"Психологиялық-педагогикалық қолдау саласындағы жергілікті атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 27 мамырдағы № 223 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 26 маусымдағы № 180-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39136 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Психологиялық-педагогикалық қолдау саласындағы жергілікті атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 27 мамырдағы № 223 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20744 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балалардың құжаттарын қабылдау және арнайы білім беру ұйымдарына (арнайы топтарға/сыныптарға) қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мүмкіндіктері шектеулі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру және оларға консультациялық көмек көрсету" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Мүмкіндіктері шектеулі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру және оларға консультациялық көмек көрсету" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және оны ұсыну тәртібін айқындайды.";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне және (немесе) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы "Отбасы" бөлімінде электрондық мемлекеттік қызметті таңдауды, электрондық сұрау салу жолдарын толтыруды және құжаттар топтамасын бекітуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының электрондық сұрау салуын өңдеуді (тексеруді, тіркеуді) жүзеге асырады және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының Порталдағы "жеке кабинетіне" электрондық сұрау салудың мәртебесі және психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру күні туралы хабарлама жібереді.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 мая 2020 года № 223 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере психолого-педагогической поддержки, оказываемых местными исполнительными органами"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 180-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39136
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 мая 2020 года № 223 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере психолого-педагогической поддержки, оказываемых местными исполнительными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20744) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) правила оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в специальные организации (специальные группы/классы) образования детей с ограниченными возможностями для обучения по специальным общеобразовательным учебным программам" согласно приложению 4 к настоящему приказу.";
в Правилах оказания государственной услуги "Обследование и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Обследование и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок ее предоставления.";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в канцелярию услугодателя и (или) через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – Портал).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При обращении через Портал услугополучатель осуществляет выбор электронной государственной услуги в разделе "Семья", заполнение полей электронного запроса и прикрепление пакета документов.
Услугодатель в течение двух рабочих дней осуществляет обработку (проверку, регистрацию) электронного запроса услугополучателя и направляет уведомление о статусе электронного запроса и дате психолого-медико-педагогического обследования в "личный кабинет" услугополучателя на Портале согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";

7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:
1) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуге сұраным жасалған автоматты хабарлама жіберу;
2) көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алу.
Көрсетілетін қызметті алушыдан жауапты күту мерзімі сұрау салуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағатты құрайды.
Қабылдауға көрсетілетін қызметті алушы eGov Mobile қосымшасындағы Bilim сервисі арқылы жазылады. Сәтті жазылғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға қабылдаудан бір күн бұрын және қабылдау күні еске салумен күні расталған смс-хабарлама жіберіледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеруден кейін көрсетілетін қызметті берушінің мамандары ұсынылатын білім беру, медициналық және әлеуметтік қызметтер, білім беру бағдарламасының түрі көрсетілген жазбаша қорытынды әзірлейді, мәліметтер "Ұлттық білім беру дерекқоры" цифрлық жүйесіндегі ПМПК модуліне енгізіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкімет" ақпараттық- коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушілерге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықпен бекітілген "Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және әлеуметтік бейімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством информационных систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:
1) отправку автоматических уведомлений услугополучателю с запросом на оказание государственной услуги;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Срок ожидания ответа от услугополучателя составляет двадцать четыре часа с момента получения запроса.
Запись на прием производится услугополучателем через сервис Bilim приложения eGov Mobile. После успешной записи услугополучателю направляется смс-уведомление с подтверждением даты, с напоминанием за день до приема и в день приема.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. После психолого-медико-педагогического обследования специалистами услугодателя формируется письменное заключение с указанием рекомендуемых образовательных, медицинских и социальных услуг, типа образовательной программы, сведения вносятся в модуль ПМПК цифровой системы "Национальная образовательная база данных".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы "Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және әлеуметтік бейімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және оны ұсыну тәртібін айқындайды.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне және (немесе) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы "Отбасы" бөлімінде электрондық мемлекеттік қызметті таңдауды, электрондық сұрау салу жолдарын толтыруды және құжаттар топтамасын бекітуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының электрондық сұрау салуын өңдеуді (тексеруді, тіркеуді) жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушының Порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы хабарламаны жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";
11 және 11-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкімет" ақпараттық- коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушілерге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
11-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:
1) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуге сұраным жасалған автоматты хабарлама жіберу;
2) көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алу.
Көрсетілетін қызметті алушыдан жауапты күту мерзімі сұрау салуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағатты құрайды.";

