Талдықорған - Өскемен республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының учаскесін ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 23 маусымдағы № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39071 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) I-б және II санаттағы Алматы – Талдықорған – Өскемен – Шемонаиха – РФ шекарасы (Үбе ө/п) (Сарқанд, Аягөз айналма жолымен және Мұқры шатқалына кіреберіс жолымен) (KAZ08) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Талдықорған – Өскемен 287+000 – 1073+000 километр (бұдан әрі – км) учаскесі (бұдан әрі – ақылы жол (учаске) ақылы негізде қолданылады;
2) жол жүру облыстық маңызы бар "Талдықорған – Үштөбе – Молалы - Лепсі – Ақтоғай - Тансық – Аягөз – Қарауыл – Семей" және республикалық маңызы бар "Семей – Өскемен" баламалы автомобиль жолдары арқылы жүзеге асырылуы мүмкін;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті – 287+000 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті – 1073+000 км;
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – I-б және II санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту жолағының ені – кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолындағы қозғалыс жолақтың саны – 2 және 1 екі бағытта жолақ;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 772,955 км;
7) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері айқындалады;
8) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"___" __________ 2026 жыл
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 158 бұйрығына
1 - қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылыстарының және басқа автомобиль жолдарымен түйісулерінің тізбесі
Қиылыстар мен түйісулер мекенжайы км + м
Көзделген қиылысу мен түйісу бойынша елді мекендердің атауы
Жетісу облысы, Ескелді ауданы

Об использовании участка автомобильной дороги общего пользования республиканского значения Талдыкорган – Усть-Каменогорск на платной основе
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39071
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Талдыкорган – Усть-Каменогорск километр (далее – км) км 287+000 – км 1073+000 (KAZ08) автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б, II категории Алматы – Талдыкорган – Усть-Каменогорск – Шемонаиха – гр. РФ (п/п Убе) (с обходом Сарканд, Аягоз и подъездом к перевалу Мукры) (далее – платная дорога (участок) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге областного значения "Талдыкорган – Уштобе – Молалы - Лепсы – Актогай – Тансык – Аягоз – Карауыл – Семей", и республиканского значения "Семей – Усть-Каменогорск";
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 287+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 1073+000;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория I-б и II, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 2 и 1 полосы в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 772,955 км;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликвания.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" __________ 2026 год
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 158
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + м
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Область Жетісу, Ескельдинский район

304+700 км
Қапал Арасан ауылы
319+900 км
Қолтабан ауылы
Жетісу облысы, Ақсу ауданы
327+421 км
Ақтоған ауылы
376+542 км
Алтын Арық ауылы
383+035 км
Жансүгіров ауылы
387+639 км
Қапал ауылы
393+828 км
Есеболатов ауылы
406+219 км
Еңбек ауылы
410+485 км
Тарас ауылы
Жетісу облысы, Сарқанд ауданы
413+50 км
Сарканд ауылы
435+254 км
Абай ауылы
456+654 км
Қойлық ауылы
456+654 км
Бақалы ауылы
456+889 км
Қарабөгет ауылы
466+811 км
Лепсі ауылы
Жетісу облысы, Алакөл ауданы
473+272 км
Әлемді ауылы
479+186 км
Көлбай ауылы
480+383 км
Қызылқайын ауылы
508+661 км
Қабанбай ауылы
529+161 км
Балапанов ауылы
550+480 км
Қарабұлақ ауылы
556+480 км
Үшарал ауылы
558+448 км
Арқарлы ауылы
559+589 км
Жанама ауылы
584+756 км
Жарсуат ауылы
585+126 км
Сайқан ауылы
602+185 км
Ақтоғай ауылы
Шығыс Қазақстан облысы, Ұлан ауданы
1014+893 км
Әуезов ауылы
1047+856 км
Уланское ауылы
Абай облысы, Үржар ауданы
684 + 000 км
Таскескен ауылы
Абай облысы, Аягөз ауданы
776 + 000 км
Аягөз қаласы
Абай облысы, Жарма ауданы
967+971 км
Қалбатау ауылы
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін
атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 158 бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері
I-б және II санаттағы Алматы – Талдықорған – Өскемен – Шемонаиха – РФ шекарасы (Үбе ө/п) (Сарқанд, Аягөз айналма жолымен және Мұқры шатқалына кіреберіс жолымен) (KAZ08) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Талдықорған – Өскемен 287+000 – 1073+000 километр учаскесі:
АЕК:
Р/с
Аймақтар
Жеңіл автокөліктер

км 304+700
Село Капал Арасан
км 319+900
Село Колтабан
Область Жетісу, Аксуский район
км 327+421
Село Актоган
км 376+542
Село Алтын Арык
км 383+035
Село Жансугуров
км 387+639
Село Капал
км 393+828
Село Есеболатов
км 406+219
Село Енбек
км 410+485
Село Тарас
Область Жетісу, Саркандский район
км 413+50
Село Сарканд
км 435+254
Село Абай
км 456+654
Село Койлык
км 456+654
Село Бакалы
км 456+889
Село Қарабогет
км 466+811
Село Лепсы
Область Жетісу, Алакольский район
км 473+272
Село Алемды
км 479+186
Село Колбай
км 480+383
Село Кызылкайын
км508+661
Село Кабанбай
км529+161
Село Балапанов
км550+480
Село Карабулак
км556+480
Село Ушарал
км558+448
Село Архарлы
км559+589
Село Жанама
км584+756
Село Жарсуат
км585+126
Село Сайкан
км602+185
Село Актогай
Восточно-Казахстанская область, Уланский район
км 1014+893
Село Ауэзова
км 1047+856
Село Уланское
область Абай , Урджарский район
км 684 + 000
Село Таскескен
область Абай, Аягозский район
км 776 + 000
Город Аягоз
область Абай, Жарминский район
км 967+971
Село Калбатау
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 158
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)
Участок Талдыкорган – Усть-Каменогорск км 287+000 – км 1073+000 (KAZ08) автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б, II категории Алматы – Талдыкорган – Усть-Каменогорск – Шемонаиха – гр. РФ (п/п Убе) (с обходом Сарканд, Аягоз и подъездом к перевалу Мукры) (далее – платная дорога (участок))
МРП:
№ п/п
Зоны
Легковые