қай мемлекет)
Өтініш
Мәртебесі реттелмеген, сот үкімі бойынша сотталған шетел азаматқа және азаматтығы жоқ адамға, пана іздеуші адамға жеке сәйкестендіру нөмірін беруіңізді сұраймыз (керегін сызу).
_______________________________________________________________
Аты
латын транскрипциясында ________________________________________
кириллица транскрипциясында_____________________________________
Аты-жөні
латын транскрипциясында ________________________________________
кириллица транскрипциясында_____________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
латын транскрипциясында ________________________________________
кириллица транскрипциясында ____________________________________
Туған күні ______________________Жынысы _______________________
Азаматтығы_________________Ұлты_______________________________
Келген елі ________ Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі ________
Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі _______________________
Берілген күні ___________ жеке басын куәландыратын құжат _________
Жеке басты куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі _____________
Жеке басты куәландыратын құжаттың берілген елі __________________
Туған жері______________Ел____________________________________
Облыс___________________Аудан____________Мекенжай____________
Мен цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
(қолы) (күні)
Мекеменің атауы ______________________________________________
Мекеме бастығының ТАӘ ________________________________________ (МО)
(мекеме бастығының қолы)
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел
азаматтары мен азаматтығы
жоқ адамдарға жеке
сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және
түзету қағидаларына
3-қосымша
кімге
__________________________
____________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
кімнен______________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
азаматы(шасы)
__________________
____________________________
(қай мемлекет)
Өтініш
Ұлттық тізілімдердегі анықтамалық деректерге __________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), туған күні, ЖСН)
төменде көрсетілген параметрлер бойынша түзетулер жүргізуді сұраймын:
Параметрлер
ІІМ деректер базасындағы ағымдағы мәлімет
Өзгерту
1
Тегі
2
Аты
3
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
4
Туған жылы
5
Туған жері
6
Азаматтық
7
Жынысы
8
Құжат нөмірі
9
Құжаттың берілген күні
10
Құжаттың жарамдылық мерзімі
11
Құжатты берген ел
*кестеде тек реттеуді қажет ететін параметрлерді көрсетеді
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел
азаматтары мен азаматтығы жоқ
адамдарға жеке сәйкестендіру
нөмірін қалыптастыру және
түзету қағидаларына
4-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел азаматтары
мен азаматтығы жоқ адамдарға
жеке сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірін беру туралы куәліктің телнұсқасын беру
3.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Қажетті құжаттар топтамасы көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға тапсырылған күннен бастап – 1 (бір) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күту уақытының ең ұзақ рұқсат етілген мерзімі – 15 (он бес) минут;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 (жиырма) минут.
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз түрінде
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Тіркеу куәлігін беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
8.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

10. Выдача дубликата Регистрационного свидетельства оказывается некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам.
11. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии их оказания в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах";
12. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Услугополучатель обжалует решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
13. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
14. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.
16. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам формирования
индивидуального идентификационного
номера иностранным гражданам
и лицам без гражданства,
временно пребывающим
в Республике Казахстан
кому _____________________
__________________________
(должность, фамилия и инициалы)
от ________________________
(Ф.И.О(при его наличии))
гражданина (-ки)
__________________________
__________________________
(какого государства)
Заявление
Прошу присвоить мне индивидуальный идентификационный номер для
___________________________________________________________________
Имя в латинской транскрипции ________________________________________
в кириллической транскрипции________________________________________
Фамилия в латинской транскрипции ____________________________________
в кириллической транскрипции________________________________________
Отчество (при наличии) в латинской транскрипции ________________________
в кириллической транскрипции________________________________________
Дата рождения _______________________ Пол __________________________
Гражданство _________________ Национальность _______________________
Страна прибытия ____Тип документа удостоверяющего личность __________
Номер документа удостоверяющего личность ___________________________
Дата выдачи документа удостоверяющего личность ______________________
Срок действия документа удостоверяющая личность _____________________
Страна выдачи документа удостоверяющая личность _____________________
Место рождения Страна ________________ Область ______________________
Район __________________________ Адрес _____________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах (подпись) (дата)
Приложение 2
к Правилам формирования
индивидуального идентификационного
номера иностранным гражданам
и лицам без гражданства,
временно пребывающим
в Республике Казахстан
кому _____________________
__________________________
(должность, фамилия
и инициалы)
от ________________________
(Ф.И.О(при его наличии))
гражданина (-ки)
__________________________
__________________________
(какого государства)
Заявление
Прошу присвоить индивидуальный идентификационный номер иностранному
гражданину и лицу без гражданства с неурегулированным статусом, осужденному по
приговору суда, лицу, ищущему убежище (нужное подчеркнуть).
_______________________________________________________________
Имя в латинской транскрипции ____________________________________
в кириллической транскрипции ____________________________________
Фамилия в латинской транскрипции ________________________________
в кириллической транскрипции ____________________________________
Отчество (при наличии)
в латинской транскрипции ________________________________________
в кириллической транскрипции ____________________________________
Дата рождения ______________________ Пол ________________________
Гражданство _________________ Национальность ____________________
Тип документа удостоверяющего личность __________________________
Номер документа удостоверяющего личность ________________________
Дата выдачи документа ___________________________________________
Срок действия документа удостоверяющая личность __________________
Страна выдачи документа удостоверяющая личность __________________
Место рождения Страна _____________ Область ______________________
Район __________________________ Адрес__________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах (подпись) (дата)
Наименование учреждения ________________________________________
ФИО начальника учреждения ______________________________________
(МП) (подпись начальника учреждения)
Приложение 3
к Правилам формирования
индивидуального идентификационного
номера иностранным гражданам
и лицам без гражданства,
временно пребывающим
в Республике Казахстан
кому _____________________
__________________________
(должность, фамилия
и инициалы)
от ________________________
(Ф.И.О(при его наличии))
гражданина (-ки)
__________________________
__________________________
(какого государства)
Заявление
Прошу произвести корректировку установочных данных в национальных реестрах
на ____________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения, ИИН) согласно нижеуказанным параметрам:
Параметры
Текущие сведения в базе данных МВД
Изменить на
1
Фамилия
2
Имя
3
Отчество (при наличии)
4
Дата рождения
5
Место рождения
6
Гражданство
7
Пол
8
Номер документа
9
Дату выдачи документа
10
Срок действия документа
11
Страна выдачи документа
* в таблице указывать только те параметры, которые необходимо откорректировать
Приложение 4
к Правилам формирования
и корректировки индивидуального
идентификационного номера
иностранным гражданам и лицам
без гражданства, временно
пребывающим
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1.
Наименование государственной услуги
Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Выдача дубликата свидетельства о присвоении индивидуального идентификационного номера
3.
Наименование услугодателя
Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Со дня сдачи пакета необходимых документов услугодателю, в Государственную корпорацию – 1 (один) рабочий день;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) минут;
максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 (двадцать) минут.
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная
7.
Результат оказания государственной услуги услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача регистрационного свидетельства либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
8.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и ее подвидов (при наличии)
Государственная услуга оказывается бесплатно.
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін (түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін). Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 17:30-ға дейін (түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін) жүзеге асырады. Демалыс күні – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндері. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады. Мемлекеттік корпорацияның кезекші халыққа қызмет көрсету бөлімдері дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 20:00-ге дейін және сенбі күні сағат 9:00-ден 13:00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда жұмыс істейді.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, "электрондық кезекті" портал арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында – www.mvd.gov.kz "Министрлік туралы" бөлімінде, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің веб-ресурстары" кіші бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында – www.gov4c.kz;
3) портал – www.egov.kz орналастырылған.
Цифрлық жүйе істен шыққан, байланыс арнасы болмаған немесе хабарламаларды жіберуге кедергі келтіретін өзге де жағдайлар туындаған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті бөлімшесі техникалық ақаулар анықталған сәттен бастап олардың себептерін анықтау және жою бойынша шаралар қабылдайды (жұмыс күндері сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін). Хабарламаларды бір сағаттан астам уақытқа кешіктіруге әкелген әрбір авариялық жағдайды көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті бөлімшесінің жауапты орындаушысы арнайы журналға тіркейді.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Көрсетілетін қызметті алушы (балалар және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған азаматтар үшін – олардың өкілдік ету өкілеттіктерін растайтын құжаттарды ұсынатын заңды өкілдері (ата-аналары, қамқоршылары, қорғаншылары)) Мемлекеттік корпорация арқылы ЖСН қалыптастыру бойынша жүгінген кезде:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу (с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов) кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется услугодателем с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, выходной – воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Выдача результата оказания государственной услуги в Государственной корпорации осуществляется в порядке "электронной очереди", без ускоренного обслуживания, возможно бронирование "электронной очереди" посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства – www.​mvd.​gov.​kz в разделе "О Министерстве, подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан"; 2) интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.​gov4c.​kz;
3) портала – www.​egov.​kz. В случае сбоя цифровой системы, при отсутствии канала связи или возникновении иных обстоятельств, препятствующих отправке сообщений, уполномоченное подразделение услугодателя с момента обнаружения возникновения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 09:00 часов до 18:30 часов).
Каждый случай аварийной ситуации, приводящий к задержке отправки сообщений более одного часа, фиксируется ответственным исполнителем уполномоченного подразделения услугодателя в специальном журнале.
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. При личном обращении услугополучателя (за детей и граждан, недееспособность которых признана судом, их законных представителей (родителей, опекунов, попечителей) с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство) к услугодателю через Государственную корпорацию по формированию ИИН:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жарамды шетелдік паспорт, егер Қазақстан Республикасының тиісті тараппен жасалған келісімінде немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінде өзгеше тәртіп белгіленбесе).
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) туралы деректер машинамен оқылатын аймаққа сәйкес, ал туған күні, туған жері, азаматтығы және басқа мәліметтер визуалды тексеру аймағына сәйкес толтырылады.
2. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация арқылы ЖСН түзету бойынша жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жарамды шетелдік паспорт, егер Қазақстан Республикасының тиісті тараппен жасалған келісімінде немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінде өзгеше тәртіп белгіленбесе).
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) туралы деректер машинамен оқылатын аймаққа сәйкес, ал туған күні, туған жері, азаматтығы және басқа мәліметтер визуалды тексеру аймағына сәйкес толтырылады.
Егер шетел азаматтың құжатында анықтамалық деректердің (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған жері) кириллица немесе латын қарпімен жазылуы болмаса, құжаттың нотариалды куәландырылған аудармасы қоса беріледі;
3) анықтамалық деректердің өзгергені туралы куәлік;
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Қағидалардың 3-тармағының 2-абзацында көрсетілген адамдар жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) кейіннен жеке тұлғаны сәйкестендіру мақсатында пайдаланылатын шетел азаматтың жеке басын растайтын құжат.
Қазақстан Республикасында босқын деп танылған адамдар мемлекеттік қызметті алу үшін босқын куәлігін ұсынады.
Телнұсқа беру кезінде жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық емес екендігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;

1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документ удостоверяющий личность (действительный заграничный паспорт, если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной или Правительством Республики Казахстан).
Данные по фамилии, имени, отчеству (при его наличии) заполняются в соответствии с машиносчитываемой зоной, а данные по дате рождения, месту рождения, гражданству и так далее, заполняются в соответствии с зоной визуальной проверки.
2. При обращении услугополучателя к услугодателю через Государственную корпорацию по корректировке ИИН:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ удостоверяющий личность (действительный заграничный паспорт, если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной или Правительством Республики Казахстан).
Данные по фамилии, имени, отчеству (при его наличии) заполняются в соответствии с машиносчитываемой зоной, а данные по дате рождения, месту рождения, гражданству и так далее, заполняются в соответствии с зоной визуальной проверки.
Если в документе иностранного гражданина, отсутствует написание установочных данных (фамилия, имя, отчество (при его наличии), место рождения) на кириллице или латинице, необходимо приложить соответствующий нотариально-заверенный перевод документа;
3) свидетельство о перемене установочных данных;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
При обращении лиц, перечисленных в абзаце 2 пункта 3 Правил:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ подтверждающий личность иностранного гражданина, которое в дальнейшем используется в целях идентификации личности.
Лица, признанные беженцами в Республике Казахстан, для оказания государственной услуги предъявляют удостоверение беженца.
Сведения о документе, удостоверяющем личности физического лица при выдаче дубликата, работник Государственной корпорацией получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;

3) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын, мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажет шектеулі қолжетімді дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптарды көздейді.

3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетімен қозғалуды, бағдар алуды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін кызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 7777 бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жері бойынша шыға отырып, жүргізеді.
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел
азаматтары мен
азаматтығы жоқ адамдарға
жеке сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету
қағидаларына
5-қосымша
Жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзетуге құжаттарды қабылдау туралы қолхат
____________________________________________________________________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда).