"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок ее предоставления.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в канцелярию услугодателя и (или) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При обращении через Портал услугополучатель осуществляет выбор электронной государственной услуги в разделе "Семья", заполнение полей электронного запроса и прикрепление пакета документов.
Услугодатель в течение двух рабочих дней осуществляет обработку (проверку, регистрацию) электронного запроса услугополучателя и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на Портале уведомление о приеме документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";
пункты 11 и 11-1 изложить в следующей редакции:
"11. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.
11-1. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством информационных систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:
1) отправку автоматических уведомлений услугополучателю с запросом на оказание государственной услуги;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Срок ожидания ответа от услугополучателя составляет двадцать четыре часа с момента получения запроса.";

көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарына денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы бара алмайтын балаларды үйде жеке тегін оқытуды ұйымдастыру үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарына денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы бара алмайтын балаларды үйде жеке тегін оқытуды ұйымдастыру үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және оны ұсыну тәртібін айқындайды.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне және (немесе) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы "Білім беру" бөлімінде электрондық мемлекеттік қызметті таңдауды, электрондық сұрау салу жолдарын толтыруды және құжаттар топтамасын бекітуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының электрондық сұрау салуын өңдеуді (тексеруді, тіркеуді) жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушының Порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы хабарламаны немесе осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас туралы дәлелді жауап жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";
7-1 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:
1) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуге сұраным жасалған автоматты хабарлама жіберу;
2) көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алу.
Көрсетілетін қызметті алушыдан жауапты күту мерзімі сұрау салуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағатты құрайды.

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу:
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Прием документов для организации индивидуального бесплатного обучения на дому детей, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организации начального, основного среднего, общего среднего образования", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Прием документов для организации индивидуального бесплатного обучения на дому детей, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организации начального, основного среднего, общего среднего образования" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок ее предоставления.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в канцелярию услугодателя и (или) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При обращении через Портал услугополучатель осуществляет выбор электронной государственной услуги в разделе "Образование", заполнение полей электронного запроса и прикрепление пакета документов.
Услугодатель в течение двух рабочих дней осуществляет обработку (проверку, регистрацию) электронного запроса услугополучателя и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на Портале уведомление о приеме документов согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в дальнейшем рассмотрении заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";
пункты 7-1 и 8 изложить в следующей редакции:
"7-1. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством информационных систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:
1) отправку автоматических уведомлений услугополучателю с запросом на оказание государственной услуги;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Срок ожидания ответа от услугополучателя составляет двадцать четыре часа с момента получения запроса.

8. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкімет" ақпараттық- коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушілерге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балалардың құжаттарын қабылдау және арнайы білім беру ұйымдарына (арнайы топтар/сыныптар) қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балалардың құжаттарын қабылдау және арнайы білім беру ұйымдарына (арнайы топтар/сыныптар) қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және оны ұсыну тәртібін айқындайды.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы және (немесе) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – Портал) жүгінеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы "Білім беру" бөлімінде электрондық мемлекеттік қызметті таңдауды, электрондық сұрау салу жолдарын толтыруды және құжаттар топтамасын бекітуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының электрондық сұрау салуын өңдеуді (тексеруді, тіркеуді) жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушының Порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау туралы хабарламаны жібереді не осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";

8. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в специальные организации (специальные группы/классы) образования детей с ограниченными возможностями для обучения по специальным общеобразовательным учебным программам", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в специальные организации (специальные группы/классы) образования детей с ограниченными возможностями для обучения по специальным общеобразовательным учебным программам" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок ее предоставления.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в канцелярию услугодателя и (или) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При обращении через Портал услугополучатель осуществляет выбор электронной государственной услуги в разделе "Образование", заполнение полей электронного запроса и прикрепление пакета документов.
Услугодатель в течение трех рабочих дней осуществляет обработку (проверку, регистрацию) электронного запроса услугополучателя и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на Портале уведомление о приеме документов согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкімет" ақпараттық- коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:
1) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуге сұраным жасалған автоматты хабарлама жіберу;
2) көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алу.
Көрсетілетін қызметті алушыдан жауапты күту мерзімі сұрау салуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағатты құрайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Инклюзивті және арнайы білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының тоғызыншы, оныншы, он төртінші, он бесінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, отыз жетінші, елу бесінші, жетпіс екінші, абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.
10. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством информационных систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:
1) отправку автоматических уведомлений услугополучателю с запросом на оказание государственной услуги;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Срок ожидания ответа от услугополучателя составляет двадцать четыре часа с момента получения запроса.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту инклюзивного и специального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзацев девятого, десятого, четырнадцатого, пятнадцатого, двадцать второго, двадцать третьего, тридцать седьмого, пятьдесят пятого, семьдесят второго пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.

