Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 435 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39140 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 435 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 591 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12503 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдарының тізбесінде:
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің басшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің басшысы;";
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің бас инспекторы – мемлекеттік аудиторы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің бас инспекторы – мемлекеттік аудиторы;";
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің бас маманы – мемлекеттік аудиторы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің бас маманы – мемлекеттік аудиторы;".

О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 435. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39140
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 435
Перечень некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 591 "Об утверждении перечня должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12503) следующие изменения:
в Перечне должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора, утвержденном указанным приказом:
строку "руководитель службы внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"руководитель службы внутреннего аудита местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения;";
строку "главный инспектор – государственный аудитор службы внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"главный инспектор – государственный аудитор службы внутреннего аудита местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения;";
строку "главный специалист – государственный аудитор службы внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"главный специалист – государственный аудитор службы внутреннего аудита местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения;".

2. "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 272 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15209 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартында:
54-тармақтың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қадағалау және қарап тексеру басқа тұлғалар орындап жатқан процесті немесе рәсімді қадағалау барысында алынған аудиторлық дәлелдемелерді білдіреді. Мысалы, құжаттарды (ережелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің үкіметтік бағдарламалары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары, іс-шаралар жоспарлары, мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарлары, мемлекеттік инвестициялық жобалар, қайтарымсыз гранттар, ішкі кредит беру, қарыздар және өзге де) зерделеу жолымен аудиттелетін объектінің қызметін қадағалау.";
160-тармақта:
бірінші бөлігінің сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Құрылтайының депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428;";
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Салық кодексін;";
178-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"178. Мемлекеттік аудитор жеке табыс салығы мен міндетті зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелетініне және басқа да ұстап қалулар (мысалы, алименттер) негізделген болып табылатынына (атқару құжаттарының немесе басқа да растайтын құжаттардың болуы немесе) көз жеткізу үшін қызметкерлердің жалақыларынан жүргізілген ұстап қалуларды тексереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы Тізбеге 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 және 59-қосымшалар осы Тізбеге 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 және 58-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 272 "Об утверждении процедурного стандарта "Аудит финансовой отчетности"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15209) следующие изменения:
в процедурном стандарте "Аудит финансовой отчетности", утвержденном указанным приказом:
часть седьмую пункта 54 изложить в следующей редакции:
"Наблюдение и осмотр предоставляют собой аудиторские доказательства, полученные в ходе наблюдения за процессом или процедурой, выполняемой другими лицами. Например, наблюдение за деятельностью аудируемого объекта путем изучения документов (положения, учредительные документы, правительственные программы администраторов бюджетных программ, планы развития государственных органов и планы развития столицы, области, города республиканского значения, планы развития, планы мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, годовые планы государственных закупок, государственные инвестиционные проекты, невозвратные гранты, внутреннее кредитование, займы и иные).";
в пункте 160:
абзац восьмой части первой изложить в следующей редакции:
"от 22 сентября 2000 года № 1428 "Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Курултая Республики Казахстан";";
в часть вторую вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 178 изложить в следующей редакции:
"178. Государственный аудитор проверяет произведенные удержания из заработной платы работников, чтобы убедиться в том, что исчисление индивидуального подоходного налога и обязательных пенсионных взносов осуществляется в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и Социальным кодексом и прочие удержания (например, алименты) являются обоснованными (наличие исполнительных документов или другие подтверждающие документы).";
приложения 1 и 2 к указанному процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню;
в приложение 3 к указанному процедурному стандарту вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложения 4, 5 и 6 к указанному процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему Перечню;
приложения 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 и 59 к указанному процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложениям 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 и 57 к настоящему Перечню.

3. "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
2- тармақта:
5)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қаржылық есептілік – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) қаржылық жағдайы, қызметінің қаржылық нәтижелері мен қаржылық жағдайының өзгерістері туралы ақпарат, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, оның нысандары мен көлемдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды;";
11)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
11) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары (бұдан әрі– ішкі мемлекеттік аудит органдары) – ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және оның аумақтық бөлімшелері, орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтері, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының (құрылған болса) ішкі аудит қызметтері, штат саны шеңберінде бірінші басшының қалауы бойынша құрылатын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының ішкі аудит қызметтері және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін қоспағанда, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері (бұдан әрі – ішкі аудит қызметтері);";
62-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62-1. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері Заңның 14-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржылық есептілігіне, оның ішінде мемлекеттік мекемелердің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне жыл сайын аудит жүргізуге қатысу үшін оларды мемлекеттік аудит тобының құрамына енгізу арқылы орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімінің келісімі бойынша ішкі аудит қызметтерінің мемлкеттік аудиторларын тартады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы Тізбеге 59-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларда 14, 15, 16 және 17-қосымшаларда орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689) следующие изменения:
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) финансовая отчетность – информация о финансовом положении, финансовых результатах деятельности и изменениях финансового положения объектов государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита), формы и объемы которой определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) органы внутреннего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы внутреннего государственного аудита) – уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – уполномоченный орган) и его территориальные подразделения, службы внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов (при создании), службы внутреннего аудита подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, создаваемые по усмотрению первого руководителя в рамках штатной численности (далее – службы внутреннего аудита);";
пункт 62-1 изложить в следующей редакции:
"62-1. Ведомство и его территориальные подразделения в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 14 Закона привлекают государственных аудиторов служб внутреннего аудита по согласованию с первым руководителем центрального государственного органа, акимом столицы, области, города республиканского значения для участия в проведении ежегодного аудита финансовой отчетности администраторов бюджетных программ, в том числе консолидированной финансовой отчетности государственных учреждений путем включения их в состав группы государственного аудита.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 58 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 59 к настоящему Перечню;
приложения 14, 15, 16 и 17 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 60, 61, 62 и 63 к настоящему Перечню;
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін қоспағанда, бірінші басшысының қарауы бойынша штат саны шеңберінде құрылатын орталық мемлекеттік органдардың, орталық мемлекеттік органдар ведомстволары (құрылған болса), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтерінің (бұдан әрі – ішкі аудит қызметтері) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу тәртібін анықтайды.";
2- тармақтың 5)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қаржылық есептілік – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің қаржылық жағдайы, қызметінің қаржылық нәтижелері мен қаржылық жағдайының өзгерістері туралы ақпарат, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, оның нысандары мен көлемдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды;";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі аудит қызметтері егер тиісті объектілер Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата), астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енбесе, орталық мемлекеттік органның, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің тапсырмасы бойынша жоспардан тыс мемлекеттік аудитті жүргізеді.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ТБҮЖ 14-тармағына сәйкес әзірленген тәуекелдер критерийлері тәуекелдер тізілімінде қалыптастырылады және оны:
орталық мемлекеттік органдарда – мемлекеттік органның басшысы;
астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарында – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі бекітеді.";
15-тармақта:
төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Белгілі бір аудиторлық іс-шараны мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен алып тастау қажет болған жағдайда аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға мемлекеттік органның басшысына, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкіміне тиісті негіздемесімен қызметтік жазба енгізеді.
Қызметтік жазбаны қарастыру қорытындысы бойынша мемлекеттік органның басшысы, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, әкімі аудиторлық іс-шараны мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен алып тастау туралы шешім қабылдайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, ведомств центральных государственных органов (при создании), подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, создаваемые по усмотрению первого руководителя в рамках штатной численности (далее – службы внутреннего аудита).";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) финансовая отчетность – информация о финансовом положении, финансовых результатах деятельности и изменениях финансового положения объектов государственного аудита и финансового контроля, формы и объемы которой определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Службами внутреннего аудита проводится внеплановый государственный аудит по поручению первого руководителя центрального государственного органа, акима столицы, области, города республиканского значения, если соответствующие объекты не включены в перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения (далее – ревизионные комиссии) и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – уполномоченный орган).";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 14 ТСУР разработанные критерии рисков формируются в реестре рисков и утверждаются:
руководителем государственного органа – в центральных государственных органах;
акимом столицы, области, города республиканского значения – в местных исполнительных органах столицы, областей, городов республиканского значения.";
в пункте 15:
часть четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"В случае необходимости исключения определенного аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита, лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, вносит руководителю государственного органа, акиму столицы, области, города республиканского значения служебную записку с соответствующим обоснованием.
По итогам рассмотрения служебной записки руководителем государственного органа акимом столицы, области, города республиканского значения принимается решение об исключении аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Ішкі аудит қызметі есепті кезең қорытындысы бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысына немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкіміне мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің орындалуы туралы ақпаратты ұсынады.";
27-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі жасалады және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғамен келісіледі, мемлекеттік органның басшысы, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі не тиісті олардың орнындағы тұлғалар қол қояды.";
41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Мемлекеттік аудит объектісі мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін жағдайларды жоймаған кезде аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлға мемлекеттік органның бірінші басшысына, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкіміне мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін себептерді толық жойғанға дейін аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру туралы қолдаухат дайындайды.
42. Аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру, қайта жаңарту, ішкі мемлекеттік аудит ауқымын, мемлекеттік аудит тобының қатысушыларын (құрамын) өзгерту туралы шешімді мемлекеттік органның басшысы, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі қабылдайды және мемлекеттік аудит объектісін бір мезгілде хабардар ете отырып, ол тиісті актімен ресімделеді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған кезде мерзім ол аяқталғанға дейін кемінде 1 (бір) жұмыс күні қалғанда ұзартылады және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаның жазбаша қолдаухаты бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысының тиісті актісімен, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімі ресімдейді.";
52-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға өз кезегінде мемлекеттік органның немесе астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімі аппаратының басшысына тәртіптік сипаттағы шараларды қабылдау үшін көрсетілген фактілер туралы жазбаша түрде хабарлайды.";
77-тармақта:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешімнің (өкімнің) жобасымен ішкі аудит нәтижелері туралы есеп орталық мемлекеттік органның бірінші басшысына немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкіміне немесе олардың міндетін атқарушы тұлғаларға наразылық қарау нәтижесі бойынша шешім қабылдағанша немесе мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімінің ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешімі (өкімі) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.";
79-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Служба внутреннего аудита по итогам отчетного периода представляет первому руководителю государственного органа или акиму столицы, области, города республиканского значения информацию об исполнении перечня объектов государственного аудита.";
часть шестую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"Поручение на проведение аудиторского мероприятия составляется государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита и согласовывается с лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия, подписывается руководителем государственного органа, акимом столицы, области, города республиканского значения, либо лицами, их замещающими.";
пункты 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"41. При неустранении объектом государственного аудита обстоятельств, препятствующих проведению государственного аудита, лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, готовит ходатайство первому руководителю государственного органа, акиму столицы, области, города республиканского значения о приостановлении аудиторского мероприятия до полного устранения причин, препятствующих проведению государственного аудита.
42. Решение о приостановлении, возобновлении аудиторского мероприятия, изменении масштаба внутреннего государственного аудита, участников (состава) группы государственного аудита принимается руководителем государственного органа, акимом столицы, области, города республиканского значения и оформляется соответствующим актом, с одновременным уведомлением объекта государственного аудита.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, срок продлевается не менее чем за 1 (один) рабочий день до его окончания и оформляется соответствующим актом первого руководителя государственного органа, акимом столицы, области, города республиканского значения по письменному ходатайству лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия.";
часть вторую пункта 52 изложить в следующей редакции:
"Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, в свою очередь, сообщает в письменном виде руководителю аппарата государственного органа или акима столицы, области, города республиканского значения об указанных фактах для принятия мер дисциплинарного характера.";
в пункте 77:
часть вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Отчет о результатах внутреннего аудита с проектом решения (распоряжения) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций представляется первому руководителю центрального государственного органа или акиму столицы, области, города республиканского значения или лицам, исполняющим их обязанности, не позднее 20 (двадцати) рабочих дней со дня завершения аудиторского мероприятия на объекте аудита или принятия решения по результатам рассмотрения возражений.
Решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций первого руководителя центрального государственного органа или акима столицы, области, города республиканского значения оформляется по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 79 изложить в следующей редакции:

"79. Ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешім (өкім) және ішкі аудит нәтижелері туралы есеп орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі шешім (өкім) қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.";
84-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Берілетін материалдарда:
1) мемлекеттік органның басшысы, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімі қол қойған бұзушылық фактілері туралы ілеспе хат;
2) мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған аудиторлық есептердің көшірмелері;
3) анықталған фактілерге жататын аудит материалдарына қосылған аудиторлық дәлелдемелердің, мемлекеттік аудит объектісі қызметкерлерінің жазбаша түсініктемелерінің және қарсылықтарының (болған кезде) көшірмелері қамтылуы тиіс.";
91-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ведомствоның аумақтық бөлімшелері астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының ішкі аудит қызметтерінің стандарттарды және Қағидаларды сақтауын бақылауды жүзеге асырады.";
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"101. Кеңестің қызметін мемлекеттік органның, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бірінші басшысы болып табылатын Кеңестің төрағасы (бұдан әрі – төраға) басқарады.";
102-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеңестің құрамы мемлекеттік органның бірінші басшысының, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің шешімімен бекітіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы Тізбеге 60-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы Тізбеге 61-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы Тізбеге 62-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 13-қосымша осы Тізбеге 63-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 14, 15 және 16-қосымшаларда орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
4. "Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 413 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16677 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"79. Отчет о результатах внутреннего аудита и решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций направляются объекту государственного аудита в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения (распоряжения) первым руководителем центрального государственного органа или акимом столицы, области, города республиканского значения.";
часть вторую пункта 84 изложить в следующей редакции:
"Передаваемые материалы содержат:
1) сопроводительное письмо о фактах нарушений, подписанное руководителем государственного органа, акимом столицы, области, города республиканского значения;
2) копии аудиторских отчетов, подписанных руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим;
3) приобщенные к материалам аудита заверенные копии аудиторских доказательств, относящихся к выявленным фактам, письменных объяснений и возражений (при наличии) работников объекта государственного аудита.";
часть вторую пункта 91 изложить в следующей редакции:
"Территориальные подразделения ведомства осуществляют контроль за соблюдением стандартов и Правил службами внутреннего аудита местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:
"101. Деятельностью Совета руководит председатель Совета (далее – председатель), являющийся первым руководителем государственного органа, акимом столицы, области, города республиканского значения.";
часть первую пункта 102 изложить в следующей редакции:
"102. Состав Совета утверждается решением первого руководителя государственного органа, акима столицы, области, города республиканского значения.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 64 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 65 к настоящему Перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 66 к настоящему Перечню;
приложения 13, 14, 15 и 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 67, 68, 69 и 70 к настоящему Перечню;
4. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 марта 2018 года № 413 "Об утверждении Правил электронного внутреннего государственного аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16677) следующие изменения:
в Правилах электронного внутреннего государственного аудита, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және уәкілетті органмен, оның аумақтық бөлімшелерімен және орталық мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының ішкі аудит қызметтерімен (бұдан әрі – ІАҚ) электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) анықталған бұзушылықтарды жою туралы және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы шешім (бұдан әрі – шешім) – анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды және (немесе) оларға ықпал ететін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік шараларын қолдану үшін жіберілетін мемлекеттік орган басшысының, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімінің мемлекеттік аудит объектісіне орындауы үшін міндетті актісі;";
