Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 17 маусымдағы № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 маусымда № 39018 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін тізбенің 5-тармағының он бесінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 17 маусымдағы
№ 67 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Вирустық гепатиттер мен АИТВ инфекциясы бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ-44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22869 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Вирустық гепатиттер мен АИТВ инфекциясы бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2026 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2026 года № 39018
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан (далее - перечень), в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца пятнадцатого пункта 5 перечня, который вводится в действие с 12 июля 2026 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 июня 2026 года № 67
Перечень некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ-44 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по вирусным гепатитам и ВИЧ-инфекции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22869) следующие изменения и дополнения:
в санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по вирусным гепатитам и ВИЧ-инфекции", утвержденных указанным приказом:

2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;";
4-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ошақтық қорытынды дезинфекциялау мектепке дейінгі ұйымдарда, бастауыш, негізгі орта білім беру, жабық үлгідегі негізгі орта білім беру ұйымдарында, балалар үйлерінде, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында науқасты ұжымнан оқшаулағаннан кейін, үй ошақтарында стационарға оқшаулағаннан кейін жүргізіледі;";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Денсаулық сақтау ұйымдарында эпидемиологиялық тергеп-тексеру жүргізу кезінде инвазивті әдістердің, оның ішінде:
1) сүйек кемігіне биопсия (трепанобиопсия), сүйек кемігіне аспирация (стернальды пункция) жүргізу барысында, ісік жасушаларын анықтау үшін сүйек кемігін зерттеу әдістері кезінде көп рет қолданылатын пункциялық инелердің;
2) стоматологиялық манипуляциялар кезінде көп рет қолданылатын карпульді шприцтердің;
3) эндоскопиялық жабдықтың;
4) орталық және перифериялық вена катетерлерінің;
5) көп рет қолданылатын хирургиялық құралдардың;
6) гемодиализге, гомеостазды экстракорпоралды түзетуге арналған жабдықтың қолданылуына назар аудару қажет.";
44-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) ошақтағы байланыста болған адамдар.";
мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Ошақтағы байланыста болған адамдарды А, В, С, Д, Е вирустық гепатиттерінің маркерлеріне зертханалық тексеру халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының ведомстволық бағынысты ұйымдарының филиалдарында жүргізіледі.";
46-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндегі медицина қызметкерлері, сондай-ақ диагностиканың және емдеудің инвазивтік әдістерін жүргізетін медицина қызметкерлері мен медициналық бейіндегі орта, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі оқу орындарында оқитын адамдар;";
52-тармақта:
2) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жыныстық және тұрмыстық берілу жолдарының профилактикасы үшін ВВГ ошақтарындағы байланыста болған адамдар, ВВГ-ге маркерлік диагностиканың алдын ала теріс нәтижесінен кейін 15 жастан асқан адамдар;";

пункт 2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;";
подпункт 5) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"5) очаговая заключительная дезинфекция проводится после изоляции больного из коллектива: в дошкольных организациях, организациях начального, основного среднего образования, основного среднего образования закрытого типа, домах ребенка, центрах оказания специальных социальных услуг, в домашних очагах после изоляции больного в стационар;";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. При проведении эпидемиологического расследования в организациях здравоохранения необходимо обратить внимание на применение инвазивных методов, в том числе:
1) многоразовых пункционных игл в ходе проведения биопсии костного мозга (трепанобиопсия), аспирации костного мозга (стернальная пункция), при методах исследования костного мозга для выявления опухолевых клеток;
2) многоразовых карпульных шприцев при стоматологических манипуляциях;
3) эндоскопического оборудования;
4) центральных и периферических венозных катетеров;
5) хирургического инструментария многоразового использования;
6) оборудования для гемодиализа, экстракорпоральной коррекции гомеостаза.";
пункт 44 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) контактные лица в очагах.";
дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Лабораторное обследование контактных лиц в очагах на маркеры вирусных гепатитов А, В, С, Д, Е проводится в филиалах подведомственных организаций ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
подпункт 3) пункта 46 изложить в следующей редакции:
"3) медицинские работники хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, а также медицинские работники и лица, обучающиеся в организациях среднего, высшего и послевузовского образования медицинского профиля, проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;";
в пункте 52:
подпункты 2) и 4) изложить в следующей редакции:
"2) контактные лица в очагах ВГВ для профилактики полового и бытового путей передачи, после предварительной отрицательной маркерной диагностики на ВГВ лиц старше 15 лет;";

"4) меншік нысанына қарамастан медициналық бейіндегі орта, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқып жатқан, бұрын ВГВ-ге қарсы егілмеген, вакцинация курсымен толық егілмеген, вакцинация туралы деректері цифрлық немесе қағаз түрінде жоқ адамдар;";
мынадай мазмұндағы 59-1, 59-2 және 59-3-тармақтармен толықтырылсын:
"59-1. Ошақтың пайда болу уақыты мен шекарасын айқындау (денсаулық сақтау ұйымы, бөлімше):
1) АИТВ инфекциясына, оның ішінде емдеуге жатқызу кезеңіне дейінгі тестілеу нәтижелерін;
2) стационарлық пациенттің медициналық картасы мен ауруханадан шығару эпикризі деректерін;
3) ауырған адамның денсаулық сақтау ұйымына түсу және онда болу мерзімдерін;
4) стационарға емдеуге жатқызу кезеңіндегі медициналық байланыстар мен емшараларды;
5) ауырған адамның (палата, бөлімше, стационар) айналасында стационарда емделу кезеңінде АИТВ инфекциясын жұқтырған адамның болуын;
6) отбасы мүшелерінің және жақын адамдарының арасында АИТВ инфекциясын жұқтырған адамның болуын;
7) инфекционист дәрігердің АИТВ инфекциясының клиникалық сатысы және жұқтырудың болжамды уақыты туралы қорытындысын;
8) АИТВ инфекциясын жұқтырған адамның тіркелген/жүгінген жері бойынша амбулаториялық картаның деректерін;
9) стационардан шығарылғанға дейін және одан кейін басқа медициналық ұйымдарға жүгінудің болуын;
10) үйде алынған парентеральды емшаралардың болуын талдау арқылы жүзеге асырылады.
59-2. АИТВ инфекциясының ауруханаішілік жағдайын эпидемиологиялық тергеп-тексеру барысында:
1) диагностиканың және емдеудің инвазивтік әдістерін жүргізген медицина қызметкерлері, гемотрансфузиялар болған кезде қан донорлары және АИТВ инфекциясына серологиялық зерттеп-қарау жүргізе отырып, атауы бірдей парентеральды емшаралар алған пациенттер арасындағы байланыста болған адамдар тобы;
2) электрондық бақылау базасы бойынша: медицина персоналы және медициналық ұйымда емделу кезінде ауырған адамның айналасындағы пациенттер қатарындағы байланыста болған адамдар арасында АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың болуы;
3) бөлімше және жалпы медициналық ұйым шегіндегі барлық медициналық манипуляциялар мен емшаралардың хронологиялық ретімен және нақты тіркелуі;
4) стерильділікке өндірістік бақылаудың бұрын жүргізілген зерттеулерінің нәтижелері, оларды жүргізу жиілігі және эпидемиологиялық тергеп-тексеру барысында стерильділікке сынамалар алу;
5) стерильдеу жабдығының жұмысын бақылаудың және дезинфекциялау-стерильдеу режимін сақтаудың болуы;
6) бір рет қолданылатын шприцтермен, катетерлермен және венаішілік енгізуге арналған жүйелермен, вакутейнерлермен және басқа да бір рет қолданылатын медициналық мақсаттағы құралдармен бір жыл ішінде жеткілікті мөлшерде қамтамасыз етілу;

"4) лица, обучающиеся в организациях среднего, высшего и послевузовского образования медицинского профиля независимо от форм собственности, ранее не привитые против ВГВ, привиты неполным курсом вакцинации, без данных о вакцинации в цифровом и бумажном носителе;";
дополнить пунктами 59-1, 59-2 и 59-3 следующего содержания:
"59-1. Определение времени возникновения и границ очага (организация здравоохранения, отделение) осуществляется путем анализа:
1) результатов тестирования на ВИЧ-инфекции, в том числе на до госпитальном этапе;
2) данных медицинской карты стационарного пациента и выписного эпикриза;
3) сроков поступления и нахождения заболевшего в организации здравоохранения;
4) медицинских контактов и процедур в период госпитализации в стационар;
5) наличия в окружении заболевшего (палата, отделение, стационар) лица, зараженного с ВИЧ-инфекцией, в период лечения в стационаре;
6) наличия среди членов семьи и близкого окружения лица, зараженного с ВИЧ-инфекцией;
7) заключения врача инфекциониста о клинической стадии ВИЧ-инфекции и предполагаемом времени инфицирования;
8) данных амбулаторной карты по месту прикрепления/обращения лица, зараженного с ВИЧ-инфекцией;
9) наличия обращений в другие медицинские организации до и после выписки из стационара;
10) наличия парентеральных процедур, получаемых на дому.
59-2. В ходе эпидемиологического расследования внутрибольничного случая ВИЧ-инфекции устанавливается:
1) круг контактных лиц среди медицинских работников, проводивших инвазивные методы диагностики и лечения, доноров крови при наличии гемотрансфузий и пациентов, получавших одноименные парентеральные процедуры с проведением их серологического обследования на ВИЧ-инфекцию;
2) по базе электронного слежения: наличие лиц, зараженных ВИЧ-инфекцией, среди контактных лиц из числа медицинского персонала и пациентов в окружении заболевшего в период его лечения в медицинской организации;
3) хронологическая последовательная и уточненная регистрация всех медицинских манипуляций и процедур в пределах отделения и медицинской организации в целом;
4) результаты ранее проведенных исследований производственного контроля на стерильность, кратность их проведения и отбор проб на стерильность в ходе эпидемиологического расследования;
5) наличие контроля работы стерилизационного оборудования и соблюдения дезинфекционно-стерилизационного режима;
6) обеспеченность одноразовыми шприцами, катетерами и системами для внутривенных вливаний, вакутейнерами и другими одноразовыми инструментами медицинского назначения в течение года в достаточном количестве;

7) АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша медицина персоналын даярлау анықталады.
59-3. Эпидемиологиялық анамнез деректерін жинаудың толықтығы мен сапасына бағалау жүргізіледі, оның барысында:
1) АИТВ-ға зерттеп-қараудың алдыңғы нәтижелерін ескере отырып, оның ішінде стационарға емдеуге жатқызылғанға дейін АИТВ инфекциясының анықталу хронологиясы;
2) жаңадан анықталған АИТВ инфекциясын жұқтырған адамның негізгі тәуекел топтарына қатынасы;
3) медициналық ұйымның инфекционист дәрігерінің клиникалық қарап-тексеру нәтижелері бойынша патологиялық процестің белсенділігі, АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының СД4 және вирустық жүктемеге зерттеп-қарауы;
4) АИТВ инфекциясына қатысты қауіпті жыныстық және инъекциялық мінез-құлық маркерлері ретінде қызмет етуі мүмкін парентеральді гепатиттерге (ВГВ ВГС, HBsAg-ға жиынтық антиденелердің ИФТ-ы) және мерезге (кардиолипиндік антигенмен микропреципитация реакциясы) зерттеп-қарау нәтижелері;
5) филогенетикалық талдау нәтижелері айқындалады.";
62-тармақта:
3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) инфекция жұқтырылған материалдың немесе биологиялық субстраттардың зақымдалған немесе зақымдалмаған теріге, сілемейлі қабықтарға түсуіне байланысты авариялық жағдай, жарақаттар (дезинфекциялық өңдеуден өтпеген медициналық аспаппен тері жабынын шаншып алу, кесу) болған жағдайда медицина қызметкерлері үшін – авариядан кейін бір ай;
4) донорлық биологиялық материалдың реципиенттері үшін – бір ай. АИТВ инфекциясына ИФТ, ИХЛА, ЭХЛА теріс нәтижесі болғанда – гемотрансфузиядан, ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды трансплантаттаудан және оны ауыстырып салғаннан кейін бір айдан соң бақылаудан алынады. Аумақтық АИТВ-инфекциясының алдын алу орталығы медициналық ұйымдағы жауапты тұлғамен бірлесіп, реципиенттерді тексеруден өткізеді, белгіленген мерзімде АИТВ-инфекциясына қайта тексеру нәтижелері теріс болған және шағымдар болмаған жағдайда реципиентті бақылаудан шығару туралы шешім қабылдайды;
5) АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың серонегативті жыныстық серіктестері және есірткіні бірлесіп енгізу бойынша байланыста болған адамдар үшін байланыс ұзаққа созылған жағдайда бақылау мерзімі шектелмейді. АИТВ инфекциясына қарап-тексеру жиілігі – жылына екі реттен сиретпей.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Донорлар қанды донациялау, ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді (тіндердің бөліктерін), жыныстық, феталдық, дің жасушаларын алу алдында АИТВ инфекциясына зерттеп-қаралуға жатады.
Ағзалардың (ағзалардың бөліктерінің) және (немесе) тіндердің (тіндердің бөліктерінің), жыныстық жасушалардың донорлары АИТВ инфекциясына зерттеп-қаралған күнінен бастап транспланттау немесе ауыстырып салу емшарасы, қосымша репродуктивтік технология мақсатында биологиялық материалды алу операциясына дейін күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзімде АИТВ инфекциясына зерттеп-қаралуға жатады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7) подготовка медицинского персонала по вопросам ВИЧ-инфекции.
59-3. Проводится оценка полноты и качества сбора данных эпидемиологического анамнеза, в ходе которой определяется:
1) хронология выявления ВИЧ-инфекции с учетом предыдущих результатов обследования на ВИЧ, в том числе до госпитализации в стационар;
2) отношение вновь выявленного лица, зараженного с ВИЧ-инфекцией, к ключевым группам риска;
3) активность патологического процесса по результатам клинического осмотра врачом инфекционистом медицинской организации, организация здравоохранения, осуществляющая деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции обследования на СД4 и вирусную нагрузку;
4) результаты обследования на парентеральные гепатиты (ИФА суммарных антител к ВГС ВГВ, HBsAg) и сифилис (реакция микропреципитации кардиолипиновым антигеном), которые могут служить маркерами опасного полового и инъекционного поведения в отношении инфицирования ВИЧ;
5) результаты филогенетического анализа.";
в пункте 62:
подпункты 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"3) для медицинских работников в случае аварийной ситуации, связанной с попаданием инфицированного материала или биологических субстратов на поврежденную или неповрежденную кожу, слизистые, травмы (уколы, порезы кожных покровов медицинским инструментарием, не прошедшим дезинфекционную обработку) – один месяц после аварии;
4) для реципиентов донорского биологического материала – один месяц. При отрицательном результате ИФА, ИХЛА, ЭХЛА на ВИЧ-инфекцию – через один месяц после гемотрансфузии, трансплантации и пересадки органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов снимается с наблюдения. Территориальный центр по профилактике ВИЧ-инфекции совместно с ответственным лицом в медицинской организации за обследованием реципиентов, на основании отрицательных результатов повторного обследования на ВИЧ в установленные сроки и при отсутствии жалоб принимает решение о снятии реципиента с наблюдения;
5) для серонегативных половых партнеров лиц, зараженных ВИЧ-инфекцией и контактных по совместному введению наркотиков срок наблюдения при продолжающемся контакте не ограничен. Кратность обследования на ВИЧ-инфекцию – не реже двух раз в год.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Доноры подлежат обследованию на ВИЧ-инфекцию перед донацией крови, изъятием органов (части органов), тканей (части тканей), половых, фетальных, стволовых клеток.
Доноры органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), половых клеток подлежат обследованию на ВИЧ-инфекцию - в срок не более 10 календарных дней от даты обследования на ВИЧ-инфекцию до операции по изъятию биологического материала с целью трансплантации или процедуры пересадки, вспомогательной репродуктивной технологии.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:

"76. Авариялық жағдайда зардап шеккендер кейіннен ИФТ/ИХЛА әдісімен расталып, авария кезінде жедел тестті пайдалану арқылы және одан әрі авариялық жағдайдан кейін бір айдан соң АИТВ инфекциясына зерттеп-қараудан өтеді.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. ВВГ, СВГ, АИТВ инфекциясын жұқтырған, тері жабынының немесе сілемейлі қабықтың тұтастығының бұзылуымен байланысты медициналық манипуляцияларды орындайтын медицина қызметкерлері диагностиканың және емдеудің инвазивтік әдістерін жүргізумен байланысты емес жұмысқа ауыстырылуға жатады. ВГВ, ВГС, АИТВ инфекциясын жұқтырған медициналық бейіндегі орта, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі оқу орындарының студенттері, интерн дәрігерлер, резиденттер, докторанттар диагностиканың және емдеудің инвазивтік әдістерін жүргізуге жіберілмейді.";
93-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) гемотрансфузия, ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды транспланттау және ауыстырып салу алдында және жүргізілгеннен кейін бір айдан соң реципиенттер ауруды анықтау, емдеуді ұйымдастыру мақсатында АИТВ инфекциясына зерттеп-қаралуға жатады.".
2. "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVID-19 коронавирустық инфекциясы, желшешек, скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің мндетін атқарушының 2021 жылғы 27 мамырдағы № ҚР ДСМ-47 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22833 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVID-19 коронавирустық инфекциясы, желшешек, скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"76. Пострадавшие в аварийной ситуации проходят обследование на ВИЧ-инфекцию с использованием экспресс теста на момент аварии с последующим подтверждением методом ИФА/ИХЛА и далее через один месяц после аварийной ситуации.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. Медицинские работники, зараженные ВГВ, ВГС, ВИЧ-инфекцией, выполняющие медицинские манипуляции, связанные с нарушением целостности кожных покровов или слизистых, подлежат переводу на работу, не связанную с проведением инвазивных методов диагностики и лечения. Студенты средних, высших и послевузовских учебных заведений медицинского профиля, врачи интерны, резиденты, докторанты инфицированные ВГВ, ВГС, ВИЧ-инфекцией не допускаются к проведению инвазивных методов диагностики и лечения.";
подпункт 2) пункта 93 изложить в следующей редакции:
"2) реципиенты перед проведением и через один месяц после проведения гемотрансфузии, трансплантации и пересадки органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов в целях выявления, организации лечения заболевания подлежат обследованию на ВИЧ-инфекцию.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № ҚР ДСМ-47 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22833) следующие изменения и дополнение:
в санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Науқастарды емдеуге жатқызу үшін эпидемиологиялық көрсетімдер олардың сәбилер үйлерінде, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, интернаттарда, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, жатақханаларда тұруы болып табылады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Ауруханаішілік ауруларды болдырмау мақсатында аумақтық бөлімшелер медициналық ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, сәбилер үйлерінде, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында санитариялық-эпидемияға қарсы режимнің сақталуына мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау жүргізеді.";
29-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарда ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті алушыларға;";
42-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) медициналық ұйымдардағы, мектеп-интернаттардағы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарындағы, сәбилер үйлеріндегі, санаторийлердегі, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы, жазғы сауықтыру ұйымдарында және демалыс үйлеріндегі ауру жағдайлары.";
67-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) медициналық ұйымдардағы, мектеп-интернаттардағы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарындағы, сәбилер үйлеріндегі, санаторийлердегі, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы, жазғы сауықтыру ұйымдарындағы, демалыс үйлеріндегі ауру жағдайлары.".
3. "Паразиттік аурулардың алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 мамырдағы № ҚР ДСМ-44 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28086 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Паразиттік аурулардың алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Эпидемиологическими показаниями для госпитализации больных являются их проживание в домах ребенка, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, интернатах, центрах оказания специальных социальных услуг, общежитиях.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. С целью недопущения внутрибольничных заболеваний территориальными подразделениями проводится государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за соблюдением санитарно-противоэпидемического режима в медицинских организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домах ребенка, организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, центрах оказания специальных социальных услуг.";
подпункт 4) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"4) получателей услуг при оформлении в центры оказания специальных социальных услуг;";
подпункт 2) пункта 42 изложить в следующей редакции:
"2) случаи заболевания в медицинских организациях, школах-интернатах, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домах ребенка, санаториях, центрах оказания специальных социальных услуг, летних оздоровительных организациях и домах отдыха.";
подпункт 2) пункта 67 изложить в следующей редакции:
"2) случаи заболевания в медицинских организациях, школах-интернатах, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домах ребенка, санаториях, центрах оказания специальных социальных услуг, летних оздоровительных организациях, домах отдыха.".
3. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 мая 2022 года № ҚР ДСМ-44 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению паразитарных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28086) следующие изменения и дополнения:
в санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению паразитарных заболеваний", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Эхинококкозға және альвеококкозға тәуекел топтарын серологиялық-иммунологиялық зерттеп-қарауды медициналық ұйымдардың клиникалық-диагностикалық зертханалары жүргізеді, ал байланыста болған адамдар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының ведомстволық бағынысты ұйымдарының филиалдарында (бұдан әрі – филиал) зерттеп-қаралады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Халықты (ұйымдасқан ошақтарда) энтеробиозға және гименолепидозға эпидемиологиялық көрсетілімдері бойынша зертханалық зерттеп-қарауды филиалдар жүргізеді.";
25-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) білім беру объектілеріндегі ошақты және білім беру объектілеріне баратын балалардың үй ошақтарында (мектепке дейінгі ұйымдар мен мектеп-интернаттарды қоспағанда) бір инкубациялық кезең ішінде гименолепидоздың немесе энтеробиоздың үш және одан көп жағдайы тіркелген кезде эпидемиологиялық зерттеп-қарау. Балалардың мектепке дейінгі ұйымдарында және мектеп-интернаттарда гименолепидоз немесе энтеробиоз жағдайлары тіркелген кезде гименолепидоздың немесе энтеробиоздың әрбір жағдайы кезінде эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізу;";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Безгекке күдікті адамдардан алынған қан үлгілері зерттеу нәтижесін филиалда растау арқылы медициналық ұйымның клиникалық-диагностикалық зертханасында зерттеледі.
34. Барлық оң нәтижелерді және қанның қаралған үлгілерінің жалпы санының 10 пайызын (бұдан әрі – %) медициналық ұйымның клиникалық-диагностикалық зертханасы бақылау мақсатында зерттеу үшін филиалға жібереді, ол одан әрі оларды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына паразиттік инфекцияларды бақылау жөніндегі референс-зертханаға (бұдан әрі – референс-зертхана) жібереді."
42-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Безгек ауруының алдын алу мақсатында аумақтық бөлімшелер және филиалдар мынадай санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді:";
45-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Масалардың белсенді ауру жұқтыратын маусымында безгекпен ауыратын науқас немесе паразит таратушы анықталған кезде аумақтық бөлімшелер мен филиалдардың энтомологтары (биологтары) мынадай санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді:";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Кене энцефалитінің және Лайм ауруының табиғи ошақтарының аумағында орналасқан филиалдардың басшылары мамандарды арнайы қорғаныш киімімен, репеленттермен, жеке қорғаныш құралдарымен және жұмыстарды жүргізуге қажетті шығыс материалдарымен қамтамасыз етеді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Сероиммунологическое обследование групп риска на эхинококкоз и альвеококкоз проводится клинико-диагностическими лабораториями медицинских организаций, а контактные лица обследуются в филиалах подведомственных организаций ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – филиал).";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Лабораторное обследование населения по эпидемиологическим показаниям (в организованных очагах) на энтеробиоз и гименолепидоз проводят филиалы.";
подпункт 1) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"1) эпидемиологическое обследование очага на объектах образования и домашних очагов детей, посещающих объекты образования (за исключением дошкольных организаций и школ-интернатов) при регистрации трех и более случаев гименолепидоза или энтеробиоза в течение одного инкубационного периода. Эпидемиологическое обследование очага при регистрации случаев гименолепидоза или энтеробиоза в детских дошкольных организациях и школах-интернатах при каждом случае гименолепидоза или энтеробиоза;";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Образцы крови от лиц с подозрением на малярию исследуют в клинико-диагностической лаборатории медицинской организации с подтверждением результата исследования в филиале.
34. Все положительные и 10 процентов (далее – %) от общего числа просмотренных образцов крови клинико-диагностическая лаборатория медицинской организации направляет для контрольного исследования в филиал, который далее направляет их в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр общественного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан в референс-лабораторию по контролю за паразитарными инфекциями (далее – референс-лабораторию).";
абзац первый пункта 42 изложить в следующей редакции:
"42. В целях предупреждения заболевания малярией территориальные подразделения и филиалы организуют и проводят следующие санитарно-профилактические мероприятия:";
абзац первый пункта 45 изложить в следующей редакции:
"45. При выявлении больного малярией или паразитоносителя в сезон эффективной заражаемости комаров энтомологами (биологами) территориальных подразделений и филиалов организуются и проводятся следующие санитарно-профилактические мероприятия:";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Руководители филиалов, расположенных на территории природного очага клещевого энцефалита и болезни Лайма, обеспечивают специалистов защитной специальной одеждой, репеллентами, средствами индивидуальной защиты и необходимыми расходными материалами для проведения работ.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"74. Жазық учаскелер жағдайларында тұрақты акарицидтерді (күзде қар астында немесе көктемде қардың үстінде) қолданған кездегі дезинсекциялау іс-шараларының тиімділігін бақылауды қар ерігеннен кейін он төрт-жиырма күнтізбелік күннен соң; тау жағдайларында өңдеуден кейін он-он бес күнтізбелік күннен соң жүргізеді. Фосфорорганикалық қосылыстар тобының акарицидтерін қолдану кезінде өңдеуден кейін бес және отыз бес күнтізбелік күннен соң және одан әрі айына екі реттен сиретпей жүргізеді. Филиалдар кенеге қарсы өңдеуді жоспарлау кезінде кенелердің оларға резистенттілігінің пайда болуына жол бермеу мақсатында әртүрлі әсер ету механизмі бар, қолданылатын акарицидтерді мезгіл-мезгіл ротациялауды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 74-1-тармақпен толықтырылсын:
"74-1. Филиалдар тиімділігін қамтамасыз ететін барынша аз мөлшерді әзірлеу мақсатында жергілікті жағдайларда акарицидтерді алдын ала жартылай өндірістік сынақтан өткізеді.";
мынадай мазмұндағы 98-1-тармақпен толықтырылсын:
"98-1. Қышыманы эпидемиологиялық зерттеп-қарау бір ұйымдастырылған ұжымда өзара байланысты үш және одан артық жағдайлар тіркелген кезде жүргізіледі.";
12-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-параграф. Дерматомикоздардың (дерматофитиялар, оның ішінде эпидермофитиялар, трихофитиялар, микроспориялар, фавустар) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.";
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Науқасты ауруханаға жатқызғаннан кейін немесе амбулаториялық емдеу аяқталғаннан кейін филиалдар дерматомикоз ошақтарында науқас оқшаулағаннан кейін мектепке дейінгі ұйымдарда, бастауыш білім беру, жабық үлгідегі негізгі орта білім беру ұйымдарында, сәбилер үйлерінде, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, үй ошақтарында қорытынды дезинфекцияны ұйымдастырады және жүргізеді.";
113-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) педикулезбен ауыратын науқастардың төсек жабдықтарын, киімдері мен іш киімдерін зарарсыздандыру дезинфекциялау камераларында жүргізіледі. Филиалдар педикулез ошақтарында науқасты оқшаулағаннан кейін мектепке дейінгі ұйымдарда, бастауыш, жабық үлгідегі негізгі орта білім беру ұйымдарында, сәбилер үйлерінде, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, жатақханаларда, үй ошақтарында қорытынды дезинфекцияны ұйымдастырады және жүргізеді.".
4. "Жіті ішек инфекцияларының алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 5 қазандағы № ҚР ДСМ-111 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30078 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жіті ішек инфекцияларының алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"74. Контроль эффективности дезинсекционных мероприятий при применений стойких акарицидов в условиях равнинных участков (осенью под снегом или весной по снегу) проводят через четырнадцать-двадцать календарных дней после подтаивания снега; в горных условиях через десять – пятнадцать календарных дней после обработок. При применении акарицидов группы фосфорорганических соединений через пять и тридцать пять календарных дней после обработок и далее не реже двух раз в месяц. Филиалами при планировании противоклещевых обработок осуществляется периодическая ротация применяемых акарицидов, обладающих разным механизмом действия, с целью недопущения возникновения резистентности клещей к ним.";
дополнить пунктом 74-1 в следующего содержания:
"74-1.Филиалами проводится предварительное полупроизводственное испытание акарицидов в местных условиях с целью отработки минимальных, обеспечивающих эффективность дозировок.";
дополнить пунктом 98-1 следующего содержания:
"98-1. Эпидемиологическое обследование чесотки проводится при регистрации трех и более связанных между собой случаев в одном организованном коллективе.";
заголовок параграфа 12 изложить в следующей редакции:
"Параграф 12. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению дерматомикозов (дерматофитии, в том числе эпидермофитии, трихофитии, микроспории, фавуса)";
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. После госпитализации больного или окончания амбулаторного лечения в очагах дерматомикозов филиалы организуют и проводят заключительную дезинфекцию в дошкольных организациях, в организациях начального, основного среднего образования закрытого типа, домах ребенка, центрах оказания специальных социальных услуг, в домашних очагах после изоляции больного.";
подпункт 4) пункта 113 изложить в следующей редакции:
"4) обеззараживание постельных принадлежностей, одежды и белья больных педикулезом проводится в дезинфекционных камерах. В очагах педикулеза филиалы организуют и проводят заключительную дезинфекцию в дошкольных организациях, в организациях начального, основного среднего образования закрытого типа, домах ребенка, центрах оказания специальных социальных услуг, в общежитиях, домашних очагах после изоляции больного.".
4. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 октября 2022 года № ҚР ДСМ-111 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению острых кишечных инфекций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30078) следующие изменения:
в санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению острых кишечных инфекций", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;
2) байланыста болған адам – инфекция қоздырғышының көзімен байланыстағы және (немесе) байланыста болған адам;
3) бактериофагтар – бактериялық жасушаны зақымдауға және оны ерітуге қабілетті бактерия вирустары;
4) бактерия тасымалдаушылық – адамның немесе жануардың организмінде сақталуымен және қоршаған ортаға инфекциялық (паразиттік) аурудың қоздырғышын бөлумен сипатталатын, аурудың клиникалық белгілері жоқ инфекциялық процестің нысаны;
5) дезинсекция – адамды, жануарларды, үй-жайлар мен аумақты жәндіктер мен буынаяқтылардан қорғау мақсатында оларды жою жөніндегі профилактикалық және қырып-жою іс-шараларының кешені;
6) дезинфекция – сыртқы ортада инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын жоюға бағытталған арнайы іс-шаралар кешені;
7) дератизация – кеміргіштерді жоюға немесе олардың санын азайтуға бағытталған профилактикалық және қырып-жою іс-шаралары кешені;
8) дизентерия – көбіне тоқ ішектің сілемейлі қабығы зақымдалатын шигелла (Shigella) түрінің микробы тудыратын инфекциялық ауру. Клиникалық түрде ауру уланумен және түйіліп ауыру синдромының болуымен сипатталады;
9) жіті ішек инфекциялары – асқазан-ішек жолының зақымдалуымен сипатталатын, патогенді және шартты патогенді бактериялар, вирустар тудыратын инфекциялық аурулар;
10) инкубациялық кезең – инфекция қоздырғышы организмге түскен сәттен бастап аурудың алғашқы симптомдары пайда болғанға дейінгі уақыттың бөлігі;
11) инфекциялық немесе паразиттік ауру ошағы – инфекция қоздырғышы науқастан сезімтал адамдарға беріле алатын шектерде оны қоршаған аумағы бар, инфекциялық немесе паразиттік аурумен ауыратын науқастың болатын орны;
12) паратифтер – аш ішектің лимфа жүйесінің жарамен зақымдалуымен, бактериемиямен, жалпы улану белгілері бар циклдық ағымымен, қоздырғыштың көбіне тағам және су жолдарымен іске асырылатын нәжіс-ауыз арқылы берілу тетігімен сипатталатын, ұзақ уақыт бактерия тасымалдаушылықты қалыптастыруға қабілетті сальмонелла түрінің (Salmonella paratyphi (сальмонелла паратифи) бактериялары тудыратын бактериялық жіті инфекциялық аурулар;

"2. В настоящих Санитарных правилах применяются следующие термины и определения:
1) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;
2) контактное лицо – человек, который находится и (или) находился в контакте с источником возбудителя инфекции;
3) бактериофаги – вирусы бактерий, способные поражать бактериальную клетку и вызывать ее растворение;
4) бактерионосительство – форма инфекционного процесса, характеризующаяся сохранением в организме человека или животного и выделением в окружающую среду возбудителя инфекционной (паразитарной) болезни, без клинического проявления заболевания;
5) дезинсекция – комплекс профилактических и истребительных мероприятий по уничтожению насекомых и членистоногих в целях защиты от них человека, животных, помещений и территории;
6) дезинфекция – комплекс специальных мероприятий, направленных на уничтожение возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний во внешней среде;
7) дератизация – комплекс профилактических и истребительных мероприятий, направленных на уничтожение или снижение числа грызунов;
8) дизентерия – инфекционное заболевание, вызываемое микробами рода шигелла (Shigella), при котором преимущественно поражается слизистая оболочка толстого кишечника. Клинически заболевание характеризуется интоксикацией и наличием колитического синдрома;
9) острые кишечные инфекции – инфекционные заболевания, вызываемые патогенными и условно-патогенными бактериями, вирусами, характеризующиеся поражением желудочно-кишечного тракта;
10) инкубационный период – отрезок времени от момента попадания возбудителя инфекции в организм до проявления первых симптомов болезни;
11) очаг инфекционного или паразитарного заболевания – место пребывания больного инфекционным или паразитарным заболеванием с окружающей его территорией в тех пределах, в которых возбудитель инфекции способен передаваться от больного к восприимчивым людям;
12) паратифы – бактериальные острые инфекционные заболевания, вызываемые бактериями рода сальмонелл (Salmonella paratyphi (сальмонелла паратифи), характеризующиеся язвенным поражением лимфатической системы тонкой кишки, бактериемией, циклическим течением с явлениями общей интоксикации, с фекально-оральным механизмом передачи возбудителя, реализуемые преимущественно пищевым и водным путями, склонные к формированию продолжительного бактерионосительства;