5. 2026 жылғы 12 шілдеден бастап:
осы бұйрықтың 1-тармағының он жетінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, отыз үшінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, елу бірінші, елу жетінші, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс сегізінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы абзацтары мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"7-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:";
"13. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
"Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкімет" операторына және көрсетілетін қызметті берушілерге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
"4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне және (немесе) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.";
"11. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкімет" операторына және көрсетілетін қызметті берушілерге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
"11-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:";
"4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне және (немесе) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.";

5. Установить, что с 12 июля 2026 года:
абзацы семнадцатый, двадцать пятый, двадцать шестой, тридцать третий, тридцать девятый, сороковой, сорок первый, пятьдесят первый, пятьдесят седьмой, шестьдесят первый, шестьдесят второй, шестьдесят восьмой, семьдесят четвертый, семьдесят пятый, семьдесят шестой пункта 1 настоящего приказа действуют в следующей редакции:
"7-1. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством цифровых систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:";
"13. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
"При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору "цифрового правительства" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.";
"4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в канцелярию услугодателя и (или) через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – Портал).";
"11. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона."
"При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору "цифрового правительства" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр."
"11-1. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством цифровых систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:";
"4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в канцелярию услугодателя и (или) через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – Портал).";

"7-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:";
"8. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкімет" операторына және көрсетілетін қызметті берушілерге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы және (немесе) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – Портал) жүгінеді.";
"9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкімет" операторына және көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
"10. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі Порталда тіркелген жағдайда проактивті тәсілмен көрсетілуі мүмкін және оған мыналар кіреді:";
осы бұйрыққа 1, 3, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Ш. Акпарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 180-НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
"Мүмкіндіктері шектеулі
балаларды психологиялық-
медициналық-педагогикалық
тексеру және оларға
консультациялық көмек
көрсету" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
2-қосымша
"Мүмкіндіктері шектеулі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру және оларға консультациялық көмек көрсету" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлері (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;

"7-1. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством цифровых систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:";
"8. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
"При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору "цифрового правительства" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.";
"4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в канцелярию услугодателя и (или) через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – Портал).";
"9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг в порядке согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору "цифрового правительства" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.";
"10. Государственная услуга может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством цифровых систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на Портале и включать в себя:";
приложения 1, 3, 5 и 6 к настоящему приказу действуют в редакции согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
Исполняющий обязанности министра
просвещения Республики Казахстан
Ш. Акпарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 180-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Обследование и оказание
психолого-медико-педагогической
консультативной помощи детям
с ограниченными возможностями"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Обследование и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями"
1.
Наименование услугодателя
Психолого-медико-педагогическая консультация (далее – услугодатель)
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) канцелярия услугодателя;

2) "электрондық үкіметтің" www.​egov.​kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал);
3) Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті алу үшін кезекте күту уақыты отыз күнтізбелік күнге дейін құрайды. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру күні жүгінген күні белгіленеді.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минутан аспайды.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) Қағаз түрінде/проактивті түрде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – "Мүмкіндіктері шектеулі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру және оларға консультациялық көмек көрсету" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 4 және 6-қосымшаларға сәйкес қорытынды не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
Проактивті түрде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру қорытындысының дайын болғаны және eGov Mobile қосымшасының Bilim сервисінде сақталатыны туралы хабарлама болып табылады.
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері
Тегін.
8.
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда дүйсенбі – жұма аралығында көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесі бойынша сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Портал/Порталда тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде:
1) баланың жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);

2) веб-портал "электронного правительства": www.​egov.​kz (далее – Портал);
3) абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале.
4.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Время ожидания в очереди на психолого-медико-педагогическое обследование составляет до тридцати календарных дней.
При обращении к услугодателю дата психолого-медико-педагогического обследования назначается в день обращения.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов к услугодателю – не более 15 (пятнадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 15 (пятнадцать) минут.
5.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) Бумажная/проактивная
6.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги – заключение либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложениям 4 и 6 к Правилам оказания государственной услуги "Обследование и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями".
На Портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа. Результатом оказания государственной услуги в проактивной форме является уведомление о готовности и хранении заключения психолого-медико-педагогической консультации в сервисе Bilim приложения eGov Mobile.
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Бесплатно.
8.
График работы
Услугодатель: с понедельника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9:00 часов до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
Портал/абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении через канцелярию услугодателя:
1) документ, удостоверяющий личность ребенка, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);

2) мүгедектігі туралы қорытынды (бар болса);
3) денсаулығына байланысты үйде оқыту қажеттілігі туралы дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы (үйде оқитын балалар үшін) (бар болса).
Қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тереңінен тексеру үшін мынадай құжаттарды қосымша сұратады:
1) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген "Амбулаториялық науқастың медициналық картасы" № 052/е нысаны;
2) білім беру ұйымынан психологиялық-педагогикалық мінездеме;
3) оқыту тілі бойынша, математикадан жазба жұмыстары, суреттері және іс-әрекетінің басқа да нәтижелері.
1), 2) тармақшалардағы құжаттар түпнұсқада және көшірме түрінде ұсынылады, салыстырылған соң түпнұсқа көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – АХАЖ АЖ) мәліметтер болмаған жағдайда не Қазақстан Республикасынан тыс жерде туылған жағдайда баланың туу туралы куәлігінің электронды көшірмесі;
2) мүгедектігі туралы қорытынды (бар болса);
3) денсаулығына байланысты үйде оқыту қажеттілігі туралы дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы (үйде оқитын балалардың статистикалық есебі үшін) (бар болса).
Қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тереңінен тексеру үшін мынадай құжаттарды қосымша сұратады:
1) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21579 болып тіркелген) бекітілген № 052/е нысанды "Амбулаториялық науқастың медициналық картасы";
2) білім беру ұйымынан психологиялық-педагогикалық мінездеме;
3) оқыту тілі бойынша, математикадан жазба жұмыстары, суреттері және іс-әрекетінің басқа да нәтижелері.
Резидент болып табылмайтындарға:
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде:
1) баланың жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
2) ата-анасының бірінің (заңды өкілінің) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
3) мүгедектігі туралы қорытынды (бар болса);
4) денсаулығына байланысты үйде оқыту қажеттілігі туралы дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы (үйде оқитын балалардың статистикалық есебі үшін) (бар болса).
1), 2) және 3) тармақшалардағы құжаттар түпнұсқада және көшірме түрінде көрсетіледі, салыстырылған соң түпнұсқа көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) баланың жеке басын куәландыратын құжаттың электронды көшірмесі;

2) заключение об инвалидности (при наличии);
3) заключение врачебно-консультационной комиссии о необходимости обучения на дому по состоянию здоровья (для статистического учета детей, обучающихся на дому) (при наличии).
При необходимости услугодатель для углубленного обследования дополнительно запрашивает следующие документы:
1) форму № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);
2) психолого-педагогическую характеристику из организации образования;
3) письменные работы по языку обучения, математике, рисунки и другие результаты деятельности.
Документы, перечисленные в подпунктах 1), 2) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются услугополучателю.
При обращении через Портал:
1) электронная копия свидетельства о рождении ребенка, при отсутствии сведений в информационной системе "Регистрационный пункт ЗАГС" (далее – ИС ЗАГС) либо родившегося за пределами Республики Казахстан;
2) заключение об инвалидности (при наличии);
3) заключение врачебно-консультационной комиссии о необходимости обучения на дому по состоянию здоровья (для статистического учета детей, обучающихся на дому) (при наличии).
При необходимости услугодатель для углубленного обследования дополнительно запрашивает следующие документы:
1) форму № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);
2) психолого-педагогическую характеристику из организации образования;
3) письменные работы по языку обучения, математике, рисунки и другие результаты деятельности.
Для нерезидентов:
при обращении через канцелярию услугодателя:
1) документ, удостоверяющий личность ребенка (требуется для идентификации);
2) документ, удостоверяющий личность одного из родителей (законного представителя) (требуется для идентификации);
3) заключение об инвалидности (при наличии);
4) заключение врачебно-консультационной комиссии о необходимости обучения на дому по состоянию здоровья (для статистического учета детей, обучающихся на дому) (при наличии).
Документы, перечисленные в подпунктах 1), 2) и 3) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются услугополучателю.
При обращении через Портал:
1) электронная копия документа, удостоверяющего личность ребенка;

2) ата-анасының бірінің (заңды өкілінің) жеке басын куәландыратын құжаттың электронды көшірмесі;
3) мүгедектігі туралы қорытындының электронды көшірмесі (бар болса);
4) денсаулығына байланысты үйде оқыту қажеттілігі туралы дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысының электронды көшірмесі (үйде оқитын балалардың статистикалық есебі үшін) (бар болса).
Қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тереңінен тексеру үшін мынадай құжаттарды қосымша сұратады:
1) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 052/е нысанды "Амбулаториялық науқастың медициналық картасы";
2) білім беру ұйымынан психологиялық-педагогикалық мінездеме;
3) оқыту тілі бойынша, математикадан жазба жұмыстары, суреттері және іс-әрекетінің басқа да нәтижелері.
Баланың жеке басын куәландыратын құжатты, мүгедектігі туралы мәліметтерді, дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысын көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталған жағдайда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен ақпараттың, мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтердің, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптардың сәйкес келмеуі.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін келісімінің болмауы.
11.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және жағдайы туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы, сонымен қатар Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы проактивті түрде алу мүмкіндігіне ие. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 180-НҚ бұйрыққа
2-қосымша
"Мүмкіндіктері шектеулі
балаларды психологиялық-
медициналық-педагогикалық
тексеру және оларға
консультациялық көмек
көрсету" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
___________________________
(Көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжатты қабылдаудан бас тарту туралы ХАБАРЛАМА
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 20-бабының 2) тармақшасын басшылыққа ала отырып,
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші ұйымының атауы)
"Мүмкіндіктері шектеулі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру
және оларға консультациялық көмек көрсету" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсетудің негізі талаптар тізбесіне сәйкес
_____________________________________________________________________
(бас тарту себебі)
байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін құжаттар қабылдаудан бас тартады.
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ___________
Телефон: ___________________________
Күні: ______________________________
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 180-НҚ Бұйрыққа
3-қосымша
"Дамуында проблемалары
бар балалар мен жасөспірімдерді
оңалту және әлеуметтік
бейімдеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
1-қосымша
"Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және әлеуметтік бейімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттері, оңалту орталықтары, аутизмі (аутистік спектр бұзылыстары) бар балаларды қолдау орталықтары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлері (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;

2) электронная копия документа, удостоверяющего личность одного из родителей (законного представителя);
3) электронная копия заключения об инвалидности (при наличии);
4) электронная копия заключения врачебно-консультационной комиссии о необходимости обучения на дому по состоянию здоровья (для статистического учета детей, обучающихся на дому) (при наличии).
При необходимости услугодатель для углубленного обследования дополнительно запрашивает следующие документы:
1) форму № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);
2) психолого-педагогическую характеристику из организации образования;
3) письменные работы по языку обучения, математике, рисунки и другие результаты деятельности.
Документ, удостоверяющий личность ребенка, сведения об инвалидности, заключение врачебно-консультационной комиссии услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра, а также в проактивной форме через абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 180-НҚ
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Обследование и оказание
психолого-медико-
педагогической
консультативной помощи детям
с ограниченными
возможностями"
Форма
____________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
УВЕДОМЛЕНИЕ
об отказе в приеме документов
Руководствуясь подпунктом 2) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах",
___________________________________________________________________________
(наименование организации образования)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Обследование и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями" ввиду
___________________________________________________________________________
(причины отказа)
Исполнитель: _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон:___________________
Дата:__________________
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 180-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Реабилитация и социальная
адаптация детей и подростков
с проблемами в развитии"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии"
1.
Наименование услугодателя
Кабинеты психолого-педагогической коррекции, реабилитационные центры, центры поддержки детей с аутизмом (расстройством аутистического спектра) (далее – услугодатель).
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) канцелярия услугодателя;

2) "электрондық үкіметтің" www.​egov.​kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал);
3) Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) қызмет көрсету мерзімі – 90 күнтізбелік күннен 365 күнтізбелік күнге дейін;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) Қағаз түрінде/проактивті түрде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері, оңалту орталықтары – "Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және әлеуметтік бейімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету Қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама;
аутизмі (аутистік спектр бұзылыстары) бар балаларды қолдау орталықтары - қалыптасқан дағдыларды бекіту және үйде жаңа дағдыларды қалыптастыру үшін Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ата-аналарға (заңды өкілдерге) ұсыныстары бар анықтама;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады және сақталады. Проактивті түрде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі анықтаманың дайын болғаны және eGov Mobile қосымшасының Bilim сервисінде сақталатыны туралы хабарлама болып табылады.
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері
Тегін.
8.
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін жүзеге асырылады. Өтініш қабылдау және нәтижесін беру сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 17:30-ға дейін жүзеге асырылады.
Портал/Порталда тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңының 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілінің) еркін нысандағы өтініші;

2) веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – Портал);
3) абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале.
4.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) срок оказания – от 90 календарных дней до 365 календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – не более 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – не более 15 минут.
5.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) Бумажная/проактивная
6.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Кабинеты психолого-педагогической коррекции, реабилитационные центры - справку по форме, согласно приложению 4 к Правилам оказания государственной услуги "Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии" (далее – Правила);
центры поддержки детей с аутизмом (расстройством аутистического спектра) – справку с рекомендациями для родителей (законных представителей) по закреплению сформированных навыков и получения новых навыков в домашних условиях по форме, согласно приложению 4-1 к Правилам;
мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На Портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа. Результатом оказания государственной услуги в проактивной форме является уведомление о готовности и хранении справки в сервисе Bilim приложения eGov Mobile.
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Бесплатно
8.
График работы
Услугодатель: с понедельника по пятницу включительно, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата осуществляется с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Портал/абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении через канцелярию услугодателя:
1) заявление родителя (законного представителя) ребенка в произвольной форме;

2) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілінің) еркін нысандағы өтініші;
2) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы.
Резидент болып табылмайтындарға:
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілінің) еркін нысандағы өтініші;
2) баланың жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
3) ата-анасының бірінің (заңды өкілінің) жеке басын куәландыратын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
4) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысы.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілінің) еркін нысандағы өтініші;
2) баланың жеке басын куәландыратын құжатының электронды көшірмесі;
3) ата-анасының бірінің (заңды өкілінің) жеке басын куәландыратын құжатының электронды көшірмесі;
4) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысы.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталған жағдайда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен ақпараттың, мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтердің, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптардың сәйкес келмеуі.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін келісімінің болмауы.
11.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және жағдайы туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы, сонымен қатар Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы проактивті түрде алу мүмкіндігіне ие. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 180-НҚ бұйрыққа
4-қосымша
"Дамуында проблемалары
бар балалар мен жасөспірімдерді
оңалту және әлеуметтік
бейімдеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет қағидасына
3-қосымша
Нысан
________________________
________________________
көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда),
мекенжайы
Құжатты қабылдаудан бас тарту туралы ХАБАРЛАМА
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармақшасын басшылыққа ала отырып,
____________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші ұйымның атауы)
____________________________________________________________________________
(бас тарту себебі)
байланысты "Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және
әлеуметтік бейімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсету үшін құжаттар қабылдаудан бас тартады.
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________
Телефон: _________________________________
Күні: ____________________________________
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 180-НҚ Бұйрыққа
5-қосымша
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білім беру ұйымдарына
денсаулығына байланысты ұзақ
уақыт бойы бара алмайтын
балаларды үйде жеке тегін
оқытуды ұйымдастыру үшін
құжаттар қабылдау"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет қағидасына
1-қосымша
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарына денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы бара алмайтын балаларды үйде жеке тегін оқытуды ұйымдастыру үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлері (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;

2) заключение психолого-медико-педагогической консультации.
При обращении через Портал:
1) заявление родителя (законного представителя) ребенка в произвольной форме;
2) заключение психолого-медико-педагогической консультации.
Для нерезидентов:
при обращении через канцелярию услугодателя:
1) заявление родителя (законного представителя) ребенка в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность ребенка (требуется для идентификации);
3) документ, удостоверяющий личность одного из родителей (законного представителя) (требуется для идентификации);
4) заключение психолого-медико-педагогической консультации.
при обращении через Портал:
1) заявление родителя (законного представителя) ребенка в произвольной форме;
2) электронная копия документа, удостоверяющего личность ребенка;
3) электронная копия документа, удостоверяющего личность одного из родителей (законного представителя);
4) заключение психолого-медико-педагогической консультации.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра, а также в проактивной форме через абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 180-НҚ
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Реабилитация и социальная
адаптация детей и подростков
с проблемами в развитии"
Форма
____________________________
____________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
адрес услугополучателя
____________________________
УВЕДОМЛЕНИЕ
об отказе в приеме документов
Руководствуясь подпунктом 2) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах",
_______________________________________________________________________________
(наименование организации образования)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии" ввиду
_____________________________________________________________________________.
(причины отказа)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя: ______________
Телефон: ______________
Дата: ______________
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 180-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием документов
для организации индивидуального
бесплатного обучения на дому
детей, которые по состоянию
здоровья в течение длительного
времени не могут посещать
организации начального,
основного среднего, общего
среднего образования"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для организации индивидуального бесплатного обучения на дому детей, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организации начального, основного среднего, общего среднего образования"
1.
Наименование услугодателя
Организации начального, основного среднего и общего среднего образования (далее – услугодатель)
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) канцелярия услугодателя;

2) "электронды үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал);
3) Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 2 (екі) жұмыс күні;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) Қағаз түрінде/проактивті түрде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) құжаттарды қабылдау туралы хабарлама;
2) бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады және сақталады.
Проактивті түрде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі үйде оқытуды ұйымдастыру үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама болып табылады.
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері
Тегін.
8.
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін. Өтініш қабылдау және нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 17.30-ға дейін атқарылады. Портал/Порталда тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңының 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде:
1) өтініш (еркін нысанда);
2) үйде оқыту бойынша ұсынымдармен коса дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) өтініш (еркін нысанда);
2) үйде оқыту бойынша ұсынымдармен коса дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталған жағдайда;

2) веб-портал "электронного правительства": www.​egov.​kz (далее – Портал);
3) абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале.
4.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания – 2 (два) рабочих дня. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – не более 15 (пятнадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 15 (пятнадцать) минут.
5.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) Бумажная/проактивная
6.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги:
1) уведомление о приеме документов;
2) мотивированный ответ об отказе.
На Портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа. Результатом оказания государственной услуги в проактивной форме является уведомление о приеме услугодателем документов для организации обучения на дому.
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Бесплатно
8.
График работы
Услугодатель: с понедельника по субботу включительно, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата осуществляется с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Портал/абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении через канцелярию услугодателя:
1) заявление (в произвольной форме);
2) заключение врачебно-консультационной комиссии с рекомендацией по обучению на дому.
При обращении через Портал:
1) заявление (в произвольной форме);
2) заключение врачебно-консультационной комиссии с рекомендацией по обучению на дому.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается. Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен ақпараттың, мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтердің, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптардың сәйкес келмеуі.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін келісімінің болмауы.
11.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және жағдайы туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы, сонымен қатар Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы проактивті түрде алу мүмкіндігіне ие. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 180-НҚ Бұйрыққа
6-қосымша
"Арнайы жалпы білім беретін
оқу бағдарламалары бойынша
оқыту үшін мүмкіндіктері
шектеулі балалардың
құжаттарынқабылдау және
арнайы білімберу ұйымдарына
(арнайы топтарға/сыныптарға)
қабылдау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
1-қосымша
"Арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балалардың құжаттарын қабылдау және арнайы білім беру ұйымдарына (арнайы топтарға/сыныптарға) қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Арнайы білім беру ұйымдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балалардың құжаттарын қабылдау және арнайы білім беру ұйымдарына қабылдау.
2. Арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша арнайы топтарға/сыныптарға оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балалардың құжаттарын қабылдау және оқуға қабылдау.
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлері (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электронды үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал);
3) Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
1) арнайы білім беру ұйымына қабылдау үшін — күнтізбелік жылдың 30 тамызынан кешіктірмей, бірінші сыныпқа — күнтізбелік жылдың 1 сәуірінен бастап 31 тамызына дейін;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра, а также в проактивной форме через абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 6 к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 180-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания государственной
услуги "Прием документов и
зачисление в специальные
организации (специальные
группы/классы) образования
детей с ограниченными
возможностями для обучения
по специальным
общеобразовательным учебным
программам"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и зачисление в специальные организации (специальные группы/классы) образования детей с ограниченными возможностями для обучения по специальным общеобразовательным учебным программам"
1.
Наименование услугодателя
Специальные организации образования (далее – услугодатель)
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Прием документов и зачисление в специальные организации образования детей с ограниченными возможностями для обучения по специальным общеобразовательным учебным программам
2. Прием документов и зачисление детей с ограниченными возможностями для обучения по специальным общеобразовательным учебным программам в специальные группы/классы
3.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) канцелярия услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства": www.​egov.​kz (далее – Портал);
3) абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале.
4.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
с момента сдачи пакета документов:
1) для зачисления в специальную организацию образования – не позднее 30 августа календарного года, в первый класс – с 1 апреля по 31 августа календарного года;