15)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ішкі аудит нәтижелері туралы есеп – ішкі аудит қызметі жасаған жұмыс тиімділігін арттыру, мемлекеттік аудит объектісі қызметінің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту жөніндегі ұсынымдарды қамтитын, орталық мемлекеттік органның бірінші басшысына немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкіміне және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға ұсынылатын құжат, ІАҚ басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен бекітілетін құжат;";
7-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманы мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлғаның келісуімен, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жасайды және оған уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелері басшысының немесе оның орнындағы адамның ЭЦҚ-мен, орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің ЭЦҚ-мен қол қойылады.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила электронного внутреннего государственного аудита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-1) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения электронного внутреннего государственного аудита уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту, его территориальными подразделениями и службами внутреннего государственного аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения и подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – СВА).";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) решение (распоряжение) об устранении выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших (далее – решение) – обязательный для исполнения объектом государственного аудита акт руководителя государственного органа, акима столицы, области, города республиканского значения, направляемый для устранения выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) отчет о результатах внутреннего аудита – документ, составленный службой внутреннего аудита, содержащий рекомендации по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения конечных результатов деятельности объекта государственного аудита, представляемый первому руководителю центрального государственного органа или акиму столицы, области, города республиканского значения и уполномоченному органу по внутреннему государственному аудиту, утверждаемый электронной цифровой подписью руководителя СВА;";
часть шестую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Поручение на проведение аудиторского мероприятия составляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита по согласованию с лицом, ответственным за проведение электронного внутреннего государственного аудита и подписывается ЭЦП руководителя уполномоченного органа или его территориальных подразделений или лица, его замещающего, ЭЦП первого руководителя центрального государственного органа, акима столицы, области, города республиканского значения или лица, его замещающего.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:

"9. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырмаға орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің немесе оның орнындағы адамның ЭЦҚ-мен қол қойылғаннан кейін ақпараттық технологиялар арқылы жіберіледі.";
21-тармақтың 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі ЭЦҚ арқылы шешімге қол қояды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы Тізбеге 64-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымшада орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымшада орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымша осы Тізбеге 65-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 12 және 13-қосымшалар орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының
Тізбесіне 1-қосымша
"Қаржылық есептілік
аудиті" рәсімдік
стандартына
1-қосымша
Нысан
ЖҚ - елеулi бұрмалаулар тәуекелін бағалау (ЖҚ-ЕҚТ)
Аудит объектісі _________________________________________________
Аудит кезеңі ____________________________________________________
Аудитті жүргізу мерзімі __________________________________________
Мемлекеттік аудитор ____________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі _____________________________
1. Елеулі қателер тәуекелдерін есептеу
Көрсеткіш
Сандық мән, %
Сапалық мән
1
2
3
Ажырамас тәуекел
Бақылау құралының тәуекелі
Елеулі қателер тәуекелі (НРхРК)/100
2. Елеулі қателер тәуекелінің сапалық мәнін анықтау*
Бақылау құралының тәуекелі
Ажырамас тәуекел
Елеулі қателер тәуекелі
1
2
3
В
В
В
В
С
В
С
В
В
С
С
С
С
Н
С
Н
С
С
Н
Н
Н
*Ескертпе: 2-бөлімнің 1-бағанында бақылау құралы тәуекелінің деңгейі осы Стандарттың 2-қосымшасының негізінде көрсетіледі.
2-бөлімнің 2-бағанында ажырамас тәуекелінің деңгейі осы Стандарттың 3-қосымшасының негізінде көрсетіледі.
**1-бөлімнің 3-бағанында сапалық мәні 2-бөлімге сәйкес есептеудің негізінде көрсетіледі.
Мемлекеттік аудитор: ____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі _____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"_____" _______________ 20 ___ жыл.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының
Тізбесіне 2-қосымша
"Қаржылық есептілік
аудиті" рәсімдік
стандартына
2-қосымша
Нысан
ЖҚ – Бақылау құралдарының тәуекелін бағалау (ЖҚ-БҚТБ)
Аудит объектісі _________________________________________________
Аудит кезеңі ____________________________________________________
Аудитті жүргізу мерзімі __________________________________________
Мемлекеттік аудитор ____________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі _____________________________
р/с №
Сұрақтар
Жауап (иә/жоқ/жауап жоқ)
Ескертпе
НҚА сілтеме
1
Құжаттар операция жасалған күні жасалады
2
Қойма жайы бөгде адамдардың кіруінен қорғалған ба
3
Түгіндеу жүргізу кезінде материалдық-жауапты тұлғалардың есебі жасалама ма
4
Бухгалтерлік есептің тіркелімінде барлық міндетті деректемелер толтырыла ма
5
Бастапқы құжаттар деректерімен материалды-жауапты тұлғалар есептерінің деректері салыстырыла ма
6
Материалдық құндылықтардың жетіспеушілігінде (артығында) кінәлі адамдар анықтала ма
7
"Бас-кітап" журналымен мемориалдық ордерлер деректерін салыстыру жүргізіле ме (есеп автоматтандырылмаған кезде)
8
Ішкі аудит қызметі құрылған ба
9
Ішкі аудит қызметі туралы бекітілген ереже бар ма
10
Ішкі аудит қызметін тексеру бағдарламасы мен бекітілген жоспарлар бар ма
11
Ішкі аудит қызметімен жүргізілген тексерулер нәтижелерін көрсететін тексерулер актілері бар ма
12
Ішкі аудит қызметі жүргізген тексерулер тексеріле ме
...
Бағалау жиыны
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
Бақылау құралының тәуекелі деңгейін анықтау:
төмен – 0% - 29%;
орташа - 30% - 69%;
жоғары – 70% – 100%.
Ескертпе: Сұрақтар тізбесі түпкілікті болып табылмайды және аудит объектісі қызметінің ерекшеліктеріне сүйене отырып, мемлекеттік аудитормен толықтырылады. Әрбір тест сұрағына тиісті жауап қойылады. Ескертпеде әрбір жауап бойынша түсініктеме жазылады (қажет болған кезде) және жауапты растайтын құжаттар көшірмелері қоса беріледі.
Бақылау құралы тәуекелін бағалау ұсынылған сұрақтар тізбесінен шартты теріс жауаптардың пайыздық үлесін анықтау арқылы жүргізіледі. "Жауап жоқ" жауап нұсқасы болған жағдайда бұл сұрақ тәуекелді бағалаудың сұрақтар жиынтығына қосылмайды.
Сұрақтарға оң жауаптар ажырамас тәуекелді бағалаудың азайғаны туралы куәландырады. Ішкі бақылау жүйесі тәуекелін бағалау, егер бухгалтерлік есепті ұйымдастыру мен ішкі бақылау жүйесі тиімсіз болып табылса жоғары ретінде бағаланады. *Егер бұл сұраққа қатысты операциялар, аудиттелетін мемлекеттік мекеменің есебінде орын таппаған жағдайда "Жауап жоқ" деген жауап таңдалады.
Мемлекеттік аудитор: _______________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі ________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"_____" _______________ 20 ___ жыл.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының
Тізбесіне 3-қосымша
"Қаржылық есептілік
аудиті" рәсімдік
стандартына
3-қосымша
Нысан
ЖҚ – Ажырамас тәуекелді бағалау (ЖҚ-АТБ)
Аудит объектісі _________________________________________________
Аудит кезеңі ____________________________________________________
Аудитті жүргізу мерзімі __________________________________________
Мемлекеттік аудитор ____________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі _____________________________
р/с №
Сұрақтар
Жауап (иә/жоқ/жауап жоқ)
Ескертпе
НҚА сілтеме
1
2
3
4
5
1
Бухгалтерлік есеп компьютерлік жүйенің көмегімен жүзеге асырыла ма
2
Алдынғы аудит нәтижелері бойынша қаржылық есептіліктегі қателерді жою бойынша ұсынымдар орындала ма
3
Қызметкерлердің жоғары жүктелімі жоқ па
4
Алдағы аудиттелген кезеңдерде жосықсыз іс-әрекеттер бар ма
5
Қаржылық есептіліктің алдағы аудитінде елеулі қателер табылды ма
6
Кадр саясаты тиімді жұмыс істей ме: біліктілікті арттырудың мерзімді жұмысын ұйымдастыру
7
Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасаудың дұрыстығы мәніне басшылық түсінігі бар ма
8
Қаржылық есептілікті жасау мен беру мерзімдері сақтала ма
9
Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау саласындағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістермен есеп қызметкерлері уақтылы таныстырыла ма
10
Басшылыққа немесе есеп қызметкерлеріне сырттай қысымның болған жоқ па
11
Күрделі шаруашылық операцияларын дұрыс ресімдеу үшін орындаушылардың жоғары біліктілігі талап етіле ме және ол қолдау таба ма
12
Шоттарда еңбекақы төлеу жөнінде есеп айырысуды есепке алуда қасақана емес бұзушылықтар болған жоқ па
Бағалау жиыны
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
Ажырамас тәуекел деңгейін анықтау:
төмен – 0% - 29%;
орташа- 30% - 69%;
жоғары – 70% – 100%.
