Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 12 маусымдағы № 165-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 15 маусымдағы № 73 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 маусымда № 38978 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
1. "Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12844 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына, 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берілген:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдар қызметіне қатысты тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы мектепке дейінгі ұйымдардың қызметіне қатысты тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы орта білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы;

О внесении изменений в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка"
Совместный приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 12 июня 2026 года № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 июня 2026 года № 73. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2026 года № 38978
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
1. Внести в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12844) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 85, пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций дошкольного образования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций среднего образования согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций технического и профессионального образования согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы арнаулы білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы бекітілсін.";
1 және 2 - қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 3-қосымша алып тасталсын;
4, 5, 6, 7 және 8-қосымшалары осы бірлескен бұйрыққа 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны "Тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бірлескен бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаның 7-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Ұлттық білім беру дерекқоры" цифрлық жүйесі арқылы;".
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
__________Ш. Акпарова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 73 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 12 маусымдағы
№ 165-НҚ
Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

6) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций дополнительного образования для детей, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности специальных организаций образования согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.";
приложение 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 к совместному приказу исключить;
приложения 4, 5, 6, 7 и 8 изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок";
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что с 12 июля 2026 года подпункт 1) пункта 7 приложения 1 к настоящему совместному приказу действует в следующей редакции:
"1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством цифровой системы "Национальная образовательная база данных";".
Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан
__________С. Жумангарин
Исполняющий обязанности министра просвещения Республики Казахстан
__________Ш. Акпарова
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 73 и
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 12 июня 2026 года № 165-НҚ
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) балалардың құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдарды, мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын, кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарын бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) тәуекел – бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің (объектісінің) тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка (далее – Критерии) разработаны для отбора субъектов (объектов) контроля проверяемых организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального образования, организаций дополнительного образования для детей, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, специальных организаций образования.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта (объекта) контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;

8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
9) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Субъективті өлшемшар жөніндегі тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
4. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемдер бойынша бақылау субъектілері (объектілері):

8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Управление рисками при осуществлении государственного контроля в форме профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля распределяются к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, применяются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе по субъективным критериям относят субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля:

1) жоғары тәуекел дәрежесіне баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдары, мектепке дейінгі білім беру ұйымдары, интернаттық ұйымдар, кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесіне техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары, арнаулы білім беру ұйымдары жатады;
3) төменгі тәуекел дәрежесіне интернаттық ұйымдарды қоспағанда, орта білім беру ұйымдары, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсетуді қамтымайтын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
6. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жүргізілген алдыңғы тексерулердің және бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
8. Талаптарды бұзу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес айқындалады:
1) баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың талаптарды бұзу дәрежесі;
2) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
3) орта білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
4) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
5) кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
6) арнаулы білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
9. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдылығы мен субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттардың 7-қосымшасына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін берілген субъективтік өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
10. Бақылау субъектісін (объектісін) тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша (SC) субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC ,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

1) к высокой степени риска относятся организации, осуществляющие функции по защите прав ребенка, организации дошкольного образования, интернатные организации, организации дополнительного образования для детей, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним;
2) к средней степени риска относятся организации технического и профессионального образования, специальные организации образования;
3) к низкой степени риска относятся организации среднего образования, за исключением интернатных организаций, организации дополнительного образования для детей, не включающих предоставление образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним.
Параграф 2. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством информационной системы "Национальная образовательная база данных";
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
8. Степень нарушений требований определяются согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Критериям:
1) степень нарушений требований организациями, осуществляющими функции по защите прав ребенка;
2) степень нарушений требований организациями дошкольного образования;
3) степень нарушений требований организациями среднего образования;
4) степень нарушений требований организациями технического и профессионального образования;
5) степень нарушений требований организациями дополнительного образования для детей, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним;
6) степень нарушений требований специальными организациями образования.
9. Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям согласно приложению 7 к настоящим Критериям.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
10. Для отнесения субъекта (объекта) контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля.
При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.