Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2026 жылғы 23 маусымдағы № 304 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39066 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.09.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрінің
міндетін атқарушы
Г. Кобенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 304 Бұйрықпен
бекітілген
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 7-1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау үшін қолданылады.
2. Әдістеме ЖЖОКБҰ қызметінің тиімділігін ашық, объективті және салыстырмалы бағалауды қамтамасыз ететін рейтингтерін өткізуге арналған.

Об утверждении Методики оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 304. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39066.
Примечание ИЗПИ
Вводится в действие с 01.09.2026 года
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
министра науки и высшего образования
Республики Казахстан
Г. Кобенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 304
Методика оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 7-1) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и применяется для оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).
2. Методика предназначена для проведения рейтингов ОВПО, обеспечивающих прозрачную, объективную и сопоставимую оценку эффективности их деятельности.

3. Осы Әдістеме бойынша есептелген нәтижелер ЖЖОКБҰ-ны саралауды жүргізу кезінде пайдаланылады.
4. Әдістемеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
2) "Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖББП ЦЖ) – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің қызмет бағыты бойынша ақпаратты жинауды, сақтауды, өңдеуді және ұсынуды қамтамасыз етуге арналған Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің цифрлық жүйесі;
3) ЖЖОКБҰ-ның зерттеу қызметі бойынша рейтинг – жарияланым нәтижелілігі, дәйексөз тартылған гранттар мен жобалар, ғылымның кадрлық әлеуеті және ұлттық және халықаралық зерттеулерге қатысу көрсеткіштеріне негізделген, ғылыми үлес деңгейі мен ЖЖОКБҰ-ның зерттеу бәсекеге қабілеттілігін көрсететін ЖЖОКБҰ-ның ғылыми-зерттеу және инновациялық белсенділігін салыстырмалы бағалау;
4) ЖЖОКБҰ интернационалдандыру рейтингі – шетелдік білім алушылардың, оқытушылардың үлесі, халықаралық әріптестіктер және академиялық ұтқырлық бойынша ЖЖОКБҰ реттеу;
5) ЖЖОКБҰ қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау – ЖЖОКБҰ-ның білім беру, ғылыми, кадрлық, инновациялық және өзге де қызметі туралы сандық және сапалық деректерді олардың салыстырмалы тиімділік деңгейін айқындау және белгіленген индикаторлар бойынша рейтингтік бағаларды қалыптастыру мақсатында жүйелі түрде жинау, тексеру, қалыпқа келтіру және талдау процесі;
6) ЖЖОКБҰ-ның пәндік рейтингі – ЖЖОКБҰ-ның білім беру бағдарламаларын іске асыру сапасын және қызметінің нәтижелерін жеке бағыттар немесе нақты білім беру саласына (мамандыққа, білім беру бағдарламасына немесе білім саласына) қатысты белгіленген индикаторлар мен олардың салмақтары негізінде есептелген кадрларды даярлау бағыттарының топтары бойынша салыстырмалы бағалау;
7) ЖЖОКБҰ-ны саралау – Әдістемеге сәйкес есептелген рейтингтер нәтижелері бойынша ЖЖОКБҰ-ны реттеу процесі;
8) ЖЖОКБҰ тұрақты даму рейтингі – энергия тиімділігін, инклюзивтілікті және әлеуметтік үлесті қоса алғанда, экологиялық, әлеуметтік және басқарушылық жауапкершілік көрсеткіштері бойынша ЖЖОКБҰ-ны реттеу;
9) ЖЖОКБҰ түлектерінің мансаптық перспективалары бойынша рейтинг – жұмыспен қамтылу, табыс деңгейі, алынған білімнің еңбек нарығының талаптарына сәйкестігі және жұмыс берушілердің мамандар даярлау сапасына қанағаттану көрсеткіштеріне негізделген ЖЖОКБҰ-ның түлектерді жұмысқа орналастыруды, олардың кәсіби өсуін және мансаптық траекториясын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет тиімділігін салыстырмалы бағалау;

3. Результаты, рассчитанные по настоящей Методике, используются при проведении ранжирования ОВПО.
4. Основные понятия, используемые в Методике:
1) уполномоченный орган в области науки и высшего образования (далее – Уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области высшего и послевузовского образования;
2) цифровая система "Единая платформа высшего образования" (далее – ЦС ЕПВО) – цифровая система Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, предназначенная для обеспечения сбора, хранения, обработки и представления информации по направлению деятельности Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
3) рейтинг по исследовательской деятельности ОВПО – сравнительная оценка научно-исследовательской и инновационной активности ОВПО, основанная на показателях публикационной результативности, цитируемости, привлеченных грантов и проектов, кадрового потенциала науки и участия в национальных и международных исследованиях, отражающая уровень научного вклада и исследовательской конкурентоспособности ОВПО;
4) рейтинг интернационализации ОВПО – упорядочение ОВПО по доле иностранных обучающихся, преподавателей, международных партнерств и академической мобильности;
5) оценка рейтинговых показателей достижений деятельности ОВПО – процесс систематического сбора, проверки, нормализации и анализа количественных и качественных данных об образовательной, научной, кадровой, инновационной и иной деятельности ОВПО с целью определения их сравнительного уровня эффективности и формирования рейтинговых оценок по установленным индикаторам;
6) предметный рейтинг ОВПО – сравнительная оценка качества реализации образовательных программ и результатов деятельности ОВПО по отдельным направлениям или группам направлений подготовки кадров, рассчитанная на основе установленных индикаторов и их весов, применительно к конкретной области образования (специальности, образовательной программе или отрасли знаний);
7) ранжирование ОВПО – процесс упорядочения ОВПО по результатам рейтингов, рассчитанных в соответствии с Методикой;
8) рейтинг устойчивого развития ОВПО – упорядочение ОВПО по показателям экологической, социальной и управленческой ответственности, включая энергоэффективность, инклюзивность и социальный вклад;
9) рейтинг по карьерным перспективам выпускников ОВПО – сравнительная оценка эффективности деятельности ОВПО по обеспечению трудоустройства, профессионального роста и успешной карьерной траектории выпускников, основанная на показателях занятости, уровня доходов, соответствия полученного образования требованиям рынка труда и удовлетворенности работодателей качеством подготовки специалистов;

10) ЖЖОКБҰ-ның ұлттық (жалпы) рейтингі – белгіленген индикаторлар (білім беру, ғылыми, кадрлық, басқару, халықаралық және өзге де) жиынтығы негізінде есептелген және ұлттық контексте әрбір ұйымның тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігінің жалпы деңгейін көрсететін Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ қызметінің интегралды салыстырмалы бағалауы;
11) индикатор – ЖЖОКБҰ қызметі бағыттарының бірін сипаттайтын ірі өлшемшарт;
12) кіші көрсеткіш – бірыңғай деректер көздері негізінде өлшенетін көрсеткішті детализациялау;
13) көрсеткіш – нақты нәтижеге жетуді көрсететін индикатордың сандық немесе сапалық элементі;
14) рейтинг – белгіленген индикаторлар бойынша ЖЖОКБҰ қызметінің жиынтық тиімділігін көрсететін сандық мән (интегралды балл);
15) салмақ – жалпы рейтингте индикатордың, көрсеткіштің немесе кіші көрсеткіштің маңыздылық үлесі, пайызбен көрсетілген;
16) сандық деректерді қалыпқа келтіру – салыстырмалылықты қамтамасыз ету үшін көрсеткіштерді бірыңғай шкалаға келтіру;
17) Хирш индексі немесе h-индекс – ғалымның ғылымиметрикалық көрсеткіші. Хирш индексі осы зерттеушінің еңбектерінің дәйексөздерін бөлу негізінде есептеледі: ғалым h-индекске ие, егер оның N мақалаларынан h кемінде h рет келтірілсе, ал оның мақалаларының қалған N–h әрқайсысы h-тан аспайды.
2-тарау. ЖЖОКБҰ қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін есептеу тәртібі
5. ЖЖОКБҰ-ның қорытынды рейтингтік балы (R) қалыпқа келтірілген индикаторлар мәндерінің (Ii) олардың меншікті салмақтарына (Wi) көбейтінділерінің қосындысы ретінде айқындалады:
мұндағы:
R – ЖЖОКБҰ-ның қорытынды рейтингісі;
Iᵢ – i-ші индикатордың интегралды мәні;
Wᵢ – i-ші индикатордың меншікті салмағы, %.
Әрбір индикатор үшін салмақтары бар көрсеткіштер қолданылады, олардың қосындысы индикатор бойынша 100%-ға тең және қажеттілігіне қарай салмақтары бар кіші көрсеткіштер, олардың қосындысы көрсеткіш бойынша 100%-ға тең.
6. Сандық деректерді қалыпқа келтіру өңірлік коэффициентті ескере отырып, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
N – көрсеткіштің қалыпқа келтірілген мәні;
X – көрсеткіштің нақты мәні;
және
– ЖЖОКБҰ жиынтығындағы осы көрсеткіштің ең төменгі және ең жоғары мәндері;
Kr – ЖЖОКБҰ орналасқан өңірдің әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-білім беру әлеуетінің ерекшеліктерін ескеретін өңірлік коэффициент.

10) национальный (общий) рейтинг ОВПО – интегральная сравнительная оценка деятельности ОВПО Республики Казахстан, рассчитанная на основе совокупности установленных индикаторов (образовательных, научных, кадровых, управленческих, международных и иных) и отражающая общий уровень эффективности и конкурентоспособности каждой организации в национальном контексте;
11) индикатор – укрупненный критерий, характеризующий одно из направлений деятельности ОВПО;
12) подпоказатель – детализация показателя, измеряемая на основании единых источников данных;
13) показатель – количественный или качественный элемент индикатора, отражающий достижение конкретного результата;
14) рейтинг – числовое значение (интегральный балл), отражающее совокупную эффективность деятельности ОВПО по установленным индикаторам;
15) вес – доля значимости индикатора, показателя или подпоказателя в общем рейтинге, выраженная в процентах;
16) нормализация количественных данных – приведение показателей к единой шкале для обеспечения сопоставимости;
17) индекс Хирша или h-индекс – наукометрический показатель ученого. Индекс Хирша вычисляется на основе распределения цитирований работ данного исследователя: ученый имеет h-индекс, если h из его N статей цитируются как минимум h раз каждая, в то время как оставшиеся N-h его статей цитируются не более чем h раз каждая.
Глава 2. Порядок расчета рейтинговых показателей достижений деятельности ОВПО
5. Итоговый рейтинговый балл ОВПО (R) определяется как сумма произведений нормированных значений индикаторов (Ii) на их удельные веса (Wi):
где:
R – итоговый рейтинг ОВПО;
Iᵢ – интегральное значение i-го индикатора;
Wᵢ – удельный вес i-го индикатора, %.
Для каждого индикатора используются показатели с весами, сумма которых равна 100% по индикатору, и по необходимости подпоказатели с весами, сумма которых равна 100% по показателю.
6. Нормализация количественных данных осуществляется с учетом регионального коэффициента по формуле:
где:
N – нормированное значение показателя;
X – фактическое значение показателя;
и
– минимальное и максимальное значения данного показателя в совокупности ОВПО;
Kr – региональный коэффициент, учитывающий особенности социально-экономического и научно-образовательного потенциала региона расположения ОВПО.

Өңірлік коэффициентті Уәкілетті орган өңірлік даму, жұмыспен қамту деңгейі, инновациялық белсенділік және ЖЖОКБҰ инфрақұрылымы негізінде белгілейді. Оның есептелген мәннен ауытқуы 10 пайыздан аспайды, нәтижесінде коэффициент мәні 0,9-дан 1,1-ге дейінгі диапазонда белгіленеді.
Көрсеткіштің өңірлік коэффициентті қолданғаннан кейінгі қорытынды мәні 100 балдан асырылмайды.
7. Сапалық (сауалнамалық) көрсеткіштер 0–100 балдық шкала бойынша бағаланады.

Региональный коэффициент устанавливается Уполномоченным органом на основе показателей регионального развития, уровня занятости, инновационной активности и инфраструктуры ОВПО и способен отклоняться от расчетного значения не более чем на 10 процентов, в результате чего значение коэффициента устанавливается в диапазоне от 0,9 до 1,1.
Итоговое значение показателя после применения регионального коэффициента не подлежит превышению 100 баллов.
7. Качественные (опросные) показатели оцениваются по шкале 0–100 баллов.

3-тарау. ЖЖОКБҰ қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау индикаторлары мен көрсеткіштері
8. ЖЖОКБҰ қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау мынадай индикаторлар мен көрсеткіштерді қамтиды.
8.1. Бедел (меншікті салмағы 10%, мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ үшін 15%) 3 көрсеткішті қамтиды.
Индикатордың сипаттамасы: академиялық сарапшылар мен жұмыс берушілер тарапынан сауалнамалар арқылы жетістіктерді бағалауға, сонымен қатар талантты студенттер үшін ЖЖОКБҰ-ның тартымдылығын бағалауға мүмкіндік беретін индикатор.
код
Көрсеткіш
Салмақ, %
код
Кіші көрсеткіштер
Салмақ, %
1.1
Академиялық бедел
40
1.2
Жұмыс берушілер арасындағы бедел
30
1.3
Талантты студенттердің шоғырлануы
30

Глава 3. Индикаторы и показатели оценки рейтинговых показателей достижений деятельности ОВПО
8. Оценка рейтинговых показателей достижений деятельности ОВПО включает следующие индикаторы и показатели.
8.1. Репутация (удельный вес 10%, для ОВПО в сфере культуры и искусства 15%) включает 3 показателя.
Описание индикатора: индикатор, который позволит оценить достижения с помощью опросов со стороны академических экспертов и работодателей, а также привлекательность ОВПО для обучения талантливых студентов.
код
Показатель
Вес, %
код
Подпоказатели
Вес, %
1.1
Академическая репутация
40
1.2
Репутация среди работодателей
30
1.3
Концентрация талантливых студентов
30

1.3.1
Оқу жылының қабылдау қорытындысы бойынша ҰБТ-ның орташа балы
25
1.3.2
Оқу жылының қабылдау қорытындысы бойынша "Алтын белгі" иегерлерінің үлесі
25
1.3.3
ЖЖОКБҰ-ға қабылдау қорытындысы бойынша республикалық және халықаралық пәндік олимпиадаларды, ғылыми, шығармашылық, спорттық конкурстар жүлдегерлерінің үлесі
25
1.3.4
Оқуды аяқтау қорытындысы бойынша "үздік" диплом алған түлектердің үлесі, оның ішінде ағымдағы жылы педагогикалық бағыттағы білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалардың педагогикалық білімін бағалау нәтижелері
25

1.3.1
Средний балл ЕНТ по итогам приема на учебный год
25
1.3.2
Доля обладателей "Алтын белгі" по итогам приема на учебный год
25
1.3.3
Доля призеров республиканских и международных предметных олимпиад, научных, творческих, спортивных конкурсов по итогам приема в ОВПО
25
1.3.4
Доля выпускников, получивших диплом "с отличием" по итогам выпуска, в том числе результаты оценки знания педагога лиц, завершивших в текущем году обучение по образовательным программам педагогического направления
25

1.1 көрсеткіш: академиялық бедел.
Көрсеткіштің сипаттамасы: академиялық бедел қазақстандық және шетелдік сарапшылар қатысатын сауалнама барысында қалыптасады. Респонденттерге сарапшыларда тиісті бейін мен кәсіби тәжірибе бар бағыттар бойынша білім беру және ғылыми қызметінің сапасы бойынша ЖЖОКБҰ-ны бағалау ұсынылады.
Сарапшылар ретінде ЖЖОКБҰ-ның және ғылыми ұйымдардың өкілдері бола алады.
Сарапшылар базасы кандидаттарды ЖББП ЦЖ-да тіркеуге шақыру арқылы қалыптастырылады. Тіркеу процедурасы үміткердің келесі сұрақтарға жауаптарын қамтиды:
жеке деректер: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
лауазымы (позициясы), ұйымның атауы;
байланыс деректері (электрондық пошта, телефон нөмірі).
Сарапшылар ретінде ЖЖОКБҰ және ғылыми ұйымдарда мынадай лауазымдарды атқаратын кандидаттар: президент/ректор; вице-президент/проректор/проректордың орынбасары; декан/мектеп директоры/деканның орынбасары/мектеп директорының орынбасары; құрылымдық бөлімшенің басшысы; кафедра меңгерушісі/кафедра меңгерушісінің орынбасары; профессорлар-оқытушылар құрамы (профессор, қауымдастырылған профессор, аға оқытушы, оқытушы және т.б.); ғылыми қызметкер (бас, жетекші, аға, кіші); әкімшілік-басқару персоналы (ректорат, деканат, кітапхана қызметкері); басқалар.
Тіркеу аяқталғаннан кейін сарапшыларға сауалнама жіберіледі, оған мыналар кіреді:
жеке деректер: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы (позициясы), ұйымның атауы, байланыс деректері (электрондық пошта, телефон нөмірі);
кәсіптік деректер: кәсіптік өтілі, білім және ғылыми қызығушылықтарының бағыттары, оның ішінде сарапшы жарияланымдарының, іске асырылған білім беру және ғылыми жобаларының ең көп саны бар 2-3 бағытын көрсету;
ЖЖОКБҰ номинациясы: сарапшыларға сарапшының пікірінше білім беру және ғылыми қызметтің ең жақсы нәтижелері бар 5 ЖЖОКБҰ номинациясын ұсыну ұсынылады. Сарапшының қызметкер болып табылатын ЖЖОКБҰ-ны ұсынуға құқығы жоқ.
Сауалнама онлайн жүргізіледі. Сауалнама нәтижелері көрсеткішті есептеу үшін қолданылады.
1.2 көрсеткіш: жұмыс берушілер арасындағы беделі.
Көрсеткіштің сипаттамасы: жұмыс берушілер арасындағы беделі қазақстандық және шетелдік жұмыс беруші-сарапшылар қатысатын сауалнама барысында қалыптасады. Респонденттерге сарапшылардың тиісті бейіні мен кәсіби тәжірибесі негізінде еңбек нарығына түлектерді даярлау сапасы бойынша ЖЖОКБҰ-ны бағалау ұсынылады.
Сарапшылар ретінде ЖЖОКБҰ саралауға қатысатын ЖЖОКБҰ түлектері жұмысқа орналасқан ұйымдардың өкілдері бола алады.
Сарапшылар базасы кандидаттарды ЖББП ЦЖ-да тіркеуге шақыру арқылы қалыптастырылады. Тіркеу процедурасы үміткердің келесі сұрақтарға жауаптарын қамтиды:
жеке деректер: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
лауазымы (позициясы), ұйымның атауы;
байланыс деректері (электрондық пошта, телефон нөмірі).
Жұмыс берушілерге арналған өлшемшарттар:

Показатель 1.1: академическая репутация.
Описание показателя: академическая репутация формируется в ходе опроса, в котором участвуют казахстанские и зарубежные эксперты. Респондентам предлагается оценить ОВПО по качеству образовательной и научной деятельности по тем направлениям, по которым у экспертов имеется соответствующий профиль и профессиональный опыт.
В качестве экспертов могут выступать представители ОВПО и научных организаций.
База экспертов формируется путем приглашения кандидатов к регистрации в ЦС ЕПВО. Процедура регистрации включает ответы кандидата на вопросы, которые включают следующее:
личные данные: фамилия, имя, отчество (при его наличии);
должность (позиция), наименование организации;
контакты (электронная почта, номер телефона).
В качестве экспертов могут выступать кандидаты, которые занимают следующие должности в ОВПО и научных организациях: президент/ректор; вице-президент/проректор/заместитель проректора; декан/директор школы/заместитель декана/заместитель директора школы; руководитель структурного подразделения; заведующий кафедрой/заместитель заведующего кафедрой; профессорско-преподавательский состав (профессор, ассоциированный профессор, старший преподаватель, преподаватель и другие); научный сотрудник (главный, ведущий, старший, младший); административно-управленческий персонал (сотрудник ректората, деканата, библиотеки); другие.
После завершения регистрации экспертам направляется опросник, который включает следующее:
личные данные: фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (позиция), наименование организации, контакты (электронная почта, номер телефона);
профессиональные данные: профессиональный стаж, направления образовательных и научных интересов, в том числе указать 2-3 направления, по которым у эксперта имеется наибольшее количество публикаций, реализованных образовательных и научных проектов;
номинирование ОВПО: экспертам предлагается номинировать 5 ОВПО, которые по мнению эксперта имеют наилучшие результаты образовательной и научной деятельности. Эксперт не имеет права номинировать ОВПО, сотрудником которого является.
Опрос проводится онлайн. Результаты опроса используются для вычисления показателя.
Показатель 1.2: репутация среди работодателей.
Описание показателя: репутация среди работодателей формируется в ходе опроса, в котором участвуют казахстанские и зарубежные эксперты-работодатели. Респондентам предлагается оценить ОВПО по качеству подготовки выпускников для рынка труда на основе соответствующего профиля и профессионального опыта экспертов.
В качестве экспертов могут выступать представители организаций, в которых трудоустроены выпускники ОВПО, участвующих в ранжировании ОВПО.
База экспертов формируется путем приглашения кандидатов к регистрации в ЦС ЕПВО. Процедура регистрации включает ответы кандидата на вопросы, которые включают следующее:
личные данные: фамилия, имя, отчество (при его наличии);
должность (позиция), наименование организации;
контакты (электронная почта, номер телефона).
Критерии для работодателей:

1) ұйымның штат саны кемінде 20 қызметкерді құрайды;
2) ұйым тиісті салада кемінде 5 жыл белсенді қызметті жүзеге асырады.
Тіркеу аяқталғаннан кейін сарапшыларға сауалнама жіберіледі, оған мыналар кіреді:
жеке ақпарат: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы (позициясы), ұйымның атауы;
кәсіби деректер: ұйымның сипаттамасы; ұйым мамандандырылған сала; ұйым мамандандырылған кадрларды даярлау бағыттары;
ЖЖОКБҰ номинациясы: сарапшыларға еңбек нарығы үшін түлектерді даярлаудың жоғары сапасын қамтамасыз ететін 5 ЖЖОКБҰ номинациясын ұсыну ұсынылады. Сарапшыларға ЖЖОКБҰ білім беру бағдарламаларының топтарын таңдау ұсынылады, олардың түлектері осы ұйымдарда жұмыс істейді және жоғары тиімділік пен нәтижелілікті көрсетеді.
Сауалнама онлайн жүргізіледі. Сауалнама нәтижелері көрсеткішті есептеу үшін қолданылады.

1) штатная численность организации составляет не менее 20 сотрудников;
2) организация осуществляет не менее 5 лет активной деятельности в соответствующей сфере.
После завершения регистрации экспертам направляется опросник, который включает следующее:
личная информация: фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (позиция), наименование организации;
профессиональные данные: характеристика организации; отрасль, в которой специализируется организация; направления подготовки кадров, в которых специализируется организация;
номинирование ОВПО: экспертам предлагается номинировать 5 ОВПО, которые обеспечивают высокое качество подготовки выпускников для рынка труда. Экспертам предлагается выбрать группы образовательных программ ОВПО, выпускники которых работают в данных организациях и демонстрируют высокую эффективность и результативность.
Опрос проводится онлайн. Результаты опроса используются для вычисления показателя.

1.3 көрсеткіш: талантты студенттердің шоғырлануы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш әртүрлі салаларда тиісті жетістіктері бар талантты студенттер үшін ЖЖОКБҰ-ның тартымдылығын бағалайды. Көрсеткіш 4 кіші көрсеткіштен тұрады.
1.3.1 кіші көрсеткіш: оқу жылының қабылдау қорытындысы бойынша ҰБТ-ның орташа балы.
1.3.2 кіші көрсеткіш: оқу жылының қабылдау қорытындысы бойынша "Алтын белгі" иегерлерінің үлесі.

Показатель 1.3: концентрация талантливых студентов.
Описание показателя: показатель оценивает привлекательность ОВПО для обучения талантливых студентов, которые имеют соответствующие достижения в различных областях. Показатель состоит из 4 подпоказателей.
Подпоказатель 1.3.1: средний балл ЕНТ по итогам приема на учебный год.
Подпоказатель 1.3.2: доля обладателей "Алтын белгі" по итогам приема на учебный год.

