"Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 236 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 маусымда № 38964 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11879 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакциядағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі.";
3-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтiнi өзгермейді;
4-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтiнi өзгермейді;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік комиссия Қазақстан Республикасының басқа ұйымдары өткізген, сондай-ақ тиісті шарттар жасалған басқа мемлекеттердің сынақтарының нәтижелерін және өтінім беруші берген басқа мемлекеттердің уәкілетті органдарынан алынған деректерді пайдаланады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Патент қабілеттілігі мен шаруашылыққа пайдалылығы мемлекеттік сынақтың немесе өтінім берушінің деректері бойынша бағаланатын өсімдіктердің тектері мен түрлерінің тізбелері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 106 бұйрығымен бекітілген.";
11-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтiнi өзгермейді;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Селекциялық жетістік бұрын ерекшелікке, біртектілікке, тұрақтылыққа және шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткен және оның сипаттамасы селекциялық жетістіктің Мемлекеттік комиссия берген морфологиялық белгілерінің ресми сипаттамасымен бірдей болған жағдайда, селекциялық жетістікке патент беруге арналған өтінім бойынша танаптық сынақтар жүргізілмейді.
Бұл ретте қоса берілген құжаттармен патент қабілеттілігіне берілген өтініштің көшірмесін, сұрыптың атауын сараптау үшін және ерекшелікке, біртектілікке, тұрақтылыққа бұрын жасалған сынақтар үшін төлем алынады.
Селекциялық жетістіктің атауы туралы қорытынды және патентке қабілеттілігі туралы қорытынды өтінім беруші көрсетілетін қызметтерге ақы төлегеннен кейін сараптама ұйымына жіберіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік сұрыптық сынау деректері бойынша сұрыпты патенттік қабілеттілікке сараптау және сынау мынадай мерзімдерде жүргізіледі:
дәнді, дәнді-бұршақты, жарма, майлы, техникалық, иіру, бір жылдық азықтық, көкөніс, бақша, гүлді-сәндік дақылдар және картоп бойынша – кемінде екі вегетациялық кезең;
көпжылдық шөптер бойынша – пайдаланудың кемінде бір циклі;
жеміс, жидек дақылдары, жүзім бойынша – кемінде бір шаруашылық түсім;
орман дақылдары бойынша - техникалық пісіп-жетілу пайда болғанға дейін.
Мемлекеттік сұрыптық сынау деректері бойынша сұрыпты патент қабілеттілікке сараптау және сынау үшін Мемлекеттік комиссия өтінім берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымдық және отырғызу материалын жеткізуге арналған наряд (бұдан әрі – тұқым жеткізуге арналған наряд) жолдайды.
Өтінім беруші Мемлекеттік комиссияға тұқым жеткізуге арналған нарядқа сәйкес тұқымдық және отырғызу материалының қажетті санын ұсынады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 "Об утверждении Правил проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 236. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2026 года № 38964
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 "Об утверждении Правил проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11879) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 11) в следующей редакции:
"11) земельный участок - выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным Кодексом Республике Казахстан порядке за субъектами земельных отношений.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Образец семенного и посадочного материала, предназначенный для сортоиспытания, отбирается с урожая предыдущего либо текущего года и сопровождается аттестатом или свидетельством на семена сельскохозяйственных растений по формам документации на семена, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года № 453 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3080).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Образец семенного и посадочного материала, ввозимый в Республику Казахстан для проведения сортоиспытания, сопровождается фитосанитарным сертификатом по форме согласно приложению 6 к Правилам по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12032), и документами, подтверждающими сортовые и посевные качества.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Государственная комиссия использует результаты испытаний, проведенных другими организациями Республики Казахстан, а также других государств, с которыми заключены соответствующие договоры, и данные, представленные заявителем, которые получены от уполномоченных органов других государств.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Перечни родов и видов растений, по которым патентоспособность и хозяйственная полезность оцениваются по данным государственного испытания или заявителя, утверждены приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2026 года № 106.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Государственная комиссия взимает плату за проведение испытания сортов сельскохозяйственных культур на патентоспособность (отличимость, однородность, стабильность), экспертизу копии заявления на патентоспособность с прилагаемыми документами, наименования сорта сельскохозяйственного растения, а также за оказание иных работ и услуг, по установленным ценам на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые государственными учреждениями в сфере сортоиспытания, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 30 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19995).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. По заявке на выдачу патента на селекционное достижение, полевые испытания не проводятся, в случае если селекционное достижение ранее уже проходило испытание на отличимость, однородность, стабильность и хозяйственную полезность, и его описание идентично официальному описанию морфологических признаков селекционного достижения, составленной Государственной комиссией.