Ескертпе: Сұрақтар тізбесі түпкілікті болып табылмайды және аудит объектісі қызметінің ерекшеліктеріне сүйене отырып, мемлекеттік аудитормен толықтырылады. Әрбір тест сұрағына тиісті жауап қойылады. Ескертпеде әрбір жауап бойынша түсініктеме жазылады (қажет болған кезде) және жауапты растайтын құжаттар көшірмелері қоса беріледі.
Ажырамас тәуекелін бағалау ұсынылған сұрақтар тізбесінен шартты теріс жауаптардың пайыздық үлесін анықтау арқылы жүргізіледі. "Жауап жоқ" жауап нұсқасы болған жағдайда бұл сұрақ тәуекелді бағалаудың сұрақтар жиынтығына қосылмайды.
Сұрақтарға оң жауаптар ажырамас тәуекелді бағалаудың азайғаны туралы куәландырады. Ажырамас тәуекелін бағалау, егер бухгалтерлік есепті ұйымдастыру мен ішкі бақылау жүйесі тиімсіз болып табылса жоғары ретінде бағаланады. *Егер бұл сұраққа қатысты операциялар, аудиттелетін мемлекеттік мекеменің есебінде орын таппаған жағдайда "Жауап жоқ" деген жауап таңдалады.
Мемлекеттік аудитор: ________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі __________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"_____" _______________ 20 ___ жыл.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының
Тізбесіне 4-қосымша
"Қаржылық есептілік
аудиті" рәсімдік
стандартына
4-қосымша
Нысан
ЖҚ – Анықталмау тәуекелін бағалау (ЖҚ-АТБ)
Аудит объектісі __________________________________________________
Аудит кезеңі ____________________________________________________
Аудитті жүргізу мерзімі __________________________________________
Мемлекеттік аудитор ____________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі _____________________________
Көрсеткіш
Сандық мәні, %
1
2
Жоспарланатын аудиторлық тәуекел
Ажырамас тәуекел
Бақылау құралының тәуекелі
Анықталмау тәуекелі
Тәуекел деңгейі
Әріпті өрнек
Мәндер интервалы
1
2
3
Төмен
Н

"9. Поручение на проведение аудиторского мероприятия после подписания ЭЦП первого руководителя центрального государственного органа, акима столицы, области, города республиканского значения, или лица, его замещающего, направляется посредством цифровых технологий.";
подпункт 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"3) первый руководитель центрального государственного органа, аким столицы, области, города республиканского значения посредством ЭЦП подписывает решение.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 71 к настоящему Перечню;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 72 к настоящему Перечню;
приложение 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 73 к настоящему Перечню;
приложения 11, 12 и 13 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 74, 75 и 76 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к процедурному стандарту
"Аудит финансовой отчетности"
Форма
РД – Оценка риска существенных искажений (РД-РСИ)
Объект аудита ___________________________________________________
Период аудита ___________________________________________________
Сроки проведения аудита __________________________________________
Государственный аудитор _________________________________________
Руководитель группы государственного аудита _______________________
Раздел 1. Расчет риска существенных искажений**
Показатель
Количественное значение, %
Качественное значение
1
2
3
Неотъемлемый риск
Риск средств контроля
Риск существенных искажений (НРхРК)/100
Раздел 2. Определение качественного значения риска существенных искажений*
Риск средств контроля
Неотъемлемый риск
Риск существенных искажений
1
2
3
В
В
В
В
С
В
С
В
В
С
С
С
С
Н
С
Н
С
С
Н
Н
Н
Примечание:
*В графе 1 раздела 2 отражается уровень риска средств контроля на основании приложения 2 к настоящему Стандарту. В графе 2 раздела 2 отражается уровень неотъемлемого риска на основании приложения 3 к настоящему Стандарту.
**В графе 3 раздела 1 отражается качественное значение риска существенных искажений на основании расчета согласно разделу 2.
Государственный аудитор: ________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель группы государственного аудита ______________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" _______________ 20 ___ года.
Приложение 2
к Перечню некоторых
приказов Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к процедурному стандарту
"Аудит финансовой отчетности"
Форма
РД – Оценка риска средств контроля (РД-ОРСК)
Объект аудита ___________________________________________________
Период аудита ___________________________________________________
Сроки проведения аудита _________________________________________
Государственный аудитор _________________________________________
Руководитель группы государственного аудита _______________________
№ п/п
Вопросы
Ответ (да/нет/ нет ответа*)
Примечание
Ссылка на НПА
1
Документы составляются в день совершения операций
2
Защищены ли помещения склада от доступа посторонних лиц
3
Составляется ли на дату проведения инвентаризации отчеты материально-ответственных лиц
4
Заполняются ли все обязательные реквизиты в регистрах бухгалтерского учета
5
Сверяются ли данные отчетов материально ответственных лиц с данными первичных документов
6
Выявляются ли виновные лица в недостаче (излишке) материальных ценностей
7
Проводится ли сверка данных мемориальных ордеров с книга "Журнал-главная" (когда учет не автоматизирован)
8
Созданы ли службы внутреннего аудита
9
Существует ли утвержденное Положение о Службе внутреннего аудита
10
Имеются ли утвержденные план и программа проверки Службы внутреннего аудита
11
Имеются ли акты проверок, отражающие результаты проведенных проверок Службой внутреннего аудита
12
Регулируется ли проведение проверок Службой внутреннего аудита
...
Итоговая оценка
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
Определение уровня риска средств контроля:
низкий – 0% - 29%;
средний – 30% - 69%;
высокий – 70% - 100%.
Примечание: Перечень вопросов не является исчерпывающим и дополняется государственным аудитором исходя из особенностей деятельности объекта аудита. На каждый тестовый вопрос проставляется соответствующий ответ. В примечании пишется комментарий по каждому ответу (при необходимости) и прилагаются копии документов, подтверждающих ответ.
Оценка риска средств контроля производится путем определения процентной доли условно отрицательных ответов из предложенного перечня вопросов. При наличии варианта "Нет ответа" данный вопрос не включается в совокупность вопросов оценки риска.
Положительные ответы на вопросы свидетельствуют об уменьшении оценки риска средств контроля.
Оценка риска системы внутреннего контроля оценивается как высокий, если организация бухгалтерского учета и система внутреннего контроля является неэффективной.
*Ответ "Нет ответа" выбирается в случае, если операции, связанные с данным вопросом, не имеют места в учете объекта аудита.
Государственный аудитор: ________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель группы государственного аудита _______________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"___" _______________ 20 ___ года.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к процедурному стандарту
"Аудит финансовой отчетности"
Форма
РД - Оценка риска необнаружения (РД-ОРН)
Объект аудита __________________________________________________
Период аудита __________________________________________________
Сроки проведения аудита _________________________________________
Государственный аудитор ________________________________________
Руководитель группы государственного аудита _______________________
Показатель
Количественное значение, %
1
2
Планируемый аудиторский риск
Неотъемлемый риск
Риск средств контроля
Риск необнаружения
Степень риска
Буквенное выражение
Интервал значений
1
2
3
Низкий
Н