1.3.3 кіші көрсеткіш: ЖЖОКБҰ-ға қабылдау қорытындысы бойынша республикалық және халықаралық пәндік олимпиадалардың, ғылыми, шығармашылық, спорттық конкурстар жүлдегерлерінің үлесі.
1.3.4 кіші көрсеткіш: оқуды аяқтау қорытындысы бойынша "үздік" дипломын алған түлектердің үлесі, оның ішінде ағымдағы жылы педагогикалық бағыттағы білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалардың педагог білімін бағалау нәтижелері.
8.2. Академиялық артықшылық (меншікті салмағы 15%, мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ үшін 25%) 5 көрсеткішті қамтиды.
Индикатордың сипаттамасы: ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етудегі ЖЖОКБҰ жетістіктерін бағалауға мүмкіндік беретін индикатор.
код
Көрсеткіш
Салмақ, %
код
Кіші көрсеткіштер
Салмақ, %
2.1
Оқытушыларды көтермелеу
10
2.2
Ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD) дәрежесі бар оқытушылардың үлесі
30
2.3
Оқытушылардың білім алушыларға қатынасы
30
2.4
Білім алушылардың оқыту сапасына қанағаттануы
10
2.5
Білім беру бағдарламаларының сапасы
20

Подпоказатель 1.3.3: доля призеров республиканских и международных предметных олимпиад, научных, творческих, спортивных конкурсов по итогам приема в ОВПО.
Подпоказатель 1.3.4: доля выпускников, получивших диплом "с отличием" по итогам выпуска, в том числе результаты оценки знания педагога лиц, завершивших в текущем году обучение по образовательным программам педагогического направления.
8.2. Академическое превосходство (удельный вес 15%, для ОВПО в сфере культуры и искусства 25%) включает 5 показателей.
Описание индикатора: индикатор, который позволяет оценить достижения ОВПО в обеспечении качества предоставляемых образовательных услуг.
код
Показатель
Вес, %
код
Подпоказатели
Вес, %
2.1
Поощрение преподавателей
10
2.2
Доля преподавателей с ученой степенью, доктора философии (PhD)
30
2.3
Соотношение преподавателей к обучающимся
30
2.4
Удовлетворенность обучающихся качеством преподавания
10
2.5
Качество образовательных программ
20

2.5.1
Мамандандырылған аккредиттеуден өткен білім беру бағдарламаларының үлесі
70
2.5.2
Пәндік рейтингтердің топтық топтарына енген білім беру бағдарламаларының үлесі
30
2.1 көрсеткіш: оқытушыларды көтермелеу.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш республикалық және халықаралық деңгейдегі марапаттары және (немесе) гранттары бар ЖЖОКБҰ-ның штаттық оқытушыларының үлесін өлшеу арқылы профессорлық-оқытушылық құрамның сапасын бағалайды.
Осы көрсеткішті есептеу кезінде ЖЖОКБҰ штаттық оқытушылары мен ғылыми қызметкерлерінің мынадай наградалары ескеріледі:
соңғы 10 жылдағы Қазақстан Республикасының Ғылым және техника, гуманитарлық ғылымдар, әдебиет және өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтарының лауреаттары;
соңғы 10 жылдағы "ЖЖОКБҰ үздік оқытушысы";
соңғы 10 жылдағы "Үздік ғылыми қызметкер";
соңғы 10 жылдағы "Мамандықтың үздігі";
соңғы 10 жылда мәдениет саласында ведомстволық наградалармен марапатталған адамдар;
соңғы 10 жылдағы ғылыми бағдарлама/жоба жетекшілері;
соңғы 10 жылда "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлері;
соңғы 10 жылдағы патенттер мен куәліктердің иегерлері;
халықаралық рефераттық базалардан (Web of Science (Веб оф Сайенс), Scopus (Скопус) және басқалар) ғылыми жетістіктері үшін алған наградалар (соңғы 10 жылда).
2.2 көрсеткіш: ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD) дәрежесі бар оқытушылардың үлесі.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD) дәрежесі бар оқытушылардың үлесін өлшеу арқылы профессорлық-оқытушылық құрамның білім беру-ғылыми әлеуетін бағалайды.
2.3 көрсеткіш: оқытушылардың білім алушыларға қатынасы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш бір оқытушыға шаққандағы білім алушылар санына байланысты оқытушылардың жүктемесін өлшеу арқылы ЖЖОКБҰ ұсынатын білім беру қызметтерінің сапасын бағалайды.
Білім алушылардың жалпы саны және ЖЖОКБҰ штаттық оқытушылары ескеріледі.
2.4 көрсеткіш: білім алушылардың оқыту сапасына қанағаттануы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш білім алушылардың қанағаттану деңгейі мен дәрежесін өлшеу арқылы ЖЖОКБҰ ұсынатын білім беру қызметтерінің сапасын бағалайды.
Білім алушылардың оқыту сапасынан алған қанағаттану деңгейін айқындау үшін оқыту сапасын бағалауға бағытталған сауалнамалар қолданылатын болады (сабақтарды өткізу сапасы, ең жаңа технологиялар мен оқыту әдістерін пайдалану, оқытушылардан кері байланыс және т.б.).

2.5.1
Доля образовательных программ, прошедших специализированную аккредитацию
70
2.5.2
Доля образовательных программ, вошедших в топовые группы предметных рейтингов
30
Показатель 2.1: поощрение преподавателей.
Описание показателя: показатель оценивает качество профессорско-преподавательского состава путем измерения доли штатных преподавателей ОВПО, имеющих награды и (или) гранты республиканского и международного уровня.
При расчете данного показателя учитываются следующие награды штатных преподавателей и научных сотрудников ОВПО:
лауреаты государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники, гуманитарных наук, литературы и искусства за последние 10 лет;
"Лучший преподаватель ОВПО" за последние 10 лет;
"Лучший научный работник" за последние 10 лет;
"Лучший в профессии" за последние 10 лет;
лица, награжденные ведомственными наградами в отрасли культуры за последние 10 лет;
руководители научной программы/проекта за последние 10 лет;
обладатели международной стипендии "Болашак" за последние 10 лет;
обладатели патентов и свидетельств за последние 10 лет;
награды за научные достижения от международных реферативных баз (Web of Science (Веб оф Сайенс), Scopus (Скопус) и другие) за последние 10 лет.
Показатель 2.2: доля преподавателей с ученой степенью, степенью доктора философии (PhD).
Описание показателя: показатель оценивает образовательно-научный потенциал профессорско-преподавательского состава путем измерения доли преподавателей с ученой степенью, степенью доктора философии (PhD).
Показатель 2.3: соотношение преподавателей к обучающимся.
Описание показателя: показатель оценивает качество образовательных услуг, предоставляемых ОВПО, путем измерения нагрузки преподавателей в зависимости от количества обучающихся на одного преподавателя.
Учитываются общее количество обучающихся и штатных преподавателей ОВПО.
Показатель 2.4: удовлетворенность обучающихся качеством преподавания.
Описание показателя: показатель оценивает качество образовательных услуг, предоставляемых ОВПО, путем измерения уровня и степени удовлетворенности обучающихся.
Для определения удовлетворенности обучающихся качеством преподавания будут использоваться опросники, которые нацелены на оценку качества преподавания (качество проведения занятий, использование новейших технологий и методов обучения, обратная связь со стороны преподавателей и т.д.).

2.5 көрсеткіш: білім беру бағдарламаларының сапасы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш аккредиттелген бағдарламалардың және пәндік рейтингтердің топтық топтарына енгізілген бағдарламалардың ЖЖОКБҰ білім беру бағдарламаларының жалпы санынан үлесін айқындау арқылы ЖЖОКБҰ білім беру бағдарламаларының сапасын бағалайды. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.
2.5.1 кіші көрсеткіш: мамандандырылған аккредиттеуден өткен білім беру бағдарламаларының үлесі.

Показатель 2.5: качество образовательных программ.
Описание показателя: показатель оценивает качество образовательных программ ОВПО путем определения доли аккредитованных программ и программ, вошедших в топовые группы предметных рейтингов, от общего количества образовательных программ ОВПО. Показатель состоит из 2 подпоказателей.
Подпоказатель 2.5.1: доля образовательных программ, прошедших специализированную аккредитацию.

2.5.2 кіші көрсеткіш: пәндік рейтингтердің топтық топтарына енгізілген білім беру бағдарламаларының үлесі.
8.3. Зерттеушілік артықшылық (меншікті салмағы 15%, мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ үшін 5%) 3 көрсеткішті қамтиды.
Индикатордың сипаттамасы. ғылыми-зерттеу қызметіндегі ЖЖОКБҰ жетістіктерін бағалауға мүмкіндік беретін индикатор.
код
Көрсеткіш
Салмақ, %
код
Кіші көрсеткіштер
Салмақ, %
3.1
Зерттеу өнімділігі
40

Подпоказатель 2.5.2: доля образовательных программ, вошедших в топовые группы предметных рейтингов.
8.3. Исследовательское превосходство (удельный вес 15%, для ОВПО в сфере культуры и искусства 5%) включает 3 показателя.
Описание индикатора: индикатор, который позволяет оценить достижения ОВПО в научно-исследовательской деятельности.
код
Показатель
Вес, %
код
Подпоказатели
Вес, %
3.1
Исследовательская продуктивность
40

3.1.1
Бір оқытушыға шаққанда бірінші және екінші квартиль журналдарындағы жарияланымдардың орташа саны / мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ-дағы бір оқытушыға шаққандағы бірінші, екінші және үшінші квартильдегі журналдардағы жарияланымдардың орташа саны
60/30
3.1.2
Бір оқытушыға шаққанда Уәкілетті органның ведомствосы ұсынған тізбеге кіретін басылымдардағы жарияланымдардың орташа саны / Уәкілетті орган ведомствосы ұсынған тізімге кіретін басылымдардағы бір оқытушыға шаққандағы орташа жарияланым саны – мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ үшін.
40/70
3.2
Зерттеу әсері
30
3.2.1
Бір оқытушыға шаққандағы дәйексөздердің орташа саны
40
3.2.2
Бір жарияланымға шаққандағы дәйексөздердің орташа саны
20
3.2.3
Бір оқытушыға шаққандағы Хирш индексі
40
3.3
Зерттеу беделділігі
30

3.1.1
Среднее количество публикаций в журналах первого и второго квартиля на одного преподавателя/ среднее количество публикаций в журналах первого и второго и третьего квартиля на одного преподавателя для ОВПО в сфере культуры и искусства
60/30
3.1.2
Среднее количество публикаций в изданиях, входящих в перечень рекомендуемых
Ведомством Уполномоченного органа, на одного преподавателя /
среднее количество публикаций в изданиях, входящих в перечень рекомендуемых
ведомством
Уполномоченного органа, на одного преподавателя для ОВПО в сфере культуры и искусства
40/70
3.2
Исследовательское воздействие
30
3.2.1
Среднее количество цитирований на одного преподавателя
40
3.2.2
Среднее количество цитирований на одну публикацию
20
3.2.3
Индекс Хирша на одного преподавателя
40
3.3
Исследовательская репутация
30

3.3.1
Қазақстандық ЖЖОКБҰ және ғылыми ұйымдар өкілдерімен бірлескен жарияланымдардың үлесі
30
3.3.2
Өнеркәсіптік және бизнес-әріптестермен бірлескен жарияланымдардың үлесі
20
3.3.3
Шетелдік ЖЖОКБҰ және ғылыми ұйымдар өкілдерімен бірлескен жарияланымдардың үлесі
50
3.1 көрсеткіш: зерттеу өнімділігі.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш оқытушылар мен ғылыми қызметкерлердің жарияланымдық белсенділігін бағалау арқылы ЖЖОКБҰ-ның ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелілігін өлшейді. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.

3.3.1
Доля совместных публикаций с представителями казахстанских ОВПО и научных организаций
30
3.3.2
Доля совместных публикаций с промышленными и бизнес-партнерами
20
3.3.3
Доля совместных публикаций с представителями зарубежных ОВПО и научных организаций
50
Показатель 3.1: исследовательская продуктивность.
Описание показателя: показатель измеряет результативность научно-исследовательской деятельности ОВПО путем оценивания публикационной активности преподавателей и научных сотрудников. Показатель состоит из 2 подпоказателей.

3.1.1 кіші көрсеткіш: бір оқытушыға шаққанда бірінші және екінші квартиль журналдарындағы жарияланымдардың орташа саны / мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ-дағы бір оқытушыға шаққандағы бірінші, екінші және үшінші квартильдегі журналдардағы жарияланымдардың орташа саны.
3.1.2 кіші көрсеткіш: бір оқытушыға шаққанда Уәкілетті органның ведомствосы ұсынған тізбеге кіретін басылымдардағы жарияланымдардың орташа саны / Уәкілетті орган ведомствосы ұсынған тізімге кіретін басылымдардағы бір оқытушыға шаққандағы орташа жарияланым саны – мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ үшін.
3.2 көрсеткіш: зерттеу әсері.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ғылыми жарияланымдарға сілтеме жасалу көрсеткіштерін өлшеу арқылы академиялық және ғылыми қауымдастықтағы ЖЖОКБҰ-ның маңыздылығы мен ықпалын бағалайды. Көрсеткіш 3 кіші көрсеткіштен тұрады.

Подпоказатель 3.1.1: среднее количество публикаций в журналах первого и второго квартиля на одного преподавателя/ cреднее количество публикаций в журналах первого и второго и третьего квартиля на одного преподавателя для ОВПО в сфере культуры и искусства.
Подпоказатель 3.1.2: среднее количество публикаций в изданиях, входящих в перечень рекомендуемых ведомством Уполномоченного органа, на одного преподавателя / cреднее количество публикаций в изданиях, входящих в перечень рекомендуемых ведомством Уполномоченного органа, на одного преподавателя для ОВПО в сфере культуры и искусства.
Показатель 3.2: исследовательское воздействие.
Описание показателя: показатель оценивает значимость и влияние ОВПО в академическом и научном сообществе путем измерения показателей цитируемости научных публикаций. Показатель состоит из 3 подпоказателей.

3.2.1 кіші көрсеткіш: бір оқытушыға шаққандағы дәйексөздердің орташа саны.
3.2.2 кіші көрсеткіш: бір жарияланымға шаққандағы дәйексөздердің орташа саны.
3.2.3 кіші көрсеткіш: бір оқытушыға шаққандағы Хирш индексі.
Кіші көрсеткіш Scopus (Скопус) және Web of Science (Веб оф Сайенс) халықаралық ғылымиөлшем базаларының деректері негізінде айқындалады. Кіші көрсеткішті есептеу штаттық оқытушылардың Хирш индексі мәндерінің сомасын ұйымның штаттық профессорлар-оқытушылар құрамының жалпы санына бөлу жолымен жүзеге асырылады.

Подпоказатель 3.2.1: среднее количество цитирований на одного преподавателя.
Подпоказатель 3.2.2: среднее количество цитирований на одну публикацию.
Подпоказатель 3.2.3: индекс Хирша на одного преподавателя.
Подпоказатель определяется на основе данных международных наукометрических баз Scopus (Скопус) и Web of Science (Веб оф Сайенс). Расчет подпоказателя осуществляется путем деления суммы значений индекса Хирша преподавателей на общую численность штатного профессорско-преподавательского состава организации.

3.3 көрсеткіш: зерттеу беделі.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш бірлескен авторлығы бар жарияланымдар санын бағалау арқылы ЖЖОКБҰ-ның қазақстандық және халықаралық білім беру-ғылыми кеңістікке интеграциялану деңгейін өлшейді. Көрсеткіш 3 кіші көрсеткіштен тұрады.
3.3.1 кіші көрсеткіш: қазақстандық ЖЖОКБҰ және ғылыми ұйымдар өкілдерімен бірлескен жарияланымдардың үлесі.
3.3.2 кіші көрсеткіш: өнеркәсіптік және бизнес-әріптестермен бірлескен жарияланымдардың үлесі.

Показатель 3.3: исследовательская репутация.
Описание показателя: показатель измеряет уровень интеграции ОВПО в казахстанское и международное образовательно-научное пространство путем оценивания количества публикаций, имеющих совместное авторство. Показатель состоит из 3 подпоказателей.
Подпоказатель 3.3.1: доля совместных публикаций с представителями казахстанских ОВПО и научных организаций.
Подпоказатель 3.3.2: доля совместных публикаций с промышленными и бизнес-партнерами.

4.5.1
Ел өңірлерінде жұмыс істейтін түлектердің үлесі
80
4.5.2
Басқа елдерде жұмыс істейтін түлектердің үлесі
20
4.1 көрсеткіш: түлектердің жұмысқа орналасу деңгейі.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш болған жағдайда мынадай санаттарды есепке алмай, жұмысқа орналасқан түлектердің пайызын бағалайды: шетелдік түлектер; бала күтіміне байланысты демалысқа шыққан түлектер; әскери міндетті қызметке шақырылған түлектер; шетелде білім алушы түлектер; 1-2 топтағы мүгедектігі бар мүмкіндіктері шектеулі түлектер.

4.5.1
Доля выпускников, работающих в регионах страны
80
4.5.2
Доля выпускников, работающих в других странах
20
Показатель 4.1: уровень трудоустройства выпускников.
Описание показателя: показатель оценивает процент трудоустроенных выпускников, не учитывая следующие категории при наличии: выпускники-иностранцы; выпускники, вышедшие в декретный отпуск; выпускники, призванные на срочную воинскую службу; выпускники, получающие образование за рубежом; выпускники с ограниченными возможностями 1-2 группы инвалидности.

4.2 көрсеткіш: түлектердің орташа жалақысы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш өңірге жұмысқа жіберілген түлектердің бірдей саны алатын жоғары және төмен жалақы деңгейін өлшеу арқылы оқуын аяқтағаннан кейін түлектердің табысын бағалайды.
4.3 көрсеткіш: түлектердің жұмыс іздеу ұзақтығы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ-дан шыққан сәттен бастап жұмыс іздеуге жұмсалған уақытты бағалау арқылы түлектердің сұранысқа ие болуын бағалайды.

Показатель 4.2: средняя заработная плата выпускников.
Описание показателя: показатель оценивает доход выпускников после завершения обучения путем измерения уровня заработной платы, выше и ниже которого получает одинаковое количество выпускников с привязкой к региону.
Показатель 4.3: продолжительность поиска работы выпускников.
Описание показателя: показатель оценивает востребованность выпускников путем оценивания времени, затраченного на поиск работы с момента выпуска из ОВПО.

4.4 көрсеткіш: түлектердің жетістіктері.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш басшылық лауазымдарындағы түлектердің үлесін өлшеу арқылы білім сапасын және білім алушылардың кәсіби өсу дайындығын бағалайды.
4.5 көрсеткіш: өңірлік өзара іс-қимыл.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш өңір қажеттіліктеріне бағдарлануды, білім беру және жоғары білікті кадрлар даярлау арқылы өңірлік дамуға қосқан үлесті, түлектердің жаһандық ұтқырлығын және әртүрлі мәдени және экономикалық ортада жұмыс істей білу қабілетін бағалайды. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.

Показатель 4.4: достижения выпускников.
Описание показателя: показатель оценивает качество образования и подготовку обучающихся к профессиональному росту путем измерения доли выпускников на руководящих позициях.
Показатель 4.5: региональное взаимодействие.
Описание показателя: показатель оценивает ориентированность на потребности региона, вклад в региональное развитие через образование и подготовку высококвалифицированных кадров, глобальную мобильность выпускников и способность работать в различной культурной и экономической среде. Показатель состоит из 2 подпоказателей.

4.5.1 кіші көрсеткіш: ел өңірлерінде жұмыс істейтін түлектердің үлесі.
4.5.2 кіші көрсеткіш: басқа елдерде жұмыс істейтін түлектердің үлесі.
8.5. Интернационалдандыру (меншікті салмағы 15%, мәдениет және өнер саласындағы ЖЖОКБҰ үшін 5%) 5 көрсеткішті қамтиды.
Индикатордың сипаттамасы: ЖЖОКБҰ-ның халықаралық деңгейде танылуын және халықаралық білім беру-ғылыми кеңістікке ілгерілеуін бағалауға мүмкіндік беретін индикатор.
код
Көрсеткіш
Салмақ, %
код
Кіші көрсеткіштер
Салмақ, %
5.1
Халықаралық перспективалар
20

Подпоказатель 4.5.1: доля выпускников, работающих в регионах страны.
Подпоказатель 4.5.2: доля выпускников, работающих в других странах.
8.5. Интернационализация (удельный вес 15%, для ОВПО в сфере культуры и искусства 5%) включает 5 показателей.
Описание индикатора: индикатор, который позволяет оценить международное признание и продвижение ОВПО в международное образовательно-научное пространство.
код
Показатель
Вес, %
код
Подпоказатели
Вес, %
5.1
Международные перспективы
20

5.5.1
Халықаралық ғылыми бағдарламалардың (жобалардың) үлесі
60
5.5.2
Өңірлердің географиялық өкілдігі
40
5.1 көрсеткіш: халықаралық перспективалар.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ-дағы шетелдік оқытушылардың, ғалымдардың және білім алушылардың үлесін бағалау арқылы халықаралық академиялық және студенттік әртараптандыруды өлшейді. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.
5.1.1 кіші көрсеткіш: шетелдік оқытушылар мен ғалымдардың үлесі.

5.5.1
Доля международных научных программ (проектов)
60
5.5.2
Географическая представленность регионов
40
Показатель 5.1: международные перспективы.
Описание показателя: показатель измеряет международное академическое и студенческое разнообразие путем оценивания доли иностранных преподавателей, ученых и обучающихся в ОВПО. Показатель состоит из 2 подпоказателей.
Подпоказатель 5.1.1: доля иностранных преподавателей и ученых.

5.1.2 кіші көрсеткіш: шетелдік студенттердің үлесі.
5.2 көрсеткіш: халықаралық әртараптандыру.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш әлемнің жетекші университеттерімен қос диплом бағдарламалары мен бірлескен бағдарламалардың үлесін бағалау арқылы ЖЖОКБҰ-ның халықаралық интеграция деңгейін өлшейді. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.
5.2.1 кіші көрсеткіш: жаһандық рейтингтердің топ-500-не кіретін шетелдік ЖЖОКБҰ-мен қос дипломды бағдарламалардың үлесі.

Подпоказатель 5.1.2: доля иностранных студентов.
Показатель 5.2: международное разнообразие.
Описание показателя: показатель измеряет уровень международной интеграции ОВПО путем оценивания доли программ двойного диплома и совместных программ с ведущими университетами мира. Показатель состоит из 2 подпоказателей.
Подпоказатель 5.2.1: доля программ двойных дипломов с зарубежными ОВПО, входящими в топ-500 глобальных рейтингов.

5.2.2 кіші көрсеткіш: жаһандық рейтингтердің топ-500-не кіретін шетелдік ЖЖОКБҰ-мен бірлескен білім беру бағдарламалардың үлесі.
5.3 көрсеткіш: білім алушылардың сыртқы академиялық ұтқырлығы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш белгілі бір академиялық кезеңге (семестр, триместр, тоқсан) сыртқы академиялық ұтқырлық бағдарламаларын пайдаланған білім алушылардың үлесін бағалау және шетелде тағылымдама немесе оқу бағдарламасына қатысу арқылы ЖЖОКБҰ-ның халықаралық білім беру кеңістігіне интеграция деңгейін бағалайды.

Подпоказатель 5.2.2: доля совместных образовательных программ с зарубежными ОВПО, входящими в топ-500 глобальных рейтингов.
Показатель 5.3: внешняя академическая мобильность обучающихся.
Описание показателя: показатель оценивает уровень интеграции в международное образовательное пространство ОВПО путем оценивания доли обучающихся, которые воспользовались программами внешней академической мобильности на определенный академический период (семестр, триместр, квартал) и участие в программе стажировки или обучения за границей.

5.4 көрсеткіш: шетелде тағылымдамадан өткен магистранттар мен докторанттардың үлесі.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш шетелде тағылымдама бағдарламасына қатысқан магистратурада және докторантурада білім алушылардың үлесін бағалау арқылы ЖЖОКБҰ-ның халықаралық білім беру кеңістігіне интеграция деңгейін бағалайды.
5.5 көрсеткіш: халықаралық ынтымақтастық.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш халықаралық ғылыми жобалар мен зерттеу топтарының үлесін өлшеу арқылы ЖЖОКБҰ-ның халықаралық ғылыми-зерттеу кеңістігіне интеграция деңгейін бағалайды. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.

Показатель 5.4: доля магистрантов и докторантов, проходивших стажировку за рубежом.
Описание показателя: показатель оценивает уровень интеграции в международное образовательное пространство ОВПО путем оценивания доли обучающихся в магистратуре и докторантуре, которые приняли участие в программе стажировки за границей.
Показатель 5.5: международное сотрудничество.
Описание показателя: показатель оценивает уровень интеграции ОВПО в международное научно-исследовательское пространство путем измерения доли международных научных проектов и исследовательских групп. Показатель состоит из 2 подпоказателей.

6.4.1
Аудиттер және тексерулер қорытындысы бойынша орындалған ескертулер/ұсынымдардың пайызы
60
6.4.2
Аудиттер және тексерулер қорытындысы бойынша ескертулерді/ұсынымдарды жою бойынша орташа уақыт
40
6.1 көрсеткіш: саясаттар мен рәсімдер.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ қызметкерлерін сауалнама жүргізу арқылы ішкі құжаттардың қызметі мен сапасының тиімділігі мен нәтижелілігін бағалайды.
6.2 көрсеткіш: ПОҚ және қызметкерлердің орташа жалақысы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш оқытушылар мен қызметкерлердің еңбегін төлеу мөлшерін бағалау арқылы ЖЖОКБҰ-ның тартымдылығын бағалайды.
6.3 көрсеткіш: қызметкерлердің еңбек жағдайларына қанағаттануы.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ-да құрылған жағдайларға қанағаттану деңгейін қызметкерлерді сауалнама жүргізу арқылы өлшейді.
6.4 көрсеткіш: сенімді басқарудың аудиттері мен тексерулер нәтижелері.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ қызметінің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы нормаларына сәйкестігі/сәйкес еместігін бағалау арқылы басқару жүйесінің тиімділігі мен сенімділігін өлшейді. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.