При этом оплата взимается за экспертизу копии заявления на патентоспособность с прилагаемыми документами, наименования сорта и за ранее проведенные испытания на отличимость, однородность и стабильность.
Заключение о наименовании селекционного достижения и заключение о патентоспособности направляется в экспертную организацию после оплаты услуг заявителем.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Экспертиза и испытание сорта на патентоспособность по данным государственного сортоиспытания проводится в следующие сроки:
по зерновым, зернобобовым, крупяным, масличным, техническим, прядильным, однолетним кормовым, овощным, бахчевым, цветочно-декоративным культурам и картофелю – не менее двух вегетационных периодов;
по многолетним травам – не менее одного цикла использования;
по плодовым, ягодным культурам, винограду – не менее одного хозяйственного урожая;
по лесным культурам - до возникновения технической спелости.
Для проведения экспертизы и испытания сорта на патентоспособность по данным государственного сортоиспытания Государственная комиссия направляет заявителю наряд на поставку семенного и посадочного материала по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – наряд на поставку семян).
Заявитель представляет в Государственную комиссию необходимое количество семенного и посадочного материала согласно наряду на поставку семян.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Егер өтінім жасалған күнге дейін белгілі бір селекциялық жетістіктің тұқымы немесе басқа да отырғызылатын материалы мына аумақта:
1) Қазақстан Республикасында – өтінім берілген күнге дейін бір жыл бұрын;
2) кез келген басқа мемлекетте - өтінім берілген күнге дейін бір жылдық дақылдар бойынша төрт жыл бұрын және көп жылдық дақылдар бойынша алты жыл бұрын сатылмаса және автор немесе оның құқықтық мирасқоры селекциялық жетістіктің тұқымын немесе басқа да отырғызылатын материалын пайдалану үшін басқа адамдарға бермесе, онда сұрып жаңа деп есептеледі.
Өтінім берілген сұрыптың жаңалығын сараптау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолжетімділігі шектелмеген ресми тізілімдер, уәкілетті органдардың дерекқорлары, жарияланымдар және өзге де жалпыға қолжетімді дереккөздерді қоса алғанда, ашық ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді талдау негізінде жүргізіледі.
Егер өтінім берілген сұрыптың жаңалығын сараптау нәтижесінде сұрыптың жаңалық өлшемшартына сәйкес еместігі анықталса, онда Мемлекеттік комиссия сәйкессіздік анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрыптың патентке қабілеттілік өлшемшарттарына сай келмеуі туралы қорытынды (бұдан әрі – сұрыптың сай келмеуі туралы қорытынды) жасайды және оны сараптама ұйымына жолдайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Мемлекеттік комиссия зертханалық сынақты ерекшелікке, біртектілікке және тұрақтылыққа танаптық сынақтармен бір мезгілде жүргізеді.
Зертханалық сынақ барысында:
1) Мемлекеттік тізілімге енгізілген сұрыптарға және Мемлекеттік тізілімге енгізілмеген сұрыптарға бөле отырып, патент қабілеттілігіне және шаруашылыққа пайдалылығына сараптама және сынақ өткізілген сұрыптардың деректер жинағын (бұдан әрі – деректер банкі) пайдалана отырып, басқа сұрыптардан ерекше белгілердің бар-жоғы анықталады;
2) ұсынылған материалдарды көзбен талдау негізінде белгілердің біртектілігіне баға беріледі;
3) электрофорез әдісімен биохимиялық зерттеулер жүргізіледі.
4) Республикалық зертхана зертханалық сынақтың нәтижелерін Мемлекеттік комиссияға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Өтінім беруші ұсынған селекциялық жетістік сауалнамасында көрсетілген белгілерге сәйкессіздігі және морфология мен электрофоретикалық спектрдің белоктық формуласы бойынша анық көрінетін ерекше белгілердің болмауы анықталған кезде Мемлекеттік комиссия зертханалық сынақтың нәтижелерін растау үшін біртектілікке, ерекшелікке және тұрақтылыққа далалық сынақ жүргізеді. Зертханалық сынақтың нәтижелері расталған кезде, Мемлекеттік комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде сараптама ұйымына сұрыптың сәйкессіздігі туралы қорытындыны жолдайды.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"20. Сорт считается новым, если на дату подачи заявки семена или другой посадочный материал данного селекционного достижения не продавались и не передавались другим лицам автором или его правопреемником для использования сорта на территории:
1) Республики Казахстан – ранее чем за один год до даты подачи заявки;
2) любого другого государства – ранее чем за четыре года по однолетним культурам и ранее чем за шесть лет по многолетним культурам до даты подачи заявки.
Экспертиза заявленного сорта на новизну проводится на основании анализа общедоступных сведений, полученных из открытых источников информации, включая официальные реестры, базы данных уполномоченных органов, публикации и иные источники, доступ к которым не ограничен в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Если в результате экспертизы заявленного сорта на новизну установлено, что сорт не соответствует критерию новизны, Государственная комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления несоответствия составляет заключение о несоответствии сорта требованиям патентоспособности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заключение о несоответствии сорта), и направляет его в экспертную организацию.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Лабораторное испытание проводится Государственной комиссией одновременно с полевыми испытаниями на отличимость, однородность и стабильность.
В ходе лабораторного испытания:
1) с использованием свода описания сортов, по которым проводились экспертиза и испытание на патентоспособность и хозяйственную полезность, с разделением на сорта, включенные в Государственный реестр, и сорта, не включенные в Государственный реестр (далее – банк данных), определяется наличие отличимых признаков от других сортов;
2) дается оценка однородности признаков на основе визуального анализа представленных материалов;
3) проводятся биохимические исследования методом электрофореза;
4) Республиканская лаборатория направляет результаты лабораторного испытания в Государственную комиссию по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. При выявлении несоответствия признакам, указанным в представленной заявителем анкете селекционного достижения, и отсутствия явно выраженных отличимых признаков по морфологии и белковой формуле электрофоретического спектра Государственная комиссия проводит полевое испытание на однородность, отличимость и стабильность для подтверждения результатов лабораторного испытания. При подтверждении результатов лабораторного испытания Государственная комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет в экспертную организацию заключение о несоответствии сорта.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Мемлекеттік комиссия деректер банкін пайдалана отырып 10 (он) жұмыс күні ішінде сұрыпты ерекшелікке, біртектілікке және тұрақтылыққа сынау нәтижелерін өңдейді. Нәтижелерін селекциялық жетістіктерді мемлекеттік сынақтан өткізу және қорғау мәселелері бойынша ұсыныстарды дайындау мақсатында Мемлекеттік комиссия құрған Мемлекеттік тізілімге өзгерістер енгізуді қарау жөніндегі сараптамалық кеңес (бұдан әрі – Сараптамалық кеңес) қарайды және патентке қабілеттілік туралы қорытындыны жасайды.";
31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Егер, Мемлекеттік комиссия жүргізген патент қабілеттілігін сараптау және сынау нәтижесінде өтінім берілген сұрыптың патент қабілеттілігі шарттарына сәйкестігі анықталса, Мемлекеттік комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сұрып сипаттамасын, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес сұрыптың патент қабілеттілігі туралы қорытындыны жасайды және 5 (бес) жұмыс күні ішінде сканерленген көшірмені сараптама ұйымына жолдайды.
32. Мемлекеттік комиссия өтінім берілген сұрыптың жаңалық, ерекшелік, біртектілік және тұрақтылық өлшемшарттарының біреуіне сәйкессіздігін анықтаған кезде, Мемлекеттік комиссия сұрыптың сәйкессіздігі туралы қорытынды жасайды және 5 (бес) жұмыс күні ішінде сканерленген көшірмені сараптама ұйымына жолдайды.";
мынадай мазмұндағы жаңа 49-2 және 49-3-тармақтармен толықтырылсын:
"49-2. Өтінім беруші бұрын берілген селекциялық жетістікті шаруашылыққа пайдалылығы бойынша мемлекеттік сынақтан өткізуге арналған өтінімді:
жаздық дақылдар бойынша – 1 наурызға дейін;
күздік дақылдар бойынша – 1 шілдеге дейін қайтарып ала алады.
49-3. Өтінім беруші ауысқан кезде сорт оригинаторы Мемлекеттік комиссияны жазбаша түрде хабардар етеді.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Егер көрсетілетін қызметті алушы топырақтық-климаттық параметрлер бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің пайдалануы үшін ұсынылатын жағдайларға ұқсас жағдайларда жүргізілген басқа мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрыпты сынақтан өткізуінің оң нәтижелерін растайтын құжаттаманы берсе, көрсетілетін қызметті алушының деректері бойынша сұрыпты шаруашылыққа пайдалылығына мемлекеттік сынау кезінде танаптық сынақтар жүргізілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған сұрыпты сынау нәтижелері сыналатын сұрыптарды шаруашылыққа пайдалы белгілері бойынша (бұдан әрі – шаруашылыққа пайдалы белгілері бойынша стандарт) салыстыру жүргізілетін, пайдалануға ұсынылатын сұрыптардың ішінен ең жақсы сұрыбынан өнімділіктің асып кеткенін, шаруашылыққа пайдалы белгілері бойынша стандарттар деңгейінде негізгі ауруларға төзімділігін немесе сұрыпты пайдалану мақсатын айқындайтын шаруашылыққа бағалы ерекше белгілердің болуын куәландырады.
Көрсетілетін қызметті алушының деректері болмаған кезде, танаптық сынақтар осы Бұйрықтың 46-тармағында көрсетілген мерзімдерде жүргізіледі.";

"29. Результаты испытаний сорта на отличимость, однородность и стабильность обрабатываются Государственной комиссией в течение 10 (десяти) рабочих дней с использованием банка данных. Результаты рассматриваются Экспертным советом по рассмотрению внесений изменений в Государственный реестр (далее – Экспертный совет), созданным Государственной комиссией с целью подготовки предложений по вопросам государственного испытания и охраны селекционных достижений, и составляется заключение о патентоспособности.";
пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"31. Если в результате экспертизы и испытания на патентоспособность, проведенных Государственной комиссией, будет установлено, что заявленный сорт соответствует условиям патентоспособности, Государственная комиссия составляет заключение о патентоспособности сорта по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с описанием сорта согласно приложению 5 к настоящим Правилам и в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет скан-копии в экспертную организацию.
32. При установлении Государственной комиссией несоответствия заявленного сорта одному из критериев новизны, отличимости, однородности и стабильности, Государственная комиссия составляет заключение о несоответствии сорта и в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет скан-копии в экспертную организацию.";
дополнить пунктами 49-2 и 49-3 следующего содержания:
"49-2. Заявитель может отозвать ранее поданную заявку на государственное испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность:
по яровым культурам - до 1 марта;
по озимым культурам - до 1 июля.
49-3. При смене заявителя, оригинатор сорта письменно уведомляет Государственную комиссию.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. При государственном испытании сорта на хозяйственную полезность по данным услугополучателя полевые испытания не проводятся в случаях, если услугополучатель представит документацию, подтверждающую положительные результаты испытания сорта уполномоченных органов других государств, проведенного в условиях, схожих по почвенно-климатическим параметрам с условиями рекомендуемой для использования административно-территориальной единицы.
Представленные услугополучателем результаты испытания сорта свидетельствуют о превышении урожайности над лучшим сортом из числа рекомендуемых к использованию, с которым проводится сравнение испытываемых сортов по хозяйственно-полезным признакам (далее – стандарт по хозяйственно-полезным признакам), устойчивости к основным болезням на уровне со стандартами по хозяйственно-полезным признакам или наличии особых хозяйственно-ценных признаков, определяющих цель использования сорта.
При отсутствии данных от услугополучателя полевые испытания проводятся в сроки, указанные в пункте 46 настоящего Приказа.";

мынадай редакциядағы жаңа 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Мемлекеттік сынақтар мемлекеттік сорт сынау учаскелерінде (станцияларында) немесе өтінім берушінің жер учаскесінде (келісу бойынша) жүргізіледі.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Сұрып біртектілік, ерекшелік, тұрақтылық өлшемшарттарына сәйкес келмеген кезде Мемлекеттік комиссия өтінімді қабылдамау және сұрыптың шаруашылыққа пайдалылығына мемлекеттік сынауды тоқтату туралы шешім қабылдайды және Мемлекеттік комиссияның жауапты орындаушысы Мемлекеттік комиссия басшысының қолы (ЭЦҚ) қойылған, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету туралы хабарламаны дайындайды және шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Көрсетілетін қызметті алушының деректері бойынша және мемлекеттік сынақтың деректері бойынша ауыл шаруашылығы өсімдіктерін шаруашылыққа пайдалылығына мемлекеттік сынау нәтижелерін Сараптамалық кеңес қарайды.
Сараптамалық кеңес мемлекеттік сынау нәтижелерін қарау қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістікті ауыл шаруашылығы өсімдіктерін шаруашылыққа пайдалылығына одан әрі мемлекеттік сынақтан алу негіздемесі бар қорытынды немесе осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістікті шаруашылық-бағалы белгілер кешені бойынша Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізу негіздемесі бар қорытынды (бұдан әрі – Сараптамалық кеңестің қорытындысы) жасайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 12-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 236
бұйрығына 1-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық
сынақтан өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
______________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
_______________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы)
Тұқымдық және отырғызу материалын жеткізуге арналған наряд
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Ауыл шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік комиссия" республикалық мемлекеттік мекемесі тұқымдық сорттық гендік қорды қалыптастыру және тұрақты сақтау үшін мына тұқымдық және (немесе) отырғызу материалын (қажеттісінің астын сызу) жіберуді сұрайды:
Дақыл
Сұрып/будан
Облыс
Мемлекеттік сұрып сынау учаскесінің (станцияның) атауы
Мекенжайы
Мөлшері
тұқым, кг
масақ/сыпыртқы, дана
1
2
3
4
5
6
7
Біртектілігіне, ерекшелігіне және тұрақтылығына сынақтар жүргізу үшін
Шаруашылыққа пайдалылығына сынақтар жүргізу үшін
Зертханалық сынақтар жүргізу үшін (сәйкестендіру)
Барлығы:
Жеткізу мерзімі 20___жылғы "___" ____________ дейін
Басшы ________________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 236
бұйрығына 2-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық
сынақтан өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
"Ауыл шаруашылығы дақылдарын
сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік
комиссия" республикалық
мемлекеттік мекемесінің басшысы
________________________
________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, қолы, мөрі)
20 __ жылғы "__" _____
Сұрыптың патент қабілеттілігі өлшемшарттарына сәйкессіздігі туралы қорытынды
Өтінім __________________ Өтінімнің берілген күні: ___________________
Дақыл (тек, түр) _____________ Сұрып/Будан ____________________________
Өтінім беруші(лер): __________________________________________________
Сұрыптың авторы(лары): ______________________________________________
Шығу тегі бойынша сипаттама: ________________________________________
Селекция әдісі: ______________________________________________________
Өмір салты: __________________ Даму циклі: ____________________________
Сынақ басталған күн: __________ Сынақтан алынған күн: __________________
Аудандастырылған жыл: _______ Аудандастырудан алынған жыл: _________
Dus-test*-ке зерттеу нәтижелері

дополнить новым пунктом 52-1 в следующей редакции:
"52-1. Государственные испытания проводятся на государственных сортоиспытательных участках (станциях) или на земельном участке заявителя (по согласованию).";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"54. При несоответствии сорта критериям однородности, отличимости, стабильности, Государственная комиссия принимает решение об отклонении заявки и прекращении государственного испытания сорта на хозяйственную полезность, и ответственный исполнитель Государственной комиссии готовит уведомление об оказании государственной услуги по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подписанный подписью (ЭЦП) руководителем Государственной комиссии, и направляет услугополучателю в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Результаты государственного испытания сельскохозяйственных растений на хозяйственную полезность по данным услугополучателя и по данным государственного испытания рассматриваются Экспертным советом.