13) ретроспективті эпидемиологиялық талдау – эпидемияға қарсы іс-шараларды перспективалық жоспарлауды негіздеу мақсатында алдағы ұзақ уақыт аралығындағы инфекциялық сырқаттанушылықтың деңгейін, құрылымы мен динамикасын талдау;
14) реконвалесцент – сауығу сатысындағы науқас адам;
15) сальмонеллез – симптомсыз бактерия тасымалдаушылықтан бастап ауыр септикалық нұсқаларына дейін клиникалық белгілерінің көптүрлілігімен сипатталатын, сальмонелла түрінің қоздырғыштары нәжіс-ауыз арқылы тетікпен берілетін полиэтиологиялық жіті инфекциялық аурулардың тобы. Көбіне жіті гастроэнтерит түрінде өтеді;
16) санация – организмді сауықтыру бойынша мақсатқа бағытталған емдеу-профилактикалық шараларын жүргізу;
17) фаготип – бактериофактардың типтік жиынына бірдей сезімталдықты сипаттайтын бактериялық штамдар жиынтығы;
18) халықтың декреттелген тобы – айналасындағыларға инфекциялық және паразиттік ауруларды жұқтыру үшін барынша қауіп төндіретін халыққа қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін адамдар;
19) іш сүзегі – аш ішектің лимфа жүйесінің жарамен зақымдалуымен, бактериемиямен, жалпы улану белгілері бар циклдық ағымымен, қоздырғыштың су, тағам және тұрмыстық жолдарымен іске асырылатын нәжіс-ауыз арқылы берілу тетігімен, кездейсоқ таралумен сипатталатын, сондай-ақ ұзақ уақыт бактерия тасымалдаушылықты қалыптастыруға қабілетті сальмонелла түрінің (Salmonella Typhi (сальмонелла тифи) бактериялары тудыратын бактериялық инфекциялық ауру.";
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ресімдеу кезінде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтардың көрсетілетін қызметтерін алушыларға;";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда, мектеп-интернаттарда, сәбилер үйлерінде, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында жіті ішек инфекцияларымен сырқаттану тіркелген кезде санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары және медициналық ұйымдар ошақтық қорытынды дезинфекциялауды жүргізеді.";
8-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарға, мектеп-интернаттарға, сәбилер үйлеріне және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына баратын балалар сырқаттанған кезде;
3) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдардың, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың, сәбилер үйлерінің, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының қызметкерлері сырқаттанған кезде;";

13) ретроспективный эпидемиологический анализ – анализ уровня, структуры и динамики инфекционной заболеваемости за длительный предшествующий промежуток времени с целью обоснования перспективного планирования противоэпидемических мероприятий;
14) реконвалесцент – больной человек в стадии выздоровления;
15) сальмонеллез – группа полиэтиологичных острых инфекционных болезней с фекально-оральным механизмом передачи возбудителей рода сальмонелл, которые характеризуются большим полиморфизмом клинических проявлений от бессимптомного бактерионосительства до тяжелых септических вариантов. Чаще всего протекают в виде острого гастроэнтерита;
16) санация – проведение целенаправленных лечебно-профилактических мер по оздоровлению организма;
17) фаготип – совокупность бактериальных штаммов, характеризующихся одинаковой чувствительностью к типовому набору бактериофагов;
18) декретированная группа населения – лица, работающие в сфере обслуживания населения, представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих инфекционными и паразитарными заболеваниями;
19) брюшной тиф – бактериальное инфекционное заболевание, вызываемое бактериями рода сальмонелл (Salmonella Typhi (сальмонелла тифи), характеризующееся язвенным поражением лимфатической системы тонкой кишки, бактериемией, циклическим течением с общей интоксикацией, с фекально-оральным механизмом передачи возбудителя, реализуемым водным, пищевым и бытовым путями, со спорадическим распространением, а также склонностью к формированию длительного бактерионосительства.";
подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) получателей услуг центров оказания специальных социальных услуг при оформлении;";
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Очаговая заключительная дезинфекция проводится организациями санитарно-эпидемиологической службы и медицинскими организациями при регистрации заболевания острыми кишечными инфекциями в дошкольных организациях, организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, школах-интернатах, домах ребенка, центрах оказания специальных социальных услуг.";
подпункты 2) и 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) при заболевании детей, посещающих дошкольные организации, организации среднего образования, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, школы-интернаты, дома-ребенка и центры оказания специальных социальных услуг;
3) при заболевании работников организаций, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домов ребенка, центры оказания специальных социальных услуг;";

17-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) медициналық ұйымдардағы, мектеп-интернаттардағы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардағы, сәбилер үйлеріндегі, санаторийлердегі, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы, жазғы сауықтыру ұйымдарындағы сырқаттану жағдайлары.";
19-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардағы, сәбилер үйлеріндегі, мектеп-интернаттардағы, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы балалар және мектепке дейінгі ұйымдарға баратын балалар;
3) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдардың, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың, сәбилер үйлерінің, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының және мектепке дейінгі ұйымдардың қызметкерлері.";
29-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдардың, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың, сәбилер үйлерінің, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының қызметкерлері.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда, мектеп-интернаттарда, сәбилер үйлерінде, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында сальмонеллезбен сырқаттану тіркелген кезде санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің ұйымдары қорытынды дезинфекция жүргізеді.";
38-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Іш сүзегі және паратиф ошақтарын эпидемиологиялық зерттеп-қарау әрбір жағдай тіркелген кезде жүргізіледі және мынадай іс-шараларды қамтиды:".
5. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 69 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34998 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;

подпункт 2) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"2) случаи заболевания в медицинских организациях, школах-интернатах, организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домах ребенка, санаториях, центрах оказания специальных социальных услуг, летних оздоровительных организациях;";
подпункты 2) и 3) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"2) дети, находящиеся в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домов ребенка, школ-интернатов, центров оказания специальных социальных услуг и дети, посещающие дошкольные организаций;
3) работники организаций, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домов ребенка, центров оказания специальных социальных услуг и дошкольных организаций.";
подпункт 3) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"3) работники организаций, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домов ребенка, центров оказания специальных социальных услуг.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Заключительная дезинфекция проводится организациями санитарно-эпидемиологической службы при регистрации заболевания сальмонеллезом в дошкольных организациях, организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, школах-интернатах, домах ребенка, центрах оказания специальных социальных услуг.";
абзац первый пункта 38 изложить в следующей редакции:
"38. Эпидемиологическое обследования очагов брюшного тифа и паратифа проводятся при регистрации каждого случая и включает следующие мероприятия:".
5. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 69 "Об утверждении Правил проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34998) следующие изменения:
в правилах проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;

2) жіті кәсіптік ауру (улану) – зиянды кәсіптік факторлардың бір реттік (бір ауысымнан артық емес) әсерінен кейін пайда болған ауру (жай-күй);
3) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер (бұдан әрі – ИКҚК) – иммундаудан кейін қадағалануы тиіс және вакциналарды қолданумен міндетті түрде себеп-салдарлық байланысы жоқ кез келген қолайсыз медициналық көріністер;
4) созылмалы кәсіптік ауру (улану) – зиянды өндірістік факторлардың бірнеше және ұзақ әсер етуінен кейін пайда болған ауру (жай-күй);
5) тергеп-тексеру мәні – тергеп-тексеруге жататын адамның өміріне және (немесе) денсаулығына және (немесе) оның мекендеу ортасына зиян келтірілген (келтірілуі мүмкін) фактілер, мән-жайлар, жағдайлар;
6) улану –адамға мекендеу ортасының химиялық, биологиялық және өзге де факторларының жіті (бір сәттік) немесе созылмалы (ұзақ мерзімді) әсері кезінде туындайтын ауру (жай-күй);
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы адамдардың кең (шектеусіз) тобы – алдын ала айқындауға болмайтын адамдар тобы, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына әсер еткен немесе әсер етуі мүмкін оның сандық құрамы;
8) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) – инфекцияның көзін анықтауға және ошақты оқшаулауға, оның салдарынан адам денсаулығы және (немесе) оның мекендеу ортасы нашарлаған (туындауы мүмкін) мән-жайлар туралы мәліметтерді алуға не растауға, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзуға, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындауға, адамның денсаулығының жай-күйінің және (немесе) оның мекендеу ортасының нашарлауы құқық бұзушылықты жасауға ықпал еткен жағдайлар, құқық бұзушылықтың оқиғасы мен құрамын, сондай-ақ оны жасауға кінәлі адамдарды айқындауға, адамның өміріне және (немесе) денсаулығына және (немесе) оның мекендеу ортасына зиян келтіруді одан әрі болдырмау жөнінде шаралар қабылдауға бағытталған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – бақылау және қадағалау органы) іс-қимылдар кешені.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Бақылау және қадағалау органының басшысы немесе оны алмастыратын адам тергеп-тексеру мәніне байланысты комиссия құрамына дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның және (немесе) мемлекеттік сараптама ұйымының мамандарын, тергеп-тексеру мәніне қатысы жоқ бейінді сарапшылар мен мамандарды, оның ішінде педиатр (жалпы практика дәрігері), иммунолог, эпидемиолог, невролог, аллерголог, фтизиатр, инфекционист, патологоанатомды енгізеді.

2) острое профессиональное заболевание (отравление) – заболевание (состояние), возникшее после однократного (в течение не более одной смены) воздействия вредных профессиональных факторов;
3) неблагоприятные проявления после иммунизации (далее – НППИ) – любые неблагоприятные медицинские проявления, которые следуют за иммунизацией и не обязательно имеет причинно-следственную связь с применением вакцин;
4) хроническое профессиональное заболевание (отравление) – заболевание (состояние), возникшее после многократного и длительного воздействия вредных производственных факторов;
5) предмет расследования – факты, обстоятельства, условия, в результате которых нанесен (может быть нанесен) вред жизни и (или) здоровью человека и (или) среды его обитания, подлежащие расследованию;
6) отравление – заболевание (состояние), возникающее при остром (одномоментном) или хроническом (длительном) воздействии на человека химических, биологических и иных факторов среды обитания;
7) широкий (неограниченный) круг лиц в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – круг лиц, который не может быть заранее определен, в том числе его количественный состав, которые повлияли или могут повлиять на санитарно-эпидемиологическое благополучие населения;
8) расследование в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – расследование) – комплекс действий государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – орган контроля и надзора), направленный на выявление источника инфекции и локализации очага, получение либо подтверждение сведений об обстоятельствах, вследствие которых наступило (может наступить) ухудшение состояния здоровья человека и (или) среды его обитания, нарушение требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, определение субъектов (объектов) контроля и надзора, выявление причин и условий, способствовавших совершению правонарушения, установление события и состава правонарушения, а также лиц, виновных в его совершении, принятие мер по дальнейшему недопущению нанесения вреда жизни и (или) здоровью человека и (или) среды его обитания.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Руководителем органа контроля и надзора или лицом, его замещающим в зависимости от предмета расследования включаются в состав комиссии специалисты государственного органа и (или) государственной экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, профильные эксперты и специалисты, не связанные с предметом расследования, в том числе педиатр (врач общей практики), иммунолог, эпидемиолог, невролог, аллерголог, фтизиатр, инфекционист, патологоанатом.

22. Бақылау және қадағалау органы тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіге қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тергеп-тексеруді жүргізудің басталуы туралы құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" цифрлық жүйесі арқылы тергеп-тексеруді жүргізудің басталуы туралы хабарлама жіберу жолымен хабардар етеді.";
көрсетілген қағидадаларға 1-қосымша осы тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының
тізбесіне қосымша
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізілетін жағдайлардың тізбесі
1. Тергеп-тексерулер адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша, мұндай факт адамдардың кең тобына қатысты болған және бұзушылықтарға жол берген нақты бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) анықтау талап етілетін жағдайларда жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жолданымдары бойынша мынадай:
1) сумен жабдықтау және суды бұру жүйелері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеген;
2) радиациялық қауіпсіздік жөніндегі талаптар сақталмаған;
3) медициналық ұйымдарда және медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сақтау, залалсыздандыру, пайдалану және кәдеге жарату бойынша қызметтерді көрсететін объектілерде олармен жұмыс істеу қағидаларын сақтамаған;
4) ұйымдастырылған ұжымдарда тамақтануды ұйымдастыруға, тұру жағдайларына қойылатын талаптарды сақтамаған;
5) жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарға және көлік құралдарына (автомобиль, теміржол, су, әуе) қойылатын талаптарды сақтамаған;
6) жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға, стерильдеуді, дезинфекциялауды, дезинсекциялау мен дератизациялауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды сақтамаған;
7) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалауға жататын объектілерде иондамайтын сәулелену және физикалық факторлар параметрлерінің гигиеналық нормативтері талаптарына сәйкес келмеген;
8) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер, оның ішінде одан қайтыс болу тіркелген;
9) инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) уланулар тіркелген, оның ішінде 1-кестеге сәйкес олардан қайтыс болған жағдайларда жүргізіледі.

22. Орган контроля и надзора в течение двух рабочих дней со дня подписания акта о назначении расследования уведомляет о начале проведения расследования уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов путем направления уведомления о начале проведения расследования через цифровую систему "Единый реестр субъектов и объектов проверок".";
приложение 1 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню.
Приложение к перечню
некоторых приказов
Министра здравоохранения
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Перечень случаев, по которым проводятся расследования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1. Расследования проводятся по обращениям физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требует установить конкретный субъект (объект) контроля и надзора, допустивший нарушения, в следующих случаях:
1) несоответствие систем водоснабжения и водоотведения требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) несоблюдение требований по радиационной безопасности;
3) несоблюдение правил обращения с медицинскими отходами в медицинских организациях и на объектах, оказывающих услуги по их сбору, транспортировке, хранению, обезвреживанию, использованию и утилизации;
4) несоблюдение требований к организации питания, условиям проживания в организованных коллективах;
5) несоблюдение требований к организациям и транспортным средствам (автомобильные, железнодорожные, водные, воздушные), осуществляющим перевозку пассажиров и грузов;
6) несоблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, организации и проведению стерилизации, дезинфекции, дезинсекции и дератизации;
7) несоответствие требованиям гигиенических нормативов параметров неионизирующего излучения и физических факторов на объектах, подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору;
8) регистрация неблагоприятных проявлений после иммунизации, в том числе смерти от них;
9) регистрация инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них согласно таблице 1.

2. Тергеп-тексерулер мемлекеттік органдар немесе денсаулық сақтау объектілері беретін ақпарат және шұғыл хабарлама бойынша мынадай:
1) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер, оның ішінде олардан болған өлім:
ауыр ИКҚК – өмірге қауіпті немесе өлімге, емдеуге жатқызуға, айтарлықтай еңбек ету қабiлетiнен айырылуға немесе туа біткен аномалияға әкелген көріністер;
топтық ИКҚК – егілген вакцина бойынша және (немесе) вакцинаны егу уақыты бойынша және (немесе) орны бойынша байланысы бар ИКҚК-ға ұқсас 2 және одан көп жағдайлар;
күтілетін жиіліктен жоғары ИКҚК-нің немесе ерекше ауыр жағдайлардың тіркелу жағдайы;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы сараптама ұйымының ұсынысы немесе орталық бақылау және қадағалау органының шешімі бойынша басқа ИКҚК (иммундаудың болжамды қатесі, ата-аналардың немесе жұртшылықтың айтарлықтай алаңдаушылығын тудыратын жағдайлар) тіркелген;
2) 1-кестеге сәйкес инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) уланулар, оның ішінде олардан қайтыс болу тіркелген;
3) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды (оның ішінде уытты, радиоактивті, биологиялық және химиялық заттар, улар мен улы заттар, биологиялық және микробиологиялық организмдер мен олардың токсиндері, биологиялық құралдар мен материалдар) қолдану және пайдалану кезіндегі уланулар тіркелген;
4) кәсіптік қызметпен байланысты емес жіті сәулелік ауру, оның ішінде олардан қайтыс болу тіркелген;
5) жіті немесе созылмалы кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар анықталған (күдік) жағдайларда, оның ішінде олардан қайтыс болу жағдайларында жүргізіледі.
3. Тергеп-тексерулер өнімді бақылау мақсатында сатып алу қорытындысы бойынша зерттеу нәтижелері бойынша мынадай:
1) нормалау құжаттарына, стандарттау жөніндегі құжаттарға және (немесе) дайындаушының техникалық құжаттамасына сәйкес өнімнің (тауарлардың) жарамдылық мерзімі немесе өндірілген күні белгісіз өнімдер анықталған;

2. Расследования проводятся по информации и (или) экстренному извещению, подаваемой государственными органами или объектами здравоохранения, в случаях:
1) регистрации неблагоприятных проявлений после иммунизации, в том числе смерти от них:
серьезные НППИ - проявления, опасные для жизни или приведшие к смерти, госпитализации, значительной утрате трудоспособности или врожденной аномалии;
групповые НППИ – 2 и более случаев идентичных НППИ, связанных по введенной вакцине и (или) по времени и (или) месту введения вакцины;
случаи регистрации НППИ выше ожидаемой частоты или необычайно тяжелых случаев;
прочие НППИ по предложению экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий или решению центрального органа контроля и надзора (предполагаемая ошибка иммунизации, случаи, которые вызывают значительную обеспокоенность родителей или общественности);
2) регистрации инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них согласно таблице 1;
3) регистрации отравлений при применении и использовании потенциально опасных химических и биологических веществ (в том числе токсичных, радиоактивных, биологических и химических веществ, ядов и ядовитых веществ, биологических и микробиологических организмов и их токсинов, биологических средств и материалов);
4) регистрации острой лучевой болезни, не связанной с профессиональной деятельностью, в том числе смерти от них;
5) установления (подозрения) острых или хронических профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них.
3. Расследования проводятся по результатам исследования продукции по итогам контрольного закупа в случае:
1) выявления продукции с неустановленным сроком годности продукции (товаров) или датой изготовления, в соответствии с документами нормирования, документами по стандартизации и (или) технической документацией изготовителя;

2) осы өнімнің атауы, қолданылу мақсаты, құрамы, сақтау және қолдану шарттары бөлігінде мемлекеттік және орыс тілдерінде өнімде таңбалау болмаған;
3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормалау құжаттарында көзделген қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша өнімді (тауарларды) зертханалық зерттеу нәтижелері сәйкес келмеген;
4) таңбалауда өндіруші көрсеткен ақпаратқа сәйкес келмеген;

2) отсутствия маркировки продукции на государственном и русском языках в части наименования, назначения, состава, условий хранения и применения данной продукции;
3) несоответствие результатов лабораторных исследований продукции (товаров) по показателям безопасности, предусмотренным в документах нормирования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
4) ее несоответствия информации, указанной производителем на маркировке;

5) дайын тамақ өнімдерімен жанасуға арналмаған қаптамада тамақ өнімдері анықталған жағдайларда жүргізіледі.
1-кесте
Аурулардың атауы
Тергеп-тексеруді жүргізу
1. Инфекциялық аурулар:
1.
тырысқақ (А00)
аурудың әрбір жағдайы тіркелген кезде
2.
іш сүзегі (А01.0)
3.
А, В, С, нақтыланбаған паратифтер (А01.1-А01.4)
4.
басқа да сальмонеллез инфекциялары (А02)
1) қоғамдық тамақтану және азық-түлік саудасы, сумен жабдықтау, мектепке дейінгі ұйымдар қызметкерлерінің, сондай-ақ тамақ өнімдерін өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткізумен байланысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын адамдардың жіті ішек инфекциялары, сальмонеллез ауруларының әрбір жағдайы кезінде;

5) выявления пищевой продукции в упаковке, не предназначенной для контакта с готовой пищевой продукцией.
Таблица 1
Наименование заболеваний
Проведение расследования
1. Инфекционные заболевания:
1.
холера (А00)
при регистрации каждого случая заболевания
2.
брюшной тиф (А01.0)
3.
паратифы А, В, С, неуточненные (А01.1-А01.4)
4.
другие сальмонеллезные инфекции (А02)
1) при каждом случае заболевании острыми кишечными инфекциями, сальмонеллезом работников объектов общественного питания и продовольственной торговли, водоснабжения, дошкольных организаций, а также лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, связанной с производством, хранением, транспортировкой и реализацией пищевых продуктов;

2) мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарға, мектеп-интернаттарға, балалар үйлеріне және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына баратын балалар ауырған әрбір жағдай кезінде;
3) психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін ұйымдардың, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың, балалар үйлерінің, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының қызметкерлері ауырған әрбір жағдай кезінде;

2) при каждом случае заболевании детей, посещающих дошкольные организации, организации среднего образования, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, школы-интернаты, дома-ребенка и центрах оказания специальных социальных услуг;
3) при каждом случае заболевании работников организаций, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домов ребенка, центрах оказания специальных социальных услуг;