"Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 18 маусымдағы № 119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 маусымда № 39022 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 2-тармақтың 6) және 7) тармақшаларымен толықтырылсын:
"6) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және олармен өзара байланысты қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға технологиялық тұрғыдан қажетті құрылысжайлар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
7) органикалық қалдықтардан биогаз және өзге отын алуды қоспағанда, қалдықтардың көлемін азайту және энергия алу, оның ішінде оларды қайталама және (немесе) энергетикалық ресурстар ретінде пайдалану мақсатында қалдықтарды термиялық өңдеу процесі қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату деп түсініледі.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. ҚТҚ жинаудың орталықтандырылған жүйелерінен қалдықтарды жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарда цифрлық форматта нақты уақыт режимінде ҚТҚ жинау және тасымалдау бойынша қызметтер көрсету (орындау) сапасын растауға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылым не өзге де цифрлық құрал болуын қамтамасыз етеді.";
26-тармақтың 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін пайдалануға енгізу қатты тұрмыстық қалдықтарды қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісіне кепілдендірілген жеткізуді қамтамасыз ету бөлігінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қалдықтарды жинау, жеткізу және энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жекелеген шарттарды жасасуға негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 40-1-тармақпен толықтырылсын:
"Республикалық маңызы бар қаланың және (немесе) астананың бір немесе бірнеше қызмет көрсетілетін аумағы бойынша айқындалған конкурс (тендер) жеңімпазы мұндай қалдықтарды ҚТҚ сұрыптауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне жеткізуді қамтамасыз етеді.
ҚТҚ сұрыптауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері қалдықтарды қалпына келтіруге жібереді, ал қалған қалдықтарды осы Кодекстің талаптарына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілеріне және (немесе) ҚТҚ көму полигондарына жібереді.
ҚТҚ көму полигонына қалдықтарды тікелей шығару ҚТҚ сұрыптауды және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері болмаған немесе осы елді мекенде мұндай субъектілердің өндірістік қуаты жеткіліксіз болған жағдайда жүзеге асырылады, осы Кодекстің 351-бабында көрсетілген қалдықтарды қоспағанда.";
мынадай мазмұндағы 45-тармақпен толықтырылсын:

О внесении дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 июня 2026 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2026 года № 39022
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341) следующее дополнения:
в Правилах управления коммунальными отходами, утвержденных указанным приказом:
дополнить подпунктами 6) и 7) пункта 2 следующего содержания:
"6) объект по энергетической утилизации отходов – относится совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений, и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
7) под энергетической утилизацией отходов понимается процесс термической обработки отходов с целью уменьшения их объема и получения энергии, в том числе использования их в качестве вторичных и (или) энергетических ресурсов, за исключением получения биогаза и иного топлива из органических отходов.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. организации, осуществляющие сбор и транспортировку отходов с централизованных систем сбора ТБО, обеспечивают специализированное программное обеспечение либо иной цифровой инструмент, предназначенный для подтверждения качества оказания (выполнения) услуг по сбору и транспортировке ТБО в цифровом формате в режиме реального времени.";
подпункт 3) пункта 26 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Введение в эксплуатацию объекта энергетической утилизации отходов является основанием для заключения отдельных договоров на сбор, поставку и энергетическую утилизацию отходов в соответствии с требованиями настоящих Правил в части обеспечения гарантированной поставки твердых бытовых отходов на объект энергетической утилизации отходов.";
дополнить пунктом 40-1 следующего содержания:
"40-1. Победитель конкурса (тендера), определенный на одной либо нескольких обслуживаемых территориях города республиканского значения и (или) столицы, обеспечивают доставку таких отходов субъектам предпринимательства, осуществляющим сортировку ТБО.
Субъекты предпринимательства, осуществляющие сортировку ТБО, направляют отходы на восстановление, а оставшиеся отходы на объекты по энергетической утилизации отходов и (или) на полигоны захоронения ТБО в соответствии с требованиями настоящего Кодекса.
Вывоз отходов непосредственно на полигон захоронения ТБО производится в случае отсутствия субъектов предпринимательства, осуществляющих сортировку ТБО и энергетическую утилизацию отходов, или недостаточности производственной мощности у таких субъектов в данном населенном пункте, за исключением отходов, указанных в статье 351 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 45 следующего содержания:

"45. Аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) қолданыстағы заңнамаға сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілерін салу үшін жер учаскесін бөлуді;
2) шығару көздеріне жақындық принципін орындауды;
3) міндетті сұрыптауды және иерархия принципін сақтауды есепке ала отырып қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерге жеткізуді қамтамасыз етеді.";
Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларының қосымшасы мынадай мазмұндағы 3.1.16-тармақпен толықтырылсын:
"3.1.16. ҚТҚ орталықтандырылған жинау жүйелерінен жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар ҚТҚ жинау және тасымалдау бойынша қызмет көрсету (орындалу) сапасын нақты уақыт режимінде цифрлық форматта растауға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылымға немесе өзге де цифрлық құралға жергілікті атқарушы органдардың өкілдеріне толық қолжетімділікті қамтамасыз етеді және ҚТҚ шығаруға арналған шарттың орындалуына байланысты ақпарат шегінде, коммерциялық құпияны жарияламай жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"45. Местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы обеспечивают:
1) выделение земельного участка для строительства объектов по энергетической утилизации отходов в соответствии с действующим законодательством;
2) исполнение принципа близости к источнику;
3) поставку отходов на объекты по энергетической утилизации отходов с учетом обязательной сортировки и соблюдением принципа иерархии.";
приложение к Правилам управления коммунальными отходами дополнить пунктом 3.1.16 следующего содержания:
"3.1.16. организации, осуществляющие сбор и транспортировку отходов с централизованных систем сбора ТБО, обеспечивают полный доступ представителям местных исполнительных органов к специализированному программному обеспечению либо иному цифровому инструменту, предназначенному для подтверждения качества оказания (выполнения) услуг по сбору и транспортировке ТБО в цифровом формате в режиме реального времени и осуществляется в пределах информации, связанной с исполнением договора на вывоз ТБО, без раскрытия коммерческой тайны.".
2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан