Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 18 маусымдағы № 80 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 маусымда № 39019 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 3-тармағын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 80 Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
"19) тартышқа арналған электр энергиясы – жоспарлы көлемін бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясының көтерме сауда нарығында жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау жөніндегі қызметтерді және (немесе) базалық бағалардың нақты мәндері бойынша локомотивтік тарту қызметтерін жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері сатып алатын электр энергиясы (нақты тұтыну жоспарлы көлемнен ауытқыған кезде электр энергиясы сатып алынады немесе электр энергиясының теңгерімді нарығында сатылады).";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1.Теміржол көлігімен жүк тасымалдау жөніндегі қызметтерді және (немесе) локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсететін Субъектіде келісілген шекті бағада ескерілген тартқышқа арналған электр энергиясын сатып алу мен беру және отынды сатып алу бойынша шығыстар мен тартқышқа арналған электр энергиясын сатып алу мен беру, отынды сатып алу бойынша нақты шығыстар арасында айырманың ұлғаюы нәтижесінде залалдар туындаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі туындаған залалдарды ескере отырып шекті бағаны түзетеді.
Субъект келісілген шекті бағада ескерілген тартқышқа арналған электр энергиясын сатып алумен, берумен және отынды сатып алумен байланысты шығындар және тартқышқа арналған электр энергиясын сатып алу және беру және отынды сатып алу бойынша нақты шығыстар бойынша негізсіз кіріс алған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі негізсіз алынған кіріс сомасына шекті бағаны түзетеді."

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 июня 2026 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2026 года № 39019
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 3 Перечня который вводятся в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 июня 2026 года № 80
Перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 "Об утверждении Правил ценообразования на общественно значимых рынках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) следующие изменение и дополнения:
в Правилах ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) электрическая энергия на тягу – электрическая энергия, плановый объем которой приобретается на оптовом рынке электрической энергии у Единого закупщика субъектами оптового рынка электрической энергии, осуществляющими услуги по перевозке грузов железнодорожным транспортом и (или) услуги локомотивной тяги по фактическим значениям базовых цен (при отклонении фактического потребления от планового объема, электрическая энергия приобретается или продается на балансирующем рынке электрической энергии).";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. В случае, если у Субъекта, оказывающего услуги по перевозке грузов железнодорожным транспортом и (или) локомотивной тяги, возникают убытки в результате увеличения разницы между расходами по покупке, передаче электрической энергии на тягу и покупке топлива, учтенными в согласованной предельной цене, и фактическими расходами по покупке, передаче электрической энергии на тягу, покупке топлива, ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение корректирует предельную цену с учетом возникших убытков.
В случае получения Субъектом необоснованного дохода по затратам, связанным с покупкой, передачей электрической энергии на тягу и покупкой топлива, учтенными в согласованной предельной цене, и фактическими расходами по покупке, передаче электрической энергии на тягу и покупке топлива, ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение корректирует предельную цену на сумму необоснованно полученного дохода.";

31-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемақыларды қоса алғанда, персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар ескеріледі, бұл ретте еңбекке ақы төлеу шығыстарын айқындау кезінде персоналдың (әкімшілік-басқару және өндірістік) нормативтік саннан (болған жағдайда) аспайтын нақты саны және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляцияны) ескере отырып қолданыстағы бағамен қабылданған орташа айлық жалақы немесе персоналдың (әкімшілік-басқару және өндірістік) нормативтік санынан (болған жағдайда) аспайтын, бірақ субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты саны және субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы статистикалық деректер бойынша қалыптасқан орташа айлық жалақы есепке алынады.
Субъект қызметтерді көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы статистикалық деректер бойынша қалыптасқан орташа айлық жалақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляцияны) ескере отырып қолданыстағы бағамен қабылданған орташа айлық жалақыдан жоғары болған жағдайда қабылданады.
Субъектінің қолданыстағы шығыстар сметасында экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша ақылар болмаған жағдайда орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады;".
2. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19242 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
6-қосымшаның 2-нысаны және 7-қосымшаның 3-нысаны осы Тізбенің 1 және 2 қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 31 изложить в следующей редакции:
"2) на оплату труда персонала, включая выплаты доплат и надбавок за условия труда, предусмотренные системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством, при этом при определении расходов на оплату труда в расчет принимается фактическая численность персонала (административно-управленческого и производственного), не превышающая нормативную численность (при наличии), и среднемесячная заработная плата, принятая в действующей цене с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или фактическая численность персонала (административно-управленческого и производственного), не превышающая нормативную численность (при наличии), но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячная заработная плата в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год, предшествующей подаче заявки.
Среднемесячная заработная плата в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившаяся по данным статистики за год предшествующей подаче заявки принимается при ее превышении над среднемесячной заработной платы, принятой в действующей цене с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
В случае отсутствия в действующей смете расходов Субъекта дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан;".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19242) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
форму 2 приложения 6 и форму 3 приложения 7 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции: