"Қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың үлгілік қағидаларын және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 16 маусымдағы № 306 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 маусымда № 38984 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың үлгілік қағидаларын және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10886 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшасымен бекітілген "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғаш ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында 2026 жылғы 12 шілдеден бастап мыналар белгіленсін:
2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады:
""цифрлық үкіметтің" веб-порталы" - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік органдар және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болып табылатын цифрлық объект.";
5-тармағы мынадай редакцияда қолданылады:

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235 "Об утверждении Типовых правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правил оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 июня 2026 года № 306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2026 года № 38984
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235 "Об утверждении Типовых правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правил оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10886) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев";
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев" согласно приложению к настоящему приказу.";
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев", утвержденные приложением 2 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Установить, что с 12 июля 2026 года в Правилах оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев":
подпункт 3) пункта 2 действует в следующей редакции:
"веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 5 действует в следующей редакции:

"5. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, уәкілетті орган "цифрлық үкіметтің" операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.";
"Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі
2026 жылғы 16 маусымдағы
№ 306
Бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 235 бұйрығына
қосымша
"Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік кызмет көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ағаштарды кесуге рұқсат беру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жасыл екпелер тізілімі - жасыл екпелердің түрлері, түрлік құрамы, алаңының көлемі, жай-күйі және орналасуы туралы деректер жиынтығы;
2) өтемдік отырғызу жоспары - отырғызудың сандық бөлігін, тұқымдық құрамын, көлемін, күнтізбелік мерзімін, сондай-ақ жоспарлы негізге байланыстыра отырып орналастырудың графикалық схемасын қамтитын кесуге ұшыраған ағаштарды отырғызу жоспары;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы - - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
2-тарау. "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік кызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті негізгі талаптар мен құжаттар тізбесі
3. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті негізгі талаптар мен құжаттар тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада жазылған.

"5. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору "цифрового правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.";
приложения 1 и 2 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев" изложить в редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение 1 к приказу
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 июня 2026 года № 306
Приложение к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 235
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев" (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок выдачи разрешения на вырубку деревьев.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) реестр зеленых насаждений – свод данных о типах, видовом составе, размере площади, состоянии и расположении зеленых насаждений;
2) план компенсационной посадки – план посадки деревьев, которые подверглись вырубке, включающий в себя количественную часть, породный состав, объем, календарные сроки посадки, а также графическую схему размещения посадок с привязкой к плановой основе;
3) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев"
Параграф 1. Перечень основных требований и документов необходимых для оказания государственной услуги
3. Перечень основных требований и документов необходимых для оказания государственной услуги, изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.

4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) әрекеттері:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі олар түскен күні, осы Қағидалардың 1-қосымшада көрсетілген құжаттармен бірге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан түрінде сәйкес өтінішті тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініш жасаған жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы құжаттары бар өтінішті 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы 6 (алты) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарда көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтердің сәйкестігін тексереді, өсіп тұрған ағаштардың жасыл екпелер тізіліміне сәйкес орналасқан жерін, сандық және тұқымдық құрамын, олардың күйін нақты анықтау үшін жергілікті жерге барады.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекстің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға ағаштарды кесуге рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге (тыңдауға) мүмкіндік береді, ол туралы Көрсетілетін қызметті алушы шешім қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-тің 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Құжаттар топтамасын, қорытындыны және тыңдау нәтижесін қарау қорытындысы бойынша Көрсетілетін қызметті беруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағаштарды кесуге рұқсат беру;
2) ағаштарды кесуге рұқсат беруден бас тарту туралы дәлелді жауап электрондық құжат түрінде беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" порталда 1 (бір) жұмыс күні ішінде жолданады.

4. Действия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги:
1) канцелярия услугодателя осуществляет регистрацию заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с документами, указанными в приложении 1 настоящих Правил, в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем;
2) ответственный исполнитель услугодателя рассматривает заявление с документами в течение – 3 (трех) рабочих дней.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов ответственный исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации представленных документов, готовит мотивированный отказ в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугодателя, и направляет его в "личный кабинет" услугополучателя.
При предоставлении услугополучателем полного пакета документов ответственный исполнитель услугодателя в течение 6 (шести) рабочих дней проверяет соответствие сведений указанные в документах необходимых для оказания государственной услуги, выезжает на место для точного определения количественного, породного состава, состояния и месторасположения деревьев в соответствии с реестром зеленых насаждений.
В соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) Услугодатель предоставляет возможность Услугополучателю выразить свою позицию (заслушивание) к предварительному решению об отказе в выдаче разрешение на вырубку деревьев, о котором Услугополучатель уведомляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 АППК РК.
По итогам рассмотрения пакета документов, заключения и результата заслушивания Услугодатель принимает одно из следующих решений:
1) выдача разрешения на вырубку деревьев по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ в выдаче разрешения на вырубку деревьев в форме электронного документа.
Результат оказания государственной услуги удостоверенный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя направляется в "личный кабинет" услугополучателю на портале в течение – 1 (одного) рабочего дня.

5. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.
6. Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
7. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Көрсетілетін қызметтерді берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға көрсетілетін қызметті берушінің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына (бұдан әрі - уәкілетті орган) берілуі мүмкін.
7-1. Шағым келіп түскен жағдайда, ҚР ӘРПК-тің 91-бабының төртінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.

5. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору "электронного правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
6. Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в настоящих Правилах;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Параграф 2. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
7. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7-1. В случае поступления жалобы в соответствии с частью четыре статьи 91 АППК РК услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления.
Услугодатель вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

8. Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы:
көрсетілетін қызметті берушімен, уәкілетті органмен – оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органмен – оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
9. Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым жасаған өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-тің 91-бабының бесінші бөлігіне сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
"Ағаштарды кесуге
рұқсат беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Ағаштарды кесуге рұқсат беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Ағаштарды кесуге рұқсат беру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
4
Мемлекеттік қызмет көрсету және оның кіші түрлерінің (бар болса) тәсілдері
"Электрондық үкіметінің" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Мемлекеттік қызмет көрсету мен оның кіші түрлерінің (бар болса) мерзімі
Портал арқылы өтініш берген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызмет көрсету және оның кіші түрлерінің (бар болса) нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
7
Мемлекеттік қызмет көрсету және оның кіші түрлерінің (бар болса) нәтижесі
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған ағаштарды кесуге рұқсат немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап порталдағы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі
8
Мемлекеттік қызметті көрсету және оның кіші түрлері (бар болса) кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

8. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом - в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
9. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с частью пять статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на вырубку деревьев"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на вырубку деревьев"
1
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на вырубку деревьев
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Нет
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Астана, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
10 (десять) рабочих дней с момента обращения через портал
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Разрешение на вырубку деревьев либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги удостоверенный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Көрсетілетін қызметті беруші - түскі үзіліспен Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін.
2) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Өтініш беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін өтініш берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету және олардың кіші түрлері (бар болса) үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) бекітілген және келісілген қала құрылысы құжаттамасында көзделген құрылыс қызметін, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру үшін жағдайлар жасалуын қамтамасыз ету кезінде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан түрінде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі ("Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер базасында тіркелмеген жағдайда);
кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы (мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы) (мәліметтер нысаны); өсіп тұрған ағаштардың тұқымдық және сандық құрамын, олардың жай-күйін көрсете отырып, объектінің аумағында өсіп тұрған жасыл екпелерін түгендеу және орман-патологиялық зерттеу материалдары;
өтемдік ағаштарды отырғызудың жоспары; көшеттерді отырғызуды аяқтаудың уақытын көрсетіп, өтемдік ағаштарды отырғызу бойынша кепілдік хат;
өтемдік көгалдандыру жүргізуге ұйыммен (мамандандырылған) жасалған шарт.
2) инженерлік абаттандыру объектілеріне қызмет көрсету, инженерлік желілерді, жерасты және жерүсті коммуникацияларын реконструкциялау және орнату кезінде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініші; кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы (мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы);
өсіп тұрған ағаштардың тұқымдық және сандық құрамын, олардың күйін көрсете отырып, құрылыс (реконструкциялау) аумағында өсіп тұрған жасыл екпелерін түгендеу және орман-патологиялық зерттеу материалдары;
өтемдік ағаштарды отырғызудың жоспары; көшеттерді отырғызуды аяқтаудың күнін көрсетіп, өтемдік ағаштарды отырғызу бойынша кепілдік хат;
өтемдік көгалдандыру жүргізуге ұйыммен (мамандандырылған) жасалған шарт.

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед;
2) портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) при обеспечении условий для осуществления строительной деятельности, строительно-монтажных работ, предусмотренных утвержденной и согласованной градостроительной документацией: заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам; электронная копия правоустанавливающего документа на земельный участок (в случае отсутствия регистрации в государственной базе данных "Регистр недвижимости"); заключение комплексной вневедомственной экспертизы (заключение государственной экологической экспертизы) (форма сведений); материалы инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, произрастающие на пятне объекта с указанием существующих деревьев, породного и количественного состава, их состояния; план компенсационной посадки деревьев; гарантийное письмо по компенсационной посадке деревьев с указанием даты завершения высадки саженцев; договор с организацией (специализированной) на компенсационное озеленение.
2) при обслуживании объектов инженерного благоустройства, реконструкции и устройстве инженерных сетей, подземных и надземных коммуникаций: заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам; заключение комплексной вневедомственной экспертизы (заключение государственной экологической экспертизы); материалы инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, произрастающие на пятне застройки (реконструкции) с указанием существующих деревьев, породного и количественного состава, их состояния; план компенсационной посадки; гарантийное письмо компенсационной посадке с указанием даты завершения высадки саженцев; договор с организацией (специализированной) на компенсационное озеленение.

3) бұрыннан бар объектілердің аумағын абаттандыру және эстетикалық түрге келтіру, жасыл екпелердің сапалық және түрлік құрамын жақсарту қажеттігі кезінде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініші; жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі ("Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер базасында тіркелмеген жағдайда);
өсіп тұрған ағаштардың тұқымдық және сандық құрамын, олардың күйін көрсете отырып, объектінің аумағында өсіп тұрған жасыл екпелерін түгендеу және орман-патологиялық зерттеу материалдары; өтемдік ағаштарды отырғызудың жоспары; көшеттерді отырғызуды аяқтаудың күнін көрсетіп өтемдік ағаштарды отырғызу бойынша кепілдік хат;
өтемдік көгалдандыру жүргізуге ұйыммен (мамандандырылған) жасалған шарт.
4) ағаштар мен бұталар жалпыға ортақ пайдаланылатын жерлерде өсіп тұрған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініші; өтемдік ағаштарды отырғызудың жоспары; көшеттерді отырғызуды аяқтаудың күнін көрсетіп өтемдік ағаштарды отырғызу бойынша кепілдік хат.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы құжаттардың мәліметтері, лицензия туралы, лицензиялық алым туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге электрондық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзы арқылы беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден және оның кіші түрлерінен(бар болса) бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

3) при благоустройстве территории существующих объектов и приведения в эстетический вид, необходимости улучшения качественного и видового состава зеленых насаждений: заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам; электронная копия правоустанавливающего документа на земельный участок (в случае отсутствия регистрации в государственной базе данных "Регистр недвижимости"); материалы инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, произрастающие на территории объекта с указанием существующих деревьев, породного и количественного состава, их состояния; план компенсационной посадки деревьев; гарантийное письмо по компенсационной посадке с указанием даты завершения высадки саженцев; договор с организацией (специализированной) на компенсационное озеленение.
4) при произрастании деревьев и кустарников на землях общего пользования: заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам; план компенсационной посадки деревьев; гарантийное письмо по компенсационной посадке, с указанием даты завершения высадки саженцев. Сведения документов, удостоверяющих личность; справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица; о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; сведения о лицензии, о лицензионном сборе; предоставляются услугодателю из информационных систем через шлюз "электронного правительства". Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах. Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в настоящих Правилах;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
12
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде электронды нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа да талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.kds.mps.gov.kz, сәулет, қалақұрылысы және құрылысы істері жөніндегі уәкілетті орган интернет-ресурстарында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Ағаштарды кесуге
рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Жергілікті атқарушы органның
уәкілетті органына
(мемлекеттік органның
толық атауы)
__________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда),
жеке сәйкестендіру нөмірі/заңды
тұлғаның толық атауы,
ораналасқан жері, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Байланыс деректері
_________________
(пошталық индексі, облысы,
қаласы, ауданы, елді мекені,
көше атауы, үй /ғимарат нөмірі,
байланыс телефондарының
нөмірі)
Нысан
Өтініш нөмірі:
ӨТІНІШ
(Объектінің толық мекен жайы) мекен-жайындағы объекті (объектінің атауы) бойынша ағаштарды (ағашты) кесу үшін рұқсат беруіңізді сұраймын.
Өтініш беруші рұқсат беруді ресімдеу кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Келесі құжаттар ұсынылады:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
(заңды тұлғаның лауазымы) берілген күні: кк.аа.жж.
(электрондық цифрлық қолтаңба)
"Ағаштарды кесуге
рұқсат беру" мемлекеттік
қызмет көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Ағаштарды кесуге РҰҚСАТ
Берілді: Ұйымның атауы (заңды тұлғаның толық атауы, мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі).
Объекті бойынша: объектінің атауы көрсетіледі.
Орналасқан жері: объектінің мекенжайы.
Ағаштарды (ағашты) кесу мынаған байланысты жүргізіледі: (себебі көрсетіледі).
(Жергілікті атқарушы органның уәкілетті органының атауы), ағаштарды (ағашты) кесуге келіседі: ағаштардың (ағаштың) жай-күйі (тұқымы, сандық және сапалық сипаттамалары) нақты көрсетіледі..
Рұқсаттың қолданылу кезеңі: (қолдану мерзімін жұмыс түрлерін ескере отырып, жергілікті атқарушы органның уәкілетті органы белгілейді).
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушыға төмендегідей талаптарды орындау ұйғарылады:
Жерасты және әуе коммуникацияларын қорғау нормалары мен ережелерін сақтай отырып, (мерзімі көрсетіледі) дейін көшеттерді (түрлік, сандық және сапалық құрамы көрсетіледі) отырғызу арқылы ағаштардың (ағаштың) өтемдік қалпына келтіру бойынша іс-шараларын жүргізу қажет.
Іргелес аумақтардағы жасыл екпелерді қорғау, күтіп-ұстау және сақтау бойынша толық іс-шаралар кешенін жүргізу.
Ескертпе: Тапсырыс берушіге рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жұмыс туралы ақпаратты жазбаша тәртіппен ұсыну қажет.
Басшы
(уәкiлеттi тұлға) _________________________________
________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
(электрондық-цифрлық қолтаңба)
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі
2026 жылғы 16 маусымдағы
№ 306
Бұйрыққа 2-қосымша
"Ағаштарды кесуге рұқсат
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Ағаштарды кесуге рұқсат беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Ағаштарды кесуге рұқсат беру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
4
Мемлекеттік қызмет көрсету және оның кіші түрлерінің (бар болса) тәсілдері
"Цифрлық үкіметінің" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Мемлекеттік қызмет көрсету мен оның кіші түрлерінің (бар болса) мерзімі
Портал арқылы өтініш берген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызмет көрсету және оның кіші түрлерінің (бар болса) нысаны
Цифрландырылған (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызмет көрсету және оның кіші түрлерінің (бар болса) нәтижесі
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған ағаштарды кесуге рұқсат немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап порталдағы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі
8
Мемлекеттік қызметті көрсету және оның кіші түрлері (бар болса) кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает информацию о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства: www.kds.mps.gov.kz, услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на вырубку деревьев"
В уполномоченный орган
местного исполнительного
органа (полное наименование
государственного органа)
От _________________________
(фамилия имя отчество (в случае
наличия), индивидуальный
идентификационный номер
для физического лица/
полное наименование,
местонахождение,
бизнес-идентификационный
номер для юридического лица)
Контактные данные
___________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер
дома/здания, контактные номера
телефонов)
Форма
Номер заявления:
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на вырубку деревьев (дерева) по объекту
(наименование объекта) по адресу (полный адрес расположения объекта).
Заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного
доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах, при оформлении разрешения.
Прилагаются следующие документы:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Фамилия имя отчество (в случае наличия)
(должность для юридического лица) дата подачи: дд.мм.гг.
(электронная цифровая подпись)
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на вырубку деревьев"
РАЗРЕШЕНИЕ
на вырубку деревьев
Выдана: Наименование организации (полное наименование, местонахождение,
бизнес-идентификационный номер для юридического лица/фамилия, имя, отчество
(в случае наличия), индивидуальный идентификационный номер для физического лица).
По объекту: указывается название объекта.
Расположенному: адрес объекта.
Вырубка деревьев (дерева) производится в связи: (указывается причина).
(Наименование уполномоченного органа местного исполнительного органа),
согласовывает вырубку деревьев (дерева): указывается фактическое (порода,
количественная и качественная характеристика) состояние деревьев (дерева).
Срок действия разрешения: (срок действия устанавливается уполномоченным
органом местного исполнительного органа с учетом видов работ).
При этом услугополучателю предписывается выполнить следующие требования:
Необходимо провести мероприятия по компенсационному восстановлению деревьев
(дерева) путем посадки саженцев (указывается видовой, качественный
и количественный состав) до (указывается дата), с соблюдением норм и правил
охраны подземных и воздушных коммуникаций.
Проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению
зеленых насаждений на прилегающей территории.
Примечание: Заказчику необходимо в письменном порядке предоставить
информацию о выполненной работе, до завершения срока действия разрешения.
Руководитель
(уполномоченное лицо)
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии).
(электронная цифровая подпись)
Приложение 2 к приказу
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 июня 2026 года № 306
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на вырубку деревьев"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на вырубку деревьев"
1
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на вырубку деревьев
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Нет
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Астана, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
10 (десять) рабочих дней с момента обращения через портал
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Цифровизированная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Разрешение на вырубку деревьев либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги удостоверенный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

3) бұрыннан бар объектілердің аумағын абаттандыру және эстетикалық түрге келтіру, жасыл екпелердің сапалық және түрлік құрамын жақсарту қажеттігі кезінде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініші; жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі ("Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер базасында тіркелмеген жағдайда);
өсіп тұрған ағаштардың тұқымдық және сандық құрамын, олардың күйін көрсете отырып, объектінің аумағында өсіп тұрған жасыл екпелерін түгендеу және орман-патологиялық зерттеу материалдары; өтемдік ағаштарды отырғызудың жоспары; көшеттерді отырғызуды аяқтаудың күнін көрсетіп өтемдік ағаштарды отырғызу бойынша кепілдік хат;
өтемдік көгалдандыру жүргізуге ұйыммен (мамандандырылған) жасалған шарт.
4) ағаштар мен бұталар жалпыға ортақ пайдаланылатын жерлерде өсіп тұрған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініші; өтемдік ағаштарды отырғызудың жоспары; көшеттерді отырғызуды аяқтаудың күнін көрсетіп өтемдік ағаштарды отырғызу бойынша кепілдік хат.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы құжаттардың мәліметтері, лицензия туралы, лицензиялық алым туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге цифрлық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" шлюзы арқылы беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден және оның кіші түрлерінен(бар болса) бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

3) при благоустройстве территории существующих объектов и приведения в эстетический вид, необходимости улучшения качественного и видового состава зеленых насаждений: заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам; электронная копия правоустанавливающего документа на земельный участок (в случае отсутствия регистрации в государственной базе данных "Регистр недвижимости"); материалы инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, произрастающие на территории объекта с указанием существующих деревьев, породного и количественного состава, их состояния; план компенсационной посадки деревьев; гарантийное письмо по компенсационной посадке с указанием даты завершения высадки саженцев; договор с организацией (специализированной) на компенсационное озеленение.
4) при произрастании деревьев и кустарников на землях общего пользования: заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам; план компенсационной посадки деревьев; гарантийное письмо по компенсационной посадке, с указанием даты завершения высадки саженцев. Сведения документов, удостоверяющих личность; справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица; о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; сведения о лицензии, о лицензионном сборе; предоставляются услугодателю из цифровых систем через шлюз "цифрового правительства". Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах. Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в настоящих Правилах;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;