Қабылданған құжаттар тізімі:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
Қабылдаған: _______________________ / __________ /
____________________________________________________________________
(ПД КҚҚБ қызметкерінің лауазымы) (қолы) Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
20__ ж. "__"________
Берген уақыты мен күні: ____ сағат __ минут 20__ ж. "__" ____________
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел
азаматтары мен
азаматтығы жоқ адамдарға
жеке сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету
қағидаларына
6-қосымша
Жеке сәйкестендіру нөмірін Қалыптастыру
туралы тіркеу куәлігі <номер>
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
<номер>
Тегі < Тегі > Аты <Аты>
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)<
Әкесінің аты >
Туған күні < туған күні >
Туған жері < туған жері >
Берген мекеме ҚР Ішкі істер министрлігі
Берілген кезі < берілген кезі >
Жеке басты куәландыратын құжатты
ұсынған кезде жарамды
Регистрационное свидетельство <номер>
Индивидуальный идентификационный
номер (ИИН): <номер>
Фамилия <Фамилия>
Имя <Имя>
Отчество(при его наличии) <Отчество>
Дата рождения <дата рождения>
Место рождения <место рождения>
Орган выдачи Министерство внутренних
дел РК
Дата выдачи <дата выдачи>
Действительно только при предъявлении
документа, удостоверяющего личность
Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетел
азаматтары мен
азаматтығы жоқ адамдарға
жеке сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету
қағидаларына
7-қосымша
Жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастырудан бас тарту туралы ХАБАРЛАМА
Тегі <Тегі>
Аты <Аты>
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
<Әкесінің аты>
Туған күні <туған күні>
Туған жері <туған жері>
Берген мекеме ҚР Ішкі істер
министрлігі
Берілген күні <берілген күні>
< Бас тарту себебі >
Фамилия <Фамилия>
Имя <Имя>
Отчество (при его наличии) <Отчество>
Дата рождения <дата рождения>
Место рождения <место рождения>
Орган выдачи Министерство внутренних
дел РК
Дата выдачи <дата выдачи>
<Причина отказа>

Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится услугодателем или работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5
к Правилам формирования
и корректировки индивидуального
идентификационного номера
иностранным гражданам и лицам
без гражданства, временно
пребывающим
в Республике Казахстан
Расписка о приеме документов на формирование и корректировку
индивидуального идентификационного номера
_______________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя.
Перечень принятых документов:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
Принял: _________________________/__________/___________________
(Должность сотрудника УМС ДП)
(подпись) Ф.И.О. (при его наличии)
"__"________ 20__ года
Время и дата выдачи: ____ час __ мин "__" ____________ 20__ года
Приложение 6
к Правилам формирования
и корректировки индивидуального
идентификационного номера
иностранным гражданам и лицам
без гражданства, временно
пребывающим
в Республике Казахстан
Жеке сәйкестендіру нөмірін
Қалыптастыру туралы тіркеу куәлігі
<номер>
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): <номер>
Тегі < Тегі >
Аты <Аты>
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
<Әкесінің аты >
Туған күні < туған күні >
Туған жері < туған жері >
Берген мекеме ҚР Ішкі Істер министрлігі
Берілген кезі < берілген кезі >
Жеке басты куәландыратын
құжатты ұсынған
кезде жарамды
Регистрационное свидетельство <номер>
Индивидуальный идентификационный
номер
(ИИН): <номер>
Фамилия <Фамилия>
Имя <Имя>
Отчество (при его наличии) <Отчество>
Дата рождения <дата рождения>
Место рождения <место рождения>
Орган выдачи Министерство
внутренних дел РК
Дата выдачи <дата выдачи>
Действительно только при предъявлении
документа, удостоверяющего личность
Приложение 7
к Правилам формирования
и корректировки индивидуального
идентификационного номера
иностранным гражданам и лицам
без гражданства, временно
пребывающим
в Республике Казахстан
УВЕДОМЛЕНИЕ об отказе в формировании индивидуального идентификационного номера
Тегі <Тегі>
Аты <Аты>
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
<Әкесінің аты>
Туған күні <туған күні>
Туған жері <туған жері>
Берген мекеме ҚР Ішкі
Істер министрлігі
Берілген кезі <берілген кезі>
< Бас тарту себебі >
Фамилия <Фамилия>
Имя <Имя> Отчество
(при его наличии)<Отчество >
Дата рождения <дата рождения>
Место рождения <место рождения>
Орган выдачи Министерство внутренних дел
РК
Дата выдачи <дата выдачи>
<Причина отказа>