2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 15 минуттан аспайды;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 15 минуттан аспайды.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) Қағаз түрінде/проактивті түрде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) құжаттарды қабылдау туралы хабарлама;
2) арнаулы білім беру ұйымына қабылдау туралы бұйрық.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жолданады және сақталады.
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері
Тегін.
8.
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі - жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін. Өтініш қабылдау және нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 17.30-ға дейін. Портал/Порталда тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы заңының 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде:
1) баланың ата-анасының немесе өзге де заңды өкілінің өтініші (еркін түрде).
2) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) баланың ата-анасының немесе өзге де заңды өкілінің өтініші (еркін түрде);
2) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталған жағдайда;

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – не более 15 (пятнадцати) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя услугодателем – не более 15 (пятнадцати) минут.
5.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) Бумажная/проактивная
6.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги:
1) уведомление о приеме документов;
2) приказ о зачислении в специальную организацию образования.
На Портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Бесплатно.
8.
График работы
Услугодатель: с понедельника по субботу включительно, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата осуществляется с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Портал/абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении через канцелярию услугодателя:
1) заявление родителя или иного законного представителя ребенка (в произвольной форме).
2) заключение психолого-медико-педагогической консультации.
При обращении через Портал:
1) заявление родителя или иного законного представителя ребенка (в произвольной форме);
2) заключение психолого-медико-педагогической консультации.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал);
3) Порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) қызмет көрсету мерзімі – 90 күнтізбелік күннен 365 күнтізбелік күнге дейін;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) Қағаз түрінде/проактивті түрде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері, оңалту орталықтары – "Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және әлеуметтік бейімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама;
аутизмі (аутистік спектр бұзылыстары) бар балаларды қолдау орталықтары – қалыптасқан дағдыларды бекіту және үйде жаңа дағдыларды қалыптастыру үшін Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ата-аналарға (заңды өкілдерге) ұсыныстары бар анықтама;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады және сақталады. Проактивті түрде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі анықтаманың дайын болғаны және eGov Mobile қосымшасының Bilim сервисінде сақталатыны туралы хабарлама болып табылады.
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері
Тегін.
8.
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін жүзеге асырылады. Өтініш қабылдау және нәтижесін беру сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 17:30-ға дейін жүзеге асырылады. Портал/Порталда тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңының 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүгінген кезде:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілінің) еркін нысандағы өтініші;

2) веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее – Портал);
3) абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное на Портале.
4.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) срок оказания – от 90 календарных дней до 365 календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – не более 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – не более 15 минут.
5.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) Бумажная/проактивная
6.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Кабинеты психолого-педагогической коррекции, реабилитационные центры - справку по форме, согласно приложению 4 к Правилам оказания государственной услуги "Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии" (далее – Правила);
центры поддержки детей с аутизмом (расстройством аутистического спектра) – справку с рекомендациями для родителей (законных представителей) по закреплению сформированных навыков и получения новых навыков в домашних условиях по форме, согласно приложению 4-1 к Правилам;
мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На Портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа. Результатом оказания государственной услуги в проактивной форме является уведомление о готовности и хранении справки в сервисе Bilim приложения eGov Mobile.
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Бесплатно
8.
График работы
Услугодатель: с понедельника по пятницу включительно, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата осуществляется с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Портал/абонентское устройство сотовой связи зарегистрированного на Портале: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении через канцелярию услугодателя:
1) заявление родителя (законного представителя) ребенка в произвольной форме;