6.4.1
Процент выполненных замечаний/рекомендаций по итогам аудитов и проверок
60
6.4.2
Среднее время устранения замечаний/рекомендаций по итогам аудитов и проверок
40
Показатель 6.1: политики и процедуры.
Описание показателя: показатель оценивает эффективность и результативность деятельности и качества внутренних документов путем опроса сотрудников ОВПО.
Показатель 6.2: средняя заработная плата ППС и сотрудников.
Описание показателя: показатель оценивает привлекательность ОВПО путем оценивания размера оплаты труда преподавателей и сотрудников.
Показатель 6.3: удовлетворенность сотрудников условиями труда.
Описание показателя: показатель измеряет путем опроса сотрудников уровень удовлетворенности условиями, созданными в ОВПО.
Показатель 6.4: результаты аудитов и проверок доверительного управления.
Описание показателя: показатель измеряет эффективность и надежность системы управления путем оценивания соответствия/несоответствия деятельности ОВПО нормам действующего законодательства Республики Казахстан. Показатель состоит из 2 подпоказателей.

7.1 көрсеткіш: институционалдық табыс.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ институционалдық табысының құрылымын бағалау арқылы даму әлеуетін және стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге жетуді бағалайды.
7.2 көрсеткіш: студенттер мен қызметкерлерге шаққандағы институционалдық табыс.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ-ның білім алушылар мен қызметкерлерге жұмсайтын шығыстарын өлшеу арқылы білім беру-ғылыми процестің ресурстық қамтамасыз ету деңгейін бағалайды.

Показатель 7.1: институциональный доход.
Описание показателя: показатель оценивает потенциал развития и достижения стратегических целей и задач путем оценивания структуры институционального дохода ОВПО.
Показатель 7.2: институциональный доход на студентов и сотрудников.
Описание показателя: показатель оценивает уровень ресурсного обеспечения образовательно-научного процесса путем измерения расходов ОВПО на обучающихся и сотрудников.

7.3 көрсеткіш: зерттеулерден түскен табыс.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ғылыми бағдарламаларды/жобаларды іске асырудан алынған табыстарды өлшеу арқылы ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелілігін бағалайды.
7.4 көрсеткіш: салаларда түскен табыс (білім беру).
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш білімді және сараптаманы индустрияға немесе салаға беруден және өнеркәсіп пен коммерциялық ұйымдармен ынтымақтастықтан алынған табыстарды өлшеу арқылы ЖЖОКБҰ ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелілігін бағалайды.

Показатель 7.3: доход от исследований.
Описание показателя: показатель оценивает результативность научно-исследовательской деятельности путем измерения доходов, полученных от реализации научных программ/проектов.
Показатель 7.4: доход от отрасли (передача знаний).
Описание показателя: показатель оценивает результативность научно-исследовательской деятельности ОВПО путем измерения доходов, полученных от передачи знаний и экспертизы в индустрию или отрасль и сотрудничества с промышленностью и коммерческими организациями.

7.5 көрсеткіш: ЖЖОКБҰ эндаумент-қорларының жалпы көлемі.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш ЖЖОКБҰ эндаумент қорларының қаржылық ресурстарының жиынтық мәнін бағалау арқылы табыстарды дамыту үшін пайдаланылатын ұзақ мерзімді инвестициялық портфельдерді бағалайды.
8.8. Тұрақты даму (меншікті салмағы 10%) 2 көрсеткішті қамтиды.
Индикатордың сипаттамасы. тұрақты даму мақсаттарын (бұдан әрі – ТДМ) іске асыруға ЖЖОКБҰ-ның жетістіктері мен үлесін бағалауға мүмкіндік беретін индикатор.
код
Көрсеткіш
Салмақ, %
код
Кіші көрсеткіштер
Салмақ, %
8.1
Әлеуметтік әсер
50

Показатель 7.5: общий объем эндаумент-фондов ОВПО.
Описание показателя: показатель оценивает долгосрочные инвестиционные портфели, доходы от которых используются для развития, путем оценивания суммарного значения финансовых ресурсов эндаумент-фондов ОВПО.
8.8. Устойчивое развитие (удельный вес 10%) включает 2 показателя.
Описание индикатора: индикатор, который позволяет оценить достижения и вклад ОВПО в реализацию Целей устойчивого развития (далее – ЦУР).
код
Показатель
Вес, %
код
Подпоказатели
Вес, %
8.1
Социальное воздействие
50

8.1.1
Басшылық деңгейіндегі қызметкерлердің гендерлік қатынасы
60
8.1.2
ТДМ бойынша ғылыми жарияланымдардың үлесі
40
8.2
Қоршаған ортаға әсер
50
8.2.1
Экологиялық жауапкершілікті арттыруға бағытталған білім беру бағдарламаларының үлесі
60
8.2.2
Инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі, экологиялық тұрақты ғимараттар мен құрылыстардың үлесі
40
8.1 көрсеткіш: әлеуметтік әсер.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш тұрақты даму мақсаттарын іске асырудың, әлеуметтік миссияның нәтижелілігін және ЖЖОКБҰ-ның әлеуметтік дамуға қосқан үлесін өлшеу арқылы қоғамға әсерін бағалайды. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.

8.1.1
Гендерное соотношение сотрудников на руководящем уровне
60
8.1.2
Доля научных публикаций по ЦУР
40
8.2
Воздействие на окружающую среду
50
8.2.1
Доля образовательных программ, направленных на повышение экологической ответственности
60
8.2.2
Обеспеченность инфраструктурой, доля экологически устойчивых зданий и сооружений
40
Показатель 8.1: социальное воздействие.
Описание показателя: показатель оценивает влияние на общество путем измерения результативности реализации целей устойчивого развития, социальной миссии и вклада ОВПО в социальное развитие. Показатель состоит из 2 подпоказателей.

8.1.1 кіші көрсеткіш: басшылық деңгейіндегі қызметкерлердің гендерлік қатынасы.
8.1.2 кіші көрсеткіш: ТДМ бойынша ғылыми жарияланымдардың үлесі.
8.2 көрсеткіш: қоршаған ортаға әсер.
Көрсеткіштің сипаттамасы: көрсеткіш қоршаған ортаға теріс әсерді барынша азайту және білім алушылар мен қызметкерлерді тұрақты практикаларға тарту үшін ЖЖОКБҰ қабылдайтын шараларды бағалау арқылы экологиялық жауапкершілік деңгейін көрсетеді. Көрсеткіш 2 кіші көрсеткіштен тұрады.
8.2.1 кіші көрсеткіш: экологиялық жауапкершілікті арттыруға бағытталған білім беру бағдарламаларының үлесі.
Экологиялық жауапкершілік саласындағы білім беру бағдарламаларының саны және ЖЖОКБҰ білім беру бағдарламаларының жалпы саны ескеріледі.
8.2.2 кіші көрсеткіш: инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі, экологиялық тұрақты ғимараттар мен құрылыстардың үлесі.
ЖЖОКБҰ сәйкестік деңгейіне (0-ден 1-ге дейін) байланысты төменде көрсетілген өлшемшарттар мен балдарға сәйкес ғимараттар бойынша ақпарат береді. Балдарды қою кезінде ЖЖОКБҰ-ның барлық ғимараттары ескеріледі.
ЖЖОКБҰ ғимараттарының экологиялық тұрақтылығын бағалау өлшемшарттары:
1) халықаралық тұрақтылық сертификаттарының болуы (LEED (ЛИД), BREEAM (Бриам) немесе соған ұқсас);
2) энергия үнемдеу жүйелерін немесе жаңартылатын энергия көздерін қолдану;
3) құрылыс немесе жөндеу кезінде экологиялық қауіпсіз материалдарды пайдалану;
4) су ресурстарын ұтымды басқару үшін технологияларды пайдалану;
5) ғимараттың ішкі ортасының сапасы;
6) қалдықтарды сұрыптау жүйесінің болуы және жұмыс істеуі;
7) ғимараттың экологиялық тұрақтылығына мониторинг жүргізу және есептер жасау;
8) ғимараттың инклюзивтілік деңгейі;
9) ғимараттың экологиялық тұрақтылығының жалпы интегралдық деңгейі.
4-тарау. ЖЖОКБҰ қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылатын деректер көздері
9. Деректерді жинау және өңдеу, сондай-ақ рейтингтік көрсеткіштерді бағалау мемлекеттік және халықаралық деректер базаларымен (Scopus (Скопус), Web of Science (Веб оф Сайенс)), ЖЖОКБҰ цифрлық жүйелерімен интеграцияланған ЖББП ЦЖ деректері негізінде автоматтандырылған режімде жүзеге асырылады.
10. Деректер көздері:
1) ЖЖОКБҰ-ның ЖББП ЦЖ-ға интеграцияланған цифрлық жүйелерден ресми статистикалық есептілігі;
2) мемлекеттік цифрлық жүйелер (Smart Data Ukimet (Смарт Дата Үкімет) және т.б.);
3) халықаралық деректер базалары (Scopus (Скопус) және Web of Science (Веб оф Сайенс));
4) білім алушылардың, түлектердің, оқытушылардың, жұмыс берушілердің сауалнамалары нәтижелері;
5) сыртқы аккредиттеу, аудит, сертификаттау деректері болып табылады.

Подпоказатель 8.1.1: гендерное соотношение сотрудников на руководящем уровне.
Подпоказатель 8.1.2: доля научных публикаций по ЦУР.
Показатель 8.2: воздействие на окружающую среду.
Описание показателя: показатель отражает уровень экологической ответственности путем оценивания принимаемых ОВПО меры для минимизации отрицательного воздействия на окружающую среду и привлечения обучающихся и сотрудников к устойчивым практикам. Показатель состоит из 2 подпоказателей.
Подпоказатель 8.2.1: доля образовательных программ, направленных на повышение экологической ответственности.
Учитываются количество образовательных программ в сфере экологической ответственности и общее количество образовательных программ ОВПО.
Подпоказатель 8.2.2: обеспеченность инфраструктурой, доля экологически устойчивых зданий и сооружений.
ОВПО предоставляют информацию по зданиям в соответствии с нижеуказанными критериями и баллами в зависимости от уровня соответствия (от 0 до 1). При проставлении баллов учитываются все здания ОВПО.
Критерии оценки экологической устойчивости зданий ОВПО:
1) наличие международных сертификатов устойчивости (LEED (ЛИД), BREEAM (Бриам) или аналогичных);
2) применение систем энергосбережения или возобновляемых источников энергии;
3) использование экологически безопасных материалов при строительстве или ремонте;
4) использование технологий для рационального управления водными ресурсами;
5) качество внутренней среды здания;
6) наличие и функционирование системы сортировки отходов;
7) проведение мониторинга экологической устойчивости здания и составление отчетов;
8) уровень инклюзивности здания;
9) общий интегральный уровень экологической устойчивости здания.
Глава 4. Источники данных для оценки рейтинговых показателей достижений деятельности ОВПО
9. Сбор, обработка данных и оценка рейтинговых показателей осуществляются в автоматизированном режиме на основе данных ЦС ЕПВО, интегрированной с государственными и международными базами данных (Scopus (Скопус), Web of Science (Веб оф Сайенс)), цифровыми системами ОВПО.
10. Источниками данных являются:
1) официальная статистическая отчетность ОВПО из их цифровых систем, интегрированных с ЦС ЕПВО;
2) государственные цифровые системы (Smart Data Ukimet (Смарт Дата Укимет) и другие);
3) международные базы данных (Scopus (Скопус) и Web of Science (Веб оф Сайенс));
4) результаты опросов обучающихся, выпускников, преподавателей, работодателей;
5) данные внешней аккредитации, аудита, сертификации.

5-тарау. ЖЖОКБҰ рейтингтерінің түрлері және оларды есептеу тәртібі
11. Осы Әдістеменің негізінде ЖЖОКБҰ рейтингтерінің мынадай түрлері қалыптастырылады, олардың нәтижелері ЖЖОКБҰ-ны саралауды жүргізу кезінде пайдаланылады.
Рейтинг түрі
Мазмұны
Есептеу формуласы
1
ЖЖОКБҰ-ның ұлттық (жалпы) рейтингі
Белгіленген индикаторлар (білім беру, ғылыми, кадрлық, басқару, халықаралық және өзге де) жиынтығы негізінде есептелген және ұлттық контексте әрбір ұйымның тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігінің жалпы деңгейін көрсететін Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ қызметінің интегралды салыстырмалы бағалауы
2
ЖЖОКБҰ-ның пәндік рейтингі
ЖЖОКБҰ-ның білім беру бағдарламаларын іске асыру сапасын және қызметінің нәтижелерін жеке бағыттар немесе нақты білім беру саласына (мамандыққа, білім беру бағдарламасына немесе білім саласына) қатысты белгіленген индикаторлар мен олардың салмақтары негізінде есептелген кадрларды даярлау бағыттарының топтары бойынша салыстырмалы бағалау
3
ЖЖОКБҰ-ның зерттеу қызметі бойынша рейтинг
Жарияланым нәтижелілігі, дәйексөз тартылған гранттар мен жобалар, ғылымның кадрлық әлеуеті және ұлттық және халықаралық зерттеулерге қатысу көрсеткіштеріне негізделген, ғылыми үлес деңгейі мен ЖЖОКБҰ-ның зерттеу бәсекеге қабілеттілігін көрсететін ЖЖОКБҰ-ның ғылыми-зерттеу және инновациялық белсенділігін салыстырмалы бағалау
4
ЖЖОКБҰ түлектерінің мансаптық перспективалары бойынша рейтинг
Жұмыспен қамтылу, табыс деңгейі, алынған білімнің еңбек нарығының талаптарына сәйкестігі және жұмыс берушілердің мамандар даярлау сапасына қанағаттану көрсеткіштеріне негізделген ЖЖОКБҰ-ның түлектерді жұмысқа орналастыруды, олардың кәсіби өсуін және мансаптық траекториясын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет тиімділігін салыстырмалы бағалау
5
ЖЖОКБҰ интернационалдандыру рейтингі
Шетелдік білім алушылардың, оқытушылардың үлесі, халықаралық әріптестіктер және академиялық ұтқырлық бойынша ЖЖОКБҰ реттеу
6
ЖЖОКБҰ тұрақты даму рейтингі
Энергия тиімділігін, инклюзивтілікті және әлеуметтік үлесті қоса алғанда, экологиялық, әлеуметтік және басқарушылық жауапкершілік көрсеткіштері бойынша ЖЖОКБҰ-ны реттеу
12. Рейтингтердің барлық түрлері ЖББП ЦЖ-ның бірыңғай деректер базасынан қалыптастырылады және 0–100 шкаласы бойынша қалыпқа келтіріледі.
6-тарау. Қызмет жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін қорытынды бағалау
13. Барлық көрсеткіштерді қалыпқа келтірілгеннен және өлшеуден кейін рейтингтер қалыптастырылады.
Қорытынды балдар үтірден кейін үш таңбаға дейін дәлдікпен есептеледі, бұл ұйымдар көрсеткіштерін салыстыру кезінде егжей-тегжейдің жоғары дәрежесін қамтамасыз етеді.

Глава 5. Виды рейтингов ОВПО и порядок их расчета
11. На основании настоящей Методики формируются следующие виды рейтингов ОВПО, результаты которых используются при проведении ранжирования ОВПО.
Вид рейтинга
Содержание
Формула расчета
1
Национальный (общий) рейтинг ОВПО
Интегральная сравнительная оценка деятельности ОВПО Республики Казахстан, рассчитанная на основе совокупности установленных индикаторов (образовательных, научных, кадровых, управленческих, международных и иных) и отражающая общий уровень эффективности и конкурентоспособности каждой организации в национальном контексте
2
Предметный рейтинг ОВПО
сравнительная оценка качества реализации образовательных программ и результатов деятельности ОВПО по отдельным направлениям или группам направлений подготовки кадров, рассчитанная на основе установленных индикаторов и их весов, применительно к конкретной области образования (специальности, образовательной программе или отрасли знаний)
3
Рейтинг по исследовательской деятельности ОВПО
Сравнительная оценка научно-исследовательской и инновационной активности ОВПО, основанная на показателях публикационной результативности, цитируемости, привлеченных грантов и проектов, кадрового потенциала науки и участия в национальных и международных исследованиях, отражающая уровень научного вклада и исследовательской конкурентоспособности ОВПО
4
Рейтинг по карьерным перспективам выпускников ОВПО
Сравнительная оценка эффективности деятельности ОВПО по обеспечению трудоустройства, профессионального роста и успешной карьерной траектории выпускников, основанная на показателях занятости, уровня доходов, соответствия полученного образования требованиям рынка труда и удовлетворенности работодателей качеством подготовки специалистов
5
Рейтинг интернационализации ОВПО
Упорядочение ОВПО по доле иностранных обучающихся, преподавателей, международных партнерств и академической мобильности
6
Рейтинг устойчивого развития ОВПО
Упорядочение ОВПО по показателям экологической, социальной и управленческой ответственности, включая энергоэффективность, инклюзивность и социальный вклад
12. Все виды рейтингов формируются из единой базы данных ЦС ЕПВО и нормализуются по шкале 0–100.
Глава 6. Итоговая оценка рейтинговых показателей достижений деятельности ОВПО
13. После нормализации всех показателей и взвешивания формируются рейтинги.
Итоговые баллы рассчитываются с точностью до трех знаков после запятой, что обеспечивает высокую степень детализации при сравнении показателей организаций.