Экспертный совет по итогам рассмотрения результатов государственного испытания составляет заключение с обоснованием снятия селекционного достижения с дальнейшего государственного испытания сельскохозяйственных растений на хозяйственную полезность по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, или заключение с обоснованием включения селекционного достижения в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан по комплексу хозяйственно-ценных признаков по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – заключение Экспертного совета).";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 12 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 236
Приложение 1
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
_____________________________________________________
наименование юридического лица)
Наряд на поставку семенного и посадочного материала
Республиканское государственное учреждение "Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан просит направить на сортоиспытание следующий семенной и (или) посадочный материал (нужное подчеркнуть):
Культура
Сорт/гибрид
Область
Наименование государственного сортоиспытательного участка (станции)
Адрес
Количество
семена, кг
колосья/метелка, шт
1
2
3
4
5
6
7
Для проведения испытаний на однородность, отличимость и стабильность
Для проведения испытаний на хозяйственную полезность
Для проведения лабораторных испытаний (идентификация)
Всего:
Срок поставки до "___" ____________ 20___ года
Руководитель ________ _________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 236
Приложение 2 к Правилам
проведения сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
Утверждаю
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Государственная комиссия
по сортоиспытанию
сельскохозяйственных культур"
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись,
печать)
"___" ______________ 20_ года
Заключение о несоответствии сорта требованиям патентоспособности
Заявка № ________ Дата подачи заявки: ______________________________
Культура (род, вид)__________ Сорт/Гибрид___________________________
Заявитель(и):______________________________________________________
Автор(ы) сорта: ___________________________________________________
Характеристика по происхождению: _________________________________
Метод селекции: __________________________________________________
Образ жизни: _____________________ Цикл развития: __________________
Дата начала испытания: ____________ Дата снятия с испытания: _________
Год районирования: _______________ Год снятия с районирования: _______
Результаты исследования на Dus-test*

1. Жаңалығы (novelty)
2. Ерекшелігі (dіstіnctness) ____________________________________________
3. Біртектілігі (unіformіty) ____________________________________________
4. Тұрақтылығы (stabіlіty) ____________________________________________
5. Сұрып бойынша басқа да ақпарат: ___________________________________
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
Dus-test – dіstіnctness (ерекшелік), unіformіty (біртектілік), stabіlіty (тұрақтылық).
Селекциялық жетістікті патент қабілеттілігіне сараптау нәтижелері бойынша қорытынды:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сілтемелер келтіре отырып, патент беруден бас тарту себебін негіздеу)
Сараптама кеңесінің мүшелері:
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 236
бұйрығына 3-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық сынақтан
өткізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
"Ауыл шаруашылығы дақылдарын
сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік
комиссия" республикалық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
___________________________
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, қолы, мөрі)
20 __ жылғы "__" _____
Зертханалық сынақ нәтижелері
Дақыл
Сұрып/будан атауы
Өтінім беруші
Белгілердің біртектілігін бағалау
Электрофорез әдісімен биохимиялық талдау нәтижелері
20___жылғы "___" ____________ дейін
Маман ________________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Басшы ___________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)

1. Новизна (novelty) ______________________________________________________________
2. Отличимость (distinctness) _______________________________________________________
3. Однородность (uniformity) _______________________________________________________
4. Стабильность (stability) _________________________________________________________
5. Другая информация по сорту: ____________________________________________________
Примечание:
* расшифровка аббревиатуры: Dus-test – distinctness (отличимость),
uniformity (однородность), stability (стабильность).
Заключение по результатам экспертизы селекционного достижения
на патентоспособность:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(обоснование причин отказа в выдаче патента с приведением ссылок
на нормативные правовые акты Республики Казахстан)
Члены экспертного совета:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 236
Приложение 12
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
Утверждаю
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Государственная комиссия
по сортоиспытанию
сельскохозяйственных культур"
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись,
печать)
"___" ______________ 20_ года
Результаты лабораторного испытания
Культура
Наименование сорта/гибрида
Заявитель
Оценка однородности признаков
Результаты биохимического анализа методом электрофореза
Дата "___" ____________ 20___ года
Специалист _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))